Becky Hammon: Bana Neyi Yapamayacağımı Söyleme

“Bana neyi yapamayacağımı söyleme” der Lost dizisinin John Locke karakteri. Becky Hammon da hayatını yapamazsın denilen şeyleri yapmakla doldurmuştur.

1977 yılının 11 mart gününde Coen biraderlerin favori film çekme bölgelerinden biri olan South Daota eyaletinin Rapid City şehrinde dünyaya geldi Becyk Hammon. Doğduğu şehrin lisesi Stevens’ta oynarken kısacık boyuna rağmen saha görüşü, pasları ve isabetli şutlarıyla dikkat çekmeye başlamıştı. Hayalini “WNBA’de oynamak” şeklinde babasına kariyer olarak sunduğunda babası gencecik kalbini kırar “Oraya kadar gidemezsin, en fazla üniversitede sana basketbol bursu kazandırır” diyerek. Liseyi bitirirken eyaletin en iyi oyuncusu seçilen Becky, Colorado State Üniversitesi’nden burs alınca hayallerine bir adım daha yaklaşmaktadır.

1.68m olan boyuna rağmen sahada en çok dikkat çeken oyuncu olmayı başaran Becky 4 yıllık üniversite kariyeri boyunca üniversitesinin neredeyse bütün kişisel rekoarlarını kırar; toplamda en çok sayı atan, maç başına en çok sayı atan, en yüzdeli şut isabeti, en çok serbest atış isabeti, en çok üçlük atış isabeti ve en çok asist. Elbette bu başarıların sonunda üniversitesi giydiği 25 numaralı formayı emekli eder.

Becky Hammon 01

1999 yılında drafttan seçilemese de hayali olan WNBA’ye New York Liberty ile imzalayarak adım atan Becky Hammon ilk 4 sezonunda pek göz alıcı performans sergileyemez. 2003 yılında WNBA sezonu öncesi Tennessee Fury ile sözleşme imzalayarak sezona hazırlanan Becyk maç başına 20.6 sayı ortalaması tutturarak 2003 WNBA’ye hazır olduğunu gösterir.

Bilindiği gibi WNBA yaz aylarında oynandığı için kış dönemi oyuncuların büyük bölümü avrupada veya bir düşük lig olan Ulusal Kadınlar Ligi’nde oynarlar Amerika’da.  Becky bu sefer 2003 yazına çok hazırdır ve muhteşem başlamıştır 5. sezonuna her ne kadar WNBA efsanesi Teresa Weatherspoon’un yine arkasından yedek point guard olarak oynasa da. Şut yüzdesi %50 üzerindedir ve 14.7 sayıyla oynar sadece 23 dakika ortalamayla ama 11 maç sonunda sakatlanır ve sezonu kapatır.

Ancak sadece bu 11 maçlık performans bile New York Liberty için yeterlidir ve 2004 yılında takımı Becky’nin etrafında kurarlar. 2005 yılında Becky 2000. kariyer sayısına ulaşır. 2007 yılında New York Liberty’den San Antonio Silver Stars’a takas olur ve 2008 yılında WNBA finaline yükselirler. Finalde Detroit Shock’a 3-0 yenilirler ve Becky’nin şampiyonluğa en yakın olduğu dönem sadece bu olur. 2011 yılında 5000. sayısına ulaşarak WNBA tarihinde bunu başaran 7. oyuncu olur.

Becky Hammon 02

Amerikan milli takım kariyerine 1998 yılında başlar ve Tayvan’daki William Jones  turnuvasında altın madalya alan milli takımın bir üyesidir. Ancak sonraki yıllarda milli takım forması kendisine kapanır. Özellikle formunun ve kariyerinin zirvesinde olduğu dönemde milli takım kadrosunda kendisine yer bulamaması içine atacağı derin bir üzüntüye neden olur. 2008 olimpiyat milli takımına da davet edilmez ve bu dönemde hayatının en büyük değişikliklerinden birini yaparak Rusya vatandaşlığına geçip üzerine Rusya milli takım formasını giyer.

Becky, 2007 yılında CSKA Moskova’ya transfer olmuştur ve ligin en iyi oyuncularından biridir. Amerikan milli takımından teklif gelmeyince olimpiyatlarda oynaması için Rusya tarafından kendisine sunulan vatandışlık teklifini kabul eden Becky Hammon’ın aynı zamanda maaşı üç katına çıkarılmıştır.

Amerika milli takımının koçu Anne Donovan, Becky’yi hainlikle suçlamış ve “Bu ülkede oynuyorsan, bu ülkede yaşıyorsan, bu ülkenin kalbinde büyümüşsen ve üzerine Rusya forması giyiyorsan benim gözümde vatansever biri değilsin” demiştir. Becky Hammon da cevap olarak “Beni tanımıyorsun, tanımak da istemiyorsun. Bayrağın benim için ne anlama geldiğini bilmiyorsun. Nasıl büyüdüğümü bilmeden boş boş konuşuyorsun. Okuldayken bayrağı yere değmeden katlamak büyük bir onurdu. Kesinlikle vatanseverlik için farklı görüşlerdeyiz. Ülkemi, milli marşımı seviyorum. Amerikalı olmaktan gurur duyuyorum” sözlerini sarf etmiştir.

Ardından Anne Donovan, Becky Hammon’a karşı tutumunu yumuşatır, “Becky’nin Rusya’yı seçmesiyle ilgili artık katı görüşte değilim. Bu sporda olan bir durum. Maratonda, atletizmde ve birçok spor dalında doğmadığı ve büyümediği, hatta dilini bilmediği ülkelerin formasına üzerine geçiren çok kadın var ama kadın basketbolunda buna şahit olmamıştım. Aslında sorun da bizdeydi çünkü biz ona bizim ülkemiz adına oynaması için milli takıma davet etmedik, denemeye dahi almadık ve kendisi olimpiyatlarda olmak için bir karar verdi. Bundan sonraki tek düşüncem altın madalya” der.

2008 Pekin Olimpiyatlarında ABD ve Rusya yarı finalde karşılaşırlar ve gözler elbette Becky Hammon’ın üzerindedir. O maçta sadece turnuvanın değil aynı zamanda kariyerinin en kötü maçını çıkaran Becky maçı sadece 6da 1 şut isabetiyle tamamlar ve ABD 67-52 kazanır. Üçüncülük maçında ise Çin karşısında 22 sayı atan Becky olimpiyat bronz madalyasına sahip olacaktır.

Becky Hammon 03

Becky Hammon 13 Temmuz 2013 yılında Los Angeles Sparks maçında sakatlanır ve sezonu kapatır. Sezonu kapatması demek aynı zamanda aktif basketbol yaşantısını sonlandırmak anlamına geliyordu. Ancak son 2 yıldır bahsettiği koçluk kariyeri için de yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyordu. Bir yıllık rehabilitasyon tedavisi boyuncu San Antonio Spurs’un takım antremanlarına, maçlarına ve Gregg Popovich yönetiminde gerçekleşen takım toplantılarına katılır.

5 Ağustos 2014 yılında da San Antonio Spurs tarafından yardımcı koçluğa getirilir. Böylece NBA tarihindeki ilk kadın koç olarak tarihe geçer. Gregg Popovich yaptığı açıklamada “Onun takımıma katılacak olmasını dört gözle bekliyorum. Geçen yıl bizimle geçirdiği zamanda sözleri, görüşleri, yüksek IQ’su ve çalışma azmiyle bu görevi sonuna kadar hak etmişti” demiştir. 2014-2015 NBA sezonunu San Antonio Spurs sıralarında Gregg Popovich ile geçiren Becky Hammon’a 2015 yaz liginde San Antonio Spurs takımı emanet edilmiştir.

Las Vegas’ta yapıla yaz liginde NBA tarihinde ilk defa bir kadın koç bir takımın başında parkelere çıkar. İlk maçında kaybeden Becky’nin takımı sonraki maçlarını kazanarak yaz ligi şampiyonu olur ve NBA yaz ligini kazanan ilk kadın koç da olur aynı zamanda. 2 Ağustos 2015 gününde New York Liberty-Seattle Storm maçının devre arasında “Onur Yüzüğü” ile ödüllendirilir 6 defa allstar seçilen Becky. Maçların son saniyelerinde attığı şutlarla birçok maçın kazanmasına vesile olduğu için kendisine “Big Shot Becky” lakabı takılmıştır.

Makyajıyla, uzun saçlarıyla, topuklu ayakkabılarıyla, ojeli tırnaklarıyla, rujuyla elinde basketbol tahtasını tutarak NBA parkelerinin en güzeli olan Becky Hammon sadece kadınlar için değil herkes için de örnek teşkil eder, yapılamayacakları yapan bir olarak.

Becky Hammon 04

“Benim hikayem genel olarak görmemezlikten gelinmiş ve neyi yapamacağı defalarca söylenmiş birisinin hikayesidir ve “Sen çok yavaşsın, sen çok kısasın” sözleriyle doludur. Başarılı olmamamı gerektirecek bütün lafları duymuşumdur. Sonunda hepsini içinize atarsınız. Her zaman dinlediğiniz sesleri önemsemeniz gerektiğini söylemişimdir. Ve benim yakınımdaki ses her zaman “Yapabilirsin” demiştir.”
Becky Hammon

Becky Hammon: Bana Neyi Yapamayacağımı Söyleme” yazısında 4 düşünce

  1. Mert diyor ki:

    güzelliği sevimliliği tatlılığı bir yana başarıları bir yana.hepsini toplayınca harika bir karakter çıkmış, yazıyı da çok keyifle okudum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir