Babalar ve Çocukları

Çoğu NBA sDell Curry - Stephen Curry 01 everin aksine benim NBA ile ilk tanışmam, ne Magic Johnson, ne Michael Jordan – ne de her ne kadar bahsedeceğim kişiden sonra NBA’e adım atsa da ondan daha popüler olan- Kobe Bryant sayesinde oldu. Grant Hill, evet şaşırdınız belki ama Hill’in o meşhur ‘Grant Hill Sprite’mı içiyor?-reklamı ile NBA in ne olduğunu öğrenmeye başlamıştım. O yüzden NBA ile ilgili yazılarımı ne kadar kaale alırsınız bilemiyorum :) NBA tarihinde az araştırma yapsak, şampiyonluk yüzüğü takamayan Point Guard ve Scorer Guard’ların, bu onura erişenlerden az olduğunu görebilir miyiz bilemiyorum ama bence 2 dakika düşündükten sonra bazı isimler sayabiliriz. John Stockton, Tracy McGrady, Allen Iverson, Penny Hardaway, Grant Hill ve elbette Steve Nash. Daha eskilere gitsek bu liste uzayabilir. Dell Curry - Stephen Curry 02Sonra bir çocuk ortaya çıktı; zayıf, çelimsiz birisi idi. 2009 draftında 7. Sıradan Golden State tarafından seçilen Dell Curry oğlu Stephen Curry’den bahsediyorum. O sezon ilk maçını 28 Ekim 2009’da Houston Rockets karşısında oynayan, maça ilk 5 te başlayan Curry, 36 dakika oyunda
kalmış ve 14 sayı, 7 asist ve 4 top çalmalık performans göstermişti. Don Nelson’un hızlı tempolu oyun sistemini yadırgamamıştı. Çaylak sezonunu 17,5 sayı, 4,5 rebound ve 5,9 asist ortalaması ile tamamladı ve yılın çaylağı oylamasında Tyreke Evans’ın arkasında 2. Sırada yer aldı.

Dell Curry - Stephen Curry 03
Babası Dell Curry de 1986 yılında NBA’e Utah Jazz ile adım atmış 17 yıllık kariyeri boyunca iyi bir şutör olarak hafızalara kazınmıştır. Charlotte Hornets’in organizasyon tarihinde en skorer oyuncu olarak yer almaktadır -9.839 sayı- Babadan genleri aldığı açıkça belli olan Steph çaylak sezonunda amiyane tabirle Monte Ellis’in yancısı durumunda idi. Allahtan Golden organizasyonu Ellis’ten bir an önce kurtuldu da Steph in basamakları step by step atlaması daha hızlı oldu. Üstteki ilk fotoğrafta babasının kucağında oturan küçük, sevimli Steph babası Dell Curry All Star 3 lük yarışmasında şutlarını sıralarken onu izlemeye gelmişti.
Bu çocuğu sevmemde 3 ana etken var, ilki artık bir oyun kurucu veya şutör guard’ın şampiyonluk yüzüğünü takmasını çok istemem, 2.si güzel bir insan arkadaşım, bu şampiyon olmasın da kim olsun. Yüzüne baksanıza masumane bir bakış. 3. ise biraz da kendime benzetiyorum. Hani derler ya çocuk küçük yaştan itibaren babasının işyerine gelirse büyüyünce baba mesleğini yapar diye. O küçük yaştan itibaren babasının peşinde parkelerde koşuşturup, top ile oynarken ben de babamın işyerinde çocukluğumu facit, bilgisayar, daktilo ile oynayarak geçirmiştim ve sonunda onun gibi Bankacı oldum. Steph’in babasından daha kariyerli bir oyuncu olduğu bu sene alınan şampiyonluk ile tescil edildi. Sakatlık kariyerine etki etmediği sürece de bunun üstüne koymaya devam edecektir. Benim ise babamdan daha iyi bir bankacı olduğunu ispatlamam için henüz vaktim var diye düşünüyorum.

Steph’in yüzüne bakDell Curry - Stephen Curry 04ınca bir LeBron, Kobe gibi artist tavır göremiyorsun. Belki de o yüzden taraflı tarafsız herkesin oynadığı oyunla saygısını kazandı. Kaan Kural’ın dediği gibi belki de tek olumsuz yanı, serbest atış çizgisine geldiğinde veya oyunun duran kısımlarında dişliğini ağzından sarkıtıp onu çiğnemesi olabilir. Aile hayatının düzenli olması da çoğu NBA oyuncularının basketbol dışındaki hayatlarına bakınca örnek alınacak cinsten. Eşi, çocuğu ve ebeveynleri – özellikle final serisi maç sonu basın toplantılarının en öne çıkan kızı Riley- ile olan ilişkileri de herkes tarafından gıpta ediliyor. Burda yazımı Steph’in istatistiklerini yazarak rakam karmaşası içinde bırakmak istemiyorum. Açıkçası sezon ortalaması ne deseniz ezberimde de yoktur.
Her turnikeye girdiğinde, karşı takım oyuncusu ile çarpıştığında, parkede düştüğünde içim bir hoş oluyor, içimden aman diyorum sakın sakatlanma çünkü seni daha çok uzun süre izlemek istiyoruz.

 

“6 yıl önce sokakta beni tanımıyorlardı. Şimdi Dünya şampiyonuyum ve Riley’in babası olarak tanınıyorum”
Steph Curry

 

Dell Curry - Stephen Curry 05

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir