AeroPress ile Nasıl Kahve Yapılır?

AeroPress Demleme ekipmanını icat eden kişi Allen Adler. Allen 1980’lerde oldukça ünlü olan frisbee’nin üreticisi Aerobie şirketinin sahibi. Bir akşam iş arkadaşlarıyla yemekteyken konu kahveye gelir. Arkadaşlarından birinin eşi tek başına kahve içmek istediğinde makinede en az 3 kişilik kahve yapma zorunluluğundan nefret ettiğini söyler.

Allen da yalnız yaşayan biridir ve kendisi de aynı dertten muzdariptir. Yemek sonrası eve gidip düşünmeye başlar. Bu düşünme süreci AeroPress‘in doğmasına sebep olur. O gün bu gündür biz çok severiz kendisini.

Başlamadan önce şu hazırladığım videoyu syretmeniz size oldukça fazla fikir verecektir. Kalan detaylar için ise yazıyı okumaya devam ;)

AeroPress Neden Seviliyor

AeroPress‘in bu kadar fanatiği olmasının bir çok sebebi var. Ama en büyük sebep Aerobie şirketinin pazarlama anlayışı. Zira word of mouth denilen bizde kulaktan kulağa diye kullanılan bu pazarlama yöntemi herkesin bu alette kendinden bir şey bulmasını sağlıyor.

Yalnız yaşayan kişiler (bunu söylemek bazen acıtsa da yalnızlığın büyük bir keyif olduğunu düşünenler olduğu için de rahatım), sık seyahat eden kişiler, doğa gezisi tutkunları, dağcılar, campingciler, balıkçılar va daha bir sürü hobi grubunun ihtiyacını hızlı ve pratik şekilde gideren bir ürün.

Her yıl dünyanın dört bir yanında düzenlenen AeroPress şampiyonalarında yeni yeni hazırlama yöntemleri yarışıyor ve her biri ile ayrı bir tat elde edebilmek mümkün. Bu yarışmalarda kazanan baristaların reçetelerini kısa bir YouTube araştırmasıyla erişmeniz mümkün. Aşağıda ise bu şampiyonalar için hazırlanmış birbirinden güzel afişlerden bazılarını bulabilirsiniz (tıkladığınızda büyürler). Sırf bu afişler bir fanatik olmak için başlı başına bir sebep.

AeroPress Tadı Farklı mı?

AeroPress tat olarak espressonun sertliği ile kağıtile filtrelenmiş filtre kahvenin temiz dokusunu birleştiren bir tada sahip. İlginç şekilde istenmeyen seviyedeki asiditeyi düşürürken over roasted (fazla kavrulmuş) bir kahveyi yaptığınızda da o istenmeyen acılığı azaltan bir sonuç veriyor. AeroPress ile kahveyi hazırladıktan sonra tadı size sert gelirse (ki genelde öyle olur) dünyada bir çok AeroPress severin yaptığı gibi içine sıcak su ekleyebilirsiniz.

AeroPress ile elbette sütlü içecekler de hazırlamak mümkün. Çıkan kahveyi hazırlayacağınız içecekteki espresso gibi düşünerek reçeteyi uygulayabilirsiniz. Ancak AeroPress kağıt filtre kullandığı için espressodaki gibi bir krema sunmaz, bunu unutmamak gerek.

AeroPress ile Kahve Demleme Nasıl Yapılır?

Bunun en sağlıklı cevabını yukarıdaki videoda bulabilirsiniz, ama bir kere de yazılı olarak burada özetleyeyim.

AeroPress beraberinde bir kaç ek aparatla birlikte gelir. Bunlardan biri kaşıktır. 8 gram kahve alan bu kaşık, aeropress üstündeki işaretlerde 1 yazan yere kadar gelen su ile eşleşecek miktarda kahve verir size. Dolayısıyla eğer 3 kaşık kahve kullanıyorsanız kahve üstüne suyu dökerken de 3 yazısı seviyesine gelmesine dikkat etmelisiniz.

Bir diğer ek alet ise huni. Videoda söylemeyi atladığım bir konu bu huninin iki işlevi var. Bunlardan biri kahveyi rahatça hazne içine koyabilmek, diğeri ise ağzı dar termos ve bardaklara presleme yapabilmek. AeroPress‘in altta bardağa oturan kenarlar altıgen şeklindedir ve bu tam olarak huninin üstüne sağlam şekilde oturmasını sağlar. Böylece daha dar ağızlı bardak ve termoslara da AeroPress ile demleme yapabilir hale gelirsiniz.

Düz Demleme

AeroPress Düz Demele Normal
AeroPress Düz Demleme

En basit ama dikkat edilmesi gereken bir yöntemdir. AeroPress bardak üstüne oturtulur ve biraz sıcak su dökerek hem bardak hemde filtre ıslatılır. Bardaktaki su boşaltıldıktan sonra ölçekle istediğiniz miktarda kahveyi koyup AeroPress üstündeki rakamlarda koyduğunuz kaşık sayısına gelene kadar su eklersiniz. 7-8 tur karıştırma kaşığı ile karıştırdıktan sonra hızlıca preslemeye başlamalısınız. Düz yöntemin dez avantajı kağıt filtre geçrgen olduğu için eğer elinizi çabuk tutmazsanız su aşağıya siz preslemeden akıp gidecektir. Bunun önüne geçmek için düz demlemeyi kullanan bir çok kişi iki adet kağıt filtre kullanarak kahvesini demler. Ben de öyle yapanlardanım.

Ters Demleme (Inverted)

AeroPress Ters (Invert) Demleme

Bu yöntemde ise AeroPress‘in üst parçası altın içine bir cm kadar yerleştirilir ve ters çevrilir. Böylece düz yöntemdeki süzülüp gitme problemi ortadan kalkar. yine aynı miktarda kahve ve sıcak su eklendikten sonra kağıtla beraber filtre kapatılır. Filtre üstüne ters şekilde bardak yerleştirilir ve bütün sistem hızlı ve tek hamleyle ters çevrilerek preslemeye geçilir.

İki demleme yönteminde de kahvenizi espresso için kullanılan incelikten birazcık daha kalın öğütmeniz gerekir. Ama bu hiç bir zaman bir filtre kahve ya da pour over kalınlığında değildir. Su sıcaklığında ise 90-93 derece arası bir sıcaklıktaki suyla demlemeye başlamak ideal olacaktır.

AeroPress Go

AeroPress seyahat için ideal bir demleme ekipmanı demiştim ya, aerobie firmasına bu yetmedi bir de tam bir compact model olan AeroPress Go Modelini piyasaya sürdüler

AeroPress kendi sitesinde çok güzel bir karşılaştırma tablosu vermiş öncelikle bunu paylaşayım

Özetle AeroPress Go’daki farklar, daha düşük kapasiteli ve daha dar bir yapıda, Yanında aynı zamanda bardak olarak da kullanabileceğiniz bir taşıma kutusu ile geliyor ve bütün ekipman bu küçük kutu içine sığabiliyor. Ölçek boyutu farklı olsa da kapasite yine 14 gram. Standard aeropress 350 filtre kapasiteli saklayıcı ile geliyordu, AeroPress Go ise 20 filtre kapasite ile geliyor.

AeroPress Go

Ben satın aldığımda ürün yanında 100 filtre kağıdıyla birlikte geliyordu ama kadere bakın artık bu 350 olmuş :) İki ürün de 350 kağıt filtre beraberinde geliyor.

Benim en az haftada 3-4 kere kullandığım bu yöntemle gerçekten apayrı güzellikte kahve tatları almak mümkün oluyor. Her aldığım kahveyi demutlaka en az bir kere aeroPress ile demleyerek tadına bakarım.

Sorularınız ve Merak ettikleriniz olursa yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Afiyet Olsun

AeroPress‘i Yurt Dışından da Alabilirsiniz

Yurt Dışında Daha Ucuz

Bu ürünü yurt dışından daha ucuza alabilirsiniz

AeroPress ile Nasıl Kahve Yapılır?” yazısında 4 düşünce

 1. Fırat diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey,

  Küçük bir mekan açmak üzereyim. Kahve benim hayatımda çok önemli, burada da ikram amaçlı bulundurmayı düşünüyorum. Yine satışım olacak ama konumum ve konseptim itibarı ile fazla satış yapabileceğimi düşünmüyorum. Nitelikli kahve çekirdeklerine ulaşma imkanım var, evimde de bu çekirdeklerden moka potla kahve yapıp içiyorum. Hem bu kahveleri ziyan etmeyecek hem de beni yarı yolda bırakmayacak bir makina önermenizi rica edeceğim.

  Dükkanı açacağım hafta salgınla ilgili ülkemizdeki ilk vakalar paylaşılmıştı. Dolayısıyla iki aylık bekleme süreci beni maddi olarak sıkıntıya soktu. Bu yüzden başlangıç için hiç esneme payım olmadığını belirtmek isterim.

  Teşekkürler, saygılar.

  • Omer Demir diyor ki:

   Fırat Bey Merhaba,
   Doğrudan gidin şu makineyi alın gibi bir öneride bulunmuyorum. Bu sizin kendi kararınız olmalı.
   Makinelerle ilgili soracaklarınız varsa seve seve yanıtlarım
   Sevgiler

 2. Hüseyin Aydoğan Bahçeci diyor ki:

  Merhabalar Ömer bey, yine benim için çok kıymetli bir paylaşım oldu, teşekkür ederim.
  Fırsat bulduğunuzda bir Delter Press paylaşımı da bekliyor olacağım sizden, selamlar.

  • Omer Demir diyor ki:

   Aydoğan Bey Merhaba,
   Faydalı olduysa ne mutlu bana. Ama videoda 14 gram kaşık ölçeğini 8 gram diye söylemişim:((. Ben hep terazi kullandığım için kaşıkları kullanmıyorum pek, aklım espresso ölçeğine gitti sanırım. video yayınlandığı için düzeltemedim de neyse hazır bu vesileyle bir kere de bu hatamı burada belirtmiş olayım ve özür dileyeyim. :)
   Delter Press ilginç bir ekipman ama denemedim maalesef hiç. Deneme şansım olursa seve seve videoya da kaydederim…
   Sevgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir