Arabica ve Robusta Çekirdeklerin Farkları Neler?

KahveArabica ve Robusta Çekirdeklerin Farkları Neler?

Türlü tatlarda ve şekillerde kahve çekirdeği var ama bütün bu farklılıklar iki ana tür altında toplanıyor. Robusta ve Arabica. Peki, temel farklılıkları ne?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Hindistanda yetişen birkaç çekirden dışında Robusta kahve çekirdeği single origin olarak neredeyse yok denecek kadar az piyasaya sunuluyor. Temel sebebi ise, çok sert ve yüksek kafeinli olması. Bu nedenle Robusta kahve çekirdekleri genellikle karışım yani blended kahvelerde yer alıyor.

Robusta Arabica çekirdekleri

Temel farklılıklara gelecek olursak;

Arabica çekirdekleri, daha tatlı, yumuşak içimli, genellikle meyve aromalı bir tat bırakan asiditesi yüksek çekirdekler. Robusta çekirdekleri ise daha sert ve yoğun genelde damakta topraksı bir tat bırakan çekirdeklerdir. Arabica çekirdeklerinin iki katı oranında kafein ihtiva ederler. Espresso için kullanılan ve müthiş kremaya sahip bir kaç Robusta çekirdeği dışında genelde Robusta çekirdekleri lezzet çeşitliliğinin az olması nedeniyle kalite olarak Arabica çekirdeklerden daha düşük seviyede kabul edilirler.

Robusta çekirdeklerinin üretimi Arabica çekirdeklerine göre daha kolaydır, Arabica çekirdeklerine göre daha düşük rakımlarda yetişebilirler, zararlılara ve hava koşullarına karşı daha dayanıklıdırlar. Arabica çekirdeklerine göre daha fazla kahve kirazı meyvesi verdikleri için üretim verimliliği de daha yüksektir.

Robusta çekirdekleri genellikle, doğu yarım küre de yetişirler. Özellikle de Afrika, Endonezya ve Hindistan. Arabica çekirdekleri ise Afrika, Papua Yeni Gine’nin yanı sıra asıl olarak Güney Amerika’da üretilir. Örneğin Kolombiya sadece Arabica çekirdeği üretmektedir. Fakat bununla birlikte Brezilya ve Hindistan gibi bazı ülkeler ise her iki çekirdeği birden yetiştirip ticaretini yapmaktadırlar.

Robusta kolay üretilen, yüksek kafeinli, yoğun ve sert bir kahve çekirdeği iken değeri Arabica çekirdeklerine göre daha düşüktür. Nedeni ise tamamen duygusal aslında. Amerika’ya gidip süpermarketlerin kendi ürettikleri kahvelerden aldıysanız şu cümleyi kurmuş olma ihtimaliniz çok yüksek “Arkadaş Amerika’da süpermarketten 5 dolara yarım kilo kahve aldım Türkiye’de 100 gramı 20 liraya satılan kahvelere on basar, bak valla diyorum, yeminle…” Valla haklı olabilirsiniz zira robusta çekirdekleri genelde yoğun arabica aromatik çekirdekleri ile harmanlanır bu da harmana yoğun ve damakta kalıcılık kazandırır. Ve doğru oranda harmanlandığında Arabicanın aromasını bastırmayacağı için karşınıza dominant, lezzetli, kalıcı ve yoğun bir kahve çıkar. ilk fincanda bu sizi oldukça mutlu etsede ikiye giderseniz midenizde hafif kımıldanmalara neden olabilir.

Kahve haritası

İş sonuçta dönüp dolaşıp sizin damak tadınızda son buluyor. Ben iki çekirdeğe de sevecen duygular besleyen biri olarak şunu söyleyebilirim, içtiğim zamana, damak tadımın durumuna ve ruhsal durumuma göre kahve tercihim çok değişkenlik gösterebiliyor. Bu nedenledir ki evde farklı çeşitlilikte kahve çekirdekleri bulunduruyorum ve kesinlikle en iyisi budur diyebileceğim bir çeşit olamıyor. Bir Etyopya çekirdeği olan Yirgacheffe ve türevlerinin yeri hep ayrıdır bende, ama canım sert bir kahve istediğinde tercihim kesinlikle Yirga olmuyor. Daha çok Endonezya, Nicaragua Tanzanya tercih ediyorum. Böyle bir anda robusta içeren iyi bir  harmana da hayır demem.

Kahvenin ilk dağıtım noktası Yemen’in Al Mukha limanı (bu limanın adı bizim sitenin adına bile bir şekilde dokunuyor, onu sonra anlatacağım) ve bu Limandan ihraç edilen kahveler Etyopyadan geldiği tahmin edilen yoğun ve dolgun aromalı kahvelerdi. Oysa bize yıllarca Brezilyadan gelen dandirik, yumuşak, düşük kalite Arabica çekirdekleri ile “En Kralından!” Türk kahvesi içirdiler ki onlara söyleyecek bir kaç sözüm var ama o da bir başka yazının konusu olsun.


Amerikalıların dediği gibi, “wake up and smell the coffee”. Bu deyimi Türkçeleştirirsek “uyanın ve etrafınızda dönenlere karşı gözünüzü dört açın”… :)


Omer Demirhttp://omerdemir.net
Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi. Espressoyu uzun çekti, Obradović'le kendinden geçti Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu. Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine'den hiç elektrik almadı. Öğrendiklerini paylaştı, paylaştıkça öğrendi. Üşenmedi, öğrendiklerini dünya ile paylaşmak için bir de kitap yazdı Read This! Before Buying A Coffee Maker

Yazarın diğer yazıları..

12 YORUMLAR

 1. Ilk kez bir yazınızı okudum. Çok keyifli ve bilgilendiriciydi. Ukalalık yapmadan da yüksek yoğunlukta bilginin verilebilecegine kanıt gibi. Teşekkürler

 2. ne yani bunca yıl kaliteli diye içtiğimiz kahveler aslında dandirik kalitesiz miydi o zaman kaliteli kahve çekirdeğinden kahve içseymişiz ona ne dermişiz:D

 3. İyi geceler tek kahve çekirdeği ile birden fazla kahve cesidi yapabilirmiyim acaba, kahve dunyasinda kg 42 tl olan üzerinde turk kahvesi yazan kahve cekirdegi ile espresso ,filtre kahve ve turk kahvesi uygun ölçülerde öğütüp yapabilirmiyim.kahve fiyatları espresso ve filtre kahvelerde cok değişken.cekirdekler her kahve için ayrı oldugu içinmi bu kadar fiyat farki var.kusura bakmayın kahve ile yeni tanışıyorum teşekkür eder iyi tekrar iyi geceler dilerim

  • Sinan Bey Merhaba,
   Doğru incelikte öğütürseniz elbette bunu yapabilirsiniz. Ancak zamanla aldığınız çekirdeğin farklı demleme yöntemlerinde farklı lezzetler sunduğunu göreceksiniz ve bazıları hoşunuza gitmeyecek. Örneğin espresso çekirdekleri biraz daha koyu kavrulurlar, medium kavrulmuş bir çekirdekle espresso yaptığınızda daha asidik bir tat alırsınız.
   Ev tipi öğütücüler -genellikle- Türk Kahvesi inceliğinde öğütmezler, hangi öğütücüyü kullandığınızı bilmiyorum ama Türk kahvesi espressodan daha ince öğütülür. Tabir yerindeyse pudra kıvamında öğütülmelidir. Eğer espresso için öğütüp onunla Türk Kahvesi yaparsanız sanıyorum ki son yapışınız olur:) …
   Umarım fikir verebildim. Sevgiler…

 4. Ömer bey yazınızı baştan aşağı soluksuz okudum. Harikasınız.Bu kadar güzel anlatılamaz. Ben bunu kahve ile yeni tanışan biri olarak söylüyorum. Dolayısı ile size bir soru sormak istiyorum.Bize nikaraguadan HG, SHG-EP VE ARABICA ORO teklifleri geldi biliyorsunuz . bunlar jinotega ve matagalpa bölgesi ürünleri. Bu konuda kabul ederseniz sizle görüşebilme imkanım olurmu?
  Eğer olursa mutluluk duyarım.
  SAYGILARIMLA
  KURTBEY ATMACA

  • Selamlar Kurtbey Bey,
   Sizi tanımadığım için gelen teklifleri de doğal olarak bilmiyorum :), ama elimden geldiğince sorunuzu yanıtlamaya gayret ederim. Çok özel değilse lütfen sorunuzu buradan iletin ki diğer okuyucularımız da faydalanmış olsun.
   (not: kişisel veri gizliliği adına ilettiğiniz iletişim bilgilerinizi yorumunuzdan kaldırdım.)
   Sevgiler.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

HANGİ KAHVE MAKİNESİ

#CoronaCafe Canli Yayın – Kahveyi Evde Hazırlamak, Nereden Nasıl Başlamalı

0
https://www.youtube.com/watch?v=dwV8CSifpKQ Corona "İnziva" Günlerinde evlere kapandık ve dışarıda içtiğimiz kahveleri özleyip evde nasıl yaparız arayışına girdik. Ama Aklımızda Binlerce soru var. Kararsızlıklar, Çelişkiler Uf Puf!...
error: Korumalı İçerik !!