Bir Kahve Aşığı ile İlk Buluşmada Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey

Buluşacağınız kişi bir kahve aşığı, ve siz de pek önemsemezsiniz kahveyi. İşte size ilk buluşmada hayati önem taşıyan, sizin ve onun karar almasını sağlayacak, yapmanız ve yapmamanız gereken  gereken 10 şey.

1- Sakın “Kahve kahvedir işte ya!” demeyin

Kahve onun için özeldir sakın genelleştirmeyin. Kahvenin çok çeşitli demleme türleri vardır. Her bölgede yetişen kahve birbirinden farklıdır ve onun damağında her bir yörenin ve demleme türünün ayrı lezzeti vardır.

2-Granül kahvelerle, 3ü1arada’larla kıyas yapmayın

Her ne olursa olsun, siz seviyor olsanız da granül kahvelerin muhteşem(!) güzelliğinden ona bahsetmeyin. Çünkü yok öyle birşey. Davidoff, rood melange filan zor da kalsa bile içmeyeceği şeyler. Atanas Dalcev okuyan bir adama Nankör Kedi’yi övmek gibi olur yaptığınız.

3- Kahveden konu açın ve bırakın anlatsın

Kahve en çok konuşmaktan zevk aldığı konudur, bırakın size bildiklerini anlatsın, anlatırken onu seyredin. Anlatırken hissettiklerinin yüzüne yansıyışını seyredin. ilişkiniz devam ederse sizden de o hislerle bahsedecek arkadaşlarına, bunun güzelliğini düşünün. Yani…. hemen hemen aynı hisler diyelim…

4-Chemex, V60 Dripper, Aeropress, Moka Pot, Syphon ne demek, buluşmadan önce öğrenin

Chemex, V60 Dripper, Aeropress, Moka Pot, Syphon.. Bunların hepsi kahve demleme ekipmanları, kahveden konu açılırsa kesin bunlardan bahsedecektir, kendinizi hiçbirşey bilmiyormuş gibi hissetmemek için biraz google’layın. Ya da mokapota’da arayın.

5-Onun dikkatini üstünüze çekmek istiyorsanız şimdiden kahve makaleleri okumaya başlayın

Üst menüde kahve linkine tıklayın ve okumaya başlayın, vay arkadaş dünyada ne enteresan insanlar, zevkler, detaylar varmış diyeceksiniz.

6-Biraz Coğrafya çalışın

Şimdi o size kahveden bahsederken ülkeleri ve kahvelerinin özelliklerini de anlatacak en azından Etyopya, Kenya, Guatemala, Honduras, Tanzanya, Burundi, Brezilya, Kolombiya, Kostarika, Endonezya, Hindistan nerededir bi göz atın. Anlattıkları böylece size sıkıcı gelmez.

7-Espresso’da X yoktur aman ha bu yanlışa düşmeyin

Espresso her ne kadar hızlı yapılışından dolayı express kahve olsa da asıl mevzu basınçtadır. Dolayısıyla presso italyancada basınç demektir ve espresso’da oradan gelir. Express hikayenin içinde olsa da isminde yoktur. Çok karıştırılır, hatta bir dönem UzmanTV’de kahve çeşitlerini anlatan kişi bile expresso demiştir, siz bu oyuna gelmeyin. espresso’da X yoktur unutmayın.

8-Kahve kokusunu sevmeyen çok azdır, siz sürekli bu kokuyla yaşamaya hazır olun.

Ona her gittiğinizde mis gibi bir kahve kokusu karşılayacak sizi, her sarhoş olduğunuzda o kokuyla ayıltacak sizi, her sabah bu kokuyu duyacaksınız evde ve inanın yüzlerce lira verip alına parfümden bile güzel gelecek size kokusu. Ensesinde, elinde, yanağında alacaksınız o kokuyu. Buna hazır değilseniz, erteleyin ya da iptal edin buluşmayı

9-Cebinden,çantasından çıkardığı viski şişesi değil, sakin olun

Soğuk demleme denen bir şey var, kahve soğuk suyla hatta buzla da demlenir ve cep boy viski şişesine benzeyen şişelerde saklanır/satılır. Buluştuğunuzda cebinden bu şişeyi çıkarırsa korkmayın alkolik değil sadece kahveyi çok seviyor. Siz de tadına bakın ona hak vereceksiniz.

10- Günün sonunda bir kahve ikram etmek için evine davet ederse çekinmeden gidin

Ama başka birşeyler için heveslenmeyin, zira amacı sadece ve sadece size muhteşem bir kahve ikram etmektir, keyfini çıkarın..

Bonus…

Adam/Kadın tırtsa hiç kahvesine mahvesine bakmayın dönün arkanızı gidin, bütün bir ömür, durduk yere kahve ile birlikte hatırlanacak kötü bir anı bırakmayın geride.
Aşk belki biter birgün ama kahve kalıcıdır. Riske atmayın.

Bir Kahve Aşığı ile İlk Buluşmada Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey” yazısında bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir