-İlginizi Çekebilir-
-İlginizi Çekebilir-
Ana Sayfa Kahve Brikka İle Nasıl Kahve Yapılır?

Brikka İle Nasıl Kahve Yapılır?

6
-İlginizi Çekebilir-

Brikka için yeni neslin Bialetti ailesine bir katkısı diyebiliriz. Alfonso Bialetti Moka Potu dünyaya tanıttıktan sonra oğul Renato da ürün geliştirme işleri ile ilgilenmeye başlıyor. İkisinin ortak çalışması olarak icad olunan bu alet, kullanıcılarına Moka Pot‘ta olmayan şeyi vadediyor. Krema.

Brikka İle Kahve Yaparken Ne Kadar Su ve Kahve Kullanılır?

Videoda göreceğiniz üzer Bialetti Brikka 2 cup modeli yaklaşık 110 ml su va 16-18 gram arası kahve ile hazırlanıyor. Suyun bir kısmı alt haznede bir kısmı da kahve ile birlikte kaldığı için sonuçta yaklaşık 60ml double espresso elde ediliyor.

-İlginizi Çekebilir-

Kahve miktarını 18 gramın üstüne çıkardığınızda biraz sıkıştırma yapmanız gerekir bir iki gram idare etse de bunun üstünde yapacağınız sıkıştırma kahvenin su çıkışını tıkamasına ve alt haznede buhar sıkışmasına sebebiyet verebilir. Bu da tehlikeli bir durum yaratabilir, bu nedenle gereğinden fazla yüklenmemeye dikkat edin.

Kahve öğütme inceliğinin ise espresso’dan biraz daha kalın olmasında fayda var. Hem iyi bir süzme hemde aşırı sıkışmayı engellemek için bu oldukça önemli. Hep dediğim gibi kahvenizi evde kendiniz öğütün, böylece incelik ayarını istediğiniz gibi yapma şansına da sahip olursunuz.

Brikka çok yüksek maliyetlere girmeden evde ocak üstünde kremalı bir espresso yapmak için ideal bir alet. Elde ettiğiniz espresso’ya isteğinize göre sıcak su ekleyerek kahvenizi Americano haline getirebilir ve öyle de tüketebilirsiniz.

Bialetti Brikka

Brikka Nasıl Temizlenir?

Her Alüminyum ekipmanda olduğu gibi hiç bir suretle deterjan ile temas etmemesi gerekli. Deterjanla temas eden alüminyum oksitlenerek hem brikka‘nın görünümünü bozuyor hem de sağlık açısında sıkıntılara sebebiyet verebiliyor.

Temizliği hiç geciktirmeden sadece su ile yapmanızıtavsiye ediyorum. Zaman için içinde oluşacak lekeleri gidermek içinse sirekeli su veya sitrik asit (limon tuzu) eklenmiş su kullanabilirsiniz. Karışımı bir gece hazne içinde bekletmeniz ve ertesi sabah bol su ile durulamanız yeterli olacaktır.

Bu detay temizliği yapacağınız zaman videoda da gördüğünüz gibi üst bölümdeki ağırlığı ve üst blümün altındaki filtreyi de çıkarmanızı ve temizlemenizi tavsiye ederim. Brikka benim çok sevdiğim özellikle de şöyle bir keyif kahvesi içeyim dediğim zamanlarda kullandığım bir ekipman.


Günlük kullanımda kahve ihtiyacının bununla gideren de bir çok arkadaşım var ama benim için biraz daha keyif anlarının kahvesi diyebilirim.

Moka Pot Hakkında daha detaylı olan şu yazımı da okumanızı tavsiye ederim

https://mokapota.com/kahve/moka-pot-ile-nasil-kahve-yapilir/149

-İlginizi Çekebilir-

6 YORUMLAR

 1. Merhaba Ömer bey. Sizden edindiğim bilgiler doğrultusunda Tchibo kahve değirmeni, Brikka, Tchibo pilli süt köpürtücü ve 1 adet french press almaya karar verdim. Emekli bütçemin izin verdiği bu ekipmanlarla düzgün kahve içmeye başlayabilir miyim ? Teşekkürler.

  • Kemal Bey Merhaba,
   Minimum başlangıç setine sahipiniz. Tek eksiğiniz kalmış kahve. Marketlerde satılan çekirdekler yerine nitelikli kahve çekirdeklerini ve butik kavurmacıları tercih ederseniz sizin tabirinizle “düzgün kahve” içersiniz :)
   Sevgiler

 2. İyi Günler Ömer Bey,
  Video artık hükümsüz:) Gerçi ben Bialettinin er ya da geç ilk modele geri döneceğini düşünüyorum.
  Son modeli merak ediyorum ama artık Brikkanın yeni modellerine güvenim kalmadı. En son denediğim şapkalı “ara model” beni hayal kırıklığına uğrattı. Denemek için bir Brikka daha alamam. Şapkasız modelle video çekerseniz, kahve haznesinin yarım dolu haliyle sonuç ne oluyor onu da gösterebilirseniz sevinirim.

  • Ozcan Bey Merhaba,
   Evet maalesef bu modeli bialetti değiştirdi. Yeni model ile internette çekilmiş bir çok video var. Bialetti Türkiye bu konuda ürün temin ederse ben de seve seve bir video çekerim:)
   Kahve haznesinin yarım dolu halinden kastınızı anlamadım ama bu tür ekipmanlarda hacminden az su kahve koymamanız gerek. Aksi taktirde yeterli basınç oluşmaz ve sonuçta lezzet ciddi bozulur.
   Sevgiler

 3. Ömer Bey,

  İnternette gördüğüm videolar hep hazne tam doluyken çekilmiş. Fikir edinemiyorum.
  Böyle bir fırsat yakalarsanız bu ricamı unutmayın lütfen.

  Miktarla ilgili kendi deneyimlerimi anlatayım. Brikka dışında bir mokapot kullamadım. Evde ve işte moka kahvesi içiyorum. Şu an üçüncü 2-cup brikkamı kullanıyorum. Bir tane de 4 fincanlık eskittim. Gerçi 4 fincanlık olanı çok kullanamadım. “Bence” çok iyi iş görmüyor.

  Buradan sonrası brikka 2-cup ilk model.
  İlk birkaç denemeden sonra kahve haznesini hep yarım doldurdum. “Yıllardır” da aynı şekilde yapıyorum. Ölçeğim de tantum verde gargaranın içinden çıkan plastik ölçek.
  Bu ölçeği üstten 2mm boş kalacak şekilde çekilmiş kahve ile doldurunca bana yetiyor. Böyle en az 4000 fincan kahve yaptım. Basınç, tane kalınlığı ile ayarlanabiliyor. Biraz denemek yeterli. Sonuçta Brikka nın tek bir fışkırma modu var. O mod dışında kahve iyi olmuyor. Kahve haznesini ne kadar doldurusanız doldurun önce üst haznede kahve biraz birikecek sonra düzenli ve doğrusal (hiç teklemeden) bir şekilde fışkıracak, o anda ocaktan alıp fincana boşaltmaya başlayacaksınız. Bunu başarana kadar -inceden kalına doğru- kahvenin kalınlığı ile oynamak gerekiyor. Bu durumda hazneyi tam dolduralara göre kahveyi daha ince çektiğimi düşünüyorum. Yoksa süreç erken, düzensiz ve çok hızlı biter. Haznedeki kahve yüksekliği = h/2.

  Suyu da başlangıçta üstteki hazne içinde işaretli yere kadar koyuyordum. Sonra milim milim arttırdım. Şimdi H20 yazan basamağı (Bu basamak yeni modellerde olmayabilir) 8-9 mm kadar geçiyorum. Bu da yaklaşık 140ml su yapıyor. Yani önerilenden fazla su koyuyorum. Patlama filan olmuyor, kask da takmıyorum.

  Benim bir kerede 10-12gr kahve ile yaklaşık 100ml kahve yapmam lazım. 30 veya 60 ml moka kahvesi bana yetmiyor. Kahve miktarını da arttıramam, damak tadıma uymuyor..
  4 fincanlık olanı da denedikten sonra küçük Brikkayla böyle bir yöntem uydurdum. Lezzet de büyük ölçüde kahvenin kalitesine bağlı. Kahve kötüyse cezveye (ya da yönteme) takla da attırsanız sonuç değişmiyor. Kavurma derecesine birşey diyemem çünkü herkesin bir damak tadı var.

  Esenlikler,

  Ozcan


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: Korumalı İçerik !!
Exit mobile version