Ev, Ofis ve Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri

Kahve Ev, Ofis ve Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri

Delonghi ECAM 45.760 W, Delonghi ESAM 6600 PrimaDonna, Delonghi ESAM 6700 Prima Donna Tam Otomatik Kahve Makinesi 

Önceki ESAM üst modellerin bazı özellikleri ECAM’da bir alt modele indirildi, dizayn ve boyutlar da modernize edildi.

LatteCrema System diye tanımladıkları yeni süt köpürtme ve saklama patentleri, süt hazneli ESAM ve ETAM modellerinde kullanılıyor. Bunu bir de high segment Delonghi ESAM 6900’de görebiliyoruz. Bu sistemin özelliği kremaya yakın köpük üretmesi ve sütü oldukça sıcak yapabilmesi. Önceki delonghi modellerinde oldukça deneyim kaybı yaratan bu durum bu modellerde aşılmış gibi duruyor. Bu özellik tabi kahve çeşitliliklerinde de tatminkar noktaya ulaşmayı sağlıyor, macchiato ve flatwhite yapabiliyor olmak bu ürünün artılarından.

Delonghi ECAM 45.760 2 Litre olan su haznesi ve 400 gramlık çekirdek haznesi segmentindeki en üst değerler. Yine delonghilerde bir problem gibi görünen öğütücü sesi bu modelde düşürülerek beklenti karşılanmış. Bu serinin en güzel yanlarından biri ise kontrol ekranı, tuşların kullanımı, yerleşimi menü erişimi oldukça basit ve şık.

Gözünüz 6900’de değilse buraların yeni patronu diyebiliriz kendisine. Bir üst fiyat kategorisinde olan iki abisi Delonghi ESAM6600 ve Delonghi ESAM 6700 e göre ek yeni özellikler de barındırıyor. Özellikle stand by fonksiyonu, otomatik temizleme ve ek cappuchio başlığı öne çıkan noktalar. Bu üründe en beğendiğim tarf ise su haznesinin dizaynda yerleştirildiği yer. Makinenin yan tarafından sürgülü biçimde çıkarılabilen hazne oldukça pratik. Haznesi arkada olan modelleri özellikle üstte dolabı olan tezgahlarda kullanmak işkence gibiydi. Her su dolumunda makineyi yerinden oynatmanız gerekiyordu, bu model bu anlamda da oldukça pratik.

Yeri gelmişken diğer iki abiden de hızlıca bahsedeyim. Abi diyorum çünkü bir önceki seri ürünler. Delonghi ECAM 45.760 daha ucuza daha fazla özellik sunduğu için Delonghi ESAM 6600‘ü direkt değerlendirme dışına itiyorum. Delonghi ESAM 6700‘de ise faydasını anlamadığım aroma kontrol ve hızlı buhar özellikleri ek olarak yer alıyor. Ancak bunlar aradaki fiyat farkına değecek şeyler değil.


Delonghi ESAM 6900.M PrimaDonna Exclusive Tam Otomatik Kahve Makinesi 

Gelelim otomatik kompakt makineler’in kralına. Şu ana kadar bahsettiğimiz bütün özellikleri barındıran Delonghi ESAM 6900.M ek olarak sıcak çikolata da hazırlayabiliyor. Renkli TFT ekran şık ve teknolojik bir görünüm sağlıyor. Ama yeni ECAM modellerinden sonra bu görünüm de göze biraz eski görünmüyor değil.

Bu makinenin sıcak çikolata hazırlaması dışında en belirgin özelliklerinden biri de 6 kişiye kadar profil oluşturup kahve ayarlarını hafızada tutabilmesi. Böylece eğer ufak bir işletmeyseniz veya evde kullanıyorsanız herkes kendine uygun bir profil yaratabiliyor. Üstelik daha kalabalık işletmelerde farklı profiller oluşturup makine ayarları ile defalarca oynanmamasını da sağlayabilirsiniz.

Extra bir cappuchino aparatı da barındıran ürün şu an bu segmentte alınabilecek en kapasiteli ürün diyebilirim. Delonghi yakın zamanda bu segmente iki yeni ek yaptı PrimaDonna Elite Experience ECAM 656.85.MS ve PrimaDonna Elite ECAM 650.75.MS. Ancak bu ürünler hem şu an Türkiye’de satışta değil hem de yeterli kullanıma ulaşmadığı için şu an yazıya dahil edemiyorum. Ama bu ürünlerin, nasıl bir kullanım faydası olacağını anlayamasam da mobil uygulama ile uzaktan kahve hazırlayabildiğini de söylemeden geçmeyeyim. Tabi bu arada mutfaktaki arkadaşınıza makinaya bardak koyması için seslenmeniz de gerek :) .


Siemens EQ500

Siemens EQ500 Siemens’in orta segmente hitap eden entegre süt sistemli bir modeli. Espresso, ristretto (daha az su ile hazırlanan espresso), double espresso, cappuccino, latte machiato, flatwhite, americano, süt ve sıcak su hazırlama seçenekleri sunuyor.


Dizaynda arka tarafa konuşlandırılan su haznesi eğer dar bir alanda kullanacaksanız size biraz sıkıntı yaratabilir. Makinenin yanı boş olduğu taktirde ama takıp çıkarması kolay ama bu makinelerde önden çekmeceli su hazneleri çok daha pratik kullanım sağlıyor.

Sol taraftaki süt haznesinin konumlandırması da estetik açıdan biraz dengesiz geldi bana. Makinede süt ve kahve aynı başlıktan fincana veriliyor. ancak süt akışı ilk başladığında verilen buhar fincan/kupa içindeki kahveye çok sert bir bukarla temas ettiği için etrafa sıçramalar yaratabiliyor, bu dikkat edilmesi gereken bir durum. Sütlü içeceklerde kısa fincan kullanıldığında, veya başlık yukarıda unutulduğunda bu biraz sıkıntı yaratabilir.

Bu ürünü incelerken biraz zorlandım zira kullanım kılavuzunun zaten Türkçesi oldukça kötü bir çeviri ile hazırlanmış ama İngilizcesinde kullanılan terminoloji de maalesef çok anlaşılır değil. Bazı özellikler (örn: kahve öğütme inceliği) sitede var görünmesine karşın kullanım kılavuzunda buna yer verilmemiş. Ürün öğütücü bölümünde seramik konik dişli kullanıyor. Ristretto’dur diye tahmin ettiğim az su ile hazırlanmış aroma double shot diye adlandırılmış bir kahve hazırlama yöntemi de var. Kullanıcı daha kolay anlasın diye anlaşılmaz kılınan özelliklerden biri gibi görünüyor bana, ki bu tip makinelerde bu tür yaklaşımları sevmiyorum.

Bu tip makinelerde görmeye alıştığımız kendi kendini temizleme fonksiyonu bu makinede de yer alıyor. 15 cm kadar ayarlanabilen kahve başlığına sahip ürünü eğer tumbler(termos)la kullanacaksanız boyunun 15 santimi geçmemesi gerekecektir.

Diğer ürünlerle karşılaştırma yaparken su haznesi ve süt haznesinin yerleşimini, hazırlayabildiği içecekleri ve fiyatını göz önünde bulundurmakta fayda var.


Siemens TI903209RW EQ9 S300 Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi

Siemens TI903209RW Tam Otomatik Kahve Makinesi yeni ürünlerden ve yazıya sonradan eklediğim ürünlerden biri ve şaşırtıcı özellikleri ile dikkat çekiyor. Yukarıda bahsettiğim Delonghi ESAM 6900 gibi 6 kullanıcı profiline ship ve bu profille kahve sıcaklığı ayarı yapabiliyorsunuz. Bu da genelde bizim damak tadımıza (kaynayan çayı içmeye alışık olmamızdan dolayı özellikle sütlü kahveleri de bu sıcaklıkta bekliyoruz bazı makineleri de de bu standarda uymadığı için beğenmiyoruz, tabi dizaynında hata olan makineler de var) hitap ediyor.

Her içecek hazırlandıktan sonra kahve bölümü ve süt köpürtücüyü otomatik buhar sistemiyle temizlemesi, bir çok çeşit kahve hazırlayabilmesi, TFT şık ekran ve düşük ses profili bu ürünü oldukça öne çıkaran diğer özellikler. İlk fincan için 45 saniye ısınma süresi oldukça hızlı. Diğer siemens ürünlerinde olduğu gibi 24 ay geçerli olan 15.000 fincan kahve garantisi (ticari kullanımların dahil olmadığı belirtilmiş) de Siemens’in ürüne olan güvenini gösteriyor. Dizaynında süt kabının rahatsız etmeyen şekilde yerleştirilmiş olması da güzel bir özellik. İşiniz bitince süt kabını çıkartıp dolapta saklayabiliyorsunuz.

Siemens ürünlerde beni tek rahatsız eden konu yedek parçaların aşırı pahalı olması. Sağlam ve bozulmayan ürünler olsa da garanti süresi bitip de aksi bir durum yaşadığınızda biraz canınızı sıkabilir. Ama rakibi ile kıyaslandığında aynı özellikleri daha ucuz fiyata sunması en büyük artısı.


PHILIPS EP2220/10 – PHILIPS EP2221/40 – PHILIPS EP3321/40 Tam Otomatik Kahve Makinesi

Philips’in 2019 yılında hayatımıza dahil ettiği oldukça şık ve modern dizayna sahip tam otomatik kahve makineleri. Otomatik espresso makineleri tarafında saeco’yu satın alarak giren Philips, bu alandaki ar-ge verilerini kendi pazarlama stratejisiyle oldukça net buluşturmuş diyebilirim.

Philips biraz Steve Jobs döneminin Apple’ı gibidir, genelde ürünleri ile o sektöre sonradan girer ama bu süreyi oldukça iyi analiz ve ar-ge ile geçirir. Bunun en temel örneği ambilight televizyonları, traş makineleri ve hatta kazanlı ütüleridir. Bu yaklaşımıyla hep ilk iki tercih arasında kendine yer bulur ve genelde de piyasayı domine eder. Bu yeni seri ürünleri 3 parçaya ayırdım zira bunların ikisi süt köpürtme konusunda temelde ayrışırken 3. adımda ise amiral gemisi olan tek ürüne bakacağız.

Açıkçası biraz da Siemens’in EQ3 EQ6 ve EQ9 serilerine kıyas niteliğinde bir gruplama gibi düşünebilirsiniz.

Philips EP3321’in diğer iki üründen farkı ise otomatik hazırladığı kahve sayısı. Diğer iki ürün olan Philips EP2220 ve Philips EP2221 tek tuşla iki içecek hazırlarken Philips EP3321 4 içecek hazırlıyor. O nedenle ekranı biraz daha geniş. Üç ürünün süt köpürtme sistemi de basit makinelerde gördüğümüz haznesiz boru tipi köpürtme. Tabi bu tip köpürtmelerin zayıf noktası latte art için gereken microfoam seviyesine çok inilememesi. Hiç mi inmiyor derseniz (bunu yazarken gülüyorum) açıkçası basit makinelerde gördüğümüz kadar kalın bir köpüklemesi yok. Latte art ile uğraşmayacaksanız aradaki fark sizi rahatsız etmez hatta farketmezsiniz muhtemelen.

Bunu biraz çekinerek yazıyorum ama blind testte (gözler kapalı) cappuccino ve latte’yi karton kapalı bardakta ayırabilecek kişi sayısı gerçekten çok fazla değil. İki içecek bir birine çok yakın, aynı miktar espresso ile hazırlanıyorlar ve aralarındaki fark cappuccino’da biraz daha fazla büyük kabarcıklı köpürtülmüş süt kullanılıyor olması. Latte art ile uğraşmam diyorsanız bu çok pek dert edilecek bir nokta değil. kaldı ki otomatik bir makine almak için bu yazıyı okuyorsunuz, o nedenle manuel bir espresso makinesindeki gibi fazlaca özelleştirme ihtiyacınızın olmadığını düşünüyorum.

Ürünlerin için sıcaklığı bütün otomatik makinelerde olduğu gibi Türk insanı için göreceli olsa da kullanıcı yorumlarında Siemens modellerinde olduğu negatif bildirim yok. Menü ve kullanım oldukça kolay ve kademeli özelleştirme seçenekleri de biraz olsun lezzette küçük oynalamar yapmanıza izin veriyor.

5000 kullanıma kadar kireç çözme işlemi yapmanıza gerek yok söylemi ise gerçekten dikkat çekici. Öğütücüsünde %100 seramik dişli kullanıyor ve bu devamlı ince öğütme yapan bir öğütücü için dişli ömrünü biraz daha uzatıyor diyebiliriz. Kaldı ki burada 20.000 fincana kadar dişlilerin dayanacağını özellikle belirtiyorlar. Gerçi 12 farklı kalınlıkta öğütme ile tatta değişiklik yapmanıza izin veriyor oluşu oldukça kayda değer. Ama tabi bu bir espresso makinesi olduğu için 12 aralığın normal bir öğütücüdeki kadar geniş olmasını beklemek çok doğru olmaz.

3321’in bir diğer farkı ise lungo (uzun çekim espresso) ve americano hazırlayabilmesi. Ayrıca diğer iki ürüne ek bir de su AquaClean su filtresi ile geliyor ki sert musluk suyu kullanmayacaksanız (ki ülkemizin suları o kadar sert değil) çok da elzem bir fark değil.

Bu seri ulaşabildiğim bilgilere göre Romanya üretimi, bir çok Çin üretimi makineye kıyasla Avrupa Birliği sınırları içinde bir üretim tesisi bir adım daha öne çıkarıyor.


PHILIPS EP2231/40 – EP3243/50 – EP3246/10 Tam Otomatik Kahve Makinesi

Bu inceleyeceğim grup ise LatteGo adı ile patentlenmiş yenilikçi bir süt haznesi barındırıan otomatik süt köpürtme içeren ürünlerden oluşuyor. Philips EP3243 ve Philips EP3246’nın tek farkı rengi bu nedenle bu bölümü 22xx serisi ve 32xx serisinin otomatik süt köpürtmeye sahip ürünlerinin kıyaslaması gibi düşünebilirsiniz.

2200 serisinde americano ve latte macchiato hazırlama özelliği bulunmazken 3200 serisinde bu özellikler var. Onun dışında boyutlarına kadar aynı ürünler diyebilirim Tabi bu içecek hazırlama farkı makinenin menü bölümüne yansıyarak dizaynda ufak bir farklılık getirmiş. İçecek sıcaklığı, öğütme vb. konularayukarda değindim, bunlar bu modeller için zaten geçerli odenele LatteGo patentli bir özellik diğer süt köpürtme sistemlerinden ayrıştığı noktalar elbette var ama bu minik detayları maalesef paylaşmamış Philips.

En belirgin görünen fark ise bardak gibi bir haznede köpürtmenin sağlanıp bu haznedeki bir uçtan çıkarak kahveye akıyor olması. Diğer markalarda bu genelde bir çubuk vasıtasıyla gerçekleşir. Kullanıcı yorumlarında ise alışılmışın üstünde pozitif yorum görmek oldukça güzel. Tek dikkat edilmesi gereken bu haznenin kırılabilen bir malzem oluşu. Aynı filtre kahve makinelerinin cam karaflarında olduğu gibi dikkatli kullanılmadığında oluşacak bir kaza ek bir maliyet getirebilir.


PHILIPS EP5335/10 Tam Otomatik Kahve Makinesi

EP5300 serisi ise bir çok içedeği hazırlayabileceğiniz biraz da EQ9 rakibi bir ürün grubu. Bu makine ile Americano, Café latte,cappuccino, espresso, Sıcak su, lungo, latte macchiato hazırlayabiliyorsunuz. Sadece süt köpürtme özelliği ile de dilerseniz sütü ayrıca köpürtüp latte art vb denemelere girebilirsiniz.

Her ne kadar Philips bundan bahsetmese de dizayn ve espresso başlığı görünümü çok net şekilde Saeco ürünlerinden esinlenildiğinin bir göstergesi. 2200 ve 3200 serilerinden farklı olarak bu seride LatteGO Plus özelliği kullanıldığı belirtilmiş ama bu plus’ın farkının ne olduğunu sitelerinde maalesef bulamadım. Ama tahminin sütün saklanması ve microfoam ile ilgili ufak farklar olabilir. Zaten bu nedenle sadece köpük sağlıyor ki latte art ile uğraşmak isteyen kişiler için de bir çözüm olsun.

2200 ve 3200 serisinden farklı olarak geniş dijital ekran yerine basit küçük bir dijital ekran kullanılmış. 3 farklı sıcaklık ayarı da sanırım sıcaklık konusundaki göreceli yaklaşımların önüne geçmek için sunulmuş bir özellik. Bence de oldukça faydalı.

2200-3200 ve 5300 müşteri yorumlarında ortak noktası ise, daha önce bu tip başka model ve marka kullanan kişilere göre daha az gürültülü bir makine olması ve kolay temizlenmesi.

Özetle Philips kendine ve felsefesine yakışanı yaparak son çeyrekte geriden gelip ipi göğüslemeye odaklanmış diyebilirim. Karar noktasında ciddiyetle üstünde durulması gereken ürünler olarak düşünüyorum.

Ancak eğer bu ürünü ev dışında (mini cafe, ofis vb) kullanmak gibi bir düşünceniz varsa kesintisiz kullanımda çok verimli olmadığına dair yorumlar gördüğümüde belirtmeden geçmeyeyim. Evde aileniz ve kendi kullanımınız için düşünüyorsanız da oldukça ön planda olması gereken bir ürün grubu


DİKKAT!

Bu yazı çok fazla ÜRÜN İNCELEMESİ ve YORUM içermektedir. Daha hızlı yüklenebilmesi için yazı ve yorumlar SAYFALARA BÖLÜNMÜŞTÜR. Sayfa geçişi için, sayfa sonundaki sayfa numaralarına tıklayınız…


Omer Demirhttp://omerdemir.net
Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi. Espressoyu uzun çekti, Obradović'le kendinden geçti Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu. Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine'den hiç elektrik almadı. Öğrendiklerini paylaştı, paylaştıkça öğrendi. Üşenmedi, öğrendiklerini dünya ile paylaşmak için bir de kitap yazdı Read This! Before Buying A Coffee Maker

Yazarın diğer yazıları..

289 YORUM

 1. Merhaba dostum Siemens EQ.500 integral modeli için ne düşünüyorsun? (3800 TL civarı) aslında filtre ve amerikano tarzı kahve genelde tuketirim arada da sütlü kahveler yada misafir gelince istediği kahveyi içsin diye bu modeli düşünüyorum. Hem filtre hem americano yapan yok sanırım. Bu fiyat aralığında onerebilecegin bir model varsa onu da söylersen çok mutlu olurum. Çok teşekkür şimdiden.

       • Merhaba, Sanırım sayfalardan telden de operadan da denedim yok. Başka bir tarayıcı ile girince gorebildim. Beyazı ile siyahi arasında tek fark renk ve bardak ısıtma sanırım başka bir fark göremedim. Yorum hiç yok, video ise malum sitede 1 tane. Bu ürünler nezaman satışa çıkmış, yeni heralde ondan pek bilgi yok. Bu fiyat aralığında sizce fiyat performans olarak değer mi?(4000) beyaz normalde pahalı ama bir sitede ikisi de aynı fiyat. Beyazı almak daha mantıklı ozaman değil mi?

        • Murat Bey Merhaba,
         Bana sorarsanız şu an hiçbir şey fiyatı kadar etmez. Peynir de öyle, kahve de, çamaşır suyu da öyle kahve makinesi de. Alım gücümüz düştü bu bir gerçek.
         Öte yandan kahve makinelerinin büyük kısmı ithal, kalanı ise ya ham maddesi ya üretimi dışarıdan, yani hemen hemen hepsi dışa bağımlı ve kur artınca fiyatları artar ama düşünce kur kadar düşmez bu da ülke gerçeği.
         Ben 10 yıldır espresso makinemi değiştirmedim, benimle kaldığı sürece de değiştirme niyetim yok, ama değiştirmem gerekirse 10 yıl kullanacağım, her baktığımda gözüme hoş görünecek ve benim şimdiki ve gelecekteki ihtiyaçlarımı karşılayacak bir ürün alırım. Markete girip çıkıyorsunuz 500 lira gidiyor, bir, bilemediniz iki hafta dayanıyor. En az 7-8 yıl kullanılacak bir üründen bahsediyoruz. Bunları göz önünde bulundurarak kararınızı verin derim
         Sevgiler

 2. Ömer bey merhaba. Değerlendirmeler arasında Jura markanın hiçbir modeli yok. Özel bir nedeni var mı? İkinci el Jura impressa 401 modelini 800 TL ye buldum. Sizce iyi bir seçim midir? Selamlar.

  • Özgür Bey Merhaba,
   Jura Türkiye’de çok güz önünde bir marka değildi bu nedenle şu ana kadar yorumlarda cevap vererek destek olmaya çalıştım ama önümüzdeki hafta piyasadaki bir kaç modelini yazıya ekleme planım var.
   Sorunuza gelince, bu çok açık uçlu ve göreceli bir soru Özgür Bey. Şöyle düşünün bi arkadaşınızın hiç tanımadığınız bir arkadaşı gelse size 2015 model corsa buldum 15.000 lira fiyatı var nasıl dese ne dersiniz?
   Bir şey demeden önce muhtemelen onlarca soru sorarsınız değil mi?
   İhtiyacı ne, aracın durumu ne, hasarı var mı kaç kilometrede, kaç kişilik ailesiniz, uzun yol yapıyorlar mı vs vs
   Latife bir yana, sizin ihtiyacınızı bilmiyorum, makineyi zira hiç bilmiyorum, problemi var mı, temiz kullanılmış mı bu zamana kadar kaç shot alınmış, yakında ömrü bitecek parçası var mı, siz günde kaç kahve tüketeceksiniz, evde mi iş yerinde mi kullanılacak, markaya bakış açınız nedir, daha önce jura kullandınız mı kullanan arkadaşınız var mı onlar size nasıl feedback verdiler ve daha bir çok soru var.
   Size öncelikli tavsiyem şu olacaktır
   Bir makine alıyorsanız bunu en az 7-8 yıl kullanmak için alacaksınız bu nedenle ucuza bir ürün denk getirdim mantığının dışında kalmaya çalışarak karar verin. Önceliğiniz ise ihtiyaçlarınızı karşılama oranı, dizayn ve işlevsellik olsun. Umarım yanlış anlaşılmadan demek istediğimi anlatabilmişimdir
   Sevgiler

 3. Teşekkür ederim Ömer Bey. Cihaz 6-7 yıllık ve Çalışır durumda. Ama yarın bir sorun çıkarabilir mi, tabii ki. Ama ben daha çok kullanılmış cihazda değişen parçaların ne sıklıkta değişeceğini merak ediyorum. Nette yorum aradım ama bulamadım. Jura Türkiye olarak satış sonrası hizmette sanki iyiler gibi. Sözünü ettiğim Cihazı bugün denediğimde tüm fonksiyonları eksiksiz ve iyi çalışıyor. Ama Bugüne değin kaç shot kahve yapmıştır bilemiyorum. Sevgiler.

   • İşte şimdi oldu!;) Teşekkürler Ömer Bey çok yardımcı oldunuz. Meşgul ediyorum ama bir de kahve ile ilgili sorum olacak. Çeşitli bölgelerin çiğ kahveleri satılıyor. Bu kahveleri kendimiz kavurabilir miyiz? Ama öyle pahalı ekipmanlarla değil. Evde kullandığımız kahve için olacak; bu sebeple, örneğin tavada ya da Mısır patlatma makinesinde. Biraz komik oldu ama. İşte böyle. Kısaca, Kavurmanın basit bir yolu var mi? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim, sevgiyle.

 4. Merhaba,
  Evim için hergün 3-4 kahve alabileceğim ama tabii misafir geldiğinde de rahatça kullanabileceğim tam otomatik makine aramaktayım. Ben de aslında barista usulü kahve makinesi almak isterim ama kullanmayıp atıl kalmasından korkuyorum. Bu anlamda yazınıza istinaden Siemen eq9 s300 mü yoksa gaggia cadorna prestige tam otomatik mi lezzet/ sağlamlık ve işlevsellik açısından daha iyidir. Not: Her gün mutlaka cortado yapılacak bir makine 😊

  • Bahattin Bey Merhaba,
   İki ürün de ön tanımlı menülerinde cortado seçeneğini barındırıyor.
   İki makineden de memnun bir çok kişi var, açıkçası söz konusu bu iki makine olunca lezzet sizin hazırlama seçimlerinizle ve kullandığınız kahveyle daha çok ilgili bir durum bunu net söyleyebilirim.
   İşlevsellik konusunda ise sizin ihtiyaçlarınız önemli. Ne olmazsa sizin için işlevsel bir makine olmaz, ne olursa bu makine benim için işlevseldir dersiniz, bunları paylaşırsanız seve seve ihtiyacınızı karşılayıp karşılamayacağını söyleyebilirim.
   Sevgiler

 5. Merhaba Ömer Bey

  sanırım dün ben yanlış konuya yazmışım. Sürekli KAhve tüketen ve homeoffice çalışan biri olarak kullandığım kapsullü makineyi dğiştirmek planım var 3 ürün arasında kaldım . Yukarıdaki yorumlarıda okudum açıkcası ama bu 3ünü özelinde de yorumunuzu rica edebilir miyim, Fiyat kazanç anlamında da . Daha çok eve tüketilen latte ve espresso ağırlıklı.

  Gaggia Cadorna Prestige RI9604
  DeLonghi ECAM 550.75
  Siemens EQ.9 S700 yada s900

  Çok teşekkürler

  ILGAZ

  • Merhabalar,
   Problem değil tam sorunuzu bu yazı altına taşıyacakken onu siz yapmış oldunuz. İstediğiniz şeyin cevabını size en az 30 dakika okuma süresi olacak şekilde yazabilirim ama bu sizi de beni de yorar ve sonuçta sorununuzu çözememiş bile olabiliriz. Bu nedenle size daha sağlıklı yanıt verebilmem için sorunuzu netleştirmenizi rica edeceğim. Bu makinelerden zaten yazıda ve diğer sorulara verdiğim cevaplarda bahsediyorum. Sizin bu 3 makine arasınada kalma sebebiniz nedir, ihityaçlarınız tam olarak nelerdir, ürünleri karşılaştırdığınızda sizi karar vermekte zora sokan şeyler nelerdir? Bunları paylaşırsanız daha verimli bir destek alabilirsiniz benden.
   Sevgiler

   • Çok Teşekkürler

    3 Makine arasında kalmamım sebepleri fiyat, Gerektiğinde Yedek parça, Yenilik durumları. dediğim gibi ben çok kahve tüketen biriyim, Gnelde Americano ve espresso içiyorum eşim dahaçok süt ağırlıklı kahveler tüketiyor ve ikimizinde ihityacını karşılayacak bir ürün almak istiyorum. İncelememde gördüğüm sanırım artık 55.75 dısarıda satılmıyor bu ileride problem olur mu diye düşünüyorum yerine baktığım diğer 2 ürrün ve delonghi 650.85 arasında fiyat farkı çok bu da kafamı karşıtırdı.Bir de Siemens’in bu modelinde var mı emin olamadım ama sütlü içeçeklerde soğuk olma durumu var sanırım ama diğerleri ile ilgili bir bilgim yok. Siz biliyorsanız onuda paylaşmanızı rica edebilir miyim.

    Teşekkürler

    • Merhabalar,
     Üç ürün de hayli geçmişi olan ve güvenilir markalara ait. Servis konusunda sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyorum. Tam otomatik makinelerde özellikle üst segmentte 2-3 yıl gibi bir süre eski sayılmaz satışları devam eder. TR’den alırsanız 2 yıl garanti süresi var sonrasında ise 5 yıl yedek parça temin etme zorunluluğu var markaların mevzuat değişmediği sürece. Tam otomatik makinelerin hepsi (americano konusunda bir iki istisna hariç) espresso ve americano yapıyor dolayısıyla sizin ihtiyacınızı hepsi karşılar. Eşinizin ise ne çeşitlilikte sütlü kahve tükettiği burada önemli nokta. Şöyle bir örnek vereyim. Makine diyelimki latte yapıyor ama flatwhite yapmıyor. Siz eğer flat white seviyorsanız iki seçeneğiniz var birincisi en kolay flatwhite yapan bir makineye odaklanırsınız. ya da dersiniz ki latte we flatwhite hemen hemen aynı içecekler, flatwhite’ta daha fazla kahve var. Ben bu makineyi alıp hazırladığım içecekte kahveyi biraz daha ince öğütüp daha uzun miktarda çekip latte yaparsam bu flatwhite’e çok yakın bir içecek olur ve bu benim için yeterlidir. O zaman bu makineyi alırsınız. Siz ve eşiniz hangi profilsiniz, hangi içecekleri tercih ediyorsunuz?

     Sıcaklık konusunu muhtemelen yüzlerce kere yazmışımdır, o kadar göreceli konu ki. Bu sizin beklediğiniz sıcaklıkla ilgili. Kimi insan için sıcak kahve seviyesi 80 dereceden başlar kimisi için 65 derece bana yeter der kimisi çay gibi 95+ bir sıcaklık bekler. Sıcaklık kişiye göre göreceli olduğu gibi hazırlama esnasında da değişebilen bir konu. Buzdolabından çıkan süt ve dışarıda duran süt çok farkediyor. Koyduğunuz bardağı önceden sıcak suyla ısıtıp ısıtmadığınız farkediyor, az miktarda yaparsanız daha çabuk soğuyor çok miktarda yaparsanız o kadar sütü ısıtma esnasında kayıplar oluşabiliyor.

     Biliyorum beklediğiniz cevaplar bunlar değil ama malesef ki gerçekler bunlar. Öte yandan elbette bir roket bilimi de değil, ama bu zamana kadar destek verdiğim bir çok kişi ihtiyaçlarının neler olduğu ve olabileceği konusunu netleştirmekte problem yaşıyor. Bunu tam olarak netleştirirseniz makine sadece dizayn bütçe meselesi haline indirgenebiliyor.

     Fiyat konusunda ise içinde bulunduğumuz dönem sağlıklı bir dönem değil maalesef. Elinde stok olan satıcılar eski fiyattan satarken stoğu azalan veya yeni stok temin eden satıcılar daha yüksek fiyatlara çıkmak zorunda kalıyor. Kurun da ciddi seviyede oynak olması da bu dönemde böyle ilginç fiyatlamalara sebep oluyor. Bütçe elbette bir kriter ama en az 7-8 yıl kulllanacağınız bir makine için çok da ince düşünmemek gerek. Markete gidip alış veriş yapıyorsunuz ve bir hafta sonra aldıklarınızın hiç biri sizinle kalmıyor. Bu makine 7-8 yıl sizinle bu gözle bakın bir de.

     Bu bahsettiklerim çerçevesinde bir kere daha ihtiyaçlarınızı ve kendi profilinizi daha da netleştirin derim
     Sevgiler


 6. Ben genelde filtre kahve içiyorum eşim ve çocuklar ise diğer sütlü kahve çeşitlerini daha çok seviyor. 2 makine almak istemiyorum. Pahalı da olsa tek bir makine olsun çeşitli kahve yapabilmenin yanında kaliteli filtre kahve yapsın istiyorum. Bu konuda yazdığınız tüm yazıları okudum. Hem filtre kahve yapan hem espresso yapan modelleri söylemişsiniz ancak bunların giriş seviyessinde ürünler olduğunu belirtmişsiniz. 6-7 bin tl-den pahalı olmayacak hem öğütücüsü olsan, kaliteli filtre kahve yapan ve sütlü kahve çeşitlerini bir kaçını yapabilen bir ürün önerebilirmisiniz.

Yorum Yaz / Soru Sor

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

HANGİ KAHVE MAKİNESİ

Kahve Sektöründe Yeni Normal | Konuk: Levend Aktaş (#CoronaCafe Canlı Yayın)

0
CoronaCafe 11 Bölümde Sektörden bir konuğu ağırladık. Levend Aktaş hiçbir noktayı saklamadan gizlemeden hem kendi hikayesini hemde sektörde yaşadığı tecrübelerden bahseti. Pandemi...
error: Korumalı İçerik !!