Ev, Ofis ve Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri

Küçük güzel bir ofisiniz var ve bu küçük işletmeniz için otomatik kahve makinesi almak istiyorsunuz. Dandik vending makinelerindeki mide bozan kahveler çok canınızı yaktı veya çevrenizdeki dostlarınız bu konuda hiç de iyi şeyler duymadınız. 

Kahvesini kendinizin alabileceği, cafelerde içtiğinize en yakın tatta espresso, latte, cappuccino yapan bir otomatik kahve makinesi almak istiyorsunuz. Öyle Cimbali filan gibi portafiltreli (kepçeli) profesyonel makinelerden almak gibi bir niyetiniz de yok. Zira onu aldınız mı başına bir barista dikmeniz gerekecek ve bu da maliyet demek.


Bu yazıyı okurken yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini de dinleyebilirsiniz…


Kahvesini ben seçeyim. Bir iki düğmeye basayım hazırlasın. Sütünü günlük doldurayım akşam da dolapta saklayayım. Öğütücüsü olsun. Direkt çekirdekten öğüterek yapsın kahvemi. Latte’yi cappuccino’dan ayırmayı bilsin. Ama mutlaka ucuz olsun bir de kırmızı olsun ve hatta benim olsun diyorsanız üzgünüm hepsini bir arada bulmak zor :). Ama bir bakalım, girizgahı çok uzatmadan modeleri incelemeye başlayalım umarım ihtiyacınızı karşılayacak bir şeyler bulabiliriz.

Herşeyden önce ilk kriteriniz geniş bir servis ağı ve güveni olmalı, makineniz bozulursa uzun süre makinesiz kalmak istemezsiniz. Bu nedenle aşağıda bahsedeceğim markalar Türkiyede yıllardır iyi hizmet ve servis sunan markalar olacak. Bir diğer tavsiyem de, firmanızın çalışan sayısı biraz fazlaysa veya çok katlı bir mekandaysanız bir değil iki makine almanız. Böylece bir aksilik durumunda kahvesiz kalmazsınız hem de çalışan arkadaşlarınız daha mutlu olur.

Eğer eviniz için bir makine arıyorsanız veya eviniz için alternatif ve ucuz ürünler arıyorsanız yukarıdaki yazılarımı tavsiye ederim. Üstteki Hangi Kahve makinesi ve Öğütücüyü Almalıyım yazısını okuduysanız otomatik makinelere sıcak bakmadığımı bilirsiniz. Evdeki kahve keyif için, lezzeti sizin ayarlamanız gerek bu nedenle manuel makineler o işin keyfi. Manuel Makinalarla ilgili fikirlerimi de Hangi Espresso Makinesi? Yorum ve Öneriler yazımda bulabilirsiniz. Ama iş yerinde durum biraz değişiyor. Tabi yine de karar sizin evde bir otomatik makine olsun ben hiç uğraşmayayım derseniz okumaya devam edin.


Homend Coffeebreak 5003 Tam Otomatik Espresso Makinesi

Homend Coffeebreak 5003

Son zamanlarda bir Türk markası olan Homend ciddi ve güzel kahve ürünlerine imza atıyor. Homend Coffeebreak 5003, tam olarak asgari ihtiyacınızı karşılayacak kompakt bir makine. Espresso ve Lungo ayarları mevcut, çekirdek kahveyle çalışıyor ve cappuccino için süt yapabiliyor. Bardak boyu ayarlanabilen ve 19 bar basınca ulaşan Homend Coffeebreak 5003 kabul edilebilir bir fiyat aralığına sahip. Fiyat aralığı diyorum çünkü kendi sitesinde ürünlerin etiket fiyatı biraz pahalı ama sitede biraz zaman harcadığınızda özel kuponlarla indirim verebiliyorlar. Veya doğrudan diğer eticaret sitelerinden satın alma yapabilirsiniz.

Tavsiye: Türk malı olduğu için ve amacınız asgari ihtiyacı karşılamaksa bu ürünü tavsiye ederim. Üstelik gelecekte ihtiyacınız olursa yedek parçaları da gayet hesaplı fiyata temin edilebiliyor.


Delonghi Esam 2600 Full Otomatik Kahve Makinesi 

Delonghi Esam 2600

Delonghi Esam 2600 Giriş seviyesi, fayda maliyette yüksek asgari ihtiyaçları karşılayan bir makine. Çekirdek kahve kullanılan bu makinenin öğütme kalınlığı da ayarlanabiliyor. Bunun gerçekten ne fayda sağlayacağını merak ediyorsanız lezette ufak tefek oynamalar yaratabilir. Ama tek tip bir espresso haznesi ve akış hızı için bu çeşitlilik bence fazla. Güzel yanlarından biri kendi öğütücüsünü kullanabildiğiniz gibi, hazır öğütülmüş olarak satılan kahveleri de bu makienede kullanabilirsiniz.

Ama her benim her zaman tavsiyem çekirdeğin yapım anında öğütülmesidir. 200 gr çekirdek ve 1.8 litre su haznesine sahip bu ürün, enerji tasarruf modu ve otomatik kapanma gibi faydalı özellikler de sunuyor. Kahve miktarı ve bardak ayarı da yapabiliyorsunuz. Cappuchino ve cafe latte için süt köpürtme özelliği ise tatminkar sonuç veriyor. Ancak bir süt haznesi olmadığı için sütü ayrıca bir kapta makinenin aparatıyla köpürtüp espressoya eklemeniz gerekiyor. Bilimum çıkarılabilir parçalar ise temizlikte rahat etmenizi sağlıyor falan filan.

Şimdi gelelim en önemli noktaya. Bu modeli araştırırken hakkında suyu ısıtmıyor, kahveyi öğütürken döküp saçıyor gibi yorumlar okuma şansınız yüksek. Cihazın iç aksamını ısıtmak için kullandığı suyun, kahve hazırlamadan önce boşaltılması gerekli. Bu su boşaltılmadığı taktirde elde edilecek kahvenin sıcaklığı malesef tatminkar olmuyor. Bu işlem tek tuşla yapılabiliyor. Cihaz kullanım kılavuzunda nasıl yapıldığına yer verilmiş. Her seferinde birazcık sıcak su harcamayı göze alırsanız çok dert edilecek bir şey gibi durmuyor. En azından bu fiyata.

Bir diğer konu da kahveyi öğütürken hazne içine çekirdek kaçırması. Bu biraz problemli gibi dursa da bu fiyata alınan makinenin size biraz iş çıkarması gayet doğal. Ufak bi temizlik bu problemi de ortadan kaldırıyor. Su haznesi 1.8 litre olduğu ve temizleme işleminde ve ön ısıtmada bu suyu kullandığı için, yoğun bir işletmeyseniz biraz sık dolum isteyebilir.

Tavsiye: Maliyet önceliğiniz ise tercih edilebilecek bir ürün ama çok da janjanlı şeyler beklememek ve biraz nazendeliği ile ilgilenmek gerekecektir. O kadar parar veriyorum uğraştırmasın beni derseniz okumaya devam edin..

Not: Aynı şeyleri tekrarlamamak için Delonghi ESAM 2600‘ü baz model alıp bundan sonra anlatacağım modellerde bu bazda olmayan ya da fazladan olan özellikleri anlatacağım


Delonghi ECAM23.420 Tam Otomatik Kahve Makinesi 

Delonghi ECAM23.420

Giriş ürünlerinden olan Delonghi ECAM23.420 3 farklı renkle piyasada yer alıyor. Model sonundaki harf kodu bu rengi belirtmek için kullanılmış. SB: Siyah, SR: Kırmızı ve SW ise beyaz rengi ifade ediyor. ESAM 2600’e göre modern dizayn ihtiyaçlarının giderildiği makine temelde aynı fonksiyonlara sahip olsa da elektronik gösterge paneli ve dizaynı bu işlevleri daha şık yerine getirmesini sağlıyor.

Cappuchino ve Latte için olan ayarın süt köpürtme çubuğunun üstüne konması ise işi daha pratik hale getirmiş. Hakkında genelde diğer kullanıcılarından da pozitif yorumlar okuduğum üründe, bir iki kişi suyun ısıs ve su kaçırmasını rapor etmiş.

ESAM 2600’den biliyoruz ki su sıcaklığı ilk suyu atmamaktan kaynaklı. Bunu yaptığınızda problem kalmaz. Su sızdırması ise daha önceki tecrübelerimden yola çıkarak su haznesi contası ile ilgili bir durumdur diyebilirim. Su haznesini yıkarken contayıda yıkamak iyi bir fikir gibi görünebilir. Ama o contanın yıkama esnasında sağa sola yamulmadığına, yerine iyi oturduğuna emin olmak gerek. Bu problem her makinede olabilen bir kullanım hatası gibi görünüyor.

Tavsiye: 208’de yenilenen özellikleriyle Delonghi ECAM23.420 giriş segmenti için göz ardı edilmemesi gereken bir ürün.


Siemens TE501201RW Tam Otomatik Kahve Makinesi

Siemens TE501201RW

Siemens TE501201RW özellik olarak Esam 2600’e çok yakın bir model. Elbette bu tip ürünlerin süt köpürtmesi ve espresso hazırlaması ufak tefek farklarla patentlendiği için her bir sistemin ismi farklı ve janjanlı. Ama temelde işlev aynı.

Siemens’in bu modelindeki en önemli fark, her kahve hazırlama sonrasında, kendini temizlemesi. Böylece aralıklı kullanımlarda bile kahve tadı hep standart olarak kalıyor. Ayrı bir süt saklama haznesi bu üründe de olmadığı için sütü ayrı muhafaza etmek gerekiyor. Konan suyun sıcaklığına göre değişmekle birlikte minimum ısınma süresi 45 sn. Bütün temizlik ihtiyacı duyulan parçaların çıkartılabiliyor olması kolaylık sağlıyor. 300 gram çekirdek haznesi olan Siemens TE501201RW‘nun ESAM 2600 de olduğu gibi kahve öğütme ayarı da bulunuyor. Led göstergeler de paneli biraz daha seksi bir hale getiriyor.

ESAM’da öğütücünün aksamı belirtilmemiş ama Siemens’in bu modelinin seramik bir aksam kullandığını söyleyebilirim. Cihazın içerisinde ayrıca bir kireç filtresi bulunuyor. Kahve yaparken musluk suyu tercih ederseniz (ki hiç tavsiye etmem), bu filtre suyu yumuşatarak daha lezzetli kahve oluşmasını sağlıyor. Tabi ortalama kullanımda 1-1,5 yılda bir yenilenmesi gerektiğini hatırlatmalıyım. Kullanıcı yorumlarında ise özellikle sesinin çok düşük olmasından yana pozitif bir görüş hakim. Tek şikayet edilen nokta ise cihaz arızalandığında yedek parçasının pahalı olması.

Tavsiye: Delongi ESAM 2600’ün simsiyah iç karartan rengine kıyasla daha janti tonlara sahip olan Siemens TE501201RW %30 civarı ek maliyetle giriş seviyesinde bir alternatif oluşturuyor. Da, daha ucuza ECAM23.420 varken, daha eski bir dizayn için para vermek çok doğru değil. Ses eğer sizin için bir tercih konusu ise, bir youtube demosu veya şansınız varsa mağaza içi demo seyredip öyle satın alma yapabilirsiniz.


Krups EA8010, Krups EA8298, Krups EA829D Tam Otomatik Kahve Makinesi – Latte, Espresso, Cappuccino, Americano

Krups’a ait fiyatları birbirine yakın 3 ürünü birlikte anlatacağım zira üçünün temel özellikleri aynı.

Krups EA8010 baz özellikleri karşılayan bir ürün ve herhangi bir (+) ya da (-) si yok. Hakkındaki satınalma sonrası yorumlarda hiçbir negatif içeriğe rastlamadım. Kahve hazırlaması ve çeşitlilik konusunda pozitif yorumları olan ürün. Diğer iki arkadaşından farkı ise süt haznesinin olmaması.

Krups EA 829 serisi olan iki modelden Krups EA8298 ve Krups EA829D dizayn dışında tamamen aynı özelliklere sahip. İki modelde de dikkat çeken özellikler, ayrı süt kabı olması ve tek tuşla cappuchino hazırlayabilmesi. Süt kabının ayrı olması oldukça faydalı bir özellik. Zira hem sütü hazırlarken ayrı bir aparata ihtiyaç duymuyorsunuz, hem de işlem sonrası tek tuşla temizleyip süt kabını dolaba kaldırabiliyorsunuz. Eğer kullanacağınız alanda bir buzdolabınız varsa sizin için oldukça pratik bir kullanım oluşturabilir.

Bu iki modelde dikkat çeken diğer konu ise espresso’nuzu 10 mililitre ve katları olarak ayarlayabilmeniz. Yanı isterseniz ristretto, isterseniz normal/double espresso, isterseniz de lungo hazırlayabilirsiniz. Her iki modelde de öğütücü sesinin nispeden düşük olması pozitif bir müşteri geri bildirimi olarak notlarım arasında yer alıyor.

Tavsiye: Marka ve dizayn tutkunuz yoksa EA8010 fayda maliyette çok mantıklı değil. EA829D yeni bir dizayn olduğu için biraz pahalı ama EA 8298 modeli bu fiyata ayrı süt kabı sunan tek model. Bu nedenle tercih edilebilir. Modellerin hiçbirinde negatif bir yorum olmaması da dikkate değer bir diğer konu.


Delonghi ESAM 4500 Magnifica Tam Otomatik Kahve Makinesi – Cappuccino ve Caffe Latte

Delonghi ESAM 4500

Krups’ın son iki modelinde gördüğümüz gibi ayrılabilir süt kabı içeren Delonghi ESAM 4500 özellik olarak açıkçası krupss’lardan biraz geride kalıyor. Lungo kahve seçenieğinin olmaması ve 200 gr’lık kahve çekirdeği haznesi dikkat edilmesi gereken noktalar.

Tam yeri gelmişken hatırlatayım Coffee Shop’lardan aldığınız çekirdek paketleri genelde 250gr ağırlığında olur. Alacağınız makinede çekirdek haznesi 250gr+ ise paketin tamamını makineye boşaltıp rahat edebilirsiniz. Ama bu makinede olduğu gibi daha düşükse kalan çekirdeği saklayıp bir miktar kullanımdan sonra üstüne ekleme yapmalısınız.

İki satır LCD ekrana sahip bu ürün kullanımda karşınıza bir zorluk çıkarmıyor. Bu segmentte bir ürün aldığınızda tükettiği elektrik ve tasarruf modları da birer karar noktası. Bu ürünün bir enerji tasarruf modu barındırmadığını hatırlatmalıyım, ama otomatik kapanma ayarı mevcut.

Tavsiye: 2750 TL civarı bütçem varsa tercihim bu üründen yana olmazdı. Krups modelleri bu segmentte daha düşük fiyata daha foksiyonel ürünler sunuyor.


Siemens TE603201RW EQ.6 Serisi Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi 

Siemens TE603201RW

Siemens TE603201RW‘de benim beğendiğim noktalardan biri süt kullanım biçimi. Ayrı bir süt haznesi olmasa da herhangi bir kabı ve hatta sütün kendi kutusunu bir süt kabı olarak kullanabiliyorsunuz. Yanda yer alan pipet şeklindeki çubukla diğer süt hazneli modellerde olduğu gibi köpürtülmüş sütü doğrudan bardağa aktarmanız mümkün olabiliyor.

Dokunmatik ışıklı ekranı tek hamlede ürün seçmenizi kolaylaştırırken iki satırlık LCD ekrandan diğer ayarları yapabiliyorsunuz. 1.7 litre su tankı kapasitesi ve 300 gr çekirdek haznesi oldukça yeterli. Cihazın açılış ve kapanışta da kendini temizlemesi hijyen yeterliliklerini karşılıyor. 15.000 kullanıma kadar da ilk gün deneyimi yaşatma sözü veren Siemens’te yine tek dikkat edilmesi gereken yedek parçaların pahalı olması.

Ürünün yorumlarına baktığınızda ise süt ısıtmasının tatminkar olmadığı ortaya çıkıyor. Oda sıcaklığındaki süt kullanıldığında bir problem yok. Ancak dolaptan süt kullanıldığı zaman içeceğin göreceli sıcaklıkta olması biraz can sıkıcı. Sütü bir miktar dışarıda bekletip öyle kullanırsanız veya dolaptan çıkınca çok hafif ısıtarak kullanırsanız bu sizin için problem olmaktan çıkar. Fiyat performansta tercih edilebilecek bir ürün

Tavsiye: Siemens belli modellerde zaman zaman ciddi indirimlere gidiyor, bunu yakaladığınızda değerlendirebileceğiniz bir model. Ancak sütü direkt buzdolabından kullanacaksanız iki kere düşünün.


Bosch TCA5309 Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi
Bosch TCA5309

Bosch TCA5309 Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi 

Bosch TCA5309 bu yazıya neden dahil ettiğimi kendi kendime de sorguladığım bir makine. Zira bu fiyata süt haznesi, lcd panel vs yok 3-5 led ışıklı düğme ve oldukça eski bir tasarım. Özelliklere baktığımda da bu fiyata değecek bir ekstra özelliğe rastlamadım. Son tavsiyeye gerek kalmadan bizimla değilsin diyebilirim.


Delonghi ECAM 45.760 W, Delonghi ESAM 6600 PrimaDonna, Delonghi ESAM 6700 Prima Donna Tam Otomatik Kahve Makinesi 

Önceki ESAM üst modellerin bazı özellikleri ECAM‘da bir alt modele indirildi, dizayn ve boyutlar da modernize edildi.

LatteCrema System diye tanımladıkları yeni süt köpürtme ve saklama patentleri, süt hazneli ESAM ve ETAM modellerinde kullanılıyor. Bunu bir de high segment Delonghi ESAM 6900‘de görebiliyoruz. Bu sistemin özelliği kremaya yakın köpük üretmesi ve sütü oldukça sıcak yapabilmesi. Önceki delonghi modellerinde oldukça deneyim kaybı yaratan bu durum bu modellerde aşılmış gibi duruyor. Bu özellik tabi kahve çeşitliliklerinde de tatminkar noktaya ulaşmayı sağlıyor, macchiato ve flatwhite yapabiliyor olmak bu ürünün artılarından.

Delonghi ECAM 45.760 2 Litre olan su haznesi ve 400 gramlık çekirdek haznesi segmentindeki en üst değerler. Yine delonghilerde bir problem gibi görünen öğütücü sesi bu modelde düşürülerek beklenti karşılanmış. Bu serinin en güzel yanlarından biri ise kontrol ekranı, tuşların kullanımı, yerleşimi menü erişimi oldukça basit ve şık.

Gözünüz 6900’de değilse buraların yeni patronu diyebiliriz kendisine. Bir üst fiyat kategorisinde olan iki abisi Delonghi ESAM6600 ve Delonghi ESAM 6700 e göre ek yeni özellikler de barındırıyor. Özellikle stand by fonksiyonu, otomatik temizleme ve ek cappuchio başlığı öne çıkan noktalar. Bu üründe en beğendiğim tarf ise su haznesinin dizaynda yerleştirildiği yer. Makinenin yan tarafından sürgülü biçimde çıkarılabilen hazne oldukça pratik. Haznesi arkada olan modelleri özellikle üstte dolabı olan tezgahlarda kullanmak işkence gibiydi. Her su dolumunda makineyi yerinden oynatmanız gerekiyordu, bu model bu anlamda da oldukça pratik.

Yeri gelmişken diğer iki abiden de hızlıca bahsedeyim. Abi diyorum çünkü bir önceki seri ürünler. Delonghi ECAM 45.760 daha ucuza daha fazla özellik sunduğu için Delonghi ESAM 6600‘ü direkt değerlendirme dışına itiyorum. Delonghi ESAM 6700‘de ise faydasını anlamadığım aroma kontrol ve hızlı buhar özellikleri ek olarak yer alıyor. Ancak bunlar aradaki fiyat farkına değecek şeyler değil.


Delonghi ESAM 6900.M PrimaDonna Exclusive Tam Otomatik Kahve Makinesi 

Delonghi ESAM 6900.M

Gelelim otomatik kompakt makineler’in kralına. Şu ana kadar bahsettiğimiz bütün özellikleri barındıran Delonghi ESAM 6900.M ek olarak sıcak çikolata da hazırlayabiliyor. Renkli TFT ekran şık ve teknolojik bir görünüm sağlıyor. Ama yeni ECAM modellerinden sonra bu görünüm de göze biraz eski görünmüyor değil.

Bu makinenin sıcak çikolata hazırlaması dışında en belirgin özelliklerinden biri de 6 kişiye kadar profil oluşturup kahve ayarlarını hafızada tutabilmesi. Böylece eğer ufak bir işletmeyseniz veya evde kullanıyorsanız herkes kendine uygun bir profil yaratabiliyor. Üstelik daha kalabalık işletmelerde farklı profiller oluşturup makine ayarları ile defalarca oynanmamasını da sağlayabilirsiniz.

Extra bir cappuchino aparatı da barındıran ürün şu an bu segmentte alınabilecek en kapasiteli ürün diyebilirim. Delonghi yakın zamanda bu segmente iki yeni ek yaptı PrimaDonna Elite Experience ECAM 656.85.MS ve PrimaDonna Elite ECAM 650.75.MS. Ancak bu ürünler hem şu an Türkiye’de satışta değil hem de yeterli kullanıma ulaşmadığı için şu an yazıya dahil edemiyorum. Ama bu ürünlerin, nasıl bir kullanım faydası olacağını anlayamasam da mobil uygulama ile uzaktan kahve hazırlayabildiğini de söylemeden geçmeyeyim. Tabi bu arada mutfaktaki arkadaşınıza makinaya bardak koyması için seslenmeniz de gerek :) .


Siemens EQ500

Siemens EQ500

Siemens EQ500 Siemens’in orta segmente hitap eden entegre süt sistemli bir modeli. Espresso, ristretto (daha az su ile hazırlanan espresso), double espresso, cappuccino, latte machiato, flatwhite, americano, süt ve sıcak su hazırlama seçenekleri sunuyor.

Dizaynda arka tarafa konuşlandırılan su haznesi eğer dar bir alanda kullanacaksanız size biraz sıkıntı yaratabilir. Makinenin yanı boş olduğu taktirde ama takıp çıkarması kolay ama bu makinelerde önden çekmeceli su hazneleri çok daha pratik kullanım sağlıyor.

Sol taraftaki süt haznesinin konumlandırması da estetik açıdan biraz dengesiz geldi bana. Makinede süt ve kahve aynı başlıktan fincana veriliyor. ancak süt akışı ilk başladığında verilen buhar fincan/kupa içindeki kahveye çok sert bir bukarla temas ettiği için etrafa sıçramalar yaratabiliyor, bu dikkat edilmesi gereken bir durum. Sütlü içeceklerde kısa fincan kullanıldığında, veya başlık yukarıda unutulduğunda bu biraz sıkıntı yaratabilir.

Bu ürünü incelerken biraz zorlandım zira kullanım kılavuzunun zaten Türkçesi oldukça kötü bir çeviri ile hazırlanmış ama İngilizcesinde kullanılan terminoloji de maalesef çok anlaşılır değil. Bazı özellikler (örn: kahve öğütme inceliği) sitede var görünmesine karşın kullanım kılavuzunda buna yer verilmemiş. Ürün öğütücü bölümünde seramik konik dişli kullanıyor. Ristretto’dur diye tahmin ettiğim az su ile hazırlanmış aroma double shot diye adlandırılmış bir kahve hazırlama yöntemi de var. Kullanıcı daha kolay anlasın diye anlaşılmaz kılınan özelliklerden biri gibi görünüyor bana, ki bu tip makinelerde bu tür yaklaşımları sevmiyorum.

Bu tip makinelerde görmeye alıştığımız kendi kendini temizleme fonksiyonu bu makinede de yer alıyor. 15 cm kadar ayarlanabilen kahve başlığına sahip ürünü eğer tumbler(termos)la kullanacaksanız boyunun 15 santimi geçmemesi gerekecektir.

Diğer ürünlerle karşılaştırma yaparken su haznesi ve süt haznesinin yerleşimini, hazırlayabildiği içecekleri ve fiyatını göz önünde bulundurmakta fayda var.


Siemens TI903209RW EQ9 S300 Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi

Siemens TI903209RW

Siemens TI903209RW Tam Otomatik Kahve Makinesi yeni ürünlerden ve yazıya sonradan eklediğim ürünlerden biri ve şaşırtıcı özellikleri ile dikkat çekiyor. Yukarıda bahsettiğim Delonghi ESAM 6900 gibi 6 kullanıcı profiline ship ve bu profille kahve sıcaklığı ayarı yapabiliyorsunuz. Bu da genelde bizim damak tadımıza (kaynayan çayı içmeye alışık olmamızdan dolayı özellikle sütlü kahveleri de bu sıcaklıkta bekliyoruz bazı makineleri de de bu standarda uymadığı için beğenmiyoruz, tabi dizaynında hata olan makineler de var) hitap ediyor.

Her içecek hazırlandıktan sonra kahve bölümü ve süt köpürtücüyü otomatik buhar sistemiyle temizlemesi, bir çok çeşit kahve hazırlayabilmesi, TFT şık ekran ve düşük ses profili bu ürünü oldukça öne çıkaran diğer özellikler. İlk fincan için 45 saniye ısınma süresi oldukça hızlı. Diğer siemens ürünlerinde olduğu gibi 24 ay geçerli olan 15.000 fincan kahve garantisi (ticari kullanımların dahil olmadığı belirtilmiş) de Siemens’in ürüne olan güvenini gösteriyor. Dizaynında süt kabının rahatsız etmeyen şekilde yerleştirilmiş olması da güzel bir özellik. İşiniz bitince süt kabını çıkartıp dolapta saklayabiliyorsunuz.

Siemens ürünlerde beni tek rahatsız eden konu yedek parçaların aşırı pahalı olması. Sağlam ve bozulmayan ürünler olsa da garanti süresi bitip de aksi bir durum yaşadığınızda biraz canınızı sıkabilir. Ama rakibi ile kıyaslandığında aynı özellikleri daha ucuz fiyata sunması en büyük artısı.


PHILIPS EP2220/10PHILIPS EP2221/40PHILIPS EP3321/40 Tam Otomatik Kahve Makinesi

Philips EP2200 Serisi

Philips’in 2019 yılında hayatımıza dahil ettiği oldukça şık ve modern dizayna sahip tam otomatik kahve makineleri. Otomatik espresso makineleri tarafında saeco’yu satın alarak giren Philips, bu alandaki ar-ge verilerini kendi pazarlama stratejisiyle oldukça net buluşturmuş diyebilirim.

Philips biraz Steve Jobs döneminin Apple’ı gibidir, genelde ürünleri ile o sektöre sonradan girer ama bu süreyi oldukça iyi analiz ve ar-ge ile geçirir. Bunun en temel örneği ambilight televizyonları, traş makineleri ve hatta kazanlı ütüleridir. Bu yaklaşımıyla hep ilk iki tercih arasında kendine yer bulur ve genelde de piyasayı domine eder. Bu yeni seri ürünleri 3 parçaya ayırdım zira bunların ikisi süt köpürtme konusunda temelde ayrışırken 3. adımda ise amiral gemisi olan tek ürüne bakacağız.

Açıkçası biraz da Siemens’in EQ3 EQ6 ve EQ9 serilerine kıyas niteliğinde bir gruplama gibi düşünebilirsiniz.

Philips EP3321‘in diğer iki üründen farkı ise otomatik hazırladığı kahve sayısı. Diğer iki ürün olan Philips EP2220 ve Philips EP2221 tek tuşla iki içecek hazırlarken Philips EP3321 4 içecek hazırlıyor. O nedenle ekranı biraz daha geniş. Üç ürünün süt köpürtme sistemi de basit makinelerde gördüğümüz haznesiz boru tipi köpürtme. Tabi bu tip köpürtmelerin zayıf noktası latte art için gereken microfoam seviyesine çok inilememesi. Hiç mi inmiyor derseniz (bunu yazarken gülüyorum) açıkçası basit makinelerde gördüğümüz kadar kalın bir köpüklemesi yok. Latte art ile uğraşmayacaksanız aradaki fark sizi rahatsız etmez hatta farketmezsiniz muhtemelen.

Bunu biraz çekinerek yazıyorum ama blind testte (gözler kapalı) cappuccino ve latte’yi karton kapalı bardakta ayırabilecek kişi sayısı gerçekten çok fazla değil. İki içecek bir birine çok yakın, aynı miktar espresso ile hazırlanıyorlar ve aralarındaki fark cappuccino’da biraz daha fazla büyük kabarcıklı köpürtülmüş süt kullanılıyor olması. Latte art ile uğraşmam diyorsanız bu çok pek dert edilecek bir nokta değil. kaldı ki otomatik bir makine almak için bu yazıyı okuyorsunuz, o nedenle manuel bir espresso makinesindeki gibi fazlaca özelleştirme ihtiyacınızın olmadığını düşünüyorum.

Ürünlerin için sıcaklığı bütün otomatik makinelerde olduğu gibi Türk insanı için göreceli olsa da kullanıcı yorumlarında Siemens modellerinde olduğu negatif bildirim yok. Menü ve kullanım oldukça kolay ve kademeli özelleştirme seçenekleri de biraz olsun lezzette küçük oynalamar yapmanıza izin veriyor.

5000 kullanıma kadar kireç çözme işlemi yapmanıza gerek yok söylemi ise gerçekten dikkat çekici. Öğütücüsünde %100 seramik dişli kullanıyor ve bu devamlı ince öğütme yapan bir öğütücü için dişli ömrünü biraz daha uzatıyor diyebiliriz. Kaldı ki burada 20.000 fincana kadar dişlilerin dayanacağını özellikle belirtiyorlar. Gerçi 12 farklı kalınlıkta öğütme ile tatta değişiklik yapmanıza izin veriyor oluşu oldukça kayda değer. Ama tabi bu bir espresso makinesi olduğu için 12 aralığın normal bir öğütücüdeki kadar geniş olmasını beklemek çok doğru olmaz.

3321’in bir diğer farkı ise lungo (uzun çekim espresso) ve americano hazırlayabilmesi. Ayrıca diğer iki ürüne ek bir de su AquaClean su filtresi ile geliyor ki sert musluk suyu kullanmayacaksanız (ki ülkemizin suları o kadar sert değil) çok da elzem bir fark değil.

Bu seri ulaşabildiğim bilgilere göre Romanya üretimi, bir çok Çin üretimi makineye kıyasla Avrupa Birliği sınırları içinde bir üretim tesisi bir adım daha öne çıkarıyor.


PHILIPS EP2231/40EP3243/50EP3246/10 Tam Otomatik Kahve Makinesi

Philips EP3200 Serisi

Bu inceleyeceğim grup ise LatteGo adı ile patentlenmiş yenilikçi bir süt haznesi barındırıan otomatik süt köpürtme içeren ürünlerden oluşuyor. Philips EP3243 ve Philips EP3246‘nın tek farkı rengi bu nedenle bu bölümü 22xx serisi ve 32xx serisinin otomatik süt köpürtmeye sahip ürünlerinin kıyaslaması gibi düşünebilirsiniz.

2200 serisinde americano ve latte macchiato hazırlama özelliği bulunmazken 3200 serisinde bu özellikler var. Onun dışında boyutlarına kadar aynı ürünler diyebilirim Tabi bu içecek hazırlama farkı makinenin menü bölümüne yansıyarak dizaynda ufak bir farklılık getirmiş. İçecek sıcaklığı, öğütme vb. konularayukarda değindim, bunlar bu modeller için zaten geçerli odenele LatteGo patentli bir özellik diğer süt köpürtme sistemlerinden ayrıştığı noktalar elbette var ama bu minik detayları maalesef paylaşmamış Philips.

En belirgin görünen fark ise bardak gibi bir haznede köpürtmenin sağlanıp bu haznedeki bir uçtan çıkarak kahveye akıyor olması. Diğer markalarda bu genelde bir çubuk vasıtasıyla gerçekleşir. Kullanıcı yorumlarında ise alışılmışın üstünde pozitif yorum görmek oldukça güzel. Tek dikkat edilmesi gereken bu haznenin kırılabilen bir malzem oluşu. Aynı filtre kahve makinelerinin cam karaflarında olduğu gibi dikkatli kullanılmadığında oluşacak bir kaza ek bir maliyet getirebilir.


PHILIPS EP4300 Tam Otomatik Kahve Makinesi

PHILIPS EP4300

Philips EP4300 Serisi Makineler 3000 Serisi ile benzer özelliklere sahip olmakla birlikte tek tuşla 6 içecek sunması ve diğer tuşu ile birlikte bunun 8’e çıkması diyebiliriz. Hazırladığı içecekler, kılavuzunda belirtildiğine göre espresso sıcak su, cappuccino, extra long coffee, süt köpüğü, ristretto, latte macchiato, sütlü kahve, Americano, caffé crema.

3000 serisi ile kıyaslandığında ön panelin 2 satırdan 3 satıra çıktığını görüyoruz ki bu daha fazla tek tuşla yapılabilir işlem sayısını da artırıyor.


PHILIPS EP5335/10 Tam Otomatik Kahve Makinesi

Philips EP 5300 Serisi

EP5300 serisi ise bir çok içedeği hazırlayabileceğiniz biraz da EQ9 rakibi bir ürün grubu. Bu makine ile Americano, Café latte,cappuccino, espresso, Sıcak su, lungo, latte macchiato hazırlayabiliyorsunuz. Sadece süt köpürtme özelliği ile de dilerseniz sütü ayrıca köpürtüp latte art vb denemelere girebilirsiniz.

Her ne kadar Philips bundan bahsetmese de dizayn ve espresso başlığı görünümü çok net şekilde Saeco ürünlerinden esinlenildiğinin bir göstergesi. 2200 ve 3200 serilerinden farklı olarak bu seride LatteGO Plus özelliği kullanıldığı belirtilmiş ama bu plus’ın farkının ne olduğunu sitelerinde maalesef bulamadım. Ama tahminin sütün saklanması ve microfoam ile ilgili ufak farklar olabilir. Zaten bu nedenle sadece köpük sağlıyor ki latte art ile uğraşmak isteyen kişiler için de bir çözüm olsun.

2200 ve 3200 serisinden farklı olarak geniş dijital ekran yerine basit küçük bir dijital ekran kullanılmış. 3 farklı sıcaklık ayarı da sanırım sıcaklık konusundaki göreceli yaklaşımların önüne geçmek için sunulmuş bir özellik. Bence de oldukça faydalı.

2200-3200 ve 5300 müşteri yorumlarında ortak noktası ise, daha önce bu tip başka model ve marka kullanan kişilere göre daha az gürültülü bir makine olması ve kolay temizlenmesi.

Özetle Philips kendine ve felsefesine yakışanı yaparak son çeyrekte geriden gelip ipi göğüslemeye odaklanmış diyebilirim. Karar noktasında ciddiyetle üstünde durulması gereken ürünler olarak düşünüyorum.

Ancak eğer bu ürünü ev dışında (mini cafe, ofis vb) kullanmak gibi bir düşünceniz varsa kesintisiz kullanımda çok verimli olmadığına dair yorumlar gördüğümüde belirtmeden geçmeyeyim. Evde aileniz ve kendi kullanımınız için düşünüyorsanız da oldukça ön planda olması gereken bir ürün grubu


Gaggia Cadorna Tam Otomatik Kahve Makineleri

Gaggia Cadorna Style Tam otomatik Kahve Makinesi

Gaggia Cadorna Style Gaggia’nın bu segmentte de varım dediği ürünlerden biri. Manuel süt köpürtmesi olan ürünler genellikle bu makine grubunda alt segmentte yer alırlar ve bir ya da iki tip kahve hazırlayabilirler. Gaggia bu ürününde manüel köpürtücü kullanıyor ama 6 farklı çeşit kahve hazırlayabildiğini söylüyor ancak bu 6 çeşit arasında sıcak suyu da sayıyor. Sıcak su dışında ristretto, espresso, lungo, americano, ve coffee creama. Coffee Crema americanoya benzer ancak espresso hazırlanıp üstüne su eklemek yerine, espresso akışı kesilmeden bardak dolana kadar kahve akışına devam edilerek hazırlanır. Sıcak su konusuna gelince bu segmentteki makinelerin bir kısmı bunu sağlamadığı için çeşitliliğe dahil ederek söylemek mantıklı ama 6 çeşit kahve diye dile getirmek biraz yanıltıcı gibi.

Bunlar dışında önceden öğütülmüş kahve kullanabilmesi, 10 kademe kahve öğütme ayarı olması, 5 farklı yoğunluk ve miktar belirleme ayarı sunması diğer göze çarpan özellikler. 15 bar güce sahip makinenin pre-infusion sunması da güzel bir ek özellik. 1,5 l su ve 300 gram kahve haznesi bulunan ürünün kullanılmış kahve haznesinin ise 10 içecek hazırlamada bir temizlenmesi gerekiyor. Ürün paslanmaz çelik tek kazan kullanıyor.

Renkli ekran dokunmatik değil ama tuşların dizaynı sade ve kullanımı basit. 4 ayrı profil kaydı tutabilen makinenin bence negatif yanlarından biri öğütme incelik ayarının ek bir anahtar kullanılarak yapılıyor olması. Bu bir çok makinede sadece bir düğmeyi çevirerek yapılırken bu üründe dişi alyan anahtar kullanılarak yapılmak zorunda. Süt köpürtme çubuğunun daha çok cappuccino yapımı için uygun olan daha büyük balonlu köpük üretmesi değerlendirilmesi gereken noktalardan biri.

Başlık ayarı 70-115 mm arası bir çok bardağa sorunsuz kahve akışı sağlıyor. Su haznesinin ise önden sürgülü olması bir kolaylık ancak hazneyi çıkartırken süt köpürtme çubuğunu yukarı yana doğru kaldırmanız gerekiyor. Dizayn olarak su ve atık haznesi yer değiştirse sanki daha pratik bir kullanım olabilirdi.

Kullanıcı yorumlarına gelince, negatif yorum neredeyse yok seviyede. İtalya pazarındaki negatif yorumlarda Bir kullanıcı ürün arızalı geldi derken bir başkası en üst seviyede bile sıcaklığın yeterli olmadığından bahsetmiş. Sıcaklığın çok göreceli bir konu olduğunu daha önce de belirtmiştim, bu konuda yapılan yorumlar öne çıkmaya başlarsa dikkat etmek gerekir. Yapılan kahvenin sertliğinin yeterli olmadığı yorumları kahve inceliği ayarlanarak düzeldiği yönünde çürütülmüş.

Özetle kendi segmentine göre biraz fiyatı yukarıda ama sunduğu özellikler bu farkı karşılıyor. Süt köpürtmenin manüel olduğu da düşünülerek karar verilmeli. Fiyatlar dengesizleştiği için fiyat hakkında yapacağım her yorum 1-2 hafta içinde yerle bir oluyor o nedenle o konuya gir(e)miyorum bile:)

Gaggia Cadorna Plus Tam Otomatik Kahve Makinesi

Gaggia Cadorna Plus ve diğer Cadorna grup üyelerini anlatırken Style’ı baz alıp farklarından bahsedeceğim ki gereksiz yere yazıyı şişirmeyeyim. Bardak yüksekliği alt çekmece eklenerek 70-155mm arasına alınıp oldukça artırılmış bu nedenle boyutlar da büyümüş süt çubuğunun plastik kaplamasının metale çevrilmesi gibi bir iki kozmetik iyileştirme dışında özellik olarak başka bir farka rastlayamadım.

Gaggia Cadorna Milk Tam Otomatik Kahve Makinesi

Gaggia Cadrona Milk otomatik süt köpürtme içerdiği için hazırlayabileceği içecek çeşidine 4 ürün daha eklenmiş, bunlar cafe latte, cappuccino, latte macchiato ve köpürtülmüş süt.(bu sonuncusunun bir çeşit sayılması biraz abartı geldi bana). 500 ml demonte süt haznesi bulunan ürünün, bardak yüksekliği ise 30 mm artırılarak 70-145 mm aralığına çıkartılmış. Diğer özellikleri Style ürünü ile aynı.

Gaggia Cadorna Prestige Tam Otomatik Kahve Makinesi

Gaggia Cadorna Prestige Plus da olduğu gibi 70-155mm bardak yüksekliğine sahipi Milk ürününe ek 4 içecek tipi daha eklenerek tolamda su ve köpüklü süt dahil toplam 14 çeşit içecek hazırlayabiliyor. Cappuccino XL, Cortado, Flat White, ve Latte Maccihato XL bu ek dört içecek. Tahmininiz üzre XL modeller biraz daha kahve ve süt eklenerek oluşturuluyor. 600 ml süt haznesi Milk modeli gibi demonte değil makinenin bir parçası gibi dizayn edilmiş ve çıkışı kahve çıkışına denk getirilmiş. Renk, gövde ve gövdeye entegre süt haznesi nedeniyle yapılan zorunlu değişiklikler kozmetik olarak ürüne yansıyan diğer farklar. Prestige, Plus ve Milk ürünleri hakkında yeterli deneyim bulmak maalesef çok mümkün olmadı, ama style yorumları baz alınabilir çünkü yazılım hariç iç donanımlar aynı.


“Kahve kişiseldir, herkese göre farklıdır. Söz konusu kahve olunca, ben hiçbir zaman tamamen tatmin olmuyorum ” Ola Persson – Nestle Master Barista

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir