-İlginizi Çekebilir-
-İlginizi Çekebilir-
Ana Sayfa Kahve Ev, Ofis ve Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri

Ev, Ofis ve Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri

353
-İlginizi Çekebilir-

Küçük güzel bir ofisiniz var ve bu küçük işletmeniz için otomatik kahve makinesi almak istiyorsunuz. Dandik vending makinelerindeki mide bozan kahveler çok canınızı yaktı veya çevrenizdeki dostlarınız bu konuda hiç de iyi şeyler duymadınız. 

Kahvesini kendinizin alabileceği, cafelerde içtiğinize en yakın tatta espresso, latte, cappuccino yapan bir otomatik kahve makinesi almak istiyorsunuz. Öyle Cimbali filan gibi portafiltreli (kepçeli) profesyonel makinelerden almak gibi bir niyetiniz de yok. Zira onu aldınız mı başına bir barista dikmeniz gerekecek ve bu da maliyet demek.


-İlginizi Çekebilir-

Yazıyı okurken, yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz


Bu yazı sayfalardan oluşmaktadır. Sayfa altında diğer sayfaların rakamlarına tıklayarak okumaya devam edebilirsiniz…

Kahvesini ben seçeyim. Bir iki düğmeye basayım hazırlasın. Sütünü günlük doldurayım akşam da dolapta saklayayım. Öğütücüsü olsun. Direkt çekirdekten öğüterek yapsın kahvemi. Latte’yi cappuccino’dan ayırmayı bilsin. Ama mutlaka ucuz olsun bir de kırmızı olsun ve hatta benim olsun diyorsanız üzgünüm hepsini bir arada bulmak zor :). Ama bir bakalım, girizgahı çok uzatmadan modeleri incelemeye başlayalım umarım ihtiyacınızı karşılayacak bir şeyler bulabiliriz.

Herşeyden önce ilk kriteriniz geniş bir servis ağı ve güveni olmalı, makineniz bozulursa uzun süre makinesiz kalmak istemezsiniz. Bu nedenle aşağıda bahsedeceğim markalar Türkiyede yıllardır iyi hizmet ve servis sunan markalar olacak. Bir diğer tavsiyem de, firmanızın çalışan sayısı biraz fazlaysa veya çok katlı bir mekandaysanız bir değil iki makine almanız. Böylece bir aksilik durumunda kahvesiz kalmazsınız hem de çalışan arkadaşlarınız daha mutlu olur.

Eğer eviniz için bir makine arıyorsanız veya eviniz için alternatif ve ucuz ürünler arıyorsanız yukarıdaki yazılarımı tavsiye ederim. Üstteki Hangi Kahve makinesi ve Öğütücüyü Almalıyım yazısını okuduysanız otomatik makinelere sıcak bakmadığımı bilirsiniz. Evdeki kahve keyif için, lezzeti sizin ayarlamanız gerek bu nedenle manuel makineler o işin keyfi. Manuel Makinalarla ilgili fikirlerimi de Hangi Espresso Makinesi? Yorum ve Öneriler yazımda bulabilirsiniz. Ama iş yerinde durum biraz değişiyor. Tabi yine de karar sizin evde bir otomatik makine olsun ben hiç uğraşmayayım derseniz okumaya devam edin.


Homend Coffeebreak 5003 Tam Otomatik Espresso Makinesi

Son zamanlarda bir Türk markası olan Homend ciddi ve güzel kahve ürünlerine imza atıyor. Homend Coffeebreak 5003, tam olarak asgari ihtiyacınızı karşılayacak kompakt bir makine. Espresso ve Lungo ayarları mevcut, çekirdek kahveyle çalışıyor ve cappuccino için süt yapabiliyor. Bardak boyu ayarlanabilen ve 19 bar basınca ulaşan Homend Coffeebreak 5003 kabul edilebilir bir fiyat aralığına sahip. Fiyat aralığı diyorum çünkü kendi sitesinde ürünlerin etiket fiyatı biraz pahalı ama sitede biraz zaman harcadığınızda özel kuponlarla indirim verebiliyorlar. Veya doğrudan diğer eticaret sitelerinden satın alma yapabilirsiniz.


Tavsiye: Türk malı olduğu için ve amacınız asgari ihtiyacı karşılamaksa bu ürünü tavsiye ederim. Üstelik gelecekte ihtiyacınız olursa yedek parçaları da gayet hesaplı fiyata temin edilebiliyor.


Delonghi Esam 2600 Full Otomatik Kahve Makinesi 

Delonghi Esam 2600 Giriş seviyesi, fayda maliyette yüksek asgari ihtiyaçları karşılayan bir makine. Çekirdek kahve kullanılan bu makinenin öğütme kalınlığı da ayarlanabiliyor. Bunun gerçekten ne fayda sağlayacağını merak ediyorsanız lezette ufak tefek oynamalar yaratabilir. Ama tek tip bir espresso haznesi ve akış hızı için bu çeşitlilik bence fazla. Güzel yanlarından biri kendi öğütücüsünü kullanabildiğiniz gibi, hazır öğütülmüş olarak satılan kahveleri de bu makienede kullanabilirsiniz.

Ama her benim her zaman tavsiyem çekirdeğin yapım anında öğütülmesidir. 200 gr çekirdek ve 1.8 litre su haznesine sahip bu ürün, enerji tasarruf modu ve otomatik kapanma gibi faydalı özellikler de sunuyor. Kahve miktarı ve bardak ayarı da yapabiliyorsunuz. Cappuchino ve cafe latte için süt köpürtme özelliği ise tatminkar sonuç veriyor. Ancak bir süt haznesi olmadığı için sütü ayrıca bir kapta makinenin aparatıyla köpürtüp espressoya eklemeniz gerekiyor. Bilimum çıkarılabilir parçalar ise temizlikte rahat etmenizi sağlıyor falan filan.

Şimdi gelelim en önemli noktaya. Bu modeli araştırırken hakkında suyu ısıtmıyor, kahveyi öğütürken döküp saçıyor gibi yorumlar okuma şansınız yüksek. Cihazın iç aksamını ısıtmak için kullandığı suyun, kahve hazırlamadan önce boşaltılması gerekli. Bu su boşaltılmadığı taktirde elde edilecek kahvenin sıcaklığı malesef tatminkar olmuyor. Bu işlem tek tuşla yapılabiliyor. Cihaz kullanım kılavuzunda nasıl yapıldığına yer verilmiş. Her seferinde birazcık sıcak su harcamayı göze alırsanız çok dert edilecek bir şey gibi durmuyor. En azından bu fiyata.

Bir diğer konu da kahveyi öğütürken hazne içine çekirdek kaçırması. Bu biraz problemli gibi dursa da bu fiyata alınan makinenin size biraz iş çıkarması gayet doğal. Ufak bi temizlik bu problemi de ortadan kaldırıyor. Su haznesi 1.8 litre olduğu ve temizleme işleminde ve ön ısıtmada bu suyu kullandığı için, yoğun bir işletmeyseniz biraz sık dolum isteyebilir.

Tavsiye: Maliyet önceliğiniz ise tercih edilebilecek bir ürün ama çok da janjanlı şeyler beklememek ve biraz nazendeliği ile ilgilenmek gerekecektir. O kadar parar veriyorum uğraştırmasın beni derseniz okumaya devam edin..

Not: Aynı şeyleri tekrarlamamak için Delonghi ESAM 2600‘ü baz model alıp bundan sonra anlatacağım modellerde bu bazda olmayan ya da fazladan olan özellikleri anlatacağım


Delonghi ECAM23.420 Tam Otomatik Kahve Makinesi 

Giriş ürünlerinden olan Delonghi ECAM23.420 3 farklı renkle piyasada yer alıyor. Model sonundaki harf kodu bu rengi belirtmek için kullanılmış. SB: Siyah, SR: Kırmızı ve SW ise beyaz rengi ifade ediyor. ESAM 2600’e göre modern dizayn ihtiyaçlarının giderildiği makine temelde aynı fonksiyonlara sahip olsa da elektronik gösterge paneli ve dizaynı bu işlevleri daha şık yerine getirmesini sağlıyor.

Cappuchino ve Latte için olan ayarın süt köpürtme çubuğunun üstüne konması ise işi daha pratik hale getirmiş. Hakkında genelde diğer kullanıcılarından da pozitif yorumlar okuduğum üründe, bir iki kişi suyun ısıs ve su kaçırmasını rapor etmiş.

ESAM 2600’den biliyoruz ki su sıcaklığı ilk suyu atmamaktan kaynaklı. Bunu yaptığınızda problem kalmaz. Su sızdırması ise daha önceki tecrübelerimden yola çıkarak su haznesi contası ile ilgili bir durumdur diyebilirim. Su haznesini yıkarken contayıda yıkamak iyi bir fikir gibi görünebilir. Ama o contanın yıkama esnasında sağa sola yamulmadığına, yerine iyi oturduğuna emin olmak gerek. Bu problem her makinede olabilen bir kullanım hatası gibi görünüyor.

Tavsiye: 208’de yenilenen özellikleriyle Delonghi ECAM23.420 giriş segmenti için göz ardı edilmemesi gereken bir ürün.


Siemens TE501201RW Tam Otomatik Kahve Makinesi

Siemens TE501201RW özellik olarak Esam 2600’e çok yakın bir model. Elbette bu tip ürünlerin süt köpürtmesi ve espresso hazırlaması ufak tefek farklarla patentlendiği için her bir sistemin ismi farklı ve janjanlı. Ama temelde işlev aynı.

Siemens’in bu modelindeki en önemli fark, her kahve hazırlama sonrasında, kendini temizlemesi. Böylece aralıklı kullanımlarda bile kahve tadı hep standart olarak kalıyor. Ayrı bir süt saklama haznesi bu üründe de olmadığı için sütü ayrı muhafaza etmek gerekiyor. Konan suyun sıcaklığına göre değişmekle birlikte minimum ısınma süresi 45 sn. Bütün temizlik ihtiyacı duyulan parçaların çıkartılabiliyor olması kolaylık sağlıyor. 300 gram çekirdek haznesi olan Siemens TE501201RW‘nun ESAM 2600 de olduğu gibi kahve öğütme ayarı da bulunuyor. Led göstergeler de paneli biraz daha seksi bir hale getiriyor.

ESAM’da öğütücünün aksamı belirtilmemiş ama Siemens’in bu modelinin seramik bir aksam kullandığını söyleyebilirim. Cihazın içerisinde ayrıca bir kireç filtresi bulunuyor. Kahve yaparken musluk suyu tercih ederseniz (ki hiç tavsiye etmem), bu filtre suyu yumuşatarak daha lezzetli kahve oluşmasını sağlıyor. Tabi ortalama kullanımda 1-1,5 yılda bir yenilenmesi gerektiğini hatırlatmalıyım. Kullanıcı yorumlarında ise özellikle sesinin çok düşük olmasından yana pozitif bir görüş hakim. Tek şikayet edilen nokta ise cihaz arızalandığında yedek parçasının pahalı olması.

Tavsiye: Delongi ESAM 2600’ün simsiyah iç karartan rengine kıyasla daha janti tonlara sahip olan Siemens TE501201RW %30 civarı ek maliyetle giriş seviyesinde bir alternatif oluşturuyor. Da, daha ucuza ECAM23.420 varken, daha eski bir dizayn için para vermek çok doğru değil. Ses eğer sizin için bir tercih konusu ise, bir youtube demosu veya şansınız varsa mağaza içi demo seyredip öyle satın alma yapabilirsiniz.


Krups EA8010, Krups EA8298, Krups EA829D Tam Otomatik Kahve Makinesi – Latte, Espresso, Cappuccino, Americano

Krups’a ait fiyatları birbirine yakın 3 ürünü birlikte anlatacağım zira üçünün temel özellikleri aynı.

Krups EA8010 baz özellikleri karşılayan bir ürün ve herhangi bir (+) ya da (-) si yok. Hakkındaki satınalma sonrası yorumlarda hiçbir negatif içeriğe rastlamadım. Kahve hazırlaması ve çeşitlilik konusunda pozitif yorumları olan ürün. Diğer iki arkadaşından farkı ise süt haznesinin olmaması.

Krups EA 829 serisi olan iki modelden Krups EA8298 ve Krups EA829D dizayn dışında tamamen aynı özelliklere sahip. İki modelde de dikkat çeken özellikler, ayrı süt kabı olması ve tek tuşla cappuchino hazırlayabilmesi. Süt kabının ayrı olması oldukça faydalı bir özellik. Zira hem sütü hazırlarken ayrı bir aparata ihtiyaç duymuyorsunuz, hem de işlem sonrası tek tuşla temizleyip süt kabını dolaba kaldırabiliyorsunuz. Eğer kullanacağınız alanda bir buzdolabınız varsa sizin için oldukça pratik bir kullanım oluşturabilir.

Bu iki modelde dikkat çeken diğer konu ise espresso’nuzu 10 mililitre ve katları olarak ayarlayabilmeniz. Yanı isterseniz ristretto, isterseniz normal/double espresso, isterseniz de lungo hazırlayabilirsiniz. Her iki modelde de öğütücü sesinin nispeden düşük olması pozitif bir müşteri geri bildirimi olarak notlarım arasında yer alıyor.

Tavsiye: Marka ve dizayn tutkunuz yoksa EA8010 fayda maliyette çok mantıklı değil. EA829D yeni bir dizayn olduğu için biraz pahalı ama EA 8298 modeli bu fiyata ayrı süt kabı sunan tek model. Bu nedenle tercih edilebilir. Modellerin hiçbirinde negatif bir yorum olmaması da dikkate değer bir diğer konu.


Delonghi ESAM 4500 Magnifica Tam Otomatik Kahve Makinesi – Cappuccino ve Caffe Latte

Krups’ın son iki modelinde gördüğümüz gibi ayrılabilir süt kabı içeren Delonghi ESAM 4500 özellik olarak açıkçası krupss’lardan biraz geride kalıyor. Lungo kahve seçenieğinin olmaması ve 200 gr’lık kahve çekirdeği haznesi dikkat edilmesi gereken noktalar.

Tam yeri gelmişken hatırlatayım Coffee Shop’lardan aldığınız çekirdek paketleri genelde 250gr ağırlığında olur. Alacağınız makinede çekirdek haznesi 250gr+ ise paketin tamamını makineye boşaltıp rahat edebilirsiniz. Ama bu makinede olduğu gibi daha düşükse kalan çekirdeği saklayıp bir miktar kullanımdan sonra üstüne ekleme yapmalısınız.

İki satır LCD ekrana sahip bu ürün kullanımda karşınıza bir zorluk çıkarmıyor. Bu segmentte bir ürün aldığınızda tükettiği elektrik ve tasarruf modları da birer karar noktası. Bu ürünün bir enerji tasarruf modu barındırmadığını hatırlatmalıyım, ama otomatik kapanma ayarı mevcut.

Tavsiye: 2750 TL civarı bütçem varsa tercihim bu üründen yana olmazdı. Krups modelleri bu segmentte daha düşük fiyata daha foksiyonel ürünler sunuyor.


Siemens TE603201RW EQ.6 Serisi Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi 

Siemens TE603201RW‘de benim beğendiğim noktalardan biri süt kullanım biçimi. Ayrı bir süt haznesi olmasa da herhangi bir kabı ve hatta sütün kendi kutusunu bir süt kabı olarak kullanabiliyorsunuz. Yanda yer alan pipet şeklindeki çubukla diğer süt hazneli modellerde olduğu gibi köpürtülmüş sütü doğrudan bardağa aktarmanız mümkün olabiliyor.

Dokunmatik ışıklı ekranı tek hamlede ürün seçmenizi kolaylaştırırken iki satırlık LCD ekrandan diğer ayarları yapabiliyorsunuz. 1.7 litre su tankı kapasitesi ve 300 gr çekirdek haznesi oldukça yeterli. Cihazın açılış ve kapanışta da kendini temizlemesi hijyen yeterliliklerini karşılıyor. 15.000 kullanıma kadar da ilk gün deneyimi yaşatma sözü veren Siemens’te yine tek dikkat edilmesi gereken yedek parçaların pahalı olması.

Ürünün yorumlarına baktığınızda ise süt ısıtmasının tatminkar olmadığı ortaya çıkıyor. Oda sıcaklığındaki süt kullanıldığında bir problem yok. Ancak dolaptan süt kullanıldığı zaman içeceğin göreceli sıcaklıkta olması biraz can sıkıcı. Sütü bir miktar dışarıda bekletip öyle kullanırsanız veya dolaptan çıkınca çok hafif ısıtarak kullanırsanız bu sizin için problem olmaktan çıkar. Fiyat performansta tercih edilebilecek bir ürün

Tavsiye: Siemens belli modellerde zaman zaman ciddi indirimlere gidiyor, bunu yakaladığınızda değerlendirebileceğiniz bir model. Ancak sütü direkt buzdolabından kullanacaksanız iki kere düşünün.


Bosch TCA5309

Bosch TCA5309 Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi 

Bosch TCA5309 bu yazıya neden dahil ettiğimi kendi kendime de sorguladığım bir makine. Zira bu fiyata süt haznesi, lcd panel vs yok 3-5 led ışıklı düğme ve oldukça eski bir tasarım. Özelliklere baktığımda da bu fiyata değecek bir ekstra özelliğe rastlamadım. Son tavsiyeye gerek kalmadan bizimla değilsin diyebilirim.


Bu yazı sayfalardan oluşmaktadır. Sayfa altında diğer sayfaların rakamlarına tıklayarak okumaya devam edebilirsiniz…

-İlginizi Çekebilir-

353 YORUMLAR

 1. Çok tesekkur ederim. Verdiginiz bilgiler çok yararli oldu. Elatta cappuccino top ecam 45.760 ile Delonghi esam 6900 modeli arasinda kararsiz kaldim, bir yandan da Krups ea829d yi gozden gecirmeye basladim. bir tercih yapacagim. Bu uc model arasindan bir tercihiniz olsa siz hangisini tercih edersiniz.
  iyi calismalar. Tesekkurler

  • Selamlar İsa Bey, faydalı olmasına sevindim, Önce Delonghileri bir ele alalım: eğer çikolatalı içecekler hazırlamak sizin için önemliyse ayrıca bir çikolata kabı olan 6900’ü almalısınız. Yok çikolatalı içecekler hazırlamayacaksanız 6900 fayda maliyette hiç doğru bir karar olmaz. 45.760 la kalan özellikler neredeyse aynı, üstelik 45.760’ın hem çekirdek haznesi daha büyük hem de su haznesine su doldurmak için süt haznesini çıkartmanız gerekmiyor. Bunlar iş yerinde kullanım için büyük avantajlar. Eğer bu seçim sonrası geriye 45.760 kalıyorsa bu sefer Krups ile kıyaslayabiliriz. Aralarında kullanım ve fiyat dışında çok çok büyük farklar yok. Krups EA829D de su haznesi arka tarafta, koyacağınız yerde üstte bir dolap olacaksa her seferinde makineyi çekmeniz gerekir, ayrıca istediğiniz kahveyi menüden seçmeniz gerekiyor, Delonghi ECAM 45.760 da her biri için ayrı tuş var, diğer ayarlar menüden yapılıyor. iki üründe de kampanyalar olduğu için şu anki fiyatları arasında 150-200 TL civarı fark var. Bu şartlar altında bana sorarsanız Delonghi 45.760 derim, ama krups’ı tercih ederseniz de -maliyet açısından- mantıksız diyemem.. Umarım bu bilgiler işinize yarar.
   Kolaylıklar, sevgiler

 2. Ömer Bey; Engin kahve kültürünüze ve bilginize dayanarak hangi kahve çekirdeklerini nerden almamizi tavsiye edersiniz. Zira eminönünde biraz dolaştım, farkli dükkanlarda farklı urunler var, çuvalda olanalar olduğu gibi paketli urun satanlarda mevcut. bu konuda bir tavsiyeniz olursa bizimle paylaşırmısıniz.
  Teşekkurler.

  • Selamlar İsa Bey,
   3. Nesil Kahvecilik yapan ve kendi kavurmasını kendisi yapan firmaları önereceğim size. Bir çok farklı bölgeden güzel ve farklı tatlar yakalamanız mümkün. Firma isimlerini reklam olmaması için burdan veremiyorum ama google’da yapacağınız çekirdek kahve+ bölge+ sepet sorgusu size sonuç getirecektir. Bölge yerine Etyopya, kenya, kolombiya vs yazarsanız bir çok siteye ulaşabilirsiniz.
   İyi Çalışmalar

 3. Siemens Eq6 veya eq 9 mu alalım yoksa ? bir önceki sorumdaki kapsüllü makinada kahve başına maliye 1.4 tl gibi bu otomatiklerde 70 kuruş.Eğer fark çok yoksa kapsüllü daha mantıklı mı ?

  • Merhaba Fuat Bey,
   Bir işletme için alacaksanız kahve kapsülü sizin için sıkıntı yaratır. Kapsüllerde genelde 7gr kahve olur ve single espresso içindir, oysa bir çok kahve çeşidi double espresso ile hazırlanır. Ne tür kahveler yapacağınızı belirtmemişsiniz ama her durumda kapsülü tavsiye etmem. Üstelik maliyeti daha yüksek olur sizin için. Kahveyi toptan almayıp bir ev kullanıcısı gibi internetten sipariş etseniz çok özelliği olmayan bir kahve için 250 gramına 20-25 lira verirsiniz. hadi kolay hesap olsun 25 lira diyelim. Bu durumda double espresso için maliyetiniz 1.4 kuruş olur. Tchibo’nun 80 lik en ucuz avantajlı(!) paketi ise 101 lira yani sizin kapsül başına maliyetiniz 1,25 kuruş double espresso maliyetiniz ise 2,5 lira..

   Hangi makineyi alalım diye sorarsanız buna cevap veremem zira her makine için gördüklerimi yukarıda yazdım. Model ile ilgili spesifik bir sorunuz varsa yanıtlamaya gayret edeyim ama seçim kararı sizin…

   Sadece bozulması ve yoğunluk durumları için bir değil iki “kapsülsüz” makine almanızı tavsiye ederim

   iyi çalışmalar

  • Selamlar Fuat Bey,
   Makinelerin basınçları katalog değerleri, bu basıncın bir kısmı zaten işlem esnasında kayıp oluyor. Öte yandan makinenin basıncı yükseldiğinde espresso kreması artar ki bu pozitif birşey. Ama bu aynı zamanda çok yüksek basınç iyidir anlamına gelmemeli. Espresso makineleri hassas makineler ve bu seviye makineler ciddi tecrübe ve mühendislik gerektiriyor. Eğer bu makine 19 bar ile çalışıyorsa bu o makinenein en iyi espressoyu yapabilmesi için kayıplar dahil gereken ideal basıncıdır. Özetle size yapılan bu yorumu göz ardı edebilirsiniz.

 4. Sizce siemens EQ6 mi yoksa EQ9 mi tercih edelim size ? Bu arada siemens tercih söylememdeki en büyük olay yurtdışı yorumları iyi ve her kahve çeşidini gösteren bir tuş var .Bizim gibi bilmeyenlere latte machiato tuşu iyi olur diye düşündük .

  • Fuat Bey Selamlar,
   Siemens’in kendi sitesindeki yorumları okumanızı tavsiye ederim. E9’u bu yazıda incelemedim o nedenle bir detay verme şansım yok. E6 da ise sütlü içeceklerin sıcaklığının düşük olması ile ilgili -siemens’in kendi sitesi dahil- oldukça fazla negatif yorum var, önümüz yaz bir işletmede sütü sürekli dışarda tutacaksanız bozulma ihtimali size sıkıntı yaratabilir.
   Daha önce de dediğim gibi benden ürün tercih etmemi beklemeyin zira bu sizin kararınız olmalı..
   kolay gelsin

  • Evren Bey Merhaba,
   Doğrudan şu makineyi alın demek istemem, bu sizin kararınız olmalı, benim amacım sizler karar verirken araştırma sürecinizi olabildiğince kısaltmak. Yazıda zaten Krups ve Delonghi için fikirlerimi yazdım. EQ9’u ise incelemediğimi Fuat Beye verdiğim cevapta belirtmiştim. Sevgiler, selamlar…

 5. Ömer Bey, odam için Delonghi Ecam 45.760 modelini satın aldım. Şu ana kadar memnun kaldım, tavsiye ve bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim

   • teşekkür ederim Ömer Bey, yalnız talimatlara uygun en yüksek sıcaklık beklentim daha yüksekti. Azami sıcaklığı kahve kültürümüze göre biraz düşük kalmış gibi, bu konudaki tecrübe ve tavsiyelerinizi de almam mümkün mü?

    • Selamlar Kamil Bey, bu modelde bu tür bir şikayet duymamıştım. Sıcaklık problemini espresso da mı yoksa sütlü içeceklerde mi yaşıyorsunuz? Espresso’da ise bu bir sorundur teknik servisle görüşün derim, sütlü içeceklerde ise eğer sütü buzdolabından çıkartıp hemen kullanıyorsanız bu sıcaklığın beklentinin biraz altında kamasına sebep olabilir biraz dışarda bekletip kullanırsanız nominal sıcaklığı elde edersiniz.

     • Selamlar Ömer Bey, daldırma termometre elime henüz ulaştı, ölçümleri paylaşmak istedim. Sıcak bardakta ısınmış makine ile yaklaşık 62-64 derece celcius espresso elde ediliyor. İdeal kahve sıcaklığının 60-70 derece celcius olduğunu öne sürenler var ancak dediğim gibi sıcak içecek kültürü ile yakından ilişkili bir durum.

      • Merhaba Kamil Bey,
       Detaylı paylaşım için teşekkürler, ölçtüğünüz değer biraz alt eşikte gibi,
       Espresso hazırlanırken su sıcaklığı 85-95 derece aralığında olmalı bunun fincandaki servis sıcaklığı ise 65-75 derece arası.. Şu durumda ürünün teknik servisi ile bu detayları görüşmenizi önerebilirim. Gelişmeleri burada paylaşırsanız bütün dostlarımız da faydalanmış olur.
       Sevgiler

 6. Meraba Ömer bey .ben de ilk defa espresso makinesi almaya karar verdim.Daha önce hiç tecrübem olmadı sizin yazınızı okumadan önce tam otomatik bi makine alacaktım ecam 45 ama sonrasında yarı otomatik almaya karar verdim hiç kahve tecrübem yok aldığıma pişman olur muyum kullanması çok mu zor ve de bütçe önemli değil 3000 3500 e kadar yarı otomatik ne önerirsiniz ya da sizin favoriniz hangisi ya da nasıl bişey bana cevap verirseniz beni bu işkenceden kurtarırsanız çooook mutlu olurum kafayı yicem bi türlü işin içinden çıkamadım

  • Selamlar Ali Bey,
   Doğrudan şu makineyi alın demem pek doğru olmaz, her markanın iyi ürünleri var, sadece tam olarak ihtiyacınızı karşılayacak bir ürün olması önemli. öncelikle şu yazımızı okumanızı tavsiye edeceğim Hangi Kahve Makinesi ve Öğütücüyü Almalıyım? burada benim önerilerimi görebilirsiniz, ayrıca önümüzdeki 1-2 hafta içerisinde yeni modelleri de dahil ederek sadece espresso makinesi için bir yazı hazırlayacağım bunu da bekleyebilirsiniz.

   tam otomatik makine yerine Manuel ya da yarı otomatik bir makine seçtiğinizde yapmakta zorlanmazsınız sadece tam otomatik makineye göre biraz daha zaman alır. eğer üşengeç bir yapınız yoksa zamanla Manuel makinelerin daha keyifli olduğunu göreceksiniz. Bir de öğütücü edinmeyi unutmayın lütfen.
   sevgiler selamlar

 7. merhaba ;
  benim evde ankastre bir Zanussi kahve makinam var…Kahveyi kaşığına doldurup üstte aynaya sıkıştırıp o şekilde damıtıyor…normal cafelerdeki gibi….fakat üstteki kaşığın takıldığı ayna çatladı…kelepçe taktım ama kaçırıyor….şunu sormak istiyorum bunların aynaları ve kaşıkları standart ölçümüdür.?? yani başka bir ayna alsam olabilirmi yada bunu uygun yoldan yapabilecek bir servis varmı bana yardımcı olurmusunuz

  • Rasim Bey Merhabalar,
   Öncelikle geçmiş olsun çok can sıkıcı bir durum. Maalesefbütün üreticilerin ayrı bir standardı var, bu nedenle orjinal yedek parçaya ihtiyacınız olacak. Zanussi Türkiyede electrolux aracılığı ile hizmet veriyor. Electrolux müşteri hizmetlerini ararsanız size yardıcı olurlar diye düşünüyüorum. Sevgiler

 8. Merhaba Ömer bey, yazınızı ve hatta alttaki büyün yorumları keyifle okudum, ben de dükkanımızda kullanmak için günde ortalama 15-20 bardak kahve yapabilecek kaliteli bi ürün aramaktayım. Delonghi 6900 ile Jura A9 arasında ikisni de 2. El olarak buldum A9 1000₺ daha ucuza geliyor kıyasladığımda çok büyük bi fark yok gibi duruyor ve jura isviçre markası olduğu için daha çok cezbediyor ama tek atımlık kurşunum olduğu için :) ve bu konularda hiç bilgim olmadığı için sizden bir öneri bekliyorum. Saygılar :)

  • Bahtiyar Bey Selamlar, öncelikle hangi makineyi seçerseniz seçin uzun süre kullanmanızı temenni ederim. Her mekanik zamanı gelince bir yorgunluk yaşıyor ve böyle durumlarda güvenilir servis çok önemli. İkinci el alıyorsunuz ve mekanda kullanacağınız için umarım gerekmez ama servis ihtiyacınız olduğunda en azından size yakın veya posta ile yedek parça temin edilebilecek bir servis önemli. Bu noktada Delonghi biraz öne çıkıyor sanırım, Jura A9 kullanmadım ama hakkındaki yorumları incelediğimde sensör ve öğütücüde sıkıntı yaşayan bazı kişiler olduğunu gördüm. Karar sizin ama ikisinde de satan kişinin neden elden çıkardığını ve yerine ne alacağını sormanızı tavsiye ederim.
   Sevgiler, selamlar

   • Jura A9 spotcuda yani sıfır, delonghi ise yurtdışına çıkacağını söylüyor, bir de wmf 900s var ama onla 2500 bardak kahve yapılmış onda dolenghi ile aynı para. Acaba biraz daha zorlayıp jura xs9 mu alsam

    • Dediğim gibi karar sizin, yüksek maliyetli makineler düşünüyorsunuz, mekanda kullanacağınız için kaliteli, hızlı ve kolay bulunabilir yedek parçalı servis önceliğiniz olmalı.

     • Merhabalar,
      Öncelikle yorumlarınızı geç gördüğüm için lütfen kusura bakmayınız.
      JURA dünya markası bir kahve makinesi üreticisidir. Türkiye’de teknik servis ve yedek parça temini konusunda asla sıkıntı yaşamazsınız. JURA Türkiye olarak satış sonrası hizmetlerde hem avrupa standartlarında hizmet vermekteyiz hem de çok iddialıyız….
      Her türlü sorunuzda ve araştırmanızda bize ulaşabilirsiniz… JURA Kavacık mağaza da ise tüm makinelerimizi deneyimleyebilir ve inceleyebilirisiz….Sevgiler… JURA Ürün ve Teknik Müdürü Serhat ÖZDEMİR

      • Serhat Bey Merhaba,
       Gelen yorumlara yetkili bir ağızdan cevap bulmak oldukça sevindirici. Katkınız için teşekkür ederiz. Hazır sizi bulmuşken, okuyucularımızı da daha geniş bilgilendirebilmek için bir iki soru sormak isterim. Satış sonrası Jura’yı ayrıştıran hizmetlerden biraz bahsedebilir misiniz? Örneğin, maximum tamirat süresi nedir, bu süre aşıldığında süreç nasıl işler, kargo ile ücretli/ücretsiz ürün teslim alma teslim etme imkanı var mıdır. Garanti süresi ne kadardır vs. Şimdiden okuyucularımız adına teşekkür ederim, sevgiler.

 9. Merhaba,

  Ev veya ofis için kullanmak üzere bir espresso makinesi almak istiyorum. Yalnız tam otomatik makineler ve diğer iki makine arasında kaldım. Evde öğütücü olarak Delonghi KG79 ve Hario Skerton var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Tam otomatik olanlar.

  Delonghi EC860.M Otomatik Espresso&Cappuccino Makinesi
  DELONGHI ECAM23.123.B Compact
  Siemens TK53009 Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi

  Bu seçeneklerin hepsi fiyat olarak. 1800-2000 TL bandına yakın veya dahil, bir de bunlardan biraz daha ucuz bir seçenek olarak Delonghi Esam 2600 (yaklaşık 1300-1400 TL) değerlendirmeye alınabilir fakat hakkındaki çelişkili kullanıcı yorumları kafada soru işareti doğuruyor.

  Diğer seçenek ise öğütücü olarak KG79 veya hario kullanıp aşağıdaki makinelerden birini almak.

  Delonghi ECP 3531 (550-600 TL)
  Electrolux EEA111 (450 TL )
  Delonghi EC680.M Dedica ( metal olup olmamasına göre fiyatlar değişiyor, 700-850 TL civarı)

  • Muhammed Bey Selamlar,
   Alttaki üçlü ev için düşünülebilir ama size veya ofis dediğiniz için alttaki üçlüyü ve EC860M’i değerlendirme dışı bırakmanızı tavsiye ederim.
   Bir diğer nokta da kahvenizi customize (özelleştirme) edip etmeyeceğiniz.
   Yani, double espresso yaparken kullanılan kahve miktarı 14 gramdır ama ben kahveye göre koyduğum miktarı değiştirmek isterim. Bazen 16 gram ile yaptığım da olur. Ya da öğütme inceliği ile oynamak ister misiniz veya tamperleme sertliği ile. Sıkı bir tamperleme yaparsanız espresso’nun kreması daha kıvamlı olur ama bu kullandığınız çekirdeğe göre de değişiklik gösterebilir.
   Bu gibi özelleştirmeler yapma merakınız varsa alttaki üçlü ve EC860’ı konuşabiliriz ama bunların hepsini ofiste yapmak, hele ki bir misafiriniz geldiğinde oldukça zahmetli ve zaman kaybettirici. İlk başta keyif gibi gelse de bir zaman sonra o makineyi eve alıp, ofise tam otomatik bir makine arayışına geçersniz.

   ara not: EC860 yarı otomatik bir makine, yani espresso bölümü manuel (yukarıdaki belirttiğim özelleştirmeleri yapabilirsiniz) süt ise otomatik. sütü köpürtüp belirtilen miktarda kahvenize ekliyor. Bu nedenle ofis kullanımı için diğer makineler gibi çok uygun olmaz.

   Bunları değerlendirdkten sonra otomatik makine derseniz benim önerim yazımda da belirttiğim gibi ECAM23.420 olur. Ama ille de bu ikisinden biri derseniz de siemens’in sıcaklık ile ilgili negatif yorumlarını düşünerek yine delonghi 23.123 öneririm.

   Yok kararınız manuel bir makine almak ise, yarı otomatik yerine hem şık hem de sağlam olan EC680M uzun yıllar evde ihtiyacınızı karşılar.

   Umarım faydalı olabilmişimdir. Şimdiden hayırlı olsun.
   Makinenizi alıp kullanmaya başladıktan sonra deneyimlerinizi bizlerle paylaşabilirseniz de memnun olurum..
   Sevgiler

   • Yeniden merhaba ,

    Nihai bir karara varmak üzereyim, yalnız size son kez danışmam lazım :)

    Delongi ECAM 23.420 mi yoksa Delonghi ECAM 234620.SR mi? İkisi de şu an aynı fiyat.

    Nasip olur da alabilirsem yorum olarak mutlaka ufak bir incelemesini paylaşacağım.

    • Muhammed Bey Selamlar,
     23460’ı siz yazınca araştırdım. Delonghi tarafından Türkiye’de satılan bir ürün değil. Genelde büyük mağazalar yurtdışı operasyonlarında büyük çapta alım yapıp ciddi indirim kazanıyorlar ve bu ürünü diğer ülkelerde satıyorlar. Origin ülke değişince satılan ürünün kodu da değişiyor. Bunun gibi bir durum olabilir. Ulaşabildiğim kadarıyla özellikler hemen hemen aynı hatta dış görünümde de bir farklılık yok. Size sıkıntısı sadece yedekparça tarafında olabilir. Bunnunla ilgili bilgiyi delonghi’ye sormanızda fayda var. İki ürün arasında net olmadığınız / farklı bir özellik gördüyseniz onu yanıtlamaya çalışayım
     Sevgiler

 10. Merhaba:)Sabaha kaşı kulak ağrısı uykusuzluk yapınca sitenizi keşfettim.Filtre kahve severim bir de evde kahveyi kendim çekeyim şöyle missss gibi her taraf kahve koksun istiyorum.Rondo şeklinde değilde öğüterek kahvemi hazırlayacak makine hangisi?Son yorumda Deloghi EC 680 ve ECA 23420 SW yi inceledim manuel olan daha uygun fiyatlı ama aynı kalitede öğütüyor mu?Bir de manuel olan ne?:))

  • Sibel Hanım Selamlar,
   Otomatik makinelerde portafiltre (espresso kepçesi yoktur) tek tuşla kahvenizi öğütür ve espresso bazlı içeceğinizi hazırlar. Manuel makinelerde ise kahveyi sizin öğütmeniz ve portafiltreye yerleştirip sıkıştırmanız gerekir, sonra bu portafiltreyi makineye takarak kahve hazırlama tuşuna basıp kahvenizi hazırlarsınız. Yukarıda incelemesi yapılan ürünler tam otomatik makinelerdir. Manuel makine seçimi için diğer yazımı okuyabilirsiniz: https://mokapota.com/kahve/hangi-kahve-makinesi-ve-ogutucuyu-almaliyim/768
   Sevgiler

  • İsmail Bey Selamlar,
   29.960 yeni ürünlerden biri, temel özelliklerde iki ürün arasında büyük farklar yaratacak farklılıklar yok, 45.760 da bulunan su filtresi, otomatik bekleme moduna geçme fonksiyonu öne çıkarken 29.960 doppi+ diye tabir edilen daha uzun sürede double espresso yaparak aromada biraz daha yogunluk elede edilen bir sistem barındırıyor. kahve çekirdeği haznesi 400 gram olan 45.760’a göre 200 gram daha az ve ekranı biraz daha görsel diyebiliriz
   Sevgiler

 11. Merhaba Ömer Bey,
  Küçük bir işletme açmayı düşünüyoruz De Longhi ESAM 4500 Magnifica ( konunuzda 2750 civarı baska secenekler alınabilir demişnniz) bu ürün şu anda 2150 civarı bulunabiliyor bu fiyattan bu ürünü tavsiye edermisiniz ?

  • Mehmet Bey Selamlar,
   Öncelikle şunu hatırlatmak isterim, bu tür ürünler daha çok ofis ve ev kullanımı için yapılıyor günde max 15-20 adet hazırlayarak bakımınıda düzenli yaparsanız 4-5 yıl (parça problemi kullanım hatası olmadığı sürece) kullanırsınız. işletmenizde hedeflediğiniz kullanım süresini buna göre değerlendirin lütfen. Öte yandan uzun süreli parça bulunurluğu için de benim tercihim daha yeni modellerden yana olur. Ama sadece bir iki çeşit kahve hazırlayacaksanız ve fayda maliyet de sizin için önemli olduğu için bu 4500’ü düşünebilirsiniz.
   Alternatifler neler olabilir diye bakarsak siemens ürünleri kullanım ürünleri ve stabilite açısından kullanıcılarından oldukça pozitif yorumlar alıyor burada Siemens TE603201RW düşünebilirsiniz. Delonghide ise daha yeni modeller ECAM23.420 ve ECAM 45.760 hazırlayacağınız kahve çeşitliliğine göre değerlendirilebilir.
   Sevgiler

   • teşekkür ederim hızlı cevap için.
    siemens gözüme güzel geldi fakat fiyatı 2650 civarı bu fiyattan nasıl.15 k fincan garantisi veriyormus bu özelliğide hoşuma gitti.bu ürünün yanında bir tanede kapsül makinası alacağım desteklemek için fakat maliyeti bayağı yükseliyor alternatif çözüm sunma şansınız varmı ana makinaya ek

    • Selamlar,
     Kapsül makinasının başlangıç maliyeti değil ama işletme maaliyeti sizin için yüksek olacaktır bu nedenle tavsiye etmem. Ev tipi olan manuel espresso makineleri de maalesef sizin için uygun olmayacaktır. Alternatifiniz ya ikinci bir otomatik makine gibi görünüyor. Almadan önce ilgili markaların müşteri hismetleri ile temasa geçip makineyi deneyebileceğiniz satış noktalarını öğrenmenizi ve ürünün hazırladığı kahveyi denemenizi tavsiye ederim.
     kolaylıklar

  • Bu konuda fayda maaliyet kişiye göre değişken (göreceli) bir kavram, bu nedenle bu kararı sizin vermeniz gerekli. Kuracağnız iş, maaliyetler, kazanç beklentiniz bunların hepsi sizin planınıza ait. Bu kararı başkasına emanet etmek çok doğru olmaz :)

   • gecenin yarısı ilgilenip mesaj attıgınz için teşekkür ederim ömer bey . mail adresiniz varsa gelişmeleri ordan paylasmak isterim

    • Umarım faydalı olabilmişimdir. Gelişmeleri yine buraya yazabilirsiniz, böylece sizinle benzer şeyleri merak eden okuyucularımız da yaşadığınız tecrübeden faydalanmış olurlar. Şimdiden hayırlı olsun. İyi Çalışmalar

  • Ali Bey Selamlar,
   Siz evinizde cimbali vb. profesyonel bir makine kullanıyorsanız, bir kahvenizi içmeye geliriz elbette :))
   Latife bir yana, bu yazıda amacım evine veya ofisine otomatik kahve makinesi almak isteyen dostlarımıza yardımcı olabilmek. Yazıyı yayınladıktan sonra küçük işletmelerin de (butik restaurant, pansiyon, mini cafe vb.) benzer ihtiyaçları olduğunu gördüğüm içim onlara da yorum bölümünde destek olmaya çalışıyorum. Belirttiğiniz marka ve modeller profesyonel makine olup bir cafe, kafeterya, coffee shop vs. açacaksanız ihtiyacınız olacak makinelerdir. Profesyonel makinelerin danışmanlığı da sektördeki bir çok dostumuz tarafından profesyonellik ilkeleri ve anlaşmaları çerçevesinde verilmektedir. Bu nedenle bu yazıya dahil edilmemiştir. Belki ileride bir iki modeli merak gidermek ve ev tipi makinelerden farklarını göstermek için inceleyebiliriz ama o yazı da yine bir baristaya hitap eden detayda ve içerikte bir yazı olmayaaktır.
   Sizin belirttiğiniz modeller üstünde bir deneyiminiz varsa paylaşabilirsiniz, böylece diğer okuyucularımızda tecrübelerinizden faydalanmış olur.
   Sevgiler

 12. Ömer Bey merhabalar,
  Öncelikle uslübunuz, yaklaşımınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Her bir yorum farklı bi bakış açısı kazandırıyor.
  Ben butik bir pastane açıyorum, şu an dükkanım tadilat aşamasında. Bir yandan da bir takım ekipmanların araştırmasındayım.
  Yaklaşık 6-7 masalık küçük bir dükkanım olacak,yazdıklarınızdan okudğum kadarıyla bana uygun olacağını düşündüğüm iki model oldu biri krups ea8298 diğeride delonghi 45760. Günde max 15-20 bardak kahve yapacağımı varsayarsak (başlangıç için belki o kadar bile olmayacak), bu makinalar uygun mudur sizce ?

  Şimdiden çok teşekkür ederim,

  Sevgiler.

  • Sevim Hanım Merhabalar,
   Öncelikle hayırlı olsun, şimdiden bol kazançlar.
   Delonghi ecam 45760 daha çok işinizi görecektir. Krups sadece cappuccion yaparken delonghi ecam 45760 latte de yapabiliyor.
   Ayrıca servis ağını düşündüğünüzde daha erişilebilir olacağı aşikar.
   Sevgiler

 13. Siemens ti903209rw ile delonghi 45.760 eletta arasında kaldım. Siz hangisini tavsiye edersiniz. Siemens in bu modelindede ısıtma sorunu var mıdır acaba?

  • Uğur Bey Selamlar, Siemens TI903209RW’yi incelemeye ekledim. Yeni bir ürün bu nedenle hakkında çok fazla yoruma ulaşmak mümkün değil. Ulaştıklarım ve yurtdışı incelemeleri de oldukça pozitif. Şu an fiyatı da indirimli.Bu fiyat karşılığında da yazıda hakkettiği yeri aldı. Bu üründe karar kılarsanız aldıktan sonra yorumlarınızı burada paylaşırsanız memnun olurum sevgiler.

 14. Merhabalar Ömer bey,sitenizi ayrıntılı bir şekilde inceledim çok da yararlı bilgiler edindim:) Evimde kullanmak için filitre kahve makinası satın almayı düşünüyorum öğütücüsü olsun istiyorum çünkü aromalı taze kahve içmek istiyorum Philips HD 7761 vardı aklımda ama Türkiye satışı artık yokmuş.Homend marka öğütücülü olan makina aşırı büyük geldi ayrıyeten iç aksamı fazla mı plastik sanki:)kahve tiryakisi insanlar değiliz ama günde 1-2 fincan kahve zevkimiz vardır:)Bir türlü işin içinden çıkamıyorum ayrı ayrı öğütücü ve makina alayım diyorum ama bir türlü karar veremiyorum o kadar fazla araştırdım ki yorumlar da aklımı karıştırıyor.Sizden fikir istiyorum gerçi siz öğütücülü kahve makinalarına sıcak bakmıyorsunuz ama bende tezgahımda çok fazla yer kaplamasın ,uygun fiyatlı olsun lezzetli kahve içeyim istiyorum:) ilginiz için şimdiden teşekkürler:)Sevgiler…

  • Merhaba Arzu Hanım,
   Mutfakta yer kaplaması gerçekten de ciddi sıkıntı ben de eşimi ikna ederken bu konuda biraz zorlanmıştım, ama yeni öğütülmüş kahvelerin lezzetlerini tattıkça bu fikre alıştı sonra da tezgahlardan birini tamamen bana ayırdı:) Bir erkek olarak mutfakta tezgah kapmak ciddi bir başarı taktir edersiniz:).

   Latife bir yana bu konuda tereddüt etmemenizi tavsiye ederim. İki makine ayrı ayrı çok daha efektif ilerleyen dönemde başka demleme ekipmanları, espresso makinesi vs alırsanız da işinizi çok kolaylaştırır.

   Bütün bunlara rağmen yine de ikisi bir arada diyorsanız, homend kaliteli bir ürün. Yakın zamanda bir arkadaşıma aldırdım. O da sizin gibi düşündüğü için vazgeçiremedim bir türlü, homend aldı ve oldukça da memnun.

   Plastik konusuna çok takılmayın artık bir çok filtre kahve makinesinde maalesef demleme parçaları plastik. Ama bu ürünler CE standartlarında olduğu için plastik bölüm ısı ile bozulmaya uğramıyor. ve değişik bir tat/koku bırakmıyor. İlk kullanım öncesi iki üç kere sadece sıcak su koyarak çalıştırın. Son söz nedir derseniz ben yine de iki ayrı makine derim. Şu yazıda ( https://mokapota.com/kahve/hangi-kahve-makinesi-ve-ogutucuyu-almaliyim/768 ) öğütücü tavsiyelerimi de belirtmiştim. bir göz atın derim.

   İstediğiniz makineye bir an evvel kavuşmanız dileğiyle,
   sevgiler..

 15. ilginiz için çok teşekkür ederim :) genel olarak güzel görünüyor ama sütü yeterli ısıtmaması biraz can sıkıcı bu fiyata yakın alternatif başka ürün var mı tavsiye edebileceğiniz

 16. Arkadaşlar iyi günler.
  Bende siemens s9 300 alacaktım. Ancak uzun süreli araştırmalarımda süt sıcaklığı sorununun bu makinede de olduğunu öğrendim. Buradaki yorumlar doğrultusunda da delonghi 45.760 eletta aldım. Ancak şunu öğrendim ki buz dolabından çıkan süt delonghi’de de çok sıcak olmuyor. Delonghi’de süt borusundan çıkan sıcak buhar çok sıcak olmasına rağmen süt o kadar soğuk olunca ısınmıyor. Bu aslında fiziksel olarak böyle. Bunu sorun etmeyin. Ancak özellikle dışarı çıkarken ben termosumla ya da bardağımla kahvemi alıp çıkacağım, sütlü kahvem sıcak olsun derseniz delonghi’de kendi süt köpürtme özelliği sayesinde, sütü kendiniz 20 sn de köpürterek sıcak sütlü kahve alabilirsiniz. Süt köpürtme özelliği olmayan siemens’lerin en büyük dezavantajının bu olduğunu düşünüyorum. Bunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyorum. Her ne kadar tam otomatik makinelerde süt köpürtme özelliği mantıksız gelse de gerek sıcak sütlü kahve almak gerekse de latte art yapmak isterseniz bence olmazsa olmazlardan. Tabii herkes aynı düşünmeyebilir. Saygılar.

 17. İncelemeniz cok faydali oldu ve bu otomatik kahve makinesi piyasasi icin yabana atilmayacak bilgiler ile doldum, çok teşekkurler. Kargo ve vergilendirme dahil 365 Euro ya gelen Krups EA82F8 hakkinda ne düşünüyorsunuz? Simdiden tesekkurler.

  • Selamlar İsmail Bey,
   Belirttiğiniz ürün yazıda incelemesini yaptığım EA8298 ile aynı. sadece su kapasitesi 100ml daha az 1800 vs 1700 ml
   Bir de bu modelde Quatro force dedikleri ama bir türlü teknik olarak ne olduğunu açıklayamadıkları bir çıkartma (!) eklemişler. Öğütmeden fincana kadar olan üç sürecin (öğütme, tamperleme, basınç/süre) ideal espresso için birlikte muazzam çalıştığını buna bir de kireç çözücü tabletle (sebillerde olduğu gibi) kendi kendini temizlemesi eklenince quatro force olduğunu belirtmişler. Tabir yerindeyse eski özelliklerden element uydurarak bir özellikler bütünü olarak fonksiyonlaştırmışlar. Lakin bu özelliklerin hepsi EA8298’de de var.. :))
   Sevgiler

 18. Evet bu durumu ben de farkettim:) Benim niyetim EA8298 ve türevi bir makine almaktı(829d-e) gibi lakin bu karşıma çıktı ve fiyat olarak da diğerlerinden daha ucuz:) 2016 piyasaya çıkışlı olması, en azından 8298’in alt modeli olmaması lakin fiyat olarak en ucuz(stokla alakalı bir şey olabilir) makine olması beni cezbetti açıkçası. Gerek amazon gerekse Türkiye’deki alışveriş sitelerini incelediğim zaman açıkçası tavsiye ettiğiniz modellerden bir tek bunu 1700 lira gibi bir bantta bulabildim ve en yakın diğer marka ve modeller ile arasında bile makro fiyat farkları var. Daha eski bir modeli ile (EA829*) arasında bile anlam veremediğim bir ucuzluk var. Aynı fikirde iseniz ve 6 aydır filtre kahve içen ve artık espresso bazlı kahveler yapmak isteyen henüz yolun çok başında olan bana al derseniz alacağım ama yok “gerekirse üzerine biraz daha koy şu modele yönel, bu keyfe keder olur, tat alamazsın, bir şeye benzemez, ucuz etin yahnisi olmaz” derseniz de yine o doğrultuda hareket edeceğim. Bu işte çok yeniyim ve hiç de az sayılmayacak bu meblağları sırf daha ucuz diye tat vermeyecek bir makineye gömmek ziyadesiyle üzer. Yardımınız için teşekkürer:)

  • Tekrar Selam İsmail Bey,
   Model önerilerimi oldukça net yazıda ifade ettiğim için tekrar aynı şeylerden bahsetmeyeceğim.
   Yurt dışı alışverişlerde herşeyden önce garanti kapsamını kontrol etmenizi ve bundan emin olmanızı tavsiye ederim. Eğer Aldığınız ürün Türkiyede garanti dışı kalacaksa herhangi bir arızada -ucuz deseniz de-, bir asgari ücretten fazlasınıçöpe atmak anlamına gelebilir. Lütfen buna dikkat!
   Ürünün fiyatının ucuz olmasının bir çok sebebi olabilir, teşhir ürünü, iade ürün, refurbished diye tabir edilen yenilenmiş ürün, stok fazlası, satıcının elinde kaldığı için yeni sipariş verebilmek için elden çıkarma zorunluluğu, depo problemi vs. vs. bu nedenle satıcı ile doğrudan temasa geçip yazılı olarak teyit alın derim.
   Sevgiler

 19. Çok teşekkür ederim bahsettiğiniz hususlar gerçekten önemli. Satıcı ile irtibat kurarak tekrar ölçüp biçmek kesinlikle doğru olacak. İyi günler kahve ile kalın, ekşi sözlük vasıtası ile haberdar oldum bu camiadan ve yer imlerime ekledim çoktan:)

  • Biz teşekkür ederiz ismail Bey, paylaştıklarınızdan bir çok okuyucumuz da faydalanacaktır.
   mokapota başlığı altına gerçek düşüncenizi içeren (pozitif/negatif) bir ek$i entry’si bırakırsanız daha da seviniriz.
   sevgiler

 20. Çok faydalı bilgiler gerçekten teşekkür ederiz, ama ben bir soru sorcaktım sizce bu breville bes serisi yani yarı otomatik tarzı makinemi yoksa böyle full auto makinemi almak daha mantıklı olur, hangisinde sizce espresso risteretto tarzı kahveleri daha iyi deneyimlerim? fiyat vs aynı 2side 2.el alıcam delonghi ecam 45.760 eletta beyaz biri ,digeride bes 860, ve bu fullautoda delonghi de ristretto nasıl yapılıyor makinede ne diye geçiyor ismi bilginiz varmı

  • Fulya Hanım Merhaba,
   Okuyucularımız içinde faydalı olması için ek bir bilgi vererek başlayayım.
   Espresso standard ölçüsü bildiğimiz gibi 7 gram kahve ve 30 ml su’dur. Ristretto ise 7 gram kahve ve 20 ml su ile hazırlanır. Aslında espressonun ilk damlaları ve en yoğun aromanın olduğu içecektir.

   Ristretto elde etmek için iki makineyi de de kullanabilirsiniz. Ancak kullanımda şöyle farklar var;
   Breville 860’da kahve ve su miktarını sizin belirlemeniz gerekiyor. Bunu hassas bir terazi ile veya göz kararı yapabilirsiniz. Ayrıca breville 860 bunu programlamanıza da izin veriyor. Programlama ayarı ile tek shot espresso’yu 20 ml double shot espresso’yu da 40 ml olarak ayarlayabilirsiniz. Böylece her seferinde espresso yerine ristretto yapmış olursunuz. Önemli bir nokta; bu programı ayarlarken su miktarını program düğmesine basarak belirliyorsunuz. Yani düğmeye bastığınızda su akmaya başlıyor tekrar bastığınızda duruyor ve bu iki tuşlama arası hafızaya kaydediliyor. Böylece bir kere ayarladıktan sonra her seferinde ayarlanan miktar kadar su akışı olacaktır.
   Delonghi Ecam 45.760 da benzer bir ayara sahip, burada sizin bir ölçüm yapmanıza gerek yok, sadece kaç mililitre olacağını ekrandan seçmeniz yeterli olacaktır. Makine 20-180 ml arası seçime izin veriyor.
   Sonuç olarak;
   Eğer ben kahvemi özelleştirmeyi(kahve miktarı, su miktarı, tamperleme basıncı vs) seviyorum ve portafiltre (espresso kepçesi) ile uğraşmayı severim diyorsanız Breville BES860, yok kahvem tek tuşa basayım beni uğraştırmadan olsun diyorsanız Delonghi Ecam 45.760 seçmelisiniz.
   İncelemek isterseniz iki makinenin de kullanım kılavuzları için linkeri ve sayfaları da paylaşayım
   Delonghi Ecam 45.760 Sayfa:330 http://www.delonghi.com/Global/countries/tr/pdf/ECAM%2045.760.W.pdf
   Breville BES 860 Sayfa: 39 http://pdfstream.manualsonline.com/e/e5eb28dd-24d8-46c1-8422-9a459aefdc62.pdf

   Sevgiler.

 21. Çok teşekkür ederim çok faydalı istedigimden daha çok bilgi verdiniz ,peki yabancı site vs inceledigimde delonghi hakkında plastik vs diyorlar bu kahvenin çıktıgı agız kısmı için yani bu bir sorun olurmu böyle bir makinada plastik olması tat saglık vs açısından

 22. Selam Fulya Hanım,
  Delonghi bir İtalyan markası ve ürünler bütün Avrupa Birliği ülkelerinde satışta, bahsettiğiniz gibi bir durum olsa Avrupa Birliğinden onay almaları mümkün olmaz. Öte yandan hangi makineyi alırsanız alın bakımı doğru yapılmadığı sürece makinenin lezzete etkisi oluşmaya başlar. Kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde periyodik temizliklerini yaparsanız böyle bir tat sorunu yaşamazsınız. Tam otomatik makineler oldukça pratik ama daha fazla bakım gerektiriyor. Son kararı vermeden önce yukarıda linkini paylaştığım kılavuzun 335. sayfasından itibaren temizleme yönergelerini okumanızda fayda var.
  Sevgiler

 23. Merhabalar, ben evde french press ile kahvemi demliyorum ancak kahve Makinesi almayı düşünüyorum. Okuduğum bazı yazılarda çok iyi bir makine almadıkça french pressin verdiği lezzeti elde edemezsiniz gibi bilgiler vardı. Sizin tavsiyeniz nedir. Ayrıca yumuşak-sert ayrımı olan makineleri önerir misiniz?
  Bir sorum daha olacak Delonghi bco264 kahve makinesi sizce filtre kahve için uygun mu?

  • Emre Bey Merhaba,
   Her demleme yöntemi kahveye farklı bir lezzet verir, ayrıca demlerken kullandığınız kahve miktarı su oranı, öğütme inceliği demleme süresi vs gibi diğer etkenler de belirleyicidir. Eğer french press demlemeyi seviyorsanız alıştığınız tadı diğer demleme yöntemleri veya makinelerde bulamazsınız. Öncelikle bu netleştirelim. Öte yandan artık french press yorucu olmaya başladı arkadaşlar geldiğinde ikram da zor oluyor diyerek bir kahve makinesi alacaksanız da filtre kahve makineleri biraz daha damak tadınıza hitap edebilir. Eğer espresso bazlı içecekler(Americano, latte, cappuccino vs) seviyorsanız bu sefer espresso makinesi almanız gerekir.

   Filtre kahve makineleri hakkında makine özellikleri ile ilgili şu yazımı okumanızı tavsiye ederim. https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-ozellikleri-ne-anlama-geliyor/3304
   Filtre kahve makinesi inceleme yazısı için ise şu yazıdan faydalanabilirsiniz: https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-tavsiyeleri-hangisi-alinmali/3295
   yazıları okuduktan sonra aklınıza takılan bir nokta olursa ilgili yazıların yorum bölümünde sormaktan çekinmeyin lütfen
   BCO 264 ile ilgili fikirlerimi şu yazıda belirtmiştim https://mokapota.com/kahve/hangi-espresso-makinesi-yorum-oneriler/2487
   Makineniz şimdiden hayırlı olsun, sevgiler

 24. Merhaba Ömer bey

  Oncelikle size cok tesekkur ederim boyle aydinlatici yazilar yazdiginiz icin.Soruma gelecek olursak ben kucuklukten beri hayalim olan bir kahve dukkani hayata gecirmek istiyorum.Mekani hazirliyorum ve makinalari inceliyorum.Benim asil meslegim bilgisayar muhendisligi ve bu isi yapmadim desem yeridir.Bu yuzden ilk sene tam otomatik bir makinayla calismayi dusunuyorum.Kafemin bulunacagi bolge merkezi ve tatil beldesi olmasindan gunde 50 100 bardak arasi satarim diye dusunuyorum.Benim ihtiyaclarimi karsilayacak bir makina oneriniz varmi.Inceledigim kadariyla simens eq9 ve delonghi esam 6900 makinalariyla karsilastim ve sizin yorumlarinizida okudum.Bu iki makinadan hangisi benim daha cok isimi gorur yada bana baska onerebileceginiz bir makina varmi ? Simdiden cok tesekkur ederim.

  • Metehan Bey Selamlar,
   Öncelikle hayırlı olsun. Bu yazıda incelediğimiz ürünler evde kullanım veya kobi tarzı küçük işletmelerde çalışanların kullanabilmesi için tavsiye edilen ürünler. Ya da en fazla küçük bir restaurantı olan ve kahve isteyen müşteriyi geri çevirmek istemeyen az hacimli işletmeler için. Siz ise bir cafe’de kullanacağınızı belirtiyorsunuz. Siemens’in bireysel kullanım için 15.000 kahve hazırlama garantisi var. Ama bu garanti sizin için geçerli olmaz çünkü bu garanti bireysel kullanım yani ev kullanımı için geçerli. 50-100 arası kahve hazırlamayı hedefliyorum demişsiniz ama bu aralık çok geniş. Yani günde 50 bardak hazırlarsanız yılda 18.250 kahve hazırlarsınız. 100 dersek bu 36.500e çıkar. Günde 100 kahve hazırlayacaksanız zaten Siemens’in verdiği garantiyi 5 ayda bitirirsiniz. Dolayısıyla hedef bu rakamlarsa, bu tür makineler sizin için doğru tercih olmayacaktır. Bu nedenle, işletmeler için makine satan yerlerden profesyonel destek almanızı tavsiye ederim. Sevgiler

 25. Yazınızı zevkle okudum, giriş seviyesi için Siemens Eq6 bana mantıklı geldi fakat siemens’in sitesinden eq6 ve eq6 plus diye 2 model var. Piyasada satılanların hepsi plus olmayan versiyon (1750 gibi rakamlara bulamadım 2500 lira civarı). Plus’ın farkı nedir ? ECAM 45.760 almayarak hata etmiş olurmuyum ? Birde Krups’un giriş için önerdiğiniz model aklımı çeldi ama… Kafam çok karıştı :) Bu arada Eq9 uygun bulsam alır geçerdim…

  • Mehmet Bey Merhaba,
   Siemens modelleri makyajlamış, plus olmayan modeller yurtdışında satışta görünmüyor. Muhtemelen Türkiye’de elde hala ürün olduğu için bu ürün katalogda olmaya devam ediyor. Açıkçası dizayndaki bir kaç fark dışında ciddi bir değişiklik göremedim. Sadece menüye macchiato eklendiğini görüyorum. Ama ek bir şeye rastlarsam tekrar buradan cevap yazarım size. EQ9 ve 45,760 zaten önerdiğim ürünler, çok birşey kaybeder misiniz sorusu tamamen ihtiyaçlarınızla ilgili, ikiside güvenilir ve servis ağı yaygın markalar. Üç ürünü ihtiyaçlarınız ve bütçenizle birlikte tekrar değerlendirin derim. Yazıda zaten öne çıkan farklılıklarını olabildiğince anlatmaya gayret ettim. Sevgiler

 26. Bu makinelerden hangisini tavsiye edersiniz?

  *Delonghi ESAM 4500
  *Delonghi ECAM23.420.SB
  *Siemens TE603201RW EQ.6
  *Krups Full Auto EA829D

  siemens hoşuma gitti süt ısıtma sorunu var sanırın ama bu benim için sorun değil harici süt köpürtücü var zaten.ek olarak siemens için hem siemens hem esam 4500 deneyen biri tat olarak fark olduğunu belirtip esam alın demiş ama onun cihazdada sıkıntı olabilir siz böyle bir yorum duydunuzmu?

  • Merhaba Engin Bey,
   Sorunuzun cevabı biraz da bütçenizle ilgili, bütçe sıkıntınız yoksa EQ9 öneririm. Hakkında oldukça pozitif yorumlar var. Belirttiğiniz Delonghi makineler ile ilgili Negatif bir yoruma henüz rastlamadım. Ama 4500 yerine 23.420 daha doğru bir tercih olabilir zira daha yeni bir makine ve ileride parça sorunu yaşarsanız bulmanız daha kolay olur. EQ6’da sıcaklık problemi kullanıcılar tarafından rapor ediliyor ama biz daha çok çay ve türk kahvesi ile (ki ikiside ocaktan iner inmez servis edilen içecekler) haşır neşir olduğumuz için damağımız daha yüksek sıcaklık arıyor. Bu durumunda bu raporlarda etkisi var elbette.
   Krupps modelleri ise oldukça iyi kullanıcı yorumuna sahip ancak servis ve süreklilik konuları biraz göreceli. Ama boyut olarak daha ufaklar, yeriniz sınırlı ise değerlendirebilirsiniz.
   Umarım faydalı olabildim,
   Sevgiler

 27. merhaba cevabınız için teşekürler oldukça hızlısınız şaşırdım.dediğim gibi sıcaklık önemli değil zaten süt köpürtücü var ve sıcaklığından memnunum hatta ayrı makine olduğundan daha rahat kahve ile aynı anda yapıorum.bütçe max 3000
  benim için önemli olan makinenein kendisi dayanıklılık-ses-temizleme kolaylığı-tat (bazı kullanıcılar çok farkedebildiğini yazmış) yer sınırım yok.
  ilk defa alacağım.sağlam şekilde çekirdeği çeksin kahveyi versin yeterli benim için.

 28. son olarakta kahve yapma hızı genelde tek yapsamda bazen 4 5 tane aynı anda yapmak gerektiğinde sıkıntı çıkarırmı herhangi biri kimi makinelerde ısınıp kitlendiği yazılmış.çoğu modelde ne yazıkki video vs. yok aslında bi kanal açsanız çok iyi olur.türkçeyi geçtim ingilizce bile zor anca almanca

 29. aynı yorumuma cevap yazamadığım için yazıyorum k.bakmayın fazla oldu.bu homend makinesini kullanan yada alan duydunuzmu acaba.tasarım + servisin evden alıp 48 saate çözüm sözü iyi duruyor ama internette açıklamayı geçtim orjinal site fotoları dışında foto yok şehir efsanesi gibi bişey.marke biz yaptık demek için siteye sahte foto koysa kimse bilmez gibi :)

  • Homend oldukca iyi bir marka, birkac urununu kullaniyorum ve oldukca da memnunum, yedekparca temini ve servis sureci de sorunsuz isliyor. Arkadaslarimdan biri homend ogutuculu filtre kahve makinesini 3 yila yakin suredir kullaniyor ve hayatindannoldukca memnun. Espresso makinesini dogrudan kullanma sansum olmadi ama gordugum duydugum heri bildirimler ihtiyaci makul fiyata karailadigi dogrultusunda. Firmaya gorusup showroomlatinda deneme isteyebilirsiniz, yardim edeceklerini tahmin ediyorum. Gelismeleri (hem homend hem de tercihinizle ilgili) bizlerle de paylasirsaniz seviniriz. Sevgiler

 30. Merhaba,
  Yazınızı hangi tarihte yazdığınızı göremediğimden sormak istedim, Siemens TE603201RW EQ.6 modelini 1750 tl civarında nerede bulabiliriz? Bir de bu modelin yenisi çıkmış, TE653311RW, farkını açıklar mısınız? Nihai tavsiyelerinizde bugünkü yeni modellere ve fiyatlara göre bir değişiklik var mı?

  • Mert Bey Selamlar,
   Yazıyı ilk olarak 2 yıl kadar önce yayınlamıştım. Tabi 2 yılda ülkede çok şey değişti, özellikle ithal ürünlerin fiyatları. Yazıdaki fiyat bilgisini çıkarmak en mantıklısı olacak sanırım. Yazıyı sonrasında güncellemeye devam ettim, belirli aralıklarla kayda değer ürünler çıktığında yazıyı güncelliyor ve nihai önerilerimi de revize ediyorum. Yaşayan bir yazı anlayacağınız. B nedenle yazılarda ilk yayın tarihi bilgisini de göstermiyoruz ki yanlış anlama olmasın, eksi bir yazı diye düşünülmesin. Sorunuza gelince, bu fiyata bulmak artık pek mümkün değil maalesef. :( Plus ürünlerle ilgili yukarıda Mehmet beyin sorusuna yanıtımda da belirtmiştim. Siemens modellerde ve yazılımda bir iki makyajla belirttiğiniz yeni ürünleri çıkarttı. Menülerinde ek bir iki tip daha içecek geliyor(örn. macchiato) ve görünümde de ufak nüanslar var. Nihai tavsiyelerimi yaklaşık 3 ay önce güncellemiştim, sonrasında da kayda değer yeni bir ürün çıkmadı. Sonbaharla birlikte (kış öncesi) yeni ürünler boy göstermeye başlar. Orada bir güncelleme daha yaparım. Sevgiler

 31. Merhabalar Ömer bey,
  Biz de açacağımız küçük kafemiz için espresso makinesi arayışındayız. tam otomatikler o yoğunluğu kaldırabilir mi? şuan kedi evimizde esam 2600 var ama süt ve kahveyi aynı anda hazırlayamamak sıkıntı oluyor. cafe içinde latte art uygulaması için bu zamanlama ve süt köpürtme çok önemli..araştırırken Remta cs 10 u farkettik.. bu ürün hakkındaki yorumunuzu merak ediyorum..iyi günler

  • Dilek Hanım Merhaba,
   Cafe’nizde günlük kaç fincan satışı düşündüğünüzü belirtmemişsiniz, bu nedenle net bir yorum yapamam. Ancak latte art vs sizin için önemli anladığım kadarıyla bu nedenle tam otomatik makineler size göre değil. Zaten tam otomatik makine alırsanız baristanız arıza çıkarır :) Remata bir Türk firma ancak ürünleri hakkında detay bilgiye sahip değilim bu nedenle yorum yapmam sağlıklı olmaz. Bu yazıda daha çok günde 15-20 fincan kahve ihtiyacını karşılayabilecek makineler yer alıyor. Kobilerde ofis ortamında ve evde kullanmak için tercih edilen makineler bunlar.
   Sizin “Profesyonel Destek” ihtiyacınız var bu nedenle ticari espresso makinelerinin satışını yapan yerlerden bir kaçı ile irtibata geçip hem makineleri tanıyın hemde bütçeniz göre olanları bulmaya gayret edin. BAristanızın da fikrini alın neticede o kullanacak makineyi. Ancak bu makinelerin hepsi dovize endeksli bunu da göz ardı etmeyin lütfen.
   Sevgiler

 32. Merhaba. Kısıtlı bir bütçem var ve Delonghi Esam 2600 ile Ecam 23.420 arasında kaldım. Gönlüm elbette 23.420’den yana ama aradaki 800 liralık fiyat farkı beni düşündürüyor. Makineyi evde kullanacağım. Normalde tek seferde bir, en fazla iki kişilik latte hazırlıyorum. Onun dışında her sabah işe giderken grande boy termosa latte hazırlıyorum. 23.420’nin süt köpürtücüsünün latte için de uyumlu olduğu yazılmış. 2600’le microfoam elde edemez miyim? Kafamda deli sorular… Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Merhaba Sirmus,
   2600 eski tip bir köpürtücüye sahip bu türdeki sür köpürtücülerinin ürettiği köpük daha çok cappuccino için uygun. 23.420 yeni nesil bir ürün ve hem latte hem cappuccino için süt hazırlayabiliyor. Aradaki fiyat farkı evet biraz fazla ama maalesef bu kur dengesizliği yüzünden. 2600 daha önce getirilen ve elde az miktarda kalan makinelerden, bu nedenle fiyatı düşük kaldı ve yeni üretimi de zaten yok. Bu arada her ne kadar kur fırlamış olsa da amazon almanyadan gümrük ve gönderi dahil ürün getirtmek çok daha hesaplı oluyor. Bu alternatifi düşünebilirsiniz. Önerdiğimiz amazon ürünleri arasında latte köpüğü yapan krups’ın bir modeli var 2600’den -gümrük ve gönderim dahil- daha ucuza alınabiliyor. incelemek isterseniz de linki burada : https://mokapota.com/urun/krups-ea8108-otomatik-kahve-makinesi

   ille de 2600 vs 23.420 derseniz, ben olsam yeni nesil bir makine olduğu için önce krups sonra 23.420 alırdım. Krups da aynı işi gören ve daha ucuza gelen bir makine, üstelik daha şık ve küçük hacimli. Son karar sizin

   Sevgiler

    • Selamlar,
     Evet Türkiye’de satılan bir model değil. Şunu da hatırlatmakta fayda var, ürünün garantisi Türkiye’de geçerli değil, sadece Almanyada geçerli.
     Ama Türkiye için oldukça ucuz bir fiyata geliyor, gönderimi amazon yapıyor, gümrük vergisini siparişiniz esnasında sizden tahsil edip gümrük işlemlerini amazon hallediyor.
     Sevgiler

 33. Aslında EQ6 düşünüyordum ama ben alana kadar fiyat 4000 lere tırmandı, beklenti evde nitelikli espresso americano biraz da sütlü seçenekler yapmak fazlasına gerek duymuyorum. Bakınırken Siemens TI303203RW EQ.3 gördüm, fiyat 1500lira civarında, süt haznesi sistemi hakkında bilgi bulamadım ama ilk bakışta bana yeterli gibi göründü… Kullanan var mıdır? Alternatif önerebilir misiniz?

  • Mehmet Bey Merhaba,
   EQ3 için şu video sanırım aklınızdaki soru işaretlerini giderecektir. https://www.youtube.com/watch?v=GBh8qq-amCA
   EQ3’te süt haznesi bulunmuyor, süt köpürtücü espresso bölümünün ortasına yer alıyor ve hareketli olan bu parça temizlemek için çıkabiliyor. Tam otomatik makine düşünüyorsanız şu an fiyatı oldukça iyi durumda. Hakkında da gayet pozitif yorumlar var. Sadece bir kişi kireçlenme problemi raporlamış ama o da kullandığı su ile ilgili olabilir. Avrupa fiyatı 400€ civarı bunu da göz önüne alın derim :) Diğer bir çok marka modellerine maalesef kur farkını yansıttı ve bu durum hiçbirimiz için iyi olmadı :(( Yukarıdaki yorumlarımda da belirttim, amazon almanyayı bir alternatif olarak değerlendirebilirsiniz, kurdaki dalgalanmaya rağmen bir çok ürün hala daha daha hesaplı şekilde TR’ye getirilebiliyor. Gümrük işlemlerini de amazon üstlendiği için ürün sorunsuz şekilde kapınıza kadar teslim ediliyor. Şu ürün de bir alternatif olabilir. https://mokapota.com/urun/krups-ea8108-otomatik-kahve-makinesi hemen hemen aynı fiyata denk geliyor. TR garantisini göz önünde bulundurursak kararınız doğrultusunda ilerlemeniz sanki daha sağlıklı olur.
   Sevgiler

   • Cevabınız için teşekkürler, buraya yazdıktan sonra almanca da olsa videolara baktım ve süt mantığını anladım. Benim için sorun olşturacak bir yapısı yok. EQ3 için almanya fiyatına bakarsak 1500 lira seviyesi çok uygun görünüyor. Önerdiğiniz alternatif de de süt sistemi benzer, amazon üzerinden alındığında 2000 lira civaına gelmekte yani EQ3’e göre 500 lira daha pahalı… Bu şartlarda EQ3 almayı düşünüyorum :)

    • Bence bütçenizi verimli kullanmak adına güzel bir karar verdiniz. Makineyi bir süre kullandıktan sonra deneyimlerinizi burada paylaşırsanız sevinirim. Sizin gibi bu makineyi almak isteyen diğer okuyucularımız için çok faydalı olacaktır.
     Sevgiler

     • Ömer Bey
      EQ3 mediamart’da bir anda 1499 liraya düştü, bulduğum 250 liralık hediye çeki ve verdikleri 100 lira lık hediye çekini de sayarsak (masterpass) 1150 liraya almış buludum:) Henüz deneme şansım olmadı… Almadan önce homend’e de baktım ama onun dışarıdan görünen genel üretim kalitesi hoşuma gitmedi. EQ3 ün compact tasarımı genel malzeme kalitesi gayet iyi. Siemens bayisinde EQ6 ve EQ9’a da baktım ayrı süt sağlayıcıları güzel ama genel boyutları çok büyük olduğundan ve fiyat farkından dolayı düşünmedim. Son günlerde mesajları olan ve Homend alan Serdar bey, EQ3’ün ortada olan köpürtücüsünü olumsuz olarak görmüş ama ben tam tersini düşünüyorum. Sütlü içecekleri iki hamlede yapmaktan sa tek hamlede yapmak çok daha kıymetli benim için… Biraz kullanayım bende bir video çekerim veya mini bir inceleme yazarım…

 34. Ömer bey merhaba. İlk kez espresso makinesi alacağım ve araştırma yaparken sitenize denk geldim, emeğinize sağlık. Benim arayış önceliğim tam otomatik bir makine. Fakat bütçem sınırlı. Aradığım fiyat bandında iki ürün var, Siemens EQ3 modeli ve Homend 5003. Siemens EQ3’ü sipariş verdim, hatta geldi bile fakat sizin bu cihaz için yorumunuzu göremedim. Oda sıcaklığında süt kullanma zorunluluğu diğer siemenslerde olduğu gibi bunda da varmış, o yüzden henüz paketi açmadım, iade edebilirim zira. Homend 5003 için yorumunuz iyi, fakat Cappucino için köpük üretebildiğini yazmışsınız. Manuel bir köpürtücü olduğundan istediğim süre köpürtme kullanarak hem ısıyı istediğim seviyeye getirmek kolay olur hem de kıvamı istediğim gibi yaparım diye düşünmüştüm Homend ile. Sorularım;
  1)Siemens EQ3 modeli hakkında fikriniz ne olur?
  2)Manuel köpürtücülü Cihazların Cappucino köpüğü yapıp Latte için yapamaması neyle alakalıdır?
  3)Sizce Homend 5003 ile Siemens EQ3 arasında hangisini tercih etmeliyim? Fiyatları aynı hemen hemen.

  Kafam çok karışık. Şimdiden teşekkürler.

  • Serdar Bey Selamlar,
   Öncelikle makineniz hayırlı olsun. Güzel günlerde kullanın.
   Siemens EQ3 benim yazıyı hazırladığım dönemde Türkiye piyasasında olmayan bir üründü. Sonra kurdaki artışla beraber diğer makineler çok yüksek fiyatlara fırlayınca bu model girdi piyasaya. Bu satılanlar ilk getirilen ürünler dolayısıyla ikinci dalga kur artışı yansıtılmadı hala. Muhtemelen 1500-1600 TL arası bir fiyata aldınız. Avrupa satış fiyatı 430€ civarı. Bu da kaba bir hesapla bir sonraki partinin 2600-3000 lira arası bir fiyata geleceğini gösteriyor. Dolayısıyla maddi yönden tercihiniz doğru. Abileri/Ablaları ile kıyaslandığında tek eksik yanı süt köpürtücünün Hazneli olmaması (Ki bu fiyatı ile karşılaştırıldığında çok çok doğal bir durum). Sütü fincanda veya ayrı bir süt kabında makinedeki aparatı kullanarak siz köpürtüyorsunuz. Kaldı ki bu durum bir tercih meselesi, zira sütlü içecek hazırlarken ben kendim köpürtmeyi tercih ederim.
   Latte cappuccino’ya göre daha ince bir köpükle (micro foam) hazırlanır. Köpürtücüler hava, su(buhar) ve sütü karıştırırlar. Bu tür aparatlarda hava giriş deliğinin kalınlığı da sütün köpük inceliğini belirler. Aldığınız makine (birebir kullanma şansım olmadı) iki şekilde de köpük hazırlayabildiğini söylüyor. Ve kullananlar da oldukça memnunlar. Hem yurt dışı hem de yurt için yorumlara baktığımda bu konuda negatif bir yoruma rastlamadım. Kaldıki makinenin geneli ile ilgili negatif bir yorum yok neredeyse.
   Süt sıcaklığına gelince, Otomatik köpürtmelerde (direkt latte ya da cappuccino tuşuna basarak hazırladığınız) oda sıcaklığına inmiş bir süt kullanmanız faydalı olacaktır, manüel köpürtme tuşuna basarak hazırladığınız köpükte ise süreyi biraz uzun tutarak ısının daha yüksek olmasını sağlayabilirsiniz. Son sorunuza gelince aldığınız ürün şu an Avrupaya göre neredeyse yarı fiyatına satılıyor bu nedenle bence doğru bir tercih. Homend’in ürünleri de oldukça başarılı ama siemensin oturmuş üretim süreçleri ve dünya markası oluşu bir kaç adım öne çıkartıyor. Genel anlamda BSH (Bosh, Siemens) grubunun TR koşullarındaki dezavantajlı noktası ise arıza durumunda yedek parçalarının oldukça pahalı olması. Bu farkı da zaten alırken ortadan kaldırdığınız için gönül rahatlığıyla paketiniz açın ilk kahvenizi hazırlayın ve bize makineyi kullanan biri olarak da fikrinizi yazın. Böylece sizin durumunuzdaki diğer okuyucularımız da sizin deneyimlerinizden faydalanmış olurlar.
   Umarım faydalı olabildim,
   Sevgiler.

   • Cevabınız için çok teşekkür ederim. Homend 5003’ün manuel köpürtücüsü olduğu için aslında hem ısı hem de latte art denemeleri için düşünmüştüm aslında. Bu noktada Homend 5003 kullanma kılavuzunda böyle bir ayrıma rastlamadım, fakat siz cappucino köpüğü yaptığını yazmışsınız. Bu durumda beklentimi karşılamaz mı Homend?

    • Tekrar Selamlar Serdar Bey
     EQ3’ün de süt köpürtücüsü manuel, sadece yerleşimi farklı espresso bölümünün ortasına almışlar.
     Yılların konusudur latte ve cappuccino farkı. Detay kahve kültürü olamayan birine gözleri kapalı tattırırsanız aradaki farkı dahi anlamayabilir. Bu tür makineler yapılırken de üstünde bir miktar köpük bırakılması cappuccino diye adlandırılıyor. Genellikle de kullanılan aparat ve basınç seviyesi microfoam için yeterli olmuyor yazıda bu nedenle cappuccino diye belirttim. EQ3 kahve hazırlama menüsüne latte macchiato ve cappucino’yu ayrı ayrı tuşlara atadığı için “Aldığınız makine (birebir kullanma şansım olmadı) iki şekilde de köpük hazırlayabildiğini söylüyor.” tabirini kullandım. Ama maalesef teknik olarak böyle bir ayrım siemensin kılavuzunda da yer almıyor.İki makinenin köpüğüyle de latte art denemeleri yapabilirsiniz, ama detay bir latte art çalışacağım ve tam bir microfoam kullanmak istiyorum diyorsanız otomatik makinelerden uzaklaşıp profesyonel veya yarı profesyonel makinelere yönelmeniz gerekir.
     Sevgiler

     • Peki yarı prof. alanında, latte art yapabilmek adına öneriniz benim fiyat bandında ne olur? Sanırım delonghi 685M tavsiye ediyordunuz. Gerçi prof. değil sanırım yarı otomatik diyecektim. (Bütçem Max. 1750₺)

      • Serdar Bey Selamlar,
       Delonghi 685 giriş seviyesi bir makine ancak Delonghi bu yeni modellerin köpürtücü bölümüne bir ayar ekledi ve latte veya cappuchino için süt oluşturabiliyorsunuz. Piyasadaki diğer giriş seviyesi makinelerden daha iyi olsa da giriş seviyesi bir makine. Öte yandan belirttiğiniz bütçeye yarı profesyonel bir makine çok mümkün görünmüyor. Ev içinde kullanılabilecek yarı profesyonel rocket espresso modelleri var onların fiyatları ise 1250 € civarı. Latte art’a yeni başlayacaksanız zaten bu bahsettiğimiz makinelerin hepsi başlangıç denemelerini yapmanız için yeterli olur.
       Sevgiler

      • Merhaba Serdar Bey,
       Seçiminiz ve makineniz hayırlı olsun. Umarım beklentilerinizi karşılayan ve uzun süre kullanabileceğiniz bir makine olur. Video için hem mokapota hem de okuyucularımız adına teşekkür ederim. Bu makineyi almak isteyenler için oldukça faydalı olacaktır. Müsadenizle videonuzu mokapota kahve videoları arasına eklemek isteriz böylece daha fazla okuyucumuza da ulaşır.
       Sevgiler

  • Serdar bey
   Bende EQ3 alacağım, beklentim size göre daha düşük, espresso ve americano lezzeti tatmin etsin bardak maliyeti düşük olsun benim için yeterli… Süt olayını köpüklü zaten pek sevmiyorum, EQ3’ün latte modu nasıl sonuç verecek deneyince göreceğiz… Bence sizde EQ3’ü kullanın ;)

 35. Merhabalar Ömer bey delonghi esam 6600 la ilgili yazınızı okudum. Tam olarak anlayamadığım şekilde delonghi nin başka modellerini tavsiye ediyordunuz yazınızda ben esam 6600 almak istiyorum sizce almamalımıyım ve neden? Şimdiden teşekkür ederim iyi günler.

  • Selami Bey Merhaba,
   Yazıyı tam olarak okudunuz mu bilmiyorum ama, başka bir model delonghi tavsiye ediyor olmam 6600’ü kesinlikle almayın dediğim anlamına gelmemeli.
   Ancak, Delonghi’nin Esam 6600’den sonra çıkarttığı ecam 45760 modeli hem daha ucuz hem de 6600’e göre daha fazla özellik içeriyor. Dolayısıyla 45760 varken daha az özelliğe daha eski bir modele daha fazla bir para vermeyi doğru bulmuyorum. Ayrıca 45760 ddaha yeni bir model. Bu da, ilerleyen dönemde üründe bir problem yaşarsanız daha uzun süre yedek parça bulabilirsiniz demek.
   Sevgiler

   • Aslında yazıyı okuduğum dönemde sıfır almayı düşünüyordum daha sonradan ikinci ele yöneldim.ikinci elde satılık ecam 45760 göremediğim için esam 6600 la ilgili yazınız olumsuz gibi aklımda kalmış özür dilerim yanlış anlaşıldıysam.Aralarında ne gibi özellik farkları var acaba ikinci el için esam 6600 ü tavsiye edermisiniz?

    • Selami Bey Merhaba,
     ESAM 6600 yeni modeller çıkana kadar oldukça sevilerek kullanılan bir ürün. Ancak ikinci el ürün için bir yorum yapmam doğru olmaz. Bir araba olsa kilometresine bakarsınız boyadan vuruk kırık belli olur ama bu makinelerde anlamak pek mümkün değil. Şu zamana kadar kaç shot hazırlanmış, bakımları zamanında yapılmış mı, iç aksamda yıpranan parça var mı, ne amaçla kullanılmış, günlük ne kadar kahve hazırlanmış vs gibi sorular oldukça belirleyici. Ancak bunları kendi gözünüzle görebileceğiniz bir ekran da olmadığı için satıcının sözüne inanıp inanmamak da size kalan bir durum.
     Aralarındaki farklara gelince 45670 de olup 6600de olmayan özellikler şunlar,
     Aroma kontrol, Su filtresi, Enerji tasarrufu fonksiyonu, Fincan ısıtma bölümü, Stand-by fonksiyonu, Extra cappuccino aparatı, Otomatik temizleme, Çift fincan seçeneği
     Bunlara ek daha hafif ve boyutları küçük makine. ayrıca çekirdek haznesi 150 gram daha büyük. (400 vs 250)
     Sevgiler,

 36. Öncelikle çok güzel ve faydalı bilgiler içeren siteniz için teşekkür etmek istiyorum. Evde kullanım için güzel bir tam otomatik kahve makinesi almak istiyorum ancak özellikle delonghi markasındaki çeşitlilik ve farklı isimlendirme nedeniyle karar vermekte zorlanıyorum. 45.760 sizin de yazınızı okuduktan sonra en ideal seçenek gibi gözüküyor ancak yazının kaleme alınış tarihini bilemediğim için, şuan güncelde daha iyi olabilecek, almışken şunu alın diyeceğiniz bir makine var mı diye sizin fikrinizi almak istiyorum açıkçası. Cep telefonuyla kahve hazırlama gibi concon özellikler gerekmiyor benim için, yeni modellerde yeni bir favoriniz var mı acaba ?

  Teşekkür ederim şimdiden..

  • Serhan Bey Merhaba, yazıyı hazırlayalı 2 yıl kadar oldu ama sürekli güncel tutuyorum. Şu an da yukarıdaki yorumlarım geçerli. Çok çeşit içecek hazırlayan makineler içinde 45760 halen en verimli alternatif . Fiyat performans tarafında ise Amazon Almanya bir adım öne çıkıyor. Oradan önerdiğimiz ve TR’ye gönderim yapılan ürünleri de şu linkte bulabilirsiniz. https://mokapota.com/urun-kategori/onerdiklerimiz/urun-tipine-gore/tam-otomatik-kahve-makinesi
   Sevgiler

   • yanıtınız için çok teşekkürler, son olarak şu cihaz hakkında yorumlarınızı alabilir miyim?
    sitesindeki karşılaştırmaya göre temel olarak doppio+, 19 barlık basınç, IFD System gibi farklar gözükmekte. sizce aradaki farka değer mi?
    delonghi ecam 550 55sb primadonna class tam otomatik kahve makinesi.html

    • Serhan Bey Merhaba,
     Yorumunuz link içerdiği için otomatik olarak spam algılanmış, ben de bugün farkettim bu nedenle biraz geç cevap veriyorum kusura bakmayın.
     Sorunuza gelince,
     Bu model Delonghi tarafından henüz Türkiye’ye getirilmedi, muhtemelen linkini verdiğiniz kurum tarafından getiriliyor o nedenle Türkiye fiyatları hakkında bir yorum yapamıyorum ama daha yeni bir model.Bahsettiğiniz özelliklerden en önemlisi alında basınç değeri, 19 bar portafiltreli profesyonel espresso makinelerinde kullanılan bir basınç. Bu basınç farkı kahve parçacıkları içerisinde var olan yağın daha iyi bir krema hazırlamasını sağlıyor ve aromanın suya geçişini artırıyor. 19 bar nitelikli kahvecilikte de bir denge noktası bu nedenle tercih ediliyor. Bu farka değer mi sorusunun cevabı sizde aslında. Madden kısıtlı bir bütçem yoksa ben 19 bar’ı tercih ederim. Kısıtlı bir bütçem varsa da 45.760’a kadar çıkmam :)))
     Umarım faydalı olabildim,
     Sevgiler

     • çok faydalı oldunuz gerçekten çok teşekkür ediyorum sizlere, gözümü karartıp seçimimi 550.75 modelinden yana yaptım hem kahve festivali indirimi vardı hem de almışken daha yeni bir model olması, metal kasa (55’ten farklı olarak), 19 bar basınç gibi belki çok önemli olmayan ama 1 defa alayım alabileceğimin en iyisi olsun mantığıyla bir tercih yaptım bakalım :)

      • Makineniz Hayırlı Olsun Serhan Bey, güzel günlerde kullanın.
       Bir süre kullandıktan sonra deneyimlerinizi bizlerle paylaşırsanız sizin gibi karar vermekte destek noktaları arayan okuyucularımıza da yardımınız dokunmuş olur,
       Sevgiler

 37. Merhaba Ömer Bey,
  İncelemeniz işin teşekkür ederim. Ben Delonghi 45.760 , 6900 ve siemens eq9 arasında gidip geliyorum. Siemens te bardak ısıtma özelliği olmaması bana dezavantaj geldi. Birde 45.760 ve 6900 arasında sıcak çikolata dışında bir fark göremedim. Sizce öneriniz nedir?

  • Ali Bey Merhaba,
   Yazıda orta segment için 45.760 önermemin nedeni, hem yeni nesil bir makine olması, hem de ciddi bir fiyat performans ürünü olmasıydı. Tabi bu durum son kur farkıyla biraz dengesizleşti. Örneğin sorduğunuz EQ9 üst segment bir ürün fakat siemens belli ürünlerine henüz kur farkını yansıtmadığı için 45.760 ile EQ9’u hemen hemen aynı fiyatlara bulabiliyorsunuz.
   Bardak ısıtma konusuna gelince, bu tamamen sizin ürünü nerede ve ne kadar sıklıkta kullanacağınızla ilgili. Örneğin ofiste kullanacak ve gün boyu makine açık kalacaksa ve fincanla kahve tüketiliyorsa bu özellik faydalı olabilir. Ama evde kullanacak ve günde bir kaçkere kahve yapcaksanız çok da işlevsel olmaz. Fincan ısıtıcılar hazne içindeki suyun sıcaklığını kullanarak makine üstüne koyduğunuz fincanı sıcak tutarlar. Ancak makineyi siz açtıktan sonra suyun ısınması, ısınan suyun üst plakayı ısıtması, üst plakanın da fincanı ısıtması nereden baksanız 25-30 dk. Bunları da göz ardı etmeyin lütfen.
   Yerinizde olsam 45,760 ile EQ9 arasında tereddütte kalabilirdim ama kur farkı nedeniyle EQ9 neredeyse aynı fiyata fakat üst segment bir ürün. Son karar elbette sizin
   Sevgiler

   • Evet ömer bey çok haklısınız. Bu arada delonghi 6900 den tamamen vazgectim sıcak çikolata olayı tamamen şaka gibi. O kadar kada karıstırıcı detay var ki, mocha pottan otomatik makineye gecip anlık ogutulmus kahve tuketmek istiyorum. 45670 ile Eq9 arasında kaldım. Delonghi bu işin yıllardır markası siemens bir sürü ev aleti üreten bir firma. Evde toplasınız Günde 12-14 bardak icilir en fazla ve kahve tarifi olarak fazlaca zengin bir ürün arıyoruz. Americano, latte machiato, lungo, espresso, double espresso, cappucino gibi cok fazla kahveyide çıkartıcak bir ürün arıyorum. Siz olsanız bu durumda Eq9 mu tercih ederdiniz? Çok teşekkürler

    • Ali Bey,
     Yazdıklarınızdan anladığım iki makineden hangisini alırsanız alın aklınız diğerinde kalacakmış gibi:) Bu kritik kararı benim vermemi beklemeyin ama lütfen :)))

     Size tavsiyem imkanınız varsa iki markanın da müşteri hizmetlerine telefon edip hangi mağazalarda deneyebileceğinizi öğrenin. Ürünler ve menü kullanımıyla biraz zaman geçirip, yanınızda götüreceğiniz çekirdekle bir iki çeşit kahve hazırlayın derim. aynı çekirdek olursa farkı daha net ayrıştırabilirsiniz. Kararınızı öyle verin.

     Yine de öne çıkan noktaları bir de ben öne çıkartayım; Hazır menu çeşitliliği açısından iki üründe maksimuma yakın seviyelerde ama delonghi bir adım daha önde (EQ9’a ek olarak flat white var menüsünde), kullanım kolaylığı ve özelleştirme rahatlığında da siemens EQ9 bir adım önde.

     Bana hangisini alırsınız diye sorarsanız, 58mm kepçeli bir manuel espresso makinesi alırım. herşeyi de kendim yaparım. Zaten sütle kahve içmeyi sevmiyorum. İlle de süt isteyen misafirlerime hazırlarken de sütü ben köpürtüp servis etmek isterim. Hadi zaman yok falan filan diye de otomatik makine alacaksam şu an tr’de çok iyi fiyata bulunabilen EQ3 veya amazon almanyadan krups EA8108 söylerim ikisi de 1500-1800 TL arası bir fiyata geliyor o yüzden siz bana bakmayın sizin ihtiyacınızla benimki farklı :))

     Hangisine karar verirseniz verin, sizden ricam ürün yorumlarınızı burada yazmanız sizin gibi bu çekincede kalan okuyucularımız için çok faydalı olacaktır. KArarınız şimdiden hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın makinenizi.

     Sevgiler

 38. Merhaba ömer bey size sorum şu şekilde; ne 45.760.W Almayı düşünüyorum ama bu cihazın kahve öğütücüsü tipi hakkında hiç bir bilgi bulamadım bu ürün bıçaklı sistemmi yoksa değirmen tipi öğütücü mü ? Ve yeterli bütçeyi sağlamakta güçlük çekersem tercihim 23.420 olacak bu cihazı ev kullanımı olarak önerirmisiniz iyi ve sağlıklı bir espresso içmek istiyorum:)Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim…

  • Sinan Bey Selamlar,
   45.760’ın içinde konik öğütücü bulunuyor (bıçak değil) elbette bu öğütücü espresso makinesine çekirdek öğütmek için dizayn edildiğinden dolayı çok geniş bir kalınlık aralığı yok. Ama espressonuzu kişiselliştircek ölçüde öğütme ayarı sunuyor. iki ürün de önerilerimiz arasında yer alıyor. Ev için de, küçük bir ofis için de yeterli verimliliğe sahipler. Bütçe önceliğiniz ise yurt dışından getirtmek daha mantıklı olabilir, şu ürüne de bakmanızı tavsiye ederim https://mokapota.com/urun/krups-ea8108-otomatik-kahve-makinesi
   Sevgiler

   • 23.420 karar verdim siparişi vermek üzereyim son olarak karar verdiğim ürününde kahve öğütüm sistemi 45.760 ın aynısı mıdır ? Cevaplarınız ve ilginiz için teşekkür ederim

 39. Ömer Bey merhaba, bana yardımcı olursanız çokk sevinirim şimdiden teşekkürler.
  Küçük bir işletme açmayı düşünüyorum, tam otomatik bir kahve makinesi(Delonghi Eletta ECAM 45.760) filtre kahve yapma özelliğine de sahip mi? Bütçem 4.000 tlye kadar müsait bana latte cappucino gibi çeşitleride yapabileceğim bir/birkaç öneride bulunabilir misiniz?

  • İpek Hanım merhaba,
   Bu makinelerin hiçbiri filtre kahve hazırlamaz. Sadece espresso bazlı içecekleri hazırlarlar. Ayrı bir filtre kahve makşnesi almanız gerekir.

   Yazımın sonunda zaten segmente göre önerilerimi yazmıştım. Görmediniz sanırım.
   Sevgiler

  • Ziya Bey Selamlar,
   Benden lutfen dogrudan su makineyi alin gibi bir cevap vermemi beklemeyin. Her kisinin ihtiyacina gore bu degisken bir karar. Ve ben sizin hakkinizda hicbirsey bilmiyorum. Makinelerin hangi ozelliklerinde kararsiz kaldiniz? Karar vermenizi engelleyen sey nedir bunu paylasirsaniz yardimci olmaya calisayim
   Sevgiler iyi yillar

   • Evde 3 kişilik kullanım için daha önce sizin burdaki yorumlarınızı okuyarak Siemens EQ3 aldım, çok kullanışlı birşey olduğunu anladım ancak benim sıcak su, kahve suyu sıcaklığı ve kahve suyu miktarı ayarı olmasının gerektiğine karar verdim, şimdi bu makinayı işyerime götürüp eve bu özellikleri olan bir makina alacağım. Gördüğüm kadarı ile bu iki modelde de bu özellikler var(yanılıyorsan düzeltin lütfen), karar vermekte zorlanmamın nedeni en yüksek kahve ısılarının ne kadar olduğu, uzun dönem kullanımda sorun çıkarma olasılıkları ve servis desteği konusunda bilgimin olmaması, Delonghi için su kaçırma sorunu olur mu kaygısı(Sirmens’de su tankını çıkarmadan kapağını açıp su ilave ediyorum örneğin, Krups’da da aynı şekilde, Delonghi’de ise zorunlu okarak çekmek gerekiyor ve bir süre sonra contada sorun çıkarır mı ve o conta kolay ve hesaplı bulunur mu örneğin) gibi fazla ayrıntı içeren düşünceler. Ama şunu söyliyeyim bu makinalar benim gibi tembel kahve severler için muhteşem makinalar. Bu siteden çok şey öğrendiğim için de size ayrıca çok teşekkür ederim. İyi yıllar

    • Ziya Bey Selamlar,
     Güzel sözleriniz için teşekkürler, ve iyi yıllar.
     İki makinede de sıcaklık ayarı bulunuyor. Ancak çıkış sıcaklıklarını ölçmek için yan yana bir test yapmak gerek (aynı koşulları sağlamak adına) ancak böyle bir şansım olmadı maalesef. Eğer sütlü içecek sıcaklığından bahsediyorsak burada kullandığınız sütün sıcaklığı da bir etken bunu lütfen göz ardı etmeyin. Ikı makine de kaliteli ve yüksek kullanıcı puanı almış makineler. Su kaçırma sorunu dediğiniz gibi contanın oturmaması veya zamanla gevşemesi kaynaklı bir durum. Çok sık olmasa da bütün modellerde yaşanabilen bir sıkıntı. Bu noktada ürürün servis kalitesi oldukça önem arz ediyor. Krups’ın Türkiye servisini deneme şansım olmadı bu nedenle yorum yapmam doğru olmaz ama delonghi tecrübem var. Özellikle delonghi merkez servisin oldukça konusuna hakim ve yardımsever bir yaklaşımı olduğunu söyleyebilirim. Parçayı doğru tarif ettiğinizde havale ile ücreti ödeyip adresinize parçanın gönderilmesini sağlayabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra ürünü tamamen kargo ile gönderip onarım isteme seçeneğiniz de var. (bu durumda alınan makinenin kutusunu ve straforlarını saklamak önemli) Makinelerin hepsinde (manuel espresso, otomatik espresso ve hatta filtre) Ben genelde su haznesi ayrılan ürünleri tercih ve tavsiye ediyorum. Su haznesinin de ayrılıyor olması temizlik açısından oldukça kolaylık sağlıyor ve bir problem yaşarsanız da sadece gerekli parçayı değiştirip yola devam edebiliyorsunuz.
     Son karar dediğim gibi elbette sizin, umarım faydalı olabilmişimdir
     Sevgiler

 40. Merhaba Ömer bey;
  Öncelikle faydalı yazılarınız ve değerli yorumlarınız için bir kahve sever olarak teşekkür etmek istiyorum size. Internet ortamında Türkçe sitelerde bulabildiğim en kapsamlı site sizinki. Elinize, emeğinize sağlık.
  Bunca yararlı önerinize karşın aklım makine seçiminde hala karışık. Yardımınızı rica etmek üzere yazıyorum.
  Yıllardır Tchibo Cafissimo makinesini severek kullandım ancak kahvenin öğütülerek demlenme kokusundan mahrum kalmak, çok sayıda kapsül atığı oluşturarak çevreye zarar vermek, kapsül ile sıcak suyun buluşmasının sağlığı olumsuz etkileyeceği düşüncesi ve ayrıca kapsüllerin maliyeti yeni bir kahve makinesi almayı gerekli kıldı.
  Evde geçirdiğim zaman kısıtlı olduğu için tamamen otomatik bir kahve makinesi almayı düşünüyorum. Üzerinde öğütücüsü bulunup çekirdek kahveyi anında öğüterek kahve hazırlayan bir makine. Kahveyi sade içtiğimiz için makinenin süt ile hazırladığı içecekler pek ilgi alanımızda değil doğrusu. Ama kahve sertliğinin ayarlanabilmesi(sert kahve seviyoruz), kahve sıcaklığının yeterli olması (sıcaklık çoğu zaman yetersiz oluyor) ve makine aksamının kaliteli malzemeden üretilmesi bizler için önemli. Aldığımız makineyi uzun yıllar kullanma hevesinde olduğumuz için kaliteli ürünün karşılığını da ödemeye hazırız ama elbette sırf markaya para vermeye de niyetimiz yok.
  Öneriniz üzerine Amazon’da satılan Krups EA 8108’in videolarını izledim ancak gördüğüm plastik ağırlıklı aksam beni biraz rahatsız etti doğrusu. Büyük şehirde yaşamadığım için mağaza mağaza gezip makine arama şansım da olmuyor. Ancak bir ara Brevillo espresso makinesini mağazada görme fırsatım oldu ve metal aksamının kalitesi oldukça hoşuma gitti. Ancak onda da portafiltre kullanım zorunluğu vardı yani tam otomatik değildi. Siemens TI903209RW konusunda da kararsız kaldım. Hem Siemens markalı diğer bir üründe yaşadığım sorun gereği hem de makinenin görüntüsünün ‘vending machine’ (hazır otomat makineleri) andırması gereği. Her nedense kahve lezzetinin de öyle olabileceği gibi garip bir düşünceye kapıldım.
  Uzun uzun yazdım ama belki benim gibi kararsız olan başka kişilerin aydınlanmasını sağlar yorumlarınız diye düşündüm.
  Sonuç olarak hangi tam otomatik kahve makinesi almalıyım sorusunu sormak istiyorum size. Vakit ayırıp da yanıtladığınız için şimdiden teşekkür ediyor esenlikler diliyorum.

  • Özlem Hanım Merhaba,
   Makine almak gerçekten sıkıntılı bir süreç, üstelik bu uzun yıllar kullanmayı düşündüğünüz ve sürekli göz önünde olacak bir makine olunca aileye bir fert dahil oluyormuş gibi bir durum ortaya çıkıyor. İsteğiniz tam otomatik bir makine olunca sadece espresso ve basit süt köpürtücü içeren makineleri (ki bence yeterli) daha düşük fiyatla sunulması gerekiyor ki bol özellikli makineler çok da yüksek rakamlara çıkmasın. Oysa iç mekanizma neredeyse aynı. Bol çeşitli makineler ise yazılımla ve bir iki aparatla daha farklı süt köpürtme sunabiliyor. Ama espresso için gereken temel maaliyet aynı. Diyeceğim o ki bu model makinelerde fiyatı düşürebilmek için malzeme kalitesinden feragat gerekiyor. Büyük makine ve düşük maliyet olunca uzaktan şık görünen ama yaklaşınca o kadar da kaliteli durmayan malzemelerden üretilen modeller çıkıyor karşımıza. Üstelik son dönemdeki kur hareketliliği de işin içine girince bu malzeme bu fiyata kıyamıyor da insan. Çok uzattım ama ben de dertliyim bu durumdan biraz.
   Piyasada satılan hemen hemen tüm ürünler yazı ve yorumlarda yer aldığı ve bunlar sizin ihtiyacınızı gidermediği için az önce Amazon Almanya’dan önerdiğimiz makinelere iki ek daha yaptım.

   https://mokapota.com/urun/saeco-hd8953-21-xelsis-evo-tam-otomatik-kahve-makinesi-beyaz
   https://mokapota.com/urun/krups-ea826e-tam-otomatik-kahve-makinesi

   Bu arada önerdiğimiz ürünler arasında olan 8108’in beyaz modeline de bakabilirsiniz Delonghi ürünlerinin biraz daha göze hoş gelen bir görüntüsü var. Ama vending machine görüntüsü neredeyse hepsinde var zira o mekanik aksam daha da fazla ufalamıyor. Görüntü estetikleştirilse hacim genişliyor. Zor bir durum.
   Bunları da bir inceleyin aklınızdaki modeller netleşmeye başlarsa yine seve seve destek olurum
   Sevgiler,

 41. Yeni önerileriniz için teşekkürler. İnceleyeceğim.
  Makinede karar kılıp satın aldıktan sonra da görüşlerimi burada paylaşacsğım.
  Esenlik dilekleriyle.

   • Ömer bey merhaba;
    Sonunda tam otomatik kahve makinemi aldım ve söz verdiğim gibi görüşlerimi burada paylaşıyorum.
    Sizin yazılarınızı okuduktan ve bir süre de internette araştırma yaptıktan sonra Jura E60’da karar kıldım. Ve iyi ki de öyle yapmışım. Çok memnunuz.
    Öncelikle her makineyi açıp kapayışımda otomatik olarak makinenin çalkalama yapması kahvenin lezzetine de yansımakta. Kahvenin sertlik ayarını istediğiniz şekilde belirleyebilme ve en önemli özelliklerden birisi olan sıcaklık ayarı da bence makinenin güçlü özelliklerinden biri.
    Merak edenler için makineyi Amazon Almanya’dan satın aldım. Ancak satıcı Amazon olmadığı için yaklaşık 1,5 ay ay kadar beklemem gerekti. Gümrük vergisi ödediğimi de belirtmeliyim.
    Makineyi kullanmaya başladıktan sonra en az kahve makinesi kadar kullanılan kahve çekirdeklerinin de lezzet açısından son derece önemli olduğunu anladım. Ne yazık ki denediğim iki ayrı firmanın kahvesinden memnun kalmadım. Kanımca sorun çekirdekleri az kavurmuş olmalarıydı. Ama daha sonra aradığım niteliklerde bir firma buldum ve artık kahveyi de onlardan satın alıyorum internet üzerinden.
    Bu süreçteki desteğiniz için tekrar teşekkür ediyorum Ömer bey.
    Esenlik dilekleriyle.

    • Özlem Hanın öncelikle makineniz hayırlı olsun güzel mutlu günlerde kullanın. Kararınıza katkı sağlayabildiysek ne mutlu bize.
     Makineniz hakkındaki deneyiminizi paylaşmanız okuyucularımız için çok kıymetli, uzun süre kullanan birinin yaptığı yorum ve verdiği geri bildirim inanın paha biçilmez. Umarım bütün okuyucularımız bu konuda sizi örnek alırlar.
     Evet göndericisinin (satıcı değil) amazon olmadığı durumlarda maalesef gümrük vergisi ayrıca alınıyor, gönderimin amazon tarafında yapılması maddi olarak bir fark yaratmasa da gümrük işlemlerinde kolaylık açısından oldukça avantajlı.
     Amazon depo ve gönderim hizmeti sunuyor bu hizmet FBA (fulfilment by amazon) olarak adlandırılıyor. Bazı satıcılar bu hizmeti kullanırken bazılar kendi lojistikleri ile ilerliyorlar. FBA ürün tercih etmek her koşulda daha sağlıklı.
     Amazon benzer ürünleri defalarca geçirdiği için ne kadar vergi yansıyacağını tahmin edip satın alma aşamasında sizden tahsil ediyor, eğer fazla aldığı bir ücret varsa da 2 ay gibi bir zaman sonra bunu iade ediyor. Bu bilgiyi de ürün listesinin olduğu sayfaya ekliyorum birazdan.
     Tekrar teşekkürler,
     sevgiler

 42. Merhaba,
  Site çok zengin okudukça aklım daha çok karıştı. Ev için filtre kahve makinesi arıyordum Fiyat üst limitim yaklaşık 1500 TL
  Ne önerirsiniz.Malzeme kalitesi önemli benim için. Krups,Kenwood,Siemens, derken çıkamadım işin içinden.Yardımcı olur musunuz,her gün içilecek 7-8 bardak (öğütülmüş veya belki öğütülecek) filtre kahve makinesi için?

 43. Ömer bey merhaba,
  Siemens EQ6 s300 kahve makinası almayı düşünürken, şikayetvar üzerinden problemleri okudum. Tüm şikayerler kahvenin soğuk çıkması. Bu arada da sizin sitenize ulaştım. Gerçekten emeğiniz için çok teşekkürler, muhteşem bilgiler paylaşılıyor. Genelde yedek parçaların pahalı olduğunu sizde vurgulamışsınız. Beni tereddüde düşüren kahvenin soğuk çıkması, genel olarak tüm şikayetler bunun üzerine. Kahvenin oda ısısında kullanılması halinde bu sorun ortadan kalkıyor mu
  tam olarak emin olamadım. Bu konudaki görüşlerinizi rica edeceğim. Aynı özellikleri taşıyan muadil 3-4 ürün daha öneriniz olur mu? Çok teşekkür ederim.

  • Adnan Bey Merhaba,
   Kahve sıcaklığı bu ülkede hep problem olmaya devam edecek:) Zira bizim iki popüler içeceğimiz var bunlardan biri Türk Kahvesi bir diğeri ise çay. İkisi de ocak üstünde yapılan içecekler. Dolayısıyla içeceği kaynama noktasında alıp içmeye alıştığımız için bu tip makinelerden aldığımız kahve bizi tatmin etmiyor. Starbucks bile avrupa mağazalarındaki sıcaklığın daha üstünde bir sıcaklıkta veriyor filtre kahvesini. Öteyandan ideal espresso hazırlama sıcaklığı 90 derece, bardak ısınmadıysa bardağa damlamasıyla 12-13 derece kaybetmesi bir oluyor üstüne bir de süt ekliyoruz. Tenceredeki süt 75-80 derece sıcaklıkta kabarmaya başlar bunun olmaması için makineler sütü daha aşağıda derecelerde hazırlamak zorunda kalır. Neticede extra geliştirmeler olmaksızın makinelerden aldığınız süt içeren bir kahveyi en iyi ihtimalle 65 derecenin üstünde tadamazsınız. Öte yandan aşırı sıcak ve aşırı soğuk da tadı gölgeleyen unsurlardır. Yıllarca hazır kahve gibi çok kötü kahveler tükettik ve bunu kaynamış suyla hazırladığımız için tadın bu kadar kötü olduğunu fark etmedik bile. Oysa nitelikli kahveyi 25-30 dereceye indiğinde bile lezzetinden keyif alarak içebilirsiniz. Buraya kadar neredeyse bir yazının konusu olacak şeyler yazdım o yüzden sorunuza cevap vereyim artık.
   Beklentiniz hazır kahve sıcaklığında bir kahve ise bu tip makinelerde bunu yakalamanız çok olası değil, ama bardağınızı önceden sıcak suyla ısıtırsanız, süt oda sıcaklığında bir süt olursa ve kahvenizi çok geniş ağızlı olmayan fincanda tüketirseniz bu problemden(!) olabildiğince az etkilenirsiniz. Size tavsiyem Siemens müşteri hizmetlerinden demo yapabileceğiniz bir mağaza sorup orada ürünü birebir denemeniz, zira sizin damak sıcaklığı alışkanlığınızı bilmeden ben bir yorum yapamam. EQ6 orta segment bir ürün, bu segmentte D’elonghi 45.760 değerlendirilmesi gereken bir diğer alternatif. Umarım çok laf salatası yapmadan aklınızdaki sorulara biraz olsun ışık tutabilmişimdir.
   Sevgiler

   • Muhteşemsiniz Ömer bey, ailece oturmuş bu konu üzerinde sohbet ediyorduk. Cevabınız geldi, bende tüm aileye sesli bir şekilde saptamalarınızı keyifle okudum. Gerçekten çok isabetli saptamalarınız var. Aklımızda soru işaretleri kalmadı. Çok teşekkür ediyorum. Her şey gönlünüzce olsun. Sevgilerimizle…

 44. Merhaba Ömer Bey, Siemens eq6 modelinin benzeri bir cihaz olan Bosch veroaroma 300 modeli cihaz aldım. Yanlız kahve makinesi ilk açılışta ısıtma esnasında kafalardan temizlik ve ısıtma amaçlı su akitmakta, ben atık su tablasına su gelmemesi için kafaların altına bardak koyuyorum. Yanlız kafalar haricinde başka bir yerden su tablasına su akıyor. Bu atık su oranı kahve yaptıkça daha da artıyor. Servis bu duruma normal dedi. Ben yinede emin olmak için size de danışmak istedim. Bu konuda bilginiz mevcut mudur acaba?

  • Metin Bey Selamlar,
   Espresso başlıkları dışında açılışta makineniz süt çubuğunu da temizler, çubuk içindeki su basıç değişince serbest kalıyor ve tabla içine akıyor olabilir. Çubuk eğer alt tablaya takılı duruyorsa nereden geldiği belli olmayan dediğiniz su süt çubuğundandır muhtemelen. Bu servisin dediği gibi normal bir durum, tablayı düzenli temizlemeniz gerekli.
   Suyun nereden geldiğini bulmaya çalışın lütfen, zira süt çubuğu dışında bir yerden geliyorsa bu pek hoş bir durum değil.
   Sevgiler

   • Öncelikle geri dönüş yaptığınız için çok teşekkür ederim Ömer Bey. Dediğiniz gibi cubuguda bardağın içine koydum, fakat tablaya yine su geldi. Demleme ünitesinden akıyor zannedersem su. Üniteyi sokup kontrol ettiğimde ıslak olduğunu gördüm. direk unitenin alt kısımda tablaya doğru boşluk mevcut.Tablaya akan suda kahve tortularida mevcut. Servisteki arkadaş telefon ile danıştı ve durumun normal olduğu bilgisini aldı. Benim ise hala kafamda soru işareti mevcut. Aynı cihazı bulup kontrol etmediğim sürece de için rahat olmayacak gibi duruyor.

  • Merhaba metin bey…benımde aynı makinadan var ve altında benımde su oluyor….ben sıze birsey sormak istiyorum…ben kahve yaptıgımda yanı latte sutlu kahve gibi…cok sıcak olmuyor kahve…ılık oluyor…yanı bir starbucksta kahve aldıgınızda en az yarım saat sıcak olan kahve bende 3 dakikada soguyor….sizinde boyle mı ? kaynar suyla yapmıyor bende…ılık yanı…

 45. Delongi espresso makinalarını tavsiye etmem.Latteyi fincandan taşırıyor, latte soğuk oluyor.Her şeyi ayarsız 4.000 tl para verdik aldık b.para etmez. Media marketten almanızı zaten hiç tavsiye etmem.

  • Mustafa Bey Selamlar,
   Delonghi’nin hangi modelinde ya da modellerinde problem yaşadınız. Daha detay verebilir misiniz? Herşey ayarsız demişsiniz ama tam olarak size sıkıntı yaşatan durum ne oldu, hangi ayarı yapmak istediniz ama makine karşılamadı. Eminim tecrübeniz okuyucularımıza faydalı olacaktır, bizlerle paylaşırsanız sevinirim.
   Sevgiler

 46. bosch vero aroma 300 makinası var bende…latte yaptıgım zaman inanın ılık geliyor bana sıcaklıgı…bu normal mi bilemedim…yanı sadece latte degil ne yaparsam yapayım aynı…starbucks tan bir kahve aldıgınızda elinizle zor tutuyorsunuz yarım saat sogumuyor bilirsiniz…bende 3 dk sonra tam anlamıyla ılık hale geliyor kahve…bu normal mi mustafa bey ?

 47. Merhaba,
  bir şey sormak istiyorum, ben de homend 5003 ile siemens arasında kalıp siemens den yana şandımı kullandım, genel olarak memnunum ama ilk espresso lar ne yazık ki oldukça ılık çıkıyor. Bunun için ben buhar çubuğu ile önceden fincanı ısıtıyorum. Ayrıca ilk fincan değil ama ikinci fincan kısman daha sıcak oluyor. Ben şunu öğrenmek istiyorum. Biraz önce tchibo da bir espresso içtim, benim evde yaptığımdan çok ama çok daha lezzetli idi. Oradaki arkadaşa sordum ama tam cevap alamadım. aynı lezzette bir espresso için hangi ayarda kullanmak lazım? very mild, mild, regular, storng, very strong bunlar sanırım makina ya öğüetecek kahve miktasını arttırrarak ayarlıyor. Tchibo daki arkaddaş 1 e 5 oran dedi ama ben işin içinden çıkamadım şimdiden teşekkürler,

  • Erkin Bey Selamlar,
   Makineniz giriş seviyesinde fayda maliyette tarafında oldukça iyi ürünlerden biri. Hatta geçen yıl sonu gibi aldıysanız ciddi de bir fiyat avantajınız olmuştur. güzel günlerde kullanın.
   Yaptığınız işlem doğru, öncesinde fincan ısıtmanız hem fincandan kaynaklı soğumayı engeller hemde makine içindeki su ısısının artmasını sağlar. Maalesef biz çay kültürü ile büyüdüğümüz için bu tip makinelerin hazırladığı kahve sıcaklığı bize biraz daha soğuk geliyor. Hatta alışkanlık kahve hazırlayınca ilk yudum için biraz bekliyoruz (çayın ilk yudumu soğusun diye beklemek gibi) bu da sıcaklığı düşürüyor.
   Lezzet konusuna gelince bu kullandığınız çekirdekle doğrudan bağlantılı. Espresso’da genelde biraz daha koyu kavrulmuş çekirdekler tercih ediliyor. Bunun dışında öğütme inceliği ve kullanılan kahve miktarı da lezzet için oldukça önemli. Standard single espresso ölçüsü 7 gram kahve ve 30ml sudur, nitelikli kahvecilikte her 30ml için 8 ya da 9 gram kahve kullanılır genelde. Doğru lezzet diye birşey yok. Herkesin kahvede lezzet yaklaşımı çok farklı bu zaman içinde de yeni çekirdekler ve tatlar yakaladıkça da değişiyor. Size tavsiyem, espresso için güzel bir çekirdek bulduktan sonra su, kahve miktarı ve öğütme ayarları ile oynayarak damağınıza yatkın tadı yakalamaya çalışmanız olacaktır.
   Sevgiler

 48. Emeğiniz ve cevabınız için çok teşekkür ederim, 25.01.2019 da gitti gidiyor dan 100 TL kart indirimi 100 TL de ekstra indirim ile 1.384 TL ye aldım. Homend alacaktım ama manuel süt köpürtme dez avantaj geldiği için almadım, duyduğum bir tavsiyeyi değelendirerek (ne kadar ince o kadar lezzet) den yola çıkarak en ince öğütmeye almıştım. Şimdi incelemelerimde biraz kalınlaştırmam gerektiğini anlıyorum yani 5 kademe den oraya getirmem mesela, ama enteresandır bunu yaptığımda koyuluğu nasıl yapacağım o ilginç bir detay, very mild, mild, regular, strong, stonger gibi seçenekler var ben genel de regular diyorum. Ben de bir de filtre kahve makinesi var, genel de [engelli kelime] dan aldığım kahveleri ikisin de de kullanıyorum. en son homduras ve elimbari kongo almıştım. Bunlar ile hem filtre hem de espresso olarak içiyordum. Ama bu gün kü Tchibo espresso su bendeki bir çok tadı değiştirdi. Mükemmeli mi arıyorum bilemiyorum. Onlar Barista espresso kullanıyormuş sanırım ondan kaynaklanıyor. Tchibo son zamlar ile kahveleri uçurunca malum [engelli kelime]a yöneldik. Ora da ortak bir tat ile hem filtre hem de espresso içmeye çalışıyoruz. Sizin fikriniz nedir? tavsiyeniz var mı?

 49. Ömer Bey, öncelikle bu faydalı siteyi hazırladığınız için çok teşekkürler, ellerinize sağlık. Henüz başlangıç aşamalarında olduğum için birçok yazınızı birkaç kez okudum ve genel bilgiler edindim.
  Bütçemi biraz zorlayarak bana göre güzel sayılabilecek makinlerle giriş yapmayı düşünüyorum ve iki makine arasında kaldım. Breville BES870/A ve Krups EA829D, ikisi de oldukça hoşuma gitti. Entegre öğütücüleri olması benim için avantaj. Ve evet biliyorum biri tam otomatik makine :)
  Son kararı vermeden önce size danışmak benim için büyük şans, Breville hakkında satış sonrası destek açısından problemli olduğuna dair yazılar okudum. Bu konuda bilginiz var mı? Her ne kadar yarı otomatik bir makinenin daha keyifli olacağını düşünsem de, bu yüzden Krups bana sıcak gelmeye başladı.
  Niahi kararımı vermeden önce, beni aydınlatırsanız çok sevinirim.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Onat Bey Merhaba,
   Öncelikle otomatik veya manuel kararını vermeniz gerekli. Eğer kahvemi ben hazırlamayı severim, dozaj, tamperleme, incelik, ön demleme vs vs gibi şeyleri kendim yapıp çeşitli lezzetler denemek istiyorum diyorsanız manuel, yok ben bi ayar tutturursam hep ona sadık kalırım, çok kahve tüketiyorum, misafilerim de oluyor hazırlama süreci ile uğraşamam diyorsanız da otomatik makine tercih etmelisiniz. Muhtemelen sonraki 8-10 yılda kullanacağınız bir makine alıyorsunuz bu karar çok önemli.
   Breville’in Türkiye distribütörü ile ilgili son dönemde biraz sıkıntı var, daha önce enplus getiriyordu ama onların durumu da karışık biraz. Ama Breville sorunlu bir makine değildir ve gerekirse yedek parçaları yurtdışından da temin edilebilir.
   Sevgiler

 50. Merhabalar Ömer Bay
  İhtiyacım tam otomatik makine
  Bütçem sıfırlarını almaya uygun değil
  İkinci el olarak aşağıdaki seçeneklerin hepsi aynı fiyat.
  Siemens eq.6 TE603201RW 5 ay daha garantisi var.
  Krups ea9000 Almanya’dan gelme 1 yıllık ama Türkiye garantisi yok.
  Delonghi esam 6600 3 yıllık, servis yenileyip satıyor
  Hangisini seçmeliyim sizce?
  Şimdiden teşekkürler

  • Selamlar Yenice,
   Benden sizin adınıza karar vermemi ya da size doğrudan şunu alın dememi beklemeyin lütfen. Alacağınız makineyi 8-10 yıl kullanacaksınız muhtemelen bu nedenle sizin içinize sinmesi çok önemli.
   Makinelerin özellikleri hakkında yazıda veya daha önce cevaplanan yorumlarda olmayan ve sormak istediğiniz şeyler varsa seve seve yanıtlarım.
   Sevgiler

  • İbrahim Bey Merhaba,
   Daha önce de defalarca sorulan bir ürün yorumlarda fikirlerimi belirtmiştim. Sayfada EQ3 diye aratın göreceksinizdir.
   Yine sormak istediğiniz şeyler olursa yazın lütfen.
   Sevgiler

 51. Tekrar merhaba Ömer Bey
  İkinci el belirgin biçimde az kullanılmış Saeco Exprelia almayı tasarlıyorum.
  Türkiye’de satılmış bir ürün değil sanırım.
  Yetkili servis parça sorun olmaz dedi.
  Yurtdışı yorumlar da fena değil gibi
  Çift boyler, seramik değirmen, metal yapı vs olumlu sanki.
  Sizin bu makine ile ilgili görüşünüzü alabilir miyim?
  İyi günler dilerim.

  • Merhaba Yenice,
   Saeco kullanıp memnun olmayan çok az kişi tanıdım. Bir çok özelleştirme yapabileceğiniz bir ürün. Özetle ürün gayet iyi ama dediğiniz gibi yedek parça bir sıkıntı.
   İkinci el olunca da bu iki kat daha önem kazanıyor. Eğer yedek parça konusunda bir sıkıntı yaşamayacağınıza eminseniz, makineyi denedikten sonra alabilirsiniz.
   Sevgiler,

 52. Ömer bey merhaba,
  çok hakim olduğum konular değil,ilk giriş makinam olacak
  Krups EA 8108 ve yine Krups EA 8150 TL karşılığı 1500 civarı yurtdışından getireceğim…
  fiyat performance uygunmudur?
  hangisi daha makbuldür?
  iyi filtre kahve alabilirmiyim bunlardan?

  tesekkurler

  • Emre Bey Merhaba,
   Bu makineler espresso bazlı kahve hazırlamak içindir, filtre kahve yapamazsınız. Ama filtre kahveye yakın lezzette olan Americano hazırlayabilirsiniz. Americano espresso’nun sıcak su eklenmiş halidir ve filtre kahveye yakın bir lezzet sunar. Bu ürünler zaten bizim önderdiğimiz ürünler listesinde yer alıyor (https://mokapota.com/urun-kategori/onerdiklerimiz/magazaya-gore/amazon-de) o nedenle fiyat performans konusunda endişeniz olmasın. Amazon Almanya da gümrük gönderim dahil kapınıza kadar teslimat yapıyor (amazonun göndericisi olduğu ürünler için geçerli, satıcı amazon olmasa da gönderimi amazonun yapması bu ayrıcalığı size sağlıyor)Evde temel espresso bazlı içeceği hızlıca hazırlamak için yeterli ürünlerdir. Süt köpütme işlemi otomatik değildir, köpürtme çubuğu le sizin hazırlamanız gerekir ki çok meşakkatli bir işlem değildir.
   Sevgiler

 53. Merhaba kahve öğütücüsü olarak delonghi kg79 önerdiğinizi gördüm. Araştırırken, sanırım bir üst modeli olan kg89’a denk geldim. Bu ürün hakkında bilginiz var mı? 89’u almak daha mı mantıklı olur.
  Bu arada verdiğiniz bütün bilgiler için çok teşekkürler.

  • Pınar Hanım Selamlar,
   KG79 ilk başta ev kullanıcıları için temel ihtiyacı karşılayan bir öğütücüydü. O dönemlerde Türkiye’den satın alabileceğiniz daha iyi bir giriş seviyesi öğütücü olmadığı için doğal olarak giriş seviyesi öğütücü arayan bir çok okuyucumuza önerdiğim bir öğütücü oldu. Zamanla bazı incelemelerde espresso için gerekli olan inceliğe inmesinde sıkıntı olduğu ele alındı. Dolayısıyla da her kg79’un öğüttüğü espresso inceliği farklı eleştirileri de beraberinde geldi. KG89 Bu eleştiriler sonrası çıkan bir model dolayısıyla evet KG79’a göre daha doğru bir seçim olur. Ama giriş seviyesi bir ürün arıyorsanız yurt dışından satın almayı da bir alternatif olarak düşünün. Önerdiğimiz ürünler arasında Amazon Almanya’dan alınabilecek öğütücülere bir göz atmanızı öneririm. https://mokapota.com/urun-kategori/onerdiklerimiz/magazaya-gore/amazon-de
   Sevgiler

 54. Omer Bey merhaba,
  Yazinizin tamamini ve yorumlarin bir cogunu okudum, oncelikle ellerinize saglik.
  Siemens EQ.6 plus S300 almayi dusunuyorum hatta Siemens bayiisinin birisinden cok uygun bir fiyat da aldim (3500 TL) tam almaya da karar vermistim ki yorumlari okudugumda kahvenin ve ozellikle de sutun pek isinmadigini (ya da istedigimiz sekilde isinmadigini) ogrendim. Bu durumda sizin onderiniz olan Delonghi Eletta Ecam 45.760 a yoneldim, bu urunu de inceledim, begendim, ancak bunun da bir cok yerde satilmadigini internetten gordum (disariya bu urune bakma firsatim olmadi). Farz edelim, bulamadim, bu kalite araliginda (eski kullandigim makine Krups XP7200 – yaklasik 10 yil hizmet etti kendileri ve cok severek kullandim) ne onerirsiniz?

  • Cem Bey Selamlar,
   Bu kategorinin ortası Türkiye pazarında çok dolu değil malesef. 45.760’ı internetten bulabilirsiniz aslında ama alternatif arıyorsanız Jura ürünleri ve Saeco’ya bakabilirsiniz.
   Bizim de yurt dışında getirtilebilir diye önerdiğimiz bir üst grupta olan bir saeco ürünü var https://mokapota.com/urun/saeco-hd8953-21-xelsis-evo-tam-otomatik-kahve-makinesi-beyaz
   Yine amazon almanyada diğer saeco ürünlerine de bakabilirsiniz. Sormak istediğiniz modeller olduğunda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
   Sevgiler

   • Omer Bey tekrar merhaba,
    Cevabiniz icin tesekkur ederim.
    Dun aksam cok buyuk bir tesaduf eseri 45.760’i Madia Markt’ta gordum, ellerinde yokmus ama getirtecekler, yani alimi yaptim. Urunu kullandiktan sonra ki yorumlari da buraya almak isteyen olursa diye yapiyor olacagim.
    Kolaylikla diliyorum

     • Tekrardan merhabalar.

      Makine 3 gun evvel elimize gecti ve onun heyecaniyla acar acmaz ve temizledikten sonra ilk kullanimi hemen yaptik. Oncelikle sunu belirtmeliyim, kullanim kılavuzuna sadece bir defa bakip tum islemleri kılavuzdaki gibi yaptiginiz takdirde hem makineyi temizlemis oluyor hem de ogrenmis oluyorsunuz. Kahvenin ve sutun miktarini ayri ayri ayarlayabilmeniz bence guzel bir ozellik. Makinenin kendi hazir icecek dugmeleri var, onlari tercih etseniz dahi ayrica istediginiz kat sut ya da ekstra kahve ekleyebiliyorsunuz. Makine hem kahve cekirdegini cekiyor (ki ben taze olmasi acisindan bunu tercih ediyorum) hem de cekilmis toz seklinde kahveyi de kullanabiliyor. Temizlemesi cok kolay ve basit, ayrica her kullanimdan sonra ve ilk acitiginizda makine kendisini temizliyor. Sadece sut bolumu icin temizligi bir dugmeyi cevirerek yapmaniz gerekiyor ki bu da oldukca basit – zaten makine size uyarilar veriyor.

      Gelelim tadina – ben cekirdek olarak TR’de bilinen zincir bir kahveciden alim yapiyorum. Ilk ictigimde dahi magazada ictigim kahvedekinin aynisinin tadini aldigimi rahatlikla soyleyebilirim. Kahve ve buzdolabindan cikarip hemen servis ettigim sutte bile gayet guzel sicaklik alabiliyorum. Kisacasi ben makineyi cok sevdim. Ev icin fiyat yuksek bulunabilir ama kahve keyfinden ödün vermek istemeyenler icin iyi bir secenek oldugu kanaatindeyim.

      Sorular olursa seve seve cevaplarim.

      Sevgiler.

      • Cem Bey Merhaba,
       Bu tür geri bildirimler sizin gibi bu süreçten geçen bütün okuyucularımız ve bizler için çok kıymetli. O nedenle kullanım deneyiminizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
       Güzel günlerde kullanın makinenizi,
       Sevgiler

       • Rica ederim – arti bir bilgi vermek istiyorum. Makine hakkinda simdilik gordugum tek olumsuz kisim fazla su sarfiyati olmasi. Makine ilk acilista ve kullanim sonrasi kapanisinda surekli su ile temizlik yapiyor. Bu ozellik iptal edilebiliyor mu acikcasi henuz bakma firsatim olamadi ama bunu da iletmek istiyorum.

 55. Merhaba Omer Bey, aydinlatici bilgiler icin teşekkür ederim, ilk kez otomatik kahvd makinesi alacagim, simdiye dek nescaffe 2si bir arada kullanıyordum ancak biliyorum ki ictigim sey gercek kahve değil, bu bakimdan bir makine almanin zamanidir deyip sitelerde gezerken sizin bilgilendirici yazilariniza denk geldim, gunlerdir okuyorum cok tesekkur ederim. Ben latte tarzi kahve seven ve butcesi kisitli biri olarak bir urun almalıyım, tum urunler icinde delonghi ecam 23.420 ve siemes q3 arasinda kaldim, tabii bu zorunlu secim tamamiyle en ucuz urunler olduklari icindir. Sicak sutlu icecekler seven biri olarak hangisini tercih etmem performans acisindan daha iyi olur sizce? Ya da butceyi biraz daha zorlayip esam 4500 veya simens q6 mi secmeliyim, yardimci olursaniz cok mutlu olurum, cunku gunlerdir olcup tartip ne yapacagimi bilemiyor vaziyztteyim. Simdiden tesekkur ederim.

  • Talya Hanım Selamlar,
   Kahve makinesi ve gerçek kahveye terfi ettikten sonra zaman içinde eminim ki kahvenize süt bulaştırmak da istemeyeceksiniz, makinenizi aldıktan sonra ara ara sütsüz denemeler yapın lütfen.
   Sorunuz gelince açıkçası bütçe ve ödeme gücünü göz ardı edersem Delonghi 45760 veya siemens EQ9 öneririm size. Siemenslerde sıcaklıkla ilgili şikayetler biraz göze batıyor, sıcaklık sizin için çok çok önemliyse alt segmentlerde delonghi daha iyi sonuç verebilir. 23.420 ve 45.760 farklarından yazıda bahsediyorum zaten delonghi sitesinde de incelemenizi öneriririm. Makinenin kullanacağınız özellikleri olanını alın derim ve alacağınız makineyi 8-10 yıl kullanacaksınız bunu da göz ardı etmeyin lütfen. Ama bana hangi makineyi alayım diye sorarsanız buna yanıt veremem bu sizin kararınız olmalı.
   Sevgiler

 56. Ilginiz ve sorumu yanitladiginiz icin tesekkur ederim Omer Bey, delonghi 23.420 2400 TL civari, 4570 ise 5000 TL civari bir fiyata satiliyor, fark o kadar buyuk ki gunde bir bardak kahve için bu kadar para verilir mi diye dusunuyor insan. Diyelim ki fiyatı uygun olani aldik, bu sefer de işlevi iyi olmayan bir urune boş yere 2400u verip hata mi yaparim diye kaygilaniyorum. Velhasıl bütçe kısıtlı olunca iyisini ucuza almak için çabalıyoruz, yoksa her yazinizi gunlerdir satir satir okuyorum, neyi onerdiginizin de farkindayim ancak sanirim sesli dusunerek en mantıklısı hangisi onu bulmaya calisiyorum, sayfanizi meşgul ettigim icin ozur dilerim, eşsiz bilgileriniz icin de sonsuz teşekkürler, saygilarimla

  • Talya Hanım,
   23.420 işlevi olmayan bir makine değil. 45.760’da bir kaç gösterge, kendini temizleme ve latte crema sistemi gibi ek özellikler ve elbette malzeme kalitesi biraz daha iyi.
   Samimi olmak gerekirse, (nescafe’den geçiş yapacağınızı ve bütçe de kararsız olduğunuzu belirttiğiniz için söylüyorum bunu) 23.420’yi aldıktan sonra bu özelliklerin eksikliğini uzunca bir süre hissetmeyeceksiniz. Hissettiğiniz zaman da makineyi elden çıkarıp yenilersiniz ki o zamana daha nitelikli modeller çıkacaktır. Bütçe problem değil sadece makinenin ederi mi ödeyeceğim para diyorsanız da iki makine de euro bazında fiyatının ederidir. Ama Türk Lirası olarak baktığınızda maalesef çok pahalı, bunun sebebini de hepimiz biliyoruz. Paramızın değerini bulduğu çok güzel günler görmek dileğiyle
   Sevgiler

 57. Merhaba Ömer Bey, bugun otomatik kahve makinelerini yakindan incelemek icin iki büyük alisveris merkezine gittim. Bircok urunu yakından gorecegim, saticilar bir ikisini, belki dordu besini onerecek, ben de acaba en iyisi hangisi olur diye dusunurum derken simensin hicbir ürününü gorme sansim olmadi, aslinda koca alisveris sitesinde sadece iki urun gordum, biri bosh e6, digeri delonghinin siyah, eski model bir urunu. Oysa delonghi 45.760 ya da simens eq6 ya da eq9 konusunda istekliydim. Sonuc ise husran, mediamarkt, vatan bilgisayarda bile bulamadim. Isterseniz getirtiriz dendi hep. Oysa sorun getirtmek degil, yakından gormek. Gordugum iki urun ise (delonghi esam siyah bir model, bosh e6) gorunum acisindzn bana cok kaba ve kalitesiz gorundu. Fax makinesini mutfakta kullanmak gibi bir sey. Estetik yok, dışı plastik. Inox ya da metal olsa belki farkli gorunurdu, bilemiyorum. Ancak bu durum bende su kaygiyi uyandirdi: delonghi ya da simensin her urununun dış gorunumu boylesine kalitesiz mi, yoksa gorduklerimde mi kaliteden odun verilmiş? Şayet öyleyse daha az özelliğe ama kaliteli malzemeye ayni parayi vermeyi goze alabilirim, bu durumda bir marka oneriniz var mi, tesekur ederim

  • Talya Hanım Merhaba,
   Maalesef kura bağlı fiyatlar da artınca artık eskisi gibi teşhir ürünü görmek de zorlaştı. Gelir seviyesi yüksek bölgelerdeki Siemens bayilerini deneyebilirsiniz.
   Benzetmenize de sonuna kadar hak veriyorum bu makineler eskiden ufak çaplı ofisler için alınırdı ve evde kullanımı çok yoktu ancak son 4-5 yılda ev içi kullanımları ciddi seviyede arttı fakat üreticiler hala fotokopi makinesinin yanına yakışacak ürünler yapmakta ısrarcılar. Delonghi’nin de dış yüzeyi metal gibi görünmesine karşın plastik. Eğer garanti konusu sizin için çok elzem değilse Yurt dışından çok daha hesaplı fiyatlara daha estetik makineler getirtebilirsiniz. Amazon Almanya bir çok üründe gümrük dahil Türkiye’ye gönderim hizmeti sunuyor ve gönderim gümrük dahil fiyatları bile Turkiye’den oldukça hesaplı. Biz bu tarz ürünleri ayıklayıp bulmaya ve listelemeye çalışıyoruz. Özellikle son dönemde Philips hem kaliteli hem de estetik ürünler sunuyor, krups ve Saeco da diğer alternatifler olabilir. Şu linkten erişebilirsiniz
   https://mokapota.com/urun-kategori/onerdiklerimiz/urun-tipine-gore/tam-otomatik-kahve-makinesi
   Sevgiler

 58. Merhaba Ömer Bey, uzun araştırma sürecinden sonra Delonghi Ecam 900’u aldım, iyi bir kampanya yakaladım, sanırım en geç bir haftaya kadar elimde olur, o zaman deneyimlerimi sizlerle paylaşırım, yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

 59. Tabii şimdi de kahve seçme kısmına geldik, sanırım bu, daha da zor bir iş, ancak yanılmıyorsam bu konuyu da sayfanızda ele aldınız, araştırıp okuyacağım.

 60. Gününüz aydin olsun Omer Bey, dun kahve markalarina ve cesitlerine baktim ancak isin icinden cikamadim, once marka secmek, ardından da hangi ulkenin kahvesini almak gerektiğini bulmak gerek. 3. Nesil kahveciler olarak önerilen bazi mekanlar var, Istanbuldaki bazi kahve isletmecileri, oralardan mi almalıyım. Icimi yumuşak ancak kahve ictigini de hissettiren bir urun var mi ya da hangi ulkenin kahvesi? Bazilari Brezilyayi ilk siraya koymus, kimi kolombiya kimi Etyopya… İşin icinden cikamadim, yardimci olursaniz sevinirim. Bu arada, aldigim urunu yanlis yazmisim, Delonghi esam 6900’u aldim, Simens Eq9 alacaktim ancak oyle iyi bir kampanyaya denk geldim ki Delonghi onunla ayni fiyata denk geldi. Eq9 s 300 siyah oldugu, Eq9 s900 metal rengi olup cok pahali oldugundan Delongiyi aldim. Tum bilgilendirmeleriniz icin tesekkur ederim, urun secmemi kolaylastirdiniz, saygilarimla..

 61. Öncelikle siteniz ve size çok teşekkürler. Evde kullanmak için hem filtre kahve hem de capuccino vs yapabilecek otomatik bir makina arayışı içindeyim Hangi modelleri tavsiye edersiniz. Kolay gelsin

 62. Iyi gunler, urunle ilgili deneyimimi paylasayim. Kullanimi karmaşık gibi gorunse de kullanim kilavuzunu baslangic olarak takip etmek aslinda yeterli. Makinenin Turkce dil secenegi oldugu icin ilk kurulumdan sonra diğer tercihleri yapmak zor degil. Oldukça kullanisli. Kahve kesinlikle sicak. Sutlu kahve ve latte macchiato yaptim, sicaklik tam kivaminda. Sütü buzdolabindan cikarip kullandim, oda sıcaklığında beklemis olsaydi daha da sicak olacakti. Kaynar aramiyorsaniz sicaklik ideal, tabii ben kendi profilimde sıcaklığı maksimum seviyeye ayarlamistim. Makinenin tek olumsuz yanı, buyuk olmasi ancak zaten hepsi hemen hemen ayni özellikte. Daha kucuk olunca hazne vs. de küçülüyor. Makinenin dışı inox, bu da ona şıklık katiyor, iki gundur kullaniyorum, zamanla farkli kahveleri deneyerek ideal kahveye ulasacagimi dusunuyorum, simdilik acemi oldugum icin hangi kahve cekirdeginin benim için daha lezzetli oldugunu bilemiyorum. Cesitli kahveleri denemek zevkli olacak. Özetle, urunden cok memnun kaldım. Teşekkür ederim.

 63. Omer Bey, sizin sitenizden öyle cok sey ogrendim ki bunun için cok teşekkür ederim. Samimiyetiniz ve dogru tespitleriniz icin de ayrica tesekkur ederim, sayfanizi takip etmeye devam edecegim, dilerim yeni başlıklarla deneyimlerinizi bizimle paylaşarak biz kahveseverleri bilgilendirmeye devam edersiniz. Saygilarimla…

 64. Tekrar merhaba Omer Bey, sayfanizi surekli acik tuttugumdan olacak, bana son yazdiginiz yaziyi okumamistim, yeni fark ettim. Yonlendirmeniz icin tesekkur ederim. Makineyi siparis ettigim an, sayfanizdan nitelikli kahve ile ilgili yaziyi okumustum. Gaziantepte yasiyorum ve üç gunluk arastirmadan sonra burada 3. Nesil kahve yapan bir yer olmadigini gordum, bu bakimdan baslangic olarak starbuckstan iki cesit kahve aldim, birini denedim, guzeldi ancak benim aradigim kahve o olsaydi makine almazdim, gider orada kahvemi icerdim. Zaten aldigim kahvenin paketlenme tarihi Subat 2019. Bu bakimdan internetten 3. Nesil kahve işleten ve kendi kavurduklari kahveleri online olarak satan birkac yer tespit ettim, elimdeki kahve azalinca o sitelerden azar azar farkli kahve satin alacagim, taze kahve farkini deneyimleyecegim. Teşekkür ederim, iyi gunler

 65. Bugun bir arkadasimin butigini ziyaret ettim, gelen musteriler icin simens Eq 3 almışlar, bize latte maccihato ikram ettiler, özellikle basinda durup izledim, makine kullanisliydi. Buzdolabindan cikardiklari buz gibi sut kullanip hazırladılar, gayet sicakti ve kopugu de mukemmeldi. Mukemmelliyetci degilseniz bu urun de kesinlikle alinabilir, ben o butige daha once gitmis olsaydim Delonghi esam 6900 yerine, eq3u kesinlikle alirdim, cunku yari fiyatina ayni isi goruyor. Tabii ki birtakım farkliliklar var teknoloji bakimindan ancak evde kullanmak icin sutlu ya da sutsuz güzel bir kahve içeyim, kisisellestirilmis birtakim ayarlar onemli degil diyorsanız aşırı pahali urun almak da gerekmezmis diye dusundum. Bu deneyimimi paylasmak istedim, otomatik sut temizleme yok eq3te, bu sizin icin onemliyse o zaman is degisir, kendiniz temizlemek zorundasiniz, zor mudur, sanmiyorum. Saygilarimla…

  • Talya Hanım Merhaba,
   Özlediğimiz okuyucu profiline sahipsiniz bunun için ve güzel sözleriniz için teşekkürler. Bunlar daha iyisini yapmak için güç veriyor bizlere.
   Makineleri günlük hayatlarında kullanan kişilerin yorumları da o makineyi alacak insanlar için oldukça değerli bu nedenle paylaşımlarınız için de ayrıca teşekkürler eminim okuyucularımızda içlerinden bile olsa teşekkür edecektir.
   Kahve yolculuğunuzda danışmak istedikleriniz olursa bizler buradayız.
   Sevgiler

   • Ömer bey merhaba, öncelikle emeğinize sağlık??Hem bu yazınızı hem diğer yazılarınızı okudum; sonuçta kararsız kaldım. (1)Siemens TE603201RW EQ.6 series 300 ile TE653311RW EQ.6 plus s300 arasındaki farkı bulamadım. Bu ürünlere bakmamın nedeni ayrı süt haznesi olmaması.İkisi arasında bir tercih yapılacaksa tavsiyeniz ne yönde olur? (2)Bir de bu marka için sıcaklık konusundaki tereddütümü de tam olarak gideremedim aslında. Diğerlerine kıyasla süt sıcaklığı hakkında biraz daha bilgi paylaşabilir misiniz? (3)Öte yandan, öğütücü alıp su ve sütü dışarda hazırlamak ve otomatik makine arasında seçim yapmanız gerekirse kriterleriniz neler olurdu? (4)Son sorum, Breville BCG820 öğütücünün satışını göremedim; muadili bir ürün var mı?
    Şimdilik sorularım bu kadar ☺️

    • Merhabalar,
     Sorularınıza numaralandırarak yanıt vermeye çalışayım.
     (1)- İki ürün arasında iki fark var. birincisi renk farkı diğeri ise Plus olan üründe ayaralar bölümünde bardak hacim ayarı bulunuyor.
     (2)- Sıcaklık çok değişken bir konu. Aynı ürünü kullanan okuyucularımızdan kimi sıcaklık gayet iyi derken kimisi çok soğuk diyor. Aynı yorumlar bir çok ürünün eticaret sitelerindeki yorumlarda da mevcut. Sıkıntı şu aslında. Biz maalesef çay kültürü, Türk kahvesi ve nescafe ile büyüdük. Üç içecek de kaynar su ile hazırlanıyor. Özellikle çay seven kişiler bu sıcaklığı yeterli bulmayabiliyor. Öte yandan aşırı sıcak ve aşırı soğuk tadı gölgelerler kaynama noktasında su ile hazırlanmış bir kahve içtiğinizde tadı anlamazsınız bile. O yüzden ilk udumlar size anlamsız gelir ve hep içtikçe tat güzelleşir. Bu çayda da kahvede de böyle. Bundan bir çok yazımda bahsettim. Ama neticede bu kişisel bir tercih ve beklentileriniz önemli.
     (3)-Eğer üşengeç biriysem, gün içinde kahve hazırlamak için vakit bulamıyorsam tam otomatik makine alırım. Ama kahveme değer veriyorsam her seferinde özenle kendim hazırlamak isterim. Kahve miktarını öğütme inceliğini, tamper basıncı su miktarı ve süresi vs. vs. o nedenle ben evde manuel espresso makinesi kullanıyorum. Süt ve kahve ikilisini sevmiyorum zira süt gerçek kahvenin lezzetini bastırıyor. Rezil kahveyi ise içilebilir kılıyor. Ama ille de sütlü tercih eden misafirlerim için sütü manuel makinenin köpürtücüsünde hazırlıyorum. Sevmeyen biri için biraz meşakkatli. Şunu da itiraf edeyim zaman zaman keşke otomatik makinem olsa da hemencecik bir double shot alıp işime devam etsem dediğim anlar da oluypr. Tercih sizin…
     (4)-BCG820 Türkiyede bulunması zor ama ingiltere’den gayet avantajlı fiyata getirtmek mümkün. Voltajlar aynı olduğu için Türkiyede makine gayet problemsiz çalışır yalnız fiş ucu farklı olduğu için küçük bir uç aparatı almanız gerekir. Sage, Breville, gastroback aynı markalardır bizdeki beko arçelik gibi düşünebilirsiniz. Makineye şu linkte ürüne git butonuna basarak ulaşabilirsiniz. https://mokapota.com/urun/sage-bcg820bssuk-the-smart-grinder-pro-coffee-grinder-silver
     (Bonus): Öğütücü alternatifleri için de öğütücüleri incelediğim şu yazımı okumanızı tavsiye ederim https://mokapota.com/kahve/kahve-ogutucu-kahve-degrimeni-inceleme-ve-tavsiyeler/22638
     Sevgiler

     • Tüm sorularıma zamanınızdan feragat edip emek sarf ederek, açık nokta bırakmadan yanıt verdiğiniz için çok ama çok teşekkür ediyorum.
      Kararsızlığım halen devam etse de, yüzde oranları değişti? Umuyorum kendim için en isabetli kararı vereceğim.?
      Her yudum kahvenizin mutluluk dolu olmasını dilerim; sevgi ve saygı bizden efenim??

 66. Tekrar merhaba Omer Bey, oncelikle sabrınız, tesvik edici sozleriniz ve samiliyetiniz icin cok tesekkur ederim. Delonghi esam 6900u kullanmaya devam ediyorum ve cok memnunum. Sicaklikta ya da sut kopugunde en ufak bir sorun yok, cok lezzetli kahveler iciyor ve ikram ediyorum. Sutlu ürünlerde sicaklikla ilgili fark ettigim bir unsuru paylasmak isterim. Makineyi acar acmaz buzdolabindan cikardiginiz sütle icecek hazirlarsaniz, hele ki sutu bol kullananlardansaniz o zaman ilik bir icecek elde ediyorsunuz. Makineyi acip 3_5 dk beklerseniz sutu de bu arada disarida bekletirseniz gayet sicak icecek elde ediyorsunuz. Kahve heba olmadan bunu kontrol etmek mumkun. Diyelim ki capiccinoyu sectiniz, once sutu veriyor ya, iste o esnada bardağınıza akan sute hafifce dokunun, baktınız ki sizin icin soguk, stopa basarak işlemi durdurun, biraz bekleyip makine isininca tekrar iceceginizi hazirlamaya başlayın. Sayet iki kişi kahve icecekse ve bu kişilerden biri sutsuz kahve içiyorsa ilk olarak sutsuz urunu hazirlayin. Bu arada kahve yeterince ısınmış ve size sicacik sutlu kahve vermeye hazir olmustur. Bu anlattiklarim uzun, yorucu işler gibi sanilmasin, birkac dakikanizi alıyor ki ben cok yogun calisan ve surekli zamanla yarışan biriyim. Ancak ictigim kahvenin de lezzetli olmasini istedigim icin her kahve alisimda makinede farkli bir sey deniyorum ki en sevdiğim lezzeti yakalayayim. Simdi anlayamadigim bir konu var, onu sormak istiyordum. Makinede tat denilen bolumde kahve cekirdegi resmi var, minikten buyuge dogru gidiyor. Bunu değiştirmek mumkun ancak neyi secersek nasıl bir tat seçmiş oluruz, kitapcikta bu belirtilmemiş, bu konuda bir fikriniz var mi? Ayrica kahve ogutme ayari da merak ettigim bir konu, daha ince olunca ne oluyor, daha kalin olunca ne oluyor? Bunu deneyerek da anlardım ancak kilavuzda ogutme ayarını kahve çekilirken yapılmalı uyarısı vardi, tam o ani nasil yakalayacagim ki bir yanlis mi yaparim acaba diye tereddut edip dokunmuyorum. Musteri hizmetleri de bana teknik konuda yardımcı olacak birini yonlendirecek sozde, bir haftadir sabırla bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim, saygilarimla

 67. SAYFA VE WEBSİTE Bilgileri için teşekkür ederim:. çok faydalandım. bütçem elverince tam otomatik bir espresso makine Alacağım. size birkaç sorum olacak ama biraz ön bilgi vererek ilk merak ettiklerimi yazayım… yerli yabancı netten araştırmalarım beni hep siemens eq serisine yönlendirdi. geçenlerde istanbulda bazı satıcıları gezdim. sütü makine içine almadığı için ve kapuçino hazırlama konusunda daha başarılı olması sebebiyle delonghi önerdi. ben de delonghi yi de araştırmaya başladım. amazon.de den deneme bir sipariş vererek, kargo gumruk dahil yurtiçi fiyatından epey ucuza geldiğini gördüm. bizim gibilerin son kararı vermesi uzun sürüyor hatta ayları buluyor. ? ben bu esam-ecam-etam farkını tam anlayamadım. ama galiba etam en üst seviye malzeme kullanıyor.? bu seviyedeki cihazların kazanları hep plastik mi?

  özetle; bizi uğraştırmayacak, tek tuşla kapuçino, espresso, latte çeşitlerini yapan bir makine istiyoruz.
  sorular : ( siemens eq 6 plus ile delonghi muadil modeller )

  1. cihazların işçilik, malzeme kalitesi ve kullanım ömrü ve tabii ki kullanıcı memnuniyeti olarak siemens ve delonghi arasındaki fark nedir?

  2. siemens ve delonghi arasında espresso ve sütlü kahve lezzeti olarak ciddi bir fark var mıdır?

  3. siemens yedek parçanın aşırı pahalı olduğunu söylemiştiniz. ek olarak ülkemizde servis konusunda bu iki marka için ayırd edici başka sorunlar var mıdır?

  4. eq 6 özelliklerini sunan (süt kabından süt alıp bardağa döken) ve daha ucuza amazon.de den alabileceğim çelik kazanlı cihaz var mı?

  sağlıklı günler diler, teşekkür ederim.

  • Vefa Bey Merhaba,
   4 soru var gibi görünsede yazdıklarınızda gizli sorular da var onlarla başlayayım sonra 4 sorunuzu cevaplamaya çalışayım.
   ECAM ESAM ve ETAM farkı basitçe model ve teknoloji farkı. ECAM tek boiler kullanır, malzeme ve işçilik biraz daha düşüktür, ESAM ve ETAM çift boiler kullanırlar ETAM modelleri dijital panel ve soft buton kullanır. Kabaca en belirgin farklar bunlar diyebilirim. Kazanlardan kastınız boiler ise hiçbiri plastik değildir, genelde thermoblock sistem kullanılır veya paslanmaz çelik kazanlıdırlar.
   1- İki marka da dünyaca kabul görmüş markalar ve malzeme kaliteleri işçilik ve kullanıcı yorumları hemen hemen birbirine yakın. Siemenslerde genelde kahvesi çok sıcak değil gibi yorumlar görürsünüz ama bu göreceli bir kavramdır, yukarıdaki yorumlarda defalarca bu konuya değindim o nedenle tekrar tekrar uzun uzun yazmayayım.
   2- Bu konu da ciddi göreceli ve kişiye göre değişken. İki makineyi kıyaslayabilmeniz için aynı şartlarda kahve hazırlamanız gerekir. Dolayısıyla aynı çekirdek, aynı incelikte öğütme aynı miktar su ve kahve vs. Bunları tutturmak gerçekten zor. Öte yandan iki kahveyi tattığınız zamanın da aynı olması gerek biliyorsunuz tat kişinin moduyla da doğru orantılı bir durum (levon bağışın şözüdür, bozcaada da nefis bir şarap içersiniz size çok güzel gelir aynı şaraptan bir şişe alır istanbula getirirsiniz. Bir gün eve gelip açayım şu şarabı da rahatlayayım bi dersiniz. Açarsınız şarap değil sirke çıkar. Çünkü siz bozcaada değil istanbul’dasınızdır. Modlar farklıdır) Yine de bu konuda ısrarcıysanız iki ürünün Türkiye çağrı merkezlerini arayın size showroomlarında randevu alsınlar veya yerlerini öğrenin, kahvenizi alın ve bu kahveyle tadım yapmak istediğinizi söyleyin. Mutlaka izin vereceklerdir.
   3- Yedek parça söz konusu olunca evet siemens biraz daha pahalı maalesef ama iki ürün de ithal ürün ve iki ürünün yedek parçası da euro endeksli. €/TL paritesinin geleceği de önemli sizin için. İki markanın da yaygın servis ağı var dolayısıyla bu karar vermek için elzem bir kriter değil bence.
   4- şu linkte (https://mokapota.com/urun-kategori/onerdiklerimiz/urun-tipine-gore/tam-otomatik-kahve-makinesi) önderdiğimiz philips ve saeco ürünlerine bakmanızı tavsiye ederim.
   Umarım tatmin edici yanıt verebilmişimdir
   Sevgiler

   • Ömer Bey, Cevaplarda hiçbir eksik yok hatta fazlası var tabii ki.
    Ayrıntılı, anlaşılır ve üstelik nezaket yüklü güzel anlatımınız için çok teşekkür ederim.

    Sonuçta çok daha ucuza ve hemen hemen eşit oranda emek sarf ederek aynı kahve zevkini alabiliyorsak… Markaya veya garantiye takılmamak gerek.

    Son kararımı henüz vermedim ama büyük ihtimalle amazon.de ‘den alacağım.

    Aldıktan sonra buradan tecrübelerimi paylaşırım inşaallah.

    Bu arada özellikle elektrikli aletler için başarılı yabancı bir karşılaştırma sitesi önereyim. Kağıt üzerindeki değerler üzerinden gitse de, bu işi oldukça iyi beceriyor… https://kagoo.com/automated-coffee-makers

    Selam ve muhabbetle.

 68. Bir süredir araştırıp, amazon listeme eklediğim kahve makinelerini altta listeledim.
  Bu konuda Uzman değilim, hiç kullamadım. Listemdekiler kendi tercih sırama göredir. (en çok istediğim marka saeco, en düşük ise melitta)

  Belki almak isteyen arkadaşları bu fırsatlardan haberdar ederek,
  Şu konularda Görüş ve önerilerinizi beklerim :

  – Türkiye’de pek bilgi ve ana distibutor bulamadım, KENDİMCE diğer iki marka kadar iyi olmadığını düşündüm, o yüzden melitta yı en alta koydum, sizce diğer iki marka es geçilip, Melitta alınır mı?

  – Alttaki ürünler aynı gün bakılıp, hep aynı kategori, aynı segment ve hatta aynı markanın serileri olmasına rağmen ++ Tedarikçi ve gönderen de hep amazon olmasına karşın, neden çıkan vergilerde çok büyük orantısızlıklar var?

  Saeco 10004476 Espresso/kahve makinesi için Kaffeegeniesser ya da sadece büro için [Enerji Sınıfı A]
  https://amzn.to/34brnxs
  Amazon.de satış : €277,00

  Satın alma aşaması son görünüm: (Ödeme için seçilen para birimi EURO)
  Ürünler : EUR 232,77
  Posta ve Paketleme Ücreti: EUR 44,83
  İthalat Ücreti Depozitosu: EUR 97,42
  Sipariş Toplamı: EUR 375,02

  Philips EP3243/50 tam otomatik kahve makinesi
  https://amzn.to/2Ztomd2
  Amazon.de satış : indirim €431,00 / önceki fiyat (€455,00)

  Satın alma aşaması son görünüm: (Ödeme için seçilen para birimi EURO)
  Ürünler : EUR 362,70
  Posta ve Paketleme Ücreti: EUR 46,92
  İthalat Ücreti Depozitosu: EUR 147,21 (alttaki de aynı marka ama vergi bunun yarısından az!)
  Sipariş Toplamı: EUR 556,83

  Philips EP2231/40 tam otomatik kahve makinesi
  https://amzn.to/2LbFCuN
  Amazon.de satış : indirim kaçmış €431,00 / önceki fiyat (€359,00 25-26 ağustos)

  Satın alma aşaması son görünüm: (Ödeme için seçilen para birimi EURO)
  Ürünler : EUR 347,06
  Posta ve Paketleme Ücreti: EUR 48,21
  İthalat Ücreti Depozitosu: EUR 62,47
  Sipariş Toplamı: EUR 457,74

  Krups EA826E (ürün numarası: EA826E10) Kahve makinesi (1450 watt, 1,8 litre, 15 bar, LC ekran, Cappuccinatore) alüminyum
  https://amzn.to/2PmjG42
  Amazon.de satış : indirim €299,00 / önceki fiyat (€375,00)

  Satın alma aşaması son görünüm: (Ödeme için seçilen para birimi EURO)

  Ürünler : EUR 251,26
  Posta ve Paketleme Ücreti: EUR 25,00 (listemdeki en düşük kargo ücreti, diğerlerinin yarısı!)
  İthalat Ücreti Depozitosu: EUR 100,48 (bu vergi de çok)
  Sipariş Toplamı: EUR 376,74

  Melitta F53/0 – 101 kahve makinesi, CAFFEO Passione, dahil Welcome Pack, 135 mm Yükseklik, hacim çekirdek haznesi 125 g
  https://amzn.to/2PzENjk

  Amazon.de satış : indirim €299,00 / önceki fiyat (€399,00)

  Satın alma aşaması son görünüm: (Ödeme için seçilen para birimi EURO)

  Ürünler : EUR 251,26
  Posta ve Paketleme Ücreti: EUR 52,93
  İthalat Ücreti Depozitosu: EUR 45,23 (listemdeki en düşük vergi çıkaran ürün)
  Sipariş Toplamı: EUR 349,42

  • Vefa Bey Merhaba,
   Melitta iyi bir markadır, daha çok fiyat performans ürünleri sunar elbette malzeme kalitesi saeco kadar değildir ama en doğru yönlendirici amazon üstündeki kullanıcı yorumları olur. Almanca bilmiyorsanız dahi google translate bu konuda işe yarar. Gümrük ücretlerine gelince, amazon daha önce TR’ye bu üründen gönderdiyse gerçek fiyata yakın gümrük rakamları çıkıyor ama daha önce bu ürünün bir TR gönderimi yoksa gümrükten ne kadara geçeceğini kestiremiyor amazon. Genelde (kesinlikle diyemiyorum zira amazon süreçleri ile ilgili bir konu) sizden tahsil edilen gümrük ücretinden daha az bir gümrük masrafı çıkarsa aradaki fark bi kaç ay içinde amazon tarafından size iade edilir. Ben US alışverişlerimde 1 cent’in bile iade edildiğine şahit oldum. Yüksek çıkan rakamlar Amazon’un kendini güvenceye almak için yükselttiği rakamlar diye düşünebilirsiniz.
   Sevgiler

 69. Ömer Bey,
  Harika bir çalışma olmuş.Elinize sağlık. Delonghi Ecam 23.420.Sw makinesi sanırım tercihim olacak. Ürün detayında americano yapıp yapmadığına dair bilgi bulamadım zira Delonghi ESAM6600 PrimaDonna makinesinde özellikle Americano yaptığını belirtilmiş. Yani 23.420 de Espressoyu yapıp suyu biz mi ekleyeceğiz ? Fikriniz var mıdır?

  • Türker Bey Merhaba,
   Makinede uzun çekim ve extra uzun çekim özellikleri var. Bunlar aynı miktar kahve ve daha fazla su ile hazırlanan kahveler. Tam bir americano için ise espresso hazırlayıp, süt köpürtme çubuğundan dilediğiniz kadar sıcak su ekleyebilirsiniz. Süt çubuğu aynı zamanda sıcak su sağlama bölümü olarak da kullanılıyor.
   Sevgiler

 70. Ömer Bey,
  Finalde, Siemens TE653311RW EQ.6 Plus S300 ve Delonghi Ecam 23.420.Sw arasındayım. Bütçeyi biraz daha zorlayıp; Siemens TE653311RW EQ.6 Plus S300 tarafı daha ağır basıyor. Umarım kararım doğrudur.

 71. Nihayet kararımı verdim ve delonghi esam 4500 aldım. etam 29.660 modelini de çok beğenmiştim çelik kasalı olması, köpük üretiminde yeni bir teknoloji kullanması, fazladan birkaç seçenek kahve yapabilmesi gibi cezbedici özellikleri vardı. Ancak benim bütçem için bu ürüne 1000 Tl fazladan vermek uygun olmadı. Sonuçta her iki ürün de aşağı yukarı ayni kalitede espresso yapıyor. Buda benim gibi orta seviye kullanıcılar için yeterli.

  Ömer Bey’in bu konuda sahip olduğu tecrübe ve zengin bilgiye rağmen uyguladığı orantılı güç :) ve bakış açısı benim gibi uç noktalara gitmemiş olanlar için keyifli ve rahat bir ortam sunuyor. Aşırı bilgilerle bizi yormuyor, başlangıç ve orta seviyede kişiler için anlam ifade etmeyecek kriterleri baz almadan bilgi veriyor. :) sonuçta kahve içmek istiyoruz, ve bu iş keyif işi… şimdilik barista seviyesinde bilgilere ihtiyaç yok.

  47 yaşındayım, aşağı yukarı 2010’a dek espresso kahve, filtre kahve, kapuçino gibi içeceklerle aramda en az 50 metre mesafe vardı. benim için kahve denince ilk üç sırada Türk Kahvesi vardı, ve onu da en çok sütlü seviyordum. (asitli, acı ve sert besinlere karşı midemde eskiden beri bir hassasiyet var) Türk Kahvesi dışında tanıştıklarım ise marketlerde var olan üçü bir arada toz kahve, granül kahve çeşitlerinden ibaretti. Bunları da çok mecbur olmadıkça içmezdim. (içindeki kimyasallar mideme dokunuyor, hele ki kalitesi düşükse!)

  Sanırım benim kahve kültürümdeki çeşitlenme Türk milletinin genel gidişatına yakın bir zaman aralığında gelişti. Veya gelişiyor diyelim.

  Son yıllarda sayıları artarak düzenlenen kahve festivalleri.. İnternet ve sosyal medya sayesinde hızla yayılıp benimsenen yaşam biçimleri.. Yurt dışı seyahati imkanlarının ve talebin çoğalması… Şehir merkezlerinde, Kapanan büyük büyük kitapçıların yerlerinde, mahalle aralarında mantar gibi türeyen zincir cafeler, butik cafeler…. Farklı tatlar, cazip meslekler… “bunu ben de evde yaparım” diyerek her çeşit ekipman ve bilgiye kolayca ulaşanlar… Yeni kokular, yeni tip sosyalleşmeler…

  Türkiye ve Türk halkı bazında güzelce tartışılıp, analiz edilip, yorumlanası konular bunlar.

  Ben otomatik espresso makine arayışı macerama dönerek yaşadıklarımı kısaca yazayım, belki bir iki kişiye faydası olur.

  Araştırmam birkaç ay sürdü. İlk favorim siemens eq 6 plus idi.. dokunmatik Led ekranı, tek tuşla sunduğu kahve çeşitliliği, marka güvenirliliği, amazon gibi bazı yerlerdeki yüksek beğeni puanları sayesinde neredeyse finale kadar benim listemdeydi. ayrıca özelliklerine göre fiyatı da uygundu.

  İlerleyen günlerde amazon.de yi incelemeye başladım. Listeme Philips, Krups, Melitta ve Delonghi de eklendi. Bunların çoğu EQ 6 plus’dan ortalama 1000 tl daha ucuza alınabiliyordu.

  Ömer Bey’e bu sayfadan birkaç soru sordum.. Sağ olsun, yerinde ve kıvamında bilgiler verdi.. sonra yurtdışı alışveriş sitelerinden çok sayıda yorum okudum. Çok sayıda web sayfasından “best of BTC machines” listesine baktım.. Hemen hepsinde Delonghi ilk üç arasında vardı.

  Eleme turuna geçtim.. Aşağıda bahsettiğim markalara ait cihazlar hakkındaki yorumlarım tamamen kişisel tercihlerime bağlıdır, genelleme amacım veya markaları kötülemek niyetim yoktur. Ayrıca tüm bu markaların üst modellerinde maliyet hariç benim için bir olumsuz yön yoktur.

  önce Amazon daki Krups u eledim.. çünkü olumsuz yorumu çoktu, süt kabı montajı garipti ve ön panel kullanımından hoşlanmadım.

  Sonra çok beğendiğim halde Amazon daki Phiilps i eledim. Çünkü izlediğim videolarda süt kabının çıkarılıp takılmasını zor buldum ve kırılgan olduğunu düşündüm. Ve beğendiğim model 560 euro ya yakındı. riske girmeyecek kadar pahalıydı.

  Amazon da kalanlardan en beğendiğim Delonghi etam 29.660 vardı. Türkiye fiyatından sanırım 400-500 TL ucuzdu… Garanti yokluğu, uzun mesafe ve yüksek fiyat riskinden dolayı bunu da eledim. (model kıyaslaması için en iyi seçenek Delonghi nin kendi websitesidir)

  Geriye düşük fiyatlı Melitta kaldı. Nispeten riski de azdı. Ancak, bazı müşterilerin memnuniyetsizliği ve bazı yorumlarda Delonghi ye dönenleri görünce Amazon dan son adayı da sildim. Üstelik Melitta’nın güncel, geniş kapsamlı bir Türkiye resmi web sitesi yoktu veya ben bulamadım.

  Sonra tekrar ilk adayım olan Siemens EQ6 plus ı yerli forumlarda da etraflıca araştırdım. Bir ürünün Amazon da ilk sıralarda sağlam bir yeri olması, benim için tek karar verme kriteri değil.. Bunu bir defa daha teyit etmiş oldum.

  Ve farklı farklı sitelerde hep ilk sıralarda olan Delonghi ye döndüm. ESAM 4500 için Kuzey avrupa ülkelerinin forumlarındaki ve web sitelerindeki çok yüksek memnuniyet oranlarını görünce kesin kararımı vermiş oldum.

  Ve ESAM 4500’ü 5 taksitle Türkiye den bir siteden aldım. Üç gün sonra cihaz geldi, fabrika ambalajını ben açtım. Kitapta Türkçe vardı, hatta Türkçe hata mesajları vs yazıyordu. Fakat cihazda Türkçe dil seçeneği yok.

  Bir gün sonra kahve indiriminiz olan yerden 3 lü 100 er gramlık deneme seti almıştım ancak cihaz çok çabuk geldiği için kahvem yoktu. O yüzden çarşıdaki (5 yıldır Erzincan’da yaşıyoruz) bir kafeden az bir miktar çekirdek aldık. Çok kavruktu. (sonradan baktım webden, sanırım Kosova kahvesi, %60 arabica %40 robusta) ağır bir kokusu vardı.. bana göre çok acıydı ama sütle beraber fena değildi.

  İki gün sonra siparişimiz de geldi :)

  Salerno yu açtık.. çekirdekler öncekinden daha ufak, açık kahve rengi, koku daha hoş. Sade espresso bile çok güzel. Biz dondurmalı yaptık, harika oldu. Diğer iki paketi merak ediyorum.

  Makinenin huyunu suyunu öğrenme aşamasındayım, kullanım kılavuzunu okudum. Öğütme ayarını şimdilik ellemedim, fakat hangi kahvede hangi ayarı kullanmam gerektiğini merak ediyorum. Biraz ön araştırma yaptım ama okuduklarım çok genel bilgiler olduğu (yani otomatik espresso cihazı için değil, filtre kahveden Türk kahvesine dek öğütme bilgileri) için merakımı gideremedim. İlerleyen zamanlarda bakacağım.

  Bir ölçüm bardağım yok veya ölçmedim ama Anladığım kadarıyla cihazdaki espresso sertlik ayarı (5 seviyeli), kahveye eklenen su miktarıyla ilgili.

  Kullanmadığım saatlerde çoğu cihazın elektriğini kesme alışkanlığım vardır. Fakat kahve makinesinin kitabında 72 saatlik döngüler tuttuğunu ve temizlik uyarılarını buna göre verdiğini okuyunca, ne kadar doğru veya gerekli bilemem ama şimdilik bu cihazı şebekede tutuyorum ve ön panelden kapatıyorum.

  Bir defa atık kabı boşaltın (empty ground container) uyarısı vermişti. Cihazı tamamen kapatıp, ön kapağı açıp, atık su damlalığını ve kahve atık kabını temizleyip tekrar taktık. fakat aynı hata yine çıktı. Tekrar açtık, acaba altta kalan azcık kahve tozu falan mı sebep oluyor dedik, yine temizledik, tekrar herşeyi taktık.. Açtık, yine aynı hata.. Acemilik :) İnsan tedirgin oluyor elbet, belki de cihaz bozuldu sandık. Sonra aklıma elektronik cihazların davranışı ve 72 saat konusu geldi. Çünkü cihaz bu temizlikler esnasında şalterden kapalıydı, ön kapağın açıldığından, atık kabının çıktığından, geri takıldığından ve ön kapağın kapandığından haberi olmuyordu. :) (bilgisayar programcısı olmama karşın, bu cihaza böyle davranmıştım)… Ve atık bölmesinin takılıp çıkarılma işini cihaz açıkken, mesaj gösterirken yaptık. Nihayet READY yazısını gördük.

  Kendimizce daha sağlıklı olur diyerek kapuçino-latte için çiftlik sütü kullandık. Ancak bir defa sütü etrafa fışkırttığını görünce vazgeçtik. (oysa kitapta gerekli bilgi var. süt 5 derecede ve az yağlı veya yağsız olmalı)

  Hayat ironiler, çelişkilerle dolu.. Bazı tercihlerimizin bazı zamanlara özel mantıklı açıklaması yok. :) Zira Türk Kahvesi makinesinin 400-600 TL lik fiyatını çok bulup klasik cezvede veya elektrikli cezvede pişiren biz, ayn bütçe aynı zaman aralığında bir espresso makinesine 3000 TL’den fazla bir tutarı seve seve ödüyoruz.. Hayat işte!! :)

  Cihazdan memnunum, aldığıma pişman değilim. En azından Şu meşhur zincir cafelerde içtiğim kahveler kadar lezzetli kahveler içtiğimi-içeceğimi düşünüyorum.

  söylemeden geçmeyeyim :

  Kapuçino ve latte için en iyi süt kreması evde 15 TL lik french press ve çiftlik sütü ile yaptığımdır!

  Böylesini yapan var mıdır bilemem ama hiç bir yerde böyle kıvamlı ve lezzetli olanı içmedim.

  Selam ve muhabbetle :))

  • Süpersiniz Vefa Bey…
   Öncelikle makineniz hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın.
   Eminim detaylı yorumunuz bu konuda gerçek kullanıcı deneyimi arayan okuyucularımızın oldukça ilgisini çekecektir.
   Sevgiler Selamlar…

 72. Merhabalar, sitenizi kahve makinesi araştırması yaparken tesadüfen keşfettim ve çok güzel bir dille, detaylıca hazırladığınız yazılar için teşekkür etmek istedim :) yorumlarınızdan yola çıkarak yaptığım araştırma sonucunda Siemens EQ6 Plus TE653311RW Tam Otomatik Kahve Makinesi siparişi verdim. Elime ulaşıp kullanmaya başladıktan sonra yorumlarımı da yazacağım :)

   • Merhabalar, kahve makinemiz Black Friday çılgınlığından ötürü 3-4 gün önce ancak elimize ulaştı ve ilk günden beri inanılmaz memnunuz :) size bu yazıyı hazırladığınız için çok teşekkür ederim çünkü araştırırken denk geldiğim yazınız sayesinde Siemens EQ6’da karar kıldık ve iyi ki de öyle yapmışız. Çekirdeğin taze taze öğütülmesi ve 2 dakika içinde kahvenin hazır olması müthiş bir lüks :) şimdi deneme yanılma yöntemi ile çekirdek seçmeye çalışıyoruz. Her kahvede de koyuluk, çekirdek boyutu, sıcaklık gibi özellikleri test ediyoruz. Bir noktada çok haklısınız, dolaptan alınan sütü çok fazla ısıtamadığı için sıcak kahve severleri üzebilir ama biraz önce dolaptan çıkartıp oda sıcaklığına gelmiş süt ile sonuç benim için tatmin edici oldu.

    Sevgiler,

    • Süper! Çok sevindim, makinenizi güzel günlerde kullanın. Benden çok, sizlerin geri bildirimlerinin çok daha faydalı olduğunu düşünüyorum. O nedenle benden de size teşekkür.. sevgiler

     • merhaba Siemens EQ6 Plus TE653311RW ve Philips
      Ep2231/40 arasında kaldım. yazınız çokk faydalı oldu ancak netleştiremediğim bir konu var. sıcaklık ayarı konusu. anladığm kadarıyla philipsde 3 farklı sıcaklık ayarı var siemensde bu ayar var mı? sütü dolaptan kullanmadığımız müddetçe espresso yaparken sıcaklık sorunu yaratır mı? ılık kahve içemiyorum bu konu çok önemli benim için. cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

      • Simay Hanım Merhaba,
       Bilime dayanmayan sıcaklık tanımı gerçekten çok göreceli bir kavram. Bir dereceyle ölçüp benim sevdiğim kahve şu sıcaklıkta denmediği sürece de iki insanın aynı dili konuşması çok olası değil.
       Kahve ısısı, kültürümüz ve yaşanmışlıklarımızın oluşturduğu beklentilere yukarıdaki bir çok yorumumda değindim, biz ısı konusunda biraz farklı beklentiye sahibiz. Bu nedenle tekrar tekrar yazmayayım ama eğer tereddüdünüz varsa siemens müşteri hizmetlerini arayıp bir showroom ya da bu makineyi deneyebileceğiniz bir mağaza olup olmadığını sorabilirsiniz kendinizin yapacağı deneme en doğrusu olacaktır.
       Evet Siemens EQ6’da 3 kademe kahve sıcaklık ayarı var. Ama iki üründe de bu süt sıcaklığı değil, espresso çıkış sıcaklığı bunu göz ardı etmeyin lütfen. Ayrıca maalesef iki üründe hangi kademe ısının kaç derece sıcaklıkta kahve hazırladığını da belirtmiyor. Bir yayıncı olarak ben de kullanıcı yorumlarına odaklanıyorum zira bireysel olarak benim tercihlerim de farklı. İki ürünün kullanıcı yorumlarına bakarsanız Siemens’te süt sıcaklık şikayetinin fazla olduğunu görürsünüz. Ama bu direkt dolaptan çıkan sütü kullanıp kullanmadıklarına göre, dolabı 8 derecede mi 2 derecede mi tuttuklarına göre bile çok değişen bir konu. Açık ve net cevaplamaya çalıştım ama durum çok göreceli :))
       Sevgiler

       • Merhabalar, yaklaşık 3 haftadır Siemens EQ6 kullanıyoruz, Ömer Bey’in de dediği gibi sıcaklık çok göreceli bir kavram. Ben hiçbir içeceği çok sıcak içemediğim için dolaptan çıkan sütle yapıldığında benim için içilebilir bir sıcaklıkta kahve oluyor fakat eşim sıcak sevdiği için o dolaptan çıkmış sütle yapılan kahveyi soğuk buluyor :) Biz de sıcaklık sorununu şu şekilde çözdük, akşam eve gelince sütü direkt dolaptan çıkarıyoruz ve yemek sonrasına süt ılıklaşmış oluyor ve makinenin de ısıtmasıyla iyi bir sıcaklığa erişiyor. Çok kişisel bir deneyim ama durum böyle:) biz makinemizden çok memnunuz, makineyi seçmemizin de en önemli sebebi Ömer Bey’in bu harika detaylı yazısıdır :)

        İyi akşamlar,

        Ilgaz

         • Ilgaz beyede sizede cevaplar için çok teşekkür ederim. Çok haklısınız sıcaklık konusunda göreceli bir kavram. Genel olarak türk insanı sıcak içecekleri kaynar seviyor olduğundan beni anlarsınız diye düşünerek dümdüz sordum :) ufak bir sorum daha olacak siemensde philipsdeki gibi cıkarılabilir ayrı bir süt kabı yok sanırım. Süt kabındaki sütü ısıttıktan sonra dolaba koymak zaten ne derece anlamlı bunuda bilemiyorum ama sizce bu temizlik yada pratik olması açısından önemli bir ayrıntı mı? Siemens eq6 le ilgili sikayetvar.com da birçok şikayet varken philipsle ilgili yorumları göremedim ayrıca bununla ilgili ne düşünüyorsunuz

          • Simay Hanım Merhaba,
           Evet ayrı bir süt kabı yok, dışarıdaki herhangi bir süt kabından veya süt kutusundan sütü alabiliyor. Süt köpürtme işlemi zaten kabın içerisinde değil, ayrı bir bölümde gerçekleşiyor (bir nevi thermoblock sistemi gibi düşünebilirsiniz. Bu nedenle dolaba kapta koyacağınız süt ısıtılmamış kullanılmayan süt oluyor. Philips’in bu ürünleri Türkiye pazarına çok yakın bir zamanda girdi o nedenle TR’deki sitelerde yorum ya da şikayet göremeyebilirsiniz. Ben de zaten yurt dışı sitelere bakıyorum ağırlıklı ürünleri incelerken. Orada da dediğim gibi sıcaklık konusundaki serzenişler siemenslerde daha fazla.
           Sevgiler

 73. Merhaba,
  Öncelikle böylesine özenli ve şık bir site için gönülden tebrik ederim. Site tasarımı, bilgiler tavsiyeler, kısaca herşey süper. Sabahın kör beşine kadar ayrılamadım, ve ertesi günü bekledim buraya bir yorum yazabilmek için.

  2 senedir mokapot, Delonghi ECP 35.31 ve KC 521m değirmen kullanıyorum. Değirmen yorumunuz beni eşimle olan etrafa kahve saçma suçumdan da akladı. Bunun için ayrıca teşekkür ederim.

  İlk sene Bodrum’dan kahve çekirdeklerimi alıyordum ve herşey süperdi. Kahve hazırlamak ve misafirlerime sunmak vs. Önce William buranın ekonomisini beğenmedi ve Yunanistan’a geri döndü, ve o güzelim harmanlardan mahrum oldum. Sonra kalabalık misafirlere kahve hazırlamaktan bahçedeki sohbeti kaçırır oldum. İş bittikten sonra keyif aldığım kahve olayı eziyete dönüştü.

  Aslında Allinone ürünleri hiç sevmem. Her görevi yapan ayrı bir profosyonel olması gerek diye düşünürüm. Ancak geçen hafta aldığım Receiver, wifi, widi, herşeyin içinde olduğu TV ile bu düşüncem değişti. Teknoloji bu durumun üstesinden gelmiş artık diye düşündüm ve Tam otomatik kahve makinelerine bakmaya başladım . Gönlümden Siemens EQ9 geçiyor. Bir tarafım vakit nakittir, uğraşma artık bak senin yerine yapan var diyor. Diğer tarafımda senin gibi kimse kahve yapamaz, EQ 9 parasına DeLonghi EC9335M al ucundan allinone olsun kendi hünerinde hala dillere destan olsun diyor. Lütfen söyleyin DR bey, ben yaşayacak mıyım ?

  Bu arada EQ9 Türk sitelerde 5.100 ile 14.000 gibi ucuk bir fiyat aralığında ya ben birşeyi yanlış algılıyorum, yada kimse birşey bilerek satmıyor..

  Saygı ve sevgiyle tekrar teşekkür ederim

  • Murat Bey Selamlar,
   Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ederim, bunlar gerçekten ayrı bir keyif veriyor bize, sağ olun.
   Bir tarafınızın diğerinden kalır yanı yok onu söyleyeyim. İkisi de oldukça haklı. Hiç bir otomatik makine sizin manuel hazırladaığını kahve gibi özel bir kahve hazırlayamaz.
   Ancak öte yandan misafir sayısı fazla ise ve sizi sohbetten geri kalacak noktaya getirdiyse de bu makine sizi rahatlatır.
   Ama sizin karar vermeniz gereken şey bence bunlardan hangisine yakın olduğunuz. Ya da şöyle bir alternatif sunayım size, zaten şu an makineleriniz var bunlara dokunmayın. Otomatik makineye nasıl olsa ihtiyacınız olacak bence maddi durumunuz elveriyorsa onu da alın mutlaka. Az misafiriniz olursa ya da hüner göstermek istediğiniz bir misafir olursa ona manuel hazırlarsınız, öt yandan ülkeyi kurtarmak herşeyden önce gelir o zaman da otomatik makineden yardım alırsınız ;)
   Türkiye’deki fiyatlar geçen seneki döviz atağından sonra inanılmaz dengesizleşti. Bunun sebebi ise distribütörlerin kendini garantiye alma isteği. Bu nedenle ben geçen seneden beri bir çok ürünün yurt dışında daha ucuz olduğunu söylüyor, araştırıyor ve bu ürünleri yakaladıkça listeliyorum. Bunlara bir göz atın, hazırladığım videoyu bir izleyin. sorunuz olursa ben buradayım
   Sevgiler

   • An itibariyle, yurtdışında s500, s700 satılırken içim elvermeyerek s300 modelini satın aldım. Makineyi seçerken burası ve youtube oldukça yararlı oldu. Deneyimlerimi ayrıca haber vereceğim, teşekkürler.

     • Merhaba,
      EQ6 siparişini verdikten 1 saat sonra, süt ısıtma sorunu, S300 modelinin eski olması vs sebeplerle EQ9 olarak siparişimi güncelledim. Kronik arızaların yeni seride engellendiğini düşündüm.

      Öncelikle şunu söyleyebilirim, Home Connect uygulaması bence sadece deneme aşamasında, yani makineyi internete bağlayabiliyor mu ona bakmış Siemens, yoksa bir numarası yok. Makinenin dibindeyken telefondan kahve emri vermek komik ! Uzaktanda verebiliriz tabii ama makine her seferinde fütursuzca kendini temizlediği için boş bardağın makine altında durması imkansız. Her halikarda makinenin dibinde olmak gerekli. Çift değirmen haznesini etkin kullanabilmek için arda arda 3 fincan kahve yapmak lazım ki, değişimdeki tat farkı anlaşılsın. Bunun yerine çift su haznesi kullansalarmış daha iyi olurmuş. Makineye bu kadar para verdikten sonra suyuda uludağ premium kullanırım diye düşündüm ancak suyun hatırı sayılı bir kısmını yıkama işlerinde kullandığı için ilk şişede bundan vazgeçtim. Şimdilik işyerinden arıtma suyu taşıyorum eve :( 90 derece civarında ısının geçtiği aksamların plastik olması insanı huzursuz ediyor. Su haznesi makinenin ebatına göre çok küçük. Damlama tepsisine boş kap koymak birşeyi değiştirmiyor. Sensörler içeride su olduğunu iddia edip kabı boşaltmamı istiyor. Bende tepsini çıkartıp yerine koyuyorum makineyi kandırmak için.

      Siemens müşteri hizmetleri makinenin varlığından bile bihaberler, İFTT ile makineyi eşleştirmeme rağmen, google assistant ile hala kullanamıyorum, ve büyük ihtimal kullanamayacağım.

      Süt haznesinin kullanımı oldukça pratik, dışarıda unutmayı engelliyor, Ancak şekli itibariyle dikkatli yerleştirilmezse buzdolabının kapısının kapanmasını engelliyor. Daha ergonomik yapılabilirmiş.

      Menü ekranı 5 10 derece yukarı dönük olabilirmiş. Mutfak tezgahında kullanımı pratik değil. Makinenin sağ, ön ve üst tarafının açık olması gerekli. Buda kapladığı alandan daha çok yere ihtiyaç duymasını sağlıyor.

      Soğuk sütü bu makinede tam anlamıyla ısıtamıyor, Yani S300 ler ısıtmıyor o yüzden S 700 alınması gerekli cümlesi havada kalıyor.

      Sanırım çok gömdüm makineye :) Ard arda istediğin kahveyi kısa sürede almak çok güzel. Ayarlanabilir yükseklik olduça yeterli, birçok makinede bu özellik var ancak sadece var, çok bir işe yaramıyor. EQ 9 da espresso fincanından, termosa kadar istediğim yükseklikte kullanabiliyorum. Artık hanımla tezgağı pis bıraktım tartışmaları tarihe karıştı. Su haznesinin içeride olması çok güzel, Güneş ışığının suyu görmemesi sağlıklı.

      Sonuç olarak, kısa bir alışma döneminden sonra EQ9 kullanılır mı ? Kesinlikle evet. Ancak alınır mı kısmı, tekrar tekrar düşünüp verilmesi gereken bir karar.

      • Murat Bey Merhaba,
       Öncelikle makineniz hayırlı olsun güzel günlerde kullanın. Paylaştığınız bilgiler çok kıymetli, bunun için de özellikle teşekkür ederim.
       Sevgiler

  • Dinçer Bey Merhaba,
   Delonghi 23.420’yi Philips EP2220 ile kıyaslamak daha doğru olacak.
   Temelde çıktı olarak çok benzer fayda sunuyor bu iki ürün.
   23.420 ilk çıktığı zaman oldukça şık görünen bir üründü ama Philips dizaynı bir adım daha öne taşımız durumda. Görsellik sizin için önemliyse bu da önemli noktalardan biri
   Özelleştime tarafında ise iki ürnde de önceden öğütülmüş kahve de kullanabiliyor ama zaten böyle bir makine alıyorsanız önceden öğütülmüş çekirdek kullanmanın da bir anlamı yok, zaten kullanmayın da :)
   Öğütme incelik ayarlarında Philips 12 kademe, delonghi ise 13 kademeli seçenek sunuyor. DElonghi kahvede 4 ayrı su seviyesi sunarken philips 3 seçenek sunuyor. İki üründe de americano hazırlama yok ama kahve hazırlarken kullanılan su miktarın da oynama yapılabiliyor. Americano’yu espresso hazırladıktan sonra zaten sıcak su ekleyrek siz yapabiirsiniz. Sıcaklık konusu iki üründe de aynı. çok belirgin raporlanan bir sıcaklık problemi yok. içim sıcaklıkları 70 derece civarında diyebilirim.
   Kalan özellikler neredeyse aynı, ama iki makinenin dizayn dışında en ayrışan noktası ne derseniz. Delonghi özelleştirmeye ve programlamaya odaklanmışken Philips işi çok sade bir ekranla temel ihtiaçları tel tuşla ayarlamanızı sağlayacak şekilde belirlemiş. Delonghide önceden istediğiniz kahveyi programlayıp tek tuşla sonraki her seferde aynı şekilde alabiliysunuz. Ama o içime özel özelleştirme yapmak isterseniz bu biraz uğraştırıcı ve kimileri için kafa karıştırıcı olabiliyor. Philipsde ise programlama yok ama her içeceği özelleştirme çok kolay bir arayüzde sağlanmış
   Sevgiler
   Delonghinin kullanımında ortadaki düğmeyi çevirip menüde clickleyerek ilerliyorsunuz. Philipste ise bunlar dokunmatik ayrı tuşlara entegre ve 2-3 dokunuşla kahve hazırlamanız mümkün.

 74. Ömer Bey tekrar merhaba,
  Öncelikle kusura bakmayın bu şekilde sizi sorularla rahatsız ediyorum. bizlere böyle bir imkan sunduğunuz icin ayrıca çok tesekkur ediyorum.
  Krups 8298 ile muadili olan Philips Tam Otomatik Kahve makinesi hangisidir ve aralarındaki farklar nelerdir. Yardımcı olabilir misiniz lütfen

  • Dinçer Bey Merhaba,
   Philips 3200 serisi aynı segment gibi düşünebilirsiniz. İki üründen de yazıda bahsediyorum. Siz ihtiyacınızı aradığınız özelliği nelerin aklınızı karıştırdığını paylaşırsanız daha rahat yönlendirme yapabilirim.
   Sevgiler

 75. Merhabalar,
  Öncelikle teşekkür ederim sunduğunuz bilgilerden ötürü çünkü bu konuda yeterli hiç bilgi yok. Ben Lioness XS otomat hakkında bilgi almak istiyordum benzin istasyonu için düşünüyoruz sizin fikrinizi almak istedim
  Şimdiden teşekkür ederim

  • Ayça Hanım Merhaba,
   Belirttiğiniz makine granül kahveden kahve hazırlayan bir makine. Gerçek kahve çekirdeği kullanmıyor.
   Bu tip makineleri gerçek bir kahve makinesi sınıfında değerlendirmiyoruz.
   Granül kahveyi de önermiyorum
   Sevgiler

 76. Merhaba Ömer Bey,
  Öncelikle böylesine detaylı, okunması keyifli sayfanız ve her sorumuza sabırla son derece açıklayıcı verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür etmek istedim.
  Almayı düşündüğümüz otomatik makine için uzun zamandır araştırma yapıyoruz. Fiyat / Performans olarak bir kaç modeli beğendik. Şöyle ki;
  Homend 5003 ( artık firmanın bu ürüne teknik destek vermemesi dezavantaj fakat fiyat olarak en avantajlısı ) 1.700 TL.
  Delonghi Esam 2600 ( yerel bir işletmeden 2.200 TL. fiyat aldık haftaiçi ) son olarak da Siemens EQ 3 ( bugün mediamarkt 2.400 TL. fiyat gördük. )
  En önemli kriterimiz mis kokulu taze öğütülmüş kahve içmek :) Sütlü çeşitleri için açıkcası çok konfor aramıyoruz çünkü makine dışında da istediğimiz gibi hazırlayabiliriz. Görüntü, estetik ( plastik yada inox vb. ) göreceli kavramlar…
  Açıkcası biraz kararsız kaldık, kısacası fikriniz bizim için değerli.
  Şimdiden çok teşekkürler.

  • Selda Hanım Merhaba,
   Öncelike güzel sözleriniz için teşekkür ederim.
   En önemli kriterinizi karşılayablecek bir çok alternatif var. Size yardımcı olabilmem için ihtiyacınızı tam olarak netleştirmelisiniz.
   Siz bana ne kadar kendi kriterlerinizi aktarırsanız ben de o kadar yönlendirici olabilirim.
   Bütçeniz ne kadar, ne tip kahveler tüketirsiniz, kahveyi özelleştirmek ister misiniz
   Manuel mi otomatik mi?
   Olmazsa olmazınız nedir (mis kokulu kahve bir kriter değil :)) )
   bu makineler arasından neden kaldınız hangi özellik sizi düşündürüyor, sadece fiyat mı? Öyleyse Yurt dışından almayı düşündünüz mü
   Biraz daha bilgi lütfen
   Sevgiler

   • Evet doğru diyorsunuz mis kokulu kahve içmek kriter değil :) geniş ve güvenilir servis ağının olması ve f/p başlıca kriterlerimiz tabii ki. :) Bütçemizde maksimum 3.000 TL. Portafiltreli düşünmüyoruz çünkü istediğimiz ayarda çekim yapabilmek için bir de öğütücü kullanmamız şart. ( hazır öğütülmüş kullanmak istemiyoruz. ) Direkt çekirdekten yapım anında öğütmesi iyi olur. Espresso yanı sıra sütlü çeşitleri de tüketmeyi seviyoruz.
    Seçim yapamama nedenimiz sırayla şöyle, makine fiyatları birbirine yakın, olası bir arıza durumunda teknik servis, yedek parça fiyatları, makine ebatları, görünümleri ( haliyle eski modeller ) mutfakta tezgah üstü kullanım kolaylıkları gibi sıralayabiliriz.
    Yurt dışından almayı açıkçası hiç düşünmedik.
    Sevgiler.

    • Selda Hanım Merhaba,
     Şimdi benim için biraz daha netleşti.
     Tercihlerinize göre Homend’i elemeniz gerekli, 2600’de eski modellerden biri artık, eski model demek zamanla parçaya ihtiyaç duyduğunuzda sıkıntı demek. Şu halde elimizde seçenekleriniz arasından EQ3 Kalıyor.
     EQ3 içinde yazıda belirttiğim gibi “göreceli” sütlü içeceklerde sıcaklık konusu değerlendirilmesi gereken bir nokta.
     Bunun yanında son dönemde ürünlerini yeni güncelleyen Philips’e de bir bakmanızı tavsiye ederim.
     Bir önceki yorumunuzda sütlü içecekleri biz bir şekilde dışarda da hazırlarız demiştiniz, bunu da göz önünde bulundurarak KRUPS giriş modellerini de değerlendirmenizi önerebilirim

    • https://mokapota.com/urun/krups-ea8108-otomatik-kahve-makinesi
    • https://mokapota.com/urun/krups-ea8105-tam-otomatik-kahve-makinesi-beyaz
    • Sevgiler

 77. Ömer Bey, ilginize ve detaylı bilgilendirmenize tekrar çok teşekkür ediyorum. Tavsiyelerinizi detaylı inceleyip son kararımızı verdiğimizde mutlaka sizlerle de paylaşacağım.
  Başka keyifli sohbetlerde görüşmek üzere, işlerinizde kolaylıklar diliyorum.

  Sevgilerimle.

 78. merhaba ömer bey ,
  ben phılıps ep2231 model kahve makinasını aldım önümüzdeki haftaiçi de kargoyla gelecek sanırım ,sizce ürün nasıldır ,kullanıcı yorumları gayet hoşuma gitti ama ilk kez kahve makinası alıyorum evde kullanacagım bar oranı 15 sanırım sizce idealmidir ayrıca mesela bu cihazda cappucino espresso ve normal filtre kahve özelliği var fakat mesela sütlü filtre kahve içmek isteyince ayarı varmıdır acaba ? şimdiden teşekkürler

  • Mesut Bey Merhaba,
   Aldığınız makine filtre kahve yapmaz, bu tür otomatik makinelerin hiçbiri zaten filtre kahve yapmıyor bunu özellikle belirtmek isterim. Bu tip makinelerde filtre kahveye en yakın çözüm espresso’ya sıcak su eklenerek hazırlanan americano’dur. Sizin aldığınız makine’de direkt americano hazırlama özelliği yok ama hazırladığınız espresso’ya sıcak su ekleyerek bunu siz yapabilirsiniz. 15 Bar konusu bütün makinelerde yanıltıcı bir konu. Zira bu verilen rakamlar hep kompresör başlangıç basıncı ama bu espresso başlığına gelene kadar kayba uğruyor. Espresso için başlıktaki basıncın 9-10 bar arasında olması gerekiyor. Bazı manuel makinalarda grup başlığındaki basıncı ölçen göstergeler var bunlar en sağlıklısı ama bu tip tam otomatik makinelerde de yeterli seviyede çıkış olmak durumunda zaten.
   Sevgiler

 79. Merhaba oncelikle paylasimlariniz hic kahve tecrubesi olmayanlara bile fikir verecek derece anlasilabilir. Sizden bir ricam olacak americano yapabilen ev tipi kahve makinesi olarak onereceginiz marka nedir acaba, benim gibi sonradan kahve tutkunu olmaya baslayanlar icin ,bh konuda yeni yeni birseyler ogrenmeye basliyorum o nedenle kafam baya karisti karar veremedim .Tesekkur ederim

 80. merhaba ömer bey, primadonna xs de luxe etam 36.365.m ile DELONGHI ECAM 550.55SB PRİMADONNA CLASS TAM OTOMATİK KAHVE MAKİNESİ arasında hangisini seçmeliyim. farkları neler? bu ayarda başka öneriniz var mı? teşekkürler

  • Hacer Hanım Merhaba,
   Zor bir konu, delonghi maalesef marka modellemesi ve özellik ayrıştırmasında karışık bir method kullanıyor. Kabaca iki makine arasındaki farkları ben özetleyeyim siz ihtiyacınızı karşılayana yönelin.
   Öncelikle şunu bilmekte fayda var. ECAM modeller tek kazanlıdır ESAM ve ETAM modeller ise çift kazanlı makinelerdir. Bu nedenle ECAM daha hafif bir üründür ESAM ve ETAM süt ve espresso’da daha hızlı hazır hale gelirler. Çok sayıda kullanım için daha verimlidirler. ESAM serisi dokunmatik ekran kullanırken ETAM serisi basmalı tuşlar kullanır.
   Kabaca ECAM 550 bir üst serinin tek kazanlı modeli, ETAM 36.365 ise bir alt serinin çift kazanlı modeli gibi düşünebilirsiniz
   İlk makine ECAM 550 ikinci makine ETAM 36 diye düşünerek, boyut ağırlık vs kavramlarına girmeden özellik farklarına bakarsak

   Doppio+ (preinfusion espresso): +,-
   Extra cappuchino aparatı: -,+
   Standby fonksiyonu: -,+
   Basınç: 19bar,15bar
   IFD (Instant Frothing Device – Hızlı köpürtme): +,-
   Çekirdek kapasite: 360gr,170gr
   Lungo (uzun çekim espresso): +,-
   Programlanır açılma: +,-
   Enerji tasarrufu fonksiyonu: -,+
   Fincan aydınlatma: -,+

   Sevgiler

 81. Merhaba. Ben de espresso kahve makinesi araştırıyorum bütçem kısıtlı 3 model arasında kaldım bana fikir verirseniz çok sevinirim.
  1- Philips ep 2220
  2- Simens eq3 veya Bosch un aynı modeli
  3- Delonghi ec 685
  Teşekkürler.

 82. İyi günler Ömer bey bilgilendirmeler için çok teşekkür ederiz :)
  Bu seçenekler arasında 3500 fiyat bandında olanlara nazaran Gaggia Cadorna Style nasıl bir seçenek olur?

 83. Ömer Bey Merhaba,
  Öncelikle kahve ile ilgili merak ettiğim konularda sitenizden fazlasıyla yararlandığımı belirtmeliyim. Sayenizde en güncel ve ayrıntılı bilgilere ulaşıyorum, yazdıklarınızın her satırını pür dikkat okuyorum. Emeğiniz için çok teşekkürler.

  7-8 yıldır kahve ile ilgileniyorum. French press, filtre kahve makinesi ve moka pot derken artık tam otomatik kahve makinesine geçiş yapmak istiyorum. Yoğun çalışmamdan dolayı hem temizliği ve bakımı beni yormayacak bir makineye ihtiyacım var, hem de her fincanda taze ve aynı lezzette kahve tüketmek istiyorum. Bir süredir araştırma yapıyorum ancak o kadar çok model var ki kararımı vermeden önce sizin bilgilerinizden de yararlanmak istedim. Malumunuz aldığımız makine 4-5 yıl boyunca evde bize eşlik edecek :)

  Sabahları güne americano ya da filtre kahve gibi sade kahveyle başlayıp, akşamları genelde süt içerikli kahveleri tercih ediyorum. Dediğim gibi temizliğinin zor olmaması benim için çok önemli. Alacağım makine için ayırabileceğim bütçe 4-6 bin lira. Delonghi Ecam 23.420 ve Philips EP2231/40 gibi modeller aslında temel olarak beklentimi karşılıyor. Ancak Delonghi Etam 29.660 ve ECAM 45.760 gibi daha özellikli modelleri görünce de kafam karışıyor. Temel özellikler bana yetecekken iki kat fiyatlı ürün almam gereksiz mi olur sizce? Yoksa almışken biraz daha bütçe ayırıp bu modellerden mi tercih etmeliyim? Özellikle saydığım kriterler baz alındığında bu modeller arasında dikkat etmem gereken belirgin artılar/eksiler ya da uyarılarınız varsa seve seve dinlerim. Şimdiden teşekkürler.

  • Şeyma Hanım Merhaba,
   Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ederim bize gerçekten güç veriyor..
   Makine konusuna gelince ben henüz ihtiyaç analizinizi tamamlamadığınızı düşünüyorum özellikle sütlü içecekler ve kahve hazırlamayı sevip sevmediğiniz konusunda.
   Akşamları tükettiğiniz cappuccino, flatwhite, latte vs şeylerse ve kahve hazırlamayı sviyorsanız bunu basit özellikli bir makinede (microfoam yapabilmesi önemli) kendiniz de hazırlarsınız, keyifli de olur. Hatta otomatik makine yerine iyi bir manuel makineye yönelebilirsiniz.
   Ama akşam uğraşamam onunla basayım düğmeye kahvem hazır olsun derseniz sütü de kendi köpürten modellere yönelmeniz mantıklı olur
   Yok derseniz akşam misafirlerim de geliyor onlar da farklı şeyler denemek isterler o zaman bol özellikli bir tam otomatik makine sizin ihtiyacınızı karşılar..
   Önce bunları değerlendirip modelleri sonra eleyin derim.
   Sevgiler

 84. merhaba Ömer Bey,
  paylaştığınız bilgiler icin teşekkür ederim. siemens ep2231 ve krups 8298 arasında kararsız kaldım. kahve makinesi hakkında hiç bilgim yoktur. paylaştığınız bilgiler ile bu iki cihaz arasında kaldım. bir defa olsun biraz iyisin olsun modunda oldugumdan bu ikisi arasında kaldım. bütçem 3500tl civarı dir. tam otomatik olsun temizliği kolay olsun servis ağı olan kullanımı kolay kahve çeşitlerini yapabilen bir cihaz tercihimdir.

 85. Merhaba dostum Siemens EQ.500 integral modeli için ne düşünüyorsun? (3800 TL civarı) aslında filtre ve amerikano tarzı kahve genelde tuketirim arada da sütlü kahveler yada misafir gelince istediği kahveyi içsin diye bu modeli düşünüyorum. Hem filtre hem americano yapan yok sanırım. Bu fiyat aralığında onerebilecegin bir model varsa onu da söylersen çok mutlu olurum. Çok teşekkür şimdiden.

       • Merhaba, Sanırım sayfalardan telden de operadan da denedim yok. Başka bir tarayıcı ile girince gorebildim. Beyazı ile siyahi arasında tek fark renk ve bardak ısıtma sanırım başka bir fark göremedim. Yorum hiç yok, video ise malum sitede 1 tane. Bu ürünler nezaman satışa çıkmış, yeni heralde ondan pek bilgi yok. Bu fiyat aralığında sizce fiyat performans olarak değer mi?(4000) beyaz normalde pahalı ama bir sitede ikisi de aynı fiyat. Beyazı almak daha mantıklı ozaman değil mi?

        • Murat Bey Merhaba,
         Bana sorarsanız şu an hiçbir şey fiyatı kadar etmez. Peynir de öyle, kahve de, çamaşır suyu da öyle kahve makinesi de. Alım gücümüz düştü bu bir gerçek.
         Öte yandan kahve makinelerinin büyük kısmı ithal, kalanı ise ya ham maddesi ya üretimi dışarıdan, yani hemen hemen hepsi dışa bağımlı ve kur artınca fiyatları artar ama düşünce kur kadar düşmez bu da ülke gerçeği.
         Ben 10 yıldır espresso makinemi değiştirmedim, benimle kaldığı sürece de değiştirme niyetim yok, ama değiştirmem gerekirse 10 yıl kullanacağım, her baktığımda gözüme hoş görünecek ve benim şimdiki ve gelecekteki ihtiyaçlarımı karşılayacak bir ürün alırım. Markete girip çıkıyorsunuz 500 lira gidiyor, bir, bilemediniz iki hafta dayanıyor. En az 7-8 yıl kullanılacak bir üründen bahsediyoruz. Bunları göz önünde bulundurarak kararınızı verin derim
         Sevgiler

 86. Ömer bey merhaba. Değerlendirmeler arasında Jura markanın hiçbir modeli yok. Özel bir nedeni var mı? İkinci el Jura impressa 401 modelini 800 TL ye buldum. Sizce iyi bir seçim midir? Selamlar.

  • Özgür Bey Merhaba,
   Jura Türkiye’de çok güz önünde bir marka değildi bu nedenle şu ana kadar yorumlarda cevap vererek destek olmaya çalıştım ama önümüzdeki hafta piyasadaki bir kaç modelini yazıya ekleme planım var.
   Sorunuza gelince, bu çok açık uçlu ve göreceli bir soru Özgür Bey. Şöyle düşünün bi arkadaşınızın hiç tanımadığınız bir arkadaşı gelse size 2015 model corsa buldum 15.000 lira fiyatı var nasıl dese ne dersiniz?
   Bir şey demeden önce muhtemelen onlarca soru sorarsınız değil mi?
   İhtiyacı ne, aracın durumu ne, hasarı var mı kaç kilometrede, kaç kişilik ailesiniz, uzun yol yapıyorlar mı vs vs
   Latife bir yana, sizin ihtiyacınızı bilmiyorum, makineyi zira hiç bilmiyorum, problemi var mı, temiz kullanılmış mı bu zamana kadar kaç shot alınmış, yakında ömrü bitecek parçası var mı, siz günde kaç kahve tüketeceksiniz, evde mi iş yerinde mi kullanılacak, markaya bakış açınız nedir, daha önce jura kullandınız mı kullanan arkadaşınız var mı onlar size nasıl feedback verdiler ve daha bir çok soru var.
   Size öncelikli tavsiyem şu olacaktır
   Bir makine alıyorsanız bunu en az 7-8 yıl kullanmak için alacaksınız bu nedenle ucuza bir ürün denk getirdim mantığının dışında kalmaya çalışarak karar verin. Önceliğiniz ise ihtiyaçlarınızı karşılama oranı, dizayn ve işlevsellik olsun. Umarım yanlış anlaşılmadan demek istediğimi anlatabilmişimdir
   Sevgiler

 87. Teşekkür ederim Ömer Bey. Cihaz 6-7 yıllık ve Çalışır durumda. Ama yarın bir sorun çıkarabilir mi, tabii ki. Ama ben daha çok kullanılmış cihazda değişen parçaların ne sıklıkta değişeceğini merak ediyorum. Nette yorum aradım ama bulamadım. Jura Türkiye olarak satış sonrası hizmette sanki iyiler gibi. Sözünü ettiğim Cihazı bugün denediğimde tüm fonksiyonları eksiksiz ve iyi çalışıyor. Ama Bugüne değin kaç shot kahve yapmıştır bilemiyorum. Sevgiler.

   • İşte şimdi oldu!;) Teşekkürler Ömer Bey çok yardımcı oldunuz. Meşgul ediyorum ama bir de kahve ile ilgili sorum olacak. Çeşitli bölgelerin çiğ kahveleri satılıyor. Bu kahveleri kendimiz kavurabilir miyiz? Ama öyle pahalı ekipmanlarla değil. Evde kullandığımız kahve için olacak; bu sebeple, örneğin tavada ya da Mısır patlatma makinesinde. Biraz komik oldu ama. İşte böyle. Kısaca, Kavurmanın basit bir yolu var mi? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim, sevgiyle.

 88. Merhaba,
  Evim için hergün 3-4 kahve alabileceğim ama tabii misafir geldiğinde de rahatça kullanabileceğim tam otomatik makine aramaktayım. Ben de aslında barista usulü kahve makinesi almak isterim ama kullanmayıp atıl kalmasından korkuyorum. Bu anlamda yazınıza istinaden Siemen eq9 s300 mü yoksa gaggia cadorna prestige tam otomatik mi lezzet/ sağlamlık ve işlevsellik açısından daha iyidir. Not: Her gün mutlaka cortado yapılacak bir makine 😊

  • Bahattin Bey Merhaba,
   İki ürün de ön tanımlı menülerinde cortado seçeneğini barındırıyor.
   İki makineden de memnun bir çok kişi var, açıkçası söz konusu bu iki makine olunca lezzet sizin hazırlama seçimlerinizle ve kullandığınız kahveyle daha çok ilgili bir durum bunu net söyleyebilirim.
   İşlevsellik konusunda ise sizin ihtiyaçlarınız önemli. Ne olmazsa sizin için işlevsel bir makine olmaz, ne olursa bu makine benim için işlevseldir dersiniz, bunları paylaşırsanız seve seve ihtiyacınızı karşılayıp karşılamayacağını söyleyebilirim.
   Sevgiler

 89. Merhaba Ömer Bey

  sanırım dün ben yanlış konuya yazmışım. Sürekli KAhve tüketen ve homeoffice çalışan biri olarak kullandığım kapsullü makineyi dğiştirmek planım var 3 ürün arasında kaldım . Yukarıdaki yorumlarıda okudum açıkcası ama bu 3ünü özelinde de yorumunuzu rica edebilir miyim, Fiyat kazanç anlamında da . Daha çok eve tüketilen latte ve espresso ağırlıklı.

  Gaggia Cadorna Prestige RI9604
  DeLonghi ECAM 550.75
  Siemens EQ.9 S700 yada s900

  Çok teşekkürler

  ILGAZ

  • Merhabalar,
   Problem değil tam sorunuzu bu yazı altına taşıyacakken onu siz yapmış oldunuz. İstediğiniz şeyin cevabını size en az 30 dakika okuma süresi olacak şekilde yazabilirim ama bu sizi de beni de yorar ve sonuçta sorununuzu çözememiş bile olabiliriz. Bu nedenle size daha sağlıklı yanıt verebilmem için sorunuzu netleştirmenizi rica edeceğim. Bu makinelerden zaten yazıda ve diğer sorulara verdiğim cevaplarda bahsediyorum. Sizin bu 3 makine arasınada kalma sebebiniz nedir, ihityaçlarınız tam olarak nelerdir, ürünleri karşılaştırdığınızda sizi karar vermekte zora sokan şeyler nelerdir? Bunları paylaşırsanız daha verimli bir destek alabilirsiniz benden.
   Sevgiler

   • Çok Teşekkürler

    3 Makine arasında kalmamım sebepleri fiyat, Gerektiğinde Yedek parça, Yenilik durumları. dediğim gibi ben çok kahve tüketen biriyim, Gnelde Americano ve espresso içiyorum eşim dahaçok süt ağırlıklı kahveler tüketiyor ve ikimizinde ihityacını karşılayacak bir ürün almak istiyorum. İncelememde gördüğüm sanırım artık 55.75 dısarıda satılmıyor bu ileride problem olur mu diye düşünüyorum yerine baktığım diğer 2 ürrün ve delonghi 650.85 arasında fiyat farkı çok bu da kafamı karşıtırdı.Bir de Siemens’in bu modelinde var mı emin olamadım ama sütlü içeçeklerde soğuk olma durumu var sanırım ama diğerleri ile ilgili bir bilgim yok. Siz biliyorsanız onuda paylaşmanızı rica edebilir miyim.

    Teşekkürler

    • Merhabalar,
     Üç ürün de hayli geçmişi olan ve güvenilir markalara ait. Servis konusunda sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyorum. Tam otomatik makinelerde özellikle üst segmentte 2-3 yıl gibi bir süre eski sayılmaz satışları devam eder. TR’den alırsanız 2 yıl garanti süresi var sonrasında ise 5 yıl yedek parça temin etme zorunluluğu var markaların mevzuat değişmediği sürece. Tam otomatik makinelerin hepsi (americano konusunda bir iki istisna hariç) espresso ve americano yapıyor dolayısıyla sizin ihtiyacınızı hepsi karşılar. Eşinizin ise ne çeşitlilikte sütlü kahve tükettiği burada önemli nokta. Şöyle bir örnek vereyim. Makine diyelimki latte yapıyor ama flatwhite yapmıyor. Siz eğer flat white seviyorsanız iki seçeneğiniz var birincisi en kolay flatwhite yapan bir makineye odaklanırsınız. ya da dersiniz ki latte we flatwhite hemen hemen aynı içecekler, flatwhite’ta daha fazla kahve var. Ben bu makineyi alıp hazırladığım içecekte kahveyi biraz daha ince öğütüp daha uzun miktarda çekip latte yaparsam bu flatwhite’e çok yakın bir içecek olur ve bu benim için yeterlidir. O zaman bu makineyi alırsınız. Siz ve eşiniz hangi profilsiniz, hangi içecekleri tercih ediyorsunuz?

     Sıcaklık konusunu muhtemelen yüzlerce kere yazmışımdır, o kadar göreceli konu ki. Bu sizin beklediğiniz sıcaklıkla ilgili. Kimi insan için sıcak kahve seviyesi 80 dereceden başlar kimisi için 65 derece bana yeter der kimisi çay gibi 95+ bir sıcaklık bekler. Sıcaklık kişiye göre göreceli olduğu gibi hazırlama esnasında da değişebilen bir konu. Buzdolabından çıkan süt ve dışarıda duran süt çok farkediyor. Koyduğunuz bardağı önceden sıcak suyla ısıtıp ısıtmadığınız farkediyor, az miktarda yaparsanız daha çabuk soğuyor çok miktarda yaparsanız o kadar sütü ısıtma esnasında kayıplar oluşabiliyor.

     Biliyorum beklediğiniz cevaplar bunlar değil ama malesef ki gerçekler bunlar. Öte yandan elbette bir roket bilimi de değil, ama bu zamana kadar destek verdiğim bir çok kişi ihtiyaçlarının neler olduğu ve olabileceği konusunu netleştirmekte problem yaşıyor. Bunu tam olarak netleştirirseniz makine sadece dizayn bütçe meselesi haline indirgenebiliyor.

     Fiyat konusunda ise içinde bulunduğumuz dönem sağlıklı bir dönem değil maalesef. Elinde stok olan satıcılar eski fiyattan satarken stoğu azalan veya yeni stok temin eden satıcılar daha yüksek fiyatlara çıkmak zorunda kalıyor. Kurun da ciddi seviyede oynak olması da bu dönemde böyle ilginç fiyatlamalara sebep oluyor. Bütçe elbette bir kriter ama en az 7-8 yıl kulllanacağınız bir makine için çok da ince düşünmemek gerek. Markete gidip alış veriş yapıyorsunuz ve bir hafta sonra aldıklarınızın hiç biri sizinle kalmıyor. Bu makine 7-8 yıl sizinle bu gözle bakın bir de.

     Bu bahsettiklerim çerçevesinde bir kere daha ihtiyaçlarınızı ve kendi profilinizi daha da netleştirin derim
     Sevgiler

 90. Ben genelde filtre kahve içiyorum eşim ve çocuklar ise diğer sütlü kahve çeşitlerini daha çok seviyor. 2 makine almak istemiyorum. Pahalı da olsa tek bir makine olsun çeşitli kahve yapabilmenin yanında kaliteli filtre kahve yapsın istiyorum. Bu konuda yazdığınız tüm yazıları okudum. Hem filtre kahve yapan hem espresso yapan modelleri söylemişsiniz ancak bunların giriş seviyessinde ürünler olduğunu belirtmişsiniz. 6-7 bin tl-den pahalı olmayacak hem öğütücüsü olsan, kaliteli filtre kahve yapan ve sütlü kahve çeşitlerini bir kaçını yapabilen bir ürün önerebilirmisiniz.

 91. Merhaba Omer bey
  Bir kaç aydıR kahve makinesi bakıyorum ama tam istediğimi bulamadım .
  İşe giderken / Dar zamanlarda tam otomatik kahve makinesi ile hızlıca istediğime ulaşabileyim ama ayni zamanda istediğimde de manuel süt köpürtme ile kahvemi haZırlayayim istiyorum.
  dışarıda bile ekstra sıcak kahve isteyen biri olarak delonghi Elletta Cappuccino top modeline karşı sıcaklık konusunda tereddütlerim oldu.
  Gaggia cardorna prestige hem sıcaklık Konusunda hem de tek tuşla her şeyin hazır olması Xl seçeceği ve aroma seçimi hoşuma gitti fakat manuel süt köpürtme seçeceğine ulaşamadığım için eledim(fiyat olarak da diğer makinelere göre bir tık daha uygun olması iyiydi )
  Bir de ayni anda iki latte haZırlasın ama ikiden fazla kahve yapacaksam da Çabuk soğusun
  Aroma seçeneklerI olan istediğimde daha sert istediğimde daha yumuşak veya daha sütlü seçenekleri olan bir makine
  Jura da bu istediklerimi karşılayan modelleri vardı fakat inanılmaz pahalı geldi
  Gaggia nın henüz Türkiye’ye gelmeyen modellerinde bu özellikler buldum Ama alamadım
  Kısacası Var mıdır böyle bir makine 😅

  • Merhabalar,
   Neden böyle bir ihtiyacınız var bunu biraz açıklar mısınız? Eğer latte art için kullanmayı planlıyorsanız zaten iki opsiyonu olan makinelerin (ki genelde delonghinin bir iki ürününde var) sütt köpürtmesi latte art yapmak için yeterli değil. Dolayısıyla manuel köpürtmenin bir özelliği kalmıyor. Microfoam için breville gaggia gibi Portafiltreli ürünlere yönelebilirsiniz. Eğer fincanlara farklı miktarlarda paylaştırmak için bunu istiyorsanız
   sadecesüt köpürtme fonskiyonuna da sahipbir makine alıp sütü pitcher aktarıp fincanlara o şekilde dağıtabilirsiniz.
   Sevgiler

 92. Hocam Merhaba
  Saeco Lirika One Touch kahve makinesini incelem fırsatınız oldu mu acaba? Siemens Eq9 S300 ile kıyaslamak gerekirse hangisini önerirdiniz
  Tşk

  • Bahattin Bey Merhaba,
   Bu ürünü henüz inceleme şansım olmadı, piyasa ve talep dengesine bakıp yazıya ekleyebilirim.
   Doğrudan bir makine önerisinde bulunmuyorum, size tavsiyem öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemeniz, ve bu ihtiyaca uygun çözüm sunan makineler arasından bir kısa liste oluşturmanız.
   Bu kısa listede tereddütte kaldığınız noktaları (özellik, kullanım, parça, deneyim vb.) net olarak belirtirseniz bunları seve seve detaylandırırım. Ama ihtiyaçlarınızı, tarzınızı, bütçenizi bilmeden hiçbir fikir vermem mümkün değil.
   Sevgiler

 93. merhaba
  genellikle espresso bazlı ve sütlü içecekler tercih ediyorum.
  beni yormayacak bir makine arayısındayım.
  yalnız gaggıa modellerinin 10 kahvede temizlenmesi gerekiyor bu bir sorun olabilir
  sıcaklık konusu da düşündürücü sizce bu ıkı konuda en tatmin edıcı modeller hangılerıdır
  bir de yazılarınızı okumadan önce uzun süre mıele kahve makinesi bamasaydım. bu marka konusundA fikriniz nedir?

  • Emine Hanım Merhaba,
   Miele bir marka ve her markanın star ürünleri de var tutmayan ürünleri de. Ben ürün bazlı yorum yapmayı daha doğru buluyorum markadan hareketle yol çizmek çok doğru olmaz.
   Diğer sorunuza gelince her makinenin mutlaka temizlenmesi gerekir bu bir problem değildir, makinenizle uzun süre birlikte olabilmeniz ve hijyeniniz için gereklidir.
   Hangi model ve hangi temizlik tipinden bahsettiğinizi iletirseniz ne için olduğunu söyleyebilirim.
   Sıcaklık konusu çok göreceli, bu konuya hem daha önceki yorumlarda hem de yazımda defalarca değindim sayfada sıcaklık sözcüklerini aratırsanız bunlara ulaşabilirsiniz. Ama doğrudan şu modeli alın gibi bir yönlendirme yapmadığımı da bilmenizi isterim.
   Sevgiler.

 94. çok teşekkürler._gaggıa Cadorna milk almayı planladığım model. benim sorularım baya primitif olacak belki ama gaggia daki 10 kullanımda bir temizlemeden bahsediliyor bu aralığın daha uzun olduğu makineler var mıdır? sıcak su ıle algılı yorumlarınızı okudum dediğiniz gibi göreceli . ancak delonghi ile ilgili bu geri bıldırımler daha fazla. gaggıaya baya yoğunlaştım kendı ayarındaki makinelere gore de fiyatı daha uygun. sadece kahve makinesi üretmesi de pozitif benim icin. ancak markayı yeni ogrendıgımden servis konusunda sorun yasar mıyım endıselıyım

  • Emine Hanım Merhaba,
   her 10 kullanımda olan temizliğin detayı nedir, su filtresi mi? kireç çözme mi? öğütücü temizliği mi? süt kımı temizliğimi? yoksa haznede biriken kahve atıklarını çöpe atmak mı? bunu soruyorum aslında.
   Yani her 10 kullanımda makine için ne yapmanız isteniyor, bu bilginin kaynağı ne/neresi?

   10 kullanımda bir dediğiniz için sadece fikir yürütüyorum bu muhtemelen atık kahvelerin çöpe atılması dır. Bir hazneyi çekip çöpe boşaltmak zor bir konu değil takılmayın derim buna, Hatta bu süre artarsa makinede istenmeyen kokulara da neden olur…

   Gaggi TR’de distribütor aracılığı ile var, kendi operasyonları yok dolayısıyla distribütor garantisi var. Uzun yıllar apple’da TR’de böyle çalıştı bunu da bilmenizde fayda var.

   Sıcaklık konusuna girmiyorum, müşteri hizmetlerini arayıp bir show room olup olmadığını ve ürünü denemek istediğinizi söyleyin derim, en doğru bu şekilde karar verirsiniz.

   Sevgiler

 95. Merhabalar, ben Siemens EQ3 TI351209RW ile EQ3 TI353204RW modelleri arasında nasıl bir fark var anlayamadım. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
  Bir de Siemens EQ3 ve Philips EP2220/10 arasında kaldım. Kısa sürede arıza verme ihtimali, teknik servisinin hizmeti, yedek parça ücreti, malzemelerinin kalitesi vs. yönlerinden hangisi daha iyidir acaba? İkisinde de şikayet sitelerinde uzun süre çözülemeyen sorunlar gördüm ve endişelendirdi bu durum beni açıkçası. Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Damla Hanım Merhaba,
   Aradaki fark renk farkı sadece.

   Diğer sorunuza gelince iki marka da köklü, büyük ve Türkiye’de kendi organizasyonları ile yer alan markalar. Bu nedenle biri diğerinden iyidir demek doğru olmaz.
   İkisi de yabancı marka ve yedek parçaları dövize endeksli olacaktır.
   Sevgiler

 96. Ömer bey merhaba, Philips ep3246/70 ya da Siemens eq500 arasında tercih yapmaya çalışıyorum iki cihaz hakkında fikrinizi ogrenmek isterim ve ayrıca eğer Philips onerirseniz ep22xx serisi daha düşük fiyatlı lattego özelliği için 1000 TL fark değer mi sizce? Son olarak bunların yerine ben size x cihazı tavsiye ederim derseniz de ayrıca mutlu olurum 3500 TL bütçe ayırdım uzman kahve icicisi de değilim günde 2-3 fincan en fazla içeceğim kahve ve latte seven bir insanım teşekkürler 😊

  • Ezgi Hanım Merhaba,
   Kahve makinesi almak, evinize bir rondo almak gibi değil yoksa gidip en güzel görüneni, en pahalısını, en janjanlısını alın der binlerce yoruma da teker teker cevap vermek durumunda kalmazdım.
   Kahve makinesi için öncelikle ihtiyaçlarınızı, merakınızı, ileriye dönük planlarınızı, bütçenizi bir arada değerlendirmeniz gerek. Sizi tanımadan ihtiyaçlarınızı bilmeden, hiç bir şey söyleyemem.
   Bahsettiğiniz iki makine hakkında da yazıda yorumlarımı belirtiyorum. Hangisi kararını ihtiyaçlarınıza göre siz vermelisiniz. İki makinenin özellikleri konusunda sorularınız varsa seve seve yanıtlayayım. Ama şu özelliğe bu kadar değer mi sorusu oldukça jenerik bir soru. Büyük üreticilerin hepsi bu konuda ciddi ar-ge yatırımı yapmış yıllardır makine üretimi yapan firmalar. Siz sadece güne 2-3 cup latte içecekseniz menüsünde”latte” yazan herhangi bir makine alın ihtiyacınızı karşılar. Ama bu cevabım sizi tatmin etmeyecektir. Dizayn bence oldukça önemli bu da kişiye göre değişen bir durum. Yıllarca kullanacağınız makinenin mutfağınızdaki uyumu ve yerleşimi de önemli. Çok misafir ağırlar mısınız onlara daha farklı alternatifler sunmak ister misiniz, çok sıcak tüketmeyi seviyorsanız muhtemelen bu da sizin için bir kriter olacak vs vs… Biraz daha detaya inin derim ve kararı ihtiyaçlarınızı netleştirip kendiniz verin. Umarım yanlış anlaşılmadan bir cevap yazabilmişimdir
   Sevgiler

 97. Merhaba,
  Deleoghi 550.75 ve Jura ena 8 modeli arasında kararsız kaldım. Şu ana her ikisininkinden fiyatı aynı seviyede 9999.
  Seçim konusunda destek alabilirsem çok memnun olurum. Yada aynı kaliteyi alabileceğim tavsiye edeceğiniz daha farklı bir makine varsa da mükemmel olur.
  Sevgi ve saygılarımla

  • Fahrettin Bey Merhaba,
   Neden bu iki model arasında kaldınız hangi özellikler sizi düşündürüyor, ihtiyaçlarınız bütçeniz nedir, bunları bilmeden size destek olamam.
   Doğrudan şu modeli alın gibi bir öneri yapmıyorum, kahve makinesi rondo gibi değil, ihtiyaçlarınızı belirleyerek kararı siz vermelisiniz
   Sevgiler

 98. Ömer bey ,
  içtiğimde gerçekten lezzetli bir tat almak istiyorum. Aldığım ürünü uzun süreli ve sorunsuz kullanmak amacındayım. Bütçem 15 civarına kadar olabilir. Ama uygun bütçeli bir üründen beklentimi alabiliyorsak ne mutlu.
  Teşekkürler

  • Fahrettin Bey Merhaba,
   Yanlış anlaşılmak istemem ama bütçe dışında diğer belirttikleriniz bir kriter değil, herkesin bir ürün alırken beklentisi bunlar. Ben de bir ürün satıcısı değilim ki sizi kar marjı yüksek olan ürünüme yönlendireyim:)).
   Doğrudan şu makineyi alın diye bir cevap beklemeyin benden lütfen, öncelikle size tavsiyem şu yayını (https://www.youtube.com/watch?v=5WaDeA4PwWU) seyretmeniz, ve kişisel ihtiyaçlarınızı belirlemeniz
   Örneğin otomatik makinelerde içecek çeşitliliği kriterlerden biridir, hangi içecekleri hazırlayan bir makine istiyorsunuz. Örn. Flatwhite seviyorsanız bu özelliğe sahip bir makine tercihiniz arasında olmalı, mocha yapan makinelerde var ama siz sevmiyorsanız bunun için extra bir ödeme yapmanız mantıklı değil. Günde kaç fincan içeceksiniz, çok misafiriniz gelir mi onlar farklı çeşitlerde mi ister yoksa ne verseniz onu mu içerler, mutfağınızda ya da koyacağınız yerde bir yerleşim probleminiz var mı, su haznesi çıkışı oraya yerleştirmenizi etkilermi vs. vs. şu an belki aklınıza gelmeyen daha bir çok kriter var
   Kahve makinesi almak rondo almak gibi değildir, en iyisi yoktur çünkü ihtiyacınızı en iyi karşılayan makine sizin için iyidir..
   Sevgiler

 99. Ömer Bey merhabalar,

  Öncelikle büyük bir emekle hazırlanmış bu rehberiniz için çok teşekkürler. Yurtdışından hem evim hem de iş yerindeki odam için iki farklı kahve makinası getireceğim. Ev icin Sage SES875 modelini kesin olarak alacağım, çünkü gerek tasarım gerekse lezzete müdahale imkanı sunması açısından uzun süredir istediğim bir makina. Size sorum iş yerindeki odam için olacaktı esas. Delonghi ECAM 22.110.B (280€), Philips EP2220/10 (300€), Krups Roma EA81M8 (270€) modelleri arasında kaldım. Günde en fazla 20-30 fincan kahve yapılacağını öngörüyorum ve iş yerinde olacağından dolayı gerek temizlik gerekse kullanım açısından beni yorsun istemiyorum. Kahve olarak çoğunlukla amerikano espresso tarzı sade kahveler tüketilecektir. Bunlar dışında yazınızı okuyunca bütçemi artırıp bir miktar daha Gaggia Cadorna Plus’a kadar da çıkabileceğimi fark ettim ancak gerek var mı emin olamadım. Bu açıdan size danışmak istedim.

  Çok teşekkür ederim.

  • Merhabalar,
   İş yeri için düşündüğünüz makineler istediğiniz şartlar için gayet mantıklı görünüyor, ancak makineler genelde 15-20 bin shot aralığında bir “farazi” kullanım garantisi verirler, sizin belirttiğiniz rakamlarla bu 1,5 yıl gibi bir sürede doluyor. Aslına bakarsanız bunlar ev için kahve makineleri ve/veya küçük ofisler için. 20-30 shot biraz yüksek kalan bir rakam ama işinizi görür. Sadece Philips’in belirttiğiniz modeli americano hazırlamıyor suyu ayrıca sizin eklemeniz gerekli bunu atlamayın lütfen. Bir de süt köpürtmek isteyen olursa temizliğine dikkat edilmesi gerek. Bu yönetilemeyecekse süt hazneli modelleri düşünebilirsiniz. Onlar biraz daha pratik temizlik konusunda. Sürekli kullanımda günde bir kere temizlik yapmanız yeterli. Ofisini TR’deyse markaların TR desteğini de bir kontrol edin derim. Zamanla yıpranma arız oluştuğunda parça bulunabilirliği önemli hale geliyor. Bir de bazı markalar global garanti veriyor, ama TR için geçerliliği o markanın müşteri hizmetleri ile görüşmeniz gerekli zira kur gibi o da değişken bir konu.
   Sevgiler
   Sevgiler

 100. Merhabalar Ömer Bey,
  Emeğinize sağlık muhteşem bir analiz olmuş. Özellikle benim gibi kahve makinesi almak isteyenler için.
  Aşağıdaki fonksiyonları karşılaması için siz hangi modeli tercih ederdiniz?:
  – Ofis kullanımı (2-4 kişi kullanacak) (Günde 4-6 bardak kahve yapmasını bekleyeceğim.)
  -Sizin de belirttiğiniz gibi uzun süre dayanımı benim için önemli (5+ yıl gibi)
  -Çekirdeği farklı boyutlarda öğütmeli
  -Yapabileceği maksimum kahve çeşitliliğini sağlamalı (filtre kahve yapması şart değil)
  -Kahve sıcaklığı kırmızı çizgimiz. Çoğu makinelerin yorumlarında bu konuda fazlaca şikayet bulunmakta.
  -Süt haznesi içinde olmalı ver çıkarılabilir olmalı
  -Sizin gibi bir kahve severin uygun gördüğü kıvamda süt köpürtebilmeli.
  -Uzun süre kullanım planladığım için fiyat konusunda biraz esnek düşünebiliriz. (8bin-12bin gibi)
  -En önemlisi temizliğinin kolay olması. mümkünse kendi kendini temizlemeli :)

  ben Siemens TI903209RW EQ.9 S300 Espresso ve Cappuccino Makinesi bu kriterlere uygun gibi düşündüm.
  Ama Delonghi markası kahve makinesinde daha iyi gibi bir algı var. bu sebeple emin olamadım ve size sormadan almak istemedim.

  Tavsiyenizi rica ederim.
  Çok teşekkürler!

 101. Merhaba Ömer Bey,

  Sitenizi ve yazılarınızı incelemek kahve kültürü ve ekipmanları konusunda çok bilgilendirici oldu, emeğiniz için teşekkür ederiz.

  Tam otomatik kahve makinesi almayı düşünüyorum ama herkes gibi seçim yapmakta çok zorlandım, fikirlerinizle bana biraz yol gösterebilirseniz çok memnun olurum.
  İncelediğiniz ve yorumladığınız tüm makineleri inceledim, kendi tercihlerimi belirledim, incelediğim modellerin bazı elzem tercihlerimi karşılayıp karşılamadığından emin olamıyorum.
  Arasında kaldığım modeller: Delonghi ECAM 45.760 ya da ESAM 6900.M, Siemens TI903209RW, Philips EP3200 ya da 5300 serisi.
  Fakat pandemi sürecinden dolayı birçok ürünün stok problemi var Türkiye’de, o yüzden tercihimi belirlediğim modelin bulunabilmesi de önemli, ama Amazon yurtdışından da alabilirim stok bulabilirsem.

  – Evde günde 4-5 kahve yapmak için kullanacağız, latte art beklentimiz yok.
  – Espresso haricinde Lungo ve Americano kahve mutlaka yapabilsin.
  – Ayrı süt haznesi mutlaka olsun. Buzdolabından çıkan sütü ısıtmakta zorlanmasın.
  – Su haznesinin üstten dolumlu ya da öne çekmeli olması avantaj olur, arkası ve yanı kapalı bir alanda kullanacağım.

  Bunun haricindeki diğer hususlar elzem değil, fiyat performans ürünü olması daha önemli.
  Bir de Saeco markası için incelemeniz bulunmuyordu ama yurtdışından al bölümünüzde birkaç Saeco ürünü vardı, onlar arasından aradığım kriterlere uygun model var mıdır?

  Şimdiden çok teşekkür ederim.
  Sevgiler

  • Cansel Hanım Merhaba,
   Belirttiğini kriterleri göz önüne alınca Siemens modellerini elemekte fayda var, göreceli olsa da süt ısıtma konusunda bu modeller Türk damak ısını pek karşılayamıyor. Philips ürünleri hem kullanım hem dizayn hem de işlev açısından son dönemde bir adım daha öne çıkıyor. Ama kalanların hepsi beklentinizi karşılar. Özellikle kurun biraz olsun düştüğü şu günlerde yurt dışından almak biraz daha avantajlı ama garanti olması sizin için önemliyse TR’deki ürünlere yönelmek daha doğru olur. Saeco markası segment olarak yukarıda kalan bir marka. Philips saeco’yu bünyesine kattıktan sonra oradaki know-how’ı kullanarak zaten bu yeni seri ürünleri geliştirdi. Bütçeniz yeterliyse saeco ürünler malzeme kalitesi ve tutarlılık açısından da oldukça öne çıkan ürünlerdir. Saeco aynı zamanda Starbucks gibi büyük zincirlere de makine sağlayan bir marka olduğu için kullanım ömrü de oldukça uzundur.
   Lungo americano konusuna çok takılmayın, otomatik makinelerde orta segmentten itibaren zaten programlama fonksiyonları var. Bunları kullanarak lungo, ristretto vb menüleri kendiniz oluşturabilirsiniz.
   Sevgiler

 102. Ömer bey merhaba bu kadar ayrıntılı yorum hiç bulamıyordum öncelikle teşekkür ederim.siemens eq 500 serisi ile eq 6 serisi hakkında farklarını söyleyebilir misiniz. Bir de Philips latte go 4500 serisi ile 32xx serisi arasında ne fark var. Buarada günde 4 5 kahve tüketilen ev için almak istiyorum. Sıcaklık olarak öne çıkan Philips modelleri ama bunun haricinde Philips 32 xx serisiyle eq 500 siemensin farkı nedir söylerseniz çok sevinirim

  • Duygu Hanım Merhaba,
   Özellikler anlamında birbirine çok yakın makineler, dizayn ve dokunmatik kontroller dışında konfor anlamında bir fark yok.EQ 500’ün su haznesi biraz arka tarafta konumlayacağınız yere göre bu bir kriter olabilir. EQ6’nın su haznesi önden erişilebildiği için kullanımı daha pratik. EQ500 EQ6’dan bir sonraki seriye ait bir ürün.
   Sevgiler

 103. Merhaba Ömer Bey
  Öncelikle emeğinize ve ellerinize sağlık. Tam otomatik makinelerde bu kadar çok marka ve model çeşitliliği ve bu detayda olan başka bir incelemeye rastlamadım. Kahve makineleri konusunda delonghi her zaman benim için ilk sırada yer almaktayken incelemeler sonrası philips inde çok ciddi atak yaptığını gördüm. ve kararsızlık bu noktada başladı. Aşağıdaki modeller arasında kaldım . Ayrıca Philipsin 4300 ile 5400 arasındaki fark kişileştirme sayısı ve tek dokunuşta yapılan kahve çeşitliliği midir?
  4300 ile 5300 incelemesi sayfanızda yer alacak mıdır? Tavsiyeleriniz öğrenmeyi çok isterim.

  Delonghi PrimaDonna Class ECAM
  Delonghi PrimaDonna Elite ECAM
  Philips 4300 Series EP4346/70
  Philips 5400 Series EP5447/90
  gaggia cadorna prestige

  • Merhabalar,
   5400 serisi zaten yazıda vardı 4300 için de bir kaç bilgi ayrıca yazıya ekledim.
   Yazı biraz uzun, özellikle mobil cihazlarda hızlı yüklenebilmesi için sayfalara bölerek yayınlıyoruz, dikkatinizden kaçmasın diye hatırlatmak istedim.
   Sevgiler

 104. Ömer bey merhaba,

  Çok pardon gözümden kaçmış :( tekrar baktım sorumun cevabını aldım. bu modeller arasındaki tavsiyeniz ne olurdu?

  • Merhaba,
   Maalesef doğrudan tavsiye vermiyorum. Makineler arasında hangi özellikler sizi düşündürüyor, karar vermenizi zorlaştıran etmenler neler bunları paylaşırsanız belki o tarafta destek olabilirim
   Sevgiler

 105. Aslın benim için aşağıdaki noktalar önemli

  iyi bir espresso
  süt köpüğünü dolgun yapan kremamsı (sabun köpüğü gibi olmayan)
  sıcaklık
  tabiki fiyat performans

  • Selamlar,
   Anlıyorum. Ama zaten bu özellikleri istemeyen bir espresso makinesi alıcısı olacağını sanmıyorum. Size önceki yanıtlarımı okumanızı tavsiye ederim. Y