-İlginizi Çekebilir-
-İlginizi Çekebilir-
Ana Sayfa Kahve Filtre Kahve Makinesi Özellikleri Ne Anlama Geliyor?

Filtre Kahve Makinesi Özellikleri Ne Anlama Geliyor?

42
-İlginizi Çekebilir-

Eve ilk filtre kahve makinesi alma kararı ciddi bir düşünme sürecidir. Başta böyle bir ihtiyacınızın olduğunun farkında değilsinizdir. İlk verilmesi gereken karar da budur zaten. Kendi kendinize defalarca sorduğunuz şu soru “Mutfakta bu kadar yer kaplayacak bir makineye gerçekten ihtiyacım var mı?” çok haklı ve yerinde bir sorudur. Zira bu makine hamur yoğurma makinesi gibi kaldırıp da sadece ihtiyacınız olduğunda çıkartacağınız bir makine değildir. Alırsınız, tezgah üstüne koyarsınız ve orada kalır.

Filtre kahve makinesi espresso makinelerine göre daha düşük fiyatı nedeniyle, hazır kahvelerden bıkıp gerçek kahve içmek istiyorum dediğiniz an aklınıza giren bir kurtarıcıdır. Alıp da kullanmazsanız ödediğiniz rakama da çok içiniz yanmaz. Ama inanın bana alınca kullanırsınız ve iyi ki de almışım dersiniz. Tabi aldığınız makine doğru makineyse..

-İlginizi Çekebilir-

Yazıyı okurken, yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz

Aslına bakarsanız bütün filtre kahve makineleri temelde aynı işleve sahip bu nedenle “çok da şey değilse” kullanılan plastik kaliteli olsun cam karaf olsun hangisini alırsanız alın. uzaya mekik gönderen bir teknoloji ile yapılmıyor zaten bu makineler. Bir çok marka muhteşem birşey yapmış gibi artık standart olması gereken bazı özelliklere (damalam önleme, otomatik kapanma vs. ) seksi seksi isimler verip akıl karıştırırken, doğrusunu anlamak ve bulmak da bir araştırma gerektirir hale geldi. Bunun yanı sıra bazı markalar da dürüst davranıp öne geçebilmek için kahve makinelerine extra bazı özellikler de eklemeye başladılar. Aşağıda bunları da detaylıca inceleyeceğiz.

Özetle bu yazıda, seçeceğiniz makineyi belirlemenizde yardımcı olmaya çalışacağım. Makine seçiminde hiç bir zaman tek doğru karar yoktur. İhtiyaçlarınız, bütçeniz, yaşam tarzınız, alışkanlıklarınız seçeceğiniz makineyi belirlemede ana faktörlerdir. Bu nedenle makine kararınızı mutlaka siz vermelisiniz. “Yok ben bunları biliyorum arkadaş, bana doğrudan makineler hakkındaki fikirlerini söyle” derseniz direkt şu alttaki yazıya atlayabilirsiniz

Şimdi öncelikle makine seçimindeki karar noktalarına, makine özelliklerine bir bakalım, sonrasında bir diğer yazıda da eticaret sitelerinde bulunan belli başlı makinelerin bu özelliklerden hangilerini barındırğına ve kullanıcıların yorumlarında öne çıkan noktaları inceleyelim.

Başlamadan şunu da hatırlatayım, daha önce yayınladığım aşağıdaki yazımda filtre kahve makinesi kullanırken dikkat edilmesi gereken konulara değinmiştim. Makineniniz almadan önce de okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca makinenizi alıp kullanmaya başladıktan 2 ay sonra bir kere daha okuyun lütfen.

Filtre Kahve Makinesi Kullanımı, Bakımı, Temizliği Hakkında Tavsiyeler

MokaPota’da Yayınlanmış Kahve Makinesi/Ekipmanı İnceleme ve Tavsiye Yazıları

Filtre Kahve Makinesi Seçiminde Öne Çıkan Özellikler ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Filtre Kahve Makinesi – Kağıt Filtre Boyutu

Filtre Kahve Makinesi için 2 farklı boyutta kağıt filtre üretiliyor. Bunlar 2 Numara ve 4 Numara olarak adlandırılıyor. Zaman zaman paket üstlerinde 1/2 veya 1/4 yazdığını da görebilirsiniz. 2 Numara, 4 Numaraya göre daha küçük bir filtre kağıdıdır ve daha küçük hacimli makinelerde kullanılır. 4 Numaralı filtre ise daha çok kullanımı olan standart boy olarak nitelendirebileceğimiz bir filtredir. 2 Numaralı filtre her yerde kolay bulunmazken, 4 numaralı filtreyi bakkaldan bile alma şansınız vardır.


Bir hatırlatma: Bazı makinelerle birlikte plastik filtre de gelmekte, ancak bunları kullanmanızı tavsiye etmiyorum, bir kaç kullanım sonrasında hem temizliği sıkıntı yaratıyor, hem lezzeti etkiliyor.Ne kadar temizleseniz de delikler çok minik olduğu için birşeyler kalıyor ve hijyenik olmuyor.

Kağıt Filtre mi, Metal Filtre mi, Hangisi Daha İyi?

Bildiğiniz gibi bazı kahve makineleri paket ile birlikte gelen bir metal filtreye sahip. Metal filtreler tek kullanımlık olmadığı için kullanıcıları kağıt filtre masrafından kurtarıyor. Daha doğrusu ilk defa filtre kahve makinesi alan biri için bu bir masraf kalemi gibi görünebiliyor. Ama işin aslı pek de öyle değil. 100 adet filtre kağıdı 3 dolara denk bir fiyata satılıyor (artık fiyatları $ € olarak veriyorum, ne yazsam iki aya kalmadan geçerliliğini yitiriyor çünkü) Hergün bir kere kahve demleseniz bile bu yıllık 10-12 dolar bir maliyet demek size, maliyet mi tartışılır.

İşin lezzet tarafı da ayrı bir konu. Kağıt filtrenin süzme performansı metal filtreler göre çok daha yüksek. Kahve öğütüldükten sonra toz büyüklüğünde de olan bazı parçacıklara sahip oluyor. Bu parçacıklar metal filtre kullandığınızda süzgeç delikleri arasından sızarak karafa inebiliyor, bu hem bulanık bir görüntü hem de karaf dibinde bir tortu oluşturabiliyor.

Kağıt filtrenin süzme performansı daha yüksek böyle bir tortu ile karşılaşmıyorsunuz. Kağıt filtrenin süzme konusunda bir diğer farkı ise yapısı deneiyle kahvede “istenmeyen yağlar” denilen ve lezzete kötü etki ettiği düşünülen yağları da süzme yetisinin olması. Bu istenmeyen yağlar konusunda aksi görüşler de mevcut. Hep söylüyorum en iyi kahve içmekten en keyif aldığınız kahvedir. Dolayısıyla iki görüşe de saygı duymakla birlikte genelde tercihimi kağıt filtreden yana kullandığımı da belirtmeliyim. Yağ asidik bir sıvı, dolayısıyla bu yağların kahve llezzetine dahil olması bir miktar asiditeye de etki ediyor.

Temizlik konusuna gelince ise kağıt filtre bu konuda rakipsiz. İşiniz bitince filtre tutucu içinden çıkartıp direkt çöp kovasına atıyorsunuz. Metal filtrede ise her demleme sonrası mutlaka musluk altında bir temizleme yapmanız belli periyotlarla da delikleri arasında tıkanan tanecikleri iğne ine temizlemeniz gerekiyor.

Filtre Kahve Makinesi Karafı

Kahvenin biriktiği sürahi karaf olarak adlandırılıyor. Bunların iki tipi mevcut. Cam ve termos. Cam karaflı makinelerde karafı sıcak tutmak için alttan ısıtma kullanılırken, paslanmaz çelik’ten yapılan termos karaf kullanılan makinelerde ise bir ısıtma sistemi yok, dolayısıyla elektrik tüketimleri de çok daha az. Cam karafın kullanımı ve temizliği oldukça pratikken tek sıkıntısı düşünce kırılması. Eğer servis ağı yeterli olmayan bir üreticiden aldıysanız kırılan karaf size yeni bir makine bile aldırabilir. Termos’un ise bakımı biraz meşakkatli. Bulaşık makinesinde yıkayamadığınız için zamanla içinde kahve lekeleri oluşuyor ve periyodik olarak temizlenmezse kahvenizde gittikçe belirginleşen kötü bir tada sebep oluyor (yukarıdaki yazımda temizleme yöntemlerinden bahsetmiştim). Ben cam sağlıktır diyerek cam olanları öneriyorum. Ama termos öncelikli ihtiyacınızsa benim önerimi göz ardı edebilirsiniz. Termos genelde açıkhavaya, bahçeye sık çıkan ve dışarıda komşulara arkadaşlara ikram etmek için ideal gibi görünse de alacağınız ayrı bir termosla bu işi cam karafla da çözebilirsiniz.Benden söylemesi.

Filtre Kahve Makinelerinin Zamanlama Fonksiyonu

Bazı Filtre Kahve makineleri zamanlama fonksiyonuna sahip. Bu makinelerde, kahveyi ve suyu koyduktan sonra, makinenin çalışmaya başlamasını istediğiniz zamanı ayarlıyorsunuz ve makine o saatte çalışmaya başlıyor. Bu genellikle sabah kahve kokusuyla uyanmak isteyen dostlarımız için ideal. Benim kullandığım makine de de bu özellik var ama ilk başta bir kaç kere deneyip bıraktım. Maaleef bizim evdeki rutin hava akımı mutfaktan yatak odasına doğru, geceden kahveyi öğütüp makineye koyduğumda öğütülmüş kahve kokusu kısa süre içerisinde daha uykunun ilk demlerinde burnuma gelmeye başlıyor. Bu hoş birşey gibi dursa da kahveye uyurken değil uyanmak için ihtiyaç olduğundan artık bu özelliği pek kullanamıyorum.

Aroma/Sertlik/Yumuşaklık Fonksiyonu

Aroma ya da sertlik özelliği kahve demlenirken suyun akışını yavaşlatarak suyun kahve içinden geçme süresini uzatıyor. Böylece kahveyle daha uzun süre zaman geçiren su aynı miktar kahve ile daha yoğun bir tat almanızı sağlıyor. Ben bu özelliği oldukça fazla kullanıyorum. Çünkü aldığım veya kavurduğum kahvenin tadı normal ve aroma demlemede farklılaşıyor ve ilk tadımda her ikisiyle de denedikten sonra kahve çekirdeğine -damak tadıma göre- en yakışan hangisi ise onu seçip sonraki demlemeleri öyle yapıyorum. Bu nedenle olmasını tavsiye ettiğim bir özellik.

Su Tankı – Su Haznesi Kapasitesi

Kapasiteyi değerlendirirken fincan sayısı ile belirtilen rakamları dikkate almayınız, zira herkesin fincan boyutu oldukça farklı. Ki zaten bir çoğumuz artık kahveyi kupayla tüketiyoruz ve ortalama bir kupanın hacmi de 250-300 mililitre arası. Oysa markalar fincan hesaplamasını yaparken 120/125/135/150 mililitre gibi rakamları baz alıyorlar. 125 mililitreden hesaplanmış 12 fincanlık bir filtre kahve makinesi aslında sadece 5-6 kupa kahve yapabilir bunu göz ardı etmeyin. Şu durumda küçük hacimli makine tercih edecekseniz de bunu göze alarak bu kararı verin. Eğer çok sayıda misafiri bir arada ağırlayan bir eviniz varsa küçük hacim bu gibi anlarda sizin için bir işkence olabilir.

Çıkarılabilir Su Tankı

Su tankının çıkarılabilir olması su miktarını ayarlarken işinizi kolaylaştıran bir durum. Özellikle benim gibi her kahveyi mini terazilerle ölçüp biçip yapıp o kahve cinsi için doğru demleme miktarını bulmayı seven biri iseniz, kahve/su oranını belirlerken su haznesine doğru miktarda su koyduğunuzu ölçmek için önemli bir özellik. Aksi taktirde başka bir kapta veya karafta ölçüp öyle koymanız gerekir ki bu da hazırlama sürecine bir adım daha eklemek demek. Ayrıca su tankı temizliği içinde faydalı bir özellik diyebilirim.

Filtre Kahve Makinesi Sıcak Tutma Süresi

Bu özellik cam karaflı makineler için. Artık makinelerin hepsinde otomatik kapanma özelliği var. Yoksa zaten o makineyi almayın. Bu otomatik kapanma özellikleri genellikle 40 dk, 1 saat ve 2 saat seviyelerinde. Bunlar arasından ben 1 saat olanı tercih ediyorum. Genelde 400 ml kupada kahve içiyorum ve özellikle yoğun çalıştığım anlarda peşpeşe iki kahve içmek gibi bir alışkanlığım var. İlk kupayı yaklaşık 30-35 dk içinde tüketiyorum. Sonra kısa bir ara verip ikinci kupamı makineden alıyorum. Şu halde benim ihtiyacım 1 saatlik sıcak tutma süresi. 2 Saatin benim için çok önemi yok. Zaten 1 saatten sonra kahve tadı da değişmiş oluyor ve keyfi azalıyor. O halde karar vermeniz gereken, 40 dakika mı? 1 saat mi? 40 dk’ya göre 1 saat sıcak tutan bir filtre kahve makinesi sıcak tutma sürecinde %50 daha fazla enerji tüketiyor demektir.

Kahve Öğütme Özelliği – Öğütücü / Değirmen

Daha önceki yazılarımı okuduysanız kombo ürünlere sıcak bakmadığımı görmüşsünüzdür. Bunun ana sebebi ise bir ürün arızalandığında ya da istediğiniz performansı sergilemediğinde iki üründen de vaz geçmiş olursunuz. Tamire gönderdiğinizde iki ürünü birden göndermek zorundasınızdır. Öte yandan eminim ki ilerleyen zamanlarda evinize başka makine veya demleme ekipmanı alacaksınız. Bunlar için öğütme işi için yine bir değirmen almanız gerekecek. Yine de bazı durumlarda böyle makinelere ihtiyaç olabilir. Örneğin iş yerinize alıyorsanız ve önceden öğütülmüş kahvenin bir halta yaramadığının farkındaysanız iş yerine ayrıca bir öğütücü almak sizin için sıkıntılı olabilir. Şu durumda bu özellik sizin ihtiyacınızdır ve böyle makinelere bakmanız gerekir. Ama benim tavsiyem bir kere daha kombo ürünlerden uzak durmanız doğrultusunda olacak.

Kireç Önleyici Özellik / Kireci Kendi Kendine Temizleme

Sıcak su üreten bir çok makinede karşımıza çıkan bir durum bu, özellikle kahveyi musluk suyuyla hazırlıyorsanız sizin için bir anlam ifade edebilir ama çok elzem bir şey değil. Çamaşır makinelerindeki calgon gibi düşünün, ben daha rezistansı kireç tuttuğu için büyük masraflar çıkartan bir çamaşır makinesi görmedim. Zaten kireç o rezistans kireç tuttuğunda makinenin ömrü dolmuş oluyor. Kahve makinelerinde ise yılda bir defa uygun fiyata alacağınız bir kireç çözcü ile (bkz. Durgol) temizleme yaparsanız makinenizde hiçbir sıkıntı olmaz. Zaten kahvenizi hazırlarken musluk suyu kullanmayın. %99’u su olan bir içecekte en önemli şey suyun kalitesi bu yüzden içme suyu kullanın. Tam olarak nasıl bir su derseniz şu yazımda onu da anlatmıştım.

Kahve Suyu Nasıl Olmalı?

Filtre Kahve Makinesi Damlama Emniyeti

Çok önemli bir özellik ama artık bütün makinelerde mevcut. Karafı alttan aldığınızda yukarıdan ısıtıcıya damlama olmasını engelleyen yay ve contadan oluşan mekanizma.

Buraya kadar Filtre Kahve Makinesi seçiminde dikkat etmeniz gereken kara noktalarını anlatmaya çalıştım. Bu özellikler sizin için bir anlam ifade etmeye başladıysa artık makine seçiminizi yapabilirsiniz. Aşağıdaki devam yazımda eticaret sitelerinde bulabileceğiniz Filtre Kahve makinelerinin dikkat çeken özellikleri ve kullanıcı yorumlarına yer verdim. Makineler ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yazının yorum bölümünde belirtebilirsiniz. Özellikler vs diğer konular için de bu yazın yorum bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Filtre Kahve Makinesi Özellikleri Ne Anlama Geliyor?

Filtre Kahve Makinesi Tavsiyeleri – Hangisi Alınmalı?

Filtre Kahve Makinesi Kullanımı, Bakımı, Temizliği Hakkında Tavsiyeler

Makineniz şimdiden hayırlı olsun.

Kahve Makinenizi seçtiyseniz geriye doğru kahve çekirdeğini bulmak kaldı, bu konuda da size yardımcı olacak bir yazı hazırladım

Nitelikli Kahve Nereden Alınır / Üçüncü Nesil Kahveciler

Kahve Makinesi İnceleme Yazıları

-İlginizi Çekebilir-

42 YORUMLAR

 1. Ömer Bey burdan da merhaba :)

  Daha once sormayı unuttum, bu yazınızı tekrar okurken aklıma geldi. Kendinden filtreli makineler plastik filtre kullanıyor ve önermiyorsunuz. Bahsetmediginize gore metal filtreli kahve makinesi yok doğru muyum?

  • Esra Hanım Merhaba,
   Herşeyi metal olan bir filtre bbilmiyorum ama süzgeçi bölümü metal ara bağlantıları plastik olan ürünler var. Bir Diğer yazıda belirttiğiniz EKF 7800’ün süzgeç bölümü metal ve süzgeçleri birbirine bağlayan hatları ise plastik.
   Her ne kadar filtresi metal ve güzel olsa da kağıdın sağladığı süme performansını sağlamıyor malesef. Ayrıca zamanla bu tip filtrelerin delikleri arasında tıkanmalar olabiliyor ve bu dda lezzeti etkiliyor, çok çok iyi temizlenmesi gerekli. Ben hem kağıt hem de kendi içinden çıkan filtreyle deneyin derim hangisini beğernirseniz öyle ilerlersiniz.
   Sevgiler

   • Evet bunu ısrarla belirttiğiniz icin mutlaka kağıt filtre alıp deneyeceğim, filtrenin ömrünü kısaltmak istemem. Çok çok teşekkür ederim, her yerden ayrı ayrı ilgileniyorsunuz. Sitenizi incelemeye devam ediyorum, aklıma takılan bi sey olursa yine rahatsız edeceğim ?

    Tekrar görüşmek dileğiyle.

 2. Merhabalar,
  İkinci el bir fif marka Alman malı filtre kahve makinam var cam karaflı. Anladığım kadarıyla yeni bir makina değil kaç yıllık olduğunu bilmiyorum Altında sıcak tutan yer var. Kahveyi demleyip bir kere içip bir saat sonra tekrar içmek istiyorum fakat makinanın içinde su kalmadığı için bunu yapınca makinaya zarar vermekten korkuyorum. Makina yanar mı birşey olur mu ? Bir fikir verebilir misiniz ?

  • Melih Bey Merhaba,
   Bahsettiğiniz makineyi bilmiyorum ama normalde bu problemli bir işlem değil. Makineler su bittikten sonra kahveyi ısıtmaya devam ederler. Eğer makine kapandıktan sonra su koymadan çalıştırırsanız makine su bitti diye düşünerek kahveyi ısıtmaya devam edecektir. Ve günümüz makinelerinde bu bir problem değil, makineye de bir zarar vermez.
   Sevgiler

 3. merhaba , arçelik pahalı olunca önerdiğiniz electrolux EKF7800 fiyatı arçelikten de yüksek . bu durumda uygun fiyatlı ve iyi bir makine olarak beko mu tavsiye edersiniz ,

  • Ebru Hanım Merhaba,
   Maalesef ister istemez bu durum oluşuyor, biraz olsun öne çıkan ürünler zamanla fiyatta da yukarı çıkıyor. Yazıdaki bu yorumu 2 yıl kadar önce yazdım. O zaman Arçelik’in fiyatı bu seviyelere gelmişti.
   Yalnız şu anki durum biraz daha farklı.
   COVID-19 etkisi bu. Ürün bulunmaması, TR stok durumu vs doğrudan etkili. Öte yandan ben hiç bir zaman doğrudan gidin bu ürünü alın demiyorum, çünkü en iyi makine sizin ihtiyacınızı karşılayan makine.
   Bunun dışında herkesin bütçesi de farklı, sizin ucuz dediğiniz ürün bir başka kişi için oldukça pahalı da olabilir. Yazıları okuyun derim, canlı yayın kaydımızı seyredin ve ihtiyaçlarınızı belirleyin, sonrasında bu ihtiyaca uygun olan ürünleri eleyip benim yazdıklarımı da dikkate alarak bütçenizle kıyaslayın. Ürünler hakkında sorunuz varsa yanıtlayayım ama doğrudan bir öneride bulunamıyorum maalesef.
   Sevgiler

  • Ayşegül Hanım Merhaba,
   Hangi makine, marka ve modeli paylaşabilir misiniz? Bahsettiğiniz bir espresso makinesi sanırım bardak ısıtma ve sıcak tutma özelliği espresso makinelerinde var ve bir çoğu özel bir ısıtma sistemi kullanmaz sadece kazanın ısısını kullanır.
   Sevgiler

 4. Filtre Kahve Makinesi için sormuştum,Delonghi ıcm2.1 de taban ısıtma özelliği var mesela bu özelliğin ne olduğunu ben tam olarak anlayamadım ve bu özellik olmayan makinelerde o zaman karaf dahamı az ısınır bunu öğrenmek istiyorum

  • Ayşegül Hanım Merhaba,
   Cam kararf makinelerde var bu özellik. Kahve demlemesi tamamlandıktan sonra belli bir süre (genelde 30-60 dk arası) kahveyi alttan ısıtmayla sıcak tutuyor.
   Bu özellik olmayan cam karaf makine yoktur. Bu özelliğin olmadığı makineler termos karaf kullanırlar.
   Sevgiler

 5. Benim merak ettiğim bütün filtre makinaları plastik mi. Malum plastiğin sürekli ısınmasının kanserojen bir etkisi olacaktır. Bu açıdan plastik olmayan tavsiye edebileceğiniz bir ürün var mı?

  • Merhaba,
   Maalesef günümüzdeki hemen hemen her makinenin sıcak su ile temas eden plastik yüzeyleri var. Bunlardan bazıları bunu minimize ediyor, bazısı çok yüksek kalitede plastik kullanıyor.
   Suyun kahveye püskürtüldüğü başlık hemen hemen her makinede plastik ve bir çoğunun filtre tutucu hazneleri plastik.
   Plastik hassasiyetiniz varsa bunlardan olabildiğince usaklaşmanın birinci yolu manuel demleme ekipmanları, porselen/seramik dripperlar veya chemex olabilir. Öte yandan Chemex’in ottomatic diye elektrikli ve ısıtmalı bir ürünü de var ona da bakabilirsiniz.
   Bu ürüne benzer yakın zamanda fakir ve bir kaç marka daha ürün çıkardılar.
   Sevgiler

 6. Merhaba Ömer bey,

  Benim sorum çok daha ilkel. Şöyle ki; plaza çalışanı olduğumdan sürekli sb tan kahve alan biriydim. Günde 2 bardak içen biriydim.Misto, latte gibi sütlü kahveler tercih ediyordum. Daha sonra şirketteki arkadaşlarımın yönlendirmesiyle 3. nesil kahvecilerden kahve aldık ve kendimiz öğütüp eloctrolux un espresso makinesinde kahve yapmaya başladık. Gerçekten lezzeti bir başka oluyormuş. SB kahveleri gerçekten yanıkmış bunu da fark ettim. Derken hamile olunca kahveye ara verdim, gündemimizde de korona olunca ve yeni nesil kahvenin tadını alınca hazır kahvecilerden uzak durma gayreti içerisindeyim. Hamilelik sonrası uykusuzluk için de kahve en büyük yardımcım olacak. Bu yüzden kahve makinesi almak istiyorum. Filtre kahveye süt katarakta içebilirim (bu kısımda sorum saçmalaşacak ama kafam karışık) herhalde ama sanırım filtre kahve makinesinin boyutu günde 2 kere içebilecek hadi 3 kupa içebilecek biri için fazla. Espresso ya mı yönlenmeliyim filtreye mi? iyi bir makinenin fiyatı da az değil filtre kahve makinelerinde çünkü. sizce kahve içtim diyebilmek için hangi kahve makine türü alınmalı ?

  • Gamze Hanım Merhaba,
   Öncelikle hamileliğiniz hayırlı olsun, sağlıklı ve mutlu sekilde yavrunuza kavusmanızı temenni ederim.
   Evde eğer sadece siz kahve içecekseniz manuel ürünlere yönelebilirsiniz. Tek kişilik kahve hazırlamak için en ideal ürün aeropress. (https://mokapota.com/kahve/aeropress-ile-nasil-kahve-yapilir/35437) böylece filtre edilmiş espresso kıvamında bir kahveye erişirsiniz. Su eklerseniz filtre kahve üstüne biraz da süt eklerseniz olur size misto. Direkt süt eklerseniz latte veya cappuccino lezzetine erisirsiniz. İki çocuk babası olarak şunu da belirteyim ki hamilelik sonrası emzirme döneminde yediğiniz içtiğiniz şeylerin çocuğunuza geçmesi kafeinin bebek için uykusuzluk yapma ihtimalleri çıkacak karşınıza, bu durumda aeropress, espresso gibi düşük miktarda yoğun kahve çıktısı verdiği için filtre kahveye göre daha düşük kafein almanızı sağlayacaktır.
   Öte yandan her seferinde iki kişilik filtre kahve yapacaksanız bunun için makine alabilirsiniz.
   Yok sadece tek kişiyim derseniz küçük veya tek kişilik fiktre kahve makineleri yanısıra v60 benzeri pour over manuel demleme ekipmanlarına da yönelebilirsiniz.
   Umarım faydalı olabilmişimdir
   Sevgiler

 7. Omer bey merhaba Braun filtre lahve makinesi su haznesi bolumunde beyaz plastik bir filtre varm 3 ayda bir degistirilmesi onerilen. O olmadan kahveyi pisirebilirmiyimm onemi ve anlami nedir. Su an internette uygun fiyata bulamadim. Icme suyuyla kahvemi filtre kagidiyla birlikte yapsam ve su an icin filtre kullannasan zarari var midir. cook tesekkurler

  • Ebru Hanım Selamlar,
   Avrupa üretimi kahve makinelerinin bir çoğunda filtre vardır. Çünkü Avrupa’nın musluk suyundaki toplam çözünmüş katı madde (TDS) miktarı çok fazladır. Ülkemizdeki musluk suları dahi Avrupaya göre çok düşük TDS değerine sahip, kaldı ki bir çoğumuz 100TDS altında olan damacana suları kullanıyoruz. Arıtma suların büyük kısmında da zaten TDS değeri “0”. Böyle olunca bu filtreyi kullanmanıza gerekyor. Kullanım sıklığınıza göre 6-12 ayda bir kireç çözme işlemi uygulamanız yeterli olur makinenize.
   Sevgiler

 8. merhabalar 24 kasım öğretmenler günü için kendime filtre makinesi bakıyorum.Ama kararda veremiyorum.
  Aroma özelliği olsun.Ve sıcak olsuN istiyorum.Eşim ve ben çok içiyoruz dışarıda ama maalesef korona nedni ile çıkamayınca.Tüm yazılarınızı yaptığını canlı bağlantıyı dahi izledim ama yok karar veremiyorum.Lütfen şu kararsızlığıma çare.Bilindik marka olmak zorunda değil.Yeter ki aroma ve sıcak olsun.

 9. Merhaba Ömer bey
  Arçelik K 8115 KM inlove 999 TL iken
  Arçelik FK 6910 resital 600 TL iken
  Bosch TKA 8631 styline 700/1200 arası iken
  Özellik olarak ve fiyat performansı olarak hangisini tavsiye edersiniz bir türlü karar veremedik.
  Bir sorum daha var filtre kahveye süt katarak içenler var eğer bunu denemek istersek sütü ayrı bir yerde ısıtıp fincana katmalı veya kahve makinasının su haznesine yarı su yarı süt şeklinde katılabilirmi sırf çevremde sütlü tadı daha farklı oluyor dedikleri için meraktan soruyorum ve son olarak filtre kahvede tavsiye edebileceğiniz marka ve hazır çekilmişmi almak gerek yoksa kendimizmi çekmeliyiz keyifli bir kahve içimi için .??
  Şimdiden çok teşekkür ederim emeğinize sağlık hayırlı günler dilerim…

  • Merhaba Sevgi Hanım,
   Kişisel tercihim ile ilgili sorulara yanıt vermiyorumi ben kendi tercihimi yaptım ve ürünlerimi aldım bunu da bir çok yazımda paylaştım. Makine sizin olacağı için bu tercih de sizin olmalı.
   Ürünlerin özelliklerinden yazıda bahsediyorum, detay bir sorunuz varsa seve seve yanıtlayyım
   Süt konusuna gelince, su haznesine süt koymayı denemeyin bile arızaya sebep olursunuz, temizliği sonrasında bırakacağı koku da cabası. Yapmayın bunu :)
   Sevgiler

 10. Omer bey, oncelikle saglikli ve guzel bir sene dilekleriyle; 2 fiktre kahve makinesi arasinda kaldim Melitta Optima 100801 ve Electrolux ekf7800. Melitta ile ilgili herhangi bir yorumunuz ve oneriniz yok yazilarinizda. Esim de o makineyi almis ama ben Electrolux ile degistirmeyi dusunuyorum tavsiyeleriniz uzerine ama yinede sizden Melitta ile ilgili yorum ve oneri almadan bu degisimi yapmak istemiyorum. Kiymetli yorumlarinizi rica eder saglikla guzel bir hafta dilerim.

  • Merhabalar,
   Sizlere de güzel bir sene dilerim. EKF7800’ün Melitta Optima 100801’de olmayan bir kaç ek özlelliği var, bunlardan biri aroma fonksiyonu, bir diğeri ise üç kademe ısı ayarı Melitta’nın sahip olduğu ek özellik ise ayarlanabilir sıcak tutma süresi. 30 dakikalık dilimlerle sıcak tutma süresini 2 saate kadar uzatabiliyorsunuz. EKF7800’de bu süre 40 dakika ki 40 dakika yeterli bir zaman.
   Umarım faydam dokunmuştur
   Sevgiler

 11. Merhaba Ömer bey ; Sinbonun filtre kahve makinesini kullanıyorum. Deneme amacıyla, uygun fiyata almıştım ve fiyat/performans olarak oldukça da memnunum.Lakin kahve sıcaklığını yetersiz buluyorum, daha sıcak olmasını istiyorum (özellikle termosla yanıma aldığımda içelebilirliğini kaybediyor- ki stanley termos kullanıyorum-). Kahvenin sıcaklığı neye göre farkeder ? Satın almadan bunun ayrımını yapmamı sağlayacak bir özellik kahve makinelerinde var mıdır ?

  • Merhabalar,
   Öncelikle geç cevabım için kusura bakmayın oldukça yoğun bir haftaydı bu nedenle ancak yazabiliyorum.
   Maalesef bu konuda makine üreticileri arasında kesin bir standart yok. Genelde de ağırlıklı satış yaptıkları ülkenin kültürüne göre bu ısıyı belirliyorlar. Bizim ülke olarak farklılığımız kültürümüzde çağ ve türk kahvesi gibi ocak üstünden direkt fincana alınan içecekler olması. Bu nedenle ısı isteğimiz dıcak içeceklerde çok daha yüksek. 100 derece olsun isteriz biz hep. mümkünse 150 hatta (nasıl olacaksa) ancak kahve için ideal demleme sıcaklığı 93 derece içim sıcaklığı ise 7o-80 derece arasıdır. Kahvenin en yüksek performansı verdiği içim sıcaklığı da ayrı bir kriter, kimi çekirdekler 60 derecelerde lezzetini artıtı. Sorunuza gelince bazı makineler sıcaklık ayarı barındırıyor. 2-3 kademeli ısı ayarı olan makineler normalin daha üstünde seçeneğe de sahip bunları değerlendirmenize alabilirsiniz.
   Sevgiler

 12. Merhaba Ömer bey..
  Amazon Türkiye sitesinde; “Electrolux EKF7800 altin kaplama filtre ile en lezzetli kahveyi garanti eder” diyor. Bu makineyi tercih edersek yine de kağıt filtre kullanmalı mıyız? Yoksa yazıldığı gibi mi gerçekten.? Siz genel olarak kağıt filtre kullanımının hem lezzet hemde makine filtre ömrü açısından iyi olacağını belirtiyorsunuz. O sebeple doğrusunu öğrenmek istiyorum..

  • Betül Hanım Merhaba,
   Metal filtreler ile kağıt filtre arasında lezzet açısından oldukça hissedilir farklar var. Kağıt filtrenin süzme performansı daha iyi, öğütülmüş parçaların çok küçük taneleri metal filtre deliklerinden sızıp karafa inebiliyor ve tortulu bir görüntü oluşturuyor. Genelde de karaf dibinde bir miktar kalıntı bırakıyor. Ayrıca Kahvede lezzeti bozduğu düşünülen -düşünülen diyorum çünkü bunun aksi görüşler ve zevkler de mevcut- bazı yağlar da kağıdın yapısı nedeniyle süzülüyor. Ayrıca yağ asidik olduğu için bu doğrudan kahvenin lezzetine de etki ediyor. Kağıt filtrenin temizliği de bir o kadar kolay. Burada konu aslında tamamen sizin zevkinize kalmış durumda bu ürünü alırsanız ister kağıt ister metal filtreyle kullanabilirsiniz. Deneyip beğeninize göre ilerlersiniz.
   Sevgiler

 13. merhabalar, biraz acemiyim kahve konusunda : molent g50 öğütücüm ve metal filtreli kahve makinem var acaba hangi ayarda öğütmem gerekiyor . yardımcı olursanız sevinirim. iyi günler

  • Salih Bey Merhaba,
   Molent yerli bir üretim bir ürün ancak benim maalesef ürünü kullanma şansım olmadı.
   Kendileri ile iletişime geçerseniz destek olacaklarına inanıyorum.
   Sevgiler

 14. Merhabalar, acaba filtre kahve makinelerinde suyun filtreye aktığı haznenin Çelik olanı var mı biliyor musunuz? Yoksa hepsinin bu kısmı plastik mi?

  • Dicle Hanım Merhaba,
   Maalesef bir çok makine deplastik aksam kullanılıyor. Dışta olmasa bile içerde suyu taşıyan borulardan tutunda sıcak su mekanizmasının bazı küçük parçalarına kadar plastikle temas var.
   Ancak makinelerde kullanılan plastiklerin sağlık kurumları onayları var bu plastiklerin erişilebilecek en yüksek sıcaklıkta deforma olmaması gerekiyor ki bu sıcaklık 95 derece civarında. En düşük kaliteli onaylı plastik bile 130-140 derecenin üstünde deformasyona başlıyor. Ama tabi bilim ve kurumların aldığı kararlar ve yapılan testler hep bir muamma
   Bu konuda hassasiyetiniz varsa V60 ya da Chemex’e yönlenmenizi önerebilirim
   Sevgiler

 15. Merhabalar öncelikle teşekkürler bilgilendirmeniz için. Bim’de satılan Fakir Km1011 Filtre Kahve Makinası hakkında ne düşünüyorsunuz? Cam ve sıcak tutma özelliği de mevcut

  • Selamlar,
   Basit giriş seviyesi bir ürün çok şey beklememek gerek. Kullanılan malzeme ve plastik kalitesi maalesef oldukça düşük. Bu fiyatlara artık ürün bulmak da çok kolay değil biliyorum ancak iş görsün diye alıyorsanız sizin kararınız ancak tavsiye ederim de demem
   Sevgiler


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: Korumalı İçerik !!
Exit mobile version