-İlginizi Çekebilir-
-İlginizi Çekebilir-
Ana Sayfa Kahve Filtre Kahve Makinesi Tavsiyeleri – Hangisi Alınmalı?

Filtre Kahve Makinesi Tavsiyeleri – Hangisi Alınmalı?

608
-İlginizi Çekebilir-

İçindekiler

Filtre Kahve Makinesi seçimi oldukça zor bir konu, üreticilere bakarsanız ultra teknolojik muhteşem ürünler sunuyorlar, oysa ki bütün iş ısıtılmış suyun kahvenin üstüne standard bir debi ile akıtılması. Burada elbette kullanılan teknik bazı özellikler var ama bunlara teknolojik demek çok doğru olmaz zira çooook uzun yıllardır filtre kahve makinelerinin çalışma prensibi aynı. Yine de her bir üreticinin suyu püskürtme şeklinin ayrı isimlendirilmiş patenti mevcut.

Eğer Doğrudan bu yazıyı okumaya başladıysanız lütfen durun ve öncelikle. Filtre Kahve Makinesi Seçimi yazımı okuyun. Yazıda günümüz filtre kahve makinelerinin hangi özellikleri barındırdığını ve bu özelliklerden hangilerine ihtiyacınız olabileceği konusunda detaylara yer verdim.

-İlginizi Çekebilir-

Bu yazı sayfalardan oluşmaktadır. Sayfa altında diğer sayfaların rakamlarına tıklayarak okumaya devam edebilirsiniz…

Eğer zaten o yazıyı okuyarak buraya geldiyseniz lütfen devam edin. Aşağıdaki devam yazımda eticaret sitelerinde bulabileceğiniz Filtre Kahve makinelerinin dikkat çeken özellikleri ve kullanıcı yorumlarına yer vermeye gayret edeceğim. Yazıda yer almayan makineler ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünde belirtebilirsiniz. Böylece yazıya da dahil edebilirim.

Yazıyı okurken, yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz

Ürün incelemelerine geçmeden önce MokaPota Youtube kanalında #CoronaCafe konseptinde yaptığımız canlı yayın kaydını seyretmenizi tavsiye ederim.

Goldmaster Zinde Gm-7331 Filtre Kahve Makinesi

Her ne kadar görselinde iki fincan kahve görünse de sadece 300 ml kahve hazırlayan bir ürün. İçindeki filtrenin bir standardı yok bu nedenle kağıt filtre kullanmanız pek mümkün değil. Plastik filtresini kullanmanız zorunluluk.

Bazı şirketler ofiste masanıza bu tür cihazları koymanıza izin verebiliyor, ancak böyle bir durumda az yer kaplasın ve doğrudan kupaya kahve alayım düşünceniz varsa değerlendirebilirsiniz. Onun dışında oldukça ucuz olmasına karşın evde kullanım için çok da uygun bulmadığım bir ürün. Zaten alsanız da kısa bir süre sonra değiştirmek isteyeceksiniz.


Goldmaster Zinde Gm-7331 hakkında okuduğum şu yorum ise diğer negatif yorumların bir özeti gibi “Görüntüde tek düğmeye basınca, iki küçük sevimli bardak dolusu kahve verecek sanıyorsunuz. Ancak düğmeye basıp içeri gidip geri geldiğinizde, eş dolum yapamadığını ve neredeyse bir bardak dolusu kahvenin yere boşaldığını görüyorsunuz.” Ama tek başına yaşayıp sadece tek kupa ile kahve tüketen kişilerin pozitif yorumlarını da göz ardı etmemek gerek. “Makine” diyeceğim dilim pek varmıyor, alet’ın bütün kontrolleri manuel, su bitince sizin kapatmanız gerekiyor. Taşma yapmaması için suyu kullanacağınız kupa ile ölçerek koymanızda fayda var.


Sinbo Scm-2938 Filtre Kahve Makinesi

Sinbo Scm-2938 Piyasadaki en ucuz kahve makinelerinden biri. Sinbo zaten bu segmente hitap eden bir ürün portföyüne sahip. Gerçi son 5 yıldır yumurta pişirme makinelerini kullanıyorum ve çok memnunum ama bu üründe durum biraz farklı.

2 numara filtre kullanan ürünün kapasitesi de oldukça az ve maalesef kullanıcılar tarafından malzeme kalitesi yönünden çok fazla eleştiri alıyor. parçaların bazılarının daha kutuyu açarken kırıldığını belirtenler de var. kullanılan plastik kalitesi ve işçilik de düşük seviyede. Maliyet odaklı yaklaşsanız bile tavsiye etmeyeceğim bir ürün. Elbette geniş servis ağı var ve destek alıyorsunuz ama astarı yüzünden pahalıya gelebilecek bir makine olduğunu düşünüyorum.


Hotpoint Ariston CM TDC DR0 / Hotpoint Ariston CM TDC DSL0 / Hotpoint Ariston CM TDC DXB0 Filtre Kahve Makineleri

1250 ml su tankı kapasitesi olan bu ürün uygun fiyatı nedeniyle en çok satılan ürünlerden. Asıl işlevini yerine getiriyor ve fakat extra bir özellik sunmuyor. Hotpoint Ariston CM TDC DR0 ve DSL0 plastik dış yüzeye sahipken DXB0 modelinde paslanmaz çelik dış yüzey kullanılmış. Cam karafa sahip olan makinenin otomatik kapanma süresi 40 dk. Yani kahvenizi 40 dakika boyunca sıcak tutuyor. 4 numara filtre kağıdı kullanan ve su haznesi çıkmayan makine için bir çok kullanıcının memnun kaldığını, asgari ihtiyaçlarını karşıladığını belirten yorumları var. Ancak tabi ucuz olmasının bazı getirileri de hissediliyor, erken bozulan, kırılan parça raporlayan kişiler de olmuş. Türkiyedeki servis ağında bir sıkıntı yok, böyle bir problem yaşarsanız problemi çözmeniz kolay olur. Aroma, zamanlama vs extra özellikleri bulunmayan minimum fiyata minimum ihtiyacı karşılayan bir makine arıyorsanız tercih edilebilir.


Philips Hd7461 Filtre Kahve Makinesi

Philipsin bu ürünü temel bir kahve makinesi hiç bir ek özellik içermiyor. Swirl diye adlandırılan aroma çubuğu diye de bahsedilen karaf içerisindeki çubuk, kahvenin önce karaf tabanına erişmesini oradan karaf içine yayılmasını sağlıyor. Bu ne sağlıyor derseniz bence temizleme zorluğu dışında başka hiç bir ek fayda sağlamıyor. Çok temel bir makineye ihtiyacınız varsa, ek özelliklere ihtiyacınız yoksa değerlendirebilirsiniz elbette ama çok da fazla birşey beklememek gerek.

Philips HD7769 Öğütücülü Filtre Kahve

Öğütücüyü her zaman ayrı almanızı tavsiye ediyorum, böylece hem bir ürünarızalanırsa diğerinden de olmazsınız hem de farklı demleme yöntemleri için de öğütme yapma şansına sahip olursunuz. Demleme ekipman çeşitliliğinizi artırdıkça ayrı bir öğütücüye sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu farkedeceksiniz. Ama hep dediğim gibi herkesin ihtiyacı farklı sizin mutfakta yeriniz darsa iki ayrı ürüne yeriniz yoksa ama yine de öğütmeyi kendinizin yapmasının ne kadar önemli olduğunun bilincindeyseniz o zaman böyle bir ürünü değerlendirme alabilirsiniz.

Philips Hd7768‘in üretimi Philips taafından durdurulup yerine bir üst versiyonu olan Philips Hd7769 piyasaya sürüldü. Açıkçası bu konuda bir açıklama yok ve bilinen bir konu yok ancak ortada böyle bir durum varken 7768 ürününden uzak durum alacaksanız 7769 modeline yönelmek en akıllıcası olacaktır.

Bu tip makinelerin bilinen bir kaç kasası var ama Philips tamamen kendine özgü bir dizayn ve özelliklerle karşımıza çıkıyor. İki ayrı çekirdek tipinde öğütme yapabiliyor olması güzel bir özellik olsa da çekirdekleri makine içinde değil de kendi paketlerinde tutmanızı tavsiye ederim. Tazelikleri daha uzun süre korunur böylece. Ama tüketiminiz çok fazla ise bu özellik işinize yarayabilir. Bu özellik dışında makine. Normal demleme dışında 2 ayrı aroma fonksiyonuna sahip, öğütme inceliği sınırlı olsa da ayarlanabiliyor, programlama özelliği de olan makine 10 dakika ile 120 dakika arasında ayarlanabilir sıcak tutma özelliğine sahip. 1.2 litre hacmi ve 80-85 derece içim sıcaklığı ile piyasadaki en geniş özelliklere sahip makine olduğunu söyleyebilirim.


Vestel 1001Z ve Vestel Keyif K2001 Filtre Kahve Makinesi

Asgari ihtiyacı karşılayan yerli bir makine arıyorsanız Vestel sizi çağırıyor. Vestel 1001Z ve Vestel Keyif K2001 Extra hiç bir özelliği olmayan ama yerli olan ürünler. Kullanıcıları üründen memnunlar. Servis ağı da oldukça geniş olduğu için gerçekten düşük bir bütçeye sahipseniz tercih edebileceğiniz ürünler. İki ürün de 4 numara filtre ve cam karafa sahip. İşlev olarak bir farkları yok, sadece dizayn farklı.


Vestel Şölen K3000 Inox Filtre Kahve Makinesi

Vestel Şölen K3000 Inox Yukarıdaki Vestel ürünlerine göre daha şık görünen fiyatı da o kadar yüksek olmayan bir ürün. Aroma fonksiyonu sunmuyor ama zamanlama fonksiyonu mevcut. Kahveyi hazırladıktan sonra 2 saat kadar sıcak tutan Vestel Şölen K3000 Inox Filtre Kahve Makinesi zamanlama fonksiyonu sizin için önemliyse tercih edilebilir.


Arzum AR3081 Brewtime Delux Filtre Kahve Makinesi

Arzum AR3081 Aroma ve Programlama özelliklerine sahip bir filtre kahve makinesi. 1500ml Cam karafa sahip ürünün su haznesi çıkmıyor vekahve bölümüyle aynı kapak altında. Aynı kapak altında olması tavsiye etmediğim bir durum. Herhangi bir nedenle kahvenizi koyarken su haznesine kaçabilir veya soğuk su kahve üstüne dökülebilir.

Su haznesinin çıkmaması hem temizleme hem de su doldurma işleminde biraz zorluk yaratacaktır. Yabancı ürünlere göre daha düşük fiyatla piyasada yer alıyor ve bütçeniz yoksa belirttiğim noktalar göz önünde tutularak düşünülebilir. Kullanıcı yorumları henüz olgunlaşmamış durumda bu nedenle deneyim için pozitif/negatif bir şey söylemek doğru olmaz. Böyle durumlarda kafanızdaki marka imajı karar desteği yaratıyor.


Delonghi ICM 15210 Filtre Kahve Makinesi

Hotpoint Aristonla oldukça yakın fiyatlara satılan delonghinin bu modeli Cam Karaf, 40 dakika sıcak tutma özelliği sunuyor. Su haznesi çıkmayan ürün extra hiç bir özellik barındırmıyor. Kullanıcıların büyük kısmı üründen memnun ancak bazı kullanıcılardan su sıcaklığı ile ilgili problem rapor edilmiş. Bu nedenle ürünü iade edenler de mevcut. Bazı kullanıcılar da kahvede plastik kokusu olduğunu belirtmiş ancak bu bu tür düşük fiyatlı makinelerde (hatta bazen yüksek fiyatlılarda bile) plastik kokusu karşılaşılan bir durum. Aldığınızda kullanmadan önce 3-4 kere tam dolu sıcak su ile çalıştırırsanız bu problemi yaşamazsınız. Maximum 1-2 hafta ilk çalıştırdığınızda plastik kokusu gelebilir ama bu kahvenize sinmez. Sonrasında ise bu koku geçer. makine standard 4 numara filtre kullanıyor.


Bu yazı sayfalardan oluşmaktadır. Sayfa altında diğer sayfaların rakamlarına tıklayarak okumaya devam edebilirsiniz…

-İlginizi Çekebilir-

608 YORUMLAR

 1. Merhabalar
  Öncelikle böyle güzel içerikte bir site oluşturduğunuz için sizlere teşekkür ederim. Benim de sizlere bir sorum olacak
  Evde çok sık kahve içmesem de haftada 4-5 bardak içiyorum. Bunda da keyifli içmek istediğim için güzel çekirdeklerle maliyeti yükseltmeden bir çözüm arıyorum. v60 tarzı demleme yöntemleri evde efektif mi birden fazla kişi için hazırlamak mümkün mü, yoksa direkt makine mi almalıyım
  teşekkürler

  • Yiğit Bey Merhaba,
   V60 demleme yöntemi makine ile kahve demlemeye göre çok çok daha iyi sonuç veren bir yöntem, Demleme süresini kendiniz ayarlayabildiğiniz için makine ile demlemeye göre daha özelleştirilebilir bir yöntem. Isıya dayanıklı bir sürahi/karaf tarzı bir şey alırsanız 3-4 kişilik kahve hazırlayabilirsiniz. Buradaki kritik nokta mutlaka kahvenizi çekirdek olarak alın ve öğütücü ile evde kendiniz öğütün.

 2. Merhaba,çok güzel ve yalın bir siteniz var,emeğinize sağlık:)özellikle benim gibi filtre kahve işlerinden fazla anlamayan birisi için oldukça eğici;tşk ederim.Türk kahvesi sever arada bir nescafe(zararları olduğunu öğrendikten sonra bıraktım) içen birisi olarak filtre kahve makinesi almaya karar verdiğimde sitenizle tanıştım.Bilgilendirmeleriniz ışığında artık kararımı verdim sanıyorum.(arçelik in love)Bu noktada tavsiyenize ihtiyacım var :)İlk başlangıç olarak ne marka kahve almalıyım bunu bilemiyorum,kahveyi sütlü içmeyi seven biri olarak ayrıca bir süt köpürtücü ve kahve öğütücü de almalımıyım?beni bu konularda aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

  • Banu Hanim merhaba, ogutucu mutlaka alin, gercek kahve lezzeti icin cekirdeklerin o an ogutulmasi gerekli. Ustelik onceden oguttururseniz ertesi gun tadinin cok degistigini farkedersiniz.

   Ote yandan mutfakta yerim kisitli diyorsaniz -kombo urunleri cok onermesem de- yer kisiti soz konusuysa homend 5002 ogutuculu filtre kahve makinesini dusunebilirsiniz. Gecenlerde bir arkadasima aldik. Ilk kurulum ve kullanimi birlikte yaptik, kullanimi pratik ve cekirdek haznesine hic bir sekilde buhar sizdirmiyor. Bunu onerebilirim. Ama ideali makine ve ogutucunun ayri olmasi. Ilerde espresso makinesi alirsaniz yine bir harici ogutucuye ihtiyaciniz olacak zaten.

   Eger misto seviyorsaniz (sutlu filtre kahve) sut kopurtucuye ihtiyaciniz yok. Sutu bir miktar isitip veya oda sicakliginda kahvenize ekleyerek tuketebilirsiniz. Ama latte veya cappuccino seviyorsaniz, bunlar espresso bazli icecekler oldugu icin filtre kahve makinesi yerine espresso makinesi almaniz gerekir ki onlarda da zaten sut kopurtucu var.

   Hangi kahve konusuna reklam olmamasi icin buradan cevap veremiyorum, bir iki onerimi gun icinde mail adresinize gonderirim. Simdiden hayirli olsun. Sevgiler…

 3. Selamlar,
  Emeğinize sağlık bilgilendirmeleriniz için.

  Ancak, 01.eylül.2018 itibariyle piyasada ürün kıyaslaması yaptığımda öğütücülü ürünler grubunda önerdiğiniz Homend 5002 modeli piyasada yaklaşık 660 TL iken DeLonghi öğütücülü KG521.M modeli 500 TL’ye satılmakta.

  Bu durumda DeLonghi mi yoksa sizin incelemesini yaptığınız Homend mi doğru tercih olur (öğütücülü, aromalı, cam karaflı, süre programlı bir kahve makinesi arayanlar için)?

  Teşekkürler

  • Ahmet Bey Merhaba,
   Sanırım bir yanlışlık söz konusu, Delonghi KG521.M “sadece” öğütücüdür. “Öğütücülü filtre kahve makinesi” değildir. Homend 5002 ise öğütücü ve filtre kahve makinesi birlikte olan kombin üründür. Ürünleri tekrar incelemenizde fayda var.
   Sevgiler.

   • Haklısınız, ama web sitelerinde kahve makinesi yazıyordu. Siz yazınca tekrar inceledim, malesef sadece öğürücüymüş.
    Bu durumda homend 5002 sanırım, doğru mudur?

      • Selamlar, bunun temel iki nedeni var, birinde bir ariza yasarsaniz digerini de tamir suresi icinde kaybedersiniz, ileride ikisinden birini upgrade etmek isterseniz bunu yapamazsiniz. Ogutuculu filtrekahve makinelerinde ise durum biraz daha sıkıntılı. Başka bir makine veya ekipmanla demleme yapmak isterseniz ona uygun öğütme yapamazsınız.
       Sevgiler

 4. Ben filtre kahve makinesi almak istiyorum, yeni başlayanlar için önerdiklerinizi okudum ancak “Philips Café Gaia HD7565/20 Filtre Kahve Makinesi” hakkında bir yorumda bulunmamışsınız. “Electrolux EKF3300” ile Philips’i düşünüyorum hangisini tavsiye edersiniz?

  • Merhaba,
   Bu iki ürün de temel özellikleri barındıran ürünler, philips’te ek olarak karıştırıcı eklenmiş. Çok da elzem bir özellik değil siz kahveyi fincana dökerken zaten bu kendiliğinden sağlanıyor. Ayrıca temizlik açısından da işi biraz zorlaştıracağı düşüncesindeyim.Philips 30dk sonrasında otomatik kapanıyor. Electrolüx’te bu süre 40 dakika. Ben 40-60 dk arası tercih ediyorum çünkü ilk fincanı tüketmem yaklaşık 30-35 dk’yı buluyor. Electrolux’ün ise hacmi daha fazla. Eğer çok kahve tüketen veya bolca arkadaş ağırlayan biriyseniz elektrolüx tercih edilebilir.
   Sevgiler

 5. merhaba 30 yada 40 kişinin bulunduğu kurumsal bir şirkette çalışıyorum kahve bizim için önemli,
  çekilmiş hazır filtre kahve kullanıyorum kullandığım cihaz PHİLİPS HD 7686 CİHAZ 3 üncü yılında bozuldu morhipoda 160 philips in kendi sitesinde 200 tl tamiri için 180 tl istediler.
  çok iyi uzun ömürlü 2 saat sıcak tutma özellikli yani cam hazneli bir makine arıyorum kahve kullanımı çok fazla dolayısıyla uzun ömürlü bir cıhaz arıyorum ne tavsiye edersiniz fiyatı çok önemli değil sağlamlık uzun ömür ve çok sık kahve yapımı esastır benim için,endrüstiyel bir makinemi alsam acaba diye düşünüyorum,
  bana ne tavsiye edersiniz öneriniz nedir şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Murat Bey Merhaba,
   Açıkçası 3 yıl dayanması bile dayanıklı bir cihaz olduğunu gösteriyor. 30-40 kişiden bahsediyorsunuz ve şirket ortamı. Makineye ne kadar iyi bakarsanız bakın sizin dışınızda da kullanımlar olduğu için evdeki kadar iyi bakmak mümkün değil. Üstelik kahve bizim için önemli dediğinize göre de kullanan kişi sayısı yada kullanım miktarı oldukça fazla.

   Bu makineler ev kullanımı için üretiliyor yani günde max 2 kullanım ortalamada isr haftada 4-5 kullanım diye düşünebilirsiniz. Bu rakamlarla bile maximum 8 yıl dayanıyor. Dolayısıyla emektarı son noktaya kadar kullanmışsınız diyebilirim.

   Bunları göz önüne aldığınızda ve bütçe sorununuz da olmadığına göre profesyonel makinelere yönelmek en sağlıklısı olacaktır. Üstelik kahve tüketiminiz fazlaysa çift karaflı modelleri bile düşünebilirsiniz.

   Profesyonel makineler ev tipi makinelere göre daha pahalı olup (7-8 katı olabilir) standart filtre kahve makinelerinden farklı bir filtre kağıdı kullanırlar. Bu filtre kağıtlarını marketlerde bulamazsınız. Ama internetten sipariş verebilirsiniz. Yedekli gittiğiniz sürece bunda da problem olmaz. Piyasada en çok gördüğüm Bunn marka makineler konuştuğum bir kaç kişi de gayet memnundu.

   Toparlayacak olursak,
   Profesyonel makine alıp, yedekli kağıtlarla ilerleyip uzun süreli bir kullanım sağlayabilirsiniz. Ya da alıştığınız düzeni bozmadan her 2-3 yılda bir makine değiştirerek de ilerleyebilirsiniz. İkinci alternatifte her makine değiştiğinde 2 yıl garanti opsiyonunuz olur. Profesyonel makinelerde max 2 yıl garanti sonrasında oluşacak arızada tamir masrafları size kalacaktır. Karar vermeniz için en kritik nokta ise günlük kullanım miktarınız.

   Umarım faydalı olabildim
   Sevgiler.

 6. Ömer Bey merhabalar ,
  Oradan oraya okudum da okudum kafam iyice karıştı ☺️
  Evimizde cafissimo kapsüllü kahve makinası var fakat artık çekirdekten öğütüp kahve yapmak istiyorum bu nedenle bir arayışa girdim. Delonghinin kombo ürünleri hoş gelmişti gözüme ama önermiyorsunuz. Özellikle BCO 411..
  çekirdekten yapsın aynı zamanda da süt köpürtsün istiyorum çünkü. Sütlü kahveyi tercih ediyoruz daha ziyade diğer türlü sert geliyor. Öğütücülü bir filtre kahve makinası alıp demlediğim kahveye mi süt eklesem diye fikrim evrildi biraz okuduktan sonra. Bu durumda bize en uygun makinalar hangisi sizce ?

  • Kübra Hanım Selamlar,
   Hem maliyet hem de uzun süreli kullanım açısından kombo ürünleri önermiyorum. Sadece yer sıkıntınız varsa alternatif olabilir. Zaten filtre kahve makinesi ve espresso makinesini ayrı ayrı alsanız da aynı yeri kaplayacak. Hal böyle olunca sizin geldiğiniz nokta öğütmeli bir filtre kahve makinesi.
   tchibo kahve makineniz size espresso bazlı içecek hazırlıyordu dolayısıyla evde alıştığınız damak tadı espresso bazlı içecek. Bu nedenle filtre kahve makinesi istediğinizi tam yerine getirmeyebilir. Yok derseniz ki ben filtre kahve de seviyorum zaten kahvemi americano / misto tüketiyorum o zaman yer sıkıntınız da varsa homend 5002 alır rahat edersiniz.
   Ama alıştığım lezzetten vazgeçmeyeyim derseniz tam otomatik kahve makineleri size yardımcı olabilir. bir kaç gündür siemens eq32ü tartışıyoruz. Şu yazının yorumlarında görebilirsiniz https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066 fiyatı gayet iyi şu anda. Henüz kur farkından etkilenmedi. Bu sizin için bir alternatif olabilir, buna alternatif olarak da aynı yazıdaki diğer ürünleri veya amazon almanyadan ürün getirtmeyi düşünebilirsiniz. Gümrük ve gönderim dahil olduğu için siz hiç bir detayla uğraşmadan alışverişinizi yapıyorsunuz ve kapınıza kadar teslim ediliyor.
   Son alternatif ise, ben espressoyu çok seviyorum ve espressomu hendim hazırlamak isterim, kahve su oranını ben belirleyeyim vs diyorsanız da manuel bir espresso makinesi ve öğütücü size derman olur. Burada da delonghi ec685 espresso makinesi yanına alacağınız delonghi kg79 veya tchibo öğütücü düşük maliyetle bu keyfi yaşamanızı sağlar. Kafanız karışmasın kendinizi damak tadınıza bırakın
   Umarım faydalı olabildim,
   sevgiler

   • İlginiz için çok teşekkür ediyorum öncelikle.
    Filtre kahveye pek alışkın olmadığımızdan gönlüm tam otomatik espresso makinalarından yana kayıyor.
    Homend 5002 bana da mantıklı geliyor ilk başta , fakat bir yandan da Siemens EQ3 fiyatıyla( 1499₺ ) özellikleriyle beni cezbediyor. Bu segmentte bu özelliklerde ve bu fiyat aralığında önereceğiniz bir makina var mıdır ? Delonghi mi Siemens mi ? Ya da başka ne olabilir ?

    • Selamlar Kübra Hanım,
     Homend 5002 öğütücülü filtre kahve makinesi, Siemens eq3 ise tam otomatik espresso makinesi dolayısıyla ikisinin ürettiği kahve farklı olacaktır. Tam otomatik espresso makinesi düşünüyorsanız homend 5002 tercihleriniz arasında olMAmalı.
     Homend’in ayrıca 5003 diye bir modeli var bu alternatiflerinizden biri olabilir. Hatta okuyucularımızdan Serdar bey bu konuda bir tanıtım videosu hazırlamış onu paylaştı bizlerle. Tam otomatik espresso makinelerini değerlendirdiğim yazı altında bulabilirsiniz.
     Diğer alternatiflere gelince;
     Açıkçası Türkiye’de bu bütçeye maalesef alternatif kalmadı. Bir çok marka kur farkını ürünlerine yansıtınca fiyatlar uçtu. EQ3 de şu an son ürünler olduğu için bu fiyatlara bulunabiliyor. Alternatif yurtdışından getirtmek olabilir. Amazon Almanya bazı ürünleri Türkiye’ye gümrük dahil fiyatla gönderiyor. Bu ürünler arasında -euro fiyatlı olmasına karşın- gümrük ve gönderi dahil Türkiye’den daha ucuz olan ürünleri önerdiğimiz ürünler listesine ekliyoruz. şuradan ulaşabilirsiniz. https://mokapota.com/urun-kategori/onerdiklerimiz/urun-tipine-gore/tam-otomatik-kahve-makinesi
     Sevgiler

 7. Ömer Bey öncelikle tebrik ediyorum sizi.Böyle ayrıntıyı okuyucuyu sıkmadan sunmak kolay olmasa gerek. Açıklamalarınızı uzun uzun okudum. Delonghi 685 de karar kıldım.Ancak bir de filtre kahve makinesi alsam mı diye de düşünüyorum.Arçelik inlove çok büyük bir makina. Başka öneriniz olur mu. Ayrı bir öğütücüm de var. kavurmayı da öğrendik sayenizde.Teşekkür ederim.

  • Aysun Hanım Merhaba,
   Öncelikle samimi ifadeleriniz için çok teşekkür ederim. Mutluluk veriyor insana böyle güzel geri bildirimler.

   Şu bir kaç gün boyu kahve festivalindeyim. MokaPota adına festivali takip ediyorum, bu nedenle sorunuza ancak cevap vercek fırsat bulabiliyorum kusura bakmayın.

   Bir de kendi kahvenizi kavurmanıza çok sevindim. Çok iyi bir başlangıç. Devam edin. Arada bir dışardan da kahve alıp kendinizi geliştirmek için lezzet kıyaslaması da yapın

   Sorunuza gelince 8115 Inlove aslında o kadar büyük değil sadece prizma bir yapısı var diğer bir çok model silindirik yapıda olduğu için daha küçük gibi görünüyor. Programlama filan gibi özellikler de olmayıversin derseniz electrolux ekf5300 düşünebilirsiniz üstelik aroma fonksiyonu da var. Hiç ek fonksiyon olmasın derseniz de braun kf520’nin beyaz modeli şık bir makine.
   Sevgiler

   • Çok teşekkür ederim. Sizden daha çok şey öğreneceğimden eminim. Ayrıca geç değil erken bile cevap aldım. Kahve tadında günler dilerim.

 8. Selamlar, çok mükemmel bir site oluşturduğunuz için öncelikle teşekkür ederim.
  Kahve içmeyi çok seven birisiyim ve evime filtre kahve makinesi almak istiyorum, yaptığınız yorumlar doğrultusunda makineleri inceledim ve 3 farklı filtre kahve makinesi arasında kararsız kaldım. Hem deneyiminizle hem de güzel bilgilerinizle bu 3 filtre kahve makinesinden hangisini tercih etmeliyim:
  Braun KF7120BK Filtre Kahve Makinesi
  Delonghi ICM 15250 Filtre Kahve Makinesi
  Electrolux EKF7800 Expressionist Filtre Kahve Makinesi

  Şimdiden Teşekkür Ederim.

  • Yahya Bey Merhaba,
   Seçtiğiniz ürünler hemen hemen aynı özellikleri barındırıyorlar ve dünyada kabul görmüş markalar. Böyle bir durumda ben kullanışlılık ve dizayna önem verilmesinin daha doğru karar olduğunu düşünüyorum. Bu üçlüde Delonghi’nin malzeme kalitesi biraz daha geride kalıyor ve açılan bölümden doldurulan su haznesi ise herhangi bir arıza durumunda bir kaç parçayı birden değiştirmenize sebep olur ki bu da muhtemelen makine fiyatına gelir. Geriye Electrolux ve Braun kalıyor. Burada da Braun daha şık bir görüntüye sahip ancak kahve bölmesiyle su haznesi aynı kapak altında ve su haznesi sabit. Üçü arasında benim kişisel tercihim su haznesinin tamamen ayrı ve çıkarılabiliyor olması nedeniyle electrolux olur ama dizaynda braun bir adım daha önde bunu da göz ardı etmemek gerek.
   Umarım faydalı olabildim, sevgiler

 9. Merhabalar,

  Öncelikle güzel içerik ve sade anlatım için çok teşekkürler. Tane tane bütün modellere üşenmeden yorum yapmışsınız :)

  Bu kadar yorum üstüne arçelik in love modelini almak istedim, isterdim ancak sizin yorumlarınız sonrası belki de fiyatı epey artmış gibi görünüyor. Daha düşük fiyatlarda, su haznesi çıkabilen, dizaynı çok da önemli olmayan bir model öneriniz var mıdır? Delonghi’nin modellerinde indirim var ama öğütücülü almak istemedim ki siz de önermemişsiniz. Bu kadar makine yazdınız üstüne gene tavsiye istedim ama kusura bakmayın artık :)

  Teşekkürler şimdiden. İyi günler.

  • Alican Bey Merhaba,
   Arçelik Inlove 8115 son zamanlarda overrated (değerinden fazla fiyatlı) haline geldi.Bu konu beni de rahatsız ediyor çünkü bunda maalesef istemeden benim de biraz katkım oldu sanıyorum. Inlove 8115 piyasadan kaldırılmak üzereyken ve fiyatı çok iyi durumdayken önermeye başladım. Bir çok arkadaşım ve okuyucularımız da aldı ve kullanıyorlar bu zamana kadar “ürün hakkında” negatif bir yorum gelmedi. Zira bazı parçaları yurt dışında üretilse de Türk malı ve basit mühendisliği olan bir ürün (ki inlove 8115 üstüne iki model çıktı ve sonra bu modeller grundig markası altına taşındı çünkü inlove kadar satmadılar, ama bu modelin satışları artınca makyajlanıp beko altında da üretilmeye başladı) Ama açık söylemek gerekirse bu fiyat edecek bir ürün değil. Arçelik yetkilileri ile de konuyu görüşmeye çalıştım ancak satış iyi olduğu sürece onlar da durumu umursamadıkları için bu modeli artık önermiyorum. Bugün içinde bütün yazılarımda da bu durumu düzenleyeceğim zira ürün artık overrated durumda. Su haznesi çıkan ürün sayısı oldukça az. Zaten diğer markalar da yabancı olduğu için kur etkisi bütün ürünlere çok dengesiz yansıdı. Su haznesi çıkabilen Arçelik alternatifi daha yüksek parça kalitesinde electrolux EKF7800 modeli olabilir ama o da neredeyse aynı fiyatlarda en azından parça kalitesi daha iyi. Ya da su haznesini çok önemsemezseniz yine electrolux’un EKF 5300 modeli var oldukça makul fiyatlı ve aroma özelliği de sunuyor. Ya da derseniz ki çok az daha ekleyeyim öğütücüsü de olsun o zaman homend 5002’yi düşünebilirsiniz. Öğütücülü model önermiyorum normalde ama şu an fiyatı oldukça iyi durumda ve yer sıkıntısı olan bir kaç arkadaşıma önerdim ve aldılar onlar da üründen gayet memnunlar.
   Kur farkı nedeniyle fiyatlar henüz oturmadı, kurda bir dalgalanma daha olmazsa önümüzdeki ay kur farkı yansıtan bütün markalar yılbaşı dönemiyle birlikte ciddi bir indirime gidebilir. Biraz beklemek de bir alternatif olabilir.
   Sevgiler.

   • Ömer Bey detaylı değerlendirme ve yorumlar için çok teşekkürler. Biraz daha sabredebiliriz sanırım. Tercihimi şimdilik beklemekten yana kullanıyorum :)

   • Merhabalar :)

    Filtre kahve makinesi arayışı sonucu sitenizi keşfetmiş bulunmaktayım. Biçok markanın degisik modellerini incelemişsiniz ama açıkçası aklımda tefal olduğu icin benim icin yeterli olmadi ? evimde tefal in tost makinesinden tavalarına, cezve model kahve makinesine kadar çok fazla ürününü severek kullanıyorum. Çok güvendiğim bi marka, filtre kahve makinelerini degerlendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler simdiden

    • Esra Hanım Merhaba
     Tefal Ürünlerini dahil etmememin yegane sebebi Türkiye piyasasındaki iki ürünün de hiç bir ek özellik sunmaması ve ederinin oldukça üstünde fiyatları. Maalesef dizayn, malzeme kalitesi ve işlev olarak da oldukça geride kalmış ürünler. Tefal bir çok üründe kaliteli ürünler sunan bir marka ancak kahve makinelerinde biraz geriden geliyor diyebilirim.
     Sevgiler

     • Şu an tefal i gözümde bitirdiniz teşekkürler:)))
      Degerlendirdiginiz ürünler arasından electrolux ekf7800 u gozum kapalı alabileceğimi dusunuyorum. Su haznesinin çıkabiliyo olması benim icin çok önemli. Kağıt filtre maliyetini ortadan kaldiriyo olması da çok iyi. Aroma özelliği ve zamanlayıcı da çabası. Çok teşekkür ederim, benim gibi onca ürün arasında kaybolmuş kahveseverler icin gerçekten aydınlatıcı bi yazı.

      Sevgiler

      • Esra Hanım Merhaba,
       İnanın Tefal’i bitirme gibi bir niyetim yok ama Türkiye piyasasındaki ürünler maalesef artık rekabetçi dizayn ve özellikte değil :(
       Kağıt filtre kullanmayacaksanız kahvenizi biraz daha kalın öğütmeniz gerekir. Zamanla bu tip filtrelerin gözenekleri dolabiliyor bu nedenle de çok iyi temizlemelisiniz.
       Ben kağıt filtreye hem daha iyi süzmesi hem de pratik olması nedeniyle daha sıcak bakıyorum. İkisini de deneyip karar verin derim.
       Sevgiler

 10. Merhabalar. Daha önce sizin tavsiyeleriniz ile delonghi ec685 espresso makinesi ve kg79 öğütücü almıstım. İki üründen de çok memnunum. Şimdi de filtre kahve makinesi almayı planlıyorum. Bu yazınızı çok defa okudum. Ama hala netleştiremedim. Yardım lütfen ?
  Birde delonghi ICMJ 210.BK var nasildir acaba.

  • Cem Bey Merhaba,
   Bunları duymak gerçekten çok sevindirici. Site trafiklerinden yazılarımın okunduğunu görüyorum ama tavsiyenizle aldım memnunum cümleleri inanın ki mutlu ediyor gerçekten insanı.
   Son döneme kadar Arçelik inlove k8115 kahve makinesini öneriyordum ama -muhtemelen benim önerimin de etkisiyle- talep olunca fiyatı ederinin çok üstüne çıktı. Bu nedenle yazıda da düzelttiğim gibi artık önermiyorum. Sizden talep gelince bir kere daha alternatiflere baktım ve Electrolux Expressionist EKF7800’nin son indirimlerle hem Arçelikten oldukça ucuz fiyata alınabileceğini gördüm ve detayları yazının son bölümüe ekledim. Umarım ihtiyacınızı karşılar.
   ICMJ 210.BK hiçbir ek özelliği olmayan bir makine ve fiyatı ederinin oldukça üzerinde şu an.
   Sevgiler

 11. Hazırladığınız bu güzel içerik için teşekkür ederim. Birkaç sefer okumama rağmen hala netlestiremedim. Ekf7800i almayi dusunuyorum. Ama Braun kf570’e yazıda yer vermemissiniz. İkisi arasında kıyaslama yapacak olsanız hangisini tavsiye ederdiniz.

 12. Merhaba,
  Ben kahveyi çok seven bir arkadaşım için filtre kahve makinesi almak istiyorum. Elektronik cihazlardan pek anlamadığım için yazılarını okudum fakat evet bunu almalıyım diyemedim. Öncelikle kaliteli, kolay kullanılabilir, iyi bir kahve makinesi almak istiyorum. Yazınızda iki kahve makinesine sanırım daha olumlu yazmışsınız. Homent 5002 öğütücülü kahve makinesi ve Electrolux Expressionist EKF7800 ama ben bu konuda hiç bilgi sahibi olmadığım için hangisi olmalı bir türlü karar veremiyorum. Bu iki marka yada bu markaların dışında bana en iyi filtre kahve makinesi tavsiyesi verebilir misiniz lütfen ?

  • İlknur Hanım Merhaba,
   iki ürünün arasındaki en temel fark Homend 5002’de öğütücü varken Electrolux EKF7800’de öğütücü olmaması. İdeal kurulumda, öğütücü ve kahve makinesinin kesinlikle ayrı olmasını öneriyorum. Kahve öğütüldükten sonra -en geç- aynı gün içinde tüketilmeli, o da iyi saklanırsa. Sonrasında tat ve aroma kaybı başlar çünkü. Dolayısıyla arkadaşınızın bir öğütücüsü varsa veya ben makineyi alayım öğütücüyü de o kendi alsın diyorsanız Electrolux tavsiye edeceğim ürün olur. Hatta almışken öğütücüyü de alayım derseniz, yurtdışından önerdiğimiz öğütücü ürünlerini de incelemenizi öneririm. Türkiyeye göre ciddi fiyat avantajı ile getirtilebiliyor.
   Yazıyı okuduysanız, kombin ürünlere sıcak bakmadığımı görmüşsünüzdür. Bu nedenle Homend 5002’yi sadece komple bir çözüm olsun diye veya arkadaşınızın mutfağında hem öğütücü hem de kahve makinesini koyacak yeterli alan yoksa önerebilirim. Kaldı ki benim hediye ettiğim veya önerimle alan arkadaşlarım oldu. Üründen de gayet memnunlar. Ama başta söylediğim gibi doğrusu iki makinenin ayrı olması.
   Umarım yardımcı olabildim.
   Sevgiler

   • Evet öğütücü makinesi ayrı olmasından yanasınız peki bana şu makineyi almalısınız diye bir öneride bulunabilir misiniz ? iyi bir hediye almak istiyorum ve filtre kahve içmedim tadını dahi bilmiyorum ki makinesi hakkında bir fikir edinemiyorum.

    • İlknur Hanım Merhaba,
     Son karar her zaman sizin olmalı çünkü sizin hediyeniz, öyle değil mi :).
     Aşağıda zaten iki ürün seçmişsiniz (ki önerdiğimiz ürünler bunlar) ürünler hakkında sorularınız varsa elimden geldiğince cevaplarım. Eğer öğütücü ile ilgili öneri istiyorsanız, diğer yazılarım ve önerdiğimiz öğütücüler listesine bir göz atmanızda fayda var. Burada dikkatinizi çeken hakkında soru sormak istediğiniz ürün olursa ben yine buradayım.
     Sevgiler

 13. Merhaba:) harika bir iş çıkardığınızı belirterek teşekkür ediyorum . Tefal marka filtre kahve mak. için değerlendirmenizi merak ediyorum. Sevgiler ?
  Edit: önerdiğiniz modeller arasında vestel şölen K3000 ile electrolux ekf5300 karşılaştırması yapmamda da yardımcı olursanız sevinirim. İkisi de beklentimi karşılıyor gibi.

    • Betül Hanım Selam
     Tefal express çelik termoslu bir model. Çelik termos cam gibi değil maalesef zamanla içinde ciddi rahatsız edici kokular oluşuyor bu kahvenin tat ve kokusunu da etkiliyor. Çamaşırsuyu içeren su ile bir gece bekleterek filan ancak temizleniyor. Bu nedenle termos modelleri okuyucularımıza tavsiye etmiyorum.

        • Betül Hanım Selam,
         Tefal ürünlere neden ön yargılı olduğumu bir kere daha hatırladım sayenizde :) Ürün farklı pazarlara farklı setupla sürülmüş anladığım kadarıyla hatta kendi sitelerinde bile ürün sayfasındaki fotografla, kullanım kılavuzundaki fotografı birbirinden farklı:)
         Muhtemelen sizin sorduğunuz zaman ayarlama menüsü olmayan model. gerçi aralarında çok büyük fark yok. Net olayım, bu ürüne sıcak bakmıyorum. Ama bunun önyargımla ilgisi yok elbette..

         1. ve ana neden kullanım kılavuzundaki aroma özelliği için kullanılan şu açıklama

         Kahve sertliği seçme düğmesi (h) hazırladığınız kahvenin sertliğini seçmenizi sağlar.
         • Normal sertlikte kahve hazırlamak için düğmeyi (h) simgesine getirin ve kahve,
         haznedeki suyun tamamı öğütülmüş kahvenin üzerinden geçerek hazırlansın.
         • Daha hafif bir kahve hazırlamak için düğmeyi (h) simgesine getirin. Kahve, haznedeki
         suyun yarısı öğütülmüş kahvenin üzerinden geçerek hazırlansın.
         • Düğmenin (h) ortadaki konumlardan birine getirilmesiyle de kahvenin sertliği ayarlanır.

         Yani diyor ki, eğer daha yumuşak kahve isterseniz ben suyun yarısını kahveyle buluştururum kalana yarısını direkt karafa aktarırım. Ama aroma özelliği suyun akış hızını yavaşlatıp kahve ile daha uzun süre buluşmasını sağlamak üzere oluşturulmuştur. Tefalin bu ürününde maalsef bu yok. Aroma adı altında sulandırılmış kahve var.

         2. neden su haznesinin çıkmıyor oluşu. Bu makine içine su doldurmanızı zorlaştıran bir durum. Hele ki koyacağınız tezgahın üstünde dolap varsa sizi biraz daha zorlar, ayrıca su haznesini gerektiğinde temizlemek de oldukça zahmetli olur.

         3. Dizayn çok demode, özellikle karafın altındaki siyah plastik yuvarlak bölüm, eminin aldıktan 1-2 hafta sonra sizi rahatsız etmeye başlar.

         Umarım faydalı olabildim
         Sevgiler

         • Hem de çook faydalı oldu, değerlendirmeniz için teşekkür ederim :) aroma konusu hayli mühim, gözümden kaçan noktalarda aydınlanma yaşadım sayenizde, sağ olun var olun. Bu anlamda tekrar danışmak isterim: vestel şölen k3000 ve elektrolux ekf5300 arasında tercih yapıp karar verme aşamasındayım. Kıymetli bilgilerinize başvursam?

          • Betül Hanım,
           Bu fiyatlara çıkmışken uzun zaman kullanacağınız bir makine için bence ufak bir ekleme daha yapıp electrolux expressionist ekf7800’ü düşünün derim. Son dönemde benim en fazla önerdiğim ve fiyat performans olarak değerini en hak eden ürünlerden. Üç ürün için de yazıda fikirlerimi belirttim. Ürün özellikleri ile ilgili sormak istediğiniz şeyler olursa seve seve yardım ederim ama satın alma konusunda son karar sizin olmalı.
           Sevgiler

 14. Öncelikle yazınız için teşekkürler. Acaba Electrolux EKF 7600 hakkında ne düşünüyorsunuz ?Aroma özelliği yok ancak 7800’dan daha uygun fiyata. Yorumunuzu merak ettim.

  • Bulent Bey Merhaba,
   7600’de de aroma özelliği var ama bence negatif tarafi su haznesinin çıkmıyor oluşu. Koyacağınız tezgahın üstünde dolap varsa su doldurmak biraz sıkıntılı olabilir. Bir de dizayn 7800’de daha iyi ve ek olarak 3 ayrı sıcak tutma ayarı mevcut. En az 5-6 (genelde 8-10) yıl kullanılacak bir makine için 50-100 lira çok büyük fark değil bence. Tabi son karar yine sizin.
   Sevgiler

 15. Merhaba yazılarınız ilgi ile okuyorum. Ürün önerisinde Braun la ilgili bir sıkıntı yaşamıştım. Açma kapama düğmesi bozuldu . Servise götürdüm parçası olmadıgını sipariş edeceklerini söylediler. 6 ay geçti bu arada defalarca uğrayıp hatırlattım , bir kaç kez parça isteğini yenilediler. Buna rağmen tamiri mümkün olmadı . Servis görevlisi bu durumun sıklıkla olduğunu belirtti. Markalar ne yazık ki ürün satana kadar varlar daha sonra sırra kadem basıyorlar.

 16. Arcelik k8115 i burdaki kahve uzmani beyefendinin tavsiyesiyle aldim ve hic memnun kalmadim. Burasi kahve degil reklam kokuyor! Dikkate almayin!

  • Kübra Hanım Merhaba,
   Arçelik k8115’i 3 aydır fiyatındaki aşırı artış nedeniyle artık önermiyorum. Kaldı ki benim 3 yıldır kullandığım ve memnun olduğum bir makine. Memnun olan bir çok okuyucumuz da var. Hatta geçmişte servisle ilgili sorun yaşayan bir okuyucumuzun yorumunu da özellikle öne çıkardığımı fark etmediğinizi varsayıyorum. Yorum yazarken verdiğiniz bilgilerden MokaPota’daki ilk yorumunuz olduğunu görüyorum. keşke alırken de bizlere yazsaydınız ve aklınızda bir soru işareti varsa bunu giderseydik.

   Umarım böyle yaftalayıcı bir yorum yazıp gitmek yerine, hangi nedenlerden dolayı memnun olmadığınızı da paylaşırsınız. Böylece hem diğer okuyucularımız için faydanız olur, hem de günlerce araştırılıp yazdığım yazılar, aynı gün içinde cevapladığım yüzlerce soru için harcadığım emek incinmemiş olur.
   Sevgiler

 17. Merhaba Ömer Bey,

  Bize ulaşın kısmından soru gönderdiğimizde soru nereye düşüyor. Cevaplıyor musunuz? Yoksa burdan yorum olarak yazmam mı gerekiyor

 18. Merhaba Ömer Bey

  Eşime kahve makinesi almayı düşünüyorum. Şu anda süt tozuyla birlikte j.s mi.cn granül kahve kullanıyor. Ben kahveden pek anlamıyorum. Sitenizi araştırdım. Aslında filtre kahve makinesi ve diğer espresso ürünlerini aynı anda yapan bir makine istiyorum. Eşim günde 2-3 bardak kahve içmekte. İnternette bazı sitelerde EC 685’in filtre kahve yaptığı gözüküyor. Bütçem ec685 ile kg89 için müsait. Birazcık kafam karışmış durumda. Acaba karar verme ve aşağıdaki sorular konusunda yardımcı olabilir misiniz?
  1-EC 685 filtre kahve yapıyor mu?
  2-Filtre kahve tat olarak espresso veya americanoya benzemekte midir? Türk kahvesi, menengiç kahvesi, Osmanlı kahvesi, Dibek Kahvesi hakkındaki fikirleriniz nedir? İçlerinden sizin tercihiniz olan var mı? 3-Filtre kahve yerine sitenizde bulunan mokapot v60 french press vb ürünlerde yapılan kahvenin tat olarak ne gibi bir farkı vardır? Aynı ölçülerde kahve düşünüldüğünde en serti en yumuşağı hangisidir?Filtre kahveye hangisi daha çok benzemektedir? Filtre kahve makinası almadığım senaryoda hangi ürünü önerirsiniz?Anladığım kadarıyla siz filtre kahve makinası tercih ediyorsunuz? Sebebi süt ve krema ürünleri kullanmadığınız için espresso makinesinin gereksiz olması mı?
  4-Kahve öğütücü olarak hangisini önerirsiniz? KG79 ile KG89 arasında nasıl bir fark vardır? Hangisini önerirsiniz?
  5-Eşimin sade kahve içmediğini göz önünde bulundurursak (süt tozu) siz ne önerirsiniz?
  6-Kahve çekirdeklerini nerden (site dükkan) satın almayı öneriyorsunuz? Satın alınma sıklığı ne olmalı? Öğütüldükten sonra 2 gün içerisinde bayatlıyor bildiğim kadarıyla. Fakat öğütülmeden ne kadar taze kalabilir?Hangi kahve çekirdeğini öneriyorsunuz?

  • Abdullah Bey Merhaba,
   Sorularınız oldukça geniş kapsamlı, bir çoğuyla ilgili zaten mokapota’da oldukça detay yazılarımız var. Onları mutlaka okuyun derim. Kısaca cevaplamaya çalışayım
   1- Hayır filtre kahve yapmaz.
   2- a)Biraz americano’ya benzer.
   b)Menengiç zaten bir kahve değil, yaban fıstığından yapılır, yokluk döneminde kahve ithal edilemediğinden bulunmuş bir içecektir. Diğerlerini de nadir de olsa tüketirim ama TR’de satılan çekirdekler en düşük kalite çekirdekler olduğu için (rio minas) çok tercih etmem.
   3- a)Hepsi farklı demleme yöntemleri olduğu için mutlaka deneyip sizin tercih etmeniz gerek.
   b)Ben filtre kahveyi daha çok tüketiyorum ama diğer kahve türleri ve demleme yöntemlerini de kullanırım.
   c)Tat yakınlıklarını gruplarsak, Filtre grubu: Filtre kahve, V60, dripper, pour over, frenchpress, syphon. Espresso grubu: Espresso maikeneleri, moka pot, brikka, aero press. Ürünler için bir çok yazımız mevcut lütfen okuyup aklınıza takılanları o yazı altında sorun.
   d)hayır değil
   4-Ben hep son kararı okuyucularımıza bırakırım. KG89 Delonghi’nin Türkiye’ye resmi olarak getirdiği bir model değil. Zaten delonghi TR internet sitesinde de böyle bir ürün yok. Ürünü de denemediğim ve hakkında delonghi’den bana bir bilgi de gelmediği için maalesef net olarak fark şudur diyemiyorum.
   5-Süt tozu kullanmayın ille de sütlü içecekseniz süt ekleyin. Nitelikli bir kahveye süt ve şeker katma ihtiyacı duymazsınız.
   6- a)Maalesef böyle bir öneride bulunamıyorum. Reklam olmaması için kendi tercih ettiğim markaları mail ile iletirim size.
   b)kullanımınıza göre değişir
   c)öğütüldüğü gün kullanılmalı mümkünse hazırlamadan hemen önce öğütülmeli
   d)taze kavrulmuş bir çekirdek 5-7 gün arası dinlendirilir, ideal koşullarda saklanmak kaydıyla takip eden 15-20 gün içinde tüketilmelidir.

   sevgiler

   • Açıklayıcı cevabınız için çok teşekkür ediyorum Ömer Bey. Yaklaşık 5 gündür zaman buldukça kahve makinası ve öğütücüsü hakkında yerli yabancı kaynaklardan araştırma yapmaktayım. Fakat yine takıldım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
    1-Granül kahve-süt tozu ikilisinden espresso makinasına geçmek doğru bir seçim midir? Yoksa filtre kahveye mi geçilmeli?Aslında temel amaç kahveyi yumuşatabilecek bir cihazdı. Dün tam espresso makinası ile öğütücü siparişi vericekken niye espresso makinası sorusunun cevabını bulamadık. Espresso makinesinde ec 685 den başka bir seçenek bulamadım.
    2-Kahve öğütücüsü araştırmamda kg79 kg89 kg521ve baratza encore un espresso için uygun olmadığını belirten yorumlara rastladım. Rommelsbacher ekm300 ün bir nebze işe yaradığı graef cm800 ün ise fp olarak en iyi espresso ürünü olduğunu belirten yorumlar gördüm. Şu an tek emin olduğum şey Greaf cm 800 ü almak gibi gözüküyor. Çünkü filtre kahve esprosse makinası vs her türlü iyi bir öğütücüye ihtiyaç var.
    3-Sizce filtre kahve makinası (ekf 7800) espresso makinası (ec 685) kahve öğütücü (?) seçimlerinin hangisi benim için en doğrudur?

    • Abdullah Bey Selam,
     1-Hazır kahveye kıvamını yakalamak istiyorsanız filtre kahve doğrudan ihtiyacınızı karşılar. Ama Espressolu içecekler de hazırlamak istiyorum diyorsanız bunu filtre kahve makinesi ile yapamazsınız. Ayrıca Espresso’ya da sıcak su ekleyerek americano haline getirip filtre kahve “kıvamında” tüketebilirsiniz. Latte, cappuccino vb gibi espresso bazlı içecek hazırlamak gibi bir ana amacınız yoksa öncelikle filtre kahve ile başlamanızı tavsiye ederim. ileride espresso makinesi aldığınızda bile filtre kahve makinesini kullanmaya devam edersiniz. Ama iyi araştırın ihtiyacınızı ne karşılarsa son kararı ona göre verin.
     2-Bir soru olmadığı için geçiyorum.
     3-İnanın bu soruyu tam anlayamadım. Belirttiğiniz makineler, ev kullanımı için bizim de önerdiğimiz makineler arasında. Öğütücü hakkında zaten detaylı araştırmışsınız. Burada bütçe sınırınızın olup olmaması bence önemli konu.
     Sevgiler

      • Hayırlı olsun Abdullah Bey, ürünlerinizi güzel günlerde kullanın.
       Belli bir süre kullandıktan sonra burada yorumlarınızı paylaşın lütfen, Böylece sizin gibi karar vermekte zorlanan okuyucularımız için siz de katkıda bulunmuş olursunuz.
       Sevgiler

 19. Ömer Bey merhaba,
  Öncelikle son 3 saattir sitenizde rehin alındığımı gördükçe hiç de rahatsız hissetmedim açıkçası :) Her bilgiyi zevkle okudum. Takdir edersiniz ki her sitenizi ziyaret eden gibi kahve makinesi alma telaşında ve araştırmasındayım. Fakat kur artışları malum, ederi etmeyen ürünlerin fiyatlarını oldukça yükseltmiş bulunmakta. Bu arada en son Elektrolux marka Ekspressionist EKF7800 modelini almaya karar verdim. Ben daha farklı bir soru soracağım. Sizce yılbaşı öncesi fiyatlarda indirim olur mu? Ne dersiniz? Öneri ve bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler. İyi çalışmalar dilerim.

  • Pelin Hanım Merhaba,
   Güzel sözleriniz için teşekkürler, yapmak istediğimiz şeyin sözcüklere bürünüp oldu diye gelmesi inanın çok mutlu ediyor bizi.
   Bugün bir çok mağazada en uzun gece indirimleri var. Artık bu yıl için son indirimler bunlar sanırım. Zaten yılbaşına da 10 gün kaldı.
   Elbette hep olduğu gibi son karar yine sizin.
   Sevgiler

 20. Merhabalar,

  Ben Elektrolux 7800 ve Delonghi 15250 ürünleri arasında kararsız kaldım. Biri daha ucuz diğerininde özelliği bir tık fazla. Sizin öneriniz ne olur. Şimdiden teşekkür ediyorum. Kolay gelsin

  • Büşra Hanım Merhaba,
   Son karar mutlaka sizin olmalı. Bu kararı verebilmek için özelliklerden hangisine ihtiyacınız olduğu, bunun için ne kadar daha ek para ödemeye hazır olduğunuz, mutfağınızda ayıracağınız yer ve ürünün gözünüze ne kadar hoş göründüğü oldukça önemli. bunları lütfen göz önüne alın.
   Makine özellikleri ve bunların ne kadar işlevsel olduğu ile ilgili şöyle bir yazı hazırlamıştım, sanırım bu sizin için faydalı olur, okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim: https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-ozellikleri-ne-anlama-geliyor/3304
   Makinelerle ilgili yorumumu zaten yazı içinde belirtmiştim, makine özellikleri ile ilgili yazılarımda belirtmediğim ya da anlaşılmayan bölümler için bir sorunuz olursa bunları seve seve yanıtlamaya gayret ederim.
   Sevgiler

  • Merhaba Bülent Bey,
   ürünün filtresi standart değil, dolayısıyla kağıt filtre kullanamazsınız sürekli plastik filtreyi kullanmanız gerekir. Aroma özelliği yok ama programlama özelliği var.
   Doğrudan mug’a kahve hazırlıyor fakat bug içi plastik olan bir mug. Misafiriniz olduğunda kendi kullandığınız mugdan servis yapmak biraz tuhaf olabilir. Elbette son karar sizin
   Sevgiler

 21. Ömer bey merhabalar; Elektrolux Ekf7600 ve Ekf7800 arasında ki fark altın filtre özelliği mi? eger öyleyse 7600 alacağım. teşekkür ederim bize çok yardımcı oluyorsunuz. sevgiler.

 22. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler yararı oluyor gerçekten.
  Kahve içmeye yeni yeni başladım. Şu evde french pres ile günde 1-2 kahve içiyorum. Sizce kahve makinasına gerek duyar miyim? Yoksa french pres benim için yeterli olur mu ? Şimdiden teşekkürler….

  • Muhammed Bey Selamlar,
   Bu kişisel bir zevk, dolayısıyla bu kararı siz vermelisiniz. French press bir demleme yöntemi. Filte kahve makinesi de öyle. Dolayısıyla aynı miktarda aynı tip ve özellikte kahveyi aynı miktar su ile filtre kahve makinesinde demlerseniz french press’ten farklı bir tat alırsınız.
   Filtre kahve makinesinin french press’e göre en önemli farklı süzme işleminde kağıt kullanılması. Bu nedenle öğütmesi de frechpress’e göre daha ince olur. Bu da daha fazla kahve yüzeyinin su ile temas etmesi demek. Yani suyun etki ettiği alan genişler. Filtre kahvede su uzun süre kahve ile temasta olmaz. Yer çekimi sayesinde içinden geçer gider.

   French press’te ise kahve ve su demleme süresi boyunca bir aradadır. Bu da içtiğiniz kahvenin tadına ciddi bir fark olarak yansır.
   Bu söylediklerim bütün demleme yöntemleri için geçerli. Her demleme yönteminin kendine has bir tadı vardır. Deneyip hangisi hoşunuza gidiyorsa onları tercih etmelisiniz.
   Sevgiler

 23. Ömer Bey merhaba,
  Filtre kahve makinesi almayı düşünüyorum, WMF 412150011 Stelio ile Electrolux EKF7800 arasında kaldım. Fiyat olarak değil, tamamen üretilen filtre kahvenin kalitesi konusunda yardımcı olabilir misiniz? (Filtre kahve için makinenin damlattığı su düzgün şekilde dağılıyor mu, onu merak ediyorum açıkcası) Kendi öğütücüm var. Bir de electrolux’ün kendi filtresine rağmen 2 makinede de kağıt filtre mi öneriyorsunuz? Wmf’in malzeme kalitesinin electrolux’den iyi olacağını düşünüyorum ama bizzat test etmedim. Üretilen kahvenin belli bir süre boyunca sıcak kalması da benim için önemli. Kullanan kullanıcılar var ise, onların da yorumları benim için çok önemli. Şimdiden teşekkür ederim. İyi Günler.

  • Turgut Bey Selamlar,
   Özellik çeşitliliği olarak EKF 7800 çok daha fazla özellik barındırıyor. Aroma ve sıcaklık ayarı bunlardan öne çıkanlar. Arka haznenin çıkabiliyor olması da bir artı.
   Su damlatma konusuna gelince bu tür makinelerden bir pour over kalitesi beklemek doğru olmaz. Ama sizinle damlatma deliklerinin fotograflarını paylaşayım siz karar verin.

   Kağıt filtreyi her halükarda tavsiye ediyorum çünkü metal filtreler zaman içinde koku yapıyor, süzme performansları da kağıt gibi değil maalesef. Metal filtre süzme kalitesinin iyileşmesi için biraz daha kalın öğütme gerektiriyor bu da lezzetten fedakarlık demek. Elbette kendine haz bir tada da sahip olur ama benim çok tercihim değil açıkçası.

   İki ürün de 40 dk sonra otomatik olarak kapanma özelliğine sahip.
   Umarım faydalı olabildim
   Sevgiler

 24. Ömer Bey merhaba
  Filtre kahve makinası alacağız.2 3 farklı modele baktık.Homed ve Delonghi arasında kaldık.Tabi burada kendinden filtreli mi yoksa kağıt filtreli mi alsak diye düşünüyoruz. DELONGHI ICM2.1B, DELONGHI ICM15210.1 , HOMEND 5001 tercihlerimiz arasında.Ancak delonghinin plastik kalitesi çok tatmin etmedi.Homden görsel olarak daha şık ve kaliteli bir ifadeye sahip.
  Bir yandan da Homend 5002 yi düşünüyüroz.
  Yardımcı olur musunuz ?

 25. Ömer Bey tekrardan merhaba.
  Eve ilk kez kahve makinası alacağız. Muhtemelen de haftada ortalama 2 kez 4 er kupa içeriz.Biz delonghi yi birkaç kişi iyi yorum yağptığı için tercih edecektik.Ancak Vatan Bilgisayardan baktık plastik kalitesi beni çok tatmin etmedi.
  Ayırdığımız bütçede 700 e kadar esneyebiliriz. Önemli olan oturduğumuzda 2 keyifli fincan kahve içmek aslında.Aldıktan sonra böyleymiş demek istemiyoruz.Çok fazla model olduğu içinde karar veremedik.
  Zamanlama ve otomatik kapanma olsun isteriz.Sıcak tutma süresi ise 30-40 dk yeterli.
  Kullanmadığımız için kendinden filtreli mi yoksa filtresi mi olmalı o konu hakkında da kararsızız.

  • Bekir Bey Selamlar,
   Her halükarda kağıt filtre tercih etmenizi tavsiye ederim. Alacağınız makinenin kendi filtresi olsa bile. yukarıdaki yorumlarımda ve size özerdiğim yazımda buna değinmiştim.
   Haftada iki kere 4 düşük derece bir kullanım. Dolayısıyla bir öğütücü almayı da düşünmelisiniz. Zira kahveyi öğüttükten sonra lezzetli bir tat için aynı gün içinde tüketmeniz gerekir.
   Mutfağınızda yer yoksa da öğütücülü bir model düşünebilirisiniz. Bu durumda Homend 5002 tatminkar bir ürün olur zira içinde öğütücüsü de var.
   Ama ben öncelikli öğütücünün ayrı olması taraftarıyım.
   Öğütücüsü olmayan bir makine derseniz son dönemde electrolüx ekf7800 beğendiğim ve fiyatına kıyasla bir çok özelliğe sahip bir makine. Yazıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.
   Bunun bir alt modeli olan 7600 de daha az özelliğe sahip ama sizin isteklerinizi karşılayabilen daha alt bir ürün.
   Filtre kahve makineleri (karafını kırmadığınız üsrece) oldukça uzun ömürlü ürünler bu nedenle aldığınızda bir çok özelliği barındıran ve herşeyden önce gözünüze şık ve kaliteli görünen bir ürün almanız önemli.
   Lütfen yazımdaki tavsiyelerimi ve sizden daha önce soran okuyucularımıza verdiğim cevapları da kararınızı vermeden önce bir okuyun.
   Makine özellikleri ile ilgili yazıda belirtmediğim bir konu varsa yine buradan sorabilirsiniz.
   Sevgiler

 26. Ömer Bey bilgilendirme için teşekkür ederim.
  Yarın gidip mağazada electrolux un her iki modelini de inceleyeceğim.Görünüşe göre electrolux ve homend arasında bir tercih yapacağız.Size bununla ilgili tekrar dönüş yapacağım.
  İlginiz için teşekkür ederim.

  • Ömer Bey tekrardan merhaba
   2 hafta önce ELECTROLUX EKF7800 modelini aldık. Yorum yapmak ve farklı kahveleri denemek için 2 hafta bekledik:)
   Ürün beklediğimiz gibi çıktı.Açıkçası beklentilerimizin üzerinde bir makina çıktı severek kullanıyoruz.O kadar sevdik ki bir tanede abime hediye aldık.
   Verdiğiniz bilgi için çok teşekkürler.
   İyi günler.

   • Bekir Bey Selamlar,
    Öncelikle makineleriniz hayırlı olsun güzel günlerde kullanın. Böyle geri dönüşler diğer okuyucularımız için de çok kıymetli.
    Üründen memnun olmanıza çok sevindim, artık yeni yeni kahveler deneme vakti :)
    sevgiler

    • Üründen çok memnnuz. Şimdiye kadar faklı 5 kahve denedik.Daha fazla kahve içer olduk.Ayrıca belirtmem gerekiyor ki makinanın temizliği çok kolay. Auto Clean modu çok işe yarıyor.Tavsiye için tekrar teşekkürler.

 27. Merhabalar
  Oncelikle ise yarar pek cok bilgi iceren , emek verildigi cok belli olan yaziniz icin elinize saglik.. Karaca Coffee Plus Kahve Makinesi Gold 601 bu makina icin yorumunuz nedir acaba ? Fiyat performans olarak.

  • Dilara Hanım Merhaba,
   Kombine ürünleri zorunlu olmadıkça önermiyorum (yer kısıtı vs) Ayrıca bu model bıçaklı öğütücü içeriyor ki o da lezzetli kahve için önerdiğimiz bir şey değil. Kendi özel filtresi ve ilginç bir demleme yöntemi var (kağıt filtre kullanılamıyor) ki bunların hiçbiri standart bir filtre kahve makinesine uymuyor. Gerçek kahve tadı arayan kişilere bu makineyi tavsiye edemem. Son karar sizin..
   Sevgiler

   • Bilgi paylaşımı için çok çok teşekkürler. Konuyla ilgili engin bilgisi olan birini bulmuşken, hangi makinayı alacağıma karar vermeden önce kapsül kahve makinaları ile ilgili fikrinizde bana yol gösterecektir diye düşünüyorum. Onlarda oldukça cazip gözüküyor ancak maliyet açısından biraz daha yüksek kalıyor.

      • Önerileriniz doğrultusunda, büyük
       bir keyifle yazılarınızı da okuduktan sonra başlangıç olarak bir filtre kahve makinası almaya karar vermisken, tüm bunlardan habersiz arkadaslarimin ev hediyesi bir filtre kahve makinasi getirmesi… sanirim şanslı günümdeyim. Gelen ürün electrolux Ekf7600 sanirim bunun farkli bir modeli onerileriniz arasındaydi degil mi?…

       • Dilara Hanım, bundan daha iyi ne olabilir ki?
        Kahve makinenizi güzel günlerde kullanın. Size gelen model bir alt model, elbette 7800 kadar ek özelliklere sahip değil ama ihtiyacınız karşılayacak bir ürün. Umarım bir süre kullandıktan sonra sizin gibi arayış içinde olan okuyucularımıza deneyimlerinizi burada yazarsınız.
        Tekrar hayırlı olsun, Sevgiler

 28. Merhaba çok güzel bir site yapmışsınız tebrikler. Severin marka eski bir filtre kahve makinam var ve aroma ayarlı başka bir makinaya geçmek istiyorum. Kg79 öğütüm mevcut makina olarak
  elektrolux ekf7800 ve braum kf7120bk arasında kaldım siz ne önerirsiniz. Severin marka makinamla aralarında pek fark olmayacaksa almayada değmeyebilir bu şekilde de değerlendirirseniz sevinirim.

  • Selamlar Görkem Bey,
   EKF 7800 fiyat performans olarak önerdiğim bir ürün. Piyasadaki makinelere kıyasla en fazla özelliği barındırıp ortalama bir fiyata sahip. Elinizdeki makinenin durumunu bilmiyorum bu nedenle daha iyi olur veya olmaz diyemem ama şu dönemde gerekli olmadıkça ek harcamalardan kaçınmakta da fayda var. Makine özellikleri için de hazırladığım şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-ozellikleri-ne-anlama-geliyor/3304 Aroma güzel bir özellik, kahveden daha yoğun bir tat almanızı sağlıyor ancak bu kahveye göre de değişiyor. Bazı çekirdekleri aroma olmadan demlediğimde daha lezzetli sonuç verdiğini görüyorum. EKF 7800’ün çıkabilir haznesi sıcaklık belirleme gibi ek ve güzel özellikleri var, Fiyatlar aynı ise EKF 7800 daha fazla özellik sunuyor, fiyat farkı fazlaysa aroma özelliği için braun da ihtiyacınızı karşılar. Bütçe ve son karar sizin.
   Sevgiler

   • Bilgilendirmeler için çok teşekkürler Ömer Bey. Kullandığım Severin marka cihaz klasik kağıt filtreyle kullanılan herhangi bir ayarı olmayan bir makina.

    Aroma ayarı olan bir cihazla daha önce deneme yapma şansım olmadığı için tat olayında oluşabilecek( ya da benim için oluşmayacak:) ) farkı bilmiyorum.

    Ben braun daha fazla özelliğe sahip olduğunu düşünmüştüm fiyat olarak da braun electrolux gore %35 civarında daha yüksek.

    • Merhaba Görkem Bey,
     Size önerdiğim yazıda aroma ile ilgili bilgi vermeye çalıştım ama tadı anlatmak pek de kolay değil. İki modelle de ilgili detayları yazıda belirtmiştim. Aklınızı kurcalayan bir şey varsa sorabilirsiniz. Fiyat/Performans yazıyı hazırlarken ana odak noktamdı diyebilirim ;)
     Sevgiler

 29. Merhaba,
  Filtre Kahve Makineleri hakkınızdaki yazınızı çok beğendim.Araştırmalarım içinde en yeterli olanıydı.
  Benim size bir sorum olacak, ben su haznesinin plastik olmasının sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.Su haznesi çelik olan filtre kahve makinesi (klasik filtre kahve için) var mı varsa hangisi?
  Teşekkür ederim.

  • Merhabalar,
   Filtre kahve makinesi su haznesine zaten soğuk su koyuyorsunuz ve bunu sadece kahve hazırlarken yaptığınız için plastik haznede su en fazla kahve demlenene kadar kalıyor. Kahve makinelerinde su haznede değil hazneden çıkıp karafa giden yol üstünde ısıtılıyor bu nedenle endişe etmenizi gerektirecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca bilinen markaların hepsinin kullandığı plastik ekipmanlar ise sağlığa zarar vermeyeceği belgelenen ürünler (elbette kişisel bakışınızı saygıyla karşılıyorum, zira bu belgelere güvenip güvenmemek kişisel bir tercih) Eğer plastik konusunda çekinceleriniz varsa su haznesi değil de demleme haznesi belki sizi rahatsız ediyor olabilir. Maalesef klasik filtre kahve makinelerinde bu iki bölümünü cam veya çelik olanları görmedim. Plastik konusunda bu çekinceniz sonrasında sizi rahatsız edecekse en doğrusu chemex veya pourover tarzı bir demleme ekipmanına yönelmek olabilir. Bunu bir değerlendirin derim.
   Sevgiler

 30. Merhaba,
  Çok faydalı bir bilgi kaynağı, elinize sağlık!
  Sadece bu siteyi inceleyerek ofise Homend 5002 aldım, gayet memnunuz.

  Günde 2-3 bardak kahve içilen başka bir ofis için Electrolux EKF5300 almayı planlıyordum ama Homend 5001’e denk geldim.
  Homend 5001 inceleme şansınız oldu mu acaba?

  Kağıt filtreyi gerektirmeyen kendi filtresi var bu modelin, sanıyorum siz kağıt filtreyi öneriyorsunuz.
  Homend 5002’de de kağıt filtre kullanılmıyor ve 5002’yi çok öneriyorsunuz, biraz kafam karıştı :)

  • Utku Bey Merhaba,
   Öncelikle kahve makinesi seçiminizde katkım olduğunu bilmek çok sevindirici. Güzel günlerde de kullanmaya devam edin.
   5001 ve 5002’de kağıt filtre kullanabilirsiniz, kendi filtresini kullanmadan yerine 4 numara kağıt filtre koyun, kahvenin lezzetinden daha çok memnun olursunuz.
   5001’i ise termos hazne nedeniyle standart kullanım için tavsiye etmiyorum. Cam karaf gibi bulaşık makinesine atıp yıkayamıyorsunuz. Zamanla içinde kahve birikintileri oluşuyor ve bu da hem kötü koku yaratıyor hem de lezzete etki ediyor. Onun temizlenmesi için de çamaşır suyu olan suda bekletip sonra bir kaç kere yıkamak gerekiyor ki bu da her zaman yapılabilecek bir iş değil ve çok iyi durulama gerektiriyor. Onun dışında 5001’de aroma özelliği yok ama programlama özelliği var. EKF5300 de ise aroma var programlama yok. Son karar hep olduğu gibi elbette sizin.
   Sevgiler

 31. Merhaba Ömer Bey.
  Bende filtre kahve makinası alacağım ama iki ürün arasında kararsız kaldım yardım edersenşz çok memnun olurum
  Elektrolüks ekf 7600 almayı düşünüyordum fakat siz Elektrolüks ekf 5300 ü önermişsiniz ben pek anlamam hediye olarak alacağım sizce hangisinş tercih etmeliyim.şimdiden çok teşekkürler, kolay gelsin

  • Neslihan Hanım Merhaba,
   5300 giriş seviyesi en düşük maliyetle sahip olunabilecek mantıklı bir makine, yazıda gerekçesini belirttim zaten. Bu nedenle giriş seviyesi ve düşük bütçeli arkadaşlar için önerdiğim bir makine. 7600 düşünüyorsanız bir üstü 7800’ü değerlendirin derim zira kahve makinesini aldınız mı en az 7-8 yıl evinizde gözünüzün önünde tutacağınız bir makine olacak. Hem görüntü hem işlev hem de fonksiyonalite açısından en optimum ürünü almanızı tavsiye ederim. Zira bu zamana kadar filtre kahve makinesi alıp da keşke almasaydım bir hevesmiş, kullanmıyorum diyen bir okuyucumuz olmadı. Filtre kahve makinesi uzun soluklu kullanılan bir makine..
   Özellikleri karşılaştırın, kafanıza takılan bir soru işareti olursa bana sorabilirsiniz, ama hangisini alayım diye sormayın lütfen bu sizin kendi tercihiniz olmalı.
   Sevgiler.

 32. aslında ekf5300 alacaktım ancak ekf7600 bir günlük indirime girmiş o yüzden biraz kafam karıştı biraz fark verip 7600 mu alsam dedim

  • Neslihan Hanım Selamlar,
   o zaman şöyle yardımcı olmaya çalışayım. ekf7600’ün iki farkı var
   zaman ayarı, geceden kahve ve suyu koyup saatini kurarsanız sabah kahve kokusuyla uyanırsınız. bu kişisel kullanımla çok ilgili, kimileri sırf bunun için programlı makine alıyor kimileri ise makinesinde bu özellik olmasına rağmen bir kere dahi kullanmıyor. Hediye alacağınız arkadaşınızın bu konuda beklentisini bir yoklayın derim. diğer fark ise iki makinedede aroma ayarı olmasına rağmen 5300 de bu ayar 2 kademe iken 7600 de 3 kademe. Arkadaşınızın kahveyi farklı şekillerde demlediğinde tattaki bu değişiklik hoşuna gidiyorsa kayda değer bir özellik. Yok henüz bu ayrımı farkedecek damak tadında değilse o zaman karar sizin ;)
   Sevgiler

 33. Merhabalar Ömer bey
  Ben bir filtre kahve makinesi almayı düşünüyorum. Yazınız yeterince bilgilendirici ancak ben yine de sizlere bir danışmak istedim.
  Zamanlayıcı ve ısıtıcı özelliği benim için önemli olan iki özellik. Tabi ekonomi de önemli. :)
  Bu yüzden önerdiğiniz makinelerde Electrolux EFK7800 ile Arçelik inLove K8115 arasında kaldım.
  Sizce hangisini almalıyım fiyat/performans açısından.
  Ya da yazıyı son güncellemenizden bugüne önerebileceğiniz başka bir cihaz var mı?
  Teşekkür ederim

  • Yani şöyle söyleyeyim şuanda piyasayada en uygun fiyatlı olan EFK 7600 aroma özelliği, zamanlayıcı ve sıcak tutma mevcut. Diğerleriyle arasında yaklaşık 200TL gibi bir fark var. 7600’ün özelliklerinin benim için yeterli olacağını düşünüyorum ama acaba alınca pişman olur muyum keşke 7800 alsaydım ya da Arçelik alsaydım diye de düşünmeden edemiyorum. Bu noktada yardımcı olursanız bana çok mutlu olurum, teşekkürler.

   • Sevgili B.Y.
    Arçelik’i geçen ekim ayındaki aşırı fiyat artışı sonrası önerilerim arasından çıkardım. Bu yıl başı itibariyle Arçelik de ürünü Beko altına taşıyıp renklerini değiştirdi ama fiyat yine ederinin üstünde.
    Filtre kahve makinesi alındıktan sonra uzun yıllar aktif kullanılan bir ürün. Rondo gibi kullandıktan sonra dolaba da kaldırmıyorsunuz. Mutfakta sürekli gözünüzün önünde duruyor. Dizayn ve şıklık da özenli kriter bence bu noktada.
    7600 ile 7800 arasında bugün itibariyle yaklaşık 100 lira fark var. 7800’ün su haznesi ayrılabiliyor ve 3 ısı kademesi bulunuyor. Dizaynı daha şık diyebilirim. Makinelerde su haznesinin ayrılması benim için önemli çünkü koyduğum tezgah üstünde de dolap var. Su haznesini çıkartıp suyu öyle ekliyorum. Öbür türlü makineyi her seferinde yerinden oynatmam gerekecek.
    Burada kendi ihtiyaclarınızı değerlendirin derim. 8-10 yıl kullanılacak bir makine için 100 lira büyük rakam değil. Fiyattan ziyade ihtiyaç karşılamasına odaklanın. İki makineden de satın alan birçok okuyucumuz var ve gayet memnunlar.
    Sevgiler

    • Ömer bey öncelikle hızlı cevabınız geri dönüşünüz için minnettarım.
     Ben su bölmesinin 7600de sabit olduğunu gözden kaçırmışım, böyle bir durumda 7800 tabiki fiyat farkına bakıldığında tercih edilebilir bir cihaz.
     O zaman eğer dediğim gibi zamanlayıcı ve sıcak tutma özelliklerini ön plana aldığımızda eğer fiyat/performans açısından önereceğiniz başka bir makine yoksa 7800 almayı düşünüyorum. :) Bir de 7800 ün sıcak tutma süresinin ne kadar olduğunu biliyor musunuz acaba, 7600de 2 saat olarak okumuştum sanırım.

     • Selamlar,
      yazıdaki makinelere ve önerilerime şu an için bir eklemem yok. Yeni makineler çıktıkça ve kayda değer bir makine olduğunda elbette ekleme yapıyorum.
      iki ürünün de sıcak tutma süresi 40 dakika. Filtre kahve makinelerinde maximum 1 saat öneriyorum zaten. daha fazlası kahvenin tadı olumsuz etkiliyor.
      Sevgiler

 34. Merhabalar,

  Yaklaşık 4 aydır sitenizi düzenli takip ediyorum, filtre kahve makinesi hakkında yorumlara kadar her şeyi dikkatlice okudum ve hiçbir soru sormadan EFK 7800 almaya kesin karar verdim sayenizde. Verdiğiniz bilgiler detaylı açıklayıcı neden sonuç ilişkisi sunan bilgiler bu nedenle öncelikle çok teşekkür ederim. BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALAN BİR HAZİNEDİR!!
  Ancak Bildiğiniz üzere ülkemizde çevremizdeki insanlar her konudan anladığı için 500 TL bir filtre kahve makinesine verilir mi BİM ve A-101 Den al geç diyenlerden bıkkınlık geldi. İnsanların sadece filtre kahve içiyorum demek için filtre kahve içtiğini anladım.

  Neden yorum yaptığıma gelirsek öncelikle emekleriniz için teşekkür etmek istedim, birde EFK 7800 almaya karar verdim ancak bütçemi ciddi anlamda zorluyor şuan en ucuz 470 TL önerebileceğiniz daha ucuz alabileceğimiz bir yer var mı yada takip etmemi önerdiğiniz bir site. Önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

  Saygılarımla.

  • Merhabalar,
   Öncelikle bizi uzun zamandır takip ettiğiniz teşekkür ederim. Geri bildirimleriniz bizim için oldukça kıymetli ve doğru yolda olduğumuzun göstergesi. teşekkürler..
   Açıkçası hangi makineyi biraz öne çıkarsam fiyatı artışa geçiyor, bunun sebebinin ülkedeki enflasyon vb sorunlar değil de ben ve önerilerim olduğunu düşünmek istiyorum, bu yaklaşım hepimiz için daha hayırlı gibi :)
   Maalesef EKF7800 yılbaşı öncesinde 320 lira gibi fiyata temin edilebiliyordu. Electrolux bu ürüne, kurun fırladığı dönemde bile zam yapmamıştı. Yılbaşından sonra bir fiyat ‘güncellemesi’ oldu. Bulduğunuz fiyat bugün için iyi bile diyebilirim.. Alternatif öneremediğim için kusura bakmayın..
   Sevgiler..

  • Hayırlı olsun:)) güzel günlerde kullanın makinenizi. Gerçek kullanıcı yorumları sizin gibi makine arayan okuyucularımız için çok kıymetli sonrasında bizleri unutmayıp deneyiminizi paylaşırsanız çok seviniriz.
   Sevgiler

   • Tekrar Merhaba,

    EFK7800 ürününü aldım, alacak arkadaşlara katkım olması açısından 6 aylık uzun kullanım testi hakkında bilgiler paylaşmak istiyorum,

    Öncelikle ürün tüm özelliklerini tam anlamı ile karşılamakla birlikte beni hiç üzmedi. 2 adet aroma ayarı var sert ve hafif ikisi arasında ciddi farklar var. Eğer misafiriniz geldi ve kahveniz az ise sert olanı seçip daha yoğun tat alabiliyorsunuz, ben genellikle hafif kullanıyorum. Sıcaklık ayarı ise yine aynı şekilde 3 kademe ve ciddi farklar yaratıyor, sıcak tutma süresine gelince bence süreyi kendimiz ayarlaya bilmeliydik yada daha uzun olmalıydı 40 dk bana kısa geliyor en az 80 dk olmalı bu konuda yetersiz bence. Su tankının çıkıyor olması avantaj ancak elzem değil ayrıca su tankı kapağının açıldığında üzerinde kalmaması ve ayrı bir yere koymak bazen problem yaratıyor, mutfak küçük olunca :) Inox olması görenler beğenmesi sağlamakla birlikte şık bir görüntü yaratıyor mutfakta.. İçinden çıkan ölçü kaşığı ise uzun ve tutması kolay olması işe yarıyor.. altın filtreye gelince ben ilk aldığımda kağıt filtre alamadığım için bir süre öyle kullanmak zorunda kaldım, ancak dibinde tortu bırakıyor buda tadı etkiliyor çok kullanışlı değil kağıt filtre tavsiye ederim.. makine genel anlamda güzel ve aldığıma pişman değilim biliyorum fiyatı biraz yüksek ancak diğer kahve makinelerinden daha iyi olduğu kesin parasının hakkını veriyor… son bir şey zamanlayıcısı akşamdan makineyi kurup gece/sabah kahveyi hazır içmek veya zaman yoksa alıp hemen evden çıkmak zaten mükemmel bir şey kesinlikle kahve makinelerinde olmalı alırken dikkat etmenizi öneririm.. makineyi fişten çekmez veya elektrikler gitmez ise ayarladığınız saatte kalıyor ve zamanlayıcı zamanında çalışıyor,, bence fişi çektiğimizde ve tekrar taktığımızda tekrar saati ayarlamak zorunda kalmasak içine pil konulabilirdi saat için..

    Not: zamanım olmadığı için İmlaya dikkat edemedim mazur görün :)
    Not 2 :Siteniz gerçekten kahve ve kahve makinesi konusunda bana ciddi anlamda yardımcı oldu sırada kg89 var yani öğütücü bu nedenle umarım yazdıklarım sizlere ve okuyan arkadaşlara faydalı olur..
    Not 3 : Ufak bir önerim olacak sitenizdeki bilgiler ve yorumlar çok değerli ancak sitenin arayüzü çok kullanışlı değil aradıklarımızı bulmak açısından geliştirmekte fayda olacağını düşünüyorum..

    Sevgiler Selamlar..

    • Selamlar Sevgili Umut Kaya,
     Bu tür geri bildirimler sizin gibi bu süreçten geçen bütün okuyucularımız ve bizler için çok kıymetli. O nedenle kullanım deneyiminizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
     Ben de yakın zamanda Arçelik 8115 makinemi yazlığa kaydırıp EKF7800 aldım. 40 dakika evet başta bana da az geldi ama tekrar brew tuşuna basıp demleme başlatırsanız demleme için su olmadığından 1 dk içinde sıcak tutma moduna geçiyor ve bir 40 dakika daha kahveniz sıcak kalabiliyor. Açıkçası makinenin fiyatı da o kadar yüksek değil. Bir markete girip çıkmak 200 liradan başlıyor ve aldıklarınızı maksimum 1 hafta gidiyor bu makine en az 7-8 yıl kullanacağınız bir dostunuz olacak o nedenle ederinin altında bir fiyat bence.
     3. madde için özellikle size bir e-mail gönderdim. Mokapota’nın kolay erişilebilir olması içim çabalıyoruz fikirleriniz bizim için kıymetli.
     Tekrar çok teşekkürler
     Sevgiler

 35. Merhaba.
  Klasik tipte bir filtre kahve makinesinde istediğim kadar sıcak kahve çıkmıyor. Makineye suyu ısıtıp sıcak olarak koyarsam bir faydası veya zararı olur mu?

  • Merhaba Can Bey,
   Makineye zarar verirsiniz. Makinenizin cinsini bilmiyorum ama ısınmanın başlayacağı noktaya kadar olan bölümde kullanılan malzeme ısıyadayanıklı olmayabilir. Su haznesinin makine ile birleştiği noktada muhtemelen bir conta vardır bu gevşeyerek sızıntıya neden olabilir ve başka bir çok sıkıntı oluşabilir. Oda sıcaklığında su kullanmanızı tavsiye ederim
   Sevgiler

 36. Ömer Bey Merhabalar,

  Detaylı anlatımınız için teşekkürler.

  Bir yer devralmayı düşünüyorum menüsünde filtre kahve / kahve çeşitleri yok yalnızca türk kahvesi var ve kendimde kahve çok seven biri olduğum için menü içerisine eklemek istiyorum. Aşırı bir kahve satışı olurmu bilmiyorum onu zamanla göreceğim. Başlangıç için işyerinde kullanabileceğim yukarıda listelemiş olduğunuz ürünlerden ya da kullanılabilecek fiyat performans açısından tavsiye edebileceğiniz porf. bir ürün var mı?

  İyi Çalışmalar. Teşekkürler.

  • Burak Bey Merhaba,
   Çok güzel birşey yaparsınız, umarım güzel çekirdekler kullanarak damisafirlerinize filtre kahve sevgisini de aşılarsınız.
   Yazıda belirttiğim makineler cafe ortamı için çok işlevsel ve pratik değil maalesef. Ancak günde 2-3 karaf demleme yapacağım derseniz yazıdaki modellerden önerdiklerim ihtiyacınızı karşılar ama sayı arttıkça sürdürülebilir olmaz.
   Hacim arttığında Take away kahve sunacak mısınız bilmiyorum ama, bu durumda müşteriyi bekletmemeniz gerekir, çift ısıtıcılı çift karaflı modellere yönelmeniz gerekebilir. Bunn, Kochero, Bravilor Bonamat gibi profesyonel ekipmanlara yönelmeniz gerekir.
   Size tavsiyem bu ürünlerin tedarikçileri ile görüşün, bakım, ömür vs gibi garanti ve ihtiyaçları da sorun. Ama ne olur nitelikli kahve çekirdeği kullanın
   Sevgiler

 37. Merhaba iyi akşamlar ;
  İnternet sitenizdeki filtre kahve makinaları ile ilgili bir yazınızı okumaktaydım. Araştırdığım konu ise internetten aldığım plastik filtreli bir kahve makinasında plastik filtre yerine kağıt filtre kullanılabilir mi , yada çelik filtre yerine kağıt filtre kullanılabilir mi? Sorusuna yanıt idi.

  https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-ozellikleri-ne-anlama-geliyor/3304
  Buradaki yazınızda ; “Bir hatırlatma: Bazı makinelerle birlikte plastik filtre de gelmekte, ancak bunları kullanmanızı tavsiye etmiyorum, bir kaç kullanım sonrasında hem temizliği sıkıntı yaratıyor, hem lezzeti etkiliyor.Ne kadar temizleseniz de delikler çok minik olduğu için birşeyler kalıyor ve hijyenik olmuyor.” Şeklinde bir hususa değinmişsiniz. Buna göre plastik filtreli bir kahve makinasında plastik filtre çıkarılıp kağıt filtre kullanılabiliyor mu ? Ürün Beko Bkk 4315 sunset

  • Mustafa Bey Merhaba,
   Kullandığınız makine Arçelik 8115’in renkleri yenilenmiş versiyonu ki bende de arçelik modeli var.
   İçinden eğer plastik filtre çıktıysa onu kullanmayı bırakıp 4 Numara kağıt filtre kullanabilirsiniz. Kahveniz daha lezzetli olacaktır emin olun:)
   Sevgiler,

 38. selamlar delonghi ec 200 modeli makinam var ancak bir türlü kahvenin yanıksı kokusunun önüne geçemiyorum. bu sebepten acaba filtre kahve makinası mı almalıyım acaba diye bir arayışa girdim??‍♀️ aslında makinamı kullanamıyır olmak beni çok üzüyor çünkü çok severek almıştım. latte yi çok severim ve sıklıkla tüketirim. dışarıda bukadar para vermektense ev konforunu kendim yaşamak istedim ancak hüsran oldu ? bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz neden yanıksı bir kokusu oluyor acaba bir bilginiz varmı? kahvenin miktarını değiştirdim yine kokuyor, marka değiştirdim yine kokuyor bir çok şey denedim ama o miss kahve kokusu yok yanıksı bir koku evi saran?

  • Selamlar,
   Bunun bir çok nedeni olabilir
   1- Kullandığınız kahve (yüksek ihtimal), marka değiştirmek işe yaramaz eğer aldığınız kahve nitelikli kahve değilse büyük üreticilerin kahveleriyse bu çok normal çünkü o tip kahvelerin kavurma profili çok yüksektir.
   2- Makinenizin hem kendi üstündeki fiktrede hemde portafiltresinde kahve artıklarının temizlenmemesi nedeniyle bu tip bir koku oluşabilir
   3- Portafiltreyi bulaşık makinesinde yıkadıysanız.
   4- Aşırı kireçlenme (düşük ihtimal)

   Kahvenizi değiştirin nitelikli kahve tüketin ve makinenizi temiz tutun. Probleminiz büyük ihtimalle düzelir
   Sevgiler

   • s..bcks tan alabilinrn ve orada içtiğimiz latte için kullanılan kahveden alıyorum, orada içtiğimin tadını sevdiğim için ama evde asla aynı tadı yakalayamadım.hatta filtreyi çıkarttım iğneyle tek tek temizledim. aynı kahveyi arkadasımın filtre kahve makinasında yaptıgımızda nefis oluyor benimki espresso olduğu için mi bilemedim? baya baya üzülüyorum bir türlü çıkamadım işin içinden yeni bir makina daha almak istemediğimden çözüm arayışındayım.

 39. Merhabalar,
  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim uzun süredir filtre kahve makinası arayışındayım evlilik arifesinde olup çeyiz yapmaktayım nişanlımda bende kahve içmeyi çok seviyoruz özellikle filtre kahve bu yüzden makinasını evimize de almaya karar verdik yazmış olduğunuz yazıları okudum yorumları da okudum Electrolux EKF7800 düşünüyorum birde arçelik in love arasında ama bu yazıları okumadan önce azum Ar3046 almayı düşünüyordum siz bununla ilgili bişey yazmamışsınız bu makinayla ilgili yorumunuz var mı acaba??

  • Büşra Hanım merhaba,
   Arzun AR3046 hiçbir ek özelliği olmayan standart bir makine. Damlatma önleyici günümüzde bir kahve makinesi için çok temel ve bir o kadar basit bir özelliktir.
   Ancak bu makine ile ilgili damlatma problemleri çokça rapor edilmiş.
   Sevgiler

 40. Merhaba,
  Yazılarınızı okumak güzel ama kaçırdığım bir nokta olabilir belki.Reklam olacağını hiç düşünmüyorum ben ama V60 ve chemex’i dışarda tutarsak sıralamanız ne olurdu.siemens – braun electrolux gibi geldi bana.Braun kf7120 almak istedim fakat alıcılarının yorumlarını okuduğumda üründe birkaç ay sonra e02 hata kodu aldıklarını ve servisin bu kod sebebiyle çok kişinin mağdur olduğunu söylediğini de yazmış mesela.Şans mı yoksa kronik mi merak ediyorum hakikaten

  • Fatih Bey Selamlar,
   kf7120’de böyle bir problem hatırlamıyorumi siz sorunca yurt dışı yorumlarına da baktım ancak e02 gibi bir hata rapor eden kullanıcı görmedim.
   Açıkçası bir sıralama yok bu makinenin hangi özelliklerini kullanacağınızla ilgili bir seçim. Ama özelliklerin maximumu olsun derseniz bu durumda fayda maliyette electrolux ekf 7800 bir adım öne çıkıyor.
   Tabi önümüzdeki bir iki ay içinde kur nedeniyle ne olur bilemem. Bir önceki kur artışı esnasında bütün makinelerin segmentleri ve fiyatları birbirine girmişti. Tam oturuyor derken tekrar benzeri bir dönemece giriyoruz..
   Sevgiler,

 41. Merhaba Ömer Bey;
  Öncelikle vermiş olduğunuz ilgiler için teşekkürler. Uzun süredir filtre kahve makinesi arayışı içindeyim.Sizin yazılarınızı okuduktan sonra electrolux ekf 7800 almayı düşündüm ama bu makinedeki zamanlayıcı özelliği iç kullanmıyacağıma karar verdim. Onun için electrolux 5700 almayı düşünüyorum.Bu konuda sizin fikrinizi almak istedim. Sadece iki makine arasındaki fark zamanlayıcı ise onun için o kadar farkı ödemek istemiyorum.

  • Merhaba,
   Modelin 5700 olduğuna emin misiniz, öyleyse ürün linkini paylaşırsanız sevinirim zira Türkiye ve Avrupada de olmayan bir ürün sanıyorum, bilgisine ulaşamadım
   Sevgiler

  • Selamlar,
   5300’de sadece 2 kademe aroma özelliği mevcut, 7800’de ise sıcaklık ayarı, 3 kademe aroma özelliği, su haznesinin çıkabilmesi (makineyi koyacağınız tezgah üstünde bir dolap varsa bu önemli hale geliyor) gibi ek özellikler var.
   Sevgiler

 42. Merhabalar öncelikle bu yazılar için teşekkür ederim … bir sorum olacak braun cofehouse model makina aldık fakat yanlış bir şey mi yapıyorum anlamadım filtre haznesinde su birikiyor 1 kupa ölçüp koyunca olmuyor o su filtre haznesinde kalıyor yanlış olan nedir Ya da makina mı sorunlu

  • Melike Hanım Merhaba,
   Bunun iki sebebi olabilir. 1- Üst Filtre haznesi yerine tam oturmamıştır 2- Karaf yerine tam oturmamıştır.
   Bunların doğru olduğundan eminseniz, damlama önleyici sitem arızalanmış olabilir servisle irtibata geçin lütfen
   Sevgiler

 43. Ömer Bey merhaba,
  Tüm bilgileri yorumları okudum öncelikle bu aydınlatıcı bilgiler için emeğinize sağlık. Elektrolux 7600 ile Homend 5006 arasında kaldım birinde aroma özelliği var diğerinde yok. Homend in filtresi güzel ne dersiniz

 44. Merhabalar,

  Yazınızı okuduktan sonra internette makineleri incelerken Fakir Coffee Rest isimli ürünü gördüm. Hem bahsettiğiniz özellikleri barındırması, Alman markası olması, hem de fiyatı ile görünürde diğer ürünlerin önüne geçiyor gibi ama ürün hakkında pek fazla yorum bulunmuyor. Sizin Fakir Coffee Rest hakkında bilginiz var mı, tavsiye eder misiniz?

  • Burak Bey Merhaba,
   Evet Bu makinede aroma, programlama ve 40 dakika sonra otomatik kapanma özellikleri var.
   Tek dikkat etmeniz gereken nokta su haznesi çıkmıyor. Dolayısıyla koyacağınız tezgahın üstünde dolap varsa sürahiyle oradan su doldurmak sıkıntı olabilir.
   Dizayn olarak biraz eski olsa da uygun fiyata bulduysanız iş görecek bir makine. Şunu da söylemeden geçmeyeyim bu zamana kadar fakir ile tecrübem pek bir Alman markası izlenimi bırakmadı bende, ama çevremde fakir ürünlerini kullanıp memnun olan bir çok kişi var.
   Karar elbette sizin
   Sevgiler

   • Ömer bey teşekkür ederim, mevcut 367 TL fiyatı ile benzer özelliklerdeki diğer makineleri kıyaslayınca makul görünüyor ama Fakir konusunda benim de tecrübem yok.

 45. Ömer Bey merhaba,
  Kombo ürün önermiyorsunuz ancak kombo ürün olmazsa bu sefer Starbucks, Kahve Dünyası gibi yerlerden kahve öğüttürerek 1-2 hafta boyunca kullanmak zorunda kalıyoruz ve bayatlama oluyor. Bunun için bir öneriniz var mı? En azından öğütülmüş kahveyi nasıl muhafaza edeceğimizi bilsek? Ben buzdolabında saklıyorum. Bir öneriniz olur mu?
  Selamlar..

 46. Iyi günler öncelikle bu güzel yazı için teşekkürler. Ben filtre kahve makinesi almak için baya araştırma sonucu 3 tane buldum. Kendi bütçem kadar. 1. Beko bkk 4315 (300 lira civarında en ucuz olarak bunu buldum özellikleri var ama hicbir yerde yorum bulamadim). 2. Electrolux Ekf7800 (510 lira civarlarinda yorumlari sizin dediginiz gibi olumlu fiyatı ama artmış). 3. Arçelik K8115 (460 lira civarinda buldum yorumları genelde olumlu) Hepsinin aroma zamanlama ayarı var. Ben genel olaral kağıt filtre istiyorum 3 ünde de kağıt filtre var sadece ekf7800 da normsl filtre de var. Günde 4 5 bardak içilecek. Dayanıklılık uzun ömür ve tabiki tat olarak hamgisini önerirsiniz ? 3 ü harici bir şey onerirseniz ona da açığım. (Sadece aroma ayarı olması yeterli) cevabınızı bekliyorum yazı uzun olduğu için özür diliyorum.

  • Ahmet Bey Merhaba,
   Seçtiğiniz ürünler gayet başarılı ürünler. Çok uzun süre Arçelik K8115 kullandım ve bir çok okuyucumuza da önerdim uzun bir süre. Sonra maalesef Arçelik bu ürüne geriğinden fazla zam yaptı ve ürün ederinin üstüne çıktı. Açıkçası içerledim de bu duruma. O dönem electrolux EKF7800 modeliyle bu zinciri kıran bir ürün çıkarttı piyasaya. 8115’den daha fazla özelliği ve açıkçası daha iyi bir malzeme kalitesini daha ucuza sunuyordu. Uzunca bir süre de okuyucularımıza bütçeleri olduğu müddetçe bu ürünü önerdim. Elbette daha üst fiyatlarda moccamaster gibi çok niş ürünler de var ama fiyat performans olarak en iyi noktada duran şu an electrolux. Geçtiğimiz ay artık benim arçelik’i yazlığa kaydırıp EKF7800 aldım kullandığım her gün de oldukça memnunum. Dış yüzey ince de olsa inox metal. 8115’e ek olarak 3 kademe sıcak tutma ayarı sunuyor, orta kademe piyasadaki bir çok makine ile aynı seviyede tutarken eğer kahvenizi çok sıcak almak istiyorsanız en üst kademe gerçekten çok sıcak tutuyor. Kahve hazır olduğunda sesle uyarı özelliği ve eğer damacana su kullanmıyorsanız veya sert bi su kullanıyorsanız içerisinde aktif karbon filtre var. Kullanımı da oldukça pratik. Yalnız şöyle bir ek bilgi vermeliyim, üst kahve koyma bölümü, tutma kolunun kilit mekanizması ile makineye sabitleniyor. Eğer makineyi sizden başka kullanacak kişiler varsa onlara mutlaka anlatılması gerek ki yerine oturmadı diye bastırıp kırmasınlar. Bence çok da kullanışlı bir özellik ama tabi makineye karşı biraz hassas davranmanızı gerektiriyor. Bu ana kadar Beko bkk 4315’den hiç bahsetmedim. Zira Arçelik 8115’in birebir aynısı fakat farklı rengi. Arçelik’in fiyatı bir ara 800TL’lere ulaştı. Muhtemelen hal böyle olunca satışları düştü kaldı ki ben de 650 liraları gördüğü zaman çoktan önermeyi bırakmıştım. Fiyat kırsalar da ilgi alanı değiştiği için satışlar aynı hızla devam edemedi. beko markası altında aynı ürünü daha düşük fiyata piyasaya sürdüler. Pazarlamada fighting brand denen bu yöntem ne kadar tutar bilmiyorum ama dizayn olarak artık bu görünüm biraz eksidi (ya da benim gözüm çok alıştığı için öyle geliyor bilemedim) ama işlev olarak da 5-6 yıl sizi rahat götürecek bir ürün. Benim tavsiye EKF7800’den yana olur ama diğer ürünleri de seçerseniz aldığınıza pişman olmazsınız.
   Sevgiler

 47. Merhabalar,
  Bilgiler harika teşekkürler. Kahveden pek anlamayan ama kahve sohbetini seven biri olarak:) sütlü filtre kahve yapan makine var mı ve tavsiyeniz ne olabilir?

 48. Merhaba Ömer Bey,
  Bir kahve sever olarak sayfanızı bu kadar geç fark ettiğim için kendime çok kızdım fakat diğer taraftan da almayı düşündüğüm ürünler için karar vermeden önce sizinle irtibat kurduğum içinde sevindim. Büyük memnuniyetle saatlerdir sayfanızdayım ve sizi tebrik ediyorum.
  Yaklaşık 7-8 yıldır Fakir cafe prestige marka son derece basit olan filtre kahve makinesi ve ayrıca french press kullanıyorum. Tahmin edebileceğiniz üzere makinemi değiştirmek istiyorum, günde 3-4 mug kahve içiyorum. ( sabah yaptığım kahvemi termosla okuluma da götürüyorum. ) Zincir kahve dükkanlarının kahvelerini pek beğenmesem de ( çok kavrulmadan dolayı tat olayı ) mecburen satın alıyorum bununla ilgili önerilerinizi değerlendireceğim. Latte, cappuccino içmeyi de severim. Kararsız kaldığım nokta şu; hangi makineyi almalıyım? Filtre mi, espresso kahve makinesi mi? Yoksa alabileceğim en iyi filtre kahve makinesini alayım şöyle mis gibi aromalı kahve içeyim, istediğimde sütümü kendim hazırlayıp ekleyeyim. fiyat / performans önerilerinizi alabilirsem çok mutlu olurum. ( Arçelik inlove K8115 479 – 599 TL. – Electrolux Exp. EKF7800 499 TL. – Homend Coffebreak 5003 1.500 TL. Delonghi ECAM23.420 3.000 TL. fiyat aralıklarında )
  Teşekkürlerimle,

  • Selda Hanım Merhaba,
   Arçeliği uzun zamandır öneri listemden çıkardım, gerek dizayn gerek yedek parça gerekse fiyat performansta çok geride kalan bir ürün.
   EKF7800 bende 2 aydır evimde kullanıyorum ve oldukça memnunum dış yüzeyi plastik değil inox ve en fazla özelliği birarada sunan makine diyebilirim.
   5003 ise ayrı bir klasmanda zira kendisi otomatik espresso makinesi bu ürün için tam otomatik makineler yazımda fikirlerimi görebilirsiniz.

   Hangi makineyi almanız gerektiği ise sizin kararınız olmalı. Hangi kahveyi daha çok seviyorsanız onu tercih edin. Bana soracak olursanız “buzdolabı mı çamaşır makinesi mi almalıyım” gibi bir soru bu, zira iki makinenin işlevi tamamen farklı. Bende hem espresso hem de filtre kahve makinesi var. Ve hatta bilumum manuel kahve demleme ekipmanı da. Her biri benim için ayrı bir keyif ve hepsini de kullanıyorum…

   Sevgiler.

 49. Ömer Bey tekrar merhaba, hızlı cevabınız için çok teşekkürler. Mesajımı yazdıktan sonra yorumları okumaya devam ettim, evet çok haklısınız önerdiğiniz / detaylı bilgilendirdiğiniz makineleri inceleyip kararımı vereceğim. ( otomatik makineleri neden önermediğinizi de dikkate alarak ) Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum, sevgilerimle.

 50. Merhaba,
  Yeni tanıştık diyelim. Çok teşekkürler bilgiler için
  Beko BKK 4315 için evde 2 kişi olarak çok da detay istemeyen kişiler olarak düşünüyoruz. Fiyatı düştüğü için sordum?
  Syg

  • Levent Bey Merhaba,
   BKK 4315 Arçelik K8115 ile aynı üründür yazıda ve yorumlarda Arçelik K8115 için sarf ettiğim sözler bu ürün için de geçerlidir.
   Öte yandan evet fiyatı düşmüş, bu biraz daha alınabilir kılıyor ürünü. Dizaynını beğendiyseniz ihtiyacınızı karşılayacaktır.
   Sevgiler

 51. Ömer bey merhaba son 1 yıldır ciddi anlamda filtre kahve seven biri olarak makine almaya karar verdim bütçem çok fazla değil öğrenciyim ve çok fazla evde bulunmuyorum sabahları 1 kupa içmek için electrolux ekf5300 makinesini düşünüyorum önerebiliceğiniz daha uygun ve kaliteli kahve içebiliceğim makine varmı yoksa bu ideal midir şimdiden çok teşekkürler

  • Tuğçe hanım Merhaba,
   Seçtiğiniz ürün, aroma özelliği olan ürünler arasında kalite ve fiyat bakımından en mantıklı ürünlerden. Bir üstü zaten EKF7800.
   Güncel fiyatlara da baktığımda zaten mantıklı seçimi yapmış görünüyorsunuz.
   Hayırlı olsun diyelim şimdiden
   Sevgiler

 52. Merhaba, bir sürü yazınızı okuyarak buraya gelmiş bulunuyorum. Yukarıdaki öneriler arasında Electrolux EKF7800 olanı tercih edicem gibi duruyor ancak sizede sormak istiyorum (Gönderiyi geçen yıl yazmış olduğunuzdan). Şu anda tavsiyelerinizde bir değişiklik oldu mu? Tavsiyelerinize yeni girmiş bir ürün vs gibi.
  Filtre kahve makinesi özellikleri adlı yazınızdan kendime uygun bir çıkarım yapmak gerekirse; Cam kararlı, 4 numaralı filtre kullanımlı, aroma fonksiyonu olmasında fayda var, 40 dakikaya kadar sıcak tutma süresi olursa benim için yeterli özellikler sağlanmış olacaktır. Ekstra özelliklerde olabilir ancak minimum bu özellikleri barındırmasını tercih ederim. Bana önereceğiniz Electrolux EKF7800 mı olur farklı bir tavsiyede mi bulunursunuz?

  • Nursena Hanım Merhaba,
   Kahve makinesi ve ekiman yazılarını sürekli güncel tutmaya gayret ediyoruz. Yeni ve kayda değer bir ürün çıktığında veya okuyucularımızdan yazıda olmayan bir modelle ilgili sorular geldiğinde yine kayda değer bir ürünse yazıya ekliyorum. EKF7800 kendime de aldığım ve oldukça keyifle kullandığım bir ürün. Fayda maliyet sıralamasında da en üstlerde yer alıyor. Inox bir mutfağınız varsa şık da duracaktır. Öte yandan belirttiğiniz özelliklerde bir çok makine var bunlarıdan yazı içinde zaten bahsediyorum. DElonghi ICM 15250, Electrolux EKF5300, BRAUN KF5120, BEKO BKK4315 bunlar istediğiniz özellikleri barındırıyor.
   Sevgiler

 53. Ömer Bey Merhaba,
  Yazılarınız için çok teşekkürler. Gerçekten çok bilgilendirici ve keyifli oluyor.
  Bir ürünü danışmak isterim. Grundig NEWLINE KM 5860 P Filtre Kahve Makinesi için ne düşünüyorsunuz? Kullanan var mıdır? Çıkarılabilir filtre olduğu yazıyor fakat yine de 4 numara kağıt filtre kullanılabilir mi?
  Teşekkürler.

  • Birol Bey Merhaba,
   Grundig NEWLINE KM 5860 Aroma özelliği olan temel özelliklere sahip bir ürün. Ve evet bu üründe 4 numara kağıt filtre kullanabilirsiniz. Bu özlelliklere sahip bir çok alternatif var. Bu özellikler sizin için yeterliyse, işin içerisine dizayn ve maliyet kısmı giriyor. Sıcak tutma ayarı, programlama, karbon filtreleme vs gibi özelliklere ihtiyacınız yoksa dizayn ve bütçe kararı size kalıyor.
   Sevgiler

 54. Ömer Bey Merhaba,

  Öncelikle bir kahve sever olarak emekleriniz ve site için çok teşekkür ederim. Bir süredir filtre kahve makinesi almayı planlıyorum ancak internette (Türkçe) kaynak olarak bu sayfa kadar bilgilendirici ve “güncellenen” sayfa gerçekten yok. Elinize emeğinize sağlık :)

  Kahve içmeye french press ile başladım kısa süre sonra Tchibo ondan 4 yıl sonra Nespresso kapsül kahve makinelerini kullandım. Hala da kullanıyorum orası ayrı :)

  Sizin kapsüllü kahve makineleri ile ilgili yazınızdan sonra kahve tüketimim/maliyet hesabı yaptım ve artık bir filtre kahve makinesine ihtiyacım olduğuna karar verdim. O yazı için ayrıca teşekkür ediyorum :)

  Aklımda 3 farklı makine var. Homend 5002 Coffeebreak, Tefal Subito Mug ve Braun KF7120BK. Evde aynı zamanda Delonghi KG79 değirmenim var.

  Kahveyi taze öğütme imkanım var ancak farklı çeşit kahveler denemek isteyince bu biraz uğraştırıcı olabiliyor. Homend’i bu yüzden kendi öğütme ve günün zamanına göre öğütülen kahve miktarını ayarlayarak sertlik belirleme ve filtre kağıdı gerektirmediği için istiyorum. Sitesinde fiyatı biraz yüksek ancak düzenli kupon avındayım Homend için :)

  Tefal Subito Mug ise tamamen fiyatı ve tek fincanlık demleyebilme özelliği ile ön plana çıkıyor diyebilirim. Evde sadece ben düzenli kahve içtiğim için :)

  Braun KF7120BK tasarımı ile ön plana çıkıyor :) Bence gerçekten etkileyici bir tasarımı var. Kahve ekipmanlarım çalışma masamda duruyor (Yer ile ilgili sıkıntım yok). Üstündeki saatini de gece geç saatlerde ders çalışırken göz ucuyla saati görebilmek kolaylaştırıcı olabilir diye düşünüyorum.

  Fazlaca uzun yazdım farkındayım :) Bahsettiğim gibi fayda maliyet analizimi yaptım ve 3 makine için de ayırabileceğim bütçem mevcut. Zaten güzel kahve içebilmek için biraz daha yüksek bütçeler ayırmak gerektiğinin de farkındayım. Tefal Subito Mug’dan hiç bahsetmemişsiniz aslında mesajı bu kadar uzatma sebeplerimden biri de bu oldu. Günde 2-6 kupa kadar kahve içtiğim oluyor (sınav zamanları daha da fazla) bu kullanım sıklığında sizce en mantıklı tercih hangisi olur?

  Cevabınız ve bu güzel site için bir kez daha teşekkür ederim :)

  Sevgi, saygı ve kahveyle,
  Mert :)

  • Mert Bey Merhaba,
   Değirmeniniz varsa Homend 5002 ne kadar doğru bir şeçim olur bilemedim. Kombo ürünleri zaten genelde önermiyorum bu ürünü sadece yer sıkıntınız varsa ve öğütücünüz yoksa önerebilirim. Öğütücünüz olduğu için öğütücü dışında diğer özellikleri sahip alternatiflerine daha ucuz bir maliyetle sahip olabilirsiniz.

   Öğütücüye zaten elinizdeki kahvenin tamamını boşaltıp kullanmayın bu kahvenin daha çabuk bayatlamasına neden olur. O demleme için ihtiyacınız kadar koyup öğütün böylece her demlemede ayrı kahve de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

   Tefal’in Türkiye piyasasında iki ürünü var. Bir üstteki yorumda da belirttiğim gibi bu ürünler extra bir özellik sunmayan ve malzeme kalitesi ve dizayn olarak aternatiflerinden geri kalan ürünler olduğu için yazıya dahil etmedim. Zira haklarında yazabileceğim çok fazla birşey yok.

   Braun KF7120BK için zaten yazıda yorumlarımı belirtmiştim. Belirttiğiniz gibi dizaynı ile biraz daha öne çıkmayı başaran bir ürün.
   Alternatif arıyorsanız bir de electrolux EKF 7800’ü değerlendirin derim.
   Sevgiler

   • Ömer Bey tekrar merhabalar :)

    Sizin yorumunuz ve Mokapota sitesinin yazılarından cesaretle Braun KF120BK’nın siyah rengini Amazon Almanya’dan sipariş verdim. Kargo + vergiler dahil yaklaşık 150 lira daha indirimli almış oldum. Aynı zamanda inox renklerden sıkılmış olan kendimi Türkiye satışı olmayan simsiyah bir makineyle mutlu ettim :)

    Yardımlarınız, site ve yorumlara tek tek özenli cevaplarınız için tekrardan teşekkür ediyorum. Sırada evde yeşil çekirdek kavurma denemeleri var, tecrübelerimi o makalenin altından paylaşmaya çalışacağım :)

    Makine fotoğrafı burada

    Amazon Almanya linki ise burada (ben alırken 10 Euro daha ucuzdu) https://amzn.to/2KHifch

    Sevgi, saygı ve kahveyle,
    Mert

    • Mert Bey Merhaba,
     Güzel sözleriniz için teşekkürler, bu geri bildirimler güç veriyor bize.
     Makineniz hayırlı olsun, kullandığınız her gün ayrı bir güzel olsun :)
     Alışveriş ve makine ile tecrübelerinizi de paylaşırsanız çok memnun oluruz.
     Sevgiler

     • Ömer Bey tekrar merhaba :)

      Pazar günü verdiğim sipariş aynı gün kargoya verildi ve çarşamba günü (4 günde, evet 4 günde) elimdeydi.

      Türkiye içinde sipariş versem belki gelemeyecek bir hızla siparişim kapıma geldi. Hatta üzerindeki etiketlere göre İngiltere depodan, Fransa, Almanya sonrasında Türkiye rotasını izleyerek gelmiş.

      Paketleme sağlamdı ve hiçbir zarar görmeden elime ulaştı. Garanti Belgesi, kullanım kılavuzu gibi belgelerinde de eksik yoktu. Fiş konusunda da Almanya’dan aldığım için dönüştürücü ihtiyacım olmadı.

      Tchibo’dan yaklaşık 1 ay önce öğüttürerek aldığım kahvelerle birkaç deneme yaptım. Bayat halleriyle bile dışarıda içtiğim birçok filtre kahveye toz yutturacak bir lezzet elde ettim. Heyecanla kahve.com üzerinden sipariş verdiğim çekirdekleri bekliyorum. Onlardan çok daha lezzetli kahveler ortaya çıkaracağımdan hiç şüphem yok :)

      Kahve.com siparişimi Mokapota indirim kodu ile verdim. Tüm site, kurduğunuz kurumsal bağlantılar ve verdiğiniz destek için bir kez daha teşekkür ederim :)

      Sevgi, saygı ve kahveyle,
      Mert

      • Mert Bey Merhaba,
       Bunları duymak bizim için de gerçekten mutluluk verici. Daha iyisini yapabilmek için de bize ciddi güç veriyor. Makineniz hayırlı olsun ve güzel günlerde kullanın.
       Amacımız gerçek kahvenin tüketilmesini sağlamak ve insanlara bunun farkını tanıtmak anlatmak. Bu yolun her adımında elimizden geldiğince okuyucularımıza destek ve yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sizler de yazılarımızı ne kadar çok paylaşır bize destek olursanız o kadar çok kişiyi gerçek kahve ile tanıştırma şansına sahip oluruz.
       Bir de elbette sizin gibi okuyucularımıza ve bize destek veren üreticilere sonsuz teşekkür ederiz.
       Sevgiler

 55. Ömer bey merhabalar

  Sitenizi yeni keşfettim ve saatlerimi geçirdim, öncelikle çok teşekkür ediyorum hiç bir yerde sizinki kadar objektif bir değerlendirmeye rastlamadım :)

  Öğrenciyim ve kahve içmeyi çok seviyorum notmalde günde 1-2 kupa kahve içerken sınav zamanlarında haliyle bu miktar baya artıyor.

  Ben aroma ve zamanlayıcı özelliği bulunan ve plastik olmayan filtre kahve makinesi almak istiyorum aşırı sıcak tutmasına gerek yok zaten kahveyi biraz soğutup öyle içiyorum. Görünüşü çok önemli değil benim için esas önemli olan fiyat/performans ilişkisi.

  Sizin yorumlarınızı göz önünde bulundurarak beko bkk4315 ve elektrolux ekf7600 arasında kaldım be size danışmaya karar verdim :)

  Şimdiden teşekkürler, mutlu günler

  • Beyzanur Hanım Merhaba,
   Güzel sözleriniz için teşekkürler, insanların gerçek kahve içmesi için büyük bir keyifle çaba sarfediyoruz. Böyle güzel sözler duymak her seferinde yaptığımızın ne kadar doğru olduğunu gösterip güç veriyor bize. Sağolun.
   Sorunuza gelince,
   iki makine de ihtiyacınızı karşılayacak makineler, fakat iki makinenin de iç aksamı plastık, kaldı ki günümüzde neredeyse bütün makineler böyle.
   Dış yüzeye gelince EKF7600’ün dış yüzeyi inox Beko’nun dış yüzeyi ise yine plastik. Aralarındaki belirgin fark ise Beko’nun su haznesi çıkabilirken EKF7600 ün sabit.
   Eğer koyacağınız tezgah üstünde dolap varsa çıkabilir su hazneleri daha kullanışlı oluyor, Sürahi ile makineye su doldurmak vs biraz sıkıntılı olabiliyor. Tezgah ve üstündeki dolap da sizin için bir kriter değilse görünüş ve maliyet tarafını düşünerek kararınızı verin derim. İki makineden de ihtiyacınıza göre gayet güzel verim alırsınız.
   Sevgiler

 56. Merhaba Ömer bey,
  Her soruya verdiğiniz cevaplar için sizi öncelikle tebrik ediyorum.
  Kalabalık bir aileyiz. Farklı Kahve içmek istediğimiz de hepimize hizmet verecek bir makina arıyorum.hafta sonu bir araya geldiğimiz de filtre kahveden başlayıp latte ile biten bir istek listesi oluyor.
  Bana ne tavsiye edersiniz?
  Teşekkürler şimdiden

  • Cem Bey Merhaba,
   Size gidin şu makineyi alın iyidir dememi beklemeyin lütfen. MokaPota.com’da kahve ve kahve makineleri üstüne ciddi emek sarfedilmiş ve araştırılarak yazılmış bir çok yazı bulunuyor. Öncelikle bunları yorumlar ve yorumlara verilen cevaplar da dahil olmak üzere okumanızı tavsiye ederim. Her bir makine için, hiç bilmeyen birinin dahi anlayabileceği şekilde artısı ve eksisinden yazılarda bahsediyorum. Eğer bu makinelerin özellikleri ile ilgili net olmayan bir konu varsa bunu lütfen sorun ama sizin kullanacağınız makineyi benim önermemi beklemeyin lütfen. Beni anlayışla karşılayacağınızı düşünüyorum.
   Sevgiler.

 57. Ömer bey, hızlı cevabınıza çok teşekkür ediyorum. Ben aslında araştırdım.size sorulan Ve cevaplarınızı da tek tek okudum neredeyse, ikiye düşürdüm seçenekleri;
  Delonghi EC860.m veya ECAM 45.760 arasında tercihiniz hangisi olur?
  Aslında EC860 m yi alacakken birisi 45.760 al dedi kafam karıştı.
  Yardımınıza şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Cem Bey,
   Bahsettiğiniz iki makine birbirinden o kadar farklı ki. Tabir yerinde olursa, biri otomobil ise biri kamyonet. Önce hangisine ihtiyacınız olduğuna karar verin. 680 manuel espresso makinesi her seferinde portafiltreyi doldurup espresso hazırlayıp sütü köpürtüp kahveyi siİn hazırlamanız gerek. EXAM 45760 da bir tuşa basarsınız istediğiniz içecek hazır olur. Manuel makinenin keyfi dozu tamperi inceliği özelleştirebilme keyfidir. Tam oyomatik makine ise hız ve zamandan tasarruf demektir ama öte yandan manuel makinedeki gibi kendinizi kahvenizin baristası hissetmezsiniz. Önce bunları değerlendirin…
   Sevgiler

 58. Ömer Bey merhaba,

  yorumlarınızı inceledim ve BEKO BKK4315 Sunset filtre kahve makinasından aldım Arçelik INLOVE modeli ile aynı dediğiniz için ve fiyat olarak 300 tl’ye geldi. Makina bugün geldi henüz kullanma fırsatı bulamadım ancak kullanım kılavuzunda makinanın 30 dk sıcak tutma özelliği olduğu sonrasında otomatik kapandığı yazıyor. Açıkçası ben 1 saatlik sıcak tutma özelliğpi olan bir makina istiyordum siz Arçelik Inlove’ın 1 saat boyunca sıcak tuttuğunu ve Beko’nun bu modelinin de birebir aynı özellikleri içerdiğini yazdığınız için size de haber vermek istedim. İyi günler.

  • Gözde Hanım Merhaba,
   Uyarınız için çok teşekkür ederim, bu detay benim gözümden kaçmış maalesef yanlış bir karar vermenize neden olduysam da bunun için özür dilerim.
   Eğer makineyi iade etmeyecekseniz bu sürenin kullanımda da 30 dakika olup olmadığını teyit ederseniz sevinirim. Zaman zaman kullanım kılavuzlarında da hatalı değerler görebiliyoruz.
   Tekrar teşekkürler
   Sevgiler

 59. Merhabalar,

  Öncelikle bilgiler için çok teşekkürler.

  Bugün itibariyle ekf7800 ve inlove 8115 modelleri arasında 50 TL fark var. Halen bu iki ürünü tavsiye eder misiniz? Tavsiye ederseniz malzeme kalitesi bakımından hangisini önde görüyorsunuz? 50 TL büyük bir fark değil. En iyisini almak isterim.

  Teşekkürler.

  • Mehmet Emin Bey Merhaba,
   EKF7800 malzeme kalitesi ve özellik olarak çok daha yukarıda bir ürün. İkisi arasında kaldıysanız iki makineyi de aktif kullanmış biri olarak EKF7800 öneririm.
   Sevgiler

   • Yanıtınız için çok teşekkür ederim. EKF7800 almaya karar verdim. Umarım memnun kalırım. İlk filtre kahve hazırlama deneyimim olacak. Kahveyi çok severim ama yaşadığım şehrin azizliğinden bulmam pek mümkün değil.
    İyi günler.

    • Merhabalar,
     Makineniz şimdiden hayırlı olsun. Yaşadığınız yer çok önemli değil günümüzde herşeyi internetten alabiliyorsunuz.
     Bize de indirim veren markalar oluyor aman zaman bunları takip edin derim.
     Sevgiler

     • Makineyi bugün ilk defa kullandım. Bir yazıda bahsettiğiniz siteden deneyim seti aldım. Mexico adında bir kahveyi denedim. 4 kupa suya 4 ölçek kahve yaptım. Aroması fena değildi. Sanırım kahveyi bir miktar artırıp deneyeceğim yarın.

      Makineyi beğendim. Tekrar teşekkür ederim öneriniz için. Bir sorum olacak: makinede aroma butonu var. Biraz bakındım ama işlevini tam anladığımı düşünmüyorum. Ne ola ki acaba?

  • Hüseyin Bey Merhaba,
   Bu ürün bıçaklı öğütücü kullanıyor, bu bir öğütücüde istemediğimiz birşey çünkü öğütme inceliğini tutturulamaz, kahve parçalanarak ufalanır, her biri birbirinden farklı büyüklükte taneler ortaya çıkar vs vs.
   O yüzden sadece bu neden bile önermemem için yeterli. Öğütücülü modellere bakıyorsanız öğütücüsünün konik veya disk öğütücü olmasına dikkat edin.
   Sevgiler

 60. merhaba Ömer Bey;
  önerileriniz ışığında öğütücümü aldıktan sonra şimdi makina alma arefesindeyim 3 makina arasında kararsız kaldım özellikler hemen hemen aynı fakat seçim yaparken fiyatlarına göremi karar vereyim yoksa aralarında yinede küçük nüanslar varmı son kez sizin yardımınızı istiyorum;
  1-elektrolüx ekf7800:500tl (sıfır)
  2-arçelik 8115:350tl(sıfır)
  3-beko 4315:290tl(sıfır)

  sizce hangisi.?

  • Selamlar,
   Beko 4315 8115’in renkli hali, sadece kullanma kılavuzunda sıcak tutma süresinin 30 dk olduğu yazıyor (8115 1 saat) ama bunu doğrulama fırsatım olmadı.
   EKF7800 ise bu iki üründen bir gömlek yukarıda bir ürün, arçelik ve bekoda dış yüzey plastik iken EKF7800 inox, malzeme kalitesi daha iyi. EKF7800’ün ek fonsiyonlarına gelince, 40dk sıcak tutma, kahve hazır olunca sesli uyarı, 3 sıcaklık kademesi, su filtre kartuşu, dahili metal filtre sayılabilir.
   Karar sizin
   Sevgiler

 61. Ömer Bey merhaba,

  Bir süredir sitenizi, paylaşımlarınızı inceleme başladım ve sayenizde yararlı ve keyifli bilgiler edindiğimi belirtmek isterim. Sizden yardımcı olmanızı rica edeceğim bir konu var. Geçtiğimiz günlerde yurtdışından bir yakınım filtre kahve makinesi hediye etti ancak kullanımı konusunda biraz desteğe ihtiyacım var. En doğru kişinin de siz olduğunuzu düşünüyorum. Makine Fakir Aroma Master. Bu makineyle nasıl güzel bir filtre kahve elde edebilirim acaba ? Değerli yorum ve bilgilerinizi bekliyorum. Saygılar

  • Alper Bey Merhaba,
   Özellikleri itibariyle güzel bir makine hayırlı olsun güzel günlerde kullanın.
   Kullanma kılavuzunda olmayan kullanım konusunda merak ettiğiniz şeyler neler bunları iletirseniz yardımcı olmaya çalışayın
   Sevgiler

 62. Ömer bey öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. İlk defa kendim filtre kahve yapmayı deneyeceğim. Yumuşak için kahve seven biriyim. Genellikle de tercihim sütle içmek olacaktır. Sizden kahve önerisi almak isterim. Bu makinede kahve yaparken su ve kahve oranını nasıl ayarlamaliyim sizce ?

 63. Ömer Bey tekrar merhaba, Yorumunuzu dikkate alacağım ve sütsüz olarak tüketeceğim. Dediğiniz gibi alışkanlıklarımız nedeniyle böyle bir ihtiyaç duymuş olmamın ihtimali yüksek. Sizden bir konuda daha bilgilendirmenizi rica edeceğin. Kahve öğütücüsü almayı düşünüyorum. Fakir Aromatic ürününü önerir misiniz?

 64. Merhaba Ömer bey, öncelikle yazınız için teşekkür etmek istiyorum. Yeni bir filtre kahve makinası almak istiyorum araştırmalarım sonucunda electrolux 7800 e karar vermiştim ve sizin yazınızı okuduktan sonra doğru karar verdiğimi anladım. Tam sipariş verecekken pop-up reklamlarda WMF 412140011 AROMA ONE FİLTRE KAHVE MAKİNASI COUP a rastladım ve kafam biraz karıştı . Ben evde tek başıma kahve tüketiyorum. Günde en az 2 cup içiyorum. Son karşılaştığım wmf nin modeli bu anlamda bana cazip geldi. Siz hangisini önerirsiniz ? Teşekkürler

  • Yeşim Hanım Merhaba,
   Marka bağınız yoksa bu ürünle EK7800 arasında çok fazla fark var.
   Sizin belirttiğiniz WMF 412140011 AROMA ONE FİLTRE KAHVE MAKİNASI COUP hiç bir ek özelliği olmayan bir makine.
   Bu tercih meselesi elbette ama ben makinemde en azında aroma özelliği olsun isterim.
   Öte yandan EKF7800 su filtresi, sıcaklık ayarı, programlama vb bir çok artı özellik var.
   Özellikler açısından aynı klasmanda değiller. Marka olarak ise göreceli..
   Sevgiler

 65. Selam, başka bir bölüme yorum yazmıştım ama asıl yeri burasıymış :) Konchero CM4206 hakkında ne düşünürsünüz. Fiyatı makul ve yorumları iyi gibi.

  • Muhammet Bey Merhaba,
   Bu makinenin dizaynında bence bazı sıkıntılar var. Su haznesi bütünleşik ve kahve ile aynı kapak altında. Dolayısıyla kahvenizi koydunuz diyelim su eklerken kahve haznesine su kaçırabilirsiniz. Su haznesinin çıkmaması eğer tezgah üstünde kullanacaksanız ve üstte de dolap varsa suyu sürahi ile koyarken size sıkıntı çıkartabilir. Makineyi her seferinde yerinden oynatmak durumunda kalırsınız. Bir de tabi kullanılan plastik kalitesi nedeniyle pek şık durmuyor.
   Sevgiler

  • Ömer bey ben buradaki yazıları okuyarak electrolux ekf7800 aldım ama bir sıkıntı var ben bu pure advantage su filtersinden anlamadım kahve yaparken su haznesinin içinde mi olması gerekiyor plastik bir madde sonuçta.Bir de bu 60 yapımdan sonra bu su filtresini yeniden mi almak gerekiyor?Cevaplarsanız sevinirim.

   • Ayşenur Hanım Merhaba,
    Öncelikle makineniz hayırlı olsun güzel günlerde kullanın.
    Sorularınızı sırasıyla yanıtlayayım,
    Evet makinenin su haznesi içindeki yuvaya takılması gerekiyor, sıcak suyla teması yok zaten. Makinelerin bir çok parçası plastik, su içtiğimiz pet şişe ve damacanalar da öyle bu normal bir durum.
    Karbon su filtresi daha çok Avrupa için düşünülmüş bir özellik, Bizim ülkemizde musluk suları da dahil olmak üzere Avrupayla kıyaslandığında sularımız sert değil, üstelik çoğunlukla damacana su veya ev filtresinden geçirilmiş su kullanıyoruz. Dolayısıyla yazıda da belirttiğim gibi, bu filtreyi kullanmasanız da olur. Ama kullanmaya devam etmek istiyorsanız makine uyarı verdiğinde filtre kartuşunu yenilemelisiniz. Ben de evimde bu makineyi kullanıyorum. İlk kartuşun kullanım ömrü tamamlanınca su haznesinden çıkardım kenarda duruyor.
    Su filtresi kullanmanın pozitif bir yanı ise makinedeki kireçlenmeyi geciktirmesi. Bu nedenle makinenizin düzenli temizliği ve bakımını ihmal etmeyin derim. Makine temizliği için şu yazımı okuyabilirsiniz. https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-tavsiyeler/1803
    Umarım net cevaplar verebildim.
    Sevgiler

 66. Merhabalar, ekf 7800 ün damlatma problemi var mı? Karafı yerine koyarken sıkıntı oluyor diye okudum, doğru mudur?
  Bosch tka6a044 ile ilgili düşüneniz nedir?
  Teşekkürler.

  • Ayşegül Hanım Merhaba,
   EKF 7800 de ben damlatma problemi yaşamadım ama sahip olduğum aletleri özenli kullanan biri olduğumu söyleyebilirim. Makinenin mekaniği biraz sert dolayısıyla sizde sert hareketlerle bu makineye davranırsanız bunların olması mümkün.
   İki bilinmesi gereken konu var. Biri kilit mekanizması. Filtre tutucuyu üst bölmeye yerleştirip samını kapattığınızda bu haraketle filtre tutucuyu gövdeye kilitlemiş oluyorsunuz. Buna dikkat etmeden yapılacak yerleştirmeler koy kapatlar böyle bir sonuca sebebiyet verebilir. İkincisi ise üst kapak mekaniği biraz sert kapatırken dikkatlice kapatmak gerekiyor. Karafı yerleştirirken veya çıkarırken sert hareketlerle bunu yapan biriyseniz hangi makine olursa olsun damlatmaması mümkün değil zaten. Ben yaklaşık 5 ayı geçkin süredir kullanıyorum. Okuduğum negatif problemlerin hiçbirini yaşamadım..
   Bosh ürünü için tamamen plastik aksam ve gövdeden oluşan aroma özellikli bir makine diyebilirim. Alışılmışın dışında bir dizaynı var. Makineyi kullanmadım ama videolarda gördüğüm ve kullanıcı yorumlarında okuduklarımı birleştirdiğimde filtre tutucu dizaynı biraz sıkıntılı gibi. Karafı çıkarıp takarken filtre tutucu haznede oynuyor ki asıl damlamalar bu sebep olur. Öte yandan su haznesi çıkarıldığında hazbe birleşme alanında su tutması videolarda pek sık denk geldiğim bir durum.
   Sevgiler

   • Teşekkür ederim cevabınız için. Peki electrolux ün yedek parça temini, servisi nasıldır biliyor musunuz? Maalesef hali hazırda kullandığım (7 yılı aşkın süredir) makinenin karafı kırıldığı ve parça temin edilemediği için çalışan makine atıl hale geldi. Aynı şeyi yaşamayı hiç istemiyorum.

    • Ayşegül Hanım Merhaba,
     Satış sonrası hizmetler yönetmeliğine göre makinenin yedek parçası kullanım ömrü süresince size sağlanmak zorunda. Çay kahve makineleri için bu süre 7 yıl. Servis size makinenizi aldığınız tarihten itibaren 7 yıl içinde başvurmanız haline 20 iş günü içinde parçayı sağlayamıyorsa tüketici heyetine şikayette bulunarak ücret iadesi talep edebilirsiniz. Bu yasal hakkınız.
     Cam Karaflar kahve makinelerinde en çok değişen parça. Electrolux de uzun yıllardır Türkiyede olan bir marka servisleri yaygın diyebileceğimiz seviyede. Electrolux bazı ülkelerde AEG adı altında ürün üretiyor. Karaf gibi yedek parçaları internetten bile sipariş etmeniz mümkün.
     Ancak ülkede 7 yıl çok uzun bir zaman. 7 yıl sonra bu yönetmelik hala aynı şekilde kalır mı bunu öngörmek de zor.
     Sevgiler,

 67. Merhabalar. Bircok modelin suyu kahve haznesine tek bir noktadan damlattigini biliyoruz fakat bazi modellerin de suyu bircok noktadan damlattigini duydum. Alacagim filtre kahve makinesinde bu ozelligin olmasi benim icin onemli. Bildiginiz urunler varsa paylasabilirseniz memnun olurum.

  • Merhaba Onur Bey,
   Aslında günümüzde bir çok kahve makinesi suyu kahvenin üstüne birden fazla noktadan dağıtır. Bunu da üst kapaktaki duşlama sistemi ile gerçekleştirir. Bu alana püskürtülen su birden fazla delikten direkt kahvenin üstüne damlar. Bunun dışında doğrudan duşlama ile kahve demlemesi yapan makineler de var bunların en bilinen iki örneği ise Chemex Ottomatic ve Moccamaster’dır (https://mokapota.com/urun/moccamaster-kbg-741-ao-filtre-kahve-makinesi)
   Sevgiler

   • Omer Bey selamlar. Acikcasi cogu kahve makinesinin duşlama sistemi ile yaptigini bilmiyordum; bilgi icin tesekkurler. DeLonghi 15250 uzerine yogunlastim. Bu makine de yine duslama sistemi ile mi demliyor bilginiz var mi?

    • Onur Bey Merhaba,
     Kuvvetle muhtemel öyledir. Dediğim gibi bir çok makine duşlamayı zaten kullanıyor. 15250’nin üst kapağı sabit ve malesef ürün kılavuzunda da bu kapak profiline yer verilmemiş. Görebilmek için demleme haznesi açıkken makineye alttan bakmak gerek :)) Yorumlarda yukarı doğru giderseniz Turgut Bey’e verdiğim cevapta iki ayrı makinenin kapak dizayn fotograflarını göreceksiniz. Püskürtme ve sonrası duşlamadan kastettiğimi daha net anlatabilirim böylece. Makineyi görme şansınız varsa böyle bir dizayna sahip olup olmadığına göre karar verebilirsiniz.
     Sevgiler

 68. Ömer Bey,
  DeLonghi 15250’nin biraz eski bir ürün olduğunu farkettim ve DeLonghi’de muadili yeni bir ürün göremedim. Öncelikle sizin bildiğiniz yeni bir ürün var mı DeLonghi’de?
  Bu arada kurcaladıkça kafalar karışıyor, kafalar karıştıkça sorular artıyor:) Araştırırken sizin de paylaştığınız Braun KF7120 ve Electrolux EKF7800 ürünleri de dikkatimi çekti. Sizden ricam 15250, KF7120 ve EKF7800 modellerini mümkünse fiyatlarını göz ardı ederek; teknik yönden kıyaslamanız. Teşekkürler.

  • Onur Bey Merhaba,
   Yazıda ürünler detaylıca anlatmaya gayret ettim ama sizin için eksik kalan noktalar nedir?
   Bir de araştırmaya yeni başladınız sanıyorum, sizden önceki yorumlara verdiğim yanıtlara da bir göz atın derim. Eksik kalan nokta olursa nerede kararsız kaldığınızı net olarak belirtirseniz seve seve yardımcı olmaya çalışırım.
   Sevgiler.

 69. Merhabalar Ömer Bey. Öncelikle hiç sıkılmadan yazınızın tamamını, yorumların nerdeyse tamamına yakınını okudum. Faydalı bir yazı olmuş teşekkür ederim.
  Eşim filtre kahve çok seviyor ve onun için filtre kahve makinesi almak istiyorum. Yorumlardan ve sizin tavsiyelerinizden electrolux ekf7800 modelini beğendim.
  Yalnız fiyatlar yorumlarda bahsedilen fiyatlardan baya artmış gözüküyor.
  Electrolux ekf7800 en uygun 565 tl,
  Birde Electrolux ekf7700 modelini gördüm, onun fiyatı da 399 tl. Tek farkı su haznesi mi acaba?
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

   • Yardımınız için teşekkür ederim Ömer Bey. EKF7800 ün fiyatından ötürü EKF5300 sipariş ettim. EKF7800′ ün zamanlayıcı, 3 kademeli sıcaklık ve su haznesinin ayrı oluşu güzeldi ama EKF5300’ün beklentimizi karşılayacağını düşündüğüm için öyle bir karar verdim.
    teşekkürler

 70. Merhabalar… Öncelikle çok açıklayıcı ve yön gösterici bir paylaşım, zira 1-2 haftadır nasıl birşey alsam diye interneti didik didik etmeme rağmen kafa karışıklığından başka bir şey elde edememişken şu an netim. Ben fiyat performans açısından iki ürün arasında kaldım: BKK 4315 ve EKF 5300. İkisinin de fiyatları (300 TL) ve özellikleri neredeyse aynı. Hangisini önerirsiniz.

  • Hasan Bey Merhaba,
   Aslında iki ürün pek aynı değil, BKK4315’de programlama özelliği var EKF5300’de bu yok.
   BKK4315 kahve hazırlandıktan sonra 30 dk sıcak tutuyor EKF5300 ise 40 dakika.
   Sevgiler

 71. Ömer Bey selamlar. Arayışlar, araştırmalar devam ediyor:) DeLonghi ICM16210 modeli ihtiyaçlarımı karşılayacak gibi. Zaman ayarlayıcı ihtiyacım yok, aroma özelliği var, su seviye göstergesi var,, kullanım kılavuzu bulamadım internette; sizin yorumlarınızı alabilir miyim? Teşekkürler.

  • Onur Bey Merhaba,
   Tamamen plastik yüzey, sabit su haznesi ve kahve ve su kapağı aynı olan aroma dışında bir özlellik içermeyen bir makine için benim gördüğüm fiyatlar biraz yüksek geldi gözüme. Eğer ciddi bir indirimle almayacaksanız bu fiyatlara daha iyi alternatifler bulabilirsiniz. Ama anladığım kadarıyla marka mutlaka DeLonghi olsun istiyorsunuz. O zaman karar ve bütçe sizin
   Sevgiler

   • Aslinda DeLonghi olmasi sart degil. Olabildigince basit olmasi tercihim. Aroma ozelligi, su seviye gostergesi gibi temel ozellikler onceligim ve kaliteli olmasini istiyorum. Kullanmayacagim ozellikler icin para vermek istemiyorum; makineyi de kompleks hale getirmek istemiyorum. DeLonghi 15250 veya 15240 aklima yatiyordu fakat bu urunlerin de eski urunler oldugunu gordum ve tasarimlari biraz geride kaliyor. Yakin fiyatlara Braun Kf7120 alabilirim, fakat su seviye gostergesinin olmayisi kullanimi zorlastiriyor. Electrolux Kf7800 one cikiyor bircok yorumda oldugu gibi. Fakat daha once hic Electrolux urunu kullanmadim. Boyle karmasik bir hal alinca da temel modellere yoneliyorum. Sonra tekrar basa donuyor mevzu:)

   • Ömer Bey tekrardan selamlar,
    Belirttigim gibi kullanmadigim ozellikler icin ilave para verip makineyi karmasik ve buyuk hale getirmek istemiyorum. Yorumlardan da baktim fakat gozden kacirdiusam kusura bakmayin; Braun KF570 gibi hoş bir tasarima sahip ve aroma ozelligi olan temel bir makine tavsiyeniz var mi acaba? Tekrardan tesekkurler.

     • Omer Bey merhaba,
      Aroma ozelligi olan ve yeni model bir urun tavsiyeniz var mi acaba (Marka/model seklinde)? Aroma ozelligi eklenince zaman vs. gibi ozellikler de geliyor fakat sadece aroma ozelligi olan yeni bir urun goremedim.
      Ilave olarak Russell Hobbs 20689 ve 22620 modelleri hakkinda da bilginizi paylasabilirseniz memnun olurum.
      Tesekkurler.

      • Onur Bey Selamlar,
       Russell Hobbs 22689 ürünün göremedim model numarasından emin misiniz? 22620 is eski dizayna sahip bir model. Hatta amerikada black and decker’ın bir ürünü var neredeyse aynı dizayn 25 dolara satılıyor.

       Samimi olmak gerekirse sizi oldukça aklı karışmış ve karar veremez bir noktaya gelmiş görüyorum. Bu kadar model ve marka olunca işler elbette kolay olmuyor. Daha sade ve basit bakın. Filtre kahve makinesi ultra teknolojik bir şey değil alt tarafı kahve üstüne su damlatıyor ve kağıtla süzüyor. Bunu 50 liraya Kütahya porselenden pour over alarak bile yapabilirsiniz. Aroma konusunu da istediğiniz gibi yönetirsiniz. Hatta daha kaliteli demleme de elde edersiniz. Ama bütün okuyucularımıza dediğim gibi karar ve seçim sizin olmalı hep.

       Size tavsiyem, bütçe ve dizayna odaklanın. Bütçenizin karşıladığı görüntüsü en çok hoşunuza giden ürünü alın, en az 5-6 yıl o makine ile yaşayacaksınız. Bu nedenle şıklık çok önemli, aksi halde 1 yıl içinde gözünüze batmaya başlar. İstediğiniz özellik zaten oldukça basit, artık ürünlerin bir çoğunda aroma özelliği var.
       Kimseyi dinlemeden kendi zevkinize güvenin derim
       Sevgiler

       • Ömer Bey,
        Sonuna kadar haklısınız; modellerin arasında kaybolmuş durumdayım:)
        Bu arada model numarasını yanlış yazmışım; Russell Hobbs 22680 olacak. Onu da yorumlayabilirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.

        • Merhaba,
         22680’de 500ml’ye kadar kahve hazırlamak için özel bir ayar, aroma ve programlama fonksiyonu yer alıyor. Bir çok üreticide olduğu gibi su damlatma fonsiyonu için özel patente sahip düz bir boru üstündeki deliklerden sıcak suyu spreyliyor gibi düşünebilirsiniz. Bu da ihtiyacınızı karşılayacak bir makine ve hakkında pozitif yorum sayısı oldukça fazla. Ama şu mat siyah plastik kaplamaları ben bir türlü sevemedim.
         Sevgiler

       • Ömer Bey şimdi ben ekf 7800 almıştım.Memnunum açıkçası ama bir sorun yaşadım bugün sabah alarmı kurdum kalktığımda hazır olsun diye su haznesine suyu koydum her şeyini ayarladım .Bir baktım su haznesi suyu damlatmış tezgah hep su içindeydi normalde kahve yaparken hiç olmamıştı böyle.Sizce makinede mi bir sorun var beni yanlış yaptım bir şeyi ?

        • Aysenur Hanım Merhaba,
         Öncelikle makineniz hayırlı olsun. Bu durumun sebebi su haznesinin makine ile bağlantı noktasıdır. Ya hazne yerine tam oturmamıştır ya da haznenin içindeki conta yerine oturmamıştır. Bunları kontrol ettikten sonra hazneye su doldurup bekleyin eğer tekrar taşma damlama yaparsa servis götürün contayı değiştirirler. Garanti kapsamındadır zaten.
         Sevgiler

 72. Ömer Bey Merhaba,
  Vestel marka öğütücü taze kahve makinası hakkında yorumlarınızı ve varsa deneyimlerinizi merak ediyorum. Paylaşırsanız memnun olurum. Şimdiden Teşekkürler.

  • Barış Bey Merhaba,
   Homend 5002 ile dizayn dahil birebir aynı bir ürün. Muhtemelen Vestel dizayn hakkını ödeyerek üretimine başladı. Yurt dışında da aynı dizaynı başka markalar altında bulmak mümkün. Homend 5002 de düğmeler biraz kötü duruyordu o düzeltilmiş sanıyorum bir de karaf sapı gri yapılmış. teknik özellikler yazıda bahsettiğim homend 5002 ile tamamen aynı.
   Sevgiler

 73. Merhabalar Ömer Bey,
  Ekf7800 model ürünü aldım, şunu anlayamadım; keep warm özelliğini kullanmayıp anında tüketeceksem makineyi kapatmam için illa fişini mi çekmem gerekiyor? Cancel tuşuna uzun süreli bastıktan sonra da plaka sıcak olmaya devam ediyor gibi geldi. Var mı bilginiz?

  • Merhaba Ayşegül Hanım,
   Cancel tuşuna uzun süre bastığınızda makine ısıtma işlemini ve elektrik tüketimini sonlandırır. Ancak plaka soğuyana sıcak kalmaya devam eder.
   Endişeniz olmasın. Fişi çekmeniz kesinlikle gerek yok.
   Sevgiler

 74. Ömer Bey Merhabalar,
  sitenizi geç keşfettim ama iyi ki keşfetmişim. Teşekkür ediyorum emekleriniz için.Sitenizden hareketle Elektrolux EKF7800 almaya karar verdim. Ancak tam sipariş verecekken ElektroluxEKF7700 modelin bir sitede 7800’dan 100 lira daha ucuz olduğunu gördüm. Aralarındaki nitelik farkını da anlayamadım.Bilgi verebilir misiniz

  • Pınar Hanım Merhaba,
   EKF 7700’de EKF7800’de olan bazı özellikler yer almıyor.
   Çıkabilir su tankı ve kahve sıcaklık ayarı. Bunlara ek bir de dizayn farklılığı diyebiliriz.
   EKF 7700 su tankı birleşik olduğu için tezgahın üstünde dolap olacaksa hazneye su doldurmak biraz sıkıntı olabilir, ayrıca kahve ve su aynı kapak altında. Bu gibi dizaynlarda en çok yaşanan kazalar kahvenizi hazneye koyarken birinin kolunuza çarpıp kahvenin su haznesine sıçraması veya tam tersi. Sıcaklık ayarı ise benim mevsimsel kullandığım bir ayar. Yazın düşük sıcaklık, kışın yüksek sıcaklık ve bahar aylarında da genelde orta sıcaklığı tercih ediyorum.
   Sevgiler

   • Ömer Bey,
    Teşekkür ederim. Gerçekten aydınlatıcı oldu açıklamalarınız. Çok da çabuk geribildirim verdiniz, bunun için de özel olarak teşekkür ediyorum. Benim için de sıcak içeceğin sıcaklığı çok önemli. Şimdi 7800 siparişi vereceğim:) Sitenizde ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Esenlikler…

 75. Merhaba,
  Görüşlerinize teşekkür ederim. Kafamda oluşturdum sanırım. Ama kitchenaid hakkındaki düşünceniz nedir? İsim, tasarım ve altın filtre dışında nedir farkı? Gerçekten muazzambir kahve mi içeceğiz? Altın filtre olmasının ayrıcalığı nedir? Merak ettim doğrusu.😊

    • Emine Hanım Merhaba,
     Kitchenaid oldukça kaliteli ürünler üreten bir marka, kullandığı plastikten metale büyük çoğunluğu orta seviye makinelere göre daha uzun dayanan bakımı ve temizliği kolay olan parçalar.
     Altın filtre konusuna gelince, ben zaten kağıt filtre kullanılması taraftarıyım kağıdın süzme performansı bu tip delikli filtrelere göre oldukça yüksek. Bu filtreleri kullandığınızda ister istemez minik partiküller filtreden geçiyor ve bulanık bir görüntü oluşturuyor. Öte yandan damakta bıraktığı tat da farklılaşıyor. Altının tek esprisi, değerli element oluşu. Tabi değerli element olmasının en önemli noktaları ise iyi bir iletken oluşunun yanısıra paslanmaması, gıda ile temasa uygun olması vs. teşbihte hata olmaz altın diş ne ise altın filtre de o bence. Ama bu tip ürünlerde genelde altın değil altın kaplama kullanılıyor.
     Makineye gelince, markanın yanı sıra son dönemde işlevsel diye düşündüğümüz aroma programlama fonksiyonlarını içeriyor fakat su tankı çıkarılabilir değil. Bizdeki standard makinelerden farklı olarak konik filtre yerine sepet tipi düz tabanlı filtre kullanıyor. Bu tip filtre için Türkiye’de her yerde kağıt bulamıyorsunuz. Bu tip filtreler Amerikada ev tipi makinelerde de kullanılıyor ama Avrupada genelde cafelerdeki profesyonel makinelerde kullanılıyor. Sebebi ise konik filtre düşük miktarda kahve için daha uygunken, düz filtre daha çok miktarda hazırlanacak kahve için daha uygun. Doğrudan iki kıtanın tüketim alışkanlıkları diyebiliriz. Konik filtrede su daha fazla kahveye temas ederek süzülür düz filtrede ise aynı miktarda teması sağlamak için daha çok kahve koymanız gerekir.
     Umarım açıklamalarım yeterli olur
     Sevgiler

 76. Merhaba Ömer bey bir aydır filtre kahve makinesi araştırması içindeyim ve burayı görmeden önce elektrolux 3700 modelinin çok tavsiye edildiğini f/p ürünü olduğu yönünde yazıları okuyup sipariş vermiştim ki ürün elime ulaşmadı iptal ettim. Sonrasında araştırmaya indirimleri kovalamaya devam ederken sizin sayfaya rast geldim iyi ki gelmişim çoook yararlı bilgiler edindim benim sonra ki beğendiğim ürün russell hobbs idi yazınızı okuyunca vazgeçip efk 7800 e yöneldim onu düşünüyorum fakat bugün dolaşırken schafer öğütücülü filtre kahve makinesi çıktı karşıma onunla ilgili yorum alabilir miyim? Biraz uzun oldu kusura bakmayın :)

   • Evet o modelmiş. Yorumları dikkatli okumamışım şimdi gördüm ve bu model ile yolumuzu ayırdık :) cevap için teşekkür ederim. Araştırmaya devam.

 77. Tekrar merhaba Ömer bey daha önce beğendiğim dizaynına hayran olduğum russell hobbs 23370-56 elegance Amazon da bugün itibariyle yine indirime girmiş ve bunu çok istiyorum bu ürün hakkında yorumunuzu da merak ediyorum açıkçası son olarak electrolux 7800 ile karşılaştırma yaparsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Nurecmer Hanım Merhaba,
   Russell hobbs 23370-56 ‘da sıcak tutma ısı ayarı yok. Klasik makinelerden farklı olarak suyu kahveye diket bir çubuktaki deliklerden püskürtüyor. Klasik makinelerde su tek noktadan bir bir hazneye püskürtülür ve o haznedeki deliklerden duşlama ile kahveye gönderilir. Su püskürtme yöntemleri arasında lezzete etki eden fark var mı derseniz bence yok ama farklı bir dizayn ile bunun yapıldığı aşikar. İki makinede de aroma ve programlama özellikleri var ve dış yüzeyleri inox metal kaplama. İkisi de görünüm olarak şık ürünler. Russell Hoobbs için yorumlara baktığımda ise, suyu çok şiddetli püskürttüğü için haznedeki kahveyi sıçratma şikayetinde bulunan bir kaç kişi olmuş. Detaylara baktığımda ise bu durumun 7-8 fincandan fazla kahve konduğunda haznedeki kahve seviyesi yükseldiği için olduğunu görüyorum. Almanyada yedek parça (özellikle karaf ve iç filtre bölümü) temin edilemediği belirtilmiş. Makineyi Türkiye’den alacaksanız servisi arayıp sorun derim bu modelin karafı elinizde var mı diye. Bir de kullanıcılardan biri şu fotografı paylaşmış.
   Son karar sizin,
   Sevgiler

   • Vakit ayırıp tekrar cevap verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Servisin sıkıntı olduğunu biliyorum çok zarif karafı dizayn deseniz öyle ama sizin dediğinize kulak veriyorum. Vazgeçtim ondan peki bana electrolux 7800 özelliğinde 600 lira civarı buna benzer daha kullanışlı ürün tavsiye edebilir misiniz ? Dış görünüşü de önemli benim için bu son sorumdu :) daha fazla meşgul etmeyip bi ürün alıcam sizin cevabınızdan sonra İyi akşamlar diliyorum.

    • Açıkçası EKF7800’ün bu fiyatlara bütün özelliklerini barındıran bir makine yok.
     Anladığım kadarıyla sizin için görsellik oldukça önemli ki bu göreceli bir kavram olduğu için benim bir öneride bulunmam mümkün değil.
     Yazıda zaten bir çok makinenizi özelliklerinden bahsediyorum. Yazıda bahsetmediğim bir makine dikkatinizi çekerse fikirlerimi ve elimdeki verileri seve seve paylaşırım
     Sevgiler

 78. Evet estetik görüntü de önemli özellikleri yanında :) yuvarlak hatlı değil de köşeli olanlar daha bir hoş geliyor bana Aldığım zaman ürünü sizinle paylaşacağım. İyi çalışmalar

 79. Merhaba,
  öncelikle bilgilendirmeleriniz çok güzel ve etkili teşekkür ederim.
  Şirkete filtre kahve makinesi alacağım ama eski filtre kahve makinesinin sorunu çok hızlı akması. Çok daha yavaş akan bir makineye ihtiyacım var ve bu bilgi hiçbir makinenin bilgilendirmesi ve reklamında yazmıyor. Rica etsem yardımcı olur musunuz ? Maksimum 400 lira verebilirim.

  • İrem Hanım merhaba,
   Sanırım Philips HD7462/20 modelinden bahsediyorsunuz. Basit bir filtre kahve makinesi, ek bir özellik barındırmıyor. Swirl karıştırma diye bahsedilen özellik sadece bir borudan ibaret ve ilk damlaların sıçramadan en alta inmesini sağlıyor.Kahve demlendikçe alt haznedeki kahvenin üstüne düşmek yerine alttan haznedeki kahveye dahil oluyor böylece. Bu özelliğin faydadan çok karafı temizlerken sıkıntı yarattığına dair bir çok yorum bulunuyor. Açıkçası bence de tad’a çok etki eden bir özellik değil. Amacı homojen bir tat sağlamak ama zaten karaf içine yukarıdan düşen damlalar içeride de bu devinimi yaratıp homojenliği sağlıyor.

   Bunlara ek makine ile ilgili de bazı sıkıntılar raporlanmış, plastik malezemenin aşırı ince olduğu belirtiliyor fakat asıl sıkıntılı konu, demleme bölümündeki öğütülmüş kahvenin karaf içine kaçıyor olması. bir iki kullanıcı olsa kullanım hatası diyebilirim ama bir çok kullanıcıdan bu şikayet gelmiş. özellikle 6 fincan (2,3 kupa( fazla demlemelerde suyun çok şiddetli püskürtülmesi nedeniyle haznedeki kahveyi sıçrattığı ve karaf için parçaların düştüğü belirtiliyor. Özetle, almadan önce bir kere daha düşünün derim.
   Sevgiler

 80. Merhaba Ömer Bey, Yazınız çok güzel emeğinize sağlık, filtre kahve Makinesi almak istiyoruz eşimle , Beko Bkk 4315, homend 5006, bir de Vestel şölen arasında kaldım ben, bütçem çok yüksek değil, zamanlama önemli değil, sıcak tutma süresi de çok önemli değil, sadece güzel bi kahve içmek istiyoruz☺️ Hangisini tavsiye edersiniz? Ya uygun fiyatlı kendinden filtresini kullanabileceğimiz başka bir makine var mı?

  • Ayşe Hanım merhaba,
   Güzel bir khave içmek istiyorum diyorsanız, kendinden filtreyi kullanmayın.
   Kağıt filtre berrak ve net bir kahve elde etmenizi sağlar. Kalıcı filtreler ise hem kağıt kadar süzemediği için kahve partikülü sızdırır ve kahveniz bulanık olur hem de zamanla istenmeyen koku/veya tada sahip olabilir. Bunları göze alırım derseniz de temizliğine çok çok dikkat etmeniz gerekir.
   Belirttiğiniz makineler hemen hemen aynı özelliklere sahipler. Öncelikle dizaynı içinize sineni tercih edinderim. O da farketez derseniz, aralarında Beko “çıkarılarbilir su tankı” ile bence bir adım önde sıcak tutma süresi ise 30 dakika.
   Sevgiler

 81. Ömer bey merhaba cok güzel yazı olmuş .ilk defa flitre kahve makinesi alıyorum yorumlarına bakarak kampanyaliydi Philips 7459/20 modelini aldım 340 TL ye . Makine çok hafif ve malzeme kalitesi zayıf geldi henzu kullanmadım iade edebilirim butceyi biraz daha arttırarak ekf7800 yada delonghi 15250 almami önerir misiniz? Aradaki fiyat farkına değer mi sizce

  • Selim Bey Merhaba,
   Kararinizda yardimci olabilirim ama kararda yönlendirici olamam. Bana lütfen bu makineler arasında neden kaldınız, karar vermenizi engelleyen şey ne bunu sorun lütfen. Ekf 7800 bir çok özelliği barındıran bir makine, ama kullanmayacağınız özellik varsa alternatiflere elbette bakmalısınız. Öncelikle ihtiyacınız olan özellikleri belirleyin derim.
   Sevgiler

 82. Merhaba,çok güzel ve açıklayıcı bir siteniz var,emeğinize sağlık. Ben ve eşim henüz çok yeni ama belli ki çok geç kalarak filtre kahve ile tanıştık. Kendimize başlangıç için kullanımı da basit bir makine aramaya başladık, bu kapsamda bize ideenwelt marka filtre kahve makinesini önerdiler (SI18120323) ve alacaksanız aroma tuşu olsun dediler ancak pek anlamadığımız için kararsız kaldık. Bize bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Ecem Hanım Merhaba,
   Makineyi size kim önerdi bilmiyorum ama kendilerine hangi nedenle önerdiklerini diğer makinelerden farkını sormanızı tavsiye ederim.
   Belirttiğiniz makine temel özelliğe sahip ek bir ayrıcalığı (aroma özelliği vb.) olmayan bir makine, filtre kahve yapar mı evet yapar. kahvenizi özelleştirebilir mi hayır, kullanımda size kolaylık sağlar mı, göreceli.
   Makineleri ve özellikleri ayrıştırabilmeniz için size tavsiyem öncelikle şu yazımı okumanız https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-ozellikleri-ne-anlama-geliyor/3304
   Sonrasında ise bu yazıda veya başka yerlerde gördüğünüz makineleri bu gözle değerlendirmeniz.
   Kullanmayacağınız özellik için para ödememelisiniz, ama makine almak için de rasgele bir seçim yapmamalısınız.
   Sevgiler

 83. Merhaba Ömer bey,

  Konchero Aliminyum filtre kahve makinesi hakkında bilginiz var mı?
  Moccamaster benzeri ama fiyat olarak yarı fiyatına satılıyor.

  Önerir misiniz?

  Sevgiler.

  • Özgür Bey Merhaba,
   Bu makine dizayn olarak moccamastera dediğiniz gibi çok benziyor. Ancak şu göz ardı edilmemeli ki moccamaster tamamen elyapımı üretilen bir makine ve her makine tek tek kontrolden geçtikten sonra satışa çıkıyor.
   Bu makinede ise hemen hemen aynı dizayn daha düşük kalite malzeme ve otonom üretim sunuyor. Özelliklerine baktığımda ise aroma özelliğine sahip standard bir filtre kahve makinesinden dizayn dışında bir artısı yok. İki üründe de en çok öne çıkarılan özellik duşlama sistemi ile demleme ama bu özellik zaten günümüzde bir çok filtrekahve makinesinde yer alıyor. Bu makineyi önerir miyim, dizayn çok çok hoşunuza gidiyorsa ve orjinaline bütçeniz yetişmiyorsa evet, dizayn umrumda değil iyi bir filtre kahve içmek istiyorum diyorsanız da piyasada daha fazla özelliğe sahip daha ucuza bir çok makine bulmak mümkün.
   Sevgiler

 84. Merhaba Ömer Bey, öncelikle bu kadar zaman ayırıp böyle bir makale yazdığınız, düzenli güncellediğiniz için teşekkürler. Yorum ve sorulara cevaplarınız bile ayrı bir makale haline gelmiş. Ellerinize sağlık.

  Bundan 2 yıl önce ilk filtre kahve makinamı almak için araştırmaya başlayıp sizin önerinizle Arçelik In Love almıştım. Geçen ay karafı kırıldı ve 290 TL’den daha ucuza bulamıyorum. O fiyata Da düz bir karaf almak istemiyorum-ürün internette 515 TL’ye bile bulunurken…

  In Love ile ilgili en büyük sıkıntım, 1 saat sıcak tutma süresi olmasına rağmen (yazınızdan okuduğum kadarıyla) demlendikten 10 dk sonra bile istediğim sıcaklığın düşmüş olmaya başlaması idi. Ben kahve çok sıcak olmazsa sevmeden içmek bir yana içemiyorum. Tabi makinayı kötü yapmaz, sadece benim zevkime hitap etmiyor. Çok da memnun olmadığım bu ürünün yedek parçasına 290 tl vereceğime tekrar Ömer Bey’in listesine tekrar bakayım dedim ve 865 TL fiyatlı Electrolux EKF 7800’ü gördüm. Acaba bu ürünü mü alsam diye düşünmekteyim. 3 farklı ısı ayarında 40 dk sıcak tutma özelliğini en yüksek ısıda seçersem istediğim sonucu, en azından 40 dk süre ile alırım ümidimdeyim, ne dersiniz?

  B planım da, sizin başka bir yazınızda dezavantajlarını okumuş olsam da yüksek sıcaklık isteğime daha iyi hizmet etmesi arayışıyla termoslu makinalara bakmak oldu. Uçuk fiyatlara çıkmadan bulabildiğim Melitta Enjoy Top Therm adında bir ürün oldu (850 tl fiyatla). Ürünle ilgili bilginiz var mı? Belki benim konuyla işgili cehaletimdir, ben markayı dahi hiç duymadım. Başka termoslu önerilerinize de açığım tabi.

  Sizin tüm bu süreçle ilgili yorum ve en iyi olduğuna inandığınız çözüm nedir? Çok kahve içen, yurtdışı seyahatlerimden bile emek emek kahve çekirdeği taşıyan biriyim. Yani zaten sürekli bu konuya para harcıyorum. İçime sinen makina olmayınca onlara da yazık oluyor. Boşa para harcamak istememekle beraber, eğer çözüm olacaksa bir miktar şımarıklık yapma hakkını da veriyorum kendime o nedenle. “Ne 3 ısı ayarlı Electrolux ne de termoslu bir ürün In Love’dan daha yüksek sıcaklık sağlamaz“ derseniz In Love’ın cam karafını alacağım yine, en azından param cebimde kalsın.

  Şimdiden okuduğunuz ve yardımınız için teşekkür ederim.

  • Ecem Hanım Merhaba,
   Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Bu geri bildirimler extra motivasyon sağlıyor bizlere.
   Arçelik InLove Makine’yi ben de uzun süre kullandım bir çok özelliği barındıran iyi bir başlangıç makinesiydi ve gayet memnundum bir çok okuyucumuza da önerdim. Sonrasında Arçelik maalesef fiyat politikasında değişikliğe gitti ve ürünün ederi fiyatının oldukça altında kaldı. Sonrasında bir kaç okuyucumuzdan da sizden gelen bilginin benzeri bana ulaştı, karaf bulunamama, bulunsa bile fiyatın yüksek oluşu vs. nedenlerle hem mokapotadaki öneri listemden çıkardım hem de yeni makinemi alırken değerlendirme dışı bıraktım. Bendeki modelde ise ısı plakası çok kullanımdan dolayı kabarma yapmıştı.

   Sonrasında EKF7800 ile tanıştım. Ve uzun zamandır da kullanıyorum. 7800’de 3 ısı ayarı var ve inlove ile kıyaslarsak orta ayarın inlove ile hemen hemen aynı olduğunu söyleyebilirim. Dolayısıyla yüksek sıcaklık ayarı sizin beklentinizin üstüne çıkacaktır, bunu net söyleyebilirim. Ben genellikle orta ısıyı kullanıyorum.

   Termos konusuna gelince; Arçelik inlove öncesi tchibo’nun Türkiye’ye ilk getirdiği ürünlerden olan termoslu bir makine kullanıyordum. Devasa boyutlu çok yer kaplayan bir makineydi ama iyi iş çıkarıyordu. Ancak Belirli bir süre sonunda tatta değişiklikler hissetmeye başladım. Her kullanım sonrası deterjanla yıkamama rağmen maalesef termos karaf içinde oluşan kahve lekeleri zamanla kahvede kötü bir tat bırakıyordu. Bunun çözümü ise içine bir kaç damla çamaşır suyu damlatılmış su ile bir gece bırakıp lekeri gidermekti ama bu da her ay yapılması gerek bir işlemdi. Velhasıl zamanla metalin bıraktığı tada karşı da bir ön yargı oluştu bende ve termoslu ürünleri çok çok gerekmedikçe tavsiye etmedim. Onun yerine Cam karaflı bir makinede kahveyi hazırlayıp termos özelliği olan bir bardak veya tumbler ile tüketmek daha mantıklı (iyi bir porseleni hiç bir şeye değişmem o da ayrı konu). Özetle termoslu ürünleri önermiyorum ve sıcak bakmıyorum. Bu lekelenme daha geç bir frekansla cam karaflarda da oluşuyor bunu benzer çamaşır suyu damlatılmış suda bekletme ile giderebileceğiniz gibi, bulaşık makinesi temizleme topları ile yıkamak da bir çözüm. (yakın dönemde çıkan makinede bulaşık yıkarken içine ayrıca attığınız bir kapsül ile bulaşık makinasınında temizlenmesini sağlayan toplardan bahsediyorum, bildiğim kadarıyla ilk pril çıkarmıştı şimdi finish’in de benzer bir ürünü var)
   Bahsettiğiniz Melitta enjoy ürünü ise basit ve hiçbir ek fonksiyon barındırmayan bir ürün. Aroma fonksiyonu bence bir makinede olmazsa olmaz fonksiyonlardan biri ki bu makine de o da yok.

   Cam karaflar kahve makinesi üreticilerinin ek gelir kaynağı maalesef ve aralarında kırılmayanı yok. Printer ve kartuş gibi düşünebilirsiniz, kullanımda aşırı dikkatli olmak gerek bu nedenle.
   Toparlamak gerekirse bence Electrolux EKF7800 sizin ihtiyacınızı fazlasıyla karşılar, sıcaklık konusunda da beklentinizi aşar.
   Ama tabi hep olduğu gibi son karar sizin
   Sevgiler

   • Bu derece hızlı ve detaylı cevabınız için çok çok teşekkür ediyorum, fikriniz gerçekten önemliydi. Electrolux EKF7800’de karar kılmam için fazlasıyla yeterli yazdıklarınız. Sevgiler…

 85. Ömer Bey Merhabalar :) eşimle ben filtre kahve arayışındayız ve ilk olarak sizin tavsiyeleriniz doğrultusunda hareket ettik fakat biraz kafamız karıştı ve sizden yardım almak istiyorum. Arçelik 8115(sizin kullandığınız kahve makinesi) eşimle içimiz ona çok ısındı hatta hemfikir gibiyken son an electrolux 7800 a yöneldik fakat fiyatı 1000 lira üstü gibi bir ücrete çıkmış.. sonra yine Electrolux 7700 a baktık suan Arçelik 8115, Electrolux 7700, 7800 arasında acayip kararsızlık yaşıyoruz bu ürünler arasında hangisini önerirsiniz?? Şimdiden teşekkürler

  • Aysu Hanım Merhaba,
   Maalesef bu fiyat artışları biraz benim etkimle de oluyor diye düşünüyorum artık. Önermeye başladığım ürün satıldıkça üreticiler de maalesef fiyatta artışa gidiyorlar :(
   Arçelik 8115’i de önermeyi bu nedenle bırakmıştım, sonrasında yedek parça tedariği konusunda da sıkıntılar çıktı. Ürünün satışı azalınca renkleri değiştirip BEKO altında konumladılar BEKO 4315. Onun tek farkı ise EU normlarına uyum zorunluluğundan dolayı sıcak tutma süresinin 30 dakika oluşu. Ama açıkçası dış yüzeyi de plastik olan ürün için bence 4315’in fiyatı bile hala yüksek.

   Hep dediğim gibi en önemli konu alacağınız ürünün sizin ihtiyaçlarınıza ne kadar hitap ettiği önemli
   Kahvenizi aşırı sıcak seviyorsanız EKF7800 bu opsiyonu sağlayan tek ürün şu an.
   Öte yandan diğer makinelerin sıcaklıkları da gayet tatminkar seviyede, bahsettiğim sadece aşırı sıcak için geçerli. (Ben önemsiyorum çünkü özellikle kışın termosa koyup dışarıda da içtiğim için sıcak kalma süresi uzuyor)
   Açıkçası 8115 ve 7700 aynı özelliklere sahip aralarındaki fark çıkarılabilir su haznesi. Arçelik’in çıkıyor EKF7700’ün çıkmıyor. Bu özellikle makineyi koyacağınız tezgah üstünde dolap varsa önemli. Çıkabilir su tankı dana verimli. EKF7800’ün su tankı ise çıkabiliyor.
   Bunlar dışında konular ise dizayn ve malzeme kalitesi burada da sizin beğeni ve bütçeniz karar verdirici nokta olabilir.
   Umarım yardımcı olabildim
   Sevgiler

 86. Merhaba tüm yazıları okudum ve bilgilendirme için teşekkür ederiz . Günde 1-2 bardak içiyoruz evde dikte kahve olarak . Ekf7800 düşüncesi oluşmuştu ancak fiyat pahalı geldi . Bütçemiz 500 TL civarı . Bu bütçeye uygun alabileceğimiz en iyi makina hangisi acaba Ömer bey?

  • Merhaba Yakup Bey,
   En iyi kahve makinesi ihtiyacınızı en iyi karşılayan makinedir. Ben ihtiyaçlarınızı ve önceliklerinizi sizden iyi bilemem.
   Yazı altındaki yorumları ve onlara verdiğim cevaplara da göz gezdirmenizi tavsiye ederim. Makine özelinde bir sorunuz varsa seve seve yanıtlayayım ancak benden “gidin şu makineyi alın” dememi beklemeyin lütfen.
   Sevgiler

 87. Merhaba,öncelikle yazınız için çok teşekkür ediyorum bana faydası olduğunu söylemek istiyorum.Bunun dışında size birkaç sorum var ve şimdiden bunun içinde teşekkür ediyorum :)
  1-Filtre kahve makinesi almak istiyorum fakat profesyonel bir makine istiyorum bu kahvecilerdeki tarzında bir makine.Anlayacağınız üzere bireysel bir kullanım olmayacak bir sürü kişi bundan faydalanabilmesini istiyorum.
  2-Filtre kahve makinesi ve espresso makinesi arasındaki fark sadece espressyo makinesiyle lattee vb içeceklerin yapılması mıdır ?
  3-Espresso kahvesi makinesiylede filtre kahve yapılabilir fakat sadece filtre kahve üzerine yoğunlaşmış birisi için espresso makinesi gerekli midir ?
  4-Filtre kahve makinesi önerilerinizi merakla bekliyorum (asla spesifik bir beklentim yok sadece önerii) Türk sitelerinde fazla çeşit bulamadım ya da benim gözüme az geldi yurtdışından nerden alabilirim ?
  Şimdiden çok teşekkür ediyorum.Hoşçakalınn.

  • Seden Hanım Merhaba,
   Yoğun bir iki gündü şimdi cevap yazabiliyorum size.
   1-Bu tip makineler elbette var, bunn, konchero, bravilor, aklıma ilk gelen markalar, bu tip ürünlerde çift karaf ve iki sıcak tutma istasyonu var.
   2-Temelde çok farklı işleyişe sahip makineler, bir çok kahve içeceği espresso tabanlı (latte, cappuccino, flatwhite vb) bunları espresso olmadan yapmanız olası değil.
   3-Espresso makinesiyle filtre kahve yapılamaz, ama o tada yakın americano yapılabilir. Gereklilik göreceli. ihtiyacınız önemli
   4-Bu yazıda bir çok üründen artı ve eksileriyle bahsediyorum. Buna ek site üstündeki menüden “yurt dışında daha ucuz” alanında ürün bazlı sekmeden filtre kahve makinesi seçerek alternatifleri de görebilirsiniz.
   Sevgiler

 88. Merhaba,
  Öncelikle emek ve özveri ile hazırladığınız bu güzel rehber için teşekkürler. Tespitiniz maalesef doğru, burada önerdiğiniz ürünlerin fiyatları ciddi artışa uğramış.
  Mesela yakın zamana ait eski bir yorumda Electrolux EKF7700 ile EKF7800 modelleri arasında 100 TL fark olduğu ve bir kaç ufak özellik farkı olduğu yazıyordu. Şimdi ise iki katı fark var. EKF7700 470 TL iken EKF7800 1000 TL.
  – Bu durumda hala EKF7700’e karşı iki katı fiyatıyla EKF7800’ü önermeye devam ediyor musunuz? Değer mi?
  – Bütçemizi 500 TL civarında belirledik. Bu durumda da fiyatı aynı olan Electrolux EKF7700 ile Arçelik inLove K8115 arasında kaldık. İkisinin de şu anki satış fiyatı 470 TL. Bu ikisi arasından hangisini seçmemizi önerirsiniz?
  – Bu fiyat bandında tespit ettiğiniz aklınızda başka model var mı?
  Çok teşekkürler. Sevgiler.

  • Açıkcası şimdi tekrar incelediğimde, çıkan su haznesi ve ısı ayarı ile EKF7800 özellikleri ihtiyacımız olan özellikler.
   Tasarımı ile Braun KF7120BK aklımı çeliyor (800 TL fiyatı) ama eşim çıkan su haznesi özelliğini çok önemsiyor temizliği kolay olsun diye.
   Buradaki yorumlarda bir çoğunun EKF7800’ün 500 TL civarında satın aldığını, ve aslında EKF7700’den az bir farkla pahalı olduğunu okuyunca, şimdiki 1000 TL fiyatını ödemek düşündürüyor. Sizce hala değer mi bu fiyata EKF7800 yoksa over-over-priced mı?
   Baya kararsız kaldık.

   • Kerim Bey Merhaba,
    EKF7800 ederinin üstü bir rakama ulaştı evet ama kur durumu da ortada. Açıkçası ben 425 lira gibi bir fiyata aldım ve ben aldığımda da fiyat uçmuştu :) Baktığınız zaman dilimine göre fiyat değişiyor. Arçelik 900 liraları görmüştü ama onda da fiyat indi fakat ürünler kalan ürünler. Beko 4315 var daha ucuz ve alternatif buna bakabilirsiniz. Yalnız karaf ve yedek parça konusunu satın almadan önce bir arçelik’e danışın ellerinde yedek parça var mı ürünün destek süresi ne kadar diye.
    Su haznesi bence de önemli, şu dönem bu tür ürünlerin fiyatlarının da tam oturmadığı bir aralık. Sevkiyatlar durdu, bütün dünya yarım %10-15 işgücüyle çalışıyor. Fiyatların yükselmesi de etik olmasa da normal. Talep var çünkü.
    Size tavsiye dün bu konuda bir canlı yayın yaptık. Bunu bir seyretmeniz http://mkpt.link/ccd2 aklınızdaki bir çok soruya yanıt olacaktır diye düşünüyorum.

    Electrolux’un fiyat artışı nedeniyle ben de okuyucularımıza sunacak alternatif arayışındayım ama bu dönem pek de doğru bir dönem değil gibi. Yayın kaydını bir seyredin derim sonrasında sorunuz olursa ben buradayım.
    Sevgiler

    • Merhaba Ömer Bey

     Mesajıma cevap olarak gönderdiğiniz YouTube konuşmanızı eşimle birlikte başından sonuna kadar öğrenme hevesiyle izledik. Öncelikle sunduğunuz bu karşılıksız paylaşım için, güzel ruhunuz için, size ve Caner Bey’e şükranlarımızı sunmak isteriz. Hazırladığınız videonun nerelere dokunduğunu ve emeklerinizin karşılığını bilmeniz için bu mesajı yazma mecburiyeti hissettik.

     Size ve kanalınıza karşı kısa süre içerisinde duygusal bir bağ geliştirdik. Hatta eşimle birlikte, şu an henüz uzak olduğumuz “bilinçli ve nitelikli kahve tüketme” kültürüne giriş yaparız, rehberimiz de Mokapota olur dedik. Dijitalleşen dünyanın hayat kalitesini arttıran bu dinamiklerini görmek, bu depresif korona günlerinde bile mutlu edici. Dünya global bir köy olmaya doğru gerçekten ilerliyor.

     Yakın zamana kadar sokağımızdaki Starbucks’tan aldığımız filtre kahve ile çok mutluyduk. Bazen filtre kahve yokken mecburen içtiğim amerikanoları sevemiyorum, dokusuz ve yavan geliyor. Gerçi sitenizde ve videonuzda değindiğiniz kaliteli malzeme ve doğru yöntem ile hazırlanmış espresso ve amerikanoyu henüz hiç içmedim heralde. Keza Starbucks’tan filtre kahve içerken de çoğu kez sorguluyorum artık. Yıllar önce Starbucks’ta Sulawesi, Sumatra gibi çeşitli çekirdekler günün kahvesi olarak arada sunulurdu ve tadına doyamazdım. Şimdi ise tek tip kahve veriyorlar ve bıkkınlık geldi. Nero’nun filtre kahvesi mesela Starbucks’tan çok daha hoşuma gidiyor, karakterli geliyor. Filtre kahvenin tekstürel, dokulu, tonlu halini seviyorum. Kahveyi çok miktarda tüketmeyi seviyorum, Starbucks’ta Venti, Nero’da Grane, mümkün olan en büyük bardak hangisi ise, anca kesiyor. Damak lezzetinin yanında uyarıcı ve motive edici özelliğine baya ihtiyaç duyuyorum, Ama bahsettiğiniz o işin özünü kavramış ve kaliteli hizmet sunan butik üçüncü nesil kahvecilere orta boy bardak filtre kahve için 20 TL ödemek devamlı, sürdürülebilir olarak yapabileceğim bir masraf değil, o nedenle filtre kahve düşkünü olmama rağmen o dünyaya pek adım atamadım, Cafe Nero’nun ötesine geçmedi olayım.

     Ama şimdi coronavirus karantinası ile evde kahvesiz kalınca, artık bir makine edinmemiz gerektiğine karar verdik. Google’a dün “hangi filtre kahve makinesini almalı” diye sorduk ve sizin siteniz ile karşılaştık. Sunduğunuz tarafsız ve kapsamlı rehberin pek benzeri olmadığını ve hatta piyasadaki fiyatlar üzerinde etkisi olacak kadar merci olduğunu farkettik. Hakkını da vermek lazım, kısa sürede manzaraya hakim olmamızı sağladı.

     Başlangıçta aklımızda maksimum 200 TL civarı bir paraya Tchibo filtre kahve makinesi almak ve yine Tchibo yada Starbucks’tan öğütülmüş kahve almak vardı. Sitenizde sunduğunuz bu kültürün, çabanız ile anlaşılabilir ve ulaşılabilir olduğunu görünce, eşimle birlikte “hadi bir adım ileri atalım ve bu kültürü kazanalım” dedik. Şimdi ise teşekkülü bir makine ve kahve öğütücü alma planındayız. Görünen Electrolux EKF7800 modeline 1000 TL civarı bir parayı istemeye istemeye ödeyeceğiz çünkü şu an alternatifi yok gibi. Öğütücü konusunu ise şimdi araştırmaya başlıyoruz, inşallah beyinler yanmadan kolay karar veririz :)

     Yılların birikimi olan bir tecrübeyi bir buçuk saat gibi bir zaman zarfında yoğunlaştırılmış olarak cömertçe paylaşıyorsunuz ve yüzlerce binlerce insan için hayatı kolaylaştırıyorsunuz. Bu paha biçilemez. Ben bir vakıf üiversitesinde akademisyenim, ve şu an önümüzde bu korona süreci yüzüden eğitimi uzaktan ve online olarak yürütmek görevi var. Alışmadığım bu süreci nasıl yürüteceğim diye düşünürken, videonuzun etki gücü beni dijital eğitsel içerik üretmeye bugün fazlasıyla motive etti diyebilirim.

     Sizinle bir kahve hazırlama seromonisi ve tadım seansı yapabilmeyi çok arzu ederdik.

     Sağlıklı günler dileklerimizle.

     • Kerim Bey Merhaba,
      Şu yazdıklarınız bizi ne kadar motive etti anlatamam. Bunun yanı sıra amaçladığımız şeyin doğru noktalara gitmeye başladığını görmek ve böyle bir cevabı hak edecek noktaya gelebilmek bizim için gurur verici.
      Bu nedenle öncelikle geri bildiriminiz için çok teşekkür ederim. Sizler bu yazı ve ürettiğimiz videoları ne kadar paylaşırsanız biz o kadar çok kişiye ulaşmış ve biraz olsun katkı sağlamış oluruz.
      Üçüncü Nesil Kahveciler daha doğrusu işini hakkıyla yapan Nitelikli kahve satıcıları diye özellikle belirteyim piyasanın üstünde satmak zorundalar. Bu konuya da şu yayında değinmiştik izlemenizi tavsiye ederim https://mkpt.link/ccd1 Ama her 3. Nesil kahveci de nitelikli kahve satmıyor ve hatta maalesef 3. nesil kahveciyim diye açılan yerlerin bir çoğu kahvenin kıymetini ve değerini bilmiyorlar.
      EKF7800 ederinin maalesef üstünde bir fiyata erişti şu sıra bu stoklarla da ilgili olabilir. Para ve karar elbette sizin.
      Öğütücüler hakkında şöyle bir yazı hazırlamıştım bu da ihtiyacınızı görebilir: https://mokapota.com/kahve/kahve-ogutucu-kahve-degrimeni-inceleme-ve-tavsiyeler/22638
      Sorularınız olursa ben buradayım.
      Sevgiler…

      • Ömer bey merhaba . Eşime hediye amaçlı başlangıç seviyesinde bir makine almak istiyordum fakat araştırdıkca kafam karıştı karşıma siz çıktınız keyifle yazılarınızı okudum Çok da faydalandım . Fakat bir marka hakkında da sorum olacak melitta easy topII .

  • Ömer bey merhaba , verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Eşime hediye olarak filtre kahve makinası alacağım. Bir Arçelik bayiinde arçelik in love kahve makinasını 575 tl ye buldum ellerinde tek kalmış bu sebepten fiyat uygunmuş . Ancak eşim de philips marka daha ıygun olduğu için onu almayı düşünüyor, ikisi arasında kaldım, yazınızda philipsin ürününü göremedim, ikisi arasında tavsiyeniz ne olur. Teşekkürler

    • Merhaba, biz tam anlamıyla u dönüşü yaptık:) evde çok fazla tüketilmediği için ekstra masraf olacağını ve mutfakta yer işgal edeceğini düşününce vazgeçtik. Ben de onun yerine ufak filtre kahve potlarına bakmaya başladım🙈
     Bu konuda bir tavsiyeniz varsa çok memnun olurum.
     Çok teşekkür ederim.

     • Fatma Hanım Merhaba,
      Filtre potu derken tam kastettiğinizi anlayamadım ama dripper’lardan bahsediyorsanız bir çok ürün bulmanız mümkün
      işlevleri hemen hemen aynı, sağlamlık dizayn önemli. Dünyaca bilinen marka hario, buna yakın kütahya porselenin kaliteli ürünleri var
      Bir çok ucuza isimsiz üretim dripper da bulabilirsiniz. Burada bütçeniz, dizayn yaklaşımı, plastik hassasiyetiniz karar sürecinde ön planda
      Sevgiler

      • Ömer Bey çok teşekkür ederim evet ondan bahsediyorum :) ismini bile yanlış bilmemden konuya ne kadar uzak olduğumu anladınız sanırım. Şimdilik sadece sade türk kahvesi içebilen biriyim , ama doğru kahveyi bulunca ben de bir kahve sever olabilirim belki:) Tekrar çok teşekkür ederim. Sevgiler

 89. Merhabalar öncelikle herkesin neredeyse para ile bilgi verdiği bu devirde ;bu denli güzel bir site açıp bizleri güzel deneyimleriniz hakkında bilgilendirdiginiz için çok teşekkür ederim. Aslında tam otomatik bir kahve makinesi almayı düşünüyoruz ama şuanda bunun için biraz beklememiz gerek. Sadece filtre kahve makinesi almak istiyorum. Sizin tavsiyeniz olan ve bizim de düşündüğümüz elektrolux un fiyatı baya artmış. Şuanda bize sadece kahve yapması yeterli seviyede bir kahve makinesi düşünüyoruz. Sıcak tutma özelliği olsa yeterli. 2kisiyiz evde. Elektroluxun ekf3300 nasıl acaba çok mu vasat bir makine olur alsak, pişman mi oluruz. Fiyat uygun gibi. Sadece kahve yapsın ama bizi de pişman etmesin diyorsak siz bize ne tavsiye edersiniz?

  • Cennet Hanım Merhaba,
   EKF3300 hiç bir ek özellik barındırmayan temel bir makine ve ihtiyacınızı karşılar, kaliteden yana problem yaşayacağınız sanmıyorum.
   Aroma özelliği yok, buna zaman içinde ihtiyaç duyabilirsiniz ve su haznesi çıkmıyor. Eğer koyacağınız tezgah üstünde dolap varsa su doldurmak biraz meşakkatli olabilir.
   Sevgiler

   • Elektrolux 3700 ayni dedil mi sanırım renk farkı var. Bi de bu basit özellikte başka hangi modeli önerirsiniz beni pişman etmeyecek,fiyat araştırması yapacağım için soruyorum.Elektrolux bir ust model ne onerirsiniz ?? Cok da butcemi zorlamak istwmiyorum. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim

    • Cennet Hanım Merhaba,
     Evet 3700’de ek bir özellik içermeyen bir makine. Yazıda bu özellikte bir çok makineden bahsediyorum. Ama doğrudan şu makineyi alın demiyorum hiçbir zaman. İhtiyaçlar ve kişisel odaklar çok farklı cünkü.
     Herhangi bir makine hakkında aklınızı karıştıran bir soru varsa bunu seve seve yanıtlayayım. Yönlendirici olabilmem içinse 3300’den neden vazgeçtiniz beklentilerinizde değişen nedir, bunları da paylaşın benimle lütfen.
     Sevgiler

     • Merhabalar 3700 fiyatı biraz daha düşüktü o yüzden sormuştum, şuanda 279tl sizce fiyatı nasıl biraz daha koyup aroma özelliği olan makine almak daha mi mantıklı? Elektrolux 5300var aslında ben 7800dusunuyorum ama fiyatı çok pahalı butcem okadar yok! Birde Elektroluxun servis ağı nasıl acaba siz kullandığınız için soruyorum. Siz şimdi kafanız çok karışmış diyeceksiniz ama yine de sormak istedim 3700ve3300begendim ama alıp pişman olmak da istemiyorum. Bir de termoslu makineleri onermiyosuniz biliyorum ama alacak olsam önceden kullanmismiydiniz sıcak tutuyor mu bunu da cam karafın kırılma ihtimali var diye soruyorum delonghi icm16710, Delonghi ICM16731 Filtre Kahve Makinesi hakkında bilgi verebilir misiniz

      • Cennet Hanım Merhaba,
       Daha önce termoslu makine kullandım, evet sıcak tutar bunda problem yaşamazsınız ama zamanla koku yapar ve temizliği çok da kolay değildir. Bu nedenle cam karaf tavsiye ediyorum.
       Electrolux’un servis ağı TR içinde oldukça geniş ve bu tip makinelerde en sıkıntılı yedek parça hep karaf olmuştur, onu da e-ticaret sitelerinde dahi bulabiliyorsunuz. İçiniz rahat etsin istiyorsanız müşteri hizmetlerine danışın derim. Karar verdiğiniz modelin yedek parçasını kaç yıl daha TR’de temin etme sözü veriyorlar?
       Delonghi ICM16210, Delonghi ICM16710 ve Delonghi ICM16731 ürünlerini yazıya ekledim yorumlarımı yazıda okuyabilirsiniz.
       Kafanızın bu süreçte karışması çok normal, ben elimden geldiğince bu durumdaki okuyucularımıza destek olmaya gayret ediyorum.
       Kahve makinesi özellikleri ve kullanım durumları ile ilgili şu yazımı (https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-ozellikleri-ne-anlama-geliyor/3304) okumanızı tavsiye ederim.
       Ayrıca geçenlerde #CoronaCafe canlı yayınlarımızda 2 saate yakım makine seçimi konusunda fikirlerimi anlattım ona da şu linkten (https://mkpt.link/ccd2) ulaşabilirsiniz. Hala aklınıza takılan olursa sorun lütfen.
       Sevgiler

     • Merhabalar delonghi termoslu sormuştum Siz de teşekkür ederim geri dönüş yapmışsınız ama yazıyı göremiyorum yardımcı olur musunuz

      • Cennet Hanım Merhaba
       Cevaplarımı sizin yorumunuza yanıt olarak veriyorum, bu nedenle kendi yorumunuzun hemen altında görebilirsiniz. Sayfada isminizi aratın daha kolay erişirsiniz.
       Sevgiler

       • Ömer bey Merhaba ben delonghi icm16731 i de yanınıza eklemissiniz çok teşekkür ederim. Siz bu konularda çok iyisiniz bu makineyi almayı istiyorum şimdi 700tl en düşük. Ben kullanıci yorumlarinda bi şikayet var mi siz daha iyi hakimsiniz benim için bakmanız mümkün mu acaba??? Ben baktım ama çok fazla Türk kullanıcı yok yardımcı olursanız memnun olurum. Bide 3aroma fonksiyonu ile tek aroma fonksiyonu arasında çok fark var mi?? Hiç kullanmadım çünki önce bunun bi aroma fonksiyonlusu daha ucuz o yüzden soruyorum yardımcı olur musunuz, alıp da pişman olmak istemiyorum dizayn ve termoslu oluşunu çok beğendim, termoslu makinaları olan fikrinizi biliyorum ama cam karafın benim için zor kırılınca artı para vermek istemiyorum. Benim merak ettiğim kullanicilardan bi şikayet var mıdır? Tek aroma fonksiyonu ve 3aroma fonksiyonu çok fark eder mi şimdiden Cevaplarınız için çok teşekkür ederim

        • Cennet Hanım Merhaba,
         Elbette kimse aldığı üründen pişman olmak istemez, siz araştırarak doğrusunu yapıyorsunuz.
         Aroma fonksiyonunun kademeli olması tercih meselesi, aroma fonksiyonları genelde su akış hızı ile kontrol ediyor, üç kademelide 3 ayrı akış hızıyla bunu belirleyebiliyorsunuz.
         Öte yandan tek kademe dediğiniz de aslında iki kademe, aroma yok bir kademe aroma var bir diğeri, dolaysıyla fark 2 kademe 3 kademe gibi düşünebilirsiniz.
         Kahve makinesi özellikleri anlattığım yazıda da belirttiğim gibi bu tercih ve özelleştirme isteğiniz ile ilgili o yüzden şu iyidir diyemem. Fonksiyon satısı ne kadar çeşitli olursa olsun makineniz kullanabilme yeteneğinizle sınırlı kalır.
         Kullanıcı yorumları konusunda da haklısınız TR’de çok yorum yok bizim pazara yeni giren bir ürün olduğu için. Yurt dışı yorumlarının çoğu ise pozitif, bir iki yorumda içim sıcaklığı beklediğim kadar iyi değildi denilmiş. Termos karaflarda termos soğukken karşılaşılabilen bir durum bu, böyle bir sorun yaşarsanız demleme öncesi karafı sıcak su ile çalkalarsanız büyük ölçüde problem düzelir. Bir diğer negatif yorum da programlama fonksiyonunun kullanım zorluğu ile ilgili gelmiş ama bu kişiye göre çok değişken bir durum. Onun dışında dediğim gibi kullananların büyük kısmı memnun
         Sevgiler

 90. Omer bey merhaba,

  metal kalıcı filtreli, aroma ozelliği olan bir kahve makinesi arıyorum. bir turlu bulamadım. hangisine tavsiye edersiniz? delonghi 16731 diye bir modeli var, istediklerim var metal karaflı ama yorumları kotu, siz ne dersiniz?

  • Arif Bey Merhaba,
   Metal filtre tercih sebebiniz sadece maliyetse bir kere daha düşünün derim, metal filtrenin süzme performans kağıt kadar iyi değil sonrasında temizliği de sıkıntı konulardan biri.
   Piyasadaki makinelerin büyük kısımı kendi filtreleri ile geliyor bunların bazıları tamamen plastik bazılarında ise süzme yeri metal (altın kaplama vs) ama birleşme noktaları plastik.
   Eğer plastik konusunda bir kassasiyetiniz varsa şunu üzülerek belirtmeliyim ki bu makinelerin çok büyük kısmında sıcak su plastik borudan geçerek hazneye püskürtülür.
   Özetle açıkçası piyasada incelediğim ürünler arasında herşeyiyle metal filtreli bir makine yok. İllede metal filtre derseniz manuel demlemeye yönelebilirsiniz, ikea da filtresi metal cam demleme ekipmanları var.
   Sevgiler

 91. Merhabalar. İnanın mest olarak okuyup ama beyni yananlardanim. İnanılmaz faydalı bir kişiliksiniz. Öncelikle bunun için tebrik ederim. Ben önce bir makineden ne beklediğimi sonrasında ne için kullanacagimi anlatayım. Çok zahmet vericem size ama sizde bana evet işte bu makine deyin. Affınıza sığınarak efendim.
  #makineden ne bekliyorum: kağıt filtre kullanmak..ama olmadığı zaman kendi filtresini de rahatlıkla kullanabilmek. Zaman ayarı. Aroma özelliği. Kirecinin kolay temizliği. Kendi kendini kapatabilir olması. Dış yüzeyi alt ısıtıcı bölümü zamanla çatlamayan deforme olmayan. En güzel tadı veren bir makine.
  #ne için kullanacağım. Oğlum için 😅. Akşama kadar 4 5 fincan içer. Birde bildiğiniz en lezzetli filtre kahve öneriniz.
  #eger benim içinde bol köpük yapabilen bir Türk kahvesi Makinesi vee birde lezzetli bir Türk kahvesi alabileceğim bir yer yada marka önerirseniz müteşekkir olurum. Selamlar sevgiler tşkler şimdiden.

  • Ece Hanım Merhaba,
   Güzel sözleriniz için teşekkürler. Aradığınız özellikleri karşılayan bir çok makine var. Sorularınızı şöyle yanıtlamaya çalışayım.
   -Dış yüzeyi alt ısıtıcı bölümü zamanla çatlamayan deforme olmayan : Açıkçası bu malzeme kalitesi olduğu kadar kullanımla da oldukça bağlantılı. Makineye temiz baktığınız sürece zaten makineler garanti süresi boyunca bu problemi çıkarmazlar. Temiz bakmaktan kastım deterjanlı sabunlu su ile temizlik değil, bu her makineyi yıpratır. Kullanım sonrası hemen su ile temizlemek, içinde kahve bekletmemek, ısıtıcı sıcakken üstüne su/kahve damladığında anında ıslak bir kağıt havlu ile silmek vb şeyler ömrü uzatır çatlamaları engeller. ısıtıcı sıcakkek, çalkalanmış boş karafı koyarsanız karaf içinde kireç oluşumuna sebep olursunuz, bir miktar su ile koymanız gerek vs.
   -Kalıcı filte, bir çok makine bu filtre ile geliyor ama piyasaya sürülen ürünün zamanına göre de bu değişiyor bazen. Yani aynı marka model ürünün ocak ayında gelenlerinde bu filtre varken temmuz ayında gelen partide olmayabiliyor. Bu nedenle satıcı ile doğrudan konuşmakta fayda var.
   -Kireç temizleme: bizim sularımız çok kireçli sular değil o nedenle yılda bir yapılacak temizlik filtre kahve makinesi için haydi haydi yeterli olur. Bunun için her makinede yöntem aynı. Makineler için satılan Kireç çözücü solüsyonu su ile karıştırıp 2-3 kere demleme yapıp sonra da temiz su ile 2-3 demleme yaptığınızda makine temizlenmiş olur.
   Burda bence asıl önemli konu su haznesinin çıkabilir olması, özellikle koyacağınız tezgah üstünde dolap varsa işinizi oldukça kolaylaştırır, öte yandan hazne temizliğini de rahatlıkla yapabilirsiniz.
   Bunu da katarsak yazıda incelediğim makineler arasından bütün özelliklere uyan Beko BKK4315 ve Electrolux EKF7800 kalıyor elimizde. Bekonun dış yüzeyi tamamen plastik, EKF7800 ise inox.
   Karar sizin

   Türk kahvesi konusu çok karışık, zira Türk kahvesinde biz en kötü kalite Arabica çekirdeği olan Rio Minas kullanıyoruz o yüzden bütün kahveler aynı çekirdekten yapılıyor, belirleyici taraf kavurma ve öğütme. çok koyu renkli olmayan pudra kıvamında bir kahve olmasına dikkat edin. Ya da iyi bir çekirdek kahve alıp el değirmeni ile evde kendiniz öğütün derim. üreticilerin de profilleri değişken bu nedenle direkt marka vermem doğru olmaz.

   Filtre kahve için de doğrudan şu üreticinin çekirdeğini alın diyemem, zira bu konuda çok emek ve zaman harcayan bir çok üretici var. Biz zaman zaman bazıları ile indirim anlaşmaları yapıyoruz. Bunun için şu sayfayı takip edebilirsiniz. https://mokapota.com/kahve/nitelikli-kahve-nereden-alinir-ucuncu-nesil-kahveciler/20900
   Sevgiler

 92. Merhabalar ömer bey..ilk kez evime filtre kahve makinası almayı düşünüyorum tüm yazılarınızı okudum canlı yayınlarıda dinledim..hem yer açısından hemde ayrı ayrı iki makina almak istemediğim için homend5002de karar kıldım..fakat şu an pek bulamıyorum..yani gitti gidiyorda falan 1.999 tl gibi rakamlara gördüm ama sanırım indirimleri falan oluyor..trendyolda 1500 küsür gibi bir paraya görmüştüm ama tekrar bulamadım..bulmak neden zor acaba..birde şikayet yorumlarını okudum biraz servisin çok ilgisiz ve makinanın sık agrizalandigina dair şeyler gördüm biraz bulandı zihnim..ikinci elini buldum biryerden ama onda da kararsızım..bir yandan da electrolux un tavsiye ettiğiniz modeline mi dönsem dedim..belki uygun fiyatlı bir öğütücü alırım yanına dedim ama yine onuda bulamadim trendyolda..öğütücüde delonginin dişli olanını 500tlye metro da buldum ama..ama ama ne cok şey anlattım..yani çok kararsızım..düşündüğüm ürünleri bulamadım bir türlü..sizden yol gösterici bir tavsiye istiyorum 😊

  • Mine Hanım Merhaba,
   Normal günlerde değiliz, bu nedenle piyasada bu tür sorunların olması normal, bitmeyen stoklar bitiyor, yerine yenisi gelemiyor, gelenler daha yüksek kurdan geliyor ve daha bir sürü şey. Bu nedenle makine fiyatları ve stokları anlık kontrol edip yakaladığınızda almanızı tavsiye edebilirim ancak:(. Kur nedeniyle fiyatlar oldukça arttı, ülkemizde maalesef kur artarken fiyat artar ama düştüğünde fiyatlar o kadar da düşmez. Bunu göz ardı etmemek gerek.
   Benim hep tavsiyem makine ve öğütücüyü ayrı ayrı almak yönünde, az yer kaplasın istiyorsunuz belki ama kombine ürünlerin kullanımı da zamanla efektif olmadığı için sonrasında “keşke …” cümleleri başlıyor. Öğütücü için öğütücülerle ilgili yazıma bir göz atın, filtre kahve makinesinde de ucuza bulduğunuz ihtiyacınızı karşılayan bir modeli seçin derim. Ama bu dönemde direkt şeyler söylemek inanın ki çok zor :(
   Sevgiler

   • Cevabınız için teşekkür ederim omer bey sanirim önümüzdeki bir kac gün içinde 950 tl civarı birseye electroluxü alicam ve delonginin öğütücüsünü..insallah beklediğim gibi olur..teşekkür ederim ilginiz için 😊

 93. Merhaba, öncelikle uzun emeklerle hazırlanmış bilgiler için teşekkür ediyorum. Beko nun blk 4315 modeli için sıcak tutma süresi ile ilgili olarak olumsuz yorumlar okudum. Karşıma bekonun farklı bir modeli çıktı, fk5910. Bu cihazı öneriyor musun ayrıca filtre kahve makinesi için ayrılabilecek bütçem yaklaşık olarak 500-600 tl civarında. bu fiyat aralığı için öneride bulunma imkanınız olursa çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Gizem Hanım Merhaba,
   4315 ile ilgili aynı durum bu üründe de söz konusu sıcak tutma süresi 30 dk.
   Onun dışında su haznesinin çıkabiliyor olması ve aroma fonksiyonuna sahip olması güzel özellikler.
   4315’de ayrıca programlama özelliği de yer alıyor.
   Sevgiler

 94. Ömer bey öncelikle merhaba,böyle bir yazı paylaşıp bizi derin bilgilerinizle aydınlattığınız için teşekkür ederim,gerçekten çok güzel bir yazı olmuş.
  Ömer bey benim soruma gelecek olursak:şimdi ben neredeyse her sabah ismini iyi bildiğimiz malum bir kahveciden her sabah orta boy kahve alıyorum artık bu çileden kurtulmak adına hem filtre kahve yapan hemde latte gibi sütlü kahve yapabilen tam otomatik bir kahve makinası arayışındayım.Daha önceden sadece filtre kahve yapabilen deloghni marka bir filtre kahve makinası (kağıt süzgeçli olandan) ve el kahve öğütücüsü aldım ancak bir türlü istediğim tadı elde edemedim ve pes ettim.Sadece lezzet bakımından değil aynı zamanda çok emek verdiğim içinde makinayı kaldırıp rafa koydum.Şimdi sizden ricam bana öyle bir makina tavsiye edinki hem o malum kahvecinin kahvesinin tadını aratmasın hemde her istediğimde çok fazla emek sarfetmeden tek tuşla kahve keyfimi yerine getirsin.Bütçe olarak 4-5 bin bandında hatta 5.5 bin tl ye kadar bütçem var.Şimdiden teşekkür eder yazılarınızın devamını beklerim.Saygılar….

 95. Merhaba Ömer bey,
  Russel Hobbs 22620-56 şuanda indirime girmiş. (300tl) Bu model hakkında ne düşünüyorsunuz.
  max 350 tl için şuanda önerdiğiniz bir model var mı ?

  • Özge Hanım Merhaba,
   Russell Hobbs 22620-56 hakkında yorumlarımı yazıya ekledim. Malesef doğrudan ürün önermiyorum, hem fiyat hem de ihtiyaçlar çok göreceli kavramlar. Ürünler hakkında sorunuz olursa seve seve yanıtlarım
   Sevgiler

 96. Merhaba, öncelikle çok güzel/faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler 😊 ben Arzum AR3081 Brewtime Delux Filtre Kahve Makinesi – Inox markası için yorumunuzu rica edebilir miyim? Hatta Electrolux EKF7800 ile Arzum AR3081 Brewtime arasında kaldım. Siz hangisini önerirsiniz? Tavsiyenizi almadan son kararı veremiycem sanırım 😊 sevgiler, teşekkürler