Filtre Kahve Makinesi Kullanımı, Bakımı, Temizliği Hakkında Tavsiyeler

KahveFiltre Kahve Makinesi Kullanımı, Bakımı, Temizliği Hakkında Tavsiyeler

Filtre kahve makinesi evlerde en çok kullanılan kahve demleme ekipmanı diyebilirim. Üretimi çok çetrefilli olmadığı için beyaz eşya markalarının çoğu filtre kahve makinesi üretiyor. Hem hazırlamasının hem de temizliğinin kolay oluşu bir çok kişi tarafından tercih edilmesinin ana sebebi. Bu yazıya Filtre kahve almak için bir araştırma yaparken ulaştıysanız, o zaman öncelikle alttaki iki yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Yazıyı okurken, yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz

Kahve Filtresi

Filtre kahve makinesi aldığınızda genelde içinden plastik veya metal kendi filtreleri de çıkar. Bu filtreler zaman içinde maalesef kahvenin bıraktığı tortuların kolay temizlenememesi nedeniyle kirlenir ve hoş olmayan bir koku bırakır. Bu nedenle ben kağıt filtre kullanmanızı tavsiye edeceğim, biraz maliyet oluştursa da süpermarketlerde ve bazı kahve zincirlerinde 10-15 TL fiyata 100’lü pakette filtre kağıdı bulmak mümkün.

Öğütme Derecesi

Filtre Kahve Makinesinde kahvenizi hazırlarken kahvenizi orta derecede öğütmeniz gerekir. Bu aşamada önceden öğütülmüş kahve kullanMAmanızı öneririm. Zira kahve öğütüldüğü gün içinde kullanılmazsa kokusunu ve aromasını yitiriyor ve geriye bayat bir tat bırakıyor.

Orta derece öğütmek derken kastettiğim şeyi şöyle anlatmaya gayret edeyim. Bir öğütücü aldığınızda üzerinde kalınlık ayarı yer alır (kalınlık ayarı olmayan, bıçakla öğüten öğütücüleri almayın anca pasta üstüne fındık öğütürsünüz onlarla). 1-15 arası (1 en ince 15 en kalın) kalınlık ayarı olduğunu varsayarsak 7-8 kalınlık derecesi kağıt filtre için ideal olacaktır. Metal filtre kullanıyorsanız biraz daha kalın öğütmekte fayda var yani 11-12 arası kalınlık iyi bir lezzete ulaşmanızı sağlar.

Kullanacağınız su da bir diğer önemli etken. Onun için de şu yazımı okuyabilirsiniz Kahve Suyu Nasıl Olmalı?.

Kullanılacak Kahve Miktarı

 Plastik Filtre

Hazırlarken kullanılacak kahve miktarına gelince; bu aslında zaman içerisinde sizin beğeninize göre belirleyeceğiniz bir miktar olsa da 1/16 ve 1/20 arasında bir oran tercih edebilirsiniz. Hatta çok daha yumuşak bir tat seviyorsanız 1/25 bile kullanılabilir. Yani her bir gram kahve için 16,20 veya 25 millilitre su.

Örnek vermek gerekirse; diyelim ki iki kişilik kahve hazırlayacaksınız ve serviste kullanacağınız kupalar da 350 ml. Bu durumda 700 ml kahve hazırlanmanız gerekecek. Bunun için 700 ml su ve 1/16 oranı için 44 gr kahve, 1/20 oranı için ise 35 gr kahve kullanmanız gerekir.


Evinizde bir mutfak tartısı yoksa kabaca bir kahve ölçeği ile bunu ayarlayabilirsiniz. Standart bir kahve ölçeği yaklaşık olarak 8 gr kahve alır. Şu durumda 1/20 oranı için 5 ölçek kahve kullanmanız gerekecektir. Tam burada size çok kritik bir tüyo, bir çorba kaşığı da yaklaşık 8 gr kahve alır :)

metal-filtre-kahve
 Metal Filtre

Filtre Kahve Makinesi Temizliği

Makinenizin her kullanım sonrası temizliğini yapıp yılda iki kere de kireç temizleme işlemi yaptığınızda uzun yıllar tadı bozulmadan kahve makinenizi kullanabilirsiniz.

Eğer haznesi cam değil de termos cinsi olan bir filtre kahve makineniz varsa belli bir süre sonra ne kadar yıkasanız da içinde kahve lekeleri oluşmaya başladığını göreceksiniz. Bu lekeler maalesef normal bulaşık deterjanıyla çıkmayan lekelerdir.

Bir gece önceden içine bir miktar (1-2 çay kaşığı) çamaşır suyu ve su koyup bekletin ertesi gün bulaşık deterjanı ve fırça ile yıkadığınızda metal termosunuzun içinin ilk günkü parlaklığına ve temizliğine kavuştuğunu göreceksiniz. Bu temizlik sonrası ilk kullanımdan önce makinenizi bir kere boş çalıştırmanızı tavsiye ederim. Bu arada bu temizlik yöntemini tumbler ve paslanmaz çelik muglarda da kullanabilirsiniz. Farkı göreceksiniz. Çok iyi durulayıp bir boş sıcak su çevirmeyi ihmal etmeyin.

kahve-olcu-kasigi
 Kahve Ölçü Kaşığı

Filtre kahvenizi hazırlayıp makineyi temizledikten sonra eğer cam karaf bir makine kullanıyorsanız alttaki ısıtma bölmesi halen sıcakken karafı yerine yerleştirmeyin. Karafı bu bölüm soğumadan yerine koyduğunuzda zaman içinde dibinde tortu birikmeye başladığını göreceksiniz o nedele ya makine soğumadan karafı yerine koymayın ya da içerisinde bir miktar su bırakarak koyun ve makinenizi sık kullanmıyorsanız  yaklaşık 1 saat kadar sonra da suyu boşaltın.

Kireç Makinenizin Düşmanı

Zaman içinde ısı kaynaklı kahve makinenizin su kanallarında ve özellikle ince akış deliklerinde kireçlenme oluşabilir, bunu engellemek için makineyi hergün kullanıyorsanız yılda iki kere,  haftada 1-2 kullanıyorsanız yılda bir kere kireç çözücü ile temizlemek gerekir.

Bunun için öncelikli olarak makine markanızın bir kireç çözücü ürünü varsa onu tercih etmelisiniz. Eğer böyle bir ürün yoksa kahve makineleri için üretilen kireç çözücüler işinizi görecektir. Kireç çözücü üstündeki talimatı mutlaka okuyunuz zira kimini doğrudan su haznesinde kullanabilirken kimini de mutlaka sulandırmanız gerekiyor. Kireç çözücü kullandıktan sonra 2-3 defa makinenizi boş çalıştırarak kireç çözücü sonrası serbestleşen kireçten tamamen kurtulabilirsiniz.

Mekinenizi güzel günlerde kullanmanız dileğiyle..

“Şu an övgüden çok kahveyi tercih ediyorum”

Louisa May Alcott, Little Women

Kahve Makinesi İnceleme Yazıları


Omer Demirhttp://omerdemir.net
Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi. Espressoyu uzun çekti, Obradović'le kendinden geçti Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu. Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine'den hiç elektrik almadı. Öğrendiklerini paylaştı, paylaştıkça öğrendi. Üşenmedi, öğrendiklerini dünya ile paylaşmak için bir de kitap yazdı Read This! Before Buying A Coffee Maker

Yazarın diğer yazıları..

31 YORUMLAR

 1. ömer bey iyi çalışmalar benim bütçem kısıtlı ve filtre kahve delisiyim bunun için önerebileceğiniz makul bir öğütücü mevcut mudur?

   • Merhaba Ömer bey fakir babila kahve makinası almayı düşünüyorum tavsiye edermisiniz bununla ilgili hiç yorum görmedim teşekkürler.

    • Funda Hanım Merhaba,
     Makine hakkında ulaşabildiğim bilgiler maalesef sınırlı. Sanırım yeni bir ürün, kullanıcı yorumu vs de yer almıyor. Kılavuzdan ve sitesindeki bilgilerden yol çıkarak şunları önemsemenizi tavsiye ederim.
     Çok güvendiğiniz bir marka olmadığı sürece ürün almadan önce kullanıcı yorumlarının oluşmasını beklemekte fayda var. Kendi sitesinde gördüğüm bir portafiltre fotografı var, bu fotografta portafiltre başlığı büyük ihtimalle alüminyum alaşımı ve bir kaplaması yok dolayısıyla korozyona açık bir malzemeden üretilmiş. Zamanla kötü bir görüntü oluşturabilir. Portafiltre genişliği belirtilmemesine karşın resimlerden anladığım 50-51 mm çapa sahip ve bu ev kullanımı için genelde giriş seviyesi makinelerde gördüğümüz bir çap boyutu. espresso dışında tek tuşla cappuccino ve latte hazırlayabiliyor. Buradaki kritik konu ise süt sıcaklığının istenen seviyeye gelip gelmemesi. Bu tip otomatik makinelerin en büyük derdi dolaptan alınan sütü direk makineye yerleştirdiğinizde vereceği çıktı sütün ısısı soğuk kalabiliyor. Bu konuya odaklanarak takip gerçekleştirebilirsiniz. Ama dediğim gibi ürün hakkında deneyime erişmek çok olası değil, belki zamanla daha net cevaplar verebilirim size.
     Sevgiler

  • Yavuz Bey Merhaba,
   Konik standart 4 numara bir filtreye ihtiyacınız var, ürünün kendi içinden çıkmadıysa Türkiyede bulmak biraz zor, kaldı ki bulacaklarınız da yine Çin’den gelenler olacaktır. Aliexpress’ten temin edebilirsiniz, şu iki linkte uyumlu metal filtreler var http://s.click.aliexpress.com/e/boh2jf3S ve
   http://s.click.aliexpress.com/e/bxaQ7Feu
   Ancak metal filtrenin kullanımı ve bakımı da biraz zordur, zamanla gözeneklerde oluşan tıkanmaları iğne ile temizlemeniz gerekir kahve olur olmaz filtre temizlenmelidir aksi halde metal olduğu için kalan tortu zamanla acımsı bir tada sebep olabilir. Bir de metal filtre gözenekleri kağıttan daha kalın olduğu için kahvenizi biraz daha kalın öğüttürmeniz gerekir.
   Sevgiler


 2. Merhabalar Ömer bey, elektrolüx filtre kahve makinemin 2 cup kısmına kadar su doldurduktan sonra ne kadar kahve koymalıyım acaba? Çok yumuşak içmeyi sevmem. Evimde ağırlık ölçmek için mini bir tartı yok da, tatlı ve çay kaşığını baz alarak tahmini bir şekilde belirtirseniz çok sevinirim.

 3. Kahve makinesinde geç demleme problemi vardi kireç sökücü rosman marka iki paket kullanmama rağmen sorun hala devam ediyor deloghi imcb1 kullanali 7 ay oldu ne yapmalıyım

  • Elif Hanım Merhaba,
   7 ayda kireçlenme problemi olması çok da doğal değil zaten. DElonghi merkez servisi oldukça ilgilidir, bence öncelikle onlarla bir telefonda görüşün, mekanik/elektronik bir problem olabilir.
   Sevgiler

 4. Merhaba philips marka fitre kahve makinesi aldım
  Kâğıt fitre aldım yalnız 1 fican kahve suyunun yarısı karafa akıyor yarısı fitrede kalıyor
  Bana yardımcı olursanız sevinirim.
  İyi günler

  • Çiğdem Hanım Merhaba,
   Filtre haznesinin doğru yerleştirildiğinden ve alt haneye akışı sağlayan swirl üstüne tam oturduğundan emin olunuz.
   Bunları kontrol etmenize rağmen sorun devam ediyorsa Philips müşteri hizmetleri veya servisle görüşün lütfen
   Sevgiler


 5. Ömer Bey selamlar. İstanbul da damacana du ile demleme yapıyoruz. Kireçlenme yapması mümkün mü? Burada en çok önerilen elektrolüx marka ürünü aldım. Ürün filtre değiş uyarısı veriyor. Kitapçıkta önerilen otomatik temizleme işlemini yaptım ama kireç sökücü koymadım. Uyarında devam ediyor. Asıl sorum ise önerdiğiniz (link olarak koyduğunuz) kireç sökücü baya pahalı daha uygun bir ürün var mı acaba?

  • Muhammet Bey Merhaba
   Makinenin kireçlendiği anlamına gelmez bu, Kartuş değiştirme uyarısıdır. Belli sayıda demleme yaptığınızda bu uyarıyı verir makine ve kartuşu değiştirmenizi ister. Bu sayılar da genelde avrupa normlarına göre belirlenmiştir. Ben kendi makinemdeki filtreyi kullanmıyorum. Damacana su kullandığınız için filtre çok da önemli değil. Kullanımınız çok sık değilse yılda bir kireç çözme işlemi yapmanız yeterli olur.
   Sevgiler

 6. Ömer bey ambiano marka kahve makinemi ne yaptiysam calistiramiyorum elektrik geliyor calistiriyorum ancak su isinmiyor ve kendi kendine kapaniyor

 7. Ömer Bey merhaba :)
  size hiç karşılaşmadığınız bir soru soracağım sanırım Elektrolux EKF 7700 kullanmaktayım. Su haznesine yanlışlıkla rakı koydum ve kahveyi demledim defalarca sadece sadece suyla çalıştırmama rağmen rakı kokusunu makineden geçiremiyorum :) bi öneriniz var mı ? şimdiden teşekkür ederim :)

  • Kahve nasıldı? :)

   Defne Hanım Geçmiş olsun,
   Son dönemde ev üretimi artınca bekliyordum böyle bir kaza ama erken oldu biraz.. Rakı çok zor çıkan bir koku özellikle plastikte.
   Uzmanı olduğum bir konu değil ama sizin için plastik üretimi yapan bir arkadaşıma danıştım. Makinede kullanılan plastiğin tam olarak tipini bilmediğimiz için bir öneri olarak alın bunu, çözüm olmayadabilir.
   Ayrıca bu aşağıda önerdiğim yöntemi son çare olarak değerlendirin lütfen öncesinde makine üreticisi ile temasa geçip tavsiye isteyin.

   Beyaz sirke (kokusu daha az olduğu için) ve suyu yarı yarıya karıştırıp su haznesini doldurun. 15 dk kadar bekleyin (daha fazla beklerseniz sirke plastiğe zarar verebilir o yüzden süreyi çok uzatmayın). Sonrasında makinenizdeki auto clean fonksiyonunu çalıştırın. (kireç çözücü yerine sirkeli su kullanacağız ki bu kireci de temizler) Program iki aşamada tamamlanacaktır. Lütfen kullanım kılavuzundaki yönergeleri takip ederek işlemi uygulayın. İşlem sonrası 3-4 defa sadece su ile kahve yapıyor gibi demleme yapın.
   Rakı kokusunda bir azalma olur tamamen çıkmazsa makinenin soğuması için biraz zaman verip aynı işlemi tekrarlayın.
   Sevgiler

   ————
   Yasal Uyarı: bu işlemi uygulayıp uygulamamak sizin kararınızdır, üreticiden onay alınmış resmi bir çözüm değildir, mokapota.com ve ömer demir oluşabilecek hasardan dolayı sorumluluk kabul etmemektedir
   mokapota


 8. Merhaba filtre kahve makinem tortusuyla birlikte kahveyi akıtmaya başladı Teknik bir ariza mıdır sorunu giderebilecegim bir arıza mıdır Bilginiz varsa ne yapılabilir Ömer Bey

 9. Ömer abi selamlar. Yaklaşık 6 ay önce Electolux ekf 7800 filtre kahve makinası aldım. Çok memnunum. Kireç çözücü almayı düşünüyorum. Rossmannda Domol toz kireç çözücü buldum 2 paket ve 6 lira. Ucuz olduğu için aklımı çeldi. Önerir misiniz yoksa Boschun sitesinde bulduğım sıvı kireç çözücüyü mü almalıyım? Teşekkürler şimdiden saygılar.


 10. Homend marka 5002 filtre kahve makinamız var öğlen eşim içti bir sorun yoktu akşam, suyu ısıtıyor ama demliğe kahveyi akıtmıyor nedendir acaba

  • Selamlar,
   Su kahvenin olduğu hazneye geliyor mu, gelmiyorsa makinenizde teknik servise götürmeniz gereken bir arıza oluşmuş demektir. Geliyora filtre tutan haznenin altında damlama engelleyici bir sistem vardır o tıkalı şekilde takılı kalmış veya karaf o parçaya temas etmiyor olabilir
   Sevgiler

 11. Merhaba
  Delonghi ıcm15210 model filtre kahve makinesi kullanıyorum.
  Son bir kaç demlemede kağıt filtreden kahve telvesiyle beraber gelmeye başladı
  Nedeni nedir sizce

  • Elif Hanım Merhaba,
   Karaf filtre haznesine tam oturmuyor olabilir. Filtre haznelerinde tukanma dırımında biriken kahveyi dışarı atacak bir delik var hazne taşacak noktaya gelmeden önce bu delik kahveyi aşağıdaki karafa tahliye eder bu durumda telveler süzülmeden alta inerler. bir sebep bu olabilir. Kağıt filtre kullanmıyorsanız telvenin sızması gayet doğaldır. Kağıt filtre kullanıyorsanız da kağıdın birleşme yerinde bir ayrılma olabilir.
   Sevgiler


 12. Electrolux EF 7800 var ben de .2 yıldır sorunsuz çalışıyor hiç kireç çözücü kullanmadım ama 2 yıl geçince bir sıkıntı olur diye korktum ve kireç çözücü almaya karar verdim .Piyasada çok fazla var siz hangi marka kireç çözücü alıyorsunuz

  • Ayşenur Hanım Merhaba,
   Standart kireç çözücüler değil ama kahve makineleri için üretilmiş kireç çözücüleri kullanabilirsiniz. Kireç çözücü dediğimiz şey çok pahalı bir madde değil, kaldı ki limon tuzu da bu işi görüyor sireke de ama burada önemli nokta kalıntı ve koku bırakmayıp gıda malsemesi temizliğine uygun olması. Bu da kahve makineleri için üretilen kireç çözücülerle mümkün.
   Sevgiler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

HANGİ KAHVE MAKİNESİ

Kahve Sektöründe Yeni Normal | Konuk: Levend Aktaş (#CoronaCafe Canlı Yayın)

0
CoronaCafe 11 Bölümde Sektörden bir konuğu ağırladık. Levend Aktaş hiçbir noktayı saklamadan gizlemeden hem kendi hikayesini hemde sektörde yaşadığı tecrübelerden bahseti. Pandemi sonrası için...
error: Korumalı İçerik !!