-İlginizi Çekebilir-
-İlginizi Çekebilir-
Ana Sayfa Kahve Hangi Espresso Makinesini Almalıyım?

Hangi Espresso Makinesini Almalıyım?

473
-İlginizi Çekebilir-

Espresso Makinesi seçimi oldukça sıkıntılı bir konu, özellikle de ilk defa alacaksanız. İlk makineyi alırken insanın aklında türlü türlü sorular oluyor. Espresso’ya merak saldım ama acaba sonrasında kullanır mıyım? Sabah evden kahve içip çıkayım diyorum ama üşenir miyim? Becerebilir miyim? Hangisini alsam ki fiyatlar da çok çeşitli? En ucuzunu alsam hemen bozulur mu? Ne özellikler olmalı? Fiyat  Performansta en iyi espresso makinesi hangisi? vs. vs. vs.

Eğer espresso ve türevi içecekleri (latte, Cappuccino vs.) seviyorsanız, kahvenizi veya sütünüzü kendinize göre özelleştirmek istiyorsanız manuel bir espresso makinesi sizin ihtiyacınız. Kahve hafife alınmayacak bir içecektir bu nedenle benim de tavsiyem manuel makinelerden yana olacaktır. Ama bu kadar uğraşamam, zaten starbucksta bile otomatik makineyle yapıyorlar diyorsanız Otomatik Makinelerle ilgili alttaki yazımı okumanızı tavsiye ederim. Bu tip makineler biraz daha maliyetli olmakla beraber, size zaman kazandırdığı ve her seferinde seçtiğiniz çekirdekle standart bir lezzet sağladığı için tercih edilebilir.

-İlginizi Çekebilir-

Bu yazı sayfalardan oluşmaktadır. Sayfa altında diğer sayfaların rakamlarına tıklayarak okumaya devam edebilirsiniz…

Manuel makinelerde tamperleme, kullanılan kahvenin gramajı, hazırlanan kahvenin miktarı, süt köpürtme işlemi tamamen özelleştirilebildiği için aynı çekirdekle farklı lezzetler keşfetmek tamamen size kalıyor. Aşağıda giriş seviyesinden başlayarak Türkiye piyasasında erişebileceğiniz kahve makinelerini incelemeye çalıştım. Aşağıda olmayan bir makine marakınızı cezbettiyse lütfen yorum bölümünde belirtin onu da incelemeye dahil ederim veya direkt yorum bölümünde fikrimi beyan ederim.


Yazıyı okurken, yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz


Sinbo SCM2937 Espresso Makinesi

Sinbonun giriş seviyesi bir ürünü ancak üreticinin kendi sitesinde dahi ürün portföyünde yer almıyor. Sadece single shot espresso yapması, fincan yüksekliğinin alçak olması, malzeme kalitesinin yüksek olmaması ve bunlara rağmen bence yüksek fiyatı ürünün dez avantajları. Üreticisinin bile kendi sayfasında yer vermediği bu üründen uzak durmakta fayda var.


Electrolux EEA111 Espresso Makinesi

Electrolux markasının kalitesinin yansıttığı bir ürün, kullanıcılarından oldukça pozitif yorumlar alan bu ürün. Kalitesine göre kabul edilebilir fiyatıyla da oldukça dikkat çekiyor, süt köpürtme sistemi sadece Cappuccino için elverişli, tek negatif yanı görüntüsü diyebilirim. Zira benzer fiyattaki rakiplerine göre görüntüsü biraz demode kalıyor.

Delonghi EC221

Delonghi EC155

Delonghi EC221 ve Delonghi EC155 Espresso Makineleri,

İkisi de Delonghi’nin giriş seviyesi ürünleri ve çok uzun zamandır piyasadalar, Çok para vermek istemiyorsanız denenebilecek ürünler ancak malzeme kalitesinin düşüklüğünden dolayı ömrü çok uzun olmayabilir. Öte yandan dizaynları da çok basit ve açıkçası biraz uyduruk(!) kalıyor. Basit bir espresso ve Cappuccino yapımında işinizi görür ama daha iyi bir sonuç beklemek iyimserlik olur.


Delonghi EC8 Espresso Makinesi

EC8 daha çok düşük gelir seviyesi olan ülkeler için (eski demirperde ve asya) üretilmiş ve son zamanda ülkemizde de -büyük zincirlerin aracılığı ile- satılmaya başlamış bir makine. Ancak makinenin malzeme kalitesi oldukça düşük ve görünümü de bir o kadar demode. Delonghi ECP 3531 ve Delonghi ECP 3121 Espresso Makineleri

Delonghi EC221 sonrasında görsel ve işlevsel olarak iyileştirdiği giriş seviyesi ürünleri. Bu iki ürün iç yapı itibariyle birebir aynı. Süt köpürtücüde ise farklılaşıyorlar. Delonghi 31.21 SAdece Cappuccino yapabilirken Delonghi ECP 35.31 hem Cappuccino hem de latte için süt köpürtebiliyor. Diğer ufak farkları ise renk ve alt tabla. Delonghi ECP 35.31’in alt tablası değiştirilebiliyor ve böylece daha uzun fincan kullanabilme şansınız oluyor. İlk defa makine alacaksanız, daha sonra kullanıp kullanmayacağınıza emin değilseniz düşük bütçe ile sahip olabileceğiniz ve kullananlar tarafından da beğenilen ürünler. İkisi arasında kararsız kalıyorsanız hem şıklık hem de işlev açısından bir miktar daha fazla verip Delonghi ECP 35.31 almak daha mantıklı geliyor bana.


Delonghi ECO v311 (Icona Vintage) Espresso Makinesi

Bu ürünün önceki yazılarımda da sıkıntılı olduğunu belirtmiştim. O nedenle tavsiye etmiyorum. Dizayn hatası olduğu belli olan bu ürünün hala piyasada olması bile oldukça şaşırtıcı. MokaPota ekibinden Hakan dav310 model makinesi ile 3 yılda çok sık problem yaşadı. Makine defalarca tamire gitti ve bir kaç değişim yapıldı. Dertsiz tasasız bir ürün arıyorsanız uzak durun.

Delonghi EC680Delonghi EC685Delonghi ECI 341 Espresso Makineleri

Delonghi EC680 ve Delonghi ECI 341 hemen hemen son kullanıcıya aynı özellikleri sunan iki ürün. Giriş ve Orta seviye arasında yer alan bu ürünler önceki versiyonlarındaki hatalardan (Bkz. Delonghi ECO v310 ve Delonghi ECO v311) arındırılmış güzel dizayna sahip ürünler. Delonghi EC 680 Thermoblock ısıtıcı kullanırken Delonghi ECI 341 pazlanmaz çelik ısıtıcı kazan kullanıyor.  İki ürününde süt köpürtücüsü Cappuccino için süt köpürtücüsü kullanıyor. Delonghi EC 685 işe bu sene içerisinde piyasaya sürülen ve Delonghi EC 680’in geliştirilmiş modeli. Delonghi EC 685’de ısıtıcı gücü biraz artırılmış. Metal parlak boyalı yüzey, mat paslanmaz çelik bir yüzey ile değiştirilip daha şık bir görünüp sağlanmış. En önemli fark ise Delonghi’nin yeni nesil makinelerinde gördüğümüz hem latte hep Cappuccino için süt hazırlayan süt köpürtme başlığı kullanılmış. Bu üçlü içinde Delonghi EC 685 benim tavsiyem olacaktır.


Bu yazı sayfalardan oluşmaktadır. Sayfa altında diğer sayfaların rakamlarına tıklayarak okumaya devam edebilirsiniz…

-İlginizi Çekebilir-

473 YORUMLAR

 1. Merhabalar
  Fiyat dengesi ile birlikte düşündüğümde Delonghi 685 modelini almayı düşünüyorum, gözümden kaçan alternatif olarak önerebileceğiniz bir model var mı ve delonghi 685 in bir güzelliği de az yer kaplaması ama yakından hiç inceleme fırsatım olmadı iki bardağın yan yana koyabilme imkanımız var mı

  • Merhaba Nur Hanım,
   685 fiyat performansta güzel bir makine, (fiyatı göz ardı edersek breville öneririm o ayrı konu) iki espresso fincanı ya da iki ince kupayı yanyana koyabilirsiniz. Ama geniş kupalar için sıkıntı yaratabilir, ki zaten o genişlikte kupa kullanıyorsanız doubleshot espressoya ihtiyacınız olacağından yanyana koymanız gerekemez. Bir diğer alternatif SMEG olabilir ama onun da henüz oturmuş bir servis ağı yok. Seçiminiz güzel, hayırlı olsun şimdiden.
   Sevgiler

 2. Merhaba,

  Francis X7.1 ürünü hakkındaki yorumunuz ne olur acaba?

  Delonghi 685 ile kıyasladığınızda hangisini tercih edersiniz?

  • Kenan Bey Selamlar,
   illy Francis x7.1 güzel görünen fakat maalesef kapsüllü bir bir makine. Her ne kadar portafiltresi varmış gibi görünse de o tutacak kapsül yerleştirmek için. Kapsül makineleri tavsiye etmiyorum sebebi ise kapsüllerin içindeki kahvenin ne olduğunun bilinememesi, üreticiye bağlı kalma zorunluluğu ve en son bunlardan yılıp doldurulabilir kapsül almaya götüren yıpratıcı süreç ve sonrasındaki uğraş. umarım faydalı olabildim
   sevgiler

   • Ömer Bey Merhaba,

    Yorumunuz için teşekkür ederim. Siz belirtince fark ettim sadece kapsüllü olduğunu. Kapsül bana da çok mantıklı gelmiyor.

   • Merhaba ömer bey ben bir makine aldım..hem çok büyük hem sesli dilide igilİzce üstelik fiyat bütçeme göre yüksek..iade etmek konusunda kararsızım ve bu nakine ile işgili doğrj dürüst yorum bulamadım Gaggia Cadorno plus tam otomatik kahve Makinesi (RI9601/01) bu marka ya da makine ile ilgili bir yorumunuz var mı?

    • Ece Hanım Merhaba,
     Gaggia iyi bilinen bir italyan markasıdır. Özellikle kahve ürünleri dikkat ekicidir. Aldığınız makine biraz eski bir gövde dizaynına sahip ve büyük hacimli. Hacim büyüdükçe özellikle öğütücüden çıkan ses içeride yankı oluşturduğu için sesin seviyesini de artıyor. Ama yazım dilinizden bana pek de ihtiyaca yönelik bir araştırma yaparak alınmış bir makine gibi gelmedi. Tam otomatik bir makine almak istiyorsanız size öncelikli tavsiyem şu yazımı okumanız https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066. Sonra ihtiyaçlarınızı belirlemeniz ve bu ihtiyacı karşılayacak gözünüze de hoş gelen makineye yönelmeniz veya mevcutla devam etmeniz. Bu esnada soracaklarınız olursa ben buradayım
     Sevgiler

     • Peki çok teşekkür ediyorum ömer bey ..çok yer tutmayan Kullanışlı kaliteli.. lezzetli özellikle sütlü kahveler için..kullanabileceğim bir ürün istiyorum.. cadornada bir kaç deneme yaptım hem toz hem çekirdek kahve ile ve toz kahvede kahve çıkmadı bile..teknik destek aldım ama beni tatmin etmedi..fiyat performans açıdından mantıklı gelmedi ürünü bir kaç güne
      iade edeciğim..delonghi ec 685 Ya da gaggia new Classic düşünüyorum bir de kahve öğütücü tabi sayfanızı inceledim güzel bilgiler ve dönüş için teşekkürler

 3. Iyi günler küçük bir işletmem var çok nadir espresso latte cappuccino kahve satisi yapıyorum şimdilik ihtiyacını nescafe nin elagria makinesini kullaniyrm kira bedeli ve müşteri memnuniyeti yetersiz kalıyor
  Siemens eg6 makinesini düşündüm epey şimdi aklımda breville 870 var sız ce hangi makineyi almaliym

  • Ramazan Bey Selamlar, iki makine temelde farklı prensiplere sahip. Siemens tam otomatik bir makine, Breville 870 ise manuel bir makine. İşletmenize Breville aldığınızda barista yetkinliklerine sizin sahip olmanız gerek veya bir barista çalıştırmalısınız. Kaldı ki bu makine bir işletmede kullanmak için çok uzun ömürlü olmayabilir. Siemens’te ise istediğiniz kahve çekirdeğini kullanarak bir barista kadar olmasa da bahsettiğiniz çapta bir işletmenin ihtiyaçlarını karşılarsnız. Siemens zaten 15.000 fincana kadar garanti veriyor, ama bu kişisel kullanım için geçerli. Kahve için çok fazla talep yok demişsiniz ama bu sunduğunuz kahveden de kaynaklı olabilir, güzel bir çekirdekle kısa zamanda maliyeti çıkartabilirsiniz. Tam otomatik makineler için şu yazıyı hazırlamıştım son kararı vermeden önce onu bir okuyun derim. https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066
   Sevgiler

 4. İyi günler. Ben bir tane Delonghi 31.21 aldım Kahve çok yavaş geliyor. Süt köpürtücüden sıcak su geliyor. Sıcak su gelmesi normal midir? Gözlemlediğim sütün ısındığı ama köpürmediği. Nerede yanlış yapıyorum acaba? Daha önce hiç espresso makinesi kullanmadım.

  • Murat Bey Selamlar,
   Öncelikle hayırlı olsun. Aldığınız makinede Kahvenin yavaş gelmesinin bir kaç sebebi olabilir
   1-Kahveyi aşırı ince öğütmüş olabilirsiniz
   2-15gr’dan daha fazla kahve ile hazırlıyor ve daha çok sıkıştırıyor olabilirsiniz
   3-Çekirdek az kavrulmuş bir çekirdektir ve suyla temas edince portafiltrede (kepçede) şişip su akışını engelliyordur. (Bu durumda kahve miktarını azaltmanız gerekir

   Süt köpürtme bölümündeki probleminiz için şunları kontrol etmenizi öneririr
   1-köpürtücü ucundaki parça çevirdiğinizde kilitlenip köpürtücüye oturur bunun olduğundan emin olun
   2-köpürtücü içlerinde genelde extra küçük siyah bir parça olmalı (hava karışımı için) bu parça yerine oturmamış veya kutu içinde kalmış olabilir
   3-köpürtücünün çalışması için buhar ayarına getirmeli ve beklemelisiniz, yeteri kadar buhar oluşmadan süt köpürmeye çalışıyor olabilirsiniz
   Eğer herşey tam olmasına rağmen köpürtücü hala su kaçırıyorsa, buhar vanası tam kapalıyken su damlatıyorsa servise götürmeniz gerekli contalarda bir sıkıntı olabilir.

   Moralinizi bozmayın ilk kullanımda olabilecek şeyler, cihaz sıkıntısı varsa da delonghi müşteri hizmetleri ile görüşüp “merkez servise” ürününüzü direkt kargoyla gönderin. Daha hızlı ve güvenilir hizmet alırsınız.
   Tekrar hayırlı olsun, sevgiler

 5. Ömer Bey İlginiz için teşekkür ederim .Kahveyi Starbucks’dan espresso için olduğunu söyleyerek aldım. Benim gözüme de çok ince gözüktü. Köpük biraz uğraştırsa da oldu gibi. Yarın Kurukahveci Mehmet Efendi’nin espressosu ile deneyeceğim. Elimde öğütücü olmadığı için şimdilik hazır öğütülmüş kahvelerle idare edeceğim.

  • Selamlar Murat Bey,
   O zaman kahveyi biraz daha az miktarda koyup max 15 kilogram’a eşit (daha fazla değil) bassınçla tamperleyerek (sıkıştırarak) bir kere daha deneyin derim
   Sevgiler

 6. Bugün Kurukahveci Mehmet Efendinin espresso kahvesi ile denedim. Kahve sorunsuz aktı. Yeri gelmişken sitenizi çok beğendiğimi söylemek istiyorum.

   • Merhaba
    Sinbo scm 2925 kahve makinesi aldım… Kahveyi çok güzel yapıyor orada bir sorun yok, fakat kapiçino yapmak istediğimde sütu ısıtmıyor sadece köpürtüyor ben mi yapamadım yoksa makinada mı bir sorun var anlayamadım şimdiden teşekkür ederim.

    • Merhaba Hnd,
     Makinede espresso hazırladıktan sonra buhar bölümüne geçiş olmalı. Bir düğme, valf vs. bunu aktif hale getirim belli bir süre bekledikten sonra makineniz buhar oluşturmaya başlar ve bunun sıcaklığı ile hem süt ısınır hem de köpürtme işlemi gerçekleşir. Kullanım kılavuzunda bunun detaylı şekilde belirtilmiş olması gerek. Bütün yönergeleri doğru uygulamanıza rağmen halen süt ısınmıyorsa teknik servis ile görüşmenizi tavsiye edebilirim.
     Sevgiler

  • Murat Bey Selamlar,
   Jura 1931’de kurulan bir İsviçre markası. Bildiğim kadarıyla geçen sene ortasında Türkiye pazarına girdiler.
   Bu gibi konularda ben öncelikle servis ağına ve onarım sürecine önem veren biri olarak en doğru bilgiyi kendilerinden alabileceğinizi düşünüyorum. Türkiye irtibat numaraları +90 212 438 20 22
   Geçenlerde yazılarımızdan birine Jura Türkiye Ürün ve Teknik Müdürü Serhat Özdemir Bey, bir yorum ile katkıda bulundular onu da okumanızda fayda var. (https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066#comment-2825)
   Türkiye’ye gelen ürünleri doğrudan inceleme şansım olmadı bu nedenle ürün kalitesi hakkında yorum yapmam doğru olmaz, ancak ürünlerin çoğunun yurtdışı eticaret sitelerinde %60 oranında tam not %15 oranında da oldukça kötü not aldığını söyleyebilirim. Her iki türdeki yorumlarda da yaptığı kahve kalitesi var bu göreceli bir durum olduğunun göstergesi. Olumsuz görüşlerin bir çoğu ise parça kalitesi ve servis ile ilgili. Dilerseniz yukarıdaki verdiğim telefon numarasından kendilerini arayarak servis güvencesi ve hizmet şekillerini görüşebilirsiniz. Son durumu buraya da bir yorum olarak yazarsanız sizin gibi düşünen ve araştıran diğer kullanıcılarımıza da faydanız olmuş olur.
   Sevgiler

 7. Merhabalar öneriniz hangisi olurdu espresso icin 1000tl butce ayirdim. ben bc420.1 almayi dusunuyordum ama neden kombo onermiyosunuz?

  • Orçun Bey Merhaba,
   Kombo ürünlere sıcak bakmamamın nedeni ürünlerden biri arızalandığında 15-20 gün evde kahvesiz kalmak demek bu. Bunun dışında yarın birgün makineyi yükseltmek isterseniz iki makineden de vazgeçmeniz anlamına gelir bu. Belirttiğiniz rakam için Önerime gelince, Breville BES810 derdim ama Breville fiyatları inanılmaz uçtu. Şu an ülkemizde maalesef overpriced (ederinin üstü fiyat) durumdalar. Şu halde alternatif Delonghi 685 kalıyor geriye. Sevgiler

 8. Cok tesekkur ederim degerli bilgileriniz icin. Aynen kur malasef fiyatlari cok yukseltti yurtdisindan sipariste veremiyoruz vergi vs. 685 alicam dediginiz gibi ?

 9. Ömer Bey Merhaba
  Evde kullanmak için ECP35.31 ile EC685 arasında kaldım. Birbirlerinden farkları nedir? sizce hangisini tercih etmeliyim? Aralarındaki fark 150 liralık fiyat farkına değer mi?

  • Emir Bey Selamlar,
   Espresso makinesi alacaksanız uzun yıllar kullanacaksınızdır. İki makine de temel ihtiyacınızı karşılar ancak ben 685’i tavsiye ediyorum, zira kullanılan malzeme kalitesi ve dizayn çok daha şık özellikle kırmızı rengi. Espresso bazlı içecekleri seviyorsanız espresso makinesi zaman içinde yakın dostunuz oluyor inanın bana. İkisi arasındaki farkları yazıda detaylıca belirtmiştim. 685’i bugün önerdiğimiz ürünler arasına da ekledik. Zira bugüne kadar negatif bir yorum bize ulaşmadı. (https://mokapota.com/urun/delonghi-ec685)
   Sevgiler

   • Merhaba Ömer bey.

    685 hk.da. yaptığınız öneri yazısına artık ulaşılamıyor. Nedenini öğrenebilir miyiz?
    Bir de, 685 hk.da. hem cappuccino hem latte yapılabilir buhar başlığından bahsetmişsiniz. ancak firmanın .tr uzantılı web sayfalarında ürüne dair bilgi bölümünde sadece cappuccino özelliği bahsediliyor.

    685 hk.da. bir kaç bilgi daha paylaşabilir misiniz? zira makine için bütçem max. 1200 TL ve bu ürün şu an en uzun vatan bilgisayarda; 1056 TL. almaya çok yakınım ama yine de emin olamıyorum :) help me pls =)

    • Ömer Bey Merhaba,
     685 hakkında özel bir yazı hazırlamadım. Yorum yaptığınız bu yazı içerisinde 685’ten bahsediyorum sadece. Hangi linke ulaşamadığınızı iletirseniz kontrol edelim. Yazıda belirttiklerimin dışında sizden önce soran bir çok okuyucumuza verdiğim cevaplar var. Bunlar sanırım ihtiyacınızı karşılar. Resimlerine bakacak olursanız köpürtme çubuğu üstünde hotmilk ve cappuccino yazısı göreceksiniz. Hotmilk olan latte için deha elverişli olan microfoam üreterek sütü ısıtıyor. Elbette profesyonel espresso istasyonları gibi değil ama kendi segmentindeki rakiplerinden bir adım öne çıkmasını sağlıyor. Üstelik köğürtmeyi yaparken iki yöntemi dönüşümlü birlikte kullanarak köpük inceliğini istediğiniz ayarda sağlayabilirsiniz.
     685 hakkında bir kaç bilgi daha paylaşmamı istemişsiniz ama hangi konuda bilgi istediğinizi yazmamışsınız. Sorunuzu iletirseniz yanıtlamaya gayret edeyim.
     KR;)

 10. merhaba tchibo kahve makinelerinden hiç bahsetmemişsiniz caffisimo modelini merak ediyorum yeterli bilgi bulamadım bide nespressolar var onlarda iyi gözüküyor ama pahalı gibi bilemedim

  • Selamlar Yaren Bey, iki tip makine de kapsüllü makine bu nedenle hiç bir yazımızda yer vermedik. Çünkü kapsül makineleri tavsiye etmiyoruz. Nitelikli kahve içmek istiyorsanız büyük ticari markalardan da uzak durmanızı tavsiye ederim. Büyük markalar maalesef çok yüklü miktarda kahve alıyorlar ve aynı lezzeti tutturabilmek için kahve çekirdeğini olması gerektiğinden çok daha fazla kavuruyorlar. Çünkü kavurma derecesi arttıkça çekirdeklerin tatları birbirine yaklaşıyor ama bu sefer o çekirdeğin gerçek tadını alamıyorsunuz.
   Sevgiler

 11. yaren hanım :)) cevap için çok teşekkürler ömer bey ama ben ilk makinemi alıcam hiç anlamıyorumda makinelerden çok detay var tek istediğim evde güzel bir cappuccino içebilmek ve kolay bir kahve makinesi alabilmek

  • Peki :))
   Ezberci eğitim sisteminin sonuçları bunlar hep :)

   Yaren Hanım, uğraşmadan cappuccino hazırlamak istiyorum dediğiniz için şu yazımı okumanızı tavsiye ederim,
   https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066
   Bu makineler tam otomatik makineler ve içlerinde kahve öğütücüsü de bulunuyor. Sizin koyduğunuz çekirdek kahve ile çalışıyorlar. Hacim ve fiyat olarak kapsül makinelerden biraz daha büyük ve pahalılar. Ama 2 yıllık süreçte kapsüle vereceğiniz parayı da işin içine katarsanız maddi olarak karda olacağınızı bile söyleyebilirim. Üstelik çok daha lezzetli ve ne olduğunu bildiğiniz kahveler içersiniz.

 12. Merhaba, makine olarak delonghi düşünüyorum ama süt köpüğünün çok yoğun olmuyo incelediğim kadarıyla. Süt köpürtücüsünü ayrıca nesspresso alsam mantıklı olurmu. Yada kısaca en sert köpürtme hangi makinede var sizce :)

  • Selamlar Nilay Hanım,
   AÇıkçası böyle bir sorun bu zamana kadar bana ulaşmadı. Hangi modeli incelediniz? Eğer sadece cappuccino için süt köpürten modellerden biriyse köpük biraz daha büyük kabarcıklı gelmiş olabilir size.
   Delonghi yeni seri ürünlerinde süt köpürtücüleri güncelledi. köpürtücü çubuk üstünde yapacağınız bir ayarla cappuccino ve latte için farklı tipte köpürtme sağlayabiliyorsunuz
   Sevgiler

 13. merhabalar biraz yardıma ihtiyacım var ben de espresso makinesi almayı dusunuyorum kapsul olmayacak aklımda Emsan bella gusto 1801 var hem fıltre hemde espresso latte vs yapabılıyor sizce onerırmısınız bunun dısında ıse 400 550 cıvarı onerebılecegınız başka makine varmı.. saygılar

  • Merhabalar Umut Bey,
   Açıkçası Emsan Bella gusto incelediğim bir ürün değil, ama yazımı ve altındaki yorumlara verdiğim cevapları okuduysanız, kombo makineleri tavsiye etmediğimi görmüşsünüzdür. Eğer espresso bazlı içecekleri seviyorsanız fayda maaliyet oranı ve başlangıç için Delonghi EC685 modelini öneriyorum, bu ürün hakkında kullanıcılarımızdan gelen oldukça pozitif yorumlar da var fakat fiyatı sizin bütçenizin biraz üzerinde. Ancak malumunuz son 1-2 yıl içinde TL’deki değer kaybı bizi neredeyse yarı yarıya fakirleştirdiği için ithal ürünlerin de fiyatları 2 hatta ek vergilerle 3 katına çıktı. Maalesef belirttiğiniz fiyat aralığında bir espresso makinesi bulmak zor, firmalar/bankalar/eticaret siteleri dönemsel kampanyalar yapıyor belki onları takip ederek daha uygun maliyetle sahip olabilirsiniz. Sevgiler

 14. anladım bende o combo dedıgınız de dıgerlerınde pek anlam vermemıstım sımdı oturdu dedıgınız modele baktım fakat baya ucuk mıktarda bırda bu makınayı ben deıl annem alıcagı ıcın daha fazlada zorlamak ıstemıyodum sdaha farklı bi fikriniz var yanıtınız ıcın teşekkür ederim bu arada :

 15. Merhaba ☀️ yardımınıza ihtiyacım ihtiyacım var? eşim kahveyi çok seviyor espresso makinası almak istiyorum hediye. 1000 liraya kadar bütçem var. Blogdaki yazınızı okudum ama kararsızım özellikleri de pek anlamadım. Yani espresso latte Moka hepsini yapsın istiyorum ama öyle bi seçenek var mı onu da bilmiyorum ?‍♀️ lütfen yardımcı olun bana ben sadece içiyorum makinelerden anlamıyorum

  • Tuğba Hanım Merhaba,
   Delonghi 685 (https://mokapota.com/urun/delonghi-ec685) fiyat performans açısından bizim sıkça önerdiğimiz bir ürün ve bu zamana kadar da okuyucularımızdan negatif bir geri bildirim almadık. Süt ve espresso ile yapılan içeceklerin hepsini hazırlayabilirsiniz, iki ayrı süt köpürtme ayarı olduğu için hem cappuccino hem de latte için süt köpürtebiliyorsunuz.
   İnce dizaynı sayesinde mutfağınızda da az yer kaplar, hem siz hem eşiniz rahat edersiniz. Eşinize selamlar, sevgiler :)

 16. Merhaba, ben mail atmıştım ama o işler öyle olmuyormuş :)

  Nespressoyu ve diğer kapsüllü makineleri tavsiye etmediğinizi yazmışsınız. Pixie modelini almak üzereyken bunu görmem kötü oldu. Sebebiniz yalnız çekirdeklerin kavrulma şekli ve dolayısıyla tadının değişmesi mi yoksa hak etmedikleri makine-kapsül ücretleri mi?

  • Ayşe Hanım Merhaba,
   email ile gelen soruları sitedeki yorum bölümüne yönlendiriyoruz çünkü diğer okuyucularımızın da benzer problemleri olabiliyor böylece diğer okuyucularımız da faydalanabiliyorlar. Anlayışınız için tekrar teşekkürler.
   Kapsül makine konusuna gelince,
   Sorunuzun cevabı her ikisi de.
   Kapsül makine aldığınız zaman makine üreticisinin seçtiği çekirdeklere zorunlu kalıyorsunuz ve bu çekirdekler de maalesef düşük kaliteli ve gereğinden fazla kavrulmuş çekirdekler oluyor.
   Robusta çekirdekleri (bir iki özel tipi hariç) kahve piyasasında ucuz çekirdek olarak adlandırılır lezzetinin de çok iyi olduğu söylenemez. Ama nespresso classic espresso modeli %20 robusta çekirdeği içerir. Diğer tiplerde ise geniş ölçekli bir alanda çok çeşitli üreticilerden toparlanmış kahveler, lezzet profilini tutturabilmek için (her kapsülde aynı tat) olması gerektiğinden fazla kavrularak kapsüllenir.
   Kahve çok ilginç bir bitkidir, yetiştiği topraktan ve çevresindeki diğer bitkilerden aromasını oluşturur. Siz tüketene kadar, kahvenin toplanması, çekirdeklerinin ayrılmasında kullanılan yöntem, hasat senesi, depolanma koşulları vb bir çok faktör bu lezzeti etkileyen faktörlerdir. Büyük kahve üreticileri -ki buna starbucks, lavazza, illy, nestle vs dahildir- bu farklılıkları yok edip her pakette/kapsülde aynı tadı yakalayabilmek için kahveyi gereğinden fazla kavururlar, kahve kavurma derecesi yükseldikçe çekirdeklerdeki tatlar kendi özelliklerini kaybeder ve birbirine yakınlaşır. Böylece siz çok güzel bir kahve içtiğinizi düşünürken aslında onlardan çok çok daha iyi kahveler vardır…
   Maliyet konusunda gelince çok basit bir hesap yapalım.
   Diyelim ki günde bir kapsül kahve tüketiyorsunuz, her kapsül 7 gram olduğuna göre yıllık tüketiminiz yaklaşık 2,5 kilogram kahve demektir. Günümüzde iyi kalitede 250 gramlık bir kahveyi 35-40 TL civarı bir fiyata bulabilirsiniz. Özetle kahveyi kendiniz alıp öğütürseniz ya da tam otomatik bir makine kullanırsanız günlük 7gram kahve tüketimiyle yıllık maliyetiniz 350-400 TL civarı olacaktır. Kapsülde ise 10’lu paket fiyatı en ucuz şu an 32 TL. Hadi diyelim ki onu da kampanya vs. ile aldınız ve size maliyeti 25 TL. Yılda 36 10’lu paket kullanacağınız için yıllık maliyetiniz 900 TL olacaktır. Yıllık 350 TL ödemek varken 900 TL ödeyeceksiniz. Bu sadece günde 7 gram kahve tüketimi için yapılan hesap. Günde iki kapsül tüketirseniz 700 TL yerine 1800 TL gibi bir farkla karşılaşırsınız, tüketiminiz arttıkça size yansıyacak maliyet farkı da katlanarak artacaktır. Üstelik içtiğiniz kahveler de maalesef daha kalitesiz olacaktır.
   Umarım sorularınıza geniş, net ve açıklayıcı bir cevap verebilmişimdir.
   Sevgiler

 17. Mahcup oldum çok incesiniz uzun uzun yazmışsınız. Madem öyleyse size güveniyorum. Sitenizi biraz talan edip bana uygun makine veya demleme aparatı bulayım. Tekrar teşekkür ederim.

 18. Merhabalar,
  Öncelikle son derece aydınlatıcı ve sıcak açıklamalarınız için teşekkürler.
  Ben oğlumun stüdyosu için hediye kahve makinesi almak istiyorum.Kahvenin çok ve severek içildiği bir mekan. Yazılarınızdan Deloghi EC 685 veya Breville BES 870’in uygun olabileceğini düşündüm. Ancak son karar için sizin önerinizi ve fiyatlarıyla birlikte nereden taksitli olarak alabileceğim konusunda beni aydınlatmanızı rica ediyorum.
  Tekrar teşekkürler, kahve tadında günler diliyorum…

  • Füsun Hanım Selamlar,
   Belirttiğiniz modeller manuel makineler, ve eğer oğlunuz stüdyoda arkadaş/müşteri ağırlıyorsa bu modellerin başında birinin durması gerek (bir nevi baristalık yapmaktan bahsediyorum). Ama gelen kişiler kendi kahvesini hızlıca hazırlasın derseniz otomatik bir makine almanızı tavsiye ederim. Bireysel kullanım için manuel makineleri öneririm hep ama hem bir kahve sever hem de bir müzisyen olarak oğlunuza otomatik makine almanız daha mantıklı olacaktır. otomatik makineler için şu yazımı okuyabilirisiniz : https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066
   Tabi bahsettiğiniz bir stüdyo daire değilse :)))
   Stüdyo daire ise de eğer oğlunuzun kahve merakı başlangıç seviyesindeyse 685, orta ve ileri seviye ise breville tavsiye ederim.
   Fiyatlar dönem dönem değişken oluyor hızlı ve güvenli bir alışveriş için bilinen e-ticaret şirketlerini kullanmanızı tavsiye ederim.
   Sevgiler

 19. Merhaba, Emsan Bella Gusto 1801 kahve makinesine takıldım kaldım. İnceleme fırsatı buldunuz mu, nasıl bir ürün acaba? Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim,iyi günler.

  • Bahar Hanım Merhabalar,
   iki ürün bir arada modelleri önermiyorum, sebebi de bir ürün arızalandığında ikincisinden de olmanız. Ama mutfakta yer olmadığı durumlarda bazen zorunlu kalınıyor. Bahsettiğiniz ürünün malzeme kalitesi düşük ve dizaynı oldukça demode, ürünü birebir kullanma şansım olmadı içecek hazırlaması için bu nedenle bir yorum yapamayacağım ama illa da kombo ürün alacağım derseniz yazıda önderdiğim Delonghi BCO420’yi düşünebilirsiniz. Yine de nihai tavsiyem iki ayrı ürün almanız doğrultusunda
   Sevgiler.

 20. İyi günler diliyorum öncelikle Delonghi ec 685 ile ec 860 kahve makineleri arasında kaldım aralarında 200 tl fark var 860 modeli ile süt köpürtmek daha mı kolay ve daha mı güzel olur acaba teşekkür ediyorum .

  • Özge Hanım Merhaba,
   Çok sık sütlü içecek hazırlayacaksanız 860 işinize yarayabilir, 860 doğrudan kahvenin içine köpürtülmüş sütü ekeler. İş bitince kaldırır dolaba koyarsınız, sonra tekrar çıkarıp kullanırsınız.
   Ama hazır makine varken biraz latte art’la da uğraşırım hiç olmasa kalp, çiçek vs. yapmayı denerim derseniz 685 iyidir. sütü köpürtmek de keyifli bir iştir. Süreçte efor gerektiren tek fark köpürtme sonrası süt bölümünün temzliği. Hiç zor bir iş değildir ama her kahve hazırladıktan sonra temizlemek gerekir. Umarım faydalı olabildim
   Sevgiler

  • Özge Hanım Tekrar Merhaba,
   Bir hatamı düzeltmek isterim, yazıda yayınladığım ürün 850M di ve onda manuel köpürtme aparatı yoktu. 860M de ise manuel köpürtme aparatı ayrıca yanında geliyor (Yazıyı da yeni 860M olarak güncelledim). Dolayısıyla hem süt kabı hem de köpürtme aparatı ile birlikte kullanabiliyorsunuz. Şu haliyle ikisine de ihtiyacınız varsa tercih edebileceğiniz bir ürün. Bir de iyi bir haber vereyim, Amazon Almanya’dan Türkiye’ye gönderimi var ve gümrük vergisi, gönderim ücreti dahil fiyatı Türkiye’den daha ucuza gelebiliyor. Amazon siparişlerde son adımda gümrük vergisi gönderi ücreti dahil bir fiyat veriyor size, dolayısıyla gümrükle filan da uğraşmanıza gerek kalmıyor. Kargo şirketi bunların hepsini halledip 1-2 hafta içinde adresinize teslim ediyor. Yakın zamanda Türkiye’ye teslimi olan ürünleri listelemeye başladık. Ürüne şu linkten ulaşabilirsiniz. https://mokapota.com/urun/delonghi-ec-860-m-espresso-makinesi
   Son Not: Fiyatları kontrol ettim, Türkiyede bu ürüne henüz son kur farkı yansımamış, bu nedenle TR fiyatı daha uygun ama yakında bu fiyatlar kalmayacak maalesef.
   Sevgiler

 21. Merhaba.İyi günler. Kahveyi seven biriyim. İlk kez kahve makinesi alacağım ve sorunsuz temiz kullanışlı bir ürün istiyorum. Bu konuda en dogru karar size danışmak olacaktır. Aklimdaki ürünler sunlardir. Delonghi ec 685. Ecp 3531. Ecp 3121. Veya sizin önerebileceğiniz baska urun var mi.

  • Enes Bey Selamlar,
   Delonghi 685 hakkında şu ana kadar hiç bir negatif geri bildirim almadık, 3531 ve 3121’in malzeme kalitesi 685’e göre daha düşüktür. Uzun soluklu bir kullanım ve baktığınızda içinize sinsin derseniz 685 fiyat performansta oldukça iyi bir makine. Bütçemi biraz daha yükseltirim evladiyelik olsun diyorsanız da Breville BES810 öneririm.
   Sevgiler

 22. Ömer bey öncelikle cevabınız icin teşekkürler. 685 ile 3531 arasında özellik tat vs farkı varmı.
  Birde ürünü nerden temin etmeliyim

  • Enes Bey Merhaba,
   Ürünü nereden temin edeceğiniz konusunda malesef bir yönlendirme yapamıyorum. Güvenilir e-ticaret sitelerini ve fiyat karşılaştırma sitelerini kontrol edebilirsiniz.
   Tat göreceli bir kavram iki makinenin malzeme kalitesi birbirinden farklı, en belirgin farklılıklar
   3531 Çelik kazan kullanıyor, gövdesi plastik
   685 thermoblock sistemi kullanıyor, gövde pazlanmaz çelik
   Sevgiler

 23. Merhaba,
  Evimde uzun zamandır kullandığım Tchibo Cafissimo makinem arızalandığından artık kapsülsüz espresso yapabileceğim yeni bir makine arayışındayım. Uygun fiyatlı ürün arayışımda Delonghi EC8 modeline denk geldim, ürün hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Ev kullanımı için fazla pahalı olmayacak başka bir espresso makinesi öneriniz var mıdır?

  • Elif Hanım Selamlar,
   Arızalanmasına üzüldüm ama gerçek kahve lezzetini tatmanız için vesile olmuş diyebilirim.
   Size öncelikli farklı bir ürün önereceğim (bu cebimizde dursun), kapsül makinenin rahatlığına alıştığınız için manuel makineler ilk başta size biraz yorucu ve teferruatlı gelebilir, ayrıca yanına bir de öğütücü almanız gerekecek ki öğütücülerin en düşüğü şu anda 360 TL civarı. Yakın zamanda Amazon Almanya bazı ürünlerde Türkiye’ye gümrük dahil gönderime başladı. Orada da Krups EA8108 tam otomatik kahve makinesi Türkiyeye göre oldukça ucuz fiyatta (gümrük, gönderim ücreti dahil bugünün kuruyla 1580 lira gibi bir rakama alınabiliyor) Biz yakın zamanda amazondan Türkiye’ye göre çok daha ucuza alınabilecek ürünleri “önerdiğimiz ürünler” içinde yayınlamaya başladık. Şuradan bu ürünü inceleyebilirsiniz. Ürüne git butonuna basarsanız doğrudan amazon almanya sitesine erişirsiniz. Üst ekrandan Türkçeyi seçtiğinizde ürünün detaylarını Türkçe olarak da inceleyebilirsiniz. Link: https://mokapota.com/urun/krups-ea8108-otomatik-kahve-makinesi
   kendi içinde dahili öğütücüsü olan bir makine ve bir çok içecek hazırlayabiliyorsunuz. Biliyorum bütçeniz kısıtlı ama uzun soluklu bir çözüm için bu fırsatı bir düşünün derim. DEdim ya bu cebimizde dursun

   Şimdi, Sizin sorduğunuz makine (Delonghi EC8)’e gelelim. EC8 daha çok düşük gelir seviyesi olan ülkeler için (eski demirperde ve asya) üretilmiş ve son zamanda ülkemizde de -büyük zincirlerin aracılığı ile- satılmaya başlamış bir makine. Ancak makinenin malzeme kalitesi oldukça düşük ve görünümü de bir o kadar demode. Özetle vereceğiniz paranın çok ederi değil. Onun yerine düşük segmentte Delonghi 35.31’i değerlendirebilirsiniz. bunun biir üst basamağında da EC 685 var. EC 685 bu zamana kadar beğenerek önerdiğimiz ve önerimizle alan okuyucularımızdan da pozitif geribildirim aldığımız bir ürün. Ama dediğim gibi bu ürünlerle beraber öğütücü de almanız gerekecek. Dışarda öğüttürüp getiririm derseniz, 2 günden sonra maalesef öğüttürdüğünüz kahve ilk günkü tadı verMEmeye başlar, bir iki gün içinde de bayat bir kahve tadı almaya başlarsınız.
   Umarım faydalı olabildim, sevgiler

 24. Cevabınız için çok teşekkür ederim Ömer Bey, kapsülleri kendim doldurduğum için elimde hali hazırda kahve öğütücüsü bulunmakta, ancak önerdiğiniz makineleri de muhakkak inceleyeceğim.
  İyi günler dilerim

 25. Merhaba delonghi ECP 35.31 ve EC 685 karşılaştırması yapabilir misiniz? ECP 3531 in tasarımıyla beraber bana daha uygun olduğunu düşünüyorum ancak bunun için giriş modeli EC 685 için giriş ile orta demişsiniz. Eksi yönleri neler?
  Bir de delonghi ecz 351’in tasarımını çok beğendim. Ancak özellikleri ECP 3531 ‘den daha eksik gibi daha üst sınıfta olmasına rağmen. Sizce nasıl?

  • Aysu Hanım Selamlar,
   35.31 ve 685 farklarını yukarıda Enes beye verdiğim cevapta belirtmiştim. Temel farklar, malzeme kalitesi, dizayn ve kazan sistemi. 685 thermoblock kullanıyor daha şık bir dizayna sahip. 3531’de fotograflarda oldukça şık görünüyor ama plastik kaplama dış yüzey kullanırken o kaliteli hissini çok da vermiyor.
   ECZ 351 eski model EC270’in (benim evde kullandığım ve oldukça memnun olduğum makinem) yenilenmiş hali diyebiliriz. 2018 Model ve dizaynı çok şık. Ancak süt köpürtme aparatı (nedendir bilmiyorum) eski tiplerde olduğu gibi sadece cappuccino hazırlıyor. 3531 ve 685’in latte ayarı da mevcut. Benim için çok da önemli değil diyorsanız ECZ270 düşünebilirsiniz. Bildiğimiz kadarıyla Türkiye’de satışı yok ama Amazon Almanya’dan gümrük posta dahil şu an 206 €’ya sipariş verilebiliyor. (https://mokapota.com/urun/delonghi-ecz-351-w-scultura-espresso-makinesi). Bütün bunların dışında, mutlaka portafiltreli bir makine olsun deMİyorsanız KRUPS tam otomatik kahve makineleri Amazon Almanya’da şu an oldukça uygun fiyata getirtilebiliyor. Önerdiklerimiz menüsünden bu ürünlere ulaşabilirsiniz.

   Karar verirken şunları göz önünde bulundurun. Bütçeniz, kullanım sıklığınız (sık kullanacaksanız malzeme kalitesi yüksek bir makine almakta fayda var) göz zevkiniz ve mutfağınızla uyumu. Her baktığınızda seveceğiniz bir ürün olması gerek çünkü sürekli açıkta mutfağınızda duracak.

   Üçü de giriş seviyesi için uygun makineler. Son karar elbette sizin…

   Umarım faydalı olabildim. Sevgiler…

   • Ömer Bey, merhaba daha önce profesyonel makine kullanımı olan (La Cimbali M24) nişanlıma hediye bir kahve makinesi almayı düşünüyorum. Makine evde kullanılacak olup, espresso içimi bizim için öncelikli olacaktır. Uzun araştırmalarım sonucunda bir kaç marka ve model arasında kaldım yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
    1-Sage Bes810(Bu Breville 810 modelini tavsiye ettiğinizi biliyorum ancak diğer modeller arasında da iyi midir ona emin olamadım.)
    2-WMF Lumero Portafilter Espresso Makinesi
    3-Gaggia RI9480/11 New Classic 2018
    4-Gaggia RI8525/01 Carezza Deluxe
    5-Lelit Anna PL41TEM Espresso Kahve Makinesi

    • Aysu Hanım Merhaba,
     Nişanlınızın daha önce profesyonel makine kullandığını belirttiğiniz için yüksek ihtimalle porta filtre çapı konusunda hassas olacaktır.
     Profesyonel makineler 58 mm çapında portafiltre kullanır ve bu belirttiğiniz makineler arasında sadece sadece Gaggia RI9480/11 New Classic 2018 bu çzelliğe sahip. Bu makine ayrıca profesyonel makinelere çok yakın bir süt köpürtme çubuğunu da üstünde barındırıyor. Eksikleri ise PID (ısıyı sabit tutma) özelliği ve basınç göstergesinin olmaması.
     Bunun alternatifi ise bu çzellikleri sağlayan Lelit Anna PL41TEM Espresso Kahve Makinesi ancak onun da portafiltresi 57mm.
     Diğer makineler 54mm portafiltreye sahip olduğu için nişanlınıza biraz basit kalacaktır
     Benim önerebileceğim bir diğer model ise Breville VCF125X modeli, bu ise basınç göstergesi hariç diğer bütün özelliklere ve oldukça sade/şık bir tasarım sahip (https://mkpt.link/vcf)
     Umarım faydalı olabildim
     Sevgiler

 26. Öncelikle güzel yazı için teşekkürler. Evde kullanmak amacıyla 1200 lira bütçeyle espresso makinesi bakıyorum. Yazınızda olan delonghi ec685 i düşünüyorum. Size şöyle bir sorum olacak bu bütçeyle shotları , çekim süresini kendim ayarlayabilecegim (otomatik olmayan) iyi bir makine bulmam imkanım var mı ? Cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

  • Ahmet Bey Selamlar,
   685 bir çok okuyucumuza önerdiğimiz ve şu ana kadar negatif bir yorum almadığımız ürün. Son dönemlerde döviz kurundaki artış bütün ithal ürünleri etkiledi biliyorsunuz. 685’te zaten bu ayarlamaları manuel yapabilirsiniz. Ama sormak istediğiniz 58 mm profesyonel ebatlarda portafiltreli bir makine ise maalesef bu fiyata olası değil.. Yine de alternatifler için amazon almanyadan gümrük ve gönderim ücreti dahil Türkiye’den daha ucuza bulabileceğiniz ürünleri önerdiğimiz ürünler menüsünde (https://mokapota.com/urun-kategori/onerdiklerimiz/magazaya-gore/amazon-de) inceleyebilirsiniz. Sevgiler..

 27. İyi günler Ömer Bey, yönlendirmelerinizle Delonghi Ec685 almaya karar verdim. Şimdi de uygun fiyatlı bir öğütücü önerilerinizi alabilir miyim?

  • Bahar Hanım Merhaba,
   Kararınız hayırlı olsun umarım memnun kalırsınız. Uygun fiyatlı bir öğütücü için eğer TR’den alacaksanız Tchibo Öğütücüyü önerebilirim. https://mokapota.com/go/tchibo-kahve-ogutucu Bu ürün ihtiyacınız karşılayaack basit bir ürün. Aynı basitlikte daha uygun fiyata Amazon Almanyadan sipariş verebilirsiniz. İçlerinde oldukça iyi fiyata gelebilecek olanlar var. Bu ürünleri de bir inceleyin derim. Amazon almanya Türkçe dil seçeneği sunuyor ve gümrük işlemlerini de fiyata ekleyip sizi bu tür işlerle uğraştırmıyor. En güzeli de bu ürünler gönderim ve gümrük dahil Türkiye’den daha ucuza geliyor. Tek eksi yanı garanti konusu ama zaten düşük fiyatlı bir ürün alacağınız için bu durum göze alınabilir sanki. Bu ürünlerden Mellita en düşük fiyatlısı, ona yakın wfm ve severin var. Severin hemen hemen tchibo ile aynı dizayna sahip. Üç ürün de ucuz sınıfta yer alan fakat asgari ihtiyacı başarıyla karşılayan ürünler.
   Sevgiler…

 28. Merhaba size birşey danışacağım ben espresso yapmak için bir makina arıyorum aklımda delongihi ec8 almayı düşünüyorum sizce onun yerine biraz daha para koyup farklı bir makine mi almalıyım önerileriniz nedir

  • Selamlar Berke Bey,
   Hızlı cevap vereyim, yukarıda Elif hanımın sorusunda yanıtlamıştım.

   Şimdi, Sizin sorduğunuz makine (Delonghi EC8)’e gelelim. EC8 daha çok düşük gelir seviyesi olan ülkeler için (eski demirperde ve asya) üretilmiş ve son zamanda ülkemizde de -büyük zincirlerin aracılığı ile- satılmaya başlamış bir makine. Ancak makinenin malzeme kalitesi oldukça düşük ve görünümü de bir o kadar demode. Özetle vereceğiniz paranın çok ederi değil. Onun yerine düşük segmentte Delonghi 35.31’i değerlendirebilirsiniz. bunun biir üst basamağında da EC 685 var. EC 685 bu zamana kadar beğenerek önerdiğimiz ve önerimizle alan okuyucularımızdan da pozitif geribildirim aldığımız bir ürün.

  • Ali Bey Selamlar,
   Makine hakkında yorumlarımı yukarıda yazdım. Memnun kalır mısınız kısmına benim cevap verebilmem mümkün değil, zira sizi tanımıyorum, ne amaçla(hangi içeceği hazırlamak için), ne sıklıkla, nerede kullanmak istediğinizi bilmiyorum. Üstelik memnuniyet çok göreceli, eşim bile sorsa samimi olayım o topa girmem:)) Üründe aklınızı kurcalayan konular varsa, net sorarsanız ne yanıtlar verebilirim:)
   Sevgiler

 29. Ömer Bey merhabalar. Kahveden çok anlamayan ancak kendi kahvesini kendi yapmayı öğrenmeye hevesli bir çömezim :) Sütsüz kahve içemiyorum. Dolayısıyla latte, cappuchino içmek vazgeçemeyeceğim bir özellik. Yazdıklarınız ve kendi bütçem dahilinde Delonghi Dedica EC 685 almayı kafaya koydum. Ancak bikaç sorum var:
  1-Kahvenin öğütme inceliği bu makinenin kullanımında çok mu önemli? Eğer hazır öğütülmüş kahve almayacaksam ve kendim öğüteceksem bu işten hiç anlamayan biri olarak öğütme derecesini saptamakta sorun yaşar mıyım?
  2-Kahve öğütütücüsü olarak ne almalıyım?
  3- Yumuşak içim kahve seven biri için hazır öğütülmüş kahve çekirdeği almak istersem nereden almalıyım? Ne tavsiye edersiniz?
  Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

  • Gül Hanım Selamlar,
   Sütsüz içemiyorum demeyin, zira nitelikli iyi kahvrulmus bir kahveyi pour over / dripper ile demleyip bir kere sütsüz için bir daha sütle içmek istemezsiniz.
   1-Espresso için incelik kolay zira bir çok öğütücüde en ince ayar ya da en inceye yakın ayarla öğüttüğünüzde tatminkar sonuç alırsınız. Zaten öğütücüyü kullancıkça da alışırsınız. Uzaya mekik göndermek gibi birşey değil endişelenmeyin;)
   2-Öğütücü için ayırdığınız bütçe önemli zira 100 lirayada 5000 liraya da öğütücü var, ne amaçla kullanacaksınız, ne kadar bütçeniz var bunları da iletirseniz bir kaç öneri sunabilirim.
   3-Reklam olmasın diye mail ile cevap vereceğim size..
   Sevgiler

   • Cevabınız için çok teşekkürler. Mail’inizi gördüm, ricanızı da :) o yüzden buradan yazmaya devam edeyim. Kahve öğütücüsü için bütçem tercihen 100-200 arası, 300’ü aşamayacak kadar hemen hemen. Sadece eve alacağım kahve makinesi için kullanırım sanırım, başka bir şey için kullanacağımı sanmıyorum. Pour over/dripper ın ne olduğu hakkında bi fikrim yok :) Bir sorum daha var, espresso/cappuchino/latte için normalde kullanılması gereken kahve ölçüsü nedir? Bunlar makinenin kullanım kılavuzunda yazar mı?

    • Gül Hanım Merhaba,
     Türkiye’de bu bütçelere elektrikli öğütücü bulmak çok kolay değil. O nedenle yurt dışı bir çözüm olabilir. Amazon Almanya bir süredir Türkiye’ye gümrük+gönderim dahil fiyatlama yaparak ürün gönderiyor. Yani gümrük işleri ile filan uğraşmıyorsunuz. Ve işin ilginci kur hareketliliği nedeniyle bu ürünler şu an TR’den daha ucuza geliyor. Biz de bu tip ürünlerden seçtiklerimizi Önerdiğimiz ürünler başlığı altında toparlıyoruz. Oraya biz göz atmanızı öneririm (öğütücüler için link : https://mokapota.com/urun-kategori/onerdiklerimiz/urun-tipine-gore/kahve-ogutucu).
     Pour over için şu video’ya bakabilirsiniz : https://mokapota.com/video/kahve-videolari/v60-pour-over-ile-nasil-kahve-demlenir/295
     Espresso’da dünya standardı 7gr kahve için 30 ml su. kısaca 7/30 diyelim. 3. Nesil kahvecilikte bu biraz daha değişken 8/30 veya 9/30 olarak uygulayanlar var. Gram konusunu da dert etmeyin. Bir yemek kaşığı yaklaşık 8 gram kahve alır. Standart bir Türk Kahvesi fincanı ise 60 ml su alır.
     Sevgiler

 30. Ben, Delonghi Dedica EC385BK ile Scultura ECZ351BG ürünleri arasında bir seçim yapamadım. Yazınızı okudum Dedica güzel bir makine fakat Scultura’dan bahsetmemişsiniz. Amazon İngiltere üzerinden almayı düşünüyorum ve iki üründe aynı fiyatta, acaba farkları nedir ve sizce hangisini almalıyım.

  • Ahmet Bey Merhaba,
   Sanıyorum EC 685 demek istediniz, zira 385’li bir model hatırlamıyorum
   Scultura’yı 35.31’in dizayn modifiye versiyonu olarak düşünebilirsiniz. 685 ile arasındaki temel fark, 685 thermoblock kullanırken scultura kazanlı bir model olması. Thermoblock hakkında yazı içinde bir bölüm mevcut.
   Ayrıca scultura’da gövde plastik kaplama 685’de ise metal. 685 Scultura’dan bir üst segmenteki model. Sculltura’nın dizaynı şık ama 685 daha uzun soluklu bir çözüm. Son karar sizin mutlaka sizin olmalı..
   Sevgiler.

 31. Evet, 685 demek istemiştim, yanlış olmuş. Tamamdır, 685 alacağım o halde. Çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için. Türkiye’den alma kararı aldım, 200-300 lira gibi bir fiyat farkı için garanti dışına çıkmasına ve fazladan beklemeye değmeyeceğini anladım.

  Siteniz mükemmel ayrıca, aynen devam ^^

 32. Merhabalar Delonghi ECO 311 almayı düşünüyordum fakat yorumunuzu okuduktan sonra vazgeçtim☺️Evde expresso cappuccino latte gibi kahveleri lezzetli şekilde yapabileceğim önerebileceğiniz bir makine var mı acaba ortalama 1000 lira gibi bir bütçeyi ayırmıştım zaten tavsiyeniz doğrultusunda ilerlemek istiyorum.şimdiden teşekkürler

  • Elif Hanım Merhaba,
   Yazıda bir çok makine hakkındaki fikrimi belirtiyorum. Benden, şu makineyi almalısınız gibi bir cevap beklemeyin lütfen. Bu sizin kendi kararınız olmalı. Hakkında ek bilgi almak istediğiniz bir makine varsa bilgilerimi seve seve paylaşırım ama son karar mutlaka sizin olmalı.
   Sevgiler

   • O zaman şöyle sorıyım Ömer bey yazdıklarınızı incelediğimde Delonghi EC 685 ile delonghi ecp 3531 sanki birbirine yakın ve ev kullanımı için uygun makineler gibi geldi.aralarındaki tercihimizi neye göre değerlendirmeliyiz avantajları ve dezavantajları olarak.

    • Elif Hanım Selamlar,
     Evet bu yazıda incelediğimiz bütün makineler ev için uygun makineler.
     3531 ile 685’in temel farkı thermoblock (yazı içinde detayı yer alıyor).685 ‘de thermo block ısıtma sistemi varken 35.31 kazanlı bir model. Ayrıca iki makinede kullanılan malzeme kalite olarak da farklı. Malzeme kalitesi açısından 685 35.31’den daha üst segmentte daha uzun kullanımı olan bir ürün. 685 dış yüzeyi metal iken 35.31 plastik kaplama ağırlıklı bir model.
     Umarım faydalı olabildim
     Sevgiler

 33. Merhaba Omer bey,
  Bu cok faydalı site icin oncelikle sizi tebrik ederim. Kahve konusuna yeni merak salan benim gibi okuyucular icin oldukca doyurucu icerik icin ayrıca tesekkurler. Ben daha once sadece french press kullanmış olsam da yurtici ve yurtdısında oldukca iyi kahveler ictikce bir makine almaya karar verdim ve iyi bir makineyle baslangic yapmak istiyorum. Biraz arastırma sonrasında, su anda fiyatı, normal fyatına gore oldukca avantajlı Bosch Veroaroma 300 modeli ile yurtdısından yakın fiyatlara alabilecegim (15-20% oranında daha yuksek fiyatlı) Jura E8 arasında kaldım. Bu iki urun arasında veya benzer fiyatlı alternatif bir urun de olabilir, bir tavsiyeniz olur mu? Daha once bir tecrubem olmaması nedeniyle tam otomatik bir makine arıyorum.
  Sevgiler

  • Selamlar Cihan Bey,
   Güzel sözlerini için teşekkürler, bize güç veriyor..
   İhtiyacınızı tam olarak bilmeden bir alternatif veya tavsiyede bulunmam mümkün değil. Makineyi nerede kullanacaksınız? yer sıkıntınız var mı? ne kadar sıklıkta hangi tip kahve hazırlayacaksınız? ana ihtiyaç nedeniniz hangi içecek? hangi özellikler sizin için fazladan para vermeye değer? vb. bunları da iletirseniz sevinirim

 34. Buradaki incelemeyi ve devamındakileri okuduktan sonra EC685 siparişi verdim. Bu konuyu bu kadar basit ve anlaşılır şekilde aydınlattığınız İçin teşekkürler. Sizin de dediğiniz gibi birkaç mağazada dışı plastik ürünlere baktım simbo yazsa yakışırdı Delonghi yerine. Alacak arkadaşlar İçin yıl sonu fırsatını bence kaçırmasın vatanda uygun fiyatta hatta combo kartı olanlara 100tl indirimli geliyor…

 35. Ömer bey selamlar, kahveyi seviyoruz ve güzel bir makine istiyoruz. Espresso,cappuccino,latte,Michael,filtre kahve yapabilen hangi ürünleri önerirsiniz? Teşekkürler.

  • Selamlar Oğuz Bey,
   Michael’ı bilemiyorum:) ama öncelikle makine inceleme yazılarımı okumanızı tavsiye ederim. Bu yazılarda bir çok makine hakkında fikrimi belirttim. Makineler hakkında aklınıza takılan sorular varsa gidermeye gayret ederim ama doğrudan şu makineyi alın dememi beklemeyin lütfen benden. Satın alacak buna para ödeyecek ve uzun yıllar kullanacak sizsiniz, mutlaka sizin kararınız olmalı
   Sevgiler

 36. Hocam selamlar sevgiler. Gerçekten çok aydınlatıcı bir yazı olmuş. Benim bir sorum olacak size. Espresso makinesi araştırırken gözüme Gaggia adlı markanın Viva Style modeli takıldı. Marka – model hakkında bilginiz var mı? Bir de, bu markanın Türkiye dağıtıcısı kimdir, nedir? Ürünün garanti servisi için muhatap bulabilir miyiz? Biliniz var ise süper olur gerçekten. Şimdiden teşekkürler

  • Levent Bey Selamlar,
   Sorunuzun bildirimini atladığım için muhtemelen MokaPota tarihinde en geç cevap alan kişi oldunuz, öncelikle kusura bakmayın.
   Gaggia oldukça başarılı ürünler sunan bir marka ve modelleri yakın zamanda ülkemizde satılmaya başladı. Fakat distribütör ve servis ağı konusunda maalesef bir bilgim yok.
   Ev tipi modellerde profesyonel’e yakın ürünler sunar ve fakat bakım konusu biraz teferruatlıdır. Belirttiğiniz modelin kazanı alüminyumdan. (alüminyum ve sağlık konuşu birbirinden karamsar bir çok makale okuyabilirsiniz). Alüminyum vücutta biriken ve atilmayan bir metal. Dolayısıyla bakımı temizliği kullanımı da bir o kadar hassas olmalı. Alüminyum bir de oksitlenmeye çok müsait bir metal belli periyotlarda temizleme gerektiriyor. Gaggia internet sitesinde sirke, limon tuzu vs gibi geleneksel temizleyiciler ve başka bir marka kireç çözücü kesinlikle kullanmayın diyor. İçlerindeki bileşenlerin bir veya birkaçının makineye zarar verebileceğini belirtiyor. Sadece gaggia’nın kendi üretimi olan temizleyici solüsyonla en geç 6 ayda bir temizleme yapmanız gerekiyor. Bu sıvıya sürekli erişiminiz olacak mı bunu da bir değerlendirin lütfen.
   Öte yandan bu modelin portafiltre genişliği 54 mm. Birçok ev tipi espresso makinesinin portafiltre çapı 51mm. Profesyonel makinaların ise 58mm. Dolayısıyla profesyonel makinalara en yakın tadı almanız muhtemel. Süt köpürtücüsü de fiyata göre oldukça başarılı. Gaggia düşünüyorsanız classic modeli de düşünün derim hem portafiltresi 58mm hem kazan alüminyum değil (gaggia’nın kullandığı özel bir alaşım ve yine o solüsyondan gerektiriyor maalesef) Süt köpürtücüsü ise profesyonel makinelerle aynı.
   Umarım faydalı olabildim
   Sevgiler

   • Cevap için çok teşekkürler. Gaggia Classic modeli gerçekten güzel görünüyor. Ancak hem fiyatı hem de bakımından dolayı o ürünü satın almak pek mantıklı gelmedi. Ben de buradaki pek çok insan gibi Delonghi ec 685 modeline yöneleceğim sanırım. İnternette ec 685 ile birlikte naked filter kullanımını önerenler olmuş ve naked filter ile çok güzel espresso shot videoları hazırlayanlar var. Naked filter önerir misiniz, bu konudaki fikriniz nedir? Teşekkürler

    • Levent Bey Selam,
     Açıkçası 51 mm portafiltre ile naked filter denemedim bu nedenle yorum yapmam pek olası değil. Ürünü aldıktan sonra deneme şansınız olursa mutlaka bizlerle paylaşın.
     Sevgiler

 37. Ömer Bey merhabalar,

  Kombo makinelere mesafeli yaklaşmanızı göz ardı edersek; Delonghi BCO 411.B için söyleyebileceğiniz birşey var mıdır? Piyasadaki uygun fiyatlı ürünlerden biri. Teşekkürler.

  • Onur Bey Merhaba,
   Metal görünümlü plastik malzeme kullanılıyor ve malzeme kalitesi delonghi’nin en düşük seviye makineleri ile aynı. Doğal olarak filtre kahve makinesinde aroma, programlama vb ek hiçbir özellik bulunmuyor.
   Bunları da geçersek, söyleyecek pek bir şey de kalmıyor. Sizin makine ile ilgili sormak istediğiniz bir şey varsa yanıtlayayım.
   Sevgiler.

  • Yusuf Bey Merhaba,
   Gaggia oldukça iyi bir markadır, üstelik Gaggia classic gibi modelleri 58 mm portafiltre çapı ile profesyonel espresso makineleri ile aynı çapta portafiltre kullanan nadir ev tipi makinelerdendir.
   Sizin sorduğunuz 8433 ise 54 mm portafiltre çapına sahip, piyasadaki bir çok ev tipi ürünün 51 mm portafiltreli olduğunua düşünürsek bu model için profesyonele yaklaşan bir çap kullanıyor diyebiliriz. Ev için gayet tatminkar bir espresso ve süt köpürtme performansı sunduğunu söyleyebilirim. Türkiye’deki servis ağı ve servis deneyimi konusunda maalesef bilgiye sahip değilim ama distrübitörü arayıp bu konuda bilgi isteyebilirsiniz.
   Sevgiler

 38. Bende nespresso kapsül makine var hiç memnun değilim.Teşekkürler gaggia 8423 ve 8433 arasında ne gibi fark var …ikisinden birini almayı düşünüyorum fiyat 800 TL .

    • Merhaba Yusuf Bey,
     Bunlar Gümrük müşavirine sorulacak sorular o yüzden benim detay bir yorum yapmam çok olası değil. Ancak, verebileceğim bilgiler şunlar.
     MokaPota önerdiklerimiz menüsünde Amazon, Almanya, Amerika ve İngiltere’de ki ürünlerden sipariş verirseniz (bunla Türkiye’ye gönderimi olan ürünleri seçtik), bu ürünlerin satıldığı ülkelerde geçerli olan satış vergisi Türk Vatandaşı olduğunuz ve Türkiye’de yerleşik olduğunuz için sizden alınmıyor, ancak bunun yerine gümrük vergisi ve kargolama ücreti fiyata ekleniyor. Amazon’un şöyle bir güzel tarafı var, anlaşmalı olduğu kargo şirketleri ile gümrük işlemlerini de hallederek ürünün kapınıza teslim edilmesini sağlıyor. Dolayısıyla gümrükle siz uğraşmıyorsunuz ve gönderile genelde 7-15 gün içinde ulaşıyor. Gümrük vergisi rakamı yaklaşık olarak hesaplanıyor (ki genelde doğru tutar hesaplanmış oluyor) hesaplanandan daha az gümrük vergisi çıkarsa, 1 ay sonra kartınıza fark iade ediliyor, daha fazla gümrük vergisi çıkarsa sizden ek bir ücret istenmiyor. Umarım bu bilgiler size faydalı olur
     Sevgiler

 39. Merhaba Ömer bey,
  Öncelikle muhteşem siteniz verdiğiniz bilgiler ve yardımlarınız için çok teşekkür ederiyorum.5 kişilik bir yazılımcı ekibimiz var ortalama günlük 10 kupa geniş kupa kahve tüketiyoruz.
  suan simens EQ.6 series 3000 kullanıyorum. güzel bir sorunum yok ama sadece Espresso tüketiyoruz %90 su veya süt ilave ederek tüketiyoruz (soğuk süt genelde)daha güzel kahve yapan ürün arıyorum. Siz Breville Espresso Makinesi Bes 810 tavsiye etmişsiniz sanırım şimdi 870 var tavsiyeleriniz var fakat bir tık yukarda fiyatı nasıl bir makina almamı tavsiye edersiniz sizin gibi bilen birinden duymak güven verici olur benim adıma.

  teşekkürler

  • Salih Bey Selamlar,
   Aslında elinizdeki makine oldukça başarılı sonuçlar veren bir makine. Size daha net yardımcı olabilmem için, bu makinede nelerin sizi değiştirmeye yönelttiğini söyleyebilir misiniz. Mesela hangi kahveyi hazırlarken daha iyi sonuç üretmesini bekliyorsunuz. Mesela ağırlıklı tüketiminiz americano ise bir filtre kahve makinesi daha pratik çözüm olabilir sizin için. Manuel (portafiltreli) bir espresso makinesine geçmek istiyorsanız da, ofis ortamında kullanım ve temizlik pek pratik olmayabilir. Biraz daha detaylandırırsanız daha sağlıklı yanıtlayabilirim sizi
   Sevgiler

 40. Ömer bey kusura bakmayın çok soruyorum ama ;Gaggia ile ilgili kaşık bölümünde yaylı mekanizması bir süre sonra su kaçırması yapıyor diyorlar.bu makineye alternatif krupsOpio Steam & Pump düşünüyorum.fiyat 800 TL.

  • Ne Demek Yusuf Bey,
   Hem sadece size değil bütün okuyucularımıza cevap vermiş oluyorum böylece.
   Bu makineye alternatif düşündüğünüzü belirtmişsiniz, peki bana sormak istediğiniz nedir?
   Sevgiler

    • Selamlar Yusuf Bey,
     Açıkçası bu sorunuza yanıt verebilmek için, iki makineyi yan yana denemek gerek. Aynı derecede öğütülmüş, aynı çekirdeklerle, aynı suyla aynı gramajda vs. krupsOpio Steam & Pump kullandığım bir makine değil ama baktığımda kullanıcıların çoğu makineden memnunlar. Portafiltre ölçüzünü göremedim ama fotograflardan gördüğüm kadarıyla 50-51mm olsa gerek. Gaggia arasındaki belirgin fark bu olabilir.
     Önerilerimi zaten yazıda belirtmiştim.
     Sevgiler

 41. Merhaba , yorumlarınızı beğenerek okudum, De longhi Ecp3531 almayı planlıyorum, başka bir sitede okuduğum bir kaç yorumda kapsül ile de çalıştığına dair bilgiler vardı, sizden teyid almak istedim ve bir de double espresso da sorun yaşandığından bahsetmişler

  • Arzu Hanım Merhaba,
   3531 giriş seviyesi ve ev tipi bir makine ve kapsülle çalışmaz. Ancak kapsül öncesi döneme ait pod denilen paketler var. Bunları çaydaki demlik poşetlerinin küçüğü gibi düşünebilirsiniz. o podlardan alıp tekli filtreye koyarak espresso yapabilirsiniz. Ama çok net söyleyebilirim ki kapsül çalıştıramazsınız. Double espresso sorunu hakkında bilgim yok. Ama şöyle de bir durum var. Bu tip makineler profesyonel makineler gibi çok güçlü basınç üretmiyor. bu nedenle kahveyi olması gerektiğinden ince öğütürseniz, makinenin basıncı espresso hazırlamaya yetmiyor ve bazı kullanıcılar tarafından sanki bir problemmiş gibi yorumlanıyor.
   Umarım yardımcı olabildim,
   Sevgiler

   • Geri dönüş için teşekkürler, bu arada 35.31’i aldım dün, kullanımı kolay gibi duruyor, süt gayet başarılı

    Bir sorum daha olacak, kahveyi dilediğiniz oranda hazırlayın gibi bir not var prospektüsünde , siz durdurmadığınız sürece su akıyor , bununla ilgili sorum şu, ideal bir espresso için suyun bir damlatma süresi var mı ? deneyerek mi bulmalıyım ?

    • Merhaba Arzu Hanım,
     Makineniz hayorlı olsun. Double shot için nominal süre 25-30 sn arası. Ama ideal çekim süresi kahve ve kavurlma derecesine göre değişir.
     Kahvenin inceliği ve tamperleme ile biraz oynayarak bu süreleri değiştirebilirsiniz.
     Sevgiler

 42. Ömer bey merhaba.yaz aylarında kafede Barista olarak çalıştım,kahve hakkında kendi çapımda bi bilgim var ama benim kullandığım makineler 2 kaşıklı profesyonel espresso makineleri.evime espresso makinesi almayı düşünüyorum en uygun makina delonghi ec 685 gibi geliyor,delonghinin vintage serisindeki makineyi de düşünüyorum 1200tl bütçe ile hangi makineyi tavsiye edersiniz şimdiden teşekkürler

  • Furkan Bey Merhaba,
   Öncelikle yazıyı ve daha önce gelen yorumlara verdiğim cevapları okumanızı tavsiye ederim, 685 bu zamana kadar en fazla hakkında cevap verdiğim makine. Vintage modelden kastınız 310/311 serisi ise daha ilk yorumlarda o ürünle ilgili çok fazla problem yaşandığından bahsettik. 1200 TL ye alınabilecek bir çok makine var ama benden şu makineyi alın iyidir gibi bir cevap beklemeyin lütfen, para sizin olduğu için karar da sizin olmalı. makinelerle ilgili yorumlarım zaten yazıda var bunlar yön gösterici olacaktır. Daha önce cevaplanmamış veya makine ile ilgili detay bir bilgiye ihtiyacınız varsa ne olduğunu detaylı sorarsanız yardımcı olurum.
   Sevgiler.

   • Ömer bey yukarıdakı yorumlarınızdaki yönlendirmelerinizle delonghi ec685 modelinden satın almaya kara verdim.zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim,bu arada siteniz kahveye meraklı arkadaşlar için çok bilgilendirici tekrar çok teşekkürler

  • Ömer Bey selam,

   Öncelikle ilk sorum;
   Sage Markası hakkında. Breville ile aynı standartlarda ya da aynı üretim farklı isim diyebilir miyiz ?

   2. Sorum ;

   Şu anda En Plusta bir kampanya var.
   (Sage Bes810 Espresso Makinesi + Breville Bdc900 Kahve Öğütücüsü ) 3999 TL.
   Fiyat/Performans olarak sizin yorumunuz nedir ?
   Öğütücüsü içinde olan makineleri önermediğinizi biliyorum. Bu şekilde iyi bir alternatif olabilir mi ?

   3. Sorum ;

   Kahve Öğütücüsü almak şart mıdır ? Daha taze kahve içmek adına evde olmasını tavsiye eder misiniz ?

   Şimdiden katkılarınız için çok teşekkür ediyorum.

   • Oğuzhan Bey Merhaba,
    1- Evet SAGE markası Breville ile aynıdır hatta gastroblock da aynı firmadır. SAGE markası genelde İngiltere piyasası için kullanıyor Almanyada ise Gastroblock olarak isimlendiriliyor. Amerika, Asya, Avusturalya ve Avrupa’nın bir bölümünde ise (bazı istisnalar dışında) Breville.

    2- BDC 900 modeli ile ilgili bilgi bulamadım, model numarasından emin misiniz? Linki paylaşırsanız sevinirim.

    3- Eğer güzel kahve içeyim istiyorsanız şarttır :) Öğütülen kahve tazeliğini maksimum 1 gün korur o da iyi muhafaza edilirse sonra tat kaybetmeye başlar.

    Sevgiler

    • Enplus sitesinde

     https://www.enplus.com.tr/sage-bes810_bss-espresso-makinesi-duo-temp-pro-12550

     Bu ürün yani Sage Bes810 espresso makinesi + 1699 TL değerinde kahve öğütücü hediye.
     Yanındaki hediyesi ile sizce nasıl bir tercih olur ?

     Ya da bunun yerine 1000 TL daha verip 4999 TL’ye Breville Bes 870’i mi önerirsiniz ?

     Sage Bes810 (Kahve Öğütücü Hediyeli) vs Breville Bes870 ?
     Bu karşılaştırmayı rica ediyorum? Teşekkür ediyorum

     • Oğuzhan Bey Selamlar,
      Evet bu ikili ev için gayet ihtiyacınızı karşılayacak bir ikili olur. Bu segmentte alternatifler oldukça fazla, lelit, gaggia, ascaso gibi Türkiye piyasasına yeni giren ürünlerle karar vermek oldukça güç.
      Ama breville hem dizayn hem de üretim kalitesi olarak standartları oluşmuş bir marka,ürünleri de ev kullanıcıları için gayet yeterli ve güzel ürünler.
      Ben ikisi bir arada ürünlere karşıyım bunu mokapota’da defalarca yazdım ve bir çok yoruma verdiğim cevapta da yineledim. Bir ürün arızalanırsa diğerinden de mahrum kalırsınız. BES 870 çok güzel bir makine çift kazanlı olması özellikle sütlü içecekler hazırlayacaksanız ciddi bir avantaj. öğütücü kalitesi ve performansı BCG 600 ile aynı (bu arada sanırım ürün kodunu enplus yanlış yazmış bdc değil bcg 600 olmalı, bcg400’ün yenilenmiş versiyonu, o nedenle bulamadım sanırım) . Bu noktada sizin karar vermeniz önemli. Bütçe, evdeki boş alan ve hazırlayacağınız içecek çeşitliliği burada karar noktalarınız.
      Sevgiler,

  • Selamlar Furkan Bey,
   Bu model ile ilgili oldukça akıl karıştırıcı yorumlar var. Kimi kullanıcılar oldukça memnunken kimileri ise portafiltrenin kırılmasından su haznesinin su çekmemesine iyi krema üretmemesinden süt köpürtmesine kadar negatif yorumlarda bulunmuşlar. Türkiye’de yaşıyorsanız pek de önerebileceğim bir ürün olmaz, zira arıza ihtimali var ve arızalanırsa servis sıkıntısı yaşarsınız. Şu video görsel olarak da size fayda sağlayabilir https://www.youtube.com/watch?v=gw2YzK0ghks
   Sevgiler.

 43. ömer bey merhabalar, ev tipi otomatik bir espresso makinesi almak istiyorum bütçem de çok yüksek değil açıkçası, homend coffebreak 5003 kafama yattı ancak çok fazla yorum bulamadım özellikle eksi yorum bulamadım bu yüzden almayı düşünüyorum ama yine de size danışmak istedim. Bu arada espressodan ziyade bol sütlü latte tarzı içecekler tercih ediyorum,sizce bu makine ihtiyacı karşılar mı? şimdiden teşekkür ederim..

  • Eda Hanım Selamlar,
   Ağırlıklı espresso hazırlayacağım ucuz bir otommaatik makine arıyorum deseydiniz işinizi görür derdim ama sütlü latte tarzı içecekler dediğiniz için size pek uygun olmayabilir. Bu ürün espresso hazırlar ve süt köpürtür. Barista yetenekleriniz yoksa ya da yeterli değilse farklı sütlü içecek hazırlama konusunda sizi tatmin etmeyebilir. Sütü de kendi köpürten daha üst segment ürünlere yönelmenizi tavsiye ederim
   Sevgiler

 44. Merhabalar,

  Yazınızı keyifle okuyup yorumları da birer birer inceledim (2 kere). Ben 1 aydır espresso makinesi araştırmasını yapıyorum ama halen karar veremedim umarım yardımcı olursunuz.
  Öncelikle tchibo caffesimo makinesini 3 yıl boyunca kullandım ve inanılmaz nefret ettim. Verdiğim kapsül paralarına şimdiye en kral makineyi alırdım herhalde (yılda 700kapsül tüketen biriyim).

  Öncelikle birkaç model arasında kaldım ve bir türlü bir kıyaslama bulamadım.
  DeLonghi EC 685
  Gaggia RI8423/11 Grangaggia Style
  Gaggia RI9480/11 NEW CLASSIC 2018/19 Espresso Makinesi
  Gaggia RI8525/01 Carezza Deluxe Espresso Makinesi

  Ben kahvemi bol kremalı ve tatlı rahat içimli seviyorum. Genelde cappuccino/flat white içiyorum, bazen de espresso. Anladığım kadarıyla 58mm hem non pressurized basket özelliği olan tek model new classic modeli fakat gel gör ki 2300TL ve yanında 100TL sözen değirmeni ile bayağı bir bütçeyi aşacağımı düşünüyorum.

  Bir diğer taraftan carezza delux ve EC 685 araştırdığım kadarıyla birbirilerine bayağı yakınlar fakat yurt dışında carezza’dan uzak durun demişler ki nedenini anlayamadım. EC685 de erken bozuluyor diyenler çok oldu yurtdışında (300-400 yorum okudum) ama pratik ve hızlı.
  Grangaggia style de en ucuzu tüm seçeneklerin neden bu kadar fiyat farkı var ki?

  Sonuç olarak, günde 2-3 kahve makinesini çalıştırmak istiyorum fakat değirmen alıcaksam SÖZEN el değirmeni ile yetinmek istiyorum. Bu ikiliyi kullanırsam Carezza yada EC865 ile yetinebilir miyim? Pressurized ve non pressurized basket arasında tat olarak uçurum fark mı var o yüzden classic modeline mi bakmalıyım? Bir de unutmadan, latte art yapmayı seven biriyim. Acaba bu ürünlerde yapamayacağım model var mı?
  Kısa bir karşılaştırma yaparsanız inanılmaz mutlu olacağım. Bir aydır karar veremedim inan bana..

  • Kemal Bey bir firsat bulurum da cevap veririm diye beklettim ama su an sehir disindayim, program da biraz yogun, mobilden cevap vermek de istemedim iki gun icinde yanitliyorum sevgiler

  • Kemal Bey Merhaba,
   Gizli gizli sorulmuş o kadar çok sorunuz var ki umarım atlamadan cevaplayabilirim,
   Makinelere geçmeden önce sözen değirmen konusuna takıldım biraz. Daha önce Sözen değirmen kullandınız mı? Kolu oldukça kısa, tutma yeri de zira öyle olunca öğütürken ciddi güç harcamak gerekiyor.
   2-3 günde bir fincan kahve içiyorsanız bu bir keyif ama günde 2-3 kahve içecekseniz belli bir süre sonra bu sıkıntı olabilir. Tekrar düşünün derim.

   Carezza Deluxe de non pressurized bir filtre sunuyor, ama portafiltre içindeki mekanizmayı sökerek kullanmanız gerek. Çap 53mm. üstünden sıcaklık göstergesi bulunduruyor. pre infusion denilen kahveyi önceden ıslatıp sonra hazırlamaya başlayan bir özelliği var, ama diğer modellerde bunu kendiniz de rahatlıkla yapabilirsiniz.
   Delonghi 685 51mm çağında bir portafiltreye sahip, basket nonpressurized ancak portafiltre basınçlı. basınçsız deneyim için muadil portafiltreler bulmak mümkün ama biraz uğraştırıcı maalesef.
   gaggia style ise giriş seviyesi bir ürün. Malzeme kalitesi de öyle.
   Classic ise adı üzerinde gaggia’nın 58mm portafiltre ile profesyonel makine deneyimini ev ortamına getiren ürünü. Malzeme kalitesi sınıfına göre üst düzey.

   Sonuç bölümündeki sorunuza gelince, daha önce bir espresso makinesi kullanmadıysanız iki makine de ev kullanımı için ihtiyacınızı karşılar.
   Son zamanlarda delonghi ürünler biraz ederinin üstü fiyatlanmaya başladı buna da dikkat edin lütfen. Daha önce evde bir espresso makinesi kullandıysanız ve son dönemde istediğiniz lezzeti elde edemediğiniz için onu yenileyecekseniz, rocketespresso veya gaggia classic’e yönelin derim ama tabi fiyatlar bir hayli yukarıda.

   Süt ve krema konusu makinenin dışında da bir çok şeyden etkileniyor. Sütün sıcaklığı, kalitesi, yağ ve protein miktarı bunu belirleyen diğer etkenler. Pınar süt sanırım daha yüksek protein ve yağ içeren barista isimli bir süt sürdü piyasaya bununla daha verimli bir sonuç elde edebilirsiniz. her iki gaggia makinenin de süt köpürtme mekanizması hemen hemen aynı, ec685’de latte ve cappuccino için iki ayrı ayar var. Gaggia classic ise profesyonel makinelere benzer bir köpürtme mekanizması kullanıyor.
   Eksik bir konu kaldıysa tekrar sorun lütfen.
   Sevgiler.

   • Merhaba tekrardan,

    Geç cevap için kusura bakmayın şehir dışında olduğumdan müsait olmamıştım. Gaggia new classic ve gaggia mdf 89 öğütücü aldım. Paraya kıyıp ikisini aldım ve iyi ki diyorum.
    Şans eseri arkadaşım ec685 aldı ve aradaki tat farkını görünce inanın şok oldum.
    Gaggia classic’in non pressurized filtresi ile resmen kahve dükkanlarda içilen espresso ile bire bir aynı tadı, hatta kaliteli el salvador medium roast ile daha da lezzetli kahveler üretebiliyorum artık. 1e2 oranla 19gram gaggia öğütücüsünde taze çektiğim (2.derece ayarında) kahveyi 28 saniyede güzel bir double espresso shotu alıyorum. Sizin sayenizde büyük bir hatadan vazgeçip kaliteli 50mm dişlisi olan bir öğütücü aldım ve iyi ki sizi dinledim diyorum.
    Artı yönleri suyu 1dakika 15 saniyede ısıtabiliyor. Böylece hemen şipşak espressomu alabiliyorum ama gel gör ki bardağı önceden flush etmek, portafiltreyi ısıtmak, kahve öğütmek ve portafiltreyi temizlemek derken bu 2-3 dakikayı bulabiliyor. Bir de süt ısıtacağım derseniz o zaman bu 4 dakikayı bulabiliyor ortalama :) Değiyor mu? Kesinlikle evet
    Eksi yönleri biraz titreme yapabiliyor makine, özellikle espresso fincanlarını koyduğumda bazen titremeye başlıyorlar.
    Öğütücü inanılmaz iyi öğütüyor 50mm dişliye sahip olduğundan ama biraz kahve israfı yapabiliyor, portafiltre koymaya yer var ama çok yüksek olduğundan 16 gram ve üstü koyduğunuzda kahve tepesi oluşup alta dökülüyor.

    Sonuç olarak, kesinlikle tavsiye ediyorum. Profesyonel espresso makinesine giriş seviyesinde olduğunu düşünüyorum. Özellikle 58mm non pressurized portafiltresi ile. EC685 resmen oyuncak gibi kaldı yanında test yaptığımızda. Ama tabi ki bütçeye göre değişiyor.

    Çekirdek konusunda taze çekilmiş çekirdeklerin 250gramı 32-36TL arasında alıyorum ve bu da ortalama kahve maliyetini doubleshot 3TL olarak bayağı bir maliyetli yapıyor (günde 3 double shot içen biri olarak 3 günde paket bitiyor)

    Sizin önerebileceğiniz uygun fiyata güzel roast yapan yerler var mı?

 45. Merhaba, Delonghi ec680m makine kullanıyorum. Kireç çözücü almam gerekiyor, delonghi marka olmayan bir çözücü kullansam sorun çıkar mı sizce?

 46. Merhaba Omer Bey, sitenize, yazılarınıza ve üşenmeden yaptığınız açıklayıcı yorumlara, en çok da kahve kültürünün ülkemizde de gelişmesine yaptığınız çok önemli katkılarınıza hayranım.
  1) Russell Hobbs 22000-56 Chester Grind&Brew Dijital Kahve Öğütme Sistemli Kahv (500 TL) + Bialetti Brikka Moka Pot 4 Cups (350 TL) + Tchibo Cafissimo Elektrikli Süt Köpürtücü (350 TL) = 1200 TL
  2) Delonghi Bco431.S Combi Barista Tipi Kahve Makinesi (1800 TL) + Delonghi KG79 Kahve Öğütücü (350 TL) =2150 TL
  Bu iki kombinasyondan hangisi sizce daha verimli, etkin ve kullanışlı olur? Hayatımda Filtre kahve yoğunlukta ancak annem daha çok sütlü tip kahveleri seviyor.. Dolayısıyla Filtre kahvenin yanısıra sütlü kahve çeşitlerini de evde hazırlamam gerekecektir. Karar vermekte zorlanıyorum.

  • Ahmet Bey Marhaba,
   İki kombinasyonu da tavsiye etmem.
   1) Russell Hobbs 22000-56 Chester Grind&Brew dediğiniz makine bıçaklı bir öğütücüye sahip ve bıçaklar filtrenin içinde. Bıçaklı öğütücüyü alacaksanız fındık ceviz öğütmek için alın ama kahveyi ne olur bıçaklı öğütücüde öğütmeyin. Öte yandan, filtre aparatı zarar görürse makine kullanılmaz olur, üründe öğütücü ile birlikte kağıt filtre kullanma şansınız yok. + Espresso ve süt köpürtmek için 700 lirayı süt köpürtücü ve moka pot’a vermek yerine bir espresso makinesi alın.
   2) Kombo ürünlere sıcak bakmadığımı yazılarımda okumuşsunuzdur, biri bozulursa diğerinden de olursunuz.

   Size tavsiyem, filtre kahve makinesi, öğütücü ve espresso makinesini ayrı ayrı alın. Espresso makinesi yerine tam otomatik makine de düşünebilirsiniz. İhtiyacınızı karşılayacak bir diğer alternatif ise tam otomatik bir espresso makinesi ve konik öğütücülü homend 5002 olabilir. öğütücülü filtre kahve makinelerini de çok önermiyorum ama yer sıkıntınız varsa homend iş gören bir alternatif.

   Sevgiler

   • Teşekkür ederim Ömer Bey, dedikleriniz ışığında yeniden uygun bir kombinasyon yapıp, almadan önce yine size danışmak isterim.

    Sevgiler.

 47. Omer Bey selamlar,
  WMF filtre kahve makinem ve WMF ogutucumu yeni siparis verdim. Birkac gune elimde olur. Uzun sure Bialetti Musa/Venus/Kitty tarzi celik mokapot + sut kopurtucu ya da sadece mukka express mi olsun diye dusundum, ama daha onceden siz de mokapot ve kopurtucu ile ugrasmadan, dogrudan espresso makinelerinin daha iyi olacagini yazmistiniz bana. Onerinizi de dikkate alarak su an 4 makine hakkinda sizin yine degerli fikir ve yorumlariniza ihtiyac duydum. Sut karafli olarak Delonghi EC860.M (2600 TL), Breville VCF045 X Prima (2500 TL); sut karafi olmayan Delonghi EC685.M (1260 TL), Homend Coffeebreak 5003 (1395 TL)

  ———

  Bu arada WMF 412.06.0011 filtre kahve makinem ve WMF 0417070011 kahve ogutucum geldi. Iki cihazi toplamda 1350 TL’ye aldim. Teshir urunu olarak aldim, ikisi de tamamen saglam ve garantileri 2 yil olarak bugun basladi. Cekirdek kahveyi henuz almadim, o yuzden lezzet denemesi yapamadim, yapinca paylasirim. Espresso makineleri alirken kafam oyle karisti ki, inanin biraz da bunaltti. Ilginc olan, hakkinda onca olumsuz yorumlar okumama ragmen, ozellikle nespresso’nun kapsul makinelerini israrla oneren kisiler de var etrafimda. Ama ben yine de yukaridaki makinelerden birini dusunuyorum. Butcem max 2500 tl. Siemens eq6 plus 300 da aklimda bir yandan.. Bu arada Delonghi EC.860.M’i firma 2350 TL’ye birakiyor. Piyasasi 4280 TL.. Yani kisacasi barista tipi olanlar mi yoksa tam otomatik mi, yoksa ne valla cildiricam.. :)))6
  Sevgilerimle..

 48. Ahmet Bey Selamlar,
  Yorumlarınızı birleştirdim. Kapsül kahve makinelerini tavsiye etmiyorum zira kapsüllerin hem maliyeti çok yüksek içindeki nitelikli kahve değil (nitelikli kahve olanlar da var ama onların fiyatı daha da yüksek) kapsül makine yerine uzun vadede çok daha avantajlı olacak tam otomatik makine düşünebilirsiniz.
  Portafiltreli mi tam otomatik mi derseniz bu sizin kahveye bakışınızla ilgili. Ben sadece içiciyim diyorsanız tam otomatik, ama ben kahvemi kendim yaparım, özelleştiririm, uğraşmak benim için keyif diyorsanız portafiltreli.
  Sorduğunuz modellerle ilgili tam olarak ne öğrenmek istiyorsunuz? Eksik ya da tereddütte kaldığınız noktalar neler bunları paylaşırsanız sevinirim, zira benden direkt şu makineyi alın gibi bir yorum beklemeyin bu tamamen sizin kararınız olmalı, makineyi yıllarca ben değil siz kullanacaksınız ;)
  Sevgiler

  • Omer Bey selamlar,
   Evet haklisiniz, sorumda biraz karisiklik var sanirim; ama sunu anladim, french press kahve keyfinden sonra, isi ilerletip makineler ile tanismaya baslayinca, ozellikle ilk alim sureci biraz sancili oluyor, hatta biraz degil epey sancili oluyor. Amac, cesit, fiyat, performans, yorum falan derken neredeyse 2 ayim gecti. :) Acele etmeden anlayarak, sorarak, dinleyerek ilerleyeyim diyorum, bazen de aman ya ne cok dusundun al gec birini icmeye basla kahveni diyorum. :) Sanirim sonucta dusuncem EC.860.M uzerine yogunlasti. Sizin de bu basliktaki yazinizdaki yorumlariniz, diger kullanici yorumlari ve izledigim videolardaki izlenimlerim, biraz ilk maliyeti olsa da, evde vakit ayirarak keyif icin kullanabilecegim su an icin bana hitap eden dogru urunun bu oldugu kanaatimi uyandirdi. Makineyi alinca dusuncelerimi sizlerle paylasirim. Cok tesekkur ederim.
   Sevgi ve saygilarimla..

 49. merhaba;
  Ben sürekli sert filtre kahve içen biriyim; eşimde latte tarzı kahveleri sevmekte;
  ikimizin sürekli kullanacağı yer kaplamayan iyi sonuç veren otomatik(kahve çekirdeğinide öğütebilirse daha iyi olabilir) kahve makinası almayı düşünüyorum; sizin tecrübenizden yararlanmak istedik.Fiyat maks 1500 olacak şekilde ama bir tık üste de çıkabilirim.Ne önerirsiniz acaba ?

 50. Merhaba ömer bey
  Ascaso dream ve i-mini öğütücüsü hakkında yorumunuz nedir? Thermo block sistemler genel olarak akılda soru işareti bırakıyor. Diğer aklımda olan makine ise lelit 41

  • Mehmet Bey Selamlar,
   Ascaso Dream gayet iyi bir makine 57mm portafiltre kullanıyor, tamper bulmak zor olabilirdi ama paket içinden güzel bir tamper çıktığı için bu bir sıkıntı değil. (Profesyonel makineler 58 mm, ev tipi makinelerin çoğu ise 51-53 mm portafiltreye sahip). Isıtma sistemi thermoblock. Paket içinde naked ve pressurized filtreler var ki bu da güzel bir özellik. Ama fiyatı biraz yüksek, belki yurt dışından daha ucuza bulunabilir. Buna da bakın derim.

   Lelit 41 de ise PID controller var. Bunu ısının sürekli aynı seviyede kalmasını sağlayan bir sistem olarak düşünebilirsiniz. Standart ısıtıcılar belli bir noktaya kadar ısıttıktan sonra tekrar ısıtma işlemini başlatmak için belirli bir ısıya düşmesini bekler tekrar çalıştığında ise belirli bir sıcaklığa erişince ısıtma işlemi sonlanır ancak ısıtıcı halen sıcak olduğu için ısı biraz daha yükselir. Bu da ısıda ciddi dalgalanma meydana getirir. Lelit 41 için en belirgin nokta bu özelliğe sahip olması.

   I-mini ilginç bir öğütücü ve kendini yeniledi. Alacağınız modelin eski mi yeni mi olduğuna bakın mutlaka zira yeni modelde ciddi güzel değişiklikler var. Plastik iç aksam metal ile değiştirilmiş ki en önemlisi bu bu da makineyi oldukça uzun ömürlü yapıyor. Öte yandan zayıf noktaları davar. Daha çok espresso öğütmek için yapılmış bir öğütücü. Bu nedenle en kalını bile ancak pour over için kullanılabilir. french press ve filtre kahve makinesi için doğru bir tercih olmaz. İnce öğütmesi de Türk kahvesi kıvamına çok yakın sonuç veriyor bu da artı bir durum. Öte yandan incelik ayarı bölümüne bir işaretleyici koymadıkları için ayar değiştirecekseniz tekrar eski ayara dönmek ciddi zor. Doğru ayarı da bulmak için bir kaç deneme yapmanız gerekir. Özetle espresso için çok başarılı ama her makine için öğütme yapsın diyorsanız sıkıntılı.
   Umarım faydalı olabildim
   Sevgiler

 51. Merhaba Ömer bey ben ev için kahve makinesi arıyorum fakat kararsız kaldım.Genelde az sütlü kahveleri seviyorum ve biraz üşengeçim.Toz kahve kullanmak istiyorum ve süt köpürtücüsü iyi olsun istiyorumFiyatı da uygun olmalı.Delonghi ec685 ec8 ecp3531 ecp3121 elektrolux eea11 modellerinden hangisini tavsiye edersiniz? Bir de 3121 i ikinci el çok uygun fiyata buldum.Bana yeterli olur mu yoksa para ekleyip diğer modelleri mi alayım?

 52. Hızlı cevabınız için teşekkür ederim.Tam otomatikler maliyetli olduğu için şuan düşünmüyorum.Benim için kaliteli olması sütlü kahveleri yapması yeterli aslında.3121ve electrolux eea11 arasında kaldım.Özellikleri benzer geldi.Farkları nelerdir?Delonghi electroluxden daha iyi bir markadır?

  • Kübra Hanım Merhaba,
   İki marka da dünya markası ve çok kaliteli ürünleri ve artık temel olarak gösterilen üretim süreçleri var.
   Makinelerin özellikleri aynı ve zaten giriş seviyesi ürünler. Şu durumda makineleri yakından görme şansınız varsa dokunarak inceleyin özellikle malzeme kalitesini ve mutfağınıza yakışacak olanı tercih edin derim.
   Giriş seviyesi için iki üründe de pozitif yorumlar var ama bu iki ürün arasında electrolux pozitif yourmlarda biraz daha yukarı seviyede.
   Sevgiler,

 53. Ömer Bey merhaba,

  Son 2-3 yıldır kahvelerle yakından ilgiliyim. Şimdiye kadar filtre kahve makinesi, öğütücü, french press ve moka pot kullanarak kahvemi yapıyordum. Ancak şimdi bir espresso makinesi almak istiyorum.

  Gaggia markası hakkında görüşünüz nedir acaba ? Özellikle :
  Gaggia Coffee Machine RI8435/11 Viva Deluxe Al/BK
  Gaggia RI8427/11
  Gaggia RI8425/22
  modelleri hakkında. Önceliğim latte veya cappuchino yapabilmesinden ziyade kaliteli espresso içebilmek. Ayrıca şu an Amerika’dayım ve burdan temin etme şansım da var. Bütçem 200 dolar civarında. Şimdiden çok teşekkürler.

  • Uğur Bey Merhaba,
   Amerika’dan alıp Türkiye’de kullanacaksanız alacağınız ürünün 220 Voltu da desteklediğine emin olun lütfen. Amerikan standartlarında 110 Volt bir ürün alıp Türkiyede fişe takarsanız ürünü yakarsınız. Geri dönüşü de olmaz.
   Belirttiğiniz iki makine de ev tipi giriş seviyesi ve bir tık üstü makineler. Ama Espresso ağırlıklı kullanacaksanız Gaggia Classic modeline bakın derim. Ben de şu an uygun fiyata bu ürünün satın alınabileceği yerlere bakıyorum bir kaç güne size de bilgi veririm. Diğer modelleri de yeni çıkan bir kaç modelle birlikte 1-2 güne yazıya dahil edeceğim.
   Sevgiler

    • Omer Bey tekrar merhaba,

     Ilginiz ve hizli geri donusunuz icin cok tesekkurler. Classic modelini benim gordugumden daha ucuz bir fiyata bulmussunuz. Size Gaggia markasi uzerinden sorunca siz de ayni marka uzerinden cevap vermissiniz dogal olarak.
     Uzun zamandir arastirdigim ve uzun zaman kullanmak istedigim bir urun oldugu icin emin olmak istiyorum. Sizce bu fiyat ve segmentte, baska markalari da dahil edererek, alabilecegim en iyi urunlerden biri mi ?

     Saygilarimla

     • Uğurcan Bey Merhaba,
      Açıkçası bu “en iyilerden biri mi” sorusu biraz bütçenizle de ilgili.
      Gaggia Classic’in öne çıkan özelliği profesyonel espresso makinelerinde olduğu gibi 58 mm portafiltre kullanan ev tipi en uygun fiyatlı ürün olması.
      Ev tipi makinelerin bir çoğu 51-56 mm arası (ki çoğu 51 mm) portafiltre kullanır. Dışarıda güzel bir espresso içtiğinizde aynı çekirdeği evde alıp yaptığınızda yakınsayan tatlar elde etseniz de aynı olmaz bir türlü. Bunun bir kaç nedeni var elbette, öğütme miktarı, tamperleme ve portafiltre boyutu ve elbette makine. Eğer bütçeniz çok daha yüksek fiyatları kaldırabilecek seviyedeyse bu sefer Gaggia gibi ürün gamında profesyonel espresso makinesi de bulunan Rocket Espresso, Rancillo, Cimbali, Saeco vb markaların tek portafiltreli ürünlerine yönelebilirsiniz.

      Bütün bunların dışında, eğer kahve merakınız yeniyse ilk defa espresso makinesi alacaksanız, sonrasında kullanıp kullanmayacağınıza çok emin değilseniz ve minimum bütçeyle bir makine almak istiyorsanız yazıda bahsettiğim ürünleri değerlendirmeye alın derim. Ürünlerle ilgili ekstra sormak istediklerini olursa çekinmeyin lütfen.
      Sevgiler

 54. Ömer bey merhaba
  Kalabalık olan bir aileyiz
  haftasonları bir arada olunca farklı kahveler içmek istiyoruz.sizin yorumlarınızı okudum. EC680m almaya karar verdim ama başka birisi
  Delonghi 45760 alsana dedi. Kafam karıştı
  Yardımınız ricam olur. Çok teşekkür ediyorum

 55. Ömer bey merhaba, yorumlarınızı okudum yorumlarınızı okudum. Çok faydalı bilgiler veriyorsunuz. Teşekkür ederim. Benim sorum şu. Delonghi EC 685, Gaggia Rı9480/11 New Classic , Lelit Anna PL41TEM ya da ikinci el Melitta caffeo solo (arkadaşım satıyor). Farklı sitelerde Delonghi’nin espresso çekimi kahvelerde basıncının yetersiz olduğu ile ilgili bazı yorumlar okudum. Gaggia’da pid kontrol yok ve alüminyum kazanlı, lelit pid kontro var fakat 57 mm pf ile geliyor. Ev için başlangıç seviyesi espresso makinesi araştırırken şimdi de Melitta tam otomatik makine geldi gündeme. Sizin fikirleriniz benim için önemli. Teşekkür ederim.

  • Halil Bey Merhaba,
   Melitta caffeo solo’yu bu ürünlerden ayırıyorum zira kendisi manuel değil otomatik espresso makinesi bu tür makinelerde özelleştrme seçenekleriniz çok dar bu nedenle pratiklik mi özelleştirme alternatifleri mi tercihini yapmanız gerek öncelikle. Delonghi EC685 uygun fiyatlı, ev için başlangıç amacıyla iyi bir alternatif ama kendisinden belirttiğiniz diğer iki ürünün performansını beklemek doğru olmaz. Ayrıca fiyatı da artık pek eskisi kadar ucuz değil. Basıncının yeterli olmadığını söyleyen kişiler muhtemelen ince öğütülmüş bir kahve kullanıyorlardır. Kahvenizi öğütürken kahvenin kavrulma derecesi, makinenizin ideal inceliğini bulmanız filan gerekir ki ilk defa kullanılan çekirdekte bu 3-4 shot sonrasında ancak oturur bunu göz ardı etmeyin lütfen. Belirttiğiniz makineler arasında Gaggia profesyonel makinelerle aynı çapta 58mm portafiltre kullanır. Lelit’in neden 58 yerine 57mm kullandığına inanın ben de pek anlam veremiyorum zira bu ölçü için tamper vs bulmak da biraz sıkıntılı. 58 mm tamper alıp tornacıda 1mm inceltmeniz gerekecektir. PID güzel bir özellik her damlada aynı su sıcaklığınızı almanızı sağlar. Bu nedenle lelit öne geçiyor ama portafiltre tamper tarafından baktığınzda ise Gaggia bir adım önde. Açıkçası direkt şunu alın diyemem siz sorun ben yanıtlayayım..
   Sevgiler

   • İlginiz için çok teşekkür ederim.
    Bir ev kullanıcısı için PID ne kadar önemlidir? Mesela su sıcaklığı standart olmadığı için hazırladığımız espressolarda aynı standardı yakalamak mümkün olmaz mı? Hariçten PID takılır mı? Takılsa verimli olur mu? Biraz fazla soru oldu galiba. Kusura bakmayın.
    Saygılar.

 56. İyi akşamlar Ömer bey isviçreden bir arkadaşım kahve makinası alacak Türkiye’ye gönderecek SOLIS
  Barista Gran Gusto Typ 1014
  Espresso Kolbenmaschine bu makine hakkında ne düşünüyorsunuz fiyatı bizim paramızla 2300tl.

  • Bayram Bey Merhaba,
   Sorunuzu doğru içeriğin altına taşıdım. Bahsettiğiniz makine çok bilinen bir makine değil, hakkında yorum bulmak da bir o kadar zor. Bu nedenle öncelikle neden bu makine ve arkadaşınız size neden bu makineyi getiriyor, çevresinde kullanıp memnun olan var mı, kullanan kişi ne kadar kahve konusuna hakim bunların cevabı benim yazacaklarımdan çok daha önemli.
   Bu ürün için ben sadece teknik yorumda bulunabilirim, 58mm portafiltre kullanıyor olması oldukça pozitif bir durum, PID özelliği göremedim bu fiyata yurt dışından gelecek makinede bu özelliği beklerim açıkçası. İşini oldukça iyi yapan güçlü bir makine görüntüsü var, süt köpürtme çubuğuda profesyonel makineler ile hemen hemen aynı. Teknik olarak güzel bir makine. Fiyat tarafında ise kabul edilebilir bir fiyatı var.
   Sevgiler

 57. Merhaba iyi çalışmalar dilerim. Evde kullanmak üzere espresso makinesi almayı planlıyorum. Delonghi ECP 3121, 3531 ve ECOV311.AZ modelleri arasında kaldım bütçe olarak. Biz espresso lungo yapabilen bir makine arıyoruz, standart espresso acı geliyor ne yazık ki. Araştırdığım kadarıyla bununla ilgili bir bilgiye rastlayamadım. Bu makinelerin lungo yapabilme özelliği var mıdır? Ayrıca hangi cihazı önerirsiniz bir uzman önerisi almak isterim :) Saygılarımla. İyi günler.

  • Caner Bey Merhaba,
   Bahsettiğiniz makineler manuel makineler dolayısıyla bu tip makinelerde espressonuzu siz istediğiniz gibi hazırlarsınız.
   Lungo yani uzun çekim espresso’yu double shot üstünden konuşacak olursak.
   Normal double shot için 14-16 gr kahve ve 60ml su kullanılır, lungoda ise aynı miktar kahve ve daha fazla su kullanılır.
   Dolayısı ile espressonuzu hazırlarken 90ml su ile hazırlarsanız zaten lungo yapmış olursunuz.
   Doğrudan bir makine önermiyorum çünkü bu kişinin kendi tercihi olmalı, bana makinelerin hangi özellikleri arasında kaldığınızı neden karar vermediğinizi anlatın yardımcı olmaya çalışayım
   Sevgiler

 58. Ömer Bey Merhaba.Öncelikle böylesi güzel bir sitedeki emeğiniz için çok teşekkürler.Ben sizin yorumlarınızı inceleyerek başlangıç için Delonghi 685 almaya karar verdim.Bunun yanına bu bütçeyle orantılı öğütücü önerilerinizi öğrenmek isterim.Kolay gelsin iyi günler.

 59. Merhabalar Ömer bey. Yazınızın tamamını okudum. Evde kullanmak için Otomatik Espresso kahve makinesi almak istiyorum. 2 marka arasında kararsız kaldım. Biri Delonghi ecam 23.420 diğeri siemens eq.6 plus. Delongi için fiyat 2300 tl aldım siemens için 3100. Merak ettiğim aradaki farka değer mi sizce ve güncel rakam olarak 3000 tl bandına kadar önerebileceğiniz kahve makinesi var mı. Aslında delonghi ecam 45.760 modelini istiyordum lakin rakam olarak 4200 bulabildim. O da beni aşıyor. Yardımcı olur musunuz.Teşekkürler emeğiniz için.

   • Ömer Bey okudum tekrar Giriş Seviyesi İçin daha çok öneriniz delonghi ecam 23.420 ürünü olmuş. Bunun da piyasada rakamları 2450 2500 tl civarında Benim Merak ettiğim Soru siemens in eq.6 plus ürünü 3200 bandında alınabiliyor o rakamları da zorlayabiliyorum acaba o aradaki farkı vermeme değer mi bir ikinci sorum da filtre leri delonghi ve siemens arasında çok fiyat farkı yaratıyor mu?bir de başka bir soru soruldu size ecam etam esam farkı nedir diye ecam kıyaslamasında eksik söylüyorsam düzeltin lütfen tek ısıtıcıydı galiba esam ve etam modelleri çift olduğunu söylediniz bunun kalite anlamında ecam yerine esam yada etam tercih etmemizi gerektirir mi? teşekkürler verdiğiniz değerli bilgiler için

 60. İyi günler Ömer bey BREVİLLE BES810 ile la pavoni olm arasında kaldım.Bir sefer alıp ömürlük olsun istiyorum.Espresso kalitesi ve kullanım açısından Ne önerirsiniz ?Teşekkür ederim

  • Bayram Bey Merhaba,
   Bugün yoğundum biraz geç cevap verebiliyorum kusura bakmayın
   İki makine birbirinden tamamen farklı pavoni klasik ve retro bir ürün. kazandaki suyu kol yardımıyla hazneye çekip basıncı insan gücüyle veriyorsunuz.
   BES810 ise daha modern bir makine. Kullanım kolaylığı açısından elbette 810 öne çıkıyor ama özelleştirme tarafında ise pavoni bir tık önde. Bence youtube videolarına bir bakın kullanım konusunda fikir verirsize.
   Ama şunu tercih edin diyemem çünkü hem bu sizin kararınız olmalı hem de zaten iki makine aynı kulvarda değil
   Sevgiler

 61. Ömer Bey merhaba.Sizin önerilerinizi dikkate alarak ec685 aldım.Yeni kullanmaya başladık.Kahve konusunda acemiyiz.Diğerlerini çözdük ama filtre kahveyi nasıl yapacağız bunda.Ek bir aparatmı almamız lzım.Şimdiden çok teşekkürler.

  • Erdoğan Bey Merhaba,
   Aldığınız bir espresso makinesi bu makine ile filtre kahve yapamazsınız :(((.
   Filtre kahve için bir filtre kahve makinesi almanız gerekir.

   Espresso makinesi ile ancak Filtre kahve içimine benzer Americano hazırlayabilirsiniz.
   Hazırladığınız double espresso’ya damak tadınıza uygun oranda sıcak su ekleyerek bu kıvamı belirleyebilirsiniz.
   Sevgiler

   • Ömer Bey insan kahve cahili olunca böyle sorularla karşılaşıyorsunuz tabi.Siteniz ve yaklaşımlarınız gerçekten ço güzel,tatmin edici ve nitelkli.Teşekkürler.

 62. Birde bu yazidan dolayi sorum olacak omer bey.
  1. Sorum makine portafiltrenin 58 mm veya 54-mm olmasi espressoda lezzet olarak farkli biseyler sunuyormu? Yani boyutu onemli?
  2. Sorum ben sizin onerilerinizi gunlerdir inceliyorum ve son karar olarak kahve ogutucu sizin aldiginiz sage 820 marka ogutucu ile sage bes 810 marka espreso makinasi. Bu ikisinde kafami karistiran bunlar birbirine uyumlumu? Ozelikle portafiltre kepceleri acisindan teskkur ederim simdiden.

  • Merhaba Kenan Bey,
   1. Aynı miktar kahveyi daha geniş bir portafiltreye koydugunuzda yüzey genişleyeceği için fizik kuralları gereği makinenin aynı basıncı üretebilmesi için daha yüksek veya verimli bir giriş basıncına sahip olması gerekir. Çıkış basıncı için 9-10 bar arası kabul edilebilir değerdir. Dolayısı ile 58mm portafiltre kullanan makine daha güçlü bir basınca veya daha iyi bir mühendisliğe sahiptir. Bu işin teknik tarafı. Lezzette ise çap büyüdüğünde milimetre küp başına düşen kahve miktarı azalacağı için basınç kahve parçacıklarına daha direkt etki eder. Kahvenin uyguladığı karşı direnç ise azalır. Yani teoride (çoğu zaman da pratikte) daha iyi bir espresso elde edersiniz. Ama burada bir çok değişken var. Su sıcaklığı, tamperleme için uygulanan kuvvet, kahve tipi ve öğütme inceliği portafiltrenin tipi (basınçlı, naked) vs.
   2. Sage 820 birçok portafiltre ile uyumlu içinden iki ayrı boyutta esnek portafiltre tutucu aparat çıkıyor. Böylece 48mm-den 58mm’ye kadar çapları destekleyebiliyor. Bende 51mm portafiltreli emektar EC270 var ve hiç problem yaşamadım. Sıçratma vs gibi problemler de olmadı. Ama 51mm altı biraz sıkıntı çıkarır.
   Sevgiler

   • Merhaba omer bey sitede yapilan yeni yorumari e-mail ile alma ve yeni yazilari e-mail ile haberdar et butonlari olmasina ragmen bana cevap verdiginizde veya yeni bir yazi eklediginizde mail gelmiyor nedenini ogrenebilirmiyim?

    • Menan Bey Merhaba,
     Bilgilendirme için teşekkürler, bir kontrol edelim…
     Bu arada mail adresinizin spam kutusunu kontrol ettiniz mi?
     Gmail ve microsoft için spam doğrulamamız var, genelde problem olmuyor ama sizin kullandığınız mail servisi spam olarak tanıyor olabilir.

 63. Ömer bey selamlar. ?
  Yorumların da hepsini okudum. ?
  Sizin yazılarınızı ise her fırsatta tekrar, tekrar okuyorum.?

 64. Merhabalar hemen hemen bütün yorumları okumaya çalıştıktan sonra yazıyorum, Delonghi 311, 31.21 ve sizin önerileriniz üzerine 685 i duydum. Ömürlük bir makina aramıyorum bütçe dostu olsun istiyorum şu an en ucuzu 31.21 850tl gibi bi fiyata düştü. Aralarında kahve olarak çok büyük bir fark yoksa 31.21 i düşünüyorum siz ne düşünüyorsunuz 311 hakkında da çok bi yorum bulamadım 685 kadar ederi var mi ?

  • Nihal Hanım Merhaba,
   Tat oldukça göreceli bir konu, anladığım kadarıyla ilk makineniz olacak ilk başlarda aradaki farkı ayırdetmek çok kolay olmuyor, bütçe kısıtınız olduğu ve malzeme kalitesi önemli değil dediğiniz için
   bu üç makineyle de başlangıç yapabilirsiniz. Elbette içlerinde 685 çok daha iyi bir makine.
   Şunu da hatırlatmak isterim, Türkiye’de ürünler kur riski nedeniyle oldukça pahalandı. Distribütörler risklerini azaltmak için doğal olarak fiyatları yukarı çekti. Eğer garanti vb. gibi takıntılarınız yoksa yurt dışından sipariş etme alternatifini değerlendirin derim. 685 ingilterede hemen hemen bütçenize yakın bir rakama temin edilebiliyor. EC685 kırmızı rengi şu an oldukça indirimde.
   https://mokapota.com/urun/delonghi-dedica-style-ec685r bu linkten ürüne git butonuna basarak ürüne ulaşabilirsiniz.
   Ayrıca yurtdışından sipariş verme konusunda adım adım kendi deneyimimi de içeren şöyle bir video hazırlamıştım bunu da mutlaka inceleyin derim. En azından bütçenizle daha iyi bir makineye sahip olursunuz.
   https://mokapota.com/kahve/yurt-disindan-kahve-makinesi-almak/24428
   Sevgiler

 65. Tekrardan merhaba yazıların hepsini okudum yurtdışıyla ilgili videoyu da izledim.685 almaya karar verdim 311le ilgili yorum da varmış yazınızda onu da sonradan gördüm. Amazon’dan almaya karar verdim siyah rengini.dediğiniz adımları izledim yalnız totalde karşıma 1700 gibi bi rakam çıktı sterlini seçtiğimde tl hesabı da 1900 küsür acaba ben mi yanlış anladım gümrük vergisi ni mi fazla tuttu bilemedim :(

  • Nihal Hanım Merhaba,
   Yazdığınızı okuyunca ben de denedim Gümrük vergisi 57 pound olarak hesaplandı. Bu çok ilginç çünkü ingiltere hala AB üyesi olduğu için %18 gümrük vergisi ödersiniz bu da 151 pound üstünden hesaplanır.
   Yanı toplam tutar 1330 lira gibi bir şey olmalı (pound olarak ödeme yaparsanız, try ödeme yaptığınızda videoda da belirttiğim gibi amazon kuru çok yüksekten hesaplayarak Türk Lirasına çeviriyor). Büyük ihtimalle amazon bu farkı size bir iki ay içinde iade eder. Bana 27 pound’un 19 poundu geri ödenmişti. Ama tabi amazon adına konuşmam doğru olmaz. Bu arada Türkiye fiyatı 1800 lira civarı.. Karar sizin elbette.
   Sevgiler

 66. Elektrolux için de güzel yorumlarınız olmuş ben de 685 alırken en çok satın alınanlarda gördüm sonra onu bi araştırdım bu esnada gaggia yı gördüm onun hakkında da güzel bir iki yoruma denk geldim siz ne düşünüyorsunuz ? Delonghi 685 kahve potunda plastik bir aksan kullanıyormuş o olayı çok sevmedim ama diğerleri nasıl bilmiyorum tabi. 1500e kadar çıkmaya karar verdim bu arada wmf nin de 500tl ya öğütücüsünü buldum. Biraz da yoruldum bu arada şunu alın en iyisi bu diyin alıcak hale geldim :?

  • Nihal Hanıım Merhaba,
   Farkında mısınız bilmiyorum ama şu an başladığınız noktadan oldukça uzaklaşmış durumdasınız, plastik aksamlara kadar inmiş ve bütçeyi artırmışsınız :)

   Öncelikle benden gidin şu makineyi alın dememi beklemeyin lütfen çünkü herkesin değer noktaları o kadar farklı ki, ben mümkün olduğunca makinelerin ürün özelliklerini, diğer kullanıcıların yaşadıkları sıkıntıları veya pozitif yorumlanan noktalarını paylaşmaya çaışıyorum ki kendi değer yargılarınızla bir karar verebilesiniz.
   Kaldı ki ben evimde Delonghi EC270 kullanıyorum hala. Giriş seviyesi bir makine. aldığımda en ucuzun bir üstüydü ve Türkiye’de çok da fazla seçenek yoktu. Yurt dışında getirtmek de bu kadar kolay değildi. Neredeyse 10 yıl oldu alalı ve hala iş gördüğü için değiştirmedim. Zaman içinde portafiltre filtrelerini değiştirdim sadece. Ama artık 10 yıl olunca ister istemez birgün beni yolda bırakırsa diye alternatifleri de takip ediyorum. Breville ve Sage ürünlerinin hem malzeme kalitesi hem de çıktıları oldukça iyi görünüyor. Bir iki münferit yorum dışında negatif yorumlara çok rastlamazsınız. 54mm portafiltre kullanırlar. Bu marka için şu iki ürüne bakın derim
   https://mokapota.com/urun/sage-bes810bss-the-duo-temp-pro-espresso-machine-silver
   https://mokapota.com/urun/sage-ses500bss-bambino-plus-espresso-makinesi-1600-w-paslanmaz-celik
   Gaggia ise classic serisinde 58 mm portafiltre kullanır ki bu profesyonel portafiltrelerle aynı ölçüdür. Gayet de iyi sonuç verir. Malzeme kalitesi hemen hemen sage kadar iyidir ama sage/breville malzeme kalitesinde bir tık üsttedir, 58mm ise 54mm’ye göre bir tık üsttedir. Gaggia Classic pro ise oldukça iyi malzeme kalitesi ve çıktı sunar fakata fiyat bütçenizin üstündedir.
   GAggia classic : https://mokapota.com/urun/gaggia-classic-ri9403-11-espresso-makinesi
   Delonghi de ise EC685 başlangıç için iyi bir üründür ancak 51 mm portafiltre sunar. Ev için yeterli bir çaptır bu ama 4-5 yıl kullanım sonrasında gözünüz bir üstlere kayabilir.

   Portafiltrede çap genişedikçe çıkış basıncı için gereken ilk güç ihtiyacı da artar. Bu noktada makinenin kalitesi oldukça önemli hale gelir.
   Ancak öte yandan yüzey genişlediği için aynı çıktı basıncıyla daha ince öğütmelerde problem yaşamadan espressonuzu hazırlarsınız. Dar çapta belli bir incelik altında çıkış basıncı yetersiz kalabilir.
   Ayrıca portafiltre yükseklilikeri hemen hemen aynı olduğu için geniş 51 portafiltrede maximum 15 gram kahve kullanabilirken 58mm portafiltrede 19 grama kadar çıkabilirsiniz.
   Sizi düşünmeye sevk edecek bu detayı atıp çekiliyorum :)

   Öğütücü için de şu yazımı okuyabilirsiniz
   https://mokapota.com/kahve/kahve-ogutucu-kahve-degrimeni-inceleme-ve-tavsiyeler/22638

   Sevgiler

 67. Öğütücü yazınızı da okuyarak emin olmuştum wmf den öğütücümü aldım kahve makinemi de 685 olarak seçtim siparişlerini verdim güzel indirimler yakalayarak toplamda 1900 e geldi :) çok teşekkür ediyorum size çok yardımcı oldunuz.

 68. Ömer bey merhabalar. Önerileriniz ve araştırmalarım sonucu amazon almanya üzerinden EC685 ve melitto molino öğütücü aldım. 3 ekimde verdiğim sipariş 15 ekimde kapımdaydı. Bana toplamda 1450 tl ye mal oldu. Size teşekkür etmek istedim. Ayrıca şimdi farkediyorum ünlü markalar gold ismi altında bize kaliteli nescafe diye yanmış kahve içirmişler. Ethiopia Yirgacheffe ye bayıldım. Bu tonlarda başka kahve çekirdeği önerebilir misiniz? Yazılarınızı ilgiyle takip ediyor ve devamını bekliyorum. Sevgiler…

  • Özgür Bey Merhaba,
   Makineleriniz hayırlı olsun güzel günlerde kullanın. Şu kahveyi alın demem çok doğru olmaz. Zamanla bir damak tadı oluşturmanız gerek bunun için bulabildiğiniz kahveleri deneyin ama bir daha aynı kahveyi bulmayı beklemeyin. Zira nitelkli kahve üreticileri küçük lotlar halinde kahveyi ithal edip o çekirdek için özel kavurma yaparlar. Aynı çiftlikten bir sonraki sene gelecek ürün bile aynı tatta olmayabilir. bu işin güzel tarafıdır zevkini çıkarın. Elbette beğenmediğiniz lezzetler olacak ama bu da beğendiklerinizin daha önce çıkmasını sağlayacak. Etiyopya’da o kadar farklı türde çekirdek ve lezzetler var ki inanın hepsi ayrı bir deneyim. Bir de dünyanın kalanını düşünün. Çıktığınız yol hayırlı olsun :)) Hoşgeldiniz.
   Sevgiler

 69. Merhaba Omer Bey,

  SAGE BES875_BSS THE BARISTA EXPRESS KAHVE MAKİNESİ ni tavsiye eder misiniz ? Bu makineyle ek bir urun masrafina ihtiyac duymadan cappuccino,latte,machiato,mocha vb. kahveler yapmak mumkun mudur?

  • Necati Bey Merhaba,
   BES875 espresso ve süt bazlı bütün içecekleri hazırlayabileceğiniz oldukça kaliteli ev için ideal ürünlerden biridir. (sadece filtre kahve yapamazsınız)
   Sadece combo ürün yerine espresso makinesi (BES920 dual boiler veya BES840 single boiler) ve öğütücü (BCG600 veya BGC820 PRO) ayrı almak daha mantıklı.
   Böylece mekaniklerden biri arızalanırsa diğerinden yoksun kalmazsınız. İleride değiştireceğiniz zaman da önce tükeneni değiştirirsiniz.
   Ama BES875 evi için güzel makinedir
   Sevgiler

 70. Omer bey tekrardan merhabalar ben evde iyi bir espresso ve iyi bir latte icmek istiyorum. Yazilarinizi herbirini en az 3 defa okumusumdur. Makine olaraka bitceme gore sage bes 810(simdilik pahalli halen bana gore) veya bi tik daha uygun olan delonghi 685.r almak istiyorum. Ama kafama takilan su soru var latte yapmak icin basarili olabilecekmiyim bu makinelerede sanki latte borulari sutu kaymaklastirmak yerine kopuk yapiyor gibi(cappuchino tarzi) bir izlenim yaratti bende. Sizce latte icin en iyi secim ne olabilir? Tesekkurler simdiden

  • Kenen Bey Merhaba,
   İki makineden hangisi derseniz profesyonel makinelere en yakın sonucu veren Sage derim, ama bütçe benim olmadığı için derim :)
   Latte için köpük hazırlamak makinenin yanında biraz da bireysel beceri gerektiren ve zamanla oturan bir konu. süt çubuğunu süt potunun derinlik olarak neresinde tuttuğunuz, ne kadar süre köpürttüğünüz süt potunun makineyedeki süt çubuğuna uygunluğu (dibine kadar oturabilmeli) büyük potlar delonghi için bu sorun olabiliyor zaman zaman. Bunları da göz ardı etmeyin derim
   Sevgiler

 71. Merhaba öncelikli ilginizden dolayı teşekkür ederim.

  delonghi 685 almaya karar verdim. Fakat sipariş edecekken 3 model çıktı; EC685.BK – EC685.R – EC685.M
  bunların birbirinden farkı nedir. Veya başka daha var mı ? EC685.BK MODELİ BİR TIK DAHA PAHALI.

 72. Cevap için teşekkürler. Delonghi 685 cihazını sipariş vereceğim fakat bazı yerlerde okuduğum kadarıyla tamper ve basınçlı sepetin pek tatmin etmediği söyleniyor. Türkiyeden sipariş edebilecek şekilde öneri de bulunabilir misiniz ?

  • Merhaba Mehmet Bey
   Eğer öneriden kastınız makine ise direkt gidin şu marka model alın gibi bir öneride bulunmuyorum. Etik de olmaz zaten bu. Bu sizin kararınız olmalı. Yazıyı okuduysanız makineler hakkındaki fikirlerimi görmüşsünüzdür. Yazıdaki bütün ürünler Türkiyeden alınabiliyor zaten ama bazılarını yurtdışından almak daha ucuza geliyor. Ürünlerle ilgili sorularınız varsa onu yanıtlamaya çalışırım seve seve.
   Sevgiler

   • makine tavsiyesi değil hocam. Delonghi 685 için tamper ve basınçsız sepet tavsiyesi istiyorum. Bir de yorumunuzu merak ediyorum. Gerçekten çok fark ediyor mu? Makine de gelen tamper ve sepet tatmin etmiyor mu

    • Mehmet Bey Selamlar,
     Eğer naked filter merakınız varsa daha profesyonel makinelere yönlenmenizi tavsiye ederim.
     EC685 neticede ev için giriş seviyesi makinelerden. 51mm portafiltre kullanır.
     Naked filter için 54mm üstü tercihen de 58 mm portafiltre kullanan makineler daha doğru bir seçim olacaktır.
     Bir de alacağınız makineye göre naked filter bulabileceğinizden emin olun. Bir çok makine zira basınçlı filtreyle geliyor.
     Tamper için tek ihtiyacınız ise, düz bir yüzeye sahip olan portafiltre çapınızla uyumlu metal bir tamper. Bunlar sağlandığı taktirde marka modelin çok da önemi yok gerisi dizayn ve zevk meselesi
     Sevgiler
     Sevgiler

 73. ömer bey merhabalar bugune özel sage ses 875 bks özel indirimde yuzde 40 gibi bir indirimi var amazon uk de sizce fiyat performans acısından alınabilirmi tesekkurler. bu urun tavsiye listenizde olmadıgı için sorayım dedim benzeri var sizin tavsiyelerde simdiden tesekkurler

  • Kenan Bey Merhaba, oldukça güzel bir fiyata düşmüş. Ürün zaten başarılı yüksek kaliteli bir ürün. Siyah rengini bu fiyatlara bulmak da kolay değil. Gri renginin TR fiyatı 5000 lira civarı size yarı fiyatına gelecek neredeyse.. Hayırlı olsun şimdiden:))

 74. Omer bey cevap icin cok tesekkur ederim. Son olarak urun yorumlarina baktigimda su filtresi ile ilgili cok sikayet gelmis filtrenin sadece sage firmasindan temin edildigi 3 ayda bir degistirilmesi gerektigi ve her degisimde 14 pound gibi bir masraf cikardigini yazmislar. Birde bu tip makinalarda temizligin cok onemli oldugu dikkatli bir temizlik yapilmadigi zaman urun omrunun cok kisaldigi gibi seyler yaziyor. Bu konudada yorumunuzu alirsam cok memnun kalacam

  • Kenan Bey Merhaba,
   Bu tip filtreler daha çok sert suya sahip Avrupa ülkeleri için. Bizim ülkemizde musluk suları dahil genelde yüksek bir sertlik yok. Zaten artık filtresiz musluk suyu kullanan da pek kalmadı. Bir çok kişi zaten damacana su kullanıyor. Kartuşların muadillerini bulmak mümkün ama kartuş değiştirmeseniz de kullanıma devam edebilirsiniz.
   Sevgiler…

 75. Merhaba Ömer bey Sage bes 810 ile lelit pl81T makineleri arasında tercih yapamadım karşılaştırdığınızda arada nasıl farklar var öneriniz nedir

  • Bayram Bey Merhaba,
   İki Ürürn arasında segment ve ciddi fiyat farkı var. Karşılaştırmak için aynı kulvarda değiller
   Bes 810 ev tipi bir makine 54mm portafiltreye sahip, PL81T ise daha çok profesyonel makinelere yakın bir ürün 57mm portafiltre var. Profesyonel makineler 58mm kullanıyor. Neden 58 yerine 57 mm tercih ettiklerine bir türlü anlam veremiyorum açıkçası. İki üründe de PID var. Letlitte ayrıca shot timer gibi fonksiyonlar da yer alıyor. Özetle Bütçe ve bakış açınız önemli kararınız için.
   Ev için iki ürün de gayet yeterli sonuçlar verir. Ama dediğim gibi profesyonel makinelere yakınlığıyla lelit bir tık üstte kalıyor zaten fiyatı da öyle
   Sevgiler

 76. Omer bey merhabalar
  son onerdiginiz urun breville kapsullu bir makinami ben biraz inceledim kapsul gorselleri var. Biraz bu makina hakkinda filtre-espresso-kapsul hakkinda bilgi verirseniz cok memnun olcam
  Breville hepsi bir arada guzel gozukuyor ancak su kiyaslamayi ben yapamadim. Sage bes 810 gibi bir klasikmi yoksa boyle biseymi? Kiyas ederseniz sevinirim. Birde bu makina komple plastik bir makinaya benziyor kahve kalitesini cok bozmazmi plastik?simdiden tesekkurler.

  • Kenan Bey Merhaba,
   Ürünü bilgileri ile birlikte yazıya ekledim. Ben klasik yanlısıyım ama evde bir tezgahı kahve makinelerime ayırdığım için bu böyle. Bir çok kişinin tezgahında iki üç makine için yer yok. Dolayısıyla yeriniz varsa klasik bir makine yoksa bu tip bir ürüne yönelebilirsiniz. Plastik olan dış yüzeyi dış yüzeyin kahveye bir etkisi yok sadece şık görünüm doğal olarak dayanıklılık ve çizilme direnci var. Bu nedenle genelde mutfaklarda inox ya da çelik ürünler tercih ediliyor. Ama Brevill oldukça kaliteli ürünler üreten bir firma bu nedenle kullandıkları malzemenin kalitesinden yana benim bir endişem yok.
   Sevgiler

   • Portafiltre 53 mm, ön ıslatma yapıyor ve filtre sepeti 5-6 gr daha büyük… Aynı fiyattaki diğer ürünlerle karşılaştırınca öne çıktığını düşünüyorum… Amacım evde iyi kremalı bir espresso ve türevlerini yapmak…

    • Selamlar Sabri Bey,
     Teşekkürler bilgi için şimdi biraz daha net yönlendirme yapabilirim.
     Filtre sepeti 5-6 gram daha büyük değil aslında standard ev tipi 51mm portafiltreli makineler 14-15 gram iken Gaggia Carezza Deluxe 16 gram kapasiteli.
     İki tip portafiltre ile geliyor basınçlı ve basınçsız. Makinede PID bulunmuyor ek bir valf ile filtre ağzında kalan atık suyu dış hazneye alabiliyor. süt köpürtme başlığı pek başarılı değil.
     Benim gördüğüm şu anki fiyatlar ise 1400-1500 TL arasında

     Giriş tipi makinelere göre bir çok artısı var ama orta segment için alternatifleri de yok değil. Amazon İngiltere’den alınabilecek Sage bambino ve BES810 modelleri PID içeriyor ve 54mm portafiltreye sahip çok daha profesyonel süt köpürtme sağlıyor. Elbette biraz daha pahalılar ama yine de Türkiye’ye göre oldukça iyi fiyata alınabiliyor. Ayrıca Amazon italya’dan alınabilecek Gaggia classic 58mm portafiltre sunuyor (Türkiye’de de 150-200 TL farka bulmak mümkün) Yine gaggia classic new ise 58mm portafiltre, PID ve oldukça iyi bir süt köpürtme performansı sunuyor ama biraz daha yüksek bir fiyata sahip. Lelit makineler kısmen daha uygun fiyatlı ve 57mm portafiltre ile geliyor.
     Acele karar vermeyin biraz daha araştırıp bütçenizin en iyi karşılığı olduğuna inandığınız makine ile ilerleyin derim.
     Sevgiler

     • Ömer Bey… Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim… Kafam karıştı… Önerdiğiniz makinelerin fiyatı da biraz yüksek… Elbette aynı şey değil ama bu durumda insanın aklı tam otomatik makinelere kayıyor… Yazdığınız gibi… Galiba acele etmemek en iyisi… SevgiLer…

       • Selamlar Sabri Bey,
        Bu makinelerin fiyatı çok çok daha yüksek… Dediğim gibi biraz daha araştırıp fikirlerinizin olgunlaşmasıı beklemenizde fayda var.
        Clio diye başlayıp, ek paketlere yönelip, sonra o kadar vermişken bu kadar daha vereyim diyerek audi’ye ulaşma yolunda görüyorum sizi, bütçeniz varsa elbette bu hiç sıkıntı değil.
        Fiyatlarla ilgili çekincenizi dile getirdiğiniz için yazıyorum bunu yanlış anlamayın lütfen.
        Sevgiler

        • Teşekkürler Ömer Bey… Bu yazışma benim için oldukça yönlendirici oldu. Makineye karar verince ya da makineyi aldığım zaman size haber vereceğim… Belki bir gün beraber bir kahve içeriz… SevgiLer…

          • Şimdilik SİEMENS EQ 6 Plus tam otomatik bir makine aldım Ömer Bey… 10 gündür kullanıyorum… Kahve konusunda teorik olarak kendimi iyice geliştirip manuel makinelere öyle başlamak istiyorum… Sevgiler, saygıLar…

  • Kenan Bey Merhaba,
   Yazı ve diğer yorumlarda iki üründen de sıkça bahsediyorum, beni birebir karşılaştırma algoritması gibi düşünmeyin lütfen.
   Sizin çekincede kaldığınız nokta nedir bunu paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışayım.
   Sevgiler

 77. Ömer bey bize cok yardimci oluyorsunuz bilmeden bir kusur yaptiysam affoluna lutfen. Cekincem su yonde Karar vermekte cok zorlandim almisken bir kere alayim diyorum. Performans konusunda sikinti yasiyorum ozellikle latte ve espresso sevdigim icin bu konuda en performansli hangisidir diye sizden yardim bekliyorum. Bazi makineler espressoda iyi ama latte buhar basincinda kotu oluyor sikintim o yuzden. Gaggia ve sage markalari arasinda kaldim. Tekrardan tesekkurler

  • Estafurullah Kenan Bey kusur ne demek, yazdıklarımı bir kamu spotu olarak düşünün;)
   iki ürün karşılaştırılmaya kalksa gireceğiniz detay seviyesine bağlı olarak bundan yeni bir yazı bile çıkar. Eğer bana sizleri yönlendirmem için doneler verirseniz çok daha verimli bir yorum alanı oluşur. Bunu söylemek istedim sadece sizin nezdinizde.
   Gaggia new classic’in “new” olarak yenilenmesinde en dikkat çeken nokta süt köpürtmedeki değişiklik diyebilirim. Bir önceki serde ev tipi makinelerde gördüğümüz plastik siyah uçlu köpürtücü kullanılmıştı, new modelde ise profesyonel makinelerde olan ince çift çıkışlı çubuk kullanılıyor. Sage de ise ince çubuk köpürtücü var hep. Aralarındaki bariz farklardan biri portafiltre çapı. Gaggia 58mm portafiltre kullanırken BES810 54mm portafiltre kullanıyor. Malzeme, işçilik dizayn konularında sage bir tık önde. Latte performansında iki üründen de tatmin edici sonuç alırsınız. Bu arada bu ürünlere eke yeni çıkan Breville vcf serisine de bakmanızı öneririrm. Breville kullanıcılarının sesine kulakvermiş ve 58 mm portafiltreli bir ürün dizayn etmiş. Ürün yeni olduğu için hakkında tutarlı çok fazla yorum yok ama breville kalitesi ile 58mm bir ürün de dikkate almaya değer.
   https://mokapota.com/urun-etiketi/breville-vcf

   Umarım faydalı olabildim
   Sevgiler

 78. Verdiginiz cevaptan dolayi cok mutesekkir oldum. New clasic ile ilgili yazilariniz tekrar tekrar okudum ve PID konusuna cok onem verdiginizi gordum. New classic rı/9480 de PID varmi anliyamadim acikcasi bu konuda bilgi isteyecektim. Birde bunun yaninda sage bcg 820 kahve ogutucu alcam 58 mm portafiltre ile uyumlumudur onu soracaktim. Acikcasi yazarken bile mahcup oluyorum sizi cok mesgul ettigimden dolayi cok mutessekirim bu konuda size kalin saglicakla.
  Ha birde kitap cikarmissiniz onu nerden temin edebiliriz?

 79. Omer bey yorumumum eksik kalmis aliminyum kazan konusu en buyuk soru isareti cunku siz yorumlarinizda aliminyum olayina tamamen karsi oldugunuzu gordum ve aliminyum konusunda sayenizde bilinclendik bizde. New classicin aliminyum kazan olmasi sizce buyuk bir eksi yaratirmi?

  • Kenan Bey Merhaba,
   Alümintum kazanların iç yüzeylerinde bir koruma kaplaması yer alıyor. Ama tabi özellikle kireç çözme vb işlemlerde kullanacağınız solüsyon oldukça önemli.
   Sevgiler

 80. Ömer bey merhabalar sizi kesfettigim gunden beri gerek kahve adina olsun gerekse kulturel ve ekonomik amlamda cok seyler kattiniz bana cok tesekur ederim. Sitede bulunan kahve ile ilgili tum yazilarinizi keyifle okudum hatta yarisini 2. Defa okudum o denli keyifli yazilar. İlginiz muhtesimdi. En sonda bugunku black friday indirimde sage bes 875 almis bulunmaktayim sayenizde?. Aslinda gaggia new clasic ile sage arasinda kalmistim en son sizide baya mesgul ederek sage almakta karar kildim. Ancak ben kombo degilde sage bcg 820 ve sage bes 810 almak istiyordum. Ama istedigim fiyatlar bir turlu gelmedi. Artik yeter dedim sabirsizlaniyordum cunku bes 875 almis oldum?
  Urun geldikten sonrada burda deneyimlerimi paylasmak isterim selametle kalin?

 81. Merhaba suan ben de bi kahve makinasi alicam sizin yazinizdan da faydalanarak tesekkurler ama iki model arasinda anlayamadigim bi fark var ec685 R ve ec685 B.K tam olarak nedir fark?

 82. Merhaba, ben de yorumlarınızı dikkate alarak ec685 aldım.Kahve öğütücüm yok, hazır kahve alıyorum. Alırken dikkat etmem gereken birşey var mı? Evde önceden aldığım bir kahveyi sorunsuz hazırlıyordum, bir kafeden öğüterek daha taze olmasını amaçlayarak kahve satın aldım, aynı şekilde hazırladım fakat kahve neredeyse hiç akmadı.Alırken ince çekim yapılmamasını mı istemeliyim? Ne şekilde tarif edeyim? İnternetten kavrulmuş öğütülmüş kahve satın aldım aceba onda da sorun yaşar mıyım? Bu konuda bilginize ihtiyacım var.(Sıkıştırmayı çok az yapıyorum, sadece düzeltir gibi)

  • Sirin Hanım Merhaba,
   Kendinize ne olur işkence etmeyin. Ucuz da olsa bir öğütücü alın.
   Hem sorularınıza yanıt vereyim, hem de neden öğütücü almanız gerektiğinin gerekçelerini sunayım size,
   ya da en iyisi şöyle yapayım, bunun için kolay okunur bir yazı hazırlayayım. hem size cevap olsun hem de aynı sorundan muzdarip diğer okuyucularımıza.
   Yazı bir kaç saat içinde yayında olur. Yayınlanınca tekrar cevap yazarım size..
   Sevgiler

   • Almayı hedeflediğim yine tavsiye ettiğiniz öğütücü olan Delonghi kg 79 . Fakat şu ara çok fazla taksitim var, müsait olduğum zaman onu almak istiyorum.Çünkü başka bir öğütücü tavsiye etmiyorsunuz.Özellikle yazılarınızı dikkate alıyorum.Cevabınızı bekliyorum bu arada.:)

 83. Omer Bey Merhabalar,
  Mokapota’daki espresso Makinesi önerilerinizi icerir yaziyi okudum cok begendim. Gercekten aydinlatici bir yazi. İzniniz olursa bir kac sorum olacakti. Uzun suredir internette arastirma yapiyorum ancak kafamdaki espresso makinesini bulamadim.
  Aradigim ozellikler aslinda cok basit.
  Oncelikle malzeme kalitesi acısındandan ögüttüğüm kahveyi koyacagim bolumun alüminyum degil de celik olmasını istiyorum. Onun disinda kahvemi sade icitigim icin sut köpürtme aletlerine gerek duymuyorum. 15 bar klasik basinc ideal. Double shot yaparsa ne ala😊 ancak bu kadar basit niteliklerde guzel bir makine bulamadim. Sizin oneriniz nedir acaba? Geri donus yaparsaniz sevinirim. İyi gunler dilerim.

  • Utku Bey Merhaba,
   Maalesef portafiltrelerin alaşımlarında kullanılan materyaller üreticiler tarafından tam olarak paylaşılmıyor.
   Bir çoğunda alüminyum alaşımı var, malum çok satan telefon modelinin arka kapağı bile alüminyum ama alaşım oranlarını bilmek çok mümkün değil.
   Gözünüze kestirdiğiniz bir iki modelin müşteri hizmetleri ile görüşerek bilgi isteyebilirsiniz, ama cevap alabilir misiniz çok emin değilim :(

   Öte yandan öğüttüğüm kahveyi koyacağım yer derken portafiltre değil de süzgeçten bahsediyorsanız bilgi konusunda onlarda da aynı durum var fakat bu sefer bir çoğu paslanmaz çelik.
   Ev tipi modellerin neredeyse %90’ı 15 bar basınç sağlıyor. Ama açıkçası bu da hikayeden ibaret çünkü 15 basınç çıkış basıncı değil pompa basıncı. Portafiltre ağzında ideal çıkış basıncı 9-10 bar olmalı. Bunu sağlayan makine isterseniz üstünde basınç ölçer barındıran makinelere bakın derim. Espresso makinelerinde tek shot veren sadece kapsül makineler, portafiltreli makinelerin hepsinde double shot var.
   İstekleriniz makinelerin bir çoğu karşılıyor aslında, neden bulamadığınızı makine bazında paylaşırsanız belki daha detay yardımcı olabilirim.
   Sevgiler

 84. Ben bir öğrenci olarak evime uygun fiyatlı bir makine almak istiyorum hiç kutusu açılmamış ikinci el delonghi ecp 3121 buldum fiyatı gerçekten çok cezbedici ancak ben latte yapmak istiyorum siz latte kreması yapmak için uygun olmadığını yazmışsınız aklıma takıldı size danışmak istedim (profesyonel olarak art yapmak niyetinde değilim lezzeti yerinde olsun bana yeter) sizin tavsiyeniz nedir

  • Erhan Bey Selamlar,
   Yazıda da bahsettiğim gibi bu makinenin süt köpürtücüsü cappuccino için uygun. Latte için microfoam köpük gerekir ki bu makine onu sağlamaz.
   Sormak istediğiniz hiç mi sağlamaz ise evet hiç sağlamaz.
   Öte yandan cappuccino sizin ihtiyacınızı karşılayabilir belki, daha önce denemediyseniz dışarıda bir cappuccino deneyin, hiç mi olmaz diye bir de kendinize sorun.
   Sevgiler

 85. Ya üstad sen ne melek gibi adamsın, profil de yazdığın gibi cevap vermeyi anlatmayı seven biri.. Kaç eve kaç iş yerine kaç mideye kaç jazz müzik çalan odaya girdin haberin var dimi🙏😊🚴‍♀️
  Alla razı olsun demesem çatlarım.
  Ben 37 yaşında bi kardeşinim. Eski insan kaynakları çalışanı şimdilerde barista eğitimi alıp yeni mesleğe girmeye çalışan sıfır km ama herşeyi layıkıyla yapmak ahlak sahibi olmayı kanun bilen biriyim.
  Evime ya delonghi 685 yada 3531 yada elektrolucx e111 miydi adı 3 ünden birini almak isterim. Evde kahve içmem kolay kolay yaz hariç. Kışın kafelerde tek oturup demlemek isterim.
  Hediye olan süt kaynatıcı 300 ve 700 lük 2adet. 1 adet latte art çubuğu hediye geldi yine.. Sizde varmı varsa başka ürün siteden satın alırım. Tamper vs.. Şimdi amacım evde onlarca sütü rezil ede ede fincan tutmaktan tutundan, latte arta kadar alışkanlık elde etmek.. 1 ay içinde biyere başlama durumu var. Evde dr ailem arada içer.. Eminim en iyiai 685 dyeceksıniz ama velevki 600 tl olan şuan e ticaret sitelerinden oşan elektrolux mü alayım 3531 imi? Yokmkardeş hiiiç girme bastır 1450 tl yi bikere al 685 mi dersiniz?
  Öğütücü linki çalışmıyor bi ara delonghi öğütücü önermiştiniz 285 miydi model hatırlamadım.. Tchibo mu alalım.. İllaha evde barista olmayacağım ama sonucda düşül model ve fiyattakiler zora sokarmı?

  Saygılarımla
  Murat Güneş

  • Murat Bey Merhaba,
   Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim, mutlu ettiniz beni.
   Baristalığı hobi değil de meslek edinme niyetinizin olduğunu belirttiğiniz için bahsettiğiniz makinelerin size bir faydası olmayacağını çok net söyleyebilirim.
   Bilgi kapitalizmin en büyük silahı :) Öğrendikçe ayrıştırmayı da öğreniyorsunuz. Ayrıştırdıkça özelleştirmeyi, özelleştirdikçe de tutkunuzu perçinliyorsunuz.
   Kısa kesmem gerekirse bu ürünleri alır 5-6 ay mutlu olur ondan sonra yenilerine bakmaya başlarsınız.

   Biraz da enstrüman çalmak gibi bu. Gidip çok kötü bir gitarla gitar çalmaya başlarsanız müzikten gitardan soğursunuz. En kaliteli gitarla başlangıç yaparsanız da o gitarı yapan zanaatkara ayıp etmiş olursunuz. En kaliteli gitarın keyfini almak farkını ayrıştırmak için onu çalmayı da iyi biliyor olmak gerek. Öte yandan bir gitar virtüözüne domates kasasından gitar yapıp verseniz o yine de size bir müzik ziyafeti yaşatır.

   Elbette bunları meslek edinmeyi düşündüğünüz için yazıyorum, zira sizin ilerlemeniz çok çok daha hızlı olacak. Öte yandan benim evimde hala emektar ec270’im var. İşimi görüyor, baristalığıda meslek edinmediğim için biraz da kullanmayı bildiğim için o beni idare ediyor ben onu. Ama gözüm de dışarıda tabi:))

   Normalde doğrudan gidip şu ürünü alın demem ama sizin ihtiyacınız olan süt köpürtmesi ve portafiltresiyle profesyonele yakın ürünler. Burada da çok fazla alternatif yok. 58mm portafiltre sunan Gaggia new classic, Breville vcf serisi öncelikli olmak üzere plase olarak 57mm portafiltreli lelit ürünlerine bakmanızı öneririm. Plase olarak da 54mm portailtreli sage’ler var. Yurt dışı linklerini aşağıda paylaşıyorum. Bir inceleyin sorunuz olursa ben buradayım.
   Breville vcf serisi –> https://mokapota.com/urun-etiketi/breville-vcf
   Sage BES810 –> https://mokapota.com/urun/sage-bes810bss-the-duo-temp-pro-espresso-machine-silver
   Sage SES500 Bambino –> https://mokapota.com/urun/sage-ses500bss-bambino-plus-espresso-makinesi-1600-w-paslanmaz-celik

   Gaggia Classic –> https://mokapota.com/urun/gaggia-classic-ri9403-11-espresso-makinesi
   Gaggia New Classic –> https://mokapota.com/urun/gaggia-new-classic
   Lelit –> Türkiye’de daha ucuz :)

   Sevgiler

 86. Merhaba önceden ev arkadaşımı Delonghi bco264 kombo makinesini kullanıyordum. Toy vakitlerimde muazzam bir cihaz sanıyordum. Lakin arada bir sene geçti ve ürünün ne kadar kötü olduğunu fark ettim. Evde kahvemi bile kendim kavuruyorum ama artık o makineyi kullanmıyorum dolayısıyla v60 vs yapabiliyorum. Size sormak istediğim 1200 1600 Tl arası (Amazondan da olur) önereceğiniz espresso makinesi var mıdır. Yazıdakilere baktım ama hala emin olamadım. Malzeme kalitesinden öte vereceği basıncın doğru basınç olduğunu nasıl anlayacağım veya bileceğim? Kısacası doğru espresso için hangi makineyi önerirsiniz? (Diğer gerekliliklerin tamamlandığını varsayalım )

  • Abdullah Bey Merhaba,
   Doğrudan ürün önermeyi doğru bulmuyorum. Çıkış basıncı sizin için önemliyse bunun için üzerinde basınç göstergesi olan bir modele yönelebilirsiniz.
   Sage, Breville ve Lelit modellerinde rastlamak mümkün. Portafiltre 58mm olsun derseniz Gaggia new Classic ve Sage VCF serisi (https://mkpt.link/vcf) odağınızda olmalı (lelit 57mm).
   Bu gözle bir ürünleri inceleyin. Desteğe ihtiyacınız olursa ben buradayım
   Sevgiler

   • Cevabınız için teşekkrüler. Yani aslında demek istediğim direkt bi üründen ziyade çıkış basıncı kaç olmalı ki doğru demlenmiş bir espresso olsun. Ben ona göre alayım makineyi. Bu arada zaten günlerdir gözüm breville vcf125x’de idi zaten. Bu arada ben bu ürünü alsam 272 euro olarak gözüküyor. Vergisi ship ücreti falan bir şeyi yok doğru mu anladım. Normalde amazon vergi için de bi kapora alıyor diye biliyordum. Teşekkürler.

    • Selamlar Abdullah Bey,
     çıkış basıncı 9-10 bar olmalı, Breville, Gaggia ve Lelit bunu sağlayan ürünler. Ayrıca üstünde basınç ölçer olan modelleri de var. Ama segment ve fiyat artıyor doğal olarak. Bu ürünlerde anlık basıncı ölçüp extraction’ı öyle başlatabilirsiniz.Evet son dönemde Amazon depozitoları biraz yüksek almaya başladı. İngilterenin Brexit Bizim de malum durumumuz nedeniyle oluşabilecek farklılıklarda risk almamak için diye tahmin ediyorum. Her halukarda AB ülkeerinden alacağınız küçük ev aletleri içi %18 gümrük ücreti uygulanır + gümrüğe sunma ücreti vs gibi ufak ücretler üstüne eklenir. Benim deneyimlerimde beklediğimiz altında gümrük vergisi çıktı, 2 ay sonra sonra Amazon’dan iadeyi aldım. Videoda bahsettiğim öğütücüden 24 pound olarak alınan depositodan 19 pound’unun iade geldiğini belirtmeliyim.
     Sevgiler

 87. Merhabalar öncelikle bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler az bilinen kahve makineleri hakkında bu kadar aydınlatıcı olmanız gerçekten bizler için çok önemli benim bir sorum olacaktı giriş seviye bir espresso makinesi almayı planlıyorum iki makine arasında kaldım öncelikle electrolux un yaygın olarak satılan easypresso ve krupsun opio steam modeli ikisininde yaygın servisi var sanırım ikisi de latte yapmıyor krups ile ilgili çok yorum göremedim ama tefal olması güvence veriyor ve daha şık bir de gaggia viva style var ancak servis ve aliminyum kazan sıkıntılı duruyor sizce orta vadede kullanmak için hangisi daha mantıklı?

  • Merhabalar,
   Açıkçası ikisi de giriş seviyesi ve asgari ihtiyacı gidermeye yönelik üretilmiş ürünler. birinin diğerinden baskın bir yanı yok. Dizayn ve şık görünüme odaklanın derim.
   Öte yandan iki ürün de oldukça eski dizayna sahip. Fiyatlarına baktığımda ise fayda maliyette (özellikle parça kalitesi) ederinin üstünde fiyatlamaları var.
   Bu da kur oynaklığı vb nedenlerle oluşan bir distribütor koruyucu kalkanı gibi düşünebilirsiniz. Orta segment bir ürüne yönelmek hatta yurtdışı alternatiflere bakmak bütçenize göre daha kaliteli ve daha kalıcı bir makine edinmenizi sağlayabilir.
   Sevgiler

 88. Öncelikle ilginiz ve dönüşünüz için
  çok teşekkürler bende bütçemi biraz daha zorlamaya karar verdim delonghi lere dönmeye karar verdim ecp3551 ve eci 341 destinayı hemen hemen aynı fiyata buluyorum ikisi arasında biri latte yapıyor diğerininde kazanı daha iyi sanırım orta vade için hangisi mantıklı ben biraz daha distina tarafındayın daha estetik ama latte de güzel bir içecek birini sipariş edeceğim garanti açısından Türkiyeden alacağım

  • Merhabalar,
   Latte konusuna çok takılmış görüyorum sizi. Şunu çok net söyleyeyim ki karton kapalı bartakta bir cappuccino bir de latte deneyen kişilerin büyük kısmı bu ikisini birbirinden ayıramaz. Zira iki içeceğin arasındaki fark cappuccino’nun biraz daha kalın kabarcıklı süt ile yapılması. Microfoam latte art ile uğraşıyorsanız olmazsa olmazlardandır. Sorunuza gelince iki makine de cappuccino için süt hazırlıyor. Ama eci341 bir üst segment ürün. Malzeme kalitesi daha iyi, özellikle gövedede plastik kullanımı daha az.
   Sevgiler

 89. Çok teşekkür ederim benimde seçimim o yönde olacak makinemi sipariş edeceğim yönlendirmeniz için tekrar çok teşekkürler

  • Zeyno Hanım Merhaba,
   İlginç bir ürün bu. ALDI ürkiye’deki Migros gibi bir süper market grubu ve onların ürettirdiği bir espresso makinesi. Üstünde ihtiyaçlara odaklanıp çok doğru çalışılmış giriş seviyesi bir ürün olduğunu söyleyebilirim.
   Bir çok markanın orta segmentiyle de yarışacak bir ürün. Özellike üstündeki basınç göstergesini üst modellerde ancak görebiliyoruz. Kullanıcı yorumları da oldukça başarılı bir ürün olduğunu gösteriyor. Burada şu dikkatten kaçmamalı, bu giriş seviyesi iyi çalışılmış bir ürün, dolayısıyla çok büyük beklentilere sahip olmamak gerek. Ama iyi iş çıkardığı kesin. Fiyat performansta da oldukça iyi bir noktada. Giriş seviyesi ev tipi makinelerin çoğunda gördüğümüz 51 mm portafiltre kullanıyor ve single/double shot filtreleri ile geliyor. Süt köpürtme performansından da bir çok kullanıcı memnun. Her süper market ürününde olduğu gibi, zaman zaman problemli üretimlere rastlansa da bunların rakamları oldukça düşük. Garanti süreci önemli değil diyorsanız, tercih edilebilir.
   Sevgiler

 90. Cevap verdiginiz icin cok tesekkur ederim başlangiç icin aliyorum bende garantisi olmucak evet ama alicam bugun fiyati uygun buldugum icin umarim bir sorun yasamam😊

 91. Ömer bey merhaba,
  Güzel kahve içebilmek için bir makine almayı düşünüyorum. Evde kullanacağım. Ben genelde sade filtre kahve ve espresso içiyorum ancak eşim sütlü ürünleri tercih ediyor. Açıkcası vakit kısıtımız ve biraz da tembellik sebebi ile tam otomatik bir makine almayı düşünüyoruz. Aklımızda birbirinden farklı 3 marka-model var. Müsait olduğunuzda yorumlarınızı ve tercihinizi paylaşabilirseniz memnun oluruz.
  1- MIELE CVA 5060 (ankastre)
  2- DELONGHİ ECAM 650.85.MS PRİMADONNA ELİTE
  3- JURA XS9

  Teşekkürler

 92. merhaba ömer bey, kahve aşıkları için bu güzel site için öncelikle teşekkürler,
  delonghi ecp 3531 ile delonghi bco411.b modelleri arasında kaldım, kombi ürünleri tavsiye etmediğinizi biliyorum. ancak filtre kahveyi de tüketmeyi sevdiğimiz için ve sabahları evden çıkmadan termosumuza alma fikri olduğundan dolayı, espresso makinesi almışken filtre kahvede yapması hoşuma gitti.
  asıl sorum bu iki modelin espresso ve süt köpürtücü yetenekeleri arasında fark var mı? öneriniz ve cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Samet Bey Merhaba,
   Samimi olmak gerekirse, iki makineyi ayrı ayrı alın diyerek başlayayım bir kere daha. Görünüşte iki espresso istasyonu arasında tek fark süt köpürtücü. İki üründe cappuccino için süt köpürtürken 3531 ek olarak sıcak süt hazırlama opsiyonu da sunuyor. Bu biraz micro foam’a yakın bir köpük ama microfoam değil. Öte yandan malzeme ve kalitesi hemen hemen aynı fakat iç aksamda 35.31 biraz daha iyi bir dizayn ve kaliteye sahip. Espresso makinesine portafiltreyi takarken güç uygulayacağınız için bu tip düşük kalite ve hafif ürünlerde makineyi de bir yandan tutmanız gerekir ki portafiltreyi sıkıca yerleştirebilesiniz. bco411 vb diğer kombo modellerde bu işi yaparken oluşan sarsıntının özellikle filtre kahve karafı makine üstündeyken veya doluyken biraz problem yarattığı yönünde yorumlar da var.
   Karar sizin
   Sevgiler

 93. Merhaba, su anda 2.500 tl ye satilan gaggia ri9480/11 new classic pro ve breville bambino plus i karşilastirabilirmisiniz? Tsk.

  • Selcuk Bey Merhaba,
   önemli farklardan bahsedeyim, gaggia classic pro 58mm portafiltreye sahipken bambino 54mm portafiltre kullanıyor. 58mm profesyonel espresso istasyonlarında kullanılan portafiltre ölçüsü.
   Öte yandan bambino PID özelliğine sahip ama gaggia classic pro’da nedendir bilmiyorum bu özellik yer almıyor. PID özelliği espresso espresso extraction’ı esnasında ısının dalgalanmadan sabit kalmasını sağlayan bir özellik ve tat için önemli etmenlerden biri.
   GAggia classic pro’nun breville/sage tarafındaki rakibi 58mm portafiltre kullanan vcf serisi. Bunlara da bir bakmanızı öneririm. (https://mkpt.link/vcf)
   iki makine de oldukça iyi bir işçilik ve malzeme kalitesine sahip. Profesyonel makinelerde kullanılan türden süt köpürtme çubuğu kullanıyorlar.
   GAggianın bir artısı ise 3 yollu selanoid valf. Bu valf sayesinde makinenin özellikle grup balığı ve portafiltrenin temizliği çok kolay yapılabiliyor. Espresso extraction’ı bittiğinde grupbaşı ve portafiltre içinde kalan basınçlı su bu valf ile alt hazneye tahliye ediliyor. Böylece portafiltreyi çıkardığınızda çamurlu bir görüntüyü görmeden tek vuruş ile içindeki kahve atığını temizleyebiliyorsunuz. Ayrıca bu özellik grup başını teömizlerken de oldukça faydalı. bu amaç için kullanılan tozlarla bu temizlik çok daha rahat yapılabiliyor. Bunlara ek bambino ve vcf serisinde 3 yollu selonoid valf yo ama espresso sonrası çamurlu bir başlık da görmüyorsunuz. Fakat temizliğe de dikkat etmek gerekiyor.
   Segment açısında gaggia bir üst model diyebilirim o yüzden karşılaştırma VCF serisi ile yapılmalı. Burada da karşımıza şöyle bir drum çıkıyor. GAggiada selonoid valf var, Breville de ise PID.
   Tercih sizin
   Sevgiler

 94. Merhaba Ömer bey
  Yurt dışından 2 adet makine hediye geldi
  Biri delonghi esam4500 diğeri delonghi 35.31 esam4500 kendi yapıyor. Ama Türkçe dil yok. Türkçe eklenebiliyormu. Diğeri 35.31 için çekilmiş kahvenin nasıl olması gerekiyor. Çekilmiş kahve alırken İnce çekilmiş mi kalın çekilmiş mi. Esam4500 ile ilgili yazmak istediğiniz şeyler olursa ve yazarsanız çok memnun olurum. Teşekkürler şimdiden

  • Ömer Bey Merhaba,
   Makineleriniz hayırlı olsun.
   ESAM 4500’ü şu yazımda anlatmıştım size yardımcı olacaktır. https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066
   Öğütme inceliğine gelince ince ve kalın diye sadece 2 tip öğütme yok maalesef. En düşük kalite değirmende bile 12-13 ayrı incelik ayarı var. Bu nedenle eğer dışarıda öğüttürecekseniz espresso için kullanacağınızı iletin lütfen. öğüttüreceğiniz yer profesyonel makineler kullanan bir coffee shop ise onların standart öğüttüklerinden çok çok daha az kalın bir öğütme isteyebilirsiniz. Makinenizin 51cm portafiltresi olan ev tipi alt segment bir makine olduğunu da iletmeyi unutmayın.
   Sevgiler

   • yorumlarınız için teşekkürler. esam4500 kullanım kılavuzunda bulamadım. sıcak su dağıtıcısı ile manuel süt köpürtme yapılabiliyormu. çok video seyrettim ama bu özellik var mı yok mu bulamadım.

    • Merhaba,
     Sıcak su dağıtıcısı, makineden doğrudan sıcak su almak veya süt haznesini su ile beslemek içindir. Maalesef manuel köpürtme yapamazsınız. Köpürtme işlemi seçtiğiniz ayara göre sadece süt haznesi ile sağlanabiliyor.
     Sevgiler

 95. Omer bey merhabalar ben 3 ay once amazon uk den sage bes 870 aldim. Ancak makineyi daha yeni calistirmaya basladim. Sorunum su makineden bir turlu basinc alamiyorum. 1-17 arasi kahve ogutucu derecesi var 8-10-12 denedim hic basinc alamadim. Sonrasinda 3 ve 2 denedim ondada ibre ceyrekten daha az cikti ve sure cok kisa. Nerde yanlis yapiyorum bu arada kahve cekirdeklerimi taze kavrulmus almistim ama 2,5 ay gecti uzerinden ondan olabilirmi? Nerdeyse 250 gram kahve harcadim ve halen beceremedim. Tamperlamada elimden geldigince duzgun yaptim. Ama ideal bir espressoya bir turlu ulasamadim

  • Kenan Bey Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Yaşadığınız problemi biraz daha açmanızı rica edeceğim sizden. Adım adım yaptığınız işlemleri makine açma düğmesine basma anından itibaren yazarsanız sevinirim. Basınç alamadım derken tam olarak neden bahsediyorsunuz, basınç göstergesi mi yükselmiyor, espresso çıkışında mı sıkıntı var. Makineyi açtıktan sonra bir iki dakika ısınması için beklemeniz gerekli buna dikkat ettiniz mi, buhar bölümü açık olabilir mi?
   Sevgiler

 96. Omer bey sage bes 875 calismasinda sorun yok sanirim ben yanlis anlattim. Basinc gostergesi basinc yetersiz olunca asagida fazla olunca yukarida ortada olunca ideal oluyormus kitapciginda oyle yaziyor. Oysaki ben gostergeyi depretemedim bile. Ogutucu kademesi toplam 18 kademe ben 8-10-12 denedim olmadi. 3-4 deneyince ibre biraz oynadi yerinden ama yeterli degildi. Burdaki sorum su ben ogutucu kademesinimi yanlis yapiuorum yoksa kahve tapmerlamayi yada kahve cekirdeklerini 3.nesil bir kahveciden aldim ama 2,5 ay oldu ondan dolayimi basarli olamadim?

  • Kenan Bey Selamlar,

   Bunun bir çok nedeni olabilir bunlardan biri de bayatlamış kahve, bir diğeri olması gerekenden as kahve kullanmak ve gevşek tamperlemek. Biraz daha ince öğütmeyi ve daha fazla miktarda kahve kullanmayı deneyebilirsiniz. Tamperlemede ise 15 kilogram baskı uğgulamanız gerekir. Bütün bunları denediniz ve sıkıntı devam ediyorsa çekirdeği değiştirin. Çok sanmıyorum ama makinede problem olma ihtimaline karşı son çare breville teknik destekten yardım almayı deneyin derim.

   Sevgiler

 97. Omer bey tesekkurler son olarak bu makinedeki ogutucuyu tanidiginiz icin sormak istiyorum 0-18 arasi ogutucusu olan bu makinede espresso icin ogutucu kademesini hangi araliklarda denemeliyim?

  • Kenan Bey Selamlar,
   Sage bu ürün için 8 ile başlayıp özelleştirmenizi öneriyor. Bunu kılavuzda da görmüşsünüzdür.
   Açıkçası direk şu ayarı kullanın diyemem, bu kahve çeşidi, miktarı ve tamperleme alışkanlığınıza göre değişken.
   Dünkü canlı yayının sonlarına doğru espresso makinelerinde lezzetli demleme yöntemlerinden bahsettik. bunu da bir seyredin derim
   https://mkpt.link/ccd4
   Sevgiler

 98. Ömer Bey Selam Aleyküm
  Giriş seviyesi için Ambiano 15 diye Avrupa’dan ithal kahve makinası mi yoksa Delonghi 35.31 fln mi önerirsiniz
  Bir diğer sorum İtalyan Marka Polti1000 Yanında öğütücü bulunan bir cihaz var, bilginiz var mi

  • Sezgin Bey Merhaba,
   Ambiano hakkında görüşlerimi Zeyno Hanımın sorusunda belirtmiştim, sayfada F3 tuşuna basıp ambiano diye arama yaparsanız cevabıma hızlıca erişirsiniz.
   35.31 hakkında da yorumlarım zaten yazıda var. Birinin TR garantisi var diğerinin yok. Delonghi yıllardır üretim yapıyor, ambiano ALDI marketleri için üretilen bir ürün.
   İki ürünün de giriş seviyesinde yorumları pozitif. Karar sizin olmalı.
   Polti 1000 ilk defa duyuyorum, daha çok ütü ve buharlı temizleme ürünleri üreten bir marka polti. Ürün linki paylaşırsanız bakayım.
   Sevgiler

   • Üstat bilgi paylaşımınız için teşekkürler. Ambiano fiyat olarak daha cazip olması hemde farklı bir deneyim için almak istiyordum, sizin bilgilerden sonra seçimim bu yönde oldu. Daha önce Delonghi kullanmıştım..İlk izlenim ve uzun süredir espresso yapmamış olmam ve el alışkanlığım gitmesine rağmen performansı gayet göz doldurucu geldi.Site içi bilgi paylaşımınız ve sorulara özenle cevap vermeniz konusunda ayrıca teşekkür ederim..

 99. Merhabalar, Breville / Sage Duo Temp Pro (BES810) makinasını almayı planlıyorum.
  Bu üründe latte art yapabilmemi sağlayacak şekilde süt kreması/köpüğü alabilir miyim?
  Bu sorunun dışında, bu makinayı mı yoksa Gaggia New Classic Pro’yu mu önerirsiniz? Fiyatları yaklaşık olarak aynı.
  Tabi bu seviyede başka bir makina önerirseniz buna da açığım.

  • Can Bey Merhaba,
   Bes 810’da microfoam alabilirsiniz.
   Ben önermeyeyim de, farkı söyleyip kararı size bırakayım.
   Gaggia new classic pro 58 mm portafiltreye sahip fakat PID yok. (58mm profesyonel portafiltre çapı)
   BES810 54mm portafiltreye sahip ve PID var.
   Breville yakın zamanda VCF serisi çıkardı aynı özellikler fakat portafiltre 58mm. Bu da bir alternatif. (https://mkpt.link/vcf)
   Sevgiler

 100. Kenan 3 Nisan 14:07
  Omer bey merhabalar tekrardan ben sage bes 875 makinede gunlerdir deneme yapiyorum. Makinanin calismasi sorunsuz kahve ogutme derecesi 12 den baslayip en son 2 ogutme derecesine kadar geldim. Ogutme derecesini dusurdukce daha basarili olmaya basladim (kotunun iyisi en azindan azda olsa krema cikiyor.)ancak halen cok basarisiz bir espresso iciyorum. Espressonun tadi halen cok eksi ve 20 saniyenin altinda 15-18 saniyede espresso yapimi tamamlaniyor. Buradaki sorum su benim aldigim kahve cekirdegi butik 3. Nesil bir kahve yerinden ve isletmenin kendine ozel hazirladigi bir blend(3 cesit kahve kullanmis.) sizce blend kahve oldugu icinmi homojen bir veya ideal bir espressoya ulasamadim? Cunku 3 farkli cekirdek acaba farkli fiziksel ozelliklermi gosteriyor? Simdiden bilgilendirmemniz icin cok tesekkur ederim. Bu arada makinenin teknik bilgi kisminda 5 noludan baslayip artirip veya eksiltin diyor ogutme icin. Son olarak ideal bir espresso icin onereceginiz kahve cekirdegi varmidir cok tesekkurler simdiden.

  • Kenan Bey Merhaba,
   Blend kahve olması genelde böyle bir probleme sebep olmaz, ama kavurma seviyesi etkili olabilir. Blend içindeki çekirdeklerden biri veya ikisi düşük kavurma profiline sahipse dediğiniz olabilir.
   Espresso’da biraz daha koyu kavurma tercih edilir, özellikle krema ve daha ince parçalanma için. Kahvenin 2,5 aylık olduğunu söylemiştiniz yanlış hatırlamıyorsam bir de düşük seviye bir kavurmaysa bu yaşanmış olabilir.
   Bir diğer konu kullandığınız kahve miktarı, olması gerekenden az kahve kullanıyor veya iyi tamperleme yapmıyor olabilirsiniz.
   Breville’in öğütme derecesi ile ilgili resme bakmak yerine kılavuzdaki yazanı okumanızı tavsiye ederim, resimde 5 gösterse de yazı da 8 der. (Orjinal kılavuz 9. Sayfanın hemen başı)
   https://www.sageappliances.com/content/dam/breville/uk/assets/miscellaneous/instruction-manual/espresso/BES875-instruction-manual.pdf

   “Setting the Grind Size
   The grind size will affect the rate of water flow
   through the coffee in the filter basket and the
   flavour of the espresso.
   We recommend you start at setting 8 and adjust
   as required.”

   Açıkçası ideal espresso için gidin şu kahveyi alın diyemem her üreticinin kavurma profili çekirdeğe göre çok değişkenlik gösteriyor. Bazı üreticiler espresso için vs gibi notlar düşüyorlar bunları deneyebilirsiniz.
   Sevgiler

 101. Omer bey cok tesekkur ederim. Bu arada mail sisteminiz yine bozulmus sanirim eskiden tum yorumlarinizi okumam icin anlik mail boldirisi geliyordu. Simdi yine gelmez oldu ben beni ilgilendirsin veya ilgilendirmesin tum yorumlarinizi okuyordum. Tekrardan aktif olursa memnun olurum.

 102. Selamlar Ömer bey; incelemelerinizi , yazılarınızı beğenerek ve takdir ederek okuyorum. 10 yıldır delonghi eco311 15 bar manuel makine kullanmaktayım.
  Otomatik, daha kaliteli , 5 çeşit kahve yapabilen , sessiz , kahve öğütücülü , mümkün olan en ufak ebatlarda , günde 7-8 bardak kahve alabileceğim , bireysel ev kullanımı için bir cihaz aramaktayım. sanırım bu özellikleri olan cihazların zaten önde rahat çıkarılabilen sütlük bölmesi, seramik ve incelik seçenekli öğütücüleri gibi özellikleri de mevcuttur. marka tercihim tavsiyeler üzerine Jura – Breville – Delonghi – Miele – Siemens. Antalya’da ikamet ediyorum ve servis sıkıntısı da yaşamak istemiyorum. bilginize güvendiğim için bana tercih edebileceğim modelleri önerebilir misiniz. tabii ki gönlümden ucuz olması geçer ancak bu makinelerin pahalı olduğunu biliyorum…

   • cevabınız için çok teşekkür ederim. yazıları zaten okumuştum, tekrar okudum. bilgiler çok faydalı ancak kararsız kaldım ve sizden ricam kendinize alacak olsanız (otomatik makineleri sevmediğinizi, manuel tavsiyelerinizi bilmeme rağmen) Jura z6 mı , Jura S8 mi , Jura E8 mi yoksa bu fiyatlara değmez Delonghi PrimaDonna Exclusive mi? yoksa siemens EQ9 S300 mü? almalıyım.

    • Orhan Bey Merhaba,
     Hangi makineyi alayım sorularına yanıt vermiyorum. Bunun sebebi ise herkesin kahve konusundaki beklenti ve alışkanlıklarının çok farklı olması. Dolayısıyla bu tercih mutlaka sizin kararınız olmalı.
     Anladığım kadarıyla aklınızda seçimlerinizi bir kaç ürüne indirmeyi başarmışsınız, şu durumda bana nerede kararsız kaldığınızı, hangi ürünün neresinin sizi düşündürdüğünü söylerseniz bilgimi paylaşmaya çalışırım.
     Sevgiler

     • Ömer Bey; öncelikle bilgiler için tekrar teşekkür ederim. Edindiğim bilgiler dahilinde araştırmamı yapıp sonunda hiç riske atmadan Jura E8 modelini aldım. Okuyan arkadaşlara da bilgi desteği olabilir düşüncesiyle; makina 10 numara… Diğer ürünlere göre fiyatı biraz daha yüksek ancak 10 gündür kullanmakta olduğum makinanın aynı çekirdek kahve ile siemens ve delonghi makinalarından daha farklı ve çok daha iyi kahve verdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Kullanımı kolay, çok sessiz , ebatları gayet ideal ve hafif. Öğütme sistemi çok çok iyi. tüm kahveleri zevkinize göre sıcaklığını – ml seviyesini – 7 farklı sertlikte , öğütme kalınlığını, su sertliği gibi fonksiyonları özelleştirebiliyorsunuz. Su filtrelemeyi kendisi yapıyor. Otomatik kapanma zamanı – bluetooth bağlantısı ile uzaktan sipariş gibi birçok fonksiyonu var. Tavsiye ederim.

      • Orhan Bey Merhaba,
       Makineniz hayırlı olsun güzel günlerde kullanın. Geri bildiriminiz için de teşekkürler eminim bir çok okuyucumuzun faydalanacağı bir geri bildirim olacaktır bu.
       Sevgiler

 103. Merhabalar Ömer bey,nasılsınız?biz daha önce siemens EQ 6 model kahve makinesini aldık,ama maalesef sütlü kahveleri çok sıcak yapmıyor, dolaysıyla ürünü iade etmek zorunda kaldık, daha sıcak sütlü kahveler yapan ve daha kullanışlı bir makine hangi marka ve modeli öneriyorsunuz, fiyat olarak da 8000 butce ayirdim ,saygılar

 104. Ömer Bey Merhaba ,

  Delonghi EC685 ve ECP 35.31 arasında kaldım. French press kullanıyorum. Filitre kahve ve latte önceliğim. Lezzetli ve pratik ve sorunsuz bir makina olması tercihim . Hangisini önerirsiniz max bu rakam aralığında. Farklı bir öneriniz olur mu

  Teşekkürler

  • Merhabalar,
   Bu makineler espresso makinesi dolayısıyla filtre kahve elde edemezsiniz. Filtre kahveye benzer Americano yapabilirsiniz sadece.
   İki ürün arasında kalmanızın sebebi nedir bunu belirtmemişsiniz?
   Sevgiler

 105. Anneler gunu hediyesi bi kahve makinasi alayim dedim,butce dahilinde
  Delonghi ecp 3531 i begendim ama youtube a yazdigimda Turkce video yok gibi ayarlanmasi veya ayrinti bilgiye ulasamadim , daha cok 685 videosu var acaba o daha iyimidir daha cok tercih edimis sanki Turkiye de ve hakkinda daha cok video yuklenmis, aralarindaki net ayirt edici ozellik nedir acaba ?
  Calisma mantigiyla ikiside ayni gibi duruyor
  Siz olsaniz bu iki makinadan hangisini alirdiniz. Birde daha simdilik kahve ogutme makinalerini arastiramadim. Delonghi marka ogutuculerden (delonghi diyorum cunku hazir cekilmis kahve alan birinin cok ince cekildigi icin sorun yasadigi video izledim, ayrica anlik taze ogutup kahve yapmak daha iyi olur kanaatindeyim) hangisi ni almak lazim, zaman icinde arastirip ogrenirim ama corona zamani kargolar vs agar isliyor onumuzdeki haftaya yetistirebilmem icin hizlica siparis etmem gerekiyor.
  Zaman icinde tum yazilari okuyup ayrintilari ogrenirim pandemi zamani telasi benimki, cok yavas isliyor kargolar.
  Simdiden tesekkurler

  • Mustafa Bey Merhaba,
   dediğiniz gibi iki makinenin de çalışma mantığı aynı ancak malzeme kalitesi ve dizaynı farklı. EC685 3531’e göre bir üst segmentte bir ürün.
   Öğütücü konusunda ise ise öğütücüler için olan yazımı okumanızı tavsiye ederim. Ama benden gidin şunu alın dememi beklemeyin lütfen, zira bu sizin kararınız olmalı.
   Sevgiler

 106. RI8433/11 Viva Style Espresso Makinesi
  Gaggia

  Üstad 2990mdenenürün 1200 1100 e inmiş elektro lüx, delogni gibi bu sekmede fiyatta cok ürün var. Bunu önerirmisiniz

  • Murat Bey Merhaba,
   Bu ürün Gaggia classic gibi 58mm portafiltre içermiyor. Fiyatı onunla karıştırmış olabilir misiniz. 3000’li fiyatlara çıktığını hiç hatırlamıyorum.
   8433 54 mm portafiltre içeriyor ve süt köpürtücüsü daha çok cappuccino yapımı için uygun. Özellikle latte art için gereken microfoam seviyesine pek de inebildiği söylenemez.
   Bu segmentteki bir çok ürün gibi basınçlı portafiltre kullanıyor. Öte yandan kendi segmentindeki diğer markalar 51mm portafiltre kullanırken bu ürün belirttiğim gibi54mm kullanıyor.
   Umarım aradığınız bilgiyi verebildim.
   Sevgiler

   • Üstadım siz hep yardımcı oluyorsunuz olmazmı sagolasınız..her soruna cvb vermekle yükümlü olmadığınızı belirtir her türlü saygı sevgilerimi yolladığımı belirtmeliyim. Onlarca eve fayda sağlıyorsunuz siz.

    700 1200 tl arası bi arayışa girdim.. Malum evde kalmalar artınca bi traş makinesi bi bu inanılmaz arttı. Elektro lux delogni arasında hangisi işime yarar derken bunu gördüm.elektro lux Eea111, delogni 3121,35 31 ve varsa size göre bunrakaö aralıgında bi sıralama yaparsanız..

    O bahsettgim ürün bu olmakla beraber birde bi teknik bilgi rica edeyim yazdığınız cevaptan ;

    1. Basınclı portafiltre nedir ne gibi artı eksisi var acaba?
    2. 54 olması bize ne artı eksi verir.

 107. Merhaba Ömer bey bende kahve makinesi almayı istiyorum ama kapsüllü modeller hakkındaki yorumunuzu merak ediyorum birde filtre kahve Espresso latte gibi tüm hepsini barındıran bir ürün tavsiye edermisiniz bana acaba

 108. Merhabalar Ömer bey öncelikle güzel yazınız için teşekkürler emeğinize sağlık. Ben de iki ürün arasında kalmış durumdayım ve fikrinizi merak ediyorum. Delonghi 685M ile Esam4000.B arasında fiyat farkına değecek kadar bir fark olduğunu düşünüyor musunuz? Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba,
   Bu iki makine temelinde birbirinden ayrılıyor, biri manuel bir espresso makinesi diğeri ise tam otomatik bir makine.
   Öncelikle buna karar vermeniz gerekiyor, portafiltreli bütün ayarları kendinizin elle hazırladığı bir kahve mi yoksa düğmeye basında hazır gelen bir kahve mi? Hangisi?
   Sevgiler

 109. Ömer bey merhaba, açıklayıcı anlatımlarınız için teşekkürler. Ben ortalama bir makina istiyorum be Electrolux le delonghi 31.21 arasında kaldım nerdeyse aynılar ama birini seçeceğim sizce hangisi Electrolux ekstarası 1400w olması sanırım.

  • Zeynep Hanım Merhaba,
   Giriş seviyesi makinelerden çok da fazla şey beklemek doğru olmaz, bir diğer fark ise süt köpürtücüleri, delonghi yeni nesillerde iki tip köpürtme ayarı varken EA111’de sadece cappucino için köpürtme yapılabiliyor. Ama köpürtme performansı göz önüne alındığında çok da öne çıkan bir özellik değil o yüzden içinize en çok sineni alın diyebilirim sadece.
   Sevgiler

 110. Merhaba Ömer Bey,

  Küçük bir mekan açmak üzereyim. Kahve benim hayatımda çok önemli, burada da ikram amaçlı bulundurmayı düşünüyorum. Yine satışım olacak ama konumum ve konseptim itibarı ile fazla satış yapabileceğimi düşünmüyorum. Nitelikli kahve çekirdeklerine ulaşma imkanım var, evimde de bu çekirdeklerden moka potla kahve yapıp içiyorum. Hem bu kahveleri ziyan etmeyecek hem de beni yarı yolda bırakmayacak bir makina önermenizi rica edeceğim.

  Dükkanı açacağım hafta salgınla ilgili ülkemizdeki ilk vakalar paylaşılmıştı. Dolayısıyla iki aylık bekleme süreci beni maddi olarak sıkıntıya soktu. Bu yüzden başlangıç için hiç esneme payım olmadığını belirtmek isterim.

  Teşekkürler, saygılar.

  • Fırat Bey Merhaba,
   Doğrudan gidin şu makineyi alın gibi bir öneride bulunmuyorum. Bu sizin kendi kararınız olmalı.
   Makinelerle ilgili soracaklarınız varsa seve seve yanıtlarım
   Sevgiler

 111. Merhaba Ömer bey,
  Yazılarınızı okuduktan sonra ihtiyaçlarım ve önerileriniz doğrultusunda iki makine arasında kaldım bunlar delonghi ec685 ve delonghi bco 411.b. Hem yazılardan hem de yorumlardan gördüğüm kadarıyla siz espresso makineleri arasında delonghi ec685’i öneriyorsunuz fakat kombo makineleri önermediğinizi gördüm. Ben hem espresso hem de filtre kahve İçtiğim için tek bir makine almak istiyorum aslında bunun için de delonghi bco 411.b yi düşünmüştüm fiyat olarak da ec685 ile aynı. Sizin kombo makine önermemenizin sebebi bozulma durumda evde kahvesiz kalma durumu ve değiştirme durumda iki makineden de olmaktan başka bir sebep var mı? Bu kombo makinenin kaliteli malzeme ve kahve kalitesi anlamında ec685’ten farkları var mı bunları sormak istemiştim. Şimdiden teşekkürler

  • Büşra Hanım Merhaba,
   Öncelikle EC685 ile ilgili sorunuzu yanıtlayayım sonra da kombo
   EC685 çok uzun zamandır kendi segmentinde (artık giriş seviyesi diyebiliriz) tatminkar ve tutarlı performans sağlayan az yer kaplayan metal gövdeye sahip bir görev makinesi. Son bir kaç yıldır ülkemiz oldukça fazla döviz dalgalanması yaşadı ve bu nedenle ithal ürünlerin fiyatları da bu dalgalanmadan etkilendi ve onlar da dalgalı hale geldi. Buna paralel gerek piyasaya yeni giren ürünler gerekse yurt dışından sipariş verilebilecek ürünlerin de çeşitliliği arttı. Karar verirken bu da bir çeşitlilik olarak mutlaka değerlendirilmeli. EC685 konusunda benim direkt bir yönlendirmem ya da diğerlerine nazaran bu ürünü tavsiye ediyorum gibi net bir cümlem yok zaten bunu söylemekten imtina ediyorum. Yorumlarda verdiğim cevaplar genelde karşılaştırmalar ve yorumun cevaplandığı tarihin koşulları ile de bağlantılı bunu lütfen göz ardı etmeyin. Yazıyı da yazdığım ilk günden beri güncel tutmaya gayret ediyorum.
   Kombo makinelere gelince evet iki ürünün birlikte olmasının getireceği sıkıntılar aslında tercih etmeme sebebim. Bu bozulma da olabilir, makine yenileme de. ileride espresso makinesini yenilemek istediniz, tek ürün kullanıyorsanız bunu atar, satar, verir yenisini alırsınız. Kombo üründe bir de filtre kahve makinesi almanız gerekir. Açıkçası biri yüzünden diğerine bağlı kalma zorunluluğu benim tercih etmediğim bir durum.
   İki makinenin performansına gelince 685 metal gövdeye sahip ve oldukça az yer kaplıyor 411.b ise plastik gövde ve kapladığı yer çok büyük. EC685 iki süt köpürtme fonksiyonu sunarken 411.b bir önceki nesle ait cappuccino köpürtme sağlıyor. Filtre makinesi ise en asgari ihtiyaçlar için tasarlanmış, aroma, programlama, sıcaklık ayarı vb fonksiyonlar yer almıyor.
   Umarım faydalı olabildim
   Sevgiler

  • Kadriye Hanım Merhaba,
   Bilgiye rastlamamanız doğal zira uzun zamandır üretilmeyen bir ürün bu. Kenwood zaten espresso pazarından a çıkmış gibi görünüyor. Kahve adına halen üretime devam ettiği kmix filtre kahve makineleri onları da sadece bir kaç ülkede satışa sunuyor. Bu ürünün yedek parçalarını sadece internetten muadil parça desteği sağlayan yerlerden bulabiliyorsunuz ki onlar İngiltere’de ve portafiltre içindeki double filtre fiyatı 12-13 pound fiyata satılıyor. Makineyi almayı düşünüyorsanız muhtemelen ya outlet kalmış bir üründür ya da ikinci eldir bu nedenle bu bilgiler daha önemli o yüzden önce onları paylaştım.
   Makineye gelince, basit bir giriş makinesi. 51 mm portafiltresi var cappuccino için süt köpürtüyor. Ürün hakkında bunun dışında bir yorum yapmam mümkün değil dediğim gibi satışı olan bir ürün değil, kenwood tarafından da parça desteği sağlanmıyor.
   Sevgiler

 112. Merhabalar,
  2 makine arasında kaldım;
  Delonghi ec685 ve Gaggia RI8525/01 Carezza Deluxe

  Gaggia da ön demleme özelliğini görünce onda karar kıldım ama sonrasında portafiltresinin değiştiğini öğrendim. Öncekilerde tamamen metal döküm iken şimdi dışı plastik filtreye geçilmiş.

  Bu durumda Delonghi mi almalıyım yoksa yine de Gaggia mı almalıyım?

  • Figen Hanım Merhaba,
   İki marka da espresso makineleri konusunda ciddi bir knowhow’a sahipler gaggia’nın kullandığı plastik yapısını malesef bilmiyorum ama insan sağlığına zarar verecek bir şey olduğuna hiç ihtimal vermiyorum. Bu espressonun tadını etkileyen bir durum değil tamamen kişisel hassasiyetinizle ilgili bir durum. O yüzden içinize sindiği gibi ilerleyin derim.
   Sevgiler

 113. Merhaba Omer Bey,
  Oncelikle cok faydali yazilariniz icin tesekkur ederim. Arastirdigim kadariyla cogu makine de kullanilan porta filter ve filter basketleri alüminyumden yapilmis. Alüminyumun insan sagligina zararli etkileri biliniyor. Bu yuzden sizce de alüminyum kullanilan makinalardan uzak durmak da fayda mi var? Ve alüminyum kullanilmayan, onun yerine paslanmaz celik filter basket ve porta filter kullanilan bildiginiz, tavsiye edebileceginiz makine/ler var mi?
  Tesekkuler.

  • Ali Bey Merhaba,
   bilgim olmayan konuda fikir yürütmeyi pek sevmiyorum, Alüminyum’un insan sağlığına zararı konusunda Tıp bilimi ve onun uzmanları destek olmalı.
   Makineler konusunda ise açıkçası şöyle bir sıkıntı var, üretildiği malzemenin kalite ve sınıfı genelde paylaşılmıyor. bu nednele bir kıyas yapmam ve tarafsız bilgi vermem çok mümkün değil.
   Ayrıca alüminyum alışmıla kullanılıyor ve bunun da bir çok çeşidi var. Örneğin ipone’ların metal kasası da alüminyum aslına bakarsanız…
   Size üzülerek yardımcı olamıyorum bu konuda..
   Sevgiler

 114. Merhaba Omer Bey,

  Asagida ki makineler hakkinda fikirlerinizi merak ediyorum. Ve DeLonghi EC 685.M ile karsilastirirsak hangisi one gecer.

  SEVERIN Espresa Plus KA 5995: https://www.amazon.de/dp/B07XCQHXFZ/?tag=mokapota-21

  WMF Lumero:
  https://www.amazon.de/dp/B07N7S4M4Z/?tag=mokapota-21

  BEEM ESPRESSO PERFECT:
  https://www.amazon.de/dp/B07P74W3FK/?tag=mokapota-21

  Klarstein Passionata Rossa 20 Espresso Machine: 15 ve 20 bar secenekleri var.
  https://www.amazon.de/dp/B0779GP579/?tag=mokapota-21

  Tesekkur ederim,
  Ali

  • Ali Bey Merhaba,
   Mokapota ve benden efektif fayda sağlamak istiyorsanız siz de lütfen bazı bilgiler paylaşın. Aksi taktirde bu dört ürün üçün yeni bir inceleme yazısını yorum bölümünde yazmam gerekir ki bu çok efektif değil.
   Bir de ürünleri birebir karşılaştırmıyorum bunun nedeni ihtiyaçların farklı olması. En iyi makinede sizin ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayan makinedir.
   Bu nedenle bana lütfen şu bilgileri sağlar mısınız. Bu 5 makine arasında kalma sebebiniz nedir, hangi içecekleri ne sıklıkla yapacaksınız, mekan iş mi, ev mi, evde tezgahta yeriniz var mı, öğütücünüz var mı varsa marka modeli ne, görüntü ne kadar önemli, bütçeniz ne kadar vb ne kadar bilgi sağlarsanız size o kadar net yardımcı olabilirim.
   Sevgiler

   • Merhaba Omer Bey,
    Aslinda yazinizin son cumlesinde yazan “Asagida olmayan bir makina merakinizi cezbettiyse lutfen yorum bolumunde belirtin onu da incelemeye dahil ederim veya….” cumlesine binaen yorum birakmistim, bu makineri de incelemeye dahil edersiniz dusuncesi ile.

    Oncelikle bana nasil daha fazla yardimci olabilme gayreti icerisinde oldugunuz icin cok tesekkur ederim.

    Biz latte, cappuccino gibi sutlu kahveler bazen da americano icmeyi dusunuyoruz. Bizim ilk esprosso makinamiz olacak. Muhtemelen hemen hemen her gun esim ile birer cup, toplam 2 cup latte iceriz. Evde kullanacagiz. Tezgahimiz cok buyuk degil. Kahve ogutme makinamiz yok ama cektirip de aldigimiz kahvelerden memnun kalmazsak bir ogutucude alabiliriz. Benim icin kaliteli bir kahve yapmasi onemli, goruntusu cok onemli degil.
    Butcemiz €150 – €200.

    Non pressurized basketlerde daha iyi sonuc alindigini okudum. Ileride non pressurized basket ve naked portafilter almayi dusunebilirim. Ama sebebini hala anlayamadigim sekilde non pressurized basket kullanabilmek icin mutlaka ogutucunuzun olmasi gerekir deniliyor. Eger bu dogruysa ogutucu alma ihtimalim artar.

    Bu makinelere gelecek olursam.
    Delonghi ec 685: Sizin bu makinadan iyi bahsettiginizi okudum.

    Severin: uzerinde basinci gosteren manometre var. Youtube yayininizda uzerinde manometre gosteren makineler iyi ve pahali oluyor demistiniz. Delongi’de manometre yok. Bu yuzden Delongi’den daha iyi midir acaba diye dusundum.

    WMF:Genel olarak cok iyi bir marka oldugu icin Delongiden daha iyi midir diye dusundum.

    Beem/Klarstein: Bunlar 20 bar oldugu icin acaba daha iyi mi olur dedim.

    Tesekkurler,
    Ali

    • Ali Bey Merhaba,
     Piyasada bilinen makineleri yazıya ekliyorum, yeni makineler çıktıkça da güncelliyorum. Öte yandan çok talebi olmayan makineleri genelde eklemiyorum ki yazı amacını aşmasın ve okuyucular aradıkları ürünlere kolay erişilebilsin. Bu tip talebi düşük makinelere daha çok yorumlarda destek olmaya gayret ediyorum.
     Sizin durumunuz için öncelikle bir öğütücü mutlaka alın derim. Filtre kahve makinesi öğütücüsüz bir noktaya kadar gider ama espresso için bunu söyleyemem. Espresso çekirdeğinin öğütülürken makinenize özel öğütülmesi gerek bunu da ancak siz yapabilirsiniz. Standart bir öğütme çoğu zaman işe yaramıyor malesef.
     Kahve çekirdeğini ilk aldığınızda genel bir espresso ayarında öğütme yaparsınız. Espressonun akış hızına göre, akış düşükse inceliği artırarak, akış yüksekse inceliği düşürerek sonraki shotlarınızı calibre edersiniz. Espresso için bu oldukça önemli ve öğütücünüz olduğunda hızlıca adapte olursunuz.

     Giriş seviyesi makinelerde latte için gerekli microfoam elde etmek maalesef çok mümkün değil, genelde cappuccino için süt köpürtebiliyor bu makineler. Bu nedenle orta ve üstü modellere yönelmenizi tavsiye ederim.
     non pressurized konularına da girdiyseniz zaten EC685 kısa bir süre sonra sizi kesmeyecektir. 54mm üstü tercihen de 58mm portafiltrelere yönelmenizi öneririm.

     Belirttiğiniz makinelerin hiçbirinde microfoam elde etmeniz mümkün değil ayrıca hepsi de 51mm portafiltre kullanıyor.
     Breville 810 (54mm), Bambino(54mm) ve yeni vcf serisine (58mm), lelit(57mm) ve gaggia new classic(58mm) modellerine bakabilirsiniz. Bütçenizi çok zorlamadan daha kalıcı bir çözüm elde edersiniz böylece.
     Sonraki adımda non pressurized düşünüyorsanız 58mm portafiltreli modeller genelde bu konuda daha esnek ama bir bakın desteğe ihtiyacınız olursa ben buradayım
     Sevgiler.

     • Merhaba Omer Bey,
      Onerdiginiz makinalari inceledim. Butcemize uygun olan Breville Barista mini var ama genisligi 30 cm, EC685 in 15 cm. Metreyi alip tezgahta ne kadar yer kapliyacaklarina baktigimizda 30cm gozumuze cok geldi. !5 cm oldugu icin EC685 daha uygun olacak gibi. Asagidaki video da EC685 ile naked porta filter ve non pressurized basket kullanarak gayet basarili sonuc almis gibi duruyor. Cok anladigimdan degil ama guzel gozukuyor :) Sizce de basarili durmuyor mu?
      https://www.youtube.com/watch?v=XqfNUBY-ADA

      Desteginiz icin tekrar tesekkur ederim.

 115. Ömer bey selamlar, ben de 125`e takmış durumdayım. Bugünkü kurla 2700 lira civarında. Sage öğütücümü sizin değerli katkılarınızla aldım ve onu çok seviyorum. İnsan bu tür kararlarda biraz itici güce ihtiyaç duruyor. Comandantemi pandeminin hemen öncesi almıştım ve 1550 liraya malolmuştu. Şimdi o bu paraysa, 125 de bu eder diye düşünüyorum. Sizden ricam 125 ile ilgili biraz daha detay ipucu ve bilgi verebilirmisiniz. 🙏

  • Aydoğan Bey Merhaba,
   Belki farketmişsinizdir yurtdışı ürün önerilerimizi artık https://bizdenucuz.com ‘da yapıyoruz ve oradaki soruları da ben yanıtlayacağım. MokaPota üstündeki ürün bölümü yakın zamanda kalkacak ama bizdenucuz’daki yurtdışı kahve ekipmanları bölümünü biz yöneteceğimiz için bir farklılık olmayacak (şimdiden linkleri yönlendirmeye başladık) arada kaybolmasın diye sorunuzu buraya taşıdım.
   VCF 125’i bu hafta bu yazıya eklemeye çalışırım. Daha fazla kişiye daha fazla üründe fırsatlar sunabilmek için bir geçiş sürecindeyiz ve yeni proje içinde zaman yaratmaya çalışıyorum, isteğinizi elimden geldiğince öne almaya gayret ederim.
   Sevgiler

 116. Ömer hocam selamlar. Ben de VCF 125’e karar verdim gibi Gagıa’dan daha aucuza geliyor ve içime de siniyor açıkcası. Yanlız ben öğütücümü alırken GPB üzerinden almıştım. Şimdi bunda TL. ya da Euro fiyatı var, TL. olarak 2690 lira. Bu fiyattan almak üzereyim. Lütfen biraz cesaret bana.😃🙏😍

  • Aydoğan Bey Merhaba,

   Kararınız hayırlı olsun sadece iki şeyin kararını verirken iyi değerlendirin. Bunlara zira ben bir yorum yapamam
   1-Daha Almanya ile normal uçuşlar başlamadığı için kargo ücretleri hala biraz daha pahalı
   2-Fiyat 10 € kadar düşmüş bu da hiç yoktan iyi bir fırsat
   Uçuşlar açılınca kargo ucuzlar mı onu bilemiyorum bir de kur o vakte nereye gider bunlar sizin değerlendirmeniz gereken konular.
   Makineye gelince daha önce de defalarca belirttim aslında 58mm ve breville hakkındaki yorumlar iyi, 58mm portafiltre ev tipi ürünlerde çok rastlanmıyor. Süt köpürtücüsü oldukça başarılı
   sadece bir iki kişi basınç yetersiz diye yorum bırakmış ama bu kahvelerini dışarıda öğüttürüp aldılarsa veya öğütmeyi doğru yapamadılarsa muhtemele bir durum

   Sevgiler

 117. Ömer bey teşekkürler yanıt için. 🙏
  Ben iki gündür burada yorumlarımı bulamadım bir türlü. Eminin diğer yerde tek ürün odaklı olan yorumlar ve sorular bizler için çok daha faydalı olacaktır.
  VCF 125 ile ilgili yazınızı hafta sonu için merakla bekliyorum. Selamlar, saygılar. 🙂

  • Aydoğan Bey Merhabalar,
   MokaPota’daki ürünleri bizdenucuz’a taşıdık bu nedenle yorumlar silinecekti kaybolmasın diye bu içeriğin altına taşımıştım sorularınızı.
   VCF serisini yazıya dahil ettim. Breville modelleri arasında görüşlerimi bulabilirsiniz. Sormak istedikleriniz olursa ben buradayım biliyorsunuz.
   Sevgiler

 118. Ömer Bey selam.
  Rohnson R982 ürünü ile ilgili bilginiz var mı?
  15 bar basınç vadediyor. Fiyatı oldukça uygun. Portafiltre çapı hakkında bilgi yok. Sizce değerlendirebilir mi ?

  • Oğuzhan Bey Merhaba,
   Maalesef bu ürün hakkında fikrim var diyebilmek için yeterli veriye sahip değilim. Gördüğüm kadarıyla daha çok Doğu Avrupa ve Romanya’da satışı olan bir ürün. Benzer kasa model Breska diye bir marka altında da yer alıyor belki oradan birşeyler çıkabilir. Vaad edilen basınç grupbaşlığı çıkış basıncı olmadığı sürece çok bir anlam ifade etmez ki genelde verilen pompa basıncıdır ve aradaki kayıplar içinde yer almaz. Espresso için 9-10 bar arası grup başlığı çıkış basıncı yeterlidir.
   Sevgiler