-İlginizi Çekebilir-
-İlginizi Çekebilir-
Ana Sayfa Kahve Hangi Kahve Makinesi ve Öğütücüyü Almalıyım?

Hangi Kahve Makinesi ve Öğütücüyü Almalıyım?

290
-İlginizi Çekebilir-

Dışarda güzelim filtre kahve, latte, cappuccino varken evde hazır kahve içmek sizi sıktı ve evde kahve yapmayı istiyorsunuz. Kısıtlı bir miktar da bütçe ayırdınız ama; Hangi kahve makinesi? Hangi öğütücü? İlk başta hangisi alınmalı? Bir kere alıp tam mı alayım yoksa ucuz bir başlangıç seti mi? diye araştırıyorsanız bu yazıda size yardımcı olmaya gayret edeceğim. En düşük maliyetten başlayıp ev için kafi denecek maliyetlere kadar önerilerim olacak.

Önemli Not!
Yıllar öncenin ürünleriyle yayınlanan bu yazı günümüze göre biraz geride kaldı o nedenle öncelikle altta linki olan inceleme yazılarıma bakmanız tavsiye ederim.

-İlginizi Çekebilir-

Kahve Makinesi İnceleme Yazıları

Bialetti French Press

French Press:

Bir çok farklı marka ve hatta merdiven altı üreticiler bile french press üretiyorlar. Hepsini alabilirsiniz ama french preste kahveyi iyi süzmesi camın çatlamayacak kalitede olması, makinede yıkanabilir olması önemli faktörler. Bu nedenle 5-10 lira daha fazla verip bilinen üreticilerden almanızı tavsiye ederim.

Bodum French Press ve Bialetti French Press benim önerim. Bir diğer alternatif ise IKEA French Press. Bialetti’yi metro marketlerde cüzi bir rakama geçtiğimiz hafta gördüm. Bodum (büyük boy) ve ikea’yı (küçük boy) da o civarda fiatlara almıştım. Sonrasında yapacağınız şey ise alacağınız kahve çekirdeğini french press‘e göre öğüttürmek ve hava ışık geçirmeyen ambalajlarında saklamak. Elbette asıl önerim kahveyi evde kendinizin öğütmesi ama öğütücünüz yok ise bu durum kaçınılmaz.

Ölçüye gelince, kahve ölçü kaşığınız varsa silme Kahe kaşığı yaklaşık 7 gr. kahve alır. Damak tadınıza göre 300ml su için 2,5/3,5 kaşık yanı 18-22 gr kahve kullanabilirsiniz. Zaten demleme kahve hazırlarken başlangıç olarak 1/16 ila  1/20 arası kahve/su oranını baz almanızı öneririm.

French Press Hakkında daha detay bilgi için:  French Press Nasıl Hazırlanır – Püf Noktaları


Yazıyı okurken, yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz

Bialetti Moka Pot

Moka Pot

Moka Pot en eski demleme yöntemlerinden ve manuel bir kahve makinesi aslında. Bu yöntemle kahve hazırlamayı ve geçmişini Moka Pot Mu? Ne Yani Su Alta Mı Konuyor? yazımda anlatmıştım.

Moka Pot için en bilinen marka bialetti. Ancak markayla özdeş bir durum sözkonusu olduğu için fiyatları biraz pahalı. Bialetti Moka Pot alternatifi kaliteli ve kısmende daha uygun fiyatlı halini yine ikea’da bulabilmeniz mümkün. Ama bu üründe alınan alternatiflerin zamanla orjinalini arattığı da bir gerçek. Uzun vadeli bir ilişki düşünüyorsanız  hem yedek parça bulunabilirliği hem de içinizin rahat etmesi için orjinalinden şaşmayın.

Chemex / V60 Dripper / Aeropress /Syphon

Chemex ve V60 Dripper, filtre kahve sevenler için  aeropress de americano sevenler için önerebileceğim demleme ekipmanları.

Aeropress plastik olduğu için yolda kırılma derdi olmadan internetten çok rahat sipariş edebilirsiniz. Aeropress‘in amazon.com’da satış kanalı var. Türkiye’ye kargo dahil 35$’a almak mümkün. Sipariş vermişken 4$’a yedek filtre kağıdından da ekletin. Bu sizi oldukça uzun süre idare eder.

Manuel Filtre kahve makinesi olan Chemex ise cam bir malzeme olduğu için kargoda kırılma riski var. Her ne kadar iyi paketlense de Türkiye’deki kargo taşıma yöntemleri  (bkz. karpuz sergisi) göz önüne alındığında, satın aldığınız yerin bu güvenceyi verdiğine ve iyi bir deneyim sunduğuna emin olun.

V60 Dripper da hem plastik hem de porselenden üretiliyor. Plastik olanda kırılma derdi olmaz porselen olan ise küçük hacimli olduğu için chemex‘e göre nispeten taşıma esnasında kırılmaya daha dayanıklıdır. Siz yine de tedbiri elden bırakmayın. Son dönemde Kütahya porselen de oldukça güzel bir dripper çıakrdı. Sonrası ne olur bilmiyorum ama çıkış fiyatı beyaz ürün için 50 TL siyah ve kırmızı için 110TL idi.

Syphon demleme ise biraz daha moka pot mantığında çalışan bir yapıya sahip. Piyasada kalitesine ve markasına göre değişmekle birlikte 250-450 TL arası fiyata bulunabiliyor. Bu da yine cam bir malzeme olduğu için iyi bir paketleme oldukça elzem.

Breville Filtre Kahve Makinesi

Filtre Kahve Makinesi

Yukarıdaki önerdiklerim bir yerden sonra size tatminkar gelmeyecek. İlle de makine olsun diyeceksiniz. Özellikle espresso tutkunuz yoksa evde kahve işine başlamak için en mantıklısı filtre kahve makinesi. Her nekadar bir sonraki adımda espresso makinesi almak isteyecek olsanız da, alacağınız filtre kahve makinesinin sizin için her zaman kullanımı olacaktır.

Temelde iki tip makine var. Biri klasik tip olan cam hazneliler, diğeri ise termos özelliği gören çelik hazneliler. Aralarındaki fark ise cam haznelilerde makine açık olduğu sürece haznedeki kahve sürekli alttan ısıtılırken, çelik termos olanlarda demleme sonrasında bir ısıtma olmaz. Her iki makinede de Kahveniz yaklaşık iki saat termosta içilebilir sıcaklıkta kalır.

Makineyi az sayıda kişiye kahve hazırlamak için kullanacaksanız, kenwood kmix filtre kahve makinesi size önereceğim. Hem küçük hemde pratik olması ve iyi bir demleme sıcaklığı sunması nedeniyle benim de eş dosta önerdiğim bir model. Renkleri canlı ve her tezgahta çok rahat kendine yer bulabiliyor. Özellikle erkek okurlarımız’ın mutfak tezgahında kendilerine yer bulma çabalarını bildiğim için diyebilirim ki, bu makine eşinizden rahat onay almanızı sağlar.

Delonghi, siemens ve hatta arçelik/beko’nun modelleri de tercih edilebilir. Kaldı ki geçenlerde kendime Arçelik inlove K8115 modelini aldım. Zamanlama fonksiyonu, daha yoğun demleme gibi özellikleri ve geniş hacmli olması kararıma etki eden nedenlerdendi. Kapak kısmının sağlamlığı dışında performansından memnun olduğumu söyleyebilirim. Zaten yeni modellerde kapaktaki dizayn problemi de giderilmiş durumda. (Düzeltme 15.10.2018: Arçelik inlove K8115 modeli ben önermeye başladıktan sonra ciddi bir fiyat artışı yaşadı. 2 yıl önce 160 liraya satılan bir ütünün şu an 600 liralara dayanması çok kabul edilebilir değil bu nedenle bu ürünü önerilerim arasından çıkartıyorum. Filtre kahve makinesi almak istiyorsanız filtre kahve makinesi özellikleri ve ürün inceleme yazılarımı okuyunuz) 

Termos modellerde ise braun, philips ve tchibo tercihiniz olabilir: Hiçbirinde sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum, çevremde kullanan arkadaşlarımdan da aksi bir yorum almadım. Sadece termos olanların zamanla içinde biriken kahve lekesini temizlemek biraz uğraştırıcı olabiliyor.

Biraz daha bütçem var uzun ömürlü bir makine alayım diyorsanız da Breville Filtre Kahve Makinesi önerim olur. Ancak Türkiye’de servis koşulları ve yüksek maliyeti dikkat etmeniz gereken nokta.

Bir diğer alternatif ise kombo ürünler. Gerçi kombo ürün tavsiye etmediğimi müdavim okuyucularımız bilirler sebebi ise biri bozulduğunda diğerini de feda etmiş olmanızdır. Yine de böyle bir ürüne ihtiyacınız varsa, yani hem öğütücü hem filtre kahve makinesi bir arada bir ürün arıyorsanız Homend 5002 Öğütücülü Filtre Kahve Makinesi ihtiyacınızı fayda maaliyette karşılayan bir makine olacaktır.

Delonghi ECI341

Espresso Kahve Makinesi

Espresso veya espresso temelli içecekleri seviyorsanız bir espresso makine almanız sizin için kaçarı olmayan tek şey. Piyasada bir çok model olmasına karşın, Türkiyede en yaygın servis ağı Delonghi’de. Delongi merkez servise kargo ile ürünü gönderip kargo ile geri almanızda bir kolaylık. Özellikle çalışanlar için.

Bu yazıyı yayınladıktan sonra ayrıca şöyle bir yazı da hazırladım: Hangi Espresso Makinesi? Yorum ve Öneriler Bu yazıda piyasada erişebileceğiniz ürünlerin büyük bir kısmı ile ilgili fikirlerimi yazdım. Eğer espresso makinesi düşünüyorsanız mutlaka okuyun derim.

Yerli bir espresso makinesi yapılana dek (şimdi sinbo yaptı filan diyecekseniz, şu an okumayı bırakın ve uzaklaşın) düşük maliyette Türkiye için önerim delonghi olacak. Ben evimde bana göre fiyat performansta en başarılı ürünü olan EC270 modelini kullanıyorum ama maalesef artık TR’de satılmıyor. Daha alt modellerde ise plastik parçaların çokluğu beni rahatsız ettiği için size önereceğim model Delonghi EC680 ve/veya Delonghi ECI 341. Giriş seviyesi bir ürün olan Delonghi ECP 3531 ise dikkate değer.

Sevgili Hakan’ın kahve makinesi ile yaşadığı kötü deneyimlerden sonra Delonghi ECO v310-311 modellerinin ciddi sıkıntılı olduğunu söyleyebilirim. Kuvvetle muhtemel bir üretim hatası var ve bu nedenle her ne kadar çok şık görünse de bu modelden uzak durun. Nespresso, krupps tchibo gibi markaların çıkarttığı kapsüllü kahve makinelerinin almayın, zira kapsülle espresso’ya tamamen karşı biri olarak benden de bunlar için bir öneri sunmamı lütfen istemeyin. Eğer var olan espresso makinenizi değiştirmek istiyorsanız ve daha profesyone yakın bir model arıyorsanız veya bir kere alayım ama ev için en iyisini alayım gibi bir düşünceniz varsa o zaman size önerim Breville BES810 olacak. Tam otomatik bir espresso makinesi düşünüyorsanız da şu yazıma göz atmanızda fayda var Ev ve Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri

Breville BCG820 Öğütücü

Öğütücü:

Piyasada kahve öğütücü olarak satılan ürünlerin büyük kısmı aslında küçük rondolar, bunlardan uzak durun. Kahve öğütme işi değirmende olur sevgili arkadaşlar. Bu rondolardan alırsanız kahve öğütmüş olmazsınız kahve çekirdeğini parçalaşmış olursunuz. Alacağınız öğütücü temelde kahveyi iki silindir disk arasında ezerek (aynı un üretiminde olduğu gibi) öğüten türden olmalı.

Alacağınız öğütücüyü Türk kahvesi öğütmekte de kullanmak istiyorsanız bu çok mümkün değil. Türk kahvesi pudra kıvamında öğütüldüğü için çok çok daha ince bir ayar gerektiriyor. Bu nedenle ev tipi öğütücülerde bunu bulmak hiç kolay değil.

Yaptığım araştırmalarda sadece Breville BCG820 Pro modelinde bu özelliğe rastladım onda da makinenin içinde ek bir ayar bölümü daha var o ayarı da en inceye getirdiğinizde Türk Kahvesi inceliğine yakın bir sonuca ulaşabiliyorsunuz ama pişirme sonrası pudra kıvamındaki Türk kahvesi hissini vermediğini de belirtmeliyim. Yine de aldığınız kahveleri bir de Türk kahvesi olarak denemek istiyorsanız bu ürün o şansı size sunacaktır. Fiyatı ise son dolar hoplaması sonrasında 1600 TL’den başlıyor. Bu kadar maliyet yüklenemem derseniz; Tchibo, Delonghi KG79 öğütücü ( Delonghi KG49 bıçaklı olduğu için önermiyorum)   yanına 30-50 TL arası alacağınız bir  Türk kahvesi el değirmeni sizi rahatlatacaktır. Türk kahvesi şart değil ama ev için güzel bir değirmen olsun derseniz de Breville BCG400 ve Delonghi KG79 güzel tercihler. Türk kahvesi için el tipi değirmen dedim ama bu tip değirmenlerin iyi kas yaptığını da hatırlatayım :)

Evde kahve işine yeni başlayan dostlar için önerilerim bunlar, merak ettiğiniz şeyler ve sorularınız olursa lütfen yorum bölümüne yazınız, elimden geldiğince yanıtlamaya gayret ederim. Yazıda bahsettiğim bütün aletlerin resimlerini ise aşağıdaki galeride görebilirsiniz.

Kahve Makinenizi seçtiyseniz geriye doğru kahve çekirdeğini bulmak kaldı, bu konuda da size yardımcı olacak bir yazı hazırladım

Son olarak 1980’de içtiğiniz kahvelerin hatırı dolmak üzere, onu da hatırlatayım.
Sevgiler.

-İlginizi Çekebilir-

290 YORUMLAR

 1. Hakan Alper sayesinde Delonghi ECO modelini piyasadan kaldiracak, nasil olsa Hakan hepsini ve her rengini test etti, 3 aydan fazla dayanamadilar (siyah renk 4 ayi gordu). Bu arada Breville BES860 & BES870 XL favoriler. Kahve aletleri icin cok iyi bir kaynak yazisi olmus :)

 2. Merhaba, aero press’le demlenen kahve faklı mı, yoksa espresso veya frenchpress gibi oluyor. O kadar para vermeye değer mi diye merak ediyorum. bilgi verirseniz sevinirim

  • Selamlar,
   Aeropress yüksek basınçla kahve yaptığı için tadı da o derece sert oluyor. aeropress ile birlikte gelen ölçek yaklaşık 14 gr kahve alıyor ki bu double espresso için kullanılan miktar. bu miktarda kahveyi aeropress’in üstünde 1 yazan ölçüye kadar su koyup hazırladığınızda espresso’dan biraz daha sert bir kahe elde ediyorsunuz. Öte yandan kağıt filtreleme kullandığı için de espresso’daki gibi köpük oluşmuyor. Açıkçası filtre kahve kadar tortusuz espresso’dan biraz daha sert bir kahveniz oluyor sonunda. Üstüne istediğiniz kadar sıcak su ekleyerek americano hazırlayabilirsiniz. Zaten üretici de kahveyle su ölçüsünü mutlaka orantılı tutun önerisinde bulunuyor. bir ölçü kahveye 4. çzgiye kadar su koyarsanız tat biraz acılaşıyor. O yüzden ölçüye uyun ama kahvenizi yumuşatacaksanız bunu ayrıca sıcak suyla yapın önersinde bulunuyorlar. O paraya değer mi derseniz bence değer, bir kere oldukça pratik ve şırınga misali çalıştığı için kendi kendini temizliyor büyük ölçüde. Oldukça hızlı kahve yapıyorsunuz böylece. Umarım faydalı olmuştur yazdıklarım. Selamlar.

 3. Merhaba, benim uzun araştırmalarımdan sonra evim için vardığım sonuç ‘Delonghi Bco 264B Kombi Espresso Kahve Makinesi’ oldu.
  Filtre kahve ve espresso (ve türevlerini) yapabiliyor. Yazınızı okuduktan sonra size de sormak istedim; böyle kombinasyon bir makine alarak çeşitlerinde istediğim sonuca ulaşabilir miyim? Yoksa ayrı ayrı mı almalı?
  Ayrıca sitenizdeki bütün kahve yazılarını okudum sanırım. Bu kaliteli ve özgün paylaşımlarınız için ayrı ayrı teşekkürler!

  • Sema Hanım Selamlar,
   Hakan haklı, onu da bu gerekceyle vaz geçirmiştim. Makina bozulduğunda çözüm sürecinde kahvesiz kalmak çok can sıkıyor. Öte yandan bir de ekleme yapmak isterim. Bahsettiğiniz cihaz bana biraz hafif geldi, ev tipi espresso makinalarının çoğunda basit kilit sistemi olmadığı için biraz güç kullanmanız gerekiyor. Şimdi misafiriniz geldi ve filtre kahve yaptınız sonra kendinize de espresso yapmak istediniz ama haznede filtre kahve var. Portafilter’ı (espresso kepcesi) yuvaya oturtmak için güç kullanmanız gerek fakat cihaz yeteri ağırlıkta olmadığı için bir yandan da onu desteklemeniz gerekecek bu arada filtre kahvenin sallanmaması dokulmamasi gerek vs. . Can sıkıcı hareketler bunlar. Bence ikisini ayrı ayrı alın ama karar vermeden önce kullanan bir tanıdık varsa mutlaka onun fikirlerini de alın. Benimkiler öngörü neticede..
   Selamlar sevgiler.

 4. Komplels makinalarda şöyle bir sorun var. Cihazın bir kısmı bozulduğunda makineyi tümden tamirata yollamanız gerekiyor. Ömer’in bu tavsiyesinden sonra sadece espresso yapan cihaz aldım :)

 5. Hiç düşünmediğim ayrıntılarmış bunlar, en mantıklısı ayrı ayrı almak görünüyor o halde. Teşekkür ederim ilginize:) Güzel günler dilerim

 6. merhaba,
  Ben de Sema hanım gibi filtre kahve ve espresso türevlerini yapabilen bir kahve makinası arıyorum.
  Aşırı kahve düşkünü değilim. Türk kahvesi düşkünlüğüm var ancak hem kendim, hem de misafirlerime çeşit sunmak için bu tür bir makina ihtiyacım var. Ancak küçük mutfağımda bu iş için fazlaca yer yok.. Komple bir makina arayışım bu yüzden.. Sema hanım’a verdiğiniz cevap mantıklı ama yine de, hem yer sıkıntısı hem de aşırı kahve düşkünü olmayışım sebebi ile (dediğim gibi önceliğim Türk kahvesi :) ) bana bir makina önermenizi isteyebilir miyim??
  Ayrıca Hakan bey’in bozulma durumundaki cevabı da mantıklı ancak dediğim gibi, zaten makinam yok şu anda, benim için büyük eksiklik olmayacaktır.
  Teşekkürler

 7. Sibel Hanım Selamlar,
  Öncelikle Türk kahvesi düşkünüyseniz şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim: https://mokapota.com/2016/09/15/turk-kahvesi-tarihi-hazirlanisi-sunumu-puf-noktalari/ belki sizin de ekleyecekleriniz olabilir… ;)
  ikili makine (hem filtre kahve hem de espresso yapabilen) Türkiye’de sadece Delonghi’nin modelini gördüm şu ana kadar. Belki diğer okuyucularımızın bildiği başka modeller olabilir, rica edelim varsa onlar da paylaşşınlar.

  Yukarıdaki yorumumdaki gerekçeleri savunmakla birlikte, bu ürünü alanların yaptığı yorumların büyük kısmı pozitif yönde. Bu şartlar altında size almayın diyemem ama ikili makineyi tavsiye de edemem. Zorda bırakmayın beni :)

  Ama size şöyle bir önerim olabilir, Öncelikle bir filtre kahve makinesi alıp kahve çeşitlemelerine onunla başlayın (misafirlere ikram edeceğim dediğiniz için kahveyi sıcak da tutmak sizin için önemli olacaktır bu nedenle dripper, frencpress vs manuel demleme yöntemlerini önermiyorum). Filtre kahvede uzmanlaştıktan sonra espresso makinasına sizin için gerek olup olmadığına bir bakın. Gerekli derseniz onu da ayrıca konuşuruz.

  Bilindik markaların filtre kahve makinelerinin hepsi gayet ihtiyacınızı karşılayacak verimlilikte. Geçenlerde eskiyen filtre kahve makinemi değiştirdim, benim tercih ettiğim Arçelik K8115 INLOVE ( http://www.arcelik.com.tr/mutfak-aletleri-kahve-makinesi-K-8115-KM-Kahve-Makinesi.html) oldu. Fiyat performans, yerli, güvenilir üretici, kolay ve ucuz yedek parça, servis vs. avantajların yanı sıra saat kurarak kahve yapabilmek tercihimi yönlendiren noktalar oldu. Ama dediğim gibi bilinen markaların hepsi gayet başarılı, küçük ve düşük kapasiteli bir model arıyorsanız kenwood’un kmix modeli var oldukça şık ve az yer kaplıyor, geçen sene bir tanıdığıma hediye olarak almıştım onlar da makine’den gayet mutlular. Kahve yaparken musluk suyu kullanıyorsanız yanlış hatırlamıyorsam Bosch’un bir iki modeli karbon filtreli bunu da alternatif olarak değerlendirebilirsiniz.
  Umarım faydalı olabildim.
  Sevgiler,

  • Merhaba Ömer bey..

   Size sorumdan sonra aldıgım Delonghi filtre kahve makinasından gayet memnunum. Şimdiye dek hazır çekilmiş kahve kullanıyorduk ancak, önce bir arkadaşımın yurtdısından hediye getirdiği çekirdek kahve, ardından internetten yanlışlıkla sipariş verdiğim çekirdek kahvelerin elimde kalması ile , bir öğütücü arayısına girdim.. Zira hiçkimse kendisinden alınmayan kahve cekirdeğini öğütmüyor..

   Şimdiye dek çok da fazla kullanılmayan filtre kahve makinam eşim sayesinde (bu arada evlendim :) ) sürekli kullanılır hale geldi :)

   Ve şimdi sanırım bahsettiğiniz gibi 2.aşamaya geldik ve öğütücü arayısındayım.. Önce elimdeki çekirdekleri öğütsün mantıgı ile en uygun rondolara (!) baktım.. Ancak biraz araştırınca yine dönüp dolaşıp bu sayfaya geldim :)

   Delonghi KG 79 önerileri gördüm ancak, daha uygun fiyatlı öğütücü öneriniz varsa bilmek isterim.. Teşekkürler

 8. Merhaba,
  Türk kahvesi yazısı gayet keyifli idi.. Herşeyi yazmışsınız zaten, ekleyecek birşey kalmamış :)
  Filtre kahve makinası için önerilerinizi dikkate alacagım, teşekkürler

 9. merhaba,

  Baratza Encore – Conical Burr Coffee Grinder hakkında bilginiz var mI?
  bu dediğiniz gibi rondo tipi mi yoksa olması gerektiği gibi öğütücü mü?
  yardım ederseniz sevinirim.

 10. Merhabalar. Kısa bir süre önce ikinci el Delonghi Ecov 310 modelini almıştım. Yukardaki yazınızı gördükten sonra merak edip sorayım dedim cihazda beğenmediğiniz noktalar nelerdir zira bende plastik ve 51 mm portafiltresinden memnun değilim.

  • Selamlar Taha Bey,
   Yazarlarimizdan Hakan Alper Kose bu makineyle ciddi problemler yasadi. Buhar ve sicaksu haznesini kacak yapmasi en fazla yasadigi problemdi benim hatirladigim. O daha detay bilgi verebilir belki.
   Hakan? :)

   • Buyrun :) makine malesef üretimin ilk aşamasından bu yana sorunlu, 3. Makineyi kullanıyorum. Buhar haznesi, su çıkarma haznesi vs. Belli bir süre sonra espresso haznesinden cihaz buhar konumundayken şapır şapır su akıtıyor. O arıza giderildiğinde ise bu sefer bu haznesi musluk kapalı konumda olmasına rağmen buhar ve su sızdırıyor. Zaten firma vintage serisinin üretimini sonlandırdı.

    • Anladım. Elde ettiğiniz espresso açısından bir sıkıntı yaşadınız mı peki tatsal anlamda malum thermoblock sistemi var sıcaklık dengesi değişiyor o yüzden ayrıca muadil bir cihaz öneriniz var Mıdır acaba ?

     • Portafilter evet sıkıntılı, benim ki espresso ve telveyi sızdırmaya başladı hazneye bazen tam oturmuyor. Su ısıtmasında ise o yeşil ışık hiç bir zaman espresso bitene kadar yanmadı 5-10 saniye sonra hazır ışığı sönüyor. Muadili malesef yok bu fiyata o yüzden hep bu modele mecburdum o yüzden 3. Kes bile bile yine aldım:) yeni 2 model çıkarmış birisi enli tombul, diğeri ise boylu ince formlarda.

    • Merhaba.sitenizi yeni keşfettim.çok güzel ve yararlı site,özellikle benim gibi nitelikli kahveyi evde yapmaya çalışanlar için.Hario V60 ile filtre kahve ve delonghi ecov 311 vintage makinemle espresso yapmaya çalışıyorum.Öğütücüm KG79..3 tık modifiye ettim sanırım espresso için yeterli inceliğe sahip.Siz de kullandığınız için sorayım.Sizce yeterli mi? Ben basınçsız sepet ve çelik tamper kullanıyorum.Sanki akış hızlı gibi tam emin değilim.Tadından memnunum fakat kreması az oluyor.
     Espresso makinemde bahsettiğiniz sorunları şuan yaşamıyorum.Acaba benim modelde bu sorunlar düzeltilmiş olabilir mi?Aynı ise gelecekte yaşayacağım demektir bu kötü haber.
     Bana sanki espresso ılık oluyor ve yeterli sıcaklıkta olmuyor gibi geliyor.Americano içtiğimden şu an sorun etmiyorum ama amacım yapabileceğimin en iyisini yapmak.

     • İnşallah bir sıkıntı yaşamadan kullanmaya devam edersiniz. Ben dediğim gibi 3 kez değiştirdim 310 ve 311 modellerini. 310 ve 311 arasında teknik açıdan bir fark yok. ben ayrica bir tamper kullanmıyorum makinanin ustunde yer alan tamper isimi simdilik goruyor, ama akışı hızlı oluyor. Sıcaklık da cihazın çalışma prensibi ile alakalı suyu sabit sıcaklıkta tutmadığı için o sıkıntı oluyor, hazır ışığı kullanıma başlayınca hemen sönüyor. Krema konusunda ben sorun yaşamadım aldığınız kahve çekirdeğinin orgin ine bağlı olabilir. Saygılar :)

 11. Merhabalar. Espresso için çekirdek kahve arayışındayım e-gurme sitesinden sipariş verecektim ancak aradığımda açmadılar maile dönmediler o yüzden pek aktif olduklarına kanaat getiremedim. Sizin tavsiye edeceğiniz veya aldığınız kahveyi sipariş üstüne kavurup paketleyip gönderen bir site?

  • Selamlar Arda Bey siparis verebileceginiz bir cok site var. Reklam olmamasi icin yazmiyorum ancak google’da “ulke” ve “kahve sepet” sozcukleri ile arama yaparsaniz erisebilirsiniz.
   Ornek:
   etyopya kahve sepet
   Kolombiya kahve sepet
   Honduras kahve sepet
   Vs
   Umarim yardimci olur
   Sevgiler.

   • Teşekkürler. Peki önerebileceğiniz kahve çekirdeği var mı diye sorayım o zaman blend yapmak istiyorumda uyumlu çekirdekler nelerdir?

    • Selamlar, Blending’e çok sıcak bakmasam da gerçekten tatlar iyi dengelendiğinde güzel sonuç veren örneklere de rastladım. Sıcak bakmamamın sebebi ise blend yaptığını iddaa eden bir çok kişi ya da kurum’un bunu doğru dengede yapamaması.
     Blending çok ince tunniglere sahip. Kullanılacak çekirdekler bunun sadece bir bölümü. O çekirdek kaç dk, hangi sıcaklıkta kavrulduktan sonra, yüzde kaç oranında blend’e dahil edilecek sorusunun cevabı bütün lezzeti değiştirebiliryor.
     Sorunuza gelecek olursak, blending’de genelde Etyopya sidamo ve limu, Kenya, Kolombiya ve Brezilya kahveleri kullanılıyor. Spicy bir tat için Hindistan kahvelerinin yanısıra keskin bir tat için Honduras veya Nigaragua tercih edilebilir.
     Meşakkatli bir işe giriyorsunuz, kolay gelsin :)

 12. merhaba, el değirmeni olarak hangi ürünü tavsiye edersiniz ? espresso makinem var ve türk kahvesi yapmıyorum . harionun 2 modeli var onlar gözüme takılsa da kararsız kaldım

  • Ali Bey Selamlar,
   Eğer Türk kahvesi yapmıyorsanız size el değirmenini maalesef öneremeyeceğim. Zira el değirmeninde kahve öğütmek oldukça yorucu bir iş ve ayarını tutturmak da bir o kadar zor. Bu kararı vermeden önce youtube’da bir kaç video seyretmenizi tavsiye ederim. özellikle bu öğütücüleri kullanırken kişilerin yüzlerine ve kaslarının çalışmasına bakın.. Bir yerden sonra kahve içmek yorucu bir uğraş haline gelmesin sizin için. Özellikle misafiriniz geldiğinde sohbetin yarısında kahve değirmenini kullanmak biraz can sıkıcı olabilir.

   Hario’nun skerton ve mini mill isimli iki öğütücüsü var ve aralarındaki fark sadece hacim. Skerton 60 gram kahve öğütebilirken skerton 24 gram öğütüyor. Piyasada Türk kahvesi öğütmek için satılan fiyatı 40 ila 120 TL arası değişen metal değirmenlere göre ayarlaması daha kolay olsa da harcanan güç aynı. Öğütücü kısmın seramik olması ve marka bir ürün olması hario’lar için nispeten yüksek fiyatı beraberinde getiriyor.

   Türk kahvesi yapacaksanız uygun fiyatlı bir öğütücü olduğu için el değirmenini önerebilirdim (Türk kahvesi inceliğinde öğüten öğütücü makineleri oldukça pahalı). Espresso dediğiniz için otomatik öğütücüyü tercih etmenizi tavsiye ederim. Pişman olmazsınız.

  • öncelikle çok teşekkür ederim , yukarıdaki yorumları okuyunca delonghinin vintage modelinden vazgeçip dedica modelinin siparişini verdim :) youtubeda beğenen de var beğenmeyen de ama anladığım bardağı önce bi ısıtırsak iyi sonuç alınacağı yönünde . saolun. arkda harionun öğütücüsü fazlaya çıkmış onu verdi. eğer ciddi uğraşa dönüşürse makinesi alacağım . çok sağolsun tekrardan

  • Merve Hanım Selamlar, aramızda KG79 kullanan Hakan, eminim o tecrübesini paylaşacaktır. Benim fikrimi sorarsanız fayda maaliyet konusunda başlangıç ve ev kullanımı için gayet iyi bir tercih. Hakan ne dersin var mı ürünün sıkıntılı bir tarafı?

 13. Yaklaşık 3 senedir kullanıyor bi sıkıntı yaşamadım. Kullanım sıklığına göre öğüten dişliyi temizlemek faydalı oluyor. Ben çöp şiş kullanıyorum temizlerken ?

 14. merhaba
  ben yeni yeni bu işe merak salan birisiyim dolayısıyla çok da bilgim yok. bütçem kısıtlı, bu yüzden çok kararsız kalıyorum.
  öncelikle french press alayım dedim. 4 kişilik bir aile olduğumuzdan 800ml-1lt arasındaki modelleri inceledim. Bodum’un fiyatı 60 tl gibi bir şey, onu alayım dedim. Ancak sonradan öğrendim ki bir de öğütme işi çıktı başımıza. Gidip starbuckstan tcihbodan öğüttürsem 1 gün gidiyormuş… Her gün her gün de gidemeyeceğime göre… O zaman da öğütücü alayım dedim, sinbonun 50 tlye var. Bu sefer de bıçaklı olmasın anlamı kalmaz dediler… delonghi filan alayım dedim 80-90 tl… etti mi 150 tl? Moka pot olayına girmiyorum bile, yine 4 kişilik alayıp dediğimde 120 tl ayrıyeten bir masraf çıkıyor. Yani bu kadar masraf edip manuel bir şekilde üstelik bu kadar da acemiyken kahve yapmak mantıklı gelmedi. Acaba diyorum şu tchiobada satılan kapsüllü 180 tl lik makineyi almak daha mı hesaplı olur? Yani öğütücüye french presse 60+80=140 tl vereceğime 40 50 tl fazla verip bir makine almak daha mantıklı değil mi? Ancak burada da aklımı çelen bazı hususlar var, yani temizliği kolay olsun 3-4 kişilik hiç değilse kahve çıksın… Kapsüllü alınca da o markaya bağımlı oluyormuşsun, filtreli alsan temizliği ölüm. Çok kararsız kaldım lütfen yardım edin.

  • Merhaba fernweh, kahveye merak salan herkesin ilk başlarda geçtiği aşamalardan geçiyorsunuz, endişelenecek bir durum yok :))
   Aklınızdaki soruları adım adım yanıtlamaya çalışayım.

   Öğütücü en önemli ve belki de en uzun süre kullanacağınız cihaz olacak bu nedenle bu cihaza verdiğiniz parayı çok da sakınmayın, ama yine de emin olmak isterseniz düşük miktarda kahvenizi önce aldığınız yerde öğüttürün, 2-3 sefer bunu deneyimleyin ve sonra farkedeceksiniz ki 2-3 gün sonra kahveniz ilk günkü tadı vermiyor. Özellikle deneyimleyin dedim çünkü yaşamadığınız için bu tavsiyeler aklınızda hep havada kalıyor. Sonuçta öğütücünün kaçılmaması gereken bir masraf olduğunu göreceksiniz. Onu alırken de bıçaklılardan uzak durup değirmen modelleri tercih edin lütfen. Zira bıçaklı modellerde kahve kalınlığını belirleme şansınız yok, her kahve hazırlama ekipmanının kendine özgü tavsie edilen inceliği olduğu için, kalınlık ayarı önemli bir nokta. yazıda bahsettiğim delonghi marka cihaz başlangıç olarak fena bir seçim değil, en azından 3-4 yıl sizi idare eder, sonra bozulmasa da daha iyi bir modele geçmeyi isteyeceksinizdir.

   Kapsüllü makina konusuna gelince. Kapsüllerin bedava satıldığını düşünmüorsunuz sanırım :) Başlangıç maaliyeti odağı ile vereceğiniz bu karar sizi işletme maaliyetleri nedeniyle yakın bir zamanda yeni bir makina almaya itebilir. Öte yandan kapsül makinalarda üreticiye bağlısınız ve kaliteli kahveye erişmeniz biraz zor, zira maaliyet nedeniyle firmaların çoğu blend kahve kullanıyor kapsüllerde. O yüzden bu bu konu üstünde fazla durmak bile istemiyorum

   filtre kahve makinasının temizliğinden yakınıyorsunuz ama alacağınız her demleme ekipmanının temizliği en önemli önceliğiniz olmalı. Yok ben alacağım aleti temiz tutamam derseniz de bir karar vermek zorundasınız ya iyi kahve, ya da biraz uğraş….

   Nihai olarak size iki tavsiyem olacak, ya filtre kahve makinası ya da v60 dripper. ikisinde de demleyeceğiniz miktarı kolayca ayarlayabilirsiniz

   umarım faydalı olabilmişimdir. Sevgiler…

 15. Merhabalar, Fakir Cafe Passion Çekirdekli Ve Toz Filtre Kahve Makinesi almayı düşünüyorum fakat kararsız kaldım. Filtre kahve makinası ve öğütücüyü ayrı ayrı alsam daha mı iyi olur? Bilgilendirirseniz sevinirim:)

  • Selamlar, bu ürünü kullanmadım veya kullanan birini tanımıyorum o nedenle doğrudan ürün hakkında bir yorum yapmam doğru ve etik olmaz. Ama prensipte iki işi bir arada yapan makinelere sıcak bakmadığımı belirtmem gerek, zira biri bozulduğunda diğeri de kullanılmaz oluyor ve uzun süre kahvesiz kalıyorsunuz. Tavsiyem iki makineyi ayrı ayrı almanız yönünde olacaktır.
   sevgiler,

 16. Merhaba Sevgili Ömer Bey ve Hakan Bey sitenizi yeni keşfettim ve keyifle okudum. Bir kahve ve çay tiryakisiyim diyebilirim. :) ilk olarak filitre kahve makinası (delonghi) ile başlayan maceram mokapot ile devam etti. Bir yurtdışı seyahatimde Lavazza süt köpürtücü de ekledim… Bana yetiyorlardı taki İtalya’da espresso, maccihato içene kadar… Neden benim moka da yaptıgım kahvem böyle kremalı olmuyor dedim… Bialettiye falan baktım ama mokapota göre fiyatlar çok çok yuksekti tabi kur’un da etkisi var…

  Şimdiiiii bana sanki yetmiyor bu makinalar artık yani mokapot’ta yapılan espresso ile basınçlı makinalarda yapılanlar farklı mıdır ne dersiniz? Makina mı önerirsiniz? Ama uygun fiyatlı birşeyler olsun zira eşim kahve merakımdan kafayı yiyecek:))))

  Sevgiler Saygılar efenim…

  Emel

  • Selamlar Emel Hanım, gördüğüm kadarıyla siz çoktan kahve girdabının içine girmişsiniz, bundan sonrasında adım adım upgrade’ler başlayacaktır, peşinen şunu söyleyeyim ki yatırım yaptığım hiçbir kahve ekipmanına verdiğim paraya acımadım bu zamana kadar, ama alırken de ihtiyacımdan fazlasını almadım, böylece ömrü tükendikçe kıymetini de bileceğim zaman bir üst modele geçip Japonların diliyle kaizen yaptım, yani sürekli iyileştirme (her ne kadar onlar bu anlamda kullanmasa da) :)
   Sorunuza gelince evet mokapot, brikka ve espresso makinelerinin hazırladığı içecekler birbirinden farklı lezzette oluyor. Kaldı ki iki espresso makinesinin hazırladığı espresso bile birbirinden farklı olabiliyor. Şunu da belirtmekte fayda var, cafe’ye gidip içtiğiniz espressonun aynısını evde yapmak da çok mümkün değil zira cafe’lerde kullanılan makinaların en ucuzu 12-13 bin liradan başlıyor ve çok dengeli bazınca sahip olan ve sürekli sıcak olan makineler. Yine de evinizde ona yakın lezzette bir espresso elbette yapabilirsiniz, yazıda belirttiğim makineler halen güncelliğini koruyor, bunlara ek delonghi’nin alt segmentte 1-2 yeni makine daha çıkardığını gördüm ama denemediğim için bir yorumda bulunmama çok doğru olmaz, ama kullanan kişilerin sitelerdeki yorumları da biraz olsun fikir veriyor. Bu arada mokapot’ta hazırladığınız kahvenin lezzetinden memnunsanız ve sadece kreması eksik diye düşünüyorsanız bialetti brilkka’yı deneyebilirsiniz. Ama cafe’de içtiğiniz macchiato’nun lezzetini ancak espresso makinesiyle elde edebilirsiniz.

   Espresso makinesine gönül koyduysanız da kapsüllülerden uzak durun ve mutlaka öğütücü almayı da birlikte değerlendirin..

   Umarım faydalı olabilimişimdir. sevgiler…

   • Krups lâ delonghi arasında kararsız kaldık. Sizin tercihiniz hangisi yönünde olurdu.gerçekten sizin fikrini önemli. Tam otomatik alicagiz.ona karar verdik sadece marka konusunda kararsız kaldık.

    • Banu Hanım Hakan’ın bu konuda tarafsız yorum yapması çok zor o nedenle çok zorlamayın bence:)
     Makina seçimi konusunda Hakan’a katılıyorum işyeri için almadığınız sürece otomatik makinayı çok tavsiye etmiyorum, çünkü hiçbir zaman portafiltre ile elde edilen lezzete ve kişiselleştirilebilirliğe erişemiyorsunuz. Yine de illa otomatik makine diyorsanız, aklınızdaki makinelerin özleliklerine baktım, delonghinin zamanlama fonskiyonu var ek olarak diğer özellikler hemen hemen aynı, şu durumda nihai karar için iki konu kalıyor. Lezzet ve ses.
     Size tavsiyem markaların müşteri hizmetleri ile temasa geçip ürünü deneyebileceğiniz yerleri sorgulayın. Böylece müşteri hizmetleri yaklaşımlarını da deneyimlemiş olursunuz.
     Sevgiler

  • Sevgili Acill?
   Öncelikle hayırlı olsun, üstünde espresso ile uyumlu olduğu belirtilen herhangi bir çekirdekle başlayabilirsiniz zaman içinde farklı çekirdekler deneyerek kendi tadım skalanızı oluşturmuş olursunuz, ama bu süreç o kadar acil olmayacaktır sanırım :))
   Sevgiler

 17. Merhaba , Ben Tchibo Caffisimo Classic (espresso , filtre , cay , caffe crema ) yapabilen bir makinaya sahibim. Kapsüllü makinaların kapsüllerine muhtaç kalmamak ve ekonomi açısından kapsül doldurma yöntemiyle şuan devamını sağlıyorum dahili süt köpürtücüsü ile de her türlü sütlü kahve ürünlerini yapabiliyorum. Genelde yaptığım kahve espresso oluyor. Tchiboya gidip Espresso 3 numara moka pot 5 numaraymış ben kapsül doldurma yaptığım için 4 numara çekim yaptırıyorum. Aynı mantık ile Fazla pahalıya kaçmayan bir öğütücü önerir misiniz. Amazon.de veya Yurtiçi sitelerinden de alabilirim. Tşk simdiden.

  • Kürşad Bey Selamlar,
   Tchibo zaman zaman çok iyi fiyata asgari ihtiyacı karşılayacak öğütücüler getiriyor, madem caffisimo kullanıyorsunuz öğütücü de tchibo olur takım olur:)) Tchibo bulamazsanız Delonghi’nin alt segmentte kayda deger ürünleri var bu tip ürünler satan eticaret sitelerinde delonghi öğütücü diye arattığınızda kuvvetle muhtemel iki farklı ürün göreceksiniz ikisi de işinizi görür başka markalara da bakmak isterseniz parçalayıcı değil öğütücü olmasına dikkat edin. Yani öğütücünün kalınlık ayarı olsun ve rondo gibi bıçaklı bir model olmasın. Değirmen mantığıyla çalışan konik öğütücüleri tercih edin.
   Sevgiler

   • Teşekkür ederim güzel yanıtınız için, Şuan baktım Tchibo sitesine ve 150 Liraya bir öğütücü var . Lakin açıklamasında ” Bu öğütücü sahip olduğu 1 bıçak ile çekirdekleri defalarca keserek toza dönüştürür. ” demekte .. Demekki bu değil benim istediğm.. Delonghi K49. marka model. Sizin demek istediğinizi de anladım Bıçak gibi kesip atmasın baskı sonucu hafif öz bulaşsın ve sonucunda daha lezzetli bir sonuca varalım. Sanırım Delonghi’nin 200 TL civarındaki ürününü alacağım.

    • Selamlar Kürşat Bey,
     Bıçaklı olmasın dememin ana sebebi bıçaklı modellerse kalınlık ayarının yapılamaması. Her demleme biçiminin ayrı kalınlığı olduğu için bıçaklı modellerde bunu tutturamazsınız.
     Sevgiler selamlat

 18. Merhaba giris seviye bi kahve makınası alma arefesindeyim yazınız cok güzel insanları bilgilendiriyorsunuz yeni yeni kahve dünyasına giriyorum kapsüllü makina almayı onermiyorsuunz sanırfım ancak kapsullerde farklı farklı lezzetler va bz bunu kendimiz nasıl ayarlaya biliriz? kendi cekim kahvemizle 500 civari bir bütce ile esspiresso biraz agır geliyor süt ile yumuatilmiş kahve çeşitlerini daha cok seviyorum sizce ne almalıyım (iki gun önce bi boşluguma geldi araştırmadan nescafenin my cafe makinasını aldım 2 saat içinde geri verdim amaçsız bir makine gibi geldi) teşekkürler

  • Sinan Bey selamlar,
   İnanın ki kapsül dışındaki dünyada çeşit çok çok daha fazla ve bunların çoğunu yurtiçinden satın alabiliyorsunuz ve maliyeti kapsülden daha düşük. Espresso sert geliyor ve sütlü kahve de tercih ediyorsanız başlangıç olarak filtre kahve makinası almayı düşünebilirsiniz. Bu tatminkar süre size yetecektir. Sonrasında kahve çeşitlerinizi artırmak isterseniz espresso bazlı içecekler hazırlamak için espresso makinası almayı düşünebilirsiniz. 500 lira olmasa bile 600-650 lira bütçeyle giriş seviyesi espresso makinası ve öğütücü alınabilir. Bunu düşünürseniz eticaret sitelerinden bir ön araştırma yapın, aklınıza yatan ürün olursa burda sağlamasını yapalım
   Sevgiler…

 19. teşekkürederim cevabınız için filtre kahve makinasına bitçe ayrımak istemiyorum aslında siziin dediginz bütcede önerebileceginiz espresso makinası ve öğütücü varmı birde süt köpürtme için ayrı birşey mi almak gerek bu durumda

  • Sinan Bey Selam, benim direkt bir ürün önermem doğru olmaz. bu nedenle e-ticaret sitelerinde bir ön araştırma yapıp aklınızdakileri söylerseniz onlarla ilgili bildiklerimi ve tavsiyelerimi paylaşayım. espresso makineleri genelde süt köpürtücü de içerir ayrıca bir makine almanıza gerek kalmaz..

   • Anladım teşekkür ederimm peki esam 3000 yada 2600 ile ec680 arasında kahve çekme dışında farkı vermeye deger birşey varmıdır

    • Selamlar tekrar, arada çok büyük fark var, esam serisi tam otomatik makinalardır, yani altına bardağı koyup düğmeye basıyorsunuz ve espresso’nuz hazır, ec serisi ise manuel makinedir. Dolayısıyla çekirdeği öğütüp, portafiltreye (kepçeye) yerleştirmek ve tamperlemek(sıkıştırmak) manuel yapılan iş. aralarındaki büyük fiyat farkı da bu nedenle ve tabi bir de dahili öğütücü olması elbette.

     Ben tam otomatik makinaları tercih etmiyorum zira manuel makinalarda portafiltreye koyduğunuz kahve miktarı ve tamperleme ile kendi damak tadınıza uygun espresso yapabiliyorsunuz ama otomatik makinada çıkan kahve hep aynı standartta. Bu manuel süreç bir kaç kişiye bir den hazırlama söz konusu olduğunda biraz yorsa da işin bence en keyifli tarafı.

     Tabi bu zaman, para ve zevk meselesi ve o da tamamen sizin kararınız.
     Umarım yardımcı olabildim
     selamlar

    • ömer bey esam 3000 ile 2600 arasındaki fark nedir ve ec680 ile bu makinelr arasındaki tek fark otomatık yarı otomatık olmasımıdır.

 20. Merhaba, öncelikle kahve severler için siteniz gerçekten oldukça faydalı sizlere teşekkür ederim. ben şu an Tchibo kapsüllü makine kullanıyorum artık daha yaratıcı tatlara geçmek istiyorum ve bir Bialetti moka pot almaya karar verdim ama bazı sorular var kafamda. öncelikle moka pot ile espressodan daha hafif yani daha az sert kahveler yapmak mümkün mü? Bialetti Mukka Ekspres diye bir modelini gördüm süt ile capuccino vs yapma imkanı sağlıyor belki bu bana uygun olacak peki bunda sütsüz de pişirme imkanı var mı? Eğer olmazsa moka pot express 6 cup modeli düşünüyorum sanırım bunun haznesi de 6 x 60ml 360 ml dir herhalde ? Bir de son bir soru Bialetti nin Musa diye bir modeli var bunun diğerlerinden farkı nedir.? Kısaca sizin bana tavsiyeniz ne olacak :) yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler

 21. Merhaba, ben en temel seviyedeyim ve bi kaç haftadır kahve makinelerini araştırıyorum, filtre kahve makinesi almaya karar vermiş gibiyim Delonghi ICM 15250 ve Arçelik K 8115 KM arasında kaldım bunlardan birini önerebilme durumunuz var mıdır. Teşekkürler.

  • Faruk Bey Merhaba,
   Arçelik’in zaman ayarlama fonksiyonu olması ve daha yavaş demleme seçeneği (AROMA) delonghiden ayrıştığı nokta, yazıda belirttiğim gibi ben evde arçelik kullanıyorum. Üst kapak mandalı sıkıntılıydı, düşünce kapak kırlabiliyordu ama yeni üretimlerde ona da çare bulmuşlar.. fayda maliyette oldukça efektif bir ürün.
   kolay gelsin

 22. Merhaba,
  Yeni yeni merak saldığım bu konuda kahve makinası almadan önce bu sayfayı bulmak çok faydalı oldu.
  esspresso ve cappucino makinası almak istiyorum otomatik olanlardan, okuduklarımdan yola çıkarak tercih etmemiz gereken marka Delonghi olduğuna karar verdim. 1500 tl bütçem var biraz daha zorlayarak 2000 tl ye kadar çıkabilirim.
  esam 04.350 , esam 2200 ve ec860.m inceledeiğim makinlardan. Bu makinalardan her hangi birini aldığımda yanına ilave olarak ne almalıyım ?

  • Musa Bey Selamlar,
   Yukarıdaki yorumları okuduysanız otomatik makinelere hiç de sıcak bakmadığımı görmüşsünüzdür. Buna rağmen otomatik makine almaya karar verip bana soru soruyorsanız benden daha inatçısınız demektir :))). Bütün bunlara rağmen halen otomatik makine diyorsanız yanına bir şey almanıza gerek yok. Çekirdek kahve ve sütünüz olsun yeter. Otomatik makineler öğütmeyi de kendileri yaptıkları için bir öğütücüye de ihtiyacınız olmayacaktır. Yalnız yukarıda bahsettiğiniz DeLonghi EC860.M manuel makinadır yani portafiltresi (espresso kepçesi) vardır. sadece cappuchino yaparken size kolaylık sağlar ve sütü cappuchino kıvamında köpürterek espressoya dahil eder. Bu makinede ayrıca öğütücü de olmadığı için yanına bir öğütücü almanızda fayda var. Manuel kavme makinelerine sıcak bakıyorsanız, Son kararınızı vermeden önce yukarıda örnek verdiğim makineleri incelemenizi tavsiye ederim. Sevgiler

 23. Merhaba bu güzel yazınız için teşekkür ediyorum
  Ben kahve makinesini bir arkadaşıma hediye etmeyi düşünüyorum ve makineler konusunda çok geniş bilgiye sahip olmadığım için kafam oldukça karışık. Filtre kahve ya da espresso makinesi tercih etme konusunda kararsızım. Ben kendi evimde öğütücülü filtre kahve makinesi kullanıyorum daha çok çeşit yapabilmesi için arkadaşıma espresso makinesi almayı düşünüyorum. Yazınızı okuduktan sonra delonghi marka makineleri araştırmaya başladım. 2 tanesi benim istediğim aralıkta göründü ilki ECI 341i internette bulamıyorum diğeri ECP 3531 sizin bu fiyat civarında başka bir öneriniz var mı ya da herhangi bir makineye sahip olmayan arkadaşıma başlangıç için nasıl bir makine almam uygun olur?

  • Merhaba Elif Hanım,
   Delonghi ECI 341 maalesef son dönemde Türkiye’de bulunmuyordu ama şimdi kontrol ettiğimde biraz daha yüksek fiyatla giriş yaptığını gördüm. Malum kur farkı yeni ithal edilen ürünlerin hepsine yansıtılıyor :( Ürüne erişebileceğiniz linki yukarıda yazının içine de ekledim. Delonghi ECP 3531’de giriş seviyesi için tercih edebileceğiniz bir makine. Zira yazıda da belirttiğim gibi ben onun daha eski modeli olan EC270’i oldukça uzun süre kullandım, halen daha kullanıyorum. Açıkçası Türkiye’de bu fiyat seviyelerinde kaliteli servis ağına sahip başka modeller bulmak zor. Umarım karar vermenize yardımcı olabilmişimdir. Sevgiler

   • Teşekkür ediyorum çok yardımcı oldunuz. Delonghi Ecp 31.21 modelini almayı düşünüyorum sanırım 35.31in bir alt modeli. Bu makineyle ilgili tecrübeniz var mı acaba önerir misiniz

    • Selamlar Elif Hanım,
     Birebir bu makine üzerinde bir tecrübem yok ama bu modelleri yakın takip ediyorum ve hakkında olumsuz bir görüşe rastlamadım. Giriş seviyesi için oldukça tercih edilebilir bir makine. Tercihiniz olan 35.21 aslında tam olarak bir alt model değil. Teknik özellikler 3531 ile birebir aynı. Farkı ise renk ve alt tabla. Alt tabla 3521 de siyah plastik 3531de ise metal. Fiyatları arasında çok fark yok, ayrıca Avrupa’da satılan model de 3531. Bu nedenle ileride hem yedek parça ihtiyacınız olursa 3531’in parçalarına daha kolay ulaşırsınız hem de alt tablanın metal olması büyük avantaj. Bu sayede istediğiniz gibi temizleyebiliyorsunuz. Siyah plastik ise hem zamanla oluşan kirleri üstünde belli ediyor hem de temizlerken çizilip kötü görünmeye neden olabiliyor. Bu gözle bir kere daha düşünmenizi öneririm. Şimdiden hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın. sevgiler.

 24. merhaba, delonghi markalı filtre kahve makinelerinin olması gerekenden daha soğuk kahve yaptığını söylüyorlar, bu konuda bir bilginiz var mıdır? zira bütçeme uygun model alternatifleri vardı bu markanın, tereddüte düştüm

  • Merhaba Hande Hanım,
   Açıkçası ben çevremden ya da okuyucularımızdan bu konuda bir şikayet almadım. Ama şuna dikkat etmek gerek, kahveyi demlenir demlenmez içerseniz daha yüksek sıcaklıkta olur (yaklaşık 85-90 derece) fakat biraz beklediğinde aşağıdaki ısıtıcının ısıtma seviyesine iner ki bu da 80 derece civarıdır. Burada bir diğer etmen de ortam sıcaklığı, eğer soğuk bir ortamda demleme yapılıyorsa bu bahsettiğim sıcaklıklar birkaç derece daha aşağıya iner. Bir de karaf eğer cam yani alttan ısıtmalı değil de termos şeklindeyse çelik ilk başta biraz sıcaklık emeceği için, içim sıcaklığı da daha düşük olur. Bu nedenle ben cam karaf ve alttan ısıtma önereceğim size. Delonghi filtre kahve makinelerinde bir de sıcak tutma süresi 40 dk civarı. 40 dk sonra cihaz otomatik kapanıyor. Bu süre bir çok diğer modelde 60 dk.
   umarım faydalı olabildim. sevgiler, afiyetler şimdiden

 25. Merhaba; yorumlariniz okuyunca bana yardimci olabilirsiniz diye yazmak istedim.
  20 kisinin calistigi isyerimize bir tam otomatik kahve makinesi almak istiyoruz. Bu konuda bilgili degiliz çok model ve ozellik var. Açikcasi kahve tiryakiside degiliz ama misafirlerimize cesit olsun, calisanlarimizin performansi arysin diye dusunuyorum.

  Oğutuculu bir model istiyorum. sizce; Delonghi primadonna 6900, delonghi 6600, krups EA829D, yada sizin onerebileceginiz bir marka veya model varmidir. Karar vermemde yardimci olursaniz cok sevinirim. Şimdiden tesekkurler.

 26. Merhabalar. Ben yaklasık bir senedir breville espresso makinesi kullanıyorum ve oldukça memnunum ancak bialettinin mukka expressini görünce birkaç video izledikten sonra almaya karar verdim. Şöyle ki çalışma prensibi çok hos geldiğinden bu potu kullanmak istedim ama malesef 3 kahve yapısımdan birinde potun birleşme kısmından buharlaşma süresince kahve sızıyor. Bunun sebebi acaba kullanım hatası mı? Ya da nasıl bir kullanım hatası olabilir desem daha dogru olacak sanki. henüz yeni olan contasının akıtıyor olabileceğine pek ihtimal veremedim ama size danısmak istedim. İlginize tesekkürlerimle…

  • Melissa Hanım Selamlar
   Açıkçası çok karşılaşılmayan bir durum, aklıma gelen 3 şey var ama si zaten bunlara bakmışsınızdır. Yine de yazayım 1- üst bölümün altında filtreyi tutan conta tam yerine oturmamış ters takılmış veya deforme olmuş olabilir, amazonda bu parçaları bulabiliyorsunuz 2- Alt hazneye emniyet sübabını geçecek şekilde su kaoyuyor olabilirsiniz 3- alınan bir darbe neticesinde birleşme yeri hazar görmüş ve sızdırıyor olabilir. Açıkçası ilginç bir durum, çözdüğünüzde cevap yazarsanız sevinirim. Selamlar sevgiler…

   • Tesekkür ederim ilginize öncelikle.

    Conta siparişi verecegim sonrasında haber vereceğim.
    Bir de aklıma bir şey geldi. Bn breville in değirmenli makinesinin değirmeninde 7 ayarında kahve cekip potta kullanıyorum acaba bu kahve cok ince geliyor olabilir mi? Buharlasma süresince zorlanıp sızdırması ihtimali olabilir mi diye düşündüm.

    • Selamlar Tekrar Melissa Hanım,
     Mokapot’da kullanacağınız kalınlık espresso ayarınızdan çok az daha kalın olmalıdır ki kahve taneleri iç filtreden geçip kahvenizin içine geçmesin. Öte yandan çok çok ince öğütmüş olsanız da bu kahve parçalarının bağlantı yerinden sızması beklenmez. Sızma alt ve üst parçanın birleşme noktasından olduğu için kahve koymasanız bile aynı noktadan su sizintisi olması muhtemel. Ayrıca buharlaşma surecinde zorlanıyor olsa, emniyet sübabından buhar çıkartarak basıncı azaltması gerekir. Dolayısıyla problemimiz sıvı sızıntısı o da yukarıda bahsettiğim 3 nedenden kaynaklanmış olabilir. Tabi bu üç nedenin yanında aldığınız ilk günden bu yana bu problem varsa imalat hatası olasılığını da göz ardı etmemek gerek
     Sevgiler…

    • Selamlar Melissa Hanım,
     Seyahat tipi espresso makineleri 3-4 yıldır hayatımızda. İlk ve orjinal modelleri oldukça pahalıydı ama şimdi muadilleri de çıktı ve fiyat da oldukça ucuzladı. Kullanımı oldukça pratik ve işlevsel. Mini espresso’dan Çıkan kahvenin lezzeti mokapot’tan oldukça farklı olacaktır bunu lütfen göz ardı etmeyin. Bu aletle sadece espresso yapabildiğiniz için espresso’yu “sade” seviyorsanız tavsiye ederim. Ancak evde kullanım için alacaksanız pek de doğru bir tercih olmaz, bir makine almanız daha doğru olur. Çok seyahat ediyorsanız sabahları istediğiniz gibi bir espresso hazırlamak için oldukça ideal. Memnun kalırsınız.
     Sevgiler

 27. Merhabalar,

  French Press ve Moka Pot kullanarak yumuşak içimli bir kahve elde edebilir miyim acaba? Türk kahvesini maalesef içemiyorum . Tadı acı geliyor fakat bir kez starbucks’ta white chocolate mocha içmiş ve çok memnun kalmıştım. white chocolate mocha’yı hangi tür moka pot ile elde edebilirim acaba? Ve hangi kahveyi kullanmam daha iyi olacaktır. Selamlar.

  • Muharrem Bey Merhaba,
   Tall boy white chocolate mocha’nın içerisinde sadece 1 shot espresso bulunuyor. Bir shot espresso 30 ml. Tall boy bir içecek ise 12 oz yani yaklaşık 354 ml. Şu halde white chocolate mocha’nın sadece %8,5’i espresso (bir kahve midir emin değilim ama bir kahveli içecektir :) o net ). Amacınız bu miktarda – yani 30ml- espresso oluşturmaksa bunu bir moka pot çeşidi olan brikka ile bunu yapabilirsiniz. Moka pot ve çeşitleri hakkında detay bilgiye de şu yazımdan (https://mokapota.com/kahve/moka-pot-mu-ne-yani-su-alta-mi-konuyor/149) ulaşabilirsiniz.

   Ama amacınız evde white chocolate mocha hazırlamaksa brikka’da hazırlayacağınız espresso’nun yanı sıra süt, süt köpürtücü ekipman, süt kreması, beyaz çikolata veya beyaz çikolata şurubuna ve bir de vanilya şurubuna ihtiyacınız olacaktır.

   Bütün bunları ise bir espresso makinesi alarak rahatlıkla yapabilirsiniz, önerdiğim espresso makinelerinin hepsinde süt köpürtücü yer alıyor. İlgili şurupları temin ederek evde bu kahveyi hazırlayabilirsiniz.

   Kolay gelsin.

 28. Merhabalar;
  Öncelikle bu güzel bilgilendirmeler için teşekkürler. Bir kaç gün içerisinde Arçelik K8580 Eternity filtre kahve makinesı geçecek.Öncelikle öğütme işlemi için el değirmeni nasıl olur ? Yani incelik ayarı yapabilir miyim sizce? (yeni başlamış birisi olarak)
  Ya da Delonghi KG79’u bu iş için uygun mudur ? Elbette başka önerilere de açığım.:) Bu arada umarım makine konusunda güzel seçim yapmışımdır.Sizinde Arçelik marka ürün kullanmanız beni teşvik etti.Teşekkür ederim.:)

  • Merhaba Can Bey, öncelikle kahve makineniz hayırlı olsun. Artık rutin hayatınıza güzel bir günlük iş daha eklediniz :)) Aldığınız makine de benim kullandığım makinenin yenilenmiş hali umarım memnun olursunuz. Öğütücüye gelince, el değirmenini çok tavsiye etmem hem yorucu hem çok pratik değil. Tabi en önemlisi inceliği ayarlamanız maalesef o kadar kolay değil. Bu nedenle başlangıç seviyesi için KG79 tercih edebilirsiniz. Yazarlarımızdan Hakan Alper Köse kullanıyor uzun zamandır, oldukça da memnun…
   Tekrar hayırlı olsun, sevgiler selamlar..

 29. Merhaba, yeni ofisimize bir kahve makinesi almak istiyoruz. İçtiğimiz tek kahve americano.Çok kalabalık bir ofisimiz yok 2-3 kişi ve günde 2-3 fincan ancak içiyoruz.(normal nescafe jacobs vs. içiyoruz şuan için) . çok fazla model ve seçenek var, ancak biz sadece americano içtiğimizden belki spesifik bir tavsiyeniz olur diye yazmak istedim. şimdiden teşekkürler

  • Kemal Bey Merhaba,

   Americano içiyorsanız mutlaka bir espresso makinesi almanız gerekecek, ama madem 2-3 kişisiniz ve şu an nescafe ile idare edebiliyorsunuz, o halde bu kadar masrafa girmeyip espresso makinesi yerine bir filtre kahve makinesi alabilirsiniz. elde edeceğiniz kahvenin lezzeti americano ile çok benzeşecektir. Filtre kahve makineleri ile ilgili fikir ve yorumlarımı hem yazıda hem de sizden önce yorum yazan arkadaşlarla paylaştım(yukarıda), oralardan okuyabilirsiniz. Eğer yok biz ille de americano içeceğiz veya misafirimiz geliyor daha çeşitli türde kahveye ihtiyacımız oluyor derseniz mutlak bir espresso makinesine ihtiyacınız var. Yukarıdakiler daha çok ev tipi makineler bu nedenle tam otomatik kahve makineleri için şu yazımdan yardım alabilirisniz. En düşük model americano için ihtiyacınızı karşılayacaktır. ( https://mokapota.com/kahve/kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066 )

   İyi Çalışmalar

   • ömer bey tavsiyeleriniz için tşk ederim. espresso makinesi almaya karar verdim ama tam otomatik olmayacak. Delonghi ec221 modeli ve Delonghi Ecov311 (vintage model renkleri ve tipi çok güzel) arasında kaldım. öğütücü olarakta Delonghi KG79 alacağım sanırım. Bahsettiğim iki model arasında sizce hangisini seçmeliyim ?

    • Selamlar Kemal Bey, açıkçası ikisini de çok tavsiye etmiyorum, zira Ecov serisi yazıda da belirttiğim gibi yazarlarımızdan Hakan Alper Köse’ye çok sorun çıkardı. Makine 3-4 kere değişti ama belli bir süre kullanımdan sonra hepsinin buhar takında sorun ortaya çıktı. ec211 ise çok eski bir model, 1-2 sene sonra parçalarını bulmakta sıkıntı yaşarsınız. onun yerine aynı serinin yeni modeli olan delonghi Ecp 35.31’i düşünebilirsiniz. biraz daha bütçe ayırabilirseniz 680-685 veya 341 daha mantıklı tercihler olur kolay gelsin, sevgiler

 30. Hakan Bey sizlere bir sorum olacaktı.Delonghi KG79 öğütücü’de filtre kahve makinası için(kağıt filtre kullanıyorum)sizce ayarlar nasıl olmalıdır?(çekim ve incelik olarak) Teşekkür ederim ilginize,bol kahveli günler! :)

  • Merhabalar, bildiğiniz üzere fine-medium-coarse olarak en ince orta ve en kalın şekilde yazılar var öğütücüde. Medium un 1-2 tık solunda kalacak şekilde öğütebilirsiniz.
   İyi günler :)

 31. Bilgisizliğimi mazur görün ama hiç kahve makinesi kullanmadım.Yazınızda ve yorumlarda yeni başlayanlar için filtre kahve makinesi önermişsiniz.Peki dışarıda capuccino,latte içmeye bayılanlar filtre kahve makinesiyle bunları evde yapabilirler mi?Ek bir alet daha mı almak gerekir?

  • Merhaba Serpil Hanım,
   Latte ve Cappuccino espresso tabanlı içecekler bu nedenle filtre kahve ile bu içecekleri hazırlamanız doğru olmaz, hazırlasanız da tadı ve kıvamı hiç alıştığınız gibi olmaz. Filtre kahve makinesi ile hazırlayacağınız filtre kahve ile sade filtre kahve ve misto (sütlü filtre kahve) hazırlayabilirsiniz. Siz cappuccino ve latte hazırlamak istiyorsanız bunun için bir espresso makinesi edinmeniz gerekli, espresso makinelerinin hemen hepsinde süt ısıtıcı ve köpürtücü bulunmakta üstteki yazımda bunları inceleyebilirsiniz. Bunun dışında biraz daha düşük maliyetli ve uğraştırıcı yöntem ise moka pot ve yanına alacağınız bir süt köpürtücü. Bir espresso makinesi ile hazırlanmış latte gibi olmasa da moka pot / brikka ile hazırlayacağınız kahvenize süt köpürtücü ile hazırlayacağınız sıcak sütü ekleyerek yakın bir tat elde edebilirsiniz.

   Moka Pot hakkında detay bilgi için şu yazıma göz atabilirsiniz: https://mokapota.com/kahve/moka-pot-mu-ne-yani-su-alta-mi-konuyor/149

   Eğer bütçem var fakat hiç uğraşmak istemiyorum derseniz de otomatik bir kahve makinesi alabilirsiniz bunun için de şu yazımı okumanızı tavsiye ederim.
   https://mokapota.com/kahve/kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066

   Sevgiler

 32. merhaba.bende uzun araştırmalar sonucu fiyat kalite açısından delonghi eco 311 aldım.keşke almadan önce bu yazıyı okusaydım.makine 2.haftasında kendi kendine kapanmaya ve sıcak su haznesinden su sızdırmaya başladı.garantiye gönderdim yeni makine göndericekler ama bakalım onda da aynı sıkıntıları yaşıcak mıyız.bilgilendirme amaçlı yazıyorum katkılarınızdan dolayı sizede teşekkür ediyorum.

  • Merhaba Hasan Bey, paylaşımınız için teşekkürler, sizin için gecikmiş olsak da umarım karar aşamasındaki diger dostları doğru yönlendirmiş oluruz. Size de kolaylıklar umarım servis sonrası tekrar bir problem yaşamazsınız.

 33. Merhabalar,yazınızı keyifle okudum :) Kapsül vb. şeylere bağımlı olmamak,yeni çekilmiş kahveyi espresso haline getirecek bir makine almak istiyorum.Makinenin manuel olması problem olmayacaktır. Espresso makineleri için tavsiyeleriniz Delonghi ecp35.31-ec680-ec685-eci 341 modelleri gayet güzel görünüyor fakat bu işlerden pek anlamadığım için danışayım diyorum. Bu modellerin tasarım haricinde ne gibi farklılıkları var ? Sıcak süt elde etmek istersek sütü ayrı bir yerde mi ısıtmamız gerekiyor yoksa köpürtücü aynı anda ısıtma işlevi de görüyor mu? Örneğin 35.31’in köpürtme çubuğunun üzerinde hot milk-cappucino ayarı var sanırım diğer modellerde böyle bir şey göremedim. Cevabınızı bekliyorum,teşekkürler.

  • Barış Bey Merhaba,
   Bu makineler giriş seviyesi makineler işlevsel olarak hemen hemen aynılar aradaki fark dizaynları ve kullanılan malzeme kalitesinden kaynaklı. Bu makinelerin hiç birinde sütü ayrıca ısıtmanız gerekmez süt köpürtücü başlık sıcak buhar ve havayı karıştırarak süte verdiği için sütünüz köpürürken ısınacaktır da. 35.31 yeni seri bir makine ve bahsettiğiniz özellik yeni bir özellik. süt köpürtücü üstündeki halkayı cappuccino’ya getirdiğinizde süt köpükleri daha belirgin olurken hot milk’e getirdiğinizde daha da küçük köpükler oluşuyor,bu da genelde latte için tercih edilen bir köpük boyutu.
   umarım faydalı olabildim
   sevgiler

   • Tekrardan merhabalar. Fazlasıyla faydalı oldunuz cevabınız için teşekkürler. EC680 de karar kıldım. Aklınızda bulunsun ramazan sürecinde amazon.de 40€ üzeri alışverişlerde 10€ indirim yapıyor.Birkaç gün önce kampanya sayfasını görmüştüm, dün alışveriş yaparken göremedim fakat kampanya bitmemiş indirim kuponu:ramazan.
    Amazon.de den daha önce hiç alışveriş yapmamıştım baktım türkiyedeki fiyatlardan birazcık daha uygun -ya da hemen hemen aynı- hem de denemiş olurum diye ürünleri amazondan aldım. (4.23TL=1€ ‘dan hesapladı). Türkiye de yaşamasaydım EC685 almayı da düşünebilirdim fakat hem aralarında 50€ var hem de 685’in türkiyeye gönderimi yoktu.

    Tabi ki amazonun hissedarı falan değilim sadece birşeyler alacaksanız ya da bu mesajı gören birisi alacaksa bir faydam olsun diye yazıyorum hem de heyecanımı paylaşıyorum :) Verdiğinizi bilgiler için tekrar teşekkürler.

    • Detaylı açıklamanız için teşekkürler Barış Bey, satın almada alternatif kanalların oluşması bence de çok kıymetli ve önemli. Son dönemde amazonun Türkiye’de hub kuracağı haberleri çıkmaya başladı, rekabetin gelişmesi için de umarım faydalı olur

 34. Merhabalar,

  HD7567/70 | Philips filtre kahve makinesi kullanıyorum.Kahve değirmeni olarak Delonghi Kg 49 kullanmaktayım.DElonghi bıçak ile öğütme yaptığı için bütünleşik bir ürün almak istedim.Tavsiye ettiğiniz Homend 5002 modeli öğütme işlemini bıçaksız mı hallediyor?

  • Tahir Bey Merhaba,
   Homend 5002 bıçaksız öğütme yapıyor ve konik öğütücü kullanıyor. Makineyi alan ve performansından memnun arkadaşlarım da var.
   Filtre kahve makinenizi değiştirmeyi düşünmüyorsanız sadece yeni bir öğütücü alarak da ihtiyacınızı giderebilirsiniz.
   İkisi bir arada ürünlerde şöyle bir dezavantaj var. Bir ürün bozulduğunda veya kullanım ömrünü tamamladığında tamir/yenileme sürecinde iki üründen de mahrum kalıyorsunuz. Bunu da göz ardı etmeyin lütfen.
   Yok iki ürüne birden ihtiyacınız var ve hem yer, hem bütçe kısıtınız varsa o zaman bu ürün sizin için doğru seçim olur.

   • Ömer Bey merhaba,
    Homend 5002 filtre kahve makinesi aldım. Kahveyi tek kişilik yapacağım. Her seferinde birer fincan mı yapmalıyım ? Kaliteli bir termos alıp kahveyi gün boyu termosta tutsam, termos sıcak tutsa bile beklemeden dolayı tat ve aroma kaybı olur mu ? Siz hangisini tavsiye edersiniz ?
    İyi günler dilerim. Saygılarımla.

    • Selam Tamer Bey,
     ideali elbette yapıldığı anda tüketmek, ama iyi bir termosla kahvenizi gün içinde saklayabilirsiniz. Kendimden örnek vereyim, 16oz (465ml) bir termos tumbler’ım var. Sabah evden çıkmadan kahvemi yapıyorum, işe gittikten sonra öğlene kadar bu kahveyi tüketiyorum. Ama burada önemli olan bu termosun temizliği. Zira her ne kadar deterjanla yıkasanız da kahve zamanla içerde lekeler bırakır. Bu lekeler sonraki kullanımda sıcakla bir araya geldiğinde istenmeyen bir kokuya neden olur. Rutin temizliğin dışında ayda bir veya 1,5 ayda bir termosunuzun için 1-2 damla çamaşır suyu damlatıp üsyünede su doldurup 1 gece bekletin ve sonra iyice yıkayın, bu termosunuzun ilk günkü gibi temiz olmasını sağlayacaktır, buna dikkat ettiğiniz sürece kahvenizi termosla en azından öğlene kadar tüketebilirsiniz. Termos ne kadar iyi olursa olsun, zorunluluk olmadığı sürece en fazla öğlene kadar bu şekilde kullanmanızı öneririm, sonrasında tatta bozulmayı zaten siz de hissedersiniz.
     Sevgiler, selamlar

 35. Delonghi Profesyonel Konik Değirmenli Kahve Öğütücüsü KG521.M almayı düşünüyorum, cihaz hakkındaki yorumlara ulaşamadım. Yardımcı olursanız sevinirim

  • Varol Bey Selamlar,
   KG521.M oldukça yeni bir ürün ve delonghi’nin bir üst sınıfta da varım deme çabası. Ürünün iki versiyonu var, mavi ekran LCD göstergeli olan ve olmayan. Ürün yeni olduğu için yorumlarda oldukça kısıtlı seviyede. Ürünü kullanmadım ama inceleme şansım oldu, kullanılan malzemeler KG79’a kıyasla oldukça iyi ve dizayn olarak da breville’in amiral gemisi BGC820BSSXLPro ya çok benziyor.

   Direkt portafiltreye kahveyi alabilmeniz de oldukça pratik bir özellik. Bu özelliğin sağlıklı çalışması için portafiltreyi arkaya doğru ittirmeniz gerekiyor ve yorumlarda gördüğüm bu tetikleyicinin biraz sert olduğu yönünde, iterken makineyi de tutmak gerekiyor diye yurt dışı yorumları mevcut, ayrıca French Press kalınlığında yapılan öğütmede ise tane büyüklüklerinin homojen olmadığına dair 2-3 yoruma rastladım. Onun dışında çoğu kullanan kişi üründen memnun ve çok doğru seçim yaptıklarını düşünüyor. Kişisel tavsiyem bütçeniz uygunsa Breville BCG820 almanız yönünde olur, ürünün şu an ithalatında bir gecikmeden dolayı ülkemizde çok bulunmuyor ama Eylül ayı gibi hatta belki daha erken stoklara gireceğini öğrendim. BGC820BSSXLPRO da önemli bir artı ise standart espresso inceliğinden daha ince öğütebilmesi için iç kısımda ince ayarının olması, bu seviye öğütücülerde Türk Kahvesi inceliğine yakın öğütme yapabilen tek makine.

   Ama bütçem maximum bu kadar derseniz KG521 piyasada alınabilecek ürünlerden gibi görünüyor. Satın almanızı dijital kanallardan yaparsanız 1 hafta içinde yasal iade şansınız var, böylece deneme şansınız da olur. Deneyimlerinizi burada da paylaşırsanız sevinirim sonra almayı düşünen arkadaşlara da faydası olacaktır.

   • Yorumunuz için çok teşekkürler Ömer bey. Aslında ben de bcg820 alma isteğindeyim ama dediğiniz gibi stok sorunu ve yurtdışından da kargo yapmıyor alışveriş siteleri. Kararsız kaldım şimdi :) Eylül’e kadar beklemek veya kg521 alma konusunda

 36. merhabalar.ben tam otomatik bir makine almayı düşünüyorum.esam6900 ile breville bes 870 arasında farklar varmıdır?şu ana kadar araştırdıklarımda bu ikisi arasında kaldım.

 37. Merhaba,
  Yazıyı ve yorumların hepsini okudum. Niyetim giriş seviyesinde yer alan, sizin belirttiğiniz Arçelik’ten almak idi. Ancak hem Mediamarkt’ta hem de A101’de Delonghi’nin ICM2B modelinin 109₺ gibi fiyata satıldığını gördüm. Fakat sizin Delonghi’nin bu giriş modellerinin bazılarında plastik aksamdan kaynaklanan sızdırma gibi sıkıntıların olduğunu yazdığınızı hatırlıyorum; Acaba bu model hakkında bir bilginiz var mı?

  • Selamlar, evet geçenlerde aynı ilanı görüp tekrar ürüne bakmıştım.
   damatma ile ilgili bir kaç yoruma ben de denk geldim. ama bu kuvvetle muhtemel bu ucuzlukta bir üründe karşılaşılabilecek bir conta problemidir servisinde conta ayrıca değiştiriliyorsa problem yok ama bu şikayetle gittiğinizde muhtemelen demleme bölümünü tamamen değiştirirler garanti kapsamında değiştirirsiniz ama garanti bittikten sonra aynı sorun yine başgösterebilir, bu sefer ek maliyet oluşturabilir. . Bu ucuzluktaki ürünlerdeki en büyük problemlerden biri kullanılan plastiğin kalitesi. Sıcak su ile birleştiğinde koku yaptığına dair oldukça fazla yorum gördüm. Bu koku her ne kadar kahvenin tadına geçmiyor dense de mis gibi kahve kokusu yerine plastik kokusuyla içmek çok hoş olmayabilir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise cam karafın kalitesi, zira bu seviye ürünlerin karafları çok ince camdan yapılıyor, sıcak soğuk ısı değişikliklerinde ufak bir temasla da kırılabiliyor. Gerçi bu ürünü araştırırken karaf kırılması ile ilgili bir şikayete rastlamadım ama genelde bu tür ürünlere yorumlar ilk 2-3 hafta içinde yapılır yani böyle bir olay olduysa bile bu sürede gerçekleşmemiştir muhtemelen. O nedenle alırken elinizde kontrol edin, plastiğini inceleyin derim, içinize sinmiyorsa rotayı çevirin… kararınız ne olursa olsun, kahve cemiyetine hoşgeldiniz :)
   sevgiler,

 38. Mokada tek çözüm var. Bialetti Brikka (şapkalı model). İki yıldır kullanıyorum. Ev ve ofiste kişisel kullanım için bence en optimum seçenek. Yazıp yazmamakta kararsız kaldım ama Ikea önerisini görünce yazma gereği duydum. Zira Ikea iki kişi için bile büyük, paslanmaz çelik ve içindeki dar yerleri temizlemek (özellikle ilk kullanımdan önce) nerdeyse imkansız. Aldım ve kullanamadım. İlk bakışta paslanmaz gövde daha iyi gibi görünse de paslanmaz çelik kahvenin tadını bozuyor.

  Bir uyarı: Mokada cezve büyüdükçe alt ve üst parçaları sızdırmaz bir şekilde sıkmak ciddi güç istiyor.

 39. merhaba yazı ve yorumları okudum kızım için kahve makinesi alıcam.kıbrısta kullacak.biz evde nescafenin makinesini kullanıyoruz.delonghi nin 680 685 ve 3531 arasında kaldım aralarındaki fark nedir hangini alayım.kendisi iyi bir kahve tüketicisidir.birde kahveyi öğütülmüş alabilirmiyiz. kısa sürede yardımcı olursanız sevinirim eylülde okula başlayacak teşekkürler

  • İlknur Hanım Merhaba, anladığım kadarıyla espresso makinesi alacaksınız. Bahsettiğiniz modeller birbirine yakın ürünler 680 ve 685 neredeyse aynı özelliklere sahip tek fark giriş gücü 680’de 1350 W iken 685’de 1300 W, çok az farkla 685’in daha az elektrik tükettiğini söyleyebilirim. 3531 ise giriş model bir ürün, hem işçilik hem parça kalitesi diğer iki modele göre daha düşüktür,metal gibi görünen dış kaplama metal görünümlü plastik aksamlardır. 680 ve 685’te dış kaplama paslanmaz çeliktir. Şu şartlar altında kızınızın kalacağı süreyi ve durumunu belirtmemişsiniz ama eğer öğreni evi içinse çok masraf yapmayıp 3531 tercih edebilirsiniz. Aile evinde kalacak ve uzun yıllar kullanımı olacaksa 680 veya 685 ihtiyacınızı karşılar.
   Kahveyi öğütülmüş almanızı tavsiye etmem, onun yerine maliyeti yüksek olmayan bir öğütücü ihtiyacınızı karşılar KG79’u değerlendirebilirsiniz.
   Sevgiler..

 40. Merhaba Ömer bey, bende eşime hediye olarak filtre kahve makinesi almayı düşünüyorum.Ancak sizin önerdiğiniz modeller bütçemi biraz aşıyor.eşim aeropress Kenya’yı çok seviyor plastik aksamı olduğu için alıp almama konusunda kararsız kaldım.Arçelik k 81115 KM in love modeli Hakkında görüşleriniz nelerdir ?

 41. Merhaba, uzun süredir bodum marka french press kullanıyoruz ve kahve makinesine pek ihtiyaç duymadık. Ancak bu yılın sonuna kadar kullanmak zorunda olduğumuz millerimizle shop&miles tan ne alabiliriz diye bakarken karşımıza Arçelik K 8580 Eternity Filtre Kahve Makinesi çıktı :) Ancak artık temin edilemeyen bir ürün olduğundan hiçbir yorum bulamadım ve sizin sayfanıza rastladım. Tavsiye eder misiniz? Uygun fiyatlı filtre kahve makinelerinin genel sorunu kahveyi tam olarak sıcak çıkarmamaları. Sırf bu sebepten Türkiye’deki kahve makinelerine güvenip alamıyorum. Bu model hakkında ne dersiniz? Teşekkürler.

  • Duygu Hanim Selamlar k 8580 benim de kullandigim k 8115’in dizayn defectleri giderilmis hali. 8115 de benim de basima gelen su hzmesinin kapginin cabuk kirilmasi, karafi elle yikarken ele takilmasi, beyaz renk kahve tortusunu cabuk belli etmesi gibi ufak sıkıntıları vardı bunun icin dizay yenilendi. Urunu kullanmadim maalesef ama calisma prensibi ve dijital beyin benim kullandığım modelle aynı ya da geliştirilmiş olacağı için sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.

 42. Tekrar merhabalar ekspresi makinası tavsiyelerini için daha önce yazmıştım ve cevaplamıştınız ama son iki sorum olacak sizlere ? Delica 680 veya 685 alacağım sizin Öner’inizle aralarındaki fark altına konulan bardak büyüklüğü ve 685 de hem köpürterek ısıtma hem köpürtmesen ısıtma olmasıymış. Brinci sorum bu fark çok önemli mi şimdi alsanız hangisini alırsınız? İkinci sorumda bu makinanın kahvesinin soğuk olduğu yeteri kadar sıcak olmadığı şeklinde yorumlar okudum siz ne dersiniZ şimdiden teşekkürler… sevgiler

  • Emel Hanım Selamlar,
   Bu gibi makinelerde kahve sıcaklığı konusu biraz bize biraz da kullanıma özgü. Biz çayı kaynar ocaktan alıp içmeye alıştığımız için ilk yudumda ağzı yaksın istiyoruz sıcak içeceklerde. Bu kahve için geçerli değil bu tip makinelerin hepsi içilebilir sıcaklıkta kahve yaparlar. Ama bu sıcaklığı etkileyen bazı kullanım noktaları var. birincisi espresso zaten miktar olarak az bir içecek, siz bu kahveyi ısıtılmamış fincana yaparsanız elbette daha olmaya başladığı anda soğuyor bu nedenle öncelikle vincan sıcak su ile mutlaka ısıtılmalı, bu ısıtma işini köpürtme aparatını kullanarak da yapabilirsiniz. Bir diğer konu ise sütlü içeceklerdeki sıcaklık bu da direkt buzdolabından çıkarılıp yapılan sütten kaynaklı, o da maalesef beklenildiği kadar ısınmayabiliyor. Bunu engellemek için kullanacağınız kadar sütü dolaptan çıkartıp belli bir süre en azından oda sıcaklığına gelene kadar bekletmek..

   Diğer sorunuza gelince açıkçası iki model arasında çok ciddi fark yok, belirttiğiniz farkları ben ürünlerin kullanım kılavuzlarında da göremedim, gördüğüm farklar yukarıdada yazdığım gibi su tankı kapasitesi ve elektrik kullanımındaki farklar bir de gövde metal ve paslanmaz çelik olarak değişiyor. Dolayısıyla arada büyük fiyat farkı yoksa 685 tercih edin, daha az elektrik tükettiği için ama fiyat farkı fazlaysa 680 de aynı işi görecektir.

   Sevgiler..

    • Emel Hanım Selamlar,
     Bize ulaşından gönderdiğiniz yazıya baktım, tam olarak değişiklikler şu aslında, yükseklik tablasının altında bir küçüğünü de koymuşlar, böylece uzun bardakları daha rahat kullanabiliyorsunuz. Ama bu çok önemli bir değişiklik değil zira süzme tablasını çıkarttığınızda da uzun bardakları kullanabilirsiniz. Süt köpürtücüyü de yeni nesil makinelerde kullandıkları aparatı eklemişler bu da kısmen işlevseldiyebilirim. Normalde üstündeki aparak cappuchino için bir aparattı bu da sütün köpüğündeki baloncukları daha büyük yapıyordu, latte için çok uygun düşmeyen bu duruma bir çözüm üretmişler. eğer derseniz ki ben zaten espresso yapacağım o zaman bunun da bir önemi yok sizin için ama daha çok latte yapmak için kullanacaksanız almışken 685’i alın derim.
     Sevgiler

 43. Merhaba,
  Bir ay öncesinde -belki daha fazla- Arçelik’in K 8580 modeli hakkında soru sormuştum ve sizin tavsiyeleriniz üzerine ancak dün satın alabildim. Ve hepi topu iki deneme yapabildim. O da Starbucks’un Kenya adındaki paketiyle. Zamanla seveceğim türü bulacağımı tahmin ediyorum.. Ancak sormak istediğim soru şu, zira kullanım kitapçığında pek açıklayıcı bilgilere erişemedim; Kaça kaç bir oran seçmeliyim. Bu dünyaya yeni adım atmış birisine ne önerirsiniz?

  Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Öncelikle hayırlı olsun. Güzel günlerde ağız tadıyla kullanın makinenizi :))
   Genelde filitre demlemelerde 1/16 oranı kullanılır yani her bir gram kahve için 16 gram (ml) su. Ama bu makine ile demlemede biraz sert gelebilir. Kavurma profili ve çekirdek tipine göre kullanacağınız kahve su oranı 1/25 e kadar çılabilir. Benim tavsiyem 1/20 ile başlamanız ve damak tadınıza göre dengelemeniz. Ben 1/20 kullanıyorum, akıldan hesaplaması da kolay oluyor :)) sevgiler…

 44. Merhaba,
  Ben bazı kahve öğütücüleri hakkında yorumlarınızı merak ediyorum. Öncelikle WMF 417060011 kahve öğütücüsü değirmen şeklinde mi; yoksa bıçaklı bir öğütücü mü? Ben çalışma prensibini tam anlayamadım. Eğer değirmen şeklinde ise bu modeli önerir misini? Evde kullanım ve ayda 300-350 gr kahve öğütecek biri için WMF 417060011, DELONGHI KG79 veyahut Hario’nun el değirmenleri mi kullanım ve homojen öğütme açısından daha faydalı olur hem french press, hem filtre kahve makinesi hem de espresso makinesinde.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Mustafa Bey Merhaba,
   WFM konik öğütücülü bir değirmen, çalışma yapısı biraz farklı, hario el değirmeninin ayarlı ve otomatik olanı diye düşünebilirsiniz, alınabilecek bir ürün yalnız ürünün sonuçlarını birebir görmedim ama youtube tanıtımlarında kalın öğütmede parçacıkların öğütülmüş değil de sanki parçalanmış olduğunu gördüm. Kahvenin iyi demlenebilmesi için bu istemediğimiz bir durum. Buna dikkat edin derim. Hario el değirmeni ise ayarı manuel yapıldığı için zaman için hem sizi yorar hem de standardı tutturmak konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Delonghi KG79 modeli bütün demleme türleri için ( Türk kahvesi hariç) ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Sevgiler…

 45. Merhaba,
  Daha önceden bialetti moka pot kullanıyordum. işi biraz daha ilerletip espresso makinesi almaya karar verdim. yazılarınızda Delonghi ec685 i tavsiye ettiğinizi gördüm onu almaya karar verdim. Kahve değirmeni olarak da piyasaya yeni çıkan Delonghi kg521 kahve değirmenini aldım. Delonghi kg521 kahve değirmeni nasıldır acaba sizden fikirlerinizi alabilir miyim? Birde çekirdek kahve olarak da starbucks ın kahvelerini kullanıyorum. çekirdek kahve olarak starbucks pek övülmüyor acaba önere bileceğiniz çekirdek kahve var mı?

  • Merhaba Serdar Bey, öncelikle kararınız hayırlı olsun.
   KG521 espresso makinesiyle birlikte kullanım için güzel bir kaç özelliğe sahip. Bunlardan en önemlisi doğrudan portafiltreye öğütülmüş kahve alabiliyorsunuz. Dilerseniz kahveyi havageçirmeyen kapaklı haznesine de öğütebiliyorsunuz. Özellikle kısa seyahate gittiğinizde bu işe yarayabilir. (Handy espresso veya v60 bu gibi durumlarda hayat kurtarıcı olabiliyor.) Espresso makinenizin delonghi olması da iyi bir seçim zira diğer marka makinelerin portafiltresi ile kullanılamaması gibi bir durum rapor edilmiş. Sağlam ve uzun süre kullanımı olan bir öğütücü. Fiyat çok yüksek gelirse KG79 da düşünebilirsiniz, ama onun doğrudan portafiltreye öğütmesi gibi bir seçeneği yok. Kullanılan malzemede bu kadar kaliteli değil. Ama yine de uzun yıllar o öğütücü de işinizi görebilir.

   Kahve konusuna gelince maalesef reklam olmaması açısından burada doğrudan bir marka veremiyorum. Ama şunu önerebilirim, google’da nitelikli kahve diye arama yapabilirsiniz, hatta aklınızda belirli bir bölge varsa “bölge, çekirdek kahve, sepet” sorgusu işinizi kolaylaştırır. Bir kaç farklı yer denedikten sonra kararınızı verebilirsiniz. Sadece satın aldığınız kahvenin üstünden skt olmaması önemli bunun yerine kavurma tarihinin olması önemli. Maximum 1 ay içinde tüketecek miktarda sipariş etmeyi unutmayın. Kavrulduktan 1 ay sonra tatta kayıplar başlıyor.
   Umarım yardımcı olabildim, sevgiler.

 46. Merhaba,
  Hakan Bey 311 serisini önermiyordu ve yukarıda artık vintage serisinin imalattan kalktığı
  yazılı.
  Aynı olumsuz yorum Delonghi Eco 311.BG Icona için de geçerli mi?
  Bunlar her e-ticaret sitesinde var.
  Dizayn ve renk çeşidi olarak bu seri bana göre çok güzel….ama bozulacaksa neye yarar :)

  • İkisi de esasında aynı cihaz. Vintage ismi vererek bi hava katmışlar. Kesinlikle tavsiye etmiyorum iki modeli de. En uzun 2 sene dayandı o da mevcuttaki cihazım ve yine S.O.S. vermeye başladı. Bu modellerden sonra çıkardığı iki yeni model var biri tombul kısa diğeri sıska uzun onlara bakmanızı öneririm

 47. Çok güzel bir yazı teşekkürler. Benim acil olarak bir hediye almak istiyorum ve aklımda filtre kahve makinesi almak var. Acaba kağıt filtreli almak mı yoksa metal filtreli almak mı mantıklı.Metal filtreliler kağıtla da kullanılabiliyor mu… Ne kadar hızlı cevap benim için o kadar iyi olacak, son dakikaya bıraktım hediyeyi.

  • Selamlar,
   ama kahve aceleye gelmez :))
   Latife bir yana, metal filtreyi tavsiye etmem. Metal filtre zamanla tıkanma ve buna bağlı korozif bir yapı sergileyebiliyor. Bu da kahvenin tadının değişmesine sebep oluyor. Ayrıca temizlemesi ve bakımı da oldukça meşakkatli. Bu nedenle kağıt filtre almanızı tavsiye ederim. Metal filtreli makinelerin çoğunda kağıt filtre de kullanılabiliyor ama alırken bunu özellikle sormanız/araştırmanız gerek. Piyasadaki bazı ürünlerin dizaynı kendine haz çünkü.
   Sevgiler

 48. Merhaba,
  Yazınız benim için çok iyi bir yol gösterici oldu. Espresso makinesi almak istiyorum. Süt köpürtücü çubuk da benim için önemli, çünkü latte art öğrenmeye çalışıyorum. Breville bütçemi biraz zorlayacak ama okuduğum kadarıyla en iyisi o. Sizce bu makine işimi görür mü? Bir de öğütücü kısmı var tabi, gönül brevilleden yana ama malum bütçe elvermeyecek, delonghi kg79 işimi görecek midir? Yoksa bekleyip daha iyi bir sey mi almalıyım?

  • Didem Hanım Selamlar,
   Öğütücüsü içinde ürünleri ben pek tavsiye etmiyorum, sebebi ise oluşabilecek bir arızada tamir esnasında iki ürünü birden kullanamıyorsunuz. Bu nedenle sorunuzu iki ayrı makine gibi düşünerek yanıtlayacağım. Hedefimiz latte-art ise cappuchino yapan (büyük kopük) makineler işinizi görmez. Delonghinin eski modellerinde ince köpük yok maalesef. Yeni nesil köpürtücülerinde ise köpük inceliği ayarı var bu ürünlerden biri olabilir (ec685) ama öte yandan anladığım kadarıyla zaten espressolu içecekleri seviyorsunuz. O nedenle başlangıç makinelerinden biri yerine öğütücüsü olmayan breville modellerinden birini değerlendirebilirsiniz (orn bes810). Öğütücü konusunda ise ev için tavsiyem breville 820 Pro ama bunun maliyeti biraz yüksek o maliyete giremezseniz delonghi kg79’da işinizi görecektir. Sevgiler

   • Merhaba,
    Bes810 ve kg79 ile başlayalım o halde, yeni birikimde de öğütücü güncellemesi yaparız. Yanıtınız ve yönlendirmeniz için çok cok teşekkür ederim :)

    • Şimdiden hayırlı olsun o zaman. Umarım memnun kalırsınız. Gerçek kullanıcıların deneyimi okuyucularımız ve bizim için çok değerli bu nedenle ürünleri bir süre kullandıktan sonra yorumlarınızı burada paylaşırsanız çok seviniriz. Sevgiler

     • Merhabalar; bes810’u bugün aldık ama öğütücüyü henüz bulamadık, biraz deneyim kazandıktan sonra fikirlerimizi seve seve paylaşırım. Teşekkür ederim :)

 49. merhaba. hediye olarak kahve makinesi ve kahve değirmeni alacağım. Tchibo Cafissimo Latte Bianco kahve makinesi almayı düşünüyorum. Espresso, Caffè Crema, Filtre kahve, Çay, Cappuccino ve Süt Köpüğü özellikleri var. öğütücü olarak da Barista Kahve Değirmeni almayı düşünüyorum yine Tchibo’ dan. ürünlerin iyi olduğunu düşünüyorum. sizin fikriniz nedir? teşekkürler.

  • Selamlar ligia,
   Hediye olarak alacağınız kişinin kahve yaklaşımı önemli bu konuda. Seçtiğiniz makine otomatik kapsüllü bir makine. Dolayısıyla aldığınız kişinin sürekli tchibo kapsülleri alması gerekecek. Öte yandan bu makine ile öğütücü almanıza gerek çünkü kapsüllü olduğu için kahvenin kendisini görmezsiniz bile.

   Genel olarak kapsüllü makinelere sıcak bakmıyorum çünkühem uyumlu kapsüllere bağımlı kalıyorsunız hem de kapsülün içindeki kahvenin ne olduğunu bilemiyorsunuz. Diyeceksiniz ki tchibo canım kötü kahve satacak hali yok ya. Buna bir yorum yapamam ama o kahvenin hangi bölgede hangi çiftçiden geldiğini bilemezseniz kalitesinden de emin olamazsınız. Bir de büyük üreticilerin hepsi çekirdeği olması gerektiğinden daha fazla kavururlar bu da farklı tipteki çekirdeklerin tatlarının birbirine yaklaşmasını sağlar ama çekirdek kendi öz lezzetini kaybeder. Özetle alacağınız kişinin böyle merakları yoksa 10 kapsüle 20TL+ verebilecek bütçesi varsa bu makine işini görür. Ayrıca bir öğütücü almanıza gerek olmadığını söylemiştim ama öğütücü hakkında da bir iki yorumda bulunayım. Seçtiğiniz öğütücü el tipi bir değirmen, bu tür değirmenlerin iki büyük dezavantajı var 1.si incelik ayarları yok ya da çok kısıtlı 2.si ilk başta keyif gibi görünse de ciddi kol yoran aletler her kahve öncesi bu efor biraz bıktırıcı gelebilir. Umarım yardımcı olabildim
   Sevgiler

   • kusura bakmayın yorumuzunu görmeden tekrar yorum attım. alacağım kişi(teyzem) kahve tutkunu birisi ve benim pek bilgim yok. kapsülsüz olarak süt köpüğü, caffe crema, filtre kahve, espresso yapabilen bir makine var mı acaba? teşekkürler

  • sanırım bahsettiğim üründe kapsül kullanılıyormuş. kapsülsüz olarak tam otomatik veya yarı otomatik kahve makinesi ne önerebilirsiniz? espresso, caffe crema, filtre kave ve süt köpüğünü yapabilen tek bir makine var mıdır?

 50. Merhaba, kahve öğütme ile ilgili araştırma yaparken sitenize denk geldim. Keşke daha önce görseymişim çünkü haziran ayında delonghi eco serisi espresso makinesi aldık. Ve sizin yaşadığınız sorunların bir kısmı bizde de var. Ama asıl sorun pota koyduğumuz kahveyi akıtamaması. Resmen damla damla akıyor. Starbucksta espressodan biraz daha kalın olsun dediğimizde 4 numarada çektiklerini söylediler ama şu an eskisine oranla daha kötü. Starbuckstan aldığımız çekirdek kahveyi hangi ayarda çekmelerini söylemeliyiz. Ya da sorun kahvede değil makine midir acaba?
  Bir de krema potunda kapsül kahve yapılabildiğini okumuştum, acaba siz hiç denediniz mi? Belki üşengeç zamanlarda kullanmak üzere bir iki kapsül alabilirim diye düşünüyorum.
  Teşekkürler

  • Merhabalar,
   Adınıza üzüldüm talihsiz bir deneyim olmuş. Öğütme ayarı kullandıkları makineye göre değişir, ama olması gereken en ince öğütmedir. Eğer makine de Türk Kahvesi öğütme özelliği varsa bundan biraz daha kalın bir öğütme normal şartlar altında işinizi görmelidir. Makineden şüphe ediyorsanız zaman kaybetmeden aldığınız yer aracılığıyla servise gönderin. Eğer elden aldıysanız da doğrudan delonghi merkez servisle irtibata geçip makinenizi onlara iletin. Aynı arıza iki kere tekrarlarsa veya farklı 4 arıza oluşursa ürünü yenilemek, değiştirmek veya iade alma zorunlulukları var, bir sıkıntı çıkarsa hakem heyetine başvurun, çok uzun bir prosedürü yok gözünüz korkmasın.
   Krema potu dediğiniz sanırım ki portafiltre, evet bu ürünlerde bu tip bir özellik var ama o kapsül değil!! Bazı markaların çay demlik poşetine benzer şekilde ürettikleri espresso poşetleri var onları kullanabiliyorsunuz, bu ürünlerden bulursanız poşet genişliğinin portafiltre çapından büyük olmamasına dikkat edin lütfen. gidip kapsül alırsanız paranıza yazık olur. Son söz olarak bu tür poşetleri tavsiye etmediğimi de söyleyeyim. Lezzetleri o kadar iyi değil ve tamperleme filan yapamadığnız için kreması da istediğiniz gibi olmayacaktır.
   Umarım faydam dokunmuştur, sevgiler

 51. Mrhb.Bu öğütücüler hakkında ne düşünürsünüz. Ariete -Delonghi Electric Coffee Grinder – Professional Heavy Duty Stainless Steel, Conical Burr – Ultra Fine Grind, Adjustable Cup Size, 15 Fine – Coarse Grind Size Settings,Capresso 560.04 Infinity Conical Burr Grinder, Stainless Finish,Capresso 560.01 Infinity Conical Burr, Black,Capresso 560.04 Infinity Conical Burr Coffee Grinder Kit… Daha uygun fiyatlı olarakta KRUPS GVX1-14 Coffee Grinder with Grid Size and Cup Selection and Stainless Steel Conical Burr, Black,KRUPS GVX212 Coffee Grinder with Grind Size and Cup Selection and Stainless Steel Flat Burr Grinder, 8-Ounce, Black markalarına ne dersiniz. Saygılar…

  • Bengü Hanım Selamlar,
   Belirttiğiniz ürünler Türkiyede satışı olmayan ürünler dolayısıyla bir garantileri de olmayacaktır. Haklarında benim elde edeceğim bilgi amazon.com’daki yorumlarla sınırlı ki yazdığınız başlıklardan anladığım kadarıyla siz de zaten amazon’dan bu ürünlere bakmışsınız. Bu ürünler için amazondaki yorumları incelemenizi tavsiye ederim. Benim ek olarak söyleyebileceğim tek şey, elektirikli ürün oldukları için sipariş etmeden önce 220 Volt ile çalıştığına emin olun. Amerika için üretilen ürünlerin büyük kısmı dual voltage ürünler değil bu nedenle sadece 110volt ile çalışacak şekilde üretiliyorlar. Bu ürünleri türkiyede priz çeviriciyle prize taktığınız anda geri dönüşü olmayacak şekilde arızalanırlar. Bir voltaj dönüştürücü ile kullanmanız gerekir ki o da size astarı yüzünden pahalıya gelebilir.
   sevgiler

   • Ömer Bey Sağolun cevap yazdıgınız için. Bu kahve tutkusu pahalı bir zevk ama bizim ülkemizde sanki daha pahalı bir hal alıyor. Son olarak bir kaç Türk sitesinde gördüğüm Baritza Encore ve Delongi KG 521 hakkındaki fikirlerinizi ögrenmek isterim. İkiside çok pahalı olmamasına rağmen yinede bir düşünmek gerektiriyor. Yoksa herşey bir yana Delongi K79 ile geçiçi bir çözüm mü aramalıyım Saygılarımla…

    • Merhaba Bengü Hanım,
     Aslında çok pahalı bir zevk değil ama yerli üretim olmaması nedeniyle hem döviz kuru oynamaları hem de gümrük vergisi maalesef bu ürünleri pahalı hale getiriyor. Ülkemizde ticari olarak üretilen kahve olmadığı için de nitelikli kahveleri döviz karşılığı almak haklısınız biraz can sıkıcı olabiliyor.
     Encore ile başlayayım, encore’un en öne çıkan yönü çok geniş bir kalınlık ayarı skalasının olması. bunun dışında öğütme haznesine doğrudan portafiltre tutarak kahve alabiliyorsunuz ancak bir destek aparatı yok maalesef. Bastığınızda çalışan bırakınca duran bir öğütme butonu var. İç malzeme olarak da fiyat performans açısından oldukça kaliteli diyebilirim. Ancak dış görünüşü biraz basit kalıyor.
     KG521 ise delonghi’nin 2017’de çıkardığı bir ürün. Daha çok breville öğütücülere cevap niteliğinde. Güzel özelliklerinden biri portafiltreye doğrudan kahve alıyorsunuz ve portafiltrenin oturacağı bir yuva var bu aynı zamanda tutuşunuza destek de oluyor. Portafiltreyi yerleştirdiğinizde bir miktar ileri hareketle öğütmeyi başlatabiliyrosunuz. Dış bölümünün paslanmaz çelik oluşu ve sağlam görüntüsü bu üç ürün arasında Delonghi KG521’i öne çıkarıyor ama maaliyet de ona göre.
     KG79’dan zaten yazıda bahsetmiştim.
     Fiyat sıralaması yaparsak Delonghi>Encore>KG79
     Fayda kısmında aksesuar ve portafiltre konusunu dışarıda bırakırsak günlük ev kullanımı açısından üç ürün hemen hemen aynı.
     Sonuç olarak, uzun süreli kullanım ve şık dizayn sizin için öne çıkıyorsa KG521, maliyet biraz fazla kalıyorsa encore, ama işimi görsün ileride ihtiyaçlarım çeşitlenirse düşünmeden vedalaşmak için bir makine arıyorum diyorsanız da KG79.
     Benim tavsiyem daha önce öğütücü kullanmadıysanız veya ilk öğütücünüz olacaksa büyük masrafa şimdi girmeyin, ileride bilginiz artacak ve size daha yeni doğru modeller için yön verecektir. Başlangıç için KG79 işinizi görür.

 52. Merhabalar Ömer bey,kahveseverlerin mutlaka takip etmesini gereken bir sayfanız var zevkle takip ediyorum.Bir çok yorum ve önerilerinizi okudum ama yine ne yapacağımı bilemedim.Eşimle filitre kahve içmeyi çok seviyoruz evime ayrı öğütücü ve ayrı kahve makinası almak istiyorum uygun fiyatlı birşeyler arıyorum tezgahta yer de fazla yer kaplamasın istiyorum.Siz kahve makinası olarak Arçelik kullanıyormuşsunuz onu bir tarafa yazdım:) ama öğütücü olarak yardımınıza ihtiyacım ama alternatif kahve makinası tavsiyenizde olursa çok sevinirim.İyi çalışmalar

  • Ahsen Hanım Selamlar,
   Fayda maliyette filtre kahve için en makul ürün Arçelik, tavsiyemle alan bir iki arkadaşım daha var onlar da gayet memnunlar. yedek parça gerektiğinde de oldukça ucuz temin edilebiliyor. Cam karaflı modellerde karaf genelde sağlam olsa da düşme durumunda yenisine ihtiyacınız oluyor. yabancı üreticilerin maalesef yedek parçaları çok pahalı, yarı makine ücreti ödemek durumunda kalabiliyorsunuz.
   öğütücü de yazıda Delonghi KG79 önermiştim ama tchibonun öğütücüleri de gayet başarılı oluyor, ben son 10 yıldır kullanıyorum Türkiye’ye getirdikleri ilk versiyonu. Şimdi yeni bir versiyonu gelmiş ( https://mokapota.com/urun/tchibo-otomatik-kahve-ogutucu ) bu da alternatifiniz olabilir. düşük maliyette ikisinden biri tercihiniz olabilir
   Sevgiler

 53. Merhabalar Ömer bey,Filitre kahve makinası almak istiyorum 2 makina arasında kaldım biri Delonghi ICM 15250 diğeri ise Arçelik inlove K8115 sizce hangisini tercih etmeliyim.Evde kullanacağım günde 1-2 fincan tüketeceğim.Özellikleri hemen hemen aynı gibi ama kararsızım önerilerinize ihtiyacım var.Sevgiler…

  • Serhat Bey Selamlar,
   Şimdiden hayırlı olsun diyelim. Dediğiniz gibi iki makinenin özellikleri de hemen hemen aynı. Ufak farklarsa şunlar, Arçelik K8115 1 saat sonra otomatik kapanırken Delonghi ICM 15250’de bu süre 40 dk. Peşpeşe iki fincan kahve içme alışkanlığınız varsa 40 dk size kısa gelebilir. Diğer fark ise kapasite, Arçelik’in kapasitesi daha yüksek. Delongi 1,25 Litre su alıyor bu da 300ml kupa ile servis edecekseniz 4 cup demek aslında. evde 5. kişi oldu mu biraz sıkıntı yaratabilir. Arçelik’te bir de aroma fonksiyonu var, bu uzun sürede demleme sağlıyor, bazı kahve türlerini demlerken bu fark yaratan bir özellik. Yedek parça konusunda Arçelik bir tık daha önde. Son karar sizin :)
   Sevgiler

 54. merhaba yazinizi bastan asagi okudum cok yardimci oldu delonghi 685 ve ögütücü ise delonghi kg79 almaya karar verdim 6 senedir nescafe mycafe makine kullaniyordum artik bozuldu nescafe gold kahveleri kaldi 3 kova 200gr bunlari delonghi 685 üzerinde kullanabilir miyim ? ögütmeyi de düsündüm bir kac kahve dükkanina sordum nescafe gold kahveleri espresso ayarlarina getirilmezmis cekirdekten olmali diyorlar…. nasil yapacagim ben bu nescafe kahveleri 1 aydir öyle bardaga koyup iciyorum dogru duzgun tad alamiyorum sizin bi fikriniz var mi? yardimci olursaniz sevinirim

  • Bülent Bey Selamlar,

   Bazen çok zorlamamak gerek :))

   Elinizdeki bir hazır kahve çeşidi. Hazır kahve ise konsantre filtre kahve aslında. Zira yapım aşamasında kahve önce demleniyor ve sonra özel bir yöntemle suyu buharlaştırılıp kalan tortu granüle ediliyor.

   Konsantre üzüme su katarsanız üzüm suyu olur ama tekrar üzüm haline getirip şarap yapamazsınız. Zorlarsanız da sirke olmaya doğru gider o iş. En net böyle anlatabilirim sanırım.

   Siz en güzeli o kahveleri hazır kahve seven bir arkadaşınıza verin, kendinize de güzel bir çekirdek kahve alıp yeni makinelerinizle hazırlayın. Gerçek bir kahve için..
   Sonrasında bana hak vereceksiniz…

   Sevgiler,

 55. Merhaba,

  Ekim (2017) ayında size danışarak Arçelik’in K8580 modelini aldım. Yine size danışarak bir su ve kahve oranı tutturdum, ki kahve içmediğimiz gün olmadı. Ancak yaklaşık üç hafta önce cihazın karafını/sürahisini kırdım. Elbette hemen servise gittim ve durumu anlatarak yeni bir karaf istedim. Bana Ankara’da bulunmadığını, İzmir’den getirtebileceklerini söylediler. Hay hay dedim ve tedarik sürecini başlattım. İki hafta içinde dönüş yapılmayınca Arçelik merkezini aradım; Servis tarafından kayıt yapılmadığı, ürünün tedarik sürecinin belirsiz olduğu yönünde bilgilendirildim. Bende bu durumda ürünü kullanamadığımı belirterek iade etmek istediğimi söyledim. Bir gün sonra dilersem, ürüne ödediğim paranın 3’te ikisi kadar parayı Arçelik’e ödersem değişim yapılacağı söylendi. Haliyle kabûl etmedim.

  Şimdi, bütün bunları yazma nedenim, ürünü almak isteyenlerin Arçelik tarafından yarı yolda bırakılacaklarını bilmeleri; Müşteri memnuniyeti önemsenmiyor… Ayrıca, bu mağduriyeti giderebilmek adına -yan sanayi- karaf/sürahi temini yapabilir miyiz? Zira internette hemen hiç bir kaynağa erişemedim.

  Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.

  • Sevgili Dimetokavi,
   Öncelikle geçmiş olsun, böyle bir olay yaşadığınız için gerçekten üzüldüm. Maalesef cam karaflı kahve makinelerinde en sık rastlanan sorunlardan biri bu yaşadığınız. Benim Arçelik’i önerme sebebim de ağırlıklı olarak böyle bir durumla karşılaşıldığında hızlı sonuç alınabilmesi ve ithal ürünlere göre yedek parçanın çok daha ucuz olmasıydı.. Maalesef üzülerek görüyorum ki benim yaşadığım deneyim size yansıtılamamış.

   Tüketici hakları mevzuatına göre çay/kahve makinesi üreticisi 7 yıl boyunca gerekli yedek parçanın temini ile sorumludur ve azami tamir süresi olan 20 iş günü içerisinde bunu teminle yükümlüdür. Bu yükümlülüklerin hepsinin takip edilebilmesi için resmi başvurunun yapıldığını belirtecek bir kayıt olmalıdır.
   ———————————————
   Diğer okuyucularımıza not:
   Aldığınız ürünlerle ilgili garanti süresi içerisinde başınıza böyle bir durum gelirse lütfen direkt olarak çağrı merkezini arayarak talebinizi oluşturun. Talebiniz doğrultusunda ya size bie servis yönlendirilecek ya da sizin bir servisi aramanız istenecek (markaya göre değişken) bu durumda servisle temasa geçtiğinizde mutlaka servis kaydı açtırın. Böylece 20 işgünü süreniz başlamış olacaktır.
   ———————————————–
   Maalesef bu ürün karafının yan sanayisi olduğunu görmedim. Ama zaten daha garantiniz devam ettiği için yedek parçanın size 20 iş gününde temin edilmesi gerekli. Size tavsiyem Arçelik çağrı merkezinden karafı talep ediniz. temin edilmediği taktirde ürün değişimi veya ücret iadesi yapmaları gerekir. Ürürn 20 iş günü içinde size ulaştırılmazsa garanti şartlarına uymama nedeniyle ürün iadesi veya birebir değişim talebinizi iletiniz. Olumlu sonçlanmaz ise; tüketici halem heyetine başvurduğunuzda haklı bulunursunuz ve haklarınızı alırsınız. Tüketici hakem heyeti başvurusu zor bir süreç değil, oldukça da ilgileniyorlar (arçelik olayından sonra bu tür cümleler kurmaya korkar oldum) şu adreste http://www.turder.org/tuketici-hakem-heyetleri/ tükeyici hakem heyetlerinin listesi yer alıyor. Size yakın olanı telefonla arayarak da danışabilirsiniz.

   Gelişmeleri bizimle paylaşırsanız diğer okuyucularımız da yaşadığınız bu tecrübeden faydalanır.
   Tekrar geçmiş olsun…

 56. ömer bey söylediklerini aynen yaptim :) tavsiye icin tskler ;) delonghi 685 makinayi aldim bugunde 2 cesit kahve aldim biri kolombiya digeri ise guatemala ilk kez her iki kahveyi de denedim espresso cekiminde cektirdim ama bekledigim kahve kokusu ve üzerinde olan kremasi olmadi belki kahveden belki benden kaynakli kahve tadinda ufak bir metal mi su sertligi mi emin degilim dilime carpiyor resmen kahve yi biraz beklettigimde o dilime carpan sey tamamen yok oluyor.. kahve hafif cok az tadi var nasil yapmaliyim aci kahve bol kahve kokulu ve kremali önerilerini bekliyorum tskler…

  • Bülen Bey Selamlar, Öncelikle hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın. Espresso biraz hassas bir konu, öncelikle aldığınız kahvenin espresso için kavrulması gerekli, normal şartlar altında bu filtre kahveden biraz daha koyu bir kavurmadır (eğer 3. nesil bir coffee shoptan aldıysanız) global markalardan aldıysanız da bunların büyük kısmız zaten espressoya uygundur. Espresso olarak öğüttürdüğünüzü belirtiyorsunuz şu halde geriye tamperleme ve su kalitesi kalıyor. Bir de her makine ilk bir kaç çalışmada içindeki parçaların kokusunu verebilir, bu nedenle ilk kullanımdan önce bir ya da iki kere sıcak su devri yaptırın. Tamperleme bildiğiniz gibi öğütülmüş kahvenin portafiltre (kepçe) içinde sıkıştırılması. Bunu da yaklaşık 15 kilogramlık bir basınçla yaparsanız espressonun kreması istediğiniz gibi olur, Şunu da göz ardı etmeyin, sıkı tamperlediğinizde akış düşeceği için krema artar ancak suyun kahveden geçişi uzadığı için de bir acılık almanız mümkün. Bu ayarlarla oynayarak bir kaç deneme sonra istediğiniz kıvamı elde edeceğinize eminim. Sevgiler

 57. Merhaba,

  Gecikmeli olarak yanıt verebildiğim için üzgünüm. Ancak maalesef bilgisayar başına geçemedim. Süreci kaldığı yerden anlatayım; Tüketici hakem heyetine başvurmadan sorunu hallettim.

  Bana en son, ürüne ödediğim paranın 3’te 2’si kadar ödediğim taktirde değişiklik yapabileceklerini söylemelerinden bir kaç gün sonra merkezlerini tekrar aradım. Durumu en başından -yukarıda anlattığımdan daha ayrıntılı bir şekilde- anlattım. Önlerinde zaten açılmış kayıt olduğu için mağduriyetime hak verdiler ve üst birimleriyle konuşacaklarını söylediler. Hatta yanlış hatırlamıyorsam, görüşme esnasında hatta bekletip yine üst birimlerine bilgi verdiler. Ben bu görüşmede -ve öncesinde yaptığım görüşmelerde- makineden çok memnun olduğumu ısrarla belirttim. Sayfanıza atıfta bulunarak olumlu yorum yaptığımı ve yaşadığım mağduriyeti de yazacağımı belirttim. Ne kadar nüfûz edebildi, bilemiyorum tabii..
  En son yaptığım görüşmeden bir ya da iki gün sonra Arçelik müşteri hizmetlerinden arandım; 50 TL karşılığında cihazı yenisiyle değiştireceklerini söylediler. Sürecin başında zaten servis, kargo ve KDV hariç 35 TL ödeyeceğimi belirtmişti karaf için. Ben de haliyle kabul ettim ve yaklaşık beş günde de cihazın değişimini tamamladım.

  Bu sancılı süre içinde Arçelik tarafından -servis ve müşteri hizmetleri- öğrendiğim cihaz yerli üretim değil. Evet altında zaten “Made In China” ibaresi var ama anladığım kadarıyla hiç bir parçası Türkiye’de üretilmiyor. Çünkü ilk önceleri İzmir’deki fabrikada üretilecek olan karaf, en son yurt dışından ithal edilecekti. Ve şu anda, hiç bir yerde bu cihazın, karaf gibi en kırılgan parçasının yedeği yok.

  Yol gösterici yorumlarınız ve destekleriniz için -tekrar- teşekkür ederim. Son olarak, cihazdan memnun ama servis ve müşteri memnuniyeti gözetmeyen firma mağduru olarak maalesef cihazı kimseye tavsiye etmiyorum.

 58. Sevgili Dimetokavi,
  Sorununuzun çözüldüğüne çok sevindim.
  Paylaştığınız tecrübe oldukça kıymetli bu nedenle çok teşekkür ederim, okuyucularımız içinde değerli olacaktır eminim.
  Yeni makinenizi güzel günlerde kullanın..
  Sevgiler

 59. Sayın Hakan veya Ömer Bey,elimde 900 tl kadar bir param var. Espresso için gerekli bir öğütücü almak istiyorum. Starbuckstaki arkadaşlar bir paket kahveyi üç kez ögütmekten sıkıldılar, bende onlara rica edip eğilip bükülmekten. Bu nedenle bana yardımcı olursanız sevinirim.Unutmadan elimde 3 alternatifim var Solis scala 166,DeLonghi KG521 son olarakta becerebilir miyim bilmiyorum Amazondan Breville Bcg 820. Saygılar

  • Ziya Bey Selamlar,
   Solis Scala için özellikle espresso öğütmesinin sıkıntılı olduğuna dair yorumlar mevcut. Benim önerim Breville 820Pro ancak Amazon Amerika’dan söyleyecekseniz 1- Gümrük vergisi ödemek zorunda kalabilirsiniz 2-Voltaj değerinin 220 vold olmasına dikkat edin. 120 voltluk bir modeli voltaj çevirici olmadan burada kullanmaya kalkarsanız cihaz yanar ve garanti dışı kalır. Amazon Globalden söyleyecekseniz son aşamada üstüne gümrük vergisi eklenip size fiyat verilecektir, gümrük işlemleri ile uğraşamanız gerekmez (global teslimatlarda amazon bunu üstlendiğini belirtiyor). ikici alternatig ise Delonghi KG 521
   Sevgiler

 60. Ustadım herkese bu öğütücü konusunda fikir veriyorsunuz ben de sizden yardım almak isterim. Breville marka ürünler herkesin gönlündeki aslan ama Türkiye fiyatları ateş pahası bende bu yüzden size Hario V60 ve Cunill Tranquilo 2 adındaki iki öğütücüyü sormak isterim.Tabii bende Ziya bey gibi esspresso tutkunuyum. Şimdiden teşekkürler…

  • Ecenur Hanım Selamlar,
   Haklısınız son zamanlarda breville öğütücü fiyatları ederinin oldukça üstüne çıktı. Sizin sorduğunuz ürünlere gelince Hario V60’dan kastınız sanırım Hario Skerton Mill öğütücü Bunun daha ucuz ve küçük hacimli mini skerton mill modeli de var. İki isi içinde temelde işinizi görebilecek ürünler olduğunu söyleyebilirim ancak manuel öğütücüler başta her ne kadar keyifli gibi görünse de yorucu aletler. Bir noktadan sonra sırf öğütücü ile uğraşmamak için kahve zevkinizi ötelemeye başlıyorsunuz. Espresso sevdiğinizi belirtmişsiniz espresso ince öğütme ister, ince öğütme ayarına getirdiğinizde harcayacağınız kuvvet daha da fazla olacaktır. Bu nedenle uzun soluklu kullanım için çok tavsiye etmiyorum. Cunill bir ispanyol markası, ve ticari öğütücülerden biri. Tranquill 2 bir ticari öğütücü için fena olmayacak bir fiyata bulunabiliyor öğütme kalitesi ve dayanıklılığı oldukça iyi diyebilirim. Sıkı bir Breville alternatifi olabilir. Ticari kullanıcılardan dış aksamının (hopper+doser) plastik olması nedeniyle ciddi eleştiriler alıoyor, ama buna karşın 5+ yıl işletmesinde sorunsuz kullananlar da bulmak mümkün. Bu ürünün tek sıkıntısı boyutları. 77 desibel sesi katlanılabilir olsa da evde kullanım için büyükçe olan boyutları (41cmx17cmx34cm) biraz sıkıntılı, geniş bir tezgahınız varsa ev kullanımı için fayda maliyette tercih edilebilir bir ürün.
   Sevgiler

 61. Ömer Bey yorumlarınız için çok sağ olun .Ben Hario V60 EVCG-8B-E kastederek bilgi istemiştim
  Benim için bu öğütücü hakkındaki fikrinizi de söylerseniz beni çok mutlu ederseniz. Şimdiden sağolun…

  • Tekrar Selam Ecenur Hanım,
   Bu ürün biraz sıkıntılı maalesef, öğütme ayarının nümerik işaretlerinin olmaması her seferinde aynı kalınlığı yakalamanız için ekstra çaba sarfetmenizi gerektiriyor. çentikleri saymak gibi :) 1 yıllık kullanım sonrasında boyma ile yapılan bu çentiklerini silindiği de raporlandığı için tutarlılık adına biraz sıkıntılı. Bir diğer problemli noktaysa kahve çıkışında. Bir çok kulllanıcı kahve çıkışı esnasında kahve parçalarının etrafa sıçradığından şikayetçi. BArdak içine alıp ordan kullandığını belirtenler bile var :( Hario ürünleri marka değeri ve dizayn nedeniyle ederinin üstüne satılan ürünler bunu göz ardı etmeyin lütfen. Bir diğer tavsiyem ise eğer ürünü Amerikadan getirtmek gibi bir niyetiniz varsa voltaj farklılığına dikkat edin.
   Sevgiler

  • Orçun Bey Selamlar,
   Nespresso tercih meselesi, ben aldığım kahvenin hangi kasabadan, hangi çiftlikten, ya da en kötü hangi bölgeden olduğunu bilmek isterim.
   Bir diğer neden ise büyük üretici olması. Büyük üreticilerin tadı standardize etme gibi bir hikayeleri var. Her aldığınız kapsülün aynı tatta olmasını beklersiniz doğal olarak. Ama onlar her kapsüle aynı bölgenin çekirdeğini koyamazlar zira üretim miktarları çok fazla oldğu için bu yapılabilir birşey değildir. Bir çok bölgeyi karıştırmaları gerekir. Bu durumda standart tadı yakalamak için over-roast kavurmaları gerek. Yani kahve çekirdeğinin ideal kavurma aralığının üstüne çıkmaları gerek. Böylece aynı tipteki farklı bölgedeki kahvelerin tatları da birbirine oldukça yakınsar ve siz de standart kahve içmiş olursunuz. Hatta bu tada maliyet düşürmek için düşük kalite çekirdekler ve robusta çekirdekleri de eklenir. Böylece o kahve çekirdeğinin olması gereken lezzetini tadamazsınız. Over price (ederinin üstünde belede sahip olan) bir kahve arıyorsanız, nespresso bu konuda çok iyidir:)
   Sevgiler

 62. Herkese selamlar.Burada birkaç kişiye öğütücü konusunda fikir vermişsiniz. Bende bozulan öğütücümün yerine iyi bir esspresso ayarı verecek yeni bir makina almak istiyorum. Graef CM 800 hakkındaki fikriniz nedir?tşklr

  • Gizem Hanım Selamlar,
   Graef CM 800 kendi sınıfında ortalama performas sunan profesyonel öğütücülerden. Fiyat performans skalasında da fena sayılmaz, ama dış malzemenin plastik olması bu fiyat için biraz ucuz kaçmış. (gerçi kur hareketleri nedeniyle bir çok makinenin fiyatı inanılmaz yükseldi) Sadece espresso için kullanacaksanız gayet de keyifli kullanırsınız, ancak her seferinde farklı tipte kahveler yapıyorsanız ayarını değiştirmek biraz meşakkatli. Üst hazne ile öğütücü arasındaki hazne kilidinin her ayar değiştirişinizde kapatıp sonra açmanız gerekiyor. Bu biraz uğraştırıcı olabilir. Ayrıca Almanyada yaşıyorsanız bir sıkıntı olmaz ama Türkiye’de servis ve yedek parça temini ürün arızalandığında size biraz zaman kaybettirebilir. Bunları göz önüne almanızı tavsiye ederim.
   Sevgiler

 63. Tesekkurler Ömer bey arastirma sonucu 2.el breville 820 ve yaninda grinder 820 model 2side 1700 tlye almaya karar verdim 2sini siz nedersiniz?

 64. Almaya karar verdim ama tabi size sormadan almadim ne dusunuyorsunuz bu bahsettigim modeller ile alakali dogru kararmi size sormak istedim almalimiyim diye ?

  • Selamlar Orçun Bey, Seçtiğiniz ürünler zaten bizim de ev için önerdiğimiz ürünler. KArar doğru. İkinci el aldığınızı belirtmişsiniz, ürünlerin durumundan ve daha önce bir işletmede kullanılmadığından emin olun derim. Güzel günlerde kullanın, sevgiler…

 65. Ömer ve Hakan Bey merhabalar yazılarınızı ilgi ve keyifle okumaktayım ufak ölcekli bir cafe işletmekteyim nespresso pro makine kullanmaktayım bildiğiniz gibi kapsul malıyetim coookkkk yuksek tek avantajı saklama ve kolay kullanım .bu sezon için yasılarınızdan okuyarak aeropress aldım ek olarak syphone ve v60 ıcın drıpper almak ıstıyorum cok farklı fıyatlar bulunmakta fıyat performans olarak dusuk butce ve deneme amaclı onerecegınız tıp ve markalar fıkırlerınızı rıca edecegim

  • Ahmet Bey Selamlar, bu tip ürünlerin çinde muadillerini bulmak mümkün, şu yazımda https://mokapota.com/kahve/muadil-kahve-demleme-ekipmanlari/2243 bu tip ürünler için bazı örnekler vermiştim. ürün çok büyük ve cam olmadığı sürece gayet sağlıklı bir şekilde elinize ulaşıyor, sadece biraz zaman alıyor. (20-30 gün civarı) kargoda bir problem olursa fotoğraflarla talep açtığınızda iade de yapılıyor. Tabi satışlar dövize endeksli ve son zamanlarda durum malum. Bir inceleyin derim.
   Eğer Türkiyeden ve internetten alacaksanız, beğendiğiniz ürünlerin yorumları okumanızı da tavsiye ederim. Dripper için hario filtreleri veya standard 2 veya 4 numara filtre kağıtları ile uyumlu olmasına dikkat edin.

 66. Merhabalar Ömer bey,tavsiyeniz üzerine filitre kahve makinamı (Arçelik k8115)ve öğütücümü ( Delonghi kg79) aldım.Dün çeşitli çekirdek kahvelerimi de aldım:)Bir heyecanla ilk kahvemi demleyecektim ki benim 3 yaşında ki ufaklık cam karafı makinadan alıp tam 2 defa öyle bir fırlattı ki karaf yerde taklalar atmaya başladı hakikaten camı sağlammış ki kırılmadı fakat kapakla sapını tutan plastik parça kırıldı:( mecburen değiştireceğim.Herseye rağmen kahvemi yaptım fakat kıvamı tutturamadım artık deneye deneye bir ara tutturacağım:))öğütme makinasının kitapçığında 1 yemek kaşığı çekirdek kahve 1 fincana yeterli diyor.Kahve makinasının kitapçığında ise içinden çıkan ölçek ile bir bardağa bir ölçek öğütülmüş kahve koyulmasını önermiş.Ben kahve makinasının önerisini dikkate aldım.Kahvenin pek tadını alamadım az oldu sanki:)Siz ne önerirsiniz acaba?

  • Arzu Hanım Selamlar,
   Öncelikle hayırlı olsun ve sonra da geçmiş olsun. Sanırım karaf’ı değiştirmeniz gerekecek çünkü ufak parçalar ayrı satılmıyor. Bu arada geçenlerde bir okuyucumuz karaf’ın temininde zaman kaybı yaşadığını sözlemişti, öncelikle arçelik teknik servisi ile görüşüp bir fiyat alın ayrıca şu an şu linkte karafın direkt satışı da var. (https://mokapota.com/go/arcelik-inlove-k8115) bu da aklınızda bulunsun.
   Kahve oranına gelince, içindeki ölçeği umursamayın :)) Gram oranı olarak 1/16 (1 gram kahve 16 gram su) ile 1/25 arasında damak tadınıza göre bir değer kullanabilirsiniz. Ben hazırlarken genelde 1/20 değerini kullanıyorum, aroma özelliği açık ve kapalı iki şekilde de deneyin, hangisi damak tadınıza ve kahvenize yakışırsa onu tercih edersiniz. Gram ile ölçmek hassas terazi yoksa biraz sıkıntı olabilir, pratik yolu ise çorba kaşığı. 1 çorba kaşığı yaklaşık 8 gram çekirdek kahve alıyor. 500 ml’lik pet şişelerden de buldunuz mu 3 çorba kaşığı kahveyi bir pet şişe su ile hazırlayabilirsiniz. Makinenizi aldığınıza göre artık şu yazımı okumanızda da fayda var https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-tavsiyeler/1803 .

   Umarım bu bilgiler faydalı olur,
   Sevgiler

 67. Çok teşekkür ederim Ömer bey.Dediğiniz ölçüde kahvem Harika oldu:) Makinanın kitapçığında en az 4 fincanlık hazırlayın diyor eşimle bize yetiyor ama daha az da hazırlanabilir sanırsam:)

  • Merhaba Arzu Hanım,
   Afiyet olsun:) Arçelik fincan ölçüsü 125 ml, standard bir kupa ise yaklaşık 250 ml. aslında arçelik’in önerisi 500 ml altında yapmayın doğrultusunda, ama aroma fonksiyonunu kullanarak 300 ml’ye kadar kahve yapabilirsiniz, daha az miktar çok iyi bir lezzet vermeyebilir.
   Sevgiler

 68. Merhaba Ömer bey. Biradere kahve makinası hediye edeyim derken biraz araştırdım iyisini alayım diye ama benim ilgimi çok çekti. Ve her aceminin sorduğu soruya geldim hangisini alayım? Biraz bilgi edindim ama benim sorum şu;kafamda delonghi 865 var ama uğraşmayayım (yani birde öğütücü almak gibi) otomatik mi alayım diye?Çok kafa yoruyorum gibi geliyor bana. Makinemi iyi olmalı öğütücü mü yoksa yeni kavrulmuşmu olmalı? Teşekkürler

  • Selamlar,
   Bu karar aslında biraderinizin kahve merakı ve üşengeçlik seviyesi ile ilgili aslına bakarsanız. Eğer kahveyi çok seviyor ve kahvesini özene bezene kendi hazırlamayı seviyorsa, arkadaşları geldiğinde sunduğu kahvenin lezzeti ile kendisi oynamak istiyorsa (ki ben öyleyimdir) manuel makine almalısınız. Siz makineyi alın öğütücü de ona kalsın:) Hangisi önemli derseniz, hepsi önemli… Ama en önce elbette kahve çekirdeği (son 4-5 gün içinde kavrulmuş olursa 20 gün kullanırsınız) Öğütücünün bıçaklı öğütücü olmaması gerek, değirmen tipli, konik olanları tercih edin. Eğer kahve merakı yeni başlıyorsa Delongi KG79 ve Tchibo öğütücü olabilir ki tchibo öğütücüler fiyat performans açısından oldukça başarılı ve sınırlı sayıda geliyor, tükenince gelmesi de zaman alıyor. (https://mokapota.com/urun/tchibo-kahve-ogutucu) Bütün bunlar bir yana, derseniz ki benim birader kahvenin sohbetini sever kahveyle uğraşmak istemez o zaman otomatik makine alın (ama kesinlikle kapsül makine değil). Siz de, o da rahat etsin :)
   Sevgiler…

 69. Merhaba, evde tek kahve içen benim, ben de haftada 2-3 bardak içerim. O nedenle makine yerine bir adet french press aldım kendime. Öğütücü olarak da yine makinelere 300-500 tl harcamak istemiyorum. El değirmenleri olarak Sözen el değirmeni filan tavsiye ediliyor. Ama french press ayarında düzgün öğütebiliyor mu bunlar tereddüt ediyorum. French press için el değirmeni ne tavsiye edersiniz acaba? Teşekkür ediyorum şimdiden.

  • Didem Hanım Selamlar,
   Elde öğütme biraz meşakkatli bir iş, kol gücü gerektiriyor özellikle misafiriniz geldiğinde gereken güç katlanıyor, bundan keyif almayacaksanız çok tavsiye etmiyorum.
   Sözen değirmenler güzel ama mekanizmaları geleneksel ve kahve öğütürken güç gerektiriyor, kol tutma yeri de ufak olduğu için bütün günü iki parmağınıza vererek öğütüyorsunuz.
   Bir de öğütücüyü sıkı tutarak öğüttüğünüz için ve öğütücü de metal olduğu için öğütme sonrası elinizde bir metal kokusu bırakıyor..
   Tchibo’nun bir eldeğirmeni vardı gayet de uygun fiyatlıydı ancak stoklarında kalmamış, onun yerine nispeten uygun fiyatlı diyebileceğim hario mini mill veya hario mill skerton öğütücülerini düşünebilirsiniz.
   El değirmeni yerine öğütme makinesi düşünürseniz de Delonghi kg79 veya tchibo öğütücler ( https://mokapota.com/urun/tchibo-kahve-ogutucu ) başlangıç için gayet verimli ürünler.
   Sevgiler

 70. Merhaba!
  Alt segment olarak f/p şeklinde bu 2 ürüne kanaat verdim. https://mokapota.com/urun/tchibo-kahve-ogutucu ve delonghi kg79 u karşılaştırabilir misiniz? Karar veremiyorum. Pek bilgi de yok ortamda. French press ve moka pot için alacağım(sonradan aeropress,v60dripping ,chemex e yönelebilirim.). Direkt şunu al deseniz de olur.
  Teşekkürler. Saygılar.

  • Efe Bey Selamlar,
   Tchibo öğütücünün bir önceki modelini kullanıyorum 10 yılı geçkin süredir. 69 liraya almıştım:)) Halen daha güzel çalışıyor ve bütün demleme tipleri için ihtiyacımı karşılıyor. Benim kullandığımda üst hazne açılıp temizlenmiyordu, bu modele onu eklemişler. F/p açısından ideal bir ürün. Kg79u yazarlarımızdan Hakan Köse 3 yıldır kullanıyor ve o da hayatından memnun. Benim tavsiyem tchibo olur zira bu seviye bir öğütücü için 10 yıl çok iyi zaman…
   Sevgiler

 71. Merhaba, Öncelikle bir sorum olacak Cold Brew mi Cold Drip mi ikisi arasındaki ayrımı bir türlü anlyamadım ? Bir de hangisi tercih edilmeli ? internette bazı yazılarda Cold Drip bazılarında Cold Brew denilmiş çok kafam karıştı ? . Ayrıca bunlar için ev için hangi alet alınabilir ?. Öğütücü olarak Breville var gerçekten çok iyi espresso için ise Delonghi Dedica kullanıyorum ama sıcak havalarda takdir edersiniz ki Soğuk kahve hem kahvaltıda hem de akşamları iyi oluyor. Yardımlarınızı rica ediyorum :)

  • Merhaba Fabian,
   Cold Drip adı üzerinde damlama yöntemi kullanılarak yapılan soğuk kahve demleme yöntemi. Buz ya da soğuk su yukarıdaki bir hazneye konur ve bir damlatıcı (aynı serum şişelerinde olduğu gibi) aracılığı ile alttaki kahvenin üstüne damla damla akıtılır. Uzun süren ve normalden daha fazla kahve kullanmanızı gerektirien bir yöntemdir. Cold Brew ise genellikle sürahi tarzı bir demleme aracının içinde yer alan filtre haznesine kahve konup bekletilerek yapılan demlemedir. İki tip demleme içinde uygun fiyatlı çözümleri şu yazımda önermiştim https://mokapota.com/kahve/muadil-kahve-demleme-ekipmanlari/2243. Drip yöntemi ile demlemede kahve daha berrak olur ve lezzeti daha yumuşaktır.
   Sevgiler

 72. Öncelikle merhaba,
  Eşime hediye olarak filtre kahve makinesi almak istiyorum yorumlarınızı dikkate inceledim. Sizin de kullandığınız Arçelik in love serisi mantıklı geldi ancak yanına birde kahve öğütücüsü almak gerek diye düşünüyorum.
  Filtre kahve makinesinin ve yine önerdiğiniz Delonghi KG79 öğütücünün aynı fiyatta olması kafamı karıştırdı.
  Bu sebeple Homend 5002 Coffeebreak Filtre Kahve Makinesi öğütücü dahil bir ürün acaba daha kullanışlı olur mu birde bu ürünün öğütücüsü önerdiğiniz değirmen tipinde mi( bıçaklı olmayan)
  1000 tllik bir bütçe ayırdım aslında 350tl öğütücü desek 650tl civarı bir makine öneriniz varsa onuda ayrıca öğrenmek isterim.
  Şimdiden çok teşekkürler,

  • Göknur Hanım Merhaba,
   Kahve setinizde en önemli parçalardan biri öğütücüdür. Mekanik ve mühendislik olarak da standart bir kahve makinesinden daha maliyetlidir. Bu nedenle kahve makinesi ile aynı fiyatta olması aslında sevinilecek bir konu:)
   KG79un bir alternatifi ise; benim de 10 yıldır kullandığım, son zamanlarda arada bir tekleme yapsa da, halen daha beni memnun eden bir ürün olan Tchibo öğütücü. Yazıyı hazırladığım zaman Türkiyede stokları yoktu ve uzunca bir süre de gelmedi o nedenle yazı içeriğinde yok. Yakın zamanda yeni modelini çıkardılar ve oldukça iyi bir fiyatta ve Türkiyede satışa sunuldu, biz de önerdiğimiz ürünler arasına ekledik, şu linkten ulaşabilirsiniz https://mokapota.com/urun/tchibo-kahve-ogutucu

   Diğer sorunuza gelince, yazıları ve yorumlarımı okuduysanız kombine ürünleri tavsiye etmediğimi görmüşsünüzdür, sebebi ise bir ürün bozulduğunda diğerinden de mahrum kalma olasılığınız. Ayrıca, ileride eğer espresso makinesi almayı düşünürseniz veya french press, mokapot, aeropress, v60 dripper vs türde demleme yöntemleri de kullanmak isterseniz bütünleşik öğütücü ile bu demleme tipleri için gerekli inceliklerde kahve öğütemek pek mümkün değil ve ayrıca uğraştırıcı da olur. Bu nedenle öğütücüyü ayrıca almanızı tavsiye ederim. Ama geçmişte Homend 5002’yi önerdiğim ve hediye olarak aldığım arkadaşlarım da oldu. Önerme sebebim ise mutfaklarında iki ayrı makine için yer olmaması ve başka demleme tiplerine meraklarının olmamasıydı. Kullanan arkadaşlarım hayatlarından gayet memnunlar, homend servis güvencesi ve yedek parça teminiyle de güvenilir markalardan biri.
   Özetle; mümkünse iki ürünü ayrı alın, eşime hediye alacağım ama mutfağı da ele geçirmesin, o kadar yer kaplamasın diyorsanız da homend 5002 tercih edebilirsiniz. Homend standart makine boylarına göre biraz daha yüksek bir ürün bunu da göz ardı etmeyin lütfen
   Sevgiler

 73. Hızlı dönüşünüz için teşekkür ederim peki son satırda sorduğum sorum için cevabınız nedir? Arçelik dışında bir ürün alacaksanız sizin tercihiniz ne olurdu. [öğütücüyü sepete ekledim bile :)]

  • Göknur hanım haklısınız, detaya girince bir iki sorunuzu da kaçırmışım, diğer okuyucularımızdan da merak edenler olur o nedenle hepsine cevap vereyim
   Homend 5002 konik öğütücü kullanıyor, (bıçaklı değil) ancak öğütme inceliği sınırlı.
   Arçelik dışında hangi makine derseniz bu sizin ihtiyaç ve önceliklerinizle çok ilgili, öncelikle şu iki yazımı okumanızı tavsiye ederim. İlk yazı filtre kahve makinelerindeki özelliklerin ne işe yaradığı ve hangisinin ne kadar faydalı olduğu üstüne bir yazı, diğeri ise piyasadaki bir çok makine için fikrimi içeriyor.
   https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-ozellikleri-ne-anlama-geliyor/3304
   https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-tavsiyeleri-hangisi-alinmali/3295

   Bunları okuduktan sonra, halen kararsız iseniz özelliklerden hangileri sizin için kullanışlı olur bunu belirlerseniz ona göre bir yönlendirme yapabilirim.
   Ama şunu net söyleyeyim filtre kahve makinesi için 650 TL’ye çıkmanıza çok gerek yok daha ucuza daha fonksiyonel ürün bulmak mümkün.
   sevgiler

 74. Güzel yazı ve bilgilendirmeler için teşekkürler. 2 sorum olacak. Espresso makinesinde delonghi ec685 ve ec 850.m arasında kaldım farklari veya Geri bildirimi hangisinin daha iyi? Diğer sorum öğütücü için kg521 düşünüyordum ama kötü yorumlari okuyunca vazgecip bütçeyi artirdim. Breville smart grinder pro , cunill tranquil 2 ve cunill tron arasında kaldım Sizce hangisi doğru seçim olacak ? 2300 lira kadar bütçem var önerilerinize her daim açığım. Cunill hakıında çok bilgi bulamadım (kalınlık ayari nasıl yapılıyor? Breville gibi yaptığımız kalınlığı görebilir miyiz yoksa göz kararı mı) Bu arada Türk kahvesini sözenle çekiyorum. Öğütücü ile espresso filtre ve French press için kullanacağım. Uzun yazı için kusura bakmayın. Cevaplayabilirseniz gerçekten çok sevinirim.

  • Ahmet Bey Selamlar,
   Ev kullanımı için 685 ve 850 gayet iyi ve pozitif yorum alan makineler. aralarındaki fark otomatik süt köpürtücü ve boyut. 850’nin oldukça geniş bir yerleşimi var. 685 ise gayet slimfit bir makine. 850’lere henüz döviz artışı kaynaklı fiyat farkı yansımadı bu bir fırsat olarak değerlendirilebilir, zira bir sonraki partide muhtemelen fiyatları oldukça artacak. Öğütücülere gelince son zamanlarda kg 521 için ben de bir kaç negatif yorum okudum. bütçenizi artırmışken değerlendirme dışı bırakmak daha doğru olabilir. Breville ve cunill karşılaştırmasında mutfağınızdaki yer çok önemli. 850+cunill ikilisini tercih ederseniz hem genişlik hem de yükseklik olarak ferah bir mutfak ortamına ihtiyacınız olacaktır. Cunill değirmenler için daha önce Ecenur hanımın sorusuna yanıt vermiştim (https://mokapota.com/kahve/hangi-kahve-makinesi-ve-ogutucuyu-almaliyim/768#comment-2916) . görüşümde bir değişiklik yok. Cunill profesyonel işletmelerde dahi kullanılan bir ürün olduğu için tercih edilebilir ama yer ihtiyacı, ses seviyesi dikkate alınması gereken hususlar.
   Umarım kararınıza faydam dokunmuştur
   Sevgiler

   • Oncelikle çok teşekkürler zaman ayırıp böyle güzel cevap verdiğiniz için. Son bir ekleme yapmak istiyorum. Ecenur hanıma verdiğiniz 2. Cevaptaki Öğütme ayarı sıkıntısı (elektrikli hario öğütücüsü ) cunill de var mı? Cunill Öğütme ayarı hakkında bilginiz var mı ? Ayarla ilgili bilgi alabilsem tam net karar vereceğim :).

    • Selamlar Ahmet Bey,
     Evet maalesef aynı sıkıntı cunill’de de var. Dediğim gibi bu model aslında ticari kullanım için. Coffee Shoplarda genelde birden fazla öğütücü olur ve her biri ayrı bir ayardadır, dolayısıyla çok değiştirme ihtiyacı duymazsınız. Ama evde bir gün canınız espresso ister, bir gün v60, birgün makinede filtre kahve vs. bu ayarla sürekli oynamanız gerekir. Eğer sadece espresso için kullanacaksanız ayar konusu sıkıntı olmaz ama birden fazla çeşitte öğütme yapacaksanız breville sanki daha doğru bir seçim olabilir.
     Bir ek bilgi daha vereyim, Breville avrupada başka marka isimleri ile satılıyor (bizdeki beko arçelik meselesi gibi) Gastroback ve Sage. Gastroback marka öğütücüler Amazon almanyadan gayet uygun fiyata Türkiye’ye getirtilebiliyor, Amazon Almanya’nın alışverişte sıkıntı yaşamamanız için Türkçe dil seçeneği ve müşteri desteği de mevcut. Dijital ekranlı modeli Gastroback 42639 (Breville BCG 800XLe denk) http://mkpt.link/45 şu anda gümrük ve gönderim dahil 238 €, Dijital ekranı olmayan model ise Gastroback 42638 (Breville BCG 600’e denk) http://mkpt.link/46 yine gümrük gönderim dahil 241 € gibi bir fiyata alınabiliyor.
     Aklınızda bulunsun..
     Karar vermeden önce soracağınız başka şeyler olursa çekinmeyin lütfen
     Sevgiler..

 75. Merhabalar,
  Yazılarınızı ve yorumları günlerdir okuyorum:) evde acemice kullanacağım(ilk defa kahve makinası arayışına girdim.) bir kahve makinası bulmaya çalışıyorum. Sütlü kahve içmekten keyif aldığım için latte hazırlamaya uygun bir makina olsun istedim. Delonghi ec685 fiyat/performans açısından en uygunu gibi görünüyor. Öğütücü için de yine Delonghi kg79 almayı düşünüyorum. Kendime göre düşük bir bütçe ayırmadığım için konuyla ilgili daha çok bilgi sahibi birinden de fikir almaya ihtiyacım var. Son olarak, süt kabı konusunda da dikkat etmem gereken bir şey var mı? Bu seçimlerle ilgili öneriniz varsa almak isterim.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Ilgın Hanım Merhaba,
   Öncelikle seçimleriniz, eğer kendi espressonuzu kendiniz hazırlamak istiyorsanız başlangıç için gayet doğru seçimler. Öğütücüye alternatif tchibo öğütücü olabilir veya Amazon almanyada giriş seviyes oldukça uygun öğütücüler var (severin marka öğütücü tchibo modeline çok benziyor) bunları düşünebilirsiniz. Amazon Almanya, Türkiyeye bazı ürünleri gönderiyor ve bu gönderimi gümrük dahil olarak yapıyor. Dolayısıyla bu prosedürle de uğraşmıyorsunuz. Biz de bu tür ürünleri seçip listemize ekliyoruz. Kurdaki harekete rağmen, gümrük gönderim dahil Türkiye’den daha ucuz fiyata geliyor bu ürünler (https://mokapota.com/urun-kategori/onerdiklerimiz/urun-tipine-gore/kahve-ogutucu) Ama her seferinde kahveyi öğüt portafiltreyi ayarla vs uğraşamam derseniz tam otomatik makinelere yönelmelisiniz. Onlarıda şuraya not düşeyim (https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066 | https://mokapota.com/urun-kategori/onerdiklerimiz/urun-tipine-gore/tam-otomatik-kahve-makinesi)
   Süt kabı olarak da standart süt kaplarını kullanabilirsiniz. Ben ikeada satılan süt kapını almıştım, çok sık kullanmasam da yıllardır işimi görüyor.
   Sevgiler

   • Merhaba Ömer Bey,
    Çok ayrıntılı ve doyurucu bir yorum oldu. Teşekkür ederim. Sonunda ec685’te karar kıldım. Henüz ulaşmadı bana ama kullanınca daha net bir fikrim olacak sanıyorum. Öğütücü hakkında ise hala aynı noktadayım. Amazon Almanya, Türkiye’ye göre ucuz olsa da benim bütçemin üzerinde görünüyor. Hiç bilmeyip çok yorum okuyunca da daha çok kafa karışıklığına sebep oluyor :) delonghi k79 hakkında espresso makinası için uygun olmadığına dair yorumlar okudum. Son olarak sizden bu konuda da bilgi alabilir miyim? Benim bu makinada kullanacağım ölçüde öğütme yapabilir diye önerdiğinizi düşünüyorum ama emin olmak istedim.
    Sevgiler,

    • Ilgın Hanım Merhaba,
     Seçiminiz hayırlı olsun, yazarlarımızdan Hakan Alper Köse KG79’u uzun zamandır evinde kullanıyor. Espresso türevi içecekleri sevdiği için de sürekli espresso için kahve öğütmekte kullanıyor ve şu ana kadar üründen memnun. KG79’un periyodik temizlikleri bu konuda önemli. En az ayda bir kere dişlileri yerinden çıkarıp fırçayla temizlemeniz hem öğütme kalitesi, hem de uzun ömürlü olmasında oldukça etkili. Bu arada bahsettiğiniz yorumların bazılarını ben de okudum ama şu gözardı edilmemeli. Bu fiyata alınan bir üründen profesyonel öğütücüye eş değer bir performans da beklenmemeli. O nedenle giriş seviyesi öğütücü kategorisinde yer alıyorlar zaten.

     Kahveyi evde hazırlama kararı uzun soluklu bir öğrenme sürecini de beraberinde getiriyor. ilk aldığınızda hazırladığınız espresso/latte/cappuccino size çok lezzetli gelecek. Makinelerinizle 2-3 yıl geçirdikten sonra ilk günkü gibi onlara karşı sıcak hissetmeyebilirsiniz. Oysa makinenin performansı değil sizsinizdir değişen. Zamanla makineleri kullandıkça bazı denemeler yapacaksınız. Kahveyi öğütme derecesinden miktarına kadar, ön ısıtma, ön ıslatma, süt köpürtme süresi tekniği, belki latte art vs. bir çok şeyi denedikçe okudukça seyrettikçe fark edecek ve bir noktadan sonra tattaki ince farkları ayrıştırmaya başlayacaksınız. Bu merakınız devam ederse de bir üst seviye makineye geçmek isteyeceksiniz. Ama zaten kahvenizi hazırlarken çok detaylı özelleştirme gibi bir merakınız çok yoksa uzun yıllar mutlu şekilde kullanırsınız makinelerinizi.

     Sevgiler

     • Amacım sadece evde lezzetli ve keyifli kahve içmek. Bu ürünler de amacıma en uygun olanlar gibi görünüyor, umarım deneme yanılmayla başarabilirim:) ilginize de çok teşekkür ederim Ömer bey.Hiç soru işareti bırakmıyorsunuz.
      Sevgiler,

 76. Merhaba,

  Tavsiyeniz üzere Delonghi KG79 öğütücüyü almak üzere bir araştırma yaptım. Bazı forumlarda espresso için yeterli derecede ince çekim yapmadığı, homojonize çekim yapmadığı için espresso makinasi için önerilmediği yorumlarını gördüm. Kimileri servisine giderek bir ayar yaptırmaktan bahsediyor. Öncelikle moka pot, belki ileriki günlerde yeni bir espresso makinasi için kullanmayı planlıyorum. Sizin bahsedilen soruna ilişkin değerlendirmenizi merak ettim. Ayrıca, Tchibo’nun aynı klasmanda öğütücüsü de dikkatimi çekti. ikisini kıyaslarsanız hangisini önerirsiniz? Teşekkürler.

  • Sevil Hanım Merhaba,
   KG79’la ilgili son zamanlarda okuyucularımızdan bu soruları almaya başladık. internet araştırmalarınızda muhtemelen aynı yazılara denk geldiniz. Açıkçası bir kg79’u bir kaç yıl önce denedim ve yazarlarımızdan Hakan halen bu makineyi kullanıyor. Servis bu talebi kabul ediyorsa üretimle ilgili bir hata olabilir bu. Ama sakın modifiye vs konularına girmeyin. Tchibo öğütücünin ilk modelini 10 yıla yakın süredir kullanıyorum, yeni model ile ilgili de, yurt içi veya yurt dışı bir negatif yoruma denk gelmedim, önerdiğim de bir ürün. Buna alternatif düşünürseniz Amazon Almanya’dan gümrük gönderim dahil getirtmek daha ucuza gelebiliyor. Önerdiğimiz ürünler menüsünden bu ürünlere ulaşabilirsiniz. Şunu da lütfen göz ardı etmeyin, ilgilendiğiniz ürünler düşük fiyatlı başlangıç ürünleri, dolayısıyla bu ürünlerden yüksek performans beklemek de doğru olmaz.
   Sevgiler

  • Omer Bey Merhaba,
   Melita milano bizim de Amazon Almanya’dan Türkiye’ye getirtilebilecekler listemizde yer alan bir ürün. Zira bu ürün Türkiye’de yok ve hatta Türkiye’de başlangıç seviyesi için daha ucuzu da yok. Dolayısıyla düşük bütçeli bir başlangıç için tercih edilebilecek bir ürün. Espresso için öğütme derecesi de ev tipi başlangıç makineleri ve moka pot’lar için gayet yeterli.
   Sevgiler

   • Merhaba Ömer Bey.

    Melitta Molino ürünümden iyi sonuçlar alamıyorum. Özellikle espresso için yeterli incelikte ve homojen biçimde öğütme sağlamıyor. İnternet’ten biraz araştırdığımda modifiye edilmesi gerekliliğinden bahsedilmiş ama bu işlemin nasıl yapılacağına dair bilgi bulamadım.

    Bu konuda yönlendirme yapabilmeniz mümkün mü acaba?

    • Ömer Bey Selamlar,
     Melitta Molino piyasadaki en ucuz elektrikli öğütücü, konik değil ama disk öğütücü kullanıyor. Elbette bu üründen daha pahalı veya yarı profesyonel makineler gibi mükemmel espresso inceliği beklemek çok doğru olmaz. ama yukarıda da dediğim gibi giriş seviyesi için tatminkar sonuç verir. Giriş seviyesinden kastım ise “ben bu öğütücüyü alacağım ama kullanır mıyım daha sonra, benim için bir heves mi yoksa gerçekten her gün kullanır mıyım” diye düşünen ve maliyet yüzünden adım atmaktan çekinen kişiler. Böylece minimum maliyetle deneme şansı elde ediyorsunuz.
     Sorunuza gelince açıkçası bu modelin modifiyesi ile ilgili bir nasıl yapılır yazısı veya videosu ben de bulamadım ancak KG79’un bir modifiye videosu var. Amaç mekanizmayı çözüp dişlileri birbirine daha fazla yaklaştıracak çözümü bulmak olduğu için bunu paylaşayım en azından modifiye mantığı ve yaklaşımı belki size fikir verir.
     https://www.youtube.com/watch?v=z7eYgXd5ruU
     Öte yandan bu tür modifiyelerin yapılmasını tavsiye etmiyorum. Eğer ille de denemek isterim diyorsanız lütfen dikkatli bir şekilde bu işlemleri gerçekleştirin. Özellikle elektrik aksamı. Oluşabilecek bütün hasar ve kayıplar kullanıcının kendi sorumluluğunda olmalı ve bunu bilerek bu işe girişmeli.
     Sevgiler,

 77. Tchibo veya delonghi’de satılan kireç çözücüler biraz pahalı gibi… Başka önerebileceğiniz ürünler var mı acaba ? Bir arkadaştan limon tozunu sulandırıp kullanma önerisini duydum makineye bir zararı olurmu sizce.(Makine Delonghi 35,31)

  • Merhabalar,
   Sitrik asit ve sirke kireç çözme için ev temizliğinde de kullanılan malzemeler bunun dışında süper marketlerde de kireç çözücü sıvılar mevcut ancak bunların makinenize zarar verip vermeyeceğini bilme şansımız yok. Çünkü makinenin içinde kullanılan malzemeler nedir net bilmiyoruz, bilsek bile bununla kireç çözücü madde arasında bir tepkime oluşur da zarar verir mi sorusunu sanırım ancak bir kimyager cevaplayabilir. En doğrusu delonghi makine için delonghi kireç çözücü kullanmanız olur. Kullandığınız makinenin değeri azımsanmayacak ölçüde arttı zaten yılda bir yapacağınız bir işlemde yapacağınız tasarrufa karşılık ve gireceğiniz risk cok mantıklı gelmiyor bana.
   Sevgiler

 78. merhaba, tavsiyeleriniz üzerine Arçelik K8115 inlove kahve makinesini ekim 2018 de 375 tl ye indirimdeyken aldım ve sıcak tutma süresinin 35 dk da kaldığını ve sıcakta tutmadığını fark ettim. Servise ürünü incelemeleri için bıraktım. gövde arızası olduğunu ve değişim talebinde bulunacaklarını söylediler. 10 gün sonrada ürünün aynısının olmadığını ve K8580 R modeli geleceğini belirttiler. 8115 alacak arkadaşlar ürünün devamının olmadığını bilsin istedim. Bende pembe renkteki kahve makinemin gelmesini bekliyorum artık :)

  • Ayhan Bey bilgi için teşekkürler, okuyucularımız için kıymetli olacağına eminim
   ben de geçen ay fiyatı aşırı yükseldiği için önerdiğim ürünler arasından çıkartmıştım. İsabet olmuş
   Sevgiler

 79. Üstadım merhaba. Ben espresso tiryakisi birisi olarak günde en az 3 tane içiyorum. Doların durumundan dolayı dikkatli davranmak zorundayım. Şimdi yazacağım ürünlerin fiyatlarını karşılayabilirim. Sizce en iyisi hangisidir?

  Gaggia RI9100/21 kahve öğütücü 899 tl
  Gaggia MDF 89 Kahve Öğütücü 1299tl
  Cunill Tranquilo 2 1263 tl
  Lelit Fred PL043MMI Konik Dişli Kahve Öğütücü 1299

  Cunill Tranquilo 2 in boyutu benim için öenmli değil. Bir de İtalyan markası Lelit var. Bu makinayı hiç duymamıştım. Siz ne dersiniz?

  • Üzeyir Bey Merhaba,
   Ben ürünler hakkında biraz bilgi vereyim size son karar yine sizin olsun ;)

   Gaggia RI9100/21 kahve öğütücü 899 tl: Bu ürünle ilgili ciddi bir geribildirime ulaşamadım. Bu nedenle işlevi ile ilgili yorum yapmam çok doğru olmaz. Ufak ve basit görünene diğer öğütücülerden yola çıkarak fiyatının biraz yukarıda olduğunu söyleyebilirim. Mesala bizim Amazon Almanya’dan önerdiklerimiz listesinde olan WMF öğütücü de kompakt ve başlangıç için bir o kadar işlevsel bir ürün. 50-60 euro aralığı bir fiyata satın alınabiliyor.
   Gaggia MDF 89 Kahve Öğütücü 1299tl : Bu ürünün yurtdışı fiyatı 250 € civarı. Satın alacağınız yer güvenli bir yerse döviz çalkantısı yaşadığımız şu günlerde ucuza almış olacaksınız. Ürünle ilgili bir iki memnuniyetsizlik yaratan detay var. Gaggia MDF 89 doğrudan portafiltreye çıkış veriyor. dolayısıyla portafiltrenizin genişliğini uyumlu olması gerekli. Aparatın çapını öğrenemedim ama hem geniş görünüyor hem de gaggia’nın ev tipi ürünlerin bazılarında 58mm portafiltre kullandığını biliyorum. Bu nedenle 58mm olma ihtimali yüksek. Satıcıya bunu sormanızda fayda var. Portafiltreniz uymazsa çıkan kahve etrafa saçılabilir. Kaldı ki etrafa saçması ile ilgili bir iki negatif yorum var bu ürünle ilgili. Öte yandan ürün muhtemelen defectli ve bu nedenle sıkça temizlik gerektiriyor. Zira öğütmeyi tetikleyen düğmenin bir yıl sonra fonksiyonunu yitirdiği bildirilmiş. Kuvvetle muhtemel, öğütülen kahve parçaları düğme ile temas noktası arasına kaçıyor ve zaman içinde bu temassızlığa sebep veriyor.

   Cunill Tranquilo 2 1263 tl: Bu ürün hakkındaki düşüncelerimi daha önce Ecenur hanımın sorusuna verdiğim yanıtta belirtmiştim aynen kopyalayayım “Cunill bir ispanyol markası, ve ticari öğütücülerden biri. Tranquill 2 bir ticari öğütücü için fena olmayacak bir fiyata bulunabiliyor öğütme kalitesi ve dayanıklılığı oldukça iyi diyebilirim. Sıkı bir Breville alternatifi olabilir. Ticari kullanıcılardan dış aksamının (hopper+doser) plastik olması nedeniyle ciddi eleştiriler alıoyor, ama buna karşın 5+ yıl işletmesinde sorunsuz kullananlar da bulmak mümkün. Bu ürünün tek sıkıntısı boyutları. 77 desibel sesi katlanılabilir olsa da evde kullanım için büyükçe olan boyutları (41cmx17cmx34cm) biraz sıkıntılı, geniş bir tezgahınız varsa ev kullanımı için fayda maliyette tercih edilebilir bir ürün.”
   Lelit Fred PL043MMI Konik Dişli Kahve Öğütücü 1299 tl: Türkiye piyasasına yeni giren ürünlerden ve bu da direkt portafiltreye geniş bir ağızdan çıktı alıyor bu nedenle etrafa sıçrama ihtimali olan bir ürün. Ancak ürünün 38mm konik öğütücüsü ile oldukça ince ayar yapabiliyorsunuz. İlk başta bu ayarlar sizi biraz zorlayabilir ama makineyi kullandıkça zaman içerisinde alışacağınızı tahmin ediyorum. Cunill’e göre daha az yer kaplayan bir ürün. Ancak dizayn itibariyle köşeli oluşu zaman içinde gözünüze batmaya başlayabilir. cunill’e göre çok az daha sessiz ve küçük ama etrafa sıçratma olayı dikkat gerektiriyor.
   Dedim ya son karar sizin. :)
   Sevgiler…

 80. Merhaba,

  Öncelikle kahve konusunda kaliteli içerik üreten, böylesine bilgilendirici bir site hazırladığınız için sizlere binlerce kere teşekkürler.

  Kahve makinemin karafı (Delonghi lcm 2.1 b) kırıldı. Uzun süredir bu şekilde kullanıyorum ve artık değiştirmenin vakti geldi. 3 farklı makine arasında kaldım. Sizden nokta koyabilmek için tavsiye rica ediyorum:). Bahsettiğim modeller aşağıdaki gibiler, içlerinden hangisini önerirsiniz veya bu makinelerin fiyat aralığında alternatif önerir misiniz?
  * Electrolux EKF7800
  * Arçelik K 8580
  * Arçelik K 8115

  • Ali Bey Merhaba,
   Arçelik fiyatları maalesef ederinin oldukça üstüne çıktı bu nedenle artık önermiyorum. Şu an fiyat performansta en mantıklı ürün Electrolux EKF7800.
   Satın aldıktan sonra kullanıp yorumlarınızı paylaşırsanız sizin gibi araştırma yapan diğer okuyucularımız da faydalanmış olur
   Sevgiler

   • Ömer Bey,

    Değerli yorumunuz için teşekkürler. Electrolux EKF7800’ü altın filtresi de olduğu için tercih edeceğim gibi görünüyor.
    Bununla birlikte Electrolux EKF7800’ü şu an piyasada 420 TL civarında bir rakama bulabiliyorum. Yeni bir cihaz aldıktan sonra yenileme ihtiyacı hissetmek istemiyorum. Sizce, bütçemin de uygun olduğunu varsayarak, aşağıdaki modellerden birine yönelmem doğru olur mu? Bu ürünlerden hangisini önerebilirsiniz?

    * Behmor Brazen Plus
    * Bunavita BV 1900TS
    * Technivorm Moccamaster KBT 79112

    • Ali Bey Merhaba,
     Electrolux EKF7800 piyasada bulunan ürünler arasında, ev kullanıcıları için oldukça fazla özelliği bir arada barındıran bir model. Evde kullanacaksanız gayet yeterli olur.
     İş yeri, cafe vb bir yerde kullanacaksanız profesyonel bakım ve desteği olan modelleri tercih etmelisiniz. Öte yandan tekrar değiştirmek istemiyorum dediğiniz için bu sefer garanti süresi garanti şartları ve Türkiyedeki servis desteği sizin için önemli olmalı. Makinelerin artık bütük kısmı çinde yapılıyor, ne kadar pahalı olursa olsun ne kadar iyi bir marka olursa olsun alacağınız maksimum verim 8 yıl olur (ev kullanımında) Zaten belli bir süre sonra parçalar yıpranmaya yaylar gevşemeye başlar. Yukarıdaki modelleri teker teker anlatmak isterim ama filtre kahve makinesi çok kompleks bir mantığa sahip değil bu nedenle filtre kahve makinesi için özellikle ev kullanımında aşırı yüksek rakamlar ödemeyi doğru bulmuyorum. para ve karar elbette sizin. Bu ürünlerin üçü de hatırladığım kadarıyla çelik termosa sahip, Çelik termosulu makineleri tavsiye etmiyorum. Zamanla içerisinde hoş olmayan kokular oluşturuyorlar. Bu arada bunavitayı chemex ile kullanmak için alacaksanız da chemex’e suyu manuel döküp demlemek doğru olan yöntem maceraya girmeyin derim.
     Sevgiler

     • Ömer Bey merhaba,

      Detaylar için teşekkürler. Belirtmeyi unutmuşum, ev kullanımı için kullanacağım. Bu bilgiler ışığında Electrolux EKF7800’le yoluma devam edeceğim. Deneyimlerimi fırsat bulduğumda paylaşmaya çalışacağım.

      • Şimdiden hayırlı olsun Ali Bey, kullanıcıların yorumları çok kuymetli hepimi için, sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu arada son bir tavsiye, kağıt filtre ile kullanın, lezzet performansı daha iyi olur. Sevgiler

 81. Merhabalar,

  İnternet sitenizi yakından takip etmekle beraber forumlarda ve araştırmalarımda bir çıkmaza girdim. Çünkü yorumlar bu işle ilgilenen profesyoneller veya giriş düzeyinde tavsiye isteyenler tarafından yapılıyor. Klasik kahve zincirlerindeki kahvelerden lezzet almayacak kadar elementer olmamakla beraber bu işle profesyonel olarak ilgilenenler kadar highend içici de değilim. Evde kullanmak üzere filtre kahve Makinesi ve espresso Makinesi için orta düzey bir öğütücü ile espresso makinesi almak istiyoruz. İlk alternatifimiz Eureka Mignon Perfetto alıp bir süre sonra espresso makinesini almak (model hala soru işareti- DeLonghi Dedica 685 olabilir), veya Gaggia mdf89 ve Gaggia new Classic 2018 i beraberce 3.400 TL kampanya fiyatıyla almak. İş yoğunluğumuz gereği çok ince ayrıntılarla uğraşmadan uzun vadede evde lezzetli kahve yapabileceğimiz bir ekipman almak temel hedefimiz. Sizin öneriniz ne olur, veya tüm bunları bırakıp şuna yönlenin de diyebilirsiniz. (Bu arada toplamda 3.500 TL’yi geçemeyecek bir bütçemiz var.)

  • Filiz Hanım Merhaba,
   Bütçe ve ürüne erişmekle ilgili bir sıkıntınız yoksa ev kullanımı için Gaggia mdf89 ve Gaggia new Classic 2018 gayet güzel seçimler. Bulduğunuz fiyatlar da gayet makul. Gaggia Classic’in güzel bir özelliği de 58mm portafiltre kullanması ve 3 ayrı lezzette espresso yapmanızı sağlayan filtreleri. 58 mm profesyonel espresso istasyonlarında kullanılan portafiltre çapı. Ev ürünlerinde genelde 51mm kullanılıyor:Seçimleriniz bu fiyata en makul seçim gibi görünüyor. Mdf89 ise özellikle standart espresso inceliğinin altına inebilmesi ile farklı tatlar üretmenizi sağlayan ve doser içeren bir öğütücü. Güzel günlerde kullanın :)
   Sevgiler

   • Cevabınız ve değerlendirmeniz için çok teşekkür ederim Ömer Bey. Mdf 89 hakkında yerli/ yabancı detaylı inceleme videoları bulamadığım için kafam karıştı. Kalibrasyona ihtiyaç duyar mı, temizlik/bakım konusunda orta düzey bir ev kullanıcısının temizliğini uğraşmadan yapabilmesi mümkün müdür ve single dosingde içeride biriken kahve miktarının sonraki kahveyi etkilemesi bariz bir durum mudur gibi noktalar benim başlangıç seviyesi bilgim ile teknik özelliklerine bakarak cevap bulamadığım konular oldu. Bu hususlarda yorumunuz ne olur?

    • Filiz Hanım Selamlar,
     Şu linkte oldukça detaylı bir inceleme var (ingilizce) https://www.youtube.com/watch?v=JdyCPNCYebc bu sanırım ihtiyacınızı görür. Öğütücüyü ne kadar sıklıkta kullanacağınız önemli. Eğer az miktarda öğütme için kullanacaksanız doser fonksiyonu zaten çok işlevsel olmaz, ama zararı da olmaz. Sadece öğüteceğiniz kadar kahve koyup öğütürsünüz. Fazladan bir kaç çekme ile doser da zaten temizenir. Tabi hazne içinde eser miktarda kahve kalacağı için ideal olan tek tip çekirdekle ilerlemek. paket bitince yenisine geçmek. Yeni paketten kullanmadan önce 3-5 gram öğütürseniz eski kahvenin kalıntıları da temizlenmiş olur. Öğütücü temizlemek için özel tozlar ve hap gibi şekil verilmiş temizleyiciler var(videoda hap gibi olanı gösteriyor) Bunları ufak bir google aramasıyla temin edebilirsiniz.
     Sevgiler

 82. Merhabalar ben de bu kahve sevdasına yeni başlayanlardanım ve hemen hemen bütün yazılarınızı okudum ve ilk başta tavsiyeniz olan Electrolux Expressionist EKF7800 almayı düşünüyordum fakat fiyat açısından bana makul gelmiyordu. Evde tek kahveyi içende ben olduğum için acaba moka bot yada chemex mi alsam dedim ama benim istediğim özelliklerden birisi kahve kokusu ile uyanmak ve kahvemin hazır olması. Bu yüzden tavsiyeniz makineyi araştırırken HOMEND 5004COFFEEBREAK diye bi makine buldum 2 fincan demliyor ve zaman ayarlı, yorumlarda tek olumsuzuluğa termosun içi plastik demişler sizce uygun mudur? benim için tavsiye edermisiniz. Değerli görüşünüzü bekliyorum Sevgiler. Saygılar.

  • Mustafa Bey Selamlar,
   Dün benzer bir soru filtre kahve makinesi yazıma geldi orada yanıtladım. Sanırım benim versipim cevaptan bahsediyorsunuz;) Karar elbette sizin ama ben içi plastik olan mugları sevmiyorum. Öte yandan filtresi standart olmadığı için kendi plastik filtresini kullanmanız gerek. Kağıt filtre kullanamıyorsunuz. Süzme performansı ve zamanla yıpranması da zorda bırakabilir.
   Sevgiler

   • Teşekkür ederim ilginiz için. Plastik filtresinin olduğu yere kağıt filtreyi keserek ve plastik mugun olduğu yere bir cam bardak yada sürahi bularak revize etsek heralde görünen sorunlar hallolur. Marka kalitesi olarak ne söylersiniz? Servis ağı ve malzeme kalitesi iyimidir?

    • Selamlar Mustafa Bey,
     Homend fiyat performans konusunda tatminkar çözümler sunuyor. Önerdiğim, kullandığım hatta arkadaşlarıma hediye olarak aldığım bazı ürünleri de var.
     Servislerine ihtiyacım olmadı ama bazı ürünlerin yedek parçasını internet sitelerinden talep edebiliyorsunuz.

     Plastik filtresinin olduğu yere kağıt filtreyi keserek ve plastik mugun olduğu yere bir cam bardak yada sürahi bularak revize etsek heralde görünen sorunlar hallolur.

     Bunun için bir yorum yapamayacağım, deneysel bir durum :) Siz deneyimlerseniz bizimle paylaşın lütfen..

     Sevgiler

     • HOMEND 5004 Makinesini aldım. Kişisel düşüncem memnunum ve daha önceki yorumumda bahsettiğim gibi rahattlıkla kağıt filitre de kullanılabilir. Makinenin kendi mugu işe yaramaz çabuk soğutuyor. Onun içinde yeni sağlam bir mug alıcam. Bunlar haricinde çok pratik yer kaplamayan ve benim gibi aşırı bağımlı olmayıp arada bir içen kişiler için ideal. Tek seferde 2 kupa rahatlıkla demlenebiliyor.

      • Mustafa Bey Selamlar,
       Makineniz hayırlı olsun güzel günlerde kullanın. Gerçek kullanıcının deneyimi çok kıymetli, bunu paylaştığınız için de teşekkürler.
       Sevgiler

 83. Ömer Bey merhaba. Kahve merakım beni buraya getirdi. Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Çöplüğe dönmüş internet diyarında böyle değerli bir bilgi kaynağına rastlamak çok hoşuma gitti.

  Kaçırdığım bir yer varsa mazur görün çok yeniyim. İhtiyacım olan şey ofisimde küçük yer kaplayan bir aletle uygun fiyatlı espresso yapmak. Mesela Brikka dediğiniz aletin elektriklisi yok mudur?

 84. Merhaba,

  Homend Coffeebreak 5002 filtre kahve makinesindeki öğütücü hakkında bilgi alabilir miyim? Kahve çekirdeklerini keserek mi öğütüyor(bıçaklı)? yoksa ezerek mi (silindir)?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 85. Merhaba Omer Bey,
  Hem filtre kahve, hem de espresso ogutumune uygun olarak Krups GVX242 (400 TL), Deloghi KG89 (500 TL) ve WMF 417070011 STELIO (580 TL) modellerinden hangisini tercih etmeliyim. Acikcasi benim gonlum WMF’den yana ama sizin fikriniz nedir? Tesekkur ederim.

  • Merhaba Ahmet Bey,
   Eğer bu üç öğütücü arasında kaldıysanız gönlünüzün sesini dinleyin :))
   WMF’in öğütme aralığı daha geniş ve ses de diğer ikisine nazaran daha kabul edilebilir seviyede.
   Krups’ın devri biraz yüksek bu da ısınmaya sebep olabilir Isıyı da öğütme esnasında çok fazla tercih etmiyoruz. KG89’da ise kahve haznesinin zamanla oturmaması kaynaklı dışarı ve makine altına kahve kaçırma sıkıntıları rapor ediliyor.
   Sevgiler

   • Omer Bey merhaba,
    Son derece aciklayici ve bilgilendirici cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Gonuller bir olunca, kahve, keyfini buluyor. WMF’yi alacagim artik gonul rahatligiyla. :))
    Sevgi ve saygilarimla.

  • Burak Bey Merhaba,
   Bu ürünle ilgili yurt dışında oldukça pozitif yorumlar var ancak yorum yapanların hepsi givaway ürün alıp yorum yapmışlar. Giveaway ürünü ilk piyasaya sürdüğünüzde belirli alışveriş sitelerinde çok yorum yapan kişilere sunduğunuz ücretsiz ürün gibi düşünebilirsiniz. Yorumların hepsinin böyle olması beni biraz rahatsız etti. Ek bir özellik, iyi bir malzeme kalitesi ve performans beklemiyorsanız günümüzde fiyatı makul ürünlerden biri bütçeniz yoksa hiç yoktan iyidir ama daha üst segment ürünleri tavsiye ederim.
   Sevgiler

   • İlginiz ve açıklayıcı yorumunuz için çok teşekkür ederim Ömer Bey.
    Sanırım site genelindeki tavsiyelerinizi dinleyip Delonghi EC685 modeline yöneleceğim.
    Saygılarımla :)

 86. İyi günler Ömer bey ve mokapota okuyucuları. Tchibo kapsül kahve makinesinden sizin tavsiye ve yazılarınızın rehberliğinde Delonghi 685m modelini satın aldım. Kahvenin kıvamı ve tadı çok daha güzel oldu. Ama kreması çok azaldı. Tabii ben öğütülmüş kahve alıp yaptığımdan olabilir diye düşünüyorum. Kahve değirmeni Makinesi almak istiyorum ama siteniz ile geç tanıştığım için güncel fiyat ve ürünleri seçmekte zorlanıyorum. Kahve makinelerinde yaptığınız gibi elektrikli değirmen ve öğütücüler için de bir yazı hazırlalayabilir misiniz?

  • Seyit Bey Merhaba,
   Kahve kreması için öğütme inceliği ve tamperleme önemli ve her makineye göre de farklılık gösterebilir. O yüzden evde bir öğütücü şart.
   Yazıya gelince… Bu biraz da benim ayıbım, 2 ay önce başlayıp, 2 hafta içinde tamamlayacağım diye söz verip türlü nedenlerden bitiremediğim bir yazı bu. En kısa sürede odaklanıp tamamlayacağım.
   Desteğiniz için teşekkürler…
   Sevgiler

   Sevgiler

   • Çok teşekkür ederim. Bilgilerinizi paylaşacağınız yazınızın, alacağım öğütücü için rehber olacacağından; sabırla bekliyorum. ☺️

 87. Selamlar Ömer bey. Size bir sorum olacak. Filtre , french press ve cold brew yapan birisiyim genelde. El değirmenim bozulunca ev için cok pahali olmayan elektrikli öğütücü aramaya başladım. Arastirmam sonucunda Baratza encore ile Delonghi kg 521.m arasında kaldım. Hangisi daha uzun ömürlü olur ? Filtre , french press ve cold brew için olacak çekimlerde hangisi daha başarılı olur ? Sizin başka oneriniz varsa ona da her zaman açığım.

 88. Merhaba ömer bey?yanlışlıkla mokapotta demlemek için aldıgım kahveyi espresso ayarında çektirdim . Bu sekılde demleyınce kahve yanıyor. Kahvemi nasıl kullanabılırım sadece espresso makınesinde mı yanmaz?mokapotta yanmadan demleme şansım var mı yada ucuz baskq bi yöntemle?

  • Merhaba Tuğçe Hanım,
   Espresso ayarından az daha kalın öğütülmesi gerekiyor moka pot kahvesinin. Ama yanma tadının aldığınız kahveyle de ilişkisi olabilir.
   Moka Pot’a koyduğunuz kahve miktarını biraz azaltın ve üstüne hiç baskı uygulamadan kapatıp bir de öyle deneyin.
   Onun dışında aklıma gelen bir diğer yöntem ise aeropress.
   Sevgiler

 89. Merhaba Ömer bey iyi akşamlar önerdiğiniz ürünlerden sage 810 ve sage SES500 espresso Makinesi arasında kaldım.Aralarındaki bin tl lik farkı ve fiyat performans ilişkisine göre neyi önerirsiniz?

  • Bayram Bey Merhaba,
   İki ürün hemen hemen aynı özelliklere sahip SE500 Bambino modeli daha yeni bir model dizayn olarak da daha şık ve küçük. Tabi dizayndaki bu küçüklme makine özelliklerine etki etmiyor ama 810 ile birlikte gelen tamper bu modelde yok.
   İki ürün de 54mm portafiltre kullanıyor ve PID özelliğine sahip.
   Sevgiler

 90. Selamlar aşağıdaki kahve öğütücüsü hakkında fikri olan yada kullanıp memnun olan olmayan var mı? indirime girmiş 400 TL civarına alınabiliyor ne dersiniz?

  fakir signature kahve ogutucu

 91. İyi günler Ömer bey konik öğütücülerin temizliği İle ilgili araştırma yaptım.Fazla bilgi bulamadım.Bu konu hakkında düşünceleriniz nedir

  • Merhaba Bayram Bey,
   Konik dişlileri temizlemek düz dişlileri temizlemeye göre oldukça kolay ve zahmetsiz. Makinelerde genellikle iç dişli kolaylıkla çıkartılabiliyor. bunu çıkarttığınızda zaten iki dişli arasına sıkışmış kahveler direkt alt hazneye düşüyor. Dişli yivleri arasını ise sert kıllı bir temizleme fırçası ile rahatlıkla temizleyebilirsiniz. El tipi değirmenimi b4-5 ayda bir tamamen söküp yıkayıp temizliyorum. Kuruyunca da monte edip kullanmaya devam ediyorum. Elektrikli öğütücümde ise fırça ile çık rahat temizliğini yapıyorum.
   Sevgiler

 92. Merhabalar Ömer Bey;

  Ben filitre kahve seven ama maddi durumu iyi olmayan bir bireyim. İlk defa bir makine almak istiyorum 1 kere alıcam ve birdaha değiştirme imkanım belki 2 sene sonra olucak.

  Normal şartlarda kendim bardağa kağıt gererek üzerine sıcak su eklemesi ile yada french press ile yapıyorum ama malum dışarıda içtiğim tadı alamıyorum ne yazıkki :(

  Sizden ricam bana ekonomik fiyat performans ürünü önerebilirmisiniz lütfen?
  Bütçem nekadar olarak sorarsanız en düşünebildiğinizin en düşüğü diyebilirim :)

  ek olarak şunu belirtmek isterim internette okadar çok kafa karışıklığı yaşadımki 1 gündür neredeyse bu konuyu araştırıyorum lütfen bana yardımcı olunuz kafam allak bullak oldu :(

  Teşekkürler iyi çalışmalar.

  • Semih Bey Merhaba,
   Doğrudan şu modeli alın dememi beklemeyin lütfen yazıda bir çok ürün hakkında zaten detaylıca yorumumu paylaşıyorum.
   Lütfen bütün yazıyı yorumları ve onlara verdiğim cevapları dikkatlice okuyun.
   Bir makine hakkında sorunuz varsa ve yanıtını daha önceki yorumlarda bulamadıysanız lütfen çekinmeden sorun. Ama sonuçta bu sizin kararınız olmalı.
   Öbür türlüsü emeğe saygısızlık olur ki yazım dilinizden zaten böyle bir kişi olmadığınızı tahmin edebiliyorum
   Sevgiler

   • Ömer Bey tekrar Merhabalar;

    Ömer Bey size yazılarınız için tekrar tekrar teşekkür etmek istiyorum böyle güzel yazıları bizler için zaman ayırarak oluşturmuşsunuz bayağı yoğun bir şekilde yazılarınızın çoğunu okudum ve kafamda soru işaretleriyle geldim tekrar :)

    Ömer Bey internette bu konuyu ne kadar çok araştırırsak anladım ki kafamız bir o kadar karışıyor gerçekten.
    Buna istinaden öncelik olarak benim alıcağım makineden beklenti ve kriterlerimi şu şekilde sıralayabilirim.

    * Ben annemle yaşıyorum bunu baz alarak 2 yada 3 kupa ama %90 olarak 2 kupalık kullanım yeterli bana fazlası olmaz diyebilirim.
    * Aroma özelliği benim için önemli çünkü aldığım kahvenin içim şeklini ayarlamayı severim.
    * Kahveyi sıcak seviyorum ilk kahvemden sonra 2. kupayı yarım saat sonra alabilirim.
    * Kahve çekirdeği yada öğütülmüş kahve ikisinide kullanabilirim.
    * Biraz titiz biriyim temizliğine üşenmem ve dikkatli kullanırım makinemi.
    * Son olarak kullanıcı hatası harici bana uzun süre dayanabilecek bir ürün tercihimdir.

    Bunlarla beraber tabiki kafamda birkaç makine ve fiyatlarını size sormak istiyorum artık karar verip makineyi almak gayesindeyim.

    1- Electrolux EKF7800 586 TL gibi indirimli bir fiyatı var sizde yazmışsınız özellikleri çok kaliteli bir marka benim burada en çok merak ettiğim sıcak tutma tabanının ısısını ayarlayabiliyoruz kahveyi sıcak içtiğim için bu bana bir + sağlarmı sizce ?

    2- BoschTka6A043 422 TL gibi bir indirime girmiş makine hakkında olumlu yorumlar gördüm fiyatınından dolayı daha çok ilgimi çekti açıkçası.

    3- Fakir coffee rest 434 TL ye %48 indirime girmiş o dikkatimi çekti açıkçası birde bu markanın öğütücüsü olan modeli var oda Cafe Passıon 581 TL gibi bir fiyata düşürülmüş internetteki kullanıcı yorumları çok acemice kalmış sizin gibi profosyonelce yorum yapan 1 kişi bulamadım inanın. Ama şimdiye kadar bu markayı öneren kimse olmadığı için uzak durucam siz tafsiye etmezseniz.

    4- Schafer Barista Kahve Makinesi 490 TL ye inmiş ve en çok merakettiğim makinede bu aslında öncelik olarak bu markanın aslında kaliteli ve az ürün çıkaran bir alman markası olduğunu daha önceden biliyordum fakat bu kahve makinesinin fiyatının bukadar düştüğünü görünce bi afalladım açıkçası. Bu makina aslında boyu olsu kahve limiti olsun tam bana göre öğütücüsü olması ekstra bir + aslında benim için. İşin aslı maddiyatım yetse düşünmeden Homeland 5002 alırdım sorgusuz sualsiz sizin yorumunuza istinaden. Ama kafamı en çok kurcalayan sayın Ömer Bey sizce kararımı bu makinadan yanamı kullanmalıyım inanın yorumlar çok basitçe kaliteli güzel diyip geçmişler bende açıkçası ürün hakkında pek bir yorum bulamadım :(

    Ömer Bey biraz uzun oldu kusura bakmayın lütfen artık sizin tafsiyenize göre bu 4 makineden birini seçicem en yakın olduğum şu an 1 numaralı EKF7800 ama en çok beni sorulara sürükleyende 4 numaralı Schafer.

    Ömer bey şimdiden ilginize emeğinize teşekkür ederim. Kriterlerimi ve maddi aralığımıda görmüş oldunuz başka bir tafsiyeniz varsa lütfen ekleyiniz onu değerlendireyim.

    Teşekkürler iyi çalışmalar…

    • Semih Bey Merhaba,
     Shaffer için daha önceki yorumlara verdiğim cevaplara bakabilirsiniz, bıçaklı öğütücü kullanıyor ki bu tip öğütücülerde ancak fındık dıstık öğütürsünüz.
     Bu dört makineden aralarından en fazla özelik barındıran ve bana göre dizaynı daha iyi olan EKF7800
     Fakir’de su haznesi çıkmıyor, sıcak tutma ısı ayarı yok, program ve aroma fonskiyonu var, öğütücülü model ise bıçaklı öğütücü ki bunun hiç bir anlamı yok.
     Bosh sadece aroma özelliği barındırıyor.
     Bütçeniz dar ve yarım saat sıcak tutsun yeter derseniz beko 4315’e de bir bakın derim. EKF7800’den sadece sıcak tutma ayarlama özelliği eksik ve plastik dış kaplaması var
     Bir de not, öğütülmüş kahve kullanmayın kendiniz öğütün.
     Sevgiler

     • Ömer Bey Merhabalar;

      Öneriniz için çok teşekkür ederim EKF7800 alıcam sayenizde Bekoyu da çok araştırmıştımda kahve ısısından dolayı müzdarip olduklarını dile getirmiş çoğu kişi buna istinaden listeye eklememiştim.
      Tekrardan çok çok teşekkür ediyorum Ömer Bey. Değirmen ilede ilgili ufak bir bütçe ve araştırma daha yapıp bir süre sonra alıcam kesinlikle.
      Teşekkürler İyi çalışmalar…

 93. Merhabalar. Soru cevaplarda bile herseyi sayenizde ogreniyoruz ama bende yine sormak istedim. Ablama bir filtre kahve makine ve ogutucu almak istiyorum. Delongi kg79 onermissiniz ogutucu ama makineden pahali. Evet daha once kullanmistim buram buram kahve kokulari yayiyo ama bir ogutucuye bu kadar veremem. Kahve makinelerindede delongi aliyim diyorum filtre makinesinide kapsulunude kullandim ve kahve gercekten ilik oluyo son yuduma buz. Digerlerindede ya kahve su ayni yerde ya aroma sistemi yok yada biseyler biseyler cikiyo. Hediye alacagim kisi ablam olacagi icinde guzel bir seyler istiyorum ama ne almaliyim bilemiyorum. Ogutucunn makinede olmasini yer sıkıntinz varsa boyle alin yoksa onermem demissiniz. Yer skntısı yok aslinda ama delongi deki gibi ogutuldugunde o kahve kokulari yine yayilirmi? Yada ne almaliyim:/

  • Rabia Hanım Merhaba,
   Maalesef doğrudan şu makineyi alın demiyorum. Bu sizin kararınız olmalı. KG79 önermişsiniz diyorsunuz ama bu incelediğim ürünlerden biri yazıyı bir kere daha okumanızı tavsiye ederim, zira bu yazı bir hayli eski bir yazı bunu da belirtiyorum..
   Açıkçası her ürün için bütün detayları inceleme yazılarımda paylaşıyorum. Öncelikle bu yazıları okuyun derim sonra bu detay özelliklerden öncelikle hangilerine ihtiyacınız var bunu tespit edin. Sonrasında da bu özelliklere uyan ürünlerin bir listesini yapıp fiyatlarına bakın, görünümü ve fiyatı size en hoş geleni tercih edin. Kombin ürünler hakkında da fikrimde bir değişiklik yok, zorunda değilseniz birleşik ürün almanızı önermem.
   Ürünlerle ilgili sorunuz olursa seve seve cevaplarım.
   Sevgiler

 94. Ömer bey merhabalar,

  Ben Delonghi ECP 31.21 modelini almayı planlıyorum, fakat şu an ilk başta kahve öğütücü almadan, öğütülmüş kahve alarak başlamak istiyorum. Bunun için bir öneriniz olur mu? Mesela espresso çekim kahveler var… Şu an kahve türü seçmekte de sıkıntı yaşıyorum.

  Şimdiden teşekkürler!

  • Elif Hanım Merhaba,
   Bir el değirmeni bile alsanız dışarıda öğüttürmekten daha iyi. Öğütülen kahve 1 gün sonra tadını yitirmeye başlar üçüncü dördüncü gün artık farkedilen bir tat kaybı oluşur.
   Öte yandan dışarıda espresso öğüttürmek çok akılcı bir iş değil sebebi ise manuel espresso makinelerinde öğütmeyi makine ve çekirdek tipine göre öğütmeniz gerekir. Öğütecek barista sizin makinenizin özelliklerini bilemez. Bilmesi için sizin makinenizi birebir kullanması ve bir iki deneme shot’ı alması gerekir. Bu nedenle tahmini bir öğütme uygulanır ve bu da genelde problem yaratır. Bunu bir nevi ince ayar gibi düşünebilirsiniz.
   Bu filtre kahve için bu kadar net olmasada espressoda ciddi farklar yaratır. Olması gerekenden ince öğütülen bir kahve espresso akışının durmasına sebep olur ve o çekirdeği kullanamazsınız. daha kalın bir öğütme ise hızlı akışa neden olur ve espresso tadı alamazsınız. Kahve türüne takılmayın bir yazıya başlamak gibidir, ilk cümle olacağı için onu bulmakla yıllarınızı harcayabilir ya da rastgele bir cümleyle yazmaya başlar sonra roman ilerledikçe giriş bölümünü nasıl yazmanız gerektiğini anlarsınız. Diyeceğim o ki bir kahveyi hızlıca gözünüze kestirin ve siparişinizi verin sonra da başka kahveler deneyip tadım hissinizi iyileştirin. Bazen seçtiğiniz kahveyi beğenmeyeceksiniz ama bu da birşey öğretecek size, neyi sevmediğinizi keşfedeceksiniz. Olaya böyle bakın hata yapmaktan çekinmeyin.
   Daha detaylı bilgiler için youtube kanalımızdaki yayınlarımızı izleyebilirsiniz. (https://youtube.com/c/mokapota)
   Sevgiler

 95. Hızlı geri dönüşünüz için çok teşekkürler..
  bu yazınızı okuduktan sonra iki seçenek üzerinde kararsız kaldım doğrusu..Wmf ve Mellita.. Fiyatları birbirine çok yakın, yorumlar da öyle..
  Nespresso metal kapsülü içine espresso çekimi ve filtre kahve makinesi için kullanmak için hangisi avantajlı olur sizce?

  Teşekkürler

  • Tugba Hanım Merhaba,
   Espresso biraz daha hassas bir konu hele bir de metal kapsül işin içine girince doğru ayarı bulabilmek ve öğütücünün bu ayarı destekliyor olması oldukça önemli.
   Öte yandan bir öğütücü aldığınızda en az 7-8 yıl hatta iyi bakarsanız çok çok daha uzun süre kullanmaya devam ediyorsunuz. Üstelik yapabileceklerinizin ve opsiyonların sınırları da genişliyor.
   Ama tabi bütçe buradaki en bağlayıcı konu. Eğer bütçeniz bu kadarla sınırlıysa wmf yorumlarında espresso ile ilgili bir sıkıntıya rastlamadım bu nedenle daha mantıklı olabilir, ama bütçenizi biraz daha artırırsanız bu sefer konik dişli öğütücülere yönelebilirsiniz.
   Sevgiler

 96. Merhaba

  evde taze ve kaliteli kahve içmek için el tipi değirmen mi yoksa elektrikli kahve değirmeni tavsiye edersiniz.
  Bu işlem için 1500 tl bütçe ayırmayı düşünüyorum ve aklımda el tipi değirmende comandante c40 ve molent c50 var (bu paralara bu değirmenleri almak mantıklı mı?)
  elektrikli makina olarak da delongi k79 var
  düşüncelerinizi paylaşırsanız mutlu olurum

  saygılarımla

 97. Merhaba,

  Mocha pot için manüel ya da elektronik bir öğütme makinesi ürün var mı acaba?

  Değerli bilgilerinizin için şimdiden teşekkür ederim

 98. Ömer bey merhabalar,
  Öncelikle yazınızı keyifle okuduğumu belirtir, teşekkürlerimi sunarım. Filtre kahve ayarında öğütme yapabileceğim makul fiyatlı bir öğütücü için önerilerinize başvurmak istedim.
  Electrolux ekf3700 filtre kahve makinesi kullanıyorum ve öğütücüm olmadığı için de hazır çekilmiş filtre kahveler kullanıyorum. Julius Meinl Prasident filtre kahveden oldukça memnun olsam da çekirdek kahve alıp taze olarak öğütme ve tüketme işlemini yapmak istiyorum ancak öğütücü konusunda bilgi sahibi olmadığım için hangi öğütücüleri tercih edeceğimi bilemedim.
  Öğütücüyü sadece filtre kahve inceliğinde öğütmek için kullanacağım. Makul fiyatlı olması tercihimdir fakat her türlü öneriye açık olduğumu da belirtmek isterim.
  Teşekkür ederim,
  Selamlar,

 99. Çok teşekkür ederim Ömer bey. Öğütücülerle ilgili yazınızı daha sonra fark ettiğim için üstteki yorumu yazmış bulundum. Yazınız merak ettiğim her türlü sorunun cevabını içerisinde barındırıyor. Tekrar teşekkür eder, iyi akşamlar dilerim.
  Selamlar,

 100. Merhaba,Enplus magazasında satılan caso marka öğütücülü filtre kahve makinasını almayı düşündüm ama öğütücüsü sizin önermediğiniz rondo tipi mi onu anlayamadım,bir fikriniz var mı?Bir de wmf nin termoslu mini serisi makinalarının performansı(öğütücüsüz) hakkındaki fikirleriniz neler?Şimdiden teşekkürler..

  • Işıl Hanım Merhaba,
   Evet caso bıçaklı öğütücüye sahip o nedenle tavsiye etmiyorum
   WMF termos mini 2 numra kağıt filtre kullanan ince dizayn düşük hacimli bir makine. WMF ürünlerinin göreceli pahalı olmalarının nedeni dış yüzeyinin yıllarca ilk görünümünü koruyan patentli bir çelik alaşımı olan cromargan olması.
   Su haznesi sabit ama aroma fonksiyonu var.
   Umarım bu bilgiler yeterlidir
   Sevgiler

 101. Selamlar, blogunuza yakın zamanda denk geldim, denk geldiğimden beri de içinde gezinip duruyorum. Emeğinize, bilginize, özeninize sağlık.
  Bir soru da benden gelsin mi? Bütçemle ya Delonghi kg89 gibi bir başlangıç öğütücüsü alıcam ya da 2,5 yıl günde 20 gr kahve çekilmiş Baratza Encore. Aklım 2. el Baratza diyor ama kullanım kaynaklı performans düşüklüğü konusunda da bilgim sıfır denecek kadar az…

  • Zeynep Hanım Merhaba,
   İki makinenin segmenti oldukça farklı encore daha üst segment bir ürün. Ayrıca öğütme performansları da oldukça faklıdır.
   Hangi demleme ve makine için öğütme yapacaksınız bilmiyorum ama zaten orta üstü bir espresso makinesine sahipseniz KG89 yeterli bir tercih olmaz.
   Alacağınız makinenin temizlenmiş haliyle dişlilerini inceleyin en ince ayarda sesine bakın(sürtünme vs var mı) bir de farklı boyutlarda çekirdek öğütüp taneciklerin büyükülüklerine bakın taneciklerin boyutları arasında fark varsa ikinci el ürüne girmeyin.
   Sevgiler


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: Korumalı İçerik !!
Exit mobile version