Kuvvetle muhtemele çoğunu bilmediğiniz kahve hakkında 10 enteresan bilgi paylaşacağım sizinle. Haydi başlayalım.

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi
Madde 1:  Dünyanın En Fazla Kahve İhraç Eden Ülkesi Brezilya

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 01
Brezilya Bütün dünya kahve ihtiyacının %30’unu tek başına karşılamaktadır. Peşisıra gelen Vietnam ve Kolombiya da dahil edildiğinde toplam hacmin %60’ı bu 3 ülke tarafından karşılanır. Arkadaş ucuz olmasa yüzüne bakılmaz bu kahvenin lakin marketlerde satılan Türk Kahvelerinin hepsinin menşei maalesef Brezilya.

 

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi
Madde 2: Kahve Dünyada Ticareti En Fazla Yapılan 2. ürün

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 02Petrolden sonra dünyanın en fazla ticareti yapılan ikini ürünü kahvedir. Tabi bu tek ikincilik değil.

 


Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi
Madde 3: Kahve Dünyanın En Çok Tüketilen İkinci İçeceği

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 03Su dan sonra en fazla tüketilen içecek ne kola, ne süt bildiğiniz kahve..

 

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi
Madde 4: Filtre Kahve Espressoya Göre Daha Fazla Kafein İçerir

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 04Şaşırdınız mı? Kafein ölçümü her 100 ml’deki kafein oranına göre yapılır. Espresso bu ölçümde daha fazla kafein içeriyor görünse de servis miktarı duşuk olduğu için siz gidip ayılmak için espresso içerseniz filtre kahveden alacağınız ayılma verimliliğini alamazsınız. Bu durumda benim önerim espresso doppipo lungo yani uzun çekim double espresso ya da sağlam bir filtre kahve.

 

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi
Madde 5: Ekspresso Değil Espresso

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 05Espresso İtalyancada basınçlanmış anlamına gelmektedir. Eskilerde express bir kahve olsa da adı basınçtan gelmektedir. Espressoya italyanlar kahvenin ruhu derler, haksız da sayılmazlar 15-16 bar basınçla sizi presleseler siz de ruhunuzu teslim edersiniz.

 


Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi
Madde 6: Voltaire’in Günde 50 Fincan Kahve İçtiği Söylenir.

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 0650 Fincan kahve içtiği bir çok kaynakta bahsedilir ama fincanın büyüklüğü de önemli kanımca

 

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi
Madde 7: Kahve Aslında Bir Meyvedir

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 07Kahve kirazı denilen meyvenin çekirdekleri önce kurutulur sonra kavrulur ve öğütülür, bütün bu işlemlerden sonra bizim tanıdığımız kahve haline gelir

 

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi
Madde 8: Oromo’nun Keçileri Zıplamasa Kahveyi Tanımayabilirdik

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 08Kahve ilk Etyopyadaki Oromo kabilesi tarafından keşfedildi, kahve meyvesini yiyen kabilenin keçileri deli gibi zıplamaya başlayınca kabiledekiler de meyvenin tadına baktı. Artık o günün sabahına kadar ne oldu onu bilmiyoruz ama insanlık kahveyi kazandı.

 

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi
Madde 9: Evlilik Sözü Verilirken Kahve İçilen Tek Ülke Türkiye

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 09Bizde öyle söz kahvesi içilmeden kız verilmez, hatta sözün mühürü niteliğindedir o kahve.

 

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi
Madde 10: Doğal Olarak Kahvenin Tuzla Servis Edildiği Tek Ülke de Türkiye

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 10Söz kahvesinde, gelin adayı damada servis ettiği kahveyi şeker yerine tuz koyarak hazırlar. Damat da “senin elinden zehir olsa içerim” mesajı vermek için gıkını çıkarmadan o rezil kahveyi içer ve bitirir. Üstüne de “ellerine sağlık hayatımda böyle güzel(!) bir kahve içmedim der”. Tabi bu ritüelin telvesini çıkarıp tuzu bol koyan haznım kızlar olduğu gibi vicdan sahibi hanım kızlarımız da vardır. İyi ki de vardır :)

 

Omer Demir
http://twitter.com/demiromer

1 YORUM

  1. Bana tuzlu kahve beklerken tuzlu çay geldi :) o zamanlar çaya tek şeker atardım, eğer yanında tatlı birşey varsa şeker de atmazdım, tatlı da vardı şeker de atmadım, gerçi hanımın amcaoğlu çayın bulanıklığından tuzlu olduğunu anladığımı uzaktan farketti, ben değiştireyim bunu yeni demlenmiş var dedi, yok içerim dedim, içtim :) ama kahve için çok tehdit etmiştim hanımı yere dökerim kazara oldu derim falan diye :) tehditler yıldırmamış tuzlu çay geldi :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin