Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi

KahveKahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi

Kuvvetle muhtemele çoğunu bilmediğiniz kahve hakkında 10 enteresan bilgi paylaşacağım sizinle. Haydi başlayalım.

1- Dünyanın En Fazla Kahve İhraç Eden Ülkesi Brezilya

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 01

Brezilya Bütün dünya kahve ihtiyacının %30’unu tek başına karşılamaktadır. Peşi sıra gelen Vietnam ve Kolombiya da dahil edildiğinde toplam hacmin %60’ı bu 3 ülke tarafından karşılanır. Arkadaş ucuz olmasa yüzüne bakılmaz bu kahvenin lakin marketlerde satılan Türk Kahvelerinin hepsinin menşeyi maalesef Brezilya.

2- Kahve Dünyada Ticareti En Fazla Yapılan 2. ürün

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 02

Petrolden sonra dünyanın en fazla ticareti yapılan ikini ürünü kahvedir. Tabi bu tek ikincilik değil.

3- Kahve Dünyanın En Çok Tüketilen İkinci İçeceği

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 03

Su dan sonra en fazla tüketilen içecek ne kola, ne süt bildiğiniz kahve..

4- Filtre Kahve Espressoya Göre Daha Fazla Kafein İçerir

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 04

Şaşırdınız mı? Kafein ölçümü her 100 ml’deki kafein oranına göre yapılır. Espresso bu ölçümde daha fazla kafein içeriyor görünse de servis miktarı duşuk olduğu için siz gidip ayılmak için espresso içerseniz filtre kahveden alacağınız ayılma verimliliğini alamazsınız. Bu durumda benim önerim espresso doppipo lungo yani uzun çekim double espresso ya da sağlam bir filtre kahve.

5- Ekspresso Değil Espresso

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 05

Espresso İtalyancada basınçlanmış anlamına gelmektedir. Eskilerde express bir kahve olsa da adı basınçtan gelmektedir. Espressoya italyanlar kahvenin ruhu derler, haksız da sayılmazlar 15-16 bar basınçla sizi presleseler siz de ruhunuzu teslim edersiniz.

6- Voltaire’in Günde 50 Fincan Kahve İçtiği Söylenir.

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 06

50 Fincan kahve içtiği bir çok kaynakta bahsedilir ama fincanın büyüklüğü de önemli kanımca

7- Kahve Aslında Bir Meyvedir

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 07

Kahve kirazı denilen meyvenin çekirdekleri önce kurutulur sonra kavrulur ve öğütülür, bütün bu işlemlerden sonra bizim tanıdığımız kahve haline gelir


8- Oromo’nun Keçileri Zıplamasa Kahveyi Tanımayabilirdik

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 08

Kahve ilk Etyopyadaki Oromo kabilesi tarafından keşfedildi, kahve meyvesini yiyen kabilenin keçileri deli gibi zıplamaya başlayınca kabiledekiler de meyvenin tadına baktı. Artık o günün sabahına kadar ne oldu onu bilmiyoruz ama insanlık kahveyi kazandı.

9- Evlilik Sözü Verilirken Kahve İçilen Tek Ülke Türkiye

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 09

Bizde öyle söz kahvesi içilmeden kız verilmez, hatta sözün mühürü niteliğindedir o kahve.

10- Doğal Olarak Kahvenin Tuzla Servis Edildiği Tek Ülke de Türkiye

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 10

Söz kahvesinde, gelin adayı damada servis ettiği kahveyi şeker yerine tuz koyarak hazırlar. Damat da “senin elinden zehir olsa içerim” mesajı vermek için gıkını çıkarmadan o rezil kahveyi içer ve bitirir. Üstüne de “ellerine sağlık hayatımda böyle güzel(!) bir kahve içmedim der”. Tabi bu ritüelin telvesini çıkarıp tuzu bol koyan hanım kızlar olduğu gibi vicdan sahibi hanım kızlarımız da vardır. İyi ki de vardır :)


Omer Demirhttp://omerdemir.net
Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi. Espressoyu uzun çekti, Obradović'le kendinden geçti Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu. Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine'den hiç elektrik almadı. Öğrendiklerini paylaştı, paylaştıkça öğrendi. Üşenmedi, öğrendiklerini dünya ile paylaşmak için bir de kitap yazdı Read This! Before Buying A Coffee Maker

Yazarın diğer yazıları..

1 Yorum

  1. Bana tuzlu kahve beklerken tuzlu çay geldi :) o zamanlar çaya tek şeker atardım, eğer yanında tatlı birşey varsa şeker de atmazdım, tatlı da vardı şeker de atmadım, gerçi hanımın amcaoğlu çayın bulanıklığından tuzlu olduğunu anladığımı uzaktan farketti, ben değiştireyim bunu yeni demlenmiş var dedi, yok içerim dedim, içtim :) ama kahve için çok tehdit etmiştim hanımı yere dökerim kazara oldu derim falan diye :) tehditler yıldırmamış tuzlu çay geldi :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

HANGİ KAHVE MAKİNESİ

#CoronaCafe Canli Yayın – Kahveyi Evde Hazırlamak, Nereden Nasıl Başlamalı

0
https://www.youtube.com/watch?v=dwV8CSifpKQ Corona "İnziva" Günlerinde evlere kapandık ve dışarıda içtiğimiz kahveleri özleyip evde nasıl yaparız arayışına girdik. Ama Aklımızda Binlerce soru var. Kararsızlıklar, Çelişkiler Uf Puf!...
error: Korumalı İçerik !!