Kahve Kavurma Profili Tada Nasıl Etki Eder?

Çok kısa ve net kahve kavururken ne tip bir kavurma profili kullandığımızı (yukarıdaki fotograf) ve bunu neden yaptığımızı açıklamaya çalışacağım.

Zincir cafe’lerde genelde her dükkanda kahve tadı aynı olsun diye kavurma profili yukarıda olur, fotoğrafta gördüğünüzden de daha yukarıda hatta bazılarında çekirdeğin yağının artık dışarıya çıktığını görürsünüz. Bu ilk başta iştah açıcı gibi görünse de kahveden biraz anlayan bir kişi bu kahvenin artık kömür seviyesine geldiğini anlar.

Kahve kavurma seviyesi arttıkça da maalesef ki belirginleştirici tatlar ortadan kaybolmaya başlar ve bütün çekirdekler bir noktadan sonra birbirine oldukça fazla yakınsar. Neticede kömür yani karbonun tadını biliriz değil mi? (en azından yaktığımız tostlardan :)

Biz şu ana kadarki kavurmalarımızda iki tip profil kullanıyoruz, ki kavurmalarımızın bir çoğu City diye tabir ettiğimiz standardın altında kavurma profili, bir çok çekirdeğin lezzetini bu profil daha fazla ortaya çıkartıyor. Bazı ilginç çekirdekler var ki onlar standart seviyeye çıkarmadığımızda o çekirdeğin karakteristik lezzeti yeteri kadar belirginleşmiyor.

İşte bu tür çekirdeklerde de kavurma profilimizi standart profile yani Full City’e çekiyoruz. Yukarıdaki fotoğrafta da göreceğiniz üzere bizim Standart dediğimiz profil deniz kızlı zincirlerin blonde diye tabir ettiği açık profilinden de daha açık aslında.

Her çekirdek bu iki profil mi derseniz evet bu profillere oldukça yakın seviyelerde, ama hepsi birebir aynı sürede ve ısıda kavrulmuyor elbette. Her çekirdeğin bize göre kendisini en iyi ifade ettiği noktaya kadar kavrulmasına izin veriyoruz. (Nasıl da faşizan bir cümle oldu bu da yahu, ama siz anladınız beni)

Kahvelerimizi denediğinizde piyasadaki kahvelerden farkını hissedeceksiniz, ve umuyoruz ki beğeneceksiniz.

Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı içerik !!