-İlginizi Çekebilir-
-İlginizi Çekebilir-
Ana Sayfa Kahve Kahve Öğütücü Gerekli Mi? İşte Size 10 Neden

Kahve Öğütücü Gerekli Mi? İşte Size 10 Neden

5
-İlginizi Çekebilir-

Bana çok sık gelen sorulardan biri, Kahve öğütücü gerekli mi? Dışarıda öğüttürürsem bir problem olur mu? Önceden öğütülen kahvenin tadı bozulur mu? Öğütülen kahve ne kadar dayanır? Daha önce bir çok yorumda cevapladım. İşte size basit ve sade haliyle 10 neden

1- Oksijen

Kahvenin düşmanı oksijendir. Bu nedenle kahve öğütücüde öğütülmeden, çekirdek halde ve hava almayacak şekilde paketlenmelidir. Yeşil çekirdek biraz olsun dayanabilse de kavrulduktan sonra koruyucu kabuk (küspe) çekirdekten ayrıştığı için oksijen daha hızlı etki etmeye başlar.

2-Önceden Öğütülmüş Kahve

-İlginizi Çekebilir-

Öğütülmüş kahvede durum daha kritik. Öğütme işlemi oksijenin temas yüzeyini artırdığınız için öğütülmüş kahveyi bir iki saat içinde tüketmeniz gerekir. Hadi diyelim iyi korudunuz paketin havasını aldınız filan o zaman maksimum 2 gün. Ama sonrasında size acı hazır kahve gibi bir tat vermeye başlar, midenizi yakar vs.

3- Suç Kimde

Hiçbir kahve dükkanı evinizdeki makine ile aldığınız çekirdeğin uyumunu bilmez öngöremez. Kızmayın onlara, bu çok doğal bir durum. Siz espresso için öğüt deseniz de gerekenden biraz ince öğütme kahveyi akmaz hale getirirken kalın öğütme de bulaşık suyu kıvamında bir espresso elde etmenizi beraberinde getirir. Ve bunun suçlusu elbette sizin isteğinizi yerine getiren kahve üreticisi ya da barista değildir.

4- Çekirdek Önemli

Her çekirdeğin öğütme inceliği farklıdır, bunu bir kaç deneme ile anlarsınız. Önceden öğüttürüp paketin tamamını yakmak yerine, bir iki deneme ile mutlu sona ulaşırsınız.

5- Ana Öncelik

Ucuz bir el değirmeni bile hiç değirmen olmamasından daha iyidir, kahvenizi korursunuz. İçtiğinizde ilk günkü tada yakın kahve içersiniz.

6- Muhtaçlık

Evinizde farklı demleme makine ve ekipmanları varsa tek tip öğütme ihtiyacınızı gidermez. Her ekipman için ayrı bir öğütme inceliği vardır. Öğütücü almazsanız tek tip incelik, tek tip demleme ve öğütülmüş kahvenin tutması için evrene gönderilen mesajın cevap bulmasına muhtaç kalırsınız.

7- Hep Tereddüt

İlk tereddütünüz belki “bir makine alayım da kullanmazsam büyük masrafa girmeyeyim”di. Makinenizi aldınız ve kullanmaya devam ediyorsunuz. Merak etmeyin bu endişe ile makine alan kişilerin büyük bölümü aldığı makineyi yıllarca kullanıyor. Hatta hayatlarının vazgeçilmez bir parçası oluyor. Size bir tüyo vereyim, aynı şeyler öğütücü için de geçerli kendinize işkence etmeyin.


8- Biraz Üşengeç Misiniz

Yahu ben bu kadar kahve delisi değilim ki, sadece iyi kahve içmek istiyorum. Basayım bir iki tuşa koyayım kahveyi olsun, bir sürü makine olmasın evde, zaten yer yok modunda bir yaklaşımınız varsa -ki bu çok doğaldır- o zaman öğütücülü bir modele yönelin. Hatta tam otomatik kahve makineleri tam da sizin ihtiyacınızı giderecek türden makinelerdir, ileride pişman olmaktansa biraz bütçenizi artırıp bu makinelerden alırsanız bu karar anını ya bir daha hatırlamazsınız ya da hatırladığınızda kendinizle gurur duyarsınız.

9- Bütçe Mi Yok

Öğütücüye vereceğiniz 40-50 dolar(TL karşılığı yazamıyorum, bi kaç ayda bir fiyat güncellemek zorunda kalıyorum sonra bütün yazılarda) size fazla gelebilir. Bütçeniz buna yeterli olmayabilir. Ama şunu aklınızdan çıkarmayın aynı parayla marketten haftalık alışveriş yapıyorsunuz ve sadece 1 hafta gidiyor. Öğütücünüzü ise en az 6-7 yıl kullanırsınız.

10- Ya Sonra

El değirmeni ile başlayın “sonrasına bakarız” diyorsanız biraz ikna oldunuz demektir. Ama “sonrasına bakmanız” gerekecek buna emin olun. O yüzden baştan en azından orta dereceli bir öğütücü tercihi ile ilerleyin.

Bonus:

Peki ama hangi öğütücüyü almalıyım, bir sürü model var hangisinin neyi daha iyi ki diye bir kaosa atmadan önce şu yazıma bir göz atın.

Kahve Makinesi İnceleme Yazıları

Benden sana öğüt, kahveni kendin öğüt.

-İlginizi Çekebilir-

5 YORUMLAR

 1. Ömer bey iyi akşamlar yine çok, çok faydalı bilgiler, teşekkür ederiz. 🙏 Bu arada Amazon’dan aldığım el değirmeni de geldi. Denemedim ama çok beğendim. İyi ki varsınız. 🖐️

 2. Ömer bey merhaba,

  Ben şuanda bambino plus kullaniyorum. Ogutucu alacagim ve şu aralar delonghi kg521m 950 tlye satiliyor. Bir ay kadar daha bekleyip hevesimi alta cekebilirsem yurtdisindan bcg820 getirtme imkanim da var 1150 liraya gelecek. Sizce bekleyip bcg820 mi almaliyim yoksa delonnghi mi?

  • Mustafa Bey Merhaba,
   Benzer soruyu başka iki içerik altında da sormuştunuz ve yanıtlamıştım. İki makine arasındaki farkları da belirttim, iki yorumunuza da ayrı ayrı cevap vererek.
   Sizin yerinize karar vermemi beklemeyin benden. Diğer cevaplarımda yanıtlamadığım bir alan kaldıysa o içerik altından sorabilirsiniz.
   sevgiler


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: Korumalı İçerik !!
Exit mobile version