-İlginizi Çekebilir-
-İlginizi Çekebilir-
Ana Sayfa Kahve Kapsül Kahve Makinesi Almamanız İçin 10 Neden

Kapsül Kahve Makinesi Almamanız İçin 10 Neden

8
-İlginizi Çekebilir-

Kapsül Kahve Makinesi bir çok kahveseverin biraz da kolayına geliyor. Peki kapsül kahve makinesi almak doğru seçim mi? Hiç de değil. Kapsül Kahve Makinesi satın alma düşünceniz varsa bu yazıyı mutlaka okuyun. Ola ki almış bulundunuz yine de okuyun.

1- Kapsül Kahve Makinesi ve Plastik Kullanımı


İlk ve en önemli neden. Her bardakta tüketilen en az 1 kapsül kahve ve dünyadaki kapsül tüketimini düşünürseniz ciddi bir karbon ayak izi bıraktığımızı fark edersiniz. Üstelik 90 derece su kahveyle bir plastik içinde buluşuyor bunun şüphesiz lezzete etkisi de olacaktır. Kullanmamanız için her kapsülden 25 kuruş alınması mı gerek canım illa :)

2- Kapsül Kahve Makinesi ile Özgürlüğünüzü Kısıtlamayın

-İlginizi Çekebilir-

Kapsül Kahve Makinesi aldığınızda genelde o markanın ürettiği kahvelere mecbur kalırsınız. Gidip 3. nesil bir kahveciden 3-5 gün önce kavrulmuş mis gibi bir kahve almak yerine en az 3-5 ay önce kavrulmuş ve öğütülmüş kahve içersiniz

3- Kapsül Kahve Kavurma Derecesi Gereksiz Yüksek

Kapsülleri genellikle büyük ticari kahve markaları üretiyor. Ve bu markalar her kapsülde aynı tadı sunma vaadinde bulunuyorlar. Kahvede tadı benzeştirmenin yolu ise onu yakmaktan geçiyor. Bu kadar çok kahve tek bir çiftlikten toplanmayacağına göre birbirinden farklı tip ve aromadaki kahveler gereğinden fazla kavrularak benzer tat yakalanıyor. Siz her kapsülde aynı tadı alıyorum deseniz de o tat genelde tat değil peşinen söyleyeyim

4- Kapsül Kahve = Önceden Öğütülmüş Kahve

Güzel bir kahvenin demlenirken çıkardığı kokudan çok ilk öğütüldüğündeki koku beni benden alır götürür. Ama kapsül kahvede bu olmaz çünkü üretim tarihinde sıkıca paketlenmiştir. Tek aldığınız koku hafifçe gelen demlenme kokusudur. Dolayısıyla ne kadar iyi paketlenirse paketlensin 3-5 ay önce öğütülen kahve ilk öğütüldüğü tadı vermez.

5- Kapsül Kahve Makinesi Cebinizi Yakabilir

Basit bir hesap yapalım. Bugün itibariyle 3. Nesil bir kahveciden alacağınız bir paket nefis kahvenin 250 gramı yaklaşık 45 lira. Ticari markaların ürettiği kapsül kahvelerin 10’lu fiyatı ise 22,50 TL
her bir kapsül 7 gram kahve içerdiğine göre 250 gram kapsül kahve almak isterseniz ödeyeceğiniz miktar yaklaşık 80 lira. Üstelik içtiğiniz kahvenin profili de cabası. Açıkçası kahveye değil kapsüle para veriyorsunuz sanki.

6- Kapsül Kahvenin Kahve Menşei

İşinin erbabı 3.Nesil bir kahveciden gidip nitelikli kahve satın aldığınızda üstünde bölge, çiftlik, tip, tadım notları, işlenme yöntemi vb bir çok bilgiye ulaşırsınız. Oysa kapsül kahvenin bırakın hangi çiftlikten geldiği ve tipinin ne olduğunu ülkesini bilirseniz şükredin.

7- Dışarıdaki Tadı Evde Bulamamak

Nitelikli kahve üreten bir kavurucuya gittiğinizde, orada içtiğiniz kahvenin tadı damağınızda kalır. Beğenir bir paket alıp eve gelirsiniz. usulüne uygun demlerseniz hemen hemen aynı tadı alırsınız. Hemen hemen dedim zira, aldığınız tadın bulunduğunuz ortam ve ambiyansla doğrudan ilişkisi var. Ama kapsül kahve öyle mi ya. Her dışarıda içtiğiniz kahve size bir anı bırakır sanki. Evde aynısını yaşayamayacağınız için bu aslında iyi bir şey de olabilir sanki. Bilmem?. (Düşünen adam emojisi)


8- Kapsül Kahve Makinesi ile Kahvenizi Özelleştiremezsiniz

Kahve kapsülü içinde 7 gram kahve vardır. Mesela ben espressomu 8 ya da 9 gramdan yapacağım diyemezsiniz. Bu çok yavaş akıyor, biraz daha kalın öğüteyim, farklı bir tat alayım da diyemezsiniz. açıkçası kahvenizi keyfinize göre özelleştiremezsiniz. Hatta bunun ne demek olduğunu bile anlamakta sıkıntı çekiyor olabilirsiniz.

9-Kapsül Kahve Makinesi ile Misafirinize Kahveyi Siz Hazırlamazsınız

Evde öğütücünüz ve kahve makineniz varsa, misafiriniz geldiğinde ona kendi ellerinizle lezzetli bir kahve hazırlarsınız. Öğütme inceliğini kahve miktarını, su miktarını siz belirlersiniz. Ama kapsül kahve makinesi öyle değildir. Atarsın kapsülü verir sana kahveyi. Misafire özel hazırlanan kahve de zaten budur değil mi (!)

Onuncu maddeyi sizlerden gelecek güzel nedenlere ayırdım. Lütfen siz de fikrinizi yorum bölümünde yazın

BONUS

İyi de aldık bir kere kapsül kahve makinesi, tamam şimdi pişmanız da ne yapalım bunu çöpe mi atalım?

İşte bu hatayı yaptığınızı fark ettiyseniz doldurulmaya hazır kahve kapsülleri sizin imdadınıza yetişiyor. Zaten doldurulabilir kapsül üretmek başlı başına ayrı bir sektör haline geldi bile. Şu linkten ucuza satın alabilirsiniz. Zararın neresinden dönerseniz kardır. #StopLoss

Sevgiler

-İlginizi Çekebilir-

8 YORUMLAR

 1. Hepsi doğru olsada pratikliği ve temizlik istememesi ÇOK büyük avantaj… Tchibo da seçenek az ama nespresso tarafında bir çok değişik üreticiden kapsül bulmak mümkün… Ben tchibodan tam otomatiğe geçtim en büyük derdim TEMİZLİK :(

  • Merhaba Mehmet Bey,
   Nitelikli güzel bir kahve “birazcık” da olsa zahmeti hak ediyor diye düşünüyorum. Ama size o da zor geliyorsa kahvenizi güzel bir kahveciden alın, zahmeti onlara keyfi size kalsın:).
   Bu arada sormak isterim, kapsülden tam otomatik makineye geçişinizin ana sebebi nedir?
   Sevgiler

 2. Merhaba , yeni nesil derken neyi kastettiginizi pek anlamıyorum. Hanı şu zincir cafelerde içtiğimiz bulaşık suyu kıvamında ve her nedense tadı EKŞİ olanlar mı. Soruyorum: abi guatamaladan geliyor. Özenle kavuruyoruz falan gibi abuk cevaplar alıyorum. Param olsa gidip italyada içeceğim. Bu esspressolarin yakından uzaktan italyan kahve kültürüyle ilintisi yok. Lecola ile cocacola farkı gibi bişey…

  • Kenan Bey Merhaba,
   Zincir olmayan ya da az zincir olan, kendi kahvesini kendi kavuran, SCA tarafından 80 puan üzeri not almış kahveleri kavuran, satan ve sunan yani işini hakkıyla yapan işletmelerden bahsediyorum.
   Şu yazımı da okumanızı tavsiye ederim, sanırım anlatmak istediğimi daha net anlatabilirim böylece size..
   https://mokapota.com/kahve/nitelikli-kahve-nedir-neden-onemlidir/3859

   İtalyada içtiğiniz kahvenin size lezzetli gelmesinin sebebi %100 kahvenin iyi olmasıdır diyemeyiz.
   Lezzetin bulunulan ortamla, yaşanılan anılarla çok doğrudan ilgisi vardır. Bozcaada’da şarap içince dünyanın en güzel şarabı dersiniz, bir şişe de evde içmek için alırsınız. İşten yorgun argın gelip bi şarap açayım da günü resetleyeyim dersiniz ama açtığınız şarabın tadı size sirke gibi gelir. (Levon Bağış’tan alıntılıyorum) İtalya’da kahve içmek de onun gibi bir şey aslında.
   İtalya’da kahve bir kültürdür, bu kültürün belirli yazılı olmayan kuralları da vardır. Bu kurallar çerçevesinde hazırlanan, içilen sunulan kahve ortamla birleştiğinde (çekirdek kalitesi ne olursa olsun) lezzetini ikiye hatta üçe katlar.

   Sevgiler

 3. Tam bir kahve tiryakisiyim ve zamanla kahve zevkimi de geliştiriyorum. Kapsül makineler yurt dışı seyehatlerde kalsığım airbnb de olunca çok hoşuma gidiyordu, o daireyi tutma sebebim oluyordu çoğu zaman. Ama eve almayı düşünmedim hiç. Birincisi fiyatı gereksiz fazla (makine ve kapsüller), ikincisi bana çok fazla seçenek bırakmıyor. Bu yazıyı okuduktan sonra doğru kararı vermişim dedim. Güzel bi kahve makinem var, şimdi ona yakışan iyi bir öğütücü ısmarladım. Yüzümü güldürecek mis gibi kahve kokulu sabahlar için sabırsızlanıyorum :)

 4. Merhaba Ömer bey, öncelikle bu güzel site ve harika bilgiler için çok teşekkür ederim. Gerçekten aradığım çok konuda fikir sahibi olmamı sağladı :) Bu arada fikrinizi sormak istediğim bir kaç şey var , genel olarak filtre kahve, espresso ve americano tercih eden bir aileyiz.
  Evimizde Homend filtre kahve makinesi ve Nespresso kapsül makinemiz var. Malüm şartlardan evde kaldıkça kahve zevkimizi de geliştirmeye çalışıyoruz, farklı aroma ve lezzetleri denemek istiyoruz.
  Dediğiniz gibi kapsül makineyi almış olduk bir kez:) Aslında kendi kapsüllerini kullandığımız sürece, köpük ve lezzeti oldukça tatmin etmişti bizi, ancak doğaya verdiği zarar ve ekonomik olmaması nedeniyle, zararın neresinden dönersek kar diye düşünerek ever greenden metal kapsül edindik, şimdi farklı denemeler yapmaya çalışıyoruz, blenderda kahve çekerek Rossman, Kahveciniz, Cafeingo gibi yerlerden aldığımız çekirdekleri deniyoruz, ancak homojen ve ince seviyede çekim sağlayamadığımız için sonuçlar başarısız. Homeend içinde yorumlarınızı okudum, biz genel olarak memnunuz ama daha iyilerini henüz keşfetmediğimizden olabilir :) Şimdi sizden Homend’ten sonra hangi filtre kahve makinesine geçişimiz olmalı konusunda ve Nespresso ‘dan kapsül içine iyi bir öğütücü alarak kahve çekersek iyi sonuç alır mıyız, Espresso makinelerindeki gibi bir performans yakalar mıyız sorularına tavsiyelerinizi rica ediyorum. Çok teşekkürler :)

  • Tugba Hanım Merhaba,
   Güzel sözleriniz için teşekkürler, kahveyi basketbol severlere, basketbolu da kahve severlere sevdirme amacıyla çıktık yola ne mutlu ki bu kadar çok kişiye ulaşıp fayda sağlayabiliyoruz.
   Öncelikle evinizde memnun olduğunuz bir makine varsa o en güzel makinedir sizin için yeni maceraya girmeyin derim. Hele ki şu dönemde. Ne zaman ki benden bu kadar der o zama teşekkür eder yenisine bakarsınız.
   Ama öğütücü konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Çünkü çok önemli bir ekipman ve rondo tipi bıçaklı öğütücülerde zaten kahve öğütülmez hele ki espresso yapacaksanız hiç öğütülmez.
   Öğütücüler için şöyle bir yazı hazırlamıştım (https://mokapota.com/kahve/hangi-kahve-makinesi-ve-ogutucuyu-almaliyim/768) bunu okumanızı tavsiye ederim, bir sorunuz olursa o yazı altındaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.
   Sevgiler


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: Korumalı İçerik !!
Exit mobile version