Muadil Ucuz Kahve Demleme Ekipmanları

Kahveye merak saldıysanız, evde kendi kahvenizi yapmak, farklı demleme yöntemlerini denemek, şu sıralar odak noktalarınızdan biridir muhtemelen. Bu durumdaysanız, orjinal kahve demleme ekipmanları size biraz pahalı geliyor olabilir. Üstelik, o kahve demleme yöntemini denedikten sonra, kullanmaya devam edip etmeyeceğiniz de soru işaretiyken, pahalı sayılabilecek tutarlar ödeyerek böyle bir deneyim yaşamak da, çekince noktalarınızdan biridir. Ama üzülmeyin muadil kahve demleme ekipmanlar mevcut.

Uzun zamandır gerek bana gelen mail ve mesajlarda gerekse mokapota içeriklerindeki yorumlarda bu konuda talepler mevcut.

 • Daha düşük maliyetle kahve demleme ekipmanlarını nasıl elde ederim?
 • Muadil ürünler var mıdır?
 • V60 güzel ama bir porselene 10 USD vermek de ne kadar mantıklı? (fiyatları neden ₺ vermiyoruz derseniz yazıyı sürekli güncellemek gerekiyor)

Bu yazıda sizlere mevcutta kullanılan kahve demleme ekipmanlarının Çin menşeli muadillerine ulaşmanın yolunu tarif etmeye çalışacağım. Çin’den de mal alınır mı demeyin, Çin’de farklı kalitelerde mal üreten bir çok üretici var, elinizdeki son model teknoloji harikası telefonun bile Çin’de üretildiğini unutmayın. Dolayısıyla önemli olan güvenilir ve doğru üreticiyi bulmak. Bu konuda kuşkusuz en gelişmiş site Aliexpress.com Bir alibaba grup şirketi olan AliExpress’i uzakdoğunun Amazon’u gibi de düşünebilirsiniz. Zaten Alibaba grup New York Stock Exchange’e kote firmalardan yani Newyork borsasında işlem görüyor.

Aliexpress’ten ben de defalarca sipariş verdim, hatta yeşil çekirdek kahve bile söylediğim oldu. Bir çok üründe sıkıntı yaşamadım. Sıkıntı yaşadığım durumlarda öncelikle satıcı yardımı gördüm, satıcıda problem yaşadıysam da aliexpress müşteri hizmetleri oldukça müşteri odakli yaklaştı. Şöyle bir örnek vereyim, tabletim için istediğim ekran koruma camı, paketin içinden kırılmış olarak çıktı. Bana ulaşan paketin fotografı ile birlikte, bir talep oluşturdum.  3 gün içinde ödediğim ücret iade edildi. Tek sıkıntı gönderimler genelde Çin Kamu kuruluşu olan posta servisi ile yapıldığı için (ücretsiz olanlar), teslimat biraz zaman alıyor. 60 günlere varan bu süreler, son 1 yılda 15 günlere kadar düştü, ama bu yine de göreceli uzun bir zaman.

Aliexpress‘te orjinal ürünlere ulaşabileceğiniz gibi bu ürünlerin çok benzeri muadillerine de erişebiliyorsunuz. Satışlar genelde USD (ABD Doları) üstünden olduğu için orjinal ürünler hemen hemen Türkiye fiyatları ile aynı hatta daha pahalı, ekipmanların muadillerini ise çok daha ucuz fiyatlara bulabilmek mümkün.

Kahve Demleme Ekipmanı Sipariş Verirken Nelere Dikkat Etmek Gerek

Yukarıda belirttiğim hususların dışında güvenilir satıcıya ve ürüne erişmek için dikkat etmeniz noktaları şöyle özetleyebilirim

 • Satıcının yüksek puanlı olması
 • Ürünün çok satılmış olması
 • Ürünün yüksek puanlı olması
 • Ürün hakkındaki yorumların pozitif olması
 • Özellikle sipariş veren kişilerin paylaştığı ürün fotograflarının sitede belirtilen ürünle aynı görünüyor olması.

Yurt dışından verilen siparişlerde önemli konulardan biri de Gümrük Vergisi. Çinden gelen tek ürünlerde genelde problem çıkmasa da yapacağınız satın almanın 75€’yu (~85 USD) 22€’yu aşmamasına dikkat edin.  Bu miktar üzerinde bir sipariş verecekseniz de bölerek ve farklı zamanlarda vermeyi tercih edin. Boyut olarak küçük bir ürün alacaksanız, satın aldığınız kişi ile temasa geçip  hediye paketi olması ve/veya paket üstüne fiyat yazılmaması ricasında bulunabilirsiniz.  Haziran 2019’dan itibaren yurt dışından Turkiyeye gelecek ürünlere miktara bakılmaksızın gümrük vergisi getirildi. AB ülkeleri için %18 AB dışı ülkelerde ise %20 oranında gümrük vergisi uygulanıyor. Buna ek Özel Tüketim Vergisi’ne konu ürünlerden biri ise üstüne bir de %10 kadar ÖTV ekleniyor.

Çinli üreticiler özellikle gadget’lar konusunda oldukça başarılılar. Normalde orjinal ürünün üreticisinin bile üretmediği aksesuarları bulmanız mümkün. Yazının devamında erişebileceğiniz bazı demleme ekipmanları ve aksesuralarını listeleyip linklerini vermeye çalışacağım. ilginç yeni ürünlerler çıktıkça da bu yazıyı güncellemeye devam ederim. Sizler de yaptığınız alışveriş deneyimini paylaşırsanız bütün takip eden dostlarımız için faydalı olacağına inanıyorum.


kahve demleme ekipmanları Aeropress
Muadil Aeropres ve Ekipmanları

Ürünler aeropress markası altında değil ama aynı işleve sahip ve aynı ölçülerde yapıldıı için aeropress filtreleri ile uyumlu.


kahve demleme ekipmanları Chemex
Muadil Chemex ve Aksesuarları

Chemex markası ürünleri bir cam karaf için oldukça pahalı geliyorsa bu birebir muadiller işinizi görecektir. Bu ürünlerin kargolamasına oldukça hassasiyet gösteriyorlar. Olur da ürün size kırılmış olarak gelirse müşteri hizmetlerine yazıp fotografını gönderdiğinizde ücret iadesini alıyorsunuz.


kahve demleme ekipmanları Cold Drip
Muadil Ucuz Soğuk Kahve Demleme Ekipmanları

Soğuk demleme ekipmanlarının tek marka altında olmaması bir avantaj ayrıca bir standartları da yok aslında. Karaf demleme, içinde bekleterek demleme veya drip yöntemiyle demleme gibi çeşitleri var ve bu yöntemlerin hepsine göre markasız alternatifler bulabilirsiniz.


kahve demleme ekipmanları Kupa Game of Thrones
Game of Thrones Kupaları :)

Sadece game of thrones değil diğer temalarda da kaliteli kupalar bulmak mümkün. Satıcının puanına dikkat etmenizi ve ürünün yorumlarını okumanızı tavsiye ederim


kahve demleme ekipmanları Hario Syphon
Hario’nun Muadil Ucuz Ürünleri

Syphon, v60  dahil bir çok muadil ürün seçeneği mevcut. Bir çok farklı üretici bu tür alternatifleri sunuyor bu nedenle kullanıcı yorumları oldukça önemli lütfen okuyun.


kahve demleme ekipmanları El Degirmeni
Muadil Ucuz El Değirmenleri

Gerek Türk kahvesi öğütmek gerekse basit ve ucuz öğütme işlemi için kullanabileceğiniz bu tiğ değirmenler şık ve birbirinden farklı çeşitlerde yer alıyor. Öğütme işlemi manuel olduğu için biraz yorucu bu nedenle zaten yüksek miktarlarda bir öğütme yapmazsınız bu nedenle kompakt olanlarını tercih etmenizi tavsiye ederim.


kahve demleme ekipmanları Moka Pot
Moka Pot

Moka Pot bialetti markasıyla özdeşleşmiş bir ürün ama fiyatı başlangıç seviyesi için biraz yüksek. çelik ve alimünyum alternatiflerini bulabileceğiniz moka pot’lar için yine yorumlar ön plana çıkıyor. Zira üreticiler arasında bazılar zaten büyük markalara üretim yapan firmalar.


V60 – Goose Neck Kettle (Kaz Boynu Demlik)
kahve demleme ekipmanları V60 Kettle

Daha çok v60 Dripper ve Chemex demleme yönteminde kullanılan bu tür kettle’lar sürekli ve kontrollü akış sağladığı, elinizin eğimine göre akış miktarını değiştirmediği için tercih ediliyor. Elektrikli olanları da mevcut. Elektrikli olanlarını tercih ederseniz 220 volt desteğinin olduğundan emin olun.


Hassas Ucuz Kahve Terazileri
kahve demleme ekipmanları Terazi

Terazi kahvecilikte standardı tutturmak için oldukça önemli, kendi damak tadınıza uygun miktar kahve ve suyu ölçmek için bir çok alternatif var. Piyasadaki bazı profesyonel ürünlerin uygulamaları bile var böylece ölçümleri hafızada tutabiliyorsunuz. Tabi işin içine bu tür özellikler girince de fiya artıyor. Biz bu yazıda muadillere öncelik verdiğimiz için yorumlarda doğru tartıyori iyi paketlenmiş ibaresi gördüğünüz tartıyı tercih etmenizi tavsiye ederim.


Espresso Tamperleri
kahve demleme ekipmanları Tamper

Portafiltreli (kepçeli) bir espresso makineniz varsa en önemli aksesuarlarınızdan biri ağır ve kaliteli bir tamper olmalı. Burada dikkat etmeniz gereken şey portafiltrenin çapına uygun bir tamper seçmeniz gerekliliği. Bu nedenle öncelikle makinenizin kullandığı portafiltrenin çapını ölçün ve bundan çok az küçük bir tamper sipariş edin. ahşap saplı olanlar güzel görünse de ben paslanmaz çelik dökümleri tercih ediyorum. temizliği ve kullanım süresi çok çok uzun oluyor böylece


Muadil Ucuz V60 Demleme Ekipmanları
kahve demleme ekipmanları V60 Dripper

V60 dripper demleme 3. Nesil kahveciliğin yapı taşlarından. Zira kahve miktarı, su ısısı, so döküş miktarı, aradaki beklemeler tamamen sizin belirlediğiniz sürelerde ve miktarlarda oluyor. Bu da özelleştirilmiş kahve içmenizi sağlıyor. Hario’nun ürünleri size biraz pahalı geliyorsa muadilleri de başlangıç için işinizi görecektir. iyi paketleme ve standard ölçülerde olması aksesuar temininde (kağıt filtre) işinizi kolaylaştırır.

kahve demleme ekipmanları Nespresso Kapsul


BONUS :)

Nespresso Yeniden Doldurulabilir Kapsülleri

Bir kapsül makine aldıysanız ve maliyeti giderek size yük olmaya başladıysa, istediğiniz kahveyi içememek keyfinizi bozuyorsa bu doldurulabilir kapsüller ihtiyacınızı karşılayacaktır. Böylece hem makinenizi kullanmaya devam edebilir, hem maliyet azaltabilir hem de istediğiniz kahveyi kullanma özgürlüğüne sahip olabilirsiniz.

Özetle, zararın neresinden dönerseniz kardır..

Siz istedikten sonra,

Güzel bir kahve için de her zaman çözüm vardır.

Kahve Makinesi İnceleme Yazıları

Muadil Ucuz Kahve Demleme Ekipmanları” yazısında 5 düşünce

 1. Kamuran Demir diyor ki:

  Merhaba, sitenizi yeni gördüm. Öncelikle elinize sağlık. kahve merakı yeni oluşanlar için çok faydalı bilgiler içeriyor. Her yazıyı defalarca okuyorum. Evde kendim az miktarda kahve demlemek istiyorum ve ürünler bana çok pahalı geliyordu. Sayenizde muadilleri olduğunu öğrenip bir v60 dripper ve kettle’ı döviz kuru artmasına karşın neredeyse yarı fiyata bulabildim. size de teşekkür etmek istedim. Elinize sağlık.

  • Omer Demir diyor ki:

   Canan Hanım Merhaba,
   Aliexpress’ten alırken o ürün için kullanıcıların verdiği değerlendirme notlarına, satıcının güvenilirliğine dikkat ettiğiniz sürece kalitede problem yaşamazsınız. Ben 1,5 yıl önce sizin bahsettiğiniz gooseneck kettle diye geçen üründen bir tane aldım. Hala ilk günkü halinde ve oldukça da memnunum. Su akışı son damlaya kadar kesintisiz. Ciddi bir fiyat performans ürünüydü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir