Cascara ve Quishr Çayı

Quishr (Kişr) çayı özellikle Yemen’de tüketimi fazla olan bir içecek. İçinde biraz Cascara biraz Zencefil biraz da tarçın bulunuyor. Tarçın yerine bazen cevize benzerliği ile dikkat çeken nutmeg de kullanılıyor. İçimi oldukça keyif veren bu içeceğin temel maddesi Cascara.


cascara sodaNedir bu Cascara derseniz, İspanyolcada kabuk demek. Ama aslında kahve kirazının ta kendisi. Biliyorsunuz kahve diye içtiğimiz şey kahve kirazının çekirdeği aslında. Önce ayıklanıyor sonra yıkanıp temizleniyor, kavruluyor, öğütülüyor ve demlenip içime hazır hale geliyor. İyi ama herşeyin vitamini kabuğunda demez miyiz biz :) Tam da bunu doğrularcasına kahvenin kirazı, çekirdeğine göre daha fazla kafein içeriyor. Kahve çekirdekleri kirazdan ayrıldıktan sonra, aynı kuşburnunda olduğu gibi kirazlar kurutuluyor. Kurutulma işlemi sonraısnda fındık kabuğuna benzer bir görünüm ve dokunuş alan kirazlar hafif odunsu bir yapıya bürünüyor. İşte karşınızda Cascara.

Demlemesi ise bir bitki çayından farklı değil. Yok öyle nane limon gibi kaynatmıyoruz canım. Usulüne göre yapayım derseniz chemex, french press’de demleyebilirsiniz. Lakin ben french press’te kahve dışında birşey demlemeyi sevmediğim için chemex veya lolipoplarda demlemenizi tavsiye edebilirim.
cascara kurutulmuşŞunu karıştırmamakta fayda var. Cascara Sagrada ile bizim Cascara birbirinden tamamen farklı bitkiler. Sagrada olan herbal bir bitki. Uzun dönem geleneksel tıpta da kullanılmış. Kendisi ve çayı “defrazatı” kolaylaştırmasıyla biliniyor. Aman dikkat edin! Zira aktara gidip Cascara istiyorum derseniz size muhtemelen Sagrada olanından verecektir. Kaş yapayım derken göz çıkarmayın:)

cascara chemexŞimdi dönelim bizim Cascara’ya ve onun yapılışına.

Önce biraz su kaynatın, 93 derece sıcaklıktaki su işinizi görecektir. Bu suyla önce Chemexinizi ısıtın şöyle çevire çevire çalkalaya çalkalaya ve boşaltın içindeki suyu. Filtre kağıdına gerek yok zira kullanmayacağız. Suya oranla %5’e denk gelecek oranda cascara atın içine. Yani 400 gr su için 20gr kullanabilirsiniz. Sonra üstüne ısıttığınız suyu ekleyip demlenmeye bırakın. 4-5 dk yeterli olacaktır. Chemex’ten fincanlarınıza alırken bir süzgeç kullanabilirsiniz, ama chemex yapısı gereği büyük kısmı süzgeçsiz temiz şekilde almanızı sağlayacaktır. Latin Amerika usulü Cascara çayınız hazır. Afiyetle içebilirsiniz.


Yemen usulü Quishr yapmak isterseniz, Cascara, zencefil ve tarçını birlikte rondodan geçirin. Veya cascarayı espresso ölçüsünde küçük şekilde öğütün ve rendelenmiş zencefil ve tarçınla karıştırın. Bulamaça benzer kıvamda karışım elde edeceksiniz. Tarçın ve zencefilin miktarını damak tadınıza göre belirleyebilirsiniz elbette ama abartmamakta fayda var, acımtırak zencefil ve baskın tarçın muhteşem cascaramızın tadını bastırmasın. Bu karışımdan yaklaşık 3-4 çay kaşığı bir fincana koyup üstüne sıcak su ekleyerek demleyebilirsiniz. Veya aynı Türk Usulü çay demler gibi demlikte demleyerek de tüketebilirsiniz. Ve hatta yemen de yaygın olduğu şekilde aynı Türk Kahvesi veya menengiç kahvesi yapar gibi içine biraz da şeker karıştıyıp pişirebilirsiniz. cascara quishrİçerdiği kafeinin yanısıra zencefil ve tarçının faydaları düşünüldüğünde iyi bir kış çayı veya kahvesi(!) keşfettiniz. Size küçük bir sır daha, Quishr’i servis ederken yanını boş bırakmayın. Biraz uzunca dilimlenmiş muz üstünde bir iki damla bal ve tarçın ekleyin. Türk kahvesinin yanına konan lokum gibi muz dilimini de Quishr yanında servis edebilirsiniz. Kış çayı dedik ama yazın Cascara ve Quishr’i buzla ve içine bir dilim limon atarak da tüketebilirsiniz.

Afiyet bal şeker olsun :)

Ömer Demir
http://twitter.com/demiromer

 

Quishr Çayı


Cascara ve Cascara Çayı

Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi.
Espressoyu uzun çekti, Obradović’le kendinden geçti
Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu.
Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine’den hiç elektrik almadı.

  avatar
    Subscribe  
  Bilgilendirme
  Kemal Akoluk
  Ziyaretçi
  Kemal Akoluk

  Yaziyi okuduktan sonra misir carsisina filan baktim ama cascaranin ne oldugunu bile bilmiyorlar. Nerden bulabilirim Istanbul’da?

  Bu kişinin diğer yorumları
  Volkan
  Ziyaretçi
  Volkan

  Bu nasıl bir kirazdır öyle, çekirdeğinden kahve yapıyorsun, kabuğundan çay yapıyorsun, her tarafını kullanıyorsun. Hiçbir kayıp yok meyveden :) Belki bir gün nasip olur Quishr içmek, elbette vatana getirirlerse :(

  Bu kişinin diğer yorumları
  Siyah Balon
  Ziyaretçi
  Siyah Balon

  Cascarayı Türkiyede yalnızca MR PETER getiriyor , istanbulda bir kahveci kısa bir araştırma sonucunda bulunabilir.

  Bu kişinin diğer yorumları
  Cengiz Alp Temur
  Ziyaretçi
  Cengiz Alp Temur

  Buradaki yorumları okuyunca yukarıda belirtilen mekanı buldum, İngilterede 15-16 Pound olan yani 60-65 lira olan cascara’nın kilosunu 400 lira olduğunu öğrenince TR’de kahve işine bulaşan bir çok kişinin amacının sadece para kazanmak olduğuna bir kere daha kanaaat getirdim. Gerçek kahve serverlerin TR’de kahve sektörünü fırsatçılardan arındırması şart. Yoksa ilerlemek mümkün olmaz.

  Bu kişinin diğer yorumları