Filtre Kahve Makinesi Kullanımı, Bakımı, Temizliği Hakkında Tavsiyeler

Filtre kahve makinesi evlerde en çok kullanılan kahve demleme ekipmanı diyebilirim. Üretimi çok çetrefilli olmadığı için beyaz eşya markalarının çoğu filtre kahve makinesi üretiyor. Hem hazırlamasının hem de temizliğinin kolay oluşu bir çok kişi tarafından tercih edilmesinin ana sebebi. Bu yazıya Filtre kahve almak için bir araştırma yaparken ulaştıysanız, o zaman öncelikle alttaki iki yazıyı okumanızı tavsiye ederim.


Henüz daha hangi kahve makinesini alacağınıza karar vermediyseniz de aşağıdaki yazıları okumanızı tavsiye ederim.

Okurken yazarın bu yazıya özel hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz

filtre kahve makinesi

Kağıt Filtre

Kahve Filtresi

Filtre kahve makinesi aldığınızda genelde içinden plastik veya metal kendi filtreleri de çıkar. Bu filtreler zaman içinde maalesef kahvenin bıraktığı tortuların kolay temizlenememesi nedeniyle kirlenir ve hoş olmayan bir koku bırakır. Bu nedenle ben kağıt filtre kullanmanızı tavsiye edeceğim, biraz maliyet oluştursa da süpermarketlerde ve bazı kahve zincirlerinde 10-15 TL fiyata 100’lü pakette filtre kağıdı bulmak mümkün.

Öğütme Derecesi

Filtre Kahve Makinesinde kahvenizi hazırlarken kahvenizi orta derecede öğütmeniz gerekir. Bu aşamada önceden öğütülmüş kahve kullanMAmanızı öneririm. Zira kahve öğütüldüğü gün içinde kullanılmazsa kokusunu ve aromasını yitiriyor ve geriye bayat bir tat bırakıyor.


Orta derece öğütmek derken kastettiğim şeyi şöyle anlatmaya gayret edeyim. Bir öğütücü aldığınızda üzerinde kalınlık ayarı yer alır (kalınlık ayarı olmayan, bıçakla öğüten öğütücüleri almayın anca pasta üstüne fındık öğütürsünüz onlarla). 1-15 arası (1 en ince 15 en kalın) kalınlık ayarı olduğunu varsayarsak 7-8 kalınlık derecesi kağıt filtre için ideal olacaktır. Metal filtre kullanıyorsanız biraz daha kalın öğütmekte fayda var yani 11-12 arası kalınlık iyi bir lezzete ulaşmanızı sağlar.

Kullanacağınız su da bir diğer önemli etken. Onun için de şu yazımı okuyabilirsiniz Kahve Suyu Nasıl Olmalı?.

Kullanılacak Kahve Miktarı

Plastik Filtre

Hazırlarken kullanılacak kahve miktarına gelince; bu aslında zaman içerisinde sizin beğeninize göre belirleyeceğiniz bir miktar olsa da 1/16 ve 1/20 arasında bir oran tercih edebilirsiniz. Hatta çok daha yumuşak bir tat seviyorsanız 1/25 bile kullanılabilir. Yani her bir gram kahve için 16,20 veya 25 millilitre su.

Örnek vermek gerekirse; diyelim ki iki kişilik kahve hazırlayacaksınız ve serviste kullanacağınız kupalar da 350 ml. Bu durumda 700 ml kahve hazırlanmanız gerekecek. Bunun için 700 ml su ve 1/16 oranı için 44 gr kahve, 1/20 oranı için ise 35 gr kahve kullanmanız gerekir.

Evinizde bir mutfak tartısı yoksa kabaca bir kahve ölçeği ile bunu ayarlayabilirsiniz. Standart bir kahve ölçeği yaklaşık olarak 8 gr kahve alır. Şu durumda 1/20 oranı için 5 ölçek kahve kullanmanız gerekecektir. Tam burada size çok kritik bir tüyo, bir çorba kaşığı da yaklaşık 8 gr kahve alır :)

metal-filtre-kahve

Metal Filtre

Filtre Kahve Makinesi Temizliği

Makinenizin her kullanım sonrası temizliğini yapıp yılda iki kere de kireç temizleme işlemi yaptığınızda uzun yıllar tadı bozulmadan kahve makinenizi kullanabilirsiniz.

Eğer haznesi cam değil de termos cinsi olan bir filtre kahve makineniz varsa belli bir süre sonra ne kadar yıkasanız da içinde kahve lekeleri oluşmaya başladığını göreceksiniz. Bu lekeler maalesef normal bulaşık deterjanıyla çıkmayan lekelerdir.

Bir gece önceden içine bir miktar (1-2 çay kaşığı) çamaşır suyu ve su koyup bekletin ertesi gün bulaşık deterjanı ve fırça ile yıkadığınızda metal termosunuzun içinin ilk günkü parlaklığına ve temizliğine kavuştuğunu göreceksiniz. Bu temizlik sonrası ilk kullanımdan önce makinenizi bir kere boş çalıştırmanızı tavsiye ederim. Bu arada bu temizlik yöntemini tumbler ve paslanmaz çelik muglarda da kullanabilirsiniz. Farkı göreceksiniz. Çok iyi durulayıp bir boş sıcak su çevirmeyi ihmal etmeyin.

kahve-olcu-kasigi

Kahve Ölçü Kaşığı

kahve-olcu-kasigi-2

Kahve Ölçü Kaşığı

Filtre kahvenizi hazırlayıp makineyi temizledikten sonra eğer cam karaf bir makine kullanıyorsanız alttaki ısıtma bölmesi halen sıcakken karafı yerine yerleştirmeyin. Karafı bu bölüm soğumadan yerine koyduğunuzda zaman içinde dibinde tortu birikmeye başladığını göreceksiniz o nedele ya makine soğumadan karafı yerine koymayın ya da içerisinde bir miktar su bırakarak koyun ve makinenizi sık kullanmıyorsanız  yaklaşık 1 saat kadar sonra da suyu boşaltın.

Kireç Makinenizin Düşmanı


Zaman içinde ısı kaynaklı kahve makinenizin su kanallarında ve özellikle ince akış deliklerinde kireçlenme oluşabilir, bunu engellemek için makineyi hergün kullanıyorsanız yılda iki kere,  haftada 1-2 kullanıyorsanız yılda bir kere kireç çözücü ile temizlemek gerekir.

Bunun için delonghi ve tchibo’nun sıvı kireç çözücüleri oldukça iş gören çözümler. (Bkz. Durgol Kirec Cozucu) Kireç çözücülerin  üstündeki talimatı mutlaka okuyunuz zira birini doğrudan su haznesinde kullanırken diğerini sulandırmanız gerekiyor. Kireç çözücüyü kullandıktan sonra 2-3 defa makinenizi boş çalıştırarak kireç çözücü sonrası serbestleşen kireçten tamamen kurtulabilirsiniz.

Mekinenizi güzel günlerde kullanmanız dileğiyle..

“Şu an övgüden çok kahveyi tercih ediyorum”
Louisa May Alcott, Little Women


Ömer Demir

Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi.
Espressoyu uzun çekti, Obradović’le kendinden geçti
Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu.
Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine’den hiç elektrik almadı.

  avatar
    Subscribe  
  Bilgilendirme
  ipek
  Ziyaretçi
  ipek

  ömer bey iyi çalışmalar benim bütçem kısıtlı ve filtre kahve delisiyim bunun için önerebileceğiniz makul bir öğütücü mevcut mudur?

  Bu kişinin diğer yorumları
  Yavuz
  Ziyaretçi
  Yavuz

  merhabalar
  Delonghi ICM15240 kahve makinem var. kağıt filtre yerine metal filtre kullanmak istiyorum. Nasıl ve nereden alabilirim?

  Bu kişinin diğer yorumları