Filtre Kahve Makinesi Kullanımı, Bakımı, Temizliği Hakkında Tavsiyeler

Filtre kahve makinesi evlerde en çok kullanılan kahve demleme ekipmanı diyebilirim. Üretimi çok çetrefilli olmadığı için beyaz eşya markalarının çoğu filtre kahve makinesi üretiyor. Hem hazırlamasının hem de temizliğinin kolay oluşu bir çok kişi tarafından tercih edilmesinin ana sebebi.


Hemen yukarıdaki yazılarda hem eviniz için hem de iş yeriniz için manuel ve tam otomatik  hangi makinelerin alınabileceği ile ilgili önerilerimi paylaşmıştım. Makine seçimi yapmadan ve almadan önce yukarıdaki  yazıları okumanızı tavsiye ederim

Okurken yazarın bu yazıya özel hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz
filtre kahve makinesi

Kağıt Filtre

Filtre kahve makinesi aldığınızda genelde içinden plastik veya metal kendi filtreleri de çıkar. Bu filtreler zaman içinde maalesef kahvenin bıraktığı tortuların kolay temizlenememesi nedeniyle kirlenir ve hoş olmayan bir koku bırakır. Bu nedenle ben kağıt filtre kullanmanızı tavsiye edeceğim, biraz maaliyet oluştursa da süpermarketlerde ve bazı kahve zincirlerinde 10-15 TL fiyata 100lü pakette filtre kağıdı bulmak mümkün. Filtre Kahve Makinesinde kahvenizi hazırlarken kahvenizi orta derecede öğütmeniz gerekir. Bu aşamada önceden öğütülmüş kahve kullanMAmanızı öneririm, zira kahve öğütüldüğü gün içinde kullanılmazsa kokusunu ve aromasını yitiriyor ve geriye bayat bir tat bırakıyor. Orta derece öğütmek derken kastettiğim şeyi şöyle anlatmaya gayret edeyim. Bir öğütücü aldığınızda üzerinde kalınlık ayarı yer alır (kalınlık ayarı olmayan, bıçakla öğüten öğütücüleri almayın anca pasta üstüne fındık öğütürsünüz onlarla). 1-15 arası (1 en ince 15 en kalın) kalınlık ayarı olduğunu varsayarsak 7-8 kalınlık derecesi kağıt filtre için ideal olacaktır. Metal filtre kullanıyorsanız biraz daha kalın öğütmekte fayda var yani 11-12 arası kalınlık iyi bir lezzete ulaşmanızı sağlar. Kullanacağınız su da bir diğer önemli etken. Eğer yumuşak bir suya sahip değilseniz veya kahve hazırlarken musluk suyu kullanıyorsanız (ki hiç tavsiye etmem) suyu yumuşatan ve filtreleyen kahve makinelerini kullanmanızı tavsiye ederim.

 

Plastik Filtre

Hazırlarken kullanılacak kahve miktarına gelince; bu aslında zaman içerisinde sizin beğeninize göre belirleyeceğiniz bir miktar olsa da 1/16 ve 1/20 arasında bir oran tercih edebilirsiniz hatta çok daha yumuşak bir tat seviyorsanız 1/25 bile kullanılabilir. Yani her bir gram kahve için 16,20 veya 25 mililtre su.  Örnek vermek gerekirse; diyelim ki iki kişilik kahve hazırlayacaksınız ve serviste kullanacağınız kupalar da 350 ml. Bu durumda 700 ml kahve hazırlanamnız gerekecek. Bunun için 700 ml su ve 1/16 oranı için 44 gr kahve, 1/20 oranı için ise 35 gr kahve kullanmanız gerekir.  Evinizde bir mutfak tartısı yoksa kabaca bir kahve ölçeği ile bunu ayarlayabilirsiniz. Standart bir kahve ölçeği yaklaşık olarak 8 gr kahve alır. Şu durumda 1/20 oranı için 5 ölçek kahve kullanmanız gerekecektir. Tam burada size çok kritik bir tüyo, bir çorba kaşığı da yaklaşık 8 gr kahve alır :)

metal-filtre-kahve

Metal Filtre

Makinenizin her kullanım sonrası temizliğini yapıp yılda iki kere de kireç temizleme işlemi yaptığınızda uzun yıllar tadı bozulmadan kahve makinenizi kullanabilirsiniz. Eğer haznesi cam değil de termos cinsi olan bir filtre kahve makineniz varsa belli bir süre sonra ne kadar yıkasanızda içinde kahvelekeleri oluşmaya başladığını göreceksiniz. Bu lekeler maalesef normal bulaşık deterjanıyla çıkmayan lekelerdir. Bir gece önceden içine bir miktar (1-2 çay kaşığı) çamaşır suyu ve su koyup bekletin ertesi gün bulaşık deterjanı ve fırça ile yıkadığınızda metal termosunuzun içinin ilk günkü parlaklığına ve temizliğine kavuştuğunu göreceksiniz. Bu temizlik sonrası ilk kullanımdan önce makinenizi bir kere boş çalıştırmanızı tavsiye ederim. Bu arada bu temizlik yöntemini tumbler ve paslanmaz çelik muglarda da kullanabilirsiniz. Farkı göreceksiniz.

kahve-olcu-kasigi

Kahve Ölçü Kaşığı

kahve-olcu-kasigi-2

Kahve Ölçü Kaşığı

Filtre kahvenizi hazırlayıp makineyi temizledikten sonra eğer cam karaf bir makine kullanıyorsanız alttaki ısıtma bölmesi halen sıcakken karafı yerine yerleştirmeyin. Karafı bu bölüm soğumadan yerine koyduğunuzda zaman içinde dibinde tortu birikmeye başladığını göreceksiniz o nedele ya makine soğumadan karafı yerine koymayın ya da içerisinde bir miktar su bırakarak koyun ve yaklaşık 1 saat kadar sonra da suyu boşaltın.


Zaman içinde ısı kaynaklı kahve makinanızın su kanallarında ve özellikle ince akış deliklerinde kireçlenme oluşabilir, bunu engellemek için makineyi hergün kullanıyorsanız yılda iki kere,  haftada 1-2 kullanıyorsanız yılda bir kere kireç çözücü ile temizlemek gerekir. Bunun için delonghi ve tchibo’nun sıvı kireç çözücüleri oldukça iş gören çözümler.Kireç çözücülerin  üstündeki talimatı mutlaka okuyuz zira birini doğrudan su haznesinde kullanırken diğerini sulandırmanız gerekiyor. Kireç çözücüyü kullandıktan sonra 2-3 defa makinenizi boş çalıştırarak kireç çözücü sonrası serbestleşen kireçten tamamen kurtulabilirsiniz.

Mekinenizi güzel günlerde kullanmanız dileğiyle..


“Şu an övgüden çok kahveyi tercih ediyorum”
Louisa May Alcott, Little Women

Ömer Demir
twitter.com/demiromer

Omer Demir on TwitterOmer Demir on Youtube
Omer Demir
Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi.
Espressoyu uzun çekti, Obradović'le kendinden geçti
Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu.
Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine'den hiç elektrik almadı.