Moka Pot mu? Ne Yani, Su Alta mı Konuyor?

Moka Pot ile kahve hazırlarken su alta mı konuyor? Evvet! Çünkü temelinde fizik var dostum. Altta ısınan su düdüklü tencere etkisiyle basınç yaratıyor. Çıkabileceği tek delik ise kahvenin içinden süzülerek geçtiği filtre. Oradan salına salına, damla damla geçerken kahvenin ruhunu emiyor resmen. O fokurtu sesi var ya, hah işte ondan sonrası  tam bir lezzet şöleni.


Okurken yazarın bu yazıya özel hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz

Şimdi bu Arçelik’in TELVE’si Arzum’un OKKASI var ya işte onlar espresso makinasına denk. Bildiğin cezve bizim için neyse, bu yaban ellerin kahvecileri için de Moka Pot o. Yani espresso makinasının ocak üstü hali. Ancak espressodan 32 yıl sonra icat olunmuş ve pratikliği nedeniyle özellikle ikinci dünya savaşı sırasında oldukça fazla kullanılmış. Hatta Amerikan askerleri bu kahveyi sert bulup üstüne sıcak su ekleyerek içtikleri için, sen kahveni sipariş ederken “ben bir tall americano alacağım dostum” cümlesini kuruyorsun starbucks’ta sıra sana geldiğinde.

 

Moka pot bialetti

Moka Pot – Moka Express

Moka Pot İlk Yılları

Moka Express

Mokapot’u 1933’de Luigi di Ponti bulmuş. Alfonso Bialetti ismindeki alüminyum uzmanı arkadaş ise onu bugün kullanılagelen formuna sokup paranın dibine vurmuş. Bir de adını dönemin express trenlerinden esinlenerek(!) Moka Express koymuş.

Cour Di Moka - Moka pot

Cour Di Moka


Brikka

Bialetti parayı bulunca oğlu Renato ile birlikte bunun kremalı espresso yapan modelini yapmış ve adını Brikka koymuş. Bu model daha fazla basınçla ve üst bölümündeki bir mekanizmayla makinelerde hazırlanmış espressoya benzer bir krema da üretiyor. Böylece fincana önceden köpürtülmüş süt ekleyerek dilerseniz kendi lattenizi de hazırlayabiliyorsunuz.

Muka Express

Daha sonrasında brikka modelini geliştirip süt severler için  doğrudan  süt ile cappuchino hazırlayan bir başka model de yapıp onu da Mukka Express diye isimlendirmiş.  Kahvenizi hazırlarken üst hazneye süt koyduğunuzda alt hazneden kremalı gelen kahve üstüne süzülüyor ve son çıkan hava ile sütünüzde cappuchino kıvamına köpürüyor. sonra tabi oğullar torunlar boş durmayıp işin daha jan janlı ve temalı moka pot’lar da üretmişler. Örneğin robin hood gibi kafasında tüyü olandan tutun da inek gibi benekli mukka express’ler de görmek mümkün.

Cuor Di Moka

Son dönemde üretilen bir diğer türev ise  Cuor Di Moka. Moka’nın kalbi demek olan bu alet aslında bildiğimiz moka pot ancak kahve çıkış noktasına eklenen küçük bir aparat en son çıkan ve biraz acımsı olan damlaları hapsediyor ve biraz daha yumuşak içimli bir kahve hazırlamanızı sağlıyor, ortaya kondurduğu küçük kırmızı kalp de italyanların aşk adamı olduğunun bir ispatı olsa gerek (yerseniz!)…

 

Moka Pot Adı Nereden Geliyor

 

Mukka Express - Moka Pot

Mukka Express

İsminin geldiği köken ise iki alternatifli. Kahve 1400 lerde ilk olarak Ethiyopyada Oromo kabilesi tarafından keşfediliyor. Bu arkadaşlar “ulen biz bişey bulduk yeminle uykuyu haram ediyor” diyorlar. Bunu duyan Yemendeki tüccar arkadaşlar “vurduk lan paranın dibine” deyip kahveyi Etyopyadan getirip dünyaya ihraç etmeye başlıyorlar.

Osmanlı’nın o zamanlar bir ucu o taraflarda olduğu için de ilk defa Sultan Süleyman döneminde 1551 yılında Osmanlıya, ordan da bütün islam devletlerine yayılıyor. Sonra tabi Viyana kuşatması filan derken Italyan arkadaşlar kahveyi tanıyıp Türk kahvesi yapmayı beceremeyince espresso yapıveriyorlar.

Diyeceğim o ki, işte bu Yemenli gözü açık tüccarların kahveyi ihraç ettiği Limanın adı Al-Mukha. Evet tahmin doğru, Moka adı bu limandan geliyor, pot ise bildiğin demlik arkadaşım bu kadar deşmeye gerek yok.

Bir diğer rivayet de der ki Moka aslında İtalyanca da inek anlamına gelen “mucca” dan geliyor. Kahveye süt katmadan içemeyen arkadaşların (Hakan lafım sana)  buna inanma olasılığı yüksek olsa da ben çok ihtimal vermiyorum.

Moka Pot’ta Kahve Nasıl Yapılır Dikkat Edilmesi Gerekenler Lezzet Önerileri

“Ha onu dicem abiler” (bkz Cem Karaca-Safinaz),  Moka Pot’ta kahvenizi demlerken dikkat etmeniz gereken bi kaç lezzet önerisi vermekti aslında bu yazının bir yan konusu. Aslına sadık kalıp devam edelim.

Öğütme

Öncelikle ne olur kahvenizi kendiniz öğütün. Yapabiliyorsanız da kendiniz kavurun (bu konuyu bir başka yazıda anlatırım. edit: demiştim anlattım Evde Kahve Kavurma (Home Roasting) ). 1 en küçük, 20 en büyük öğütme derecesi olsun. 1 Türk Kahvesi, 2-3 Espresso, 8-9 filtre kahve, 14-16 ise ideal French press öğütme büyüklükleri. Moka pot için benim önerim 4-5 aralığını kullanmanız. Böylece espresso makinasına göre birazcık daha büyük filtre deliklerine sahip olan moka pot, bütün kahve atığını filtreleyebilir.

Kavurma Profili

Bir de içeceğiniz kahve çok önemli. Çünkü, gidip çifte kavrulmuş (dark roasted) bir çekirdekle moka pot’ta kahve yaparsanız “bu ney lan içilir mi bu, kahve değil zehir mübarek” cümlesini kurasınız (yani en azından  büyük bir çoğunluğunuz). Benim tavsiyem az kavrulmuş kahve çekirdeklerini kullanın, bunlar arasında kolay bulabileceğiniz Starbuck’ın blonde roast serisindeki kahveler ki şu an Türkiye’de sadece Veranda var. Hani şu Latin Amerikalı küçük kahve yetiştiricilerinin tarlalarının dibindeki evlerinin verandasında içtikleri kahve..

 

Moka Pot Brikka

Brikka

Tabi burada asıl kaynak 3. Nesil Coffee Shop’lar. Kahve çekirdeğinin kıymetini bilen bu dostlar hiçbir zaman çekirdeği bir starbucks, lavazza vb büyük üreticiler gibi yakmıyorlar. Hatta bazıları internetten vereceğiniz siparişte çekirdekleri isteğinize göre kahve kavurabiliyorlar. Onlardan sipariş ederken blonde roast isteyebilirsiniz.

Neden blonde roast? Çünkü moka pot’ta kahvenin içinden geçen suyun daha doğrusu buharın sıcaklığı 115 derece civarında ve bu sıcaklık içinden geçtiği kahveyi yakıyor arkadaş. Öğle bir yakıyor ki, resmen  kahvenin kavrulma derecesi artıyor (biraz mübalağa var tabi). Bu nedenle ki özellikle aromayı damağınızda hissedebilmeniz için blonde roast kahveler en iyi lezzeti verenler.

Kullanılacak Kahve Miktarı

Moka Pot hazırlarken  kullanılacak ölçülendirme espresso ile aynıdır, yanı her bir 30 ml su için 7 gr kahve. Ancak çekirdekte düşük kavurma derecesi kullandığımız için, bir çok 3. nesil coffe shop’larda olduğu gibi 8 gr kullanabilirsiniz. Böylece alacağınız aroma daha yoğun olacaktır.

Daha Yumuşak Bir İçim İçin

Bu arada yumuşak kahve seviyorsanız biraz amerikan askerleri gibi yapıp sıcak su ekleyebilirsiniz fincana. Veya Hakan’ın yapttığı gibi biraz süt :). Ne yaparsanız yapın ne olur şeker atmayın. Yok yahu Karatay kızacağından değil, kahvenin aromasını da içine ediyor o şeker.

Son iki tavsiyem ise, kahveyi filtreye koyduktan sonra tamperlemeyin, yani sıkıştırmayın ve kısık ateşte yavaş yavaş demleyin ki kavenin ruhu sizi kutsasın.

Moka pot ile Nasıl Kahve Yapılır?

 

Alüminyum Modellerin Temizliği

Çelik modelleri deterjanla filan temizleyebiliyorsunuz da alüminyum bu konuda biraz hassas. Alüminyum yüzeydeki parlaklığın bozulmaması ve kimyasal bir tepkime olmaması için rutin temizliği sadece sıcak su ile yapmak gerekiyor. Kahvenizi hazırladıktan hemen sonra alt hazneyi soğuk suya tuttuğunuzda hemen soğuyacak ve elle demonte edilebilir sıcaklığa inecektir. Bu aşamadan sonra hızlıca kahveyi çöpe alıp parçaları sıcak su ile temizleyebilirsiniz.

Zaman içine alt ve üst haznede lekeler oluştuğunu göreceksiniz. Bu endişe edecek bir durum değil, alüminyumun doğasından kaynaklanan korozif bir durum temizlemek ise oldukça basit. Sirke veya sitrik asitle bu temizliği yapabiliriz. Kahvenizi hazırladığınız miktarda suyu alt hazneye koyun. su içine iki çay kaşığı sitrik asit (limon tuzu) veya sirke koyun. Kahve eklemeden filtre ve üst hazneyi yerleştirin ve sıkıca kapatıp ocağa yerleştirin. (aynı kahvenizi hazırlarken yaptığınız gibi ama kahvesiz). Kaynama bittikten sonra parçaları ayrıştırıp iyice su ile durulayın. Lekelerin yok olduğunu göreceksiniz. Bu lekeler oluştukça bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise her kullanımdan sonra sıcak su ile yıkadığınızda kalan su artıklarını kendi başına buharlaşmaya bırakmayın ve bir kağıt peçete veya temiz bir bez ile parçaları iyice kurulayın.

(Moka-Pot)a

Bu hint fakiri naçiz sitenin ismi de buradan geliyor. Moka-Pot(a)… tabi aslında moka ve pota ama çıkış noktamız bir moka pot bunu deklare edebiliriz sanıyorum…

 

Başta söylediğim gibi kahvenizi moka pot’ta bu önerilerime dikkat ederek hazırlarsanız damağınızda lezzet festivali yaşanır. Bu festivali 1800’lerde kahve için söylenen bir söz tam olarak tarif ediyor. Söyleyen de Napolyon’un diplomatlarından bir muhterem.

“Şeytan kadar kara, cehennem kadar sıcak, melek kadar saf, aşk kadar tatlı”

Charles Maurice de Talleyrand.

Edit:

Bialletti markasının logosu olan tek parmağı havada espresso sipariş eden adam figürü de Paolo Campani tarafından resmedilmiş Renato Bialetti’dir. 1946 yılında babası Alfonso’dan bayrağı devralan Renato, Bialetti’yi  bir dünya markası haline getirmiştir.  11 şubat 2016 tarihinde 93 yaşında gözlerini hayata yuman Renato vasiyetinde küllerinin 24 cup bir moka pot içine konularak defnedilmesini istemiştir ve bu vasiyet yandaki resimde gördüğünüz üzre yerine getirilmiştir

renato bialetti

Renato Bialetti’nin Cenaze Töreni

 


Omer Demir
http://twitter.com/demiromer

 

Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi.
Espressoyu uzun çekti, Obradović’le kendinden geçti
Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu.
Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine’den hiç elektrik almadı.

  avatar
    Subscribe  
  Bilgilendirme
  Caner acer
  Ziyaretçi
  Caner acer

  Merhaba

  Yazınız çok doyurucu gerçekten. Kahveyle türk kahvesi dışında işi olmayan fakir için son derece çekici hale geldi şu an kahve. Ben maksimum kafeini alabileceğim kahve türünü en doğal yoldan yapmak istiyorum. Çünkü ağır spor yapıyorum ve supplement kullanmama gibi bir prensibim var. Bunun için de filtre kahve yapmam gerekiyor araştırmalarıma göre. Şimdi şunu sormak istiyorum, acaba filtre kahveyi en sağlıklı ve doğal yoldan yapabileceğim yöntem moka pot yöntemi midir? Eğer buysa marka veya model olarak ne tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkürü borç bilirim, başarılar.

  Bu kişinin diğer yorumları
  Ahmet Salim Payze
  Ziyaretçi
  Ahmet Salim Payze

  Merhaba,

  Yazınızı ilgiyle okudum.
  Son dönemde moka pot olayı aklıma düştü.
  En mantıklı seçim olarak Brikka modeline karar kıldım.
  Yazın oğlum İtalya’ya gidecek, kısmetse ağustos sonu kavuşurum Brikka’ya.
  Öncesinde belki ucuz bir express modeli yada taklidini alıp deneme de yapabilirim:)
  Ben kahveyi sert içemiyorum.
  İş yerindeki gayet profesyonel Cimbali marka expresso makinesinde tek doz (8gr) kahveyi yaklaşık 200 ml sudan geçiriyorum.
  Bildiğiniz amerikano yani.
  Bu durumda hangi büyüklükte bir pot almam gerektiğine bir türlü karar veremedim.
  1 cup alsam sadece kendim içerken sorun yok, çıkan demli kahveyi sulandırır içerim.
  Ama eşim, hadi ben de içeyim bir tane derse ne yaparım???
  3 cup alsam sadece kendim içerken fazla miktar ne olacak?
  Aynı tereddütler Brikka için de var.
  2 cup mı? 4 cup mı?
  Birçok yazı okudum ama moka pot ile ilgili bir şeyin cevabını bulamadım.
  Acaba kahveyi koyduğum hazneyi tam doldurmasam, mesela yarısına kadar kahve koysam olur mu?
  Eğer bunu yaparsam moka pot’tan daha hafif kahve alabilir miyim?
  Şimdiden teşekkürler.

  Bu kişinin diğer yorumları
  Ahmet Salim Payze
  Ziyaretçi
  Ahmet Salim Payze

  Çok teşekkür ederim Ömer Bey,

  Espresso konusundaki önerinizi kesinlikle, hemen bugünden itibaren dikkate alacağım:)
  Anladığım kadarı ile Moka Pot’a koyacağım kahve miktarını dilediğim gibi ayarlama şansım var.
  Bu durumda bir an önce bir tane edinip denemelere başlamak gerekiyor.

  Bu kişinin diğer yorumları
  CANER ACER
  Ziyaretçi
  CANER ACER

  Ömer Bey Merhaba
  Ne yazık bana ki, bildirim geldiğini eski maillere bakarken şimdi fark ettim. Öncelikle, detaylı ve içten cevabınız için çok teşekkür. Yoğunluktan kahve konusunu ötelemiştim açıkcası, yorumunuzla artık bu konuyu halledeceğim. Şimdi ben de bu süreçte duyduğum bir kaç şeyi sizinle paylaşmak istiyorum. İtalya’da 3 sene kalan arkadaşım Bialetti’nin meşhur ve gayet iyi bir marka olduğunu ama Vev Vigano’nun moka pot klasmanında en iyisi olduğunu söyledi. Baktım amazonda free shipping seçeneği var, tr’de satışı yok, mütereddit kaldım açıkcası. Bununla beraber yakınımda bir yerden Bialetti tercih etmek daha akıllıca sanki. Sizin düşüncenizi de merak etmiyor değilim.

  Şimdi bir adet moka pot ve manuel kahve öğütücü almaya karar verdim. Kahve çekirdeği tercihlerim için tavsiyeniz olur mu. Starbucks, lavazza gibi yerlerin kahvelerinin alınmamasına dair yorumlar okudum, bu soru da ona istinaden efendim. Tekrar teşekkür ederim.

  Bu kişinin diğer yorumları
  Emrah
  Ziyaretçi
  Emrah

  Merhaba,
  Moka pot aldm sonunda bnde bialetti ekspress standart 2cup modelinden.evde ilk deneyimim hazir kuru kahveci mehmed efendi espresso cekilmis vakumlu paket ile oldu. Hediye gelmisti normalde almam :) ancak tadi gayet iyi gercek espresso deneyimi yasadim. Sonra elimdeki starbucks guatemala ile.denedim ve hicte aradigim tadi bulamadm. Aslnda frenchpress te tam damak tadima uygun kahve guatemala yada sumatradir. Ancak is moka ya gelince durumlar degisti. Siz hangi kahveyi tavsiye edersiniz? Az kavrulmus diosunuz ama ornegin starbucks espresso paket kahvesi dark roast olarak geciyor. Bu kafami karistirdi moka da kullanamioruz ozaman bunu anladgm kadaryla. Zaten artk farkli kahve sitelerinden taze kavrulmus aliyorum. Tavsiye kahve cesidinizi bekliorum..

  Bu kişinin diğer yorumları
  burkay
  Ziyaretçi
  burkay

  bu hafta moka pot 6 cup aldım hediye olarak moka pot için çekilmiş 50 gr’lık 3 çeşit kahve gönderdiler sadece kendim kullanacağım için şimdilik idare edebilirim yanlız size birkaç sorum olacak öncelikle edirne’de oturduğum için moka pot’ta kullanmak için kahve bulabileceğimi sanmıyorum o yüzden moka pot’ta türk kahvesi kullanılabilir mi???(moka potun patlayacağını söyleyenler var) çok rahat bulunabileceği için türk kahvesini soruyorum yada ne tür çekilmiş kavhe kullanabilirim ayrıca kahve konulan haznenin tam doldurulması mı gerekiyor yarım doldursam olur mu acemi olduğum için bu soruları soruyorum yardımcı olursanız sevinirim iyi akşamlar

  Bu kişinin diğer yorumları
  Hakan Alper Kose
  Üye

  Mokapot için en ideal kahve Türkiye’de malum kahve zincirinde bulunan veranda marka kahvedir. Bu kahve blonde roast çekimlidir. Kahve direk kaynar su işe temas ettiğinden medium ve dark roast kahveleri denerseniz acı bir sıvı ile karşılaşırsınız. Çekimi en ince yani espresso çekiminin 1-2 tık kalın çekilmiş hali ki verandayı aldığınızda mokapot için derseniz ona göre öğütürler. Su seviyesi ise alt haznede bulunan delikli kosmın izasına kadar doldurmanız gerekli fazlası istenmeyen sonuçlar doğarabilir.
  Türk kahvesi en ince çekim şekli olduğu için kahve üst hazneye dolar. O yüzden daha iri çekilmiş olmalıdır kahve. Bir de kahve haznesini tepeleme doldurup hiç bir basınç uygulamamanız gerekli.

  Bu kişinin diğer yorumları
  Recep
  Ziyaretçi
  Recep

  Ben Bialetti 4 cup marka kahve demleme makinesi almak istiyorum,öğrenmek istediğim bialetti brikka 4cup ile bialetti mokapot 4 cup arasında kahve tadında ve yapım konusunda fark var mıdır eğer farklar varsa nelerdir öğrenebilir miyim.(Aralarında epey fiyat farkı var)

  Bu kişinin diğer yorumları
  Recep
  Ziyaretçi
  Recep

  Ömer bey yorumunuz için teşekkürler,kusura bakmayın ama ilk defa alacağım için detaylı soruyorum.peki sizce biraz daha fiyat farkı verip brikka modelini almaya değer mi diye acizane sorsam fikriniz ne olur ve siz olsanız hangi modelini alırdınız merak ediyorum.
  Saygılarımla…

  Bu kişinin diğer yorumları
  Recep
  Ziyaretçi
  Recep

  Ömer bey merhaba linklerini verdiğim (kutularının dış görünümlerinden anladığım kadarıyla)2 çeşit görünen lavazza club kahve arasında farklılık varmıdır varsa nelerdir bu konuda yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler..

  Bu kişinin diğer yorumları
  Recep
  Ziyaretçi
  Recep

  Verdiğiniz bilgiler ve ilginiz için sonsuz teşekkürler…

  Bu kişinin diğer yorumları
  cem
  Ziyaretçi
  cem

  omer bey merhaba:

  henuz mokapotla yeni tanismis ve cok sevmis birisi olarak kisa bir soru sormak istiyorum size. 3 cup yazan mokapot tek kisi icin (bir miktar sutle karistirilacak) yeterli midir ? Yoksa 4 veya 6 cup olan mokapota mi yonelinmeli ? sizin tercihiniz ne olurdu merak ediyorum. simdiden cevabiniz icin tesekkurler.

  Bu kişinin diğer yorumları
  Recep
  Ziyaretçi
  Recep

  Ömer bey selamlar…
  Ben mokapotta yapmak için metal kutuda olan lavazza club marka filtre kahve aldım,açılmış olan plastik kapaklı(kapak kapandığı halde bile biraz boşluklu olduğu için hava alabileceğini zannediyorum) kahve kutusunu buzdolabının alt kısmında saklıyorum tazeliğini korumak için doğrumu yapıyorum bilmiyorum ,contalı hava aldırmayan cam kavanozlar var onlar daha iyimi olur vb.yani açılmış olan kahve kutusunun saklama koşulları açısından yapmam gerekenleri öğrenmek istiyorum bu konuda yardım ederseniz çok teşekkür ederim…

  Bu kişinin diğer yorumları
  Veli
  Ziyaretçi
  Veli

  Ömer bey merhaba,
  Bu yazı sayesinde Moka Pot siparişi verdim ve gelmesini sabırsızlıkla bekliyorum. Ben çelik 4 cup olanından sipariş verdim. Fakat 1 kişilik kullanmak istesem verimli bir sonuç alınamıyormuş diye duydum. 4 cup modelinde 2 cup kahve yapmak için herhangi bir yöntem biliyor musunuz? 4 cup modelde hem suyu hem de kahveyi %50 az koysam ve bu az kahveyi biraz sıkıştırsam iki fincanlık kahve elde edebilir miyim. Ya da başka bir aparat yardımıyla böyle bir şey mümkün mü?
  Denemek için Moka Pot’un gelmesini bekleyemedim. Çünkü küçük bir ilçede yaşadığım için kargonun gelmesi 7-8 günü buluyor.
  Kolay gelsin.

  Bu kişinin diğer yorumları
  Recep
  Ziyaretçi
  Recep

  Ömer bey merhaba öncelikle bizlere verdiğiniz değerli cevaplar ve bilgiler için için çok teşekkür ederim.
  Ben moka potla yapılan espresso ile yeni tanışan biri olarak espresso içmeye başladığım günden itibaren her gün (şekersiz keskin espressoyu çok sevdiğim için) 4 cup moka pot ile kahve haznesi ful dolu olarak lavazza club marka espresso içiyorum,yani sizin anlayacağınız ölçü olarak 4 kişilik kahveyi tek başıma içiyorum.
  Bu açıklama doğrultusunda öğrenmek istediğim bir kaç sorum olacak yanıtlarsanız çok sevinirim.
  1-Bu miktarda içtiğim kahvenin ve içindeki kafeinin vücuda herhangi bir zararı olurmu?Ve bu miktardaki kafein alımı bağımlılık yaparmı?
  2-Ben espresso ne kadar acı,keskin olursa o kadar çok seviyorum,kıvam yoğunluğunu arttırmak için suyu daha az koyup kahve haznesini eksiltmeyip yine ful doldursam sizce kıvam yoğunluğu artarmı?.
  3-Moka pottaki kahve haznesine kahve koyduktan sonra bildiğim kadarıyla kahve sıkıştırılmıyor bu neden acaba sıkıştırılırsa kahve daha yoğun mu olur yada sizce bu durum neden böyle yapılıyor?.
  Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler…

  Bu kişinin diğer yorumları
  Recep
  Ziyaretçi
  Recep

  Slm,Ömer bey ben almış olduğum Lavazza club marka filtre kahveden pek memnun kalmadım,tamam tadı sert olması gerekiyor ve ben sert kahveden hoşlanırım fakat kahvede ne koku ne de damakta bırakan bir tat hissediyorum sadece koyu bir acılık var.(Yanlış anlamayın sitemim size değil kahveye,ve sadece sizi bu konuda uzman olarak gördüğüm için soruyorum)kahveyi haznesinde sıkıştırmadan ve ateşte fazla bekletip yakmadan demliyorum ve artık kahveyi ristretto şeklinde yapmıyorum.İnanın espressoyu artık daha seyrek içmeme rağmen bu markayı beğenmeden zoraki tüketiyorum.Kahvenin son kullanma tarihi geçmiş değil fakat 2 yıllık kullanım süresinin sonlarına doğru(2 ay daha var)tarihi var.Sizden öğrenmek istediğim bu konu hakkında değerli yorumlarınızı ve varsa başka tat ve kokusu güzel olan marka tavsiyelerinizi öğrenmek istiyorum.

  Bu kişinin diğer yorumları
  Recep
  Ziyaretçi
  Recep

  Selamlar Ömer bey öncelikle yeni yılınız kutlu olsun.
  Yapmış olduğunuz değerli yorumlarınız için size çok teşekkür ederim.Yazınızda öneri olarak yazmış olduğunuz kahve markalarını google de araştırdım ve bu kahveleri Türkiye’de bulma imkanı var.Bahsettiğiniz kahve markaları satılan internet sitelerinde kahve çekirdek olarak satılıyor fakat ne derece güvenilir bilmiyorum ama kahveler isteğe göre kavrularak ve öğütülerek de satılıyor benim düşüncem önerdiğiniz markaları sırasıyla az miktarlarda alarak ve deneyerek tüketmek.Ayrıca öğrenmek istediğim bir konu daha var.Seçenek olarak sundukları kavrulma ve öğütme derecelerini hangi yönde tercih etmeliyim.Ben size önerilen seçenekleri yazayım.
  1-Kavrulma derecesi: (az kavrulmuş,orta kavrulmuş,çok kavrulmuş)
  2-Öğütme derecesi kullanım şekillerine göre: (Filtre Kahve, Espresso, Cold Drip, Chemex, AeroPress / Moka Pot, French Press, Syphon, Hario) Ben moka potta kahveyi yapıyorum fakat ben yine sizin düşüncenizi merak ettim.
  Belki sizi fazla meşgul edip başınızı ağrıtmış olabilirim şimdiden kusura bakmayın.Anlayışınız için Teşekkürler…
  Sağlıcakla kalın….

  Bu kişinin diğer yorumları
  Buse
  Ziyaretçi
  Buse

  Merhabalar, yazınız ve yorumlarınız oldukca acıklayıcı. Ben erkek arkadasıma hediye olarak olmayı dusunuyorum ama kahveler hakkında inanılmaz cahil biriyim neyi sever tam olarak kestiremiyorum. Filtre kahveyi cok seviyor ve her gun 1-2 kupa kadar iciyor onun dısında sert kahveleri de oldukca sever. Brikka, moka pot ya da cour di moka bunlardan hangisi daha kullanıslı olur acaba? Brikkada mesela ayrıyeten latte de yapılabilinir mi? Moka potta yapılıyor sanırım. Ve brikkada cıkan kahve ml olarak daha azmıs. Yani bunlar okudugum ve anladıklarım dogru mu emin degilim aydınlatırsanız ve yardımcı olursanız cok sevinirim, simdiden tesekkurler

  Bu kişinin diğer yorumları
  Emrah Koç
  Ziyaretçi
  Emrah Koç

  Ömer bey merhaba öncelikle alakanız için çok teşekkürler sorumu yanlış başlık altında sormuşum kusura bakmayın :) bialetti 4 cup da karar kıldım ama kafamdaki soru alimünyum mu almalıyım yoksa celik (musa) mı. Ocağım standart gazlı ocak ama ama çeliğin alüminyuma göre daha sağlıklı ve dayanıklı olduğu gerçek. Musa alırsam gaz ocağında kullanabilir miyim ve lezzet açısından herhangi bir fark var mıdır. Tekrar teşekkürler yönlendirmenizi bekliyorum iyi akşamlar

  Bu kişinin diğer yorumları
  Gürcan
  Ziyaretçi
  Gürcan

  Ömer Bey merhaba,
  Moka pot ile yapılabilecek kahve çeşitleri konusunda paylaşımda bulunursanız çok sevinirim.tşk

  Bu kişinin diğer yorumları
  Bahar
  Ziyaretçi
  Bahar

  Merhabalar, moka pot alacağım ama her yerde bialetti markası dolaşıyor. Ben de daha uygun fiyatlı gat diye bir marka buldum. Sizceilla bialetti mi almalıyım?

  Bu kişinin diğer yorumları
  muhammed
  Ziyaretçi
  muhammed

  merhaba yazı çok güzel. ben uzun zamandır moka potumda kahvemi demliyorum fakat bende sütlü kahveleri daha çok sevenlerdenim. aklıma bisey geliyor fakat moka potum bozulur veya içini temizleyemem diye korkup ypamıyorum. moka potun su haznesine su yerine süt koysam moka potun içerisinde geçmeyen lekeler veya tatlar bırakma şansım kaçtır?

  Bu kişinin diğer yorumları
  Alara
  Ziyaretçi
  Alara

  Merhabalar önceki yorumları okudum fakat dedğiniz gibi rakamlarda boğuldum biraz :) yaklaşık 200-250 ml bir americano ya da filtre kahve elde etmek için kaç cuplık bir moka pot alınmalı sizce? Bir de ikeanın moka potu kaç cup acaba tek çeşidi var sanırım. Şimdiden teşekkür ederim

  Bu kişinin diğer yorumları
  Nilay
  Ziyaretçi
  Nilay

  Merhaba, moka potun çalışma prensibine uygun şekilde hazırlamama rağmen kahve üst kısma ulaşmıyor. Sizce ne yapmalıyım? Bu arada markası Bialetti değil:)

  Bu kişinin diğer yorumları
  BAHAR
  Ziyaretçi
  BAHAR

  Merhaba, moka potumun contası ve üst süzgeçi çıktı. Nasıl takacağıma dair bir fikrim yok. İnternette de bilgi bulamadım bu konuda. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Bugün kahvelerim gelecek,bayatlamadan moka potumu eski haline döndürmek istiyorum :)

  Bu kişinin diğer yorumları
  Kiremithanem
  Ziyaretçi
  Kiremithanem

  Yıllar sonra ve evde espresso makinesini nereye koyduğunu bilmeyen biri olarak hatta utanarak kendime bu güzel kahveyi en sade haliyle hazırlamak için bialetti marka bir makine aldım.
  Kahvem ise illy kahvelerinden biri.
  Sabah inşallah hazırlayacağım dediğim gibi daha evvel de oldukça fahiş bir fiyata kahve makinesi almıştım ama bakımı çok yorucu olabiliyor.
  bu minik makine bir kişilik ve her yere taşınabilir lükse sahip bana göre de gerçekten inanılmaz güzel kremalı kahve yapıyor.
  Kıymetli bilgileriniz ve yazınız için teşekkür ederim.

  Bu kişinin diğer yorumları
  Murat
  Ziyaretçi
  Murat

  Yazı tamam belli süper ama diyelim adamın biri evine bu aleti alcak. İnanın eğer bilgide yoksa Hiçbişey yapamaz. Siz bakmayın burda herkes anladı. Ama onların bi kahve kültürü zaten var.. Benim gibi yeni başlayan bi adam ne anlayacak. Demem oki, bu moka pot a şu kadar su koyun bu ladar kaşık kahve.. Gr ı sallayın.. Gramajı kim nasıl çözecek.. Kafa karıştım3 kişiyiz kimse anlamadı. Bi siz adam akıllı kahve bilgisi veriyorsunuz zaten.. Sizi de anlamassak vay bize..🤔
  Özet; 2 kişilik bir moka pot aletine kaç türk kahvesi boyu kadar su, kaç yemek kaşığı kahve koncak(4.5 numarada çekilmiş varsayıyorum)
  Bukadar.. Teşekkürler

  Bu kişinin diğer yorumları
  trackback

  […] ve manuel bir kahve makinesi aslında. Bu yöntemle kahve hazırlamayı ve geçmişini Moka Pot Mu? Ne Yani Su Alta Mı Konuyor? yazımda […]

  Bu kişinin diğer yorumları
  Batuhan
  Ziyaretçi
  Batuhan

  Merhaba,
  Öncelikle böyle güzel ve faydalı bir site oluşturduğunuz için tebrik eder, teşekkür ederim.

  Moka pot ile espresso yapımına ait ufak tüyolar hakkında danışacağım.

  Uzun bir süre italyada yaşadığım için ciddi anlamda makine espressosuna damağım alıştı ve bunun dışındakileri beğenmez oldum.

  Dönerken de moka potumla birlikte ülkeme geldim. Fakat bir türlü o tadı yakalayamıyorum.

  Blonde roast, ve 4-5 seviyesinde çekim fikrinizi okudum ve uygulayacağım.

  Bunun dışında birkaç kaynaktan okudğum bir konu var, doğru mudur? Bunlar dışında ekleyeceğiniz/katıldığınız/katılmadığınız şeyler var mıdır, duymak isterim.

  – Suyu alt kısma kettle ile kaynattıktan sonra koymak, böylece moka potun metal kısmı ısınıp kahve kavrulma derecesi değişmeden buharlaşan su daha acı olmayan bir tad veriyor.

  Gerçek espresso tadını yakalayabilmek adına, yorumlarınızı duymak isterim.

  Sevgiler,
  Batuhan.

  Bu kişinin diğer yorumları
  Kemal
  Ziyaretçi
  Kemal

  Merhabalar. Bialetti’nin Moka potasını almıştım birkaç ay önce. Ancak bir iki ay hiç kullanma fırsatım olmadı. Geçen gün raftan çıkarmaya karar verdim fakat o da ne, su haznesi ve kahvenin dolduğu üst hazne kireçlenmiş ya da paslanmış fakat iz değil resmen fiziksel kimyasal zehirleyici bir tepkime olmuş. Daha önce hiçbir ucuz çaydanlıkta dahi olmayan şeyin 170-180 liralık bu alette olmuş olmasına üzüldüm ve artık onun bir çöp olup olmadığından emin değilim bu konuda size danışmak istedim

  Bu kişinin diğer yorumları
  trackback

  […] Tamam Pes! Devam devam, bunlardan yılmam ben…E peki o zaman hoş geldin dostum.. Şimdi bu yazıda evde kahve kavurma konusunda yaşadıklarımı ve tecrübelerimi anlıtacağım sana, mümkün olduğunca detay da vererek, çünkü bu yazıyı öye 3-5 saatte hazırlamayacağım günler sürecek. Bi de kahve kavurup içicez beraber. Hadi başlayalım… […]

  Bu kişinin diğer yorumları