Moka Pot mu? Ne Yani, Su Alta mı Konuyor?

Moka Pot ile kahve hazırlarken su alta mı konuyor? Evvet! Çünkü temelinde fizik var dostum. Altta ısınan su düdüklü tencere etkisiyle basınç yaratıyor. Çıkabileceği tek delik ise kahvenin içinden süzülerek geçtiği filtre. Oradan salına salına, damla damla geçerken kahvenin ruhunu emiyor resmen. O fokurtu sesi var ya, hah işte ondan sonrası  tam bir lezzet şöleni.


Okurken yazarın bu yazıya özel hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz

Şimdi bu Arçelik’in TELVE’si Arzum’un OKKASI var ya işte onlar espresso makinasına denk. Bildiğin cezve bizim için neyse, bu yaban ellerin kahvecileri için de Moka Pot o. Yani espresso makinasının ocak üstü hali. Ancak espressodan 32 yıl sonra icat olunmuş ve pratikliği nedeniyle özellikle ikinci dünya savaşı sırasında oldukça fazla kullanılmış. Hatta Amerikan askerleri bu kahveyi sert bulup üstüne sıcak su ekleyerek içtikleri için, sen kahveni sipariş ederken “ben bir tall americano alacağım dostum” cümlesini kuruyorsun starbucks’ta sıra sana geldiğinde.

 

Moka pot bialetti

Moka Pot – Moka Express

Moka Pot İlk Yılları

Moka Express

Mokapot’u 1933’de Luigi di Ponti bulmuş. Alfonso Bialetti ismindeki alüminyum uzmanı arkadaş ise onu bugün kullanılagelen formuna sokup paranın dibine vurmuş. Bir de adını dönemin express trenlerinden esinlenerek(!) Moka Express koymuş.

Cour Di Moka - Moka pot

Cour Di Moka

Brikka

Bialetti parayı bulunca oğlu Renato ile birlikte bunun kremalı espresso yapan modelini yapmış ve adını Brikka koymuş. Bu model daha fazla basınçla ve üst bölümündeki bir mekanizmayla makinelerde hazırlanmış espressoya benzer bir krema da üretiyor. Böylece fincana önceden köpürtülmüş süt ekleyerek dilerseniz kendi lattenizi de hazırlayabiliyorsunuz.

Muka Express

Daha sonrasında brikka modelini geliştirip süt severler için  doğrudan  süt ile cappuchino hazırlayan bir başka model de yapıp onu da Mukka Express diye isimlendirmiş.  Kahvenizi hazırlarken üst hazneye süt koyduğunuzda alt hazneden kremalı gelen kahve üstüne süzülüyor ve son çıkan hava ile sütünüzde cappuchino kıvamına köpürüyor. sonra tabi oğullar torunlar boş durmayıp işin daha jan janlı ve temalı moka pot’lar da üretmişler. Örneğin robin hood gibi kafasında tüyü olandan tutun da inek gibi benekli mukka express’ler de görmek mümkün.

Cuor Di Moka

Son dönemde üretilen bir diğer türev ise  Cuor Di Moka. Moka’nın kalbi demek olan bu alet aslında bildiğimiz moka pot ancak kahve çıkış noktasına eklenen küçük bir aparat en son çıkan ve biraz acımsı olan damlaları hapsediyor ve biraz daha yumuşak içimli bir kahve hazırlamanızı sağlıyor, ortaya kondurduğu küçük kırmızı kalp de italyanların aşk adamı olduğunun bir ispatı olsa gerek (yerseniz!)…

 

Moka Pot Adı Nereden Geliyor

 

Mukka Express - Moka Pot

Mukka Express

İsminin geldiği köken ise iki alternatifli. Kahve 1400 lerde ilk olarak Ethiyopyada Oromo kabilesi tarafından keşfediliyor. Bu arkadaşlar “ulen biz bişey bulduk yeminle uykuyu haram ediyor” diyorlar. Bunu duyan Yemendeki tüccar arkadaşlar “vurduk lan paranın dibine” deyip kahveyi Etyopyadan getirip dünyaya ihraç etmeye başlıyorlar.

Osmanlı’nın o zamanlar bir ucu o taraflarda olduğu için de ilk defa Sultan Süleyman döneminde 1551 yılında Osmanlıya, ordan da bütün islam devletlerine yayılıyor. Sonra tabi Viyana kuşatması filan derken Italyan arkadaşlar kahveyi tanıyıp Türk kahvesi yapmayı beceremeyince espresso yapıveriyorlar.

Diyeceğim o ki, işte bu Yemenli gözü açık tüccarların kahveyi ihraç ettiği Limanın adı Al-Mukha. Evet tahmin doğru, Moka adı bu limandan geliyor, pot ise bildiğin demlik arkadaşım bu kadar deşmeye gerek yok.

Bir diğer rivayet de der ki Moka aslında İtalyanca da inek anlamına gelen “mucca” dan geliyor. Kahveye süt katmadan içemeyen arkadaşların (Hakan lafım sana)  buna inanma olasılığı yüksek olsa da ben çok ihtimal vermiyorum.

Moka Pot’ta Kahve Nasıl Yapılır Dikkat Edilmesi Gerekenler Lezzet Önerileri

“Ha onu dicem abiler” (bkz Cem Karaca-Safinaz),  Moka Pot’ta kahvenizi demlerken dikkat etmeniz gereken bi kaç lezzet önerisi vermekti aslında bu yazının bir yan konusu. Aslına sadık kalıp devam edelim.

Öğütme

Öncelikle ne olur kahvenizi kendiniz öğütün. Yapabiliyorsanız da kendiniz kavurun (bu konuyu bir başka yazıda anlatırım. edit: demiştim anlattım Evde Kahve Kavurma (Home Roasting) ). 1 en küçük, 20 en büyük öğütme derecesi olsun. 1 Türk Kahvesi, 2-3 Espresso, 8-9 filtre kahve, 14-16 ise ideal French press öğütme büyüklükleri. Moka pot için benim önerim 4-5 aralığını kullanmanız. Böylece espresso makinasına göre birazcık daha büyük filtre deliklerine sahip olan moka pot, bütün kahve atığını filtreleyebilir.

Kavurma Profili

Bir de içeceğiniz kahve çok önemli. Çünkü, gidip çifte kavrulmuş (dark roasted) bir çekirdekle moka pot’ta kahve yaparsanız “bu ney lan içilir mi bu, kahve değil zehir mübarek” cümlesini kurasınız (yani en azından  büyük bir çoğunluğunuz). Benim tavsiyem az kavrulmuş kahve çekirdeklerini kullanın, bunlar arasında kolay bulabileceğiniz Starbuck’ın blonde roast serisindeki kahveler ki şu an Türkiye’de sadece Veranda var. Hani şu Latin Amerikalı küçük kahve yetiştiricilerinin tarlalarının dibindeki evlerinin verandasında içtikleri kahve..

 

Tabi burada asıl kaynak 3. Nesil Coffee Shop’lar. Kahve çekirdeğinin kıymetini bilen bu dostlar hiçbir zaman çekirdeği bir starbucks, lavazza vb büyük üreticiler gibi yakmıyorlar. Hatta bazıları internetten vereceğiniz siparişte çekirdekleri isteğinize göre kahve kavurabiliyorlar. Onlardan sipariş ederken blonde roast isteyebilirsiniz.

Neden blonde roast? Çünkü moka pot’ta kahvenin içinden geçen suyun daha doğrusu buharın sıcaklığı 115 derece civarında ve bu sıcaklık içinden geçtiği kahveyi yakıyor arkadaş. Öğle bir yakıyor ki, resmen  kahvenin kavrulma derecesi artıyor (biraz mübalağa var tabi). Bu nedenle ki özellikle aromayı damağınızda hissedebilmeniz için blonde roast kahveler en iyi lezzeti verenler.

Kullanılacak Kahve Miktarı

Moka Pot hazırlarken  kullanılacak ölçülendirme espresso ile aynıdır, yanı her bir 30 ml su için 7 gr kahve. Ancak çekirdekte düşük kavurma derecesi kullandığımız için, bir çok 3. nesil coffe shop’larda olduğu gibi 8 gr kullanabilirsiniz. Böylece alacağınız aroma daha yoğun olacaktır.

Daha Yumuşak Bir İçim İçin

Bu arada yumuşak kahve seviyorsanız biraz amerikan askerleri gibi yapıp sıcak su ekleyebilirsiniz fincana. Veya Hakan’ın yapttığı gibi biraz süt :). Ne yaparsanız yapın ne olur şeker atmayın. Yok yahu Karatay kızacağından değil, kahvenin aromasını da içine ediyor o şeker.

Son iki tavsiyem ise, kahveyi filtreye koyduktan sonra tamperlemeyin, yani sıkıştırmayın ve kısık ateşte yavaş yavaş demleyin ki kavenin ruhu sizi kutsasın.

Moka pot ile Nasıl Kahve Yapılır?

 

Alüminyum Modellerin Temizliği

Çelik modelleri deterjanla filan temizleyebiliyorsunuz da alüminyum bu konuda biraz hassas. Alüminyum yüzeydeki parlaklığın bozulmaması ve kimyasal bir tepkime olmaması için rutin temizliği sadece sıcak su ile yapmak gerekiyor. Kahvenizi hazırladıktan hemen sonra alt hazneyi soğuk suya tuttuğunuzda hemen soğuyacak ve elle demonte edilebilir sıcaklığa inecektir. Bu aşamadan sonra hızlıca kahveyi çöpe alıp parçaları sıcak su ile temizleyebilirsiniz.

Zaman içine alt ve üst haznede lekeler oluştuğunu göreceksiniz. Bu endişe edecek bir durum değil, alüminyumun doğasından kaynaklanan korozif bir durum temizlemek ise oldukça basit. Sirke veya sitrik asitle bu temizliği yapabiliriz. Kahvenizi hazırladığınız miktarda suyu alt hazneye koyun. su içine iki çay kaşığı sitrik asit (limon tuzu) veya sirke koyun. Kahve eklemeden filtre ve üst hazneyi yerleştirin ve sıkıca kapatıp ocağa yerleştirin. (aynı kahvenizi hazırlarken yaptığınız gibi ama kahvesiz). Kaynama bittikten sonra parçaları ayrıştırıp iyice su ile durulayın. Lekelerin yok olduğunu göreceksiniz. Bu lekeler oluştukça bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise her kullanımdan sonra sıcak su ile yıkadığınızda kalan su artıklarını kendi başına buharlaşmaya bırakmayın ve bir kağıt peçete veya temiz bir bez ile parçaları iyice kurulayın.

(Moka-Pot)a

Bu hint fakiri naçiz sitenin ismi de buradan geliyor. Moka-Pot(a)… tabi aslında moka ve pota ama çıkış noktamız bir moka pot bunu deklare edebiliriz sanıyorum…

 

Başta söylediğim gibi kahvenizi moka pot’ta bu önerilerime dikkat ederek hazırlarsanız damağınızda lezzet festivali yaşanır. Bu festivali 1800’lerde kahve için söylenen bir söz tam olarak tarif ediyor. Söyleyen de Napolyon’un diplomatlarından bir muhterem.

“Şeytan kadar kara, cehennem kadar sıcak, melek kadar saf, aşk kadar tatlı”

Charles Maurice de Talleyrand.

Edit:

Bialletti markasının logosu olan tek parmağı havada espresso sipariş eden adam figürü de Paolo Campani tarafından resmedilmiş Renato Bialetti’dir. 1946 yılında babası Alfonso’dan bayrağı devralan Renato, Bialetti’yi  bir dünya markası haline getirmiştir.  11 şubat 2016 tarihinde 93 yaşında gözlerini hayata yuman Renato vasiyetinde küllerinin 24 cup bir moka pot içine konularak defnedilmesini istemiştir ve bu vasiyet yandaki resimde gördüğünüz üzre yerine getirilmiştir

renato bialetti

Renato Bialetti’nin Cenaze Töreni

 


Omer Demir
http://twitter.com/demiromer

 

Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi.
Espressoyu uzun çekti, Obradović’le kendinden geçti
Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu.
Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine’den hiç elektrik almadı.

  62 yorum
  • Cevapla Caner acer

   19 Mayıs, 00:34

   Merhaba

   Yazınız çok doyurucu gerçekten. Kahveyle türk kahvesi dışında işi olmayan fakir için son derece çekici hale geldi şu an kahve. Ben maksimum kafeini alabileceğim kahve türünü en doğal yoldan yapmak istiyorum. Çünkü ağır spor yapıyorum ve supplement kullanmama gibi bir prensibim var. Bunun için de filtre kahve yapmam gerekiyor araştırmalarıma göre. Şimdi şunu sormak istiyorum, acaba filtre kahveyi en sağlıklı ve doğal yoldan yapabileceğim yöntem moka pot yöntemi midir? Eğer buysa marka veya model olarak ne tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkürü borç bilirim, başarılar.

   Bu kişinin diğer yorumları
   • Cevapla Omer Demir

    19 Mayıs, 12:40

    Merhaba Caner Bey, yazıyı beğendiğinize sevindim.
    Size bir kaç farklı önerim olacak aslında, eğer amacınız sadece kafein miktarını artırmaksa size cascara’yı önerebilirim (https://mokapota.com/v1/2015/11/14/cascara-ve-quishr-cayi/) Cascara Kahve kirazı olduğu için kahve çekirdeğinden çok daha fazla kafein içerir.

    Bir diğer önerimse robusta çekirdeğini deneyebilirsiniz, robusta da arabica çekirdeklerine göre çok daha fazla kafein içerir ancak robusta çekirdeklerinde lezzet konusu biraz sıkıntı, single origin bir robusta bulmak da o kadar zor. Bu nedenle robusta çekirdeği kullanılmış bir blend’in (Karışım) kafein miktarı daha yüksek olacaktır. (https://mokapota.com/v1/2015/07/19/arabica-ve-robusta-cekirdeklerin-farklari-neler/) Robusta çekirdeği daha ucuz olduğu için maliyeti de düşük olur.

    Demleme yöntemlerine gelince
    sizin ihtiyacınızı karşılayacak en verimli demleme Mokapot olur. Kahveniz yumuşak bir tatta olsun istiorsanız mokapot’tan çıkan kahveye çok az sıcak su ekleyerek onu americano yapıp yumuşatabilirsiniz. Bunun yanısıra double espresso ve hatta uzun çekim double espresso da alternatif olabilir çünkü aynı miktardaki bir filtre kahveye göre çok daha fazla kafein barındırlar. Ancak, Filtre kahvenin servis miktarı espressoya göre daha fazla olduğu için toplam tüketiminize baktığınızda filtre kahve espressoya göre daha fazla kafein içerecektir.

    Yeri gelmişken algınızdaki bir noktayı düzeltmek isterim mokapot bir filtre kahve türevi değil espresso türevi bu gözle değerlendirmenizi öneririm.

    Hangi aleti almalısınız sorusuna gelince önce şu yazıyı okumanızı öneririm (https://mokapota.com/v1/2016/01/21/hangi-kahve-makinasi-ve-ogutucuyu-almaliyim/)
    Mokapot’ta en bilinen ve ençok satılan marka bialetti ancak fiyatları oldukça pahalı bu nedenle geniş hacimli aynı işleve sahip bir mokapot’u ikeadan 60 TL gibi bir rakama alabilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam yakınlarda tchibo mağazalarında da küçük boy bialettilerin satıldığını gördüm.

    Umarım faydalı olabilmişimdir, başka sorularınız varsa çekinmeden sorabilirsiniz.
    Kahve girdabına hoşgeldiniz :))

    Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla Ahmet Salim Payze

   9 Haziran, 10:51

   Merhaba,

   Yazınızı ilgiyle okudum.
   Son dönemde moka pot olayı aklıma düştü.
   En mantıklı seçim olarak Brikka modeline karar kıldım.
   Yazın oğlum İtalya’ya gidecek, kısmetse ağustos sonu kavuşurum Brikka’ya.
   Öncesinde belki ucuz bir express modeli yada taklidini alıp deneme de yapabilirim:)
   Ben kahveyi sert içemiyorum.
   İş yerindeki gayet profesyonel Cimbali marka expresso makinesinde tek doz (8gr) kahveyi yaklaşık 200 ml sudan geçiriyorum.
   Bildiğiniz amerikano yani.
   Bu durumda hangi büyüklükte bir pot almam gerektiğine bir türlü karar veremedim.
   1 cup alsam sadece kendim içerken sorun yok, çıkan demli kahveyi sulandırır içerim.
   Ama eşim, hadi ben de içeyim bir tane derse ne yaparım???
   3 cup alsam sadece kendim içerken fazla miktar ne olacak?
   Aynı tereddütler Brikka için de var.
   2 cup mı? 4 cup mı?
   Birçok yazı okudum ama moka pot ile ilgili bir şeyin cevabını bulamadım.
   Acaba kahveyi koyduğum hazneyi tam doldurmasam, mesela yarısına kadar kahve koysam olur mu?
   Eğer bunu yaparsam moka pot’tan daha hafif kahve alabilir miyim?
   Şimdiden teşekkürler.

   Bu kişinin diğer yorumları
   • Cevapla Omer Demir

    9 Haziran, 11:20

    Ahmet Salim Bey Merhaba,
    Güzel ve detay bir soru. Diğer okuyucularımız için de faydası olacaktır.
    Brikka’nız şimdiden hayırlı olsun :)

    Mokapot ile kahve yaparken süzgeçe kahve koyduktan sonra bir pressleme (tamperleme) yapılması önerilmiyor ve zaten filtre de silme doldurulmuyor. bu nedenle kahve miktarını istediğiniz ölçüde ayarlayabilirsiniz. Anladığım kadarıyla kahvenizi 1/25 oranında hazırlıyorsunuz. hal böyle olunca size önerim 2-3 kişilik boylardan almanız olur. böylece kendinize yapacağınız zaman daha rahat edersiniz. misafiriniz geldiğinde ise hazırladığınız espresso’yu sıcak su ile seyrelterek americano olarak servis edebilirsiniz.
    Şunu da belirteyim, americano içeceğim zaman espresso’yu çoook uzun çekim yapmak yerine sadece uzun çekim yapıp sıcak su ile seyreltmeyi tercih ediyorum. Espresso zaten ilk damlalarında kahvenin ruhunu emdiği için kalan posadan geçen su tadı negatif yönde değiştiriyor.
    Bir ek bilgi daha;
    mokapot ısı kaynaklı basıçla çalışan bir alet olduğu için peşpeşe iki kere servis biraz sıkıntılı olabiliyor. İlk parti hazırlandıktan sonra her ne kadar su altında alt bölümü soğutsanız da o kadar kısa sürede soğumuyor ve alt tarafı açmak biraz zaman alabiliyor. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

    Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla Ahmet Salim Payze

   10 Haziran, 08:53

   Çok teşekkür ederim Ömer Bey,

   Espresso konusundaki önerinizi kesinlikle, hemen bugünden itibaren dikkate alacağım:)
   Anladığım kadarı ile Moka Pot’a koyacağım kahve miktarını dilediğim gibi ayarlama şansım var.
   Bu durumda bir an önce bir tane edinip denemelere başlamak gerekiyor.

   Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla CANER ACER

   10 Haziran, 10:37

   Ömer Bey Merhaba
   Ne yazık bana ki, bildirim geldiğini eski maillere bakarken şimdi fark ettim. Öncelikle, detaylı ve içten cevabınız için çok teşekkür. Yoğunluktan kahve konusunu ötelemiştim açıkcası, yorumunuzla artık bu konuyu halledeceğim. Şimdi ben de bu süreçte duyduğum bir kaç şeyi sizinle paylaşmak istiyorum. İtalya’da 3 sene kalan arkadaşım Bialetti’nin meşhur ve gayet iyi bir marka olduğunu ama Vev Vigano’nun moka pot klasmanında en iyisi olduğunu söyledi. Baktım amazonda free shipping seçeneği var, tr’de satışı yok, mütereddit kaldım açıkcası. Bununla beraber yakınımda bir yerden Bialetti tercih etmek daha akıllıca sanki. Sizin düşüncenizi de merak etmiyor değilim.

   Şimdi bir adet moka pot ve manuel kahve öğütücü almaya karar verdim. Kahve çekirdeği tercihlerim için tavsiyeniz olur mu. Starbucks, lavazza gibi yerlerin kahvelerinin alınmamasına dair yorumlar okudum, bu soru da ona istinaden efendim. Tekrar teşekkür ederim.

   Bu kişinin diğer yorumları
   • Cevapla Omer Demir

    10 Haziran, 14:36

    Caner Bey Selamlar,
    Gördüğüm kadarıyla “kapıldım gidiyorum kahvenin rüzgarına” durumuna gelmek üzeresiniz :))

    Vev Vigano’yu denemediğim için bir yorum yapmam doğru olmaz, ama arkadaşınızın 3 yıllık italya tecrübesi göz ardı edilmemeli:)
    Bialetti alacaksanız amazondan alıp dolar kurundaki artış nedeniyle hem zaman hem para kaybetmeyin, Türkiyede satışını yapan 3.nesil kahveci dostlarımız var. onların online mağazalarına bir göz atın derim. Brikka alacaksanız çok mümkün olmayabilir ama mokapot’u rahatlıkla Türkiye’den alabilirsiniz. Öte yandan ben IKEA’nın mokapot’unu kullanıyorum ve gayet memnunum. Geçenlerde de şaşıracaksınız belki ama metro market zincirinde bialetti öokapot satıldığını gördüm.

    Kahve büyük markalı zincirlerden alınır mı sorunuzun cevabı için sizi Caner Ceylanın yazdığı Kahve Saklama ve koruma Yöntemleri yazısına yönlendireyim, orada net cevabı göreceksiniz, https://mokapota.com/v1/2015/12/18/kahve-saklama-ve-koruma-yontemleri/

    Zorunlu olmadıkça SKT’si bulunan kahveleri almamanızı öneririm. Kahve kavrulduktan 1 hafta sonra kullanılabilir hale gelir ve ideal kullanım ömrü 15 gündür, iyi saklar ve korursanız 1 aya kadar çıkartabilirsiniz bu süreyi. En iyisi her zaman taze kavrulmuş kahve bunu lütfen göz ardı etmeyin.

    Öğütücünüz şimididen hayırlı olsun, çok doğru bir karar vermişsiniz.
    Kahve tavsiyelerimi de reklam olmaması için size mail ile ilettim,
    Selamlar sevgiler

    Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla Emrah

   20 Haziran, 14:13

   Merhaba,
   Moka pot aldm sonunda bnde bialetti ekspress standart 2cup modelinden.evde ilk deneyimim hazir kuru kahveci mehmed efendi espresso cekilmis vakumlu paket ile oldu. Hediye gelmisti normalde almam :) ancak tadi gayet iyi gercek espresso deneyimi yasadim. Sonra elimdeki starbucks guatemala ile.denedim ve hicte aradigim tadi bulamadm. Aslnda frenchpress te tam damak tadima uygun kahve guatemala yada sumatradir. Ancak is moka ya gelince durumlar degisti. Siz hangi kahveyi tavsiye edersiniz? Az kavrulmus diosunuz ama ornegin starbucks espresso paket kahvesi dark roast olarak geciyor. Bu kafami karistirdi moka da kullanamioruz ozaman bunu anladgm kadaryla. Zaten artk farkli kahve sitelerinden taze kavrulmus aliyorum. Tavsiye kahve cesidinizi bekliorum..

   Bu kişinin diğer yorumları
   • Cevapla Omer Demir

    20 Haziran, 15:00

    Merhaba Emrah Bey, öncelikle mokapot’unuz hayırlı olsun.
    Espresso ve mokapot’un demleme yöntemleri biraz farklı. Espresso’da basınc kahvenin üstüne ugulanırken mokapot’ta suyu üst hazneye çıkarmak için uygulanıyor. Mokapot’ta su sıcaklığı dahayüksek zira kaynayan ve hayya buhar sıcaklığına ulaşan su kahvenin içinden geçerek hazneye gidiyor. Dolayısıyla bu sıcaklıktaki su bir de dark roast kahveden gecerse kahvenin tadı acılaşıyor. O nedenle benim tavsiyem blonde roast oldu. Sbx türkiyede blonde roast olan sadece veranda isimli latin amerika kahvesi var. Ama diğer 3. nesil kahveci dostlarda city roast kıvamda kavrulmuş bir kahve de beklentinizi bulabilirsiniz. Mokapot’tan birebir bir espresso tadı beklemek doğru olmaz bunu da lütfen göz ardı etmeyin. Ama zaman içinde canınızın mokapot’ta yapılan bir kahve çekeceği zamanlar net şekilde ayrışacaktır emin olun.

    Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla burkay

   8 Eylül, 22:09

   bu hafta moka pot 6 cup aldım hediye olarak moka pot için çekilmiş 50 gr’lık 3 çeşit kahve gönderdiler sadece kendim kullanacağım için şimdilik idare edebilirim yanlız size birkaç sorum olacak öncelikle edirne’de oturduğum için moka pot’ta kullanmak için kahve bulabileceğimi sanmıyorum o yüzden moka pot’ta türk kahvesi kullanılabilir mi???(moka potun patlayacağını söyleyenler var) çok rahat bulunabileceği için türk kahvesini soruyorum yada ne tür çekilmiş kavhe kullanabilirim ayrıca kahve konulan haznenin tam doldurulması mı gerekiyor yarım doldursam olur mu acemi olduğum için bu soruları soruyorum yardımcı olursanız sevinirim iyi akşamlar

   Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla Hakan Alper Köse

   8 Eylül, 22:48

   Mokapot için en ideal kahve Türkiye’de malum kahve zincirinde bulunan veranda marka kahvedir. Bu kahve blonde roast çekimlidir. Kahve direk kaynar su işe temas ettiğinden medium ve dark roast kahveleri denerseniz acı bir sıvı ile karşılaşırsınız. Çekimi en ince yani espresso çekiminin 1-2 tık kalın çekilmiş hali ki verandayı aldığınızda mokapot için derseniz ona göre öğütürler. Su seviyesi ise alt haznede bulunan delikli kosmın izasına kadar doldurmanız gerekli fazlası istenmeyen sonuçlar doğarabilir.
   Türk kahvesi en ince çekim şekli olduğu için kahve üst hazneye dolar. O yüzden daha iri çekilmiş olmalıdır kahve. Bir de kahve haznesini tepeleme doldurup hiç bir basınç uygulamamanız gerekli.

   Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla Recep

   18 Ekim, 15:05

   Ben Bialetti 4 cup marka kahve demleme makinesi almak istiyorum,öğrenmek istediğim bialetti brikka 4cup ile bialetti mokapot 4 cup arasında kahve tadında ve yapım konusunda fark var mıdır eğer farklar varsa nelerdir öğrenebilir miyim.(Aralarında epey fiyat farkı var)

   Bu kişinin diğer yorumları
   • Cevapla Omer Demir

    18 Ekim, 15:13

    Merhaba Recep Bey,
    Bildiğimiz mokapot dediğiniz mokaexpress olarak geçiyor ve sonuçta elde ettiğiniz yoğun ama köpüksüz/kremasız kahve oluyor.
    Brikka daha yüksek basınçla çalıştığı için espressoya yakın köpükte/kremada kahve elde ediyorsunuz, Basınç daha yüksek olduğu için biraz daha yoğun aramoya sahip olduğunu söyleyebilirim. Umarm yardımcı olabilmişimdir. Sevgiler.

    Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla Recep

   18 Ekim, 18:02

   Ömer bey yorumunuz için teşekkürler,kusura bakmayın ama ilk defa alacağım için detaylı soruyorum.peki sizce biraz daha fiyat farkı verip brikka modelini almaya değer mi diye acizane sorsam fikriniz ne olur ve siz olsanız hangi modelini alırdınız merak ediyorum.
   Saygılarımla…

   Bu kişinin diğer yorumları
   • Cevapla Omer Demir

    18 Ekim, 19:04

    Recep Bey, açıkçası bu sizin beklentinizle doğrudan ilişkili. Amacınız espresso içmek ve espresso türevli içecekler hazırlamak ise brikka alın derim. Ama beklentiniz filtre kahve veya sert bir americano elde etmekse o zaman moka express sizin ihtiyacınızı giderir. Ben oldukca uzun zaman once moka express almıştım kendime şimdi brikka da alsam mı diye de düşünüyorum neticede biri diğerinin yerine tam geçmez:))

    Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla Recep

   22 Ekim, 03:33

   Ömer bey merhaba linklerini verdiğim (kutularının dış görünümlerinden anladığım kadarıyla)2 çeşit görünen lavazza club kahve arasında farklılık varmıdır varsa nelerdir bu konuda yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler..

   Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla Recep

   23 Ekim, 19:17

   Verdiğiniz bilgiler ve ilginiz için sonsuz teşekkürler…

   Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla cem

   7 Kasım, 22:00

   omer bey merhaba:

   henuz mokapotla yeni tanismis ve cok sevmis birisi olarak kisa bir soru sormak istiyorum size. 3 cup yazan mokapot tek kisi icin (bir miktar sutle karistirilacak) yeterli midir ? Yoksa 4 veya 6 cup olan mokapota mi yonelinmeli ? sizin tercihiniz ne olurdu merak ediyorum. simdiden cevabiniz icin tesekkurler.

   Bu kişinin diğer yorumları
   • Cevapla Omer Demir

    7 Kasım, 23:20

    Merhaba Cem Bey,
    Mokapot eski ve bir o kadar keyifli demleme yöntemlerinden biri. Ve en önemlisi elektrikler kesikken bile çalışabilmesi. Bu yüzden de ayrı bir severim kendisini.

    Sorunuzu cevaplarken biraz rakamlara boğacağım sizi umarım bunu akıl karıştırmadan yapabilirim :)

    3cup moka express ile yaklaşık olarak 180ml kahve hazırlayabilirsiniz. Kahve haznesi de takribi olarak 21 gr kahve alır. Standart bir espresso 7gr kahve ile 30ml olarak hazırlanır mokapotta ise 7gr kahve 60ml’dir bu oran. Sonucta elde edilen kahve espressodan daha yumuşak ama filtre kahveden daha serttir. Filtre kahve için ideal tanımlanan oran 1/16 dır ki bu da 7gr kahve için 112ml su demek. Bu andan sonrası doğrudan sizin damak tadınızla ilgili. Tek kişilik hazırlayacağınızı belirtmişsiniz. 3 cup ile maximum 180 ml kahve hazırlarsınız daha sert seviyorsanız aynı miktarda kahve koyup su miktarını azaltabilirsiniz. Bu durumda servis miktarı azalacaktır.

    Kahvenizi sert seviyor ve 120ml servis size yeterli gelmiyorsa 1-2cup daha büyük boy mokapot tercih edebilirsiniz. Kendim için kahve yaptığımda 4cup lıkta 25gr kahve ile yaklaşık 180 ml su ile yapıyorum ve sütlü sevmediğim için üstüne süt eklemiyorum.
    Umarım bir fikir vermiştir size.
    Sevgiler

    Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla Recep

   11 Aralık, 12:54

   Ömer bey selamlar…
   Ben mokapotta yapmak için metal kutuda olan lavazza club marka filtre kahve aldım,açılmış olan plastik kapaklı(kapak kapandığı halde bile biraz boşluklu olduğu için hava alabileceğini zannediyorum) kahve kutusunu buzdolabının alt kısmında saklıyorum tazeliğini korumak için doğrumu yapıyorum bilmiyorum ,contalı hava aldırmayan cam kavanozlar var onlar daha iyimi olur vb.yani açılmış olan kahve kutusunun saklama koşulları açısından yapmam gerekenleri öğrenmek istiyorum bu konuda yardım ederseniz çok teşekkür ederim…

   Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla Veli

   12 Aralık, 11:33

   Ömer bey merhaba,
   Bu yazı sayesinde Moka Pot siparişi verdim ve gelmesini sabırsızlıkla bekliyorum. Ben çelik 4 cup olanından sipariş verdim. Fakat 1 kişilik kullanmak istesem verimli bir sonuç alınamıyormuş diye duydum. 4 cup modelinde 2 cup kahve yapmak için herhangi bir yöntem biliyor musunuz? 4 cup modelde hem suyu hem de kahveyi %50 az koysam ve bu az kahveyi biraz sıkıştırsam iki fincanlık kahve elde edebilir miyim. Ya da başka bir aparat yardımıyla böyle bir şey mümkün mü?
   Denemek için Moka Pot’un gelmesini bekleyemedim. Çünkü küçük bir ilçede yaşadığım için kargonun gelmesi 7-8 günü buluyor.
   Kolay gelsin.

   Bu kişinin diğer yorumları
   • Cevapla Omer Demir

    12 Aralık, 15:44

    Merhaba Veli Bey,
    MokaPot’ta 60 ml 1 kişi olarak ölçümleniyor. Bu double espresso’ya denk bir değer.
    yani 4 kişilik Mokapot ile yaklaşık 240-250 ml kahve elde edeceksiniz. Aslına bakarsanız standart bir kupa kadar.
    Yani demem odur ki; her ne kadar 4 kişilik olsa da kişisel kullanımda muhtemelen iki kişilik olacaktır sizin için hadi sonrasında biraz üstüne sıcak su eklerseniz 3 kişilik kahve çıkarabilirsiniz… elbette tercih ettiğiniz damak sertlik derecesi bu hesapta ana etken
    Umarım bir fikir verebilmişimdir.
    Ürün size ulaştıktan sonra burada deneyiminizi paylaşırsanız memnun olurum
    Sevgiler

    Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla Recep

   13 Aralık, 03:09

   Ömer bey merhaba öncelikle bizlere verdiğiniz değerli cevaplar ve bilgiler için için çok teşekkür ederim.
   Ben moka potla yapılan espresso ile yeni tanışan biri olarak espresso içmeye başladığım günden itibaren her gün (şekersiz keskin espressoyu çok sevdiğim için) 4 cup moka pot ile kahve haznesi ful dolu olarak lavazza club marka espresso içiyorum,yani sizin anlayacağınız ölçü olarak 4 kişilik kahveyi tek başıma içiyorum.
   Bu açıklama doğrultusunda öğrenmek istediğim bir kaç sorum olacak yanıtlarsanız çok sevinirim.
   1-Bu miktarda içtiğim kahvenin ve içindeki kafeinin vücuda herhangi bir zararı olurmu?Ve bu miktardaki kafein alımı bağımlılık yaparmı?
   2-Ben espresso ne kadar acı,keskin olursa o kadar çok seviyorum,kıvam yoğunluğunu arttırmak için suyu daha az koyup kahve haznesini eksiltmeyip yine ful doldursam sizce kıvam yoğunluğu artarmı?.
   3-Moka pottaki kahve haznesine kahve koyduktan sonra bildiğim kadarıyla kahve sıkıştırılmıyor bu neden acaba sıkıştırılırsa kahve daha yoğun mu olur yada sizce bu durum neden böyle yapılıyor?.
   Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler…

   Bu kişinin diğer yorumları
   • Cevapla Omer Demir

    13 Aralık, 13:35

    Selamlar Recep Bey,
    Umarım mokapot’un alt haznesini doldururken emniyet sübabını geçmiyorsunuzdur. “Önce Güvenlik” bunu hatırlatmak istedim :) Sırasıyla sorularınıza yanıt vermeye çalışayım.

    1-Maalesef tıp alanında bir ehliyetim yok, bu nedenle sağlığa zararlı mıdır vb. konularda benim cevap vermem doğru olmaz. Bu konuda ehliyeti olan hekimlere danışmanızı öneririm.

    2-Double Espresso bildiğiniz gibi 60 mililitre su ile hazırlanıyor, aynı miktarda kahveyi 30 mililitre ile hazırlarsanız buna da ristretto deniyor. Dolayısıyla bahsettiğiniz daha sert espresso’nun kahve literatüründeki ismi ristretto diyebilirim. Daha az su ile mokapot demleme yapılır mı derseniz, neden olmasın?

    3-Mokapot ile demleme biliyorsunuz basınçla yapılıyor ve basınç oluşması için de haznedeki su kaynama noktasına geliyor, bu sıcaklıktaki su’nun kahve ile temas süresinin artması kahvenin yanmasına ve acı bir tat vermesine neden olur, yani öyle sert bir tat’tan bahsetmiyorum, bildiğiniz acı tat bu da pek istenen birşey değil. Mokapot ile kahve hazırlarken kahveyi tamperlerseniz yani sıkıştırırsanız kaynar su’nun kahve ile temas süresini daha uzatmış olursunuz ki bu da bahsettiğim tadın oluşmasına neden olabilir. Ama bunlar zaten deneyerek görebileceğiniz şeyler, hep söylerim kahvenin iyisi kişiye göre değişir en iyi kahve sizin damak zevkinize en iyi hitap edendir.

    Umarım faydalı olabilmişimdir
    Sevgiler…

    Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla Recep

   31 Aralık, 15:20

   Slm,Ömer bey ben almış olduğum Lavazza club marka filtre kahveden pek memnun kalmadım,tamam tadı sert olması gerekiyor ve ben sert kahveden hoşlanırım fakat kahvede ne koku ne de damakta bırakan bir tat hissediyorum sadece koyu bir acılık var.(Yanlış anlamayın sitemim size değil kahveye,ve sadece sizi bu konuda uzman olarak gördüğüm için soruyorum)kahveyi haznesinde sıkıştırmadan ve ateşte fazla bekletip yakmadan demliyorum ve artık kahveyi ristretto şeklinde yapmıyorum.İnanın espressoyu artık daha seyrek içmeme rağmen bu markayı beğenmeden zoraki tüketiyorum.Kahvenin son kullanma tarihi geçmiş değil fakat 2 yıllık kullanım süresinin sonlarına doğru(2 ay daha var)tarihi var.Sizden öğrenmek istediğim bu konu hakkında değerli yorumlarınızı ve varsa başka tat ve kokusu güzel olan marka tavsiyelerinizi öğrenmek istiyorum.

   Bu kişinin diğer yorumları
   • Cevapla Omer Demir

    31 Aralık, 15:33

    Selamlar Recep Bey, hangisinden başlayayım bilemedim.
    Öncelikle lavazza tercihinizi doğru bulmadığımı belirteyim. Bu tür büyük markalar kahvelerinde standardı yakalamak için hem gereğinden fazla kavururlar hem de yüksek kalitede çekirdek çok kullanmazlar. Bu nedenle kahve şeçiminizde 3. nesil kahve zincirlerini tercih etmenizi öneririm. Bir diğer konu ise bir kahvenin üstünde son kullanma tarihini gördüğünüz anda o kahveden uzak durun. Zira gerçek roasterlar(kavurucular) hiçbir zaman paket üstüne son kullanma tarihi yazmazlar. Kahvenin kavrulduğu tarihi yazarlar. Bu tarihten itibaren kahveyi ilk 7 gün tüketmeyin sonrasında ise 15-20 gün içinde iyi saklayarak tüketin. zaten en fazla bu kadar dayanır kahve. Kavurma işleminde nasıl bir işlemden geçirdiklerini bilmiyorum ama 2 yıl kullanma süresi akıl alır gibi değil…
    Marka veremiyorum ama google da yapacağınız bir arama ile bir çok gerçek kahve kavurucularına ulaşabilirsiniz. örneğini şu sözcükleri kahve ve sepet sözcükleri ile birlikte kombineli aratın, seçenekler karşınıza çıkacak. Yirgacheffe, hunkute, colombia excelso, nicaragua, honduras, india malabar…
    Bir de Caner Ceylanın yazdığı kahve saklama koruma yazısını okumanızı önereceğim, gerçek kahve nedir ve nasıl saklanır konusunda detaylar bulabilirsiniz. https://mokapota.com/v1/2015/12/18/kahve-saklama-ve-koruma-yontemleri/

    Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla Recep

   1 Ocak, 12:04

   Selamlar Ömer bey öncelikle yeni yılınız kutlu olsun.
   Yapmış olduğunuz değerli yorumlarınız için size çok teşekkür ederim.Yazınızda öneri olarak yazmış olduğunuz kahve markalarını google de araştırdım ve bu kahveleri Türkiye’de bulma imkanı var.Bahsettiğiniz kahve markaları satılan internet sitelerinde kahve çekirdek olarak satılıyor fakat ne derece güvenilir bilmiyorum ama kahveler isteğe göre kavrularak ve öğütülerek de satılıyor benim düşüncem önerdiğiniz markaları sırasıyla az miktarlarda alarak ve deneyerek tüketmek.Ayrıca öğrenmek istediğim bir konu daha var.Seçenek olarak sundukları kavrulma ve öğütme derecelerini hangi yönde tercih etmeliyim.Ben size önerilen seçenekleri yazayım.
   1-Kavrulma derecesi: (az kavrulmuş,orta kavrulmuş,çok kavrulmuş)
   2-Öğütme derecesi kullanım şekillerine göre: (Filtre Kahve, Espresso, Cold Drip, Chemex, AeroPress / Moka Pot, French Press, Syphon, Hario) Ben moka potta kahveyi yapıyorum fakat ben yine sizin düşüncenizi merak ettim.
   Belki sizi fazla meşgul edip başınızı ağrıtmış olabilirim şimdiden kusura bakmayın.Anlayışınız için Teşekkürler…
   Sağlıcakla kalın….

   Bu kişinin diğer yorumları
   • Cevapla Omer Demir

    1 Ocak, 20:24

    Selamlar,
    Bu sayede 3. nesil kahveciliğe giriş yaptınız :). Artık önemli olan yegane şey bu kadar çeşit arasında sizin damak tadınıza en uygun olanını bulmak (benim damak tadım değil, sizin) dolayısıyla artık farklı çekirdekleri, farklı kavurma derecelerini, farklı demleme yöntemlerini tadarak beğenerek ya da beğenmeyerek ilerlemek kalıyor size.. Sevgiler

    Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla Buse

   12 Şubat, 02:05

   Merhabalar, yazınız ve yorumlarınız oldukca acıklayıcı. Ben erkek arkadasıma hediye olarak olmayı dusunuyorum ama kahveler hakkında inanılmaz cahil biriyim neyi sever tam olarak kestiremiyorum. Filtre kahveyi cok seviyor ve her gun 1-2 kupa kadar iciyor onun dısında sert kahveleri de oldukca sever. Brikka, moka pot ya da cour di moka bunlardan hangisi daha kullanıslı olur acaba? Brikkada mesela ayrıyeten latte de yapılabilinir mi? Moka potta yapılıyor sanırım. Ve brikkada cıkan kahve ml olarak daha azmıs. Yani bunlar okudugum ve anladıklarım dogru mu emin degilim aydınlatırsanız ve yardımcı olursanız cok sevinirim, simdiden tesekkurler

   Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla Omer Demir

   12 Şubat, 11:46

   Buse Hanım Selamlar,
   Öncelikle size teşekkür edeyim zira yazıda çok net olmayan alanlardan bir soru sormuşsunuz, böylece oraları netleştirme fırsatı çıktı bana, bu alanları yazıda da güncelledim ve mukka express ile cour di moka’yı da yazıya dahil ettim.

   Sorunuza gelince, eğer erkek arkadaşınız kahvesini sütlü içmiyorsa mukka express almanızın bir anlamı olmayacaktır, diğer alternatiflerden cour di mokka ile mokapot hemen hemen aynı, cour di moka sadece sondaki acımsı tadı filtreliyor ve her ikisi de kahveyi kremalı hazırlamıyor. Eğer kendisi aynı zamanda klasik zevkleri olan biriyse ve espresso’nun kremasını seviyorsa brikka düşünebilirsiniz, kremayı o kadar sevmiyor ve daha çok americano veya filtre kahve tüketiyorsa klasik bir moka pot tercih edebilirsiniz.

   Miktar ve hacim konusuna gelince piyasada çeşitli hacimlerde bulmak mümkün, 4 cup olanlar genellikle daha işlevsel kullanılabiliyor.

   Umarım yardımcı olabildim, iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.

   Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla Emrah Koç

   19 Şubat, 19:27

   Ömer bey merhaba öncelikle alakanız için çok teşekkürler sorumu yanlış başlık altında sormuşum kusura bakmayın :) bialetti 4 cup da karar kıldım ama kafamdaki soru alimünyum mu almalıyım yoksa celik (musa) mı. Ocağım standart gazlı ocak ama ama çeliğin alüminyuma göre daha sağlıklı ve dayanıklı olduğu gerçek. Musa alırsam gaz ocağında kullanabilir miyim ve lezzet açısından herhangi bir fark var mıdır. Tekrar teşekkürler yönlendirmenizi bekliyorum iyi akşamlar

   Bu kişinin diğer yorumları
   • Cevapla Omer Demir

    19 Şubat, 19:41

    Selamlar Emrah Bey, çelik ve alüminyum arasındaki en belirgin fark ısınma ve soğuma süreleri. Çelik moka pot (musa, kitty vs) daha yavaş ısınırken ısıyı daha uzun süre korur. Alüminyum ise daha hızlı ısınıp daha hızlı soğur. Lezzette çok çok belirgin bir etki olmasa da bialetti kendi sitesinde çelik ürünlerin biraz daha yumuşak içimli kahve ürettiğini belirtiyor. Bu da bahsettiğim ısınmadaki yavaşlıktan kaynaklanıyor. İki tür de gazlı ocakta problemsiz bir biçimde kullanılabilir. Çelik versiyonlar biraz daha ağırdır.
    Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sevgiler selamlar..

    Bu kişinin diğer yorumları
    • Cevapla Emrah KOÇ

     22 Şubat, 08:40

     Ömer Bey tekrar merhaba, dün itibarıyla Musa 4 cup moka potum elime ulaştı ve ilk denemeyi akşam ethiopia yirgacheffe tip kahve ile yaptım sonuç başarılı idi zamanla eminim daha da iyi olacaktır. size sormak istediğim birkaç detay var öncelikle kahve için ortalama bir gramaj veya kaşık ile ölçü nedir? tabii ki damak zevkime göre bu ayarlanacaktır ama sanırım bir standardı da vardır kahve miktarının. Diğer sorularım ise temizlik ile ilgili. kahve koyduğumuz hazneyi çıkartıp suda duruluyoruz ama demliğin altındaki süzgeç ve contayı her seferinde çıkartıp temizlemek gerekiyor mu ya da ne sıklıkta yapmalıyız. ve bunların bir ömrü var sanırım ne sıklıkta bu conta ve filtre yenisi ile değişmeli. şimdiden teşekkürler kolay gelsin.

     Bu kişinin diğer yorumları
     • Cevapla Omer Demir

      22 Şubat, 10:47

      Emrah Bey güzel bir haber bu, hayırlı olsun ve kullandığınız günler hep güzel olsun..

      Moka Pot cup ölçüsü double espresso karşılığıdır, yani 60 ml. Sizin aldığınız ise 4 cup olduğu için 230-240 ml olan versiyonu. Ölçüler aslında espresso ölçüleri ile aynı yani her 30 ml için 7 gram (son dönemlerde 3rd wave coffeeshop’lar 8 gr ile hazırlıyor) tam dolu olarak hazırladığınızda 52-53 gram kahve kullanabilirsiniz. bunu 60 grama kadar çıkarmanız da kabul görür :)

      Moka pot temelde 5 bölümden oluşuyor, Üst bölüm, üst filtre, conta, kap filtre ve alt bölüm. Bunların hepsini deterjanı su ve süngerle yıkayabilirsiniz iyi duruladığınız sürece bunda bir problem yok ama sakın bulaşık makinesinde yıkamayın. Alt bölümde zaman içinde kireçlenme oluşabilir bunu da her markette bulabileceğiniz kireç çözücülerle yok edebilirsiniz, ama daha hassasım derseniz delonghi, tchibo gibi markaların makine temizliği için sıvı kireç çözücüleri var bunlarda işinizi görecektir. Conta ve üst filtreyi 4-5 kullanımda bir deterjanla yıkmanızda fayda var. Çok rahatsız etmediği sürece değişiklik gerektirmez. Filtre deliklerinde tıkanma oluşursa bunu da iğne ile açabilirsiniz.

      Bütün hepsine ek Çelik olan moka potlar için bir bilgi daha vereyim. Bu bilgi paslanmaz çelik muglarda da işinize yarayacaktır. Ama kesinlikle alüminyum modellerde kullanılmamalıdır. Alüminyum modellerin temizlenmesini yazıda paylaştım. Çelik modellerin içlerinde zamanla kahve kaynaklı kararma olur, aynı problem çay demliklerinde de karşımıza çıkar bu problemi gidermek için içine az miktar çamaşır suyu ve kalanı kadar normal su koyarak bir gün bekletin ve sonra deterjanlı su ile iyice durulayarak yıkayın ve bir gün ağzı açık havalandırıp sonra tekrar bir yıkamadan daha geçirin. Göreceksiniz ki ilk günkü görünümüne ulaşacak ve bu işlem geriye hiçbir koku ve leke bırakmayacak.
      Şunu da önemle hatırlatayım çamaşır suyu aynı zamanda desene de etki edebilir bunu göz ardı etmeyin ve her ihtimale karşı da üreticiye bir mail atıp bilgi isteyin.
      sevgiler

      Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla Gürcan

   8 Eylül, 16:25

   Ömer Bey merhaba,
   Moka pot ile yapılabilecek kahve çeşitleri konusunda paylaşımda bulunursanız çok sevinirim.tşk

   Bu kişinin diğer yorumları
   • Cevapla Omer Demir

    8 Eylül, 17:20

    Selamlar,
    Moka Pot ile yapılacak kahve çeşitlerinde sektördeki arkadaşlarla zaman zaman farklı düşünebiliyoruz. Moka Pot için benim önerim medium roasted ve hatta blonde roasted kahveler, üçüncü nesil kahveci dostlar zaten normalin altında bir kavurma profili kullandıkları için medium roasted çekirdekler gayet başarılı oluyor. Farklı düşündüğümüz nokta ise şu, moka pot’ta kahve demlenirken suyun ısısı kaynama noktasında ve hatta üstünde oluyor bu durumda espresso makinesi gibi düşünüp dark roast bir kahve demlemesi yaparsanız (bazı dostların önerileri bu yönde) zaten koyu kavrulmuş çekirdek daha fazla acımsı tatlar bırakabiliyor. Yine de doğru kahve her zaman başkasının değil sizin beğendiğiniz kahvedir bu nedenle 3. Nesil kahveci dostlardan alacağınız medium roast çekirdekleri deneyerek başlayabilirsiniz.
    Sevgiler

    Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla Bahar

   16 Eylül, 10:32

   Merhabalar, moka pot alacağım ama her yerde bialetti markası dolaşıyor. Ben de daha uygun fiyatlı gat diye bir marka buldum. Sizceilla bialetti mi almalıyım?

   Bu kişinin diğer yorumları
   • Cevapla Omer Demir

    16 Eylül, 21:56

    Bahar Hanım Selamlar,
    Moka Pot aldığınızda oldukça memnun kalacaksınız, bu gibi ürünler bir kere alınır ve çok uzun süre kullanılır benim tavsiyem bialetti almanız, bende de bir ikea modeli var ama aynı keyfi alamıyorum. GAT’ı hiç duymamıştım size cevap yazarken araştırdığımda sadece amazonda görebildim bialettiye dizayn olarak çok benziyor, muhtemelen Çin muadil ürünlerinden. Eğer moka pot kullanacağınıza emin değilseniz ve arada ciddi fiyat farkı varsa tercih edebilirsiniz ama ilerleyen dönemde yedek parçada sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bialetti ürünleri standart olduğu için özellikle zamanla yıpranan ve gevşeyen contayı 3-4 yılda bir yenilemek gerekebiliyor (çok yoğun kullanımınız yoksa) bu durumda bilinen markaların yedek parçalarına ulaşılabilirken diğer markalar çöp oluyor. arada ciddi bir fark yoksa orjinalden şaşmayın derim. Sevgiler

    Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla muhammed

   26 Eylül, 12:31

   merhaba yazı çok güzel. ben uzun zamandır moka potumda kahvemi demliyorum fakat bende sütlü kahveleri daha çok sevenlerdenim. aklıma bisey geliyor fakat moka potum bozulur veya içini temizleyemem diye korkup ypamıyorum. moka potun su haznesine su yerine süt koysam moka potun içerisinde geçmeyen lekeler veya tatlar bırakma şansım kaçtır?

   Bu kişinin diğer yorumları
   • Cevapla Omer Demir

    26 Eylül, 14:09

    Muhammed Bey Selamlar,
    Bunu denemeyin, biliyorsunuz süt kaynadığında hem köpürür hem de kaymak tabakası oluşturur. Bunların filtreyi tıkama ihtimali çok yüksek, bu da içeride basınç artması ve moka pot’unuzun bir düdüklü gibi patlamasına sebebiyet verebilir. Evet bir emniyet subabı var ama o da tıkanacağı için hoş olmayan bir durum yaşayabilirsiniz. Sütle beraber kahveniz hazır olsun istiyorsanız muka express almayı deneyebilirsiniz. Sevgiler, selamlar

    Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla Alara

   11 Kasım, 20:35

   Merhabalar önceki yorumları okudum fakat dedğiniz gibi rakamlarda boğuldum biraz :) yaklaşık 200-250 ml bir americano ya da filtre kahve elde etmek için kaç cuplık bir moka pot alınmalı sizce? Bir de ikeanın moka potu kaç cup acaba tek çeşidi var sanırım. Şimdiden teşekkür ederim

   Bu kişinin diğer yorumları
   • Cevapla Omer Demir

    12 Kasım, 20:14

    Alara Hanım Selamlar,
    Haklısınız, Cem Beye verdiğim cevabı tekrar okuyunca benim de aklım karıştı :)))) Biraz rakama bulamışım ortalığı..
    Latife bir yana, sorularınıza sade ve net cevap vereyim. yani umarım :)

    Tek seferde 200 ml americano için 3 cup size yeter ama 250 mililtre için bir büyük boyuna ihtiyacınız var.

    İkea mokapot 240ml (+30ml) ve 30gr+4gr kahve alıyor.
    Bu da kabaca 4-5 cup demek.
    Siz 250 ml americano istiyorsanız ikea moka da rahatlıkla işinizi görür.
    Ama belli bir zaman kullandıktan sonra bialletti aklınıza girer huzurunuzu bozar :)

    Sevgiler

    Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla Nilay

   5 Aralık, 19:36

   Merhaba, moka potun çalışma prensibine uygun şekilde hazırlamama rağmen kahve üst kısma ulaşmıyor. Sizce ne yapmalıyım? Bu arada markası Bialetti değil:)

   Bu kişinin diğer yorumları
   • Cevapla Omer Demir

    6 Aralık, 14:36

    Selamlar Nilay Hanım,
    Bunun tek nedeni yeterli basınç oluşmamasıdır. Üst haznenin altındaki metal filtreyi tutan bir conta olması gerek muhtemelen o kaçırıyordur veya alt haznedeki emniyet sübabı arızalıdır. Ürününüz bialetti ile aynı ölçülerde yapılmışsa internetten contayı bulursunuz ama önce aynı ölçüde olduğuna emin olmalısınız. Alttaki emniyet sübabı arızalıysa ürünü kullanmak tehlikeli olacaktır, direkt çöpe atıp yenisini alın lütfen.
    Sevgiler

    Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla BAHAR

   8 Ocak, 10:55

   Merhaba, moka potumun contası ve üst süzgeçi çıktı. Nasıl takacağıma dair bir fikrim yok. İnternette de bilgi bulamadım bu konuda. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Bugün kahvelerim gelecek,bayatlamadan moka potumu eski haline döndürmek istiyorum :)

   Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla Kiremithanem

   17 Ocak, 02:11

   Yıllar sonra ve evde espresso makinesini nereye koyduğunu bilmeyen biri olarak hatta utanarak kendime bu güzel kahveyi en sade haliyle hazırlamak için bialetti marka bir makine aldım.
   Kahvem ise illy kahvelerinden biri.
   Sabah inşallah hazırlayacağım dediğim gibi daha evvel de oldukça fahiş bir fiyata kahve makinesi almıştım ama bakımı çok yorucu olabiliyor.
   bu minik makine bir kişilik ve her yere taşınabilir lükse sahip bana göre de gerçekten inanılmaz güzel kremalı kahve yapıyor.
   Kıymetli bilgileriniz ve yazınız için teşekkür ederim.

   Bu kişinin diğer yorumları
  • Cevapla Murat

   29 Ocak, 18:49

   Yazı tamam belli süper ama diyelim adamın biri evine bu aleti alcak. İnanın eğer bilgide yoksa Hiçbişey yapamaz. Siz bakmayın burda herkes anladı. Ama onların bi kahve kültürü zaten var.. Benim gibi yeni başlayan bi adam ne anlayacak. Demem oki, bu moka pot a şu kadar su koyun bu ladar kaşık kahve.. Gr ı sallayın.. Gramajı kim nasıl çözecek.. Kafa karıştım3 kişiyiz kimse anlamadı. Bi siz adam akıllı kahve bilgisi veriyorsunuz zaten.. Sizi de anlamassak vay bize..🤔
   Özet; 2 kişilik bir moka pot aletine kaç türk kahvesi boyu kadar su, kaç yemek kaşığı kahve koncak(4.5 numarada çekilmiş varsayıyorum)
   Bukadar.. Teşekkürler

   Bu kişinin diğer yorumları
   • Cevapla Omer Demir

    29 Ocak, 22:45

    Murat Bey Merhaba,
    Haklısınız, haklısınız da; kahveye yeni başlayan bir kişiye de göz kararı tarif verirsem sonuç facia olabilir :)). Bir su bardağı dedim diyelim, 3 arkadaşsanız, üçünüzün evindeki su bardaklarının aldığı suyu karşılaştırın bi bakalım aynı mı? Çorba kaşığı desem ikea’da bile 3-4 çeşit büyüklükte çorba kaşığı var. Umarım ben de derdimi anlatabildim.

    Neyse çok uzatmadan işinizi kolaylaştıracak bir-iki tüyo vereyim.

    Standart bir çorba kaşığı yaklaşık 8 gram kahve alır (tepeleme de değil silme de değil normal dolu), tatlı kaşığı ise yaklaşık 4 gram. Normal boyutta Türk kahvesi fincanı da 60 ml su alır (normal nedir kimdir o ayrı konu:). Bunlar sanırım işinizi görür.

    Yok bu işte hiç matematik olmasın diyorsanız, verin 45-50 lira bir mutfak terazisi alın, o da olmaz derseniz kafanıza göre yapın, bi kaç kötü denemeden sonra damak tadınıza uygun olanı bulursunuz zaten. İşin özünde en doğru tarif sizin damak tadınıza uygun olan tariftir. :))..
    Sevgiler ve arkadaşlarınıza da selamlar…

    Bu kişinin diğer yorumları

  Yorum Yazın