Kahve Öğütücü Gerekli Mi? İşte Size 10 Neden

KahveKahve Öğütücü Gerekli Mi? İşte Size 10 Neden

Bana çok sık gelen sorulardan biri, Kahve öğütücü gerekli mi? Dışarıda öğüttürürsem bir problem olur mu? Önceden öğütülen kahvenin tadı bozulur mu? Öğütülen kahve ne kadar dayanır? Daha önce bir çok yorumda cevapladım. İşte size basit ve sade haliyle 10 neden

1- Oksijen

Öğütücü önemli mi

Kahvenin düşmanı oksijendir. Bu nedenle kahve öğütücüde öğütülmeden, çekirdek halde ve hava almayacak şekilde paketlenmelidir. Yeşil çekirdek biraz olsun dayanabilse de kavrulduktan sonra koruyucu kabuk (küspe) çekirdekten ayrıştığı için oksijen daha hızlı etki etmeye başlar.

2-Önceden Öğütülmüş Kahve

Kahve Öğütücü Gerekli mi

Öğütülmüş kahvede durum daha kritik. Öğütme işlemi oksijenin temas yüzeyini artırdığınız için öğütülmüş kahveyi bir iki saat içinde tüketmeniz gerekir. Hadi diyelim iyi korudunuz paketin havasını aldınız filan o zaman maksimum 2 gün. Ama sonrasında size acı hazır kahve gibi bir tat vermeye başlar, midenizi yakar vs.

3- Suç Kimde

Kahve Önceden öğütülür mü

Hiçbir kahve dükkanı evinizdeki makine ile aldığınız çekirdeğin uyumunu bilmez öngöremez. Kızmayın onlara, bu çok doğal bir durum. Siz espresso için öğüt deseniz de gerekenden biraz ince öğütme kahveyi akmaz hale getirirken kalın öğütme de bulaşık suyu kıvamında bir espresso elde etmenizi beraberinde getirir. Ve bunun suçlusu elbette sizin isteğinizi yerine getiren kahve üreticisi ya da barista değildir.

4- Çekirdek Önemli

kahve nasıl öğütülmeli

Her çekirdeğin öğütme inceliği farklıdır, bunu bir kaç deneme ile anlarsınız. Önceden öğüttürüp paketin tamamını yakmak yerine, bir iki deneme ile mutlu sona ulaşırsınız.

5- Ana Öncelik

kahve değirmeni gerekli mi

Ucuz bir el değirmeni bile hiç değirmen olmamasından daha iyidir, kahvenizi korursunuz. İçtiğinizde ilk günkü tada yakın kahve içersiniz.

6- Muhtaçlık

kahve öğütücü önemli mi

Evinizde farklı demleme makine ve ekipmanları varsa tek tip öğütme ihtiyacınızı gidermez. Her ekipman için ayrı bir öğütme inceliği vardır. Öğütücü almazsanız tek tip incelik, tek tip demleme ve öğütülmüş kahvenin tutması için evrene gönderilen mesajın cevap bulmasına muhtaç kalırsınız.

7- Hep Tereddüt

neden kahve öğütücü

İlk tereddütünüz belki “bir makine alayım da kullanmazsam büyük masrafa girmeyeyim”di. Makinenizi aldınız ve kullanmaya devam ediyorsunuz. Merak etmeyin bu endişe ile makine alan kişilerin büyük bölümü aldığı makineyi yıllarca kullanıyor. Hatta hayatlarının vazgeçilmez bir parçası oluyor. Size bir tüyo vereyim, aynı şeyler öğütücü için de geçerli kendinize işkence etmeyin.


8- Biraz Üşengeç Misiniz

öğütücü bir ihtiyaç

Yahu ben bu kadar kahve delisi değilim ki, sadece iyi kahve içmek istiyorum. Basayım bir iki tuşa koyayım kahveyi olsun, bir sürü makine olmasın evde, zaten yer yok modunda bir yaklaşımınız varsa -ki bu çok doğaldır- o zaman öğütücülü bir modele yönelin. Hatta tam otomatik kahve makineleri tam da sizin ihtiyacınızı giderecek türden makinelerdir, ileride pişman olmaktansa biraz bütçenizi artırıp bu makinelerden alırsanız bu karar anını ya bir daha hatırlamazsınız ya da hatırladığınızda kendinizle gurur duyarsınız.

9- Bütçe Mi Yok

ucuz öğütücü var mı

Öğütücüye vereceğiniz 40-50 dolar(TL karşılığı yazamıyorum, bi kaç ayda bir fiyat güncellemek zorunda kalıyorum sonra bütün yazılarda) size fazla gelebilir. Bütçeniz buna yeterli olmayabilir. Ama şunu aklınızdan çıkarmayın aynı parayla marketten haftalık alışveriş yapıyorsunuz ve sadece 1 hafta gidiyor. Öğütücünüzü ise en az 6-7 yıl kullanırsınız.

10- Ya Sonra

değirmen mi öğütücü mü

El değirmeni ile başlayın “sonrasına bakarız” diyorsanız biraz ikna oldunuz demektir. Ama “sonrasına bakmanız” gerekecek buna emin olun. O yüzden baştan en azından orta dereceli bir öğütücü tercihi ile ilerleyin.

Bonus:

Peki ama hangi öğütücüyü almalıyım, bir sürü model var hangisinin neyi daha iyi ki diye bir kaosa atmadan önce şu yazıma bir göz atın.

Kahve Makinesi İnceleme Yazıları

Benden sana öğüt, kahveni kendin öğüt.


Omer Demir
Omer Demirhttp://omerdemir.net
Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi. Espressoyu uzun çekti, Obradović'le kendinden geçti Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu. Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine'den hiç elektrik almadı. Öğrendiklerini paylaştı, paylaştıkça öğrendi. Üşenmedi, öğrendiklerini dünya ile paylaşmak için bir de kitap yazdı Read This! Before Buying A Coffee Maker

Yazarın diğer yazıları..

5 YORUM

Subscribe
Notify of
guest
5 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Nitelikli Kahve Nedir? (#CoronaCafe Canlı Yayın Kaydı)

2
Nitelikli Kahve Nedir, Neden Önemlidir | MokaPota Canlı Bu zor günlerde elimizden geldiğince hayatınıza renk katmak ve birlikte zaman paylaşabilmek için #CoronaCafe yayınlarına başlıyoruz. Bu...
error: Content is protected !!
5
0
Fikirlerinizi bekliyorum lütfen yorum yapınx
()
x