Kahve Öğütücü Gerekli Mi? İşte Size 10 Neden

Bana çok sık gelen sorulardan biri, Kahve öğütücü gerekli mi? Dışarıda öğüttürürsem bir problem olur mu? Önceden öğütülen kahvenin tadı bozulur mu? Öğütülen kahve ne kadar dayanır? Daha önce bir çok yorumda cevapladım. İşte size basit ve sade haliyle 10 neden

1- Oksijen

Öğütücü önemli mi

Kahvenin düşmanı oksijendir. Bu nedenle kahve öğütücüde öğütülmeden, çekirdek halde ve hava almayacak şekilde paketlenmelidir. Yeşil çekirdek biraz olsun dayanabilse de kavrulduktan sonra koruyucu kabuk (küspe) çekirdekten ayrıştığı için oksijen daha hızlı etki etmeye başlar.

2-Önceden Öğütülmüş Kahve

Kahve Öğütücü Gerekli mi

Öğütülmüş kahvede durum daha kritik. Öğütme işlemi oksijenin temas yüzeyini artırdığınız için öğütülmüş kahveyi bir iki saat içinde tüketmeniz gerekir. Hadi diyelim iyi korudunuz paketin havasını aldınız filan o zaman maksimum 2 gün. Ama sonrasında size acı hazır kahve gibi bir tat vermeye başlar, midenizi yakar vs.

3- Suç Kimde

Kahve Önceden öğütülür mü

Hiçbir kahve dükkanı evinizdeki makine ile aldığınız çekirdeğin uyumunu bilmez öngöremez. Kızmayın onlara, bu çok doğal bir durum. Siz espresso için öğüt deseniz de gerekenden biraz ince öğütme kahveyi akmaz hale getirirken kalın öğütme de bulaşık suyu kıvamında bir espresso elde etmenizi beraberinde getirir. Ve bunun suçlusu elbette sizin isteğinizi yerine getiren kahve üreticisi ya da barista değildir.

4- Çekirdek Önemli

kahve nasıl öğütülmeli

Her çekirdeğin öğütme inceliği farklıdır, bunu bir kaç deneme ile anlarsınız. Önceden öğüttürüp paketin tamamını yakmak yerine, bir iki deneme ile mutlu sona ulaşırsınız.

5- Ana Öncelik

kahve değirmeni gerekli mi

Ucuz bir el değirmeni bile hiç değirmen olmamasından daha iyidir, kahvenizi korursunuz. İçtiğinizde ilk günkü tada yakın kahve içersiniz.

6- Muhtaçlık

kahve öğütücü önemli mi

Evinizde farklı demleme makine ve ekipmanları varsa tek tip öğütme ihtiyacınızı gidermez. Her ekipman için ayrı bir öğütme inceliği vardır. Öğütücü almazsanız tek tip incelik, tek tip demleme ve öğütülmüş kahvenin tutması için evrene gönderilen mesajın cevap bulmasına muhtaç kalırsınız.

7- Hep Tereddüt

neden kahve öğütücü

İlk tereddütünüz belki “bir makine alayım da kullanmazsam büyük masrafa girmeyeyim”di. Makinenizi aldınız ve kullanmaya devam ediyorsunuz. Merak etmeyin bu endişe ile makine alan kişilerin büyük bölümü aldığı makineyi yıllarca kullanıyor. Hatta hayatlarının vazgeçilmez bir parçası oluyor. Size bir tüyo vereyim, aynı şeyler öğütücü için de geçerli kendinize işkence etmeyin.

8- Biraz Üşengeç Misiniz

öğütücü bir ihtiyaç

Yahu ben bu kadar kahve delisi değilim ki, sadece iyi kahve içmek istiyorum. Basayım bir iki tuşa koyayım kahveyi olsun, bir sürü makine olmasın evde, zaten yer yok modunda bir yaklaşımınız varsa -ki bu çok doğaldır- o zaman öğütücülü bir modele yönelin. Hatta tam otomatik kahve makineleri tam da sizin ihtiyacınızı giderecek türden makinelerdir, ileride pişman olmaktansa biraz bütçenizi artırıp bu makinelerden alırsanız bu karar anını ya bir daha hatırlamazsınız ya da hatırladığınızda kendinizle gurur duyarsınız.

9- Bütçe Mi Yok

ucuz öğütücü var mı

Öğütücüye vereceğiniz 40-50 dolar(TL karşılığı yazamıyorum, bi kaç ayda bir fiyat güncellemek zorunda kalıyorum sonra bütün yazılarda) size fazla gelebilir. Bütçeniz buna yeterli olmayabilir. Ama şunu aklınızdan çıkarmayın aynı parayla marketten haftalık alışveriş yapıyorsunuz ve sadece 1 hafta gidiyor. Öğütücünüzü ise en az 6-7 yıl kullanırsınız.

10- Ya Sonra

değirmen mi öğütücü mü

El değirmeni ile başlayın “sonrasına bakarız” diyorsanız biraz ikna oldunuz demektir. Ama “sonrasına bakmanız” gerekecek buna emin olun. O yüzden baştan en azından orta dereceli bir öğütücü tercihi ile ilerleyin.

Bonus:

Peki ama hangi öğütücüyü almalıyım, bir sürü model var hangisinin neyi daha iyi ki diye bir kaosa atmadan önce şu yazıma bir göz atın.

Kahve Makinesi İnceleme Yazıları

Benden sana öğüt, kahveni kendin öğüt.

Kahve Öğütücü Gerekli Mi? İşte Size 10 Neden” yazısında 10 düşünce

 1. şirin diyor ki:

  Merhaba, ben de yorumlarınızı dikkate alarak ec685 aldım.Kahve öğütücüm yok, hazır kahve alıyorum. Alırken dikkat etmem gereken birşey var mı? Evde önceden aldığım bir kahveyi sorunsuz hazırlıyordum, bir kafeden öğüterek daha taze olmasını amaçlayarak kahve satın aldım, aynı şekilde hazırladım fakat kahve neredeyse hiç akmadı.Alırken ince çekim yapılmamasını mı istemeliyim? Ne şekilde tarif edeyim? İnternetten kavrulmuş öğütülmüş kahve satın aldım aceba onda da sorun yaşar mıyım? Bu konuda bilginize ihtiyacım var.(Sıkıştırmayı çok az yapıyorum, sadece düzeltir gibi)

  • Omer Demir diyor ki:

   Sirin Hanım Merhaba,
   Kendinize ne olur işkence etmeyin. Ucuz da olsa bir öğütücü alın.
   Hem sorularınıza yanıt vereyim, hem de neden öğütücü almanız gerektiğinin gerekçelerini sunayım size,
   ya da en iyisi şöyle yapayım, bunun için kolay okunur bir yazı hazırlayayım. hem size cevap olsun hem de aynı sorundan muzdarip diğer okuyucularımıza.
   Yazı bir kaç saat içinde yayında olur. Yayınlanınca tekrar cevap yazarım size..
   Sevgiler

   • şirin diyor ki:

    Almayı hedeflediğim yine tavsiye ettiğiniz öğütücü olan Delonghi kg 79 . Fakat şu ara çok fazla taksitim var, müsait olduğum zaman onu almak istiyorum.Çünkü başka bir öğütücü tavsiye etmiyorsunuz.Özellikle yazılarınızı dikkate alıyorum.Cevabınızı bekliyorum bu arada.:)

 2. Hüseyin Aydoğan Bahçeci diyor ki:

  Ömer bey iyi akşamlar yine çok, çok faydalı bilgiler, teşekkür ederiz. 🙏 Bu arada Amazon’dan aldığım el değirmeni de geldi. Denemedim ama çok beğendim. İyi ki varsınız. 🖐️

 3. Fahrettin HAMZAOĞLU diyor ki:

  Merhaba,
  Deleoghi 550.75 ve Jura ena 8 modeli arasında kararsız kaldım. Şu ana her ikisininkinden fiyatı aynı seviyede 9999.
  Seçim konusunda destek alabilirsem çok memnun olurum. Yada aynı kaliteyi alabileceğim tavsiye edeceğiniz daha farklı bir makine varsa da mükemmel olur.
  Sevgi ve saygılarımla

  • Omer Demir diyor ki:

   Fahrettin Bey Merhaba,
   Neden bu iki model arasında kaldınız hangi özellikler sizi düşündürüyor, ihtiyaçlarınız bütçeniz nedir, bunları bilmeden size destek olamam.
   Doğrudan şu modeli alın gibi bir öneri yapmıyorum, kahve makinesi rondo gibi değil, ihtiyaçlarınızı belirleyerek kararı siz vermelisiniz
   Sevgiler

 4. Hasan diyor ki:

  Merhaba,

  2020 yılı Temmuz veya Ağustos ayı içinde Amazon İngiltere den Sage BCG820BSSUK the Smart Grinder Pro Coffee Grinder – Silver kahve öğütücü sipariş eden var mı?

  Gümrük vergisi, gönderi süresi vs. güncel durum nedir merak ettim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Hasan Bey Selamlar,
   Ben cevap vereyim, alana kadar soran dostlarımız aldıktan sonrasında genelde gerbildirim vermeyi ihmal ediyorlar.
   Okuyucularımızdan Almanya ve İngiltereden satın alanlar olduğunu biliyorum. Gümrük vergisi zaten satın aldığınızda depozito olarak tahsil ediliyor bi kaç ay içinde de artan tutar varsa iade alıyorsunuz. Satın alma ekranında son adımda görebilirsiniz. Yalnız videoda da belirttiğimi gibi göndericinin Amazon olması önemli aksi halde gümrük vergisini burada siz ödemek durumunda kalırsınız, onda da zaman zaman hesaplama sıkıntıları olabiliyor.
   Bir de bu ürün son bir kaç aydır ara ara Amazon stoklarına giriyor girdiğinde de hızlıca tükeniyor.
   Sevgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir