Kahve Öğütücü / Kahve Değirmeni İnceleme ve Tavsiyeler

Kahve öğütücü / kahve değirmeni seçmek oldukça zor işlerden biri dediğimde kahve işine merak salmayan kişiler tuhaf tuhaf bakıyor yüzüme. Öyle ya alt tarafı bir öğütücü işte (!), babaannem de vardı elinde gır gır gır öğütürdü Türk Kahvesini. Binlerce lira mı verilirmiş canım diye düşünür insanların çoğu.

Kısmen de haklılar. Bir ürüne fiyat biçebilmeniz için o ürünün bunu hak edip etmediğinden emin olmanız gerekir. Bundan emin olmak için de ürünler hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olmanız gerekir. Ve en önemlisi o ürüne karşı bir ihtiyacın olması gerekir. Bu ihtiyacın önem derecesi ise sizin kahve merakınız ve yaratıcılığınızla ilgili.

Kahve Öğütücü ve Kahve Değirmeni Seçimi

Eğer kahve merakınız yeni oluştuysa veya daha sonra devam edip etmeyeceğinizden emin değilseniz (ki devam etmeyene hiç rastlamadım), ya da bütçeniz oldukça sınırlıysa düşük rakamlı fiyatının ederi ürünlerden başlamanızı tavsiye ederim. Zaman içinde tecrübeniz ve bilginiz arttıkça makinenizden vazgeçmeniz daha kolay olur, yenisini daha bilinçli şekilde alırsınız.

Son bir iki yıl içinde yaşadığımız kur dalgalanmaları bir çok ürünün TL fiyatını da dalgalandırdı. Erken stok ürünler fiyatlar arttığında çok ucuza bulunabilirken, kurun yüksek olduğu dönemde getirilen ürünler ise ederinin üstüne çıktı.

Bu dalgalanmalar devam ettiği sürece fiyatının ederi mi değil mi değerlendirmesi zaman içinde anlamını da yitiriyor. Yazının faydasının sürekli olabilmesi için fiyattan önce ürünün özellikleri, kalitesi ve yorumlarına öncelik vereceğim.

Türk kahvesi öğütmek istiyorsanız size fayda maliyet açısında el tipi değirmenleri tavsiye ederim. Zira ev tipi elektrikli değirmenler maalesef Türk Kahvesi için gereken pudra kıvamı dediğimiz inceliğe inemiyor. Profesyonel öğütücülerde ise taşlı modeller ancak bu seviyelere inebiliyor ki onlar da hem evde kullanım için uygun değil hem de fiyatları oldukça yüksek.

Türk Kahvesi değirmenlerini dışarıda bırakırsak piyasadaki öğütücülere baktığımızda, 3 Temel grupta sınıflandırabiliriz.

Bu yazıyı okurken yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini de dinleyebilirsiniz…

Kahve Öğütücü Çeşitleri

Bu yazıda piyasada en çok karşınıza çıkabilecek ve Türkiye’de olmayan ama ihtiyacınız daha düşük maliyete karşılamanızı sağlayacak yurt dışında satılan ürünleri incelemeye gayret edeceğim.

Herhangi bir öğütücü ile ilgili sormak istedikleriniz olursa hep olduğu gibi yorum bölümünde bu sorularınızı iletirseniz en hızlı şekilde yanıtlamaya gayret ederim. Katkılarınız, sizin gibi arayışta olan kişiler için de oldukça önemli.

Öğütücülere geçmeden bilmeniz gerekli olan bir iki kavramdan bahsedeyim.

Kahve Öğütücü Dişli Tipleri

Piyasada kahve öğütücüsü olarak adlandırılan ürünler üç tipte parçalayıcı barındırıyor.

 1. Bıçaklı
 2. Konik Dişli (Conical Burr)
 3. Düz Dişli (Flat Burr)

Bu yazıda bıçaklı (rondo mantığı ile çalışan) bir öğütücü bulamayacaksınız zaten bu tip öğütücülere kahve öğütücüsü denmesi de yanlış. Ne kalınlık ayarı yapabilirsiniz ne de öğütülen parçalar tutarlı büyüklükte olur. Bu nedenle en başta ucuz diye bu ürünlere yönelip paranızı çöpe atmayın lütfen.

Kahve Öğütücüsünde Konik ve Düz Dişli Farkı

Konik dişlide kahve yerçekiminden faydalanılarak dişliler arasına sıkıştırılır ve iç ve dış dişli yükseklik ayarıyla birbirine yakınlaştırılıp incelik ayarı sağlanır. Düz dişlide ise ise merkez kaç kuvveti etkisi ile çekirdekler alt ve üst diş arasına itilir ve bu iki dişli birbirine yaklaştırılıp uzaklaştırılarak incelik ayarı sağlanır.

Flat Burr vs Conical Burr
Konik Dişli Düz Dişli

Hangisi tercih edilmeli derseniz açıkçası bunun net bir cevabı yok. Ev tipi makinelerde de endüstriyel makinelerde de iki tip dişli de kullanılıyor. Kahve geek’lerine bakarsanız çılgınca ikisini de savunan kişiler görebilirsiniz.

Bunların yanı sıra dişli ile çekirdek uyumunun önemli olduğunu söyleyenler de var ancak bunların hiçbirinin ispatlanmış bir etkisi yok. Ama bir çoğunun ortak noktası düz dişlinin kahvedeki odunsu, fındıksı (kuruyemiş) tatlarını ortaya çıkardığı yönünde. Bu nedenle Afrika kahveleri düz dişlide öğütülmeli diyenler bile mevcut.

Konik dişli sisteminin ise temizliği ve bakımı çok daha pratik. Ana göbeği elle çıkartıp fırçayla temizlemek yeterli. Düz dişlide ise genelde üst parça sabit tutulduğu için makinenin üst bölümün söküp tornavida ile sabit dişliyi çıkartıp ancak temizlik yapılabiliyor. Bazı modellerde üst parçanın konik dişlilerde olduğu gibi çıkabilir olduğunu görüyoruz bunları temizlemek elbette daha kolay.

Düz dişlinin bir dezavantajı ise kahve çekirdeklerinin merkez kaç kuvvetiyle dişliler arasına itilebilmesi için devrin yüksek olması gerekliliği bu hem daha yüksek bir çalışma sesi oluşturuyor hem de uzun süre kullanımda daha çabuk ısınma yapabiliyor. Kullanırken çok miktarda kahve öğütülecekse arada bir durup dişlilerin soğumasını beklemekte fayda var.


Manuel Kahve Öğütücüleri

Düşük maliyetle evde kahve öğütmenizi sağlayan bu tip ürünler bütçe ve zevk ile doğrudan ilgili. Öte yandan öğütme işlemini çok hızlı yapmadığınız taktirde öğütülen kahveyi de ısıtmadığı için lezzete az da olsa pozitif bir katkısı var. Alternatiflere bir bakalım


Sözen Kahve Değirmeni

Sözen vb. Otantik Kahve Değirmeni

En düşük maliyetli ve fakat güç sarf ederek evde kahve öğütebileceğiniz ve hatta Türk kahvesi dahi öğütebileceğiniz öğütme aletleri bunlar. Resimlerde gördüğünüz gibi el model ve çekmeceli versiyonları vs var ama bana her zaman süs gibi geldiler. Zira çekmeceli versiyonda kahve öğütmek meşakkatli ve öğütülen kahve haznenin içine kaçıyor ve kullanımı pek de kolay değil. El tipi olanların ise özellikle çevirme kolu ve tutma başlığı çok kısa ve olduğu için hem harcadığınız güç artıyor hem de kullanılan metal ısınınca elinizde çok da hoş olmayan bir metal kokusu bırakıyor. İncelik ayarı ise oldukça uğraştırıcı. Bu nedenle bu tip ürünleri tavsiye etmiyorum.

Çekmeceli Manuel Kahve Değirmeni

Böyle bir ürün düşünüyorsanız yeni nesil versiyonlarına bakın derim. Bunlar çok maliyetli olmamakla beraber seramik öğütme parçası ve paslanmaz çelik dış yüzeyle üretiliyor. Çevirme kolu uzun ve tutma bölümü de büyük olduğu için harcadığınız güç ciddi oranda azalıyor. Tük kahvesi dahi öğütebileceğiniz bu ürünler bir-iki kişilik kahve öğütecekseniz en düşük maliyete bu işe başlamanızı sağlayacaktır. Amerika’dan kargo dahil 20-22 dolar arası bir fiyata temin etmek mümkün.

Benim denemek için satın aldığım ve oldukça memnun kaldığım ürünün stokları maalesef bitti ama alttaki ürün için onun daha geliştirilmiş modeli diyebilirim. Kendime aldığımdan oldukça memnun kalmıştım düşük maliyetli kullanımı ve temizliği oldukça kolay bir el değirmeniydi.


Tchibo Manuel Kahve Değirmeni

Tchibo Manuel Kahve Değirmeni

Tchibo Manuel Kahve Değirmeni fiyat performans tarafında oldukça dikkat çekici. Temel bir öğütücüden beklediğimiz seramik dişli, kolay incelik ayarı, click ile incelik ayarlama sayısı belirleyebilme gibi özellikleri barındırıyor. Akrilik cam hazneye sahip olması da ayrı bir pozitif tarafı. Bu değirmene çok yakın bir dizayna sahip farklı bir öğütücü ise ek olarak ölçü kaşığı hazne kapağı ve biraz daha yüksek bir yapıyla geliyor. Aralarında fiyat farkı olsa da öğütme performansları hemen hemen aynı bu nedenle gözünüze şık görüneni tercih edin derim.


Arzum Okka Beangourmet Türk Kahvesi Değirmeni

Arzum Okka Beangourmet Türk Kahvesi Değirmeni

Arzumun bu ürünü daha çok Hario’yu andırıyor ancak neden plastik ve neden içi görünmeyen koyu kahve rengi bir renkte anlayabilmiş değilim. Yukarıda bahsettiğim ürünle aynı performansa ve fakat 3 katı kadar bir fiyata sahip. Hatta Hario’yu yurt dışından getirdiğinizde bu üründen daha ucuza bile gelebiliyor. Açıkçası yerli malı etiketi basıp bu kalitede bir ürüne bu kadar yüksek fiyat basılmasını anlamlandıramıyorum. Benim kişisel tercihlerim arasında olmayacak bir ürün ama markayı seviyor ve fayda maliyet kriteri sizin için çok önemli değilse deneyebilirsiniz.


Hario Skerton Seramik Kahve Değirmeni & Hario Smart G Kahve Öğütücüsü

Hario Skerton Seramik Kahve Değirmeni & Hario Smart G

İki değirmen de el değirmenleri arasında “yeni nesil” değirmen kavramını oluşturmuş ürünler. Gerek uzun kolçaklı olması, gerek öğütme ve incelik ayarlama kolaylığı işi oldukça kolaylaştırıyor. Malzeme kalitesi ve dayanıklılık da işin içine girdiğinde uzun soluklu güzel bir değirmen almış oluyorsunuz. Elbette her kahve öğütme öncesi kol kaslarınız biraz çalışıyor. Olsun ben üşenmem yaparım derseniz bu segmentte kalite olarak üst noktada olan ürünler olduklarını söyleyebilirim. Marka değerinin de fiyata eklendiğini göz ardı etmeyin.


Comandante C40 Nitro Blade Kahve Öğütücüsü

Comandante C40 Nitro Blade

El değirmeni serisinin Amiral gemisi bu ürün nitro blade denilen konik dişli barındırıyor. Özel alaşım bir çelikten kendine özgü bir diş yapısı ile üretilen bu ürün diğer değirmenlere kıyasla oldukça yüksek fiyatlı ancak bir o kadar uzun ömürlü, güvenilir ve kolay ayarlı.

İncelik ayarı için üstünde bir işaretleyici olmasa da en sıkı hale getirip her click 1 sayılarak öğütme büyüklüğü belirleniyor. Bu ürünü kullanan herkes aynı yöntemi kullandığı için de bu konuda bilgi ve tecrübeye erişmek oldukça kolay.

Ahşap dış dizaynı birlikte gelen biri saklama kavanozu da olan cam hazneleri ve her şeyden öte kullanım ve ayar kolaylığı ile aldığınızda kesinlikle mutsuz olmayacağınız bir el değirmeni. Üstelik şık dizayn bir paketleme ile elinize geliyor ki gerçekten aldığınız ürünün kalitesini kutusundan bile hissedebiliyorsunuz. Ama ürün fiyatı nedeniyle fiyat performansta diğer ürünlere göre elbette iyi bir noktada değil.


Giriş Seviyesi Ev Tipi Öğütücüler

Her seferinde el ile öğütmek oldukça yorucu. Kaldı ki el değirmeni alsanız da belli bir noktadan sonra otomatik değirmen almak isteyeceksiniz. Otomatik değirmen aldığınızda ise sırf elde öğütme keyfi tatmak ve Türk kahvesini evde öğütebilmek için el değirmenleri size gel gel yapacak. Evinizde her ikisi de varsa en fazla kullandığınız elektrikli versiyon olurken en keyif aldığınız ise elle öğüttüğünüz olacaktır. Kendimden biliyorum :)

Bu segmentte uzunca zaman bir iki model dışında ürün yoktu piyasada. Bu nedenle önceki yazılarımda öğütücü tavsiyesi için zorunlu bu ürünleri tavsiye ettiğimi görebilirsiniz ama şimdi hem Türkiye hemde yurt dışındaki çeşitlilik arttı ve fayda maliyette çok başarılı giriş seviyesi ürünler bulmak mümkün.


Delonghi KG79Delonghi KG89 Kahve Öğütme Makinesi

MokaPota’yı kurduğumuz günden bu yana kahve ve yan sektörleri inanılmaz hızlı gelişti. Delonghi KG79 çok uzunca bir süre okuyucularımıza asgari ihtiyacı gidermek için önerdiğim bir üründü zira Türkiye’de alternatifi hiç yoktu. Sonrasında Amazon Almanya’nın Türkiye’ye gönderim yapmaya başlaması ürün gamını biraz olsun çeşitlendirdi ve üreticilerin de ev segmentine uygun ürün üretme çabası ile ürünler çeşitlendi.

Düz dişli kullanan Delonghi KG79 ilerleyen zamanlarda diğer öğütücülerle kıyaslandığında bazı incelemelerde oldukça iyi not alırken bazılarında espresso’da yeterli inceliğe inemediği için eleştirildi. Hatta nasıl modifiye edilir tarzı yazılar da yayınlandı. Bu tutarsız ürün durumu Delonghi’yi de rahatsız etmiş olacak ki dizayna dokunmadan sadece içeride yaptığı müdahalelerle yine düz dişli kullanan Delonghi KG89’u piyasaya sürdü. Şu an bu ürün aklınızdaysa Delonghi KG89 versiyonunu almak daha mantıklı olacaktır. Ancak yurt dışından getirtilecek alternatifleri daha ucuza daha tutarlı bir öğütme sunuyor. Bunu göz ardı etmemek gerek.


Melitta Molino Kahve Değirmeni

Melitta Molino Flat Burr kullanan oldukça basit, düşük malzeme kalitesi ve fakat alabileceğiniz en ucuz elektrikli değirmen diyebilirim. Yıllar önce buna benzer bir modeli Tchibo Türkiye’ye getirmişti bende hala o ürün var ve neredeyse 10 yıl oldu şimdilerde biraz sallanmaya başladı kendisi. Bu ürünün de fiyatına göre de oldukça pozitif kullanıcı yorumları var. Amazon Almanya’da Amazon tarafından önerilen ürünler listesine girdiği için gönül rahatlığı ile önerebiliyorum.


Wmf Stelio Kahve Öğütücü

Bu ürün gamında Amazon Almanya’dan satın aldığınız zaman ciddi bir fiyat avantajıyla sahip olabileceğiniz güzel bir ürün. WMF’in kahve ürünlerindeki kalitesi oldukça başarılı. Bu ürün özellikle kahve merakına yeni başlayan kişiler için güzel bir fırsat. Ürün Almanya’da 2018 Aralıkta Test Magazin ürün testine girmiş ve 92.4 başarı puanı elde etmiş. Bu ürünle ilgili, okuyucumuz Fırat Bey’den negatif bir yorum aldık. Kendisi Breville BES810 Espresso makinesi kullanıyor ve öğütme inceliğinin istenilen seviyede olmadığını bu nedenle ürünü iade ettiğini belirtti. Sonrasında ben de bir araştırma yaptım ve gördüm kü ürünle ilgili oldukça pozitif olan yorumlar maalesef son dönemde tutarsızlık gösteriyor. Kimi kullanıcı üründen oldukça memnunken kimisi de Fırat Bey gibi, gerek incelikten gerekse öğütme tutarsızlığından bahsediyor, hatta aldık bir kaç gün sonra arızalandı gibi yorumlar da bulmak mümkün. Bu ürünün üretiminde bir sıkıntı olabileceğinin de göstergesi. Her zaman eriştiğim en güncel bilgiyi sizlerle paylaşma taraftarı olduğum için su durumda bu ürün için eski pozitif düşüncelerimi koruyamadığımı belirtmeliyim.

Sizlere tavsiyem eğer orta ve üst segment bir espresso makinesine sahipseniz, öğütücü için de giriş seviyesi ürünlere değil, orta ve üst segment ürünlere yönelmeniz olacaktır.

Dizayn olarak KG79/89’a benzer bir yapısı var ve onlar gibi hem düz dişli kullanıyor hemde çıkabilir bir üst dişliye sahip. Öğütme aralığı oldukça geniş ve espressodan Frenchpress’e kadar her demleme yöntemi için öğütme yapmanızı sağlıyor. Az yer kaplayan dizaynı oldukça şık ve ses düzeyi bu segmentteki diğer öğütücülere göre oldukça düşük diyebilirim.


Fakir Signature Kahve Öğütücü

Fakir Signature

WMF seb grubun bir parçası (Rowenta ve Tefal de aynı grubun markası) ama Fakir ayrı bir marka. Fakir Signature ise WMF Stelio öğütücünün görünümde birebir aynısı. Zaman zaman bu gibi durumlarla karşılaşabiliyoruz. Distribütör ağı geniş markalar çok rağbet gören bazı ürünleri izin alarak işbirliği yaparak üretebiliyor.

Veya tasarımı bir başka firmaya ait ürünü belli bir süre sadece bir marka ürettikten sonra anlaşma süresi dolunca tasarım hakkına sahip firma bunu başka markalara da satabilir hale geliyor. Bu da o tip makinelerden biri. Dizayn için çok büyük oranda aynı diyebiliriz. Ancak iç aksam malzeme kalitesi değişkenlik gösterebiliyor. Benim ilk öğütücüm bundan da beter bir flatburr öğütücüydü 10 yıla yakın kullandım hala da ha çalışır ama arada bi tekler. Bu tip makinelerde espresso öğütmesi iş görür seviyede sınır kalıyor maalesef ve espresso da ince ayara çok müsait olmuyorlar. Çok yakın zamanda bir espresso makinesi hedefinizde yoksa tercih edebilirsiniz.


Rommelsbacher EKM 300 Kahve Öğütücü

Bu ürün de zamanında Tchibo mağazalarında satılmış bir ürün ancak fiyatı oldukça yüksekti. Ev tipi espresso makineleri için yeterli düzeyde bir öğütme sağlasa da öğütme tutarlılığı biraz düşündürücü. En ince öğütme ayarında çok fazla olmasa da farklı büyüklüklerde tanelere rastlamak mümkün.

Ses seviyesi yüksek değil ve konik öğütme dişlileri kullanıyor. İncelik ayarı üst hazne çevrilerek yapılıyor, bu daha çok bazı profesyonel makinelerde gördüğümüz bir ayarlama yöntemi ama çok kullanışlı olduğunu söyleyemem. Eğer tek tip kahve yapacaksanız mantıklı olabilir ama her seferinde farklı incelikte öğütme yapacaksanız pek pratik olduğunu söyleyemem. Fiyat performans sıralamasında ise altlarda yer alan bir ürün diyebilirim.


Baratza Virtuoso

Baratza Virtuoso & Encore Kahve Öğütücü

Bu segmenti amiral gemisi diyebileceğimiz ürünler. Hem öğütme inceliği hem de tutarlılığı konusunda oldukça başarılılar. Bir çok ürüne göre espresso inceliğinde de bir adım öndeler diyebilirim bu da espressonuzu özelleştirmenizde ek bir seçenek sunuyor size. Ancak fiyatı diğer ürünlerle kıyaslandığında biraz yüksek kalıyor.

Yukarıdaki üründe de bahsettiğim kahve haznesinden (hoper) incelik ayarı yapılıyor olması bence çok kullanışlı değil. Ayrıca miktar ayarı da yapılamıyor olması bir eksiklik. Kabul edilebilir bir ses seviyesi var. Öğütmenizi espresso için yapacaksanız sizin için oldukça verimli bir ürün olabilir. Encore ve Virtuoso arasındaki malzeme kalitesi dışındaki fark ise Encore manuel açma ve kapama düğmesine sahipken Virtuoso’da bir zamanlayıcı (timer) var. Encore (0.8-1.1 gram/saniye) Virtuoso (1.5-2.4 gr/saniye)’ya göre biraz daha yavaş bir öğütücü ve Encore Vituoso ya göre çok daha ucuz.


İleri Seviye Ev Tipi ÖğütücülerBREVILLE BCG820BSSXL / SAGE BCG820BSS Smart Grinder Pro

Breville BCG820BSSXL veya SAGE BCG820BSS için Breville in en beğendiğim öğütücüsü diyebilirim. Hem malzeme kalitesi hem de yurt dışından uygun fiyata temin edilebilmesi ev kullanıcıları için ideal seçimlerden biri haline getiriyor. 60 kademe incelik ve 10 kademe grinder ayarı ile Türk kahvesi inceliğine oldukça yakın seviyelere kadar inebiliyorsunuz. ince espresso seviyesinden, öğütme değilde parçalama diyebileceğimiz kalınlığa kadar incelik ayarı mevcut.

Dilerseniz portafiltreyi iterek kahveyi doğrudan portafiltreye alabileceğiniz gibi, özel saklama haznesine de öğütme yapabiliyorsunuz. Dijital gösterge paneli doz ayarı vb. ayarlamaları oldukça kolaylaştırıyor. 0.2 sn aralıka yapılan doz süre ayarı daha fazla özelleştirme seçeneği sunuyor. Paslanmaz çelik dış kaplaması olan ürünün genel olarak şık görünüşü ve malzeme kalitesi bütün Breville ürünlerinde olduğu gibi rakiplerine göre oldukça yukarıda.

Temizlemesi ve bakımı da oldukça kolay olan ürün konik dişli barındırıyor ve dişli monte/demontesi oldukça basit. BCG 820 dijital ekranı oldukça verimli kullandığı için ekranda yapacağınız öğütme inceliğinin hangi demleme tipine uygun olduğunu görebiliyorsunuz bu özellikle yeni başlayanlar için güzel bir özellik.

Edit: Bu öğütücüyü satın aldım ve oldukça keyifle kullanıyorum. Amazon İngiltereden satın alma deneyimini ise şu videoda anlatmaya çalıştım. https://mokapota.com/kahve/yurt-disindan-kahve-makinesi-almak/24428

Ürünün en güzel noktalardan biri, dışarıdan 60 kademe ayar yaparken, iç dişlide 10 kademe incelik ayarı yapabiliyor olmanız. Bu ideal kalınlığı bulurken keyifli bir süreç yaşatıyor size. Öte yandan kullandığınız çekirdeğin tipi ve kavrulma derecesi de incelik ayarınıza etki eden bir konu. Bunları keşfetmek gerçekten keyif verici bir süreç.

Türk kahvesi için öğütme inceliği oldukça yakın seviyede diyebilirim. Türk kahvesi için öğütüp kahve hazırladığınızda, içim esnasında sizi rahatsız eden bir şey de olmuyor. Portafiltreye kahve alırken, öğütülmüş kahveyi etrafa saçmadan aktarabiliyor olması da oldukça taktire şayan.


Sage SCG600 / Breville BCG600 Kahve Öğütücü

Sage SCG600, BCG820 nin bir alt modeli olan bu ürün biraz daha dar özellik sunsa da digital kullanımdan hoşlanmayanlar için güzel bir alternatif. Yine 60 kademe öğütme inceliği olan bu üründe farklardan biri doz ayar süresinin 1 snler ile ilerletilebilmesi. 820’de bu 0.2sn aralıkla yapılabiliyordu.

Bir diğer fark ise dış kaplama 820’de paslanmaz çelik iken SCG600’de plastik. Ama kaliteli bir plastik olduğunu da söylemem gerek. Bu öğütücüde demleme tipine göre kullanacağınız inceliği sizin bilmeniz ve keşfetmeniz gerekiyor, BCG820’de bu dijital ekranda yer alıyordu. Kaliteli bir öğütücünüz olsun istiyor ve maliyetten de tasarruf etmek istiyorsanız bu öğütücüyü değerlendirebilirsiniz.


Delonghi KG521 Profesyonel Konik Değirmenli Kahve Öğütücüsü

Delonghi KG521 Profesyonel Konik Dişli Kahve Öğütücü

Büyük umutlarla piyasaya sürülen ama sonrasında kullanıcıların kullandıkça defectler bulduğu bir ürün Delonghi KG521. Piyasaya çıktığı dönemde Breville BCG400’e (SCG600’ün bir önceki modeli) fiyatı ve kullanımıyla alternatif olacağı düşünülen ve Delonghi severlere hitap etmesi beklenen bu ürün maalesef zamanla sıkıntıların kurbanı oldu.

Bunların en başında da öğütme inceliğindeki tutarsızlık geliyor. Espresso için olan öğütmede bile şikayetler alırken daha kalın öğütmelerde bu tutarsızlık gözle görünür hal alıyor. Öğütmede alt hazne kullanıldığında kahvenin dışarı kaçması gibi problemler raporlanması ise üretim kalitesindeki tutarlılık konusunda da şüphe uyandırıyor. Bütün bunların üstüne geçtiğimiz sene pazarlama strateji hatası nedeniyle 500TL gibi fiyatlara alınabilen bir ürün olması ise şu anki 1750 liralık fiyatı açıklanamaz yapıyor.


Yarı Profesyonel & Profesyonel Öğütücüler


Hario V60 Elektrikli Kahve Değirmeni

Hario V60 Elektrikli Kahve Değirmeni

Hario V60 Elektrikli Kahve Değirmeni için Hario’nun Kahve sektörünün her alanında yer alma çabasının bir ürünü diyebilirim. Eğer kahvenizi Hario ürünleri ile hazırlıyorsanız veya küçük bir işletmeniz varsa ve v60 demleme yapıyorsanız şüphesiz görsel olarak çok yakışacak bir ürün. Ürünün zaten ana mantığı v60 demleme ekipmanına doğrudan kahve almanızı sağlamak için dizayn edilmiş. 40 kademe kadar incelik ayarı bulunuyor ve ayarlama yine hoper ile yapılıyor. Ayar skalası üzerinde v60 ile kullanılabilecek incelikler özellikle işaretlenmiş. Konik paslanmaz çelik dişliler kullanan ürün diğer Hario ürünlerinde olduğu gibi işlevi ile fiyatının altında kalsa da dizayn ve marka değeri ile bu fiyatlar kabul edilebilir hale geliyor.


Euroka Mignon Perfetto Kahve Öğütücü

Euroka Mignon Perfetto Kahve Öğütücü

Euroka Mignon flatburr yani düz dişli mekanizması kullanıyor. Oldukça sade ve compact bir dizaynı var. Öğütülmüş kahvenin incelik tutarlılığı ise oldukça tatminkar. Bu kompakt yapıda stepless diye adlandırılan kademesiz incelik ayarına sahip olması ciddi bir artı. Bu sayede Türk kahvesi inceliğine oldukça yakın kahve elde etmenizi sağlıyor. Üstelik dijital gösterge paneli küçük ve şık.

Tek dez avantajı ise fiyatı denebilir. Bu segmentteki benzer rakipleri ile arasındaki fiyat farkı oldukça fazla ama çıktı kalitesi kompakt yapı ve işçilik fiyatını hak eder bir noktaya getiriyor. Tabi bizde döviz bir çırpıda fırladığı ve pek nadide vergi baremlerimiz olduğu için bize fiyatı oldukça yüksek gelen makinenin fiyatı aslında 400€+KDV civarı.


Gaggia MDF 89 Kahve Öğütücü

Gaggia MDF 89 Kahve Öğütücü

Gaggia MDF 89, 50 mm flat burr dendiğimiz profesyonel makinelerdeki düz öğütme dişlilerini kullanıyor. Ev tipi değirmenlerde bu çap genelde 38-42 mm arasında oluyor. Profesyonel makinelerde ise 68 mm çaplı dişli kullanılıyor. 50 mm bu çerçeveden baktığınızda oldukça göz dolduran bir özellik.

Öte yandan bu büyüklükte bir dişli için ciddi güçlü ve ilk hareketi verebilmek için de torku yüksek bir motora ihtiyaç var. Bu güçteki bir motora yüksek tork verdiğinzide ise ısınma problemleri ortaya çıkacağı için motor devri ile dişli devri arasında bir redüksüyon sistemi kullanmak gerekiyor. Bu makinede 1/5 gibi bir oranla motor devri redükte edilmiş. Yani motor her beş tur döndüğünde dişli bir tur dönüyor böylece makine başlangıç hareketini sağlamak için yeterli torku elde ederken ısınma problemi de yaşanmıyor.

Gaggia ürünleri son dönemde Türkiye piyasasına girdi ve oldukça tatminkar ürünler. Zaman Zaman espresso makineleri ile birlikte paket halinde satışı olan bu ürün her iki makineye de ihtiyacınız varsa gayet avantajlı bir seçenek oluyor.

Makine aynı zamanda bir doser barındırıyor. Genelde profesyonel işletmelerce tercih edilen bu özellikle makine ile öğüttüğünüz kahve bir haznede toplanıyor ve buradan bir kol aracılığı ile portafiltreye aktarılıyor. Kolu her çekişte belirli miktarda kahve almanızı sağlayan bu yöntem coffee shoplarda sürekli öğütme yapmak yerine saat başı öğütme yapıp her seferinde gramaj ayarı yapmadan kahveyi daha hızlı kullanmanızı sağlıyor.

Portafiltre yuvası 58 mm olan profesyonel makine portafiltreleri ile uyumlu. Bu portafiltreyi Gaggia Classic espresso makinesinde kullandığı için iki ürün bir arada alırsanız oldukça uyumlu bir çift haline gelir. Ancak evde küçük portafiltreli bir espresso makineniz varsa malesef portafiltre yuvasına bu oturmayacaktır. Oturmasa da bu kahve almanıza engel değil elbette ama etrafa sıçrama, portafiltreyi destekleyememe gibi problemler oluşabilir.

Öğütme inceliği ve tutarlılığı oldukça başarılı olan bu ürün fiyatıyla da öne çıkıyor. Eğer yarı profesyonel bir öğütücü arıyorsanız özellikle incelemenizi tavsiye edebileceğim bir ürün.


Lelit Fred PL043MMI Konik Dişli Kahve Öğütücü

Lelit Fred PL043MMI Konik Dişli Kahve Öğütücü

Lelit Fred PL043MMI Fiyatına göre oldukça iyi performans gösteren öğütücülerden biri. 38 mm konik dişli kullanan öğütücünün dizaynı biraz vintage havasında. Dışarıdan çok net görünen vidalar incelik ayarı için kullanılan sonsuz dişli mekanizması paslanmaz çelik tasarım vs. adeta gel de sök beni diyor:).

Ürünün en öne çıkan özelliği bence sonsuz dişli mekanizması kullandığı incelik ayarı bölümü. Bir çok makinenin incelik ayar bölümü kademeli ayara sahiptir, siz ayarlarken tık tık diye bir ses çıkar ve getirdiğiniz rakama göre öğütme yapar. Yani ya 2 ya 3 öğütürsünüz ama 2 ile 3 arasında bir ayar yapma şansınız yoktur. Müzisyen dostlarım varsa bunu perdeli ve perdesiz enstrüman farkı gibi düşünebilirsiniz ;)

Üründe bir minimum incelik ayarı yok, bir koruma konulmamış. Dolayısıyla burada çok dikkatli olmanız gerek. Dişlileri gereğinden daha fazla birbirine yaklaştırırsanız dişliler zarar görecektir. Kaldı ki bu kullanıcılardan biri tarafından denenmiş ve maalesef dişlileri değiştirmek durumunda kalmış.

Öte yanda dikkatli olmak kaydıyla bu cihazda Türk kahvesi inceliğine yakın bir öğütme de almanız mümkün. Makinenin bence dizayn eksikliklerinden biri portafiltre tutucunun çok aşağıda olması. Bu da öğütülen kahvenin etrafa sıçramasına neden oluyor, özellikle dar çaplı bir portafiltre sahibiyseniz bu durum canınızı sıkabilir. Özetle bu ürün Breville deki gibi seksi özellikler barındırmıyor ve sadece öğütme yapıyor ve gayet de tutarlı ve ince ayar yapılabilir bir öğütme performansı sunuyor.

Fiyatına göre oldukça da iyi iş çıkaran ürün ancak kahve merakı yeni başlayan kişilere pek hitap ettiğini söyleyemem. Biraz ileri düzey bir kullanıcıysanız bu fiyata sizi çok tatmin edecek bir ürün diyebilirim.


Cunill Tranquilo 2 Kahve Öğütücü

Cunill Tranquilo 2 Kahve Öğütücü

Cunill Tranquilo 2 Doser’a sahip değirmenlerden biri, yukarıda da belirttiğim gibi doser’lı ürünler eğer günde bir iki fincan/kupa kahve içiyorsanız pek de ev tipi değil. Biraz daha profesyonellere ve sık kullanıma yönelik bir ürün. Ürününün kendi yüksek ama malzeme kalitesi çok yüksek değil zira bu nedenle de oldukça hafif. Kullanıcı yorumlarına baktığımda ise özellikle doser ve hoper kalitesinden yana çok fazla dertlenme görüyorum. Hatta bir çoğu sırf bu nedenlerle bu parçaları modifiye etme yoluna girmiş. Öğütme inceliği kademeli ve kademeler de göreceli geniş olduğu için istenilen ayarı elde edememek gibi serzenişleri de kullanıcılardan duymak mümkün.


Cunill Dijital Kahve Değirmeni Tranquilo Tron

Cunill Tranquilo Tron Dijital Kahve Değirmeni

Cunill Tranquilo Tron, Tranquilo 2 modeline göre ciddi çağ atlamış bir ürün diyebilirim. Doser yok dijital kontrol paneli ve 60 mm konik çelik öğütme dişlisine sahip. Ancak bu kademeden sonrası bence ev için oldukça fazla. Zira incelik ve kalınlık ayarını yaparken bir mandal mekanizmasına basılı tutarak yapmanız gerekiyor ki bu da sanki bir kere ayarla ve sık sık kalınlık değiştirme der gibi. Dijital panelde doz ve süre ayarı yapıp sürekli aynı miktarda kahve almayı sağlayabiliyorsunuz. Bir işletmeniz varsa espresso değirmeni olarak kullanabilirsiniz ama evde kullanım için hem çok yer kaplayan hem de pratik olmayan bir ürün.

Yazının başında da belirttiğim gibi bu yazı sizlerin paylaşımlarıyla da büyüyecek, lütfen sorularınızı çekinmeden yorum bölümünde iletin.

Kahve Makinesi İnceleme Yazıları

Kahvesiz sabah uyku gibidir

Kahve Öğütücü / Kahve Değirmeni İnceleme ve Tavsiyeler” yazısında 224 düşünce

 1. ercan diyor ki:

  selamlar öncellikle emeğinize sağlık güzel bir liste hazırlamışsınız detaylı.
  Ben de şu sıralar seçim aşamasındayım çok faydalı bilgiler edindim sayenizde. Hem sizin listelerinizden hem de kendi araştırmalarımdan seçeneklerimi 2 ye indirdim ve bir de sizin fikrinizi sormak istedim yardımcı olabilirseniz.

  Ev kullanımı için istiyorum. Chemex ve Syphon demleme çeşitlerini kullanıyorum bunlar için öğüteceğim. Max çıkmak istediğim tutar 3000 TL civarı. Baratza nın pour over lar için daha etkili olduğunu okudum Ereka’ya göre.
  Türkiye içinde Virtuoso + ürünü satan bir yer bulamadım, belki biraz daha bekleyebilirim. bu üründe merak ettiğim bir husus ta priz konusu umarım bizim kullandığımız prizlere uyumlu geliyordur yurtdışından alacak olsam da?

  Baratza Virtuoso +

  Eureka Mignon

  • Omer Demir diyor ki:

   Ercan Bey Merhaba,
   Beklediğinizden farklı bir yanıt olacak:)
   Bir çok yazımda önemli olan ihtiyacınıza uygun ürün almak diyorum hep. Syphon Chemex vb demlemeler için çok yüksek seviye bir öğütücüye ihtiyacınız olmaz. Öğütücünün kendini asıl gösterdiği nokta espresso için olan öğütmedir. Öğütme inceliklerinin kademesiz ayarlanması kademeli olsa bile aralarının çok yakın olması espresso shot’ı için olmazsa olmaz optimum inceliği bulmanıza yardım eder. Ancak daha kalın öğütmelerde parçacık eşitlikleri aynı olsun, basamak aralıkları dar olsun ve öğütürken kahveyi ısıtmasın kriterleri yeterlidir.

   İleride espresso makinesi alırım ve o da güzel bir makine olur derseniz o zaman konu değişir.

   Elektrik konusuna gelince Amerika’dan alırsanız 110 Volt uyumlu bir cihaz ise invertör kullanmadan çalıştıramazsınız cihaz yanar.
   Almanya ve Avrupa’nın genelinde problem yaşamazsınız
   İngiltere’den alırsanız bir uç adaptörü yeterli olur.
   Sevgiler

 2. ercan diyor ki:

  çok teşekkürler geri dönüşünüz için. sitenizle bu yazı sayesinde tanıştım, güzel içerikler mevcut, umarım ilerleyen dönemde de tecrübelerinizi paylaaşmaya devam edersiniz. Tekrar teşekkürler

 3. Berat diyor ki:

  Merhabalar.
  Yazınızı başından sonuna kadar okudum. Fakat işletme sahibi olarak Türk kahvesine yakın incelikte öğütme yapabilecek bir ürün almak istiyorum. Konu ile ilgili sizden ve tecrübelerinden faydalanmak istiyorum. Ürün için bütçem 2 bin TL civarı +- diyebiliriz. Aynı zamanda portatif sanayi tipi olmayan kahve kavurma makinesi de almak istiyorum bana tavsiye ve öneride bulunabilir misiniz lütfen?
  İyi günler dilerim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Berat Bey Merhaba,
   Türk kahvesi için profeyonel öğütücülere yönelmelisiniz özellikle bunu bir işletmede kullanacaksanız taş değirmenler sizin ihtiyacınız olan öğütücüdür.
   Ama bunun için bütçeniz maalesef çok düşük
   Sevgiler

 4. Hilal diyor ki:

  Merhaba,

  Breville Barista Mini model espresso makinem var. Bir de öğütücü almak istiyorum. Breville bcg820 ile Eureka Mignon arasında kaldım. Breville’i Amazon üzerinden alırsam 500₺ gibi bir kârım oluyor ancak garanti kısmı beni düşündürüyor. Garanti nasıl geçerli hale geliyor ve bozulma gibi bir durumda problem hangi hızda çözülebiliyor?
  Eureka Mignon’un ise casa modelinde yılbaşından önce indirim vardı ama şu an bu fırsatı kaçırdım. Fiyat da 6500 gibi bir şey oldu sanırım.
  Sonuç olarak; çoğunlukla espresso ve nadiren de Türk kahvesi çekmek için hangi makine uygun olur?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Hilal Hanım Merhaba,
   Yurtdışından aldığınız ürünün garantisi maalesef TR’de geçerli olmaz. Ancak bazı markalar global Warranty adı altında ürünlerine belirlenmiş ülkelerde başka ülkeden alınmış olsa bile destek sağlıyorlar. Bunun için iki markanın da Türkiye distribütörlerine danışabilirsiniz.

   Türk kahvesi öğütme işi için maalesef bu öğütücüler %100 yeterli olmuyor. Malumunuz Türk kahvesinin özelliği pudra kıvamında öğütülmesidir ki bu da ancak taş değirmenlerle mümkün ve onların da maalesef ev tipi bir ürünü yok.
   Ancak Eureka Mpgnıonu bu n-konuda test etmediğim için bir yorum veremem fakat Breville’in iç dişlisini 3. kademeye getirip öğütücü ayarını 1. seviyeye getirdiğinizde Türk kahvesine çok yakın bir incelik elde edebiliyorsunuz. İç dişliyi 1. seviyeye de getirip daha da inceltebilirsiniz ancak bu makinede hem dişlilere zarar verebilir hem de aşırı ısınma nedeniyle makinenin cutoff’a girmesine neden olabiliyor. (Bi 15 dk soğuduktan sonra tekrar kullanabiliyorsunuz)
   Espresso içinse iki makinede gayet uygun sonuçlar veriri
   Sevgiler

 5. Cihan diyor ki:

  Ömer Bey merhaba sitenizi kahve değirmeni araştırırken gördüm ve baya beğendim bilgiler için teşekkür ederim. Bialetti 3 cup moka express modeli kullanıyorum kahvenin üst hazneye gelmesinde sorun yok fakat su haznesinde az miktar su kalıyor normal midir bir de kahve çekilirken mokapot için çekilsin demiştim kahveyi içtikten sonra kahve filtresinde başta koyduğum silme şeklinde kahve ıslanmış posa gibi duruyor kahveyi içtikten sonra çöpe döküyorum bu normal midir yoksa filtrede kahve kalmaması mı gerekiyor

  Diğer sorum da öğütücü ve espresso makinesi ile elimde tchibonun kollu değirmeni var fakat otomatik bıçaklı olmayan bir şey almak istiyorum. Türk kahvesi için olanlar üst seviye ve çok pahalı o yüzden yine manuel olanı kullanacağım fakat espresso filtre kahve mokapot ve diğer demleme çeşitleri için kaliteli bir model lazım yazdıklarınızdan uygun olarak sage bcg 820 modeli olabilir gibi geldi fakat espresso makinesi alma konusunda karar veremediğim için bu kadarına gerek var mı bilemedim tchibonun kendi değirmeni veya krups vs gibi aynı fiyat bandında makineler iş görür mü espresso makinesi veya diğer kahveler için kullanımı yeterlimi dir.

  Son olarak da espresso makinesi tercihi. Yazdıklarınızdan yanlış anlamadıysam manuel veya yarı otomatik makineler daha mantıklı gibi bir de tam otomatikler var bütçe olarak bir fiyat belirlemedim ama 10 bin civarı ne önerirsiniz fiyatlara baktıkça üst seviyeler 20 binlere çıkıyor ama fazla olur bir de Siemens philips gibi markaların bütün kahveleri yapan tam otomatik modelleri için neler düşünüyor sunuz alınabilir mi sizce bunların tam espresso tadı vermeyeceğini sanıyorum ama bütçe konusu alternatif olabilir mi diye sordurtuyor

  Bir de önerim olacak belki sitenizde vardır ben görememiş olabilirim kahve terimleri sözlüğü gibi bir şey yapabilirseniz bizler için faydalı olabilir açıkçası portafiltrenin kaşık anlamına geldiğini yeni öğrenebildim 😀 iyi çalışmalar dilerim

 6. Belce Karaman diyor ki:

  Merhaba,
  amerikadan aldığım delonghi stilosa espresso makinem var bir öğütücü almak istiyorum. hario skerton el değirmeni mi almalıyım sizce yoksa delonghi K79 veya K89 mu? bütçem bunlara yetiyor şuan için. espresso ayarında öğütme için hangisini daha çok önerirsiniz? şimdiden teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba, konu espresso olunca lezzet için öğütücüde giriş seviyesi ekipmanlardan uzak durulmasını tavsiye ediyorum hep. Sizde giriş seviyesi bir makine var,giriş seviyesi bir öğütücü işinizi görür ancak özelleştirme dediğimiz incelik ayarı ile oynayarak akış hızını kontrol etmek ve istediğiniz lezzeti yakalamak çok mümkün olmayabilir. El değirmeninde bu biraz daha mümkün olsa da öğütme inceldikçe harcadığınız efor artar ve espresso’ya el değirmeni ile başlayan kişilerin en büyük problemi zaman içinde sırf öğütmeye üşendikleri için espresso keyiflerini ertelemeleri. Zira zaman da alan bir işlem.
   Giriş seviyesi bir otomatik öğütücüde yukarıda belirttiklerimin yanı sıra ileride makinenizi yükseltirseniz öğütücünüzü de yükseltmeniz gerekecek zira orta üstü bir espresso makinesi ile giriş seviyesi bir değirmen maalesef iyi sonuç vermez. O nedenle almışken bir kere alın ve biraz çıtanızı yükseltin diyebilirim.
   Sevgiler

   • Belce Karaman diyor ki:

    Merhaba tam da dediginiz gibi oldu ve hario el degirmeni alip uzun sure kullanamadim ve citayi yukselterek SAGE BCG820 ogutucu aldim. hem sure hem incelik ayari icin espressoda kac yapmami onerirsiniz? 51mm capta espresso filtrem. Tesekkur ederim

    • Omer Demir diyor ki:

     Belce Hanım Merhaba,
     Öncelikle öğütücünüz hayırlı olsun, ev için ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayacak bir üründe karar kılmışsınız. Sahip olduğunuz öğütücünün bir de iç kısmında dişli ayarı yer alıyor. Bu default olarak 6 ayarıyla geliyor. Ki bu ayarda hem frenchpress hem de espresso aralıklarını alabiliyorsunuz. Türk kahvesi inceliğine yakın bir inceliğe inmek isterseniz iç dişli ayarını 3 ya da 2’ye indirmeniz gerekir mutlaka.
     Sorunuza gelince iç dişli 6’da iken benim kullandığım ayarlar şöyle
     FrenchPress 60
     Filtre Kahve Makinesi 50
     Pour Over 42
     Moka Pot ve Aero Press 18
     *Espresso Basınçlı Sepet 8-9
     Espresso Basınçsız Sepet 4

     * Sizin ürününüz için 8-9 yüksek ihtimalle iş görecektir. Akış çok hızlı olursa biraz daha incelterek akış çok yavaş olursa kalınlaştırarak ilerleyebilirsiniz.

     Sevgiler

 7. Haluk Akışık diyor ki:

  Ömer bey merhaba,
  Delonghi Dedica EC 685.M espresso makinem için öğütücü ihtiyacım var. Delonghi KG 521.M ile Baratza Encore arasında kararsız kaldım.
  Şu ya da bu ürünü alın diye bir tavsiye vermediğinizi biliyorum ancak gönlüm Baratza Encore den yana olsa da KG 521 in (EC 685 gibi delonghi ürünü olması nedeniyle) espresso için daha iyi öğütme yaptığı yorumlarını okudum, sizin görüşünüzü merak ediyorum, yanıtlarsanız çok sevinirim
  Teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Haluk Bey Selamlar,
   Öğütücüleri değerlendirirken kullanılan Consistency (Türkçesi tutarlılık) diye bir kriter var. Her öğütmede aynı ayarda aynı büyüklükte kahve parçacıklarını çıktı olarak verebilmesi temeline dayalı bir ölçüm bu.
   Bu konuda Baratza encore’un bir kaç adım önde olduğunu söyleyebilirim. İnsan bazen gönlünün sesini dinlemeli:)
   Sevgiler

 8. Haluk Akışık diyor ki:

  Yanıtınız için çok teşekkür ederim Ömer bey. Gönlümün sesi değişti ve sizin yorumlarınızı da tekrar dikkatle okuyarak Sage Bcg 820 seçtim, umarım doğru bir seçim yapmışımdır.

 9. Haluk Akışık diyor ki:

  Merhaba Ömer bey,
  İyi dilekleriniz ve nezaketiniz için tekrar teşekkür ediyorum, kahve konusunda çok yararlı bilgiler veriyorsunuz, iyi ki varsınız.
  Sevgiler,

 10. Tuğçe diyor ki:

  Merhabalar ben melitta molino öğütücü almayı düşünüyorum, Elektrolüx espresso makinem var başlangıç seviyesi olan model. Bütçemin çok yüksek olmadığını söylemeliyim espresso ve filtre kahve için öğütün yapacağım. Nasıl bi karar sizce yoksa para mı biriktirmeli

  • Omer Demir diyor ki:

   Tuğçe Hanım Merhabalar,
   Bu ve benzeri düşük segment öğütücülerin Espresso öğütmek için doğru bir seçim olmadığını düşünüyorum. Espresso makineniz giriş seviyesi ve basınçlı bir portafiltre kullanıyor. O nedenle aldığınızda espresso yapar mısınız yaparsınız ama gerçekten bir espresso lezzeti alır mısınız işte ona bir şey diyemem. Elbette ben bununla espresso da yapıyorum diyenler çıkacaktır ama espresso da çekirdeğin makinenizle uyumuna göre bir öğütme ince ayarı yapmak gerekir. Bu modellerde incelikler arası çok geniş ve bu ayarı yapmak mümkün değil, kaldı ki en ince ayarda bile espresso için sıkıntılı olduğuna dair bir çok yorum var. Filtre kahve, moka pot, aeropress, pour over frenchpress vb için sorunsuz kullanırsınız.
   Sevgiler

 11. Elif diyor ki:

  Merhaba, sizin bu yazınızı okuduktan ve soruma aldığım detaylı yanıttan sonra Breville Sage kahve değirmeni aldım, bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim. Ben filtre kahve makinem için 50’de çekiyordum. Şimdi V60’a geçtim. V60’ın öğütme boyuna 40-45 diyen var 30, 20 bile gördüm ama normal filtre kahve makinesindeki gibi 50’de çeken de gördüm. Kafam biraz karıştı. Bu konuda sizin öneriniz nedir?
  İç ayar 6 iken dış ayarı kaç önerirsiniz?

  • Omer Demir diyor ki:

   Elif Hanım Merhaba,
   Öğütücünüz hayırlı olsun güzel günlerde kullanın. Öğütme inceliği aslında kullandığınız çekirdek, makineniz ve sizin damak tadınızla çok bağlantılı. Şu yazıma En Lezzetli Kahve Demleme Nasıl Yapılır?bir göz atmanızı öneririm orada bunlara dair ip uçları bulacaksınız.
   Ben de evde aynı öğütücüyü kullanıyorum ve iç ayarı french press için de öğütebilmek amacıyla 6 da tutuyorum. Benim tanımadığım bir çekirdekte ilk başladığım default ayarlarım şu şekilde.
   FrenchPress 60
   Filtre Kahve Makinesi 50
   Pour Over 42
   Moka Pot ve Aero Press 18
   Espresso Basınçlı Sepet 8-9
   Espresso Basınçsız Sepet 4
   Sevgiler

 12. Aydın Şölen diyor ki:

  Merhaba Ömer bey. Web siteniz çok güzel, emeğinize sağlık
  Benim danışmak istediğim iki konu var. Günlük kahve tüketimimde filtre kahve ve zaman zaman mokapot da olmasına rağmen iyi espresso kahvenin keyfini hiç bir şeye değişmem. Espresso bazlı sütlü kahveleri pek tüketmiyorum, ancak çocuklar isterse ara sıra ama sade kahve ve espresso önceliğim. Elimde bıçaklı bir kahve öğütücü var ama mutlaka iyi bir öğütücü almak istiyorum. Birinci sorum öğütücü ile ilgili. Breville SCG600 sizin de önerdiğiniz makinalardan ve almayı da düşünüyorum. Ancak Tchibo sitesinde yeni bir kahve öğütücü satışa sunmuş. Eski makinalarından farklı. Hem kademeli incelik ayarı hem de tartı özelliği mevcut ve gram yada süre olarak da istediğiniz kahve miktarını ayarlayabildiğini söylüyor. Fiyatı da oldukça cazip. Eğer bir fırsatınız olur da inceleyebilirseniz görüşlerinizi beklerim. İkinci sorum da elimde Krups xp3208 opio epresso makinası var. 54mmlik portafiltreye sahip. Halen köpüğü bol espresso yapıyor olsam da klasik epresso kreması gibi ipeksi değil. İyi bir öğütücü alırsam bu makina ile iyi espresso yapabilir miyim? Yada gene takipte olduğum Breville BES810 sahip olduğum Krups’tan daha ileri midir, değiştirmeye değer mi? Yoksa bir süre daha elimdekini kullanıp ileride daha üst seviye bir makina mı almalıyım? Teşekkür ediyorum

  • Omer Demir diyor ki:

   Aydın Bey Merhaba,
   İkinci soru ile başlayayım o daha kolay, breville ürünleri kaliteli ve güzel ürünler ancak bir çoğu da maalesef 54 mm portafiltre kullanıyor. Dolayısıyla elinizdeki makine ile aynı boyutlara sahip. Devir ekonomi devri bu nedenle eğer bir upgrade düşünüyorsanız burada öncelikli 58mm portafiltreli ürünlere odaklanmanızı tavsiye edebilirim. O topa şu an giremem derseniz makinenize uygun bir bottomless portafiltre ve basınçsız sepet ikilisi bir süre daha bu masraf kapısını keyifli bir şekilde ertelemenizi sağlayabilir :)
   Tchibo kendi üretimlerinde oldukça titiz davranan bir marka. Üretimi elbette Çin’de yaptırıyor ama ciddi kalite kontrolleri ve yaptırımları var. Ancak tamir gerekli olduğu durumlarda tchibo müşteri odaklı bir marka olsa da süreç biraz uzayabiliyor. Onun dışında fiyat performans tarafına odaklandığını da bilmek gerek bu nedenle dış yüzey ve malzeme kalitesinden çok fazla şey beklememk gerek. Zaman içinde bu biraz rahatsız edici olabiliyor. Bu öğütücüyü birebir denemedim. Ama size tavsiyem tchibo müşteri hizmetleri ile konuşup deneyebileceğiniz bir mağzada kendiniz görün. Öğütme performansında iki konu çok kıymetli 1- gerektiğinde espresso inceliğinin de altına inebilmesi. Bazı çekirdekler, ve basınçsız sepetler bunu gerektirebiliyor 2-Öğütme parça tutarlılığı bunları gözlemleyerek karar verebilirsiniz.
   Bu arada ürün yerleştirme de yapayım :)) Espresso tutkunuz güçlüyse bizim hazırladığımız Splash Espresso Blend’e de bir şans vermenizi tavsiye ederim. Oldukça güzel dönüşler alıyoruz.. https://mokapota.com/shop/kahveler/blend-kahve/splash-espresso-blend
   Sevgiler

   • Aydın Şölen diyor ki:

    Ömer bey hızlı ve samimi yorumunuz için teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi dikkate alacağım. İyi bir öğütücü alır almaz tavsiye ettiğiniz kahveyi de mutlaka deneyimleyeceğim. Sağlıcakla kalın

 13. Merve diyor ki:

  Ömer bey merhabalar, delonghi ecp 35.31 cihazım var iki yıldır şimdiye kadar öğütülmüş kahve alıyordum. ancak kahveyi kendim öğüterek daha lezzetli kahve içmek istiyorum. Bosch Hausgeräte TSM6A013B Kahve Öğütücü Fiyat olarak makul geldi önerir misiniz? Yada 1000 tl bandında Farklı bir öneriniz olur mu?

  • Omer Demir diyor ki:

   Merve Hanım Selamlar,
   Üzülerek söylemeliyim ki bu ürün bir kahve öğütücü değil rondo, bıçaklı bir model bu. Yazının girişinde bu ürünler için methiyelerimi(!) görebilirsiniz… Bununla fındık fıstık öğütürsünüz hadi zorda kalınca filtre kahve için geçici çözüm belki olur ama bir espresso makinesi için öğütücü olmaz zaten kahve öğütücü demek de doğru değil.
   Doğrudan bir ürün önerisi vermiyorum ama espresso için öğütme yapacaksanız biçaklı olmayan herhangi bir öğütücü de işinizi görmez, aslında sizin makineniz giriş seviyesi olduğu için düşük segmentteki bir öğütücü başta iş görüyormuş gibi gelebilir size ama 3-5 ay sonra hata yapmışım diye geçirirsiniz içinizden. Orta ve üstü ürünlere bakmanızda fayda var.
   Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir