Kahve öğütücü / kahve değirmeni seçmek oldukça zor işlerden biri dediğimde kahve işine merak salmayan kişiler tuhaf tuhaf bakıyor yüzüme. Öyle ya alt tarafı bir öğütücü işte (!), babaannem de vardı elinde gır gır gır öğütürdü Türk Kahvesini. Binlerce lira mı verilirmiş canım diye düşünür insanların çoğu.

Kısmen de haklılar. Bir ürüne fiyat biçebilmeniz için o ürünün bunu hak edip etmediğinden emin olmanız gerekir. Bundan emin olmak için de ürünler hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olmanız gerekir. Ve en önemlisi o ürüne karşı bir ihtiyacın olması gerekir. Bu ihtiyacın önem derecesi ise sizin kahve merakınız ve yaratıcılığınızla ilgili.

Eğer başka tipte bir makine almak için araştırma yaparken bu sayfaya ulaştıysanız aşağıdaki yazılarım belki size yardımcı olabilirKahve Öğütücü ve Değirmen Seçimi

Eğer kahve merakınız yeni oluştuysa veya daha sonra devam edip etmeyeceğinizden emin değilseniz (ki devam etmeyene hiç rastlamadım), ya da bütçeniz oldukça sınırlıysa düşük rakamlı fiyatının ederi ürünlerden başlamanızı tavsiye ederim. Zaman içinde tecrübeniz ve bilginiz arttıkça makinenizden vazgeçmeniz daha kolay olur, yenisini daha bilinçli şekilde alırsınız.

Son bir iki yıl içinde yaşadığımız kur dalgalanmaları bir çok ürünün TL fiyatını da dalgalandırdı. Erken stok ürünler fiyatlar arttığında çok ucuza bulunabilirken, kurun yüksek olduğu dönemde getirilen ürünler ise ederinin üstüne çıktı.

- MOKAPOTA ÖNERİYOR -

Bu dalgalanmalar devam ettiği sürece fiyatının ederi mi değil mi değerlendirmesi zaman içinde anlamını da yitiriyor. Yazının faydasının sürekli olabilmesi için fiyattan önce ürünün özellikleri, kalitesi ve yorumlarına öncelik vereceğim.

Türk kahvesi öğütmek istiyorsanız size fayda maliyet açısında el tipi değirmenler tavsiye ederim. Zira ev tipi elektrikli değirmenler maalesef Türk Kahvesi için gereken pudra kıvamı dediğimiz inceliğe inemiyor. Profesyonel öğütücülerde ise taşlı modeller ancak bu seviyelere inebiliyor ki onlar da hem evde kullanım için uygun değil hem de fiyatları oldukça yüksek.

Türk Kahvesi değirmenlerini dışarıda bırakırsak piyasadaki öğütücülere baktığımızda, 3 Temel grupta sınıflandırabiliriz.

Yazıyı okurken yazarın sizin için hazırladığı playlist’i dinleyebilirsiniz

Kahve Öğütücü Çeşitleri

 • El tipi kahve öğütücüleri,
 • Giriş seviyesi elektrikli kahve öğütücüleri,
 • Yarı profesyonel/ profesyonel kahve öğütücüleri.

Bu yazıda piyasada en çok karşınıza çıkabilecek ve Türkiye’de olmayan ama ihtiyacınız daha düşük maliyete karşılamanızı sağlayacak yurt dışında satılan ürünleri incelemeye gayret edeceğim.

Herhangi bir öğütücü ile ilgili sormak istedikleriniz olursa hep olduğu gibi yorum bölümünde bu sorularınızı iletirseniz en hızlı şekilde yanıtlamaya gayret ederim. Katkılarınız, sizin gibi arayışta olan kişiler için de oldukça önemli.

Öğütücülere geçmeden bilmeniz gerekli olan bir iki kavramdan bahsedeyim.

Kahve Öğütücü Dişli Tipleri

Piyasada kahve öğütücüsü olarak adlandırılan ürünler üç tipte parçalayıcı barındırıyor.

 1. Bıçaklı
 2. Konik Dişli (Conical Burr)
 3. Düz Dişli (Flat Burr)

Bu yazıda bıçaklı (rondo mantığı ile çalışan) bir öğütücü bulamayacaksınız zaten bu tip öğütücülere kahve öğütücüsü denmesi de yanlış. Ne kalınlık ayarı yapabilirsiniz ne de öğütülen parçalar tutarlı büyüklükte olur. Bu nedenle en başta ucuz diye bu ürünlere yönelip paranızı çöpe atmayın lütfen.

Kahve Öğütücüsünde Konik ve Düz Dişli Farkı

Konik dişlide kahve yerçekiminden faydalanılarak dişliler arasına sıkıştırılır ve iç ve dış dişli yükseklik ayarıyla birbirine yakınlaştırılıp incelik ayarı sağlanır. Düz dişlide ise ise merkez kaç kuvveti etkisi ile çekirdekler alt ve üst diş arasına itilir ve bu iki dişli birbirine yaklaştırılıp uzaklaştırılarak incelik ayarı sağlanır.

Flat Burr vs Conical Burr Konik Dişli Düz Dişli

Hangisi tercih edilmeli derseniz açıkçası bunun net bir cevabı yok. Ev tipi makinelerde de endüstriyel makinelerde de iki tip dişli de kullanılıyor. Kahve geek’lerine bakarsanız çılgınca ikisini de savunan kişiler görebilirsiniz.

Bunların yanı sıra dişli ile çekirdek uyumunun önemli olduğunu söyleyenler de var ancak bunların hiçbirinin ispatlanmış bir etkisi yok. Ama bir çoğunun ortak noktası düz dişlinin kahvedeki odunsu, fındıksı (kuruyemiş) tatlarını ortaya çıkardığı yönünde. Bu nedenle Afrika kahveleri düz dişlide öğütülmeli diyenler bile mevcut.

Konik dişli sisteminin ise temizliği ve bakımı çok daha pratik. Ana göbeği elle çıkartıp fırçayla temizlemek yeterli. Düz dişlide ise genelde üst parça sabit tutulduğu için makinenin üst bölümün söküp tornavida ile sabit dişliyi çıkartıp ancak temizlik yapılabiliyor.


Manuel Kahve Öğütücüleri

Düşük maliyetle evde kahve öğütmenizi sağlayan bu tip ürünler bütçe ve zevk ile doğrudan ilgili. Öte yandan öğütme işlemini çok hızlı yapmadığınız taktirde öğütülen kahveyi de ısıtmadığı için lezzete az da olsa pozitif bir katkısı var. Alternatiflere bir bakalım


Sözen Kahve Değirmeni

Sözen vb. Otantik Kahve Değirmeni

En düşük maliyetli ve fakat güç sarf ederek evde kahve öğütebileceğiniz ve hatta Türk kahvesi dahi öğütebileceğiniz öğütme aletleri bunlar. Resimlerde gördüğünüz gibi el model ve çekmeceli versiyonları vs var ama bana her zaman süs gibi geldiler. Zira çekmeceli versiyonda kahve öğütmek meşakkatli ve öğütülen kahve haznenin içine kaçıyor ve kullanımı pek de kolay değil. El tipi olanların ise özellikle çevirme kolu ve tutma başlığı çok kısa ve olduğu için hem harcadığınız güç artıyor hem de kullanılan metal ısınınca elinizde çok da hoş olmayan bir metal kokusu bırakıyor. İncelik ayarı ise oldukça uğraştırıcı. Bu nedenle bu tip ürünleri tavsiye etmiyorum.

Çekmeceli Manuel Kahve Değirmeni

Böyle bir ürün düşünüyorsanız yeni nesil versiyonlarına bakın derim. Bunlar çok maliyetli olmamakla beraber seramik öğütme parçası ve paslanmaz çelik dış yüzeyle üretiliyor. Çevirme kolu uzun ve tutma bölümü de büyük olduğu için harcadığınız güç ciddi oranda azalıyor. Tük kahvesi dahi öğütebileceğiniz bu ürünler bir-iki kişilik kahve öğütecekseniz en düşük maliyete bu işe başlamanızı sağlayacaktır. Amerika’dan kargo dahil 20-22 dolar arası bir fiyata temin etmek mümkün.

Benim 8-9 ay önce denemek için satın aldığım ve oldukça memnun kaldığım ürünün stokları maalesef bitti ama alttaki ürün için onun aynısı ve hatta geliştirilmiş modeli diyebilirim. Kendime aldığımdan oldukça memnun kalmıştım düşük maliyetli kullanımı ve temizliği oldukça kolay bir el değirmeniydi. Bu ona ek olarak yanında kahve ölçü/aktarma kabı ve ayar mekanizmasında klik noktaları işaretli geliyor. Çevirme kulpu içinde eklenen cep ise saklamayı kolaylaştırmış. Manüel el değirmeni düşünüyorsanız mutlaka değerlendirmeleriniz arasına alın.


Arzum Okka Beangourmet Türk Kahvesi Değirmeni

Arzum Okka Beangourmet Türk Kahvesi Değirmeni

Arzumun bu ürünü daha çok Hario’yu andırıyor ancak neden plastik ve neden içi görünmeyen koyu kahve rengi bir renkte anlayabilmiş değilim. Yukarıda bahsettiğim ürünle aynı performansa ve fakat 3 katı kadar bir fiyata sahip. Hatta Hario’yu yurt dışından getirdiğinizde bu üründen daha ucuza bile gelebiliyor. Açıkçası yerli malı etiketi basıp bu kalitede bir ürüne bu kadar yüksek fiyat basılmasını anlamlandıramıyorum. Benim kişisel tercihlerim arasında olmayacak bir ürün ama markayı seviyor ve fayda maliyet kriteri sizin için çok önemli değilse deneyebilirsiniz.


Hario Skerton Seramik Kahve Değirmeni & Hario Smart G Kahve Öğütücüsü

Hario Skerton Seramik Kahve Değirmeni & Hario Smart G

İki değirmen de el değirmenleri arasında “yeni nesil” değirmen kavramını oluşturmuş ürünler. Gerek uzun kolçaklı olması, gerek öğütme ve incelik ayarlama kolaylığı işi oldukça kolaylaştırıyor. Malzeme kalitesi ve dayanıklılık da işin içine girdiğinde uzun soluklu güzel bir değirmen almış oluyorsunuz. Elbette her kahve öğütme öncesi kol kaslarınız biraz çalışıyor. Olsun ben üşenmem yaparım derseniz bu segmentte kalite olarak üst noktada olan ürünler olduklarını söyleyebilirim. Marka değerinin de fiyata eklendiğini göz ardı etmeyin.


Comandante C40 Nitro Blade Kahve Öğütücüsü

Comandante C40 Nitro Blade

El değirmeni serisinin Amiral gemisi bu ürün nitro blade denilen konik dişli barındırıyor. Özel alaşım bir çelikten kendine özgü bir diş yapısı ile üretilen bu ürün diğer değirmenlere kıyasla oldukça yüksek fiyatlı ancak bir o kadar uzun ömürlü, güvenilir ve kolay ayarlı.

İncelik ayarı için üstünde bir işaretleyici olmasa da en sıkı hale getirip her click 1 sayılarak öğütme büyüklüğü belirleniyor. Bu ürünü kullanan herkes aynı yöntemi kullandığı için de bu konuda bilgi ve tecrübeye erişmek oldukça kolay.

Ahşap dış dizaynı birlikte gelen biri saklama kavanozu da olan cam hazneleri ve her şeyden öte kullanım ve ayar kolaylığı ile aldığınızda kesinlikle mutsuz olmayacağınız bir el değirmeni. Üstelik şık dizayn bir paketleme ile elinize geliyor ki gerçekten aldığınız ürünün kalitesini kutusundan bile hissedebiliyorsunuz. Ama ürün fiyatı nedeniyle fiyat performansta diğer ürünlere göre elbette iyi bir noktada değil.


Giriş Seviyesi Ev Tipi Öğütücüler

Her seferinde el ile öğütmek oldukça yorucu. Kaldı ki el değirmeni alsanız da belli bir noktadan sonra otomatik değirmen almak isteyeceksiniz. Otomatik değirmen aldığınızda ise sırf elde öğütme keyfi tatmak ve Türk kahvesini evde öğütebilmek için el değirmenleri size gel gel yapacak. Evinizde her ikisi de varsa en fazla kullandığınız elektrikli versiyon olurken en keyif aldığınız ise elle öğüttüğünüz olacaktır. Kendimden biliyorum :)

Bu segmentte uzunca zaman bir iki model dışında ürün yoktu piyasada. Bu nedenle önceki yazılarımda öğütücü tavsiyesi için zorunlu bu ürünleri tavsiye ettiğimi görebilirsiniz ama şimdi hem Türkiye hemde yurt dışındaki çeşitlilik arttı ve fayda maliyette çok başarılı giriş seviyesi ürünler bulmak mümkün.


Delonghi KG79 – KG89 Kahve Öğütme Makinesi

MokaPota’yı kurduğumuz günden bu yana kahve ve yan sektörleri inanılmaz hızlı gelişti. KG79 çok uzunca bir süre okuyucularımıza asgari ihtiyacı gidermek için önerdiğim bir üründü zira Türkiye’de alternatifi hiç yoktu. Sonrasında Amazon Almanya’nın Türkiye’ye gönderim yapmaya başlaması ürün gamını biraz olsun çeşitlendirdi ve üreticilerin de ev segmentine uygun ürün üretme çabası ile ürünler çeşitlendi.

KG79 ilerleyen zamanlarda diğer öğütücülerle kıyaslandığında bazı incelemelerde oldukça iyi not alırken bazılarında espresso’da yeterli inceliğe inemediği için eleştirildi. Hatta nasıl modifiye edilir tarzı yazılar da yayınlandı. Bu tutarsız ürün durumu Delonghi’yi de rahatsız etmiş olacak ki dizayna dokunmadan sadece içeride yaptığı müdahalelerle KG89’u piyasaya sürdü. Şu an bu ürün aklınızdaysa KG89 versiyonunu almak daha mantıklı olacaktır. Ancak yurt dışından getirtilecek alternatifleri daha ucuza daha tutarlı bir öğütme sunuyor. Bunu göz ardı etmemek gerek.


Melitta Molino Kahve Değirmeni

Flat Burr kullanan oldukça basit, düşük malzeme kalitesi ve fakat alabileceğiniz en ucuz elektrikli değirmen diyebilirim. Yıllar önce buna benzer bir modeli Tchibo Türkiye’ye getirmişti bende hala o ürün var ve neredeyse 10 yıl oldu şimdilerde biraz sallanmaya başladı kendisi. Bu ürünün de fiyatına göre de oldukça pozitif kullanıcı yorumları var. Amazon Almanya’da Amazon tarafından önerilen ürünler listesine girdiği için gönül rahatlığı ile önerebiliyorum.


Wmf Stelio Kahve Öğütücü

Bu ürün gamında Amazon Almanya’dan satın aldığınız zaman ciddi bir fiyat avantajıyla sahip olabileceğiniz güzel bir ürün. WMF’in kahve ürünlerindeki kalitesi oldukça başarılı. Bu ürün özellikle kahve merakına yeni başlayan kişiler için güzel bir fırsat. Ürün Almanya’da 2018 Aralıkta Test Magazin ürün testine girmiş ve 92.4 başarı puanı elde etmiş. Dizayn olarak KG79/89’a benzer bir yapısı var konik dişli kullanıyor. Öğütme aralığı oldukça geniş ve espressodan Frenchpress’e kadar her demleme yöntemi için öğütme yapmanızı sağlıyor. Inox az yer kaplayan dizaynı oldukça şık ve ses düzeyi bu segmentteki diğer öğütücülere göre oldukça düşük diyebilirim.


Rommelsbacher EKM 300 Kahve Öğütücü

Bu ürün de zamanında Tchibo mağazalarında satılmış bir ürün ancak fiyatı oldukça yüksekti. Ev tipi espresso makineleri için yeterli düzeyde bir öğütme sağlasa da öğütme tutarlılığı biraz düşündürücü. En ince öğütme ayarında çok fazla olmasa da farklı büyüklüklerde tanelere rastlamak mümkün.

Ses seviyesi yüksek değil ve konik öğütme dişlileri kullanıyor. İncelik ayarı üst hazne çevrilerek yapılıyor, bu daha çok bazı profesyonel makinelerde gördüğümüz bir ayarlama yöntemi ama çok kullanışlı olduğunu söyleyemem. Eğer tek tip kahve yapacaksanız mantıklı olabilir ama her seferinde farklı incelikte öğütme yapacaksanız pek pratik olduğunu söyleyemem. Fiyat performans sıralamasında ise altlarda yer alan bir ürün diyebilirim.


Baratza Virtuoso

Baratza Virtuoso & Encore Kahve Öğütücü

Bu segmenti amiral gemisi diyebileceğimiz ürünler. Hem öğütme inceliği hem de tutarlılığı konusunda oldukça başarılılar. Bir çok ürüne göre espresso inceliğinde de bir adım öndeler diyebilirim bu da espressonuzu özelleştirmenizde ek bir seçenek sunuyor size. Ancak fiyatı diğer ürünlerle kıyaslandığında biraz yüksek kalıyor.

Yukarıdaki üründe de bahsettiğim kahve haznesinden (hoper) incelik ayarı yapılıyor olması bence çok kullanışlı değil. Ayrıca miktar ayarı da yapılamıyor olması bir eksiklik. Kabul edilebilir bir ses seviyesi var. Öğütmenizi espresso için yapacaksanız sizin için oldukça verimli bir ürün olabilir. Encore ve Virtuoso arasındaki malzeme kalitesi dışındaki fark ise Encore manuel açma ve kapama düğmesine sahipken Virtuoso’da bir zamanlayıcı (timer) var. Encore (0.8-1.1 gram/saniye) Virtuoso (1.5-2.4 gr/saniye)’ya göre biraz daha yavaş bir öğütücü ve Encore Vituoso ya göre çok daha ucuz.


İleri Seviye Ev Tipi Öğütücüler


Breville BCG820BSSXL / SAGE BCG820BSSUK Smart Grinder Pro

Breville in en beğendiğim öğütücüsü diyebilirim hem malzeme kalitesi hem de yurt dışından uygun fiyata temin edilebilmesi ev kullanıcıları için ideal seçimlerden biri haline getiriyor. 60 kademe incelik ve 10 kademe grinder ayarı ile Türk kahvesi inceliğine oldukça yakın seviyelere kadar inebiliyorsunuz. ince espresso seviyesinden, öğütme değilde parçalama diyebileceğimiz kalınlığa kadar incelik ayarı mevcut.

Dilerseniz portafiltreyi iterek kahveyi doğrudan portafiltreye alabileceğiniz gibi, özel saklama haznesine de öğütme yapabiliyorsunuz. Dijital gösterge paneli doz ayarı vb. ayarlamaları oldukça kolaylaştırıyor. 0.2 sn aralıka yapılan doz süre ayarı daha fazla özelleştirme seçeneği sunuyor. Paslanmaz çelik dış kaplaması olan ürünün genel olarak şık görünüşü ve malzeme kalitesi bütün Breville ürünlerinde olduğu gibi rakiplerine göre oldukça yukarıda.

Temizlemesi ve bakımı da oldukça kolay olan ürün konik dişli barındırıyor ve dişli monte/demontesi oldukça basit. BCG 820 dijital ekranı oldukça verimli kullandığı için ekranda yapacağınız öğütme inceliğinin hangi demleme tipine uygun olduğunu görebiliyorsunuz bu özellikle yeni başlayanlar için güzel bir özellik.

Edit: Bu öğütücüyü yakın zamanda satın aldım ve oldukça keyifle kullanıyorum. Amazon İngiltereden satın alma deneyimini ise şu videoda anlatmaya çalıştım. https://mokapota.com/kahve/yurt-disindan-kahve-makinesi-almak/24428

Ürünün en güzel noktalardan biri, dışarıdan 60 kademe ayar yaparken, iç dişlide 10 kademe incelik ayarı yapabiliyor olmanız. Bu ideal kalınlığı bulurken keyifli bir süreç yaşatıyor size. Öte yandan kullandığınız çekirdeğin tipi ve kavrulma derecesi de incelik ayarınıza etki eden bir konu. Bunları keşfetmek gerçekten keyif verici bir süreç.

Türk kahvesi için öğütme inceliği oldukça yakın seviyede diyebilirim. Türk kahvesi için öğütüp kahve hazırladığınızda, içim esnasında sizi rahatsız eden bir şey de olmuyor. Portafiltreye kahve alırken, öğütülmüş kahveyi etrafa saçmadan aktarabiliyor olması da oldukça taktire şayan.


Sage SCG600 / Breville BCG600 Kahve Öğütücü

BCG820 nin bir alt modeli olan bu ürün biraz daha dar özellik sunsa da digital kullanımdan hoşlanmayanlar için güzel bir alternatif. Yine 60 kademe öğütme inceliği olan bu üründe farklardan biri doz ayar süresinin 1 snler ile ilerletilebilmesi. 820’de bu 0.2sn aralıkla yapılabiliyordu.

Bir diğer fark ise dış kaplama 820’de paslanmaz çelik iken SCG600’de plastik. Ama kaliteli bir plastik olduğunu da söylemem gerek. Bu öğütücüde demleme tipine göre kullanacağınız inceliği sizin bilmeniz ve keşfetmeniz gerekiyor, BCG820’de bu dijital ekranda yer alıyordu. Kaliteli bir öğütücünüz olsun istiyor ve maliyetten de tasarruf etmek istiyorsanız bu öğütücüyü değerlendirebilirsiniz.


Delonghi KG521 Profesyonel Konik Değirmenli Kahve Öğütücüsü

Delonghi KG521 Profesyonel Konik Dişli Kahve Öğütücü

Büyük umutlarla piyasaya sürülen ama sonrasında kullanıcıların kullandıkça defectler bulduğu bir ürün KG521. Piyasaya çıktığı dönemde Breville BCG400’e (SCG600’ün bir önceki modeli) fiyatı ve kullanımıyla alternatif olacağı düşünülen ve Delonghi severlere hitap etmesi beklenen bu ürün maalesef zamanla sıkıntıların kurbanı oldu.

Bunların en başında da öğütme inceliğindeki tutarsızlık geliyor. Espresso için olan öğütmede bile şikayetler alırken daha kalın öğütmelerde bu tutarsızlık gözle görünür hal alıyor. Öğütmede alt hazne kullanıldığında kahvenin dışarı kaçması gibi problemler raporlanması ise üretim kalitesindeki tutarlılık konusunda da şüphe uyandırıyor. Bütün bunların üstüne geçtiğimiz sene pazarlama strateji hatası nedeniyle 500TL gibi fiyatlara alınabilen bir ürün olması ise şu anki 1750 liralık fiyatı açıklanamaz yapıyor.


Yarı Profesyonel & Profesyonel Öğütücüler


Hario V60 Elektrikli Kahve Değirmeni

Hario V60 Elektrikli Kahve Değirmeni

Bu ürün için Hario’nun Kahve sektörünün her alanında yer alma çabasının bir ürünü diyebilirim. Eğer kahvenizi Hario ürünleri ile hazırlıyorsanız veya küçük bir işletmeniz varsa ve v60 demleme yapıyorsanız şüphesiz görsel olarak çok yakışacak bir ürün. Ürünün zaten ana mantığı v60 demleme ekipmanına doğrudan kahve almanızı sağlamak için dizayn edilmiş. 40 kademe kadar incelik ayarı bulunuyor ve ayarlama yine hoper ile yapılıyor. Ayar skalası üzerinde v60 ile kullanılabilecek incelikler özellikle işaretlenmiş. Konik paslanmaz çelik dişliler kullanan ürün diğer Hario ürünlerinde olduğu gibi işlevi ile fiyatının altında kalsa da dizayn ve marka değeri ile bu fiyatlar kabul edilebilir hale geliyor.


Euroka Mignon Perfetto Kahve Öğütücü

Euroka Mignon Perfetto Kahve Öğütücü

Okuyucularımızdan gelen bir talepti ve bu nedenle yazıya dahil ettim Bu öğütücü flatburr yani düz dişli mekanizması kullanıyor. Oldukça sade ve compact bir dizaynı var. Öğütülmüş kahvenin incelik tutarlılığı ise oldukça tatminkar. Bu kompakt yapıda stepless diye adlandırılan kademesiz incelik ayarına sahip olması ciddi bir artı. Bu sayede Türk kahvesi inceliğine oldukça yakın kahve elde etmenizi sağlıyor. Üstelik dijital gösterge paneli küçük ve şık.

Tek dez avantajı ise fiyatı denebilir. Bu segmentteki benzer rakipleri ile arasındaki fiyat farkı oldukça fazla ama çıktı kalitesi kompakt yapı ve işçilik fiyatını hak eder bir noktaya getiriyor. Tabi bizde döviz bir çırpıda fırladığı ve pek nadide vergi baremlerimiz olduğu için bize fiyatı oldukça yüksek gelen makinenin fiyatı aslında 400€+KDV civarı.


Gaggia MDF 89 Kahve Öğütücü

Gaggia MDF 89 Kahve Öğütücü

Gaggia’nın bu modeli 50 mm flat burr dendiğimiz profesyonel makinelerdeki düz öğütme dişlilerini kullanıyor. Ev tipi değirmenlerde bu çap genelde 38-42 mm arasında oluyor. Profesyonel makinelerde ise 68 mm çaplı dişli kullanılıyor. 50 mm bu çerçeveden baktığınızda oldukça göz dolduran bir özellik.

Öte yandan bu büyüklükte bir dişli için ciddi güçlü ve ilk hareketi verebilmek için de torku yüksek bir motora ihtiyaç var. Bu güçteki bir motora yüksek tork verdiğinzide ise ısınma problemleri ortaya çıkacağı için motor devri ile dişli devri arasında bir redüksüyon sistemi kullanmak gerekiyor. Bu makinede 1/5 gibi bir oranla motor devri redükte edilmiş. Yani motor her beş tur döndüğünde dişli bir tur dönüyor böylece makine başlangıç hareketini sağlamak için yeterli torku elde ederken ısınma problemi de yaşanmıyor.

Gaggia ürünleri son dönemde Türkiye piyasasına girdi ve oldukça tatminkar ürünler. Zaman Zaman espresso makineleri ile birlikte paket halinde satışı olan bu ürün her iki makineye de ihtiyacınız varsa gayet avantajlı bir seçenek oluyor.

Makine aynı zamanda bir doser barındırıyor. Genelde profesyonel işletmelerce tercih edilen bu özellikle makine ile öğüttüğünüz kahve bir haznede toplanıyor ve buradan bir kol aracılığı ile portafiltreye aktarılıyor. Kolu her çekişte belirli miktarda kahve almanızı sağlayan bu yöntem coffee shoplarda sürekli öğütme yapmak yerine saat başı öğütme yapıp her seferinde gramaj ayarı yapmadan kahveyi daha hızlı kullanmanızı sağlıyor.

Portafiltre yuvası 58 mm olan profesyonel makine portafiltreleri ile uyumlu. Bu portafiltreyi Gaggia Classic espresso makinesinde kullandığı için iki ürün bir arada alırsanız oldukça uyumlu bir çift haline gelir. Ancak evde küçük portafiltreli bir espresso makineniz varsa malesef portafiltre yuvasına bu oturmayacaktır. Oturmasa da bu kahve almanıza engel değil elbette ama etrafa sıçrama, portafiltreyi destekleyememe gibi problemler oluşabilir.

Öğütme inceliği ve tutarlılığı oldukça başarılı olan bu ürün fiyatıyla da öne çıkıyor. Eğer yarı profesyonel bir öğütücü arıyorsanız özellikle incelemenizi tavsiye edebileceğim bir ürün.


Lelit Fred PL043MMI Konik Dişli Kahve Öğütücü

Lelit Fred PL043MMI Konik Dişli Kahve Öğütücü

Fiyatına göre oldukça iyi performans gösteren öğütücülerden biri. 38 mm konik dişli kullanan öğütücünün dizaynı biraz vintage havasında. Dışarıdan çok net görünen vidalar incelik ayarı için kullanılan sonsuz dişli mekanizması paslanmaz çelik tasarım vs. adeta gel de sök beni diyor:).

Ürünün en öne çıkan özelliği bence sonsuz dişli mekanizması kullandığı incelik ayarı bölümü. Bir çok makinenin incelik ayar bölümü kademeli ayara sahiptir, siz ayarlarken tık tık diye bir ses çıkar ve getirdiğiniz rakama göre öğütme yapar. Yani ya 2 ya 3 öğütürsünüz ama 2 ile 3 arasında bir ayar yapma şansınız yoktur. Müzisyen dostlarım varsa bunu perdeli ve perdesiz enstrüman farkı gibi düşünebilirsiniz ;)

Üründe bir minimum incelik ayarı yok, bir koruma konulmamış. Dolayısıyla burada çok dikkatli olmanız gerek. Dişlileri gereğinden daha fazla birbirine yaklaştırırsanız dişliler zarar görecektir. Kaldı ki bu kullanıcılardan biri tarafından denenmiş ve maalesef dişlileri değiştirmek durumunda kalmış.

Öte yanda dikkatli olmak kaydıyla bu cihazda Türk kahvesi inceliğine yakın bir öğütme de almanız mümkün. Makinenin bence dizayn eksikliklerinden biri portafiltre tutucunun çok aşağıda olması. Bu da öğütülen kahvenin etrafa sıçramasına neden oluyor, özellikle dar çaplı bir portafiltre sahibiyseniz bu durum canınızı sıkabilir. Özetle bu ürün Breville deki gibi seksi özellikler barındırmıyor ve sadece öğütme yapıyor ve gayet de tutarlı ve ince ayar yapılabilir bir öğütme performansı sunuyor.

Fiyatına göre oldukça da iyi iş çıkaran ürün ancak kahve merakı yeni başlayan kişilere pek hitap ettiğini söyleyemem. Biraz ileri düzey bir kullanıcıysanız bu fiyata sizi çok tatmin edecek bir ürün diyebilirim.


Cunill Tranquilo 2 Kahve Öğütücü

Cunill Tranquilo 2 Kahve Öğütücü

Cunill Tranquilo 2 Doser’a sahip değirmenlerden biri, yukarıda da belirttiğim gibi doser’lı ürünler eğer günde bir iki fincan/kupa kahve içiyorsanız pek de ev tipi değil. Biraz daha profesyonellere ve sık kullanıma yönelik bir ürün. Ürününün kendi yüksek ama malzeme kalitesi çok yüksek değil zira bu nedenle de oldukça hafif. Kullanıcı yorumlarına baktığımda ise özellikle doser ve hoper kalitesinden yana çok fazla dertlenme görüyorum. Hatta bir çoğu sırf bu nedenlerle bu parçaları modifiye etme yoluna girmiş. Öğütme inceliği kademeli ve kademeler de göreceli geniş olduğu için istenilen ayarı elde edememek gibi serzenişleri de kullanıcılardan duymak mümkün.


Cunill Dijital Kahve Değirmeni Tranquilo Tron

Cunill Dijital Kahve Değirmeni Tranquilo Tron

Tranquilo 2 modeline göre ciddi çağ atlamış bir ürün diyebilirim. Doser yok dijital kontrol paneli ve 60 mm konik çelik öğütme dişlisine sahip. Ancak bu kademeden sonrası bence ev için oldukça fazla. Zira incelik ve kalınlık ayarını yaparken bir mandal mekanizmasına basılı tutarak yapmanız gerekiyor ki bu da sanki bir kere ayarla ve sık sık kalınlık değiştirme der gibi. Dijital panelde doz ve süre ayarı yapıp sürekli aynı miktarda kahve almayı sağlayabiliyorsunuz. Bir işletmeniz varsa espresso değirmeni olarak kullanabilirsiniz ama evde kullanım için hem çok yer kaplayan hem de pratik olmayan bir ürün.

Yazının başında da belirttiğim gibi bu yazı sizlerin paylaşımlarıyla da büyüyecek, lütfen sorularınızı çekinmeden yorum bölümünde iletin.

Kahvesiz sabah uyku gibidir

65 YORUM

 1. Iyi günler Ömer bey yeni yazınız için teşekkürler. 1000 tl gibi bir bütçem var ve benim kafamda 2 model var. 1. Gaggia mdf 89 ve 2. Baratza virtuoso. Genllikle filtre kahve makinesinde , v60, french press ve cold brew için ogutum yapicam cok az da olsa espresso da yapıyorum.(en sık kullanılandan en az kullanılana doğru yazdım) Hangisini onerirsiniz? Breville bcg600 gördüm 1000tl onuda işin icine katarsak sonuc ne olur? Birde baratza virtuoso yu nerelerden temin edebilirim ? Bu fiyat bandinda baska önerileriniz varsa her daim bekliyorum ıyi günler.

  • Ahmet Bey Merhaba,
   Umarım benden direkt şu makineyi alın dememi istemiyorsunuz. Zira bu tamamen sizin seçiminiz olmalı hangi makinenin hangi özellikleri sizi düşündürüyor bunları sorun seve seve yanıtlayayım.

   Yazıya Baratza için bir model daha ekledim onu da değerlendirmenize dahil edin derim. Encore modeli virtuozo ile neredeyse aynı özelliklere sahip ve fiyatı çok düşük. Yazıdan linkine ulaşabilirsiniz.
   Üç öğütücü de ihtiyaçlarınızı sonuna kadar karşılar. Mdf89’da doser olduğunu unutmayın. Ağırlıklı espresso öğütmeyecekseniz bu sizi zorlayabilir.
   Sevgiler

 2. Merhabalar ben bir şey daha öğrenmek istiyorum sizden lütfen, Sage820 Amazondan sipariş etsem sadece 129.99 yuro ödüyorum değil mi, gümrük, kargo gibi ekstra bir ödeme yok. ?

  • Hüseyin Bey Merhaba
   Çok zamanında bir soru sordunuz. Geçen hafta kendime sipariş verdim. Şu anki fiyatlar üzerinden örneklendireyim. An itibariyle 129 Pound fiyatı var. Siz Türkiye adresine gönderim istediğiniz için ingilterede uygulanan vergiyi amazon düşüyor ve ürünün fiyatı 108 pound’a iniyor. Bunun üstüne kargo ücreti ve TÜrkiyeye giriş Gümrük vergisi ekleniyor. Toplamda ürün 155.08 Pound’a istanbula geliyor. Ürün gümrüke gelince UPS sizi arayıp önce email adresinizi istiyor. ( bu uygulama son 10 gündür değişen gümrük kurallarından sonra çıkmış, daha önce direk kapıya geliyordu.) email adresinize bir mail gönderiliyor ve oldukça basit bir formu doldurmanız ürünün amazon linkini göndermeni ve yine amazon sitesi üstünden print edeceğiniz (pdf) faturayı email ile göndermenizi istiyorlar. Benim 5 dakikamı aldı. Siz zaten amazona gümrük vergisini ödediğiniz için. UPS sizin adınıza gümrük işlemlerini hallediyor ve 3 gün içinde ürünü size teslim ediyor. Toplam süre 7-8 gün ve siz gümrükle uğraşmıyorsunuz. Araya haftasonu girdi benim siparişim salı çarşamba gelir muhtemelen. Sonrasında yaşadığım bu süreci en detayına kadar bir videoda anlatmayı planlıyorum. Umarım yardımcı olabildim.
   Sevgiler

   • Bir ek daha yapayım. Yazıda verdiğim link en ucuz alabileceğiniz yer olan ingiltere amazon’a ait. Bu nedenle parabirimi pound. Ürünün Almanya fiyatı çok daha pahalı. Bana toplamda 1100TL gibi bir rakama geldi. Ürünü satın alırken amazon İngiltere’de para birimini GBP olarak seçin. TRY seçerseniz amazonun kur çeviricisi bir hayli farkla çeviriyor. İngiltere fiş tipiyle gelecek ürün onun içinde 1.5 liraya bir priz adaptörü aldım. İngiltere ile kullandığımız voltaj aynı olduğu için sadece adaptör yeterli oluyor.
    Sevgiler

 3. Aslında çok da ne almam gerektiğinin farkında değilim ve gerçekten yardıma ihtiyacım var. Ben filtre kahve makinasını sizin değerlendirmelerinizi okuyarak, Elektrolüx 7800 aldım. Ancak asıl işin öğütme olduğunu bilmeden Deloghni bıcaklı bir öğütücüyü aldım aynı zamanda. Şimdi iyi bir filtre kahve öğütücüye ihtiyacım olduğunun farkındayım. Ancak bu manuel mi, yoksa elektrikli mi olmalı bilemedim. Elbette bütcem de sınırlı ama, ne yapıp edim almalıyım. Lütfen yardımcı olurmusunuz. ?

  • Bu sizin tercihiniz Hüseyin Bey. Sadece filtre kahve yapacaksanız basit bir el tipi öğütücü veya elektrikli öğütücü yeterli olur. Ama genelde bu sevda sadece filtre kahveyle kalmıyor. İşin içine diğer demleme tipleri ve espresso da çok geçmeden giriyor. Alacağınız öğütücüyü en az 8-10 yıl kullanacaksınız ve bu arada ihtiyaçlarınız çeşitlenecek. Yukarıda bu ürün için bana gelen fiyatı belirttim, kaldı ki evde kullanım için malzeme kalitesi ve dizayn şıklığı nedeniyle ben sage (breville)’i tercih ettim. Bütçe buradaki en önemli konu…
   Sevgiler

 4. Ömer bey merhaba, bu gün Amazondan sizin yazdıklarınızı uygulayarak bir deneme yaptım. Dediklerinizi harfiyen uyguladım, rakamlar birebir tuttu. Tabi ki sonra iptal işlemini de gerçekleştirdim. Şimdi ayın altısına kadar bütçe işini halledip bu makineye sahip olmam gerekiyor. Bu arada sizin makine de gelmiş olur inşallah. Umarım UPS için gerekli olan email işlemlerini de becerebilir. Selamlar. ??

  • Selamlar,
   Üzüldüm sizin adınıza. Amazon zaman zaman ürünlerde ciddi indirimler yapıyor. Bu ürünün asıl fiyat 179.99 Pound. Ama geçen sene black friday ve bu sene prime day’de 159.99’a kadar inmişti.
   129.99’u görünce ben de kaçırmak istemedim. Takip edin veya alternatiflere göz atın derim.
   Bu arada 179.99’a alsanız bile Türkiye fiyatından çok daha ucuza almış olacaksınız bunu da göz ardı etmeyin.
   Sevgiler

 5. Çok teşekkür ederim. O fiyata almak kısmet değilmiş. Şu anki fiyat ile 1485 liraya gelecek. İnstigram paylaşımında Türkiye’de1800 civarı demişsiniz. Belki taksitle alma imkanım olabilir. Nerelere bakmamı önerirsiniz.? Ayrıca sizin makinanız da hayırlı olsun. Ben de sizin adınıza çok çok mutlu oldum. Güle, güle kullanın.

  • Hüseyin Bey çok teşekkürler,
   Herhangi bir ürünü arıyorsanız ürün ismi + sepet diye google’da aratırsanız onu satan yerlere daha efektif şekilde ulaşırsınız. Ben de bu şekilde aratıp baktığımda gördüğüm fiyatlardı.
   Söz verdiğim gibi bir kaç gün içinde de Amazon’dan alışveriş konusunda bir video yayınlayacağım
   Sevgiler

 6. Merhaba bir ürün danışacaktım smf in skyline ogutucu nasıldır acaba? Elime düşes düştü bir tane 400tl. Alsam mı bilemedim.

  • Neslihan Hanım Merhaba,
   WMF Skyliner serisi daha çok dizaynla öne çıkan bir ürün. Konik öğütme mekanizmasına sahip be 1-12 arası öğütme inceliği sunuyor. bunlara ek öne çıkan bir özelliği yok. Açıkçası öğütme aralığı oldukça dar, özelleştirme çok rahat olmayabilir. Öte yandan ürünün yorumlarına baktığımızda bir stabilite problemi var gibi görünüyor. Pozitif yorumlar genellikle aldıktan sonra bir kaç hafta içinde yapılan yorumlar ama negatif yorumların büyük kısmı 6 ay 2 yıl arası ve sorun hep aynı makinenin devirinde zamanla oluşan güç kaybı ve arıza. Düşeş kastınız nedir bilmiyorum ama Makinenin yurtdışı fiyatı 103-109 euro arası.
   Sevgiler

 7. Merhabalar; evde genellikle filtre kahve ve Türk Kahvesi içiliyor ve bunlar için bir öğütücü ihtiyacım var. yukarıda yazdıklarınızı inceledim 2 ürün arasında kaldım. WMF STELİO kahve öğütücüyle BARATZA VİRTUOSO ENCORE kahve öğütücü arasında gidip geliyorum. Galiba bunlarda da Türk Kahvesi inceliğinde kahve öğütülmediğinden el değirmenlerini kullanmam gerekecek(?)
  PS: Kahve öğütücü ilk defa alacağım için cahilliğimi mazur görün, vakit ayırıp yanıtladığınız için teşekkür ederim :)

  • Nursena Hanım Merhaba,
   Türk kahvesi için elektrikli öğütücü bulmak biraz zor. Dediğiniz gibi el tipi bir öğütücü ihtiyacınızı karşılar ama biraz kol kası da yaptırır size :)
   Filtre kahve için iki ürünü de tercih edebilirsiniz. Bütçeniz bu karardaki önemli konu. WMF stelio giriş seviyesi disk dişli barındıran bir ürünken baratza encore orta seviye bir ürün ve incelik ayarı konusunda daha fazla seçenek sunuyor.
   Sevgiler

 8. Merhaba tekrardan,

  Sadece filtre kahve için kullanacağım bir el değirmeni almak istiyorum. Filtre kahve için el değirmeni yeterli midir?

  Teşekkürler.

 9. Fiziksel olarak zorlayacaktır ama ben şimdilik Sözen otantik değirmen almaya karar verdim ve siparişimi oluşturdum. Filtre kahve için incelik ayarını yaparken dikkat etmem gerekenler nelerdir?

  Akıcı anlatımınız, tutkunuz ve her okuyucunuza göstermiş olduğunuz saygıdan ötürü kutlarım sizleri.

  Tekrardan teşekkürler.

 10. Merhaba
  Stelio ve Melitta arasında kararsızım. Bcg820 ile aralarında hissedilir fark olacaksa bir ay bekleyip bcg820 alabilirim. Ec685 in yanında kullanmayı planlıyorum. Moka potum ve sözen değirmenim de ayrıca var. Akla yatan hangi hareketi yapmak acaba? Tecrübesi olan yazarsa sevinirim. Saygılar

  • Fatih Bey Merhaba,
   Üç ürünle de espresso hazırlayabilirsiniz ama bcg820’nin incelik çeşitliliği çok geniş ve diğer makinelere göre daha eş büyüklükte parçacıklar öğütüyor. Her bir boyut için farklı tat krema vb. çeşitlilik elde etme şansınız artıyor. Melitta disk öğütücü kullanıyor ve giriş seviyesinin en düşük maliyetli ürünü. özetle bütçenizde kısıt yoksa BCG820, varsa dediğim gibi diğer iki öğütücü de işinizi görür 5-6 yıl sonra daha üst bir öğütücüye terfi edebilirsiniz. Karar sizin
   Sevgiler

 11. Ömer bey; stelio,kg89 ve baratza encore modelleri arasındayım.ilk ikisi aynı fyatlarda encore ise biraz daha koyup az kullanılmış ikinci el olarak alıcam eğer karar verirsem.kahve işine yeni girmekle beraber makina ve v60 kullanıyorum genel olarak,sizce tercihimi hangisinden yana kullanmalı ilk iki makina arasında ve bu ikiliyle encore arasında ne gibi farklar var.?şimdiden teşekkür ederim burdan aldığımız değerli bilgi ve tecrübeler içinde ayrıyetten emeğinize sağlık..

  • Abdurrahman Bey Merhaba,
   Bu üç ürün için konuşacak olursak.
   Bunlar arasında hangisi derseniz encore derim ama ikinci el olduğu için nasıl kullanılmış, ne kadar kullanılmış, temiz bakılmış mı vs bunlar hep önemli.
   ilerde espresso çok düşünmüyorsanız Stelio veya KG89 olabilir ama espresso inceliği ve tutarlılığı söz konusuysa, espressoda incelikle de oynayarak birşeyler yapmak istiyorsanız o zaman Encore. Encore’un diğer iki makineye göre daha hassas ve kademeli incelik ayarı mevcut
   Sevgiler

 12. Merhabalar Ömer bey, elektrolüx filtre kahve makinem için bir öğütücü tavsiye eder misiniz? Çok pahalı olmayan, ama iyi iş gören. Yazılarınızı okudum, ama tam karar veremedim. Öğütülen satın aldığım kahve resmen 3 günde Türk kahvesine dönüyor acıyor. Filtre kahve makinesine göre el değirmeni ile öğütmek çok zorlar mı? 5 dakikadan fazla sürmez ise uğraşırım, sorun değil.. Bilmem izah edebildim mi, sizi rahatsız edecek bir şey yazdıysam şimdiden affola..

  • Merhaba,
   Öncelikle doğrudan gidin şu makinayı alın dememi beklemeyin lütfen benden.
   Makine seçiminde olduğu gibi öğütücü de sizin tercihiniz olmalı. Yazılarımı okuduysanız aklınızda bir şeyler mutlaka şekillenmiş olmalı, olmadıysa bir daha okuyun veya başka kaynaklardan da araştırın. Bir kısa liste oluşturursanız Hangi öğütücüler arasında neden kaldığınızı yazın birlikte değerlendirelim. Beni anlayışla karşılayacağınızı ümit ediyorum.
   El değirmeni ile elbette olur, ilk başta zevkli gelir ama zamanla hele ki üşengeç bir yapınız varsa biraz sıkıcı ve yorucu olabilir. Karar sizin.
   Sevgiler.

 13. Ömer bey , öncelikle bilgilendirme için çok teşekkürler.culinary prestige manuel coffee grinder dan bahsetmiştiniz.bu ürünü Amazon haricinde bir siteden bulma şansımız var mı? Bir bilginiz var mı? Şimdiden teşekkür ederim

  • Canan Hanım Merhaba,
   Bu ürünün maalesef ben bahsettikten kısa bir süre sonra stokları bitti ve yenisi de amazon depolarına gelmedi. (amazonda stok bitirecek bir etmimiz olmadığını düşünüyorum ama kim bilir :))

   Amazon’da Bu ürüne alternatif bir çok ürün var ve hemen hemen aynı dizayna sahipler. Mesela bir tanesini şu linkte bulabilirsiniz. https://amzn.to/2ZXVxVH alırken dikkat etmeniz gerekn son dönemde yapılan yorumların pozitif olması ve çokça 4 yıldız ve üstü yorum almış olması. Amazon son dönemde gümrük ücretlerini biraz şişik gösteriyor ama ürün size teslim edildikten sonra artan tutarı 2 ay içinde iade ediyor bunu da bilmenizde fayda var.
   Umarım ihtiyacınız görür,
   Sevgiler

 14. BCG820 ile kuruyemiş öğütmeyi planlıyorum yazık edermiyim cihaza yada işimi görecek daha ucuz bir cihaz varmı sıkıntısız haznesi büyük olsun şu sarelle kavanozları varya onun inceliğinde fındık ezmesi yapmak istiyorum o incelikte ucuz bir makina sıkıntısız tşekkürler

  • Turgut Bey Selamlar,
   Nüktedan bir şaka yaptığınızı düşünüyorum…

   Bıçaklı kuruyemiş öğütücüleri var, rondo misali çalışan. Onlara bir bakın derim.
   BCG820’ye yazık edersiniz…
   Sevgiler :)

 15. İyi günler
  Türk kahvesi için kahve değirmeni almak istiyorum.Kahve çekirdeğini pudra kıvamında yapacak hangi ürünü tavsiye edersiniz?

  • Metin Bey Merhaba,
   Sorunuzu bu içeriğin altına taşıdım okuyucularımız için de daha faydalı olacak diye düşünüyorum.
   Türk kahvesi inceliğine inen ev tipi bir öğütücü yok maalesef. Turk kahvesi için pudra kıvamı elde edebilmek için dişli öğütücüler yetersiz kalıyor. Taş değirmen gerekiyor bunun için. Onlarında elektriklileri oldukça pahalı ve hacmen çok byük ve endüstriyel dizayndalar.

   Ancak,
   Eldeğirmenleri o inceliğe en yakın sonuç veren öğütücüler, bu yazıda önerdiğim el değirmeni ile Pudra kıvamı olmasa da ona çok yakın incelikte öğütme yapabiliyorsunuz. Maliyet de oldukça ucuz.
   Bir diğer ürün ise Şu yazıda ve videoda (https://mokapota.com/kahve/yurt-disindan-kahve-makinesi-almak/24428) bahsettiğim Sage BSS820UK / Breville 820 Smart Grinder Pro (https://mokapota.com/urun/sage-bcg820bssuk-the-smart-grinder-pro-coffee-grinder-silver) ürünü. Bu ürün de dişli ayarlarında oldukça incelere inebiliyor. Hem dışta 60 kademe hem de içeride 10 kademe ayarı var.

   Ben Türk kahvesinden filtre kahveye kadar aralıkta öğütme yaptığım için iç dişliyi 3. kademeye getirdim. Türk kahvesi için de dış ayarda 1 kullanıyorum. Dış ayar espresso için 18-22 aralığında.
   Yalnız bu ayarda dikkat edilmesi gereken nokta iç 1 dış 1 yaptığınızda dişliler birbirine sürtündüğü için sıkıntı olabilir. Kademe kademe deneyerek uygun inceliğe inmek gerekli. Ayrıca öğüttüğünüz kahve medium roast – City – orta kavrulmuş bir kahveyse çekirdek biraz daha sert olacaktır. Bu durumda çekirdek dişliler arasına sıkışıp makineyi kilitleyebiliyor. Üst kısmı çıkartıp iç dişliyi de yerinden çıkartarak temizlediğinizde makine normale döner ama bu durum süreklilik arzederse dişlide yıpranmaya motorda zorlanmaya neden olacaktır. .

   Dolayısıyla eğer bütün kahve tipleri için bir öğütücü arayışınız varsa Sage BSS820 ye bakabilirsiniz. Sadece Türk kahvesi içinse el dipi değirmen daha mantıklı olacaktır.

 16. Ömer bey selamlar, dün manuel değirmen siparişimi Amazon Amerima’dan verdim. Bana 187. 30 liraya mal oldu. Şimdi bekleme zamanı.

  • Aydoğan Bey Selamlar,
   Hayırlı olsun güzel günlerde kullanın. Seyahat problemi de çözülüyor sanırım böylece :)) Sanırım bizim önerdiğimiz değirmeni aldınız, şimdi baktım fiyata, gümrük biraz yüksek hesaplanıyor, 2 ay içinde muhtemelen 2-3 dolar iade alırsınız :))
   Sevgiler

   • Merhaba Ömer bey. ?️
    Tabiki sizin önerdiğiniz değirmeni aldım. ? Bu gün çekilmiş hesabımdan 191.21 lira. Evet kesinlikle çözüldü, ev dışında kahve keyfi için en önemli ekipman tamam. ? Şimdi plastik bir V60 ile karaf işini halletmem lazım. 3, 4 saatlik piknik ve doğada bulunduğum anlarda sıcak su işini geçen hafta BİM’den aldığım Stenly 1 litre termos ile çözdüm, fiyatı 175 lira. Peki var mı V 60 ve karaf önerisi? Tabiki bir Aeropress mutlaka olacak. ?
    Ayrıca tamamen sizin yazılarınızı okuyarak kendimi kahve konusunda eğitmeye çalışıyorum. Bu arada sizin sayenizde aldığım ekipmanları yazmadan geçemiyrceğim.
    1)Amazon Türkiye’den Elektrolüx 7800 Filtre kahve makinası
    2) Amazo İngiltere’den Sage 820 kahve öğütücü.
    3) AliExpress’den 3 boy cam karaf ve 600ml. CHEMEX.
    4)Amazon Amerima’dan manual el değirmrni.
    İyi ki varsınız, Size olan saygı, sevgi ve minnet duygularımı bir kez daha belirtmek isterim. ?

    • Aydoğan Bey Merhaba,
     Güzel sözleriniz için çok teşekkürler, ne mutlu bana..
     Bütün ürünlerinizi güzel günlerde kullanın.
     Benimde kullandığım seyahat dripper’ın bir benzerini yaklaşık 1,5 saat araştırdıktan sonra buldum, ürün yorumları da oldukça iyi.
     4 Numara kağıt filtre kullanıyor, katlanabiliyor ve bulaşık makinesinde de yıkanabiliyor.
     https://mokapota.com/urun/kamp-tipi-katlanabilir-silikon-pour-over-dripper
     Seyahat için Karaf yerine termos tavsiye ederim ama o termosu sadece kahve için kullanın derim. Bu arada Stanley oldukça iyi bir termostur, onu da güle güle kullanın;)
     Sevgiler

 17. ömer bey merhaba 1 kere alınmalı ve bu makine türk kahvesi hariç her türlü ihtiyacınızı görür dediğiniz makine varmı listenizde belirtirseniz sevinirim teşekürler

  • Ahmet Bey Selamlar,
   Yazıda her bir öğütücü için fikirlerimi belirtiyorum, ama benden direkt gidin şunu alın dememi beklemeyin lütfen. Hangi öğütücü size daha çok hitap ediyor neden nelerini eksik görüyorsunuz ya da hangi özelliklerden emin değilsiniz bunları paylaşırsanız destek olmaya çalışırım
   Sevgiler

 18. Ömer bey hiç birinin özelliklerinden bişe anlamadım ben bu konularda yeniyim tüm kahve çeşitleri ve türk kahvesi ne yakın yapabilen bir makine almayı istiyorum ilk alışımda fiyat önemli değil ,sonradan 2. bir makineyi almaktansa tüm kahve çeşitlerini çekebilen bir makine olmasını istiyorum yani anlayan bir dostum misafirliğe geldiğinde şu kahve çeşitinide yapsaydı iyi olurdu ama o özellik bu makinede yok dedirtmeyecek makine arayışı içersindeyim cevaplarınız için teşekürler .

  • Ahmet Bey,
   Bu durumda şu an uzun yıllar kullanmak için bir makine alMAmanızı öneririm, kararınız ne olursa olsun belirli bir süre kullandıktan sonra gözünüze batan çok şey olacaktır.
   Ya bekleyin ve makinelerin özelliklerini anlamaya ve nerede neyin işinize yarayacağını çözmeye çalışın ve bolca okuyun, ya da göz ardı edebileceğiniz bir mikarı gözden çıkarıp basit bir öğütücü alın ve bu deneyimi yaşadıktan sonra ihtiyacınıza yönelik yeni makine seçin.
   Sevgiler.

 19. Merhaba ömer bey yazınızı 3 kere okudum desem yeridir hario V60 almayı düşünüyorum fakat ne siz nede üretici sitede dişli çapını belirtmemiş siniz bu makinenin dişli çapi kaç cm direk sitesinde 2 farklı model yazıyor fakat sanki birbirinden farkı renk olarak anladım ben siz ne düşünüyorsunuz bu makine hakkında daha fazla bilgi nereden bulabilirim yardımlarınız için teşekkürler.

  • Ahmet Bey Merhaba,
   Bu bilgiye ben de erişemedim maalesef, ancak hario’dan talep ettim.
   Bu modelin yeni bir versiyonu var, yeni versiyonda öğütülmüş kahve için bir hazne eklemişler.
   Bilgi bana ulaştığında paylaşırım sizinle.

 20. Ömer bey bende hario nun sitesine baktım V60 yeni model yaziyor ama site teknik özellikleri hakkinda bir bilgi yok kullanıcı el kitabı ni indirdim İngilizce olanı ondada yazmıyor umarım sizin gibi gönüllü reklam yapanlara gereken bilgiyi verirler yardımlarınız için teşekkürler.

 21. Günaydın Ömer bey öğütücülerin temizliği için tozlar varmış.Bunlar kaç kg öğünümden sonra kullanılmalı.Öğütücü temizliği için farklı önerileriniz var mı?

  • Merhaba Bayram Bey,
   Bu tozlar çok miktarda öğütme yapıyorsanız (cafe vs) o zaman işlevsel oluyor. Ev kullanımında konik dişliye sahip bir öğütücü kullanıyorsanız, iç dişliyi 2-3 ayda bir söküp fırçayla temizlemeniz yeterli olur. İlle de çok kullanmak istiyorsanız yılda bir kullanabilirsiniz. Tozu kullandıktan sonra 40-50 gram kadar kullanılmayacak bir kahve öğütmeniz gerekir ki kalan tozlar temizlensin. Sonrasında yine dişlileri söküp fırçayla temizlemeniz gerekir.
   Düz dişli öğütücülerin sökülmesi kolay olmadığı ve hatta bazen makineyi demonte etmeden mümkün olmadığı için kullanım sıklığına göre 6 ay veya yılda bir kullanılabilir.
   Sevgiler

 22. Ömer bey iyi günler dişli çapı hangi kullanımlar için önemlidir ev kullanıcıları büyük dişlisi olan makina alsa olurmu

  • Ahmet Bey merhaba,
   Özellikle dişli çapına takılmanızın sebebini sorabilir miyim? Bir öğütücüde dişli çapından önce dikkat edilmesi gereken çok daha önemli noktalar var. Öğütme inceliğindeki eşitlik, ısınma, devir vs.
   Büyük dişliye sahip bir makine derken, kaç mm çaptan bahsediyorsunuz, hangi marka modeli hangisiyle karşılaştırıyorsunuz bunları paylaşabilir misiniz?
   Sevgiler

 23. Anladığım kadarıyla dişli çapı öğütme inceliği için önemli bir kriter siz ev kullanıcıları için 30 mm den sonrası gereksiz demsisiniz ben dişli çapına Su açıdan takıldım şimdilik sadece filtre kahve içmek için makine alıyorum ileride express o ve türevlerini öğrendikçe kendim kahve çekirdeklerini çekip kahve hazırlamayı öğrenmek istiyorum onun için tüm kahve çeşitleri ni çekebileceğini bir disliye sahip makine almak istiyorum teşekkürler .

  • Ahmet Bey Merhaba,
   Anladığım kadarıyla daha yeni kahve ile ilgilenmeye başlıyorsunuz ve öncelik filtre kahve. Sonra ileride bir zamanda ise espresso türevi içecekler var hedefinizde.
   Şu an dişli çapına takılmanız için gerçekten çok çok erken, kaldı ki yazıdaki bütün öğütücüler zaten espresso öğütmesi yapıyor ama ilk baştan gidip çok yüksek segment bir makine alırsanız onun faydasını ayrıştıramayacaksınız.
   Benim tavsiyen giriş ya da orta seviye bir makineye odaklanın. Bunlarla da sorunsuzca espresso vs hazırlarsınız zaten. Bilgi ve ihtiyaaçlarınız geliştikçe zaten öğütücüyü değiştirmeniz gereken zamanı kendiniz farkedeceksinizdir.
   Sevgiler

 24. Merhabalar Ömer bey, yazıyı dikkatle okudum ve melitta molino marka öğütücü çok hoşuma gitti. Ancak şu an onu alacak bütçem yok.

  El ile öğütücülerden ise ‘triple tree’ öneriniz üzere hayli hoşuma gitti. Ancak temin edecek bir site yok Türkiyede. Amazonda ise ürün puanı hayli düşük bu arada o da kafamı kurcalamadı değil. Velhasıl, bu önerinize yakın pişman olmayacağım bir öneride bulunursanız çok sevinirim.

  Bu arada sponsorunuz olan kahve sitesinin kahve saklamak için kullandığı kilitli poşetler takdire şayan. Kahvenin hayli tazeliğini koruyor.

  Bonus: önerdiğiniz elektrolüx kahve makinesinden ise hayli memnunum. İyiki basketbol aşkım vesilesiyle bu güzel aile ile tanışmışım..

  • Özgürcan Bey Merhaba,
   Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkürler. Artık bir çok ürün yurt dışında daha ucuz hale geldiği için hem ülkeye gelen ürün çeşitliliği azaldı, yeni ürünler gelmemeye başladı hem de ithalat sektörü her üründe riske girecek kadar geniş bir oyun alanına sahip değil. Yazıda bahsettiğim ürün benim aldığım ürünün bir muadili. Amazonda ürünün puanına nereden baktınız bilmiyorum ama bu ürünün şu an puanı düşük değil, yok. Ben Türünü alternatif olarak eklediğimde yüksek puanlı bir üründü. Bunun teknik bir çok açıklaması olabilir, Bazen bir ürün kategori değiştiriyor, varyant ürün olmaktan çıkıp tek ürün oluyor, satıcı değişiyor vb. bir çok farklı neden sayılabilir. Bu el tipi öğütücülerin kalıpları ve dizaynları artık Çin’de bir çok üreticide mevcut. Dolayısıyla hemen hemen aynı kalitede bir çok farklı marka olsa da fiyatları ve ek özellikleri değişebiliyor. İçinize sinecek bu tip yüksek puanlı bir ürüne bakabilirsiniz, onlarca farklı model çıkacaktır ama hepsinin işlevi hemen hemen aynı. Üreticiler zaman zaman aksesuarla zaman zaman da ekledikleri kolaylaştırıcı bir iki parça ile ürünlerini farklılaştırmaya çalışıyorlar sadece. Ama hep dediğim gibi benden direkt gidin şu ürünü alın dememi beklemeyin lütfen. Bu mutlaka sizin kararınız olmalı.
   Sevgiler

   • Sevgili Ömer bey, öncelikle yorumlara verdiğiniz cevaplar e-posta adresimin gereksiz kutusuna düşüyor. Keza çok önce yazdığım yorum içinde aynısı oldu.

    Samimi söylüyorum eminim birçok kişi aynı durumdan muzdariptir. Bu yüzden sosyal medyadan mesaj atmamı umarım mazur görüyorsunuzdur.

    Tesadüfen tekrar siteyi ziyaret ettiğimde cevap yazdığınızı fark ettim. Yani cevap olarak yazdığınız birçok yazının o kişilerce okumama ihtimali yüksek. Bilişim açısından muhakkak bu problemin çözülebilir bir tarafı vardır bir araştırın derim.

    Öğütücü için ise tavsiye konusuna gelince ben gözüme kestirdiğim ilgili makineyi zaten belirttim. Ancak amazon üzerinden değil de, Türkiyede satışı olan bir ürünü almayı daha çok isterim.

    Ben araştırma yapıp arada kaldığım öğütücüleri sizle paylaşsam, fiyatı baz almadan size göre en iyisini bana söyler misiniz? Sonrasında beğensem veya beğenmesem dahi sorumluluk bana ait. Aynen filtre kahve makinesindeki tavsiyenizde olduğu gibi…

    • Özgürcan Bey Merhaba,
     Spam konusu için teknik önlemler alınıyor ama buna biraz da kullanıcı desteği gerekiyor. bilgi@mokapota.com adresini adresleriniz arasına ekleyebilir, ve spam değil diye işaretleyebilirsiniz. Böylece hem bize destek olursunuz hemde mesajlarınız spam kutusuna düşmez.
     Kahve makinesi almak isteyenlere bu şekilde destek veren başka bir kişi var mı bilmiyorum ama bu sürecin verimli kullanılması gerek. Bu nedenle diğer okuyucularımızın da faydalanabilmesi için sadece yorum bölümündeki soruları yanıtlama kararı aldık.
     Bir de maalesef kültürümüzde araştırmak yerine sorup direkt yanıt almak daha popüler özellikle sosyal medyada. Burada bile aynı soruya 10 kere cevap verdiğim oldu sosyal medyada gelenleri siz düşünün. Özetle en verimli yöntemin bu olduğunu ve böyle devam edeceğimizi söyleyebilirim. Hatta bu cevabı size fenerbahçe-efes maçının çıkışında yazıyorum bir yandan da merdivenden iniyorum.
     Öğütücü yazısında incelediğim ürünlerin çoğu Türkiye’de var. Linklerin bazıları yurtdışı çünkü gerçekten arada iki kata yakın fark var.

     Siz ürünlerinizi yazın aklınızdaki soruları belirtin hep olduğu gibi elimden geldiğince tardımcı olurum elbette
     Ürün isimlerini de sayfa içinde bir aratın belki daha önce benzer soru yanıtlamış olabilirim.
     Arabaya geldim, eve döneyim artık :)))
     Sevgiler

     • Ömer bey, öncelikle ilginiz için teşekkürler, araştırmalarım sonucu 3 ürün arasında kaldım. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Aynı kalitede olan başka bir ürüne de daha fazla para da vermek istemem.
      1-Sözen el değirmeni(hayli öveni var, ama kahvedeki metal tadına değinenler de var.)
      2-Hario skerton(sevdalısı çok)
      3-Touch Me Kahve Değirmeni(Seramik dişli migrosa ait bir ürün, bunu da hayli öven var.)

      NOT: Kimi de bu yazdıklarımın hepsinin çöp olduğunu, kahveyi parçalama noktasında homojenliğini bozduğunu bunlara para verilmemesi gerektiğini savunuyor. Alacaksan al bir “comandante” kapat bu defteri diyenler de var. Velhasıl bu iş adama kafayı yedirir.

      • Özgürcan Bey Selamlar,
       Elbette comandante alacaksanız almayın demem. Piyasadaki en kaliteli el değirmeni. Nitro blade diye adlandırdıkları lazer kesim özel bir dişli kullanıyor. Ama bu blade kelimesini jilet diye google’da çevirip kahveyi kesiyor diye yazan yorumlarda gördüm ve güldüm.
       Sözen yazıda bahsettiğim gibi elde bıraktığı koku ve özellikle çevirme kolunun kullanışsız oluşu nedeniyle bende etkisi çok pozitif değil.
       Touch me değirmeni gördüm dizayn olarak hemen hemen hario ile aynı, dolayısıyla bu ürün “çakma” mı orijinal mi ona siz karar verin. Öğütme performansına maalesef tanık olmadığım için bir yorum yapamıyorum. Uzun soluklu bir üretim mi tek seferlik piyasa yoklama amacıyla çıkmış bir ürün mü bu tarafı biraz düşündürücü.
       Hario Skerton’ın sevdalısının çok olmasının sebebi hario ürün grubunun kalitesi ve elbette her ticari üründe olduğu gibi marka değeri.
       Marka konusunda biz biraz ortadoğu kafasına sahibiz, kendimde de zaman zaman bunu görüyorum ve ürünleri incelerken de bu düşünce yapısından hep uzak tutmaya çalışıyorum kendimi. Marka şişirilmiş bir değer de olabilir, geri planda milyonlarca dolar ar-ge harcaması ile yapılan bir yatırımın sonucu üretilmiş bir ürün de olabilir. Bunun için o markanın geçmişine, üretim kalitesine, o marka ve ürün ile pazarlama dilinde “fighting brand” denilen savaşan bir ürün çıkartan rakip markanın değerine ve geçmişine bakmak genelde daha objektif görmeyi sağlıyor.
       Öte yandan bu üç değirmen ile aynı incelikte kahve öğütüp konuyla ilgisi olmayan birine gösterseniz ve hatta kahve yapıp içirseniz aradaki farkı muhtemelen anlamayacaktır.
       Özetle demem o ki, bir konuda uzmanlaşmak için 10.000 saat formülü her yerde geçerli. Uzmanlaştıkça iyi işi kötü işten ayırmaya başlıyorsunuz. Ama ortadoğu kafası dediğim düşüncede ise çıktı aynı ise en ucuzu daha iyidir düşüncesi hakim. Çıktının aynı olup olmadığı değerlendirmesini yapan kişinin ve sizin belirttiğiniz yorumları yazan kişilerin 10.000 saat tecrübesi var mıdır, bu farkı anlayabilirler mi buna emin değilim.
       Uzattım, biraz da serzendim ama bu düşünce yapısı dünyaya salgın halde yayıldığı için beni çok rahatsız ediyor.
       Basketbolu sevdiğinizi bildiğim için şöyle bir benzetme ile yol göstermeye çalışayım size, euroleague’de sıralamaya bakın, Obradovic gitsin mi kalsın mı diye “siz” karar verin, başkası değil ;) Siz beni anladınız.
       Sevgiler…

 25. Çok kaliteli bir cevap olmuş. Ama bu düşünce gerçekten insanı hayli yoruyor. Başka bir marka da nasıl olsa aynı özellikte diyip alıyorsun. Sonra dünyan başına yıkılıyor. Bazen pişman olunmadığı da oluyor, ama gerçekten pişman olunmuyor mu, yoksa köfteyi mi çakmıyoruz o da ayrı konu tabi…
  Hülasa emeğinize sağlık bende hayli farkındalık oluşturan bir yazı oldu.

Bir sorunuz varsa daha önce cevaplanmış olabilir. Bilgisayarınızda F3 tuşu ile veya telefonunuzda sayfada ara özelliğini kullanarak arama yapabilirsiniz.