Kahve Öğütücü / Kahve Değirmeni İnceleme ve Tavsiyeler

KahveKahve Öğütücü / Kahve Değirmeni İnceleme ve Tavsiyeler

Kahve öğütücü / kahve değirmeni seçmek oldukça zor işlerden biri dediğimde kahve işine merak salmayan kişiler tuhaf tuhaf bakıyor yüzüme. Öyle ya alt tarafı bir öğütücü işte (!), babaannem de vardı elinde gır gır gır öğütürdü Türk Kahvesini. Binlerce lira mı verilirmiş canım diye düşünür insanların çoğu.

Kısmen de haklılar. Bir ürüne fiyat biçebilmeniz için o ürünün bunu hak edip etmediğinden emin olmanız gerekir. Bundan emin olmak için de ürünler hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olmanız gerekir. Ve en önemlisi o ürüne karşı bir ihtiyacın olması gerekir. Bu ihtiyacın önem derecesi ise sizin kahve merakınız ve yaratıcılığınızla ilgili.

Kahve Öğütücü ve Değirmen Seçimi

Eğer kahve merakınız yeni oluştuysa veya daha sonra devam edip etmeyeceğinizden emin değilseniz (ki devam etmeyene hiç rastlamadım), ya da bütçeniz oldukça sınırlıysa düşük rakamlı fiyatının ederi ürünlerden başlamanızı tavsiye ederim. Zaman içinde tecrübeniz ve bilginiz arttıkça makinenizden vazgeçmeniz daha kolay olur, yenisini daha bilinçli şekilde alırsınız.

Bu yazı sayfalardan oluşmaktadır. Sayfa altında diğer sayfaların rakamlarına tıklayarak okumaya devam edebilirsiniz…

Son bir iki yıl içinde yaşadığımız kur dalgalanmaları bir çok ürünün TL fiyatını da dalgalandırdı. Erken stok ürünler fiyatlar arttığında çok ucuza bulunabilirken, kurun yüksek olduğu dönemde getirilen ürünler ise ederinin üstüne çıktı.

Bu dalgalanmalar devam ettiği sürece fiyatının ederi mi değil mi değerlendirmesi zaman içinde anlamını da yitiriyor. Yazının faydasının sürekli olabilmesi için fiyattan önce ürünün özellikleri, kalitesi ve yorumlarına öncelik vereceğim.

Türk kahvesi öğütmek istiyorsanız size fayda maliyet açısında el tipi değirmenler tavsiye ederim. Zira ev tipi elektrikli değirmenler maalesef Türk Kahvesi için gereken pudra kıvamı dediğimiz inceliğe inemiyor. Profesyonel öğütücülerde ise taşlı modeller ancak bu seviyelere inebiliyor ki onlar da hem evde kullanım için uygun değil hem de fiyatları oldukça yüksek.

Türk Kahvesi değirmenlerini dışarıda bırakırsak piyasadaki öğütücülere baktığımızda, 3 Temel grupta sınıflandırabiliriz.


Yazıyı okurken, yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz

Kahve Öğütücü Çeşitleri

 • El tipi kahve öğütücüleri,
 • Giriş seviyesi elektrikli kahve öğütücüleri,
 • Yarı profesyonel/ profesyonel kahve öğütücüleri.

Bu yazıda piyasada en çok karşınıza çıkabilecek ve Türkiye’de olmayan ama ihtiyacınız daha düşük maliyete karşılamanızı sağlayacak yurt dışında satılan ürünleri incelemeye gayret edeceğim.

Herhangi bir öğütücü ile ilgili sormak istedikleriniz olursa hep olduğu gibi yorum bölümünde bu sorularınızı iletirseniz en hızlı şekilde yanıtlamaya gayret ederim. Katkılarınız, sizin gibi arayışta olan kişiler için de oldukça önemli.

Öğütücülere geçmeden bilmeniz gerekli olan bir iki kavramdan bahsedeyim.

Kahve Öğütücü Dişli Tipleri

Piyasada kahve öğütücüsü olarak adlandırılan ürünler üç tipte parçalayıcı barındırıyor.

 1. Bıçaklı
 2. Konik Dişli (Conical Burr)
 3. Düz Dişli (Flat Burr)

Bu yazıda bıçaklı (rondo mantığı ile çalışan) bir öğütücü bulamayacaksınız zaten bu tip öğütücülere kahve öğütücüsü denmesi de yanlış. Ne kalınlık ayarı yapabilirsiniz ne de öğütülen parçalar tutarlı büyüklükte olur. Bu nedenle en başta ucuz diye bu ürünlere yönelip paranızı çöpe atmayın lütfen.

Kahve Öğütücüsünde Konik ve Düz Dişli Farkı

Konik dişlide kahve yerçekiminden faydalanılarak dişliler arasına sıkıştırılır ve iç ve dış dişli yükseklik ayarıyla birbirine yakınlaştırılıp incelik ayarı sağlanır. Düz dişlide ise ise merkez kaç kuvveti etkisi ile çekirdekler alt ve üst diş arasına itilir ve bu iki dişli birbirine yaklaştırılıp uzaklaştırılarak incelik ayarı sağlanır.

Flat Burr vs Conical Burr
Konik Dişli Düz Dişli

Hangisi tercih edilmeli derseniz açıkçası bunun net bir cevabı yok. Ev tipi makinelerde de endüstriyel makinelerde de iki tip dişli de kullanılıyor. Kahve geek’lerine bakarsanız çılgınca ikisini de savunan kişiler görebilirsiniz.

Bunların yanı sıra dişli ile çekirdek uyumunun önemli olduğunu söyleyenler de var ancak bunların hiçbirinin ispatlanmış bir etkisi yok. Ama bir çoğunun ortak noktası düz dişlinin kahvedeki odunsu, fındıksı (kuruyemiş) tatlarını ortaya çıkardığı yönünde. Bu nedenle Afrika kahveleri düz dişlide öğütülmeli diyenler bile mevcut.

Konik dişli sisteminin ise temizliği ve bakımı çok daha pratik. Ana göbeği elle çıkartıp fırçayla temizlemek yeterli. Düz dişlide ise genelde üst parça sabit tutulduğu için makinenin üst bölümün söküp tornavida ile sabit dişliyi çıkartıp ancak temizlik yapılabiliyor. Bazı modellerde üst parçanın konik dişlilerde olduğu gibi çıkabilir olduğunu görüyoruz bunları temizlemek elbette daha kolay.

Düz dişlinin bir dezavantajı ise kahve çekirdeklerinin merkez kaç kuvvetiyle dişliler arasına itilebilmesi için devrin yüksek olması gerekliliği bu hem daha yüksek bir çalışma sesi oluşturuyor hem de uzun süre kullanımda daha çabuk ısınma yapabiliyor. Kullanırken çok miktarda kahve öğütülecekse arada bir durup dişlilerin soğumasını beklemekte fayda var.


Manuel Kahve Öğütücüleri

Düşük maliyetle evde kahve öğütmenizi sağlayan bu tip ürünler bütçe ve zevk ile doğrudan ilgili. Öte yandan öğütme işlemini çok hızlı yapmadığınız taktirde öğütülen kahveyi de ısıtmadığı için lezzete az da olsa pozitif bir katkısı var. Alternatiflere bir bakalım


Sözen Kahve Değirmeni

Sözen vb. Otantik Kahve Değirmeni

En düşük maliyetli ve fakat güç sarf ederek evde kahve öğütebileceğiniz ve hatta Türk kahvesi dahi öğütebileceğiniz öğütme aletleri bunlar. Resimlerde gördüğünüz gibi el model ve çekmeceli versiyonları vs var ama bana her zaman süs gibi geldiler. Zira çekmeceli versiyonda kahve öğütmek meşakkatli ve öğütülen kahve haznenin içine kaçıyor ve kullanımı pek de kolay değil. El tipi olanların ise özellikle çevirme kolu ve tutma başlığı çok kısa ve olduğu için hem harcadığınız güç artıyor hem de kullanılan metal ısınınca elinizde çok da hoş olmayan bir metal kokusu bırakıyor. İncelik ayarı ise oldukça uğraştırıcı. Bu nedenle bu tip ürünleri tavsiye etmiyorum.

Çekmeceli Manuel Kahve Değirmeni

Böyle bir ürün düşünüyorsanız yeni nesil versiyonlarına bakın derim. Bunlar çok maliyetli olmamakla beraber seramik öğütme parçası ve paslanmaz çelik dış yüzeyle üretiliyor. Çevirme kolu uzun ve tutma bölümü de büyük olduğu için harcadığınız güç ciddi oranda azalıyor. Tük kahvesi dahi öğütebileceğiniz bu ürünler bir-iki kişilik kahve öğütecekseniz en düşük maliyete bu işe başlamanızı sağlayacaktır. Amerika’dan kargo dahil 20-22 dolar arası bir fiyata temin etmek mümkün.

Benim denemek için satın aldığım ve oldukça memnun kaldığım ürünün stokları maalesef bitti ama alttaki ürün için onun daha geliştirilmiş modeli diyebilirim. Kendime aldığımdan oldukça memnun kalmıştım düşük maliyetli kullanımı ve temizliği oldukça kolay bir el değirmeniydi.


Tchibo Manuel Kahve Değirmeni

Tchibo Manuel Kahve Değirmeni fiyat performans tarafında oldukça dikkat çekici. Temel bir öğütücüden beklediğimiz seramik dişli, kolay incelik ayarı, click ile incelik ayarlama sayısı belirleyebilme gibi özellikleri barındırıyor. Akrilik cam hazneye sahip olması da ayrı bir pozitif tarafı. Bu değirmene çok yakın bir dizayna sahip farklı bir öğütücü ise ek olarak ölçü kaşığı hazne kapağı ve biraz daha yüksek bir yapıyla geliyor. Aralarında fiyat farkı olsa da öğütme performansları hemen hemen aynı bu nedenle gözünüze şık görüneni tercih edin derim.


Arzum Okka Beangourmet Türk Kahvesi Değirmeni

Arzum Okka Beangourmet Türk Kahvesi Değirmeni

Arzumun bu ürünü daha çok Hario’yu andırıyor ancak neden plastik ve neden içi görünmeyen koyu kahve rengi bir renkte anlayabilmiş değilim. Yukarıda bahsettiğim ürünle aynı performansa ve fakat 3 katı kadar bir fiyata sahip. Hatta Hario’yu yurt dışından getirdiğinizde bu üründen daha ucuza bile gelebiliyor. Açıkçası yerli malı etiketi basıp bu kalitede bir ürüne bu kadar yüksek fiyat basılmasını anlamlandıramıyorum. Benim kişisel tercihlerim arasında olmayacak bir ürün ama markayı seviyor ve fayda maliyet kriteri sizin için çok önemli değilse deneyebilirsiniz.


Hario Skerton Seramik Kahve Değirmeni & Hario Smart G Kahve Öğütücüsü

Hario Skerton Seramik Kahve Değirmeni & Hario Smart G

İki değirmen de el değirmenleri arasında “yeni nesil” değirmen kavramını oluşturmuş ürünler. Gerek uzun kolçaklı olması, gerek öğütme ve incelik ayarlama kolaylığı işi oldukça kolaylaştırıyor. Malzeme kalitesi ve dayanıklılık da işin içine girdiğinde uzun soluklu güzel bir değirmen almış oluyorsunuz. Elbette her kahve öğütme öncesi kol kaslarınız biraz çalışıyor. Olsun ben üşenmem yaparım derseniz bu segmentte kalite olarak üst noktada olan ürünler olduklarını söyleyebilirim. Marka değerinin de fiyata eklendiğini göz ardı etmeyin.


Comandante C40 Nitro Blade Kahve Öğütücüsü

Comandante C40 Nitro Blade

El değirmeni serisinin Amiral gemisi bu ürün nitro blade denilen konik dişli barındırıyor. Özel alaşım bir çelikten kendine özgü bir diş yapısı ile üretilen bu ürün diğer değirmenlere kıyasla oldukça yüksek fiyatlı ancak bir o kadar uzun ömürlü, güvenilir ve kolay ayarlı.

İncelik ayarı için üstünde bir işaretleyici olmasa da en sıkı hale getirip her click 1 sayılarak öğütme büyüklüğü belirleniyor. Bu ürünü kullanan herkes aynı yöntemi kullandığı için de bu konuda bilgi ve tecrübeye erişmek oldukça kolay.

Ahşap dış dizaynı birlikte gelen biri saklama kavanozu da olan cam hazneleri ve her şeyden öte kullanım ve ayar kolaylığı ile aldığınızda kesinlikle mutsuz olmayacağınız bir el değirmeni. Üstelik şık dizayn bir paketleme ile elinize geliyor ki gerçekten aldığınız ürünün kalitesini kutusundan bile hissedebiliyorsunuz. Ama ürün fiyatı nedeniyle fiyat performansta diğer ürünlere göre elbette iyi bir noktada değil.


Bu yazı sayfalardan oluşmaktadır. Sayfa altında diğer sayfaların rakamlarına tıklayarak okumaya devam edebilirsiniz…


Önceki İçerikLondra Kahve Festivali 2019
Sonraki İçerikKolombiya ve Kahve
Omer Demirhttp://omerdemir.net
Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi. Espressoyu uzun çekti, Obradović'le kendinden geçti Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu. Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine'den hiç elektrik almadı. Öğrendiklerini paylaştı, paylaştıkça öğrendi. Üşenmedi, öğrendiklerini dünya ile paylaşmak için bir de kitap yazdı Read This! Before Buying A Coffee Maker

Yazarın diğer yazıları..

173 YORUMLAR

 1. Iyi günler Ömer bey yeni yazınız için teşekkürler. 1000 tl gibi bir bütçem var ve benim kafamda 2 model var. 1. Gaggia mdf 89 ve 2. Baratza virtuoso. Genllikle filtre kahve makinesinde , v60, french press ve cold brew için ogutum yapicam cok az da olsa espresso da yapıyorum.(en sık kullanılandan en az kullanılana doğru yazdım) Hangisini onerirsiniz? Breville bcg600 gördüm 1000tl onuda işin icine katarsak sonuc ne olur? Birde baratza virtuoso yu nerelerden temin edebilirim ? Bu fiyat bandinda baska önerileriniz varsa her daim bekliyorum ıyi günler.

  • Ahmet Bey Merhaba,
   Umarım benden direkt şu makineyi alın dememi istemiyorsunuz. Zira bu tamamen sizin seçiminiz olmalı hangi makinenin hangi özellikleri sizi düşündürüyor bunları sorun seve seve yanıtlayayım.

   Yazıya Baratza için bir model daha ekledim onu da değerlendirmenize dahil edin derim. Encore modeli virtuozo ile neredeyse aynı özelliklere sahip ve fiyatı çok düşük. Yazıdan linkine ulaşabilirsiniz.
   Üç öğütücü de ihtiyaçlarınızı sonuna kadar karşılar. Mdf89’da doser olduğunu unutmayın. Ağırlıklı espresso öğütmeyecekseniz bu sizi zorlayabilir.
   Sevgiler


 2. Merhabalar ben bir şey daha öğrenmek istiyorum sizden lütfen, Sage820 Amazondan sipariş etsem sadece 129.99 yuro ödüyorum değil mi, gümrük, kargo gibi ekstra bir ödeme yok. ?

  • Hüseyin Bey Merhaba
   Çok zamanında bir soru sordunuz. Geçen hafta kendime sipariş verdim. Şu anki fiyatlar üzerinden örneklendireyim. An itibariyle 129 Pound fiyatı var. Siz Türkiye adresine gönderim istediğiniz için ingilterede uygulanan vergiyi amazon düşüyor ve ürünün fiyatı 108 pound’a iniyor. Bunun üstüne kargo ücreti ve TÜrkiyeye giriş Gümrük vergisi ekleniyor. Toplamda ürün 155.08 Pound’a istanbula geliyor. Ürün gümrüke gelince UPS sizi arayıp önce email adresinizi istiyor. ( bu uygulama son 10 gündür değişen gümrük kurallarından sonra çıkmış, daha önce direk kapıya geliyordu.) email adresinize bir mail gönderiliyor ve oldukça basit bir formu doldurmanız ürünün amazon linkini göndermeni ve yine amazon sitesi üstünden print edeceğiniz (pdf) faturayı email ile göndermenizi istiyorlar. Benim 5 dakikamı aldı. Siz zaten amazona gümrük vergisini ödediğiniz için. UPS sizin adınıza gümrük işlemlerini hallediyor ve 3 gün içinde ürünü size teslim ediyor. Toplam süre 7-8 gün ve siz gümrükle uğraşmıyorsunuz. Araya haftasonu girdi benim siparişim salı çarşamba gelir muhtemelen. Sonrasında yaşadığım bu süreci en detayına kadar bir videoda anlatmayı planlıyorum. Umarım yardımcı olabildim.
   Sevgiler

   • Bir ek daha yapayım. Yazıda verdiğim link en ucuz alabileceğiniz yer olan ingiltere amazon’a ait. Bu nedenle parabirimi pound. Ürünün Almanya fiyatı çok daha pahalı. Bana toplamda 1100TL gibi bir rakama geldi. Ürünü satın alırken amazon İngiltere’de para birimini GBP olarak seçin. TRY seçerseniz amazonun kur çeviricisi bir hayli farkla çeviriyor. İngiltere fiş tipiyle gelecek ürün onun içinde 1.5 liraya bir priz adaptörü aldım. İngiltere ile kullandığımız voltaj aynı olduğu için sadece adaptör yeterli oluyor.
    Sevgiler

 3. Aslında çok da ne almam gerektiğinin farkında değilim ve gerçekten yardıma ihtiyacım var. Ben filtre kahve makinasını sizin değerlendirmelerinizi okuyarak, Elektrolüx 7800 aldım. Ancak asıl işin öğütme olduğunu bilmeden Deloghni bıcaklı bir öğütücüyü aldım aynı zamanda. Şimdi iyi bir filtre kahve öğütücüye ihtiyacım olduğunun farkındayım. Ancak bu manuel mi, yoksa elektrikli mi olmalı bilemedim. Elbette bütcem de sınırlı ama, ne yapıp edim almalıyım. Lütfen yardımcı olurmusunuz. ?

  • Bu sizin tercihiniz Hüseyin Bey. Sadece filtre kahve yapacaksanız basit bir el tipi öğütücü veya elektrikli öğütücü yeterli olur. Ama genelde bu sevda sadece filtre kahveyle kalmıyor. İşin içine diğer demleme tipleri ve espresso da çok geçmeden giriyor. Alacağınız öğütücüyü en az 8-10 yıl kullanacaksınız ve bu arada ihtiyaçlarınız çeşitlenecek. Yukarıda bu ürün için bana gelen fiyatı belirttim, kaldı ki evde kullanım için malzeme kalitesi ve dizayn şıklığı nedeniyle ben sage (breville)’i tercih ettim. Bütçe buradaki en önemli konu…
   Sevgiler

 4. Ömer bey merhaba, bu gün Amazondan sizin yazdıklarınızı uygulayarak bir deneme yaptım. Dediklerinizi harfiyen uyguladım, rakamlar birebir tuttu. Tabi ki sonra iptal işlemini de gerçekleştirdim. Şimdi ayın altısına kadar bütçe işini halledip bu makineye sahip olmam gerekiyor. Bu arada sizin makine de gelmiş olur inşallah. Umarım UPS için gerekli olan email işlemlerini de becerebilir. Selamlar. ??


  • Selamlar,
   Üzüldüm sizin adınıza. Amazon zaman zaman ürünlerde ciddi indirimler yapıyor. Bu ürünün asıl fiyat 179.99 Pound. Ama geçen sene black friday ve bu sene prime day’de 159.99’a kadar inmişti.
   129.99’u görünce ben de kaçırmak istemedim. Takip edin veya alternatiflere göz atın derim.
   Bu arada 179.99’a alsanız bile Türkiye fiyatından çok daha ucuza almış olacaksınız bunu da göz ardı etmeyin.
   Sevgiler

 5. Çok teşekkür ederim. O fiyata almak kısmet değilmiş. Şu anki fiyat ile 1485 liraya gelecek. İnstigram paylaşımında Türkiye’de1800 civarı demişsiniz. Belki taksitle alma imkanım olabilir. Nerelere bakmamı önerirsiniz.? Ayrıca sizin makinanız da hayırlı olsun. Ben de sizin adınıza çok çok mutlu oldum. Güle, güle kullanın.

  • Hüseyin Bey çok teşekkürler,
   Herhangi bir ürünü arıyorsanız ürün ismi + sepet diye google’da aratırsanız onu satan yerlere daha efektif şekilde ulaşırsınız. Ben de bu şekilde aratıp baktığımda gördüğüm fiyatlardı.
   Söz verdiğim gibi bir kaç gün içinde de Amazon’dan alışveriş konusunda bir video yayınlayacağım
   Sevgiler

  • Neslihan Hanım Merhaba,
   WMF Skyliner serisi daha çok dizaynla öne çıkan bir ürün. Konik öğütme mekanizmasına sahip be 1-12 arası öğütme inceliği sunuyor. bunlara ek öne çıkan bir özelliği yok. Açıkçası öğütme aralığı oldukça dar, özelleştirme çok rahat olmayabilir. Öte yandan ürünün yorumlarına baktığımızda bir stabilite problemi var gibi görünüyor. Pozitif yorumlar genellikle aldıktan sonra bir kaç hafta içinde yapılan yorumlar ama negatif yorumların büyük kısmı 6 ay 2 yıl arası ve sorun hep aynı makinenin devirinde zamanla oluşan güç kaybı ve arıza. Düşeş kastınız nedir bilmiyorum ama Makinenin yurtdışı fiyatı 103-109 euro arası.
   Sevgiler


 6. Merhabalar; evde genellikle filtre kahve ve Türk Kahvesi içiliyor ve bunlar için bir öğütücü ihtiyacım var. yukarıda yazdıklarınızı inceledim 2 ürün arasında kaldım. WMF STELİO kahve öğütücüyle BARATZA VİRTUOSO ENCORE kahve öğütücü arasında gidip geliyorum. Galiba bunlarda da Türk Kahvesi inceliğinde kahve öğütülmediğinden el değirmenlerini kullanmam gerekecek(?)
  PS: Kahve öğütücü ilk defa alacağım için cahilliğimi mazur görün, vakit ayırıp yanıtladığınız için teşekkür ederim :)

  • Nursena Hanım Merhaba,
   Türk kahvesi için elektrikli öğütücü bulmak biraz zor. Dediğiniz gibi el tipi bir öğütücü ihtiyacınızı karşılar ama biraz kol kası da yaptırır size :)
   Filtre kahve için iki ürünü de tercih edebilirsiniz. Bütçeniz bu karardaki önemli konu. WMF stelio giriş seviyesi disk dişli barındıran bir ürünken baratza encore orta seviye bir ürün ve incelik ayarı konusunda daha fazla seçenek sunuyor.
   Sevgiler

 7. Merhaba tekrardan,

  Sadece filtre kahve için kullanacağım bir el değirmeni almak istiyorum. Filtre kahve için el değirmeni yeterli midir?

  Teşekkürler.

 8. Fiziksel olarak zorlayacaktır ama ben şimdilik Sözen otantik değirmen almaya karar verdim ve siparişimi oluşturdum. Filtre kahve için incelik ayarını yaparken dikkat etmem gerekenler nelerdir?

  Akıcı anlatımınız, tutkunuz ve her okuyucunuza göstermiş olduğunuz saygıdan ötürü kutlarım sizleri.

  Tekrardan teşekkürler.


 9. Merhaba
  Stelio ve Melitta arasında kararsızım. Bcg820 ile aralarında hissedilir fark olacaksa bir ay bekleyip bcg820 alabilirim. Ec685 in yanında kullanmayı planlıyorum. Moka potum ve sözen değirmenim de ayrıca var. Akla yatan hangi hareketi yapmak acaba? Tecrübesi olan yazarsa sevinirim. Saygılar

  • Fatih Bey Merhaba,
   Üç ürünle de espresso hazırlayabilirsiniz ama bcg820’nin incelik çeşitliliği çok geniş ve diğer makinelere göre daha eş büyüklükte parçacıklar öğütüyor. Her bir boyut için farklı tat krema vb. çeşitlilik elde etme şansınız artıyor. Melitta disk öğütücü kullanıyor ve giriş seviyesinin en düşük maliyetli ürünü. özetle bütçenizde kısıt yoksa BCG820, varsa dediğim gibi diğer iki öğütücü de işinizi görür 5-6 yıl sonra daha üst bir öğütücüye terfi edebilirsiniz. Karar sizin
   Sevgiler

 10. Ömer bey; stelio,kg89 ve baratza encore modelleri arasındayım.ilk ikisi aynı fyatlarda encore ise biraz daha koyup az kullanılmış ikinci el olarak alıcam eğer karar verirsem.kahve işine yeni girmekle beraber makina ve v60 kullanıyorum genel olarak,sizce tercihimi hangisinden yana kullanmalı ilk iki makina arasında ve bu ikiliyle encore arasında ne gibi farklar var.?şimdiden teşekkür ederim burdan aldığımız değerli bilgi ve tecrübeler içinde ayrıyetten emeğinize sağlık..

  • Abdurrahman Bey Merhaba,
   Bu üç ürün için konuşacak olursak.
   Bunlar arasında hangisi derseniz encore derim ama ikinci el olduğu için nasıl kullanılmış, ne kadar kullanılmış, temiz bakılmış mı vs bunlar hep önemli.
   ilerde espresso çok düşünmüyorsanız Stelio veya KG89 olabilir ama espresso inceliği ve tutarlılığı söz konusuysa, espressoda incelikle de oynayarak birşeyler yapmak istiyorsanız o zaman Encore. Encore’un diğer iki makineye göre daha hassas ve kademeli incelik ayarı mevcut
   Sevgiler

 11. Merhabalar Ömer bey, elektrolüx filtre kahve makinem için bir öğütücü tavsiye eder misiniz? Çok pahalı olmayan, ama iyi iş gören. Yazılarınızı okudum, ama tam karar veremedim. Öğütülen satın aldığım kahve resmen 3 günde Türk kahvesine dönüyor acıyor. Filtre kahve makinesine göre el değirmeni ile öğütmek çok zorlar mı? 5 dakikadan fazla sürmez ise uğraşırım, sorun değil.. Bilmem izah edebildim mi, sizi rahatsız edecek bir şey yazdıysam şimdiden affola..

  • Merhaba,
   Öncelikle doğrudan gidin şu makinayı alın dememi beklemeyin lütfen benden.
   Makine seçiminde olduğu gibi öğütücü de sizin tercihiniz olmalı. Yazılarımı okuduysanız aklınızda bir şeyler mutlaka şekillenmiş olmalı, olmadıysa bir daha okuyun veya başka kaynaklardan da araştırın. Bir kısa liste oluşturursanız Hangi öğütücüler arasında neden kaldığınızı yazın birlikte değerlendirelim. Beni anlayışla karşılayacağınızı ümit ediyorum.
   El değirmeni ile elbette olur, ilk başta zevkli gelir ama zamanla hele ki üşengeç bir yapınız varsa biraz sıkıcı ve yorucu olabilir. Karar sizin.
   Sevgiler.


 12. Ömer bey , öncelikle bilgilendirme için çok teşekkürler.culinary prestige manuel coffee grinder dan bahsetmiştiniz.bu ürünü Amazon haricinde bir siteden bulma şansımız var mı? Bir bilginiz var mı? Şimdiden teşekkür ederim

  • Canan Hanım Merhaba,
   Bu ürünün maalesef ben bahsettikten kısa bir süre sonra stokları bitti ve yenisi de amazon depolarına gelmedi. (amazonda stok bitirecek bir etmimiz olmadığını düşünüyorum ama kim bilir :))

   Amazon’da Bu ürüne alternatif bir çok ürün var ve hemen hemen aynı dizayna sahipler. Mesela bir tanesini şu linkte bulabilirsiniz. https://amzn.to/2ZXVxVH alırken dikkat etmeniz gerekn son dönemde yapılan yorumların pozitif olması ve çokça 4 yıldız ve üstü yorum almış olması. Amazon son dönemde gümrük ücretlerini biraz şişik gösteriyor ama ürün size teslim edildikten sonra artan tutarı 2 ay içinde iade ediyor bunu da bilmenizde fayda var.
   Umarım ihtiyacınız görür,
   Sevgiler

 13. BCG820 ile kuruyemiş öğütmeyi planlıyorum yazık edermiyim cihaza yada işimi görecek daha ucuz bir cihaz varmı sıkıntısız haznesi büyük olsun şu sarelle kavanozları varya onun inceliğinde fındık ezmesi yapmak istiyorum o incelikte ucuz bir makina sıkıntısız tşekkürler

  • Turgut Bey Selamlar,
   Nüktedan bir şaka yaptığınızı düşünüyorum…

   Bıçaklı kuruyemiş öğütücüleri var, rondo misali çalışan. Onlara bir bakın derim.
   BCG820’ye yazık edersiniz…
   Sevgiler :)

 14. İyi günler
  Türk kahvesi için kahve değirmeni almak istiyorum.Kahve çekirdeğini pudra kıvamında yapacak hangi ürünü tavsiye edersiniz?

  • Metin Bey Merhaba,
   Sorunuzu bu içeriğin altına taşıdım okuyucularımız için de daha faydalı olacak diye düşünüyorum.
   Türk kahvesi inceliğine inen ev tipi bir öğütücü yok maalesef. Turk kahvesi için pudra kıvamı elde edebilmek için dişli öğütücüler yetersiz kalıyor. Taş değirmen gerekiyor bunun için. Onlarında elektriklileri oldukça pahalı ve hacmen çok byük ve endüstriyel dizayndalar.

   Ancak,
   Eldeğirmenleri o inceliğe en yakın sonuç veren öğütücüler, bu yazıda önerdiğim el değirmeni ile Pudra kıvamı olmasa da ona çok yakın incelikte öğütme yapabiliyorsunuz. Maliyet de oldukça ucuz.
   Bir diğer ürün ise Şu yazıda ve videoda (https://mokapota.com/kahve/yurt-disindan-kahve-makinesi-almak/24428) bahsettiğim Sage BSS820UK / Breville 820 Smart Grinder Pro (https://mokapota.com/urun/sage-bcg820bssuk-the-smart-grinder-pro-coffee-grinder-silver) ürünü. Bu ürün de dişli ayarlarında oldukça incelere inebiliyor. Hem dışta 60 kademe hem de içeride 10 kademe ayarı var.

   Ben Türk kahvesinden filtre kahveye kadar aralıkta öğütme yaptığım için iç dişliyi 3. kademeye getirdim. Türk kahvesi için de dış ayarda 1 kullanıyorum. Dış ayar espresso için 18-22 aralığında.
   Yalnız bu ayarda dikkat edilmesi gereken nokta iç 1 dış 1 yaptığınızda dişliler birbirine sürtündüğü için sıkıntı olabilir. Kademe kademe deneyerek uygun inceliğe inmek gerekli. Ayrıca öğüttüğünüz kahve medium roast – City – orta kavrulmuş bir kahveyse çekirdek biraz daha sert olacaktır. Bu durumda çekirdek dişliler arasına sıkışıp makineyi kilitleyebiliyor. Üst kısmı çıkartıp iç dişliyi de yerinden çıkartarak temizlediğinizde makine normale döner ama bu durum süreklilik arzederse dişlide yıpranmaya motorda zorlanmaya neden olacaktır. .

   Dolayısıyla eğer bütün kahve tipleri için bir öğütücü arayışınız varsa Sage BSS820 ye bakabilirsiniz. Sadece Türk kahvesi içinse el dipi değirmen daha mantıklı olacaktır.


 15. Ömer bey selamlar, dün manuel değirmen siparişimi Amazon Amerima’dan verdim. Bana 187. 30 liraya mal oldu. Şimdi bekleme zamanı.

  • Aydoğan Bey Selamlar,
   Hayırlı olsun güzel günlerde kullanın. Seyahat problemi de çözülüyor sanırım böylece :)) Sanırım bizim önerdiğimiz değirmeni aldınız, şimdi baktım fiyata, gümrük biraz yüksek hesaplanıyor, 2 ay içinde muhtemelen 2-3 dolar iade alırsınız :))
   Sevgiler

   • Merhaba Ömer bey. ?️
    Tabiki sizin önerdiğiniz değirmeni aldım. ? Bu gün çekilmiş hesabımdan 191.21 lira. Evet kesinlikle çözüldü, ev dışında kahve keyfi için en önemli ekipman tamam. ? Şimdi plastik bir V60 ile karaf işini halletmem lazım. 3, 4 saatlik piknik ve doğada bulunduğum anlarda sıcak su işini geçen hafta BİM’den aldığım Stenly 1 litre termos ile çözdüm, fiyatı 175 lira. Peki var mı V 60 ve karaf önerisi? Tabiki bir Aeropress mutlaka olacak. ?
    Ayrıca tamamen sizin yazılarınızı okuyarak kendimi kahve konusunda eğitmeye çalışıyorum. Bu arada sizin sayenizde aldığım ekipmanları yazmadan geçemiyrceğim.
    1)Amazon Türkiye’den Elektrolüx 7800 Filtre kahve makinası
    2) Amazo İngiltere’den Sage 820 kahve öğütücü.
    3) AliExpress’den 3 boy cam karaf ve 600ml. CHEMEX.
    4)Amazon Amerima’dan manual el değirmrni.
    İyi ki varsınız, Size olan saygı, sevgi ve minnet duygularımı bir kez daha belirtmek isterim. ?

    • Aydoğan Bey Merhaba,
     Güzel sözleriniz için çok teşekkürler, ne mutlu bana..
     Bütün ürünlerinizi güzel günlerde kullanın.
     Benimde kullandığım seyahat dripper’ın bir benzerini yaklaşık 1,5 saat araştırdıktan sonra buldum, ürün yorumları da oldukça iyi.
     4 Numara kağıt filtre kullanıyor, katlanabiliyor ve bulaşık makinesinde de yıkanabiliyor.
     https://mokapota.com/urun/kamp-tipi-katlanabilir-silikon-pour-over-dripper
     Seyahat için Karaf yerine termos tavsiye ederim ama o termosu sadece kahve için kullanın derim. Bu arada Stanley oldukça iyi bir termostur, onu da güle güle kullanın;)
     Sevgiler

 16. ömer bey merhaba 1 kere alınmalı ve bu makine türk kahvesi hariç her türlü ihtiyacınızı görür dediğiniz makine varmı listenizde belirtirseniz sevinirim teşekürler

  • Ahmet Bey Selamlar,
   Yazıda her bir öğütücü için fikirlerimi belirtiyorum, ama benden direkt gidin şunu alın dememi beklemeyin lütfen. Hangi öğütücü size daha çok hitap ediyor neden nelerini eksik görüyorsunuz ya da hangi özelliklerden emin değilsiniz bunları paylaşırsanız destek olmaya çalışırım
   Sevgiler

 17. Ömer bey hiç birinin özelliklerinden bişe anlamadım ben bu konularda yeniyim tüm kahve çeşitleri ve türk kahvesi ne yakın yapabilen bir makine almayı istiyorum ilk alışımda fiyat önemli değil ,sonradan 2. bir makineyi almaktansa tüm kahve çeşitlerini çekebilen bir makine olmasını istiyorum yani anlayan bir dostum misafirliğe geldiğinde şu kahve çeşitinide yapsaydı iyi olurdu ama o özellik bu makinede yok dedirtmeyecek makine arayışı içersindeyim cevaplarınız için teşekürler .

  • Ahmet Bey,
   Bu durumda şu an uzun yıllar kullanmak için bir makine alMAmanızı öneririm, kararınız ne olursa olsun belirli bir süre kullandıktan sonra gözünüze batan çok şey olacaktır.
   Ya bekleyin ve makinelerin özelliklerini anlamaya ve nerede neyin işinize yarayacağını çözmeye çalışın ve bolca okuyun, ya da göz ardı edebileceğiniz bir mikarı gözden çıkarıp basit bir öğütücü alın ve bu deneyimi yaşadıktan sonra ihtiyacınıza yönelik yeni makine seçin.
   Sevgiler.


 18. Merhaba ömer bey yazınızı 3 kere okudum desem yeridir hario V60 almayı düşünüyorum fakat ne siz nede üretici sitede dişli çapını belirtmemiş siniz bu makinenin dişli çapi kaç cm direk sitesinde 2 farklı model yazıyor fakat sanki birbirinden farkı renk olarak anladım ben siz ne düşünüyorsunuz bu makine hakkında daha fazla bilgi nereden bulabilirim yardımlarınız için teşekkürler.

  • Ahmet Bey Merhaba,
   Bu bilgiye ben de erişemedim maalesef, ancak hario’dan talep ettim.
   Bu modelin yeni bir versiyonu var, yeni versiyonda öğütülmüş kahve için bir hazne eklemişler.
   Bilgi bana ulaştığında paylaşırım sizinle.

 19. Ömer bey bende hario nun sitesine baktım V60 yeni model yaziyor ama site teknik özellikleri hakkinda bir bilgi yok kullanıcı el kitabı ni indirdim İngilizce olanı ondada yazmıyor umarım sizin gibi gönüllü reklam yapanlara gereken bilgiyi verirler yardımlarınız için teşekkürler.

 20. Günaydın Ömer bey öğütücülerin temizliği için tozlar varmış.Bunlar kaç kg öğünümden sonra kullanılmalı.Öğütücü temizliği için farklı önerileriniz var mı?

  • Merhaba Bayram Bey,
   Bu tozlar çok miktarda öğütme yapıyorsanız (cafe vs) o zaman işlevsel oluyor. Ev kullanımında konik dişliye sahip bir öğütücü kullanıyorsanız, iç dişliyi 2-3 ayda bir söküp fırçayla temizlemeniz yeterli olur. İlle de çok kullanmak istiyorsanız yılda bir kullanabilirsiniz. Tozu kullandıktan sonra 40-50 gram kadar kullanılmayacak bir kahve öğütmeniz gerekir ki kalan tozlar temizlensin. Sonrasında yine dişlileri söküp fırçayla temizlemeniz gerekir.
   Düz dişli öğütücülerin sökülmesi kolay olmadığı ve hatta bazen makineyi demonte etmeden mümkün olmadığı için kullanım sıklığına göre 6 ay veya yılda bir kullanılabilir.
   Sevgiler


  • Ahmet Bey merhaba,
   Özellikle dişli çapına takılmanızın sebebini sorabilir miyim? Bir öğütücüde dişli çapından önce dikkat edilmesi gereken çok daha önemli noktalar var. Öğütme inceliğindeki eşitlik, ısınma, devir vs.
   Büyük dişliye sahip bir makine derken, kaç mm çaptan bahsediyorsunuz, hangi marka modeli hangisiyle karşılaştırıyorsunuz bunları paylaşabilir misiniz?
   Sevgiler

 21. Anladığım kadarıyla dişli çapı öğütme inceliği için önemli bir kriter siz ev kullanıcıları için 30 mm den sonrası gereksiz demsisiniz ben dişli çapına Su açıdan takıldım şimdilik sadece filtre kahve içmek için makine alıyorum ileride express o ve türevlerini öğrendikçe kendim kahve çekirdeklerini çekip kahve hazırlamayı öğrenmek istiyorum onun için tüm kahve çeşitleri ni çekebileceğini bir disliye sahip makine almak istiyorum teşekkürler .

  • Ahmet Bey Merhaba,
   Anladığım kadarıyla daha yeni kahve ile ilgilenmeye başlıyorsunuz ve öncelik filtre kahve. Sonra ileride bir zamanda ise espresso türevi içecekler var hedefinizde.
   Şu an dişli çapına takılmanız için gerçekten çok çok erken, kaldı ki yazıdaki bütün öğütücüler zaten espresso öğütmesi yapıyor ama ilk baştan gidip çok yüksek segment bir makine alırsanız onun faydasını ayrıştıramayacaksınız.
   Benim tavsiyen giriş ya da orta seviye bir makineye odaklanın. Bunlarla da sorunsuzca espresso vs hazırlarsınız zaten. Bilgi ve ihtiyaaçlarınız geliştikçe zaten öğütücüyü değiştirmeniz gereken zamanı kendiniz farkedeceksinizdir.
   Sevgiler

 22. Merhabalar Ömer bey, yazıyı dikkatle okudum ve melitta molino marka öğütücü çok hoşuma gitti. Ancak şu an onu alacak bütçem yok.

  El ile öğütücülerden ise ‘triple tree’ öneriniz üzere hayli hoşuma gitti. Ancak temin edecek bir site yok Türkiyede. Amazonda ise ürün puanı hayli düşük bu arada o da kafamı kurcalamadı değil. Velhasıl, bu önerinize yakın pişman olmayacağım bir öneride bulunursanız çok sevinirim.

  Bu arada sponsorunuz olan kahve sitesinin kahve saklamak için kullandığı kilitli poşetler takdire şayan. Kahvenin hayli tazeliğini koruyor.

  Bonus: önerdiğiniz elektrolüx kahve makinesinden ise hayli memnunum. İyiki basketbol aşkım vesilesiyle bu güzel aile ile tanışmışım..

  • Özgürcan Bey Merhaba,
   Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkürler. Artık bir çok ürün yurt dışında daha ucuz hale geldiği için hem ülkeye gelen ürün çeşitliliği azaldı, yeni ürünler gelmemeye başladı hem de ithalat sektörü her üründe riske girecek kadar geniş bir oyun alanına sahip değil. Yazıda bahsettiğim ürün benim aldığım ürünün bir muadili. Amazonda ürünün puanına nereden baktınız bilmiyorum ama bu ürünün şu an puanı düşük değil, yok. Ben Türünü alternatif olarak eklediğimde yüksek puanlı bir üründü. Bunun teknik bir çok açıklaması olabilir, Bazen bir ürün kategori değiştiriyor, varyant ürün olmaktan çıkıp tek ürün oluyor, satıcı değişiyor vb. bir çok farklı neden sayılabilir. Bu el tipi öğütücülerin kalıpları ve dizaynları artık Çin’de bir çok üreticide mevcut. Dolayısıyla hemen hemen aynı kalitede bir çok farklı marka olsa da fiyatları ve ek özellikleri değişebiliyor. İçinize sinecek bu tip yüksek puanlı bir ürüne bakabilirsiniz, onlarca farklı model çıkacaktır ama hepsinin işlevi hemen hemen aynı. Üreticiler zaman zaman aksesuarla zaman zaman da ekledikleri kolaylaştırıcı bir iki parça ile ürünlerini farklılaştırmaya çalışıyorlar sadece. Ama hep dediğim gibi benden direkt gidin şu ürünü alın dememi beklemeyin lütfen. Bu mutlaka sizin kararınız olmalı.
   Sevgiler

   • Sevgili Ömer bey, öncelikle yorumlara verdiğiniz cevaplar e-posta adresimin gereksiz kutusuna düşüyor. Keza çok önce yazdığım yorum içinde aynısı oldu.

    Samimi söylüyorum eminim birçok kişi aynı durumdan muzdariptir. Bu yüzden sosyal medyadan mesaj atmamı umarım mazur görüyorsunuzdur.

    Tesadüfen tekrar siteyi ziyaret ettiğimde cevap yazdığınızı fark ettim. Yani cevap olarak yazdığınız birçok yazının o kişilerce okumama ihtimali yüksek. Bilişim açısından muhakkak bu problemin çözülebilir bir tarafı vardır bir araştırın derim.

    Öğütücü için ise tavsiye konusuna gelince ben gözüme kestirdiğim ilgili makineyi zaten belirttim. Ancak amazon üzerinden değil de, Türkiyede satışı olan bir ürünü almayı daha çok isterim.

    Ben araştırma yapıp arada kaldığım öğütücüleri sizle paylaşsam, fiyatı baz almadan size göre en iyisini bana söyler misiniz? Sonrasında beğensem veya beğenmesem dahi sorumluluk bana ait. Aynen filtre kahve makinesindeki tavsiyenizde olduğu gibi…

    • Özgürcan Bey Merhaba,
     Spam konusu için teknik önlemler alınıyor ama buna biraz da kullanıcı desteği gerekiyor. [email protected] adresini adresleriniz arasına ekleyebilir, ve spam değil diye işaretleyebilirsiniz. Böylece hem bize destek olursunuz hemde mesajlarınız spam kutusuna düşmez.
     Kahve makinesi almak isteyenlere bu şekilde destek veren başka bir kişi var mı bilmiyorum ama bu sürecin verimli kullanılması gerek. Bu nedenle diğer okuyucularımızın da faydalanabilmesi için sadece yorum bölümündeki soruları yanıtlama kararı aldık.
     Bir de maalesef kültürümüzde araştırmak yerine sorup direkt yanıt almak daha popüler özellikle sosyal medyada. Burada bile aynı soruya 10 kere cevap verdiğim oldu sosyal medyada gelenleri siz düşünün. Özetle en verimli yöntemin bu olduğunu ve böyle devam edeceğimizi söyleyebilirim. Hatta bu cevabı size fenerbahçe-efes maçının çıkışında yazıyorum bir yandan da merdivenden iniyorum.
     Öğütücü yazısında incelediğim ürünlerin çoğu Türkiye’de var. Linklerin bazıları yurtdışı çünkü gerçekten arada iki kata yakın fark var.

     Siz ürünlerinizi yazın aklınızdaki soruları belirtin hep olduğu gibi elimden geldiğince tardımcı olurum elbette
     Ürün isimlerini de sayfa içinde bir aratın belki daha önce benzer soru yanıtlamış olabilirim.
     Arabaya geldim, eve döneyim artık :)))
     Sevgiler

     • Ömer bey, öncelikle ilginiz için teşekkürler, araştırmalarım sonucu 3 ürün arasında kaldım. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Aynı kalitede olan başka bir ürüne de daha fazla para da vermek istemem.
      1-Sözen el değirmeni(hayli öveni var, ama kahvedeki metal tadına değinenler de var.)
      2-Hario skerton(sevdalısı çok)
      3-Touch Me Kahve Değirmeni(Seramik dişli migrosa ait bir ürün, bunu da hayli öven var.)

      NOT: Kimi de bu yazdıklarımın hepsinin çöp olduğunu, kahveyi parçalama noktasında homojenliğini bozduğunu bunlara para verilmemesi gerektiğini savunuyor. Alacaksan al bir “comandante” kapat bu defteri diyenler de var. Velhasıl bu iş adama kafayı yedirir.

      • Özgürcan Bey Selamlar,
       Elbette comandante alacaksanız almayın demem. Piyasadaki en kaliteli el değirmeni. Nitro blade diye adlandırdıkları lazer kesim özel bir dişli kullanıyor. Ama bu blade kelimesini jilet diye google’da çevirip kahveyi kesiyor diye yazan yorumlarda gördüm ve güldüm.
       Sözen yazıda bahsettiğim gibi elde bıraktığı koku ve özellikle çevirme kolunun kullanışsız oluşu nedeniyle bende etkisi çok pozitif değil.
       Touch me değirmeni gördüm dizayn olarak hemen hemen hario ile aynı, dolayısıyla bu ürün “çakma” mı orijinal mi ona siz karar verin. Öğütme performansına maalesef tanık olmadığım için bir yorum yapamıyorum. Uzun soluklu bir üretim mi tek seferlik piyasa yoklama amacıyla çıkmış bir ürün mü bu tarafı biraz düşündürücü.
       Hario Skerton’ın sevdalısının çok olmasının sebebi hario ürün grubunun kalitesi ve elbette her ticari üründe olduğu gibi marka değeri.
       Marka konusunda biz biraz ortadoğu kafasına sahibiz, kendimde de zaman zaman bunu görüyorum ve ürünleri incelerken de bu düşünce yapısından hep uzak tutmaya çalışıyorum kendimi. Marka şişirilmiş bir değer de olabilir, geri planda milyonlarca dolar ar-ge harcaması ile yapılan bir yatırımın sonucu üretilmiş bir ürün de olabilir. Bunun için o markanın geçmişine, üretim kalitesine, o marka ve ürün ile pazarlama dilinde “fighting brand” denilen savaşan bir ürün çıkartan rakip markanın değerine ve geçmişine bakmak genelde daha objektif görmeyi sağlıyor.
       Öte yandan bu üç değirmen ile aynı incelikte kahve öğütüp konuyla ilgisi olmayan birine gösterseniz ve hatta kahve yapıp içirseniz aradaki farkı muhtemelen anlamayacaktır.
       Özetle demem o ki, bir konuda uzmanlaşmak için 10.000 saat formülü her yerde geçerli. Uzmanlaştıkça iyi işi kötü işten ayırmaya başlıyorsunuz. Ama ortadoğu kafası dediğim düşüncede ise çıktı aynı ise en ucuzu daha iyidir düşüncesi hakim. Çıktının aynı olup olmadığı değerlendirmesini yapan kişinin ve sizin belirttiğiniz yorumları yazan kişilerin 10.000 saat tecrübesi var mıdır, bu farkı anlayabilirler mi buna emin değilim.
       Uzattım, biraz da serzendim ama bu düşünce yapısı dünyaya salgın halde yayıldığı için beni çok rahatsız ediyor.
       Basketbolu sevdiğinizi bildiğim için şöyle bir benzetme ile yol göstermeye çalışayım size, euroleague’de sıralamaya bakın, Obradovic gitsin mi kalsın mı diye “siz” karar verin, başkası değil ;) Siz beni anladınız.
       Sevgiler…

       • Obra gitsinmi tövbe tövbe :-)
        8 den 1.yi eler deycem ama Larkin faktörü ve malesef Ali Koç un şanssızlığını yada futboldaki düştüğü hataları düşünce iddali olmayayım diyorum. (cevabımı yazarken 2019 aralık tır diye cevap yazıyorum daha öncesiyse yorumda saçmalık olabilir
        bu arada kah ve yazısına basket yorumu yaptım ama site moka pot değil :-) )
        neyse biran evvel öğütücü konusunda karar vermem lazım.

        • Ben Obradovic konusunda beni ve yazdıklarımı yanlış anlamış olabileceğinizi düşünüyorum.
         Özetle söylemeye çalıştığım, tecrübesi ve başarıları ortada olan bir koç hakkında kısa vadeli sonuçlara bakarak karar vermenin doğru olmadığı.
         İşi bilmeyen kişilerin bir kaç rakama bakarak yorum yapmasının doğru olmayacağını söylemek için bir örnekleme kullanmıştım.
         Öte yandan 8’den 1’i eleyebilme ihtimali obradovic takımları için %40’ın altına inmez diye düşünüyorum :))
         Sevgiler

         • Yok yanlis anlamadim
          Tam olarak bunu anladigim ve aynen bu gorusu ifade etmek istedim icin yorum yazdim
          ironiyi fazla kacirdim yanlis anlasildim tam olarak bu gorusu desteklemek icin yorum yaptim ve ince anlatim yapayim istedim . Ilk cumleyi sondaki gulmeyi goz onunde bulurup bu niyetle okursaniz daha anlasilcak mesajim
          yillardir yakindan biliyoruz neler yaptigini mac mac
          Malesef bu sezon basi son 2 dk son 10 sn vs cok sanssiz mac kaybettik ust uste :-(
          Ve inanin 7 den degil 8 kalalim playofa istiyorum
          Gerci takimda baya bi covid cikti oyuncularda ins spor hayatlarini etkilemez.

          • Bu sezon artık ilan edilmiş şampiyonluğa doğru gidiyor.. Covid döneminde sporcuların performansları, formları vs derken loy loy bi sezon geçer.
           Covid-19 olayı toparlanırsa Obradovic’n kalması çok çok önemli. Şu bi gerçek ki bir çok takım zorunlu küçülmeye giderken eski kontratların hiçbirini alamayacak oyuncular..
           göreceğiz… ;)

 23. Çok kaliteli bir cevap olmuş. Ama bu düşünce gerçekten insanı hayli yoruyor. Başka bir marka da nasıl olsa aynı özellikte diyip alıyorsun. Sonra dünyan başına yıkılıyor. Bazen pişman olunmadığı da oluyor, ama gerçekten pişman olunmuyor mu, yoksa köfteyi mi çakmıyoruz o da ayrı konu tabi…
  Hülasa emeğinize sağlık bende hayli farkındalık oluşturan bir yazı oldu.

 24. Ömer bey merhaba,

  Delonghi kg521m için yorumlarinizi merak ediyorum urunu anlatmişsiniz ama şuan 950 liraya satilan bir urun. kullandigim espresso mak ise bambino plus. Sizce espresso cekim icin uygun olur mu? video arastirmalarimda cok fazla turk kullanici bulamadigim icin size sormak istedim.

  • Mustafa Bey Merhaba,
   KG521m kesinlikle kötü bir öğütücü değil onu başta söyleyeyim, ancak ürünün kıyası breville bcg820. İki ürünün öğütme performansı karşılaştırmalarında KG521 için “consistency” dediğimiz tutarlılık problemleri göze çarpıyor. Yani öğütme sonrası tanecik büyüklülükleri arasında farklılıklar oluşabiliyor. Öte yandan bir çok öğütücüye göre de oldukça iyi bir performansa sahip. Buna ek olarak breville ile kıyasladığımda öğütme incelik aralığı çok daha az, bu da özellikle espresso da önemli olan özelleştirme, her çekirdek ve kavurma tipi için doğru ayarı bulmada biraz yarım kalmanız anlamına geliyor. Ama şu da bir gerçek ki daha iyi bir öğütücü kullanana kadar bu farkı ayrımsayamazsınız.
   Sevgiler

 25. Tekrar Merhaba Ömer Bey,

  Öğütücü ile ilgili sorumu doğru sayfasında sorayım istedim :). WMF Stelio almaya karar vermiştim, güncel fiyatı 800 TL. ama araştırırken Fakir Signature ile karşılaştım, güncel fiyatı 460 TL, neredeyse yarı fiyatına.
  Fakir Signature, WMF Stelio ile görüntüde ve özellik listesinde bire-bir aynı. Anladığım üzere aynı ürünü WMF’ye fason yaptırmış, Fakir markası altında satıyorlar. Bunu doğrulayan bir tane yorum da okudum. Ama sizin de görüşünüzü almak istedim.
  WMF Stelio yerine yarı fiyatına aynı kozmetik görünümlü ve aynı özellikli Fakir Signature almak konusunda ne diyosunuz? Gerçekten bire-bir aynı ürün mü bu acaba?

  • Merhaba Kerim Bey,
   Evet doğrusunu yaptınız böylece diğer okuyucularımız da daha rahat faydalanacaktır. Sizin de belirttiğiniz gibi iki makinenin dizaynı birebir aynı.
   WMF seb grubun bir parçası (Rowenta ve Tefal de aynı grubun markası) ama Fakir ayrı bir marka. Zaman zaman bu gibi durumlarla karşılaşabiliyoruz. Distrübütör ağı geniş markalar çok rağbet gören bazı ürünleri izin alarak işbirliği yaparak üretebiliyor. Veya tasarımı bir başka firmaya ait ürünü belli bir süre sadece bir marka ürettikten sonra anlaşma süresi dolunca tasarım hakkına sahip firma bunu başka markalara da satabilir hale geliyor. Bu da o tip makinelerden biri. Dizayn için çok büyük oranda aynı diyebiliriz. Ancak iç aksam malzeme kalitesi değişkenlik gösterebiliyor. Ancak diğer yorumunuzdan da bildiğim kadarıyla siz Filtre kahve makinesi için bir öğütücü bakıyorsunuz, bu öğütücü de ihtiyacınızı karşılar. Benim ilk öğütücüm bundan da beter bir flatburr öğütücüydü 10 yıla yakın kullandım hala da ha çalışır ama arada bi tekler. Bu tip makinelerde espresso öğütmesi iş görür seviyede oluyor ama espresso da ince ayara çok müsait olmuyorlar. Çok yakın zamanda bir espresso makinesi hedefinizde yoksa tercih edebilirsiniz. Fiyat da şu dönem için mantıklı.
   Sevgiler

 26. Ömer bey selamlar, Siz Sage’nizde Türk kahvesi için, iç dişli ve öğütüm ayarını kaçta yapıyorsunuz?

  • Aydoğan Bey Merhaba
   French Press çok az yaptığım için genelde iç dişli ayarını 4’te tutuyorum daha incelere inmemi sağlıyor bu. Türk kahvesi için makine incelik ayarını da 1’e getiriyorum. Ama dişliler çok yaklaşıyor birbirine, biraz dikkat edin, öğütme bitter bitmez de makineyi durdurun derim.
   Sevgiler

 27. Ömer Bey iyi geceler
  Bosch veya Siemens aşağıda ki tip öğütücü üretiyor, bunlar ile ilgili fikriniz nedir?
  Bosch MKM6000 Kahve Öğütücüsü

  • Sezgin bey Merhaba
   Bunlar kahve değil fındık fıstık parçalamak için kullanılan bıçaklı öğütücüler, bir nevi rondo gibi düşünebilirsiniz.
   Bunlarla kahve öğütmek doğru olmaz
   Sevgiler

    • Sezgin Bey Merhaba,
     Bu ürünü kullanmadım ama muhtemelen marka farklı ürün aynı bir çok benzeri vardır. Diğer cevaplarımda da dediğim gibi önemli olan dişlinin seramik olması (ucuz ve dayanıklı kullanım için) ve incelik ayarının yapılabilmesi. kimisinde click sayısını siz sayarak yapıyorsunuz, kimisinde ise üstüne işaretler oluyor. Bu tiplerin en basitini kullanıyorum evde ama ben amazon’dan aldım. Orada marka yorum sayısı fazlaysa biraz daha kalıcı olabiliyor. Dediğim gibi bu ürünü birebir kullanmadım (zaten her ürünü kullanmam çok olası değil) yorumlarına bakın, satıcı marka aynı mı bunu değerlendirin. ona göre kararınızı verin derim.
     Sevgiler

 28. Merhabalar, yazılarınızı yeni keşfettim. Paylaşım ve bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Size bir sorum olacak, kahve öğütücü almak istiyorum.
  Espresso Makinem Delonghi ec685. bratza encore veya lelit fred almak istedim ama şuan türkiyede stok bulamadım. Corona virüsten kaynaklı sanıyorum ki yurtdışından amazondan sipariş veremiyoruz. Bana şuan için tavsiye edebileceğiniz bir ürün var mı ? Horion elektrikli v60 coffe grinder makinası var gözüme çarpan. Şu sıkıntılı dönem için tavsiyelerinize açığım, yardımcı olabilirseniz sevinirim .

  • Alp Bey Merhaba,
   Gidin şu ürünü alın gibi bir şey söylemiyorum söylemek de istemiyorum zira herkesin ihtiyacı ve bütçesi çok farklı. Buna kendiniz karar vermelisiniz.
   Maalesef şu dönem piyasa da biraz sıkıntılı. Hem ürün bulmak, hemde bulunan ürünün fiyatını kabul edilebilir rakamlarda bulmak pek kolay değil.
   Hario V60’da dahil olmak üzere yazıda bir çok öğütücüden bahsediyorum Aklınıza yatan modeller olur da ürünle ilgili sormak istedikleriniz olursa seve seve yardımcı olurum
   Sevgiler

 29. Merhaba Omer Bey,

  Krups GVX242 konusunda ne dusunuyorsunuz? VMF Stelio almayi planliyordum sizin bu yazinizi degerlendirmem neticesinde ve aldigi iyi yorumlari okuduktan sonra ama bugun bu modeli kesfettim gittigidiyor’da. Flat burr kullanan bir makina diye anliyorum ve su icinde bulundugumuz sartlarda VMF’in fiyatinin 950 TL’ye cikmis oldugu anda (gecen hafta 799 TL idi) Krups 729 TL. Bu model hakkinda herhangi bir bilginiz var midir paylasabileceginiz?

  Sevgiler
  Kemal

  • Merhaba Kemal Bey,
   Giriş seviyesi, düz dişli (flat burr) bir öğütücü bu. 18 ayar kademesi mevcut Giriş seviyesi bir espresso makinesinde ve filtre kahve yapacaksanız işinizi görecektir.
   WMF stelio da 17 kademeli düz dişli bir öğütücü ama krups’a göre (hatta bir çok flat burr’e göre) sesi daha düşük diyebilirim. Düz dişli öğütücüler merkez kaç kuvvetini kullanarak öğütme yaptıkları için yüksek devirde öğütürler ve bu da hem gürültülü bir işlemdir hem de kahvenin ısınmasına neden olabilir. Tek seferde 30-35 grama kadar öğütme yapacaksanız bir problem olmaz daha fazla öğütecekseniz 30-35 gram arası makineyi 30-40 sn dinlendirip öyle öğütmek daha faydalı olur. İleride iyi bir espresso makinesi almak gibi bir niyetiniz varsa ve bu öğütücüyü o zaman da kullanma niyetindeyseniz konik dişli bir makine daha doğru seçim olabilir, aksi durumda düz dişliler fiyat performansta iş gören başlangıç için iyi ürünlerdir.
   Sevgiler

   • sayfadaki tüm öğütücüler hakkındaki açıklamalarınızı okudum ve okurken konik dişlinin daha iyi olduğu izlenimi edindim ve ürün açıklamalarından wmf stelio (dizayn olarak kg79/89 a benzer yapısı var konik dişli kullanılıyor) almaya karar vermiştim ki bu yorumunuzda ‘wmf stelioda 17 kademeli düz dişli bir öğütücü ama’ yazıyor. bi siteden ürüne bakayım dedim ama konik yada düz dişli yazmadığı için anlamadım ,
    o yüzden bi tereddüte düştüm. sizce konik dişli olan delonghi kg89 mu yoksa wmf stelio mu alayım yardımcı olursanız sevinirim. kahve makinesi olarakta delonghi ec685 almaya karar vermiştim.

    öğütücüye de karar verdim sonunda
    sırada kahve seçimi var
    ‘kahve üzerine yazılarımı kuyup kendiniz karar vermelisiniz’ diyeceğiniz için hangi kahveyi almalıyım diye sormuyorum kahve üzerine olan yazınızı okumaya geçiyrum :-)
    bu iki makina arasındaki yardımınızı bekliyorum

    • Mustafa Bey Merhaba,
     Stelio öğütücüde bir yazım hatası vardı, bunu yazıyı hazırladıktan çok kısa bir süre sonra fark edip düzeltmiştim ama bir şekilde düzelmemiş:((, hosting tarafında bir backuptan dönme esnasında yazı eski haline dönmüş olabilir. Şu an sizin sorunuzla farkedip dizelttim ve KG79 ve 89 için dişli tiplerini de yazıya ekledim. WMF Stelio da KG79 ve 89 gibi düz dişli kullanıyor ama üst dişli çıkabilir tasarlandığı için temizlikleri sabit düz dişlilere göre daha kolay oluyor. Sadece espresso inceliğinde delonghi modellerine göre daha hassas bir öğütmesi var.

   • yurt dışı amazon alışveriş videonuz çok faydalı bir video youtube kanalınızda varmı bilmiyorum kesinlikle olmalı.
    bu wmf stelio için gün itibariyle amazon Türkiyede diğer sitelerden 100 tl civarı daha pahalı gözüküyor.

    • Mustafa Bey Merhaba,
     Şu dönem maalesef COVID-19 nedeniyle oldukça dengesiz bir dönem. Bu dengesizlik bütün ürünlerin fiyatlarına da yansıyor. Bu dönem geçtiğinde fiyatlar düşer diye beklemek de doğru olmayabilir zira bir önceki döviz atağında fiyatlar dövizle beraber yükselmiş ama döviz düşünce düşmesi gerektiği kadar düşmemişti. Bütçenize ve kafanızdaki “eder” algısına karar vermeniz en sağlıklısı.
     Sevgiler

     • Cok tesekkur ederim cevabiniz icin
      Makina olarak 685 e
      Ogutucu olarak ta wmf stelio da karar kildim hayirlisiyla.
      Bi kahve markasi kaldi onuda bu gece cozup siparisi vericem hayirlisiyla
      Ondan sonrasi hayirlisi kervan yolda duzulur haralarimizdan doneriz.

 30. ascaso i-mini hakkınde ne düşünüyorsunuz ? 54 mm disk çapı var . 2 bin TL gibi bir fiyatı var . Fiyat performans konusunda ve espresso yeterliliği açısından tavsiyeniz nedir .

  • Alp Bey Merhaba,
   Bu ürün sonsuz vida mekanizması kullanarak öğütme inceliği ayarını sağlıyor. Bunun artı ve eksileri var.
   Kademeli bir incelik ayarı değil istediğiniz noktada bir incelik ayarı yapma şansınız var. Ama bu ayarı değiştirince aynı yeri tekrar bulmanız maalesef kolay değil çünkü makine üstünde ayar indikatörü yer almıyor.
   Bu tip makineler genellikle işletmeler tarafından tek tip demleme inceliğinde kahve öğütmek için tercih ediliyor. Aynı tip kahveden 10 kilo elinizde var ve bunu sadece espresso için kullanacaksınız diyelim, bir kaç shot deneme ile incelik ayarı tutturulup sonra dokunulmuyor ki en ideal ayarda müşteriye servis sunulabilsin. Ama bu makineyi peş peşe farklı tiplerde öğütme için kullanacaksanız kullanımı ayar indikatörünün olmaması nedeniyle zor diyebilirim.
   Bir diğer husus ise kullanıcılar tarafından hopper’ın çıkarılması ve temizliğinin zor olduğu rapor edilmiş. Siz evde ayda bir yaparsınız belki temizliği ama cafeler hergün yapmak zorunda bu nedenle kolay temizlenme profesyonel kullanımda artı bir değer.
   Onun dışında öğütme inceliği, incelik tutarlılığı konusunda bir problem yaşamazsınız, sadeece sonsuz vida mekanizması olduğu için alt seviyelere çok dikkatli inmek gerek, zira bir stopper olmadığı için dişliler birbirine sürtünüp zarar verebilirler.
   Umarım faydalı olabildim.
   Sevgiler

 31. Merhaba Ömer Bey. Yazınız için çok teşekkür ederim. Piyasadaki öğütücüler hakkında detaylı bilgi vermişsiniz. Yorumları da inceledim. Size fikrinizi danışmak istiyorum.

  Delonghi BCO420 makinam var ve bunda yıllardır espresso bazı içecekler hazırlıyorum. Çok güzel cappucinolar hazırlanıyor. Şu zamana dek çekirdeği düzenli olarak kafelerde öğütüp alıyordum ama malumunuz bu virüsten dolayı dışarı çıkmak mümkün değil. Eve bir değirmen almak istiyorum. Normalde Almanya’da yaşadığım için orada güzel ve ortalamanın üstü bir şey alacağım. Burda da şimdilik idareten Hario’nun değirmenlerinden birini almaya karar verdim. Hem istersem Almanya’ya dönerken yanımda götürebilirim. Hario’nun da pek çok modeli var; Smart G, Mini Plus, Mill Octo gibi birçok çeşidi var. Mill Octo ve Smart G çok yeni olduğundan mıdır, pek internette kıyaslamaya rastlamadım. Bir deneyiminiz veya duyduğunuz bir yorum var mı? Espressoluk kahve öğütmek filtre kahveye göre daha hassas bir iş olduğu için Hario’nun espresso hakkında yetkinliğini merak ediyorum. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Naz Hanım Merhaba,
   Bu tip öğütücülerdegenelde problem öğütme kalınlaştıkça oluşur. Espresso için kullanacağınızdan tutarlılık anlamında bir problem yaşamazsınız.
   Ancak ayarı ilk başlarda tutturmakta zorlanabilirsiniz bu nedenle click sayısını sayarak adım adım ilerleyin derim. Hario öğütücülerde içteki dişli aksamı hemen hemen aynı hassasiyette dizayn malzeme ve taşınabilirlik kriterlerine göre dilediğiniz alabilirsiniz.
   Sevgiler

 32. Merhabalar, öncelikle yazınız için teşekkürler.
  Bende ısrarla ve haklı olarak tavsiye ettiğiniz üzere öğütücü almak istiyorum. Ancak öğrenci olduğum için çok yüksek fiyatlar verme gibi bir şansım yok maalesef. Fiyat olarak bana uygun önerdiğiniz markalara baktım ancak birçoğunun amazondan şu an gönderimi yok ve içinde bulunduğumuz durumu göz önüne alırsak sanırım uzun bir süre daha Türkiye satışı yapamayacaklar. Bu sebeple şimdilik el değirmeni almanın kendim için daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Özellikle seramik olmasına dikkat ederek internetten araştırma yaptım ancak bulduğum bi ürünün öğütme ayarı kalın ve ince olarak sadece 2 şekilde. Evde french press ve mokapot kullanıyorum ama ikisininde normalde öğütme ayarları farklı. Bu iki ayarla sizce ikisi için de uygun bir öğütme sağlayabilir miyim? Ya da bunun için önerebileceğiniz başka bir özellik var mı? Şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar,
   Ürün hangisi bilmiyorum ama sadece iki ayar olması ilginç, böyle olduğuna eminseniz muhtemelen işinizi görmeyecektir.
   Frenchpress kalın bir öğütme isterken moka pot ise espresso inceliğine yakın bir incelikte öğütme ister. İki ayrı uç olduğu için bu öğütücünün ikisinde de tatminkar sonuç vermesi çok olası değil
   Sevgiler

 33. Merhabalar Ömer bey, el tipi hario clickli öğütücülerde filtre kahveye göre kalınlık inceliği nasıl ayarlıyoruz acaba? Göz kararı mı yoksa bir ayarı var mı? Bilgi verirseniz sevinirim..

  • Özgür Bey Merhaba,
   Bu doğrudan deneyime dayalı bir süreç ama öte yandan amerikayı yeniden keşfetmeye gerek de yok. Sizde mevcut olan ürün için kısa bir arama yaptığınızda (reddit, ekşi bv.) bazı kullanıcıların kendi kullandıkları ayarları paylaştığını görürsünüz. Bunlardan birini kılavuz alıp şu yazı ve canlı yayında (https://mokapota.com/kahve/en-lezzetli-kahve-demleme-nasil-yapilir/3656) konuştuğumuz ayarlarla oynayarak beğeneceğiniz bir tat oluşturabilirsiniz. Genelde Hario modelleri için şu alttaki ayar aralıkları öneriliyor.
   Öncelikle en sıkı hale getirip bir tık kadar gevşetin ve bunu 0 olarak alalım. Sonrasında ise sayarak gevşetmeye devam edin.
   0-1 Türk Kahvesi (tam bir pudra kıvamı olmasa da iş görecek seviyede olur)
   3-6 Espresso
   7-8 Pour over
   8-11 Filtre kahve
   14-16 FrenchPress

   Sevgiler

 34. İyi akşamlar. bcg820 almayı düşünüyordum ama ikinci el bcg600 buldum. İkisi arasındaki tek fark dijital ekran mı? bunun dışında ayarlarında ne gibi farklılıklar var bilmiyorum. uygun fiyatlı olduğu için 600 ü almayı düşünüyorum ama biraz daha bekleyip 820 almak daha mı mantıklı? bir de el değirmenlerine üşengeç olduğumdan bakmamıştım. commandante için rahat yormadığı söyleniyor herkes memnun bir de yer kaplamıyor. Bu üçü arasında kaldım.

  • Merve Hanım Merhaba,
   Aralarında iki temel fark var. Birincisi sizin de bahsettiğiniz elektronik kontrol diğeri ise portafiltre altındaki push button. 820’de Portafiltreyi hafifçe ileri ittiğinizde öğütme başlar tekrar ittiğinizde ise durdurur. 600’de bu özellik yok. onun dışında BCG600’de 820 gibi içeride 10 kademe ayar ve dışarıda 60 farklı ayara sahip. BCG 820’de ise ayrıca süre ile doz kontrolü yapabiliyorsunuz. Bu da elektronik olmasının getirdiği bir avantaj.
   Commandante el değirmeni sevenlerin gözbebeği kullanımı diğer el öğütücülerine göre daha az yorucu ama elektrikli öğütücülerdeki gibi 0 değil. Yorulur muyum derseniz sizi tanımıyorum bu nedenle bir yorum yapamam. Size yormadığını söyleyen arkadaşlarınızın yapısı ile kendinizi kıyaslayın ona göre karar verin derim. Bir de boş olarak elinizi havada öğütme yapar gibi 100 kere çevirin, nasıl hissedeceğinize bakın derim;)
   Sevgiler

   • Aklımda sage 820de aslında 😁 Onu da ancak amozondan alabilirim yani beklemem lazım.
    Bugün ikinci el olarak Sage 600 buldum 1600 tl ona vermek mi, beklemek mi yoksa yeni başlayacağım için Wmf Stelio ürünüyle idare etmek mi uygun olur bilemedim.
    İyi kaliteli bir ürün alıp tekrar para harcamamak daha mı mantıklı olur? Bunun yerine Sage 600 almak mı yoksa karantinanın bitişini bekleyip amazondan Sage 820 almak mı?

    Direk bir ürüne yönlendirmiyorsunuz sadece tavsiyelerde bulunup tercihi alıcıya bırakıyorusnuz biliyorum ama anlayacağınız üzere baya karışığım ve karar veremiyorum 😅

    • Merve Hanım Merhaba,
     Pandemi dönemi geçtikten sonra karşılaşacağınız tabloyu düşünün derim.
     600 bir alt segment bir ürün ve muhtemelen 820’nin sıfırını yurtdışından getirtmek size daha ucuza mal olacak.
     Evet direkt yönlendirme yapmıyorum, çünkü karar sizin kararınız olmalı ve bundan sonraki 7-8 yıl o ürünle siz yaşayacaksınız ben değil. Aklınız başka üründeyken sadece acele hareket etmemenizi tavsiye edebilirim..
     Sevgiler

     • Merhaba, Brevilla bcg820 ve Euraka Mignon Perfetto arasında karar vereceğim. Aralarında bin tl fark var. f/p olarak euraka seçmek daha mı iyi olur?

      • Merve Hanım Merhaba,
       İki makine de tutarlı bir öğütme sağlıyor ve ihtiyacınızı karşılayacak makineler. İkisi farklı dişli tipleri kullanıyor. Breville konik dişli kullanırken eureka mignon düz dişli kullanır.
       İncelik ayarında ise breville daha kullanıcı dostu çözüm sunuyor. Eureka ayarı için biraz tecrübe kazanmak gerekli.
       Ama şunu seçin diyemem, ihtiyacınız ve bütçnizle kıyaslayıp buna sizin karar vermeni gerekli
       Sevgiler

 35. merhabalar ömer bey Russell Hobbs 23120-56 Kahve Öğütücü ile Hario Mini Plus Seramik Kahve Değirmeni arasın da kaldım elektrikli makinelerin dezavantajları el değirmenlerine göre nedir seramik blur lu bir değirmen mi v60 için yoksa elektrikli bir öğütücümü ne dersiniz çok kararsız kaldım.

  • Tuncay Bey EMrhaba,
   Elektrikli makinelerin avantajı güç gerekmeden öğütme yapabiliyor olması, dez avantajı ise alt segment elektrikli öğütücünün öğütme esnasında kahveyi ısıtması (ki bu bir espresso için gereken kahveyi öğütürken sorun olmaz ama peş peşe 4-5 espresso hazırlayacaksanız kahve ısınır ve tat bundan negatif etkilenir. El öğütücülerinde genelde daha ince öğütme seviyelerine inebilirken bunu her seferde standard hale getirmek daha zordur.
   Öte yandan her kahve öncesi bir 5-6 dakika öğütme seansı zamanla biraz sıkıcı gelebilir hele ki öğüteceğiniz kahve miktarı arttığında.
   Sevgiler

 36. Merhaba Ömer Bey,

  Öncelikle bu güzel site için çok ama çok teşekkür ederim. Ciddi bir emek harcamışsınız.

  Daha yeni Moccamaster filitre kahve makinesi sipariş verdim. Ve doğal olarak da şimdi kahve çekirdeği öğütücülerine bakıyorum ve Lelit Fred PL043MMI Konik Dişli Kahve Öğütücüsünü düşünmeye başladım. Ancak genel yorumlar espresso için ideal olduğu yönünde. Sizinde yorumunuzda ayar düğmesinde kademe olmadığı için farklı kalınlıklar ayarlanabileceğini ve çok ince ayarlara geçilebilir olarak belirtmişsiniz, ben ağırlıklı olarak filitre kahve için kullanacağım ve belki zaman zaman da frenchpress gibi çeşitli şekillerde demleme yapabilirim, bu tür kahveler adına öğütme performansına nasıl bir yorum yaparsınız?

  Teşekkürler

  Sevgiler,

 37. Merhaba Kahve öğütücüsu almayi düsünüyorum.iki marka arasinda kaldim.Deloghni kg 521 digeri de Cunill tranquilo tron sizce hangisini almam dogru bir karar olur. Şimdiden cevabiniza teşekkurler..

  • Ali Bey Merhaba,
   Bu yorumunuzu sonradan farkettim, Graef ev kullanımı için pratik ve kullanışlı bir makine fiyatı da makul seviyelerde. EC685 ile problem yaşamazsınız muhtemelen ama siz naked filter vb konularada gireceğiniz için öğütücü önemli olacaktır. Bu ürünü giriş seviyesi makinelerle kullananlar memnun ancak orta segmetten itibaren öğütme tutarlılığı ile ilgili serzenişlere rastlamak mümkün.
   Sevgiler

 38. Merhaba,

  Yazılarınızı bayağıdır takip ediyorum ve kahve konusunda güvenilir kaynak olarak gördüğüm bir yer burası.
  Her yoruma cevap yazıp, faydalı olamaya çalışmışsınız, emeğiniz takdire şayan..
  Ben Wmf, Krups ve meliatta arasında bir tercih yapıp bunlardan başlangıç seviyesi bir makine düşünüyordum.
  Wmf ile ilgili son dönemde iyi yorumlar olmadığını belirtmişsiniz. Krups ile ilgili de pek fazla kaynak bulamadım. Krups un flat burr olması sadece çok öğütümlerde sıkıntı olacaksa benim için sakıncası yok zaten az öğüteceğim. Meliatta için çok kötü yorum yok ama nedense bu ikisinden daha mı geri kalır diye düşünüyorum. Sebebi de fiyatı hep daha uygun, uygunsa biraz daha mı kötüdür algısı var sanırım ben de. Siz ben şu makineyi alın demem diyorsunuz fakat eğer önemli olan boyutlarındaki tutarlılık olsa idi, bu üçünden, sizce hangisini tercih etmek uygun olurdu diye sorayım.

  Belki bütçeyi arttırıp baritza yada breville arasında tercih de yapabilirim, hem espresso inceliğine tam erişmek için hem de dediğiniz gibi uzun süre kullanmak için. Bu ikisinden de breville çok fonksiyonel ama espresso inceliği ve boyutlarındaki tutarlılık açısıdan hangisini önerirsiniz?

  Bir de ikinci el bir Breville buldum aslında kullanılmış istemiyordum ama fiyatı baya uygun geldi, temiz kullanıldığı yazılmış, hem başlangıç olduğu için hem de şu kur farkları yüzünden denesem mi diye düşünüyorum.
  İlk önce ne alacağımı biliyordum. Araştırıyorum , araştırdıkça kafam daha da karışıyor :)
  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba esila,
   Güzel sözleriniz için teşekkürler, elimden geldiğince ve elimizden geldiğince öğrendiklerimizi paylaşıyoruz. Kahve severlere az da olsa bir katkımız oluyorsa ne mutlu bize.
   Size çok net cevap vereceğim, sadece filtre kahve makinesi için öğütme yapacaksanız ilk üç ürün işinizi görür ama espresso makinesi alırım derseniz bu ürünler bir noktada sizde huzursuzluk yaratmaya başlar.
   Açıkçası öğütücü aldığınızda uzun yıllar kullanıyorsunuz ve kahve merakınız varsa da diğer ekipmanlar peşi sıra geliyor. O nedenle eğer önümüzdeki 4-5 yıl içinde espresso makinesi almak gibi bir niyetiniz varsa orta segment öğütücülere yönelmeniz itavsiye ederim. Yurt dışından oldukça avantajlı fiyatlara ürünler temin edilebiliyor dilerseniz mokapota’da bu konuda kaynak mevcut
   Sevgiler

 39. Merhaba Omer Bey,
  Ustdeki yoruma cevap vermeye calisiyorum ama yeni bir yorum olarak gonderilecek galiba.

  Oncelikle cevabiniz icin tesekkur ederim. EC685’i aldik :) Onceden cekilmis kahve ve yaninda gelen pressurised basketi ile bile cikan sonucu begendik :)

  Melitta Calibra ve Tchibo ogutucu, ogutme tutarliligi noktasinda Graef CM 702’den daha ust segment mi, yoksa ayni segment de urunler mi sizce? Melitta ve tchibo’nun kendi tartisi var, pratik bir ozelik olabilir gibi duruyor. Ama zaten evde mutfak tartimiz var.

  Cevabinizda ki bir noktayi anlamadim. Orta segmentten itibaren ogutme tutarliligi ile ilgili serzenislere rastlamak mumkun demissiniz. Orta segment cihazlar giris seviyesi cihazlara gore, ogutme tutarsizliklarini daha iyi tolere edebilmeleri gerekmiyor mu?

  Melitta Calibra: shorturl.at/jlCEV
  Tchibo ogutucu: shorturl.at/owEV1

  Tesekkurler,

  • Ali Bey Selamlar,
   Öncelikle makineniz hayırlı olsun güzel günlerde kullanın.
   “pressurised basketi ile bile cikan sonucu begendik” demişsiniz ama nakes filter daha zor bir konu bunu hatırlatmak isterim. pressurized filterlarda adı üstünde içinde basıncı artıracak bir aparat olduğu için espresso extraction’ı kolaylaşıyor ve krema vs problem yaşamıyorsunuz. Graef’e biraz doğan görünümlü şahin gözüyle bakabilirsiniz, görünümü daha çok profesyonel makinelere benziyor ama performansı daha düşük bu nedenle de zaten fiyatı daha altlarda. Tchibo’nun hangi modelinden bahsediyorsunuz bilmiyorum ama Calibra ile aynı segment gibi düşünebilirsiniz. Calibranın üstünde bir tartı bulundurması pratik ama bence çok da anlamlı değil, ben ayrı teraziyi tercih ederim her zaman. Önceki cevabımda bahsettiğim segment espresso makinesi segmenti, sizin aldığınız ürün giriş seviyesi bir makine
   Sevgiler

 40. Ömer bey merhaba. Şu sıralar hepsiburada sitesinde indirimde olan Delonghi KG521 Profesyonel Konik Değirmenli Kahve Öğütücüsü’nü tavsiye eder misiniz? . Küçük çekirdek bir aileyiz ve günde 1 yada 2 defa içeriz filtre kahveyi o yüzden çok büyük bişey düşünmüyoruz fikriniz benim için önemli o yüzden danışarak alışveriş yapmak istedim.Teşekkürler

 41. Daha önce kahve öğütücü inceleme ve tavsiyeler yazınızı okumuştum ama şimdi gördüm yazınızda bu makineden bahsinizi ve yorumunuzu. Bu durumda zatı-alinize sorum f/p açısından makul günde sık olmayan kullanıma uygun bir ürün tavsiyesi olacaktır. İyi günler

 42. Ömer bey merhaba,
  Sitenizdeki yazılar müthiş.Hepsini okudum ama yine de elektrikli kahve öğütücü konusunda karar veremedim.Bir kaç aydır hario el değirmeni kullanıyorum ama çok yorucu. Yazılarınızdan öğrendiğim kadar konik dişli olması önemli. Ben genellikle filtre, bazen french press yapıyorum. Ama ileride esspresso da yapmak isterim. Düz dişlilerde temizlik zor ama onlarda da kolay temizlenen marka veya model var diyorsunuz.
  Benim için hem ayarlamalar hem de temizlik kolay olmalı. Seçim yapmama yardımcı olursanız sevinirim.
  Önerdiğiniz gibi başlangıçta çok pahalı bir makina gerekmiyorsa şunlardan hangisini önerirsiniz.
  stelio, Kg89, fakir signature, Melitta molino .
  Teşekkürler,

  • Merhabalar,
   Açıkçası üç ürün de birbirine yakın performansa sahip, zaten giriş seviyesi ürünler çok da yüksek beklentiye ve detaya girmemek gerek. espresso hariç bütün demlemelerde bu ürünlerle problem yaşamazsınız,
   Espresso çok daha özel bir konu alacağınız makinenin giriş seviyesi bir makine olursa muhtemelen yine ihtiyacınızı asgaride karşılarlar ama özelleştirme tarafında sıkıntı olacaktır.
   Orta ve üst segment bir espresso makinesi planlıyorsanız bu öğütücüler pek sizi tatmin etmeyecektir.
   Ürnlerin özellikleri dediğim gibi hemen hemen aynı, fakir wmf’in muadil ürünü aynı dizayna sahip ancak üreticiler parça detayını paylaşmadığı için burada biraz markaya güvenle ilerlemeniz gerek.
   Melitta fiyat performans odaklı ürünler üreten bir marka, delonghi’nin kahve ürünleri giriş seviyesi ev kullanıcıları için iyidir.
   Temizlik tarafında wmf, fakir ve KG89’un üst dişlisinin çıkıyor olması işi biraz daha kolaylaştırıyor.
   Sevgiler

 43. Ömer Bey,
  Günde 1-2 defa bialetti brikka 2li mokapotta kahve yapıyorum,küçük miktarlar için el değirmeni iyi olur diye düşündüm ama yazıdan da anladım ki,o iş bana zor gelebilir,elektriklilerden almaya karar verdim.Fakir signature sizce işimi görür mü?

  • Elif Hanım Selamlar,
   konu espresso ve ocak üstü espresso aletleri olunca giriş seviyesi makinelere biraz uzaktan bakıyorum ben. İşinizi görür mü görür ama tam bir tatmin sağlar mı ona emin değilim.
   Eğer ileride espresso makinesi almayı da düşünüyorsanız daha üst segment ürünlere yönelmeniz daha sağlıklı olur. Filtre kahve için sorsanız işinizi rahatlıkla görür derdim ama espresso ve türevleri konusunda biraz mesafeliyim
   Sevgiler

 44. Ömer bey ben filtre kahve (v60, french press) ve türk kahvesi içiyorum sizcr comandante c40 yetermi yoksa birde elektirikli değirmen önerirmisiniz

 45. Henüz almadım karar aşamasındayım molant g50 ya da comandante ile ama molant g50 daha fazla toz bırakıyormuş galiba gene de fikrinizi almak isterim üstadım.

  • Merhaba
   Molant G50 hakkında maalesef yeterli seviyede bir bilgim yok o yüzden bir kıyaslama yapmam çok mümkün değil, comandante’nin dünya çapında bir çok kullanıcı tarafından ispatlanmış bir kalitesi var.
   Sevgiler

 46. Üste yorumlarınızı okudum. Önceki sorularım size göre değil. İkeadaki Kahve değirmeni espresso için öğütme yapar mı. Teşekkür ederim.

  • Merhaba Oğuzhan Bey,
   Diğer yorumlarınızı kaldırdım, İkea değirmen iyi düşünülmüş ama dizayn sıkıntıı olan bir ürün. Kahveyi öğüttükten sonra alt haznedeki kahveyi dışarı almak biraz sıkıntı olabiliyor.
   Espresso için öğütme yapar mı sorunuza ise eğer giriş seviyesi bir espresso makinesi sahibiyseniz evet, orta-üst segment bir makine sahibiyseniz göreceli evey yorumunu verebilirim. Özellikle incelik tarafında ince ayar yapma ve bunu sürekli olarak aynı ayarda tutmak biraz meşakkatli bir durum.
   Sevgiler

   • Teşekkür ederim. Espresso makinemiz giriş seviye. İlerde nasip olursa iyi bir espresso ya geçeriz gibi. Peki espresso öğütme işini paylaştığınız hario yapar mı?

 47. Hocam merhabalar sizin tavsiyelerinizden yola çıkarak amazon.de den delong3531 aldım. Makinem 6 günde geldi iyi ki sizi keşfetmişim çok güzel bir fiyata satın aldım . Makine geldi gelmesine ama şimdi de kahve bulma, öğütücü bulma işleri başladı. Öğrenci olduğum için makinemi aylarca biriktirerek aldım şimdi de takdir edersiniz ki öğütücüye çok fazla ücretler veremem ama sürekli dışardan kahve alıp 2-3 günde tadını kaybetmesini de istemiyorum. Touch me diye bir marka buldum hario muadili diyorlar siz ne düşünüyorsunuz? 100 tl civarlarında fiyatı. Yoksa bi kaç ayda öğütücü için biriktirip başka bir şey mi alsam? Max 200-300 civarlarında önereceğiniz bir öğütücü var mıdır? Teşekkür ederim

  • Kübra Hanım Merhaba,
   Makineniz hayırlı olsun güzel günlerde kullanın. Touch me migrosun bir ürünü. Çin üretimi. açıkçası ihtiyacınızı asgari şekilde giderir bir ürün. AMa uzun kullanım, yüksek kalite gibi beklentilerinizi sınırlayın derim.
   Sadece espresso için kullanacaksanız bir kere ayarı buldunuz mu her çekirdekte biraz ince biraz kalın ince ayar yaparsınız. Espresso akışı yavaş olursa ince öğütmüşsünüz, hızlı olursa da kalın öğütmüşsünüz demektir.
   Bu da aklınızda bulunsun
   Sevgiler

 48. Merhabalar, kahve kültürüm marketlerden alınan Türk kahvesi ve granül kahveler ile sınırlı, son zamanlarda kafelerden tattığım yeni lezzetler ile bu kültüre dahil olmak için derin bir araştırma içine girdim. Kendimi burada buldum :) Kendime nispeten uygun fiyatlı aşağı yukarı çoğu tarzda öğütebileceğim bir öğütücü arıyorum zira kafamda belirlediğim içmekten hoşlandığım bir tür yok zamanla kararlaştıracağım, aman aman bir kahve zevkim olmadığı için başlangıçta profesyonel makineler ile giriş seviyesindeki farkı pek fazla anlayabileceğimi zannetmiyorum ancak kötü bir kahvede elde etmek istemem. Okuduklarıma göre uygun olan Delonghi K89 ve Melitta Molino öğütücüleri olduğunu düşünüyorum, sizden de fikir almak istedim. Bu makineler uzun ömürlü ve benim kullanımıma uygun olur mu sizce?

  • Ahmet Bey Merhaba,
   Eğer espresso hazırlamak için bir öğütücü arayıınız yoksa, diğer bütün ekipmanlar için bahsettiğiniz ürünler ihtiyacınızı giderir.
   Ama Espresso biraz hassasiyet ister, böyle bir düşünceniz varsa daha üst segment öğütücülere yönelmelisiniz
   Sevgiler

 49. Merhaba Ömer Bey,
  İlk olarak gönülden tebrik ederim çok bilgilendirici bir site yapmışsınız emeklerinize sağlık.
  Ben uzun süredir Cafissimo kullanıyorum. Geçenlerde Moka Pot (Amway Espresso Kahve) ile yapılmış bir kahveyi içince çok keyif aldım. Belki bu kahve de matah bir kahve değildir ama hoşuma gitti. Sınırlı bütçe ile aşağıdaki seçenekler arasında tıkandım yön verebilirseniz memnun olurum.
  1- KG-89 aklımın bir kenarında. Timemore C2 hakkında yorumlarınızı merak ettim.
  2- Cafissimo için çelik kapsül alırsam işimi görür mü? Yoksa sadece zaman kaybı mı olur. Bu şekilde devam edeceksem bir şekilde bu makinadan kurtulup Delonghi 685M mi çözüm olur. Yoksa Moka pot mu almalıyım? Evde 2 kişi günde 2 kere kahve içiyoruz.
  Saygılarımla,
  Volkan

  • Volkan Bey Merhaba,
   1- Timmore’u deneme ve inceleme şansım olmadı o nedenle yorum yapamıyorum ama yakın zamanda bir manuel öğütücü yazısı planlıyorum oraya eklemeye çalışırım.
   2- Çelik kapsül işinizi görür, tabi hedef işinizi gördürmekse. Ama taş yerinde ağırdır. Tavisyem, 685’in fiyatı çok yükseldi onun yerine biraz daha ekleyip yurt dışı modellere bakmanız.
   Sevgiler

 50. Merhaba
  Öncelikle size teşekkür etmeliyim.
  Sadece frencpress kullanan biri olarak hangi öğütücü almalı? Evde 2 kişiyiz, günde bir ya da iki kupa içiyoruz.

  • MErhaba Ümit Bey,
   French Press kalın bir öğütme ister ve bunu bütün öğütücülerle sağlarsınız. Sadece Bıçaklı öğütücüleri tavsiye etmiyorum gözünüze hoş görünen, bütçenize uyan birini alın.
   Amaileride filtre kahve, espresso, moka pot vb kullanırım derseniz o zaman yazımdaki detaylara kulak verin derim.
   Sevgiler

 51. ömer bey merhabalar, öncelikle yardımsever tutumunuz insanları bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Sitenizi inceledim yer işareti olarak da tarayıcıma kaydettim sık sık ziyaret edeceğim. Sorularıma tam olarak yanıt alamadığım için buraya yorum yapıyorum.Kahve dünyası derya deniz sayenizde bir kere daha öğrenmiş oldum.kahve dünyasına da yeni giriş yaptım denilebilir. Evde filtre kahve makinem var. Kahve öğütücü almaya karar verdim.Önümüzdeki 5 yıl içinde de espresso makinesi almayı düşünmüyorum. Günde 4-5 bardak filtre kahve içiyorum. Zaman içinde farklı denemediğim yöntemlere doğru bir geçişim olacak (Chemex, cold brew,v60,moka pot,aeropress gibi)
  1-Delonghi kg89
  2- melitta molino
  3- Cloer elektrik konik kahve öğütücü
  4-Severin KM 3873
  bu 4 ürün hemen hemen aynı fiyatta bu ürünler beklentilerimi karşılar mı? Cihazları biliyorsanız karşılaştırma yapabilir misiniz? Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • 5. Seçenek olarak” Melitta 1027-01 Sst Bk Calibra Elektrikli Kahve Değirmeni, Konik Öğütücü, Lcd Ekran, Entegre Tartı, 39 Öğütme Derecesi Ayarı, Kapasite: 375 G, Siyah/Paslanmaz Çelik“ bunu düşünüyorum ve buna daha yakınım bilginiz varsa değerlendirme rica edeceğim beklentilerimi karşılar mı? entegre tartı ve gerekliliği hakkında da yorum yaparsanız sevinirim

   • Selamlar,
    Bu ürün de işiniz görecektir. Giriş seviyesi ve hatta orta seviye espresso makineleri ile birlikte de kullanabilirsiniz.
    Entegre ekipmanları genelde tercih etmiyorum. Biri bozulunca diğerinden de oluyorsunuz ve ayrı alacağınız ürüne göre daha az özellik barındırıyorlar.
    Sevgiler

  • Aybars Bey Merhaba,
   Espresso için kullanmayacağınıza göre bu dört öğütücü de işinizi görür. Bütçenize uygun gösünüze güzel görüneni alın derim.
   Şimdiden hayırlı olsun
   Sevgiler

 52. İyi seneler Ömer bey.v60 demleme tekniğiyle filtre kahve demleme ile ilgilenmeye başladım.değirmen konusunda molent g50 almak istiyorum fakat bir süre sonra bunun fiziksel yorgunluğa neden olacağını düşündüm.bunun için elektronik değirmen almak istiyorum.su üç ürün arasından tercih edicem sizin tavsiyenizi rica edicem
  -Delonghi kg89
  -Melitta
  -caso kahve öğütücü barista krema
  Teşekkürler

  • Ümit Bey Merhaba,
   Sizlere de sağlıklı mutlu seneler dilerim.
   Üç ürün de aynı özelliklere sahip giriş seviyesi ürünler. Düz dişli kullanıyorlar. Açıkçası özellikler tarafında çok ayrışmadıkları için bütçe ve görünüm karar noktanız olabilir.
   İleride orta ve üst segment bir espresso makinesi alacaksanız da öğütücüyü değiştirmeniz gerekir.
   Sevgiler

 53. Ömer Bey iyi seneler,yılın ilk sorusunu ben sormak isterim.Öncelikle sitenizdeki bilgilendirmelerinizden çok istifade ettiğimi belirtmek isterim, teşekkürler.Zwilling Caso Barista isimli kahve öğütücü hakkında fikirlerinizi öğrenebilirmiyim?

  • Ümit Bey Merhaba,
   Sizlere de sağlıklı mutlu seneler dilerim.
   Bahsettiğiniz ürün giriş seviyesi bir ürün orta ve üstü bir espresso makinesi ile kullanacaksanız pek isteğinizi karşılamayabilir ancak diğer demleme ekipmanları için ihtiyacınızı karşılar.
   Sevgiler

 54. Omer bey selamlar,

  Gaggia New Classic espresso makinasi kullaniyorum. Kahveyi artik evde cekmek istiyorum. Onereceginiz urunler nelerdir? 700-2000tl arasinda top 5 liste yapsaniz ne olurdu? Butceye gore de ben kararimi vereyim istiyorum.

  Tesekkurler,

 55. Ömer Bey merhaba yazınızı okudum elinize emeğinize sağlık. Gerçek anlamda bilgilendirici oldu . Ev tipi bir öğütücü almak niyetindeyim breville vcf125x barista mini makina kullanıyorum . Genellikle espresso yapıyorum .Amazon da Melitta 1027-01 modeli var daha önce deneme şansınız oldumu sizce ev tipi kullanım için uygun mu fiyatı 1200 TL civarı makina hakkındaki değerli yorumlarınızı paylaşmanızı rica ederim .

  Saygılarımla

   • Ömer Bey merhaba
    Bütçem bu civarlarda alternatif olarak rommelsbacher ekm500 var fakat ben videolardaki öğütmelerdeki boyutlar konusunda çok tecrübeli değilim şu öğütme iyiymiş diyecek bir birikime sahip değilim birde izlediğim videolarda tarafsız bir şekilde anlatımda bulmak sıkıntı malum genelde kutu açılımlı sporsorlu olduğu için bu bütçelerde başka alternatifler var mıdır? Şuanda bıçaklı bir öğütücü kullanıyorum ki hem lezzeti etkiliyor hemde pratik değil öğüt sonra kaşıkla al doldur işin keyfini kaçırıyor hızlı bir şekilde bu metotdan kurtulmak niyetindeyim. Bazı videolarda manuel kahve değirmenine şarjlı tornavida bağlayıp öğütme yapmışlar ama ne kadar düzgün öğütme sağlar bilemedim . Bu konu hakkında sizin yorumunuz nedir ? Daha önce manuel öğütücü kullanmadım fakat yorumlardan okuduğum kadarı ile ayar tutturmak ile ilgili sıkıntılar olduğu izlenimindeyim . İzledikçe kafam karışıyor . Üst segment öğütücüler ile kafa karışıklığı olmadan bu iş çözülebilir farkındayım ama malum kurdaki artışla mücadele edemiyoruz. Türk kahvesi çekmeyeceğimi düşünüyorum sadece espresso için çekim yapacağım. Sizden bir kez daha bana fikir vermenizi rica ederim.
    Saygılarımla

    • Merhaba Serhat Bey,
     Manuel öğütücülerle espresso için öğütme yapabilirsiniz ancak ayarı her zaman tutturmak kolay olmuyor. Bu kullandığınız öğütücüye de bağlı aslında. O yüzden yazıda click sesi olan öğütücülere yönelebilirsiniz diyorum. Ama öte yandan kaşıkla portafiltreye doldurmak da zor dediğiniz için manuel öğütme size çok daha zor gelecektir. Şarjlı tornavida bağlayıp öğütmek de maalesef pratik gibi görünse de bu aletlerin mekanizması o yükseklikte devire müsait olmadığı için, mil yamulma kırılma problemleri yaşanabiliyor. Size tavsiyem bu konuda bütçenizi zorlamanız doğrultusunda olacaktır. Çünkü aldığınız bu öğütücüyü iyi bakarsanız uzun yıllar kullanacaksınız. Markete gibi 500 liralık alışveriş yapıyorsunuz 1 hafta geçmeden geriye birşey kalmıyor, ama bu makine uzun ylıllar kullanacağınız bir makine olacağı için ufak bir şey bile uzun süre aklınıza takılıp canınızı sıkacaktır.
     Umarım açıklayıcı olabildim, sevgiler

 56. Ömer bey merhaba,
  Kahve kültürüm yeni yeni oluşuyor. Yazıda ilk bahsettiğiniz aslında kahve için olmayan baharat öğütücülerden aldım cahillik edip. Uygun olmadığını farkedip şimdi fakir signature siparişini verdim. Sorum şu; baharat öğütücülerde biraz uzun süre çekip küçük boyutlarda oransallık yakalanıyor gibi gözüküyor. Acaba mesela sadece mokapot için çekim yaparken kullanılabilir mi bu makinalar ?

  • Safa Bey Merhaba,
   Öncelikle kusura bakmayın yoğun bir haftaydı bu nedenle biraz gecikmeli cevap veriyorum. Baharat öğütücü ile kahve öğütülmez mi öğütülür öğütülür de maalesef zorunda kalmadıkça öğütülmez. Zorunda kalınca havanla da dövülür ama burada bir incelik ayarı yapamazsınız, ne çıktıysa ona tabisiniz. O yüzden tavsiye etmiyorum.
   Sevgiler

 57. üstadım tekrar tekrar merhaba… yazıyı okurken hario mini slim plus alcakken hiç yan yana bile getirilmeyecek ama trendyol da 620,hp de 200 küsür yoruma gelen, ve içlerinde kahveden az cok anladığını düşündüğüm kişilerin ifadeleri olan weather forecast kahve öğütücü. yü gördüm.. ben motorla yolculuk yaparken nurgaz, drip kettle mini, v60, kağıt filtre takımına öğütücü bakıyorum. v60 hario degil epinox.. filtre hario… kahvem sağlam marka 3 nesil… sizce 78 tl hazır 2 günlük indirimde iken bu aletimi almalı 289 tl hario hiç ona bulamadan tercih mi edilmeli.. saygılar sevgiler

  • Murat Bey Selamlar,
   Gördüğünüz ürün bir çok farklı marka altında satılan bir ürün. AÇıkçası bu konuda bir yorum yapma şansım yok çünkü bu ürünü birebir denemedim. Bu tür şablon ürünler üreticinin kalitesine kullandığı malzemeye göre değişilik gösteriyor. İş görür mü evet bir öğütücü olmamasından daha iyidir elbette ama ne kadar iş görür derseniz inanın buna yorum yapmam imkansız.
   Sevgiler

 58. Ömer Bey iyi geceler,SAGE bcg820 yurtdışı sitelerde de şu anda anormal pahalı Amazon euk
  gönderimle 400 paund civarı) ,Türkiye de 3500 liraya satılıyor bu fiyat çok mu yüksek?

  • Selamlar,
   Evet yüksek bir fiyat, Amazonun kendi envanterinden ürün deposunda kalmadığında genelde diğer satıcılar tarafından satışta oluyor ve bu dönemlerde fiyatı gereksiz şekilde artıyor.
   Biraz daha bekleyip amazon tarafından satışa sunulduğunda almayı düşünebilirisiniz.
   Sevgiler

 59. Selamlar. Bir filtre kahve makinesi kullanıcısı olarak elektrikli öğütücülerle ilgileniyorum. Aşırı tutkulu olmadığım için bütçe dostu ürünler bakıyorum. Fakir Signature bu listede ilgimi çeken ürün oldu ancak ürünün açıklamasında şöyle bir ibare fark ettim. “Özel paslanmaz çelik öğütücü diskler” diye tanımlıyor. Bıçak yerine disk olması olumlu, evet. Gerçi düz mü konik mi bilmiyoruz ama gene biraz kurcalamamdan anladığım kadarıyla konik diskler biraz daha üst segmentlerde görülüyor. Ama şunu fark ettim ki, el değirmelerindeki öğütücülerde hep “seramik” ibaresi kullanılmış durumda. Signature’da bulunan bu çelik öğütücünün durumunu biraz açabilir misiniz? Seramiğe kıyasla daha düşük performans mı verir, bir şekilde terimsel bir durum ama aslında çelik ya da seramik fark etmeyen adlandırmalar mı?

  Teşekkürler.

  • Berkan Bey Merhaba,
   Bir öğütücüde olmaması gereken şeydir bıçak. Yazıyı okuduğunuzda bunu göreceksiniz. Çelik ve seramik arasındaki fark ise alaşımlarına göre çok farklılık gösterir ve üreticiler bunu maalesef bu alaşım detayını tam olarak açıklamaz. Temelde bilinen seramik’in çeliğe göre yıpranmaya karşı daha dayanıklı olduğudur ama bu alaşıma göre çok değişir. seramik dişlileri el değirmenlerinde görüyoruz demişsiniz, 15 dolarlık çin üretimi öğütücülerde de bu dişli var oysa commandate’de kullanılan dişliler patentli kesime sahip olsa da paslanmaz çelik. Umarım açıklayıcı olabildim
   Sevgiler

  • Merhaba ilyas Bet,
   Bu makinenin markası ve dişli yapılandırmasına motor dönüş yönüne göre değişir. Genelde öğütücü üstünde bir indikatör bulunur. küçük noktadan büyük noktaya doğru bir çevirme yönü işaretidir bu.
   Küçük nokta tarafı daha ince büyük nokta tarafı daha kalın öğütme anlamına gelir. Aynı zamanda ingilizce olarak da bu belirtilmiş olabilir. fine = ince anlamındayken coarse = kalın demektir.
   Sevgiler

 60. selamlar öncellikle emeğinize sağlık güzel bir liste hazırlamışsınız detaylı.
  Ben de şu sıralar seçim aşamasındayım çok faydalı bilgiler edindim sayenizde. Hem sizin listelerinizden hem de kendi araştırmalarımdan seçeneklerimi 2 ye indirdim ve bir de sizin fikrinizi sormak istedim yardımcı olabilirseniz.

  Ev kullanımı için istiyorum. Chemex ve Syphon demleme çeşitlerini kullanıyorum bunlar için öğüteceğim. Max çıkmak istediğim tutar 3000 TL civarı. Baratza nın pour over lar için daha etkili olduğunu okudum Ereka’ya göre.
  Türkiye içinde Virtuoso + ürünü satan bir yer bulamadım, belki biraz daha bekleyebilirim. bu üründe merak ettiğim bir husus ta priz konusu umarım bizim kullandığımız prizlere uyumlu geliyordur yurtdışından alacak olsam da?

  Baratza Virtuoso +

  Eureka Mignon

  • Ercan Bey Merhaba,
   Beklediğinizden farklı bir yanıt olacak:)
   Bir çok yazımda önemli olan ihtiyacınıza uygun ürün almak diyorum hep. Syphon Chemex vb demlemeler için çok yüksek seviye bir öğütücüye ihtiyacınız olmaz. Öğütücünün kendini asıl gösterdiği nokta espresso için olan öğütmedir. Öğütme inceliklerinin kademesiz ayarlanması kademeli olsa bile aralarının çok yakın olması espresso shot’ı için olmazsa olmaz optimum inceliği bulmanıza yardım eder. Ancak daha kalın öğütmelerde parçacık eşitlikleri aynı olsun, basamak aralıkları dar olsun ve öğütürken kahveyi ısıtmasın kriterleri yeterlidir.

   İleride espresso makinesi alırım ve o da güzel bir makine olur derseniz o zaman konu değişir.

   Elektrik konusuna gelince Amerika’dan alırsanız 110 Volt uyumlu bir cihaz ise invertör kullanmadan çalıştıramazsınız cihaz yanar.
   Almanya ve Avrupa’nın genelinde problem yaşamazsınız
   İngiltere’den alırsanız bir uç adaptörü yeterli olur.
   Sevgiler

 61. çok teşekkürler geri dönüşünüz için. sitenizle bu yazı sayesinde tanıştım, güzel içerikler mevcut, umarım ilerleyen dönemde de tecrübelerinizi paylaaşmaya devam edersiniz. Tekrar teşekkürler


 62. Merhabalar.
  Yazınızı başından sonuna kadar okudum. Fakat işletme sahibi olarak Türk kahvesine yakın incelikte öğütme yapabilecek bir ürün almak istiyorum. Konu ile ilgili sizden ve tecrübelerinden faydalanmak istiyorum. Ürün için bütçem 2 bin TL civarı +- diyebiliriz. Aynı zamanda portatif sanayi tipi olmayan kahve kavurma makinesi de almak istiyorum bana tavsiye ve öneride bulunabilir misiniz lütfen?
  İyi günler dilerim.

  • Berat Bey Merhaba,
   Türk kahvesi için profeyonel öğütücülere yönelmelisiniz özellikle bunu bir işletmede kullanacaksanız taş değirmenler sizin ihtiyacınız olan öğütücüdür.
   Ama bunun için bütçeniz maalesef çok düşük
   Sevgiler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz