Kahve Öğütücü / Kahve Değirmeni İnceleme ve Tavsiyeler

Kahve öğütücü / kahve değirmeni seçmek oldukça zor işlerden biri dediğimde kahve işine merak salmayan kişiler tuhaf tuhaf bakıyor yüzüme. Öyle ya alt tarafı bir öğütücü işte (!), babaannem de vardı elinde gır gır gır öğütürdü Türk Kahvesini. Binlerce lira mı verilirmiş canım diye düşünür insanların çoğu.

Kısmen de haklılar. Bir ürüne fiyat biçebilmeniz için o ürünün bunu hak edip etmediğinden emin olmanız gerekir. Bundan emin olmak için de ürünler hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olmanız gerekir. Ve en önemlisi o ürüne karşı bir ihtiyacın olması gerekir. Bu ihtiyacın önem derecesi ise sizin kahve merakınız ve yaratıcılığınızla ilgili.

Kahve Öğütücü ve Kahve Değirmeni Seçimi

Eğer kahve merakınız yeni oluştuysa veya daha sonra devam edip etmeyeceğinizden emin değilseniz (ki devam etmeyene hiç rastlamadım), ya da bütçeniz oldukça sınırlıysa düşük rakamlı fiyatının ederi ürünlerden başlamanızı tavsiye ederim. Zaman içinde tecrübeniz ve bilginiz arttıkça makinenizden vazgeçmeniz daha kolay olur, yenisini daha bilinçli şekilde alırsınız.

Son bir iki yıl içinde yaşadığımız kur dalgalanmaları bir çok ürünün TL fiyatını da dalgalandırdı. Erken stok ürünler fiyatlar arttığında çok ucuza bulunabilirken, kurun yüksek olduğu dönemde getirilen ürünler ise ederinin üstüne çıktı.

Bu dalgalanmalar devam ettiği sürece fiyatının ederi mi değil mi değerlendirmesi zaman içinde anlamını da yitiriyor. Yazının faydasının sürekli olabilmesi için fiyattan önce ürünün özellikleri, kalitesi ve yorumlarına öncelik vereceğim.

Türk kahvesi öğütmek istiyorsanız size fayda maliyet açısında el tipi değirmenleri tavsiye ederim. Zira ev tipi elektrikli değirmenler maalesef Türk Kahvesi için gereken pudra kıvamı dediğimiz inceliğe inemiyor. Profesyonel öğütücülerde ise taşlı modeller ancak bu seviyelere inebiliyor ki onlar da hem evde kullanım için uygun değil hem de fiyatları oldukça yüksek.

Türk Kahvesi değirmenlerini dışarıda bırakırsak piyasadaki öğütücülere baktığımızda, 3 Temel grupta sınıflandırabiliriz.

Bu yazıyı okurken yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini de dinleyebilirsiniz…

Kahve Öğütücü Çeşitleri

Bu yazıda piyasada en çok karşınıza çıkabilecek ve Türkiye’de olmayan ama ihtiyacınız daha düşük maliyete karşılamanızı sağlayacak yurt dışında satılan ürünleri incelemeye gayret edeceğim.

Herhangi bir öğütücü ile ilgili sormak istedikleriniz olursa hep olduğu gibi yorum bölümünde bu sorularınızı iletirseniz en hızlı şekilde yanıtlamaya gayret ederim. Katkılarınız, sizin gibi arayışta olan kişiler için de oldukça önemli.

Öğütücülere geçmeden bilmeniz gerekli olan bir iki kavramdan bahsedeyim.

Kahve Öğütücü Dişli Tipleri

Piyasada kahve öğütücüsü olarak adlandırılan ürünler üç tipte parçalayıcı barındırıyor.

 1. Bıçaklı
 2. Konik Dişli (Conical Burr)
 3. Düz Dişli (Flat Burr)

Bu yazıda bıçaklı (rondo mantığı ile çalışan) bir öğütücü bulamayacaksınız zaten bu tip öğütücülere kahve öğütücüsü denmesi de yanlış. Ne kalınlık ayarı yapabilirsiniz ne de öğütülen parçalar tutarlı büyüklükte olur. Bu nedenle en başta ucuz diye bu ürünlere yönelip paranızı çöpe atmayın lütfen.

Kahve Öğütücüsünde Konik ve Düz Dişli Farkı

Konik dişlide kahve yerçekiminden faydalanılarak dişliler arasına sıkıştırılır ve iç ve dış dişli yükseklik ayarıyla birbirine yakınlaştırılıp incelik ayarı sağlanır. Düz dişlide ise ise merkez kaç kuvveti etkisi ile çekirdekler alt ve üst diş arasına itilir ve bu iki dişli birbirine yaklaştırılıp uzaklaştırılarak incelik ayarı sağlanır.

Flat Burr vs Conical Burr
Konik Dişli Düz Dişli

Hangisi tercih edilmeli derseniz açıkçası bunun net bir cevabı yok. Ev tipi makinelerde de endüstriyel makinelerde de iki tip dişli de kullanılıyor. Kahve geek’lerine bakarsanız çılgınca ikisini de savunan kişiler görebilirsiniz.

Bunların yanı sıra dişli ile çekirdek uyumunun önemli olduğunu söyleyenler de var ancak bunların hiçbirinin ispatlanmış bir etkisi yok. Ama bir çoğunun ortak noktası düz dişlinin kahvedeki odunsu, fındıksı (kuruyemiş) tatlarını ortaya çıkardığı yönünde. Bu nedenle Afrika kahveleri düz dişlide öğütülmeli diyenler bile mevcut.

Konik dişli sisteminin ise temizliği ve bakımı çok daha pratik. Ana göbeği elle çıkartıp fırçayla temizlemek yeterli. Düz dişlide ise genelde üst parça sabit tutulduğu için makinenin üst bölümün söküp tornavida ile sabit dişliyi çıkartıp ancak temizlik yapılabiliyor. Bazı modellerde üst parçanın konik dişlilerde olduğu gibi çıkabilir olduğunu görüyoruz bunları temizlemek elbette daha kolay.

Düz dişlinin bir dezavantajı ise kahve çekirdeklerinin merkez kaç kuvvetiyle dişliler arasına itilebilmesi için devrin yüksek olması gerekliliği bu hem daha yüksek bir çalışma sesi oluşturuyor hem de uzun süre kullanımda daha çabuk ısınma yapabiliyor. Kullanırken çok miktarda kahve öğütülecekse arada bir durup dişlilerin soğumasını beklemekte fayda var.


Manuel Kahve Öğütücüleri

Düşük maliyetle evde kahve öğütmenizi sağlayan bu tip ürünler bütçe ve zevk ile doğrudan ilgili. Öte yandan öğütme işlemini çok hızlı yapmadığınız taktirde öğütülen kahveyi de ısıtmadığı için lezzete az da olsa pozitif bir katkısı var. Alternatiflere bir bakalım


Sözen Kahve Değirmeni

Sözen vb. Otantik Kahve Değirmeni

En düşük maliyetli ve fakat güç sarf ederek evde kahve öğütebileceğiniz ve hatta Türk kahvesi dahi öğütebileceğiniz öğütme aletleri bunlar. Resimlerde gördüğünüz gibi el model ve çekmeceli versiyonları vs var ama bana her zaman süs gibi geldiler. Zira çekmeceli versiyonda kahve öğütmek meşakkatli ve öğütülen kahve haznenin içine kaçıyor ve kullanımı pek de kolay değil. El tipi olanların ise özellikle çevirme kolu ve tutma başlığı çok kısa ve olduğu için hem harcadığınız güç artıyor hem de kullanılan metal ısınınca elinizde çok da hoş olmayan bir metal kokusu bırakıyor. İncelik ayarı ise oldukça uğraştırıcı. Bu nedenle bu tip ürünleri tavsiye etmiyorum.

Çekmeceli Manuel Kahve Değirmeni

Böyle bir ürün düşünüyorsanız yeni nesil versiyonlarına bakın derim. Bunlar çok maliyetli olmamakla beraber seramik öğütme parçası ve paslanmaz çelik dış yüzeyle üretiliyor. Çevirme kolu uzun ve tutma bölümü de büyük olduğu için harcadığınız güç ciddi oranda azalıyor. Tük kahvesi dahi öğütebileceğiniz bu ürünler bir-iki kişilik kahve öğütecekseniz en düşük maliyete bu işe başlamanızı sağlayacaktır. Amerika’dan kargo dahil 20-22 dolar arası bir fiyata temin etmek mümkün.

Benim denemek için satın aldığım ve oldukça memnun kaldığım ürünün stokları maalesef bitti ama alttaki ürün için onun daha geliştirilmiş modeli diyebilirim. Kendime aldığımdan oldukça memnun kalmıştım düşük maliyetli kullanımı ve temizliği oldukça kolay bir el değirmeniydi.


Tchibo Manuel Kahve Değirmeni

Tchibo Manuel Kahve Değirmeni

Tchibo Manuel Kahve Değirmeni fiyat performans tarafında oldukça dikkat çekici. Temel bir öğütücüden beklediğimiz seramik dişli, kolay incelik ayarı, click ile incelik ayarlama sayısı belirleyebilme gibi özellikleri barındırıyor. Akrilik cam hazneye sahip olması da ayrı bir pozitif tarafı. Bu değirmene çok yakın bir dizayna sahip farklı bir öğütücü ise ek olarak ölçü kaşığı hazne kapağı ve biraz daha yüksek bir yapıyla geliyor. Aralarında fiyat farkı olsa da öğütme performansları hemen hemen aynı bu nedenle gözünüze şık görüneni tercih edin derim.


Arzum Okka Beangourmet Türk Kahvesi Değirmeni

Arzum Okka Beangourmet Türk Kahvesi Değirmeni

Arzumun bu ürünü daha çok Hario’yu andırıyor ancak neden plastik ve neden içi görünmeyen koyu kahve rengi bir renkte anlayabilmiş değilim. Yukarıda bahsettiğim ürünle aynı performansa ve fakat 3 katı kadar bir fiyata sahip. Hatta Hario’yu yurt dışından getirdiğinizde bu üründen daha ucuza bile gelebiliyor. Açıkçası yerli malı etiketi basıp bu kalitede bir ürüne bu kadar yüksek fiyat basılmasını anlamlandıramıyorum. Benim kişisel tercihlerim arasında olmayacak bir ürün ama markayı seviyor ve fayda maliyet kriteri sizin için çok önemli değilse deneyebilirsiniz.


Hario Skerton Seramik Kahve Değirmeni & Hario Smart G Kahve Öğütücüsü

Hario Skerton Seramik Kahve Değirmeni & Hario Smart G

İki değirmen de el değirmenleri arasında “yeni nesil” değirmen kavramını oluşturmuş ürünler. Gerek uzun kolçaklı olması, gerek öğütme ve incelik ayarlama kolaylığı işi oldukça kolaylaştırıyor. Malzeme kalitesi ve dayanıklılık da işin içine girdiğinde uzun soluklu güzel bir değirmen almış oluyorsunuz. Elbette her kahve öğütme öncesi kol kaslarınız biraz çalışıyor. Olsun ben üşenmem yaparım derseniz bu segmentte kalite olarak üst noktada olan ürünler olduklarını söyleyebilirim. Marka değerinin de fiyata eklendiğini göz ardı etmeyin.


Comandante C40 Nitro Blade Kahve Öğütücüsü

Comandante C40 Nitro Blade

El değirmeni serisinin Amiral gemisi bu ürün nitro blade denilen konik dişli barındırıyor. Özel alaşım bir çelikten kendine özgü bir diş yapısı ile üretilen bu ürün diğer değirmenlere kıyasla oldukça yüksek fiyatlı ancak bir o kadar uzun ömürlü, güvenilir ve kolay ayarlı.

İncelik ayarı için üstünde bir işaretleyici olmasa da en sıkı hale getirip her click 1 sayılarak öğütme büyüklüğü belirleniyor. Bu ürünü kullanan herkes aynı yöntemi kullandığı için de bu konuda bilgi ve tecrübeye erişmek oldukça kolay.

Ahşap dış dizaynı birlikte gelen biri saklama kavanozu da olan cam hazneleri ve her şeyden öte kullanım ve ayar kolaylığı ile aldığınızda kesinlikle mutsuz olmayacağınız bir el değirmeni. Üstelik şık dizayn bir paketleme ile elinize geliyor ki gerçekten aldığınız ürünün kalitesini kutusundan bile hissedebiliyorsunuz. Ama ürün fiyatı nedeniyle fiyat performansta diğer ürünlere göre elbette iyi bir noktada değil.


Giriş Seviyesi Ev Tipi Öğütücüler

Her seferinde el ile öğütmek oldukça yorucu. Kaldı ki el değirmeni alsanız da belli bir noktadan sonra otomatik değirmen almak isteyeceksiniz. Otomatik değirmen aldığınızda ise sırf elde öğütme keyfi tatmak ve Türk kahvesini evde öğütebilmek için el değirmenleri size gel gel yapacak. Evinizde her ikisi de varsa en fazla kullandığınız elektrikli versiyon olurken en keyif aldığınız ise elle öğüttüğünüz olacaktır. Kendimden biliyorum :)

Bu segmentte uzunca zaman bir iki model dışında ürün yoktu piyasada. Bu nedenle önceki yazılarımda öğütücü tavsiyesi için zorunlu bu ürünleri tavsiye ettiğimi görebilirsiniz ama şimdi hem Türkiye hemde yurt dışındaki çeşitlilik arttı ve fayda maliyette çok başarılı giriş seviyesi ürünler bulmak mümkün.


Delonghi KG79Delonghi KG89 Kahve Öğütme Makinesi

MokaPota’yı kurduğumuz günden bu yana kahve ve yan sektörleri inanılmaz hızlı gelişti. Delonghi KG79 çok uzunca bir süre okuyucularımıza asgari ihtiyacı gidermek için önerdiğim bir üründü zira Türkiye’de alternatifi hiç yoktu. Sonrasında Amazon Almanya’nın Türkiye’ye gönderim yapmaya başlaması ürün gamını biraz olsun çeşitlendirdi ve üreticilerin de ev segmentine uygun ürün üretme çabası ile ürünler çeşitlendi.

Düz dişli kullanan Delonghi KG79 ilerleyen zamanlarda diğer öğütücülerle kıyaslandığında bazı incelemelerde oldukça iyi not alırken bazılarında espresso’da yeterli inceliğe inemediği için eleştirildi. Hatta nasıl modifiye edilir tarzı yazılar da yayınlandı. Bu tutarsız ürün durumu Delonghi’yi de rahatsız etmiş olacak ki dizayna dokunmadan sadece içeride yaptığı müdahalelerle yine düz dişli kullanan Delonghi KG89’u piyasaya sürdü. Şu an bu ürün aklınızdaysa Delonghi KG89 versiyonunu almak daha mantıklı olacaktır. Ancak yurt dışından getirtilecek alternatifleri daha ucuza daha tutarlı bir öğütme sunuyor. Bunu göz ardı etmemek gerek.


Melitta Molino Kahve Değirmeni

Melitta Molino Flat Burr kullanan oldukça basit, düşük malzeme kalitesi ve fakat alabileceğiniz en ucuz elektrikli değirmen diyebilirim. Yıllar önce buna benzer bir modeli Tchibo Türkiye’ye getirmişti bende hala o ürün var ve neredeyse 10 yıl oldu şimdilerde biraz sallanmaya başladı kendisi. Bu ürünün de fiyatına göre de oldukça pozitif kullanıcı yorumları var. Amazon Almanya’da Amazon tarafından önerilen ürünler listesine girdiği için gönül rahatlığı ile önerebiliyorum.


Wmf Stelio Kahve Öğütücü

Bu ürün gamında Amazon Almanya’dan satın aldığınız zaman ciddi bir fiyat avantajıyla sahip olabileceğiniz güzel bir ürün. WMF’in kahve ürünlerindeki kalitesi oldukça başarılı. Bu ürün özellikle kahve merakına yeni başlayan kişiler için güzel bir fırsat. Ürün Almanya’da 2018 Aralıkta Test Magazin ürün testine girmiş ve 92.4 başarı puanı elde etmiş. Bu ürünle ilgili, okuyucumuz Fırat Bey’den negatif bir yorum aldık. Kendisi Breville BES810 Espresso makinesi kullanıyor ve öğütme inceliğinin istenilen seviyede olmadığını bu nedenle ürünü iade ettiğini belirtti. Sonrasında ben de bir araştırma yaptım ve gördüm kü ürünle ilgili oldukça pozitif olan yorumlar maalesef son dönemde tutarsızlık gösteriyor. Kimi kullanıcı üründen oldukça memnunken kimisi de Fırat Bey gibi, gerek incelikten gerekse öğütme tutarsızlığından bahsediyor, hatta aldık bir kaç gün sonra arızalandı gibi yorumlar da bulmak mümkün. Bu ürünün üretiminde bir sıkıntı olabileceğinin de göstergesi. Her zaman eriştiğim en güncel bilgiyi sizlerle paylaşma taraftarı olduğum için su durumda bu ürün için eski pozitif düşüncelerimi koruyamadığımı belirtmeliyim.

Sizlere tavsiyem eğer orta ve üst segment bir espresso makinesine sahipseniz, öğütücü için de giriş seviyesi ürünlere değil, orta ve üst segment ürünlere yönelmeniz olacaktır.

Dizayn olarak KG79/89’a benzer bir yapısı var ve onlar gibi hem düz dişli kullanıyor hemde çıkabilir bir üst dişliye sahip. Öğütme aralığı oldukça geniş ve espressodan Frenchpress’e kadar her demleme yöntemi için öğütme yapmanızı sağlıyor. Az yer kaplayan dizaynı oldukça şık ve ses düzeyi bu segmentteki diğer öğütücülere göre oldukça düşük diyebilirim.


Fakir Signature Kahve Öğütücü

Fakir Signature

WMF seb grubun bir parçası (Rowenta ve Tefal de aynı grubun markası) ama Fakir ayrı bir marka. Fakir Signature ise WMF Stelio öğütücünün görünümde birebir aynısı. Zaman zaman bu gibi durumlarla karşılaşabiliyoruz. Distribütör ağı geniş markalar çok rağbet gören bazı ürünleri izin alarak işbirliği yaparak üretebiliyor.

Veya tasarımı bir başka firmaya ait ürünü belli bir süre sadece bir marka ürettikten sonra anlaşma süresi dolunca tasarım hakkına sahip firma bunu başka markalara da satabilir hale geliyor. Bu da o tip makinelerden biri. Dizayn için çok büyük oranda aynı diyebiliriz. Ancak iç aksam malzeme kalitesi değişkenlik gösterebiliyor. Benim ilk öğütücüm bundan da beter bir flatburr öğütücüydü 10 yıla yakın kullandım hala da ha çalışır ama arada bi tekler. Bu tip makinelerde espresso öğütmesi iş görür seviyede sınır kalıyor maalesef ve espresso da ince ayara çok müsait olmuyorlar. Çok yakın zamanda bir espresso makinesi hedefinizde yoksa tercih edebilirsiniz.


Rommelsbacher EKM 300 Kahve Öğütücü

Bu ürün de zamanında Tchibo mağazalarında satılmış bir ürün ancak fiyatı oldukça yüksekti. Ev tipi espresso makineleri için yeterli düzeyde bir öğütme sağlasa da öğütme tutarlılığı biraz düşündürücü. En ince öğütme ayarında çok fazla olmasa da farklı büyüklüklerde tanelere rastlamak mümkün.

Ses seviyesi yüksek değil ve konik öğütme dişlileri kullanıyor. İncelik ayarı üst hazne çevrilerek yapılıyor, bu daha çok bazı profesyonel makinelerde gördüğümüz bir ayarlama yöntemi ama çok kullanışlı olduğunu söyleyemem. Eğer tek tip kahve yapacaksanız mantıklı olabilir ama her seferinde farklı incelikte öğütme yapacaksanız pek pratik olduğunu söyleyemem. Fiyat performans sıralamasında ise altlarda yer alan bir ürün diyebilirim.


Baratza Virtuoso

Baratza Virtuoso & Encore Kahve Öğütücü

Bu segmenti amiral gemisi diyebileceğimiz ürünler. Hem öğütme inceliği hem de tutarlılığı konusunda oldukça başarılılar. Bir çok ürüne göre espresso inceliğinde de bir adım öndeler diyebilirim bu da espressonuzu özelleştirmenizde ek bir seçenek sunuyor size. Ancak fiyatı diğer ürünlerle kıyaslandığında biraz yüksek kalıyor.

Yukarıdaki üründe de bahsettiğim kahve haznesinden (hoper) incelik ayarı yapılıyor olması bence çok kullanışlı değil. Ayrıca miktar ayarı da yapılamıyor olması bir eksiklik. Kabul edilebilir bir ses seviyesi var. Öğütmenizi espresso için yapacaksanız sizin için oldukça verimli bir ürün olabilir. Encore ve Virtuoso arasındaki malzeme kalitesi dışındaki fark ise Encore manuel açma ve kapama düğmesine sahipken Virtuoso’da bir zamanlayıcı (timer) var. Encore (0.8-1.1 gram/saniye) Virtuoso (1.5-2.4 gr/saniye)’ya göre biraz daha yavaş bir öğütücü ve Encore Vituoso ya göre çok daha ucuz.


İleri Seviye Ev Tipi ÖğütücülerBREVILLE BCG820BSSXL / SAGE BCG820BSS Smart Grinder Pro

Breville BCG820BSSXL veya SAGE BCG820BSS için Breville in en beğendiğim öğütücüsü diyebilirim. Hem malzeme kalitesi hem de yurt dışından uygun fiyata temin edilebilmesi ev kullanıcıları için ideal seçimlerden biri haline getiriyor. 60 kademe incelik ve 10 kademe grinder ayarı ile Türk kahvesi inceliğine oldukça yakın seviyelere kadar inebiliyorsunuz. ince espresso seviyesinden, öğütme değilde parçalama diyebileceğimiz kalınlığa kadar incelik ayarı mevcut.

Dilerseniz portafiltreyi iterek kahveyi doğrudan portafiltreye alabileceğiniz gibi, özel saklama haznesine de öğütme yapabiliyorsunuz. Dijital gösterge paneli doz ayarı vb. ayarlamaları oldukça kolaylaştırıyor. 0.2 sn aralıka yapılan doz süre ayarı daha fazla özelleştirme seçeneği sunuyor. Paslanmaz çelik dış kaplaması olan ürünün genel olarak şık görünüşü ve malzeme kalitesi bütün Breville ürünlerinde olduğu gibi rakiplerine göre oldukça yukarıda.

Temizlemesi ve bakımı da oldukça kolay olan ürün konik dişli barındırıyor ve dişli monte/demontesi oldukça basit. BCG 820 dijital ekranı oldukça verimli kullandığı için ekranda yapacağınız öğütme inceliğinin hangi demleme tipine uygun olduğunu görebiliyorsunuz bu özellikle yeni başlayanlar için güzel bir özellik.

Edit: Bu öğütücüyü satın aldım ve oldukça keyifle kullanıyorum. Amazon İngiltereden satın alma deneyimini ise şu videoda anlatmaya çalıştım. https://mokapota.com/kahve/yurt-disindan-kahve-makinesi-almak/24428

Ürünün en güzel noktalardan biri, dışarıdan 60 kademe ayar yaparken, iç dişlide 10 kademe incelik ayarı yapabiliyor olmanız. Bu ideal kalınlığı bulurken keyifli bir süreç yaşatıyor size. Öte yandan kullandığınız çekirdeğin tipi ve kavrulma derecesi de incelik ayarınıza etki eden bir konu. Bunları keşfetmek gerçekten keyif verici bir süreç.

Türk kahvesi için öğütme inceliği oldukça yakın seviyede diyebilirim. Türk kahvesi için öğütüp kahve hazırladığınızda, içim esnasında sizi rahatsız eden bir şey de olmuyor. Portafiltreye kahve alırken, öğütülmüş kahveyi etrafa saçmadan aktarabiliyor olması da oldukça taktire şayan.


Sage SCG600 / Breville BCG600 Kahve Öğütücü

Sage SCG600, BCG820 nin bir alt modeli olan bu ürün biraz daha dar özellik sunsa da digital kullanımdan hoşlanmayanlar için güzel bir alternatif. Yine 60 kademe öğütme inceliği olan bu üründe farklardan biri doz ayar süresinin 1 snler ile ilerletilebilmesi. 820’de bu 0.2sn aralıkla yapılabiliyordu.

Bir diğer fark ise dış kaplama 820’de paslanmaz çelik iken SCG600’de plastik. Ama kaliteli bir plastik olduğunu da söylemem gerek. Bu öğütücüde demleme tipine göre kullanacağınız inceliği sizin bilmeniz ve keşfetmeniz gerekiyor, BCG820’de bu dijital ekranda yer alıyordu. Kaliteli bir öğütücünüz olsun istiyor ve maliyetten de tasarruf etmek istiyorsanız bu öğütücüyü değerlendirebilirsiniz.


Delonghi KG521 Profesyonel Konik Değirmenli Kahve Öğütücüsü

Delonghi KG521 Profesyonel Konik Dişli Kahve Öğütücü

Büyük umutlarla piyasaya sürülen ama sonrasında kullanıcıların kullandıkça defectler bulduğu bir ürün Delonghi KG521. Piyasaya çıktığı dönemde Breville BCG400’e (SCG600’ün bir önceki modeli) fiyatı ve kullanımıyla alternatif olacağı düşünülen ve Delonghi severlere hitap etmesi beklenen bu ürün maalesef zamanla sıkıntıların kurbanı oldu.

Bunların en başında da öğütme inceliğindeki tutarsızlık geliyor. Espresso için olan öğütmede bile şikayetler alırken daha kalın öğütmelerde bu tutarsızlık gözle görünür hal alıyor. Öğütmede alt hazne kullanıldığında kahvenin dışarı kaçması gibi problemler raporlanması ise üretim kalitesindeki tutarlılık konusunda da şüphe uyandırıyor. Bütün bunların üstüne geçtiğimiz sene pazarlama strateji hatası nedeniyle 500TL gibi fiyatlara alınabilen bir ürün olması ise şu anki 1750 liralık fiyatı açıklanamaz yapıyor.


Yarı Profesyonel & Profesyonel Öğütücüler


Hario V60 Elektrikli Kahve Değirmeni

Hario V60 Elektrikli Kahve Değirmeni

Hario V60 Elektrikli Kahve Değirmeni için Hario’nun Kahve sektörünün her alanında yer alma çabasının bir ürünü diyebilirim. Eğer kahvenizi Hario ürünleri ile hazırlıyorsanız veya küçük bir işletmeniz varsa ve v60 demleme yapıyorsanız şüphesiz görsel olarak çok yakışacak bir ürün. Ürünün zaten ana mantığı v60 demleme ekipmanına doğrudan kahve almanızı sağlamak için dizayn edilmiş. 40 kademe kadar incelik ayarı bulunuyor ve ayarlama yine hoper ile yapılıyor. Ayar skalası üzerinde v60 ile kullanılabilecek incelikler özellikle işaretlenmiş. Konik paslanmaz çelik dişliler kullanan ürün diğer Hario ürünlerinde olduğu gibi işlevi ile fiyatının altında kalsa da dizayn ve marka değeri ile bu fiyatlar kabul edilebilir hale geliyor.


Euroka Mignon Perfetto Kahve Öğütücü

Euroka Mignon Perfetto Kahve Öğütücü

Euroka Mignon flatburr yani düz dişli mekanizması kullanıyor. Oldukça sade ve compact bir dizaynı var. Öğütülmüş kahvenin incelik tutarlılığı ise oldukça tatminkar. Bu kompakt yapıda stepless diye adlandırılan kademesiz incelik ayarına sahip olması ciddi bir artı. Bu sayede Türk kahvesi inceliğine oldukça yakın kahve elde etmenizi sağlıyor. Üstelik dijital gösterge paneli küçük ve şık.

Tek dez avantajı ise fiyatı denebilir. Bu segmentteki benzer rakipleri ile arasındaki fiyat farkı oldukça fazla ama çıktı kalitesi kompakt yapı ve işçilik fiyatını hak eder bir noktaya getiriyor. Tabi bizde döviz bir çırpıda fırladığı ve pek nadide vergi baremlerimiz olduğu için bize fiyatı oldukça yüksek gelen makinenin fiyatı aslında 400€+KDV civarı.


Gaggia MDF 89 Kahve Öğütücü

Gaggia MDF 89 Kahve Öğütücü

Gaggia MDF 89, 50 mm flat burr dendiğimiz profesyonel makinelerdeki düz öğütme dişlilerini kullanıyor. Ev tipi değirmenlerde bu çap genelde 38-42 mm arasında oluyor. Profesyonel makinelerde ise 68 mm çaplı dişli kullanılıyor. 50 mm bu çerçeveden baktığınızda oldukça göz dolduran bir özellik.

Öte yandan bu büyüklükte bir dişli için ciddi güçlü ve ilk hareketi verebilmek için de torku yüksek bir motora ihtiyaç var. Bu güçteki bir motora yüksek tork verdiğinzide ise ısınma problemleri ortaya çıkacağı için motor devri ile dişli devri arasında bir redüksüyon sistemi kullanmak gerekiyor. Bu makinede 1/5 gibi bir oranla motor devri redükte edilmiş. Yani motor her beş tur döndüğünde dişli bir tur dönüyor böylece makine başlangıç hareketini sağlamak için yeterli torku elde ederken ısınma problemi de yaşanmıyor.

Gaggia ürünleri son dönemde Türkiye piyasasına girdi ve oldukça tatminkar ürünler. Zaman Zaman espresso makineleri ile birlikte paket halinde satışı olan bu ürün her iki makineye de ihtiyacınız varsa gayet avantajlı bir seçenek oluyor.

Makine aynı zamanda bir doser barındırıyor. Genelde profesyonel işletmelerce tercih edilen bu özellikle makine ile öğüttüğünüz kahve bir haznede toplanıyor ve buradan bir kol aracılığı ile portafiltreye aktarılıyor. Kolu her çekişte belirli miktarda kahve almanızı sağlayan bu yöntem coffee shoplarda sürekli öğütme yapmak yerine saat başı öğütme yapıp her seferinde gramaj ayarı yapmadan kahveyi daha hızlı kullanmanızı sağlıyor.

Portafiltre yuvası 58 mm olan profesyonel makine portafiltreleri ile uyumlu. Bu portafiltreyi Gaggia Classic espresso makinesinde kullandığı için iki ürün bir arada alırsanız oldukça uyumlu bir çift haline gelir. Ancak evde küçük portafiltreli bir espresso makineniz varsa malesef portafiltre yuvasına bu oturmayacaktır. Oturmasa da bu kahve almanıza engel değil elbette ama etrafa sıçrama, portafiltreyi destekleyememe gibi problemler oluşabilir.

Öğütme inceliği ve tutarlılığı oldukça başarılı olan bu ürün fiyatıyla da öne çıkıyor. Eğer yarı profesyonel bir öğütücü arıyorsanız özellikle incelemenizi tavsiye edebileceğim bir ürün.


Lelit Fred PL043MMI Konik Dişli Kahve Öğütücü

Lelit Fred PL043MMI Konik Dişli Kahve Öğütücü

Lelit Fred PL043MMI Fiyatına göre oldukça iyi performans gösteren öğütücülerden biri. 38 mm konik dişli kullanan öğütücünün dizaynı biraz vintage havasında. Dışarıdan çok net görünen vidalar incelik ayarı için kullanılan sonsuz dişli mekanizması paslanmaz çelik tasarım vs. adeta gel de sök beni diyor:).

Ürünün en öne çıkan özelliği bence sonsuz dişli mekanizması kullandığı incelik ayarı bölümü. Bir çok makinenin incelik ayar bölümü kademeli ayara sahiptir, siz ayarlarken tık tık diye bir ses çıkar ve getirdiğiniz rakama göre öğütme yapar. Yani ya 2 ya 3 öğütürsünüz ama 2 ile 3 arasında bir ayar yapma şansınız yoktur. Müzisyen dostlarım varsa bunu perdeli ve perdesiz enstrüman farkı gibi düşünebilirsiniz ;)

Üründe bir minimum incelik ayarı yok, bir koruma konulmamış. Dolayısıyla burada çok dikkatli olmanız gerek. Dişlileri gereğinden daha fazla birbirine yaklaştırırsanız dişliler zarar görecektir. Kaldı ki bu kullanıcılardan biri tarafından denenmiş ve maalesef dişlileri değiştirmek durumunda kalmış.

Öte yanda dikkatli olmak kaydıyla bu cihazda Türk kahvesi inceliğine yakın bir öğütme de almanız mümkün. Makinenin bence dizayn eksikliklerinden biri portafiltre tutucunun çok aşağıda olması. Bu da öğütülen kahvenin etrafa sıçramasına neden oluyor, özellikle dar çaplı bir portafiltre sahibiyseniz bu durum canınızı sıkabilir. Özetle bu ürün Breville deki gibi seksi özellikler barındırmıyor ve sadece öğütme yapıyor ve gayet de tutarlı ve ince ayar yapılabilir bir öğütme performansı sunuyor.

Fiyatına göre oldukça da iyi iş çıkaran ürün ancak kahve merakı yeni başlayan kişilere pek hitap ettiğini söyleyemem. Biraz ileri düzey bir kullanıcıysanız bu fiyata sizi çok tatmin edecek bir ürün diyebilirim.


Cunill Tranquilo 2 Kahve Öğütücü

Cunill Tranquilo 2 Kahve Öğütücü

Cunill Tranquilo 2 Doser’a sahip değirmenlerden biri, yukarıda da belirttiğim gibi doser’lı ürünler eğer günde bir iki fincan/kupa kahve içiyorsanız pek de ev tipi değil. Biraz daha profesyonellere ve sık kullanıma yönelik bir ürün. Ürününün kendi yüksek ama malzeme kalitesi çok yüksek değil zira bu nedenle de oldukça hafif. Kullanıcı yorumlarına baktığımda ise özellikle doser ve hoper kalitesinden yana çok fazla dertlenme görüyorum. Hatta bir çoğu sırf bu nedenlerle bu parçaları modifiye etme yoluna girmiş. Öğütme inceliği kademeli ve kademeler de göreceli geniş olduğu için istenilen ayarı elde edememek gibi serzenişleri de kullanıcılardan duymak mümkün.


Cunill Dijital Kahve Değirmeni Tranquilo Tron

Cunill Tranquilo Tron Dijital Kahve Değirmeni

Cunill Tranquilo Tron, Tranquilo 2 modeline göre ciddi çağ atlamış bir ürün diyebilirim. Doser yok dijital kontrol paneli ve 60 mm konik çelik öğütme dişlisine sahip. Ancak bu kademeden sonrası bence ev için oldukça fazla. Zira incelik ve kalınlık ayarını yaparken bir mandal mekanizmasına basılı tutarak yapmanız gerekiyor ki bu da sanki bir kere ayarla ve sık sık kalınlık değiştirme der gibi. Dijital panelde doz ve süre ayarı yapıp sürekli aynı miktarda kahve almayı sağlayabiliyorsunuz. Bir işletmeniz varsa espresso değirmeni olarak kullanabilirsiniz ama evde kullanım için hem çok yer kaplayan hem de pratik olmayan bir ürün.

Yazının başında da belirttiğim gibi bu yazı sizlerin paylaşımlarıyla da büyüyecek, lütfen sorularınızı çekinmeden yorum bölümünde iletin.

Kahve Makinesi İnceleme Yazıları

Kahvesiz sabah uyku gibidir

Kahve Öğütücü / Kahve Değirmeni İnceleme ve Tavsiyeler” yazısında 233 düşünce

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar Tekrar,
   Evet bu tür videoları biliyorum, ama bu kg79’un yeterli incelikte öğütmediği anlamına gelmiyor. KG79 konik bir öğütücü, bu modifiyeyi yaptığınızda ince öğütme için dişliler birbirine daha çok yaklaşacak ve yüksek hızda yıpranma başlayacaktır. Dişli ömrünü ciddi anlamda kısaltır bu. Ürünün garanti dışı kalması da cabası. Sevgiler

 1. Burcu diyor ki:

  Merhaba,
  Benim elimde Hario Skerton Seramik Kahve Değirmeni var ve bunu Türk Kahvesi öğütmek için kullanmak istiyorum. Birkaç yabancı videoda bu değirmenle yapılamayacağı gibi yorumlar da gördüm. ☹️ Bu konuyla ilgili sizin de yorumunuzu almak isterim. Bir de kavrulmuş/yeşil çekirdek ve alabileceğim yer tavsiyesinde bulunmanız mümkün olur mu?
  Çok teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Burcu Hanım Merhaba,
   Hario el değirmenleri en düşük espresso inceliğinde öğütme yapabiliyor. Ancak bildiğiniz gibi Türk Kahvesi öğütmesi pudra kıvamında olmalı. Bu nedenle çok sağlıklı sonuç vermeyecektir. Hario ile öğütüp kahvenizi yaparsınız ama ağzınıza kahve parçacıkları gelir. Böyle bir öğütme için geleneksel Türk kahvesi el değirmenlerini deneyebilirsiniz. Onlar da en ince ayarda öğütme yapıldığında oldukça yorucu olabiliyor.
   Kahve çekirdekleri ile ilgili reklam nedeniyle maalesef buradan bir önerme yapamıyorum, ama bölge ismi ve özel kahve/speciality kahve/yöresel kahve sözcükleri ile bir arama yaparsanız karşınıza satınalma yapacağınız yerler çıkacaktır. Yeşil çekirdekleri ise çoklu satıcıdan satış yapan e-ticaret sitelerinden bulmanız mümkün. Çiğ kahve, yeşil kahve sorguları ile aratabilirsiniz. Ancak buradan alacağınız çekirdekler speciality coffee sınıfındaki ürünler değildir. Orta seviye bölgesel çekirdeklerdir, ve maalesef iki yıl önceki harman ürünleridir. Yine de evde kavurma denemesi için tatminkar sonuçlar verir. Yeşil kahve çekirdeğini idealde 1 yıl içinde kavurmak gerek, iyi koşullarda saklanmışsa 2 yıl hatta biraz daha geçkin bir sürede kavurma için kullanılabilir. Ama sonrasında en fazla 1 ay içinde tüketmeniz gerekir.
   Sevgiler

 2. Ahmet diyor ki:

  Selamlar Ömer bey. Size bir sorum olacak. Filtre , french press ve cold brew yapan birisiyim genelde. El değirmenim bozulunca ev için cok pahali olmayan elektrikli öğütücü aramaya başladım. Arastirmam sonucunda Baratza encore ile Delonghi kg 521.m arasında kaldım. Hangisi daha uzun ömürlü olur ? Filtre , french press ve cold brew için olacak çekimlerde hangisi daha başarılı olur ? Sizin başka oneriniz varsa ona da her zaman açığım.

 3. Ahmet diyor ki:

  Iyi günler Ömer bey yeni yazınız için teşekkürler. 1000 tl gibi bir bütçem var ve benim kafamda 2 model var. 1. Gaggia mdf 89 ve 2. Baratza virtuoso. Genllikle filtre kahve makinesinde , v60, french press ve cold brew için ogutum yapicam cok az da olsa espresso da yapıyorum.(en sık kullanılandan en az kullanılana doğru yazdım) Hangisini onerirsiniz? Breville bcg600 gördüm 1000tl onuda işin icine katarsak sonuc ne olur? Birde baratza virtuoso yu nerelerden temin edebilirim ? Bu fiyat bandinda baska önerileriniz varsa her daim bekliyorum ıyi günler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Ahmet Bey Merhaba,
   Umarım benden direkt şu makineyi alın dememi istemiyorsunuz. Zira bu tamamen sizin seçiminiz olmalı hangi makinenin hangi özellikleri sizi düşündürüyor bunları sorun seve seve yanıtlayayım.

   Yazıya Baratza için bir model daha ekledim onu da değerlendirmenize dahil edin derim. Encore modeli virtuozo ile neredeyse aynı özelliklere sahip ve fiyatı çok düşük. Yazıdan linkine ulaşabilirsiniz.
   Üç öğütücü de ihtiyaçlarınızı sonuna kadar karşılar. Mdf89’da doser olduğunu unutmayın. Ağırlıklı espresso öğütmeyecekseniz bu sizi zorlayabilir.
   Sevgiler

 4. Hüseyin diyor ki:

  Merhabalar ben bir şey daha öğrenmek istiyorum sizden lütfen, Sage820 Amazondan sipariş etsem sadece 129.99 yuro ödüyorum değil mi, gümrük, kargo gibi ekstra bir ödeme yok. ?

  • Omer Demir diyor ki:

   Hüseyin Bey Merhaba
   Çok zamanında bir soru sordunuz. Geçen hafta kendime sipariş verdim. Şu anki fiyatlar üzerinden örneklendireyim. An itibariyle 129 Pound fiyatı var. Siz Türkiye adresine gönderim istediğiniz için ingilterede uygulanan vergiyi amazon düşüyor ve ürünün fiyatı 108 pound’a iniyor. Bunun üstüne kargo ücreti ve TÜrkiyeye giriş Gümrük vergisi ekleniyor. Toplamda ürün 155.08 Pound’a istanbula geliyor. Ürün gümrüke gelince UPS sizi arayıp önce email adresinizi istiyor. ( bu uygulama son 10 gündür değişen gümrük kurallarından sonra çıkmış, daha önce direk kapıya geliyordu.) email adresinize bir mail gönderiliyor ve oldukça basit bir formu doldurmanız ürünün amazon linkini göndermeni ve yine amazon sitesi üstünden print edeceğiniz (pdf) faturayı email ile göndermenizi istiyorlar. Benim 5 dakikamı aldı. Siz zaten amazona gümrük vergisini ödediğiniz için. UPS sizin adınıza gümrük işlemlerini hallediyor ve 3 gün içinde ürünü size teslim ediyor. Toplam süre 7-8 gün ve siz gümrükle uğraşmıyorsunuz. Araya haftasonu girdi benim siparişim salı çarşamba gelir muhtemelen. Sonrasında yaşadığım bu süreci en detayına kadar bir videoda anlatmayı planlıyorum. Umarım yardımcı olabildim.
   Sevgiler

   • Omer Demir diyor ki:

    Bir ek daha yapayım. Yazıda verdiğim link en ucuz alabileceğiniz yer olan ingiltere amazon’a ait. Bu nedenle parabirimi pound. Ürünün Almanya fiyatı çok daha pahalı. Bana toplamda 1100TL gibi bir rakama geldi. Ürünü satın alırken amazon İngiltere’de para birimini GBP olarak seçin. TRY seçerseniz amazonun kur çeviricisi bir hayli farkla çeviriyor. İngiltere fiş tipiyle gelecek ürün onun içinde 1.5 liraya bir priz adaptörü aldım. İngiltere ile kullandığımız voltaj aynı olduğu için sadece adaptör yeterli oluyor.
    Sevgiler

 5. Hüseyin diyor ki:

  Aslında çok da ne almam gerektiğinin farkında değilim ve gerçekten yardıma ihtiyacım var. Ben filtre kahve makinasını sizin değerlendirmelerinizi okuyarak, Elektrolüx 7800 aldım. Ancak asıl işin öğütme olduğunu bilmeden Deloghni bıcaklı bir öğütücüyü aldım aynı zamanda. Şimdi iyi bir filtre kahve öğütücüye ihtiyacım olduğunun farkındayım. Ancak bu manuel mi, yoksa elektrikli mi olmalı bilemedim. Elbette bütcem de sınırlı ama, ne yapıp edim almalıyım. Lütfen yardımcı olurmusunuz. ?

  • Omer Demir diyor ki:

   Bu sizin tercihiniz Hüseyin Bey. Sadece filtre kahve yapacaksanız basit bir el tipi öğütücü veya elektrikli öğütücü yeterli olur. Ama genelde bu sevda sadece filtre kahveyle kalmıyor. İşin içine diğer demleme tipleri ve espresso da çok geçmeden giriyor. Alacağınız öğütücüyü en az 8-10 yıl kullanacaksınız ve bu arada ihtiyaçlarınız çeşitlenecek. Yukarıda bu ürün için bana gelen fiyatı belirttim, kaldı ki evde kullanım için malzeme kalitesi ve dizayn şıklığı nedeniyle ben sage (breville)’i tercih ettim. Bütçe buradaki en önemli konu…
   Sevgiler

 6. Hüseyin diyor ki:

  Ömer bey merhaba, bu gün Amazondan sizin yazdıklarınızı uygulayarak bir deneme yaptım. Dediklerinizi harfiyen uyguladım, rakamlar birebir tuttu. Tabi ki sonra iptal işlemini de gerçekleştirdim. Şimdi ayın altısına kadar bütçe işini halledip bu makineye sahip olmam gerekiyor. Bu arada sizin makine de gelmiş olur inşallah. Umarım UPS için gerekli olan email işlemlerini de becerebilir. Selamlar. ??

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar,
   Üzüldüm sizin adınıza. Amazon zaman zaman ürünlerde ciddi indirimler yapıyor. Bu ürünün asıl fiyat 179.99 Pound. Ama geçen sene black friday ve bu sene prime day’de 159.99’a kadar inmişti.
   129.99’u görünce ben de kaçırmak istemedim. Takip edin veya alternatiflere göz atın derim.
   Bu arada 179.99’a alsanız bile Türkiye fiyatından çok daha ucuza almış olacaksınız bunu da göz ardı etmeyin.
   Sevgiler

 7. Tuğçe Ak diyor ki:

  Merhaba ömer bey?yanlışlıkla mokapotta demlemek için aldıgım kahveyi espresso ayarında çektirdim . Bu sekılde demleyınce kahve yanıyor. Kahvemi nasıl kullanabılırım sadece espresso makınesinde mı yanmaz?mokapotta yanmadan demleme şansım var mı yada ucuz baskq bi yöntemle?

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Tuğçe Hanım,
   Espresso ayarından az daha kalın öğütülmesi gerekiyor moka pot kahvesinin. Ama yanma tadının aldığınız kahveyle de ilişkisi olabilir.
   Moka Pot’a koyduğunuz kahve miktarını biraz azaltın ve üstüne hiç baskı uygulamadan kapatıp bir de öyle deneyin.
   Onun dışında aklıma gelen bir diğer yöntem ise aeropress.
   Sevgiler

 8. Hüseyin diyor ki:

  Çok teşekkür ederim. O fiyata almak kısmet değilmiş. Şu anki fiyat ile 1485 liraya gelecek. İnstigram paylaşımında Türkiye’de1800 civarı demişsiniz. Belki taksitle alma imkanım olabilir. Nerelere bakmamı önerirsiniz.? Ayrıca sizin makinanız da hayırlı olsun. Ben de sizin adınıza çok çok mutlu oldum. Güle, güle kullanın.

  • Omer Demir diyor ki:

   Hüseyin Bey çok teşekkürler,
   Herhangi bir ürünü arıyorsanız ürün ismi + sepet diye google’da aratırsanız onu satan yerlere daha efektif şekilde ulaşırsınız. Ben de bu şekilde aratıp baktığımda gördüğüm fiyatlardı.
   Söz verdiğim gibi bir kaç gün içinde de Amazon’dan alışveriş konusunda bir video yayınlayacağım
   Sevgiler

 9. Talya diyor ki:

  Tekrar merhaba Omer Bey, oncelikle sabrınız, tesvik edici sozleriniz ve samiliyetiniz icin cok tesekkur ederim. Delonghi esam 6900u kullanmaya devam ediyorum ve cok memnunum. Sicaklikta ya da sut kopugunde en ufak bir sorun yok, cok lezzetli kahveler iciyor ve ikram ediyorum. Sutlu ürünlerde sicaklikla ilgili fark ettigim bir unsuru paylasmak isterim. Makineyi acar acmaz buzdolabindan cikardiginiz sütle icecek hazirlarsaniz, hele ki sutu bol kullananlardansaniz o zaman ilik bir icecek elde ediyorsunuz. Makineyi acip 3_5 dk beklerseniz sutu de bu arada disarida bekletirseniz gayet sicak icecek elde ediyorsunuz. Kahve heba olmadan bunu kontrol etmek mumkun. Diyelim ki capiccinoyu sectiniz, once sutu veriyor ya, iste o esnada bardağınıza akan sute hafifce dokunun, baktınız ki sizin icin soguk, stopa basarak işlemi durdurun, biraz bekleyip makine isininca tekrar iceceginizi hazirlamaya başlayın. Sayet iki kişi kahve icecekse ve bu kişilerden biri sutsuz kahve içiyorsa ilk olarak sutsuz urunu hazirlayin. Bu arada kahve yeterince ısınmış ve size sicacik sutlu kahve vermeye hazir olmustur. Bu anlattiklarim uzun, yorucu işler gibi sanilmasin, birkac dakikanizi alıyor ki ben cok yogun calisan ve surekli zamanla yarışan biriyim. Ancak ictigim kahvenin de lezzetli olmasini istedigim icin her kahve alisimda makinede farkli bir sey deniyorum ki en sevdiğim lezzeti yakalayayim. Simdi anlayamadigim bir konu var, onu sormak istiyordum. Makinede tat denilen bolumde kahve cekirdegi resmi var, minikten buyuge dogru gidiyor. Bunu değiştirmek mumkun ancak neyi secersek nasıl bir tat seçmiş oluruz, kitapcikta bu belirtilmemiş, bu konuda bir fikriniz var mi? Ayrica kahve ogutme ayari da merak ettigim bir konu, daha ince olunca ne oluyor, daha kalin olunca ne oluyor? Bunu deneyerek da anlardım ancak kilavuzda ogutme ayarını kahve çekilirken yapılmalı uyarısı vardi, tam o ani nasil yakalayacagim ki bir yanlis mi yaparim acaba diye tereddut edip dokunmuyorum. Musteri hizmetleri de bana teknik konuda yardımcı olacak birini yonlendirecek sozde, bir haftadir sabırla bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim, saygilarimla

 10. Neslihan diyor ki:

  Merhaba bir ürün danışacaktım smf in skyline ogutucu nasıldır acaba? Elime düşes düştü bir tane 400tl. Alsam mı bilemedim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Neslihan Hanım Merhaba,
   WMF Skyliner serisi daha çok dizaynla öne çıkan bir ürün. Konik öğütme mekanizmasına sahip be 1-12 arası öğütme inceliği sunuyor. bunlara ek öne çıkan bir özelliği yok. Açıkçası öğütme aralığı oldukça dar, özelleştirme çok rahat olmayabilir. Öte yandan ürünün yorumlarına baktığımızda bir stabilite problemi var gibi görünüyor. Pozitif yorumlar genellikle aldıktan sonra bir kaç hafta içinde yapılan yorumlar ama negatif yorumların büyük kısmı 6 ay 2 yıl arası ve sorun hep aynı makinenin devirinde zamanla oluşan güç kaybı ve arıza. Düşeş kastınız nedir bilmiyorum ama Makinenin yurtdışı fiyatı 103-109 euro arası.
   Sevgiler

 11. Fatih diyor ki:

  Merhaba
  Stelio ve Melitta arasında kararsızım. Bcg820 ile aralarında hissedilir fark olacaksa bir ay bekleyip bcg820 alabilirim. Ec685 in yanında kullanmayı planlıyorum. Moka potum ve sözen değirmenim de ayrıca var. Akla yatan hangi hareketi yapmak acaba? Tecrübesi olan yazarsa sevinirim. Saygılar

  • Omer Demir diyor ki:

   Fatih Bey Merhaba,
   Üç ürünle de espresso hazırlayabilirsiniz ama bcg820’nin incelik çeşitliliği çok geniş ve diğer makinelere göre daha eş büyüklükte parçacıklar öğütüyor. Her bir boyut için farklı tat krema vb. çeşitlilik elde etme şansınız artıyor. Melitta disk öğütücü kullanıyor ve giriş seviyesinin en düşük maliyetli ürünü. özetle bütçenizde kısıt yoksa BCG820, varsa dediğim gibi diğer iki öğütücü de işinizi görür 5-6 yıl sonra daha üst bir öğütücüye terfi edebilirsiniz. Karar sizin
   Sevgiler

 12. Hüseyin Aydoğan Bahçeci diyor ki:

  Ömer bey merhaba, hep dediginiz gibi damak tadı kişiye özel ancak, kahve makinası için siz Sage de çekirdeği kacta öğütüyorsunuz, bir de V60 içinayrıca değer verebilirmisiniz ??

  • Omer Demir diyor ki:

   Hüseyin Aydoğan Bey Merhaba,
   İlk günlerde benim çok cebelleştiğim noktaya gelmişsiniz.
   Genelde french press kullanmadığım için, Türk kahvesi de öğütebilecek şekilde iç dişlide de ayarı değiştirdim. şöyle bir ayar seti ile kullanıyorum Sage 820Pro’yu
   İç dişlide de biliyorsunuz 10 kademe ayar var, burda 4. Kademeye getirdim. Siz 4 dışında bir ayar kullanıyorsanız altta yazdıklarım geçerli olmayacaktır
   1- Türk Kahvesi için en ince 1
   2- Espresso 16-20 Arası (burada portafiltre büyüklüğü ve miktar önemli, 51mm portafiltre ve 15gr kahve için 16 genelde iyi sonuç veriyor, tamperlemeyi iyi yapmalısınız
   3- Precolator/V60 için 38-42
   4- Filtre kahve makinesi için 48-50
   Umarım faydası olur
   Sevgiler

 13. Türker diyor ki:

  Ömer Bey,
  Harika bir çalışma olmuş.Elinize sağlık. Delonghi Ecam 23.420.Sw makinesi sanırım tercihim olacak. Ürün detayında americano yapıp yapmadığına dair bilgi bulamadım zira Delonghi ESAM6600 PrimaDonna makinesinde özellikle Americano yaptığını belirtilmiş. Yani 23.420 de Espressoyu yapıp suyu biz mi ekleyeceğiz ? Fikriniz var mıdır?

  • Omer Demir diyor ki:

   Türker Bey Merhaba,
   Makinede uzun çekim ve extra uzun çekim özellikleri var. Bunlar aynı miktar kahve ve daha fazla su ile hazırlanan kahveler. Tam bir americano için ise espresso hazırlayıp, süt köpürtme çubuğundan dilediğiniz kadar sıcak su ekleyebilirsiniz. Süt çubuğu aynı zamanda sıcak su sağlama bölümü olarak da kullanılıyor.
   Sevgiler

 14. Abdurrahman diyor ki:

  Ömer bey; stelio,kg89 ve baratza encore modelleri arasındayım.ilk ikisi aynı fyatlarda encore ise biraz daha koyup az kullanılmış ikinci el olarak alıcam eğer karar verirsem.kahve işine yeni girmekle beraber makina ve v60 kullanıyorum genel olarak,sizce tercihimi hangisinden yana kullanmalı ilk iki makina arasında ve bu ikiliyle encore arasında ne gibi farklar var.?şimdiden teşekkür ederim burdan aldığımız değerli bilgi ve tecrübeler içinde ayrıyetten emeğinize sağlık..

  • Omer Demir diyor ki:

   Abdurrahman Bey Merhaba,
   Bu üç ürün için konuşacak olursak.
   Bunlar arasında hangisi derseniz encore derim ama ikinci el olduğu için nasıl kullanılmış, ne kadar kullanılmış, temiz bakılmış mı vs bunlar hep önemli.
   ilerde espresso çok düşünmüyorsanız Stelio veya KG89 olabilir ama espresso inceliği ve tutarlılığı söz konusuysa, espressoda incelikle de oynayarak birşeyler yapmak istiyorsanız o zaman Encore. Encore’un diğer iki makineye göre daha hassas ve kademeli incelik ayarı mevcut
   Sevgiler

 15. Hüseyin Aydoğan Bahçeci diyor ki:

  Yanıt için çok teşekkür ederim. Ancak iç dişli ayarını nasıl 4’e getireceğim. Bu ayarı nereden yapacağım.

   • Hüseyin Aydoğan Bahçeci diyor ki:

    Ömer bey merhaba, ayarlar mükemmel oldu. Bazen seyahatlerde frençpres hazırlamam gerekiyor, ona da bir çözüm bulurum inşallah. Peki siz makinalarınızdan ayrı kaldığınızda, kahve ihtiyacınızı nasıl gideriyorsunuz diye sorsam.??

 16. Özgürcan Tosun diyor ki:

  Merhabalar Ömer bey, elektrolüx filtre kahve makinem için bir öğütücü tavsiye eder misiniz? Çok pahalı olmayan, ama iyi iş gören. Yazılarınızı okudum, ama tam karar veremedim. Öğütülen satın aldığım kahve resmen 3 günde Türk kahvesine dönüyor acıyor. Filtre kahve makinesine göre el değirmeni ile öğütmek çok zorlar mı? 5 dakikadan fazla sürmez ise uğraşırım, sorun değil.. Bilmem izah edebildim mi, sizi rahatsız edecek bir şey yazdıysam şimdiden affola..

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba,
   Öncelikle doğrudan gidin şu makinayı alın dememi beklemeyin lütfen benden.
   Makine seçiminde olduğu gibi öğütücü de sizin tercihiniz olmalı. Yazılarımı okuduysanız aklınızda bir şeyler mutlaka şekillenmiş olmalı, olmadıysa bir daha okuyun veya başka kaynaklardan da araştırın. Bir kısa liste oluşturursanız Hangi öğütücüler arasında neden kaldığınızı yazın birlikte değerlendirelim. Beni anlayışla karşılayacağınızı ümit ediyorum.
   El değirmeni ile elbette olur, ilk başta zevkli gelir ama zamanla hele ki üşengeç bir yapınız varsa biraz sıkıcı ve yorucu olabilir. Karar sizin.
   Sevgiler.

 17. Alper diyor ki:

  Ömer bey öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. İlk defa kendim filtre kahve yapmayı deneyeceğim. Yumuşak için kahve seven biriyim. Genellikle de tercihim sütle içmek olacaktır. Sizden kahve önerisi almak isterim. Bu makinede kahve yaparken su ve kahve oranını nasıl ayarlamaliyim sizce ?

 18. Canan diyor ki:

  Ömer bey , öncelikle bilgilendirme için çok teşekkürler.culinary prestige manuel coffee grinder dan bahsetmiştiniz.bu ürünü Amazon haricinde bir siteden bulma şansımız var mı? Bir bilginiz var mı? Şimdiden teşekkür ederim

  • Omer Demir diyor ki:

   Canan Hanım Merhaba,
   Bu ürünün maalesef ben bahsettikten kısa bir süre sonra stokları bitti ve yenisi de amazon depolarına gelmedi. (amazonda stok bitirecek bir etmimiz olmadığını düşünüyorum ama kim bilir :))

   Amazon’da Bu ürüne alternatif bir çok ürün var ve hemen hemen aynı dizayna sahipler. Mesela bir tanesini şu linkte bulabilirsiniz. https://amzn.to/2ZXVxVH alırken dikkat etmeniz gerekn son dönemde yapılan yorumların pozitif olması ve çokça 4 yıldız ve üstü yorum almış olması. Amazon son dönemde gümrük ücretlerini biraz şişik gösteriyor ama ürün size teslim edildikten sonra artan tutarı 2 ay içinde iade ediyor bunu da bilmenizde fayda var.
   Umarım ihtiyacınız görür,
   Sevgiler

 19. Kenan diyor ki:

  Ömer bey merhabalar 3. Nesil kahvecilik ile yeni tanistim diyebilirim. Sitenizi son bir haftadir kesfettim ve o kadar keyifli buldum ki sonu gelsin istenmeyen fenomen diziler gibi olmus. Cok keyifli bir site emeklerinize saglik. Soyle soyliyeyim gecen gun yazilari terkedemedigim için gece yarisina kalinca ise gec kaldim o denli?
  3. Nesil kahvecilikle ilgili mukemmel ayrintilar var benim klasik bir sorum olacak turk kahvesi ile ilgili ozellikle cekirdek konusunda vs cok detayli bilgi bulamadim. Eger onunla ilgilide tavsiye edegeceginiz bir bilgi paylasimi olursa sevinirim. Zira her ne kadar 3. Nesil kahveciligi ogrendikten sonra artik turk kahvesi konusu basit kaliyor olsada ulkemizin ve cevremizin bir gercegi oldugu icin bu konudada aydinlanmak isteriz tesekkurler simdiden.

 20. Turgut diyor ki:

  BCG820 ile kuruyemiş öğütmeyi planlıyorum yazık edermiyim cihaza yada işimi görecek daha ucuz bir cihaz varmı sıkıntısız haznesi büyük olsun şu sarelle kavanozları varya onun inceliğinde fındık ezmesi yapmak istiyorum o incelikte ucuz bir makina sıkıntısız tşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Turgut Bey Selamlar,
   Nüktedan bir şaka yaptığınızı düşünüyorum…

   Bıçaklı kuruyemiş öğütücüleri var, rondo misali çalışan. Onlara bir bakın derim.
   BCG820’ye yazık edersiniz…
   Sevgiler :)

 21. fatih diyor ki:

  Selamlar aşağıdaki kahve öğütücüsü hakkında fikri olan yada kullanıp memnun olan olmayan var mı? indirime girmiş 400 TL civarına alınabiliyor ne dersiniz?

  fakir signature kahve ogutucu

 22. Hüseyin Aydoğan Bahçeci diyor ki:

  Ömer bey selamlar, dün manuel değirmen siparişimi Amazon Amerima’dan verdim. Bana 187. 30 liraya mal oldu. Şimdi bekleme zamanı.

  • Omer Demir diyor ki:

   Aydoğan Bey Selamlar,
   Hayırlı olsun güzel günlerde kullanın. Seyahat problemi de çözülüyor sanırım böylece :)) Sanırım bizim önerdiğimiz değirmeni aldınız, şimdi baktım fiyata, gümrük biraz yüksek hesaplanıyor, 2 ay içinde muhtemelen 2-3 dolar iade alırsınız :))
   Sevgiler

   • Hüseyin Aydoğan Bahçeci diyor ki:

    Merhaba Ömer bey. ?️
    Tabiki sizin önerdiğiniz değirmeni aldım. ? Bu gün çekilmiş hesabımdan 191.21 lira. Evet kesinlikle çözüldü, ev dışında kahve keyfi için en önemli ekipman tamam. ? Şimdi plastik bir V60 ile karaf işini halletmem lazım. 3, 4 saatlik piknik ve doğada bulunduğum anlarda sıcak su işini geçen hafta BİM’den aldığım Stenly 1 litre termos ile çözdüm, fiyatı 175 lira. Peki var mı V 60 ve karaf önerisi? Tabiki bir Aeropress mutlaka olacak. ?
    Ayrıca tamamen sizin yazılarınızı okuyarak kendimi kahve konusunda eğitmeye çalışıyorum. Bu arada sizin sayenizde aldığım ekipmanları yazmadan geçemiyrceğim.
    1)Amazon Türkiye’den Elektrolüx 7800 Filtre kahve makinası
    2) Amazo İngiltere’den Sage 820 kahve öğütücü.
    3) AliExpress’den 3 boy cam karaf ve 600ml. CHEMEX.
    4)Amazon Amerima’dan manual el değirmrni.
    İyi ki varsınız, Size olan saygı, sevgi ve minnet duygularımı bir kez daha belirtmek isterim. ?

   • Sabri diyor ki:

    Portafiltre 53 mm, ön ıslatma yapıyor ve filtre sepeti 5-6 gr daha büyük… Aynı fiyattaki diğer ürünlerle karşılaştırınca öne çıktığını düşünüyorum… Amacım evde iyi kremalı bir espresso ve türevlerini yapmak…

 23. ahmet diyor ki:

  ömer bey merhaba 1 kere alınmalı ve bu makine türk kahvesi hariç her türlü ihtiyacınızı görür dediğiniz makine varmı listenizde belirtirseniz sevinirim teşekürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Ahmet Bey Selamlar,
   Yazıda her bir öğütücü için fikirlerimi belirtiyorum, ama benden direkt gidin şunu alın dememi beklemeyin lütfen. Hangi öğütücü size daha çok hitap ediyor neden nelerini eksik görüyorsunuz ya da hangi özelliklerden emin değilsiniz bunları paylaşırsanız destek olmaya çalışırım
   Sevgiler

 24. ahmet diyor ki:

  Ömer bey hiç birinin özelliklerinden bişe anlamadım ben bu konularda yeniyim tüm kahve çeşitleri ve türk kahvesi ne yakın yapabilen bir makine almayı istiyorum ilk alışımda fiyat önemli değil ,sonradan 2. bir makineyi almaktansa tüm kahve çeşitlerini çekebilen bir makine olmasını istiyorum yani anlayan bir dostum misafirliğe geldiğinde şu kahve çeşitinide yapsaydı iyi olurdu ama o özellik bu makinede yok dedirtmeyecek makine arayışı içersindeyim cevaplarınız için teşekürler .

  • Omer Demir diyor ki:

   Ahmet Bey,
   Bu durumda şu an uzun yıllar kullanmak için bir makine alMAmanızı öneririm, kararınız ne olursa olsun belirli bir süre kullandıktan sonra gözünüze batan çok şey olacaktır.
   Ya bekleyin ve makinelerin özelliklerini anlamaya ve nerede neyin işinize yarayacağını çözmeye çalışın ve bolca okuyun, ya da göz ardı edebileceğiniz bir mikarı gözden çıkarıp basit bir öğütücü alın ve bu deneyimi yaşadıktan sonra ihtiyacınıza yönelik yeni makine seçin.
   Sevgiler.

 25. Ahmet güney diyor ki:

  Merhaba ömer bey yazınızı 3 kere okudum desem yeridir hario V60 almayı düşünüyorum fakat ne siz nede üretici sitede dişli çapını belirtmemiş siniz bu makinenin dişli çapi kaç cm direk sitesinde 2 farklı model yazıyor fakat sanki birbirinden farkı renk olarak anladım ben siz ne düşünüyorsunuz bu makine hakkında daha fazla bilgi nereden bulabilirim yardımlarınız için teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Ahmet Bey Merhaba,
   Bu bilgiye ben de erişemedim maalesef, ancak hario’dan talep ettim.
   Bu modelin yeni bir versiyonu var, yeni versiyonda öğütülmüş kahve için bir hazne eklemişler.
   Bilgi bana ulaştığında paylaşırım sizinle.

 26. Kenan diyor ki:

  Ömer bey bize cok yardimci oluyorsunuz bilmeden bir kusur yaptiysam affoluna lutfen. Cekincem su yonde Karar vermekte cok zorlandim almisken bir kere alayim diyorum. Performans konusunda sikinti yasiyorum ozellikle latte ve espresso sevdigim icin bu konuda en performansli hangisidir diye sizden yardim bekliyorum. Bazi makineler espressoda iyi ama latte buhar basincinda kotu oluyor sikintim o yuzden. Gaggia ve sage markalari arasinda kaldim. Tekrardan tesekkurler

  • Omer Demir diyor ki:

   Estafurullah Kenan Bey kusur ne demek, yazdıklarımı bir kamu spotu olarak düşünün;)
   iki ürün karşılaştırılmaya kalksa gireceğiniz detay seviyesine bağlı olarak bundan yeni bir yazı bile çıkar. Eğer bana sizleri yönlendirmem için doneler verirseniz çok daha verimli bir yorum alanı oluşur. Bunu söylemek istedim sadece sizin nezdinizde.
   Gaggia new classic’in “new” olarak yenilenmesinde en dikkat çeken nokta süt köpürtmedeki değişiklik diyebilirim. Bir önceki serde ev tipi makinelerde gördüğümüz plastik siyah uçlu köpürtücü kullanılmıştı, new modelde ise profesyonel makinelerde olan ince çift çıkışlı çubuk kullanılıyor. Sage de ise ince çubuk köpürtücü var hep. Aralarındaki bariz farklardan biri portafiltre çapı. Gaggia 58mm portafiltre kullanırken BES810 54mm portafiltre kullanıyor. Malzeme, işçilik dizayn konularında sage bir tık önde. Latte performansında iki üründen de tatmin edici sonuç alırsınız. Bu arada bu ürünlere eke yeni çıkan Breville vcf serisine de bakmanızı öneririrm. Breville kullanıcılarının sesine kulakvermiş ve 58 mm portafiltreli bir ürün dizayn etmiş. Ürün yeni olduğu için hakkında tutarlı çok fazla yorum yok ama breville kalitesi ile 58mm bir ürün de dikkate almaya değer.
   https://mokapota.com/urun-etiketi/breville-vcf

   Umarım faydalı olabildim
   Sevgiler

 27. Kenan diyor ki:

  Verdiginiz cevaptan dolayi cok mutesekkir oldum. New clasic ile ilgili yazilariniz tekrar tekrar okudum ve PID konusuna cok onem verdiginizi gordum. New classic rı/9480 de PID varmi anliyamadim acikcasi bu konuda bilgi isteyecektim. Birde bunun yaninda sage bcg 820 kahve ogutucu alcam 58 mm portafiltre ile uyumlumudur onu soracaktim. Acikcasi yazarken bile mahcup oluyorum sizi cok mesgul ettigimden dolayi cok mutessekirim bu konuda size kalin saglicakla.
  Ha birde kitap cikarmissiniz onu nerden temin edebiliriz?

 28. Kenan diyor ki:

  Omer bey yorumumum eksik kalmis aliminyum kazan konusu en buyuk soru isareti cunku siz yorumlarinizda aliminyum olayina tamamen karsi oldugunuzu gordum ve aliminyum konusunda sayenizde bilinclendik bizde. New classicin aliminyum kazan olmasi sizce buyuk bir eksi yaratirmi?

  • Omer Demir diyor ki:

   Kenan Bey Merhaba,
   Alümintum kazanların iç yüzeylerinde bir koruma kaplaması yer alıyor. Ama tabi özellikle kireç çözme vb işlemlerde kullanacağınız solüsyon oldukça önemli.
   Sevgiler

 29. Ahmet güney diyor ki:

  Ömer bey bende hario nun sitesine baktım V60 yeni model yaziyor ama site teknik özellikleri hakkinda bir bilgi yok kullanıcı el kitabı ni indirdim İngilizce olanı ondada yazmıyor umarım sizin gibi gönüllü reklam yapanlara gereken bilgiyi verirler yardımlarınız için teşekkürler.

 30. Ahmet güney diyor ki:

  Ömer bey iyi günler dişli çapı hangi kullanımlar için önemlidir ev kullanıcıları büyük dişlisi olan makina alsa olurmu

  • Omer Demir diyor ki:

   Ahmet Bey merhaba,
   Özellikle dişli çapına takılmanızın sebebini sorabilir miyim? Bir öğütücüde dişli çapından önce dikkat edilmesi gereken çok daha önemli noktalar var. Öğütme inceliğindeki eşitlik, ısınma, devir vs.
   Büyük dişliye sahip bir makine derken, kaç mm çaptan bahsediyorsunuz, hangi marka modeli hangisiyle karşılaştırıyorsunuz bunları paylaşabilir misiniz?
   Sevgiler

 31. Pınar diyor ki:

  Ömer Bey Merhabalar,
  sitenizi geç keşfettim ama iyi ki keşfetmişim. Teşekkür ediyorum emekleriniz için.Sitenizden hareketle Elektrolux EKF7800 almaya karar verdim. Ancak tam sipariş verecekken ElektroluxEKF7700 modelin bir sitede 7800’dan 100 lira daha ucuz olduğunu gördüm. Aralarındaki nitelik farkını da anlayamadım.Bilgi verebilir misiniz

  • Omer Demir diyor ki:

   Pınar Hanım Merhaba,
   EKF 7700’de EKF7800’de olan bazı özellikler yer almıyor.
   Çıkabilir su tankı ve kahve sıcaklık ayarı. Bunlara ek bir de dizayn farklılığı diyebiliriz.
   EKF 7700 su tankı birleşik olduğu için tezgahın üstünde dolap olacaksa hazneye su doldurmak biraz sıkıntı olabilir, ayrıca kahve ve su aynı kapak altında. Bu gibi dizaynlarda en çok yaşanan kazalar kahvenizi hazneye koyarken birinin kolunuza çarpıp kahvenin su haznesine sıçraması veya tam tersi. Sıcaklık ayarı ise benim mevsimsel kullandığım bir ayar. Yazın düşük sıcaklık, kışın yüksek sıcaklık ve bahar aylarında da genelde orta sıcaklığı tercih ediyorum.
   Sevgiler

   • Pınar diyor ki:

    Ömer Bey,
    Teşekkür ederim. Gerçekten aydınlatıcı oldu açıklamalarınız. Çok da çabuk geribildirim verdiniz, bunun için de özel olarak teşekkür ediyorum. Benim için de sıcak içeceğin sıcaklığı çok önemli. Şimdi 7800 siparişi vereceğim:) Sitenizde ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Esenlikler…

 32. Ahmet güney diyor ki:

  Anladığım kadarıyla dişli çapı öğütme inceliği için önemli bir kriter siz ev kullanıcıları için 30 mm den sonrası gereksiz demsisiniz ben dişli çapına Su açıdan takıldım şimdilik sadece filtre kahve içmek için makine alıyorum ileride express o ve türevlerini öğrendikçe kendim kahve çekirdeklerini çekip kahve hazırlamayı öğrenmek istiyorum onun için tüm kahve çeşitleri ni çekebileceğini bir disliye sahip makine almak istiyorum teşekkürler .

  • Omer Demir diyor ki:

   Ahmet Bey Merhaba,
   Anladığım kadarıyla daha yeni kahve ile ilgilenmeye başlıyorsunuz ve öncelik filtre kahve. Sonra ileride bir zamanda ise espresso türevi içecekler var hedefinizde.
   Şu an dişli çapına takılmanız için gerçekten çok çok erken, kaldı ki yazıdaki bütün öğütücüler zaten espresso öğütmesi yapıyor ama ilk baştan gidip çok yüksek segment bir makine alırsanız onun faydasını ayrıştıramayacaksınız.
   Benim tavsiyen giriş ya da orta seviye bir makineye odaklanın. Bunlarla da sorunsuzca espresso vs hazırlarsınız zaten. Bilgi ve ihtiyaaçlarınız geliştikçe zaten öğütücüyü değiştirmeniz gereken zamanı kendiniz farkedeceksinizdir.
   Sevgiler

 33. Özgürcan Tosun diyor ki:

  Merhabalar Ömer bey, yazıyı dikkatle okudum ve melitta molino marka öğütücü çok hoşuma gitti. Ancak şu an onu alacak bütçem yok.

  El ile öğütücülerden ise ‘triple tree’ öneriniz üzere hayli hoşuma gitti. Ancak temin edecek bir site yok Türkiyede. Amazonda ise ürün puanı hayli düşük bu arada o da kafamı kurcalamadı değil. Velhasıl, bu önerinize yakın pişman olmayacağım bir öneride bulunursanız çok sevinirim.

  Bu arada sponsorunuz olan kahve sitesinin kahve saklamak için kullandığı kilitli poşetler takdire şayan. Kahvenin hayli tazeliğini koruyor.

  Bonus: önerdiğiniz elektrolüx kahve makinesinden ise hayli memnunum. İyiki basketbol aşkım vesilesiyle bu güzel aile ile tanışmışım..

  • Omer Demir diyor ki:

   Özgürcan Bey Merhaba,
   Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkürler. Artık bir çok ürün yurt dışında daha ucuz hale geldiği için hem ülkeye gelen ürün çeşitliliği azaldı, yeni ürünler gelmemeye başladı hem de ithalat sektörü her üründe riske girecek kadar geniş bir oyun alanına sahip değil. Yazıda bahsettiğim ürün benim aldığım ürünün bir muadili. Amazonda ürünün puanına nereden baktınız bilmiyorum ama bu ürünün şu an puanı düşük değil, yok. Ben Türünü alternatif olarak eklediğimde yüksek puanlı bir üründü. Bunun teknik bir çok açıklaması olabilir, Bazen bir ürün kategori değiştiriyor, varyant ürün olmaktan çıkıp tek ürün oluyor, satıcı değişiyor vb. bir çok farklı neden sayılabilir. Bu el tipi öğütücülerin kalıpları ve dizaynları artık Çin’de bir çok üreticide mevcut. Dolayısıyla hemen hemen aynı kalitede bir çok farklı marka olsa da fiyatları ve ek özellikleri değişebiliyor. İçinize sinecek bu tip yüksek puanlı bir ürüne bakabilirsiniz, onlarca farklı model çıkacaktır ama hepsinin işlevi hemen hemen aynı. Üreticiler zaman zaman aksesuarla zaman zaman da ekledikleri kolaylaştırıcı bir iki parça ile ürünlerini farklılaştırmaya çalışıyorlar sadece. Ama hep dediğim gibi benden direkt gidin şu ürünü alın dememi beklemeyin lütfen. Bu mutlaka sizin kararınız olmalı.
   Sevgiler

 34. Semih diyor ki:

  Merhabalar;

  Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim aynı festivale bende katıldım ve gerçekten çok yüreğim burkulmuştu diyebilirim.

  Şöyle bir durum varki birçok festivale katılırım farklı konsept ve sektörlerden festivallere gezip dolaşıp yenilikleri görmek adına ve bütçeme uygun bir ürün almak isteği benim içimdede olduğu gibi herkezin içindeki bir hissiyattır diyebilirim.

  Öncelik olarak maddi durumu iyi olmayan bir insan olarak imkanlarım doğrultusunda kaliteli olmasada kahve tutkumu bir şekilde giderebiliyorum ve bunu bilen bir arkadaşım elindeki biletle benide davet etti bende sevinerek tabiki gidebildim bu arada farklı şehirden yola çıktığımı belirtmek isterim.

  Festivalde arkadaşımlada daha öncede konuştuğumuz kadarı ile bir mokapot, değirmen, kahve çekirdeği alma isteğim olduğunu konuşmuştuk yani bizim aklımızda oluşan şuydu 200TL lik bir ürünü 150-130 TL civarına düşürebilirler bizde alırız ki farklı sektördeki festivallerde görmeye alışık olduğumuz bir durumdu.

  Neyse bizim festivale katılımımızdan sonrası zaten aradığımız ürünleri bulamamakla bir buruklukla başladı açıkçası daha sonrasında denemek istediğimiz kahvelerin içimliklerinin fiyatlarının çok abartılı olmasıyla karşılaşınca zaten şaşırdık açıkçası. Hani bu kahve festivalidir size uygun fiyata kahve denetirler sizde beğenir alırsınız 250gr – 500gr olarak neyse tabi böyle olmadı fiyatlar çok yüksekti ayrıca satılan ürünlerin fiyatlarına gelirsek %25-30 indirim olmasını beklerken %50 ye varan fiyat artışlarını görünce 1 bardak kahve içebildik.

  Şunuda belirtmek isterimki içimini merakettiğim bir kahveden servis fiyatını sorduğumda 18TL dediler bende çok pahalı bu 10 ar TL den ikitane alalım hatta yarım doldurun bardaklarımıza tadına bakmak istiyoruz dedim. İsmini vermek istemediğim marka görevlisi bardakların sayılı olduğunu akşam buna göre hesap vericek olduğunu belirterek reddetti. O sırada bir beyfendi arkamızdan olaylara kulak misafiri olarak bize ikramda bulunmak istediler öğrencisiniz sanırım diyerek fakat reddettik ve malesef öğrenci değiliz diyebildik sadece :(

  Neyse ben bu kahve festivalinde sadece resimlere bakmakla yetindiğimi söyleyebilirim. Festivali düzenleyenlerin insanlara kahveyi sevdirmek deneyim kazanmasını sağlamak yada bir ikramda bulunup sektöre fayda sağlamak gibi bir hedefleri malesef yoktu. Daha çok bir yardım organizasyonunda olduğu gibi yüksek fiyatlardan ürün satma çabasına girmişlerdi. Neyse birdaha kahve festivaline gelirmiyim gelmem tabiki ben 5-6 saat yolu aşındırcam hemde yolunucak kaz muamelesi görüceksem malesef birdaha böyle bir ogranizasyona katılmamda tasvip etmemde. Benim gördüğüm kiralanan yer parasını organizasyona katılan bireylerden çıkarma çabasıydı açıkçası.

  Üzgünüm faydalı bir şey yazamadığım için ama paran yoksa kahve içme festivali oldu bu açıkçası bizim için. Bundan sonra aynı organizatörün yaptığı festivallerede kesinlikle katılmam net şekilde bunu söyleyebilirim
  İyi günler dilerim…

 35. Özgürcan Tosun diyor ki:

  Çok kaliteli bir cevap olmuş. Ama bu düşünce gerçekten insanı hayli yoruyor. Başka bir marka da nasıl olsa aynı özellikte diyip alıyorsun. Sonra dünyan başına yıkılıyor. Bazen pişman olunmadığı da oluyor, ama gerçekten pişman olunmuyor mu, yoksa köfteyi mi çakmıyoruz o da ayrı konu tabi…
  Hülasa emeğinize sağlık bende hayli farkındalık oluşturan bir yazı oldu.

 36. mustafa diyor ki:

  Ömer bey merhaba,

  Delonghi kg521m için yorumlarinizi merak ediyorum urunu anlatmişsiniz ama şuan 950 liraya satilan bir urun. kullandigim espresso mak ise bambino plus. Sizce espresso cekim icin uygun olur mu? video arastirmalarimda cok fazla turk kullanici bulamadigim icin size sormak istedim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Mustafa Bey Merhaba,
   KG521m kesinlikle kötü bir öğütücü değil onu başta söyleyeyim, ancak ürünün kıyası breville bcg820. İki ürünün öğütme performansı karşılaştırmalarında KG521 için “consistency” dediğimiz tutarlılık problemleri göze çarpıyor. Yani öğütme sonrası tanecik büyüklülükleri arasında farklılıklar oluşabiliyor. Öte yandan bir çok öğütücüye göre de oldukça iyi bir performansa sahip. Buna ek olarak breville ile kıyasladığımda öğütme incelik aralığı çok daha az, bu da özellikle espresso da önemli olan özelleştirme, her çekirdek ve kavurma tipi için doğru ayarı bulmada biraz yarım kalmanız anlamına geliyor. Ama şu da bir gerçek ki daha iyi bir öğütücü kullanana kadar bu farkı ayrımsayamazsınız.
   Sevgiler

 37. Serkan Demiröz diyor ki:

  Ömer Bey Merhaba, espresso için kahve öğütücü almayı düşüyorum. tam Sage scg820 ye karar vermişken, baratza sette nin 270wi modelini gördüm. bu daha çok hoşuma gitti. ancak fiyat olarak arada çok fark var. sette 270wi yi yabancı bir sitede gördüm. buradan TR ye gönderim var ve AB ülkeleri dışına gönderirken vergiyi düşüyor, 24,90€ kargo ücreti ekliyor. Ülkendeki vergiler sana ait diyor. destek almak istediğim iki konu var; birincisi iki makine arasındaki fiyat farkına değer mi, ikincisi ise bu yabancı siteden alışveriş yapmak avantajlı olur mu. TR deki masrafı ne kadar olur. astarı yüzünü geçer mi.. teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Serkan Bey Merhaba,
   BackLink olmaması için bahsettiğiniz sitenin ismini yorumunuzda belirsizleştirdim ve sorunuzu doğru içeriğin altına taşıdım.
   Bu site Finlandiya’da görünüyor. Açıkçası benim daha önce bir deneyimim olmadı bu nedenle site hakkında bir yorum veremiyorum. Ama ben bilmediğim bir site için ne tür kontroller yapıyorum nelere dikkat ediyorum biraz da Amazon’la karşılaştırarak bunları belirteyim.
   1- Gönderim hangi kargo şirketi ile yapılıyor, UPS,Fedex,DHL,Aramex gibi bu tip bir ürünü itina ile taşıyan bir kargo şirketi ile anlaşmalı olmaları gerek.
   2- Ürün kargoda kayboldu veya hasar gördü bu durumda sorumluluk kabul ediyorlar mı?
   3- Uluslar arası gönderilerde iade kabul ediyorlar mı, etseler dahi bunun için geri gönderim ücretini size sonradan iade ediyorlar mı (amazondan uygun bir gerekçe ile isterseniz posta ücreti iadesi alıyorsunuz)
   4- Müşteri hizmetleri cevap süresi nedir? chat vs gibi hızlı opsiyonlar var mı
   5- Gönderirken paket içeriğini ve alışveriş tutarını kutu üstüne yazıyorlar mı (yazmıyorlarsa ürün kapınıza kadar gelmez sizin alışveriş ekran görüntüsü ile gümrükten teslim almanız gerekir)
   Bunlar ok ise 1500€ üstü bir ürün olmadığı sürece gümrükte problem yaşayacağınızı sanmıyorum. Finlandiya Avrupa birliği üyesi olduğu için %18 vergi ödersiniz

   İki makine arasında ödeyeceğiniz fark ihtiyacınıza hitabı ile ilgili ve oldukça göreceli, sizi düşündüren neler var, üründen beklentiniz nedir ve daha pahalı bir ürünü aldığınızda beklentiniz ne olacak, bütçeniz ve fiyat farkı ne kadar? bunları paylaşırsanız diğer konuda da yardımcı olmaya çalışayım
   Sevgiler

   • Serkan Demiröz diyor ki:

    Ömer bey merhaba, öncelikle size çok geç döndüğüm için çok özür dilerim. soruma verdiğiniz yanıtı yeni gördüm.
    Öğütücü için bütçem 4.000 TL civarı. Sette 270 wi nin gramaj ile dozlama yapması, hızlı olması, içinde artık kahve bırakmaması, sonsuz dişli ayarının olması, temizliğinin kolay olması diyebilirim. Ekseriyetle espresso içiyorum. İkisi arasında 1.500 tl gibi bir fiyat farkı var.
    Beklentim, homojen öğütme yapsın, hızlı olsun, temizliği kolay olsun, boyutları ufak ve şık görünümlü olsun.
    İlginiz için teşekkür ederim.

 38. Alp diyor ki:

  Merhabalar, yazılarınızı yeni keşfettim. Paylaşım ve bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Size bir sorum olacak, kahve öğütücü almak istiyorum.
  Espresso Makinem Delonghi ec685. bratza encore veya lelit fred almak istedim ama şuan türkiyede stok bulamadım. Corona virüsten kaynaklı sanıyorum ki yurtdışından amazondan sipariş veremiyoruz. Bana şuan için tavsiye edebileceğiniz bir ürün var mı ? Horion elektrikli v60 coffe grinder makinası var gözüme çarpan. Şu sıkıntılı dönem için tavsiyelerinize açığım, yardımcı olabilirseniz sevinirim .

  • Omer Demir diyor ki:

   Alp Bey Merhaba,
   Gidin şu ürünü alın gibi bir şey söylemiyorum söylemek de istemiyorum zira herkesin ihtiyacı ve bütçesi çok farklı. Buna kendiniz karar vermelisiniz.
   Maalesef şu dönem piyasa da biraz sıkıntılı. Hem ürün bulmak, hemde bulunan ürünün fiyatını kabul edilebilir rakamlarda bulmak pek kolay değil.
   Hario V60’da dahil olmak üzere yazıda bir çok öğütücüden bahsediyorum Aklınıza yatan modeller olur da ürünle ilgili sormak istedikleriniz olursa seve seve yardımcı olurum
   Sevgiler

 39. Hasan Ertürk diyor ki:

  Ömer bey merhabalar, Öncelikle bu güzel site ve bilgilendici videolarınız için teşekkür ediyorum.Kahve ile ilgili çoğu yazınızı okudum ve çok bilgilendirici oldu benim açımdan ancak kafamda netleştiremediği iki konu var müsadenizle bu iki sorumu sormak istiyorum size.Birincisi evde eşimleyiz ancak bazen misafirlerle birlikte en fazla 4-5 kişilik olan bir aile için filtre kahve makinesini öğütücülü mü önerirsiniz öğütücüsüz mü? Öğütücülü derseniz önerileriniz nelerdir? 2.sorum ise yurtdışı önerileriniz kısmında bulunan ve sizinde aldığınız sega marka dijital göstergeli kahve öğütücüyü almaya çalıştığımda türkiyeye gönderimi bulunmamaktadır diyor.Bunu aşmamın bir yolu var mı yoksa siz aldığınız dönemde böyle bir problemle karşılaşmadınız mı? Cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum şimdiden teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Hasan Bey Merhaba,
   Eğer mecbur değilseniz (yer kısıtı vb nedenlerle) combo ürünleri tavsiye etmiyorum. Öğütücüyü mutlaka ayrı alın, pişman olmazsınız.
   COVID-19 nedeniyle amazon geçici süre yurtdışı gönderimlerini bir çok üründe durdurdu maalesef, bu süreç normale döndüğünde açılacaktır tekrar.
   Aceleniz yoksa bekleyebilirsiniz. Sorunuz olan ürünler varsa seve seve yanıtlayayım
   Sevgiler

 40. Naz diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey. Yazınız için çok teşekkür ederim. Piyasadaki öğütücüler hakkında detaylı bilgi vermişsiniz. Yorumları da inceledim. Size fikrinizi danışmak istiyorum.

  Delonghi BCO420 makinam var ve bunda yıllardır espresso bazı içecekler hazırlıyorum. Çok güzel cappucinolar hazırlanıyor. Şu zamana dek çekirdeği düzenli olarak kafelerde öğütüp alıyordum ama malumunuz bu virüsten dolayı dışarı çıkmak mümkün değil. Eve bir değirmen almak istiyorum. Normalde Almanya’da yaşadığım için orada güzel ve ortalamanın üstü bir şey alacağım. Burda da şimdilik idareten Hario’nun değirmenlerinden birini almaya karar verdim. Hem istersem Almanya’ya dönerken yanımda götürebilirim. Hario’nun da pek çok modeli var; Smart G, Mini Plus, Mill Octo gibi birçok çeşidi var. Mill Octo ve Smart G çok yeni olduğundan mıdır, pek internette kıyaslamaya rastlamadım. Bir deneyiminiz veya duyduğunuz bir yorum var mı? Espressoluk kahve öğütmek filtre kahveye göre daha hassas bir iş olduğu için Hario’nun espresso hakkında yetkinliğini merak ediyorum. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Naz Hanım Merhaba,
   Bu tip öğütücülerdegenelde problem öğütme kalınlaştıkça oluşur. Espresso için kullanacağınızdan tutarlılık anlamında bir problem yaşamazsınız.
   Ancak ayarı ilk başlarda tutturmakta zorlanabilirsiniz bu nedenle click sayısını sayarak adım adım ilerleyin derim. Hario öğütücülerde içteki dişli aksamı hemen hemen aynı hassasiyette dizayn malzeme ve taşınabilirlik kriterlerine göre dilediğiniz alabilirsiniz.
   Sevgiler

 41. Mustafa İstek diyor ki:

  Anneler gunu hediyesi bi kahve makinasi alayim dedim,butce dahilinde
  Delonghi ecp 3531 i begendim ama youtube a yazdigimda Turkce video yok gibi ayarlanmasi veya ayrinti bilgiye ulasamadim , daha cok 685 videosu var acaba o daha iyimidir daha cok tercih edimis sanki Turkiye de ve hakkinda daha cok video yuklenmis, aralarindaki net ayirt edici ozellik nedir acaba ?
  Calisma mantigiyla ikiside ayni gibi duruyor
  Siz olsaniz bu iki makinadan hangisini alirdiniz. Birde daha simdilik kahve ogutme makinalerini arastiramadim. Delonghi marka ogutuculerden (delonghi diyorum cunku hazir cekilmis kahve alan birinin cok ince cekildigi icin sorun yasadigi video izledim, ayrica anlik taze ogutup kahve yapmak daha iyi olur kanaatindeyim) hangisi ni almak lazim, zaman icinde arastirip ogrenirim ama corona zamani kargolar vs agar isliyor onumuzdeki haftaya yetistirebilmem icin hizlica siparis etmem gerekiyor.
  Zaman icinde tum yazilari okuyup ayrintilari ogrenirim pandemi zamani telasi benimki, cok yavas isliyor kargolar.
  Simdiden tesekkurler

  • Omer Demir diyor ki:

   Mustafa Bey Merhaba,
   dediğiniz gibi iki makinenin de çalışma mantığı aynı ancak malzeme kalitesi ve dizaynı farklı. EC685 3531’e göre bir üst segmentte bir ürün.
   Öğütücü konusunda ise ise öğütücüler için olan yazımı okumanızı tavsiye ederim. Ama benden gidin şunu alın dememi beklemeyin lütfen, zira bu sizin kararınız olmalı.
   Sevgiler

 42. DeHa diyor ki:

  Arçelik FK 6910 Resital hakkında bilginiz varmıdır? Arçelik 8115 artık üretilmeyen bir model olduğu için yedek parça bulunmasi sıkıntı olmaması adına yeni modelini alsam mı diye düşündüm.

  • Omer Demir diyor ki:

   Deha Bey Selamlar,
   Arçelik FK6910’un programlama fonksiyonu içermeyen modeli gibi düşünülebilir. Çıkabilir su haznesi ve aroma özellikleri pozitif. piyasada ağırlıklı beyaz rengini görüyorum, beyaz rengin sıkıntısı hem leke belli ediyor oluşu hem de plastiğin zamanla ısıyla sararması. Ama o döneme kadar şık bir duruşu oluyor o da ayrı bir konu…
   Sevgiler

 43. mustafa diyor ki:

  bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır sözündeki derinlik bu yazıda var
  sanki en sevdiğim iecek olan rakı sohbetinin üstüne kahve içer gibi dinleyip zevk veriyor
  evet dinleyip! sanki yazmamışsınız ses kaydı atmışşınız ve bende okumuyorum dinliyorum.
  bu sohbet için teşekkürler Ömer bey

 44. Murat güneş diyor ki:

  RI8433/11 Viva Style Espresso Makinesi
  Gaggia

  Üstad 2990mdenenürün 1200 1100 e inmiş elektro lüx, delogni gibi bu sekmede fiyatta cok ürün var. Bunu önerirmisiniz

  • Omer Demir diyor ki:

   Murat Bey Merhaba,
   Bu ürün Gaggia classic gibi 58mm portafiltre içermiyor. Fiyatı onunla karıştırmış olabilir misiniz. 3000’li fiyatlara çıktığını hiç hatırlamıyorum.
   8433 54 mm portafiltre içeriyor ve süt köpürtücüsü daha çok cappuccino yapımı için uygun. Özellikle latte art için gereken microfoam seviyesine pek de inebildiği söylenemez.
   Bu segmentteki bir çok ürün gibi basınçlı portafiltre kullanıyor. Öte yandan kendi segmentindeki diğer markalar 51mm portafiltre kullanırken bu ürün belirttiğim gibi54mm kullanıyor.
   Umarım aradığınız bilgiyi verebildim.
   Sevgiler

   • Murat güneş diyor ki:

    Üstadım siz hep yardımcı oluyorsunuz olmazmı sagolasınız..her soruna cvb vermekle yükümlü olmadığınızı belirtir her türlü saygı sevgilerimi yolladığımı belirtmeliyim. Onlarca eve fayda sağlıyorsunuz siz.

    700 1200 tl arası bi arayışa girdim.. Malum evde kalmalar artınca bi traş makinesi bi bu inanılmaz arttı. Elektro lux delogni arasında hangisi işime yarar derken bunu gördüm.elektro lux Eea111, delogni 3121,35 31 ve varsa size göre bunrakaö aralıgında bi sıralama yaparsanız..

    O bahsettgim ürün bu olmakla beraber birde bi teknik bilgi rica edeyim yazdığınız cevaptan ;

    1. Basınclı portafiltre nedir ne gibi artı eksisi var acaba?
    2. 54 olması bize ne artı eksi verir.

 45. Özgür diyor ki:

  Merhabalar Ömer bey, el tipi hario clickli öğütücülerde filtre kahveye göre kalınlık inceliği nasıl ayarlıyoruz acaba? Göz kararı mı yoksa bir ayarı var mı? Bilgi verirseniz sevinirim..

  • Omer Demir diyor ki:

   Özgür Bey Merhaba,
   Bu doğrudan deneyime dayalı bir süreç ama öte yandan amerikayı yeniden keşfetmeye gerek de yok. Sizde mevcut olan ürün için kısa bir arama yaptığınızda (reddit, ekşi bv.) bazı kullanıcıların kendi kullandıkları ayarları paylaştığını görürsünüz. Bunlardan birini kılavuz alıp şu yazı ve canlı yayında (https://mokapota.com/kahve/en-lezzetli-kahve-demleme-nasil-yapilir/3656) konuştuğumuz ayarlarla oynayarak beğeneceğiniz bir tat oluşturabilirsiniz. Genelde Hario modelleri için şu alttaki ayar aralıkları öneriliyor.
   Öncelikle en sıkı hale getirip bir tık kadar gevşetin ve bunu 0 olarak alalım. Sonrasında ise sayarak gevşetmeye devam edin.
   0-1 Türk Kahvesi (tam bir pudra kıvamı olmasa da iş görecek seviyede olur)
   3-6 Espresso
   7-8 Pour over
   8-11 Filtre kahve
   14-16 FrenchPress

   Sevgiler

 46. arkın öz diyor ki:

  Merhabalar,
  Öncelikle bu kadar detaylı bilgiyi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
  Yazılarınızı okudum. Sormak istediğim bir sürü soru var:)
  Öncelikle Vestel taze kahve makınası fiyatı uygun bu makınadakı öğütme sistemi yazınızda yazmıyor. Önerdiğiniz piston şeklinde öğütmemi yapıyor yoksa bıçaklımı.
  Bazı yazılarda french pressde yapılan kahvenın aromasının makınada alınamadığına dair görüşler var bu konudaki görüşünüzü rica edebilirmiyim.
  Son olarak kağıt filtrelerin kahvenın yağı ve aramasını baskıladığını söyleyen görüşler var bu konudada yardımınızı rrica edebılırmıyım.

  • Omer Demir diyor ki:

   Arkın Bey Merhaba,
   Vestel taze için Homend 5002 ile birebir aynı dizayna sahip diye belirttiğim için tekrar aynı şeyleri yazmak istemedim. Sadece farkları belirttim. Vestel Taze konik dişli öğütücü kullanır.
   Bir çok kahve demleme ekipmanı var ve hepsi kahveyi farklı şekilde farklı özellikleri öne çıkacak şekilde demler.(evet french press ile filtre kahve makinesi farklı tat verir) Kahve muhteşem bir içecek, çünkü sadece bir tane mükemmel kahve yok. Mükemmel kahve sizin içmeyi en sevdiğiniz kahvedir o yüzden oldukça fazla alternatif var. Evet kağıt filtre kahvedeki yağları da süzer, bu bana göre iyidir çünkü ben o tatları sevmiyorum ama bir başka kişi o tadı seviyordur ve onun için de kağıt filtre tercih edilmemesi gereken birşeydir.Özetle dereotunu denemeden sevip sevmediğinizi bilemezsiniz. Mümkün olduğunca çok farklı demleme yöntemi ve çekirdek deneyerek damağınızı geliştirin derim beğendiğiniz tatları zaten zamanla oluşturacaksınız. Aynı yorumu iki farklı içerik altına yazmışsınız bu daha geniş bir soruydu bunu yanıtladım diğer yorumunuzu mükerrer olmaması için siliyorum
   Sevgiler

 47. mehmet kentel diyor ki:

  Merhaba,

  Bilgilendirici ve keyifli siteniz için teşekkürler. Bu ve diğer yazılarınızdan okuduklarım sonucunda Braun kf7120bk aldık, 2 haftadır oldukça memnun biçimde kullanıyoruz. Ancak 3 gün önce (yani 10 günlük bir kullanımın sonunda) makinenin “calc” uyarısı yanmaya başladı. Açıkçası kireç çözücüye bu kadar erken ihtiyacım olmasına çok şaşırdım. Sizin tavsiyenizi takip ederek içme suyu (Taşkesti) kullanıyoruz, günde ortalama 1.5 sefer kahve yapıyoruz. Sizce sebebi ne olabilir? “Normal” deyip 10 günde bir kireç çözücü mü kullanmalıyım, yoksa bunun biraz garip olduğu konusunda şüphelenmekte haklı mıyım?

  Çok teşekkürler,
  mehmet

  • Omer Demir diyor ki:

   Mehmet Bey Merhaba,
   Bunun iki makul nedeni olabilir. Birincisi su sertlik ayarını yapmamış olabilirsiniz, diğeri ise su sertlik ayarını en yüksekte olacak şekilde ayarlamış olabilirsiniz.
   Ayarları kontrol ettikten sonra kireç giderme fonksiyonunu kireç çözücü koymadan sadece suyla çalıştırın eger yine kısa bir süresonra benzer bir uyarı verirsen servisle görüşün derim.
   Bu kadar kısa sürede kireçlenme normal değil. elektronik bir sıkıntı da olabilir
   Sevgiler

   • mehmet kentel diyor ki:

    Ömer Bey detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim.

    Sertlik ayarını yapmamıştım haklısınız, şimdi de sanırım uyarı verdiği için ayar değişikliği yapamıyor. Biraz uğraştırdı ama sonunda Braun’dan bilgili bir kişiden teknik destek alabildim, “hiç ayar yapmayınca makine suyu çok sert olarak kabul ediyor, o yüzden bir süre sonra kireçlenme uyarısı veriyor, eğer içme suyu kullanıyorsanız hiç endişe etmeyin, birinci sene sonunda kireç çözücü kullanabilirsiniz” yanıtı içimi rahatlattı. Belki başka okurlarınızın da içini rahatlatır :)
    Sevgiler

 48. Merve diyor ki:

  İyi akşamlar. bcg820 almayı düşünüyordum ama ikinci el bcg600 buldum. İkisi arasındaki tek fark dijital ekran mı? bunun dışında ayarlarında ne gibi farklılıklar var bilmiyorum. uygun fiyatlı olduğu için 600 ü almayı düşünüyorum ama biraz daha bekleyip 820 almak daha mı mantıklı? bir de el değirmenlerine üşengeç olduğumdan bakmamıştım. commandante için rahat yormadığı söyleniyor herkes memnun bir de yer kaplamıyor. Bu üçü arasında kaldım.

  • Omer Demir diyor ki:

   Merve Hanım Merhaba,
   Aralarında iki temel fark var. Birincisi sizin de bahsettiğiniz elektronik kontrol diğeri ise portafiltre altındaki push button. 820’de Portafiltreyi hafifçe ileri ittiğinizde öğütme başlar tekrar ittiğinizde ise durdurur. 600’de bu özellik yok. onun dışında BCG600’de 820 gibi içeride 10 kademe ayar ve dışarıda 60 farklı ayara sahip. BCG 820’de ise ayrıca süre ile doz kontrolü yapabiliyorsunuz. Bu da elektronik olmasının getirdiği bir avantaj.
   Commandante el değirmeni sevenlerin gözbebeği kullanımı diğer el öğütücülerine göre daha az yorucu ama elektrikli öğütücülerdeki gibi 0 değil. Yorulur muyum derseniz sizi tanımıyorum bu nedenle bir yorum yapamam. Size yormadığını söyleyen arkadaşlarınızın yapısı ile kendinizi kıyaslayın ona göre karar verin derim. Bir de boş olarak elinizi havada öğütme yapar gibi 100 kere çevirin, nasıl hissedeceğinize bakın derim;)
   Sevgiler

   • Merve diyor ki:

    Aklımda sage 820de aslında 😁 Onu da ancak amozondan alabilirim yani beklemem lazım.
    Bugün ikinci el olarak Sage 600 buldum 1600 tl ona vermek mi, beklemek mi yoksa yeni başlayacağım için Wmf Stelio ürünüyle idare etmek mi uygun olur bilemedim.
    İyi kaliteli bir ürün alıp tekrar para harcamamak daha mı mantıklı olur? Bunun yerine Sage 600 almak mı yoksa karantinanın bitişini bekleyip amazondan Sage 820 almak mı?

    Direk bir ürüne yönlendirmiyorsunuz sadece tavsiyelerde bulunup tercihi alıcıya bırakıyorusnuz biliyorum ama anlayacağınız üzere baya karışığım ve karar veremiyorum 😅

    • Omer Demir diyor ki:

     Merve Hanım Merhaba,
     Pandemi dönemi geçtikten sonra karşılaşacağınız tabloyu düşünün derim.
     600 bir alt segment bir ürün ve muhtemelen 820’nin sıfırını yurtdışından getirtmek size daha ucuza mal olacak.
     Evet direkt yönlendirme yapmıyorum, çünkü karar sizin kararınız olmalı ve bundan sonraki 7-8 yıl o ürünle siz yaşayacaksınız ben değil. Aklınız başka üründeyken sadece acele hareket etmemenizi tavsiye edebilirim..
     Sevgiler

     • Merve diyor ki:

      Merhaba, Brevilla bcg820 ve Euraka Mignon Perfetto arasında karar vereceğim. Aralarında bin tl fark var. f/p olarak euraka seçmek daha mı iyi olur?

 49. tuncay diyor ki:

  merhabalar ömer bey Russell Hobbs 23120-56 Kahve Öğütücü ile Hario Mini Plus Seramik Kahve Değirmeni arasın da kaldım elektrikli makinelerin dezavantajları el değirmenlerine göre nedir seramik blur lu bir değirmen mi v60 için yoksa elektrikli bir öğütücümü ne dersiniz çok kararsız kaldım.

  • Omer Demir diyor ki:

   Tuncay Bey EMrhaba,
   Elektrikli makinelerin avantajı güç gerekmeden öğütme yapabiliyor olması, dez avantajı ise alt segment elektrikli öğütücünün öğütme esnasında kahveyi ısıtması (ki bu bir espresso için gereken kahveyi öğütürken sorun olmaz ama peş peşe 4-5 espresso hazırlayacaksanız kahve ısınır ve tat bundan negatif etkilenir. El öğütücülerinde genelde daha ince öğütme seviyelerine inebilirken bunu her seferde standard hale getirmek daha zordur.
   Öte yandan her kahve öncesi bir 5-6 dakika öğütme seansı zamanla biraz sıkıcı gelebilir hele ki öğüteceğiniz kahve miktarı arttığında.
   Sevgiler

 50. Gürsel Cirit diyor ki:

  Merhaba Kahve öğütücüsu almayi düsünüyorum.iki marka arasinda kaldim.Deloghni kg 521 digeri de Cunill tranquilo tron sizce hangisini almam dogru bir karar olur. Şimdiden cevabiniza teşekkurler..

 51. Ali diyor ki:

  Merhaba Omer Bey,
  Ustdeki yoruma cevap vermeye calisiyorum ama yeni bir yorum olarak gonderilecek galiba.

  Oncelikle cevabiniz icin tesekkur ederim. EC685’i aldik :) Onceden cekilmis kahve ve yaninda gelen pressurised basketi ile bile cikan sonucu begendik :)

  Melitta Calibra ve Tchibo ogutucu, ogutme tutarliligi noktasinda Graef CM 702’den daha ust segment mi, yoksa ayni segment de urunler mi sizce? Melitta ve tchibo’nun kendi tartisi var, pratik bir ozelik olabilir gibi duruyor. Ama zaten evde mutfak tartimiz var.

  Cevabinizda ki bir noktayi anlamadim. Orta segmentten itibaren ogutme tutarliligi ile ilgili serzenislere rastlamak mumkun demissiniz. Orta segment cihazlar giris seviyesi cihazlara gore, ogutme tutarsizliklarini daha iyi tolere edebilmeleri gerekmiyor mu?

  Melitta Calibra: shorturl.at/jlCEV
  Tchibo ogutucu: shorturl.at/owEV1

  Tesekkurler,

  • Omer Demir diyor ki:

   Ali Bey Selamlar,
   Öncelikle makineniz hayırlı olsun güzel günlerde kullanın.
   “pressurised basketi ile bile cikan sonucu begendik” demişsiniz ama nakes filter daha zor bir konu bunu hatırlatmak isterim. pressurized filterlarda adı üstünde içinde basıncı artıracak bir aparat olduğu için espresso extraction’ı kolaylaşıyor ve krema vs problem yaşamıyorsunuz. Graef’e biraz doğan görünümlü şahin gözüyle bakabilirsiniz, görünümü daha çok profesyonel makinelere benziyor ama performansı daha düşük bu nedenle de zaten fiyatı daha altlarda. Tchibo’nun hangi modelinden bahsediyorsunuz bilmiyorum ama Calibra ile aynı segment gibi düşünebilirsiniz. Calibranın üstünde bir tartı bulundurması pratik ama bence çok da anlamlı değil, ben ayrı teraziyi tercih ederim her zaman. Önceki cevabımda bahsettiğim segment espresso makinesi segmenti, sizin aldığınız ürün giriş seviyesi bir makine
   Sevgiler

 52. Meriç Koloğlu diyor ki:

  Ömer bey merhaba,
  Sitenizdeki yazılar müthiş.Hepsini okudum ama yine de elektrikli kahve öğütücü konusunda karar veremedim.Bir kaç aydır hario el değirmeni kullanıyorum ama çok yorucu. Yazılarınızdan öğrendiğim kadar konik dişli olması önemli. Ben genellikle filtre, bazen french press yapıyorum. Ama ileride esspresso da yapmak isterim. Düz dişlilerde temizlik zor ama onlarda da kolay temizlenen marka veya model var diyorsunuz.
  Benim için hem ayarlamalar hem de temizlik kolay olmalı. Seçim yapmama yardımcı olursanız sevinirim.
  Önerdiğiniz gibi başlangıçta çok pahalı bir makina gerekmiyorsa şunlardan hangisini önerirsiniz.
  stelio, Kg89, fakir signature, Melitta molino .
  Teşekkürler,

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhabalar,
   Açıkçası üç ürün de birbirine yakın performansa sahip, zaten giriş seviyesi ürünler çok da yüksek beklentiye ve detaya girmemek gerek. espresso hariç bütün demlemelerde bu ürünlerle problem yaşamazsınız,
   Espresso çok daha özel bir konu alacağınız makinenin giriş seviyesi bir makine olursa muhtemelen yine ihtiyacınızı asgaride karşılarlar ama özelleştirme tarafında sıkıntı olacaktır.
   Orta ve üst segment bir espresso makinesi planlıyorsanız bu öğütücüler pek sizi tatmin etmeyecektir.
   Ürnlerin özellikleri dediğim gibi hemen hemen aynı, fakir wmf’in muadil ürünü aynı dizayna sahip ancak üreticiler parça detayını paylaşmadığı için burada biraz markaya güvenle ilerlemeniz gerek.
   Melitta fiyat performans odaklı ürünler üreten bir marka, delonghi’nin kahve ürünleri giriş seviyesi ev kullanıcıları için iyidir.
   Temizlik tarafında wmf, fakir ve KG89’un üst dişlisinin çıkıyor olması işi biraz daha kolaylaştırıyor.
   Sevgiler

 53. Hatice diyor ki:

  Merhaba uzun zamandır makine bakıyorum. , malzemesi kaliteli, aroma özelliği ve zamanlayıcısı olan bir makine istiyorum. Bütçem 1000tl civarına kadar çıkabilir. Elektrolux EKF7700 ve Vestel K3000 dikkatimi çekti. Yazılan özellikler benziyor, fiyatlar çok farklı. EKF7700 iyi bir makine midir? Ya da başka bir öneriniz olabilir mi? Şimdiden teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Hatice Hanım Merhaba,
   Açıkçası farka değer değmez konusu sadece kalite nedeniyle oluşmayan bir fark için dikkatli değerlendirilmeli
   Electrolüx EKF 7700 Almanyada AEG markasıyla satılıyor birebir aynı olan bu ürünün ALmanya satış fiyatı 65 euro civarı bugünün kuru ile 560 Türk Lirası
   Peki bu fark neden, elbette gümrük vergisi ve nakliye maliyetleri bunu ikiye katlıyor. Ha öte yandan Türk üreticiler dürüst mü bu da tartışılır, zira onların da hammadde olarak dışarıya bağımlı olduğu alanlar var ama ithal ürünlerin son fiyatı gümrük nedeniyle artınca yerli ürünler bu farkı kar maksimizasyonu için kullanıyor.
   Değer mi sorusu sizin tamamen tüketici alışkanlıklarınıza ve marka bakışınıza göre değişir. 7700 malzeme kalitesi daha yüksek ama dediğim gibi olduğu yerde karşılığı 560liraya satılan bir ürün.
   Doğrudan ürün önerisi yapmıyorum, her kullanıcı ürünü mutlaka kendi seçmeli artısını eksisini bilerek ben sadece bunları netleştirmeye çalışıyorum
   Sevgiler

 54. Coşkun oz diyor ki:

  Ömer bey ben filtre kahve (v60, french press) ve türk kahvesi içiyorum sizcr comandante c40 yetermi yoksa birde elektirikli değirmen önerirmisiniz

 55. Coşkun oz diyor ki:

  Henüz almadım karar aşamasındayım molant g50 ya da comandante ile ama molant g50 daha fazla toz bırakıyormuş galiba gene de fikrinizi almak isterim üstadım.

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba
   Molant G50 hakkında maalesef yeterli seviyede bir bilgim yok o yüzden bir kıyaslama yapmam çok mümkün değil, comandante’nin dünya çapında bir çok kullanıcı tarafından ispatlanmış bir kalitesi var.
   Sevgiler

 56. Gökyüzü diyor ki:

  Ömer bey merhaba
  Yorumlarınızı dikkatle okudum, ellerinize sağlık. Ancak benim her okuduğumşa ne alacağım biraz daha karıştı. Bu nedenle sizden rica etsem bana yardımcı olabilir misiniz? Zamanlayıcı olan, büyük hazneli sıcak tutan ofiste elimizin altında sürekli kullanbileceğimiz, genellikle yoğun aromalı kullabileceğimiz ve 500 tl gibi bütçemizle ürün arıyoruz. Ama işin içinden çıkamadık.
  Şimdiden teşekkürler

 57. Ahmet diyor ki:

  Merhabalar, kahve kültürüm marketlerden alınan Türk kahvesi ve granül kahveler ile sınırlı, son zamanlarda kafelerden tattığım yeni lezzetler ile bu kültüre dahil olmak için derin bir araştırma içine girdim. Kendimi burada buldum :) Kendime nispeten uygun fiyatlı aşağı yukarı çoğu tarzda öğütebileceğim bir öğütücü arıyorum zira kafamda belirlediğim içmekten hoşlandığım bir tür yok zamanla kararlaştıracağım, aman aman bir kahve zevkim olmadığı için başlangıçta profesyonel makineler ile giriş seviyesindeki farkı pek fazla anlayabileceğimi zannetmiyorum ancak kötü bir kahvede elde etmek istemem. Okuduklarıma göre uygun olan Delonghi K89 ve Melitta Molino öğütücüleri olduğunu düşünüyorum, sizden de fikir almak istedim. Bu makineler uzun ömürlü ve benim kullanımıma uygun olur mu sizce?

  • Omer Demir diyor ki:

   Ahmet Bey Merhaba,
   Eğer espresso hazırlamak için bir öğütücü arayıınız yoksa, diğer bütün ekipmanlar için bahsettiğiniz ürünler ihtiyacınızı giderir.
   Ama Espresso biraz hassasiyet ister, böyle bir düşünceniz varsa daha üst segment öğütücülere yönelmelisiniz
   Sevgiler

 58. Kübra diyor ki:

  Merhaba bi konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim genelde 200 ml lik dubleshot flat white içmeyi seviyorum dışarda kendim bunu evde yapabilmek istiyorum brikka düşünüyorum 2 cup ve 4 cup arasında kararsız kaldım kendime yaptığımda 4 cup fazla olacağını düşündüğümden az kahve ve suyla yapsam kahve aramosını ve tadını bozacağını yazmışsınız emin olamadım. Brikkanın 2 cup lık modelinde kaç shot espresso çıkar ve çok sütlü olmayan bir 200-250 ml yakın bir flat white yapabilmem için kaç cuplık olanını tercih etmeyeliyim

  • Omer Demir diyor ki:

   Kübra Hanım Merhaba,
   2 cup adı üzerinde double espresso hazırlar, 4cup’tan ise 4 shot espresso elde edersiniz.
   Emin olamadığınız konu için ise yapabileceğim bir şey yok. Flatwihte için microfoam süt köpüğüne ihtiyacınız olur bunun için ekipmanınız var mı?
   Sevgiler

 59. Ümit diyor ki:

  Merhaba
  Öncelikle size teşekkür etmeliyim.
  Sadece frencpress kullanan biri olarak hangi öğütücü almalı? Evde 2 kişiyiz, günde bir ya da iki kupa içiyoruz.

  • Omer Demir diyor ki:

   MErhaba Ümit Bey,
   French Press kalın bir öğütme ister ve bunu bütün öğütücülerle sağlarsınız. Sadece Bıçaklı öğütücüleri tavsiye etmiyorum gözünüze hoş görünen, bütçenize uyan birini alın.
   Amaileride filtre kahve, espresso, moka pot vb kullanırım derseniz o zaman yazımdaki detaylara kulak verin derim.
   Sevgiler

 60. Serkan diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey,
  Öncelikle değerli bilgilerinizi herkes ile paylaştığınız , herkese yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Ayrıca bilgi birikiminizden dolayı da tebrik ediyorum.
  Ben de filtre kahve makinası almaya karar verdim. Yazılarınızı okudum. Bir süredir araştırıyorum ama fazla bilgi sahibi değilim. Daha yoğun ve zengin aroma verir düşüncesiyle Metal filtre kullanan makine almak istiyorum. Metal filtre li olarak hangi makineleri önerirsiniz? Kenvood Cox 750 bk önerir misiniz ?
  İlginize teşekkür ederim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Serkan Bey Merhaba,
   Doğrudan şu makineyi alın bigi bir öneride bulunmuyorum biliyorsunuz. Kenwood’un bu ürünü hiç bir ek özellik barındırmıyor, küçük hacimli ve 2 numara filtre kullanıyor.
   Metal filtre makine içinden çıkmasa bile pazaryerlerinden 2 yada 4 numara (alacağınız makine filtre boyutunda) metal filtre bulabilirsiniz. Kağıt filtre yerine bunu koyarak demlemenizi yaparsınız.
   Bu arada kağıt kahve demlenirken tatta bozulmaya neden olan istenmeyen yağları sunduğu ve üst seviye bir süzme performansı sağladığı için genelde daha çok tercih edilir. ama tabi ki tercih sizin zira metal filtre tadını sevenler de azımsanmayacak kadar fazla
   Sevgiler

 61. Ümit ince diyor ki:

  İyi seneler Ömer bey.v60 demleme tekniğiyle filtre kahve demleme ile ilgilenmeye başladım.değirmen konusunda molent g50 almak istiyorum fakat bir süre sonra bunun fiziksel yorgunluğa neden olacağını düşündüm.bunun için elektronik değirmen almak istiyorum.su üç ürün arasından tercih edicem sizin tavsiyenizi rica edicem
  -Delonghi kg89
  -Melitta
  -caso kahve öğütücü barista krema
  Teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Ümit Bey Merhaba,
   Sizlere de sağlıklı mutlu seneler dilerim.
   Üç ürün de aynı özelliklere sahip giriş seviyesi ürünler. Düz dişli kullanıyorlar. Açıkçası özellikler tarafında çok ayrışmadıkları için bütçe ve görünüm karar noktanız olabilir.
   İleride orta ve üst segment bir espresso makinesi alacaksanız da öğütücüyü değiştirmeniz gerekir.
   Sevgiler

 62. Ömer Yılmaz diyor ki:

  Ömer Bey iyi seneler,yılın ilk sorusunu ben sormak isterim.Öncelikle sitenizdeki bilgilendirmelerinizden çok istifade ettiğimi belirtmek isterim, teşekkürler.Zwilling Caso Barista isimli kahve öğütücü hakkında fikirlerinizi öğrenebilirmiyim?

  • Omer Demir diyor ki:

   Ümit Bey Merhaba,
   Sizlere de sağlıklı mutlu seneler dilerim.
   Bahsettiğiniz ürün giriş seviyesi bir ürün orta ve üstü bir espresso makinesi ile kullanacaksanız pek isteğinizi karşılamayabilir ancak diğer demleme ekipmanları için ihtiyacınızı karşılar.
   Sevgiler

 63. Elif Neslihan Doğan diyor ki:

  Ömer bey merhaba
  Keşke sizin bloğunuza daha önce rastlasaydım, kısmet. Ben gün Sage Bes810 kahve Makinesi aldım. Delonghinin Kg49 öğütücüm var . Onunla öğütüp espresso yapmaya çalıştım ama hem biraz soğuk geldi kahve bana hem de üzerinde hiç krema oluşmadı. Kahve çekirdeğini de makineyi satan mağazadan aldım. Moliendo marka. Sizce neyi yanlış yapıyorum ?

  • Omer Demir diyor ki:

   Elif Hanım Merhaba,
   Bir şekilde yorumuznu sistemde spam olarak algılanmış ve ayrılmış bu nedenle oldukça geç farkettim. Bunun için kusura bakmayın lütfen.
   Çok üzgünüm ama kullandığınız KG49’a bir kahve öğütücüsü diyemem. Ama iyi bir rondodur. İyi bir makineniz var bu makinenin de iyi bir öğütücü ile eşlenmesi gerek.
   Makinenizden verim almak istiyorsanız en azo orta seviye bir öğütücü ile kullanmanız gerek. Öğütücüler ile ilgili şu yazıma göz atabilirsiniz https://mokapota.com/kahve/kahve-ogutucu-kahve-degrimeni-inceleme-ve-tavsiyeler/22638
   Sevgiler

 64. Buşra diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey ;
  Karantina günlerinde evde daha fazla vakit geçirmeye başladıktan sonra eve bir filtre kahve makinesi almaya karar verdim ancak onlarca çeşit arasında kafam çok karıştı. Braun KF7120 ile Electrolux EKF7800 modellerini incelemeye başladığım dönemden itibaren her ikisinin de fiyatında ani bir artış oldu . Birkaç ay içinde fiyatlarının iki katına çıkması beni bu iki modelden uzaklaştırdı. Arayışa devam ettim ve şu iki model arasındayım şu an; delonghi ICM 1721 ve siemens TC86303. Doğrusu delonghiye daha yakınım ama bu cihazdan tatma fırsatım olmadı , pek kullanıcı yorumu da göremedim sizin de yorumlarınızı almak isterim .
  İlginiz için teşekkürler !

  • Omer Demir diyor ki:

   Büşra Hanım Merhaba,
   İki ürün ile de ilgili daha önceki yorumlarda bir çok farklı yanıt verdim bunları sayfa içinde aratarak bulabilirsiniz. Özetle, 17210 her ne kadar şık görünse de filtre tutucu haznenin karaf içinde olması ve sonrasında koyacak yer olmaması (bir stand var ama o da ek yer işgali demek) bence kullanım açısından bir dez avantaj. 86303 için de filtre haznesi dışa açıldığı için bir dez avantaj var. Bu tip mekanizmalar uzun vadede ısı ile sıkılığını yitirip damlatma oturmama vb sorunlara sebep olabiliyor
   Sevgiler

 65. Mirey diyor ki:

  Merhabalar ve iyi seneler;

  Filtre kahve makinesi konusunda tavsiyelerinize ihtiyacim var 🤗
  Esim Melitta marka makine hediye almis, zaman ayarli ve sicak tutma ozelliklerine sahip anacak aroma ozelligi olmadigi icin degistirmeyi dusunuyorum. Melitta filtre kahve makinesi ile ilgili yorumlarınızı rica ediyorum. Buna ek olarak değişim için electroluk, wmf ve arçelik arasında kalmış durumundayım. Yorum ve önerilenizi ivedilikle rica eder, iyi seneler dilerim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba,
   Bu markaların bir çok modeli var model isimlerini belirtebilir misiniz. Bir de bilgi istediğiniz konu tam olarak nedir onu da belirtmenizi rica edeceğim.
   Sevgiler

 66. Ömer Yılmaz diyor ki:

  Ömer Bey iyi geceler. Ben de bir kaç senedir french press,v 60.moka pot derken evde kahveyle içici olarak uğraşıyorum. Tam otomatik makine almaya karar vermişken sizin yazılarınıza ulaştım. Manuel espresso makinelerinden Breville Vcf 125x almaya niyetlendim,bu makinenin ihtiyacını karşılayabilecek öğütücü asgari hagileridir?Cevaplarsanız sevinirim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Ömer Bey Merhaba,
   Doğrudan bir öğütücü öneremem ancak VCF 125 58 mm portafiltre kullanan profesyonel ölçülerde bir makine. Bu nedenle ayar kademe aralığı fazla kalbur üstü bir ürüne yönelmenizi tavsiye ederim. Espresso’da çok küçük bir incelik farkı bile farklı sonuçlar verebiliyor.
   Sevgiler

 67. Serhat diyor ki:

  Ömer Bey merhaba yazınızı okudum elinize emeğinize sağlık. Gerçek anlamda bilgilendirici oldu . Ev tipi bir öğütücü almak niyetindeyim breville vcf125x barista mini makina kullanıyorum . Genellikle espresso yapıyorum .Amazon da Melitta 1027-01 modeli var daha önce deneme şansınız oldumu sizce ev tipi kullanım için uygun mu fiyatı 1200 TL civarı makina hakkındaki değerli yorumlarınızı paylaşmanızı rica ederim .

  Saygılarımla

   • Serhat diyor ki:

    Ömer Bey merhaba
    Bütçem bu civarlarda alternatif olarak rommelsbacher ekm500 var fakat ben videolardaki öğütmelerdeki boyutlar konusunda çok tecrübeli değilim şu öğütme iyiymiş diyecek bir birikime sahip değilim birde izlediğim videolarda tarafsız bir şekilde anlatımda bulmak sıkıntı malum genelde kutu açılımlı sporsorlu olduğu için bu bütçelerde başka alternatifler var mıdır? Şuanda bıçaklı bir öğütücü kullanıyorum ki hem lezzeti etkiliyor hemde pratik değil öğüt sonra kaşıkla al doldur işin keyfini kaçırıyor hızlı bir şekilde bu metotdan kurtulmak niyetindeyim. Bazı videolarda manuel kahve değirmenine şarjlı tornavida bağlayıp öğütme yapmışlar ama ne kadar düzgün öğütme sağlar bilemedim . Bu konu hakkında sizin yorumunuz nedir ? Daha önce manuel öğütücü kullanmadım fakat yorumlardan okuduğum kadarı ile ayar tutturmak ile ilgili sıkıntılar olduğu izlenimindeyim . İzledikçe kafam karışıyor . Üst segment öğütücüler ile kafa karışıklığı olmadan bu iş çözülebilir farkındayım ama malum kurdaki artışla mücadele edemiyoruz. Türk kahvesi çekmeyeceğimi düşünüyorum sadece espresso için çekim yapacağım. Sizden bir kez daha bana fikir vermenizi rica ederim.
    Saygılarımla

 68. Safa diyor ki:

  Ömer bey merhaba,
  Kahve kültürüm yeni yeni oluşuyor. Yazıda ilk bahsettiğiniz aslında kahve için olmayan baharat öğütücülerden aldım cahillik edip. Uygun olmadığını farkedip şimdi fakir signature siparişini verdim. Sorum şu; baharat öğütücülerde biraz uzun süre çekip küçük boyutlarda oransallık yakalanıyor gibi gözüküyor. Acaba mesela sadece mokapot için çekim yaparken kullanılabilir mi bu makinalar ?

  • Omer Demir diyor ki:

   Safa Bey Merhaba,
   Öncelikle kusura bakmayın yoğun bir haftaydı bu nedenle biraz gecikmeli cevap veriyorum. Baharat öğütücü ile kahve öğütülmez mi öğütülür öğütülür de maalesef zorunda kalmadıkça öğütülmez. Zorunda kalınca havanla da dövülür ama burada bir incelik ayarı yapamazsınız, ne çıktıysa ona tabisiniz. O yüzden tavsiye etmiyorum.
   Sevgiler

 69. Murat diyor ki:

  üstadım tekrar tekrar merhaba… yazıyı okurken hario mini slim plus alcakken hiç yan yana bile getirilmeyecek ama trendyol da 620,hp de 200 küsür yoruma gelen, ve içlerinde kahveden az cok anladığını düşündüğüm kişilerin ifadeleri olan weather forecast kahve öğütücü. yü gördüm.. ben motorla yolculuk yaparken nurgaz, drip kettle mini, v60, kağıt filtre takımına öğütücü bakıyorum. v60 hario degil epinox.. filtre hario… kahvem sağlam marka 3 nesil… sizce 78 tl hazır 2 günlük indirimde iken bu aletimi almalı 289 tl hario hiç ona bulamadan tercih mi edilmeli.. saygılar sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Murat Bey Selamlar,
   Gördüğünüz ürün bir çok farklı marka altında satılan bir ürün. AÇıkçası bu konuda bir yorum yapma şansım yok çünkü bu ürünü birebir denemedim. Bu tür şablon ürünler üreticinin kalitesine kullandığı malzemeye göre değişilik gösteriyor. İş görür mü evet bir öğütücü olmamasından daha iyidir elbette ama ne kadar iş görür derseniz inanın buna yorum yapmam imkansız.
   Sevgiler

 70. Berkan Keskin diyor ki:

  Selamlar. Bir filtre kahve makinesi kullanıcısı olarak elektrikli öğütücülerle ilgileniyorum. Aşırı tutkulu olmadığım için bütçe dostu ürünler bakıyorum. Fakir Signature bu listede ilgimi çeken ürün oldu ancak ürünün açıklamasında şöyle bir ibare fark ettim. “Özel paslanmaz çelik öğütücü diskler” diye tanımlıyor. Bıçak yerine disk olması olumlu, evet. Gerçi düz mü konik mi bilmiyoruz ama gene biraz kurcalamamdan anladığım kadarıyla konik diskler biraz daha üst segmentlerde görülüyor. Ama şunu fark ettim ki, el değirmelerindeki öğütücülerde hep “seramik” ibaresi kullanılmış durumda. Signature’da bulunan bu çelik öğütücünün durumunu biraz açabilir misiniz? Seramiğe kıyasla daha düşük performans mı verir, bir şekilde terimsel bir durum ama aslında çelik ya da seramik fark etmeyen adlandırmalar mı?

  Teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Berkan Bey Merhaba,
   Bir öğütücüde olmaması gereken şeydir bıçak. Yazıyı okuduğunuzda bunu göreceksiniz. Çelik ve seramik arasındaki fark ise alaşımlarına göre çok farklılık gösterir ve üreticiler bunu maalesef bu alaşım detayını tam olarak açıklamaz. Temelde bilinen seramik’in çeliğe göre yıpranmaya karşı daha dayanıklı olduğudur ama bu alaşıma göre çok değişir. seramik dişlileri el değirmenlerinde görüyoruz demişsiniz, 15 dolarlık çin üretimi öğütücülerde de bu dişli var oysa commandate’de kullanılan dişliler patentli kesime sahip olsa da paslanmaz çelik. Umarım açıklayıcı olabildim
   Sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba ilyas Bet,
   Bu makinenin markası ve dişli yapılandırmasına motor dönüş yönüne göre değişir. Genelde öğütücü üstünde bir indikatör bulunur. küçük noktadan büyük noktaya doğru bir çevirme yönü işaretidir bu.
   Küçük nokta tarafı daha ince büyük nokta tarafı daha kalın öğütme anlamına gelir. Aynı zamanda ingilizce olarak da bu belirtilmiş olabilir. fine = ince anlamındayken coarse = kalın demektir.
   Sevgiler

 71. ercan diyor ki:

  selamlar öncellikle emeğinize sağlık güzel bir liste hazırlamışsınız detaylı.
  Ben de şu sıralar seçim aşamasındayım çok faydalı bilgiler edindim sayenizde. Hem sizin listelerinizden hem de kendi araştırmalarımdan seçeneklerimi 2 ye indirdim ve bir de sizin fikrinizi sormak istedim yardımcı olabilirseniz.

  Ev kullanımı için istiyorum. Chemex ve Syphon demleme çeşitlerini kullanıyorum bunlar için öğüteceğim. Max çıkmak istediğim tutar 3000 TL civarı. Baratza nın pour over lar için daha etkili olduğunu okudum Ereka’ya göre.
  Türkiye içinde Virtuoso + ürünü satan bir yer bulamadım, belki biraz daha bekleyebilirim. bu üründe merak ettiğim bir husus ta priz konusu umarım bizim kullandığımız prizlere uyumlu geliyordur yurtdışından alacak olsam da?

  Baratza Virtuoso +

  Eureka Mignon

  • Omer Demir diyor ki:

   Ercan Bey Merhaba,
   Beklediğinizden farklı bir yanıt olacak:)
   Bir çok yazımda önemli olan ihtiyacınıza uygun ürün almak diyorum hep. Syphon Chemex vb demlemeler için çok yüksek seviye bir öğütücüye ihtiyacınız olmaz. Öğütücünün kendini asıl gösterdiği nokta espresso için olan öğütmedir. Öğütme inceliklerinin kademesiz ayarlanması kademeli olsa bile aralarının çok yakın olması espresso shot’ı için olmazsa olmaz optimum inceliği bulmanıza yardım eder. Ancak daha kalın öğütmelerde parçacık eşitlikleri aynı olsun, basamak aralıkları dar olsun ve öğütürken kahveyi ısıtmasın kriterleri yeterlidir.

   İleride espresso makinesi alırım ve o da güzel bir makine olur derseniz o zaman konu değişir.

   Elektrik konusuna gelince Amerika’dan alırsanız 110 Volt uyumlu bir cihaz ise invertör kullanmadan çalıştıramazsınız cihaz yanar.
   Almanya ve Avrupa’nın genelinde problem yaşamazsınız
   İngiltere’den alırsanız bir uç adaptörü yeterli olur.
   Sevgiler

 72. ercan diyor ki:

  çok teşekkürler geri dönüşünüz için. sitenizle bu yazı sayesinde tanıştım, güzel içerikler mevcut, umarım ilerleyen dönemde de tecrübelerinizi paylaaşmaya devam edersiniz. Tekrar teşekkürler

 73. Berat diyor ki:

  Merhabalar.
  Yazınızı başından sonuna kadar okudum. Fakat işletme sahibi olarak Türk kahvesine yakın incelikte öğütme yapabilecek bir ürün almak istiyorum. Konu ile ilgili sizden ve tecrübelerinden faydalanmak istiyorum. Ürün için bütçem 2 bin TL civarı +- diyebiliriz. Aynı zamanda portatif sanayi tipi olmayan kahve kavurma makinesi de almak istiyorum bana tavsiye ve öneride bulunabilir misiniz lütfen?
  İyi günler dilerim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Berat Bey Merhaba,
   Türk kahvesi için profeyonel öğütücülere yönelmelisiniz özellikle bunu bir işletmede kullanacaksanız taş değirmenler sizin ihtiyacınız olan öğütücüdür.
   Ama bunun için bütçeniz maalesef çok düşük
   Sevgiler

 74. Hilal diyor ki:

  Merhaba,

  Breville Barista Mini model espresso makinem var. Bir de öğütücü almak istiyorum. Breville bcg820 ile Eureka Mignon arasında kaldım. Breville’i Amazon üzerinden alırsam 500₺ gibi bir kârım oluyor ancak garanti kısmı beni düşündürüyor. Garanti nasıl geçerli hale geliyor ve bozulma gibi bir durumda problem hangi hızda çözülebiliyor?
  Eureka Mignon’un ise casa modelinde yılbaşından önce indirim vardı ama şu an bu fırsatı kaçırdım. Fiyat da 6500 gibi bir şey oldu sanırım.
  Sonuç olarak; çoğunlukla espresso ve nadiren de Türk kahvesi çekmek için hangi makine uygun olur?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Hilal Hanım Merhaba,
   Yurtdışından aldığınız ürünün garantisi maalesef TR’de geçerli olmaz. Ancak bazı markalar global Warranty adı altında ürünlerine belirlenmiş ülkelerde başka ülkeden alınmış olsa bile destek sağlıyorlar. Bunun için iki markanın da Türkiye distribütörlerine danışabilirsiniz.

   Türk kahvesi öğütme işi için maalesef bu öğütücüler %100 yeterli olmuyor. Malumunuz Türk kahvesinin özelliği pudra kıvamında öğütülmesidir ki bu da ancak taş değirmenlerle mümkün ve onların da maalesef ev tipi bir ürünü yok.
   Ancak Eureka Mpgnıonu bu n-konuda test etmediğim için bir yorum veremem fakat Breville’in iç dişlisini 3. kademeye getirip öğütücü ayarını 1. seviyeye getirdiğinizde Türk kahvesine çok yakın bir incelik elde edebiliyorsunuz. İç dişliyi 1. seviyeye de getirip daha da inceltebilirsiniz ancak bu makinede hem dişlilere zarar verebilir hem de aşırı ısınma nedeniyle makinenin cutoff’a girmesine neden olabiliyor. (Bi 15 dk soğuduktan sonra tekrar kullanabiliyorsunuz)
   Espresso içinse iki makinede gayet uygun sonuçlar veriri
   Sevgiler

 75. Cihan diyor ki:

  Ömer Bey merhaba sitenizi kahve değirmeni araştırırken gördüm ve baya beğendim bilgiler için teşekkür ederim. Bialetti 3 cup moka express modeli kullanıyorum kahvenin üst hazneye gelmesinde sorun yok fakat su haznesinde az miktar su kalıyor normal midir bir de kahve çekilirken mokapot için çekilsin demiştim kahveyi içtikten sonra kahve filtresinde başta koyduğum silme şeklinde kahve ıslanmış posa gibi duruyor kahveyi içtikten sonra çöpe döküyorum bu normal midir yoksa filtrede kahve kalmaması mı gerekiyor

  Diğer sorum da öğütücü ve espresso makinesi ile elimde tchibonun kollu değirmeni var fakat otomatik bıçaklı olmayan bir şey almak istiyorum. Türk kahvesi için olanlar üst seviye ve çok pahalı o yüzden yine manuel olanı kullanacağım fakat espresso filtre kahve mokapot ve diğer demleme çeşitleri için kaliteli bir model lazım yazdıklarınızdan uygun olarak sage bcg 820 modeli olabilir gibi geldi fakat espresso makinesi alma konusunda karar veremediğim için bu kadarına gerek var mı bilemedim tchibonun kendi değirmeni veya krups vs gibi aynı fiyat bandında makineler iş görür mü espresso makinesi veya diğer kahveler için kullanımı yeterlimi dir.

  Son olarak da espresso makinesi tercihi. Yazdıklarınızdan yanlış anlamadıysam manuel veya yarı otomatik makineler daha mantıklı gibi bir de tam otomatikler var bütçe olarak bir fiyat belirlemedim ama 10 bin civarı ne önerirsiniz fiyatlara baktıkça üst seviyeler 20 binlere çıkıyor ama fazla olur bir de Siemens philips gibi markaların bütün kahveleri yapan tam otomatik modelleri için neler düşünüyor sunuz alınabilir mi sizce bunların tam espresso tadı vermeyeceğini sanıyorum ama bütçe konusu alternatif olabilir mi diye sordurtuyor

  Bir de önerim olacak belki sitenizde vardır ben görememiş olabilirim kahve terimleri sözlüğü gibi bir şey yapabilirseniz bizler için faydalı olabilir açıkçası portafiltrenin kaşık anlamına geldiğini yeni öğrenebildim 😀 iyi çalışmalar dilerim

 76. Belce Karaman diyor ki:

  Merhaba,
  amerikadan aldığım delonghi stilosa espresso makinem var bir öğütücü almak istiyorum. hario skerton el değirmeni mi almalıyım sizce yoksa delonghi K79 veya K89 mu? bütçem bunlara yetiyor şuan için. espresso ayarında öğütme için hangisini daha çok önerirsiniz? şimdiden teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba, konu espresso olunca lezzet için öğütücüde giriş seviyesi ekipmanlardan uzak durulmasını tavsiye ediyorum hep. Sizde giriş seviyesi bir makine var,giriş seviyesi bir öğütücü işinizi görür ancak özelleştirme dediğimiz incelik ayarı ile oynayarak akış hızını kontrol etmek ve istediğiniz lezzeti yakalamak çok mümkün olmayabilir. El değirmeninde bu biraz daha mümkün olsa da öğütme inceldikçe harcadığınız efor artar ve espresso’ya el değirmeni ile başlayan kişilerin en büyük problemi zaman içinde sırf öğütmeye üşendikleri için espresso keyiflerini ertelemeleri. Zira zaman da alan bir işlem.
   Giriş seviyesi bir otomatik öğütücüde yukarıda belirttiklerimin yanı sıra ileride makinenizi yükseltirseniz öğütücünüzü de yükseltmeniz gerekecek zira orta üstü bir espresso makinesi ile giriş seviyesi bir değirmen maalesef iyi sonuç vermez. O nedenle almışken bir kere alın ve biraz çıtanızı yükseltin diyebilirim.
   Sevgiler

   • Belce Karaman diyor ki:

    Merhaba tam da dediginiz gibi oldu ve hario el degirmeni alip uzun sure kullanamadim ve citayi yukselterek SAGE BCG820 ogutucu aldim. hem sure hem incelik ayari icin espressoda kac yapmami onerirsiniz? 51mm capta espresso filtrem. Tesekkur ederim

    • Omer Demir diyor ki:

     Belce Hanım Merhaba,
     Öncelikle öğütücünüz hayırlı olsun, ev için ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayacak bir üründe karar kılmışsınız. Sahip olduğunuz öğütücünün bir de iç kısmında dişli ayarı yer alıyor. Bu default olarak 6 ayarıyla geliyor. Ki bu ayarda hem frenchpress hem de espresso aralıklarını alabiliyorsunuz. Türk kahvesi inceliğine yakın bir inceliğe inmek isterseniz iç dişli ayarını 3 ya da 2’ye indirmeniz gerekir mutlaka.
     Sorunuza gelince iç dişli 6’da iken benim kullandığım ayarlar şöyle
     FrenchPress 60
     Filtre Kahve Makinesi 50
     Pour Over 42
     Moka Pot ve Aero Press 18
     *Espresso Basınçlı Sepet 8-9
     Espresso Basınçsız Sepet 4

     * Sizin ürününüz için 8-9 yüksek ihtimalle iş görecektir. Akış çok hızlı olursa biraz daha incelterek akış çok yavaş olursa kalınlaştırarak ilerleyebilirsiniz.

     Sevgiler

 77. Haluk Akışık diyor ki:

  Ömer bey merhaba,
  Delonghi Dedica EC 685.M espresso makinem için öğütücü ihtiyacım var. Delonghi KG 521.M ile Baratza Encore arasında kararsız kaldım.
  Şu ya da bu ürünü alın diye bir tavsiye vermediğinizi biliyorum ancak gönlüm Baratza Encore den yana olsa da KG 521 in (EC 685 gibi delonghi ürünü olması nedeniyle) espresso için daha iyi öğütme yaptığı yorumlarını okudum, sizin görüşünüzü merak ediyorum, yanıtlarsanız çok sevinirim
  Teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Haluk Bey Selamlar,
   Öğütücüleri değerlendirirken kullanılan Consistency (Türkçesi tutarlılık) diye bir kriter var. Her öğütmede aynı ayarda aynı büyüklükte kahve parçacıklarını çıktı olarak verebilmesi temeline dayalı bir ölçüm bu.
   Bu konuda Baratza encore’un bir kaç adım önde olduğunu söyleyebilirim. İnsan bazen gönlünün sesini dinlemeli:)
   Sevgiler

 78. Haluk Akışık diyor ki:

  Yanıtınız için çok teşekkür ederim Ömer bey. Gönlümün sesi değişti ve sizin yorumlarınızı da tekrar dikkatle okuyarak Sage Bcg 820 seçtim, umarım doğru bir seçim yapmışımdır.

 79. Haluk Akışık diyor ki:

  Merhaba Ömer bey,
  İyi dilekleriniz ve nezaketiniz için tekrar teşekkür ediyorum, kahve konusunda çok yararlı bilgiler veriyorsunuz, iyi ki varsınız.
  Sevgiler,

 80. Tuğçe diyor ki:

  Merhabalar ben melitta molino öğütücü almayı düşünüyorum, Elektrolüx espresso makinem var başlangıç seviyesi olan model. Bütçemin çok yüksek olmadığını söylemeliyim espresso ve filtre kahve için öğütün yapacağım. Nasıl bi karar sizce yoksa para mı biriktirmeli

  • Omer Demir diyor ki:

   Tuğçe Hanım Merhabalar,
   Bu ve benzeri düşük segment öğütücülerin Espresso öğütmek için doğru bir seçim olmadığını düşünüyorum. Espresso makineniz giriş seviyesi ve basınçlı bir portafiltre kullanıyor. O nedenle aldığınızda espresso yapar mısınız yaparsınız ama gerçekten bir espresso lezzeti alır mısınız işte ona bir şey diyemem. Elbette ben bununla espresso da yapıyorum diyenler çıkacaktır ama espresso da çekirdeğin makinenizle uyumuna göre bir öğütme ince ayarı yapmak gerekir. Bu modellerde incelikler arası çok geniş ve bu ayarı yapmak mümkün değil, kaldı ki en ince ayarda bile espresso için sıkıntılı olduğuna dair bir çok yorum var. Filtre kahve, moka pot, aeropress, pour over frenchpress vb için sorunsuz kullanırsınız.
   Sevgiler

 81. Elif diyor ki:

  Merhaba, sizin bu yazınızı okuduktan ve soruma aldığım detaylı yanıttan sonra Breville Sage kahve değirmeni aldım, bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim. Ben filtre kahve makinem için 50’de çekiyordum. Şimdi V60’a geçtim. V60’ın öğütme boyuna 40-45 diyen var 30, 20 bile gördüm ama normal filtre kahve makinesindeki gibi 50’de çeken de gördüm. Kafam biraz karıştı. Bu konuda sizin öneriniz nedir?
  İç ayar 6 iken dış ayarı kaç önerirsiniz?

  • Omer Demir diyor ki:

   Elif Hanım Merhaba,
   Öğütücünüz hayırlı olsun güzel günlerde kullanın. Öğütme inceliği aslında kullandığınız çekirdek, makineniz ve sizin damak tadınızla çok bağlantılı. Şu yazıma En Lezzetli Kahve Demleme Nasıl Yapılır?bir göz atmanızı öneririm orada bunlara dair ip uçları bulacaksınız.
   Ben de evde aynı öğütücüyü kullanıyorum ve iç ayarı french press için de öğütebilmek amacıyla 6 da tutuyorum. Benim tanımadığım bir çekirdekte ilk başladığım default ayarlarım şu şekilde.
   FrenchPress 60
   Filtre Kahve Makinesi 50
   Pour Over 42
   Moka Pot ve Aero Press 18
   Espresso Basınçlı Sepet 8-9
   Espresso Basınçsız Sepet 4
   Sevgiler

 82. Aydın Şölen diyor ki:

  Merhaba Ömer bey. Web siteniz çok güzel, emeğinize sağlık
  Benim danışmak istediğim iki konu var. Günlük kahve tüketimimde filtre kahve ve zaman zaman mokapot da olmasına rağmen iyi espresso kahvenin keyfini hiç bir şeye değişmem. Espresso bazlı sütlü kahveleri pek tüketmiyorum, ancak çocuklar isterse ara sıra ama sade kahve ve espresso önceliğim. Elimde bıçaklı bir kahve öğütücü var ama mutlaka iyi bir öğütücü almak istiyorum. Birinci sorum öğütücü ile ilgili. Breville SCG600 sizin de önerdiğiniz makinalardan ve almayı da düşünüyorum. Ancak Tchibo sitesinde yeni bir kahve öğütücü satışa sunmuş. Eski makinalarından farklı. Hem kademeli incelik ayarı hem de tartı özelliği mevcut ve gram yada süre olarak da istediğiniz kahve miktarını ayarlayabildiğini söylüyor. Fiyatı da oldukça cazip. Eğer bir fırsatınız olur da inceleyebilirseniz görüşlerinizi beklerim. İkinci sorum da elimde Krups xp3208 opio epresso makinası var. 54mmlik portafiltreye sahip. Halen köpüğü bol espresso yapıyor olsam da klasik epresso kreması gibi ipeksi değil. İyi bir öğütücü alırsam bu makina ile iyi espresso yapabilir miyim? Yada gene takipte olduğum Breville BES810 sahip olduğum Krups’tan daha ileri midir, değiştirmeye değer mi? Yoksa bir süre daha elimdekini kullanıp ileride daha üst seviye bir makina mı almalıyım? Teşekkür ediyorum

  • Omer Demir diyor ki:

   Aydın Bey Merhaba,
   İkinci soru ile başlayayım o daha kolay, breville ürünleri kaliteli ve güzel ürünler ancak bir çoğu da maalesef 54 mm portafiltre kullanıyor. Dolayısıyla elinizdeki makine ile aynı boyutlara sahip. Devir ekonomi devri bu nedenle eğer bir upgrade düşünüyorsanız burada öncelikli 58mm portafiltreli ürünlere odaklanmanızı tavsiye edebilirim. O topa şu an giremem derseniz makinenize uygun bir bottomless portafiltre ve basınçsız sepet ikilisi bir süre daha bu masraf kapısını keyifli bir şekilde ertelemenizi sağlayabilir :)
   Tchibo kendi üretimlerinde oldukça titiz davranan bir marka. Üretimi elbette Çin’de yaptırıyor ama ciddi kalite kontrolleri ve yaptırımları var. Ancak tamir gerekli olduğu durumlarda tchibo müşteri odaklı bir marka olsa da süreç biraz uzayabiliyor. Onun dışında fiyat performans tarafına odaklandığını da bilmek gerek bu nedenle dış yüzey ve malzeme kalitesinden çok fazla şey beklememk gerek. Zaman içinde bu biraz rahatsız edici olabiliyor. Bu öğütücüyü birebir denemedim. Ama size tavsiyem tchibo müşteri hizmetleri ile konuşup deneyebileceğiniz bir mağzada kendiniz görün. Öğütme performansında iki konu çok kıymetli 1- gerektiğinde espresso inceliğinin de altına inebilmesi. Bazı çekirdekler, ve basınçsız sepetler bunu gerektirebiliyor 2-Öğütme parça tutarlılığı bunları gözlemleyerek karar verebilirsiniz.
   Bu arada ürün yerleştirme de yapayım :)) Espresso tutkunuz güçlüyse bizim hazırladığımız Splash Espresso Blend’e de bir şans vermenizi tavsiye ederim. Oldukça güzel dönüşler alıyoruz.. https://mokapota.com/shop/kahveler/blend-kahve/splash-espresso-blend
   Sevgiler

   • Aydın Şölen diyor ki:

    Ömer bey hızlı ve samimi yorumunuz için teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi dikkate alacağım. İyi bir öğütücü alır almaz tavsiye ettiğiniz kahveyi de mutlaka deneyimleyeceğim. Sağlıcakla kalın

 83. Merve diyor ki:

  Ömer bey merhabalar, delonghi ecp 35.31 cihazım var iki yıldır şimdiye kadar öğütülmüş kahve alıyordum. ancak kahveyi kendim öğüterek daha lezzetli kahve içmek istiyorum. Bosch Hausgeräte TSM6A013B Kahve Öğütücü Fiyat olarak makul geldi önerir misiniz? Yada 1000 tl bandında Farklı bir öneriniz olur mu?

  • Omer Demir diyor ki:

   Merve Hanım Selamlar,
   Üzülerek söylemeliyim ki bu ürün bir kahve öğütücü değil rondo, bıçaklı bir model bu. Yazının girişinde bu ürünler için methiyelerimi(!) görebilirsiniz… Bununla fındık fıstık öğütürsünüz hadi zorda kalınca filtre kahve için geçici çözüm belki olur ama bir espresso makinesi için öğütücü olmaz zaten kahve öğütücü demek de doğru değil.
   Doğrudan bir ürün önerisi vermiyorum ama espresso için öğütme yapacaksanız biçaklı olmayan herhangi bir öğütücü de işinizi görmez, aslında sizin makineniz giriş seviyesi olduğu için düşük segmentteki bir öğütücü başta iş görüyormuş gibi gelebilir size ama 3-5 ay sonra hata yapmışım diye geçirirsiniz içinizden. Orta ve üstü ürünlere bakmanızda fayda var.
   Sevgiler

 84. Astrabestan diyor ki:

  Ömer bey merhaba sizinde yorumunuzun etkisiyle Sage BCG820 öğütücümü aldım ve kullanıyorum memnunum.Gaggia new clasic pro 2019 espresso makinamla espresso yapımını geliştirmeye başladım.Gaggia için “Gaggiuino kit” sipariş ettim yılbaşından sonra gelecek.Sebebi 80 derece üstünde demleme yapamamam bu yüzden kit gelince monte edeceğim.
  Sizden İyi bir espresso yapabileceğim demlendiğinde mis gibi kokacak çikolata,karamel veya findık,badem tadımlı bir çekirdek önermeniz.Sitenizden sipariş vereceğim.Bu ilk siparişim olacak.
  Saygılar.

  • Omer Demir diyor ki:

   Astarbestan Selamlar
   Ekipmanlarınız hayırlı olsun, bir kere işin içine girdikten sonra hep daha iyiye gitmeye çalışıyor insan…
   Kavurduğum çekirdekleri seçerken hep farklı detaylar olmasına dikkat ediyorum bu nedenle satışa sunmadan onlarla baya bir zaman geçiriyorum aramızdaki bağ arttığı için hadi şunu alın demem çok zor benim için :) Sizin belirttiğiniz tadım notlarından hareketle şöyle bir yönlendirme yapabilirim belki.
   Splash Espresso Blend’i mutlaka denemenizi tavsiye ederim, klasik espresso tadını biraz daha geliştirmek için yola çıktığım ve beğenilen de bir harman. İçinde az miktarda robusta çekirdeği var ancak bunun hem tipi piyasadaki robustalardan oldukça farklı hem de kavurmasını biraz daha alt seviyede tutuyorum. Belirttiğiniz tadım notlarına sahip çekirdekler daha çok Latin America bölgesinde. Peru, Panama, Tanzania Kilimanjaro ve Colombia Nudo De Almaguer ve Guatemala Huehuetenango bu tonlarda çekirdekler. Bunlara ek her tattığımda beni şaşırdan Rwanda çekirdeklerimi de önerebilirim. Bu yazdıklarım biraz meyve tatları da barındırırlar. Meyve tadı olmasın ya da çok çok az hissedilsin derseniz Cuba, Dominican Barahona, Indian Monsooned Malabar ve Sumatra öne çıkanlar. Seçeceğiniz çekirdek her ne olursa olsun espressoda asiditeyi sevmiyorsanız sipariş notunda belirtirseniz kavurmayı bir ton yukarı çekerek veya ısıyı düzenleyerek bir miktar dengeleyebilirim. Micro kavurma yaptığım için böyle bir şansımız da var. Espresso’da bir miktar turunçgil asiditesi de severim derseniz, yirgacheffe ve kenya nakuru ve Bolivia çekirdeğim olabilir. Bolivia ilginç bir çekirdek, espresso’da asidite yükselirken lungo ve Americano’da asidite sönümleniyor. Bir diğer alternatif ise deneme paketleri, ancak bunlarda miktar çok az olduğu için kavurma özelleştirmesi yapamıyorum maalesef. Umarım aklınızı daha fazla karıştırmadım.
   Sevgiler

 85. Kemal Tarık diyor ki:

  Merhabalar, Tavsiyeleriniz üzere electrolux expressionist ekf7800 filtre kahve makinesi ve bununla kullanabileceğim bir ögütücü almak istiyorum (şimdilik aklım delonghi K79da) ama kafam cok karışık ve malum fiyatlardan ötürü yanlış bir tercih yapmak beni korkutuyor. Bütçem iki makine için toplam 6-7 bin tl bandında. Tavsiye edebileceğiniz ve evde lezzetli filtre kahve içebileceğim bir öğütücü-filtre kahve makinesi ikilisi var mıdır? (Not: Şu an evimde hali hazırda 2 yıldır kullandığım Philips HD7459/20 Daily Collection Kahve Makinesi var ama eğer öğütücü alıp kahve kalitesini yükseltmek istiyorsam, bu makine yeterli olmayacaktır diye düşünüyorum.)

  • Omer Demir diyor ki:

   Kemal Bey Selamlar,
   Elinizde çalışan bir makineniz varsa bunu durduk yere değiştirmenizi çok tavsiye etmem, malum devir ekonomi devri. Burada karar vermeniz gereken konu bir sonraki adımınız olacak mı, yani ileride manuel bir espresso makinesi de alabilirim diye düşünüyor musunuz? Öyleyse ayırdığınız bütçeyi daha yüksek segmentte bir öğütücüye yönlendirmeniz daha doğru olacaktır. Ne zaman makineniz arızalanır yada fonksiyonunu yitirirse o zaman değiştirirsiniz.
   Diyorsanız ki, ama diğer makinede bir sürü fonksiyon var, bu makinede hiç biri yok bu aldığım tadı etkiler; o zaman bu fonksiyonlardan hangilerine gerçekten günlük hayatta ihtiyaç duyuyorsunuz ona bakın derim. Daha yavaş demleme az miktarda demleme gibi konuları da çok düşük bütçeyle alacağınız bir pour over ekipmanla çözebilirsiniz. Ama bu makineyi bir arkadaşınıza vereceksinizdir ve kendinizinkini yenilemek istiyorsunuzdur ona bir şey diyemem. EKF 7800 benim yıllardır oldukça mutlu şekilde kullandığım bir ürün ancak fiyatı ederinin oldukça üzerine çıktı. Daha önce arçelik marka bir ürün kullanıyordum ondan da burda bahsettiğimde fiyatı inanılmaz yükselmişti, benzer durum EKF7800 için de geçerli. Öğütücü tarafında ise ben her zaman en az orta segment ve espresso’ya uygun bir öğütme yapabilen makineden yanayım. İnanın ki sonrasında iş oraya da evriliyor. Ez cümle, elzem değilse filtre kahve makinesine ayırdığınız bütçeyi öğütücüye kaydırın derim. İlle de filtre kahve makinesi alacaksanız da hangi özellikler gerçekten günlük kullanımınızda işinize yarayacak bunu bir kere daha değerlendirin. Artan tutarı yine öğütücüye kaydırın. Kararınız netleşince kararsız kaldığınız ürünler olursa ben yine buradayım.
   Sevgiler

   • Kemal Tarık diyor ki:

    Merhabalar,
    Öncelikle çok teşekkürler yorumunuz ve tavsiyeleriniz için. Kafamda üç noktayı netleştirdim:
    1) Evde espresso yapabilmem orta vadede mümkün değil. Tek isteğim kaliteli filtre kahve tüketebilmek.
    2) Makine değiştirmeli miyim sorusunu kafamda oluşturan şey bugüne kadar kalitesiz (piyasada sunulan jacobs ve tchibo gibi) filtre kahveler tüketmem olabilir. Ancak bazen kahvemde filtre kahve kalıntıları buluyorum. Makinenin temizliğinden de şüpheliyim. Biraz hor kullandık :) Bu işi bir temizleyici ile çözer miyim bilemiyorum. Yine de kahve makinesi olmadan idare edebileceğim fikrinde haklısınız sanırım.
    Bir noktada insan kendisini yeni ürüne ikna ediyor, eski ürününde hata bulabiliyor. Bu yanılgıya düşüyor muyum, gerçekten kahve makinem eskisi kadar güzel demlemiyor olabilir mi, yoksa zaten hiç kaliteli kahve kullanmadığım için bu tamamen benim kuruntum mu? Bu konuda yorumlarınız duymayı çok isterim.

    • Omer Demir diyor ki:

     Kemal Bey Selamlar,
     İnanın ki bu sorunun uzmanlık alanı marketing. Marketing tarafında da başlık ihtiyaç oluşturma. Apple bunu çok iyi yapar mesela, daha alalı 1 yıl olmadan eski cihazınızı çöp olmuş hisseder kendinize bir bahane yaratırsınız :) İyi olan şey bunun bilincinde olmanız bence. Bahanelerinizi inceleyerek devam edeyim:) Kağıt filtre kullanmanıza karşın kahveniz içinde kahve parçaları görüyorsanız kağıt iyi yerleştirilmiyor olabilir, kenarlarındaki dikiş bölümleri katlanarak makineye konması gerek. Bunu yapmadığınızda kağıt hazneye oturmadığı için yukardan su püskürtüldüğünde kahve parçaları filtre dışına sıçrayıp oradan da bardağa kaçabiliyor. İyi bir temizlik için şu yazımı inceleyebilirsiniz. Bunları yapmanıza ve sorunlar çözülmesine rağmen halen daha içinize sinmeyen bir şeyler varsa makinenizle duygusal bağınız kopmuş diyebilirim. Bunun cevabı da sizde :)
     Sevgiler

 86. kemaltarikoral diyor ki:

  Çok teşekkürler yorumunuz için, kapitalizmin oyunlarını kendi kendime içselleştirmedin fark edip, tez yazarken teklemeden işimi gören emektarla ilişkimi gözden geçirdim :) Delonghi K89 öğütücü ve emektar ile yola devam etmeye karar verdim biraz düşününce. Sizden de şöyle güzel bir Çekirdek bulup keyfini çıkarmayı düşünüyorum. O konuda da küçük bir sorum olacaktı. Yeni başlayanlar için kahve önerileriniz genelde Latin Amerika kahvelerinden, çikolata tadı ağırlıklı olan çekirdeklerden yanaydı yazınızda. Mokapota markette 100 gr x 5 şeklinde başlangıç paketlerinizi inceledim ama çoğunda en fazla 2 tane latin amerika çekirdeği bulunurken kalanlar orta asya pasifik ya da afrika çekirdekleri. Sizce başlangıç paketi ile mi başlamalıyım yoksa guatemala ya da küba gibi çekirdeklere mi yönelmeliyim?

  • Omer Demir diyor ki:

   Kemal Bey Selamlar,
   Öncelikle kararınız hayırlı olsun bir sonraki adıma hoş geldiniz:)
   Kahve seçimine gelince, filtre kahve makinesi olup da büyük markaların aylar önce kavrulup öğütülmüş ve azot basılarak paketlenmiş ve çoğunlukla gereğinden fazla kavrulmuş kahvelerine alıştıktan sonra daha düşük kavrumdaki afrika çekirdekleri hem daha ekşi hem de aşırı meyveli geliyor. Yazımda, damağınızı adım adım yadırgatmadan, bu güzel lezzetlerin çeşitliliğine alıştırmak ana amacım. Bu nedenle daha önce alışılan tatlara yakın ama daha güzel kahvelerden başlamayı tavsiye ediyorum. Ancak sizin beğeni skalanız zaten genişse, dışarı çıktığınızda yeni nesil kahvecilere uğrayıp onların çekirdeklerinden deniyor ve beğeniyorsanız tadım notları size güzel gelen çekirdeklerden başlayabilirsiniz. Deneme paketlerinde ayrı tat ve fiyat gruplarında karma bir grup oluşturdum, bunun sebebi ise hali hazırda zaten başka yeni nesil kahveciden alıp da mokapota kahvelerini denemeyi isteyen kahve severlerin tek siparişte kahveye yaklaşımımı görebilmesi. Siparişinizi de gördüm ve mokapota kahvelerini tercih ettiğiniz için teşekkür ederim onunla ilgili detayları ayrıca mail olarak döneceğim size.
   Sevgiler

 87. kemaltarikoral diyor ki:

  Tüm bu süreçteki ilgi ve alakanız için teşekkürler. Sitenizin ve yazıların da bana gerçekten çok faydası oldu.
  Sağlıcakla kalın :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir