Filtre Kahve Makinesi Tavsiyeleri – Hangisi Alınmalı?

KahveFiltre Kahve Makinesi Tavsiyeleri - Hangisi Alınmalı?

Filtre Kahve Makinesi seçimi oldukça zor bir konu, üreticilere bakarsanız ultra teknolojik muhteşem ürünler sunuyorlar, oysa ki bütün iş ısıtılmış suyun kahvenin üstüne standard bir debi ile akıtılması. Burada elbette kullanılan teknik bazı özellikler var ama bunlara teknolojik demek çok doğru olmaz zira çooook uzun yıllardır filtre kahve makinelerinin çalışma prensibi aynı. Yine de her bir üreticinin suyu püskürtme şeklinin ayrı isimlendirilmiş patenti mevcut.

Eğer Doğrudan bu yazıyı okumaya başladıysanız lütfen durun ve öncelikle. Filtre Kahve Makinesi Seçimi yazımı okuyun. Yazıda günümüz filtre kahve makinelerinin hangi özellikleri barındırdığını ve bu özelliklerden hangilerine ihtiyacınız olabileceği konusunda detaylara yer verdim.

DİKKAT!

Bu yazı çok fazla ÜRÜN İNCELEMESİ ve YORUM içermektedir. Daha hızlı yüklenebilmesi için yazı ve yorumlar SAYFALARA BÖLÜNMÜŞTÜR. Sayfa geçişi için, sayfa sonundaki sayfa numaralarına tıklayınız…

Eğer zaten o yazıyı okuyarak buraya geldiyseniz lütfen devam edin. Aşağıdaki devam yazımda eticaret sitelerinde bulabileceğiniz Filtre Kahve makinelerinin dikkat çeken özellikleri ve kullanıcı yorumlarına yer vermeye gayret edeceğim. Yazıda yer almayan makineler ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünde belirtebilirsiniz. Böylece yazıya da dahil edebilirim.

Yazıyı okurken, yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz

Ürün incelemelerine geçmeden önce MokaPota Youtube kanalında #CoronaCafe konseptinde yaptığımız canlı yayın kaydını seyretmenizi tavsiye ederim.

Goldmaster Zinde Gm-7331 Filtre Kahve Makinesi

Her ne kadar görselinde iki fincan kahve görünse de sadece 300 ml kahve hazırlayan bir ürün. İçindeki filtrenin bir standardı yok bu nedenle kağıt filtre kullanmanız pek mümkün değil. Plastik filtresini kullanmanız zorunluluk.

Bazı şirketler ofiste masanıza bu tür cihazları koymanıza izin verebiliyor, ancak böyle bir durumda az yer kaplasın ve doğrudan kupaya kahve alayım düşünceniz varsa değerlendirebilirsiniz. Onun dışında oldukça ucuz olmasına karşın evde kullanım için çok da uygun bulmadığım bir ürün. Zaten alsanız da kısa bir süre sonra değiştirmek isteyeceksiniz.


Goldmaster Zinde Gm-7331 hakkında okuduğum şu yorum ise diğer negatif yorumların bir özeti gibi “Görüntüde tek düğmeye basınca, iki küçük sevimli bardak dolusu kahve verecek sanıyorsunuz. Ancak düğmeye basıp içeri gidip geri geldiğinizde, eş dolum yapamadığını ve neredeyse bir bardak dolusu kahvenin yere boşaldığını görüyorsunuz.” Ama tek başına yaşayıp sadece tek kupa ile kahve tüketen kişilerin pozitif yorumlarını da göz ardı etmemek gerek. “Makine” diyeceğim dilim pek varmıyor, alet’ın bütün kontrolleri manuel, su bitince sizin kapatmanız gerekiyor. Taşma yapmaması için suyu kullanacağınız kupa ile ölçerek koymanızda fayda var.


Sinbo Scm-2938 Filtre Kahve Makinesi

Sinbo Scm-2938 Piyasadaki en ucuz kahve makinelerinden biri. Sinbo zaten bu segmente hitap eden bir ürün portföyüne sahip. Gerçi son 5 yıldır yumurta pişirme makinelerini kullanıyorum ve çok memnunum ama bu üründe durum biraz farklı.

2 numara filtre kullanan ürünün kapasitesi de oldukça az ve maalesef kullanıcılar tarafından malzeme kalitesi yönünden çok fazla eleştiri alıyor. parçaların bazılarının daha kutuyu açarken kırıldığını belirtenler de var. kullanılan plastik kalitesi ve işçilik de düşük seviyede. Maliyet odaklı yaklaşsanız bile tavsiye etmeyeceğim bir ürün. Elbette geniş servis ağı var ve destek alıyorsunuz ama astarı yüzünden pahalıya gelebilecek bir makine olduğunu düşünüyorum.


Hotpoint Ariston CM TDC DR0 / Hotpoint Ariston CM TDC DSL0 / Hotpoint Ariston CM TDC DXB0 Filtre Kahve Makineleri

1250 ml su tankı kapasitesi olan bu ürün uygun fiyatı nedeniyle en çok satılan ürünlerden. Asıl işlevini yerine getiriyor ve fakat extra bir özellik sunmuyor. Hotpoint Ariston CM TDC DR0 ve DSL0 plastik dış yüzeye sahipken DXB0 modelinde paslanmaz çelik dış yüzey kullanılmış. Cam karafa sahip olan makinenin otomatik kapanma süresi 40 dk. Yani kahvenizi 40 dakika boyunca sıcak tutuyor. 4 numara filtre kağıdı kullanan ve su haznesi çıkmayan makine için bir çok kullanıcının memnun kaldığını, asgari ihtiyaçlarını karşıladığını belirten yorumları var. Ancak tabi ucuz olmasının bazı getirileri de hissediliyor, erken bozulan, kırılan parça raporlayan kişiler de olmuş. Türkiyedeki servis ağında bir sıkıntı yok, böyle bir problem yaşarsanız problemi çözmeniz kolay olur. Aroma, zamanlama vs extra özellikleri bulunmayan minimum fiyata minimum ihtiyacı karşılayan bir makine arıyorsanız tercih edilebilir.


Philips Hd7461 Filtre Kahve Makinesi

Philipsin bu ürünü temel bir kahve makinesi hiç bir ek özellik içermiyor. Swirl diye adlandırılan aroma çubuğu diye de bahsedilen karaf içerisindeki çubuk, kahvenin önce karaf tabanına erişmesini oradan karaf içine yayılmasını sağlıyor. Bu ne sağlıyor derseniz bence temizleme zorluğu dışında başka hiç bir ek fayda sağlamıyor. Çok temel bir makineye ihtiyacınız varsa, ek özelliklere ihtiyacınız yoksa değerlendirebilirsiniz elbette ama çok da fazla birşey beklememek gerek.

Philips HD7769 Öğütücülü Filtre Kahve

Öğütücüyü her zaman ayrı almanızı tavsiye ediyorum, böylece hem bir ürünarızalanırsa diğerinden de olmazsınız hem de farklı demleme yöntemleri için de öğütme yapma şansına sahip olursunuz. Demleme ekipman çeşitliliğinizi artırdıkça ayrı bir öğütücüye sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu farkedeceksiniz. Ama hep dediğim gibi herkesin ihtiyacı farklı sizin mutfakta yeriniz darsa iki ayrı ürüne yeriniz yoksa ama yine de öğütmeyi kendinizin yapmasının ne kadar önemli olduğunun bilincindeyseniz o zaman böyle bir ürünü değerlendirme alabilirsiniz.

Philips Hd7768‘in üretimi Philips taafından durdurulup yerine bir üst versiyonu olan Philips Hd7769 piyasaya sürüldü. Açıkçası bu konuda bir açıklama yok ve bilinen bir konu yok ancak ortada böyle bir durum varken 7768 ürününden uzak durum alacaksanız 7769 modeline yönelmek en akıllıcası olacaktır.

Bu tip makinelerin bilinen bir kaç kasası var ama Philips tamamen kendine özgü bir dizayn ve özelliklerle karşımıza çıkıyor. İki ayrı çekirdek tipinde öğütme yapabiliyor olması güzel bir özellik olsa da çekirdekleri makine içinde değil de kendi paketlerinde tutmanızı tavsiye ederim. Tazelikleri daha uzun süre korunur böylece. Ama tüketiminiz çok fazla ise bu özellik işinize yarayabilir. Bu özellik dışında makine. Normal demleme dışında 2 ayrı aroma fonksiyonuna sahip, öğütme inceliği sınırlı olsa da ayarlanabiliyor, programlama özelliği de olan makine 10 dakika ile 120 dakika arasında ayarlanabilir sıcak tutma özelliğine sahip. 1.2 litre hacmi ve 80-85 derece içim sıcaklığı ile piyasadaki en geniş özelliklere sahip makine olduğunu söyleyebilirim.


Vestel 1001Z ve Vestel Keyif K2001 Filtre Kahve Makinesi

Asgari ihtiyacı karşılayan yerli bir makine arıyorsanız Vestel sizi çağırıyor. Vestel 1001Z ve Vestel Keyif K2001 Extra hiç bir özelliği olmayan ama yerli olan ürünler. Kullanıcıları üründen memnunlar. Servis ağı da oldukça geniş olduğu için gerçekten düşük bir bütçeye sahipseniz tercih edebileceğiniz ürünler. İki ürün de 4 numara filtre ve cam karafa sahip. İşlev olarak bir farkları yok, sadece dizayn farklı.


Vestel Şölen K3000 Inox Filtre Kahve Makinesi

Vestel Şölen K3000 Inox Yukarıdaki Vestel ürünlerine göre daha şık görünen fiyatı da o kadar yüksek olmayan bir ürün. Aroma fonksiyonu sunmuyor ama zamanlama fonksiyonu mevcut. Kahveyi hazırladıktan sonra 2 saat kadar sıcak tutan Vestel Şölen K3000 Inox Filtre Kahve Makinesi zamanlama fonksiyonu sizin için önemliyse tercih edilebilir.


Arzum AR3081 Brewtime Delux Filtre Kahve Makinesi

Arzum AR3081 Aroma ve Programlama özelliklerine sahip bir filtre kahve makinesi. 1500ml Cam karafa sahip ürünün su haznesi çıkmıyor vekahve bölümüyle aynı kapak altında. Aynı kapak altında olması tavsiye etmediğim bir durum. Herhangi bir nedenle kahvenizi koyarken su haznesine kaçabilir veya soğuk su kahve üstüne dökülebilir.

Su haznesinin çıkmaması hem temizleme hem de su doldurma işleminde biraz zorluk yaratacaktır. Yabancı ürünlere göre daha düşük fiyatla piyasada yer alıyor ve bütçeniz yoksa belirttiğim noktalar göz önünde tutularak düşünülebilir. Kullanıcı yorumları henüz olgunlaşmamış durumda bu nedenle deneyim için pozitif/negatif bir şey söylemek doğru olmaz. Böyle durumlarda kafanızdaki marka imajı karar desteği yaratıyor.


Delonghi ICM 15210 Filtre Kahve Makinesi

Hotpoint Aristonla oldukça yakın fiyatlara satılan delonghinin bu modeli Cam Karaf, 40 dakika sıcak tutma özelliği sunuyor. Su haznesi çıkmayan ürün extra hiç bir özellik barındırmıyor. Kullanıcıların büyük kısmı üründen memnun ancak bazı kullanıcılardan su sıcaklığı ile ilgili problem rapor edilmiş. Bu nedenle ürünü iade edenler de mevcut. Bazı kullanıcılar da kahvede plastik kokusu olduğunu belirtmiş ancak bu bu tür düşük fiyatlı makinelerde (hatta bazen yüksek fiyatlılarda bile) plastik kokusu karşılaşılan bir durum. Aldığınızda kullanmadan önce 3-4 kere tam dolu sıcak su ile çalıştırırsanız bu problemi yaşamazsınız. Maximum 1-2 hafta ilk çalıştırdığınızda plastik kokusu gelebilir ama bu kahvenize sinmez. Sonrasında ise bu koku geçer. makine standard 4 numara filtre kullanıyor.


DİKKAT!

Bu yazı çok fazla ÜRÜN İNCELEMESİ ve YORUM içermektedir. Daha hızlı yüklenebilmesi için yazı ve yorumlar SAYFALARA BÖLÜNMÜŞTÜR. Sayfa geçişi için, sayfa sonundaki sayfa numaralarına tıklayınız…


Omer Demirhttp://omerdemir.net
Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi. Espressoyu uzun çekti, Obradović'le kendinden geçti Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu. Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine'den hiç elektrik almadı. Öğrendiklerini paylaştı, paylaştıkça öğrendi. Üşenmedi, öğrendiklerini dünya ile paylaşmak için bir de kitap yazdı Read This! Before Buying A Coffee Maker

Yazarın diğer yazıları..

588 YORUMLAR

 1. İyi günler onerileriniz için çok teşekkürler. Ben aslinda esspresso seven bir kahve hayraniyim. Evimde de tam otomatik kahve makinem var. Yazlikta da kahve icmek istedigim icin okadar masraf da yapmak istemedigim icin sizin onerdiginiz philips marka basit model hd 7462 filtre kahve makinesi aldim. Kahve ogutucum ayri . Hergun taze cekiyorum. Ancak kağit filtre kokusunu kahvemde aliyorum ve bu beni cok rahatsiz ediyor. Pilastik filtre aldim ancak o da çamur gibi kahve yapiyor. Hic memnun kalmadim. Kagit kokusuz filtre kahve içmem mumkun olacak mi? Bir yolu var mi? Cok teşekkürler

  • Funda Hanım Merhaba,
   Kullandığınız kahve kağıdını değiştirmenizi öneririm. Açıkçası kaliteli kağıtlarda kağıt tadı ve kokuyu etkilemez. Beyazlatılmamış ürünleri de deneyebilirsiniz.
   Sevgiler

 2. Merhaba Ömer bey,

  Öncelikle siteniz kahve kültürünün sözde geliştiği ama özde bilgi çölü olan ülkemizde adeta bir vaha gibi. Hem anlatımınız, hem içerik olarak çok faydalandığımı söyleyerek teşekkürlerle başlayım.
  Evinde kahve kültürü Arçelik Telve ve eski İtalyan patronundan kalan alışkanlıkla mokapot’tan fazla olmayan bendeniz, temel seviye bir kahve makinesi ile yavaş yavaş bu konudaki cehaletimi ve kahve açlığımı kapatmaya karar verdim. Yazılarınızdan da feyz alarak mediamarkt’ta uygun bir fiyat (550 tl) yakalayınca, Bosch’un TKA6A043 modelini aldım. Tabii daha pahalı bir makine ile başlamak da isterdim ama en azından başlangıçta belirli kriterleri sağlayan (aroma ayarı, çıkarılabilir su tankı, anticalc özeliği, servis ağı vs) temel bir makineyi uygun gördüm, umarım bir isabetsizliğe uğramam. (Şekli farklı ve yapısı oldukça plastik olsa da; evde melitta kağıt ve emziren eşim dolayısıyla kısıtlı zamanda temin edebildiğim decaf dark roast ile ilk denememizde aşırı yoğun bir kahve elde ettik. İkincisinde kahve miktarını azaltınca güzel bir lezzet yakaladık) Soru1: Bu bağlamda, önerebileceğiniz decaf kahveler nelerdir acaba?

  Sitenize bir kere düşen, farklı şeylere merak salmaya devam ediyor; şimdi de “acaba kahveyi de çektirmesek mi, evde mi öğütsek” diye düşünmeye başladım. Soru 2: Elektrikli konik veya düz öğütücüler (bıçaklıları dediğiniz gibi eledim) fiyat olarak yüksek olduğu için el ile öğütme ile başlamamızı önerir misiniz? Hariolar ilgimi çekti ancak yabancı yorumlarda grind kalınlaştıkça boyut tutarsızlığının arttığı gibi yorumlar okudum. Hatta önüne geçmek için upgrade kit adıyla satılan bir parça değiştirmişler, teknik olarak etkisini bilemiyorum. Aslı astarı nedir veya ihmal edilebilir mi sizce?

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

  • Mert Bey Merhaba,
   Güzel sözleriniz iiçin teşekkürler, bir kahve markası önermem doğru olmaz, ama piyassadaki nitelikli kahvecileri bir araştırın. Decaf işlemi carbon dioksitle yapılmış çekirdeklere yönelebilirsiniz. Bu tip çekirdeklerin kafeninden ayrışstırılmasında su carbondioksit ve basınç kullanıdığı için bana daha sağlıklı geliyor. Kavurma gününden sonra bir 5-6 günde beklerseniz çekirdekteki gazlarda tamamen arınacağı için daha sağlıklı olur. Öğütücüler için şöyle bir inceleme yazım var bu size muhtemelen kılavuz olacaktır, öğütücü konusunda açıkta kalan bir sorunuz olursa o yazı altından da iletebilirsiniz. l öğütücülerinde mil ekseni ve stabilite önemli ancak bir çoğunda bunlar elektrikli öğütücüler kadar sağlam bir yapı üstüne kurulmadığında evet kalınlaştıkça tutarsızlık oluşabiliyor. Doğru seçim mi derseniz bu tabi fayda maliyet kalite üçgenininde kendinizi nereye konumladığınızla çok ilgili diyebilirim
   Sevgiler

 3. Merhaba. Bu faydalı yazı için teşekkür ederim.
  Şuan Delonghi icm 15250 filtre kahve makinesi kullanıyorum. Elbette iyi su, iyi kahve ve iyi filtre kağıdı faktörlerini sağlamaya çalışıyorum, kahvemi Eureka Mignon Crono öğütücümde taze çekiyorum, ama her seferinde “acaba daha iyi bir makineyle bu kahve nasıl olurdu” düşüncelerine artık bir son vermek istiyorum :)

  Türkiye’de alabileceğim, bana en iyi filtre kahveyi demleyecek cihaz olarak bir cam potlu Moccamaster almayı düşündüm ama aynı özelliklerde 3te 1 fiyatına makineler bulunduğunu söylendiği için sormak istedim. Kağıt üzerinde aynı özelliklere sahip olsa da diğer makinelerden tatsal olarak ayrışan bir konumda değil mi Moccamaster? Yoksa fiyat farkı büyük ölçüde marka değerinden mi kaynaklanıyor.

  Sağlamlık ve tat olarak bu seviyede olup da tavsiye edeceğiniz alternatifleri varsa bilmek isterim. Hayırlı Ramazanlar dilerim.

  • Hamza Bey Merhaba,
   Öncelikle kusura bakmayın yoğun bir haftaydı bu nedenle biraz gecikmeli cevap veriyorum.
   Kahve makinelerindeki temel prensip aynı, ama küçük farklılıklar makineleri temelden ayrıştırıyor. SAdece lesset odaklı da bakmak doğru değil zira size sunduğu alternatifler ve esneklikler de tadı etkileyen faktörler.
   Mocca master’ı özel kılan şey tamamen el yapımı olması. Özellik ve çeşitlilik arıyorsanız Breville BCG 400 ya da sage sdg 400 modellerine de bakabilirsiniz.
   Sevgiler

 4. Merhaba, İzmir Urlada emlak ofisimiz var… misafirlerimizi ikram edebilmek amaçlı açık ofis caffe standı yapmak istiyoruz. Kullanım sonrasında standımızda, lavobamız bulunmadığı için, direk fincana servis yapan, uzun soluklu kullanabileceğimiz, aroma ayarı yapabileceğimiz, iyi bir filtre kahve makinesi almayı düşünüyoruz. Tavsiyelerinizi rica ediyorum. Teşekkürler

  • Sibel Hanım Merhaba,
   Yazıyı ve daha önce sorulan sorulara verdiğim yanıtları okumanızı tavsiye edebilirim. Bunlar yönlendirici olacaktır. Zira doğrudan bir öneride bulunmuyorum maalesef.
   Sevgiler

 5. merhaba fakir aroma master kahve makinesi hakkında bilgi verir misiniz lütfen bir de şimdilik electrolux7800 almayı düşünüyorum fikir verir misiniz


 6. Merhaba size bazı sorularım olacaktı detaylı yorumlarsanız çok sevinirim ona göre sipariş vericeğim birazdan yazılarınız çok güven verdi bu sebeple sizi bekliyorum şimdiden çok teşekkürler
  1. Olarak öncelikle tüm model ve yazılarınızı okudum internetten de uzunca bir süre araştırdım ve filitre kahve için 3 model arasında kaldım modellerden 1 tanesi sitenizde yok
  1. Electrolux ekf 7800
  2. Siemens
  3. Fakir aroma master ( sitenizde olmayan model )

  2. Sorum ise normal kahve makinelerinde yani espresso makinesinde yazınızı tekrar okudum ve delonghi ec685r modeline karar verdim bu modelin hem latte hemde cappicno hazırlayan süt köpüğü mi var sizce iyi uzun ömürlü bir model mi kaliteli mi

  3. Sorum ise bu seçtiğim makineler için kahve öğütücü almaya gerek var mı var ise hangisini önerirsiniz ve bir de kapsül makineler hakkında ne düşünüyorsunuz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kahve Sektöründe Yeni Normal | Konuk: Levend Aktaş (#CoronaCafe Canlı Yayın)

0
CoronaCafe 11 Bölümde Sektörden bir konuğu ağırladık. Levend Aktaş hiçbir noktayı saklamadan gizlemeden hem kendi hikayesini hemde sektörde yaşadığı tecrübelerden bahseti. Pandemi sonrası için...
error: Korumalı İçerik !!