Filtre Kahve Makinesi Tavsiyeleri – Hangisi Alınmalı?

İçindekiler

Filtre Kahve Makinesi seçimi oldukça zor bir konu, üreticilere bakarsanız ultra teknolojik muhteşem ürünler sunuyorlar, oysa ki bütün iş ısıtılmış suyun kahvenin üstüne standard bir debi ile akıtılması. Burada elbette kullanılan teknik bazı özellikler var ama bunlara teknolojik demek çok doğru olmaz zira çooook uzun yıllardır filtre kahve makinelerinin çalışma prensibi aynı. Yine de her bir üreticinin suyu püskürtme şeklinin ayrı isimlendirilmiş patenti mevcut.

Eğer Doğrudan bu yazıyı okumaya başladıysanız lütfen durun ve öncelikle. Filtre Kahve Makinesi Seçimi yazımı okuyun. Yazıda günümüz filtre kahve makinelerinin hangi özellikleri barındırdığını ve bu özelliklerden hangilerine ihtiyacınız olabileceği konusunda detaylara yer verdim.

Bu yazı sayfalardan oluşmaktadır. Sayfa altında diğer sayfaların rakamlarına tıklayarak okumaya devam edebilirsiniz…

Eğer zaten o yazıyı okuyarak buraya geldiyseniz lütfen devam edin. Aşağıdaki devam yazımda eticaret sitelerinde bulabileceğiniz Filtre Kahve makinelerinin dikkat çeken özellikleri ve kullanıcı yorumlarına yer vermeye gayret edeceğim. Yazıda yer almayan makineler ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünde belirtebilirsiniz. Böylece yazıya da dahil edebilirim.

Ürün incelemelerine geçmeden önce MokaPota Youtube kanalında #CoronaCafe konseptinde yaptığımız canlı yayın kaydını seyretmenizi tavsiye ederim.

Goldmaster Zinde Gm-7331 Filtre Kahve Makinesi

Her ne kadar görselinde iki fincan kahve görünse de sadece 300 ml kahve hazırlayan bir ürün. İçindeki filtrenin bir standardı yok bu nedenle kağıt filtre kullanmanız pek mümkün değil. Plastik filtresini kullanmanız zorunluluk.

Bazı şirketler ofiste masanıza bu tür cihazları koymanıza izin verebiliyor, ancak böyle bir durumda az yer kaplasın ve doğrudan kupaya kahve alayım düşünceniz varsa değerlendirebilirsiniz. Onun dışında oldukça ucuz olmasına karşın evde kullanım için çok da uygun bulmadığım bir ürün. Zaten alsanız da kısa bir süre sonra değiştirmek isteyeceksiniz.

Goldmaster Zinde Gm-7331 hakkında okuduğum şu yorum ise diğer negatif yorumların bir özeti gibi “Görüntüde tek düğmeye basınca, iki küçük sevimli bardak dolusu kahve verecek sanıyorsunuz. Ancak düğmeye basıp içeri gidip geri geldiğinizde, eş dolum yapamadığını ve neredeyse bir bardak dolusu kahvenin yere boşaldığını görüyorsunuz.” Ama tek başına yaşayıp sadece tek kupa ile kahve tüketen kişilerin pozitif yorumlarını da göz ardı etmemek gerek. “Makine” diyeceğim dilim pek varmıyor, alet’ın bütün kontrolleri manuel, su bitince sizin kapatmanız gerekiyor. Taşma yapmaması için suyu kullanacağınız kupa ile ölçerek koymanızda fayda var.


Sinbo Scm-2938 Filtre Kahve Makinesi

Sinbo Scm-2938 Piyasadaki en ucuz kahve makinelerinden biri. Sinbo zaten bu segmente hitap eden bir ürün portföyüne sahip. Gerçi son 5 yıldır yumurta pişirme makinelerini kullanıyorum ve çok memnunum ama bu üründe durum biraz farklı.

2 numara filtre kullanan ürünün kapasitesi de oldukça az ve maalesef kullanıcılar tarafından malzeme kalitesi yönünden çok fazla eleştiri alıyor. parçaların bazılarının daha kutuyu açarken kırıldığını belirtenler de var. kullanılan plastik kalitesi ve işçilik de düşük seviyede. Maliyet odaklı yaklaşsanız bile tavsiye etmeyeceğim bir ürün. Elbette geniş servis ağı var ve destek alıyorsunuz ama astarı yüzünden pahalıya gelebilecek bir makine olduğunu düşünüyorum.


Hotpoint Ariston CM TDC DR0 / Hotpoint Ariston CM TDC DSL0 / Hotpoint Ariston CM TDC DXB0 Filtre Kahve Makineleri

1250 ml su tankı kapasitesi olan bu ürün uygun fiyatı nedeniyle en çok satılan ürünlerden. Asıl işlevini yerine getiriyor ve fakat extra bir özellik sunmuyor. Hotpoint Ariston CM TDC DR0 ve DSL0 plastik dış yüzeye sahipken DXB0 modelinde paslanmaz çelik dış yüzey kullanılmış. Cam karafa sahip olan makinenin otomatik kapanma süresi 40 dk. Yani kahvenizi 40 dakika boyunca sıcak tutuyor. 4 numara filtre kağıdı kullanan ve su haznesi çıkmayan makine için bir çok kullanıcının memnun kaldığını, asgari ihtiyaçlarını karşıladığını belirten yorumları var. Ancak tabi ucuz olmasının bazı getirileri de hissediliyor, erken bozulan, kırılan parça raporlayan kişiler de olmuş. Türkiyedeki servis ağında bir sıkıntı yok, böyle bir problem yaşarsanız problemi çözmeniz kolay olur. Aroma, zamanlama vs extra özellikleri bulunmayan minimum fiyata minimum ihtiyacı karşılayan bir makine arıyorsanız tercih edilebilir.


Philips Hd7461 Filtre Kahve Makinesi

Philipsin bu ürünü temel bir kahve makinesi hiç bir ek özellik içermiyor. Swirl diye adlandırılan aroma çubuğu diye de bahsedilen karaf içerisindeki çubuk, kahvenin önce karaf tabanına erişmesini oradan karaf içine yayılmasını sağlıyor. Bu ne sağlıyor derseniz bence temizleme zorluğu dışında başka hiç bir ek fayda sağlamıyor. Çok temel bir makineye ihtiyacınız varsa, ek özelliklere ihtiyacınız yoksa değerlendirebilirsiniz elbette ama çok da fazla birşey beklememek gerek.

Philips HD7769 Öğütücülü Filtre Kahve

Öğütücüyü her zaman ayrı almanızı tavsiye ediyorum, böylece hem bir ürünarızalanırsa diğerinden de olmazsınız hem de farklı demleme yöntemleri için de öğütme yapma şansına sahip olursunuz. Demleme ekipman çeşitliliğinizi artırdıkça ayrı bir öğütücüye sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu farkedeceksiniz. Ama hep dediğim gibi herkesin ihtiyacı farklı sizin mutfakta yeriniz darsa iki ayrı ürüne yeriniz yoksa ama yine de öğütmeyi kendinizin yapmasının ne kadar önemli olduğunun bilincindeyseniz o zaman böyle bir ürünü değerlendirme alabilirsiniz.

Philips Hd7768’in üretimi Philips taafından durdurulup yerine bir üst versiyonu olan Philips Hd7769 piyasaya sürüldü. Açıkçası bu konuda bir açıklama yok ve bilinen bir konu yok ancak ortada böyle bir durum varken 7768 ürününden uzak durum alacaksanız 7769 modeline yönelmek en akıllıcası olacaktır.

Bu tip makinelerin bilinen bir kaç kasası var ama Philips tamamen kendine özgü bir dizayn ve özelliklerle karşımıza çıkıyor. İki ayrı çekirdek tipinde öğütme yapabiliyor olması güzel bir özellik olsa da çekirdekleri makine içinde değil de kendi paketlerinde tutmanızı tavsiye ederim. Tazelikleri daha uzun süre korunur böylece. Ama tüketiminiz çok fazla ise bu özellik işinize yarayabilir. Bu özellik dışında makine. Normal demleme dışında 2 ayrı aroma fonksiyonuna sahip, öğütme inceliği sınırlı olsa da ayarlanabiliyor, programlama özelliği de olan makine 10 dakika ile 120 dakika arasında ayarlanabilir sıcak tutma özelliğine sahip. 1.2 litre hacmi ve 80-85 derece içim sıcaklığı ile piyasadaki en geniş özelliklere sahip makine olduğunu söyleyebilirim.


Vestel 1001Z ve Vestel Keyif K2001 Filtre Kahve Makinesi

Asgari ihtiyacı karşılayan yerli bir makine arıyorsanız Vestel sizi çağırıyor. Vestel 1001Z ve Vestel Keyif K2001 Extra hiç bir özelliği olmayan ama yerli olan ürünler. Kullanıcıları üründen memnunlar. Servis ağı da oldukça geniş olduğu için gerçekten düşük bir bütçeye sahipseniz tercih edebileceğiniz ürünler. İki ürün de 4 numara filtre ve cam karafa sahip. İşlev olarak bir farkları yok, sadece dizayn farklı.


Vestel Şölen K3000 Inox Filtre Kahve Makinesi

Vestel Şölen K3000 Inox Yukarıdaki Vestel ürünlerine göre daha şık görünen fiyatı da o kadar yüksek olmayan bir ürün. Aroma fonksiyonu sunmuyor ama zamanlama fonksiyonu mevcut. Kahveyi hazırladıktan sonra 2 saat kadar sıcak tutan Vestel Şölen K3000 Inox Filtre Kahve Makinesi zamanlama fonksiyonu sizin için önemliyse tercih edilebilir.


Arzum AR3081 Brewtime Delux Filtre Kahve Makinesi

Arzum AR3081 Aroma ve Programlama özelliklerine sahip bir filtre kahve makinesi. 1500ml Cam karafa sahip ürünün su haznesi çıkmıyor vekahve bölümüyle aynı kapak altında. Aynı kapak altında olması tavsiye etmediğim bir durum. Herhangi bir nedenle kahvenizi koyarken su haznesine kaçabilir veya soğuk su kahve üstüne dökülebilir.

Su haznesinin çıkmaması hem temizleme hem de su doldurma işleminde biraz zorluk yaratacaktır. Yabancı ürünlere göre daha düşük fiyatla piyasada yer alıyor ve bütçeniz yoksa belirttiğim noktalar göz önünde tutularak düşünülebilir. Kullanıcı yorumları henüz olgunlaşmamış durumda bu nedenle deneyim için pozitif/negatif bir şey söylemek doğru olmaz. Böyle durumlarda kafanızdaki marka imajı karar desteği yaratıyor.


Delonghi ICM 15210 Filtre Kahve Makinesi

Hotpoint Aristonla oldukça yakın fiyatlara satılan delonghinin bu modeli Cam Karaf, 40 dakika sıcak tutma özelliği sunuyor. Su haznesi çıkmayan ürün extra hiç bir özellik barındırmıyor. Kullanıcıların büyük kısmı üründen memnun ancak bazı kullanıcılardan su sıcaklığı ile ilgili problem rapor edilmiş. Bu nedenle ürünü iade edenler de mevcut. Bazı kullanıcılar da kahvede plastik kokusu olduğunu belirtmiş ancak bu bu tür düşük fiyatlı makinelerde (hatta bazen yüksek fiyatlılarda bile) plastik kokusu karşılaşılan bir durum. Aldığınızda kullanmadan önce 3-4 kere tam dolu sıcak su ile çalıştırırsanız bu problemi yaşamazsınız. Maximum 1-2 hafta ilk çalıştırdığınızda plastik kokusu gelebilir ama bu kahvenize sinmez. Sonrasında ise bu koku geçer. makine standard 4 numara filtre kullanıyor.


Bu yazı sayfalardan oluşmaktadır. Sayfa altında diğer sayfaların rakamlarına tıklayarak okumaya devam edebilirsiniz…

 1. Ayşe diyor ki:

  Merhaba, filtre kahve makinesi ilgi alanınız ancak benim de yakın zamanda keşfettiğim Karaca hatır Plus Mod var, hem Türk hem de Filtre kahve yapıyor. Fikrinizi alabilir miyim?

  • Omer Demir diyor ki:

   Ayşe Hanım Merhaba,
   İlgi alanım filtre kahve makinesi değil sadece… mokapota’daki diğer içerikleri de incelemenizi tavsiye ederim:)). Bahsettiğiniz ürünle ilgili geçmişte bir çok soru geldi ve hepsini yanıtladım önceki yorumlarda görebilirsiniz. Size de dikkat etmeniz gereken şeyleri hatırlatayım. Öncelikle kombin makineleri zorunlu olmadıkça tercih etmem bunun en önemli nedeni makinenin bir bölümü arızalanırsa diğer birimleri de yüksek ihtimalle kullanamaz hale gelirsiniz. En kötü servise götürdüğünüz dönemde. makinelerden birini ileride yükseltmek istediğinizde diğer bir makineden de vazgeçmeniz gerekir vs. vs.
   Kahve makinesini çay makinesi olarak da pazarlamaya çalışmayı da doğru bulmuyorum, bu biraz bana şark kurnazlığı gibi geliyor. Örneğin hepimiz biliriz ki çay kahveye göre çok daha fazla kalıntı bırakan bir içecek. Bunu çaydanlığınızın demlik bölümünden gözlemleyebilirsiniz. bir ay içinde ciddi şekilde kararır. Bu kararmalar tadı çok ciddi etkiler çünkü aslında bunlar çepere ısı ile yapışmış yanmış tortulardır ve ancak çamaşır suyu ile çıkartabilirsiniz. Aksi halde çay kokusu hep kalmaya devam eder. Çay kokan bir kahveyi kim ister ki. İşte bunu düşünemeyip de böyle bir ürün çıkartmaları ve pazarlama stratejilerine dahil etmeleri nedeniyle ciddiye almadığımı belirtmeliyim. Süt meselesine hiç girmiyorum zaten.. Türk kahvesi tarafında da “közde” kahve yapan makineler ile ilgili detayları şu yazımda belirtmiştim umarım yol gösterici olur…
   Sevgiler

 2. UMUT KARATAŞ diyor ki:

  Ben bu yaşıma kadar bu sayfayı nasıl gözden kaçırmışım üstad. Hem basketbol hem kahve! Cennet cennet !
  Tavsiyeler için çok teşekkür ederim seçimimi phillips 7769 dan yana kullandım bir daha mı geleceğiz dünyaya diyerek. Şimdi başka bir cahilliğim kaldı bu konuda da aptala anlatır gibi beni eğitirsen çok sevineceğim. Ben bu filtre kahve makinemi aldım da, şimdi çekirdekli kahvemi alırken bir kafam karıştı. Çekirdekli kahvelerin bazılarının üzerinde espresso için, bazılarının üzerinde filtre için yazıyor. Benim bildiğim tüm çekirdekler aynıdır değil mi ? istediğimi seçebilirim ?
  Soru 2 : durum buysa bir de bana kahve önerir misin ?
  Soru 3: sıra geldi mokapota , bir de bana mokapot önerir misin takriben 2 kişilik :) içine dondurma koyup şov yapasım var :)

  • Omer Demir diyor ki:

   Umut Bey Merhaba,
   Makine seçiminiz hayırlı olsun umarım istediğiniz gibi verimli bir birlikteliğiniz olur…
   1- Tüm çekirdekler aynı değil. Çekirdeğin yetiştiği çiftlikten size ulaşana kadar geçen süreçteki her adım kahve çekirdeğinin tadına etki ediyor. MokaPota üstünde bu konu ile ilgili bir çok yazımız var onları okuyarak başlayabilirsiniz.
   2- Nsıl bir lezzet sevdiğinizi bilmeden doğrudan şu kahveyi alın diyemem, https://mokapota.com/shop adresinde kendi üretimimiz kahvelerimiz var her birinin açıklaması ve tadım notu size yön gösterici olabilir.
   3- Moka Pot için şu yazımıza bakabilirsiniz Moka Pot mu? Ne Yani, Su Alta mı Konuyor?

   Sevgiler

 3. UMUT diyor ki:

  Hocam harika bir yazı, inanılmaz detaylı cevaplar , emeğe saygı diyorum öncelikle kocamaaaan respect size.
  Şimdi youtube sayfanızdan buraya yönlendirildiğim için sorumu buraya tüm yazınızı ve cevaplarınızı dikkatlice okumuş biri olarak yazıyorum detaylıca yazıyorum.
  Beklentilerim : Zamanlayıcı, cam hazne, eğer öğütücülü ise(güzel bir öğütme işlemi-en azından alternatifine göre-) ve yeterince iyi bir sıcaklık 90 ve bunun korunması, ve dayanıklılık tabiki
  40 çeşit marka ve ürün arasından 4 taneye indim. Phillips7769 ,homemand 5002, vestel taze ve ayrı bir klasmanda olarak ekf7700. Sorum tam olarak şu bu kadar markadan bu detaya inmişken karar veremiyorum.Ama siz homemand ve vestel tamamen aynı dediğiniz için ve homemand’in öğütücüsü yeterince iyi olmadığı için ve daha pahalı olmasından ötürü direk eliyorum. Geriye kalıyor vestel taze ve phillips bu ikisi arasından hangisi tavsiye edersiniz. Kriterlerimi dikkate alarak.
  bir de elektrolux ekf7700 yanına bir alternatif koymadım. Bu seviyede bir tercihte bulunursam, elektrolux7700 ile arzum3081 arasında hangisini seçmeliyim. Ya da başka bir öneriniz var mı ?
  Biliyorum uzun oldu, ama her zaman böyle özenli insanlar bulamıyoruz , cevap verirseniz bahtiyar eylersiniz.

  • Omer Demir diyor ki:

   Umut Bey Merhaba,
   Güzel sözleriniz için teşekkürler. Faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana. Öncelikle öğütücülü kahve makinesi kararınızı bir kere daha düşünmenizi tavsiye ederim. Yazıda da belirttiğim gibi ben kahve makinesi ve öğütücünün ayrı ayrı alınması taraftarıyım hep. Bunun ana sebebi de ileride bir upgrade yapmanız gerekirse veya ürünlerden biri bozulursa ikisini de kaybetmiş olursunuz. Daha önce öğütücülü makine alıp da sonrasında haklıymışsınız diyen okuyucularımız da bir hayli fazla.
   Bu güne kadar binlerce soru yanıtladım ve bir çok okuyucumuzun da deneyim sürecine şahit oldum. Genel eğilim öncesinde filtre ekipmanı ya da makinesi ile başlıyor sonrasında ise espresso makinesine evriliyor.
   filtre kahve makinesinin bir sonraki adımı espresso makinesi
   Burada şu soruları öncelikli olarak düşünmenizde fayda var,
   1- İlerleyen dönemde espresso makinesi merakınız olur mu
   2- Espresso makinesini de düşünecekseniz bu manuel bir makine mi olur tam otomatik bir makine mi.

   Tam otomatik makineye evrilirseniz öğütücüye ihtiyacınız olmaz ama manuel makine derseniz bu sefer öğütücü almanız gerekecektir.

   Bütün bu karar noktalarında netleştiyseniz. Ürünlerle ilgili fikrimi beyan edeyim.
   Öğütücülü ürünlerde aynı kasaya sahip ürünleri ben tercih etmiyorum, çünkü bir arge yatırımı yapılmadan dizaynda makyajla değiştirilen ürünler olduğu için her yerde ürettirilebiliyor, ve bu da her partideki ürünün malzeme kalitesini etkiliyor. Bu perspektiften baktığımızda hem malzeme kalitesi hem dizayn tarafında philips bir adım öne çıkıyor. EKF 7700 ise 7800 artık bulunmadığı için en çok tercih edilen ürün ancak onda da fiyatlar ciddi artmış durumda hem 7800 hem de 7700 bir f/p ürünüyken artık tamamen talep varz arz dar o zaman fiyat yukarı moduna geçmiş ürünler. Arzum ürünleri fena değil ama ben malzeme kalitesini çok değişken buluyorum bu nedenle model bazlı önce bir showroomda görmeniz faydalı olabilir. malzeme kalitesi içinize sinsin. Türk markalarının ağırlıklı satış ağı TR olduğu ve son dönemdeki ekonomik koşullar göz önüne alındığında üretilen ürünler maalesef malzeme kalitesi olarak pek kalbur üstü sınıfa giremiyor. Çünkü markaların hepsinde fiyat baskısı çok fazla. Yabancı markalar da TR’ye 3. dünya ülkeleri ile aynı kalitede üretilmiş ürünlerini gönderdikleri için akıllar daha da karışıyor. Bizdenucuz.com için belirli periyotlarla yurtdışından alınabilecek ürünleri listeliyoruz, Almanya ingiltere amerika’ya gönderilen ürünlerin kaliteleri göreceli daha iyi olabiliyor. Bunlara da bir göz atmak isteyebilirsiniz. https://bizdenucuz.com/urun-kategori/urun-tipleri/kahve-makinesi-ve-ekipmanlari/ Bu ürünler zaman içinde stoktan düşüyor veya TR gönderimleri kısıtlanabiliyor ama dediğim gibi bakmanızda fayda var. Şu videoya da bir göz atabilirsiniz. https://mokapota.com/kahve/yurt-disindan-kahve-makinesi-almak/24428 umarım destek olabilmişimdir.
   Sevgiler


 4. jale diyor ki:

  Electrolux bugün aldım 2500 tl eder mi bilmiyorum fakat şimdi denedim beklentimi karşılıyor yazılarınız sayesinde daha bilinçli bir seçim oldu benim için teşekkür ederim🙏Yeni incelemelerinizi de merakla bekliyorum.. takipteyim iyi çalışmalar

 5. jale diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey
  Emeğinize sağlık harika bilgilendirici yazılar
  EKF 7800 ü bulamıyorum satışta olan onun yerine ekf 7700 ve yA Melitta look v filtre kahve makinesine yöneldim melitta su haznesi çıkabildiği için daha üzerine yöneldiğim fakat bir de konchero markasına karşı da meraktayım 3 ü arasında çok kararsızım

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Jale Hanım,
   Electrolux markası yıllardır kalitesiyle öne çıkmış bir marka. Ama maalesef burada satın aldığımı söylediğim veya aaa güzelmiş dediğim ne varsa talebi artıyor ve fiyatı ederinin üstüne çıkıyor. Sırf bu nedenle bazı makinelerin adını anmaya bile çekiniyorum. Eski Türiye döneminde sırf bu fiyata güzelmiş dediğim ürün 2 ay içinde iki katına çıkınca dilimi ıssırarak cevap veriyorum bu sorulara.
   Her şeyden önce bu zamana kadarki marka ve kalite algınıza göre son kararınızı verin derim. “Fiyat gerçekten o fiyat eder mi?” yi lütfen sorgulayın.
   Sorunuza gelince,
   Electrolux 7700 gayet güzel bir makinedir ve kullananlar oldukça memnun. Hem malzeme kalitesi hem de özelliklerinin yeterliliği ihtiyacınızı büyük ölçüde karşılar. Melitta markası Avrupada oldukça bilinen ve köklü markalardan. TR’de kendi ekibiyle yer almıyor. Distribütör aracılığıyla son bir kaç yıldır aktif olarak pazardalar. TR distribütörü Hakman firması BaBylis ve Cuisinart markalarının da distribütörü oldukları için servis vb. konularda bir problem yaşayacağınızı düşünmüyorum. Look V ürünü demişsiniz ancak bu ibareyi içeren bir çok ürünleri var hangisi olduğunu kestiremedim o nedenle ürün hakkında ek bir bilgi veremeyeceğim Tam modeli yazarsanız biraz daha detay yardımcı olabilirim belki. Konchero Markası ile de maalesef hiç bir deneyimim olmadı. Kendi açıklamalarından bildiğim kadarıyla Üretimlerini yurt dışında yaptıran bir Türk markası. Her seviyede ürünleri var ancak bulunurluk, kalite ve servis deneyimi konusunda kendileri ile bir tecrübem olmadığı için maalesef yorum yapamayacağım..
   Melitta marka ve modelleri oldukça arttı hem Filtre kahve hem de Espresso makineleri tarafında ürün incelemelerine bu ürünleri bu ay içinde eklemek gibi bir hedefim var. Eğer hala karar verememiş olursanız ay içinde yazılara tekrar bir göz atmanızı tavsiye edebilirim.
   Sevgiler.

 6. Meltem A diyor ki:

  Tekrar merhaba,
  Aklımda elektrolux EKF7800 veya arcelik K8115 vardi ancak fiyatları 4500 bandında. Bende bu nedenle Siemens TC86303 düşünüyorum birde üstteki yorumda melitta markasının bahsedildi onu merak ediyorum açıkçası. Zaman ayarindan ziyade güzel bir aroma ve temizlik açısından su haznesi çıkarılabilir olması bana yeterli suan için.

  • Omer Demir diyor ki:

   Meltem Hanım Merhaba,
   İki ürün de (maalesef biraz benim de etkimle) değerlerinin çok üstüne çıktı. Hangi ürüne güzel desem sonu böyle oluyor:(. Filtre kahve makinesi sizin bir pour over biraz sıcak suyla çok ucuza yapabileceğiniz işi yapan aletler dolayısıyla bütün makineler bunu sağlıyor, ek fonksiyonlar biraz hayat kolaylaştırıp aroma sıcak tutma gibi fonksiyonlar lezzete bir miktar etki ediyor. Özetle alacağınız makineyi en az 4-5 yıl kullanacağınız için malzeme kalitesi ve görselliği çok daha önem kazanıyor. Siemens’in bahsettiğiniz ürünü 5-6 yıllık bir kasa kullanıyor, ama hala iş görür malzeme kalitesi de gayet tatminkardır. Ancak bence fiyatı ederine göre yüksek. ve yer kaplayan bir ürün. Ama dizaynı hoşunuza gidiyorsa bütçeniz de varsa iyi bir seçim olabilir. Melitta yakın zamanda ülkemize giren köklü bir marka. Ürünleri yıllarca, özellikle Almanya’da çok beğenilerek kullanılan ürünler. Fiyatları da şu an için kabul edilebilir seviyelerde (bunu derken bile çekiniyorum)..
   Sevgiler
   Sevgiler


 7. Bade diyor ki:

  Merhabalar Ömer Bey, kahve makinası arayışındayım ancak ben kahveyi baya bi sert/yoğun seviyorum. Sanırım bunun için aroma özellikli makine bakmam gerekiyor. İnternette aratınca birkaç marka çıkıyor. Bunların içerisinde sizin önerebileceğiniz bir ürün var mı? Neredeyse tek kriter yoğun ve aroma olarak kuvvetli bir kahve vermesi. Çok teşekkür ederim şimdiden

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhabalar,
   eğer yoğun ve kuvvetli aroma istiyorsanız bunu aroma özelliğinden çok kullandığınız kahve/su oranı belirler. Daha fazla miktar kahve daha az su ile bunu sağlayabilirsiniz.
   Doğrudan bir ürün önerisinde bulunmuyorum. Öncelikle yazıyı ve daha önce sorulan sorulara bir göz atmanızı tavsiye edebilirim, aroma özelliği olan makineleri de zaten yazı içerisinde belirtiyorum.
   Bir makinedeki herhangi bir özellik konusunda tereddütte kalırsanız veya iki makine arasındaki farkları ayrıştırmakta zorluk çekerseniz ben buradayım. Ama ne olur doğrudan şunu alın dememi beklemeyin benden :)
   Sevgiler,

 8. Meltem A diyor ki:

  Merhaba
  Su haznesi çıkarılabilir model arıyorum diğer özellikleri ile birlikte.
  Önerileriniz nelerdir elektroluks markasında bir model buldum ancak başka iyi performansa sahil çıkarılabilir su tankı olan model var midir

  • Fırat G. diyor ki:

   Merhabalar Meltem Hanım. Ben de uzun araştırmalarım sonucunda en son melitta markasında karar kıldım. Hem duşlama şeklinde suyu veriyor, hem de su haznesi çıkarılabiliyor. Melitta look timer modeli, bir alt bir üst modeli olabilir. Aromaselector da bayaa başarılı çalışıyor. Yarım demlik 5 dk içinde demlemiyor. 1 saate kadar sıcak tutuyor, su sertliği seçilebiliyor, kahve lezzeti anlamında ise eski makimda demlediğim kahveyi melitta da demleyince sanki bambaşka bir kahve gibi geldi, tadını aromasını çok iyi veriyor. Nacizane tavsiyemdir.

  • Omer Demir diyor ki:

   Meltem Hanım Merhaba,
   Yazımda çıkarılabilir hazneye sahip makineleri de incelemeye çalıştım ve bunu da açıklamalarında belirtiyorum. YAzıyı da sürekli güncel tutmaya gayret ediyorum. Ama doğrudan şu makineler var bunlar iyidir gibi bir cevap beklemeyin benden lütfen. Sizin dikkatinizi çeken makineler varsa hangi özelliklerinde kararsız kaldığınızı belirtirseniz o konuda seve seve destek olmaya gayret ederim.
   Sevgiler

 9. Eda diyor ki:

  Merhabalar, keşke en verimli ürünü alabilme imkanımız olsa da bütçeye bu kadar takılmadan kolayca alabilsek. Artan fiyatlardan ötürü uygun alternatiflere yönelirken Grundig KM7682’nin electrolux 7800’a muadil olup olmayacağını sormak isterim. Bir de Grundig FK 7110 modeli ve Vestelin öğütücülü modeli arasında çok fark var mıdır yanıtlayabilirseniz çok sevinirim

  • Omer Demir diyor ki:

   Eda Hanım Selamlar,
   Muadil olabilir mi sorunuza yanıt veremem zira muadil yeter kriterlerinizi bilmiyorum. Genel anlamda baktığınızda bütün makineler birbirinin muadili. İki makine arasında malzeme kalitesi farkı var (7800 daha önde) ama bunun dışında iki temel özellik KM7682’de yok, bunlardan biri çıkarılabilir su haznesi diğeri ise 3 ayrı sıcaklık seviyesinde kahve hazırlayabilmesi. Diğer sorunuzda sanırım Vestel taze modelinden bahsediyorsunuz. Bu model çok standart bir kalıp ve dünyada bir çok marka tarafından kullanılan bir kasa. Aynı kasada birbirinden farklı bir sürü marka görebilirsiniz, bunlar arasında marka dışında görüntü aynı olsa da kullanılan malzemeler de kalite açısından oldukça değişkenlik gösteriyor. Grundig modeli ise bunlardan dizayn olarak ayrışıyor ama temelde aynı çalışma mantığı üstüne kurulu bir makine ve ben ikisi bir arada makineleri mecbur olmadığınız sürece önermiyorum zira hem kullanımları ve temizlikleri meşakkatli hem de bir ürün arızalanırsa diğerinden de oluyorsunuz. İkisi arasında özellik açısından fark var mı derseniz yok ama grundig bir tık daha malzeme ve dizayn açısından öne çıkıyor.
   Umarım faydam olmuştur,
   Sevgiler

   • Tuğçe diyor ki:

    Merhaba Ömer bey. Yazınızı okudum ve benim için aroma ve zaman ayarı önemli özelliklerden. Elektrolüx 7800 almayı çok isterdim ama 5 bin küsür fiyatı var onun yerine elektrolüx 7700 daha uygun fiyatlı. Aklımda onu almak var tavsiye eder misiniz ürünü yada incelememi istediğimiz başka bir makine olur mu

    • Omer Demir diyor ki:

     Tuğçe Hanım Selamlar,
     5000 TL verilecek bir makine de değil zaten o yüzden kararınız hayırlı olsun diyeyim. Doğrudan bir tavsiye vermiyorum, bunun bir çok sebebi var, ama en önemlisi bu sizin tercihiniz olmalı. Bana gelen sorularda makinenin özellikleri kullanıcı deneyimi ve bu zamana kadar kullanan kişilerin yorumlarını değerlendirerek siz karar verirken önünüzü açmaya çalışıyorum sadece. 7700 ile ilgili negatif bir yoruma denk gelmedim
     Sevgiler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!