Filtre Kahve Makinesi Tavsiyeleri – Hangisi Alınmalı?

Yazı İçeriği

Filtre Kahve Makinesi seçimi oldukça zor bir konu, üreticilere bakarsanız ultra teknolojik muhteşem ürünler sunuyorlar, oysa ki bütün iş ısıtılmış suyun kahvenin üstüne standard bir debi ile akıtılması. Burada elbette kullanılan teknik bazı özellikler var ama bunlara teknolojik demek çok doğru olmaz zira çooook uzun yıllardır filtre kahve makinelerinin çalışma prensibi aynı. Yine de her bir üreticinin suyu püskürtme şeklinin ayrı isimlendirilmiş patenti mevcut.

Eğer Doğrudan bu yazıyı okumaya başladıysanız lütfen durun ve öncelikle. Filtre Kahve Makinesi Seçimi yazımı okuyun. Yazıda günümüz filtre kahve makinelerinin hangi özellikleri barındırdığını ve bu özelliklerden hangilerine ihtiyacınız olabileceği konusunda detaylara yer verdim.

Eğer zaten o yazıyı okuyarak buraya geldiyseniz lütfen devam edin. Aşağıdaki devam yazımda eticaret sitelerinde bulabileceğiniz Filtre Kahve makinelerinin dikkat çeken özellikleri ve kullanıcı yorumlarına yer vermeye gayret edeceğim. Yazıda yer almayan makineler ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünde belirtebilirsiniz. Böylece yazıya da dahil edebilirim.

Bu yazıyı okurken yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini de dinleyebilirsiniz…

Ürün incelemelerine geçmeden önce MokaPota Youtube kanalında #CoronaCafe konseptinde yaptığımız canlı yayın kaydını seyretmenizi tavsiye ederim.

Goldmaster Zinde Gm-7331 Filtre Kahve Makinesi

Goldmaster Zinde Gm-7331

Her ne kadar görselinde iki fincan kahve görünse de sadece 300 ml kahve hazırlayan bir ürün. İçindeki filtrenin bir standardı yok bu nedenle kağıt filtre kullanmanız pek mümkün değil. Plastik filtresini kullanmanız zorunluluk.

Bazı şirketler ofiste masanıza bu tür cihazları koymanıza izin verebiliyor, ancak böyle bir durumda az yer kaplasın ve doğrudan kupaya kahve alayım düşünceniz varsa değerlendirebilirsiniz. Onun dışında oldukça ucuz olmasına karşın evde kullanım için çok da uygun bulmadığım bir ürün. Zaten alsanız da kısa bir süre sonra değiştirmek isteyeceksiniz.

Goldmaster Zinde Gm-7331 hakkında okuduğum şu yorum ise diğer negatif yorumların bir özeti gibi “Görüntüde tek düğmeye basınca, iki küçük sevimli bardak dolusu kahve verecek sanıyorsunuz. Ancak düğmeye basıp içeri gidip geri geldiğinizde, eş dolum yapamadığını ve neredeyse bir bardak dolusu kahvenin yere boşaldığını görüyorsunuz.” Ama tek başına yaşayıp sadece tek kupa ile kahve tüketen kişilerin pozitif yorumlarını da göz ardı etmemek gerek. “Makine” diyeceğim dilim pek varmıyor, alet’ın bütün kontrolleri manuel, su bitince sizin kapatmanız gerekiyor. Taşma yapmaması için suyu kullanacağınız kupa ile ölçerek koymanızda fayda var.


Sinbo Scm-2938 Filtre Kahve Makinesi

Sinbo Scm-2938 Filtre Kahve Makinesi
Sinbo Scm-2938

Sinbo Scm-2938 Piyasadaki en ucuz kahve makinelerinden biri. Sinbo zaten bu segmente hitap eden bir ürün portföyüne sahip. Gerçi son 5 yıldır yumurta pişirme makinelerini kullanıyorum ve çok memnunum ama bu üründe durum biraz farklı.

2 numara filtre kullanan ürünün kapasitesi de oldukça az ve maalesef kullanıcılar tarafından malzeme kalitesi yönünden çok fazla eleştiri alıyor. parçaların bazılarının daha kutuyu açarken kırıldığını belirtenler de var. kullanılan plastik kalitesi ve işçilik de düşük seviyede. Maliyet odaklı yaklaşsanız bile tavsiye etmeyeceğim bir ürün. Elbette geniş servis ağı var ve destek alıyorsunuz ama astarı yüzünden pahalıya gelebilecek bir makine olduğunu düşünüyorum.


Hotpoint Ariston CM TDC DR0 / Hotpoint Ariston CM TDC DSL0 / Hotpoint Ariston CM TDC DXB0 Filtre Kahve Makineleri

Hotpoint Ariston CM TDC DR0 Filtre Kahve Makinesi
Hotpoint Ariston CM TDC DR0

1250 ml su tankı kapasitesi olan bu ürün uygun fiyatı nedeniyle en çok satılan ürünlerden. Asıl işlevini yerine getiriyor ve fakat extra bir özellik sunmuyor. Hotpoint Ariston CM TDC DR0 ve DSL0 plastik dış yüzeye sahipken DXB0 modelinde paslanmaz çelik dış yüzey kullanılmış. Cam karafa sahip olan makinenin otomatik kapanma süresi 40 dk. Yani kahvenizi 40 dakika boyunca sıcak tutuyor. 4 numara filtre kağıdı kullanan ve su haznesi çıkmayan makine için bir çok kullanıcının memnun kaldığını, asgari ihtiyaçlarını karşıladığını belirten yorumları var. Ancak tabi ucuz olmasının bazı getirileri de hissediliyor, erken bozulan, kırılan parça raporlayan kişiler de olmuş. Türkiyedeki servis ağında bir sıkıntı yok, böyle bir problem yaşarsanız problemi çözmeniz kolay olur. Aroma, zamanlama vs extra özellikleri bulunmayan minimum fiyata minimum ihtiyacı karşılayan bir makine arıyorsanız tercih edilebilir.


Philips Hd7461 Filtre Kahve Makinesi

Philipsin bu ürünü temel bir kahve makinesi hiç bir ek özellik içermiyor. Swirl diye adlandırılan aroma çubuğu diye de bahsedilen karaf içerisindeki çubuk, kahvenin önce karaf tabanına erişmesini oradan karaf içine yayılmasını sağlıyor. Bu ne sağlıyor derseniz bence temizleme zorluğu dışında başka hiç bir ek fayda sağlamıyor. Çok temel bir makineye ihtiyacınız varsa, ek özelliklere ihtiyacınız yoksa değerlendirebilirsiniz elbette ama çok da fazla birşey beklememek gerek.


Philips HD7769 Öğütücülü Filtre Kahve

Öğütücüyü her zaman ayrı almanızı tavsiye ediyorum, böylece hem bir ürünarızalanırsa diğerinden de olmazsınız hem de farklı demleme yöntemleri için de öğütme yapma şansına sahip olursunuz. Demleme ekipman çeşitliliğinizi artırdıkça ayrı bir öğütücüye sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu farkedeceksiniz. Ama hep dediğim gibi herkesin ihtiyacı farklı sizin mutfakta yeriniz darsa iki ayrı ürüne yeriniz yoksa ama yine de öğütmeyi kendinizin yapmasının ne kadar önemli olduğunun bilincindeyseniz o zaman böyle bir ürünü değerlendirme alabilirsiniz.

Philips Hd7768’in üretimi Philips taafından durdurulup yerine bir üst versiyonu olan Philips Hd7769 piyasaya sürüldü. Açıkçası bu konuda bir açıklama yok ve bilinen bir konu yok ancak ortada böyle bir durum varken 7768 ürününden uzak durum alacaksanız 7769 modeline yönelmek en akıllıcası olacaktır.

Bu tip makinelerin bilinen bir kaç kasası var ama Philips tamamen kendine özgü bir dizayn ve özelliklerle karşımıza çıkıyor. İki ayrı çekirdek tipinde öğütme yapabiliyor olması güzel bir özellik olsa da çekirdekleri makine içinde değil de kendi paketlerinde tutmanızı tavsiye ederim. Tazelikleri daha uzun süre korunur böylece. Ama tüketiminiz çok fazla ise bu özellik işinize yarayabilir. Bu özellik dışında makine. Normal demleme dışında 2 ayrı aroma fonksiyonuna sahip, öğütme inceliği sınırlı olsa da ayarlanabiliyor, programlama özelliği de olan makine 10 dakika ile 120 dakika arasında ayarlanabilir sıcak tutma özelliğine sahip. 1.2 litre hacmi ve 80-85 derece içim sıcaklığı ile piyasadaki en geniş özelliklere sahip makine olduğunu söyleyebilirim.


Vestel 1001Z ve Vestel Keyif K2001 Filtre Kahve Makinesi

Asgari ihtiyacı karşılayan yerli bir makine arıyorsanız Vestel sizi çağırıyor. Vestel 1001Z ve Vestel Keyif K2001 Extra hiç bir özelliği olmayan ama yerli olan ürünler. Kullanıcıları üründen memnunlar. Servis ağı da oldukça geniş olduğu için gerçekten düşük bir bütçeye sahipseniz tercih edebileceğiniz ürünler. İki ürün de 4 numara filtre ve cam karafa sahip. İşlev olarak bir farkları yok, sadece dizayn farklı.


Vestel Şölen K3000 Inox Filtre Kahve Makinesi

Vestel Şölen K3000 Inox Filtre Kahve Makinesi
Vestel Şölen K3000

Vestel Şölen K3000 Inox Yukarıdaki Vestel ürünlerine göre daha şık görünen fiyatı da o kadar yüksek olmayan bir ürün. Aroma fonksiyonu sunmuyor ama zamanlama fonksiyonu mevcut. Kahveyi hazırladıktan sonra 2 saat kadar sıcak tutan Vestel Şölen K3000 Inox Filtre Kahve Makinesi zamanlama fonksiyonu sizin için önemliyse tercih edilebilir.


Arzum AR3081 Brewtime Delux Filtre Kahve Makinesi

Arzum AR3081

Arzum AR3081 Aroma ve Programlama özelliklerine sahip bir filtre kahve makinesi. 1500ml Cam karafa sahip ürünün su haznesi çıkmıyor vekahve bölümüyle aynı kapak altında. Aynı kapak altında olması tavsiye etmediğim bir durum. Herhangi bir nedenle kahvenizi koyarken su haznesine kaçabilir veya soğuk su kahve üstüne dökülebilir.

Su haznesinin çıkmaması hem temizleme hem de su doldurma işleminde biraz zorluk yaratacaktır. Yabancı ürünlere göre daha düşük fiyatla piyasada yer alıyor ve bütçeniz yoksa belirttiğim noktalar göz önünde tutularak düşünülebilir. Kullanıcı yorumları henüz olgunlaşmamış durumda bu nedenle deneyim için pozitif/negatif bir şey söylemek doğru olmaz. Böyle durumlarda kafanızdaki marka imajı karar desteği yaratıyor.


Delonghi ICM 15210 Filtre Kahve Makinesi

Delonghi ICM 15210 Filtre Kahve Makinesi
Delonghi ICM 15210

Hotpoint Aristonla oldukça yakın fiyatlara satılan delonghinin bu modeli Cam Karaf, 40 dakika sıcak tutma özelliği sunuyor. Su haznesi çıkmayan ürün extra hiç bir özellik barındırmıyor. Kullanıcıların büyük kısmı üründen memnun ancak bazı kullanıcılardan su sıcaklığı ile ilgili problem rapor edilmiş. Bu nedenle ürünü iade edenler de mevcut. Bazı kullanıcılar da kahvede plastik kokusu olduğunu belirtmiş ancak bu bu tür düşük fiyatlı makinelerde (hatta bazen yüksek fiyatlılarda bile) plastik kokusu karşılaşılan bir durum. Aldığınızda kullanmadan önce 3-4 kere tam dolu sıcak su ile çalıştırırsanız bu problemi yaşamazsınız. Maximum 1-2 hafta ilk çalıştırdığınızda plastik kokusu gelebilir ama bu kahvenize sinmez. Sonrasında ise bu koku geçer. makine standard 4 numara filtre kullanıyor.


Delonghi ICM2.1B Filtre Kahve Makinesi

Delonghi ICM2.1B Filtre Kahve Makinesi
Delonghi ICM2.1B

Bu ürünün Delonghi ICM 15210’dan tek farkı dizaynı ve ön yüzde metal şerit kullanılmamış olması. Dizayn dışında farklı bir şey yok. Kullanıcı yorumlarında ise maalesef su sıcaklığının düşük olması öne çıkıyor.


Delonghi ICM 15250 Filtre Kahve Makinesi

Delonghi ICM 15250 Filtre Kahve Makinesi
Delonghi ICM 15250

15210’un geliştirilmiş versiyonu diyebileceğimiz Delonghi ICM 15250 Aroma ve zamanlama özelliklerine sahip. Su haznesi sabit olan ürünün içine suyu kahve çekmecesinin yanından koyuyorsunuz. Bu yapıdaki makineleri ben çok kullanışlı bulmuyorum açıkçası. Kahve veya su koyarken biri diğerine sıçrayabiliyor. Kahvenin hazneye sıçraması tıkanmalara sebep olabilirken suyun kahve dolu hazneye sıçraması ise lezzeti etkileyebilir. Ama bu modelin avantajı da var. Tepeden doldurmalı makinelerde su koyarken bulunduğu yerin üstü kapalıysa makineyi çekmeniz gerekiyor ama bunda makineyi oynatmadan suyu çekmeceden koyabiliyorsunuz. Kullanıcı yorumlarına baktığımızda ise yine bir çok kişinin memnun olduğunu fakat yine kahve sıcaklığı ile ilgili olumsuz yorumların da olduğunu belirtmeliyim. Makine demleme işlemi sonrası gücünü alt ısıcıya yönlendirdiği için demleme sonrası 5 dk kadar bekleyip öyle içerseniz sıcaklık probleminin biraz olsun önüne geçmiş olursunuz. Makinede standart 4 numara filtre kullanılıyor.


Delonghi ICM16210 / Delonghi ICM16710 / Delonghi ICM16731

Delonghi ICM16210 ve Delonghi ICM16710 tamamen aynı özelliklere sahip iki makine, aralarındaki dek fark ise Delonghi ICM210 Cam karaf kullanırken Delonghi ICM16710 Termos karaf kullanıyor. 16210’un sıcak tutma süresi aktif ısıtma ile 40dk iken, 16710 4 saate kadar sıcak tutabildiğini özellikleri arasında listelemiş. Ama bunun efektif süresi yaklaşık 1,5-2 saat gibi düşünebilirsiniz. Termos kararflar konusunda fikrimi daha önce de belirtmiştim, hem zamanla koku yapması hem de temizleme zorluğu nedeniyle tavsiye etmiyorum. Ama elektrik tüketimi ya da termos ihtiyacı gibi durumunuz varsa (kamp, karavan vs.) tercih edilebilir. Bu ürünlerin ikisi de sadece aroma özelliğine sahip ve sabit su haznesi barındırıyor.

Delonghi ICM16731 ise bunlara ek olarak programlama fonksiyonu, üç kademeli aroma ayarına sahip termos karaf kullanan bir makine. Üç ürünün de dizaynları şık ve minimal ihtiyacınızın yanısıra alacağınız dönemki fiyat skalası da sizin için karar verme konusunda etkili olacaktır.


Delonghi Clessidra ICM 17210

Delonghi Clessidra ICM 17210
Delonghi Clessidra ICM 17210

Delonghi Clessidra ICM 17210 sıra dışı şık bir dizayna sahip. İlk bakışta albenizi oldukça yüksek olsa da kullaım tarafında bazı dez avantajlar da barındırıyor. Öncelikle dizayn oldukça şık görünüyor bunda tabi cam ve saydam parça yoğunluğunun fazla olmasının oldukça payı var. Özellikler baktığımızda ise aroma, extra sıcaklık vb. özellikler yer almıyor. Sadece alt ısıtıcıyı devre dışı bırakma butonuna sahip böylece cold brew yapabiliyorsunuz.

Filtre tutucu karafın içinde dizayn edildiği için karaf normal bir karafa göre oldukça büyük. Kullanımda ise maalesef ciddi sıkıntıları var. Kahve demlendikten sonra filtre tutucuyu vışarı almanız gerekiyor. Beraberinde gelen bir stand ile bu problem çözülmüş gibi görünse de tezgahta extra yer kaplayan bir çözüm bu. Her ne kadar damlama engelleme olsa da biraz bekletince yoğuşma nedeniyle ıslaklılar olabiliyor. Filtre tutucu hazne içinde olduğu için demleme devam ederken biraz daha sert bir kahve alayım deyip demleme bitmeden bir kaçamak yapamıyorsunuz. Bunu yaptığınızda filtre tutucu içindeki sulu kahvenin de bardağa akması muhtemel. Karaf büyüklüğü nedenleyle kırılması durumunda bir makine ücreti daha ödeyerek yenisine sahip olabilirsiniz.

Özetle Amerikalıların dediği gibi “sexy but not beautiful”. (lütfen sexist bir yorum olarak algılamayın, neticede bir eşyadan bahsediyorum yahu)


Fakir Aroma Master

Fakir Aroma Master pour over (V60) demlemeyi makine ile yapmanızı sağlayan bir ürün. Kendi üstünde bir tartısı var, üçgen kağıt filtre kullanıyor (uzun dönem için bu filtreler maliyetli olabilir) Suyu damlalar halinde değil bir döner mekanizma ile gooseneck kettle’dan döker gibi tek noktadan dairesel hareketle kahve üstüne aktarıyor.

Aynı işi manuel yapsanız ortalama 15-20 Euro’ya -neden TL fiyat vermiyorsun derseniz fena bozuşuruz zira her gün bu yazıyı güncellemek demek olur bu:)- mal edeceğiniz bir düzeneğin otomatik versiyonu. Pour over ile elde edebileceğiniz tatların bir kısmına bu makine ile erişebilirsiniz. Makinenin görünüsü oldukça şık ancak kombine ürünleri ben pek tercih etmiyorum. Böyle bir makine yerinde kontrolün bende olduğu manuel demlemeyi tercih ederim. Ama hep olduğu gibi karar daima sizin.


Electrolux EKF5300

Electrolux EKF5300
Electrolux EKF5300

Electrolux bu modelde minimum fiyata alınabilecek maximum faydayı sağlıyor. Üründe giriş seviyesi filtre kahve makinelerine ek olarak aroma fonksiyonu da bulunuyor. Cam karaf, 4 numara filtre ve 40 dakikalık sıcak tutma süresine sahip olan ürünün sıkıntılı noktaları ise su seviyesinin dışarıdan görünmemesi ve haznenin sabit olması. Kullanan bir çok kişi üründen oldukça memnun. Electrolux EKF5300 için Münferit sayılabilecek bir kaç ısıtma problemi belirtilmiş ancak bunun aksi yönünde de yorumlar olduğu için çok önemli değil. Düşük maliyet aroma fonksiyonu için tercih edilebilir


Kenwood Kmix Filtre Kahve Makinesi CM02x

Kenwood Kmix Filtre Kahve Makinesi
Kenwood Kmix

Uzun zamandır Türkiye piyasasında bulunan ancak son dönemde bulunurluğu azalan bir ürün. Ürün diğer bir çok makinenin aksine 2 numara filtre kullanıyor ve 750 mililitre su kapasitesine sahip. Az yer kaplaması, şık dizaynı ve kaliteli parçaları ile en göz dolduran ürünlerden. Dış yüzeyi tamamen metal olan ürün sadece 2-3 kupa kahve demlemesi yapıyorsanız önerebileceğim bir ürün.

Kenwood Kmix CM02x serisinde x ile belirttiğim ürünün renk kodu. Örneğin CM029 mor CM021 kırmızı bir ürün. Kenwood Kmix Filtre Kahve Makinesinde aroma, zamanlama vb extra özellikler bulunmuyor. İçim sıcaklığı Türk insanına daha yatkın, yani sıcak ve kahveyi de 40 dakika sıcak tutuyor. Kenwood bu ürünü COX750 serisi ile yeniledi ama maalesef bu seri ülkemizde bulunmuyor. Kullanıcıların çok büyük bir kısmı makinelerinden memnun ve hatta aşıklar diyebilirim, yalnız son zamanlarda yedek parça sıkıntısı ve özellikle damlatma önleyicide belli süre kullanımdan sonra kaçırma yaşanması gibi olaylar bazı kullanıcılara sıkıntı yaşatmış. Yedek parça temininin zaman alması bu ürün için negatif olan puanlar. Bu olaylar azınlıkta elbette ama karar verirken bilmekte fayda var.


Braun KF7120BK Filtre Kahve Makinesi

Braun KF7120BK Filtre Kahve Makinesi
Braun KF7120BK

Oldukça şık ve kaliteli görünüşüyle Braun KF7120BK modeli son zamanların dikkat çeken ürünlerinden. Üründe kendi segmentindeki standart olan aroma ve zamanlama özelliği bulunuyor. 4 numara filtre kullanan ürünün su tankı sabit ve üstten doldurmalı. Kahve hazırladıktan sonra 40 dakika boyunca sıcak tutan ürünü diğer ürünlerden ayrıştıran iki özelliği ise su sertliği ayarı ve az miktarda kahve yaparken akışı kontrol eden 1-4 cup diye adlandırılan özellik. 3 su sertlik kademesi olan ürün özellikle musluk suyu ile kahve yapanlar için önemli bir özellik diyebilirim. Ama kahve yaparken musluk suyu kullanmamanız gerektiğini de hatırlatmadan geçmeyeyim.

Kahve hazırlamak için doğru su seçimi için dikkat edilmesi gereken noktaları şu yazımda belirtmiştim. Braun da bir diğer özellik ise oluşan kireci kendi kendine temizleyebilmesi. Ürün üstünde bulunan “calc” uyarı ışığı yandığında kahve makineleri için üretilmiş bir kireç çözücü kullanarak temizleme programını çalıştırdığınızda makine kendi kendini yaklaşık 45 dakikada temizliyor. Kullanıcı yorumlarında ise su miktarını tepeden bakmadan görememenin sıkıntısı dikkat çekiyor. Braun ürünün su haznesi içine basamak yapısında seviye göstergesi koymuş ancak bu maalesef dışarıdan görünmüyor dolayısıyla kısa boylu biriyseniz veya tezgah üstünde açık alan yoksa bu biraz sıkıntı olabilir gerçekten. Bunun dışında belirgin raporlanan problemler yok, farklı sebeplerle arızalar raporlanmış ancak bunların ortak noktası olmadığı gibi sayıları da oldukça az.


Braun KF520 Cafe House Filtre Kahve Makinesi

Braun KF520 Cafe House Filtre Kahve Makinesi
Braun KF520

Bu ürün bir çok markanın baz ürününe kıyasla su haznesi bölümünde bir su filtre kartuşu barındırıyor. Bu elbette daha saf bir su ile kahve yapmanızı sağlıyor ama günlük kullanımda braun’un önerisi her iki ayda bir bu filtreyi değiştirmek. Hal böyle olunca süreklilik arzeden bir masraf oluşuyor. Ama kartuşsuz kullanmanız da mümkün. Braun KF520 için standard bir kahve makinesi diyebiliriz. Aroma, zamanlama vs gibi extra özellikleri yok. Beyaz renginin görüntüsü de gayet şık. Hakkındaki tek negatif konu kablosunun biraz kısa olması o da Amerika ve İngiltere’deki yorumlarda yer alıyor. Kahve sıcaklığı pozitif değerlendirme almış bir ürün.


Siemens TC86303 / Siemens TC86304 / Siemens TC86505 Filtre Kahve Makineleri

Filtre kahve makinesi alırken dikkat edilecekleri anlattığım yazımda öne çıkardığım bir çok özelliği (biri hariç) üstünde barındıran bir ürün. Şık bir tasarıma sahip. Su haznesi ayrılabiliyor ve tamamen bağımsız. Zamanlama fonksiyonu mevcut. Tek eksik ise aroma programı yani yavaş demleme. Ancak bunu farklı bir biçimde makine üstünde uygulamışlar. Geliştirdikleri sensörle su miktarına göre kahve akış hızını makine kendi ayarlıyor böylece farklı miktarlarda yapsanız da aynı tat kahve elde edebiliyorsunuz.

Önemli not: Ürünün Türkiye sitesinde sıcak tutma süresi olarak 2 saat belirtilmiş ancak bu değer doğru değil. Ürün kullanım kılavuzunda ve yabancı ülke sitelerinde yazdığı gibi 40 dakika sıcak tutma süresine sahip. (bilgilendirme için okuyucumuz Duygu Uzel’e teşekkürler)

Siemens TC86303 siyah renk ve Siemens TC86304 ise kırmızı renkli, her ikisi de cam karafa sahip. Siemens TC86505 modeli ise termoslu bir model ve metalik renklerde. Ürünü kullanan kullanıcılar oldukça memnun. Herhangi bir negatif konu rapor edilmemiş. Tek göz önünde bulundurmanız gereken Siemens’in yedek parçalarının oldukça pahalı olması. Bu sizin için sorun değilse gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bir ürün olduğunu söyleyebilirim.


Bosch TKA6A041Bosch TKA6A043Bosch TKA6A044

Bosch TKA6A041, Bosch TKA6A043 ve Bosch TKA6A044 aynı özelliklere sahip sadece renk ile ürün kodu son rakamı değişen ürünler. Ürün dizayn olarak alıştığımız klasik dizaynın dışında. 1250ml çıkabilir su haznesinin olması bir avantaj. Dizayn nedeniyle makinenin enlemesine kapladığı alan biraz daha genişletmiş.

İçlerinde beyaz olan ürün daha güzel görünüyor ama rengi nedeniyle bakımda daha fazla hassasiyet gerektiriyor, her beyaz kahve ürününde olduğu gibi üstüne kahve sıçrarsa anında temizlemek gerek aksi taktirde bu zamanla leke oluşumuna neden olabiliyor. Ürün ek özellik olarak sadece aroma fonksiyonuna sahip. Filtre tutucu bölme ön kapakla birleşik dizayn edilmiş.

Kullanıcı yorumlarına baktığımızda ise bir çok kullanıcının üründen çok memnun olduğu görünüyor. Negatif geri bildirimler az da olsa yok değil. Makinenin arka tarafının boş olması nedeniyle, demleme esnasında veya karafı koyup çıkarırken duvara kahve sıçraması ve özellikle beyaz renkte filtre tutucu içinde leke oluşması. Karar verirken bunları göz önünde tutmakta fayda var.


Bosch TKA8631

Bosch TKA8631 Filtre Kahve Makinesi

Bosch TKA8631 oldukça şık görünüşlü bir makine, ayrılabilir su haznesi, cam karaf, programlama özelliği artı tarafları. Aroma özelliği yok bunun yerine kahve miktarına göre aromayı (aslında su akış hızı) kendisinin belirlediği bosh patentli bir sistem kullanıyor. Ürün fiyat performansta çok önlerde değil ama şık görünüşü göze alırsak olduğu yerden bir iki adım ön sıralara çıkabilir.

Üründe negatif noktalar ise Alt beyaz haznenin ısıtma alanı etrafında çatlaklar raporlanmış olması. Sadece bir kullanıcı değil maalesef, bir kaç kullanıcı tarafından 1 yıllık kullanım sonrasında  ısıtma alanı çevresinde, sararma, çatlaklar raporlanması malzeme kalitesi konusunda (ısı ile renk değiştirme deforme olma vb) dikkat edilmesi gereken bir konu. 

Yakın zamanda çokça raporlanan bir diğer konu ise kahve haznesini tutan mıknatıs sisteminin zamanla arızalandığı ve kapağın kendi kendine açıldığı. Bu tip açılan dizaylarda zaman zaman karşımıza çıkan bir durum bu ve biraz can sıkıcı. Bu tipte ürünleri alırken mekanizmanın zamanla yıpranıp yıpranmayacağını kriterlerniz arasına dahil edin derim.


WMF 412.06.0011 Filtre Kahve Makinesi

WMF 412.06.0011 Filtre Kahve Makinesi
WMF 412.06.0011

WMF over priced diye adlandırılan bir sınıfta. Over Price bir ürünün ederinin oldukça üstünde fiyatlandırılması anlamına geliyor. Tabi bu cümlem tamamen işlev, malzeme ve kalite odaklı bir cümle. WMF daha çok dizaynları ile bu fiyat farkını yaratıyor. Ünlü designer’lara çizdirilen ürün bu dizayn maliyetini de ürünün fiyatına yansıtıyor. Türkiye satışları diğer perakende markaları kadar değil doğal olarak.

WMF 412.06.0011′e gelecek olursak fiyatı bir filtre kahve makinesi için oldukça yüksek, muadili siemens ve bosch ürünlerin neredeyse 2 katına yakın bir fiyata satılıyor ve özellikleri yukarıda bahsettiğim Siemens ürünleri ile aynı. Cam karaf, 4 numara filtre, zamanlama fonksiyonu, otomatik aroma özelliği, az miktarda kahve yapma programı. Kullananlar makine ve performansından oldukça memnun, ama kullanım kısıtlı sayıda olduğu için yeterli sayıda kullanıcı yorumu temin etmek de oldukça güç. Karar vermeden önce arıza durumunda nasıl bir süreçle çalıştıklarını yedek parça fiyatlarını öğrenmenizi tavsiye ederim.


Russell Hobbs 22620-56 Filtre Kahve Makinesi

Russell Hobbs 22620-56

Russell Hobbs 22620-56 1200ml hacme sahip programlama özelliği barındıran bir ürün. Dizayn bence biraz eski ve plastik kalitesi çok albenili değil. Çıkmayan su haznesi tezgah üstünde dolap varsa sürehiyle su koyarken sıkıntı yaratabilir. Öte yandan su ve kahve bölümlerinin aynı kapak altında olması sonrasında istenmeyen sıkıntılara neden olabilir. (Kahve koyarken su haznesine dökülmesi veya suyun kahve üstüne damlaması). Aroma fonskiyonun olmaması da tadı özelleştirmede bir eksiklik.


Russell Hobbs 21700-56/RH Retro Kahve Makinesi

Russell Hobbs 21700-56/RH Retro Kahve Makinesi
Russell Hobbs 21700-56/RH

Şık bir dizayna sahip makine ancak fiyat performansta oldukça geride kalıyor. Ek bir fonksiyon barındırmayan ürünün cam karafı ve 40 dk sıcak tutma süresi var. Onu da üstündeki timer’la göstermişler. Sadece şık bir görüntü olsun diye. Russell Hobbs 21700-56/RH Retro bir model olarak tasarlanmış ama bir çok makineye göre gayet modern bir görüntüsü var :) Fiyat performans, Türkiyedeki servis yaygınlığı vb nedenlerle maalesef fazla alıcısı olmayan bir ürün. Zaten bu fiyata alabileceğiniz çok daha iyi ürünler varken evinizi bu markayla donatmak gibi bir saplantınız yoksa almanızı da tavsiye etmiyorum. Paranızı daha değerli kullanabilirsiniz.


Arçelik inLove K8115 Kahve Makinesi

Arçelik inLove K8115 Kahve Makinesi
Arçelik inLove K8115

Benim de kullandığım ve okuyucularımıza daha önce de defalarca önerdiğim bir ürün. Cam Karaf, çıkabilen su haznesi, şık dizayn 4 numara filtre, zamanlama ve aroma fonksiyonlarının yanısıra 1 saat açık kalma süresi ile oldukça memnun olduğum bir ürün.

Geçenlerde bir kullanıcımız bu ürünle ilgili yaşadığı bir sıkıntıyı paylaştı. Özetlemek gerekirse, kullanıcı hatasıyla kırılan karaf sonrası yedek parça temin edilememiş, kabul edilebilir bir fiyat farkıyla yenisi ile değiştirilmiş. Ama süreç biraz sıkıntılı geçmiş. Açıkçası kendi deneyimlerimde Arçelik’le bu tür bir sıkıntı yaşamadım ama bu durumu da göz önünde bulundurabilirsiniz. Ben 2016 başlarında önce 160 lira gibi bir fiyata satın almıştım. Ben önermeye başladığımdan beri fiyatı iki katını geçti :))) tabi diyeceksiniz ki “iki yılda ne iki katını geçmedi ki?” siz de haklısınız. Arçelik inLove K8115 neticede hala fiyat performans olarak oldukça iyi bir yerde olan ürün. Tavsiye ediyorum.

Düzeltme: 

15 Ekim 2018 itibariyle fiyatlara baktığımda bu modelin (biraz da bu zamana kadar benim önermemden de kaynaklı) ciddi bir fiyat artışı yaşadığını görüyorum. Ürün şu an overrated (ederinin üstünde değerli) duruma geldi bu nedenle önerilerim arasından çıkartıyorum.

Dimetokavi isimli okuyucumuzun yorumları
https://mokapota.com/kahve/hangi-kahve-makinesi-ve-ogutucuyu-almaliyim/768#comment-2854
https://mokapota.com/kahve/hangi-kahve-makinesi-ve-ogutucuyu-almaliyim/768#comment-2884


BEKO BKK4315

BEKO BKK4315
BEKO BKK4315

Arçelik inLove K811 ile birebir aynı özellik sadece sıcak tutma süresi 30 dk’ya indirilmiş. Aynı dizayn fakat farklı renklere sahip bir makine. Fiyatı daha düşük bunun nedeni ise Arçelik’in bir 8115 fiyatını indirmek yerine bu ürünü pazarlama deyimiyle fighting brand olarak piyasaya sürmesi. Yukarıda belirttiğim fiyat hariç her şey bu makine için de geçerli. 


Arçelik K8415 Kahve Makinesi
Arçelik K8415

Arçelik K8415 Kahve Makinesi

Arçelik K8415 K8115 ile aynı özelliklere ve farklı dizayna sahip bir ürün. Tek farkı sıcak tutma süresinin 2 saat olması. Bence kahvenin tazeliği için uzunca bir süre. Arçelik alma kararınız varsa Arçelik inLove K8115 daha iyi bir seçim olur.

Arçelik K8580 Kahve Makinesi
Arçelik K8580

Arçelik K8580 Kahve Makinesi

Bu üründe farklı dizayna sahip ama aynı özellikleri barındıran bir makine. Su haznesinin çıkmıyor oluşu biraz negatif, fiyatı 8115’e göre daha pahalı. Arçelik K8580 Şık görünümlü bir ürün, ama gri ürünlerden bana artık gına geldi, mutfakta renkli ürünler daha canlı duruyor. Karar sizin.


Homend 5006 Filtre Kahve Makinesi

Homend 5006

Homend 5006 uygun fiyata programlama özelliği sunan bir makine ancak su haznesinin çıkmaması ve özellikle aroma özelliğinin olmaması bir alt model rakiplerinden onu öne çıkarmaya yetmiyor. Özellikle panelde mat plastik kullanılması maalesef dizayndaki en kötü noktalardan.  12 kişilik hacme sahip ürün, uygun fiyata programlama özelliğine ihtiyacınız varsa mantıklı olabilir.


Homend 5002 Öğütücülü Filtre Kahve Makinesi

Homend 5002 Öğütücülü Filtre Kahve Makinesi
Homend 5002

Homend 5002 Öğütücü ve filtre kahve makinesi birlikte olan kombo ürünlerden. Homend bir Türk markası ve ürünleri fayda/maliyet karşılaştırmasında oldukça iyi durumda. Evimde uzun zamandır kullandığım tost makinesi ve hızlı içecek hazırlayıcılarından var (mini blender) oldukça da memnunum.

Bu ürün ilk çıktığında inceleyip bir arkadaşıma önermiştim. Kendisi iş yerinde kullanabileceği yer kaplamayan kombo bir ürün arıyordu. Yaklaşık 2 yıldır kullanıyor ve oldukça da memnun. Elbette öğütücü içerdiği için diğer filtre kahve modellerine göre yüksekliği biraz fazla. Ama görünüm ve dizayn oldukça şık. Cam karaf 4 numara filtre kağıdı, zamanlayıcı ve aroma fonksiyonlarının hepsi var. Dilerseniz öğütücüyü kullanmadan önceden öğütülmüş kahve kullanmanızı sağlayan “toz kahve” özelliği de bulunuyor.

Bu tip kombo makinelerin bazılarında bıçaklı öğütücü görüyoruz ki o tipleri kesinlikle tavsiye etmiyorum. Ancak bu ürün konik dişli bir öğütücü kullanmış. Bu pozitif birşey ve çok geniş olmasa da öğüttüğünüz kahvede incelik ayarı yaparak tadı özelleştirmenizi sağlıyor.

Olumsuz yorumlarsa öğütücü kullanmanın tam anlaşılamamış olmasından kaynaklı. Su miktarını siz belirliyorsunuz ama öğütülecek kahveyi fincan adedi olarak girdiğiniz için bazı kullanıcıların beklentisi girilen fincan kadar su kullanması. Su fazla konulduğunda su kullanımını kesmesi. Oysa ki bu sadece değirmenin ayarı ve 3 fincanlık su koyup 4 fincanlık kahve öğütüp daha sert bir kahve de hazırlamanıza imkan tanıyor. Bunun dışında negatif(!) yorumla karşılaşmadım. Bu tip kombo makinelerin kahve hazırlanırken oluşan buharı öğütme haznesine sızdırması gibi problemleri var ama bu üründe yalıtım gayet iyi yapıldığı için böyle bir problem yaşayan bir kullanıcı görmedim. Kombo makinelere sıcak bakmıyorum ama kombo makine ihtiyacınız varsa kesinlikle tavsiye edeceğim bir ürün.


Vestel Taze Öğütücülü Filtre Kahve Makinesi

Vestel Taze Öğütücülü Filtre Kahve Makinesi

Vestel Taze Öğütücülü Filtre Kahve Makinesini yazıya sonradan ekledim çünkü üstteki homend modelinden çok daha sonra çıktı. Dizaynı Homend 5002 ile birebir aynı. Homend tuşlarının fonksiyonalitesinde bir sıkıntı yoktu ama kozmetikte biraz sıkıntılıydı. Arada boşluk var gibi bir oynama yaptığı için biraz basit ve ucuz işçilik algısı yaratıyordu. Vestel bu kozmetik problemi de düzeltmiş. Ürünün özellikleri her şeyiyle aynı. Konik öğütücü, aroma ve programlama fonkisyonu, dilerseniz hazır öğütülmüş kahve kullanma opsiyonu vs. Bu nedenle eğer mutlaka öğütücülü bir modele ihtiyacınız varsa ciddi bir alternatif olabilir.


Fakir Coffee Rest Filtre Kahve Makinesi

Fakir Coffee Rest zaman programlama ve 1-4 cup özelliği barındırıyor. 1250 ml su tankı hacmi var ve kahveyi 40 dk sıcak tutabiliyor. Inox dış yüzey olması pozitif kullanılan plastik parçalar ise tatminkar seviyede. Maalesef kahve ve su aynı kapak altında ve su haznesi çıkmıyor. Çıkmayan su haznesi yerleştireceğiniz tezgah üstünde dolap varsa su koymayı zorlaştırabilir. Kahve ve su haznesinin aynı kapak altında olması da kahvenin su haznesine veya soğuk suyun kahve haznesine sıçramasına sebebiyet verebilir.

Kendi satış sitesinde dahi aroma özelliğinin olduğunu söylüyor üretici ancak makine üstündeki özellik 1-4 cup özelliği. Temelde iki fonksiyon da suyu yavaşlatarak demleme süresini uzatmaya dayanır ancak 1-4 cup adı üstünde 1-4 fincan yani max 500 ml kahve demleyeceğiniz zaman kullanabileceğiniz bir fonksiyondur. Aroma fonksiyonu ise blooming ve ara duraklar içeren bir dinlendirerek demleme özelliğidir. Elbette her marka bunu kendine göre yorumlayabilir ama ikisini aynı gibi göstermek çok mantıklı değil.


Fakir Cafe Passion Çekirdekli Ve Toz Filtre Kahve Makinesi

Fakir Cafe Passion Çekirdekli Ve Toz Filtre Kahve Makinesi
Fakir Cafe Passion

Bir diğer kombo ürün ise Fakir Cafe Passion, Bu ürün de Homend gibi oldukça fazla özelliği bünyesinde barındırıyor. Cam karaf, zamanlama, aroma fonskiyonu vs. Fakat bu ürünün ayrıştığı nokta bıçaklı bir öğütücü kullanması. Bıçaklı öğütücüleri tavsiye etmediğimi hatta öğütücü olarak adlandırılmamaları gerektiğini bir çok yazımda belirttim hiç bir incelik seçme şansınız olmadığı için kahveden doğru lezzeti alma şansınız kalmıyor. Buna ek olarak kullanıcıların bir çoğunun öğütme bölümüne buhar sızması problemini raporlamış. Nemlenen kahve parçacıkları maalesef öğütücüde ciddi sıkıntılara sebep olabiliyor. İlle de kombo ürün diyorsanız diğer ürünlere yönlenmenizi tavsiye ederim.


Electrolux Expressionist EKF7800

Electrolux Expressionist EKF7800

Arçelik K8115’deki gereksiz fiyat artışı sonrasında piyasaya yeni giren ürünleri incelemeye başladım. Bu anda karşıma çıkan Electrolux Expressionist EKF7800 fiyat, performans ve ek özellikleri ile oldukça kayda değer bir ürün. Arçelik K8115’in sahip olduğu özelliklerin tamamını barındırıyor. Ek olarak kahveyi sıcak tutarken sıcaklık ayarı seçeneğinin olması ve kireç önleyici kartuşu da ürünü bu fiyat alınabilecek en mantıklı ürün haline getiriyor. Dizaynı ise daha şık ve modern, eloctrolux kalitesiyle de birleşince bu ürünü tavsiye ettiğim ürünler arasına ekliyorum


SMEG DCF02PGEU Filtre Kahve Makinesi

SMEG DCF02PGEU

Smeg DCF02PGEU Filtre Kahve Makinesi dışarıdan baktığınızda bir filtre kahve makinesi için oldukça yüksek bir fiyata sahip. Ancak işin içine dizayn, malzeme kalitesi ve özellikler girdiğinde kabul edilebilir bir noktaya geliyor. SMEG vintage diye tabir edilen 50’lerin dizaynını bir seri olarak mutfak aletleri ve beyaz eşyalarının hepsine yansıtmış durumda. Dolayısıyla evinizi yeni kuruyorsanız maddi olarak da bir kısıtınız yoksa bütün ekipmanları SMEG seçerseniz mutfağınız birbiri ile dizayn olarak uyumlu huzur veren bir güzelliğe sahip olabilir. Tabi bu dizaynı alternatif renklerle sunuyor olması da ayrı bir çeşitlilik sunuyor. Kahve ekipmanlarını bir renk, beyaz eşyaları farklı renk, hamur işi gereçler için ayrı bir renk de kullanabilirsiniz. Özetle dizayn çok hem de çok şık ve uygulanabilirlik oldukça çeşitli. Peki ya özellikler?

SMEG bu noktada piyasada iyi diye nitelendirebileceğimiz makinelerin sahip olduğu hemen hemen bütün özelliklere ve hatta fazlasına da sahip. Tek eksiği kahve sıcaklık ayarı yok. Aroma ve programlama özelliğine sahip olan SMEG daha az ölçüde kahve demleyebilmek için ayrı bir fonksiyona da sahip. Bunlara ek piyasada su sertliği ayarı yapabildiğiniz tek makine diyebilirim. Bütün bu fonksiyonlar elbette kahvenizde farklı tatlara ulaşmanız için size alternatifler yaratıyor.

Makinenin kullanımında ise bazı dikkate değer noktalar var. Demleme sonrası sıcak tutma süresi 40 dakika ama bu süre demleme başlangıcından itibaren geçerli. Az demleme özelliğini aktive ederseniz demleme sonrası ısıtma plakasını aktive etmiyor(hemen tüketilecek düşüncesiyle) Açıldığında ve kahve hazır olduğunda bir bip sesi çıkarıyor ancak bu sesin oldukça yüksek ve rahatsız edici olduğundan yakınan kullanıcılar var. Sabah işe çıkmadan önce çocuklar da uyurken kahve yapayım derseniz dikkat etmenizde fayda var. Su tankı çıkarılabilir değil ve su kahve aynı kapak altında yer alıyor. Daha öncede bahsettiğim gibi, suyu veya kahveyi koyarken diğer tarafa sıçratma halinde biraz sıkıntılı bir durum bu. Bunlar bir kenara makineyi kullanıma alıştıktan sonra inanılmaz mutlu olan kullanıcı yorumları da oldukça fazla. Özetle malzeme kaliteli ve istenebilecek fonksiyonların neredeyse tamamı mevcut ama fiyat bu özelliklere sahip iyi bir makinenin iki katı derecede.


Kitchenaid 5KCM1204EER Filtre Kahve Makinesi

Kitchenaid 5KCM1204EER

Kitchenaid 5KCM1204EER Klasik bir Kitchenaid görünümüne sahip. Hamur yoğurma makinesinden tanıdğımız yuvarlak kafa gene karşımızda :) Latife bir yana, bu modelin kırmızısı oldukça iyigörünse de siyahı maalesef bütün kusurları ortaya koyuyor. Plastik kaplama her nekadar metal üstü boya hissi uyandırsa da bu markadan daha iyi bir malzeme kalitesi beklediğimi belirtmeliyim. Yine de şunu da belirtmekte fayda var parça ve malzeme kalitesi piyasadaki bir çok üründen oldukça iyi. Fiyatı da marka değeri düşünüldüğünde makul hatta denebilecek seviyede.

Makinenin eksilerinden biri su haznesinin çıkmaması ve düz filtre kullanıyor oluşu (bu ülkeye göre değişebiliyor almadan önce emin olmanızda fayda var) Düz tabanlı filtreleri genellikle profesyonel makinelerde ve büyük hacimli Amerikan tipi makinelerde görüyoruz. Düz tabanlı kağıt filtrenin güzel tarafı yerleştirmesi ve kullanımı oldukça kolay ancak Türkiye’de bulunması konik kağıtlara göre çok daha zor. Öte yandan düz tabanlı olduğu için az miktar kahve yaptığınızda kahve çok hızlı süzüldüğü için iyi kalitede bir çıkta almak çok olası değil. En az 5 fincan ve üstü (yaklaşık 650ml) demlemelerde daha efektif sonuç veriyor.

Bu nedenle bu tip makinelere genellikle 1-4 cup fonksiyonu ekleniyor. Bu fonksiyon biraz aroma fonksiyonuna benzese de demleme oldukça yavaş yapılıyor ve mümkün olduğunca kahvenin suyla buluşma süresi uzatılmaya çalışıyor. Açıkçası bu tür bir filtreyi normal şartlardaki bir ev kullanımı için çok doğru bulmuyorum. Ama küçük bir ofisiniz varsa, sizin için makul bir ürün olabilir. Zaten 1700 ml kapasite de ev tipi ürünlerde görmeye alıştığımız 1250-1300 ml kapasitenin oldukça üstünde

Ürünün fonksiyonları ise üst segment makinelerde görmeye alıştığımız türden. Aroma ve programlama özellikleri bulunuyor. Su ve kahve girişlerinin ayrıştırılması pozitif ancak su haznesinin çıkmaması tezgah üstünde dolap varsa kullanımda size sıkıntı olabilir. Kağıt filtre kullanmak istemezseniz altın kaplama kalıcı bir filtre de beraberinde geliyor. Kalıcı filtrenin plastik aksamında ise BPA içermeyen plastik kullanılmış. Özetle özellikler ve marka düşünüldüğünde fiyatının ederi bir ürün diyebilirim.

SAGE SDC400 BSS/A ve SAGE SDC450 BSS/A

SAGE SDC400 BSS/A ve SAGE SDC450 BSS/A Precision Brewer, bir filtre kahve makinesinde olması gereken bütün özellikleri ve hatta çok daha fazlasını sağlayan bir üst düzey filtre kahve makineleri. Bu makineler, 1.8 litreye kadar kahve demleyebilme kapasitesine sahip olup demlemenizi özelleştirebilmenizi sağlar ve ayrıca Cold Drip kahve yapma özelliğine de sahiptir. İki makine arasındaki tek fark 450’nin termos karaf kullanması ve alttan ısıtma hiç yapmaması 400 ise cam karafa sahip. yazının devamında 400’ü anlatacağım kalan özellikler dediğim gibi 450 için de birebir aynı.

SAGE SDC450 BSS/A

SAGE SDC400 BSS/A Precision Brewer, iki farklı tipte filtre kağıdı kullanabilmektedir, böylece 1.2 ve 1.8 litrelik demlemeler yapabilirsiniz. Makine, Hızlı (Fast), Normal (Gold) ve Sert (Strong) olmak üzere farklı filtre kahve türlerini yapabilme özelliğine sahiptir ve ayrıca hario v60 tipi demleme ekipmanlarıyla da kullanılabilir. Ayrıca, Japon Cold Brew ve oda sıcaklığında Cold Brew yapabilme özelliği sayesinde buz üstüne demleme ve soğuk demleme yapabilirsiniz. Makine aynı zamanda koyduğunuz su miktarına bağlı olarak demleme hızını otomatik olarak ayarlayabilme özelliğine sahiptir.

Piyasadaki diğer benzer makinelerden daha farklı özelliklere sahip olan SAGE SDC400 BSS/A Precision Brewer, kullanıcılara birkaç adım önde bir deneyim sunar. Ancak, makinede enerji tüketimini düşürmek amacıyla yapılan bir tasarım tercihi olarak, 4 fincan yani 600 ml altında bir demleme yaptığınızda ısıtma tablası devre dışı kalır. Bu nedenle, eğer 300 ml kapasiteli bir fincana iki fincan kahve yapmak ve ikincisinin sıcak kalmasını istiyorsanız, demleme miktarınızı 50 ml artırarak yapmanız önerilir, böylece ısıtma tablasının çalışmasını sağlamış olursunuz.

SAGE SDC400 BSS/A Precision Brewer, tamamen paslanmaz çelik gövdeye sahiptir. Bu tasarım, Breville/Sage ürünlerinin kalitesini yansıtır. Makine, 4 numara trapezoid yapıdaki filtre kağıdı gibi birçok filtre makinesinde kullanılan filtreleri ve düz tabanlı filtre gibi daha profesyonel makinelerde ve Amerika pazarında kullanılan filtreleri kullanabilir. Trapezoid 4 numara filtre ile 1.2 litre kahve demleyebilirken, düz tabanlı filtre ile 1.8 litre kahve yapabilirsiniz. Bu özellik, geniş aileler, küçük ofisler ve bazı küçük işletmeler için uygun bir seçenek sunar.

SAGE SDC400 BSS/A

Makine üzerindeki bütün işlemler, Auto Start düğmesi dışında iki büyük buton aracılığıyla gerçekleştirilir. LCD ekranda görülen menüde, eski telefonlardaki jogdial özelliğine benzer şekilde butonu çevirerek seçiminizi yapabilirsiniz.

Precision Brewer’ın menüsünde yer alan Gold Demleme yöntemi ECBC (Avrupa Kahve Demleme Merkezi) onayına sahiptir ve normal kullanımda bu demleme yöntemi önerilir. Fast Brew, 1.8 litre kahveyi 7 dakikada hızlı bir şekilde demlerken, Strong demleme ise demlemeyi yavaşlatarak aromalı bir demleme yapar, bu özellik profesyonel makinelerde bulunan özelliğe benzer. Tüm bu demleme yöntemlerinde, haznedeki su miktarına bağlı olarak demleme hızı otomatik olarak ayarlanır, bu sayede artan kahve miktarıyla birlikte oluşabilecek acılık sorununun önüne geçilir.

My Brew menüsü, istediğiniz özel ayarlarda demleme yapmanıza imkan tanır. Bu demleme için Hario V60 demleme ekipmanını kullanmak isterseniz, özel bir adaptöre ihtiyaç duyarsınız ve SAGE SDC400 BSS/A Precision Brewer bu adaptöre sahiptir. Hario V60 dripper ve adaptörü kullanarak My Brew menüsünden pour over seçeneğini aktive etmeniz gerekmektedir. My Brew menüsünde yapabileceğiniz diğer ayarlar arasında çiçeklenme süresini belirleme, su sıcaklığını ayarlama ve akış hızını belirleme gibi seçenekler bulunur.

Buz üstüne demleme (Japon Cold Brew) ve Cold Brew menülerinde ise 600 ml’den az su kullanmanız gerekmektedir. Buz üstü demleme sırasında alt haznedeki buz düşünüldüğünde, bu mantıklı bir seçenektir. Cold Brew demleme için ise sadece üst haznede kahve ve suyu birlikte 14 saat kadar bekletmeniz gerekmektedir. Ardından, demlenmiş kahveyi karafaya aktarabilirsiniz.

Makinenin dikkat çeken diğer özellikleri, zaman programlama fonksiyonu ve çocuk kilididir. Zaman programlama fonksiyonu sayesinde akşamdan kahvenizi hazırlayabilir ve sabah kahve kokusuyla uyanabilirsiniz. Özellikle çocukların ayarları değiştirmesini engellemek ve 14 saatlik cold drip işlemi sırasında makineyi etkilememeleri için çocuk kilidi fonksiyonu oldukça başarılıdır.

Sonuç olarak, SAGE SDC400 BSS/A Precision Brewer, bir filtre kahve makinesinde aranan birçok özelliği bünyesinde barındırır. 1.8 litreye kadar kahve demleme kapasitesi, özelleştirilebilir demleme seçenekleri, Cold Drip ve buz üstüne demleme gibi farklı demleme yöntemlerini desteklemesi, zaman programlama ve çocuk kilidi gibi kullanışlı fonksiyonlarıyla dikkat çeker. Ayrıca, kaliteli malzemeler ve şık tasarımıyla SAGE SDC400 BSS/A Precision Brewer, piyasadaki benzer makinelerden öne çıkan bir seçenektir.Precision Brewer, bir filtre kahve makinesinde olması gereken bütün özellikleri ve hatta çok daha fazlasını sağlayan bir üst düzey filtre kahve makinesi. Bu makine, 1.8 litreye kadar kahve demleyebilme kapasitesine sahip olup demlemenizi özelleştirebilmenizi sağlar ve ayrıca Cold Drip kahve yapma özelliğine de sahip.

SAGE SDC400 BSS/A Precision Brewer, iki farklı tipte filtre kağıdı kullanabilir, böylece 1.2 ve 1.8 litrelik demlemeler yapabilirsiniz. Makine, Hızlı (Fast), Normal (Gold) ve Sert (Strong) olmak üzere farklı filtre kahve türlerini yapabilme özelliğine sahiptir ve ayrıca hario v60 tipi demleme ekipmanlarıyla da kullanılabilir. Ayrıca, Japon Cold Brew ve oda sıcaklığında Cold Brew yapabilme özelliği sayesinde buz üstüne demleme ve soğuk demleme yapabilirsiniz. Makine aynı zamanda koyduğunuz su miktarına bağlı olarak demleme hızını otomatik olarak ayarlayabilme özelliğine de sahip.

Piyasadaki diğer benzer makinelerden daha farklı özelliklere sahip olan SAGE SDC400 BSS/A Precision Brewer, kullanıcılara birkaç adım önde bir deneyim sunar. Ancak, makinede enerji tüketimini düşürmek amacıyla yapılan bir tasarım tercihi olarak, 4 fincan yani 600 ml altında bir demleme yaptığınızda ısıtma tablası devre dışı kalır. Bu nedenle, eğer 300 ml kapasiteli bir fincana iki fincan kahve yapmak ve ikincisinin sıcak kalmasını istiyorsanız, demleme miktarınızı 50 ml artırarak yapmanızı önerebilirim, böylece ısıtma tablasının çalışmasını sağlamış olursunuz.

SAGE SDC400 BSS/A Precision Brewer, tamamen paslanmaz çelik gövdeye sahip. Breville/Sage ürünlerinin kalitesini yansıtan bir yaklaşımla dizayn edilen makine, 4 numara trapezoid yapıdaki filtre kağıdı gibi birçok filtre makinesinde kullanılan filtreleri ve düz tabanlı filtre gibi daha profesyonel makinelerde ve Amerika pazarında kullanılan filtreleri kullanabilir. Trapezoid 4 numara filtre ile 1.2 litre kahve demleyebilirken, düz tabanlı filtre ile 1.8 litre kahve yapabilirsiniz. Bu özellik, geniş aileler, küçük ofisler ve bazı küçük işletmeler için oldukça uygun bir seçenek.

Makine üzerindeki bütün işlemler, Auto Start düğmesi dışında iki büyük buton aracılığıyla gerçekleştiriyor. LCD ekranda görülen menüde, eski telefonlardaki jogdial özelliğine benzer şekilde butonu çevirerek seçiminizi yapabilirsiniz.

Precision Brewer’ın menüsünde yer alan Gold Demleme yöntemi ECBC (Avrupa Kahve Demleme Merkezi) onayına sahip ve normal kullanımda bu demleme yöntemi önerilen yöntem. Fast Brew, 1.8 litre kahveyi 7 dakikada hızlı bir şekilde demlerken, Strong demleme ise demlemeyi yavaşlatarak daha yoğun bir demleme yapar, bu özelliği diğer makinelerdeki aroma özelliği olarak düşünebilirsiniz. Tüm bu demleme yöntemlerinde, haznedeki su miktarına bağlı olarak demleme hızı otomatik olarak ayarlanıyor, bu sayede artan kahve miktarıyla birlikte oluşabilecek acılık sorununun da önüne geçiliyor.

My Brew menüsü, istediğiniz özel ayarlarda demleme yapmanıza imkan tanıyor. Bu demleme için Hario V60 demleme ekipmanını kullanmak isterseniz, özel bir adaptöre ihtiyaç duyarsınız ve SAGE SDC400 BSS/A Precision Brewer bu adaptöre sahiptir. Hario V60 dripper ve adaptörü kullanarak My Brew menüsünden pour over seçeneğini aktive etmeniz gerekmektedir. My Brew menüsünde yapabileceğiniz diğer ayarlar arasında çiçeklenme süresini belirleme, su sıcaklığını ayarlama ve akış hızını belirleme gibi seçenekler bulunur.

Buz üstüne demleme (Japon Cold Brew) ve Cold Brew menülerinde ise 600 ml’den az su kullanmanız gerekmektedir. Buz üstü demleme sırasında alt haznedeki buz düşünüldüğünde, bu mantıklı bir seçenektir. Cold Brew demleme için ise sadece üst haznede kahve ve suyu birlikte 14 saat kadar bekletmeniz gerekmektedir. Ardından, demlenmiş kahveyi karafaya aktarabilirsiniz.

Makinenin dikkat çeken diğer özellikleri, zaman programlama fonksiyonu ve çocuk kilidi. Zaman programlama fonksiyonu sayesinde akşamdan kahvenizi hazırlayabilir ve sabah kahve kokusuyla uyanabilirsiniz. Özellikle çocukların ayarları değiştirmesini engellemek ve 14 saatlik cold drip işlemi sırasında makineyi etkilememeleri için çocuk kilidi fonksiyonu oldukça başarılı diyebilirim.

Sonuç olarak, SAGE SDC400 BSS/A Precision Brewer, bir filtre kahve makinesinde aranan birçok özelliği bünyesinde barındıran bir makine. 1.8 litreye kadar kahve demleme kapasitesi, özelleştirilebilir demleme seçenekleri, Cold Drip ve buz üstüne demleme gibi farklı demleme yöntemlerini desteklemesi, zaman programlama ve çocuk kilidi gibi kullanışlı fonksiyonları dikkat çeken özellikler. Ayrıca, kaliteli malzemeler ve şık tasarımıyla SAGE SDC400 BSS/A Precision Brewer, piyasadaki benzer makinelerden öne çıkan bir seçenek.

Technivorm Moccamaster KBG741

Technivorm 1964 yılında Gerard Clement Smit tarafından Hollanda’da kuruluyor. İlk üretimine kahve makinesi dışında ürünlerle başlıyor. 1968 yılında ilk brew type makine icadından sonra ben daha iyisini yaparım diyen Gerard ilk moccamaster’ı üretiyor. Hatta sonrasında bıçaklı kahve öğütücüsü de üretiyorlar. Çalışma prensibi ilk günden beri hemen hemen aynı olan Moccamaster Filtre kahve makinelerinin her biri Hollanda’da (Çin’de değil) el imalatı ile üretiliyor ve tek tek kontrolden geçiyor. Youtube’da “technivorm factory visit” diye aratırsanız üretim tesislerinin biraz büyükçe bir atölye gibi çalıştığını görürsünüz.

Moccamaster‘ı standard kahve makinelerinden pahalı yapan şey muazzam işçilik ve sağlamlık ve bu geleneksel üretim yaklaşımı diyebilirim. Bu yaklaşım ürünlerinin bir kahve makinesinden çok bir yaşam stili ve hayat bakışı olarak konumlanmasını sağlıyor. Dolayısıyla marka değeri de oldukça yükseliyor.

Demleme esnasında sıcak suyu 92-96 derece ısıda tutan makine SCA (Specialy Coffee Association) onayına sahip nadir makinelerden. Sahip olduğu tek ek özellik ise sıcaklık ayarı. Tam kapasite demleme 6 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanıyor. Göreceli bir konu olması ile birlikte Technivorm bu tür hızlı demlemenin kahve lezzeti açısından daha iyi olduğunu savunuyor.

Özetle Makine özelliklerine baktığımızda üçte bir fiyatına özellik anlamında çok daha fazla şey sunan makineler çok rahat bulabilirsiniz. Ama konu tarz ve profesyonellik olunca fiyat algısı darmadağın oluyor.

Eğer başka tipte bir kahve makinesi ararken bu yazıya geldiyseniz belki aşağıdaki yazılarım size yardımcı olabilir.


Makinenizi aldınız, hayırlı olsun. Peki hangi kahveyi kullanacaksınız? MOKAPOTA Kahvelerine ne dersiniz?


Aklınızda başka ürünler varsa lütfen yorum bölümünde detaylarını belirtin, en kısa sürede elimizden geldiğince kararınızı netleştirmeye çalışalım

Kahve koksun dört bir yanınız.. :)

Filtre Kahve Makinesi Tavsiyeleri – Hangisi Alınmalı?” yazısında 686 düşünce

 1. ozcan diyor ki:

  Günaydın Ömer Bey,

  Organik olarak şu ana kadar sadece Münih deki bir roasterin Costa Rica kahvesini çekidek olarak aldım ancak beğenmedim.

  Pestisidlere gelince sadece bir tanesinin kavurma esnasında ısıyla yok olduğunu okudum.

  Esenlikler

 2. Ahmet Ö diyor ki:

  Selamlar,
  Emeğinize sağlık bilgilendirmeleriniz için.

  Ancak, 01.eylül.2018 itibariyle piyasada ürün kıyaslaması yaptığımda öğütücülü ürünler grubunda önerdiğiniz Homend 5002 modeli piyasada yaklaşık 660 TL iken DeLonghi öğütücülü KG521.M modeli 500 TL’ye satılmakta.

  Bu durumda DeLonghi mi yoksa sizin incelemesini yaptığınız Homend mi doğru tercih olur (öğütücülü, aromalı, cam karaflı, süre programlı bir kahve makinesi arayanlar için)?

  Teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Ahmet Bey Merhaba,
   Sanırım bir yanlışlık söz konusu, Delonghi KG521.M “sadece” öğütücüdür. “Öğütücülü filtre kahve makinesi” değildir. Homend 5002 ise öğütücü ve filtre kahve makinesi birlikte olan kombin üründür. Ürünleri tekrar incelemenizde fayda var.
   Sevgiler.

   • Ahmet Ö diyor ki:

    Haklısınız, ama web sitelerinde kahve makinesi yazıyordu. Siz yazınca tekrar inceledim, malesef sadece öğürücüymüş.
    Bu durumda homend 5002 sanırım, doğru mudur?

    • Omer Demir diyor ki:

     Öncelikli tavsiyem öğütücü ve filtre khve makinesini ayrı almanız olacak. Ama kombin bir makineye ihtiyacınız varsa (yer sıkıntısı vs) homend iyi bir makine.
     Sevgiler

      • Omer Demir diyor ki:

       Selamlar, bunun temel iki nedeni var, birinde bir ariza yasarsaniz digerini de tamir suresi icinde kaybedersiniz, ileride ikisinden birini upgrade etmek isterseniz bunu yapamazsiniz. Ogutuculu filtrekahve makinelerinde ise durum biraz daha sıkıntılı. Başka bir makine veya ekipmanla demleme yapmak isterseniz ona uygun öğütme yapamazsınız.
       Sevgiler

 3. sirmus diyor ki:

  Merhaba. Kısıtlı bir bütçem var ve Delonghi Esam 2600 ile Ecam 23.420 arasında kaldım. Gönlüm elbette 23.420’den yana ama aradaki 800 liralık fiyat farkı beni düşündürüyor. Makineyi evde kullanacağım. Normalde tek seferde bir, en fazla iki kişilik latte hazırlıyorum. Onun dışında her sabah işe giderken grande boy termosa latte hazırlıyorum. 23.420’nin süt köpürtücüsünün latte için de uyumlu olduğu yazılmış. 2600’le microfoam elde edemez miyim? Kafamda deli sorular… Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Sirmus,
   2600 eski tip bir köpürtücüye sahip bu türdeki sür köpürtücülerinin ürettiği köpük daha çok cappuccino için uygun. 23.420 yeni nesil bir ürün ve hem latte hem cappuccino için süt hazırlayabiliyor. Aradaki fiyat farkı evet biraz fazla ama maalesef bu kur dengesizliği yüzünden. 2600 daha önce getirilen ve elde az miktarda kalan makinelerden, bu nedenle fiyatı düşük kaldı ve yeni üretimi de zaten yok. Bu arada her ne kadar kur fırlamış olsa da amazon almanyadan gümrük ve gönderi dahil ürün getirtmek çok daha hesaplı oluyor. Bu alternatifi düşünebilirsiniz. Önerdiğimiz amazon ürünleri arasında latte köpüğü yapan krups’ın bir modeli var 2600’den -gümrük ve gönderim dahil- daha ucuza alınabiliyor. incelemek isterseniz de linki burada : https://mokapota.com/urun/krups-ea8108-otomatik-kahve-makinesi

   ille de 2600 vs 23.420 derseniz, ben olsam yeni nesil bir makine olduğu için önce krups sonra 23.420 alırdım. Krups da aynı işi gören ve daha ucuza gelen bir makine, üstelik daha şık ve küçük hacimli. Son karar sizin

   Sevgiler

    • Omer Demir diyor ki:

     Selamlar,
     Evet Türkiye’de satılan bir model değil. Şunu da hatırlatmakta fayda var, ürünün garantisi Türkiye’de geçerli değil, sadece Almanyada geçerli.
     Ama Türkiye için oldukça ucuz bir fiyata geliyor, gönderimi amazon yapıyor, gümrük vergisini siparişiniz esnasında sizden tahsil edip gümrük işlemlerini amazon hallediyor.
     Sevgiler

 4. Ege diyor ki:

  Ben filtre kahve makinesi almak istiyorum, yeni başlayanlar için önerdiklerinizi okudum ancak “Philips Café Gaia HD7565/20 Filtre Kahve Makinesi” hakkında bir yorumda bulunmamışsınız. “Electrolux EKF3300” ile Philips’i düşünüyorum hangisini tavsiye edersiniz?

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba,
   Bu iki ürün de temel özellikleri barındıran ürünler, philips’te ek olarak karıştırıcı eklenmiş. Çok da elzem bir özellik değil siz kahveyi fincana dökerken zaten bu kendiliğinden sağlanıyor. Ayrıca temizlik açısından da işi biraz zorlaştıracağı düşüncesindeyim.Philips 30dk sonrasında otomatik kapanıyor. Electrolüx’te bu süre 40 dakika. Ben 40-60 dk arası tercih ediyorum çünkü ilk fincanı tüketmem yaklaşık 30-35 dk’yı buluyor. Electrolux’ün ise hacmi daha fazla. Eğer çok kahve tüketen veya bolca arkadaş ağırlayan biriyseniz elektrolüx tercih edilebilir.
   Sevgiler

 5. murat taştan diyor ki:

  merhaba 30 yada 40 kişinin bulunduğu kurumsal bir şirkette çalışıyorum kahve bizim için önemli,
  çekilmiş hazır filtre kahve kullanıyorum kullandığım cihaz PHİLİPS HD 7686 CİHAZ 3 üncü yılında bozuldu morhipoda 160 philips in kendi sitesinde 200 tl tamiri için 180 tl istediler.
  çok iyi uzun ömürlü 2 saat sıcak tutma özellikli yani cam hazneli bir makine arıyorum kahve kullanımı çok fazla dolayısıyla uzun ömürlü bir cıhaz arıyorum ne tavsiye edersiniz fiyatı çok önemli değil sağlamlık uzun ömür ve çok sık kahve yapımı esastır benim için,endrüstiyel bir makinemi alsam acaba diye düşünüyorum,
  bana ne tavsiye edersiniz öneriniz nedir şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Murat Bey Merhaba,
   Açıkçası 3 yıl dayanması bile dayanıklı bir cihaz olduğunu gösteriyor. 30-40 kişiden bahsediyorsunuz ve şirket ortamı. Makineye ne kadar iyi bakarsanız bakın sizin dışınızda da kullanımlar olduğu için evdeki kadar iyi bakmak mümkün değil. Üstelik kahve bizim için önemli dediğinize göre de kullanan kişi sayısı yada kullanım miktarı oldukça fazla.

   Bu makineler ev kullanımı için üretiliyor yani günde max 2 kullanım ortalamada isr haftada 4-5 kullanım diye düşünebilirsiniz. Bu rakamlarla bile maximum 8 yıl dayanıyor. Dolayısıyla emektarı son noktaya kadar kullanmışsınız diyebilirim.

   Bunları göz önüne aldığınızda ve bütçe sorununuz da olmadığına göre profesyonel makinelere yönelmek en sağlıklısı olacaktır. Üstelik kahve tüketiminiz fazlaysa çift karaflı modelleri bile düşünebilirsiniz.

   Profesyonel makineler ev tipi makinelere göre daha pahalı olup (7-8 katı olabilir) standart filtre kahve makinelerinden farklı bir filtre kağıdı kullanırlar. Bu filtre kağıtlarını marketlerde bulamazsınız. Ama internetten sipariş verebilirsiniz. Yedekli gittiğiniz sürece bunda da problem olmaz. Piyasada en çok gördüğüm Bunn marka makineler konuştuğum bir kaç kişi de gayet memnundu.

   Toparlayacak olursak,
   Profesyonel makine alıp, yedekli kağıtlarla ilerleyip uzun süreli bir kullanım sağlayabilirsiniz. Ya da alıştığınız düzeni bozmadan her 2-3 yılda bir makine değiştirerek de ilerleyebilirsiniz. İkinci alternatifte her makine değiştiğinde 2 yıl garanti opsiyonunuz olur. Profesyonel makinelerde max 2 yıl garanti sonrasında oluşacak arızada tamir masrafları size kalacaktır. Karar vermeniz için en kritik nokta ise günlük kullanım miktarınız.

   Umarım faydalı olabildim
   Sevgiler.

 6. Kübra diyor ki:

  Ömer Bey merhabalar ,
  Oradan oraya okudum da okudum kafam iyice karıştı ☺️
  Evimizde cafissimo kapsüllü kahve makinası var fakat artık çekirdekten öğütüp kahve yapmak istiyorum bu nedenle bir arayışa girdim. Delonghinin kombo ürünleri hoş gelmişti gözüme ama önermiyorsunuz. Özellikle BCO 411..
  çekirdekten yapsın aynı zamanda da süt köpürtsün istiyorum çünkü. Sütlü kahveyi tercih ediyoruz daha ziyade diğer türlü sert geliyor. Öğütücülü bir filtre kahve makinası alıp demlediğim kahveye mi süt eklesem diye fikrim evrildi biraz okuduktan sonra. Bu durumda bize en uygun makinalar hangisi sizce ?

  • Omer Demir diyor ki:

   Kübra Hanım Selamlar,
   Hem maliyet hem de uzun süreli kullanım açısından kombo ürünleri önermiyorum. Sadece yer sıkıntınız varsa alternatif olabilir. Zaten filtre kahve makinesi ve espresso makinesini ayrı ayrı alsanız da aynı yeri kaplayacak. Hal böyle olunca sizin geldiğiniz nokta öğütmeli bir filtre kahve makinesi.
   tchibo kahve makineniz size espresso bazlı içecek hazırlıyordu dolayısıyla evde alıştığınız damak tadı espresso bazlı içecek. Bu nedenle filtre kahve makinesi istediğinizi tam yerine getirmeyebilir. Yok derseniz ki ben filtre kahve de seviyorum zaten kahvemi americano / misto tüketiyorum o zaman yer sıkıntınız da varsa homend 5002 alır rahat edersiniz.
   Ama alıştığım lezzetten vazgeçmeyeyim derseniz tam otomatik kahve makineleri size yardımcı olabilir. bir kaç gündür siemens eq32ü tartışıyoruz. Şu yazının yorumlarında görebilirsiniz https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066 fiyatı gayet iyi şu anda. Henüz kur farkından etkilenmedi. Bu sizin için bir alternatif olabilir, buna alternatif olarak da aynı yazıdaki diğer ürünleri veya amazon almanyadan ürün getirtmeyi düşünebilirsiniz. Gümrük ve gönderim dahil olduğu için siz hiç bir detayla uğraşmadan alışverişinizi yapıyorsunuz ve kapınıza kadar teslim ediliyor.
   Son alternatif ise, ben espressoyu çok seviyorum ve espressomu hendim hazırlamak isterim, kahve su oranını ben belirleyeyim vs diyorsanız da manuel bir espresso makinesi ve öğütücü size derman olur. Burada da delonghi ec685 espresso makinesi yanına alacağınız delonghi kg79 veya tchibo öğütücü düşük maliyetle bu keyfi yaşamanızı sağlar. Kafanız karışmasın kendinizi damak tadınıza bırakın
   Umarım faydalı olabildim,
   sevgiler

 7. Aysun diyor ki:

  Ömer Bey öncelikle tebrik ediyorum sizi.Böyle ayrıntıyı okuyucuyu sıkmadan sunmak kolay olmasa gerek. Açıklamalarınızı uzun uzun okudum. Delonghi 685 de karar kıldım.Ancak bir de filtre kahve makinesi alsam mı diye de düşünüyorum.Arçelik inlove çok büyük bir makina. Başka öneriniz olur mu. Ayrı bir öğütücüm de var. kavurmayı da öğrendik sayenizde.Teşekkür ederim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Aysun Hanım Merhaba,
   Öncelikle samimi ifadeleriniz için çok teşekkür ederim. Mutluluk veriyor insana böyle güzel geri bildirimler.

   Şu bir kaç gün boyu kahve festivalindeyim. MokaPota adına festivali takip ediyorum, bu nedenle sorunuza ancak cevap vercek fırsat bulabiliyorum kusura bakmayın.

   Bir de kendi kahvenizi kavurmanıza çok sevindim. Çok iyi bir başlangıç. Devam edin. Arada bir dışardan da kahve alıp kendinizi geliştirmek için lezzet kıyaslaması da yapın

   Sorunuza gelince 8115 Inlove aslında o kadar büyük değil sadece prizma bir yapısı var diğer bir çok model silindirik yapıda olduğu için daha küçük gibi görünüyor. Programlama filan gibi özellikler de olmayıversin derseniz electrolux ekf5300 düşünebilirsiniz üstelik aroma fonksiyonu da var. Hiç ek fonksiyon olmasın derseniz de braun kf520’nin beyaz modeli şık bir makine.
   Sevgiler

   • Aysun diyor ki:

    Çok teşekkür ederim. Sizden daha çok şey öğreneceğimden eminim. Ayrıca geç değil erken bile cevap aldım. Kahve tadında günler dilerim.

   • Helin diyor ki:

    Selamlar,
    Kaynatma kısmı metal olan herhangi bir makina var mı, hepsini plastik olarak buluyorum ve plastikte bir şey kaynatmak mantıklı gelmiyor, plastik kettle kullanmazken plastik kahve makinesi kullanmak büyük çelişki çünkü.

 8. Alican diyor ki:

  Merhabalar,

  Öncelikle güzel içerik ve sade anlatım için çok teşekkürler. Tane tane bütün modellere üşenmeden yorum yapmışsınız :)

  Bu kadar yorum üstüne arçelik in love modelini almak istedim, isterdim ancak sizin yorumlarınız sonrası belki de fiyatı epey artmış gibi görünüyor. Daha düşük fiyatlarda, su haznesi çıkabilen, dizaynı çok da önemli olmayan bir model öneriniz var mıdır? Delonghi’nin modellerinde indirim var ama öğütücülü almak istemedim ki siz de önermemişsiniz. Bu kadar makine yazdınız üstüne gene tavsiye istedim ama kusura bakmayın artık :)

  Teşekkürler şimdiden. İyi günler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Alican Bey Merhaba,
   Arçelik Inlove 8115 son zamanlarda overrated (değerinden fazla fiyatlı) haline geldi.Bu konu beni de rahatsız ediyor çünkü bunda maalesef istemeden benim de biraz katkım oldu sanıyorum. Inlove 8115 piyasadan kaldırılmak üzereyken ve fiyatı çok iyi durumdayken önermeye başladım. Bir çok arkadaşım ve okuyucularımız da aldı ve kullanıyorlar bu zamana kadar “ürün hakkında” negatif bir yorum gelmedi. Zira bazı parçaları yurt dışında üretilse de Türk malı ve basit mühendisliği olan bir ürün (ki inlove 8115 üstüne iki model çıktı ve sonra bu modeller grundig markası altına taşındı çünkü inlove kadar satmadılar, ama bu modelin satışları artınca makyajlanıp beko altında da üretilmeye başladı) Ama açık söylemek gerekirse bu fiyat edecek bir ürün değil. Arçelik yetkilileri ile de konuyu görüşmeye çalıştım ancak satış iyi olduğu sürece onlar da durumu umursamadıkları için bu modeli artık önermiyorum. Bugün içinde bütün yazılarımda da bu durumu düzenleyeceğim zira ürün artık overrated durumda. Su haznesi çıkan ürün sayısı oldukça az. Zaten diğer markalar da yabancı olduğu için kur etkisi bütün ürünlere çok dengesiz yansıdı. Su haznesi çıkabilen Arçelik alternatifi daha yüksek parça kalitesinde electrolux EKF7800 modeli olabilir ama o da neredeyse aynı fiyatlarda en azından parça kalitesi daha iyi. Ya da su haznesini çok önemsemezseniz yine electrolux’un EKF 5300 modeli var oldukça makul fiyatlı ve aroma özelliği de sunuyor. Ya da derseniz ki çok az daha ekleyeyim öğütücüsü de olsun o zaman homend 5002’yi düşünebilirsiniz. Öğütücülü model önermiyorum normalde ama şu an fiyatı oldukça iyi durumda ve yer sıkıntısı olan bir kaç arkadaşıma önerdim ve aldılar onlar da üründen gayet memnunlar.
   Kur farkı nedeniyle fiyatlar henüz oturmadı, kurda bir dalgalanma daha olmazsa önümüzdeki ay kur farkı yansıtan bütün markalar yılbaşı dönemiyle birlikte ciddi bir indirime gidebilir. Biraz beklemek de bir alternatif olabilir.
   Sevgiler.

   • Alican diyor ki:

    Ömer Bey detaylı değerlendirme ve yorumlar için çok teşekkürler. Biraz daha sabredebiliriz sanırım. Tercihimi şimdilik beklemekten yana kullanıyorum :)

   • Esra diyor ki:

    Merhabalar :)

    Filtre kahve makinesi arayışı sonucu sitenizi keşfetmiş bulunmaktayım. Biçok markanın degisik modellerini incelemişsiniz ama açıkçası aklımda tefal olduğu icin benim icin yeterli olmadi ? evimde tefal in tost makinesinden tavalarına, cezve model kahve makinesine kadar çok fazla ürününü severek kullanıyorum. Çok güvendiğim bi marka, filtre kahve makinelerini degerlendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler simdiden

    • Omer Demir diyor ki:

     Esra Hanım Merhaba
     Tefal Ürünlerini dahil etmememin yegane sebebi Türkiye piyasasındaki iki ürünün de hiç bir ek özellik sunmaması ve ederinin oldukça üstünde fiyatları. Maalesef dizayn, malzeme kalitesi ve işlev olarak da oldukça geride kalmış ürünler. Tefal bir çok üründe kaliteli ürünler sunan bir marka ancak kahve makinelerinde biraz geriden geliyor diyebilirim.
     Sevgiler

     • Esra diyor ki:

      Şu an tefal i gözümde bitirdiniz teşekkürler:)))
      Degerlendirdiginiz ürünler arasından electrolux ekf7800 u gozum kapalı alabileceğimi dusunuyorum. Su haznesinin çıkabiliyo olması benim icin çok önemli. Kağıt filtre maliyetini ortadan kaldiriyo olması da çok iyi. Aroma özelliği ve zamanlayıcı da çabası. Çok teşekkür ederim, benim gibi onca ürün arasında kaybolmuş kahveseverler icin gerçekten aydınlatıcı bi yazı.

      Sevgiler

 9. Cem diyor ki:

  Merhabalar. Daha önce sizin tavsiyeleriniz ile delonghi ec685 espresso makinesi ve kg79 öğütücü almıstım. İki üründen de çok memnunum. Şimdi de filtre kahve makinesi almayı planlıyorum. Bu yazınızı çok defa okudum. Ama hala netleştiremedim. Yardım lütfen ?
  Birde delonghi ICMJ 210.BK var nasildir acaba.

  • Omer Demir diyor ki:

   Cem Bey Merhaba,
   Bunları duymak gerçekten çok sevindirici. Site trafiklerinden yazılarımın okunduğunu görüyorum ama tavsiyenizle aldım memnunum cümleleri inanın ki mutlu ediyor gerçekten insanı.
   Son döneme kadar Arçelik inlove k8115 kahve makinesini öneriyordum ama -muhtemelen benim önerimin de etkisiyle- talep olunca fiyatı ederinin çok üstüne çıktı. Bu nedenle yazıda da düzelttiğim gibi artık önermiyorum. Sizden talep gelince bir kere daha alternatiflere baktım ve Electrolux Expressionist EKF7800’nin son indirimlerle hem Arçelikten oldukça ucuz fiyata alınabileceğini gördüm ve detayları yazının son bölümüe ekledim. Umarım ihtiyacınızı karşılar.
   ICMJ 210.BK hiçbir ek özelliği olmayan bir makine ve fiyatı ederinin oldukça üzerinde şu an.
   Sevgiler

 10. A berke diyor ki:

  Merhaba size birşey danışacağım ben espresso yapmak için bir makina arıyorum aklımda delongihi ec8 almayı düşünüyorum sizce onun yerine biraz daha para koyup farklı bir makine mi almalıyım önerileriniz nedir

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar Berke Bey,
   Hızlı cevap vereyim, yukarıda Elif hanımın sorusunda yanıtlamıştım.

   Şimdi, Sizin sorduğunuz makine (Delonghi EC8)’e gelelim. EC8 daha çok düşük gelir seviyesi olan ülkeler için (eski demirperde ve asya) üretilmiş ve son zamanda ülkemizde de -büyük zincirlerin aracılığı ile- satılmaya başlamış bir makine. Ancak makinenin malzeme kalitesi oldukça düşük ve görünümü de bir o kadar demode. Özetle vereceğiniz paranın çok ederi değil. Onun yerine düşük segmentte Delonghi 35.31’i değerlendirebilirsiniz. bunun biir üst basamağında da EC 685 var. EC 685 bu zamana kadar beğenerek önerdiğimiz ve önerimizle alan okuyucularımızdan da pozitif geribildirim aldığımız bir ürün.

 11. salih diyor ki:

  Hazırladığınız bu güzel içerik için teşekkür ederim. Birkaç sefer okumama rağmen hala netlestiremedim. Ekf7800i almayi dusunuyorum. Ama Braun kf570’e yazıda yer vermemissiniz. İkisi arasında kıyaslama yapacak olsanız hangisini tavsiye ederdiniz.

 12. İlknur Çalışkan diyor ki:

  Merhaba,
  Ben kahveyi çok seven bir arkadaşım için filtre kahve makinesi almak istiyorum. Elektronik cihazlardan pek anlamadığım için yazılarını okudum fakat evet bunu almalıyım diyemedim. Öncelikle kaliteli, kolay kullanılabilir, iyi bir kahve makinesi almak istiyorum. Yazınızda iki kahve makinesine sanırım daha olumlu yazmışsınız. Homent 5002 öğütücülü kahve makinesi ve Electrolux Expressionist EKF7800 ama ben bu konuda hiç bilgi sahibi olmadığım için hangisi olmalı bir türlü karar veremiyorum. Bu iki marka yada bu markaların dışında bana en iyi filtre kahve makinesi tavsiyesi verebilir misiniz lütfen ?

  • Omer Demir diyor ki:

   İlknur Hanım Merhaba,
   iki ürünün arasındaki en temel fark Homend 5002’de öğütücü varken Electrolux EKF7800’de öğütücü olmaması. İdeal kurulumda, öğütücü ve kahve makinesinin kesinlikle ayrı olmasını öneriyorum. Kahve öğütüldükten sonra -en geç- aynı gün içinde tüketilmeli, o da iyi saklanırsa. Sonrasında tat ve aroma kaybı başlar çünkü. Dolayısıyla arkadaşınızın bir öğütücüsü varsa veya ben makineyi alayım öğütücüyü de o kendi alsın diyorsanız Electrolux tavsiye edeceğim ürün olur. Hatta almışken öğütücüyü de alayım derseniz, yurtdışından önerdiğimiz öğütücü ürünlerini de incelemenizi öneririm. Türkiyeye göre ciddi fiyat avantajı ile getirtilebiliyor.
   Yazıyı okuduysanız, kombin ürünlere sıcak bakmadığımı görmüşsünüzdür. Bu nedenle Homend 5002’yi sadece komple bir çözüm olsun diye veya arkadaşınızın mutfağında hem öğütücü hem de kahve makinesini koyacak yeterli alan yoksa önerebilirim. Kaldı ki benim hediye ettiğim veya önerimle alan arkadaşlarım oldu. Üründen de gayet memnunlar. Ama başta söylediğim gibi doğrusu iki makinenin ayrı olması.
   Umarım yardımcı olabildim.
   Sevgiler

   • İlknur Çalışkan diyor ki:

    Evet öğütücü makinesi ayrı olmasından yanasınız peki bana şu makineyi almalısınız diye bir öneride bulunabilir misiniz ? iyi bir hediye almak istiyorum ve filtre kahve içmedim tadını dahi bilmiyorum ki makinesi hakkında bir fikir edinemiyorum.

    • Omer Demir diyor ki:

     İlknur Hanım Merhaba,
     Son karar her zaman sizin olmalı çünkü sizin hediyeniz, öyle değil mi :).
     Aşağıda zaten iki ürün seçmişsiniz (ki önerdiğimiz ürünler bunlar) ürünler hakkında sorularınız varsa elimden geldiğince cevaplarım. Eğer öğütücü ile ilgili öneri istiyorsanız, diğer yazılarım ve önerdiğimiz öğütücüler listesine bir göz atmanızda fayda var. Burada dikkatinizi çeken hakkında soru sormak istediğiniz ürün olursa ben yine buradayım.
     Sevgiler

 13. Betül diyor ki:

  Merhaba:) harika bir iş çıkardığınızı belirterek teşekkür ediyorum . Tefal marka filtre kahve mak. için değerlendirmenizi merak ediyorum. Sevgiler ?
  Edit: önerdiğiniz modeller arasında vestel şölen K3000 ile electrolux ekf5300 karşılaştırması yapmamda da yardımcı olursanız sevinirim. İkisi de beklentimi karşılıyor gibi.

    • Omer Demir diyor ki:

     Betül Hanım Selam
     Tefal express çelik termoslu bir model. Çelik termos cam gibi değil maalesef zamanla içinde ciddi rahatsız edici kokular oluşuyor bu kahvenin tat ve kokusunu da etkiliyor. Çamaşırsuyu içeren su ile bir gece bekleterek filan ancak temizleniyor. Bu nedenle termos modelleri okuyucularımıza tavsiye etmiyorum.

        • Omer Demir diyor ki:

         Betül Hanım Selam,
         Tefal ürünlere neden ön yargılı olduğumu bir kere daha hatırladım sayenizde :) Ürün farklı pazarlara farklı setupla sürülmüş anladığım kadarıyla hatta kendi sitelerinde bile ürün sayfasındaki fotografla, kullanım kılavuzundaki fotografı birbirinden farklı:)
         Muhtemelen sizin sorduğunuz zaman ayarlama menüsü olmayan model. gerçi aralarında çok büyük fark yok. Net olayım, bu ürüne sıcak bakmıyorum. Ama bunun önyargımla ilgisi yok elbette..

         1. ve ana neden kullanım kılavuzundaki aroma özelliği için kullanılan şu açıklama

         Kahve sertliği seçme düğmesi (h) hazırladığınız kahvenin sertliğini seçmenizi sağlar.
         • Normal sertlikte kahve hazırlamak için düğmeyi (h) simgesine getirin ve kahve,
         haznedeki suyun tamamı öğütülmüş kahvenin üzerinden geçerek hazırlansın.
         • Daha hafif bir kahve hazırlamak için düğmeyi (h) simgesine getirin. Kahve, haznedeki
         suyun yarısı öğütülmüş kahvenin üzerinden geçerek hazırlansın.
         • Düğmenin (h) ortadaki konumlardan birine getirilmesiyle de kahvenin sertliği ayarlanır.

         Yani diyor ki, eğer daha yumuşak kahve isterseniz ben suyun yarısını kahveyle buluştururum kalana yarısını direkt karafa aktarırım. Ama aroma özelliği suyun akış hızını yavaşlatıp kahve ile daha uzun süre buluşmasını sağlamak üzere oluşturulmuştur. Tefalin bu ürününde maalsef bu yok. Aroma adı altında sulandırılmış kahve var.

         2. neden su haznesinin çıkmıyor oluşu. Bu makine içine su doldurmanızı zorlaştıran bir durum. Hele ki koyacağınız tezgahın üstünde dolap varsa sizi biraz daha zorlar, ayrıca su haznesini gerektiğinde temizlemek de oldukça zahmetli olur.

         3. Dizayn çok demode, özellikle karafın altındaki siyah plastik yuvarlak bölüm, eminin aldıktan 1-2 hafta sonra sizi rahatsız etmeye başlar.

         Umarım faydalı olabildim
         Sevgiler

         • Betül diyor ki:

          Hem de çook faydalı oldu, değerlendirmeniz için teşekkür ederim :) aroma konusu hayli mühim, gözümden kaçan noktalarda aydınlanma yaşadım sayenizde, sağ olun var olun. Bu anlamda tekrar danışmak isterim: vestel şölen k3000 ve elektrolux ekf5300 arasında tercih yapıp karar verme aşamasındayım. Kıymetli bilgilerinize başvursam?

          • Omer Demir diyor ki:

           Betül Hanım,
           Bu fiyatlara çıkmışken uzun zaman kullanacağınız bir makine için bence ufak bir ekleme daha yapıp electrolux expressionist ekf7800’ü düşünün derim. Son dönemde benim en fazla önerdiğim ve fiyat performans olarak değerini en hak eden ürünlerden. Üç ürün için de yazıda fikirlerimi belirttim. Ürün özellikleri ile ilgili sormak istediğiniz şeyler olursa seve seve yardım ederim ama satın alma konusunda son karar sizin olmalı.
           Sevgiler

 14. Bülent diyor ki:

  Öncelikle yazınız için teşekkürler. Acaba Electrolux EKF 7600 hakkında ne düşünüyorsunuz ?Aroma özelliği yok ancak 7800’dan daha uygun fiyata. Yorumunuzu merak ettim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Bulent Bey Merhaba,
   7600’de de aroma özelliği var ama bence negatif tarafi su haznesinin çıkmıyor oluşu. Koyacağınız tezgahın üstünde dolap varsa su doldurmak biraz sıkıntılı olabilir. Bir de dizayn 7800’de daha iyi ve ek olarak 3 ayrı sıcak tutma ayarı mevcut. En az 5-6 (genelde 8-10) yıl kullanılacak bir makine için 50-100 lira çok büyük fark değil bence. Tabi son karar yine sizin.
   Sevgiler

 15. Gökhan diyor ki:

  Merhabalar, öncelikle yeni tanıştım burası ile ve o kadar keyifli okuyorum ki yazıları müthiş bir haz alıyorum. Gerçekten emek verilmiş ve saygı duyulması gereken bir iş çıkartılmış. Ben genelikle filtre kahve içen birisi olarak espresso ya merak sardım ve bununla ilgili araştırma yapayım derken günlerdir buradan çıkamaz oldum. Şimdi espresso yapımı içim moka pot veya staresso arasında kaldım tat olarak fark var mıdır? kullanış açısından hangisi daha iyi veya kaliteli bir espresso için şu diyebilir miyiz? şuanda beni sadece staresso nun taşınabilir olması cezbediyor. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

  • Omer Demir diyor ki:

   Gokhan Bey Selamlar,
   Güzel sözleriniz için teşekkür ederek başlayayım. Böyle geri bildirimler güç veriyor bize.
   Eğer espresso’yu sadece espresso olarak tüketiyorsanız, moka pot yerine bialetti brikka’ya bakmanızı öneririm. Americano içiyorsanız da moka pot iş görecektir. Starpresso her ikisinde de kısmen tatmin edici sonuç verir.
   Ancak bu tip aletler bir espresso makinesinde hazırlanan espresso tadını elde etmenizi pek de sağlamaz. Kendilerine özel bir tatları vardır. Çünkü espresso makinesinde yüksek basınç ve 91-93 derece arsı su ile espresso’yu hazırlarsınız ve doğrudan fincana aktardığınız için sıcaklık kaybı çok olmaz. Ama özellikle staresso gibi portatif espresso aletlerinde su sıcaklığı elinizde olmayan nedenlerden dolayı düşer. Kettle’dan aktarırken, hazırlarken, alttaki bardak haznenin sıcaklık emişi ve sonra başka fincana aktarma işlemleri içim sıcaklığını da düşürür. Ama başta dediğim gibi onunda kendine has bir tadı var. Espresso için Brikka mı staresso mu derseniz içim sıcaklığı için ben brikka tercih ederim ama dedim ya staresso’nun da ayrı bir tadı var. Eğer dışarıda içtiğiniz espresso lezzetini arıyorsanız onu zaten ev tipi hiç bir alette yakalamak mümkün değil ama ev tipi espresso makineleri diğer ürünlere (moka pot, brikka, staresso, aeropress vb) göre daha yakın bir sonuç veriyor. Espresso makineleri için de şu iki yazımı okumanızda fayda var https://mokapota.com/kahve/hangi-espresso-makinesi-yorum-oneriler/2487 ve https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066
   Umarım faydalı olabildim,
   Sevgiler

 16. Abdulkadir Erson diyor ki:

  Merhaba yazılarınız ilgi ile okuyorum. Ürün önerisinde Braun la ilgili bir sıkıntı yaşamıştım. Açma kapama düğmesi bozuldu . Servise götürdüm parçası olmadıgını sipariş edeceklerini söylediler. 6 ay geçti bu arada defalarca uğrayıp hatırlattım , bir kaç kez parça isteğini yenilediler. Buna rağmen tamiri mümkün olmadı . Servis görevlisi bu durumun sıklıkla olduğunu belirtti. Markalar ne yazık ki ürün satana kadar varlar daha sonra sırra kadem basıyorlar.

 17. Abdullah diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey,

  Bize ulaşın kısmından soru gönderdiğimizde soru nereye düşüyor. Cevaplıyor musunuz? Yoksa burdan yorum olarak yazmam mı gerekiyor

 18. Abdullah diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey

  Eşime kahve makinesi almayı düşünüyorum. Şu anda süt tozuyla birlikte j.s mi.cn granül kahve kullanıyor. Ben kahveden pek anlamıyorum. Sitenizi araştırdım. Aslında filtre kahve makinesi ve diğer espresso ürünlerini aynı anda yapan bir makine istiyorum. Eşim günde 2-3 bardak kahve içmekte. İnternette bazı sitelerde EC 685’in filtre kahve yaptığı gözüküyor. Bütçem ec685 ile kg89 için müsait. Birazcık kafam karışmış durumda. Acaba karar verme ve aşağıdaki sorular konusunda yardımcı olabilir misiniz?
  1-EC 685 filtre kahve yapıyor mu?
  2-Filtre kahve tat olarak espresso veya americanoya benzemekte midir? Türk kahvesi, menengiç kahvesi, Osmanlı kahvesi, Dibek Kahvesi hakkındaki fikirleriniz nedir? İçlerinden sizin tercihiniz olan var mı? 3-Filtre kahve yerine sitenizde bulunan mokapot v60 french press vb ürünlerde yapılan kahvenin tat olarak ne gibi bir farkı vardır? Aynı ölçülerde kahve düşünüldüğünde en serti en yumuşağı hangisidir?Filtre kahveye hangisi daha çok benzemektedir? Filtre kahve makinası almadığım senaryoda hangi ürünü önerirsiniz?Anladığım kadarıyla siz filtre kahve makinası tercih ediyorsunuz? Sebebi süt ve krema ürünleri kullanmadığınız için espresso makinesinin gereksiz olması mı?
  4-Kahve öğütücü olarak hangisini önerirsiniz? KG79 ile KG89 arasında nasıl bir fark vardır? Hangisini önerirsiniz?
  5-Eşimin sade kahve içmediğini göz önünde bulundurursak (süt tozu) siz ne önerirsiniz?
  6-Kahve çekirdeklerini nerden (site dükkan) satın almayı öneriyorsunuz? Satın alınma sıklığı ne olmalı? Öğütüldükten sonra 2 gün içerisinde bayatlıyor bildiğim kadarıyla. Fakat öğütülmeden ne kadar taze kalabilir?Hangi kahve çekirdeğini öneriyorsunuz?

  • Omer Demir diyor ki:

   Abdullah Bey Merhaba,
   Sorularınız oldukça geniş kapsamlı, bir çoğuyla ilgili zaten mokapota’da oldukça detay yazılarımız var. Onları mutlaka okuyun derim. Kısaca cevaplamaya çalışayım
   1- Hayır filtre kahve yapmaz.
   2- a)Biraz americano’ya benzer.
   b)Menengiç zaten bir kahve değil, yaban fıstığından yapılır, yokluk döneminde kahve ithal edilemediğinden bulunmuş bir içecektir. Diğerlerini de nadir de olsa tüketirim ama TR’de satılan çekirdekler en düşük kalite çekirdekler olduğu için (rio minas) çok tercih etmem.
   3- a)Hepsi farklı demleme yöntemleri olduğu için mutlaka deneyip sizin tercih etmeniz gerek.
   b)Ben filtre kahveyi daha çok tüketiyorum ama diğer kahve türleri ve demleme yöntemlerini de kullanırım.
   c)Tat yakınlıklarını gruplarsak, Filtre grubu: Filtre kahve, V60, dripper, pour over, frenchpress, syphon. Espresso grubu: Espresso maikeneleri, moka pot, brikka, aero press. Ürünler için bir çok yazımız mevcut lütfen okuyup aklınıza takılanları o yazı altında sorun.
   d)hayır değil
   4-Ben hep son kararı okuyucularımıza bırakırım. KG89 Delonghi’nin Türkiye’ye resmi olarak getirdiği bir model değil. Zaten delonghi TR internet sitesinde de böyle bir ürün yok. Ürünü de denemediğim ve hakkında delonghi’den bana bir bilgi de gelmediği için maalesef net olarak fark şudur diyemiyorum.
   5-Süt tozu kullanmayın ille de sütlü içecekseniz süt ekleyin. Nitelikli bir kahveye süt ve şeker katma ihtiyacı duymazsınız.
   6- a)Maalesef böyle bir öneride bulunamıyorum. Reklam olmaması için kendi tercih ettiğim markaları mail ile iletirim size.
   b)kullanımınıza göre değişir
   c)öğütüldüğü gün kullanılmalı mümkünse hazırlamadan hemen önce öğütülmeli
   d)taze kavrulmuş bir çekirdek 5-7 gün arası dinlendirilir, ideal koşullarda saklanmak kaydıyla takip eden 15-20 gün içinde tüketilmelidir.

   sevgiler

   • abdullah diyor ki:

    Açıklayıcı cevabınız için çok teşekkür ediyorum Ömer Bey. Yaklaşık 5 gündür zaman buldukça kahve makinası ve öğütücüsü hakkında yerli yabancı kaynaklardan araştırma yapmaktayım. Fakat yine takıldım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
    1-Granül kahve-süt tozu ikilisinden espresso makinasına geçmek doğru bir seçim midir? Yoksa filtre kahveye mi geçilmeli?Aslında temel amaç kahveyi yumuşatabilecek bir cihazdı. Dün tam espresso makinası ile öğütücü siparişi vericekken niye espresso makinası sorusunun cevabını bulamadık. Espresso makinesinde ec 685 den başka bir seçenek bulamadım.
    2-Kahve öğütücüsü araştırmamda kg79 kg89 kg521ve baratza encore un espresso için uygun olmadığını belirten yorumlara rastladım. Rommelsbacher ekm300 ün bir nebze işe yaradığı graef cm800 ün ise fp olarak en iyi espresso ürünü olduğunu belirten yorumlar gördüm. Şu an tek emin olduğum şey Greaf cm 800 ü almak gibi gözüküyor. Çünkü filtre kahve esprosse makinası vs her türlü iyi bir öğütücüye ihtiyaç var.
    3-Sizce filtre kahve makinası (ekf 7800) espresso makinası (ec 685) kahve öğütücü (?) seçimlerinin hangisi benim için en doğrudur?

    • Omer Demir diyor ki:

     Abdullah Bey Selam,
     1-Hazır kahveye kıvamını yakalamak istiyorsanız filtre kahve doğrudan ihtiyacınızı karşılar. Ama Espressolu içecekler de hazırlamak istiyorum diyorsanız bunu filtre kahve makinesi ile yapamazsınız. Ayrıca Espresso’ya da sıcak su ekleyerek americano haline getirip filtre kahve “kıvamında” tüketebilirsiniz. Latte, cappuccino vb gibi espresso bazlı içecek hazırlamak gibi bir ana amacınız yoksa öncelikle filtre kahve ile başlamanızı tavsiye ederim. ileride espresso makinesi aldığınızda bile filtre kahve makinesini kullanmaya devam edersiniz. Ama iyi araştırın ihtiyacınızı ne karşılarsa son kararı ona göre verin.
     2-Bir soru olmadığı için geçiyorum.
     3-İnanın bu soruyu tam anlayamadım. Belirttiğiniz makineler, ev kullanımı için bizim de önerdiğimiz makineler arasında. Öğütücü hakkında zaten detaylı araştırmışsınız. Burada bütçe sınırınızın olup olmaması bence önemli konu.
     Sevgiler

      • Omer Demir diyor ki:

       Hayırlı olsun Abdullah Bey, ürünlerinizi güzel günlerde kullanın.
       Belli bir süre kullandıktan sonra burada yorumlarınızı paylaşın lütfen, Böylece sizin gibi karar vermekte zorlanan okuyucularımız için siz de katkıda bulunmuş olursunuz.
       Sevgiler

 19. Pelin diyor ki:

  Ömer Bey merhaba,
  Öncelikle son 3 saattir sitenizde rehin alındığımı gördükçe hiç de rahatsız hissetmedim açıkçası :) Her bilgiyi zevkle okudum. Takdir edersiniz ki her sitenizi ziyaret eden gibi kahve makinesi alma telaşında ve araştırmasındayım. Fakat kur artışları malum, ederi etmeyen ürünlerin fiyatlarını oldukça yükseltmiş bulunmakta. Bu arada en son Elektrolux marka Ekspressionist EKF7800 modelini almaya karar verdim. Ben daha farklı bir soru soracağım. Sizce yılbaşı öncesi fiyatlarda indirim olur mu? Ne dersiniz? Öneri ve bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler. İyi çalışmalar dilerim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Pelin Hanım Merhaba,
   Güzel sözleriniz için teşekkürler, yapmak istediğimiz şeyin sözcüklere bürünüp oldu diye gelmesi inanın çok mutlu ediyor bizi.
   Bugün bir çok mağazada en uzun gece indirimleri var. Artık bu yıl için son indirimler bunlar sanırım. Zaten yılbaşına da 10 gün kaldı.
   Elbette hep olduğu gibi son karar yine sizin.
   Sevgiler

 20. Ahmet Şenyiğit diyor ki:

  Ben, Delonghi Dedica EC385BK ile Scultura ECZ351BG ürünleri arasında bir seçim yapamadım. Yazınızı okudum Dedica güzel bir makine fakat Scultura’dan bahsetmemişsiniz. Amazon İngiltere üzerinden almayı düşünüyorum ve iki üründe aynı fiyatta, acaba farkları nedir ve sizce hangisini almalıyım.

  • Omer Demir diyor ki:

   Ahmet Bey Merhaba,
   Sanıyorum EC 685 demek istediniz, zira 385’li bir model hatırlamıyorum
   Scultura’yı 35.31’in dizayn modifiye versiyonu olarak düşünebilirsiniz. 685 ile arasındaki temel fark, 685 thermoblock kullanırken scultura kazanlı bir model olması. Thermoblock hakkında yazı içinde bir bölüm mevcut.
   Ayrıca scultura’da gövde plastik kaplama 685’de ise metal. 685 Scultura’dan bir üst segmenteki model. Sculltura’nın dizaynı şık ama 685 daha uzun soluklu bir çözüm. Son karar sizin mutlaka sizin olmalı..
   Sevgiler.

 21. Cihan diyor ki:

  Merhaba Omer bey,
  Bu cok faydalı site icin oncelikle sizi tebrik ederim. Kahve konusuna yeni merak salan benim gibi okuyucular icin oldukca doyurucu icerik icin ayrıca tesekkurler. Ben daha once sadece french press kullanmış olsam da yurtici ve yurtdısında oldukca iyi kahveler ictikce bir makine almaya karar verdim ve iyi bir makineyle baslangic yapmak istiyorum. Biraz arastırma sonrasında, su anda fiyatı, normal fyatına gore oldukca avantajlı Bosch Veroaroma 300 modeli ile yurtdısından yakın fiyatlara alabilecegim (15-20% oranında daha yuksek fiyatlı) Jura E8 arasında kaldım. Bu iki urun arasında veya benzer fiyatlı alternatif bir urun de olabilir, bir tavsiyeniz olur mu? Daha once bir tecrubem olmaması nedeniyle tam otomatik bir makine arıyorum.
  Sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar Cihan Bey,
   Güzel sözlerini için teşekkürler, bize güç veriyor..
   İhtiyacınızı tam olarak bilmeden bir alternatif veya tavsiyede bulunmam mümkün değil. Makineyi nerede kullanacaksınız? yer sıkıntınız var mı? ne kadar sıklıkta hangi tip kahve hazırlayacaksınız? ana ihtiyaç nedeniniz hangi içecek? hangi özellikler sizin için fazladan para vermeye değer? vb. bunları da iletirseniz sevinirim

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Bülent Bey,
   ürünün filtresi standart değil, dolayısıyla kağıt filtre kullanamazsınız sürekli plastik filtreyi kullanmanız gerekir. Aroma özelliği yok ama programlama özelliği var.
   Doğrudan mug’a kahve hazırlıyor fakat bug içi plastik olan bir mug. Misafiriniz olduğunda kendi kullandığınız mugdan servis yapmak biraz tuhaf olabilir. Elbette son karar sizin
   Sevgiler

 22. Pelin diyor ki:

  Ömer bey merhabalar; Elektrolux Ekf7600 ve Ekf7800 arasında ki fark altın filtre özelliği mi? eger öyleyse 7600 alacağım. teşekkür ederim bize çok yardımcı oluyorsunuz. sevgiler.

 23. Muhammed diyor ki:

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler yararı oluyor gerçekten.
  Kahve içmeye yeni yeni başladım. Şu evde french pres ile günde 1-2 kahve içiyorum. Sizce kahve makinasına gerek duyar miyim? Yoksa french pres benim için yeterli olur mu ? Şimdiden teşekkürler….

  • Omer Demir diyor ki:

   Muhammed Bey Selamlar,
   Bu kişisel bir zevk, dolayısıyla bu kararı siz vermelisiniz. French press bir demleme yöntemi. Filte kahve makinesi de öyle. Dolayısıyla aynı miktarda aynı tip ve özellikte kahveyi aynı miktar su ile filtre kahve makinesinde demlerseniz french press’ten farklı bir tat alırsınız.
   Filtre kahve makinesinin french press’e göre en önemli farklı süzme işleminde kağıt kullanılması. Bu nedenle öğütmesi de frechpress’e göre daha ince olur. Bu da daha fazla kahve yüzeyinin su ile temas etmesi demek. Yani suyun etki ettiği alan genişler. Filtre kahvede su uzun süre kahve ile temasta olmaz. Yer çekimi sayesinde içinden geçer gider.

   French press’te ise kahve ve su demleme süresi boyunca bir aradadır. Bu da içtiğiniz kahvenin tadına ciddi bir fark olarak yansır.
   Bu söylediklerim bütün demleme yöntemleri için geçerli. Her demleme yönteminin kendine has bir tadı vardır. Deneyip hangisi hoşunuza gidiyorsa onları tercih etmelisiniz.
   Sevgiler

 24. Turgut diyor ki:

  Ömer Bey merhaba,
  Filtre kahve makinesi almayı düşünüyorum, WMF 412150011 Stelio ile Electrolux EKF7800 arasında kaldım. Fiyat olarak değil, tamamen üretilen filtre kahvenin kalitesi konusunda yardımcı olabilir misiniz? (Filtre kahve için makinenin damlattığı su düzgün şekilde dağılıyor mu, onu merak ediyorum açıkcası) Kendi öğütücüm var. Bir de electrolux’ün kendi filtresine rağmen 2 makinede de kağıt filtre mi öneriyorsunuz? Wmf’in malzeme kalitesinin electrolux’den iyi olacağını düşünüyorum ama bizzat test etmedim. Üretilen kahvenin belli bir süre boyunca sıcak kalması da benim için önemli. Kullanan kullanıcılar var ise, onların da yorumları benim için çok önemli. Şimdiden teşekkür ederim. İyi Günler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Turgut Bey Selamlar,
   Özellik çeşitliliği olarak EKF 7800 çok daha fazla özellik barındırıyor. Aroma ve sıcaklık ayarı bunlardan öne çıkanlar. Arka haznenin çıkabiliyor olması da bir artı.
   Su damlatma konusuna gelince bu tür makinelerden bir pour over kalitesi beklemek doğru olmaz. Ama sizinle damlatma deliklerinin fotograflarını paylaşayım siz karar verin.
   Electrolux EKF7800 Filtre Kahve MakinesiWMF Stelio Filtre Kahve Makinesi

   Kağıt filtreyi her halükarda tavsiye ediyorum çünkü metal filtreler zaman içinde koku yapıyor, süzme performansları da kağıt gibi değil maalesef. Metal filtre süzme kalitesinin iyileşmesi için biraz daha kalın öğütme gerektiriyor bu da lezzetten fedakarlık demek. Elbette kendine haz bir tada da sahip olur ama benim çok tercihim değil açıkçası.

   İki ürün de 40 dk sonra otomatik olarak kapanma özelliğine sahip.
   Umarım faydalı olabildim
   Sevgiler

 25. Bekir K. diyor ki:

  Ömer Bey merhaba
  Filtre kahve makinası alacağız.2 3 farklı modele baktık.Homed ve Delonghi arasında kaldık.Tabi burada kendinden filtreli mi yoksa kağıt filtreli mi alsak diye düşünüyoruz. DELONGHI ICM2.1B, DELONGHI ICM15210.1 , HOMEND 5001 tercihlerimiz arasında.Ancak delonghinin plastik kalitesi çok tatmin etmedi.Homden görsel olarak daha şık ve kaliteli bir ifadeye sahip.
  Bir yandan da Homend 5002 yi düşünüyüroz.
  Yardımcı olur musunuz ?

 26. Bekir K. diyor ki:

  Ömer Bey tekrardan merhaba.
  Eve ilk kez kahve makinası alacağız. Muhtemelen de haftada ortalama 2 kez 4 er kupa içeriz.Biz delonghi yi birkaç kişi iyi yorum yağptığı için tercih edecektik.Ancak Vatan Bilgisayardan baktık plastik kalitesi beni çok tatmin etmedi.
  Ayırdığımız bütçede 700 e kadar esneyebiliriz. Önemli olan oturduğumuzda 2 keyifli fincan kahve içmek aslında.Aldıktan sonra böyleymiş demek istemiyoruz.Çok fazla model olduğu içinde karar veremedik.
  Zamanlama ve otomatik kapanma olsun isteriz.Sıcak tutma süresi ise 30-40 dk yeterli.
  Kullanmadığımız için kendinden filtreli mi yoksa filtresi mi olmalı o konu hakkında da kararsızız.

  • Omer Demir diyor ki:

   Bekir Bey Selamlar,
   Her halükarda kağıt filtre tercih etmenizi tavsiye ederim. Alacağınız makinenin kendi filtresi olsa bile. yukarıdaki yorumlarımda ve size özerdiğim yazımda buna değinmiştim.
   Haftada iki kere 4 düşük derece bir kullanım. Dolayısıyla bir öğütücü almayı da düşünmelisiniz. Zira kahveyi öğüttükten sonra lezzetli bir tat için aynı gün içinde tüketmeniz gerekir.
   Mutfağınızda yer yoksa da öğütücülü bir model düşünebilirisiniz. Bu durumda Homend 5002 tatminkar bir ürün olur zira içinde öğütücüsü de var.
   Ama ben öncelikli öğütücünün ayrı olması taraftarıyım.
   Öğütücüsü olmayan bir makine derseniz son dönemde electrolüx ekf7800 beğendiğim ve fiyatına kıyasla bir çok özelliğe sahip bir makine. Yazıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.
   Bunun bir alt modeli olan 7600 de daha az özelliğe sahip ama sizin isteklerinizi karşılayabilen daha alt bir ürün.
   Filtre kahve makineleri (karafını kırmadığınız üsrece) oldukça uzun ömürlü ürünler bu nedenle aldığınızda bir çok özelliği barındıran ve herşeyden önce gözünüze şık ve kaliteli görünen bir ürün almanız önemli.
   Lütfen yazımdaki tavsiyelerimi ve sizden daha önce soran okuyucularımıza verdiğim cevapları da kararınızı vermeden önce bir okuyun.
   Makine özellikleri ile ilgili yazıda belirtmediğim bir konu varsa yine buradan sorabilirsiniz.
   Sevgiler

 27. ayşegül esentürk diyor ki:

  merhaba:)gerçekten yazılarınız sayesinde çok şey öğreniyoruz.benim debir sorum var.piyasada uygun fiyatlı çekirdek kahve ile espresso yapan 2 marka var.homend ve simens…hangisini almalıyım…homend ile ilgli hiç yorumunuz yok..yine de sormak istedim ..teşekkür ederim şimdiden

 28. Zeynep diyor ki:

  Merhaba, öncelikle değerli bilgiler için teşekkürler. Ben yazılarınız okuduktan sonra Homend 5002 almaya karar verdim ev için. Çünkü küçük bir mutfağım var; ayrı öğütücü koyacak yerim yok:) Benim hayalim bir filtre kahve makinesi alıp, malum zincir kahve markasından da kahve alıp içmekti ancak yazılarını okuyunca aydınlandım:) Antalya’da yaşıyorum, burada nereden kaliteli çekirdek kahve alırım bilemedim. İnternetten alabileceğim bir yer var mı önerebileceğiniz? Şimdiden teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Zeynep Hanım,
   Kararınız hayırlı olsun. Malesef reklama sebebiyet vermemek için doğrudan bir isim paylaşmıyorum.
   Ama internetten aratarak bu kavurmacıları bulabilirsiniz. Öte yandan kahve festivali katılımcı listesi de bir kılavuz olabilir
   Sevgiler

 29. Onur Can diyor ki:

  Merhabalar. Hediye olarak bir moka pot geldi saniyorum 3cuplik bir model baska mokapotlari yakindan gormedigim icin tahmini boyle oldugunu dusunuyorum yukarida bir mesajda belirttiginiz 30ml 1 turk kahvesi fincani hesabina gore dusundugumde.
  Yesil cekirdek alip kendim kavurmak istiyorum ve dogal olarak ogutmek de. Kavurmak icin cin de uretilen kucuk kavuruculardan dusunuyorum sanirim seramikten yapiliyorlar yuvarlak hazneli ve tencere gibi saplari var. Onlardan birini alip kavursam ve hario bir el degirmeniyle ogutsem sizce nasil olur? Bir diger merak ettigim sey de su; diyelim 200gram kahveyi el degirmeniyle ogutup canim istedikce icmek uzere cam kavanoza koydum, bu sekilde tazeligini muhafaza eder mi yahut her icecegim zaman el ile mi ogutmeliyim? El degirmeni kullanacagim icin her kahve icecegim sirada ogutmek bir sure sonra yorucu olabilir diye dusundum ote yandan otomatik ogutuculerin yeterince homojen ogutmedigini yapabilenlerin de cok pahali oldugunu okudum o yuzden su an icin el degirmeni kullanmak durumundayim. Son olarak da muka express mokapot’u nasil ayirtedebilirim?

 30. görkem diyor ki:

  Merhaba çok güzel bir site yapmışsınız tebrikler. Severin marka eski bir filtre kahve makinam var ve aroma ayarlı başka bir makinaya geçmek istiyorum. Kg79 öğütüm mevcut makina olarak
  elektrolux ekf7800 ve braum kf7120bk arasında kaldım siz ne önerirsiniz. Severin marka makinamla aralarında pek fark olmayacaksa almayada değmeyebilir bu şekilde de değerlendirirseniz sevinirim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar Görkem Bey,
   EKF 7800 fiyat performans olarak önerdiğim bir ürün. Piyasadaki makinelere kıyasla en fazla özelliği barındırıp ortalama bir fiyata sahip. Elinizdeki makinenin durumunu bilmiyorum bu nedenle daha iyi olur veya olmaz diyemem ama şu dönemde gerekli olmadıkça ek harcamalardan kaçınmakta da fayda var. Makine özellikleri için de hazırladığım şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-ozellikleri-ne-anlama-geliyor/3304 Aroma güzel bir özellik, kahveden daha yoğun bir tat almanızı sağlıyor ancak bu kahveye göre de değişiyor. Bazı çekirdekleri aroma olmadan demlediğimde daha lezzetli sonuç verdiğini görüyorum. EKF 7800’ün çıkabilir haznesi sıcaklık belirleme gibi ek ve güzel özellikleri var, Fiyatlar aynı ise EKF 7800 daha fazla özellik sunuyor, fiyat farkı fazlaysa aroma özelliği için braun da ihtiyacınızı karşılar. Bütçe ve son karar sizin.
   Sevgiler

 31. Mehmet diyor ki:

  Hepsi doğru olsada pratikliği ve temizlik istememesi ÇOK büyük avantaj… Tchibo da seçenek az ama nespresso tarafında bir çok değişik üreticiden kapsül bulmak mümkün… Ben tchibodan tam otomatiğe geçtim en büyük derdim TEMİZLİK :(

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Mehmet Bey,
   Nitelikli güzel bir kahve “birazcık” da olsa zahmeti hak ediyor diye düşünüyorum. Ama size o da zor geliyorsa kahvenizi güzel bir kahveciden alın, zahmeti onlara keyfi size kalsın:).
   Bu arada sormak isterim, kapsülden tam otomatik makineye geçişinizin ana sebebi nedir?
   Sevgiler

 32. Deniz diyor ki:

  Merhaba,
  Filtre Kahve Makineleri hakkınızdaki yazınızı çok beğendim.Araştırmalarım içinde en yeterli olanıydı.
  Benim size bir sorum olacak, ben su haznesinin plastik olmasının sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.Su haznesi çelik olan filtre kahve makinesi (klasik filtre kahve için) var mı varsa hangisi?
  Teşekkür ederim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhabalar,
   Filtre kahve makinesi su haznesine zaten soğuk su koyuyorsunuz ve bunu sadece kahve hazırlarken yaptığınız için plastik haznede su en fazla kahve demlenene kadar kalıyor. Kahve makinelerinde su haznede değil hazneden çıkıp karafa giden yol üstünde ısıtılıyor bu nedenle endişe etmenizi gerektirecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca bilinen markaların hepsinin kullandığı plastik ekipmanlar ise sağlığa zarar vermeyeceği belgelenen ürünler (elbette kişisel bakışınızı saygıyla karşılıyorum, zira bu belgelere güvenip güvenmemek kişisel bir tercih) Eğer plastik konusunda çekinceleriniz varsa su haznesi değil de demleme haznesi belki sizi rahatsız ediyor olabilir. Maalesef klasik filtre kahve makinelerinde bu iki bölümünü cam veya çelik olanları görmedim. Plastik konusunda bu çekinceniz sonrasında sizi rahatsız edecekse en doğrusu chemex veya pourover tarzı bir demleme ekipmanına yönelmek olabilir. Bunu bir değerlendirin derim.
   Sevgiler

 33. Utku diyor ki:

  Merhaba,
  Çok faydalı bir bilgi kaynağı, elinize sağlık!
  Sadece bu siteyi inceleyerek ofise Homend 5002 aldım, gayet memnunuz.

  Günde 2-3 bardak kahve içilen başka bir ofis için Electrolux EKF5300 almayı planlıyordum ama Homend 5001’e denk geldim.
  Homend 5001 inceleme şansınız oldu mu acaba?

  Kağıt filtreyi gerektirmeyen kendi filtresi var bu modelin, sanıyorum siz kağıt filtreyi öneriyorsunuz.
  Homend 5002’de de kağıt filtre kullanılmıyor ve 5002’yi çok öneriyorsunuz, biraz kafam karıştı :)

  • Omer Demir diyor ki:

   Utku Bey Merhaba,
   Öncelikle kahve makinesi seçiminizde katkım olduğunu bilmek çok sevindirici. Güzel günlerde de kullanmaya devam edin.
   5001 ve 5002’de kağıt filtre kullanabilirsiniz, kendi filtresini kullanmadan yerine 4 numara kağıt filtre koyun, kahvenin lezzetinden daha çok memnun olursunuz.
   5001’i ise termos hazne nedeniyle standart kullanım için tavsiye etmiyorum. Cam karaf gibi bulaşık makinesine atıp yıkayamıyorsunuz. Zamanla içinde kahve birikintileri oluşuyor ve bu da hem kötü koku yaratıyor hem de lezzete etki ediyor. Onun temizlenmesi için de çamaşır suyu olan suda bekletip sonra bir kaç kere yıkamak gerekiyor ki bu da her zaman yapılabilecek bir iş değil ve çok iyi durulama gerektiriyor. Onun dışında 5001’de aroma özelliği yok ama programlama özelliği var. EKF5300 de ise aroma var programlama yok. Son karar hep olduğu gibi elbette sizin.
   Sevgiler

 34. Neslihan diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey.
  Bende filtre kahve makinası alacağım ama iki ürün arasında kararsız kaldım yardım edersenşz çok memnun olurum
  Elektrolüks ekf 7600 almayı düşünüyordum fakat siz Elektrolüks ekf 5300 ü önermişsiniz ben pek anlamam hediye olarak alacağım sizce hangisinş tercih etmeliyim.şimdiden çok teşekkürler, kolay gelsin

  • Omer Demir diyor ki:

   Neslihan Hanım Merhaba,
   5300 giriş seviyesi en düşük maliyetle sahip olunabilecek mantıklı bir makine, yazıda gerekçesini belirttim zaten. Bu nedenle giriş seviyesi ve düşük bütçeli arkadaşlar için önerdiğim bir makine. 7600 düşünüyorsanız bir üstü 7800’ü değerlendirin derim zira kahve makinesini aldınız mı en az 7-8 yıl evinizde gözünüzün önünde tutacağınız bir makine olacak. Hem görüntü hem işlev hem de fonksiyonalite açısından en optimum ürünü almanızı tavsiye ederim. Zira bu zamana kadar filtre kahve makinesi alıp da keşke almasaydım bir hevesmiş, kullanmıyorum diyen bir okuyucumuz olmadı. Filtre kahve makinesi uzun soluklu kullanılan bir makine..
   Özellikleri karşılaştırın, kafanıza takılan bir soru işareti olursa bana sorabilirsiniz, ama hangisini alayım diye sormayın lütfen bu sizin kendi tercihiniz olmalı.
   Sevgiler.

 35. neslihan diyor ki:

  aslında ekf5300 alacaktım ancak ekf7600 bir günlük indirime girmiş o yüzden biraz kafam karıştı biraz fark verip 7600 mu alsam dedim

  • Omer Demir diyor ki:

   Neslihan Hanım Selamlar,
   o zaman şöyle yardımcı olmaya çalışayım. ekf7600’ün iki farkı var
   zaman ayarı, geceden kahve ve suyu koyup saatini kurarsanız sabah kahve kokusuyla uyanırsınız. bu kişisel kullanımla çok ilgili, kimileri sırf bunun için programlı makine alıyor kimileri ise makinesinde bu özellik olmasına rağmen bir kere dahi kullanmıyor. Hediye alacağınız arkadaşınızın bu konuda beklentisini bir yoklayın derim. diğer fark ise iki makinedede aroma ayarı olmasına rağmen 5300 de bu ayar 2 kademe iken 7600 de 3 kademe. Arkadaşınızın kahveyi farklı şekillerde demlediğinde tattaki bu değişiklik hoşuna gidiyorsa kayda değer bir özellik. Yok henüz bu ayrımı farkedecek damak tadında değilse o zaman karar sizin ;)
   Sevgiler

 36. alper diyor ki:

  bosch vero aroma 300 makinası var bende…latte yaptıgım zaman inanın ılık geliyor bana sıcaklıgı…bu normal mi bilemedim…yanı sadece latte degil ne yaparsam yapayım aynı…starbucks tan bir kahve aldıgınızda elinizle zor tutuyorsunuz yarım saat sogumuyor bilirsiniz…bende 3 dk sonra tam anlamıyla ılık hale geliyor kahve…bu normal mi mustafa bey ?

  • Omer Demir diyor ki:

   Gokhan Bey Merhaba,
   Bu makine ile ilgili yorumumu daha önceki sorulara verdiğim yanıtlarda bulabilirsiniz. Sayfada F3 tuşuna basıp karaca kelimesini aratın lütfen.
   Sevgiler

 37. Mustafa diyor ki:

  Merhaba iyi akşamlar ;
  İnternet sitenizdeki filtre kahve makinaları ile ilgili bir yazınızı okumaktaydım. Araştırdığım konu ise internetten aldığım plastik filtreli bir kahve makinasında plastik filtre yerine kağıt filtre kullanılabilir mi , yada çelik filtre yerine kağıt filtre kullanılabilir mi? Sorusuna yanıt idi.

  https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-ozellikleri-ne-anlama-geliyor/3304
  Buradaki yazınızda ; “Bir hatırlatma: Bazı makinelerle birlikte plastik filtre de gelmekte, ancak bunları kullanmanızı tavsiye etmiyorum, bir kaç kullanım sonrasında hem temizliği sıkıntı yaratıyor, hem lezzeti etkiliyor.Ne kadar temizleseniz de delikler çok minik olduğu için birşeyler kalıyor ve hijyenik olmuyor.” Şeklinde bir hususa değinmişsiniz. Buna göre plastik filtreli bir kahve makinasında plastik filtre çıkarılıp kağıt filtre kullanılabiliyor mu ? Ürün Beko Bkk 4315 sunset

  • Omer Demir diyor ki:

   Mustafa Bey Merhaba,
   Kullandığınız makine Arçelik 8115’in renkleri yenilenmiş versiyonu ki bende de arçelik modeli var.
   İçinden eğer plastik filtre çıktıysa onu kullanmayı bırakıp 4 Numara kağıt filtre kullanabilirsiniz. Kahveniz daha lezzetli olacaktır emin olun:)
   Sevgiler,

  • Omer Demir diyor ki:

   İbrahim Bey Merhaba,
   Daha önce de defalarca sorulan bir ürün yorumlarda fikirlerimi belirtmiştim. Sayfada EQ3 diye aratın göreceksinizdir.
   Yine sormak istediğiniz şeyler olursa yazın lütfen.
   Sevgiler

 38. fatih yüce diyor ki:

  Merhaba,
  Yazılarınızı okumak güzel ama kaçırdığım bir nokta olabilir belki.Reklam olacağını hiç düşünmüyorum ben ama V60 ve chemex’i dışarda tutarsak sıralamanız ne olurdu.siemens – braun electrolux gibi geldi bana.Braun kf7120 almak istedim fakat alıcılarının yorumlarını okuduğumda üründe birkaç ay sonra e02 hata kodu aldıklarını ve servisin bu kod sebebiyle çok kişinin mağdur olduğunu söylediğini de yazmış mesela.Şans mı yoksa kronik mi merak ediyorum hakikaten

  • Omer Demir diyor ki:

   Fatih Bey Selamlar,
   kf7120’de böyle bir problem hatırlamıyorumi siz sorunca yurt dışı yorumlarına da baktım ancak e02 gibi bir hata rapor eden kullanıcı görmedim.
   Açıkçası bir sıralama yok bu makinenin hangi özelliklerini kullanacağınızla ilgili bir seçim. Ama özelliklerin maximumu olsun derseniz bu durumda fayda maliyette electrolux ekf 7800 bir adım öne çıkıyor.
   Tabi önümüzdeki bir iki ay içinde kur nedeniyle ne olur bilemem. Bir önceki kur artışı esnasında bütün makinelerin segmentleri ve fiyatları birbirine girmişti. Tam oturuyor derken tekrar benzeri bir dönemece giriyoruz..
   Sevgiler,

 39. eys diyor ki:

  merhaba;
  Ben sürekli sert filtre kahve içen biriyim; eşimde latte tarzı kahveleri sevmekte;
  ikimizin sürekli kullanacağı yer kaplamayan iyi sonuç veren otomatik(kahve çekirdeğinide öğütebilirse daha iyi olabilir) kahve makinası almayı düşünüyorum; sizin tecrübenizden yararlanmak istedik.Fiyat maks 1500 olacak şekilde ama bir tık üste de çıkabilirim.Ne önerirsiniz acaba ?

 40. Hakan diyor ki:

  Merhaba katma değeriniz için teşekkürler. Ben evde günde 3-4 kupa tüketeceğim ve ara sıra misafirlerime ikram etmek üzere bir filtre kahve makinası almak istiyorum. Sizin paylastoginiz kiymetli bilgiler isiginda Elextrolux EKF 7800 de karar kıldım sayılır. Öncelikle bu model hakkında ki görüşünüzu8merak ediyorum.
  Diğer sorum ise kahvenin teminiyle ilgili, bahsettiğiniz nitelikli kahveler çekirdek olarak mi geliyor yosa kavrulmuş ve öğütülmüş olarak mı? Bu makinayı aldığımda öğütücü almadan bu kurumsal firmalardan içime hazır kahve alabilecek miyim?
  Sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Hakan Bey Merhaba,
   EKF7800 ile ilgili fikirlerim şu yazımda ( https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-tavsiye-hangi/3295 ) yer alıyor, başka nasıl bir bilgiye ihtiyacınız var, yazı altında sorarsanız yanıtlamaya çalışayım…
   Kahve çekirdekleri kavrulmuş olarak gelir. Sipariş esnasında dilerseniz hangi tip demleme yapacaksanız ona göre öğütme tercihi yapabiliyorsunuz. Böylece kullanıma hazır olur. Ancak öğütülmüş kahve tazeliğini maksimum 1 gün korur sonrasında tat kaybı başlar bu nedenle öğütücü kullanmanızı tavsiye ederim
   Sevgiler

 41. Mükerrem diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey;
  Öncelikle vermiş olduğunuz ilgiler için teşekkürler. Uzun süredir filtre kahve makinesi arayışı içindeyim.Sizin yazılarınızı okuduktan sonra electrolux ekf 7800 almayı düşündüm ama bu makinedeki zamanlayıcı özelliği iç kullanmıyacağıma karar verdim. Onun için electrolux 5700 almayı düşünüyorum.Bu konuda sizin fikrinizi almak istedim. Sadece iki makine arasındaki fark zamanlayıcı ise onun için o kadar farkı ödemek istemiyorum.

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba,
   Modelin 5700 olduğuna emin misiniz, öyleyse ürün linkini paylaşırsanız sevinirim zira Türkiye ve Avrupada de olmayan bir ürün sanıyorum, bilgisine ulaşamadım
   Sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar,
   5300’de sadece 2 kademe aroma özelliği mevcut, 7800’de ise sıcaklık ayarı, 3 kademe aroma özelliği, su haznesinin çıkabilmesi (makineyi koyacağınız tezgah üstünde bir dolap varsa bu önemli hale geliyor) gibi ek özellikler var.
   Sevgiler

 42. Melike diyor ki:

  Merhabalar öncelikle bu yazılar için teşekkür ederim … bir sorum olacak braun cofehouse model makina aldık fakat yanlış bir şey mi yapıyorum anlamadım filtre haznesinde su birikiyor 1 kupa ölçüp koyunca olmuyor o su filtre haznesinde kalıyor yanlış olan nedir Ya da makina mı sorunlu

  • Omer Demir diyor ki:

   Melike Hanım Merhaba,
   Bunun iki sebebi olabilir. 1- Üst Filtre haznesi yerine tam oturmamıştır 2- Karaf yerine tam oturmamıştır.
   Bunların doğru olduğundan eminseniz, damlama önleyici sitem arızalanmış olabilir servisle irtibata geçin lütfen
   Sevgiler

 43. Şule Özbay diyor ki:

  Ömer Bey merhaba,
  Tüm bilgileri yorumları okudum öncelikle bu aydınlatıcı bilgiler için emeğinize sağlık. Elektrolux 7600 ile Homend 5006 arasında kaldım birinde aroma özelliği var diğerinde yok. Homend in filtresi güzel ne dersiniz

 44. Burak diyor ki:

  Merhabalar,

  Yazınızı okuduktan sonra internette makineleri incelerken Fakir Coffee Rest isimli ürünü gördüm. Hem bahsettiğiniz özellikleri barındırması, Alman markası olması, hem de fiyatı ile görünürde diğer ürünlerin önüne geçiyor gibi ama ürün hakkında pek fazla yorum bulunmuyor. Sizin Fakir Coffee Rest hakkında bilginiz var mı, tavsiye eder misiniz?

  • Omer Demir diyor ki:

   Burak Bey Merhaba,
   Evet Bu makinede aroma, programlama ve 40 dakika sonra otomatik kapanma özellikleri var.
   Tek dikkat etmeniz gereken nokta su haznesi çıkmıyor. Dolayısıyla koyacağınız tezgahın üstünde dolap varsa sürahiyle oradan su doldurmak sıkıntı olabilir.
   Dizayn olarak biraz eski olsa da uygun fiyata bulduysanız iş görecek bir makine. Şunu da söylemeden geçmeyeyim bu zamana kadar fakir ile tecrübem pek bir Alman markası izlenimi bırakmadı bende, ama çevremde fakir ürünlerini kullanıp memnun olan bir çok kişi var.
   Karar elbette sizin
   Sevgiler

   • Burak diyor ki:

    Ömer bey teşekkür ederim, mevcut 367 TL fiyatı ile benzer özelliklerdeki diğer makineleri kıyaslayınca makul görünüyor ama Fakir konusunda benim de tecrübem yok.

  • Caner Ceylan diyor ki:

   Jordan zaten takimdaki oyuncularla arkadaslik kurmuyordu. Pippen da te basina kalmayi, sessizligi daha cok seviyordu. Rodman’in da bambaska bir dunyasi vardi. Parkede ne kadar uyumlu olsalar da disarida tamamen birbirlerine zit karakterlerdi.

 45. Burak Hasari diyor ki:

  Ömer Bey merhaba,
  Kombo ürün önermiyorsunuz ancak kombo ürün olmazsa bu sefer Starbucks, Kahve Dünyası gibi yerlerden kahve öğüttürerek 1-2 hafta boyunca kullanmak zorunda kalıyoruz ve bayatlama oluyor. Bunun için bir öneriniz var mı? En azından öğütülmüş kahveyi nasıl muhafaza edeceğimizi bilsek? Ben buzdolabında saklıyorum. Bir öneriniz olur mu?
  Selamlar..

 46. Ahmet can diyor ki:

  Iyi günler öncelikle bu güzel yazı için teşekkürler. Ben filtre kahve makinesi almak için baya araştırma sonucu 3 tane buldum. Kendi bütçem kadar. 1. Beko bkk 4315 (300 lira civarında en ucuz olarak bunu buldum özellikleri var ama hicbir yerde yorum bulamadim). 2. Electrolux Ekf7800 (510 lira civarlarinda yorumlari sizin dediginiz gibi olumlu fiyatı ama artmış). 3. Arçelik K8115 (460 lira civarinda buldum yorumları genelde olumlu) Hepsinin aroma zamanlama ayarı var. Ben genel olaral kağıt filtre istiyorum 3 ünde de kağıt filtre var sadece ekf7800 da normsl filtre de var. Günde 4 5 bardak içilecek. Dayanıklılık uzun ömür ve tabiki tat olarak hamgisini önerirsiniz ? 3 ü harici bir şey onerirseniz ona da açığım. (Sadece aroma ayarı olması yeterli) cevabınızı bekliyorum yazı uzun olduğu için özür diliyorum.

  • Omer Demir diyor ki:

   Ahmet Bey Merhaba,
   Seçtiğiniz ürünler gayet başarılı ürünler. Çok uzun süre Arçelik K8115 kullandım ve bir çok okuyucumuza da önerdim uzun bir süre. Sonra maalesef Arçelik bu ürüne geriğinden fazla zam yaptı ve ürün ederinin üstüne çıktı. Açıkçası içerledim de bu duruma. O dönem electrolux EKF7800 modeliyle bu zinciri kıran bir ürün çıkarttı piyasaya. 8115’den daha fazla özelliği ve açıkçası daha iyi bir malzeme kalitesini daha ucuza sunuyordu. Uzunca bir süre de okuyucularımıza bütçeleri olduğu müddetçe bu ürünü önerdim. Elbette daha üst fiyatlarda moccamaster gibi çok niş ürünler de var ama fiyat performans olarak en iyi noktada duran şu an electrolux. Geçtiğimiz ay artık benim arçelik’i yazlığa kaydırıp EKF7800 aldım kullandığım her gün de oldukça memnunum. Dış yüzey ince de olsa inox metal. 8115’e ek olarak 3 kademe sıcak tutma ayarı sunuyor, orta kademe piyasadaki bir çok makine ile aynı seviyede tutarken eğer kahvenizi çok sıcak almak istiyorsanız en üst kademe gerçekten çok sıcak tutuyor. Kahve hazır olduğunda sesle uyarı özelliği ve eğer damacana su kullanmıyorsanız veya sert bi su kullanıyorsanız içerisinde aktif karbon filtre var. Kullanımı da oldukça pratik. Yalnız şöyle bir ek bilgi vermeliyim, üst kahve koyma bölümü, tutma kolunun kilit mekanizması ile makineye sabitleniyor. Eğer makineyi sizden başka kullanacak kişiler varsa onlara mutlaka anlatılması gerek ki yerine oturmadı diye bastırıp kırmasınlar. Bence çok da kullanışlı bir özellik ama tabi makineye karşı biraz hassas davranmanızı gerektiriyor. Bu ana kadar Beko bkk 4315’den hiç bahsetmedim. Zira Arçelik 8115’in birebir aynısı fakat farklı rengi. Arçelik’in fiyatı bir ara 800TL’lere ulaştı. Muhtemelen hal böyle olunca satışları düştü kaldı ki ben de 650 liraları gördüğü zaman çoktan önermeyi bırakmıştım. Fiyat kırsalar da ilgi alanı değiştiği için satışlar aynı hızla devam edemedi. beko markası altında aynı ürünü daha düşük fiyata piyasaya sürdüler. Pazarlamada fighting brand denen bu yöntem ne kadar tutar bilmiyorum ama dizayn olarak artık bu görünüm biraz eksidi (ya da benim gözüm çok alıştığı için öyle geliyor bilemedim) ama işlev olarak da 5-6 yıl sizi rahat götürecek bir ürün. Benim tavsiye EKF7800’den yana olur ama diğer ürünleri de seçerseniz aldığınıza pişman olmazsınız.
   Sevgiler

 47. Talya diyor ki:

  Merhaba Omer Bey, aydinlatici bilgiler icin teşekkür ederim, ilk kez otomatik kahvd makinesi alacagim, simdiye dek nescaffe 2si bir arada kullanıyordum ancak biliyorum ki ictigim sey gercek kahve değil, bu bakimdan bir makine almanin zamanidir deyip sitelerde gezerken sizin bilgilendirici yazilariniza denk geldim, gunlerdir okuyorum cok tesekkur ederim. Ben latte tarzi kahve seven ve butcesi kisitli biri olarak bir urun almalıyım, tum urunler icinde delonghi ecam 23.420 ve siemes q3 arasinda kaldim, tabii bu zorunlu secim tamamiyle en ucuz urunler olduklari icindir. Sicak sutlu icecekler seven biri olarak hangisini tercih etmem performans acisindan daha iyi olur sizce? Ya da butceyi biraz daha zorlayip esam 4500 veya simens q6 mi secmeliyim, yardimci olursaniz cok mutlu olurum, cunku gunlerdir olcup tartip ne yapacagimi bilemiyor vaziyztteyim. Simdiden tesekkur ederim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Talya Hanım Selamlar,
   Kahve makinesi ve gerçek kahveye terfi ettikten sonra zaman içinde eminim ki kahvenize süt bulaştırmak da istemeyeceksiniz, makinenizi aldıktan sonra ara ara sütsüz denemeler yapın lütfen.
   Sorunuz gelince açıkçası bütçe ve ödeme gücünü göz ardı edersem Delonghi 45760 veya siemens EQ9 öneririm size. Siemenslerde sıcaklıkla ilgili şikayetler biraz göze batıyor, sıcaklık sizin için çok çok önemliyse alt segmentlerde delonghi daha iyi sonuç verebilir. 23.420 ve 45.760 farklarından yazıda bahsediyorum zaten delonghi sitesinde de incelemenizi öneriririm. Makinenin kullanacağınız özellikleri olanını alın derim ve alacağınız makineyi 8-10 yıl kullanacaksınız bunu da göz ardı etmeyin lütfen. Ama bana hangi makineyi alayım diye sorarsanız buna yanıt veremem bu sizin kararınız olmalı.
   Sevgiler

 48. Dilek diyor ki:

  Merhabalar,
  Bilgiler harika teşekkürler. Kahveden pek anlamayan ama kahve sohbetini seven biri olarak:) sütlü filtre kahve yapan makine var mı ve tavsiyeniz ne olabilir?

 49. mehmet uçar diyor ki:

  Öncelikle siteniz ve size çok teşekkürler. Evde kullanmak için hem filtre kahve hem de capuccino vs yapabilecek otomatik bir makina arayışı içindeyim Hangi modelleri tavsiye edersiniz. Kolay gelsin

 50. Selda diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey,
  Bir kahve sever olarak sayfanızı bu kadar geç fark ettiğim için kendime çok kızdım fakat diğer taraftan da almayı düşündüğüm ürünler için karar vermeden önce sizinle irtibat kurduğum içinde sevindim. Büyük memnuniyetle saatlerdir sayfanızdayım ve sizi tebrik ediyorum.
  Yaklaşık 7-8 yıldır Fakir cafe prestige marka son derece basit olan filtre kahve makinesi ve ayrıca french press kullanıyorum. Tahmin edebileceğiniz üzere makinemi değiştirmek istiyorum, günde 3-4 mug kahve içiyorum. ( sabah yaptığım kahvemi termosla okuluma da götürüyorum. ) Zincir kahve dükkanlarının kahvelerini pek beğenmesem de ( çok kavrulmadan dolayı tat olayı ) mecburen satın alıyorum bununla ilgili önerilerinizi değerlendireceğim. Latte, cappuccino içmeyi de severim. Kararsız kaldığım nokta şu; hangi makineyi almalıyım? Filtre mi, espresso kahve makinesi mi? Yoksa alabileceğim en iyi filtre kahve makinesini alayım şöyle mis gibi aromalı kahve içeyim, istediğimde sütümü kendim hazırlayıp ekleyeyim. fiyat / performans önerilerinizi alabilirsem çok mutlu olurum. ( Arçelik inlove K8115 479 – 599 TL. – Electrolux Exp. EKF7800 499 TL. – Homend Coffebreak 5003 1.500 TL. Delonghi ECAM23.420 3.000 TL. fiyat aralıklarında )
  Teşekkürlerimle,

  • Omer Demir diyor ki:

   Selda Hanım Merhaba,
   Arçeliği uzun zamandır öneri listemden çıkardım, gerek dizayn gerek yedek parça gerekse fiyat performansta çok geride kalan bir ürün.
   EKF7800 bende 2 aydır evimde kullanıyorum ve oldukça memnunum dış yüzeyi plastik değil inox ve en fazla özelliği birarada sunan makine diyebilirim.
   5003 ise ayrı bir klasmanda zira kendisi otomatik espresso makinesi bu ürün için tam otomatik makineler yazımda fikirlerimi görebilirsiniz.

   Hangi makineyi almanız gerektiği ise sizin kararınız olmalı. Hangi kahveyi daha çok seviyorsanız onu tercih edin. Bana soracak olursanız “buzdolabı mı çamaşır makinesi mi almalıyım” gibi bir soru bu, zira iki makinenin işlevi tamamen farklı. Bende hem espresso hem de filtre kahve makinesi var. Ve hatta bilumum manuel kahve demleme ekipmanı da. Her biri benim için ayrı bir keyif ve hepsini de kullanıyorum…

   Sevgiler.

 51. Selda diyor ki:

  Ömer Bey tekrar merhaba, hızlı cevabınız için çok teşekkürler. Mesajımı yazdıktan sonra yorumları okumaya devam ettim, evet çok haklısınız önerdiğiniz / detaylı bilgilendirdiğiniz makineleri inceleyip kararımı vereceğim. ( otomatik makineleri neden önermediğinizi de dikkate alarak ) Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum, sevgilerimle.

 52. Tuğçe diyor ki:

  Ömer bey merhaba son 1 yıldır ciddi anlamda filtre kahve seven biri olarak makine almaya karar verdim bütçem çok fazla değil öğrenciyim ve çok fazla evde bulunmuyorum sabahları 1 kupa içmek için electrolux ekf5300 makinesini düşünüyorum önerebiliceğiniz daha uygun ve kaliteli kahve içebiliceğim makine varmı yoksa bu ideal midir şimdiden çok teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Tuğçe hanım Merhaba,
   Seçtiğiniz ürün, aroma özelliği olan ürünler arasında kalite ve fiyat bakımından en mantıklı ürünlerden. Bir üstü zaten EKF7800.
   Güncel fiyatlara da baktığımda zaten mantıklı seçimi yapmış görünüyorsunuz.
   Hayırlı olsun diyelim şimdiden
   Sevgiler

 53. Nursena Ay diyor ki:

  Merhaba, bir sürü yazınızı okuyarak buraya gelmiş bulunuyorum. Yukarıdaki öneriler arasında Electrolux EKF7800 olanı tercih edicem gibi duruyor ancak sizede sormak istiyorum (Gönderiyi geçen yıl yazmış olduğunuzdan). Şu anda tavsiyelerinizde bir değişiklik oldu mu? Tavsiyelerinize yeni girmiş bir ürün vs gibi.
  Filtre kahve makinesi özellikleri adlı yazınızdan kendime uygun bir çıkarım yapmak gerekirse; Cam kararlı, 4 numaralı filtre kullanımlı, aroma fonksiyonu olmasında fayda var, 40 dakikaya kadar sıcak tutma süresi olursa benim için yeterli özellikler sağlanmış olacaktır. Ekstra özelliklerde olabilir ancak minimum bu özellikleri barındırmasını tercih ederim. Bana önereceğiniz Electrolux EKF7800 mı olur farklı bir tavsiyede mi bulunursunuz?

  • Omer Demir diyor ki:

   Nursena Hanım Merhaba,
   Kahve makinesi ve ekiman yazılarını sürekli güncel tutmaya gayret ediyoruz. Yeni ve kayda değer bir ürün çıktığında veya okuyucularımızdan yazıda olmayan bir modelle ilgili sorular geldiğinde yine kayda değer bir ürünse yazıya ekliyorum. EKF7800 kendime de aldığım ve oldukça keyifle kullandığım bir ürün. Fayda maliyet sıralamasında da en üstlerde yer alıyor. Inox bir mutfağınız varsa şık da duracaktır. Öte yandan belirttiğiniz özelliklerde bir çok makine var bunlarıdan yazı içinde zaten bahsediyorum. DElonghi ICM 15250, Electrolux EKF5300, BRAUN KF5120, BEKO BKK4315 bunlar istediğiniz özellikleri barındırıyor.
   Sevgiler

 54. Birol diyor ki:

  Ömer Bey Merhaba,
  Yazılarınız için çok teşekkürler. Gerçekten çok bilgilendirici ve keyifli oluyor.
  Bir ürünü danışmak isterim. Grundig NEWLINE KM 5860 P Filtre Kahve Makinesi için ne düşünüyorsunuz? Kullanan var mıdır? Çıkarılabilir filtre olduğu yazıyor fakat yine de 4 numara kağıt filtre kullanılabilir mi?
  Teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Birol Bey Merhaba,
   Grundig NEWLINE KM 5860 Aroma özelliği olan temel özelliklere sahip bir ürün. Ve evet bu üründe 4 numara kağıt filtre kullanabilirsiniz. Bu özlelliklere sahip bir çok alternatif var. Bu özellikler sizin için yeterliyse, işin içerisine dizayn ve maliyet kısmı giriyor. Sıcak tutma ayarı, programlama, karbon filtreleme vs gibi özelliklere ihtiyacınız yoksa dizayn ve bütçe kararı size kalıyor.
   Sevgiler

 55. Hüseyin diyor ki:

  Ömer bey merhaba, kendimi çok şanslı hissediyorum.? 1080 liraya 1 Ağustos akşamı siparişimi verdim ve 16 Ağustosda makinam geldi.? Yanlız bir detayı paylaşmak istedim sizinle. Ben dün makinam gelene kadar, halen UPS kargodan beni aramalarını ve mail adresimi isteyerek gönderecekleri evrakı doldurup, faturam ile birlikte onlara geri yolluyacağımı bekliyorken, kapı çaldı ve Aras Kargo makinamı getirmişti. Zaten 15 Ağustosta Aras Kargo bir mesaj atarak
  ……. Nolu kargomun yarın teslim edileceğini söylemişti ama ben bir anlam verememiştim çünkü Aras’tan beklediğim bir kargo yoktu. Tam da izin günlerime denk gelmesi ve benim de evde olmam çok isabetli oldu. Hemen kargocu arkadaşa gelen ürüne bakmam gerektiğini söyledim ve ona soğuk bir şeyler ikram ettim. Ürün sizin de bahsettiğiniz gibi çok güzel paketlenmiş ve ne kolisi ne de ürünün kendi kutusu hiç bir zarar görmemişti. Hemen kutuyu açtım, önce parçaları sonra da makinayı kontrol ettim. Her şey kusursuzdu. Tüm bu yaşadığım güzel duygular ve heyecan için size bir kez daha teşekkür ediyorum, sayenizde muhteşem bir ürüne sahip oldum.???

  • Omer Demir diyor ki:

   Aydoğan Bey Merhaba,
   Güzel günlerde güle güle kullanın. Kullandıkça da bizi hatırlarsınız:). Gerçekten çok iyi fiyata yakaladınız.
   Amazon Türkiye Aras Kargo ile anlaşmalı bu nedenle belki Amazon TR üzerinden göndermiş olabilirler ürünü, her halükarda 5dk sürse bile evrak işi ile uğraşmamanız da güzel olmuş.
   Sözleriniz için de çok sevindim ve mutlu oldum.
   Tekrar hayırlı olsun…
   Sevgiler

 56. Mert diyor ki:

  Ömer Bey Merhaba,

  Öncelikle bir kahve sever olarak emekleriniz ve site için çok teşekkür ederim. Bir süredir filtre kahve makinesi almayı planlıyorum ancak internette (Türkçe) kaynak olarak bu sayfa kadar bilgilendirici ve “güncellenen” sayfa gerçekten yok. Elinize emeğinize sağlık :)

  Kahve içmeye french press ile başladım kısa süre sonra Tchibo ondan 4 yıl sonra Nespresso kapsül kahve makinelerini kullandım. Hala da kullanıyorum orası ayrı :)

  Sizin kapsüllü kahve makineleri ile ilgili yazınızdan sonra kahve tüketimim/maliyet hesabı yaptım ve artık bir filtre kahve makinesine ihtiyacım olduğuna karar verdim. O yazı için ayrıca teşekkür ediyorum :)

  Aklımda 3 farklı makine var. Homend 5002 Coffeebreak, Tefal Subito Mug ve Braun KF7120BK. Evde aynı zamanda Delonghi KG79 değirmenim var.

  Kahveyi taze öğütme imkanım var ancak farklı çeşit kahveler denemek isteyince bu biraz uğraştırıcı olabiliyor. Homend’i bu yüzden kendi öğütme ve günün zamanına göre öğütülen kahve miktarını ayarlayarak sertlik belirleme ve filtre kağıdı gerektirmediği için istiyorum. Sitesinde fiyatı biraz yüksek ancak düzenli kupon avındayım Homend için :)

  Tefal Subito Mug ise tamamen fiyatı ve tek fincanlık demleyebilme özelliği ile ön plana çıkıyor diyebilirim. Evde sadece ben düzenli kahve içtiğim için :)

  Braun KF7120BK tasarımı ile ön plana çıkıyor :) Bence gerçekten etkileyici bir tasarımı var. Kahve ekipmanlarım çalışma masamda duruyor (Yer ile ilgili sıkıntım yok). Üstündeki saatini de gece geç saatlerde ders çalışırken göz ucuyla saati görebilmek kolaylaştırıcı olabilir diye düşünüyorum.

  Fazlaca uzun yazdım farkındayım :) Bahsettiğim gibi fayda maliyet analizimi yaptım ve 3 makine için de ayırabileceğim bütçem mevcut. Zaten güzel kahve içebilmek için biraz daha yüksek bütçeler ayırmak gerektiğinin de farkındayım. Tefal Subito Mug’dan hiç bahsetmemişsiniz aslında mesajı bu kadar uzatma sebeplerimden biri de bu oldu. Günde 2-6 kupa kadar kahve içtiğim oluyor (sınav zamanları daha da fazla) bu kullanım sıklığında sizce en mantıklı tercih hangisi olur?

  Cevabınız ve bu güzel site için bir kez daha teşekkür ederim :)

  Sevgi, saygı ve kahveyle,
  Mert :)

  • Omer Demir diyor ki:

   Mert Bey Merhaba,
   Değirmeniniz varsa Homend 5002 ne kadar doğru bir şeçim olur bilemedim. Kombo ürünleri zaten genelde önermiyorum bu ürünü sadece yer sıkıntınız varsa ve öğütücünüz yoksa önerebilirim. Öğütücünüz olduğu için öğütücü dışında diğer özellikleri sahip alternatiflerine daha ucuz bir maliyetle sahip olabilirsiniz.

   Öğütücüye zaten elinizdeki kahvenin tamamını boşaltıp kullanmayın bu kahvenin daha çabuk bayatlamasına neden olur. O demleme için ihtiyacınız kadar koyup öğütün böylece her demlemede ayrı kahve de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

   Tefal’in Türkiye piyasasında iki ürünü var. Bir üstteki yorumda da belirttiğim gibi bu ürünler extra bir özellik sunmayan ve malzeme kalitesi ve dizayn olarak aternatiflerinden geri kalan ürünler olduğu için yazıya dahil etmedim. Zira haklarında yazabileceğim çok fazla birşey yok.

   Braun KF7120BK için zaten yazıda yorumlarımı belirtmiştim. Belirttiğiniz gibi dizaynı ile biraz daha öne çıkmayı başaran bir ürün.
   Alternatif arıyorsanız bir de electrolux EKF 7800’ü değerlendirin derim.
   Sevgiler

   • Mert diyor ki:

    Ömer Bey tekrar merhabalar :)

    Sizin yorumunuz ve Mokapota sitesinin yazılarından cesaretle Braun KF120BK’nın siyah rengini Amazon Almanya’dan sipariş verdim. Kargo + vergiler dahil yaklaşık 150 lira daha indirimli almış oldum. Aynı zamanda inox renklerden sıkılmış olan kendimi Türkiye satışı olmayan simsiyah bir makineyle mutlu ettim :)

    Yardımlarınız, site ve yorumlara tek tek özenli cevaplarınız için tekrardan teşekkür ediyorum. Sırada evde yeşil çekirdek kavurma denemeleri var, tecrübelerimi o makalenin altından paylaşmaya çalışacağım :)

    Amazon Almanya linki ise burada (ben alırken 10 Euro daha ucuzdu) https://amzn.to/2KHifch

    Sevgi, saygı ve kahveyle,
    Mert

    • Omer Demir diyor ki:

     Mert Bey Merhaba,
     Güzel sözleriniz için teşekkürler, bu geri bildirimler güç veriyor bize.
     Makineniz hayırlı olsun, kullandığınız her gün ayrı bir güzel olsun :)
     Alışveriş ve makine ile tecrübelerinizi de paylaşırsanız çok memnun oluruz.
     Sevgiler

     • Mert diyor ki:

      Ömer Bey tekrar merhaba :)

      Pazar günü verdiğim sipariş aynı gün kargoya verildi ve çarşamba günü (4 günde, evet 4 günde) elimdeydi.

      Türkiye içinde sipariş versem belki gelemeyecek bir hızla siparişim kapıma geldi. Hatta üzerindeki etiketlere göre İngiltere depodan, Fransa, Almanya sonrasında Türkiye rotasını izleyerek gelmiş.

      Paketleme sağlamdı ve hiçbir zarar görmeden elime ulaştı. Garanti Belgesi, kullanım kılavuzu gibi belgelerinde de eksik yoktu. Fiş konusunda da Almanya’dan aldığım için dönüştürücü ihtiyacım olmadı.

      Tchibo’dan yaklaşık 1 ay önce öğüttürerek aldığım kahvelerle birkaç deneme yaptım. Bayat halleriyle bile dışarıda içtiğim birçok filtre kahveye toz yutturacak bir lezzet elde ettim. Heyecanla kahve.com üzerinden sipariş verdiğim çekirdekleri bekliyorum. Onlardan çok daha lezzetli kahveler ortaya çıkaracağımdan hiç şüphem yok :)

      Kahve.com siparişimi Mokapota indirim kodu ile verdim. Tüm site, kurduğunuz kurumsal bağlantılar ve verdiğiniz destek için bir kez daha teşekkür ederim :)

      Sevgi, saygı ve kahveyle,
      Mert

      • Omer Demir diyor ki:

       Mert Bey Merhaba,
       Bunları duymak bizim için de gerçekten mutluluk verici. Daha iyisini yapabilmek için de bize ciddi güç veriyor. Makineniz hayırlı olsun ve güzel günlerde kullanın.
       Amacımız gerçek kahvenin tüketilmesini sağlamak ve insanlara bunun farkını tanıtmak anlatmak. Bu yolun her adımında elimizden geldiğince okuyucularımıza destek ve yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sizler de yazılarımızı ne kadar çok paylaşır bize destek olursanız o kadar çok kişiyi gerçek kahve ile tanıştırma şansına sahip oluruz.
       Bir de elbette sizin gibi okuyucularımıza ve bize destek veren üreticilere sonsuz teşekkür ederiz.
       Sevgiler

 57. Cem Ulaşmış diyor ki:

  Ömer bey merhaba
  Kalabalık olan bir aileyiz
  haftasonları bir arada olunca farklı kahveler içmek istiyoruz.sizin yorumlarınızı okudum. EC680m almaya karar verdim ama başka birisi
  Delonghi 45760 alsana dedi. Kafam karıştı
  Yardımınız ricam olur. Çok teşekkür ediyorum

 58. Beyzanur diyor ki:

  Ömer bey merhabalar

  Sitenizi yeni keşfettim ve saatlerimi geçirdim, öncelikle çok teşekkür ediyorum hiç bir yerde sizinki kadar objektif bir değerlendirmeye rastlamadım :)

  Öğrenciyim ve kahve içmeyi çok seviyorum notmalde günde 1-2 kupa kahve içerken sınav zamanlarında haliyle bu miktar baya artıyor.

  Ben aroma ve zamanlayıcı özelliği bulunan ve plastik olmayan filtre kahve makinesi almak istiyorum aşırı sıcak tutmasına gerek yok zaten kahveyi biraz soğutup öyle içiyorum. Görünüşü çok önemli değil benim için esas önemli olan fiyat/performans ilişkisi.

  Sizin yorumlarınızı göz önünde bulundurarak beko bkk4315 ve elektrolux ekf7600 arasında kaldım be size danışmaya karar verdim :)

  Şimdiden teşekkürler, mutlu günler

  • Omer Demir diyor ki:

   Beyzanur Hanım Merhaba,
   Güzel sözleriniz için teşekkürler, insanların gerçek kahve içmesi için büyük bir keyifle çaba sarfediyoruz. Böyle güzel sözler duymak her seferinde yaptığımızın ne kadar doğru olduğunu gösterip güç veriyor bize. Sağolun.
   Sorunuza gelince,
   iki makine de ihtiyacınızı karşılayacak makineler, fakat iki makinenin de iç aksamı plastık, kaldı ki günümüzde neredeyse bütün makineler böyle.
   Dış yüzeye gelince EKF7600’ün dış yüzeyi inox Beko’nun dış yüzeyi ise yine plastik. Aralarındaki belirgin fark ise Beko’nun su haznesi çıkabilirken EKF7600 ün sabit.
   Eğer koyacağınız tezgah üstünde dolap varsa çıkabilir su hazneleri daha kullanışlı oluyor, Sürahi ile makineye su doldurmak vs biraz sıkıntılı olabiliyor. Tezgah ve üstündeki dolap da sizin için bir kriter değilse görünüş ve maliyet tarafını düşünerek kararınızı verin derim. İki makineden de ihtiyacınıza göre gayet güzel verim alırsınız.
   Sevgiler

 59. Cem Ulaşmış diyor ki:

  Merhaba Ömer bey,
  Her soruya verdiğiniz cevaplar için sizi öncelikle tebrik ediyorum.
  Kalabalık bir aileyiz. Farklı Kahve içmek istediğimiz de hepimize hizmet verecek bir makina arıyorum.hafta sonu bir araya geldiğimiz de filtre kahveden başlayıp latte ile biten bir istek listesi oluyor.
  Bana ne tavsiye edersiniz?
  Teşekkürler şimdiden

  • Omer Demir diyor ki:

   Cem Bey Merhaba,
   Size gidin şu makineyi alın iyidir dememi beklemeyin lütfen. MokaPota.com’da kahve ve kahve makineleri üstüne ciddi emek sarfedilmiş ve araştırılarak yazılmış bir çok yazı bulunuyor. Öncelikle bunları yorumlar ve yorumlara verilen cevaplar da dahil olmak üzere okumanızı tavsiye ederim. Her bir makine için, hiç bilmeyen birinin dahi anlayabileceği şekilde artısı ve eksisinden yazılarda bahsediyorum. Eğer bu makinelerin özellikleri ile ilgili net olmayan bir konu varsa bunu lütfen sorun ama sizin kullanacağınız makineyi benim önermemi beklemeyin lütfen. Beni anlayışla karşılayacağınızı düşünüyorum.
   Sevgiler.

 60. Cem Ulaşmış diyor ki:

  Ömer bey, hızlı cevabınıza çok teşekkür ediyorum. Ben aslında araştırdım.size sorulan Ve cevaplarınızı da tek tek okudum neredeyse, ikiye düşürdüm seçenekleri;
  Delonghi EC860.m veya ECAM 45.760 arasında tercihiniz hangisi olur?
  Aslında EC860 m yi alacakken birisi 45.760 al dedi kafam karıştı.
  Yardımınıza şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Omer Demir diyor ki:

   Cem Bey,
   Bahsettiğiniz iki makine birbirinden o kadar farklı ki. Tabir yerinde olursa, biri otomobil ise biri kamyonet. Önce hangisine ihtiyacınız olduğuna karar verin. 680 manuel espresso makinesi her seferinde portafiltreyi doldurup espresso hazırlayıp sütü köpürtüp kahveyi siİn hazırlamanız gerek. EXAM 45760 da bir tuşa basarsınız istediğiniz içecek hazır olur. Manuel makinenin keyfi dozu tamperi inceliği özelleştirebilme keyfidir. Tam oyomatik makine ise hız ve zamandan tasarruf demektir ama öte yandan manuel makinedeki gibi kendinizi kahvenizin baristası hissetmezsiniz. Önce bunları değerlendirin…
   Sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Hüseyin Bey Merhaba,
   Bu ürün bıçaklı öğütücü kullanıyor, bu bir öğütücüde istemediğimiz birşey çünkü öğütme inceliğini tutturulamaz, kahve parçalanarak ufalanır, her biri birbirinden farklı büyüklükte taneler ortaya çıkar vs vs.
   O yüzden sadece bu neden bile önermemem için yeterli. Öğütücülü modellere bakıyorsanız öğütücüsünün konik veya disk öğütücü olmasına dikkat edin.
   Sevgiler

 61. batuhan yorulmaz diyor ki:

  merhaba yazınız çok yararlı olmuş teşekkür ederim ben starbuckstan 30yıldız veriyor diye espresso blonde roast aldım ancak moka pot için dememe rağmen yanlış çekilmiş sanırım ”2numara ile çekiyorum” dedi ama detaylı bilgim olmadığı için bir şey demedim evde yapmaya çalışınca pottan gaz sıkışma sesi geldi haznedeki tüm su yukarı çıkmadı ve biraz su kaçırdı kullanmamda sakınca var mıdır?

  • Omer Demir diyor ki:

   Batuhan Bey Merhaba,
   Anlaşılan kahveniz olması gerektiğinden daha ince öğütülmüş. Açıkçası mokapot belirttiğiniz gibi bir tepki verdiyse bu biraz riskli olur. Ama son karar öncesinde; daha az miktarda kahveyi hiç sıkıştırmadan koyarak demlemeyi deneyin bir kere de derim. Eğer bu da başarısız olursa aeropress (belki, ne kadar ince bilmediğim için çok emin olamıyorum) veya espresso için kullanabilirsiniz.
   Sevgiler

 62. Mehmet Emin diyor ki:

  Şimdi bir sürahiye ılık su ve kahveyi koyup 24 saat dolapta bekletsek, sonra da kağıt filtre ile süzerek posayı ve soğuk kahvemizi ayırsak nasıl olur? :)

  Cold brew için filtre kahve için çekilmiş çekirdekler verimli olur mu ki? Yolculuk yaparken petrol istasyonlarından alıp içmek zorunda kaldığım bol şekerli soğuk kahveden kurtulmak istiyorum artık.

 63. abdurrahman diyor ki:

  merhaba Ömer Bey;
  önerileriniz ışığında öğütücümü aldıktan sonra şimdi makina alma arefesindeyim 3 makina arasında kararsız kaldım özellikler hemen hemen aynı fakat seçim yaparken fiyatlarına göremi karar vereyim yoksa aralarında yinede küçük nüanslar varmı son kez sizin yardımınızı istiyorum;
  1-elektrolüx ekf7800:500tl (sıfır)
  2-arçelik 8115:350tl(sıfır)
  3-beko 4315:290tl(sıfır)

  sizce hangisi.?

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar,
   Beko 4315 8115’in renkli hali, sadece kullanma kılavuzunda sıcak tutma süresinin 30 dk olduğu yazıyor (8115 1 saat) ama bunu doğrulama fırsatım olmadı.
   EKF7800 ise bu iki üründen bir gömlek yukarıda bir ürün, arçelik ve bekoda dış yüzey plastik iken EKF7800 inox, malzeme kalitesi daha iyi. EKF7800’ün ek fonsiyonlarına gelince, 40dk sıcak tutma, kahve hazır olunca sesli uyarı, 3 sıcaklık kademesi, su filtre kartuşu, dahili metal filtre sayılabilir.
   Karar sizin
   Sevgiler

 64. Ayşegül diyor ki:

  Merhabalar, ekf 7800 ün damlatma problemi var mı? Karafı yerine koyarken sıkıntı oluyor diye okudum, doğru mudur?
  Bosch tka6a044 ile ilgili düşüneniz nedir?
  Teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Ayşegül Hanım Merhaba,
   EKF 7800 de ben damlatma problemi yaşamadım ama sahip olduğum aletleri özenli kullanan biri olduğumu söyleyebilirim. Makinenin mekaniği biraz sert dolayısıyla sizde sert hareketlerle bu makineye davranırsanız bunların olması mümkün.
   İki bilinmesi gereken konu var. Biri kilit mekanizması. Filtre tutucuyu üst bölmeye yerleştirip samını kapattığınızda bu haraketle filtre tutucuyu gövdeye kilitlemiş oluyorsunuz. Buna dikkat etmeden yapılacak yerleştirmeler koy kapatlar böyle bir sonuca sebebiyet verebilir. İkincisi ise üst kapak mekaniği biraz sert kapatırken dikkatlice kapatmak gerekiyor. Karafı yerleştirirken veya çıkarırken sert hareketlerle bunu yapan biriyseniz hangi makine olursa olsun damlatmaması mümkün değil zaten. Ben yaklaşık 5 ayı geçkin süredir kullanıyorum. Okuduğum negatif problemlerin hiçbirini yaşamadım..
   Bosh ürünü için tamamen plastik aksam ve gövdeden oluşan aroma özellikli bir makine diyebilirim. Alışılmışın dışında bir dizaynı var. Makineyi kullanmadım ama videolarda gördüğüm ve kullanıcı yorumlarında okuduklarımı birleştirdiğimde filtre tutucu dizaynı biraz sıkıntılı gibi. Karafı çıkarıp takarken filtre tutucu haznede oynuyor ki asıl damlamalar bu sebep olur. Öte yandan su haznesi çıkarıldığında hazbe birleşme alanında su tutması videolarda pek sık denk geldiğim bir durum.
   Sevgiler

   • Ayşegül diyor ki:

    Teşekkür ederim cevabınız için. Peki electrolux ün yedek parça temini, servisi nasıldır biliyor musunuz? Maalesef hali hazırda kullandığım (7 yılı aşkın süredir) makinenin karafı kırıldığı ve parça temin edilemediği için çalışan makine atıl hale geldi. Aynı şeyi yaşamayı hiç istemiyorum.

    • Omer Demir diyor ki:

     Ayşegül Hanım Merhaba,
     Satış sonrası hizmetler yönetmeliğine göre makinenin yedek parçası kullanım ömrü süresince size sağlanmak zorunda. Çay kahve makineleri için bu süre 7 yıl. Servis size makinenizi aldığınız tarihten itibaren 7 yıl içinde başvurmanız haline 20 iş günü içinde parçayı sağlayamıyorsa tüketici heyetine şikayette bulunarak ücret iadesi talep edebilirsiniz. Bu yasal hakkınız.
     Cam Karaflar kahve makinelerinde en çok değişen parça. Electrolux de uzun yıllardır Türkiyede olan bir marka servisleri yaygın diyebileceğimiz seviyede. Electrolux bazı ülkelerde AEG adı altında ürün üretiyor. Karaf gibi yedek parçaları internetten bile sipariş etmeniz mümkün.
     Ancak ülkede 7 yıl çok uzun bir zaman. 7 yıl sonra bu yönetmelik hala aynı şekilde kalır mı bunu öngörmek de zor.
     Sevgiler,

 65. Muhammed R. K diyor ki:

  Bana tuzlu kahve beklerken tuzlu çay geldi :) o zamanlar çaya tek şeker atardım, eğer yanında tatlı birşey varsa şeker de atmazdım, tatlı da vardı şeker de atmadım, gerçi hanımın amcaoğlu çayın bulanıklığından tuzlu olduğunu anladığımı uzaktan farketti, ben değiştireyim bunu yeni demlenmiş var dedi, yok içerim dedim, içtim :) ama kahve için çok tehdit etmiştim hanımı yere dökerim kazara oldu derim falan diye :) tehditler yıldırmamış tuzlu çay geldi :)

 66. Onur Esenlik diyor ki:

  Merhabalar. Bircok modelin suyu kahve haznesine tek bir noktadan damlattigini biliyoruz fakat bazi modellerin de suyu bircok noktadan damlattigini duydum. Alacagim filtre kahve makinesinde bu ozelligin olmasi benim icin onemli. Bildiginiz urunler varsa paylasabilirseniz memnun olurum.

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Onur Bey,
   Aslında günümüzde bir çok kahve makinesi suyu kahvenin üstüne birden fazla noktadan dağıtır. Bunu da üst kapaktaki duşlama sistemi ile gerçekleştirir. Bu alana püskürtülen su birden fazla delikten direkt kahvenin üstüne damlar. Bunun dışında doğrudan duşlama ile kahve demlemesi yapan makineler de var bunların en bilinen iki örneği ise Chemex Ottomatic ve Moccamaster’dır (https://mokapota.com/urun/moccamaster-kbg-741-ao-filtre-kahve-makinesi)
   Sevgiler

   • Onur Esenlik diyor ki:

    Omer Bey selamlar. Acikcasi cogu kahve makinesinin duşlama sistemi ile yaptigini bilmiyordum; bilgi icin tesekkurler. DeLonghi 15250 uzerine yogunlastim. Bu makine de yine duslama sistemi ile mi demliyor bilginiz var mi?

    • Omer Demir diyor ki:

     Onur Bey Merhaba,
     Kuvvetle muhtemel öyledir. Dediğim gibi bir çok makine duşlamayı zaten kullanıyor. 15250’nin üst kapağı sabit ve malesef ürün kılavuzunda da bu kapak profiline yer verilmemiş. Görebilmek için demleme haznesi açıkken makineye alttan bakmak gerek :)) Yorumlarda yukarı doğru giderseniz Turgut Bey’e verdiğim cevapta iki ayrı makinenin kapak dizayn fotograflarını göreceksiniz. Püskürtme ve sonrası duşlamadan kastettiğimi daha net anlatabilirim böylece. Makineyi görme şansınız varsa böyle bir dizayna sahip olup olmadığına göre karar verebilirsiniz.
     Sevgiler

 67. Onur Esenlik diyor ki:

  Ömer Bey,
  DeLonghi 15250’nin biraz eski bir ürün olduğunu farkettim ve DeLonghi’de muadili yeni bir ürün göremedim. Öncelikle sizin bildiğiniz yeni bir ürün var mı DeLonghi’de?
  Bu arada kurcaladıkça kafalar karışıyor, kafalar karıştıkça sorular artıyor:) Araştırırken sizin de paylaştığınız Braun KF7120 ve Electrolux EKF7800 ürünleri de dikkatimi çekti. Sizden ricam 15250, KF7120 ve EKF7800 modellerini mümkünse fiyatlarını göz ardı ederek; teknik yönden kıyaslamanız. Teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Onur Bey Merhaba,
   Yazıda ürünler detaylıca anlatmaya gayret ettim ama sizin için eksik kalan noktalar nedir?
   Bir de araştırmaya yeni başladınız sanıyorum, sizden önceki yorumlara verdiğim yanıtlara da bir göz atın derim. Eksik kalan nokta olursa nerede kararsız kaldığınızı net olarak belirtirseniz seve seve yardımcı olmaya çalışırım.
   Sevgiler.

 68. Saliha diyor ki:

  Merhabalar Ömer Bey. Öncelikle hiç sıkılmadan yazınızın tamamını, yorumların nerdeyse tamamına yakınını okudum. Faydalı bir yazı olmuş teşekkür ederim.
  Eşim filtre kahve çok seviyor ve onun için filtre kahve makinesi almak istiyorum. Yorumlardan ve sizin tavsiyelerinizden electrolux ekf7800 modelini beğendim.
  Yalnız fiyatlar yorumlarda bahsedilen fiyatlardan baya artmış gözüküyor.
  Electrolux ekf7800 en uygun 565 tl,
  Birde Electrolux ekf7700 modelini gördüm, onun fiyatı da 399 tl. Tek farkı su haznesi mi acaba?
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Saliha Hanım Merhaba,
   Güzel sözleriniz için ben teşekkür ederim.
   7700’de su haznesi sabit, 3 kademe kahve sıcaklık ayarı yok ve dizayn 7800’e göre biraz demode.
   Sevgiler

   • saliha diyor ki:

    Yardımınız için teşekkür ederim Ömer Bey. EKF7800 ün fiyatından ötürü EKF5300 sipariş ettim. EKF7800′ ün zamanlayıcı, 3 kademeli sıcaklık ve su haznesinin ayrı oluşu güzeldi ama EKF5300’ün beklentimizi karşılayacağını düşündüğüm için öyle bir karar verdim.
    teşekkürler

 69. Hasan Doğan diyor ki:

  Merhabalar… Öncelikle çok açıklayıcı ve yön gösterici bir paylaşım, zira 1-2 haftadır nasıl birşey alsam diye interneti didik didik etmeme rağmen kafa karışıklığından başka bir şey elde edememişken şu an netim. Ben fiyat performans açısından iki ürün arasında kaldım: BKK 4315 ve EKF 5300. İkisinin de fiyatları (300 TL) ve özellikleri neredeyse aynı. Hangisini önerirsiniz.

  • Omer Demir diyor ki:

   Hasan Bey Merhaba,
   Aslında iki ürün pek aynı değil, BKK4315’de programlama özelliği var EKF5300’de bu yok.
   BKK4315 kahve hazırlandıktan sonra 30 dk sıcak tutuyor EKF5300 ise 40 dakika.
   Sevgiler

 70. Onur Esenlik diyor ki:

  Ömer Bey selamlar. Arayışlar, araştırmalar devam ediyor:) DeLonghi ICM16210 modeli ihtiyaçlarımı karşılayacak gibi. Zaman ayarlayıcı ihtiyacım yok, aroma özelliği var, su seviye göstergesi var,, kullanım kılavuzu bulamadım internette; sizin yorumlarınızı alabilir miyim? Teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Onur Bey Merhaba,
   Tamamen plastik yüzey, sabit su haznesi ve kahve ve su kapağı aynı olan aroma dışında bir özlellik içermeyen bir makine için benim gördüğüm fiyatlar biraz yüksek geldi gözüme. Eğer ciddi bir indirimle almayacaksanız bu fiyatlara daha iyi alternatifler bulabilirsiniz. Ama anladığım kadarıyla marka mutlaka DeLonghi olsun istiyorsunuz. O zaman karar ve bütçe sizin
   Sevgiler

   • Onur Esenlik diyor ki:

    Aslinda DeLonghi olmasi sart degil. Olabildigince basit olmasi tercihim. Aroma ozelligi, su seviye gostergesi gibi temel ozellikler onceligim ve kaliteli olmasini istiyorum. Kullanmayacagim ozellikler icin para vermek istemiyorum; makineyi de kompleks hale getirmek istemiyorum. DeLonghi 15250 veya 15240 aklima yatiyordu fakat bu urunlerin de eski urunler oldugunu gordum ve tasarimlari biraz geride kaliyor. Yakin fiyatlara Braun Kf7120 alabilirim, fakat su seviye gostergesinin olmayisi kullanimi zorlastiriyor. Electrolux Kf7800 one cikiyor bircok yorumda oldugu gibi. Fakat daha once hic Electrolux urunu kullanmadim. Boyle karmasik bir hal alinca da temel modellere yoneliyorum. Sonra tekrar basa donuyor mevzu:)

   • Onur Esenlik diyor ki:

    Ömer Bey tekrardan selamlar,
    Belirttigim gibi kullanmadigim ozellikler icin ilave para verip makineyi karmasik ve buyuk hale getirmek istemiyorum. Yorumlardan da baktim fakat gozden kacirdiusam kusura bakmayin; Braun KF570 gibi hoş bir tasarima sahip ve aroma ozelligi olan temel bir makine tavsiyeniz var mi acaba? Tekrardan tesekkurler.

     • Onur Esenlik diyor ki:

      Omer Bey merhaba,
      Aroma ozelligi olan ve yeni model bir urun tavsiyeniz var mi acaba (Marka/model seklinde)? Aroma ozelligi eklenince zaman vs. gibi ozellikler de geliyor fakat sadece aroma ozelligi olan yeni bir urun goremedim.
      Ilave olarak Russell Hobbs 20689 ve 22620 modelleri hakkinda da bilginizi paylasabilirseniz memnun olurum.
      Tesekkurler.

      • Omer Demir diyor ki:

       Onur Bey Selamlar,
       Russell Hobbs 22689 ürünün göremedim model numarasından emin misiniz? 22620 is eski dizayna sahip bir model. Hatta amerikada black and decker’ın bir ürünü var neredeyse aynı dizayn 25 dolara satılıyor.

       Samimi olmak gerekirse sizi oldukça aklı karışmış ve karar veremez bir noktaya gelmiş görüyorum. Bu kadar model ve marka olunca işler elbette kolay olmuyor. Daha sade ve basit bakın. Filtre kahve makinesi ultra teknolojik bir şey değil alt tarafı kahve üstüne su damlatıyor ve kağıtla süzüyor. Bunu 50 liraya Kütahya porselenden pour over alarak bile yapabilirsiniz. Aroma konusunu da istediğiniz gibi yönetirsiniz. Hatta daha kaliteli demleme de elde edersiniz. Ama bütün okuyucularımıza dediğim gibi karar ve seçim sizin olmalı hep.

       Size tavsiyem, bütçe ve dizayna odaklanın. Bütçenizin karşıladığı görüntüsü en çok hoşunuza giden ürünü alın, en az 5-6 yıl o makine ile yaşayacaksınız. Bu nedenle şıklık çok önemli, aksi halde 1 yıl içinde gözünüze batmaya başlar. İstediğiniz özellik zaten oldukça basit, artık ürünlerin bir çoğunda aroma özelliği var.
       Kimseyi dinlemeden kendi zevkinize güvenin derim
       Sevgiler

       • Onur Esenlik diyor ki:

        Ömer Bey,
        Sonuna kadar haklısınız; modellerin arasında kaybolmuş durumdayım:)
        Bu arada model numarasını yanlış yazmışım; Russell Hobbs 22680 olacak. Onu da yorumlayabilirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.

        • Omer Demir diyor ki:

         Merhaba,
         22680’de 500ml’ye kadar kahve hazırlamak için özel bir ayar, aroma ve programlama fonksiyonu yer alıyor. Bir çok üreticide olduğu gibi su damlatma fonsiyonu için özel patente sahip düz bir boru üstündeki deliklerden sıcak suyu spreyliyor gibi düşünebilirsiniz. Bu da ihtiyacınızı karşılayacak bir makine ve hakkında pozitif yorum sayısı oldukça fazla. Ama şu mat siyah plastik kaplamaları ben bir türlü sevemedim.
         Sevgiler

       • Ayşenur diyor ki:

        Ömer Bey şimdi ben ekf 7800 almıştım.Memnunum açıkçası ama bir sorun yaşadım bugün sabah alarmı kurdum kalktığımda hazır olsun diye su haznesine suyu koydum her şeyini ayarladım .Bir baktım su haznesi suyu damlatmış tezgah hep su içindeydi normalde kahve yaparken hiç olmamıştı böyle.Sizce makinede mi bir sorun var beni yanlış yaptım bir şeyi ?

        • Omer Demir diyor ki:

         Aysenur Hanım Merhaba,
         Öncelikle makineniz hayırlı olsun. Bu durumun sebebi su haznesinin makine ile bağlantı noktasıdır. Ya hazne yerine tam oturmamıştır ya da haznenin içindeki conta yerine oturmamıştır. Bunları kontrol ettikten sonra hazneye su doldurup bekleyin eğer tekrar taşma damlama yaparsa servis götürün contayı değiştirirler. Garanti kapsamındadır zaten.
         Sevgiler

 71. Barış Erten diyor ki:

  Ömer Bey Merhaba,
  Vestel marka öğütücü taze kahve makinası hakkında yorumlarınızı ve varsa deneyimlerinizi merak ediyorum. Paylaşırsanız memnun olurum. Şimdiden Teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Barış Bey Merhaba,
   Homend 5002 ile dizayn dahil birebir aynı bir ürün. Muhtemelen Vestel dizayn hakkını ödeyerek üretimine başladı. Yurt dışında da aynı dizaynı başka markalar altında bulmak mümkün. Homend 5002 de düğmeler biraz kötü duruyordu o düzeltilmiş sanıyorum bir de karaf sapı gri yapılmış. teknik özellikler yazıda bahsettiğim homend 5002 ile tamamen aynı.
   Sevgiler

 72. Emine Türkmen diyor ki:

  Merhaba,
  Görüşlerinize teşekkür ederim. Kafamda oluşturdum sanırım. Ama kitchenaid hakkındaki düşünceniz nedir? İsim, tasarım ve altın filtre dışında nedir farkı? Gerçekten muazzambir kahve mi içeceğiz? Altın filtre olmasının ayrıcalığı nedir? Merak ettim doğrusu.😊

    • Omer Demir diyor ki:

     Emine Hanım Merhaba,
     Kitchenaid oldukça kaliteli ürünler üreten bir marka, kullandığı plastikten metale büyük çoğunluğu orta seviye makinelere göre daha uzun dayanan bakımı ve temizliği kolay olan parçalar.
     Altın filtre konusuna gelince, ben zaten kağıt filtre kullanılması taraftarıyım kağıdın süzme performansı bu tip delikli filtrelere göre oldukça yüksek. Bu filtreleri kullandığınızda ister istemez minik partiküller filtreden geçiyor ve bulanık bir görüntü oluşturuyor. Öte yandan damakta bıraktığı tat da farklılaşıyor. Altının tek esprisi, değerli element oluşu. Tabi değerli element olmasının en önemli noktaları ise iyi bir iletken oluşunun yanısıra paslanmaması, gıda ile temasa uygun olması vs. teşbihte hata olmaz altın diş ne ise altın filtre de o bence. Ama bu tip ürünlerde genelde altın değil altın kaplama kullanılıyor.
     Makineye gelince, markanın yanı sıra son dönemde işlevsel diye düşündüğümüz aroma programlama fonksiyonlarını içeriyor fakat su tankı çıkarılabilir değil. Bizdeki standard makinelerden farklı olarak konik filtre yerine sepet tipi düz tabanlı filtre kullanıyor. Bu tip filtre için Türkiye’de her yerde kağıt bulamıyorsunuz. Bu tip filtreler Amerikada ev tipi makinelerde de kullanılıyor ama Avrupada genelde cafelerdeki profesyonel makinelerde kullanılıyor. Sebebi ise konik filtre düşük miktarda kahve için daha uygunken, düz filtre daha çok miktarda hazırlanacak kahve için daha uygun. Doğrudan iki kıtanın tüketim alışkanlıkları diyebiliriz. Konik filtrede su daha fazla kahveye temas ederek süzülür düz filtrede ise aynı miktarda teması sağlamak için daha çok kahve koymanız gerekir.
     Umarım açıklamalarım yeterli olur
     Sevgiler

 73. Nurecmer diyor ki:

  Merhaba Ömer bey bir aydır filtre kahve makinesi araştırması içindeyim ve burayı görmeden önce elektrolux 3700 modelinin çok tavsiye edildiğini f/p ürünü olduğu yönünde yazıları okuyup sipariş vermiştim ki ürün elime ulaşmadı iptal ettim. Sonrasında araştırmaya indirimleri kovalamaya devam ederken sizin sayfaya rast geldim iyi ki gelmişim çoook yararlı bilgiler edindim benim sonra ki beğendiğim ürün russell hobbs idi yazınızı okuyunca vazgeçip efk 7800 e yöneldim onu düşünüyorum fakat bugün dolaşırken schafer öğütücülü filtre kahve makinesi çıktı karşıma onunla ilgili yorum alabilir miyim? Biraz uzun oldu kusura bakmayın :)

   • Nurecmer diyor ki:

    Evet o modelmiş. Yorumları dikkatli okumamışım şimdi gördüm ve bu model ile yolumuzu ayırdık :) cevap için teşekkür ederim. Araştırmaya devam.

 74. Semih diyor ki:

  Merhabalar Ömer Bey;

  Ben filitre kahve seven ama maddi durumu iyi olmayan bir bireyim. İlk defa bir makine almak istiyorum 1 kere alıcam ve birdaha değiştirme imkanım belki 2 sene sonra olucak.

  Normal şartlarda kendim bardağa kağıt gererek üzerine sıcak su eklemesi ile yada french press ile yapıyorum ama malum dışarıda içtiğim tadı alamıyorum ne yazıkki :(

  Sizden ricam bana ekonomik fiyat performans ürünü önerebilirmisiniz lütfen?
  Bütçem nekadar olarak sorarsanız en düşünebildiğinizin en düşüğü diyebilirim :)

  ek olarak şunu belirtmek isterim internette okadar çok kafa karışıklığı yaşadımki 1 gündür neredeyse bu konuyu araştırıyorum lütfen bana yardımcı olunuz kafam allak bullak oldu :(

  Teşekkürler iyi çalışmalar.

  • Omer Demir diyor ki:

   Semih Bey Merhaba,
   Doğrudan şu modeli alın dememi beklemeyin lütfen yazıda bir çok ürün hakkında zaten detaylıca yorumumu paylaşıyorum.
   Lütfen bütün yazıyı yorumları ve onlara verdiğim cevapları dikkatlice okuyun.
   Bir makine hakkında sorunuz varsa ve yanıtını daha önceki yorumlarda bulamadıysanız lütfen çekinmeden sorun. Ama sonuçta bu sizin kararınız olmalı.
   Öbür türlüsü emeğe saygısızlık olur ki yazım dilinizden zaten böyle bir kişi olmadığınızı tahmin edebiliyorum
   Sevgiler

   • Semih diyor ki:

    Ömer Bey tekrar Merhabalar;

    Ömer Bey size yazılarınız için tekrar tekrar teşekkür etmek istiyorum böyle güzel yazıları bizler için zaman ayırarak oluşturmuşsunuz bayağı yoğun bir şekilde yazılarınızın çoğunu okudum ve kafamda soru işaretleriyle geldim tekrar :)

    Ömer Bey internette bu konuyu ne kadar çok araştırırsak anladım ki kafamız bir o kadar karışıyor gerçekten.
    Buna istinaden öncelik olarak benim alıcağım makineden beklenti ve kriterlerimi şu şekilde sıralayabilirim.

    * Ben annemle yaşıyorum bunu baz alarak 2 yada 3 kupa ama %90 olarak 2 kupalık kullanım yeterli bana fazlası olmaz diyebilirim.
    * Aroma özelliği benim için önemli çünkü aldığım kahvenin içim şeklini ayarlamayı severim.
    * Kahveyi sıcak seviyorum ilk kahvemden sonra 2. kupayı yarım saat sonra alabilirim.
    * Kahve çekirdeği yada öğütülmüş kahve ikisinide kullanabilirim.
    * Biraz titiz biriyim temizliğine üşenmem ve dikkatli kullanırım makinemi.
    * Son olarak kullanıcı hatası harici bana uzun süre dayanabilecek bir ürün tercihimdir.

    Bunlarla beraber tabiki kafamda birkaç makine ve fiyatlarını size sormak istiyorum artık karar verip makineyi almak gayesindeyim.

    1- Electrolux EKF7800 586 TL gibi indirimli bir fiyatı var sizde yazmışsınız özellikleri çok kaliteli bir marka benim burada en çok merak ettiğim sıcak tutma tabanının ısısını ayarlayabiliyoruz kahveyi sıcak içtiğim için bu bana bir + sağlarmı sizce ?

    2- BoschTka6A043 422 TL gibi bir indirime girmiş makine hakkında olumlu yorumlar gördüm fiyatınından dolayı daha çok ilgimi çekti açıkçası.

    3- Fakir coffee rest 434 TL ye %48 indirime girmiş o dikkatimi çekti açıkçası birde bu markanın öğütücüsü olan modeli var oda Cafe Passıon 581 TL gibi bir fiyata düşürülmüş internetteki kullanıcı yorumları çok acemice kalmış sizin gibi profosyonelce yorum yapan 1 kişi bulamadım inanın. Ama şimdiye kadar bu markayı öneren kimse olmadığı için uzak durucam siz tafsiye etmezseniz.

    4- Schafer Barista Kahve Makinesi 490 TL ye inmiş ve en çok merakettiğim makinede bu aslında öncelik olarak bu markanın aslında kaliteli ve az ürün çıkaran bir alman markası olduğunu daha önceden biliyordum fakat bu kahve makinesinin fiyatının bukadar düştüğünü görünce bi afalladım açıkçası. Bu makina aslında boyu olsu kahve limiti olsun tam bana göre öğütücüsü olması ekstra bir + aslında benim için. İşin aslı maddiyatım yetse düşünmeden Homeland 5002 alırdım sorgusuz sualsiz sizin yorumunuza istinaden. Ama kafamı en çok kurcalayan sayın Ömer Bey sizce kararımı bu makinadan yanamı kullanmalıyım inanın yorumlar çok basitçe kaliteli güzel diyip geçmişler bende açıkçası ürün hakkında pek bir yorum bulamadım :(

    Ömer Bey biraz uzun oldu kusura bakmayın lütfen artık sizin tafsiyenize göre bu 4 makineden birini seçicem en yakın olduğum şu an 1 numaralı EKF7800 ama en çok beni sorulara sürükleyende 4 numaralı Schafer.

    Ömer bey şimdiden ilginize emeğinize teşekkür ederim. Kriterlerimi ve maddi aralığımıda görmüş oldunuz başka bir tafsiyeniz varsa lütfen ekleyiniz onu değerlendireyim.

    Teşekkürler iyi çalışmalar…

    • Omer Demir diyor ki:

     Semih Bey Merhaba,
     Shaffer için daha önceki yorumlara verdiğim cevaplara bakabilirsiniz, bıçaklı öğütücü kullanıyor ki bu tip öğütücülerde ancak fındık dıstık öğütürsünüz.
     Bu dört makineden aralarından en fazla özelik barındıran ve bana göre dizaynı daha iyi olan EKF7800
     Fakir’de su haznesi çıkmıyor, sıcak tutma ısı ayarı yok, program ve aroma fonskiyonu var, öğütücülü model ise bıçaklı öğütücü ki bunun hiç bir anlamı yok.
     Bosh sadece aroma özelliği barındırıyor.
     Bütçeniz dar ve yarım saat sıcak tutsun yeter derseniz beko 4315’e de bir bakın derim. EKF7800’den sadece sıcak tutma ayarlama özelliği eksik ve plastik dış kaplaması var
     Bir de not, öğütülmüş kahve kullanmayın kendiniz öğütün.
     Sevgiler

 75. Aysenur diyor ki:

  Tam bir kahve tiryakisiyim ve zamanla kahve zevkimi de geliştiriyorum. Kapsül makineler yurt dışı seyehatlerde kalsığım airbnb de olunca çok hoşuma gidiyordu, o daireyi tutma sebebim oluyordu çoğu zaman. Ama eve almayı düşünmedim hiç. Birincisi fiyatı gereksiz fazla (makine ve kapsüller), ikincisi bana çok fazla seçenek bırakmıyor. Bu yazıyı okuduktan sonra doğru kararı vermişim dedim. Güzel bi kahve makinem var, şimdi ona yakışan iyi bir öğütücü ısmarladım. Yüzümü güldürecek mis gibi kahve kokulu sabahlar için sabırsızlanıyorum :)

 76. Nurecmer diyor ki:

  Evet estetik görüntü de önemli özellikleri yanında :) yuvarlak hatlı değil de köşeli olanlar daha bir hoş geliyor bana Aldığım zaman ürünü sizinle paylaşacağım. İyi çalışmalar

 77. Mücahit diyor ki:

  Merhaba,
  öncelikle bilgilendirmeleriniz çok güzel ve etkili teşekkür ederim.
  Şirkete filtre kahve makinesi alacağım ama eski filtre kahve makinesinin sorunu çok hızlı akması. Çok daha yavaş akan bir makineye ihtiyacım var ve bu bilgi hiçbir makinenin bilgilendirmesi ve reklamında yazmıyor. Rica etsem yardımcı olur musunuz ? Maksimum 400 lira verebilirim.

 78. Sahin diyor ki:

  Ömer bey merhaba; tavsiyeleriniz üzere ekf7800 aldım(05/01/2020 tarihinde 500 tl)
  Demleme yaparken kağıt filtreyi metal filtre üzerine takarak yapıyorduk. Sanırım yanlış işlemmiş.:)
  Su/kahve oranını yakalayamadık. Her bir ölçek kahve için 1 bardaklık su koyuyoruz. Örn. 4 ölçek kahve koyduğumda demleme bitince ortalama 1,5-2 bardak kahve çıkıyor.
  Tavsiyeniz için ve sitenizdeki tüm bilgiler için çok teşekkür ederiz.

  • Omer Demir diyor ki:

   Şahin Bey Merhaba,
   Evet yanlış işlem. Metal filtreyi kullanmanıza gerek yok. Fincan kaşık ölçüsünü sevmiyorum, zira 120ml fincan da var 350 ml fincan da. En rahatı basit ufak bir mutfak terazisi. 1/16 (kahve/su) ila 1/25 aralığında değişien skalalar var. Dünya kabulü 1/16 oranı. 1/20 ile başlayıp damak tadınıza göre değiştirebilirsiniz. Yok ille de ölçü diyorsanız çay fincanı ve öorba kaşığı kullanın. Çay fincanı yaklaşık 160-170 ml alır çorba kaşığı da 8gram kahve alır.
   Sevgiler…

 79. Selim diyor ki:

  Ömer bey merhaba cok güzel yazı olmuş .ilk defa flitre kahve makinesi alıyorum yorumlarına bakarak kampanyaliydi Philips 7459/20 modelini aldım 340 TL ye . Makine çok hafif ve malzeme kalitesi zayıf geldi henzu kullanmadım iade edebilirim butceyi biraz daha arttırarak ekf7800 yada delonghi 15250 almami önerir misiniz? Aradaki fiyat farkına değer mi sizce

  • Omer Demir diyor ki:

   Selim Bey Merhaba,
   Kararinizda yardimci olabilirim ama kararda yönlendirici olamam. Bana lütfen bu makineler arasında neden kaldınız, karar vermenizi engelleyen şey ne bunu sorun lütfen. Ekf 7800 bir çok özelliği barındıran bir makine, ama kullanmayacağınız özellik varsa alternatiflere elbette bakmalısınız. Öncelikle ihtiyacınız olan özellikleri belirleyin derim.
   Sevgiler

 80. Ecem diyor ki:

  Merhaba,çok güzel ve açıklayıcı bir siteniz var,emeğinize sağlık. Ben ve eşim henüz çok yeni ama belli ki çok geç kalarak filtre kahve ile tanıştık. Kendimize başlangıç için kullanımı da basit bir makine aramaya başladık, bu kapsamda bize ideenwelt marka filtre kahve makinesini önerdiler (SI18120323) ve alacaksanız aroma tuşu olsun dediler ancak pek anlamadığımız için kararsız kaldık. Bize bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Ecem Hanım Merhaba,
   Makineyi size kim önerdi bilmiyorum ama kendilerine hangi nedenle önerdiklerini diğer makinelerden farkını sormanızı tavsiye ederim.
   Belirttiğiniz makine temel özelliğe sahip ek bir ayrıcalığı (aroma özelliği vb.) olmayan bir makine, filtre kahve yapar mı evet yapar. kahvenizi özelleştirebilir mi hayır, kullanımda size kolaylık sağlar mı, göreceli.
   Makineleri ve özellikleri ayrıştırabilmeniz için size tavsiyem öncelikle şu yazımı okumanız https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-ozellikleri-ne-anlama-geliyor/3304
   Sonrasında ise bu yazıda veya başka yerlerde gördüğünüz makineleri bu gözle değerlendirmeniz.
   Kullanmayacağınız özellik için para ödememelisiniz, ama makine almak için de rasgele bir seçim yapmamalısınız.
   Sevgiler

 81. mustafa diyor ki:

  Ömer bey merhaba,

  Ben şuanda bambino plus kullaniyorum. Ogutucu alacagim ve şu aralar delonghi kg521m 950 tlye satiliyor. Bir ay kadar daha bekleyip hevesimi alta cekebilirsem yurtdisindan bcg820 getirtme imkanim da var 1150 liraya gelecek. Sizce bekleyip bcg820 mi almaliyim yoksa delonnghi mi?

  • Omer Demir diyor ki:

   Mustafa Bey Merhaba,
   Benzer soruyu başka iki içerik altında da sormuştunuz ve yanıtlamıştım. İki makine arasındaki farkları da belirttim, iki yorumunuza da ayrı ayrı cevap vererek.
   Sizin yerinize karar vermemi beklemeyin benden. Diğer cevaplarımda yanıtlamadığım bir alan kaldıysa o içerik altından sorabilirsiniz.
   sevgiler

 82. Ecem diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey, öncelikle bu kadar zaman ayırıp böyle bir makale yazdığınız, düzenli güncellediğiniz için teşekkürler. Yorum ve sorulara cevaplarınız bile ayrı bir makale haline gelmiş. Ellerinize sağlık.

  Bundan 2 yıl önce ilk filtre kahve makinamı almak için araştırmaya başlayıp sizin önerinizle Arçelik In Love almıştım. Geçen ay karafı kırıldı ve 290 TL’den daha ucuza bulamıyorum. O fiyata Da düz bir karaf almak istemiyorum-ürün internette 515 TL’ye bile bulunurken…

  In Love ile ilgili en büyük sıkıntım, 1 saat sıcak tutma süresi olmasına rağmen (yazınızdan okuduğum kadarıyla) demlendikten 10 dk sonra bile istediğim sıcaklığın düşmüş olmaya başlaması idi. Ben kahve çok sıcak olmazsa sevmeden içmek bir yana içemiyorum. Tabi makinayı kötü yapmaz, sadece benim zevkime hitap etmiyor. Çok da memnun olmadığım bu ürünün yedek parçasına 290 tl vereceğime tekrar Ömer Bey’in listesine tekrar bakayım dedim ve 865 TL fiyatlı Electrolux EKF 7800’ü gördüm. Acaba bu ürünü mü alsam diye düşünmekteyim. 3 farklı ısı ayarında 40 dk sıcak tutma özelliğini en yüksek ısıda seçersem istediğim sonucu, en azından 40 dk süre ile alırım ümidimdeyim, ne dersiniz?

  B planım da, sizin başka bir yazınızda dezavantajlarını okumuş olsam da yüksek sıcaklık isteğime daha iyi hizmet etmesi arayışıyla termoslu makinalara bakmak oldu. Uçuk fiyatlara çıkmadan bulabildiğim Melitta Enjoy Top Therm adında bir ürün oldu (850 tl fiyatla). Ürünle ilgili bilginiz var mı? Belki benim konuyla işgili cehaletimdir, ben markayı dahi hiç duymadım. Başka termoslu önerilerinize de açığım tabi.

  Sizin tüm bu süreçle ilgili yorum ve en iyi olduğuna inandığınız çözüm nedir? Çok kahve içen, yurtdışı seyahatlerimden bile emek emek kahve çekirdeği taşıyan biriyim. Yani zaten sürekli bu konuya para harcıyorum. İçime sinen makina olmayınca onlara da yazık oluyor. Boşa para harcamak istememekle beraber, eğer çözüm olacaksa bir miktar şımarıklık yapma hakkını da veriyorum kendime o nedenle. “Ne 3 ısı ayarlı Electrolux ne de termoslu bir ürün In Love’dan daha yüksek sıcaklık sağlamaz“ derseniz In Love’ın cam karafını alacağım yine, en azından param cebimde kalsın.

  Şimdiden okuduğunuz ve yardımınız için teşekkür ederim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Ecem Hanım Merhaba,
   Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Bu geri bildirimler extra motivasyon sağlıyor bizlere.
   Arçelik InLove Makine’yi ben de uzun süre kullandım bir çok özelliği barındıran iyi bir başlangıç makinesiydi ve gayet memnundum bir çok okuyucumuza da önerdim. Sonrasında Arçelik maalesef fiyat politikasında değişikliğe gitti ve ürünün ederi fiyatının oldukça altında kaldı. Sonrasında bir kaç okuyucumuzdan da sizden gelen bilginin benzeri bana ulaştı, karaf bulunamama, bulunsa bile fiyatın yüksek oluşu vs. nedenlerle hem mokapotadaki öneri listemden çıkardım hem de yeni makinemi alırken değerlendirme dışı bıraktım. Bendeki modelde ise ısı plakası çok kullanımdan dolayı kabarma yapmıştı.

   Sonrasında EKF7800 ile tanıştım. Ve uzun zamandır da kullanıyorum. 7800’de 3 ısı ayarı var ve inlove ile kıyaslarsak orta ayarın inlove ile hemen hemen aynı olduğunu söyleyebilirim. Dolayısıyla yüksek sıcaklık ayarı sizin beklentinizin üstüne çıkacaktır, bunu net söyleyebilirim. Ben genellikle orta ısıyı kullanıyorum.

   Termos konusuna gelince; Arçelik inlove öncesi tchibo’nun Türkiye’ye ilk getirdiği ürünlerden olan termoslu bir makine kullanıyordum. Devasa boyutlu çok yer kaplayan bir makineydi ama iyi iş çıkarıyordu. Ancak Belirli bir süre sonunda tatta değişiklikler hissetmeye başladım. Her kullanım sonrası deterjanla yıkamama rağmen maalesef termos karaf içinde oluşan kahve lekeleri zamanla kahvede kötü bir tat bırakıyordu. Bunun çözümü ise içine bir kaç damla çamaşır suyu damlatılmış su ile bir gece bırakıp lekeri gidermekti ama bu da her ay yapılması gerek bir işlemdi. Velhasıl zamanla metalin bıraktığı tada karşı da bir ön yargı oluştu bende ve termoslu ürünleri çok çok gerekmedikçe tavsiye etmedim. Onun yerine Cam karaflı bir makinede kahveyi hazırlayıp termos özelliği olan bir bardak veya tumbler ile tüketmek daha mantıklı (iyi bir porseleni hiç bir şeye değişmem o da ayrı konu). Özetle termoslu ürünleri önermiyorum ve sıcak bakmıyorum. Bu lekelenme daha geç bir frekansla cam karaflarda da oluşuyor bunu benzer çamaşır suyu damlatılmış suda bekletme ile giderebileceğiniz gibi, bulaşık makinesi temizleme topları ile yıkamak da bir çözüm. (yakın dönemde çıkan makinede bulaşık yıkarken içine ayrıca attığınız bir kapsül ile bulaşık makinasınında temizlenmesini sağlayan toplardan bahsediyorum, bildiğim kadarıyla ilk pril çıkarmıştı şimdi finish’in de benzer bir ürünü var)
   Bahsettiğiniz Melitta enjoy ürünü ise basit ve hiçbir ek fonksiyon barındırmayan bir ürün. Aroma fonksiyonu bence bir makinede olmazsa olmaz fonksiyonlardan biri ki bu makine de o da yok.

   Cam karaflar kahve makinesi üreticilerinin ek gelir kaynağı maalesef ve aralarında kırılmayanı yok. Printer ve kartuş gibi düşünebilirsiniz, kullanımda aşırı dikkatli olmak gerek bu nedenle.
   Toparlamak gerekirse bence Electrolux EKF7800 sizin ihtiyacınızı fazlasıyla karşılar, sıcaklık konusunda da beklentinizi aşar.
   Ama tabi hep olduğu gibi son karar sizin
   Sevgiler

   • Ecem diyor ki:

    Bu derece hızlı ve detaylı cevabınız için çok çok teşekkür ediyorum, fikriniz gerçekten önemliydi. Electrolux EKF7800’de karar kılmam için fazlasıyla yeterli yazdıklarınız. Sevgiler…

 83. Selda diyor ki:

  Ömer Bey, ilginize ve detaylı bilgilendirmenize tekrar çok teşekkür ediyorum. Tavsiyelerinizi detaylı inceleyip son kararımızı verdiğimizde mutlaka sizlerle de paylaşacağım.
  Başka keyifli sohbetlerde görüşmek üzere, işlerinizde kolaylıklar diliyorum.

  Sevgilerimle.

 84. Aysu Deniz diyor ki:

  Ömer Bey Merhabalar :) eşimle ben filtre kahve arayışındayız ve ilk olarak sizin tavsiyeleriniz doğrultusunda hareket ettik fakat biraz kafamız karıştı ve sizden yardım almak istiyorum. Arçelik 8115(sizin kullandığınız kahve makinesi) eşimle içimiz ona çok ısındı hatta hemfikir gibiyken son an electrolux 7800 a yöneldik fakat fiyatı 1000 lira üstü gibi bir ücrete çıkmış.. sonra yine Electrolux 7700 a baktık suan Arçelik 8115, Electrolux 7700, 7800 arasında acayip kararsızlık yaşıyoruz bu ürünler arasında hangisini önerirsiniz?? Şimdiden teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Aysu Hanım Merhaba,
   Maalesef bu fiyat artışları biraz benim etkimle de oluyor diye düşünüyorum artık. Önermeye başladığım ürün satıldıkça üreticiler de maalesef fiyatta artışa gidiyorlar :(
   Arçelik 8115’i de önermeyi bu nedenle bırakmıştım, sonrasında yedek parça tedariği konusunda da sıkıntılar çıktı. Ürünün satışı azalınca renkleri değiştirip BEKO altında konumladılar BEKO 4315. Onun tek farkı ise EU normlarına uyum zorunluluğundan dolayı sıcak tutma süresinin 30 dakika oluşu. Ama açıkçası dış yüzeyi de plastik olan ürün için bence 4315’in fiyatı bile hala yüksek.

   Hep dediğim gibi en önemli konu alacağınız ürünün sizin ihtiyaçlarınıza ne kadar hitap ettiği önemli
   Kahvenizi aşırı sıcak seviyorsanız EKF7800 bu opsiyonu sağlayan tek ürün şu an.
   Öte yandan diğer makinelerin sıcaklıkları da gayet tatminkar seviyede, bahsettiğim sadece aşırı sıcak için geçerli. (Ben önemsiyorum çünkü özellikle kışın termosa koyup dışarıda da içtiğim için sıcak kalma süresi uzuyor)
   Açıkçası 8115 ve 7700 aynı özelliklere sahip aralarındaki fark çıkarılabilir su haznesi. Arçelik’in çıkıyor EKF7700’ün çıkmıyor. Bu özellikle makineyi koyacağınız tezgah üstünde dolap varsa önemli. Çıkabilir su tankı dana verimli. EKF7800’ün su tankı ise çıkabiliyor.
   Bunlar dışında konular ise dizayn ve malzeme kalitesi burada da sizin beğeni ve bütçeniz karar verdirici nokta olabilir.
   Umarım yardımcı olabildim
   Sevgiler

 85. Yakup diyor ki:

  Merhaba tüm yazıları okudum ve bilgilendirme için teşekkür ederiz . Günde 1-2 bardak içiyoruz evde dikte kahve olarak . Ekf7800 düşüncesi oluşmuştu ancak fiyat pahalı geldi . Bütçemiz 500 TL civarı . Bu bütçeye uygun alabileceğimiz en iyi makina hangisi acaba Ömer bey?

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Yakup Bey,
   En iyi kahve makinesi ihtiyacınızı en iyi karşılayan makinedir. Ben ihtiyaçlarınızı ve önceliklerinizi sizden iyi bilemem.
   Yazı altındaki yorumları ve onlara verdiğim cevaplara da göz gezdirmenizi tavsiye ederim. Makine özelinde bir sorunuz varsa seve seve yanıtlayayım ancak benden “gidin şu makineyi alın” dememi beklemeyin lütfen.
   Sevgiler

 86. seden apaydın diyor ki:

  Merhaba,öncelikle yazınız için çok teşekkür ediyorum bana faydası olduğunu söylemek istiyorum.Bunun dışında size birkaç sorum var ve şimdiden bunun içinde teşekkür ediyorum :)
  1-Filtre kahve makinesi almak istiyorum fakat profesyonel bir makine istiyorum bu kahvecilerdeki tarzında bir makine.Anlayacağınız üzere bireysel bir kullanım olmayacak bir sürü kişi bundan faydalanabilmesini istiyorum.
  2-Filtre kahve makinesi ve espresso makinesi arasındaki fark sadece espressyo makinesiyle lattee vb içeceklerin yapılması mıdır ?
  3-Espresso kahvesi makinesiylede filtre kahve yapılabilir fakat sadece filtre kahve üzerine yoğunlaşmış birisi için espresso makinesi gerekli midir ?
  4-Filtre kahve makinesi önerilerinizi merakla bekliyorum (asla spesifik bir beklentim yok sadece önerii) Türk sitelerinde fazla çeşit bulamadım ya da benim gözüme az geldi yurtdışından nerden alabilirim ?
  Şimdiden çok teşekkür ediyorum.Hoşçakalınn.

  • Omer Demir diyor ki:

   Seden Hanım Merhaba,
   Yoğun bir iki gündü şimdi cevap yazabiliyorum size.
   1-Bu tip makineler elbette var, bunn, konchero, bravilor, aklıma ilk gelen markalar, bu tip ürünlerde çift karaf ve iki sıcak tutma istasyonu var.
   2-Temelde çok farklı işleyişe sahip makineler, bir çok kahve içeceği espresso tabanlı (latte, cappuccino, flatwhite vb) bunları espresso olmadan yapmanız olası değil.
   3-Espresso makinesiyle filtre kahve yapılamaz, ama o tada yakın americano yapılabilir. Gereklilik göreceli. ihtiyacınız önemli
   4-Bu yazıda bir çok üründen artı ve eksileriyle bahsediyorum. Buna ek site üstündeki menüden “yurt dışında daha ucuz” alanında ürün bazlı sekmeden filtre kahve makinesi seçerek alternatifleri de görebilirsiniz.
   Sevgiler

 87. Kerim D diyor ki:

  Merhaba,
  Öncelikle emek ve özveri ile hazırladığınız bu güzel rehber için teşekkürler. Tespitiniz maalesef doğru, burada önerdiğiniz ürünlerin fiyatları ciddi artışa uğramış.
  Mesela yakın zamana ait eski bir yorumda Electrolux EKF7700 ile EKF7800 modelleri arasında 100 TL fark olduğu ve bir kaç ufak özellik farkı olduğu yazıyordu. Şimdi ise iki katı fark var. EKF7700 470 TL iken EKF7800 1000 TL.
  – Bu durumda hala EKF7700’e karşı iki katı fiyatıyla EKF7800’ü önermeye devam ediyor musunuz? Değer mi?
  – Bütçemizi 500 TL civarında belirledik. Bu durumda da fiyatı aynı olan Electrolux EKF7700 ile Arçelik inLove K8115 arasında kaldık. İkisinin de şu anki satış fiyatı 470 TL. Bu ikisi arasından hangisini seçmemizi önerirsiniz?
  – Bu fiyat bandında tespit ettiğiniz aklınızda başka model var mı?
  Çok teşekkürler. Sevgiler.

  • Kerim D diyor ki:

   Açıkcası şimdi tekrar incelediğimde, çıkan su haznesi ve ısı ayarı ile EKF7800 özellikleri ihtiyacımız olan özellikler.
   Tasarımı ile Braun KF7120BK aklımı çeliyor (800 TL fiyatı) ama eşim çıkan su haznesi özelliğini çok önemsiyor temizliği kolay olsun diye.
   Buradaki yorumlarda bir çoğunun EKF7800’ün 500 TL civarında satın aldığını, ve aslında EKF7700’den az bir farkla pahalı olduğunu okuyunca, şimdiki 1000 TL fiyatını ödemek düşündürüyor. Sizce hala değer mi bu fiyata EKF7800 yoksa over-over-priced mı?
   Baya kararsız kaldık.

   • Omer Demir diyor ki:

    Kerim Bey Merhaba,
    EKF7800 ederinin üstü bir rakama ulaştı evet ama kur durumu da ortada. Açıkçası ben 425 lira gibi bir fiyata aldım ve ben aldığımda da fiyat uçmuştu :) Baktığınız zaman dilimine göre fiyat değişiyor. Arçelik 900 liraları görmüştü ama onda da fiyat indi fakat ürünler kalan ürünler. Beko 4315 var daha ucuz ve alternatif buna bakabilirsiniz. Yalnız karaf ve yedek parça konusunu satın almadan önce bir arçelik’e danışın ellerinde yedek parça var mı ürünün destek süresi ne kadar diye.
    Su haznesi bence de önemli, şu dönem bu tür ürünlerin fiyatlarının da tam oturmadığı bir aralık. Sevkiyatlar durdu, bütün dünya yarım %10-15 işgücüyle çalışıyor. Fiyatların yükselmesi de etik olmasa da normal. Talep var çünkü.
    Size tavsiye dün bu konuda bir canlı yayın yaptık. Bunu bir seyretmeniz http://mkpt.link/ccd2 aklınızdaki bir çok soruya yanıt olacaktır diye düşünüyorum.

    Electrolux’un fiyat artışı nedeniyle ben de okuyucularımıza sunacak alternatif arayışındayım ama bu dönem pek de doğru bir dönem değil gibi. Yayın kaydını bir seyredin derim sonrasında sorunuz olursa ben buradayım.
    Sevgiler

    • Kerim D diyor ki:

     Merhaba Ömer Bey

     Mesajıma cevap olarak gönderdiğiniz YouTube konuşmanızı eşimle birlikte başından sonuna kadar öğrenme hevesiyle izledik. Öncelikle sunduğunuz bu karşılıksız paylaşım için, güzel ruhunuz için, size ve Caner Bey’e şükranlarımızı sunmak isteriz. Hazırladığınız videonun nerelere dokunduğunu ve emeklerinizin karşılığını bilmeniz için bu mesajı yazma mecburiyeti hissettik.

     Size ve kanalınıza karşı kısa süre içerisinde duygusal bir bağ geliştirdik. Hatta eşimle birlikte, şu an henüz uzak olduğumuz “bilinçli ve nitelikli kahve tüketme” kültürüne giriş yaparız, rehberimiz de Mokapota olur dedik. Dijitalleşen dünyanın hayat kalitesini arttıran bu dinamiklerini görmek, bu depresif korona günlerinde bile mutlu edici. Dünya global bir köy olmaya doğru gerçekten ilerliyor.

     Yakın zamana kadar sokağımızdaki Starbucks’tan aldığımız filtre kahve ile çok mutluyduk. Bazen filtre kahve yokken mecburen içtiğim amerikanoları sevemiyorum, dokusuz ve yavan geliyor. Gerçi sitenizde ve videonuzda değindiğiniz kaliteli malzeme ve doğru yöntem ile hazırlanmış espresso ve amerikanoyu henüz hiç içmedim heralde. Keza Starbucks’tan filtre kahve içerken de çoğu kez sorguluyorum artık. Yıllar önce Starbucks’ta Sulawesi, Sumatra gibi çeşitli çekirdekler günün kahvesi olarak arada sunulurdu ve tadına doyamazdım. Şimdi ise tek tip kahve veriyorlar ve bıkkınlık geldi. Nero’nun filtre kahvesi mesela Starbucks’tan çok daha hoşuma gidiyor, karakterli geliyor. Filtre kahvenin tekstürel, dokulu, tonlu halini seviyorum. Kahveyi çok miktarda tüketmeyi seviyorum, Starbucks’ta Venti, Nero’da Grane, mümkün olan en büyük bardak hangisi ise, anca kesiyor. Damak lezzetinin yanında uyarıcı ve motive edici özelliğine baya ihtiyaç duyuyorum, Ama bahsettiğiniz o işin özünü kavramış ve kaliteli hizmet sunan butik üçüncü nesil kahvecilere orta boy bardak filtre kahve için 20 TL ödemek devamlı, sürdürülebilir olarak yapabileceğim bir masraf değil, o nedenle filtre kahve düşkünü olmama rağmen o dünyaya pek adım atamadım, Cafe Nero’nun ötesine geçmedi olayım.

     Ama şimdi coronavirus karantinası ile evde kahvesiz kalınca, artık bir makine edinmemiz gerektiğine karar verdik. Google’a dün “hangi filtre kahve makinesini almalı” diye sorduk ve sizin siteniz ile karşılaştık. Sunduğunuz tarafsız ve kapsamlı rehberin pek benzeri olmadığını ve hatta piyasadaki fiyatlar üzerinde etkisi olacak kadar merci olduğunu farkettik. Hakkını da vermek lazım, kısa sürede manzaraya hakim olmamızı sağladı.

     Başlangıçta aklımızda maksimum 200 TL civarı bir paraya Tchibo filtre kahve makinesi almak ve yine Tchibo yada Starbucks’tan öğütülmüş kahve almak vardı. Sitenizde sunduğunuz bu kültürün, çabanız ile anlaşılabilir ve ulaşılabilir olduğunu görünce, eşimle birlikte “hadi bir adım ileri atalım ve bu kültürü kazanalım” dedik. Şimdi ise teşekkülü bir makine ve kahve öğütücü alma planındayız. Görünen Electrolux EKF7800 modeline 1000 TL civarı bir parayı istemeye istemeye ödeyeceğiz çünkü şu an alternatifi yok gibi. Öğütücü konusunu ise şimdi araştırmaya başlıyoruz, inşallah beyinler yanmadan kolay karar veririz :)

     Yılların birikimi olan bir tecrübeyi bir buçuk saat gibi bir zaman zarfında yoğunlaştırılmış olarak cömertçe paylaşıyorsunuz ve yüzlerce binlerce insan için hayatı kolaylaştırıyorsunuz. Bu paha biçilemez. Ben bir vakıf üiversitesinde akademisyenim, ve şu an önümüzde bu korona süreci yüzüden eğitimi uzaktan ve online olarak yürütmek görevi var. Alışmadığım bu süreci nasıl yürüteceğim diye düşünürken, videonuzun etki gücü beni dijital eğitsel içerik üretmeye bugün fazlasıyla motive etti diyebilirim.

     Sizinle bir kahve hazırlama seromonisi ve tadım seansı yapabilmeyi çok arzu ederdik.

     Sağlıklı günler dileklerimizle.

  • Fatma Karahan diyor ki:

   Ömer bey merhaba , verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Eşime hediye olarak filtre kahve makinası alacağım. Bir Arçelik bayiinde arçelik in love kahve makinasını 575 tl ye buldum ellerinde tek kalmış bu sebepten fiyat uygunmuş . Ancak eşim de philips marka daha ıygun olduğu için onu almayı düşünüyor, ikisi arasında kaldım, yazınızda philipsin ürününü göremedim, ikisi arasında tavsiyeniz ne olur. Teşekkürler

    • Fatma Karahan diyor ki:

     Merhaba, biz tam anlamıyla u dönüşü yaptık:) evde çok fazla tüketilmediği için ekstra masraf olacağını ve mutfakta yer işgal edeceğini düşününce vazgeçtik. Ben de onun yerine ufak filtre kahve potlarına bakmaya başladım🙈
     Bu konuda bir tavsiyeniz varsa çok memnun olurum.
     Çok teşekkür ederim.

     • Omer Demir diyor ki:

      Fatma Hanım Merhaba,
      Filtre potu derken tam kastettiğinizi anlayamadım ama dripper’lardan bahsediyorsanız bir çok ürün bulmanız mümkün
      işlevleri hemen hemen aynı, sağlamlık dizayn önemli. Dünyaca bilinen marka hario, buna yakın kütahya porselenin kaliteli ürünleri var
      Bir çok ucuza isimsiz üretim dripper da bulabilirsiniz. Burada bütçeniz, dizayn yaklaşımı, plastik hassasiyetiniz karar sürecinde ön planda
      Sevgiler

      • Fatma Karahan diyor ki:

       Ömer Bey çok teşekkür ederim evet ondan bahsediyorum :) ismini bile yanlış bilmemden konuya ne kadar uzak olduğumu anladınız sanırım. Şimdilik sadece sade türk kahvesi içebilen biriyim , ama doğru kahveyi bulunca ben de bir kahve sever olabilirim belki:) Tekrar çok teşekkür ederim. Sevgiler

 88. Erva Çalık diyor ki:

  Merhabalar öncelikle bu güzel yazınız için teşekkürler çok bilgilendirici olmuş. Ama keşke moka pot almadan önce okusaydım çünkü sanırım kahvemi pişirirken bazı hatalar yapıyorum. Şöyle ki ben 6 kişilik almıştım kalabalık olursa iyi olur düşüncesi ile ve tek kişilik için de yeterince kahve ve su miktarı azaltması yaparak hazırlarım diye düşünmüştüm. Yazınızı okuduktan sonra bunun kahvenin tadı için riskli olabileceğini anladım ama acaba ne kadar etkiler diye sormak istiyorum ve bir de her pişirdikten sonra alt haznesinde hep 75 ml su kalıyor. Bunun nedeni başlangıçta yaparken olması gerekenden daha az su koyduğum için olabilir mi? Ve eğer böyleyse kahve su oranı için 7/60 gibi ayarlayıp en son kalan su için de 75 ml ekstra su ilave etsem tadını iyi ayarlamış olur muyum? Şimdiden teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhabalar,
   Moka Pot’ta 6’lı boyun günlük kullanım için biraz büyük gibi. sıkıntı şu ki hacim büyüyünce içerideki filtrenin çağı da büyüyor ve böyle olunca daha az kahve koyduğunuzda kahve ile suyun buluşma süresi azalıyor ve bu da tadı etkiliyor.
   Moka Pot türü aletlerde aklınızda bulunsun suyu az koymamak gerekli, az koyarsanız hazne içinde bazınç yaratacak kadar su olmadığı için maalesef dibinde bir miktar su da kalır. O nedenle su hep emniyet valfine kadar gelecek miktarda konmalı ve kahve de buna göre belirlenmeli. 6 cup moka pot yaklaşık 40 gram kahve alır bunu bir değerlendirin. Daha az kahve ve daha az su tadı etkiler.
   Moka Pot’ta ben hazırladığım kahvenin üstüne 1/3 oranında sıcak su ekleyerek tüketiyorum. Bir nevi americano.
   Umarım fikir verebildim
   Sevgiler

 89. Kenan diyor ki:

  Omer bey merhabalar ben 3 ay once amazon uk den sage bes 870 aldim. Ancak makineyi daha yeni calistirmaya basladim. Sorunum su makineden bir turlu basinc alamiyorum. 1-17 arasi kahve ogutucu derecesi var 8-10-12 denedim hic basinc alamadim. Sonrasinda 3 ve 2 denedim ondada ibre ceyrekten daha az cikti ve sure cok kisa. Nerde yanlis yapiyorum bu arada kahve cekirdeklerimi taze kavrulmus almistim ama 2,5 ay gecti uzerinden ondan olabilirmi? Nerdeyse 250 gram kahve harcadim ve halen beceremedim. Tamperlamada elimden geldigince duzgun yaptim. Ama ideal bir espressoya bir turlu ulasamadim

  • Omer Demir diyor ki:

   Kenan Bey Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Yaşadığınız problemi biraz daha açmanızı rica edeceğim sizden. Adım adım yaptığınız işlemleri makine açma düğmesine basma anından itibaren yazarsanız sevinirim. Basınç alamadım derken tam olarak neden bahsediyorsunuz, basınç göstergesi mi yükselmiyor, espresso çıkışında mı sıkıntı var. Makineyi açtıktan sonra bir iki dakika ısınması için beklemeniz gerekli buna dikkat ettiniz mi, buhar bölümü açık olabilir mi?
   Sevgiler

 90. Kenan diyor ki:

  Omer bey sage bes 875 calismasinda sorun yok sanirim ben yanlis anlattim. Basinc gostergesi basinc yetersiz olunca asagida fazla olunca yukarida ortada olunca ideal oluyormus kitapciginda oyle yaziyor. Oysaki ben gostergeyi depretemedim bile. Ogutucu kademesi toplam 18 kademe ben 8-10-12 denedim olmadi. 3-4 deneyince ibre biraz oynadi yerinden ama yeterli degildi. Burdaki sorum su ben ogutucu kademesinimi yanlis yapiuorum yoksa kahve tapmerlamayi yada kahve cekirdeklerini 3.nesil bir kahveciden aldim ama 2,5 ay oldu ondan dolayimi basarli olamadim?

  • Omer Demir diyor ki:

   Kenan Bey Selamlar,

   Bunun bir çok nedeni olabilir bunlardan biri de bayatlamış kahve, bir diğeri olması gerekenden as kahve kullanmak ve gevşek tamperlemek. Biraz daha ince öğütmeyi ve daha fazla miktarda kahve kullanmayı deneyebilirsiniz. Tamperlemede ise 15 kilogram baskı uğgulamanız gerekir. Bütün bunları denediniz ve sıkıntı devam ediyorsa çekirdeği değiştirin. Çok sanmıyorum ama makinede problem olma ihtimaline karşı son çare breville teknik destekten yardım almayı deneyin derim.

   Sevgiler

 91. Cennet diyor ki:

  Merhabalar öncelikle herkesin neredeyse para ile bilgi verdiği bu devirde ;bu denli güzel bir site açıp bizleri güzel deneyimleriniz hakkında bilgilendirdiginiz için çok teşekkür ederim. Aslında tam otomatik bir kahve makinesi almayı düşünüyoruz ama şuanda bunun için biraz beklememiz gerek. Sadece filtre kahve makinesi almak istiyorum. Sizin tavsiyeniz olan ve bizim de düşündüğümüz elektrolux un fiyatı baya artmış. Şuanda bize sadece kahve yapması yeterli seviyede bir kahve makinesi düşünüyoruz. Sıcak tutma özelliği olsa yeterli. 2kisiyiz evde. Elektroluxun ekf3300 nasıl acaba çok mu vasat bir makine olur alsak, pişman mi oluruz. Fiyat uygun gibi. Sadece kahve yapsın ama bizi de pişman etmesin diyorsak siz bize ne tavsiye edersiniz?

  • Omer Demir diyor ki:

   Cennet Hanım Merhaba,
   EKF3300 hiç bir ek özellik barındırmayan temel bir makine ve ihtiyacınızı karşılar, kaliteden yana problem yaşayacağınız sanmıyorum.
   Aroma özelliği yok, buna zaman içinde ihtiyaç duyabilirsiniz ve su haznesi çıkmıyor. Eğer koyacağınız tezgah üstünde dolap varsa su doldurmak biraz meşakkatli olabilir.
   Sevgiler

   • Cennet diyor ki:

    Elektrolux 3700 ayni dedil mi sanırım renk farkı var. Bi de bu basit özellikte başka hangi modeli önerirsiniz beni pişman etmeyecek,fiyat araştırması yapacağım için soruyorum.Elektrolux bir ust model ne onerirsiniz ?? Cok da butcemi zorlamak istwmiyorum. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim

    • Omer Demir diyor ki:

     Cennet Hanım Merhaba,
     Evet 3700’de ek bir özellik içermeyen bir makine. Yazıda bu özellikte bir çok makineden bahsediyorum. Ama doğrudan şu makineyi alın demiyorum hiçbir zaman. İhtiyaçlar ve kişisel odaklar çok farklı cünkü.
     Herhangi bir makine hakkında aklınızı karıştıran bir soru varsa bunu seve seve yanıtlayayım. Yönlendirici olabilmem içinse 3300’den neden vazgeçtiniz beklentilerinizde değişen nedir, bunları da paylaşın benimle lütfen.
     Sevgiler

     • Cennet diyor ki:

      Merhabalar 3700 fiyatı biraz daha düşüktü o yüzden sormuştum, şuanda 279tl sizce fiyatı nasıl biraz daha koyup aroma özelliği olan makine almak daha mi mantıklı? Elektrolux 5300var aslında ben 7800dusunuyorum ama fiyatı çok pahalı butcem okadar yok! Birde Elektroluxun servis ağı nasıl acaba siz kullandığınız için soruyorum. Siz şimdi kafanız çok karışmış diyeceksiniz ama yine de sormak istedim 3700ve3300begendim ama alıp pişman olmak da istemiyorum. Bir de termoslu makineleri onermiyosuniz biliyorum ama alacak olsam önceden kullanmismiydiniz sıcak tutuyor mu bunu da cam karafın kırılma ihtimali var diye soruyorum delonghi icm16710, Delonghi ICM16731 Filtre Kahve Makinesi hakkında bilgi verebilir misiniz

     • Cennet diyor ki:

      Merhabalar delonghi termoslu sormuştum Siz de teşekkür ederim geri dönüş yapmışsınız ama yazıyı göremiyorum yardımcı olur musunuz

      • Omer Demir diyor ki:

       Cennet Hanım Merhaba
       Cevaplarımı sizin yorumunuza yanıt olarak veriyorum, bu nedenle kendi yorumunuzun hemen altında görebilirsiniz. Sayfada isminizi aratın daha kolay erişirsiniz.
       Sevgiler

       • Cennet diyor ki:

        Ömer bey Merhaba ben delonghi icm16731 i de yanınıza eklemissiniz çok teşekkür ederim. Siz bu konularda çok iyisiniz bu makineyi almayı istiyorum şimdi 700tl en düşük. Ben kullanıci yorumlarinda bi şikayet var mi siz daha iyi hakimsiniz benim için bakmanız mümkün mu acaba??? Ben baktım ama çok fazla Türk kullanıcı yok yardımcı olursanız memnun olurum. Bide 3aroma fonksiyonu ile tek aroma fonksiyonu arasında çok fark var mi?? Hiç kullanmadım çünki önce bunun bi aroma fonksiyonlusu daha ucuz o yüzden soruyorum yardımcı olur musunuz, alıp da pişman olmak istemiyorum dizayn ve termoslu oluşunu çok beğendim, termoslu makinaları olan fikrinizi biliyorum ama cam karafın benim için zor kırılınca artı para vermek istemiyorum. Benim merak ettiğim kullanicilardan bi şikayet var mıdır? Tek aroma fonksiyonu ve 3aroma fonksiyonu çok fark eder mi şimdiden Cevaplarınız için çok teşekkür ederim

 92. arif coskun diyor ki:

  Omer bey merhaba,

  metal kalıcı filtreli, aroma ozelliği olan bir kahve makinesi arıyorum. bir turlu bulamadım. hangisine tavsiye edersiniz? delonghi 16731 diye bir modeli var, istediklerim var metal karaflı ama yorumları kotu, siz ne dersiniz?

  • Omer Demir diyor ki:

   Arif Bey Merhaba,
   Metal filtre tercih sebebiniz sadece maliyetse bir kere daha düşünün derim, metal filtrenin süzme performans kağıt kadar iyi değil sonrasında temizliği de sıkıntı konulardan biri.
   Piyasadaki makinelerin büyük kısımı kendi filtreleri ile geliyor bunların bazıları tamamen plastik bazılarında ise süzme yeri metal (altın kaplama vs) ama birleşme noktaları plastik.
   Eğer plastik konusunda bir kassasiyetiniz varsa şunu üzülerek belirtmeliyim ki bu makinelerin çok büyük kısmında sıcak su plastik borudan geçerek hazneye püskürtülür.
   Özetle açıkçası piyasada incelediğim ürünler arasında herşeyiyle metal filtreli bir makine yok. İllede metal filtre derseniz manuel demlemeye yönelebilirsiniz, ikea da filtresi metal cam demleme ekipmanları var.
   Sevgiler

 93. Kenen diyor ki:

  Omer bey tesekkurler son olarak bu makinedeki ogutucuyu tanidiginiz icin sormak istiyorum 0-18 arasi ogutucusu olan bu makinede espresso icin ogutucu kademesini hangi araliklarda denemeliyim?

  • Omer Demir diyor ki:

   Kenan Bey Selamlar,
   Sage bu ürün için 8 ile başlayıp özelleştirmenizi öneriyor. Bunu kılavuzda da görmüşsünüzdür.
   Açıkçası direk şu ayarı kullanın diyemem, bu kahve çeşidi, miktarı ve tamperleme alışkanlığınıza göre değişken.
   Dünkü canlı yayının sonlarına doğru espresso makinelerinde lezzetli demleme yöntemlerinden bahsettik. bunu da bir seyredin derim
   https://mkpt.link/ccd4
   Sevgiler

 94. coşkun diyor ki:

  Ömer bey öncelikle merhaba,böyle bir yazı paylaşıp bizi derin bilgilerinizle aydınlattığınız için teşekkür ederim,gerçekten çok güzel bir yazı olmuş.
  Ömer bey benim soruma gelecek olursak:şimdi ben neredeyse her sabah ismini iyi bildiğimiz malum bir kahveciden her sabah orta boy kahve alıyorum artık bu çileden kurtulmak adına hem filtre kahve yapan hemde latte gibi sütlü kahve yapabilen tam otomatik bir kahve makinası arayışındayım.Daha önceden sadece filtre kahve yapabilen deloghni marka bir filtre kahve makinası (kağıt süzgeçli olandan) ve el kahve öğütücüsü aldım ancak bir türlü istediğim tadı elde edemedim ve pes ettim.Sadece lezzet bakımından değil aynı zamanda çok emek verdiğim içinde makinayı kaldırıp rafa koydum.Şimdi sizden ricam bana öyle bir makina tavsiye edinki hem o malum kahvecinin kahvesinin tadını aratmasın hemde her istediğimde çok fazla emek sarfetmeden tek tuşla kahve keyfimi yerine getirsin.Bütçe olarak 4-5 bin bandında hatta 5.5 bin tl ye kadar bütçem var.Şimdiden teşekkür eder yazılarınızın devamını beklerim.Saygılar….

 95. ebru diyor ki:

  merhaba , arçelik pahalı olunca önerdiğiniz electrolux EKF7800 fiyatı arçelikten de yüksek . bu durumda uygun fiyatlı ve iyi bir makine olarak beko mu tavsiye edersiniz ,

  • Omer Demir diyor ki:

   Ebru Hanım Merhaba,
   Maalesef ister istemez bu durum oluşuyor, biraz olsun öne çıkan ürünler zamanla fiyatta da yukarı çıkıyor. Yazıdaki bu yorumu 2 yıl kadar önce yazdım. O zaman Arçelik’in fiyatı bu seviyelere gelmişti.
   Yalnız şu anki durum biraz daha farklı.
   COVID-19 etkisi bu. Ürün bulunmaması, TR stok durumu vs doğrudan etkili. Öte yandan ben hiç bir zaman doğrudan gidin bu ürünü alın demiyorum, çünkü en iyi makine sizin ihtiyacınızı karşılayan makine.
   Bunun dışında herkesin bütçesi de farklı, sizin ucuz dediğiniz ürün bir başka kişi için oldukça pahalı da olabilir. Yazıları okuyun derim, canlı yayın kaydımızı seyredin ve ihtiyaçlarınızı belirleyin, sonrasında bu ihtiyaca uygun olan ürünleri eleyip benim yazdıklarımı da dikkate alarak bütçenizle kıyaslayın. Ürünler hakkında sorunuz varsa yanıtlayayım ama doğrudan bir öneride bulunamıyorum maalesef.
   Sevgiler

 96. Tulin diyor ki:

  Merhaba oncelikle paylasimlariniz hic kahve tecrubesi olmayanlara bile fikir verecek derece anlasilabilir. Sizden bir ricam olacak americano yapabilen ev tipi kahve makinesi olarak onereceginiz marka nedir acaba, benim gibi sonradan kahve tutkunu olmaya baslayanlar icin ,bh konuda yeni yeni birseyler ogrenmeye basliyorum o nedenle kafam baya karisti karar veremedim .Tesekkur ederim

 97. Orhan Gürel diyor ki:

  Selamlar Ömer bey; incelemelerinizi , yazılarınızı beğenerek ve takdir ederek okuyorum. 10 yıldır delonghi eco311 15 bar manuel makine kullanmaktayım.
  Otomatik, daha kaliteli , 5 çeşit kahve yapabilen , sessiz , kahve öğütücülü , mümkün olan en ufak ebatlarda , günde 7-8 bardak kahve alabileceğim , bireysel ev kullanımı için bir cihaz aramaktayım. sanırım bu özellikleri olan cihazların zaten önde rahat çıkarılabilen sütlük bölmesi, seramik ve incelik seçenekli öğütücüleri gibi özellikleri de mevcuttur. marka tercihim tavsiyeler üzerine Jura – Breville – Delonghi – Miele – Siemens. Antalya’da ikamet ediyorum ve servis sıkıntısı da yaşamak istemiyorum. bilginize güvendiğim için bana tercih edebileceğim modelleri önerebilir misiniz. tabii ki gönlümden ucuz olması geçer ancak bu makinelerin pahalı olduğunu biliyorum…

 98. Dilara diyor ki:

  Merhaba, Bilgilendirici ve cok cesitli yaziniz icin tesekkurler. Emeklerinize saglik. Benim sormak istedigim Moccamaster KBG 741 AO filtre kahve makinesi Ile ilgili yorumunuz nedir. ElectroluxEKF7800 ile arasinda kaldim. Moccamaster yorumlarinizi alirsam cok sevinirim , tesekkurler.

   • Dilara diyor ki:

    Ömer bey merhaba, yazınız ve hızlı dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Mocacamasterı ek özelliği olmadan marka işçilik, dayanım ve performans açısından değerlendiriyorum :) internette satınalmaiçin baktığımda Moccamaster KBG 741 AO ve KBG-SLCT-P olarak 2model farklı fiyatlarda var; ikisi de özellik olarak aynı gözüküyor hafif ölçü farkı var. Sizin bildiğiniz farklı bir özelliği varmı ikisinin? Son bir soru olarak yanıtlarsanız sevinirim
    Sevgiler

 99. Elif diyor ki:

  Emeklerinize sağlık. Çok detaylı bilgilendirici bir anlatım olmuş. Bıkmadan her soruyu da cevaplandırmışsınız. Çok teşekkür ediyorum. Sevgiler,

 100. Kemal Kestelli diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey

  Öncelikle her yoruma tek tek cevap vermeniz nedeniyle tüm yorumları ve sizin cevaplarınızı tek tek okumak gerçekten çok faydalı oldu, tüm emeğinize bilginize zamanınıza sağlık, çok teşekkür ederim inanılmaz faydalandığım bir site oldu bu (geç bulmuş olsam da bulduğuma çok mutluyum sitenizi).

  Müsadenizle birkaç sorum olacak.

  Uzun yıllar Essenso’nun kendinden öğütmeli filtre kahve makinasını kullanıyorum (konik değil bıçaklı) – bu bile öğütücünün ne kadar önemli olduğunu bana kanıtladı zaten.

  Şimdi hem düzgün bir öğütücü ve ayrı bir de filtre kahve makinası almak istiyorum. Burada tahminim bütçeyi asıl öğütücüye ayırmak daha doğru olur ama sizin de fikrinizi almak isterim?

  Kahve makinası olarak da filtre istiyorum daha ziyade. Aşağıdaki seçenekler arasında kaldım:
  1) Electrolux 5300 (fıyat avantajı ve aroma özelliği nedeniyle)
  2) Delonghi 16210 (fiyat avantajı ve aroma özelliği nedeniyle)
  3) Bosch TKA8631 (tamamen dizaynı nedeniyle)

  Bir de bunlara ek olarak VMF Stelio, WMF Bueno, Melitta Enjoy Top da ilgimi çekti.

  Son olarak da Moccamaster benzeri Konchera diye de bir ürün var ama hiç detaylı yorum bulamadım.

  Bunlar arasından sizin tavsiyeniz ne olurdu? Yorumlarınızı alabilirsem çok mutlu olurum.

  Saygı ve selamlarımla

  • Omer Demir diyor ki:

   Kemal Bey Merhaba,
   Sizin vermediğiniz karar benim vermemi beklemeyin lütfen. Ben makinelerin özellikleri ve kullanımı konusunda destek olurum ama tercih sizin olmalı.
   Öğütücülerle ilgili öğütücü inceleme yazımı önerebilirim. Onun dışında makineler konusunda özellik ve kullanım açısından sormak istedikleriniz olursa seve seve yanıtlayayım ama doğrudan şunu alın demiyorum çünkü ihtiyaçlar ve kişisel beğeni ve tercihler kişiye özel şeyler.
   Sevgiler

 101. Özgür diyor ki:

  Merhaba,
  Nitelikli paylaşımlarınız için öncelikle çok teşekkür ederim. Filtre kahve makinesi konusunda vestelin öğütücülü modeli ile ilgili varsa yorumunuzu merak ediyorum. Yer sıkıntısı nedeniyle ayrı ayrı ögütücü ve makineye sıcak bakamıyoruz.
  Teşekkürler…

  • Omer Demir diyor ki:

   Ozgur Bey Merhaba,
   Homend 5002 ile dizayn dahil birebir aynı bir ürün. Muhtemelen Vestel dizayn hakkını ödeyerek üretimine başladı. Yurt dışında da aynı dizaynı başka markalar altında bulmak mümkün. Homend 5002 de düğmeler biraz kötü duruyordu o düzeltilmiş sanıyorum bir de karaf sapı gri yapılmış. teknik özellikler yazıda bahsettiğim homend 5002 ile tamamen aynı.
   Sevgiler

 102. Cenk diyor ki:

  Ömer Bey merhaba,
  Öncelikli Türkiye’de satışı olan fitre kahve makinelerine dair yazınız için çok teşekkür ederim. Ciddi bir eksikliği kapattığınızı söyleyebilirim. Sadece bir konuda beklentimi iletmek isterim, incelenen ürünlere dair standard bir test yapıp, Aroması, demleme süresi, sıcaklığı, cihaz özellikkleri v.s. sonrasında sizin kendi karşılaştırmalarınız ve puanlamalarınızı yapma fırsatınız olursa son kullanıcı bizler için çok daha işimiz kolaylaşacak gibi hissediyorum.
  Ofiste sürekli filtre kahve için bir insan olarak, bir süredir electrolux 7800 ile Braun KF7120 arasında gidip geliyorum (Malum her yer kapalı artık eve almak farz oldu).
  Electrolux 7800’ün çıkan haznesine dair sonradan bazı sızdırma yorumları okuyunca endişelendim ve bütünleşik ve ölçüleri daha küçük olan Braun’a yönlendim. Braun’un tasarım olarak oldukça başarılı gözükmesi ile birlikte demleme ve aroma konusunda da oldukça olumlu yorumlar okudum. Sadece istediğim demleme bitişi ile sesli uyarısı olmaması haricinde ben bir eksiklik veya olumsuz yorumla karşılaşmadım. Özellikle 1-2 videoda lezzet testi anlamında oldukça başarılı olduğuna dair yorumlar var. Sizin bu cihaza dair bir tecrübeniz var mı? Ürünü sipariş ettim ancak tereddütlerim halen devam ediyor, iptal edip EKF7700 veya EKF7800’e mi yönelmek mantıklı olur?
  İyi ve sağlıklı günler dilerim

  • Omer Demir diyor ki:

   Cenk Bey Merhaba,
   Öneriniz için teşekkürler, umarım ilerleyen dönemde hayata geçirebiliriz zira biz de istiyoruz böyle bir şeyi. Test yapabilmemiz için cihazları birebir kullanmamız gerekli, bütün makineleri satın almak pek de efektif bir yöntem olmadığı için üretici ve distribütörlerin test için cihazları bize göndermeleri gerekli. Bu da son 2-3 yıldır en azından Türkiye piyasası için çok da kabul gören bir yaklaşım değil. Öte yandan teste giren makine ile ilgili pozitif negatif ne varsa söyleyeceğimiz bilindiği için de üretici/distribütör açısından (hepsi için olmasa da bazıları için) biraz da olsa riskli bir durum. Ama Covid-19 sonrası her kurumda olduğu gibi kahve makinesi üreticilerinde de iş yapış şekli ve yaklaşım değişecek. Umarım o esnada istediklerimizi hayata geçirebilmek için bir fırsat yakalarız ;)
   Sorunuza gelince;
   Çıkabilir su tanklarında karşımıza çıkan bir durum bu ve çok çok büyük bölümü kullanım hatasıyla ilgili. Hazne ve makine birleşim noktalarında bir sızdırmazlık contası vardır. Bu contanın hasar görememesi, yapısının bozulmaması gerekir, bu nedenle çıkarma ve takma işlemi eğim kullanmadan dik eksende yapılmalıdır. Bu çok zor bir şey olmasa da genelde ihmal edilen bir durum. Takarken conta hasar görebiliyor veya işlevini göremeyecek şekilde sıkışıp zorlanarak takılıyor veya yerine oturtulmuyor.
   Bunun dışında siz zaten kararınızı vermişsiniz, 7700 veya 7800 alsaydınız aklınız KF7120’de kalırdı. Ama bu karmaşayı benim çözmemi beklemeyin lütfen, sizin kullanacağınız makine de karar daima sizin olmalı. Makineler arasında aklınızı karıştıran noktalar varsa bunları elimden geldiğince netleştirmeye çalışayım.
   Sevgiler

 103. Yeliz diyor ki:

  Merhaba,
  Sayenlzde filtre kahve makineleri konusund aoldujca bilgi edindik cok tesekkurler.
  Sizce wmf kitchenminis nasil? Dizayni hosuma gitti ve daha ufak bir makine diye anliyorum ama ozelliklerinden emin olamadim.
  Cok tesekkurler
  Yeliz

  • Omer Demir diyor ki:

   Yeliz Hanım Merhaba,
   Ürünün iki versiyonu var biri cam karaflı diğeri termos karaflı ve to go diye isimlendirilen.
   Termos karaflı modeli aroma ve programlama fonksiyonu içeriyor bunun dışında ek bir özellik yok.
   İki üründen de kullanıcılar memnun sadece bir-iki kullanıcının cam karaf sapı düşmüş ama bu kullanım hatası da üretim hatası da olabilir.
   Ürünün 800ml kahve hazrılama kapasitesi var. 2 numara kağıt önerilse de bir çok resimde 2 numara filtre kağıdının ufak geldiği çok net ortada o nedenle 4 numara filtre kağıdı kullanıyor diyebiliriz zaten filtre haznesi de büyük. Daha küçük bir filtre haznesi bu kapasite için yeterli olabilirdi.
   Bunlar dışında kompakt az yer kaplayan az tüketiminiz varsa tercih edilebilir temel özelliklere sahip bir makine.Karar vermeden önce filtre kahve makinesi özelliklerini anlattığım yazımı da okumanızı tavsiye ederim
   Sevgiler

 104. Hazal diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey umarim benimde sorumu yaniylarsiniz. Gunlerceee sadece filtre kahve makinesi arastiriyorum ve butceme gore uc urun arasinda kaldim. Aradigim ozellik ise urununun sicak olmasi. Benim icin en onemli konu sicakligi oldgunu belirterek urunlere geceyim. 1) Philips HD 7461/20 2) Elektrolux ekf 3700 3) Delonghi ICM 15210 lutfen birisini soyleyin yemen alayimmm.

  • Omer Demir diyor ki:

   HAzal Hanım Merhaba,
   Öncelikle şunu çok net belirteyim ki direkt gidin şu ürünü alın gibi bir cevap beklemeyin benden. Bu her zaman sizin kararınız olmalı
   Sıcaklık konusu da aşırı göreceli bir konu, bana çok sıcak gelen size soğuk gelebilir. Bu konudan daha önceki onlarca yorumda ve yazılarımda bahsettim bir çay sıcaklığı arıyorsanız bunu hiçbir filtre kahve makinesinde bulamazsınız.
   Üç ürünün de kullanıcı deneyim ve yorumlarına tekrar baktım, içlerinden sadece delonghide 2-3 kullanıcı sıcaklıkla ilgili sıkıntı dile getirmiş. Diğer ikisi için böyle bir şey gözüme çarpmadı.
   Sevgiler

 105. Murat güneş diyor ki:

  Üstad merhaba tekrar. İyisiniz ve yorumculara inşallah iyidir. Bir pazar ikindisi 10 cu kez yaptığım moka pot kahve serüvenine ait yprum ve sorular paylaşmak isterim. Daha kısa olması adına maddeler koyup losa cümleler kurdum.

  1.Bialetti serüveni/ kahve çok ince çekilmiş /kısa sürede hemen espresso oluyor /şeker yok veya var/kahve haznesi tam dolu/su haznesi kenardaki sarı şey neyse ona kadar dolu/sütü döküp içmek istiyorum /tad 1 Cide iğrenç 2cide acı 3 cüde güzel.

  2. Kahve mokapota için çekildi dendi/ 4 ve 5 ci içişim/kahve daha acı 5 sınıf yanık kahve tadı/süt ile frencpress köpürtme tekniğide tadı kurtaramadı.

  3. İnternetten bukez 50 tl ye satılan taş.. Marrkası/3 cü başka bi işletme kahvesi /yine kapsül tam dolu kahve/mokapot için cekilmiş kahve /şuana kadarki en iğrenc tad ve halen 4 yudumdam öteye iömek nasip olmayan bi çalışma daha.

  4. Son 2 gündür /kahve oranı aynı sütü fazla koydum/acı azaldı ama süt mahvetti

  5. Ve şimdi..
  Kahve kapsül e yani orta alana full doldu/su gene o yandaki sarı aşamaya kadar/süt az/ilginç şu ana kadar en fazla içtiğim aşama/8 yudum/kahve acı, yanık.

  Yukarıda okuduğum süreçte hatalarım ;

  *Gramajı ölçüp koymamak mı hata sizce?
  Ama zaten otra alan filtre full dolunca sizin gr a denk gelmekte!
  * süt köpürtücü aldım 20 tl motorlu. Köpük işe yarar oluyor ama nafile kahve acı. Acaba bialetti ile bu 50 tl lük markanın ana ham maddesi farkı diye kahve tadı etkilenir mi?
  Acaba halen cok meshur İstanbul 3 nesil kahve satanşar moka pota uygun öğütme yapamadımı şansıma?

  Ekşi ve acı tadı dilimde kalıyor? Ben nerede ne yanlıs yapıyorum.. Vs vs vs sanırım moka potu çöpe atma vaktimi geliyor..

 106. duygu diyor ki:

  merhaba,
  iki ürün arasında kaldım ve sizden fiyatı gözetmeksizin ikisi arasında tercihimde yardımcı olabilir misiniz?
  tabiki şu ürünü al demeyeceğinizi biliyorum ama hangisi fonksiyonel olarak daha mantıklı emin olamadım
  Arçelik 8115 ile delonghi 15250
  Şimdiden teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Duygu Hanım Merhaba,
   İki makine de teknik olarak aynı özelliklere sahip, (aroma+programlama) Arçelik 8115 çıkabilir su haznesi kullanırken delonghi 15250 su haznesi çıkmıyor ve çekmeceli bir dizayna sahip kahve ve su aynı kapak altında gibi düşünebilirsiniz. Eğer tezgah üstünde bir dolap varsa çıkabilir hazneler daha avantajlı oluyor. İkisininde teknik servislerinde problem yok ancak bir dönem arçelik yedek parça olarak karaf temininde sıkıntı yaşamıştı. Emin olmak isterseniz stok olup olmadığını müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz.Makinelerin ikisi de plastik iç/dış yüzeye ve cam karafa sahip.
   Sevgiler

 107. Evrim diyor ki:

  Merhaba, yararlı çalışmanız için teşekkür ederim. Evimde delonghi kg79 ve esse’nin cihazı ile işte 2 farklı delonghi cihaz daha kullanıyorum. İşte kullanmak için Kombo uygun fiyatlı bir cihaz düşünüyorum ancak homeend ve sanırım aynısı Vestel de de var öğütücülü makinelerde bıçak mı var conical ya da silindirik burr mu bulamadım. Bir bilginiz var mı? Homeend alan arkadaşınızın cihazını araştırma şansınız oldu mu? ( goldmaster modeli bıçaklı onun fotoğrafını buldum)

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhabalar,
   Bu soruyu sormanız bizim için de oldukça iyi oldu. Daha öncesinde bu bilgileri yazıya eklediğime eminim ama sanırım sayfalandırma esnasında kaybetmişiz. Bunu düzeltmiş oldum.Bir de yeni makine ekledim.
   Sorunuza gelince Homend 5002 konik öğütücü kullanır ve kısıtlı da olsa incelik ayarı yapma şansınız vardır. Bu ürünün birebir aynısını hatta kozmetik olarak toparlanmış halini vestel yakın zamanda piyasaya sürdü. Yazıya o ürünü de ekledim. Yazıdaki fakir öğütücülü modeli ise bıçaklı öğütücü içerdiği için ve kullanıcı yorumlarında da sıkıntılar belirtildiği için tavsiye etmiyorum.
   Sevgiler

   • esra nur diyor ki:

    Ömer bey, en son hangi ürünü eklediniz acaba? Sayfada yeniden eskiye ya da eskiden yeniye göremiyorum, sorum benim ekrandan mı anlayamadım🙄 Teşekkürler

    • Omer Demir diyor ki:

     Merhaba Esra Nur Hanım,
     Ürünler tarih sırasında değil, hepsi piyasada bulunabilen ürünler, son eklediğim Vetel Taze Öğütücülü Filtre kahve Makinesi, Fakir ve Homend Öğütücülü modellere de öğütücülerin dişli tipini ekledim.
     Bu ürünü göremiyorsanız CTRL+F5 yaparsanız sayfa güncellenecektir
     Sevgiler

 108. Yağmur diyor ki:

  Merhaba, çok güzel bir yazı olmuş. Ben de bir süredir Electrolux markasının makinelerini araştırıyorum ve Ekf7800 modelini beğendim ve siz de önermişsiniz. Önerdiğiniz zaman fiyatı 800-900 bandında mıydı? Çünkü bana biraz fazla geldi, eder mi bu fiyat emin olamadım :/

  • Omer Demir diyor ki:

   Yağmur Hanım Merhaba,
   Ben yazıyı hazırladığımda 365 liraydı, aynı dönem bir kalıp peynir 8-9 lira, bir litre süt 0,85 liraydı. Dolar 3,30 euro 3,65 ile Türk lirasına çevrilirkeni nsanlar dışarıda gönlünce geziyor dolaşıyor ülkede ve dünyada üretim devam ediyordu. Çok değil üstünden 2-2,5 yıl kadar geçti. Bu makineyi kendime 2019 Nisanında 425 liraya iyi bir indirimle almıştım.
   Ama bu şartların hiç biri şu an yok..
   Eder mi bence hiç bir şey şu anki fiyatını etmez. Ama bu fiyatlar pandemi geçince düşer mi ona da bir şey diyemem. Bir önceki döviz atağında fiyatlar iki katına çıkıp döviz gerilediğinde bir çok ürünün fiyatı sabit kalmış düşenlerse %20-25 düşmüştü. İnanın ne diyeceğimi bilemiyorum… Ama beni anladığınıza eminim.
   Sevgiler

 109. Uğur diyor ki:

  Selamlar, yazınız için çok teşekkürler.
  Elimdeki makinenin cam karafı kırıldığı için
  çelik karaflı makine düşünüyordum ama yazınızdan sonra cam karafta kıtır kıldım.
  Yazınızda incelediğiniz Bosch TKA8631 modelinin siyah renkli olanını, yani Bosch TKA8633 modelini almayı düşünüyorum. Hatta yanında yedek karafı da alacağım.
  İncelemenizde belirtmiş olduğunuz sararma, çatlak sorunu bu renginde de yaşanmış olabilir mi?
  Bu modeller ile ilgili araştırmalarda yazmış olduğunuz sorunları burada okudum çünkü.
  Bir diğer düşündüğüm makinede Siemens in çelik karaflı olan modeli.

  Bir de Electrolux EKF7800 önermişsiniz.
  Aynı markanın ekf7700 modeli ile arasında nasıl bir fark olabilir?
  İkisi arasında 300 TL gibi bir fiyat farkı var. Bu değer mi?
  Bir de sizin bu 4 makineden bana önereceğiniz makine hangisidir?
  Siemens Tc86505
  Bosch TKA8633
  Electrolux EKF7700
  Electrolux EKF7800

  Çok değerli yanıtınızı ve yorumlarınızı bekliyorum.
  Cevaplarınız ve yorumlarınıza göre hareket edeceğim.

  Teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhabalar,
   Bu üründe renk nedeniyle bir sararma problemi yok. Ancak son dönemde 4-5 kullanıcının mıknatıslı kahve haznesinin belli bir süre sonra bozulduğunu ve kahve haznesinin kendi kendine açıldığını raporladığını gördüm. Bu detayı yazıya da ekliyorum birazdan. Bu tür aç kapa dizaynlarda benzer sıkıntılar yaşanabiliyor zamanla, o nedenle ben daha çok klasik tipte üst kapağın açıldığı dizaynları tavsiye ediyorum. Siemens için böyle bir raporlamaya rastlamadım ama hazne dizaynı aynı. Termos kararflarla ilgili düşüncemde bir değişiklik yok, hala temiztutma ve tat etkisinin cam karaflara göre daha düşük olduğunu düşünüyorum.
   EKF7700 sabit su haznesine sahipken EKF7800 su tankı çıkabiliyor. EKF7800 ayrıca 3 kademe sıcaklık ayarına sahip.
   Doğrudan şu makineyi alın diyemiyorum elminden geldiğince piyasdaki bütün ürünleri yazıda tutmaya gayret ediyorum. Zaten her ürün için düşüncelerim yazıda mevcut.
   Sevgiler

   • Uğur diyor ki:

    Çok teşekkürler ilginiz ve cevabınız için.
    Siemens modelinin cam karaflı olanı da varmış.
    Baktığıda iki marka da aynı gruba ait. Teknolojileri de aynı. Farklı isimler ile aynı işi yapıyorlar okuduğum kadarı ile.
    Ama 2 model arasında 300 TL fark var ki Siemens modelinin su haznesi de ayrılmıyor.
    Bu ikisi arasında size göre hangisi tercih edilmelidir?

    Bosch TKA8633
    Siemens TC86303

    Bosch markasının aşağıdaki modeli de var ama nasıldır? Yazınızda göremedim.
    Bosch TKA6A043

    Bir de. Karaca Hatır Plus konusunda fikriniz var mı?
    Reklamlarda çok fazla dönüyör. Fiyat olarak da Bosch ile aynı seviyede şuanda.
    İnanın ne alacağımı bilemiyorum.
    Makine önermediğinizi biliyorum ama fikriniz önemli.

    • Omer Demir diyor ki:

     Selamlar Tekrar,
     Bosch TKA6A043 diğer iki rengiyle birlikte yazıda yer alıyor.
     İnanın ki şunu tercih edin diyemiyorum. “Aynı işi yapıyorlar” noktasına gelince, bütün makineler aynı işi yapıyor aslında ama zaman zaman özellikleri zaman zaman dizaynı zaman zaman da piyasada rağbet görme yoğunluğuna göre fiyatları değişkenlik gösteriyor. Lamborgini bir araçla Bentley de aynı işi yapıyorlar ama tarz yaklaşım özellikler farklı (what can I do sometimes emojisi koyuyorum buraya ;)). Siemens86303’ün de su haznesi çıkıyor bu arada (https://media3.bsh-group.com/Product_Shots/2000×2000/MCSA00440058_TC86303_Insert_cistern_def.jpg)
     Karaca’ya gelince yazıya bilerek dahil etmiyorum ama bir kaç soru daha gelirse sanırım eklemek zorunda kalacağım. Öncelikle kombo makineleri önermiyorum, biri bozulunca diğerinden de oluyorsunuz. Öte yandan bu üründeki filtre kahve makinesi bölümü hiçbir ek özellik barındırmıyor, su damlatma bölümü manuel yerleştirildiği için hataya çok açık. Kahve ve su haznesi aynı kapak altında ve kapak büyük, mutfakta tezgah üstünde dolap varsa su veya kahve koymak oldukça sıkıntılı olabilir, makineyi çekiştirirken sıkıntılara sebep olabilir. Solaklar biraz daha rahat kullanır sanki ama çoğunluk sağ elini kullandığı için bence istasyonların yerleşimleri de hatalı. Keşke bu tür ürünler dizayn edilirken tüketici ihtiyaç analizlerine değil de işin uzmanlarına, hadi olmadı kullanıcı/müşteri deneyimi ekiplerine danışılsa…
     Sevgiler

     • Uğur diyor ki:

      Çok teşekkürler.
      Aslında burada demek istediğim, iki markanın da BSH grubuna ait olmasından kaynaklı, aynı açıklamalara sahip özellikleri farklı isimlerle sunmaları idi
      Tabi ki haklısınız :) Lambughini araç ile Betley araç farklıdır :)
      Karaca’daki püskürtme sistemini kendimizin ayarlaması gerçekten sıkıntı.
      Çelik filtre üzerine kağıt filtre kullanımına izin verip vermediği de muamma.

      Bosch modeli için belirtmiş olduğunuz mıknatıslı hazne sorunu, çok karşılaşılan bir durum mu peki ?
      Yoksa bazı cihazlarda oluşan münferit sorun mudur?
      Bir de bu durum oluştuğunda makine kullanılamaz hale mi geliyor ? Tam olarak o mıknatıs neyi nerede sabit tutuyor.
      Çok soru sordum farkındayım ama. Almışken fiyat performans olarak olabilecek en mantıklı ürünü alma çabasındayım.
      Şimdiden çok teşekkürler cevabınız için.

      • Omer Demir diyor ki:

       Merhaba,
       Karacada kağıt filtre kullanılır, sanırım 2 numara filtre kullanıyor ürün ama bunu yazılı olarak bir yerde göremedim.
       Ne kadar sıklıkta yaşandığını tahmin etmek içeriden veri almadan imkansıza yakın. Ama alışveriş sitelerinde gördüğüm 10 yorumun 7 si pozitif biri nötr ikisi negatif gibi düşünebilirsiniz.
       Yalnız bu %20 negatif anlamına gelmemeli, malumunuz insanoğlunun iyiyi sıradanlaştırıp kötüyü yerme gibi bir huyu da var, o nedenle iyi deneyimlerin bir çoğu yoruma dönüşmezken kötü deneyimin çoğu daha kolay kayda geçer.
       Konuya döneyim, negatif yorumların büyük çoğunluğu bu manyetik problemle ilgili.
       Kahveyi koyduğunuz hazne açılır kapanır bir yapıya sahip bu hazne kapandığında içerdeki mıknatıslı mekanizma kahve haznesini karafın üstünde tutuyor. Bu mekanizma bozulduğunda kapak açılma eğiliminde olduğu için ya karafın içerisine kahve akmıyor ya da açılmayı başarırsa su direkt makinenin ve karafın üstüne akıyor. Umarım yeteri açıklıkta tanımlayabildim. Halen netleşmediyse youtube’da mekanizmanın açılıp kapanmasını gösteren bir iki video seyredin daha netleşebilir
       Fiyat performansta en iyi ürüne sahip olmak herkesin hakkı ama bundan ancak araştıranlar faydalanabiliyor, o yüzden çok sormadınız endişe etmeyin seve seve yanıtlıyorum.
       Sevgiler

       • Uğur diyor ki:

        Merhabalar;
        Anlayışınız için çok teşekkürler.
        Belirttiğiniz oran ve insanoğlunun olumsuz deneyimi daha çok yayması göz önüne alındığında bu sıkıntının genel ve yaygın bir durum olmadığını çıkarıyorum kendimce ?
        Tabi ne kadar doğru bir çıkarım orası da meçhul.

        Anladım belirttiğiniz çalışma prensibini.
        Buradaki mıknatıs bozulsa bile sonuçta değiştirilebilir değil mi ? Belki ben yapamam ama servisi bu işi yapabilir.
        Bir de o mıknatıs dediğiniz kısım, yandan tutup açtığımız kahve haznesinin açılmaması için kullanılan mıknatıs değil mi ?
        Karaf ile hazne arasında mıknatıs ile yapılan bir bağlantı değil değil mi ?

        • Omer Demir diyor ki:

         Merhaba tekrar,

         Buradaki mıknatıs bozulsa bile sonuçta değiştirilebilir değil mi ? Belki ben yapamam ama servisi bu işi yapabilir.
         EVET ama parça montaj yapısına bakmak gerek, bunu bence bir servise danışın derim. Bazen çok ufak bir parça kırılıyor ama o yedek parça ayrı satılmadığı için bütün bağıl parçaları değiştiriyorlar. Almadan önce sormak daha faydalı olacaktır.

         EVET –> Bir de o mıknatıs dediğiniz kısım, yandan tutup açtığımız kahve haznesinin açılmaması için kullanılan mıknatıs değil mi ?
         HAYIR –> Karaf ile hazne arasında mıknatıs ile yapılan bir bağlantı değil değil mi ?

 110. Hamza Yumak diyor ki:

  İyi günler Ömer bey bilgilendirmeler için çok teşekkür ederiz :)
  Bu seçenekler arasında 3500 fiyat bandında olanlara nazaran Gaggia Cadorna Style nasıl bir seçenek olur?

 111. Demet Yılmaz diyor ki:

  Merhaba. Filtre Kahve makinaları hakkında yazdığınız tüm bilgiler doğrultusunda almak istediğim Electrolux EKF7800 ancak fiyatı 900 TL civarlarında ve bütçemi aşıyor. Bu makinaya benzer özellikte 500-600 TL fiyatlarında 2 ürün var. Biri Arçelik K 8115 diğeri ise Bosch TKA8633. Arçelik de istenen tüm özellikler var ancak eski bir model ve üretimi durmasından dolayı endişeliyim. Ayrıca plastik olması da benim için negatif bir durum. Bosch ise görüntü olarak daha şık ancak aroma özelliği yok. Bosch da aroma özelliği yerine kendileri farklı bir teknoloji geliştirmişler sizce bu özelliği aroma özelliğinin yerini tutuyor mudur? Bu iki ürünü kıyasladığımızda hangisi Electrolux EKF7800 a daha yakındır? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Demet Hanım Merhaba,
   K8115’in farkları 1-su filtresi(bu Türkiye için çok önemli değil) 2- sıcaklık ayarı 3- Dış yüzeyin plastik olması. Bu dönemde fiyatlar oldukça dengesiz maalesef traş makineleri ve kahve makineleri en çok rağbet gören ürünler ve kurdaki yükseliş de işin içine girince fiyatlar yükseliyor. Kur atağını daha önce de yaşadık ama çıkan fiyatlar kurla beraber tekrar düşmedi, bunu göz önüne almakta da fayda var.
   Bosch TKA8633 aroma fonksiyonu içermiyor kendi kullandıkları sistem ise konuşan su miktarına göre hızın ayarlanması, bu ne kadar sağlıklı bilemiyorum zira bunun için uzun süre farklı çekirdeklerle demleme deneyimi yapmak gerekli. Ek olarak son dönemde kahve haznesi ile ilgili raporlanan problemler var. Bu hazneyi yerinde tutan mıknatıslı sistemin zamanla yıprandığı ve kapağın tutmadığı bazı kullanıcılar tarafından raporlanmış.
   Sevgiler

 112. Neslihan uğur diyor ki:

  Merhaba Ömer bey bende kahve makinesi almayı istiyorum ama kapsüllü modeller hakkındaki yorumunuzu merak ediyorum birde filtre kahve Espresso latte gibi tüm hepsini barındıran bir ürün tavsiye edermisiniz bana acaba

 113. Şeyma diyor ki:

  Ömer Bey Merhaba,
  Öncelikle kahve ile ilgili merak ettiğim konularda sitenizden fazlasıyla yararlandığımı belirtmeliyim. Sayenizde en güncel ve ayrıntılı bilgilere ulaşıyorum, yazdıklarınızın her satırını pür dikkat okuyorum. Emeğiniz için çok teşekkürler.

  7-8 yıldır kahve ile ilgileniyorum. French press, filtre kahve makinesi ve moka pot derken artık tam otomatik kahve makinesine geçiş yapmak istiyorum. Yoğun çalışmamdan dolayı hem temizliği ve bakımı beni yormayacak bir makineye ihtiyacım var, hem de her fincanda taze ve aynı lezzette kahve tüketmek istiyorum. Bir süredir araştırma yapıyorum ancak o kadar çok model var ki kararımı vermeden önce sizin bilgilerinizden de yararlanmak istedim. Malumunuz aldığımız makine 4-5 yıl boyunca evde bize eşlik edecek :)

  Sabahları güne americano ya da filtre kahve gibi sade kahveyle başlayıp, akşamları genelde süt içerikli kahveleri tercih ediyorum. Dediğim gibi temizliğinin zor olmaması benim için çok önemli. Alacağım makine için ayırabileceğim bütçe 4-6 bin lira. Delonghi Ecam 23.420 ve Philips EP2231/40 gibi modeller aslında temel olarak beklentimi karşılıyor. Ancak Delonghi Etam 29.660 ve ECAM 45.760 gibi daha özellikli modelleri görünce de kafam karışıyor. Temel özellikler bana yetecekken iki kat fiyatlı ürün almam gereksiz mi olur sizce? Yoksa almışken biraz daha bütçe ayırıp bu modellerden mi tercih etmeliyim? Özellikle saydığım kriterler baz alındığında bu modeller arasında dikkat etmem gereken belirgin artılar/eksiler ya da uyarılarınız varsa seve seve dinlerim. Şimdiden teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Şeyma Hanım Merhaba,
   Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ederim bize gerçekten güç veriyor..
   Makine konusuna gelince ben henüz ihtiyaç analizinizi tamamlamadığınızı düşünüyorum özellikle sütlü içecekler ve kahve hazırlamayı sevip sevmediğiniz konusunda.
   Akşamları tükettiğiniz cappuccino, flatwhite, latte vs şeylerse ve kahve hazırlamayı sviyorsanız bunu basit özellikli bir makinede (microfoam yapabilmesi önemli) kendiniz de hazırlarsınız, keyifli de olur. Hatta otomatik makine yerine iyi bir manuel makineye yönelebilirsiniz.
   Ama akşam uğraşamam onunla basayım düğmeye kahvem hazır olsun derseniz sütü de kendi köpürten modellere yönelmeniz mantıklı olur
   Yok derseniz akşam misafirlerim de geliyor onlar da farklı şeyler denemek isterler o zaman bol özellikli bir tam otomatik makine sizin ihtiyacınızı karşılar..
   Önce bunları değerlendirip modelleri sonra eleyin derim.
   Sevgiler

 114. omer diyor ki:

  merhaba Ömer Bey,
  paylaştığınız bilgiler icin teşekkür ederim. siemens ep2231 ve krups 8298 arasında kararsız kaldım. kahve makinesi hakkında hiç bilgim yoktur. paylaştığınız bilgiler ile bu iki cihaz arasında kaldım. bir defa olsun biraz iyisin olsun modunda oldugumdan bu ikisi arasında kaldım. bütçem 3500tl civarı dir. tam otomatik olsun temizliği kolay olsun servis ağı olan kullanımı kolay kahve çeşitlerini yapabilen bir cihaz tercihimdir.

 115. makbule karaoğlan diyor ki:

  Merhaba, önerileriniz ve bütçem doğrultusunda elektrolüks ekf 7800 modelini almayı düşünüyorum.Filtresi kağıt mı yoksa metal filtre midir … Birde ailede kanser öykümüz olduğu için plastik kalitesi tercih sebebim.Bazı ürün değerlendirmelerinde bu konuda uyarı gördüm. Özellikle bu çerçevede önerinizi almak isterim. Yine Sage de soğuk kahve alternatifi sunan bir model var. Fakat oldukça pahalı… Soğuk kahve ve plastik kalitesi düşünülürse her iki alternatifi nasıl değerlendirirsiniz. Teşekkürler…

  • Omer Demir diyor ki:

   Makbule Hanım Merhaba,
   EKF7800 yanında kalıcı filtreyle geliyor ve dilerseniz kağıt filtre de kullanabilirsiniz.
   Kalıcı filtrenin birleşme noktaları plastik süzme bölümü ise metal.
   Ancak plastik hassasiyetiniz varsa şunu önemle hatırlatmak isterim piyasadaki bir çok makine metal filtre ile gelse de filtre tutucu bölge yine plastikten yapıldığı için her halukarda kahveniz plastikle temas eder.
   Bunun olmaması için manuel demleme ekipmanlarına yönelebilirsiniz. Son zamanlarda manuel demleme ekipmanlarını otomize eden yeni bir kaç model çıktı ancak TR satışları kısıtlı ve fiyatları diğer makinelere göre yüksek. Yakın zamanda bir iki modeli yazıya dahil edeceğim. Ama süre veremiyorum maalesef.
   Sevgiler.

   • makbule karaoğlan diyor ki:

    Ömer Bey, ben Sage SDV 400 BSS/A kahve makinası ve WMF 417070011 STELİO Kahve ögütücü aldım. Ne yazık ENPLUS ürün tanıtımında eksik bilgi vermiş. Zira , sıcak tutma özelliği var diye karaflı model tercih ettim. Ancak, 4 fincan dan az demlemede sıcak tutma özelliği yokmuş. Onca para veriyorsunuz ve tercih amacına uygun ürün almamış oluyorsunuz. Tercih edecekler için bilgi paylaşımı olsun istedim. Teşekkürler …

    • Omer Demir diyor ki:

     Makbule Hanım Merhaba,
     Okdukça güzel bir makine almışsınız güzel günlerde kullanın ve hayırlı olsun.
     ürünün kullanım kılavuzunun 12. sayfasında şöyle bir ibare var,

     4 fincanın üstündeki demleme hacimleri için SICAK TUT otomatik olarak devreye girecektir.
     • AYARLAR menüsünü SICAK TUT konumuna getirerek SICAK TUT öğesi kapatılabilir, daha sonra döndürülebilir ve AÇ veya KAPA olarak ayarlamak için SEÇ kadranına basılabilir.
     • Sıcak tutma modu soğuk demleme moduyla veya kahve üstüne sıcak su dökme moduyla çalışmaz.

     Makineyi kullanmadığım için kesin bir yanıt vermeyeyim ama benim anladığım 4 fincan altı için ön tanımlı şekilde bu özellik kapalı geliyor ama ikinci maddede belirtildiği gibi bu özelliği manuel açabiliyorsunuz.
     Bu şekilde bir dener misiniz? Umarım faydası olur
     Sevgiler

 116. Fatih diyor ki:

  Ömer bey merhaba,

  Bosch tka6a041 350 TL fiyata aldım. Aklım Braun KF560 da kaldı. Şu an 350-450 lira arası fiyatlarda Braun makinesi satılıyor. Sizce pişman olur muyum deperleri yorumlarınızı bekliyuorum

  • Omer Demir diyor ki:

   Bunu ben bilemem Fatih Bey,
   Bir tane iyi makine yok, en iyi makine ihtiyacınızı en iyi karşılayan makinedir ve herkesin ihtiyacı çok farklı.
   Aldığınız iki markada kaliteli ürün üreten markalar, ama hangi özellikler sizin için önemli bu kararı verirken neleri düşünerek karar verdiniz bunların hepsi sorduğunuz sorunun cevabını oluşturur.
   Sevgiler

 117. Onur İskefli diyor ki:

  Merhaba,

  Mocha pot için manüel ya da elektronik bir öğütme makinesi ürün var mı acaba?

  Değerli bilgilerinizin için şimdiden teşekkür ederim

 118. Y diyor ki:

  Benim merak ettiğim bütün filtre makinaları plastik mi. Malum plastiğin sürekli ısınmasının kanserojen bir etkisi olacaktır. Bu açıdan plastik olmayan tavsiye edebileceğiniz bir ürün var mı?

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba,
   Maalesef günümüzdeki hemen hemen her makinenin sıcak su ile temas eden plastik yüzeyleri var. Bunlardan bazıları bunu minimize ediyor, bazısı çok yüksek kalitede plastik kullanıyor.
   Suyun kahveye püskürtüldüğü başlık hemen hemen her makinede plastik ve bir çoğunun filtre tutucu hazneleri plastik.
   Plastik hassasiyetiniz varsa bunlardan olabildiğince usaklaşmanın birinci yolu manuel demleme ekipmanları, porselen/seramik dripperlar veya chemex olabilir. Öte yandan Chemex’in ottomatic diye elektrikli ve ısıtmalı bir ürünü de var ona da bakabilirsiniz.
   Bu ürüne benzer yakın zamanda fakir ve bir kaç marka daha ürün çıkardılar.
   Sevgiler

 119. Ertan diyor ki:

  Tüm filtre kahve makine tercihlerinizi okudum. Ziyaretçilerin yorum ve tercihlerinide okudum. Ancak karaca hatır plus Türk ve filtre kahve makinesi birlikte olan ürün yorumu göremedim. Bu ürünle ilgili yorum yaparsanız sevinirim. Umarım yorumdan sonra fiyat artmaz :)

 120. Tuncay diyor ki:

  Merhabalar Ömer bey melitta Enjoy Top ile russell robbs 24030-56 victory ile arasın da ki farklılıklar nedir bir de eve alacağım bir öğütmeyle profesyonel makinelerde ki filtre kahvelerde ki o aromaları tutturma mümkünmü dür teşekkür ederim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Tuncay Bey Merhaba,
   Melittada ince ayar aroma özelliği varken Victory’de tek aroma ve programlama özellikleri var.
   Diğer sorunuzun cevabı ise göreceli, hangi kahveyi profesyonel olarak değerlendirdiğiniz, hangi kahveyi kullandığınız, ne incelikte öğüttüğünüz, kahve su oranı ve sizin yetenekleriniz gibi bir çok değişken var.
   Bunun için şu yazıma ve yazı içinde bulabileceğiniz canlı yayın kaydını dinlemenizi tavsiye ederim https://mokapota.com/kahve/en-lezzetli-kahve-demleme-nasil-yapilir/3656
   Sevgiler

 121. Serbay GÜVEN diyor ki:

  Selamlar Ömer Bey, Electrolux EKF3700 ile EKF3300 arasında teknik açıdan veya özellik bakımından herhangi bir fark var mı acaba? Yaptığım araştırmada ben renk dışında bir fark göremedim, belki gözden kaçırdığım bir husus vardır ve siz biliyorsunuzdur diye size sormak istedim. İyi günler.

 122. deniz diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey,
  Öncelikle kahve makinası ile ilgili bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Yeni kahve makinası almaya karar veren biri olarak keyifle okudum yazılarınızı. Bu süreçte iyi bir makina malesef çok yüksek fiyatlarda Electrolux EKF7700 şu anda piyasada yok sayılacak kadar az galiba, Vestel Sefa K3000 İnox hakkında yorumlarınız nedir? yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler..

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhabalar,
   Şaka gibi… Vestel “şölen K3000” olan ürün kod ismini “sefa K3000” olarak değiştirmiş. Ben de sayenizde fark ediyorum bunu.
   Bu ürün hakkındaki fikirlerim yazıda ilk sayfada yer alıyor, kısa zamanda yazıdaki adını da sefa olarak değiştireceğim mecburen:)
   Sevgiler

 123. ziynet diyor ki:

  ömer bey selamlar Filtre kahve makinesi almak istiyorum. kriterlerim max. 500 tl bütçe ve kağıt filtreye ihtiyaç duymayacağım bir makine. bir de temizlenmesi kolay olmalı. bir marka önermiyorsunuz anladığım kadarıyla. ben yazınızı okuyup biraz araştırdığımda 3 4 makine arasında kaldım. isimleri phililps 7461 / braun kf570 / eletrolux ekf3300 / tefal subito select ınox /delogni ICM2.1B bu beşi arasından biri olucak siz ne düşünüyorsunuz bu markalar konusunda

 124. turhan onat diyor ki:

  Merhaba, Hali hazırda melita top enjoy filtre kahve makinasını kullanıyorum. İkinci bir makinaya ihtiyaç var fakat ekonomide belli.
  Philips HD7462/20 için düşüncelerinizi öğrenebilir miyim.
  Teşekkür ederim

  • Omer Demir diyor ki:

   Turhan Bey Merhaba,
   Philips HD7462/20 ek özellik içermeyen temel ihtiyacı karşılayan bir makine, dikkatli değerlendirilmesi gerektiğini düşündüğüm bir kaç nokta var
   Su haznesi kahve haznesi ile aynı kapak altında koyarken yanlışlıkla birinden diğerine kaçma/sıçrama ihtimali var,
   su haznesi çıkmıyor
   su püskürtme ucunun yeri elle ayarlanıyor
   Sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Nursel Hanım Merhabalar,
   Maalesef böyle bir ürün olup olmadığına dair bilgim yok, tanıdığım ürünlerin hepsinde bir şekilde su veya kahveplastiğe temas ediyor. Bu derece plastik hassasiyetiniz varsa chemex veya porselen/metal v60 manuel demleme ürünlerine yönelebilirsiniz. İçiniz de rahat eder böylece.
   Sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Damla Hanım Merhabalar,
   Bu ürün yazıda bahsettiğim Vestel Şölen ile aynı ürün sadece rengi farklı.. Hatta Vestel Şölen ile Vestel Sefa ürünleri de aynı ürünler.
   Nedendir bilmiyorum Vestel aynı ürüne farklı isimler vermekte biraz ısrarcı
   Sevgiler

 125. Dilara diyor ki:

  Ömer bey merhaba,

  Detaylı açıklamalarınız için teşekkür ederim. Benim emektar kahve makinem artık onarılamaz hale gelince yeni bir makine ararken sitenizi gördüm ve çok faydalandım. Spottan Electrolux Efk7800 adlı makineyi aldım ve çok memnunum. Rahatsız ediyorum ama kullanım kılavuzunda cevabını bulamadığım 2 sorum olacaktı. Belki siz bilebilirsiniz.
  1) Kahvemi aldıktan sonra (karaf boşken) cihazı kapatmak istiyorum, ısıtmaya devam etmesine gerek yok. Yalnız bunun yolunu bir türlü bulamadım. Her seferinde fişi mi çekmem gerekiyor acaba?
  2) Karafta kalan kahveyi mesela 3 saat sonra tekrar ısıtmak istiyorum (çok tavsiye edilen bir şey değil biliyorum :/ ). Bunun için brew tuşuna basıp çalıştırıyorum (su eklemeden) ve “keep warm” sayesinde kahve ısınıyor. Acaba bunun da başka bir yöntemi var mı?
  Sorularım biraz saçma gelebilir ama tüm bu işlemleri eski tek tuşlu makinemde yapabiliyordum. Mutlaka şimdi de yapabiliyor olmalıyım ama etkili bir yöntem bulamadım henüz.
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.