Filtre Kahve Makinesi Tavsiyeleri – Hangisi Alınmalı?

KahveFiltre Kahve Makinesi Tavsiyeleri - Hangisi Alınmalı?

İçindekiler

Filtre Kahve Makinesi seçimi oldukça zor bir konu, üreticilere bakarsanız ultra teknolojik muhteşem ürünler sunuyorlar, oysa ki bütün iş ısıtılmış suyun kahvenin üstüne standard bir debi ile akıtılması. Burada elbette kullanılan teknik bazı özellikler var ama bunlara teknolojik demek çok doğru olmaz zira çooook uzun yıllardır filtre kahve makinelerinin çalışma prensibi aynı. Yine de her bir üreticinin suyu püskürtme şeklinin ayrı isimlendirilmiş patenti mevcut.

Eğer Doğrudan bu yazıyı okumaya başladıysanız lütfen durun ve öncelikle. Filtre Kahve Makinesi Seçimi yazımı okuyun. Yazıda günümüz filtre kahve makinelerinin hangi özellikleri barındırdığını ve bu özelliklerden hangilerine ihtiyacınız olabileceği konusunda detaylara yer verdim.

Bu yazı sayfalardan oluşmaktadır. Sayfa altında diğer sayfaların rakamlarına tıklayarak okumaya devam edebilirsiniz…

Eğer zaten o yazıyı okuyarak buraya geldiyseniz lütfen devam edin. Aşağıdaki devam yazımda eticaret sitelerinde bulabileceğiniz Filtre Kahve makinelerinin dikkat çeken özellikleri ve kullanıcı yorumlarına yer vermeye gayret edeceğim. Yazıda yer almayan makineler ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünde belirtebilirsiniz. Böylece yazıya da dahil edebilirim.

Yazıyı okurken, yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz

Ürün incelemelerine geçmeden önce MokaPota Youtube kanalında #CoronaCafe konseptinde yaptığımız canlı yayın kaydını seyretmenizi tavsiye ederim.

Goldmaster Zinde Gm-7331 Filtre Kahve Makinesi

Her ne kadar görselinde iki fincan kahve görünse de sadece 300 ml kahve hazırlayan bir ürün. İçindeki filtrenin bir standardı yok bu nedenle kağıt filtre kullanmanız pek mümkün değil. Plastik filtresini kullanmanız zorunluluk.

Bazı şirketler ofiste masanıza bu tür cihazları koymanıza izin verebiliyor, ancak böyle bir durumda az yer kaplasın ve doğrudan kupaya kahve alayım düşünceniz varsa değerlendirebilirsiniz. Onun dışında oldukça ucuz olmasına karşın evde kullanım için çok da uygun bulmadığım bir ürün. Zaten alsanız da kısa bir süre sonra değiştirmek isteyeceksiniz.


Goldmaster Zinde Gm-7331 hakkında okuduğum şu yorum ise diğer negatif yorumların bir özeti gibi “Görüntüde tek düğmeye basınca, iki küçük sevimli bardak dolusu kahve verecek sanıyorsunuz. Ancak düğmeye basıp içeri gidip geri geldiğinizde, eş dolum yapamadığını ve neredeyse bir bardak dolusu kahvenin yere boşaldığını görüyorsunuz.” Ama tek başına yaşayıp sadece tek kupa ile kahve tüketen kişilerin pozitif yorumlarını da göz ardı etmemek gerek. “Makine” diyeceğim dilim pek varmıyor, alet’ın bütün kontrolleri manuel, su bitince sizin kapatmanız gerekiyor. Taşma yapmaması için suyu kullanacağınız kupa ile ölçerek koymanızda fayda var.


Sinbo Scm-2938 Filtre Kahve Makinesi

Sinbo Scm-2938 Piyasadaki en ucuz kahve makinelerinden biri. Sinbo zaten bu segmente hitap eden bir ürün portföyüne sahip. Gerçi son 5 yıldır yumurta pişirme makinelerini kullanıyorum ve çok memnunum ama bu üründe durum biraz farklı.

2 numara filtre kullanan ürünün kapasitesi de oldukça az ve maalesef kullanıcılar tarafından malzeme kalitesi yönünden çok fazla eleştiri alıyor. parçaların bazılarının daha kutuyu açarken kırıldığını belirtenler de var. kullanılan plastik kalitesi ve işçilik de düşük seviyede. Maliyet odaklı yaklaşsanız bile tavsiye etmeyeceğim bir ürün. Elbette geniş servis ağı var ve destek alıyorsunuz ama astarı yüzünden pahalıya gelebilecek bir makine olduğunu düşünüyorum.


Hotpoint Ariston CM TDC DR0 / Hotpoint Ariston CM TDC DSL0 / Hotpoint Ariston CM TDC DXB0 Filtre Kahve Makineleri

1250 ml su tankı kapasitesi olan bu ürün uygun fiyatı nedeniyle en çok satılan ürünlerden. Asıl işlevini yerine getiriyor ve fakat extra bir özellik sunmuyor. Hotpoint Ariston CM TDC DR0 ve DSL0 plastik dış yüzeye sahipken DXB0 modelinde paslanmaz çelik dış yüzey kullanılmış. Cam karafa sahip olan makinenin otomatik kapanma süresi 40 dk. Yani kahvenizi 40 dakika boyunca sıcak tutuyor. 4 numara filtre kağıdı kullanan ve su haznesi çıkmayan makine için bir çok kullanıcının memnun kaldığını, asgari ihtiyaçlarını karşıladığını belirten yorumları var. Ancak tabi ucuz olmasının bazı getirileri de hissediliyor, erken bozulan, kırılan parça raporlayan kişiler de olmuş. Türkiyedeki servis ağında bir sıkıntı yok, böyle bir problem yaşarsanız problemi çözmeniz kolay olur. Aroma, zamanlama vs extra özellikleri bulunmayan minimum fiyata minimum ihtiyacı karşılayan bir makine arıyorsanız tercih edilebilir.


Philips Hd7461 Filtre Kahve Makinesi

Philipsin bu ürünü temel bir kahve makinesi hiç bir ek özellik içermiyor. Swirl diye adlandırılan aroma çubuğu diye de bahsedilen karaf içerisindeki çubuk, kahvenin önce karaf tabanına erişmesini oradan karaf içine yayılmasını sağlıyor. Bu ne sağlıyor derseniz bence temizleme zorluğu dışında başka hiç bir ek fayda sağlamıyor. Çok temel bir makineye ihtiyacınız varsa, ek özelliklere ihtiyacınız yoksa değerlendirebilirsiniz elbette ama çok da fazla birşey beklememek gerek.

Philips HD7769 Öğütücülü Filtre Kahve

Öğütücüyü her zaman ayrı almanızı tavsiye ediyorum, böylece hem bir ürünarızalanırsa diğerinden de olmazsınız hem de farklı demleme yöntemleri için de öğütme yapma şansına sahip olursunuz. Demleme ekipman çeşitliliğinizi artırdıkça ayrı bir öğütücüye sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu farkedeceksiniz. Ama hep dediğim gibi herkesin ihtiyacı farklı sizin mutfakta yeriniz darsa iki ayrı ürüne yeriniz yoksa ama yine de öğütmeyi kendinizin yapmasının ne kadar önemli olduğunun bilincindeyseniz o zaman böyle bir ürünü değerlendirme alabilirsiniz.

Philips Hd7768‘in üretimi Philips taafından durdurulup yerine bir üst versiyonu olan Philips Hd7769 piyasaya sürüldü. Açıkçası bu konuda bir açıklama yok ve bilinen bir konu yok ancak ortada böyle bir durum varken 7768 ürününden uzak durum alacaksanız 7769 modeline yönelmek en akıllıcası olacaktır.

Bu tip makinelerin bilinen bir kaç kasası var ama Philips tamamen kendine özgü bir dizayn ve özelliklerle karşımıza çıkıyor. İki ayrı çekirdek tipinde öğütme yapabiliyor olması güzel bir özellik olsa da çekirdekleri makine içinde değil de kendi paketlerinde tutmanızı tavsiye ederim. Tazelikleri daha uzun süre korunur böylece. Ama tüketiminiz çok fazla ise bu özellik işinize yarayabilir. Bu özellik dışında makine. Normal demleme dışında 2 ayrı aroma fonksiyonuna sahip, öğütme inceliği sınırlı olsa da ayarlanabiliyor, programlama özelliği de olan makine 10 dakika ile 120 dakika arasında ayarlanabilir sıcak tutma özelliğine sahip. 1.2 litre hacmi ve 80-85 derece içim sıcaklığı ile piyasadaki en geniş özelliklere sahip makine olduğunu söyleyebilirim.


Vestel 1001Z ve Vestel Keyif K2001 Filtre Kahve Makinesi

Asgari ihtiyacı karşılayan yerli bir makine arıyorsanız Vestel sizi çağırıyor. Vestel 1001Z ve Vestel Keyif K2001 Extra hiç bir özelliği olmayan ama yerli olan ürünler. Kullanıcıları üründen memnunlar. Servis ağı da oldukça geniş olduğu için gerçekten düşük bir bütçeye sahipseniz tercih edebileceğiniz ürünler. İki ürün de 4 numara filtre ve cam karafa sahip. İşlev olarak bir farkları yok, sadece dizayn farklı.


Vestel Şölen K3000 Inox Filtre Kahve Makinesi

Vestel Şölen K3000 Inox Yukarıdaki Vestel ürünlerine göre daha şık görünen fiyatı da o kadar yüksek olmayan bir ürün. Aroma fonksiyonu sunmuyor ama zamanlama fonksiyonu mevcut. Kahveyi hazırladıktan sonra 2 saat kadar sıcak tutan Vestel Şölen K3000 Inox Filtre Kahve Makinesi zamanlama fonksiyonu sizin için önemliyse tercih edilebilir.


Arzum AR3081 Brewtime Delux Filtre Kahve Makinesi

Arzum AR3081 Aroma ve Programlama özelliklerine sahip bir filtre kahve makinesi. 1500ml Cam karafa sahip ürünün su haznesi çıkmıyor vekahve bölümüyle aynı kapak altında. Aynı kapak altında olması tavsiye etmediğim bir durum. Herhangi bir nedenle kahvenizi koyarken su haznesine kaçabilir veya soğuk su kahve üstüne dökülebilir.

Su haznesinin çıkmaması hem temizleme hem de su doldurma işleminde biraz zorluk yaratacaktır. Yabancı ürünlere göre daha düşük fiyatla piyasada yer alıyor ve bütçeniz yoksa belirttiğim noktalar göz önünde tutularak düşünülebilir. Kullanıcı yorumları henüz olgunlaşmamış durumda bu nedenle deneyim için pozitif/negatif bir şey söylemek doğru olmaz. Böyle durumlarda kafanızdaki marka imajı karar desteği yaratıyor.


Delonghi ICM 15210 Filtre Kahve Makinesi

Hotpoint Aristonla oldukça yakın fiyatlara satılan delonghinin bu modeli Cam Karaf, 40 dakika sıcak tutma özelliği sunuyor. Su haznesi çıkmayan ürün extra hiç bir özellik barındırmıyor. Kullanıcıların büyük kısmı üründen memnun ancak bazı kullanıcılardan su sıcaklığı ile ilgili problem rapor edilmiş. Bu nedenle ürünü iade edenler de mevcut. Bazı kullanıcılar da kahvede plastik kokusu olduğunu belirtmiş ancak bu bu tür düşük fiyatlı makinelerde (hatta bazen yüksek fiyatlılarda bile) plastik kokusu karşılaşılan bir durum. Aldığınızda kullanmadan önce 3-4 kere tam dolu sıcak su ile çalıştırırsanız bu problemi yaşamazsınız. Maximum 1-2 hafta ilk çalıştırdığınızda plastik kokusu gelebilir ama bu kahvenize sinmez. Sonrasında ise bu koku geçer. makine standard 4 numara filtre kullanıyor.


Bu yazı sayfalardan oluşmaktadır. Sayfa altında diğer sayfaların rakamlarına tıklayarak okumaya devam edebilirsiniz…


Omer Demirhttp://omerdemir.net
Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi. Espressoyu uzun çekti, Obradović'le kendinden geçti Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu. Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine'den hiç elektrik almadı. Öğrendiklerini paylaştı, paylaştıkça öğrendi. Üşenmedi, öğrendiklerini dünya ile paylaşmak için bir de kitap yazdı Read This! Before Buying A Coffee Maker

Yazarın diğer yazıları..

608 YORUMLAR

 1. Merhabalar
  Öncelikle böyle güzel içerikte bir site oluşturduğunuz için sizlere teşekkür ederim. Benim de sizlere bir sorum olacak
  Evde çok sık kahve içmesem de haftada 4-5 bardak içiyorum. Bunda da keyifli içmek istediğim için güzel çekirdeklerle maliyeti yükseltmeden bir çözüm arıyorum. v60 tarzı demleme yöntemleri evde efektif mi birden fazla kişi için hazırlamak mümkün mü, yoksa direkt makine mi almalıyım
  teşekkürler

  • Yiğit Bey Merhaba,
   V60 demleme yöntemi makine ile kahve demlemeye göre çok çok daha iyi sonuç veren bir yöntem, Demleme süresini kendiniz ayarlayabildiğiniz için makine ile demlemeye göre daha özelleştirilebilir bir yöntem. Isıya dayanıklı bir sürahi/karaf tarzı bir şey alırsanız 3-4 kişilik kahve hazırlayabilirsiniz. Buradaki kritik nokta mutlaka kahvenizi çekirdek olarak alın ve öğütücü ile evde kendiniz öğütün.

 2. Merhaba,çok güzel ve yalın bir siteniz var,emeğinize sağlık:)özellikle benim gibi filtre kahve işlerinden fazla anlamayan birisi için oldukça eğici;tşk ederim.Türk kahvesi sever arada bir nescafe(zararları olduğunu öğrendikten sonra bıraktım) içen birisi olarak filtre kahve makinesi almaya karar verdiğimde sitenizle tanıştım.Bilgilendirmeleriniz ışığında artık kararımı verdim sanıyorum.(arçelik in love)Bu noktada tavsiyenize ihtiyacım var :)İlk başlangıç olarak ne marka kahve almalıyım bunu bilemiyorum,kahveyi sütlü içmeyi seven biri olarak ayrıca bir süt köpürtücü ve kahve öğütücü de almalımıyım?beni bu konularda aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

  • Banu Hanim merhaba, ogutucu mutlaka alin, gercek kahve lezzeti icin cekirdeklerin o an ogutulmasi gerekli. Ustelik onceden oguttururseniz ertesi gun tadinin cok degistigini farkedersiniz.

   Ote yandan mutfakta yerim kisitli diyorsaniz -kombo urunleri cok onermesem de- yer kisiti soz konusuysa homend 5002 ogutuculu filtre kahve makinesini dusunebilirsiniz. Gecenlerde bir arkadasima aldik. Ilk kurulum ve kullanimi birlikte yaptik, kullanimi pratik ve cekirdek haznesine hic bir sekilde buhar sizdirmiyor. Bunu onerebilirim. Ama ideali makine ve ogutucunun ayri olmasi. Ilerde espresso makinesi alirsaniz yine bir harici ogutucuye ihtiyaciniz olacak zaten.

   Eger misto seviyorsaniz (sutlu filtre kahve) sut kopurtucuye ihtiyaciniz yok. Sutu bir miktar isitip veya oda sicakliginda kahvenize ekleyerek tuketebilirsiniz. Ama latte veya cappuccino seviyorsaniz, bunlar espresso bazli icecekler oldugu icin filtre kahve makinesi yerine espresso makinesi almaniz gerekir ki onlarda da zaten sut kopurtucu var.

   Hangi kahve konusuna reklam olmamasi icin buradan cevap veremiyorum, bir iki onerimi gun icinde mail adresinize gonderirim. Simdiden hayirli olsun. Sevgiler…


 3. Selamlar,
  Emeğinize sağlık bilgilendirmeleriniz için.

  Ancak, 01.eylül.2018 itibariyle piyasada ürün kıyaslaması yaptığımda öğütücülü ürünler grubunda önerdiğiniz Homend 5002 modeli piyasada yaklaşık 660 TL iken DeLonghi öğütücülü KG521.M modeli 500 TL’ye satılmakta.

  Bu durumda DeLonghi mi yoksa sizin incelemesini yaptığınız Homend mi doğru tercih olur (öğütücülü, aromalı, cam karaflı, süre programlı bir kahve makinesi arayanlar için)?

  Teşekkürler

  • Ahmet Bey Merhaba,
   Sanırım bir yanlışlık söz konusu, Delonghi KG521.M “sadece” öğütücüdür. “Öğütücülü filtre kahve makinesi” değildir. Homend 5002 ise öğütücü ve filtre kahve makinesi birlikte olan kombin üründür. Ürünleri tekrar incelemenizde fayda var.
   Sevgiler.

   • Haklısınız, ama web sitelerinde kahve makinesi yazıyordu. Siz yazınca tekrar inceledim, malesef sadece öğürücüymüş.
    Bu durumda homend 5002 sanırım, doğru mudur?

      • Selamlar, bunun temel iki nedeni var, birinde bir ariza yasarsaniz digerini de tamir suresi icinde kaybedersiniz, ileride ikisinden birini upgrade etmek isterseniz bunu yapamazsiniz. Ogutuculu filtrekahve makinelerinde ise durum biraz daha sıkıntılı. Başka bir makine veya ekipmanla demleme yapmak isterseniz ona uygun öğütme yapamazsınız.
       Sevgiler

 4. Ben filtre kahve makinesi almak istiyorum, yeni başlayanlar için önerdiklerinizi okudum ancak “Philips Café Gaia HD7565/20 Filtre Kahve Makinesi” hakkında bir yorumda bulunmamışsınız. “Electrolux EKF3300” ile Philips’i düşünüyorum hangisini tavsiye edersiniz?

  • Merhaba,
   Bu iki ürün de temel özellikleri barındıran ürünler, philips’te ek olarak karıştırıcı eklenmiş. Çok da elzem bir özellik değil siz kahveyi fincana dökerken zaten bu kendiliğinden sağlanıyor. Ayrıca temizlik açısından da işi biraz zorlaştıracağı düşüncesindeyim.Philips 30dk sonrasında otomatik kapanıyor. Electrolüx’te bu süre 40 dakika. Ben 40-60 dk arası tercih ediyorum çünkü ilk fincanı tüketmem yaklaşık 30-35 dk’yı buluyor. Electrolux’ün ise hacmi daha fazla. Eğer çok kahve tüketen veya bolca arkadaş ağırlayan biriyseniz elektrolüx tercih edilebilir.
   Sevgiler

 5. merhaba 30 yada 40 kişinin bulunduğu kurumsal bir şirkette çalışıyorum kahve bizim için önemli,
  çekilmiş hazır filtre kahve kullanıyorum kullandığım cihaz PHİLİPS HD 7686 CİHAZ 3 üncü yılında bozuldu morhipoda 160 philips in kendi sitesinde 200 tl tamiri için 180 tl istediler.
  çok iyi uzun ömürlü 2 saat sıcak tutma özellikli yani cam hazneli bir makine arıyorum kahve kullanımı çok fazla dolayısıyla uzun ömürlü bir cıhaz arıyorum ne tavsiye edersiniz fiyatı çok önemli değil sağlamlık uzun ömür ve çok sık kahve yapımı esastır benim için,endrüstiyel bir makinemi alsam acaba diye düşünüyorum,
  bana ne tavsiye edersiniz öneriniz nedir şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Murat Bey Merhaba,
   Açıkçası 3 yıl dayanması bile dayanıklı bir cihaz olduğunu gösteriyor. 30-40 kişiden bahsediyorsunuz ve şirket ortamı. Makineye ne kadar iyi bakarsanız bakın sizin dışınızda da kullanımlar olduğu için evdeki kadar iyi bakmak mümkün değil. Üstelik kahve bizim için önemli dediğinize göre de kullanan kişi sayısı yada kullanım miktarı oldukça fazla.

   Bu makineler ev kullanımı için üretiliyor yani günde max 2 kullanım ortalamada isr haftada 4-5 kullanım diye düşünebilirsiniz. Bu rakamlarla bile maximum 8 yıl dayanıyor. Dolayısıyla emektarı son noktaya kadar kullanmışsınız diyebilirim.

   Bunları göz önüne aldığınızda ve bütçe sorununuz da olmadığına göre profesyonel makinelere yönelmek en sağlıklısı olacaktır. Üstelik kahve tüketiminiz fazlaysa çift karaflı modelleri bile düşünebilirsiniz.

   Profesyonel makineler ev tipi makinelere göre daha pahalı olup (7-8 katı olabilir) standart filtre kahve makinelerinden farklı bir filtre kağıdı kullanırlar. Bu filtre kağıtlarını marketlerde bulamazsınız. Ama internetten sipariş verebilirsiniz. Yedekli gittiğiniz sürece bunda da problem olmaz. Piyasada en çok gördüğüm Bunn marka makineler konuştuğum bir kaç kişi de gayet memnundu.

   Toparlayacak olursak,
   Profesyonel makine alıp, yedekli kağıtlarla ilerleyip uzun süreli bir kullanım sağlayabilirsiniz. Ya da alıştığınız düzeni bozmadan her 2-3 yılda bir makine değiştirerek de ilerleyebilirsiniz. İkinci alternatifte her makine değiştiğinde 2 yıl garanti opsiyonunuz olur. Profesyonel makinelerde max 2 yıl garanti sonrasında oluşacak arızada tamir masrafları size kalacaktır. Karar vermeniz için en kritik nokta ise günlük kullanım miktarınız.

   Umarım faydalı olabildim
   Sevgiler.


 6. Ömer Bey merhabalar ,
  Oradan oraya okudum da okudum kafam iyice karıştı ☺️
  Evimizde cafissimo kapsüllü kahve makinası var fakat artık çekirdekten öğütüp kahve yapmak istiyorum bu nedenle bir arayışa girdim. Delonghinin kombo ürünleri hoş gelmişti gözüme ama önermiyorsunuz. Özellikle BCO 411..
  çekirdekten yapsın aynı zamanda da süt köpürtsün istiyorum çünkü. Sütlü kahveyi tercih ediyoruz daha ziyade diğer türlü sert geliyor. Öğütücülü bir filtre kahve makinası alıp demlediğim kahveye mi süt eklesem diye fikrim evrildi biraz okuduktan sonra. Bu durumda bize en uygun makinalar hangisi sizce ?

  • Kübra Hanım Selamlar,
   Hem maliyet hem de uzun süreli kullanım açısından kombo ürünleri önermiyorum. Sadece yer sıkıntınız varsa alternatif olabilir. Zaten filtre kahve makinesi ve espresso makinesini ayrı ayrı alsanız da aynı yeri kaplayacak. Hal böyle olunca sizin geldiğiniz nokta öğütmeli bir filtre kahve makinesi.
   tchibo kahve makineniz size espresso bazlı içecek hazırlıyordu dolayısıyla evde alıştığınız damak tadı espresso bazlı içecek. Bu nedenle filtre kahve makinesi istediğinizi tam yerine getirmeyebilir. Yok derseniz ki ben filtre kahve de seviyorum zaten kahvemi americano / misto tüketiyorum o zaman yer sıkıntınız da varsa homend 5002 alır rahat edersiniz.
   Ama alıştığım lezzetten vazgeçmeyeyim derseniz tam otomatik kahve makineleri size yardımcı olabilir. bir kaç gündür siemens eq32ü tartışıyoruz. Şu yazının yorumlarında görebilirsiniz https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066 fiyatı gayet iyi şu anda. Henüz kur farkından etkilenmedi. Bu sizin için bir alternatif olabilir, buna alternatif olarak da aynı yazıdaki diğer ürünleri veya amazon almanyadan ürün getirtmeyi düşünebilirsiniz. Gümrük ve gönderim dahil olduğu için siz hiç bir detayla uğraşmadan alışverişinizi yapıyorsunuz ve kapınıza kadar teslim ediliyor.
   Son alternatif ise, ben espressoyu çok seviyorum ve espressomu hendim hazırlamak isterim, kahve su oranını ben belirleyeyim vs diyorsanız da manuel bir espresso makinesi ve öğütücü size derman olur. Burada da delonghi ec685 espresso makinesi yanına alacağınız delonghi kg79 veya tchibo öğütücü düşük maliyetle bu keyfi yaşamanızı sağlar. Kafanız karışmasın kendinizi damak tadınıza bırakın
   Umarım faydalı olabildim,
   sevgiler

   • İlginiz için çok teşekkür ediyorum öncelikle.
    Filtre kahveye pek alışkın olmadığımızdan gönlüm tam otomatik espresso makinalarından yana kayıyor.
    Homend 5002 bana da mantıklı geliyor ilk başta , fakat bir yandan da Siemens EQ3 fiyatıyla( 1499₺ ) özellikleriyle beni cezbediyor. Bu segmentte bu özelliklerde ve bu fiyat aralığında önereceğiniz bir makina var mıdır ? Delonghi mi Siemens mi ? Ya da başka ne olabilir ?

    • Selamlar Kübra Hanım,
     Homend 5002 öğütücülü filtre kahve makinesi, Siemens eq3 ise tam otomatik espresso makinesi dolayısıyla ikisinin ürettiği kahve farklı olacaktır. Tam otomatik espresso makinesi düşünüyorsanız homend 5002 tercihleriniz arasında olMAmalı.
     Homend’in ayrıca 5003 diye bir modeli var bu alternatiflerinizden biri olabilir. Hatta okuyucularımızdan Serdar bey bu konuda bir tanıtım videosu hazırlamış onu paylaştı bizlerle. Tam otomatik espresso makinelerini değerlendirdiğim yazı altında bulabilirsiniz.
     Diğer alternatiflere gelince;
     Açıkçası Türkiye’de bu bütçeye maalesef alternatif kalmadı. Bir çok marka kur farkını ürünlerine yansıtınca fiyatlar uçtu. EQ3 de şu an son ürünler olduğu için bu fiyatlara bulunabiliyor. Alternatif yurtdışından getirtmek olabilir. Amazon Almanya bazı ürünleri Türkiye’ye gümrük dahil fiyatla gönderiyor. Bu ürünler arasında -euro fiyatlı olmasına karşın- gümrük ve gönderi dahil Türkiye’den daha ucuz olan ürünleri önerdiğimiz ürünler listesine ekliyoruz. şuradan ulaşabilirsiniz. https://mokapota.com/urun-kategori/onerdiklerimiz/urun-tipine-gore/tam-otomatik-kahve-makinesi
     Sevgiler

 7. Ömer Bey öncelikle tebrik ediyorum sizi.Böyle ayrıntıyı okuyucuyu sıkmadan sunmak kolay olmasa gerek. Açıklamalarınızı uzun uzun okudum. Delonghi 685 de karar kıldım.Ancak bir de filtre kahve makinesi alsam mı diye de düşünüyorum.Arçelik inlove çok büyük bir makina. Başka öneriniz olur mu. Ayrı bir öğütücüm de var. kavurmayı da öğrendik sayenizde.Teşekkür ederim.

  • Aysun Hanım Merhaba,
   Öncelikle samimi ifadeleriniz için çok teşekkür ederim. Mutluluk veriyor insana böyle güzel geri bildirimler.

   Şu bir kaç gün boyu kahve festivalindeyim. MokaPota adına festivali takip ediyorum, bu nedenle sorunuza ancak cevap vercek fırsat bulabiliyorum kusura bakmayın.

   Bir de kendi kahvenizi kavurmanıza çok sevindim. Çok iyi bir başlangıç. Devam edin. Arada bir dışardan da kahve alıp kendinizi geliştirmek için lezzet kıyaslaması da yapın

   Sorunuza gelince 8115 Inlove aslında o kadar büyük değil sadece prizma bir yapısı var diğer bir çok model silindirik yapıda olduğu için daha küçük gibi görünüyor. Programlama filan gibi özellikler de olmayıversin derseniz electrolux ekf5300 düşünebilirsiniz üstelik aroma fonksiyonu da var. Hiç ek fonksiyon olmasın derseniz de braun kf520’nin beyaz modeli şık bir makine.
   Sevgiler

   • Çok teşekkür ederim. Sizden daha çok şey öğreneceğimden eminim. Ayrıca geç değil erken bile cevap aldım. Kahve tadında günler dilerim.

 8. Selamlar, çok mükemmel bir site oluşturduğunuz için öncelikle teşekkür ederim.
  Kahve içmeyi çok seven birisiyim ve evime filtre kahve makinesi almak istiyorum, yaptığınız yorumlar doğrultusunda makineleri inceledim ve 3 farklı filtre kahve makinesi arasında kararsız kaldım. Hem deneyiminizle hem de güzel bilgilerinizle bu 3 filtre kahve makinesinden hangisini tercih etmeliyim:
  Braun KF7120BK Filtre Kahve Makinesi
  Delonghi ICM 15250 Filtre Kahve Makinesi
  Electrolux EKF7800 Expressionist Filtre Kahve Makinesi

  Şimdiden Teşekkür Ederim.

  • Yahya Bey Merhaba,
   Seçtiğiniz ürünler hemen hemen aynı özellikleri barındırıyorlar ve dünyada kabul görmüş markalar. Böyle bir durumda ben kullanışlılık ve dizayna önem verilmesinin daha doğru karar olduğunu düşünüyorum. Bu üçlüde Delonghi’nin malzeme kalitesi biraz daha geride kalıyor ve açılan bölümden doldurulan su haznesi ise herhangi bir arıza durumunda bir kaç parçayı birden değiştirmenize sebep olur ki bu da muhtemelen makine fiyatına gelir. Geriye Electrolux ve Braun kalıyor. Burada da Braun daha şık bir görüntüye sahip ancak kahve bölmesiyle su haznesi aynı kapak altında ve su haznesi sabit. Üçü arasında benim kişisel tercihim su haznesinin tamamen ayrı ve çıkarılabiliyor olması nedeniyle electrolux olur ama dizaynda braun bir adım daha önde bunu da göz ardı etmemek gerek.
   Umarım faydalı olabildim, sevgiler


 9. Merhabalar,

  Öncelikle güzel içerik ve sade anlatım için çok teşekkürler. Tane tane bütün modellere üşenmeden yorum yapmışsınız :)

  Bu kadar yorum üstüne arçelik in love modelini almak istedim, isterdim ancak sizin yorumlarınız sonrası belki de fiyatı epey artmış gibi görünüyor. Daha düşük fiyatlarda, su haznesi çıkabilen, dizaynı çok da önemli olmayan bir model öneriniz var mıdır? Delonghi’nin modellerinde indirim var ama öğütücülü almak istemedim ki siz de önermemişsiniz. Bu kadar makine yazdınız üstüne gene tavsiye istedim ama kusura bakmayın artık :)

  Teşekkürler şimdiden. İyi günler.

  • Alican Bey Merhaba,
   Arçelik Inlove 8115 son zamanlarda overrated (değerinden fazla fiyatlı) haline geldi.Bu konu beni de rahatsız ediyor çünkü bunda maalesef istemeden benim de biraz katkım oldu sanıyorum. Inlove 8115 piyasadan kaldırılmak üzereyken ve fiyatı çok iyi durumdayken önermeye başladım. Bir çok arkadaşım ve okuyucularımız da aldı ve kullanıyorlar bu zamana kadar “ürün hakkında” negatif bir yorum gelmedi. Zira bazı parçaları yurt dışında üretilse de Türk malı ve basit mühendisliği olan bir ürün (ki inlove 8115 üstüne iki model çıktı ve sonra bu modeller grundig markası altına taşındı çünkü inlove kadar satmadılar, ama bu modelin satışları artınca makyajlanıp beko altında da üretilmeye başladı) Ama açık söylemek gerekirse bu fiyat edecek bir ürün değil. Arçelik yetkilileri ile de konuyu görüşmeye çalıştım ancak satış iyi olduğu sürece onlar da durumu umursamadıkları için bu modeli artık önermiyorum. Bugün içinde bütün yazılarımda da bu durumu düzenleyeceğim zira ürün artık overrated durumda. Su haznesi çıkan ürün sayısı oldukça az. Zaten diğer markalar da yabancı olduğu için kur etkisi bütün ürünlere çok dengesiz yansıdı. Su haznesi çıkabilen Arçelik alternatifi daha yüksek parça kalitesinde electrolux EKF7800 modeli olabilir ama o da neredeyse aynı fiyatlarda en azından parça kalitesi daha iyi. Ya da su haznesini çok önemsemezseniz yine electrolux’un EKF 5300 modeli var oldukça makul fiyatlı ve aroma özelliği de sunuyor. Ya da derseniz ki çok az daha ekleyeyim öğütücüsü de olsun o zaman homend 5002’yi düşünebilirsiniz. Öğütücülü model önermiyorum normalde ama şu an fiyatı oldukça iyi durumda ve yer sıkıntısı olan bir kaç arkadaşıma önerdim ve aldılar onlar da üründen gayet memnunlar.
   Kur farkı nedeniyle fiyatlar henüz oturmadı, kurda bir dalgalanma daha olmazsa önümüzdeki ay kur farkı yansıtan bütün markalar yılbaşı dönemiyle birlikte ciddi bir indirime gidebilir. Biraz beklemek de bir alternatif olabilir.
   Sevgiler.

   • Ömer Bey detaylı değerlendirme ve yorumlar için çok teşekkürler. Biraz daha sabredebiliriz sanırım. Tercihimi şimdilik beklemekten yana kullanıyorum :)

   • Merhabalar :)

    Filtre kahve makinesi arayışı sonucu sitenizi keşfetmiş bulunmaktayım. Biçok markanın degisik modellerini incelemişsiniz ama açıkçası aklımda tefal olduğu icin benim icin yeterli olmadi ? evimde tefal in tost makinesinden tavalarına, cezve model kahve makinesine kadar çok fazla ürününü severek kullanıyorum. Çok güvendiğim bi marka, filtre kahve makinelerini degerlendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler simdiden

    • Esra Hanım Merhaba
     Tefal Ürünlerini dahil etmememin yegane sebebi Türkiye piyasasındaki iki ürünün de hiç bir ek özellik sunmaması ve ederinin oldukça üstünde fiyatları. Maalesef dizayn, malzeme kalitesi ve işlev olarak da oldukça geride kalmış ürünler. Tefal bir çok üründe kaliteli ürünler sunan bir marka ancak kahve makinelerinde biraz geriden geliyor diyebilirim.
     Sevgiler

     • Şu an tefal i gözümde bitirdiniz teşekkürler:)))
      Degerlendirdiginiz ürünler arasından electrolux ekf7800 u gozum kapalı alabileceğimi dusunuyorum. Su haznesinin çıkabiliyo olması benim icin çok önemli. Kağıt filtre maliyetini ortadan kaldiriyo olması da çok iyi. Aroma özelliği ve zamanlayıcı da çabası. Çok teşekkür ederim, benim gibi onca ürün arasında kaybolmuş kahveseverler icin gerçekten aydınlatıcı bi yazı.

      Sevgiler

      • Esra Hanım Merhaba,
       İnanın Tefal’i bitirme gibi bir niyetim yok ama Türkiye piyasasındaki ürünler maalesef artık rekabetçi dizayn ve özellikte değil :(
       Kağıt filtre kullanmayacaksanız kahvenizi biraz daha kalın öğütmeniz gerekir. Zamanla bu tip filtrelerin gözenekleri dolabiliyor bu nedenle de çok iyi temizlemelisiniz.
       Ben kağıt filtreye hem daha iyi süzmesi hem de pratik olması nedeniyle daha sıcak bakıyorum. İkisini de deneyip karar verin derim.
       Sevgiler

 10. Merhabalar. Daha önce sizin tavsiyeleriniz ile delonghi ec685 espresso makinesi ve kg79 öğütücü almıstım. İki üründen de çok memnunum. Şimdi de filtre kahve makinesi almayı planlıyorum. Bu yazınızı çok defa okudum. Ama hala netleştiremedim. Yardım lütfen ?
  Birde delonghi ICMJ 210.BK var nasildir acaba.

  • Cem Bey Merhaba,
   Bunları duymak gerçekten çok sevindirici. Site trafiklerinden yazılarımın okunduğunu görüyorum ama tavsiyenizle aldım memnunum cümleleri inanın ki mutlu ediyor gerçekten insanı.
   Son döneme kadar Arçelik inlove k8115 kahve makinesini öneriyordum ama -muhtemelen benim önerimin de etkisiyle- talep olunca fiyatı ederinin çok üstüne çıktı. Bu nedenle yazıda da düzelttiğim gibi artık önermiyorum. Sizden talep gelince bir kere daha alternatiflere baktım ve Electrolux Expressionist EKF7800’nin son indirimlerle hem Arçelikten oldukça ucuz fiyata alınabileceğini gördüm ve detayları yazının son bölümüe ekledim. Umarım ihtiyacınızı karşılar.
   ICMJ 210.BK hiçbir ek özelliği olmayan bir makine ve fiyatı ederinin oldukça üzerinde şu an.
   Sevgiler


 11. Hazırladığınız bu güzel içerik için teşekkür ederim. Birkaç sefer okumama rağmen hala netlestiremedim. Ekf7800i almayi dusunuyorum. Ama Braun kf570’e yazıda yer vermemissiniz. İkisi arasında kıyaslama yapacak olsanız hangisini tavsiye ederdiniz.

 12. Merhaba,
  Ben kahveyi çok seven bir arkadaşım için filtre kahve makinesi almak istiyorum. Elektronik cihazlardan pek anlamadığım için yazılarını okudum fakat evet bunu almalıyım diyemedim. Öncelikle kaliteli, kolay kullanılabilir, iyi bir kahve makinesi almak istiyorum. Yazınızda iki kahve makinesine sanırım daha olumlu yazmışsınız. Homent 5002 öğütücülü kahve makinesi ve Electrolux Expressionist EKF7800 ama ben bu konuda hiç bilgi sahibi olmadığım için hangisi olmalı bir türlü karar veremiyorum. Bu iki marka yada bu markaların dışında bana en iyi filtre kahve makinesi tavsiyesi verebilir misiniz lütfen ?

  • İlknur Hanım Merhaba,
   iki ürünün arasındaki en temel fark Homend 5002’de öğütücü varken Electrolux EKF7800’de öğütücü olmaması. İdeal kurulumda, öğütücü ve kahve makinesinin kesinlikle ayrı olmasını öneriyorum. Kahve öğütüldükten sonra -en geç- aynı gün içinde tüketilmeli, o da iyi saklanırsa. Sonrasında tat ve aroma kaybı başlar çünkü. Dolayısıyla arkadaşınızın bir öğütücüsü varsa veya ben makineyi alayım öğütücüyü de o kendi alsın diyorsanız Electrolux tavsiye edeceğim ürün olur. Hatta almışken öğütücüyü de alayım derseniz, yurtdışından önerdiğimiz öğütücü ürünlerini de incelemenizi öneririm. Türkiyeye göre ciddi fiyat avantajı ile getirtilebiliyor.
   Yazıyı okuduysanız, kombin ürünlere sıcak bakmadığımı görmüşsünüzdür. Bu nedenle Homend 5002’yi sadece komple bir çözüm olsun diye veya arkadaşınızın mutfağında hem öğütücü hem de kahve makinesini koyacak yeterli alan yoksa önerebilirim. Kaldı ki benim hediye ettiğim veya önerimle alan arkadaşlarım oldu. Üründen de gayet memnunlar. Ama başta söylediğim gibi doğrusu iki makinenin ayrı olması.
   Umarım yardımcı olabildim.
   Sevgiler

   • Evet öğütücü makinesi ayrı olmasından yanasınız peki bana şu makineyi almalısınız diye bir öneride bulunabilir misiniz ? iyi bir hediye almak istiyorum ve filtre kahve içmedim tadını dahi bilmiyorum ki makinesi hakkında bir fikir edinemiyorum.

    • İlknur Hanım Merhaba,
     Son karar her zaman sizin olmalı çünkü sizin hediyeniz, öyle değil mi :).
     Aşağıda zaten iki ürün seçmişsiniz (ki önerdiğimiz ürünler bunlar) ürünler hakkında sorularınız varsa elimden geldiğince cevaplarım. Eğer öğütücü ile ilgili öneri istiyorsanız, diğer yazılarım ve önerdiğimiz öğütücüler listesine bir göz atmanızda fayda var. Burada dikkatinizi çeken hakkında soru sormak istediğiniz ürün olursa ben yine buradayım.
     Sevgiler

 13. Merhaba:) harika bir iş çıkardığınızı belirterek teşekkür ediyorum . Tefal marka filtre kahve mak. için değerlendirmenizi merak ediyorum. Sevgiler ?
  Edit: önerdiğiniz modeller arasında vestel şölen K3000 ile electrolux ekf5300 karşılaştırması yapmamda da yardımcı olursanız sevinirim. İkisi de beklentimi karşılıyor gibi.

    • Betül Hanım Selam
     Tefal express çelik termoslu bir model. Çelik termos cam gibi değil maalesef zamanla içinde ciddi rahatsız edici kokular oluşuyor bu kahvenin tat ve kokusunu da etkiliyor. Çamaşırsuyu içeren su ile bir gece bekleterek filan ancak temizleniyor. Bu nedenle termos modelleri okuyucularımıza tavsiye etmiyorum.

        • Betül Hanım Selam,
         Tefal ürünlere neden ön yargılı olduğumu bir kere daha hatırladım sayenizde :) Ürün farklı pazarlara farklı setupla sürülmüş anladığım kadarıyla hatta kendi sitelerinde bile ürün sayfasındaki fotografla, kullanım kılavuzundaki fotografı birbirinden farklı:)
         Muhtemelen sizin sorduğunuz zaman ayarlama menüsü olmayan model. gerçi aralarında çok büyük fark yok. Net olayım, bu ürüne sıcak bakmıyorum. Ama bunun önyargımla ilgisi yok elbette..

         1. ve ana neden kullanım kılavuzundaki aroma özelliği için kullanılan şu açıklama

         Kahve sertliği seçme düğmesi (h) hazırladığınız kahvenin sertliğini seçmenizi sağlar.
         • Normal sertlikte kahve hazırlamak için düğmeyi (h) simgesine getirin ve kahve,
         haznedeki suyun tamamı öğütülmüş kahvenin üzerinden geçerek hazırlansın.
         • Daha hafif bir kahve hazırlamak için düğmeyi (h) simgesine getirin. Kahve, haznedeki
         suyun yarısı öğütülmüş kahvenin üzerinden geçerek hazırlansın.
         • Düğmenin (h) ortadaki konumlardan birine getirilmesiyle de kahvenin sertliği ayarlanır.

         Yani diyor ki, eğer daha yumuşak kahve isterseniz ben suyun yarısını kahveyle buluştururum kalana yarısını direkt karafa aktarırım. Ama aroma özelliği suyun akış hızını yavaşlatıp kahve ile daha uzun süre buluşmasını sağlamak üzere oluşturulmuştur. Tefalin bu ürününde maalsef bu yok. Aroma adı altında sulandırılmış kahve var.

         2. neden su haznesinin çıkmıyor oluşu. Bu makine içine su doldurmanızı zorlaştıran bir durum. Hele ki koyacağınız tezgahın üstünde dolap varsa sizi biraz daha zorlar, ayrıca su haznesini gerektiğinde temizlemek de oldukça zahmetli olur.

         3. Dizayn çok demode, özellikle karafın altındaki siyah plastik yuvarlak bölüm, eminin aldıktan 1-2 hafta sonra sizi rahatsız etmeye başlar.

         Umarım faydalı olabildim
         Sevgiler

         • Hem de çook faydalı oldu, değerlendirmeniz için teşekkür ederim :) aroma konusu hayli mühim, gözümden kaçan noktalarda aydınlanma yaşadım sayenizde, sağ olun var olun. Bu anlamda tekrar danışmak isterim: vestel şölen k3000 ve elektrolux ekf5300 arasında tercih yapıp karar verme aşamasındayım. Kıymetli bilgilerinize başvursam?

          • Betül Hanım,
           Bu fiyatlara çıkmışken uzun zaman kullanacağınız bir makine için bence ufak bir ekleme daha yapıp electrolux expressionist ekf7800’ü düşünün derim. Son dönemde benim en fazla önerdiğim ve fiyat performans olarak değerini en hak eden ürünlerden. Üç ürün için de yazıda fikirlerimi belirttim. Ürün özellikleri ile ilgili sormak istediğiniz şeyler olursa seve seve yardım ederim ama satın alma konusunda son karar sizin olmalı.
           Sevgiler


 14. Öncelikle yazınız için teşekkürler. Acaba Electrolux EKF 7600 hakkında ne düşünüyorsunuz ?Aroma özelliği yok ancak 7800’dan daha uygun fiyata. Yorumunuzu merak ettim.

  • Bulent Bey Merhaba,
   7600’de de aroma özelliği var ama bence negatif tarafi su haznesinin çıkmıyor oluşu. Koyacağınız tezgahın üstünde dolap varsa su doldurmak biraz sıkıntılı olabilir. Bir de dizayn 7800’de daha iyi ve ek olarak 3 ayrı sıcak tutma ayarı mevcut. En az 5-6 (genelde 8-10) yıl kullanılacak bir makine için 50-100 lira çok büyük fark değil bence. Tabi son karar yine sizin.
   Sevgiler

 15. Merhaba yazılarınız ilgi ile okuyorum. Ürün önerisinde Braun la ilgili bir sıkıntı yaşamıştım. Açma kapama düğmesi bozuldu . Servise götürdüm parçası olmadıgını sipariş edeceklerini söylediler. 6 ay geçti bu arada defalarca uğrayıp hatırlattım , bir kaç kez parça isteğini yenilediler. Buna rağmen tamiri mümkün olmadı . Servis görevlisi bu durumun sıklıkla olduğunu belirtti. Markalar ne yazık ki ürün satana kadar varlar daha sonra sırra kadem basıyorlar.

 16. Arcelik k8115 i burdaki kahve uzmani beyefendinin tavsiyesiyle aldim ve hic memnun kalmadim. Burasi kahve degil reklam kokuyor! Dikkate almayin!

  • Kübra Hanım Merhaba,
   Arçelik k8115’i 3 aydır fiyatındaki aşırı artış nedeniyle artık önermiyorum. Kaldı ki benim 3 yıldır kullandığım ve memnun olduğum bir makine. Memnun olan bir çok okuyucumuz da var. Hatta geçmişte servisle ilgili sorun yaşayan bir okuyucumuzun yorumunu da özellikle öne çıkardığımı fark etmediğinizi varsayıyorum. Yorum yazarken verdiğiniz bilgilerden MokaPota’daki ilk yorumunuz olduğunu görüyorum. keşke alırken de bizlere yazsaydınız ve aklınızda bir soru işareti varsa bunu giderseydik.

   Umarım böyle yaftalayıcı bir yorum yazıp gitmek yerine, hangi nedenlerden dolayı memnun olmadığınızı da paylaşırsınız. Böylece hem diğer okuyucularımız için faydanız olur, hem de günlerce araştırılıp yazdığım yazılar, aynı gün içinde cevapladığım yüzlerce soru için harcadığım emek incinmemiş olur.
   Sevgiler


 17. Merhaba Ömer Bey,

  Bize ulaşın kısmından soru gönderdiğimizde soru nereye düşüyor. Cevaplıyor musunuz? Yoksa burdan yorum olarak yazmam mı gerekiyor

 18. Merhaba Ömer Bey

  Eşime kahve makinesi almayı düşünüyorum. Şu anda süt tozuyla birlikte j.s mi.cn granül kahve kullanıyor. Ben kahveden pek anlamıyorum. Sitenizi araştırdım. Aslında filtre kahve makinesi ve diğer espresso ürünlerini aynı anda yapan bir makine istiyorum. Eşim günde 2-3 bardak kahve içmekte. İnternette bazı sitelerde EC 685’in filtre kahve yaptığı gözüküyor. Bütçem ec685 ile kg89 için müsait. Birazcık kafam karışmış durumda. Acaba karar verme ve aşağıdaki sorular konusunda yardımcı olabilir misiniz?
  1-EC 685 filtre kahve yapıyor mu?
  2-Filtre kahve tat olarak espresso veya americanoya benzemekte midir? Türk kahvesi, menengiç kahvesi, Osmanlı kahvesi, Dibek Kahvesi hakkındaki fikirleriniz nedir? İçlerinden sizin tercihiniz olan var mı? 3-Filtre kahve yerine sitenizde bulunan mokapot v60 french press vb ürünlerde yapılan kahvenin tat olarak ne gibi bir farkı vardır? Aynı ölçülerde kahve düşünüldüğünde en serti en yumuşağı hangisidir?Filtre kahveye hangisi daha çok benzemektedir? Filtre kahve makinası almadığım senaryoda hangi ürünü önerirsiniz?Anladığım kadarıyla siz filtre kahve makinası tercih ediyorsunuz? Sebebi süt ve krema ürünleri kullanmadığınız için espresso makinesinin gereksiz olması mı?
  4-Kahve öğütücü olarak hangisini önerirsiniz? KG79 ile KG89 arasında nasıl bir fark vardır? Hangisini önerirsiniz?
  5-Eşimin sade kahve içmediğini göz önünde bulundurursak (süt tozu) siz ne önerirsiniz?
  6-Kahve çekirdeklerini nerden (site dükkan) satın almayı öneriyorsunuz? Satın alınma sıklığı ne olmalı? Öğütüldükten sonra 2 gün içerisinde bayatlıyor bildiğim kadarıyla. Fakat öğütülmeden ne kadar taze kalabilir?Hangi kahve çekirdeğini öneriyorsunuz?

  • Abdullah Bey Merhaba,
   Sorularınız oldukça geniş kapsamlı, bir çoğuyla ilgili zaten mokapota’da oldukça detay yazılarımız var. Onları mutlaka okuyun derim. Kısaca cevaplamaya çalışayım
   1- Hayır filtre kahve yapmaz.
   2- a)Biraz americano’ya benzer.
   b)Menengiç zaten bir kahve değil, yaban fıstığından yapılır, yokluk döneminde kahve ithal edilemediğinden bulunmuş bir içecektir. Diğerlerini de nadir de olsa tüketirim ama TR’de satılan çekirdekler en düşük kalite çekirdekler olduğu için (rio minas) çok tercih etmem.
   3- a)Hepsi farklı demleme yöntemleri olduğu için mutlaka deneyip sizin tercih etmeniz gerek.
   b)Ben filtre kahveyi daha çok tüketiyorum ama diğer kahve türleri ve demleme yöntemlerini de kullanırım.
   c)Tat yakınlıklarını gruplarsak, Filtre grubu: Filtre kahve, V60, dripper, pour over, frenchpress, syphon. Espresso grubu: Espresso maikeneleri, moka pot, brikka, aero press. Ürünler için bir çok yazımız mevcut lütfen okuyup aklınıza takılanları o yazı altında sorun.
   d)hayır değil
   4-Ben hep son kararı okuyucularımıza bırakırım. KG89 Delonghi’nin Türkiye’ye resmi olarak getirdiği bir model değil. Zaten delonghi TR internet sitesinde de böyle bir ürün yok. Ürünü de denemediğim ve hakkında delonghi’den bana bir bilgi de gelmediği için maalesef net olarak fark şudur diyemiyorum.
   5-Süt tozu kullanmayın ille de sütlü içecekseniz süt ekleyin. Nitelikli bir kahveye süt ve şeker katma ihtiyacı duymazsınız.
   6- a)Maalesef böyle bir öneride bulunamıyorum. Reklam olmaması için kendi tercih ettiğim markaları mail ile iletirim size.
   b)kullanımınıza göre değişir
   c)öğütüldüğü gün kullanılmalı mümkünse hazırlamadan hemen önce öğütülmeli
   d)taze kavrulmuş bir çekirdek 5-7 gün arası dinlendirilir, ideal koşullarda saklanmak kaydıyla takip eden 15-20 gün içinde tüketilmelidir.

   sevgiler

   • Açıklayıcı cevabınız için çok teşekkür ediyorum Ömer Bey. Yaklaşık 5 gündür zaman buldukça kahve makinası ve öğütücüsü hakkında yerli yabancı kaynaklardan araştırma yapmaktayım. Fakat yine takıldım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
    1-Granül kahve-süt tozu ikilisinden espresso makinasına geçmek doğru bir seçim midir? Yoksa filtre kahveye mi geçilmeli?Aslında temel amaç kahveyi yumuşatabilecek bir cihazdı. Dün tam espresso makinası ile öğütücü siparişi vericekken niye espresso makinası sorusunun cevabını bulamadık. Espresso makinesinde ec 685 den başka bir seçenek bulamadım.
    2-Kahve öğütücüsü araştırmamda kg79 kg89 kg521ve baratza encore un espresso için uygun olmadığını belirten yorumlara rastladım. Rommelsbacher ekm300 ün bir nebze işe yaradığı graef cm800 ün ise fp olarak en iyi espresso ürünü olduğunu belirten yorumlar gördüm. Şu an tek emin olduğum şey Greaf cm 800 ü almak gibi gözüküyor. Çünkü filtre kahve esprosse makinası vs her türlü iyi bir öğütücüye ihtiyaç var.
    3-Sizce filtre kahve makinası (ekf 7800) espresso makinası (ec 685) kahve öğütücü (?) seçimlerinin hangisi benim için en doğrudur?

    • Abdullah Bey Selam,
     1-Hazır kahveye kıvamını yakalamak istiyorsanız filtre kahve doğrudan ihtiyacınızı karşılar. Ama Espressolu içecekler de hazırlamak istiyorum diyorsanız bunu filtre kahve makinesi ile yapamazsınız. Ayrıca Espresso’ya da sıcak su ekleyerek americano haline getirip filtre kahve “kıvamında” tüketebilirsiniz. Latte, cappuccino vb gibi espresso bazlı içecek hazırlamak gibi bir ana amacınız yoksa öncelikle filtre kahve ile başlamanızı tavsiye ederim. ileride espresso makinesi aldığınızda bile filtre kahve makinesini kullanmaya devam edersiniz. Ama iyi araştırın ihtiyacınızı ne karşılarsa son kararı ona göre verin.
     2-Bir soru olmadığı için geçiyorum.
     3-İnanın bu soruyu tam anlayamadım. Belirttiğiniz makineler, ev kullanımı için bizim de önerdiğimiz makineler arasında. Öğütücü hakkında zaten detaylı araştırmışsınız. Burada bütçe sınırınızın olup olmaması bence önemli konu.
     Sevgiler

      • Hayırlı olsun Abdullah Bey, ürünlerinizi güzel günlerde kullanın.
       Belli bir süre kullandıktan sonra burada yorumlarınızı paylaşın lütfen, Böylece sizin gibi karar vermekte zorlanan okuyucularımız için siz de katkıda bulunmuş olursunuz.
       Sevgiler

 19. Ömer Bey merhaba,
  Öncelikle son 3 saattir sitenizde rehin alındığımı gördükçe hiç de rahatsız hissetmedim açıkçası :) Her bilgiyi zevkle okudum. Takdir edersiniz ki her sitenizi ziyaret eden gibi kahve makinesi alma telaşında ve araştırmasındayım. Fakat kur artışları malum, ederi etmeyen ürünlerin fiyatlarını oldukça yükseltmiş bulunmakta. Bu arada en son Elektrolux marka Ekspressionist EKF7800 modelini almaya karar verdim. Ben daha farklı bir soru soracağım. Sizce yılbaşı öncesi fiyatlarda indirim olur mu? Ne dersiniz? Öneri ve bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler. İyi çalışmalar dilerim.

  • Pelin Hanım Merhaba,
   Güzel sözleriniz için teşekkürler, yapmak istediğimiz şeyin sözcüklere bürünüp oldu diye gelmesi inanın çok mutlu ediyor bizi.
   Bugün bir çok mağazada en uzun gece indirimleri var. Artık bu yıl için son indirimler bunlar sanırım. Zaten yılbaşına da 10 gün kaldı.
   Elbette hep olduğu gibi son karar yine sizin.
   Sevgiler


 20. Merhabalar,

  Ben Elektrolux 7800 ve Delonghi 15250 ürünleri arasında kararsız kaldım. Biri daha ucuz diğerininde özelliği bir tık fazla. Sizin öneriniz ne olur. Şimdiden teşekkür ediyorum. Kolay gelsin

  • Büşra Hanım Merhaba,
   Son karar mutlaka sizin olmalı. Bu kararı verebilmek için özelliklerden hangisine ihtiyacınız olduğu, bunun için ne kadar daha ek para ödemeye hazır olduğunuz, mutfağınızda ayıracağınız yer ve ürünün gözünüze ne kadar hoş göründüğü oldukça önemli. bunları lütfen göz önüne alın.
   Makine özellikleri ve bunların ne kadar işlevsel olduğu ile ilgili şöyle bir yazı hazırlamıştım, sanırım bu sizin için faydalı olur, okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim: https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-ozellikleri-ne-anlama-geliyor/3304
   Makinelerle ilgili yorumumu zaten yazı içinde belirtmiştim, makine özellikleri ile ilgili yazılarımda belirtmediğim ya da anlaşılmayan bölümler için bir sorunuz olursa bunları seve seve yanıtlamaya gayret ederim.
   Sevgiler

  • Merhaba Bülent Bey,
   ürünün filtresi standart değil, dolayısıyla kağıt filtre kullanamazsınız sürekli plastik filtreyi kullanmanız gerekir. Aroma özelliği yok ama programlama özelliği var.
   Doğrudan mug’a kahve hazırlıyor fakat bug içi plastik olan bir mug. Misafiriniz olduğunda kendi kullandığınız mugdan servis yapmak biraz tuhaf olabilir. Elbette son karar sizin
   Sevgiler

 21. Ömer bey merhabalar; Elektrolux Ekf7600 ve Ekf7800 arasında ki fark altın filtre özelliği mi? eger öyleyse 7600 alacağım. teşekkür ederim bize çok yardımcı oluyorsunuz. sevgiler.


 22. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler yararı oluyor gerçekten.
  Kahve içmeye yeni yeni başladım. Şu evde french pres ile günde 1-2 kahve içiyorum. Sizce kahve makinasına gerek duyar miyim? Yoksa french pres benim için yeterli olur mu ? Şimdiden teşekkürler….

  • Muhammed Bey Selamlar,
   Bu kişisel bir zevk, dolayısıyla bu kararı siz vermelisiniz. French press bir demleme yöntemi. Filte kahve makinesi de öyle. Dolayısıyla aynı miktarda aynı tip ve özellikte kahveyi aynı miktar su ile filtre kahve makinesinde demlerseniz french press’ten farklı bir tat alırsınız.
   Filtre kahve makinesinin french press’e göre en önemli farklı süzme işleminde kağıt kullanılması. Bu nedenle öğütmesi de frechpress’e göre daha ince olur. Bu da daha fazla kahve yüzeyinin su ile temas etmesi demek. Yani suyun etki ettiği alan genişler. Filtre kahvede su uzun süre kahve ile temasta olmaz. Yer çekimi sayesinde içinden geçer gider.

   French press’te ise kahve ve su demleme süresi boyunca bir aradadır. Bu da içtiğiniz kahvenin tadına ciddi bir fark olarak yansır.
   Bu söylediklerim bütün demleme yöntemleri için geçerli. Her demleme yönteminin kendine has bir tadı vardır. Deneyip hangisi hoşunuza gidiyorsa onları tercih etmelisiniz.
   Sevgiler

 23. Ömer Bey merhaba,
  Filtre kahve makinesi almayı düşünüyorum, WMF 412150011 Stelio ile Electrolux EKF7800 arasında kaldım. Fiyat olarak değil, tamamen üretilen filtre kahvenin kalitesi konusunda yardımcı olabilir misiniz? (Filtre kahve için makinenin damlattığı su düzgün şekilde dağılıyor mu, onu merak ediyorum açıkcası) Kendi öğütücüm var. Bir de electrolux’ün kendi filtresine rağmen 2 makinede de kağıt filtre mi öneriyorsunuz? Wmf’in malzeme kalitesinin electrolux’den iyi olacağını düşünüyorum ama bizzat test etmedim. Üretilen kahvenin belli bir süre boyunca sıcak kalması da benim için önemli. Kullanan kullanıcılar var ise, onların da yorumları benim için çok önemli. Şimdiden teşekkür ederim. İyi Günler.

  • Turgut Bey Selamlar,
   Özellik çeşitliliği olarak EKF 7800 çok daha fazla özellik barındırıyor. Aroma ve sıcaklık ayarı bunlardan öne çıkanlar. Arka haznenin çıkabiliyor olması da bir artı.
   Su damlatma konusuna gelince bu tür makinelerden bir pour over kalitesi beklemek doğru olmaz. Ama sizinle damlatma deliklerinin fotograflarını paylaşayım siz karar verin.
   Electrolux EKF7800 Filtre Kahve MakinesiWMF Stelio Filtre Kahve Makinesi

   Kağıt filtreyi her halükarda tavsiye ediyorum çünkü metal filtreler zaman içinde koku yapıyor, süzme performansları da kağıt gibi değil maalesef. Metal filtre süzme kalitesinin iyileşmesi için biraz daha kalın öğütme gerektiriyor bu da lezzetten fedakarlık demek. Elbette kendine haz bir tada da sahip olur ama benim çok tercihim değil açıkçası.

   İki ürün de 40 dk sonra otomatik olarak kapanma özelliğine sahip.
   Umarım faydalı olabildim
   Sevgiler

 24. Ömer Bey merhaba
  Filtre kahve makinası alacağız.2 3 farklı modele baktık.Homed ve Delonghi arasında kaldık.Tabi burada kendinden filtreli mi yoksa kağıt filtreli mi alsak diye düşünüyoruz. DELONGHI ICM2.1B, DELONGHI ICM15210.1 , HOMEND 5001 tercihlerimiz arasında.Ancak delonghinin plastik kalitesi çok tatmin etmedi.Homden görsel olarak daha şık ve kaliteli bir ifadeye sahip.
  Bir yandan da Homend 5002 yi düşünüyüroz.
  Yardımcı olur musunuz ?

 25. Ömer Bey tekrardan merhaba.
  Eve ilk kez kahve makinası alacağız. Muhtemelen de haftada ortalama 2 kez 4 er kupa içeriz.Biz delonghi yi birkaç kişi iyi yorum yağptığı için tercih edecektik.Ancak Vatan Bilgisayardan baktık plastik kalitesi beni çok tatmin etmedi.
  Ayırdığımız bütçede 700 e kadar esneyebiliriz. Önemli olan oturduğumuzda 2 keyifli fincan kahve içmek aslında.Aldıktan sonra böyleymiş demek istemiyoruz.Çok fazla model olduğu içinde karar veremedik.
  Zamanlama ve otomatik kapanma olsun isteriz.Sıcak tutma süresi ise 30-40 dk yeterli.
  Kullanmadığımız için kendinden filtreli mi yoksa filtresi mi olmalı o konu hakkında da kararsızız.

  • Bekir Bey Selamlar,
   Her halükarda kağıt filtre tercih etmenizi tavsiye ederim. Alacağınız makinenin kendi filtresi olsa bile. yukarıdaki yorumlarımda ve size özerdiğim yazımda buna değinmiştim.
   Haftada iki kere 4 düşük derece bir kullanım. Dolayısıyla bir öğütücü almayı da düşünmelisiniz. Zira kahveyi öğüttükten sonra lezzetli bir tat için aynı gün içinde tüketmeniz gerekir.
   Mutfağınızda yer yoksa da öğütücülü bir model düşünebilirisiniz. Bu durumda Homend 5002 tatminkar bir ürün olur zira içinde öğütücüsü de var.
   Ama ben öncelikli öğütücünün ayrı olması taraftarıyım.
   Öğütücüsü olmayan bir makine derseniz son dönemde electrolüx ekf7800 beğendiğim ve fiyatına kıyasla bir çok özelliğe sahip bir makine. Yazıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.
   Bunun bir alt modeli olan 7600 de daha az özelliğe sahip ama sizin isteklerinizi karşılayabilen daha alt bir ürün.
   Filtre kahve makineleri (karafını kırmadığınız üsrece) oldukça uzun ömürlü ürünler bu nedenle aldığınızda bir çok özelliği barındıran ve herşeyden önce gözünüze şık ve kaliteli görünen bir ürün almanız önemli.
   Lütfen yazımdaki tavsiyelerimi ve sizden daha önce soran okuyucularımıza verdiğim cevapları da kararınızı vermeden önce bir okuyun.
   Makine özellikleri ile ilgili yazıda belirtmediğim bir konu varsa yine buradan sorabilirsiniz.
   Sevgiler

 26. Ömer Bey bilgilendirme için teşekkür ederim.
  Yarın gidip mağazada electrolux un her iki modelini de inceleyeceğim.Görünüşe göre electrolux ve homend arasında bir tercih yapacağız.Size bununla ilgili tekrar dönüş yapacağım.
  İlginiz için teşekkür ederim.

  • Ömer Bey tekrardan merhaba
   2 hafta önce ELECTROLUX EKF7800 modelini aldık. Yorum yapmak ve farklı kahveleri denemek için 2 hafta bekledik:)
   Ürün beklediğimiz gibi çıktı.Açıkçası beklentilerimizin üzerinde bir makina çıktı severek kullanıyoruz.O kadar sevdik ki bir tanede abime hediye aldık.
   Verdiğiniz bilgi için çok teşekkürler.
   İyi günler.

   • Bekir Bey Selamlar,
    Öncelikle makineleriniz hayırlı olsun güzel günlerde kullanın. Böyle geri dönüşler diğer okuyucularımız için de çok kıymetli.
    Üründen memnun olmanıza çok sevindim, artık yeni yeni kahveler deneme vakti :)
    sevgiler

    • Üründen çok memnnuz. Şimdiye kadar faklı 5 kahve denedik.Daha fazla kahve içer olduk.Ayrıca belirtmem gerekiyor ki makinanın temizliği çok kolay. Auto Clean modu çok işe yarıyor.Tavsiye için tekrar teşekkürler.

 27. Merhabalar
  Oncelikle ise yarar pek cok bilgi iceren , emek verildigi cok belli olan yaziniz icin elinize saglik.. Karaca Coffee Plus Kahve Makinesi Gold 601 bu makina icin yorumunuz nedir acaba ? Fiyat performans olarak.

  • Dilara Hanım Merhaba,
   Kombine ürünleri zorunlu olmadıkça önermiyorum (yer kısıtı vs) Ayrıca bu model bıçaklı öğütücü içeriyor ki o da lezzetli kahve için önerdiğimiz bir şey değil. Kendi özel filtresi ve ilginç bir demleme yöntemi var (kağıt filtre kullanılamıyor) ki bunların hiçbiri standart bir filtre kahve makinesine uymuyor. Gerçek kahve tadı arayan kişilere bu makineyi tavsiye edemem. Son karar sizin..
   Sevgiler

   • Bilgi paylaşımı için çok çok teşekkürler. Konuyla ilgili engin bilgisi olan birini bulmuşken, hangi makinayı alacağıma karar vermeden önce kapsül kahve makinaları ile ilgili fikrinizde bana yol gösterecektir diye düşünüyorum. Onlarda oldukça cazip gözüküyor ancak maliyet açısından biraz daha yüksek kalıyor.

      • Önerileriniz doğrultusunda, büyük
       bir keyifle yazılarınızı da okuduktan sonra başlangıç olarak bir filtre kahve makinası almaya karar vermisken, tüm bunlardan habersiz arkadaslarimin ev hediyesi bir filtre kahve makinasi getirmesi… sanirim şanslı günümdeyim. Gelen ürün electrolux Ekf7600 sanirim bunun farkli bir modeli onerileriniz arasındaydi degil mi?…

       • Dilara Hanım, bundan daha iyi ne olabilir ki?
        Kahve makinenizi güzel günlerde kullanın. Size gelen model bir alt model, elbette 7800 kadar ek özelliklere sahip değil ama ihtiyacınız karşılayacak bir ürün. Umarım bir süre kullandıktan sonra sizin gibi arayış içinde olan okuyucularımıza deneyimlerinizi burada yazarsınız.
        Tekrar hayırlı olsun, Sevgiler

 28. Merhaba çok güzel bir site yapmışsınız tebrikler. Severin marka eski bir filtre kahve makinam var ve aroma ayarlı başka bir makinaya geçmek istiyorum. Kg79 öğütüm mevcut makina olarak
  elektrolux ekf7800 ve braum kf7120bk arasında kaldım siz ne önerirsiniz. Severin marka makinamla aralarında pek fark olmayacaksa almayada değmeyebilir bu şekilde de değerlendirirseniz sevinirim.

  • Selamlar Görkem Bey,
   EKF 7800 fiyat performans olarak önerdiğim bir ürün. Piyasadaki makinelere kıyasla en fazla özelliği barındırıp ortalama bir fiyata sahip. Elinizdeki makinenin durumunu bilmiyorum bu nedenle daha iyi olur veya olmaz diyemem ama şu dönemde gerekli olmadıkça ek harcamalardan kaçınmakta da fayda var. Makine özellikleri için de hazırladığım şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-ozellikleri-ne-anlama-geliyor/3304 Aroma güzel bir özellik, kahveden daha yoğun bir tat almanızı sağlıyor ancak bu kahveye göre de değişiyor. Bazı çekirdekleri aroma olmadan demlediğimde daha lezzetli sonuç verdiğini görüyorum. EKF 7800’ün çıkabilir haznesi sıcaklık belirleme gibi ek ve güzel özellikleri var, Fiyatlar aynı ise EKF 7800 daha fazla özellik sunuyor, fiyat farkı fazlaysa aroma özelliği için braun da ihtiyacınızı karşılar. Bütçe ve son karar sizin.
   Sevgiler

   • Bilgilendirmeler için çok teşekkürler Ömer Bey. Kullandığım Severin marka cihaz klasik kağıt filtreyle kullanılan herhangi bir ayarı olmayan bir makina.

    Aroma ayarı olan bir cihazla daha önce deneme yapma şansım olmadığı için tat olayında oluşabilecek( ya da benim için oluşmayacak:) ) farkı bilmiyorum.

    Ben braun daha fazla özelliğe sahip olduğunu düşünmüştüm fiyat olarak da braun electrolux gore %35 civarında daha yüksek.

    • Merhaba Görkem Bey,
     Size önerdiğim yazıda aroma ile ilgili bilgi vermeye çalıştım ama tadı anlatmak pek de kolay değil. İki modelle de ilgili detayları yazıda belirtmiştim. Aklınızı kurcalayan bir şey varsa sorabilirsiniz. Fiyat/Performans yazıyı hazırlarken ana odak noktamdı diyebilirim ;)
     Sevgiler

 29. Merhaba,
  Filtre Kahve Makineleri hakkınızdaki yazınızı çok beğendim.Araştırmalarım içinde en yeterli olanıydı.
  Benim size bir sorum olacak, ben su haznesinin plastik olmasının sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.Su haznesi çelik olan filtre kahve makinesi (klasik filtre kahve için) var mı varsa hangisi?
  Teşekkür ederim.

  • Merhabalar,
   Filtre kahve makinesi su haznesine zaten soğuk su koyuyorsunuz ve bunu sadece kahve hazırlarken yaptığınız için plastik haznede su en fazla kahve demlenene kadar kalıyor. Kahve makinelerinde su haznede değil hazneden çıkıp karafa giden yol üstünde ısıtılıyor bu nedenle endişe etmenizi gerektirecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca bilinen markaların hepsinin kullandığı plastik ekipmanlar ise sağlığa zarar vermeyeceği belgelenen ürünler (elbette kişisel bakışınızı saygıyla karşılıyorum, zira bu belgelere güvenip güvenmemek kişisel bir tercih) Eğer plastik konusunda çekinceleriniz varsa su haznesi değil de demleme haznesi belki sizi rahatsız ediyor olabilir. Maalesef klasik filtre kahve makinelerinde bu iki bölümünü cam veya çelik olanları görmedim. Plastik konusunda bu çekinceniz sonrasında sizi rahatsız edecekse en doğrusu chemex veya pourover tarzı bir demleme ekipmanına yönelmek olabilir. Bunu bir değerlendirin derim.
   Sevgiler

 30. Merhaba,
  Çok faydalı bir bilgi kaynağı, elinize sağlık!
  Sadece bu siteyi inceleyerek ofise Homend 5002 aldım, gayet memnunuz.

  Günde 2-3 bardak kahve içilen başka bir ofis için Electrolux EKF5300 almayı planlıyordum ama Homend 5001’e denk geldim.
  Homend 5001 inceleme şansınız oldu mu acaba?

  Kağıt filtreyi gerektirmeyen kendi filtresi var bu modelin, sanıyorum siz kağıt filtreyi öneriyorsunuz.
  Homend 5002’de de kağıt filtre kullanılmıyor ve 5002’yi çok öneriyorsunuz, biraz kafam karıştı :)

  • Utku Bey Merhaba,
   Öncelikle kahve makinesi seçiminizde katkım olduğunu bilmek çok sevindirici. Güzel günlerde de kullanmaya devam edin.
   5001 ve 5002’de kağıt filtre kullanabilirsiniz, kendi filtresini kullanmadan yerine 4 numara kağıt filtre koyun, kahvenin lezzetinden daha çok memnun olursunuz.
   5001’i ise termos hazne nedeniyle standart kullanım için tavsiye etmiyorum. Cam karaf gibi bulaşık makinesine atıp yıkayamıyorsunuz. Zamanla içinde kahve birikintileri oluşuyor ve bu da hem kötü koku yaratıyor hem de lezzete etki ediyor. Onun temizlenmesi için de çamaşır suyu olan suda bekletip sonra bir kaç kere yıkamak gerekiyor ki bu da her zaman yapılabilecek bir iş değil ve çok iyi durulama gerektiriyor. Onun dışında 5001’de aroma özelliği yok ama programlama özelliği var. EKF5300 de ise aroma var programlama yok. Son karar hep olduğu gibi elbette sizin.
   Sevgiler

 31. Merhaba Ömer Bey.
  Bende filtre kahve makinası alacağım ama iki ürün arasında kararsız kaldım yardım edersenşz çok memnun olurum
  Elektrolüks ekf 7600 almayı düşünüyordum fakat siz Elektrolüks ekf 5300 ü önermişsiniz ben pek anlamam hediye olarak alacağım sizce hangisinş tercih etmeliyim.şimdiden çok teşekkürler, kolay gelsin

  • Neslihan Hanım Merhaba,
   5300 giriş seviyesi en düşük maliyetle sahip olunabilecek mantıklı bir makine, yazıda gerekçesini belirttim zaten. Bu nedenle giriş seviyesi ve düşük bütçeli arkadaşlar için önerdiğim bir makine. 7600 düşünüyorsanız bir üstü 7800’ü değerlendirin derim zira kahve makinesini aldınız mı en az 7-8 yıl evinizde gözünüzün önünde tutacağınız bir makine olacak. Hem görüntü hem işlev hem de fonksiyonalite açısından en optimum ürünü almanızı tavsiye ederim. Zira bu zamana kadar filtre kahve makinesi alıp da keşke almasaydım bir hevesmiş, kullanmıyorum diyen bir okuyucumuz olmadı. Filtre kahve makinesi uzun soluklu kullanılan bir makine..
   Özellikleri karşılaştırın, kafanıza takılan bir soru işareti olursa bana sorabilirsiniz, ama hangisini alayım diye sormayın lütfen bu sizin kendi tercihiniz olmalı.
   Sevgiler.

 32. aslında ekf5300 alacaktım ancak ekf7600 bir günlük indirime girmiş o yüzden biraz kafam karıştı biraz fark verip 7600 mu alsam dedim

  • Neslihan Hanım Selamlar,
   o zaman şöyle yardımcı olmaya çalışayım. ekf7600’ün iki farkı var
   zaman ayarı, geceden kahve ve suyu koyup saatini kurarsanız sabah kahve kokusuyla uyanırsınız. bu kişisel kullanımla çok ilgili, kimileri sırf bunun için programlı makine alıyor kimileri ise makinesinde bu özellik olmasına rağmen bir kere dahi kullanmıyor. Hediye alacağınız arkadaşınızın bu konuda beklentisini bir yoklayın derim. diğer fark ise iki makinedede aroma ayarı olmasına rağmen 5300 de bu ayar 2 kademe iken 7600 de 3 kademe. Arkadaşınızın kahveyi farklı şekillerde demlediğinde tattaki bu değişiklik hoşuna gidiyorsa kayda değer bir özellik. Yok henüz bu ayrımı farkedecek damak tadında değilse o zaman karar sizin ;)
   Sevgiler

 33. Merhabalar Ömer bey
  Ben bir filtre kahve makinesi almayı düşünüyorum. Yazınız yeterince bilgilendirici ancak ben yine de sizlere bir danışmak istedim.
  Zamanlayıcı ve ısıtıcı özelliği benim için önemli olan iki özellik. Tabi ekonomi de önemli. :)
  Bu yüzden önerdiğiniz makinelerde Electrolux EFK7800 ile Arçelik inLove K8115 arasında kaldım.
  Sizce hangisini almalıyım fiyat/performans açısından.
  Ya da yazıyı son güncellemenizden bugüne önerebileceğiniz başka bir cihaz var mı?
  Teşekkür ederim

  • Yani şöyle söyleyeyim şuanda piyasayada en uygun fiyatlı olan EFK 7600 aroma özelliği, zamanlayıcı ve sıcak tutma mevcut. Diğerleriyle arasında yaklaşık 200TL gibi bir fark var. 7600’ün özelliklerinin benim için yeterli olacağını düşünüyorum ama acaba alınca pişman olur muyum keşke 7800 alsaydım ya da Arçelik alsaydım diye de düşünmeden edemiyorum. Bu noktada yardımcı olursanız bana çok mutlu olurum, teşekkürler.

   • Sevgili B.Y.
    Arçelik’i geçen ekim ayındaki aşırı fiyat artışı sonrası önerilerim arasından çıkardım. Bu yıl başı itibariyle Arçelik de ürünü Beko altına taşıyıp renklerini değiştirdi ama fiyat yine ederinin üstünde.
    Filtre kahve makinesi alındıktan sonra uzun yıllar aktif kullanılan bir ürün. Rondo gibi kullandıktan sonra dolaba da kaldırmıyorsunuz. Mutfakta sürekli gözünüzün önünde duruyor. Dizayn ve şıklık da özenli kriter bence bu noktada.
    7600 ile 7800 arasında bugün itibariyle yaklaşık 100 lira fark var. 7800’ün su haznesi ayrılabiliyor ve 3 ısı kademesi bulunuyor. Dizaynı daha şık diyebilirim. Makinelerde su haznesinin ayrılması benim için önemli çünkü koyduğum tezgah üstünde de dolap var. Su haznesini çıkartıp suyu öyle ekliyorum. Öbür türlü makineyi her seferinde yerinden oynatmam gerekecek.
    Burada kendi ihtiyaclarınızı değerlendirin derim. 8-10 yıl kullanılacak bir makine için 100 lira büyük rakam değil. Fiyattan ziyade ihtiyaç karşılamasına odaklanın. İki makineden de satın alan birçok okuyucumuz var ve gayet memnunlar.
    Sevgiler

    • Ömer bey öncelikle hızlı cevabınız geri dönüşünüz için minnettarım.
     Ben su bölmesinin 7600de sabit olduğunu gözden kaçırmışım, böyle bir durumda 7800 tabiki fiyat farkına bakıldığında tercih edilebilir bir cihaz.
     O zaman eğer dediğim gibi zamanlayıcı ve sıcak tutma özelliklerini ön plana aldığımızda eğer fiyat/performans açısından önereceğiniz başka bir makine yoksa 7800 almayı düşünüyorum. :) Bir de 7800 ün sıcak tutma süresinin ne kadar olduğunu biliyor musunuz acaba, 7600de 2 saat olarak okumuştum sanırım.

     • Selamlar,
      yazıdaki makinelere ve önerilerime şu an için bir eklemem yok. Yeni makineler çıktıkça ve kayda değer bir makine olduğunda elbette ekleme yapıyorum.
      iki ürünün de sıcak tutma süresi 40 dakika. Filtre kahve makinelerinde maximum 1 saat öneriyorum zaten. daha fazlası kahvenin tadı olumsuz etkiliyor.
      Sevgiler

 34. Merhabalar,

  Yaklaşık 4 aydır sitenizi düzenli takip ediyorum, filtre kahve makinesi hakkında yorumlara kadar her şeyi dikkatlice okudum ve hiçbir soru sormadan EFK 7800 almaya kesin karar verdim sayenizde. Verdiğiniz bilgiler detaylı açıklayıcı neden sonuç ilişkisi sunan bilgiler bu nedenle öncelikle çok teşekkür ederim. BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALAN BİR HAZİNEDİR!!
  Ancak Bildiğiniz üzere ülkemizde çevremizdeki insanlar her konudan anladığı için 500 TL bir filtre kahve makinesine verilir mi BİM ve A-101 Den al geç diyenlerden bıkkınlık geldi. İnsanların sadece filtre kahve içiyorum demek için filtre kahve içtiğini anladım.

  Neden yorum yaptığıma gelirsek öncelikle emekleriniz için teşekkür etmek istedim, birde EFK 7800 almaya karar verdim ancak bütçemi ciddi anlamda zorluyor şuan en ucuz 470 TL önerebileceğiniz daha ucuz alabileceğimiz bir yer var mı yada takip etmemi önerdiğiniz bir site. Önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

  Saygılarımla.

  • Merhabalar,
   Öncelikle bizi uzun zamandır takip ettiğiniz teşekkür ederim. Geri bildirimleriniz bizim için oldukça kıymetli ve doğru yolda olduğumuzun göstergesi. teşekkürler..
   Açıkçası hangi makineyi biraz öne çıkarsam fiyatı artışa geçiyor, bunun sebebinin ülkedeki enflasyon vb sorunlar değil de ben ve önerilerim olduğunu düşünmek istiyorum, bu yaklaşım hepimiz için daha hayırlı gibi :)
   Maalesef EKF7800 yılbaşı öncesinde 320 lira gibi fiyata temin edilebiliyordu. Electrolux bu ürüne, kurun fırladığı dönemde bile zam yapmamıştı. Yılbaşından sonra bir fiyat ‘güncellemesi’ oldu. Bulduğunuz fiyat bugün için iyi bile diyebilirim.. Alternatif öneremediğim için kusura bakmayın..
   Sevgiler..

  • Hayırlı olsun:)) güzel günlerde kullanın makinenizi. Gerçek kullanıcı yorumları sizin gibi makine arayan okuyucularımız için çok kıymetli sonrasında bizleri unutmayıp deneyiminizi paylaşırsanız çok seviniriz.
   Sevgiler

   • Tekrar Merhaba,

    EFK7800 ürününü aldım, alacak arkadaşlara katkım olması açısından 6 aylık uzun kullanım testi hakkında bilgiler paylaşmak istiyorum,

    Öncelikle ürün tüm özelliklerini tam anlamı ile karşılamakla birlikte beni hiç üzmedi. 2 adet aroma ayarı var sert ve hafif ikisi arasında ciddi farklar var. Eğer misafiriniz geldi ve kahveniz az ise sert olanı seçip daha yoğun tat alabiliyorsunuz, ben genellikle hafif kullanıyorum. Sıcaklık ayarı ise yine aynı şekilde 3 kademe ve ciddi farklar yaratıyor, sıcak tutma süresine gelince bence süreyi kendimiz ayarlaya bilmeliydik yada daha uzun olmalıydı 40 dk bana kısa geliyor en az 80 dk olmalı bu konuda yetersiz bence. Su tankının çıkıyor olması avantaj ancak elzem değil ayrıca su tankı kapağının açıldığında üzerinde kalmaması ve ayrı bir yere koymak bazen problem yaratıyor, mutfak küçük olunca :) Inox olması görenler beğenmesi sağlamakla birlikte şık bir görüntü yaratıyor mutfakta.. İçinden çıkan ölçü kaşığı ise uzun ve tutması kolay olması işe yarıyor.. altın filtreye gelince ben ilk aldığımda kağıt filtre alamadığım için bir süre öyle kullanmak zorunda kaldım, ancak dibinde tortu bırakıyor buda tadı etkiliyor çok kullanışlı değil kağıt filtre tavsiye ederim.. makine genel anlamda güzel ve aldığıma pişman değilim biliyorum fiyatı biraz yüksek ancak diğer kahve makinelerinden daha iyi olduğu kesin parasının hakkını veriyor… son bir şey zamanlayıcısı akşamdan makineyi kurup gece/sabah kahveyi hazır içmek veya zaman yoksa alıp hemen evden çıkmak zaten mükemmel bir şey kesinlikle kahve makinelerinde olmalı alırken dikkat etmenizi öneririm.. makineyi fişten çekmez veya elektrikler gitmez ise ayarladığınız saatte kalıyor ve zamanlayıcı zamanında çalışıyor,, bence fişi çektiğimizde ve tekrar taktığımızda tekrar saati ayarlamak zorunda kalmasak içine pil konulabilirdi saat için..

    Not: zamanım olmadığı için İmlaya dikkat edemedim mazur görün :)
    Not 2 :Siteniz gerçekten kahve ve kahve makinesi konusunda bana ciddi anlamda yardımcı oldu sırada kg89 var yani öğütücü bu nedenle umarım yazdıklarım sizlere ve okuyan arkadaşlara faydalı olur..
    Not 3 : Ufak bir önerim olacak sitenizdeki bilgiler ve yorumlar çok değerli ancak sitenin arayüzü çok kullanışlı değil aradıklarımızı bulmak açısından geliştirmekte fayda olacağını düşünüyorum..

    Sevgiler Selamlar..

    • Selamlar Sevgili Umut Kaya,
     Bu tür geri bildirimler sizin gibi bu süreçten geçen bütün okuyucularımız ve bizler için çok kıymetli. O nedenle kullanım deneyiminizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
     Ben de yakın zamanda Arçelik 8115 makinemi yazlığa kaydırıp EKF7800 aldım. 40 dakika evet başta bana da az geldi ama tekrar brew tuşuna basıp demleme başlatırsanız demleme için su olmadığından 1 dk içinde sıcak tutma moduna geçiyor ve bir 40 dakika daha kahveniz sıcak kalabiliyor. Açıkçası makinenin fiyatı da o kadar yüksek değil. Bir markete girip çıkmak 200 liradan başlıyor ve aldıklarınızı maksimum 1 hafta gidiyor bu makine en az 7-8 yıl kullanacağınız bir dostunuz olacak o nedenle ederinin altında bir fiyat bence.
     3. madde için özellikle size bir e-mail gönderdim. Mokapota’nın kolay erişilebilir olması içim çabalıyoruz fikirleriniz bizim için kıymetli.
     Tekrar çok teşekkürler
     Sevgiler

 35. Merhaba.
  Klasik tipte bir filtre kahve makinesinde istediğim kadar sıcak kahve çıkmıyor. Makineye suyu ısıtıp sıcak olarak koyarsam bir faydası veya zararı olur mu?

  • Merhaba Can Bey,
   Makineye zarar verirsiniz. Makinenizin cinsini bilmiyorum ama ısınmanın başlayacağı noktaya kadar olan bölümde kullanılan malzeme ısıyadayanıklı olmayabilir. Su haznesinin makine ile birleştiği noktada muhtemelen bir conta vardır bu gevşeyerek sızıntıya neden olabilir ve başka bir çok sıkıntı oluşabilir. Oda sıcaklığında su kullanmanızı tavsiye ederim
   Sevgiler

 36. Ömer Bey Merhabalar,

  Detaylı anlatımınız için teşekkürler.

  Bir yer devralmayı düşünüyorum menüsünde filtre kahve / kahve çeşitleri yok yalnızca türk kahvesi var ve kendimde kahve çok seven biri olduğum için menü içerisine eklemek istiyorum. Aşırı bir kahve satışı olurmu bilmiyorum onu zamanla göreceğim. Başlangıç için işyerinde kullanabileceğim yukarıda listelemiş olduğunuz ürünlerden ya da kullanılabilecek fiyat performans açısından tavsiye edebileceğiniz porf. bir ürün var mı?

  İyi Çalışmalar. Teşekkürler.

  • Burak Bey Merhaba,
   Çok güzel birşey yaparsınız, umarım güzel çekirdekler kullanarak damisafirlerinize filtre kahve sevgisini de aşılarsınız.
   Yazıda belirttiğim makineler cafe ortamı için çok işlevsel ve pratik değil maalesef. Ancak günde 2-3 karaf demleme yapacağım derseniz yazıdaki modellerden önerdiklerim ihtiyacınızı karşılar ama sayı arttıkça sürdürülebilir olmaz.
   Hacim arttığında Take away kahve sunacak mısınız bilmiyorum ama, bu durumda müşteriyi bekletmemeniz gerekir, çift ısıtıcılı çift karaflı modellere yönelmeniz gerekebilir. Bunn, Kochero, Bravilor Bonamat gibi profesyonel ekipmanlara yönelmeniz gerekir.
   Size tavsiyem bu ürünlerin tedarikçileri ile görüşün, bakım, ömür vs gibi garanti ve ihtiyaçları da sorun. Ama ne olur nitelikli kahve çekirdeği kullanın
   Sevgiler

 37. Merhaba iyi akşamlar ;
  İnternet sitenizdeki filtre kahve makinaları ile ilgili bir yazınızı okumaktaydım. Araştırdığım konu ise internetten aldığım plastik filtreli bir kahve makinasında plastik filtre yerine kağıt filtre kullanılabilir mi , yada çelik filtre yerine kağıt filtre kullanılabilir mi? Sorusuna yanıt idi.

  https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-ozellikleri-ne-anlama-geliyor/3304
  Buradaki yazınızda ; “Bir hatırlatma: Bazı makinelerle birlikte plastik filtre de gelmekte, ancak bunları kullanmanızı tavsiye etmiyorum, bir kaç kullanım sonrasında hem temizliği sıkıntı yaratıyor, hem lezzeti etkiliyor.Ne kadar temizleseniz de delikler çok minik olduğu için birşeyler kalıyor ve hijyenik olmuyor.” Şeklinde bir hususa değinmişsiniz. Buna göre plastik filtreli bir kahve makinasında plastik filtre çıkarılıp kağıt filtre kullanılabiliyor mu ? Ürün Beko Bkk 4315 sunset

  • Mustafa Bey Merhaba,
   Kullandığınız makine Arçelik 8115’in renkleri yenilenmiş versiyonu ki bende de arçelik modeli var.
   İçinden eğer plastik filtre çıktıysa onu kullanmayı bırakıp 4 Numara kağıt filtre kullanabilirsiniz. Kahveniz daha lezzetli olacaktır emin olun:)
   Sevgiler,

 38. selamlar delonghi ec 200 modeli makinam var ancak bir türlü kahvenin yanıksı kokusunun önüne geçemiyorum. bu sebepten acaba filtre kahve makinası mı almalıyım acaba diye bir arayışa girdim??‍♀️ aslında makinamı kullanamıyır olmak beni çok üzüyor çünkü çok severek almıştım. latte yi çok severim ve sıklıkla tüketirim. dışarıda bukadar para vermektense ev konforunu kendim yaşamak istedim ancak hüsran oldu ? bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz neden yanıksı bir kokusu oluyor acaba bir bilginiz varmı? kahvenin miktarını değiştirdim yine kokuyor, marka değiştirdim yine kokuyor bir çok şey denedim ama o miss kahve kokusu yok yanıksı bir koku evi saran?

  • Selamlar,
   Bunun bir çok nedeni olabilir
   1- Kullandığınız kahve (yüksek ihtimal), marka değiştirmek işe yaramaz eğer aldığınız kahve nitelikli kahve değilse büyük üreticilerin kahveleriyse bu çok normal çünkü o tip kahvelerin kavurma profili çok yüksektir.
   2- Makinenizin hem kendi üstündeki fiktrede hemde portafiltresinde kahve artıklarının temizlenmemesi nedeniyle bu tip bir koku oluşabilir
   3- Portafiltreyi bulaşık makinesinde yıkadıysanız.
   4- Aşırı kireçlenme (düşük ihtimal)

   Kahvenizi değiştirin nitelikli kahve tüketin ve makinenizi temiz tutun. Probleminiz büyük ihtimalle düzelir
   Sevgiler

   • s..bcks tan alabilinrn ve orada içtiğimiz latte için kullanılan kahveden alıyorum, orada içtiğimin tadını sevdiğim için ama evde asla aynı tadı yakalayamadım.hatta filtreyi çıkarttım iğneyle tek tek temizledim. aynı kahveyi arkadasımın filtre kahve makinasında yaptıgımızda nefis oluyor benimki espresso olduğu için mi bilemedim? baya baya üzülüyorum bir türlü çıkamadım işin içinden yeni bir makina daha almak istemediğimden çözüm arayışındayım.

 39. Merhabalar,
  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim uzun süredir filtre kahve makinası arayışındayım evlilik arifesinde olup çeyiz yapmaktayım nişanlımda bende kahve içmeyi çok seviyoruz özellikle filtre kahve bu yüzden makinasını evimize de almaya karar verdik yazmış olduğunuz yazıları okudum yorumları da okudum Electrolux EKF7800 düşünüyorum birde arçelik in love arasında ama bu yazıları okumadan önce azum Ar3046 almayı düşünüyordum siz bununla ilgili bişey yazmamışsınız bu makinayla ilgili yorumunuz var mı acaba??

  • Büşra Hanım merhaba,
   Arzun AR3046 hiçbir ek özelliği olmayan standart bir makine. Damlatma önleyici günümüzde bir kahve makinesi için çok temel ve bir o kadar basit bir özelliktir.
   Ancak bu makine ile ilgili damlatma problemleri çokça rapor edilmiş.
   Sevgiler

 40. Merhaba,
  Yazılarınızı okumak güzel ama kaçırdığım bir nokta olabilir belki.Reklam olacağını hiç düşünmüyorum ben ama V60 ve chemex’i dışarda tutarsak sıralamanız ne olurdu.siemens – braun electrolux gibi geldi bana.Braun kf7120 almak istedim fakat alıcılarının yorumlarını okuduğumda üründe birkaç ay sonra e02 hata kodu aldıklarını ve servisin bu kod sebebiyle çok kişinin mağdur olduğunu söylediğini de yazmış mesela.Şans mı yoksa kronik mi merak ediyorum hakikaten

  • Fatih Bey Selamlar,
   kf7120’de böyle bir problem hatırlamıyorumi siz sorunca yurt dışı yorumlarına da baktım ancak e02 gibi bir hata rapor eden kullanıcı görmedim.
   Açıkçası bir sıralama yok bu makinenin hangi özelliklerini kullanacağınızla ilgili bir seçim. Ama özelliklerin maximumu olsun derseniz bu durumda fayda maliyette electrolux ekf 7800 bir adım öne çıkıyor.
   Tabi önümüzdeki bir iki ay içinde kur nedeniyle ne olur bilemem. Bir önceki kur artışı esnasında bütün makinelerin segmentleri ve fiyatları birbirine girmişti. Tam oturuyor derken tekrar benzeri bir dönemece giriyoruz..
   Sevgiler,

 41. Merhaba Ömer Bey;
  Öncelikle vermiş olduğunuz ilgiler için teşekkürler. Uzun süredir filtre kahve makinesi arayışı içindeyim.Sizin yazılarınızı okuduktan sonra electrolux ekf 7800 almayı düşündüm ama bu makinedeki zamanlayıcı özelliği iç kullanmıyacağıma karar verdim. Onun için electrolux 5700 almayı düşünüyorum.Bu konuda sizin fikrinizi almak istedim. Sadece iki makine arasındaki fark zamanlayıcı ise onun için o kadar farkı ödemek istemiyorum.

  • Merhaba,
   Modelin 5700 olduğuna emin misiniz, öyleyse ürün linkini paylaşırsanız sevinirim zira Türkiye ve Avrupada de olmayan bir ürün sanıyorum, bilgisine ulaşamadım
   Sevgiler

  • Selamlar,
   5300’de sadece 2 kademe aroma özelliği mevcut, 7800’de ise sıcaklık ayarı, 3 kademe aroma özelliği, su haznesinin çıkabilmesi (makineyi koyacağınız tezgah üstünde bir dolap varsa bu önemli hale geliyor) gibi ek özellikler var.
   Sevgiler

 42. Merhabalar öncelikle bu yazılar için teşekkür ederim … bir sorum olacak braun cofehouse model makina aldık fakat yanlış bir şey mi yapıyorum anlamadım filtre haznesinde su birikiyor 1 kupa ölçüp koyunca olmuyor o su filtre haznesinde kalıyor yanlış olan nedir Ya da makina mı sorunlu

  • Melike Hanım Merhaba,
   Bunun iki sebebi olabilir. 1- Üst Filtre haznesi yerine tam oturmamıştır 2- Karaf yerine tam oturmamıştır.
   Bunların doğru olduğundan eminseniz, damlama önleyici sitem arızalanmış olabilir servisle irtibata geçin lütfen
   Sevgiler

 43. Ömer Bey merhaba,
  Tüm bilgileri yorumları okudum öncelikle bu aydınlatıcı bilgiler için emeğinize sağlık. Elektrolux 7600 ile Homend 5006 arasında kaldım birinde aroma özelliği var diğerinde yok. Homend in filtresi güzel ne dersiniz

 44. Merhabalar,

  Yazınızı okuduktan sonra internette makineleri incelerken Fakir Coffee Rest isimli ürünü gördüm. Hem bahsettiğiniz özellikleri barındırması, Alman markası olması, hem de fiyatı ile görünürde diğer ürünlerin önüne geçiyor gibi ama ürün hakkında pek fazla yorum bulunmuyor. Sizin Fakir Coffee Rest hakkında bilginiz var mı, tavsiye eder misiniz?

  • Burak Bey Merhaba,
   Evet Bu makinede aroma, programlama ve 40 dakika sonra otomatik kapanma özellikleri var.
   Tek dikkat etmeniz gereken nokta su haznesi çıkmıyor. Dolayısıyla koyacağınız tezgahın üstünde dolap varsa sürahiyle oradan su doldurmak sıkıntı olabilir.
   Dizayn olarak biraz eski olsa da uygun fiyata bulduysanız iş görecek bir makine. Şunu da söylemeden geçmeyeyim bu zamana kadar fakir ile tecrübem pek bir Alman markası izlenimi bırakmadı bende, ama çevremde fakir ürünlerini kullanıp memnun olan bir çok kişi var.
   Karar elbette sizin
   Sevgiler

   • Ömer bey teşekkür ederim, mevcut 367 TL fiyatı ile benzer özelliklerdeki diğer makineleri kıyaslayınca makul görünüyor ama Fakir konusunda benim de tecrübem yok.

 45. Ömer Bey merhaba,
  Kombo ürün önermiyorsunuz ancak kombo ürün olmazsa bu sefer Starbucks, Kahve Dünyası gibi yerlerden kahve öğüttürerek 1-2 hafta boyunca kullanmak zorunda kalıyoruz ve bayatlama oluyor. Bunun için bir öneriniz var mı? En azından öğütülmüş kahveyi nasıl muhafaza edeceğimizi bilsek? Ben buzdolabında saklıyorum. Bir öneriniz olur mu?
  Selamlar..

 46. Iyi günler öncelikle bu güzel yazı için teşekkürler. Ben filtre kahve makinesi almak için baya araştırma sonucu 3 tane buldum. Kendi bütçem kadar. 1. Beko bkk 4315 (300 lira civarında en ucuz olarak bunu buldum özellikleri var ama hicbir yerde yorum bulamadim). 2. Electrolux Ekf7800 (510 lira civarlarinda yorumlari sizin dediginiz gibi olumlu fiyatı ama artmış). 3. Arçelik K8115 (460 lira civarinda buldum yorumları genelde olumlu) Hepsinin aroma zamanlama ayarı var. Ben genel olaral kağıt filtre istiyorum 3 ünde de kağıt filtre var sadece ekf7800 da normsl filtre de var. Günde 4 5 bardak içilecek. Dayanıklılık uzun ömür ve tabiki tat olarak hamgisini önerirsiniz ? 3 ü harici bir şey onerirseniz ona da açığım. (Sadece aroma ayarı olması yeterli) cevabınızı bekliyorum yazı uzun olduğu için özür diliyorum.

  • Ahmet Bey Merhaba,
   Seçtiğiniz ürünler gayet başarılı ürünler. Çok uzun süre Arçelik K8115 kullandım ve bir çok okuyucumuza da önerdim uzun bir süre. Sonra maalesef Arçelik bu ürüne geriğinden fazla zam yaptı ve ürün ederinin üstüne çıktı. Açıkçası içerledim de bu duruma. O dönem electrolux EKF7800 modeliyle bu zinciri kıran bir ürün çıkarttı piyasaya. 8115’den daha fazla özelliği ve açıkçası daha iyi bir malzeme kalitesini daha ucuza sunuyordu. Uzunca bir süre de okuyucularımıza bütçeleri olduğu müddetçe bu ürünü önerdim. Elbette daha üst fiyatlarda moccamaster gibi çok niş ürünler de var ama fiyat performans olarak en iyi noktada duran şu an electrolux. Geçtiğimiz ay artık benim arçelik’i yazlığa kaydırıp EKF7800 aldım kullandığım her gün de oldukça memnunum. Dış yüzey ince de olsa inox metal. 8115’e ek olarak 3 kademe sıcak tutma ayarı sunuyor, orta kademe piyasadaki bir çok makine ile aynı seviyede tutarken eğer kahvenizi çok sıcak almak istiyorsanız en üst kademe gerçekten çok sıcak tutuyor. Kahve hazır olduğunda sesle uyarı özelliği ve eğer damacana su kullanmıyorsanız veya sert bi su kullanıyorsanız içerisinde aktif karbon filtre var. Kullanımı da oldukça pratik. Yalnız şöyle bir ek bilgi vermeliyim, üst kahve koyma bölümü, tutma kolunun kilit mekanizması ile makineye sabitleniyor. Eğer makineyi sizden başka kullanacak kişiler varsa onlara mutlaka anlatılması gerek ki yerine oturmadı diye bastırıp kırmasınlar. Bence çok da kullanışlı bir özellik ama tabi makineye karşı biraz hassas davranmanızı gerektiriyor. Bu ana kadar Beko bkk 4315’den hiç bahsetmedim. Zira Arçelik 8115’in birebir aynısı fakat farklı rengi. Arçelik’in fiyatı bir ara 800TL’lere ulaştı. Muhtemelen hal böyle olunca satışları düştü kaldı ki ben de 650 liraları gördüğü zaman çoktan önermeyi bırakmıştım. Fiyat kırsalar da ilgi alanı değiştiği için satışlar aynı hızla devam edemedi. beko markası altında aynı ürünü daha düşük fiyata piyasaya sürdüler. Pazarlamada fighting brand denen bu yöntem ne kadar tutar bilmiyorum ama dizayn olarak artık bu görünüm biraz eksidi (ya da benim gözüm çok alıştığı için öyle geliyor bilemedim) ama işlev olarak da 5-6 yıl sizi rahat götürecek bir ürün. Benim tavsiye EKF7800’den yana olur ama diğer ürünleri de seçerseniz aldığınıza pişman olmazsınız.
   Sevgiler

 47. Merhabalar,
  Bilgiler harika teşekkürler. Kahveden pek anlamayan ama kahve sohbetini seven biri olarak:) sütlü filtre kahve yapan makine var mı ve tavsiyeniz ne olabilir?