Filtre Kahve Makinesi Tavsiyeleri – Hangisi Alınmalı?

Kahve Filtre Kahve Makinesi Tavsiyeleri - Hangisi Alınmalı?

Filtre Kahve Makinesi seçimi oldukça zor bir konu, üreticilere bakarsanız ultra teknolojik muhteşem ürünler sunuyorlar, oysa ki bütün iş ısıtılmış suyun kahvenin üstüne standard bir debi ile akıtılması. Burada elbette kullanılan teknik bazı özellikler var ama bunlara teknolojik demek çok doğru olmaz zira çooook uzun yıllardır filtre kahve makinelerinin çalışma prensibi aynı. Yine de her bir üreticinin suyu püskürtme şeklinin ayrı isimlendirilmiş patenti mevcut.

Eğer Doğrudan bu yazıyı okumaya başladıysanız lütfen durun ve öncelikle. Filtre Kahve Makinesi Seçimi yazımı okuyun. Yazıda günümüz filtre kahve makinelerinin hangi özellikleri barındırdığını ve bu özelliklerden hangilerine ihtiyacınız olabileceği konusunda detaylara yer verdim.

DİKKAT!

Bu yazı çok fazla ÜRÜN İNCELEMESİ ve YORUM içermektedir. Daha hızlı yüklenebilmesi için yazı ve yorumlar SAYFALARA BÖLÜNMÜŞTÜR. Sayfa geçişi için, sayfa sonundaki sayfa numaralarına tıklayınız…

Eğer zaten o yazıyı okuyarak buraya geldiyseniz lütfen devam edin. Aşağıdaki devam yazımda eticaret sitelerinde bulabileceğiniz Filtre Kahve makinelerinin dikkat çeken özellikleri ve kullanıcı yorumlarına yer vermeye gayret edeceğim. Yazıda yer almayan makineler ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünde belirtebilirsiniz. Böylece yazıya da dahil edebilirim.


Yazıyı okurken, yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz

Ürün incelemelerine geçmeden önce MokaPota Youtube kanalında #CoronaCafe konseptinde yaptığımız canlı yayın kaydını seyretmenizi tavsiye ederim.

Goldmaster Zinde Gm-7331 Filtre Kahve Makinesi

Her ne kadar görselinde iki fincan kahve görünse de sadece 300 ml kahve hazırlayan bir ürün. İçindeki filtrenin bir standardı yok bu nedenle kağıt filtre kullanmanız pek mümkün değil. Plastik filtresini kullanmanız zorunluluk.

Bazı şirketler ofiste masanıza bu tür cihazları koymanıza izin verebiliyor, ancak böyle bir durumda az yer kaplasın ve doğrudan kupaya kahve alayım düşünceniz varsa değerlendirebilirsiniz. Onun dışında oldukça ucuz olmasına karşın evde kullanım için çok da uygun bulmadığım bir ürün. Zaten alsanız da kısa bir süre sonra değiştirmek isteyeceksiniz.


Goldmaster Zinde Gm-7331 hakkında okuduğum şu yorum ise diğer negatif yorumların bir özeti gibi “Görüntüde tek düğmeye basınca, iki küçük sevimli bardak dolusu kahve verecek sanıyorsunuz. Ancak düğmeye basıp içeri gidip geri geldiğinizde, eş dolum yapamadığını ve neredeyse bir bardak dolusu kahvenin yere boşaldığını görüyorsunuz.” Ama tek başına yaşayıp sadece tek kupa ile kahve tüketen kişilerin pozitif yorumlarını da göz ardı etmemek gerek. “Makine” diyeceğim dilim pek varmıyor, alet’ın bütün kontrolleri manuel, su bitince sizin kapatmanız gerekiyor. Taşma yapmaması için suyu kullanacağınız kupa ile ölçerek koymanızda fayda var.


Sinbo Scm-2938 Filtre Kahve Makinesi

Sinbo Scm-2938 Piyasadaki en ucuz kahve makinelerinden biri. Sinbo zaten bu segmente hitap eden bir ürün portföyüne sahip. Gerçi son 5 yıldır yumurta pişirme makinelerini kullanıyorum ve çok memnunum ama bu üründe durum biraz farklı.

2 numara filtre kullanan ürünün kapasitesi de oldukça az ve maalesef kullanıcılar tarafından malzeme kalitesi yönünden çok fazla eleştiri alıyor. parçaların bazılarının daha kutuyu açarken kırıldığını belirtenler de var. kullanılan plastik kalitesi ve işçilik de düşük seviyede. Maliyet odaklı yaklaşsanız bile tavsiye etmeyeceğim bir ürün. Elbette geniş servis ağı var ve destek alıyorsunuz ama astarı yüzünden pahalıya gelebilecek bir makine olduğunu düşünüyorum.


Hotpoint Ariston CM TDC DR0 / Hotpoint Ariston CM TDC DSL0 / Hotpoint Ariston CM TDC DXB0 Filtre Kahve Makineleri

1250 ml su tankı kapasitesi olan bu ürün uygun fiyatı nedeniyle en çok satılan ürünlerden. Asıl işlevini yerine getiriyor ve fakat extra bir özellik sunmuyor. Hotpoint Ariston CM TDC DR0 ve DSL0 plastik dış yüzeye sahipken DXB0 modelinde paslanmaz çelik dış yüzey kullanılmış. Cam karafa sahip olan makinenin otomatik kapanma süresi 40 dk. Yani kahvenizi 40 dakika boyunca sıcak tutuyor. 4 numara filtre kağıdı kullanan ve su haznesi çıkmayan makine için bir çok kullanıcının memnun kaldığını, asgari ihtiyaçlarını karşıladığını belirten yorumları var. Ancak tabi ucuz olmasının bazı getirileri de hissediliyor, erken bozulan, kırılan parça raporlayan kişiler de olmuş. Türkiyedeki servis ağında bir sıkıntı yok, böyle bir problem yaşarsanız problemi çözmeniz kolay olur. Aroma, zamanlama vs extra özellikleri bulunmayan minimum fiyata minimum ihtiyacı karşılayan bir makine arıyorsanız tercih edilebilir.


Philips Hd7461 Filtre Kahve Makinesi

Philipsin bu ürünü temel bir kahve makinesi hiç bir ek özellik içermiyor. Swirl diye adlandırılan aroma çubuğu diye de bahsedilen karaf içerisindeki çubuk, kahvenin önce karaf tabanına erişmesini oradan karaf içine yayılmasını sağlıyor. Bu ne sağlıyor derseniz bence temizleme zorluğu dışında başka hiç bir ek fayda sağlamıyor. Çok temel bir makineye ihtiyacınız varsa, ek özelliklere ihtiyacınız yoksa değerlendirebilirsiniz elbette ama çok da fazla birşey beklememek gerek.

Philips HD7769 Öğütücülü Filtre Kahve

Öğütücüyü her zaman ayrı almanızı tavsiye ediyorum, böylece hem bir ürünarızalanırsa diğerinden de olmazsınız hem de farklı demleme yöntemleri için de öğütme yapma şansına sahip olursunuz. Demleme ekipman çeşitliliğinizi artırdıkça ayrı bir öğütücüye sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu farkedeceksiniz. Ama hep dediğim gibi herkesin ihtiyacı farklı sizin mutfakta yeriniz darsa iki ayrı ürüne yeriniz yoksa ama yine de öğütmeyi kendinizin yapmasının ne kadar önemli olduğunun bilincindeyseniz o zaman böyle bir ürünü değerlendirme alabilirsiniz.

Philips Hd7768‘in üretimi Philips taafından durdurulup yerine bir üst versiyonu olan Philips Hd7769 piyasaya sürüldü. Açıkçası bu konuda bir açıklama yok ve bilinen bir konu yok ancak ortada böyle bir durum varken 7768 ürününden uzak durum alacaksanız 7769 modeline yönelmek en akıllıcası olacaktır.

Bu tip makinelerin bilinen bir kaç kasası var ama Philips tamamen kendine özgü bir dizayn ve özelliklerle karşımıza çıkıyor. İki ayrı çekirdek tipinde öğütme yapabiliyor olması güzel bir özellik olsa da çekirdekleri makine içinde değil de kendi paketlerinde tutmanızı tavsiye ederim. Tazelikleri daha uzun süre korunur böylece. Ama tüketiminiz çok fazla ise bu özellik işinize yarayabilir. Bu özellik dışında makine. Normal demleme dışında 2 ayrı aroma fonksiyonuna sahip, öğütme inceliği sınırlı olsa da ayarlanabiliyor, programlama özelliği de olan makine 10 dakika ile 120 dakika arasında ayarlanabilir sıcak tutma özelliğine sahip. 1.2 litre hacmi ve 80-85 derece içim sıcaklığı ile piyasadaki en geniş özelliklere sahip makine olduğunu söyleyebilirim.


Vestel 1001Z ve Vestel Keyif K2001 Filtre Kahve Makinesi

Asgari ihtiyacı karşılayan yerli bir makine arıyorsanız Vestel sizi çağırıyor. Vestel 1001Z ve Vestel Keyif K2001 Extra hiç bir özelliği olmayan ama yerli olan ürünler. Kullanıcıları üründen memnunlar. Servis ağı da oldukça geniş olduğu için gerçekten düşük bir bütçeye sahipseniz tercih edebileceğiniz ürünler. İki ürün de 4 numara filtre ve cam karafa sahip. İşlev olarak bir farkları yok, sadece dizayn farklı.


Vestel Şölen K3000 Inox Filtre Kahve Makinesi

Vestel Şölen K3000 Inox Yukarıdaki Vestel ürünlerine göre daha şık görünen fiyatı da o kadar yüksek olmayan bir ürün. Aroma fonksiyonu sunmuyor ama zamanlama fonksiyonu mevcut. Kahveyi hazırladıktan sonra 2 saat kadar sıcak tutan Vestel Şölen K3000 Inox Filtre Kahve Makinesi zamanlama fonksiyonu sizin için önemliyse tercih edilebilir.


Arzum AR3081 Brewtime Delux Filtre Kahve Makinesi

Arzum AR3081 Aroma ve Programlama özelliklerine sahip bir filtre kahve makinesi. 1500ml Cam karafa sahip ürünün su haznesi çıkmıyor vekahve bölümüyle aynı kapak altında. Aynı kapak altında olması tavsiye etmediğim bir durum. Herhangi bir nedenle kahvenizi koyarken su haznesine kaçabilir veya soğuk su kahve üstüne dökülebilir.

Su haznesinin çıkmaması hem temizleme hem de su doldurma işleminde biraz zorluk yaratacaktır. Yabancı ürünlere göre daha düşük fiyatla piyasada yer alıyor ve bütçeniz yoksa belirttiğim noktalar göz önünde tutularak düşünülebilir. Kullanıcı yorumları henüz olgunlaşmamış durumda bu nedenle deneyim için pozitif/negatif bir şey söylemek doğru olmaz. Böyle durumlarda kafanızdaki marka imajı karar desteği yaratıyor.


Delonghi ICM 15210 Filtre Kahve Makinesi

Hotpoint Aristonla oldukça yakın fiyatlara satılan delonghinin bu modeli Cam Karaf, 40 dakika sıcak tutma özelliği sunuyor. Su haznesi çıkmayan ürün extra hiç bir özellik barındırmıyor. Kullanıcıların büyük kısmı üründen memnun ancak bazı kullanıcılardan su sıcaklığı ile ilgili problem rapor edilmiş. Bu nedenle ürünü iade edenler de mevcut. Bazı kullanıcılar da kahvede plastik kokusu olduğunu belirtmiş ancak bu bu tür düşük fiyatlı makinelerde (hatta bazen yüksek fiyatlılarda bile) plastik kokusu karşılaşılan bir durum. Aldığınızda kullanmadan önce 3-4 kere tam dolu sıcak su ile çalıştırırsanız bu problemi yaşamazsınız. Maximum 1-2 hafta ilk çalıştırdığınızda plastik kokusu gelebilir ama bu kahvenize sinmez. Sonrasında ise bu koku geçer. makine standard 4 numara filtre kullanıyor.


DİKKAT!

Bu yazı çok fazla ÜRÜN İNCELEMESİ ve YORUM içermektedir. Daha hızlı yüklenebilmesi için yazı ve yorumlar SAYFALARA BÖLÜNMÜŞTÜR. Sayfa geçişi için, sayfa sonundaki sayfa numaralarına tıklayınız…


Omer Demirhttp://omerdemir.net
Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi. Espressoyu uzun çekti, Obradović'le kendinden geçti Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu. Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine'den hiç elektrik almadı. Öğrendiklerini paylaştı, paylaştıkça öğrendi. Üşenmedi, öğrendiklerini dünya ile paylaşmak için bir de kitap yazdı Read This! Before Buying A Coffee Maker

Yazarın diğer yazıları..

565 YORUM

 1. Merhaba,
  Öncelikle emek ve özveri ile hazırladığınız bu güzel rehber için teşekkürler. Tespitiniz maalesef doğru, burada önerdiğiniz ürünlerin fiyatları ciddi artışa uğramış.
  Mesela yakın zamana ait eski bir yorumda Electrolux EKF7700 ile EKF7800 modelleri arasında 100 TL fark olduğu ve bir kaç ufak özellik farkı olduğu yazıyordu. Şimdi ise iki katı fark var. EKF7700 470 TL iken EKF7800 1000 TL.
  – Bu durumda hala EKF7700’e karşı iki katı fiyatıyla EKF7800’ü önermeye devam ediyor musunuz? Değer mi?
  – Bütçemizi 500 TL civarında belirledik. Bu durumda da fiyatı aynı olan Electrolux EKF7700 ile Arçelik inLove K8115 arasında kaldık. İkisinin de şu anki satış fiyatı 470 TL. Bu ikisi arasından hangisini seçmemizi önerirsiniz?
  – Bu fiyat bandında tespit ettiğiniz aklınızda başka model var mı?
  Çok teşekkürler. Sevgiler.

  • Açıkcası şimdi tekrar incelediğimde, çıkan su haznesi ve ısı ayarı ile EKF7800 özellikleri ihtiyacımız olan özellikler.
   Tasarımı ile Braun KF7120BK aklımı çeliyor (800 TL fiyatı) ama eşim çıkan su haznesi özelliğini çok önemsiyor temizliği kolay olsun diye.
   Buradaki yorumlarda bir çoğunun EKF7800’ün 500 TL civarında satın aldığını, ve aslında EKF7700’den az bir farkla pahalı olduğunu okuyunca, şimdiki 1000 TL fiyatını ödemek düşündürüyor. Sizce hala değer mi bu fiyata EKF7800 yoksa over-over-priced mı?
   Baya kararsız kaldık.

   • Kerim Bey Merhaba,
    EKF7800 ederinin üstü bir rakama ulaştı evet ama kur durumu da ortada. Açıkçası ben 425 lira gibi bir fiyata aldım ve ben aldığımda da fiyat uçmuştu :) Baktığınız zaman dilimine göre fiyat değişiyor. Arçelik 900 liraları görmüştü ama onda da fiyat indi fakat ürünler kalan ürünler. Beko 4315 var daha ucuz ve alternatif buna bakabilirsiniz. Yalnız karaf ve yedek parça konusunu satın almadan önce bir arçelik’e danışın ellerinde yedek parça var mı ürünün destek süresi ne kadar diye.
    Su haznesi bence de önemli, şu dönem bu tür ürünlerin fiyatlarının da tam oturmadığı bir aralık. Sevkiyatlar durdu, bütün dünya yarım %10-15 işgücüyle çalışıyor. Fiyatların yükselmesi de etik olmasa da normal. Talep var çünkü.
    Size tavsiye dün bu konuda bir canlı yayın yaptık. Bunu bir seyretmeniz http://mkpt.link/ccd2 aklınızdaki bir çok soruya yanıt olacaktır diye düşünüyorum.

    Electrolux’un fiyat artışı nedeniyle ben de okuyucularımıza sunacak alternatif arayışındayım ama bu dönem pek de doğru bir dönem değil gibi. Yayın kaydını bir seyredin derim sonrasında sorunuz olursa ben buradayım.
    Sevgiler

    • Merhaba Ömer Bey

     Mesajıma cevap olarak gönderdiğiniz YouTube konuşmanızı eşimle birlikte başından sonuna kadar öğrenme hevesiyle izledik. Öncelikle sunduğunuz bu karşılıksız paylaşım için, güzel ruhunuz için, size ve Caner Bey’e şükranlarımızı sunmak isteriz. Hazırladığınız videonun nerelere dokunduğunu ve emeklerinizin karşılığını bilmeniz için bu mesajı yazma mecburiyeti hissettik.

     Size ve kanalınıza karşı kısa süre içerisinde duygusal bir bağ geliştirdik. Hatta eşimle birlikte, şu an henüz uzak olduğumuz “bilinçli ve nitelikli kahve tüketme” kültürüne giriş yaparız, rehberimiz de Mokapota olur dedik. Dijitalleşen dünyanın hayat kalitesini arttıran bu dinamiklerini görmek, bu depresif korona günlerinde bile mutlu edici. Dünya global bir köy olmaya doğru gerçekten ilerliyor.

     Yakın zamana kadar sokağımızdaki Starbucks’tan aldığımız filtre kahve ile çok mutluyduk. Bazen filtre kahve yokken mecburen içtiğim amerikanoları sevemiyorum, dokusuz ve yavan geliyor. Gerçi sitenizde ve videonuzda değindiğiniz kaliteli malzeme ve doğru yöntem ile hazırlanmış espresso ve amerikanoyu henüz hiç içmedim heralde. Keza Starbucks’tan filtre kahve içerken de çoğu kez sorguluyorum artık. Yıllar önce Starbucks’ta Sulawesi, Sumatra gibi çeşitli çekirdekler günün kahvesi olarak arada sunulurdu ve tadına doyamazdım. Şimdi ise tek tip kahve veriyorlar ve bıkkınlık geldi. Nero’nun filtre kahvesi mesela Starbucks’tan çok daha hoşuma gidiyor, karakterli geliyor. Filtre kahvenin tekstürel, dokulu, tonlu halini seviyorum. Kahveyi çok miktarda tüketmeyi seviyorum, Starbucks’ta Venti, Nero’da Grane, mümkün olan en büyük bardak hangisi ise, anca kesiyor. Damak lezzetinin yanında uyarıcı ve motive edici özelliğine baya ihtiyaç duyuyorum, Ama bahsettiğiniz o işin özünü kavramış ve kaliteli hizmet sunan butik üçüncü nesil kahvecilere orta boy bardak filtre kahve için 20 TL ödemek devamlı, sürdürülebilir olarak yapabileceğim bir masraf değil, o nedenle filtre kahve düşkünü olmama rağmen o dünyaya pek adım atamadım, Cafe Nero’nun ötesine geçmedi olayım.

     Ama şimdi coronavirus karantinası ile evde kahvesiz kalınca, artık bir makine edinmemiz gerektiğine karar verdik. Google’a dün “hangi filtre kahve makinesini almalı” diye sorduk ve sizin siteniz ile karşılaştık. Sunduğunuz tarafsız ve kapsamlı rehberin pek benzeri olmadığını ve hatta piyasadaki fiyatlar üzerinde etkisi olacak kadar merci olduğunu farkettik. Hakkını da vermek lazım, kısa sürede manzaraya hakim olmamızı sağladı.

     Başlangıçta aklımızda maksimum 200 TL civarı bir paraya Tchibo filtre kahve makinesi almak ve yine Tchibo yada Starbucks’tan öğütülmüş kahve almak vardı. Sitenizde sunduğunuz bu kültürün, çabanız ile anlaşılabilir ve ulaşılabilir olduğunu görünce, eşimle birlikte “hadi bir adım ileri atalım ve bu kültürü kazanalım” dedik. Şimdi ise teşekkülü bir makine ve kahve öğütücü alma planındayız. Görünen Electrolux EKF7800 modeline 1000 TL civarı bir parayı istemeye istemeye ödeyeceğiz çünkü şu an alternatifi yok gibi. Öğütücü konusunu ise şimdi araştırmaya başlıyoruz, inşallah beyinler yanmadan kolay karar veririz :)

     Yılların birikimi olan bir tecrübeyi bir buçuk saat gibi bir zaman zarfında yoğunlaştırılmış olarak cömertçe paylaşıyorsunuz ve yüzlerce binlerce insan için hayatı kolaylaştırıyorsunuz. Bu paha biçilemez. Ben bir vakıf üiversitesinde akademisyenim, ve şu an önümüzde bu korona süreci yüzüden eğitimi uzaktan ve online olarak yürütmek görevi var. Alışmadığım bu süreci nasıl yürüteceğim diye düşünürken, videonuzun etki gücü beni dijital eğitsel içerik üretmeye bugün fazlasıyla motive etti diyebilirim.

     Sizinle bir kahve hazırlama seromonisi ve tadım seansı yapabilmeyi çok arzu ederdik.

     Sağlıklı günler dileklerimizle.

     • Kerim Bey Merhaba,
      Şu yazdıklarınız bizi ne kadar motive etti anlatamam. Bunun yanı sıra amaçladığımız şeyin doğru noktalara gitmeye başladığını görmek ve böyle bir cevabı hak edecek noktaya gelebilmek bizim için gurur verici.
      Bu nedenle öncelikle geri bildiriminiz için çok teşekkür ederim. Sizler bu yazı ve ürettiğimiz videoları ne kadar paylaşırsanız biz o kadar çok kişiye ulaşmış ve biraz olsun katkı sağlamış oluruz.
      Üçüncü Nesil Kahveciler daha doğrusu işini hakkıyla yapan Nitelikli kahve satıcıları diye özellikle belirteyim piyasanın üstünde satmak zorundalar. Bu konuya da şu yayında değinmiştik izlemenizi tavsiye ederim https://mkpt.link/ccd1 Ama her 3. Nesil kahveci de nitelikli kahve satmıyor ve hatta maalesef 3. nesil kahveciyim diye açılan yerlerin bir çoğu kahvenin kıymetini ve değerini bilmiyorlar.
      EKF7800 ederinin maalesef üstünde bir fiyata erişti şu sıra bu stoklarla da ilgili olabilir. Para ve karar elbette sizin.
      Öğütücüler hakkında şöyle bir yazı hazırlamıştım bu da ihtiyacınızı görebilir: https://mokapota.com/kahve/kahve-ogutucu-kahve-degrimeni-inceleme-ve-tavsiyeler/22638
      Sorularınız olursa ben buradayım.
      Sevgiler…

      • Ömer bey merhaba . Eşime hediye amaçlı başlangıç seviyesinde bir makine almak istiyordum fakat araştırdıkca kafam karıştı karşıma siz çıktınız keyifle yazılarınızı okudum Çok da faydalandım . Fakat bir marka hakkında da sorum olacak melitta easy topII .

  • Ömer bey merhaba , verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Eşime hediye olarak filtre kahve makinası alacağım. Bir Arçelik bayiinde arçelik in love kahve makinasını 575 tl ye buldum ellerinde tek kalmış bu sebepten fiyat uygunmuş . Ancak eşim de philips marka daha ıygun olduğu için onu almayı düşünüyor, ikisi arasında kaldım, yazınızda philipsin ürününü göremedim, ikisi arasında tavsiyeniz ne olur. Teşekkürler

    • Merhaba, biz tam anlamıyla u dönüşü yaptık:) evde çok fazla tüketilmediği için ekstra masraf olacağını ve mutfakta yer işgal edeceğini düşününce vazgeçtik. Ben de onun yerine ufak filtre kahve potlarına bakmaya başladım🙈
     Bu konuda bir tavsiyeniz varsa çok memnun olurum.
     Çok teşekkür ederim.

     • Fatma Hanım Merhaba,
      Filtre potu derken tam kastettiğinizi anlayamadım ama dripper’lardan bahsediyorsanız bir çok ürün bulmanız mümkün
      işlevleri hemen hemen aynı, sağlamlık dizayn önemli. Dünyaca bilinen marka hario, buna yakın kütahya porselenin kaliteli ürünleri var
      Bir çok ucuza isimsiz üretim dripper da bulabilirsiniz. Burada bütçeniz, dizayn yaklaşımı, plastik hassasiyetiniz karar sürecinde ön planda
      Sevgiler

      • Ömer Bey çok teşekkür ederim evet ondan bahsediyorum :) ismini bile yanlış bilmemden konuya ne kadar uzak olduğumu anladınız sanırım. Şimdilik sadece sade türk kahvesi içebilen biriyim , ama doğru kahveyi bulunca ben de bir kahve sever olabilirim belki:) Tekrar çok teşekkür ederim. Sevgiler

 2. Merhabalar öncelikle herkesin neredeyse para ile bilgi verdiği bu devirde ;bu denli güzel bir site açıp bizleri güzel deneyimleriniz hakkında bilgilendirdiginiz için çok teşekkür ederim. Aslında tam otomatik bir kahve makinesi almayı düşünüyoruz ama şuanda bunun için biraz beklememiz gerek. Sadece filtre kahve makinesi almak istiyorum. Sizin tavsiyeniz olan ve bizim de düşündüğümüz elektrolux un fiyatı baya artmış. Şuanda bize sadece kahve yapması yeterli seviyede bir kahve makinesi düşünüyoruz. Sıcak tutma özelliği olsa yeterli. 2kisiyiz evde. Elektroluxun ekf3300 nasıl acaba çok mu vasat bir makine olur alsak, pişman mi oluruz. Fiyat uygun gibi. Sadece kahve yapsın ama bizi de pişman etmesin diyorsak siz bize ne tavsiye edersiniz?

  • Cennet Hanım Merhaba,
   EKF3300 hiç bir ek özellik barındırmayan temel bir makine ve ihtiyacınızı karşılar, kaliteden yana problem yaşayacağınız sanmıyorum.
   Aroma özelliği yok, buna zaman içinde ihtiyaç duyabilirsiniz ve su haznesi çıkmıyor. Eğer koyacağınız tezgah üstünde dolap varsa su doldurmak biraz meşakkatli olabilir.
   Sevgiler

   • Elektrolux 3700 ayni dedil mi sanırım renk farkı var. Bi de bu basit özellikte başka hangi modeli önerirsiniz beni pişman etmeyecek,fiyat araştırması yapacağım için soruyorum.Elektrolux bir ust model ne onerirsiniz ?? Cok da butcemi zorlamak istwmiyorum. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim

    • Cennet Hanım Merhaba,
     Evet 3700’de ek bir özellik içermeyen bir makine. Yazıda bu özellikte bir çok makineden bahsediyorum. Ama doğrudan şu makineyi alın demiyorum hiçbir zaman. İhtiyaçlar ve kişisel odaklar çok farklı cünkü.
     Herhangi bir makine hakkında aklınızı karıştıran bir soru varsa bunu seve seve yanıtlayayım. Yönlendirici olabilmem içinse 3300’den neden vazgeçtiniz beklentilerinizde değişen nedir, bunları da paylaşın benimle lütfen.
     Sevgiler

     • Merhabalar 3700 fiyatı biraz daha düşüktü o yüzden sormuştum, şuanda 279tl sizce fiyatı nasıl biraz daha koyup aroma özelliği olan makine almak daha mi mantıklı? Elektrolux 5300var aslında ben 7800dusunuyorum ama fiyatı çok pahalı butcem okadar yok! Birde Elektroluxun servis ağı nasıl acaba siz kullandığınız için soruyorum. Siz şimdi kafanız çok karışmış diyeceksiniz ama yine de sormak istedim 3700ve3300begendim ama alıp pişman olmak da istemiyorum. Bir de termoslu makineleri onermiyosuniz biliyorum ama alacak olsam önceden kullanmismiydiniz sıcak tutuyor mu bunu da cam karafın kırılma ihtimali var diye soruyorum delonghi icm16710, Delonghi ICM16731 Filtre Kahve Makinesi hakkında bilgi verebilir misiniz

      • Cennet Hanım Merhaba,
       Daha önce termoslu makine kullandım, evet sıcak tutar bunda problem yaşamazsınız ama zamanla koku yapar ve temizliği çok da kolay değildir. Bu nedenle cam karaf tavsiye ediyorum.
       Electrolux’un servis ağı TR içinde oldukça geniş ve bu tip makinelerde en sıkıntılı yedek parça hep karaf olmuştur, onu da e-ticaret sitelerinde dahi bulabiliyorsunuz. İçiniz rahat etsin istiyorsanız müşteri hizmetlerine danışın derim. Karar verdiğiniz modelin yedek parçasını kaç yıl daha TR’de temin etme sözü veriyorlar?
       Delonghi ICM16210, Delonghi ICM16710 ve Delonghi ICM16731 ürünlerini yazıya ekledim yorumlarımı yazıda okuyabilirsiniz.
       Kafanızın bu süreçte karışması çok normal, ben elimden geldiğince bu durumdaki okuyucularımıza destek olmaya gayret ediyorum.
       Kahve makinesi özellikleri ve kullanım durumları ile ilgili şu yazımı (https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-ozellikleri-ne-anlama-geliyor/3304) okumanızı tavsiye ederim.
       Ayrıca geçenlerde #CoronaCafe canlı yayınlarımızda 2 saate yakım makine seçimi konusunda fikirlerimi anlattım ona da şu linkten (https://mkpt.link/ccd2) ulaşabilirsiniz. Hala aklınıza takılan olursa sorun lütfen.
       Sevgiler

     • Merhabalar delonghi termoslu sormuştum Siz de teşekkür ederim geri dönüş yapmışsınız ama yazıyı göremiyorum yardımcı olur musunuz

      • Cennet Hanım Merhaba
       Cevaplarımı sizin yorumunuza yanıt olarak veriyorum, bu nedenle kendi yorumunuzun hemen altında görebilirsiniz. Sayfada isminizi aratın daha kolay erişirsiniz.
       Sevgiler

       • Ömer bey Merhaba ben delonghi icm16731 i de yanınıza eklemissiniz çok teşekkür ederim. Siz bu konularda çok iyisiniz bu makineyi almayı istiyorum şimdi 700tl en düşük. Ben kullanıci yorumlarinda bi şikayet var mi siz daha iyi hakimsiniz benim için bakmanız mümkün mu acaba??? Ben baktım ama çok fazla Türk kullanıcı yok yardımcı olursanız memnun olurum. Bide 3aroma fonksiyonu ile tek aroma fonksiyonu arasında çok fark var mi?? Hiç kullanmadım çünki önce bunun bi aroma fonksiyonlusu daha ucuz o yüzden soruyorum yardımcı olur musunuz, alıp da pişman olmak istemiyorum dizayn ve termoslu oluşunu çok beğendim, termoslu makinaları olan fikrinizi biliyorum ama cam karafın benim için zor kırılınca artı para vermek istemiyorum. Benim merak ettiğim kullanicilardan bi şikayet var mıdır? Tek aroma fonksiyonu ve 3aroma fonksiyonu çok fark eder mi şimdiden Cevaplarınız için çok teşekkür ederim

        • Cennet Hanım Merhaba,
         Elbette kimse aldığı üründen pişman olmak istemez, siz araştırarak doğrusunu yapıyorsunuz.
         Aroma fonksiyonunun kademeli olması tercih meselesi, aroma fonksiyonları genelde su akış hızı ile kontrol ediyor, üç kademelide 3 ayrı akış hızıyla bunu belirleyebiliyorsunuz.
         Öte yandan tek kademe dediğiniz de aslında iki kademe, aroma yok bir kademe aroma var bir diğeri, dolaysıyla fark 2 kademe 3 kademe gibi düşünebilirsiniz.
         Kahve makinesi özellikleri anlattığım yazıda da belirttiğim gibi bu tercih ve özelleştirme isteğiniz ile ilgili o yüzden şu iyidir diyemem. Fonksiyon satısı ne kadar çeşitli olursa olsun makineniz kullanabilme yeteneğinizle sınırlı kalır.
         Kullanıcı yorumları konusunda da haklısınız TR’de çok yorum yok bizim pazara yeni giren bir ürün olduğu için. Yurt dışı yorumlarının çoğu ise pozitif, bir iki yorumda içim sıcaklığı beklediğim kadar iyi değildi denilmiş. Termos karaflarda termos soğukken karşılaşılabilen bir durum bu, böyle bir sorun yaşarsanız demleme öncesi karafı sıcak su ile çalkalarsanız büyük ölçüde problem düzelir. Bir diğer negatif yorum da programlama fonksiyonunun kullanım zorluğu ile ilgili gelmiş ama bu kişiye göre çok değişken bir durum. Onun dışında dediğim gibi kullananların büyük kısmı memnun
         Sevgiler

 3. Omer bey merhaba,

  metal kalıcı filtreli, aroma ozelliği olan bir kahve makinesi arıyorum. bir turlu bulamadım. hangisine tavsiye edersiniz? delonghi 16731 diye bir modeli var, istediklerim var metal karaflı ama yorumları kotu, siz ne dersiniz?

  • Arif Bey Merhaba,
   Metal filtre tercih sebebiniz sadece maliyetse bir kere daha düşünün derim, metal filtrenin süzme performans kağıt kadar iyi değil sonrasında temizliği de sıkıntı konulardan biri.
   Piyasadaki makinelerin büyük kısımı kendi filtreleri ile geliyor bunların bazıları tamamen plastik bazılarında ise süzme yeri metal (altın kaplama vs) ama birleşme noktaları plastik.
   Eğer plastik konusunda bir kassasiyetiniz varsa şunu üzülerek belirtmeliyim ki bu makinelerin çok büyük kısmında sıcak su plastik borudan geçerek hazneye püskürtülür.
   Özetle açıkçası piyasada incelediğim ürünler arasında herşeyiyle metal filtreli bir makine yok. İllede metal filtre derseniz manuel demlemeye yönelebilirsiniz, ikea da filtresi metal cam demleme ekipmanları var.
   Sevgiler

 4. Merhabalar. İnanın mest olarak okuyup ama beyni yananlardanim. İnanılmaz faydalı bir kişiliksiniz. Öncelikle bunun için tebrik ederim. Ben önce bir makineden ne beklediğimi sonrasında ne için kullanacagimi anlatayım. Çok zahmet vericem size ama sizde bana evet işte bu makine deyin. Affınıza sığınarak efendim.
  #makineden ne bekliyorum: kağıt filtre kullanmak..ama olmadığı zaman kendi filtresini de rahatlıkla kullanabilmek. Zaman ayarı. Aroma özelliği. Kirecinin kolay temizliği. Kendi kendini kapatabilir olması. Dış yüzeyi alt ısıtıcı bölümü zamanla çatlamayan deforme olmayan. En güzel tadı veren bir makine.
  #ne için kullanacağım. Oğlum için 😅. Akşama kadar 4 5 fincan içer. Birde bildiğiniz en lezzetli filtre kahve öneriniz.
  #eger benim içinde bol köpük yapabilen bir Türk kahvesi Makinesi vee birde lezzetli bir Türk kahvesi alabileceğim bir yer yada marka önerirseniz müteşekkir olurum. Selamlar sevgiler tşkler şimdiden.

  • Ece Hanım Merhaba,
   Güzel sözleriniz için teşekkürler. Aradığınız özellikleri karşılayan bir çok makine var. Sorularınızı şöyle yanıtlamaya çalışayım.
   -Dış yüzeyi alt ısıtıcı bölümü zamanla çatlamayan deforme olmayan : Açıkçası bu malzeme kalitesi olduğu kadar kullanımla da oldukça bağlantılı. Makineye temiz baktığınız sürece zaten makineler garanti süresi boyunca bu problemi çıkarmazlar. Temiz bakmaktan kastım deterjanlı sabunlu su ile temizlik değil, bu her makineyi yıpratır. Kullanım sonrası hemen su ile temizlemek, içinde kahve bekletmemek, ısıtıcı sıcakken üstüne su/kahve damladığında anında ıslak bir kağıt havlu ile silmek vb şeyler ömrü uzatır çatlamaları engeller. ısıtıcı sıcakkek, çalkalanmış boş karafı koyarsanız karaf içinde kireç oluşumuna sebep olursunuz, bir miktar su ile koymanız gerek vs.
   -Kalıcı filte, bir çok makine bu filtre ile geliyor ama piyasaya sürülen ürünün zamanına göre de bu değişiyor bazen. Yani aynı marka model ürünün ocak ayında gelenlerinde bu filtre varken temmuz ayında gelen partide olmayabiliyor. Bu nedenle satıcı ile doğrudan konuşmakta fayda var.
   -Kireç temizleme: bizim sularımız çok kireçli sular değil o nedenle yılda bir yapılacak temizlik filtre kahve makinesi için haydi haydi yeterli olur. Bunun için her makinede yöntem aynı. Makineler için satılan Kireç çözücü solüsyonu su ile karıştırıp 2-3 kere demleme yapıp sonra da temiz su ile 2-3 demleme yaptığınızda makine temizlenmiş olur.
   Burda bence asıl önemli konu su haznesinin çıkabilir olması, özellikle koyacağınız tezgah üstünde dolap varsa işinizi oldukça kolaylaştırır, öte yandan hazne temizliğini de rahatlıkla yapabilirsiniz.
   Bunu da katarsak yazıda incelediğim makineler arasından bütün özelliklere uyan Beko BKK4315 ve Electrolux EKF7800 kalıyor elimizde. Bekonun dış yüzeyi tamamen plastik, EKF7800 ise inox.
   Karar sizin

   Türk kahvesi konusu çok karışık, zira Türk kahvesinde biz en kötü kalite Arabica çekirdeği olan Rio Minas kullanıyoruz o yüzden bütün kahveler aynı çekirdekten yapılıyor, belirleyici taraf kavurma ve öğütme. çok koyu renkli olmayan pudra kıvamında bir kahve olmasına dikkat edin. Ya da iyi bir çekirdek kahve alıp el değirmeni ile evde kendiniz öğütün derim. üreticilerin de profilleri değişken bu nedenle direkt marka vermem doğru olmaz.

   Filtre kahve için de doğrudan şu üreticinin çekirdeğini alın diyemem, zira bu konuda çok emek ve zaman harcayan bir çok üretici var. Biz zaman zaman bazıları ile indirim anlaşmaları yapıyoruz. Bunun için şu sayfayı takip edebilirsiniz. https://mokapota.com/kahve/nitelikli-kahve-nereden-alinir-ucuncu-nesil-kahveciler/20900
   Sevgiler

 5. Merhabalar ömer bey..ilk kez evime filtre kahve makinası almayı düşünüyorum tüm yazılarınızı okudum canlı yayınlarıda dinledim..hem yer açısından hemde ayrı ayrı iki makina almak istemediğim için homend5002de karar kıldım..fakat şu an pek bulamıyorum..yani gitti gidiyorda falan 1.999 tl gibi rakamlara gördüm ama sanırım indirimleri falan oluyor..trendyolda 1500 küsür gibi bir paraya görmüştüm ama tekrar bulamadım..bulmak neden zor acaba..birde şikayet yorumlarını okudum biraz servisin çok ilgisiz ve makinanın sık agrizalandigina dair şeyler gördüm biraz bulandı zihnim..ikinci elini buldum biryerden ama onda da kararsızım..bir yandan da electrolux un tavsiye ettiğiniz modeline mi dönsem dedim..belki uygun fiyatlı bir öğütücü alırım yanına dedim ama yine onuda bulamadim trendyolda..öğütücüde delonginin dişli olanını 500tlye metro da buldum ama..ama ama ne cok şey anlattım..yani çok kararsızım..düşündüğüm ürünleri bulamadım bir türlü..sizden yol gösterici bir tavsiye istiyorum 😊

  • Mine Hanım Merhaba,
   Normal günlerde değiliz, bu nedenle piyasada bu tür sorunların olması normal, bitmeyen stoklar bitiyor, yerine yenisi gelemiyor, gelenler daha yüksek kurdan geliyor ve daha bir sürü şey. Bu nedenle makine fiyatları ve stokları anlık kontrol edip yakaladığınızda almanızı tavsiye edebilirim ancak:(. Kur nedeniyle fiyatlar oldukça arttı, ülkemizde maalesef kur artarken fiyat artar ama düştüğünde fiyatlar o kadar da düşmez. Bunu göz ardı etmemek gerek.
   Benim hep tavsiyem makine ve öğütücüyü ayrı ayrı almak yönünde, az yer kaplasın istiyorsunuz belki ama kombine ürünlerin kullanımı da zamanla efektif olmadığı için sonrasında “keşke …” cümleleri başlıyor. Öğütücü için öğütücülerle ilgili yazıma bir göz atın, filtre kahve makinesinde de ucuza bulduğunuz ihtiyacınızı karşılayan bir modeli seçin derim. Ama bu dönemde direkt şeyler söylemek inanın ki çok zor :(
   Sevgiler

   • Cevabınız için teşekkür ederim omer bey sanirim önümüzdeki bir kac gün içinde 950 tl civarı birseye electroluxü alicam ve delonginin öğütücüsünü..insallah beklediğim gibi olur..teşekkür ederim ilginiz için 😊

 6. Merhaba, öncelikle uzun emeklerle hazırlanmış bilgiler için teşekkür ediyorum. Beko nun blk 4315 modeli için sıcak tutma süresi ile ilgili olarak olumsuz yorumlar okudum. Karşıma bekonun farklı bir modeli çıktı, fk5910. Bu cihazı öneriyor musun ayrıca filtre kahve makinesi için ayrılabilecek bütçem yaklaşık olarak 500-600 tl civarında. bu fiyat aralığı için öneride bulunma imkanınız olursa çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Gizem Hanım Merhaba,
   4315 ile ilgili aynı durum bu üründe de söz konusu sıcak tutma süresi 30 dk.
   Onun dışında su haznesinin çıkabiliyor olması ve aroma fonksiyonuna sahip olması güzel özellikler.
   4315’de ayrıca programlama özelliği de yer alıyor.
   Sevgiler

 7. Ömer bey öncelikle merhaba,böyle bir yazı paylaşıp bizi derin bilgilerinizle aydınlattığınız için teşekkür ederim,gerçekten çok güzel bir yazı olmuş.
  Ömer bey benim soruma gelecek olursak:şimdi ben neredeyse her sabah ismini iyi bildiğimiz malum bir kahveciden her sabah orta boy kahve alıyorum artık bu çileden kurtulmak adına hem filtre kahve yapan hemde latte gibi sütlü kahve yapabilen tam otomatik bir kahve makinası arayışındayım.Daha önceden sadece filtre kahve yapabilen deloghni marka bir filtre kahve makinası (kağıt süzgeçli olandan) ve el kahve öğütücüsü aldım ancak bir türlü istediğim tadı elde edemedim ve pes ettim.Sadece lezzet bakımından değil aynı zamanda çok emek verdiğim içinde makinayı kaldırıp rafa koydum.Şimdi sizden ricam bana öyle bir makina tavsiye edinki hem o malum kahvecinin kahvesinin tadını aratmasın hemde her istediğimde çok fazla emek sarfetmeden tek tuşla kahve keyfimi yerine getirsin.Bütçe olarak 4-5 bin bandında hatta 5.5 bin tl ye kadar bütçem var.Şimdiden teşekkür eder yazılarınızın devamını beklerim.Saygılar….

 8. Merhaba Ömer bey,
  Russel Hobbs 22620-56 şuanda indirime girmiş. (300tl) Bu model hakkında ne düşünüyorsunuz.
  max 350 tl için şuanda önerdiğiniz bir model var mı ?

  • Özge Hanım Merhaba,
   Russell Hobbs 22620-56 hakkında yorumlarımı yazıya ekledim. Malesef doğrudan ürün önermiyorum, hem fiyat hem de ihtiyaçlar çok göreceli kavramlar. Ürünler hakkında sorunuz olursa seve seve yanıtlarım
   Sevgiler

 9. Merhaba, öncelikle çok güzel/faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler 😊 ben Arzum AR3081 Brewtime Delux Filtre Kahve Makinesi – Inox markası için yorumunuzu rica edebilir miyim? Hatta Electrolux EKF7800 ile Arzum AR3081 Brewtime arasında kaldım. Siz hangisini önerirsiniz? Tavsiyenizi almadan son kararı veremiycem sanırım 😊 sevgiler, teşekkürler

  • Arzum AR3081 320tl fiyatıyla tercih edilebilir mi birde sıcak tutabilir mi kahveyi birçok makinede sıcak tutma sorunu var yeni bir ürün ucuz özellikli ama yorum çok az son bir gelişme varmı dır tavsiye edermisiniz?

   • Tuncay Bey Merhaba,
    Oldukça uzun süredir kahve makineleri ile haşır neşirim, ama filtre kahve makineleri arasında kahveyi sıcak tutmuyor şikayeti aldığım makine sayısı oldukça az. O yüzden bir çok makinede sıcak tutma problemi var bilgisinin kaynağını paylaşırsanız sevinirim. Daha önce sıkcaklık konusundan defalarca yazı ve yorumlarımda bahsettim tamamen göreceli bir konu. Eğer siz kahvenizi ocaktan aldığınız çay kadar sıcak bekliyorsanız bunu hiçbir makine size sağlayamaz. Sebebi yapamayacaklarından değil, aşırı sıcak ve aşırı soğuk tadı gölgeler. 100 dereceye ulaşmış bir kahveden tat almanız mümkün değil. Bu nedenle hiçbir üretici için bu doğru bir karar olmaz.
    Öte yandan eğer sorduğunuz sıcak tutma süresi ise demleme başlangıcından itibaren 45 dakika alt taban sıcak kalıyor. Ürün dediğiniz gibi yeni ve maalesef hakkında çok fazla deneyim yorumu yok.
    Sevgiler

 10. Merhaba, Bilgilendirici ve cok cesitli yaziniz icin tesekkurler. Emeklerinize saglik. Benim sormak istedigim Moccamaster KBG 741 AO filtre kahve makinesi Ile ilgili yorumunuz nedir. ElectroluxEKF7800 ile arasinda kaldim. Moccamaster yorumlarinizi alirsam cok sevinirim , tesekkurler.

   • Ömer bey merhaba, yazınız ve hızlı dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Mocacamasterı ek özelliği olmadan marka işçilik, dayanım ve performans açısından değerlendiriyorum :) internette satınalmaiçin baktığımda Moccamaster KBG 741 AO ve KBG-SLCT-P olarak 2model farklı fiyatlarda var; ikisi de özellik olarak aynı gözüküyor hafif ölçü farkı var. Sizin bildiğiniz farklı bir özelliği varmı ikisinin? Son bir soru olarak yanıtlarsanız sevinirim
    Sevgiler

    • Dilara Hanım Merhaba,
     Bu sorunuzu dün yanıtlamıştım ama ön yüzde görünmüyor, dünkü sorunuzu silmiş olabilir misiniz? Bir de son sorunuz yaklaşık yarım saat arayla 2 kere geldi. Yorum yazdıktan sonra F5 tuşuyla tarayıcınızı güncellerseniz böyle bir problem olmayacaktır. Dün verdiğim cevabı tekrarlayayım…

     2 fark var, SLCT’de sıcaklık ayarı yerine yarım demleme fonksiyonu özelliği var. Açma kapama tuşu yanındaki düğmenin fonksiyonu farklı yani.
     Diğeri ise renk kodu
     Sevgiler

 11. Emeklerinize sağlık. Çok detaylı bilgilendirici bir anlatım olmuş. Bıkmadan her soruyu da cevaplandırmışsınız. Çok teşekkür ediyorum. Sevgiler,

 12. Merhaba Ömer Bey

  Öncelikle her yoruma tek tek cevap vermeniz nedeniyle tüm yorumları ve sizin cevaplarınızı tek tek okumak gerçekten çok faydalı oldu, tüm emeğinize bilginize zamanınıza sağlık, çok teşekkür ederim inanılmaz faydalandığım bir site oldu bu (geç bulmuş olsam da bulduğuma çok mutluyum sitenizi).

  Müsadenizle birkaç sorum olacak.

  Uzun yıllar Essenso’nun kendinden öğütmeli filtre kahve makinasını kullanıyorum (konik değil bıçaklı) – bu bile öğütücünün ne kadar önemli olduğunu bana kanıtladı zaten.

  Şimdi hem düzgün bir öğütücü ve ayrı bir de filtre kahve makinası almak istiyorum. Burada tahminim bütçeyi asıl öğütücüye ayırmak daha doğru olur ama sizin de fikrinizi almak isterim?

  Kahve makinası olarak da filtre istiyorum daha ziyade. Aşağıdaki seçenekler arasında kaldım:
  1) Electrolux 5300 (fıyat avantajı ve aroma özelliği nedeniyle)
  2) Delonghi 16210 (fiyat avantajı ve aroma özelliği nedeniyle)
  3) Bosch TKA8631 (tamamen dizaynı nedeniyle)

  Bir de bunlara ek olarak VMF Stelio, WMF Bueno, Melitta Enjoy Top da ilgimi çekti.

  Son olarak da Moccamaster benzeri Konchera diye de bir ürün var ama hiç detaylı yorum bulamadım.

  Bunlar arasından sizin tavsiyeniz ne olurdu? Yorumlarınızı alabilirsem çok mutlu olurum.

  Saygı ve selamlarımla

  • Kemal Bey Merhaba,
   Sizin vermediğiniz karar benim vermemi beklemeyin lütfen. Ben makinelerin özellikleri ve kullanımı konusunda destek olurum ama tercih sizin olmalı.
   Öğütücülerle ilgili öğütücü inceleme yazımı önerebilirim. Onun dışında makineler konusunda özellik ve kullanım açısından sormak istedikleriniz olursa seve seve yanıtlayayım ama doğrudan şunu alın demiyorum çünkü ihtiyaçlar ve kişisel beğeni ve tercihler kişiye özel şeyler.
   Sevgiler

 13. Merhaba Ömer Bey

  Öncelikle hızlı cevabınız için teşekkür ederim.

  Yok sizden direk bunu alın diye bir tavsiye beklemiyordum, zaten sizin diğer yorumlara verdiğiniz cevaplardan ve yazılarınızdan bunu yapmayı tercih etmediğiniz oldukça net, ve haklısınız da bence. Ben o ilk 3 opsiyon arasında kaldım ama diğerleri hakkında da detaylı bilgi bulamadım, sizin bu makineler hakkında düşünceniz, bilginiz var ise yorumlarınızı almak istemiştim VMF, Melitta ve Konchera hakkında ama oldukça yanlış sormuşum sorumu :)

  Öğütücü yazınızı da okudum ve orada kararım çok net zaten – orada da sormak istediğim de sizin görüşünüz ile öğütücüye mi yatırım yapılmalı kahve makinesine mi?

  Sevgilerimle
  Kemal

  • Kemal Bey Merhaba,
   Konu şimdi benim için çok daha net, açıklamanız için teşekkür ederim.
   Yanıtlamaya sondan başlayayım,
   Sadece filtre kahve için kullanacaksanız ve ilerde de başka ekipman düşünmüyorsanız basit bir öğütücü de işinizi görecektir. Ama derseniz ki ileride espresso makinesi de alacağım, pour over, aeropress gibi ekipmanlara da ilgim var vs, bu sefer öğütücü önemli bir hal alıyor. Özellikle espresso hazırlarken öğütücünün inceliği küçük hassasiyetle ayarlanabilmesi ve tutarlı büyüklük sağlaması oldukça önemli. Bu durumda evet öğütücüye yatırım yapmalısınız.
   Filtre kahve konusuna gelince, açıkçası bir makine aldığınızda iyi kullanırsanız en az 6-7 o makineyi kullanıyorsunuz, bu elbette makinenin malzeme kalitesi, işçiliği vs ile de doğrudan ilgili. Filtre kahve makineleri genelde basit bir mekanizmaya sahip olduğu için çoğunlukla bozulmuyorlar ama cam karafların kırılma ihtimali hep var maalesef. Bu nedenle seçiminizde bulunabilirliği de göz önüne almalısınız. Özetle bütçe dengesinde öğütücü mü yoksa makine mi konusu gelecek planlarınız ve tercihlerinizle ilgili. Ben bir çok ekipman kullanıyorum hepsinde de en pahalısını değil, fiyat/performansta en yüksek verim elde edebileceğim ürünleri tercih etmeye çalışıyorum.

   Kahve makineleri konusuna gelince konchero daha çok profesyonel makine üreten yerli bir firma, sitlerinde yazdığına göre üretimlerini yurt dışında yaptırıp Türkiye’ye ithal ediyorlar. 7-8 yıllık da bir geçmişleri var. Açıkçası makinelerini kullanma şansım olmadı, dolayısıyla bir kıyas yapamıyorum ama bu gibi konularda biraz orjinalciyim diyebilirim.
   WMF orta üstü kalitede ürünler sağlayan bir marka ancak bahsettiğiniz iki makinenin de dizaynı bence oldukça eski ve muhtemelen bu nedenle de kullanılan plastik parçalar çok kaliteli bir görüntü çizmiyor.
   Stelio’da ek bir özellik yok, bueno’da ise sadece aroma fonksiyonu yer alıyor. Melitta Enjot Top da benzer şekilde eski tip bir dizayna sahip, kapak ve filtre tutucu birleşik dizayn edilmiş, olumlu tarafı ise su haznesinin çıkabilir olması ve aroma fonksiyonunun daha hassas ayarlanabilmesi. Aroma özelliği olan makinelerde bu özelliği açıp kapatırsınız dolayısıyla tek seviyedir yada max 2-3 ama bu makinede ayar çok daha hassa yapılabiliyor. Özetle özellikler fena değil ama dizayn ve plastik kalitesi düşündürücü. İlk 3 tercihiniz için zaten yazıda yorumlarımı belirtmiştim.
   Umarım atladığım bir sorunuz kalmadı.. Varsa lütfen çekinmeden sorun..
   Sevgiler

   • Merhaba Omer Bey,

    Detayli cevabiniz icin cok tesekkur ederim, gercekten inanilmaz yardimcisiniz, sayenizde cok sey ogrendim. Musaadenizle filtre kahve makinasi konusunda son bir sorum olacak, o da Bosch TKA6A041 modeli ilgili bir inceleme yapabilir misiniz? Gordugum kadariyla cikarilabilir hazne, aroma ozelligi e fiyati ile oldukca uygun gozukuyor f/p acisindan ama sizin yorumlarinizi da merak ediyorum.

    Sevgilerimle

 14. Sevgili ömer bey
  Yazilariniz icin cok tesekkur ederim.hepsi oldukca keyifli ve bilgi verici.filtre kahve makinadi almak istiyorum. ben internet ortaminda kullanici yorumlarini bulamadigim icin karar vermekte zorlandim ve size danismak istedim.
  1. Delonghi icm16731
  2. Delonghi icm16710
  3. Delonghi icm16210
  Arti ve eksileri konusunda fikrinizi almak istedim. Cok tesekkur ediyorum

 15. Merhaba,
  Nitelikli paylaşımlarınız için öncelikle çok teşekkür ederim. Filtre kahve makinesi konusunda vestelin öğütücülü modeli ile ilgili varsa yorumunuzu merak ediyorum. Yer sıkıntısı nedeniyle ayrı ayrı ögütücü ve makineye sıcak bakamıyoruz.
  Teşekkürler…

  • Ozgur Bey Merhaba,
   Homend 5002 ile dizayn dahil birebir aynı bir ürün. Muhtemelen Vestel dizayn hakkını ödeyerek üretimine başladı. Yurt dışında da aynı dizaynı başka markalar altında bulmak mümkün. Homend 5002 de düğmeler biraz kötü duruyordu o düzeltilmiş sanıyorum bir de karaf sapı gri yapılmış. teknik özellikler yazıda bahsettiğim homend 5002 ile tamamen aynı.
   Sevgiler

 16. Merhabalar ben yeni filtre kahve makinesi almayı düşünüyorum da bir türlü karar veremedim,elektrolux 5300 ve Delonghi ıcm2.1 arasında kaldım siz hangisini önerirsiniz?benim önceliğim kahvenin makineden çok sıcak çıkması.

  • Ayşegül Hanım Merhaba,
   Doğrudan şu ürünü alın diyemem ama ürünler hakkında kriterlerinize göre şunları söyleyebilirim;
   Sıcaklık göreceli bir kavram buna rağmen iki üründe de sıcaklıkla ilgili negatif bir geri bildirime bulunmuyor. EKF5300 ICM2.1’e göre ek olarak aroma fonksiyonu sunuyor. Özellikle düşük miktarda demleme yapacaksanız bu önemli bir ek özellik halie gelir.
   Sevgiler

 17. Merhabalar tekrardan,filtre kahve makinesinde ısıtıcı yanmaz taban sizce muhakkak olmalı yoksa bu taban olmasa da ısıyı makine muhafaza edebilir mi?şimdiden teşekkür ederim👍

  • Ayşegül Hanım Merhaba,
   Isıtıcı plaka olmayan ürünler cam yerine paslanmaz çelik termos karaf kullanırlar bu nedenle ısıtıcı plakaya ihtiyaç duymazlar.
   Sevgiler

 18. Ömer Bey merhaba,

  Filtre kahve makinası arayışımızda yazınızdan faydalandık, teşekkürler öncelikle.
  Burda bulamadığım bir makinayı danışmak istiyorum: Fakir Coffee Rest Filtre Kahve makinası. Evde espresso makinamız var ancak filtre kahveyi daha kalabalık olduğumuzda kullanmak ya da kahvaltıda doya doya kahve içmek için istiyoruz. Sıradan bir günde muhtemelen 2 kere çalışır ve toplam 4-5 fincan içeriz. Misafir varsa ikiye üçe katlarız kullanımı. Bu makinanın performansı beklentimizi karşılar mı? Bu makinayla ilgili bir inceleme yazısı ekler misiniz?
  Teşekkür ederim.

   • Çok teşekkürler. Bir kaç sorum daha olacak cevaplayabilirseniz sevinirim.
    Bu cihaz kağıt filtre olmadan da kullanılabiliyor değil mi?
    Aroma özelliği 4 fincana kadar oluyor anladığım kadarıyla. (Yani uzun demleme) Daha çok kahve yapmak istediğimizde yaptığı kahve standart kahve oluyor değil mi?
    Çıkarılabilen su haznesi ne kadar önemli bir kriter? Espresso makinamızın su haznesi çıkıyor ama 3 yılda bir kaz kez temizlemek için çıkardım sadece . Filtre kahve makinası için durum nedir?
    İyi günler

    • Merhabalar,
     1 – Hayır mutlaka bir kağıt filtreye ihtiyacınız var. İçinden kalıcı filtre çıktığına dair bir ibare göremedim hiçbir yerde.

     2- Daha önce de dediğim gibi aroma ve 1-4 cup özellikleri farklı normalde ama üretici sitesinde aroma makine üstünde 1-4 cup yazıyor. Özetle bu butonu kullanmazsanız standard kahve elde edersiniz, 500ml’ye kadar da bu butonu kullanarak demlemeniz öneriliyor.

     3 – Bu size mutfağınıza ve kullanımınıza bağlı. Espresso makinesinde suyu da bir kere doldurur bitene kadar kullanmazsınız, filtre kahve makinesinde her demlemede su koymanız gerekir. Ne kadar su koyarsanız hepsini tek demlemede kullanır. Hazne çıkmadığında yukarıda dolabınız varsa makine içine su koymak biraz sıkıntılı olabilir. Makine özellikleri ile ilgili şu yazımı okuyabilirsiniz. https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-ozellikleri-ne-anlama-geliyor/3304
     Sevgiler

 19. Ömer Bey merhaba,
  Öncelikli Türkiye’de satışı olan fitre kahve makinelerine dair yazınız için çok teşekkür ederim. Ciddi bir eksikliği kapattığınızı söyleyebilirim. Sadece bir konuda beklentimi iletmek isterim, incelenen ürünlere dair standard bir test yapıp, Aroması, demleme süresi, sıcaklığı, cihaz özellikkleri v.s. sonrasında sizin kendi karşılaştırmalarınız ve puanlamalarınızı yapma fırsatınız olursa son kullanıcı bizler için çok daha işimiz kolaylaşacak gibi hissediyorum.
  Ofiste sürekli filtre kahve için bir insan olarak, bir süredir electrolux 7800 ile Braun KF7120 arasında gidip geliyorum (Malum her yer kapalı artık eve almak farz oldu).
  Electrolux 7800’ün çıkan haznesine dair sonradan bazı sızdırma yorumları okuyunca endişelendim ve bütünleşik ve ölçüleri daha küçük olan Braun’a yönlendim. Braun’un tasarım olarak oldukça başarılı gözükmesi ile birlikte demleme ve aroma konusunda da oldukça olumlu yorumlar okudum. Sadece istediğim demleme bitişi ile sesli uyarısı olmaması haricinde ben bir eksiklik veya olumsuz yorumla karşılaşmadım. Özellikle 1-2 videoda lezzet testi anlamında oldukça başarılı olduğuna dair yorumlar var. Sizin bu cihaza dair bir tecrübeniz var mı? Ürünü sipariş ettim ancak tereddütlerim halen devam ediyor, iptal edip EKF7700 veya EKF7800’e mi yönelmek mantıklı olur?
  İyi ve sağlıklı günler dilerim

  • Cenk Bey Merhaba,
   Öneriniz için teşekkürler, umarım ilerleyen dönemde hayata geçirebiliriz zira biz de istiyoruz böyle bir şeyi. Test yapabilmemiz için cihazları birebir kullanmamız gerekli, bütün makineleri satın almak pek de efektif bir yöntem olmadığı için üretici ve distribütörlerin test için cihazları bize göndermeleri gerekli. Bu da son 2-3 yıldır en azından Türkiye piyasası için çok da kabul gören bir yaklaşım değil. Öte yandan teste giren makine ile ilgili pozitif negatif ne varsa söyleyeceğimiz bilindiği için de üretici/distribütör açısından (hepsi için olmasa da bazıları için) biraz da olsa riskli bir durum. Ama Covid-19 sonrası her kurumda olduğu gibi kahve makinesi üreticilerinde de iş yapış şekli ve yaklaşım değişecek. Umarım o esnada istediklerimizi hayata geçirebilmek için bir fırsat yakalarız ;)
   Sorunuza gelince;
   Çıkabilir su tanklarında karşımıza çıkan bir durum bu ve çok çok büyük bölümü kullanım hatasıyla ilgili. Hazne ve makine birleşim noktalarında bir sızdırmazlık contası vardır. Bu contanın hasar görememesi, yapısının bozulmaması gerekir, bu nedenle çıkarma ve takma işlemi eğim kullanmadan dik eksende yapılmalıdır. Bu çok zor bir şey olmasa da genelde ihmal edilen bir durum. Takarken conta hasar görebiliyor veya işlevini göremeyecek şekilde sıkışıp zorlanarak takılıyor veya yerine oturtulmuyor.
   Bunun dışında siz zaten kararınızı vermişsiniz, 7700 veya 7800 alsaydınız aklınız KF7120’de kalırdı. Ama bu karmaşayı benim çözmemi beklemeyin lütfen, sizin kullanacağınız makine de karar daima sizin olmalı. Makineler arasında aklınızı karıştıran noktalar varsa bunları elimden geldiğince netleştirmeye çalışayım.
   Sevgiler

 20. Merhaba,
  Sayenlzde filtre kahve makineleri konusund aoldujca bilgi edindik cok tesekkurler.
  Sizce wmf kitchenminis nasil? Dizayni hosuma gitti ve daha ufak bir makine diye anliyorum ama ozelliklerinden emin olamadim.
  Cok tesekkurler
  Yeliz

  • Yeliz Hanım Merhaba,
   Ürünün iki versiyonu var biri cam karaflı diğeri termos karaflı ve to go diye isimlendirilen.
   Termos karaflı modeli aroma ve programlama fonksiyonu içeriyor bunun dışında ek bir özellik yok.
   İki üründen de kullanıcılar memnun sadece bir-iki kullanıcının cam karaf sapı düşmüş ama bu kullanım hatası da üretim hatası da olabilir.
   Ürünün 800ml kahve hazrılama kapasitesi var. 2 numara kağıt önerilse de bir çok resimde 2 numara filtre kağıdının ufak geldiği çok net ortada o nedenle 4 numara filtre kağıdı kullanıyor diyebiliriz zaten filtre haznesi de büyük. Daha küçük bir filtre haznesi bu kapasite için yeterli olabilirdi.
   Bunlar dışında kompakt az yer kaplayan az tüketiminiz varsa tercih edilebilir temel özelliklere sahip bir makine.Karar vermeden önce filtre kahve makinesi özelliklerini anlattığım yazımı da okumanızı tavsiye ederim
   Sevgiler

 21. Merhaba Ömer Bey umarim benimde sorumu yaniylarsiniz. Gunlerceee sadece filtre kahve makinesi arastiriyorum ve butceme gore uc urun arasinda kaldim. Aradigim ozellik ise urununun sicak olmasi. Benim icin en onemli konu sicakligi oldgunu belirterek urunlere geceyim. 1) Philips HD 7461/20 2) Elektrolux ekf 3700 3) Delonghi ICM 15210 lutfen birisini soyleyin yemen alayimmm.

  • HAzal Hanım Merhaba,
   Öncelikle şunu çok net belirteyim ki direkt gidin şu ürünü alın gibi bir cevap beklemeyin benden. Bu her zaman sizin kararınız olmalı
   Sıcaklık konusu da aşırı göreceli bir konu, bana çok sıcak gelen size soğuk gelebilir. Bu konudan daha önceki onlarca yorumda ve yazılarımda bahsettim bir çay sıcaklığı arıyorsanız bunu hiçbir filtre kahve makinesinde bulamazsınız.
   Üç ürünün de kullanıcı deneyim ve yorumlarına tekrar baktım, içlerinden sadece delonghide 2-3 kullanıcı sıcaklıkla ilgili sıkıntı dile getirmiş. Diğer ikisi için böyle bir şey gözüme çarpmadı.
   Sevgiler

     • Merhaba Ömer Bey uzun zamandır filtre kahve makinesi bakıyorum karar verdiğim öğütücülü makinelerin bir süre sonra güzel öğütmediği gibi yorumlar okudum bunun üzerine sadece filtre kahve makinesi bakmaya öğütücü makinesini de harici olarak almaya karar verdim. Russell Hobbs hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşük bütçeyle alabileceğim en mantıklı makineyi arıyorum. 40 dk kadar sıcak tutsun, damlatmasın ve filtrelemeyi güzel yapsın en olarak aroma ayarı da olursa tadından yenmez baktığım makineler russell Hobbs ve Philips HD7461/20 Daily Collection ve Electrolux ekf 3700 ve fiyat aralıkları 400 TL civarında. Bu makineler hakkındaki görüşlerinizi almak istiyorum. Ek olarak öğütücülerle hangi özelliklere bakmak gerekir bununla ilgili bir fikriniz varsa onu da duymak isterim.

 22. Coook tesekkur ederim bilgilendirginiz icin 🙏 simdi de ikisi arasinda kaldim :(( ve arastirmaktan kafayi yiyecegim.

 23. merhaba,
  iki ürün arasında kaldım ve sizden fiyatı gözetmeksizin ikisi arasında tercihimde yardımcı olabilir misiniz?
  tabiki şu ürünü al demeyeceğinizi biliyorum ama hangisi fonksiyonel olarak daha mantıklı emin olamadım
  Arçelik 8115 ile delonghi 15250
  Şimdiden teşekkürler

  • Duygu Hanım Merhaba,
   İki makine de teknik olarak aynı özelliklere sahip, (aroma+programlama) Arçelik 8115 çıkabilir su haznesi kullanırken delonghi 15250 su haznesi çıkmıyor ve çekmeceli bir dizayna sahip kahve ve su aynı kapak altında gibi düşünebilirsiniz. Eğer tezgah üstünde bir dolap varsa çıkabilir hazneler daha avantajlı oluyor. İkisininde teknik servislerinde problem yok ancak bir dönem arçelik yedek parça olarak karaf temininde sıkıntı yaşamıştı. Emin olmak isterseniz stok olup olmadığını müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz.Makinelerin ikisi de plastik iç/dış yüzeye ve cam karafa sahip.
   Sevgiler

 24. Merhaba, yararlı çalışmanız için teşekkür ederim. Evimde delonghi kg79 ve esse’nin cihazı ile işte 2 farklı delonghi cihaz daha kullanıyorum. İşte kullanmak için Kombo uygun fiyatlı bir cihaz düşünüyorum ancak homeend ve sanırım aynısı Vestel de de var öğütücülü makinelerde bıçak mı var conical ya da silindirik burr mu bulamadım. Bir bilginiz var mı? Homeend alan arkadaşınızın cihazını araştırma şansınız oldu mu? ( goldmaster modeli bıçaklı onun fotoğrafını buldum)

  • Merhabalar,
   Bu soruyu sormanız bizim için de oldukça iyi oldu. Daha öncesinde bu bilgileri yazıya eklediğime eminim ama sanırım sayfalandırma esnasında kaybetmişiz. Bunu düzeltmiş oldum.Bir de yeni makine ekledim.
   Sorunuza gelince Homend 5002 konik öğütücü kullanır ve kısıtlı da olsa incelik ayarı yapma şansınız vardır. Bu ürünün birebir aynısını hatta kozmetik olarak toparlanmış halini vestel yakın zamanda piyasaya sürdü. Yazıya o ürünü de ekledim. Yazıdaki fakir öğütücülü modeli ise bıçaklı öğütücü içerdiği için ve kullanıcı yorumlarında da sıkıntılar belirtildiği için tavsiye etmiyorum.
   Sevgiler

   • Ömer bey, en son hangi ürünü eklediniz acaba? Sayfada yeniden eskiye ya da eskiden yeniye göremiyorum, sorum benim ekrandan mı anlayamadım🙄 Teşekkürler

    • Merhaba Esra Nur Hanım,
     Ürünler tarih sırasında değil, hepsi piyasada bulunabilen ürünler, son eklediğim Vetel Taze Öğütücülü Filtre kahve Makinesi, Fakir ve Homend Öğütücülü modellere de öğütücülerin dişli tipini ekledim.
     Bu ürünü göremiyorsanız CTRL+F5 yaparsanız sayfa güncellenecektir
     Sevgiler

 25. Merhaba, çok güzel bir yazı olmuş. Ben de bir süredir Electrolux markasının makinelerini araştırıyorum ve Ekf7800 modelini beğendim ve siz de önermişsiniz. Önerdiğiniz zaman fiyatı 800-900 bandında mıydı? Çünkü bana biraz fazla geldi, eder mi bu fiyat emin olamadım :/

  • Yağmur Hanım Merhaba,
   Ben yazıyı hazırladığımda 365 liraydı, aynı dönem bir kalıp peynir 8-9 lira, bir litre süt 0,85 liraydı. Dolar 3,30 euro 3,65 ile Türk lirasına çevrilirkeni nsanlar dışarıda gönlünce geziyor dolaşıyor ülkede ve dünyada üretim devam ediyordu. Çok değil üstünden 2-2,5 yıl kadar geçti. Bu makineyi kendime 2019 Nisanında 425 liraya iyi bir indirimle almıştım.
   Ama bu şartların hiç biri şu an yok..
   Eder mi bence hiç bir şey şu anki fiyatını etmez. Ama bu fiyatlar pandemi geçince düşer mi ona da bir şey diyemem. Bir önceki döviz atağında fiyatlar iki katına çıkıp döviz gerilediğinde bir çok ürünün fiyatı sabit kalmış düşenlerse %20-25 düşmüştü. İnanın ne diyeceğimi bilemiyorum… Ama beni anladığınıza eminim.
   Sevgiler

 26. Merhabalar oncelikle bu denli detayli ve kapsamli bilgi paylastiginiz icin cok tesekkurler ben de bir kac urun arasinda kaldim ve sizden fikir almak istedim. Bu urunler Electrolux EKF7800, Delonghi ICM16731/ BK15250 ve Braun KF7120 bu urunler arasinda kaldim ve bi karara varamiyorum simdiden cok tesekkurler :)

  • Arda Bey Merhaba,
   Ürünlerin hepsinden yazıda bahsediyorum. Ürünler arasında neden kaldığınızı neden karar vermediğiniz ve benden tam olarak ne beklediğinizi paylaşmamışsınız?
   Benden beklentiniz tam olarak nedir?
   Sevgiler

 27. Arçelik FK 6910 Resital hakkında bilginiz varmıdır? Arçelik 8115 artık üretilmeyen bir model olduğu için yedek parça bulunmasi sıkıntı olmaması adına yeni modelini alsam mı diye düşündüm.

  • Deha Bey Selamlar,
   Arçelik FK6910’un programlama fonksiyonu içermeyen modeli gibi düşünülebilir. Çıkabilir su haznesi ve aroma özellikleri pozitif. piyasada ağırlıklı beyaz rengini görüyorum, beyaz rengin sıkıntısı hem leke belli ediyor oluşu hem de plastiğin zamanla ısıyla sararması. Ama o döneme kadar şık bir duruşu oluyor o da ayrı bir konu…
   Sevgiler

 28. Selamlar, yazınız için çok teşekkürler.
  Elimdeki makinenin cam karafı kırıldığı için
  çelik karaflı makine düşünüyordum ama yazınızdan sonra cam karafta kıtır kıldım.
  Yazınızda incelediğiniz Bosch TKA8631 modelinin siyah renkli olanını, yani Bosch TKA8633 modelini almayı düşünüyorum. Hatta yanında yedek karafı da alacağım.
  İncelemenizde belirtmiş olduğunuz sararma, çatlak sorunu bu renginde de yaşanmış olabilir mi?
  Bu modeller ile ilgili araştırmalarda yazmış olduğunuz sorunları burada okudum çünkü.
  Bir diğer düşündüğüm makinede Siemens in çelik karaflı olan modeli.

  Bir de Electrolux EKF7800 önermişsiniz.
  Aynı markanın ekf7700 modeli ile arasında nasıl bir fark olabilir?
  İkisi arasında 300 TL gibi bir fiyat farkı var. Bu değer mi?
  Bir de sizin bu 4 makineden bana önereceğiniz makine hangisidir?
  Siemens Tc86505
  Bosch TKA8633
  Electrolux EKF7700
  Electrolux EKF7800

  Çok değerli yanıtınızı ve yorumlarınızı bekliyorum.
  Cevaplarınız ve yorumlarınıza göre hareket edeceğim.

  Teşekkürler.

  • Merhabalar,
   Bu üründe renk nedeniyle bir sararma problemi yok. Ancak son dönemde 4-5 kullanıcının mıknatıslı kahve haznesinin belli bir süre sonra bozulduğunu ve kahve haznesinin kendi kendine açıldığını raporladığını gördüm. Bu detayı yazıya da ekliyorum birazdan. Bu tür aç kapa dizaynlarda benzer sıkıntılar yaşanabiliyor zamanla, o nedenle ben daha çok klasik tipte üst kapağın açıldığı dizaynları tavsiye ediyorum. Siemens için böyle bir raporlamaya rastlamadım ama hazne dizaynı aynı. Termos kararflarla ilgili düşüncemde bir değişiklik yok, hala temiztutma ve tat etkisinin cam karaflara göre daha düşük olduğunu düşünüyorum.
   EKF7700 sabit su haznesine sahipken EKF7800 su tankı çıkabiliyor. EKF7800 ayrıca 3 kademe sıcaklık ayarına sahip.
   Doğrudan şu makineyi alın diyemiyorum elminden geldiğince piyasdaki bütün ürünleri yazıda tutmaya gayret ediyorum. Zaten her ürün için düşüncelerim yazıda mevcut.
   Sevgiler

   • Çok teşekkürler ilginiz ve cevabınız için.
    Siemens modelinin cam karaflı olanı da varmış.
    Baktığıda iki marka da aynı gruba ait. Teknolojileri de aynı. Farklı isimler ile aynı işi yapıyorlar okuduğum kadarı ile.
    Ama 2 model arasında 300 TL fark var ki Siemens modelinin su haznesi de ayrılmıyor.
    Bu ikisi arasında size göre hangisi tercih edilmelidir?

    Bosch TKA8633
    Siemens TC86303

    Bosch markasının aşağıdaki modeli de var ama nasıldır? Yazınızda göremedim.
    Bosch TKA6A043

    Bir de. Karaca Hatır Plus konusunda fikriniz var mı?
    Reklamlarda çok fazla dönüyör. Fiyat olarak da Bosch ile aynı seviyede şuanda.
    İnanın ne alacağımı bilemiyorum.
    Makine önermediğinizi biliyorum ama fikriniz önemli.

    • Selamlar Tekrar,
     Bosch TKA6A043 diğer iki rengiyle birlikte yazıda yer alıyor.
     İnanın ki şunu tercih edin diyemiyorum. “Aynı işi yapıyorlar” noktasına gelince, bütün makineler aynı işi yapıyor aslında ama zaman zaman özellikleri zaman zaman dizaynı zaman zaman da piyasada rağbet görme yoğunluğuna göre fiyatları değişkenlik gösteriyor. Lamborgini bir araçla Bentley de aynı işi yapıyorlar ama tarz yaklaşım özellikler farklı (what can I do sometimes emojisi koyuyorum buraya ;)). Siemens86303’ün de su haznesi çıkıyor bu arada (https://media3.bsh-group.com/Product_Shots/2000×2000/MCSA00440058_TC86303_Insert_cistern_def.jpg)
     Karaca’ya gelince yazıya bilerek dahil etmiyorum ama bir kaç soru daha gelirse sanırım eklemek zorunda kalacağım. Öncelikle kombo makineleri önermiyorum, biri bozulunca diğerinden de oluyorsunuz. Öte yandan bu üründeki filtre kahve makinesi bölümü hiçbir ek özellik barındırmıyor, su damlatma bölümü manuel yerleştirildiği için hataya çok açık. Kahve ve su haznesi aynı kapak altında ve kapak büyük, mutfakta tezgah üstünde dolap varsa su veya kahve koymak oldukça sıkıntılı olabilir, makineyi çekiştirirken sıkıntılara sebep olabilir. Solaklar biraz daha rahat kullanır sanki ama çoğunluk sağ elini kullandığı için bence istasyonların yerleşimleri de hatalı. Keşke bu tür ürünler dizayn edilirken tüketici ihtiyaç analizlerine değil de işin uzmanlarına, hadi olmadı kullanıcı/müşteri deneyimi ekiplerine danışılsa…
     Sevgiler

     • Çok teşekkürler.
      Aslında burada demek istediğim, iki markanın da BSH grubuna ait olmasından kaynaklı, aynı açıklamalara sahip özellikleri farklı isimlerle sunmaları idi
      Tabi ki haklısınız :) Lambughini araç ile Betley araç farklıdır :)
      Karaca’daki püskürtme sistemini kendimizin ayarlaması gerçekten sıkıntı.
      Çelik filtre üzerine kağıt filtre kullanımına izin verip vermediği de muamma.

      Bosch modeli için belirtmiş olduğunuz mıknatıslı hazne sorunu, çok karşılaşılan bir durum mu peki ?
      Yoksa bazı cihazlarda oluşan münferit sorun mudur?
      Bir de bu durum oluştuğunda makine kullanılamaz hale mi geliyor ? Tam olarak o mıknatıs neyi nerede sabit tutuyor.
      Çok soru sordum farkındayım ama. Almışken fiyat performans olarak olabilecek en mantıklı ürünü alma çabasındayım.
      Şimdiden çok teşekkürler cevabınız için.

      • Merhaba,
       Karacada kağıt filtre kullanılır, sanırım 2 numara filtre kullanıyor ürün ama bunu yazılı olarak bir yerde göremedim.
       Ne kadar sıklıkta yaşandığını tahmin etmek içeriden veri almadan imkansıza yakın. Ama alışveriş sitelerinde gördüğüm 10 yorumun 7 si pozitif biri nötr ikisi negatif gibi düşünebilirsiniz.
       Yalnız bu %20 negatif anlamına gelmemeli, malumunuz insanoğlunun iyiyi sıradanlaştırıp kötüyü yerme gibi bir huyu da var, o nedenle iyi deneyimlerin bir çoğu yoruma dönüşmezken kötü deneyimin çoğu daha kolay kayda geçer.
       Konuya döneyim, negatif yorumların büyük çoğunluğu bu manyetik problemle ilgili.
       Kahveyi koyduğunuz hazne açılır kapanır bir yapıya sahip bu hazne kapandığında içerdeki mıknatıslı mekanizma kahve haznesini karafın üstünde tutuyor. Bu mekanizma bozulduğunda kapak açılma eğiliminde olduğu için ya karafın içerisine kahve akmıyor ya da açılmayı başarırsa su direkt makinenin ve karafın üstüne akıyor. Umarım yeteri açıklıkta tanımlayabildim. Halen netleşmediyse youtube’da mekanizmanın açılıp kapanmasını gösteren bir iki video seyredin daha netleşebilir
       Fiyat performansta en iyi ürüne sahip olmak herkesin hakkı ama bundan ancak araştıranlar faydalanabiliyor, o yüzden çok sormadınız endişe etmeyin seve seve yanıtlıyorum.
       Sevgiler

       • Merhabalar;
        Anlayışınız için çok teşekkürler.
        Belirttiğiniz oran ve insanoğlunun olumsuz deneyimi daha çok yayması göz önüne alındığında bu sıkıntının genel ve yaygın bir durum olmadığını çıkarıyorum kendimce ?
        Tabi ne kadar doğru bir çıkarım orası da meçhul.

        Anladım belirttiğiniz çalışma prensibini.
        Buradaki mıknatıs bozulsa bile sonuçta değiştirilebilir değil mi ? Belki ben yapamam ama servisi bu işi yapabilir.
        Bir de o mıknatıs dediğiniz kısım, yandan tutup açtığımız kahve haznesinin açılmaması için kullanılan mıknatıs değil mi ?
        Karaf ile hazne arasında mıknatıs ile yapılan bir bağlantı değil değil mi ?

        • Merhaba tekrar,

         Buradaki mıknatıs bozulsa bile sonuçta değiştirilebilir değil mi ? Belki ben yapamam ama servisi bu işi yapabilir.
         EVET ama parça montaj yapısına bakmak gerek, bunu bence bir servise danışın derim. Bazen çok ufak bir parça kırılıyor ama o yedek parça ayrı satılmadığı için bütün bağıl parçaları değiştiriyorlar. Almadan önce sormak daha faydalı olacaktır.

         EVET –> Bir de o mıknatıs dediğiniz kısım, yandan tutup açtığımız kahve haznesinin açılmaması için kullanılan mıknatıs değil mi ?
         HAYIR –> Karaf ile hazne arasında mıknatıs ile yapılan bir bağlantı değil değil mi ?

 29. Merhaba. Filtre Kahve makinaları hakkında yazdığınız tüm bilgiler doğrultusunda almak istediğim Electrolux EKF7800 ancak fiyatı 900 TL civarlarında ve bütçemi aşıyor. Bu makinaya benzer özellikte 500-600 TL fiyatlarında 2 ürün var. Biri Arçelik K 8115 diğeri ise Bosch TKA8633. Arçelik de istenen tüm özellikler var ancak eski bir model ve üretimi durmasından dolayı endişeliyim. Ayrıca plastik olması da benim için negatif bir durum. Bosch ise görüntü olarak daha şık ancak aroma özelliği yok. Bosch da aroma özelliği yerine kendileri farklı bir teknoloji geliştirmişler sizce bu özelliği aroma özelliğinin yerini tutuyor mudur? Bu iki ürünü kıyasladığımızda hangisi Electrolux EKF7800 a daha yakındır? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkürler.

  • Demet Hanım Merhaba,
   K8115’in farkları 1-su filtresi(bu Türkiye için çok önemli değil) 2- sıcaklık ayarı 3- Dış yüzeyin plastik olması. Bu dönemde fiyatlar oldukça dengesiz maalesef traş makineleri ve kahve makineleri en çok rağbet gören ürünler ve kurdaki yükseliş de işin içine girince fiyatlar yükseliyor. Kur atağını daha önce de yaşadık ama çıkan fiyatlar kurla beraber tekrar düşmedi, bunu göz önüne almakta da fayda var.
   Bosch TKA8633 aroma fonksiyonu içermiyor kendi kullandıkları sistem ise konuşan su miktarına göre hızın ayarlanması, bu ne kadar sağlıklı bilemiyorum zira bunun için uzun süre farklı çekirdeklerle demleme deneyimi yapmak gerekli. Ek olarak son dönemde kahve haznesi ile ilgili raporlanan problemler var. Bu hazneyi yerinde tutan mıknatıslı sistemin zamanla yıprandığı ve kapağın tutmadığı bazı kullanıcılar tarafından raporlanmış.
   Sevgiler

 30. Merhabalar,
  Öncelikle bu kadar detaylı bilgiyi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
  Yazılarınızı okudum. Sormak istediğim bir sürü soru var:)
  Öncelikle Vestel taze kahve makınası fiyatı uygun bu makınadakı öğütme sistemi yazınızda yazmıyor. Önerdiğiniz piston şeklinde öğütmemi yapıyor yoksa bıçaklımı.
  Bazı yazılarda french pressde yapılan kahvenın aromasının makınada alınamadığına dair görüşler var bu konudaki görüşünüzü rica edebilirmiyim.
  Son olarak kağıt filtrelerin kahvenın yağı ve aramasını baskıladığını söyleyen görüşler var bu konudada yardımınızı rrica edebılırmıyım.

  • Arkın Bey Merhaba,
   Vestel taze için Homend 5002 ile birebir aynı dizayna sahip diye belirttiğim için tekrar aynı şeyleri yazmak istemedim. Sadece farkları belirttim. Vestel Taze konik dişli öğütücü kullanır.
   Bir çok kahve demleme ekipmanı var ve hepsi kahveyi farklı şekilde farklı özellikleri öne çıkacak şekilde demler.(evet french press ile filtre kahve makinesi farklı tat verir) Kahve muhteşem bir içecek, çünkü sadece bir tane mükemmel kahve yok. Mükemmel kahve sizin içmeyi en sevdiğiniz kahvedir o yüzden oldukça fazla alternatif var. Evet kağıt filtre kahvedeki yağları da süzer, bu bana göre iyidir çünkü ben o tatları sevmiyorum ama bir başka kişi o tadı seviyordur ve onun için de kağıt filtre tercih edilmemesi gereken birşeydir.Özetle dereotunu denemeden sevip sevmediğinizi bilemezsiniz. Mümkün olduğunca çok farklı demleme yöntemi ve çekirdek deneyerek damağınızı geliştirin derim beğendiğiniz tatları zaten zamanla oluşturacaksınız. Aynı yorumu iki farklı içerik altına yazmışsınız bu daha geniş bir soruydu bunu yanıtladım diğer yorumunuzu mükerrer olmaması için siliyorum
   Sevgiler

 31. Merhaba,

  Bilgilendirici ve keyifli siteniz için teşekkürler. Bu ve diğer yazılarınızdan okuduklarım sonucunda Braun kf7120bk aldık, 2 haftadır oldukça memnun biçimde kullanıyoruz. Ancak 3 gün önce (yani 10 günlük bir kullanımın sonunda) makinenin “calc” uyarısı yanmaya başladı. Açıkçası kireç çözücüye bu kadar erken ihtiyacım olmasına çok şaşırdım. Sizin tavsiyenizi takip ederek içme suyu (Taşkesti) kullanıyoruz, günde ortalama 1.5 sefer kahve yapıyoruz. Sizce sebebi ne olabilir? “Normal” deyip 10 günde bir kireç çözücü mü kullanmalıyım, yoksa bunun biraz garip olduğu konusunda şüphelenmekte haklı mıyım?

  Çok teşekkürler,
  mehmet

  • Mehmet Bey Merhaba,
   Bunun iki makul nedeni olabilir. Birincisi su sertlik ayarını yapmamış olabilirsiniz, diğeri ise su sertlik ayarını en yüksekte olacak şekilde ayarlamış olabilirsiniz.
   Ayarları kontrol ettikten sonra kireç giderme fonksiyonunu kireç çözücü koymadan sadece suyla çalıştırın eger yine kısa bir süresonra benzer bir uyarı verirsen servisle görüşün derim.
   Bu kadar kısa sürede kireçlenme normal değil. elektronik bir sıkıntı da olabilir
   Sevgiler

   • Ömer Bey detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim.

    Sertlik ayarını yapmamıştım haklısınız, şimdi de sanırım uyarı verdiği için ayar değişikliği yapamıyor. Biraz uğraştırdı ama sonunda Braun’dan bilgili bir kişiden teknik destek alabildim, “hiç ayar yapmayınca makine suyu çok sert olarak kabul ediyor, o yüzden bir süre sonra kireçlenme uyarısı veriyor, eğer içme suyu kullanıyorsanız hiç endişe etmeyin, birinci sene sonunda kireç çözücü kullanabilirsiniz” yanıtı içimi rahatlattı. Belki başka okurlarınızın da içini rahatlatır :)
    Sevgiler

 32. Merhaba, önerileriniz ve bütçem doğrultusunda elektrolüks ekf 7800 modelini almayı düşünüyorum.Filtresi kağıt mı yoksa metal filtre midir … Birde ailede kanser öykümüz olduğu için plastik kalitesi tercih sebebim.Bazı ürün değerlendirmelerinde bu konuda uyarı gördüm. Özellikle bu çerçevede önerinizi almak isterim. Yine Sage de soğuk kahve alternatifi sunan bir model var. Fakat oldukça pahalı… Soğuk kahve ve plastik kalitesi düşünülürse her iki alternatifi nasıl değerlendirirsiniz. Teşekkürler…

  • Makbule Hanım Merhaba,
   EKF7800 yanında kalıcı filtreyle geliyor ve dilerseniz kağıt filtre de kullanabilirsiniz.
   Kalıcı filtrenin birleşme noktaları plastik süzme bölümü ise metal.
   Ancak plastik hassasiyetiniz varsa şunu önemle hatırlatmak isterim piyasadaki bir çok makine metal filtre ile gelse de filtre tutucu bölge yine plastikten yapıldığı için her halukarda kahveniz plastikle temas eder.
   Bunun olmaması için manuel demleme ekipmanlarına yönelebilirsiniz. Son zamanlarda manuel demleme ekipmanlarını otomize eden yeni bir kaç model çıktı ancak TR satışları kısıtlı ve fiyatları diğer makinelere göre yüksek. Yakın zamanda bir iki modeli yazıya dahil edeceğim. Ama süre veremiyorum maalesef.
   Sevgiler.

   • Ömer Bey, ben Sage SDV 400 BSS/A kahve makinası ve WMF 417070011 STELİO Kahve ögütücü aldım. Ne yazık ENPLUS ürün tanıtımında eksik bilgi vermiş. Zira , sıcak tutma özelliği var diye karaflı model tercih ettim. Ancak, 4 fincan dan az demlemede sıcak tutma özelliği yokmuş. Onca para veriyorsunuz ve tercih amacına uygun ürün almamış oluyorsunuz. Tercih edecekler için bilgi paylaşımı olsun istedim. Teşekkürler …

    • Makbule Hanım Merhaba,
     Okdukça güzel bir makine almışsınız güzel günlerde kullanın ve hayırlı olsun.
     ürünün kullanım kılavuzunun 12. sayfasında şöyle bir ibare var,

     4 fincanın üstündeki demleme hacimleri için SICAK TUT otomatik olarak devreye girecektir.
     • AYARLAR menüsünü SICAK TUT konumuna getirerek SICAK TUT öğesi kapatılabilir, daha sonra döndürülebilir ve AÇ veya KAPA olarak ayarlamak için SEÇ kadranına basılabilir.
     • Sıcak tutma modu soğuk demleme moduyla veya kahve üstüne sıcak su dökme moduyla çalışmaz.

     Makineyi kullanmadığım için kesin bir yanıt vermeyeyim ama benim anladığım 4 fincan altı için ön tanımlı şekilde bu özellik kapalı geliyor ama ikinci maddede belirtildiği gibi bu özelliği manuel açabiliyorsunuz.
     Bu şekilde bir dener misiniz? Umarım faydası olur
     Sevgiler

  • Muhammet Bey Merhaba,
   Tefal Subito Mug, ek hiç bir özellik barındırmayan bir makine, sadece dilerseniz karaf yerine direkt kupaya alabileceğiniz bir özellik eklenmiş. Filtre bölümü çekmeceli ve beraberinden tamamen plastik kalıcı filtreyle geliyor ama ben bu tip filtreleri değil de süzme performansı ve lezzet açısından kağıt filtre kullanılmasını tavsiye ediyorum. Giriş seviyesi makinelerde kullanılan düşük kalitede bir plastik tercih edilmiş, ama ön yüze de paslanmaz çelik bir kaplama konulmuş. Açıkçası ürün hakkında söylenebilecek çok fazla bir şey yok. En asgari ihtiyacı karşılayan, ek özellik barındırmayan giriş seviyesi bir makine diyebiliyorum sadece.
   Sevgiler

   • Cevabiniz için çok teşekkür ederim. Gerçekten aydınlatıcı ve yol gosterici oldu. Arzum delux brewtime ile subito mug arasında kalmıştım ve kesinlikle tasarım ve aroma özelliği arzum ağır basıyor. Tefal bana da fiyatına göre çok sıradan geldi. Yazılarınızı keyifle okumaya devam edeceğim. Tabi yeni makinamdan kahvemi içerken👍

     • Muhammed beey deneyimini paylaşırmısınız ben de Arzum aldım ama ilk makine deneyimim markette satılan granül kahve tadı alıyorum kahvem Guatemala ve çekilmeli 1hafta oldu normalmidir?

 33. Merhaba,

  Braun KF560 ürünü 1 aydır 350-450 bandında seyrediyordu. Hafta başında MediaMarkt müthiş indirimle 279 TL’ ye satışa çıkardı. Uzun süredir takip etmeme rağmen sipariş verirken vazgeçtim ve Cuma günü hadi vereyim siparişi dedim ürünü kaldırmışlar. O anki sinirle Bosch’ un resmi sitesinden BOSCH TKA6A041 modelini 350 tlye satın aldım ama aklım Braun’ da kaldı. Değerli yorumlarınızı bekliyorum. İyi günler.

  • Fatih Bey Merhaba,
   KF560 ile KF520 hemen hemen aynı ürünler tek fark 560 520’ye göre daha fazla su alırken boyu çok az daha kısa. Bosch TKA6A041 modelinden yazıda zaten bahsediyorum.
   Sevgiler

 34. Ömer bey merhaba,

  Bosch tka6a041 350 TL fiyata aldım. Aklım Braun KF560 da kaldı. Şu an 350-450 lira arası fiyatlarda Braun makinesi satılıyor. Sizce pişman olur muyum deperleri yorumlarınızı bekliyuorum

  • Bunu ben bilemem Fatih Bey,
   Bir tane iyi makine yok, en iyi makine ihtiyacınızı en iyi karşılayan makinedir ve herkesin ihtiyacı çok farklı.
   Aldığınız iki markada kaliteli ürün üreten markalar, ama hangi özellikler sizin için önemli bu kararı verirken neleri düşünerek karar verdiniz bunların hepsi sorduğunuz sorunun cevabını oluşturur.
   Sevgiler

 35. Merhabalar, öncelikle değerli ve detaylı incelemeniz için çok teşekkürler. Evimdeki çok sevdiğim makinemin bozulması ile kahve makinesi arayışına geçtim… uzun araştırmalarım konusunda kararsızlığım devam ediyor. Şimdilik en makul ürün Electrolux EKF7700 gibi duruyor. Fiyatlar sizin de belirttiğiniz gibi çok uçmuş durumda. Gözümden kaçmadı ise bu ürünün bir üst versiyonu ile ilgili yorumunuz var; ancak bu ürün ile ilgili yorum göremedim. ürünün fiyatı 500 TL’lerde bu fiyatlara şu makine daha iyidir diyebileceğiniz bir ürün var mıdır; EKF7700 ile iglili yorumlarınızı alabilir miyim?

  Şimdiden çok teşekkürler,
  Sevgiler,

  • Binnur Hanım Merhaba,
   EKF7700’ün 7800’e göre şöyle farkları var, su haznesi çıkmıyor ve kahve bölümü ile su haznesi aynı kapak altında . sıcaklık ayarı yok (7800 de 3 farklı sıcaklık ayarı var)
   Bunlar elbette ihtiyaca yönelik özellikler. Şu daha iyidir gibi bir şey söylemiyorum çünkü bu, kişisel deneyimler, ihtiyaçlar, marka algısı vb bir çok konu ile doğrudan bağlantılı.
   O yüzden sadece ürünler hakkındaki sorulara yanıt vererek karar verme sürecinizi kolaylaştırmaya çalışıyorum. Sorunuz olursa ben buradayım
   Sevgiler

 36. Merhaba yazınız için çok teşekkür ederim. Sizden edindiğim bilgiler doğrultusunda kafamda 3 marka model belirledim. Bunlardan biri de Siemens TC86304 . Benim için önemli özellikler: lezzet, sıcaklık ve 40 dk sonunda otomatik kapanmaması. Siemens’in kendi sitesinde Ürün detayları sekmesinde diğer özellikler bölümünde “2 saat sonunda otomatik kapanma” bilgisi üzerine bu ürünü satın aldım. Kullanım kılavuzunda elektrik tasarrufu için 40 sonunda otomatik kapanır metnini görünce ve 40 sonunda otomaktik kapandığını deneyimleyince siemens müşteri hizmetlerini aradım. Araştırıp bana geri döndüklerinde “makineninin 40dk sonunda elektrik tasarrufu için auto-off konumuna geçtiğini ve 2 saat sonunda emniyet açısından kapandığını” bilgisinii verdiler.”Bu makine zaten 40 dk sonunda kapanıyor. 2 saat sonra daha neyi kapatıyor” soruma cevap veremiyorlar. Servis geldi onlarda bence durumu anlayamadılar. Bu durumu size yazmamın sebebi, yazılarınızla bir çok kişiye ışık tutuyorsunuz. Bir çok marka ve modeli araştırırken bu siteye ulaştım ve sizin yazılarınız sayesinde kafamdaki bir sürü soruya cevap buldum. Çalışmalarınız çok değerli.

  • Duygu Hanım Merhaba,
   Sizin geri bildiriminiz ve yaşadığınız deneyim de hem bizim hem de okuyucularımız için bence çok kıymetli.
   Bu nedenle okuyucularımız adına da teşekkür ederim. Ürünü internetten satın aldıysanız, ekran görüntüsü alarak tüketici hakem heyetine başvuruda bulunabilirsiniz. Her haliyle yanıltıcı bilgi olduğu için haklı sayılırsınız.
   Sizin bildirimin sonrası diğer ülke sitelerini kontrol ettiğimde süre vermeden otomatik kapanma yazdıklarını gördüm, kullanım kılavuzunda da zaten 40 dakika olarak belirtiyor.
   Türkiye sitesinde maalesef yanlış bilgi yazılmış. bu konuyu dayazıma dahil ediyorum
   Sevgiler

 37. Merhabalar Ömer bey melitta Enjoy Top ile russell robbs 24030-56 victory ile arasın da ki farklılıklar nedir bir de eve alacağım bir öğütmeyle profesyonel makinelerde ki filtre kahvelerde ki o aromaları tutturma mümkünmü dür teşekkür ederim.

  • Tuncay Bey Merhaba,
   Melittada ince ayar aroma özelliği varken Victory’de tek aroma ve programlama özellikleri var.
   Diğer sorunuzun cevabı ise göreceli, hangi kahveyi profesyonel olarak değerlendirdiğiniz, hangi kahveyi kullandığınız, ne incelikte öğüttüğünüz, kahve su oranı ve sizin yetenekleriniz gibi bir çok değişken var.
   Bunun için şu yazıma ve yazı içinde bulabileceğiniz canlı yayın kaydını dinlemenizi tavsiye ederim https://mokapota.com/kahve/en-lezzetli-kahve-demleme-nasil-yapilir/3656
   Sevgiler

 38. Merhaba Ömer Bey,

  Son derece amatör, kahve dünyasına daha yepyeni girmiş biri olarak belkide son derece saçma bir soru soracağım ama bu electrolux ekf7800 makinenin kendi metal filtresi yerine kağıt filtre kullanabiliyor muyuz?
  Siz kağıt filtreyi tercih etmenize rağmen bu cihazı aldığınıza göre öyledir diye düşünüyorum :)

  • Emre Bey Merhaba,
   EKF7800 sizin de bahsettiğini gibi filtre tutucu bölüm içine yerleştirilen metal filtre ile geliyor. Bu metal filtreyi evde kağıt filtre bittiği günlerde kullanmak için kenara kaldırabilirsiniz.
   Filtre tutucu hazne içine kağıt filtre yerleştirip demlemenizi yapabilirsiniz.
   Sevgiler

 39. Merhabalar Ömer Bey

  Ben kız arkadaşıma hediye olarak filtre kahve makinesi almak istiyorum ve Arçelik inn love 8115 üzerinde durmuştum fakat sizin yazınızdan sonra karar veremedim değer mi değmez mi diye ? Eğer değmezse alınabilecek hediye olarak bir makine ne önerirsiniz ? Bir de öğrenci arkadaşlara önerebileceğiniz bir kahve makinesi var mı ? Şimdiden teşekkür ederim
  Size ve Tüm sevdiklerinize İyi Bayramlar Dilerim

  • Harun Bey Merhaba,
   Sorunuz o kadar göreceli ki, sizi tanımıyorum, kız arkadaşınızı hiç tanımıyorum, bütçenizi ihtiyaçlarınızı bilmiyorum.
   Ve bütün bunların yanı sıra doğrudan gidin şu makineyi alın tavsiyesi hiç vermiyorum. Bu alacak kişinin kararı olmalı. Çünkü en iyi makine şu makine gibi bir şey yok. En iyi makine ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayan makinedir.
   K8115 hakkında hem yazıda hem de defalarca yorumlarda fikrimi ve ürünü kullanmaya başladığım günden bu yana benim ve okuyucularımızın, kullanıcıların deneyimlerini aktardım.
   “Değer mi?” kararınız siz vermelisiniz…
   Öğrenci için alınacak makineye gelince de durum aynı, öğrenci olması ihtiyacının tek tip olduğu anlamına gelmez. Her öğrencinin de kahveden ve makineden beklentisi farklı.
   Aldığınız makine en az 7-8 yıl kullanacağınız bir makine. Marketten gidip alışveriş yaptığınızda aldıklarınız bir hafta dayanmıyor ve aynı miktarda para ödüyorsunuz. Olaya bir de bu gözle bakın derim.
   Sevgiler

 40. Ömer Abi selamlar.. Son zamanlarda içtiğim granül kahvelerin artık beni kesmediğini ve yeni tatlar denemek istediğimi ve bir makine almak istediğimi fark ettim. Sitenizde filtre kahve makineleriyle ilgili tüm içerikleri okudum. İnceleme yaptığınız makinelerden 2 modelin özelliklerinin ihtiyavımı karşıladığını gördüm. 1. Electrolux Ekf7800 2.Arçelik K8115 . Ama şu aralar bu ürünleri temin edebileceğim herhangi bir site bulamadım arçelik müşteri hizmetleri bu K8115 modeli için stoklarda yok satış mevcut değil diyor. Electrolux marka makineyi de kendi sitelerinde bulamadım. Bu model için farklı farklı siteler çok farklı fiyatlar vermiş. Bu makineleri bulabileceğim önerebileceğiniz bi internet sitesi ya da başka bir yer var mı acaba? Öğrenciyim ve alacağım ürünün garantisinin de olması benim için önemli bu yüzden çok bilinmedik sitelerden almak istemiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Mithat Bey Merhaba,
   Yazıdaki EKF7800 linkine tıklarsanız alabileceğiniz site karşınıza çıkacaktır. K8115 ise artık üretilmiyor maalesef bulmak zor bulsanız da yedek parça temininde sıkıntı olduğuna dair bilgi veren okuyucularımız oldu. K8115’in benzer ürünü BEKO 4315 var tek farkı renk ve sıcak tutma süresi 40 dakika yerine 30 dakika.
   Sevgiler

   • Çok teşekkürler Ömer Abi. Son bir sorum daha var. Makinelerde kağıt filtreleri daha çok önermişsiniz. Ben EKF7800 alırsam eğer kendi içinden çıkan filtreyi kullanmayıp direkt olarak oraya kağıt filtre yerleştirebilir miyim yoksa kendi filtresini kullanmak zorunda mıyım?

    • Merhaba,
     Kendi icinden cikan filtreyi kullanmayip direkt kagit filtre koyarsiniz. Icinden cikani da bir kenarda tutun mutlaka evde kagit filtre kalmadigi durumlarda acil durum olarak onu kullanirsiniz.
     Sevgiler

     • Ömer Abi, merhabalar. Ekf7800 3 gün önce elime ulaştı 3 gündür kullanıyorum gayet güzel bi makina ama bi sorunum var. Hafiften bir plastik kokusu alıyorum kahve demlendikten sonra. Makinanın filtre tutucusu plastik. Kağıt filtre siparişi de verdim o da yarın elimde olacak. Sizce kağıt filtre bu koku sorununu çözer mi?Çünkü biraz araştırma yaptım filtre tutucusu plastik olmayan makina görmedim. Bu sorun için bi öneriniz var mı zamanla geçer mi makinayı bi süre boş çalıştırsam. Teşekkürler

      • Mithat Bey Selamlar,
       Makineniz hayırlı olsun güzel günlerde kullanın.
       İlk kullanımda makineyi peş peşe 3-4 defa su haznesini tam olarak doldurup bütün ekipmanlar içinde olacak şekilde ve kahvesiz çalıştırmak gerekiyor.
       Plastik aksamı olan bütün makinelerde geçerli, genelde de kullanım kılavuzlarında da belirtilen bir başlangıç adımıdır bu.
       Bundan sonra koku oluşmaması gerekli. Kağıt filtreniz geldiğinde kendi süzgeç filtresini tamamen çıkartıp, sadece filtre tutucuyla kullanın.
       Sevgiler

       • Çok teşekkür ederim Ömer Abi. kullanım kılavuzunda 2 defa otomatik temizleme modunda çalıştırın diyordu ama az su kullanıyordu. Boş bir şekilde kahve demler gibi 3-4 defa tam dolu halde çalıştırınca koku sorunu geçti. Tekrardan teşekkürler Abi.

 41. Selamlar Ömer Bey, Electrolux EKF3700 ile EKF3300 arasında teknik açıdan veya özellik bakımından herhangi bir fark var mı acaba? Yaptığım araştırmada ben renk dışında bir fark göremedim, belki gözden kaçırdığım bir husus vardır ve siz biliyorsunuzdur diye size sormak istedim. İyi günler.

  • Serbay Bey Merhaba,
   İki makine de teknik olarak aynı özellikteler, ikisi de ek bir özellik barındırmıyor. Tek fonksiyonla demleme yapan makineler.
   EKF3700’ün üs kısım kaplaması plastik yerine inox. Aradaki fark bu
   Sevgiler

 42. Merhaba Ömer Bey,
  Öncelikle kahve makinası ile ilgili bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Yeni kahve makinası almaya karar veren biri olarak keyifle okudum yazılarınızı. Bu süreçte iyi bir makina malesef çok yüksek fiyatlarda Electrolux EKF7700 şu anda piyasada yok sayılacak kadar az galiba, Vestel Sefa K3000 İnox hakkında yorumlarınız nedir? yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler..

  • Merhabalar,
   Şaka gibi… Vestel “şölen K3000” olan ürün kod ismini “sefa K3000” olarak değiştirmiş. Ben de sayenizde fark ediyorum bunu.
   Bu ürün hakkındaki fikirlerim yazıda ilk sayfada yer alıyor, kısa zamanda yazıdaki adını da sefa olarak değiştireceğim mecburen:)
   Sevgiler

 43. ömer bey selamlar Filtre kahve makinesi almak istiyorum. kriterlerim max. 500 tl bütçe ve kağıt filtreye ihtiyaç duymayacağım bir makine. bir de temizlenmesi kolay olmalı. bir marka önermiyorsunuz anladığım kadarıyla. ben yazınızı okuyup biraz araştırdığımda 3 4 makine arasında kaldım. isimleri phililps 7461 / braun kf570 / eletrolux ekf3300 / tefal subito select ınox /delogni ICM2.1B bu beşi arasından biri olucak siz ne düşünüyorsunuz bu markalar konusunda

  • Ziynet Hanım Merhaba,
   Bu ürünler hakkındaki fikirlerim yazıda yer alıyor zaten, yazı sayfalardan oluştuğu için dikkatinizden kaçmış olabilir
   Sevgiler

 44. Merhaba, Hali hazırda melita top enjoy filtre kahve makinasını kullanıyorum. İkinci bir makinaya ihtiyaç var fakat ekonomide belli.
  Philips HD7462/20 için düşüncelerinizi öğrenebilir miyim.
  Teşekkür ederim

  • Turhan Bey Merhaba,
   Philips HD7462/20 ek özellik içermeyen temel ihtiyacı karşılayan bir makine, dikkatli değerlendirilmesi gerektiğini düşündüğüm bir kaç nokta var
   Su haznesi kahve haznesi ile aynı kapak altında koyarken yanlışlıkla birinden diğerine kaçma/sıçrama ihtimali var,
   su haznesi çıkmıyor
   su püskürtme ucunun yeri elle ayarlanıyor
   Sevgiler

 45. Merhaba.Su haznesi ve diğer aparatları plastik olmayan ürünler de var mı acaba.Şimdiden çok teşekkürler.

  • Nursel Hanım Merhabalar,
   Maalesef böyle bir ürün olup olmadığına dair bilgim yok, tanıdığım ürünlerin hepsinde bir şekilde su veya kahveplastiğe temas ediyor. Bu derece plastik hassasiyetiniz varsa chemex veya porselen/metal v60 manuel demleme ürünlerine yönelebilirsiniz. İçiniz de rahat eder böylece.
   Sevgiler

 46. Merhabalar, Vestel’in Retro Bordo Filtre Kahve Makinesi hakkında bir bilginiz var mı acaba, iyi midir?
  Şimdiden teşekkürler.

  • Damla Hanım Merhabalar,
   Bu ürün yazıda bahsettiğim Vestel Şölen ile aynı ürün sadece rengi farklı.. Hatta Vestel Şölen ile Vestel Sefa ürünleri de aynı ürünler.
   Nedendir bilmiyorum Vestel aynı ürüne farklı isimler vermekte biraz ısrarcı
   Sevgiler

 47. Ömer bey merhaba,

  Detaylı açıklamalarınız için teşekkür ederim. Benim emektar kahve makinem artık onarılamaz hale gelince yeni bir makine ararken sitenizi gördüm ve çok faydalandım. Spottan Electrolux Efk7800 adlı makineyi aldım ve çok memnunum. Rahatsız ediyorum ama kullanım kılavuzunda cevabını bulamadığım 2 sorum olacaktı. Belki siz bilebilirsiniz.
  1) Kahvemi aldıktan sonra (karaf boşken) cihazı kapatmak istiyorum, ısıtmaya devam etmesine gerek yok. Yalnız bunun yolunu bir türlü bulamadım. Her seferinde fişi mi çekmem gerekiyor acaba?
  2) Karafta kalan kahveyi mesela 3 saat sonra tekrar ısıtmak istiyorum (çok tavsiye edilen bir şey değil biliyorum :/ ). Bunun için brew tuşuna basıp çalıştırıyorum (su eklemeden) ve “keep warm” sayesinde kahve ısınıyor. Acaba bunun da başka bir yöntemi var mı?
  Sorularım biraz saçma gelebilir ama tüm bu işlemleri eski tek tuşlu makinemde yapabiliyordum. Mutlaka şimdi de yapabiliyor olmalıyım ama etkili bir yöntem bulamadım henüz.
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Dilara Hanım Merhaba,
   Sorularınızın hiç biri saçma değil aksine çok net ve güzel. Ben de aynı ürünü kullanıyorum ve bu özellikler zaman zaman gerekiyor. Sorularınızın cevapları ise şöyle
   1) Makine üstünde yer alan cancel tuşuna bastığınızda makine ısıtmayı sonlandırır (zaten bir tık sesi duyarsınız bu devre kesme sesidir), gösterge ekranı belli bir süre daha açık kalır ve tabla artık ısıtlmadığı için soğumaya başlar. Eğer yine de emin olayım ben tam her şey kapansın diyorsanız, cancel tuşuna bi kaç saniye basılı tutun ekran da sönecektir. Isıtma tablasının soğuması biraz zaman alır bunu unutmayın
   2) Malesef tek yöntem bu, zaten brew tuşuna bastığınızda makine su haznesinde su olmadığını algılayıp bi kaç sn sonra demleme bitiş sinyalini verir sonrada yaklaşık 40 dakika sıcak tutar.
   Sevgiler

 48. Merhabalar Ömer Bey,

  Sizin yorumlarınızı ve araştırmalarınızı inceleyip Elektrolux Ekf7800 kahve makinesini aldım. Çok memnunum. Size de teşekkür etmek istedim.

  • Selin Hanım Merhaba,
   Makineniz hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın, çok sevindim memnun olmanıza. İnceliğiniz için de teşekkür ederim.
   Az da olsa bir katkım olduysa ne mutlu bana.
   Sevgiler…

 49. Eşime bir filtre kahve makinesi hediye etmek istiyordum ve onca çeşit arasında kafam epey bir karışmıştı. Google aramasiyla bu ve bu yazının başında bahsettiğiniz yazınıza eriştim. Çok kıymetli bilgiler vermişsiniz. Yazinizdan faydalanıp bosch tka6a044 sipariş ettim az önce, içim rahat bir şekilde :) paylaşımınız için teşekkürlerimi sunuyorum :)

  • Özge Hanım Merhaba,
   Makineniz hayırlı olsun, umarım eşinizin de beğeneceği bir makine olur. Güzel günlerde kullanın.
   Kararınıza biraz olsun destek olabildiysem ne mutlu bana
   Sevgiler

 50. Merhaba Ömer bey piyasadaki çok araştırmam yazılarınızı okumam sonucunda Delonghi 16210 da karar verdim. Yalnız ürün hakkında sizin yazınız dahil çok bir açıklama yok, ürün delonghının resmî sitesinde dahi yer almıyor.
  1) üründeki tek aroma tuşu yeterli olur mu?
  2) ürünün sıcak tutma, alttan ısıtma özelliği var mı?
  3) ürüne kahve ve su nereden koyuluyor?
  4) su haznesine ne kadar su koyacağımıza dair bir gösterge var mı?

  • Gizem Hanım Merhaba,
   1) Bu sorunuzu anlamadım. Buton sayısı ne için yeterli olur mu?
   2) Sıcak tutma özelliği var, kahve hazır olduktan sonra 40 dakika boyunca kahvenizi sıcak tutar. (Cam Karaflı Model)
   3) Kahve bölümü ve su bölümü üstteki tek kapak altında yer alıyor
   4) 2-4-6-8-10 cup göstergeleri su haznesinin yanında buzlu görünümlü plastik göstergede yer alıyor.

   Sevgiler

 51. Merhaba Ömer Bey,
  Öncelikle güzel incelemeleriniz için çok teşekkürler. Şu an filtre kahve makinesi almayı düşünüyoruz ama fiyatlar inanılmaz biçimde artmış. Ne almamız gerektiği konusunda çok kararsız kaldık. Şu an için elecktrolux düşündük. Gönül ister ekf7800 almayı ama fiyatı çok artmış. ekf 7700 ve ekf 3700 arasında 400 liralık farka değecek bir özellik var mı ? Bir de caso 1848 öğütücülüde ve wmf 412150011deaklımız kaldı ama okuduğum kadarıyla öğütücülüyü de wmfyi de önermiyorsunuz.

  • Merhabalar,
   Çok haklısınız fiyatlar oldukça dengesizleşti, EKF7800’de 1400 liralar civarında fiyatlanıyor, evet güzel makine ama o kadar edecek bir makine değil. O fiyata çıktıktan sonra yurt dışından breville percussion brewer getirmek daha makul olur zaten.
   Sorunuza gelince,
   iki üründen de yazıda bahsediyorum, özelliklerin size faydası olup olmayacağınız da şu yazımdan görebilirsiniz https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-ozellikleri-ne-anlama-geliyor/3304 aradaki fiyat farkına değip değmeyeceği sizin o özelliğe ihtiyacınızın olup olmamasına göre değişir.

   Caso bıçaklı öğütücü içeriyor, daha dürüst olmak gerekirse rondo. Bu tür öğütücüleri neden önermediğimiz şu yazımda anlatmıştım https://mokapota.com/kahve/kahve-ogutucu-kahve-degrimeni-inceleme-ve-tavsiyeler/22638
   WMF filtre kahve makinesini önermiyorum demiyorum ama öneriyorum da demiyorum. Zira hiç bir ek özellik içermeyen bir makine, eğer ek özelliklere ihtiyacınız yoksa değerlendirebilirsiniz ama piyasada ek özellik içermeyen daha uygun ürünler bulmak da mümkün. Türk markaları da bu durumda işinizi görür. Ama ek özelliklere ihtiyacınız olacaksa wmf de size göre olmayacaktır
   sevgiler

 52. Merhaba uzun zamandır makine bakıyorum. , malzemesi kaliteli, aroma özelliği ve zamanlayıcısı olan bir makine istiyorum. Bütçem 1000tl civarına kadar çıkabilir. Elektrolux EKF7700 ve Vestel K3000 dikkatimi çekti. Yazılan özellikler benziyor, fiyatlar çok farklı. EKF7700 iyi bir makine midir? Ya da başka bir öneriniz olabilir mi? Şimdiden teşekkürler

  • Hatice Hanım Merhaba,
   Açıkçası farka değer değmez konusu sadece kalite nedeniyle oluşmayan bir fark için dikkatli değerlendirilmeli
   Electrolüx EKF 7700 Almanyada AEG markasıyla satılıyor birebir aynı olan bu ürünün ALmanya satış fiyatı 65 euro civarı bugünün kuru ile 560 Türk Lirası
   Peki bu fark neden, elbette gümrük vergisi ve nakliye maliyetleri bunu ikiye katlıyor. Ha öte yandan Türk üreticiler dürüst mü bu da tartışılır, zira onların da hammadde olarak dışarıya bağımlı olduğu alanlar var ama ithal ürünlerin son fiyatı gümrük nedeniyle artınca yerli ürünler bu farkı kar maksimizasyonu için kullanıyor.
   Değer mi sorusu sizin tamamen tüketici alışkanlıklarınıza ve marka bakışınıza göre değişir. 7700 malzeme kalitesi daha yüksek ama dediğim gibi olduğu yerde karşılığı 560liraya satılan bir ürün.
   Doğrudan ürün önerisi yapmıyorum, her kullanıcı ürünü mutlaka kendi seçmeli artısını eksisini bilerek ben sadece bunları netleştirmeye çalışıyorum
   Sevgiler

 53. Ömer Bey merhabalar. Ben de bir filtre kahve makinesi arıyorum ama 4 model arasında kaldım. Önceliğim plastik kalitesinin yüksek olmasi ve kokmamasi, aletin sağlıklı ve güvenilir olması. Asagida belirttigim modeller arasinda bahsettigim faktorde one cikan hangisidir? Hangisinin malzemesi daha kalitelidir? Bilginiz varsa paylasirsaniz, bu dogrultuda bir tavsiyede bulunursaniz cok memnun olurum.

  Electrolux EKF 7700
  Electrolux EKF 7800 (Expressionist)
  Braun KF7120BK
  Delonghi ICM16731

 54. Merhaba Ömer bey..Öncelikle böyle bir site ve uygulama hazırladığınız için çok teşekkürler.Benim sorum şuydu.Kardeşim internetteki olumlu yorumları baz alarak uygun fiyatlı philips hd7462/20 modelini satın almış.Su haznesi falan plastik.Beni bu durum sağlık yönünden endişelendiriyor.Bu model hakkında inceleme yazısıda göremedim bu sitede.Acaba sizin yorumunuz nedir.Ürün uygun fiyatlı olduğu için plastik kalitesi acaba düşük müdür?Cevap için şimdiden çok teşekkürler…

  • Merhabalar,
   Philips dünyanın sayılı markalarından, her büyük marka gibi kullanacağı malzemeyi de özenle seçer. Filtre kahve makinelerinin çok büyük kısmında su hazneleri plastik. Bu hazneye soğuk su koymanıza rağmen bir çoğu da ısıya dayanıklı plastikten üretiliyor. Plastiklerin bir çok sertifikası ve uyum süreci var, AB ve Amerikada farklı onay mercileri olsada bu konuda net standartlara sahipler ve bu tür üreticilerin bu ülkelerde mal satabilmesi için bu kurallara uygun hareket etmesi gerekiyor. Özetle satışa çıktığı bütün ülkelerin normlarına uygun plastik kullanılıyor ve bu plastikler gıda ile temasta sakınca olmayan türde plastikler.
   Ama sizin özellikle bir plastik hassasiyetiniz varsa içinde plastik aksam olmayan makine bulmanız da oldukça zor. Evet ben bu konuda hassasım diyorsanız makine yerine metal filtre ve cam karaftan oluşan ikili setlere, chemex ya da V60 gibi manuel demleme yöntemlerine yönelebilirsiniz.
   Sevgiler

 55. Merhabalar
  Filtre kahve makineleri suyu koyduğun kadar mı alıyor yoksa sen kaç bardak seçersen ona göre mi alıyor ? Teşekkürler

  • Merhaba Ahmet Bey,
   Koyduğunuz suyun tamamı demlemede kullanılır, kahveye oranla su koymanız gerekir. 1 gram kahve için 16-20 gram arası su oranını kullanabilirsiniz
   Sevgiler

 56. o zaman aroma seçilebilen makinelerede hangi mantıkta yoğunluğu ayarlıyor ve seçtiğin bardak kadar su koyan makine var mı ?

 57. Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba değerli, üstad.
  Şartlar beni beko fk 5910 filtre kahve makinası almaya zorladı. Henüz kutu açılımını yapmadım bile. Ne diyorsunuz?
  Eğer beni acı süpriz bekliyorsa makinayı yok fiyatına satıp, yine önerilerinizin birine doğru yöneleceğim.
  Bu arada kahveyi Breville cihazımda kendim çekiyorum.
  Saygılar, selamlar

  • Turhan Bey Merhaba,
   5910 asgari ihtiyacı karşılayan ek olarak da aroma fonksiyonu sunan bir ürün. Programlama sıcaklık ayarı vs kullanacağınız şeyler değilse işinizi görür.
   Makineniz eğer beyaz renkliyse temizliğine dikkat etmeniz, karaf içinde kahve bırakmamanız uzun süre beyaz kalmasını sağlar ancak elbette ısı nedeniyle bir miktar sararma da oluşur.
   Açıkçası size maliyeti düşükse ve ihtiyacınızı karşılayacaksa kullanın 4-5 yıl sonra daha iyi bir makine alırsınız. Şu an piyasa da çok dengesiz durumda, yok fiyatına satmak da çok mantıklı değil. İhtiyacınızı belirleyip ona göre ilerleyin derim.
   Sevgiler

 58. Bütün yazılarınızı okuduktan ve araştırmadan sonra Arzum AR3081 , Bosch TKA6A043 ve Delonghi ICM1621.BK arasında kaldım. Bana en önemli özellik olan demleme kalitesi hangisinde en iyi ise onu almayı düşünüyorum bu konu hakkinda pek fikrim olmadığım için size sormak istedim . Sizce hangisini almalıyım

  • Ahmet Bey Merhaba,
   işte bu en göreceli konulardan biri, ve maalesef cevabı da pek yok. temelde aynı mantıkla çalışan makineler. Hemen hemen demleme performansları da aynı diyebilirim ama işin bir de placebo etkisi var. kişinin marka bağımlılığı markanın değeri ve müşteri yaklaşımı biraz belirleyici olabilir. 3 makinede de aroma fonksiyonu var. Bosh’un su haznesi ayrı kapak altında ama onunda demleme bölümü sola açılıyor. Diğerlerinde su ve kahve aynı kapak altında. İnanın ki tamamen kişisel tercihinize ve zevkinize kalan bir durum.
   Sevgiler

 59. Merhaba! Muhteşemsiniz, çok teşekkür ederim🙏 Ben ve erkek arkadaşım kahve ile yaşıyoruz, evimizde en çok kullanılan eşya da filtre kahve makinemiz. Arçelik k8115 km makinemizi değiştirmek istiyoruz. Demleme süresi oldukça uzun, kesinlikle daha hızlı, tercihen de Öğütücülü bir modele geçmek istiyoruz. (bu bilginin faydası olur mu bilmiyorum fakat Kenya AA gibi asidik tadları beğeniyoruz.) yaklaşık 2500 TL gibi bir miktarı gözden çıkardık, fakat bilgi eksikliğimizle yanlış bir karar vermek istemiyorum. Urun Tavsiye etmeyi tercih etmediğinizi okudum. Peki şöyle sorsam değerlendirdiğiniz makineler piyasada beğendiğiniz ürünler mi yoksa kullandıklarınız mı? Başka modellere bakmadan bu yazıdan seçsem doğru yapar mıyım? Bilgi seviyeniz bizden epey üstte olduğu için beğendiğiniz ürünlerse doğru yapacağıma eminim. Bir de kahve tamamen demlenmeden bir bardak almak istediğimde makinenin duraksamasını istiyorum, Değerlendirmeniz dahilinde hızlı/öğütücülü/stopper?lı kazanan model hangisidir? Çok teşekkürler, sevgiler.

  • Bir de şöyle bir ekleme yapmak istiyorum, damak tadımızı yakaladık, ona uygun kahveler alıyoruz, bu kahveleri o kadar çok seviyoruz ki kolay mutlu oluyoruz, çok ucuz bir makineyle yapsak da, çok donanımlı bir makineyle yapılsa da yaklaşık aynı tadı alıyoruz. Yani aslında makinenin demleme kalitesi VS. gibi özellikleri ayırt edecek bir damak kültürümüz yok. Makinenin tipi veya marka değeri de hiç önemli değil bizim için. Yurtdışına gittiğimizde çekirdek alıp yeni kahveler denemeyi sevdiğimizden öğütücüyü özelliği olmasını istiyoruz, gunluk hayatta büyük ihtimalle önceden öğütülmüş kahveleri de kullanacağız. O yüzden samimi olarak beklentimiz, hız, öğütücü ve stopper (kusura bakmayın gerçekten bu basit özelliğin ismini bilmiyorum :))

   • Merhaba,
    Açıkçası nereden başlayacağımı bilemiyorum. Öncelikle zorunluluk olmadıkça makineyi ve öğütücüyü ayrı almanızı tavsiye edeyim.
    Damak tadı 1 günde oluşan bir şey değil mümkün olduğunca çok kahve tadıp tadım yudumlamalarını öğrendikçe gelişen bir şey. Ben 10 yıldan fazladır bilinçli şekilde kahve tadıyorum ve hala denemediğim lezzetler ve tatlar çıkıyor karşıma damağı geliştirmeye devam ediyorum.
    Kenya kahvelerinin bir çoğu labaratuvar ortamında genetiği değiştirilip üretilen kahvelerdir. Bunun sebebi de zamanında Kenyanın Belçika yönetimi altındayken Fransız Reunion adalarından gelen bourbon tipi çekirdeklerin yetiştirilmeye başlamasıdır. Bu çekirdekler bölgeye uyum sağlamayınca Scott Laboratories Bu konuda çalışmalar yapıp SL kodlu varyeteler üretmiştir. Kötü veya sağlıksız anlamında söylemiyorum bunu yanlış anlamayın lütfen. Sadece başka çekirdeklerdeki dayanıklılık genleri ile insan elinde oluşturulmuştur. Oysa yanı başındaki Etiyopya kahvenin anavatanı olmasından dolayı binlerce doğal mutasyon typica türüne evsahipliği yapmaktadır ve tadacak binlerce farklı lezzet sunmaktadır. Neyse konu bu değil elbette.

    İlle de öğütücülü olsun derseniz yazıda zaten öğütücülü modellerden bahsediyorum bunları değerlendirebilirsiniz.

    Yazılarımda yer verdiğim makinelerin bir kısmını kullandım. Kalanı ise dünya genelindeki kullanıcı deneyimlerinden yola çıkarak kendi bilgimle harmanlayarak sunduğum detaylar, umarım sizin için tatmin edici olmuştur.
    Özetle makine seçimi yapmadan mokapotadaki yazılarımızı okumanızı tavsiye edebilirim. Makine inceleme yazılarının dışında diğer yazılarda kahve ve kahve kültürü hakkında bir çok bilgiye ulaşacaksınız bunlar daha geniş düşünmenizi sağlayacaktır.
    Sevgiler

    • Çok teşekkürler, umarım yanlış anlamadınız beni, kahve kültürü konusunda hiç bir iddiamız yok; şimdilik sadece daha asidik ve parlak tadları tercih ettiğimizi biliyoruz bu yüzden denediklerimiz kadarıyla afrika kahvelerine daha yakınız, Kenya diye bahsetmem hatalı olmuş. Bahsettiğiniz konu çok ilgimi çekti. Sitenizi dün geç bir saatte keşfettim, yavaş ve hazmederek okudukça ufkumuz ve kültürümüzün genişleyeceğine eminim. Öğütücü yazınızda başlıyorum şimdi.

     • Hiçbir yanlış anlama yok, buna endişeniz olmasın. Siz de beni yanlış anlamayın lütfen.
      MokaPota sizlerin gezin dolaşın sorunuz olursa biz buradayız
      Sevgiler

 60. Sevgili üstadım tekrsr yolum size düştü ve yine öncesinde iyiki varsınız diyorum ailecek selamlar iletiyoruz 👍🙏😊😊😊
  Soru net; günde sadece 1 bardak filtre kahve içen birisi için hangi ürün model. Kıstas yok. Yani kıstas olcaksa da tabi lezzet, kısa süre, pratik, ucuz. Teşekkürler

 61. Ömer bey merhabalar, filtre kahve kağıdı ile ilgili bi yazınızı göremedim o yüzden buradan sormak istedim.Electrolux ekf7800 modelini kullanıyorum rossmann’dan aldığım 2 ve 4 numaralı filtre kağıtlarının biri büyük diğeri küçük geldi benim sorum 1-Filtre kağıdı olarak kahverengi mi beyaz mı önerirsiniz? 2-sanırım sizde aynı makineyi kullanıyorsunuz hangi boyut kağıt kullanıyorsunuz? 3-Marka olarak da çok çeşit var ve genellikle fiyatları arasında belirgin bi fark var sizin önerdiğiniz bi marka var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

  • Hasan Bey Merhaba,
   Kağıt üreticileri (Hario, Chemex hariç) genelde nasıl bir üretim yaptıklarını belirtmezler. Hari ve chemex’in kağıt kalitesi hamur işleme yöntemleri nedeniyle çok daha iyi bir süzme performansı sunar.
   Diğer markalarda ise sıcak su testi en iyi yöntemdir. Sıcak suyun içinde filtre kağıdını bekletin ve 1 saat sonra tadına bakın. tadı en az değiştiren kağıtları kullanın.
   Beyaz kağıt okside edilerek veya selüloz ile beyazlatılır. Hario oksidsyonla beyazlatır örneğin. Ben Her ikisini de kullanıyorum ama son dönemde beyazlatılMAmış filtreleri daha çok tercih ediyorum. Bu detayları markalar paylaşmadığı için maalesef öneride bulunamıyorum
   Sevgiler

 62. Merhaba, iki urun arasinda asiri kararsiz kaldim. Biri delonghi icm 16731 digeri siemens TC 86303. Bu iki urunun fiyatlari suan ayni, ozellikleride birbirine cok yakın tek farklari biri cam demlik digeri termos. Gönlüm aslinda kahve makinesi markası olan kendini ispatlamis delonghi de ama digerininde cam demlik ve cikarilabilir su haznesi olmasi cezbediyor. Alacak olsaniz hangisini alırdınız. Simdiden tesekkurler

  • Burak Bey Merhaba,
   Maalesef doğrudan şunu alın gibi bir öneride bulunmuyorum. Termos karaflar kahve yapıp termosa koymak gibi, elektrik tüketimi oldukça düşük, ama bakım gerektiriyor. Kahve biter bitmez içinde atık bırakmamak gerek ayda ya da en fazla iki ayda bir içinde kahve nedeniyle kararma oluşur (demlikte çaydan kararma gibi, ama o kadar fazla değil) Bu tortular temizlenmezse kahve lezzetine etki eder. Benzer temizlik konusu cam karaf için de geçerli ama termos daha hassas, cam karaflar genelde 40 dakika boyunca kahveyi aynı sıcaklıkta tutarken termosda bir kaç derece düşse de sıcak tutma süresi daha yüksek.
   Karar sizin olmalı, içinize sineni alın, görüntü de önemli uzun yıllar hergün mutfağınızda göreceğiniz bir ürün, başta bir huzursuzluk varsa bu hep kalır.
   Sevgiler

 63. Merhaba, yorumunuz icin tesekkurler. Aslinda tek endisem su sekilde. Arkadasim delonghi retro serisini kullaniyordu ve cam karafi kirildi, urunde suan satisi olmadigi icin karafi bulamiyor. Bu yuzden termos daha mantıklı geldi ama cam şıklığıda mutfakta guzel duruyor. Ayrica filtreleme yaparken cam hazneden izlemeside keyifli.

 64. Ömer bey merhabalar öncelikle yazılarınız çok aydınlatıcı çok teşekkür ederim keyifle okudum. İlk defa filtre kahve Makinesi alma kararı aldık. İki model arasında tercihinizi merak ediyorum. Delonghi 17210ve Arçelik inlove 8115.

  • Merhaba Cevdet Bey,
   Arçelik 8115 oldukça eski bir model, zaten artık üretilmiyor, ürün beko adı altında farklı renkle BEKO 4315 modeliyle satılıyor. Delonghi 17210 oldukça şık ama kullanışlılık konusunda ciddi tereddütlerim var. filtre tutucu ek standla makine yanında duruyor bu da tezhafta yer kaplaması demek. demleme sonrası karaftan çıkarmanız gerekiyor. karaf filtre içinde olduğu için çok büyük kırılması durumunda yedeğinin fiyatını da bir öğrenin derim.
   Ama doğrudan şunu alın, ben olsam şunu alırdım gibi yorumlar yapmıyorum, zira ben size değilim, ihtiyaçlarım da oldukça farklı, fiyattan uzak, kullanışlı ve herşeyden önemlisi ihtiyacınızı giderecekürünü tercih edin. Şık görüntü de önemli en az 4-5 yıl mutfağınızda sürekli göreceksiniz.
   Sevgiler

 65. Merhaba,

  Detaylı incelemelerinizi ilgi ile okudum. Öncelikle böyle emek verilen bir kaynak oluşturduğunuz için teşekkürler.
  Benim sormak ve öğrenmek istediğim sıcak suyun temas ettiği bölgeler plastik olmayan, metal kahve makineleri var mı?
  Demleme haznesi ve suyun kaynatıldığı bölge hepsinde plastik sanırım.
  Her ne kadar su, filtrenin içine damlatılıyor olsa da, karaf a geçerken illa ki plastik bir yer ile temas ediyor gibi duruyor.
  Bir başka sorum da, demleme haznesinin içine metal demleme filtresi ve metal filtrenin içine kağıt filtre konularak plastik-sıcak su teması bir miktar engellenebilir mi?
  Ama gördüğüm kadarıyla tüm su ısıtıcı kısımlar yine de plastik?

  • Melih Bey Merhaba,
   Plastik kahve makinelerinin hemen hemen hepsinde var, dışta olmasa da iç yapıda oluyor. . Global markaların kullandıkları plastiklerin hepsi Avrupa Birliği ve Amerika Normlarına yasal olarak da uygunluğu bulunan hammadde ve işleme yöntemine sahip. Ama bu konuda hassasiyetiniz varsa öncelikli olarak Chemex v60 gibi manuel demleme yöntemlerine yönelebilirsiniz. Bir alt noktada nispeten çok daha az plastik teması olan espresso makineleri bir alternatif olabilir. Elbette espresso makinesi ile filtre kahve yapamazsınız ama americano da bir alternatif.
   Meltal filtre üstüne kağıt konusuna gelince sıcak su olduğu için plastik yüzeyde yine buhar ve yğuşma nedenli temaz mutlaka olacaktır.
   Sevgiler,

 66. Ömer bey merhabalar,
  Öncelikle bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler. Kahveyi çok seven ve günde 5-6 kere kahve içen biri olarak ilk kez kahve makinesi alacağım kahve makinesinde aramam gereken özellikler konusunda yazınız benim açımdan çok faydalı oldu. Sormak istediğim bir ürün var grundig newline km 5860 sizce nasıl bir ürün? Anlayabildiğim kadarıyla sizin önerdiğiniz özelliklerin hepsi var sanırım. Beyaz olması dışında

  • Merhaba Elif Hanım,
   Sadece aroma fonksiyonuna sahip bir ürün, su haznesi de çıkabiliyor. Programlama sıcaklık ayarı gibi özellikler yer almıyor. Bunları zaten kullanmayacaksanız ihtiyacınız da olmaz.
   Hep dediğim gibi en iyi kahve makinesi ihtiyacınızı en doğru karşılayan makinedir.
   Sevgiler

 67. Merhaba Ömer Bey,
  Phılıps Hd7769 Ogutuculu Fıltre Kahve Makınesı’ni de incelemeye eklemeniz mümkün mü?
  Hergün düzenli olarak 1-2 fincan kahve tüketen biriyim ve kahvenin taze çekilecek olması keyif katar diye düşünüyorum :)
  Homend 5002 Coffeebreak Filtre Kahve Makinesi, Vestel VES20242701 ve Philips arasında kaldım.
  Bu konuda değerlendirmenizi dört gözle bekliyorum :D
  Teşekkürler

 68. Ömer bey merhaba
  Yorumlarınızı dikkatle okudum, ellerinize sağlık. Ancak benim her okuduğumşa ne alacağım biraz daha karıştı. Bu nedenle sizden rica etsem bana yardımcı olabilir misiniz? Zamanlayıcı olan, büyük hazneli sıcak tutan ofiste elimizin altında sürekli kullanbileceğimiz, genellikle yoğun aromalı kullabileceğimiz ve 500 tl gibi bütçemizle ürün arıyoruz. Ama işin içinden çıkamadık.
  Şimdiden teşekkürler

 69. Merhaba Ömer bey, çok faydalı bir derleme olmuş teşekkür ederim.
  Is yerimde kenwoodun eski serisini kullaniyorum ve memnunum. Eve yeni bir kahve makinesi almak için yanınızdan faydalandım. Bugünlerde kenwood cox750 serisini turkiyede bulmak mümkün sanirim. Kenwood yeni seri ve ekf 7800 arasında kaldım. Malzeme kalitesi ve kullanım kolaylığı açısından avantaj ve dezavantajlarını size sorabilirmiyim?

  • Emrah Bey Merhaba,
   Bu ürün Kmix serisinin renove edilmiş hali. Özellikleri tamamen aynı. Hiçbir ek özellik barındırmıyor, küçük bir hacime sahip ve 2 numara filtre kağıdı kullanıyor. Kaliteli, sağlam, küçük hacimli şık bir ürün.
   Temel ihtiyacınızı asgari şekilde karşılar. Ancak karafı kırmamaya dikkat edin zira TR’de bulmak biraz zor olabilir. EKF 7800 için bir hayli yorum yaptım ayrıca bahsetmeyeyim.
   Sevgiler

 70. Ömer Bey,
  Bu güzel değerlendirme listesi için teşekkür ederim. Çok faydalı, yol gösterici. Bende kendi tecrübemi aktarmak isterim.
  Halihazırda delonghi markasının KG79 model kahve öğütücüsü mevcut. En ince ayarda kahvemi öğütüp kağıt filtre kullanarak standart bir kahve makinesinde demleme yapıyorum. Makineyi bir iş seyahatimde Stokholm den almıştım. Hiçbir özelliği yok. Kahve su, demleme..
  Bir upgrade yapayım dedim şu kasım günlerinde. Araştırmalar sonucu Vestel’in öğütücülü modelini aldım. Sitenizden de faydalandım. Makine bu gün geldi. Heyecanla denedim. Makinenin plastik kokusu gitmesi için 5 kez tam kapasite boş
  Çalıştırıp hemen 2 kişilik kahve öğütüp orta sertlikte demlemeye geçtim. Kahveyi kupalara aldım, ama tam demlenmemiş gibiydi, duru geldi gözüme, sonra kahve haznesini açtım. Ne göreyim iri kahve tanecikleri! Ki en ince ayarda çekmiştim. Bi kaç deneme daha yaptım orta ayar sert demleme vs. Ama hep hüsran. Makine çok kalın çekiyor kahveyi. Keşke ekleyebilsem de çektiğim fotoğraflar ile kıyaslama imkanı sunsam sizlere. Delonghi ile çektiğim kahve vs Vestel ile öğütülen kahve.. kabul görürse iade edicem. İnşallah iade yapabilirim. Delonghi öğütücü ve İyi bir demleyici ile kahve yolculuğuma devam etmek istiyorum. Demleme Makinesi için ayrıca araştırma yapacağım..

  • Adnan Bey Merhaba,
   Paylaşımınız için teşekkürler. Dikkatimi çeken bir nokta oldu. KG79’un en ince ayarı giriş seviyesi bir espresso makinesi içindir. Bu şekilde öğütüp filtre kahve yapıyorsanız aşırı tortulu ve biraz da acımsı bir tat alırsınız.
   Vestel öğütücülü makineyi birebir deneme şansım olmadı, öğütme sonrası fotograflarını paylaşırsanız daha net değerlendirme yapabilirim.
   Sevgiler

   • Merhabalar Ömer bey,
    Açıkçası Kg79 un çok ince öğüttüğünü düşünmemiştim, o yüzden ince ayarda öğüttüğü kahveyi kağıt filtre ile makinede yapmıştım.

    Belki benim içimi kolay isli sert aromaları tercih etmememden kaynaklıdır ince öğütüp sorun yaşamama durumu. Ve ekşi gövdeli tatları sevmiyorum. Ne zaman biraz kalın öğütmeyi denesem böyle oluyor. Öte yandan ince öğüttüğünde Biraz tortu geliyor evet. Ama Vestel kalın öğütmesine rağmen tortu yine vardı. Kağıt filtre kullanımı tortu konusunda pozitif fark yaratıyor.

    Resimleri eklemeye çalıştım. Renkli tabaktaki kahve kg79 un öğüttüğü kahve.

    https://imgyukle.com/i/YaJxjq
    https://imgyukle.com/i/YaJ5WY
    https://imgyukle.com/i/YaJId0

    • Adnan Bey Selamlar,
     Normali ne derseniz, aslında cevap ikisinin ortası, siz çok ince öğütüyorsunuz vestel ise kalın.
     Doğrusu ne derseniz, sizin en sevdiğiniz :)
     Sevgiler

 71. Teşekkürler Ömer Bey,
  Kahve inceliğinde aldığım hazır öğütülmüş filtre kahveleri referans almıştım kendimce. Ama daha kalın öğütmeyi deneyeceğim, kimbilir belki aromayı daha iyi yakalarım :)
  Ben Vestel makineyi iade ettim. Şimdi de öğütücüsü olmayan, güzel bir kahve Makinesi araştırıcam. Yazınızı gözden geçirmem gerekecek.
  Saygılar, sevgiler

 72. Merhaba Ömer Bey, verdiğiniz emek ve bilgiler için çok teşekkür ederim çok faydalandım çok hayra geçtiniz. Yeni başlayan birisi olarak Electrolux 7800 ve Kitchenaid 5Kcm 1209 Empire Red-Eer Filter Kahve Makinesi arasında kararsız kaldım , 1209 da 1205 den farklı olarak su haznesi ayrılabiliyor ve konik kağıt filtre kullanılabiliyor sanırım , Electrolux 7800 ü defalarca anlattınız özelliklerini ezberledim, Kitchenaid 5KC 1209 a göre fiyat avantajı da var , sizden ricam bir uzman gözüyle Kitchenaid 1209′ un Electrolux’e göre avantajları neler yardımcı olursanız sevinirim

  • Tevfik Bey Merhaba,
   1209 Malzeme ve plastik kalitesi üst düzeyde bir ürün. Electrolux EKF7800 le benzer bir kaç özelliği var bunları kıyaslayayım.
   İkisinde de aroma fonksiyonu var, EKF7800’de zamanı siz programlarken KirchenAid (KA)’de ayrıca zamanı kaydetmek için iki opsiyonunuz var. Auto 1-2 butonlarını kullanarak ayarladığınız saati hafızaya alıyor ve ertesi gün kurarken tekrar zamanlamayla uğraşmıyorsunuz, bir butona basıp kurabiliyorsunuz. Zamanla fonksiyonu hoş görünse de bir çok kişi tarafından kullanılmıyor, kullanacaksanız bu detay önemli. EKF7800’de 3 ayrı tabla ısı ayarı varken KA’de 2 farklı ısı ayarı mevcut. İkisinde de temizleme fonksiyonu var (kireç çözücü ile çalışıyor). KA’in farklı olduğu bir özellik ise sıcak tutma süresini 4 saate kadar uzatabiliyorsunuz ve 1.7 Litreye kadar kahve yapabiliyor (Tam bir Amerikan stili diyebilirim)
   Umarım faydalı olmuşumdur
   Sevgiler

   • Ömer Bey çok teşekkür ediyorum ürün önermemenize rağmen hem verdiğiniz önemli bilgileri hem de kitchenaid markasının cazibesini dikkate alarak Kitchenaid 5Kcm 1209 da karar kıldım hayırlı uğurlu olur inşallah

 73. Merhaba ömer bey
  Öncelikle binlerce kişiye fayda sağlamak adına bilgi dağarcığınızı karşılıksız paylaşmanız ve onca soruyu sabırla tek tek cevaplamanız takdire şayan çok teşekkür ederiz.
  Ben bir filtre kahve makinası edinmek istiyorum ama tahmin edeceğiniz gibi benim de aklım çok karışık.
  Aklıma takılan bir kaç soruyu müsadenizle sormak istiyorum.
  1.Arçelik k8115 inloveın fiyat indirimi için bir yorumunuz da son kalan ürünler nedeniyle yapıldığından bahsetmişsiniz arçelik k8415le içinde aynı şey geçerli mi ?ve şuanda fiyatı hemen hemen aynıyken de yine k8115 mi tercih edersiniz?yoksa farketmez mi?
  2.arçelik k8415 beko4315le kıyaslandığında hemen hemen ikisinin de güncel fiyatı artık çok yakın 800tl civarındalar ama ekf7800 bunlarla kıyaslandığında 1500tl civarı fiyatıyla fiyat farkına değer mi?
  3.olarak sormak istediğim ve hakkında başka bir incelemesini bulamadığım ve çok dikkatimi çeken ürün Fakir Aroma Masterı değerlendirecek olursanız tüm bu ürünlere kıyasla kullanışlı mıdır? Fiyatı2150 tlden 1500tlye düşen bu ürün fiyat olarak hemen hemen ekf7800 a yakın olup tüm bu ürünlerle kıyaslandığında yada kendi başına değerlendirdiğiniz de f/p hakkında ne düşünüyorsunuz?ürünün diğer ürünlerden dizayn ve çalışma prensibi olarak farkları neler?farklı aromalar elde edilebilir mi ?kullanışlı mıdır? ürünü tavsiye eder misiniz?avantajları ve dezavantajları nelerdir? bu ürün farklı bir katagoride mi değerlendirilmeli ?önerir misiniz?
  Şimdiden çok teşekkürler

  • Merhaba Sıla Hanım
   1.Bu gibi sorularda tercih belirtmiyorum maalesef 8415 üretimi devam ediyor.
   2-Bu sizin ihtiyaçlarınız, görsel zevkiniz ve bütçeniz ile ilgili, fiyat çok göreceli kavram maalesef
   3-Fakir Aroma master pour over (V60) demlemeyi makine ile yapmanızı sağlayan bir ürün. Kendi üstünde bir tartısı var, üçgen kağıt filtre kullanıyor (uzun dönem için bu filtreler maliyetli olabilir) Suyu damlalar halinde değil bir döner mekanizma ile gooseneck kettle’dan döker gibi tek noktadan dairesel hareketle kahve üstüne aktarıyor. Aynı işi manuel yapsanız ortalama 100 liraya mal edeceğiniz bir düzeneğin otomatik versiyonu. Pour over ile elde edebileceğiniz tatların bir kısına erişebilirsiniz.
   Sevgiler

 74. Ömer Bey merhaba,

  Bir aydir hediye amacli bir filtre kahve makinesi arastiriyordum. Mokapota kadar samimi ozverili ve profosyonel bir yorum karsilastirma sayfasi gormedim. Bir kac gundur de sizin paylasimlarinizi okudum fakat son bir kac yorumunuzu okumadan arçelik k8115 siparisi verdim. Hem de az önce 🙄. Fakat geri donup kaldigim yerden okudugumda uretimden kaldirildiginizi belirttiginizi gordum ve sok oldum. Beni ne tur sorunlar bekliyor olabilor acaba su asamada. Bir tuketici olarak asla yedek parcasini bulamayacak miyiz? Daha 5 dk once siparis verdim. İptal mi etmeliyim. Karafi kirilsa nereden buluruz vs amatorce panik duygular yasiyorum suan 😔. Size ayrica cok ve cok tesekkur ederim….

  • Özlem Hanım Merhaba,
   Arçelik aynı ürünü farklı renklerle Beko 4315 olarak piyasaya sürdü. tek fark 8115 40 dakika sıcak tutarken beko 4315 30 dakika sıcak tutuyor.
   Yedek parça bulabilirsiniz artık diye düşünüyorum. Ama o fiyatlara belki bi tık üstüne en azından dış yüzeyi inox ürünler alınabilir, uzun dönemde temizlik ve görünüm adına daha şık ve kullanışlılar.
   Beyaz ürünleri pek tavsiye etmiyorum, ısı ve kahve lekesiyle zamanla leke gösterir ve sararır bir görüntü oluşturabiliyorlar
   Sevgiler

   • Sizi ailecek çok sevdim Ömer Bey. Yaptiginiz isi o kadar iyi niyet ve samimiyetle yapiyorsunuz ki bu inanin hissediliyor. Tekrar tesekkurler.
    Malesef urunu almis oldum ve cok sevdigim gelinimize yeni yil hediyesi olarak dun kargolanmis oldu. Kismet bu sekildeymis. Umarim memnun kalirlar.

    Biliyorum tavsiyese bulunmuyorsunuz ama dogru kelime nasil olur bilmiyorum. Sira duzgun bir filtre kahve kagidinda ve yumusak taze icimli bir kahve bulmaya geldi. Bizi bilgilendirebilir misiniz? Bir cok paylasiminizi ve videonuzu okudum ama kacirdigim kisimlarda mi acaba bilgiler.

    Son olarak da arcelik 8115 de 4 numara filtre kagidi kullaniliyordur degil mi?

    Sevgilerimizle… herkese iyi yillar diliyoruz…

 75. Merhaba Ömer Bey,
  Öncelikle değerli bilgilerinizi herkes ile paylaştığınız , herkese yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Ayrıca bilgi birikiminizden dolayı da tebrik ediyorum.
  Ben de filtre kahve makinası almaya karar verdim. Yazılarınızı okudum. Bir süredir araştırıyorum ama fazla bilgi sahibi değilim. Daha yoğun ve zengin aroma verir düşüncesiyle Metal filtre kullanan makine almak istiyorum. Metal filtre li olarak hangi makineleri önerirsiniz? Kenvood Cox 750 bk önerir misiniz ?
  İlginize teşekkür ederim.

  • Serkan Bey Merhaba,
   Doğrudan şu makineyi alın bigi bir öneride bulunmuyorum biliyorsunuz. Kenwood’un bu ürünü hiç bir ek özellik barındırmıyor, küçük hacimli ve 2 numara filtre kullanıyor.
   Metal filtre makine içinden çıkmasa bile pazaryerlerinden 2 yada 4 numara (alacağınız makine filtre boyutunda) metal filtre bulabilirsiniz. Kağıt filtre yerine bunu koyarak demlemenizi yaparsınız.
   Bu arada kağıt kahve demlenirken tatta bozulmaya neden olan istenmeyen yağları sunduğu ve üst seviye bir süzme performansı sağladığı için genelde daha çok tercih edilir. ama tabi ki tercih sizin zira metal filtre tadını sevenler de azımsanmayacak kadar fazla
   Sevgiler

 76. Merhaba Ömer Bey ;
  Karantina günlerinde evde daha fazla vakit geçirmeye başladıktan sonra eve bir filtre kahve makinesi almaya karar verdim ancak onlarca çeşit arasında kafam çok karıştı. Braun KF7120 ile Electrolux EKF7800 modellerini incelemeye başladığım dönemden itibaren her ikisinin de fiyatında ani bir artış oldu . Birkaç ay içinde fiyatlarının iki katına çıkması beni bu iki modelden uzaklaştırdı. Arayışa devam ettim ve şu iki model arasındayım şu an; delonghi ICM 1721 ve siemens TC86303. Doğrusu delonghiye daha yakınım ama bu cihazdan tatma fırsatım olmadı , pek kullanıcı yorumu da göremedim sizin de yorumlarınızı almak isterim .
  İlginiz için teşekkürler !

  • Büşra Hanım Merhaba,
   İki ürün ile de ilgili daha önceki yorumlarda bir çok farklı yanıt verdim bunları sayfa içinde aratarak bulabilirsiniz. Özetle, 17210 her ne kadar şık görünse de filtre tutucu haznenin karaf içinde olması ve sonrasında koyacak yer olmaması (bir stand var ama o da ek yer işgali demek) bence kullanım açısından bir dez avantaj. 86303 için de filtre haznesi dışa açıldığı için bir dez avantaj var. Bu tip mekanizmalar uzun vadede ısı ile sıkılığını yitirip damlatma oturmama vb sorunlara sebep olabiliyor
   Sevgiler

 77. Merhabalar ve iyi seneler;

  Filtre kahve makinesi konusunda tavsiyelerinize ihtiyacim var 🤗
  Esim Melitta marka makine hediye almis, zaman ayarli ve sicak tutma ozelliklerine sahip anacak aroma ozelligi olmadigi icin degistirmeyi dusunuyorum. Melitta filtre kahve makinesi ile ilgili yorumlarınızı rica ediyorum. Buna ek olarak değişim için electroluk, wmf ve arçelik arasında kalmış durumundayım. Yorum ve önerilenizi ivedilikle rica eder, iyi seneler dilerim.

  • Merhaba,
   Bu markaların bir çok modeli var model isimlerini belirtebilir misiniz. Bir de bilgi istediğiniz konu tam olarak nedir onu da belirtmenizi rica edeceğim.
   Sevgiler

   • Omer Bey tekrar merhabalar, 2-4 gundur filtre kahve makinesi ile ilgili yaptigim arastirmalar sounucunda sizin sitenizi bulunca resmen altin bulmus kadar sevindim🤗 sizin filtre kahve makine ile ilgili tum yorumlarinizi, syfinizda ki musteri yorumlari ve sizin herbir yoruma vermis oldugunuz degerli cevaplarinizin da hepsini okudum. Resmen aydinlandim bircok konuda cok tesekkur ediyorum sahsen bole degerli bir site kurmua oldugunuz icin. Uzun suredir Nespresso kapsul kahve makinesi kullaniyorum cok da keyid aliyorum ama ayni zamandan kendi manuel demlememle filtre kahve de icmeyi seviyorum ancak o u daha pratik hale getirmek icin makine arayislarina girmistim ki daha onceki yazim da da belirttigim uzere esim Melitta Optima 100801 modelinde ki bir makine almis ancak bu makine markasi sizin tavsiyeleriniz arasinda hic bulunmuyor. 1.bu markaya dair hic yorumunuz olmadigi icin 2.alinan makinede aroma secme ozelligi olmadigi icin degistirmeyi dusunuyorum. Bu degisim surecinde sizin desteginize ihtiyacim var. yorumlarinizi okudugum icin direk marka tavsiyesinde bulunmuyorsunuz bunu gordum ☺️ancak bu durumda sizden varsa Melitta ile ilgili yorum ve degerlendirmenizi rica ediyorum. 3. Electrolux ekf7800 istedigim ozellikleri bari diriyor gibi duruyor halan tavsiyeleriniz icerisinde mi yoksa kullankis oldugunuz Arcelik yerine cikan Beko dan mi yana olursunuz. Simdiden degerli yorumlariniz icin tesekkur eder, saglikli ve keyif kahvelerin icildigi guzel bir yil olmasini temenni ederim.

    • Mirey Hanım Merhaba,
     Bir şekilde yorumunuz spam olarak algılanmış sistemden o nedenle atlamışım. Şimdi farkettim bu durum için kusura bakmayın lütfen. Aynı anda bir çok farklı kanaldan yazdığınızdan da kaynaklı olabilir.
     Sorunuza gelince melitta ülkemizde çok bilinmesede iyi markalardan biridir. TR’de satışı bu zamana kadar olmayan bir marka olduğu için yazımda yer almıyor. Son dönemde bir kaç distribütör aracılığı ile satışları başladı, yorumlarıma ekleyebilirim. Doğrudan şu ürünü alın gibi bir tavsiye vermiyorum. Bahsettiğiniz ürünlerin özelliklerinden de yazımda bahsettiğim için kalanı sizin bütçeniz, kalite beklentiniz ve ihtiyaçlarınızla ilgili. Bu arada Arçelik yıllar önce aldığım makinemdi onun ömrü bir noktaya gelince bir arkadaşıma verip EKF7800 almıştım. Yazılarımda bu detayları zaten görebilirsiniz.
     Sevgiler.

 78. Merhaba Ömer Bey,

  Philips hd7769 model filtre kahve makinesini satın aldım.Kendi filtresi varmış içinde galiba ancak bazıları iyi olmadığını söyledi, bu makine hakkındaki görüşleriniz nelerdir ve filtre kağıt almama gerek var mı? Varsa hangi boyutta almalıyım? Filtre kahve macerasına yeni atıldım, dolayısıyla pek bilgim yok. Bu makineyle ilgili bilgi bulamadım pek fazla İnternette, rahatsız ettiysem kusura bakmayın şimdiden teşekkürler.

  • Hüseyin Bey Merhaba,
   Makineniz hayırlı olsun. Presipte bütünleşik ürünleri çok önermiyorum zira biri arıza yaptığında veya ilerleyen zamanda ihtiyacınızı karşılamadığında ikisini birden değiştirmeniz gerekiyor.
   Onun dışında güzel bir makine, 4 numara kağıt filtre kullanabilirsiniz. Ben süzgeç filtreleri tercih etmiyorum. Kağıdın süzme performansı daha yüksek ve tatta istenmeyen kahve yağlarını da filtreleme özelliği var.
   Sevgiler

 79. Merhabalar
  Kafam karışıktı yazınızı okuduktan sonra çorba oldu :)
  Tiryakisi olmasamda filtre kahve için makinesi almak istiyorum. Günde 1-3 bardak arasında tüketim olur bizim evde ancak. Su haznesinin çıkması, aroma özelliği olması, zaman ayarının olmasını istiyorum. Aslında smeg alacaktım ama o kadar paraya değer mi bilmiyorum. Tavsiye edebileceğiniz cidden sizi üzmez dediğiniz bir makina varsa nokta atışı onu almak istiyorum 1 haftadır bu işi kendi çabamla çözemedim çünkü :D marka vermek istemediğinizi de biliyorum ama ben tek başıma bu işin altından kalkabilecek gibi değilim artık :)

  • Merhaba Canan Hanım,
   Maaleef doğrudan ürün önerisi yapmıyorum. Anlattıklarınızdan yola çıkarak kafanızdaki bütçeye uygun çok da abartmadan bir ürün alın, böylece finansal olarak da riske girmemiş olursunuz. İlerleyen dönemde makineyi kullandıkça artı ve eksileri sizi yeni bir makine için zaten yönlendirecektir. Bu makineniz de eskidiğinde yeni makineniz için daha sağlıklı karar verebilecek durumda olursunuz.
   Maalesef son dönemde üretilen bir çok makine için kullanılan malzeme kalitesine parlele kullanım ömrü ciddi anlamda düştü elbette bu sizin ne kadar temiz kullandığınızla da ilgili ama “ilk makine” için üst seviye ya da çok aşırı pahalı bir pakineyi doğru bulmuyorum.
   Sevgiler

 80. Merhaba…
  Vestel Taze Fİltre Kahve Makinesi için, Vestel’den öğütücü bilgisini istedim ve bıçaklı öğütücü olduğu bilgisi paylaşıldı. Gerek yorumlarda gerek tanıtımda konik olduğunu belirtmişsiniz ancak teknikten bu bilgilyi verdiler.
  Teşekkürler…

  • Merhaba,
   Vestel’in kendi ürününü bildiğine çok emin olamadım bu durumda. Bıçaklı öğütücüde incelik ayarı olmaz. Bıçaklı öğütücüler yüksek devirle çalışır ve bu da özellikle çekirdeklerde ciddi bir ses yaratır.
   Makine inceleme videolarını seyrederseniz öğütücü sesini ve devrinin yüksek olmadığını göreceksiniz. Ayrıca bıçaklı olsa ciddi bir temizliğe ihtiyaç olur. bir kaç ay içinde iç hazne duvarları kalınlaşmaya başlar.
   Bu vestelin geliştirdiği bir ürün değil zira bir çok markanın aynı kasada ve yapıda ürünü var.
   Kısaca bıçaklı olma ihtimali yok. Ürün servisleri maalesef ürünü kullanan “geek” ler kadar detay bilgiye sahip olmuyorlar. Dişlileri bıçak diye adlandırmış olabilirler.
   Sevgiler

 81. Merhaba Ömer Bey. Yazılarınızı bir süredir takip ediyorum ve yazılarınız sayesinde kendime uygun filtre kahve makinemi bulmuştum. Beko BKK 4315 modelini almaya karar verdim ancak mağazaya gittiğimde bu ürünün kalktığını FK 5910 modeline dönüştüğünü söylediler. Aynı şekilde Arçelik K 8115 de FK 6910 modeline dönüşmüş. Beko ve Arçelik’in bu yeni modellerinde eski modellerdeki dijital saat, zamanlayıcı ve başlangıç ayarı yokmuş. Aroma modu da tek tuş şeklinde (sanıyorum eski modellerde az, orta, yoğun modları vardı).
  Bir yazınızda aroma modunun önemli olduğunu yazmıştınız, sizce tek mod yeterli olacak mıdır?
  Başlangıç, zamanlayıcı ayarı olmasını isterdim, bu yüzden bütçem daha aşağıdayken yukarıya çekip Beko BKK 4315 modelinde karar kılmıştım ama Beko mağaza çalışanları yeni modellerde olmayan bu ayarların iyi dönüş almadıkları ve kahvenin tadına zarar verdiği için kaldırıldığını söylediler. Sizce bu doğru mu? Çünkü siz de bu ürünlerden birini kullandığınızı yazmıştınız.
  Ve son olarak bu fiyata performans olarak daha iyi olduğunu düşündüğünüz bir ürün var mı?
  Bir haftadır gerek yazılarınızı okuyarak gerekse de internetten araştırarak bu konuyu çözmeye çalışıyorum ama bir çözüm bulamadım. O yüzden sizi rahatsız etmek zorunda kaldım, kusura bakmayın. Yazılarınız çok faydalı; makinemi alınca temizliğini, kahve seçimini yazılarınıza bakarak yapacağım. Teşekkür ederim!

  • Merhaba,
   Ürünleri internetten satın almanızı tavsiye ederim. Baktığınızda bu ürünlerin hepsinin satışta olduğunu görürsünüz. Mağaza çalışanlarının maalesef bizler kadar kahve kültürü ve merakı yok bu nedenle mağaza içinde söylenen hiçbir şeye güvenmiyorum ben. 8115 kaldırıldı doğru onun yerine 4315 çıktı (aynı kasa) 6910 çok daha farklı bir ürün aynı kasa veya model seri bağı olmadan xx ürününü yerine çıktı denilemez.
   Aroma daha yavaş bir demleme sağlar 8115’de aroma fonksiyonu tek kademeydi. Filtre kahve makinesi özellikleri ile ilgili olan yazımı incemelenizi tavsiye ederim.
   Zamanlama fonskiyonunun tat üstünde etkisi nedeniyle kaldırıldı cümlesi de ne kadar saçma bir cevap verdiklerinin başka bir örneği.
   Evet kahve önceden öğütüldüğü için demleme adımına kadar bir miktar bayatlama yaşar ama Zaten 7-8 saat sonrasına kurarsınız genelde buradaki bayatlama da farkedilir bir seviyede olmaz.
   Sevgiler

 82. Merhaba
  Elektrolux ekf 7800 (1489₺) ve wmf lumero aroma kahve makinası(1600₺) arasında kaldım hangisini seçmeliyim?

  • Merhaba Canan Hanım,
   Maalesef doğrudan şu makineyi alın gibi bir yönlendirme yapmıyorum. Neden kararsız kaldınız sizi düşündüren şey ne bunları belirtirseniz belki bunları çözmenizde yardım edebilirim
   Sevgiler

 83. Yaptığım araştırma sonucunda seçenekleri 2’ye indirdim. İlki Electrolux Ekf7800 (keşke 7810 rengi halen üretiliyor olsaydı, maalesef hiçbir yerde bulamadım), diğeri de Braun KF7120.
  Tasarım olarak Braun daha başarılı görünse de, özellikleri ve kullanımı bakımından Ekf7800’ün daha üstün bir makine olduğu sonucuna vardım. Ama emin olmak için yine de size danışmak istedim.
  Kafama takılan bir diğer husus da şu oldu. Bazı Ekf7800 inceleme videolarında makinenin suyu damlattığı deliklerin olduğu tavan tasarımı farklı. Çok daha küçük bölgede ve az delikten oluşuyor. Ancak benim mağazada gördüğüm Ekf7800’ün damlatma bölgesi çok daha büyük alana yayılmış, daha fazla sayıda delikten oluşuyordu. Bunu araştırınca iki farklı üretim olduğunu gördüm. Alacak kişilerin buna dikkat etmesini öneririm. Sanırım Electrolux yıllar içinde bu modelde ufak bir güncelleme yapmış. Ben de şahsen suyun, kahvenin daha çok alanına ulaşması adına daha geniş olan damlatma sistemli olanını tercih edeceğim alırken.

 84. Metin Bey merhaba. Emeğiniz için çok teşekkür ederiz, cok yardimci oldu. Evlere kapanıp kalmak fiyatları baya arttırmış. Arcelik garantisi ile (ki ayni ueun arcelik/beko/grundig olarak mevcut) grundig km5860’ı begendik. Philips.ile.arasinda kalmıştık ama yorumlarınızla alltan demelemeye başlaması, temizlik cb ile.ilgili detaylar vazgeçirdi.
  İstediğimiz şey sıcaklık ve aroma. Zamanlama bizim icin gereksiz.
  Ueun ile ilgili bir yorumunuz olursa cok seviniriz.
  Su anki fiyati 550tl civarı.
  Saygılarımızla

  • Rana Hanım Merhaba,
   Metin Bey kimdir bilmiyorum ama sanırım soruyu bana soruyorsunuz :)
   5860 aroma özelliği olan temel bir makine. Sıcaklık kademe ayarı yok ancak içim sıcaklığı gayet tatminkar bir makine.
   Beyaz rengi zamanla sararma leketutma yapabiliyor bu dikkat edilmesi gereken bir konu. Maluk kahve lekesi de hemen temizlenmediğinde kalıcı olabiliyor. Beyaz rengi alacaksanız temizliği konusunda daha hassas olmanız gerekir.
   Sevgiler

 85. Merhaba, epey bir eski mesaja göz attım ama belki de ben göremedim.
  Braun KF7120’de istenen sayıda fincan kadar kahve yapma özelliği bulunuyor mu? Yani su haznesi tamamen dolu da olsa, 1 fincan kahve yapacak şekilde bir ayarlama yapabiliyormuyuz türk kahvesi makinelerinde olduğu gibi? Ürünün özellikleri arasında bulunan “1-4 fincan ayarı” bu işe mi yarıyor?

  • MErhaba,
   Bu özellik hiç bir filtre kahve makinesinde yok maalesef. Bütün makineler su haznesine konan suyun hepsini alır.
   1-4 arası kahve yaptığınızda daha az kahve koyarsınız, bu da suyun süzülürken yeteri kadar süre kahveyle buluşmadan süzülmesine neden olur. Bunu engellemek için makine üreticileri 1-4 fincan demleme için su akışını yavaşlatan böylece buluşma süresini artıran bir özellik geliştirdiler.
   Sevgiler.

 86. Merhaba ilk filtre kahve makinesi alacam,düşük bütçeli istiyorum. Elektrolux 5300, delonghi 5250 ve Arçelik 8115 arasında kaldım. Hangisini tavsiye edersiniz ?

  • Seda Hanım Merhaba,
   Öncelikle diğer yorumları da okumanızı tavsiye ederim. Doğrudan şu makineyi alın gibi bir öneride bulunmuyorum. Herkesin ihtiyaçları, makineden beklentisi, kahve merakı ve bütçesi farklı.
   Neden bu makineler arasında kaldınız, hangi özelliklere ihtiyacınız var, bütçeniz ne kadar, aklınızdaki soru işaretleri neler bunları paylaşırsanız en azından bu soru işaretlerini giderebilirim.
   Sevgiler

 87. Merhaba Ömer Bey, Delonghi 16731 modeli ile ilgili 2 konuda sizden bilgi almak istiyordum.
  Bu model termos karafa sahip biliyorsunuz. Bu modelin çalışma prensibine yönelik net bilgi bulamadım.
  -Bu modellerde de alttan ısıtma sistemi (pişirme levhası) bulunuyor mu, yoksa kahvenin ısısı termosun sıcaklığıyla mı muhafaza ediliyor?
  -16210 modeli ile 16731 aynı kasaya sahipler, istediğimiz takdirde 16731’i (16210’un) cam karaf ile kullanabilir miyiz acaba? Mağazada denemiştim, 16210’un cam karafı, 16731’e sorunsuz yerleşiyordu.

  • Pınar Hanım Merhaba,
   Termos karaflı modelde alttan ısıtma yer almaz. Termos yapı sıcaklığı muhafaza eder. Dolayısıyla Termos karaflı makineye cam karaf uyar ama ısıtma tablası olmadığı için kahveyi sıcak tutamazsınız. Tersi durumda ise termosta bir sıkıntıya sebep olursunuz. Cam karaf düşünceniz varsa neden direkt 16210 almak yerine 16731’e cam karaf arayışında olduğunuzu da anlamlandıramadım ama vardır bir makul sebebi deyip geçiyorum.
   Sevgiler

 88. Merhabalar Ömer Bey, önerdiğiniz bütün makinelere baktım ama şimdiki fiyatlar o zamanki fiyatlara göre çok uçuk seviyedeler ve ben de öğrenci olduğum için bütçem sınırlı o yüzden sizden öneri almak istiyordum. Bütçem 600 TL, aroma fonksiyonu olan, malzeme konusunda ileride sorun yaratmayacak, çıkarılabilir filtreye sahip (kağıt filtre ile kullanabilirim) ve kahvenin sıcak tutulması konusunda tatmin edici makineler önerebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler :)

  • İlayda Hanım merhaba,
   Daha önceki onlarca cevabımda da belirttiğim gibi ben doğrudan şu ürünü alın tavsiyesi vermiyorum, bu sizin kararınız olmalı.
   Sevgiler

 89. Merhabalar uzun zamandır kaliteli, uzun ömürlü filtre makinesi arayışındayım. Fakat işin içinden çıkamadım. Siz marka tavsiyesi vermiyorsunuz. Direkt bu olmalı dediğiniz bir özellik var mı? Ona göre baksam. Yoksa bulamayacağım. Bu işin uzmanı olarak yardımcı olur musunuz? Bunu için iyi bir bütçe ayırdım. Şimdiden teşekkürler.

 90. Ömer bey merhabalar filtre kahve makinesi ile olan yazılarınızı keyfle okudum tecrübelerinize dayanarak Philips hd7459/20 kahve makinesini hakkında küçük bir bilgi rica ediyorum

  • Merhaba,
   Yazımda bahsettiğim 7461 makine’yele farkı sadece programlama fonksiyonu eklenmiş ve üst dış tarafı paslanmaz çelikle kaplanmış.
   Sevgiler

 91. Ömer Bey Merhaba, yazınızı keyifle okudum ve emeğinize sağlık. Daha önce sorulmuş olabilir ama çok yorum olduğu için hepsini okuyamadım. Ben sıcak suyun plastik herhangi bir parçaya temas etmediği çok basit özellikleri olan bir filtre kahve makinası arıyorum. Ya da plastiğinin BPA free olduğu belirtilen bir ürün. Acaba bu konuda bilginiz olabilir mi? Teşekkürler

  • Selamlar,
   Porselen Manuel dripperlara yönelin derim. V60 olabilir veya Chemex de ihtiyacınızı karşılar.
   Maalesef makine üreticileri bu gibi konularda oldukça ketum ve piyasa da içinde plastik parça olmayan ya da su teması olmayan makine yok maalesef.
   Sevgiler

 92. Ömer bey merhabalar, Bosch tka8633 ü almayı düşünüyorum ancak sabit filtresi var mı anlayamadım, kağıt filtre ile kullanım zorunlumu yoksa yıkanabilir filtre kullanılabilir mi sizce bu makinede? Sevgiler Saygılar

 93. Merhaba, oncelikle detayli aciklamalariniz icin cok tesekkurler. Sizin bize tavsiye edeceginiz kahve makinasi ne olur? Siz ne kullaniyorsunuz ve memnun musunuz sormak isterim. Cikarilabilir su haznesi, aroma verici ve tabii ki kahveyi 40dk + sicak tutmasi onemli:)

  • Merhaba,
   Bütün aradığınız bilgiler yazı içerisinde mevcut. Öncelikle yazıyı okumanızı tavsie ederim.
   Maalesef doğrudan şu markayı alın tavsiyesi vermiyorum
   İyi Pazarlar


 94. Merhaba Ömer Bey, değerli yorumlarınız için teşekkürler, evdeki Filtre Kahve makinemiz bozuldu, yerine araştırırken yazılarınızı inceledim çok sağolun acaba Delonghi Icm17210 Clessidra modeline bakma şansınız oldu mu? sevgiler,

  • Betül Hanım Merhaba,
   Son zamanlarda bu makine ile ilgili oldukça çok soru geldi. Sağolun hatırlatmış oldunuz.
   Görüşlerimi yazıya ekledim. Sayfayı güncellemeniz yeterli
   Sevgiler

Yorum Yaz / Soru Sor

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

HANGİ KAHVE MAKİNESİ

#CoronaCafe Canlı Yayın: Lezzetli Kahve Demleme

0
Yayın Zamanı30 Mart 2020 // Saat 22:15 Bütün kahve demleme ekipmanlarında en lezzetli kahve nasıl demlenir? Kahve Demlerken Neleri Özelleştirebilirsiniz? Ufacık değişiklikler tatta büyük...
error: Korumalı İçerik !!