kahve suyu

İçtiğimiz kahvenin %99’u, hatta daha fazlası su. Bu nedenle kahve suyu da oldukça önemli. Peki iyi bir kahve suyu nasıl olmalı? İçtiğimiz su içinde oldukça çeşitli mineral tuz ve metaller bulunduruyor. Bunların kahve ile etkileşimi hazırladığınız kahvenin tadını bambaşka noktalara götürebilir. İyi ya da kötü…

Yazıyı okurken yazarın sizin için hazırladığı playlist’i dinleyebilirsiniz

Ülkemizde musluk sularının içerdiği riskler düşünüldüğünde en tavsiye etmeyeceğim şey filtrelemeden doğrudan musluktan alınan su olacaktır. Evde kulanılan gelişmiş su filtrasyon sistemleri elbette oldukça sağlıklı sular sunabiliyor. Bu noktada, eğer filtre cihazı almak gibi bir niyetiniz varsa üreticinizden filtre cihazından çıkan suyun (evinizden alacağınız örneğin) analizini istemenizi tavsiye ederim. Kullanım esnasında da filtre sistemlerini gününü geçirmeden değiştirmeniz oldukça önemli. Firma böyle bir analiz yapamayacağını belirtirse ya da çoktan filtre makinenizi almışsanız su anlizi için kullanılan su analizi setlerinden birini alarak kullandığınız suyu test edebilirsiniz.

Bulunduğunuz yerde mutlaka musluktan su kullanmanız gerekiyorsa sürahi tipi su filtreleri bile su kalitesinde bir iyileşme sağlayacaktır.

Neyse, biz gelelim asıl mevzumuza. İsterseniz filtre cihazı, isterseniz damacana, pet, cam şişe su kullanın iyi bir kahve hazırlamak için suyun içeriği oldukça önemli. Suyunuzun kahvenizin lezzetini etkileyip etkilemediğini anlamanın en mantıklı yolu ise aynı özelliklerde ve aynı miktarda kahveyi farklı sular ile hazırlayıp tatmaktır. Bu size ne demek istediğime dair bir fikir verecektir.


İyi bir kahve suyunda, şu temel özelliklerin olması ise, tadım anında sizi kahvenizle başbaşa bırakacaktır.

Kahve Suyu ve Klor:

Güzel bir suda en istemediğimiz şey klor. En fazla 0 mg. Bu çok net.

Kahve Suyu ve Sodyum:

5-10 mg

Kahve Suyu ve Kalsiyum:

30-80 mg

Kahve Suyu ve Demir, Manganez, Bakır:

Bunlar da oldukça net. 0 mg

Kahve Suyu PH Seviyesi:

7.0


kahve suyu

Kahve Suyu Sertliği:

Sudaki kalsiyum karbonat(CaCO3) ve Magnezyum karbonat (MaCO3) miktarı suyun sertlik derecesini tayin etmemizi sağlıyor. Su sertliğinin dünyada en yaygın bişimde ölçüldüğü birim ise fransız sertlik derecesi (fr). Bir litre suda 10 mgr Kalsiyum Karbonat veya 8.42 mgr Magnezyum Karbonat var ise bu su 1 Fransız sertliğindedir diyebiliriz.

7.20 fransız sertliğine kadar da içtiğimiz suyun “çok yumuşak” su olduğunu söyleyebiliriz.
7.20fr – 14.20fr arası ise “yumuşak” su olarak değerlendirilir.
Bunlaradan sonra ise;
21.50fr’ye kadar “orta sert”,
32.50fr ye kadar “oldukça sert”,
54fr’ye kadar “sert”,
54fr üstü ise “çok sert” olarak nitelendirilir.
Su sertliğinden yana tercihimiz yukarıdaki rakamlardan da çıkartabileceğiniz üzere “yumuşak su” olmalıdır.

 

Kahve Suyu ve Alkalinite:

Toplam Alkalinite: 40 mg civarı

TDS – Kahve Suyu içindeki Çözünmüş Katı Madde Miktarı (Total Dissolved Solids)

Toplam Çözünmüş Katı Madde Miktarı :100-200 mg

Not: yukarıdaki ölçüler 1 litre su için belirtilmiştir.

Yazının başında da dediğim gibi içtiğimiz kahvenin %99’undan fazlası su ve kullandığınız suyun lezzete etkisi oldukça üst düzeyde. Kahve çekirdeğinizi ne kadar özenerek seçiyorsanız aynı özeni su içinde gözterin lütfen.

“Su ateşe galiptir, ancak bir kaba girerse, ateş o suyu kaynatır, yok eder.”

MEVLANA

Siz siz olun su gibi bir kaba girmeyin, ve hatta o kabın şeklini hiç almayın.

4 YORUM

 1. Omer bey merhabalar tavsiye olarak marka vermediginiz i biliyorum fakat bu tip suyu elde edebilmek icin yasadiginiz bir deneyim varmi? Cok ozel degilse ozelden markada atarsaniz sevinirim.Ben aslinda evdeki mutfagimdaki suyun sadece kahve icin degil komple tum icme ve yemek suyu icin dusundugumden yardiminiz olabilirse sevinirim. Selamlar

  • Kenan Bey Merhaba,
   Kahve ve su konusu oldukça komplike bir konu. Bunu için TDS seviyesini ayarlayabileceğiniz ters ozmoz arıtma sistemeleri var. Türkiyede bir çok coffee shop bu sistemleri kullanıyor. Hatta LaMarzocco arıtma sistemi olamyan, olsa bile düzenli bakımı yapılmayan işletmelere makinelerini vermiyor. Suyun ideal TDS’i ise espresso ve filtre kahve için bile değişiklik gösteriyor. 2018 kahve festivali yazımda bu konuya biraz değinmiştim.
   Dolayısıyla dışarıdan alacağınız su ile ideali tutturmak zaten olanaksız. Özel arıtma sistemleri gerektiriyor bu konu. Yazıda bahsettiğim kriterler ile (kabaca) içimini beğendiğiniz su markalarının değerlerini karşılaştırın derim.
   Ve aynı kahveyi aynı miktar, öğütme seviyesi ve oranla bu sularla test edin. En akılcı yöntem bu olacaktır.
   Sevgiler

Bir sorunuz varsa daha önce cevaplanmış olabilir. Bilgisayarınızda F3 tuşu ile veya telefonunuzda sayfada ara özelliğini kullanarak arama yapabilirsiniz.