En İyi Kahve Makinesi Hangisi

KahveEn İyi Kahve Makinesi Hangisi

En iyi kahve makinesi hangisi? Kahve makinesi almak isteyen bir çok kişinin aklındaki sanırım ilk soru. Nereden mi biliyorum? İstatistiklere baktığımda en fazla sorgulanan sözcüğün bu olduğunu görüyorum. Peki hangi kahve makinesi espresso mu, filtre kahve mi, Türk kahvesi mi ya da moka pot, chemex, aeropress, syphon vs. vs.

En iyi kahve makinesi sizin ihtiycınızı en iyi karşılayan makinedir aslında bu nedenle öncelikle bu ihtiyacı netleştirmeniz gerekir. Dışarıda içtiğiniz kahveyi evde içmek istediniz ama ne kadar zamanda bir kahve yapacaksınız, kaç kişi için hazırlayacaksınız? Espresso veya latte cappuccino gibi espresso bazlı içecekleri mi daha çok seviyorsunuz, yoksa filtre kahve mi?

Yazıyı okurken, yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz

Dedim ya en iyi kahve makinesi ihtiyacınızı en iyi karşılayan makine. Bu yazıda bu makineyi bulmanızı sağlamaya çalışacağım. Yazıyı okumadan önce, en iyi kahve makinesi seçimi konusunda #CoronaCafe canlı yayın serimizdeki şu bölümü seyretmeniz çok daha efektif olabilir.

En İyi Kahve Makinesini Arıyorum ve Filtre Kahve Seviyorum

Diyelim ki filtre kahve seviyorsunuz. Şu durumda karşınızda üç ana alternatif var, elektrikle çalışan bir kahve makinesi, üstten su dökerek manuel konik demleme yaptığınız v60 dripper ve yine bunun bir benzeri olan chemex.

Eğer evinizde sıkça ve en az 2-3 kupa kahve demleyecekseniz, bu durumda sizin bir elektrikli kahve demleme makinesine ihtiyacınız var. Zira hem chemex hen de v60’da yüksek miktarda demeleme yapmak süreyi uzatıp kahvenin su ile buluşma süresini artırıyor. Bu da neticede soğuk ve olması gerekenden daha acı bir kahveye sahip olmanızı sağlıyor. Filtre kahve makinesinde ise demlerken ısıyı sabit tutan alt ısıtıcı işinizi kolaylaştırıyor. Filtre kahve makinesi alacaksanız alttaki inceleme yazılarımı okumanızı tavsiye ederim.

En iyi kahve makinesi chemex v60

Bu arada kahve makinesi almayıp chemex veya v60 da tercih edebilirsiniz elbette ama bu durumda 2 kupadan fazla kahve hazırlayacaksanız maksimum iki kupa demleyip sonra bir kere daha demleme yapmanız gerekir.

Derseniz ki ben tek yaşıyorum, en fazla günde bir kahve içerim onda da keyifle içmek istiyorum. O zaman v60 veya chemex sizin için en iyi kahve makinesi. Tabi makine demek pek doğru değil ama neticede bu yazıya bunu aratarak geldiniz muhtemelen:) Peki bu ikisi arasında hangisini tercih etmelisiniz. Aslında bu çok basit. Burada karar verici noktanız damak tadınız olmalı. V60 da demlenen kahvenin gövdesi ve asiditesi daha ön plana çıkarken filtre yapısı gereği chemex de ise aroma ön plandadır.

Kahve Gövdesi Ne Demek? , Kahve Asiditesi Ne Demek? , Kahve Aroması Nedemek?  Bu soruların cevabını şu yazımda bulabilirsiniz


Chemex filtre kağıdı v60’a göre %30 civarı daha kalındır. Ayrıca v60’da kahvenin kağıttan rahat süzülebilmesi için konik dizaynın iç kızmında kanallar vardır, chemex’te ise filtre kağıdı cam yüzeye yapıştığı için süzülmenin büyük kısmı en alttan olur. Bu nedenle kahve en çok chemexte su ile birlikte kalır ve en fazla da chemexte süzülür. Bu da geriye daha düşük gövdeli ama aroması daha yüksek bir tat bırakır. Eğer damak zevkinizde gövde ve asidite sizi etkiliyorsa v60, aroma ve daha yumuşak bir içimi tercih ediyorsanız Chemex tercih etmelisiniz.

Filtre yöntemlerinde kağıtsız bir alternatif daha var o da french press. Bu konuda Caner Ceylanın hazırladığı şu yazı size rehberlik edecektir.

En İyi Kahve Makinesini Arıyorum ve Espresso ve Espresso Bazlı İçecekleri Seviyorum

en iyi kahve makinesi espresso

Eğer espresso ve espresso ile hazırlanan içecekleri seviyorum diyorsanız öncelikli tavsiyem bir espresso makinesi almanız doğrultusunda olur. Hem manuel hem de tam otomatik espresso makineleri için daha önce alttaki yazıları hazırlamıştım. Güncel tuttuğum yazılar olduğu için bu durumda onları incelemenizde fayda var.

Makine Tamam da Kahve Öğütücüsü Nasıl Zor Bir Seçim Anlatamam

Bunu çok iyi biliyoruz ve tam da ihtiyacınız olan yazıyı şuraya iliştiriveriyoruz

Ama malumunuz bu makineler hem pahalı hem de her yere taşınmıyor. Bu durumda bu kadar bütçem yok veya daha portatif bir şeyler arıyorum diyorsanız Moka Pot veya Aeropress sanırım ihtiyacınızı karşılar.

Moka Pot ve çeşitleri hakkında daha önce hazırladığım alttaki şu yazı bu noktada referans olabilir. 

AeroPress’te ise birebir bir espresso tadı elde etmezsiniz. Bir kağıt filtreden geçtiği için kreması yoktur ve asiditesi düşük daha düşük gövdeli bir tat oluşturur. Ama tatilde, seyahatte kamp tipi pourover’la birlikte insanın can dostudur. İç içe geçebilmesi sebebiyle küçük bir çantada taşınabilir ve hazırlaması ve temizlemesi bir o kadar hızlı ve pratiktir.

AeroPress ile nasıl kahve hazırlandığını şu videoda detaylı şekilde görebilirsiniz.

Bu arada unutmadan, kahve makinenizi aldıktan sonraki asıl ihtiyacınız kahve çekirdekleri. Onun için de alttaki yazıyı mutlaka ziyaret edin.

Umarım bu yazı kararlarınıza yön verici olmuştur.

“İyi karar rakamlara değil bilgiye dayanır”
Plato


Omer Demir
Omer Demirhttp://omerdemir.net
Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi. Espressoyu uzun çekti, Obradović'le kendinden geçti Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu. Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine'den hiç elektrik almadı. Öğrendiklerini paylaştı, paylaştıkça öğrendi. Üşenmedi, öğrendiklerini dünya ile paylaşmak için bir de kitap yazdı Read This! Before Buying A Coffee Maker

Yazarın diğer yazıları..

25 YORUM

Subscribe
Notify of
guest
25 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Nitelikli Kahve Nedir? (#CoronaCafe Canlı Yayın Kaydı)

2
Nitelikli Kahve Nedir, Neden Önemlidir | MokaPota Canlı Bu zor günlerde elimizden geldiğince hayatınıza renk katmak ve birlikte zaman paylaşabilmek için #CoronaCafe yayınlarına başlıyoruz. Bu...
error: Content is protected !!
25
0
Fikirlerinizi bekliyorum lütfen yorum yapınx
()
x