En İyi Kahve Makinesi Hangisi

En iyi kahve makinesi hangisi? Kahve makinesi almak isteyen bir çok kişinin aklındaki sanırım ilk soru. Nereden mi biliyorum? İstatistiklere baktığımda en fazla sorgulanan sözcüğün bu olduğunu görüyorum. Peki hangi kahve makinesi espresso mu, filtre kahve mi, Türk kahvesi mi ya da moka pot, chemex, aeropress, syphon vs. vs.

En iyi kahve makinesi sizin ihtiycınızı en iyi karşılayan makinedir aslında bu nedenle öncelikle bu ihtiyacı netleştirmeniz gerekir. Dışarıda içtiğiniz kahveyi evde içmek istediniz ama ne kadar zamanda bir kahve yapacaksınız, kaç kişi için hazırlayacaksınız? Espresso veya latte cappuccino gibi espresso bazlı içecekleri mi daha çok seviyorsunuz, yoksa filtre kahve mi?

Bu yazıyı okurken yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini de dinleyebilirsiniz…

Dedim ya en iyi kahve makinesi ihtiyacınızı en iyi karşılayan makine. Bu yazıda bu makineyi bulmanızı sağlamaya çalışacağım. Yazıyı okumadan önce, en iyi kahve makinesi seçimi konusunda #CoronaCafe canlı yayın serimizdeki şu bölümü seyretmeniz çok daha efektif olabilir.

En İyi Kahve Makinesini Arıyorum ve Filtre Kahve Seviyorum

Diyelim ki filtre kahve seviyorsunuz. Şu durumda karşınızda üç ana alternatif var, elektrikle çalışan bir kahve makinesi, üstten su dökerek manuel konik demleme yaptığınız v60 dripper ve yine bunun bir benzeri olan chemex.

Eğer evinizde sıkça ve en az 2-3 kupa kahve demleyecekseniz, bu durumda sizin bir elektrikli kahve demleme makinesine ihtiyacınız var. Zira hem chemex hen de v60‘da yüksek miktarda demeleme yapmak süreyi uzatıp kahvenin su ile buluşma süresini artırıyor. Bu da neticede soğuk ve olması gerekenden daha acı bir kahveye sahip olmanızı sağlıyor. Filtre kahve makinesinde ise demlerken ısıyı sabit tutan alt ısıtıcı işinizi kolaylaştırıyor. Filtre kahve makinesi alacaksanız alttaki inceleme yazılarımı okumanızı tavsiye ederim.

En iyi kahve makinesi chemex v60

Bu arada kahve makinesi almayıp chemex veya v60 da tercih edebilirsiniz elbette ama bu durumda 2 kupadan fazla kahve hazırlayacaksanız maksimum iki kupa demleyip sonra bir kere daha demleme yapmanız gerekir.

Derseniz ki ben tek yaşıyorum, en fazla günde bir kahve içerim onda da keyifle içmek istiyorum. O zaman v60 veya chemex sizin için en iyi kahve makinesi. Tabi makine demek pek doğru değil ama neticede bu yazıya bunu aratarak geldiniz muhtemelen:) Peki bu ikisi arasında hangisini tercih etmelisiniz. Aslında bu çok basit. Burada karar verici noktanız damak tadınız olmalı. V60 da demlenen kahvenin gövdesi ve asiditesi daha ön plana çıkarken filtre yapısı gereği chemex de ise aroma ön plandadır.

Kahve Gövdesi Ne Demek? , Kahve Asiditesi Ne Demek? , Kahve Aroması Nedemek?  Bu soruların cevabını şu yazımda bulabilirsiniz

Chemex filtre kağıdı v60‘a göre %30 civarı daha kalındır. Ayrıca v60‘da kahvenin kağıttan rahat süzülebilmesi için konik dizaynın iç kızmında kanallar vardır, chemex‘te ise filtre kağıdı cam yüzeye yapıştığı için süzülmenin büyük kısmı en alttan olur. Bu nedenle kahve en çok chemexte su ile birlikte kalır ve en fazla da chemexte süzülür. Bu da geriye daha düşük gövdeli ama aroması daha yüksek bir tat bırakır. Eğer damak zevkinizde gövde ve asidite sizi etkiliyorsa v60, aroma ve daha yumuşak bir içimi tercih ediyorsanız Chemex tercih etmelisiniz.

Filtre yöntemlerinde kağıtsız bir alternatif daha var o da french press. Bu konuda Caner Ceylanın hazırladığı şu yazı size rehberlik edecektir.

En İyi Kahve Makinesini Arıyorum ve Espresso ve Espresso Bazlı İçecekleri Seviyorum

en iyi kahve makinesi espresso

Eğer espresso ve espresso ile hazırlanan içecekleri seviyorum diyorsanız öncelikli tavsiyem bir espresso makinesi almanız doğrultusunda olur. Hem manuel hem de tam otomatik espresso makineleri için daha önce alttaki yazıları hazırlamıştım. Güncel tuttuğum yazılar olduğu için bu durumda onları incelemenizde fayda var.

Makine Tamam da Kahve Öğütücüsü Nasıl Zor Bir Seçim Anlatamam

Bunu çok iyi biliyoruz ve tam da ihtiyacınız olan yazıyı şuraya iliştiriveriyoruz

Ama malumunuz bu makineler hem pahalı hem de her yere taşınmıyor. Bu durumda bu kadar bütçem yok veya daha portatif bir şeyler arıyorum diyorsanız Moka Pot veya Aeropress sanırım ihtiyacınızı karşılar.

Moka Pot ve çeşitleri hakkında daha önce hazırladığım alttaki şu yazı bu noktada referans olabilir. 

AeroPress‘te ise birebir bir espresso tadı elde etmezsiniz. Bir kağıt filtreden geçtiği için kreması yoktur ve asiditesi düşük daha düşük gövdeli bir tat oluşturur. Ama tatilde, seyahatte kamp tipi pourover’la birlikte insanın can dostudur. İç içe geçebilmesi sebebiyle küçük bir çantada taşınabilir ve hazırlaması ve temizlemesi bir o kadar hızlı ve pratiktir.

AeroPress ile nasıl kahve hazırlandığını şu videoda detaylı şekilde görebilirsiniz.

Bu arada unutmadan, kahve makinenizi aldıktan sonraki asıl ihtiyacınız kahve çekirdekleri. Onun için de alttaki yazıyı mutlaka ziyaret edin.

Umarım bu yazı kararlarınıza yön verici olmuştur.

“İyi karar rakamlara değil bilgiye dayanır”
Plato

En İyi Kahve Makinesi Hangisi” yazısında 24 düşünce

 1. uzeyirakca diyor ki:

  Üstadım merhaba. Ben espresso tiryakisi birisi olarak günde en az 3 tane içiyorum. Doların durumundan dolayı dikkatli davranmak zorundayım. Şimdi yazacağım ürünlerin fiyatlarını karşılayabilirim. Sizce en iyisi hangisidir?

  Gaggia RI9100/21 kahve öğütücü 899 tl
  Gaggia MDF 89 Kahve Öğütücü 1299tl
  Cunill Tranquilo 2 1263 tl
  Lelit Fred PL043MMI Konik Dişli Kahve Öğütücü 1299

  Cunill Tranquilo 2 in boyutu benim için öenmli değil. Bir de İtalyan markası Lelit var. Bu makinayı hiç duymamıştım. Siz ne dersiniz?

  • Omer Demir diyor ki:

   Üzeyir Bey Merhaba,
   Ben ürünler hakkında biraz bilgi vereyim size son karar yine sizin olsun ;)

   Gaggia RI9100/21 kahve öğütücü 899 tl: Bu ürünle ilgili ciddi bir geribildirime ulaşamadım. Bu nedenle işlevi ile ilgili yorum yapmam çok doğru olmaz. Ufak ve basit görünene diğer öğütücülerden yola çıkarak fiyatının biraz yukarıda olduğunu söyleyebilirim. Mesala bizim Amazon Almanya’dan önerdiklerimiz listesinde olan WMF öğütücü de kompakt ve başlangıç için bir o kadar işlevsel bir ürün. 50-60 euro aralığı bir fiyata satın alınabiliyor.
   Gaggia MDF 89 Kahve Öğütücü 1299tl : Bu ürünün yurtdışı fiyatı 250 € civarı. Satın alacağınız yer güvenli bir yerse döviz çalkantısı yaşadığımız şu günlerde ucuza almış olacaksınız. Ürünle ilgili bir iki memnuniyetsizlik yaratan detay var. Gaggia MDF 89 doğrudan portafiltreye çıkış veriyor. dolayısıyla portafiltrenizin genişliğini uyumlu olması gerekli. Aparatın çapını öğrenemedim ama hem geniş görünüyor hem de gaggia’nın ev tipi ürünlerin bazılarında 58mm portafiltre kullandığını biliyorum. Bu nedenle 58mm olma ihtimali yüksek. Satıcıya bunu sormanızda fayda var. Portafiltreniz uymazsa çıkan kahve etrafa saçılabilir. Kaldı ki etrafa saçması ile ilgili bir iki negatif yorum var bu ürünle ilgili. Öte yandan ürün muhtemelen defectli ve bu nedenle sıkça temizlik gerektiriyor. Zira öğütmeyi tetikleyen düğmenin bir yıl sonra fonksiyonunu yitirdiği bildirilmiş. Kuvvetle muhtemel, öğütülen kahve parçaları düğme ile temas noktası arasına kaçıyor ve zaman içinde bu temassızlığa sebep veriyor.

   Cunill Tranquilo 2 1263 tl: Bu ürün hakkındaki düşüncelerimi daha önce Ecenur hanımın sorusuna verdiğim yanıtta belirtmiştim aynen kopyalayayım “Cunill bir ispanyol markası, ve ticari öğütücülerden biri. Tranquill 2 bir ticari öğütücü için fena olmayacak bir fiyata bulunabiliyor öğütme kalitesi ve dayanıklılığı oldukça iyi diyebilirim. Sıkı bir Breville alternatifi olabilir. Ticari kullanıcılardan dış aksamının (hopper+doser) plastik olması nedeniyle ciddi eleştiriler alıoyor, ama buna karşın 5+ yıl işletmesinde sorunsuz kullananlar da bulmak mümkün. Bu ürünün tek sıkıntısı boyutları. 77 desibel sesi katlanılabilir olsa da evde kullanım için büyükçe olan boyutları (41cmx17cmx34cm) biraz sıkıntılı, geniş bir tezgahınız varsa ev kullanımı için fayda maliyette tercih edilebilir bir ürün.”
   Lelit Fred PL043MMI Konik Dişli Kahve Öğütücü 1299 tl: Türkiye piyasasına yeni giren ürünlerden ve bu da direkt portafiltreye geniş bir ağızdan çıktı alıyor bu nedenle etrafa sıçrama ihtimali olan bir ürün. Ancak ürünün 38mm konik öğütücüsü ile oldukça ince ayar yapabiliyorsunuz. İlk başta bu ayarlar sizi biraz zorlayabilir ama makineyi kullandıkça zaman içerisinde alışacağınızı tahmin ediyorum. Cunill’e göre daha az yer kaplayan bir ürün. Ancak dizayn itibariyle köşeli oluşu zaman içinde gözünüze batmaya başlayabilir. cunill’e göre çok az daha sessiz ve küçük ama etrafa sıçratma olayı dikkat gerektiriyor.
   Dedim ya son karar sizin. :)
   Sevgiler…

 2. Melikşah diyor ki:

  Burası ne güzel bi platformdur. Tam aradığım yer. Admin Ömer bey merhabalar, ben de 3. nesil kahve girdabına yaklaşık bir yıldır french press ve a101 moka potuyla girmiş bulunmaktayım. A101 aliminyum potunu uzun süredir kullanıyorum. İlk başlarda tadı fena değildi fazla acı da değildi fakat bir süre önce annem potu deterjanla yıkadığından mıdır nedir çok acı ve kötü kokulu tat almaya başladım hiç içilmiyor. Ek olarak potun altı lekelendi ve kokuyor. Birkaç yazıdan da okuduğum kadarıyla bu aliminyumun sağlığa büyük zararları varmış alzhemir gibi. Bu beni tedirgin etti ve kendi potumu çöpe atıp bialetti musa 4 modeli almaya karar verdim fakat benim potum 3 cup idi ve bana yetiyordu. Ne fazla ne azdı tam yetiyor gibiydi. Sabahları okula giderken termosuma americano yapıp götürmeyi düşünüyorum. Sizce 2cup mı 4cup mı almalıyım. 2 alırsam az 4 alırsam fazla gelecek gibi geliyo bana:D
  Bir de bialetti brikka da çok güzel görünüyor. Krema gerçekten beni cezbediyor fakat o da aliminyum:/ Biraz fantastik bir fikir ama acaba hem brikka hem musa alsam musanın altını brikkanın üstüyle kullanabilir miyim?

  • Omer Demir diyor ki:

   Melikşah Bey Merhaba,
   Öncelikle güzel cümleleriniz için teşekkürler, doğru yolda olduğumuzu anlatan sözcükler bize hep güç veriyor, sağolun..
   Alüminyum ürünlerde kesinlikle deterjanla temizlik yapılmaması gerekiyor. Kullanımdan hemen sonra sadece su ile yıkayıp iyice kurulayıp biraz dışarıda nemini alması için bıraktıktan sonra kaldırmak gerekli. Bialetti moka pot’u ya da brikka’yı günde 1-2 kullandığınızda sağlık açısından korkulacak kadar tehlikeli değil, elbette çelik modeller daha masum.
   3-5 cup konusunda gelince bu biraz muallak zira bialetti genelde 1 cup ölçüsü olarak 40-45ml civarı bir rakam kullanıyor. Double shot espresso’nun 60ml olduğunu düşünürsek 2cup brikka aslında 3 shot’a yakın espresso üretebiliyor. haznesi de 21 grama kadar kahve alıyor. bu noktada elinizdeki tumblr ölçüsünü ve americano hazırlarken hangi oranla su kullandığınızı bilmediğim için net birşey söyleyemiyorum.
   Musa-brikka Alt üst değişikliği maalesef olmaz, Allah’tan ölçüler uymuyor ama uysa bile doğru olmaz. Hacim ve basınç tamamen değişeceği için patlamaya bile sebebiyet verebilir.
   Sevgiler

 3. esra diyor ki:

  Ömer bey merhaba,
  Biz uzun süredir kendinden ögütücülü ekspresso ve siyah kahve yapan bir makine almak istiyoruz ama bir türlü karar veremiyoruz isin icinden cikamadik.Yorumlari görünce bize yardimci olursunuz niyetiyle yazmak istedik.Delonghinin magnifica modellerinde takili kaldik ,bir de Breville Bes 890 nasil,biz 450 eur yu gecmeyecek sekilde bir makine alabiliriz.

 4. Emre diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey,

  Son derece amatör, kahve dünyasına daha yepyeni girmiş biri olarak belkide son derece saçma bir soru soracağım ama bu electrolux ekf7800 makinenin kendi metal filtresi yerine kağıt filtre kullanabiliyor muyuz?
  Siz kağıt filtreyi tercih etmenize rağmen bu cihazı aldığınıza göre öyledir diye düşünüyorum :)

  • Omer Demir diyor ki:

   Emre Bey Merhaba,
   EKF7800 sizin de bahsettiğini gibi filtre tutucu bölüm içine yerleştirilen metal filtre ile geliyor. Bu metal filtreyi evde kağıt filtre bittiği günlerde kullanmak için kenara kaldırabilirsiniz.
   Filtre tutucu hazne içine kağıt filtre yerleştirip demlemenizi yapabilirsiniz.
   Sevgiler

 5. Mehmet diyor ki:

  Öncelikle merhabalar iyi bayramlar nasıl nerden başlıcağımı bilmiyorum ben evimde aynı dışarda içtiğim kahve tadını kıvamını yakalamak iatiyorum bi acemilikle nespresso makinesi aldım fakat çok pişmanım ufak bi araştırma yaptım sonrasında siemesin plus connect özellikli makinesini beğendim fakat nespresso makinesini aldığım için bi ön yargılıyım tam otomatik olduğu için sonra sage markasının oracle touch modeline baktım onunda fiyatı aşırı pahalı fakat gerekirse vericem yani ama cidden ne yapıcağım konusunda çok kararsızım otomatik makineler o kıvamı tutturamıyo o kremamsı kıvamı köpük yapmak dışında sütü hazırlayamıyor snaki en azndan nespresso makinesi ve lahve aroma olarak ta hiç iyi değil reklamının yapılıdığı kadar şütfen bilgilendirirmisiniz sürçü lissan ettiysem affola iyi bayramlar tekrardan😊🙏🏻

  • Omer Demir diyor ki:

   Mehmet Bey Merhaba ve size de iyi bayramlar,
   Merakınız var ve araştırmaya başlamışsınız bu çok güzel, lütfen devam edin. Makine kararı kolay verilen bir karar değil ve herkesin ihtiyaçları farklı. En iyi makine ise ihtiyacı en iyi karşılayan makine. Hal böyle olunca öncelikle ihtiyaçlarınızı tam olarak belirlemeniz ve buna göre opsiyonları elemeniz gerek. Şu yayında (https://mkpt.link/ccd2) yaklaşık bir buçuk saat bu konuda karar vermenizi kolaylaştıracak temelleri konuştuk. Size yol gösterici olacaktır.
   Sevgiler

   • Mehmet diyor ki:

    Tekrar iyi akşamlar videoyu izledim geeçekten güzel bir bideo olmuş öner bey emeğinize sağlık ben diğer bideolarınızıda izledim ve bieşy daha sorucam amazondan ürün almakla ilgili eğer aldiımız tek bir ürün 1500 eurodan fazla ise sagenin oracle ürünü için diyorum bu ev tipi bi makine diye geçiyor yanlış düşünmiyorsam ve yani diyatı bu tek bi ürünün bunda bi sıkıntı varmı olurmu siz ne düşünüyorsunuz ve videoda anlamadığım bi nokta var tam otomatik kahve makineliri sütü köpürtürken latte yaparken örneğin lajve altta saf köpük sütte şeklinde mi yapıyorlar yoksa kafelerdeki gibi ipeksi kovamı verebiliyorlarmı yukardada belirrtiğim gibi bu nespresso makinelridne yapışan şatte sarce eapressonun tadını seyreltip sütünde içilemyen tarı olmayan bi süt köpüğü bırakıyor😞🥺🙏🏻İyi akşamlar ömer bey tekrar kusura bakmayın sizin vaktinizi çok aldım bu gece

    • Omer Demir diyor ki:

     Mehmet Bey Merhaba,
     Son gümrük mevzuatını bir kontrol edin derim. Malumunuz şu aralar 3-5 günde mi mevzuat ve vergiler değişiyor. Bendeki son bilgi 1500€ üstü alımlar kişisel kullanım dışı sayılabiliyor. Bu konunun uzmanları mutlaka yön gösterecektir.
     Diğer sorunuz ise o kadar göreceli ki, mesela ben ipeksi kıvamdan demek istediğinizi çok net anlamadım. Eğer kastınız latte için kullanılam küçük köpüklerden oluşan (microfoam) ise microfoam gereken içecekleri hazırlayan bir makine almanız gerekir. Örneğin sadece cappuccino yapan bir makine size bunu sunamaz. Öte yandan bu makineleri nespresso ile kıyaslamanız doğru olmaz. Nespresso görüntüde mükemmeldir ama tat lezzet ise benim tarzım değil. Hiç bir makine iyi bir baristanın elinden çıkmış gibi bir kahve sunamaz size.
     Sevgiler

 6. Ediz KAYA diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey,

  Öncelikle bu güzel site için çok ama çok teşekkür ederim. Ciddi bir emek harcamışsınız.

  Daha yeni Moccamaster filitre kahve makinesi sipariş verdim. Ve doğal olarak da şimdi kahve çekirdeği öğütücülerine bakıyorum ve Lelit Fred PL043MMI Konik Dişli Kahve Öğütücüsünü düşünmeye başladım. Ancak genel yorumlar espresso için ideal olduğu yönünde. Sizinde yorumunuzda ayar düğmesinde kademe olmadığı için farklı kalınlıklar ayarlanabileceğini ve çok ince ayarlara geçilebilir olarak belirtmişsiniz, ben ağırlıklı olarak filitre kahve için kullanacağım ve belki zaman zaman da frenchpress gibi çeşitli şekillerde demleme yapabilirim, bu tür kahveler adına öğütme performansına nasıl bir yorum yaparsınız?

  Teşekkürler

  Sevgiler,

 7. Ecem diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey,
  Öncelikle cömertçe verdiğiniz bilgiler, emeğiniz ve özeniniz için çok teşekkür ederiz. Yazılarınız çok çok faydalı oldu.
  Bütün modeller arasında, kullanım tavsiyelerinize de uyarak, su tankı çıkabilen, aroma özelliği olan, 1 saate yakın sıcak tutan ve cam karaflı ürünlere baktım. Başta Arçelik K8115 (650 TL) ve Eloctrolux 7800 (1099TL) arasında kaldım. Daha sonra Arçelik çok kasulet geldiği için vazgeçtim. Electrolux almaya karar verdim. Ancak Mağazada Delonghi ICM 17210’u (1349 TL) gördüm, compact yapısına ve şeffaf duruşuna hayran oldum. Duş tekniğiyle demleme ve 40 dk sıcak tutma özellikleri olduğunu biliyorum. hiç bir yerde yorum bulamadım. Bu ilk filtre kahve makinem olacak, daha önce hiç tecrübe etmedim. Delonghi çok isim yapmış bir ürün, ne kadarı parlatma ne kadarı gerçek bilemiyorum. Sizce Delonghi kalitesi diye bir şey var mıdır? Delonghi’den içeceğim filtre kahve için, Electrolox’teki özellikler ve fiyattan vazgeçilir mi? Doğrudan ürün tavsiye etmediğinizi biliyorum ama belki teknik yapılarına ilişkin bir bilgilendirme veya tavsiyeniz olabilir. Ki çok sevinirim.
  Sevgiler,

  • Omer Demir diyor ki:

   Ecem Hanım Merhaba,
   Kahve makinesi aldığınızda yıllarca onunla yaşayacağınız için ve her gün kullanılacak ve sürekli göz önünde bulunacak bir alet olduğu için bence göresel beğeninize hitap etmesi oldukça önemli.
   Öte yandan bu ürünün dizaynı bence bazı dez avantajlar içeriyor. Herşeyden önce karaf filtre haznesini de içinde barındırdığı için çok büyük. Kahveyi hazneye koyarken hazne içine kaçırma ihtimali var. Her ne kadar ayrı bir stand olsa da filtre tutucuyu çıkar standa koy orda kahveyi ekle tezgahta bir de stand için yer aç günlük rutinde biraz can sıkıcı olabilir. tabi ek özellikler barındırmaması da bir diğer etken.
   Karar sizin
   Sevgiler,

 8. Sinem T. diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey öncelikle yazılarınız çok bilgilendiriciydi, bunun için çok teşekkürler. Ben de artık evde kafe tadında kahve lezzeti yakalamak istediğim için eve espresso makinesi yanına da kahve öğütücü almaya karar verdim. Ancak modele bir türlü karar veremiyorum zaten piyasada da çok fazla model var. Kahve sanatına her zaman hayran biriydim ve benim için alacağım aletler başlangıç olacak ama devam edecek miyim bilmiyorum. Sizce kahve öğütücüye daha fazla bütçe ayırıp kahve makinesini daha ucuza mı almalıyım. Retro görünüşünü beğendiğim Ariete, Derlla, Ikohs gibi markalar var. Ancak saydığım bu modeller hakkında çok fazla bilgi bulamadım internette. Ya da Delonghi Dedica, Delonghi ECP 35.31, Gaggia’nın viva makineleri var. Forumlarda herkes başlangıç için Gaggia classic önermiş ancak şu an o kadar para vermek istemiyorum. Kahve öğütücüsüne gelirsek hem espresso hem french press için kullanabileceğim bir şey istiyorum. Bunun için iki ayrı el öğütücüsü mü önerirsiniz Baratza Encore tek başına yeterli olur mu? Bütçem 5000-6000 tl arası. Şimdiden teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Sinem Hanım Merhabalar,
   sorduğunuz sorular bir çok okuyucumuzun da tereddütte kaldığı konular. Tecrübelerimden yola çıkarak şunu söyleyebilirim gerçekten bir kahve tutkunuysanız giriş seviyesi makineler bir iki yıl içinde sizde pişmanlık yaratacaktır. biraz daha uzun dönem sizinle kalacak bir makine arıyorsanız en az 54mm portafiltreye sahip makinelere yönelmenizi tavsiye ederim – ki ideali profesyonel seviye olan 58mm portafiltreli olanlar-. Öğütücüde ise konu espresso olduğu için biraz daha bonkör davranmanızı tavsiye ederim. Eğer filtre kahve veya frenchpress için kullanacağım deseydiniz giriş seviyesi bir elektrikli makine alın diyebilirdim ama konu espresso olunca öğütücü oldukça hassas bir konu haline geliyor. El öğütücüleri güzel ve keyifli ve düşük maliyetli olsa da espressoda tatminkar ve süregelen iyi bir sonuç almak çok kolay değil. Ayrıca elle öğütmenin zaman içinde üşengeçlik yaratacağını da unutmayın. Sırf şimdi kim uğraşacak o kadar deyip kahve zevkinizi erteleyebilirsiniz. Özetle, yok ben kendimden emin değilim belki 2-3 ay sonra hevesim geçecek diyorsanız giriş seviyesi makinelere ve öğütücülere yönelin ama yok ben kahve seviyorum ya diyorsanız orta segment çözüm olacaktır. Modellerle ilgili sorularınız olursa ilgili yazı altındaki yorum bölümünden iletirseniz elimden geldiğince yanıtlamaya gayret ederim.
   Sevgiler

 9. sonay diyor ki:

  Merhaba. yazılarınızı okudum. filtre kahve makinasında philipse karar vermiştim. ama sanırım çabuk kırılıyor. bir de temizliği zor denilmiş. hediye olarak alabileceğim uygun fiyatlı bir ürün tavsiye rica etsem. iyi günler dileri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir