0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Ana SayfaKahveNitelikli Kahve Nereden Alınır / Üçüncü Nesil Kahveciler

Nitelikli Kahve Nereden Alınır / Üçüncü Nesil Kahveciler

Nitelikli Çekirdek Kahve Üreticileri

Nitelikli kahve nereden alınır? güzel çekirdek kahve arıyorum kimden alırım? Filtre Kahve için en iyi kahve nereden alınır? Üçüncü nesil kahve üretenler kimler? Espresso kahvesini nereden alınır? Hangi kahvecileri tavsiye edersiniz? gibi sorular bana en fazla gelen sorular.

Özellikle 3. Nesil kahveciliğin anlamının oturmaya başlaması etkenlerden biri. Diğeri ise Kahve Makinelerini alırken MokaPota’dan faydalanan kahvesever dostlarımızın, kahve makinesini aldıktan sonraki adımı nitelikli kahveye erişmek. Farklı çeşitlilikte kahveler denemek ve bu kahveleri en iyi kavuran yerlerden temin etmek. Bu nedenle böyle bir yazı hazırlama gereği ortaya çıktı: Nitelikli kahve nereden alınır?

Nitelikli kahve üretimi çok değerli ve kıymetli. Bu nedenle, yazıyı hazırlarken her firmaya değil bu konuda uzmanlığı olan, daha önce tanıştığım kahvesini tattığım ve arkasında ciddi emek yattığını bildiğim kahve üreticilerine birer yazı gönderdim. Bana firmalarını ve çabalarını anlatmalarını rica ettim. Onlardan bana gelen bilgileri kendi görüşlerimle de birleştirerek bu yazıyı oluşturdum. Bana bilgi geldikçe bu yazıya yeni firmalar eklemeye ve kahve nereden alınır sorusuna sizin için yanıt bulmaya çalışacağım.

Neden direkt sadece kendi deneyimlerimi paylaşmıyorum da, firmalardan bilgi gelmesini bekliyorum? Nitelikli kahve kavurma işi gerçek bir sanat ve açıkçası hiçbir sanatkarın emeği hakkında onun onayı olmadan söz etmek istemem. Yazının başında dediğim gibi bu yazıda yer alan firmalardan hepsinin kahvesini daha önce tattım. Kendileriyle yazıştım/görüştüm. Hepsinin de Türkiye’ye nitelikli kahve sağlamak için nasıl çabalar içinde olduklarını biliyorum. Bu yüzden yazıyı bu yöntemle hazırlamak bana daha etik ve doğru geldi. Keyifli tadımlar ve iyi okumalar…

Okurken yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini dinleyin, daha fazlası için bizi Spotify’da da takip edin.

KAHVE.com (%15 INDIRIM)

kahve nereden alınır

Kahvesan Ltd’nin digital kanalı olan Kahve.com 2015 Yılında İstanbul Kavacık’ta kurulmuş. Bireysel ve kurumsal kahveseverlere nitelikli kahve sunmayı amaçlayan kahve.com, sektörede Moliendo Finest Coffee markasıyla yer alıyor. Kavacıkta yer alan tesislerinde günlük 15 ton kapasiteye kadar üretim yapabilen firmanın portföyünde 70’ten fazla kahve çeşidi bulunuyor. Bu kayda değer ve ciddi bir rakam.
Kahve.com’un kavurduğu kahveleri internet dışında, sayılı ve nitelikli zincir mağazalardan da temin etmek mümkün.

Nitelikli Kahve Aboneliği

Kahve.com dilerseniz abonelik ile belirli periyotlarda size kahve gönderimi yapabiliyor. Böylece bazen benim de unutkanlık nedeniyle yaşadığım kahvesiz kalma durumununa çözüm sunuyorlar.

Toptan Kahve Tedariki

Kahve.com diğer dijital kanalı olan Kahvesan.com ile toptan tedarik de sağlıyor. Başta yurtiçi olmak üzere farklı ülkelere de kahve tedariki yapan Kahvesan Ltd. müşterilerinden aldığı geri bildirimleri dikkate alarak, yenilikçi bir yönetim anlayışı ile kendini yenilemeye devam ediyor. Özellikle kahve sektöründe e-ticaretin öncülerinden olmak yolunda ciddi çaba sarfeden kahve.com, öğrenen ve öğreten bir kurum.

Mobil Uygulama

Hem Kahve.com hem de Kahvesan.com’un Android ve IOS uygulamaları bulunuyor. Böylece adres yazmak zorunda kalmadan, browserlarda gezinmeden, uygulama üstünden direkt siparişinizi verebiliyorsunuz.

İnternet Adresleri

https://kahve.com
https://kahvesan.com

BENCE

Kahve.com gerçekten de oldukça fazla çeşit barındırıyor. Siteyi ziyaret ettiğinizde bunu siz de farkedeceksiniz. Benim özellikle farklı kahve çeşitleri ve tatlar denemek istediğimde öncelikli başvurduğum noktalardan. Başka yerlerde denk gelmediğim kahveleri kahve.com’dan alıp tattığımı söyleyebilirim.

MokaPota Okuyucularına %15 İndirim

Kahve.com‘un mokapota okuyucularına bir tanışma indirimi var, yoğun çabalar sonucunda aldığımız bu tek sefer geçerli indirimden faydalanarak Kahve.com‘un geniş envanterinden faydalanabilirsiniz.

Kupon Kodu: MOKAPOTA


Kahve kavuruyorsanız ve
bizden bu zamana kadar bu yazı için bir davet almadıysanız,
sizi tanımıyor olabiliriz.
Bu yazıda yer almak istiyorsanız sizi ve kahvenizi tanımak isteriz..
Lütfen alttaki buton aracılığı ile bizimle iletişime geçin… 


Omer Demir
Omer Demirhttp://omerdemir.net
Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi. Espressoyu uzun çekti, Obradović'le kendinden geçti Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu. Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine'den hiç elektrik almadı. Öğrendiklerini paylaştı, paylaştıkça öğrendi. Üşenmedi, öğrendiklerini dünya ile paylaşmak için bir de kitap yazdı Read This! Before Buying A Coffee Maker

19 YORUMLAR

 1. Bu kahve firmaları kahveyi kavurma zamanları ne zaman acaba. Taze kavurup mu gönderiyorlar yoksa 2-3 ay önce kavrulmuş kahveyi mi gönderiyorlar. Web sitelerinde bilgi bulamadım.

  • Mehmet Bey Merhaba,
   Merak etmeyin, kahve üstüne bu kadar kelam edip içerik hazırlayıp 2-3 ay önce kavrulan kahveyi gönderecek firmalardan bu yazıda bahsetmem bile, hatta böyle yapan bir firma varsa almayın zaten oralardan.
   Bu sayfada önerdiğim ve önereceğim firmaların hepsi kahveyi ya siparişinizle birlikte kavurur ya da maximum 1 hafta önce kavrulmuş ve degassing işlemi tamamlanmış çekirdekleri sizlere gönderir.
   Buna emin olabilirsiniz.
   Sevgiler


 2. Ömer Bey merhaba,

  Bir süredir sitenizi, paylaşımlarınızı inceleme başladım ve sayenizde yararlı ve keyifli bilgiler edindiğimi belirtmek isterim. Sizden yardımcı olmanızı rica edeceğim bir konu var. Geçtiğimiz günlerde yurtdışından bir yakınım filtre kahve makinesi hediye etti ancak kullanımı konusunda biraz desteğe ihtiyacım var. En doğru kişinin de siz olduğunuzu düşünüyorum. Makine Fakir Aroma Master. Bu makineyle nasıl güzel bir filtre kahve elde edebilirim acaba ? Değerli yorum ve bilgilerinizi bekliyorum. Saygılar

  • Alper Bey Merhaba,
   Özellikleri itibariyle güzel bir makine hayırlı olsun güzel günlerde kullanın.
   Kullanma kılavuzunda olmayan kullanım konusunda merak ettiğiniz şeyler neler bunları iletirseniz yardımcı olmaya çalışayın
   Sevgiler

 3. Merhaba,
  Kahve kültürüne aktif olarak katılmış sayılırım. Birkaç kahve denedim. Bir kısmını acemilikten heba ettim. Beğendiğim bir iki kahve oldu. Sizden kahve tavsiyesi almak isterim.
  Kahvedeki en büyük problemim ekşi olması. Ekşi olmayan kahve arıyorum. Çikolata ve fındık tatlarını severim. Mümkünse mail adresime tercih ettiğiniz bir iki kahve ve markasını yazar mısınız?
  Teşekkürler

  • Mehmet Emin Bey Merhaba,
   Doğrudan şu kahveyi alın diyemem çünkü 3. nesil kahveciler küçük lotlar halinde kahveleri getirirler ve kahveler sürekli değişir. Her kavrulan kahvenin tadım notları vardır. Ekşiliği sevmiyorsanız tadım notlarına bakarak düşük asiditeli bir kahve tercih etmeniz gerekir
   Sevgiler

 4. Omer bey merhabalar geri donus icin bende tekrardan tesekkur ederim. Sorum soyle mesela mokapot icin guney amerika cekirdeklerini kolombiya cekirdeklerini onerenler var veya espresso icin ornek veriyorum el salvador olabilir vs diyenler var. Tabi goreceli bir konu bu kesin bir tani yok olamaz anladigim kadariyla. Ben burada sizin gorusunuzu merak ediyorum bu sekilde bir siniflama yapilabilirmi? Diyelim yapildi Turk kahvesi icin hangi yorenin hangi ulkenin kahve cekirdekleri bizim damak tadimiza uygun olur? Belkide sorumun icinde cok yanlis detaylar vardir bilemiyorum onun icinde bilgisizligime verin bilgilndirme icin simdiden tesekkurler

  • Kenan Bey Merhaba,
   Öncelikle sorunuzu doğru içerik altına taşıdım. Buradan yanıtlayayım. YAzıda da belirttiğim gibi Cumhuriyet sonrası dönemden itibaren genelde Brezilya kahve çekirdeği kullanıldı. Hangisi damak tadımıza uygun derseniz cevabı Brezilya Rio Minas olur zira 4-5 nesildir bu kahve artık bizim damak tadımız oldu. Başka bir tip ve bölge kahve ile Türk kahvesi hazırlandığında insanlar beklediği tadı bulamadığı için çok beğeneni olmuyor. türk kahvesi değil de başka bir şey içmiş gibi hissediyorlar. Cumhuriyet öncesi dönemde ise kahve Yemen limanlarından geldiği için Yemen, Hindistan ve Etiyopya kahveleri kullanılıyordu. O dönemdeki lezzeti merak ediyorsanız bu bölgeleri deneyebilirsiniz.

   Çok ilginç bir örnek vereyim, geçen yabancı bir forumda bir Sırbistan vatandaşı ile kahve üstüne yazıştık. Sırbistan’da da Türk kahvesi yapılıyor adı ise Domaca Kafa diye geçiyor (yerel kahve demek). Ama hepsi Türk kahvesi olduğunu biliyor ve kabul ediyor fakat böyle adlandırılmış işte. Türkiye’ye geldiğinde içtiği kahveyi beğenmemiş, farklı bir tadı vardı diyor. Ben de Belgrad’a gittiğimde içtiğim kahveyi pek beğenmemiştim. Zira Belgrad’da satılan yerel kahve Robusta Arabica karışımı bir kahve. Orada da hayat pahalı ve geçim şartları sıkıntılı hükümet politikası olarak yiyecek ve içecekleri ucuz tutup diğer fiyatlarda yukarıda bir ekonomi politikaları var. Hal böyle olunca kahveyi daha da ucuzlatmak için içine Robusta türü çekirdek de katıyorlar içine. Bizde her ne kadar Dünyanın en ucuz ve defect dolu kahvesi Rio Minas kullanılsa da Arabica türü bir kahve. Ama damak tadı böyle birşey işte. 20 yıl her sabah nescafe ile uyanan bir kişiye dünyanın en güzel kahvesini de tattırsanız da ona kahve gibi gelmez. Muhteşem başka bir sınıfta içecektir ama kahve onun için nescafedir. Bu alışkanlığı değiştirmek de biraz uzun sürüyor maalesef.
   Dolayısıyla Türk kahvesi içmeyi seviyorsanız bulabildiğinizz her çekirdekle deneyin derim, belki biri diğerlerinden daha öne çıkar sizin beğeninzde..

   ilgili yazılar:
   https://mokapota.com/kahve/arabica-ve-robusta-cekirdeklerin-farklari-neler/32
   https://mokapota.com/kahve/belgrad-kahve-rehberi/1133

   Sevgiler,


 5. Merhaba, çiğ kahve için tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı, diye dün gece yazmıştım ama çıkmamış. bir satıcıda Dominik Barahona AA kahvesinin kg fiyatı 80 TL. diğerinde Kenya AA 54 TL. Mantıklı fiyatlar mıdır bunlar? Sevgiyle.

  • Özgür Bey Merhaba,
   Doğrudan önerebileceğim bir yer yok, ben de her seferinde farklı yerlerden temin ediyorum, alırken hasat senesine dikkat edin diyebilirim sadece
   Şu dönemde fiyatta mantık aramayı bıraktığımı söyleyebilirim. Kavurduğunuzda %13-15 ağırlık kaybına uğrar, defectleri de çıkartırsanız yaklaşık %15-20 daha az kavrulmuş kahve elde edersiniz. Bu belki bir kılavuz olur
   Sevgiler

 6. Hocam merhabalar sizin tavsiyelerinizden yola çıkarak amazon.de den delong3531 aldım. Makinem 6 günde geldi iyi ki sizi keşfetmişim çok güzel bir fiyata satın aldım . Makine geldi gelmesine ama şimdi de kahve bulma, öğütücü bulma işleri başladı. Öğrenci olduğum için makinemi aylarca biriktirerek aldım şimdi de takdir edersiniz ki öğütücüye çok fazla ücretler veremem ama sürekli dışardan kahve alıp 2-3 günde tadını kaybetmesini de istemiyorum. Touch me diye bir marka buldum hario muadili diyorlar siz ne düşünüyorsunuz? 100 tl civarlarında fiyatı. Yoksa bi kaç ayda öğütücü için biriktirip başka bir şey mi alsam? Max 200-300 civarlarında önereceğiniz bir öğütücü var mıdır? Teşekkür ederim

  • Kübra Hanım Merhaba,
   Makineniz hayırlı olsun güzel günlerde kullanın. Touch me migrosun bir ürünü. Çin üretimi. açıkçası ihtiyacınızı asgari şekilde giderir bir ürün. AMa uzun kullanım, yüksek kalite gibi beklentilerinizi sınırlayın derim.
   Sadece espresso için kullanacaksanız bir kere ayarı buldunuz mu her çekirdekte biraz ince biraz kalın ince ayar yaparsınız. Espresso akışı yavaş olursa ince öğütmüşsünüz, hızlı olursa da kalın öğütmüşsünüz demektir.
   Bu da aklınızda bulunsun
   Sevgiler


 7. Ömer bey merhaba…
  2-3 senedir french press ile filtre kahve içiyorum.Sizin sitenizi fark ettikten sonra ne kadar yanlış yaptığımı anladım.Sizi tiwitter dan da takip etmeye başladım.Bugün V60 02 PLASTIK DRIPPER ŞEFFAF ve filtre kağıdı siparişi verdim,buradan başlamak istiyorum.Daha sonra kaliteli bir kahve öğütücüsü almak istiyorum.Sitedeki ilgili yazılarınızı okudum,en son yaptığınız sohbeti de dinledim.Bir yola çıktım hadi hayırlısı.Tavsiyeleriniz olursa dinlerim.
  Saygılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz


MOKAPOTA SHOP

İndirim!

Splash Espresso Blend

96,00 320,00 

Tanzanya Kilimanjaro

163,00 542,00 

Kolombiya Supremo

157,00 522,00 

İlginizi Çekebilir

Muadil Ucuz Kahve Demleme Ekipmanları

Orjinal kahve demleme ekipmanları size biraz pahalı geliyor olabilir. O zaman muadil (alternatif) ekşpmanlar sizin için çözüm olabilir

Evde Kahve Kavurma (Home Roasting)

Önce Starbucks'ın kahvesi de pek güzelmiş dedin, sonra vay arkadaş yıllardır haberimiz yokmuş bu kahvenin binbir çeşidi varmış dedin, daha sonra ulen alayım bi...

Espresso Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Espresso Makinesi temizliği lezzetli bir espresso için oldukça önemli. Çalışma mantığı nedeniyle hem yüksek basınçlı olması hem de metal filtrelere sahip olmasından dolayı bir...

Kopi Luwak – Dünyanın En Pahalı Kahvesi

Kopi Luwak neden dünyanın en pahalı kahvesidir diye en kısa şekilde özetlemek için usta oyuncular Jack Nicholson ve Morgan Freeman’ın oynadığı “The Bucket List”...

Nitelikli Kahve Nereden Alınır / Üçüncü Nesil Kahveciler

Nitelikli kahve nereden alınır? güzel çekirdek kahve arıyorum kimden alırım? Filtre Kahve için en iyi kahve nereden alınır? Üçüncü nesil kahve üretenler kimler? Espresso...

Filtre Kahve Makinesi Kullanımı, Bakımı, Temizliği Hakkında Tavsiyeler

Filtre kahve makinesi evlerde en çok kullanılan kahve demleme ekipmanı diyebilirim. Üretimi çok çetrefilli olmadığı için beyaz eşya markalarının çoğu filtre kahve makinesi üretiyor....

error: Content is protected !!