Hangi Espresso Makinesini Almalıyım?

527
48328

Espresso Makinesi seçimi oldukça sıkıntılı bir konu, özellikle de ilk defa alacaksanız. İlk makineyi alırken insanın aklında türlü türlü sorular oluyor. Espresso’ya merak saldım ama acaba sonrasında kullanır mıyım? Sabah evden kahve içip çıkayım diyorum ama üşenir miyim? Becerebilir miyim? Hangisini alsam ki fiyatlar da çok çeşitli? En ucuzunu alsam hemen bozulur mu? Ne özellikler olmalı? Fiyat  Performansta en iyi espresso makinesi hangisi? vs. vs. vs.

Eğer espresso ve türevi içecekleri (latte, Cappuccino vs.) seviyorsanız, kahvenizi veya sütünüzü kendinize göre özelleştirmek istiyorsanız manuel bir espresso makinesi sizin ihtiyacınız. Kahve hafife alınmayacak bir içecektir bu nedenle benim de tavsiyem manuel makinelerden yana olacaktır. Ama bu kadar uğraşamam, zaten starbucksta bile otomatik makineyle yapıyorlar diyorsanız Otomatik Makinelerle ilgili alttaki yazımı okumanızı tavsiye ederim. Bu tip makineler biraz daha maliyetli olmakla beraber, size zaman kazandırdığı ve her seferinde seçtiğiniz çekirdekle standart bir lezzet sağladığı için tercih edilebilir.

Bu yazı sayfalardan oluşmaktadır. Sayfa altında diğer sayfaların rakamlarına tıklayarak okumaya devam edebilirsiniz…

Manuel makinelerde tamperleme, kullanılan kahvenin gramajı, hazırlanan kahvenin miktarı, süt köpürtme işlemi tamamen özelleştirilebildiği için aynı çekirdekle farklı lezzetler keşfetmek tamamen size kalıyor. Aşağıda giriş seviyesinden başlayarak Türkiye piyasasında erişebileceğiniz kahve makinelerini incelemeye çalıştım. Aşağıda olmayan bir makine marakınızı cezbettiyse lütfen yorum bölümünde belirtin onu da incelemeye dahil ederim veya direkt yorum bölümünde fikrimi beyan ederim.


Yazıyı okurken, yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz

-İlginizi Çekebilir-

Sinbo SCM2937 Espresso Makinesi

Sinbonun giriş seviyesi bir ürünü ancak üreticinin kendi sitesinde dahi ürün portföyünde yer almıyor. Sadece single shot espresso yapması, fincan yüksekliğinin alçak olması, malzeme kalitesinin yüksek olmaması ve bunlara rağmen bence yüksek fiyatı ürünün dez avantajları. Üreticisinin bile kendi sayfasında yer vermediği bu üründen uzak durmakta fayda var.


Electrolux EEA111 Espresso Makinesi

Electrolux markasının kalitesinin yansıttığı bir ürün, kullanıcılarından oldukça pozitif yorumlar alan bu ürün. Kalitesine göre kabul edilebilir fiyatıyla da oldukça dikkat çekiyor, süt köpürtme sistemi sadece Cappuccino için elverişli, tek negatif yanı görüntüsü diyebilirim. Zira benzer fiyattaki rakiplerine göre görüntüsü biraz demode kalıyor.

Delonghi EC221 Espresso Makinesi
Delonghi EC221

Delonghi EC155 Espresso Makinesi
Delonghi EC155

Delonghi EC221 ve Delonghi EC155 Espresso Makineleri,

İkisi de Delonghi’nin giriş seviyesi ürünleri ve çok uzun zamandır piyasadalar, Çok para vermek istemiyorsanız denenebilecek ürünler ancak malzeme kalitesinin düşüklüğünden dolayı ömrü çok uzun olmayabilir. Öte yandan dizaynları da çok basit ve açıkçası biraz uyduruk(!) kalıyor. Basit bir espresso ve Cappuccino yapımında işinizi görür ama daha iyi bir sonuç beklemek iyimserlik olur.


Delonghi EC8 Espresso Makinesi

EC8 daha çok düşük gelir seviyesi olan ülkeler için (eski demirperde ve asya) üretilmiş ve son zamanda ülkemizde de -büyük zincirlerin aracılığı ile- satılmaya başlamış bir makine. Ancak makinenin malzeme kalitesi oldukça düşük ve görünümü de bir o kadar demode. Delonghi ECP 3531 ve Delonghi ECP 3121 Espresso Makineleri

Delonghi EC221 sonrasında görsel ve işlevsel olarak iyileştirdiği giriş seviyesi ürünleri. Bu iki ürün iç yapı itibariyle birebir aynı. Süt köpürtücüde ise farklılaşıyorlar. Delonghi 31.21 SAdece Cappuccino yapabilirken Delonghi ECP 35.31 hem Cappuccino hem de latte için süt köpürtebiliyor. Diğer ufak farkları ise renk ve alt tabla. Delonghi ECP 35.31’in alt tablası değiştirilebiliyor ve böylece daha uzun fincan kullanabilme şansınız oluyor. İlk defa makine alacaksanız, daha sonra kullanıp kullanmayacağınıza emin değilseniz düşük bütçe ile sahip olabileceğiniz ve kullananlar tarafından da beğenilen ürünler. İkisi arasında kararsız kalıyorsanız hem şıklık hem de işlev açısından bir miktar daha fazla verip Delonghi ECP 35.31 almak daha mantıklı geliyor bana.


Delonghi ECO v311 (Icona Vintage) Espresso Makinesi

Bu ürünün önceki yazılarımda da sıkıntılı olduğunu belirtmiştim. O nedenle tavsiye etmiyorum. Dizayn hatası olduğu belli olan bu ürünün hala piyasada olması bile oldukça şaşırtıcı. MokaPota ekibinden Hakan dav310 model makinesi ile 3 yılda çok sık problem yaşadı. Makine defalarca tamire gitti ve bir kaç değişim yapıldı. Dertsiz tasasız bir ürün arıyorsanız uzak durun.

Delonghi EC680Delonghi EC685Delonghi ECI 341 Espresso Makineleri

Delonghi EC680 ve Delonghi ECI 341 hemen hemen son kullanıcıya aynı özellikleri sunan iki ürün. Giriş ve Orta seviye arasında yer alan bu ürünler önceki versiyonlarındaki hatalardan (Bkz. Delonghi ECO v310 ve Delonghi ECO v311) arındırılmış güzel dizayna sahip ürünler. Delonghi EC 680 Thermoblock ısıtıcı kullanırken Delonghi ECI 341 pazlanmaz çelik ısıtıcı kazan kullanıyor.  İki ürününde süt köpürtücüsü Cappuccino için süt köpürtücüsü kullanıyor. Delonghi EC 685 işe bu sene içerisinde piyasaya sürülen ve Delonghi EC 680’in geliştirilmiş modeli. Delonghi EC 685’de ısıtıcı gücü biraz artırılmış. Metal parlak boyalı yüzey, mat paslanmaz çelik bir yüzey ile değiştirilip daha şık bir görünüp sağlanmış. En önemli fark ise Delonghi’nin yeni nesil makinelerinde gördüğümüz hem latte hep Cappuccino için süt hazırlayan süt köpürtme başlığı kullanılmış. Bu üçlü içinde Delonghi EC 685 benim tavsiyem olacaktır.


Bu yazı sayfalardan oluşmaktadır. Sayfa altında diğer sayfaların rakamlarına tıklayarak okumaya devam edebilirsiniz…

-İlginizi Çekebilir-

527 YORUM

 1. Merhabalar
  Fiyat dengesi ile birlikte düşündüğümde Delonghi 685 modelini almayı düşünüyorum, gözümden kaçan alternatif olarak önerebileceğiniz bir model var mı ve delonghi 685 in bir güzelliği de az yer kaplaması ama yakından hiç inceleme fırsatım olmadı iki bardağın yan yana koyabilme imkanımız var mı

  • Merhaba Nur Hanım,
   685 fiyat performansta güzel bir makine, (fiyatı göz ardı edersek breville öneririm o ayrı konu) iki espresso fincanı ya da iki ince kupayı yanyana koyabilirsiniz. Ama geniş kupalar için sıkıntı yaratabilir, ki zaten o genişlikte kupa kullanıyorsanız doubleshot espressoya ihtiyacınız olacağından yanyana koymanız gerekemez. Bir diğer alternatif SMEG olabilir ama onun da henüz oturmuş bir servis ağı yok. Seçiminiz güzel, hayırlı olsun şimdiden.
   Sevgiler

 2. Merhaba,

  Francis X7.1 ürünü hakkındaki yorumunuz ne olur acaba?

  Delonghi 685 ile kıyasladığınızda hangisini tercih edersiniz?

  • Kenan Bey Selamlar,
   illy Francis x7.1 güzel görünen fakat maalesef kapsüllü bir bir makine. Her ne kadar portafiltresi varmış gibi görünse de o tutacak kapsül yerleştirmek için. Kapsül makineleri tavsiye etmiyorum sebebi ise kapsüllerin içindeki kahvenin ne olduğunun bilinememesi, üreticiye bağlı kalma zorunluluğu ve en son bunlardan yılıp doldurulabilir kapsül almaya götüren yıpratıcı süreç ve sonrasındaki uğraş. umarım faydalı olabildim
   sevgiler

   • Ömer Bey Merhaba,

    Yorumunuz için teşekkür ederim. Siz belirtince fark ettim sadece kapsüllü olduğunu. Kapsül bana da çok mantıklı gelmiyor.

   • Merhaba ömer bey ben bir makine aldım..hem çok büyük hem sesli dilide igilİzce üstelik fiyat bütçeme göre yüksek..iade etmek konusunda kararsızım ve bu nakine ile işgili doğrj dürüst yorum bulamadım Gaggia Cadorno plus tam otomatik kahve Makinesi (RI9601/01) bu marka ya da makine ile ilgili bir yorumunuz var mı?

    • Ece Hanım Merhaba,
     Gaggia iyi bilinen bir italyan markasıdır. Özellikle kahve ürünleri dikkat ekicidir. Aldığınız makine biraz eski bir gövde dizaynına sahip ve büyük hacimli. Hacim büyüdükçe özellikle öğütücüden çıkan ses içeride yankı oluşturduğu için sesin seviyesini de artıyor. Ama yazım dilinizden bana pek de ihtiyaca yönelik bir araştırma yaparak alınmış bir makine gibi gelmedi. Tam otomatik bir makine almak istiyorsanız size öncelikli tavsiyem şu yazımı okumanız https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066. Sonra ihtiyaçlarınızı belirlemeniz ve bu ihtiyacı karşılayacak gözünüze de hoş gelen makineye yönelmeniz veya mevcutla devam etmeniz. Bu esnada soracaklarınız olursa ben buradayım
     Sevgiler

     • Peki çok teşekkür ediyorum ömer bey ..çok yer tutmayan Kullanışlı kaliteli.. lezzetli özellikle sütlü kahveler için..kullanabileceğim bir ürün istiyorum.. cadornada bir kaç deneme yaptım hem toz hem çekirdek kahve ile ve toz kahvede kahve çıkmadı bile..teknik destek aldım ama beni tatmin etmedi..fiyat performans açıdından mantıklı gelmedi ürünü bir kaç güne
      iade edeciğim..delonghi ec 685 Ya da gaggia new Classic düşünüyorum bir de kahve öğütücü tabi sayfanızı inceledim güzel bilgiler ve dönüş için teşekkürler

 3. Yazı tamam belli süper ama diyelim adamın biri evine bu aleti alcak. İnanın eğer bilgide yoksa Hiçbişey yapamaz. Siz bakmayın burda herkes anladı. Ama onların bi kahve kültürü zaten var.. Benim gibi yeni başlayan bi adam ne anlayacak. Demem oki, bu moka pot a şu kadar su koyun bu ladar kaşık kahve.. Gr ı sallayın.. Gramajı kim nasıl çözecek.. Kafa karıştım3 kişiyiz kimse anlamadı. Bi siz adam akıllı kahve bilgisi veriyorsunuz zaten.. Sizi de anlamassak vay bize..?
  Özet; 2 kişilik bir moka pot aletine kaç türk kahvesi boyu kadar su, kaç yemek kaşığı kahve koncak(4.5 numarada çekilmiş varsayıyorum)
  Bukadar.. Teşekkürler

  • Murat Bey Merhaba,
   Haklısınız, haklısınız da; kahveye yeni başlayan bir kişiye de göz kararı tarif verirsem sonuç facia olabilir :)). Bir su bardağı dedim diyelim, 3 arkadaşsanız, üçünüzün evindeki su bardaklarının aldığı suyu karşılaştırın bi bakalım aynı mı? Çorba kaşığı desem ikea’da bile 3-4 çeşit büyüklükte çorba kaşığı var. Umarım ben de derdimi anlatabildim.

   Neyse çok uzatmadan işinizi kolaylaştıracak bir-iki tüyo vereyim.

   Standart bir çorba kaşığı yaklaşık 8 gram kahve alır (tepeleme de değil silme de değil normal dolu), tatlı kaşığı ise yaklaşık 4 gram. Normal boyutta Türk kahvesi fincanı da 60 ml su alır (normal nedir kimdir o ayrı konu:). Bunlar sanırım işinizi görür.

   Yok bu işte hiç matematik olmasın diyorsanız, verin 45-50 lira bir mutfak terazisi alın, o da olmaz derseniz kafanıza göre yapın, bi kaç kötü denemeden sonra damak tadınıza uygun olanı bulursunuz zaten. İşin özünde en doğru tarif sizin damak tadınıza uygun olan tariftir. :))..
   Sevgiler ve arkadaşlarınıza da selamlar…


 4. Iyi günler küçük bir işletmem var çok nadir espresso latte cappuccino kahve satisi yapıyorum şimdilik ihtiyacını nescafe nin elagria makinesini kullaniyrm kira bedeli ve müşteri memnuniyeti yetersiz kalıyor
  Siemens eg6 makinesini düşündüm epey şimdi aklımda breville 870 var sız ce hangi makineyi almaliym

  • Ramazan Bey Selamlar, iki makine temelde farklı prensiplere sahip. Siemens tam otomatik bir makine, Breville 870 ise manuel bir makine. İşletmenize Breville aldığınızda barista yetkinliklerine sizin sahip olmanız gerek veya bir barista çalıştırmalısınız. Kaldı ki bu makine bir işletmede kullanmak için çok uzun ömürlü olmayabilir. Siemens’te ise istediğiniz kahve çekirdeğini kullanarak bir barista kadar olmasa da bahsettiğiniz çapta bir işletmenin ihtiyaçlarını karşılarsnız. Siemens zaten 15.000 fincana kadar garanti veriyor, ama bu kişisel kullanım için geçerli. Kahve için çok fazla talep yok demişsiniz ama bu sunduğunuz kahveden de kaynaklı olabilir, güzel bir çekirdekle kısa zamanda maliyeti çıkartabilirsiniz. Tam otomatik makineler için şu yazıyı hazırlamıştım son kararı vermeden önce onu bir okuyun derim. https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066
   Sevgiler

 5. Merhabalar Ömer bey,Filitre kahve makinası almak istiyorum 2 makina arasında kaldım biri Delonghi ICM 15250 diğeri ise Arçelik inlove K8115 sizce hangisini tercih etmeliyim.Evde kullanacağım günde 1-2 fincan tüketeceğim.Özellikleri hemen hemen aynı gibi ama kararsızım önerilerinize ihtiyacım var.Sevgiler…

  • Serhat Bey Selamlar,
   Şimdiden hayırlı olsun diyelim. Dediğiniz gibi iki makinenin özellikleri de hemen hemen aynı. Ufak farklarsa şunlar, Arçelik K8115 1 saat sonra otomatik kapanırken Delonghi ICM 15250’de bu süre 40 dk. Peşpeşe iki fincan kahve içme alışkanlığınız varsa 40 dk size kısa gelebilir. Diğer fark ise kapasite, Arçelik’in kapasitesi daha yüksek. Delongi 1,25 Litre su alıyor bu da 300ml kupa ile servis edecekseniz 4 cup demek aslında. evde 5. kişi oldu mu biraz sıkıntı yaratabilir. Arçelik’te bir de aroma fonksiyonu var, bu uzun sürede demleme sağlıyor, bazı kahve türlerini demlerken bu fark yaratan bir özellik. Yedek parça konusunda Arçelik bir tık daha önde. Son karar sizin :)
   Sevgiler

 6. ömer bey iyi çalışmalar benim bütçem kısıtlı ve filtre kahve delisiyim bunun için önerebileceğiniz makul bir öğütücü mevcut mudur?


 7. Yerimden zıpladım seyrederken, tekrarını görene kadar nereden çıkıp o smacı vurduğunu da anlayamadım. Sniper sahaya indi :))

 8. İyi günler. Ben bir tane Delonghi 31.21 aldım Kahve çok yavaş geliyor. Süt köpürtücüden sıcak su geliyor. Sıcak su gelmesi normal midir? Gözlemlediğim sütün ısındığı ama köpürmediği. Nerede yanlış yapıyorum acaba? Daha önce hiç espresso makinesi kullanmadım.

  • Murat Bey Selamlar,
   Öncelikle hayırlı olsun. Aldığınız makinede Kahvenin yavaş gelmesinin bir kaç sebebi olabilir
   1-Kahveyi aşırı ince öğütmüş olabilirsiniz
   2-15gr’dan daha fazla kahve ile hazırlıyor ve daha çok sıkıştırıyor olabilirsiniz
   3-Çekirdek az kavrulmuş bir çekirdektir ve suyla temas edince portafiltrede (kepçede) şişip su akışını engelliyordur. (Bu durumda kahve miktarını azaltmanız gerekir

   Süt köpürtme bölümündeki probleminiz için şunları kontrol etmenizi öneririr
   1-köpürtücü ucundaki parça çevirdiğinizde kilitlenip köpürtücüye oturur bunun olduğundan emin olun
   2-köpürtücü içlerinde genelde extra küçük siyah bir parça olmalı (hava karışımı için) bu parça yerine oturmamış veya kutu içinde kalmış olabilir
   3-köpürtücünün çalışması için buhar ayarına getirmeli ve beklemelisiniz, yeteri kadar buhar oluşmadan süt köpürmeye çalışıyor olabilirsiniz
   Eğer herşey tam olmasına rağmen köpürtücü hala su kaçırıyorsa, buhar vanası tam kapalıyken su damlatıyorsa servise götürmeniz gerekli contalarda bir sıkıntı olabilir.

   Moralinizi bozmayın ilk kullanımda olabilecek şeyler, cihaz sıkıntısı varsa da delonghi müşteri hizmetleri ile görüşüp “merkez servise” ürününüzü direkt kargoyla gönderin. Daha hızlı ve güvenilir hizmet alırsınız.
   Tekrar hayırlı olsun, sevgiler

 9. Ömer Bey İlginiz için teşekkür ederim .Kahveyi Starbucks’dan espresso için olduğunu söyleyerek aldım. Benim gözüme de çok ince gözüktü. Köpük biraz uğraştırsa da oldu gibi. Yarın Kurukahveci Mehmet Efendi’nin espressosu ile deneyeceğim. Elimde öğütücü olmadığı için şimdilik hazır öğütülmüş kahvelerle idare edeceğim.

  • Selamlar Murat Bey,
   O zaman kahveyi biraz daha az miktarda koyup max 15 kilogram’a eşit (daha fazla değil) bassınçla tamperleyerek (sıkıştırarak) bir kere daha deneyin derim
   Sevgiler


 10. Bugün Kurukahveci Mehmet Efendinin espresso kahvesi ile denedim. Kahve sorunsuz aktı. Yeri gelmişken sitenizi çok beğendiğimi söylemek istiyorum.

   • Merhaba
    Sinbo scm 2925 kahve makinesi aldım… Kahveyi çok güzel yapıyor orada bir sorun yok, fakat kapiçino yapmak istediğimde sütu ısıtmıyor sadece köpürtüyor ben mi yapamadım yoksa makinada mı bir sorun var anlayamadım şimdiden teşekkür ederim.

    • Merhaba Hnd,
     Makinede espresso hazırladıktan sonra buhar bölümüne geçiş olmalı. Bir düğme, valf vs. bunu aktif hale getirim belli bir süre bekledikten sonra makineniz buhar oluşturmaya başlar ve bunun sıcaklığı ile hem süt ısınır hem de köpürtme işlemi gerçekleşir. Kullanım kılavuzunda bunun detaylı şekilde belirtilmiş olması gerek. Bütün yönergeleri doğru uygulamanıza rağmen halen süt ısınmıyorsa teknik servis ile görüşmenizi tavsiye edebilirim.
     Sevgiler

  • Murat Bey Selamlar,
   Jura 1931’de kurulan bir İsviçre markası. Bildiğim kadarıyla geçen sene ortasında Türkiye pazarına girdiler.
   Bu gibi konularda ben öncelikle servis ağına ve onarım sürecine önem veren biri olarak en doğru bilgiyi kendilerinden alabileceğinizi düşünüyorum. Türkiye irtibat numaraları +90 212 438 20 22
   Geçenlerde yazılarımızdan birine Jura Türkiye Ürün ve Teknik Müdürü Serhat Özdemir Bey, bir yorum ile katkıda bulundular onu da okumanızda fayda var. (https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066#comment-2825)
   Türkiye’ye gelen ürünleri doğrudan inceleme şansım olmadı bu nedenle ürün kalitesi hakkında yorum yapmam doğru olmaz, ancak ürünlerin çoğunun yurtdışı eticaret sitelerinde %60 oranında tam not %15 oranında da oldukça kötü not aldığını söyleyebilirim. Her iki türdeki yorumlarda da yaptığı kahve kalitesi var bu göreceli bir durum olduğunun göstergesi. Olumsuz görüşlerin bir çoğu ise parça kalitesi ve servis ile ilgili. Dilerseniz yukarıdaki verdiğim telefon numarasından kendilerini arayarak servis güvencesi ve hizmet şekillerini görüşebilirsiniz. Son durumu buraya da bir yorum olarak yazarsanız sizin gibi düşünen ve araştıran diğer kullanıcılarımıza da faydanız olmuş olur.
   Sevgiler

 11. Merhabalar öneriniz hangisi olurdu espresso icin 1000tl butce ayirdim. ben bc420.1 almayi dusunuyordum ama neden kombo onermiyosunuz?

  • Orçun Bey Merhaba,
   Kombo ürünlere sıcak bakmamamın nedeni ürünlerden biri arızalandığında 15-20 gün evde kahvesiz kalmak demek bu. Bunun dışında yarın birgün makineyi yükseltmek isterseniz iki makineden de vazgeçmeniz anlamına gelir bu. Belirttiğiniz rakam için Önerime gelince, Breville BES810 derdim ama Breville fiyatları inanılmaz uçtu. Şu an ülkemizde maalesef overpriced (ederinin üstü fiyat) durumdalar. Şu halde alternatif Delonghi 685 kalıyor geriye. Sevgiler


 12. Cok tesekkur ederim degerli bilgileriniz icin. Aynen kur malasef fiyatlari cok yukseltti yurtdisindan sipariste veremiyoruz vergi vs. 685 alicam dediginiz gibi ?

  • Orçun Bey Selamlar,
   Nespresso tercih meselesi, ben aldığım kahvenin hangi kasabadan, hangi çiftlikten, ya da en kötü hangi bölgeden olduğunu bilmek isterim.
   Bir diğer neden ise büyük üretici olması. Büyük üreticilerin tadı standardize etme gibi bir hikayeleri var. Her aldığınız kapsülün aynı tatta olmasını beklersiniz doğal olarak. Ama onlar her kapsüle aynı bölgenin çekirdeğini koyamazlar zira üretim miktarları çok fazla oldğu için bu yapılabilir birşey değildir. Bir çok bölgeyi karıştırmaları gerekir. Bu durumda standart tadı yakalamak için over-roast kavurmaları gerek. Yani kahve çekirdeğinin ideal kavurma aralığının üstüne çıkmaları gerek. Böylece aynı tipteki farklı bölgedeki kahvelerin tatları da birbirine oldukça yakınsar ve siz de standart kahve içmiş olursunuz. Hatta bu tada maliyet düşürmek için düşük kalite çekirdekler ve robusta çekirdekleri de eklenir. Böylece o kahve çekirdeğinin olması gereken lezzetini tadamazsınız. Over price (ederinin üstünde belede sahip olan) bir kahve arıyorsanız, nespresso bu konuda çok iyidir:)
   Sevgiler

 13. Ömer Bey Merhaba
  Evde kullanmak için ECP35.31 ile EC685 arasında kaldım. Birbirlerinden farkları nedir? sizce hangisini tercih etmeliyim? Aralarındaki fark 150 liralık fiyat farkına değer mi?

  • Emir Bey Selamlar,
   Espresso makinesi alacaksanız uzun yıllar kullanacaksınızdır. İki makine de temel ihtiyacınızı karşılar ancak ben 685’i tavsiye ediyorum, zira kullanılan malzeme kalitesi ve dizayn çok daha şık özellikle kırmızı rengi. Espresso bazlı içecekleri seviyorsanız espresso makinesi zaman içinde yakın dostunuz oluyor inanın bana. İkisi arasındaki farkları yazıda detaylıca belirtmiştim. 685’i bugün önerdiğimiz ürünler arasına da ekledik. Zira bugüne kadar negatif bir yorum bize ulaşmadı. (https://mokapota.com/urun/delonghi-ec685)
   Sevgiler

   • Merhaba Ömer bey.

    685 hk.da. yaptığınız öneri yazısına artık ulaşılamıyor. Nedenini öğrenebilir miyiz?
    Bir de, 685 hk.da. hem cappuccino hem latte yapılabilir buhar başlığından bahsetmişsiniz. ancak firmanın .tr uzantılı web sayfalarında ürüne dair bilgi bölümünde sadece cappuccino özelliği bahsediliyor.

    685 hk.da. bir kaç bilgi daha paylaşabilir misiniz? zira makine için bütçem max. 1200 TL ve bu ürün şu an en uzun vatan bilgisayarda; 1056 TL. almaya çok yakınım ama yine de emin olamıyorum :) help me pls =)


 14. merhaba tchibo kahve makinelerinden hiç bahsetmemişsiniz caffisimo modelini merak ediyorum yeterli bilgi bulamadım bide nespressolar var onlarda iyi gözüküyor ama pahalı gibi bilemedim

  • Selamlar Yaren Bey, iki tip makine de kapsüllü makine bu nedenle hiç bir yazımızda yer vermedik. Çünkü kapsül makineleri tavsiye etmiyoruz. Nitelikli kahve içmek istiyorsanız büyük ticari markalardan da uzak durmanızı tavsiye ederim. Büyük markalar maalesef çok yüklü miktarda kahve alıyorlar ve aynı lezzeti tutturabilmek için kahve çekirdeğini olması gerektiğinden çok daha fazla kavuruyorlar. Çünkü kavurma derecesi arttıkça çekirdeklerin tatları birbirine yaklaşıyor ama bu sefer o çekirdeğin gerçek tadını alamıyorsunuz.
   Sevgiler

 15. yaren hanım :)) cevap için çok teşekkürler ömer bey ama ben ilk makinemi alıcam hiç anlamıyorumda makinelerden çok detay var tek istediğim evde güzel bir cappuccino içebilmek ve kolay bir kahve makinesi alabilmek

  • Peki :))
   Ezberci eğitim sisteminin sonuçları bunlar hep :)

   Yaren Hanım, uğraşmadan cappuccino hazırlamak istiyorum dediğiniz için şu yazımı okumanızı tavsiye ederim,
   https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066
   Bu makineler tam otomatik makineler ve içlerinde kahve öğütücüsü de bulunuyor. Sizin koyduğunuz çekirdek kahve ile çalışıyorlar. Hacim ve fiyat olarak kapsül makinelerden biraz daha büyük ve pahalılar. Ama 2 yıllık süreçte kapsüle vereceğiniz parayı da işin içine katarsanız maddi olarak karda olacağınızı bile söyleyebilirim. Üstelik çok daha lezzetli ve ne olduğunu bildiğiniz kahveler içersiniz.


 16. İyi günler. Bende deloghi ec685 var. Ögutulmus kahve aliyordum fakat artik kendim ogutmeye karar verdim. Yorumlarinizdan kg79 u onerdiginizi gordum. Arastirdigimda kg79 un espresso icin yeterli olcude ogutemedigini okuyorum.ne derece dogru bilmiyorum. Icini acip ayarini degistirip daha ince ogutmesini saglayanlar bile var. Tum bunlardan dolayi kararsizim. Sizce kg79 mu alsam ki ogutme inceligi ec686 icin yeterlimidir ya da baska ogutucu onerirmisiniz. Fiyat 300-350 tl civari. Cok tesekkurler.

 17. merhabalar biraz yardıma ihtiyacım var ben de espresso makinesi almayı dusunuyorum kapsul olmayacak aklımda Emsan bella gusto 1801 var hem fıltre hemde espresso latte vs yapabılıyor sizce onerırmısınız bunun dısında ıse 400 550 cıvarı onerebılecegınız başka makine varmı.. saygılar

  • Merhabalar Umut Bey,
   Açıkçası Emsan Bella gusto incelediğim bir ürün değil, ama yazımı ve altındaki yorumlara verdiğim cevapları okuduysanız, kombo makineleri tavsiye etmediğimi görmüşsünüzdür. Eğer espresso bazlı içecekleri seviyorsanız fayda maaliyet oranı ve başlangıç için Delonghi EC685 modelini öneriyorum, bu ürün hakkında kullanıcılarımızdan gelen oldukça pozitif yorumlar da var fakat fiyatı sizin bütçenizin biraz üzerinde. Ancak malumunuz son 1-2 yıl içinde TL’deki değer kaybı bizi neredeyse yarı yarıya fakirleştirdiği için ithal ürünlerin de fiyatları 2 hatta ek vergilerle 3 katına çıktı. Maalesef belirttiğiniz fiyat aralığında bir espresso makinesi bulmak zor, firmalar/bankalar/eticaret siteleri dönemsel kampanyalar yapıyor belki onları takip ederek daha uygun maliyetle sahip olabilirsiniz. Sevgiler


 18. anladım bende o combo dedıgınız de dıgerlerınde pek anlam vermemıstım sımdı oturdu dedıgınız modele baktım fakat baya ucuk mıktarda bırda bu makınayı ben deıl annem alıcagı ıcın daha fazlada zorlamak ıstemıyodum sdaha farklı bi fikriniz var yanıtınız ıcın teşekkür ederim bu arada :

 19. Merhaba ☀️ yardımınıza ihtiyacım ihtiyacım var? eşim kahveyi çok seviyor espresso makinası almak istiyorum hediye. 1000 liraya kadar bütçem var. Blogdaki yazınızı okudum ama kararsızım özellikleri de pek anlamadım. Yani espresso latte Moka hepsini yapsın istiyorum ama öyle bi seçenek var mı onu da bilmiyorum ?‍♀️ lütfen yardımcı olun bana ben sadece içiyorum makinelerden anlamıyorum

  • Tuğba Hanım Merhaba,
   Delonghi 685 (https://mokapota.com/urun/delonghi-ec685) fiyat performans açısından bizim sıkça önerdiğimiz bir ürün ve bu zamana kadar da okuyucularımızdan negatif bir geri bildirim almadık. Süt ve espresso ile yapılan içeceklerin hepsini hazırlayabilirsiniz, iki ayrı süt köpürtme ayarı olduğu için hem cappuccino hem de latte için süt köpürtebiliyorsunuz.
   İnce dizaynı sayesinde mutfağınızda da az yer kaplar, hem siz hem eşiniz rahat edersiniz. Eşinize selamlar, sevgiler :)

 20. Merhaba, ben mail atmıştım ama o işler öyle olmuyormuş :)

  Nespressoyu ve diğer kapsüllü makineleri tavsiye etmediğinizi yazmışsınız. Pixie modelini almak üzereyken bunu görmem kötü oldu. Sebebiniz yalnız çekirdeklerin kavrulma şekli ve dolayısıyla tadının değişmesi mi yoksa hak etmedikleri makine-kapsül ücretleri mi?

  • Ayşe Hanım Merhaba,
   email ile gelen soruları sitedeki yorum bölümüne yönlendiriyoruz çünkü diğer okuyucularımızın da benzer problemleri olabiliyor böylece diğer okuyucularımız da faydalanabiliyorlar. Anlayışınız için tekrar teşekkürler.
   Kapsül makine konusuna gelince,
   Sorunuzun cevabı her ikisi de.
   Kapsül makine aldığınız zaman makine üreticisinin seçtiği çekirdeklere zorunlu kalıyorsunuz ve bu çekirdekler de maalesef düşük kaliteli ve gereğinden fazla kavrulmuş çekirdekler oluyor.
   Robusta çekirdekleri (bir iki özel tipi hariç) kahve piyasasında ucuz çekirdek olarak adlandırılır lezzetinin de çok iyi olduğu söylenemez. Ama nespresso classic espresso modeli %20 robusta çekirdeği içerir. Diğer tiplerde ise geniş ölçekli bir alanda çok çeşitli üreticilerden toparlanmış kahveler, lezzet profilini tutturabilmek için (her kapsülde aynı tat) olması gerektiğinden fazla kavrularak kapsüllenir.
   Kahve çok ilginç bir bitkidir, yetiştiği topraktan ve çevresindeki diğer bitkilerden aromasını oluşturur. Siz tüketene kadar, kahvenin toplanması, çekirdeklerinin ayrılmasında kullanılan yöntem, hasat senesi, depolanma koşulları vb bir çok faktör bu lezzeti etkileyen faktörlerdir. Büyük kahve üreticileri -ki buna starbucks, lavazza, illy, nestle vs dahildir- bu farklılıkları yok edip her pakette/kapsülde aynı tadı yakalayabilmek için kahveyi gereğinden fazla kavururlar, kahve kavurma derecesi yükseldikçe çekirdeklerdeki tatlar kendi özelliklerini kaybeder ve birbirine yakınlaşır. Böylece siz çok güzel bir kahve içtiğinizi düşünürken aslında onlardan çok çok daha iyi kahveler vardır…
   Maliyet konusunda gelince çok basit bir hesap yapalım.
   Diyelim ki günde bir kapsül kahve tüketiyorsunuz, her kapsül 7 gram olduğuna göre yıllık tüketiminiz yaklaşık 2,5 kilogram kahve demektir. Günümüzde iyi kalitede 250 gramlık bir kahveyi 35-40 TL civarı bir fiyata bulabilirsiniz. Özetle kahveyi kendiniz alıp öğütürseniz ya da tam otomatik bir makine kullanırsanız günlük 7gram kahve tüketimiyle yıllık maliyetiniz 350-400 TL civarı olacaktır. Kapsülde ise 10’lu paket fiyatı en ucuz şu an 32 TL. Hadi diyelim ki onu da kampanya vs. ile aldınız ve size maliyeti 25 TL. Yılda 36 10’lu paket kullanacağınız için yıllık maliyetiniz 900 TL olacaktır. Yıllık 350 TL ödemek varken 900 TL ödeyeceksiniz. Bu sadece günde 7 gram kahve tüketimi için yapılan hesap. Günde iki kapsül tüketirseniz 700 TL yerine 1800 TL gibi bir farkla karşılaşırsınız, tüketiminiz arttıkça size yansıyacak maliyet farkı da katlanarak artacaktır. Üstelik içtiğiniz kahveler de maalesef daha kalitesiz olacaktır.
   Umarım sorularınıza geniş, net ve açıklayıcı bir cevap verebilmişimdir.
   Sevgiler


 21. Mahcup oldum çok incesiniz uzun uzun yazmışsınız. Madem öyleyse size güveniyorum. Sitenizi biraz talan edip bana uygun makine veya demleme aparatı bulayım. Tekrar teşekkür ederim.

 22. Merhabalar,
  Öncelikle son derece aydınlatıcı ve sıcak açıklamalarınız için teşekkürler.
  Ben oğlumun stüdyosu için hediye kahve makinesi almak istiyorum.Kahvenin çok ve severek içildiği bir mekan. Yazılarınızdan Deloghi EC 685 veya Breville BES 870’in uygun olabileceğini düşündüm. Ancak son karar için sizin önerinizi ve fiyatlarıyla birlikte nereden taksitli olarak alabileceğim konusunda beni aydınlatmanızı rica ediyorum.
  Tekrar teşekkürler, kahve tadında günler diliyorum…

  • Füsun Hanım Selamlar,
   Belirttiğiniz modeller manuel makineler, ve eğer oğlunuz stüdyoda arkadaş/müşteri ağırlıyorsa bu modellerin başında birinin durması gerek (bir nevi baristalık yapmaktan bahsediyorum). Ama gelen kişiler kendi kahvesini hızlıca hazırlasın derseniz otomatik bir makine almanızı tavsiye ederim. Bireysel kullanım için manuel makineleri öneririm hep ama hem bir kahve sever hem de bir müzisyen olarak oğlunuza otomatik makine almanız daha mantıklı olacaktır. otomatik makineler için şu yazımı okuyabilirisiniz : https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066
   Tabi bahsettiğiniz bir stüdyo daire değilse :)))
   Stüdyo daire ise de eğer oğlunuzun kahve merakı başlangıç seviyesindeyse 685, orta ve ileri seviye ise breville tavsiye ederim.
   Fiyatlar dönem dönem değişken oluyor hızlı ve güvenli bir alışveriş için bilinen e-ticaret şirketlerini kullanmanızı tavsiye ederim.
   Sevgiler

 23. İyi geceler tek kahve çekirdeği ile birden fazla kahve cesidi yapabilirmiyim acaba, kahve dunyasinda kg 42 tl olan üzerinde turk kahvesi yazan kahve cekirdegi ile espresso ,filtre kahve ve turk kahvesi uygun ölçülerde öğütüp yapabilirmiyim.kahve fiyatları espresso ve filtre kahvelerde cok değişken.cekirdekler her kahve için ayrı oldugu içinmi bu kadar fiyat farki var.kusura bakmayın kahve ile yeni tanışıyorum teşekkür eder iyi tekrar iyi geceler dilerim

  • Sinan Bey Merhaba,
   Doğru incelikte öğütürseniz elbette bunu yapabilirsiniz. Ancak zamanla aldığınız çekirdeğin farklı demleme yöntemlerinde farklı lezzetler sunduğunu göreceksiniz ve bazıları hoşunuza gitmeyecek. Örneğin espresso çekirdekleri biraz daha koyu kavrulurlar, medium kavrulmuş bir çekirdekle espresso yaptığınızda daha asidik bir tat alırsınız.
   Ev tipi öğütücüler -genellikle- Türk Kahvesi inceliğinde öğütmezler, hangi öğütücüyü kullandığınızı bilmiyorum ama Türk kahvesi espressodan daha ince öğütülür. Tabir yerindeyse pudra kıvamında öğütülmelidir. Eğer espresso için öğütüp onunla Türk Kahvesi yaparsanız sanıyorum ki son yapışınız olur:) …
   Umarım fikir verebildim. Sevgiler…

 24. Merhaba!
  Alt segment olarak f/p şeklinde bu 2 ürüne kanaat verdim. https://mokapota.com/urun/tchibo-kahve-ogutucu ve delonghi kg79 u karşılaştırabilir misiniz? Karar veremiyorum. Pek bilgi de yok ortamda. French press ve moka pot için alacağım(sonradan aeropress,v60dripping ,chemex e yönelebilirim.). Direkt şunu al deseniz de olur.
  Teşekkürler. Saygılar.

  • Efe Bey Selamlar,
   Tchibo öğütücünün bir önceki modelini kullanıyorum 10 yılı geçkin süredir. 69 liraya almıştım:)) Halen daha güzel çalışıyor ve bütün demleme tipleri için ihtiyacımı karşılıyor. Benim kullandığımda üst hazne açılıp temizlenmiyordu, bu modele onu eklemişler. F/p açısından ideal bir ürün. Kg79u yazarlarımızdan Hakan Köse 3 yıldır kullanıyor ve o da hayatından memnun. Benim tavsiyem tchibo olur zira bu seviye bir öğütücü için 10 yıl çok iyi zaman…
   Sevgiler

 25. Merhaba, Emsan Bella Gusto 1801 kahve makinesine takıldım kaldım. İnceleme fırsatı buldunuz mu, nasıl bir ürün acaba? Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim,iyi günler.

  • Bahar Hanım Merhabalar,
   iki ürün bir arada modelleri önermiyorum, sebebi de bir ürün arızalandığında ikincisinden de olmanız. Ama mutfakta yer olmadığı durumlarda bazen zorunlu kalınıyor. Bahsettiğiniz ürünün malzeme kalitesi düşük ve dizaynı oldukça demode, ürünü birebir kullanma şansım olmadı içecek hazırlaması için bu nedenle bir yorum yapamayacağım ama illa da kombo ürün alacağım derseniz yazıda önderdiğim Delonghi BCO420’yi düşünebilirsiniz. Yine de nihai tavsiyem iki ayrı ürün almanız doğrultusunda
   Sevgiler.

 26. İyi günler diliyorum öncelikle Delonghi ec 685 ile ec 860 kahve makineleri arasında kaldım aralarında 200 tl fark var 860 modeli ile süt köpürtmek daha mı kolay ve daha mı güzel olur acaba teşekkür ediyorum .

  • Özge Hanım Merhaba,
   Çok sık sütlü içecek hazırlayacaksanız 860 işinize yarayabilir, 860 doğrudan kahvenin içine köpürtülmüş sütü ekeler. İş bitince kaldırır dolaba koyarsınız, sonra tekrar çıkarıp kullanırsınız.
   Ama hazır makine varken biraz latte art’la da uğraşırım hiç olmasa kalp, çiçek vs. yapmayı denerim derseniz 685 iyidir. sütü köpürtmek de keyifli bir iştir. Süreçte efor gerektiren tek fark köpürtme sonrası süt bölümünün temzliği. Hiç zor bir iş değildir ama her kahve hazırladıktan sonra temizlemek gerekir. Umarım faydalı olabildim
   Sevgiler

  • Özge Hanım Tekrar Merhaba,
   Bir hatamı düzeltmek isterim, yazıda yayınladığım ürün 850M di ve onda manuel köpürtme aparatı yoktu. 860M de ise manuel köpürtme aparatı ayrıca yanında geliyor (Yazıyı da yeni 860M olarak güncelledim). Dolayısıyla hem süt kabı hem de köpürtme aparatı ile birlikte kullanabiliyorsunuz. Şu haliyle ikisine de ihtiyacınız varsa tercih edebileceğiniz bir ürün. Bir de iyi bir haber vereyim, Amazon Almanya’dan Türkiye’ye gönderimi var ve gümrük vergisi, gönderim ücreti dahil fiyatı Türkiye’den daha ucuza gelebiliyor. Amazon siparişlerde son adımda gümrük vergisi gönderi ücreti dahil bir fiyat veriyor size, dolayısıyla gümrükle filan da uğraşmanıza gerek kalmıyor. Kargo şirketi bunların hepsini halledip 1-2 hafta içinde adresinize teslim ediyor. Yakın zamanda Türkiye’ye teslimi olan ürünleri listelemeye başladık. Ürüne şu linkten ulaşabilirsiniz. https://mokapota.com/urun/delonghi-ec-860-m-espresso-makinesi
   Son Not: Fiyatları kontrol ettim, Türkiyede bu ürüne henüz son kur farkı yansımamış, bu nedenle TR fiyatı daha uygun ama yakında bu fiyatlar kalmayacak maalesef.
   Sevgiler

 27. Merhaba.İyi günler. Kahveyi seven biriyim. İlk kez kahve makinesi alacağım ve sorunsuz temiz kullanışlı bir ürün istiyorum. Bu konuda en dogru karar size danışmak olacaktır. Aklimdaki ürünler sunlardir. Delonghi ec 685. Ecp 3531. Ecp 3121. Veya sizin önerebileceğiniz baska urun var mi.

  • Enes Bey Selamlar,
   Delonghi 685 hakkında şu ana kadar hiç bir negatif geri bildirim almadık, 3531 ve 3121’in malzeme kalitesi 685’e göre daha düşüktür. Uzun soluklu bir kullanım ve baktığınızda içinize sinsin derseniz 685 fiyat performansta oldukça iyi bir makine. Bütçemi biraz daha yükseltirim evladiyelik olsun diyorsanız da Breville BES810 öneririm.
   Sevgiler

 28. Ömer bey öncelikle cevabınız icin teşekkürler. 685 ile 3531 arasında özellik tat vs farkı varmı.
  Birde ürünü nerden temin etmeliyim

  • Enes Bey Merhaba,
   Ürünü nereden temin edeceğiniz konusunda malesef bir yönlendirme yapamıyorum. Güvenilir e-ticaret sitelerini ve fiyat karşılaştırma sitelerini kontrol edebilirsiniz.
   Tat göreceli bir kavram iki makinenin malzeme kalitesi birbirinden farklı, en belirgin farklılıklar
   3531 Çelik kazan kullanıyor, gövdesi plastik
   685 thermoblock sistemi kullanıyor, gövde pazlanmaz çelik
   Sevgiler

 29. Merhaba,
  Evimde uzun zamandır kullandığım Tchibo Cafissimo makinem arızalandığından artık kapsülsüz espresso yapabileceğim yeni bir makine arayışındayım. Uygun fiyatlı ürün arayışımda Delonghi EC8 modeline denk geldim, ürün hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Ev kullanımı için fazla pahalı olmayacak başka bir espresso makinesi öneriniz var mıdır?

  • Elif Hanım Selamlar,
   Arızalanmasına üzüldüm ama gerçek kahve lezzetini tatmanız için vesile olmuş diyebilirim.
   Size öncelikli farklı bir ürün önereceğim (bu cebimizde dursun), kapsül makinenin rahatlığına alıştığınız için manuel makineler ilk başta size biraz yorucu ve teferruatlı gelebilir, ayrıca yanına bir de öğütücü almanız gerekecek ki öğütücülerin en düşüğü şu anda 360 TL civarı. Yakın zamanda Amazon Almanya bazı ürünlerde Türkiye’ye gümrük dahil gönderime başladı. Orada da Krups EA8108 tam otomatik kahve makinesi Türkiyeye göre oldukça ucuz fiyatta (gümrük, gönderim ücreti dahil bugünün kuruyla 1580 lira gibi bir rakama alınabiliyor) Biz yakın zamanda amazondan Türkiye’ye göre çok daha ucuza alınabilecek ürünleri “önerdiğimiz ürünler” içinde yayınlamaya başladık. Şuradan bu ürünü inceleyebilirsiniz. Ürüne git butonuna basarsanız doğrudan amazon almanya sitesine erişirsiniz. Üst ekrandan Türkçeyi seçtiğinizde ürünün detaylarını Türkçe olarak da inceleyebilirsiniz. Link: https://mokapota.com/urun/krups-ea8108-otomatik-kahve-makinesi
   kendi içinde dahili öğütücüsü olan bir makine ve bir çok içecek hazırlayabiliyorsunuz. Biliyorum bütçeniz kısıtlı ama uzun soluklu bir çözüm için bu fırsatı bir düşünün derim. DEdim ya bu cebimizde dursun

   Şimdi, Sizin sorduğunuz makine (Delonghi EC8)’e gelelim. EC8 daha çok düşük gelir seviyesi olan ülkeler için (eski demirperde ve asya) üretilmiş ve son zamanda ülkemizde de -büyük zincirlerin aracılığı ile- satılmaya başlamış bir makine. Ancak makinenin malzeme kalitesi oldukça düşük ve görünümü de bir o kadar demode. Özetle vereceğiniz paranın çok ederi değil. Onun yerine düşük segmentte Delonghi 35.31’i değerlendirebilirsiniz. bunun biir üst basamağında da EC 685 var. EC 685 bu zamana kadar beğenerek önerdiğimiz ve önerimizle alan okuyucularımızdan da pozitif geribildirim aldığımız bir ürün. Ama dediğim gibi bu ürünlerle beraber öğütücü de almanız gerekecek. Dışarda öğüttürüp getiririm derseniz, 2 günden sonra maalesef öğüttürdüğünüz kahve ilk günkü tadı verMEmeye başlar, bir iki gün içinde de bayat bir kahve tadı almaya başlarsınız.
   Umarım faydalı olabildim, sevgiler

 30. Cevabınız için çok teşekkür ederim Ömer Bey, kapsülleri kendim doldurduğum için elimde hali hazırda kahve öğütücüsü bulunmakta, ancak önerdiğiniz makineleri de muhakkak inceleyeceğim.
  İyi günler dilerim

 31. Merhaba delonghi ECP 35.31 ve EC 685 karşılaştırması yapabilir misiniz? ECP 3531 in tasarımıyla beraber bana daha uygun olduğunu düşünüyorum ancak bunun için giriş modeli EC 685 için giriş ile orta demişsiniz. Eksi yönleri neler?
  Bir de delonghi ecz 351’in tasarımını çok beğendim. Ancak özellikleri ECP 3531 ‘den daha eksik gibi daha üst sınıfta olmasına rağmen. Sizce nasıl?

  • Aysu Hanım Selamlar,
   35.31 ve 685 farklarını yukarıda Enes beye verdiğim cevapta belirtmiştim. Temel farklar, malzeme kalitesi, dizayn ve kazan sistemi. 685 thermoblock kullanıyor daha şık bir dizayna sahip. 3531’de fotograflarda oldukça şık görünüyor ama plastik kaplama dış yüzey kullanırken o kaliteli hissini çok da vermiyor.
   ECZ 351 eski model EC270’in (benim evde kullandığım ve oldukça memnun olduğum makinem) yenilenmiş hali diyebiliriz. 2018 Model ve dizaynı çok şık. Ancak süt köpürtme aparatı (nedendir bilmiyorum) eski tiplerde olduğu gibi sadece cappuccino hazırlıyor. 3531 ve 685’in latte ayarı da mevcut. Benim için çok da önemli değil diyorsanız ECZ270 düşünebilirsiniz. Bildiğimiz kadarıyla Türkiye’de satışı yok ama Amazon Almanya’dan gümrük posta dahil şu an 206 €’ya sipariş verilebiliyor. (https://mokapota.com/urun/delonghi-ecz-351-w-scultura-espresso-makinesi). Bütün bunların dışında, mutlaka portafiltreli bir makine olsun deMİyorsanız KRUPS tam otomatik kahve makineleri Amazon Almanya’da şu an oldukça uygun fiyata getirtilebiliyor. Önerdiklerimiz menüsünden bu ürünlere ulaşabilirsiniz.

   Karar verirken şunları göz önünde bulundurun. Bütçeniz, kullanım sıklığınız (sık kullanacaksanız malzeme kalitesi yüksek bir makine almakta fayda var) göz zevkiniz ve mutfağınızla uyumu. Her baktığınızda seveceğiniz bir ürün olması gerek çünkü sürekli açıkta mutfağınızda duracak.

   Üçü de giriş seviyesi için uygun makineler. Son karar elbette sizin…

   Umarım faydalı olabildim. Sevgiler…

   • Ömer Bey, merhaba daha önce profesyonel makine kullanımı olan (La Cimbali M24) nişanlıma hediye bir kahve makinesi almayı düşünüyorum. Makine evde kullanılacak olup, espresso içimi bizim için öncelikli olacaktır. Uzun araştırmalarım sonucunda bir kaç marka ve model arasında kaldım yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
    1-Sage Bes810(Bu Breville 810 modelini tavsiye ettiğinizi biliyorum ancak diğer modeller arasında da iyi midir ona emin olamadım.)
    2-WMF Lumero Portafilter Espresso Makinesi
    3-Gaggia RI9480/11 New Classic 2018
    4-Gaggia RI8525/01 Carezza Deluxe
    5-Lelit Anna PL41TEM Espresso Kahve Makinesi

 32. Öncelikle güzel yazı için teşekkürler. Evde kullanmak amacıyla 1200 lira bütçeyle espresso makinesi bakıyorum. Yazınızda olan delonghi ec685 i düşünüyorum. Size şöyle bir sorum olacak bu bütçeyle shotları , çekim süresini kendim ayarlayabilecegim (otomatik olmayan) iyi bir makine bulmam imkanım var mı ? Cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

  • Ahmet Bey Selamlar,
   685 bir çok okuyucumuza önerdiğimiz ve şu ana kadar negatif bir yorum almadığımız ürün. Son dönemlerde döviz kurundaki artış bütün ithal ürünleri etkiledi biliyorsunuz. 685’te zaten bu ayarlamaları manuel yapabilirsiniz. Ama sormak istediğiniz 58 mm profesyonel ebatlarda portafiltreli bir makine ise maalesef bu fiyata olası değil.. Yine de alternatifler için amazon almanyadan gümrük ve gönderim ücreti dahil Türkiye’den daha ucuza bulabileceğiniz ürünleri önerdiğimiz ürünler menüsünde (https://mokapota.com/urun-kategori/onerdiklerimiz/magazaya-gore/amazon-de) inceleyebilirsiniz. Sevgiler..

 33. Aslında EQ6 düşünüyordum ama ben alana kadar fiyat 4000 lere tırmandı, beklenti evde nitelikli espresso americano biraz da sütlü seçenekler yapmak fazlasına gerek duymuyorum. Bakınırken Siemens TI303203RW EQ.3 gördüm, fiyat 1500lira civarında, süt haznesi sistemi hakkında bilgi bulamadım ama ilk bakışta bana yeterli gibi göründü… Kullanan var mıdır? Alternatif önerebilir misiniz?

  • Mehmet Bey Merhaba,
   EQ3 için şu video sanırım aklınızdaki soru işaretlerini giderecektir. https://www.youtube.com/watch?v=GBh8qq-amCA
   EQ3’te süt haznesi bulunmuyor, süt köpürtücü espresso bölümünün ortasına yer alıyor ve hareketli olan bu parça temizlemek için çıkabiliyor. Tam otomatik makine düşünüyorsanız şu an fiyatı oldukça iyi durumda. Hakkında da gayet pozitif yorumlar var. Sadece bir kişi kireçlenme problemi raporlamış ama o da kullandığı su ile ilgili olabilir. Avrupa fiyatı 400€ civarı bunu da göz önüne alın derim :) Diğer bir çok marka modellerine maalesef kur farkını yansıttı ve bu durum hiçbirimiz için iyi olmadı :(( Yukarıdaki yorumlarımda da belirttim, amazon almanyayı bir alternatif olarak değerlendirebilirsiniz, kurdaki dalgalanmaya rağmen bir çok ürün hala daha daha hesaplı şekilde TR’ye getirilebiliyor. Gümrük işlemlerini de amazon üstlendiği için ürün sorunsuz şekilde kapınıza kadar teslim ediliyor. Şu ürün de bir alternatif olabilir. https://mokapota.com/urun/krups-ea8108-otomatik-kahve-makinesi hemen hemen aynı fiyata denk geliyor. TR garantisini göz önünde bulundurursak kararınız doğrultusunda ilerlemeniz sanki daha sağlıklı olur.
   Sevgiler

   • Cevabınız için teşekkürler, buraya yazdıktan sonra almanca da olsa videolara baktım ve süt mantığını anladım. Benim için sorun olşturacak bir yapısı yok. EQ3 için almanya fiyatına bakarsak 1500 lira seviyesi çok uygun görünüyor. Önerdiğiniz alternatif de de süt sistemi benzer, amazon üzerinden alındığında 2000 lira civaına gelmekte yani EQ3’e göre 500 lira daha pahalı… Bu şartlarda EQ3 almayı düşünüyorum :)

    • Bence bütçenizi verimli kullanmak adına güzel bir karar verdiniz. Makineyi bir süre kullandıktan sonra deneyimlerinizi burada paylaşırsanız sevinirim. Sizin gibi bu makineyi almak isteyen diğer okuyucularımız için çok faydalı olacaktır.
     Sevgiler

     • Ömer Bey
      EQ3 mediamart’da bir anda 1499 liraya düştü, bulduğum 250 liralık hediye çeki ve verdikleri 100 lira lık hediye çekini de sayarsak (masterpass) 1150 liraya almış buludum:) Henüz deneme şansım olmadı… Almadan önce homend’e de baktım ama onun dışarıdan görünen genel üretim kalitesi hoşuma gitmedi. EQ3 ün compact tasarımı genel malzeme kalitesi gayet iyi. Siemens bayisinde EQ6 ve EQ9’a da baktım ayrı süt sağlayıcıları güzel ama genel boyutları çok büyük olduğundan ve fiyat farkından dolayı düşünmedim. Son günlerde mesajları olan ve Homend alan Serdar bey, EQ3’ün ortada olan köpürtücüsünü olumsuz olarak görmüş ama ben tam tersini düşünüyorum. Sütlü içecekleri iki hamlede yapmaktan sa tek hamlede yapmak çok daha kıymetli benim için… Biraz kullanayım bende bir video çekerim veya mini bir inceleme yazarım…

 34. İyi günler Ömer Bey, yönlendirmelerinizle Delonghi Ec685 almaya karar verdim. Şimdi de uygun fiyatlı bir öğütücü önerilerinizi alabilir miyim?

  • Bahar Hanım Merhaba,
   Kararınız hayırlı olsun umarım memnun kalırsınız. Uygun fiyatlı bir öğütücü için eğer TR’den alacaksanız Tchibo Öğütücüyü önerebilirim. https://mokapota.com/go/tchibo-kahve-ogutucu Bu ürün ihtiyacınız karşılayaack basit bir ürün. Aynı basitlikte daha uygun fiyata Amazon Almanyadan sipariş verebilirsiniz. İçlerinde oldukça iyi fiyata gelebilecek olanlar var. Bu ürünleri de bir inceleyin derim. Amazon almanya Türkçe dil seçeneği sunuyor ve gümrük işlemlerini de fiyata ekleyip sizi bu tür işlerle uğraştırmıyor. En güzeli de bu ürünler gönderim ve gümrük dahil Türkiye’den daha ucuza geliyor. Tek eksi yanı garanti konusu ama zaten düşük fiyatlı bir ürün alacağınız için bu durum göze alınabilir sanki. Bu ürünlerden Mellita en düşük fiyatlısı, ona yakın wfm ve severin var. Severin hemen hemen tchibo ile aynı dizayna sahip. Üç ürün de ucuz sınıfta yer alan fakat asgari ihtiyacı başarıyla karşılayan ürünler.
   Sevgiler…

 35. Ömer Bey merhabalar. Kahveden çok anlamayan ancak kendi kahvesini kendi yapmayı öğrenmeye hevesli bir çömezim :) Sütsüz kahve içemiyorum. Dolayısıyla latte, cappuchino içmek vazgeçemeyeceğim bir özellik. Yazdıklarınız ve kendi bütçem dahilinde Delonghi Dedica EC 685 almayı kafaya koydum. Ancak bikaç sorum var:
  1-Kahvenin öğütme inceliği bu makinenin kullanımında çok mu önemli? Eğer hazır öğütülmüş kahve almayacaksam ve kendim öğüteceksem bu işten hiç anlamayan biri olarak öğütme derecesini saptamakta sorun yaşar mıyım?
  2-Kahve öğütütücüsü olarak ne almalıyım?
  3- Yumuşak içim kahve seven biri için hazır öğütülmüş kahve çekirdeği almak istersem nereden almalıyım? Ne tavsiye edersiniz?
  Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

  • Gül Hanım Selamlar,
   Sütsüz içemiyorum demeyin, zira nitelikli iyi kahvrulmus bir kahveyi pour over / dripper ile demleyip bir kere sütsüz için bir daha sütle içmek istemezsiniz.
   1-Espresso için incelik kolay zira bir çok öğütücüde en ince ayar ya da en inceye yakın ayarla öğüttüğünüzde tatminkar sonuç alırsınız. Zaten öğütücüyü kullancıkça da alışırsınız. Uzaya mekik göndermek gibi birşey değil endişelenmeyin;)
   2-Öğütücü için ayırdığınız bütçe önemli zira 100 lirayada 5000 liraya da öğütücü var, ne amaçla kullanacaksınız, ne kadar bütçeniz var bunları da iletirseniz bir kaç öneri sunabilirim.
   3-Reklam olmasın diye mail ile cevap vereceğim size..
   Sevgiler

   • Cevabınız için çok teşekkürler. Mail’inizi gördüm, ricanızı da :) o yüzden buradan yazmaya devam edeyim. Kahve öğütücüsü için bütçem tercihen 100-200 arası, 300’ü aşamayacak kadar hemen hemen. Sadece eve alacağım kahve makinesi için kullanırım sanırım, başka bir şey için kullanacağımı sanmıyorum. Pour over/dripper ın ne olduğu hakkında bi fikrim yok :) Bir sorum daha var, espresso/cappuchino/latte için normalde kullanılması gereken kahve ölçüsü nedir? Bunlar makinenin kullanım kılavuzunda yazar mı?

 36. Merhabalar Delonghi ECO 311 almayı düşünüyordum fakat yorumunuzu okuduktan sonra vazgeçtim☺️Evde expresso cappuccino latte gibi kahveleri lezzetli şekilde yapabileceğim önerebileceğiniz bir makine var mı acaba ortalama 1000 lira gibi bir bütçeyi ayırmıştım zaten tavsiyeniz doğrultusunda ilerlemek istiyorum.şimdiden teşekkürler

  • Elif Hanım Merhaba,
   Yazıda bir çok makine hakkındaki fikrimi belirtiyorum. Benden, şu makineyi almalısınız gibi bir cevap beklemeyin lütfen. Bu sizin kendi kararınız olmalı. Hakkında ek bilgi almak istediğiniz bir makine varsa bilgilerimi seve seve paylaşırım ama son karar mutlaka sizin olmalı.
   Sevgiler

   • O zaman şöyle sorıyım Ömer bey yazdıklarınızı incelediğimde Delonghi EC 685 ile delonghi ecp 3531 sanki birbirine yakın ve ev kullanımı için uygun makineler gibi geldi.aralarındaki tercihimizi neye göre değerlendirmeliyiz avantajları ve dezavantajları olarak.

    • Elif Hanım Selamlar,
     Evet bu yazıda incelediğimiz bütün makineler ev için uygun makineler.
     3531 ile 685’in temel farkı thermoblock (yazı içinde detayı yer alıyor).685 ‘de thermo block ısıtma sistemi varken 35.31 kazanlı bir model. Ayrıca iki makinede kullanılan malzeme kalite olarak da farklı. Malzeme kalitesi açısından 685 35.31’den daha üst segmentte daha uzun kullanımı olan bir ürün. 685 dış yüzeyi metal iken 35.31 plastik kaplama ağırlıklı bir model.
     Umarım faydalı olabildim
     Sevgiler

 37. Buradaki incelemeyi ve devamındakileri okuduktan sonra EC685 siparişi verdim. Bu konuyu bu kadar basit ve anlaşılır şekilde aydınlattığınız İçin teşekkürler. Sizin de dediğiniz gibi birkaç mağazada dışı plastik ürünlere baktım simbo yazsa yakışırdı Delonghi yerine. Alacak arkadaşlar İçin yıl sonu fırsatını bence kaçırmasın vatanda uygun fiyatta hatta combo kartı olanlara 100tl indirimli geliyor…

 38. Hocam selamlar sevgiler. Gerçekten çok aydınlatıcı bir yazı olmuş. Benim bir sorum olacak size. Espresso makinesi araştırırken gözüme Gaggia adlı markanın Viva Style modeli takıldı. Marka – model hakkında bilginiz var mı? Bir de, bu markanın Türkiye dağıtıcısı kimdir, nedir? Ürünün garanti servisi için muhatap bulabilir miyiz? Biliniz var ise süper olur gerçekten. Şimdiden teşekkürler

  • Levent Bey Selamlar,
   Sorunuzun bildirimini atladığım için muhtemelen MokaPota tarihinde en geç cevap alan kişi oldunuz, öncelikle kusura bakmayın.
   Gaggia oldukça başarılı ürünler sunan bir marka ve modelleri yakın zamanda ülkemizde satılmaya başladı. Fakat distribütör ve servis ağı konusunda maalesef bir bilgim yok.
   Ev tipi modellerde profesyonel’e yakın ürünler sunar ve fakat bakım konusu biraz teferruatlıdır. Belirttiğiniz modelin kazanı alüminyumdan. (alüminyum ve sağlık konuşu birbirinden karamsar bir çok makale okuyabilirsiniz). Alüminyum vücutta biriken ve atilmayan bir metal. Dolayısıyla bakımı temizliği kullanımı da bir o kadar hassas olmalı. Alüminyum bir de oksitlenmeye çok müsait bir metal belli periyotlarda temizleme gerektiriyor. Gaggia internet sitesinde sirke, limon tuzu vs gibi geleneksel temizleyiciler ve başka bir marka kireç çözücü kesinlikle kullanmayın diyor. İçlerindeki bileşenlerin bir veya birkaçının makineye zarar verebileceğini belirtiyor. Sadece gaggia’nın kendi üretimi olan temizleyici solüsyonla en geç 6 ayda bir temizleme yapmanız gerekiyor. Bu sıvıya sürekli erişiminiz olacak mı bunu da bir değerlendirin lütfen.
   Öte yandan bu modelin portafiltre genişliği 54 mm. Birçok ev tipi espresso makinesinin portafiltre çapı 51mm. Profesyonel makinaların ise 58mm. Dolayısıyla profesyonel makinalara en yakın tadı almanız muhtemel. Süt köpürtücüsü de fiyata göre oldukça başarılı. Gaggia düşünüyorsanız classic modeli de düşünün derim hem portafiltresi 58mm hem kazan alüminyum değil (gaggia’nın kullandığı özel bir alaşım ve yine o solüsyondan gerektiriyor maalesef) Süt köpürtücüsü ise profesyonel makinelerle aynı.
   Umarım faydalı olabildim
   Sevgiler

   • Cevap için çok teşekkürler. Gaggia Classic modeli gerçekten güzel görünüyor. Ancak hem fiyatı hem de bakımından dolayı o ürünü satın almak pek mantıklı gelmedi. Ben de buradaki pek çok insan gibi Delonghi ec 685 modeline yöneleceğim sanırım. İnternette ec 685 ile birlikte naked filter kullanımını önerenler olmuş ve naked filter ile çok güzel espresso shot videoları hazırlayanlar var. Naked filter önerir misiniz, bu konudaki fikriniz nedir? Teşekkürler

    • Levent Bey Selam,
     Açıkçası 51 mm portafiltre ile naked filter denemedim bu nedenle yorum yapmam pek olası değil. Ürünü aldıktan sonra deneme şansınız olursa mutlaka bizlerle paylaşın.
     Sevgiler

 39. Ömer Bey merhabalar,

  Kombo makinelere mesafeli yaklaşmanızı göz ardı edersek; Delonghi BCO 411.B için söyleyebileceğiniz birşey var mıdır? Piyasadaki uygun fiyatlı ürünlerden biri. Teşekkürler.

  • Onur Bey Merhaba,
   Metal görünümlü plastik malzeme kullanılıyor ve malzeme kalitesi delonghi’nin en düşük seviye makineleri ile aynı. Doğal olarak filtre kahve makinesinde aroma, programlama vb ek hiçbir özellik bulunmuyor.
   Bunları da geçersek, söyleyecek pek bir şey de kalmıyor. Sizin makine ile ilgili sormak istediğiniz bir şey varsa yanıtlayayım.
   Sevgiler.

  • Yusuf Bey Merhaba,
   Gaggia oldukça iyi bir markadır, üstelik Gaggia classic gibi modelleri 58 mm portafiltre çapı ile profesyonel espresso makineleri ile aynı çapta portafiltre kullanan nadir ev tipi makinelerdendir.
   Sizin sorduğunuz 8433 ise 54 mm portafiltre çapına sahip, piyasadaki bir çok ev tipi ürünün 51 mm portafiltreli olduğunua düşünürsek bu model için profesyonele yaklaşan bir çap kullanıyor diyebiliriz. Ev için gayet tatminkar bir espresso ve süt köpürtme performansı sunduğunu söyleyebilirim. Türkiye’deki servis ağı ve servis deneyimi konusunda maalesef bilgiye sahip değilim ama distrübitörü arayıp bu konuda bilgi isteyebilirsiniz.
   Sevgiler

 40. Merhabalar,

  Yaklaşık 4 aydır sitenizi düzenli takip ediyorum, filtre kahve makinesi hakkında yorumlara kadar her şeyi dikkatlice okudum ve hiçbir soru sormadan EFK 7800 almaya kesin karar verdim sayenizde. Verdiğiniz bilgiler detaylı açıklayıcı neden sonuç ilişkisi sunan bilgiler bu nedenle öncelikle çok teşekkür ederim. BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALAN BİR HAZİNEDİR!!
  Ancak Bildiğiniz üzere ülkemizde çevremizdeki insanlar her konudan anladığı için 500 TL bir filtre kahve makinesine verilir mi BİM ve A-101 Den al geç diyenlerden bıkkınlık geldi. İnsanların sadece filtre kahve içiyorum demek için filtre kahve içtiğini anladım.

  Neden yorum yaptığıma gelirsek öncelikle emekleriniz için teşekkür etmek istedim, birde EFK 7800 almaya karar verdim ancak bütçemi ciddi anlamda zorluyor şuan en ucuz 470 TL önerebileceğiniz daha ucuz alabileceğimiz bir yer var mı yada takip etmemi önerdiğiniz bir site. Önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

  Saygılarımla.

  • Merhabalar,
   Öncelikle bizi uzun zamandır takip ettiğiniz teşekkür ederim. Geri bildirimleriniz bizim için oldukça kıymetli ve doğru yolda olduğumuzun göstergesi. teşekkürler..
   Açıkçası hangi makineyi biraz öne çıkarsam fiyatı artışa geçiyor, bunun sebebinin ülkedeki enflasyon vb sorunlar değil de ben ve önerilerim olduğunu düşünmek istiyorum, bu yaklaşım hepimiz için daha hayırlı gibi :)
   Maalesef EKF7800 yılbaşı öncesinde 320 lira gibi fiyata temin edilebiliyordu. Electrolux bu ürüne, kurun fırladığı dönemde bile zam yapmamıştı. Yılbaşından sonra bir fiyat ‘güncellemesi’ oldu. Bulduğunuz fiyat bugün için iyi bile diyebilirim.. Alternatif öneremediğim için kusura bakmayın..
   Sevgiler..

 41. Bende nespresso kapsül makine var hiç memnun değilim.Teşekkürler gaggia 8423 ve 8433 arasında ne gibi fark var …ikisinden birini almayı düşünüyorum fiyat 800 TL .

    • Merhaba Yusuf Bey,
     Bunlar Gümrük müşavirine sorulacak sorular o yüzden benim detay bir yorum yapmam çok olası değil. Ancak, verebileceğim bilgiler şunlar.
     MokaPota önerdiklerimiz menüsünde Amazon, Almanya, Amerika ve İngiltere’de ki ürünlerden sipariş verirseniz (bunla Türkiye’ye gönderimi olan ürünleri seçtik), bu ürünlerin satıldığı ülkelerde geçerli olan satış vergisi Türk Vatandaşı olduğunuz ve Türkiye’de yerleşik olduğunuz için sizden alınmıyor, ancak bunun yerine gümrük vergisi ve kargolama ücreti fiyata ekleniyor. Amazon’un şöyle bir güzel tarafı var, anlaşmalı olduğu kargo şirketleri ile gümrük işlemlerini de hallederek ürünün kapınıza teslim edilmesini sağlıyor. Dolayısıyla gümrükle siz uğraşmıyorsunuz ve gönderile genelde 7-15 gün içinde ulaşıyor. Gümrük vergisi rakamı yaklaşık olarak hesaplanıyor (ki genelde doğru tutar hesaplanmış oluyor) hesaplanandan daha az gümrük vergisi çıkarsa, 1 ay sonra kartınıza fark iade ediliyor, daha fazla gümrük vergisi çıkarsa sizden ek bir ücret istenmiyor. Umarım bu bilgiler size faydalı olur
     Sevgiler

 42. Merhaba Ömer bey,
  Öncelikle muhteşem siteniz verdiğiniz bilgiler ve yardımlarınız için çok teşekkür ederiyorum.5 kişilik bir yazılımcı ekibimiz var ortalama günlük 10 kupa geniş kupa kahve tüketiyoruz.
  suan simens EQ.6 series 3000 kullanıyorum. güzel bir sorunum yok ama sadece Espresso tüketiyoruz %90 su veya süt ilave ederek tüketiyoruz (soğuk süt genelde)daha güzel kahve yapan ürün arıyorum. Siz Breville Espresso Makinesi Bes 810 tavsiye etmişsiniz sanırım şimdi 870 var tavsiyeleriniz var fakat bir tık yukarda fiyatı nasıl bir makina almamı tavsiye edersiniz sizin gibi bilen birinden duymak güven verici olur benim adıma.

  teşekkürler

  • Salih Bey Selamlar,
   Aslında elinizdeki makine oldukça başarılı sonuçlar veren bir makine. Size daha net yardımcı olabilmem için, bu makinede nelerin sizi değiştirmeye yönelttiğini söyleyebilir misiniz. Mesela hangi kahveyi hazırlarken daha iyi sonuç üretmesini bekliyorsunuz. Mesela ağırlıklı tüketiminiz americano ise bir filtre kahve makinesi daha pratik çözüm olabilir sizin için. Manuel (portafiltreli) bir espresso makinesine geçmek istiyorsanız da, ofis ortamında kullanım ve temizlik pek pratik olmayabilir. Biraz daha detaylandırırsanız daha sağlıklı yanıtlayabilirim sizi
   Sevgiler

 43. Ömer bey kusura bakmayın çok soruyorum ama ;Gaggia ile ilgili kaşık bölümünde yaylı mekanizması bir süre sonra su kaçırması yapıyor diyorlar.bu makineye alternatif krupsOpio Steam & Pump düşünüyorum.fiyat 800 TL.

  • Ne Demek Yusuf Bey,
   Hem sadece size değil bütün okuyucularımıza cevap vermiş oluyorum böylece.
   Bu makineye alternatif düşündüğünüzü belirtmişsiniz, peki bana sormak istediğiniz nedir?
   Sevgiler

    • Selamlar Yusuf Bey,
     Açıkçası bu sorunuza yanıt verebilmek için, iki makineyi yan yana denemek gerek. Aynı derecede öğütülmüş, aynı çekirdeklerle, aynı suyla aynı gramajda vs. krupsOpio Steam & Pump kullandığım bir makine değil ama baktığımda kullanıcıların çoğu makineden memnunlar. Portafiltre ölçüzünü göremedim ama fotograflardan gördüğüm kadarıyla 50-51mm olsa gerek. Gaggia arasındaki belirgin fark bu olabilir.
     Önerilerimi zaten yazıda belirtmiştim.
     Sevgiler

 44. Merhaba Ömer Bey;
  Siteye acaba kahve ile alakalı doyurucu içerikten ötürü mü yoksa basketbol sevginiz için mi daha çok sempati duydum bilemiyorum ama basketbolsuz bir hayatı kim düşünebilir ki!
  Sitenizle tanışmam altmışlı yaşlarına yaklaşmış annem ve babamın evdeki tek düzelikten sıkılmaları ve tamamen içlerinde kalmaması adına açmayı yaklaşık 1-2 yıldır planladıkları ufak bir kafe açması düşüncesi ve sonrasında araştırmaya sözlükte ve internette başlamam. Aslında itiraf edemiyorlar kendilerine ama kahve konusunun bu kadar teferruatlı olduğunu bilselerdi bence bu işe girmezlerdi ancak bir kere koyuldular işe ve ben her gün sitenize girip bir şeyler okuyup kurcalıyorum.
  Dediğim gibi çok büyük bir yer düşünmemeleri sebebiyle çok yüksek maliyetlerle makineler almadılar ve bu sürede sitenizde detaylı yorumladığınız espresso bazlı kahve makinelerine ve fitre kahve makinelerine yöneldiler. İşler çok iyi giderse belki günde 25-30 fincan espresso bazlı bişeyler(Bunun için Siemens TE653311RW EQ6 tedarik edildi, ayrıca yedeklemek adına başlangıç seviyesi bir De’longhi), 8-10 fincan filtre kahve(Bunun için Elektrolux EKF 7800 tedarik edildi) satışı gerçekleştirebilirler diye ön görüyoruz. Ama hem kendi akranları hem de bulundukları çevre sebebiyle en çok tüketilecek ürünün Türk Kahvesi olacağı açık bir gerçek. Öte yandan çekirdekler konusunda dediğiniz gibi bazı çekirdekler buldular ve tadımlardan sonra birşeylere karar verdiler. Tek sıkıntı ise Türk kahvesi için el tipi olmayacak bir değirmen. El tipi olmayacak zira; kas gücü ve ön görülen kapasite. Bu sebeple bize tavsiye edebileceğiniz bir-birkaç fiyat/performans ürünü türk kahve öğütücü olursa çok seviniriz.
  Bu arada araştırma yoğunluğu sebebiyle sitenin basketbol kısmına henüz tam olarak odaklanamasam da tahmin ediyorum oralarda da karalamaya değecek şeyler olacaktır.
  Sevgiler

  • Oğuzhan Bey Selamlar,
   Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkürler, samimi olarak söylemem gerek ki bunları duymak bize ciddi bir güç veriyor. Sizin ve ailenizin de yeni işi hayırlı olsun, şimdiden bol kazançlar dilerim.
   Seçtiğiniz makineler temizliğine ve bakımına dikkat ettiğiniz sürece belirttiğiniz günlük ihtiyacı uzunca bir süre karşılar. Filtre kahve makinesini de yedeklemeyi bir değerlendirin. Genelde ağırlıklı tüketim filtre kahve yönünde yoğun saatlerde karaf hacmi ihtiyacı karşılamayabilir. İlerde buna da karar verirsiniz.
   Türk Kahvesi öğütücü maalesef sıkıntılı bir konu. Zira o inceliğe inebilmek için taşlı değirmenler kullanılıyor bu da maalesef ancak profesyonel makinelerde mümkün ev tipi üretim bu nedenle şu ana kadar otomatik makinelerde yok. El değirmenlerinin burr sistemini otomatik makineye entegre ettiğinizde de maalesef uzun ömürlü olmuyor, muhtemelen 2 yıl garantiyi karşılayamayacağı için üreticiler de böyle bir sistem de geliştirmiyorlar.
   Şu aşamada cafe için profesyonel öğütücü tek alternatif gibi. O konuda da maalesef benim bir deneyimim yok. Ama google da üreticileri aratıp onlarla konuşmanızı tavsiye ederim. Bu tip makine üreticileri iletişime gayet açık oluyorlar. Özellikle bakım, yedek parça, servis vs gibi detayları konuşmanızı önerebilirim.
   Kusura bakmayın direkt bir yönlendirme yapamadım
   Sevgiler.

 45. Merhaba Ömer Bey Delonghi Dedica 685 aldım, ilk defa espresso denedim fakat bir türlü iyi bir şekilde kahveyi akıtmadı nerede hata yaptım sizce? Espresso makinesinde kullanmak istediğimi belirttim kahveyi öğüttürürken acaba çok mu ince öğütüldü?

  • Pelin Hanım Merhaba,
   Öncelikle makineniz hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın.
   Eğer akış damlama şekline oluyor veya çok aşırı yavaş ise ya kahve olması gerektiğinden ince öğütülmüştür ya da gereğinden fazla basınçla tamperlenmiştir.
   Öğütmeyi değiştiremezsiniz ama bu pakette en azından tamperlemeyi yumuşatarak akışı biraz hızlandırabilirsiniz. Bir de söylemeden geçemeyeceğim, öğütülmüş kahvenin ömrü bir kaç saattir. İmkanınız varsa bir öğütücü alıp evde kendiniz öğütün, böylece hem taze öğütülmüş kahve içersiniz hem de inceliği siz ayarlarsınız.
   Sevgiler

 46. Ömer bey merhaba.yaz aylarında kafede Barista olarak çalıştım,kahve hakkında kendi çapımda bi bilgim var ama benim kullandığım makineler 2 kaşıklı profesyonel espresso makineleri.evime espresso makinesi almayı düşünüyorum en uygun makina delonghi ec 685 gibi geliyor,delonghinin vintage serisindeki makineyi de düşünüyorum 1200tl bütçe ile hangi makineyi tavsiye edersiniz şimdiden teşekkürler

  • Furkan Bey Merhaba,
   Öncelikle yazıyı ve daha önce gelen yorumlara verdiğim cevapları okumanızı tavsiye ederim, 685 bu zamana kadar en fazla hakkında cevap verdiğim makine. Vintage modelden kastınız 310/311 serisi ise daha ilk yorumlarda o ürünle ilgili çok fazla problem yaşandığından bahsettik. 1200 TL ye alınabilecek bir çok makine var ama benden şu makineyi alın iyidir gibi bir cevap beklemeyin lütfen, para sizin olduğu için karar da sizin olmalı. makinelerle ilgili yorumlarım zaten yazıda var bunlar yön gösterici olacaktır. Daha önce cevaplanmamış veya makine ile ilgili detay bir bilgiye ihtiyacınız varsa ne olduğunu detaylı sorarsanız yardımcı olurum.
   Sevgiler.

   • Ömer bey yukarıdakı yorumlarınızdaki yönlendirmelerinizle delonghi ec685 modelinden satın almaya kara verdim.zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim,bu arada siteniz kahveye meraklı arkadaşlar için çok bilgilendirici tekrar çok teşekkürler

  • Ömer Bey selam,

   Öncelikle ilk sorum;
   Sage Markası hakkında. Breville ile aynı standartlarda ya da aynı üretim farklı isim diyebilir miyiz ?

   2. Sorum ;

   Şu anda En Plusta bir kampanya var.
   (Sage Bes810 Espresso Makinesi + Breville Bdc900 Kahve Öğütücüsü ) 3999 TL.
   Fiyat/Performans olarak sizin yorumunuz nedir ?
   Öğütücüsü içinde olan makineleri önermediğinizi biliyorum. Bu şekilde iyi bir alternatif olabilir mi ?

   3. Sorum ;

   Kahve Öğütücüsü almak şart mıdır ? Daha taze kahve içmek adına evde olmasını tavsiye eder misiniz ?

   Şimdiden katkılarınız için çok teşekkür ediyorum.

  • Selamlar Furkan Bey,
   Bu model ile ilgili oldukça akıl karıştırıcı yorumlar var. Kimi kullanıcılar oldukça memnunken kimileri ise portafiltrenin kırılmasından su haznesinin su çekmemesine iyi krema üretmemesinden süt köpürtmesine kadar negatif yorumlarda bulunmuşlar. Türkiye’de yaşıyorsanız pek de önerebileceğim bir ürün olmaz, zira arıza ihtimali var ve arızalanırsa servis sıkıntısı yaşarsınız. Şu video görsel olarak da size fayda sağlayabilir https://www.youtube.com/watch?v=gw2YzK0ghks
   Sevgiler.

 47. Moka pota koyulacak kahve olması gerekenden kalın olursa problem olur mu ? Ayrıca tek kişi için 2 cup almak mantıklı mı ?

  • Ali Bey Merhaba,
   Daha kalın olursa suyun akışı daha hızlı olacağı için aromada azalma olacaktır. 2 cuptan 90ml kahve elde edersiniz. Birebir sulandırdığınızda max 150-160 ml kahve demek bu. Karar sizin.
   Sevgiler

 48. Merhabalar,

  Yazınızı keyifle okuyup yorumları da birer birer inceledim (2 kere). Ben 1 aydır espresso makinesi araştırmasını yapıyorum ama halen karar veremedim umarım yardımcı olursunuz.
  Öncelikle tchibo caffesimo makinesini 3 yıl boyunca kullandım ve inanılmaz nefret ettim. Verdiğim kapsül paralarına şimdiye en kral makineyi alırdım herhalde (yılda 700kapsül tüketen biriyim).

  Öncelikle birkaç model arasında kaldım ve bir türlü bir kıyaslama bulamadım.
  DeLonghi EC 685
  Gaggia RI8423/11 Grangaggia Style
  Gaggia RI9480/11 NEW CLASSIC 2018/19 Espresso Makinesi
  Gaggia RI8525/01 Carezza Deluxe Espresso Makinesi

  Ben kahvemi bol kremalı ve tatlı rahat içimli seviyorum. Genelde cappuccino/flat white içiyorum, bazen de espresso. Anladığım kadarıyla 58mm hem non pressurized basket özelliği olan tek model new classic modeli fakat gel gör ki 2300TL ve yanında 100TL sözen değirmeni ile bayağı bir bütçeyi aşacağımı düşünüyorum.

  Bir diğer taraftan carezza delux ve EC 685 araştırdığım kadarıyla birbirilerine bayağı yakınlar fakat yurt dışında carezza’dan uzak durun demişler ki nedenini anlayamadım. EC685 de erken bozuluyor diyenler çok oldu yurtdışında (300-400 yorum okudum) ama pratik ve hızlı.
  Grangaggia style de en ucuzu tüm seçeneklerin neden bu kadar fiyat farkı var ki?

  Sonuç olarak, günde 2-3 kahve makinesini çalıştırmak istiyorum fakat değirmen alıcaksam SÖZEN el değirmeni ile yetinmek istiyorum. Bu ikiliyi kullanırsam Carezza yada EC865 ile yetinebilir miyim? Pressurized ve non pressurized basket arasında tat olarak uçurum fark mı var o yüzden classic modeline mi bakmalıyım? Bir de unutmadan, latte art yapmayı seven biriyim. Acaba bu ürünlerde yapamayacağım model var mı?
  Kısa bir karşılaştırma yaparsanız inanılmaz mutlu olacağım. Bir aydır karar veremedim inan bana..

  • Kemal Bey bir firsat bulurum da cevap veririm diye beklettim ama su an sehir disindayim, program da biraz yogun, mobilden cevap vermek de istemedim iki gun icinde yanitliyorum sevgiler

  • Kemal Bey Merhaba,
   Gizli gizli sorulmuş o kadar çok sorunuz var ki umarım atlamadan cevaplayabilirim,
   Makinelere geçmeden önce sözen değirmen konusuna takıldım biraz. Daha önce Sözen değirmen kullandınız mı? Kolu oldukça kısa, tutma yeri de zira öyle olunca öğütürken ciddi güç harcamak gerekiyor.
   2-3 günde bir fincan kahve içiyorsanız bu bir keyif ama günde 2-3 kahve içecekseniz belli bir süre sonra bu sıkıntı olabilir. Tekrar düşünün derim.

   Carezza Deluxe de non pressurized bir filtre sunuyor, ama portafiltre içindeki mekanizmayı sökerek kullanmanız gerek. Çap 53mm. üstünden sıcaklık göstergesi bulunduruyor. pre infusion denilen kahveyi önceden ıslatıp sonra hazırlamaya başlayan bir özelliği var, ama diğer modellerde bunu kendiniz de rahatlıkla yapabilirsiniz.
   Delonghi 685 51mm çağında bir portafiltreye sahip, basket nonpressurized ancak portafiltre basınçlı. basınçsız deneyim için muadil portafiltreler bulmak mümkün ama biraz uğraştırıcı maalesef.
   gaggia style ise giriş seviyesi bir ürün. Malzeme kalitesi de öyle.
   Classic ise adı üzerinde gaggia’nın 58mm portafiltre ile profesyonel makine deneyimini ev ortamına getiren ürünü. Malzeme kalitesi sınıfına göre üst düzey.

   Sonuç bölümündeki sorunuza gelince, daha önce bir espresso makinesi kullanmadıysanız iki makine de ev kullanımı için ihtiyacınızı karşılar.
   Son zamanlarda delonghi ürünler biraz ederinin üstü fiyatlanmaya başladı buna da dikkat edin lütfen. Daha önce evde bir espresso makinesi kullandıysanız ve son dönemde istediğiniz lezzeti elde edemediğiniz için onu yenileyecekseniz, rocketespresso veya gaggia classic’e yönelin derim ama tabi fiyatlar bir hayli yukarıda.

   Süt ve krema konusu makinenin dışında da bir çok şeyden etkileniyor. Sütün sıcaklığı, kalitesi, yağ ve protein miktarı bunu belirleyen diğer etkenler. Pınar süt sanırım daha yüksek protein ve yağ içeren barista isimli bir süt sürdü piyasaya bununla daha verimli bir sonuç elde edebilirsiniz. her iki gaggia makinenin de süt köpürtme mekanizması hemen hemen aynı, ec685’de latte ve cappuccino için iki ayrı ayar var. Gaggia classic ise profesyonel makinelere benzer bir köpürtme mekanizması kullanıyor.
   Eksik bir konu kaldıysa tekrar sorun lütfen.
   Sevgiler.

 49. Merhaba Omer Bey, sitenize, yazılarınıza ve üşenmeden yaptığınız açıklayıcı yorumlara, en çok da kahve kültürünün ülkemizde de gelişmesine yaptığınız çok önemli katkılarınıza hayranım.
  1) Russell Hobbs 22000-56 Chester Grind&Brew Dijital Kahve Öğütme Sistemli Kahv (500 TL) + Bialetti Brikka Moka Pot 4 Cups (350 TL) + Tchibo Cafissimo Elektrikli Süt Köpürtücü (350 TL) = 1200 TL
  2) Delonghi Bco431.S Combi Barista Tipi Kahve Makinesi (1800 TL) + Delonghi KG79 Kahve Öğütücü (350 TL) =2150 TL
  Bu iki kombinasyondan hangisi sizce daha verimli, etkin ve kullanışlı olur? Hayatımda Filtre kahve yoğunlukta ancak annem daha çok sütlü tip kahveleri seviyor.. Dolayısıyla Filtre kahvenin yanısıra sütlü kahve çeşitlerini de evde hazırlamam gerekecektir. Karar vermekte zorlanıyorum.

  • Ahmet Bey Marhaba,
   İki kombinasyonu da tavsiye etmem.
   1) Russell Hobbs 22000-56 Chester Grind&Brew dediğiniz makine bıçaklı bir öğütücüye sahip ve bıçaklar filtrenin içinde. Bıçaklı öğütücüyü alacaksanız fındık ceviz öğütmek için alın ama kahveyi ne olur bıçaklı öğütücüde öğütmeyin. Öte yandan, filtre aparatı zarar görürse makine kullanılmaz olur, üründe öğütücü ile birlikte kağıt filtre kullanma şansınız yok. + Espresso ve süt köpürtmek için 700 lirayı süt köpürtücü ve moka pot’a vermek yerine bir espresso makinesi alın.
   2) Kombo ürünlere sıcak bakmadığımı yazılarımda okumuşsunuzdur, biri bozulursa diğerinden de olursunuz.

   Size tavsiyem, filtre kahve makinesi, öğütücü ve espresso makinesini ayrı ayrı alın. Espresso makinesi yerine tam otomatik makine de düşünebilirsiniz. İhtiyacınızı karşılayacak bir diğer alternatif ise tam otomatik bir espresso makinesi ve konik öğütücülü homend 5002 olabilir. öğütücülü filtre kahve makinelerini de çok önermiyorum ama yer sıkıntınız varsa homend iş gören bir alternatif.

   Sevgiler

   • Teşekkür ederim Ömer Bey, dedikleriniz ışığında yeniden uygun bir kombinasyon yapıp, almadan önce yine size danışmak isterim.

    Sevgiler.

 50. Omer Bey selamlar,
  WMF filtre kahve makinem ve WMF ogutucumu yeni siparis verdim. Birkac gune elimde olur. Uzun sure Bialetti Musa/Venus/Kitty tarzi celik mokapot + sut kopurtucu ya da sadece mukka express mi olsun diye dusundum, ama daha onceden siz de mokapot ve kopurtucu ile ugrasmadan, dogrudan espresso makinelerinin daha iyi olacagini yazmistiniz bana. Onerinizi de dikkate alarak su an 4 makine hakkinda sizin yine degerli fikir ve yorumlariniza ihtiyac duydum. Sut karafli olarak Delonghi EC860.M (2600 TL), Breville VCF045 X Prima (2500 TL); sut karafi olmayan Delonghi EC685.M (1260 TL), Homend Coffeebreak 5003 (1395 TL)

  ———

  Bu arada WMF 412.06.0011 filtre kahve makinem ve WMF 0417070011 kahve ogutucum geldi. Iki cihazi toplamda 1350 TL’ye aldim. Teshir urunu olarak aldim, ikisi de tamamen saglam ve garantileri 2 yil olarak bugun basladi. Cekirdek kahveyi henuz almadim, o yuzden lezzet denemesi yapamadim, yapinca paylasirim. Espresso makineleri alirken kafam oyle karisti ki, inanin biraz da bunaltti. Ilginc olan, hakkinda onca olumsuz yorumlar okumama ragmen, ozellikle nespresso’nun kapsul makinelerini israrla oneren kisiler de var etrafimda. Ama ben yine de yukaridaki makinelerden birini dusunuyorum. Butcem max 2500 tl. Siemens eq6 plus 300 da aklimda bir yandan.. Bu arada Delonghi EC.860.M’i firma 2350 TL’ye birakiyor. Piyasasi 4280 TL.. Yani kisacasi barista tipi olanlar mi yoksa tam otomatik mi, yoksa ne valla cildiricam.. :)))6
  Sevgilerimle..

 51. Ahmet Bey Selamlar,
  Yorumlarınızı birleştirdim. Kapsül kahve makinelerini tavsiye etmiyorum zira kapsüllerin hem maliyeti çok yüksek içindeki nitelikli kahve değil (nitelikli kahve olanlar da var ama onların fiyatı daha da yüksek) kapsül makine yerine uzun vadede çok daha avantajlı olacak tam otomatik makine düşünebilirsiniz.
  Portafiltreli mi tam otomatik mi derseniz bu sizin kahveye bakışınızla ilgili. Ben sadece içiciyim diyorsanız tam otomatik, ama ben kahvemi kendim yaparım, özelleştiririm, uğraşmak benim için keyif diyorsanız portafiltreli.
  Sorduğunuz modellerle ilgili tam olarak ne öğrenmek istiyorsunuz? Eksik ya da tereddütte kaldığınız noktalar neler bunları paylaşırsanız sevinirim, zira benden direkt şu makineyi alın gibi bir yorum beklemeyin bu tamamen sizin kararınız olmalı, makineyi yıllarca ben değil siz kullanacaksınız ;)
  Sevgiler

  • Omer Bey selamlar,
   Evet haklisiniz, sorumda biraz karisiklik var sanirim; ama sunu anladim, french press kahve keyfinden sonra, isi ilerletip makineler ile tanismaya baslayinca, ozellikle ilk alim sureci biraz sancili oluyor, hatta biraz degil epey sancili oluyor. Amac, cesit, fiyat, performans, yorum falan derken neredeyse 2 ayim gecti. :) Acele etmeden anlayarak, sorarak, dinleyerek ilerleyeyim diyorum, bazen de aman ya ne cok dusundun al gec birini icmeye basla kahveni diyorum. :) Sanirim sonucta dusuncem EC.860.M uzerine yogunlasti. Sizin de bu basliktaki yazinizdaki yorumlariniz, diger kullanici yorumlari ve izledigim videolardaki izlenimlerim, biraz ilk maliyeti olsa da, evde vakit ayirarak keyif icin kullanabilecegim su an icin bana hitap eden dogru urunun bu oldugu kanaatimi uyandirdi. Makineyi alinca dusuncelerimi sizlerle paylasirim. Cok tesekkur ederim.
   Sevgi ve saygilarimla..