Hangi Espresso Makinesini Almalıyım?

KahveHangi Espresso Makinesini Almalıyım?

Espresso Makinesi seçimi oldukça sıkıntılı bir konu, özellikle de ilk defa alacaksanız. İlk makineyi alırken insanın aklında türlü türlü sorular oluyor. Espresso’ya merak saldım ama acaba sonrasında kullanır mıyım? Sabah evden kahve içip çıkayım diyorum ama üşenir miyim? Becerebilir miyim? Hangisini alsam ki fiyatlar da çok çeşitli? En ucuzunu alsam hemen bozulur mu? Ne özellikler olmalı? Fiyat  Performansta en iyi espresso makinesi hangisi? vs. vs. vs.

Eğer espresso ve türevi içecekleri (latte, Cappuccino vs.) seviyorsanız, kahvenizi veya sütünüzü kendinize göre özelleştirmek istiyorsanız manuel bir espresso makinesi sizin ihtiyacınız. Kahve hafife alınmayacak bir içecektir bu nedenle benim de tavsiyem manuel makinelerden yana olacaktır. Ama bu kadar uğraşamam, zaten starbucksta bile otomatik makineyle yapıyorlar diyorsanız Otomatik Makinelerle ilgili alttaki yazımı okumanızı tavsiye ederim. Bu tip makineler biraz daha maliyetli olmakla beraber, size zaman kazandırdığı ve her seferinde seçtiğiniz çekirdekle standart bir lezzet sağladığı için tercih edilebilir.

DİKKAT!

Bu yazı çok fazla ÜRÜN İNCELEMESİ ve YORUM içermektedir. Daha hızlı yüklenebilmesi için yazı ve yorumlar SAYFALARA BÖLÜNMÜŞTÜR. Sayfa geçişi için, sayfa sonundaki sayfa numaralarına tıklayınız…

Manuel makinelerde tamperleme, kullanılan kahvenin gramajı, hazırlanan kahvenin miktarı, süt köpürtme işlemi tamamen özelleştirilebildiği için aynı çekirdekle farklı lezzetler keşfetmek tamamen size kalıyor. Aşağıda giriş seviyesinden başlayarak Türkiye piyasasında erişebileceğiniz kahve makinelerini incelemeye çalıştım. Aşağıda olmayan bir makine marakınızı cezbettiyse lütfen yorum bölümünde belirtin onu da incelemeye dahil ederim veya direkt yorum bölümünde fikrimi beyan ederim.


Yazıyı okurken, yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz


Sinbo SCM2937 Espresso Makinesi

Sinbonun giriş seviyesi bir ürünü ancak üreticinin kendi sitesinde dahi ürün portföyünde yer almıyor. Sadece single shot espresso yapması, fincan yüksekliğinin alçak olması, malzeme kalitesinin yüksek olmaması ve bunlara rağmen bence yüksek fiyatı ürünün dez avantajları. Üreticisinin bile kendi sayfasında yer vermediği bu üründen uzak durmakta fayda var.


Electrolux EEA111 Espresso Makinesi

Electrolux markasının kalitesinin yansıttığı bir ürün, kullanıcılarından oldukça pozitif yorumlar alan bu ürün. Kalitesine göre kabul edilebilir fiyatıyla da oldukça dikkat çekiyor, süt köpürtme sistemi sadece Cappuccino için elverişli, tek negatif yanı görüntüsü diyebilirim. Zira benzer fiyattaki rakiplerine göre görüntüsü biraz demode kalıyor.

Delonghi EC221 Espresso Makinesi
Delonghi EC221

Delonghi EC155 Espresso Makinesi
Delonghi EC155

Delonghi EC221 ve Delonghi EC155 Espresso Makineleri,

İkisi de Delonghi’nin giriş seviyesi ürünleri ve çok uzun zamandır piyasadalar, Çok para vermek istemiyorsanız denenebilecek ürünler ancak malzeme kalitesinin düşüklüğünden dolayı ömrü çok uzun olmayabilir. Öte yandan dizaynları da çok basit ve açıkçası biraz uyduruk(!) kalıyor. Basit bir espresso ve Cappuccino yapımında işinizi görür ama daha iyi bir sonuç beklemek iyimserlik olur.Delonghi EC8 Espresso Makinesi

EC8 daha çok düşük gelir seviyesi olan ülkeler için (eski demirperde ve asya) üretilmiş ve son zamanda ülkemizde de -büyük zincirlerin aracılığı ile- satılmaya başlamış bir makine. Ancak makinenin malzeme kalitesi oldukça düşük ve görünümü de bir o kadar demode. 


Delonghi ECP 3531 ve Delonghi ECP 3121 Espresso Makineleri

Delonghi EC221 sonrasında görsel ve işlevsel olarak iyileştirdiği giriş seviyesi ürünleri. Bu iki ürün iç yapı itibariyle birebir aynı. Süt köpürtücüde ise farklılaşıyorlar. Delonghi 31.21 SAdece Cappuccino yapabilirken Delonghi ECP 35.31 hem Cappuccino hem de latte için süt köpürtebiliyor. Diğer ufak farkları ise renk ve alt tabla. Delonghi ECP 35.31’in alt tablası değiştirilebiliyor ve böylece daha uzun fincan kullanabilme şansınız oluyor. İlk defa makine alacaksanız, daha sonra kullanıp kullanmayacağınıza emin değilseniz düşük bütçe ile sahip olabileceğiniz ve kullananlar tarafından da beğenilen ürünler. İkisi arasında kararsız kalıyorsanız hem şıklık hem de işlev açısından bir miktar daha fazla verip Delonghi ECP 35.31 almak daha mantıklı geliyor bana.


Delonghi ECO v311 (Icona Vintage) Espresso Makinesi

Bu ürünün önceki yazılarımda da sıkıntılı olduğunu belirtmiştim. O nedenle tavsiye etmiyorum. Dizayn hatası olduğu belli olan bu ürünün hala piyasada olması bile oldukça şaşırtıcı. MokaPota ekibinden Hakan dav310 model makinesi ile 3 yılda çok sık problem yaşadı. Makine defalarca tamire gitti ve bir kaç değişim yapıldı. Dertsiz tasasız bir ürün arıyorsanız uzak durun.

Delonghi EC680Delonghi EC685Delonghi ECI 341 Espresso Makineleri

Delonghi EC680 ve Delonghi ECI 341 hemen hemen son kullanıcıya aynı özellikleri sunan iki ürün. Giriş ve Orta seviye arasında yer alan bu ürünler önceki versiyonlarındaki hatalardan (Bkz. Delonghi ECO v310 ve Delonghi ECO v311) arındırılmış güzel dizayna sahip ürünler. Delonghi EC 680 Thermoblock ısıtıcı kullanırken Delonghi ECI 341 pazlanmaz çelik ısıtıcı kazan kullanıyor.  İki ürününde süt köpürtücüsü Cappuccino için süt köpürtücüsü kullanıyor. Delonghi EC 685 işe bu sene içerisinde piyasaya sürülen ve Delonghi EC 680’in geliştirilmiş modeli. Delonghi EC 685’de ısıtıcı gücü biraz artırılmış. Metal parlak boyalı yüzey, mat paslanmaz çelik bir yüzey ile değiştirilip daha şık bir görünüp sağlanmış. En önemli fark ise Delonghi’nin yeni nesil makinelerinde gördüğümüz hem latte hep Cappuccino için süt hazırlayan süt köpürtme başlığı kullanılmış. Bu üçlü içinde Delonghi EC 685 benim tavsiyem olacaktır.


DİKKAT!

Bu yazı çok fazla ÜRÜN İNCELEMESİ ve YORUM içermektedir. Daha hızlı yüklenebilmesi için yazı ve yorumlar SAYFALARA BÖLÜNMÜŞTÜR. Sayfa geçişi için, sayfa sonundaki sayfa numaralarına tıklayınız…


Omer Demirhttp://omerdemir.net
Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi. Espressoyu uzun çekti, Obradović'le kendinden geçti Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu. Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine'den hiç elektrik almadı. Öğrendiklerini paylaştı, paylaştıkça öğrendi. Üşenmedi, öğrendiklerini dünya ile paylaşmak için bir de kitap yazdı Read This! Before Buying A Coffee Maker

Yazarın diğer yazıları..

433 YORUMLAR

 1. Ya üstad sen ne melek gibi adamsın, profil de yazdığın gibi cevap vermeyi anlatmayı seven biri.. Kaç eve kaç iş yerine kaç mideye kaç jazz müzik çalan odaya girdin haberin var dimi🙏😊🚴‍♀️
  Alla razı olsun demesem çatlarım.
  Ben 37 yaşında bi kardeşinim. Eski insan kaynakları çalışanı şimdilerde barista eğitimi alıp yeni mesleğe girmeye çalışan sıfır km ama herşeyi layıkıyla yapmak ahlak sahibi olmayı kanun bilen biriyim.
  Evime ya delonghi 685 yada 3531 yada elektrolucx e111 miydi adı 3 ünden birini almak isterim. Evde kahve içmem kolay kolay yaz hariç. Kışın kafelerde tek oturup demlemek isterim.
  Hediye olan süt kaynatıcı 300 ve 700 lük 2adet. 1 adet latte art çubuğu hediye geldi yine.. Sizde varmı varsa başka ürün siteden satın alırım. Tamper vs.. Şimdi amacım evde onlarca sütü rezil ede ede fincan tutmaktan tutundan, latte arta kadar alışkanlık elde etmek.. 1 ay içinde biyere başlama durumu var. Evde dr ailem arada içer.. Eminim en iyiai 685 dyeceksıniz ama velevki 600 tl olan şuan e ticaret sitelerinden oşan elektrolux mü alayım 3531 imi? Yokmkardeş hiiiç girme bastır 1450 tl yi bikere al 685 mi dersiniz?
  Öğütücü linki çalışmıyor bi ara delonghi öğütücü önermiştiniz 285 miydi model hatırlamadım.. Tchibo mu alalım.. İllaha evde barista olmayacağım ama sonucda düşül model ve fiyattakiler zora sokarmı?

  Saygılarımla
  Murat Güneş

  • Murat Bey Merhaba,
   Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim, mutlu ettiniz beni.
   Baristalığı hobi değil de meslek edinme niyetinizin olduğunu belirttiğiniz için bahsettiğiniz makinelerin size bir faydası olmayacağını çok net söyleyebilirim.
   Bilgi kapitalizmin en büyük silahı :) Öğrendikçe ayrıştırmayı da öğreniyorsunuz. Ayrıştırdıkça özelleştirmeyi, özelleştirdikçe de tutkunuzu perçinliyorsunuz.
   Kısa kesmem gerekirse bu ürünleri alır 5-6 ay mutlu olur ondan sonra yenilerine bakmaya başlarsınız.

   Biraz da enstrüman çalmak gibi bu. Gidip çok kötü bir gitarla gitar çalmaya başlarsanız müzikten gitardan soğursunuz. En kaliteli gitarla başlangıç yaparsanız da o gitarı yapan zanaatkara ayıp etmiş olursunuz. En kaliteli gitarın keyfini almak farkını ayrıştırmak için onu çalmayı da iyi biliyor olmak gerek. Öte yandan bir gitar virtüözüne domates kasasından gitar yapıp verseniz o yine de size bir müzik ziyafeti yaşatır.

   Elbette bunları meslek edinmeyi düşündüğünüz için yazıyorum, zira sizin ilerlemeniz çok çok daha hızlı olacak. Öte yandan benim evimde hala emektar ec270’im var. İşimi görüyor, baristalığıda meslek edinmediğim için biraz da kullanmayı bildiğim için o beni idare ediyor ben onu. Ama gözüm de dışarıda tabi:))

   Normalde doğrudan gidip şu ürünü alın demem ama sizin ihtiyacınız olan süt köpürtmesi ve portafiltresiyle profesyonele yakın ürünler. Burada da çok fazla alternatif yok. 58mm portafiltre sunan Gaggia new classic, Breville vcf serisi öncelikli olmak üzere plase olarak 57mm portafiltreli lelit ürünlerine bakmanızı öneririm. Plase olarak da 54mm portailtreli sage’ler var. Yurt dışı linklerini aşağıda paylaşıyorum. Bir inceleyin sorunuz olursa ben buradayım.
   Breville vcf serisi –> https://mokapota.com/urun-etiketi/breville-vcf
   Sage BES810 –> https://mokapota.com/urun/sage-bes810bss-the-duo-temp-pro-espresso-machine-silver
   Sage SES500 Bambino –> https://mokapota.com/urun/sage-ses500bss-bambino-plus-espresso-makinesi-1600-w-paslanmaz-celik

   Gaggia Classic –> https://mokapota.com/urun/gaggia-classic-ri9403-11-espresso-makinesi
   Gaggia New Classic –> https://mokapota.com/urun/gaggia-new-classic
   Lelit –> Türkiye’de daha ucuz :)

   Sevgiler

 2. Merhaba önceden ev arkadaşımı Delonghi bco264 kombo makinesini kullanıyordum. Toy vakitlerimde muazzam bir cihaz sanıyordum. Lakin arada bir sene geçti ve ürünün ne kadar kötü olduğunu fark ettim. Evde kahvemi bile kendim kavuruyorum ama artık o makineyi kullanmıyorum dolayısıyla v60 vs yapabiliyorum. Size sormak istediğim 1200 1600 Tl arası (Amazondan da olur) önereceğiniz espresso makinesi var mıdır. Yazıdakilere baktım ama hala emin olamadım. Malzeme kalitesinden öte vereceği basıncın doğru basınç olduğunu nasıl anlayacağım veya bileceğim? Kısacası doğru espresso için hangi makineyi önerirsiniz? (Diğer gerekliliklerin tamamlandığını varsayalım )

  • Abdullah Bey Merhaba,
   Doğrudan ürün önermeyi doğru bulmuyorum. Çıkış basıncı sizin için önemliyse bunun için üzerinde basınç göstergesi olan bir modele yönelebilirsiniz.
   Sage, Breville ve Lelit modellerinde rastlamak mümkün. Portafiltre 58mm olsun derseniz Gaggia new Classic ve Sage VCF serisi (https://mkpt.link/vcf) odağınızda olmalı (lelit 57mm).
   Bu gözle bir ürünleri inceleyin. Desteğe ihtiyacınız olursa ben buradayım
   Sevgiler

   • Cevabınız için teşekkrüler. Yani aslında demek istediğim direkt bi üründen ziyade çıkış basıncı kaç olmalı ki doğru demlenmiş bir espresso olsun. Ben ona göre alayım makineyi. Bu arada zaten günlerdir gözüm breville vcf125x’de idi zaten. Bu arada ben bu ürünü alsam 272 euro olarak gözüküyor. Vergisi ship ücreti falan bir şeyi yok doğru mu anladım. Normalde amazon vergi için de bi kapora alıyor diye biliyordum. Teşekkürler.

    • Selamlar Abdullah Bey,
     çıkış basıncı 9-10 bar olmalı, Breville, Gaggia ve Lelit bunu sağlayan ürünler. Ayrıca üstünde basınç ölçer olan modelleri de var. Ama segment ve fiyat artıyor doğal olarak. Bu ürünlerde anlık basıncı ölçüp extraction’ı öyle başlatabilirsiniz.Evet son dönemde Amazon depozitoları biraz yüksek almaya başladı. İngilterenin Brexit Bizim de malum durumumuz nedeniyle oluşabilecek farklılıklarda risk almamak için diye tahmin ediyorum. Her halukarda AB ülkeerinden alacağınız küçük ev aletleri içi %18 gümrük ücreti uygulanır + gümrüğe sunma ücreti vs gibi ufak ücretler üstüne eklenir. Benim deneyimlerimde beklediğimiz altında gümrük vergisi çıktı, 2 ay sonra sonra Amazon’dan iadeyi aldım. Videoda bahsettiğim öğütücüden 24 pound olarak alınan depositodan 19 pound’unun iade geldiğini belirtmeliyim.
     Sevgiler

 3. Merhabalar öncelikle bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler az bilinen kahve makineleri hakkında bu kadar aydınlatıcı olmanız gerçekten bizler için çok önemli benim bir sorum olacaktı giriş seviye bir espresso makinesi almayı planlıyorum iki makine arasında kaldım öncelikle electrolux un yaygın olarak satılan easypresso ve krupsun opio steam modeli ikisininde yaygın servisi var sanırım ikisi de latte yapmıyor krups ile ilgili çok yorum göremedim ama tefal olması güvence veriyor ve daha şık bir de gaggia viva style var ancak servis ve aliminyum kazan sıkıntılı duruyor sizce orta vadede kullanmak için hangisi daha mantıklı?

  • Merhabalar,
   Açıkçası ikisi de giriş seviyesi ve asgari ihtiyacı gidermeye yönelik üretilmiş ürünler. birinin diğerinden baskın bir yanı yok. Dizayn ve şık görünüme odaklanın derim.
   Öte yandan iki ürün de oldukça eski dizayna sahip. Fiyatlarına baktığımda ise fayda maliyette (özellikle parça kalitesi) ederinin üstünde fiyatlamaları var.
   Bu da kur oynaklığı vb nedenlerle oluşan bir distribütor koruyucu kalkanı gibi düşünebilirsiniz. Orta segment bir ürüne yönelmek hatta yurtdışı alternatiflere bakmak bütçenize göre daha kaliteli ve daha kalıcı bir makine edinmenizi sağlayabilir.
   Sevgiler

 4. Öncelikle ilginiz ve dönüşünüz için
  çok teşekkürler bende bütçemi biraz daha zorlamaya karar verdim delonghi lere dönmeye karar verdim ecp3551 ve eci 341 destinayı hemen hemen aynı fiyata buluyorum ikisi arasında biri latte yapıyor diğerininde kazanı daha iyi sanırım orta vade için hangisi mantıklı ben biraz daha distina tarafındayın daha estetik ama latte de güzel bir içecek birini sipariş edeceğim garanti açısından Türkiyeden alacağım

  • Merhabalar,
   Latte konusuna çok takılmış görüyorum sizi. Şunu çok net söyleyeyim ki karton kapalı bartakta bir cappuccino bir de latte deneyen kişilerin büyük kısmı bu ikisini birbirinden ayıramaz. Zira iki içeceğin arasındaki fark cappuccino’nun biraz daha kalın kabarcıklı süt ile yapılması. Microfoam latte art ile uğraşıyorsanız olmazsa olmazlardandır. Sorunuza gelince iki makine de cappuccino için süt hazırlıyor. Ama eci341 bir üst segment ürün. Malzeme kalitesi daha iyi, özellikle gövedede plastik kullanımı daha az.
   Sevgiler

 5. Çok teşekkür ederim benimde seçimim o yönde olacak makinemi sipariş edeceğim yönlendirmeniz için tekrar çok teşekkürler

  • Zeyno Hanım Merhaba,
   İlginç bir ürün bu. ALDI ürkiye’deki Migros gibi bir süper market grubu ve onların ürettirdiği bir espresso makinesi. Üstünde ihtiyaçlara odaklanıp çok doğru çalışılmış giriş seviyesi bir ürün olduğunu söyleyebilirim.
   Bir çok markanın orta segmentiyle de yarışacak bir ürün. Özellike üstündeki basınç göstergesini üst modellerde ancak görebiliyoruz. Kullanıcı yorumları da oldukça başarılı bir ürün olduğunu gösteriyor. Burada şu dikkatten kaçmamalı, bu giriş seviyesi iyi çalışılmış bir ürün, dolayısıyla çok büyük beklentilere sahip olmamak gerek. Ama iyi iş çıkardığı kesin. Fiyat performansta da oldukça iyi bir noktada. Giriş seviyesi ev tipi makinelerin çoğunda gördüğümüz 51 mm portafiltre kullanıyor ve single/double shot filtreleri ile geliyor. Süt köpürtme performansından da bir çok kullanıcı memnun. Her süper market ürününde olduğu gibi, zaman zaman problemli üretimlere rastlansa da bunların rakamları oldukça düşük. Garanti süreci önemli değil diyorsanız, tercih edilebilir.
   Sevgiler

 6. Cevap verdiginiz icin cok tesekkur ederim başlangiç icin aliyorum bende garantisi olmucak evet ama alicam bugun fiyati uygun buldugum icin umarim bir sorun yasamam😊

 7. Ömer bey merhaba,
  Güzel kahve içebilmek için bir makine almayı düşünüyorum. Evde kullanacağım. Ben genelde sade filtre kahve ve espresso içiyorum ancak eşim sütlü ürünleri tercih ediyor. Açıkcası vakit kısıtımız ve biraz da tembellik sebebi ile tam otomatik bir makine almayı düşünüyoruz. Aklımızda birbirinden farklı 3 marka-model var. Müsait olduğunuzda yorumlarınızı ve tercihinizi paylaşabilirseniz memnun oluruz.
  1- MIELE CVA 5060 (ankastre)
  2- DELONGHİ ECAM 650.85.MS PRİMADONNA ELİTE
  3- JURA XS9

  Teşekkürler

 8. merhaba ömer bey, kahve aşıkları için bu güzel site için öncelikle teşekkürler,
  delonghi ecp 3531 ile delonghi bco411.b modelleri arasında kaldım, kombi ürünleri tavsiye etmediğinizi biliyorum. ancak filtre kahveyi de tüketmeyi sevdiğimiz için ve sabahları evden çıkmadan termosumuza alma fikri olduğundan dolayı, espresso makinesi almışken filtre kahvede yapması hoşuma gitti.
  asıl sorum bu iki modelin espresso ve süt köpürtücü yetenekeleri arasında fark var mı? öneriniz ve cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Samet Bey Merhaba,
   Samimi olmak gerekirse, iki makineyi ayrı ayrı alın diyerek başlayayım bir kere daha. Görünüşte iki espresso istasyonu arasında tek fark süt köpürtücü. İki üründe cappuccino için süt köpürtürken 3531 ek olarak sıcak süt hazırlama opsiyonu da sunuyor. Bu biraz micro foam’a yakın bir köpük ama microfoam değil. Öte yandan malzeme ve kalitesi hemen hemen aynı fakat iç aksamda 35.31 biraz daha iyi bir dizayn ve kaliteye sahip. Espresso makinesine portafiltreyi takarken güç uygulayacağınız için bu tip düşük kalite ve hafif ürünlerde makineyi de bir yandan tutmanız gerekir ki portafiltreyi sıkıca yerleştirebilesiniz. bco411 vb diğer kombo modellerde bu işi yaparken oluşan sarsıntının özellikle filtre kahve karafı makine üstündeyken veya doluyken biraz problem yarattığı yönünde yorumlar da var.
   Karar sizin
   Sevgiler

 9. Merhaba, su anda 2.500 tl ye satilan gaggia ri9480/11 new classic pro ve breville bambino plus i karşilastirabilirmisiniz? Tsk.

  • Selcuk Bey Merhaba,
   önemli farklardan bahsedeyim, gaggia classic pro 58mm portafiltreye sahipken bambino 54mm portafiltre kullanıyor. 58mm profesyonel espresso istasyonlarında kullanılan portafiltre ölçüsü.
   Öte yandan bambino PID özelliğine sahip ama gaggia classic pro’da nedendir bilmiyorum bu özellik yer almıyor. PID özelliği espresso espresso extraction’ı esnasında ısının dalgalanmadan sabit kalmasını sağlayan bir özellik ve tat için önemli etmenlerden biri.
   GAggia classic pro’nun breville/sage tarafındaki rakibi 58mm portafiltre kullanan vcf serisi. Bunlara da bir bakmanızı öneririm. (https://mkpt.link/vcf)
   iki makine de oldukça iyi bir işçilik ve malzeme kalitesine sahip. Profesyonel makinelerde kullanılan türden süt köpürtme çubuğu kullanıyorlar.
   GAggianın bir artısı ise 3 yollu selanoid valf. Bu valf sayesinde makinenin özellikle grup balığı ve portafiltrenin temizliği çok kolay yapılabiliyor. Espresso extraction’ı bittiğinde grupbaşı ve portafiltre içinde kalan basınçlı su bu valf ile alt hazneye tahliye ediliyor. Böylece portafiltreyi çıkardığınızda çamurlu bir görüntüyü görmeden tek vuruş ile içindeki kahve atığını temizleyebiliyorsunuz. Ayrıca bu özellik grup başını teömizlerken de oldukça faydalı. bu amaç için kullanılan tozlarla bu temizlik çok daha rahat yapılabiliyor. Bunlara ek bambino ve vcf serisinde 3 yollu selonoid valf yo ama espresso sonrası çamurlu bir başlık da görmüyorsunuz. Fakat temizliğe de dikkat etmek gerekiyor.
   Segment açısında gaggia bir üst model diyebilirim o yüzden karşılaştırma VCF serisi ile yapılmalı. Burada da karşımıza şöyle bir drum çıkıyor. GAggiada selonoid valf var, Breville de ise PID.
   Tercih sizin
   Sevgiler

 10. Merhaba Ömer bey
  Yurt dışından 2 adet makine hediye geldi
  Biri delonghi esam4500 diğeri delonghi 35.31 esam4500 kendi yapıyor. Ama Türkçe dil yok. Türkçe eklenebiliyormu. Diğeri 35.31 için çekilmiş kahvenin nasıl olması gerekiyor. Çekilmiş kahve alırken İnce çekilmiş mi kalın çekilmiş mi. Esam4500 ile ilgili yazmak istediğiniz şeyler olursa ve yazarsanız çok memnun olurum. Teşekkürler şimdiden

  • Ömer Bey Merhaba,
   Makineleriniz hayırlı olsun.
   ESAM 4500’ü şu yazımda anlatmıştım size yardımcı olacaktır. https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066
   Öğütme inceliğine gelince ince ve kalın diye sadece 2 tip öğütme yok maalesef. En düşük kalite değirmende bile 12-13 ayrı incelik ayarı var. Bu nedenle eğer dışarıda öğüttürecekseniz espresso için kullanacağınızı iletin lütfen. öğüttüreceğiniz yer profesyonel makineler kullanan bir coffee shop ise onların standart öğüttüklerinden çok çok daha az kalın bir öğütme isteyebilirsiniz. Makinenizin 51cm portafiltresi olan ev tipi alt segment bir makine olduğunu da iletmeyi unutmayın.
   Sevgiler

   • yorumlarınız için teşekkürler. esam4500 kullanım kılavuzunda bulamadım. sıcak su dağıtıcısı ile manuel süt köpürtme yapılabiliyormu. çok video seyrettim ama bu özellik var mı yok mu bulamadım.

    • Merhaba,
     Sıcak su dağıtıcısı, makineden doğrudan sıcak su almak veya süt haznesini su ile beslemek içindir. Maalesef manuel köpürtme yapamazsınız. Köpürtme işlemi seçtiğiniz ayara göre sadece süt haznesi ile sağlanabiliyor.
     Sevgiler

 11. Omer bey merhabalar ben 3 ay once amazon uk den sage bes 870 aldim. Ancak makineyi daha yeni calistirmaya basladim. Sorunum su makineden bir turlu basinc alamiyorum. 1-17 arasi kahve ogutucu derecesi var 8-10-12 denedim hic basinc alamadim. Sonrasinda 3 ve 2 denedim ondada ibre ceyrekten daha az cikti ve sure cok kisa. Nerde yanlis yapiyorum bu arada kahve cekirdeklerimi taze kavrulmus almistim ama 2,5 ay gecti uzerinden ondan olabilirmi? Nerdeyse 250 gram kahve harcadim ve halen beceremedim. Tamperlamada elimden geldigince duzgun yaptim. Ama ideal bir espressoya bir turlu ulasamadim

  • Kenan Bey Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Yaşadığınız problemi biraz daha açmanızı rica edeceğim sizden. Adım adım yaptığınız işlemleri makine açma düğmesine basma anından itibaren yazarsanız sevinirim. Basınç alamadım derken tam olarak neden bahsediyorsunuz, basınç göstergesi mi yükselmiyor, espresso çıkışında mı sıkıntı var. Makineyi açtıktan sonra bir iki dakika ısınması için beklemeniz gerekli buna dikkat ettiniz mi, buhar bölümü açık olabilir mi?
   Sevgiler

 12. Omer bey sage bes 875 calismasinda sorun yok sanirim ben yanlis anlattim. Basinc gostergesi basinc yetersiz olunca asagida fazla olunca yukarida ortada olunca ideal oluyormus kitapciginda oyle yaziyor. Oysaki ben gostergeyi depretemedim bile. Ogutucu kademesi toplam 18 kademe ben 8-10-12 denedim olmadi. 3-4 deneyince ibre biraz oynadi yerinden ama yeterli degildi. Burdaki sorum su ben ogutucu kademesinimi yanlis yapiuorum yoksa kahve tapmerlamayi yada kahve cekirdeklerini 3.nesil bir kahveciden aldim ama 2,5 ay oldu ondan dolayimi basarli olamadim?

  • Kenan Bey Selamlar,

   Bunun bir çok nedeni olabilir bunlardan biri de bayatlamış kahve, bir diğeri olması gerekenden as kahve kullanmak ve gevşek tamperlemek. Biraz daha ince öğütmeyi ve daha fazla miktarda kahve kullanmayı deneyebilirsiniz. Tamperlemede ise 15 kilogram baskı uğgulamanız gerekir. Bütün bunları denediniz ve sıkıntı devam ediyorsa çekirdeği değiştirin. Çok sanmıyorum ama makinede problem olma ihtimaline karşı son çare breville teknik destekten yardım almayı deneyin derim.

   Sevgiler

 13. Omer bey tesekkurler son olarak bu makinedeki ogutucuyu tanidiginiz icin sormak istiyorum 0-18 arasi ogutucusu olan bu makinede espresso icin ogutucu kademesini hangi araliklarda denemeliyim?

  • Kenan Bey Selamlar,
   Sage bu ürün için 8 ile başlayıp özelleştirmenizi öneriyor. Bunu kılavuzda da görmüşsünüzdür.
   Açıkçası direk şu ayarı kullanın diyemem, bu kahve çeşidi, miktarı ve tamperleme alışkanlığınıza göre değişken.
   Dünkü canlı yayının sonlarına doğru espresso makinelerinde lezzetli demleme yöntemlerinden bahsettik. bunu da bir seyredin derim
   https://mkpt.link/ccd4
   Sevgiler

 14. Ömer Bey Selam Aleyküm
  Giriş seviyesi için Ambiano 15 diye Avrupa’dan ithal kahve makinası mi yoksa Delonghi 35.31 fln mi önerirsiniz
  Bir diğer sorum İtalyan Marka Polti1000 Yanında öğütücü bulunan bir cihaz var, bilginiz var mi

  • Sezgin Bey Merhaba,
   Ambiano hakkında görüşlerimi Zeyno Hanımın sorusunda belirtmiştim, sayfada F3 tuşuna basıp ambiano diye arama yaparsanız cevabıma hızlıca erişirsiniz.
   35.31 hakkında da yorumlarım zaten yazıda var. Birinin TR garantisi var diğerinin yok. Delonghi yıllardır üretim yapıyor, ambiano ALDI marketleri için üretilen bir ürün.
   İki ürünün de giriş seviyesinde yorumları pozitif. Karar sizin olmalı.
   Polti 1000 ilk defa duyuyorum, daha çok ütü ve buharlı temizleme ürünleri üreten bir marka polti. Ürün linki paylaşırsanız bakayım.
   Sevgiler

   • Üstat bilgi paylaşımınız için teşekkürler. Ambiano fiyat olarak daha cazip olması hemde farklı bir deneyim için almak istiyordum, sizin bilgilerden sonra seçimim bu yönde oldu. Daha önce Delonghi kullanmıştım..İlk izlenim ve uzun süredir espresso yapmamış olmam ve el alışkanlığım gitmesine rağmen performansı gayet göz doldurucu geldi.Site içi bilgi paylaşımınız ve sorulara özenle cevap vermeniz konusunda ayrıca teşekkür ederim..

 15. Merhabalar, Breville / Sage Duo Temp Pro (BES810) makinasını almayı planlıyorum.
  Bu üründe latte art yapabilmemi sağlayacak şekilde süt kreması/köpüğü alabilir miyim?
  Bu sorunun dışında, bu makinayı mı yoksa Gaggia New Classic Pro’yu mu önerirsiniz? Fiyatları yaklaşık olarak aynı.
  Tabi bu seviyede başka bir makina önerirseniz buna da açığım.

  • Can Bey Merhaba,
   Bes 810’da microfoam alabilirsiniz.
   Ben önermeyeyim de, farkı söyleyip kararı size bırakayım.
   Gaggia new classic pro 58 mm portafiltreye sahip fakat PID yok. (58mm profesyonel portafiltre çapı)
   BES810 54mm portafiltreye sahip ve PID var.
   Breville yakın zamanda VCF serisi çıkardı aynı özellikler fakat portafiltre 58mm. Bu da bir alternatif. (https://mkpt.link/vcf)
   Sevgiler

 16. Kenan 3 Nisan 14:07
  Omer bey merhabalar tekrardan ben sage bes 875 makinede gunlerdir deneme yapiyorum. Makinanin calismasi sorunsuz kahve ogutme derecesi 12 den baslayip en son 2 ogutme derecesine kadar geldim. Ogutme derecesini dusurdukce daha basarili olmaya basladim (kotunun iyisi en azindan azda olsa krema cikiyor.)ancak halen cok basarisiz bir espresso iciyorum. Espressonun tadi halen cok eksi ve 20 saniyenin altinda 15-18 saniyede espresso yapimi tamamlaniyor. Buradaki sorum su benim aldigim kahve cekirdegi butik 3. Nesil bir kahve yerinden ve isletmenin kendine ozel hazirladigi bir blend(3 cesit kahve kullanmis.) sizce blend kahve oldugu icinmi homojen bir veya ideal bir espressoya ulasamadim? Cunku 3 farkli cekirdek acaba farkli fiziksel ozelliklermi gosteriyor? Simdiden bilgilendirmemniz icin cok tesekkur ederim. Bu arada makinenin teknik bilgi kisminda 5 noludan baslayip artirip veya eksiltin diyor ogutme icin. Son olarak ideal bir espresso icin onereceginiz kahve cekirdegi varmidir cok tesekkurler simdiden.

  • Kenan Bey Merhaba,
   Blend kahve olması genelde böyle bir probleme sebep olmaz, ama kavurma seviyesi etkili olabilir. Blend içindeki çekirdeklerden biri veya ikisi düşük kavurma profiline sahipse dediğiniz olabilir.
   Espresso’da biraz daha koyu kavurma tercih edilir, özellikle krema ve daha ince parçalanma için. Kahvenin 2,5 aylık olduğunu söylemiştiniz yanlış hatırlamıyorsam bir de düşük seviye bir kavurmaysa bu yaşanmış olabilir.
   Bir diğer konu kullandığınız kahve miktarı, olması gerekenden az kahve kullanıyor veya iyi tamperleme yapmıyor olabilirsiniz.
   Breville’in öğütme derecesi ile ilgili resme bakmak yerine kılavuzdaki yazanı okumanızı tavsiye ederim, resimde 5 gösterse de yazı da 8 der. (Orjinal kılavuz 9. Sayfanın hemen başı)
   https://www.sageappliances.com/content/dam/breville/uk/assets/miscellaneous/instruction-manual/espresso/BES875-instruction-manual.pdf

   “Setting the Grind Size
   The grind size will affect the rate of water flow
   through the coffee in the filter basket and the
   flavour of the espresso.
   We recommend you start at setting 8 and adjust
   as required.”

   Açıkçası ideal espresso için gidin şu kahveyi alın diyemem her üreticinin kavurma profili çekirdeğe göre çok değişkenlik gösteriyor. Bazı üreticiler espresso için vs gibi notlar düşüyorlar bunları deneyebilirsiniz.
   Sevgiler

 17. Omer bey cok tesekkur ederim. Bu arada mail sisteminiz yine bozulmus sanirim eskiden tum yorumlarinizi okumam icin anlik mail boldirisi geliyordu. Simdi yine gelmez oldu ben beni ilgilendirsin veya ilgilendirmesin tum yorumlarinizi okuyordum. Tekrardan aktif olursa memnun olurum.

 18. Selamlar Ömer bey; incelemelerinizi , yazılarınızı beğenerek ve takdir ederek okuyorum. 10 yıldır delonghi eco311 15 bar manuel makine kullanmaktayım.
  Otomatik, daha kaliteli , 5 çeşit kahve yapabilen , sessiz , kahve öğütücülü , mümkün olan en ufak ebatlarda , günde 7-8 bardak kahve alabileceğim , bireysel ev kullanımı için bir cihaz aramaktayım. sanırım bu özellikleri olan cihazların zaten önde rahat çıkarılabilen sütlük bölmesi, seramik ve incelik seçenekli öğütücüleri gibi özellikleri de mevcuttur. marka tercihim tavsiyeler üzerine Jura – Breville – Delonghi – Miele – Siemens. Antalya’da ikamet ediyorum ve servis sıkıntısı da yaşamak istemiyorum. bilginize güvendiğim için bana tercih edebileceğim modelleri önerebilir misiniz. tabii ki gönlümden ucuz olması geçer ancak bu makinelerin pahalı olduğunu biliyorum…

   • cevabınız için çok teşekkür ederim. yazıları zaten okumuştum, tekrar okudum. bilgiler çok faydalı ancak kararsız kaldım ve sizden ricam kendinize alacak olsanız (otomatik makineleri sevmediğinizi, manuel tavsiyelerinizi bilmeme rağmen) Jura z6 mı , Jura S8 mi , Jura E8 mi yoksa bu fiyatlara değmez Delonghi PrimaDonna Exclusive mi? yoksa siemens EQ9 S300 mü? almalıyım.

    • Orhan Bey Merhaba,
     Hangi makineyi alayım sorularına yanıt vermiyorum. Bunun sebebi ise herkesin kahve konusundaki beklenti ve alışkanlıklarının çok farklı olması. Dolayısıyla bu tercih mutlaka sizin kararınız olmalı.
     Anladığım kadarıyla aklınızda seçimlerinizi bir kaç ürüne indirmeyi başarmışsınız, şu durumda bana nerede kararsız kaldığınızı, hangi ürünün neresinin sizi düşündürdüğünü söylerseniz bilgimi paylaşmaya çalışırım.
     Sevgiler

     • Ömer Bey; öncelikle bilgiler için tekrar teşekkür ederim. Edindiğim bilgiler dahilinde araştırmamı yapıp sonunda hiç riske atmadan Jura E8 modelini aldım. Okuyan arkadaşlara da bilgi desteği olabilir düşüncesiyle; makina 10 numara… Diğer ürünlere göre fiyatı biraz daha yüksek ancak 10 gündür kullanmakta olduğum makinanın aynı çekirdek kahve ile siemens ve delonghi makinalarından daha farklı ve çok daha iyi kahve verdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Kullanımı kolay, çok sessiz , ebatları gayet ideal ve hafif. Öğütme sistemi çok çok iyi. tüm kahveleri zevkinize göre sıcaklığını – ml seviyesini – 7 farklı sertlikte , öğütme kalınlığını, su sertliği gibi fonksiyonları özelleştirebiliyorsunuz. Su filtrelemeyi kendisi yapıyor. Otomatik kapanma zamanı – bluetooth bağlantısı ile uzaktan sipariş gibi birçok fonksiyonu var. Tavsiye ederim.

      • Orhan Bey Merhaba,
       Makineniz hayırlı olsun güzel günlerde kullanın. Geri bildiriminiz için de teşekkürler eminim bir çok okuyucumuzun faydalanacağı bir geri bildirim olacaktır bu.
       Sevgiler

 19. Merhabalar Ömer bey,nasılsınız?biz daha önce siemens EQ 6 model kahve makinesini aldık,ama maalesef sütlü kahveleri çok sıcak yapmıyor, dolaysıyla ürünü iade etmek zorunda kaldık, daha sıcak sütlü kahveler yapan ve daha kullanışlı bir makine hangi marka ve modeli öneriyorsunuz, fiyat olarak da 8000 butce ayirdim ,saygılar

 20. Ömer Bey Merhaba ,

  Delonghi EC685 ve ECP 35.31 arasında kaldım. French press kullanıyorum. Filitre kahve ve latte önceliğim. Lezzetli ve pratik ve sorunsuz bir makina olması tercihim . Hangisini önerirsiniz max bu rakam aralığında. Farklı bir öneriniz olur mu

  Teşekkürler

  • Merhabalar,
   Bu makineler espresso makinesi dolayısıyla filtre kahve elde edemezsiniz. Filtre kahveye benzer Americano yapabilirsiniz sadece.
   İki ürün arasında kalmanızın sebebi nedir bunu belirtmemişsiniz?
   Sevgiler

 21. Anneler gunu hediyesi bi kahve makinasi alayim dedim,butce dahilinde
  Delonghi ecp 3531 i begendim ama youtube a yazdigimda Turkce video yok gibi ayarlanmasi veya ayrinti bilgiye ulasamadim , daha cok 685 videosu var acaba o daha iyimidir daha cok tercih edimis sanki Turkiye de ve hakkinda daha cok video yuklenmis, aralarindaki net ayirt edici ozellik nedir acaba ?
  Calisma mantigiyla ikiside ayni gibi duruyor
  Siz olsaniz bu iki makinadan hangisini alirdiniz. Birde daha simdilik kahve ogutme makinalerini arastiramadim. Delonghi marka ogutuculerden (delonghi diyorum cunku hazir cekilmis kahve alan birinin cok ince cekildigi icin sorun yasadigi video izledim, ayrica anlik taze ogutup kahve yapmak daha iyi olur kanaatindeyim) hangisi ni almak lazim, zaman icinde arastirip ogrenirim ama corona zamani kargolar vs agar isliyor onumuzdeki haftaya yetistirebilmem icin hizlica siparis etmem gerekiyor.
  Zaman icinde tum yazilari okuyup ayrintilari ogrenirim pandemi zamani telasi benimki, cok yavas isliyor kargolar.
  Simdiden tesekkurler

  • Mustafa Bey Merhaba,
   dediğiniz gibi iki makinenin de çalışma mantığı aynı ancak malzeme kalitesi ve dizaynı farklı. EC685 3531’e göre bir üst segmentte bir ürün.
   Öğütücü konusunda ise ise öğütücüler için olan yazımı okumanızı tavsiye ederim. Ama benden gidin şunu alın dememi beklemeyin lütfen, zira bu sizin kararınız olmalı.
   Sevgiler

 22. RI8433/11 Viva Style Espresso Makinesi
  Gaggia

  Üstad 2990mdenenürün 1200 1100 e inmiş elektro lüx, delogni gibi bu sekmede fiyatta cok ürün var. Bunu önerirmisiniz

  • Murat Bey Merhaba,
   Bu ürün Gaggia classic gibi 58mm portafiltre içermiyor. Fiyatı onunla karıştırmış olabilir misiniz. 3000’li fiyatlara çıktığını hiç hatırlamıyorum.
   8433 54 mm portafiltre içeriyor ve süt köpürtücüsü daha çok cappuccino yapımı için uygun. Özellikle latte art için gereken microfoam seviyesine pek de inebildiği söylenemez.
   Bu segmentteki bir çok ürün gibi basınçlı portafiltre kullanıyor. Öte yandan kendi segmentindeki diğer markalar 51mm portafiltre kullanırken bu ürün belirttiğim gibi54mm kullanıyor.
   Umarım aradığınız bilgiyi verebildim.
   Sevgiler

   • Üstadım siz hep yardımcı oluyorsunuz olmazmı sagolasınız..her soruna cvb vermekle yükümlü olmadığınızı belirtir her türlü saygı sevgilerimi yolladığımı belirtmeliyim. Onlarca eve fayda sağlıyorsunuz siz.

    700 1200 tl arası bi arayışa girdim.. Malum evde kalmalar artınca bi traş makinesi bi bu inanılmaz arttı. Elektro lux delogni arasında hangisi işime yarar derken bunu gördüm.elektro lux Eea111, delogni 3121,35 31 ve varsa size göre bunrakaö aralıgında bi sıralama yaparsanız..

    O bahsettgim ürün bu olmakla beraber birde bi teknik bilgi rica edeyim yazdığınız cevaptan ;

    1. Basınclı portafiltre nedir ne gibi artı eksisi var acaba?
    2. 54 olması bize ne artı eksi verir.

 23. Merhaba Ömer bey bende kahve makinesi almayı istiyorum ama kapsüllü modeller hakkındaki yorumunuzu merak ediyorum birde filtre kahve Espresso latte gibi tüm hepsini barındıran bir ürün tavsiye edermisiniz bana acaba

 24. Merhabalar Ömer bey öncelikle güzel yazınız için teşekkürler emeğinize sağlık. Ben de iki ürün arasında kalmış durumdayım ve fikrinizi merak ediyorum. Delonghi 685M ile Esam4000.B arasında fiyat farkına değecek kadar bir fark olduğunu düşünüyor musunuz? Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba,
   Bu iki makine temelinde birbirinden ayrılıyor, biri manuel bir espresso makinesi diğeri ise tam otomatik bir makine.
   Öncelikle buna karar vermeniz gerekiyor, portafiltreli bütün ayarları kendinizin elle hazırladığı bir kahve mi yoksa düğmeye basında hazır gelen bir kahve mi? Hangisi?
   Sevgiler

 25. Ömer bey merhaba, açıklayıcı anlatımlarınız için teşekkürler. Ben ortalama bir makina istiyorum be Electrolux le delonghi 31.21 arasında kaldım nerdeyse aynılar ama birini seçeceğim sizce hangisi Electrolux ekstarası 1400w olması sanırım.

  • Zeynep Hanım Merhaba,
   Giriş seviyesi makinelerden çok da fazla şey beklemek doğru olmaz, bir diğer fark ise süt köpürtücüleri, delonghi yeni nesillerde iki tip köpürtme ayarı varken EA111’de sadece cappucino için köpürtme yapılabiliyor. Ama köpürtme performansı göz önüne alındığında çok da öne çıkan bir özellik değil o yüzden içinize en çok sineni alın diyebilirim sadece.
   Sevgiler

 26. Merhaba Ömer Bey,

  Küçük bir mekan açmak üzereyim. Kahve benim hayatımda çok önemli, burada da ikram amaçlı bulundurmayı düşünüyorum. Yine satışım olacak ama konumum ve konseptim itibarı ile fazla satış yapabileceğimi düşünmüyorum. Nitelikli kahve çekirdeklerine ulaşma imkanım var, evimde de bu çekirdeklerden moka potla kahve yapıp içiyorum. Hem bu kahveleri ziyan etmeyecek hem de beni yarı yolda bırakmayacak bir makina önermenizi rica edeceğim.

  Dükkanı açacağım hafta salgınla ilgili ülkemizdeki ilk vakalar paylaşılmıştı. Dolayısıyla iki aylık bekleme süreci beni maddi olarak sıkıntıya soktu. Bu yüzden başlangıç için hiç esneme payım olmadığını belirtmek isterim.

  Teşekkürler, saygılar.

  • Fırat Bey Merhaba,
   Doğrudan gidin şu makineyi alın gibi bir öneride bulunmuyorum. Bu sizin kendi kararınız olmalı.
   Makinelerle ilgili soracaklarınız varsa seve seve yanıtlarım
   Sevgiler

 27. Merhaba Ömer bey,
  Yazılarınızı okuduktan sonra ihtiyaçlarım ve önerileriniz doğrultusunda iki makine arasında kaldım bunlar delonghi ec685 ve delonghi bco 411.b. Hem yazılardan hem de yorumlardan gördüğüm kadarıyla siz espresso makineleri arasında delonghi ec685’i öneriyorsunuz fakat kombo makineleri önermediğinizi gördüm. Ben hem espresso hem de filtre kahve İçtiğim için tek bir makine almak istiyorum aslında bunun için de delonghi bco 411.b yi düşünmüştüm fiyat olarak da ec685 ile aynı. Sizin kombo makine önermemenizin sebebi bozulma durumda evde kahvesiz kalma durumu ve değiştirme durumda iki makineden de olmaktan başka bir sebep var mı? Bu kombo makinenin kaliteli malzeme ve kahve kalitesi anlamında ec685’ten farkları var mı bunları sormak istemiştim. Şimdiden teşekkürler

  • Büşra Hanım Merhaba,
   Öncelikle EC685 ile ilgili sorunuzu yanıtlayayım sonra da kombo
   EC685 çok uzun zamandır kendi segmentinde (artık giriş seviyesi diyebiliriz) tatminkar ve tutarlı performans sağlayan az yer kaplayan metal gövdeye sahip bir görev makinesi. Son bir kaç yıldır ülkemiz oldukça fazla döviz dalgalanması yaşadı ve bu nedenle ithal ürünlerin fiyatları da bu dalgalanmadan etkilendi ve onlar da dalgalı hale geldi. Buna paralel gerek piyasaya yeni giren ürünler gerekse yurt dışından sipariş verilebilecek ürünlerin de çeşitliliği arttı. Karar verirken bu da bir çeşitlilik olarak mutlaka değerlendirilmeli. EC685 konusunda benim direkt bir yönlendirmem ya da diğerlerine nazaran bu ürünü tavsiye ediyorum gibi net bir cümlem yok zaten bunu söylemekten imtina ediyorum. Yorumlarda verdiğim cevaplar genelde karşılaştırmalar ve yorumun cevaplandığı tarihin koşulları ile de bağlantılı bunu lütfen göz ardı etmeyin. Yazıyı da yazdığım ilk günden beri güncel tutmaya gayret ediyorum.
   Kombo makinelere gelince evet iki ürünün birlikte olmasının getireceği sıkıntılar aslında tercih etmeme sebebim. Bu bozulma da olabilir, makine yenileme de. ileride espresso makinesini yenilemek istediniz, tek ürün kullanıyorsanız bunu atar, satar, verir yenisini alırsınız. Kombo üründe bir de filtre kahve makinesi almanız gerekir. Açıkçası biri yüzünden diğerine bağlı kalma zorunluluğu benim tercih etmediğim bir durum.
   İki makinenin performansına gelince 685 metal gövdeye sahip ve oldukça az yer kaplıyor 411.b ise plastik gövde ve kapladığı yer çok büyük. EC685 iki süt köpürtme fonksiyonu sunarken 411.b bir önceki nesle ait cappuccino köpürtme sağlıyor. Filtre makinesi ise en asgari ihtiyaçlar için tasarlanmış, aroma, programlama, sıcaklık ayarı vb fonksiyonlar yer almıyor.
   Umarım faydalı olabildim
   Sevgiler

  • Kadriye Hanım Merhaba,
   Bilgiye rastlamamanız doğal zira uzun zamandır üretilmeyen bir ürün bu. Kenwood zaten espresso pazarından a çıkmış gibi görünüyor. Kahve adına halen üretime devam ettiği kmix filtre kahve makineleri onları da sadece bir kaç ülkede satışa sunuyor. Bu ürünün yedek parçalarını sadece internetten muadil parça desteği sağlayan yerlerden bulabiliyorsunuz ki onlar İngiltere’de ve portafiltre içindeki double filtre fiyatı 12-13 pound fiyata satılıyor. Makineyi almayı düşünüyorsanız muhtemelen ya outlet kalmış bir üründür ya da ikinci eldir bu nedenle bu bilgiler daha önemli o yüzden önce onları paylaştım.
   Makineye gelince, basit bir giriş makinesi. 51 mm portafiltresi var cappuccino için süt köpürtüyor. Ürün hakkında bunun dışında bir yorum yapmam mümkün değil dediğim gibi satışı olan bir ürün değil, kenwood tarafından da parça desteği sağlanmıyor.
   Sevgiler

 28. Merhabalar,
  2 makine arasında kaldım;
  Delonghi ec685 ve Gaggia RI8525/01 Carezza Deluxe

  Gaggia da ön demleme özelliğini görünce onda karar kıldım ama sonrasında portafiltresinin değiştiğini öğrendim. Öncekilerde tamamen metal döküm iken şimdi dışı plastik filtreye geçilmiş.

  Bu durumda Delonghi mi almalıyım yoksa yine de Gaggia mı almalıyım?

  • Figen Hanım Merhaba,
   İki marka da espresso makineleri konusunda ciddi bir knowhow’a sahipler gaggia’nın kullandığı plastik yapısını malesef bilmiyorum ama insan sağlığına zarar verecek bir şey olduğuna hiç ihtimal vermiyorum. Bu espressonun tadını etkileyen bir durum değil tamamen kişisel hassasiyetinizle ilgili bir durum. O yüzden içinize sindiği gibi ilerleyin derim.
   Sevgiler

 29. Merhaba Omer Bey,
  Oncelikle cok faydali yazilariniz icin tesekkur ederim. Arastirdigim kadariyla cogu makine de kullanilan porta filter ve filter basketleri alüminyumden yapilmis. Alüminyumun insan sagligina zararli etkileri biliniyor. Bu yuzden sizce de alüminyum kullanilan makinalardan uzak durmak da fayda mi var? Ve alüminyum kullanilmayan, onun yerine paslanmaz celik filter basket ve porta filter kullanilan bildiginiz, tavsiye edebileceginiz makine/ler var mi?
  Tesekkuler.

  • Ali Bey Merhaba,
   bilgim olmayan konuda fikir yürütmeyi pek sevmiyorum, Alüminyum’un insan sağlığına zararı konusunda Tıp bilimi ve onun uzmanları destek olmalı.
   Makineler konusunda ise açıkçası şöyle bir sıkıntı var, üretildiği malzemenin kalite ve sınıfı genelde paylaşılmıyor. bu nednele bir kıyas yapmam ve tarafsız bilgi vermem çok mümkün değil.
   Ayrıca alüminyum alışmıla kullanılıyor ve bunun da bir çok çeşidi var. Örneğin ipone’ların metal kasası da alüminyum aslına bakarsanız…
   Size üzülerek yardımcı olamıyorum bu konuda..
   Sevgiler

 30. Merhaba Omer Bey,

  Asagida ki makineler hakkinda fikirlerinizi merak ediyorum. Ve DeLonghi EC 685.M ile karsilastirirsak hangisi one gecer.

  SEVERIN Espresa Plus KA 5995: https://www.amazon.de/dp/B07XCQHXFZ/?tag=mokapota-21

  WMF Lumero:
  https://www.amazon.de/dp/B07N7S4M4Z/?tag=mokapota-21

  BEEM ESPRESSO PERFECT:
  https://www.amazon.de/dp/B07P74W3FK/?tag=mokapota-21

  Klarstein Passionata Rossa 20 Espresso Machine: 15 ve 20 bar secenekleri var.
  https://www.amazon.de/dp/B0779GP579/?tag=mokapota-21

  Tesekkur ederim,
  Ali

  • Ali Bey Merhaba,
   Mokapota ve benden efektif fayda sağlamak istiyorsanız siz de lütfen bazı bilgiler paylaşın. Aksi taktirde bu dört ürün üçün yeni bir inceleme yazısını yorum bölümünde yazmam gerekir ki bu çok efektif değil.
   Bir de ürünleri birebir karşılaştırmıyorum bunun nedeni ihtiyaçların farklı olması. En iyi makinede sizin ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayan makinedir.
   Bu nedenle bana lütfen şu bilgileri sağlar mısınız. Bu 5 makine arasında kalma sebebiniz nedir, hangi içecekleri ne sıklıkla yapacaksınız, mekan iş mi, ev mi, evde tezgahta yeriniz var mı, öğütücünüz var mı varsa marka modeli ne, görüntü ne kadar önemli, bütçeniz ne kadar vb ne kadar bilgi sağlarsanız size o kadar net yardımcı olabilirim.
   Sevgiler

   • Merhaba Omer Bey,
    Aslinda yazinizin son cumlesinde yazan “Asagida olmayan bir makina merakinizi cezbettiyse lutfen yorum bolumunde belirtin onu da incelemeye dahil ederim veya….” cumlesine binaen yorum birakmistim, bu makineri de incelemeye dahil edersiniz dusuncesi ile.

    Oncelikle bana nasil daha fazla yardimci olabilme gayreti icerisinde oldugunuz icin cok tesekkur ederim.

    Biz latte, cappuccino gibi sutlu kahveler bazen da americano icmeyi dusunuyoruz. Bizim ilk esprosso makinamiz olacak. Muhtemelen hemen hemen her gun esim ile birer cup, toplam 2 cup latte iceriz. Evde kullanacagiz. Tezgahimiz cok buyuk degil. Kahve ogutme makinamiz yok ama cektirip de aldigimiz kahvelerden memnun kalmazsak bir ogutucude alabiliriz. Benim icin kaliteli bir kahve yapmasi onemli, goruntusu cok onemli degil.
    Butcemiz €150 – €200.

    Non pressurized basketlerde daha iyi sonuc alindigini okudum. Ileride non pressurized basket ve naked portafilter almayi dusunebilirim. Ama sebebini hala anlayamadigim sekilde non pressurized basket kullanabilmek icin mutlaka ogutucunuzun olmasi gerekir deniliyor. Eger bu dogruysa ogutucu alma ihtimalim artar.

    Bu makinelere gelecek olursam.
    Delonghi ec 685: Sizin bu makinadan iyi bahsettiginizi okudum.

    Severin: uzerinde basinci gosteren manometre var. Youtube yayininizda uzerinde manometre gosteren makineler iyi ve pahali oluyor demistiniz. Delongi’de manometre yok. Bu yuzden Delongi’den daha iyi midir acaba diye dusundum.

    WMF:Genel olarak cok iyi bir marka oldugu icin Delongiden daha iyi midir diye dusundum.

    Beem/Klarstein: Bunlar 20 bar oldugu icin acaba daha iyi mi olur dedim.

    Tesekkurler,
    Ali

    • Ali Bey Merhaba,
     Piyasada bilinen makineleri yazıya ekliyorum, yeni makineler çıktıkça da güncelliyorum. Öte yandan çok talebi olmayan makineleri genelde eklemiyorum ki yazı amacını aşmasın ve okuyucular aradıkları ürünlere kolay erişilebilsin. Bu tip talebi düşük makinelere daha çok yorumlarda destek olmaya gayret ediyorum.
     Sizin durumunuz için öncelikle bir öğütücü mutlaka alın derim. Filtre kahve makinesi öğütücüsüz bir noktaya kadar gider ama espresso için bunu söyleyemem. Espresso çekirdeğinin öğütülürken makinenize özel öğütülmesi gerek bunu da ancak siz yapabilirsiniz. Standart bir öğütme çoğu zaman işe yaramıyor malesef.
     Kahve çekirdeğini ilk aldığınızda genel bir espresso ayarında öğütme yaparsınız. Espressonun akış hızına göre, akış düşükse inceliği artırarak, akış yüksekse inceliği düşürerek sonraki shotlarınızı calibre edersiniz. Espresso için bu oldukça önemli ve öğütücünüz olduğunda hızlıca adapte olursunuz.

     Giriş seviyesi makinelerde latte için gerekli microfoam elde etmek maalesef çok mümkün değil, genelde cappuccino için süt köpürtebiliyor bu makineler. Bu nedenle orta ve üstü modellere yönelmenizi tavsiye ederim.
     non pressurized konularına da girdiyseniz zaten EC685 kısa bir süre sonra sizi kesmeyecektir. 54mm üstü tercihen de 58mm portafiltrelere yönelmenizi öneririm.

     Belirttiğiniz makinelerin hiçbirinde microfoam elde etmeniz mümkün değil ayrıca hepsi de 51mm portafiltre kullanıyor.
     Breville 810 (54mm), Bambino(54mm) ve yeni vcf serisine (58mm), lelit(57mm) ve gaggia new classic(58mm) modellerine bakabilirsiniz. Bütçenizi çok zorlamadan daha kalıcı bir çözüm elde edersiniz böylece.
     Sonraki adımda non pressurized düşünüyorsanız 58mm portafiltreli modeller genelde bu konuda daha esnek ama bir bakın desteğe ihtiyacınız olursa ben buradayım
     Sevgiler.

     • Merhaba Omer Bey,
      Onerdiginiz makinalari inceledim. Butcemize uygun olan Breville Barista mini var ama genisligi 30 cm, EC685 in 15 cm. Metreyi alip tezgahta ne kadar yer kapliyacaklarina baktigimizda 30cm gozumuze cok geldi. !5 cm oldugu icin EC685 daha uygun olacak gibi. Asagidaki video da EC685 ile naked porta filter ve non pressurized basket kullanarak gayet basarili sonuc almis gibi duruyor. Cok anladigimdan degil ama guzel gozukuyor :) Sizce de basarili durmuyor mu?
      https://www.youtube.com/watch?v=XqfNUBY-ADA

      Desteginiz icin tekrar tesekkur ederim.

 31. Ömer bey selamlar, ben de 125`e takmış durumdayım. Bugünkü kurla 2700 lira civarında. Sage öğütücümü sizin değerli katkılarınızla aldım ve onu çok seviyorum. İnsan bu tür kararlarda biraz itici güce ihtiyaç duruyor. Comandantemi pandeminin hemen öncesi almıştım ve 1550 liraya malolmuştu. Şimdi o bu paraysa, 125 de bu eder diye düşünüyorum. Sizden ricam 125 ile ilgili biraz daha detay ipucu ve bilgi verebilirmisiniz. 🙏

  • Aydoğan Bey Merhaba,
   Belki farketmişsinizdir yurtdışı ürün önerilerimizi artık https://bizdenucuz.com ‘da yapıyoruz ve oradaki soruları da ben yanıtlayacağım. MokaPota üstündeki ürün bölümü yakın zamanda kalkacak ama bizdenucuz’daki yurtdışı kahve ekipmanları bölümünü biz yöneteceğimiz için bir farklılık olmayacak (şimdiden linkleri yönlendirmeye başladık) arada kaybolmasın diye sorunuzu buraya taşıdım.
   VCF 125’i bu hafta bu yazıya eklemeye çalışırım. Daha fazla kişiye daha fazla üründe fırsatlar sunabilmek için bir geçiş sürecindeyiz ve yeni proje içinde zaman yaratmaya çalışıyorum, isteğinizi elimden geldiğince öne almaya gayret ederim.
   Sevgiler

 32. Ömer hocam selamlar. Ben de VCF 125’e karar verdim gibi Gagıa’dan daha aucuza geliyor ve içime de siniyor açıkcası. Yanlız ben öğütücümü alırken GPB üzerinden almıştım. Şimdi bunda TL. ya da Euro fiyatı var, TL. olarak 2690 lira. Bu fiyattan almak üzereyim. Lütfen biraz cesaret bana.😃🙏😍

  • Aydoğan Bey Merhaba,

   Kararınız hayırlı olsun sadece iki şeyin kararını verirken iyi değerlendirin. Bunlara zira ben bir yorum yapamam
   1-Daha Almanya ile normal uçuşlar başlamadığı için kargo ücretleri hala biraz daha pahalı
   2-Fiyat 10 € kadar düşmüş bu da hiç yoktan iyi bir fırsat
   Uçuşlar açılınca kargo ucuzlar mı onu bilemiyorum bir de kur o vakte nereye gider bunlar sizin değerlendirmeniz gereken konular.
   Makineye gelince daha önce de defalarca belirttim aslında 58mm ve breville hakkındaki yorumlar iyi, 58mm portafiltre ev tipi ürünlerde çok rastlanmıyor. Süt köpürtücüsü oldukça başarılı
   sadece bir iki kişi basınç yetersiz diye yorum bırakmış ama bu kahvelerini dışarıda öğüttürüp aldılarsa veya öğütmeyi doğru yapamadılarsa muhtemele bir durum

   Sevgiler

 33. Ömer bey teşekkürler yanıt için. 🙏
  Ben iki gündür burada yorumlarımı bulamadım bir türlü. Eminin diğer yerde tek ürün odaklı olan yorumlar ve sorular bizler için çok daha faydalı olacaktır.
  VCF 125 ile ilgili yazınızı hafta sonu için merakla bekliyorum. Selamlar, saygılar. 🙂

  • Aydoğan Bey Merhabalar,
   MokaPota’daki ürünleri bizdenucuz’a taşıdık bu nedenle yorumlar silinecekti kaybolmasın diye bu içeriğin altına taşımıştım sorularınızı.
   VCF serisini yazıya dahil ettim. Breville modelleri arasında görüşlerimi bulabilirsiniz. Sormak istedikleriniz olursa ben buradayım biliyorsunuz.
   Sevgiler

 34. Ömer Bey selam.
  Rohnson R982 ürünü ile ilgili bilginiz var mı?
  15 bar basınç vadediyor. Fiyatı oldukça uygun. Portafiltre çapı hakkında bilgi yok. Sizce değerlendirebilir mi ?

  • Oğuzhan Bey Merhaba,
   Maalesef bu ürün hakkında fikrim var diyebilmek için yeterli veriye sahip değilim. Gördüğüm kadarıyla daha çok Doğu Avrupa ve Romanya’da satışı olan bir ürün. Benzer kasa model Breska diye bir marka altında da yer alıyor belki oradan birşeyler çıkabilir. Vaad edilen basınç grupbaşlığı çıkış basıncı olmadığı sürece çok bir anlam ifade etmez ki genelde verilen pompa basıncıdır ve aradaki kayıplar içinde yer almaz. Espresso için 9-10 bar arası grup başlığı çıkış basıncı yeterlidir.
   Sevgiler

 35. merhabalar. evimde kullanmak için iki makine arasında kararsız kaldım. Delonghi Ecp 35.31 ve Delonghi Ec 685. Bu ikisi arasında önemli sayılabilcek ne fark var acaba? Ecp 35.31 thermoblock ısıtma sistemi kullanmıyor mu? Biraz bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkürler.

  • Hakan Bey Selamlar,
   35.31 bir 685’e göre bir alt segmentte, thermoblock ısıtıcı içermiyor, ve dış yüzeyi metal görünümlü plastik.
   685’in dış yüzeyi ise metal ve daha küçük ölçülere sahip (en boy derinlik)
   süt köpürtme mekanizmaları aynı malzeme kalitesi 685’de daha iyi
   özetle bunlar, umarım faydalı olabildim, sevgiler

 36. 685 modelindeki süt köpürtme özelliğinden mi daha iyi sonuç alırım yoksa aeroccino tarzı süt köpürtücüler ile mi? Flat white için nespresso+aeroccino+çelik kapsül düşünüyorum yada 685 modeli de olabilir. Hangisini önerirsiniz? Çok faydalı bir site olmuş. Emeğinize sağlık.

 37. Merhabalar Omer bey,

  Nespresso makinesi deniyordum bir suredir, fakat sizin bu sayfaniza rastlayinca manuel makine konusunda ikna ettiniz beni :)
  Bir de kahveyi cekirdekten kendim cekmeyi seviyorum galiba, arti hazir kapsullerin yarattigi o aluminyum atigini gorunce direk vazgectim.
  Fakat evde kullanmak icin baslangic seviyesinde ve ayni fiyat araliginda olan iki makine arasinda kararsiz kaldim.
  Electrolux EEA111 ve DeLonghi ECP 31.21
  Karsilastirma yapabilir misiniz ?
  Hatta ayni butce araliginda olan makineleri karsilastiran bir bolumunuz olsa ne guzel olur :)
  Tesekkurler,

  • Esra Hanım Merhaba,
   İki makinenin de performansları hemen hemen aynıi, zaten giriş seviyesi makineler ve çok da bir şey beklememek gerek. Delonghi modellerinde yeni nesil süt köpürtme çubuğu kullanılıyor. Sütlü içecekler seviyorsanız belki bu biraz belirleyici olabilir.
   Sevgiler

 38. Merhabalar Ömer bey, öncelikle sizin sıkılmadan ve es geçmeden cevap verme yönünüzü tebrik ediyorum genelde bloklarda bu şekilde sizin gibi uzun uzun açıklayıcı bir şekilde cevap verilmiyor.
  Ben evime kahve makinesi almak istiyorum 2 haftadır bakıyorum sizi de 2 gündür keşfettim ve yazılarınızı okudum kafam iyice karıştı.İzniniz olursa kahve yönünden kendimi tanıtmak istiyorum. Ben latte, cappuccino ağırlıklı içmeyi seviyorum. Günde 1-2 cup içerim. Eşim kahvenin k’sini sevmez ve hiç içmez bu yüzden eve çok almayı gerekli görmüyor ama evime almakta israrciyim. Bir yandan eşimin bu tutumundan ötürü maddi olarak daha uyguna ama beni de memnun edebilecek hangi makinaları önerirsiniz. Bizde bütçe biraz önemli hale geldi :)

  • Merve Hanım Merhaba,
   Konu espresso makinesi olunca maalesef maddi tarafı son dönemde herkesi düşündürmeye başladı. Hele ki içerde üretemeyip dışardan ithal etmek zorunda olduğumuz bu tip ürünler hepimiz için düşündürücü bir noktada.
   Bu kararda sizin yaklaşımınız önemli, örneğin latte ve capuccino olması sizin için farketmeyecekse giriş seviyesi bir espresso makinesine yönelebilirsiniz. Ancak bu tip makinelerin çoğu latte için gereken micro foam köpük üretemediği için latte olsun dediğiniz içecek capuccino olarak çıkar karşınıza. Espresso hassasiyetiniz de önemli, eğer yeni kullanıcıysanız yine giriş seviyesi bir makine ihtiyacınızı karşılar anack ileri seviye bir espresso içiciyseniz bu makinelerin espresso kalitesi sizi tatmin etmeyecektir. 58mm portafiltreye sahip daha üst seviye makinelere yönelmeniz gerekir. Doğrudan bir makine tavsiye etmeyeceğimi biliyorsunuz, zaten yazıda giriş, orta ve orta üst diye segmentlere ayırarak anlatıyorum makineleri. Bir sorunuz olursa ben yine buradayım
   Sevgiler

 39. Ömer bey selamlar, VCF 125’de artık güzel fincanlar almaya başladım. Peki bu makina nın temizliği nasıl yapmam gerekir, hangi malzemeyi almalıyım ve bir de uyumlu Naked portafiltre bulabilirmiyim. 🙂🙏

  • Aydoğan Bey Selamlar,
   Rutin temizliğinizde (her kullanım sonrası) alt hazneyi temizleyin portafiltreyi yıkayın ve grup başlığındaki filtrenin temizlenmesi için bir miktar boşta su açın. Süt kullandıysanız kullanır kullanmaz nemli bir bezle biraz buhar vererek başlığı temizleyin ve sonrasında bir miktar su akıtın. Biz arıtma veya damacana su kullandığımız için kireç çözme işlemini kullanım sıklığınıza göre 8-12 ayda bir yapabilirsiniz. Bunun için bir çok kahve makineleri için üretilen solüsyon veya tablet var. İşlevleri ve içerikleri hemen hemen aynı. Kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde temizliği yapın. Belirli aralıklarla portafiltreyi (6 ayda bir) söküp temizlemek ve grup başlığı filtresini (tercihen 6 ayda her kullanım sonrası su akıtmayı ihmal etmezseniz yılda bir) söküp ürünün hazne içindeki iğneleriyle delikleri temizleyebilirsiniz. Naked veya non pressureized diye adlandırılan filtreler Breville’in uk mağazasında satılıyor ancak TR gönderimi yok. İngilterede bir tanıdığınız varsa ona sipariş verirsiniz o da size gönderebilir. Başka uyumlu filtreler de vardır ama ben açıkçası markanın uyumlu dediği filtreleri tercih ederim.
   Sevgiler.

   • Ömer bey teşekkür ederim yanıt için, Brivelle UK diye arattım çıkan sitede bulamadım maalesef. Şimdi korkum günün birinde umarım olmaz ama normal portafiltre ya da başka bir parçaya ihtiyaç duyarsam bulamamak. 😃 Kimbilir belki o zamana kadar Türkiye satışı da başlamış olur. Çünkü İstanbul servisi de arayıp sordum ürünün burada satışı olmadığından yok dediler. Bu arada size de hayırlı olsun. 🙂

    • Aydoğan Bey Selamlar,
     çok teşekkürler 58mm portafiltre olduğu için uyumlu porta filtre, sepet bulmakta bir sıkıntımız olacağını hiç sanmıyorum. Breville İngiltere sitesi https://Breville.co.uk ancak yedek parça bölümü sitenin şu an hata veriyor, düzelir kısa zamanda muhtemelen.
     Sevgiler

 40. Merhaba Ömer bey De’Longhi ECZ 351.BG yi almamı onerirmisiniz? Yada o fiyata daha iyisi var mı onerebileceginiz? Black friday indirimlerinden alacağım da

  • Merve Hanım Merhaba,
   Doğrudan alın ya da almayın diyemem. Öncelikle ihtiyacınızı netleştirmeniz gerekli. Sizi hiç tanımıyorum ve bir espresso makinesinden beklentiniz nedir, hangi özellikler sizin için önemli bunları belirlerseniz daha sağlıklı destek olabilirim.
   Sevgiler

 41. Ömer bey merhaba, filtre kahve makinamı seçerken yazılarınızdan faydalanarak electrolux ekf7800 aldım ve oldukça memnun kaldım öncelikle çok teşekkür ederim, bu başlıkta ki bütün yorumlara göz attım ancak gözden kaçırıp tekrar soruyorsam kusuruma bakmayın espresso makinası olarak iki model arasında kaldım delonghi ec695 ve WMF lumero espresso makinası. Wmf hakkında hiç bir yorum bulamadım fikrinizi alabilirsem çok sevinirim, selamlar.

  • Zeynep Hanım Selamlar,
   Makinenizden mutlu olmanıza sevindim. WMF markası özellikle ürünlerinde kullandığı patentli Cromagran Paslanmaz çelikle diğer markalardan ayrışır. Bu ürünün dış yüzeyinin tamamı Cromagram paslanmaz çelik ve dizaynı da oturaklı.
   Açıkçası TR fiyatını ben çok yüksek buldum. Her ne kadar sitesinde ve diğer satış noktalarında portafiltre çapı belirtilmese de 14 gram kahve ile önerdikleri için 51mm die tahmin ediyorum. Garanti konusu sizin için çok önemli değilse yurtdışından aynı fiyata 58mm portafiltreye sahip bir ürün alabilirsiniz. Şu an bu grupta en dikkat çeken ürünler Breville VCF serisi. Yakın zaman da ben de kendime aldığım için rahatlıkla değerlendirmeleriniz arasına almanızı tavsiye edebilirim. Zaten bizdenucuz.com’da bizim önderdiğimiz ürünler arasında yer alıyor. Espressonuzu 18 gram kahve ile profesyonel makinalarla aynı özellikte 58mm portafiltre ile hazırlayabiliyorsunuz. https://mkpt.link/vcf
   Sevgiler

 42. Ömer Bey Merhaba,
  Öncelikle bu kadar nokta atış,net,sade bilginin bir arada bulunduğu bu platform için siz ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Farklı demleme yöntemleriyle de ilgilenmeyi düşündüğüm için makine ve öğütücüyü tavsiyenizle ayırdım . Dediğiniz gibi hem bir arıza durumunda birbirinden ayrı olma mantığı hem de üzerinde öğütücü olan makinelerin öğütücü kısmıyla ilgili detaylı bilginin ön plana çıkmamasından dolayı emin olamadım. Tek başına daha kaliteli olduğunu düşündüğüm sage bcg820 tercih ettim,siparişini verdim.
  (İlgilenen arkadaşlar olursa şu anda Amazon.tr de fiyatı neredeyse İngiltere ve Almanya’yla aynı)
  Çift Shot özelliği bir espresso makinesi arayışındayım. Öğütücüyü ayrı tercih ettiğim için üzerinde öğütücü olmayan makinelere bakıyorum ama bu seferde sanki kaliteli alternatifler azalıyor gibi geliyor.
  Sizin direkt ürün önerme konusundaki hassasiyetinizi biliyorum Breville vcf 125 / sage bes 810 / Gaggia classic arasında kaldım değerleri yorumlarınızı paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

  • Ömer bey sakin kafa bütün yazışmaları tekrar okudum sorduğum konu bir kaç yazışmada geçmiş,atlamışım ve benzer şeyleri sormuşum. Şimdilik tercihim hem fiyat hem performans anlamında vcf125 ten yana.Bilgiler için teşekkürler

   • Merhabalar,
    Güzel sözleriniz için teşekkür ederiz. Verdiğiniz karara bir itirazımız olmadığını bilmenizi isterim. :) vcf ile ilgili sadece şunu ek olarak söyleyebilirim. Yakın zamanda bende kendime aldım fiyat performans adına oldukça güçlü bir ürün. 810 portafiltresi 54mm olduğu için Gaggia ve Brevilee’den bir kademe altta kalıyor. VCF 125 için satın alma deneyimimi MokaPota’nın şu twitter postunda paylaşmıştık. https://twitter.com/MokaPota/status/1325434540475682823?s=20
    Ayrıca okuyucularımızdan Aydoğan Bey’in yorumları da şu linkte yer alıyor https://mkpt.link/vcf
    Sevgiler

    • Merhaba Ömer Bey
     Aydoğan beyin yazdıklarını okumuştum,kendisine de paylaşımları için teşekkür ederim .Açıkçası sizden de perçin bekledim. Sağolun soru işareti bırakmadınız.An itibariyle siparişimi oluşturdum. Sizi takipteyim teşekkürler

      • Ömer bey selamlar
       Double shot için 17 gr kahve öğütüyorum 8 de çekmeme rağmen (bu arada dişli üzerindeki ayarı 3 e getirdim) 55-60 ml yi 16-17 sn de alıyorum. Akışı aşırı köpüklü ve muhtemelen süreden kaynaklanan aşırı ekşi tadlar çıkıyor. Sizin ayarlarınız sonuçlarınız nasıldır tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim

       • Özgür Bey Selamlar,
        Breville ya da Sage 820 Pro sanırım öğütücünüz değil mi.
        Espresso makinenizi öğrenebilir miyim. portafiltre çapı ne kadardır
        iç ayar 3 dışa ayar 8 ken bu durumun oluşması neredeyse imkansız gibi. dişli ayar skalasını tekrar kontrol edin derim özellikle içerdeki dişliyi.
        kolaylıklar

        • Merhaba
         Evet öğütücü sage 820 espresso vcf 125x
         Bir yerde bir yanlışlık var ama ben de çözemedim iç dişli fabrika çıkışı 6 daydı ve otomatik dış ayar 12 deydi bu değerlerle istediğimi alamadığım için deneye deneye düşürdüm. Herşeyi sıfırdan tekrar deneyeceğim shot miktarlarını bozup tekrar kalibre edeyim belki basınçla ilgili bir sıkıntı var ..Sizin değerleriniz nasıl 55-60 ml yi 22-27 sn alabiliyor musunuz ?
         İç dişinizi 4 e getirmiştiniz sanırım

         • Özgür Bey Selamlar,
          Öğütücüyü güzelce bir temizleyin derim. Bende de aynı set var 18 gram için iç dişli 4 dış 15-16 20 gram için dış 17-18 gayet güzel sonuçlar veriyor.
          Anlattıklarınızdan anladığım siz öğütmede o noktalara inemiyorsunuz. Öğütücü tarafına odaklanın derim
          Kolaylıklar

          • Görüntü olarak öğütücüde sorun görmüyorum ama ptesi günü dışarıda espresso çektirip deneyeceğim.

          • Portafiltre sepeti olarak beraberinde gelen basınçlı çift shot filtreyi kullanıyorsunuz değil mi, eğer basınçsız bir sepet kullanıyorsanız yaşadığınız durum biraz daha normal olur.
           Açıkçası bu tuhaf durumu ben de merak ettim, gelişmelerden haberdar edin lütfen
           Sevgiler

 43. Ömer bey merhabalar,
  2000-3000 arası bir bütçem var, Delonghi EC685 ile Siemens EQ.3 modeli arasında kaldım, farklı ürünler farkındayım fakat Delonghi’nin yorumlarını okuduğumda portafiltrenin plastik olduğu ve sıcak kahvenin plastikten geçmesinin sağlıksızlığından bahsetmişler. Siemens’te ise ısıtma sorunu mevcut sanırım. Espressonun kıvamlı olması ve süt köpürtücü ile latte art yapabilmek makineden beklentim, yardımcı olabilirseniz çok makbule geçer.

  İçeriklerinizi severek takip ediyoruz, teşekkürler

  • Yasemin hanım Merhabalar,
   Gördüğüm kadarıyla iki ürün de içinize sinmiyor bu nedenle başka bir ürüne yönelmenizi tavsiye ederim. Ama doğrudan şu ürünü alın gibi bir yönlendirme yapmıyorum, kahve makinesi sizin ihtiyacınızı karşılayacağı için kara da sizin olmalı.
   Bu arada plastik sadece dışta değil içte de olabiliyor, ve suyun plastiğe temas etmediği profesyonel makinelerdışında bir makineye ben rastlamadım.
   Sevgiler

 44. Merhaba Ömer bey, ev için orta seviye manuel bir espresso makinesi almayı düşünüyoruz, eşimde ben de iyi birer kahve meraklısıyız,
  Breville VCF126 Max ve sage SES 875 ye bakıyoruz, aralarındaki farkları söyleyebilir misiniz hangisini ne yönden tavsiye edersiniz?

 45. Ömer Bey Merhaba,

  Sizin yazılarınız ve tavsiyelerinizle tamda espresso makinamızı aldıktan sonra tanışmak üzücü oldu..Evimizde kullanmak icin Ariete 1389 Vintage modeli makinamızı aldık. Yani olan oldu :) Sizden bu makina hakkındaki yorumlanirinizi ve önerilerinizi rica ederim. Bunun yanında tavsiyelerinizde olursa memnuniyetle kabul ederim.

  Selamlar.

  • İbrahim Bey Merhaba,
   Artık Makinenizi almışsınız sorgulamayın derim.. Şık ve güzel görünen bir makine ancak birebir incelem fırsatım olmadı.
   Portafiltre çap bilgisine ulaşamadım ama 54mm üstü görünüyor. 58mm ise daha da iyi. Basınç göstergesinin olması faydalı bir özellik. Espresso kalitesinden siz de memnunsanız. Uzun ömürlü keyifle kullanacağınız bir ürün olmasını dilerim
   Sevgiler

 46. Merhabalar Ömer bey, biz De’Longhi Ecp 35.31 aldık. Ama bir türlü kahve içmeye baslayamadik. Çünkü ilk deneyimimiz kötü olsun istemiyoruz. Nereden hangi marka nasıl bir kahve almalıyız bilmiyoruZ. Araştırmalarımız sonucunda da çok net bişey oluşmadı bizde. Lütfen bize yardımcı olur musunuz🙏🏻😊 hangi markalardan kahve alınır? Hangi çeşitlerle baslayabiliriz?

 47. Merhabalar Ömer bey Ali expresste hibrew otomatik espresso makinesi var 1500 TL fiyatı bu konuda teknik bilgi verme şansınız var mi

   • O zaman şöyle sorayim Ömer bey, alacağım üründe kafama takılan bi kac husus var
    1.urun 850 Wat ve 20 bar bunlar bir kahve makinesi için negatif bir nitelik taşır mı
    2.si alacağım üründe süt koputme işini makine yapıyor diğer buhar üfleyen kahve makinelerinden bir farkı var mi

    • Selamlar Bahadır Bey,
     Bar ve watt çok önemli özellikler değil. Üreticiler basınç rakamı olarak genelde motorun uyguladığı katalog basınç değerini verirler oysa önemli olan suyun kahveye değdiği noktadaki basınçtır. Burada daideal olan9-10 bar arası basınçtır. Watt ise tamamen göreceli, kullandığı ısıtma sistemi eski teknolojiyse daha yüksek yeni teknoloji thermoblock vb ise daha düşük güç tüketimi ile aynı ısıya ulaşır. Buhar çubuğu ile köpürtmede kontrol sizde olduğu için öğrendikten sonra avantajdır. Ama ben zaten uğraşmam köpürtmeyi öğrenmekle diyorsanız bu sefer sütü kendi köpürten model sizin için avantaj olur.
     Sevgiler

 48. Merhaba değerli Mokapota ekibi ve Ömür Bey, yaklasık bir aydır kahve makinesi arayışındayız. Web sitenizdeki tüm gönderileri ve altındaki yorumları okudum, kafam iyice karıştı. 4000 lirayı çok aşmayacak bir bütçe ile hem sıcak kahve yapan, çekirdekten çekebilen, süt köpürtme özelliği olan (ve mümkünse ayrıca potta köpürtme yapmaya izin veren), baş ağrımayacak bir makine arayışındayım. Çok iyi indirimleri kararsızlıktan ve endişelerden ötürü kaçırdım, evet. İkinci el ürünlere de karşı değilim ama en azından aklımda iki üç model netleşebilse daha rahat olacak işim. İyice yoruldum, artık son bir umut sizden tavsiye rica ediyorum. Beni kırmayıp en azından bütçemi ve beklentilerimi göz önüne alarak hiç değilse birkaç tane tavsiye verebilirseniz çok sevinirim, çok rica ediyorum. Teşekkür ederim şimdiden. Sevgiler.

   • Haklısınız elbette Ömer Bey. Peki size tüm araştırmalarımdan sonra aklıma düşen birkaç makineyi sorsam? Mesela Delonghi BCO411B. bir yazınızda bahsetmiştiniz, combi makine. Hakkında olumsuz yoruma rastlamadım. Öte yandan sorun istemiyorsanız icona serisinden uzak durun demiştiniz ama duruşu,görünüşü şahane. Nasıl bir sorun yaşatır bize? Philips’in EP32 ve 2220-10 modeli de aklımda ama sıcaklıkla alakalı birkaç olumsuz yoruma denk geldim. Bir de Gaggia Rı9480/11 ve Carezza Deluxe makineleri var aklımda. Gaggia markasının bilinirliği diğer markalara göre daha az sanırım. Yorumları da az. Servis konusunda nasıllar onu da bilmiyorum. Sanki hepsi birbirinin aynısı gibi gelmeye başladı, kafam iyice karıştı:(

    • Melis Hanım Merhaba,
     Sorularınız maalesef oldukça genel, bahsi geçen bütün makineler hakkında fikirlerimi yazılarda zaten belirtiyorum. Tam otomatik makineler için ayrıca bir yazım da mevcut. Bunları tekrar yazmam diğer okuyucularımıza da saygısızlık olacaktır. Sizden ricam yazıyı okurken makine adını yazı içinde F3 tuşuna basarak aratmanız. Böylece yorumlarda verdiğim cevaplara da ulaşırsınız.

     icona serisinde teknik dizayn hatası vardı, bir çok modelinde basınç istenen seviyeye çıkmıyordu.

     Isı da ayrı bir konu hemen hemen bir çok makinede bazı kullanıcılar yeterli bulmaz ısıyı, çünkü ocak üstünden inen kaynama noktasında olan içeceklerle (çay, türk kahvesi) kıyaslarlar. Sütü 65 dereceye kadar ısıtırsınız. filtre kahvenin dahi tüketim sıcaklığı 70 derecelerdedir. Daha üst sıcaklıklarda tat alamazsınız zaten.

     Gaggia kendi ofisiyle değil bir distribütör aracılığı ile TR’de. Garanti hassasiyetiniz varsa direkt distribütörle irtibata geçip aklınızdaki soruları sorun diyebilirim.

     Şunu çok rahat yapabilecek bir alt yapıya sahibiz, size bir kaç soru sorup önünüze alternatif 2-3 makine çıkartabiliriz. Ancak başta sizi mutlu etse de bu sizin ihtiyacınızı karşılamaz. Kahve makinesi almak kolay değil, birebir ihtiyaçlarınızla örtüşmesi gerek enaz 7-8 yıl evinize yer vereceğiniz bir makineden bahsediyoruz. Malum ithal ürün oldukları için de fiyatları alım gücümüzün oldukça üstünde dolayısıyla 8 yıl her sabah göreceğiniz bir makineyi almadan önce ne kadar sahiplenirseniz sonrasında o kadar rahat edersiniz.
     Beni yanlış anlamadığınızı umut ediyorum.
     Sevgiler

     • Çok teşekkürler Ömer Bey. Haklısınız. Aslıdna sorduklarımın çoğunu yazılarınızda okudum, belki yorumlar gözümden kaçmıştır. Ama işin içine girip araştırmayı derinleştirdikçe benim de iyice kafam karışmıştı. Yanıtlarınız için tekrar teşekkür ederim.

 49. Merhaba ömer bey
  Mokapota.com’u gec kesfettik fakat sayenizde büyük bir yanlıştan döndük…delonghi eco v311 siparişi vermiştik fakat yazınızı okuduktan sonra siparişimizi iptal ettik…Gaggia marka makinelerle ilgili incelmenizi göremediğim için kıyaslayacak olursak delonghi ec 685 mi gaggia new classic modelini mi önerirsiniz?…delonghinin portafiltresinin ince çekimlerde tıkandığına dair bi kaç yorum gördüm ayrıca gaggia nın 9bar basınçta çalışması sorun olusturur mu ev deneyimi için? şimdiden tesekkür ederim

  • Nurettin Bey Merhaba,
   Normalde o mu bu mu sorularına cevap vermeyi sevmem ama sizin sorunuz çok bariz farklı iki ürün olduğu için doğrudan Gaggia diyebilirim
   685 51mm çaplı portafiltre kullanır max 15 gram kahve alır gaggia new classic ise 58 mm portafiltre kullanır (profesyonel ölçü) ve 20-22 gram arası kahve alır.
   9-10 bar arası çıkış basıncı olarak idealdir. Normalde üreticiler motorun yarattığı 15 bar basıncı paylaşır ancak asıl grup başlığındaki basınç önemlidir. Üst segment makine üreticileri çekinmeden bu basınç değerini paylaşırlar ve hatta gösterge de koyarlar. Asıl olan 15-19 barlardaki basınç değil, grup başlığında (portafiltrenin takıldığı yer) 9-10 bar arası basınca ulaşmasıdır.
   Sevgiler

   • Öncelikle ilginiz için çok teşekkürler..Corona virüs nedeniyle zorlaşan çalışma koşulları ve ev karantinası derken uzun süre kahvesiz kalınca aklımızın bir kenarında var olan evde kahve köşesi oluşturma fikrini hayata geçirmeye karar verdik..Ama makinalar,çekirdekler,değirmenler derken konunun tahmin ettiğimizden de karışık olduğunu anladık ve işin içinden çıkamadık..Mokapota aracılığıyla aktardığınız paylaşımlarınıza ulaştık ve kaliteli kahve tüketimi için klavuz niteliğinde olan bu paylaşımlarınızı karşılıksız,özenle ve cömertçe sunduğunuz için teşekkür ederiz..

    • Aslında tam otomatik espresso makinalarından artan fiyatları nedeniyle vazgeçtiğimiz de manuel espresso makinalarıyla ilgilenmeye başladık.Aslında kahveyle ilgilenmenin fena bir fikir olmadığına ve alacağımız bu makinayla kendimize özel tatlar deneyimlemeye ve kahveyi hobiye dönüştürmeye karar verdik..İlk sorumda bahsettiğim delonghi vc 311 in biraz görseline biraz da kullanıcı yorumlarına aldanıp verdiğmiz siparişi bu yazınızı okuduğumuz da iptal ettik.. Delonghi ec 685 mi gaggia new clasic iki ürün için normalde yapmadığınız bir öneriyi yaptığınız için teşekkür ederiz.Bir sorum daha olacak gaggia new clasic ve sage Base 810bss makinalarını kıyaslarsak başlangıç bir seviye için hangisi uygundur ?fiyat performansa bakarsanız tavsiyelerinizde olan hangisi olur?ya da farkları nelerdir? Şimdiden çok teşekkür ederim..

 50. Ömer bey merhaba
  Keşke sizin bloğunuza daha önce rastlasaydım, kısmet. Ben gün Sage Bes810 kahve Makinesi aldım. Delonghinin Kg49 öğütücüm var . Onunla öğütüp espresso yapmaya çalıştım ama hem biraz soğuk geldi kahve bana hem de üzerinde hiç krema oluşmadı. Kahve çekirdeğini de makineyi satan mağazadan aldım. Moliendo marka. Sizce neyi yanlış yapıyorum ?

  • Elif Hanım Merhaba,
   Bir şekilde yorumuznu sistemde spam olarak algılanmış ve ayrılmış bu nedenle oldukça geç farkettim. Bunun için kusura bakmayın lütfen.
   Çok üzgünüm ama kullandığınız KG49’a bir kahve öğütücüsü diyemem. Ama iyi bir rondodur. İyi bir makineniz var bu makinenin de iyi bir öğütücü ile eşlenmesi gerek.
   Makinenizden verim almak istiyorsanız en azo orta seviye bir öğütücü ile kullanmanız gerek. Öğütücüler ile ilgili şu yazıma göz atabilirsiniz https://mokapota.com/kahve/kahve-ogutucu-kahve-degrimeni-inceleme-ve-tavsiyeler/22638
   Sevgiler

 51. Ömer Bey iyi geceler. Ben de bir kaç senedir french press,v 60.moka pot derken evde kahveyle içici olarak uğraşıyorum. Tam otomatik makine almaya karar vermişken sizin yazılarınıza ulaştım. Manuel espresso makinelerinden Breville Vcf 125x almaya niyetlendim,bu makinenin ihtiyacını karşılayabilecek öğütücü asgari hagileridir?Cevaplarsanız sevinirim.

  • Ömer Bey Merhaba,
   Doğrudan bir öğütücü öneremem ancak VCF 125 58 mm portafiltre kullanan profesyonel ölçülerde bir makine. Bu nedenle ayar kademe aralığı fazla kalbur üstü bir ürüne yönelmenizi tavsiye ederim. Espresso’da çok küçük bir incelik farkı bile farklı sonuçlar verebiliyor.
   Sevgiler

 52. Merhabalar Ömer Bey, yine çok faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler.
  2 haftadır kahve tam otomatik kahve makineleri ile manuel espresso makinelerine bakmaktayım, kahve keyfi benim için önemli bir seromoni, fakat eşim sütlü çeşitlerini tercih etmekte. Belki de tam otomatik ve manuel makineler arasında gidip gelmemin sebebi bu. Çünki canı istediğinde gidip kendi kahvesini kolayca yapabilmesini istiyorum. Ama yinede iki makine arasında kaldım, biri Breville Vcf126X Barista Max; diğeri ise SIEMENS EQ.9 S300 ikiside kendi alanında çok şık makineler, Brevillenin tasarımına hayranım, evdeki profesyonel espresso makinesi diye özetlenebilir, ürünle ilgili incelemenizi de okudum, ben öğütücünün performansından endişe ediyordum ancak sorun yok anlaşılan. Vcf126X ile ilgili merak ettiğim husus acaba 2 bardak latte yapmak istesem ne kadar zaman alır, misafirlerimiz eve gelse 5 fincan cappucino yapmak istesem makinenin hazırlanma süresi nedir kabaca. Ayrıca makine ile gelen aksesuarlar verimlimidir, yoksa hemen değiştirmeyi mi tavsiye edersiniz. Bu arada Vcf126X Türkiyefiyatları kötü, zannedersem karar verebilirsem amazon.de den çekmek gerekecek. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar,
   VCF126 öğütücüsünün bir breville öğütücüye göre skalası dar bu da oldukça normal çünkü bir espresso makinesi üstündeki öğütücü olduğu için amacı espresso için öğütme yapmak. Bunda tatminkar sonuçlar alırsınız. Ancak ben vcf125+breville öğütücü ikilisini daha sağlıklı buluyorum. Hem diğer demlemeler için de öğütme yapabilirsiniz hem de birinde problem olduğunda iki üründen de olmamış olursunuz. 5 Fincak cappuccino’yu hangi sekansla hazırladığınız önemli, peşpeşe 5 shot espresso hazırlayıp daha büyük bir pitcher’da hepsi için süt köpürtüp hepsini bir arada çıkartabilirsiniz ustalaştıktan sonra takribi 7-8 dakikanızı alır. Ya d ikili gruplar halinde yapar 13-15 dakikada hazırlarsınız.Tabi sütü bir kaç kere köpürtmeniz gerekir. Ürünün yanında çok fazla aksesuar gelmiyor, pitcher gayet yeterli, tamper ise plastik bu nedenle paslanmaz çelik bir tamperi ayrıca almak daha mantıklı bir çözüm olur.
   Sevgiler

   • Cevabınız için teşekkürler Ömer Bey,
    manuel makineden endişem, meşakkatli olabileceği (eşim için), yaparken ortalığı çok dağıtma riski(benim için:), eş dost ağırladığımızda kahve yetiştirememek idi. İtalya da, Avrupa’da nasıl ki bir kahve pişirme geleneği varsa biz de de benzer şekilde bir ritüel mevcut. Kahve sohbetine, dokusuna, kokusuna, geleceğine alışık bir milletiz, yani özünde kahve yapmak için özverili olmak benim açımdan sorun değil, ama eşiminde kahve çeşitleri tüketebilme özgürlüğü olması gerekiyor, manuel makine ile pek mümkün olmayacaktı.
    Evdeki kullanım ihtiyaçlarına cevap verebileceğini değerlendirdiğimiz, Philips EP4346 modelini cuma sipariş geçtik, cumartesi öğleden sonra elime ulaştı. Sizin zaten otomatik espresso makineleri tavsiyesi başlığı altında yer edinen bir makine. Yorumunuzdan faydalandım, araştırma yapıp videoları izledim, ürün çok büyük değil, ilk otomatik makinemiz, ama sevdik gibi, espresso akmadan daha kokusu geliyor, elimde atıl kahve çekirdeği vardı ünlü bir kahve zincirinin, onu bile espresso haline getirebildi :) ve kahve sıcaklığı süt sıcaklığı keyifli. Umarım pişman olmayız. Şimdi espresso kremasını katmerleyecek kahve çeşitleri için araştırma yapıp sipariş geçmem gerekecek, birkaç tane de çift cidarlı latteye uygun bardak araştırmak gerekiyor, afiyetler olsun hepimize.

 53. merhabalar evimde kullanmak için delonghi ec685 ve delonghi kg49 yada kg79 öğütücü almayı düşünüyorum iyi bir seçim mi diye size danışmak istedim, yada önerebileceğiniz başka modeller olur mu? 4bin tl ye kadar bütçem var pro bir şey alamam belki bu fiyata ama az bir para da değil sonuçta 4bin tl bu paraya alabileceğim en iyisini almak isterim ki zevkle uzun bir zaman kullanabileyim. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Merhaba,
   Doğrudan şu makineleri alın ya da bunu almayın diyemem, çünkü bu tamamen sizin ihtiyaçlarınızla ilgili. Ama alacağınız makine orta ve üst segment bir makine lacaksa bu öğütücüler onlar için yetersiz gelir kaldı ki KG49 bir öğütücü değil bir rondodur. Çekirdeği öğütmez sadece parçalar. Fındık fıstık için kullanın ama kahve öğütmek için değildir.
   Sevgiler

 54. size yazdığımda pek bilgim yoktu bu konuda. sonrasında bir araştırmaya girdim ve biraz bütçemi de zorlayarak 3 makine en mantıklı gelen oldu ilk ikisi breville vcf126x yada vcf125x 3. ise sage ses880 yurt dışından getirte bilirsem bunlardan birini düşünüyorum. Bu makineler için ne dersiniz doğru bir seçim yapmış olurmuyum bunlar için de? size sormak istedim. vcf serisi aynı makineler zaten öğütücülü olan yer anlamında güzel açıkçası evde kullanım için ama öğütücüsü nasıldır bilemiyorum vcf125x olursa eğer ayrı olarak öğütücü alırsam onda da breville bcg820 olur diye düşündüm.

  • Sevil Hanım Merhaba,
   Bu ürünler fiyat performans tarafında da göz dolduran ürünler. Breville’de 8xx ile başlayan seriler 54mm portafiltre kullanır 9xx’ler ise 58mm. Ayrıca VCF serisi de sunbeam ortak üretimi olduğu için 58mm portafiltreye sahip. 58mm portafiltre profesyonel makinelerde kullanılan ölçü olduğu için çok daha verimli sonuçlar elde edersiniz. Zaten son opsiyon olarak yazdığınız 125+820 benim de kendi evimde kullandığım bir kombinasyon ve performansından oldukça da memnunum.
   Sevgiler

 55. Merhaba,

  Sitenize espresso makinesi arayışım sırasında denk geldim. Bu yazınızda da ev kullanıcıları için olan makineleri incelemişsiniz ve yazıda geçmeyen makineler varsa okuyuculardan belirtmelerini istemişsiniz. Arayışlarım sırasında Severin Espresa Plus KA 5995 marka/modeline sahip makineye denk geldim. Süt potu ve tamper ile birlikte geliyor olması ilgimi çekti. Ürün Türkiye’de satılmıyor, amazon üzerinden alınabiliyor ve fiyatı gayet uygun. Sizce almaya değer bir ürün müdür? Fırsatınız olursa bakıp yorum bırakırsanız sevinirim. Bunun dışında, yazınızda geçen Breville VCF125X marka/model makine de fiyat/performans olarak bana mantıklı geldi.

  Bunların dışında bir sorum daha olacak. Şimdiye kadar evde french press ile kahve demliyordum(önceden bir filtre kahve makinem vardı ancak bozuldu) ve manuel ama dişlileri ayarlanabilen bir öğütücü almıştım. Bu öğütücünün en ince ayarında çekim yaparak elde ettiğim kahveyi alacağım espresso makinesinde kullanabilir miyim yoksa mutlaka otomatik bir öğütücü mü almam gerekir?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Murat Bey Merhaba,
   Severin giriş seviyesi bir makine, üründe kalite ve kullanım açısından bir problem yaşamazsınız ancak VCF ile kıyaslamak doğru omaz. Severin 51mm portafiltre kullanıyor ve VCF serisi ise 58mm. 58mm profesyonel makinelerde de kullanılan bir boyut bu nedenle VCF serisi için ev tipi profesyonel tabiri kullanmak abes olmaz.
   El öğütücülerindeki en ince ayar espresso için genelde çok ince gelir. Ayrıca espresso’da hassas öğütme ayarları da yapmanız gerekir tercihiniz VCF125’den yana olursa orta ve üst seviye bir ev tipi elektrikli öğütücüye kesin ihtiyacınız olur. Severin de ile dilerseniz başta bir kaç deneme yaparak tutturmayı deneyebilirsiniz. Ama konu espresso ise orta üstü bir elektrikli öğütücü şart olur.
   Sevgiler

 56. Merhaba Ömer Bey,
  Öncelikle zamanınız ve emeğiniz için çok teşekkürler!
  Sayfanızı bayağı detaylı inceledikten sonra giriş/orta seviyedeki bir kullanıcı olarak sizin de tavsiyeleriniz üzerine ve espresso bazlı(flat white,latte) gibi kahveleri eşimle tercih ettiğimiz için en son DELONGHI’nin 2 modeli arasına kadar seçimlerimizi daralttık. Tabiki tavsiyeleriniz yanında biraz da şekil ve dizayna takılarak… Ama 2 model arasındaki “pump” farkını anlayamadık(sizin 680 ve 685 arasındaki farkları içeren yazınızı okudum ama “pump” dediği model, sadece dış kaplaması farkı mı onu anlayamadım) Ama fiyat olarak nerdeyse 2 katı oynuyor. Bahsettiğim modeller hakkında müsait olduğunuzda bizi bilgilendirir misiniz?
  1) Dedica Pump Espresso – Black EC 685.BK
  2) Dedica Espresso – EC 680.BK

  Şimdiden çok teşekkürler…

  • Yiğit Bey Selamlar,
   680 bir eski nesil ve önceki nesillerdeki süt köpürtme çubuğuna sahip. Bu nedenle sadece cappuccino için süt köpürtebiliyor. 685’de ise iki opsiyonlu süt köpürtme var. CAppuccino ve hot milk diye belirtilen ve aslında latte yapılı için kullanılan daha küçük baloncuklardan oluşan süt köpürtme yetkinliğine sahip. Ama bu köpürtme kalitesi bir profesyonel süt köpürtücü kadar da iyi bir performans sunuyor diyemem. Şunu lütfen göz ardı etmeyin, Son yıllarda espresso makineleri hem dünya çapında çeşitlendi hem de ülkemize giren ürünlerin çeşitliliği arttı. Hatta bizdenucuz.com da listelediklerimiz gibi yurt dışından çok daha ucuza oldukça farklı marka ve modellere de erişimin olması bir dönem orta seviye diye nitelendirilen bu modelleri giriş seviyesine çekti. İki makine bu özellik dışında başka bir farka sahip değil. Pump diye adlandırıldığını ilk defa dutdum, satıcı belki de ilgi çeksin diye bu ismi vermiştir, bilemiyorum.
   Sevgiler

 57. Merhaba Ömer bey,

  Yazının kapsamlılığı ayrı, yorumlara tek tek verdiğiniz cevaplar ayrı bir emek. Emeğinize sağlık ve teşekkürler. Neredeyse her yorumu okuduktan sonra size danışmak istediğim bir konu var.

  Yıllardır sadece moka pot ile yaptığım kahvelere biraz sıcak su biraz sıcak süt ekleyerek büyük keyifle içiyorum. Bunu biraz geliştirmiş olmam adına espresso makinelerine bak aya başladım ancak moka pottan sonra direkt üst segment bir ürüne bütçe ayırmama gerek olduğunu düşünmüyorum.

  Hatta aradığım tek özellik “süt köpürtücüsü olsun, keşke öğütücüsü de dahil olsaydı” şeklindeydi. :)

  Bu durumda bana önerebileceğiniz bu hikayeden sonra aklınıza gelen ürünler var mı?

  Amazon’dan gaggi’nin viva style ri9484, 8433/14 gibi modellerine baktım. Bunlar 1000-1600tl aralığında fiyatları olan ürünler. Özellikle 8433 bej rengiyle beni çeldi ancak bir ürün alıp 6-7 ay sonra yükseltmek niyetinde değilim. Yanına bir öğütücü ekleyip yıllarca kullanmak isterim.

  Önerilerini heyecanla bekliyorum.

  • İrem Hanım Merhaba,
   Son cümlenizden uzun süre sizi memnun edecek bir makine arayışında olduğunuz anlıyorum. Bir çok yorumu okuyup bazı ürünlerle geldiğiniz için de en azından temel araştırmayı tamamladığınızn da farkındayım. Biliyorsunuz doğrudan şu modeli alın vb bir tavsiye vermiyorum. Siz de bunun farkındasınızdır diye düşünüyorum.
   Size verebileceğim bir tavsiye uzun soluklu ve ilerleyen yıllarda iyi ki almışım demenizi sağlayacak bir makine arıyorsanız 58mm portafiltreye sahip ürünlere yönelmeniz doğrultusunda olur. Bunlar bütçe olarak size hitap etmez ise bu sefer en kötü 54mm altına inmeyin tavsiyesinde bulunabilirim.
   Yok o kadar da gitmeyeyim mevcut problemimi çözün derseniz de sütü frenchpress ile köpürtmeyi deneyebilirsiniz. Böylece asgari ihtiyacınızı karşılar ve minimum maliyetle hem köpürtme probleminizi çözer hem de bir de frenchpress’e sahip olursunuz.
   Sevgiler.

 58. Merhaba Ömer bey.. Kahve tutkunu biri olarak yaklaşık bir aydır kahve makinellerini ve sitenizi inceliyorum.. Bütçemi ancak denkleştirebildim :) Delonghi Bco421 Combi Barista Tipi Kahve Makinesi; hem espresso, hem de filtre kahve olanağı sunduğu için ilgimi çekti.. Kahvede özellikle plastik kokusu hassasiyetim var.. Bunu öncelikler belirtmek istiyorum. Kombi ürünlere sıcak bakmadığınızı biliyorum ancak iki kahve türünü de sevdiğim için ikisinin bir arada olması da yer tasarrufu sağlayacaktır diye düşünüyorum..
  Bu makine için düşünceleriniz nedir? Çok teşekkür ederim..

  • Merhaba,
   Bu makine için yorumlarımı yazıda belirtiyorum. Dünya çapındaki markalarda Plastik kokusunu bir kaç kullanım sonrasında almazsınız. İlk kullanımda her makineyi 3-4 kere kahvesiz sadece suyla çalıştırmayı tavsiye ediyorum bu üretim esnasında oluşan kalıntıları ve onların oluşturacağı kokuları engeller. Benden beklentiniz tam olarak ifade ederseniz fikirlerimi paylaşırım
   Sevgiler

 59. Ömer Bey merhaba, harika bir yazıydı sonuna kadar zevkle okudum. Fakat size şöyle bir sorum var: Kahvede sıcaklık takıntım var, extra hot ile ilgili yazdıklarınızda herhangi bir şeye denk gelmedim. Bu kapsamda hem çekirdeği kendi öğütsün hem de çok sıcak kahve yapsın niteliğinde bir makine arıyorum. Latte gibi sütlü kahveler esas tercihim. Plastik kokusu olmasın ve temiz bir makine olsun istiyorum. Bütçem 3 -4-5 bin bandında ama bu bahsettiğim detaylarla ilgili makinelerin sayfasında dahi herhangi bir malumata erişemedim. Sizce hangi tip ve marka tercihinde bulunmak doğru olur? Doğrudan yönlendirme sevmediğinizi biliyorum ama ben de çok cahilim bu konularda. Affınıza sığınarak yardımınızı bekliyorum. Sevgiler ! :)

 60. merhaba Ömer bey sizinle aynı makineleri kullanıyoruz gördüğüm kadarıyla breville vcf 125x sage bcg 820 gibi güzel bir ekipmanım var tabi henüz acemiyim biraz tereddütlü kullanıyorum sizin ölçülerinizi merak ettim tüyolarınızı bekliyorum :) ben ilk 4-15 denedim akış güzel oldu zamanla elim alışır tabi sizinde tavsiyeleriniz olursa sevinirim :)

  • Sevil Hanım Merhaba,
   4-15 benim de sıkça kullandığım bir ayar ama çekirdek ve kavurma profiline göre değişiyor. 13-18 aralığında shot akışına göre bir sonraki shot’ı ayarlıyorum. Bir de son dönemde basınçsız filtre kullanmaya başladım. Bu makine ile uyumlu portafiltre ve basınçsız sepet bulmak bir haayli zor, bir iki deneme sonrası bulduğum ürünü bizdenucuz ürünleri arasına ekledik, ona da şuradan ulaşabilirsiniz https://ucuz.link/ip

   Başlarda 18 gram kahve ile hazırlarken son dönemde 20 gram kullanmaya başladım, 22 gramla da denemeler yaptım, kahve miktarı arttıkça direnç de artacağı için akışı dengelemek amacıyla alıştığınız öğütmeyi kalınlaştırmanız gerekiyor bunu belki bir tavsiye olarak not düşebilirim. Buna ek kavurma derecesi yükseldikçe tamperleme esnasında kırılmalarda oluşuyor ve daha sıkı bir kahve elde ediyorsunuz bu nedenle yüksek kavurma derecesi normale göre biraz daha kalın öğütme gerektirebiliyor. KAlın derken bu bahsettiklerim hep 4 / 13-18 aralığında
   Umarım faydalı olmuştur
   Sevgiler,

   • Olmaz mı tabi ki oldu bu aralıklarla denemeler yapacağım bende :) Ömer bey bir de bu makinelerle ilgili temizleme videoları yok gibi bir şey özelikle vcf125 için hiç yok ben göremedim doğrusu bunlarla ilgili bir video yayınlasanız ne güzel olur :) portafiltre linki için de teşekkür ederim bakacağım ona da tamper araştırması da yapıyordum henüz bulamadım onunla ilgili de varsa öneriniz harika olur. geri dönüş için teşekkür ederim 🙏🏻

 61. Merhaba;
  Ben espresso makinasi almak istiyorum, tam otomatik tavsiye edenler oldu fakat fiyatlari yuksek geldi. Ben de manuel makinalari arastirdim, breville mini barista modeline sicak bakiyorum. Espresso bazli icecekleri genelde tercih ediyorum flat white ristretto gibi ve ilk kez makina alacagim sizin tavsiyeniz ne olur ogrenmek istiyorum. Tesekkurler

  • Duygu Hanım Merhaba,
   Doğrudan bir makine tavsiyesinde bulunmuyorum ancak bu modeli ben de kullanıyorum. İyi bir öğütücü ile birlikte almanızda fayda var. Bahsettiğiniz ürünü ve bir üst modelini zaten biz de önerdiğimiz ürünler arasında listeliyoruz.
   https://mkpt.link/vcf
   Sevgiler

   • Omer Bey; ilginiz ve hizli cevabiniz icin cok tesekkur ediyorum. Son olarak tam otomatik makinalarin bakim ve temizlemesi manuel makinalara gore ayrintili ve zor mu?

    • Selamlar Duygu Hanım,
     Zor demek doğru olmaz, ama elbette bir kaç farklı rutini var. Belirli parçaların yağlanması, belirli periyotla demleme haznesinin temizlenmesi gibi. Ama getirdiği pratiklik yanında bunlar küçük teferruatlar diyebiliriz.
     Sevgiler

 62. Merhabalar,evimde kullanmak üzere uzun zamandır bir makine arayışı içindeyim.Fiyat farklılıklarından dolayı Amazon dan sipariş vereceğim.Kahve kreması yoğun olan,iyi süt köpürten ve basınçsız sepet ile de deneyebileceğim bir makine önerebilir misiniz.Bütçem maksimum 2400 Tl
  Not:delonghi kg 79 öğütücüm var


 63. Merhaba Ömer bey delonghi ecp 3531 aldım. İnternetten videolardan hiç süt köpürtme aparatının takılı olmadığını latte artı onu çıkararak yaptıklarını gördüm. Bunun nedeni nedir? diğer türlü yapılmaz mı?

  • Merve Hanım Selamlar,
   Giriş seviye makinelerin süt köpürtme çubukları genelde kolay köpürmenin oluşması için cappuccino yapmak üzere süt köpürtür. Latte için micro foam yani çok küçük köpüklerden oluşmuş süt kullanılır. Seyrettiğiniz videolarda muhtemelen micro foam sağlayabilmek için alternatif çubuk ucu kullanılıyor.
   Sevgiler

   • Cevabınız için teşekkürler. Kahvenin kreması çıkmıyor. Kahveden kaynaklandığını sanmıyorum çünkü sizin önerdiğiniz bir yerden aldım. sanırım kahveyi ne kadar bastıracağımı ayarlayamıyorum. Kahve kreması düzgünce nasıl elde edilir?

    • Merve Hanım Selamlar,
     Krema oluşmuyor ve kahve akışı hızlıysa büyük ihtimalle kalın öğütülmüş bir kahve kullanıyorsunuz. Kahveyi hangi makinede hangi seviyede öğütüyorsunuz?
     Sevgiler

      • Selamlar,
       Espresso hassas bir öğütme ister, sizin makineniz giriş seviyesi bir makine bu nedenle dışarıda yaptıracağınız öğütme yüksek ihtimalle ince gelecektir. Yüksek ihtimalle de espresso çıkışınız oldukça ince bir şekildedir ki bu da krema oluşumunu engeller. Burada satın aldığınız yere de bir bahane bulamazsınız zira her makinenin ve çekirdeğin kendine öz bir öğütmesi var, bunu ancak kendi öğütücünüzle biri iki sefer deneme ile bulursunuz. Dışarıda öğüten kişi sizin makinenizi, makinenin bu çekirdeğe nasıl tepki vereceğini vs bilemez. Üzgünüm ama kalbur üstü bir espresso içmek istiyorsanız kendi öğütücünüzü almanız gerekir
       Sevgiler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

#CoronaCafe Canli Yayın – Kahveyi Evde Hazırlamak, Nereden Nasıl Başlamalı

0
https://www.youtube.com/watch?v=dwV8CSifpKQCorona "İnziva" Günlerinde evlere kapandık ve dışarıda içtiğimiz kahveleri özleyip evde nasıl yaparız arayışına girdik. Ama Aklımızda Binlerce soru var. Kararsızlıklar, Çelişkiler Uf Puf!...
error: Korumalı İçerik !!