Hangi Espresso Makinesini Almalıyım?

Espresso Makinesi seçimi oldukça sıkıntılı bir konu, özellikle de ilk defa alacaksanız. İlk makineyi alırken insanın aklında türlü türlü sorular oluyor. Espresso’ya merak saldım ama acaba sonrasında kullanır mıyım? Sabah evden kahve içip çıkayım diyorum ama üşenir miyim? Becerebilir miyim? Hangisini alsam ki fiyatlar da çok çeşitli? En ucuzunu alsam hemen bozulur mu? Ne özellikler olmalı? Fiyat  Performansta en iyi espresso makinesi hangisi? vs. vs. vs.

Eğer espresso ve türevi içecekleri (latte, Cappuccino vs.) seviyorsanız, kahvenizi veya sütünüzü kendinize göre özelleştirmek istiyorsanız manuel bir espresso makinesi sizin ihtiyacınız. Kahve hafife alınmayacak bir içecektir bu nedenle benim de tavsiyem manuel makinelerden yana olacaktır. Ama bu kadar uğraşamam, zaten starbucksta bile otomatik makineyle yapıyorlar diyorsanız Otomatik Makinelerle ilgili alttaki yazımı okumanızı tavsiye ederim. Bu tip makineler biraz daha maliyetli olmakla beraber, size zaman kazandırdığı ve her seferinde seçtiğiniz çekirdekle standart bir lezzet sağladığı için tercih edilebilir.

Manuel makinelerde tamperleme, kullanılan kahvenin gramajı, hazırlanan kahvenin miktarı, süt köpürtme işlemi tamamen özelleştirilebildiği için aynı çekirdekle farklı lezzetler keşfetmek tamamen size kalıyor. Aşağıda giriş seviyesinden başlayarak Türkiye piyasasında erişebileceğiniz kahve makinelerini incelemeye çalıştım. Aşağıda olmayan bir makine marakınızı cezbettiyse lütfen yorum bölümünde belirtin onu da incelemeye dahil ederim veya direkt yorum bölümünde fikrimi beyan ederim.


Bu yazıyı okurken yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini de dinleyebilirsiniz…


Sinbo SCM2937 Espresso Makinesi
Sinbo SCM2937

Sinbo SCM2937 Espresso Makinesi

Sinbonun giriş seviyesi bir ürünü ancak üreticinin kendi sitesinde dahi ürün portföyünde yer almıyor. Sadece single shot espresso yapması, fincan yüksekliğinin alçak olması, malzeme kalitesinin yüksek olmaması ve bunlara rağmen bence yüksek fiyatı ürünün dez avantajları. Üreticisinin bile kendi sayfasında yer vermediği bu üründen uzak durmakta fayda var.


Electrolux EEA111 Espresso Makinesi
Electrolux EEA111

Electrolux EEA111 Espresso Makinesi

Electrolux markasının kalitesinin yansıttığı bir ürün, kullanıcılarından oldukça pozitif yorumlar alan bu ürün. Kalitesine göre kabul edilebilir fiyatıyla da oldukça dikkat çekiyor, süt köpürtme sistemi sadece Cappuccino için elverişli, tek negatif yanı görüntüsü diyebilirim. Zira benzer fiyattaki rakiplerine göre görüntüsü biraz demode kalıyor.

Delonghi EC221 Espresso Makinesi
Delonghi EC221

Delonghi EC155 Espresso Makinesi
Delonghi EC155

Delonghi EC221 ve Delonghi EC155 Espresso Makineleri,

İkisi de Delonghi’nin giriş seviyesi ürünleri ve çok uzun zamandır piyasadalar, Çok para vermek istemiyorsanız denenebilecek ürünler ancak malzeme kalitesinin düşüklüğünden dolayı ömrü çok uzun olmayabilir. Öte yandan dizaynları da çok basit ve açıkçası biraz uyduruk(!) kalıyor. Basit bir espresso ve Cappuccino yapımında işinizi görür ama daha iyi bir sonuç beklemek iyimserlik olur.

Delonghi EC8

Delonghi EC8 Espresso Makinesi

EC8 daha çok düşük gelir seviyesi olan ülkeler için (eski demirperde ve asya) üretilmiş ve son zamanda ülkemizde de -büyük zincirlerin aracılığı ile- satılmaya başlamış bir makine. Ancak makinenin malzeme kalitesi oldukça düşük ve görünümü de bir o kadar demode. 


Delonghi ECP 3531 ve Delonghi ECP 3121 Espresso Makineleri

Delonghi EC221 sonrasında görsel ve işlevsel olarak iyileştirdiği giriş seviyesi ürünleri. Bu iki ürün iç yapı itibariyle birebir aynı. Süt köpürtücüde ise farklılaşıyorlar. Delonghi 31.21 SAdece Cappuccino yapabilirken Delonghi ECP 35.31 hem Cappuccino hem de latte için süt köpürtebiliyor. Diğer ufak farkları ise renk ve alt tabla. Delonghi ECP 35.31‘in alt tablası değiştirilebiliyor ve böylece daha uzun fincan kullanabilme şansınız oluyor. İlk defa makine alacaksanız, daha sonra kullanıp kullanmayacağınıza emin değilseniz düşük bütçe ile sahip olabileceğiniz ve kullananlar tarafından da beğenilen ürünler. İkisi arasında kararsız kalıyorsanız hem şıklık hem de işlev açısından bir miktar daha fazla verip Delonghi ECP 35.31 almak daha mantıklı geliyor bana.


Delonghi ECO v311 (Icona Vintage) Espresso Makinesi

Bu ürünün önceki yazılarımda da sıkıntılı olduğunu belirtmiştim. O nedenle tavsiye etmiyorum. Dizayn hatası olduğu belli olan bu ürünün hala piyasada olması bile oldukça şaşırtıcı. MokaPota ekibinden Hakan dav310 model makinesi ile 3 yılda çok sık problem yaşadı. Makine defalarca tamire gitti ve bir kaç değişim yapıldı. Dertsiz tasasız bir ürün arıyorsanız uzak durun.

Delonghi EC680Delonghi EC685Delonghi ECI 341 Espresso Makineleri

Delonghi ECI 341 Espresso Makinesi
Delonghi ECI 341
Delonghi EC685 Espresso Makinesi
Delonghi EC685

Delonghi EC680 ve Delonghi ECI 341 hemen hemen son kullanıcıya aynı özellikleri sunan iki ürün. Giriş ve Orta seviye arasında yer alan bu ürünler önceki versiyonlarındaki hatalardan (Bkz. Delonghi ECO v310 ve Delonghi ECO v311) arındırılmış güzel dizayna sahip ürünler. Delonghi EC 680 Thermoblock ısıtıcı kullanırken Delonghi ECI 341 pazlanmaz çelik ısıtıcı kazan kullanıyor.  İki ürününde süt köpürtücüsü Cappuccino için süt köpürtücüsü kullanıyor. Delonghi EC 685 işe bu sene içerisinde piyasaya sürülen ve Delonghi EC 680‘in geliştirilmiş modeli. Delonghi EC 685‘de ısıtıcı gücü biraz artırılmış. Metal parlak boyalı yüzey, mat paslanmaz çelik bir yüzey ile değiştirilip daha şık bir görünüp sağlanmış. En önemli fark ise Delonghi’nin yeni nesil makinelerinde gördüğümüz hem latte hep Cappuccino için süt hazırlayan süt köpürtme başlığı kullanılmış. Bu üçlü içinde Delonghi EC 685 benim tavsiyem olacaktır.


ARA BİLGİ – Thermoblock ve Boiler Nedir?

Thermoblock ısıtma sistemi basık silindir şeklindeki büyük bir metal parçası içerisinde yer alan spiral su kanalları ile suyu ısıtıyor. Yani su hazneden alındığı andan ısıtıcıya gidene kadar yolda bu ısıtılmış blok içinden geçtiğinden ısınıyor böylece devamlı akış halindeylen bir ısıtma ağlanıyor.

Thermoblock Sistem
Thermoblock Sistem
Boiler Sistem
Boiler Sistem

Boiler sistemde ise bildiğimiz eski tip kettlelarda olduğu gibi bir kazan içinde spiral bir ısıtıcı suyu ısıtıyor ve bu ısınmış su doğrudan kullanılıyor. Daha taze su kullanıldığı için ben thermoblock sistemleri tercih ediyorum, ayrıca bu sistemde su daha çabuk kullanıma hazır hale geliyor.


Delonghi EC 860.M Semi Automatic Espresso Makinesi

Delonghi EC860M ürününde tam otomatik makinelerde kullanılan süt köpürtücü ile manuel espresso makinesini biraraya getirmiş. Ayrıca manuel süt köpürtücü aparatı da yanında geliyor. Espresso bölümü EC685 ile aynı özelliklere sahip, 10cm yüksekliğe kadar olan fincanları destekliyor bu rakam 685’de 12 cm. patentli otomatik Cappuccino sistemine sahip olan bu ürün süt ile Cappuccino ve latte machiato hazırlayabiliyor. Süt kabı ve süt aksamının bütün parçaları bulaşık makinesinin üst rafında yıkamaya elverişli. Hem manuel hem de otomatik süt aparatı olması işinizi kolaylaştırabilir. Çok zamanınız olmadığında otomatik kabı kullanırken, latte art çalışmak isterseniz, ya da sütü kendiniz köpürtme keyfini yaşamak isterseniz manuel köpürtücü aparatı kullanabilirsiniz. Elbette bu iki özelliğe birden sahip olmak fiyatı biraz yukarı çekiyor. İki aparatı da kullanacağım zamanlar olur derseniz tavsiye tercih edebileceğiniz bir ürün.


Smeg ECF01
Smeg ECF01

Smeg ECF01 Espresso Makinesi

Türkiye pazarına yeni girmeye başlayan İtalyan SMEG ECF01, Delonghi EC685’i andırsa da, daha şık dizaynı, retro görüntüsü ve barındırdığı artı fonksiyonlarla öne çıkan bir ürün. Otomatik tek ve double espresso için su ayarı bulunan ürün aynı zamanda 3 kademeli su sıcaklık ayarı ve yine 3 kademeli su sertlik ayarı özelliklerine sahip. Süt köpürtücüsü ile sadece Cappuccino hazırlanabilen SMEG şık ve kompakt ürün arayanlar için iyi bir tercih olabilir.


Breville BES810 BSS Espresso Makinesi
SAGE SES810 BSS

Sage SES810 BSS Duo-Temp™ Pro Espresso Makinesi

Sage için giriş piyasa standardı açısındansa orta üstü seviyede bir ürün. Maleme kalitesi ve şıklığının yanısıra espresso hazırlama sisteminin farklılığı ile de öne çıkıyor. SES810 BSS espresso hazırlarken Preinfüzyon teknolojisini kullanarak sıcak suyu giderek artan miktarlarda kahve ile buluşturuyor, bu da kahve parçacıklarının ilk su damlalarını kabullenmesini kolaylaştırıyor ve çok daha iyi bir aroma çıkmasını sağlıyor. Su ısıtma sistemi ise yukarıda açıkladığım thermeblock ile hemen hemen aynı ama ismi thermocoil. Yanında gelen aksesuarlar ise başka bir şeye ihtiyaç bırakmıyor özellikle tamper piyasadaki diğer ürünlerin sunduğu plastik kahve ölçü kaşığının arkasına iliştirilmiş düz bir daireden çok daha kaliteli ve tamamen ayrı bildiğiniz tamper işte :) Süt köpürtücü pot’u ise yanında gelen bir diğer güzel aksesuar. Alternatif. bkz. bambino

Önemli not: Breville ve Sage aynı üründür. Marka distribütör vb nedenlerle aynı ürünler bazı ülkelerde Breville bazı ülkelerde Sage markasıyla yer alır. Modeller de buna göre değişir. Breville modelleri BES ön takısını alırken SAGE modelleri SES ön takısını alır. BES Breville Espresso SES ise SAGE Espresso nun kısaltmasıdır. Nedendir bilmiyorum Türkiyede Sage modelleri BES olarak pazar yerlerinde adlandırılıyor ancak gerçek ön takıları SES’tir. Bu tuhaf saçmalık nedeniyle aklınızda bir karışıklık oluşmasın…


Breville VCF 125x Mini Barista – Breville VCF 126x Barista Max

Breville VCF 125x Mini Barista

Breville’in 2019 içersinde avrupada piyasaya sürdüğü VCF serisi bütçe odakli bir espresso makinesi serisi. Daha öncesinde sunbeam markasıyla başka dünya ülkelerinde piyasaya sürülüp oldukça rağbet görmüş bir ürün. Ancak piyasadaki diğer breville/sage ürünlerinde olmayan bir özelliğe sahip o da profesyonel espresso makinelerinde kullanılan 58 mm portafiltre çapı. Ürünün bütün özellikleri ile breville ürün kalitesini yansıttığını söyleyebilirim ancak başta belirttiğim gibi bütçe odaklı bir ürün olduğu için dış kaplamada metal görünümlü plastik kullanılmış. Izgara ve kontrol paneli bölümleri inox olan ürün için açıkçası bu fiyata bu kadar plastik de olsun diyebiliriz. Ürünün diğer parçaları ise portafiltreden tampere kadar breville standartlarında.

Barista mini ile barista max’ı ayıran nokta ise Barista Max’ın bir öğütücüye sahip olması. Espresso hazırlarken ihtiyaç duyabileceğiniz inceliklerde öğütme sağlayan bu öğütücüde de diğer breville modellerinde görmeye alıştığımız yapı kullanılmış.

Ürünlerin süt köpürtme çubuğu ise diğer breville/sage ürünlerinde görmeye alıştığımız gibi mlatte art için yeter seviyede microfoam köpük oluşturabiliyor.

Breville VCF 126x Barista Max

Ürünün yorumlarına gelince; kullanıcıların oldukça büyük kısmı ürünlerinden çok memnunlar. Tamamen manuel makineler olduklarını düşünürsek bazı kullanıcıların otomatik makineyle kıyaslayarak biraz uğraştırıyor diye, veya önceden öğütülmüş kahve çekirdeği kullanıp 5 üzerinden 4 yıldız verdiğini görebilirsiniz.

58mm portafiltreye sahipseniz mutlaka bunu hakedecek bir öğütücünüz de olması gerekli, zira espresso’da incelik kahve akış hızına direkt etki ettiği için bu ayarı her çekirdeğe ve kavurma tipine göre siz yapmalısınız. Bir iki deneme ile kolayca yapılabilecek bu incelik ayarı yerine dışarda öğütülmüş çekirdek kullanırsanız ve o çekirdek de olması gerekenden ince öğütüldüyse elbette iyi bir çıktı almazsınız. Bunun için makineyi kötülemek yapılmaması gereken tek şey.

Bu ürünler Türkiye’de bulunmuyor, bulsanız bile muhtemelen yurt dışından getirtilerek satışa sunulduğu için ciddi fiyat farkı görürsünüz. Ürünü yurt dışından nasıl daha ucuza alabileceğinizi merak ediyorsanız bizdenucuz’a bir göz atmanızı tavsiye ederim. https://mkpt.link/vcf

SAGE SES875 BSS THE BARISTA EXPRESS KAHVE MAKİNESİ

Breville BES870 BSS Espresso Makinesi
Sage SES875 BSS

Sage SES810 BSS espresso makinesi ile bir kahve öğütücüyü birarada tek üründe isterseniz bu ürünü tercih edebilirsiniz. Ben genelde kombi ürünlere karşıyım gerekçesi de biri bozulduğunda tamire gönderdiğiniz süre de diğerinden de vazgeçmiş olmanız. Hatta biri yıpranıp atılacak duruma geldiğinde diğeri hala çalışırken değiştirme zorunluluğu. Ama yine de yer kısıtınız varsa, iki ayrı cihaz yerine tek makine işimi görsün istiyorsanız Breville / Sage kalitesi de düşünüldüğünde neden olmasın denecek bir ürün. Sage SES810BSS‘deki bütün aksesuarlar bu üründe de mevcut ve öğütücüde ise kalınlık ayarı yapabiliyorsunuz böylece espressonuzu özelleştirme şansına da sahipsiniz. Tamper bir sage klasiği mıknatısla gövdeye tutturulmuş. Ancak tamperin plastik olması pek hoşuma gitmedi bu nedenle 54mm metal bir tamper almakta fayda var. Portafiltresi ise 54 mm, bu 51 mm olan Delonghi modellerinden 3mm daha geniş bir çap sunuyor. Bunun ne önemi var derseniz. 51 mm çapında bir portafiltreye aynı miktarda kahve koyduğunuzda 54 mm’ye göre yükseklik daha fazla oluyor. Bu da daha fazla direnç demek. Bunu aşabilmeniz için ya basıncı artıracaksınız ya da öğütmeyi kalınlaştıracaksınız. 51mm makineler bir alt segment olduğu için onlardan daha yüksek bir basınç beklemek doğru olmayacağı için çözüm kalınlığı artırmak oluyor ki bu da extraction da lezzet sıkıntıları yaratıyor. Özetle 54 mm portafiltre daha iyi.

Ha şimdi bazı sayısalcılar haklı olarak basınç hesabında alanın da önemi var 51mm de alan küçüldüğü için basınç aslında etkilenmez diye düşünebilirler ki haklılarda ama kahvenin sürtünme direncini unutmayın diyeyim onlara… Özetle 54mm daha iyi, 58mm daha da iyi :)


SAGE SES876 BSS THE BARISTA EXPRESS KAHVE MAKİNESİ

sage ses876 bss
sage ses876 bss

SAGE SES876 BSS THE BARISTA EXPRESS’in SES875’ten yegane farkı dahili bir tamperleme mekanizmasına sahip olması. Kahveyi portafiltre içine öğüttükten sonra yandaki kolu çektiğinizde kahve ideal ölçüde tamperleniyor. Ön yüzde detamperleme seviyesi ve kalitesini gösteren bir gösterge yer alıyor. Az kahve koyduysanız tamperleme tam olmayacağı için biraz daha kahve koymanızı istiyor örneğin sizden. Açıkçası ben bu müdahaleleri sevmiyorum. İstediğim kadar kahveyle istediğim incelikte istediğim tamperlemeyle espressomu yapabilmeliyim. Bu nedenle manuel tamper bana daha doğru bir seçim gibi görünüyor.


sage-ses880-bss-the-barista-touch
sage ses880 bss

SAGE SES880 BSS THE BARISTA TOUCH ESPRESSO MAKİNESİ

SAGE SES880 BSS THE BARISTA TOUCH espresso makinesinde işler biraz değişiyor, önden kayıt ettiğiniz içeceği sırası ile yarı otomatik bir şekilde hazırlayabiliyorsunuz. Yani önce kahvenin ne miktarda öğütüleceğini ayarlıyorsunuz, sonra ne kadar shot alacağınızı ve son olarak da ne sıcaklıkta nasıl bir süt köpürteceğinizi. Bu belirlediğiniz ayarlar için bir ikon seçip kaydettiğinizde bir sonraki kahvenizde bu ön tanımlı ayarı seçerseniz. siz sadece porta filtreyi ve sütü ayarlıyorsunuz ve düğmeye basıyorsunuz. Makine sırasıyla daha önce ayarladığınız ayarlara göre hazırlama işlemini gerçekleştiriyor. Bunları dokunmatik ekranla yapabildiğiniz için barista touch diye bir ibarede ürün ismine eklenmiş: Bir standart oluşturup hep aynı standartta kahve içmeyi seviyorsanız size göre olabilir. ürün 54 mm portafiltre kullanıyor tamperleme ise manuel.


SAGE SES990 BSS Oracle Touch
SAGE SES990 BSS Oracle Touch

SAGE SES990 BSS Oracle Touch Espresso Makinesi

SAGE SES990 BSS Oracle Touch Espresso Makinesinin diğer modellerden en önemli farkı 58mm profesyonel çapta bir porta filtre kullanıyor olması. 880 modelinden ayrıldığı iki noktadan biri bu bir diğeri ise otomatik tamperleme sistemi. Bunun dışındaki özellikle SES880 ile aynı.

Böyle bir makineye sahip olmak oldukça havalı olsa da bir makine parasına oldukça iyi bir set kurulabilecek olması da ayrı bir değerlendirme noktası


Gaggia New Classic Pro RI9480

GAggia New Classic Pro

Gaggia New Classic Pro 58mm Portafiltre ile öne çıkan bir İtalyan klasiği. Extra fonksiyonlar olmadan sadece işini gerektiği profesyonellikte yapan bir makine diyebiliriz. Açma Kapama, shot ve buhar tuşlarından oluşan ön üçlüye yanda buhar fonksiyonunu kontrol etmenizi sağlayan bir jog kol eşlik ediyor. Grup başlığı, portafiltre ve süt köpürtme çubuğu profesyonel makineler seviyesinde ki bu ev tipi bir makine için oldukça dikkat çeken bir nokta.

3 yollu solenoid valfe sahip bu makinede, portafiltredeki basıncı dengeleyip shot sonrasında kalan basıncı ve suyu alt hazneye tahliye ediyor. 15 bar pompa çıkış basıncına sahip ve bu grup başlığında ideal 9-10 bar basıncı sağlıyor.

Kullanılan malzeme kalitesi ev tipi bir ürün için oldukça üst seviye diyebilirim. Beni rahatsız eden noktalardan biri ise çok gereksiz şekilde bu kalite ile uyuşmayan portafiltre sapı ve alt haznedeki dış plastik alan. Ama evinizde az yer kaplayan ve oldukça klasik görünümüyle mutfakta fark edilen profesyonel ayarda bir makine arıyorsanız güzel bir tercih olabilir.

BONUS

Filtre Kahve + Espresso Combo Makineler

Delonghi BCO264 Espresso Makinesi Filtre Kahve Makinesi
Delonghi BCO264


Delonghi BCO264 – Delonghi BCO420

Delonghi BCO420 Espresso Makinesi Filtre Kahve Makinesi
Delonghi BCO420

Kombo ürünlere sıcak bakmadığımı belirtmiştim ama okuyucularımızda kombo ürünlerle ilgili oldukça fazla soru geldiği için bu yazıya dahil etmek istedim
Delonghi BCO420, Delonghi BCO264‘ün yenilenmiş hali. iki ürün de hem espresso hem filtre kahve yapabiliyor. İkisinin de espresso bölümleri Delonghi’nin giriş seviyesi makineleri ile aynı özellikte. aralarındaki farka gelince Delonghi BCO264 daha eski bir ürün olduğu için hem dizayn hem malzeme kalitesi çok daha düşük ancak otomatik zamanlama fonksiyonu var. Böylece önceden malzemeyi hazırlamak kaydıyla istediğiniz saatte filtre kahve yapması için programlayabiliyorsunuz. Delonghi BCO420’de zamanlama fonksiyonu olmamasına karşın farklı olarak metal filtre ve bardakısıtma alanı bulunduruyor.


BREVILLE ALL IN ONE

Yeni nesil makinelerden biri Breville All in One, Normalde hem espresso hem de filtre kahve hazırlayan makineler yukarıda delonghi örneğinde olduğu gibi iki ayrı istasyonun birleşmesinden oluşur. Ancak Breville bu zorunluluğu aşmış gibi görünüyor, tek istasyonda iki ayrı makineyi yapmanızı sağlayacak bir ürün geliştirmiş. Üst taraftaki su püskürtme yeri hem bir espresso çıkışı hemde filtre kahve çıkışı gibi dizayn edilmiş.

Portafiltrenizi taktışınızda espresso için su veren makine filtre süzgecini yaktığınızda ise filtre kahve için su hazırlıyor. Makine Filtre kahvede Düz tabanlı profesyonel makinelerin kullandığı kağıt filtre kullanıyor. Portafiltresi ise hem standart bir portafiltre olarak çalışıyor hem de dilerseniz dolce gusto kapsüllerini de kullansabiliyorsunuz.

Kapsülü kahveleri önermiyorum en başından beri ama son dönemde nitelikli kahveciler de piyasadaki makinelerle uyumlu bu tür kapsüller çıkartmaya başladı bunlar bir nebze daha kullanılabir, öte yandan evde kahveniz bittiğinde de getir ya da banabi’den bile söyleyebileceğiniz bir kapsül hiç yoktan iyidir hissi yaratacaktır. Kombo ürünler için söylediğim hala geçerli, biri arızalanırsa diğerini de kaybetmiş olursunuz. Ama mutfakta yeriniz darsa iki makine birden barındıramayacak durumdaysanız o zaman elbette güzel bir alternatif haline geliyor.

Bu Ürün Türkiye’de henüz yer almıyor ama Yurt Dışından oldukça uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz. Bunun için bizdenucuz’u mutlaka ziyaret edin.

Kahve Makinenizi seçtiyseniz geriye doğru kahve çekirdeğini bulmak kaldı bunun için MOKAPOTA SHOP‘u ziyaret edebilirsiniz

Umarım sizlere faydası dokunacak bir değerlendirme yazısı olmuştur. Sorularınızı yorum bölmüne çekinmeden yazabilirsiniz.

May the froth be with you!

Hangi Espresso Makinesini Almalıyım?” yazısında 624 düşünce

 1. nur diyor ki:

  Merhabalar
  Fiyat dengesi ile birlikte düşündüğümde Delonghi 685 modelini almayı düşünüyorum, gözümden kaçan alternatif olarak önerebileceğiniz bir model var mı ve delonghi 685 in bir güzelliği de az yer kaplaması ama yakından hiç inceleme fırsatım olmadı iki bardağın yan yana koyabilme imkanımız var mı

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Nur Hanım,
   685 fiyat performansta güzel bir makine, (fiyatı göz ardı edersek breville öneririm o ayrı konu) iki espresso fincanı ya da iki ince kupayı yanyana koyabilirsiniz. Ama geniş kupalar için sıkıntı yaratabilir, ki zaten o genişlikte kupa kullanıyorsanız doubleshot espressoya ihtiyacınız olacağından yanyana koymanız gerekemez. Bir diğer alternatif SMEG olabilir ama onun da henüz oturmuş bir servis ağı yok. Seçiminiz güzel, hayırlı olsun şimdiden.
   Sevgiler

 2. kenan diyor ki:

  Merhaba,

  Francis X7.1 ürünü hakkındaki yorumunuz ne olur acaba?

  Delonghi 685 ile kıyasladığınızda hangisini tercih edersiniz?

  • Omer Demir diyor ki:

   Kenan Bey Selamlar,
   illy Francis x7.1 güzel görünen fakat maalesef kapsüllü bir bir makine. Her ne kadar portafiltresi varmış gibi görünse de o tutacak kapsül yerleştirmek için. Kapsül makineleri tavsiye etmiyorum sebebi ise kapsüllerin içindeki kahvenin ne olduğunun bilinememesi, üreticiye bağlı kalma zorunluluğu ve en son bunlardan yılıp doldurulabilir kapsül almaya götüren yıpratıcı süreç ve sonrasındaki uğraş. umarım faydalı olabildim
   sevgiler

   • kbcelik diyor ki:

    Ömer Bey Merhaba,

    Yorumunuz için teşekkür ederim. Siz belirtince fark ettim sadece kapsüllü olduğunu. Kapsül bana da çok mantıklı gelmiyor.

   • Ece diyor ki:

    Merhaba ömer bey ben bir makine aldım..hem çok büyük hem sesli dilide igilİzce üstelik fiyat bütçeme göre yüksek..iade etmek konusunda kararsızım ve bu nakine ile işgili doğrj dürüst yorum bulamadım Gaggia Cadorno plus tam otomatik kahve Makinesi (RI9601/01) bu marka ya da makine ile ilgili bir yorumunuz var mı?

    • Omer Demir diyor ki:

     Ece Hanım Merhaba,
     Gaggia iyi bilinen bir italyan markasıdır. Özellikle kahve ürünleri dikkat ekicidir. Aldığınız makine biraz eski bir gövde dizaynına sahip ve büyük hacimli. Hacim büyüdükçe özellikle öğütücüden çıkan ses içeride yankı oluşturduğu için sesin seviyesini de artıyor. Ama yazım dilinizden bana pek de ihtiyaca yönelik bir araştırma yaparak alınmış bir makine gibi gelmedi. Tam otomatik bir makine almak istiyorsanız size öncelikli tavsiyem şu yazımı okumanız https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066. Sonra ihtiyaçlarınızı belirlemeniz ve bu ihtiyacı karşılayacak gözünüze de hoş gelen makineye yönelmeniz veya mevcutla devam etmeniz. Bu esnada soracaklarınız olursa ben buradayım
     Sevgiler

     • Ece diyor ki:

      Peki çok teşekkür ediyorum ömer bey ..çok yer tutmayan Kullanışlı kaliteli.. lezzetli özellikle sütlü kahveler için..kullanabileceğim bir ürün istiyorum.. cadornada bir kaç deneme yaptım hem toz hem çekirdek kahve ile ve toz kahvede kahve çıkmadı bile..teknik destek aldım ama beni tatmin etmedi..fiyat performans açıdından mantıklı gelmedi ürünü bir kaç güne
      iade edeciğim..delonghi ec 685 Ya da gaggia new Classic düşünüyorum bir de kahve öğütücü tabi sayfanızı inceledim güzel bilgiler ve dönüş için teşekkürler

 3. Murat diyor ki:

  Yazı tamam belli süper ama diyelim adamın biri evine bu aleti alcak. İnanın eğer bilgide yoksa Hiçbişey yapamaz. Siz bakmayın burda herkes anladı. Ama onların bi kahve kültürü zaten var.. Benim gibi yeni başlayan bi adam ne anlayacak. Demem oki, bu moka pot a şu kadar su koyun bu ladar kaşık kahve.. Gr ı sallayın.. Gramajı kim nasıl çözecek.. Kafa karıştım3 kişiyiz kimse anlamadı. Bi siz adam akıllı kahve bilgisi veriyorsunuz zaten.. Sizi de anlamassak vay bize..?
  Özet; 2 kişilik bir moka pot aletine kaç türk kahvesi boyu kadar su, kaç yemek kaşığı kahve koncak(4.5 numarada çekilmiş varsayıyorum)
  Bukadar.. Teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Murat Bey Merhaba,
   Haklısınız, haklısınız da; kahveye yeni başlayan bir kişiye de göz kararı tarif verirsem sonuç facia olabilir :)). Bir su bardağı dedim diyelim, 3 arkadaşsanız, üçünüzün evindeki su bardaklarının aldığı suyu karşılaştırın bi bakalım aynı mı? Çorba kaşığı desem ikea’da bile 3-4 çeşit büyüklükte çorba kaşığı var. Umarım ben de derdimi anlatabildim.

   Neyse çok uzatmadan işinizi kolaylaştıracak bir-iki tüyo vereyim.

   Standart bir çorba kaşığı yaklaşık 8 gram kahve alır (tepeleme de değil silme de değil normal dolu), tatlı kaşığı ise yaklaşık 4 gram. Normal boyutta Türk kahvesi fincanı da 60 ml su alır (normal nedir kimdir o ayrı konu:). Bunlar sanırım işinizi görür.

   Yok bu işte hiç matematik olmasın diyorsanız, verin 45-50 lira bir mutfak terazisi alın, o da olmaz derseniz kafanıza göre yapın, bi kaç kötü denemeden sonra damak tadınıza uygun olanı bulursunuz zaten. İşin özünde en doğru tarif sizin damak tadınıza uygun olan tariftir. :))..
   Sevgiler ve arkadaşlarınıza da selamlar…

 4. Ramazan diyor ki:

  Iyi günler küçük bir işletmem var çok nadir espresso latte cappuccino kahve satisi yapıyorum şimdilik ihtiyacını nescafe nin elagria makinesini kullaniyrm kira bedeli ve müşteri memnuniyeti yetersiz kalıyor
  Siemens eg6 makinesini düşündüm epey şimdi aklımda breville 870 var sız ce hangi makineyi almaliym

  • Omer Demir diyor ki:

   Ramazan Bey Selamlar, iki makine temelde farklı prensiplere sahip. Siemens tam otomatik bir makine, Breville 870 ise manuel bir makine. İşletmenize Breville aldığınızda barista yetkinliklerine sizin sahip olmanız gerek veya bir barista çalıştırmalısınız. Kaldı ki bu makine bir işletmede kullanmak için çok uzun ömürlü olmayabilir. Siemens’te ise istediğiniz kahve çekirdeğini kullanarak bir barista kadar olmasa da bahsettiğiniz çapta bir işletmenin ihtiyaçlarını karşılarsnız. Siemens zaten 15.000 fincana kadar garanti veriyor, ama bu kişisel kullanım için geçerli. Kahve için çok fazla talep yok demişsiniz ama bu sunduğunuz kahveden de kaynaklı olabilir, güzel bir çekirdekle kısa zamanda maliyeti çıkartabilirsiniz. Tam otomatik makineler için şu yazıyı hazırlamıştım son kararı vermeden önce onu bir okuyun derim. https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066
   Sevgiler

 5. Serhat diyor ki:

  Merhabalar Ömer bey,Filitre kahve makinası almak istiyorum 2 makina arasında kaldım biri Delonghi ICM 15250 diğeri ise Arçelik inlove K8115 sizce hangisini tercih etmeliyim.Evde kullanacağım günde 1-2 fincan tüketeceğim.Özellikleri hemen hemen aynı gibi ama kararsızım önerilerinize ihtiyacım var.Sevgiler…

  • Omer Demir diyor ki:

   Serhat Bey Selamlar,
   Şimdiden hayırlı olsun diyelim. Dediğiniz gibi iki makinenin özellikleri de hemen hemen aynı. Ufak farklarsa şunlar, Arçelik K8115 1 saat sonra otomatik kapanırken Delonghi ICM 15250’de bu süre 40 dk. Peşpeşe iki fincan kahve içme alışkanlığınız varsa 40 dk size kısa gelebilir. Diğer fark ise kapasite, Arçelik’in kapasitesi daha yüksek. Delongi 1,25 Litre su alıyor bu da 300ml kupa ile servis edecekseniz 4 cup demek aslında. evde 5. kişi oldu mu biraz sıkıntı yaratabilir. Arçelik’te bir de aroma fonksiyonu var, bu uzun sürede demleme sağlıyor, bazı kahve türlerini demlerken bu fark yaratan bir özellik. Yedek parça konusunda Arçelik bir tık daha önde. Son karar sizin :)
   Sevgiler

 6. ipek diyor ki:

  ömer bey iyi çalışmalar benim bütçem kısıtlı ve filtre kahve delisiyim bunun için önerebileceğiniz makul bir öğütücü mevcut mudur?

 7. Kerem Bolat diyor ki:

  Yerimden zıpladım seyrederken, tekrarını görene kadar nereden çıkıp o smacı vurduğunu da anlayamadım. Sniper sahaya indi :))

 8. Murat diyor ki:

  İyi günler. Ben bir tane Delonghi 31.21 aldım Kahve çok yavaş geliyor. Süt köpürtücüden sıcak su geliyor. Sıcak su gelmesi normal midir? Gözlemlediğim sütün ısındığı ama köpürmediği. Nerede yanlış yapıyorum acaba? Daha önce hiç espresso makinesi kullanmadım.

  • Omer Demir diyor ki:

   Murat Bey Selamlar,
   Öncelikle hayırlı olsun. Aldığınız makinede Kahvenin yavaş gelmesinin bir kaç sebebi olabilir
   1-Kahveyi aşırı ince öğütmüş olabilirsiniz
   2-15gr’dan daha fazla kahve ile hazırlıyor ve daha çok sıkıştırıyor olabilirsiniz
   3-Çekirdek az kavrulmuş bir çekirdektir ve suyla temas edince portafiltrede (kepçede) şişip su akışını engelliyordur. (Bu durumda kahve miktarını azaltmanız gerekir

   Süt köpürtme bölümündeki probleminiz için şunları kontrol etmenizi öneririr
   1-köpürtücü ucundaki parça çevirdiğinizde kilitlenip köpürtücüye oturur bunun olduğundan emin olun
   2-köpürtücü içlerinde genelde extra küçük siyah bir parça olmalı (hava karışımı için) bu parça yerine oturmamış veya kutu içinde kalmış olabilir
   3-köpürtücünün çalışması için buhar ayarına getirmeli ve beklemelisiniz, yeteri kadar buhar oluşmadan süt köpürmeye çalışıyor olabilirsiniz
   Eğer herşey tam olmasına rağmen köpürtücü hala su kaçırıyorsa, buhar vanası tam kapalıyken su damlatıyorsa servise götürmeniz gerekli contalarda bir sıkıntı olabilir.

   Moralinizi bozmayın ilk kullanımda olabilecek şeyler, cihaz sıkıntısı varsa da delonghi müşteri hizmetleri ile görüşüp “merkez servise” ürününüzü direkt kargoyla gönderin. Daha hızlı ve güvenilir hizmet alırsınız.
   Tekrar hayırlı olsun, sevgiler

 9. Murat diyor ki:

  Ömer Bey İlginiz için teşekkür ederim .Kahveyi Starbucks’dan espresso için olduğunu söyleyerek aldım. Benim gözüme de çok ince gözüktü. Köpük biraz uğraştırsa da oldu gibi. Yarın Kurukahveci Mehmet Efendi’nin espressosu ile deneyeceğim. Elimde öğütücü olmadığı için şimdilik hazır öğütülmüş kahvelerle idare edeceğim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar Murat Bey,
   O zaman kahveyi biraz daha az miktarda koyup max 15 kilogram’a eşit (daha fazla değil) bassınçla tamperleyerek (sıkıştırarak) bir kere daha deneyin derim
   Sevgiler

 10. Murat diyor ki:

  Bugün Kurukahveci Mehmet Efendinin espresso kahvesi ile denedim. Kahve sorunsuz aktı. Yeri gelmişken sitenizi çok beğendiğimi söylemek istiyorum.

   • Hnd diyor ki:

    Merhaba
    Sinbo scm 2925 kahve makinesi aldım… Kahveyi çok güzel yapıyor orada bir sorun yok, fakat kapiçino yapmak istediğimde sütu ısıtmıyor sadece köpürtüyor ben mi yapamadım yoksa makinada mı bir sorun var anlayamadım şimdiden teşekkür ederim.

    • Omer Demir diyor ki:

     Merhaba Hnd,
     Makinede espresso hazırladıktan sonra buhar bölümüne geçiş olmalı. Bir düğme, valf vs. bunu aktif hale getirim belli bir süre bekledikten sonra makineniz buhar oluşturmaya başlar ve bunun sıcaklığı ile hem süt ısınır hem de köpürtme işlemi gerçekleşir. Kullanım kılavuzunda bunun detaylı şekilde belirtilmiş olması gerek. Bütün yönergeleri doğru uygulamanıza rağmen halen süt ısınmıyorsa teknik servis ile görüşmenizi tavsiye edebilirim.
     Sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Murat Bey Selamlar,
   Jura 1931’de kurulan bir İsviçre markası. Bildiğim kadarıyla geçen sene ortasında Türkiye pazarına girdiler.
   Bu gibi konularda ben öncelikle servis ağına ve onarım sürecine önem veren biri olarak en doğru bilgiyi kendilerinden alabileceğinizi düşünüyorum. Türkiye irtibat numaraları +90 212 438 20 22
   Geçenlerde yazılarımızdan birine Jura Türkiye Ürün ve Teknik Müdürü Serhat Özdemir Bey, bir yorum ile katkıda bulundular onu da okumanızda fayda var. (https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066#comment-2825)
   Türkiye’ye gelen ürünleri doğrudan inceleme şansım olmadı bu nedenle ürün kalitesi hakkında yorum yapmam doğru olmaz, ancak ürünlerin çoğunun yurtdışı eticaret sitelerinde %60 oranında tam not %15 oranında da oldukça kötü not aldığını söyleyebilirim. Her iki türdeki yorumlarda da yaptığı kahve kalitesi var bu göreceli bir durum olduğunun göstergesi. Olumsuz görüşlerin bir çoğu ise parça kalitesi ve servis ile ilgili. Dilerseniz yukarıdaki verdiğim telefon numarasından kendilerini arayarak servis güvencesi ve hizmet şekillerini görüşebilirsiniz. Son durumu buraya da bir yorum olarak yazarsanız sizin gibi düşünen ve araştıran diğer kullanıcılarımıza da faydanız olmuş olur.
   Sevgiler

 11. Orçun diyor ki:

  Merhabalar öneriniz hangisi olurdu espresso icin 1000tl butce ayirdim. ben bc420.1 almayi dusunuyordum ama neden kombo onermiyosunuz?

  • Omer Demir diyor ki:

   Orçun Bey Merhaba,
   Kombo ürünlere sıcak bakmamamın nedeni ürünlerden biri arızalandığında 15-20 gün evde kahvesiz kalmak demek bu. Bunun dışında yarın birgün makineyi yükseltmek isterseniz iki makineden de vazgeçmeniz anlamına gelir bu. Belirttiğiniz rakam için Önerime gelince, Breville BES810 derdim ama Breville fiyatları inanılmaz uçtu. Şu an ülkemizde maalesef overpriced (ederinin üstü fiyat) durumdalar. Şu halde alternatif Delonghi 685 kalıyor geriye. Sevgiler

 12. Orçun diyor ki:

  Cok tesekkur ederim degerli bilgileriniz icin. Aynen kur malasef fiyatlari cok yukseltti yurtdisindan sipariste veremiyoruz vergi vs. 685 alicam dediginiz gibi ?

  • Omer Demir diyor ki:

   Orçun Bey Selamlar,
   Nespresso tercih meselesi, ben aldığım kahvenin hangi kasabadan, hangi çiftlikten, ya da en kötü hangi bölgeden olduğunu bilmek isterim.
   Bir diğer neden ise büyük üretici olması. Büyük üreticilerin tadı standardize etme gibi bir hikayeleri var. Her aldığınız kapsülün aynı tatta olmasını beklersiniz doğal olarak. Ama onlar her kapsüle aynı bölgenin çekirdeğini koyamazlar zira üretim miktarları çok fazla oldğu için bu yapılabilir birşey değildir. Bir çok bölgeyi karıştırmaları gerekir. Bu durumda standart tadı yakalamak için over-roast kavurmaları gerek. Yani kahve çekirdeğinin ideal kavurma aralığının üstüne çıkmaları gerek. Böylece aynı tipteki farklı bölgedeki kahvelerin tatları da birbirine oldukça yakınsar ve siz de standart kahve içmiş olursunuz. Hatta bu tada maliyet düşürmek için düşük kalite çekirdekler ve robusta çekirdekleri de eklenir. Böylece o kahve çekirdeğinin olması gereken lezzetini tadamazsınız. Over price (ederinin üstünde belede sahip olan) bir kahve arıyorsanız, nespresso bu konuda çok iyidir:)
   Sevgiler

 13. emir diyor ki:

  Ömer Bey Merhaba
  Evde kullanmak için ECP35.31 ile EC685 arasında kaldım. Birbirlerinden farkları nedir? sizce hangisini tercih etmeliyim? Aralarındaki fark 150 liralık fiyat farkına değer mi?

  • Omer Demir diyor ki:

   Emir Bey Selamlar,
   Espresso makinesi alacaksanız uzun yıllar kullanacaksınızdır. İki makine de temel ihtiyacınızı karşılar ancak ben 685’i tavsiye ediyorum, zira kullanılan malzeme kalitesi ve dizayn çok daha şık özellikle kırmızı rengi. Espresso bazlı içecekleri seviyorsanız espresso makinesi zaman içinde yakın dostunuz oluyor inanın bana. İkisi arasındaki farkları yazıda detaylıca belirtmiştim. 685’i bugün önerdiğimiz ürünler arasına da ekledik. Zira bugüne kadar negatif bir yorum bize ulaşmadı. (https://mokapota.com/urun/delonghi-ec685)
   Sevgiler

   • Ömer diyor ki:

    Merhaba Ömer bey.

    685 hk.da. yaptığınız öneri yazısına artık ulaşılamıyor. Nedenini öğrenebilir miyiz?
    Bir de, 685 hk.da. hem cappuccino hem latte yapılabilir buhar başlığından bahsetmişsiniz. ancak firmanın .tr uzantılı web sayfalarında ürüne dair bilgi bölümünde sadece cappuccino özelliği bahsediliyor.

    685 hk.da. bir kaç bilgi daha paylaşabilir misiniz? zira makine için bütçem max. 1200 TL ve bu ürün şu an en uzun vatan bilgisayarda; 1056 TL. almaya çok yakınım ama yine de emin olamıyorum :) help me pls =)

 14. yaren diyor ki:

  merhaba tchibo kahve makinelerinden hiç bahsetmemişsiniz caffisimo modelini merak ediyorum yeterli bilgi bulamadım bide nespressolar var onlarda iyi gözüküyor ama pahalı gibi bilemedim

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar Yaren Bey, iki tip makine de kapsüllü makine bu nedenle hiç bir yazımızda yer vermedik. Çünkü kapsül makineleri tavsiye etmiyoruz. Nitelikli kahve içmek istiyorsanız büyük ticari markalardan da uzak durmanızı tavsiye ederim. Büyük markalar maalesef çok yüklü miktarda kahve alıyorlar ve aynı lezzeti tutturabilmek için kahve çekirdeğini olması gerektiğinden çok daha fazla kavuruyorlar. Çünkü kavurma derecesi arttıkça çekirdeklerin tatları birbirine yaklaşıyor ama bu sefer o çekirdeğin gerçek tadını alamıyorsunuz.
   Sevgiler

 15. yaren diyor ki:

  yaren hanım :)) cevap için çok teşekkürler ömer bey ama ben ilk makinemi alıcam hiç anlamıyorumda makinelerden çok detay var tek istediğim evde güzel bir cappuccino içebilmek ve kolay bir kahve makinesi alabilmek

  • Omer Demir diyor ki:

   Peki :))
   Ezberci eğitim sisteminin sonuçları bunlar hep :)

   Yaren Hanım, uğraşmadan cappuccino hazırlamak istiyorum dediğiniz için şu yazımı okumanızı tavsiye ederim,
   https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066
   Bu makineler tam otomatik makineler ve içlerinde kahve öğütücüsü de bulunuyor. Sizin koyduğunuz çekirdek kahve ile çalışıyorlar. Hacim ve fiyat olarak kapsül makinelerden biraz daha büyük ve pahalılar. Ama 2 yıllık süreçte kapsüle vereceğiniz parayı da işin içine katarsanız maddi olarak karda olacağınızı bile söyleyebilirim. Üstelik çok daha lezzetli ve ne olduğunu bildiğiniz kahveler içersiniz.

 16. Cem diyor ki:

  İyi günler. Bende deloghi ec685 var. Ögutulmus kahve aliyordum fakat artik kendim ogutmeye karar verdim. Yorumlarinizdan kg79 u onerdiginizi gordum. Arastirdigimda kg79 un espresso icin yeterli olcude ogutemedigini okuyorum.ne derece dogru bilmiyorum. Icini acip ayarini degistirip daha ince ogutmesini saglayanlar bile var. Tum bunlardan dolayi kararsizim. Sizce kg79 mu alsam ki ogutme inceligi ec686 icin yeterlimidir ya da baska ogutucu onerirmisiniz. Fiyat 300-350 tl civari. Cok tesekkurler.

 17. umut diyor ki:

  merhabalar biraz yardıma ihtiyacım var ben de espresso makinesi almayı dusunuyorum kapsul olmayacak aklımda Emsan bella gusto 1801 var hem fıltre hemde espresso latte vs yapabılıyor sizce onerırmısınız bunun dısında ıse 400 550 cıvarı onerebılecegınız başka makine varmı.. saygılar

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhabalar Umut Bey,
   Açıkçası Emsan Bella gusto incelediğim bir ürün değil, ama yazımı ve altındaki yorumlara verdiğim cevapları okuduysanız, kombo makineleri tavsiye etmediğimi görmüşsünüzdür. Eğer espresso bazlı içecekleri seviyorsanız fayda maaliyet oranı ve başlangıç için Delonghi EC685 modelini öneriyorum, bu ürün hakkında kullanıcılarımızdan gelen oldukça pozitif yorumlar da var fakat fiyatı sizin bütçenizin biraz üzerinde. Ancak malumunuz son 1-2 yıl içinde TL’deki değer kaybı bizi neredeyse yarı yarıya fakirleştirdiği için ithal ürünlerin de fiyatları 2 hatta ek vergilerle 3 katına çıktı. Maalesef belirttiğiniz fiyat aralığında bir espresso makinesi bulmak zor, firmalar/bankalar/eticaret siteleri dönemsel kampanyalar yapıyor belki onları takip ederek daha uygun maliyetle sahip olabilirsiniz. Sevgiler

 18. umut diyor ki:

  anladım bende o combo dedıgınız de dıgerlerınde pek anlam vermemıstım sımdı oturdu dedıgınız modele baktım fakat baya ucuk mıktarda bırda bu makınayı ben deıl annem alıcagı ıcın daha fazlada zorlamak ıstemıyodum sdaha farklı bi fikriniz var yanıtınız ıcın teşekkür ederim bu arada :

 19. Tuğba diyor ki:

  Merhaba ☀️ yardımınıza ihtiyacım ihtiyacım var? eşim kahveyi çok seviyor espresso makinası almak istiyorum hediye. 1000 liraya kadar bütçem var. Blogdaki yazınızı okudum ama kararsızım özellikleri de pek anlamadım. Yani espresso latte Moka hepsini yapsın istiyorum ama öyle bi seçenek var mı onu da bilmiyorum ?‍♀️ lütfen yardımcı olun bana ben sadece içiyorum makinelerden anlamıyorum

  • Omer Demir diyor ki:

   Tuğba Hanım Merhaba,
   Delonghi 685 (https://mokapota.com/urun/delonghi-ec685) fiyat performans açısından bizim sıkça önerdiğimiz bir ürün ve bu zamana kadar da okuyucularımızdan negatif bir geri bildirim almadık. Süt ve espresso ile yapılan içeceklerin hepsini hazırlayabilirsiniz, iki ayrı süt köpürtme ayarı olduğu için hem cappuccino hem de latte için süt köpürtebiliyorsunuz.
   İnce dizaynı sayesinde mutfağınızda da az yer kaplar, hem siz hem eşiniz rahat edersiniz. Eşinize selamlar, sevgiler :)

 20. Ayşe diyor ki:

  Merhaba, ben mail atmıştım ama o işler öyle olmuyormuş :)

  Nespressoyu ve diğer kapsüllü makineleri tavsiye etmediğinizi yazmışsınız. Pixie modelini almak üzereyken bunu görmem kötü oldu. Sebebiniz yalnız çekirdeklerin kavrulma şekli ve dolayısıyla tadının değişmesi mi yoksa hak etmedikleri makine-kapsül ücretleri mi?

  • Omer Demir diyor ki:

   Ayşe Hanım Merhaba,
   email ile gelen soruları sitedeki yorum bölümüne yönlendiriyoruz çünkü diğer okuyucularımızın da benzer problemleri olabiliyor böylece diğer okuyucularımız da faydalanabiliyorlar. Anlayışınız için tekrar teşekkürler.
   Kapsül makine konusuna gelince,
   Sorunuzun cevabı her ikisi de.
   Kapsül makine aldığınız zaman makine üreticisinin seçtiği çekirdeklere zorunlu kalıyorsunuz ve bu çekirdekler de maalesef düşük kaliteli ve gereğinden fazla kavrulmuş çekirdekler oluyor.
   Robusta çekirdekleri (bir iki özel tipi hariç) kahve piyasasında ucuz çekirdek olarak adlandırılır lezzetinin de çok iyi olduğu söylenemez. Ama nespresso classic espresso modeli %20 robusta çekirdeği içerir. Diğer tiplerde ise geniş ölçekli bir alanda çok çeşitli üreticilerden toparlanmış kahveler, lezzet profilini tutturabilmek için (her kapsülde aynı tat) olması gerektiğinden fazla kavrularak kapsüllenir.
   Kahve çok ilginç bir bitkidir, yetiştiği topraktan ve çevresindeki diğer bitkilerden aromasını oluşturur. Siz tüketene kadar, kahvenin toplanması, çekirdeklerinin ayrılmasında kullanılan yöntem, hasat senesi, depolanma koşulları vb bir çok faktör bu lezzeti etkileyen faktörlerdir. Büyük kahve üreticileri -ki buna starbucks, lavazza, illy, nestle vs dahildir- bu farklılıkları yok edip her pakette/kapsülde aynı tadı yakalayabilmek için kahveyi gereğinden fazla kavururlar, kahve kavurma derecesi yükseldikçe çekirdeklerdeki tatlar kendi özelliklerini kaybeder ve birbirine yakınlaşır. Böylece siz çok güzel bir kahve içtiğinizi düşünürken aslında onlardan çok çok daha iyi kahveler vardır…
   Maliyet konusunda gelince çok basit bir hesap yapalım.
   Diyelim ki günde bir kapsül kahve tüketiyorsunuz, her kapsül 7 gram olduğuna göre yıllık tüketiminiz yaklaşık 2,5 kilogram kahve demektir. Günümüzde iyi kalitede 250 gramlık bir kahveyi 35-40 TL civarı bir fiyata bulabilirsiniz. Özetle kahveyi kendiniz alıp öğütürseniz ya da tam otomatik bir makine kullanırsanız günlük 7gram kahve tüketimiyle yıllık maliyetiniz 350-400 TL civarı olacaktır. Kapsülde ise 10’lu paket fiyatı en ucuz şu an 32 TL. Hadi diyelim ki onu da kampanya vs. ile aldınız ve size maliyeti 25 TL. Yılda 36 10’lu paket kullanacağınız için yıllık maliyetiniz 900 TL olacaktır. Yıllık 350 TL ödemek varken 900 TL ödeyeceksiniz. Bu sadece günde 7 gram kahve tüketimi için yapılan hesap. Günde iki kapsül tüketirseniz 700 TL yerine 1800 TL gibi bir farkla karşılaşırsınız, tüketiminiz arttıkça size yansıyacak maliyet farkı da katlanarak artacaktır. Üstelik içtiğiniz kahveler de maalesef daha kalitesiz olacaktır.
   Umarım sorularınıza geniş, net ve açıklayıcı bir cevap verebilmişimdir.
   Sevgiler

 21. AYŞE diyor ki:

  Mahcup oldum çok incesiniz uzun uzun yazmışsınız. Madem öyleyse size güveniyorum. Sitenizi biraz talan edip bana uygun makine veya demleme aparatı bulayım. Tekrar teşekkür ederim.

 22. Füsun İyicil diyor ki:

  Merhabalar,
  Öncelikle son derece aydınlatıcı ve sıcak açıklamalarınız için teşekkürler.
  Ben oğlumun stüdyosu için hediye kahve makinesi almak istiyorum.Kahvenin çok ve severek içildiği bir mekan. Yazılarınızdan Deloghi EC 685 veya Breville BES 870’in uygun olabileceğini düşündüm. Ancak son karar için sizin önerinizi ve fiyatlarıyla birlikte nereden taksitli olarak alabileceğim konusunda beni aydınlatmanızı rica ediyorum.
  Tekrar teşekkürler, kahve tadında günler diliyorum…

  • Omer Demir diyor ki:

   Füsun Hanım Selamlar,
   Belirttiğiniz modeller manuel makineler, ve eğer oğlunuz stüdyoda arkadaş/müşteri ağırlıyorsa bu modellerin başında birinin durması gerek (bir nevi baristalık yapmaktan bahsediyorum). Ama gelen kişiler kendi kahvesini hızlıca hazırlasın derseniz otomatik bir makine almanızı tavsiye ederim. Bireysel kullanım için manuel makineleri öneririm hep ama hem bir kahve sever hem de bir müzisyen olarak oğlunuza otomatik makine almanız daha mantıklı olacaktır. otomatik makineler için şu yazımı okuyabilirisiniz : https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066
   Tabi bahsettiğiniz bir stüdyo daire değilse :)))
   Stüdyo daire ise de eğer oğlunuzun kahve merakı başlangıç seviyesindeyse 685, orta ve ileri seviye ise breville tavsiye ederim.
   Fiyatlar dönem dönem değişken oluyor hızlı ve güvenli bir alışveriş için bilinen e-ticaret şirketlerini kullanmanızı tavsiye ederim.
   Sevgiler

 23. Sinan yarar diyor ki:

  İyi geceler tek kahve çekirdeği ile birden fazla kahve cesidi yapabilirmiyim acaba, kahve dunyasinda kg 42 tl olan üzerinde turk kahvesi yazan kahve cekirdegi ile espresso ,filtre kahve ve turk kahvesi uygun ölçülerde öğütüp yapabilirmiyim.kahve fiyatları espresso ve filtre kahvelerde cok değişken.cekirdekler her kahve için ayrı oldugu içinmi bu kadar fiyat farki var.kusura bakmayın kahve ile yeni tanışıyorum teşekkür eder iyi tekrar iyi geceler dilerim

  • Omer Demir diyor ki:

   Sinan Bey Merhaba,
   Doğru incelikte öğütürseniz elbette bunu yapabilirsiniz. Ancak zamanla aldığınız çekirdeğin farklı demleme yöntemlerinde farklı lezzetler sunduğunu göreceksiniz ve bazıları hoşunuza gitmeyecek. Örneğin espresso çekirdekleri biraz daha koyu kavrulurlar, medium kavrulmuş bir çekirdekle espresso yaptığınızda daha asidik bir tat alırsınız.
   Ev tipi öğütücüler -genellikle- Türk Kahvesi inceliğinde öğütmezler, hangi öğütücüyü kullandığınızı bilmiyorum ama Türk kahvesi espressodan daha ince öğütülür. Tabir yerindeyse pudra kıvamında öğütülmelidir. Eğer espresso için öğütüp onunla Türk Kahvesi yaparsanız sanıyorum ki son yapışınız olur:) …
   Umarım fikir verebildim. Sevgiler…

 24. Efe Çınar diyor ki:

  Merhaba!
  Alt segment olarak f/p şeklinde bu 2 ürüne kanaat verdim. https://mokapota.com/urun/tchibo-kahve-ogutucu ve delonghi kg79 u karşılaştırabilir misiniz? Karar veremiyorum. Pek bilgi de yok ortamda. French press ve moka pot için alacağım(sonradan aeropress,v60dripping ,chemex e yönelebilirim.). Direkt şunu al deseniz de olur.
  Teşekkürler. Saygılar.

  • Omer Demir diyor ki:

   Efe Bey Selamlar,
   Tchibo öğütücünün bir önceki modelini kullanıyorum 10 yılı geçkin süredir. 69 liraya almıştım:)) Halen daha güzel çalışıyor ve bütün demleme tipleri için ihtiyacımı karşılıyor. Benim kullandığımda üst hazne açılıp temizlenmiyordu, bu modele onu eklemişler. F/p açısından ideal bir ürün. Kg79u yazarlarımızdan Hakan Köse 3 yıldır kullanıyor ve o da hayatından memnun. Benim tavsiyem tchibo olur zira bu seviye bir öğütücü için 10 yıl çok iyi zaman…
   Sevgiler

 25. BAHAR diyor ki:

  Merhaba, Emsan Bella Gusto 1801 kahve makinesine takıldım kaldım. İnceleme fırsatı buldunuz mu, nasıl bir ürün acaba? Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim,iyi günler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Bahar Hanım Merhabalar,
   iki ürün bir arada modelleri önermiyorum, sebebi de bir ürün arızalandığında ikincisinden de olmanız. Ama mutfakta yer olmadığı durumlarda bazen zorunlu kalınıyor. Bahsettiğiniz ürünün malzeme kalitesi düşük ve dizaynı oldukça demode, ürünü birebir kullanma şansım olmadı içecek hazırlaması için bu nedenle bir yorum yapamayacağım ama illa da kombo ürün alacağım derseniz yazıda önderdiğim Delonghi BCO420’yi düşünebilirsiniz. Yine de nihai tavsiyem iki ayrı ürün almanız doğrultusunda
   Sevgiler.

 26. Özge diyor ki:

  İyi günler diliyorum öncelikle Delonghi ec 685 ile ec 860 kahve makineleri arasında kaldım aralarında 200 tl fark var 860 modeli ile süt köpürtmek daha mı kolay ve daha mı güzel olur acaba teşekkür ediyorum .

  • Omer Demir diyor ki:

   Özge Hanım Merhaba,
   Çok sık sütlü içecek hazırlayacaksanız 860 işinize yarayabilir, 860 doğrudan kahvenin içine köpürtülmüş sütü ekeler. İş bitince kaldırır dolaba koyarsınız, sonra tekrar çıkarıp kullanırsınız.
   Ama hazır makine varken biraz latte art’la da uğraşırım hiç olmasa kalp, çiçek vs. yapmayı denerim derseniz 685 iyidir. sütü köpürtmek de keyifli bir iştir. Süreçte efor gerektiren tek fark köpürtme sonrası süt bölümünün temzliği. Hiç zor bir iş değildir ama her kahve hazırladıktan sonra temizlemek gerekir. Umarım faydalı olabildim
   Sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Özge Hanım Tekrar Merhaba,
   Bir hatamı düzeltmek isterim, yazıda yayınladığım ürün 850M di ve onda manuel köpürtme aparatı yoktu. 860M de ise manuel köpürtme aparatı ayrıca yanında geliyor (Yazıyı da yeni 860M olarak güncelledim). Dolayısıyla hem süt kabı hem de köpürtme aparatı ile birlikte kullanabiliyorsunuz. Şu haliyle ikisine de ihtiyacınız varsa tercih edebileceğiniz bir ürün. Bir de iyi bir haber vereyim, Amazon Almanya’dan Türkiye’ye gönderimi var ve gümrük vergisi, gönderim ücreti dahil fiyatı Türkiye’den daha ucuza gelebiliyor. Amazon siparişlerde son adımda gümrük vergisi gönderi ücreti dahil bir fiyat veriyor size, dolayısıyla gümrükle filan da uğraşmanıza gerek kalmıyor. Kargo şirketi bunların hepsini halledip 1-2 hafta içinde adresinize teslim ediyor. Yakın zamanda Türkiye’ye teslimi olan ürünleri listelemeye başladık. Ürüne şu linkten ulaşabilirsiniz. https://mokapota.com/urun/delonghi-ec-860-m-espresso-makinesi
   Son Not: Fiyatları kontrol ettim, Türkiyede bu ürüne henüz son kur farkı yansımamış, bu nedenle TR fiyatı daha uygun ama yakında bu fiyatlar kalmayacak maalesef.
   Sevgiler

 27. Enes diyor ki:

  Merhaba.İyi günler. Kahveyi seven biriyim. İlk kez kahve makinesi alacağım ve sorunsuz temiz kullanışlı bir ürün istiyorum. Bu konuda en dogru karar size danışmak olacaktır. Aklimdaki ürünler sunlardir. Delonghi ec 685. Ecp 3531. Ecp 3121. Veya sizin önerebileceğiniz baska urun var mi.

  • Omer Demir diyor ki:

   Enes Bey Selamlar,
   Delonghi 685 hakkında şu ana kadar hiç bir negatif geri bildirim almadık, 3531 ve 3121’in malzeme kalitesi 685’e göre daha düşüktür. Uzun soluklu bir kullanım ve baktığınızda içinize sinsin derseniz 685 fiyat performansta oldukça iyi bir makine. Bütçemi biraz daha yükseltirim evladiyelik olsun diyorsanız da Breville BES810 öneririm.
   Sevgiler

 28. Enes diyor ki:

  Ömer bey öncelikle cevabınız icin teşekkürler. 685 ile 3531 arasında özellik tat vs farkı varmı.
  Birde ürünü nerden temin etmeliyim

  • Omer Demir diyor ki:

   Enes Bey Merhaba,
   Ürünü nereden temin edeceğiniz konusunda malesef bir yönlendirme yapamıyorum. Güvenilir e-ticaret sitelerini ve fiyat karşılaştırma sitelerini kontrol edebilirsiniz.
   Tat göreceli bir kavram iki makinenin malzeme kalitesi birbirinden farklı, en belirgin farklılıklar
   3531 Çelik kazan kullanıyor, gövdesi plastik
   685 thermoblock sistemi kullanıyor, gövde pazlanmaz çelik
   Sevgiler

 29. Elif diyor ki:

  Merhaba,
  Evimde uzun zamandır kullandığım Tchibo Cafissimo makinem arızalandığından artık kapsülsüz espresso yapabileceğim yeni bir makine arayışındayım. Uygun fiyatlı ürün arayışımda Delonghi EC8 modeline denk geldim, ürün hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Ev kullanımı için fazla pahalı olmayacak başka bir espresso makinesi öneriniz var mıdır?

  • Omer Demir diyor ki:

   Elif Hanım Selamlar,
   Arızalanmasına üzüldüm ama gerçek kahve lezzetini tatmanız için vesile olmuş diyebilirim.
   Size öncelikli farklı bir ürün önereceğim (bu cebimizde dursun), kapsül makinenin rahatlığına alıştığınız için manuel makineler ilk başta size biraz yorucu ve teferruatlı gelebilir, ayrıca yanına bir de öğütücü almanız gerekecek ki öğütücülerin en düşüğü şu anda 360 TL civarı. Yakın zamanda Amazon Almanya bazı ürünlerde Türkiye’ye gümrük dahil gönderime başladı. Orada da Krups EA8108 tam otomatik kahve makinesi Türkiyeye göre oldukça ucuz fiyatta (gümrük, gönderim ücreti dahil bugünün kuruyla 1580 lira gibi bir rakama alınabiliyor) Biz yakın zamanda amazondan Türkiye’ye göre çok daha ucuza alınabilecek ürünleri “önerdiğimiz ürünler” içinde yayınlamaya başladık. Şuradan bu ürünü inceleyebilirsiniz. Ürüne git butonuna basarsanız doğrudan amazon almanya sitesine erişirsiniz. Üst ekrandan Türkçeyi seçtiğinizde ürünün detaylarını Türkçe olarak da inceleyebilirsiniz. Link: https://mokapota.com/urun/krups-ea8108-otomatik-kahve-makinesi
   kendi içinde dahili öğütücüsü olan bir makine ve bir çok içecek hazırlayabiliyorsunuz. Biliyorum bütçeniz kısıtlı ama uzun soluklu bir çözüm için bu fırsatı bir düşünün derim. DEdim ya bu cebimizde dursun

   Şimdi, Sizin sorduğunuz makine (Delonghi EC8)’e gelelim. EC8 daha çok düşük gelir seviyesi olan ülkeler için (eski demirperde ve asya) üretilmiş ve son zamanda ülkemizde de -büyük zincirlerin aracılığı ile- satılmaya başlamış bir makine. Ancak makinenin malzeme kalitesi oldukça düşük ve görünümü de bir o kadar demode. Özetle vereceğiniz paranın çok ederi değil. Onun yerine düşük segmentte Delonghi 35.31’i değerlendirebilirsiniz. bunun biir üst basamağında da EC 685 var. EC 685 bu zamana kadar beğenerek önerdiğimiz ve önerimizle alan okuyucularımızdan da pozitif geribildirim aldığımız bir ürün. Ama dediğim gibi bu ürünlerle beraber öğütücü de almanız gerekecek. Dışarda öğüttürüp getiririm derseniz, 2 günden sonra maalesef öğüttürdüğünüz kahve ilk günkü tadı verMEmeye başlar, bir iki gün içinde de bayat bir kahve tadı almaya başlarsınız.
   Umarım faydalı olabildim, sevgiler

 30. Elif diyor ki:

  Cevabınız için çok teşekkür ederim Ömer Bey, kapsülleri kendim doldurduğum için elimde hali hazırda kahve öğütücüsü bulunmakta, ancak önerdiğiniz makineleri de muhakkak inceleyeceğim.
  İyi günler dilerim

 31. aysu diyor ki:

  Merhaba delonghi ECP 35.31 ve EC 685 karşılaştırması yapabilir misiniz? ECP 3531 in tasarımıyla beraber bana daha uygun olduğunu düşünüyorum ancak bunun için giriş modeli EC 685 için giriş ile orta demişsiniz. Eksi yönleri neler?
  Bir de delonghi ecz 351’in tasarımını çok beğendim. Ancak özellikleri ECP 3531 ‘den daha eksik gibi daha üst sınıfta olmasına rağmen. Sizce nasıl?

  • Omer Demir diyor ki:

   Aysu Hanım Selamlar,
   35.31 ve 685 farklarını yukarıda Enes beye verdiğim cevapta belirtmiştim. Temel farklar, malzeme kalitesi, dizayn ve kazan sistemi. 685 thermoblock kullanıyor daha şık bir dizayna sahip. 3531’de fotograflarda oldukça şık görünüyor ama plastik kaplama dış yüzey kullanırken o kaliteli hissini çok da vermiyor.
   ECZ 351 eski model EC270’in (benim evde kullandığım ve oldukça memnun olduğum makinem) yenilenmiş hali diyebiliriz. 2018 Model ve dizaynı çok şık. Ancak süt köpürtme aparatı (nedendir bilmiyorum) eski tiplerde olduğu gibi sadece cappuccino hazırlıyor. 3531 ve 685’in latte ayarı da mevcut. Benim için çok da önemli değil diyorsanız ECZ270 düşünebilirsiniz. Bildiğimiz kadarıyla Türkiye’de satışı yok ama Amazon Almanya’dan gümrük posta dahil şu an 206 €’ya sipariş verilebiliyor. (https://mokapota.com/urun/delonghi-ecz-351-w-scultura-espresso-makinesi). Bütün bunların dışında, mutlaka portafiltreli bir makine olsun deMİyorsanız KRUPS tam otomatik kahve makineleri Amazon Almanya’da şu an oldukça uygun fiyata getirtilebiliyor. Önerdiklerimiz menüsünden bu ürünlere ulaşabilirsiniz.

   Karar verirken şunları göz önünde bulundurun. Bütçeniz, kullanım sıklığınız (sık kullanacaksanız malzeme kalitesi yüksek bir makine almakta fayda var) göz zevkiniz ve mutfağınızla uyumu. Her baktığınızda seveceğiniz bir ürün olması gerek çünkü sürekli açıkta mutfağınızda duracak.

   Üçü de giriş seviyesi için uygun makineler. Son karar elbette sizin…

   Umarım faydalı olabildim. Sevgiler…

   • Aysu Seyrekbasan diyor ki:

    Ömer Bey, merhaba daha önce profesyonel makine kullanımı olan (La Cimbali M24) nişanlıma hediye bir kahve makinesi almayı düşünüyorum. Makine evde kullanılacak olup, espresso içimi bizim için öncelikli olacaktır. Uzun araştırmalarım sonucunda bir kaç marka ve model arasında kaldım yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
    1-Sage Bes810(Bu Breville 810 modelini tavsiye ettiğinizi biliyorum ancak diğer modeller arasında da iyi midir ona emin olamadım.)
    2-WMF Lumero Portafilter Espresso Makinesi
    3-Gaggia RI9480/11 New Classic 2018
    4-Gaggia RI8525/01 Carezza Deluxe
    5-Lelit Anna PL41TEM Espresso Kahve Makinesi

 32. Ahmet diyor ki:

  Öncelikle güzel yazı için teşekkürler. Evde kullanmak amacıyla 1200 lira bütçeyle espresso makinesi bakıyorum. Yazınızda olan delonghi ec685 i düşünüyorum. Size şöyle bir sorum olacak bu bütçeyle shotları , çekim süresini kendim ayarlayabilecegim (otomatik olmayan) iyi bir makine bulmam imkanım var mı ? Cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Ahmet Bey Selamlar,
   685 bir çok okuyucumuza önerdiğimiz ve şu ana kadar negatif bir yorum almadığımız ürün. Son dönemlerde döviz kurundaki artış bütün ithal ürünleri etkiledi biliyorsunuz. 685’te zaten bu ayarlamaları manuel yapabilirsiniz. Ama sormak istediğiniz 58 mm profesyonel ebatlarda portafiltreli bir makine ise maalesef bu fiyata olası değil.. Yine de alternatifler için amazon almanyadan gümrük ve gönderim ücreti dahil Türkiye’den daha ucuza bulabileceğiniz ürünleri önerdiğimiz ürünler menüsünde (https://mokapota.com/urun-kategori/onerdiklerimiz/magazaya-gore/amazon-de) inceleyebilirsiniz. Sevgiler..

 33. Mehmet diyor ki:

  Aslında EQ6 düşünüyordum ama ben alana kadar fiyat 4000 lere tırmandı, beklenti evde nitelikli espresso americano biraz da sütlü seçenekler yapmak fazlasına gerek duymuyorum. Bakınırken Siemens TI303203RW EQ.3 gördüm, fiyat 1500lira civarında, süt haznesi sistemi hakkında bilgi bulamadım ama ilk bakışta bana yeterli gibi göründü… Kullanan var mıdır? Alternatif önerebilir misiniz?

  • Omer Demir diyor ki:

   Mehmet Bey Merhaba,
   EQ3 için şu video sanırım aklınızdaki soru işaretlerini giderecektir. https://www.youtube.com/watch?v=GBh8qq-amCA
   EQ3’te süt haznesi bulunmuyor, süt köpürtücü espresso bölümünün ortasına yer alıyor ve hareketli olan bu parça temizlemek için çıkabiliyor. Tam otomatik makine düşünüyorsanız şu an fiyatı oldukça iyi durumda. Hakkında da gayet pozitif yorumlar var. Sadece bir kişi kireçlenme problemi raporlamış ama o da kullandığı su ile ilgili olabilir. Avrupa fiyatı 400€ civarı bunu da göz önüne alın derim :) Diğer bir çok marka modellerine maalesef kur farkını yansıttı ve bu durum hiçbirimiz için iyi olmadı :(( Yukarıdaki yorumlarımda da belirttim, amazon almanyayı bir alternatif olarak değerlendirebilirsiniz, kurdaki dalgalanmaya rağmen bir çok ürün hala daha daha hesaplı şekilde TR’ye getirilebiliyor. Gümrük işlemlerini de amazon üstlendiği için ürün sorunsuz şekilde kapınıza kadar teslim ediliyor. Şu ürün de bir alternatif olabilir. https://mokapota.com/urun/krups-ea8108-otomatik-kahve-makinesi hemen hemen aynı fiyata denk geliyor. TR garantisini göz önünde bulundurursak kararınız doğrultusunda ilerlemeniz sanki daha sağlıklı olur.
   Sevgiler

   • Mehmet diyor ki:

    Cevabınız için teşekkürler, buraya yazdıktan sonra almanca da olsa videolara baktım ve süt mantığını anladım. Benim için sorun olşturacak bir yapısı yok. EQ3 için almanya fiyatına bakarsak 1500 lira seviyesi çok uygun görünüyor. Önerdiğiniz alternatif de de süt sistemi benzer, amazon üzerinden alındığında 2000 lira civaına gelmekte yani EQ3’e göre 500 lira daha pahalı… Bu şartlarda EQ3 almayı düşünüyorum :)

    • Omer Demir diyor ki:

     Bence bütçenizi verimli kullanmak adına güzel bir karar verdiniz. Makineyi bir süre kullandıktan sonra deneyimlerinizi burada paylaşırsanız sevinirim. Sizin gibi bu makineyi almak isteyen diğer okuyucularımız için çok faydalı olacaktır.
     Sevgiler

     • Mehmet diyor ki:

      Ömer Bey
      EQ3 mediamart’da bir anda 1499 liraya düştü, bulduğum 250 liralık hediye çeki ve verdikleri 100 lira lık hediye çekini de sayarsak (masterpass) 1150 liraya almış buludum:) Henüz deneme şansım olmadı… Almadan önce homend’e de baktım ama onun dışarıdan görünen genel üretim kalitesi hoşuma gitmedi. EQ3 ün compact tasarımı genel malzeme kalitesi gayet iyi. Siemens bayisinde EQ6 ve EQ9’a da baktım ayrı süt sağlayıcıları güzel ama genel boyutları çok büyük olduğundan ve fiyat farkından dolayı düşünmedim. Son günlerde mesajları olan ve Homend alan Serdar bey, EQ3’ün ortada olan köpürtücüsünü olumsuz olarak görmüş ama ben tam tersini düşünüyorum. Sütlü içecekleri iki hamlede yapmaktan sa tek hamlede yapmak çok daha kıymetli benim için… Biraz kullanayım bende bir video çekerim veya mini bir inceleme yazarım…

 34. BAHAR diyor ki:

  İyi günler Ömer Bey, yönlendirmelerinizle Delonghi Ec685 almaya karar verdim. Şimdi de uygun fiyatlı bir öğütücü önerilerinizi alabilir miyim?

  • Omer Demir diyor ki:

   Bahar Hanım Merhaba,
   Kararınız hayırlı olsun umarım memnun kalırsınız. Uygun fiyatlı bir öğütücü için eğer TR’den alacaksanız Tchibo Öğütücüyü önerebilirim. https://mokapota.com/go/tchibo-kahve-ogutucu Bu ürün ihtiyacınız karşılayaack basit bir ürün. Aynı basitlikte daha uygun fiyata Amazon Almanyadan sipariş verebilirsiniz. İçlerinde oldukça iyi fiyata gelebilecek olanlar var. Bu ürünleri de bir inceleyin derim. Amazon almanya Türkçe dil seçeneği sunuyor ve gümrük işlemlerini de fiyata ekleyip sizi bu tür işlerle uğraştırmıyor. En güzeli de bu ürünler gönderim ve gümrük dahil Türkiye’den daha ucuza geliyor. Tek eksi yanı garanti konusu ama zaten düşük fiyatlı bir ürün alacağınız için bu durum göze alınabilir sanki. Bu ürünlerden Mellita en düşük fiyatlısı, ona yakın wfm ve severin var. Severin hemen hemen tchibo ile aynı dizayna sahip. Üç ürün de ucuz sınıfta yer alan fakat asgari ihtiyacı başarıyla karşılayan ürünler.
   Sevgiler…

 35. GÜL diyor ki:

  Ömer Bey merhabalar. Kahveden çok anlamayan ancak kendi kahvesini kendi yapmayı öğrenmeye hevesli bir çömezim :) Sütsüz kahve içemiyorum. Dolayısıyla latte, cappuchino içmek vazgeçemeyeceğim bir özellik. Yazdıklarınız ve kendi bütçem dahilinde Delonghi Dedica EC 685 almayı kafaya koydum. Ancak bikaç sorum var:
  1-Kahvenin öğütme inceliği bu makinenin kullanımında çok mu önemli? Eğer hazır öğütülmüş kahve almayacaksam ve kendim öğüteceksem bu işten hiç anlamayan biri olarak öğütme derecesini saptamakta sorun yaşar mıyım?
  2-Kahve öğütütücüsü olarak ne almalıyım?
  3- Yumuşak içim kahve seven biri için hazır öğütülmüş kahve çekirdeği almak istersem nereden almalıyım? Ne tavsiye edersiniz?
  Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Gül Hanım Selamlar,
   Sütsüz içemiyorum demeyin, zira nitelikli iyi kahvrulmus bir kahveyi pour over / dripper ile demleyip bir kere sütsüz için bir daha sütle içmek istemezsiniz.
   1-Espresso için incelik kolay zira bir çok öğütücüde en ince ayar ya da en inceye yakın ayarla öğüttüğünüzde tatminkar sonuç alırsınız. Zaten öğütücüyü kullancıkça da alışırsınız. Uzaya mekik göndermek gibi birşey değil endişelenmeyin;)
   2-Öğütücü için ayırdığınız bütçe önemli zira 100 lirayada 5000 liraya da öğütücü var, ne amaçla kullanacaksınız, ne kadar bütçeniz var bunları da iletirseniz bir kaç öneri sunabilirim.
   3-Reklam olmasın diye mail ile cevap vereceğim size..
   Sevgiler

   • GÜL diyor ki:

    Cevabınız için çok teşekkürler. Mail’inizi gördüm, ricanızı da :) o yüzden buradan yazmaya devam edeyim. Kahve öğütücüsü için bütçem tercihen 100-200 arası, 300’ü aşamayacak kadar hemen hemen. Sadece eve alacağım kahve makinesi için kullanırım sanırım, başka bir şey için kullanacağımı sanmıyorum. Pour over/dripper ın ne olduğu hakkında bi fikrim yok :) Bir sorum daha var, espresso/cappuchino/latte için normalde kullanılması gereken kahve ölçüsü nedir? Bunlar makinenin kullanım kılavuzunda yazar mı?

 36. Elif diyor ki:

  Merhabalar Delonghi ECO 311 almayı düşünüyordum fakat yorumunuzu okuduktan sonra vazgeçtim☺️Evde expresso cappuccino latte gibi kahveleri lezzetli şekilde yapabileceğim önerebileceğiniz bir makine var mı acaba ortalama 1000 lira gibi bir bütçeyi ayırmıştım zaten tavsiyeniz doğrultusunda ilerlemek istiyorum.şimdiden teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Elif Hanım Merhaba,
   Yazıda bir çok makine hakkındaki fikrimi belirtiyorum. Benden, şu makineyi almalısınız gibi bir cevap beklemeyin lütfen. Bu sizin kendi kararınız olmalı. Hakkında ek bilgi almak istediğiniz bir makine varsa bilgilerimi seve seve paylaşırım ama son karar mutlaka sizin olmalı.
   Sevgiler

   • Elif diyor ki:

    O zaman şöyle sorıyım Ömer bey yazdıklarınızı incelediğimde Delonghi EC 685 ile delonghi ecp 3531 sanki birbirine yakın ve ev kullanımı için uygun makineler gibi geldi.aralarındaki tercihimizi neye göre değerlendirmeliyiz avantajları ve dezavantajları olarak.

    • Omer Demir diyor ki:

     Elif Hanım Selamlar,
     Evet bu yazıda incelediğimiz bütün makineler ev için uygun makineler.
     3531 ile 685’in temel farkı thermoblock (yazı içinde detayı yer alıyor).685 ‘de thermo block ısıtma sistemi varken 35.31 kazanlı bir model. Ayrıca iki makinede kullanılan malzeme kalite olarak da farklı. Malzeme kalitesi açısından 685 35.31’den daha üst segmentte daha uzun kullanımı olan bir ürün. 685 dış yüzeyi metal iken 35.31 plastik kaplama ağırlıklı bir model.
     Umarım faydalı olabildim
     Sevgiler

 37. Ercüment diyor ki:

  Buradaki incelemeyi ve devamındakileri okuduktan sonra EC685 siparişi verdim. Bu konuyu bu kadar basit ve anlaşılır şekilde aydınlattığınız İçin teşekkürler. Sizin de dediğiniz gibi birkaç mağazada dışı plastik ürünlere baktım simbo yazsa yakışırdı Delonghi yerine. Alacak arkadaşlar İçin yıl sonu fırsatını bence kaçırmasın vatanda uygun fiyatta hatta combo kartı olanlara 100tl indirimli geliyor…

 38. Levent Çelik diyor ki:

  Hocam selamlar sevgiler. Gerçekten çok aydınlatıcı bir yazı olmuş. Benim bir sorum olacak size. Espresso makinesi araştırırken gözüme Gaggia adlı markanın Viva Style modeli takıldı. Marka – model hakkında bilginiz var mı? Bir de, bu markanın Türkiye dağıtıcısı kimdir, nedir? Ürünün garanti servisi için muhatap bulabilir miyiz? Biliniz var ise süper olur gerçekten. Şimdiden teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Levent Bey Selamlar,
   Sorunuzun bildirimini atladığım için muhtemelen MokaPota tarihinde en geç cevap alan kişi oldunuz, öncelikle kusura bakmayın.
   Gaggia oldukça başarılı ürünler sunan bir marka ve modelleri yakın zamanda ülkemizde satılmaya başladı. Fakat distribütör ve servis ağı konusunda maalesef bir bilgim yok.
   Ev tipi modellerde profesyonel’e yakın ürünler sunar ve fakat bakım konusu biraz teferruatlıdır. Belirttiğiniz modelin kazanı alüminyumdan. (alüminyum ve sağlık konuşu birbirinden karamsar bir çok makale okuyabilirsiniz). Alüminyum vücutta biriken ve atilmayan bir metal. Dolayısıyla bakımı temizliği kullanımı da bir o kadar hassas olmalı. Alüminyum bir de oksitlenmeye çok müsait bir metal belli periyotlarda temizleme gerektiriyor. Gaggia internet sitesinde sirke, limon tuzu vs gibi geleneksel temizleyiciler ve başka bir marka kireç çözücü kesinlikle kullanmayın diyor. İçlerindeki bileşenlerin bir veya birkaçının makineye zarar verebileceğini belirtiyor. Sadece gaggia’nın kendi üretimi olan temizleyici solüsyonla en geç 6 ayda bir temizleme yapmanız gerekiyor. Bu sıvıya sürekli erişiminiz olacak mı bunu da bir değerlendirin lütfen.
   Öte yandan bu modelin portafiltre genişliği 54 mm. Birçok ev tipi espresso makinesinin portafiltre çapı 51mm. Profesyonel makinaların ise 58mm. Dolayısıyla profesyonel makinalara en yakın tadı almanız muhtemel. Süt köpürtücüsü de fiyata göre oldukça başarılı. Gaggia düşünüyorsanız classic modeli de düşünün derim hem portafiltresi 58mm hem kazan alüminyum değil (gaggia’nın kullandığı özel bir alaşım ve yine o solüsyondan gerektiriyor maalesef) Süt köpürtücüsü ise profesyonel makinelerle aynı.
   Umarım faydalı olabildim
   Sevgiler

   • Levent Çelik diyor ki:

    Cevap için çok teşekkürler. Gaggia Classic modeli gerçekten güzel görünüyor. Ancak hem fiyatı hem de bakımından dolayı o ürünü satın almak pek mantıklı gelmedi. Ben de buradaki pek çok insan gibi Delonghi ec 685 modeline yöneleceğim sanırım. İnternette ec 685 ile birlikte naked filter kullanımını önerenler olmuş ve naked filter ile çok güzel espresso shot videoları hazırlayanlar var. Naked filter önerir misiniz, bu konudaki fikriniz nedir? Teşekkürler

    • Omer Demir diyor ki:

     Levent Bey Selam,
     Açıkçası 51 mm portafiltre ile naked filter denemedim bu nedenle yorum yapmam pek olası değil. Ürünü aldıktan sonra deneme şansınız olursa mutlaka bizlerle paylaşın.
     Sevgiler

 39. Onur Özgül diyor ki:

  Ömer Bey merhabalar,

  Kombo makinelere mesafeli yaklaşmanızı göz ardı edersek; Delonghi BCO 411.B için söyleyebileceğiniz birşey var mıdır? Piyasadaki uygun fiyatlı ürünlerden biri. Teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Onur Bey Merhaba,
   Metal görünümlü plastik malzeme kullanılıyor ve malzeme kalitesi delonghi’nin en düşük seviye makineleri ile aynı. Doğal olarak filtre kahve makinesinde aroma, programlama vb ek hiçbir özellik bulunmuyor.
   Bunları da geçersek, söyleyecek pek bir şey de kalmıyor. Sizin makine ile ilgili sormak istediğiniz bir şey varsa yanıtlayayım.
   Sevgiler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Yusuf Bey Merhaba,
   Gaggia oldukça iyi bir markadır, üstelik Gaggia classic gibi modelleri 58 mm portafiltre çapı ile profesyonel espresso makineleri ile aynı çapta portafiltre kullanan nadir ev tipi makinelerdendir.
   Sizin sorduğunuz 8433 ise 54 mm portafiltre çapına sahip, piyasadaki bir çok ev tipi ürünün 51 mm portafiltreli olduğunua düşünürsek bu model için profesyonele yaklaşan bir çap kullanıyor diyebiliriz. Ev için gayet tatminkar bir espresso ve süt köpürtme performansı sunduğunu söyleyebilirim. Türkiye’deki servis ağı ve servis deneyimi konusunda maalesef bilgiye sahip değilim ama distrübitörü arayıp bu konuda bilgi isteyebilirsiniz.
   Sevgiler

 40. Umut K. diyor ki:

  Merhabalar,

  Yaklaşık 4 aydır sitenizi düzenli takip ediyorum, filtre kahve makinesi hakkında yorumlara kadar her şeyi dikkatlice okudum ve hiçbir soru sormadan EFK 7800 almaya kesin karar verdim sayenizde. Verdiğiniz bilgiler detaylı açıklayıcı neden sonuç ilişkisi sunan bilgiler bu nedenle öncelikle çok teşekkür ederim. BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALAN BİR HAZİNEDİR!!
  Ancak Bildiğiniz üzere ülkemizde çevremizdeki insanlar her konudan anladığı için 500 TL bir filtre kahve makinesine verilir mi BİM ve A-101 Den al geç diyenlerden bıkkınlık geldi. İnsanların sadece filtre kahve içiyorum demek için filtre kahve içtiğini anladım.

  Neden yorum yaptığıma gelirsek öncelikle emekleriniz için teşekkür etmek istedim, birde EFK 7800 almaya karar verdim ancak bütçemi ciddi anlamda zorluyor şuan en ucuz 470 TL önerebileceğiniz daha ucuz alabileceğimiz bir yer var mı yada takip etmemi önerdiğiniz bir site. Önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

  Saygılarımla.

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhabalar,
   Öncelikle bizi uzun zamandır takip ettiğiniz teşekkür ederim. Geri bildirimleriniz bizim için oldukça kıymetli ve doğru yolda olduğumuzun göstergesi. teşekkürler..
   Açıkçası hangi makineyi biraz öne çıkarsam fiyatı artışa geçiyor, bunun sebebinin ülkedeki enflasyon vb sorunlar değil de ben ve önerilerim olduğunu düşünmek istiyorum, bu yaklaşım hepimiz için daha hayırlı gibi :)
   Maalesef EKF7800 yılbaşı öncesinde 320 lira gibi fiyata temin edilebiliyordu. Electrolux bu ürüne, kurun fırladığı dönemde bile zam yapmamıştı. Yılbaşından sonra bir fiyat ‘güncellemesi’ oldu. Bulduğunuz fiyat bugün için iyi bile diyebilirim.. Alternatif öneremediğim için kusura bakmayın..
   Sevgiler..

 41. Yusuf diyor ki:

  Bende nespresso kapsül makine var hiç memnun değilim.Teşekkürler gaggia 8423 ve 8433 arasında ne gibi fark var …ikisinden birini almayı düşünüyorum fiyat 800 TL .

    • Omer Demir diyor ki:

     Merhaba Yusuf Bey,
     Bunlar Gümrük müşavirine sorulacak sorular o yüzden benim detay bir yorum yapmam çok olası değil. Ancak, verebileceğim bilgiler şunlar.
     MokaPota önerdiklerimiz menüsünde Amazon, Almanya, Amerika ve İngiltere’de ki ürünlerden sipariş verirseniz (bunla Türkiye’ye gönderimi olan ürünleri seçtik), bu ürünlerin satıldığı ülkelerde geçerli olan satış vergisi Türk Vatandaşı olduğunuz ve Türkiye’de yerleşik olduğunuz için sizden alınmıyor, ancak bunun yerine gümrük vergisi ve kargolama ücreti fiyata ekleniyor. Amazon’un şöyle bir güzel tarafı var, anlaşmalı olduğu kargo şirketleri ile gümrük işlemlerini de hallederek ürünün kapınıza teslim edilmesini sağlıyor. Dolayısıyla gümrükle siz uğraşmıyorsunuz ve gönderile genelde 7-15 gün içinde ulaşıyor. Gümrük vergisi rakamı yaklaşık olarak hesaplanıyor (ki genelde doğru tutar hesaplanmış oluyor) hesaplanandan daha az gümrük vergisi çıkarsa, 1 ay sonra kartınıza fark iade ediliyor, daha fazla gümrük vergisi çıkarsa sizden ek bir ücret istenmiyor. Umarım bu bilgiler size faydalı olur
     Sevgiler

 42. Salih Hanifoeğlu diyor ki:

  Merhaba Ömer bey,
  Öncelikle muhteşem siteniz verdiğiniz bilgiler ve yardımlarınız için çok teşekkür ederiyorum.5 kişilik bir yazılımcı ekibimiz var ortalama günlük 10 kupa geniş kupa kahve tüketiyoruz.
  suan simens EQ.6 series 3000 kullanıyorum. güzel bir sorunum yok ama sadece Espresso tüketiyoruz %90 su veya süt ilave ederek tüketiyoruz (soğuk süt genelde)daha güzel kahve yapan ürün arıyorum. Siz Breville Espresso Makinesi Bes 810 tavsiye etmişsiniz sanırım şimdi 870 var tavsiyeleriniz var fakat bir tık yukarda fiyatı nasıl bir makina almamı tavsiye edersiniz sizin gibi bilen birinden duymak güven verici olur benim adıma.

  teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Salih Bey Selamlar,
   Aslında elinizdeki makine oldukça başarılı sonuçlar veren bir makine. Size daha net yardımcı olabilmem için, bu makinede nelerin sizi değiştirmeye yönelttiğini söyleyebilir misiniz. Mesela hangi kahveyi hazırlarken daha iyi sonuç üretmesini bekliyorsunuz. Mesela ağırlıklı tüketiminiz americano ise bir filtre kahve makinesi daha pratik çözüm olabilir sizin için. Manuel (portafiltreli) bir espresso makinesine geçmek istiyorsanız da, ofis ortamında kullanım ve temizlik pek pratik olmayabilir. Biraz daha detaylandırırsanız daha sağlıklı yanıtlayabilirim sizi
   Sevgiler

 43. Yusuf diyor ki:

  Ömer bey kusura bakmayın çok soruyorum ama ;Gaggia ile ilgili kaşık bölümünde yaylı mekanizması bir süre sonra su kaçırması yapıyor diyorlar.bu makineye alternatif krupsOpio Steam & Pump düşünüyorum.fiyat 800 TL.

  • Omer Demir diyor ki:

   Ne Demek Yusuf Bey,
   Hem sadece size değil bütün okuyucularımıza cevap vermiş oluyorum böylece.
   Bu makineye alternatif düşündüğünüzü belirtmişsiniz, peki bana sormak istediğiniz nedir?
   Sevgiler

    • Omer Demir diyor ki:

     Selamlar Yusuf Bey,
     Açıkçası bu sorunuza yanıt verebilmek için, iki makineyi yan yana denemek gerek. Aynı derecede öğütülmüş, aynı çekirdeklerle, aynı suyla aynı gramajda vs. krupsOpio Steam & Pump kullandığım bir makine değil ama baktığımda kullanıcıların çoğu makineden memnunlar. Portafiltre ölçüzünü göremedim ama fotograflardan gördüğüm kadarıyla 50-51mm olsa gerek. Gaggia arasındaki belirgin fark bu olabilir.
     Önerilerimi zaten yazıda belirtmiştim.
     Sevgiler

 44. Oğuzhan diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey;
  Siteye acaba kahve ile alakalı doyurucu içerikten ötürü mü yoksa basketbol sevginiz için mi daha çok sempati duydum bilemiyorum ama basketbolsuz bir hayatı kim düşünebilir ki!
  Sitenizle tanışmam altmışlı yaşlarına yaklaşmış annem ve babamın evdeki tek düzelikten sıkılmaları ve tamamen içlerinde kalmaması adına açmayı yaklaşık 1-2 yıldır planladıkları ufak bir kafe açması düşüncesi ve sonrasında araştırmaya sözlükte ve internette başlamam. Aslında itiraf edemiyorlar kendilerine ama kahve konusunun bu kadar teferruatlı olduğunu bilselerdi bence bu işe girmezlerdi ancak bir kere koyuldular işe ve ben her gün sitenize girip bir şeyler okuyup kurcalıyorum.
  Dediğim gibi çok büyük bir yer düşünmemeleri sebebiyle çok yüksek maliyetlerle makineler almadılar ve bu sürede sitenizde detaylı yorumladığınız espresso bazlı kahve makinelerine ve fitre kahve makinelerine yöneldiler. İşler çok iyi giderse belki günde 25-30 fincan espresso bazlı bişeyler(Bunun için Siemens TE653311RW EQ6 tedarik edildi, ayrıca yedeklemek adına başlangıç seviyesi bir De’longhi), 8-10 fincan filtre kahve(Bunun için Elektrolux EKF 7800 tedarik edildi) satışı gerçekleştirebilirler diye ön görüyoruz. Ama hem kendi akranları hem de bulundukları çevre sebebiyle en çok tüketilecek ürünün Türk Kahvesi olacağı açık bir gerçek. Öte yandan çekirdekler konusunda dediğiniz gibi bazı çekirdekler buldular ve tadımlardan sonra birşeylere karar verdiler. Tek sıkıntı ise Türk kahvesi için el tipi olmayacak bir değirmen. El tipi olmayacak zira; kas gücü ve ön görülen kapasite. Bu sebeple bize tavsiye edebileceğiniz bir-birkaç fiyat/performans ürünü türk kahve öğütücü olursa çok seviniriz.
  Bu arada araştırma yoğunluğu sebebiyle sitenin basketbol kısmına henüz tam olarak odaklanamasam da tahmin ediyorum oralarda da karalamaya değecek şeyler olacaktır.
  Sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Oğuzhan Bey Selamlar,
   Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkürler, samimi olarak söylemem gerek ki bunları duymak bize ciddi bir güç veriyor. Sizin ve ailenizin de yeni işi hayırlı olsun, şimdiden bol kazançlar dilerim.
   Seçtiğiniz makineler temizliğine ve bakımına dikkat ettiğiniz sürece belirttiğiniz günlük ihtiyacı uzunca bir süre karşılar. Filtre kahve makinesini de yedeklemeyi bir değerlendirin. Genelde ağırlıklı tüketim filtre kahve yönünde yoğun saatlerde karaf hacmi ihtiyacı karşılamayabilir. İlerde buna da karar verirsiniz.
   Türk Kahvesi öğütücü maalesef sıkıntılı bir konu. Zira o inceliğe inebilmek için taşlı değirmenler kullanılıyor bu da maalesef ancak profesyonel makinelerde mümkün ev tipi üretim bu nedenle şu ana kadar otomatik makinelerde yok. El değirmenlerinin burr sistemini otomatik makineye entegre ettiğinizde de maalesef uzun ömürlü olmuyor, muhtemelen 2 yıl garantiyi karşılayamayacağı için üreticiler de böyle bir sistem de geliştirmiyorlar.
   Şu aşamada cafe için profesyonel öğütücü tek alternatif gibi. O konuda da maalesef benim bir deneyimim yok. Ama google da üreticileri aratıp onlarla konuşmanızı tavsiye ederim. Bu tip makine üreticileri iletişime gayet açık oluyorlar. Özellikle bakım, yedek parça, servis vs gibi detayları konuşmanızı önerebilirim.
   Kusura bakmayın direkt bir yönlendirme yapamadım
   Sevgiler.

 45. Pelin diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey Delonghi Dedica 685 aldım, ilk defa espresso denedim fakat bir türlü iyi bir şekilde kahveyi akıtmadı nerede hata yaptım sizce? Espresso makinesinde kullanmak istediğimi belirttim kahveyi öğüttürürken acaba çok mu ince öğütüldü?

  • Omer Demir diyor ki:

   Pelin Hanım Merhaba,
   Öncelikle makineniz hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın.
   Eğer akış damlama şekline oluyor veya çok aşırı yavaş ise ya kahve olması gerektiğinden ince öğütülmüştür ya da gereğinden fazla basınçla tamperlenmiştir.
   Öğütmeyi değiştiremezsiniz ama bu pakette en azından tamperlemeyi yumuşatarak akışı biraz hızlandırabilirsiniz. Bir de söylemeden geçemeyeceğim, öğütülmüş kahvenin ömrü bir kaç saattir. İmkanınız varsa bir öğütücü alıp evde kendiniz öğütün, böylece hem taze öğütülmüş kahve içersiniz hem de inceliği siz ayarlarsınız.
   Sevgiler

 46. Furkan arslan diyor ki:

  Ömer bey merhaba.yaz aylarında kafede Barista olarak çalıştım,kahve hakkında kendi çapımda bi bilgim var ama benim kullandığım makineler 2 kaşıklı profesyonel espresso makineleri.evime espresso makinesi almayı düşünüyorum en uygun makina delonghi ec 685 gibi geliyor,delonghinin vintage serisindeki makineyi de düşünüyorum 1200tl bütçe ile hangi makineyi tavsiye edersiniz şimdiden teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Furkan Bey Merhaba,
   Öncelikle yazıyı ve daha önce gelen yorumlara verdiğim cevapları okumanızı tavsiye ederim, 685 bu zamana kadar en fazla hakkında cevap verdiğim makine. Vintage modelden kastınız 310/311 serisi ise daha ilk yorumlarda o ürünle ilgili çok fazla problem yaşandığından bahsettik. 1200 TL ye alınabilecek bir çok makine var ama benden şu makineyi alın iyidir gibi bir cevap beklemeyin lütfen, para sizin olduğu için karar da sizin olmalı. makinelerle ilgili yorumlarım zaten yazıda var bunlar yön gösterici olacaktır. Daha önce cevaplanmamış veya makine ile ilgili detay bir bilgiye ihtiyacınız varsa ne olduğunu detaylı sorarsanız yardımcı olurum.
   Sevgiler.

   • Furkan arslan diyor ki:

    Ömer bey yukarıdakı yorumlarınızdaki yönlendirmelerinizle delonghi ec685 modelinden satın almaya kara verdim.zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim,bu arada siteniz kahveye meraklı arkadaşlar için çok bilgilendirici tekrar çok teşekkürler

  • Oğuzhan Kaynar diyor ki:

   Ömer Bey selam,

   Öncelikle ilk sorum;
   Sage Markası hakkında. Breville ile aynı standartlarda ya da aynı üretim farklı isim diyebilir miyiz ?

   2. Sorum ;

   Şu anda En Plusta bir kampanya var.
   (Sage Bes810 Espresso Makinesi + Breville Bdc900 Kahve Öğütücüsü ) 3999 TL.
   Fiyat/Performans olarak sizin yorumunuz nedir ?
   Öğütücüsü içinde olan makineleri önermediğinizi biliyorum. Bu şekilde iyi bir alternatif olabilir mi ?

   3. Sorum ;

   Kahve Öğütücüsü almak şart mıdır ? Daha taze kahve içmek adına evde olmasını tavsiye eder misiniz ?

   Şimdiden katkılarınız için çok teşekkür ediyorum.

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar Furkan Bey,
   Bu model ile ilgili oldukça akıl karıştırıcı yorumlar var. Kimi kullanıcılar oldukça memnunken kimileri ise portafiltrenin kırılmasından su haznesinin su çekmemesine iyi krema üretmemesinden süt köpürtmesine kadar negatif yorumlarda bulunmuşlar. Türkiye’de yaşıyorsanız pek de önerebileceğim bir ürün olmaz, zira arıza ihtimali var ve arızalanırsa servis sıkıntısı yaşarsınız. Şu video görsel olarak da size fayda sağlayabilir https://www.youtube.com/watch?v=gw2YzK0ghks
   Sevgiler.

 47. Alim Demircan diyor ki:

  Moka pota koyulacak kahve olması gerekenden kalın olursa problem olur mu ? Ayrıca tek kişi için 2 cup almak mantıklı mı ?

  • Omer Demir diyor ki:

   Ali Bey Merhaba,
   Daha kalın olursa suyun akışı daha hızlı olacağı için aromada azalma olacaktır. 2 cuptan 90ml kahve elde edersiniz. Birebir sulandırdığınızda max 150-160 ml kahve demek bu. Karar sizin.
   Sevgiler

 48. kemal diyor ki:

  Merhabalar,

  Yazınızı keyifle okuyup yorumları da birer birer inceledim (2 kere). Ben 1 aydır espresso makinesi araştırmasını yapıyorum ama halen karar veremedim umarım yardımcı olursunuz.
  Öncelikle tchibo caffesimo makinesini 3 yıl boyunca kullandım ve inanılmaz nefret ettim. Verdiğim kapsül paralarına şimdiye en kral makineyi alırdım herhalde (yılda 700kapsül tüketen biriyim).

  Öncelikle birkaç model arasında kaldım ve bir türlü bir kıyaslama bulamadım.
  DeLonghi EC 685
  Gaggia RI8423/11 Grangaggia Style
  Gaggia RI9480/11 NEW CLASSIC 2018/19 Espresso Makinesi
  Gaggia RI8525/01 Carezza Deluxe Espresso Makinesi

  Ben kahvemi bol kremalı ve tatlı rahat içimli seviyorum. Genelde cappuccino/flat white içiyorum, bazen de espresso. Anladığım kadarıyla 58mm hem non pressurized basket özelliği olan tek model new classic modeli fakat gel gör ki 2300TL ve yanında 100TL sözen değirmeni ile bayağı bir bütçeyi aşacağımı düşünüyorum.

  Bir diğer taraftan carezza delux ve EC 685 araştırdığım kadarıyla birbirilerine bayağı yakınlar fakat yurt dışında carezza’dan uzak durun demişler ki nedenini anlayamadım. EC685 de erken bozuluyor diyenler çok oldu yurtdışında (300-400 yorum okudum) ama pratik ve hızlı.
  Grangaggia style de en ucuzu tüm seçeneklerin neden bu kadar fiyat farkı var ki?

  Sonuç olarak, günde 2-3 kahve makinesini çalıştırmak istiyorum fakat değirmen alıcaksam SÖZEN el değirmeni ile yetinmek istiyorum. Bu ikiliyi kullanırsam Carezza yada EC865 ile yetinebilir miyim? Pressurized ve non pressurized basket arasında tat olarak uçurum fark mı var o yüzden classic modeline mi bakmalıyım? Bir de unutmadan, latte art yapmayı seven biriyim. Acaba bu ürünlerde yapamayacağım model var mı?
  Kısa bir karşılaştırma yaparsanız inanılmaz mutlu olacağım. Bir aydır karar veremedim inan bana..

  • Omer Demir diyor ki:

   Kemal Bey bir firsat bulurum da cevap veririm diye beklettim ama su an sehir disindayim, program da biraz yogun, mobilden cevap vermek de istemedim iki gun icinde yanitliyorum sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Kemal Bey Merhaba,
   Gizli gizli sorulmuş o kadar çok sorunuz var ki umarım atlamadan cevaplayabilirim,
   Makinelere geçmeden önce sözen değirmen konusuna takıldım biraz. Daha önce Sözen değirmen kullandınız mı? Kolu oldukça kısa, tutma yeri de zira öyle olunca öğütürken ciddi güç harcamak gerekiyor.
   2-3 günde bir fincan kahve içiyorsanız bu bir keyif ama günde 2-3 kahve içecekseniz belli bir süre sonra bu sıkıntı olabilir. Tekrar düşünün derim.

   Carezza Deluxe de non pressurized bir filtre sunuyor, ama portafiltre içindeki mekanizmayı sökerek kullanmanız gerek. Çap 53mm. üstünden sıcaklık göstergesi bulunduruyor. pre infusion denilen kahveyi önceden ıslatıp sonra hazırlamaya başlayan bir özelliği var, ama diğer modellerde bunu kendiniz de rahatlıkla yapabilirsiniz.
   Delonghi 685 51mm çağında bir portafiltreye sahip, basket nonpressurized ancak portafiltre basınçlı. basınçsız deneyim için muadil portafiltreler bulmak mümkün ama biraz uğraştırıcı maalesef.
   gaggia style ise giriş seviyesi bir ürün. Malzeme kalitesi de öyle.
   Classic ise adı üzerinde gaggia’nın 58mm portafiltre ile profesyonel makine deneyimini ev ortamına getiren ürünü. Malzeme kalitesi sınıfına göre üst düzey.

   Sonuç bölümündeki sorunuza gelince, daha önce bir espresso makinesi kullanmadıysanız iki makine de ev kullanımı için ihtiyacınızı karşılar.
   Son zamanlarda delonghi ürünler biraz ederinin üstü fiyatlanmaya başladı buna da dikkat edin lütfen. Daha önce evde bir espresso makinesi kullandıysanız ve son dönemde istediğiniz lezzeti elde edemediğiniz için onu yenileyecekseniz, rocketespresso veya gaggia classic’e yönelin derim ama tabi fiyatlar bir hayli yukarıda.

   Süt ve krema konusu makinenin dışında da bir çok şeyden etkileniyor. Sütün sıcaklığı, kalitesi, yağ ve protein miktarı bunu belirleyen diğer etkenler. Pınar süt sanırım daha yüksek protein ve yağ içeren barista isimli bir süt sürdü piyasaya bununla daha verimli bir sonuç elde edebilirsiniz. her iki gaggia makinenin de süt köpürtme mekanizması hemen hemen aynı, ec685’de latte ve cappuccino için iki ayrı ayar var. Gaggia classic ise profesyonel makinelere benzer bir köpürtme mekanizması kullanıyor.
   Eksik bir konu kaldıysa tekrar sorun lütfen.
   Sevgiler.

 49. Ahmet diyor ki:

  Merhaba Omer Bey, sitenize, yazılarınıza ve üşenmeden yaptığınız açıklayıcı yorumlara, en çok da kahve kültürünün ülkemizde de gelişmesine yaptığınız çok önemli katkılarınıza hayranım.
  1) Russell Hobbs 22000-56 Chester Grind&Brew Dijital Kahve Öğütme Sistemli Kahv (500 TL) + Bialetti Brikka Moka Pot 4 Cups (350 TL) + Tchibo Cafissimo Elektrikli Süt Köpürtücü (350 TL) = 1200 TL
  2) Delonghi Bco431.S Combi Barista Tipi Kahve Makinesi (1800 TL) + Delonghi KG79 Kahve Öğütücü (350 TL) =2150 TL
  Bu iki kombinasyondan hangisi sizce daha verimli, etkin ve kullanışlı olur? Hayatımda Filtre kahve yoğunlukta ancak annem daha çok sütlü tip kahveleri seviyor.. Dolayısıyla Filtre kahvenin yanısıra sütlü kahve çeşitlerini de evde hazırlamam gerekecektir. Karar vermekte zorlanıyorum.

  • Omer Demir diyor ki:

   Ahmet Bey Marhaba,
   İki kombinasyonu da tavsiye etmem.
   1) Russell Hobbs 22000-56 Chester Grind&Brew dediğiniz makine bıçaklı bir öğütücüye sahip ve bıçaklar filtrenin içinde. Bıçaklı öğütücüyü alacaksanız fındık ceviz öğütmek için alın ama kahveyi ne olur bıçaklı öğütücüde öğütmeyin. Öte yandan, filtre aparatı zarar görürse makine kullanılmaz olur, üründe öğütücü ile birlikte kağıt filtre kullanma şansınız yok. + Espresso ve süt köpürtmek için 700 lirayı süt köpürtücü ve moka pot’a vermek yerine bir espresso makinesi alın.
   2) Kombo ürünlere sıcak bakmadığımı yazılarımda okumuşsunuzdur, biri bozulursa diğerinden de olursunuz.

   Size tavsiyem, filtre kahve makinesi, öğütücü ve espresso makinesini ayrı ayrı alın. Espresso makinesi yerine tam otomatik makine de düşünebilirsiniz. İhtiyacınızı karşılayacak bir diğer alternatif ise tam otomatik bir espresso makinesi ve konik öğütücülü homend 5002 olabilir. öğütücülü filtre kahve makinelerini de çok önermiyorum ama yer sıkıntınız varsa homend iş gören bir alternatif.

   Sevgiler

   • Ahmet diyor ki:

    Teşekkür ederim Ömer Bey, dedikleriniz ışığında yeniden uygun bir kombinasyon yapıp, almadan önce yine size danışmak isterim.

    Sevgiler.

 50. Ahmet diyor ki:

  Omer Bey selamlar,
  WMF filtre kahve makinem ve WMF ogutucumu yeni siparis verdim. Birkac gune elimde olur. Uzun sure Bialetti Musa/Venus/Kitty tarzi celik mokapot + sut kopurtucu ya da sadece mukka express mi olsun diye dusundum, ama daha onceden siz de mokapot ve kopurtucu ile ugrasmadan, dogrudan espresso makinelerinin daha iyi olacagini yazmistiniz bana. Onerinizi de dikkate alarak su an 4 makine hakkinda sizin yine degerli fikir ve yorumlariniza ihtiyac duydum. Sut karafli olarak Delonghi EC860.M (2600 TL), Breville VCF045 X Prima (2500 TL); sut karafi olmayan Delonghi EC685.M (1260 TL), Homend Coffeebreak 5003 (1395 TL)

  ———

  Bu arada WMF 412.06.0011 filtre kahve makinem ve WMF 0417070011 kahve ogutucum geldi. Iki cihazi toplamda 1350 TL’ye aldim. Teshir urunu olarak aldim, ikisi de tamamen saglam ve garantileri 2 yil olarak bugun basladi. Cekirdek kahveyi henuz almadim, o yuzden lezzet denemesi yapamadim, yapinca paylasirim. Espresso makineleri alirken kafam oyle karisti ki, inanin biraz da bunaltti. Ilginc olan, hakkinda onca olumsuz yorumlar okumama ragmen, ozellikle nespresso’nun kapsul makinelerini israrla oneren kisiler de var etrafimda. Ama ben yine de yukaridaki makinelerden birini dusunuyorum. Butcem max 2500 tl. Siemens eq6 plus 300 da aklimda bir yandan.. Bu arada Delonghi EC.860.M’i firma 2350 TL’ye birakiyor. Piyasasi 4280 TL.. Yani kisacasi barista tipi olanlar mi yoksa tam otomatik mi, yoksa ne valla cildiricam.. :)))6
  Sevgilerimle..

 51. Omer Demir diyor ki:

  Ahmet Bey Selamlar,
  Yorumlarınızı birleştirdim. Kapsül kahve makinelerini tavsiye etmiyorum zira kapsüllerin hem maliyeti çok yüksek içindeki nitelikli kahve değil (nitelikli kahve olanlar da var ama onların fiyatı daha da yüksek) kapsül makine yerine uzun vadede çok daha avantajlı olacak tam otomatik makine düşünebilirsiniz.
  Portafiltreli mi tam otomatik mi derseniz bu sizin kahveye bakışınızla ilgili. Ben sadece içiciyim diyorsanız tam otomatik, ama ben kahvemi kendim yaparım, özelleştiririm, uğraşmak benim için keyif diyorsanız portafiltreli.
  Sorduğunuz modellerle ilgili tam olarak ne öğrenmek istiyorsunuz? Eksik ya da tereddütte kaldığınız noktalar neler bunları paylaşırsanız sevinirim, zira benden direkt şu makineyi alın gibi bir yorum beklemeyin bu tamamen sizin kararınız olmalı, makineyi yıllarca ben değil siz kullanacaksınız ;)
  Sevgiler

  • Ahmet diyor ki:

   Omer Bey selamlar,
   Evet haklisiniz, sorumda biraz karisiklik var sanirim; ama sunu anladim, french press kahve keyfinden sonra, isi ilerletip makineler ile tanismaya baslayinca, ozellikle ilk alim sureci biraz sancili oluyor, hatta biraz degil epey sancili oluyor. Amac, cesit, fiyat, performans, yorum falan derken neredeyse 2 ayim gecti. :) Acele etmeden anlayarak, sorarak, dinleyerek ilerleyeyim diyorum, bazen de aman ya ne cok dusundun al gec birini icmeye basla kahveni diyorum. :) Sanirim sonucta dusuncem EC.860.M uzerine yogunlasti. Sizin de bu basliktaki yazinizdaki yorumlariniz, diger kullanici yorumlari ve izledigim videolardaki izlenimlerim, biraz ilk maliyeti olsa da, evde vakit ayirarak keyif icin kullanabilecegim su an icin bana hitap eden dogru urunun bu oldugu kanaatimi uyandirdi. Makineyi alinca dusuncelerimi sizlerle paylasirim. Cok tesekkur ederim.
   Sevgi ve saygilarimla..

 52. nurya diyor ki:

  selamlar delonghi ec 200 modeli makinam var ancak bir türlü kahvenin yanıksı kokusunun önüne geçemiyorum. bu sebepten acaba filtre kahve makinası mı almalıyım acaba diye bir arayışa girdim??‍♀️ aslında makinamı kullanamıyır olmak beni çok üzüyor çünkü çok severek almıştım. latte yi çok severim ve sıklıkla tüketirim. dışarıda bukadar para vermektense ev konforunu kendim yaşamak istedim ancak hüsran oldu ? bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz neden yanıksı bir kokusu oluyor acaba bir bilginiz varmı? kahvenin miktarını değiştirdim yine kokuyor, marka değiştirdim yine kokuyor bir çok şey denedim ama o miss kahve kokusu yok yanıksı bir koku evi saran?

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar,
   Bunun bir çok nedeni olabilir
   1- Kullandığınız kahve (yüksek ihtimal), marka değiştirmek işe yaramaz eğer aldığınız kahve nitelikli kahve değilse büyük üreticilerin kahveleriyse bu çok normal çünkü o tip kahvelerin kavurma profili çok yüksektir.
   2- Makinenizin hem kendi üstündeki fiktrede hemde portafiltresinde kahve artıklarının temizlenmemesi nedeniyle bu tip bir koku oluşabilir
   3- Portafiltreyi bulaşık makinesinde yıkadıysanız.
   4- Aşırı kireçlenme (düşük ihtimal)

   Kahvenizi değiştirin nitelikli kahve tüketin ve makinenizi temiz tutun. Probleminiz büyük ihtimalle düzelir
   Sevgiler

 53. Mehmet diyor ki:

  Merhaba ömer bey
  Ascaso dream ve i-mini öğütücüsü hakkında yorumunuz nedir? Thermo block sistemler genel olarak akılda soru işareti bırakıyor. Diğer aklımda olan makine ise lelit 41

  • Omer Demir diyor ki:

   Mehmet Bey Selamlar,
   Ascaso Dream gayet iyi bir makine 57mm portafiltre kullanıyor, tamper bulmak zor olabilirdi ama paket içinden güzel bir tamper çıktığı için bu bir sıkıntı değil. (Profesyonel makineler 58 mm, ev tipi makinelerin çoğu ise 51-53 mm portafiltreye sahip). Isıtma sistemi thermoblock. Paket içinde naked ve pressurized filtreler var ki bu da güzel bir özellik. Ama fiyatı biraz yüksek, belki yurt dışından daha ucuza bulunabilir. Buna da bakın derim.

   Lelit 41 de ise PID controller var. Bunu ısının sürekli aynı seviyede kalmasını sağlayan bir sistem olarak düşünebilirsiniz. Standart ısıtıcılar belli bir noktaya kadar ısıttıktan sonra tekrar ısıtma işlemini başlatmak için belirli bir ısıya düşmesini bekler tekrar çalıştığında ise belirli bir sıcaklığa erişince ısıtma işlemi sonlanır ancak ısıtıcı halen sıcak olduğu için ısı biraz daha yükselir. Bu da ısıda ciddi dalgalanma meydana getirir. Lelit 41 için en belirgin nokta bu özelliğe sahip olması.

   I-mini ilginç bir öğütücü ve kendini yeniledi. Alacağınız modelin eski mi yeni mi olduğuna bakın mutlaka zira yeni modelde ciddi güzel değişiklikler var. Plastik iç aksam metal ile değiştirilmiş ki en önemlisi bu bu da makineyi oldukça uzun ömürlü yapıyor. Öte yandan zayıf noktaları davar. Daha çok espresso öğütmek için yapılmış bir öğütücü. Bu nedenle en kalını bile ancak pour over için kullanılabilir. french press ve filtre kahve makinesi için doğru bir tercih olmaz. İnce öğütmesi de Türk kahvesi kıvamına çok yakın sonuç veriyor bu da artı bir durum. Öte yandan incelik ayarı bölümüne bir işaretleyici koymadıkları için ayar değiştirecekseniz tekrar eski ayara dönmek ciddi zor. Doğru ayarı da bulmak için bir kaç deneme yapmanız gerekir. Özetle espresso için çok başarılı ama her makine için öğütme yapsın diyorsanız sıkıntılı.
   Umarım faydalı olabildim
   Sevgiler

 54. Hakan diyor ki:

  Kahve merakı yeni olanlara başlangıç için önerdiğiniz özellikleri taşıdığına emin olmak istedim cihazın. Bir de kahveyi çekirdek mi öğütülmüş olarak mı satın alabileceğimi öğrenmek istedim. Anladığım kadarıyla combo tercihi yapmazsam bir de öğütücü almam gerekecek. Çok teşekkürler dönüşünüz için. Selamlar

  • Omer Demir diyor ki:

   Hakan Bey merhaba,
   Evet 7800 bir çok özelliği beraberinde sunan bir ürün.
   Kahveyi iki şekilde de satın alabilirsiniz ama ben çekirdek alıp evde öğütmenizi tavsiye ederim zira öğütülen kahve tazeliğini max 1 gün korur.
   Sevgiler

 55. Kübra diyor ki:

  Merhaba Ömer bey ben ev için kahve makinesi arıyorum fakat kararsız kaldım.Genelde az sütlü kahveleri seviyorum ve biraz üşengeçim.Toz kahve kullanmak istiyorum ve süt köpürtücüsü iyi olsun istiyorumFiyatı da uygun olmalı.Delonghi ec685 ec8 ecp3531 ecp3121 elektrolux eea11 modellerinden hangisini tavsiye edersiniz? Bir de 3121 i ikinci el çok uygun fiyata buldum.Bana yeterli olur mu yoksa para ekleyip diğer modelleri mi alayım?

 56. Kübra diyor ki:

  Hızlı cevabınız için teşekkür ederim.Tam otomatikler maliyetli olduğu için şuan düşünmüyorum.Benim için kaliteli olması sütlü kahveleri yapması yeterli aslında.3121ve electrolux eea11 arasında kaldım.Özellikleri benzer geldi.Farkları nelerdir?Delonghi electroluxden daha iyi bir markadır?

  • Omer Demir diyor ki:

   Kübra Hanım Merhaba,
   İki marka da dünya markası ve çok kaliteli ürünleri ve artık temel olarak gösterilen üretim süreçleri var.
   Makinelerin özellikleri aynı ve zaten giriş seviyesi ürünler. Şu durumda makineleri yakından görme şansınız varsa dokunarak inceleyin özellikle malzeme kalitesini ve mutfağınıza yakışacak olanı tercih edin derim.
   Giriş seviyesi için iki üründe de pozitif yorumlar var ama bu iki ürün arasında electrolux pozitif yourmlarda biraz daha yukarı seviyede.
   Sevgiler,

 57. Mehmet Emin diyor ki:

  Fiziksel olarak zorlayacaktır ama ben şimdilik Sözen otantik değirmen almaya karar verdim ve siparişimi oluşturdum. Filtre kahve için incelik ayarını yaparken dikkat etmem gerekenler nelerdir?

  Akıcı anlatımınız, tutkunuz ve her okuyucunuza göstermiş olduğunuz saygıdan ötürü kutlarım sizleri.

  Tekrardan teşekkürler.

 58. Caner Kalender diyor ki:

  Merhaba iyi çalışmalar dilerim. Evde kullanmak üzere espresso makinesi almayı planlıyorum. Delonghi ECP 3121, 3531 ve ECOV311.AZ modelleri arasında kaldım bütçe olarak. Biz espresso lungo yapabilen bir makine arıyoruz, standart espresso acı geliyor ne yazık ki. Araştırdığım kadarıyla bununla ilgili bir bilgiye rastlayamadım. Bu makinelerin lungo yapabilme özelliği var mıdır? Ayrıca hangi cihazı önerirsiniz bir uzman önerisi almak isterim :) Saygılarımla. İyi günler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Caner Bey Merhaba,
   Bahsettiğiniz makineler manuel makineler dolayısıyla bu tip makinelerde espressonuzu siz istediğiniz gibi hazırlarsınız.
   Lungo yani uzun çekim espresso’yu double shot üstünden konuşacak olursak.
   Normal double shot için 14-16 gr kahve ve 60ml su kullanılır, lungoda ise aynı miktar kahve ve daha fazla su kullanılır.
   Dolayısı ile espressonuzu hazırlarken 90ml su ile hazırlarsanız zaten lungo yapmış olursunuz.
   Doğrudan bir makine önermiyorum çünkü bu kişinin kendi tercihi olmalı, bana makinelerin hangi özellikleri arasında kaldığınızı neden karar vermediğinizi anlatın yardımcı olmaya çalışayım
   Sevgiler

 59. ERDOĞAN KOPAN diyor ki:

  Ömer Bey Merhaba.Öncelikle böylesi güzel bir sitedeki emeğiniz için çok teşekkürler.Ben sizin yorumlarınızı inceleyerek başlangıç için Delonghi 685 almaya karar verdim.Bunun yanına bu bütçeyle orantılı öğütücü önerilerinizi öğrenmek isterim.Kolay gelsin iyi günler.

 60. yusuf a. diyor ki:

  Merhabalar Ömer bey. Yazınızın tamamını okudum. Evde kullanmak için Otomatik Espresso kahve makinesi almak istiyorum. 2 marka arasında kararsız kaldım. Biri Delonghi ecam 23.420 diğeri siemens eq.6 plus. Delongi için fiyat 2300 tl aldım siemens için 3100. Merak ettiğim aradaki farka değer mi sizce ve güncel rakam olarak 3000 tl bandına kadar önerebileceğiniz kahve makinesi var mı. Aslında delonghi ecam 45.760 modelini istiyordum lakin rakam olarak 4200 bulabildim. O da beni aşıyor. Yardımcı olur musunuz.Teşekkürler emeğiniz için.

   • yusuf a. diyor ki:

    Ömer Bey okudum tekrar Giriş Seviyesi İçin daha çok öneriniz delonghi ecam 23.420 ürünü olmuş. Bunun da piyasada rakamları 2450 2500 tl civarında Benim Merak ettiğim Soru siemens in eq.6 plus ürünü 3200 bandında alınabiliyor o rakamları da zorlayabiliyorum acaba o aradaki farkı vermeme değer mi bir ikinci sorum da filtre leri delonghi ve siemens arasında çok fiyat farkı yaratıyor mu?bir de başka bir soru soruldu size ecam etam esam farkı nedir diye ecam kıyaslamasında eksik söylüyorsam düzeltin lütfen tek ısıtıcıydı galiba esam ve etam modelleri çift olduğunu söylediniz bunun kalite anlamında ecam yerine esam yada etam tercih etmemizi gerektirir mi? teşekkürler verdiğiniz değerli bilgiler için

 61. Bayram diyor ki:

  İyi günler Ömer bey BREVİLLE BES810 ile la pavoni olm arasında kaldım.Bir sefer alıp ömürlük olsun istiyorum.Espresso kalitesi ve kullanım açısından Ne önerirsiniz ?Teşekkür ederim

  • Omer Demir diyor ki:

   Bayram Bey Merhaba,
   Bugün yoğundum biraz geç cevap verebiliyorum kusura bakmayın
   İki makine birbirinden tamamen farklı pavoni klasik ve retro bir ürün. kazandaki suyu kol yardımıyla hazneye çekip basıncı insan gücüyle veriyorsunuz.
   BES810 ise daha modern bir makine. Kullanım kolaylığı açısından elbette 810 öne çıkıyor ama özelleştirme tarafında ise pavoni bir tık önde. Bence youtube videolarına bir bakın kullanım konusunda fikir verirsize.
   Ama şunu tercih edin diyemem çünkü hem bu sizin kararınız olmalı hem de zaten iki makine aynı kulvarda değil
   Sevgiler

 62. Kenan diyor ki:

  Cok tesekkur ederim engin bilgilerinizi bizimle paylasmaniz cok degerli. Buyuk bir hizmet cikmis oldugunuz bu yolda cani gonulden basarili olmaniz dilegiyle

 63. Kenan diyor ki:

  Birde bu yazidan dolayi sorum olacak omer bey.
  1. Sorum makine portafiltrenin 58 mm veya 54-mm olmasi espressoda lezzet olarak farkli biseyler sunuyormu? Yani boyutu onemli?
  2. Sorum ben sizin onerilerinizi gunlerdir inceliyorum ve son karar olarak kahve ogutucu sizin aldiginiz sage 820 marka ogutucu ile sage bes 810 marka espreso makinasi. Bu ikisinde kafami karistiran bunlar birbirine uyumlumu? Ozelikle portafiltre kepceleri acisindan teskkur ederim simdiden.

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Kenan Bey,
   1. Aynı miktar kahveyi daha geniş bir portafiltreye koydugunuzda yüzey genişleyeceği için fizik kuralları gereği makinenin aynı basıncı üretebilmesi için daha yüksek veya verimli bir giriş basıncına sahip olması gerekir. Çıkış basıncı için 9-10 bar arası kabul edilebilir değerdir. Dolayısı ile 58mm portafiltre kullanan makine daha güçlü bir basınca veya daha iyi bir mühendisliğe sahiptir. Bu işin teknik tarafı. Lezzette ise çap büyüdüğünde milimetre küp başına düşen kahve miktarı azalacağı için basınç kahve parçacıklarına daha direkt etki eder. Kahvenin uyguladığı karşı direnç ise azalır. Yani teoride (çoğu zaman da pratikte) daha iyi bir espresso elde edersiniz. Ama burada bir çok değişken var. Su sıcaklığı, tamperleme için uygulanan kuvvet, kahve tipi ve öğütme inceliği portafiltrenin tipi (basınçlı, naked) vs.
   2. Sage 820 birçok portafiltre ile uyumlu içinden iki ayrı boyutta esnek portafiltre tutucu aparat çıkıyor. Böylece 48mm-den 58mm’ye kadar çapları destekleyebiliyor. Bende 51mm portafiltreli emektar EC270 var ve hiç problem yaşamadım. Sıçratma vs gibi problemler de olmadı. Ama 51mm altı biraz sıkıntı çıkarır.
   Sevgiler

   • Kenan diyor ki:

    Merhaba omer bey sitede yapilan yeni yorumari e-mail ile alma ve yeni yazilari e-mail ile haberdar et butonlari olmasina ragmen bana cevap verdiginizde veya yeni bir yazi eklediginizde mail gelmiyor nedenini ogrenebilirmiyim?

    • MokaPota diyor ki:

     Menan Bey Merhaba,
     Bilgilendirme için teşekkürler, bir kontrol edelim…
     Bu arada mail adresinizin spam kutusunu kontrol ettiniz mi?
     Gmail ve microsoft için spam doğrulamamız var, genelde problem olmuyor ama sizin kullandığınız mail servisi spam olarak tanıyor olabilir.

 64. Nihal diyor ki:

  Merhabalar hemen hemen bütün yorumları okumaya çalıştıktan sonra yazıyorum, Delonghi 311, 31.21 ve sizin önerileriniz üzerine 685 i duydum. Ömürlük bir makina aramıyorum bütçe dostu olsun istiyorum şu an en ucuzu 31.21 850tl gibi bi fiyata düştü. Aralarında kahve olarak çok büyük bir fark yoksa 31.21 i düşünüyorum siz ne düşünüyorsunuz 311 hakkında da çok bi yorum bulamadım 685 kadar ederi var mi ?

  • Omer Demir diyor ki:

   Nihal Hanım Merhaba,
   Tat oldukça göreceli bir konu, anladığım kadarıyla ilk makineniz olacak ilk başlarda aradaki farkı ayırdetmek çok kolay olmuyor, bütçe kısıtınız olduğu ve malzeme kalitesi önemli değil dediğiniz için
   bu üç makineyle de başlangıç yapabilirsiniz. Elbette içlerinde 685 çok daha iyi bir makine.
   Şunu da hatırlatmak isterim, Türkiye’de ürünler kur riski nedeniyle oldukça pahalandı. Distribütörler risklerini azaltmak için doğal olarak fiyatları yukarı çekti. Eğer garanti vb. gibi takıntılarınız yoksa yurt dışından sipariş etme alternatifini değerlendirin derim. 685 ingilterede hemen hemen bütçenize yakın bir rakama temin edilebiliyor. EC685 kırmızı rengi şu an oldukça indirimde.
   https://mokapota.com/urun/delonghi-dedica-style-ec685r bu linkten ürüne git butonuna basarak ürüne ulaşabilirsiniz.
   Ayrıca yurtdışından sipariş verme konusunda adım adım kendi deneyimimi de içeren şöyle bir video hazırlamıştım bunu da mutlaka inceleyin derim. En azından bütçenizle daha iyi bir makineye sahip olursunuz.
   https://mokapota.com/kahve/yurt-disindan-kahve-makinesi-almak/24428
   Sevgiler

 65. Nihal diyor ki:

  Tekrardan merhaba yazıların hepsini okudum yurtdışıyla ilgili videoyu da izledim.685 almaya karar verdim 311le ilgili yorum da varmış yazınızda onu da sonradan gördüm. Amazon’dan almaya karar verdim siyah rengini.dediğiniz adımları izledim yalnız totalde karşıma 1700 gibi bi rakam çıktı sterlini seçtiğimde tl hesabı da 1900 küsür acaba ben mi yanlış anladım gümrük vergisi ni mi fazla tuttu bilemedim :(

  • Omer Demir diyor ki:

   Nihal Hanım Merhaba,
   Yazdığınızı okuyunca ben de denedim Gümrük vergisi 57 pound olarak hesaplandı. Bu çok ilginç çünkü ingiltere hala AB üyesi olduğu için %18 gümrük vergisi ödersiniz bu da 151 pound üstünden hesaplanır.
   Yanı toplam tutar 1330 lira gibi bir şey olmalı (pound olarak ödeme yaparsanız, try ödeme yaptığınızda videoda da belirttiğim gibi amazon kuru çok yüksekten hesaplayarak Türk Lirasına çeviriyor). Büyük ihtimalle amazon bu farkı size bir iki ay içinde iade eder. Bana 27 pound’un 19 poundu geri ödenmişti. Ama tabi amazon adına konuşmam doğru olmaz. Bu arada Türkiye fiyatı 1800 lira civarı.. Karar sizin elbette.
   Sevgiler

 66. Nihal diyor ki:

  Elektrolux için de güzel yorumlarınız olmuş ben de 685 alırken en çok satın alınanlarda gördüm sonra onu bi araştırdım bu esnada gaggia yı gördüm onun hakkında da güzel bir iki yoruma denk geldim siz ne düşünüyorsunuz ? Delonghi 685 kahve potunda plastik bir aksan kullanıyormuş o olayı çok sevmedim ama diğerleri nasıl bilmiyorum tabi. 1500e kadar çıkmaya karar verdim bu arada wmf nin de 500tl ya öğütücüsünü buldum. Biraz da yoruldum bu arada şunu alın en iyisi bu diyin alıcak hale geldim :?

  • Omer Demir diyor ki:

   Nihal Hanıım Merhaba,
   Farkında mısınız bilmiyorum ama şu an başladığınız noktadan oldukça uzaklaşmış durumdasınız, plastik aksamlara kadar inmiş ve bütçeyi artırmışsınız :)

   Öncelikle benden gidin şu makineyi alın dememi beklemeyin lütfen çünkü herkesin değer noktaları o kadar farklı ki, ben mümkün olduğunca makinelerin ürün özelliklerini, diğer kullanıcıların yaşadıkları sıkıntıları veya pozitif yorumlanan noktalarını paylaşmaya çaışıyorum ki kendi değer yargılarınızla bir karar verebilesiniz.
   Kaldı ki ben evimde Delonghi EC270 kullanıyorum hala. Giriş seviyesi bir makine. aldığımda en ucuzun bir üstüydü ve Türkiye’de çok da fazla seçenek yoktu. Yurt dışında getirtmek de bu kadar kolay değildi. Neredeyse 10 yıl oldu alalı ve hala iş gördüğü için değiştirmedim. Zaman içinde portafiltre filtrelerini değiştirdim sadece. Ama artık 10 yıl olunca ister istemez birgün beni yolda bırakırsa diye alternatifleri de takip ediyorum. Breville ve Sage ürünlerinin hem malzeme kalitesi hem de çıktıları oldukça iyi görünüyor. Bir iki münferit yorum dışında negatif yorumlara çok rastlamazsınız. 54mm portafiltre kullanırlar. Bu marka için şu iki ürüne bakın derim
   https://mokapota.com/urun/sage-bes810bss-the-duo-temp-pro-espresso-machine-silver
   https://mokapota.com/urun/sage-ses500bss-bambino-plus-espresso-makinesi-1600-w-paslanmaz-celik
   Gaggia ise classic serisinde 58 mm portafiltre kullanır ki bu profesyonel portafiltrelerle aynı ölçüdür. Gayet de iyi sonuç verir. Malzeme kalitesi hemen hemen sage kadar iyidir ama sage/breville malzeme kalitesinde bir tık üsttedir, 58mm ise 54mm’ye göre bir tık üsttedir. Gaggia Classic pro ise oldukça iyi malzeme kalitesi ve çıktı sunar fakata fiyat bütçenizin üstündedir.
   GAggia classic : https://mokapota.com/urun/gaggia-classic-ri9403-11-espresso-makinesi
   Delonghi de ise EC685 başlangıç için iyi bir üründür ancak 51 mm portafiltre sunar. Ev için yeterli bir çaptır bu ama 4-5 yıl kullanım sonrasında gözünüz bir üstlere kayabilir.

   Portafiltrede çap genişedikçe çıkış basıncı için gereken ilk güç ihtiyacı da artar. Bu noktada makinenin kalitesi oldukça önemli hale gelir.
   Ancak öte yandan yüzey genişlediği için aynı çıktı basıncıyla daha ince öğütmelerde problem yaşamadan espressonuzu hazırlarsınız. Dar çapta belli bir incelik altında çıkış basıncı yetersiz kalabilir.
   Ayrıca portafiltre yükseklilikeri hemen hemen aynı olduğu için geniş 51 portafiltrede maximum 15 gram kahve kullanabilirken 58mm portafiltrede 19 grama kadar çıkabilirsiniz.
   Sizi düşünmeye sevk edecek bu detayı atıp çekiliyorum :)

   Öğütücü için de şu yazımı okuyabilirsiniz
   https://mokapota.com/kahve/kahve-ogutucu-kahve-degrimeni-inceleme-ve-tavsiyeler/22638

   Sevgiler

 67. Nihal diyor ki:

  Öğütücü yazınızı da okuyarak emin olmuştum wmf den öğütücümü aldım kahve makinemi de 685 olarak seçtim siparişlerini verdim güzel indirimler yakalayarak toplamda 1900 e geldi :) çok teşekkür ediyorum size çok yardımcı oldunuz.

 68. özgür diyor ki:

  Ömer bey merhabalar. Önerileriniz ve araştırmalarım sonucu amazon almanya üzerinden EC685 ve melitto molino öğütücü aldım. 3 ekimde verdiğim sipariş 15 ekimde kapımdaydı. Bana toplamda 1450 tl ye mal oldu. Size teşekkür etmek istedim. Ayrıca şimdi farkediyorum ünlü markalar gold ismi altında bize kaliteli nescafe diye yanmış kahve içirmişler. Ethiopia Yirgacheffe ye bayıldım. Bu tonlarda başka kahve çekirdeği önerebilir misiniz? Yazılarınızı ilgiyle takip ediyor ve devamını bekliyorum. Sevgiler…

  • Omer Demir diyor ki:

   Özgür Bey Merhaba,
   Makineleriniz hayırlı olsun güzel günlerde kullanın. Şu kahveyi alın demem çok doğru olmaz. Zamanla bir damak tadı oluşturmanız gerek bunun için bulabildiğiniz kahveleri deneyin ama bir daha aynı kahveyi bulmayı beklemeyin. Zira nitelkli kahve üreticileri küçük lotlar halinde kahveyi ithal edip o çekirdek için özel kavurma yaparlar. Aynı çiftlikten bir sonraki sene gelecek ürün bile aynı tatta olmayabilir. bu işin güzel tarafıdır zevkini çıkarın. Elbette beğenmediğiniz lezzetler olacak ama bu da beğendiklerinizin daha önce çıkmasını sağlayacak. Etiyopya’da o kadar farklı türde çekirdek ve lezzetler var ki inanın hepsi ayrı bir deneyim. Bir de dünyanın kalanını düşünün. Çıktığınız yol hayırlı olsun :)) Hoşgeldiniz.
   Sevgiler

 69. necati basaran diyor ki:

  Merhaba Omer Bey,

  SAGE BES875_BSS THE BARISTA EXPRESS KAHVE MAKİNESİ ni tavsiye eder misiniz ? Bu makineyle ek bir urun masrafina ihtiyac duymadan cappuccino,latte,machiato,mocha vb. kahveler yapmak mumkun mudur?

  • Omer Demir diyor ki:

   Necati Bey Merhaba,
   BES875 espresso ve süt bazlı bütün içecekleri hazırlayabileceğiniz oldukça kaliteli ev için ideal ürünlerden biridir. (sadece filtre kahve yapamazsınız)
   Sadece combo ürün yerine espresso makinesi (BES920 dual boiler veya BES840 single boiler) ve öğütücü (BCG600 veya BGC820 PRO) ayrı almak daha mantıklı.
   Böylece mekaniklerden biri arızalanırsa diğerinden yoksun kalmazsınız. İleride değiştireceğiniz zaman da önce tükeneni değiştirirsiniz.
   Ama BES875 evi için güzel makinedir
   Sevgiler

 70. Kenan diyor ki:

  Omer bey tekrardan merhabalar ben evde iyi bir espresso ve iyi bir latte icmek istiyorum. Yazilarinizi herbirini en az 3 defa okumusumdur. Makine olaraka bitceme gore sage bes 810(simdilik pahalli halen bana gore) veya bi tik daha uygun olan delonghi 685.r almak istiyorum. Ama kafama takilan su soru var latte yapmak icin basarili olabilecekmiyim bu makinelerede sanki latte borulari sutu kaymaklastirmak yerine kopuk yapiyor gibi(cappuchino tarzi) bir izlenim yaratti bende. Sizce latte icin en iyi secim ne olabilir? Tesekkurler simdiden

  • Omer Demir diyor ki:

   Kenen Bey Merhaba,
   İki makineden hangisi derseniz profesyonel makinelere en yakın sonucu veren Sage derim, ama bütçe benim olmadığı için derim :)
   Latte için köpük hazırlamak makinenin yanında biraz da bireysel beceri gerektiren ve zamanla oturan bir konu. süt çubuğunu süt potunun derinlik olarak neresinde tuttuğunuz, ne kadar süre köpürttüğünüz süt potunun makineyedeki süt çubuğuna uygunluğu (dibine kadar oturabilmeli) büyük potlar delonghi için bu sorun olabiliyor zaman zaman. Bunları da göz ardı etmeyin derim
   Sevgiler

 71. Mehmet Kurtoglu diyor ki:

  Merhaba öncelikli ilginizden dolayı teşekkür ederim.

  delonghi 685 almaya karar verdim. Fakat sipariş edecekken 3 model çıktı; EC685.BK – EC685.R – EC685.M
  bunların birbirinden farkı nedir. Veya başka daha var mı ? EC685.BK MODELİ BİR TIK DAHA PAHALI.

 72. Hüseyin Aydoğan Bahçeci diyor ki:

  Ömer bey merhaba, Sage820’de hafıza ayarını bir türlü yapamadım. Şimdi ben öğütme ayarını 52’ye, süre ayarını 12.6 ya ve Cup ayarını da 1’getirdim, bu şekilde 20 gram kahve elde ettim ve bunu hafızaya aldım. İki kişilik kahve demlemek için de Cup ayarını 2’ye getirdiğimde süre 30.6 oldu ve çalıştırdığımda 52 gr. Kahve verdi. Bu işin içinden nasıl çıkacağım. Bazen de 3 ve 4 kişilik yapmak istiyorum. Kataloğun çevirisini Google’dan okudum ancak olmadı, yabancı dilde olmayınca çareyi yine size yazmakta buldum. ?

  • Omer Demir diyor ki:

   Aydoğan Bey Selamlar,
   Ben biraz klasikçiyim o tür konularda. Aldığımdan beri hiç o ayarlara bakmadım.
   Kahve su oranına göre önce ne kadar kahve yapacağımı, sonrada onun için gerekecek miktarda kahveyi ufak terazide ölçüp öğütücüye atıyorum ve sadece içeceğim kadar öğütüyorum.
   Haznede kahveyi tutmadığım için miktar hep benim kontrolümde oluyor. Size yardımcı olmak isterim ama inanın hiç o tarafına bakma ihtiyacım olmadı makinenin :)
   Sevgiler

 73. Mehmet Kurtoglu diyor ki:

  Cevap için teşekkürler. Delonghi 685 cihazını sipariş vereceğim fakat bazı yerlerde okuduğum kadarıyla tamper ve basınçlı sepetin pek tatmin etmediği söyleniyor. Türkiyeden sipariş edebilecek şekilde öneri de bulunabilir misiniz ?

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Mehmet Bey
   Eğer öneriden kastınız makine ise direkt gidin şu marka model alın gibi bir öneride bulunmuyorum. Etik de olmaz zaten bu. Bu sizin kararınız olmalı. Yazıyı okuduysanız makineler hakkındaki fikirlerimi görmüşsünüzdür. Yazıdaki bütün ürünler Türkiyeden alınabiliyor zaten ama bazılarını yurtdışından almak daha ucuza geliyor. Ürünlerle ilgili sorularınız varsa onu yanıtlamaya çalışırım seve seve.
   Sevgiler

   • Mehmet Kurtoglu diyor ki:

    makine tavsiyesi değil hocam. Delonghi 685 için tamper ve basınçsız sepet tavsiyesi istiyorum. Bir de yorumunuzu merak ediyorum. Gerçekten çok fark ediyor mu? Makine de gelen tamper ve sepet tatmin etmiyor mu

    • Omer Demir diyor ki:

     Mehmet Bey Selamlar,
     Eğer naked filter merakınız varsa daha profesyonel makinelere yönlenmenizi tavsiye ederim.
     EC685 neticede ev için giriş seviyesi makinelerden. 51mm portafiltre kullanır.
     Naked filter için 54mm üstü tercihen de 58 mm portafiltre kullanan makineler daha doğru bir seçim olacaktır.
     Bir de alacağınız makineye göre naked filter bulabileceğinizden emin olun. Bir çok makine zira basınçlı filtreyle geliyor.
     Tamper için tek ihtiyacınız ise, düz bir yüzeye sahip olan portafiltre çapınızla uyumlu metal bir tamper. Bunlar sağlandığı taktirde marka modelin çok da önemi yok gerisi dizayn ve zevk meselesi
     Sevgiler
     Sevgiler

 74. kenan diyor ki:

  ömer bey merhabalar bugune özel sage ses 875 bks özel indirimde yuzde 40 gibi bir indirimi var amazon uk de sizce fiyat performans acısından alınabilirmi tesekkurler. bu urun tavsiye listenizde olmadıgı için sorayım dedim benzeri var sizin tavsiyelerde simdiden tesekkurler

  • Omer Demir diyor ki:

   Kenan Bey Merhaba, oldukça güzel bir fiyata düşmüş. Ürün zaten başarılı yüksek kaliteli bir ürün. Siyah rengini bu fiyatlara bulmak da kolay değil. Gri renginin TR fiyatı 5000 lira civarı size yarı fiyatına gelecek neredeyse.. Hayırlı olsun şimdiden:))

 75. Kenan diyor ki:

  Omer bey cevap icin cok tesekkur ederim. Son olarak urun yorumlarina baktigimda su filtresi ile ilgili cok sikayet gelmis filtrenin sadece sage firmasindan temin edildigi 3 ayda bir degistirilmesi gerektigi ve her degisimde 14 pound gibi bir masraf cikardigini yazmislar. Birde bu tip makinalarda temizligin cok onemli oldugu dikkatli bir temizlik yapilmadigi zaman urun omrunun cok kisaldigi gibi seyler yaziyor. Bu konudada yorumunuzu alirsam cok memnun kalacam

  • Omer Demir diyor ki:

   Kenan Bey Merhaba,
   Bu tip filtreler daha çok sert suya sahip Avrupa ülkeleri için. Bizim ülkemizde musluk suları dahil genelde yüksek bir sertlik yok. Zaten artık filtresiz musluk suyu kullanan da pek kalmadı. Bir çok kişi zaten damacana su kullanıyor. Kartuşların muadillerini bulmak mümkün ama kartuş değiştirmeseniz de kullanıma devam edebilirsiniz.
   Sevgiler…

 76. Bayram diyor ki:

  Merhaba Ömer bey Sage bes 810 ile lelit pl81T makineleri arasında tercih yapamadım karşılaştırdığınızda arada nasıl farklar var öneriniz nedir

  • Omer Demir diyor ki:

   Bayram Bey Merhaba,
   İki Ürürn arasında segment ve ciddi fiyat farkı var. Karşılaştırmak için aynı kulvarda değiller
   Bes 810 ev tipi bir makine 54mm portafiltreye sahip, PL81T ise daha çok profesyonel makinelere yakın bir ürün 57mm portafiltre var. Profesyonel makineler 58mm kullanıyor. Neden 58 yerine 57 mm tercih ettiklerine bir türlü anlam veremiyorum açıkçası. İki üründe de PID var. Letlitte ayrıca shot timer gibi fonksiyonlar da yer alıyor. Özetle Bütçe ve bakış açınız önemli kararınız için.
   Ev için iki ürün de gayet yeterli sonuçlar verir. Ama dediğim gibi profesyonel makinelere yakınlığıyla lelit bir tık üstte kalıyor zaten fiyatı da öyle
   Sevgiler

 77. Kenan diyor ki:

  Omer bey merhabalar
  son onerdiginiz urun breville kapsullu bir makinami ben biraz inceledim kapsul gorselleri var. Biraz bu makina hakkinda filtre-espresso-kapsul hakkinda bilgi verirseniz cok memnun olcam
  Breville hepsi bir arada guzel gozukuyor ancak su kiyaslamayi ben yapamadim. Sage bes 810 gibi bir klasikmi yoksa boyle biseymi? Kiyas ederseniz sevinirim. Birde bu makina komple plastik bir makinaya benziyor kahve kalitesini cok bozmazmi plastik?simdiden tesekkurler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Kenan Bey Merhaba,
   Ürünü bilgileri ile birlikte yazıya ekledim. Ben klasik yanlısıyım ama evde bir tezgahı kahve makinelerime ayırdığım için bu böyle. Bir çok kişinin tezgahında iki üç makine için yer yok. Dolayısıyla yeriniz varsa klasik bir makine yoksa bu tip bir ürüne yönelebilirsiniz. Plastik olan dış yüzeyi dış yüzeyin kahveye bir etkisi yok sadece şık görünüm doğal olarak dayanıklılık ve çizilme direnci var. Bu nedenle genelde mutfaklarda inox ya da çelik ürünler tercih ediliyor. Ama Brevill oldukça kaliteli ürünler üreten bir firma bu nedenle kullandıkları malzemenin kalitesinden yana benim bir endişem yok.
   Sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Kenan Bey Merhaba,
   Yazı ve diğer yorumlarda iki üründen de sıkça bahsediyorum, beni birebir karşılaştırma algoritması gibi düşünmeyin lütfen.
   Sizin çekincede kaldığınız nokta nedir bunu paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışayım.
   Sevgiler

 78. Bayram diyor ki:

  Günaydın Ömer bey öğütücülerin temizliği için tozlar varmış.Bunlar kaç kg öğünümden sonra kullanılmalı.Öğütücü temizliği için farklı önerileriniz var mı?

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Bayram Bey,
   Bu tozlar çok miktarda öğütme yapıyorsanız (cafe vs) o zaman işlevsel oluyor. Ev kullanımında konik dişliye sahip bir öğütücü kullanıyorsanız, iç dişliyi 2-3 ayda bir söküp fırçayla temizlemeniz yeterli olur. İlle de çok kullanmak istiyorsanız yılda bir kullanabilirsiniz. Tozu kullandıktan sonra 40-50 gram kadar kullanılmayacak bir kahve öğütmeniz gerekir ki kalan tozlar temizlensin. Sonrasında yine dişlileri söküp fırçayla temizlemeniz gerekir.
   Düz dişli öğütücülerin sökülmesi kolay olmadığı ve hatta bazen makineyi demonte etmeden mümkün olmadığı için kullanım sıklığına göre 6 ay veya yılda bir kullanılabilir.
   Sevgiler

 79. Ayşegül diyor ki:

  Merhabalar Ömer Bey,
  Ekf7800 model ürünü aldım, şunu anlayamadım; keep warm özelliğini kullanmayıp anında tüketeceksem makineyi kapatmam için illa fişini mi çekmem gerekiyor? Cancel tuşuna uzun süreli bastıktan sonra da plaka sıcak olmaya devam ediyor gibi geldi. Var mı bilginiz?

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Ayşegül Hanım,
   Cancel tuşuna uzun süre bastığınızda makine ısıtma işlemini ve elektrik tüketimini sonlandırır. Ancak plaka soğuyana sıcak kalmaya devam eder.
   Endişeniz olmasın. Fişi çekmeniz kesinlikle gerek yok.
   Sevgiler

 80. Kenan diyor ki:

  Ömer bey merhabalar sizi kesfettigim gunden beri gerek kahve adina olsun gerekse kulturel ve ekonomik amlamda cok seyler kattiniz bana cok tesekur ederim. Sitede bulunan kahve ile ilgili tum yazilarinizi keyifle okudum hatta yarisini 2. Defa okudum o denli keyifli yazilar. İlginiz muhtesimdi. En sonda bugunku black friday indirimde sage bes 875 almis bulunmaktayim sayenizde?. Aslinda gaggia new clasic ile sage arasinda kalmistim en son sizide baya mesgul ederek sage almakta karar kildim. Ancak ben kombo degilde sage bcg 820 ve sage bes 810 almak istiyordum. Ama istedigim fiyatlar bir turlu gelmedi. Artik yeter dedim sabirsizlaniyordum cunku bes 875 almis oldum?
  Urun geldikten sonrada burda deneyimlerimi paylasmak isterim selametle kalin?

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Kenan Bey,
   Makineniz hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın. Şık ve güzel bir makine aldınız. Ürünü biraz kullandıktan sonra yorumlarınızı bekliyoruz.
   Sevgiler

 81. Damla diyor ki:

  Merhaba suan ben de bi kahve makinasi alicam sizin yazinizdan da faydalanarak tesekkurler ama iki model arasinda anlayamadigim bi fark var ec685 R ve ec685 B.K tam olarak nedir fark?

 82. Erman diyor ki:

  Ömer Bey Merhaba,

  Yazılarınızı ara ara okuyorum gayet keyifli ve öğretici yazılarınız mevcut. Evime daha ilk olarak bir filtre kahve makinesi almaya karar verdim ve bu konuda güncel tavsiyenizi iletebilirseniz çok sevinirim. İlk başlarda De Longhi ICM15250 için karar kılmıştım fakat ürünü hiçbir yerde bulamıyorum maalesef ben de alternatiflere yönelmek zorunda kalıyorum bu konuda öneri olacak 2-3 adet isim paylaşabilirseniz çok sevinirim.

  Teşekkürler.

 83. Murat Gunes diyor ki:

  Ya üstad sen ne melek gibi adamsın, profil de yazdığın gibi cevap vermeyi anlatmayı seven biri.. Kaç eve kaç iş yerine kaç mideye kaç jazz müzik çalan odaya girdin haberin var dimi🙏😊🚴‍♀️
  Alla razı olsun demesem çatlarım.
  Ben 37 yaşında bi kardeşinim. Eski insan kaynakları çalışanı şimdilerde barista eğitimi alıp yeni mesleğe girmeye çalışan sıfır km ama herşeyi layıkıyla yapmak ahlak sahibi olmayı kanun bilen biriyim.
  Evime ya delonghi 685 yada 3531 yada elektrolucx e111 miydi adı 3 ünden birini almak isterim. Evde kahve içmem kolay kolay yaz hariç. Kışın kafelerde tek oturup demlemek isterim.
  Hediye olan süt kaynatıcı 300 ve 700 lük 2adet. 1 adet latte art çubuğu hediye geldi yine.. Sizde varmı varsa başka ürün siteden satın alırım. Tamper vs.. Şimdi amacım evde onlarca sütü rezil ede ede fincan tutmaktan tutundan, latte arta kadar alışkanlık elde etmek.. 1 ay içinde biyere başlama durumu var. Evde dr ailem arada içer.. Eminim en iyiai 685 dyeceksıniz ama velevki 600 tl olan şuan e ticaret sitelerinden oşan elektrolux mü alayım 3531 imi? Yokmkardeş hiiiç girme bastır 1450 tl yi bikere al 685 mi dersiniz?
  Öğütücü linki çalışmıyor bi ara delonghi öğütücü önermiştiniz 285 miydi model hatırlamadım.. Tchibo mu alalım.. İllaha evde barista olmayacağım ama sonucda düşül model ve fiyattakiler zora sokarmı?

  Saygılarımla
  Murat Güneş

  • Omer Demir diyor ki:

   Murat Bey Merhaba,
   Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim, mutlu ettiniz beni.
   Baristalığı hobi değil de meslek edinme niyetinizin olduğunu belirttiğiniz için bahsettiğiniz makinelerin size bir faydası olmayacağını çok net söyleyebilirim.
   Bilgi kapitalizmin en büyük silahı :) Öğrendikçe ayrıştırmayı da öğreniyorsunuz. Ayrıştırdıkça özelleştirmeyi, özelleştirdikçe de tutkunuzu perçinliyorsunuz.
   Kısa kesmem gerekirse bu ürünleri alır 5-6 ay mutlu olur ondan sonra yenilerine bakmaya başlarsınız.

   Biraz da enstrüman çalmak gibi bu. Gidip çok kötü bir gitarla gitar çalmaya başlarsanız müzikten gitardan soğursunuz. En kaliteli gitarla başlangıç yaparsanız da o gitarı yapan zanaatkara ayıp etmiş olursunuz. En kaliteli gitarın keyfini almak farkını ayrıştırmak için onu çalmayı da iyi biliyor olmak gerek. Öte yandan bir gitar virtüözüne domates kasasından gitar yapıp verseniz o yine de size bir müzik ziyafeti yaşatır.

   Elbette bunları meslek edinmeyi düşündüğünüz için yazıyorum, zira sizin ilerlemeniz çok çok daha hızlı olacak. Öte yandan benim evimde hala emektar ec270’im var. İşimi görüyor, baristalığıda meslek edinmediğim için biraz da kullanmayı bildiğim için o beni idare ediyor ben onu. Ama gözüm de dışarıda tabi:))

   Normalde doğrudan gidip şu ürünü alın demem ama sizin ihtiyacınız olan süt köpürtmesi ve portafiltresiyle profesyonele yakın ürünler. Burada da çok fazla alternatif yok. 58mm portafiltre sunan Gaggia new classic, Breville vcf serisi öncelikli olmak üzere plase olarak 57mm portafiltreli lelit ürünlerine bakmanızı öneririm. Plase olarak da 54mm portailtreli sage’ler var. Yurt dışı linklerini aşağıda paylaşıyorum. Bir inceleyin sorunuz olursa ben buradayım.
   Breville vcf serisi –> https://mokapota.com/urun-etiketi/breville-vcf
   Sage BES810 –> https://mokapota.com/urun/sage-bes810bss-the-duo-temp-pro-espresso-machine-silver
   Sage SES500 Bambino –> https://mokapota.com/urun/sage-ses500bss-bambino-plus-espresso-makinesi-1600-w-paslanmaz-celik

   Gaggia Classic –> https://mokapota.com/urun/gaggia-classic-ri9403-11-espresso-makinesi
   Gaggia New Classic –> https://mokapota.com/urun/gaggia-new-classic
   Lelit –> Türkiye’de daha ucuz :)

   Sevgiler

 84. Abdullah diyor ki:

  Merhaba önceden ev arkadaşımı Delonghi bco264 kombo makinesini kullanıyordum. Toy vakitlerimde muazzam bir cihaz sanıyordum. Lakin arada bir sene geçti ve ürünün ne kadar kötü olduğunu fark ettim. Evde kahvemi bile kendim kavuruyorum ama artık o makineyi kullanmıyorum dolayısıyla v60 vs yapabiliyorum. Size sormak istediğim 1200 1600 Tl arası (Amazondan da olur) önereceğiniz espresso makinesi var mıdır. Yazıdakilere baktım ama hala emin olamadım. Malzeme kalitesinden öte vereceği basıncın doğru basınç olduğunu nasıl anlayacağım veya bileceğim? Kısacası doğru espresso için hangi makineyi önerirsiniz? (Diğer gerekliliklerin tamamlandığını varsayalım )

  • Omer Demir diyor ki:

   Abdullah Bey Merhaba,
   Doğrudan ürün önermeyi doğru bulmuyorum. Çıkış basıncı sizin için önemliyse bunun için üzerinde basınç göstergesi olan bir modele yönelebilirsiniz.
   Sage, Breville ve Lelit modellerinde rastlamak mümkün. Portafiltre 58mm olsun derseniz Gaggia new Classic ve Sage VCF serisi (https://mkpt.link/vcf) odağınızda olmalı (lelit 57mm).
   Bu gözle bir ürünleri inceleyin. Desteğe ihtiyacınız olursa ben buradayım
   Sevgiler

   • Abdullah diyor ki:

    Cevabınız için teşekkrüler. Yani aslında demek istediğim direkt bi üründen ziyade çıkış basıncı kaç olmalı ki doğru demlenmiş bir espresso olsun. Ben ona göre alayım makineyi. Bu arada zaten günlerdir gözüm breville vcf125x’de idi zaten. Bu arada ben bu ürünü alsam 272 euro olarak gözüküyor. Vergisi ship ücreti falan bir şeyi yok doğru mu anladım. Normalde amazon vergi için de bi kapora alıyor diye biliyordum. Teşekkürler.

    • Omer Demir diyor ki:

     Selamlar Abdullah Bey,
     çıkış basıncı 9-10 bar olmalı, Breville, Gaggia ve Lelit bunu sağlayan ürünler. Ayrıca üstünde basınç ölçer olan modelleri de var. Ama segment ve fiyat artıyor doğal olarak. Bu ürünlerde anlık basıncı ölçüp extraction’ı öyle başlatabilirsiniz.Evet son dönemde Amazon depozitoları biraz yüksek almaya başladı. İngilterenin Brexit Bizim de malum durumumuz nedeniyle oluşabilecek farklılıklarda risk almamak için diye tahmin ediyorum. Her halukarda AB ülkeerinden alacağınız küçük ev aletleri içi %18 gümrük ücreti uygulanır + gümrüğe sunma ücreti vs gibi ufak ücretler üstüne eklenir. Benim deneyimlerimde beklediğimiz altında gümrük vergisi çıktı, 2 ay sonra sonra Amazon’dan iadeyi aldım. Videoda bahsettiğim öğütücüden 24 pound olarak alınan depositodan 19 pound’unun iade geldiğini belirtmeliyim.
     Sevgiler

 85. İlkay diyor ki:

  Merhabalar öncelikle bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler az bilinen kahve makineleri hakkında bu kadar aydınlatıcı olmanız gerçekten bizler için çok önemli benim bir sorum olacaktı giriş seviye bir espresso makinesi almayı planlıyorum iki makine arasında kaldım öncelikle electrolux un yaygın olarak satılan easypresso ve krupsun opio steam modeli ikisininde yaygın servisi var sanırım ikisi de latte yapmıyor krups ile ilgili çok yorum göremedim ama tefal olması güvence veriyor ve daha şık bir de gaggia viva style var ancak servis ve aliminyum kazan sıkıntılı duruyor sizce orta vadede kullanmak için hangisi daha mantıklı?

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhabalar,
   Açıkçası ikisi de giriş seviyesi ve asgari ihtiyacı gidermeye yönelik üretilmiş ürünler. birinin diğerinden baskın bir yanı yok. Dizayn ve şık görünüme odaklanın derim.
   Öte yandan iki ürün de oldukça eski dizayna sahip. Fiyatlarına baktığımda ise fayda maliyette (özellikle parça kalitesi) ederinin üstünde fiyatlamaları var.
   Bu da kur oynaklığı vb nedenlerle oluşan bir distribütor koruyucu kalkanı gibi düşünebilirsiniz. Orta segment bir ürüne yönelmek hatta yurtdışı alternatiflere bakmak bütçenize göre daha kaliteli ve daha kalıcı bir makine edinmenizi sağlayabilir.
   Sevgiler

 86. İlkay diyor ki:

  Öncelikle ilginiz ve dönüşünüz için
  çok teşekkürler bende bütçemi biraz daha zorlamaya karar verdim delonghi lere dönmeye karar verdim ecp3551 ve eci 341 destinayı hemen hemen aynı fiyata buluyorum ikisi arasında biri latte yapıyor diğerininde kazanı daha iyi sanırım orta vade için hangisi mantıklı ben biraz daha distina tarafındayın daha estetik ama latte de güzel bir içecek birini sipariş edeceğim garanti açısından Türkiyeden alacağım

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhabalar,
   Latte konusuna çok takılmış görüyorum sizi. Şunu çok net söyleyeyim ki karton kapalı bartakta bir cappuccino bir de latte deneyen kişilerin büyük kısmı bu ikisini birbirinden ayıramaz. Zira iki içeceğin arasındaki fark cappuccino’nun biraz daha kalın kabarcıklı süt ile yapılması. Microfoam latte art ile uğraşıyorsanız olmazsa olmazlardandır. Sorunuza gelince iki makine de cappuccino için süt hazırlıyor. Ama eci341 bir üst segment ürün. Malzeme kalitesi daha iyi, özellikle gövedede plastik kullanımı daha az.
   Sevgiler

 87. İlkay diyor ki:

  Çok teşekkür ederim benimde seçimim o yönde olacak makinemi sipariş edeceğim yönlendirmeniz için tekrar çok teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Zeyno Hanım Merhaba,
   İlginç bir ürün bu. ALDI ürkiye’deki Migros gibi bir süper market grubu ve onların ürettirdiği bir espresso makinesi. Üstünde ihtiyaçlara odaklanıp çok doğru çalışılmış giriş seviyesi bir ürün olduğunu söyleyebilirim.
   Bir çok markanın orta segmentiyle de yarışacak bir ürün. Özellike üstündeki basınç göstergesini üst modellerde ancak görebiliyoruz. Kullanıcı yorumları da oldukça başarılı bir ürün olduğunu gösteriyor. Burada şu dikkatten kaçmamalı, bu giriş seviyesi iyi çalışılmış bir ürün, dolayısıyla çok büyük beklentilere sahip olmamak gerek. Ama iyi iş çıkardığı kesin. Fiyat performansta da oldukça iyi bir noktada. Giriş seviyesi ev tipi makinelerin çoğunda gördüğümüz 51 mm portafiltre kullanıyor ve single/double shot filtreleri ile geliyor. Süt köpürtme performansından da bir çok kullanıcı memnun. Her süper market ürününde olduğu gibi, zaman zaman problemli üretimlere rastlansa da bunların rakamları oldukça düşük. Garanti süreci önemli değil diyorsanız, tercih edilebilir.
   Sevgiler

 88. Zeyno diyor ki:

  Cevap verdiginiz icin cok tesekkur ederim başlangiç icin aliyorum bende garantisi olmucak evet ama alicam bugun fiyati uygun buldugum icin umarim bir sorun yasamam😊

 89. Yalçın Yavuz diyor ki:

  Ömer bey merhaba,
  Güzel kahve içebilmek için bir makine almayı düşünüyorum. Evde kullanacağım. Ben genelde sade filtre kahve ve espresso içiyorum ancak eşim sütlü ürünleri tercih ediyor. Açıkcası vakit kısıtımız ve biraz da tembellik sebebi ile tam otomatik bir makine almayı düşünüyoruz. Aklımızda birbirinden farklı 3 marka-model var. Müsait olduğunuzda yorumlarınızı ve tercihinizi paylaşabilirseniz memnun oluruz.
  1- MIELE CVA 5060 (ankastre)
  2- DELONGHİ ECAM 650.85.MS PRİMADONNA ELİTE
  3- JURA XS9

  Teşekkürler

 90. samet diyor ki:

  merhaba ömer bey, kahve aşıkları için bu güzel site için öncelikle teşekkürler,
  delonghi ecp 3531 ile delonghi bco411.b modelleri arasında kaldım, kombi ürünleri tavsiye etmediğinizi biliyorum. ancak filtre kahveyi de tüketmeyi sevdiğimiz için ve sabahları evden çıkmadan termosumuza alma fikri olduğundan dolayı, espresso makinesi almışken filtre kahvede yapması hoşuma gitti.
  asıl sorum bu iki modelin espresso ve süt köpürtücü yetenekeleri arasında fark var mı? öneriniz ve cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Samet Bey Merhaba,
   Samimi olmak gerekirse, iki makineyi ayrı ayrı alın diyerek başlayayım bir kere daha. Görünüşte iki espresso istasyonu arasında tek fark süt köpürtücü. İki üründe cappuccino için süt köpürtürken 3531 ek olarak sıcak süt hazırlama opsiyonu da sunuyor. Bu biraz micro foam’a yakın bir köpük ama microfoam değil. Öte yandan malzeme ve kalitesi hemen hemen aynı fakat iç aksamda 35.31 biraz daha iyi bir dizayn ve kaliteye sahip. Espresso makinesine portafiltreyi takarken güç uygulayacağınız için bu tip düşük kalite ve hafif ürünlerde makineyi de bir yandan tutmanız gerekir ki portafiltreyi sıkıca yerleştirebilesiniz. bco411 vb diğer kombo modellerde bu işi yaparken oluşan sarsıntının özellikle filtre kahve karafı makine üstündeyken veya doluyken biraz problem yarattığı yönünde yorumlar da var.
   Karar sizin
   Sevgiler

 91. Özgür D diyor ki:

  Merhaba Ömer bey,

  Konchero Aliminyum filtre kahve makinesi hakkında bilginiz var mı?
  Moccamaster benzeri ama fiyat olarak yarı fiyatına satılıyor.

  Önerir misiniz?

  Sevgiler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Özgür Bey Merhaba,
   Bu makine dizayn olarak moccamastera dediğiniz gibi çok benziyor. Ancak şu göz ardı edilmemeli ki moccamaster tamamen elyapımı üretilen bir makine ve her makine tek tek kontrolden geçtikten sonra satışa çıkıyor.
   Bu makinede ise hemen hemen aynı dizayn daha düşük kalite malzeme ve otonom üretim sunuyor. Özelliklerine baktığımda ise aroma özelliğine sahip standard bir filtre kahve makinesinden dizayn dışında bir artısı yok. İki üründe de en çok öne çıkarılan özellik duşlama sistemi ile demleme ama bu özellik zaten günümüzde bir çok filtrekahve makinesinde yer alıyor. Bu makineyi önerir miyim, dizayn çok çok hoşunuza gidiyorsa ve orjinaline bütçeniz yetişmiyorsa evet, dizayn umrumda değil iyi bir filtre kahve içmek istiyorum diyorsanız da piyasada daha fazla özelliğe sahip daha ucuza bir çok makine bulmak mümkün.
   Sevgiler

 92. selcuk urgancioglu diyor ki:

  Merhaba, su anda 2.500 tl ye satilan gaggia ri9480/11 new classic pro ve breville bambino plus i karşilastirabilirmisiniz? Tsk.

  • Omer Demir diyor ki:

   Selcuk Bey Merhaba,
   önemli farklardan bahsedeyim, gaggia classic pro 58mm portafiltreye sahipken bambino 54mm portafiltre kullanıyor. 58mm profesyonel espresso istasyonlarında kullanılan portafiltre ölçüsü.
   Öte yandan bambino PID özelliğine sahip ama gaggia classic pro’da nedendir bilmiyorum bu özellik yer almıyor. PID özelliği espresso espresso extraction’ı esnasında ısının dalgalanmadan sabit kalmasını sağlayan bir özellik ve tat için önemli etmenlerden biri.
   GAggia classic pro’nun breville/sage tarafındaki rakibi 58mm portafiltre kullanan vcf serisi. Bunlara da bir bakmanızı öneririm. (https://mkpt.link/vcf)
   iki makine de oldukça iyi bir işçilik ve malzeme kalitesine sahip. Profesyonel makinelerde kullanılan türden süt köpürtme çubuğu kullanıyorlar.
   GAggianın bir artısı ise 3 yollu selanoid valf. Bu valf sayesinde makinenin özellikle grup balığı ve portafiltrenin temizliği çok kolay yapılabiliyor. Espresso extraction’ı bittiğinde grupbaşı ve portafiltre içinde kalan basınçlı su bu valf ile alt hazneye tahliye ediliyor. Böylece portafiltreyi çıkardığınızda çamurlu bir görüntüyü görmeden tek vuruş ile içindeki kahve atığını temizleyebiliyorsunuz. Ayrıca bu özellik grup başını teömizlerken de oldukça faydalı. bu amaç için kullanılan tozlarla bu temizlik çok daha rahat yapılabiliyor. Bunlara ek bambino ve vcf serisinde 3 yollu selonoid valf yo ama espresso sonrası çamurlu bir başlık da görmüyorsunuz. Fakat temizliğe de dikkat etmek gerekiyor.
   Segment açısında gaggia bir üst model diyebilirim o yüzden karşılaştırma VCF serisi ile yapılmalı. Burada da karşımıza şöyle bir drum çıkıyor. GAggiada selonoid valf var, Breville de ise PID.
   Tercih sizin
   Sevgiler

 93. Ömer Kılıç diyor ki:

  Merhaba Ömer bey
  Yurt dışından 2 adet makine hediye geldi
  Biri delonghi esam4500 diğeri delonghi 35.31 esam4500 kendi yapıyor. Ama Türkçe dil yok. Türkçe eklenebiliyormu. Diğeri 35.31 için çekilmiş kahvenin nasıl olması gerekiyor. Çekilmiş kahve alırken İnce çekilmiş mi kalın çekilmiş mi. Esam4500 ile ilgili yazmak istediğiniz şeyler olursa ve yazarsanız çok memnun olurum. Teşekkürler şimdiden

  • Omer Demir diyor ki:

   Ömer Bey Merhaba,
   Makineleriniz hayırlı olsun.
   ESAM 4500’ü şu yazımda anlatmıştım size yardımcı olacaktır. https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066
   Öğütme inceliğine gelince ince ve kalın diye sadece 2 tip öğütme yok maalesef. En düşük kalite değirmende bile 12-13 ayrı incelik ayarı var. Bu nedenle eğer dışarıda öğüttürecekseniz espresso için kullanacağınızı iletin lütfen. öğüttüreceğiniz yer profesyonel makineler kullanan bir coffee shop ise onların standart öğüttüklerinden çok çok daha az kalın bir öğütme isteyebilirsiniz. Makinenizin 51cm portafiltresi olan ev tipi alt segment bir makine olduğunu da iletmeyi unutmayın.
   Sevgiler

   • Ömer KILIÇ diyor ki:

    yorumlarınız için teşekkürler. esam4500 kullanım kılavuzunda bulamadım. sıcak su dağıtıcısı ile manuel süt köpürtme yapılabiliyormu. çok video seyrettim ama bu özellik var mı yok mu bulamadım.

 94. Sezgin diyor ki:

  Ömer Bey Selam Aleyküm
  Giriş seviyesi için Ambiano 15 diye Avrupa’dan ithal kahve makinası mi yoksa Delonghi 35.31 fln mi önerirsiniz
  Bir diğer sorum İtalyan Marka Polti1000 Yanında öğütücü bulunan bir cihaz var, bilginiz var mi

  • Omer Demir diyor ki:

   Sezgin Bey Merhaba,
   Ambiano hakkında görüşlerimi Zeyno Hanımın sorusunda belirtmiştim, sayfada F3 tuşuna basıp ambiano diye arama yaparsanız cevabıma hızlıca erişirsiniz.
   35.31 hakkında da yorumlarım zaten yazıda var. Birinin TR garantisi var diğerinin yok. Delonghi yıllardır üretim yapıyor, ambiano ALDI marketleri için üretilen bir ürün.
   İki ürünün de giriş seviyesinde yorumları pozitif. Karar sizin olmalı.
   Polti 1000 ilk defa duyuyorum, daha çok ütü ve buharlı temizleme ürünleri üreten bir marka polti. Ürün linki paylaşırsanız bakayım.
   Sevgiler

   • Sezgin diyor ki:

    Üstat bilgi paylaşımınız için teşekkürler. Ambiano fiyat olarak daha cazip olması hemde farklı bir deneyim için almak istiyordum, sizin bilgilerden sonra seçimim bu yönde oldu. Daha önce Delonghi kullanmıştım..İlk izlenim ve uzun süredir espresso yapmamış olmam ve el alışkanlığım gitmesine rağmen performansı gayet göz doldurucu geldi.Site içi bilgi paylaşımınız ve sorulara özenle cevap vermeniz konusunda ayrıca teşekkür ederim..

 95. Ece diyor ki:

  Merhabalar. İnanın mest olarak okuyup ama beyni yananlardanim. İnanılmaz faydalı bir kişiliksiniz. Öncelikle bunun için tebrik ederim. Ben önce bir makineden ne beklediğimi sonrasında ne için kullanacagimi anlatayım. Çok zahmet vericem size ama sizde bana evet işte bu makine deyin. Affınıza sığınarak efendim.
  #makineden ne bekliyorum: kağıt filtre kullanmak..ama olmadığı zaman kendi filtresini de rahatlıkla kullanabilmek. Zaman ayarı. Aroma özelliği. Kirecinin kolay temizliği. Kendi kendini kapatabilir olması. Dış yüzeyi alt ısıtıcı bölümü zamanla çatlamayan deforme olmayan. En güzel tadı veren bir makine.
  #ne için kullanacağım. Oğlum için 😅. Akşama kadar 4 5 fincan içer. Birde bildiğiniz en lezzetli filtre kahve öneriniz.
  #eger benim içinde bol köpük yapabilen bir Türk kahvesi Makinesi vee birde lezzetli bir Türk kahvesi alabileceğim bir yer yada marka önerirseniz müteşekkir olurum. Selamlar sevgiler tşkler şimdiden.

  • Omer Demir diyor ki:

   Ece Hanım Merhaba,
   Güzel sözleriniz için teşekkürler. Aradığınız özellikleri karşılayan bir çok makine var. Sorularınızı şöyle yanıtlamaya çalışayım.
   -Dış yüzeyi alt ısıtıcı bölümü zamanla çatlamayan deforme olmayan : Açıkçası bu malzeme kalitesi olduğu kadar kullanımla da oldukça bağlantılı. Makineye temiz baktığınız sürece zaten makineler garanti süresi boyunca bu problemi çıkarmazlar. Temiz bakmaktan kastım deterjanlı sabunlu su ile temizlik değil, bu her makineyi yıpratır. Kullanım sonrası hemen su ile temizlemek, içinde kahve bekletmemek, ısıtıcı sıcakken üstüne su/kahve damladığında anında ıslak bir kağıt havlu ile silmek vb şeyler ömrü uzatır çatlamaları engeller. ısıtıcı sıcakkek, çalkalanmış boş karafı koyarsanız karaf içinde kireç oluşumuna sebep olursunuz, bir miktar su ile koymanız gerek vs.
   -Kalıcı filte, bir çok makine bu filtre ile geliyor ama piyasaya sürülen ürünün zamanına göre de bu değişiyor bazen. Yani aynı marka model ürünün ocak ayında gelenlerinde bu filtre varken temmuz ayında gelen partide olmayabiliyor. Bu nedenle satıcı ile doğrudan konuşmakta fayda var.
   -Kireç temizleme: bizim sularımız çok kireçli sular değil o nedenle yılda bir yapılacak temizlik filtre kahve makinesi için haydi haydi yeterli olur. Bunun için her makinede yöntem aynı. Makineler için satılan Kireç çözücü solüsyonu su ile karıştırıp 2-3 kere demleme yapıp sonra da temiz su ile 2-3 demleme yaptığınızda makine temizlenmiş olur.
   Burda bence asıl önemli konu su haznesinin çıkabilir olması, özellikle koyacağınız tezgah üstünde dolap varsa işinizi oldukça kolaylaştırır, öte yandan hazne temizliğini de rahatlıkla yapabilirsiniz.
   Bunu da katarsak yazıda incelediğim makineler arasından bütün özelliklere uyan Beko BKK4315 ve Electrolux EKF7800 kalıyor elimizde. Bekonun dış yüzeyi tamamen plastik, EKF7800 ise inox.
   Karar sizin

   Türk kahvesi konusu çok karışık, zira Türk kahvesinde biz en kötü kalite Arabica çekirdeği olan Rio Minas kullanıyoruz o yüzden bütün kahveler aynı çekirdekten yapılıyor, belirleyici taraf kavurma ve öğütme. çok koyu renkli olmayan pudra kıvamında bir kahve olmasına dikkat edin. Ya da iyi bir çekirdek kahve alıp el değirmeni ile evde kendiniz öğütün derim. üreticilerin de profilleri değişken bu nedenle direkt marka vermem doğru olmaz.

   Filtre kahve için de doğrudan şu üreticinin çekirdeğini alın diyemem, zira bu konuda çok emek ve zaman harcayan bir çok üretici var. Biz zaman zaman bazıları ile indirim anlaşmaları yapıyoruz. Bunun için şu sayfayı takip edebilirsiniz. https://mokapota.com/kahve/nitelikli-kahve-nereden-alinir-ucuncu-nesil-kahveciler/20900
   Sevgiler

 96. Can diyor ki:

  Merhabalar, Breville / Sage Duo Temp Pro (BES810) makinasını almayı planlıyorum.
  Bu üründe latte art yapabilmemi sağlayacak şekilde süt kreması/köpüğü alabilir miyim?
  Bu sorunun dışında, bu makinayı mı yoksa Gaggia New Classic Pro’yu mu önerirsiniz? Fiyatları yaklaşık olarak aynı.
  Tabi bu seviyede başka bir makina önerirseniz buna da açığım.

  • Omer Demir diyor ki:

   Can Bey Merhaba,
   Bes 810’da microfoam alabilirsiniz.
   Ben önermeyeyim de, farkı söyleyip kararı size bırakayım.
   Gaggia new classic pro 58 mm portafiltreye sahip fakat PID yok. (58mm profesyonel portafiltre çapı)
   BES810 54mm portafiltreye sahip ve PID var.
   Breville yakın zamanda VCF serisi çıkardı aynı özellikler fakat portafiltre 58mm. Bu da bir alternatif. (https://mkpt.link/vcf)
   Sevgiler

 97. Savaş civil diyor ki:

  Ömer bey iyi akşamlar,
  Size birkaç sorum olacak biz İstiklal CAD.sokak kahvemi Z var burada günde ortalama 35/40tane türk kahvesi bunu kumda yapıyoruz ayrıca 10/15tanede günlük filtre,americano,capucino ve Nescafe satışımız var ESP.yu de longhi marka .makinede yapıyoruz .
  Filtre kahve mak almak istiyoruz ne almak bizim icindogru olur
  Ayrıca kahvemizi çekirdek alıp ogutmeyi biz yapmak istiyoruz öğütme mak.icinde tercihimiz ne olmalı
  Bu konularda yardımlarınızı rica ederiz.
  Tşk.

  • Omer Demir diyor ki:

   Savas Bey Merhaba,
   Günde 10-15 filtre kahve çok yüksek bir rakam değil, ama bunlar bir saat aralığına sıkışıyorsa büyük hacimli profesyonel makinelere yönelmeniz daha doğru olur, bunn, konchero, bravilor vs. Bu makineleri de distrübütörleri ile konuşmanız daha sağlıklı olur.
   Öğütme için de bir çok alternatif var bunun için öğütücü inceleme yazımı okuyabilirsiniz.
   Sevgiler

 98. Hüseyin Aydoğan Bahçeci diyor ki:

  Ömer bey selamlar, Siz Sage’nizde Türk kahvesi için, iç dişli ve öğütüm ayarını kaçta yapıyorsunuz?

  • Omer Demir diyor ki:

   Aydoğan Bey Merhaba
   French Press çok az yaptığım için genelde iç dişli ayarını 4’te tutuyorum daha incelere inmemi sağlıyor bu. Türk kahvesi için makine incelik ayarını da 1’e getiriyorum. Ama dişliler çok yaklaşıyor birbirine, biraz dikkat edin, öğütme bitter bitmez de makineyi durdurun derim.
   Sevgiler

 99. Kenan diyor ki:

  Kenan 3 Nisan 14:07
  Omer bey merhabalar tekrardan ben sage bes 875 makinede gunlerdir deneme yapiyorum. Makinanin calismasi sorunsuz kahve ogutme derecesi 12 den baslayip en son 2 ogutme derecesine kadar geldim. Ogutme derecesini dusurdukce daha basarili olmaya basladim (kotunun iyisi en azindan azda olsa krema cikiyor.)ancak halen cok basarisiz bir espresso iciyorum. Espressonun tadi halen cok eksi ve 20 saniyenin altinda 15-18 saniyede espresso yapimi tamamlaniyor. Buradaki sorum su benim aldigim kahve cekirdegi butik 3. Nesil bir kahve yerinden ve isletmenin kendine ozel hazirladigi bir blend(3 cesit kahve kullanmis.) sizce blend kahve oldugu icinmi homojen bir veya ideal bir espressoya ulasamadim? Cunku 3 farkli cekirdek acaba farkli fiziksel ozelliklermi gosteriyor? Simdiden bilgilendirmemniz icin cok tesekkur ederim. Bu arada makinenin teknik bilgi kisminda 5 noludan baslayip artirip veya eksiltin diyor ogutme icin. Son olarak ideal bir espresso icin onereceginiz kahve cekirdegi varmidir cok tesekkurler simdiden.

  • Omer Demir diyor ki:

   Kenan Bey Merhaba,
   Blend kahve olması genelde böyle bir probleme sebep olmaz, ama kavurma seviyesi etkili olabilir. Blend içindeki çekirdeklerden biri veya ikisi düşük kavurma profiline sahipse dediğiniz olabilir.
   Espresso’da biraz daha koyu kavurma tercih edilir, özellikle krema ve daha ince parçalanma için. Kahvenin 2,5 aylık olduğunu söylemiştiniz yanlış hatırlamıyorsam bir de düşük seviye bir kavurmaysa bu yaşanmış olabilir.
   Bir diğer konu kullandığınız kahve miktarı, olması gerekenden az kahve kullanıyor veya iyi tamperleme yapmıyor olabilirsiniz.
   Breville’in öğütme derecesi ile ilgili resme bakmak yerine kılavuzdaki yazanı okumanızı tavsiye ederim, resimde 5 gösterse de yazı da 8 der. (Orjinal kılavuz 9. Sayfanın hemen başı)
   https://www.sageappliances.com/content/dam/breville/uk/assets/miscellaneous/instruction-manual/espresso/BES875-instruction-manual.pdf

   “Setting the Grind Size
   The grind size will affect the rate of water flow
   through the coffee in the filter basket and the
   flavour of the espresso.
   We recommend you start at setting 8 and adjust
   as required.”

   Açıkçası ideal espresso için gidin şu kahveyi alın diyemem her üreticinin kavurma profili çekirdeğe göre çok değişkenlik gösteriyor. Bazı üreticiler espresso için vs gibi notlar düşüyorlar bunları deneyebilirsiniz.
   Sevgiler

 100. Kenan diyor ki:

  Omer bey cok tesekkur ederim. Bu arada mail sisteminiz yine bozulmus sanirim eskiden tum yorumlarinizi okumam icin anlik mail boldirisi geliyordu. Simdi yine gelmez oldu ben beni ilgilendirsin veya ilgilendirmesin tum yorumlarinizi okuyordum. Tekrardan aktif olursa memnun olurum.

 101. Mine diyor ki:

  Merhabalar ömer bey..ilk kez evime filtre kahve makinası almayı düşünüyorum tüm yazılarınızı okudum canlı yayınlarıda dinledim..hem yer açısından hemde ayrı ayrı iki makina almak istemediğim için homend5002de karar kıldım..fakat şu an pek bulamıyorum..yani gitti gidiyorda falan 1.999 tl gibi rakamlara gördüm ama sanırım indirimleri falan oluyor..trendyolda 1500 küsür gibi bir paraya görmüştüm ama tekrar bulamadım..bulmak neden zor acaba..birde şikayet yorumlarını okudum biraz servisin çok ilgisiz ve makinanın sık agrizalandigina dair şeyler gördüm biraz bulandı zihnim..ikinci elini buldum biryerden ama onda da kararsızım..bir yandan da electrolux un tavsiye ettiğiniz modeline mi dönsem dedim..belki uygun fiyatlı bir öğütücü alırım yanına dedim ama yine onuda bulamadim trendyolda..öğütücüde delonginin dişli olanını 500tlye metro da buldum ama..ama ama ne cok şey anlattım..yani çok kararsızım..düşündüğüm ürünleri bulamadım bir türlü..sizden yol gösterici bir tavsiye istiyorum 😊

  • Omer Demir diyor ki:

   Mine Hanım Merhaba,
   Normal günlerde değiliz, bu nedenle piyasada bu tür sorunların olması normal, bitmeyen stoklar bitiyor, yerine yenisi gelemiyor, gelenler daha yüksek kurdan geliyor ve daha bir sürü şey. Bu nedenle makine fiyatları ve stokları anlık kontrol edip yakaladığınızda almanızı tavsiye edebilirim ancak:(. Kur nedeniyle fiyatlar oldukça arttı, ülkemizde maalesef kur artarken fiyat artar ama düştüğünde fiyatlar o kadar da düşmez. Bunu göz ardı etmemek gerek.
   Benim hep tavsiyem makine ve öğütücüyü ayrı ayrı almak yönünde, az yer kaplasın istiyorsunuz belki ama kombine ürünlerin kullanımı da zamanla efektif olmadığı için sonrasında “keşke …” cümleleri başlıyor. Öğütücü için öğütücülerle ilgili yazıma bir göz atın, filtre kahve makinesinde de ucuza bulduğunuz ihtiyacınızı karşılayan bir modeli seçin derim. Ama bu dönemde direkt şeyler söylemek inanın ki çok zor :(
   Sevgiler

   • Mine diyor ki:

    Cevabınız için teşekkür ederim omer bey sanirim önümüzdeki bir kac gün içinde 950 tl civarı birseye electroluxü alicam ve delonginin öğütücüsünü..insallah beklediğim gibi olur..teşekkür ederim ilginiz için 😊

 102. Gizem diyor ki:

  Merhaba, öncelikle uzun emeklerle hazırlanmış bilgiler için teşekkür ediyorum. Beko nun blk 4315 modeli için sıcak tutma süresi ile ilgili olarak olumsuz yorumlar okudum. Karşıma bekonun farklı bir modeli çıktı, fk5910. Bu cihazı öneriyor musun ayrıca filtre kahve makinesi için ayrılabilecek bütçem yaklaşık olarak 500-600 tl civarında. bu fiyat aralığı için öneride bulunma imkanınız olursa çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Gizem Hanım Merhaba,
   4315 ile ilgili aynı durum bu üründe de söz konusu sıcak tutma süresi 30 dk.
   Onun dışında su haznesinin çıkabiliyor olması ve aroma fonksiyonuna sahip olması güzel özellikler.
   4315’de ayrıca programlama özelliği de yer alıyor.
   Sevgiler

 103. Sezgin diyor ki:

  Ömer Bey iyi geceler
  Bosch veya Siemens aşağıda ki tip öğütücü üretiyor, bunlar ile ilgili fikriniz nedir?
  Bosch MKM6000 Kahve Öğütücüsü

  • Omer Demir diyor ki:

   Sezgin bey Merhaba
   Bunlar kahve değil fındık fıstık parçalamak için kullanılan bıçaklı öğütücüler, bir nevi rondo gibi düşünebilirsiniz.
   Bunlarla kahve öğütmek doğru olmaz
   Sevgiler

 104. zehra diyor ki:

  Merhabalar Ömer bey,nasılsınız?biz daha önce siemens EQ 6 model kahve makinesini aldık,ama maalesef sütlü kahveleri çok sıcak yapmıyor, dolaysıyla ürünü iade etmek zorunda kaldık, daha sıcak sütlü kahveler yapan ve daha kullanışlı bir makine hangi marka ve modeli öneriyorsunuz, fiyat olarak da 8000 butce ayirdim ,saygılar

 105. Ali demir diyor ki:

  Sevgili ömer bey
  Yazilariniz icin cok tesekkur ederim.hepsi oldukca keyifli ve bilgi verici.filtre kahve makinadi almak istiyorum. ben internet ortaminda kullanici yorumlarini bulamadigim icin karar vermekte zorlandim ve size danismak istedim.
  1. Delonghi icm16731
  2. Delonghi icm16710
  3. Delonghi icm16210
  Arti ve eksileri konusunda fikrinizi almak istedim. Cok tesekkur ediyorum

 106. Rabia diyor ki:

  Merhabalar. Soru cevaplarda bile herseyi sayenizde ogreniyoruz ama bende yine sormak istedim. Ablama bir filtre kahve makine ve ogutucu almak istiyorum. Delongi kg79 onermissiniz ogutucu ama makineden pahali. Evet daha once kullanmistim buram buram kahve kokulari yayiyo ama bir ogutucuye bu kadar veremem. Kahve makinelerindede delongi aliyim diyorum filtre makinesinide kapsulunude kullandim ve kahve gercekten ilik oluyo son yuduma buz. Digerlerindede ya kahve su ayni yerde ya aroma sistemi yok yada biseyler biseyler cikiyo. Hediye alacagim kisi ablam olacagi icinde guzel bir seyler istiyorum ama ne almaliyim bilemiyorum. Ogutucunn makinede olmasini yer sıkıntinz varsa boyle alin yoksa onermem demissiniz. Yer skntısı yok aslinda ama delongi deki gibi ogutuldugunde o kahve kokulari yine yayilirmi? Yada ne almaliyim:/

  • Omer Demir diyor ki:

   Rabia Hanım Merhaba,
   Maalesef doğrudan şu makineyi alın demiyorum. Bu sizin kararınız olmalı. KG79 önermişsiniz diyorsunuz ama bu incelediğim ürünlerden biri yazıyı bir kere daha okumanızı tavsiye ederim, zira bu yazı bir hayli eski bir yazı bunu da belirtiyorum..
   Açıkçası her ürün için bütün detayları inceleme yazılarımda paylaşıyorum. Öncelikle bu yazıları okuyun derim sonra bu detay özelliklerden öncelikle hangilerine ihtiyacınız var bunu tespit edin. Sonrasında da bu özelliklere uyan ürünlerin bir listesini yapıp fiyatlarına bakın, görünümü ve fiyatı size en hoş geleni tercih edin. Kombin ürünler hakkında da fikrimde bir değişiklik yok, zorunda değilseniz birleşik ürün almanızı önermem.
   Ürünlerle ilgili sorunuz olursa seve seve cevaplarım.
   Sevgiler

 107. mustafa diyor ki:

  Ömer bey merhaba
  Şimdi kahve alcam evde öğütücem siteye girdim debi derya baktım olmaycak boğulcam geldim buraya sormaya
  bi videonuzda izlemiştim Etiyopya yemen tarafı kahveleri önermiştiniz sitelerde gördüğüm kenyada rağbet görüyor herhalde.
  Ülkeyi hadi rastgele seçtim desem bu sferde ülke içindede çeşitlilik gösteriyor etyopyanın yerleşim yerine göre bile 3 4 farklı tad var Ethiopia Yirgacheffe , aynı yerin farklı bir versiyonu, Ethiopia ,sidamo
  yemen için farklı yöreler vs

  ürün içeriklerine girdim lezzet olarak
  Bitter çikolata, sedir ağacı, kara biber
  Tatlı, meyvemsi, kayısı ve limonsu notalarla uzun bitiş
  Hafif ahşapsı, meyvemsi (dut ailesi)
  Bitter çikolata, fındık, hafif baharatsı, siyah vişne notaları

  gibi gibi şuanda bu işe yeni başlayacak birinin hakim olması imkansız seçenekler var

  genellikle espresso yapıp içmeyi düşünüyorum
  en çokta yunanistadaki kafelerde içtiklerim hoşuma gidiyordu kapılar açık olsa gidip kullandıkları kahve markası ve türünü sorcam ama malum kapılarda kapalı
  her yöreyi alıp deneme ihtimalimde yok
  2 3 adet 250 gr lık alıp denemeyi düşünüyorum
  ilk seferden aşırı hatalı tercih yapmamak için klasik espresso lezzetine yakın olacak 2 ülke ve yöre ismi tavsiye edebilirmisiniz. sorumluluk bende beğenmezsem kötü tavsiye etmişsiniz demem :-) sonuçta damak tadı çok göreceli birşey olduğunun farkındayım
  sonraki siparişlere başka yöreler lezzetler deneriz.

  • Omer Demir diyor ki:

   Mustafa Bey Merhaba,
   Geçenlerde kendi kavurduğum kahvem bitmek üzereyken, bu sefer başka bir yerden söyleyeyim hem denemiş olurum dedim. 6 paket kahve sipariş ettim ama hem deneyim hem de kavurma profili çok içime sinmedi. Yıllardır kahve tüketiyorum ve bunu olabildiğince bilinçli yapmaya çalışıyorum ama gördüğünüz gibi ben de böyle tecrübeler yaşıyorum. şimdi 1,5 kilo kahve bana bakıyor ben ona nasıl evirip çeviririm diye :))
   Biliyourum gidin şunu alın desem ve siz onu kahveyi alıp beğenmeseniz bana hiç bir şey söylemezsiniz bundan çok ama çok eminim ama benim hem makine hemde kahve konusunda ısrarla gidin şunu alın demememin sebebi sorumluluk meselesi değil. Kahveden keyif almak iyiyi kötüyü ayırmaya başlayarak oluyor. İlk sefer için şunu net söyleyebilirim alacağınız kahve size büyük ihtimalle kötü gelmeyecek ama farklı gelecek, hangisi olursa olsun.
   İşte ilk adımı attınız bundan sonra bir başka çeşit kahve deneyin sonra başka kavurucu sonra başka bölge sonra başka işleme tipi vs vs bunların hepsinin tada etkisi var ve bunu ayrımsarsınız zaten. Ama bilinçli şekilde bu farkları algılamak için çok fazla profil ve çeşit denemek gerekli. Ne olur bu konuda beni yanlış anlamayın ama kendi seçtiğiniz aklınızda daha çok kalacak (iyi ya da kötü farketmeksizin) bu sizin hem çekirdeklere hem tada alışmanızı sağlayacak. Almadan önce daha net fikir vermesi için youtube kanalımızda kahve etiket bilgileri yayının izleyebilirsiniz. Sadece şunu tavsiye edebilirim 2-3 paket alacaksanız farklı kıtalar seçebilirsiniz veya farklı çekirdek tipleri veya farklı işleme yöntemleri. Ne aldığınızı ve ne tattığınızı bildiğiniz sürece özellikle ilk seferde bir pişmanlık yaşamayacağınızı düşünüyorum. Hatta alıp kahveleri bitirdikten sonra deneyimlerinizi bizimle paylaşırsanız çok süper olur..
   Sevgiler

 108. Elif kartal diyor ki:

  Kahve makinesinde geç demleme problemi vardi kireç sökücü rosman marka iki paket kullanmama rağmen sorun hala devam ediyor deloghi imcb1 kullanali 7 ay oldu ne yapmalıyım

  • Omer Demir diyor ki:

   Elif Hanım Merhaba,
   7 ayda kireçlenme problemi olması çok da doğal değil zaten. DElonghi merkez servisi oldukça ilgilidir, bence öncelikle onlarla bir telefonda görüşün, mekanik/elektronik bir problem olabilir.
   Sevgiler

 109. Mustafa diyor ki:

  Kahve.com un satis birimini aradim sagolsunlar baya ilgilendiler derdimi istedigim tadi tarif ettim beraber 3 farkli tarz sectik hayirlisiyla.

  Makinaydi
  Ogutucuydu
  Kahveydi
  Ekipmaniydi

  hepsini alma sureci bitti sonunda beklemedeyim keyifle icmesi kaldi bundan sonra hayirlisyla

 110. İldem diyor ki:

  Merhabalar Ömer bey öncelikle güzel yazınız için teşekkürler emeğinize sağlık. Ben de iki ürün arasında kalmış durumdayım ve fikrinizi merak ediyorum. Delonghi 685M ile Esam4000.B arasında fiyat farkına değecek kadar bir fark olduğunu düşünüyor musunuz? Şimdiden teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba,
   Bu iki makine temelinde birbirinden ayrılıyor, biri manuel bir espresso makinesi diğeri ise tam otomatik bir makine.
   Öncelikle buna karar vermeniz gerekiyor, portafiltreli bütün ayarları kendinizin elle hazırladığı bir kahve mi yoksa düğmeye basında hazır gelen bir kahve mi? Hangisi?
   Sevgiler

 111. Erva diyor ki:

  Merhabalar, öncelikle yazınız için teşekkürler.
  Bende ısrarla ve haklı olarak tavsiye ettiğiniz üzere öğütücü almak istiyorum. Ancak öğrenci olduğum için çok yüksek fiyatlar verme gibi bir şansım yok maalesef. Fiyat olarak bana uygun önerdiğiniz markalara baktım ancak birçoğunun amazondan şu an gönderimi yok ve içinde bulunduğumuz durumu göz önüne alırsak sanırım uzun bir süre daha Türkiye satışı yapamayacaklar. Bu sebeple şimdilik el değirmeni almanın kendim için daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Özellikle seramik olmasına dikkat ederek internetten araştırma yaptım ancak bulduğum bi ürünün öğütme ayarı kalın ve ince olarak sadece 2 şekilde. Evde french press ve mokapot kullanıyorum ama ikisininde normalde öğütme ayarları farklı. Bu iki ayarla sizce ikisi için de uygun bir öğütme sağlayabilir miyim? Ya da bunun için önerebileceğiniz başka bir özellik var mı? Şimdiden teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhabalar,
   Ürün hangisi bilmiyorum ama sadece iki ayar olması ilginç, böyle olduğuna eminseniz muhtemelen işinizi görmeyecektir.
   Frenchpress kalın bir öğütme isterken moka pot ise espresso inceliğine yakın bir incelikte öğütme ister. İki ayrı uç olduğu için bu öğütücünün ikisinde de tatminkar sonuç vermesi çok olası değil
   Sevgiler

 112. Zeynep diyor ki:

  Ömer bey merhaba, açıklayıcı anlatımlarınız için teşekkürler. Ben ortalama bir makina istiyorum be Electrolux le delonghi 31.21 arasında kaldım nerdeyse aynılar ama birini seçeceğim sizce hangisi Electrolux ekstarası 1400w olması sanırım.

  • Omer Demir diyor ki:

   Zeynep Hanım Merhaba,
   Giriş seviyesi makinelerden çok da fazla şey beklemek doğru olmaz, bir diğer fark ise süt köpürtücüleri, delonghi yeni nesillerde iki tip köpürtme ayarı varken EA111’de sadece cappucino için köpürtme yapılabiliyor. Ama köpürtme performansı göz önüne alındığında çok da öne çıkan bir özellik değil o yüzden içinize en çok sineni alın diyebilirim sadece.
   Sevgiler

 113. Büşra diyor ki:

  Merhaba Ömer bey,
  Yazılarınızı okuduktan sonra ihtiyaçlarım ve önerileriniz doğrultusunda iki makine arasında kaldım bunlar delonghi ec685 ve delonghi bco 411.b. Hem yazılardan hem de yorumlardan gördüğüm kadarıyla siz espresso makineleri arasında delonghi ec685’i öneriyorsunuz fakat kombo makineleri önermediğinizi gördüm. Ben hem espresso hem de filtre kahve İçtiğim için tek bir makine almak istiyorum aslında bunun için de delonghi bco 411.b yi düşünmüştüm fiyat olarak da ec685 ile aynı. Sizin kombo makine önermemenizin sebebi bozulma durumda evde kahvesiz kalma durumu ve değiştirme durumda iki makineden de olmaktan başka bir sebep var mı? Bu kombo makinenin kaliteli malzeme ve kahve kalitesi anlamında ec685’ten farkları var mı bunları sormak istemiştim. Şimdiden teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Büşra Hanım Merhaba,
   Öncelikle EC685 ile ilgili sorunuzu yanıtlayayım sonra da kombo
   EC685 çok uzun zamandır kendi segmentinde (artık giriş seviyesi diyebiliriz) tatminkar ve tutarlı performans sağlayan az yer kaplayan metal gövdeye sahip bir görev makinesi. Son bir kaç yıldır ülkemiz oldukça fazla döviz dalgalanması yaşadı ve bu nedenle ithal ürünlerin fiyatları da bu dalgalanmadan etkilendi ve onlar da dalgalı hale geldi. Buna paralel gerek piyasaya yeni giren ürünler gerekse yurt dışından sipariş verilebilecek ürünlerin de çeşitliliği arttı. Karar verirken bu da bir çeşitlilik olarak mutlaka değerlendirilmeli. EC685 konusunda benim direkt bir yönlendirmem ya da diğerlerine nazaran bu ürünü tavsiye ediyorum gibi net bir cümlem yok zaten bunu söylemekten imtina ediyorum. Yorumlarda verdiğim cevaplar genelde karşılaştırmalar ve yorumun cevaplandığı tarihin koşulları ile de bağlantılı bunu lütfen göz ardı etmeyin. Yazıyı da yazdığım ilk günden beri güncel tutmaya gayret ediyorum.
   Kombo makinelere gelince evet iki ürünün birlikte olmasının getireceği sıkıntılar aslında tercih etmeme sebebim. Bu bozulma da olabilir, makine yenileme de. ileride espresso makinesini yenilemek istediniz, tek ürün kullanıyorsanız bunu atar, satar, verir yenisini alırsınız. Kombo üründe bir de filtre kahve makinesi almanız gerekir. Açıkçası biri yüzünden diğerine bağlı kalma zorunluluğu benim tercih etmediğim bir durum.
   İki makinenin performansına gelince 685 metal gövdeye sahip ve oldukça az yer kaplıyor 411.b ise plastik gövde ve kapladığı yer çok büyük. EC685 iki süt köpürtme fonksiyonu sunarken 411.b bir önceki nesle ait cappuccino köpürtme sağlıyor. Filtre makinesi ise en asgari ihtiyaçlar için tasarlanmış, aroma, programlama, sıcaklık ayarı vb fonksiyonlar yer almıyor.
   Umarım faydalı olabildim
   Sevgiler

 114. Harun diyor ki:

  Merhabalar Ömer Bey

  Ben kız arkadaşıma hediye olarak filtre kahve makinesi almak istiyorum ve Arçelik inn love 8115 üzerinde durmuştum fakat sizin yazınızdan sonra karar veremedim değer mi değmez mi diye ? Eğer değmezse alınabilecek hediye olarak bir makine ne önerirsiniz ? Bir de öğrenci arkadaşlara önerebileceğiniz bir kahve makinesi var mı ? Şimdiden teşekkür ederim
  Size ve Tüm sevdiklerinize İyi Bayramlar Dilerim

  • Omer Demir diyor ki:

   Harun Bey Merhaba,
   Sorunuz o kadar göreceli ki, sizi tanımıyorum, kız arkadaşınızı hiç tanımıyorum, bütçenizi ihtiyaçlarınızı bilmiyorum.
   Ve bütün bunların yanı sıra doğrudan gidin şu makineyi alın tavsiyesi hiç vermiyorum. Bu alacak kişinin kararı olmalı. Çünkü en iyi makine şu makine gibi bir şey yok. En iyi makine ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayan makinedir.
   K8115 hakkında hem yazıda hem de defalarca yorumlarda fikrimi ve ürünü kullanmaya başladığım günden bu yana benim ve okuyucularımızın, kullanıcıların deneyimlerini aktardım.
   “Değer mi?” kararınız siz vermelisiniz…
   Öğrenci için alınacak makineye gelince de durum aynı, öğrenci olması ihtiyacının tek tip olduğu anlamına gelmez. Her öğrencinin de kahveden ve makineden beklentisi farklı.
   Aldığınız makine en az 7-8 yıl kullanacağınız bir makine. Marketten gidip alışveriş yaptığınızda aldıklarınız bir hafta dayanmıyor ve aynı miktarda para ödüyorsunuz. Olaya bir de bu gözle bakın derim.
   Sevgiler

 115. Figen diyor ki:

  Merhabalar,
  2 makine arasında kaldım;
  Delonghi ec685 ve Gaggia RI8525/01 Carezza Deluxe

  Gaggia da ön demleme özelliğini görünce onda karar kıldım ama sonrasında portafiltresinin değiştiğini öğrendim. Öncekilerde tamamen metal döküm iken şimdi dışı plastik filtreye geçilmiş.

  Bu durumda Delonghi mi almalıyım yoksa yine de Gaggia mı almalıyım?

  • Omer Demir diyor ki:

   Figen Hanım Merhaba,
   İki marka da espresso makineleri konusunda ciddi bir knowhow’a sahipler gaggia’nın kullandığı plastik yapısını malesef bilmiyorum ama insan sağlığına zarar verecek bir şey olduğuna hiç ihtimal vermiyorum. Bu espressonun tadını etkileyen bir durum değil tamamen kişisel hassasiyetinizle ilgili bir durum. O yüzden içinize sindiği gibi ilerleyin derim.
   Sevgiler

 116. Mithat diyor ki:

  Ömer Abi selamlar.. Son zamanlarda içtiğim granül kahvelerin artık beni kesmediğini ve yeni tatlar denemek istediğimi ve bir makine almak istediğimi fark ettim. Sitenizde filtre kahve makineleriyle ilgili tüm içerikleri okudum. İnceleme yaptığınız makinelerden 2 modelin özelliklerinin ihtiyavımı karşıladığını gördüm. 1. Electrolux Ekf7800 2.Arçelik K8115 . Ama şu aralar bu ürünleri temin edebileceğim herhangi bir site bulamadım arçelik müşteri hizmetleri bu K8115 modeli için stoklarda yok satış mevcut değil diyor. Electrolux marka makineyi de kendi sitelerinde bulamadım. Bu model için farklı farklı siteler çok farklı fiyatlar vermiş. Bu makineleri bulabileceğim önerebileceğiniz bi internet sitesi ya da başka bir yer var mı acaba? Öğrenciyim ve alacağım ürünün garantisinin de olması benim için önemli bu yüzden çok bilinmedik sitelerden almak istemiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Mithat Bey Merhaba,
   Yazıdaki EKF7800 linkine tıklarsanız alabileceğiniz site karşınıza çıkacaktır. K8115 ise artık üretilmiyor maalesef bulmak zor bulsanız da yedek parça temininde sıkıntı olduğuna dair bilgi veren okuyucularımız oldu. K8115’in benzer ürünü BEKO 4315 var tek farkı renk ve sıcak tutma süresi 40 dakika yerine 30 dakika.
   Sevgiler

 117. Ali diyor ki:

  Merhaba Omer Bey,

  Asagida ki makineler hakkinda fikirlerinizi merak ediyorum. Ve DeLonghi EC 685.M ile karsilastirirsak hangisi one gecer.

  SEVERIN Espresa Plus KA 5995: https://www.amazon.de/dp/B07XCQHXFZ/?tag=mokapota-21

  WMF Lumero:
  https://www.amazon.de/dp/B07N7S4M4Z/?tag=mokapota-21

  BEEM ESPRESSO PERFECT:
  https://www.amazon.de/dp/B07P74W3FK/?tag=mokapota-21

  Klarstein Passionata Rossa 20 Espresso Machine: 15 ve 20 bar secenekleri var.
  https://www.amazon.de/dp/B0779GP579/?tag=mokapota-21

  Tesekkur ederim,
  Ali

  • Omer Demir diyor ki:

   Ali Bey Merhaba,
   Mokapota ve benden efektif fayda sağlamak istiyorsanız siz de lütfen bazı bilgiler paylaşın. Aksi taktirde bu dört ürün üçün yeni bir inceleme yazısını yorum bölümünde yazmam gerekir ki bu çok efektif değil.
   Bir de ürünleri birebir karşılaştırmıyorum bunun nedeni ihtiyaçların farklı olması. En iyi makinede sizin ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayan makinedir.
   Bu nedenle bana lütfen şu bilgileri sağlar mısınız. Bu 5 makine arasında kalma sebebiniz nedir, hangi içecekleri ne sıklıkla yapacaksınız, mekan iş mi, ev mi, evde tezgahta yeriniz var mı, öğütücünüz var mı varsa marka modeli ne, görüntü ne kadar önemli, bütçeniz ne kadar vb ne kadar bilgi sağlarsanız size o kadar net yardımcı olabilirim.
   Sevgiler

   • Ali diyor ki:

    Merhaba Omer Bey,
    Aslinda yazinizin son cumlesinde yazan “Asagida olmayan bir makina merakinizi cezbettiyse lutfen yorum bolumunde belirtin onu da incelemeye dahil ederim veya….” cumlesine binaen yorum birakmistim, bu makineri de incelemeye dahil edersiniz dusuncesi ile.

    Oncelikle bana nasil daha fazla yardimci olabilme gayreti icerisinde oldugunuz icin cok tesekkur ederim.

    Biz latte, cappuccino gibi sutlu kahveler bazen da americano icmeyi dusunuyoruz. Bizim ilk esprosso makinamiz olacak. Muhtemelen hemen hemen her gun esim ile birer cup, toplam 2 cup latte iceriz. Evde kullanacagiz. Tezgahimiz cok buyuk degil. Kahve ogutme makinamiz yok ama cektirip de aldigimiz kahvelerden memnun kalmazsak bir ogutucude alabiliriz. Benim icin kaliteli bir kahve yapmasi onemli, goruntusu cok onemli degil.
    Butcemiz €150 – €200.

    Non pressurized basketlerde daha iyi sonuc alindigini okudum. Ileride non pressurized basket ve naked portafilter almayi dusunebilirim. Ama sebebini hala anlayamadigim sekilde non pressurized basket kullanabilmek icin mutlaka ogutucunuzun olmasi gerekir deniliyor. Eger bu dogruysa ogutucu alma ihtimalim artar.

    Bu makinelere gelecek olursam.
    Delonghi ec 685: Sizin bu makinadan iyi bahsettiginizi okudum.

    Severin: uzerinde basinci gosteren manometre var. Youtube yayininizda uzerinde manometre gosteren makineler iyi ve pahali oluyor demistiniz. Delongi’de manometre yok. Bu yuzden Delongi’den daha iyi midir acaba diye dusundum.

    WMF:Genel olarak cok iyi bir marka oldugu icin Delongiden daha iyi midir diye dusundum.

    Beem/Klarstein: Bunlar 20 bar oldugu icin acaba daha iyi mi olur dedim.

    Tesekkurler,
    Ali

 118. Hüseyin Aydoğan Bahçeci diyor ki:

  Ömer bey selamlar, ben de 125`e takmış durumdayım. Bugünkü kurla 2700 lira civarında. Sage öğütücümü sizin değerli katkılarınızla aldım ve onu çok seviyorum. İnsan bu tür kararlarda biraz itici güce ihtiyaç duruyor. Comandantemi pandeminin hemen öncesi almıştım ve 1550 liraya malolmuştu. Şimdi o bu paraysa, 125 de bu eder diye düşünüyorum. Sizden ricam 125 ile ilgili biraz daha detay ipucu ve bilgi verebilirmisiniz. 🙏

  • Omer Demir diyor ki:

   Aydoğan Bey Merhaba,
   Belki farketmişsinizdir yurtdışı ürün önerilerimizi artık https://bizdenucuz.com ‘da yapıyoruz ve oradaki soruları da ben yanıtlayacağım. MokaPota üstündeki ürün bölümü yakın zamanda kalkacak ama bizdenucuz’daki yurtdışı kahve ekipmanları bölümünü biz yöneteceğimiz için bir farklılık olmayacak (şimdiden linkleri yönlendirmeye başladık) arada kaybolmasın diye sorunuzu buraya taşıdım.
   VCF 125’i bu hafta bu yazıya eklemeye çalışırım. Daha fazla kişiye daha fazla üründe fırsatlar sunabilmek için bir geçiş sürecindeyiz ve yeni proje içinde zaman yaratmaya çalışıyorum, isteğinizi elimden geldiğince öne almaya gayret ederim.
   Sevgiler

 119. Hüseyin Aydoğan Bahçeci diyor ki:

  Ömer hocam selamlar. Ben de VCF 125’e karar verdim gibi Gagıa’dan daha aucuza geliyor ve içime de siniyor açıkcası. Yanlız ben öğütücümü alırken GPB üzerinden almıştım. Şimdi bunda TL. ya da Euro fiyatı var, TL. olarak 2690 lira. Bu fiyattan almak üzereyim. Lütfen biraz cesaret bana.😃🙏😍

  • Omer Demir diyor ki:

   Aydoğan Bey Merhaba,

   Kararınız hayırlı olsun sadece iki şeyin kararını verirken iyi değerlendirin. Bunlara zira ben bir yorum yapamam
   1-Daha Almanya ile normal uçuşlar başlamadığı için kargo ücretleri hala biraz daha pahalı
   2-Fiyat 10 € kadar düşmüş bu da hiç yoktan iyi bir fırsat
   Uçuşlar açılınca kargo ucuzlar mı onu bilemiyorum bir de kur o vakte nereye gider bunlar sizin değerlendirmeniz gereken konular.
   Makineye gelince daha önce de defalarca belirttim aslında 58mm ve breville hakkındaki yorumlar iyi, 58mm portafiltre ev tipi ürünlerde çok rastlanmıyor. Süt köpürtücüsü oldukça başarılı
   sadece bir iki kişi basınç yetersiz diye yorum bırakmış ama bu kahvelerini dışarıda öğüttürüp aldılarsa veya öğütmeyi doğru yapamadılarsa muhtemele bir durum

   Sevgiler

 120. Hüseyin Aydoğan Bahçeci diyor ki:

  Ömer bey teşekkürler yanıt için. 🙏
  Ben iki gündür burada yorumlarımı bulamadım bir türlü. Eminin diğer yerde tek ürün odaklı olan yorumlar ve sorular bizler için çok daha faydalı olacaktır.
  VCF 125 ile ilgili yazınızı hafta sonu için merakla bekliyorum. Selamlar, saygılar. 🙂

  • Omer Demir diyor ki:

   Aydoğan Bey Merhabalar,
   MokaPota’daki ürünleri bizdenucuz’a taşıdık bu nedenle yorumlar silinecekti kaybolmasın diye bu içeriğin altına taşımıştım sorularınızı.
   VCF serisini yazıya dahil ettim. Breville modelleri arasında görüşlerimi bulabilirsiniz. Sormak istedikleriniz olursa ben buradayım biliyorsunuz.
   Sevgiler

 121. hakan ertuğ diyor ki:

  merhabalar. evimde kullanmak için iki makine arasında kararsız kaldım. Delonghi Ecp 35.31 ve Delonghi Ec 685. Bu ikisi arasında önemli sayılabilcek ne fark var acaba? Ecp 35.31 thermoblock ısıtma sistemi kullanmıyor mu? Biraz bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Hakan Bey Selamlar,
   35.31 bir 685’e göre bir alt segmentte, thermoblock ısıtıcı içermiyor, ve dış yüzeyi metal görünümlü plastik.
   685’in dış yüzeyi ise metal ve daha küçük ölçülere sahip (en boy derinlik)
   süt köpürtme mekanizmaları aynı malzeme kalitesi 685’de daha iyi
   özetle bunlar, umarım faydalı olabildim, sevgiler

 122. Taner diyor ki:

  685 modelindeki süt köpürtme özelliğinden mi daha iyi sonuç alırım yoksa aeroccino tarzı süt köpürtücüler ile mi? Flat white için nespresso+aeroccino+çelik kapsül düşünüyorum yada 685 modeli de olabilir. Hangisini önerirsiniz? Çok faydalı bir site olmuş. Emeğinize sağlık.

 123. Ahmet diyor ki:

  Bütün yazılarınızı okuduktan ve araştırmadan sonra Arzum AR3081 , Bosch TKA6A043 ve Delonghi ICM1621.BK arasında kaldım. Bana en önemli özellik olan demleme kalitesi hangisinde en iyi ise onu almayı düşünüyorum bu konu hakkinda pek fikrim olmadığım için size sormak istedim . Sizce hangisini almalıyım

  • Omer Demir diyor ki:

   Ahmet Bey Merhaba,
   işte bu en göreceli konulardan biri, ve maalesef cevabı da pek yok. temelde aynı mantıkla çalışan makineler. Hemen hemen demleme performansları da aynı diyebilirim ama işin bir de placebo etkisi var. kişinin marka bağımlılığı markanın değeri ve müşteri yaklaşımı biraz belirleyici olabilir. 3 makinede de aroma fonksiyonu var. Bosh’un su haznesi ayrı kapak altında ama onunda demleme bölümü sola açılıyor. Diğerlerinde su ve kahve aynı kapak altında. İnanın ki tamamen kişisel tercihinize ve zevkinize kalan bir durum.
   Sevgiler

 124. Esra diyor ki:

  Merhabalar Omer bey,

  Nespresso makinesi deniyordum bir suredir, fakat sizin bu sayfaniza rastlayinca manuel makine konusunda ikna ettiniz beni :)
  Bir de kahveyi cekirdekten kendim cekmeyi seviyorum galiba, arti hazir kapsullerin yarattigi o aluminyum atigini gorunce direk vazgectim.
  Fakat evde kullanmak icin baslangic seviyesinde ve ayni fiyat araliginda olan iki makine arasinda kararsiz kaldim.
  Electrolux EEA111 ve DeLonghi ECP 31.21
  Karsilastirma yapabilir misiniz ?
  Hatta ayni butce araliginda olan makineleri karsilastiran bir bolumunuz olsa ne guzel olur :)
  Tesekkurler,

  • Omer Demir diyor ki:

   Esra Hanım Merhaba,
   İki makinenin de performansları hemen hemen aynıi, zaten giriş seviyesi makineler ve çok da bir şey beklememek gerek. Delonghi modellerinde yeni nesil süt köpürtme çubuğu kullanılıyor. Sütlü içecekler seviyorsanız belki bu biraz belirleyici olabilir.
   Sevgiler

 125. Merve diyor ki:

  Merhabalar Ömer bey, öncelikle sizin sıkılmadan ve es geçmeden cevap verme yönünüzü tebrik ediyorum genelde bloklarda bu şekilde sizin gibi uzun uzun açıklayıcı bir şekilde cevap verilmiyor.
  Ben evime kahve makinesi almak istiyorum 2 haftadır bakıyorum sizi de 2 gündür keşfettim ve yazılarınızı okudum kafam iyice karıştı.İzniniz olursa kahve yönünden kendimi tanıtmak istiyorum. Ben latte, cappuccino ağırlıklı içmeyi seviyorum. Günde 1-2 cup içerim. Eşim kahvenin k’sini sevmez ve hiç içmez bu yüzden eve çok almayı gerekli görmüyor ama evime almakta israrciyim. Bir yandan eşimin bu tutumundan ötürü maddi olarak daha uyguna ama beni de memnun edebilecek hangi makinaları önerirsiniz. Bizde bütçe biraz önemli hale geldi :)

  • Omer Demir diyor ki:

   Merve Hanım Merhaba,
   Konu espresso makinesi olunca maalesef maddi tarafı son dönemde herkesi düşündürmeye başladı. Hele ki içerde üretemeyip dışardan ithal etmek zorunda olduğumuz bu tip ürünler hepimiz için düşündürücü bir noktada.
   Bu kararda sizin yaklaşımınız önemli, örneğin latte ve capuccino olması sizin için farketmeyecekse giriş seviyesi bir espresso makinesine yönelebilirsiniz. Ancak bu tip makinelerin çoğu latte için gereken micro foam köpük üretemediği için latte olsun dediğiniz içecek capuccino olarak çıkar karşınıza. Espresso hassasiyetiniz de önemli, eğer yeni kullanıcıysanız yine giriş seviyesi bir makine ihtiyacınızı karşılar anack ileri seviye bir espresso içiciyseniz bu makinelerin espresso kalitesi sizi tatmin etmeyecektir. 58mm portafiltreye sahip daha üst seviye makinelere yönelmeniz gerekir. Doğrudan bir makine tavsiye etmeyeceğimi biliyorsunuz, zaten yazıda giriş, orta ve orta üst diye segmentlere ayırarak anlatıyorum makineleri. Bir sorunuz olursa ben yine buradayım
   Sevgiler

 126. Hüseyin Aydoğan Bahçeci diyor ki:

  Ömer bey selamlar, VCF 125’de artık güzel fincanlar almaya başladım. Peki bu makina nın temizliği nasıl yapmam gerekir, hangi malzemeyi almalıyım ve bir de uyumlu Naked portafiltre bulabilirmiyim. 🙂🙏

  • Omer Demir diyor ki:

   Aydoğan Bey Selamlar,
   Rutin temizliğinizde (her kullanım sonrası) alt hazneyi temizleyin portafiltreyi yıkayın ve grup başlığındaki filtrenin temizlenmesi için bir miktar boşta su açın. Süt kullandıysanız kullanır kullanmaz nemli bir bezle biraz buhar vererek başlığı temizleyin ve sonrasında bir miktar su akıtın. Biz arıtma veya damacana su kullandığımız için kireç çözme işlemini kullanım sıklığınıza göre 8-12 ayda bir yapabilirsiniz. Bunun için bir çok kahve makineleri için üretilen solüsyon veya tablet var. İşlevleri ve içerikleri hemen hemen aynı. Kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde temizliği yapın. Belirli aralıklarla portafiltreyi (6 ayda bir) söküp temizlemek ve grup başlığı filtresini (tercihen 6 ayda her kullanım sonrası su akıtmayı ihmal etmezseniz yılda bir) söküp ürünün hazne içindeki iğneleriyle delikleri temizleyebilirsiniz. Naked veya non pressureized diye adlandırılan filtreler Breville’in uk mağazasında satılıyor ancak TR gönderimi yok. İngilterede bir tanıdığınız varsa ona sipariş verirsiniz o da size gönderebilir. Başka uyumlu filtreler de vardır ama ben açıkçası markanın uyumlu dediği filtreleri tercih ederim.
   Sevgiler.

   • Hüseyin Aydoğan Bahçeci diyor ki:

    Ömer bey teşekkür ederim yanıt için, Brivelle UK diye arattım çıkan sitede bulamadım maalesef. Şimdi korkum günün birinde umarım olmaz ama normal portafiltre ya da başka bir parçaya ihtiyaç duyarsam bulamamak. 😃 Kimbilir belki o zamana kadar Türkiye satışı da başlamış olur. Çünkü İstanbul servisi de arayıp sordum ürünün burada satışı olmadığından yok dediler. Bu arada size de hayırlı olsun. 🙂

    • Omer Demir diyor ki:

     Aydoğan Bey Selamlar,
     çok teşekkürler 58mm portafiltre olduğu için uyumlu porta filtre, sepet bulmakta bir sıkıntımız olacağını hiç sanmıyorum. Breville İngiltere sitesi https://Breville.co.uk ancak yedek parça bölümü sitenin şu an hata veriyor, düzelir kısa zamanda muhtemelen.
     Sevgiler

 127. Merve diyor ki:

  Merhaba Ömer bey De’Longhi ECZ 351.BG yi almamı onerirmisiniz? Yada o fiyata daha iyisi var mı onerebileceginiz? Black friday indirimlerinden alacağım da

  • Omer Demir diyor ki:

   Merve Hanım Merhaba,
   Doğrudan alın ya da almayın diyemem. Öncelikle ihtiyacınızı netleştirmeniz gerekli. Sizi hiç tanımıyorum ve bir espresso makinesinden beklentiniz nedir, hangi özellikler sizin için önemli bunları belirlerseniz daha sağlıklı destek olabilirim.
   Sevgiler

 128. Hakan diyor ki:

  Merhabalar benim değişik bir sorum olacak cimbali kahve makinesinde öğütülmüş kahveyi koyduk ve pres yaparak makineye taktık bu durumda kahveyi 1-2 dk bekletmemiz de bir sorun olurmu acaba? Mesela o anda süt kreması yapıyoruz 1 veya 2 dk öğütülmüş kahve makinede takılı bekliyor… Teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Hakan Bey Merhaba,
   Çok büyük bir fark oluşmasa da açıkçası bunudoğru bulmuyorum. Grup başlığı sıcak olacağı için kahvenin ısınmasına sebep olabilir. Tamperleme sonrası portafiltreyi takmadan bekletmeniz daha sağlıklı olur
   Sevgiler

 129. zeynepinci diyor ki:

  Ömer bey merhaba, filtre kahve makinamı seçerken yazılarınızdan faydalanarak electrolux ekf7800 aldım ve oldukça memnun kaldım öncelikle çok teşekkür ederim, bu başlıkta ki bütün yorumlara göz attım ancak gözden kaçırıp tekrar soruyorsam kusuruma bakmayın espresso makinası olarak iki model arasında kaldım delonghi ec695 ve WMF lumero espresso makinası. Wmf hakkında hiç bir yorum bulamadım fikrinizi alabilirsem çok sevinirim, selamlar.

  • Omer Demir diyor ki:

   Zeynep Hanım Selamlar,
   Makinenizden mutlu olmanıza sevindim. WMF markası özellikle ürünlerinde kullandığı patentli Cromagran Paslanmaz çelikle diğer markalardan ayrışır. Bu ürünün dış yüzeyinin tamamı Cromagram paslanmaz çelik ve dizaynı da oturaklı.
   Açıkçası TR fiyatını ben çok yüksek buldum. Her ne kadar sitesinde ve diğer satış noktalarında portafiltre çapı belirtilmese de 14 gram kahve ile önerdikleri için 51mm die tahmin ediyorum. Garanti konusu sizin için çok önemli değilse yurtdışından aynı fiyata 58mm portafiltreye sahip bir ürün alabilirsiniz. Şu an bu grupta en dikkat çeken ürünler Breville VCF serisi. Yakın zaman da ben de kendime aldığım için rahatlıkla değerlendirmeleriniz arasına almanızı tavsiye edebilirim. Zaten bizdenucuz.com’da bizim önderdiğimiz ürünler arasında yer alıyor. Espressonuzu 18 gram kahve ile profesyonel makinalarla aynı özellikte 58mm portafiltre ile hazırlayabiliyorsunuz. https://mkpt.link/vcf
   Sevgiler

 130. Özgür diyor ki:

  Ömer Bey Merhaba,
  Öncelikle bu kadar nokta atış,net,sade bilginin bir arada bulunduğu bu platform için siz ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Farklı demleme yöntemleriyle de ilgilenmeyi düşündüğüm için makine ve öğütücüyü tavsiyenizle ayırdım . Dediğiniz gibi hem bir arıza durumunda birbirinden ayrı olma mantığı hem de üzerinde öğütücü olan makinelerin öğütücü kısmıyla ilgili detaylı bilginin ön plana çıkmamasından dolayı emin olamadım. Tek başına daha kaliteli olduğunu düşündüğüm sage bcg820 tercih ettim,siparişini verdim.
  (İlgilenen arkadaşlar olursa şu anda Amazon.tr de fiyatı neredeyse İngiltere ve Almanya’yla aynı)
  Çift Shot özelliği bir espresso makinesi arayışındayım. Öğütücüyü ayrı tercih ettiğim için üzerinde öğütücü olmayan makinelere bakıyorum ama bu seferde sanki kaliteli alternatifler azalıyor gibi geliyor.
  Sizin direkt ürün önerme konusundaki hassasiyetinizi biliyorum Breville vcf 125 / sage bes 810 / Gaggia classic arasında kaldım değerleri yorumlarınızı paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

  • Özgür diyor ki:

   Ömer bey sakin kafa bütün yazışmaları tekrar okudum sorduğum konu bir kaç yazışmada geçmiş,atlamışım ve benzer şeyleri sormuşum. Şimdilik tercihim hem fiyat hem performans anlamında vcf125 ten yana.Bilgiler için teşekkürler

   • Omer Demir diyor ki:

    Merhabalar,
    Güzel sözleriniz için teşekkür ederiz. Verdiğiniz karara bir itirazımız olmadığını bilmenizi isterim. :) vcf ile ilgili sadece şunu ek olarak söyleyebilirim. Yakın zamanda bende kendime aldım fiyat performans adına oldukça güçlü bir ürün. 810 portafiltresi 54mm olduğu için Gaggia ve Brevilee’den bir kademe altta kalıyor. VCF 125 için satın alma deneyimimi MokaPota’nın şu twitter postunda paylaşmıştık. https://twitter.com/MokaPota/status/1325434540475682823?s=20
    Ayrıca okuyucularımızdan Aydoğan Bey’in yorumları da şu linkte yer alıyor https://mkpt.link/vcf
    Sevgiler

 131. Nur diyor ki:

  Merhaba Ömer bey, ev için orta seviye manuel bir espresso makinesi almayı düşünüyoruz, eşimde ben de iyi birer kahve meraklısıyız,
  Breville VCF126 Max ve sage SES 875 ye bakıyoruz, aralarındaki farkları söyleyebilir misiniz hangisini ne yönden tavsiye edersiniz?

 132. İbrahim diyor ki:

  Ömer Bey Merhaba,

  Sizin yazılarınız ve tavsiyelerinizle tamda espresso makinamızı aldıktan sonra tanışmak üzücü oldu..Evimizde kullanmak icin Ariete 1389 Vintage modeli makinamızı aldık. Yani olan oldu :) Sizden bu makina hakkındaki yorumlanirinizi ve önerilerinizi rica ederim. Bunun yanında tavsiyelerinizde olursa memnuniyetle kabul ederim.

  Selamlar.

  • Omer Demir diyor ki:

   İbrahim Bey Merhaba,
   Artık Makinenizi almışsınız sorgulamayın derim.. Şık ve güzel görünen bir makine ancak birebir incelem fırsatım olmadı.
   Portafiltre çap bilgisine ulaşamadım ama 54mm üstü görünüyor. 58mm ise daha da iyi. Basınç göstergesinin olması faydalı bir özellik. Espresso kalitesinden siz de memnunsanız. Uzun ömürlü keyifle kullanacağınız bir ürün olmasını dilerim
   Sevgiler

 133. Merve diyor ki:

  Merhabalar Ömer bey, biz De’Longhi Ecp 35.31 aldık. Ama bir türlü kahve içmeye baslayamadik. Çünkü ilk deneyimimiz kötü olsun istemiyoruz. Nereden hangi marka nasıl bir kahve almalıyız bilmiyoruZ. Araştırmalarımız sonucunda da çok net bişey oluşmadı bizde. Lütfen bize yardımcı olur musunuz🙏🏻😊 hangi markalardan kahve alınır? Hangi çeşitlerle baslayabiliriz?

 134. BAHADIR YILDIZ diyor ki:

  Merhabalar Ömer bey Ali expresste hibrew otomatik espresso makinesi var 1500 TL fiyatı bu konuda teknik bilgi verme şansınız var mi

   • BAHADIR YILDIZ diyor ki:

    O zaman şöyle sorayim Ömer bey, alacağım üründe kafama takılan bi kac husus var
    1.urun 850 Wat ve 20 bar bunlar bir kahve makinesi için negatif bir nitelik taşır mı
    2.si alacağım üründe süt koputme işini makine yapıyor diğer buhar üfleyen kahve makinelerinden bir farkı var mi

    • Omer Demir diyor ki:

     Selamlar Bahadır Bey,
     Bar ve watt çok önemli özellikler değil. Üreticiler basınç rakamı olarak genelde motorun uyguladığı katalog basınç değerini verirler oysa önemli olan suyun kahveye değdiği noktadaki basınçtır. Burada daideal olan9-10 bar arası basınçtır. Watt ise tamamen göreceli, kullandığı ısıtma sistemi eski teknolojiyse daha yüksek yeni teknoloji thermoblock vb ise daha düşük güç tüketimi ile aynı ısıya ulaşır. Buhar çubuğu ile köpürtmede kontrol sizde olduğu için öğrendikten sonra avantajdır. Ama ben zaten uğraşmam köpürtmeyi öğrenmekle diyorsanız bu sefer sütü kendi köpürten model sizin için avantaj olur.
     Sevgiler

 135. Mithat diyor ki:

  Ömer abi selamlar. Yaklaşık 6 ay önce Electolux ekf 7800 filtre kahve makinası aldım. Çok memnunum. Kireç çözücü almayı düşünüyorum. Rossmannda Domol toz kireç çözücü buldum 2 paket ve 6 lira. Ucuz olduğu için aklımı çeldi. Önerir misiniz yoksa Boschun sitesinde bulduğım sıvı kireç çözücüyü mü almalıyım? Teşekkürler şimdiden saygılar.

 136. Melis Demir diyor ki:

  Merhaba değerli Mokapota ekibi ve Ömür Bey, yaklasık bir aydır kahve makinesi arayışındayız. Web sitenizdeki tüm gönderileri ve altındaki yorumları okudum, kafam iyice karıştı. 4000 lirayı çok aşmayacak bir bütçe ile hem sıcak kahve yapan, çekirdekten çekebilen, süt köpürtme özelliği olan (ve mümkünse ayrıca potta köpürtme yapmaya izin veren), baş ağrımayacak bir makine arayışındayım. Çok iyi indirimleri kararsızlıktan ve endişelerden ötürü kaçırdım, evet. İkinci el ürünlere de karşı değilim ama en azından aklımda iki üç model netleşebilse daha rahat olacak işim. İyice yoruldum, artık son bir umut sizden tavsiye rica ediyorum. Beni kırmayıp en azından bütçemi ve beklentilerimi göz önüne alarak hiç değilse birkaç tane tavsiye verebilirseniz çok sevinirim, çok rica ediyorum. Teşekkür ederim şimdiden. Sevgiler.

   • Melis Demir diyor ki:

    Haklısınız elbette Ömer Bey. Peki size tüm araştırmalarımdan sonra aklıma düşen birkaç makineyi sorsam? Mesela Delonghi BCO411B. bir yazınızda bahsetmiştiniz, combi makine. Hakkında olumsuz yoruma rastlamadım. Öte yandan sorun istemiyorsanız icona serisinden uzak durun demiştiniz ama duruşu,görünüşü şahane. Nasıl bir sorun yaşatır bize? Philips’in EP32 ve 2220-10 modeli de aklımda ama sıcaklıkla alakalı birkaç olumsuz yoruma denk geldim. Bir de Gaggia Rı9480/11 ve Carezza Deluxe makineleri var aklımda. Gaggia markasının bilinirliği diğer markalara göre daha az sanırım. Yorumları da az. Servis konusunda nasıllar onu da bilmiyorum. Sanki hepsi birbirinin aynısı gibi gelmeye başladı, kafam iyice karıştı:(

    • Omer Demir diyor ki:

     Melis Hanım Merhaba,
     Sorularınız maalesef oldukça genel, bahsi geçen bütün makineler hakkında fikirlerimi yazılarda zaten belirtiyorum. Tam otomatik makineler için ayrıca bir yazım da mevcut. Bunları tekrar yazmam diğer okuyucularımıza da saygısızlık olacaktır. Sizden ricam yazıyı okurken makine adını yazı içinde F3 tuşuna basarak aratmanız. Böylece yorumlarda verdiğim cevaplara da ulaşırsınız.

     icona serisinde teknik dizayn hatası vardı, bir çok modelinde basınç istenen seviyeye çıkmıyordu.

     Isı da ayrı bir konu hemen hemen bir çok makinede bazı kullanıcılar yeterli bulmaz ısıyı, çünkü ocak üstünden inen kaynama noktasında olan içeceklerle (çay, türk kahvesi) kıyaslarlar. Sütü 65 dereceye kadar ısıtırsınız. filtre kahvenin dahi tüketim sıcaklığı 70 derecelerdedir. Daha üst sıcaklıklarda tat alamazsınız zaten.

     Gaggia kendi ofisiyle değil bir distribütör aracılığı ile TR’de. Garanti hassasiyetiniz varsa direkt distribütörle irtibata geçip aklınızdaki soruları sorun diyebilirim.

     Şunu çok rahat yapabilecek bir alt yapıya sahibiz, size bir kaç soru sorup önünüze alternatif 2-3 makine çıkartabiliriz. Ancak başta sizi mutlu etse de bu sizin ihtiyacınızı karşılamaz. Kahve makinesi almak kolay değil, birebir ihtiyaçlarınızla örtüşmesi gerek enaz 7-8 yıl evinize yer vereceğiniz bir makineden bahsediyoruz. Malum ithal ürün oldukları için de fiyatları alım gücümüzün oldukça üstünde dolayısıyla 8 yıl her sabah göreceğiniz bir makineyi almadan önce ne kadar sahiplenirseniz sonrasında o kadar rahat edersiniz.
     Beni yanlış anlamadığınızı umut ediyorum.
     Sevgiler

     • Melis diyor ki:

      Çok teşekkürler Ömer Bey. Haklısınız. Aslıdna sorduklarımın çoğunu yazılarınızda okudum, belki yorumlar gözümden kaçmıştır. Ama işin içine girip araştırmayı derinleştirdikçe benim de iyice kafam karışmıştı. Yanıtlarınız için tekrar teşekkür ederim.

 137. Mehmet Tevfik Akhan diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey, verdiğiniz emek ve bilgiler için çok teşekkür ederim çok faydalandım çok hayra geçtiniz. Yeni başlayan birisi olarak Electrolux 7800 ve Kitchenaid 5Kcm 1209 Empire Red-Eer Filter Kahve Makinesi arasında kararsız kaldım , 1209 da 1205 den farklı olarak su haznesi ayrılabiliyor ve konik kağıt filtre kullanılabiliyor sanırım , Electrolux 7800 ü defalarca anlattınız özelliklerini ezberledim, Kitchenaid 5KC 1209 a göre fiyat avantajı da var , sizden ricam bir uzman gözüyle Kitchenaid 1209′ un Electrolux’e göre avantajları neler yardımcı olursanız sevinirim

  • Omer Demir diyor ki:

   Tevfik Bey Merhaba,
   1209 Malzeme ve plastik kalitesi üst düzeyde bir ürün. Electrolux EKF7800 le benzer bir kaç özelliği var bunları kıyaslayayım.
   İkisinde de aroma fonksiyonu var, EKF7800’de zamanı siz programlarken KirchenAid (KA)’de ayrıca zamanı kaydetmek için iki opsiyonunuz var. Auto 1-2 butonlarını kullanarak ayarladığınız saati hafızaya alıyor ve ertesi gün kurarken tekrar zamanlamayla uğraşmıyorsunuz, bir butona basıp kurabiliyorsunuz. Zamanla fonksiyonu hoş görünse de bir çok kişi tarafından kullanılmıyor, kullanacaksanız bu detay önemli. EKF7800’de 3 ayrı tabla ısı ayarı varken KA’de 2 farklı ısı ayarı mevcut. İkisinde de temizleme fonksiyonu var (kireç çözücü ile çalışıyor). KA’in farklı olduğu bir özellik ise sıcak tutma süresini 4 saate kadar uzatabiliyorsunuz ve 1.7 Litreye kadar kahve yapabiliyor (Tam bir Amerikan stili diyebilirim)
   Umarım faydalı olmuşumdur
   Sevgiler

 138. nurettin diyor ki:

  Merhaba ömer bey
  Mokapota.com’u gec kesfettik fakat sayenizde büyük bir yanlıştan döndük…delonghi eco v311 siparişi vermiştik fakat yazınızı okuduktan sonra siparişimizi iptal ettik…Gaggia marka makinelerle ilgili incelmenizi göremediğim için kıyaslayacak olursak delonghi ec 685 mi gaggia new classic modelini mi önerirsiniz?…delonghinin portafiltresinin ince çekimlerde tıkandığına dair bi kaç yorum gördüm ayrıca gaggia nın 9bar basınçta çalışması sorun olusturur mu ev deneyimi için? şimdiden tesekkür ederim

  • Omer Demir diyor ki:

   Nurettin Bey Merhaba,
   Normalde o mu bu mu sorularına cevap vermeyi sevmem ama sizin sorunuz çok bariz farklı iki ürün olduğu için doğrudan Gaggia diyebilirim
   685 51mm çaplı portafiltre kullanır max 15 gram kahve alır gaggia new classic ise 58 mm portafiltre kullanır (profesyonel ölçü) ve 20-22 gram arası kahve alır.
   9-10 bar arası çıkış basıncı olarak idealdir. Normalde üreticiler motorun yarattığı 15 bar basıncı paylaşır ancak asıl grup başlığındaki basınç önemlidir. Üst segment makine üreticileri çekinmeden bu basınç değerini paylaşırlar ve hatta gösterge de koyarlar. Asıl olan 15-19 barlardaki basınç değil, grup başlığında (portafiltrenin takıldığı yer) 9-10 bar arası basınca ulaşmasıdır.
   Sevgiler

   • Nurettin diyor ki:

    Öncelikle ilginiz için çok teşekkürler..Corona virüs nedeniyle zorlaşan çalışma koşulları ve ev karantinası derken uzun süre kahvesiz kalınca aklımızın bir kenarında var olan evde kahve köşesi oluşturma fikrini hayata geçirmeye karar verdik..Ama makinalar,çekirdekler,değirmenler derken konunun tahmin ettiğimizden de karışık olduğunu anladık ve işin içinden çıkamadık..Mokapota aracılığıyla aktardığınız paylaşımlarınıza ulaştık ve kaliteli kahve tüketimi için klavuz niteliğinde olan bu paylaşımlarınızı karşılıksız,özenle ve cömertçe sunduğunuz için teşekkür ederiz..

    • Nurettin diyor ki:

     Aslında tam otomatik espresso makinalarından artan fiyatları nedeniyle vazgeçtiğimiz de manuel espresso makinalarıyla ilgilenmeye başladık.Aslında kahveyle ilgilenmenin fena bir fikir olmadığına ve alacağımız bu makinayla kendimize özel tatlar deneyimlemeye ve kahveyi hobiye dönüştürmeye karar verdik..İlk sorumda bahsettiğim delonghi vc 311 in biraz görseline biraz da kullanıcı yorumlarına aldanıp verdiğmiz siparişi bu yazınızı okuduğumuz da iptal ettik.. Delonghi ec 685 mi gaggia new clasic iki ürün için normalde yapmadığınız bir öneriyi yaptığınız için teşekkür ederiz.Bir sorum daha olacak gaggia new clasic ve sage Base 810bss makinalarını kıyaslarsak başlangıç bir seviye için hangisi uygundur ?fiyat performansa bakarsanız tavsiyelerinizde olan hangisi olur?ya da farkları nelerdir? Şimdiden çok teşekkür ederim..

 139. Sıla diyor ki:

  Merhaba ömer bey
  Öncelikle binlerce kişiye fayda sağlamak adına bilgi dağarcığınızı karşılıksız paylaşmanız ve onca soruyu sabırla tek tek cevaplamanız takdire şayan çok teşekkür ederiz.
  Ben bir filtre kahve makinası edinmek istiyorum ama tahmin edeceğiniz gibi benim de aklım çok karışık.
  Aklıma takılan bir kaç soruyu müsadenizle sormak istiyorum.
  1.Arçelik k8115 inloveın fiyat indirimi için bir yorumunuz da son kalan ürünler nedeniyle yapıldığından bahsetmişsiniz arçelik k8415le içinde aynı şey geçerli mi ?ve şuanda fiyatı hemen hemen aynıyken de yine k8115 mi tercih edersiniz?yoksa farketmez mi?
  2.arçelik k8415 beko4315le kıyaslandığında hemen hemen ikisinin de güncel fiyatı artık çok yakın 800tl civarındalar ama ekf7800 bunlarla kıyaslandığında 1500tl civarı fiyatıyla fiyat farkına değer mi?
  3.olarak sormak istediğim ve hakkında başka bir incelemesini bulamadığım ve çok dikkatimi çeken ürün Fakir Aroma Masterı değerlendirecek olursanız tüm bu ürünlere kıyasla kullanışlı mıdır? Fiyatı2150 tlden 1500tlye düşen bu ürün fiyat olarak hemen hemen ekf7800 a yakın olup tüm bu ürünlerle kıyaslandığında yada kendi başına değerlendirdiğiniz de f/p hakkında ne düşünüyorsunuz?ürünün diğer ürünlerden dizayn ve çalışma prensibi olarak farkları neler?farklı aromalar elde edilebilir mi ?kullanışlı mıdır? ürünü tavsiye eder misiniz?avantajları ve dezavantajları nelerdir? bu ürün farklı bir katagoride mi değerlendirilmeli ?önerir misiniz?
  Şimdiden çok teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Sıla Hanım
   1.Bu gibi sorularda tercih belirtmiyorum maalesef 8415 üretimi devam ediyor.
   2-Bu sizin ihtiyaçlarınız, görsel zevkiniz ve bütçeniz ile ilgili, fiyat çok göreceli kavram maalesef
   3-Fakir Aroma master pour over (V60) demlemeyi makine ile yapmanızı sağlayan bir ürün. Kendi üstünde bir tartısı var, üçgen kağıt filtre kullanıyor (uzun dönem için bu filtreler maliyetli olabilir) Suyu damlalar halinde değil bir döner mekanizma ile gooseneck kettle’dan döker gibi tek noktadan dairesel hareketle kahve üstüne aktarıyor. Aynı işi manuel yapsanız ortalama 100 liraya mal edeceğiniz bir düzeneğin otomatik versiyonu. Pour over ile elde edebileceğiniz tatların bir kısına erişebilirsiniz.
   Sevgiler

 140. Cansel Okur diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey,

  Sitenizi ve yazılarınızı incelemek kahve kültürü ve ekipmanları konusunda çok bilgilendirici oldu, emeğiniz için teşekkür ederiz.

  Tam otomatik kahve makinesi almayı düşünüyorum ama herkes gibi seçim yapmakta çok zorlandım, fikirlerinizle bana biraz yol gösterebilirseniz çok memnun olurum.
  İncelediğiniz ve yorumladığınız tüm makineleri inceledim, kendi tercihlerimi belirledim, incelediğim modellerin bazı elzem tercihlerimi karşılayıp karşılamadığından emin olamıyorum.
  Arasında kaldığım modeller: Delonghi ECAM 45.760 ya da ESAM 6900.M, Siemens TI903209RW, Philips EP3200 ya da 5300 serisi.
  Fakat pandemi sürecinden dolayı birçok ürünün stok problemi var Türkiye’de, o yüzden tercihimi belirlediğim modelin bulunabilmesi de önemli, ama Amazon yurtdışından da alabilirim stok bulabilirsem.

  – Evde günde 4-5 kahve yapmak için kullanacağız, latte art beklentimiz yok.
  – Espresso haricinde Lungo ve Americano kahve mutlaka yapabilsin.
  – Ayrı süt haznesi mutlaka olsun. Buzdolabından çıkan sütü ısıtmakta zorlanmasın.
  – Su haznesinin üstten dolumlu ya da öne çekmeli olması avantaj olur, arkası ve yanı kapalı bir alanda kullanacağım.

  Bunun haricindeki diğer hususlar elzem değil, fiyat performans ürünü olması daha önemli.
  Bir de Saeco markası için incelemeniz bulunmuyordu ama yurtdışından al bölümünüzde birkaç Saeco ürünü vardı, onlar arasından aradığım kriterlere uygun model var mıdır?

  Şimdiden çok teşekkür ederim.
  Sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Cansel Hanım Merhaba,
   Belirttiğini kriterleri göz önüne alınca Siemens modellerini elemekte fayda var, göreceli olsa da süt ısıtma konusunda bu modeller Türk damak ısını pek karşılayamıyor. Philips ürünleri hem kullanım hem dizayn hem de işlev açısından son dönemde bir adım daha öne çıkıyor. Ama kalanların hepsi beklentinizi karşılar. Özellikle kurun biraz olsun düştüğü şu günlerde yurt dışından almak biraz daha avantajlı ama garanti olması sizin için önemliyse TR’deki ürünlere yönelmek daha doğru olur. Saeco markası segment olarak yukarıda kalan bir marka. Philips saeco’yu bünyesine kattıktan sonra oradaki know-how’ı kullanarak zaten bu yeni seri ürünleri geliştirdi. Bütçeniz yeterliyse saeco ürünler malzeme kalitesi ve tutarlılık açısından da oldukça öne çıkan ürünlerdir. Saeco aynı zamanda Starbucks gibi büyük zincirlere de makine sağlayan bir marka olduğu için kullanım ömrü de oldukça uzundur.
   Lungo americano konusuna çok takılmayın, otomatik makinelerde orta segmentten itibaren zaten programlama fonksiyonları var. Bunları kullanarak lungo, ristretto vb menüleri kendiniz oluşturabilirsiniz.
   Sevgiler

 141. sevil diyor ki:

  size yazdığımda pek bilgim yoktu bu konuda. sonrasında bir araştırmaya girdim ve biraz bütçemi de zorlayarak 3 makine en mantıklı gelen oldu ilk ikisi breville vcf126x yada vcf125x 3. ise sage ses880 yurt dışından getirte bilirsem bunlardan birini düşünüyorum. Bu makineler için ne dersiniz doğru bir seçim yapmış olurmuyum bunlar için de? size sormak istedim. vcf serisi aynı makineler zaten öğütücülü olan yer anlamında güzel açıkçası evde kullanım için ama öğütücüsü nasıldır bilemiyorum vcf125x olursa eğer ayrı olarak öğütücü alırsam onda da breville bcg820 olur diye düşündüm.

  • Omer Demir diyor ki:

   Sevil Hanım Merhaba,
   Bu ürünler fiyat performans tarafında da göz dolduran ürünler. Breville’de 8xx ile başlayan seriler 54mm portafiltre kullanır 9xx’ler ise 58mm. Ayrıca VCF serisi de sunbeam ortak üretimi olduğu için 58mm portafiltreye sahip. 58mm portafiltre profesyonel makinelerde kullanılan ölçü olduğu için çok daha verimli sonuçlar elde edersiniz. Zaten son opsiyon olarak yazdığınız 125+820 benim de kendi evimde kullandığım bir kombinasyon ve performansından oldukça da memnunum.
   Sevgiler

 142. Murat Erşahin diyor ki:

  Merhaba,

  Sitenize espresso makinesi arayışım sırasında denk geldim. Bu yazınızda da ev kullanıcıları için olan makineleri incelemişsiniz ve yazıda geçmeyen makineler varsa okuyuculardan belirtmelerini istemişsiniz. Arayışlarım sırasında Severin Espresa Plus KA 5995 marka/modeline sahip makineye denk geldim. Süt potu ve tamper ile birlikte geliyor olması ilgimi çekti. Ürün Türkiye’de satılmıyor, amazon üzerinden alınabiliyor ve fiyatı gayet uygun. Sizce almaya değer bir ürün müdür? Fırsatınız olursa bakıp yorum bırakırsanız sevinirim. Bunun dışında, yazınızda geçen Breville VCF125X marka/model makine de fiyat/performans olarak bana mantıklı geldi.

  Bunların dışında bir sorum daha olacak. Şimdiye kadar evde french press ile kahve demliyordum(önceden bir filtre kahve makinem vardı ancak bozuldu) ve manuel ama dişlileri ayarlanabilen bir öğütücü almıştım. Bu öğütücünün en ince ayarında çekim yaparak elde ettiğim kahveyi alacağım espresso makinesinde kullanabilir miyim yoksa mutlaka otomatik bir öğütücü mü almam gerekir?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Murat Bey Merhaba,
   Severin giriş seviyesi bir makine, üründe kalite ve kullanım açısından bir problem yaşamazsınız ancak VCF ile kıyaslamak doğru omaz. Severin 51mm portafiltre kullanıyor ve VCF serisi ise 58mm. 58mm profesyonel makinelerde de kullanılan bir boyut bu nedenle VCF serisi için ev tipi profesyonel tabiri kullanmak abes olmaz.
   El öğütücülerindeki en ince ayar espresso için genelde çok ince gelir. Ayrıca espresso’da hassas öğütme ayarları da yapmanız gerekir tercihiniz VCF125’den yana olursa orta ve üst seviye bir ev tipi elektrikli öğütücüye kesin ihtiyacınız olur. Severin de ile dilerseniz başta bir kaç deneme yaparak tutturmayı deneyebilirsiniz. Ama konu espresso ise orta üstü bir elektrikli öğütücü şart olur.
   Sevgiler

 143. Yiğit diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey,
  Öncelikle zamanınız ve emeğiniz için çok teşekkürler!
  Sayfanızı bayağı detaylı inceledikten sonra giriş/orta seviyedeki bir kullanıcı olarak sizin de tavsiyeleriniz üzerine ve espresso bazlı(flat white,latte) gibi kahveleri eşimle tercih ettiğimiz için en son DELONGHI’nin 2 modeli arasına kadar seçimlerimizi daralttık. Tabiki tavsiyeleriniz yanında biraz da şekil ve dizayna takılarak… Ama 2 model arasındaki “pump” farkını anlayamadık(sizin 680 ve 685 arasındaki farkları içeren yazınızı okudum ama “pump” dediği model, sadece dış kaplaması farkı mı onu anlayamadım) Ama fiyat olarak nerdeyse 2 katı oynuyor. Bahsettiğim modeller hakkında müsait olduğunuzda bizi bilgilendirir misiniz?
  1) Dedica Pump Espresso – Black EC 685.BK
  2) Dedica Espresso – EC 680.BK

  Şimdiden çok teşekkürler…

  • Omer Demir diyor ki:

   Yiğit Bey Selamlar,
   680 bir eski nesil ve önceki nesillerdeki süt köpürtme çubuğuna sahip. Bu nedenle sadece cappuccino için süt köpürtebiliyor. 685’de ise iki opsiyonlu süt köpürtme var. CAppuccino ve hot milk diye belirtilen ve aslında latte yapılı için kullanılan daha küçük baloncuklardan oluşan süt köpürtme yetkinliğine sahip. Ama bu köpürtme kalitesi bir profesyonel süt köpürtücü kadar da iyi bir performans sunuyor diyemem. Şunu lütfen göz ardı etmeyin, Son yıllarda espresso makineleri hem dünya çapında çeşitlendi hem de ülkemize giren ürünlerin çeşitliliği arttı. Hatta bizdenucuz.com da listelediklerimiz gibi yurt dışından çok daha ucuza oldukça farklı marka ve modellere de erişimin olması bir dönem orta seviye diye nitelendirilen bu modelleri giriş seviyesine çekti. İki makine bu özellik dışında başka bir farka sahip değil. Pump diye adlandırıldığını ilk defa dutdum, satıcı belki de ilgi çeksin diye bu ismi vermiştir, bilemiyorum.
   Sevgiler

 144. Delfin Türkoğlu diyor ki:

  Merhaba Ömer bey.. Kahve tutkunu biri olarak yaklaşık bir aydır kahve makinellerini ve sitenizi inceliyorum.. Bütçemi ancak denkleştirebildim :) Delonghi Bco421 Combi Barista Tipi Kahve Makinesi; hem espresso, hem de filtre kahve olanağı sunduğu için ilgimi çekti.. Kahvede özellikle plastik kokusu hassasiyetim var.. Bunu öncelikler belirtmek istiyorum. Kombi ürünlere sıcak bakmadığınızı biliyorum ancak iki kahve türünü de sevdiğim için ikisinin bir arada olması da yer tasarrufu sağlayacaktır diye düşünüyorum..
  Bu makine için düşünceleriniz nedir? Çok teşekkür ederim..

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba,
   Bu makine için yorumlarımı yazıda belirtiyorum. Dünya çapındaki markalarda Plastik kokusunu bir kaç kullanım sonrasında almazsınız. İlk kullanımda her makineyi 3-4 kere kahvesiz sadece suyla çalıştırmayı tavsiye ediyorum bu üretim esnasında oluşan kalıntıları ve onların oluşturacağı kokuları engeller. Benden beklentiniz tam olarak ifade ederseniz fikirlerimi paylaşırım
   Sevgiler

 145. Betül Cansu diyor ki:

  Merhaba Ömer bey..
  Amazon Türkiye sitesinde; “Electrolux EKF7800 altin kaplama filtre ile en lezzetli kahveyi garanti eder” diyor. Bu makineyi tercih edersek yine de kağıt filtre kullanmalı mıyız? Yoksa yazıldığı gibi mi gerçekten.? Siz genel olarak kağıt filtre kullanımının hem lezzet hemde makine filtre ömrü açısından iyi olacağını belirtiyorsunuz. O sebeple doğrusunu öğrenmek istiyorum..

  • Omer Demir diyor ki:

   Betül Hanım Merhaba,
   Metal filtreler ile kağıt filtre arasında lezzet açısından oldukça hissedilir farklar var. Kağıt filtrenin süzme performansı daha iyi, öğütülmüş parçaların çok küçük taneleri metal filtre deliklerinden sızıp karafa inebiliyor ve tortulu bir görüntü oluşturuyor. Genelde de karaf dibinde bir miktar kalıntı bırakıyor. Ayrıca Kahvede lezzeti bozduğu düşünülen -düşünülen diyorum çünkü bunun aksi görüşler ve zevkler de mevcut- bazı yağlar da kağıdın yapısı nedeniyle süzülüyor. Ayrıca yağ asidik olduğu için bu doğrudan kahvenin lezzetine de etki ediyor. Kağıt filtrenin temizliği de bir o kadar kolay. Burada konu aslında tamamen sizin zevkinize kalmış durumda bu ürünü alırsanız ister kağıt ister metal filtreyle kullanabilirsiniz. Deneyip beğeninize göre ilerlersiniz.
   Sevgiler

 146. Derya Özpolat diyor ki:

  Ömer Bey merhaba, harika bir yazıydı sonuna kadar zevkle okudum. Fakat size şöyle bir sorum var: Kahvede sıcaklık takıntım var, extra hot ile ilgili yazdıklarınızda herhangi bir şeye denk gelmedim. Bu kapsamda hem çekirdeği kendi öğütsün hem de çok sıcak kahve yapsın niteliğinde bir makine arıyorum. Latte gibi sütlü kahveler esas tercihim. Plastik kokusu olmasın ve temiz bir makine olsun istiyorum. Bütçem 3 -4-5 bin bandında ama bu bahsettiğim detaylarla ilgili makinelerin sayfasında dahi herhangi bir malumata erişemedim. Sizce hangi tip ve marka tercihinde bulunmak doğru olur? Doğrudan yönlendirme sevmediğinizi biliyorum ama ben de çok cahilim bu konularda. Affınıza sığınarak yardımınızı bekliyorum. Sevgiler ! :)

 147. Kemal diyor ki:

  Merhabalar her makineyi ve her soruyu nasıl bu kadar muazzam cevaplayıp yardımcı oluyorsunuz muthis bir emek tesekkur ederim. Ben filtre kahve dunyasina yeni adım atmak istiyorum ancak her makinede sicak su ve plastik temasi görüyorum bu duruma alışamadım. Önerebileceğiniz sicak su ve plastik temasi olmayan makine tavsiyesi var midir acaba? Zamanlayıcı vs ozellik aramıyorum olursa aroma özelliği yeterli olmazsa da problem değil.

  • Omer Demir diyor ki:

   Kemal Bey Merhaba,
   Maalesef bütün makinelerde plastik parça ile temas var, dışta olmasa bile iç aksamda mutlaka bir plastik parça ile temas oluşuyor. Plastik konusunda hassasiyetiniz varsa tek tavsiyem V60, chemex gibi manuel demleme ekipmanlarına yönelmeniz olur. Bu alternatifleri değerlendirin derim.
   Sevgiler

 148. sevil diyor ki:

  merhaba Ömer bey sizinle aynı makineleri kullanıyoruz gördüğüm kadarıyla breville vcf 125x sage bcg 820 gibi güzel bir ekipmanım var tabi henüz acemiyim biraz tereddütlü kullanıyorum sizin ölçülerinizi merak ettim tüyolarınızı bekliyorum :) ben ilk 4-15 denedim akış güzel oldu zamanla elim alışır tabi sizinde tavsiyeleriniz olursa sevinirim :)

  • Omer Demir diyor ki:

   Sevil Hanım Merhaba,
   4-15 benim de sıkça kullandığım bir ayar ama çekirdek ve kavurma profiline göre değişiyor. 13-18 aralığında shot akışına göre bir sonraki shot’ı ayarlıyorum. Bir de son dönemde basınçsız filtre kullanmaya başladım. Bu makine ile uyumlu portafiltre ve basınçsız sepet bulmak bir haayli zor, bir iki deneme sonrası bulduğum ürünü bizdenucuz ürünleri arasına ekledik, ona da şuradan ulaşabilirsiniz https://ucuz.link/ip

   Başlarda 18 gram kahve ile hazırlarken son dönemde 20 gram kullanmaya başladım, 22 gramla da denemeler yaptım, kahve miktarı arttıkça direnç de artacağı için akışı dengelemek amacıyla alıştığınız öğütmeyi kalınlaştırmanız gerekiyor bunu belki bir tavsiye olarak not düşebilirim. Buna ek kavurma derecesi yükseldikçe tamperleme esnasında kırılmalarda oluşuyor ve daha sıkı bir kahve elde ediyorsunuz bu nedenle yüksek kavurma derecesi normale göre biraz daha kalın öğütme gerektirebiliyor. KAlın derken bu bahsettiklerim hep 4 / 13-18 aralığında
   Umarım faydalı olmuştur
   Sevgiler,

   • sevil diyor ki:

    Olmaz mı tabi ki oldu bu aralıklarla denemeler yapacağım bende :) Ömer bey bir de bu makinelerle ilgili temizleme videoları yok gibi bir şey özelikle vcf125 için hiç yok ben göremedim doğrusu bunlarla ilgili bir video yayınlasanız ne güzel olur :) portafiltre linki için de teşekkür ederim bakacağım ona da tamper araştırması da yapıyordum henüz bulamadım onunla ilgili de varsa öneriniz harika olur. geri dönüş için teşekkür ederim 🙏🏻

 149. Duygu diyor ki:

  Merhaba;
  Ben espresso makinasi almak istiyorum, tam otomatik tavsiye edenler oldu fakat fiyatlari yuksek geldi. Ben de manuel makinalari arastirdim, breville mini barista modeline sicak bakiyorum. Espresso bazli icecekleri genelde tercih ediyorum flat white ristretto gibi ve ilk kez makina alacagim sizin tavsiyeniz ne olur ogrenmek istiyorum. Tesekkurler

  • Omer Demir diyor ki:

   Duygu Hanım Merhaba,
   Doğrudan bir makine tavsiyesinde bulunmuyorum ancak bu modeli ben de kullanıyorum. İyi bir öğütücü ile birlikte almanızda fayda var. Bahsettiğiniz ürünü ve bir üst modelini zaten biz de önerdiğimiz ürünler arasında listeliyoruz.
   https://mkpt.link/vcf
   Sevgiler

   • Duygu diyor ki:

    Omer Bey; ilginiz ve hizli cevabiniz icin cok tesekkur ediyorum. Son olarak tam otomatik makinalarin bakim ve temizlemesi manuel makinalara gore ayrintili ve zor mu?

    • Omer Demir diyor ki:

     Selamlar Duygu Hanım,
     Zor demek doğru olmaz, ama elbette bir kaç farklı rutini var. Belirli parçaların yağlanması, belirli periyotla demleme haznesinin temizlenmesi gibi. Ama getirdiği pratiklik yanında bunlar küçük teferruatlar diyebiliriz.
     Sevgiler

 150. Nuri diyor ki:

  Emeğiniz ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim günümüz şartlarında makine fiytları uçtu tabi fiyat performans açısından 500 tl bandında bi makine ile ilgili öneri istesem neyi önerirdiniz acaba

 151. Deniz diyor ki:

  Merhabalar,evimde kullanmak üzere uzun zamandır bir makine arayışı içindeyim.Fiyat farklılıklarından dolayı Amazon dan sipariş vereceğim.Kahve kreması yoğun olan,iyi süt köpürten ve basınçsız sepet ile de deneyebileceğim bir makine önerebilir misiniz.Bütçem maksimum 2400 Tl
  Not:delonghi kg 79 öğütücüm var

 152. Merve diyor ki:

  Merhaba Ömer bey delonghi ecp 3531 aldım. İnternetten videolardan hiç süt köpürtme aparatının takılı olmadığını latte artı onu çıkararak yaptıklarını gördüm. Bunun nedeni nedir? diğer türlü yapılmaz mı?

  • Omer Demir diyor ki:

   Merve Hanım Selamlar,
   Giriş seviye makinelerin süt köpürtme çubukları genelde kolay köpürmenin oluşması için cappuccino yapmak üzere süt köpürtür. Latte için micro foam yani çok küçük köpüklerden oluşmuş süt kullanılır. Seyrettiğiniz videolarda muhtemelen micro foam sağlayabilmek için alternatif çubuk ucu kullanılıyor.
   Sevgiler

   • Merve diyor ki:

    Cevabınız için teşekkürler. Kahvenin kreması çıkmıyor. Kahveden kaynaklandığını sanmıyorum çünkü sizin önerdiğiniz bir yerden aldım. sanırım kahveyi ne kadar bastıracağımı ayarlayamıyorum. Kahve kreması düzgünce nasıl elde edilir?

    • Omer Demir diyor ki:

     Merve Hanım Selamlar,
     Krema oluşmuyor ve kahve akışı hızlıysa büyük ihtimalle kalın öğütülmüş bir kahve kullanıyorsunuz. Kahveyi hangi makinede hangi seviyede öğütüyorsunuz?
     Sevgiler

      • Omer Demir diyor ki:

       Selamlar,
       Espresso hassas bir öğütme ister, sizin makineniz giriş seviyesi bir makine bu nedenle dışarıda yaptıracağınız öğütme yüksek ihtimalle ince gelecektir. Yüksek ihtimalle de espresso çıkışınız oldukça ince bir şekildedir ki bu da krema oluşumunu engeller. Burada satın aldığınız yere de bir bahane bulamazsınız zira her makinenin ve çekirdeğin kendine öz bir öğütmesi var, bunu ancak kendi öğütücünüzle biri iki sefer deneme ile bulursunuz. Dışarıda öğüten kişi sizin makinenizi, makinenin bu çekirdeğe nasıl tepki vereceğini vs bilemez. Üzgünüm ama kalbur üstü bir espresso içmek istiyorsanız kendi öğütücünüzü almanız gerekir
       Sevgiler

 153. ozcan diyor ki:

  İyi Akşamlar,
  Paslanmaz çelik iyi ısı iletmez. Alüminyum bir moka pot bulabilirseniz farkı görmek için bir de onu deneyin.
  Esenlikler

 154. Ömer Yılmaz diyor ki:

  Ömer Bey iyi geceler,SAGE bcg820 yurtdışı sitelerde de şu anda anormal pahalı Amazon euk
  gönderimle 400 paund civarı) ,Türkiye de 3500 liraya satılıyor bu fiyat çok mu yüksek?

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar,
   Evet yüksek bir fiyat, Amazonun kendi envanterinden ürün deposunda kalmadığında genelde diğer satıcılar tarafından satışta oluyor ve bu dönemlerde fiyatı gereksiz şekilde artıyor.
   Biraz daha bekleyip amazon tarafından satışa sunulduğunda almayı düşünebilirisiniz.
   Sevgiler

 155. halil diyor ki:

  Ömer Bey merhaba, Breville mini barista satın aldım ve temizlik için puly caff kullandığım halde portafiltre karardı. Firmaya ulaşmayı denedim fakat eposta adreslerini bulamadım. O yüzden şimdi yeni bir portafiltre satın almayı düşünüyorum. Bu cihazla uyumlu portafiltre önerebilir misiniz? Teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Halil Bey Merhaba,
   Portafiltrenin kepçesi karardıysa alüminyum bileşeni olduğu için olabilir.
   Bir gece boyunca bir çorba kaşığı limon tuzu (sitrik asit) karıştırılmış sıcak su içine koyup bekletin. Ertesi gün deterjan kullanmadan kağıt peçete ile ovalayarak kararmaları temizlemeyi deneyim.
   Uyumlu portafiltre bulmak çok kolay değil, bir kaç alternatif denedikten sonra basınçsız filtreli bir naked portafiltre buldum ve şu an kullanıyorum. Bu ürünü bizdenucuz.com’da da listeledik. Şuradan erişebilirsiniz
   https://bizdenucuz.com/urun/breville-vcf-125-uyumlu-basincsiz-naked-portafiltre/ detaylı açıklamaları ve yorumlarımı ürünün sayfasında bulabilirsiniz.
   Sevgiler

 156. Yonca diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey,
  En az yazılarınız kadar yorumlarınız da yoğun bilgi içeriyor. İlginize, azminize hayran kaldım. Bütçeme uygun iki makine arasında karar vermeme yardımcı olursanız çok sevinirim. İkisi de önerileriniz arasında. Delonghi 685 ve Breville mini. Arada 1500 lira fiyat farkı var. Delonghi daha ucuz olanı. Kalite farkı bu fiyat farkına değecek boyutta mı, ne düşünürsünüz?
  Sevgiler