Hangi Espresso Makinesini Almalıyım?

Espresso Makinesi seçimi oldukça sıkıntılı bir konu, özellikle de ilk defa alacaksanız. İlk makineyi alırken insanın aklında türlü türlü sorular oluyor. Espresso’ya merak saldım ama acaba sonrasında kullanır mıyım? Sabah evden kahve içip çıkayım diyorum ama üşenir miyim? Becerebilir miyim? Hangisini alsam ki fiyatlar da çok çeşitli? En ucuzunu alsam hemen bozulur mu? Ne özellikler olmalı? Fiyat  Performansta en iyi espresso makinesi hangisi? vs. vs. vs.

Eğer espresso ve türevi içecekleri (latte, Cappuccino vs.) seviyorsanız, kahvenizi veya sütünüzü kendinize göre özelleştirmek istiyorsanız manuel bir espresso makinesi sizin ihtiyacınız. Kahve hafife alınmayacak bir içecektir bu nedenle benim de tavsiyem manuel makinelerden yana olacaktır. Ama bu kadar uğraşamam, zaten starbucksta bile otomatik makineyle yapıyorlar diyorsanız Otomatik Makinelerle ilgili alttaki yazımı okumanızı tavsiye ederim. Bu tip makineler biraz daha maliyetli olmakla beraber, size zaman kazandırdığı ve her seferinde seçtiğiniz çekirdekle standart bir lezzet sağladığı için tercih edilebilir.

Bu yazı sayfalardan oluşmaktadır. Sayfa altında diğer sayfaların rakamlarına tıklayarak okumaya devam edebilirsiniz…

Manuel makinelerde tamperleme, kullanılan kahvenin gramajı, hazırlanan kahvenin miktarı, süt köpürtme işlemi tamamen özelleştirilebildiği için aynı çekirdekle farklı lezzetler keşfetmek tamamen size kalıyor. Aşağıda giriş seviyesinden başlayarak Türkiye piyasasında erişebileceğiniz kahve makinelerini incelemeye çalıştım. Aşağıda olmayan bir makine marakınızı cezbettiyse lütfen yorum bölümünde belirtin onu da incelemeye dahil ederim veya direkt yorum bölümünde fikrimi beyan ederim.


Bu yazıyı okurken yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini de dinleyebilirsiniz…


Sinbo SCM2937 Espresso Makinesi

Sinbonun giriş seviyesi bir ürünü ancak üreticinin kendi sitesinde dahi ürün portföyünde yer almıyor. Sadece single shot espresso yapması, fincan yüksekliğinin alçak olması, malzeme kalitesinin yüksek olmaması ve bunlara rağmen bence yüksek fiyatı ürünün dez avantajları. Üreticisinin bile kendi sayfasında yer vermediği bu üründen uzak durmakta fayda var.


Electrolux EEA111 Espresso Makinesi

Electrolux markasının kalitesinin yansıttığı bir ürün, kullanıcılarından oldukça pozitif yorumlar alan bu ürün. Kalitesine göre kabul edilebilir fiyatıyla da oldukça dikkat çekiyor, süt köpürtme sistemi sadece Cappuccino için elverişli, tek negatif yanı görüntüsü diyebilirim. Zira benzer fiyattaki rakiplerine göre görüntüsü biraz demode kalıyor.

Delonghi EC221 Espresso Makinesi
Delonghi EC221

Delonghi EC155 Espresso Makinesi
Delonghi EC155

Delonghi EC221 ve Delonghi EC155 Espresso Makineleri,

İkisi de Delonghi’nin giriş seviyesi ürünleri ve çok uzun zamandır piyasadalar, Çok para vermek istemiyorsanız denenebilecek ürünler ancak malzeme kalitesinin düşüklüğünden dolayı ömrü çok uzun olmayabilir. Öte yandan dizaynları da çok basit ve açıkçası biraz uyduruk(!) kalıyor. Basit bir espresso ve Cappuccino yapımında işinizi görür ama daha iyi bir sonuç beklemek iyimserlik olur.


Delonghi EC8 Espresso Makinesi

EC8 daha çok düşük gelir seviyesi olan ülkeler için (eski demirperde ve asya) üretilmiş ve son zamanda ülkemizde de -büyük zincirlerin aracılığı ile- satılmaya başlamış bir makine. Ancak makinenin malzeme kalitesi oldukça düşük ve görünümü de bir o kadar demode. 


Delonghi ECP 3531 ve Delonghi ECP 3121 Espresso Makineleri

Delonghi EC221 sonrasında görsel ve işlevsel olarak iyileştirdiği giriş seviyesi ürünleri. Bu iki ürün iç yapı itibariyle birebir aynı. Süt köpürtücüde ise farklılaşıyorlar. Delonghi 31.21 SAdece Cappuccino yapabilirken Delonghi ECP 35.31 hem Cappuccino hem de latte için süt köpürtebiliyor. Diğer ufak farkları ise renk ve alt tabla. Delonghi ECP 35.31’in alt tablası değiştirilebiliyor ve böylece daha uzun fincan kullanabilme şansınız oluyor. İlk defa makine alacaksanız, daha sonra kullanıp kullanmayacağınıza emin değilseniz düşük bütçe ile sahip olabileceğiniz ve kullananlar tarafından da beğenilen ürünler. İkisi arasında kararsız kalıyorsanız hem şıklık hem de işlev açısından bir miktar daha fazla verip Delonghi ECP 35.31 almak daha mantıklı geliyor bana.


Delonghi ECO v311 (Icona Vintage) Espresso Makinesi

Bu ürünün önceki yazılarımda da sıkıntılı olduğunu belirtmiştim. O nedenle tavsiye etmiyorum. Dizayn hatası olduğu belli olan bu ürünün hala piyasada olması bile oldukça şaşırtıcı. MokaPota ekibinden Hakan dav310 model makinesi ile 3 yılda çok sık problem yaşadı. Makine defalarca tamire gitti ve bir kaç değişim yapıldı. Dertsiz tasasız bir ürün arıyorsanız uzak durun.

Delonghi EC680Delonghi EC685Delonghi ECI 341 Espresso Makineleri

Delonghi EC680 ve Delonghi ECI 341 hemen hemen son kullanıcıya aynı özellikleri sunan iki ürün. Giriş ve Orta seviye arasında yer alan bu ürünler önceki versiyonlarındaki hatalardan (Bkz. Delonghi ECO v310 ve Delonghi ECO v311) arındırılmış güzel dizayna sahip ürünler. Delonghi EC 680 Thermoblock ısıtıcı kullanırken Delonghi ECI 341 pazlanmaz çelik ısıtıcı kazan kullanıyor.  İki ürününde süt köpürtücüsü Cappuccino için süt köpürtücüsü kullanıyor. Delonghi EC 685 işe bu sene içerisinde piyasaya sürülen ve Delonghi EC 680’in geliştirilmiş modeli. Delonghi EC 685’de ısıtıcı gücü biraz artırılmış. Metal parlak boyalı yüzey, mat paslanmaz çelik bir yüzey ile değiştirilip daha şık bir görünüp sağlanmış. En önemli fark ise Delonghi’nin yeni nesil makinelerinde gördüğümüz hem latte hep Cappuccino için süt hazırlayan süt köpürtme başlığı kullanılmış. Bu üçlü içinde Delonghi EC 685 benim tavsiyem olacaktır.


Bu yazı sayfalardan oluşmaktadır. Sayfa altında diğer sayfaların rakamlarına tıklayarak okumaya devam edebilirsiniz…

Hangi Espresso Makinesini Almalıyım?” yazısında 559 düşünce

 1. esra kılıç diyor ki:

  Merhaba,

  SAGE SES880_BSS THE BARISTA TOUCH KAHVE MAKİNESİ hakkındaki yorumlarınızı merak ediyorum.
  Sagenin kendinden öğütmeli otomotik makineleri manueller gibi yüksek performans verirmi.

 2. Setenay diyor ki:

  Gaggia classic pro ve Sage barista pro hakkında da yorum yapabilir misiniz? Serinin diğer ürünleriyle (express özellikle ) kıyaslayabilirseniz çok sevinirim . Lelit marka bu fiyat bandında hangi modeller var ? Sage ve lelit arasında ne gibi farklar var? Teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar,
   Breville ve Sage aynı ürünler. Yazıdaki breville ürünleri sorduğunuz ürünlerin bir eski jenerasyonu. Oldukça yoğun bir hafta ve haftasonu Bana 1-2 gün müsade ederseniz hem yazıyı yeni ürünlerle güncellerim hem de sorunuza daha kaliteli yanıtlar verebilirim.
   Sevgiler

 3. Büşra diyor ki:

  Merhaba, bulabildiğim tüm yazıları okudum ama delonghi ecp35.31 ile dedica ec685 arasında ne fark var bir türlü bulamıyorum. Açıklayabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Büşra Hanım Merhaba,
   Aralarındaki en büyük fark malzeme kalitesi ve mekanizma. 35.31 in bir çok dış parçası plastik ya da çok ince metalken 685’in neredeyse bütün yüzeyi metaldir. 685 ısıtma için thermo block kullanırken 35.31 rezistanslı kazan kullanır. (thermoblock teknolojisini yazı içinde anlatmıştım). İki üründe neticede espresso yapar. Burada amaç,bütçe,kalite ve dizayn algınız önemli.
   Sevgiler

 4. sengul diyor ki:

  merhaba, omer bey sutlu kremali tatli kahvelerden.hoslaniyorum. phlips 5447/90 arastirdirdim. fakat fiyati cok pahali bu makinede kahve sertlik ayari, temizlik, ogutucu, ve tek tusla kahve ozelligi benim.icin onemli kriterler. Buna dayanarak hangi makinayi tavsiye edersiniz. tesekkurler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Sengül Hanım Merhaba,
   Maalesef doğrudan bir makine önerisinde bulunmuyorum. Makineler ve özellikleri ile ilgili sormak istediğiniz emin olamadığınız konularda seve seve yardımcı olurum.
   Sevgiler

 5. elif diyor ki:

  Merhaba, 3 ay önce bir kafede baristalığa başladım. Evime espresso makinesi almak istiyorum. Önceliğim kahve artımı geliştirmek. Bütçem max 7bin küsür hangi makinayı önerirsiniz?

  • Omer Demir diyor ki:

   Elif Hanım Merhaba,
   İşiniz hayırlı olsun, maalesef doğrudan makine önerisinde bulunmuyorum. Öncelikle yazıyı ve önceki yorumları okumanızı tavsiye edebilirim, bu ışık tutucu olacaktır.
   Sevgiler

 6. Saliha Ünal diyor ki:

  Merhaba, gaggıa carezza yarı ptomatik makina ile saeko talea tam otomatik makina arasında kaldım. HANGİSİ dersiniz?

  • Omer Demir diyor ki:

   Saliha Hanım Merhaba,
   Bu sorunuza yanıt veremem, sizi tanımıyorum, ihtiyaçlarınızı kriterlerinizi bilmiyorum, kahvenizi genelde nasıl tükettiğiniz hangi içecekleri tercih ettiğinizi bilmiyorum.
   Daha da önemlisi neden bu iki makine arasında kaldığınızı da belirtmemişsiniz. Öncelikle bunları paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım.
   Doğrudan şunu alın gibi popülist bir cevap da beklemeyin benden lütfen, bu sizin kararınız olmalı ben sadece karar vermenize veriler ve bilgilerimele yardımcı olabilirim
   Sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Beyza Hanım Merhaba,
   Sizin ihtiyaçlarınızı, iki ürün arasında neden kaldığınızı, bütçenizi, kullanım alışkanlıklarınızı ve bilmeden bu sorunuza yanıt veremem..
   Sevgiler

 7. burakarslan diyor ki:

  Selamlar,

  VCF125x kullanıyorum bir yıldır, aliexpressten bottomless sepetli bir porta filter seti aldım. Yien her zamanki hazırladım kahvemi ancak, tadı çok ekşi geldi. Sizce neden böyle olmuş olabilir? Çekirdiği, kalınlığı vs her paramatre aynıyken tad ekşi geldi. Bir diger konu da VCF125X iki kişilik anahtarına çevrğildiğinde 60ml çekim yapıyor ve diğer profosyonel makinalara göre bu miktarı hızlı veriyor. Sizce de hızlı çekmiyor mu suyu, yalnızca bana mı böyle geliyor.

  • Omer Demir diyor ki:

   Burak Bey Merhaba,
   Ekşilik büyük ihtimalle çekirdek kaynaklıdır, çekirdeği değiştirdiniz mi?
   Akış hızlı çok fazlaysa öğütme inceliğinizi değiştirmeniz gerekli. Daha ince bir öğütme kullanmalısınız.
   Nonpressurized bir portafiltre kullanıyorsanız normale göre daha ince bir öğütme de kullanmanız gerekir.
   Sevgiler

  • Ayşe diyor ki:

   Merhabalar, hem cappuccino ve latte hem de filtre kahve yapabilen süt köpürtme özelliği olan bir makine arıyorum. Hangi markayı ve modelini önerirsiniz acaba?

   • Omer Demir diyor ki:

    Ayşe Hanım Merhaba,
    Doğrudan ürün önermiyorum. Öncelikle yazıyı okumanızı ve altındaki yorumlardan bazılarına göz gezdirmenizi tavsiye edebilirim. Eğer bir ürün hakkında bilgiye ihtiyacınız varsa, anlamadığınız bir özellik, ya da makinelerde aklınızı karıştıran noktalar seve seve destek olurum. Ancak lütfen benden doğrudan öneri beklemeyin, bu tamamen sizin kararınız olmalı
    Sevgiler

 8. Gökhan diyor ki:

  Ömer Bey selamlar. Ben sage ürününün ses 875 modelini almak istiyordum. Burada breville modelinde gördüm ki portafiltresi 54mm imiş. Biz dışarıdan 58mm portafiltre alsak bu makinelere uyuyor mu yoksa 54 ise mecburen 54 mü devam etmek zorundayız? 58mm olan diğer ürünlerden internette bulamadım malesef. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Gökhan Bey Selamlar,
   Makine 54 mm ise mutlaka ve mutlaka 54mm portafiltre kullanmanız gereklidir. Ayrıca portafiltrenin kulak sayısına (kenarında makinedeki yuvaya giren çıkıntı)da dikkat etmeniz gerekir, aynı kulak sayısında (2 veya 3) ve aynı çapta portafiltre almanız gerekir. Özetle 875 alacaksanız 54 devam edersiniz.
   Sevgiler

    • Omer Demir diyor ki:

     Selamlar Gökhan Bey,
     Sage ve Breville aynı ürünler biliyorsunuz. Sadece ülke ve distribütör nedeniyle farklı markalar altında satılıyorlar. TR’de satışı yok ama yurt dışından alınabilecek Sage markalı ürünler var. Bizdenucuz’da bunları yayınlamıştık şuradan erişebileceğiniz vcf 125 ve 126 58mm portafiltreye sahiptir. https://ucuz.link/vcf
     Sevgiler

 9. Suzan diyor ki:

  Ömer bey merhabalar bende tam otomatik bir espresoo makinası istiyorum eşim sütlü kahvelerden hoşlanıyor ben ise filtre ve Amerikano philips alıcaktan fakat mağazadaki satıcı arkadaş bana melitta önerdi evladiyeliktir dedi değirmenleri Çelik vs birçok özelliğinden bahsetti yani ben tek tuşla kahvemi hazırlamak istiyorum çoğu zaman vakitten dolayı zaten evde mocapot gibi ekipmanlarım var melitta mı philipsmi öneriniz nedir

  • Omer Demir diyor ki:

   Suzan Hanım Merhabalar,
   Maalesef bu markayı alın ya da almayın gibi bir öneride bulunamam, bana model vermediğiniz için ürünler hakkında da bir yorumda bulunamıyorum. Modellerini öğrendikten sonra yazılarımda bahsettiğim ürünlerden biriyse zaten ürün hakkındaki yorumlarımı okursunuz değilse ürün özelinde aklınıza yatmayan şeyleri lütfen sorun yanıtlamaya gayret ederim.
   Melitta son 4-5 yılda yoğun şekilde ülkemize giren, yurt dışında oldukça geçmişi olan kullanıcıları tarafından da sevilen bir marka. Keza Philips de öyle. Ama her iki markanın da ucuz segment ürünleri var ve burada kullandıkları malzemeler markalarının ifade ettiği kalite algısından biraz daha düşük seviyede.
   Özetle, size yardımcı olabilmem için bana verilerle gelin ya da gözünüze en hoş görünen ürünü alın:)
   Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!