Hangi Espresso Makinesini Almalıyım?

Kahve Hangi Espresso Makinesini Almalıyım?

Espresso Makinesi seçimi oldukça sıkıntılı bir konu, özellikle de ilk defa alacaksanız. İlk makineyi alırken insanın aklında türlü türlü sorular oluyor. Espresso’ya merak saldım ama acaba sonrasında kullanır mıyım? Sabah evden kahve içip çıkayım diyorum ama üşenir miyim? Becerebilir miyim? Hangisini alsam ki fiyatlar da çok çeşitli? En ucuzunu alsam hemen bozulur mu? Ne özellikler olmalı? Fiyat  Performansta en iyi espresso makinesi hangisi? vs. vs. vs.

Eğer espresso ve türevi içecekleri (latte, Cappuccino vs.) seviyorsanız, kahvenizi veya sütünüzü kendinize göre özelleştirmek istiyorsanız manuel bir espresso makinesi sizin ihtiyacınız. Kahve hafife alınmayacak bir içecektir bu nedenle benim de tavsiyem manuel makinelerden yana olacaktır. Ama bu kadar uğraşamam, zaten starbucksta bile otomatik makineyle yapıyorlar diyorsanız Otomatik Makinelerle ilgili alttaki yazımı okumanızı tavsiye ederim. Bu tip makineler biraz daha maliyetli olmakla beraber, size zaman kazandırdığı ve her seferinde seçtiğiniz çekirdekle standart bir lezzet sağladığı için tercih edilebilir.

DİKKAT!

Bu yazı çok fazla ürün incelemesi içermektedir. Daha hızlı yüklenebilmesi için sayfalara bölünmüştür. Sayfa geçişi için, bu sayfa sonundaki sayfa numaralarına tıklayınız…

Manuel makinelerde tamperleme, kullanılan kahvenin gramajı, hazırlanan kahvenin miktarı, süt köpürtme işlemi tamamen özelleştirilebildiği için aynı çekirdekle farklı lezzetler keşfetmek tamamen size kalıyor. Aşağıda giriş seviyesinden başlayarak Türkiye piyasasında erişebileceğiniz kahve makinelerini incelemeye çalıştım. Aşağıda olmayan bir makine marakınızı cezbettiyse lütfen yorum bölümünde belirtin onu da incelemeye dahil ederim veya direkt yorum bölümünde fikrimi beyan ederim.


Yazıyı okurken, yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz


Sinbo SCM2937 Espresso Makinesi

Sinbonun giriş seviyesi bir ürünü ancak üreticinin kendi sitesinde dahi ürün portföyünde yer almıyor. Sadece single shot espresso yapması, fincan yüksekliğinin alçak olması, malzeme kalitesinin yüksek olmaması ve bunlara rağmen bence yüksek fiyatı ürünün dez avantajları. Üreticisinin bile kendi sayfasında yer vermediği bu üründen uzak durmakta fayda var.


Electrolux EEA111 Espresso Makinesi

Electrolux markasının kalitesinin yansıttığı bir ürün, kullanıcılarından oldukça pozitif yorumlar alan bu ürün. Kalitesine göre kabul edilebilir fiyatıyla da oldukça dikkat çekiyor, süt köpürtme sistemi sadece Cappuccino için elverişli, tek negatif yanı görüntüsü diyebilirim. Zira benzer fiyattaki rakiplerine göre görüntüsü biraz demode kalıyor.

Delonghi EC221 Espresso Makinesi
Delonghi EC221

Delonghi EC155 Espresso Makinesi
Delonghi EC155

Delonghi EC221 ve Delonghi EC155 Espresso Makineleri,

İkisi de Delonghi’nin giriş seviyesi ürünleri ve çok uzun zamandır piyasadalar, Çok para vermek istemiyorsanız denenebilecek ürünler ancak malzeme kalitesinin düşüklüğünden dolayı ömrü çok uzun olmayabilir. Öte yandan dizaynları da çok basit ve açıkçası biraz uyduruk(!) kalıyor. Basit bir espresso ve Cappuccino yapımında işinizi görür ama daha iyi bir sonuç beklemek iyimserlik olur.


Delonghi EC8 Espresso Makinesi

EC8 daha çok düşük gelir seviyesi olan ülkeler için (eski demirperde ve asya) üretilmiş ve son zamanda ülkemizde de -büyük zincirlerin aracılığı ile- satılmaya başlamış bir makine. Ancak makinenin malzeme kalitesi oldukça düşük ve görünümü de bir o kadar demode. 


Delonghi ECP 3531 ve Delonghi ECP 3121 Espresso Makineleri

Delonghi EC221 sonrasında görsel ve işlevsel olarak iyileştirdiği giriş seviyesi ürünleri. Bu iki ürün iç yapı itibariyle birebir aynı. Süt köpürtücüde ise farklılaşıyorlar. Delonghi 31.21 SAdece Cappuccino yapabilirken Delonghi ECP 35.31 hem Cappuccino hem de latte için süt köpürtebiliyor. Diğer ufak farkları ise renk ve alt tabla. Delonghi ECP 35.31’in alt tablası değiştirilebiliyor ve böylece daha uzun fincan kullanabilme şansınız oluyor. İlk defa makine alacaksanız, daha sonra kullanıp kullanmayacağınıza emin değilseniz düşük bütçe ile sahip olabileceğiniz ve kullananlar tarafından da beğenilen ürünler. İkisi arasında kararsız kalıyorsanız hem şıklık hem de işlev açısından bir miktar daha fazla verip Delonghi ECP 35.31 almak daha mantıklı geliyor bana.


Delonghi ECO v311 (Icona Vintage) Espresso Makinesi

Bu ürünün önceki yazılarımda da sıkıntılı olduğunu belirtmiştim. O nedenle tavsiye etmiyorum. Dizayn hatası olduğu belli olan bu ürünün hala piyasada olması bile oldukça şaşırtıcı. MokaPota ekibinden Hakan dav310 model makinesi ile 3 yılda çok sık problem yaşadı. Makine defalarca tamire gitti ve bir kaç değişim yapıldı. Dertsiz tasasız bir ürün arıyorsanız uzak durun.


Delonghi EC680Delonghi EC685Delonghi ECI 341 Espresso Makineleri

Delonghi EC680 ve Delonghi ECI 341 hemen hemen son kullanıcıya aynı özellikleri sunan iki ürün. Giriş ve Orta seviye arasında yer alan bu ürünler önceki versiyonlarındaki hatalardan (Bkz. Delonghi ECO v310 ve Delonghi ECO v311) arındırılmış güzel dizayna sahip ürünler. Delonghi EC 680 Thermoblock ısıtıcı kullanırken Delonghi ECI 341 pazlanmaz çelik ısıtıcı kazan kullanıyor.  İki ürününde süt köpürtücüsü Cappuccino için süt köpürtücüsü kullanıyor. Delonghi EC 685 işe bu sene içerisinde piyasaya sürülen ve Delonghi EC 680’in geliştirilmiş modeli. Delonghi EC 685’de ısıtıcı gücü biraz artırılmış. Metal parlak boyalı yüzey, mat paslanmaz çelik bir yüzey ile değiştirilip daha şık bir görünüp sağlanmış. En önemli fark ise Delonghi’nin yeni nesil makinelerinde gördüğümüz hem latte hep Cappuccino için süt hazırlayan süt köpürtme başlığı kullanılmış. Bu üçlü içinde Delonghi EC 685 benim tavsiyem olacaktır.


DİKKAT!

Bu yazı çok fazla ÜRÜN İNCELEMESİ ve YORUM içermektedir. Daha hızlı yüklenebilmesi için yazı ve yorumlar SAYFALARA BÖLÜNMÜŞTÜR. Sayfa geçişi için, sayfa sonundaki sayfa numaralarına tıklayınız…


Omer Demirhttp://omerdemir.net
Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi. Espressoyu uzun çekti, Obradović'le kendinden geçti Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu. Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine'den hiç elektrik almadı. Öğrendiklerini paylaştı, paylaştıkça öğrendi. Üşenmedi, öğrendiklerini dünya ile paylaşmak için bir de kitap yazdı Read This! Before Buying A Coffee Maker

Yazarın diğer yazıları..

327 YORUM

 1. Ya üstad sen ne melek gibi adamsın, profil de yazdığın gibi cevap vermeyi anlatmayı seven biri.. Kaç eve kaç iş yerine kaç mideye kaç jazz müzik çalan odaya girdin haberin var dimi🙏😊🚴‍♀️
  Alla razı olsun demesem çatlarım.
  Ben 37 yaşında bi kardeşinim. Eski insan kaynakları çalışanı şimdilerde barista eğitimi alıp yeni mesleğe girmeye çalışan sıfır km ama herşeyi layıkıyla yapmak ahlak sahibi olmayı kanun bilen biriyim.
  Evime ya delonghi 685 yada 3531 yada elektrolucx e111 miydi adı 3 ünden birini almak isterim. Evde kahve içmem kolay kolay yaz hariç. Kışın kafelerde tek oturup demlemek isterim.
  Hediye olan süt kaynatıcı 300 ve 700 lük 2adet. 1 adet latte art çubuğu hediye geldi yine.. Sizde varmı varsa başka ürün siteden satın alırım. Tamper vs.. Şimdi amacım evde onlarca sütü rezil ede ede fincan tutmaktan tutundan, latte arta kadar alışkanlık elde etmek.. 1 ay içinde biyere başlama durumu var. Evde dr ailem arada içer.. Eminim en iyiai 685 dyeceksıniz ama velevki 600 tl olan şuan e ticaret sitelerinden oşan elektrolux mü alayım 3531 imi? Yokmkardeş hiiiç girme bastır 1450 tl yi bikere al 685 mi dersiniz?
  Öğütücü linki çalışmıyor bi ara delonghi öğütücü önermiştiniz 285 miydi model hatırlamadım.. Tchibo mu alalım.. İllaha evde barista olmayacağım ama sonucda düşül model ve fiyattakiler zora sokarmı?

  Saygılarımla
  Murat Güneş

  • Murat Bey Merhaba,
   Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim, mutlu ettiniz beni.
   Baristalığı hobi değil de meslek edinme niyetinizin olduğunu belirttiğiniz için bahsettiğiniz makinelerin size bir faydası olmayacağını çok net söyleyebilirim.
   Bilgi kapitalizmin en büyük silahı :) Öğrendikçe ayrıştırmayı da öğreniyorsunuz. Ayrıştırdıkça özelleştirmeyi, özelleştirdikçe de tutkunuzu perçinliyorsunuz.
   Kısa kesmem gerekirse bu ürünleri alır 5-6 ay mutlu olur ondan sonra yenilerine bakmaya başlarsınız.

   Biraz da enstrüman çalmak gibi bu. Gidip çok kötü bir gitarla gitar çalmaya başlarsanız müzikten gitardan soğursunuz. En kaliteli gitarla başlangıç yaparsanız da o gitarı yapan zanaatkara ayıp etmiş olursunuz. En kaliteli gitarın keyfini almak farkını ayrıştırmak için onu çalmayı da iyi biliyor olmak gerek. Öte yandan bir gitar virtüözüne domates kasasından gitar yapıp verseniz o yine de size bir müzik ziyafeti yaşatır.

   Elbette bunları meslek edinmeyi düşündüğünüz için yazıyorum, zira sizin ilerlemeniz çok çok daha hızlı olacak. Öte yandan benim evimde hala emektar ec270’im var. İşimi görüyor, baristalığıda meslek edinmediğim için biraz da kullanmayı bildiğim için o beni idare ediyor ben onu. Ama gözüm de dışarıda tabi:))

   Normalde doğrudan gidip şu ürünü alın demem ama sizin ihtiyacınız olan süt köpürtmesi ve portafiltresiyle profesyonele yakın ürünler. Burada da çok fazla alternatif yok. 58mm portafiltre sunan Gaggia new classic, Breville vcf serisi öncelikli olmak üzere plase olarak 57mm portafiltreli lelit ürünlerine bakmanızı öneririm. Plase olarak da 54mm portailtreli sage’ler var. Yurt dışı linklerini aşağıda paylaşıyorum. Bir inceleyin sorunuz olursa ben buradayım.
   Breville vcf serisi –> https://mokapota.com/urun-etiketi/breville-vcf
   Sage BES810 –> https://mokapota.com/urun/sage-bes810bss-the-duo-temp-pro-espresso-machine-silver
   Sage SES500 Bambino –> https://mokapota.com/urun/sage-ses500bss-bambino-plus-espresso-makinesi-1600-w-paslanmaz-celik

   Gaggia Classic –> https://mokapota.com/urun/gaggia-classic-ri9403-11-espresso-makinesi
   Gaggia New Classic –> https://mokapota.com/urun/gaggia-new-classic
   Lelit –> Türkiye’de daha ucuz :)

   Sevgiler

 2. Merhaba önceden ev arkadaşımı Delonghi bco264 kombo makinesini kullanıyordum. Toy vakitlerimde muazzam bir cihaz sanıyordum. Lakin arada bir sene geçti ve ürünün ne kadar kötü olduğunu fark ettim. Evde kahvemi bile kendim kavuruyorum ama artık o makineyi kullanmıyorum dolayısıyla v60 vs yapabiliyorum. Size sormak istediğim 1200 1600 Tl arası (Amazondan da olur) önereceğiniz espresso makinesi var mıdır. Yazıdakilere baktım ama hala emin olamadım. Malzeme kalitesinden öte vereceği basıncın doğru basınç olduğunu nasıl anlayacağım veya bileceğim? Kısacası doğru espresso için hangi makineyi önerirsiniz? (Diğer gerekliliklerin tamamlandığını varsayalım )

  • Abdullah Bey Merhaba,
   Doğrudan ürün önermeyi doğru bulmuyorum. Çıkış basıncı sizin için önemliyse bunun için üzerinde basınç göstergesi olan bir modele yönelebilirsiniz.
   Sage, Breville ve Lelit modellerinde rastlamak mümkün. Portafiltre 58mm olsun derseniz Gaggia new Classic ve Sage VCF serisi (https://mkpt.link/vcf) odağınızda olmalı (lelit 57mm).
   Bu gözle bir ürünleri inceleyin. Desteğe ihtiyacınız olursa ben buradayım
   Sevgiler

   • Cevabınız için teşekkrüler. Yani aslında demek istediğim direkt bi üründen ziyade çıkış basıncı kaç olmalı ki doğru demlenmiş bir espresso olsun. Ben ona göre alayım makineyi. Bu arada zaten günlerdir gözüm breville vcf125x’de idi zaten. Bu arada ben bu ürünü alsam 272 euro olarak gözüküyor. Vergisi ship ücreti falan bir şeyi yok doğru mu anladım. Normalde amazon vergi için de bi kapora alıyor diye biliyordum. Teşekkürler.

    • Selamlar Abdullah Bey,
     çıkış basıncı 9-10 bar olmalı, Breville, Gaggia ve Lelit bunu sağlayan ürünler. Ayrıca üstünde basınç ölçer olan modelleri de var. Ama segment ve fiyat artıyor doğal olarak. Bu ürünlerde anlık basıncı ölçüp extraction’ı öyle başlatabilirsiniz.Evet son dönemde Amazon depozitoları biraz yüksek almaya başladı. İngilterenin Brexit Bizim de malum durumumuz nedeniyle oluşabilecek farklılıklarda risk almamak için diye tahmin ediyorum. Her halukarda AB ülkeerinden alacağınız küçük ev aletleri içi %18 gümrük ücreti uygulanır + gümrüğe sunma ücreti vs gibi ufak ücretler üstüne eklenir. Benim deneyimlerimde beklediğimiz altında gümrük vergisi çıktı, 2 ay sonra sonra Amazon’dan iadeyi aldım. Videoda bahsettiğim öğütücüden 24 pound olarak alınan depositodan 19 pound’unun iade geldiğini belirtmeliyim.
     Sevgiler

     • Peki teşekkür ederim nazik ve ayrıntılı cevabınız için. Diğer konularda görüşmek üzere…

 3. Merhabalar öncelikle bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler az bilinen kahve makineleri hakkında bu kadar aydınlatıcı olmanız gerçekten bizler için çok önemli benim bir sorum olacaktı giriş seviye bir espresso makinesi almayı planlıyorum iki makine arasında kaldım öncelikle electrolux un yaygın olarak satılan easypresso ve krupsun opio steam modeli ikisininde yaygın servisi var sanırım ikisi de latte yapmıyor krups ile ilgili çok yorum göremedim ama tefal olması güvence veriyor ve daha şık bir de gaggia viva style var ancak servis ve aliminyum kazan sıkıntılı duruyor sizce orta vadede kullanmak için hangisi daha mantıklı?

  • Merhabalar,
   Açıkçası ikisi de giriş seviyesi ve asgari ihtiyacı gidermeye yönelik üretilmiş ürünler. birinin diğerinden baskın bir yanı yok. Dizayn ve şık görünüme odaklanın derim.
   Öte yandan iki ürün de oldukça eski dizayna sahip. Fiyatlarına baktığımda ise fayda maliyette (özellikle parça kalitesi) ederinin üstünde fiyatlamaları var.
   Bu da kur oynaklığı vb nedenlerle oluşan bir distribütor koruyucu kalkanı gibi düşünebilirsiniz. Orta segment bir ürüne yönelmek hatta yurtdışı alternatiflere bakmak bütçenize göre daha kaliteli ve daha kalıcı bir makine edinmenizi sağlayabilir.
   Sevgiler

 4. Öncelikle ilginiz ve dönüşünüz için
  çok teşekkürler bende bütçemi biraz daha zorlamaya karar verdim delonghi lere dönmeye karar verdim ecp3551 ve eci 341 destinayı hemen hemen aynı fiyata buluyorum ikisi arasında biri latte yapıyor diğerininde kazanı daha iyi sanırım orta vade için hangisi mantıklı ben biraz daha distina tarafındayın daha estetik ama latte de güzel bir içecek birini sipariş edeceğim garanti açısından Türkiyeden alacağım

  • Merhabalar,
   Latte konusuna çok takılmış görüyorum sizi. Şunu çok net söyleyeyim ki karton kapalı bartakta bir cappuccino bir de latte deneyen kişilerin büyük kısmı bu ikisini birbirinden ayıramaz. Zira iki içeceğin arasındaki fark cappuccino’nun biraz daha kalın kabarcıklı süt ile yapılması. Microfoam latte art ile uğraşıyorsanız olmazsa olmazlardandır. Sorunuza gelince iki makine de cappuccino için süt hazırlıyor. Ama eci341 bir üst segment ürün. Malzeme kalitesi daha iyi, özellikle gövedede plastik kullanımı daha az.
   Sevgiler

 5. Çok teşekkür ederim benimde seçimim o yönde olacak makinemi sipariş edeceğim yönlendirmeniz için tekrar çok teşekkürler

  • Zeyno Hanım Merhaba,
   İlginç bir ürün bu. ALDI ürkiye’deki Migros gibi bir süper market grubu ve onların ürettirdiği bir espresso makinesi. Üstünde ihtiyaçlara odaklanıp çok doğru çalışılmış giriş seviyesi bir ürün olduğunu söyleyebilirim.
   Bir çok markanın orta segmentiyle de yarışacak bir ürün. Özellike üstündeki basınç göstergesini üst modellerde ancak görebiliyoruz. Kullanıcı yorumları da oldukça başarılı bir ürün olduğunu gösteriyor. Burada şu dikkatten kaçmamalı, bu giriş seviyesi iyi çalışılmış bir ürün, dolayısıyla çok büyük beklentilere sahip olmamak gerek. Ama iyi iş çıkardığı kesin. Fiyat performansta da oldukça iyi bir noktada. Giriş seviyesi ev tipi makinelerin çoğunda gördüğümüz 51 mm portafiltre kullanıyor ve single/double shot filtreleri ile geliyor. Süt köpürtme performansından da bir çok kullanıcı memnun. Her süper market ürününde olduğu gibi, zaman zaman problemli üretimlere rastlansa da bunların rakamları oldukça düşük. Garanti süreci önemli değil diyorsanız, tercih edilebilir.
   Sevgiler

 6. Cevap verdiginiz icin cok tesekkur ederim başlangiç icin aliyorum bende garantisi olmucak evet ama alicam bugun fiyati uygun buldugum icin umarim bir sorun yasamam😊

 7. Ömer bey merhaba,
  Güzel kahve içebilmek için bir makine almayı düşünüyorum. Evde kullanacağım. Ben genelde sade filtre kahve ve espresso içiyorum ancak eşim sütlü ürünleri tercih ediyor. Açıkcası vakit kısıtımız ve biraz da tembellik sebebi ile tam otomatik bir makine almayı düşünüyoruz. Aklımızda birbirinden farklı 3 marka-model var. Müsait olduğunuzda yorumlarınızı ve tercihinizi paylaşabilirseniz memnun oluruz.
  1- MIELE CVA 5060 (ankastre)
  2- DELONGHİ ECAM 650.85.MS PRİMADONNA ELİTE
  3- JURA XS9

  Teşekkürler

 8. merhaba ömer bey, kahve aşıkları için bu güzel site için öncelikle teşekkürler,
  delonghi ecp 3531 ile delonghi bco411.b modelleri arasında kaldım, kombi ürünleri tavsiye etmediğinizi biliyorum. ancak filtre kahveyi de tüketmeyi sevdiğimiz için ve sabahları evden çıkmadan termosumuza alma fikri olduğundan dolayı, espresso makinesi almışken filtre kahvede yapması hoşuma gitti.
  asıl sorum bu iki modelin espresso ve süt köpürtücü yetenekeleri arasında fark var mı? öneriniz ve cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Samet Bey Merhaba,
   Samimi olmak gerekirse, iki makineyi ayrı ayrı alın diyerek başlayayım bir kere daha. Görünüşte iki espresso istasyonu arasında tek fark süt köpürtücü. İki üründe cappuccino için süt köpürtürken 3531 ek olarak sıcak süt hazırlama opsiyonu da sunuyor. Bu biraz micro foam’a yakın bir köpük ama microfoam değil. Öte yandan malzeme ve kalitesi hemen hemen aynı fakat iç aksamda 35.31 biraz daha iyi bir dizayn ve kaliteye sahip. Espresso makinesine portafiltreyi takarken güç uygulayacağınız için bu tip düşük kalite ve hafif ürünlerde makineyi de bir yandan tutmanız gerekir ki portafiltreyi sıkıca yerleştirebilesiniz. bco411 vb diğer kombo modellerde bu işi yaparken oluşan sarsıntının özellikle filtre kahve karafı makine üstündeyken veya doluyken biraz problem yarattığı yönünde yorumlar da var.
   Karar sizin
   Sevgiler

 9. Merhaba, su anda 2.500 tl ye satilan gaggia ri9480/11 new classic pro ve breville bambino plus i karşilastirabilirmisiniz? Tsk.

  • Selcuk Bey Merhaba,
   önemli farklardan bahsedeyim, gaggia classic pro 58mm portafiltreye sahipken bambino 54mm portafiltre kullanıyor. 58mm profesyonel espresso istasyonlarında kullanılan portafiltre ölçüsü.
   Öte yandan bambino PID özelliğine sahip ama gaggia classic pro’da nedendir bilmiyorum bu özellik yer almıyor. PID özelliği espresso espresso extraction’ı esnasında ısının dalgalanmadan sabit kalmasını sağlayan bir özellik ve tat için önemli etmenlerden biri.
   GAggia classic pro’nun breville/sage tarafındaki rakibi 58mm portafiltre kullanan vcf serisi. Bunlara da bir bakmanızı öneririm. (https://mkpt.link/vcf)
   iki makine de oldukça iyi bir işçilik ve malzeme kalitesine sahip. Profesyonel makinelerde kullanılan türden süt köpürtme çubuğu kullanıyorlar.
   GAggianın bir artısı ise 3 yollu selanoid valf. Bu valf sayesinde makinenin özellikle grup balığı ve portafiltrenin temizliği çok kolay yapılabiliyor. Espresso extraction’ı bittiğinde grupbaşı ve portafiltre içinde kalan basınçlı su bu valf ile alt hazneye tahliye ediliyor. Böylece portafiltreyi çıkardığınızda çamurlu bir görüntüyü görmeden tek vuruş ile içindeki kahve atığını temizleyebiliyorsunuz. Ayrıca bu özellik grup başını teömizlerken de oldukça faydalı. bu amaç için kullanılan tozlarla bu temizlik çok daha rahat yapılabiliyor. Bunlara ek bambino ve vcf serisinde 3 yollu selonoid valf yo ama espresso sonrası çamurlu bir başlık da görmüyorsunuz. Fakat temizliğe de dikkat etmek gerekiyor.
   Segment açısında gaggia bir üst model diyebilirim o yüzden karşılaştırma VCF serisi ile yapılmalı. Burada da karşımıza şöyle bir drum çıkıyor. GAggiada selonoid valf var, Breville de ise PID.
   Tercih sizin
   Sevgiler

 10. Merhaba Ömer bey
  Yurt dışından 2 adet makine hediye geldi
  Biri delonghi esam4500 diğeri delonghi 35.31 esam4500 kendi yapıyor. Ama Türkçe dil yok. Türkçe eklenebiliyormu. Diğeri 35.31 için çekilmiş kahvenin nasıl olması gerekiyor. Çekilmiş kahve alırken İnce çekilmiş mi kalın çekilmiş mi. Esam4500 ile ilgili yazmak istediğiniz şeyler olursa ve yazarsanız çok memnun olurum. Teşekkürler şimdiden

  • Ömer Bey Merhaba,
   Makineleriniz hayırlı olsun.
   ESAM 4500’ü şu yazımda anlatmıştım size yardımcı olacaktır. https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066
   Öğütme inceliğine gelince ince ve kalın diye sadece 2 tip öğütme yok maalesef. En düşük kalite değirmende bile 12-13 ayrı incelik ayarı var. Bu nedenle eğer dışarıda öğüttürecekseniz espresso için kullanacağınızı iletin lütfen. öğüttüreceğiniz yer profesyonel makineler kullanan bir coffee shop ise onların standart öğüttüklerinden çok çok daha az kalın bir öğütme isteyebilirsiniz. Makinenizin 51cm portafiltresi olan ev tipi alt segment bir makine olduğunu da iletmeyi unutmayın.
   Sevgiler

   • yorumlarınız için teşekkürler. esam4500 kullanım kılavuzunda bulamadım. sıcak su dağıtıcısı ile manuel süt köpürtme yapılabiliyormu. çok video seyrettim ama bu özellik var mı yok mu bulamadım.

    • Merhaba,
     Sıcak su dağıtıcısı, makineden doğrudan sıcak su almak veya süt haznesini su ile beslemek içindir. Maalesef manuel köpürtme yapamazsınız. Köpürtme işlemi seçtiğiniz ayara göre sadece süt haznesi ile sağlanabiliyor.
     Sevgiler

 11. Omer bey merhabalar ben 3 ay once amazon uk den sage bes 870 aldim. Ancak makineyi daha yeni calistirmaya basladim. Sorunum su makineden bir turlu basinc alamiyorum. 1-17 arasi kahve ogutucu derecesi var 8-10-12 denedim hic basinc alamadim. Sonrasinda 3 ve 2 denedim ondada ibre ceyrekten daha az cikti ve sure cok kisa. Nerde yanlis yapiyorum bu arada kahve cekirdeklerimi taze kavrulmus almistim ama 2,5 ay gecti uzerinden ondan olabilirmi? Nerdeyse 250 gram kahve harcadim ve halen beceremedim. Tamperlamada elimden geldigince duzgun yaptim. Ama ideal bir espressoya bir turlu ulasamadim

  • Kenan Bey Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Yaşadığınız problemi biraz daha açmanızı rica edeceğim sizden. Adım adım yaptığınız işlemleri makine açma düğmesine basma anından itibaren yazarsanız sevinirim. Basınç alamadım derken tam olarak neden bahsediyorsunuz, basınç göstergesi mi yükselmiyor, espresso çıkışında mı sıkıntı var. Makineyi açtıktan sonra bir iki dakika ısınması için beklemeniz gerekli buna dikkat ettiniz mi, buhar bölümü açık olabilir mi?
   Sevgiler

 12. Omer bey sage bes 875 calismasinda sorun yok sanirim ben yanlis anlattim. Basinc gostergesi basinc yetersiz olunca asagida fazla olunca yukarida ortada olunca ideal oluyormus kitapciginda oyle yaziyor. Oysaki ben gostergeyi depretemedim bile. Ogutucu kademesi toplam 18 kademe ben 8-10-12 denedim olmadi. 3-4 deneyince ibre biraz oynadi yerinden ama yeterli degildi. Burdaki sorum su ben ogutucu kademesinimi yanlis yapiuorum yoksa kahve tapmerlamayi yada kahve cekirdeklerini 3.nesil bir kahveciden aldim ama 2,5 ay oldu ondan dolayimi basarli olamadim?

  • Kenan Bey Selamlar,

   Bunun bir çok nedeni olabilir bunlardan biri de bayatlamış kahve, bir diğeri olması gerekenden as kahve kullanmak ve gevşek tamperlemek. Biraz daha ince öğütmeyi ve daha fazla miktarda kahve kullanmayı deneyebilirsiniz. Tamperlemede ise 15 kilogram baskı uğgulamanız gerekir. Bütün bunları denediniz ve sıkıntı devam ediyorsa çekirdeği değiştirin. Çok sanmıyorum ama makinede problem olma ihtimaline karşı son çare breville teknik destekten yardım almayı deneyin derim.

   Sevgiler

 13. Omer bey tesekkurler son olarak bu makinedeki ogutucuyu tanidiginiz icin sormak istiyorum 0-18 arasi ogutucusu olan bu makinede espresso icin ogutucu kademesini hangi araliklarda denemeliyim?

  • Kenan Bey Selamlar,
   Sage bu ürün için 8 ile başlayıp özelleştirmenizi öneriyor. Bunu kılavuzda da görmüşsünüzdür.
   Açıkçası direk şu ayarı kullanın diyemem, bu kahve çeşidi, miktarı ve tamperleme alışkanlığınıza göre değişken.
   Dünkü canlı yayının sonlarına doğru espresso makinelerinde lezzetli demleme yöntemlerinden bahsettik. bunu da bir seyredin derim
   https://mkpt.link/ccd4
   Sevgiler

 14. Ömer Bey Selam Aleyküm
  Giriş seviyesi için Ambiano 15 diye Avrupa’dan ithal kahve makinası mi yoksa Delonghi 35.31 fln mi önerirsiniz
  Bir diğer sorum İtalyan Marka Polti1000 Yanında öğütücü bulunan bir cihaz var, bilginiz var mi

  • Sezgin Bey Merhaba,
   Ambiano hakkında görüşlerimi Zeyno Hanımın sorusunda belirtmiştim, sayfada F3 tuşuna basıp ambiano diye arama yaparsanız cevabıma hızlıca erişirsiniz.
   35.31 hakkında da yorumlarım zaten yazıda var. Birinin TR garantisi var diğerinin yok. Delonghi yıllardır üretim yapıyor, ambiano ALDI marketleri için üretilen bir ürün.
   İki ürünün de giriş seviyesinde yorumları pozitif. Karar sizin olmalı.
   Polti 1000 ilk defa duyuyorum, daha çok ütü ve buharlı temizleme ürünleri üreten bir marka polti. Ürün linki paylaşırsanız bakayım.
   Sevgiler

   • Üstat bilgi paylaşımınız için teşekkürler. Ambiano fiyat olarak daha cazip olması hemde farklı bir deneyim için almak istiyordum, sizin bilgilerden sonra seçimim bu yönde oldu. Daha önce Delonghi kullanmıştım..İlk izlenim ve uzun süredir espresso yapmamış olmam ve el alışkanlığım gitmesine rağmen performansı gayet göz doldurucu geldi.Site içi bilgi paylaşımınız ve sorulara özenle cevap vermeniz konusunda ayrıca teşekkür ederim..

 15. Merhabalar, Breville / Sage Duo Temp Pro (BES810) makinasını almayı planlıyorum.
  Bu üründe latte art yapabilmemi sağlayacak şekilde süt kreması/köpüğü alabilir miyim?
  Bu sorunun dışında, bu makinayı mı yoksa Gaggia New Classic Pro’yu mu önerirsiniz? Fiyatları yaklaşık olarak aynı.
  Tabi bu seviyede başka bir makina önerirseniz buna da açığım.

  • Can Bey Merhaba,
   Bes 810’da microfoam alabilirsiniz.
   Ben önermeyeyim de, farkı söyleyip kararı size bırakayım.
   Gaggia new classic pro 58 mm portafiltreye sahip fakat PID yok. (58mm profesyonel portafiltre çapı)
   BES810 54mm portafiltreye sahip ve PID var.
   Breville yakın zamanda VCF serisi çıkardı aynı özellikler fakat portafiltre 58mm. Bu da bir alternatif. (https://mkpt.link/vcf)
   Sevgiler

 16. Kenan 3 Nisan 14:07
  Omer bey merhabalar tekrardan ben sage bes 875 makinede gunlerdir deneme yapiyorum. Makinanin calismasi sorunsuz kahve ogutme derecesi 12 den baslayip en son 2 ogutme derecesine kadar geldim. Ogutme derecesini dusurdukce daha basarili olmaya basladim (kotunun iyisi en azindan azda olsa krema cikiyor.)ancak halen cok basarisiz bir espresso iciyorum. Espressonun tadi halen cok eksi ve 20 saniyenin altinda 15-18 saniyede espresso yapimi tamamlaniyor. Buradaki sorum su benim aldigim kahve cekirdegi butik 3. Nesil bir kahve yerinden ve isletmenin kendine ozel hazirladigi bir blend(3 cesit kahve kullanmis.) sizce blend kahve oldugu icinmi homojen bir veya ideal bir espressoya ulasamadim? Cunku 3 farkli cekirdek acaba farkli fiziksel ozelliklermi gosteriyor? Simdiden bilgilendirmemniz icin cok tesekkur ederim. Bu arada makinenin teknik bilgi kisminda 5 noludan baslayip artirip veya eksiltin diyor ogutme icin. Son olarak ideal bir espresso icin onereceginiz kahve cekirdegi varmidir cok tesekkurler simdiden.

  • Kenan Bey Merhaba,
   Blend kahve olması genelde böyle bir probleme sebep olmaz, ama kavurma seviyesi etkili olabilir. Blend içindeki çekirdeklerden biri veya ikisi düşük kavurma profiline sahipse dediğiniz olabilir.
   Espresso’da biraz daha koyu kavurma tercih edilir, özellikle krema ve daha ince parçalanma için. Kahvenin 2,5 aylık olduğunu söylemiştiniz yanlış hatırlamıyorsam bir de düşük seviye bir kavurmaysa bu yaşanmış olabilir.
   Bir diğer konu kullandığınız kahve miktarı, olması gerekenden az kahve kullanıyor veya iyi tamperleme yapmıyor olabilirsiniz.
   Breville’in öğütme derecesi ile ilgili resme bakmak yerine kılavuzdaki yazanı okumanızı tavsiye ederim, resimde 5 gösterse de yazı da 8 der. (Orjinal kılavuz 9. Sayfanın hemen başı)
   https://www.sageappliances.com/content/dam/breville/uk/assets/miscellaneous/instruction-manual/espresso/BES875-instruction-manual.pdf

   “Setting the Grind Size
   The grind size will affect the rate of water flow
   through the coffee in the filter basket and the
   flavour of the espresso.
   We recommend you start at setting 8 and adjust
   as required.”

   Açıkçası ideal espresso için gidin şu kahveyi alın diyemem her üreticinin kavurma profili çekirdeğe göre çok değişkenlik gösteriyor. Bazı üreticiler espresso için vs gibi notlar düşüyorlar bunları deneyebilirsiniz.
   Sevgiler

 17. Omer bey cok tesekkur ederim. Bu arada mail sisteminiz yine bozulmus sanirim eskiden tum yorumlarinizi okumam icin anlik mail boldirisi geliyordu. Simdi yine gelmez oldu ben beni ilgilendirsin veya ilgilendirmesin tum yorumlarinizi okuyordum. Tekrardan aktif olursa memnun olurum.

  • Teşekkürler bilgi için Kenan Bey,
   Şimdi bir yeni dizayn çalışması var, anlık sorunlar olabilir, ama uzun zamandır bu konu varsa bakalım bir
   Sevgiler

 18. Selamlar Ömer bey; incelemelerinizi , yazılarınızı beğenerek ve takdir ederek okuyorum. 10 yıldır delonghi eco311 15 bar manuel makine kullanmaktayım.
  Otomatik, daha kaliteli , 5 çeşit kahve yapabilen , sessiz , kahve öğütücülü , mümkün olan en ufak ebatlarda , günde 7-8 bardak kahve alabileceğim , bireysel ev kullanımı için bir cihaz aramaktayım. sanırım bu özellikleri olan cihazların zaten önde rahat çıkarılabilen sütlük bölmesi, seramik ve incelik seçenekli öğütücüleri gibi özellikleri de mevcuttur. marka tercihim tavsiyeler üzerine Jura – Breville – Delonghi – Miele – Siemens. Antalya’da ikamet ediyorum ve servis sıkıntısı da yaşamak istemiyorum. bilginize güvendiğim için bana tercih edebileceğim modelleri önerebilir misiniz. tabii ki gönlümden ucuz olması geçer ancak bu makinelerin pahalı olduğunu biliyorum…

   • cevabınız için çok teşekkür ederim. yazıları zaten okumuştum, tekrar okudum. bilgiler çok faydalı ancak kararsız kaldım ve sizden ricam kendinize alacak olsanız (otomatik makineleri sevmediğinizi, manuel tavsiyelerinizi bilmeme rağmen) Jura z6 mı , Jura S8 mi , Jura E8 mi yoksa bu fiyatlara değmez Delonghi PrimaDonna Exclusive mi? yoksa siemens EQ9 S300 mü? almalıyım.

    • Orhan Bey Merhaba,
     Hangi makineyi alayım sorularına yanıt vermiyorum. Bunun sebebi ise herkesin kahve konusundaki beklenti ve alışkanlıklarının çok farklı olması. Dolayısıyla bu tercih mutlaka sizin kararınız olmalı.
     Anladığım kadarıyla aklınızda seçimlerinizi bir kaç ürüne indirmeyi başarmışsınız, şu durumda bana nerede kararsız kaldığınızı, hangi ürünün neresinin sizi düşündürdüğünü söylerseniz bilgimi paylaşmaya çalışırım.
     Sevgiler

     • Ömer Bey; öncelikle bilgiler için tekrar teşekkür ederim. Edindiğim bilgiler dahilinde araştırmamı yapıp sonunda hiç riske atmadan Jura E8 modelini aldım. Okuyan arkadaşlara da bilgi desteği olabilir düşüncesiyle; makina 10 numara… Diğer ürünlere göre fiyatı biraz daha yüksek ancak 10 gündür kullanmakta olduğum makinanın aynı çekirdek kahve ile siemens ve delonghi makinalarından daha farklı ve çok daha iyi kahve verdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Kullanımı kolay, çok sessiz , ebatları gayet ideal ve hafif. Öğütme sistemi çok çok iyi. tüm kahveleri zevkinize göre sıcaklığını – ml seviyesini – 7 farklı sertlikte , öğütme kalınlığını, su sertliği gibi fonksiyonları özelleştirebiliyorsunuz. Su filtrelemeyi kendisi yapıyor. Otomatik kapanma zamanı – bluetooth bağlantısı ile uzaktan sipariş gibi birçok fonksiyonu var. Tavsiye ederim.

      • Orhan Bey Merhaba,
       Makineniz hayırlı olsun güzel günlerde kullanın. Geri bildiriminiz için de teşekkürler eminim bir çok okuyucumuzun faydalanacağı bir geri bildirim olacaktır bu.
       Sevgiler

 19. Merhabalar Ömer bey,nasılsınız?biz daha önce siemens EQ 6 model kahve makinesini aldık,ama maalesef sütlü kahveleri çok sıcak yapmıyor, dolaysıyla ürünü iade etmek zorunda kaldık, daha sıcak sütlü kahveler yapan ve daha kullanışlı bir makine hangi marka ve modeli öneriyorsunuz, fiyat olarak da 8000 butce ayirdim ,saygılar

 20. Ömer Bey Merhaba ,

  Delonghi EC685 ve ECP 35.31 arasında kaldım. French press kullanıyorum. Filitre kahve ve latte önceliğim. Lezzetli ve pratik ve sorunsuz bir makina olması tercihim . Hangisini önerirsiniz max bu rakam aralığında. Farklı bir öneriniz olur mu

  Teşekkürler

  • Merhabalar,
   Bu makineler espresso makinesi dolayısıyla filtre kahve elde edemezsiniz. Filtre kahveye benzer Americano yapabilirsiniz sadece.
   İki ürün arasında kalmanızın sebebi nedir bunu belirtmemişsiniz?
   Sevgiler

 21. Anneler gunu hediyesi bi kahve makinasi alayim dedim,butce dahilinde
  Delonghi ecp 3531 i begendim ama youtube a yazdigimda Turkce video yok gibi ayarlanmasi veya ayrinti bilgiye ulasamadim , daha cok 685 videosu var acaba o daha iyimidir daha cok tercih edimis sanki Turkiye de ve hakkinda daha cok video yuklenmis, aralarindaki net ayirt edici ozellik nedir acaba ?
  Calisma mantigiyla ikiside ayni gibi duruyor
  Siz olsaniz bu iki makinadan hangisini alirdiniz. Birde daha simdilik kahve ogutme makinalerini arastiramadim. Delonghi marka ogutuculerden (delonghi diyorum cunku hazir cekilmis kahve alan birinin cok ince cekildigi icin sorun yasadigi video izledim, ayrica anlik taze ogutup kahve yapmak daha iyi olur kanaatindeyim) hangisi ni almak lazim, zaman icinde arastirip ogrenirim ama corona zamani kargolar vs agar isliyor onumuzdeki haftaya yetistirebilmem icin hizlica siparis etmem gerekiyor.
  Zaman icinde tum yazilari okuyup ayrintilari ogrenirim pandemi zamani telasi benimki, cok yavas isliyor kargolar.
  Simdiden tesekkurler

  • Mustafa Bey Merhaba,
   dediğiniz gibi iki makinenin de çalışma mantığı aynı ancak malzeme kalitesi ve dizaynı farklı. EC685 3531’e göre bir üst segmentte bir ürün.
   Öğütücü konusunda ise ise öğütücüler için olan yazımı okumanızı tavsiye ederim. Ama benden gidin şunu alın dememi beklemeyin lütfen, zira bu sizin kararınız olmalı.
   Sevgiler

   • Teşekkürler Ömer bey hızlıdan okuyup siparişimi vereyim , iki makine arasında kalırsam tekrar danışırım sizlere

 22. RI8433/11 Viva Style Espresso Makinesi
  Gaggia

  Üstad 2990mdenenürün 1200 1100 e inmiş elektro lüx, delogni gibi bu sekmede fiyatta cok ürün var. Bunu önerirmisiniz

  • Murat Bey Merhaba,
   Bu ürün Gaggia classic gibi 58mm portafiltre içermiyor. Fiyatı onunla karıştırmış olabilir misiniz. 3000’li fiyatlara çıktığını hiç hatırlamıyorum.
   8433 54 mm portafiltre içeriyor ve süt köpürtücüsü daha çok cappuccino yapımı için uygun. Özellikle latte art için gereken microfoam seviyesine pek de inebildiği söylenemez.
   Bu segmentteki bir çok ürün gibi basınçlı portafiltre kullanıyor. Öte yandan kendi segmentindeki diğer markalar 51mm portafiltre kullanırken bu ürün belirttiğim gibi54mm kullanıyor.
   Umarım aradığınız bilgiyi verebildim.
   Sevgiler

   • Üstadım siz hep yardımcı oluyorsunuz olmazmı sagolasınız..her soruna cvb vermekle yükümlü olmadığınızı belirtir her türlü saygı sevgilerimi yolladığımı belirtmeliyim. Onlarca eve fayda sağlıyorsunuz siz.

    700 1200 tl arası bi arayışa girdim.. Malum evde kalmalar artınca bi traş makinesi bi bu inanılmaz arttı. Elektro lux delogni arasında hangisi işime yarar derken bunu gördüm.elektro lux Eea111, delogni 3121,35 31 ve varsa size göre bunrakaö aralıgında bi sıralama yaparsanız..

    O bahsettgim ürün bu olmakla beraber birde bi teknik bilgi rica edeyim yazdığınız cevaptan ;

    1. Basınclı portafiltre nedir ne gibi artı eksisi var acaba?
    2. 54 olması bize ne artı eksi verir.

 23. Merhaba Ömer bey bende kahve makinesi almayı istiyorum ama kapsüllü modeller hakkındaki yorumunuzu merak ediyorum birde filtre kahve Espresso latte gibi tüm hepsini barındıran bir ürün tavsiye edermisiniz bana acaba

 24. Merhabalar Ömer bey öncelikle güzel yazınız için teşekkürler emeğinize sağlık. Ben de iki ürün arasında kalmış durumdayım ve fikrinizi merak ediyorum. Delonghi 685M ile Esam4000.B arasında fiyat farkına değecek kadar bir fark olduğunu düşünüyor musunuz? Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba,
   Bu iki makine temelinde birbirinden ayrılıyor, biri manuel bir espresso makinesi diğeri ise tam otomatik bir makine.
   Öncelikle buna karar vermeniz gerekiyor, portafiltreli bütün ayarları kendinizin elle hazırladığı bir kahve mi yoksa düğmeye basında hazır gelen bir kahve mi? Hangisi?
   Sevgiler

 25. Ömer bey merhaba, açıklayıcı anlatımlarınız için teşekkürler. Ben ortalama bir makina istiyorum be Electrolux le delonghi 31.21 arasında kaldım nerdeyse aynılar ama birini seçeceğim sizce hangisi Electrolux ekstarası 1400w olması sanırım.

  • Zeynep Hanım Merhaba,
   Giriş seviyesi makinelerden çok da fazla şey beklemek doğru olmaz, bir diğer fark ise süt köpürtücüleri, delonghi yeni nesillerde iki tip köpürtme ayarı varken EA111’de sadece cappucino için köpürtme yapılabiliyor. Ama köpürtme performansı göz önüne alındığında çok da öne çıkan bir özellik değil o yüzden içinize en çok sineni alın diyebilirim sadece.
   Sevgiler

 26. Merhaba Ömer Bey,

  Küçük bir mekan açmak üzereyim. Kahve benim hayatımda çok önemli, burada da ikram amaçlı bulundurmayı düşünüyorum. Yine satışım olacak ama konumum ve konseptim itibarı ile fazla satış yapabileceğimi düşünmüyorum. Nitelikli kahve çekirdeklerine ulaşma imkanım var, evimde de bu çekirdeklerden moka potla kahve yapıp içiyorum. Hem bu kahveleri ziyan etmeyecek hem de beni yarı yolda bırakmayacak bir makina önermenizi rica edeceğim.

  Dükkanı açacağım hafta salgınla ilgili ülkemizdeki ilk vakalar paylaşılmıştı. Dolayısıyla iki aylık bekleme süreci beni maddi olarak sıkıntıya soktu. Bu yüzden başlangıç için hiç esneme payım olmadığını belirtmek isterim.

  Teşekkürler, saygılar.

  • Fırat Bey Merhaba,
   Doğrudan gidin şu makineyi alın gibi bir öneride bulunmuyorum. Bu sizin kendi kararınız olmalı.
   Makinelerle ilgili soracaklarınız varsa seve seve yanıtlarım
   Sevgiler

 27. Merhaba Ömer bey,
  Yazılarınızı okuduktan sonra ihtiyaçlarım ve önerileriniz doğrultusunda iki makine arasında kaldım bunlar delonghi ec685 ve delonghi bco 411.b. Hem yazılardan hem de yorumlardan gördüğüm kadarıyla siz espresso makineleri arasında delonghi ec685’i öneriyorsunuz fakat kombo makineleri önermediğinizi gördüm. Ben hem espresso hem de filtre kahve İçtiğim için tek bir makine almak istiyorum aslında bunun için de delonghi bco 411.b yi düşünmüştüm fiyat olarak da ec685 ile aynı. Sizin kombo makine önermemenizin sebebi bozulma durumda evde kahvesiz kalma durumu ve değiştirme durumda iki makineden de olmaktan başka bir sebep var mı? Bu kombo makinenin kaliteli malzeme ve kahve kalitesi anlamında ec685’ten farkları var mı bunları sormak istemiştim. Şimdiden teşekkürler

  • Büşra Hanım Merhaba,
   Öncelikle EC685 ile ilgili sorunuzu yanıtlayayım sonra da kombo
   EC685 çok uzun zamandır kendi segmentinde (artık giriş seviyesi diyebiliriz) tatminkar ve tutarlı performans sağlayan az yer kaplayan metal gövdeye sahip bir görev makinesi. Son bir kaç yıldır ülkemiz oldukça fazla döviz dalgalanması yaşadı ve bu nedenle ithal ürünlerin fiyatları da bu dalgalanmadan etkilendi ve onlar da dalgalı hale geldi. Buna paralel gerek piyasaya yeni giren ürünler gerekse yurt dışından sipariş verilebilecek ürünlerin de çeşitliliği arttı. Karar verirken bu da bir çeşitlilik olarak mutlaka değerlendirilmeli. EC685 konusunda benim direkt bir yönlendirmem ya da diğerlerine nazaran bu ürünü tavsiye ediyorum gibi net bir cümlem yok zaten bunu söylemekten imtina ediyorum. Yorumlarda verdiğim cevaplar genelde karşılaştırmalar ve yorumun cevaplandığı tarihin koşulları ile de bağlantılı bunu lütfen göz ardı etmeyin. Yazıyı da yazdığım ilk günden beri güncel tutmaya gayret ediyorum.
   Kombo makinelere gelince evet iki ürünün birlikte olmasının getireceği sıkıntılar aslında tercih etmeme sebebim. Bu bozulma da olabilir, makine yenileme de. ileride espresso makinesini yenilemek istediniz, tek ürün kullanıyorsanız bunu atar, satar, verir yenisini alırsınız. Kombo üründe bir de filtre kahve makinesi almanız gerekir. Açıkçası biri yüzünden diğerine bağlı kalma zorunluluğu benim tercih etmediğim bir durum.
   İki makinenin performansına gelince 685 metal gövdeye sahip ve oldukça az yer kaplıyor 411.b ise plastik gövde ve kapladığı yer çok büyük. EC685 iki süt köpürtme fonksiyonu sunarken 411.b bir önceki nesle ait cappuccino köpürtme sağlıyor. Filtre makinesi ise en asgari ihtiyaçlar için tasarlanmış, aroma, programlama, sıcaklık ayarı vb fonksiyonlar yer almıyor.
   Umarım faydalı olabildim
   Sevgiler

  • Kadriye Hanım Merhaba,
   Bilgiye rastlamamanız doğal zira uzun zamandır üretilmeyen bir ürün bu. Kenwood zaten espresso pazarından a çıkmış gibi görünüyor. Kahve adına halen üretime devam ettiği kmix filtre kahve makineleri onları da sadece bir kaç ülkede satışa sunuyor. Bu ürünün yedek parçalarını sadece internetten muadil parça desteği sağlayan yerlerden bulabiliyorsunuz ki onlar İngiltere’de ve portafiltre içindeki double filtre fiyatı 12-13 pound fiyata satılıyor. Makineyi almayı düşünüyorsanız muhtemelen ya outlet kalmış bir üründür ya da ikinci eldir bu nedenle bu bilgiler daha önemli o yüzden önce onları paylaştım.
   Makineye gelince, basit bir giriş makinesi. 51 mm portafiltresi var cappuccino için süt köpürtüyor. Ürün hakkında bunun dışında bir yorum yapmam mümkün değil dediğim gibi satışı olan bir ürün değil, kenwood tarafından da parça desteği sağlanmıyor.
   Sevgiler


 28. Merhabalar,
  2 makine arasında kaldım;
  Delonghi ec685 ve Gaggia RI8525/01 Carezza Deluxe

  Gaggia da ön demleme özelliğini görünce onda karar kıldım ama sonrasında portafiltresinin değiştiğini öğrendim. Öncekilerde tamamen metal döküm iken şimdi dışı plastik filtreye geçilmiş.

  Bu durumda Delonghi mi almalıyım yoksa yine de Gaggia mı almalıyım?

  • Figen Hanım Merhaba,
   İki marka da espresso makineleri konusunda ciddi bir knowhow’a sahipler gaggia’nın kullandığı plastik yapısını malesef bilmiyorum ama insan sağlığına zarar verecek bir şey olduğuna hiç ihtimal vermiyorum. Bu espressonun tadını etkileyen bir durum değil tamamen kişisel hassasiyetinizle ilgili bir durum. O yüzden içinize sindiği gibi ilerleyin derim.
   Sevgiler

Yorum Yaz / Soru Sor

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

HANGİ KAHVE MAKİNESİ

Kahve Sektöründe Yeni Normal | Konuk: Levend Aktaş (#CoronaCafe Canlı Yayın)

0
CoronaCafe 11 Bölümde Sektörden bir konuğu ağırladık. Levend Aktaş hiçbir noktayı saklamadan gizlemeden hem kendi hikayesini hemde sektörde yaşadığı tecrübelerden bahseti. Pandemi...
error: Korumalı İçerik !!