Hangi Kahve Makinesi ve Öğütücüyü Almalıyım?

Dışarda güzelim filtre kahve, latte, cappuccino varken evde hazır kahve içmek sizi sıktı ve evde kahve yapmayı istiyorsunuz. Kısıtlı bir miktar da bütçe ayırdınız ama; Hangi kahve makinesi? Hangi öğütücü? İlk başta hangisi alınmalı? Bir kere alıp tam mı alayım yoksa ucuz bir başlangıç seti mi? diye araştırıyorsanız bu yazıda size yardımcı olmaya gayret edeceğim. En düşük maliyetten başlayıp ev için kafi denecek maliyetlere kadar önerilerim olacak.

Önemli Not!
Yıllar öncenin ürünleriyle yayınlanan bu yazı günümüze göre biraz geride kaldı o nedenle öncelikle altta linki olan inceleme yazılarıma bakmanız tavsiye ederim.

Kahve Makinesi İnceleme Yazıları

Bialetti French Press Kahve Makinesi
Bialetti French Press

French Press:

Bir çok farklı marka ve hatta merdiven altı üreticiler bile french press üretiyorlar. Hepsini alabilirsiniz ama french preste kahveyi iyi süzmesi camın çatlamayacak kalitede olması, makinede yıkanabilir olması önemli faktörler. Bu nedenle 5-10 lira daha fazla verip bilinen üreticilerden almanızı tavsiye ederim.

Bodum French Press ve Bialetti French Press benim önerim. Bir diğer alternatif ise IKEA French Press. Bialetti’yi metro marketlerde cüzi bir rakama geçtiğimiz hafta gördüm. Bodum (büyük boy) ve ikea’yı (küçük boy) da o civarda fiatlara almıştım. Sonrasında yapacağınız şey ise alacağınız kahve çekirdeğini french press‘e göre öğüttürmek ve hava ışık geçirmeyen ambalajlarında saklamak. Elbette asıl önerim kahveyi evde kendinizin öğütmesi ama öğütücünüz yok ise bu durum kaçınılmaz.

Ölçüye gelince, kahve ölçü kaşığınız varsa silme Kahe kaşığı yaklaşık 7 gr. kahve alır. Damak tadınıza göre 300ml su için 2,5/3,5 kaşık yanı 18-22 gr kahve kullanabilirsiniz. Zaten demleme kahve hazırlarken başlangıç olarak 1/16 ila  1/20 arası kahve/su oranını baz almanızı öneririm.

French Press Hakkında daha detay bilgi için:  French Press Nasıl Hazırlanır – Püf Noktaları

Bu yazıyı okurken yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini de dinleyebilirsiniz…

Bialetti Mokapot Kahve Makinesi
Bialetti Moka Pot

Moka Pot

Moka Pot en eski demleme yöntemlerinden ve manuel bir kahve makinesi aslında. Bu yöntemle kahve hazırlamayı ve geçmişini Moka Pot Mu? Ne Yani Su Alta Mı Konuyor? yazımda anlatmıştım.

Moka Pot için en bilinen marka bialetti. Ancak markayla özdeş bir durum sözkonusu olduğu için fiyatları biraz pahalı. Bialetti Moka Pot alternatifi kaliteli ve kısmende daha uygun fiyatlı halini yine ikea’da bulabilmeniz mümkün. Ama bu üründe alınan alternatiflerin zamanla orjinalini arattığı da bir gerçek. Uzun vadeli bir ilişki düşünüyorsanız  hem yedek parça bulunabilirliği hem de içinizin rahat etmesi için orjinalinden şaşmayın.

Chemex / V60 Dripper / Aeropress /Syphon

Chemex ve V60 Dripper, filtre kahve sevenler için  aeropress de americano sevenler için önerebileceğim demleme ekipmanları.

Aeropress plastik olduğu için yolda kırılma derdi olmadan internetten çok rahat sipariş edebilirsiniz. Aeropress‘in amazon.com’da satış kanalı var. Türkiye’ye kargo dahil 35$’a almak mümkün. Sipariş vermişken 4$’a yedek filtre kağıdından da ekletin. Bu sizi oldukça uzun süre idare eder.

Manuel Filtre kahve makinesi olan Chemex ise cam bir malzeme olduğu için kargoda kırılma riski var. Her ne kadar iyi paketlense de Türkiye’deki kargo taşıma yöntemleri  (bkz. karpuz sergisi) göz önüne alındığında, satın aldığınız yerin bu güvenceyi verdiğine ve iyi bir deneyim sunduğuna emin olun.

V60 Dripper da hem plastik hem de porselenden üretiliyor. Plastik olanda kırılma derdi olmaz porselen olan ise küçük hacimli olduğu için chemex‘e göre nispeten taşıma esnasında kırılmaya daha dayanıklıdır. Siz yine de tedbiri elden bırakmayın. Son dönemde Kütahya porselen de oldukça güzel bir dripper çıakrdı. Sonrası ne olur bilmiyorum ama çıkış fiyatı beyaz ürün için 50 TL siyah ve kırmızı için 110TL idi.

Syphon demleme ise biraz daha moka pot mantığında çalışan bir yapıya sahip. Piyasada kalitesine ve markasına göre değişmekle birlikte 250-450 TL arası fiyata bulunabiliyor. Bu da yine cam bir malzeme olduğu için iyi bir paketleme oldukça elzem.

Breville Filtre Kahve Makinesi
Breville Filtre Kahve Makinesi

Filtre Kahve Makinesi

Yukarıdaki önerdiklerim bir yerden sonra size tatminkar gelmeyecek. İlle de makine olsun diyeceksiniz. Özellikle espresso tutkunuz yoksa evde kahve işine başlamak için en mantıklısı filtre kahve makinesi. Her nekadar bir sonraki adımda espresso makinesi almak isteyecek olsanız da, alacağınız filtre kahve makinesinin sizin için her zaman kullanımı olacaktır.

Temelde iki tip makine var. Biri klasik tip olan cam hazneliler, diğeri ise termos özelliği gören çelik hazneliler. Aralarındaki fark ise cam haznelilerde makine açık olduğu sürece haznedeki kahve sürekli alttan ısıtılırken, çelik termos olanlarda demleme sonrasında bir ısıtma olmaz. Her iki makinede de Kahveniz yaklaşık iki saat termosta içilebilir sıcaklıkta kalır.

Makineyi az sayıda kişiye kahve hazırlamak için kullanacaksanız, kenwood kmix filtre kahve makinesi size önereceğim. Hem küçük hemde pratik olması ve iyi bir demleme sıcaklığı sunması nedeniyle benim de eş dosta önerdiğim bir model. Renkleri canlı ve her tezgahta çok rahat kendine yer bulabiliyor. Özellikle erkek okurlarımız’ın mutfak tezgahında kendilerine yer bulma çabalarını bildiğim için diyebilirim ki, bu makine eşinizden rahat onay almanızı sağlar.

Delonghi, siemens ve hatta arçelik/beko’nun modelleri de tercih edilebilir. Kaldı ki geçenlerde kendime Arçelik inlove K8115 modelini aldım. Zamanlama fonksiyonu, daha yoğun demleme gibi özellikleri ve geniş hacmli olması kararıma etki eden nedenlerdendi. Kapak kısmının sağlamlığı dışında performansından memnun olduğumu söyleyebilirim. Zaten yeni modellerde kapaktaki dizayn problemi de giderilmiş durumda. (Düzeltme 15.10.2018: Arçelik inlove K8115 modeli ben önermeye başladıktan sonra ciddi bir fiyat artışı yaşadı. 2 yıl önce 160 liraya satılan bir ütünün şu an 600 liralara dayanması çok kabul edilebilir değil bu nedenle bu ürünü önerilerim arasından çıkartıyorum. Filtre kahve makinesi almak istiyorsanız filtre kahve makinesi özellikleri ve ürün inceleme yazılarımı okuyunuz) 

Termos modellerde ise braun, philips ve tchibo tercihiniz olabilir: Hiçbirinde sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum, çevremde kullanan arkadaşlarımdan da aksi bir yorum almadım. Sadece termos olanların zamanla içinde biriken kahve lekesini temizlemek biraz uğraştırıcı olabiliyor.

Biraz daha bütçem var uzun ömürlü bir makine alayım diyorsanız da Breville Filtre Kahve Makinesi önerim olur. Ancak Türkiye’de servis koşulları ve yüksek maliyeti dikkat etmeniz gereken nokta.

Bir diğer alternatif ise kombo ürünler. Gerçi kombo ürün tavsiye etmediğimi müdavim okuyucularımız bilirler sebebi ise biri bozulduğunda diğerini de feda etmiş olmanızdır. Yine de böyle bir ürüne ihtiyacınız varsa, yani hem öğütücü hem filtre kahve makinesi bir arada bir ürün arıyorsanız Homend 5002 Öğütücülü Filtre Kahve Makinesi ihtiyacınızı fayda maaliyette karşılayan bir makine olacaktır.

Delonghi ECI341 Espresso Kahve Makinesi
Delonghi ECI341

Espresso Kahve Makinesi

Espresso veya espresso temelli içecekleri seviyorsanız bir espresso makine almanız sizin için kaçarı olmayan tek şey. Piyasada bir çok model olmasına karşın, Türkiyede en yaygın servis ağı Delonghi’de. Delongi merkez servise kargo ile ürünü gönderip kargo ile geri almanızda bir kolaylık. Özellikle çalışanlar için.

Bu yazıyı yayınladıktan sonra ayrıca şöyle bir yazı da hazırladım: Hangi Espresso Makinesi? Yorum ve Öneriler Bu yazıda piyasada erişebileceğiniz ürünlerin büyük bir kısmı ile ilgili fikirlerimi yazdım. Eğer espresso makinesi düşünüyorsanız mutlaka okuyun derim.

Yerli bir espresso makinesi yapılana dek (şimdi sinbo yaptı filan diyecekseniz, şu an okumayı bırakın ve uzaklaşın) düşük maliyette Türkiye için önerim delonghi olacak. Ben evimde bana göre fiyat performansta en başarılı ürünü olan EC270 modelini kullanıyorum ama maalesef artık TR’de satılmıyor. Daha alt modellerde ise plastik parçaların çokluğu beni rahatsız ettiği için size önereceğim model Delonghi EC680 ve/veya Delonghi ECI 341. Giriş seviyesi bir ürün olan Delonghi ECP 3531 ise dikkate değer.

Sevgili Hakan’ın kahve makinesi ile yaşadığı kötü deneyimlerden sonra Delonghi ECO v310-311 modellerinin ciddi sıkıntılı olduğunu söyleyebilirim. Kuvvetle muhtemel bir üretim hatası var ve bu nedenle her ne kadar çok şık görünse de bu modelden uzak durun. Nespresso, krupps tchibo gibi markaların çıkarttığı kapsüllü kahve makinelerinin almayın, zira kapsülle espresso’ya tamamen karşı biri olarak benden de bunlar için bir öneri sunmamı lütfen istemeyin. Eğer var olan espresso makinenizi değiştirmek istiyorsanız ve daha profesyone yakın bir model arıyorsanız veya bir kere alayım ama ev için en iyisini alayım gibi bir düşünceniz varsa o zaman size önerim Breville BES810 olacak. Tam otomatik bir espresso makinesi düşünüyorsanız da şu yazıma göz atmanızda fayda var Ev ve Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri

Breville BCG820 Öğütücü
Breville BCG820 Öğütücü

Öğütücü:

Piyasada kahve öğütücü olarak satılan ürünlerin büyük kısmı aslında küçük rondolar, bunlardan uzak durun. Kahve öğütme işi değirmende olur sevgili arkadaşlar. Bu rondolardan alırsanız kahve öğütmüş olmazsınız kahve çekirdeğini parçalaşmış olursunuz. Alacağınız öğütücü temelde kahveyi iki silindir disk arasında ezerek (aynı un üretiminde olduğu gibi) öğüten türden olmalı.

Alacağınız öğütücüyü Türk kahvesi öğütmekte de kullanmak istiyorsanız bu çok mümkün değil. Türk kahvesi pudra kıvamında öğütüldüğü için çok çok daha ince bir ayar gerektiriyor. Bu nedenle ev tipi öğütücülerde bunu bulmak hiç kolay değil.

Yaptığım araştırmalarda sadece Breville BCG820 Pro modelinde bu özelliğe rastladım onda da makinenin içinde ek bir ayar bölümü daha var o ayarı da en inceye getirdiğinizde Türk Kahvesi inceliğine yakın bir sonuca ulaşabiliyorsunuz ama pişirme sonrası pudra kıvamındaki Türk kahvesi hissini vermediğini de belirtmeliyim. Yine de aldığınız kahveleri bir de Türk kahvesi olarak denemek istiyorsanız bu ürün o şansı size sunacaktır. Fiyatı ise son dolar hoplaması sonrasında 1600 TL’den başlıyor. Bu kadar maliyet yüklenemem derseniz; Tchibo, Delonghi KG79 öğütücü ( Delonghi KG49 bıçaklı olduğu için önermiyorum)   yanına 30-50 TL arası alacağınız bir  Türk kahvesi el değirmeni sizi rahatlatacaktır. Türk kahvesi şart değil ama ev için güzel bir değirmen olsun derseniz de Breville BCG400 ve Delonghi KG79 güzel tercihler. Türk kahvesi için el tipi değirmen dedim ama bu tip değirmenlerin iyi kas yaptığını da hatırlatayım :)

Evde kahve işine yeni başlayan dostlar için önerilerim bunlar, merak ettiğiniz şeyler ve sorularınız olursa lütfen yorum bölümüne yazınız, elimden geldiğince yanıtlamaya gayret ederim. Yazıda bahsettiğim bütün aletlerin resimlerini ise aşağıdaki galeride görebilirsiniz.

Kahve Makinenizi seçtiyseniz geriye doğru kahve çekirdeğini bulmak kaldı, bu konuda da size yardımcı olacak bir yazı hazırladım

Son olarak 1980’de içtiğiniz kahvelerin hatırı dolmak üzere, onu da hatırlatayım.
Sevgiler.

Hangi Kahve Makinesi ve Öğütücüyü Almalıyım?” yazısında 287 düşünce

 1. Büşra diyor ki:

  Merhabalar,

  Ben Elektrolux 7800 ve Delonghi 15250 ürünleri arasında kararsız kaldım. Biri daha ucuz diğerininde özelliği bir tık fazla. Sizin öneriniz ne olur. Şimdiden teşekkür ediyorum. Kolay gelsin

  • Omer Demir diyor ki:

   Büşra Hanım Merhaba,
   Son karar mutlaka sizin olmalı. Bu kararı verebilmek için özelliklerden hangisine ihtiyacınız olduğu, bunun için ne kadar daha ek para ödemeye hazır olduğunuz, mutfağınızda ayıracağınız yer ve ürünün gözünüze ne kadar hoş göründüğü oldukça önemli. bunları lütfen göz önüne alın.
   Makine özellikleri ve bunların ne kadar işlevsel olduğu ile ilgili şöyle bir yazı hazırlamıştım, sanırım bu sizin için faydalı olur, okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim: https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-ozellikleri-ne-anlama-geliyor/3304
   Makinelerle ilgili yorumumu zaten yazı içinde belirtmiştim, makine özellikleri ile ilgili yazılarımda belirtmediğim ya da anlaşılmayan bölümler için bir sorunuz olursa bunları seve seve yanıtlamaya gayret ederim.
   Sevgiler

 2. MUSTAFA diyor ki:

  Merhabalar ben de bu kahve sevdasına yeni başlayanlardanım ve hemen hemen bütün yazılarınızı okudum ve ilk başta tavsiyeniz olan Electrolux Expressionist EKF7800 almayı düşünüyordum fakat fiyat açısından bana makul gelmiyordu. Evde tek kahveyi içende ben olduğum için acaba moka bot yada chemex mi alsam dedim ama benim istediğim özelliklerden birisi kahve kokusu ile uyanmak ve kahvemin hazır olması. Bu yüzden tavsiyeniz makineyi araştırırken HOMEND 5004COFFEEBREAK diye bi makine buldum 2 fincan demliyor ve zaman ayarlı, yorumlarda tek olumsuzuluğa termosun içi plastik demişler sizce uygun mudur? benim için tavsiye edermisiniz. Değerli görüşünüzü bekliyorum Sevgiler. Saygılar.

  • Omer Demir diyor ki:

   Mustafa Bey Selamlar,
   Dün benzer bir soru filtre kahve makinesi yazıma geldi orada yanıtladım. Sanırım benim versipim cevaptan bahsediyorsunuz;) Karar elbette sizin ama ben içi plastik olan mugları sevmiyorum. Öte yandan filtresi standart olmadığı için kendi plastik filtresini kullanmanız gerek. Kağıt filtre kullanamıyorsunuz. Süzme performansı ve zamanla yıpranması da zorda bırakabilir.
   Sevgiler

   • MUSTAFA diyor ki:

    Teşekkür ederim ilginiz için. Plastik filtresinin olduğu yere kağıt filtreyi keserek ve plastik mugun olduğu yere bir cam bardak yada sürahi bularak revize etsek heralde görünen sorunlar hallolur. Marka kalitesi olarak ne söylersiniz? Servis ağı ve malzeme kalitesi iyimidir?

 3. Bekir K. diyor ki:

  Ömer Bey bilgilendirme için teşekkür ederim.
  Yarın gidip mağazada electrolux un her iki modelini de inceleyeceğim.Görünüşe göre electrolux ve homend arasında bir tercih yapacağız.Size bununla ilgili tekrar dönüş yapacağım.
  İlginiz için teşekkür ederim.

  • Bekir K. diyor ki:

   Ömer Bey tekrardan merhaba
   2 hafta önce ELECTROLUX EKF7800 modelini aldık. Yorum yapmak ve farklı kahveleri denemek için 2 hafta bekledik:)
   Ürün beklediğimiz gibi çıktı.Açıkçası beklentilerimizin üzerinde bir makina çıktı severek kullanıyoruz.O kadar sevdik ki bir tanede abime hediye aldık.
   Verdiğiniz bilgi için çok teşekkürler.
   İyi günler.

 4. Uğur diyor ki:

  Ömer Bey merhaba. Kahve merakım beni buraya getirdi. Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Çöplüğe dönmüş internet diyarında böyle değerli bir bilgi kaynağına rastlamak çok hoşuma gitti.

  Kaçırdığım bir yer varsa mazur görün çok yeniyim. İhtiyacım olan şey ofisimde küçük yer kaplayan bir aletle uygun fiyatlı espresso yapmak. Mesela Brikka dediğiniz aletin elektriklisi yok mudur?

 5. Bahar diyor ki:

  Merhaba, Delonghi ec680m makine kullanıyorum. Kireç çözücü almam gerekiyor, delonghi marka olmayan bir çözücü kullansam sorun çıkar mı sizce?

 6. emre kılınç diyor ki:

  Merhaba,

  Homend Coffeebreak 5002 filtre kahve makinesindeki öğütücü hakkında bilgi alabilir miyim? Kahve çekirdeklerini keserek mi öğütüyor(bıçaklı)? yoksa ezerek mi (silindir)?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 7. Can S. diyor ki:

  Merhaba.
  Klasik tipte bir filtre kahve makinesinde istediğim kadar sıcak kahve çıkmıyor. Makineye suyu ısıtıp sıcak olarak koyarsam bir faydası veya zararı olur mu?

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Can Bey,
   Makineye zarar verirsiniz. Makinenizin cinsini bilmiyorum ama ısınmanın başlayacağı noktaya kadar olan bölümde kullanılan malzeme ısıyadayanıklı olmayabilir. Su haznesinin makine ile birleştiği noktada muhtemelen bir conta vardır bu gevşeyerek sızıntıya neden olabilir ve başka bir çok sıkıntı oluşabilir. Oda sıcaklığında su kullanmanızı tavsiye ederim
   Sevgiler

 8. Büşra diyor ki:

  Merhabalar,
  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim uzun süredir filtre kahve makinası arayışındayım evlilik arifesinde olup çeyiz yapmaktayım nişanlımda bende kahve içmeyi çok seviyoruz özellikle filtre kahve bu yüzden makinasını evimize de almaya karar verdik yazmış olduğunuz yazıları okudum yorumları da okudum Electrolux EKF7800 düşünüyorum birde arçelik in love arasında ama bu yazıları okumadan önce azum Ar3046 almayı düşünüyordum siz bununla ilgili bişey yazmamışsınız bu makinayla ilgili yorumunuz var mı acaba??

  • Omer Demir diyor ki:

   Büşra Hanım merhaba,
   Arzun AR3046 hiçbir ek özelliği olmayan standart bir makine. Damlatma önleyici günümüzde bir kahve makinesi için çok temel ve bir o kadar basit bir özelliktir.
   Ancak bu makine ile ilgili damlatma problemleri çokça rapor edilmiş.
   Sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Burak Bey Merhaba,
   Bu ürünle ilgili yurt dışında oldukça pozitif yorumlar var ancak yorum yapanların hepsi givaway ürün alıp yorum yapmışlar. Giveaway ürünü ilk piyasaya sürdüğünüzde belirli alışveriş sitelerinde çok yorum yapan kişilere sunduğunuz ücretsiz ürün gibi düşünebilirsiniz. Yorumların hepsinin böyle olması beni biraz rahatsız etti. Ek bir özellik, iyi bir malzeme kalitesi ve performans beklemiyorsanız günümüzde fiyatı makul ürünlerden biri bütçeniz yoksa hiç yoktan iyidir ama daha üst segment ürünleri tavsiye ederim.
   Sevgiler

   • Burak diyor ki:

    İlginiz ve açıklayıcı yorumunuz için çok teşekkür ederim Ömer Bey.
    Sanırım site genelindeki tavsiyelerinizi dinleyip Delonghi EC685 modeline yöneleceğim.
    Saygılarımla :)

 9. Seyit diyor ki:

  İyi günler Ömer bey ve mokapota okuyucuları. Tchibo kapsül kahve makinesinden sizin tavsiye ve yazılarınızın rehberliğinde Delonghi 685m modelini satın aldım. Kahvenin kıvamı ve tadı çok daha güzel oldu. Ama kreması çok azaldı. Tabii ben öğütülmüş kahve alıp yaptığımdan olabilir diye düşünüyorum. Kahve değirmeni Makinesi almak istiyorum ama siteniz ile geç tanıştığım için güncel fiyat ve ürünleri seçmekte zorlanıyorum. Kahve makinelerinde yaptığınız gibi elektrikli değirmen ve öğütücüler için de bir yazı hazırlalayabilir misiniz?

  • Omer Demir diyor ki:

   Seyit Bey Merhaba,
   Kahve kreması için öğütme inceliği ve tamperleme önemli ve her makineye göre de farklılık gösterebilir. O yüzden evde bir öğütücü şart.
   Yazıya gelince… Bu biraz da benim ayıbım, 2 ay önce başlayıp, 2 hafta içinde tamamlayacağım diye söz verip türlü nedenlerden bitiremediğim bir yazı bu. En kısa sürede odaklanıp tamamlayacağım.
   Desteğiniz için teşekkürler…
   Sevgiler

   Sevgiler

   • Seyit diyor ki:

    Çok teşekkür ederim. Bilgilerinizi paylaşacağınız yazınızın, alacağım öğütücü için rehber olacacağından; sabırla bekliyorum. ☺️

 10. Bayram diyor ki:

  Merhaba Ömer bey iyi akşamlar önerdiğiniz ürünlerden sage 810 ve sage SES500 espresso Makinesi arasında kaldım.Aralarındaki bin tl lik farkı ve fiyat performans ilişkisine göre neyi önerirsiniz?

  • Omer Demir diyor ki:

   Bayram Bey Merhaba,
   İki ürün hemen hemen aynı özelliklere sahip SE500 Bambino modeli daha yeni bir model dizayn olarak da daha şık ve küçük. Tabi dizayndaki bu küçüklme makine özelliklerine etki etmiyor ama 810 ile birlikte gelen tamper bu modelde yok.
   İki ürün de 54mm portafiltre kullanıyor ve PID özelliğine sahip.
   Sevgiler

 11. Tugba diyor ki:

  Merhaba Ömer bey, öncelikle bu güzel site ve harika bilgiler için çok teşekkür ederim. Gerçekten aradığım çok konuda fikir sahibi olmamı sağladı :) Bu arada fikrinizi sormak istediğim bir kaç şey var , genel olarak filtre kahve, espresso ve americano tercih eden bir aileyiz.
  Evimizde Homend filtre kahve makinesi ve Nespresso kapsül makinemiz var. Malüm şartlardan evde kaldıkça kahve zevkimizi de geliştirmeye çalışıyoruz, farklı aroma ve lezzetleri denemek istiyoruz.
  Dediğiniz gibi kapsül makineyi almış olduk bir kez:) Aslında kendi kapsüllerini kullandığımız sürece, köpük ve lezzeti oldukça tatmin etmişti bizi, ancak doğaya verdiği zarar ve ekonomik olmaması nedeniyle, zararın neresinden dönersek kar diye düşünerek ever greenden metal kapsül edindik, şimdi farklı denemeler yapmaya çalışıyoruz, blenderda kahve çekerek Rossman, Kahveciniz, Cafeingo gibi yerlerden aldığımız çekirdekleri deniyoruz, ancak homojen ve ince seviyede çekim sağlayamadığımız için sonuçlar başarısız. Homeend içinde yorumlarınızı okudum, biz genel olarak memnunuz ama daha iyilerini henüz keşfetmediğimizden olabilir :) Şimdi sizden Homend’ten sonra hangi filtre kahve makinesine geçişimiz olmalı konusunda ve Nespresso ‘dan kapsül içine iyi bir öğütücü alarak kahve çekersek iyi sonuç alır mıyız, Espresso makinelerindeki gibi bir performans yakalar mıyız sorularına tavsiyelerinizi rica ediyorum. Çok teşekkürler :)

  • Omer Demir diyor ki:

   Tugba Hanım Merhaba,
   Güzel sözleriniz için teşekkürler, kahveyi basketbol severlere, basketbolu da kahve severlere sevdirme amacıyla çıktık yola ne mutlu ki bu kadar çok kişiye ulaşıp fayda sağlayabiliyoruz.
   Öncelikle evinizde memnun olduğunuz bir makine varsa o en güzel makinedir sizin için yeni maceraya girmeyin derim. Hele ki şu dönemde. Ne zaman ki benden bu kadar der o zama teşekkür eder yenisine bakarsınız.
   Ama öğütücü konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Çünkü çok önemli bir ekipman ve rondo tipi bıçaklı öğütücülerde zaten kahve öğütülmez hele ki espresso yapacaksanız hiç öğütülmez.
   Öğütücüler için şöyle bir yazı hazırlamıştım (https://mokapota.com/kahve/hangi-kahve-makinesi-ve-ogutucuyu-almaliyim/768) bunu okumanızı tavsiye ederim, bir sorunuz olursa o yazı altındaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.
   Sevgiler

 12. Murat diyor ki:

  Merhaba dostum Siemens EQ.500 integral modeli için ne düşünüyorsun? (3800 TL civarı) aslında filtre ve amerikano tarzı kahve genelde tuketirim arada da sütlü kahveler yada misafir gelince istediği kahveyi içsin diye bu modeli düşünüyorum. Hem filtre hem americano yapan yok sanırım. Bu fiyat aralığında onerebilecegin bir model varsa onu da söylersen çok mutlu olurum. Çok teşekkür şimdiden.

 13. Tugba diyor ki:

  Hızlı geri dönüşünüz için çok teşekkürler..
  bu yazınızı okuduktan sonra iki seçenek üzerinde kararsız kaldım doğrusu..Wmf ve Mellita.. Fiyatları birbirine çok yakın, yorumlar da öyle..
  Nespresso metal kapsülü içine espresso çekimi ve filtre kahve makinesi için kullanmak için hangisi avantajlı olur sizce?

  Teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Tugba Hanım Merhaba,
   Espresso biraz daha hassas bir konu hele bir de metal kapsül işin içine girince doğru ayarı bulabilmek ve öğütücünün bu ayarı destekliyor olması oldukça önemli.
   Öte yandan bir öğütücü aldığınızda en az 7-8 yıl hatta iyi bakarsanız çok çok daha uzun süre kullanmaya devam ediyorsunuz. Üstelik yapabileceklerinizin ve opsiyonların sınırları da genişliyor.
   Ama tabi bütçe buradaki en bağlayıcı konu. Eğer bütçeniz bu kadarla sınırlıysa wmf yorumlarında espresso ile ilgili bir sıkıntıya rastlamadım bu nedenle daha mantıklı olabilir, ama bütçenizi biraz daha artırırsanız bu sefer konik dişli öğütücülere yönelebilirsiniz.
   Sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Muhammet Bey Merhaba,
   Tefal Subito Mug, ek hiç bir özellik barındırmayan bir makine, sadece dilerseniz karaf yerine direkt kupaya alabileceğiniz bir özellik eklenmiş. Filtre bölümü çekmeceli ve beraberinden tamamen plastik kalıcı filtreyle geliyor ama ben bu tip filtreleri değil de süzme performansı ve lezzet açısından kağıt filtre kullanılmasını tavsiye ediyorum. Giriş seviyesi makinelerde kullanılan düşük kalitede bir plastik tercih edilmiş, ama ön yüze de paslanmaz çelik bir kaplama konulmuş. Açıkçası ürün hakkında söylenebilecek çok fazla bir şey yok. En asgari ihtiyacı karşılayan, ek özellik barındırmayan giriş seviyesi bir makine diyebiliyorum sadece.
   Sevgiler

 14. Fatih diyor ki:

  Merhaba,

  Braun KF560 ürünü 1 aydır 350-450 bandında seyrediyordu. Hafta başında MediaMarkt müthiş indirimle 279 TL’ ye satışa çıkardı. Uzun süredir takip etmeme rağmen sipariş verirken vazgeçtim ve Cuma günü hadi vereyim siparişi dedim ürünü kaldırmışlar. O anki sinirle Bosch’ un resmi sitesinden BOSCH TKA6A041 modelini 350 tlye satın aldım ama aklım Braun’ da kaldı. Değerli yorumlarınızı bekliyorum. İyi günler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Fatih Bey Merhaba,
   KF560 ile KF520 hemen hemen aynı ürünler tek fark 560 520’ye göre daha fazla su alırken boyu çok az daha kısa. Bosch TKA6A041 modelinden yazıda zaten bahsediyorum.
   Sevgiler

 15. Yavuz Selim diyor ki:

  Ömer bey merhabalar,
  Öncelikle yazınızı keyifle okuduğumu belirtir, teşekkürlerimi sunarım. Filtre kahve ayarında öğütme yapabileceğim makul fiyatlı bir öğütücü için önerilerinize başvurmak istedim.
  Electrolux ekf3700 filtre kahve makinesi kullanıyorum ve öğütücüm olmadığı için de hazır çekilmiş filtre kahveler kullanıyorum. Julius Meinl Prasident filtre kahveden oldukça memnun olsam da çekirdek kahve alıp taze olarak öğütme ve tüketme işlemini yapmak istiyorum ancak öğütücü konusunda bilgi sahibi olmadığım için hangi öğütücüleri tercih edeceğimi bilemedim.
  Öğütücüyü sadece filtre kahve inceliğinde öğütmek için kullanacağım. Makul fiyatlı olması tercihimdir fakat her türlü öneriye açık olduğumu da belirtmek isterim.
  Teşekkür ederim,
  Selamlar,

 16. Yavuz Selim diyor ki:

  Çok teşekkür ederim Ömer bey. Öğütücülerle ilgili yazınızı daha sonra fark ettiğim için üstteki yorumu yazmış bulundum. Yazınız merak ettiğim her türlü sorunun cevabını içerisinde barındırıyor. Tekrar teşekkür eder, iyi akşamlar dilerim.
  Selamlar,

 17. Işıl diyor ki:

  Merhaba,Enplus magazasında satılan caso marka öğütücülü filtre kahve makinasını almayı düşündüm ama öğütücüsü sizin önermediğiniz rondo tipi mi onu anlayamadım,bir fikriniz var mı?Bir de wmf nin termoslu mini serisi makinalarının performansı(öğütücüsüz) hakkındaki fikirleriniz neler?Şimdiden teşekkürler..

  • Omer Demir diyor ki:

   Işıl Hanım Merhaba,
   Evet caso bıçaklı öğütücüye sahip o nedenle tavsiye etmiyorum
   WMF termos mini 2 numra kağıt filtre kullanan ince dizayn düşük hacimli bir makine. WMF ürünlerinin göreceli pahalı olmalarının nedeni dış yüzeyinin yıllarca ilk görünümünü koruyan patentli bir çelik alaşımı olan cromargan olması.
   Su haznesi sabit ama aroma fonksiyonu var.
   Umarım bu bilgiler yeterlidir
   Sevgiler

 18. zeynep diyor ki:

  Selamlar, blogunuza yakın zamanda denk geldim, denk geldiğimden beri de içinde gezinip duruyorum. Emeğinize, bilginize, özeninize sağlık.
  Bir soru da benden gelsin mi? Bütçemle ya Delonghi kg89 gibi bir başlangıç öğütücüsü alıcam ya da 2,5 yıl günde 20 gr kahve çekilmiş Baratza Encore. Aklım 2. el Baratza diyor ama kullanım kaynaklı performans düşüklüğü konusunda da bilgim sıfır denecek kadar az…

  • Omer Demir diyor ki:

   Zeynep Hanım Merhaba,
   İki makinenin segmenti oldukça farklı encore daha üst segment bir ürün. Ayrıca öğütme performansları da oldukça faklıdır.
   Hangi demleme ve makine için öğütme yapacaksınız bilmiyorum ama zaten orta üstü bir espresso makinesine sahipseniz KG89 yeterli bir tercih olmaz.
   Alacağınız makinenin temizlenmiş haliyle dişlilerini inceleyin en ince ayarda sesine bakın(sürtünme vs var mı) bir de farklı boyutlarda çekirdek öğütüp taneciklerin büyükülüklerine bakın taneciklerin boyutları arasında fark varsa ikinci el ürüne girmeyin.
   Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir