Hangi Kahve Makinesi ve Öğütücüyü Almalıyım?

Dışarda güzelim filtre kahve, latte, cappuccino varken evde hazır kahve içmek sizi sıktı ve evde kahve yapmayı istiyorsunuz. Kısıtlı bir miktar da bütçe ayırdınız ama; Hangi kahve makinesi? Hangi öğütücü? İlk başta hangisi alınmalı? Bir kere alıp tam mı alayım yoksa ucuz bir başlangıç seti mi? diye araştırıyorsanız bu yazıda size yardımcı olmaya gayret edeceğim. En düşük maliyetten başlayıp ev için kafi denecek maliyetlere kadar önerilerim olacak.

Önemli Not!
Yıllar öncenin ürünleriyle yayınlanan bu yazı günümüze göre biraz geride kaldı o nedenle öncelikle altta linki olan inceleme yazılarıma bakmanız tavsiye ederim.

Kahve Makinesi İnceleme Yazıları

Bialetti French Press Kahve Makinesi
Bialetti French Press

French Press:

Bir çok farklı marka ve hatta merdiven altı üreticiler bile french press üretiyorlar. Hepsini alabilirsiniz ama french preste kahveyi iyi süzmesi camın çatlamayacak kalitede olması, makinede yıkanabilir olması önemli faktörler. Bu nedenle 5-10 lira daha fazla verip bilinen üreticilerden almanızı tavsiye ederim.

Bodum French Press ve Bialetti French Press benim önerim. Bir diğer alternatif ise IKEA French Press. Bialetti’yi metro marketlerde cüzi bir rakama geçtiğimiz hafta gördüm. Bodum (büyük boy) ve ikea’yı (küçük boy) da o civarda fiatlara almıştım. Sonrasında yapacağınız şey ise alacağınız kahve çekirdeğini french press‘e göre öğüttürmek ve hava ışık geçirmeyen ambalajlarında saklamak. Elbette asıl önerim kahveyi evde kendinizin öğütmesi ama öğütücünüz yok ise bu durum kaçınılmaz.

Ölçüye gelince, kahve ölçü kaşığınız varsa silme Kahe kaşığı yaklaşık 7 gr. kahve alır. Damak tadınıza göre 300ml su için 2,5/3,5 kaşık yanı 18-22 gr kahve kullanabilirsiniz. Zaten demleme kahve hazırlarken başlangıç olarak 1/16 ila  1/20 arası kahve/su oranını baz almanızı öneririm.

French Press Hakkında daha detay bilgi için:  French Press Nasıl Hazırlanır – Püf Noktaları

Bu yazıyı okurken yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini de dinleyebilirsiniz…

Bialetti Mokapot Kahve Makinesi
Bialetti Moka Pot

Moka Pot

Moka Pot en eski demleme yöntemlerinden ve manuel bir kahve makinesi aslında. Bu yöntemle kahve hazırlamayı ve geçmişini Moka Pot Mu? Ne Yani Su Alta Mı Konuyor? yazımda anlatmıştım.

Moka Pot için en bilinen marka bialetti. Ancak markayla özdeş bir durum sözkonusu olduğu için fiyatları biraz pahalı. Bialetti Moka Pot alternatifi kaliteli ve kısmende daha uygun fiyatlı halini yine ikea’da bulabilmeniz mümkün. Ama bu üründe alınan alternatiflerin zamanla orjinalini arattığı da bir gerçek. Uzun vadeli bir ilişki düşünüyorsanız  hem yedek parça bulunabilirliği hem de içinizin rahat etmesi için orjinalinden şaşmayın.

Chemex / V60 Dripper / Aeropress /Syphon

Chemex ve V60 Dripper, filtre kahve sevenler için  aeropress de americano sevenler için önerebileceğim demleme ekipmanları.

Aeropress plastik olduğu için yolda kırılma derdi olmadan internetten çok rahat sipariş edebilirsiniz. Aeropress‘in amazon.com’da satış kanalı var. Türkiye’ye kargo dahil 35$’a almak mümkün. Sipariş vermişken 4$’a yedek filtre kağıdından da ekletin. Bu sizi oldukça uzun süre idare eder.

Manuel Filtre kahve makinesi olan Chemex ise cam bir malzeme olduğu için kargoda kırılma riski var. Her ne kadar iyi paketlense de Türkiye’deki kargo taşıma yöntemleri  (bkz. karpuz sergisi) göz önüne alındığında, satın aldığınız yerin bu güvenceyi verdiğine ve iyi bir deneyim sunduğuna emin olun.

V60 Dripper da hem plastik hem de porselenden üretiliyor. Plastik olanda kırılma derdi olmaz porselen olan ise küçük hacimli olduğu için chemex‘e göre nispeten taşıma esnasında kırılmaya daha dayanıklıdır. Siz yine de tedbiri elden bırakmayın. Son dönemde Kütahya porselen de oldukça güzel bir dripper çıakrdı. Sonrası ne olur bilmiyorum ama çıkış fiyatı beyaz ürün için 50 TL siyah ve kırmızı için 110TL idi.

Syphon demleme ise biraz daha moka pot mantığında çalışan bir yapıya sahip. Piyasada kalitesine ve markasına göre değişmekle birlikte 250-450 TL arası fiyata bulunabiliyor. Bu da yine cam bir malzeme olduğu için iyi bir paketleme oldukça elzem.

Breville Filtre Kahve Makinesi
Breville Filtre Kahve Makinesi

Filtre Kahve Makinesi

Yukarıdaki önerdiklerim bir yerden sonra size tatminkar gelmeyecek. İlle de makine olsun diyeceksiniz. Özellikle espresso tutkunuz yoksa evde kahve işine başlamak için en mantıklısı filtre kahve makinesi. Her nekadar bir sonraki adımda espresso makinesi almak isteyecek olsanız da, alacağınız filtre kahve makinesinin sizin için her zaman kullanımı olacaktır.

Temelde iki tip makine var. Biri klasik tip olan cam hazneliler, diğeri ise termos özelliği gören çelik hazneliler. Aralarındaki fark ise cam haznelilerde makine açık olduğu sürece haznedeki kahve sürekli alttan ısıtılırken, çelik termos olanlarda demleme sonrasında bir ısıtma olmaz. Her iki makinede de Kahveniz yaklaşık iki saat termosta içilebilir sıcaklıkta kalır.

Makineyi az sayıda kişiye kahve hazırlamak için kullanacaksanız, kenwood kmix filtre kahve makinesi size önereceğim. Hem küçük hemde pratik olması ve iyi bir demleme sıcaklığı sunması nedeniyle benim de eş dosta önerdiğim bir model. Renkleri canlı ve her tezgahta çok rahat kendine yer bulabiliyor. Özellikle erkek okurlarımız’ın mutfak tezgahında kendilerine yer bulma çabalarını bildiğim için diyebilirim ki, bu makine eşinizden rahat onay almanızı sağlar.

Delonghi, siemens ve hatta arçelik/beko’nun modelleri de tercih edilebilir. Kaldı ki geçenlerde kendime Arçelik inlove K8115 modelini aldım. Zamanlama fonksiyonu, daha yoğun demleme gibi özellikleri ve geniş hacmli olması kararıma etki eden nedenlerdendi. Kapak kısmının sağlamlığı dışında performansından memnun olduğumu söyleyebilirim. Zaten yeni modellerde kapaktaki dizayn problemi de giderilmiş durumda. (Düzeltme 15.10.2018: Arçelik inlove K8115 modeli ben önermeye başladıktan sonra ciddi bir fiyat artışı yaşadı. 2 yıl önce 160 liraya satılan bir ütünün şu an 600 liralara dayanması çok kabul edilebilir değil bu nedenle bu ürünü önerilerim arasından çıkartıyorum. Filtre kahve makinesi almak istiyorsanız filtre kahve makinesi özellikleri ve ürün inceleme yazılarımı okuyunuz) 

Termos modellerde ise braun, philips ve tchibo tercihiniz olabilir: Hiçbirinde sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum, çevremde kullanan arkadaşlarımdan da aksi bir yorum almadım. Sadece termos olanların zamanla içinde biriken kahve lekesini temizlemek biraz uğraştırıcı olabiliyor.

Biraz daha bütçem var uzun ömürlü bir makine alayım diyorsanız da Breville Filtre Kahve Makinesi önerim olur. Ancak Türkiye’de servis koşulları ve yüksek maliyeti dikkat etmeniz gereken nokta.

Bir diğer alternatif ise kombo ürünler. Gerçi kombo ürün tavsiye etmediğimi müdavim okuyucularımız bilirler sebebi ise biri bozulduğunda diğerini de feda etmiş olmanızdır. Yine de böyle bir ürüne ihtiyacınız varsa, yani hem öğütücü hem filtre kahve makinesi bir arada bir ürün arıyorsanız Homend 5002 Öğütücülü Filtre Kahve Makinesi ihtiyacınızı fayda maaliyette karşılayan bir makine olacaktır.

Delonghi ECI341 Espresso Kahve Makinesi
Delonghi ECI341

Espresso Kahve Makinesi

Espresso veya espresso temelli içecekleri seviyorsanız bir espresso makine almanız sizin için kaçarı olmayan tek şey. Piyasada bir çok model olmasına karşın, Türkiyede en yaygın servis ağı Delonghi’de. Delongi merkez servise kargo ile ürünü gönderip kargo ile geri almanızda bir kolaylık. Özellikle çalışanlar için.

Bu yazıyı yayınladıktan sonra ayrıca şöyle bir yazı da hazırladım: Hangi Espresso Makinesi? Yorum ve Öneriler Bu yazıda piyasada erişebileceğiniz ürünlerin büyük bir kısmı ile ilgili fikirlerimi yazdım. Eğer espresso makinesi düşünüyorsanız mutlaka okuyun derim.

Yerli bir espresso makinesi yapılana dek (şimdi sinbo yaptı filan diyecekseniz, şu an okumayı bırakın ve uzaklaşın) düşük maliyette Türkiye için önerim delonghi olacak. Ben evimde bana göre fiyat performansta en başarılı ürünü olan EC270 modelini kullanıyorum ama maalesef artık TR’de satılmıyor. Daha alt modellerde ise plastik parçaların çokluğu beni rahatsız ettiği için size önereceğim model Delonghi EC680 ve/veya Delonghi ECI 341. Giriş seviyesi bir ürün olan Delonghi ECP 3531 ise dikkate değer.

Sevgili Hakan’ın kahve makinesi ile yaşadığı kötü deneyimlerden sonra Delonghi ECO v310-311 modellerinin ciddi sıkıntılı olduğunu söyleyebilirim. Kuvvetle muhtemel bir üretim hatası var ve bu nedenle her ne kadar çok şık görünse de bu modelden uzak durun. Nespresso, krupps tchibo gibi markaların çıkarttığı kapsüllü kahve makinelerinin almayın, zira kapsülle espresso’ya tamamen karşı biri olarak benden de bunlar için bir öneri sunmamı lütfen istemeyin. Eğer var olan espresso makinenizi değiştirmek istiyorsanız ve daha profesyone yakın bir model arıyorsanız veya bir kere alayım ama ev için en iyisini alayım gibi bir düşünceniz varsa o zaman size önerim Breville BES810 olacak. Tam otomatik bir espresso makinesi düşünüyorsanız da şu yazıma göz atmanızda fayda var Ev ve Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri

Breville BCG820 Öğütücü
Breville BCG820 Öğütücü

Öğütücü:

Piyasada kahve öğütücü olarak satılan ürünlerin büyük kısmı aslında küçük rondolar, bunlardan uzak durun. Kahve öğütme işi değirmende olur sevgili arkadaşlar. Bu rondolardan alırsanız kahve öğütmüş olmazsınız kahve çekirdeğini parçalaşmış olursunuz. Alacağınız öğütücü temelde kahveyi iki silindir disk arasında ezerek (aynı un üretiminde olduğu gibi) öğüten türden olmalı.

Alacağınız öğütücüyü Türk kahvesi öğütmekte de kullanmak istiyorsanız bu çok mümkün değil. Türk kahvesi pudra kıvamında öğütüldüğü için çok çok daha ince bir ayar gerektiriyor. Bu nedenle ev tipi öğütücülerde bunu bulmak hiç kolay değil.

Yaptığım araştırmalarda sadece Breville BCG820 Pro modelinde bu özelliğe rastladım onda da makinenin içinde ek bir ayar bölümü daha var o ayarı da en inceye getirdiğinizde Türk Kahvesi inceliğine yakın bir sonuca ulaşabiliyorsunuz ama pişirme sonrası pudra kıvamındaki Türk kahvesi hissini vermediğini de belirtmeliyim. Yine de aldığınız kahveleri bir de Türk kahvesi olarak denemek istiyorsanız bu ürün o şansı size sunacaktır. Fiyatı ise son dolar hoplaması sonrasında 1600 TL’den başlıyor. Bu kadar maliyet yüklenemem derseniz; Tchibo, Delonghi KG79 öğütücü ( Delonghi KG49 bıçaklı olduğu için önermiyorum)   yanına 30-50 TL arası alacağınız bir  Türk kahvesi el değirmeni sizi rahatlatacaktır. Türk kahvesi şart değil ama ev için güzel bir değirmen olsun derseniz de Breville BCG400 ve Delonghi KG79 güzel tercihler. Türk kahvesi için el tipi değirmen dedim ama bu tip değirmenlerin iyi kas yaptığını da hatırlatayım :)

Evde kahve işine yeni başlayan dostlar için önerilerim bunlar, merak ettiğiniz şeyler ve sorularınız olursa lütfen yorum bölümüne yazınız, elimden geldiğince yanıtlamaya gayret ederim. Yazıda bahsettiğim bütün aletlerin resimlerini ise aşağıdaki galeride görebilirsiniz.

Kahve Makinenizi seçtiyseniz geriye doğru kahve çekirdeğini bulmak kaldı, bu konuda da size yardımcı olacak bir yazı hazırladım

Son olarak 1980’de içtiğiniz kahvelerin hatırı dolmak üzere, onu da hatırlatayım.
Sevgiler.

Hangi Kahve Makinesi ve Öğütücüyü Almalıyım?” yazısında 291 düşünce

 1. Caner Ceylan diyor ki:

  Hakan Alper sayesinde Delonghi ECO modelini piyasadan kaldiracak, nasil olsa Hakan hepsini ve her rengini test etti, 3 aydan fazla dayanamadilar (siyah renk 4 ayi gordu). Bu arada Breville BES860 & BES870 XL favoriler. Kahve aletleri icin cok iyi bir kaynak yazisi olmus :)

 2. Sema Kuruahmet Güneş diyor ki:

  Merhaba, benim uzun araştırmalarımdan sonra evim için vardığım sonuç ‘Delonghi Bco 264B Kombi Espresso Kahve Makinesi’ oldu.
  Filtre kahve ve espresso (ve türevlerini) yapabiliyor. Yazınızı okuduktan sonra size de sormak istedim; böyle kombinasyon bir makine alarak çeşitlerinde istediğim sonuca ulaşabilir miyim? Yoksa ayrı ayrı mı almalı?
  Ayrıca sitenizdeki bütün kahve yazılarını okudum sanırım. Bu kaliteli ve özgün paylaşımlarınız için ayrı ayrı teşekkürler!

  • Omer Demir diyor ki:

   Sema Hanım Selamlar,
   Hakan haklı, onu da bu gerekceyle vaz geçirmiştim. Makina bozulduğunda çözüm sürecinde kahvesiz kalmak çok can sıkıyor. Öte yandan bir de ekleme yapmak isterim. Bahsettiğiniz cihaz bana biraz hafif geldi, ev tipi espresso makinalarının çoğunda basit kilit sistemi olmadığı için biraz güç kullanmanız gerekiyor. Şimdi misafiriniz geldi ve filtre kahve yaptınız sonra kendinize de espresso yapmak istediniz ama haznede filtre kahve var. Portafilter’ı (espresso kepcesi) yuvaya oturtmak için güç kullanmanız gerek fakat cihaz yeteri ağırlıkta olmadığı için bir yandan da onu desteklemeniz gerekecek bu arada filtre kahvenin sallanmaması dokulmamasi gerek vs. . Can sıkıcı hareketler bunlar. Bence ikisini ayrı ayrı alın ama karar vermeden önce kullanan bir tanıdık varsa mutlaka onun fikirlerini de alın. Benimkiler öngörü neticede..
   Selamlar sevgiler.

 3. Hakan Alper Kose diyor ki:

  Komplels makinalarda şöyle bir sorun var. Cihazın bir kısmı bozulduğunda makineyi tümden tamirata yollamanız gerekiyor. Ömer’in bu tavsiyesinden sonra sadece espresso yapan cihaz aldım :)

 4. Sema Kuruahmet Güneş diyor ki:

  Hiç düşünmediğim ayrıntılarmış bunlar, en mantıklısı ayrı ayrı almak görünüyor o halde. Teşekkür ederim ilginize:) Güzel günler dilerim

 5. sibel Gürel diyor ki:

  merhaba,
  Ben de Sema hanım gibi filtre kahve ve espresso türevlerini yapabilen bir kahve makinası arıyorum.
  Aşırı kahve düşkünü değilim. Türk kahvesi düşkünlüğüm var ancak hem kendim, hem de misafirlerime çeşit sunmak için bu tür bir makina ihtiyacım var. Ancak küçük mutfağımda bu iş için fazlaca yer yok.. Komple bir makina arayışım bu yüzden.. Sema hanım’a verdiğiniz cevap mantıklı ama yine de, hem yer sıkıntısı hem de aşırı kahve düşkünü olmayışım sebebi ile (dediğim gibi önceliğim Türk kahvesi :) ) bana bir makina önermenizi isteyebilir miyim??
  Ayrıca Hakan bey’in bozulma durumundaki cevabı da mantıklı ancak dediğim gibi, zaten makinam yok şu anda, benim için büyük eksiklik olmayacaktır.
  Teşekkürler

 6. Omer Demir diyor ki:

  Sibel Hanım Selamlar,
  Öncelikle Türk kahvesi düşkünüyseniz şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim: https://mokapota.com/2016/09/15/turk-kahvesi-tarihi-hazirlanisi-sunumu-puf-noktalari/ belki sizin de ekleyecekleriniz olabilir… ;)
  ikili makine (hem filtre kahve hem de espresso yapabilen) Türkiye’de sadece Delonghi’nin modelini gördüm şu ana kadar. Belki diğer okuyucularımızın bildiği başka modeller olabilir, rica edelim varsa onlar da paylaşşınlar.

  Yukarıdaki yorumumdaki gerekçeleri savunmakla birlikte, bu ürünü alanların yaptığı yorumların büyük kısmı pozitif yönde. Bu şartlar altında size almayın diyemem ama ikili makineyi tavsiye de edemem. Zorda bırakmayın beni :)

  Ama size şöyle bir önerim olabilir, Öncelikle bir filtre kahve makinesi alıp kahve çeşitlemelerine onunla başlayın (misafirlere ikram edeceğim dediğiniz için kahveyi sıcak da tutmak sizin için önemli olacaktır bu nedenle dripper, frencpress vs manuel demleme yöntemlerini önermiyorum). Filtre kahvede uzmanlaştıktan sonra espresso makinasına sizin için gerek olup olmadığına bir bakın. Gerekli derseniz onu da ayrıca konuşuruz.

  Bilindik markaların filtre kahve makinelerinin hepsi gayet ihtiyacınızı karşılayacak verimlilikte. Geçenlerde eskiyen filtre kahve makinemi değiştirdim, benim tercih ettiğim Arçelik K8115 INLOVE ( http://www.arcelik.com.tr/mutfak-aletleri-kahve-makinesi-K-8115-KM-Kahve-Makinesi.html) oldu. Fiyat performans, yerli, güvenilir üretici, kolay ve ucuz yedek parça, servis vs. avantajların yanı sıra saat kurarak kahve yapabilmek tercihimi yönlendiren noktalar oldu. Ama dediğim gibi bilinen markaların hepsi gayet başarılı, küçük ve düşük kapasiteli bir model arıyorsanız kenwood’un kmix modeli var oldukça şık ve az yer kaplıyor, geçen sene bir tanıdığıma hediye olarak almıştım onlar da makine’den gayet mutlular. Kahve yaparken musluk suyu kullanıyorsanız yanlış hatırlamıyorsam Bosch’un bir iki modeli karbon filtreli bunu da alternatif olarak değerlendirebilirsiniz.
  Umarım faydalı olabildim.
  Sevgiler,

  • SIBEL GUREL TUNCA diyor ki:

   Merhaba Ömer bey..

   Size sorumdan sonra aldıgım Delonghi filtre kahve makinasından gayet memnunum. Şimdiye dek hazır çekilmiş kahve kullanıyorduk ancak, önce bir arkadaşımın yurtdısından hediye getirdiği çekirdek kahve, ardından internetten yanlışlıkla sipariş verdiğim çekirdek kahvelerin elimde kalması ile , bir öğütücü arayısına girdim.. Zira hiçkimse kendisinden alınmayan kahve cekirdeğini öğütmüyor..

   Şimdiye dek çok da fazla kullanılmayan filtre kahve makinam eşim sayesinde (bu arada evlendim :) ) sürekli kullanılır hale geldi :)

   Ve şimdi sanırım bahsettiğiniz gibi 2.aşamaya geldik ve öğütücü arayısındayım.. Önce elimdeki çekirdekleri öğütsün mantıgı ile en uygun rondolara (!) baktım.. Ancak biraz araştırınca yine dönüp dolaşıp bu sayfaya geldim :)

   Delonghi KG 79 önerileri gördüm ancak, daha uygun fiyatlı öğütücü öneriniz varsa bilmek isterim.. Teşekkürler

 7. sibel Gürel diyor ki:

  Merhaba,
  Türk kahvesi yazısı gayet keyifli idi.. Herşeyi yazmışsınız zaten, ekleyecek birşey kalmamış :)
  Filtre kahve makinası için önerilerinizi dikkate alacagım, teşekkürler

 8. Önder diyor ki:

  merhaba,

  Baratza Encore – Conical Burr Coffee Grinder hakkında bilginiz var mI?
  bu dediğiniz gibi rondo tipi mi yoksa olması gerektiği gibi öğütücü mü?
  yardım ederseniz sevinirim.

 9. Recep diyor ki:

  Ömer bey merhaba linklerini verdiğim (kutularının dış görünümlerinden anladığım kadarıyla)2 çeşit görünen lavazza club kahve arasında farklılık varmıdır varsa nelerdir bu konuda yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler..

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Recep Bey,
   Yorumunuzdaki linkleri reklam olmamasi icin kaldirdim. Durust cevap vereyim, lavazza kahve cesitleri hakkinda bir bilgim yok. Size ureticuye veya saticiya danismanizi onerebilirim ancak. Selamlar

 10. taha diyor ki:

  Merhabalar. Kısa bir süre önce ikinci el Delonghi Ecov 310 modelini almıştım. Yukardaki yazınızı gördükten sonra merak edip sorayım dedim cihazda beğenmediğiniz noktalar nelerdir zira bende plastik ve 51 mm portafiltresinden memnun değilim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar Taha Bey,
   Yazarlarimizdan Hakan Alper Kose bu makineyle ciddi problemler yasadi. Buhar ve sicaksu haznesini kacak yapmasi en fazla yasadigi problemdi benim hatirladigim. O daha detay bilgi verebilir belki.
   Hakan? :)

   • Hakan Alper Kose diyor ki:

    Buyrun :) makine malesef üretimin ilk aşamasından bu yana sorunlu, 3. Makineyi kullanıyorum. Buhar haznesi, su çıkarma haznesi vs. Belli bir süre sonra espresso haznesinden cihaz buhar konumundayken şapır şapır su akıtıyor. O arıza giderildiğinde ise bu sefer bu haznesi musluk kapalı konumda olmasına rağmen buhar ve su sızdırıyor. Zaten firma vintage serisinin üretimini sonlandırdı.

    • taha diyor ki:

     Anladım. Elde ettiğiniz espresso açısından bir sıkıntı yaşadınız mı peki tatsal anlamda malum thermoblock sistemi var sıcaklık dengesi değişiyor o yüzden ayrıca muadil bir cihaz öneriniz var Mıdır acaba ?

     • Hakan Alper Kose diyor ki:

      Portafilter evet sıkıntılı, benim ki espresso ve telveyi sızdırmaya başladı hazneye bazen tam oturmuyor. Su ısıtmasında ise o yeşil ışık hiç bir zaman espresso bitene kadar yanmadı 5-10 saniye sonra hazır ışığı sönüyor. Muadili malesef yok bu fiyata o yüzden hep bu modele mecburdum o yüzden 3. Kes bile bile yine aldım:) yeni 2 model çıkarmış birisi enli tombul, diğeri ise boylu ince formlarda.

    • berkan diyor ki:

     Merhaba.sitenizi yeni keşfettim.çok güzel ve yararlı site,özellikle benim gibi nitelikli kahveyi evde yapmaya çalışanlar için.Hario V60 ile filtre kahve ve delonghi ecov 311 vintage makinemle espresso yapmaya çalışıyorum.Öğütücüm KG79..3 tık modifiye ettim sanırım espresso için yeterli inceliğe sahip.Siz de kullandığınız için sorayım.Sizce yeterli mi? Ben basınçsız sepet ve çelik tamper kullanıyorum.Sanki akış hızlı gibi tam emin değilim.Tadından memnunum fakat kreması az oluyor.
     Espresso makinemde bahsettiğiniz sorunları şuan yaşamıyorum.Acaba benim modelde bu sorunlar düzeltilmiş olabilir mi?Aynı ise gelecekte yaşayacağım demektir bu kötü haber.
     Bana sanki espresso ılık oluyor ve yeterli sıcaklıkta olmuyor gibi geliyor.Americano içtiğimden şu an sorun etmiyorum ama amacım yapabileceğimin en iyisini yapmak.

     • Hakan Alper Kose diyor ki:

      İnşallah bir sıkıntı yaşamadan kullanmaya devam edersiniz. Ben dediğim gibi 3 kez değiştirdim 310 ve 311 modellerini. 310 ve 311 arasında teknik açıdan bir fark yok. ben ayrica bir tamper kullanmıyorum makinanin ustunde yer alan tamper isimi simdilik goruyor, ama akışı hızlı oluyor. Sıcaklık da cihazın çalışma prensibi ile alakalı suyu sabit sıcaklıkta tutmadığı için o sıkıntı oluyor, hazır ışığı kullanıma başlayınca hemen sönüyor. Krema konusunda ben sorun yaşamadım aldığınız kahve çekirdeğinin orgin ine bağlı olabilir. Saygılar :)

 11. arda diyor ki:

  Merhabalar. Espresso için çekirdek kahve arayışındayım e-gurme sitesinden sipariş verecektim ancak aradığımda açmadılar maile dönmediler o yüzden pek aktif olduklarına kanaat getiremedim. Sizin tavsiye edeceğiniz veya aldığınız kahveyi sipariş üstüne kavurup paketleyip gönderen bir site?

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar Arda Bey siparis verebileceginiz bir cok site var. Reklam olmamasi icin yazmiyorum ancak google’da “ulke” ve “kahve sepet” sozcukleri ile arama yaparsaniz erisebilirsiniz.
   Ornek:
   etyopya kahve sepet
   Kolombiya kahve sepet
   Honduras kahve sepet
   Vs
   Umarim yardimci olur
   Sevgiler.

   • arda diyor ki:

    Teşekkürler. Peki önerebileceğiniz kahve çekirdeği var mı diye sorayım o zaman blend yapmak istiyorumda uyumlu çekirdekler nelerdir?

    • Omer Demir diyor ki:

     Selamlar, Blending’e çok sıcak bakmasam da gerçekten tatlar iyi dengelendiğinde güzel sonuç veren örneklere de rastladım. Sıcak bakmamamın sebebi ise blend yaptığını iddaa eden bir çok kişi ya da kurum’un bunu doğru dengede yapamaması.
     Blending çok ince tunniglere sahip. Kullanılacak çekirdekler bunun sadece bir bölümü. O çekirdek kaç dk, hangi sıcaklıkta kavrulduktan sonra, yüzde kaç oranında blend’e dahil edilecek sorusunun cevabı bütün lezzeti değiştirebiliryor.
     Sorunuza gelecek olursak, blending’de genelde Etyopya sidamo ve limu, Kenya, Kolombiya ve Brezilya kahveleri kullanılıyor. Spicy bir tat için Hindistan kahvelerinin yanısıra keskin bir tat için Honduras veya Nigaragua tercih edilebilir.
     Meşakkatli bir işe giriyorsunuz, kolay gelsin :)

 12. Ali diyor ki:

  merhaba, el değirmeni olarak hangi ürünü tavsiye edersiniz ? espresso makinem var ve türk kahvesi yapmıyorum . harionun 2 modeli var onlar gözüme takılsa da kararsız kaldım

  • Omer Demir diyor ki:

   Ali Bey Selamlar,
   Eğer Türk kahvesi yapmıyorsanız size el değirmenini maalesef öneremeyeceğim. Zira el değirmeninde kahve öğütmek oldukça yorucu bir iş ve ayarını tutturmak da bir o kadar zor. Bu kararı vermeden önce youtube’da bir kaç video seyretmenizi tavsiye ederim. özellikle bu öğütücüleri kullanırken kişilerin yüzlerine ve kaslarının çalışmasına bakın.. Bir yerden sonra kahve içmek yorucu bir uğraş haline gelmesin sizin için. Özellikle misafiriniz geldiğinde sohbetin yarısında kahve değirmenini kullanmak biraz can sıkıcı olabilir.

   Hario’nun skerton ve mini mill isimli iki öğütücüsü var ve aralarındaki fark sadece hacim. Skerton 60 gram kahve öğütebilirken skerton 24 gram öğütüyor. Piyasada Türk kahvesi öğütmek için satılan fiyatı 40 ila 120 TL arası değişen metal değirmenlere göre ayarlaması daha kolay olsa da harcanan güç aynı. Öğütücü kısmın seramik olması ve marka bir ürün olması hario’lar için nispeten yüksek fiyatı beraberinde getiriyor.

   Türk kahvesi yapacaksanız uygun fiyatlı bir öğütücü olduğu için el değirmenini önerebilirdim (Türk kahvesi inceliğinde öğüten öğütücü makineleri oldukça pahalı). Espresso dediğiniz için otomatik öğütücüyü tercih etmenizi tavsiye ederim. Pişman olmazsınız.

  • Ali diyor ki:

   öncelikle çok teşekkür ederim , yukarıdaki yorumları okuyunca delonghinin vintage modelinden vazgeçip dedica modelinin siparişini verdim :) youtubeda beğenen de var beğenmeyen de ama anladığım bardağı önce bi ısıtırsak iyi sonuç alınacağı yönünde . saolun. arkda harionun öğütücüsü fazlaya çıkmış onu verdi. eğer ciddi uğraşa dönüşürse makinesi alacağım . çok sağolsun tekrardan

  • Omer Demir diyor ki:

   Merve Hanım Selamlar, aramızda KG79 kullanan Hakan, eminim o tecrübesini paylaşacaktır. Benim fikrimi sorarsanız fayda maaliyet konusunda başlangıç ve ev kullanımı için gayet iyi bir tercih. Hakan ne dersin var mı ürünün sıkıntılı bir tarafı?

 13. Hakan Alper Kose diyor ki:

  Yaklaşık 3 senedir kullanıyor bi sıkıntı yaşamadım. Kullanım sıklığına göre öğüten dişliyi temizlemek faydalı oluyor. Ben çöp şiş kullanıyorum temizlerken ?

 14. Gökçe diyor ki:

  Merhabalar, Fakir Cafe Passion Çekirdekli Ve Toz Filtre Kahve Makinesi almayı düşünüyorum fakat kararsız kaldım. Filtre kahve makinası ve öğütücüyü ayrı ayrı alsam daha mı iyi olur? Bilgilendirirseniz sevinirim:)

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar, bu ürünü kullanmadım veya kullanan birini tanımıyorum o nedenle doğrudan ürün hakkında bir yorum yapmam doğru ve etik olmaz. Ama prensipte iki işi bir arada yapan makinelere sıcak bakmadığımı belirtmem gerek, zira biri bozulduğunda diğeri de kullanılmaz oluyor ve uzun süre kahvesiz kalıyorsunuz. Tavsiyem iki makineyi ayrı ayrı almanız yönünde olacaktır.
   sevgiler,

 15. Emel Hacer ÖZER diyor ki:

  Merhaba Sevgili Ömer Bey ve Hakan Bey sitenizi yeni keşfettim ve keyifle okudum. Bir kahve ve çay tiryakisiyim diyebilirim. :) ilk olarak filitre kahve makinası (delonghi) ile başlayan maceram mokapot ile devam etti. Bir yurtdışı seyahatimde Lavazza süt köpürtücü de ekledim… Bana yetiyorlardı taki İtalya’da espresso, maccihato içene kadar… Neden benim moka da yaptıgım kahvem böyle kremalı olmuyor dedim… Bialettiye falan baktım ama mokapota göre fiyatlar çok çok yuksekti tabi kur’un da etkisi var…

  Şimdiiiii bana sanki yetmiyor bu makinalar artık yani mokapot’ta yapılan espresso ile basınçlı makinalarda yapılanlar farklı mıdır ne dersiniz? Makina mı önerirsiniz? Ama uygun fiyatlı birşeyler olsun zira eşim kahve merakımdan kafayı yiyecek:))))

  Sevgiler Saygılar efenim…

  Emel

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar Emel Hanım, gördüğüm kadarıyla siz çoktan kahve girdabının içine girmişsiniz, bundan sonrasında adım adım upgrade’ler başlayacaktır, peşinen şunu söyleyeyim ki yatırım yaptığım hiçbir kahve ekipmanına verdiğim paraya acımadım bu zamana kadar, ama alırken de ihtiyacımdan fazlasını almadım, böylece ömrü tükendikçe kıymetini de bileceğim zaman bir üst modele geçip Japonların diliyle kaizen yaptım, yani sürekli iyileştirme (her ne kadar onlar bu anlamda kullanmasa da) :)
   Sorunuza gelince evet mokapot, brikka ve espresso makinelerinin hazırladığı içecekler birbirinden farklı lezzette oluyor. Kaldı ki iki espresso makinesinin hazırladığı espresso bile birbirinden farklı olabiliyor. Şunu da belirtmekte fayda var, cafe’ye gidip içtiğiniz espressonun aynısını evde yapmak da çok mümkün değil zira cafe’lerde kullanılan makinaların en ucuzu 12-13 bin liradan başlıyor ve çok dengeli bazınca sahip olan ve sürekli sıcak olan makineler. Yine de evinizde ona yakın lezzette bir espresso elbette yapabilirsiniz, yazıda belirttiğim makineler halen güncelliğini koruyor, bunlara ek delonghi’nin alt segmentte 1-2 yeni makine daha çıkardığını gördüm ama denemediğim için bir yorumda bulunmama çok doğru olmaz, ama kullanan kişilerin sitelerdeki yorumları da biraz olsun fikir veriyor. Bu arada mokapot’ta hazırladığınız kahvenin lezzetinden memnunsanız ve sadece kreması eksik diye düşünüyorsanız bialetti brilkka’yı deneyebilirsiniz. Ama cafe’de içtiğiniz macchiato’nun lezzetini ancak espresso makinesiyle elde edebilirsiniz.

   Espresso makinesine gönül koyduysanız da kapsüllülerden uzak durun ve mutlaka öğütücü almayı da birlikte değerlendirin..

   Umarım faydalı olabilimişimdir. sevgiler…

   • Banu diyor ki:

    Krups lâ delonghi arasında kararsız kaldık. Sizin tercihiniz hangisi yönünde olurdu.gerçekten sizin fikrini önemli. Tam otomatik alicagiz.ona karar verdik sadece marka konusunda kararsız kaldık.

    • Omer Demir diyor ki:

     Banu Hanım Hakan’ın bu konuda tarafsız yorum yapması çok zor o nedenle çok zorlamayın bence:)
     Makina seçimi konusunda Hakan’a katılıyorum işyeri için almadığınız sürece otomatik makinayı çok tavsiye etmiyorum, çünkü hiçbir zaman portafiltre ile elde edilen lezzete ve kişiselleştirilebilirliğe erişemiyorsunuz. Yine de illa otomatik makine diyorsanız, aklınızdaki makinelerin özleliklerine baktım, delonghinin zamanlama fonskiyonu var ek olarak diğer özellikler hemen hemen aynı, şu durumda nihai karar için iki konu kalıyor. Lezzet ve ses.
     Size tavsiyem markaların müşteri hizmetleri ile temasa geçip ürünü deneyebileceğiniz yerleri sorgulayın. Böylece müşteri hizmetleri yaklaşımlarını da deneyimlemiş olursunuz.
     Sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Sevgili Acill?
   Öncelikle hayırlı olsun, üstünde espresso ile uyumlu olduğu belirtilen herhangi bir çekirdekle başlayabilirsiniz zaman içinde farklı çekirdekler deneyerek kendi tadım skalanızı oluşturmuş olursunuz, ama bu süreç o kadar acil olmayacaktır sanırım :))
   Sevgiler

 16. Kürşad IŞIKLILAR diyor ki:

  Merhaba , Ben Tchibo Caffisimo Classic (espresso , filtre , cay , caffe crema ) yapabilen bir makinaya sahibim. Kapsüllü makinaların kapsüllerine muhtaç kalmamak ve ekonomi açısından kapsül doldurma yöntemiyle şuan devamını sağlıyorum dahili süt köpürtücüsü ile de her türlü sütlü kahve ürünlerini yapabiliyorum. Genelde yaptığım kahve espresso oluyor. Tchiboya gidip Espresso 3 numara moka pot 5 numaraymış ben kapsül doldurma yaptığım için 4 numara çekim yaptırıyorum. Aynı mantık ile Fazla pahalıya kaçmayan bir öğütücü önerir misiniz. Amazon.de veya Yurtiçi sitelerinden de alabilirim. Tşk simdiden.

  • Omer Demir diyor ki:

   Kürşad Bey Selamlar,
   Tchibo zaman zaman çok iyi fiyata asgari ihtiyacı karşılayacak öğütücüler getiriyor, madem caffisimo kullanıyorsunuz öğütücü de tchibo olur takım olur:)) Tchibo bulamazsanız Delonghi’nin alt segmentte kayda deger ürünleri var bu tip ürünler satan eticaret sitelerinde delonghi öğütücü diye arattığınızda kuvvetle muhtemel iki farklı ürün göreceksiniz ikisi de işinizi görür başka markalara da bakmak isterseniz parçalayıcı değil öğütücü olmasına dikkat edin. Yani öğütücünün kalınlık ayarı olsun ve rondo gibi bıçaklı bir model olmasın. Değirmen mantığıyla çalışan konik öğütücüleri tercih edin.
   Sevgiler

   • Kürşad IŞIKLILAR diyor ki:

    Teşekkür ederim güzel yanıtınız için, Şuan baktım Tchibo sitesine ve 150 Liraya bir öğütücü var . Lakin açıklamasında ” Bu öğütücü sahip olduğu 1 bıçak ile çekirdekleri defalarca keserek toza dönüştürür. ” demekte .. Demekki bu değil benim istediğm.. Delonghi K49. marka model. Sizin demek istediğinizi de anladım Bıçak gibi kesip atmasın baskı sonucu hafif öz bulaşsın ve sonucunda daha lezzetli bir sonuca varalım. Sanırım Delonghi’nin 200 TL civarındaki ürününü alacağım.

    • Omer Demir diyor ki:

     Selamlar Kürşat Bey,
     Bıçaklı olmasın dememin ana sebebi bıçaklı modellerse kalınlık ayarının yapılamaması. Her demleme biçiminin ayrı kalınlığı olduğu için bıçaklı modellerde bunu tutturamazsınız.
     Sevgiler selamlat

 17. sinan ordu diyor ki:

  Merhaba giris seviye bi kahve makınası alma arefesindeyim yazınız cok güzel insanları bilgilendiriyorsunuz yeni yeni kahve dünyasına giriyorum kapsüllü makina almayı onermiyorsuunz sanırfım ancak kapsullerde farklı farklı lezzetler va bz bunu kendimiz nasıl ayarlaya biliriz? kendi cekim kahvemizle 500 civari bir bütce ile esspiresso biraz agır geliyor süt ile yumuatilmiş kahve çeşitlerini daha cok seviyorum sizce ne almalıyım (iki gun önce bi boşluguma geldi araştırmadan nescafenin my cafe makinasını aldım 2 saat içinde geri verdim amaçsız bir makine gibi geldi) teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Sinan Bey selamlar,
   İnanın ki kapsül dışındaki dünyada çeşit çok çok daha fazla ve bunların çoğunu yurtiçinden satın alabiliyorsunuz ve maliyeti kapsülden daha düşük. Espresso sert geliyor ve sütlü kahve de tercih ediyorsanız başlangıç olarak filtre kahve makinası almayı düşünebilirsiniz. Bu tatminkar süre size yetecektir. Sonrasında kahve çeşitlerinizi artırmak isterseniz espresso bazlı içecekler hazırlamak için espresso makinası almayı düşünebilirsiniz. 500 lira olmasa bile 600-650 lira bütçeyle giriş seviyesi espresso makinası ve öğütücü alınabilir. Bunu düşünürseniz eticaret sitelerinden bir ön araştırma yapın, aklınıza yatan ürün olursa burda sağlamasını yapalım
   Sevgiler…

 18. sinan ordu diyor ki:

  teşekkürederim cevabınız için filtre kahve makinasına bitçe ayrımak istemiyorum aslında siziin dediginz bütcede önerebileceginiz espresso makinası ve öğütücü varmı birde süt köpürtme için ayrı birşey mi almak gerek bu durumda

  • Omer Demir diyor ki:

   Sinan Bey Selam, benim direkt bir ürün önermem doğru olmaz. bu nedenle e-ticaret sitelerinde bir ön araştırma yapıp aklınızdakileri söylerseniz onlarla ilgili bildiklerimi ve tavsiyelerimi paylaşayım. espresso makineleri genelde süt köpürtücü de içerir ayrıca bir makine almanıza gerek kalmaz..

   • sinan ordu diyor ki:

    Anladım teşekkür ederimm peki esam 3000 yada 2600 ile ec680 arasında kahve çekme dışında farkı vermeye deger birşey varmıdır

    • Omer Demir diyor ki:

     Selamlar tekrar, arada çok büyük fark var, esam serisi tam otomatik makinalardır, yani altına bardağı koyup düğmeye basıyorsunuz ve espresso’nuz hazır, ec serisi ise manuel makinedir. Dolayısıyla çekirdeği öğütüp, portafiltreye (kepçeye) yerleştirmek ve tamperlemek(sıkıştırmak) manuel yapılan iş. aralarındaki büyük fiyat farkı da bu nedenle ve tabi bir de dahili öğütücü olması elbette.

     Ben tam otomatik makinaları tercih etmiyorum zira manuel makinalarda portafiltreye koyduğunuz kahve miktarı ve tamperleme ile kendi damak tadınıza uygun espresso yapabiliyorsunuz ama otomatik makinada çıkan kahve hep aynı standartta. Bu manuel süreç bir kaç kişiye bir den hazırlama söz konusu olduğunda biraz yorsa da işin bence en keyifli tarafı.

     Tabi bu zaman, para ve zevk meselesi ve o da tamamen sizin kararınız.
     Umarım yardımcı olabildim
     selamlar

    • sinan ordu diyor ki:

     ömer bey esam 3000 ile 2600 arasındaki fark nedir ve ec680 ile bu makinelr arasındaki tek fark otomatık yarı otomatık olmasımıdır.

 19. Emrah KOÇ diyor ki:

  Merhaba, öncelikle kahve severler için siteniz gerçekten oldukça faydalı sizlere teşekkür ederim. ben şu an Tchibo kapsüllü makine kullanıyorum artık daha yaratıcı tatlara geçmek istiyorum ve bir Bialetti moka pot almaya karar verdim ama bazı sorular var kafamda. öncelikle moka pot ile espressodan daha hafif yani daha az sert kahveler yapmak mümkün mü? Bialetti Mukka Ekspres diye bir modelini gördüm süt ile capuccino vs yapma imkanı sağlıyor belki bu bana uygun olacak peki bunda sütsüz de pişirme imkanı var mı? Eğer olmazsa moka pot express 6 cup modeli düşünüyorum sanırım bunun haznesi de 6 x 60ml 360 ml dir herhalde ? Bir de son bir soru Bialetti nin Musa diye bir modeli var bunun diğerlerinden farkı nedir.? Kısaca sizin bana tavsiyeniz ne olacak :) yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler

 20. faruk diyor ki:

  Merhaba, ben en temel seviyedeyim ve bi kaç haftadır kahve makinelerini araştırıyorum, filtre kahve makinesi almaya karar vermiş gibiyim Delonghi ICM 15250 ve Arçelik K 8115 KM arasında kaldım bunlardan birini önerebilme durumunuz var mıdır. Teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Faruk Bey Merhaba,
   Arçelik’in zaman ayarlama fonksiyonu olması ve daha yavaş demleme seçeneği (AROMA) delonghiden ayrıştığı nokta, yazıda belirttiğim gibi ben evde arçelik kullanıyorum. Üst kapak mandalı sıkıntılıydı, düşünce kapak kırlabiliyordu ama yeni üretimlerde ona da çare bulmuşlar.. fayda maliyette oldukça efektif bir ürün.
   kolay gelsin

 21. MUSA diyor ki:

  Merhaba,
  Yeni yeni merak saldığım bu konuda kahve makinası almadan önce bu sayfayı bulmak çok faydalı oldu.
  esspresso ve cappucino makinası almak istiyorum otomatik olanlardan, okuduklarımdan yola çıkarak tercih etmemiz gereken marka Delonghi olduğuna karar verdim. 1500 tl bütçem var biraz daha zorlayarak 2000 tl ye kadar çıkabilirim.
  esam 04.350 , esam 2200 ve ec860.m inceledeiğim makinlardan. Bu makinalardan her hangi birini aldığımda yanına ilave olarak ne almalıyım ?

  • Omer Demir diyor ki:

   Musa Bey Selamlar,
   Yukarıdaki yorumları okuduysanız otomatik makinelere hiç de sıcak bakmadığımı görmüşsünüzdür. Buna rağmen otomatik makine almaya karar verip bana soru soruyorsanız benden daha inatçısınız demektir :))). Bütün bunlara rağmen halen otomatik makine diyorsanız yanına bir şey almanıza gerek yok. Çekirdek kahve ve sütünüz olsun yeter. Otomatik makineler öğütmeyi de kendileri yaptıkları için bir öğütücüye de ihtiyacınız olmayacaktır. Yalnız yukarıda bahsettiğiniz DeLonghi EC860.M manuel makinadır yani portafiltresi (espresso kepçesi) vardır. sadece cappuchino yaparken size kolaylık sağlar ve sütü cappuchino kıvamında köpürterek espressoya dahil eder. Bu makinede ayrıca öğütücü de olmadığı için yanına bir öğütücü almanızda fayda var. Manuel kavme makinelerine sıcak bakıyorsanız, Son kararınızı vermeden önce yukarıda örnek verdiğim makineleri incelemenizi tavsiye ederim. Sevgiler

 22. Elif diyor ki:

  Merhaba bu güzel yazınız için teşekkür ediyorum
  Ben kahve makinesini bir arkadaşıma hediye etmeyi düşünüyorum ve makineler konusunda çok geniş bilgiye sahip olmadığım için kafam oldukça karışık. Filtre kahve ya da espresso makinesi tercih etme konusunda kararsızım. Ben kendi evimde öğütücülü filtre kahve makinesi kullanıyorum daha çok çeşit yapabilmesi için arkadaşıma espresso makinesi almayı düşünüyorum. Yazınızı okuduktan sonra delonghi marka makineleri araştırmaya başladım. 2 tanesi benim istediğim aralıkta göründü ilki ECI 341i internette bulamıyorum diğeri ECP 3531 sizin bu fiyat civarında başka bir öneriniz var mı ya da herhangi bir makineye sahip olmayan arkadaşıma başlangıç için nasıl bir makine almam uygun olur?

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Elif Hanım,
   Delonghi ECI 341 maalesef son dönemde Türkiye’de bulunmuyordu ama şimdi kontrol ettiğimde biraz daha yüksek fiyatla giriş yaptığını gördüm. Malum kur farkı yeni ithal edilen ürünlerin hepsine yansıtılıyor :( Ürüne erişebileceğiniz linki yukarıda yazının içine de ekledim. Delonghi ECP 3531’de giriş seviyesi için tercih edebileceğiniz bir makine. Zira yazıda da belirttiğim gibi ben onun daha eski modeli olan EC270’i oldukça uzun süre kullandım, halen daha kullanıyorum. Açıkçası Türkiye’de bu fiyat seviyelerinde kaliteli servis ağına sahip başka modeller bulmak zor. Umarım karar vermenize yardımcı olabilmişimdir. Sevgiler

   • Elif diyor ki:

    Teşekkür ediyorum çok yardımcı oldunuz. Delonghi Ecp 31.21 modelini almayı düşünüyorum sanırım 35.31in bir alt modeli. Bu makineyle ilgili tecrübeniz var mı acaba önerir misiniz

    • Omer Demir diyor ki:

     Selamlar Elif Hanım,
     Birebir bu makine üzerinde bir tecrübem yok ama bu modelleri yakın takip ediyorum ve hakkında olumsuz bir görüşe rastlamadım. Giriş seviyesi için oldukça tercih edilebilir bir makine. Tercihiniz olan 35.21 aslında tam olarak bir alt model değil. Teknik özellikler 3531 ile birebir aynı. Farkı ise renk ve alt tabla. Alt tabla 3521 de siyah plastik 3531de ise metal. Fiyatları arasında çok fark yok, ayrıca Avrupa’da satılan model de 3531. Bu nedenle ileride hem yedek parça ihtiyacınız olursa 3531’in parçalarına daha kolay ulaşırsınız hem de alt tablanın metal olması büyük avantaj. Bu sayede istediğiniz gibi temizleyebiliyorsunuz. Siyah plastik ise hem zamanla oluşan kirleri üstünde belli ediyor hem de temizlerken çizilip kötü görünmeye neden olabiliyor. Bu gözle bir kere daha düşünmenizi öneririm. Şimdiden hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın. sevgiler.

 23. hande diyor ki:

  merhaba, delonghi markalı filtre kahve makinelerinin olması gerekenden daha soğuk kahve yaptığını söylüyorlar, bu konuda bir bilginiz var mıdır? zira bütçeme uygun model alternatifleri vardı bu markanın, tereddüte düştüm

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Hande Hanım,
   Açıkçası ben çevremden ya da okuyucularımızdan bu konuda bir şikayet almadım. Ama şuna dikkat etmek gerek, kahveyi demlenir demlenmez içerseniz daha yüksek sıcaklıkta olur (yaklaşık 85-90 derece) fakat biraz beklediğinde aşağıdaki ısıtıcının ısıtma seviyesine iner ki bu da 80 derece civarıdır. Burada bir diğer etmen de ortam sıcaklığı, eğer soğuk bir ortamda demleme yapılıyorsa bu bahsettiğim sıcaklıklar birkaç derece daha aşağıya iner. Bir de karaf eğer cam yani alttan ısıtmalı değil de termos şeklindeyse çelik ilk başta biraz sıcaklık emeceği için, içim sıcaklığı da daha düşük olur. Bu nedenle ben cam karaf ve alttan ısıtma önereceğim size. Delonghi filtre kahve makinelerinde bir de sıcak tutma süresi 40 dk civarı. 40 dk sonra cihaz otomatik kapanıyor. Bu süre bir çok diğer modelde 60 dk.
   umarım faydalı olabildim. sevgiler, afiyetler şimdiden

 24. isa diyor ki:

  Merhaba; yorumlariniz okuyunca bana yardimci olabilirsiniz diye yazmak istedim.
  20 kisinin calistigi isyerimize bir tam otomatik kahve makinesi almak istiyoruz. Bu konuda bilgili degiliz çok model ve ozellik var. Açikcasi kahve tiryakiside degiliz ama misafirlerimize cesit olsun, calisanlarimizin performansi arysin diye dusunuyorum.

  Oğutuculu bir model istiyorum. sizce; Delonghi primadonna 6900, delonghi 6600, krups EA829D, yada sizin onerebileceginiz bir marka veya model varmidir. Karar vermemde yardimci olursaniz cok sevinirim. Şimdiden tesekkurler.

 25. Muharrem ATA diyor ki:

  Merhabalar,

  French Press ve Moka Pot kullanarak yumuşak içimli bir kahve elde edebilir miyim acaba? Türk kahvesini maalesef içemiyorum . Tadı acı geliyor fakat bir kez starbucks’ta white chocolate mocha içmiş ve çok memnun kalmıştım. white chocolate mocha’yı hangi tür moka pot ile elde edebilirim acaba? Ve hangi kahveyi kullanmam daha iyi olacaktır. Selamlar.

  • Omer Demir diyor ki:

   Muharrem Bey Merhaba,
   Tall boy white chocolate mocha’nın içerisinde sadece 1 shot espresso bulunuyor. Bir shot espresso 30 ml. Tall boy bir içecek ise 12 oz yani yaklaşık 354 ml. Şu halde white chocolate mocha’nın sadece %8,5’i espresso (bir kahve midir emin değilim ama bir kahveli içecektir :) o net ). Amacınız bu miktarda – yani 30ml- espresso oluşturmaksa bunu bir moka pot çeşidi olan brikka ile bunu yapabilirsiniz. Moka pot ve çeşitleri hakkında detay bilgiye de şu yazımdan (https://mokapota.com/kahve/moka-pot-mu-ne-yani-su-alta-mi-konuyor/149) ulaşabilirsiniz.

   Ama amacınız evde white chocolate mocha hazırlamaksa brikka’da hazırlayacağınız espresso’nun yanı sıra süt, süt köpürtücü ekipman, süt kreması, beyaz çikolata veya beyaz çikolata şurubuna ve bir de vanilya şurubuna ihtiyacınız olacaktır.

   Bütün bunları ise bir espresso makinesi alarak rahatlıkla yapabilirsiniz, önerdiğim espresso makinelerinin hepsinde süt köpürtücü yer alıyor. İlgili şurupları temin ederek evde bu kahveyi hazırlayabilirsiniz.

   Kolay gelsin.

 26. Can Turan diyor ki:

  Merhabalar;
  Öncelikle bu güzel bilgilendirmeler için teşekkürler. Bir kaç gün içerisinde Arçelik K8580 Eternity filtre kahve makinesı geçecek.Öncelikle öğütme işlemi için el değirmeni nasıl olur ? Yani incelik ayarı yapabilir miyim sizce? (yeni başlamış birisi olarak)
  Ya da Delonghi KG79’u bu iş için uygun mudur ? Elbette başka önerilere de açığım.:) Bu arada umarım makine konusunda güzel seçim yapmışımdır.Sizinde Arçelik marka ürün kullanmanız beni teşvik etti.Teşekkür ederim.:)

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Can Bey, öncelikle kahve makineniz hayırlı olsun. Artık rutin hayatınıza güzel bir günlük iş daha eklediniz :)) Aldığınız makine de benim kullandığım makinenin yenilenmiş hali umarım memnun olursunuz. Öğütücüye gelince, el değirmenini çok tavsiye etmem hem yorucu hem çok pratik değil. Tabi en önemlisi inceliği ayarlamanız maalesef o kadar kolay değil. Bu nedenle başlangıç seviyesi için KG79 tercih edebilirsiniz. Yazarlarımızdan Hakan Alper Köse kullanıyor uzun zamandır, oldukça da memnun…
   Tekrar hayırlı olsun, sevgiler selamlar..

 27. kemal çalışkan diyor ki:

  Merhaba, yeni ofisimize bir kahve makinesi almak istiyoruz. İçtiğimiz tek kahve americano.Çok kalabalık bir ofisimiz yok 2-3 kişi ve günde 2-3 fincan ancak içiyoruz.(normal nescafe jacobs vs. içiyoruz şuan için) . çok fazla model ve seçenek var, ancak biz sadece americano içtiğimizden belki spesifik bir tavsiyeniz olur diye yazmak istedim. şimdiden teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Kemal Bey Merhaba,

   Americano içiyorsanız mutlaka bir espresso makinesi almanız gerekecek, ama madem 2-3 kişisiniz ve şu an nescafe ile idare edebiliyorsunuz, o halde bu kadar masrafa girmeyip espresso makinesi yerine bir filtre kahve makinesi alabilirsiniz. elde edeceğiniz kahvenin lezzeti americano ile çok benzeşecektir. Filtre kahve makineleri ile ilgili fikir ve yorumlarımı hem yazıda hem de sizden önce yorum yazan arkadaşlarla paylaştım(yukarıda), oralardan okuyabilirsiniz. Eğer yok biz ille de americano içeceğiz veya misafirimiz geliyor daha çeşitli türde kahveye ihtiyacımız oluyor derseniz mutlak bir espresso makinesine ihtiyacınız var. Yukarıdakiler daha çok ev tipi makineler bu nedenle tam otomatik kahve makineleri için şu yazımdan yardım alabilirisniz. En düşük model americano için ihtiyacınızı karşılayacaktır. ( https://mokapota.com/kahve/kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066 )

   İyi Çalışmalar

   • kemal çalışkan diyor ki:

    ömer bey tavsiyeleriniz için tşk ederim. espresso makinesi almaya karar verdim ama tam otomatik olmayacak. Delonghi ec221 modeli ve Delonghi Ecov311 (vintage model renkleri ve tipi çok güzel) arasında kaldım. öğütücü olarakta Delonghi KG79 alacağım sanırım. Bahsettiğim iki model arasında sizce hangisini seçmeliyim ?

    • Omer Demir diyor ki:

     Selamlar Kemal Bey, açıkçası ikisini de çok tavsiye etmiyorum, zira Ecov serisi yazıda da belirttiğim gibi yazarlarımızdan Hakan Alper Köse’ye çok sorun çıkardı. Makine 3-4 kere değişti ama belli bir süre kullanımdan sonra hepsinin buhar takında sorun ortaya çıktı. ec211 ise çok eski bir model, 1-2 sene sonra parçalarını bulmakta sıkıntı yaşarsınız. onun yerine aynı serinin yeni modeli olan delonghi Ecp 35.31’i düşünebilirsiniz. biraz daha bütçe ayırabilirseniz 680-685 veya 341 daha mantıklı tercihler olur kolay gelsin, sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Evren Bey Merhaba,
   Doğrudan şu makineyi alın demek istemem, bu sizin kararınız olmalı, benim amacım sizler karar verirken araştırma sürecinizi olabildiğince kısaltmak. Yazıda zaten Krups ve Delonghi için fikirlerimi yazdım. EQ9’u ise incelemediğimi Fuat Beye verdiğim cevapta belirtmiştim. Sevgiler, selamlar…

 28. Can Turan diyor ki:

  Hakan Bey sizlere bir sorum olacaktı.Delonghi KG79 öğütücü’de filtre kahve makinası için(kağıt filtre kullanıyorum)sizce ayarlar nasıl olmalıdır?(çekim ve incelik olarak) Teşekkür ederim ilginize,bol kahveli günler! :)

  • Hakan Alper Kose diyor ki:

   Merhabalar, bildiğiniz üzere fine-medium-coarse olarak en ince orta ve en kalın şekilde yazılar var öğütücüde. Medium un 1-2 tık solunda kalacak şekilde öğütebilirsiniz.
   İyi günler :)

 29. serpil diyor ki:

  Bilgisizliğimi mazur görün ama hiç kahve makinesi kullanmadım.Yazınızda ve yorumlarda yeni başlayanlar için filtre kahve makinesi önermişsiniz.Peki dışarıda capuccino,latte içmeye bayılanlar filtre kahve makinesiyle bunları evde yapabilirler mi?Ek bir alet daha mı almak gerekir?

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Serpil Hanım,
   Latte ve Cappuccino espresso tabanlı içecekler bu nedenle filtre kahve ile bu içecekleri hazırlamanız doğru olmaz, hazırlasanız da tadı ve kıvamı hiç alıştığınız gibi olmaz. Filtre kahve makinesi ile hazırlayacağınız filtre kahve ile sade filtre kahve ve misto (sütlü filtre kahve) hazırlayabilirsiniz. Siz cappuccino ve latte hazırlamak istiyorsanız bunun için bir espresso makinesi edinmeniz gerekli, espresso makinelerinin hemen hepsinde süt ısıtıcı ve köpürtücü bulunmakta üstteki yazımda bunları inceleyebilirsiniz. Bunun dışında biraz daha düşük maliyetli ve uğraştırıcı yöntem ise moka pot ve yanına alacağınız bir süt köpürtücü. Bir espresso makinesi ile hazırlanmış latte gibi olmasa da moka pot / brikka ile hazırlayacağınız kahvenize süt köpürtücü ile hazırlayacağınız sıcak sütü ekleyerek yakın bir tat elde edebilirsiniz.

   Moka Pot hakkında detay bilgi için şu yazıma göz atabilirsiniz: https://mokapota.com/kahve/moka-pot-mu-ne-yani-su-alta-mi-konuyor/149

   Eğer bütçem var fakat hiç uğraşmak istemiyorum derseniz de otomatik bir kahve makinesi alabilirsiniz bunun için de şu yazımı okumanızı tavsiye ederim.
   https://mokapota.com/kahve/kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066

   Sevgiler

 30. hasan diyor ki:

  merhaba.bende uzun araştırmalar sonucu fiyat kalite açısından delonghi eco 311 aldım.keşke almadan önce bu yazıyı okusaydım.makine 2.haftasında kendi kendine kapanmaya ve sıcak su haznesinden su sızdırmaya başladı.garantiye gönderdim yeni makine göndericekler ama bakalım onda da aynı sıkıntıları yaşıcak mıyız.bilgilendirme amaçlı yazıyorum katkılarınızdan dolayı sizede teşekkür ediyorum.

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Hasan Bey, paylaşımınız için teşekkürler, sizin için gecikmiş olsak da umarım karar aşamasındaki diger dostları doğru yönlendirmiş oluruz. Size de kolaylıklar umarım servis sonrası tekrar bir problem yaşamazsınız.

 31. barış diyor ki:

  Merhabalar,yazınızı keyifle okudum :) Kapsül vb. şeylere bağımlı olmamak,yeni çekilmiş kahveyi espresso haline getirecek bir makine almak istiyorum.Makinenin manuel olması problem olmayacaktır. Espresso makineleri için tavsiyeleriniz Delonghi ecp35.31-ec680-ec685-eci 341 modelleri gayet güzel görünüyor fakat bu işlerden pek anlamadığım için danışayım diyorum. Bu modellerin tasarım haricinde ne gibi farklılıkları var ? Sıcak süt elde etmek istersek sütü ayrı bir yerde mi ısıtmamız gerekiyor yoksa köpürtücü aynı anda ısıtma işlevi de görüyor mu? Örneğin 35.31’in köpürtme çubuğunun üzerinde hot milk-cappucino ayarı var sanırım diğer modellerde böyle bir şey göremedim. Cevabınızı bekliyorum,teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Barış Bey Merhaba,
   Bu makineler giriş seviyesi makineler işlevsel olarak hemen hemen aynılar aradaki fark dizaynları ve kullanılan malzeme kalitesinden kaynaklı. Bu makinelerin hiç birinde sütü ayrıca ısıtmanız gerekmez süt köpürtücü başlık sıcak buhar ve havayı karıştırarak süte verdiği için sütünüz köpürürken ısınacaktır da. 35.31 yeni seri bir makine ve bahsettiğiniz özellik yeni bir özellik. süt köpürtücü üstündeki halkayı cappuccino’ya getirdiğinizde süt köpükleri daha belirgin olurken hot milk’e getirdiğinizde daha da küçük köpükler oluşuyor,bu da genelde latte için tercih edilen bir köpük boyutu.
   umarım faydalı olabildim
   sevgiler

   • barış diyor ki:

    Tekrardan merhabalar. Fazlasıyla faydalı oldunuz cevabınız için teşekkürler. EC680 de karar kıldım. Aklınızda bulunsun ramazan sürecinde amazon.de 40€ üzeri alışverişlerde 10€ indirim yapıyor.Birkaç gün önce kampanya sayfasını görmüştüm, dün alışveriş yaparken göremedim fakat kampanya bitmemiş indirim kuponu:ramazan.
    Amazon.de den daha önce hiç alışveriş yapmamıştım baktım türkiyedeki fiyatlardan birazcık daha uygun -ya da hemen hemen aynı- hem de denemiş olurum diye ürünleri amazondan aldım. (4.23TL=1€ ‘dan hesapladı). Türkiye de yaşamasaydım EC685 almayı da düşünebilirdim fakat hem aralarında 50€ var hem de 685’in türkiyeye gönderimi yoktu.

    Tabi ki amazonun hissedarı falan değilim sadece birşeyler alacaksanız ya da bu mesajı gören birisi alacaksa bir faydam olsun diye yazıyorum hem de heyecanımı paylaşıyorum :) Verdiğinizi bilgiler için tekrar teşekkürler.

    • Omer Demir diyor ki:

     Detaylı açıklamanız için teşekkürler Barış Bey, satın almada alternatif kanalların oluşması bence de çok kıymetli ve önemli. Son dönemde amazonun Türkiye’de hub kuracağı haberleri çıkmaya başladı, rekabetin gelişmesi için de umarım faydalı olur

 32. golloryTahir diyor ki:

  Merhabalar,

  HD7567/70 | Philips filtre kahve makinesi kullanıyorum.Kahve değirmeni olarak Delonghi Kg 49 kullanmaktayım.DElonghi bıçak ile öğütme yaptığı için bütünleşik bir ürün almak istedim.Tavsiye ettiğiniz Homend 5002 modeli öğütme işlemini bıçaksız mı hallediyor?

  • Omer Demir diyor ki:

   Tahir Bey Merhaba,
   Homend 5002 bıçaksız öğütme yapıyor ve konik öğütücü kullanıyor. Makineyi alan ve performansından memnun arkadaşlarım da var.
   Filtre kahve makinenizi değiştirmeyi düşünmüyorsanız sadece yeni bir öğütücü alarak da ihtiyacınızı giderebilirsiniz.
   İkisi bir arada ürünlerde şöyle bir dezavantaj var. Bir ürün bozulduğunda veya kullanım ömrünü tamamladığında tamir/yenileme sürecinde iki üründen de mahrum kalıyorsunuz. Bunu da göz ardı etmeyin lütfen.
   Yok iki ürüne birden ihtiyacınız var ve hem yer, hem bütçe kısıtınız varsa o zaman bu ürün sizin için doğru seçim olur.

   • Tamer Cengiz diyor ki:

    Ömer Bey merhaba,
    Homend 5002 filtre kahve makinesi aldım. Kahveyi tek kişilik yapacağım. Her seferinde birer fincan mı yapmalıyım ? Kaliteli bir termos alıp kahveyi gün boyu termosta tutsam, termos sıcak tutsa bile beklemeden dolayı tat ve aroma kaybı olur mu ? Siz hangisini tavsiye edersiniz ?
    İyi günler dilerim. Saygılarımla.

    • Omer Demir diyor ki:

     Selam Tamer Bey,
     ideali elbette yapıldığı anda tüketmek, ama iyi bir termosla kahvenizi gün içinde saklayabilirsiniz. Kendimden örnek vereyim, 16oz (465ml) bir termos tumbler’ım var. Sabah evden çıkmadan kahvemi yapıyorum, işe gittikten sonra öğlene kadar bu kahveyi tüketiyorum. Ama burada önemli olan bu termosun temizliği. Zira her ne kadar deterjanla yıkasanız da kahve zamanla içerde lekeler bırakır. Bu lekeler sonraki kullanımda sıcakla bir araya geldiğinde istenmeyen bir kokuya neden olur. Rutin temizliğin dışında ayda bir veya 1,5 ayda bir termosunuzun için 1-2 damla çamaşır suyu damlatıp üsyünede su doldurup 1 gece bekletin ve sonra iyice yıkayın, bu termosunuzun ilk günkü gibi temiz olmasını sağlayacaktır, buna dikkat ettiğiniz sürece kahvenizi termosla en azından öğlene kadar tüketebilirsiniz. Termos ne kadar iyi olursa olsun, zorunluluk olmadığı sürece en fazla öğlene kadar bu şekilde kullanmanızı öneririm, sonrasında tatta bozulmayı zaten siz de hissedersiniz.
     Sevgiler, selamlar

 33. varol can diyor ki:

  Delonghi Profesyonel Konik Değirmenli Kahve Öğütücüsü KG521.M almayı düşünüyorum, cihaz hakkındaki yorumlara ulaşamadım. Yardımcı olursanız sevinirim

  • Omer Demir diyor ki:

   Varol Bey Selamlar,
   KG521.M oldukça yeni bir ürün ve delonghi’nin bir üst sınıfta da varım deme çabası. Ürünün iki versiyonu var, mavi ekran LCD göstergeli olan ve olmayan. Ürün yeni olduğu için yorumlarda oldukça kısıtlı seviyede. Ürünü kullanmadım ama inceleme şansım oldu, kullanılan malzemeler KG79’a kıyasla oldukça iyi ve dizayn olarak da breville’in amiral gemisi BGC820BSSXLPro ya çok benziyor.

   Direkt portafiltreye kahveyi alabilmeniz de oldukça pratik bir özellik. Bu özelliğin sağlıklı çalışması için portafiltreyi arkaya doğru ittirmeniz gerekiyor ve yorumlarda gördüğüm bu tetikleyicinin biraz sert olduğu yönünde, iterken makineyi de tutmak gerekiyor diye yurt dışı yorumları mevcut, ayrıca French Press kalınlığında yapılan öğütmede ise tane büyüklüklerinin homojen olmadığına dair 2-3 yoruma rastladım. Onun dışında çoğu kullanan kişi üründen memnun ve çok doğru seçim yaptıklarını düşünüyor. Kişisel tavsiyem bütçeniz uygunsa Breville BCG820 almanız yönünde olur, ürünün şu an ithalatında bir gecikmeden dolayı ülkemizde çok bulunmuyor ama Eylül ayı gibi hatta belki daha erken stoklara gireceğini öğrendim. BGC820BSSXLPRO da önemli bir artı ise standart espresso inceliğinden daha ince öğütebilmesi için iç kısımda ince ayarının olması, bu seviye öğütücülerde Türk Kahvesi inceliğine yakın öğütme yapabilen tek makine.

   Ama bütçem maximum bu kadar derseniz KG521 piyasada alınabilecek ürünlerden gibi görünüyor. Satın almanızı dijital kanallardan yaparsanız 1 hafta içinde yasal iade şansınız var, böylece deneme şansınız da olur. Deneyimlerinizi burada da paylaşırsanız sevinirim sonra almayı düşünen arkadaşlara da faydası olacaktır.

   • Varol can diyor ki:

    Yorumunuz için çok teşekkürler Ömer bey. Aslında ben de bcg820 alma isteğindeyim ama dediğiniz gibi stok sorunu ve yurtdışından da kargo yapmıyor alışveriş siteleri. Kararsız kaldım şimdi :) Eylül’e kadar beklemek veya kg521 alma konusunda

 34. seçil diyor ki:

  merhabalar.ben tam otomatik bir makine almayı düşünüyorum.esam6900 ile breville bes 870 arasında farklar varmıdır?şu ana kadar araştırdıklarımda bu ikisi arasında kaldım.

 35. dimetokavi diyor ki:

  Merhaba,
  Yazıyı ve yorumların hepsini okudum. Niyetim giriş seviyesinde yer alan, sizin belirttiğiniz Arçelik’ten almak idi. Ancak hem Mediamarkt’ta hem de A101’de Delonghi’nin ICM2B modelinin 109₺ gibi fiyata satıldığını gördüm. Fakat sizin Delonghi’nin bu giriş modellerinin bazılarında plastik aksamdan kaynaklanan sızdırma gibi sıkıntıların olduğunu yazdığınızı hatırlıyorum; Acaba bu model hakkında bir bilginiz var mı?

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar, evet geçenlerde aynı ilanı görüp tekrar ürüne bakmıştım.
   damatma ile ilgili bir kaç yoruma ben de denk geldim. ama bu kuvvetle muhtemel bu ucuzlukta bir üründe karşılaşılabilecek bir conta problemidir servisinde conta ayrıca değiştiriliyorsa problem yok ama bu şikayetle gittiğinizde muhtemelen demleme bölümünü tamamen değiştirirler garanti kapsamında değiştirirsiniz ama garanti bittikten sonra aynı sorun yine başgösterebilir, bu sefer ek maliyet oluşturabilir. . Bu ucuzluktaki ürünlerdeki en büyük problemlerden biri kullanılan plastiğin kalitesi. Sıcak su ile birleştiğinde koku yaptığına dair oldukça fazla yorum gördüm. Bu koku her ne kadar kahvenin tadına geçmiyor dense de mis gibi kahve kokusu yerine plastik kokusuyla içmek çok hoş olmayabilir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise cam karafın kalitesi, zira bu seviye ürünlerin karafları çok ince camdan yapılıyor, sıcak soğuk ısı değişikliklerinde ufak bir temasla da kırılabiliyor. Gerçi bu ürünü araştırırken karaf kırılması ile ilgili bir şikayete rastlamadım ama genelde bu tür ürünlere yorumlar ilk 2-3 hafta içinde yapılır yani böyle bir olay olduysa bile bu sürede gerçekleşmemiştir muhtemelen. O nedenle alırken elinizde kontrol edin, plastiğini inceleyin derim, içinize sinmiyorsa rotayı çevirin… kararınız ne olursa olsun, kahve cemiyetine hoşgeldiniz :)
   sevgiler,

 36. ozcan diyor ki:

  Mokada tek çözüm var. Bialetti Brikka (şapkalı model). İki yıldır kullanıyorum. Ev ve ofiste kişisel kullanım için bence en optimum seçenek. Yazıp yazmamakta kararsız kaldım ama Ikea önerisini görünce yazma gereği duydum. Zira Ikea iki kişi için bile büyük, paslanmaz çelik ve içindeki dar yerleri temizlemek (özellikle ilk kullanımdan önce) nerdeyse imkansız. Aldım ve kullanamadım. İlk bakışta paslanmaz gövde daha iyi gibi görünse de paslanmaz çelik kahvenin tadını bozuyor.

  Bir uyarı: Mokada cezve büyüdükçe alt ve üst parçaları sızdırmaz bir şekilde sıkmak ciddi güç istiyor.

 37. ilknur diyor ki:

  merhaba yazı ve yorumları okudum kızım için kahve makinesi alıcam.kıbrısta kullacak.biz evde nescafenin makinesini kullanıyoruz.delonghi nin 680 685 ve 3531 arasında kaldım aralarındaki fark nedir hangini alayım.kendisi iyi bir kahve tüketicisidir.birde kahveyi öğütülmüş alabilirmiyiz. kısa sürede yardımcı olursanız sevinirim eylülde okula başlayacak teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   İlknur Hanım Merhaba, anladığım kadarıyla espresso makinesi alacaksınız. Bahsettiğiniz modeller birbirine yakın ürünler 680 ve 685 neredeyse aynı özelliklere sahip tek fark giriş gücü 680’de 1350 W iken 685’de 1300 W, çok az farkla 685’in daha az elektrik tükettiğini söyleyebilirim. 3531 ise giriş model bir ürün, hem işçilik hem parça kalitesi diğer iki modele göre daha düşüktür,metal gibi görünen dış kaplama metal görünümlü plastik aksamlardır. 680 ve 685’te dış kaplama paslanmaz çeliktir. Şu şartlar altında kızınızın kalacağı süreyi ve durumunu belirtmemişsiniz ama eğer öğreni evi içinse çok masraf yapmayıp 3531 tercih edebilirsiniz. Aile evinde kalacak ve uzun yıllar kullanımı olacaksa 680 veya 685 ihtiyacınızı karşılar.
   Kahveyi öğütülmüş almanızı tavsiye etmem, onun yerine maliyeti yüksek olmayan bir öğütücü ihtiyacınızı karşılar KG79’u değerlendirebilirsiniz.
   Sevgiler..

 38. Müge Aydın diyor ki:

  Merhaba Ömer bey, bende eşime hediye olarak filtre kahve makinesi almayı düşünüyorum.Ancak sizin önerdiğiniz modeller bütçemi biraz aşıyor.eşim aeropress Kenya’yı çok seviyor plastik aksamı olduğu için alıp almama konusunda kararsız kaldım.Arçelik k 81115 KM in love modeli Hakkında görüşleriniz nelerdir ?

 39. Duygu Keskin diyor ki:

  Merhaba, uzun süredir bodum marka french press kullanıyoruz ve kahve makinesine pek ihtiyaç duymadık. Ancak bu yılın sonuna kadar kullanmak zorunda olduğumuz millerimizle shop&miles tan ne alabiliriz diye bakarken karşımıza Arçelik K 8580 Eternity Filtre Kahve Makinesi çıktı :) Ancak artık temin edilemeyen bir ürün olduğundan hiçbir yorum bulamadım ve sizin sayfanıza rastladım. Tavsiye eder misiniz? Uygun fiyatlı filtre kahve makinelerinin genel sorunu kahveyi tam olarak sıcak çıkarmamaları. Sırf bu sebepten Türkiye’deki kahve makinelerine güvenip alamıyorum. Bu model hakkında ne dersiniz? Teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Duygu Hanim Selamlar k 8580 benim de kullandigim k 8115’in dizayn defectleri giderilmis hali. 8115 de benim de basima gelen su hzmesinin kapginin cabuk kirilmasi, karafi elle yikarken ele takilmasi, beyaz renk kahve tortusunu cabuk belli etmesi gibi ufak sıkıntıları vardı bunun icin dizay yenilendi. Urunu kullanmadim maalesef ama calisma prensibi ve dijital beyin benim kullandığım modelle aynı ya da geliştirilmiş olacağı için sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.

 40. Emel Özer diyor ki:

  Tekrar merhabalar ekspresi makinası tavsiyelerini için daha önce yazmıştım ve cevaplamıştınız ama son iki sorum olacak sizlere ? Delica 680 veya 685 alacağım sizin Öner’inizle aralarındaki fark altına konulan bardak büyüklüğü ve 685 de hem köpürterek ısıtma hem köpürtmesen ısıtma olmasıymış. Brinci sorum bu fark çok önemli mi şimdi alsanız hangisini alırsınız? İkinci sorumda bu makinanın kahvesinin soğuk olduğu yeteri kadar sıcak olmadığı şeklinde yorumlar okudum siz ne dersiniZ şimdiden teşekkürler… sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Emel Hanım Selamlar,
   Bu gibi makinelerde kahve sıcaklığı konusu biraz bize biraz da kullanıma özgü. Biz çayı kaynar ocaktan alıp içmeye alıştığımız için ilk yudumda ağzı yaksın istiyoruz sıcak içeceklerde. Bu kahve için geçerli değil bu tip makinelerin hepsi içilebilir sıcaklıkta kahve yaparlar. Ama bu sıcaklığı etkileyen bazı kullanım noktaları var. birincisi espresso zaten miktar olarak az bir içecek, siz bu kahveyi ısıtılmamış fincana yaparsanız elbette daha olmaya başladığı anda soğuyor bu nedenle öncelikle vincan sıcak su ile mutlaka ısıtılmalı, bu ısıtma işini köpürtme aparatını kullanarak da yapabilirsiniz. Bir diğer konu ise sütlü içeceklerdeki sıcaklık bu da direkt buzdolabından çıkarılıp yapılan sütten kaynaklı, o da maalesef beklenildiği kadar ısınmayabiliyor. Bunu engellemek için kullanacağınız kadar sütü dolaptan çıkartıp belli bir süre en azından oda sıcaklığına gelene kadar bekletmek..

   Diğer sorunuza gelince açıkçası iki model arasında çok ciddi fark yok, belirttiğiniz farkları ben ürünlerin kullanım kılavuzlarında da göremedim, gördüğüm farklar yukarıdada yazdığım gibi su tankı kapasitesi ve elektrik kullanımındaki farklar bir de gövde metal ve paslanmaz çelik olarak değişiyor. Dolayısıyla arada büyük fiyat farkı yoksa 685 tercih edin, daha az elektrik tükettiği için ama fiyat farkı fazlaysa 680 de aynı işi görecektir.

   Sevgiler..

 41. dimetokavi diyor ki:

  Merhaba,
  Bir ay öncesinde -belki daha fazla- Arçelik’in K 8580 modeli hakkında soru sormuştum ve sizin tavsiyeleriniz üzerine ancak dün satın alabildim. Ve hepi topu iki deneme yapabildim. O da Starbucks’un Kenya adındaki paketiyle. Zamanla seveceğim türü bulacağımı tahmin ediyorum.. Ancak sormak istediğim soru şu, zira kullanım kitapçığında pek açıklayıcı bilgilere erişemedim; Kaça kaç bir oran seçmeliyim. Bu dünyaya yeni adım atmış birisine ne önerirsiniz?

  Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Omer Demir diyor ki:

   Öncelikle hayırlı olsun. Güzel günlerde ağız tadıyla kullanın makinenizi :))
   Genelde filitre demlemelerde 1/16 oranı kullanılır yani her bir gram kahve için 16 gram (ml) su. Ama bu makine ile demlemede biraz sert gelebilir. Kavurma profili ve çekirdek tipine göre kullanacağınız kahve su oranı 1/25 e kadar çılabilir. Benim tavsiyem 1/20 ile başlamanız ve damak tadınıza göre dengelemeniz. Ben 1/20 kullanıyorum, akıldan hesaplaması da kolay oluyor :)) sevgiler…

 42. Mustafa ÖZKAN diyor ki:

  Merhaba,
  Ben bazı kahve öğütücüleri hakkında yorumlarınızı merak ediyorum. Öncelikle WMF 417060011 kahve öğütücüsü değirmen şeklinde mi; yoksa bıçaklı bir öğütücü mü? Ben çalışma prensibini tam anlayamadım. Eğer değirmen şeklinde ise bu modeli önerir misini? Evde kullanım ve ayda 300-350 gr kahve öğütecek biri için WMF 417060011, DELONGHI KG79 veyahut Hario’nun el değirmenleri mi kullanım ve homojen öğütme açısından daha faydalı olur hem french press, hem filtre kahve makinesi hem de espresso makinesinde.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Mustafa Bey Merhaba,
   WFM konik öğütücülü bir değirmen, çalışma yapısı biraz farklı, hario el değirmeninin ayarlı ve otomatik olanı diye düşünebilirsiniz, alınabilecek bir ürün yalnız ürünün sonuçlarını birebir görmedim ama youtube tanıtımlarında kalın öğütmede parçacıkların öğütülmüş değil de sanki parçalanmış olduğunu gördüm. Kahvenin iyi demlenebilmesi için bu istemediğimiz bir durum. Buna dikkat edin derim. Hario el değirmeni ise ayarı manuel yapıldığı için zaman için hem sizi yorar hem de standardı tutturmak konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Delonghi KG79 modeli bütün demleme türleri için ( Türk kahvesi hariç) ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Sevgiler…

 43. Serdar Çubuk diyor ki:

  Merhaba,
  Daha önceden bialetti moka pot kullanıyordum. işi biraz daha ilerletip espresso makinesi almaya karar verdim. yazılarınızda Delonghi ec685 i tavsiye ettiğinizi gördüm onu almaya karar verdim. Kahve değirmeni olarak da piyasaya yeni çıkan Delonghi kg521 kahve değirmenini aldım. Delonghi kg521 kahve değirmeni nasıldır acaba sizden fikirlerinizi alabilir miyim? Birde çekirdek kahve olarak da starbucks ın kahvelerini kullanıyorum. çekirdek kahve olarak starbucks pek övülmüyor acaba önere bileceğiniz çekirdek kahve var mı?

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Serdar Bey, öncelikle kararınız hayırlı olsun.
   KG521 espresso makinesiyle birlikte kullanım için güzel bir kaç özelliğe sahip. Bunlardan en önemlisi doğrudan portafiltreye öğütülmüş kahve alabiliyorsunuz. Dilerseniz kahveyi havageçirmeyen kapaklı haznesine de öğütebiliyorsunuz. Özellikle kısa seyahate gittiğinizde bu işe yarayabilir. (Handy espresso veya v60 bu gibi durumlarda hayat kurtarıcı olabiliyor.) Espresso makinenizin delonghi olması da iyi bir seçim zira diğer marka makinelerin portafiltresi ile kullanılamaması gibi bir durum rapor edilmiş. Sağlam ve uzun süre kullanımı olan bir öğütücü. Fiyat çok yüksek gelirse KG79 da düşünebilirsiniz, ama onun doğrudan portafiltreye öğütmesi gibi bir seçeneği yok. Kullanılan malzemede bu kadar kaliteli değil. Ama yine de uzun yıllar o öğütücü de işinizi görebilir.

   Kahve konusuna gelince maalesef reklam olmaması açısından burada doğrudan bir marka veremiyorum. Ama şunu önerebilirim, google’da nitelikli kahve diye arama yapabilirsiniz, hatta aklınızda belirli bir bölge varsa “bölge, çekirdek kahve, sepet” sorgusu işinizi kolaylaştırır. Bir kaç farklı yer denedikten sonra kararınızı verebilirsiniz. Sadece satın aldığınız kahvenin üstünden skt olmaması önemli bunun yerine kavurma tarihinin olması önemli. Maximum 1 ay içinde tüketecek miktarda sipariş etmeyi unutmayın. Kavrulduktan 1 ay sonra tatta kayıplar başlıyor.
   Umarım yardımcı olabildim, sevgiler.

 44. Demir diyor ki:

  Merhaba,
  Hakan Bey 311 serisini önermiyordu ve yukarıda artık vintage serisinin imalattan kalktığı
  yazılı.
  Aynı olumsuz yorum Delonghi Eco 311.BG Icona için de geçerli mi?
  Bunlar her e-ticaret sitesinde var.
  Dizayn ve renk çeşidi olarak bu seri bana göre çok güzel….ama bozulacaksa neye yarar :)

  • Hakan Alper Kose diyor ki:

   İkisi de esasında aynı cihaz. Vintage ismi vererek bi hava katmışlar. Kesinlikle tavsiye etmiyorum iki modeli de. En uzun 2 sene dayandı o da mevcuttaki cihazım ve yine S.O.S. vermeye başladı. Bu modellerden sonra çıkardığı iki yeni model var biri tombul kısa diğeri sıska uzun onlara bakmanızı öneririm

 45. Çağdaş diyor ki:

  Çok güzel bir yazı teşekkürler. Benim acil olarak bir hediye almak istiyorum ve aklımda filtre kahve makinesi almak var. Acaba kağıt filtreli almak mı yoksa metal filtreli almak mı mantıklı.Metal filtreliler kağıtla da kullanılabiliyor mu… Ne kadar hızlı cevap benim için o kadar iyi olacak, son dakikaya bıraktım hediyeyi.

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar,
   ama kahve aceleye gelmez :))
   Latife bir yana, metal filtreyi tavsiye etmem. Metal filtre zamanla tıkanma ve buna bağlı korozif bir yapı sergileyebiliyor. Bu da kahvenin tadının değişmesine sebep oluyor. Ayrıca temizlemesi ve bakımı da oldukça meşakkatli. Bu nedenle kağıt filtre almanızı tavsiye ederim. Metal filtreli makinelerin çoğunda kağıt filtre de kullanılabiliyor ama alırken bunu özellikle sormanız/araştırmanız gerek. Piyasadaki bazı ürünlerin dizaynı kendine haz çünkü.
   Sevgiler

 46. Didem diyor ki:

  Merhaba,
  Yazınız benim için çok iyi bir yol gösterici oldu. Espresso makinesi almak istiyorum. Süt köpürtücü çubuk da benim için önemli, çünkü latte art öğrenmeye çalışıyorum. Breville bütçemi biraz zorlayacak ama okuduğum kadarıyla en iyisi o. Sizce bu makine işimi görür mü? Bir de öğütücü kısmı var tabi, gönül brevilleden yana ama malum bütçe elvermeyecek, delonghi kg79 işimi görecek midir? Yoksa bekleyip daha iyi bir sey mi almalıyım?

  • Omer Demir diyor ki:

   Didem Hanım Selamlar,
   Öğütücüsü içinde ürünleri ben pek tavsiye etmiyorum, sebebi ise oluşabilecek bir arızada tamir esnasında iki ürünü birden kullanamıyorsunuz. Bu nedenle sorunuzu iki ayrı makine gibi düşünerek yanıtlayacağım. Hedefimiz latte-art ise cappuchino yapan (büyük kopük) makineler işinizi görmez. Delonghinin eski modellerinde ince köpük yok maalesef. Yeni nesil köpürtücülerinde ise köpük inceliği ayarı var bu ürünlerden biri olabilir (ec685) ama öte yandan anladığım kadarıyla zaten espressolu içecekleri seviyorsunuz. O nedenle başlangıç makinelerinden biri yerine öğütücüsü olmayan breville modellerinden birini değerlendirebilirsiniz (orn bes810). Öğütücü konusunda ise ev için tavsiyem breville 820 Pro ama bunun maliyeti biraz yüksek o maliyete giremezseniz delonghi kg79’da işinizi görecektir. Sevgiler

   • Didem diyor ki:

    Merhaba,
    Bes810 ve kg79 ile başlayalım o halde, yeni birikimde de öğütücü güncellemesi yaparız. Yanıtınız ve yönlendirmeniz için çok cok teşekkür ederim :)

    • Omer Demir diyor ki:

     Şimdiden hayırlı olsun o zaman. Umarım memnun kalırsınız. Gerçek kullanıcıların deneyimi okuyucularımız ve bizim için çok değerli bu nedenle ürünleri bir süre kullandıktan sonra yorumlarınızı burada paylaşırsanız çok seviniriz. Sevgiler

     • Didem diyor ki:

      Merhabalar; bes810’u bugün aldık ama öğütücüyü henüz bulamadık, biraz deneyim kazandıktan sonra fikirlerimizi seve seve paylaşırım. Teşekkür ederim :)

 47. ligia diyor ki:

  merhaba. hediye olarak kahve makinesi ve kahve değirmeni alacağım. Tchibo Cafissimo Latte Bianco kahve makinesi almayı düşünüyorum. Espresso, Caffè Crema, Filtre kahve, Çay, Cappuccino ve Süt Köpüğü özellikleri var. öğütücü olarak da Barista Kahve Değirmeni almayı düşünüyorum yine Tchibo’ dan. ürünlerin iyi olduğunu düşünüyorum. sizin fikriniz nedir? teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar ligia,
   Hediye olarak alacağınız kişinin kahve yaklaşımı önemli bu konuda. Seçtiğiniz makine otomatik kapsüllü bir makine. Dolayısıyla aldığınız kişinin sürekli tchibo kapsülleri alması gerekecek. Öte yandan bu makine ile öğütücü almanıza gerek çünkü kapsüllü olduğu için kahvenin kendisini görmezsiniz bile.

   Genel olarak kapsüllü makinelere sıcak bakmıyorum çünkühem uyumlu kapsüllere bağımlı kalıyorsunız hem de kapsülün içindeki kahvenin ne olduğunu bilemiyorsunuz. Diyeceksiniz ki tchibo canım kötü kahve satacak hali yok ya. Buna bir yorum yapamam ama o kahvenin hangi bölgede hangi çiftçiden geldiğini bilemezseniz kalitesinden de emin olamazsınız. Bir de büyük üreticilerin hepsi çekirdeği olması gerektiğinden daha fazla kavururlar bu da farklı tipteki çekirdeklerin tatlarının birbirine yaklaşmasını sağlar ama çekirdek kendi öz lezzetini kaybeder. Özetle alacağınız kişinin böyle merakları yoksa 10 kapsüle 20TL+ verebilecek bütçesi varsa bu makine işini görür. Ayrıca bir öğütücü almanıza gerek olmadığını söylemiştim ama öğütücü hakkında da bir iki yorumda bulunayım. Seçtiğiniz öğütücü el tipi bir değirmen, bu tür değirmenlerin iki büyük dezavantajı var 1.si incelik ayarları yok ya da çok kısıtlı 2.si ilk başta keyif gibi görünse de ciddi kol yoran aletler her kahve öncesi bu efor biraz bıktırıcı gelebilir. Umarım yardımcı olabildim
   Sevgiler

   • ligia diyor ki:

    kusura bakmayın yorumuzunu görmeden tekrar yorum attım. alacağım kişi(teyzem) kahve tutkunu birisi ve benim pek bilgim yok. kapsülsüz olarak süt köpüğü, caffe crema, filtre kahve, espresso yapabilen bir makine var mı acaba? teşekkürler

  • ligia diyor ki:

   sanırım bahsettiğim üründe kapsül kullanılıyormuş. kapsülsüz olarak tam otomatik veya yarı otomatik kahve makinesi ne önerebilirsiniz? espresso, caffe crema, filtre kave ve süt köpüğünü yapabilen tek bir makine var mıdır?

 48. Dicle diyor ki:

  Merhaba, kahve öğütme ile ilgili araştırma yaparken sitenize denk geldim. Keşke daha önce görseymişim çünkü haziran ayında delonghi eco serisi espresso makinesi aldık. Ve sizin yaşadığınız sorunların bir kısmı bizde de var. Ama asıl sorun pota koyduğumuz kahveyi akıtamaması. Resmen damla damla akıyor. Starbucksta espressodan biraz daha kalın olsun dediğimizde 4 numarada çektiklerini söylediler ama şu an eskisine oranla daha kötü. Starbuckstan aldığımız çekirdek kahveyi hangi ayarda çekmelerini söylemeliyiz. Ya da sorun kahvede değil makine midir acaba?
  Bir de krema potunda kapsül kahve yapılabildiğini okumuştum, acaba siz hiç denediniz mi? Belki üşengeç zamanlarda kullanmak üzere bir iki kapsül alabilirim diye düşünüyorum.
  Teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhabalar,
   Adınıza üzüldüm talihsiz bir deneyim olmuş. Öğütme ayarı kullandıkları makineye göre değişir, ama olması gereken en ince öğütmedir. Eğer makine de Türk Kahvesi öğütme özelliği varsa bundan biraz daha kalın bir öğütme normal şartlar altında işinizi görmelidir. Makineden şüphe ediyorsanız zaman kaybetmeden aldığınız yer aracılığıyla servise gönderin. Eğer elden aldıysanız da doğrudan delonghi merkez servisle irtibata geçip makinenizi onlara iletin. Aynı arıza iki kere tekrarlarsa veya farklı 4 arıza oluşursa ürünü yenilemek, değiştirmek veya iade alma zorunlulukları var, bir sıkıntı çıkarsa hakem heyetine başvurun, çok uzun bir prosedürü yok gözünüz korkmasın.
   Krema potu dediğiniz sanırım ki portafiltre, evet bu ürünlerde bu tip bir özellik var ama o kapsül değil!! Bazı markaların çay demlik poşetine benzer şekilde ürettikleri espresso poşetleri var onları kullanabiliyorsunuz, bu ürünlerden bulursanız poşet genişliğinin portafiltre çapından büyük olmamasına dikkat edin lütfen. gidip kapsül alırsanız paranıza yazık olur. Son söz olarak bu tür poşetleri tavsiye etmediğimi de söyleyeyim. Lezzetleri o kadar iyi değil ve tamperleme filan yapamadığnız için kreması da istediğiniz gibi olmayacaktır.
   Umarım faydam dokunmuştur, sevgiler

 49. Sevim diyor ki:

  Ömer Bey merhabalar,
  Öncelikle uslübunuz, yaklaşımınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Her bir yorum farklı bi bakış açısı kazandırıyor.
  Ben butik bir pastane açıyorum, şu an dükkanım tadilat aşamasında. Bir yandan da bir takım ekipmanların araştırmasındayım.
  Yaklaşık 6-7 masalık küçük bir dükkanım olacak,yazdıklarınızdan okudğum kadarıyla bana uygun olacağını düşündüğüm iki model oldu biri krups ea8298 diğeride delonghi 45760. Günde max 15-20 bardak kahve yapacağımı varsayarsak (başlangıç için belki o kadar bile olmayacak), bu makinalar uygun mudur sizce ?

  Şimdiden çok teşekkür ederim,

  Sevgiler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Sevim Hanım Merhabalar,
   Öncelikle hayırlı olsun, şimdiden bol kazançlar.
   Delonghi ecam 45760 daha çok işinizi görecektir. Krups sadece cappuccion yaparken delonghi ecam 45760 latte de yapabiliyor.
   Ayrıca servis ağını düşündüğünüzde daha erişilebilir olacağı aşikar.
   Sevgiler

 50. bengu diyor ki:

  Mrhb.Bu öğütücüler hakkında ne düşünürsünüz. Ariete -Delonghi Electric Coffee Grinder – Professional Heavy Duty Stainless Steel, Conical Burr – Ultra Fine Grind, Adjustable Cup Size, 15 Fine – Coarse Grind Size Settings,Capresso 560.04 Infinity Conical Burr Grinder, Stainless Finish,Capresso 560.01 Infinity Conical Burr, Black,Capresso 560.04 Infinity Conical Burr Coffee Grinder Kit… Daha uygun fiyatlı olarakta KRUPS GVX1-14 Coffee Grinder with Grid Size and Cup Selection and Stainless Steel Conical Burr, Black,KRUPS GVX212 Coffee Grinder with Grind Size and Cup Selection and Stainless Steel Flat Burr Grinder, 8-Ounce, Black markalarına ne dersiniz. Saygılar…

  • Omer Demir diyor ki:

   Bengü Hanım Selamlar,
   Belirttiğiniz ürünler Türkiyede satışı olmayan ürünler dolayısıyla bir garantileri de olmayacaktır. Haklarında benim elde edeceğim bilgi amazon.com’daki yorumlarla sınırlı ki yazdığınız başlıklardan anladığım kadarıyla siz de zaten amazon’dan bu ürünlere bakmışsınız. Bu ürünler için amazondaki yorumları incelemenizi tavsiye ederim. Benim ek olarak söyleyebileceğim tek şey, elektirikli ürün oldukları için sipariş etmeden önce 220 Volt ile çalıştığına emin olun. Amerika için üretilen ürünlerin büyük kısmı dual voltage ürünler değil bu nedenle sadece 110volt ile çalışacak şekilde üretiliyorlar. Bu ürünleri türkiyede priz çeviriciyle prize taktığınız anda geri dönüşü olmayacak şekilde arızalanırlar. Bir voltaj dönüştürücü ile kullanmanız gerekir ki o da size astarı yüzünden pahalıya gelebilir.
   sevgiler

   • bengu diyor ki:

    Ömer Bey Sağolun cevap yazdıgınız için. Bu kahve tutkusu pahalı bir zevk ama bizim ülkemizde sanki daha pahalı bir hal alıyor. Son olarak bir kaç Türk sitesinde gördüğüm Baritza Encore ve Delongi KG 521 hakkındaki fikirlerinizi ögrenmek isterim. İkiside çok pahalı olmamasına rağmen yinede bir düşünmek gerektiriyor. Yoksa herşey bir yana Delongi K79 ile geçiçi bir çözüm mü aramalıyım Saygılarımla…

    • Omer Demir diyor ki:

     Merhaba Bengü Hanım,
     Aslında çok pahalı bir zevk değil ama yerli üretim olmaması nedeniyle hem döviz kuru oynamaları hem de gümrük vergisi maalesef bu ürünleri pahalı hale getiriyor. Ülkemizde ticari olarak üretilen kahve olmadığı için de nitelikli kahveleri döviz karşılığı almak haklısınız biraz can sıkıcı olabiliyor.
     Encore ile başlayayım, encore’un en öne çıkan yönü çok geniş bir kalınlık ayarı skalasının olması. bunun dışında öğütme haznesine doğrudan portafiltre tutarak kahve alabiliyorsunuz ancak bir destek aparatı yok maalesef. Bastığınızda çalışan bırakınca duran bir öğütme butonu var. İç malzeme olarak da fiyat performans açısından oldukça kaliteli diyebilirim. Ancak dış görünüşü biraz basit kalıyor.
     KG521 ise delonghi’nin 2017’de çıkardığı bir ürün. Daha çok breville öğütücülere cevap niteliğinde. Güzel özelliklerinden biri portafiltreye doğrudan kahve alıyorsunuz ve portafiltrenin oturacağı bir yuva var bu aynı zamanda tutuşunuza destek de oluyor. Portafiltreyi yerleştirdiğinizde bir miktar ileri hareketle öğütmeyi başlatabiliyrosunuz. Dış bölümünün paslanmaz çelik oluşu ve sağlam görüntüsü bu üç ürün arasında Delonghi KG521’i öne çıkarıyor ama maaliyet de ona göre.
     KG79’dan zaten yazıda bahsetmiştim.
     Fiyat sıralaması yaparsak Delonghi>Encore>KG79
     Fayda kısmında aksesuar ve portafiltre konusunu dışarıda bırakırsak günlük ev kullanımı açısından üç ürün hemen hemen aynı.
     Sonuç olarak, uzun süreli kullanım ve şık dizayn sizin için öne çıkıyorsa KG521, maliyet biraz fazla kalıyorsa encore, ama işimi görsün ileride ihtiyaçlarım çeşitlenirse düşünmeden vedalaşmak için bir makine arıyorum diyorsanız da KG79.
     Benim tavsiyem daha önce öğütücü kullanmadıysanız veya ilk öğütücünüz olacaksa büyük masrafa şimdi girmeyin, ileride bilginiz artacak ve size daha yeni doğru modeller için yön verecektir. Başlangıç için KG79 işinizi görür.

 51. BAHAR diyor ki:

  Merhaba, moka potumun contası ve üst süzgeçi çıktı. Nasıl takacağıma dair bir fikrim yok. İnternette de bilgi bulamadım bu konuda. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Bugün kahvelerim gelecek,bayatlamadan moka potumu eski haline döndürmek istiyorum :)

 52. Kiremithanem diyor ki:

  Çok keyifli bir yazı.
  Bugün en çok bilinen demlik görünümlü tek kişilik bir makine aldım..bana göre en güzel espresso evde bununla yapılır.Kahveyi evde öğütmek de ayrı bir güzellik.
  Neden olmasın?..❤

  • Caner Ceylan diyor ki:

   Merhabalar,
   Tesekkurler, sevindim keyif almaniza. Sanirm almis oldugunuz makine moka pot. Taze kahve cekirdegini ogutup icmek en guzel icimi getirir. Bol kahveli gunler dilerim.

 53. Kiremithanem diyor ki:

  Yıllar sonra ve evde espresso makinesini nereye koyduğunu bilmeyen biri olarak hatta utanarak kendime bu güzel kahveyi en sade haliyle hazırlamak için bialetti marka bir makine aldım.
  Kahvem ise illy kahvelerinden biri.
  Sabah inşallah hazırlayacağım dediğim gibi daha evvel de oldukça fahiş bir fiyata kahve makinesi almıştım ama bakımı çok yorucu olabiliyor.
  bu minik makine bir kişilik ve her yere taşınabilir lükse sahip bana göre de gerçekten inanılmaz güzel kremalı kahve yapıyor.
  Kıymetli bilgileriniz ve yazınız için teşekkür ederim.

 54. Ahsen diyor ki:

  Merhabalar Ömer bey,kahveseverlerin mutlaka takip etmesini gereken bir sayfanız var zevkle takip ediyorum.Bir çok yorum ve önerilerinizi okudum ama yine ne yapacağımı bilemedim.Eşimle filitre kahve içmeyi çok seviyoruz evime ayrı öğütücü ve ayrı kahve makinası almak istiyorum uygun fiyatlı birşeyler arıyorum tezgahta yer de fazla yer kaplamasın istiyorum.Siz kahve makinası olarak Arçelik kullanıyormuşsunuz onu bir tarafa yazdım:) ama öğütücü olarak yardımınıza ihtiyacım ama alternatif kahve makinası tavsiyenizde olursa çok sevinirim.İyi çalışmalar

  • Omer Demir diyor ki:

   Ahsen Hanım Selamlar,
   Fayda maliyette filtre kahve için en makul ürün Arçelik, tavsiyemle alan bir iki arkadaşım daha var onlar da gayet memnunlar. yedek parça gerektiğinde de oldukça ucuz temin edilebiliyor. Cam karaflı modellerde karaf genelde sağlam olsa da düşme durumunda yenisine ihtiyacınız oluyor. yabancı üreticilerin maalesef yedek parçaları çok pahalı, yarı makine ücreti ödemek durumunda kalabiliyorsunuz.
   öğütücü de yazıda Delonghi KG79 önermiştim ama tchibonun öğütücüleri de gayet başarılı oluyor, ben son 10 yıldır kullanıyorum Türkiye’ye getirdikleri ilk versiyonu. Şimdi yeni bir versiyonu gelmiş ( https://mokapota.com/urun/tchibo-otomatik-kahve-ogutucu ) bu da alternatifiniz olabilir. düşük maliyette ikisinden biri tercihiniz olabilir
   Sevgiler

 55. bülent diyor ki:

  merhaba yazinizi bastan asagi okudum cok yardimci oldu delonghi 685 ve ögütücü ise delonghi kg79 almaya karar verdim 6 senedir nescafe mycafe makine kullaniyordum artik bozuldu nescafe gold kahveleri kaldi 3 kova 200gr bunlari delonghi 685 üzerinde kullanabilir miyim ? ögütmeyi de düsündüm bir kac kahve dükkanina sordum nescafe gold kahveleri espresso ayarlarina getirilmezmis cekirdekten olmali diyorlar…. nasil yapacagim ben bu nescafe kahveleri 1 aydir öyle bardaga koyup iciyorum dogru duzgun tad alamiyorum sizin bi fikriniz var mi? yardimci olursaniz sevinirim

  • Omer Demir diyor ki:

   Bülent Bey Selamlar,

   Bazen çok zorlamamak gerek :))

   Elinizdeki bir hazır kahve çeşidi. Hazır kahve ise konsantre filtre kahve aslında. Zira yapım aşamasında kahve önce demleniyor ve sonra özel bir yöntemle suyu buharlaştırılıp kalan tortu granüle ediliyor.

   Konsantre üzüme su katarsanız üzüm suyu olur ama tekrar üzüm haline getirip şarap yapamazsınız. Zorlarsanız da sirke olmaya doğru gider o iş. En net böyle anlatabilirim sanırım.

   Siz en güzeli o kahveleri hazır kahve seven bir arkadaşınıza verin, kendinize de güzel bir çekirdek kahve alıp yeni makinelerinizle hazırlayın. Gerçek bir kahve için..
   Sonrasında bana hak vereceksiniz…

   Sevgiler,

 56. dimetokavi diyor ki:

  Merhaba,

  Ekim (2017) ayında size danışarak Arçelik’in K8580 modelini aldım. Yine size danışarak bir su ve kahve oranı tutturdum, ki kahve içmediğimiz gün olmadı. Ancak yaklaşık üç hafta önce cihazın karafını/sürahisini kırdım. Elbette hemen servise gittim ve durumu anlatarak yeni bir karaf istedim. Bana Ankara’da bulunmadığını, İzmir’den getirtebileceklerini söylediler. Hay hay dedim ve tedarik sürecini başlattım. İki hafta içinde dönüş yapılmayınca Arçelik merkezini aradım; Servis tarafından kayıt yapılmadığı, ürünün tedarik sürecinin belirsiz olduğu yönünde bilgilendirildim. Bende bu durumda ürünü kullanamadığımı belirterek iade etmek istediğimi söyledim. Bir gün sonra dilersem, ürüne ödediğim paranın 3’te ikisi kadar parayı Arçelik’e ödersem değişim yapılacağı söylendi. Haliyle kabûl etmedim.

  Şimdi, bütün bunları yazma nedenim, ürünü almak isteyenlerin Arçelik tarafından yarı yolda bırakılacaklarını bilmeleri; Müşteri memnuniyeti önemsenmiyor… Ayrıca, bu mağduriyeti giderebilmek adına -yan sanayi- karaf/sürahi temini yapabilir miyiz? Zira internette hemen hiç bir kaynağa erişemedim.

  Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Sevgili Dimetokavi,
   Öncelikle geçmiş olsun, böyle bir olay yaşadığınız için gerçekten üzüldüm. Maalesef cam karaflı kahve makinelerinde en sık rastlanan sorunlardan biri bu yaşadığınız. Benim Arçelik’i önerme sebebim de ağırlıklı olarak böyle bir durumla karşılaşıldığında hızlı sonuç alınabilmesi ve ithal ürünlere göre yedek parçanın çok daha ucuz olmasıydı.. Maalesef üzülerek görüyorum ki benim yaşadığım deneyim size yansıtılamamış.

   Tüketici hakları mevzuatına göre çay/kahve makinesi üreticisi 7 yıl boyunca gerekli yedek parçanın temini ile sorumludur ve azami tamir süresi olan 20 iş günü içerisinde bunu teminle yükümlüdür. Bu yükümlülüklerin hepsinin takip edilebilmesi için resmi başvurunun yapıldığını belirtecek bir kayıt olmalıdır.
   ———————————————
   Diğer okuyucularımıza not:
   Aldığınız ürünlerle ilgili garanti süresi içerisinde başınıza böyle bir durum gelirse lütfen direkt olarak çağrı merkezini arayarak talebinizi oluşturun. Talebiniz doğrultusunda ya size bie servis yönlendirilecek ya da sizin bir servisi aramanız istenecek (markaya göre değişken) bu durumda servisle temasa geçtiğinizde mutlaka servis kaydı açtırın. Böylece 20 işgünü süreniz başlamış olacaktır.
   ———————————————–
   Maalesef bu ürün karafının yan sanayisi olduğunu görmedim. Ama zaten daha garantiniz devam ettiği için yedek parçanın size 20 iş gününde temin edilmesi gerekli. Size tavsiyem Arçelik çağrı merkezinden karafı talep ediniz. temin edilmediği taktirde ürün değişimi veya ücret iadesi yapmaları gerekir. Ürürn 20 iş günü içinde size ulaştırılmazsa garanti şartlarına uymama nedeniyle ürün iadesi veya birebir değişim talebinizi iletiniz. Olumlu sonçlanmaz ise; tüketici halem heyetine başvurduğunuzda haklı bulunursunuz ve haklarınızı alırsınız. Tüketici hakem heyeti başvurusu zor bir süreç değil, oldukça da ilgileniyorlar (arçelik olayından sonra bu tür cümleler kurmaya korkar oldum) şu adreste http://www.turder.org/tuketici-hakem-heyetleri/ tükeyici hakem heyetlerinin listesi yer alıyor. Size yakın olanı telefonla arayarak da danışabilirsiniz.

   Gelişmeleri bizimle paylaşırsanız diğer okuyucularımız da yaşadığınız bu tecrübeden faydalanır.
   Tekrar geçmiş olsun…

 57. bülent diyor ki:

  ömer bey söylediklerini aynen yaptim :) tavsiye icin tskler ;) delonghi 685 makinayi aldim bugunde 2 cesit kahve aldim biri kolombiya digeri ise guatemala ilk kez her iki kahveyi de denedim espresso cekiminde cektirdim ama bekledigim kahve kokusu ve üzerinde olan kremasi olmadi belki kahveden belki benden kaynakli kahve tadinda ufak bir metal mi su sertligi mi emin degilim dilime carpiyor resmen kahve yi biraz beklettigimde o dilime carpan sey tamamen yok oluyor.. kahve hafif cok az tadi var nasil yapmaliyim aci kahve bol kahve kokulu ve kremali önerilerini bekliyorum tskler…

  • Omer Demir diyor ki:

   Bülen Bey Selamlar, Öncelikle hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın. Espresso biraz hassas bir konu, öncelikle aldığınız kahvenin espresso için kavrulması gerekli, normal şartlar altında bu filtre kahveden biraz daha koyu bir kavurmadır (eğer 3. nesil bir coffee shoptan aldıysanız) global markalardan aldıysanız da bunların büyük kısmız zaten espressoya uygundur. Espresso olarak öğüttürdüğünüzü belirtiyorsunuz şu halde geriye tamperleme ve su kalitesi kalıyor. Bir de her makine ilk bir kaç çalışmada içindeki parçaların kokusunu verebilir, bu nedenle ilk kullanımdan önce bir ya da iki kere sıcak su devri yaptırın. Tamperleme bildiğiniz gibi öğütülmüş kahvenin portafiltre (kepçe) içinde sıkıştırılması. Bunu da yaklaşık 15 kilogramlık bir basınçla yaparsanız espressonun kreması istediğiniz gibi olur, Şunu da göz ardı etmeyin, sıkı tamperlediğinizde akış düşeceği için krema artar ancak suyun kahveden geçişi uzadığı için de bir acılık almanız mümkün. Bu ayarlarla oynayarak bir kaç deneme sonra istediğiniz kıvamı elde edeceğinize eminim. Sevgiler

 58. Omer Demir diyor ki:

  Sevgili Dimetokavi,
  Sorununuzun çözüldüğüne çok sevindim.
  Paylaştığınız tecrübe oldukça kıymetli bu nedenle çok teşekkür ederim, okuyucularımız içinde değerli olacaktır eminim.
  Yeni makinenizi güzel günlerde kullanın..
  Sevgiler

 59. ziya diyor ki:

  Sayın Hakan veya Ömer Bey,elimde 900 tl kadar bir param var. Espresso için gerekli bir öğütücü almak istiyorum. Starbuckstaki arkadaşlar bir paket kahveyi üç kez ögütmekten sıkıldılar, bende onlara rica edip eğilip bükülmekten. Bu nedenle bana yardımcı olursanız sevinirim.Unutmadan elimde 3 alternatifim var Solis scala 166,DeLonghi KG521 son olarakta becerebilir miyim bilmiyorum Amazondan Breville Bcg 820. Saygılar

  • Omer Demir diyor ki:

   Ziya Bey Selamlar,
   Solis Scala için özellikle espresso öğütmesinin sıkıntılı olduğuna dair yorumlar mevcut. Benim önerim Breville 820Pro ancak Amazon Amerika’dan söyleyecekseniz 1- Gümrük vergisi ödemek zorunda kalabilirsiniz 2-Voltaj değerinin 220 vold olmasına dikkat edin. 120 voltluk bir modeli voltaj çevirici olmadan burada kullanmaya kalkarsanız cihaz yanar ve garanti dışı kalır. Amazon Globalden söyleyecekseniz son aşamada üstüne gümrük vergisi eklenip size fiyat verilecektir, gümrük işlemleri ile uğraşamanız gerekmez (global teslimatlarda amazon bunu üstlendiğini belirtiyor). ikici alternatig ise Delonghi KG 521
   Sevgiler

 60. ecenur diyor ki:

  Ustadım herkese bu öğütücü konusunda fikir veriyorsunuz ben de sizden yardım almak isterim. Breville marka ürünler herkesin gönlündeki aslan ama Türkiye fiyatları ateş pahası bende bu yüzden size Hario V60 ve Cunill Tranquilo 2 adındaki iki öğütücüyü sormak isterim.Tabii bende Ziya bey gibi esspresso tutkunuyum. Şimdiden teşekkürler…

  • Omer Demir diyor ki:

   Ecenur Hanım Selamlar,
   Haklısınız son zamanlarda breville öğütücü fiyatları ederinin oldukça üstüne çıktı. Sizin sorduğunuz ürünlere gelince Hario V60’dan kastınız sanırım Hario Skerton Mill öğütücü Bunun daha ucuz ve küçük hacimli mini skerton mill modeli de var. İki isi içinde temelde işinizi görebilecek ürünler olduğunu söyleyebilirim ancak manuel öğütücüler başta her ne kadar keyifli gibi görünse de yorucu aletler. Bir noktadan sonra sırf öğütücü ile uğraşmamak için kahve zevkinizi ötelemeye başlıyorsunuz. Espresso sevdiğinizi belirtmişsiniz espresso ince öğütme ister, ince öğütme ayarına getirdiğinizde harcayacağınız kuvvet daha da fazla olacaktır. Bu nedenle uzun soluklu kullanım için çok tavsiye etmiyorum. Cunill bir ispanyol markası, ve ticari öğütücülerden biri. Tranquill 2 bir ticari öğütücü için fena olmayacak bir fiyata bulunabiliyor öğütme kalitesi ve dayanıklılığı oldukça iyi diyebilirim. Sıkı bir Breville alternatifi olabilir. Ticari kullanıcılardan dış aksamının (hopper+doser) plastik olması nedeniyle ciddi eleştiriler alıoyor, ama buna karşın 5+ yıl işletmesinde sorunsuz kullananlar da bulmak mümkün. Bu ürünün tek sıkıntısı boyutları. 77 desibel sesi katlanılabilir olsa da evde kullanım için büyükçe olan boyutları (41cmx17cmx34cm) biraz sıkıntılı, geniş bir tezgahınız varsa ev kullanımı için fayda maliyette tercih edilebilir bir ürün.
   Sevgiler

 61. ecenur diyor ki:

  Ömer Bey yorumlarınız için çok sağ olun .Ben Hario V60 EVCG-8B-E kastederek bilgi istemiştim
  Benim için bu öğütücü hakkındaki fikrinizi de söylerseniz beni çok mutlu ederseniz. Şimdiden sağolun…

  • Omer Demir diyor ki:

   Tekrar Selam Ecenur Hanım,
   Bu ürün biraz sıkıntılı maalesef, öğütme ayarının nümerik işaretlerinin olmaması her seferinde aynı kalınlığı yakalamanız için ekstra çaba sarfetmenizi gerektiriyor. çentikleri saymak gibi :) 1 yıllık kullanım sonrasında boyma ile yapılan bu çentiklerini silindiği de raporlandığı için tutarlılık adına biraz sıkıntılı. Bir diğer problemli noktaysa kahve çıkışında. Bir çok kulllanıcı kahve çıkışı esnasında kahve parçalarının etrafa sıçradığından şikayetçi. BArdak içine alıp ordan kullandığını belirtenler bile var :( Hario ürünleri marka değeri ve dizayn nedeniyle ederinin üstüne satılan ürünler bunu göz ardı etmeyin lütfen. Bir diğer tavsiyem ise eğer ürünü Amerikadan getirtmek gibi bir niyetiniz varsa voltaj farklılığına dikkat edin.
   Sevgiler

 62. Gizem Hazal diyor ki:

  Herkese selamlar.Burada birkaç kişiye öğütücü konusunda fikir vermişsiniz. Bende bozulan öğütücümün yerine iyi bir esspresso ayarı verecek yeni bir makina almak istiyorum. Graef CM 800 hakkındaki fikriniz nedir?tşklr

  • Omer Demir diyor ki:

   Gizem Hanım Selamlar,
   Graef CM 800 kendi sınıfında ortalama performas sunan profesyonel öğütücülerden. Fiyat performans skalasında da fena sayılmaz, ama dış malzemenin plastik olması bu fiyat için biraz ucuz kaçmış. (gerçi kur hareketleri nedeniyle bir çok makinenin fiyatı inanılmaz yükseldi) Sadece espresso için kullanacaksanız gayet de keyifli kullanırsınız, ancak her seferinde farklı tipte kahveler yapıyorsanız ayarını değiştirmek biraz meşakkatli. Üst hazne ile öğütücü arasındaki hazne kilidinin her ayar değiştirişinizde kapatıp sonra açmanız gerekiyor. Bu biraz uğraştırıcı olabilir. Ayrıca Almanyada yaşıyorsanız bir sıkıntı olmaz ama Türkiye’de servis ve yedek parça temini ürün arızalandığında size biraz zaman kaybettirebilir. Bunları göz önüne almanızı tavsiye ederim.
   Sevgiler

 63. Orçun diyor ki:

  Tesekkurler Ömer bey arastirma sonucu 2.el breville 820 ve yaninda grinder 820 model 2side 1700 tlye almaya karar verdim 2sini siz nedersiniz?

 64. Orçun diyor ki:

  Almaya karar verdim ama tabi size sormadan almadim ne dusunuyorsunuz bu bahsettigim modeller ile alakali dogru kararmi size sormak istedim almalimiyim diye ?

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar Orçun Bey, Seçtiğiniz ürünler zaten bizim de ev için önerdiğimiz ürünler. KArar doğru. İkinci el aldığınızı belirtmişsiniz, ürünlerin durumundan ve daha önce bir işletmede kullanılmadığından emin olun derim. Güzel günlerde kullanın, sevgiler…

 65. Ahmet ceri diyor ki:

  Ömer ve Hakan Bey merhabalar yazılarınızı ilgi ve keyifle okumaktayım ufak ölcekli bir cafe işletmekteyim nespresso pro makine kullanmaktayım bildiğiniz gibi kapsul malıyetim coookkkk yuksek tek avantajı saklama ve kolay kullanım .bu sezon için yasılarınızdan okuyarak aeropress aldım ek olarak syphone ve v60 ıcın drıpper almak ıstıyorum cok farklı fıyatlar bulunmakta fıyat performans olarak dusuk butce ve deneme amaclı onerecegınız tıp ve markalar fıkırlerınızı rıca edecegim

  • Omer Demir diyor ki:

   Ahmet Bey Selamlar, bu tip ürünlerin çinde muadillerini bulmak mümkün, şu yazımda https://mokapota.com/kahve/muadil-kahve-demleme-ekipmanlari/2243 bu tip ürünler için bazı örnekler vermiştim. ürün çok büyük ve cam olmadığı sürece gayet sağlıklı bir şekilde elinize ulaşıyor, sadece biraz zaman alıyor. (20-30 gün civarı) kargoda bir problem olursa fotoğraflarla talep açtığınızda iade de yapılıyor. Tabi satışlar dövize endeksli ve son zamanlarda durum malum. Bir inceleyin derim.
   Eğer Türkiyeden ve internetten alacaksanız, beğendiğiniz ürünlerin yorumları okumanızı da tavsiye ederim. Dripper için hario filtreleri veya standard 2 veya 4 numara filtre kağıtları ile uyumlu olmasına dikkat edin.

 66. Tarık Maral diyor ki:

  Yaklaşık 3-4 ay önce buradaki yazı ve yorumları okuyarak aldım, iyi ki de almışım. Aroma seçeneğini oldukça fazla kullanıyorum, yavaş demleyince çok daha güzel oluyor kahve
  Fikir ve yardımlar için tekrar teşekkür etmek istedim.

 67. Kenan diyor ki:

  Sizin önerinizle almıştım. Gerçekten güzel bir ürün.

  Ürünle iligli bir sorum olacak, kahve boyutu ne kullanılmalı. Kahve aldığım yer her seferinde farklı boyutlarda veriyor kahveyi. Bu seferki ince çekimdi ve portafiltrede su kalıyor. Sizin kahve kalınlığı için tavsiyeniz nedir?

  • Omer Demir diyor ki:

   Kenan Bey Selamlar,
   Öncelikle güzel günlerde kullanın, hayırlı olsun :)
   Espresso için standard öğütücülerde en küçük öğütme tipi kullanılır. Eğer öğüteceğiniz makine Türk kahvesi inceliğinde öğütme de yapabiliyorsa bu sefer -öğütme aralıklarının genişliğine göre- Türk Kahvesinin bir veya iki birim üstünde öğütme yeterli olacaktır.
   Sevgiler

 68. Arzu diyor ki:

  Merhabalar Ömer bey,tavsiyeniz üzerine filitre kahve makinamı (Arçelik k8115)ve öğütücümü ( Delonghi kg79) aldım.Dün çeşitli çekirdek kahvelerimi de aldım:)Bir heyecanla ilk kahvemi demleyecektim ki benim 3 yaşında ki ufaklık cam karafı makinadan alıp tam 2 defa öyle bir fırlattı ki karaf yerde taklalar atmaya başladı hakikaten camı sağlammış ki kırılmadı fakat kapakla sapını tutan plastik parça kırıldı:( mecburen değiştireceğim.Herseye rağmen kahvemi yaptım fakat kıvamı tutturamadım artık deneye deneye bir ara tutturacağım:))öğütme makinasının kitapçığında 1 yemek kaşığı çekirdek kahve 1 fincana yeterli diyor.Kahve makinasının kitapçığında ise içinden çıkan ölçek ile bir bardağa bir ölçek öğütülmüş kahve koyulmasını önermiş.Ben kahve makinasının önerisini dikkate aldım.Kahvenin pek tadını alamadım az oldu sanki:)Siz ne önerirsiniz acaba?

  • Omer Demir diyor ki:

   Arzu Hanım Selamlar,
   Öncelikle hayırlı olsun ve sonra da geçmiş olsun. Sanırım karaf’ı değiştirmeniz gerekecek çünkü ufak parçalar ayrı satılmıyor. Bu arada geçenlerde bir okuyucumuz karaf’ın temininde zaman kaybı yaşadığını sözlemişti, öncelikle arçelik teknik servisi ile görüşüp bir fiyat alın ayrıca şu an şu linkte karafın direkt satışı da var. (https://mokapota.com/go/arcelik-inlove-k8115) bu da aklınızda bulunsun.
   Kahve oranına gelince, içindeki ölçeği umursamayın :)) Gram oranı olarak 1/16 (1 gram kahve 16 gram su) ile 1/25 arasında damak tadınıza göre bir değer kullanabilirsiniz. Ben hazırlarken genelde 1/20 değerini kullanıyorum, aroma özelliği açık ve kapalı iki şekilde de deneyin, hangisi damak tadınıza ve kahvenize yakışırsa onu tercih edersiniz. Gram ile ölçmek hassas terazi yoksa biraz sıkıntı olabilir, pratik yolu ise çorba kaşığı. 1 çorba kaşığı yaklaşık 8 gram çekirdek kahve alıyor. 500 ml’lik pet şişelerden de buldunuz mu 3 çorba kaşığı kahveyi bir pet şişe su ile hazırlayabilirsiniz. Makinenizi aldığınıza göre artık şu yazımı okumanızda da fayda var https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-tavsiyeler/1803 .

   Umarım bu bilgiler faydalı olur,
   Sevgiler

 69. Nilay diyor ki:

  Merhaba, makine olarak delonghi düşünüyorum ama süt köpüğünün çok yoğun olmuyo incelediğim kadarıyla. Süt köpürtücüsünü ayrıca nesspresso alsam mantıklı olurmu. Yada kısaca en sert köpürtme hangi makinede var sizce :)

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar Nilay Hanım,
   AÇıkçası böyle bir sorun bu zamana kadar bana ulaşmadı. Hangi modeli incelediniz? Eğer sadece cappuccino için süt köpürten modellerden biriyse köpük biraz daha büyük kabarcıklı gelmiş olabilir size.
   Delonghi yeni seri ürünlerinde süt köpürtücüleri güncelledi. köpürtücü çubuk üstünde yapacağınız bir ayarla cappuccino ve latte için farklı tipte köpürtme sağlayabiliyorsunuz
   Sevgiler

 70. Arzu diyor ki:

  Çok teşekkür ederim Ömer bey.Dediğiniz ölçüde kahvem Harika oldu:) Makinanın kitapçığında en az 4 fincanlık hazırlayın diyor eşimle bize yetiyor ama daha az da hazırlanabilir sanırsam:)

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Arzu Hanım,
   Afiyet olsun:) Arçelik fincan ölçüsü 125 ml, standard bir kupa ise yaklaşık 250 ml. aslında arçelik’in önerisi 500 ml altında yapmayın doğrultusunda, ama aroma fonksiyonunu kullanarak 300 ml’ye kadar kahve yapabilirsiniz, daha az miktar çok iyi bir lezzet vermeyebilir.
   Sevgiler

 71. Bilgin onur diyor ki:

  Merhaba Ömer bey. Biradere kahve makinası hediye edeyim derken biraz araştırdım iyisini alayım diye ama benim ilgimi çok çekti. Ve her aceminin sorduğu soruya geldim hangisini alayım? Biraz bilgi edindim ama benim sorum şu;kafamda delonghi 865 var ama uğraşmayayım (yani birde öğütücü almak gibi) otomatik mi alayım diye?Çok kafa yoruyorum gibi geliyor bana. Makinemi iyi olmalı öğütücü mü yoksa yeni kavrulmuşmu olmalı? Teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar,
   Bu karar aslında biraderinizin kahve merakı ve üşengeçlik seviyesi ile ilgili aslına bakarsanız. Eğer kahveyi çok seviyor ve kahvesini özene bezene kendi hazırlamayı seviyorsa, arkadaşları geldiğinde sunduğu kahvenin lezzeti ile kendisi oynamak istiyorsa (ki ben öyleyimdir) manuel makine almalısınız. Siz makineyi alın öğütücü de ona kalsın:) Hangisi önemli derseniz, hepsi önemli… Ama en önce elbette kahve çekirdeği (son 4-5 gün içinde kavrulmuş olursa 20 gün kullanırsınız) Öğütücünün bıçaklı öğütücü olmaması gerek, değirmen tipli, konik olanları tercih edin. Eğer kahve merakı yeni başlıyorsa Delongi KG79 ve Tchibo öğütücü olabilir ki tchibo öğütücüler fiyat performans açısından oldukça başarılı ve sınırlı sayıda geliyor, tükenince gelmesi de zaman alıyor. (https://mokapota.com/urun/tchibo-kahve-ogutucu) Bütün bunlar bir yana, derseniz ki benim birader kahvenin sohbetini sever kahveyle uğraşmak istemez o zaman otomatik makine alın (ama kesinlikle kapsül makine değil). Siz de, o da rahat etsin :)
   Sevgiler…

 72. Didem diyor ki:

  Merhaba, evde tek kahve içen benim, ben de haftada 2-3 bardak içerim. O nedenle makine yerine bir adet french press aldım kendime. Öğütücü olarak da yine makinelere 300-500 tl harcamak istemiyorum. El değirmenleri olarak Sözen el değirmeni filan tavsiye ediliyor. Ama french press ayarında düzgün öğütebiliyor mu bunlar tereddüt ediyorum. French press için el değirmeni ne tavsiye edersiniz acaba? Teşekkür ediyorum şimdiden.

  • Omer Demir diyor ki:

   Didem Hanım Selamlar,
   Elde öğütme biraz meşakkatli bir iş, kol gücü gerektiriyor özellikle misafiriniz geldiğinde gereken güç katlanıyor, bundan keyif almayacaksanız çok tavsiye etmiyorum.
   Sözen değirmenler güzel ama mekanizmaları geleneksel ve kahve öğütürken güç gerektiriyor, kol tutma yeri de ufak olduğu için bütün günü iki parmağınıza vererek öğütüyorsunuz.
   Bir de öğütücüyü sıkı tutarak öğüttüğünüz için ve öğütücü de metal olduğu için öğütme sonrası elinizde bir metal kokusu bırakıyor..
   Tchibo’nun bir eldeğirmeni vardı gayet de uygun fiyatlıydı ancak stoklarında kalmamış, onun yerine nispeten uygun fiyatlı diyebileceğim hario mini mill veya hario mill skerton öğütücülerini düşünebilirsiniz.
   El değirmeni yerine öğütme makinesi düşünürseniz de Delonghi kg79 veya tchibo öğütücler ( https://mokapota.com/urun/tchibo-kahve-ogutucu ) başlangıç için gayet verimli ürünler.
   Sevgiler

 73. göknur aktaş diyor ki:

  Öncelikle merhaba,
  Eşime hediye olarak filtre kahve makinesi almak istiyorum yorumlarınızı dikkate inceledim. Sizin de kullandığınız Arçelik in love serisi mantıklı geldi ancak yanına birde kahve öğütücüsü almak gerek diye düşünüyorum.
  Filtre kahve makinesinin ve yine önerdiğiniz Delonghi KG79 öğütücünün aynı fiyatta olması kafamı karıştırdı.
  Bu sebeple Homend 5002 Coffeebreak Filtre Kahve Makinesi öğütücü dahil bir ürün acaba daha kullanışlı olur mu birde bu ürünün öğütücüsü önerdiğiniz değirmen tipinde mi( bıçaklı olmayan)
  1000 tllik bir bütçe ayırdım aslında 350tl öğütücü desek 650tl civarı bir makine öneriniz varsa onuda ayrıca öğrenmek isterim.
  Şimdiden çok teşekkürler,

  • Omer Demir diyor ki:

   Göknur Hanım Merhaba,
   Kahve setinizde en önemli parçalardan biri öğütücüdür. Mekanik ve mühendislik olarak da standart bir kahve makinesinden daha maliyetlidir. Bu nedenle kahve makinesi ile aynı fiyatta olması aslında sevinilecek bir konu:)
   KG79un bir alternatifi ise; benim de 10 yıldır kullandığım, son zamanlarda arada bir tekleme yapsa da, halen daha beni memnun eden bir ürün olan Tchibo öğütücü. Yazıyı hazırladığım zaman Türkiyede stokları yoktu ve uzunca bir süre de gelmedi o nedenle yazı içeriğinde yok. Yakın zamanda yeni modelini çıkardılar ve oldukça iyi bir fiyatta ve Türkiyede satışa sunuldu, biz de önerdiğimiz ürünler arasına ekledik, şu linkten ulaşabilirsiniz https://mokapota.com/urun/tchibo-kahve-ogutucu

   Diğer sorunuza gelince, yazıları ve yorumlarımı okuduysanız kombine ürünleri tavsiye etmediğimi görmüşsünüzdür, sebebi ise bir ürün bozulduğunda diğerinden de mahrum kalma olasılığınız. Ayrıca, ileride eğer espresso makinesi almayı düşünürseniz veya french press, mokapot, aeropress, v60 dripper vs türde demleme yöntemleri de kullanmak isterseniz bütünleşik öğütücü ile bu demleme tipleri için gerekli inceliklerde kahve öğütemek pek mümkün değil ve ayrıca uğraştırıcı da olur. Bu nedenle öğütücüyü ayrıca almanızı tavsiye ederim. Ama geçmişte Homend 5002’yi önerdiğim ve hediye olarak aldığım arkadaşlarım da oldu. Önerme sebebim ise mutfaklarında iki ayrı makine için yer olmaması ve başka demleme tiplerine meraklarının olmamasıydı. Kullanan arkadaşlarım hayatlarından gayet memnunlar, homend servis güvencesi ve yedek parça teminiyle de güvenilir markalardan biri.
   Özetle; mümkünse iki ürünü ayrı alın, eşime hediye alacağım ama mutfağı da ele geçirmesin, o kadar yer kaplamasın diyorsanız da homend 5002 tercih edebilirsiniz. Homend standart makine boylarına göre biraz daha yüksek bir ürün bunu da göz ardı etmeyin lütfen
   Sevgiler

 74. göknur aktaş diyor ki:

  Hızlı dönüşünüz için teşekkür ederim peki son satırda sorduğum sorum için cevabınız nedir? Arçelik dışında bir ürün alacaksanız sizin tercihiniz ne olurdu. [öğütücüyü sepete ekledim bile :)]

  • Omer Demir diyor ki:

   Göknur hanım haklısınız, detaya girince bir iki sorunuzu da kaçırmışım, diğer okuyucularımızdan da merak edenler olur o nedenle hepsine cevap vereyim
   Homend 5002 konik öğütücü kullanıyor, (bıçaklı değil) ancak öğütme inceliği sınırlı.
   Arçelik dışında hangi makine derseniz bu sizin ihtiyaç ve önceliklerinizle çok ilgili, öncelikle şu iki yazımı okumanızı tavsiye ederim. İlk yazı filtre kahve makinelerindeki özelliklerin ne işe yaradığı ve hangisinin ne kadar faydalı olduğu üstüne bir yazı, diğeri ise piyasadaki bir çok makine için fikrimi içeriyor.
   https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-ozellikleri-ne-anlama-geliyor/3304
   https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-tavsiyeleri-hangisi-alinmali/3295

   Bunları okuduktan sonra, halen kararsız iseniz özelliklerden hangileri sizin için kullanışlı olur bunu belirlerseniz ona göre bir yönlendirme yapabilirim.
   Ama şunu net söyleyeyim filtre kahve makinesi için 650 TL’ye çıkmanıza çok gerek yok daha ucuza daha fonksiyonel ürün bulmak mümkün.
   sevgiler

 75. Ahmet diyor ki:

  Güzel yazı ve bilgilendirmeler için teşekkürler. 2 sorum olacak. Espresso makinesinde delonghi ec685 ve ec 850.m arasında kaldım farklari veya Geri bildirimi hangisinin daha iyi? Diğer sorum öğütücü için kg521 düşünüyordum ama kötü yorumlari okuyunca vazgecip bütçeyi artirdim. Breville smart grinder pro , cunill tranquil 2 ve cunill tron arasında kaldım Sizce hangisi doğru seçim olacak ? 2300 lira kadar bütçem var önerilerinize her daim açığım. Cunill hakıında çok bilgi bulamadım (kalınlık ayari nasıl yapılıyor? Breville gibi yaptığımız kalınlığı görebilir miyiz yoksa göz kararı mı) Bu arada Türk kahvesini sözenle çekiyorum. Öğütücü ile espresso filtre ve French press için kullanacağım. Uzun yazı için kusura bakmayın. Cevaplayabilirseniz gerçekten çok sevinirim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Ahmet Bey Selamlar,
   Ev kullanımı için 685 ve 850 gayet iyi ve pozitif yorum alan makineler. aralarındaki fark otomatik süt köpürtücü ve boyut. 850’nin oldukça geniş bir yerleşimi var. 685 ise gayet slimfit bir makine. 850’lere henüz döviz artışı kaynaklı fiyat farkı yansımadı bu bir fırsat olarak değerlendirilebilir, zira bir sonraki partide muhtemelen fiyatları oldukça artacak. Öğütücülere gelince son zamanlarda kg 521 için ben de bir kaç negatif yorum okudum. bütçenizi artırmışken değerlendirme dışı bırakmak daha doğru olabilir. Breville ve cunill karşılaştırmasında mutfağınızdaki yer çok önemli. 850+cunill ikilisini tercih ederseniz hem genişlik hem de yükseklik olarak ferah bir mutfak ortamına ihtiyacınız olacaktır. Cunill değirmenler için daha önce Ecenur hanımın sorusuna yanıt vermiştim (https://mokapota.com/kahve/hangi-kahve-makinesi-ve-ogutucuyu-almaliyim/768#comment-2916) . görüşümde bir değişiklik yok. Cunill profesyonel işletmelerde dahi kullanılan bir ürün olduğu için tercih edilebilir ama yer ihtiyacı, ses seviyesi dikkate alınması gereken hususlar.
   Umarım kararınıza faydam dokunmuştur
   Sevgiler

   • Ahmet diyor ki:

    Oncelikle çok teşekkürler zaman ayırıp böyle güzel cevap verdiğiniz için. Son bir ekleme yapmak istiyorum. Ecenur hanıma verdiğiniz 2. Cevaptaki Öğütme ayarı sıkıntısı (elektrikli hario öğütücüsü ) cunill de var mı? Cunill Öğütme ayarı hakkında bilginiz var mı ? Ayarla ilgili bilgi alabilsem tam net karar vereceğim :).

    • Omer Demir diyor ki:

     Selamlar Ahmet Bey,
     Evet maalesef aynı sıkıntı cunill’de de var. Dediğim gibi bu model aslında ticari kullanım için. Coffee Shoplarda genelde birden fazla öğütücü olur ve her biri ayrı bir ayardadır, dolayısıyla çok değiştirme ihtiyacı duymazsınız. Ama evde bir gün canınız espresso ister, bir gün v60, birgün makinede filtre kahve vs. bu ayarla sürekli oynamanız gerekir. Eğer sadece espresso için kullanacaksanız ayar konusu sıkıntı olmaz ama birden fazla çeşitte öğütme yapacaksanız breville sanki daha doğru bir seçim olabilir.
     Bir ek bilgi daha vereyim, Breville avrupada başka marka isimleri ile satılıyor (bizdeki beko arçelik meselesi gibi) Gastroback ve Sage. Gastroback marka öğütücüler Amazon almanyadan gayet uygun fiyata Türkiye’ye getirtilebiliyor, Amazon Almanya’nın alışverişte sıkıntı yaşamamanız için Türkçe dil seçeneği ve müşteri desteği de mevcut. Dijital ekranlı modeli Gastroback 42639 (Breville BCG 800XLe denk) http://mkpt.link/45 şu anda gümrük ve gönderim dahil 238 €, Dijital ekranı olmayan model ise Gastroback 42638 (Breville BCG 600’e denk) http://mkpt.link/46 yine gümrük gönderim dahil 241 € gibi bir fiyata alınabiliyor.
     Aklınızda bulunsun..
     Karar vermeden önce soracağınız başka şeyler olursa çekinmeyin lütfen
     Sevgiler..

 76. Ilgın diyor ki:

  Merhabalar,
  Yazılarınızı ve yorumları günlerdir okuyorum:) evde acemice kullanacağım(ilk defa kahve makinası arayışına girdim.) bir kahve makinası bulmaya çalışıyorum. Sütlü kahve içmekten keyif aldığım için latte hazırlamaya uygun bir makina olsun istedim. Delonghi ec685 fiyat/performans açısından en uygunu gibi görünüyor. Öğütücü için de yine Delonghi kg79 almayı düşünüyorum. Kendime göre düşük bir bütçe ayırmadığım için konuyla ilgili daha çok bilgi sahibi birinden de fikir almaya ihtiyacım var. Son olarak, süt kabı konusunda da dikkat etmem gereken bir şey var mı? Bu seçimlerle ilgili öneriniz varsa almak isterim.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Ilgın Hanım Merhaba,
   Öncelikle seçimleriniz, eğer kendi espressonuzu kendiniz hazırlamak istiyorsanız başlangıç için gayet doğru seçimler. Öğütücüye alternatif tchibo öğütücü olabilir veya Amazon almanyada giriş seviyes oldukça uygun öğütücüler var (severin marka öğütücü tchibo modeline çok benziyor) bunları düşünebilirsiniz. Amazon Almanya, Türkiyeye bazı ürünleri gönderiyor ve bu gönderimi gümrük dahil olarak yapıyor. Dolayısıyla bu prosedürle de uğraşmıyorsunuz. Biz de bu tür ürünleri seçip listemize ekliyoruz. Kurdaki harekete rağmen, gümrük gönderim dahil Türkiye’den daha ucuz fiyata geliyor bu ürünler (https://mokapota.com/urun-kategori/onerdiklerimiz/urun-tipine-gore/kahve-ogutucu) Ama her seferinde kahveyi öğüt portafiltreyi ayarla vs uğraşamam derseniz tam otomatik makinelere yönelmelisiniz. Onlarıda şuraya not düşeyim (https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066 | https://mokapota.com/urun-kategori/onerdiklerimiz/urun-tipine-gore/tam-otomatik-kahve-makinesi)
   Süt kabı olarak da standart süt kaplarını kullanabilirsiniz. Ben ikeada satılan süt kapını almıştım, çok sık kullanmasam da yıllardır işimi görüyor.
   Sevgiler

   • Ilgın diyor ki:

    Merhaba Ömer Bey,
    Çok ayrıntılı ve doyurucu bir yorum oldu. Teşekkür ederim. Sonunda ec685’te karar kıldım. Henüz ulaşmadı bana ama kullanınca daha net bir fikrim olacak sanıyorum. Öğütücü hakkında ise hala aynı noktadayım. Amazon Almanya, Türkiye’ye göre ucuz olsa da benim bütçemin üzerinde görünüyor. Hiç bilmeyip çok yorum okuyunca da daha çok kafa karışıklığına sebep oluyor :) delonghi k79 hakkında espresso makinası için uygun olmadığına dair yorumlar okudum. Son olarak sizden bu konuda da bilgi alabilir miyim? Benim bu makinada kullanacağım ölçüde öğütme yapabilir diye önerdiğinizi düşünüyorum ama emin olmak istedim.
    Sevgiler,

    • Omer Demir diyor ki:

     Ilgın Hanım Merhaba,
     Seçiminiz hayırlı olsun, yazarlarımızdan Hakan Alper Köse KG79’u uzun zamandır evinde kullanıyor. Espresso türevi içecekleri sevdiği için de sürekli espresso için kahve öğütmekte kullanıyor ve şu ana kadar üründen memnun. KG79’un periyodik temizlikleri bu konuda önemli. En az ayda bir kere dişlileri yerinden çıkarıp fırçayla temizlemeniz hem öğütme kalitesi, hem de uzun ömürlü olmasında oldukça etkili. Bu arada bahsettiğiniz yorumların bazılarını ben de okudum ama şu gözardı edilmemeli. Bu fiyata alınan bir üründen profesyonel öğütücüye eş değer bir performans da beklenmemeli. O nedenle giriş seviyesi öğütücü kategorisinde yer alıyorlar zaten.

     Kahveyi evde hazırlama kararı uzun soluklu bir öğrenme sürecini de beraberinde getiriyor. ilk aldığınızda hazırladığınız espresso/latte/cappuccino size çok lezzetli gelecek. Makinelerinizle 2-3 yıl geçirdikten sonra ilk günkü gibi onlara karşı sıcak hissetmeyebilirsiniz. Oysa makinenin performansı değil sizsinizdir değişen. Zamanla makineleri kullandıkça bazı denemeler yapacaksınız. Kahveyi öğütme derecesinden miktarına kadar, ön ısıtma, ön ıslatma, süt köpürtme süresi tekniği, belki latte art vs. bir çok şeyi denedikçe okudukça seyrettikçe fark edecek ve bir noktadan sonra tattaki ince farkları ayrıştırmaya başlayacaksınız. Bu merakınız devam ederse de bir üst seviye makineye geçmek isteyeceksiniz. Ama zaten kahvenizi hazırlarken çok detaylı özelleştirme gibi bir merakınız çok yoksa uzun yıllar mutlu şekilde kullanırsınız makinelerinizi.

     Sevgiler

     • Ilgın diyor ki:

      Amacım sadece evde lezzetli ve keyifli kahve içmek. Bu ürünler de amacıma en uygun olanlar gibi görünüyor, umarım deneme yanılmayla başarabilirim:) ilginize de çok teşekkür ederim Ömer bey.Hiç soru işareti bırakmıyorsunuz.
      Sevgiler,

 77. Serhan diyor ki:

  Öncelikle çok güzel ve faydalı bilgiler içeren siteniz için teşekkür etmek istiyorum. Evde kullanım için güzel bir tam otomatik kahve makinesi almak istiyorum ancak özellikle delonghi markasındaki çeşitlilik ve farklı isimlendirme nedeniyle karar vermekte zorlanıyorum. 45.760 sizin de yazınızı okuduktan sonra en ideal seçenek gibi gözüküyor ancak yazının kaleme alınış tarihini bilemediğim için, şuan güncelde daha iyi olabilecek, almışken şunu alın diyeceğiniz bir makine var mı diye sizin fikrinizi almak istiyorum açıkçası. Cep telefonuyla kahve hazırlama gibi concon özellikler gerekmiyor benim için, yeni modellerde yeni bir favoriniz var mı acaba ?

  Teşekkür ederim şimdiden..

 78. sevil diyor ki:

  Merhaba,

  Tavsiyeniz üzere Delonghi KG79 öğütücüyü almak üzere bir araştırma yaptım. Bazı forumlarda espresso için yeterli derecede ince çekim yapmadığı, homojonize çekim yapmadığı için espresso makinasi için önerilmediği yorumlarını gördüm. Kimileri servisine giderek bir ayar yaptırmaktan bahsediyor. Öncelikle moka pot, belki ileriki günlerde yeni bir espresso makinasi için kullanmayı planlıyorum. Sizin bahsedilen soruna ilişkin değerlendirmenizi merak ettim. Ayrıca, Tchibo’nun aynı klasmanda öğütücüsü de dikkatimi çekti. ikisini kıyaslarsanız hangisini önerirsiniz? Teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Sevil Hanım Merhaba,
   KG79’la ilgili son zamanlarda okuyucularımızdan bu soruları almaya başladık. internet araştırmalarınızda muhtemelen aynı yazılara denk geldiniz. Açıkçası bir kg79’u bir kaç yıl önce denedim ve yazarlarımızdan Hakan halen bu makineyi kullanıyor. Servis bu talebi kabul ediyorsa üretimle ilgili bir hata olabilir bu. Ama sakın modifiye vs konularına girmeyin. Tchibo öğütücünin ilk modelini 10 yıla yakın süredir kullanıyorum, yeni model ile ilgili de, yurt içi veya yurt dışı bir negatif yoruma denk gelmedim, önerdiğim de bir ürün. Buna alternatif düşünürseniz Amazon Almanya’dan gümrük gönderim dahil getirtmek daha ucuza gelebiliyor. Önerdiğimiz ürünler menüsünden bu ürünlere ulaşabilirsiniz. Şunu da lütfen göz ardı etmeyin, ilgilendiğiniz ürünler düşük fiyatlı başlangıç ürünleri, dolayısıyla bu ürünlerden yüksek performans beklemek de doğru olmaz.
   Sevgiler

 79. semi diyor ki:

  Tchibo veya delonghi’de satılan kireç çözücüler biraz pahalı gibi… Başka önerebileceğiniz ürünler var mı acaba ? Bir arkadaştan limon tozunu sulandırıp kullanma önerisini duydum makineye bir zararı olurmu sizce.(Makine Delonghi 35,31)

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhabalar,
   Sitrik asit ve sirke kireç çözme için ev temizliğinde de kullanılan malzemeler bunun dışında süper marketlerde de kireç çözücü sıvılar mevcut ancak bunların makinenize zarar verip vermeyeceğini bilme şansımız yok. Çünkü makinenin içinde kullanılan malzemeler nedir net bilmiyoruz, bilsek bile bununla kireç çözücü madde arasında bir tepkime oluşur da zarar verir mi sorusunu sanırım ancak bir kimyager cevaplayabilir. En doğrusu delonghi makine için delonghi kireç çözücü kullanmanız olur. Kullandığınız makinenin değeri azımsanmayacak ölçüde arttı zaten yılda bir yapacağınız bir işlemde yapacağınız tasarrufa karşılık ve gireceğiniz risk cok mantıklı gelmiyor bana.
   Sevgiler

 80. ayhan aygün diyor ki:

  merhaba, tavsiyeleriniz üzerine Arçelik K8115 inlove kahve makinesini ekim 2018 de 375 tl ye indirimdeyken aldım ve sıcak tutma süresinin 35 dk da kaldığını ve sıcakta tutmadığını fark ettim. Servise ürünü incelemeleri için bıraktım. gövde arızası olduğunu ve değişim talebinde bulunacaklarını söylediler. 10 gün sonrada ürünün aynısının olmadığını ve K8580 R modeli geleceğini belirttiler. 8115 alacak arkadaşlar ürünün devamının olmadığını bilsin istedim. Bende pembe renkteki kahve makinemin gelmesini bekliyorum artık :)

  • Omer Demir diyor ki:

   Ayhan Bey bilgi için teşekkürler, okuyucularımız için kıymetli olacağına eminim
   ben de geçen ay fiyatı aşırı yükseldiği için önerdiğim ürünler arasından çıkartmıştım. İsabet olmuş
   Sevgiler

 81. Ali diyor ki:

  Merhaba,

  Öncelikle kahve konusunda kaliteli içerik üreten, böylesine bilgilendirici bir site hazırladığınız için sizlere binlerce kere teşekkürler.

  Kahve makinemin karafı (Delonghi lcm 2.1 b) kırıldı. Uzun süredir bu şekilde kullanıyorum ve artık değiştirmenin vakti geldi. 3 farklı makine arasında kaldım. Sizden nokta koyabilmek için tavsiye rica ediyorum:). Bahsettiğim modeller aşağıdaki gibiler, içlerinden hangisini önerirsiniz veya bu makinelerin fiyat aralığında alternatif önerir misiniz?
  * Electrolux EKF7800
  * Arçelik K 8580
  * Arçelik K 8115

  • Omer Demir diyor ki:

   Ali Bey Merhaba,
   Arçelik fiyatları maalesef ederinin oldukça üstüne çıktı bu nedenle artık önermiyorum. Şu an fiyat performansta en mantıklı ürün Electrolux EKF7800.
   Satın aldıktan sonra kullanıp yorumlarınızı paylaşırsanız sizin gibi araştırma yapan diğer okuyucularımız da faydalanmış olur
   Sevgiler

   • Ali diyor ki:

    Ömer Bey,

    Değerli yorumunuz için teşekkürler. Electrolux EKF7800’ü altın filtresi de olduğu için tercih edeceğim gibi görünüyor.
    Bununla birlikte Electrolux EKF7800’ü şu an piyasada 420 TL civarında bir rakama bulabiliyorum. Yeni bir cihaz aldıktan sonra yenileme ihtiyacı hissetmek istemiyorum. Sizce, bütçemin de uygun olduğunu varsayarak, aşağıdaki modellerden birine yönelmem doğru olur mu? Bu ürünlerden hangisini önerebilirsiniz?

    * Behmor Brazen Plus
    * Bunavita BV 1900TS
    * Technivorm Moccamaster KBT 79112

    • Omer Demir diyor ki:

     Ali Bey Merhaba,
     Electrolux EKF7800 piyasada bulunan ürünler arasında, ev kullanıcıları için oldukça fazla özelliği bir arada barındıran bir model. Evde kullanacaksanız gayet yeterli olur.
     İş yeri, cafe vb bir yerde kullanacaksanız profesyonel bakım ve desteği olan modelleri tercih etmelisiniz. Öte yandan tekrar değiştirmek istemiyorum dediğiniz için bu sefer garanti süresi garanti şartları ve Türkiyedeki servis desteği sizin için önemli olmalı. Makinelerin artık bütük kısmı çinde yapılıyor, ne kadar pahalı olursa olsun ne kadar iyi bir marka olursa olsun alacağınız maksimum verim 8 yıl olur (ev kullanımında) Zaten belli bir süre sonra parçalar yıpranmaya yaylar gevşemeye başlar. Yukarıdaki modelleri teker teker anlatmak isterim ama filtre kahve makinesi çok kompleks bir mantığa sahip değil bu nedenle filtre kahve makinesi için özellikle ev kullanımında aşırı yüksek rakamlar ödemeyi doğru bulmuyorum. para ve karar elbette sizin. Bu ürünlerin üçü de hatırladığım kadarıyla çelik termosa sahip, Çelik termosulu makineleri tavsiye etmiyorum. Zamanla içerisinde hoş olmayan kokular oluşturuyorlar. Bu arada bunavitayı chemex ile kullanmak için alacaksanız da chemex’e suyu manuel döküp demlemek doğru olan yöntem maceraya girmeyin derim.
     Sevgiler

     • Ali diyor ki:

      Ömer Bey merhaba,

      Detaylar için teşekkürler. Belirtmeyi unutmuşum, ev kullanımı için kullanacağım. Bu bilgiler ışığında Electrolux EKF7800’le yoluma devam edeceğim. Deneyimlerimi fırsat bulduğumda paylaşmaya çalışacağım.

      • Omer Demir diyor ki:

       Şimdiden hayırlı olsun Ali Bey, kullanıcıların yorumları çok kuymetli hepimi için, sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu arada son bir tavsiye, kağıt filtre ile kullanın, lezzet performansı daha iyi olur. Sevgiler

 82. A Berke diyor ki:

  Merhaba size bir kahve makinasını sorcam delonghi ecp3121 almayı düşünüyorum sizce memlun kalırmıyım fiyatı şu anda 750 lira

  • Omer Demir diyor ki:

   Ali Bey Selamlar,
   Makine hakkında yorumlarımı yukarıda yazdım. Memnun kalır mısınız kısmına benim cevap verebilmem mümkün değil, zira sizi tanımıyorum, ne amaçla(hangi içeceği hazırlamak için), ne sıklıkla, nerede kullanmak istediğinizi bilmiyorum. Üstelik memnuniyet çok göreceli, eşim bile sorsa samimi olayım o topa girmem:)) Üründe aklınızı kurcalayan konular varsa, net sorarsanız ne yanıtlar verebilirim:)
   Sevgiler

 83. Filiz diyor ki:

  Merhabalar,

  İnternet sitenizi yakından takip etmekle beraber forumlarda ve araştırmalarımda bir çıkmaza girdim. Çünkü yorumlar bu işle ilgilenen profesyoneller veya giriş düzeyinde tavsiye isteyenler tarafından yapılıyor. Klasik kahve zincirlerindeki kahvelerden lezzet almayacak kadar elementer olmamakla beraber bu işle profesyonel olarak ilgilenenler kadar highend içici de değilim. Evde kullanmak üzere filtre kahve Makinesi ve espresso Makinesi için orta düzey bir öğütücü ile espresso makinesi almak istiyoruz. İlk alternatifimiz Eureka Mignon Perfetto alıp bir süre sonra espresso makinesini almak (model hala soru işareti- DeLonghi Dedica 685 olabilir), veya Gaggia mdf89 ve Gaggia new Classic 2018 i beraberce 3.400 TL kampanya fiyatıyla almak. İş yoğunluğumuz gereği çok ince ayrıntılarla uğraşmadan uzun vadede evde lezzetli kahve yapabileceğimiz bir ekipman almak temel hedefimiz. Sizin öneriniz ne olur, veya tüm bunları bırakıp şuna yönlenin de diyebilirsiniz. (Bu arada toplamda 3.500 TL’yi geçemeyecek bir bütçemiz var.)

  • Omer Demir diyor ki:

   Filiz Hanım Merhaba,
   Bütçe ve ürüne erişmekle ilgili bir sıkıntınız yoksa ev kullanımı için Gaggia mdf89 ve Gaggia new Classic 2018 gayet güzel seçimler. Bulduğunuz fiyatlar da gayet makul. Gaggia Classic’in güzel bir özelliği de 58mm portafiltre kullanması ve 3 ayrı lezzette espresso yapmanızı sağlayan filtreleri. 58 mm profesyonel espresso istasyonlarında kullanılan portafiltre çapı. Ev ürünlerinde genelde 51mm kullanılıyor:Seçimleriniz bu fiyata en makul seçim gibi görünüyor. Mdf89 ise özellikle standart espresso inceliğinin altına inebilmesi ile farklı tatlar üretmenizi sağlayan ve doser içeren bir öğütücü. Güzel günlerde kullanın :)
   Sevgiler

   • Filiz diyor ki:

    Cevabınız ve değerlendirmeniz için çok teşekkür ederim Ömer Bey. Mdf 89 hakkında yerli/ yabancı detaylı inceleme videoları bulamadığım için kafam karıştı. Kalibrasyona ihtiyaç duyar mı, temizlik/bakım konusunda orta düzey bir ev kullanıcısının temizliğini uğraşmadan yapabilmesi mümkün müdür ve single dosingde içeride biriken kahve miktarının sonraki kahveyi etkilemesi bariz bir durum mudur gibi noktalar benim başlangıç seviyesi bilgim ile teknik özelliklerine bakarak cevap bulamadığım konular oldu. Bu hususlarda yorumunuz ne olur?

    • Omer Demir diyor ki:

     Filiz Hanım Selamlar,
     Şu linkte oldukça detaylı bir inceleme var (ingilizce) https://www.youtube.com/watch?v=JdyCPNCYebc bu sanırım ihtiyacınızı görür. Öğütücüyü ne kadar sıklıkta kullanacağınız önemli. Eğer az miktarda öğütme için kullanacaksanız doser fonksiyonu zaten çok işlevsel olmaz, ama zararı da olmaz. Sadece öğüteceğiniz kadar kahve koyup öğütürsünüz. Fazladan bir kaç çekme ile doser da zaten temizenir. Tabi hazne içinde eser miktarda kahve kalacağı için ideal olan tek tip çekirdekle ilerlemek. paket bitince yenisine geçmek. Yeni paketten kullanmadan önce 3-5 gram öğütürseniz eski kahvenin kalıntıları da temizlenmiş olur. Öğütücü temizlemek için özel tozlar ve hap gibi şekil verilmiş temizleyiciler var(videoda hap gibi olanı gösteriyor) Bunları ufak bir google aramasıyla temin edebilirsiniz.
     Sevgiler

 84. kurtbey atmaca diyor ki:

  Ömer bey yazınızı baştan aşağı soluksuz okudum. Harikasınız.Bu kadar güzel anlatılamaz. Ben bunu kahve ile yeni tanışan biri olarak söylüyorum. Dolayısı ile size bir soru sormak istiyorum.Bize nikaraguadan HG, SHG-EP VE ARABICA ORO teklifleri geldi biliyorsunuz . bunlar jinotega ve matagalpa bölgesi ürünleri. Bu konuda kabul ederseniz sizle görüşebilme imkanım olurmu?
  Eğer olursa mutluluk duyarım.
  SAYGILARIMLA
  KURTBEY ATMACA

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar Kurtbey Bey,
   Sizi tanımadığım için gelen teklifleri de doğal olarak bilmiyorum :), ama elimden geldiğince sorunuzu yanıtlamaya gayret ederim. Çok özel değilse lütfen sorunuzu buradan iletin ki diğer okuyucularımız da faydalanmış olsun.
   (not: kişisel veri gizliliği adına ilettiğiniz iletişim bilgilerinizi yorumunuzdan kaldırdım.)
   Sevgiler.

 85. Büşra diyor ki:

  Merhabalar,

  Ben Elektrolux 7800 ve Delonghi 15250 ürünleri arasında kararsız kaldım. Biri daha ucuz diğerininde özelliği bir tık fazla. Sizin öneriniz ne olur. Şimdiden teşekkür ediyorum. Kolay gelsin

  • Omer Demir diyor ki:

   Büşra Hanım Merhaba,
   Son karar mutlaka sizin olmalı. Bu kararı verebilmek için özelliklerden hangisine ihtiyacınız olduğu, bunun için ne kadar daha ek para ödemeye hazır olduğunuz, mutfağınızda ayıracağınız yer ve ürünün gözünüze ne kadar hoş göründüğü oldukça önemli. bunları lütfen göz önüne alın.
   Makine özellikleri ve bunların ne kadar işlevsel olduğu ile ilgili şöyle bir yazı hazırlamıştım, sanırım bu sizin için faydalı olur, okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim: https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-ozellikleri-ne-anlama-geliyor/3304
   Makinelerle ilgili yorumumu zaten yazı içinde belirtmiştim, makine özellikleri ile ilgili yazılarımda belirtmediğim ya da anlaşılmayan bölümler için bir sorunuz olursa bunları seve seve yanıtlamaya gayret ederim.
   Sevgiler

 86. MUSTAFA diyor ki:

  Merhabalar ben de bu kahve sevdasına yeni başlayanlardanım ve hemen hemen bütün yazılarınızı okudum ve ilk başta tavsiyeniz olan Electrolux Expressionist EKF7800 almayı düşünüyordum fakat fiyat açısından bana makul gelmiyordu. Evde tek kahveyi içende ben olduğum için acaba moka bot yada chemex mi alsam dedim ama benim istediğim özelliklerden birisi kahve kokusu ile uyanmak ve kahvemin hazır olması. Bu yüzden tavsiyeniz makineyi araştırırken HOMEND 5004COFFEEBREAK diye bi makine buldum 2 fincan demliyor ve zaman ayarlı, yorumlarda tek olumsuzuluğa termosun içi plastik demişler sizce uygun mudur? benim için tavsiye edermisiniz. Değerli görüşünüzü bekliyorum Sevgiler. Saygılar.

  • Omer Demir diyor ki:

   Mustafa Bey Selamlar,
   Dün benzer bir soru filtre kahve makinesi yazıma geldi orada yanıtladım. Sanırım benim versipim cevaptan bahsediyorsunuz;) Karar elbette sizin ama ben içi plastik olan mugları sevmiyorum. Öte yandan filtresi standart olmadığı için kendi plastik filtresini kullanmanız gerek. Kağıt filtre kullanamıyorsunuz. Süzme performansı ve zamanla yıpranması da zorda bırakabilir.
   Sevgiler

   • MUSTAFA diyor ki:

    Teşekkür ederim ilginiz için. Plastik filtresinin olduğu yere kağıt filtreyi keserek ve plastik mugun olduğu yere bir cam bardak yada sürahi bularak revize etsek heralde görünen sorunlar hallolur. Marka kalitesi olarak ne söylersiniz? Servis ağı ve malzeme kalitesi iyimidir?

 87. Bekir K. diyor ki:

  Ömer Bey bilgilendirme için teşekkür ederim.
  Yarın gidip mağazada electrolux un her iki modelini de inceleyeceğim.Görünüşe göre electrolux ve homend arasında bir tercih yapacağız.Size bununla ilgili tekrar dönüş yapacağım.
  İlginiz için teşekkür ederim.

  • Bekir K. diyor ki:

   Ömer Bey tekrardan merhaba
   2 hafta önce ELECTROLUX EKF7800 modelini aldık. Yorum yapmak ve farklı kahveleri denemek için 2 hafta bekledik:)
   Ürün beklediğimiz gibi çıktı.Açıkçası beklentilerimizin üzerinde bir makina çıktı severek kullanıyoruz.O kadar sevdik ki bir tanede abime hediye aldık.
   Verdiğiniz bilgi için çok teşekkürler.
   İyi günler.

 88. Uğur diyor ki:

  Ömer Bey merhaba. Kahve merakım beni buraya getirdi. Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Çöplüğe dönmüş internet diyarında böyle değerli bir bilgi kaynağına rastlamak çok hoşuma gitti.

  Kaçırdığım bir yer varsa mazur görün çok yeniyim. İhtiyacım olan şey ofisimde küçük yer kaplayan bir aletle uygun fiyatlı espresso yapmak. Mesela Brikka dediğiniz aletin elektriklisi yok mudur?

 89. Bahar diyor ki:

  Merhaba, Delonghi ec680m makine kullanıyorum. Kireç çözücü almam gerekiyor, delonghi marka olmayan bir çözücü kullansam sorun çıkar mı sizce?

 90. emre kılınç diyor ki:

  Merhaba,

  Homend Coffeebreak 5002 filtre kahve makinesindeki öğütücü hakkında bilgi alabilir miyim? Kahve çekirdeklerini keserek mi öğütüyor(bıçaklı)? yoksa ezerek mi (silindir)?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 91. Can S. diyor ki:

  Merhaba.
  Klasik tipte bir filtre kahve makinesinde istediğim kadar sıcak kahve çıkmıyor. Makineye suyu ısıtıp sıcak olarak koyarsam bir faydası veya zararı olur mu?

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Can Bey,
   Makineye zarar verirsiniz. Makinenizin cinsini bilmiyorum ama ısınmanın başlayacağı noktaya kadar olan bölümde kullanılan malzeme ısıyadayanıklı olmayabilir. Su haznesinin makine ile birleştiği noktada muhtemelen bir conta vardır bu gevşeyerek sızıntıya neden olabilir ve başka bir çok sıkıntı oluşabilir. Oda sıcaklığında su kullanmanızı tavsiye ederim
   Sevgiler

 92. Büşra diyor ki:

  Merhabalar,
  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim uzun süredir filtre kahve makinası arayışındayım evlilik arifesinde olup çeyiz yapmaktayım nişanlımda bende kahve içmeyi çok seviyoruz özellikle filtre kahve bu yüzden makinasını evimize de almaya karar verdik yazmış olduğunuz yazıları okudum yorumları da okudum Electrolux EKF7800 düşünüyorum birde arçelik in love arasında ama bu yazıları okumadan önce azum Ar3046 almayı düşünüyordum siz bununla ilgili bişey yazmamışsınız bu makinayla ilgili yorumunuz var mı acaba??

  • Omer Demir diyor ki:

   Büşra Hanım merhaba,
   Arzun AR3046 hiçbir ek özelliği olmayan standart bir makine. Damlatma önleyici günümüzde bir kahve makinesi için çok temel ve bir o kadar basit bir özelliktir.
   Ancak bu makine ile ilgili damlatma problemleri çokça rapor edilmiş.
   Sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Burak Bey Merhaba,
   Bu ürünle ilgili yurt dışında oldukça pozitif yorumlar var ancak yorum yapanların hepsi givaway ürün alıp yorum yapmışlar. Giveaway ürünü ilk piyasaya sürdüğünüzde belirli alışveriş sitelerinde çok yorum yapan kişilere sunduğunuz ücretsiz ürün gibi düşünebilirsiniz. Yorumların hepsinin böyle olması beni biraz rahatsız etti. Ek bir özellik, iyi bir malzeme kalitesi ve performans beklemiyorsanız günümüzde fiyatı makul ürünlerden biri bütçeniz yoksa hiç yoktan iyidir ama daha üst segment ürünleri tavsiye ederim.
   Sevgiler

   • Burak diyor ki:

    İlginiz ve açıklayıcı yorumunuz için çok teşekkür ederim Ömer Bey.
    Sanırım site genelindeki tavsiyelerinizi dinleyip Delonghi EC685 modeline yöneleceğim.
    Saygılarımla :)

 93. Seyit diyor ki:

  İyi günler Ömer bey ve mokapota okuyucuları. Tchibo kapsül kahve makinesinden sizin tavsiye ve yazılarınızın rehberliğinde Delonghi 685m modelini satın aldım. Kahvenin kıvamı ve tadı çok daha güzel oldu. Ama kreması çok azaldı. Tabii ben öğütülmüş kahve alıp yaptığımdan olabilir diye düşünüyorum. Kahve değirmeni Makinesi almak istiyorum ama siteniz ile geç tanıştığım için güncel fiyat ve ürünleri seçmekte zorlanıyorum. Kahve makinelerinde yaptığınız gibi elektrikli değirmen ve öğütücüler için de bir yazı hazırlalayabilir misiniz?

  • Omer Demir diyor ki:

   Seyit Bey Merhaba,
   Kahve kreması için öğütme inceliği ve tamperleme önemli ve her makineye göre de farklılık gösterebilir. O yüzden evde bir öğütücü şart.
   Yazıya gelince… Bu biraz da benim ayıbım, 2 ay önce başlayıp, 2 hafta içinde tamamlayacağım diye söz verip türlü nedenlerden bitiremediğim bir yazı bu. En kısa sürede odaklanıp tamamlayacağım.
   Desteğiniz için teşekkürler…
   Sevgiler

   Sevgiler

   • Seyit diyor ki:

    Çok teşekkür ederim. Bilgilerinizi paylaşacağınız yazınızın, alacağım öğütücü için rehber olacacağından; sabırla bekliyorum. ☺️

 94. Bayram diyor ki:

  Merhaba Ömer bey iyi akşamlar önerdiğiniz ürünlerden sage 810 ve sage SES500 espresso Makinesi arasında kaldım.Aralarındaki bin tl lik farkı ve fiyat performans ilişkisine göre neyi önerirsiniz?

  • Omer Demir diyor ki:

   Bayram Bey Merhaba,
   İki ürün hemen hemen aynı özelliklere sahip SE500 Bambino modeli daha yeni bir model dizayn olarak da daha şık ve küçük. Tabi dizayndaki bu küçüklme makine özelliklerine etki etmiyor ama 810 ile birlikte gelen tamper bu modelde yok.
   İki ürün de 54mm portafiltre kullanıyor ve PID özelliğine sahip.
   Sevgiler

 95. Tugba diyor ki:

  Merhaba Ömer bey, öncelikle bu güzel site ve harika bilgiler için çok teşekkür ederim. Gerçekten aradığım çok konuda fikir sahibi olmamı sağladı :) Bu arada fikrinizi sormak istediğim bir kaç şey var , genel olarak filtre kahve, espresso ve americano tercih eden bir aileyiz.
  Evimizde Homend filtre kahve makinesi ve Nespresso kapsül makinemiz var. Malüm şartlardan evde kaldıkça kahve zevkimizi de geliştirmeye çalışıyoruz, farklı aroma ve lezzetleri denemek istiyoruz.
  Dediğiniz gibi kapsül makineyi almış olduk bir kez:) Aslında kendi kapsüllerini kullandığımız sürece, köpük ve lezzeti oldukça tatmin etmişti bizi, ancak doğaya verdiği zarar ve ekonomik olmaması nedeniyle, zararın neresinden dönersek kar diye düşünerek ever greenden metal kapsül edindik, şimdi farklı denemeler yapmaya çalışıyoruz, blenderda kahve çekerek Rossman, Kahveciniz, Cafeingo gibi yerlerden aldığımız çekirdekleri deniyoruz, ancak homojen ve ince seviyede çekim sağlayamadığımız için sonuçlar başarısız. Homeend içinde yorumlarınızı okudum, biz genel olarak memnunuz ama daha iyilerini henüz keşfetmediğimizden olabilir :) Şimdi sizden Homend’ten sonra hangi filtre kahve makinesine geçişimiz olmalı konusunda ve Nespresso ‘dan kapsül içine iyi bir öğütücü alarak kahve çekersek iyi sonuç alır mıyız, Espresso makinelerindeki gibi bir performans yakalar mıyız sorularına tavsiyelerinizi rica ediyorum. Çok teşekkürler :)

  • Omer Demir diyor ki:

   Tugba Hanım Merhaba,
   Güzel sözleriniz için teşekkürler, kahveyi basketbol severlere, basketbolu da kahve severlere sevdirme amacıyla çıktık yola ne mutlu ki bu kadar çok kişiye ulaşıp fayda sağlayabiliyoruz.
   Öncelikle evinizde memnun olduğunuz bir makine varsa o en güzel makinedir sizin için yeni maceraya girmeyin derim. Hele ki şu dönemde. Ne zaman ki benden bu kadar der o zama teşekkür eder yenisine bakarsınız.
   Ama öğütücü konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Çünkü çok önemli bir ekipman ve rondo tipi bıçaklı öğütücülerde zaten kahve öğütülmez hele ki espresso yapacaksanız hiç öğütülmez.
   Öğütücüler için şöyle bir yazı hazırlamıştım (https://mokapota.com/kahve/hangi-kahve-makinesi-ve-ogutucuyu-almaliyim/768) bunu okumanızı tavsiye ederim, bir sorunuz olursa o yazı altındaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.
   Sevgiler

 96. Murat diyor ki:

  Merhaba dostum Siemens EQ.500 integral modeli için ne düşünüyorsun? (3800 TL civarı) aslında filtre ve amerikano tarzı kahve genelde tuketirim arada da sütlü kahveler yada misafir gelince istediği kahveyi içsin diye bu modeli düşünüyorum. Hem filtre hem americano yapan yok sanırım. Bu fiyat aralığında onerebilecegin bir model varsa onu da söylersen çok mutlu olurum. Çok teşekkür şimdiden.

 97. Tugba diyor ki:

  Hızlı geri dönüşünüz için çok teşekkürler..
  bu yazınızı okuduktan sonra iki seçenek üzerinde kararsız kaldım doğrusu..Wmf ve Mellita.. Fiyatları birbirine çok yakın, yorumlar da öyle..
  Nespresso metal kapsülü içine espresso çekimi ve filtre kahve makinesi için kullanmak için hangisi avantajlı olur sizce?

  Teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Tugba Hanım Merhaba,
   Espresso biraz daha hassas bir konu hele bir de metal kapsül işin içine girince doğru ayarı bulabilmek ve öğütücünün bu ayarı destekliyor olması oldukça önemli.
   Öte yandan bir öğütücü aldığınızda en az 7-8 yıl hatta iyi bakarsanız çok çok daha uzun süre kullanmaya devam ediyorsunuz. Üstelik yapabileceklerinizin ve opsiyonların sınırları da genişliyor.
   Ama tabi bütçe buradaki en bağlayıcı konu. Eğer bütçeniz bu kadarla sınırlıysa wmf yorumlarında espresso ile ilgili bir sıkıntıya rastlamadım bu nedenle daha mantıklı olabilir, ama bütçenizi biraz daha artırırsanız bu sefer konik dişli öğütücülere yönelebilirsiniz.
   Sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Muhammet Bey Merhaba,
   Tefal Subito Mug, ek hiç bir özellik barındırmayan bir makine, sadece dilerseniz karaf yerine direkt kupaya alabileceğiniz bir özellik eklenmiş. Filtre bölümü çekmeceli ve beraberinden tamamen plastik kalıcı filtreyle geliyor ama ben bu tip filtreleri değil de süzme performansı ve lezzet açısından kağıt filtre kullanılmasını tavsiye ediyorum. Giriş seviyesi makinelerde kullanılan düşük kalitede bir plastik tercih edilmiş, ama ön yüze de paslanmaz çelik bir kaplama konulmuş. Açıkçası ürün hakkında söylenebilecek çok fazla bir şey yok. En asgari ihtiyacı karşılayan, ek özellik barındırmayan giriş seviyesi bir makine diyebiliyorum sadece.
   Sevgiler

 98. Fatih diyor ki:

  Merhaba,

  Braun KF560 ürünü 1 aydır 350-450 bandında seyrediyordu. Hafta başında MediaMarkt müthiş indirimle 279 TL’ ye satışa çıkardı. Uzun süredir takip etmeme rağmen sipariş verirken vazgeçtim ve Cuma günü hadi vereyim siparişi dedim ürünü kaldırmışlar. O anki sinirle Bosch’ un resmi sitesinden BOSCH TKA6A041 modelini 350 tlye satın aldım ama aklım Braun’ da kaldı. Değerli yorumlarınızı bekliyorum. İyi günler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Fatih Bey Merhaba,
   KF560 ile KF520 hemen hemen aynı ürünler tek fark 560 520’ye göre daha fazla su alırken boyu çok az daha kısa. Bosch TKA6A041 modelinden yazıda zaten bahsediyorum.
   Sevgiler

 99. Yavuz Selim diyor ki:

  Ömer bey merhabalar,
  Öncelikle yazınızı keyifle okuduğumu belirtir, teşekkürlerimi sunarım. Filtre kahve ayarında öğütme yapabileceğim makul fiyatlı bir öğütücü için önerilerinize başvurmak istedim.
  Electrolux ekf3700 filtre kahve makinesi kullanıyorum ve öğütücüm olmadığı için de hazır çekilmiş filtre kahveler kullanıyorum. Julius Meinl Prasident filtre kahveden oldukça memnun olsam da çekirdek kahve alıp taze olarak öğütme ve tüketme işlemini yapmak istiyorum ancak öğütücü konusunda bilgi sahibi olmadığım için hangi öğütücüleri tercih edeceğimi bilemedim.
  Öğütücüyü sadece filtre kahve inceliğinde öğütmek için kullanacağım. Makul fiyatlı olması tercihimdir fakat her türlü öneriye açık olduğumu da belirtmek isterim.
  Teşekkür ederim,
  Selamlar,

 100. Yavuz Selim diyor ki:

  Çok teşekkür ederim Ömer bey. Öğütücülerle ilgili yazınızı daha sonra fark ettiğim için üstteki yorumu yazmış bulundum. Yazınız merak ettiğim her türlü sorunun cevabını içerisinde barındırıyor. Tekrar teşekkür eder, iyi akşamlar dilerim.
  Selamlar,

 101. Işıl diyor ki:

  Merhaba,Enplus magazasında satılan caso marka öğütücülü filtre kahve makinasını almayı düşündüm ama öğütücüsü sizin önermediğiniz rondo tipi mi onu anlayamadım,bir fikriniz var mı?Bir de wmf nin termoslu mini serisi makinalarının performansı(öğütücüsüz) hakkındaki fikirleriniz neler?Şimdiden teşekkürler..

  • Omer Demir diyor ki:

   Işıl Hanım Merhaba,
   Evet caso bıçaklı öğütücüye sahip o nedenle tavsiye etmiyorum
   WMF termos mini 2 numra kağıt filtre kullanan ince dizayn düşük hacimli bir makine. WMF ürünlerinin göreceli pahalı olmalarının nedeni dış yüzeyinin yıllarca ilk görünümünü koruyan patentli bir çelik alaşımı olan cromargan olması.
   Su haznesi sabit ama aroma fonksiyonu var.
   Umarım bu bilgiler yeterlidir
   Sevgiler

 102. zeynep diyor ki:

  Selamlar, blogunuza yakın zamanda denk geldim, denk geldiğimden beri de içinde gezinip duruyorum. Emeğinize, bilginize, özeninize sağlık.
  Bir soru da benden gelsin mi? Bütçemle ya Delonghi kg89 gibi bir başlangıç öğütücüsü alıcam ya da 2,5 yıl günde 20 gr kahve çekilmiş Baratza Encore. Aklım 2. el Baratza diyor ama kullanım kaynaklı performans düşüklüğü konusunda da bilgim sıfır denecek kadar az…

  • Omer Demir diyor ki:

   Zeynep Hanım Merhaba,
   İki makinenin segmenti oldukça farklı encore daha üst segment bir ürün. Ayrıca öğütme performansları da oldukça faklıdır.
   Hangi demleme ve makine için öğütme yapacaksınız bilmiyorum ama zaten orta üstü bir espresso makinesine sahipseniz KG89 yeterli bir tercih olmaz.
   Alacağınız makinenin temizlenmiş haliyle dişlilerini inceleyin en ince ayarda sesine bakın(sürtünme vs var mı) bir de farklı boyutlarda çekirdek öğütüp taneciklerin büyükülüklerine bakın taneciklerin boyutları arasında fark varsa ikinci el ürüne girmeyin.
   Sevgiler

 103. Kemal diyor ki:

  Merhabalar,
  İki filtre kahve makinesi arasında çok kararsız kaldım, sizin değerli yorumlarınızı merak ediyorum. Bu makineler, Electrolux E5cm1-6st Create 5 vs Electrolux Ekf7700. Şimdiden teşekkürler :)

  • Omer Demir diyor ki:

   Kemal Bey Selamlar,
   İki makine de birebir aynı özelliklerdeler, E5 7700’ün yeni versiyonu, daha modern bir görünüm var ancak arada fonksiyon olarak farklar yok.
   Fiyat farkı yoksa ben yeni seriyi tercih ederdim ileride bir aksilik olur da yedek parça ihtiyacınız olursa bulmak daha kolay olur.
   Ciddi bir fiyat farkı varsa da dediğim gibi iki ürün de aynı özellikte daha ucuz olana yönlenilebilir. Görsel olarak hangisinin içinize sindiği de önemli.
   Sevgiler

   • Kemal diyor ki:

    Çok teşekkürler yanıtınız için hocam. Son olarak bu cihazlar ile Siemens TC86303 arasındaki temel fark sanırım Siemens modelinde aroma ayarı yapamıyor olmamız. Onun dışında bildiğiniz bir kalite veya fonksiyon farkı var mı acaba? Bu üç model arasında çok kararsız kaldım kendi bütçem dahilinde

    • Omer Demir diyor ki:

     Siemens’in bu kasası EKF7700 den daha eski bir kasa bunu göz ardı etmeyin. Arada fark olarak gösterilebilecek şey sizin de bahsettiğiniz gibi aroma fonksiyonu. Kullanıcı deneyimi tarafında çekmeceli modellerde zamanla çekmece menteşelerinde problem oluşması, kazaya açık olması vb bazı problemler de var. Su haznesinin çıkabilmesi ise pozitif tarafı. Özellikle suyu gramla ölçerek koyacaksanız.
     Sevgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir