Hangi Kahve Makinesi ve Öğütücüyü Almalıyım?

Kahve Hangi Kahve Makinesi ve Öğütücüyü Almalıyım?

Dışarda güzelim filtre kahve, latte, cappuccino varken evde hazır kahve içmek sizi sıktı ve evde kahve yapmayı istiyorsunuz. Kısıtlı bir miktar da bütçe ayırdınız ama; Hangi kahve makinesi? Hangi öğütücü? İlk başta hangisi alınmalı? Bir kere alıp tam mı alayım yoksa ucuz bir başlangıç seti mi? diye araştırıyorsanız bu yazıda size yardımcı olmaya gayret edeceğim. En düşük maliyetten başlayıp ev için kafi denecek maliyetlere kadar önerilerim olacak.

Önemli Not!
Yıllar öncenin ürünleriyle yayınlanan bu yazı günümüze göre biraz geride kaldı o nedenle öncelikle altta linki olan inceleme yazılarıma bakmanız tavsiye ederim.

Kahve Makinesi İnceleme Yazıları

Bialetti French Press Kahve Makinesi
Bialetti French Press

French Press:

Bir çok farklı marka ve hatta merdiven altı üreticiler bile french press üretiyorlar. Hepsini alabilirsiniz ama french preste kahveyi iyi süzmesi camın çatlamayacak kalitede olması, makinede yıkanabilir olması önemli faktörler. Bu nedenle 5-10 lira daha fazla verip bilinen üreticilerden almanızı tavsiye ederim.

Bodum French Press ve Bialetti French Press benim önerim. Bir diğer alternatif ise IKEA French Press. Bialetti’yi metro marketlerde cüzi bir rakama geçtiğimiz hafta gördüm. Bodum (büyük boy) ve ikea’yı (küçük boy) da o civarda fiatlara almıştım. Sonrasında yapacağınız şey ise alacağınız kahve çekirdeğini french press‘e göre öğüttürmek ve hava ışık geçirmeyen ambalajlarında saklamak. Elbette asıl önerim kahveyi evde kendinizin öğütmesi ama öğütücünüz yok ise bu durum kaçınılmaz.

Ölçüye gelince, kahve ölçü kaşığınız varsa silme Kahe kaşığı yaklaşık 7 gr. kahve alır. Damak tadınıza göre 300ml su için 2,5/3,5 kaşık yanı 18-22 gr kahve kullanabilirsiniz. Zaten demleme kahve hazırlarken başlangıç olarak 1/16 ila  1/20 arası kahve/su oranını baz almanızı öneririm.

French Press Hakkında daha detay bilgi için:  French Press Nasıl Hazırlanır – Püf Noktaları

Yazıyı okurken, yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz


Bialetti Mokapot Kahve Makinesi
Bialetti Moka Pot

Moka Pot

Moka Pot en eski demleme yöntemlerinden ve manuel bir kahve makinesi aslında. Bu yöntemle kahve hazırlamayı ve geçmişini Moka Pot Mu? Ne Yani Su Alta Mı Konuyor? yazımda anlatmıştım.

Moka Pot için en bilinen marka bialetti. Ancak markayla özdeş bir durum sözkonusu olduğu için fiyatları biraz pahalı. Bialetti Moka Pot alternatifi kaliteli ve kısmende daha uygun fiyatlı halini yine ikea’da bulabilmeniz mümkün. Ama bu üründe alınan alternatiflerin zamanla orjinalini arattığı da bir gerçek. Uzun vadeli bir ilişki düşünüyorsanız  hem yedek parça bulunabilirliği hem de içinizin rahat etmesi için orjinalinden şaşmayın.

Chemex / V60 Dripper / Aeropress /Syphon

Chemex ve V60 Dripper, filtre kahve sevenler için  aeropress de americano sevenler için önerebileceğim demleme ekipmanları.

Aeropress plastik olduğu için yolda kırılma derdi olmadan internetten çok rahat sipariş edebilirsiniz. Aeropress‘in amazon.com’da satış kanalı var. Türkiye’ye kargo dahil 35$’a almak mümkün. Sipariş vermişken 4$’a yedek filtre kağıdından da ekletin. Bu sizi oldukça uzun süre idare eder.

Manuel Filtre kahve makinesi olan Chemex ise cam bir malzeme olduğu için kargoda kırılma riski var. Her ne kadar iyi paketlense de Türkiye’deki kargo taşıma yöntemleri  (bkz. karpuz sergisi) göz önüne alındığında, satın aldığınız yerin bu güvenceyi verdiğine ve iyi bir deneyim sunduğuna emin olun.

V60 Dripper da hem plastik hem de porselenden üretiliyor. Plastik olanda kırılma derdi olmaz porselen olan ise küçük hacimli olduğu için chemex‘e göre nispeten taşıma esnasında kırılmaya daha dayanıklıdır. Siz yine de tedbiri elden bırakmayın. Son dönemde Kütahya porselen de oldukça güzel bir dripper çıakrdı. Sonrası ne olur bilmiyorum ama çıkış fiyatı beyaz ürün için 50 TL siyah ve kırmızı için 110TL idi.

Syphon demleme ise biraz daha moka pot mantığında çalışan bir yapıya sahip. Piyasada kalitesine ve markasına göre değişmekle birlikte 250-450 TL arası fiyata bulunabiliyor. Bu da yine cam bir malzeme olduğu için iyi bir paketleme oldukça elzem.

Breville Filtre Kahve Makinesi
Breville Filtre Kahve Makinesi

Filtre Kahve Makinesi

Yukarıdaki önerdiklerim bir yerden sonra size tatminkar gelmeyecek. İlle de makine olsun diyeceksiniz. Özellikle espresso tutkunuz yoksa evde kahve işine başlamak için en mantıklısı filtre kahve makinesi. Her nekadar bir sonraki adımda espresso makinesi almak isteyecek olsanız da, alacağınız filtre kahve makinesinin sizin için her zaman kullanımı olacaktır.

Temelde iki tip makine var. Biri klasik tip olan cam hazneliler, diğeri ise termos özelliği gören çelik hazneliler. Aralarındaki fark ise cam haznelilerde makine açık olduğu sürece haznedeki kahve sürekli alttan ısıtılırken, çelik termos olanlarda demleme sonrasında bir ısıtma olmaz. Her iki makinede de Kahveniz yaklaşık iki saat termosta içilebilir sıcaklıkta kalır.

Makineyi az sayıda kişiye kahve hazırlamak için kullanacaksanız, kenwood kmix filtre kahve makinesi size önereceğim. Hem küçük hemde pratik olması ve iyi bir demleme sıcaklığı sunması nedeniyle benim de eş dosta önerdiğim bir model. Renkleri canlı ve her tezgahta çok rahat kendine yer bulabiliyor. Özellikle erkek okurlarımız’ın mutfak tezgahında kendilerine yer bulma çabalarını bildiğim için diyebilirim ki, bu makine eşinizden rahat onay almanızı sağlar.

Delonghi, siemens ve hatta arçelik/beko’nun modelleri de tercih edilebilir. Kaldı ki geçenlerde kendime Arçelik inlove K8115 modelini aldım. Zamanlama fonksiyonu, daha yoğun demleme gibi özellikleri ve geniş hacmli olması kararıma etki eden nedenlerdendi. Kapak kısmının sağlamlığı dışında performansından memnun olduğumu söyleyebilirim. Zaten yeni modellerde kapaktaki dizayn problemi de giderilmiş durumda. (Düzeltme 15.10.2018: Arçelik inlove K8115 modeli ben önermeye başladıktan sonra ciddi bir fiyat artışı yaşadı. 2 yıl önce 160 liraya satılan bir ütünün şu an 600 liralara dayanması çok kabul edilebilir değil bu nedenle bu ürünü önerilerim arasından çıkartıyorum. Filtre kahve makinesi almak istiyorsanız filtre kahve makinesi özellikleri ve ürün inceleme yazılarımı okuyunuz) 

Termos modellerde ise braun, philips ve tchibo tercihiniz olabilir: Hiçbirinde sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum, çevremde kullanan arkadaşlarımdan da aksi bir yorum almadım. Sadece termos olanların zamanla içinde biriken kahve lekesini temizlemek biraz uğraştırıcı olabiliyor.

Biraz daha bütçem var uzun ömürlü bir makine alayım diyorsanız da Breville Filtre Kahve Makinesi önerim olur. Ancak Türkiye’de servis koşulları ve yüksek maliyeti dikkat etmeniz gereken nokta.

Bir diğer alternatif ise kombo ürünler. Gerçi kombo ürün tavsiye etmediğimi müdavim okuyucularımız bilirler sebebi ise biri bozulduğunda diğerini de feda etmiş olmanızdır. Yine de böyle bir ürüne ihtiyacınız varsa, yani hem öğütücü hem filtre kahve makinesi bir arada bir ürün arıyorsanız Homend 5002 Öğütücülü Filtre Kahve Makinesi ihtiyacınızı fayda maaliyette karşılayan bir makine olacaktır.

Delonghi ECI341 Espresso Kahve Makinesi
Delonghi ECI341

Espresso Kahve Makinesi

Espresso veya espresso temelli içecekleri seviyorsanız bir espresso makine almanız sizin için kaçarı olmayan tek şey. Piyasada bir çok model olmasına karşın, Türkiyede en yaygın servis ağı Delonghi’de. Delongi merkez servise kargo ile ürünü gönderip kargo ile geri almanızda bir kolaylık. Özellikle çalışanlar için.

Bu yazıyı yayınladıktan sonra ayrıca şöyle bir yazı da hazırladım: Hangi Espresso Makinesi? Yorum ve Öneriler Bu yazıda piyasada erişebileceğiniz ürünlerin büyük bir kısmı ile ilgili fikirlerimi yazdım. Eğer espresso makinesi düşünüyorsanız mutlaka okuyun derim.

Yerli bir espresso makinesi yapılana dek (şimdi sinbo yaptı filan diyecekseniz, şu an okumayı bırakın ve uzaklaşın) düşük maliyette Türkiye için önerim delonghi olacak. Ben evimde bana göre fiyat performansta en başarılı ürünü olan EC270 modelini kullanıyorum ama maalesef artık TR’de satılmıyor. Daha alt modellerde ise plastik parçaların çokluğu beni rahatsız ettiği için size önereceğim model Delonghi EC680 ve/veya Delonghi ECI 341. Giriş seviyesi bir ürün olan Delonghi ECP 3531 ise dikkate değer.

Sevgili Hakan’ın kahve makinesi ile yaşadığı kötü deneyimlerden sonra Delonghi ECO v310-311 modellerinin ciddi sıkıntılı olduğunu söyleyebilirim. Kuvvetle muhtemel bir üretim hatası var ve bu nedenle her ne kadar çok şık görünse de bu modelden uzak durun. Nespresso, krupps tchibo gibi markaların çıkarttığı kapsüllü kahve makinelerinin almayın, zira kapsülle espresso’ya tamamen karşı biri olarak benden de bunlar için bir öneri sunmamı lütfen istemeyin. Eğer var olan espresso makinenizi değiştirmek istiyorsanız ve daha profesyone yakın bir model arıyorsanız veya bir kere alayım ama ev için en iyisini alayım gibi bir düşünceniz varsa o zaman size önerim Breville BES810 olacak. Tam otomatik bir espresso makinesi düşünüyorsanız da şu yazıma göz atmanızda fayda var Ev ve Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri

Breville BCG820 Öğütücü
Breville BCG820 Öğütücü

Öğütücü:

Piyasada kahve öğütücü olarak satılan ürünlerin büyük kısmı aslında küçük rondolar, bunlardan uzak durun. Kahve öğütme işi değirmende olur sevgili arkadaşlar. Bu rondolardan alırsanız kahve öğütmüş olmazsınız kahve çekirdeğini parçalaşmış olursunuz. Alacağınız öğütücü temelde kahveyi iki silindir disk arasında ezerek (aynı un üretiminde olduğu gibi) öğüten türden olmalı.

Alacağınız öğütücüyü Türk kahvesi öğütmekte de kullanmak istiyorsanız bu çok mümkün değil. Türk kahvesi pudra kıvamında öğütüldüğü için çok çok daha ince bir ayar gerektiriyor. Bu nedenle ev tipi öğütücülerde bunu bulmak hiç kolay değil.

Yaptığım araştırmalarda sadece Breville BCG820 Pro modelinde bu özelliğe rastladım onda da makinenin içinde ek bir ayar bölümü daha var o ayarı da en inceye getirdiğinizde Türk Kahvesi inceliğine yakın bir sonuca ulaşabiliyorsunuz ama pişirme sonrası pudra kıvamındaki Türk kahvesi hissini vermediğini de belirtmeliyim. Yine de aldığınız kahveleri bir de Türk kahvesi olarak denemek istiyorsanız bu ürün o şansı size sunacaktır. Fiyatı ise son dolar hoplaması sonrasında 1600 TL’den başlıyor. Bu kadar maliyet yüklenemem derseniz; Tchibo, Delonghi KG79 öğütücü ( Delonghi KG49 bıçaklı olduğu için önermiyorum)   yanına 30-50 TL arası alacağınız bir  Türk kahvesi el değirmeni sizi rahatlatacaktır. Türk kahvesi şart değil ama ev için güzel bir değirmen olsun derseniz de Breville BCG400 ve Delonghi KG79 güzel tercihler. Türk kahvesi için el tipi değirmen dedim ama bu tip değirmenlerin iyi kas yaptığını da hatırlatayım :)

Evde kahve işine yeni başlayan dostlar için önerilerim bunlar, merak ettiğiniz şeyler ve sorularınız olursa lütfen yorum bölümüne yazınız, elimden geldiğince yanıtlamaya gayret ederim. Yazıda bahsettiğim bütün aletlerin resimlerini ise aşağıdaki galeride görebilirsiniz.

Kahve Makinenizi seçtiyseniz geriye doğru kahve çekirdeğini bulmak kaldı, bu konuda da size yardımcı olacak bir yazı hazırladım

Son olarak 1980’de içtiğiniz kahvelerin hatırı dolmak üzere, onu da hatırlatayım.
Sevgiler.


Omer Demirhttp://omerdemir.net
Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi. Espressoyu uzun çekti, Obradović'le kendinden geçti Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu. Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine'den hiç elektrik almadı. Öğrendiklerini paylaştı, paylaştıkça öğrendi. Üşenmedi, öğrendiklerini dünya ile paylaşmak için bir de kitap yazdı Read This! Before Buying A Coffee Maker

Yazarın diğer yazıları..

286 YORUM

 1. İyi günler Ömer bey ve mokapota okuyucuları. Tchibo kapsül kahve makinesinden sizin tavsiye ve yazılarınızın rehberliğinde Delonghi 685m modelini satın aldım. Kahvenin kıvamı ve tadı çok daha güzel oldu. Ama kreması çok azaldı. Tabii ben öğütülmüş kahve alıp yaptığımdan olabilir diye düşünüyorum. Kahve değirmeni Makinesi almak istiyorum ama siteniz ile geç tanıştığım için güncel fiyat ve ürünleri seçmekte zorlanıyorum. Kahve makinelerinde yaptığınız gibi elektrikli değirmen ve öğütücüler için de bir yazı hazırlalayabilir misiniz?

  • Seyit Bey Merhaba,
   Kahve kreması için öğütme inceliği ve tamperleme önemli ve her makineye göre de farklılık gösterebilir. O yüzden evde bir öğütücü şart.
   Yazıya gelince… Bu biraz da benim ayıbım, 2 ay önce başlayıp, 2 hafta içinde tamamlayacağım diye söz verip türlü nedenlerden bitiremediğim bir yazı bu. En kısa sürede odaklanıp tamamlayacağım.
   Desteğiniz için teşekkürler…
   Sevgiler

   Sevgiler

   • Çok teşekkür ederim. Bilgilerinizi paylaşacağınız yazınızın, alacağım öğütücü için rehber olacacağından; sabırla bekliyorum. ☺️

 2. Selamlar Ömer bey. Size bir sorum olacak. Filtre , french press ve cold brew yapan birisiyim genelde. El değirmenim bozulunca ev için cok pahali olmayan elektrikli öğütücü aramaya başladım. Arastirmam sonucunda Baratza encore ile Delonghi kg 521.m arasında kaldım. Hangisi daha uzun ömürlü olur ? Filtre , french press ve cold brew için olacak çekimlerde hangisi daha başarılı olur ? Sizin başka oneriniz varsa ona da her zaman açığım.

 3. Merhaba ömer bey?yanlışlıkla mokapotta demlemek için aldıgım kahveyi espresso ayarında çektirdim . Bu sekılde demleyınce kahve yanıyor. Kahvemi nasıl kullanabılırım sadece espresso makınesinde mı yanmaz?mokapotta yanmadan demleme şansım var mı yada ucuz baskq bi yöntemle?

  • Merhaba Tuğçe Hanım,
   Espresso ayarından az daha kalın öğütülmesi gerekiyor moka pot kahvesinin. Ama yanma tadının aldığınız kahveyle de ilişkisi olabilir.
   Moka Pot’a koyduğunuz kahve miktarını biraz azaltın ve üstüne hiç baskı uygulamadan kapatıp bir de öyle deneyin.
   Onun dışında aklıma gelen bir diğer yöntem ise aeropress.
   Sevgiler

 4. Merhaba Ömer bey iyi akşamlar önerdiğiniz ürünlerden sage 810 ve sage SES500 espresso Makinesi arasında kaldım.Aralarındaki bin tl lik farkı ve fiyat performans ilişkisine göre neyi önerirsiniz?

  • Bayram Bey Merhaba,
   İki ürün hemen hemen aynı özelliklere sahip SE500 Bambino modeli daha yeni bir model dizayn olarak da daha şık ve küçük. Tabi dizayndaki bu küçüklme makine özelliklerine etki etmiyor ama 810 ile birlikte gelen tamper bu modelde yok.
   İki ürün de 54mm portafiltre kullanıyor ve PID özelliğine sahip.
   Sevgiler

 5. Selamlar aşağıdaki kahve öğütücüsü hakkında fikri olan yada kullanıp memnun olan olmayan var mı? indirime girmiş 400 TL civarına alınabiliyor ne dersiniz?

  fakir signature kahve ogutucu

 6. İyi günler Ömer bey konik öğütücülerin temizliği İle ilgili araştırma yaptım.Fazla bilgi bulamadım.Bu konu hakkında düşünceleriniz nedir

  • Merhaba Bayram Bey,
   Konik dişlileri temizlemek düz dişlileri temizlemeye göre oldukça kolay ve zahmetsiz. Makinelerde genellikle iç dişli kolaylıkla çıkartılabiliyor. bunu çıkarttığınızda zaten iki dişli arasına sıkışmış kahveler direkt alt hazneye düşüyor. Dişli yivleri arasını ise sert kıllı bir temizleme fırçası ile rahatlıkla temizleyebilirsiniz. El tipi değirmenimi b4-5 ayda bir tamamen söküp yıkayıp temizliyorum. Kuruyunca da monte edip kullanmaya devam ediyorum. Elektrikli öğütücümde ise fırça ile çık rahat temizliğini yapıyorum.
   Sevgiler

 7. Merhabalar Ömer Bey;

  Ben filitre kahve seven ama maddi durumu iyi olmayan bir bireyim. İlk defa bir makine almak istiyorum 1 kere alıcam ve birdaha değiştirme imkanım belki 2 sene sonra olucak.

  Normal şartlarda kendim bardağa kağıt gererek üzerine sıcak su eklemesi ile yada french press ile yapıyorum ama malum dışarıda içtiğim tadı alamıyorum ne yazıkki :(

  Sizden ricam bana ekonomik fiyat performans ürünü önerebilirmisiniz lütfen?
  Bütçem nekadar olarak sorarsanız en düşünebildiğinizin en düşüğü diyebilirim :)

  ek olarak şunu belirtmek isterim internette okadar çok kafa karışıklığı yaşadımki 1 gündür neredeyse bu konuyu araştırıyorum lütfen bana yardımcı olunuz kafam allak bullak oldu :(

  Teşekkürler iyi çalışmalar.

  • Semih Bey Merhaba,
   Doğrudan şu modeli alın dememi beklemeyin lütfen yazıda bir çok ürün hakkında zaten detaylıca yorumumu paylaşıyorum.
   Lütfen bütün yazıyı yorumları ve onlara verdiğim cevapları dikkatlice okuyun.
   Bir makine hakkında sorunuz varsa ve yanıtını daha önceki yorumlarda bulamadıysanız lütfen çekinmeden sorun. Ama sonuçta bu sizin kararınız olmalı.
   Öbür türlüsü emeğe saygısızlık olur ki yazım dilinizden zaten böyle bir kişi olmadığınızı tahmin edebiliyorum
   Sevgiler

   • Ömer Bey tekrar Merhabalar;

    Ömer Bey size yazılarınız için tekrar tekrar teşekkür etmek istiyorum böyle güzel yazıları bizler için zaman ayırarak oluşturmuşsunuz bayağı yoğun bir şekilde yazılarınızın çoğunu okudum ve kafamda soru işaretleriyle geldim tekrar :)

    Ömer Bey internette bu konuyu ne kadar çok araştırırsak anladım ki kafamız bir o kadar karışıyor gerçekten.
    Buna istinaden öncelik olarak benim alıcağım makineden beklenti ve kriterlerimi şu şekilde sıralayabilirim.

    * Ben annemle yaşıyorum bunu baz alarak 2 yada 3 kupa ama %90 olarak 2 kupalık kullanım yeterli bana fazlası olmaz diyebilirim.
    * Aroma özelliği benim için önemli çünkü aldığım kahvenin içim şeklini ayarlamayı severim.
    * Kahveyi sıcak seviyorum ilk kahvemden sonra 2. kupayı yarım saat sonra alabilirim.
    * Kahve çekirdeği yada öğütülmüş kahve ikisinide kullanabilirim.
    * Biraz titiz biriyim temizliğine üşenmem ve dikkatli kullanırım makinemi.
    * Son olarak kullanıcı hatası harici bana uzun süre dayanabilecek bir ürün tercihimdir.

    Bunlarla beraber tabiki kafamda birkaç makine ve fiyatlarını size sormak istiyorum artık karar verip makineyi almak gayesindeyim.

    1- Electrolux EKF7800 586 TL gibi indirimli bir fiyatı var sizde yazmışsınız özellikleri çok kaliteli bir marka benim burada en çok merak ettiğim sıcak tutma tabanının ısısını ayarlayabiliyoruz kahveyi sıcak içtiğim için bu bana bir + sağlarmı sizce ?

    2- BoschTka6A043 422 TL gibi bir indirime girmiş makine hakkında olumlu yorumlar gördüm fiyatınından dolayı daha çok ilgimi çekti açıkçası.

    3- Fakir coffee rest 434 TL ye %48 indirime girmiş o dikkatimi çekti açıkçası birde bu markanın öğütücüsü olan modeli var oda Cafe Passıon 581 TL gibi bir fiyata düşürülmüş internetteki kullanıcı yorumları çok acemice kalmış sizin gibi profosyonelce yorum yapan 1 kişi bulamadım inanın. Ama şimdiye kadar bu markayı öneren kimse olmadığı için uzak durucam siz tafsiye etmezseniz.

    4- Schafer Barista Kahve Makinesi 490 TL ye inmiş ve en çok merakettiğim makinede bu aslında öncelik olarak bu markanın aslında kaliteli ve az ürün çıkaran bir alman markası olduğunu daha önceden biliyordum fakat bu kahve makinesinin fiyatının bukadar düştüğünü görünce bi afalladım açıkçası. Bu makina aslında boyu olsu kahve limiti olsun tam bana göre öğütücüsü olması ekstra bir + aslında benim için. İşin aslı maddiyatım yetse düşünmeden Homeland 5002 alırdım sorgusuz sualsiz sizin yorumunuza istinaden. Ama kafamı en çok kurcalayan sayın Ömer Bey sizce kararımı bu makinadan yanamı kullanmalıyım inanın yorumlar çok basitçe kaliteli güzel diyip geçmişler bende açıkçası ürün hakkında pek bir yorum bulamadım :(

    Ömer Bey biraz uzun oldu kusura bakmayın lütfen artık sizin tafsiyenize göre bu 4 makineden birini seçicem en yakın olduğum şu an 1 numaralı EKF7800 ama en çok beni sorulara sürükleyende 4 numaralı Schafer.

    Ömer bey şimdiden ilginize emeğinize teşekkür ederim. Kriterlerimi ve maddi aralığımıda görmüş oldunuz başka bir tafsiyeniz varsa lütfen ekleyiniz onu değerlendireyim.

    Teşekkürler iyi çalışmalar…

    • Semih Bey Merhaba,
     Shaffer için daha önceki yorumlara verdiğim cevaplara bakabilirsiniz, bıçaklı öğütücü kullanıyor ki bu tip öğütücülerde ancak fındık dıstık öğütürsünüz.
     Bu dört makineden aralarından en fazla özelik barındıran ve bana göre dizaynı daha iyi olan EKF7800
     Fakir’de su haznesi çıkmıyor, sıcak tutma ısı ayarı yok, program ve aroma fonskiyonu var, öğütücülü model ise bıçaklı öğütücü ki bunun hiç bir anlamı yok.
     Bosh sadece aroma özelliği barındırıyor.
     Bütçeniz dar ve yarım saat sıcak tutsun yeter derseniz beko 4315’e de bir bakın derim. EKF7800’den sadece sıcak tutma ayarlama özelliği eksik ve plastik dış kaplaması var
     Bir de not, öğütülmüş kahve kullanmayın kendiniz öğütün.
     Sevgiler

     • Ömer Bey Merhabalar;

      Öneriniz için çok teşekkür ederim EKF7800 alıcam sayenizde Bekoyu da çok araştırmıştımda kahve ısısından dolayı müzdarip olduklarını dile getirmiş çoğu kişi buna istinaden listeye eklememiştim.
      Tekrardan çok çok teşekkür ediyorum Ömer Bey. Değirmen ilede ilgili ufak bir bütçe ve araştırma daha yapıp bir süre sonra alıcam kesinlikle.
      Teşekkürler İyi çalışmalar…

  • Taşkın Bey Merhaba,
   Doğrudan bir ürün tavsiye etmiyorum. İki ürün arasında tereddüt ettiğiniz noktaları belirtirseniz yardımcı olmaya çalışayım.
   Sevgiler

 8. Merhabalar. Soru cevaplarda bile herseyi sayenizde ogreniyoruz ama bende yine sormak istedim. Ablama bir filtre kahve makine ve ogutucu almak istiyorum. Delongi kg79 onermissiniz ogutucu ama makineden pahali. Evet daha once kullanmistim buram buram kahve kokulari yayiyo ama bir ogutucuye bu kadar veremem. Kahve makinelerindede delongi aliyim diyorum filtre makinesinide kapsulunude kullandim ve kahve gercekten ilik oluyo son yuduma buz. Digerlerindede ya kahve su ayni yerde ya aroma sistemi yok yada biseyler biseyler cikiyo. Hediye alacagim kisi ablam olacagi icinde guzel bir seyler istiyorum ama ne almaliyim bilemiyorum. Ogutucunn makinede olmasini yer sıkıntinz varsa boyle alin yoksa onermem demissiniz. Yer skntısı yok aslinda ama delongi deki gibi ogutuldugunde o kahve kokulari yine yayilirmi? Yada ne almaliyim:/

  • Rabia Hanım Merhaba,
   Maalesef doğrudan şu makineyi alın demiyorum. Bu sizin kararınız olmalı. KG79 önermişsiniz diyorsunuz ama bu incelediğim ürünlerden biri yazıyı bir kere daha okumanızı tavsiye ederim, zira bu yazı bir hayli eski bir yazı bunu da belirtiyorum..
   Açıkçası her ürün için bütün detayları inceleme yazılarımda paylaşıyorum. Öncelikle bu yazıları okuyun derim sonra bu detay özelliklerden öncelikle hangilerine ihtiyacınız var bunu tespit edin. Sonrasında da bu özelliklere uyan ürünlerin bir listesini yapıp fiyatlarına bakın, görünümü ve fiyatı size en hoş geleni tercih edin. Kombin ürünler hakkında da fikrimde bir değişiklik yok, zorunda değilseniz birleşik ürün almanızı önermem.
   Ürünlerle ilgili sorunuz olursa seve seve cevaplarım.
   Sevgiler

 9. Ömer bey merhabalar,

  Ben Delonghi ECP 31.21 modelini almayı planlıyorum, fakat şu an ilk başta kahve öğütücü almadan, öğütülmüş kahve alarak başlamak istiyorum. Bunun için bir öneriniz olur mu? Mesela espresso çekim kahveler var… Şu an kahve türü seçmekte de sıkıntı yaşıyorum.

  Şimdiden teşekkürler!

  • Elif Hanım Merhaba,
   Bir el değirmeni bile alsanız dışarıda öğüttürmekten daha iyi. Öğütülen kahve 1 gün sonra tadını yitirmeye başlar üçüncü dördüncü gün artık farkedilen bir tat kaybı oluşur.
   Öte yandan dışarıda espresso öğüttürmek çok akılcı bir iş değil sebebi ise manuel espresso makinelerinde öğütmeyi makine ve çekirdek tipine göre öğütmeniz gerekir. Öğütecek barista sizin makinenizin özelliklerini bilemez. Bilmesi için sizin makinenizi birebir kullanması ve bir iki deneme shot’ı alması gerekir. Bu nedenle tahmini bir öğütme uygulanır ve bu da genelde problem yaratır. Bunu bir nevi ince ayar gibi düşünebilirsiniz.
   Bu filtre kahve için bu kadar net olmasada espressoda ciddi farklar yaratır. Olması gerekenden ince öğütülen bir kahve espresso akışının durmasına sebep olur ve o çekirdeği kullanamazsınız. daha kalın bir öğütme ise hızlı akışa neden olur ve espresso tadı alamazsınız. Kahve türüne takılmayın bir yazıya başlamak gibidir, ilk cümle olacağı için onu bulmakla yıllarınızı harcayabilir ya da rastgele bir cümleyle yazmaya başlar sonra roman ilerledikçe giriş bölümünü nasıl yazmanız gerektiğini anlarsınız. Diyeceğim o ki bir kahveyi hızlıca gözünüze kestirin ve siparişinizi verin sonra da başka kahveler deneyip tadım hissinizi iyileştirin. Bazen seçtiğiniz kahveyi beğenmeyeceksiniz ama bu da birşey öğretecek size, neyi sevmediğinizi keşfedeceksiniz. Olaya böyle bakın hata yapmaktan çekinmeyin.
   Daha detaylı bilgiler için youtube kanalımızdaki yayınlarımızı izleyebilirsiniz. (https://youtube.com/c/mokapota)
   Sevgiler

 10. Hızlı geri dönüşünüz için çok teşekkürler..
  bu yazınızı okuduktan sonra iki seçenek üzerinde kararsız kaldım doğrusu..Wmf ve Mellita.. Fiyatları birbirine çok yakın, yorumlar da öyle..
  Nespresso metal kapsülü içine espresso çekimi ve filtre kahve makinesi için kullanmak için hangisi avantajlı olur sizce?

  Teşekkürler

  • Tugba Hanım Merhaba,
   Espresso biraz daha hassas bir konu hele bir de metal kapsül işin içine girince doğru ayarı bulabilmek ve öğütücünün bu ayarı destekliyor olması oldukça önemli.
   Öte yandan bir öğütücü aldığınızda en az 7-8 yıl hatta iyi bakarsanız çok çok daha uzun süre kullanmaya devam ediyorsunuz. Üstelik yapabileceklerinizin ve opsiyonların sınırları da genişliyor.
   Ama tabi bütçe buradaki en bağlayıcı konu. Eğer bütçeniz bu kadarla sınırlıysa wmf yorumlarında espresso ile ilgili bir sıkıntıya rastlamadım bu nedenle daha mantıklı olabilir, ama bütçenizi biraz daha artırırsanız bu sefer konik dişli öğütücülere yönelebilirsiniz.
   Sevgiler

 11. Merhaba

  evde taze ve kaliteli kahve içmek için el tipi değirmen mi yoksa elektrikli kahve değirmeni tavsiye edersiniz.
  Bu işlem için 1500 tl bütçe ayırmayı düşünüyorum ve aklımda el tipi değirmende comandante c40 ve molent c50 var (bu paralara bu değirmenleri almak mantıklı mı?)
  elektrikli makina olarak da delongi k79 var
  düşüncelerinizi paylaşırsanız mutlu olurum

  saygılarımla

 12. Merhaba,

  Mocha pot için manüel ya da elektronik bir öğütme makinesi ürün var mı acaba?

  Değerli bilgilerinizin için şimdiden teşekkür ederim

 13. Ömer bey merhabalar,
  Öncelikle yazınızı keyifle okuduğumu belirtir, teşekkürlerimi sunarım. Filtre kahve ayarında öğütme yapabileceğim makul fiyatlı bir öğütücü için önerilerinize başvurmak istedim.
  Electrolux ekf3700 filtre kahve makinesi kullanıyorum ve öğütücüm olmadığı için de hazır çekilmiş filtre kahveler kullanıyorum. Julius Meinl Prasident filtre kahveden oldukça memnun olsam da çekirdek kahve alıp taze olarak öğütme ve tüketme işlemini yapmak istiyorum ancak öğütücü konusunda bilgi sahibi olmadığım için hangi öğütücüleri tercih edeceğimi bilemedim.
  Öğütücüyü sadece filtre kahve inceliğinde öğütmek için kullanacağım. Makul fiyatlı olması tercihimdir fakat her türlü öneriye açık olduğumu da belirtmek isterim.
  Teşekkür ederim,
  Selamlar,


 14. Çok teşekkür ederim Ömer bey. Öğütücülerle ilgili yazınızı daha sonra fark ettiğim için üstteki yorumu yazmış bulundum. Yazınız merak ettiğim her türlü sorunun cevabını içerisinde barındırıyor. Tekrar teşekkür eder, iyi akşamlar dilerim.
  Selamlar,

Yorum Yaz / Soru Sor

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

HANGİ KAHVE MAKİNESİ

error: Korumalı İçerik !!