Filtre Kahve Makinesi Özellikleri Ne Anlama Geliyor?

Kahve Filtre Kahve Makinesi Özellikleri Ne Anlama Geliyor?

Eve ilk filtre kahve makinesi alma kararı ciddi bir düşünme sürecidir. Başta böyle bir ihtiyacınızın olduğunun farkında değilsinizdir. İlk verilmesi gereken karar da budur zaten. Kendi kendinize defalarca sorduğunuz şu soru “Mutfakta bu kadar yer kaplayacak bir makineye gerçekten ihtiyacım var mı?” çok haklı ve yerinde bir sorudur. Zira bu makine hamur yoğurma makinesi gibi kaldırıp da sadece ihtiyacınız olduğunda çıkartacağınız bir makine değildir. Alırsınız, tezgah üstüne koyarsınız ve orada kalır.

Filtre kahve makinesi espresso makinelerine göre daha düşük fiyatı nedeniyle, hazır kahvelerden bıkıp gerçek kahve içmek istiyorum dediğiniz an aklınıza giren bir kurtarıcıdır. Alıp da kullanmazsanız ödediğiniz rakama da çok içiniz yanmaz. Ama inanın bana alınca kullanırsınız ve iyi ki de almışım dersiniz. Tabi aldığınız makine doğru makineyse..

Yazıyı okurken, yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz

Aslına bakarsanız bütün filtre kahve makineleri temelde aynı işleve sahip bu nedenle “çok da şey değilse” kullanılan plastik kaliteli olsun cam karaf olsun hangisini alırsanız alın. uzaya mekik gönderen bir teknoloji ile yapılmıyor zaten bu makineler. Bir çok marka muhteşem birşey yapmış gibi artık standart olması gereken bazı özelliklere (damalam önleme, otomatik kapanma vs. ) seksi seksi isimler verip akıl karıştırırken, doğrusunu anlamak ve bulmak da bir araştırma gerektirir hale geldi. Bunun yanı sıra bazı markalar da dürüst davranıp öne geçebilmek için kahve makinelerine extra bazı özellikler de eklemeye başladılar. Aşağıda bunları da detaylıca inceleyeceğiz.

Özetle bu yazıda, seçeceğiniz makineyi belirlemenizde yardımcı olmaya çalışacağım. Makine seçiminde hiç bir zaman tek doğru karar yoktur. İhtiyaçlarınız, bütçeniz, yaşam tarzınız, alışkanlıklarınız seçeceğiniz makineyi belirlemede ana faktörlerdir. Bu nedenle makine kararınızı mutlaka siz vermelisiniz. “Yok ben bunları biliyorum arkadaş, bana doğrudan makineler hakkındaki fikirlerini söyle” derseniz direkt şu alttaki yazıya atlayabilirsiniz

Şimdi öncelikle makine seçimindeki karar noktalarına, makine özelliklerine bir bakalım, sonrasında bir diğer yazıda da eticaret sitelerinde bulunan belli başlı makinelerin bu özelliklerden hangilerini barındırğına ve kullanıcıların yorumlarında öne çıkan noktaları inceleyelim.

Başlamadan şunu da hatırlatayım, daha önce yayınladığım aşağıdaki yazımda filtre kahve makinesi kullanırken dikkat edilmesi gereken konulara değinmiştim. Makineniniz almadan önce de okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca makinenizi alıp kullanmaya başladıktan 2 ay sonra bir kere daha okuyun lütfen.

Filtre Kahve Makinesi Kullanımı, Bakımı, Temizliği Hakkında Tavsiyeler

MokaPota’da Yayınlanmış Kahve Makinesi/Ekipmanı İnceleme ve Tavsiye Yazıları

Filtre Kahve Makinesi Seçiminde Öne Çıkan Özellikler ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Filtre Kahve Makinesi - Filtre Boyutları
Filtre Kahve Makinesi – Kağıt Filtre Boyutu

Filtre Kahve Makinesi için 2 farklı boyutta kağıt filtre üretiliyor. Bunlar 2 Numara ve 4 Numara olarak adlandırılıyor. Zaman zaman paket üstlerinde 1/2 veya 1/4 yazdığını da görebilirsiniz. 2 Numara, 4 Numaraya göre daha küçük bir filtre kağıdıdır ve daha küçük hacimli makinelerde kullanılır. 4 Numaralı filtre ise daha çok kullanımı olan standart boy olarak nitelendirebileceğimiz bir filtredir. 2 Numaralı filtre her yerde kolay bulunmazken, 4 numaralı filtreyi bakkaldan bile alma şansınız vardır.


Bir hatırlatma: Bazı makinelerle birlikte plastik filtre de gelmekte, ancak bunları kullanmanızı tavsiye etmiyorum, bir kaç kullanım sonrasında hem temizliği sıkıntı yaratıyor, hem lezzeti etkiliyor.Ne kadar temizleseniz de delikler çok minik olduğu için birşeyler kalıyor ve hijyenik olmuyor.

Filtre Kahve Makinesi – Karaf

Kahvenin biriktiği sürahi karaf olarak adlandırılıyor. Bunların iki tipi mevcut. Cam ve termos. Cam karaflı makinelerde karafı sıcak tutmak için alttan ısıtma kullanılırken, paslanmaz çelik’ten yapılan termos karaf kullanılan makinelerde ise bir ısıtma sistemi yok, dolayısıyla elektrik tüketimleri de çok daha az. Cam karafın kullanımı ve temizliği oldukça pratikken tek sıkıntısı düşünce kırılması. Eğer servis ağı yeterli olmayan bir üreticiden aldıysanız kırılan karaf size yeni bir makine bile aldırabilir. Termos’un ise bakımı biraz meşakkatli. Bulaşık makinesinde yıkayamadığınız için zamanla içinde kahve lekeleri oluşuyor ve periyodik olarak temizlenmezse kahvenizde gittikçe belirginleşen kötü bir tada sebep oluyor (yukarıdaki yazımda temizleme yöntemlerinden bahsetmiştim). Ben cam sağlıktır diyerek cam olanları öneriyorum. Ama termos öncelikli ihtiyacınızsa benim önerimi göz ardı edebilirsiniz. Termos genelde açıkhavaya, bahçeye sık çıkan ve dışarıda komşulara arkadaşlara ikram etmek için ideal gibi görünse de alacağınız ayrı bir termosla bu işi cam karafla da çözebilirsiniz.Benden söylemesi.

Filtre Kahve Makinesi – Zamanlama Fonksiyonu

Bazı Filtre Kahve makineleri zamanlama fonksiyonuna sahip. Bu makinelerde, kahveyi ve suyu koyduktan sonra, makinenin çalışmaya başlamasını istediğiniz zamanı ayarlıyorsunuz ve makine o saatte çalışmaya başlıyor. Bu genellikle sabah kahve kokusuyla uyanmak isteyen dostlarımız için ideal. Benim kullandığım makine de de bu özellik var ama ilk başta bir kaç kere deneyip bıraktım. Maaleef bizim evdeki rutin hava akımı mutfaktan yatak odasına doğru, geceden kahveyi öğütüp makineye koyduğumda öğütülmüş kahve kokusu kısa süre içerisinde daha uykunun ilk demlerinde burnuma gelmeye başlıyor. Bu hoş birşey gibi dursa da kahveye uyurken değil uyanmak için ihtiyaç olduğundan artık bu özelliği pek kullanamıyorum.

Filtre Kahve Makinesi – Aroma/Sertlik/Yumuşaklık Fonksiyonu

Aroma ya da sertlik özelliği kahve demlenirken suyun akışını yavaşlatarak suyun kahve içinden geçme süresini uzatıyor. Böylece kahveyle daha uzun süre zaman geçiren su aynı miktar kahve ile daha yoğun bir tat almanızı sağlıyor. Ben bu özelliği oldukça fazla kullanıyorum. Çünkü aldığım veya kavurduğum kahvenin tadı normal ve aroma demlemede farklılaşıyor ve ilk tadımda her ikisiyle de denedikten sonra kahve çekirdeğine -damak tadıma göre- en yakışan hangisi ise onu seçip sonraki demlemeleri öyle yapıyorum. Bu nedenle olmasını tavsiye ettiğim bir özellik.

Filtre Kahve Makinesi – Kapasite

Kapasiteyi değerlendirirken fincan sayısı ile belirtilen rakamları dikkate almayınız, zira herkesin fincan boyutu oldukça farklı. Ki zaten bir çoğumuz artık kahveyi kupayla tüketiyoruz ve ortalama bir kupanın hacmi de 250-300 mililitre arası. Oysa markalar fincan hesaplamasını yaparken 120/125/135/150 mililitre gibi rakamları baz alıyorlar. 125 mililitreden hesaplanmış 12 fincanlık bir filtre kahve makinesi aslında sadece 5-6 kupa kahve yapabilir bunu göz ardı etmeyin. Şu durumda küçük hacimli makine tercih edecekseniz de bunu göze alarak bu kararı verin. Eğer çok sayıda misafiri bir arada ağırlayan bir eviniz varsa küçük hacim bu gibi anlarda sizin için bir işkence olabilir.

Filtre Kahve Makinesi – Çıkarılabilir Su Tankı

Su tankının çıkarılabilir olması su miktarını ayarlarken işinizi kolaylaştıran bir durum. Özellikle benim gibi her kahveyi mini terazilerle ölçüp biçip yapıp o kahve cinsi için doğru demleme miktarını bulmayı seven biri iseniz, kahve/su oranını belirlerken su haznesine doğru miktarda su koyduğunuzu ölçmek için önemli bir özellik. Aksi taktirde başka bir kapta veya karafta ölçüp öyle koymanız gerekir ki bu da hazırlama sürecine bir adım daha eklemek demek. Ayrıca su tankı temizliği içinde faydalı bir özellik diyebilirim.

Filtre Kahve Makinesi - Sıcak Tutma Süresi
Filtre Kahve Makinesi – Sıcak Tutma Süresi

Bu özellik cam karaflı makineler için. Artık makinelerin hepsinde otomatik kapanma özelliği var. Yoksa zaten o makineyi almayın. Bu otomatik kapanma özellikleri genellikle 40 dk, 1 saat ve 2 saat seviyelerinde. Bunlar arasından ben 1 saat olanı tercih ediyorum. Genelde 400 ml kupada kahve içiyorum ve özellikle yoğun çalıştığım anlarda peşpeşe iki kahve içmek gibi bir alışkanlığım var. İlk kupayı yaklaşık 30-35 dk içinde tüketiyorum. Sonra kısa bir ara verip ikinci kupamı makineden alıyorum. Şu halde benim ihtiyacım 1 saatlik sıcak tutma süresi. 2 Saatin benim için çok önemi yok. Zaten 1 saatten sonra kahve tadı da değişmiş oluyor ve keyfi azalıyor. O halde karar vermeniz gereken, 40 dakika mı? 1 saat mi? 40 dk’ya göre 1 saat sıcak tutan bir filtre kahve makinesi sıcak tutma sürecinde %50 daha fazla enerji tüketiyor demektir.

Kahve Öğütme Özelliği – Öğütücü / Değirmen

Daha önceki yazılarımı okuduysanız kombo ürünlere sıcak bakmadığımı görmüşsünüzdür. Bunun ana sebebi ise bir ürün arızalandığında ya da istediğiniz performansı sergilemediğinde iki üründen de vaz geçmiş olursunuz. Tamire gönderdiğinizde iki ürünü birden göndermek zorundasınızdır. Öte yandan eminim ki ilerleyen zamanlarda evinize başka makine veya demleme ekipmanı alacaksınız. Bunlar için öğütme işi için yine bir değirmen almanız gerekecek. Yine de bazı durumlarda böyle makinelere ihtiyaç olabilir. Örneğin iş yerinize alıyorsanız ve önceden öğütülmüş kahvenin bir halta yaramadığının farkındaysanız iş yerine ayrıca bir öğütücü almak sizin için sıkıntılı olabilir. Şu durumda bu özellik sizin ihtiyacınızdır ve böyle makinelere bakmanız gerekir. Ama benim tavsiyem bir kere daha kombo ürünlerden uzak durmanız doğrultusunda olacak.

Kireç Önleyici Özellik / Kireci Kendi Kendine Temizleme

Sıcak su üreten bir çok makinede karşımıza çıkan bir durum bu, özellikle kahveyi musluk suyuyla hazırlıyorsanız sizin için bir anlam ifade edebilir ama çok elzem bir şey değil. Çamaşır makinelerindeki calgon gibi düşünün, ben daha rezistansı kireç tuttuğu için büyük masraflar çıkartan bir çamaşır makinesi görmedim. Zaten kireç o rezistans kireç tuttuğunda makinenin ömrü dolmuş oluyor. Kahve makinelerinde ise yılda bir defa uygun fiyata alacağınız bir kireç çözcü ile (bkz : Durgol Kirec Cozucu https://mokapota.com/urun/durgol-kirec-cozucu) temizleme yaparsanız makinenizde hiçbir sıkıntı olmaz. Zaten kahvenizi hazırlarken musluk suyu kullanmayın. %99’u su olan bir içecekte en önemli şey suyun kalitesi bu yüzden içme suyu kullanın. Tam olarak nasıl bir su derseniz şu yazımda onu da anlatmıştım.

Kahve Suyu Nasıl Olmalı?

Filtre Kahve Makinesi – Damlama Emniyeti

Çok önemli bir özellik ama artık bütün makinelerde mevcut. Karafı alttan aldığınızda yukarıdan ısıtıcıya damlama olmasını engelleyen yay ve contadan oluşan mekanizma.

Buraya kadar Filtre Kahve Makinesi seçiminde dikkat etmeniz gereken kara noktalarını anlatmaya çalıştım. Bu özellikler sizin için bir anlam ifade etmeye başladıysa artık makine seçiminizi yapabilirsiniz. Aşağıdaki devam yazımda eticaret sitelerinde bulabileceğiniz Filtre Kahve makinelerinin dikkat çeken özellikleri ve kullanıcı yorumlarına yer verdim. Makineler ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yazının yorum bölümünde belirtebilirsiniz. Özellikler vs diğer konular için de bu yazın yorum bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Filtre Kahve Makinesi Özellikleri Ne Anlama Geliyor?

Filtre Kahve Makinesi Tavsiyeleri – Hangisi Alınmalı?

Filtre Kahve Makinesi Kullanımı, Bakımı, Temizliği Hakkında Tavsiyeler

Makineniz şimdiden hayırlı olsun.

Kahve Makinenizi seçtiyseniz geriye doğru kahve çekirdeğini bulmak kaldı, bu konuda da size yardımcı olacak bir yazı hazırladım

Nitelikli Kahve Nereden Alınır / Üçüncü Nesil Kahveciler

Kahve Makinesi İnceleme Yazıları


Omer Demirhttp://omerdemir.net
Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi. Espressoyu uzun çekti, Obradović'le kendinden geçti Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu. Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine'den hiç elektrik almadı. Öğrendiklerini paylaştı, paylaştıkça öğrendi. Üşenmedi, öğrendiklerini dünya ile paylaşmak için bir de kitap yazdı Read This! Before Buying A Coffee Maker

Yazarın diğer yazıları..

22 YORUM

 1. Ömer Bey burdan da merhaba :)

  Daha once sormayı unuttum, bu yazınızı tekrar okurken aklıma geldi. Kendinden filtreli makineler plastik filtre kullanıyor ve önermiyorsunuz. Bahsetmediginize gore metal filtreli kahve makinesi yok doğru muyum?

  • Esra Hanım Merhaba,
   Herşeyi metal olan bir filtre bbilmiyorum ama süzgeçi bölümü metal ara bağlantıları plastik olan ürünler var. Bir Diğer yazıda belirttiğiniz EKF 7800’ün süzgeç bölümü metal ve süzgeçleri birbirine bağlayan hatları ise plastik.
   Her ne kadar filtresi metal ve güzel olsa da kağıdın sağladığı süme performansını sağlamıyor malesef. Ayrıca zamanla bu tip filtrelerin delikleri arasında tıkanmalar olabiliyor ve bu dda lezzeti etkiliyor, çok çok iyi temizlenmesi gerekli. Ben hem kağıt hem de kendi içinden çıkan filtreyle deneyin derim hangisini beğernirseniz öyle ilerlersiniz.
   Sevgiler

   • Evet bunu ısrarla belirttiğiniz icin mutlaka kağıt filtre alıp deneyeceğim, filtrenin ömrünü kısaltmak istemem. Çok çok teşekkür ederim, her yerden ayrı ayrı ilgileniyorsunuz. Sitenizi incelemeye devam ediyorum, aklıma takılan bi sey olursa yine rahatsız edeceğim ?

    Tekrar görüşmek dileğiyle.

    • Inanin belli bi zaman sonra kendisinin bir filtresi oldugunu hatirlamayacaksiniz bile. Kagit daha pratik ve lezzetli. O kadar da korkulacak bir maliyeti yok.
     Sevgiler

 2. Merhabalar,
  İkinci el bir fif marka Alman malı filtre kahve makinam var cam karaflı. Anladığım kadarıyla yeni bir makina değil kaç yıllık olduğunu bilmiyorum Altında sıcak tutan yer var. Kahveyi demleyip bir kere içip bir saat sonra tekrar içmek istiyorum fakat makinanın içinde su kalmadığı için bunu yapınca makinaya zarar vermekten korkuyorum. Makina yanar mı birşey olur mu ? Bir fikir verebilir misiniz ?

  • Melih Bey Merhaba,
   Bahsettiğiniz makineyi bilmiyorum ama normalde bu problemli bir işlem değil. Makineler su bittikten sonra kahveyi ısıtmaya devam ederler. Eğer makine kapandıktan sonra su koymadan çalıştırırsanız makine su bitti diye düşünerek kahveyi ısıtmaya devam edecektir. Ve günümüz makinelerinde bu bir problem değil, makineye de bir zarar vermez.
   Sevgiler

 3. merhaba , arçelik pahalı olunca önerdiğiniz electrolux EKF7800 fiyatı arçelikten de yüksek . bu durumda uygun fiyatlı ve iyi bir makine olarak beko mu tavsiye edersiniz ,

  • Ebru Hanım Merhaba,
   Maalesef ister istemez bu durum oluşuyor, biraz olsun öne çıkan ürünler zamanla fiyatta da yukarı çıkıyor. Yazıdaki bu yorumu 2 yıl kadar önce yazdım. O zaman Arçelik’in fiyatı bu seviyelere gelmişti.
   Yalnız şu anki durum biraz daha farklı.
   COVID-19 etkisi bu. Ürün bulunmaması, TR stok durumu vs doğrudan etkili. Öte yandan ben hiç bir zaman doğrudan gidin bu ürünü alın demiyorum, çünkü en iyi makine sizin ihtiyacınızı karşılayan makine.
   Bunun dışında herkesin bütçesi de farklı, sizin ucuz dediğiniz ürün bir başka kişi için oldukça pahalı da olabilir. Yazıları okuyun derim, canlı yayın kaydımızı seyredin ve ihtiyaçlarınızı belirleyin, sonrasında bu ihtiyaca uygun olan ürünleri eleyip benim yazdıklarımı da dikkate alarak bütçenizle kıyaslayın. Ürünler hakkında sorunuz varsa yanıtlayayım ama doğrudan bir öneride bulunamıyorum maalesef.
   Sevgiler

 4. Merhaba bardağı ısıtma özelliğinin karafın ısısıyla bi ilgisi varmı?şimdiden teşekkür ederim 👍

  • Ayşegül Hanım Merhaba,
   Hangi makine, marka ve modeli paylaşabilir misiniz? Bahsettiğiniz bir espresso makinesi sanırım bardak ısıtma ve sıcak tutma özelliği espresso makinelerinde var ve bir çoğu özel bir ısıtma sistemi kullanmaz sadece kazanın ısısını kullanır.
   Sevgiler

 5. ömer bey merhaba bugün ilk defa eveil marka bir filtre kahve mak aldım ancak su damlamıyor sorunu ne olabilir acaba

 6. Filtre Kahve Makinesi için sormuştum,Delonghi ıcm2.1 de taban ısıtma özelliği var mesela bu özelliğin ne olduğunu ben tam olarak anlayamadım ve bu özellik olmayan makinelerde o zaman karaf dahamı az ısınır bunu öğrenmek istiyorum

  • Ayşegül Hanım Merhaba,
   Cam kararf makinelerde var bu özellik. Kahve demlemesi tamamlandıktan sonra belli bir süre (genelde 30-60 dk arası) kahveyi alttan ısıtmayla sıcak tutuyor.
   Bu özellik olmayan cam karaf makine yoktur. Bu özelliğin olmadığı makineler termos karaf kullanırlar.
   Sevgiler

 7. Benim merak ettiğim bütün filtre makinaları plastik mi. Malum plastiğin sürekli ısınmasının kanserojen bir etkisi olacaktır. Bu açıdan plastik olmayan tavsiye edebileceğiniz bir ürün var mı?

  • Merhaba,
   Maalesef günümüzdeki hemen hemen her makinenin sıcak su ile temas eden plastik yüzeyleri var. Bunlardan bazıları bunu minimize ediyor, bazısı çok yüksek kalitede plastik kullanıyor.
   Suyun kahveye püskürtüldüğü başlık hemen hemen her makinede plastik ve bir çoğunun filtre tutucu hazneleri plastik.
   Plastik hassasiyetiniz varsa bunlardan olabildiğince usaklaşmanın birinci yolu manuel demleme ekipmanları, porselen/seramik dripperlar veya chemex olabilir. Öte yandan Chemex’in ottomatic diye elektrikli ve ısıtmalı bir ürünü de var ona da bakabilirsiniz.
   Bu ürüne benzer yakın zamanda fakir ve bir kaç marka daha ürün çıkardılar.
   Sevgiler


 8. Merhaba Ömer bey,

  Benim sorum çok daha ilkel. Şöyle ki; plaza çalışanı olduğumdan sürekli sb tan kahve alan biriydim. Günde 2 bardak içen biriydim.Misto, latte gibi sütlü kahveler tercih ediyordum. Daha sonra şirketteki arkadaşlarımın yönlendirmesiyle 3. nesil kahvecilerden kahve aldık ve kendimiz öğütüp eloctrolux un espresso makinesinde kahve yapmaya başladık. Gerçekten lezzeti bir başka oluyormuş. SB kahveleri gerçekten yanıkmış bunu da fark ettim. Derken hamile olunca kahveye ara verdim, gündemimizde de korona olunca ve yeni nesil kahvenin tadını alınca hazır kahvecilerden uzak durma gayreti içerisindeyim. Hamilelik sonrası uykusuzluk için de kahve en büyük yardımcım olacak. Bu yüzden kahve makinesi almak istiyorum. Filtre kahveye süt katarakta içebilirim (bu kısımda sorum saçmalaşacak ama kafam karışık) herhalde ama sanırım filtre kahve makinesinin boyutu günde 2 kere içebilecek hadi 3 kupa içebilecek biri için fazla. Espresso ya mı yönlenmeliyim filtreye mi? iyi bir makinenin fiyatı da az değil filtre kahve makinelerinde çünkü. sizce kahve içtim diyebilmek için hangi kahve makine türü alınmalı ?

  • Gamze Hanım Merhaba,
   Öncelikle hamileliğiniz hayırlı olsun, sağlıklı ve mutlu sekilde yavrunuza kavusmanızı temenni ederim.
   Evde eğer sadece siz kahve içecekseniz manuel ürünlere yönelebilirsiniz. Tek kişilik kahve hazırlamak için en ideal ürün aeropress. (https://mokapota.com/kahve/aeropress-ile-nasil-kahve-yapilir/35437) böylece filtre edilmiş espresso kıvamında bir kahveye erişirsiniz. Su eklerseniz filtre kahve üstüne biraz da süt eklerseniz olur size misto. Direkt süt eklerseniz latte veya cappuccino lezzetine erisirsiniz. İki çocuk babası olarak şunu da belirteyim ki hamilelik sonrası emzirme döneminde yediğiniz içtiğiniz şeylerin çocuğunuza geçmesi kafeinin bebek için uykusuzluk yapma ihtimalleri çıkacak karşınıza, bu durumda aeropress, espresso gibi düşük miktarda yoğun kahve çıktısı verdiği için filtre kahveye göre daha düşük kafein almanızı sağlayacaktır.
   Öte yandan her seferinde iki kişilik filtre kahve yapacaksanız bunun için makine alabilirsiniz.
   Yok sadece tek kişiyim derseniz küçük veya tek kişilik fiktre kahve makineleri yanısıra v60 benzeri pour over manuel demleme ekipmanlarına da yönelebilirsiniz.
   Umarım faydalı olabilmişimdir
   Sevgiler

Yorum Yaz / Soru Sor

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

HANGİ KAHVE MAKİNESİ

error: Korumalı İçerik !!