Filtre Kahve Makinesi Kullanımı, Bakımı, Temizliği Hakkında Tavsiyeler

Filtre kahve makinesi evlerde en çok kullanılan kahve demleme ekipmanı diyebilirim. Üretimi çok çetrefilli olmadığı için beyaz eşya markalarının çoğu filtre kahve makinesi üretiyor. Hem hazırlamasının hem de temizliğinin kolay oluşu bir çok kişi tarafından tercih edilmesinin ana sebebi. Bu yazıya Filtre kahve almak için bir araştırma yaparken ulaştıysanız, o zaman öncelikle alttaki iki yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Kahve Filtresi

Filtre kahve makinesi aldığınızda genelde içinden plastik veya metal kendi filtreleri de çıkar. Bu filtreler zaman içinde maalesef kahvenin bıraktığı tortuların kolay temizlenememesi nedeniyle kirlenir ve hoş olmayan bir koku bırakır. Bu nedenle ben kağıt filtre kullanmanızı tavsiye edeceğim, biraz maliyet oluştursa da süpermarketlerde ve bazı kahve zincirlerinde 10-15 TL fiyata 100’lü pakette filtre kağıdı bulmak mümkün.

Öğütme Derecesi

Filtre Kahve Makinesinde kahvenizi hazırlarken kahvenizi orta derecede öğütmeniz gerekir. Bu aşamada önceden öğütülmüş kahve kullanMAmanızı öneririm. Zira kahve öğütüldüğü gün içinde kullanılmazsa kokusunu ve aromasını yitiriyor ve geriye bayat bir tat bırakıyor.

Orta derece öğütmek derken kastettiğim şeyi şöyle anlatmaya gayret edeyim. Bir öğütücü aldığınızda üzerinde kalınlık ayarı yer alır (kalınlık ayarı olmayan, bıçakla öğüten öğütücüleri almayın anca pasta üstüne fındık öğütürsünüz onlarla). 1-15 arası (1 en ince 15 en kalın) kalınlık ayarı olduğunu varsayarsak 7-8 kalınlık derecesi kağıt filtre için ideal olacaktır. Metal filtre kullanıyorsanız biraz daha kalın öğütmekte fayda var yani 11-12 arası kalınlık iyi bir lezzete ulaşmanızı sağlar.

Kullanacağınız su da bir diğer önemli etken. Onun için de şu yazımı okuyabilirsiniz Kahve Suyu Nasıl Olmalı?.

MOKAPOTA SHOP - DİKKAT ÇEKENLER


Kullanılacak Kahve Miktarı

 Plastik Filtre

Hazırlarken kullanılacak kahve miktarına gelince; bu aslında zaman içerisinde sizin beğeninize göre belirleyeceğiniz bir miktar olsa da 1/16 ve 1/20 arasında bir oran tercih edebilirsiniz. Hatta çok daha yumuşak bir tat seviyorsanız 1/25 bile kullanılabilir. Yani her bir gram kahve için 16,20 veya 25 millilitre su.

Örnek vermek gerekirse; diyelim ki iki kişilik kahve hazırlayacaksınız ve serviste kullanacağınız kupalar da 350 ml. Bu durumda 700 ml kahve hazırlanmanız gerekecek. Bunun için 700 ml su ve 1/16 oranı için 44 gr kahve, 1/20 oranı için ise 35 gr kahve kullanmanız gerekir.

Evinizde bir mutfak tartısı yoksa kabaca bir kahve ölçeği ile bunu ayarlayabilirsiniz. Standart bir kahve ölçeği yaklaşık olarak 8 gr kahve alır. Şu durumda 1/20 oranı için 5 ölçek kahve kullanmanız gerekecektir. Tam burada size çok kritik bir tüyo, bir çorba kaşığı da yaklaşık 8 gr kahve alır :)

metal-filtre-kahve
 Metal Filtre

Filtre Kahve Makinesi Temizliği

Makinenizin her kullanım sonrası temizliğini yapıp yılda iki kere de kireç temizleme işlemi yaptığınızda uzun yıllar tadı bozulmadan kahve makinenizi kullanabilirsiniz.

Eğer haznesi cam değil de termos cinsi olan bir filtre kahve makineniz varsa belli bir süre sonra ne kadar yıkasanız da içinde kahve lekeleri oluşmaya başladığını göreceksiniz. Bu lekeler maalesef normal bulaşık deterjanıyla çıkmayan lekelerdir.

Bir gece önceden içine bir miktar (1-2 çay kaşığı) çamaşır suyu ve su koyup bekletin ertesi gün bulaşık deterjanı ve fırça ile yıkadığınızda metal termosunuzun içinin ilk günkü parlaklığına ve temizliğine kavuştuğunu göreceksiniz. Bu temizlik sonrası ilk kullanımdan önce makinenizi bir kere boş çalıştırmanızı tavsiye ederim. Bu arada bu temizlik yöntemini tumbler ve paslanmaz çelik muglarda da kullanabilirsiniz. Farkı göreceksiniz. Çok iyi durulayıp bir boş sıcak su çevirmeyi ihmal etmeyin.

kahve-olcu-kasigi
 Kahve Ölçü Kaşığı

Filtre kahvenizi hazırlayıp makineyi temizledikten sonra eğer cam karaf bir makine kullanıyorsanız alttaki ısıtma bölmesi halen sıcakken karafı yerine yerleştirmeyin. Karafı bu bölüm soğumadan yerine koyduğunuzda zaman içinde dibinde tortu birikmeye başladığını göreceksiniz o nedele ya makine soğumadan karafı yerine koymayın ya da içerisinde bir miktar su bırakarak koyun ve makinenizi sık kullanmıyorsanız  yaklaşık 1 saat kadar sonra da suyu boşaltın.

Kireç Makinenizin Düşmanı

Zaman içinde ısı kaynaklı kahve makinenizin su kanallarında ve özellikle ince akış deliklerinde kireçlenme oluşabilir, bunu engellemek için makineyi hergün kullanıyorsanız yılda iki kere,  haftada 1-2 kullanıyorsanız yılda bir kere kireç çözücü ile temizlemek gerekir.

Bunun için öncelikli olarak makine markanızın bir kireç çözücü ürünü varsa onu tercih etmelisiniz. Eğer böyle bir ürün yoksa kahve makineleri için üretilen kireç çözücüler işinizi görecektir. Kireç çözücü üstündeki talimatı mutlaka okuyunuz zira kimini doğrudan su haznesinde kullanabilirken kimini de mutlaka sulandırmanız gerekiyor. Kireç çözücü kullandıktan sonra 2-3 defa makinenizi boş çalıştırarak kireç çözücü sonrası serbestleşen kireçten tamamen kurtulabilirsiniz.

Mekinenizi güzel günlerde kullanmanız dileğiyle..

“Şu an övgüden çok kahveyi tercih ediyorum”

Louisa May Alcott, Little Women

Kahve Makinesi İnceleme Yazıları

 1. Ezgi diyor ki:

  Ömer bey merhaba sizi bu zamana kadar nasıl keşfetmemişim gerçekten inanamıyorum üstün bilgilerinizle bizi aydınlattığınız için çok teşekkür ederim önerilerinizi dinleyerek iki ürün arasında çok kararsız kaldık biri electrolux 7700 ve Arçelik K8580 ve en son Arçelik 8580 e karar verdik umarım hata etmemişizdir. :) üründe kağır 4 numara filtre kullanılıyor mu o konuda sizden bilgi almam mümkün mü ve ilk deneyimimiz olduğu için önerebileceğiniz kahveler var mı yumuşak içim seviyoruz şimdiden çok teşekkür ediyorum tüm bilgileriniz için :)

 2. HUSEYIN diyor ki:

  Ömer Bey Merhaba,
  delonghi filtre kahve makinesi doldurduğum su miktarının yarısını filtre haznesinde bırakıyor ve süzmüyor.
  haznenin arkasında mandal gibi bir parça var ona basınca akıtıyor. yıkayıp temizledik ama aynı şekilde devam ediyor. sebebi ne olabilir? yardımcı olursanız sevinirim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Hüseyin Bey,
   Haznenin altında tek yönlü valf vardır ve makine üstünde bir çıkıntıya oturduğunda bu su akışını serbest bırakır. su haznesinde yer alan valfin etrafındaki conta yerinden oynamış olabilir bunu bir kontrol edin. 2. İhtimal haznenin oturduğu yerdeki valfi serbest bırakan çubuk kırılmış olabilir. 3. Bir ihtimal de su yolunda bir arıza olması. 2 ve 3 ihtimallerin tek çözümü servise götürmek
   Sevgiler

 3. Elif diyor ki:

  Merhaba
  Delonghi ıcm15210 model filtre kahve makinesi kullanıyorum.
  Son bir kaç demlemede kağıt filtreden kahve telvesiyle beraber gelmeye başladı
  Nedeni nedir sizce

  • Omer Demir diyor ki:

   Elif Hanım Merhaba,
   Karaf filtre haznesine tam oturmuyor olabilir. Filtre haznelerinde tıkanma durumunda biriken kahveyi dışarı atacak bir delik var hazne taşacak noktaya gelmeden önce bu delik kahveyi aşağıdaki karafa tahliye eder bu durumda telveler süzülmeden alta inerler. bir sebep bu olabilir. Kağıt filtre kullanmıyorsanız telvenin sızması gayet doğaldır. Kağıt filtre kullanıyorsanız da kağıdın birleşme yerinde bir ayrılma olabilir.
   Sevgiler


 4. Semiha diyor ki:

  Merhaba filtre kahve makinem tortusuyla birlikte kahveyi akıtmaya başladı Teknik bir ariza mıdır sorunu giderebilecegim bir arıza mıdır Bilginiz varsa ne yapılabilir Ömer Bey


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!