Ev, Ofis ve Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri

Küçük güzel bir ofisiniz var ve bu küçük işletmeniz için otomatik kahve makinesi almak istiyorsunuz. Dandik vending makinelerindeki mide bozan kahveler çok canınızı yaktı veya çevrenizdeki dostlarınız bu konuda hiç de iyi şeyler duymadınız. 

Kahvesini kendinizin alabileceği, cafelerde içtiğinize en yakın tatta espresso, latte, cappuccino yapan bir otomatik kahve makinesi almak istiyorsunuz. Öyle Cimbali filan gibi portafiltreli (kepçeli) profesyonel makinelerden almak gibi bir niyetiniz de yok. Zira onu aldınız mı başına bir barista dikmeniz gerekecek ve bu da maliyet demek.


Bu yazıyı okurken yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini de dinleyebilirsiniz…


Bu yazı sayfalardan oluşmaktadır. Sayfa altında diğer sayfaların rakamlarına tıklayarak okumaya devam edebilirsiniz…

Kahvesini ben seçeyim. Bir iki düğmeye basayım hazırlasın. Sütünü günlük doldurayım akşam da dolapta saklayayım. Öğütücüsü olsun. Direkt çekirdekten öğüterek yapsın kahvemi. Latte’yi cappuccino’dan ayırmayı bilsin. Ama mutlaka ucuz olsun bir de kırmızı olsun ve hatta benim olsun diyorsanız üzgünüm hepsini bir arada bulmak zor :). Ama bir bakalım, girizgahı çok uzatmadan modeleri incelemeye başlayalım umarım ihtiyacınızı karşılayacak bir şeyler bulabiliriz.

Herşeyden önce ilk kriteriniz geniş bir servis ağı ve güveni olmalı, makineniz bozulursa uzun süre makinesiz kalmak istemezsiniz. Bu nedenle aşağıda bahsedeceğim markalar Türkiyede yıllardır iyi hizmet ve servis sunan markalar olacak. Bir diğer tavsiyem de, firmanızın çalışan sayısı biraz fazlaysa veya çok katlı bir mekandaysanız bir değil iki makine almanız. Böylece bir aksilik durumunda kahvesiz kalmazsınız hem de çalışan arkadaşlarınız daha mutlu olur.

Eğer eviniz için bir makine arıyorsanız veya eviniz için alternatif ve ucuz ürünler arıyorsanız yukarıdaki yazılarımı tavsiye ederim. Üstteki Hangi Kahve makinesi ve Öğütücüyü Almalıyım yazısını okuduysanız otomatik makinelere sıcak bakmadığımı bilirsiniz. Evdeki kahve keyif için, lezzeti sizin ayarlamanız gerek bu nedenle manuel makineler o işin keyfi. Manuel Makinalarla ilgili fikirlerimi de Hangi Espresso Makinesi? Yorum ve Öneriler yazımda bulabilirsiniz. Ama iş yerinde durum biraz değişiyor. Tabi yine de karar sizin evde bir otomatik makine olsun ben hiç uğraşmayayım derseniz okumaya devam edin.


Homend Coffeebreak 5003 Tam Otomatik Espresso Makinesi

Son zamanlarda bir Türk markası olan Homend ciddi ve güzel kahve ürünlerine imza atıyor. Homend Coffeebreak 5003, tam olarak asgari ihtiyacınızı karşılayacak kompakt bir makine. Espresso ve Lungo ayarları mevcut, çekirdek kahveyle çalışıyor ve cappuccino için süt yapabiliyor. Bardak boyu ayarlanabilen ve 19 bar basınca ulaşan Homend Coffeebreak 5003 kabul edilebilir bir fiyat aralığına sahip. Fiyat aralığı diyorum çünkü kendi sitesinde ürünlerin etiket fiyatı biraz pahalı ama sitede biraz zaman harcadığınızda özel kuponlarla indirim verebiliyorlar. Veya doğrudan diğer eticaret sitelerinden satın alma yapabilirsiniz.

Tavsiye: Türk malı olduğu için ve amacınız asgari ihtiyacı karşılamaksa bu ürünü tavsiye ederim. Üstelik gelecekte ihtiyacınız olursa yedek parçaları da gayet hesaplı fiyata temin edilebiliyor.


Delonghi Esam 2600 Full Otomatik Kahve Makinesi 

Delonghi Esam 2600 Giriş seviyesi, fayda maliyette yüksek asgari ihtiyaçları karşılayan bir makine. Çekirdek kahve kullanılan bu makinenin öğütme kalınlığı da ayarlanabiliyor. Bunun gerçekten ne fayda sağlayacağını merak ediyorsanız lezette ufak tefek oynamalar yaratabilir. Ama tek tip bir espresso haznesi ve akış hızı için bu çeşitlilik bence fazla. Güzel yanlarından biri kendi öğütücüsünü kullanabildiğiniz gibi, hazır öğütülmüş olarak satılan kahveleri de bu makienede kullanabilirsiniz.

Ama her benim her zaman tavsiyem çekirdeğin yapım anında öğütülmesidir. 200 gr çekirdek ve 1.8 litre su haznesine sahip bu ürün, enerji tasarruf modu ve otomatik kapanma gibi faydalı özellikler de sunuyor. Kahve miktarı ve bardak ayarı da yapabiliyorsunuz. Cappuchino ve cafe latte için süt köpürtme özelliği ise tatminkar sonuç veriyor. Ancak bir süt haznesi olmadığı için sütü ayrıca bir kapta makinenin aparatıyla köpürtüp espressoya eklemeniz gerekiyor. Bilimum çıkarılabilir parçalar ise temizlikte rahat etmenizi sağlıyor falan filan.

Şimdi gelelim en önemli noktaya. Bu modeli araştırırken hakkında suyu ısıtmıyor, kahveyi öğütürken döküp saçıyor gibi yorumlar okuma şansınız yüksek. Cihazın iç aksamını ısıtmak için kullandığı suyun, kahve hazırlamadan önce boşaltılması gerekli. Bu su boşaltılmadığı taktirde elde edilecek kahvenin sıcaklığı malesef tatminkar olmuyor. Bu işlem tek tuşla yapılabiliyor. Cihaz kullanım kılavuzunda nasıl yapıldığına yer verilmiş. Her seferinde birazcık sıcak su harcamayı göze alırsanız çok dert edilecek bir şey gibi durmuyor. En azından bu fiyata.

Bir diğer konu da kahveyi öğütürken hazne içine çekirdek kaçırması. Bu biraz problemli gibi dursa da bu fiyata alınan makinenin size biraz iş çıkarması gayet doğal. Ufak bi temizlik bu problemi de ortadan kaldırıyor. Su haznesi 1.8 litre olduğu ve temizleme işleminde ve ön ısıtmada bu suyu kullandığı için, yoğun bir işletmeyseniz biraz sık dolum isteyebilir.

Tavsiye: Maliyet önceliğiniz ise tercih edilebilecek bir ürün ama çok da janjanlı şeyler beklememek ve biraz nazendeliği ile ilgilenmek gerekecektir. O kadar parar veriyorum uğraştırmasın beni derseniz okumaya devam edin..

Not: Aynı şeyleri tekrarlamamak için Delonghi ESAM 2600’ü baz model alıp bundan sonra anlatacağım modellerde bu bazda olmayan ya da fazladan olan özellikleri anlatacağım


Delonghi ECAM23.420 Tam Otomatik Kahve Makinesi 

Giriş ürünlerinden olan Delonghi ECAM23.420 3 farklı renkle piyasada yer alıyor. Model sonundaki harf kodu bu rengi belirtmek için kullanılmış. SB: Siyah, SR: Kırmızı ve SW ise beyaz rengi ifade ediyor. ESAM 2600’e göre modern dizayn ihtiyaçlarının giderildiği makine temelde aynı fonksiyonlara sahip olsa da elektronik gösterge paneli ve dizaynı bu işlevleri daha şık yerine getirmesini sağlıyor.

Cappuchino ve Latte için olan ayarın süt köpürtme çubuğunun üstüne konması ise işi daha pratik hale getirmiş. Hakkında genelde diğer kullanıcılarından da pozitif yorumlar okuduğum üründe, bir iki kişi suyun ısıs ve su kaçırmasını rapor etmiş.

ESAM 2600’den biliyoruz ki su sıcaklığı ilk suyu atmamaktan kaynaklı. Bunu yaptığınızda problem kalmaz. Su sızdırması ise daha önceki tecrübelerimden yola çıkarak su haznesi contası ile ilgili bir durumdur diyebilirim. Su haznesini yıkarken contayıda yıkamak iyi bir fikir gibi görünebilir. Ama o contanın yıkama esnasında sağa sola yamulmadığına, yerine iyi oturduğuna emin olmak gerek. Bu problem her makinede olabilen bir kullanım hatası gibi görünüyor.

Tavsiye: 208’de yenilenen özellikleriyle Delonghi ECAM23.420 giriş segmenti için göz ardı edilmemesi gereken bir ürün.


Siemens TE501201RW Tam Otomatik Kahve Makinesi

Siemens TE501201RW özellik olarak Esam 2600’e çok yakın bir model. Elbette bu tip ürünlerin süt köpürtmesi ve espresso hazırlaması ufak tefek farklarla patentlendiği için her bir sistemin ismi farklı ve janjanlı. Ama temelde işlev aynı.

Siemens’in bu modelindeki en önemli fark, her kahve hazırlama sonrasında, kendini temizlemesi. Böylece aralıklı kullanımlarda bile kahve tadı hep standart olarak kalıyor. Ayrı bir süt saklama haznesi bu üründe de olmadığı için sütü ayrı muhafaza etmek gerekiyor. Konan suyun sıcaklığına göre değişmekle birlikte minimum ısınma süresi 45 sn. Bütün temizlik ihtiyacı duyulan parçaların çıkartılabiliyor olması kolaylık sağlıyor. 300 gram çekirdek haznesi olan Siemens TE501201RW’nun ESAM 2600 de olduğu gibi kahve öğütme ayarı da bulunuyor. Led göstergeler de paneli biraz daha seksi bir hale getiriyor.

ESAM’da öğütücünün aksamı belirtilmemiş ama Siemens’in bu modelinin seramik bir aksam kullandığını söyleyebilirim. Cihazın içerisinde ayrıca bir kireç filtresi bulunuyor. Kahve yaparken musluk suyu tercih ederseniz (ki hiç tavsiye etmem), bu filtre suyu yumuşatarak daha lezzetli kahve oluşmasını sağlıyor. Tabi ortalama kullanımda 1-1,5 yılda bir yenilenmesi gerektiğini hatırlatmalıyım. Kullanıcı yorumlarında ise özellikle sesinin çok düşük olmasından yana pozitif bir görüş hakim. Tek şikayet edilen nokta ise cihaz arızalandığında yedek parçasının pahalı olması.

Tavsiye: Delongi ESAM 2600’ün simsiyah iç karartan rengine kıyasla daha janti tonlara sahip olan Siemens TE501201RW %30 civarı ek maliyetle giriş seviyesinde bir alternatif oluşturuyor. Da, daha ucuza ECAM23.420 varken, daha eski bir dizayn için para vermek çok doğru değil. Ses eğer sizin için bir tercih konusu ise, bir youtube demosu veya şansınız varsa mağaza içi demo seyredip öyle satın alma yapabilirsiniz.


Krups EA8010, Krups EA8298, Krups EA829D Tam Otomatik Kahve Makinesi – Latte, Espresso, Cappuccino, Americano

Krups’a ait fiyatları birbirine yakın 3 ürünü birlikte anlatacağım zira üçünün temel özellikleri aynı.

Krups EA8010 baz özellikleri karşılayan bir ürün ve herhangi bir (+) ya da (-) si yok. Hakkındaki satınalma sonrası yorumlarda hiçbir negatif içeriğe rastlamadım. Kahve hazırlaması ve çeşitlilik konusunda pozitif yorumları olan ürün. Diğer iki arkadaşından farkı ise süt haznesinin olmaması.

Krups EA 829 serisi olan iki modelden Krups EA8298 ve Krups EA829D dizayn dışında tamamen aynı özelliklere sahip. İki modelde de dikkat çeken özellikler, ayrı süt kabı olması ve tek tuşla cappuchino hazırlayabilmesi. Süt kabının ayrı olması oldukça faydalı bir özellik. Zira hem sütü hazırlarken ayrı bir aparata ihtiyaç duymuyorsunuz, hem de işlem sonrası tek tuşla temizleyip süt kabını dolaba kaldırabiliyorsunuz. Eğer kullanacağınız alanda bir buzdolabınız varsa sizin için oldukça pratik bir kullanım oluşturabilir.

Bu iki modelde dikkat çeken diğer konu ise espresso’nuzu 10 mililitre ve katları olarak ayarlayabilmeniz. Yanı isterseniz ristretto, isterseniz normal/double espresso, isterseniz de lungo hazırlayabilirsiniz. Her iki modelde de öğütücü sesinin nispeden düşük olması pozitif bir müşteri geri bildirimi olarak notlarım arasında yer alıyor.

Tavsiye: Marka ve dizayn tutkunuz yoksa EA8010 fayda maliyette çok mantıklı değil. EA829D yeni bir dizayn olduğu için biraz pahalı ama EA 8298 modeli bu fiyata ayrı süt kabı sunan tek model. Bu nedenle tercih edilebilir. Modellerin hiçbirinde negatif bir yorum olmaması da dikkate değer bir diğer konu.


Delonghi ESAM 4500 Magnifica Tam Otomatik Kahve Makinesi – Cappuccino ve Caffe Latte

Krups’ın son iki modelinde gördüğümüz gibi ayrılabilir süt kabı içeren Delonghi ESAM 4500 özellik olarak açıkçası krupss’lardan biraz geride kalıyor. Lungo kahve seçenieğinin olmaması ve 200 gr’lık kahve çekirdeği haznesi dikkat edilmesi gereken noktalar.

Tam yeri gelmişken hatırlatayım Coffee Shop’lardan aldığınız çekirdek paketleri genelde 250gr ağırlığında olur. Alacağınız makinede çekirdek haznesi 250gr+ ise paketin tamamını makineye boşaltıp rahat edebilirsiniz. Ama bu makinede olduğu gibi daha düşükse kalan çekirdeği saklayıp bir miktar kullanımdan sonra üstüne ekleme yapmalısınız.

İki satır LCD ekrana sahip bu ürün kullanımda karşınıza bir zorluk çıkarmıyor. Bu segmentte bir ürün aldığınızda tükettiği elektrik ve tasarruf modları da birer karar noktası. Bu ürünün bir enerji tasarruf modu barındırmadığını hatırlatmalıyım, ama otomatik kapanma ayarı mevcut.

Tavsiye: 2750 TL civarı bütçem varsa tercihim bu üründen yana olmazdı. Krups modelleri bu segmentte daha düşük fiyata daha foksiyonel ürünler sunuyor.


Siemens TE603201RW EQ.6 Serisi Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi 

Siemens TE603201RW’de benim beğendiğim noktalardan biri süt kullanım biçimi. Ayrı bir süt haznesi olmasa da herhangi bir kabı ve hatta sütün kendi kutusunu bir süt kabı olarak kullanabiliyorsunuz. Yanda yer alan pipet şeklindeki çubukla diğer süt hazneli modellerde olduğu gibi köpürtülmüş sütü doğrudan bardağa aktarmanız mümkün olabiliyor.

Dokunmatik ışıklı ekranı tek hamlede ürün seçmenizi kolaylaştırırken iki satırlık LCD ekrandan diğer ayarları yapabiliyorsunuz. 1.7 litre su tankı kapasitesi ve 300 gr çekirdek haznesi oldukça yeterli. Cihazın açılış ve kapanışta da kendini temizlemesi hijyen yeterliliklerini karşılıyor. 15.000 kullanıma kadar da ilk gün deneyimi yaşatma sözü veren Siemens’te yine tek dikkat edilmesi gereken yedek parçaların pahalı olması.

Ürünün yorumlarına baktığınızda ise süt ısıtmasının tatminkar olmadığı ortaya çıkıyor. Oda sıcaklığındaki süt kullanıldığında bir problem yok. Ancak dolaptan süt kullanıldığı zaman içeceğin göreceli sıcaklıkta olması biraz can sıkıcı. Sütü bir miktar dışarıda bekletip öyle kullanırsanız veya dolaptan çıkınca çok hafif ısıtarak kullanırsanız bu sizin için problem olmaktan çıkar. Fiyat performansta tercih edilebilecek bir ürün

Tavsiye: Siemens belli modellerde zaman zaman ciddi indirimlere gidiyor, bunu yakaladığınızda değerlendirebileceğiniz bir model. Ancak sütü direkt buzdolabından kullanacaksanız iki kere düşünün.


Bosch TCA5309 Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi
Bosch TCA5309

Bosch TCA5309 Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi 

Bosch TCA5309 bu yazıya neden dahil ettiğimi kendi kendime de sorguladığım bir makine. Zira bu fiyata süt haznesi, lcd panel vs yok 3-5 led ışıklı düğme ve oldukça eski bir tasarım. Özelliklere baktığımda da bu fiyata değecek bir ekstra özelliğe rastlamadım. Son tavsiyeye gerek kalmadan bizimla değilsin diyebilirim.


Bu yazı sayfalardan oluşmaktadır. Sayfa altında diğer sayfaların rakamlarına tıklayarak okumaya devam edebilirsiniz…

Ev, Ofis ve Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri” yazısında 398 düşünce

 1. turhanonat diyor ki:

  Merhaba, Henüz Melitta Lacitalia incelemediniz ama 2022 yılının en iyi ürünü seçildi katagorisinde. Siemens eq6 plus s300 ile arasında gidip geliyorum. Yine biliyorum bu kapsamda öneri yapmıyorsunuz ama azda olsa bir bilgilendirmenizi beklerim. Saygılar, selamlar.

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar Turhan Bey,
   En kısa sürede eklemeyi ben de istiyorum emin olun.. Hiç bir bahanem yok ama konsantre zaman ayıramadım bunun için. Desteğiniz için teşekkürler..
   Sevgiler

 2. Sevim KOÇ ÜSTÜN diyor ki:

  Ömer bey merhaba,
  Bir çok kişi gibi bende öncelikle teşekkürü bir borç bilirim. Bunca araştırma, emek takdiri çok hak ediyor.
  Elinize, emeğinize sağlık.
  Tam otomatik makinelerden ben Delonghi ECAM45.760 çok beğensem de fiyatı yüksek gelmesi sebebiyle Magnifica serilerine bakıyorum. Bunların tamamen dışında ve başka segment olacak belki Tchibo Esperto Pro cihazı ile ilgili yorumunuzu merak ediyorum.
  Ayrıca listenizde yer almayan Melitta markası ile ilgili yorumunuz nedir? (servis yaygınlığı konusunda endişem var)
  Şimdiden teşekkür eder, kahve kokulu, sağlıklı günler dilerim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Sevim Hanım Merhaba,
   İhtiyaçlarınızı ürün yeter şartlarınızı bilmediğim için ürünler hakkında bir yorum yapamayacağım bu konuda belki tereddütte kaldığınız noktaları ihtiyaçlarınızı paylaşırsanız seve seve destek olmaya çalışırım. Melitta markalı ürünleri bu ay içinde yazıya eklemek gibi bir hedefim var. Umarım tutturabilirim. Melitta TR’de kendi ekibi ile yer almıyor. Bir distribütör aracılığı ile ürünlerini pazarlıyorlar. Distribütör olan Hakman firması Babyliss ve Cuisineart markalarının da distribütörü olduğu için bir problem yaşayacağınızı sanmıyorum. Ancak son kararı vermeden önce kendilerini arayıp arıza durumundaki süreçlerini öğrenmenizi tavsiye edebilirim (bunlar sürekli değiştiği için bir bilgi veremiyorum malesef) Almayı planladığınız ürün özelinde kargo ile tamir süreçleri var mı kargo ödemesini kim karşılıyor. yedek parça bulunmadığı durumda nasıl bir yol çiziyorlar diye direkt kendilerine sorabilirsiniz.
   Thcibo expret pro ise asgari espresso ihtiyacınızı karşılayabilecek bir ürün. Son dönemdeki ürün kalitelerini deneyimlemedim ama önceki deneyimlerimde tchibo’nun kendi markasını verdiği ürünlerde ciddi bir kalite yüksekliği olduğunu söyleyebilirim. Benzer modeller başka markalar alrında görülebilese de Tchibo markası o ürünü kalbur üstü malzeme kalitesiyle ve iyi denetlenen üretim süreçleri ile ürettirdiği için problem yaşanması durumu oldukça azalıyor. Ancak ürünün arızalanması durumunda TR’de tamirat yelpazesi bir miktar dar. Bu nedenle arıza durumunda garanti süreçleri, tüketici haklarınız ve marka ile iletişiminiz bir tık daha öne çıkabilir.
   Sevgiler.

 3. Muammer Bilen diyor ki:

  Merhaba
  Philips 5447 mi Ecam45.760 mı tercih etmeliyim. Daha çok sütlü kahveler içiyoruz. Bir miktar sıcak olması tercih sebebidir.

  • Omer Demir diyor ki:

   Muammer Bey Merhaba,
   Bu sizin kararınız olmalı o nedenle bu sorunuza yanıt veremem. Daha önce bu iki ürünle ilgili sorulan sorulara göz atabilirsiniz. İkisi arasında kalmanıza neden olan bir özellik, veya ürünlerle ilgili merak ettiğiniz bir konu varsa elimden geldiğince bunu netleştirmeye çalışırım. Ama doğrudan şunu alın gibi bir yanıt beklemeyin benden lütfen.
   Sevgiler

 4. dilara diyor ki:

  omer bey degerli yorumunuz cok yardimci oldu dediginiz gibi 80 derece cok olabilir disarda satilan sicacik kahve sicakligi istedigim aslinda biraz kahvemin sogumadan keyfini surebilmek amacim aslinda kararimi verdim diyebilirim 250.31 sanirim benik icin ideal makine birde o cubuk cikiyoe ve daha ince yapida bir cubuk daha iyi islev goruyormus sanirim buhar cikisi daraldigi icin umarim guzel sonuclar elde ederim tadimimi yaptiktan sonra buraya yazacagim birde latte icin onerebiliceginiz lezzetli kahveler nelerdi bu konudada bilgim yok maalesef sizden ve baska marka da olabilir

  • Omer Demir diyor ki:

   Yardımcı olabildiğime sevindim Dilara hanım, samimi olmak gerekirse işin içerisine süt girdiğinde kahvenin tatları gölgeleniyor biraz. Bu nedenle daha yoğun ve biraz daha yüksek kavrulmuş kahveler süt içinde kendini belli ediyor ama yüksek kavrulduğunda da maalesef çekirdekler tatlarını yitiriyor. Biraz kısır bir döngü bu:) Slpash Espresso Blend’de biz bunu biraz kırmaya çalıştık oldukça da güzel geri bildirim alıyoruz onu deneyebilirsiniz. Bana biraz sevdiğiniz tatlarla ilgili ip ucu verirseniz daha net yönlendirebilirim sizi. ya da deneme paketlerimizden bir iki tane sipariş edip küçük miktarlarda bir çoğunu deneyebilirsiniz.
   Sevgiler

 5. dilara diyor ki:

  merhaba ömer bey evet yazdığımda sisteme düştüğünü görmedim ondan yeniledim kusura bakmayın ve yorumlarınız için teşekkür ederim yukarda yanıtladıysanız görmedim incelememe rağmen mikro köpük 80 derece üstü bi sıcaklık hedefim birde 1 aydır araştırma yapıyorum düzgün kaynak maalesef bulamadım ve sizi bulunca biraz heyecan yaptım delonghi magnifica da tüm ürünlerde (daha önce ilettiğim 22.117, 230.13,250.31 ) bunu sağlayabiliceksem tercihim sanırım philips 2200 yerine delonghi olucak arıza sebepli ve kremamsı süt için .. şimdiden çok teşekkür ederimm

  • Omer Demir diyor ki:

   Dilara Hanım Merhaba,
   Öncelikle şu yazımı okumanızı tavsiye ederim. https://mokapota.com/kahve/sut-kopurtmek-ve-arkasindaki-bilim-en-iyi-latte-sutu-nasil-hazirlanir/36032
   Süt köpükleri 75 derece üstünde kırılırlar. Dolayısıyla burada bir karar vermeniz gerekiyor gerçekten 80 derece üstü bir sıcaklıktaki sütlü kahveyi mi içmek istiyorsunuz yoksa latte mi? Bir çubuk termometre ile size en sıcak latteyi hazırladığını düşündüğünüz bir cafe’ye gidin ve servis sıcaklığını ölçün lütfen. 67-68 dereceyi geçmediğini göreceksiniz. Kaldı ki işin içine bardak sıcaklığı ortam sıcaklığı espresso beklerken kaybettiği ısı vs. de girince 80 derece üstü diye bir hedef koyduğunuzda buna erişmeniz mümkün değil. Erişirseniz de içtiğiniz latte değil.
   Fiyat konusuna gelince bu ürünlerin hepsi ithal ürünler ve kur riski barındırıyor. İthal eden firma, marka, distribütör ve hatta satan mağaza kendi öngörülerine göre üstüne önümüzdeki dönem için kur riskini de ekliyor ki sattı fiyatın altında yine yerine malını koyabilsin. Bunlar işin içine girince ürün fiyatları da farklılaşıyor. Fiyat kalite doğru orantısı maalesef son 2-3 yıldır iyice kayboldu. düşük kaliteli bir ürün daha yüksek kaliteli bir üründen çok daha pahalıya satışa sunulabiliyor.
   Belirttiğiniz modeller aynı iç yapıyı kullanıyor ve iç yapı özellikleri de tamamen aynı, fark süt köpürtme çubukları ve malzeme kalitesi. 250 modeli yeni nesil köpürtme çubuğu kullanıyor. Bu çubuk hot milk ayarında microfoam’a oldukça yakın bir köpük üretebiliyor. Diğerleri daha çok cappuccino için biraz daha iri baloncuklu süt köpürtüyorlar. 230 tamamen plastik bir köpürtme çubuğu kullanırken (en alt giriş seviyesi) 22.117 dışı metal ama iç aksamı plastik olan daha çok giriş seviyesi makinelerinde gördüğümüz en altın bir üstü kalitede bir çubuk. 250’nin içi de plastik elbette ama onda hava oranını ayarlayan bir ayar bulunuyor.
   İş çubukla köpürtmeye gelince burada kişisel beceri ve tecrübe de işin içine giriyor. Bunu özellikle belirtiyorum çünkü yeni makine alan bir kişi süt köpürtme tecrübesi olmadığı için ilk denemelerinde istediği sonucu elde edemeyince bu makinenin süt köpürtmesi bozuk diye servise gidebiliyor.
   Umarım destek olabildim.
   Sevgiler

 6. dilara diyor ki:

  merhaba ömer bey ben şuan otomatik kahve makinası arayışındayım bütçem 5 bin 10 bin arası sıcaklık çok önemli benim içinn hem bu sebeptwn hemde latte için mikro köpük yaratmak adına manuel köpürtmeli arıyorum kendim istediğim kadar köpürtüp ısıtabiliyim sütü(düşük sıcaklığın önüne geçebilrim sanıırım) makina olara delonghi magnifica serisine baktım 22.110 da iyi yolrumlar gördüm ama çok pahalı anlamadığım şekildde ayni gibi görünen makinalar var farkı anlayamadım bunlar 230.13b ,22.127 ,250.31sb birde 21.117 var neden bunlardan pahalı bilemedim hangisinden beklediğim verimi alabilirim birde gaggia magenta plus var buda biraz pahalı ama servis ağıda öenmli çok karışık kafam delonghilerde bazılarında köpürtme sistemi gelişmiş ikili başlık var ama engel gibi mikro köpüge çıkarıp kullanmak mantıklı geldi

  • Omer Demir diyor ki:

   Dilara Hanım Merhaba,
   Dün iki kere (birini sildim) bu gün de üç kere (ikisini sildim) geldi mesajlarınız, dün sorunuzu Yukarıda ismail Bey’in sorusuna yanıt olarak sormuşsunuz, ben cevap verdiğimde de akışta yukarıda kaldı, bu nedenle dün verdiğim cevabı görmediğiniz tahmin ediyorum. ki aynı soruları tekrar iletmişsiniz.
   Cevabımı bu linke tıklayarak görebilirsiniz. Halen eksik bir şey varsa lütfen bu yoruma cevaben ya da yeni bir soru gibi yazın sizin için de takip etmesi kolay olacaktır.
   https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066#comment-2897
   Bir de kahve makinesi almak oldukça heyecanlı ve zaman zaman aceleci davranmamıza yol açan bir süreç. Burada binlerce kişiye elimden geldiğince destek oldum ve size de olurum seve seve, ama tek ricam var karar verirken aceleci davranmayın lütfen biliyorum her gün fiyatların arttığı, bir ürünü farklı mağazalarda %100e varacak farklı fiyatlarla gördüğümüz bir ülkede bu kolay değil ama lütfen kararınız içinize sinsin. Ayrıca aklınızdaki makine netleşmeden hemen önce yurt dışından satın alma opsiyonlarını da bir değerlendirin zaman zaman çok iyi fırsatlar yakalanabiliyor. Bunun için https://bizdenucuz.com üstünde seçtiğimiz makinelere ve benim yayınladığım satın alma kılavuzu videosuna göz atabilirsiniz.
   Sevgiler

 7. Metin diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey,
  Kahve konusunda bilgi dağarcığınız ve bu bilgiyi paylaşma isteğiniz takdire şayan. Kahve deneyimimize yazılarınızdan da faydalanarak iki yıl önce Hario Skerton Plus manuel değirmen ve Ikea FP ile başladık. Geldiğimiz noktada sizin de bir çok yazınızda belirttiğiniz gibi daha ileri bir çözüm arayışındayız. Konuya kombi bir makina arayışı ile girdik, sonra temizlik (çıkarılabilir su tankı vb) ve kullanım kolaylığı nedeniyle ayrı birer elektrikli değirmen ve filtre kahve makinasına (Melitta markasında yoğunlaşarak) yöneldik. Sonra hem toplam maliyetin geleceği noktayı hem de alan sıkıntısını düşünerek neden tam otomatik bir kahve makinası olmasın dedik. Son noktada Philips 2231/40 ürününü inceliyoruz. Ürün Espresso, Capucino ve Türkçe’ye Sade kahve olarak çevrilmiş olan ‘Coffee’ yapabiliyor. Espresso ve Capucino ile deneyimi genişletmiş olacağız. Ancak alışkanlığımız filtre kahve olduğu için bu ürünlerdeki “coffee” olarak geçen içeceğin tam olarak neyi karşıladığını anlamak istiyoruz. Bu bir filtre kahveye yakın bir içecek midir? Sütlü olarak yapılabilir mi?
  Teşekkürler, Sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar Metin Bey,
   Güzel sözleriniz için teşekkürler, sizlere ve Türkiye’de bilinçli kahve tüketimine biraz olsun katkım oluyorsa ne mutlu bana. Coffee diye belirtilen seçenek aslında extra long diye adlandırılan uzun çekim espressonun daha uzun çekilerek oluşturulan americano’ya benze bir içecek. Eğer damak tadınız filtre kahveden vaz geçemiyorsa ilk başta extra long veya americano ihtiyacınızı giderse de bir zaman sonra yine bir filtre kahve tadı aramaya başlarsınız. Ama frechpress’ten geçiş yapacağınız için de aslında FP tadına yakın bir tad alacağınız için sizin adınıza kalıcı bir çözüm de olabilir. Tam otomatik makineler zaman ve pratiklik açısından oldukça faydalı ama iş özelleştirmeye geldiğinde dar seçenekleri var. Bunu da göz önünde bulundurun lütfen. Umarım ihtiyacınız olan cevabı verebilmişimdir
   Sevgiler

 8. Hande Demir diyor ki:

  Afedersiniz sorum bitmeden yolladım,bir sorum daha olacak..o kadar heyecanla araştırıyorumki,,yazık bu bütçeyi ayarlayınca çöpe giden para olmaması için yanlış seçim yapmamaya imtina ediyorum..siemen is eq 9 s300 ,500,700 gibi çeşitleri var bunların farkı varmıdır acaba

   • Hande Demir diyor ki:

    Tekrardan merhaba Ömer bey,araştırmalarım ve çok emekle dürüst inceleme bilğinize istinaden ,@philps 5000 serisine karar verdim ,5144/70 modelini rose aksanından dolayı karar verdim,sanırsam 5000 serisinin hepsi aynı özelliklere sahip,müşteri hizmetleri pek net bilği veremedi bu hısusta,dizaynı,kahve lezzeti,yönlendirmesi,güzel,lakin 3.kullanışımda “Empty ground container”yazısı çıkmaya başladı ekranda.müşteri hizmetlerini aradığımda atık haznesinin dolu olduğunu söylediler,fakat 3.kahvemdi ve doluluk yoktu,çıkarıp 5 sn bekleyip tekrar yerine yerleştirmemi söylediler ,nitekim oldu fakat bunu çok sık aralıklarla tekrar ediyor,@coffetime ve @hayatınrenklerinin ürün anlatımını beğenmemden ötürü onlara yazdım ,onların makinesindede çıkyormuş bu yazı fakat epey kullanalı olmuş makineyi..bu biraz korkuttu beni açıkçası,birde çekirdek kahveyi kendi öğütüyor miss gibi evi kahve kokusu sarar gibi düşünmüştüm ama hiç koku yok,sizin ve kullanıcıların bilğisi varmıdır?

    • Omer Demir diyor ki:

     Hande Hanım Selamlar,
     Öncelikle makineniz hayırlı olsun güzel günlerde keyifle kullanın.
     Makinenizi birebir görmediğim ve aynı zamanda bir tamirci olmadığım için net bir yorumda bulunmam mümkün değil fakat yazdıklarınızı okuduğum anda bana direkt bir sensör hatası gibi geldi. Atık kahve haznesinin doluluğunu bir kaç farklı yöntemle ölçüyor makineler bu cihazın net olarak hangisini kullandığını bilmiyorum. Eğer bir lazer vb ışınla yükseklik ölçerek doluluğu anlıyorsa o sensör ya arızalı olabilir ya da onun içeride engelleyen bir şey vardır. Bu genelde kahve puck’ı hazneye düşerken bir yere çarpınca bir parça fırlayıp sensörü kapatabiliyor bu yüzden sadece hazneyi değil hazneye içerde bakan her yüzeyi bir nemli bezle temizlemenizi önerebilirim. Bir diğer ihtimal de ağırlık ölçerek bunu yapıyor olması (ki çok sanmıyorum o halde makinenize baskı uygulayan bir şey varsa bu sebep oluyor olabilir. Üstüne konulan bir kitap fincan vb. Bunlarda da bir sorun göremezseniz, lütfen her problemde ürünün videosunu çekerek servise götürün. Aynı sebeple iki kere farklı sebeplerle 4 kere ürün arıza yaptığında yasal olarak ürünü iade etme, yenisi ile değiştirme hakkınız oluyor. Bunu göz ardı etmeyin.
     Sevgiler

 9. Hande Demir diyor ki:

  Ömer bey tekrardan merhaba yazınızı okumuştum halbuki ama philips 5000 serisi inceleme yazısını yeni gördüm..öncedende belirttiğim gibi alan sıkıntısı yok,fakat tek tuşla her çeşit kahveyi yapması ve sütü kendi köpürtmesi önemli..incelediğiniz 5000 serisi philips makinenin 5443/70 ve 5144/70(renk olarak daha mutfağıma yakışır)farkı varmıdır?

  • Omer Demir diyor ki:

   Hande Hanım Selamlar,
   iki ürün aynı özelliklere sahip. 5443 daha yeni bir ürün sadece. O zaman diyeceksiniz ki neden farklı model numaraları var, açıkçası her markanın kendine özgü bir kodlaması var, örneğin sondaki 70 satışa sunulduğu bölgeyi ifade ediyor. son 2 rakam ise renk kodları ancak ancak ilk iki hane hakkında net bilgiye maalesef ulaşamıyorum muhtemelen üretim dönemleri veya fabrikaları olabilir. Ya da malzeme kalitesinde farklılaşma. Ancak dediğim gibi bunu philips hiç bir yerde belirtmemiş maalesef. Dilerseniz bir müşteri hizmetlerine sorun ama onların da aradaki farkı net açıklayabileceğini çok sanmıyorum.
   Bunlar dışında hazırladıkları içecek çeşitlerinden kapasiteye kadar herşeyleri aynı görünüyor.
   Sevgiler

 10. dilara diyor ki:

  Ömer Bey Merhaba,

  Bugün ki şartlar ile hem ekonomik hem ergonomik bir makine önerisi yapabilir misiniz? Araştırdıkça iyice çıkmaza girdim :( Bütçem 10.000TL.

 11. Hande Demir diyor ki:

  Çok teşekkür ediyorum,varolun!alan konusunda sıkıntı yok..sizin inceleme yazınızdan yola çıkıp seçerdim ,muhteşem bilğilendirme lakin üzerinden sene geçtiği için yine değerlendirmek istedim.evet o çok güzel uyarı kesinlikle tek tuşla yapmalı,ve renk olarak keşke bulsam bakır renk(oda philpsin 5000 serisnde var(5144/70 bakır ile 5447/90 arasındaki farkı bulamadım)) yok ise siyah renk uyumlu murfağıma..siz şu an alsanız benim istediğim özelliklere istinaden hangi modeli tercih etmiş olurdunuz acaba,çok zamanınızı harcadım eksik olmayın,bilği birikiminizi paylaşmanızdan ötürü ayrıca tebrik ederim ..

  • Omer Demir diyor ki:

   Hande Hanım Merhaba,
   Maalesef doğrudan şu ürünü alın gibi bir öneride bulunmuyorum, neticede o makineyi kullanacak olan sizsiniz ve bu tamamen sizin kararınız olmalı. Ben sadece kafanızdaki soru işsaretlerini gidererek sizin kendi kararınızı vermenizde yardımcı olmaya çalışıyorum.
   Sevgiler

 12. Hande Demir diyor ki:

  Arkadaşım Jura z10 kullanıyor gerçi ama soğuk kahveleri çok güzel yaptığını ve juranın tüm makineleri için onda kahve içersen anlarsın farklılıpı dedi,benim hiç bir makineyi test etme şansım yok ,memleketimde böyle bir imkan yok..aralarında kararsız kalma sebebim araştırmalarım sonucu bunlara karar verdim,dediğim gibi hem zaman olarak hemde bilği olarak kahve çeşitlerini yapmayı bilmiyorum.ama damak tadım güçlü ,beni yormayan ,sağlam,kolay,ve iyi bir makine almak istiyorum..

  • Omer Demir diyor ki:

   Hande Hanım Selamlar,
   Belirttiğiniz kriterleri zaten bu makinelerin hepsi karşılıyor. Sağlamlık ve iyi tarafı ise zaten bilinen ve kendini kanıtlamış markalar, o nedenle burdan yola çıkarak söyleyebileceğim tek şey gözünüze güzel görünecek mutfağınıza yakışacak olanı alın. bunun dışında kararsızlığınızın sebebi bu makinelerin özellikleri ise o halde şu kriterlerle bu makinelere tekrar bir göz atın derim çünkü bunları sorunuzda belirtmemişsiniz, sizin sıkça içeceğiniz içecekleri veya misafirlerinize sunmak istediğiniz içecekleri tek tuşla hazırlıyor mu? mutfağınızda ayırdığınız yere boyutları sığıyor mu? süt köpürtme haznesinin kullanımı hangisinde daha kolayınıza geliyor, su haznesinin çıkış yönü mutfakta ayırdığınız yer için uygun mu? kullanacağınız fincan ve kupaların boyutlarına uyuyor mu?
   Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı içerik !!