Ev, Ofis ve Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri

KahveEv, Ofis ve Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri

Küçük güzel bir ofisiniz var ve bu küçük işletmeniz için otomatik kahve makinesi almak istiyorsunuz. Dandik vending makinelerindeki mide bozan kahveler çok canınızı yaktı veya çevrenizdeki dostlarınız bu konuda hiç de iyi şeyler duymadınız. 

Kahvesini kendinizin alabileceği, cafelerde içtiğinize en yakın tatta espresso, latte, cappuccino yapan bir otomatik kahve makinesi almak istiyorsunuz. Öyle Cimbali filan gibi portafiltreli (kepçeli) profesyonel makinelerden almak gibi bir niyetiniz de yok. Zira onu aldınız mı başına bir barista dikmeniz gerekecek ve bu da maliyet demek.


Yazıyı okurken, yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz


DİKKAT!

Bu yazı çok fazla ÜRÜN İNCELEMESİ ve YORUM içermektedir. Daha hızlı yüklenebilmesi için yazı ve yorumlar SAYFALARA BÖLÜNMÜŞTÜR. Sayfa geçişi için, sayfa sonundaki sayfa numaralarına tıklayınız…

Kahvesini ben seçeyim. Bir iki düğmeye basayım hazırlasın. Sütünü günlük doldurayım akşam da dolapta saklayayım. Öğütücüsü olsun. Direkt çekirdekten öğüterek yapsın kahvemi. Latte’yi cappuccino’dan ayırmayı bilsin. Ama mutlaka ucuz olsun bir de kırmızı olsun ve hatta benim olsun diyorsanız üzgünüm hepsini bir arada bulmak zor :). Ama bir bakalım, girizgahı çok uzatmadan modeleri incelemeye başlayalım umarım ihtiyacınızı karşılayacak bir şeyler bulabiliriz.

Herşeyden önce ilk kriteriniz geniş bir servis ağı ve güveni olmalı, makineniz bozulursa uzun süre makinesiz kalmak istemezsiniz. Bu nedenle aşağıda bahsedeceğim markalar Türkiyede yıllardır iyi hizmet ve servis sunan markalar olacak. Bir diğer tavsiyem de, firmanızın çalışan sayısı biraz fazlaysa veya çok katlı bir mekandaysanız bir değil iki makine almanız. Böylece bir aksilik durumunda kahvesiz kalmazsınız hem de çalışan arkadaşlarınız daha mutlu olur.

Eğer eviniz için bir makine arıyorsanız veya eviniz için alternatif ve ucuz ürünler arıyorsanız yukarıdaki yazılarımı tavsiye ederim. Üstteki Hangi Kahve makinesi ve Öğütücüyü Almalıyım yazısını okuduysanız otomatik makinelere sıcak bakmadığımı bilirsiniz. Evdeki kahve keyif için, lezzeti sizin ayarlamanız gerek bu nedenle manuel makineler o işin keyfi. Manuel Makinalarla ilgili fikirlerimi de Hangi Espresso Makinesi? Yorum ve Öneriler yazımda bulabilirsiniz. Ama iş yerinde durum biraz değişiyor. Tabi yine de karar sizin evde bir otomatik makine olsun ben hiç uğraşmayayım derseniz okumaya devam edin.


Homend Coffeebreak 5003 Tam Otomatik Espresso Makinesi

Son zamanlarda bir Türk markası olan Homend ciddi ve güzel kahve ürünlerine imza atıyor. Homend Coffeebreak 5003, tam olarak asgari ihtiyacınızı karşılayacak kompakt bir makine. Espresso ve Lungo ayarları mevcut, çekirdek kahveyle çalışıyor ve cappuccino için süt yapabiliyor. Bardak boyu ayarlanabilen ve 19 bar basınca ulaşan Homend Coffeebreak 5003 kabul edilebilir bir fiyat aralığına sahip. Fiyat aralığı diyorum çünkü kendi sitesinde ürünlerin etiket fiyatı biraz pahalı ama sitede biraz zaman harcadığınızda özel kuponlarla indirim verebiliyorlar. Veya doğrudan diğer eticaret sitelerinden satın alma yapabilirsiniz.


Tavsiye: Türk malı olduğu için ve amacınız asgari ihtiyacı karşılamaksa bu ürünü tavsiye ederim. Üstelik gelecekte ihtiyacınız olursa yedek parçaları da gayet hesaplı fiyata temin edilebiliyor.


Delonghi Esam 2600 Full Otomatik Kahve Makinesi 

Delonghi Esam 2600 Giriş seviyesi, fayda maliyette yüksek asgari ihtiyaçları karşılayan bir makine. Çekirdek kahve kullanılan bu makinenin öğütme kalınlığı da ayarlanabiliyor. Bunun gerçekten ne fayda sağlayacağını merak ediyorsanız lezette ufak tefek oynamalar yaratabilir. Ama tek tip bir espresso haznesi ve akış hızı için bu çeşitlilik bence fazla. Güzel yanlarından biri kendi öğütücüsünü kullanabildiğiniz gibi, hazır öğütülmüş olarak satılan kahveleri de bu makienede kullanabilirsiniz.

Ama her benim her zaman tavsiyem çekirdeğin yapım anında öğütülmesidir. 200 gr çekirdek ve 1.8 litre su haznesine sahip bu ürün, enerji tasarruf modu ve otomatik kapanma gibi faydalı özellikler de sunuyor. Kahve miktarı ve bardak ayarı da yapabiliyorsunuz. Cappuchino ve cafe latte için süt köpürtme özelliği ise tatminkar sonuç veriyor. Ancak bir süt haznesi olmadığı için sütü ayrıca bir kapta makinenin aparatıyla köpürtüp espressoya eklemeniz gerekiyor. Bilimum çıkarılabilir parçalar ise temizlikte rahat etmenizi sağlıyor falan filan.

Şimdi gelelim en önemli noktaya. Bu modeli araştırırken hakkında suyu ısıtmıyor, kahveyi öğütürken döküp saçıyor gibi yorumlar okuma şansınız yüksek. Cihazın iç aksamını ısıtmak için kullandığı suyun, kahve hazırlamadan önce boşaltılması gerekli. Bu su boşaltılmadığı taktirde elde edilecek kahvenin sıcaklığı malesef tatminkar olmuyor. Bu işlem tek tuşla yapılabiliyor. Cihaz kullanım kılavuzunda nasıl yapıldığına yer verilmiş. Her seferinde birazcık sıcak su harcamayı göze alırsanız çok dert edilecek bir şey gibi durmuyor. En azından bu fiyata.

Bir diğer konu da kahveyi öğütürken hazne içine çekirdek kaçırması. Bu biraz problemli gibi dursa da bu fiyata alınan makinenin size biraz iş çıkarması gayet doğal. Ufak bi temizlik bu problemi de ortadan kaldırıyor. Su haznesi 1.8 litre olduğu ve temizleme işleminde ve ön ısıtmada bu suyu kullandığı için, yoğun bir işletmeyseniz biraz sık dolum isteyebilir.

Tavsiye: Maliyet önceliğiniz ise tercih edilebilecek bir ürün ama çok da janjanlı şeyler beklememek ve biraz nazendeliği ile ilgilenmek gerekecektir. O kadar parar veriyorum uğraştırmasın beni derseniz okumaya devam edin..

Not: Aynı şeyleri tekrarlamamak için Delonghi ESAM 2600‘ü baz model alıp bundan sonra anlatacağım modellerde bu bazda olmayan ya da fazladan olan özellikleri anlatacağım


Delonghi ECAM23.420 Tam Otomatik Kahve Makinesi 

Giriş ürünlerinden olan Delonghi ECAM23.420 3 farklı renkle piyasada yer alıyor. Model sonundaki harf kodu bu rengi belirtmek için kullanılmış. SB: Siyah, SR: Kırmızı ve SW ise beyaz rengi ifade ediyor. ESAM 2600’e göre modern dizayn ihtiyaçlarının giderildiği makine temelde aynı fonksiyonlara sahip olsa da elektronik gösterge paneli ve dizaynı bu işlevleri daha şık yerine getirmesini sağlıyor.

Cappuchino ve Latte için olan ayarın süt köpürtme çubuğunun üstüne konması ise işi daha pratik hale getirmiş. Hakkında genelde diğer kullanıcılarından da pozitif yorumlar okuduğum üründe, bir iki kişi suyun ısıs ve su kaçırmasını rapor etmiş.

ESAM 2600’den biliyoruz ki su sıcaklığı ilk suyu atmamaktan kaynaklı. Bunu yaptığınızda problem kalmaz. Su sızdırması ise daha önceki tecrübelerimden yola çıkarak su haznesi contası ile ilgili bir durumdur diyebilirim. Su haznesini yıkarken contayıda yıkamak iyi bir fikir gibi görünebilir. Ama o contanın yıkama esnasında sağa sola yamulmadığına, yerine iyi oturduğuna emin olmak gerek. Bu problem her makinede olabilen bir kullanım hatası gibi görünüyor.

Tavsiye: 208’de yenilenen özellikleriyle Delonghi ECAM23.420 giriş segmenti için göz ardı edilmemesi gereken bir ürün.


Siemens TE501201RW Tam Otomatik Kahve Makinesi

Siemens TE501201RW özellik olarak Esam 2600’e çok yakın bir model. Elbette bu tip ürünlerin süt köpürtmesi ve espresso hazırlaması ufak tefek farklarla patentlendiği için her bir sistemin ismi farklı ve janjanlı. Ama temelde işlev aynı.

Siemens’in bu modelindeki en önemli fark, her kahve hazırlama sonrasında, kendini temizlemesi. Böylece aralıklı kullanımlarda bile kahve tadı hep standart olarak kalıyor. Ayrı bir süt saklama haznesi bu üründe de olmadığı için sütü ayrı muhafaza etmek gerekiyor. Konan suyun sıcaklığına göre değişmekle birlikte minimum ısınma süresi 45 sn. Bütün temizlik ihtiyacı duyulan parçaların çıkartılabiliyor olması kolaylık sağlıyor. 300 gram çekirdek haznesi olan Siemens TE501201RW‘nun ESAM 2600 de olduğu gibi kahve öğütme ayarı da bulunuyor. Led göstergeler de paneli biraz daha seksi bir hale getiriyor.

ESAM’da öğütücünün aksamı belirtilmemiş ama Siemens’in bu modelinin seramik bir aksam kullandığını söyleyebilirim. Cihazın içerisinde ayrıca bir kireç filtresi bulunuyor. Kahve yaparken musluk suyu tercih ederseniz (ki hiç tavsiye etmem), bu filtre suyu yumuşatarak daha lezzetli kahve oluşmasını sağlıyor. Tabi ortalama kullanımda 1-1,5 yılda bir yenilenmesi gerektiğini hatırlatmalıyım. Kullanıcı yorumlarında ise özellikle sesinin çok düşük olmasından yana pozitif bir görüş hakim. Tek şikayet edilen nokta ise cihaz arızalandığında yedek parçasının pahalı olması.

Tavsiye: Delongi ESAM 2600’ün simsiyah iç karartan rengine kıyasla daha janti tonlara sahip olan Siemens TE501201RW %30 civarı ek maliyetle giriş seviyesinde bir alternatif oluşturuyor. Da, daha ucuza ECAM23.420 varken, daha eski bir dizayn için para vermek çok doğru değil. Ses eğer sizin için bir tercih konusu ise, bir youtube demosu veya şansınız varsa mağaza içi demo seyredip öyle satın alma yapabilirsiniz.


Krups EA8010, Krups EA8298, Krups EA829D Tam Otomatik Kahve Makinesi – Latte, Espresso, Cappuccino, Americano

Krups’a ait fiyatları birbirine yakın 3 ürünü birlikte anlatacağım zira üçünün temel özellikleri aynı.

Krups EA8010 baz özellikleri karşılayan bir ürün ve herhangi bir (+) ya da (-) si yok. Hakkındaki satınalma sonrası yorumlarda hiçbir negatif içeriğe rastlamadım. Kahve hazırlaması ve çeşitlilik konusunda pozitif yorumları olan ürün. Diğer iki arkadaşından farkı ise süt haznesinin olmaması.

Krups EA 829 serisi olan iki modelden Krups EA8298 ve Krups EA829D dizayn dışında tamamen aynı özelliklere sahip. İki modelde de dikkat çeken özellikler, ayrı süt kabı olması ve tek tuşla cappuchino hazırlayabilmesi. Süt kabının ayrı olması oldukça faydalı bir özellik. Zira hem sütü hazırlarken ayrı bir aparata ihtiyaç duymuyorsunuz, hem de işlem sonrası tek tuşla temizleyip süt kabını dolaba kaldırabiliyorsunuz. Eğer kullanacağınız alanda bir buzdolabınız varsa sizin için oldukça pratik bir kullanım oluşturabilir.

Bu iki modelde dikkat çeken diğer konu ise espresso’nuzu 10 mililitre ve katları olarak ayarlayabilmeniz. Yanı isterseniz ristretto, isterseniz normal/double espresso, isterseniz de lungo hazırlayabilirsiniz. Her iki modelde de öğütücü sesinin nispeden düşük olması pozitif bir müşteri geri bildirimi olarak notlarım arasında yer alıyor.

Tavsiye: Marka ve dizayn tutkunuz yoksa EA8010 fayda maliyette çok mantıklı değil. EA829D yeni bir dizayn olduğu için biraz pahalı ama EA 8298 modeli bu fiyata ayrı süt kabı sunan tek model. Bu nedenle tercih edilebilir. Modellerin hiçbirinde negatif bir yorum olmaması da dikkate değer bir diğer konu.


Delonghi ESAM 4500 Magnifica Tam Otomatik Kahve Makinesi – Cappuccino ve Caffe Latte

Krups’ın son iki modelinde gördüğümüz gibi ayrılabilir süt kabı içeren Delonghi ESAM 4500 özellik olarak açıkçası krupss’lardan biraz geride kalıyor. Lungo kahve seçenieğinin olmaması ve 200 gr’lık kahve çekirdeği haznesi dikkat edilmesi gereken noktalar.

Tam yeri gelmişken hatırlatayım Coffee Shop’lardan aldığınız çekirdek paketleri genelde 250gr ağırlığında olur. Alacağınız makinede çekirdek haznesi 250gr+ ise paketin tamamını makineye boşaltıp rahat edebilirsiniz. Ama bu makinede olduğu gibi daha düşükse kalan çekirdeği saklayıp bir miktar kullanımdan sonra üstüne ekleme yapmalısınız.

İki satır LCD ekrana sahip bu ürün kullanımda karşınıza bir zorluk çıkarmıyor. Bu segmentte bir ürün aldığınızda tükettiği elektrik ve tasarruf modları da birer karar noktası. Bu ürünün bir enerji tasarruf modu barındırmadığını hatırlatmalıyım, ama otomatik kapanma ayarı mevcut.

Tavsiye: 2750 TL civarı bütçem varsa tercihim bu üründen yana olmazdı. Krups modelleri bu segmentte daha düşük fiyata daha foksiyonel ürünler sunuyor.


Siemens TE603201RW EQ.6 Serisi Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi 

Siemens TE603201RW‘de benim beğendiğim noktalardan biri süt kullanım biçimi. Ayrı bir süt haznesi olmasa da herhangi bir kabı ve hatta sütün kendi kutusunu bir süt kabı olarak kullanabiliyorsunuz. Yanda yer alan pipet şeklindeki çubukla diğer süt hazneli modellerde olduğu gibi köpürtülmüş sütü doğrudan bardağa aktarmanız mümkün olabiliyor.

Dokunmatik ışıklı ekranı tek hamlede ürün seçmenizi kolaylaştırırken iki satırlık LCD ekrandan diğer ayarları yapabiliyorsunuz. 1.7 litre su tankı kapasitesi ve 300 gr çekirdek haznesi oldukça yeterli. Cihazın açılış ve kapanışta da kendini temizlemesi hijyen yeterliliklerini karşılıyor. 15.000 kullanıma kadar da ilk gün deneyimi yaşatma sözü veren Siemens’te yine tek dikkat edilmesi gereken yedek parçaların pahalı olması.

Ürünün yorumlarına baktığınızda ise süt ısıtmasının tatminkar olmadığı ortaya çıkıyor. Oda sıcaklığındaki süt kullanıldığında bir problem yok. Ancak dolaptan süt kullanıldığı zaman içeceğin göreceli sıcaklıkta olması biraz can sıkıcı. Sütü bir miktar dışarıda bekletip öyle kullanırsanız veya dolaptan çıkınca çok hafif ısıtarak kullanırsanız bu sizin için problem olmaktan çıkar. Fiyat performansta tercih edilebilecek bir ürün

Tavsiye: Siemens belli modellerde zaman zaman ciddi indirimlere gidiyor, bunu yakaladığınızda değerlendirebileceğiniz bir model. Ancak sütü direkt buzdolabından kullanacaksanız iki kere düşünün.


Bosch TCA5309 Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi
Bosch TCA5309

Bosch TCA5309 Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi 

Bosch TCA5309 bu yazıya neden dahil ettiğimi kendi kendime de sorguladığım bir makine. Zira bu fiyata süt haznesi, lcd panel vs yok 3-5 led ışıklı düğme ve oldukça eski bir tasarım. Özelliklere baktığımda da bu fiyata değecek bir ekstra özelliğe rastlamadım. Son tavsiyeye gerek kalmadan bizimla değilsin diyebilirim.


DİKKAT!

Bu yazı çok fazla ÜRÜN İNCELEMESİ ve YORUM içermektedir. Daha hızlı yüklenebilmesi için yazı ve yorumlar SAYFALARA BÖLÜNMÜŞTÜR. Sayfa geçişi için, sayfa sonundaki sayfa numaralarına tıklayınız…


Omer Demirhttp://omerdemir.net
Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi. Espressoyu uzun çekti, Obradović'le kendinden geçti Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu. Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine'den hiç elektrik almadı. Öğrendiklerini paylaştı, paylaştıkça öğrendi. Üşenmedi, öğrendiklerini dünya ile paylaşmak için bir de kitap yazdı Read This! Before Buying A Coffee Maker

Yazarın diğer yazıları..

343 YORUMLAR

 1. Merhaba dostum Siemens EQ.500 integral modeli için ne düşünüyorsun? (3800 TL civarı) aslında filtre ve amerikano tarzı kahve genelde tuketirim arada da sütlü kahveler yada misafir gelince istediği kahveyi içsin diye bu modeli düşünüyorum. Hem filtre hem americano yapan yok sanırım. Bu fiyat aralığında onerebilecegin bir model varsa onu da söylersen çok mutlu olurum. Çok teşekkür şimdiden.

       • Merhaba, Sanırım sayfalardan telden de operadan da denedim yok. Başka bir tarayıcı ile girince gorebildim. Beyazı ile siyahi arasında tek fark renk ve bardak ısıtma sanırım başka bir fark göremedim. Yorum hiç yok, video ise malum sitede 1 tane. Bu ürünler nezaman satışa çıkmış, yeni heralde ondan pek bilgi yok. Bu fiyat aralığında sizce fiyat performans olarak değer mi?(4000) beyaz normalde pahalı ama bir sitede ikisi de aynı fiyat. Beyazı almak daha mantıklı ozaman değil mi?

        • Murat Bey Merhaba,
         Bana sorarsanız şu an hiçbir şey fiyatı kadar etmez. Peynir de öyle, kahve de, çamaşır suyu da öyle kahve makinesi de. Alım gücümüz düştü bu bir gerçek.
         Öte yandan kahve makinelerinin büyük kısmı ithal, kalanı ise ya ham maddesi ya üretimi dışarıdan, yani hemen hemen hepsi dışa bağımlı ve kur artınca fiyatları artar ama düşünce kur kadar düşmez bu da ülke gerçeği.
         Ben 10 yıldır espresso makinemi değiştirmedim, benimle kaldığı sürece de değiştirme niyetim yok, ama değiştirmem gerekirse 10 yıl kullanacağım, her baktığımda gözüme hoş görünecek ve benim şimdiki ve gelecekteki ihtiyaçlarımı karşılayacak bir ürün alırım. Markete girip çıkıyorsunuz 500 lira gidiyor, bir, bilemediniz iki hafta dayanıyor. En az 7-8 yıl kullanılacak bir üründen bahsediyoruz. Bunları göz önünde bulundurarak kararınızı verin derim
         Sevgiler

 2. Ömer bey merhaba. Değerlendirmeler arasında Jura markanın hiçbir modeli yok. Özel bir nedeni var mı? İkinci el Jura impressa 401 modelini 800 TL ye buldum. Sizce iyi bir seçim midir? Selamlar.

  • Özgür Bey Merhaba,
   Jura Türkiye’de çok güz önünde bir marka değildi bu nedenle şu ana kadar yorumlarda cevap vererek destek olmaya çalıştım ama önümüzdeki hafta piyasadaki bir kaç modelini yazıya ekleme planım var.
   Sorunuza gelince, bu çok açık uçlu ve göreceli bir soru Özgür Bey. Şöyle düşünün bi arkadaşınızın hiç tanımadığınız bir arkadaşı gelse size 2015 model corsa buldum 15.000 lira fiyatı var nasıl dese ne dersiniz?
   Bir şey demeden önce muhtemelen onlarca soru sorarsınız değil mi?
   İhtiyacı ne, aracın durumu ne, hasarı var mı kaç kilometrede, kaç kişilik ailesiniz, uzun yol yapıyorlar mı vs vs
   Latife bir yana, sizin ihtiyacınızı bilmiyorum, makineyi zira hiç bilmiyorum, problemi var mı, temiz kullanılmış mı bu zamana kadar kaç shot alınmış, yakında ömrü bitecek parçası var mı, siz günde kaç kahve tüketeceksiniz, evde mi iş yerinde mi kullanılacak, markaya bakış açınız nedir, daha önce jura kullandınız mı kullanan arkadaşınız var mı onlar size nasıl feedback verdiler ve daha bir çok soru var.
   Size öncelikli tavsiyem şu olacaktır
   Bir makine alıyorsanız bunu en az 7-8 yıl kullanmak için alacaksınız bu nedenle ucuza bir ürün denk getirdim mantığının dışında kalmaya çalışarak karar verin. Önceliğiniz ise ihtiyaçlarınızı karşılama oranı, dizayn ve işlevsellik olsun. Umarım yanlış anlaşılmadan demek istediğimi anlatabilmişimdir
   Sevgiler

 3. Teşekkür ederim Ömer Bey. Cihaz 6-7 yıllık ve Çalışır durumda. Ama yarın bir sorun çıkarabilir mi, tabii ki. Ama ben daha çok kullanılmış cihazda değişen parçaların ne sıklıkta değişeceğini merak ediyorum. Nette yorum aradım ama bulamadım. Jura Türkiye olarak satış sonrası hizmette sanki iyiler gibi. Sözünü ettiğim Cihazı bugün denediğimde tüm fonksiyonları eksiksiz ve iyi çalışıyor. Ama Bugüne değin kaç shot kahve yapmıştır bilemiyorum. Sevgiler.

   • İşte şimdi oldu!;) Teşekkürler Ömer Bey çok yardımcı oldunuz. Meşgul ediyorum ama bir de kahve ile ilgili sorum olacak. Çeşitli bölgelerin çiğ kahveleri satılıyor. Bu kahveleri kendimiz kavurabilir miyiz? Ama öyle pahalı ekipmanlarla değil. Evde kullandığımız kahve için olacak; bu sebeple, örneğin tavada ya da Mısır patlatma makinesinde. Biraz komik oldu ama. İşte böyle. Kısaca, Kavurmanın basit bir yolu var mi? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim, sevgiyle.

 4. Merhaba,
  Evim için hergün 3-4 kahve alabileceğim ama tabii misafir geldiğinde de rahatça kullanabileceğim tam otomatik makine aramaktayım. Ben de aslında barista usulü kahve makinesi almak isterim ama kullanmayıp atıl kalmasından korkuyorum. Bu anlamda yazınıza istinaden Siemen eq9 s300 mü yoksa gaggia cadorna prestige tam otomatik mi lezzet/ sağlamlık ve işlevsellik açısından daha iyidir. Not: Her gün mutlaka cortado yapılacak bir makine 😊

  • Bahattin Bey Merhaba,
   İki ürün de ön tanımlı menülerinde cortado seçeneğini barındırıyor.
   İki makineden de memnun bir çok kişi var, açıkçası söz konusu bu iki makine olunca lezzet sizin hazırlama seçimlerinizle ve kullandığınız kahveyle daha çok ilgili bir durum bunu net söyleyebilirim.
   İşlevsellik konusunda ise sizin ihtiyaçlarınız önemli. Ne olmazsa sizin için işlevsel bir makine olmaz, ne olursa bu makine benim için işlevseldir dersiniz, bunları paylaşırsanız seve seve ihtiyacınızı karşılayıp karşılamayacağını söyleyebilirim.
   Sevgiler

 5. Merhaba Ömer Bey

  sanırım dün ben yanlış konuya yazmışım. Sürekli KAhve tüketen ve homeoffice çalışan biri olarak kullandığım kapsullü makineyi dğiştirmek planım var 3 ürün arasında kaldım . Yukarıdaki yorumlarıda okudum açıkcası ama bu 3ünü özelinde de yorumunuzu rica edebilir miyim, Fiyat kazanç anlamında da . Daha çok eve tüketilen latte ve espresso ağırlıklı.

  Gaggia Cadorna Prestige RI9604
  DeLonghi ECAM 550.75
  Siemens EQ.9 S700 yada s900

  Çok teşekkürler

  ILGAZ

  • Merhabalar,
   Problem değil tam sorunuzu bu yazı altına taşıyacakken onu siz yapmış oldunuz. İstediğiniz şeyin cevabını size en az 30 dakika okuma süresi olacak şekilde yazabilirim ama bu sizi de beni de yorar ve sonuçta sorununuzu çözememiş bile olabiliriz. Bu nedenle size daha sağlıklı yanıt verebilmem için sorunuzu netleştirmenizi rica edeceğim. Bu makinelerden zaten yazıda ve diğer sorulara verdiğim cevaplarda bahsediyorum. Sizin bu 3 makine arasınada kalma sebebiniz nedir, ihityaçlarınız tam olarak nelerdir, ürünleri karşılaştırdığınızda sizi karar vermekte zora sokan şeyler nelerdir? Bunları paylaşırsanız daha verimli bir destek alabilirsiniz benden.
   Sevgiler

   • Çok Teşekkürler

    3 Makine arasında kalmamım sebepleri fiyat, Gerektiğinde Yedek parça, Yenilik durumları. dediğim gibi ben çok kahve tüketen biriyim, Gnelde Americano ve espresso içiyorum eşim dahaçok süt ağırlıklı kahveler tüketiyor ve ikimizinde ihityacını karşılayacak bir ürün almak istiyorum. İncelememde gördüğüm sanırım artık 55.75 dısarıda satılmıyor bu ileride problem olur mu diye düşünüyorum yerine baktığım diğer 2 ürrün ve delonghi 650.85 arasında fiyat farkı çok bu da kafamı karşıtırdı.Bir de Siemens’in bu modelinde var mı emin olamadım ama sütlü içeçeklerde soğuk olma durumu var sanırım ama diğerleri ile ilgili bir bilgim yok. Siz biliyorsanız onuda paylaşmanızı rica edebilir miyim.

    Teşekkürler

    • Merhabalar,
     Üç ürün de hayli geçmişi olan ve güvenilir markalara ait. Servis konusunda sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyorum. Tam otomatik makinelerde özellikle üst segmentte 2-3 yıl gibi bir süre eski sayılmaz satışları devam eder. TR’den alırsanız 2 yıl garanti süresi var sonrasında ise 5 yıl yedek parça temin etme zorunluluğu var markaların mevzuat değişmediği sürece. Tam otomatik makinelerin hepsi (americano konusunda bir iki istisna hariç) espresso ve americano yapıyor dolayısıyla sizin ihtiyacınızı hepsi karşılar. Eşinizin ise ne çeşitlilikte sütlü kahve tükettiği burada önemli nokta. Şöyle bir örnek vereyim. Makine diyelimki latte yapıyor ama flatwhite yapmıyor. Siz eğer flat white seviyorsanız iki seçeneğiniz var birincisi en kolay flatwhite yapan bir makineye odaklanırsınız. ya da dersiniz ki latte we flatwhite hemen hemen aynı içecekler, flatwhite’ta daha fazla kahve var. Ben bu makineyi alıp hazırladığım içecekte kahveyi biraz daha ince öğütüp daha uzun miktarda çekip latte yaparsam bu flatwhite’e çok yakın bir içecek olur ve bu benim için yeterlidir. O zaman bu makineyi alırsınız. Siz ve eşiniz hangi profilsiniz, hangi içecekleri tercih ediyorsunuz?

     Sıcaklık konusunu muhtemelen yüzlerce kere yazmışımdır, o kadar göreceli konu ki. Bu sizin beklediğiniz sıcaklıkla ilgili. Kimi insan için sıcak kahve seviyesi 80 dereceden başlar kimisi için 65 derece bana yeter der kimisi çay gibi 95+ bir sıcaklık bekler. Sıcaklık kişiye göre göreceli olduğu gibi hazırlama esnasında da değişebilen bir konu. Buzdolabından çıkan süt ve dışarıda duran süt çok farkediyor. Koyduğunuz bardağı önceden sıcak suyla ısıtıp ısıtmadığınız farkediyor, az miktarda yaparsanız daha çabuk soğuyor çok miktarda yaparsanız o kadar sütü ısıtma esnasında kayıplar oluşabiliyor.

     Biliyorum beklediğiniz cevaplar bunlar değil ama malesef ki gerçekler bunlar. Öte yandan elbette bir roket bilimi de değil, ama bu zamana kadar destek verdiğim bir çok kişi ihtiyaçlarının neler olduğu ve olabileceği konusunu netleştirmekte problem yaşıyor. Bunu tam olarak netleştirirseniz makine sadece dizayn bütçe meselesi haline indirgenebiliyor.

     Fiyat konusunda ise içinde bulunduğumuz dönem sağlıklı bir dönem değil maalesef. Elinde stok olan satıcılar eski fiyattan satarken stoğu azalan veya yeni stok temin eden satıcılar daha yüksek fiyatlara çıkmak zorunda kalıyor. Kurun da ciddi seviyede oynak olması da bu dönemde böyle ilginç fiyatlamalara sebep oluyor. Bütçe elbette bir kriter ama en az 7-8 yıl kulllanacağınız bir makine için çok da ince düşünmemek gerek. Markete gidip alış veriş yapıyorsunuz ve bir hafta sonra aldıklarınızın hiç biri sizinle kalmıyor. Bu makine 7-8 yıl sizinle bu gözle bakın bir de.

     Bu bahsettiklerim çerçevesinde bir kere daha ihtiyaçlarınızı ve kendi profilinizi daha da netleştirin derim
     Sevgiler

 6. Ben genelde filtre kahve içiyorum eşim ve çocuklar ise diğer sütlü kahve çeşitlerini daha çok seviyor. 2 makine almak istemiyorum. Pahalı da olsa tek bir makine olsun çeşitli kahve yapabilmenin yanında kaliteli filtre kahve yapsın istiyorum. Bu konuda yazdığınız tüm yazıları okudum. Hem filtre kahve yapan hem espresso yapan modelleri söylemişsiniz ancak bunların giriş seviyessinde ürünler olduğunu belirtmişsiniz. 6-7 bin tl-den pahalı olmayacak hem öğütücüsü olsan, kaliteli filtre kahve yapan ve sütlü kahve çeşitlerini bir kaçını yapabilen bir ürün önerebilirmisiniz.

 7. Merhaba Omer bey
  Bir kaç aydıR kahve makinesi bakıyorum ama tam istediğimi bulamadım .
  İşe giderken / Dar zamanlarda tam otomatik kahve makinesi ile hızlıca istediğime ulaşabileyim ama ayni zamanda istediğimde de manuel süt köpürtme ile kahvemi haZırlayayim istiyorum.
  dışarıda bile ekstra sıcak kahve isteyen biri olarak delonghi Elletta Cappuccino top modeline karşı sıcaklık konusunda tereddütlerim oldu.
  Gaggia cardorna prestige hem sıcaklık Konusunda hem de tek tuşla her şeyin hazır olması Xl seçeceği ve aroma seçimi hoşuma gitti fakat manuel süt köpürtme seçeceğine ulaşamadığım için eledim(fiyat olarak da diğer makinelere göre bir tık daha uygun olması iyiydi )
  Bir de ayni anda iki latte haZırlasın ama ikiden fazla kahve yapacaksam da Çabuk soğusun
  Aroma seçeneklerI olan istediğimde daha sert istediğimde daha yumuşak veya daha sütlü seçenekleri olan bir makine
  Jura da bu istediklerimi karşılayan modelleri vardı fakat inanılmaz pahalı geldi
  Gaggia nın henüz Türkiye’ye gelmeyen modellerinde bu özellikler buldum Ama alamadım
  Kısacası Var mıdır böyle bir makine 😅

  • Merhabalar,
   Neden böyle bir ihtiyacınız var bunu biraz açıklar mısınız? Eğer latte art için kullanmayı planlıyorsanız zaten iki opsiyonu olan makinelerin (ki genelde delonghinin bir iki ürününde var) sütt köpürtmesi latte art yapmak için yeterli değil. Dolayısıyla manuel köpürtmenin bir özelliği kalmıyor. Microfoam için breville gaggia gibi Portafiltreli ürünlere yönelebilirsiniz. Eğer fincanlara farklı miktarlarda paylaştırmak için bunu istiyorsanız
   sadecesüt köpürtme fonskiyonuna da sahipbir makine alıp sütü pitcher aktarıp fincanlara o şekilde dağıtabilirsiniz.
   Sevgiler

 8. Hocam Merhaba
  Saeco Lirika One Touch kahve makinesini incelem fırsatınız oldu mu acaba? Siemens Eq9 S300 ile kıyaslamak gerekirse hangisini önerirdiniz
  Tşk

  • Bahattin Bey Merhaba,
   Bu ürünü henüz inceleme şansım olmadı, piyasa ve talep dengesine bakıp yazıya ekleyebilirim.
   Doğrudan bir makine önerisinde bulunmuyorum, size tavsiyem öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemeniz, ve bu ihtiyaca uygun çözüm sunan makineler arasından bir kısa liste oluşturmanız.
   Bu kısa listede tereddütte kaldığınız noktaları (özellik, kullanım, parça, deneyim vb.) net olarak belirtirseniz bunları seve seve detaylandırırım. Ama ihtiyaçlarınızı, tarzınızı, bütçenizi bilmeden hiçbir fikir vermem mümkün değil.
   Sevgiler

 9. merhaba
  genellikle espresso bazlı ve sütlü içecekler tercih ediyorum.
  beni yormayacak bir makine arayısındayım.
  yalnız gaggıa modellerinin 10 kahvede temizlenmesi gerekiyor bu bir sorun olabilir
  sıcaklık konusu da düşündürücü sizce bu ıkı konuda en tatmin edıcı modeller hangılerıdır
  bir de yazılarınızı okumadan önce uzun süre mıele kahve makinesi bamasaydım. bu marka konusundA fikriniz nedir?

  • Emine Hanım Merhaba,
   Miele bir marka ve her markanın star ürünleri de var tutmayan ürünleri de. Ben ürün bazlı yorum yapmayı daha doğru buluyorum markadan hareketle yol çizmek çok doğru olmaz.
   Diğer sorunuza gelince her makinenin mutlaka temizlenmesi gerekir bu bir problem değildir, makinenizle uzun süre birlikte olabilmeniz ve hijyeniniz için gereklidir.
   Hangi model ve hangi temizlik tipinden bahsettiğinizi iletirseniz ne için olduğunu söyleyebilirim.
   Sıcaklık konusu çok göreceli, bu konuya hem daha önceki yorumlarda hem de yazımda defalarca değindim sayfada sıcaklık sözcüklerini aratırsanız bunlara ulaşabilirsiniz. Ama doğrudan şu modeli alın gibi bir yönlendirme yapmadığımı da bilmenizi isterim.
   Sevgiler.

 10. çok teşekkürler._gaggıa Cadorna milk almayı planladığım model. benim sorularım baya primitif olacak belki ama gaggia daki 10 kullanımda bir temizlemeden bahsediliyor bu aralığın daha uzun olduğu makineler var mıdır? sıcak su ıle algılı yorumlarınızı okudum dediğiniz gibi göreceli . ancak delonghi ile ilgili bu geri bıldırımler daha fazla. gaggıaya baya yoğunlaştım kendı ayarındaki makinelere gore de fiyatı daha uygun. sadece kahve makinesi üretmesi de pozitif benim icin. ancak markayı yeni ogrendıgımden servis konusunda sorun yasar mıyım endıselıyım

  • Emine Hanım Merhaba,
   her 10 kullanımda olan temizliğin detayı nedir, su filtresi mi? kireç çözme mi? öğütücü temizliği mi? süt kımı temizliğimi? yoksa haznede biriken kahve atıklarını çöpe atmak mı? bunu soruyorum aslında.
   Yani her 10 kullanımda makine için ne yapmanız isteniyor, bu bilginin kaynağı ne/neresi?

   10 kullanımda bir dediğiniz için sadece fikir yürütüyorum bu muhtemelen atık kahvelerin çöpe atılması dır. Bir hazneyi çekip çöpe boşaltmak zor bir konu değil takılmayın derim buna, Hatta bu süre artarsa makinede istenmeyen kokulara da neden olur…

   Gaggi TR’de distribütor aracılığı ile var, kendi operasyonları yok dolayısıyla distribütor garantisi var. Uzun yıllar apple’da TR’de böyle çalıştı bunu da bilmenizde fayda var.

   Sıcaklık konusuna girmiyorum, müşteri hizmetlerini arayıp bir show room olup olmadığını ve ürünü denemek istediğinizi söyleyin derim, en doğru bu şekilde karar verirsiniz.

   Sevgiler

 11. Merhabalar, ben Siemens EQ3 TI351209RW ile EQ3 TI353204RW modelleri arasında nasıl bir fark var anlayamadım. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
  Bir de Siemens EQ3 ve Philips EP2220/10 arasında kaldım. Kısa sürede arıza verme ihtimali, teknik servisinin hizmeti, yedek parça ücreti, malzemelerinin kalitesi vs. yönlerinden hangisi daha iyidir acaba? İkisinde de şikayet sitelerinde uzun süre çözülemeyen sorunlar gördüm ve endişelendirdi bu durum beni açıkçası. Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Damla Hanım Merhaba,
   Aradaki fark renk farkı sadece.

   Diğer sorunuza gelince iki marka da köklü, büyük ve Türkiye’de kendi organizasyonları ile yer alan markalar. Bu nedenle biri diğerinden iyidir demek doğru olmaz.
   İkisi de yabancı marka ve yedek parçaları dövize endeksli olacaktır.
   Sevgiler

 12. Ömer bey merhaba, Philips ep3246/70 ya da Siemens eq500 arasında tercih yapmaya çalışıyorum iki cihaz hakkında fikrinizi ogrenmek isterim ve ayrıca eğer Philips onerirseniz ep22xx serisi daha düşük fiyatlı lattego özelliği için 1000 TL fark değer mi sizce? Son olarak bunların yerine ben size x cihazı tavsiye ederim derseniz de ayrıca mutlu olurum 3500 TL bütçe ayırdım uzman kahve icicisi de değilim günde 2-3 fincan en fazla içeceğim kahve ve latte seven bir insanım teşekkürler 😊

  • Ezgi Hanım Merhaba,
   Kahve makinesi almak, evinize bir rondo almak gibi değil yoksa gidip en güzel görüneni, en pahalısını, en janjanlısını alın der binlerce yoruma da teker teker cevap vermek durumunda kalmazdım.
   Kahve makinesi için öncelikle ihtiyaçlarınızı, merakınızı, ileriye dönük planlarınızı, bütçenizi bir arada değerlendirmeniz gerek. Sizi tanımadan ihtiyaçlarınızı bilmeden, hiç bir şey söyleyemem.
   Bahsettiğiniz iki makine hakkında da yazıda yorumlarımı belirtiyorum. Hangisi kararını ihtiyaçlarınıza göre siz vermelisiniz. İki makinenin özellikleri konusunda sorularınız varsa seve seve yanıtlayayım. Ama şu özelliğe bu kadar değer mi sorusu oldukça jenerik bir soru. Büyük üreticilerin hepsi bu konuda ciddi ar-ge yatırımı yapmış yıllardır makine üretimi yapan firmalar. Siz sadece güne 2-3 cup latte içecekseniz menüsünde”latte” yazan herhangi bir makine alın ihtiyacınızı karşılar. Ama bu cevabım sizi tatmin etmeyecektir. Dizayn bence oldukça önemli bu da kişiye göre değişen bir durum. Yıllarca kullanacağınız makinenin mutfağınızdaki uyumu ve yerleşimi de önemli. Çok misafir ağırlar mısınız onlara daha farklı alternatifler sunmak ister misiniz, çok sıcak tüketmeyi seviyorsanız muhtemelen bu da sizin için bir kriter olacak vs vs… Biraz daha detaya inin derim ve kararı ihtiyaçlarınızı netleştirip kendiniz verin. Umarım yanlış anlaşılmadan bir cevap yazabilmişimdir
   Sevgiler

 13. Merhaba,
  Deleoghi 550.75 ve Jura ena 8 modeli arasında kararsız kaldım. Şu ana her ikisininkinden fiyatı aynı seviyede 9999.
  Seçim konusunda destek alabilirsem çok memnun olurum. Yada aynı kaliteyi alabileceğim tavsiye edeceğiniz daha farklı bir makine varsa da mükemmel olur.
  Sevgi ve saygılarımla

  • Fahrettin Bey Merhaba,
   Neden bu iki model arasında kaldınız hangi özellikler sizi düşündürüyor, ihtiyaçlarınız bütçeniz nedir, bunları bilmeden size destek olamam.
   Doğrudan şu modeli alın gibi bir öneri yapmıyorum, kahve makinesi rondo gibi değil, ihtiyaçlarınızı belirleyerek kararı siz vermelisiniz
   Sevgiler

 14. Ömer bey ,
  içtiğimde gerçekten lezzetli bir tat almak istiyorum. Aldığım ürünü uzun süreli ve sorunsuz kullanmak amacındayım. Bütçem 15 civarına kadar olabilir. Ama uygun bütçeli bir üründen beklentimi alabiliyorsak ne mutlu.
  Teşekkürler

  • Fahrettin Bey Merhaba,
   Yanlış anlaşılmak istemem ama bütçe dışında diğer belirttikleriniz bir kriter değil, herkesin bir ürün alırken beklentisi bunlar. Ben de bir ürün satıcısı değilim ki sizi kar marjı yüksek olan ürünüme yönlendireyim:)).
   Doğrudan şu makineyi alın diye bir cevap beklemeyin benden lütfen, öncelikle size tavsiyem şu yayını (https://www.youtube.com/watch?v=5WaDeA4PwWU) seyretmeniz, ve kişisel ihtiyaçlarınızı belirlemeniz
   Örneğin otomatik makinelerde içecek çeşitliliği kriterlerden biridir, hangi içecekleri hazırlayan bir makine istiyorsunuz. Örn. Flatwhite seviyorsanız bu özelliğe sahip bir makine tercihiniz arasında olmalı, mocha yapan makinelerde var ama siz sevmiyorsanız bunun için extra bir ödeme yapmanız mantıklı değil. Günde kaç fincan içeceksiniz, çok misafiriniz gelir mi onlar farklı çeşitlerde mi ister yoksa ne verseniz onu mu içerler, mutfağınızda ya da koyacağınız yerde bir yerleşim probleminiz var mı, su haznesi çıkışı oraya yerleştirmenizi etkilermi vs. vs. şu an belki aklınıza gelmeyen daha bir çok kriter var
   Kahve makinesi almak rondo almak gibi değildir, en iyisi yoktur çünkü ihtiyacınızı en iyi karşılayan makine sizin için iyidir..
   Sevgiler

 15. Ömer Bey merhabalar,

  Öncelikle büyük bir emekle hazırlanmış bu rehberiniz için çok teşekkürler. Yurtdışından hem evim hem de iş yerindeki odam için iki farklı kahve makinası getireceğim. Ev icin Sage SES875 modelini kesin olarak alacağım, çünkü gerek tasarım gerekse lezzete müdahale imkanı sunması açısından uzun süredir istediğim bir makina. Size sorum iş yerindeki odam için olacaktı esas. Delonghi ECAM 22.110.B (280€), Philips EP2220/10 (300€), Krups Roma EA81M8 (270€) modelleri arasında kaldım. Günde en fazla 20-30 fincan kahve yapılacağını öngörüyorum ve iş yerinde olacağından dolayı gerek temizlik gerekse kullanım açısından beni yorsun istemiyorum. Kahve olarak çoğunlukla amerikano espresso tarzı sade kahveler tüketilecektir. Bunlar dışında yazınızı okuyunca bütçemi artırıp bir miktar daha Gaggia Cadorna Plus’a kadar da çıkabileceğimi fark ettim ancak gerek var mı emin olamadım. Bu açıdan size danışmak istedim.

  Çok teşekkür ederim.

  • Merhabalar,
   İş yeri için düşündüğünüz makineler istediğiniz şartlar için gayet mantıklı görünüyor, ancak makineler genelde 15-20 bin shot aralığında bir “farazi” kullanım garantisi verirler, sizin belirttiğiniz rakamlarla bu 1,5 yıl gibi bir sürede doluyor. Aslına bakarsanız bunlar ev için kahve makineleri ve/veya küçük ofisler için. 20-30 shot biraz yüksek kalan bir rakam ama işinizi görür. Sadece Philips’in belirttiğiniz modeli americano hazırlamıyor suyu ayrıca sizin eklemeniz gerekli bunu atlamayın lütfen. Bir de süt köpürtmek isteyen olursa temizliğine dikkat edilmesi gerek. Bu yönetilemeyecekse süt hazneli modelleri düşünebilirsiniz. Onlar biraz daha pratik temizlik konusunda. Sürekli kullanımda günde bir kere temizlik yapmanız yeterli. Ofisini TR’deyse markaların TR desteğini de bir kontrol edin derim. Zamanla yıpranma arız oluştuğunda parça bulunabilirliği önemli hale geliyor. Bir de bazı markalar global garanti veriyor, ama TR için geçerliliği o markanın müşteri hizmetleri ile görüşmeniz gerekli zira kur gibi o da değişken bir konu.
   Sevgiler
   Sevgiler

 16. Merhabalar Ömer Bey,
  Emeğinize sağlık muhteşem bir analiz olmuş. Özellikle benim gibi kahve makinesi almak isteyenler için.
  Aşağıdaki fonksiyonları karşılaması için siz hangi modeli tercih ederdiniz?:
  – Ofis kullanımı (2-4 kişi kullanacak) (Günde 4-6 bardak kahve yapmasını bekleyeceğim.)
  -Sizin de belirttiğiniz gibi uzun süre dayanımı benim için önemli (5+ yıl gibi)
  -Çekirdeği farklı boyutlarda öğütmeli
  -Yapabileceği maksimum kahve çeşitliliğini sağlamalı (filtre kahve yapması şart değil)
  -Kahve sıcaklığı kırmızı çizgimiz. Çoğu makinelerin yorumlarında bu konuda fazlaca şikayet bulunmakta.
  -Süt haznesi içinde olmalı ver çıkarılabilir olmalı
  -Sizin gibi bir kahve severin uygun gördüğü kıvamda süt köpürtebilmeli.
  -Uzun süre kullanım planladığım için fiyat konusunda biraz esnek düşünebiliriz. (8bin-12bin gibi)
  -En önemlisi temizliğinin kolay olması. mümkünse kendi kendini temizlemeli :)

  ben Siemens TI903209RW EQ.9 S300 Espresso ve Cappuccino Makinesi bu kriterlere uygun gibi düşündüm.
  Ama Delonghi markası kahve makinesinde daha iyi gibi bir algı var. bu sebeple emin olamadım ve size sormadan almak istemedim.

  Tavsiyenizi rica ederim.
  Çok teşekkürler!

 17. Merhaba Ömer Bey,

  Sitenizi ve yazılarınızı incelemek kahve kültürü ve ekipmanları konusunda çok bilgilendirici oldu, emeğiniz için teşekkür ederiz.

  Tam otomatik kahve makinesi almayı düşünüyorum ama herkes gibi seçim yapmakta çok zorlandım, fikirlerinizle bana biraz yol gösterebilirseniz çok memnun olurum.
  İncelediğiniz ve yorumladığınız tüm makineleri inceledim, kendi tercihlerimi belirledim, incelediğim modellerin bazı elzem tercihlerimi karşılayıp karşılamadığından emin olamıyorum.
  Arasında kaldığım modeller: Delonghi ECAM 45.760 ya da ESAM 6900.M, Siemens TI903209RW, Philips EP3200 ya da 5300 serisi.
  Fakat pandemi sürecinden dolayı birçok ürünün stok problemi var Türkiye’de, o yüzden tercihimi belirlediğim modelin bulunabilmesi de önemli, ama Amazon yurtdışından da alabilirim stok bulabilirsem.

  – Evde günde 4-5 kahve yapmak için kullanacağız, latte art beklentimiz yok.
  – Espresso haricinde Lungo ve Americano kahve mutlaka yapabilsin.
  – Ayrı süt haznesi mutlaka olsun. Buzdolabından çıkan sütü ısıtmakta zorlanmasın.
  – Su haznesinin üstten dolumlu ya da öne çekmeli olması avantaj olur, arkası ve yanı kapalı bir alanda kullanacağım.

  Bunun haricindeki diğer hususlar elzem değil, fiyat performans ürünü olması daha önemli.
  Bir de Saeco markası için incelemeniz bulunmuyordu ama yurtdışından al bölümünüzde birkaç Saeco ürünü vardı, onlar arasından aradığım kriterlere uygun model var mıdır?

  Şimdiden çok teşekkür ederim.
  Sevgiler

  • Cansel Hanım Merhaba,
   Belirttiğini kriterleri göz önüne alınca Siemens modellerini elemekte fayda var, göreceli olsa da süt ısıtma konusunda bu modeller Türk damak ısını pek karşılayamıyor. Philips ürünleri hem kullanım hem dizayn hem de işlev açısından son dönemde bir adım daha öne çıkıyor. Ama kalanların hepsi beklentinizi karşılar. Özellikle kurun biraz olsun düştüğü şu günlerde yurt dışından almak biraz daha avantajlı ama garanti olması sizin için önemliyse TR’deki ürünlere yönelmek daha doğru olur. Saeco markası segment olarak yukarıda kalan bir marka. Philips saeco’yu bünyesine kattıktan sonra oradaki know-how’ı kullanarak zaten bu yeni seri ürünleri geliştirdi. Bütçeniz yeterliyse saeco ürünler malzeme kalitesi ve tutarlılık açısından da oldukça öne çıkan ürünlerdir. Saeco aynı zamanda Starbucks gibi büyük zincirlere de makine sağlayan bir marka olduğu için kullanım ömrü de oldukça uzundur.
   Lungo americano konusuna çok takılmayın, otomatik makinelerde orta segmentten itibaren zaten programlama fonksiyonları var. Bunları kullanarak lungo, ristretto vb menüleri kendiniz oluşturabilirsiniz.
   Sevgiler

 18. Ömer bey merhaba bu kadar ayrıntılı yorum hiç bulamıyordum öncelikle teşekkür ederim.siemens eq 500 serisi ile eq 6 serisi hakkında farklarını söyleyebilir misiniz. Bir de Philips latte go 4500 serisi ile 32xx serisi arasında ne fark var. Buarada günde 4 5 kahve tüketilen ev için almak istiyorum. Sıcaklık olarak öne çıkan Philips modelleri ama bunun haricinde Philips 32 xx serisiyle eq 500 siemensin farkı nedir söylerseniz çok sevinirim

  • Duygu Hanım Merhaba,
   Özellikler anlamında birbirine çok yakın makineler, dizayn ve dokunmatik kontroller dışında konfor anlamında bir fark yok.EQ 500’ün su haznesi biraz arka tarafta konumlayacağınız yere göre bu bir kriter olabilir. EQ6’nın su haznesi önden erişilebildiği için kullanımı daha pratik. EQ500 EQ6’dan bir sonraki seriye ait bir ürün.
   Sevgiler

 19. Merhaba Ömer Bey
  Öncelikle emeğinize ve ellerinize sağlık. Tam otomatik makinelerde bu kadar çok marka ve model çeşitliliği ve bu detayda olan başka bir incelemeye rastlamadım. Kahve makineleri konusunda delonghi her zaman benim için ilk sırada yer almaktayken incelemeler sonrası philips inde çok ciddi atak yaptığını gördüm. ve kararsızlık bu noktada başladı. Aşağıdaki modeller arasında kaldım . Ayrıca Philipsin 4300 ile 5400 arasındaki fark kişileştirme sayısı ve tek dokunuşta yapılan kahve çeşitliliği midir?
  4300 ile 5300 incelemesi sayfanızda yer alacak mıdır? Tavsiyeleriniz öğrenmeyi çok isterim.

  Delonghi PrimaDonna Class ECAM
  Delonghi PrimaDonna Elite ECAM
  Philips 4300 Series EP4346/70
  Philips 5400 Series EP5447/90
  gaggia cadorna prestige

  • Merhabalar,
   5400 serisi zaten yazıda vardı 4300 için de bir kaç bilgi ayrıca yazıya ekledim.
   Yazı biraz uzun, özellikle mobil cihazlarda hızlı yüklenebilmesi için sayfalara bölerek yayınlıyoruz, dikkatinizden kaçmasın diye hatırlatmak istedim.
   Sevgiler

 20. Ömer bey merhaba,

  Çok pardon gözümden kaçmış :( tekrar baktım sorumun cevabını aldım. bu modeller arasındaki tavsiyeniz ne olurdu?

  • Merhaba,
   Maalesef doğrudan tavsiye vermiyorum. Makineler arasında hangi özellikler sizi düşündürüyor, karar vermenizi zorlaştıran etmenler neler bunları paylaşırsanız belki o tarafta destek olabilirim
   Sevgiler

 21. Aslın benim için aşağıdaki noktalar önemli

  iyi bir espresso
  süt köpüğünü dolgun yapan kremamsı (sabun köpüğü gibi olmayan)
  sıcaklık
  tabiki fiyat performans

  • Selamlar,
   Anlıyorum. Ama zaten bu özellikleri istemeyen bir espresso makinesi alıcısı olacağını sanmıyorum. Size önceki yanıtlarımı okumanızı tavsiye ederim. Yönlendirici olacaktır
   Sevgiler

  • Leyla Hanım merhaba,
   Ben de sizin ihtiyaçlarınızı bilmiyorum. Benden birebir kıyaslama isterseniz bu diğer okuyucularımızın gereksiz zamanını almak olur zira sayfalar alır.
   Sizin ihtiyaçlarınız neler, hangi özellikler sizin için önemli bunlar bu makinelerde var mı veya nasıl çalışırı bu konuda destek verebilirim.
   Sevgiler

 22. Merhaba verdiğiniz cevap için çok teşekkürler Philips ep4346 serisinde coffee özelliği birkaç Türkçe kaynakta filtre kahve ismiyle geçmiş. Tam otomatik kahve makinelerinde filtre kahve olmuyor diye biliyorum. Acaba bu serideki özellik gerçekten filtre kahve özelliği midir

 23. Merhaba, yeni açacağım dükkanıma cafe köşesi koymayı düşünüyorum. Süper otomatik espresso makinesi ni ticari amaçlı kullanabilir miyim. Barista çalıştırmam mümkün değil.

  • Atila Bey Merhaba,
   Süper otomatik espresso makinesi dediğiniz makinenin modelini bilmiyorum ama tam otomatik espresso makinelerini günlük hacminiz çok düşükse ve misafirleriniz farkı anlamayacaksa kullanabilirsiniz ama hem ömrü kısa olur hem de lezzeti profesyonel makineler gibi olmaz.
   Sevgiler

 24. Merhaba Ömer bey, Philips 5347, 4346, 3246 arasında gelip gidiyorum aslında incelemelerimi yaptım. Ama görselde 5347 den kendimi alamıyorum, 4346 da onun nerdeyse birebiri, 3246 daha sade ve basit kullanımlı .. sizin yorumunuz önemli belki daha kolay seçim yap arım diye düşünüyorum

   • Ömer bey cevabınızı Yeni gördüm telefon güncellemesinden sonra.. Tam otomatik ten tamamen vazgectim, 7800 filtrem var zaten Sage bcg820 de karar kıldım dogru yolu bulduguma inanıyorum iyi ki pişman olacağım bir secim yapmadım, bunda bilgilerinizin önemi Çok.. Şu anda bizde 3.5oo₺ yurtdışında da yok gibi Amazon Amerika da 200dolar gözüküyor yanlış mı gördüm.. Ve sonra sırada espresso makinası bu da mini barista olabilir.. ama combolar da var sage 875 ya da barista max gibi ne dersiniz

    • Şengül Hanım Merhaba,
     Espresso makinesi için bizdenucuzda zaten sipariş verdiğinizi belirtmişsiniz, hayırlı olsun.
     Amerika’da elektrik sistemi farklı olduğu için elektrikli aletlerin çalışabilmesi için 220volt destekli olması gerekiyor. 110 Volt ile çalışanlar TR’de prize takıldığı anda arızalanırç. Bunu atlamayın lütfen.
     Sevgiler

 25. Merhabalar,benim küçük bir kafem var ve otomatik bir kahve makinası kullanmak istiyorum,10 bin TL ye kadar kredim var..
  Profesyonel bir şekilde Latte capiçinoyu servis etmek istiyorum,ev ve ofis tipinde su sıcaklığı cimbali gibi birtürlü olmuyor..
  Bana ürünleri ve sıcaklığı profesyonel bir şekilde çıkartacak bir makina önerebilirmisiniz?.
  Teşekkür ederim..

  • Emrah Bey Merhaba,
   Maalesef doğrudan ürün önermiyorum. Ayrıca bu tip makineler ev kullanımı için dizayn edilen makineler. Cafe gibi yoğun kullanıma verimli şekilde hizmet etmeleri mümkün olmaz. Uzun vadede masrafınız daha yüksek olur.
   Sevgiler

 26. Merhaba Ömer Bey,

  Sizi ve burayı YouTube üzerinden keşfettim. Öncelikle çok dolu dolu ve faydalı içerikler hazırlamışsınız. Okurken bilgiye doyuyorsunuz. Benim sizi keşfetme şeklim tam otomatik kahve makineleri konusunda araştırma yaparken oldu. Ben çoğunlukla zincir mağazalardan kahve tüketen biriyim. Ancak pandemi başladığından bu yana evden çalışmaya başladım. Bununla doğrultulu olarak pandemi etkisiyle çok fazla kahve içme imkanı bulamadım. Bu sebeple ev için tam otomatik bir kahve makinesi almaya karar verdim.

  Sevdiğim ve alacağım makinede yapmak istediğim kahveler şunlar; mocha, americano, espresso, cappiccino, latte, latte macchiato. Bu kahvelerin hepsini veya büyük çoğunluğunu yapabilen bir kahve makinesi arıyorum. Makine konusunda da bazı kriterler belirledim. Bunlar;

  -Süt kabı olmalı: Benim için kullanımı kolaylaştıracağını ve temizliğinin daha kolay olacağını düşünüyorum. Sütü direk kaptan alıp bardağa aktartmalı.
  -Su tankı arkada veya üstte olmamalı: Mutfak dolapları nedeniyle su tankına erişimin daha kolay olması gerekiyor. Yan veya ön tarafta olabilir.
  -Alacağım ürünün kullanım ömrü uzun olmalı: En az 5-6 yıl veya daha uzun.
  -Ürün satın alım sonrası destek iyi olmalı.

  Bu doğrultuda iki markanın bazı modellerini seçtim. Bu modeller;

  Delongh
  Esam 6600
  Ecam 22.360
  Ecam 370.95
  Ecam 550.75 veya 55

  Melitta
  caffeo barista t smart

  Bu modeller dışında türkiyede satışını bulabilseydim delonghinin esam 6900 modelini de listeye dahil edecektim. Yazdığınız yorumlardan birinde bu modelin çikolata haznesi olduğundan bahsetmişsiniz. Ben incelemelerde pek göremedim veya dikkatimden kaçtı. Bu modelde böyle bir özellik mevcut mu? Siemens q9 modellerine de uzun süre baktım. Ancak hem süt ısıtma konusundaki şikayetler hem satın alım sonrası servis konusundaki sıkıntılar beni düşündürdü. Aklıma giren bir diğer marka/model ise Gaggia Cadorna Prestige. Gördüğüm kadarıyla bu model benim saydığım çoğu kahveyi yapabiliyor. Benim yukarıda saydığım kahveler içinde olmazsa olmazım mocha. Alacağım makinenin bunu direk veya dolaylı olarak yapmasını isterim.

  Sizin bu modeller hakkındaki düşünceleriniz nedir? Yorumlarda kimseye direk bir model önermediğinizi söylemişsiniz. Benim sorum ise şu; Bu belirttiğim kriterler/ koşullar doğrultusunda hangilerini elemeliyim? Hangileri benim isteklerimi karşılamada diğerlerine göre geride kalır? Bir diğer sorum ise; bu modelleri test edebileceğim, tadım yapabileceğim yerler var mı? Almak istediğim makineyi almadan önce mutlaka görmek ve mümkünse yapacağı kahveyi de tatmak istiyorum. Tamamen yorumlara ve görsel içeriklere bakarak almak istemiyorum.

  Şimdiden teşekkürler.

  • Eray Bey Merhaba,
   Sorduğunuz sorunun cevabı ile ilgili 30 dakika okuması olan bir cevap yazabilirim, ama bu ne sizin için ne de diğer okuyucularımız için efektif olmaz. Rica etsem sorunuzu biraz daha dar bir perspektife indirebilir misiniz. Sorularınızın bazıları zaten verdiğim bir bilgiyi doğrulamak amaçlı bu da efektif değil. Kahve makinesi seçimi zor bir süreç bunun yıllardan beri farkındayım, ben bile kendime ürün alacağım zaman günlerce araştırıyorum. O nedenle daha nokta atışı sorular sorabilirseniz yanıtlamaya çalışayım.
   Sevgiler

 27. Merhaba Ömer Bey,

  Bir kampanyadan ötürü Arçelik markasının EM 6092 makinesi ilgimi çekti. Yazınızda paylaştığınız Homend markasının modeline çok benziyor. Homend’in ürününü kendi sitesinde bulamadığım için karşılaştırma yapamadım. Acaba bu ürünle ilgili bir fikriniz var mıdır? Kahve içmeyi seviyoruz fakat hazırlık aşamasında çok vakit kaybetmek istemediğimiz için otomatik modellere yöneldik. Ürünün tanıtım sayfasında lotte de hazırlanabileceği yazıyor. Fakat espresso makineleri yazınızda okuduğum kadarıyla latte için gerekli olan foam süt köpüğünü her makinenin yapamadığını yazmıştınız. Bu makinelerde de böyle bir durum var mıdır? Olup olmadığını nasıl bir teknik soru ile firmadan öğrenebilirim? (Bunu özellikle belirttim çünkü kullanma kılavuzunda ya da sitedeki teknik detaylarda buna ait bir bilgi bulunmuyor.)
  Tüm yorumlara sabırla yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim. Uzun zamandır ilk kez böyle bir durumla karşılaşıyorum :)

  Başarılar diliyorum.

  • Yunuz Bey Merhaba,
   Bahsettiğiniz makinenin köpürtme çubuğu latte yapımı için elverişli düzeyde süt köpürtebilir. Bir kaç deneme sonrası sizde rahatlıkla kullanmaya başlayabilirsiniz. Çubuğu süt yüzeyinin hemen altında ve bir açı ile tutmak gerekiyor. Çubuğu aşağı batırdıkça köpük incelir süt yüzeyi seviyesine çıkardıkça köpükler büyür. Çok altta tutarsanız da köpürme olmaz. Yüzeyin yarım santim kadar altından başlayıp o şekilde denemeler yapabilirsiniz.
   Maalesef müşteri hizmetleri/teknik servis bu konuda sadece FAQ sorularına yanıt veriyor o nedenle ben markaların müşteri hizmetlerine genelde güvenmiyorum. Maarka içinde ürün yöneticileri bile ürünlerine bizler kadar hakim değiller malesef…
   Sevgiler

  • Fatih Bey Selamlar,
   Maalesef doğrudan makine önerisinde bulunmuyorum. Beklediğiniz özellikler neler, neden karar veremediniz, hangi özelliklerde takıldınız bunları detaylı belirtirseniz o zaman belki yönlendirici olabilirimç
   Sevgiler


 28. Merhaba Ömer bey,
  Benim için ürün servis kalitesi yanında, kendi çapımda, süt köpürtüp içeceği kendim hazırlamak (keyifli vakit geçirmek maksatlı) ama aynı zamanda da tek tuşla kahvemi alabileceğim bir cihaz aradım, ki kendim latte köpüğü ile capucino köpüğünü ayırıp ürün tat farkını da anlayabilecek biri değilimdir. o nedenle bu pandemi dönemince bol bol araştırıp videolar ve yorumlar baktıktan sonra EQ500 TP507R04 model aldım.
  şimdilik iyi gidiyoruz kendisiyle :) ayrıca çekirdek kahve konusunda bir öneriniz var ise denemek isterim.
  kolaylıklar dilerim.
  sağlıcakla kalınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kahve Sektöründe Yeni Normal | Konuk: Levend Aktaş (#CoronaCafe Canlı Yayın)

0
CoronaCafe 11 Bölümde Sektörden bir konuğu ağırladık. Levend Aktaş hiçbir noktayı saklamadan gizlemeden hem kendi hikayesini hemde sektörde yaşadığı tecrübelerden bahseti. Pandemi sonrası için...
error: Korumalı İçerik !!