Ev, Ofis ve Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri

Küçük güzel bir ofisiniz var ve bu küçük işletmeniz için otomatik kahve makinesi almak istiyorsunuz. Dandik vending makinelerindeki mide bozan kahveler çok canınızı yaktı veya çevrenizdeki dostlarınız bu konuda hiç de iyi şeyler duymadınız. 

Kahvesini kendinizin alabileceği, cafelerde içtiğinize en yakın tatta espresso, latte, cappuccino yapan bir otomatik kahve makinesi almak istiyorsunuz. Öyle Cimbali filan gibi portafiltreli (kepçeli) profesyonel makinelerden almak gibi bir niyetiniz de yok. Zira onu aldınız mı başına bir barista dikmeniz gerekecek ve bu da maliyet demek.


Bu yazıyı okurken yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini de dinleyebilirsiniz…


Kahvesini ben seçeyim. Bir iki düğmeye basayım hazırlasın. Sütünü günlük doldurayım akşam da dolapta saklayayım. Öğütücüsü olsun. Direkt çekirdekten öğüterek yapsın kahvemi. Latte’yi cappuccino’dan ayırmayı bilsin. Ama mutlaka ucuz olsun bir de kırmızı olsun ve hatta benim olsun diyorsanız üzgünüm hepsini bir arada bulmak zor :). Ama bir bakalım, girizgahı çok uzatmadan modeleri incelemeye başlayalım umarım ihtiyacınızı karşılayacak bir şeyler bulabiliriz.

Herşeyden önce ilk kriteriniz geniş bir servis ağı ve güveni olmalı, makineniz bozulursa uzun süre makinesiz kalmak istemezsiniz. Bu nedenle aşağıda bahsedeceğim markalar Türkiyede yıllardır iyi hizmet ve servis sunan markalar olacak. Bir diğer tavsiyem de, firmanızın çalışan sayısı biraz fazlaysa veya çok katlı bir mekandaysanız bir değil iki makine almanız. Böylece bir aksilik durumunda kahvesiz kalmazsınız hem de çalışan arkadaşlarınız daha mutlu olur.

Eğer eviniz için bir makine arıyorsanız veya eviniz için alternatif ve ucuz ürünler arıyorsanız yukarıdaki yazılarımı tavsiye ederim. Üstteki Hangi Kahve makinesi ve Öğütücüyü Almalıyım yazısını okuduysanız otomatik makinelere sıcak bakmadığımı bilirsiniz. Evdeki kahve keyif için, lezzeti sizin ayarlamanız gerek bu nedenle manuel makineler o işin keyfi. Manuel Makinalarla ilgili fikirlerimi de Hangi Espresso Makinesi? Yorum ve Öneriler yazımda bulabilirsiniz. Ama iş yerinde durum biraz değişiyor. Tabi yine de karar sizin evde bir otomatik makine olsun ben hiç uğraşmayayım derseniz okumaya devam edin.


Homend Coffeebreak 5003 Tam Otomatik Espresso Makinesi

Homend Coffeebreak 5003

Son zamanlarda bir Türk markası olan Homend ciddi ve güzel kahve ürünlerine imza atıyor. Homend Coffeebreak 5003, tam olarak asgari ihtiyacınızı karşılayacak kompakt bir makine. Espresso ve Lungo ayarları mevcut, çekirdek kahveyle çalışıyor ve cappuccino için süt yapabiliyor. Bardak boyu ayarlanabilen ve 19 bar basınca ulaşan Homend Coffeebreak 5003 kabul edilebilir bir fiyat aralığına sahip. Fiyat aralığı diyorum çünkü kendi sitesinde ürünlerin etiket fiyatı biraz pahalı ama sitede biraz zaman harcadığınızda özel kuponlarla indirim verebiliyorlar. Veya doğrudan diğer eticaret sitelerinden satın alma yapabilirsiniz.

Tavsiye: Türk malı olduğu için ve amacınız asgari ihtiyacı karşılamaksa bu ürünü tavsiye ederim. Üstelik gelecekte ihtiyacınız olursa yedek parçaları da gayet hesaplı fiyata temin edilebiliyor.


Delonghi Esam 2600 Full Otomatik Kahve Makinesi 

Delonghi Esam 2600

Delonghi Esam 2600 Giriş seviyesi, fayda maliyette yüksek asgari ihtiyaçları karşılayan bir makine. Çekirdek kahve kullanılan bu makinenin öğütme kalınlığı da ayarlanabiliyor. Bunun gerçekten ne fayda sağlayacağını merak ediyorsanız lezette ufak tefek oynamalar yaratabilir. Ama tek tip bir espresso haznesi ve akış hızı için bu çeşitlilik bence fazla. Güzel yanlarından biri kendi öğütücüsünü kullanabildiğiniz gibi, hazır öğütülmüş olarak satılan kahveleri de bu makienede kullanabilirsiniz.

Ama her benim her zaman tavsiyem çekirdeğin yapım anında öğütülmesidir. 200 gr çekirdek ve 1.8 litre su haznesine sahip bu ürün, enerji tasarruf modu ve otomatik kapanma gibi faydalı özellikler de sunuyor. Kahve miktarı ve bardak ayarı da yapabiliyorsunuz. Cappuchino ve cafe latte için süt köpürtme özelliği ise tatminkar sonuç veriyor. Ancak bir süt haznesi olmadığı için sütü ayrıca bir kapta makinenin aparatıyla köpürtüp espressoya eklemeniz gerekiyor. Bilimum çıkarılabilir parçalar ise temizlikte rahat etmenizi sağlıyor falan filan.

Şimdi gelelim en önemli noktaya. Bu modeli araştırırken hakkında suyu ısıtmıyor, kahveyi öğütürken döküp saçıyor gibi yorumlar okuma şansınız yüksek. Cihazın iç aksamını ısıtmak için kullandığı suyun, kahve hazırlamadan önce boşaltılması gerekli. Bu su boşaltılmadığı taktirde elde edilecek kahvenin sıcaklığı malesef tatminkar olmuyor. Bu işlem tek tuşla yapılabiliyor. Cihaz kullanım kılavuzunda nasıl yapıldığına yer verilmiş. Her seferinde birazcık sıcak su harcamayı göze alırsanız çok dert edilecek bir şey gibi durmuyor. En azından bu fiyata.

Bir diğer konu da kahveyi öğütürken hazne içine çekirdek kaçırması. Bu biraz problemli gibi dursa da bu fiyata alınan makinenin size biraz iş çıkarması gayet doğal. Ufak bi temizlik bu problemi de ortadan kaldırıyor. Su haznesi 1.8 litre olduğu ve temizleme işleminde ve ön ısıtmada bu suyu kullandığı için, yoğun bir işletmeyseniz biraz sık dolum isteyebilir.

Tavsiye: Maliyet önceliğiniz ise tercih edilebilecek bir ürün ama çok da janjanlı şeyler beklememek ve biraz nazendeliği ile ilgilenmek gerekecektir. O kadar parar veriyorum uğraştırmasın beni derseniz okumaya devam edin..

Not: Aynı şeyleri tekrarlamamak için Delonghi ESAM 2600‘ü baz model alıp bundan sonra anlatacağım modellerde bu bazda olmayan ya da fazladan olan özellikleri anlatacağım


Delonghi ECAM23.420 Tam Otomatik Kahve Makinesi 

Delonghi ECAM23.420

Giriş ürünlerinden olan Delonghi ECAM23.420 3 farklı renkle piyasada yer alıyor. Model sonundaki harf kodu bu rengi belirtmek için kullanılmış. SB: Siyah, SR: Kırmızı ve SW ise beyaz rengi ifade ediyor. ESAM 2600’e göre modern dizayn ihtiyaçlarının giderildiği makine temelde aynı fonksiyonlara sahip olsa da elektronik gösterge paneli ve dizaynı bu işlevleri daha şık yerine getirmesini sağlıyor.

Cappuchino ve Latte için olan ayarın süt köpürtme çubuğunun üstüne konması ise işi daha pratik hale getirmiş. Hakkında genelde diğer kullanıcılarından da pozitif yorumlar okuduğum üründe, bir iki kişi suyun ısıs ve su kaçırmasını rapor etmiş.

ESAM 2600’den biliyoruz ki su sıcaklığı ilk suyu atmamaktan kaynaklı. Bunu yaptığınızda problem kalmaz. Su sızdırması ise daha önceki tecrübelerimden yola çıkarak su haznesi contası ile ilgili bir durumdur diyebilirim. Su haznesini yıkarken contayıda yıkamak iyi bir fikir gibi görünebilir. Ama o contanın yıkama esnasında sağa sola yamulmadığına, yerine iyi oturduğuna emin olmak gerek. Bu problem her makinede olabilen bir kullanım hatası gibi görünüyor.

Tavsiye: 208’de yenilenen özellikleriyle Delonghi ECAM23.420 giriş segmenti için göz ardı edilmemesi gereken bir ürün.


Siemens TE501201RW Tam Otomatik Kahve Makinesi

Siemens TE501201RW

Siemens TE501201RW özellik olarak Esam 2600’e çok yakın bir model. Elbette bu tip ürünlerin süt köpürtmesi ve espresso hazırlaması ufak tefek farklarla patentlendiği için her bir sistemin ismi farklı ve janjanlı. Ama temelde işlev aynı.

Siemens’in bu modelindeki en önemli fark, her kahve hazırlama sonrasında, kendini temizlemesi. Böylece aralıklı kullanımlarda bile kahve tadı hep standart olarak kalıyor. Ayrı bir süt saklama haznesi bu üründe de olmadığı için sütü ayrı muhafaza etmek gerekiyor. Konan suyun sıcaklığına göre değişmekle birlikte minimum ısınma süresi 45 sn. Bütün temizlik ihtiyacı duyulan parçaların çıkartılabiliyor olması kolaylık sağlıyor. 300 gram çekirdek haznesi olan Siemens TE501201RW‘nun ESAM 2600 de olduğu gibi kahve öğütme ayarı da bulunuyor. Led göstergeler de paneli biraz daha seksi bir hale getiriyor.

ESAM’da öğütücünün aksamı belirtilmemiş ama Siemens’in bu modelinin seramik bir aksam kullandığını söyleyebilirim. Cihazın içerisinde ayrıca bir kireç filtresi bulunuyor. Kahve yaparken musluk suyu tercih ederseniz (ki hiç tavsiye etmem), bu filtre suyu yumuşatarak daha lezzetli kahve oluşmasını sağlıyor. Tabi ortalama kullanımda 1-1,5 yılda bir yenilenmesi gerektiğini hatırlatmalıyım. Kullanıcı yorumlarında ise özellikle sesinin çok düşük olmasından yana pozitif bir görüş hakim. Tek şikayet edilen nokta ise cihaz arızalandığında yedek parçasının pahalı olması.

Tavsiye: Delongi ESAM 2600’ün simsiyah iç karartan rengine kıyasla daha janti tonlara sahip olan Siemens TE501201RW %30 civarı ek maliyetle giriş seviyesinde bir alternatif oluşturuyor. Da, daha ucuza ECAM23.420 varken, daha eski bir dizayn için para vermek çok doğru değil. Ses eğer sizin için bir tercih konusu ise, bir youtube demosu veya şansınız varsa mağaza içi demo seyredip öyle satın alma yapabilirsiniz.


Krups EA8010, Krups EA8298, Krups EA829D Tam Otomatik Kahve Makinesi – Latte, Espresso, Cappuccino, Americano

Krups’a ait fiyatları birbirine yakın 3 ürünü birlikte anlatacağım zira üçünün temel özellikleri aynı.

Krups EA8010 baz özellikleri karşılayan bir ürün ve herhangi bir (+) ya da (-) si yok. Hakkındaki satınalma sonrası yorumlarda hiçbir negatif içeriğe rastlamadım. Kahve hazırlaması ve çeşitlilik konusunda pozitif yorumları olan ürün. Diğer iki arkadaşından farkı ise süt haznesinin olmaması.

Krups EA 829 serisi olan iki modelden Krups EA8298 ve Krups EA829D dizayn dışında tamamen aynı özelliklere sahip. İki modelde de dikkat çeken özellikler, ayrı süt kabı olması ve tek tuşla cappuchino hazırlayabilmesi. Süt kabının ayrı olması oldukça faydalı bir özellik. Zira hem sütü hazırlarken ayrı bir aparata ihtiyaç duymuyorsunuz, hem de işlem sonrası tek tuşla temizleyip süt kabını dolaba kaldırabiliyorsunuz. Eğer kullanacağınız alanda bir buzdolabınız varsa sizin için oldukça pratik bir kullanım oluşturabilir.

Bu iki modelde dikkat çeken diğer konu ise espresso’nuzu 10 mililitre ve katları olarak ayarlayabilmeniz. Yanı isterseniz ristretto, isterseniz normal/double espresso, isterseniz de lungo hazırlayabilirsiniz. Her iki modelde de öğütücü sesinin nispeden düşük olması pozitif bir müşteri geri bildirimi olarak notlarım arasında yer alıyor.

Tavsiye: Marka ve dizayn tutkunuz yoksa EA8010 fayda maliyette çok mantıklı değil. EA829D yeni bir dizayn olduğu için biraz pahalı ama EA 8298 modeli bu fiyata ayrı süt kabı sunan tek model. Bu nedenle tercih edilebilir. Modellerin hiçbirinde negatif bir yorum olmaması da dikkate değer bir diğer konu.


Delonghi ESAM 4500 Magnifica Tam Otomatik Kahve Makinesi – Cappuccino ve Caffe Latte

Delonghi ESAM 4500

Krups’ın son iki modelinde gördüğümüz gibi ayrılabilir süt kabı içeren Delonghi ESAM 4500 özellik olarak açıkçası krupss’lardan biraz geride kalıyor. Lungo kahve seçenieğinin olmaması ve 200 gr’lık kahve çekirdeği haznesi dikkat edilmesi gereken noktalar.

Tam yeri gelmişken hatırlatayım Coffee Shop’lardan aldığınız çekirdek paketleri genelde 250gr ağırlığında olur. Alacağınız makinede çekirdek haznesi 250gr+ ise paketin tamamını makineye boşaltıp rahat edebilirsiniz. Ama bu makinede olduğu gibi daha düşükse kalan çekirdeği saklayıp bir miktar kullanımdan sonra üstüne ekleme yapmalısınız.

İki satır LCD ekrana sahip bu ürün kullanımda karşınıza bir zorluk çıkarmıyor. Bu segmentte bir ürün aldığınızda tükettiği elektrik ve tasarruf modları da birer karar noktası. Bu ürünün bir enerji tasarruf modu barındırmadığını hatırlatmalıyım, ama otomatik kapanma ayarı mevcut.

Tavsiye: 2750 TL civarı bütçem varsa tercihim bu üründen yana olmazdı. Krups modelleri bu segmentte daha düşük fiyata daha foksiyonel ürünler sunuyor.


Siemens TE603201RW EQ.6 Serisi Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi 

Siemens TE603201RW

Siemens TE603201RW‘de benim beğendiğim noktalardan biri süt kullanım biçimi. Ayrı bir süt haznesi olmasa da herhangi bir kabı ve hatta sütün kendi kutusunu bir süt kabı olarak kullanabiliyorsunuz. Yanda yer alan pipet şeklindeki çubukla diğer süt hazneli modellerde olduğu gibi köpürtülmüş sütü doğrudan bardağa aktarmanız mümkün olabiliyor.

Dokunmatik ışıklı ekranı tek hamlede ürün seçmenizi kolaylaştırırken iki satırlık LCD ekrandan diğer ayarları yapabiliyorsunuz. 1.7 litre su tankı kapasitesi ve 300 gr çekirdek haznesi oldukça yeterli. Cihazın açılış ve kapanışta da kendini temizlemesi hijyen yeterliliklerini karşılıyor. 15.000 kullanıma kadar da ilk gün deneyimi yaşatma sözü veren Siemens’te yine tek dikkat edilmesi gereken yedek parçaların pahalı olması.

Ürünün yorumlarına baktığınızda ise süt ısıtmasının tatminkar olmadığı ortaya çıkıyor. Oda sıcaklığındaki süt kullanıldığında bir problem yok. Ancak dolaptan süt kullanıldığı zaman içeceğin göreceli sıcaklıkta olması biraz can sıkıcı. Sütü bir miktar dışarıda bekletip öyle kullanırsanız veya dolaptan çıkınca çok hafif ısıtarak kullanırsanız bu sizin için problem olmaktan çıkar. Fiyat performansta tercih edilebilecek bir ürün

Tavsiye: Siemens belli modellerde zaman zaman ciddi indirimlere gidiyor, bunu yakaladığınızda değerlendirebileceğiniz bir model. Ancak sütü direkt buzdolabından kullanacaksanız iki kere düşünün.


Bosch TCA5309 Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi
Bosch TCA5309

Bosch TCA5309 Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi 

Bosch TCA5309 bu yazıya neden dahil ettiğimi kendi kendime de sorguladığım bir makine. Zira bu fiyata süt haznesi, lcd panel vs yok 3-5 led ışıklı düğme ve oldukça eski bir tasarım. Özelliklere baktığımda da bu fiyata değecek bir ekstra özelliğe rastlamadım. Son tavsiyeye gerek kalmadan bizimla değilsin diyebilirim.


Delonghi ECAM 45.760 W, Delonghi ESAM 6600 PrimaDonna, Delonghi ESAM 6700 Prima Donna Tam Otomatik Kahve Makinesi 

Önceki ESAM üst modellerin bazı özellikleri ECAM‘da bir alt modele indirildi, dizayn ve boyutlar da modernize edildi.

LatteCrema System diye tanımladıkları yeni süt köpürtme ve saklama patentleri, süt hazneli ESAM ve ETAM modellerinde kullanılıyor. Bunu bir de high segment Delonghi ESAM 6900‘de görebiliyoruz. Bu sistemin özelliği kremaya yakın köpük üretmesi ve sütü oldukça sıcak yapabilmesi. Önceki delonghi modellerinde oldukça deneyim kaybı yaratan bu durum bu modellerde aşılmış gibi duruyor. Bu özellik tabi kahve çeşitliliklerinde de tatminkar noktaya ulaşmayı sağlıyor, macchiato ve flatwhite yapabiliyor olmak bu ürünün artılarından.

Delonghi ECAM 45.760 2 Litre olan su haznesi ve 400 gramlık çekirdek haznesi segmentindeki en üst değerler. Yine delonghilerde bir problem gibi görünen öğütücü sesi bu modelde düşürülerek beklenti karşılanmış. Bu serinin en güzel yanlarından biri ise kontrol ekranı, tuşların kullanımı, yerleşimi menü erişimi oldukça basit ve şık.

Gözünüz 6900’de değilse buraların yeni patronu diyebiliriz kendisine. Bir üst fiyat kategorisinde olan iki abisi Delonghi ESAM6600 ve Delonghi ESAM 6700 e göre ek yeni özellikler de barındırıyor. Özellikle stand by fonksiyonu, otomatik temizleme ve ek cappuchio başlığı öne çıkan noktalar. Bu üründe en beğendiğim tarf ise su haznesinin dizaynda yerleştirildiği yer. Makinenin yan tarafından sürgülü biçimde çıkarılabilen hazne oldukça pratik. Haznesi arkada olan modelleri özellikle üstte dolabı olan tezgahlarda kullanmak işkence gibiydi. Her su dolumunda makineyi yerinden oynatmanız gerekiyordu, bu model bu anlamda da oldukça pratik.

Yeri gelmişken diğer iki abiden de hızlıca bahsedeyim. Abi diyorum çünkü bir önceki seri ürünler. Delonghi ECAM 45.760 daha ucuza daha fazla özellik sunduğu için Delonghi ESAM 6600‘ü direkt değerlendirme dışına itiyorum. Delonghi ESAM 6700‘de ise faydasını anlamadığım aroma kontrol ve hızlı buhar özellikleri ek olarak yer alıyor. Ancak bunlar aradaki fiyat farkına değecek şeyler değil.


Delonghi ESAM 6900.M PrimaDonna Exclusive Tam Otomatik Kahve Makinesi 

Delonghi ESAM 6900.M

Gelelim otomatik kompakt makineler’in kralına. Şu ana kadar bahsettiğimiz bütün özellikleri barındıran Delonghi ESAM 6900.M ek olarak sıcak çikolata da hazırlayabiliyor. Renkli TFT ekran şık ve teknolojik bir görünüm sağlıyor. Ama yeni ECAM modellerinden sonra bu görünüm de göze biraz eski görünmüyor değil.

Bu makinenin sıcak çikolata hazırlaması dışında en belirgin özelliklerinden biri de 6 kişiye kadar profil oluşturup kahve ayarlarını hafızada tutabilmesi. Böylece eğer ufak bir işletmeyseniz veya evde kullanıyorsanız herkes kendine uygun bir profil yaratabiliyor. Üstelik daha kalabalık işletmelerde farklı profiller oluşturup makine ayarları ile defalarca oynanmamasını da sağlayabilirsiniz.

Extra bir cappuchino aparatı da barındıran ürün şu an bu segmentte alınabilecek en kapasiteli ürün diyebilirim. Delonghi yakın zamanda bu segmente iki yeni ek yaptı PrimaDonna Elite Experience ECAM 656.85.MS ve PrimaDonna Elite ECAM 650.75.MS. Ancak bu ürünler hem şu an Türkiye’de satışta değil hem de yeterli kullanıma ulaşmadığı için şu an yazıya dahil edemiyorum. Ama bu ürünlerin, nasıl bir kullanım faydası olacağını anlayamasam da mobil uygulama ile uzaktan kahve hazırlayabildiğini de söylemeden geçmeyeyim. Tabi bu arada mutfaktaki arkadaşınıza makinaya bardak koyması için seslenmeniz de gerek :) .


Siemens EQ500

Siemens EQ500

Siemens EQ500 Siemens’in orta segmente hitap eden entegre süt sistemli bir modeli. Espresso, ristretto (daha az su ile hazırlanan espresso), double espresso, cappuccino, latte machiato, flatwhite, americano, süt ve sıcak su hazırlama seçenekleri sunuyor.

Dizaynda arka tarafa konuşlandırılan su haznesi eğer dar bir alanda kullanacaksanız size biraz sıkıntı yaratabilir. Makinenin yanı boş olduğu taktirde ama takıp çıkarması kolay ama bu makinelerde önden çekmeceli su hazneleri çok daha pratik kullanım sağlıyor.

Sol taraftaki süt haznesinin konumlandırması da estetik açıdan biraz dengesiz geldi bana. Makinede süt ve kahve aynı başlıktan fincana veriliyor. ancak süt akışı ilk başladığında verilen buhar fincan/kupa içindeki kahveye çok sert bir bukarla temas ettiği için etrafa sıçramalar yaratabiliyor, bu dikkat edilmesi gereken bir durum. Sütlü içeceklerde kısa fincan kullanıldığında, veya başlık yukarıda unutulduğunda bu biraz sıkıntı yaratabilir.

Bu ürünü incelerken biraz zorlandım zira kullanım kılavuzunun zaten Türkçesi oldukça kötü bir çeviri ile hazırlanmış ama İngilizcesinde kullanılan terminoloji de maalesef çok anlaşılır değil. Bazı özellikler (örn: kahve öğütme inceliği) sitede var görünmesine karşın kullanım kılavuzunda buna yer verilmemiş. Ürün öğütücü bölümünde seramik konik dişli kullanıyor. Ristretto’dur diye tahmin ettiğim az su ile hazırlanmış aroma double shot diye adlandırılmış bir kahve hazırlama yöntemi de var. Kullanıcı daha kolay anlasın diye anlaşılmaz kılınan özelliklerden biri gibi görünüyor bana, ki bu tip makinelerde bu tür yaklaşımları sevmiyorum.

Bu tip makinelerde görmeye alıştığımız kendi kendini temizleme fonksiyonu bu makinede de yer alıyor. 15 cm kadar ayarlanabilen kahve başlığına sahip ürünü eğer tumbler(termos)la kullanacaksanız boyunun 15 santimi geçmemesi gerekecektir.

Diğer ürünlerle karşılaştırma yaparken su haznesi ve süt haznesinin yerleşimini, hazırlayabildiği içecekleri ve fiyatını göz önünde bulundurmakta fayda var.


Siemens TI903209RW EQ9 S300 Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi

Siemens TI903209RW

Siemens TI903209RW Tam Otomatik Kahve Makinesi yeni ürünlerden ve yazıya sonradan eklediğim ürünlerden biri ve şaşırtıcı özellikleri ile dikkat çekiyor. Yukarıda bahsettiğim Delonghi ESAM 6900 gibi 6 kullanıcı profiline ship ve bu profille kahve sıcaklığı ayarı yapabiliyorsunuz. Bu da genelde bizim damak tadımıza (kaynayan çayı içmeye alışık olmamızdan dolayı özellikle sütlü kahveleri de bu sıcaklıkta bekliyoruz bazı makineleri de de bu standarda uymadığı için beğenmiyoruz, tabi dizaynında hata olan makineler de var) hitap ediyor.

Her içecek hazırlandıktan sonra kahve bölümü ve süt köpürtücüyü otomatik buhar sistemiyle temizlemesi, bir çok çeşit kahve hazırlayabilmesi, TFT şık ekran ve düşük ses profili bu ürünü oldukça öne çıkaran diğer özellikler. İlk fincan için 45 saniye ısınma süresi oldukça hızlı. Diğer siemens ürünlerinde olduğu gibi 24 ay geçerli olan 15.000 fincan kahve garantisi (ticari kullanımların dahil olmadığı belirtilmiş) de Siemens’in ürüne olan güvenini gösteriyor. Dizaynında süt kabının rahatsız etmeyen şekilde yerleştirilmiş olması da güzel bir özellik. İşiniz bitince süt kabını çıkartıp dolapta saklayabiliyorsunuz.

Siemens ürünlerde beni tek rahatsız eden konu yedek parçaların aşırı pahalı olması. Sağlam ve bozulmayan ürünler olsa da garanti süresi bitip de aksi bir durum yaşadığınızda biraz canınızı sıkabilir. Ama rakibi ile kıyaslandığında aynı özellikleri daha ucuz fiyata sunması en büyük artısı.


PHILIPS EP2220/10PHILIPS EP2221/40PHILIPS EP3321/40 Tam Otomatik Kahve Makinesi

Philips EP2200 Serisi

Philips’in 2019 yılında hayatımıza dahil ettiği oldukça şık ve modern dizayna sahip tam otomatik kahve makineleri. Otomatik espresso makineleri tarafında saeco’yu satın alarak giren Philips, bu alandaki ar-ge verilerini kendi pazarlama stratejisiyle oldukça net buluşturmuş diyebilirim.

Philips biraz Steve Jobs döneminin Apple’ı gibidir, genelde ürünleri ile o sektöre sonradan girer ama bu süreyi oldukça iyi analiz ve ar-ge ile geçirir. Bunun en temel örneği ambilight televizyonları, traş makineleri ve hatta kazanlı ütüleridir. Bu yaklaşımıyla hep ilk iki tercih arasında kendine yer bulur ve genelde de piyasayı domine eder. Bu yeni seri ürünleri 3 parçaya ayırdım zira bunların ikisi süt köpürtme konusunda temelde ayrışırken 3. adımda ise amiral gemisi olan tek ürüne bakacağız.

Açıkçası biraz da Siemens’in EQ3 EQ6 ve EQ9 serilerine kıyas niteliğinde bir gruplama gibi düşünebilirsiniz.

Philips EP3321‘in diğer iki üründen farkı ise otomatik hazırladığı kahve sayısı. Diğer iki ürün olan Philips EP2220 ve Philips EP2221 tek tuşla iki içecek hazırlarken Philips EP3321 4 içecek hazırlıyor. O nedenle ekranı biraz daha geniş. Üç ürünün süt köpürtme sistemi de basit makinelerde gördüğümüz haznesiz boru tipi köpürtme. Tabi bu tip köpürtmelerin zayıf noktası latte art için gereken microfoam seviyesine çok inilememesi. Hiç mi inmiyor derseniz (bunu yazarken gülüyorum) açıkçası basit makinelerde gördüğümüz kadar kalın bir köpüklemesi yok. Latte art ile uğraşmayacaksanız aradaki fark sizi rahatsız etmez hatta farketmezsiniz muhtemelen.

Bunu biraz çekinerek yazıyorum ama blind testte (gözler kapalı) cappuccino ve latte’yi karton kapalı bardakta ayırabilecek kişi sayısı gerçekten çok fazla değil. İki içecek bir birine çok yakın, aynı miktar espresso ile hazırlanıyorlar ve aralarındaki fark cappuccino’da biraz daha fazla büyük kabarcıklı köpürtülmüş süt kullanılıyor olması. Latte art ile uğraşmam diyorsanız bu çok pek dert edilecek bir nokta değil. kaldı ki otomatik bir makine almak için bu yazıyı okuyorsunuz, o nedenle manuel bir espresso makinesindeki gibi fazlaca özelleştirme ihtiyacınızın olmadığını düşünüyorum.

Ürünlerin için sıcaklığı bütün otomatik makinelerde olduğu gibi Türk insanı için göreceli olsa da kullanıcı yorumlarında Siemens modellerinde olduğu negatif bildirim yok. Menü ve kullanım oldukça kolay ve kademeli özelleştirme seçenekleri de biraz olsun lezzette küçük oynalamar yapmanıza izin veriyor.

5000 kullanıma kadar kireç çözme işlemi yapmanıza gerek yok söylemi ise gerçekten dikkat çekici. Öğütücüsünde %100 seramik dişli kullanıyor ve bu devamlı ince öğütme yapan bir öğütücü için dişli ömrünü biraz daha uzatıyor diyebiliriz. Kaldı ki burada 20.000 fincana kadar dişlilerin dayanacağını özellikle belirtiyorlar. Gerçi 12 farklı kalınlıkta öğütme ile tatta değişiklik yapmanıza izin veriyor oluşu oldukça kayda değer. Ama tabi bu bir espresso makinesi olduğu için 12 aralığın normal bir öğütücüdeki kadar geniş olmasını beklemek çok doğru olmaz.

3321’in bir diğer farkı ise lungo (uzun çekim espresso) ve americano hazırlayabilmesi. Ayrıca diğer iki ürüne ek bir de su AquaClean su filtresi ile geliyor ki sert musluk suyu kullanmayacaksanız (ki ülkemizin suları o kadar sert değil) çok da elzem bir fark değil.

Bu seri ulaşabildiğim bilgilere göre Romanya üretimi, bir çok Çin üretimi makineye kıyasla Avrupa Birliği sınırları içinde bir üretim tesisi bir adım daha öne çıkarıyor.


PHILIPS EP2231/40EP3243/50EP3246/10 Tam Otomatik Kahve Makinesi

Philips EP3200 Serisi

Bu inceleyeceğim grup ise LatteGo adı ile patentlenmiş yenilikçi bir süt haznesi barındırıan otomatik süt köpürtme içeren ürünlerden oluşuyor. Philips EP3243 ve Philips EP3246‘nın tek farkı rengi bu nedenle bu bölümü 22xx serisi ve 32xx serisinin otomatik süt köpürtmeye sahip ürünlerinin kıyaslaması gibi düşünebilirsiniz.

2200 serisinde americano ve latte macchiato hazırlama özelliği bulunmazken 3200 serisinde bu özellikler var. Onun dışında boyutlarına kadar aynı ürünler diyebilirim Tabi bu içecek hazırlama farkı makinenin menü bölümüne yansıyarak dizaynda ufak bir farklılık getirmiş. İçecek sıcaklığı, öğütme vb. konularayukarda değindim, bunlar bu modeller için zaten geçerli odenele LatteGo patentli bir özellik diğer süt köpürtme sistemlerinden ayrıştığı noktalar elbette var ama bu minik detayları maalesef paylaşmamış Philips.

En belirgin görünen fark ise bardak gibi bir haznede köpürtmenin sağlanıp bu haznedeki bir uçtan çıkarak kahveye akıyor olması. Diğer markalarda bu genelde bir çubuk vasıtasıyla gerçekleşir. Kullanıcı yorumlarında ise alışılmışın üstünde pozitif yorum görmek oldukça güzel. Tek dikkat edilmesi gereken bu haznenin kırılabilen bir malzem oluşu. Aynı filtre kahve makinelerinin cam karaflarında olduğu gibi dikkatli kullanılmadığında oluşacak bir kaza ek bir maliyet getirebilir.


PHILIPS EP4300 Tam Otomatik Kahve Makinesi

PHILIPS EP4300

Philips EP4300 Serisi Makineler 3000 Serisi ile benzer özelliklere sahip olmakla birlikte tek tuşla 6 içecek sunması ve diğer tuşu ile birlikte bunun 8’e çıkması diyebiliriz. Hazırladığı içecekler, kılavuzunda belirtildiğine göre espresso sıcak su, cappuccino, extra long coffee, süt köpüğü, ristretto, latte macchiato, sütlü kahve, Americano, caffé crema.

3000 serisi ile kıyaslandığında ön panelin 2 satırdan 3 satıra çıktığını görüyoruz ki bu daha fazla tek tuşla yapılabilir işlem sayısını da artırıyor.


PHILIPS EP5335/10 Tam Otomatik Kahve Makinesi

Philips EP 5300 Serisi

EP5300 serisi ise bir çok içedeği hazırlayabileceğiniz biraz da EQ9 rakibi bir ürün grubu. Bu makine ile Americano, Café latte,cappuccino, espresso, Sıcak su, lungo, latte macchiato hazırlayabiliyorsunuz. Sadece süt köpürtme özelliği ile de dilerseniz sütü ayrıca köpürtüp latte art vb denemelere girebilirsiniz.

Her ne kadar Philips bundan bahsetmese de dizayn ve espresso başlığı görünümü çok net şekilde Saeco ürünlerinden esinlenildiğinin bir göstergesi. 2200 ve 3200 serilerinden farklı olarak bu seride LatteGO Plus özelliği kullanıldığı belirtilmiş ama bu plus’ın farkının ne olduğunu sitelerinde maalesef bulamadım. Ama tahminin sütün saklanması ve microfoam ile ilgili ufak farklar olabilir. Zaten bu nedenle sadece köpük sağlıyor ki latte art ile uğraşmak isteyen kişiler için de bir çözüm olsun.

2200 ve 3200 serisinden farklı olarak geniş dijital ekran yerine basit küçük bir dijital ekran kullanılmış. 3 farklı sıcaklık ayarı da sanırım sıcaklık konusundaki göreceli yaklaşımların önüne geçmek için sunulmuş bir özellik. Bence de oldukça faydalı.

2200-3200 ve 5300 müşteri yorumlarında ortak noktası ise, daha önce bu tip başka model ve marka kullanan kişilere göre daha az gürültülü bir makine olması ve kolay temizlenmesi.

Özetle Philips kendine ve felsefesine yakışanı yaparak son çeyrekte geriden gelip ipi göğüslemeye odaklanmış diyebilirim. Karar noktasında ciddiyetle üstünde durulması gereken ürünler olarak düşünüyorum.

Ancak eğer bu ürünü ev dışında (mini cafe, ofis vb) kullanmak gibi bir düşünceniz varsa kesintisiz kullanımda çok verimli olmadığına dair yorumlar gördüğümüde belirtmeden geçmeyeyim. Evde aileniz ve kendi kullanımınız için düşünüyorsanız da oldukça ön planda olması gereken bir ürün grubu


Gaggia Cadorna Tam Otomatik Kahve Makineleri

Gaggia Cadorna Style Tam otomatik Kahve Makinesi

Gaggia Cadorna Style Gaggia’nın bu segmentte de varım dediği ürünlerden biri. Manuel süt köpürtmesi olan ürünler genellikle bu makine grubunda alt segmentte yer alırlar ve bir ya da iki tip kahve hazırlayabilirler. Gaggia bu ürününde manüel köpürtücü kullanıyor ama 6 farklı çeşit kahve hazırlayabildiğini söylüyor ancak bu 6 çeşit arasında sıcak suyu da sayıyor. Sıcak su dışında ristretto, espresso, lungo, americano, ve coffee creama. Coffee Crema americanoya benzer ancak espresso hazırlanıp üstüne su eklemek yerine, espresso akışı kesilmeden bardak dolana kadar kahve akışına devam edilerek hazırlanır. Sıcak su konusuna gelince bu segmentteki makinelerin bir kısmı bunu sağlamadığı için çeşitliliğe dahil ederek söylemek mantıklı ama 6 çeşit kahve diye dile getirmek biraz yanıltıcı gibi.

Bunlar dışında önceden öğütülmüş kahve kullanabilmesi, 10 kademe kahve öğütme ayarı olması, 5 farklı yoğunluk ve miktar belirleme ayarı sunması diğer göze çarpan özellikler. 15 bar güce sahip makinenin pre-infusion sunması da güzel bir ek özellik. 1,5 l su ve 300 gram kahve haznesi bulunan ürünün kullanılmış kahve haznesinin ise 10 içecek hazırlamada bir temizlenmesi gerekiyor. Ürün paslanmaz çelik tek kazan kullanıyor.

Renkli ekran dokunmatik değil ama tuşların dizaynı sade ve kullanımı basit. 4 ayrı profil kaydı tutabilen makinenin bence negatif yanlarından biri öğütme incelik ayarının ek bir anahtar kullanılarak yapılıyor olması. Bu bir çok makinede sadece bir düğmeyi çevirerek yapılırken bu üründe dişi alyan anahtar kullanılarak yapılmak zorunda. Süt köpürtme çubuğunun daha çok cappuccino yapımı için uygun olan daha büyük balonlu köpük üretmesi değerlendirilmesi gereken noktalardan biri.

Başlık ayarı 70-115 mm arası bir çok bardağa sorunsuz kahve akışı sağlıyor. Su haznesinin ise önden sürgülü olması bir kolaylık ancak hazneyi çıkartırken süt köpürtme çubuğunu yukarı yana doğru kaldırmanız gerekiyor. Dizayn olarak su ve atık haznesi yer değiştirse sanki daha pratik bir kullanım olabilirdi.

Kullanıcı yorumlarına gelince, negatif yorum neredeyse yok seviyede. İtalya pazarındaki negatif yorumlarda Bir kullanıcı ürün arızalı geldi derken bir başkası en üst seviyede bile sıcaklığın yeterli olmadığından bahsetmiş. Sıcaklığın çok göreceli bir konu olduğunu daha önce de belirtmiştim, bu konuda yapılan yorumlar öne çıkmaya başlarsa dikkat etmek gerekir. Yapılan kahvenin sertliğinin yeterli olmadığı yorumları kahve inceliği ayarlanarak düzeldiği yönünde çürütülmüş.

Özetle kendi segmentine göre biraz fiyatı yukarıda ama sunduğu özellikler bu farkı karşılıyor. Süt köpürtmenin manüel olduğu da düşünülerek karar verilmeli. Fiyatlar dengesizleştiği için fiyat hakkında yapacağım her yorum 1-2 hafta içinde yerle bir oluyor o nedenle o konuya gir(e)miyorum bile:)

Gaggia Cadorna Plus Tam Otomatik Kahve Makinesi

Gaggia Cadorna Plus ve diğer Cadorna grup üyelerini anlatırken Style’ı baz alıp farklarından bahsedeceğim ki gereksiz yere yazıyı şişirmeyeyim. Bardak yüksekliği alt çekmece eklenerek 70-155mm arasına alınıp oldukça artırılmış bu nedenle boyutlar da büyümüş süt çubuğunun plastik kaplamasının metale çevrilmesi gibi bir iki kozmetik iyileştirme dışında özellik olarak başka bir farka rastlayamadım.

Gaggia Cadorna Milk Tam Otomatik Kahve Makinesi

Gaggia Cadrona Milk otomatik süt köpürtme içerdiği için hazırlayabileceği içecek çeşidine 4 ürün daha eklenmiş, bunlar cafe latte, cappuccino, latte macchiato ve köpürtülmüş süt.(bu sonuncusunun bir çeşit sayılması biraz abartı geldi bana). 500 ml demonte süt haznesi bulunan ürünün, bardak yüksekliği ise 30 mm artırılarak 70-145 mm aralığına çıkartılmış. Diğer özellikleri Style ürünü ile aynı.

Gaggia Cadorna Prestige Tam Otomatik Kahve Makinesi

Gaggia Cadorna Prestige Plus da olduğu gibi 70-155mm bardak yüksekliğine sahipi Milk ürününe ek 4 içecek tipi daha eklenerek tolamda su ve köpüklü süt dahil toplam 14 çeşit içecek hazırlayabiliyor. Cappuccino XL, Cortado, Flat White, ve Latte Maccihato XL bu ek dört içecek. Tahmininiz üzre XL modeller biraz daha kahve ve süt eklenerek oluşturuluyor. 600 ml süt haznesi Milk modeli gibi demonte değil makinenin bir parçası gibi dizayn edilmiş ve çıkışı kahve çıkışına denk getirilmiş. Renk, gövde ve gövdeye entegre süt haznesi nedeniyle yapılan zorunlu değişiklikler kozmetik olarak ürüne yansıyan diğer farklar. Prestige, Plus ve Milk ürünleri hakkında yeterli deneyim bulmak maalesef çok mümkün olmadı, ama style yorumları baz alınabilir çünkü yazılım hariç iç donanımlar aynı.


“Kahve kişiseldir, herkese göre farklıdır. Söz konusu kahve olunca, ben hiçbir zaman tamamen tatmin olmuyorum ” Ola Persson – Nestle Master Barista

Ev, Ofis ve Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri” yazısında 420 düşünce

 1. isa diyor ki:

  Çok tesekkur ederim. Verdiginiz bilgiler çok yararli oldu. Elatta cappuccino top ecam 45.760 ile Delonghi esam 6900 modeli arasinda kararsiz kaldim, bir yandan da Krups ea829d yi gozden gecirmeye basladim. bir tercih yapacagim. Bu uc model arasindan bir tercihiniz olsa siz hangisini tercih edersiniz.
  iyi calismalar. Tesekkurler

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar İsa Bey, faydalı olmasına sevindim, Önce Delonghileri bir ele alalım: eğer çikolatalı içecekler hazırlamak sizin için önemliyse ayrıca bir çikolata kabı olan 6900’ü almalısınız. Yok çikolatalı içecekler hazırlamayacaksanız 6900 fayda maliyette hiç doğru bir karar olmaz. 45.760 la kalan özellikler neredeyse aynı, üstelik 45.760’ın hem çekirdek haznesi daha büyük hem de su haznesine su doldurmak için süt haznesini çıkartmanız gerekmiyor. Bunlar iş yerinde kullanım için büyük avantajlar. Eğer bu seçim sonrası geriye 45.760 kalıyorsa bu sefer Krups ile kıyaslayabiliriz. Aralarında kullanım ve fiyat dışında çok çok büyük farklar yok. Krups EA829D de su haznesi arka tarafta, koyacağınız yerde üstte bir dolap olacaksa her seferinde makineyi çekmeniz gerekir, ayrıca istediğiniz kahveyi menüden seçmeniz gerekiyor, Delonghi ECAM 45.760 da her biri için ayrı tuş var, diğer ayarlar menüden yapılıyor. iki üründe de kampanyalar olduğu için şu anki fiyatları arasında 150-200 TL civarı fark var. Bu şartlar altında bana sorarsanız Delonghi 45.760 derim, ama krups’ı tercih ederseniz de -maliyet açısından- mantıksız diyemem.. Umarım bu bilgiler işinize yarar.
   Kolaylıklar, sevgiler

 2. isa diyor ki:

  Ömer Bey; Engin kahve kültürünüze ve bilginize dayanarak hangi kahve çekirdeklerini nerden almamizi tavsiye edersiniz. Zira eminönünde biraz dolaştım, farkli dükkanlarda farklı urunler var, çuvalda olanalar olduğu gibi paketli urun satanlarda mevcut. bu konuda bir tavsiyeniz olursa bizimle paylaşırmısıniz.
  Teşekkurler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar İsa Bey,
   3. Nesil Kahvecilik yapan ve kendi kavurmasını kendisi yapan firmaları önereceğim size. Bir çok farklı bölgeden güzel ve farklı tatlar yakalamanız mümkün. Firma isimlerini reklam olmaması için burdan veremiyorum ama google’da yapacağınız çekirdek kahve+ bölge+ sepet sorgusu size sonuç getirecektir. Bölge yerine Etyopya, kenya, kolombiya vs yazarsanız bir çok siteye ulaşabilirsiniz.
   İyi Çalışmalar

 3. fuat diyor ki:

  Siemens Eq6 veya eq 9 mu alalım yoksa ? bir önceki sorumdaki kapsüllü makinada kahve başına maliye 1.4 tl gibi bu otomatiklerde 70 kuruş.Eğer fark çok yoksa kapsüllü daha mantıklı mı ?

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Fuat Bey,
   Bir işletme için alacaksanız kahve kapsülü sizin için sıkıntı yaratır. Kapsüllerde genelde 7gr kahve olur ve single espresso içindir, oysa bir çok kahve çeşidi double espresso ile hazırlanır. Ne tür kahveler yapacağınızı belirtmemişsiniz ama her durumda kapsülü tavsiye etmem. Üstelik maliyeti daha yüksek olur sizin için. Kahveyi toptan almayıp bir ev kullanıcısı gibi internetten sipariş etseniz çok özelliği olmayan bir kahve için 250 gramına 20-25 lira verirsiniz. hadi kolay hesap olsun 25 lira diyelim. Bu durumda double espresso için maliyetiniz 1.4 kuruş olur. Tchibo’nun 80 lik en ucuz avantajlı(!) paketi ise 101 lira yani sizin kapsül başına maliyetiniz 1,25 kuruş double espresso maliyetiniz ise 2,5 lira..

   Hangi makineyi alalım diye sorarsanız buna cevap veremem zira her makine için gördüklerimi yukarıda yazdım. Model ile ilgili spesifik bir sorunuz varsa yanıtlamaya gayret edeyim ama seçim kararı sizin…

   Sadece bozulması ve yoğunluk durumları için bir değil iki “kapsülsüz” makine almanızı tavsiye ederim

   iyi çalışmalar

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar Fuat Bey,
   Makinelerin basınçları katalog değerleri, bu basıncın bir kısmı zaten işlem esnasında kayıp oluyor. Öte yandan makinenin basıncı yükseldiğinde espresso kreması artar ki bu pozitif birşey. Ama bu aynı zamanda çok yüksek basınç iyidir anlamına gelmemeli. Espresso makineleri hassas makineler ve bu seviye makineler ciddi tecrübe ve mühendislik gerektiriyor. Eğer bu makine 19 bar ile çalışıyorsa bu o makinenein en iyi espressoyu yapabilmesi için kayıplar dahil gereken ideal basıncıdır. Özetle size yapılan bu yorumu göz ardı edebilirsiniz.

    • Omer Demir diyor ki:

     Selamlar Suzan Hanım,
     Biraz geç cevap veriyorum ne olur kusura bakmayın, oldukça yoğun bir haftaydı. Ocak ayı içinde melitta modellerini yazılara ekleyeceğim. Alelacele bir şey yapmak istemiyorum. bu esnada bir modelle ilgili aklınıza takılan bir şey varsa destek olmaya çalışayım.
     İyi seneler,
     Sevgiler

 4. fuat diyor ki:

  Sizce siemens EQ6 mi yoksa EQ9 mi tercih edelim size ? Bu arada siemens tercih söylememdeki en büyük olay yurtdışı yorumları iyi ve her kahve çeşidini gösteren bir tuş var .Bizim gibi bilmeyenlere latte machiato tuşu iyi olur diye düşündük .

  • Omer Demir diyor ki:

   Fuat Bey Selamlar,
   Siemens’in kendi sitesindeki yorumları okumanızı tavsiye ederim. E9’u bu yazıda incelemedim o nedenle bir detay verme şansım yok. E6 da ise sütlü içeceklerin sıcaklığının düşük olması ile ilgili -siemens’in kendi sitesi dahil- oldukça fazla negatif yorum var, önümüz yaz bir işletmede sütü sürekli dışarda tutacaksanız bozulma ihtimali size sıkıntı yaratabilir.
   Daha önce de dediğim gibi benden ürün tercih etmemi beklemeyin zira bu sizin kararınız olmalı..
   kolay gelsin

 5. Melissa Sirazi diyor ki:

  Merhabalar. Ben yaklasık bir senedir breville espresso makinesi kullanıyorum ve oldukça memnunum ancak bialettinin mukka expressini görünce birkaç video izledikten sonra almaya karar verdim. Şöyle ki çalışma prensibi çok hos geldiğinden bu potu kullanmak istedim ama malesef 3 kahve yapısımdan birinde potun birleşme kısmından buharlaşma süresince kahve sızıyor. Bunun sebebi acaba kullanım hatası mı? Ya da nasıl bir kullanım hatası olabilir desem daha dogru olacak sanki. henüz yeni olan contasının akıtıyor olabileceğine pek ihtimal veremedim ama size danısmak istedim. İlginize tesekkürlerimle…

  • Omer Demir diyor ki:

   Melissa Hanım Selamlar
   Açıkçası çok karşılaşılmayan bir durum, aklıma gelen 3 şey var ama si zaten bunlara bakmışsınızdır. Yine de yazayım 1- üst bölümün altında filtreyi tutan conta tam yerine oturmamış ters takılmış veya deforme olmuş olabilir, amazonda bu parçaları bulabiliyorsunuz 2- Alt hazneye emniyet sübabını geçecek şekilde su kaoyuyor olabilirsiniz 3- alınan bir darbe neticesinde birleşme yeri hazar görmüş ve sızdırıyor olabilir. Açıkçası ilginç bir durum, çözdüğünüzde cevap yazarsanız sevinirim. Selamlar sevgiler…

   • Melissa Sirazi diyor ki:

    Tesekkür ederim ilginize öncelikle.

    Conta siparişi verecegim sonrasında haber vereceğim.
    Bir de aklıma bir şey geldi. Bn breville in değirmenli makinesinin değirmeninde 7 ayarında kahve cekip potta kullanıyorum acaba bu kahve cok ince geliyor olabilir mi? Buharlasma süresince zorlanıp sızdırması ihtimali olabilir mi diye düşündüm.

 6. Kamil diyor ki:

  Ömer Bey, odam için Delonghi Ecam 45.760 modelini satın aldım. Şu ana kadar memnun kaldım, tavsiye ve bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim

   • Kamil diyor ki:

    teşekkür ederim Ömer Bey, yalnız talimatlara uygun en yüksek sıcaklık beklentim daha yüksekti. Azami sıcaklığı kahve kültürümüze göre biraz düşük kalmış gibi, bu konudaki tecrübe ve tavsiyelerinizi de almam mümkün mü?

    • Omer Demir diyor ki:

     Selamlar Kamil Bey, bu modelde bu tür bir şikayet duymamıştım. Sıcaklık problemini espresso da mı yoksa sütlü içeceklerde mi yaşıyorsunuz? Espresso’da ise bu bir sorundur teknik servisle görüşün derim, sütlü içeceklerde ise eğer sütü buzdolabından çıkartıp hemen kullanıyorsanız bu sıcaklığın beklentinin biraz altında kamasına sebep olabilir biraz dışarda bekletip kullanırsanız nominal sıcaklığı elde edersiniz.

     • Kamil diyor ki:

      Selamlar Ömer Bey, daldırma termometre elime henüz ulaştı, ölçümleri paylaşmak istedim. Sıcak bardakta ısınmış makine ile yaklaşık 62-64 derece celcius espresso elde ediliyor. İdeal kahve sıcaklığının 60-70 derece celcius olduğunu öne sürenler var ancak dediğim gibi sıcak içecek kültürü ile yakından ilişkili bir durum.

      • Omer Demir diyor ki:

       Merhaba Kamil Bey,
       Detaylı paylaşım için teşekkürler, ölçtüğünüz değer biraz alt eşikte gibi,
       Espresso hazırlanırken su sıcaklığı 85-95 derece aralığında olmalı bunun fincandaki servis sıcaklığı ise 65-75 derece arası.. Şu durumda ürünün teknik servisi ile bu detayları görüşmenizi önerebilirim. Gelişmeleri burada paylaşırsanız bütün dostlarımız da faydalanmış olur.
       Sevgiler

 7. ali diyor ki:

  Meraba Ömer bey .ben de ilk defa espresso makinesi almaya karar verdim.Daha önce hiç tecrübem olmadı sizin yazınızı okumadan önce tam otomatik bi makine alacaktım ecam 45 ama sonrasında yarı otomatik almaya karar verdim hiç kahve tecrübem yok aldığıma pişman olur muyum kullanması çok mu zor ve de bütçe önemli değil 3000 3500 e kadar yarı otomatik ne önerirsiniz ya da sizin favoriniz hangisi ya da nasıl bişey bana cevap verirseniz beni bu işkenceden kurtarırsanız çooook mutlu olurum kafayı yicem bi türlü işin içinden çıkamadım

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar Ali Bey,
   Doğrudan şu makineyi alın demem pek doğru olmaz, her markanın iyi ürünleri var, sadece tam olarak ihtiyacınızı karşılayacak bir ürün olması önemli. öncelikle şu yazımızı okumanızı tavsiye edeceğim Hangi Kahve Makinesi ve Öğütücüyü Almalıyım? burada benim önerilerimi görebilirsiniz, ayrıca önümüzdeki 1-2 hafta içerisinde yeni modelleri de dahil ederek sadece espresso makinesi için bir yazı hazırlayacağım bunu da bekleyebilirsiniz.

   tam otomatik makine yerine Manuel ya da yarı otomatik bir makine seçtiğinizde yapmakta zorlanmazsınız sadece tam otomatik makineye göre biraz daha zaman alır. eğer üşengeç bir yapınız yoksa zamanla Manuel makinelerin daha keyifli olduğunu göreceksiniz. Bir de öğütücü edinmeyi unutmayın lütfen.
   sevgiler selamlar

 8. rasim IŞIN diyor ki:

  merhaba ;
  benim evde ankastre bir Zanussi kahve makinam var…Kahveyi kaşığına doldurup üstte aynaya sıkıştırıp o şekilde damıtıyor…normal cafelerdeki gibi….fakat üstteki kaşığın takıldığı ayna çatladı…kelepçe taktım ama kaçırıyor….şunu sormak istiyorum bunların aynaları ve kaşıkları standart ölçümüdür.?? yani başka bir ayna alsam olabilirmi yada bunu uygun yoldan yapabilecek bir servis varmı bana yardımcı olurmusunuz

  • Omer Demir diyor ki:

   Rasim Bey Merhabalar,
   Öncelikle geçmiş olsun çok can sıkıcı bir durum. Maalesefbütün üreticilerin ayrı bir standardı var, bu nedenle orjinal yedek parçaya ihtiyacınız olacak. Zanussi Türkiyede electrolux aracılığı ile hizmet veriyor. Electrolux müşteri hizmetlerini ararsanız size yardıcı olurlar diye düşünüyüorum. Sevgiler

 9. Bahtiyar diyor ki:

  Merhaba Ömer bey, yazınızı ve hatta alttaki büyün yorumları keyifle okudum, ben de dükkanımızda kullanmak için günde ortalama 15-20 bardak kahve yapabilecek kaliteli bi ürün aramaktayım. Delonghi 6900 ile Jura A9 arasında ikisni de 2. El olarak buldum A9 1000₺ daha ucuza geliyor kıyasladığımda çok büyük bi fark yok gibi duruyor ve jura isviçre markası olduğu için daha çok cezbediyor ama tek atımlık kurşunum olduğu için :) ve bu konularda hiç bilgim olmadığı için sizden bir öneri bekliyorum. Saygılar :)

  • Omer Demir diyor ki:

   Bahtiyar Bey Selamlar, öncelikle hangi makineyi seçerseniz seçin uzun süre kullanmanızı temenni ederim. Her mekanik zamanı gelince bir yorgunluk yaşıyor ve böyle durumlarda güvenilir servis çok önemli. İkinci el alıyorsunuz ve mekanda kullanacağınız için umarım gerekmez ama servis ihtiyacınız olduğunda en azından size yakın veya posta ile yedek parça temin edilebilecek bir servis önemli. Bu noktada Delonghi biraz öne çıkıyor sanırım, Jura A9 kullanmadım ama hakkındaki yorumları incelediğimde sensör ve öğütücüde sıkıntı yaşayan bazı kişiler olduğunu gördüm. Karar sizin ama ikisinde de satan kişinin neden elden çıkardığını ve yerine ne alacağını sormanızı tavsiye ederim.
   Sevgiler, selamlar

   • Bahtiyar diyor ki:

    Jura A9 spotcuda yani sıfır, delonghi ise yurtdışına çıkacağını söylüyor, bir de wmf 900s var ama onla 2500 bardak kahve yapılmış onda dolenghi ile aynı para. Acaba biraz daha zorlayıp jura xs9 mu alsam

    • Omer Demir diyor ki:

     Dediğim gibi karar sizin, yüksek maliyetli makineler düşünüyorsunuz, mekanda kullanacağınız için kaliteli, hızlı ve kolay bulunabilir yedek parçalı servis önceliğiniz olmalı.

     • Serhat ÖZDEMİR diyor ki:

      Merhabalar,
      Öncelikle yorumlarınızı geç gördüğüm için lütfen kusura bakmayınız.
      JURA dünya markası bir kahve makinesi üreticisidir. Türkiye’de teknik servis ve yedek parça temini konusunda asla sıkıntı yaşamazsınız. JURA Türkiye olarak satış sonrası hizmetlerde hem avrupa standartlarında hizmet vermekteyiz hem de çok iddialıyız….
      Her türlü sorunuzda ve araştırmanızda bize ulaşabilirsiniz… JURA Kavacık mağaza da ise tüm makinelerimizi deneyimleyebilir ve inceleyebilirisiz….Sevgiler… JURA Ürün ve Teknik Müdürü Serhat ÖZDEMİR

      • Omer Demir diyor ki:

       Serhat Bey Merhaba,
       Gelen yorumlara yetkili bir ağızdan cevap bulmak oldukça sevindirici. Katkınız için teşekkür ederiz. Hazır sizi bulmuşken, okuyucularımızı da daha geniş bilgilendirebilmek için bir iki soru sormak isterim. Satış sonrası Jura’yı ayrıştıran hizmetlerden biraz bahsedebilir misiniz? Örneğin, maximum tamirat süresi nedir, bu süre aşıldığında süreç nasıl işler, kargo ile ücretli/ücretsiz ürün teslim alma teslim etme imkanı var mıdır. Garanti süresi ne kadardır vs. Şimdiden okuyucularımız adına teşekkür ederim, sevgiler.

 10. Sibel acarbay diyor ki:

  Merhaba:)Sabaha kaşı kulak ağrısı uykusuzluk yapınca sitenizi keşfettim.Filtre kahve severim bir de evde kahveyi kendim çekeyim şöyle missss gibi her taraf kahve koksun istiyorum.Rondo şeklinde değilde öğüterek kahvemi hazırlayacak makine hangisi?Son yorumda Deloghi EC 680 ve ECA 23420 SW yi inceledim manuel olan daha uygun fiyatlı ama aynı kalitede öğütüyor mu?Bir de manuel olan ne?:))

  • Omer Demir diyor ki:

   Sibel Hanım Selamlar,
   Otomatik makinelerde portafiltre (espresso kepçesi yoktur) tek tuşla kahvenizi öğütür ve espresso bazlı içeceğinizi hazırlar. Manuel makinelerde ise kahveyi sizin öğütmeniz ve portafiltreye yerleştirip sıkıştırmanız gerekir, sonra bu portafiltreyi makineye takarak kahve hazırlama tuşuna basıp kahvenizi hazırlarsınız. Yukarıda incelemesi yapılan ürünler tam otomatik makinelerdir. Manuel makine seçimi için diğer yazımı okuyabilirsiniz: https://mokapota.com/kahve/hangi-kahve-makinesi-ve-ogutucuyu-almaliyim/768
   Sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   İsmail Bey Selamlar,
   29.960 yeni ürünlerden biri, temel özelliklerde iki ürün arasında büyük farklar yaratacak farklılıklar yok, 45.760 da bulunan su filtresi, otomatik bekleme moduna geçme fonksiyonu öne çıkarken 29.960 doppi+ diye tabir edilen daha uzun sürede double espresso yaparak aromada biraz daha yogunluk elede edilen bir sistem barındırıyor. kahve çekirdeği haznesi 400 gram olan 45.760’a göre 200 gram daha az ve ekranı biraz daha görsel diyebiliriz
   Sevgiler

 11. Mehmet Aydemir diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey,
  Küçük bir işletme açmayı düşünüyoruz De Longhi ESAM 4500 Magnifica ( konunuzda 2750 civarı baska secenekler alınabilir demişnniz) bu ürün şu anda 2150 civarı bulunabiliyor bu fiyattan bu ürünü tavsiye edermisiniz ?

  • Omer Demir diyor ki:

   Mehmet Bey Selamlar,
   Öncelikle şunu hatırlatmak isterim, bu tür ürünler daha çok ofis ve ev kullanımı için yapılıyor günde max 15-20 adet hazırlayarak bakımınıda düzenli yaparsanız 4-5 yıl (parça problemi kullanım hatası olmadığı sürece) kullanırsınız. işletmenizde hedeflediğiniz kullanım süresini buna göre değerlendirin lütfen. Öte yandan uzun süreli parça bulunurluğu için de benim tercihim daha yeni modellerden yana olur. Ama sadece bir iki çeşit kahve hazırlayacaksanız ve fayda maliyet de sizin için önemli olduğu için bu 4500’ü düşünebilirsiniz.
   Alternatifler neler olabilir diye bakarsak siemens ürünleri kullanım ürünleri ve stabilite açısından kullanıcılarından oldukça pozitif yorumlar alıyor burada Siemens TE603201RW düşünebilirsiniz. Delonghide ise daha yeni modeller ECAM23.420 ve ECAM 45.760 hazırlayacağınız kahve çeşitliliğine göre değerlendirilebilir.
   Sevgiler

   • Mehmet Aydemir diyor ki:

    teşekkür ederim hızlı cevap için.
    siemens gözüme güzel geldi fakat fiyatı 2650 civarı bu fiyattan nasıl.15 k fincan garantisi veriyormus bu özelliğide hoşuma gitti.bu ürünün yanında bir tanede kapsül makinası alacağım desteklemek için fakat maliyeti bayağı yükseliyor alternatif çözüm sunma şansınız varmı ana makinaya ek

    • Omer Demir diyor ki:

     Selamlar,
     Kapsül makinasının başlangıç maliyeti değil ama işletme maaliyeti sizin için yüksek olacaktır bu nedenle tavsiye etmem. Ev tipi olan manuel espresso makineleri de maalesef sizin için uygun olmayacaktır. Alternatifiniz ya ikinci bir otomatik makine gibi görünüyor. Almadan önce ilgili markaların müşteri hismetleri ile temasa geçip makineyi deneyebileceğiniz satış noktalarını öğrenmenizi ve ürünün hazırladığı kahveyi denemenizi tavsiye ederim.
     kolaylıklar

  • Omer Demir diyor ki:

   Bu konuda fayda maaliyet kişiye göre değişken (göreceli) bir kavram, bu nedenle bu kararı sizin vermeniz gerekli. Kuracağnız iş, maaliyetler, kazanç beklentiniz bunların hepsi sizin planınıza ait. Bu kararı başkasına emanet etmek çok doğru olmaz :)

   • Mehmet Aydemir diyor ki:

    gecenin yarısı ilgilenip mesaj attıgınz için teşekkür ederim ömer bey . mail adresiniz varsa gelişmeleri ordan paylasmak isterim

    • Omer Demir diyor ki:

     Umarım faydalı olabilmişimdir. Gelişmeleri yine buraya yazabilirsiniz, böylece sizinle benzer şeyleri merak eden okuyucularımız da yaşadığınız tecrübeden faydalanmış olurlar. Şimdiden hayırlı olsun. İyi Çalışmalar

  • Omer Demir diyor ki:

   Ali Bey Selamlar,
   Siz evinizde cimbali vb. profesyonel bir makine kullanıyorsanız, bir kahvenizi içmeye geliriz elbette :))
   Latife bir yana, bu yazıda amacım evine veya ofisine otomatik kahve makinesi almak isteyen dostlarımıza yardımcı olabilmek. Yazıyı yayınladıktan sonra küçük işletmelerin de (butik restaurant, pansiyon, mini cafe vb.) benzer ihtiyaçları olduğunu gördüğüm içim onlara da yorum bölümünde destek olmaya çalışıyorum. Belirttiğiniz marka ve modeller profesyonel makine olup bir cafe, kafeterya, coffee shop vs. açacaksanız ihtiyacınız olacak makinelerdir. Profesyonel makinelerin danışmanlığı da sektördeki bir çok dostumuz tarafından profesyonellik ilkeleri ve anlaşmaları çerçevesinde verilmektedir. Bu nedenle bu yazıya dahil edilmemiştir. Belki ileride bir iki modeli merak gidermek ve ev tipi makinelerden farklarını göstermek için inceleyebiliriz ama o yazı da yine bir baristaya hitap eden detayda ve içerikte bir yazı olmayaaktır.
   Sizin belirttiğiniz modeller üstünde bir deneyiminiz varsa paylaşabilirsiniz, böylece diğer okuyucularımızda tecrübelerinizden faydalanmış olur.
   Sevgiler

 12. Arzu diyor ki:

  Merhabalar Ömer bey,sitenizi ayrıntılı bir şekilde inceledim çok da yararlı bilgiler edindim:) Evimde kullanmak için filitre kahve makinası satın almayı düşünüyorum öğütücüsü olsun istiyorum çünkü aromalı taze kahve içmek istiyorum Philips HD 7761 vardı aklımda ama Türkiye satışı artık yokmuş.Homend marka öğütücülü olan makina aşırı büyük geldi ayrıyeten iç aksamı fazla mı plastik sanki:)kahve tiryakisi insanlar değiliz ama günde 1-2 fincan kahve zevkimiz vardır:)Bir türlü işin içinden çıkamıyorum ayrı ayrı öğütücü ve makina alayım diyorum ama bir türlü karar veremiyorum o kadar fazla araştırdım ki yorumlar da aklımı karıştırıyor.Sizden fikir istiyorum gerçi siz öğütücülü kahve makinalarına sıcak bakmıyorsunuz ama bende tezgahımda çok fazla yer kaplamasın ,uygun fiyatlı olsun lezzetli kahve içeyim istiyorum:) ilginiz için şimdiden teşekkürler:)Sevgiler…

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Arzu Hanım,
   Mutfakta yer kaplaması gerçekten de ciddi sıkıntı ben de eşimi ikna ederken bu konuda biraz zorlanmıştım, ama yeni öğütülmüş kahvelerin lezzetlerini tattıkça bu fikre alıştı sonra da tezgahlardan birini tamamen bana ayırdı:) Bir erkek olarak mutfakta tezgah kapmak ciddi bir başarı taktir edersiniz:).

   Latife bir yana bu konuda tereddüt etmemenizi tavsiye ederim. İki makine ayrı ayrı çok daha efektif ilerleyen dönemde başka demleme ekipmanları, espresso makinesi vs alırsanız da işinizi çok kolaylaştırır.

   Bütün bunlara rağmen yine de ikisi bir arada diyorsanız, homend kaliteli bir ürün. Yakın zamanda bir arkadaşıma aldırdım. O da sizin gibi düşündüğü için vazgeçiremedim bir türlü, homend aldı ve oldukça da memnun.

   Plastik konusuna çok takılmayın artık bir çok filtre kahve makinesinde maalesef demleme parçaları plastik. Ama bu ürünler CE standartlarında olduğu için plastik bölüm ısı ile bozulmaya uğramıyor. ve değişik bir tat/koku bırakmıyor. İlk kullanım öncesi iki üç kere sadece sıcak su koyarak çalıştırın. Son söz nedir derseniz ben yine de iki ayrı makine derim. Şu yazıda ( https://mokapota.com/kahve/hangi-kahve-makinesi-ve-ogutucuyu-almaliyim/768 ) öğütücü tavsiyelerimi de belirtmiştim. bir göz atın derim.

   İstediğiniz makineye bir an evvel kavuşmanız dileğiyle,
   sevgiler..

 13. ferhat diyor ki:

  ilginiz için çok teşekkür ederim :) genel olarak güzel görünüyor ama sütü yeterli ısıtmaması biraz can sıkıcı bu fiyata yakın alternatif başka ürün var mı tavsiye edebileceğiniz

 14. Uğur turuçlu diyor ki:

  Arkadaşlar iyi günler.
  Bende siemens s9 300 alacaktım. Ancak uzun süreli araştırmalarımda süt sıcaklığı sorununun bu makinede de olduğunu öğrendim. Buradaki yorumlar doğrultusunda da delonghi 45.760 eletta aldım. Ancak şunu öğrendim ki buz dolabından çıkan süt delonghi’de de çok sıcak olmuyor. Delonghi’de süt borusundan çıkan sıcak buhar çok sıcak olmasına rağmen süt o kadar soğuk olunca ısınmıyor. Bu aslında fiziksel olarak böyle. Bunu sorun etmeyin. Ancak özellikle dışarı çıkarken ben termosumla ya da bardağımla kahvemi alıp çıkacağım, sütlü kahvem sıcak olsun derseniz delonghi’de kendi süt köpürtme özelliği sayesinde, sütü kendiniz 20 sn de köpürterek sıcak sütlü kahve alabilirsiniz. Süt köpürtme özelliği olmayan siemens’lerin en büyük dezavantajının bu olduğunu düşünüyorum. Bunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyorum. Her ne kadar tam otomatik makinelerde süt köpürtme özelliği mantıksız gelse de gerek sıcak sütlü kahve almak gerekse de latte art yapmak isterseniz bence olmazsa olmazlardan. Tabii herkes aynı düşünmeyebilir. Saygılar.

 15. İsmail diyor ki:

  İncelemeniz cok faydali oldu ve bu otomatik kahve makinesi piyasasi icin yabana atilmayacak bilgiler ile doldum, çok teşekkurler. Kargo ve vergilendirme dahil 365 Euro ya gelen Krups EA82F8 hakkinda ne düşünüyorsunuz? Simdiden tesekkurler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar İsmail Bey,
   Belirttiğiniz ürün yazıda incelemesini yaptığım EA8298 ile aynı. sadece su kapasitesi 100ml daha az 1800 vs 1700 ml
   Bir de bu modelde Quatro force dedikleri ama bir türlü teknik olarak ne olduğunu açıklayamadıkları bir çıkartma (!) eklemişler. Öğütmeden fincana kadar olan üç sürecin (öğütme, tamperleme, basınç/süre) ideal espresso için birlikte muazzam çalıştığını buna bir de kireç çözücü tabletle (sebillerde olduğu gibi) kendi kendini temizlemesi eklenince quatro force olduğunu belirtmişler. Tabir yerindeyse eski özelliklerden element uydurarak bir özellikler bütünü olarak fonksiyonlaştırmışlar. Lakin bu özelliklerin hepsi EA8298’de de var.. :))
   Sevgiler

  • Dilara Cici diyor ki:

   merhaba Ömer Bey süt köpürtme kısmı manuel yani suresini kendim uzatabildigim bi makine ariyorum ve kahve sicakligi benim icin oldukca onemlin sirf bu sebepten karar veremiyorum sizin deneyimlediginiz sicak yapan bir makina var mi ben su makinalar arasindayim pihilips 2200/10 delonghi magnifica smart s 250.31.sb ve tchibo esperto pro hangisi olabilir

   • Omer Demir diyor ki:

    Dilara Hanım Merhaba,
    Bu 3 Makienede de sıcaklık konusunda problem yaşamazsınız. Ancak makinelerle ilgili gördüğüm bir iki küçük detay ve ek bilgiyi paylaşayım umarım kararınıza yardımcı olur. Tchibo dünya çapında bir marka. Tıpkı diğerleri gibi ama ana faaliyet alanı makineler değil. Tchbo TR’ye ilk geldiğinde (ah o eski güzel günler) oldukça kallavi bir filtre kahve makinesi ve ilk öğütücümü oradan almıştım. O dönemin üretim standartlarında tank gibi makinelerdi ikisi de. Ancak konu yüksek maliyetli böyle bir makine olduğunda ileride çıkabilecek problemlerde tchibo nasıl bir destek sağlıyor bunu teyit etmenizde fayda var. Örneğin bir markanın 8 yıl yedek parça bulundurma zorunluluğu var. Yedek parça temin edemezlerse nasıl bir yol izliyorlar emin olmak için bunu da öğrenin derim. Delonghi oldukça geniş servis ağına sahip ve özellikle merkez servisi oldukça profesyonel, bundan yana bir sıkıntı yok ancak bu makinede süt köpürtme çubuğu giriş modeli espresso makinelerinde kullanılanlarla aynı, köpürtüyor mu köpürtüyor ama profesyonel bir çubuk performansı beklememek gerekli. Philips’i ise 2-3 yıldır kullanan arkadaşlarım var hem sıcaklığından hem de makinenn kullanımından oldukça menunlar, süt köpürtme çubuğu onun da bir profesyonel makine gibi değil ama daha tatminkar bir performans sunuyor diyebilirim. Ha aradaki farkı ne zaman anlarsınız belki hiç ama latte art vb konularda tecrübe edinmek istiyorsanız 6ay-1 yıl arası bir sürede iki makinede köpürtme performansında ufak tefek şeyler sizi rahatsız edebilir. Philips’te servis deneyimi yaşayan bir dostum da oldu onda da bir sıkıntı çıkmadı.
    Sevgiler

 16. İsmail diyor ki:

  Evet bu durumu ben de farkettim:) Benim niyetim EA8298 ve türevi bir makine almaktı(829d-e) gibi lakin bu karşıma çıktı ve fiyat olarak da diğerlerinden daha ucuz:) 2016 piyasaya çıkışlı olması, en azından 8298’in alt modeli olmaması lakin fiyat olarak en ucuz(stokla alakalı bir şey olabilir) makine olması beni cezbetti açıkçası. Gerek amazon gerekse Türkiye’deki alışveriş sitelerini incelediğim zaman açıkçası tavsiye ettiğiniz modellerden bir tek bunu 1700 lira gibi bir bantta bulabildim ve en yakın diğer marka ve modeller ile arasında bile makro fiyat farkları var. Daha eski bir modeli ile (EA829*) arasında bile anlam veremediğim bir ucuzluk var. Aynı fikirde iseniz ve 6 aydır filtre kahve içen ve artık espresso bazlı kahveler yapmak isteyen henüz yolun çok başında olan bana al derseniz alacağım ama yok “gerekirse üzerine biraz daha koy şu modele yönel, bu keyfe keder olur, tat alamazsın, bir şeye benzemez, ucuz etin yahnisi olmaz” derseniz de yine o doğrultuda hareket edeceğim. Bu işte çok yeniyim ve hiç de az sayılmayacak bu meblağları sırf daha ucuz diye tat vermeyecek bir makineye gömmek ziyadesiyle üzer. Yardımınız için teşekkürer:)

  • Omer Demir diyor ki:

   Tekrar Selam İsmail Bey,
   Model önerilerimi oldukça net yazıda ifade ettiğim için tekrar aynı şeylerden bahsetmeyeceğim.
   Yurt dışı alışverişlerde herşeyden önce garanti kapsamını kontrol etmenizi ve bundan emin olmanızı tavsiye ederim. Eğer Aldığınız ürün Türkiyede garanti dışı kalacaksa herhangi bir arızada -ucuz deseniz de-, bir asgari ücretten fazlasınıçöpe atmak anlamına gelebilir. Lütfen buna dikkat!
   Ürünün fiyatının ucuz olmasının bir çok sebebi olabilir, teşhir ürünü, iade ürün, refurbished diye tabir edilen yenilenmiş ürün, stok fazlası, satıcının elinde kaldığı için yeni sipariş verebilmek için elden çıkarma zorunluluğu, depo problemi vs. vs. bu nedenle satıcı ile doğrudan temasa geçip yazılı olarak teyit alın derim.
   Sevgiler

 17. İsmail diyor ki:

  Çok teşekkür ederim bahsettiğiniz hususlar gerçekten önemli. Satıcı ile irtibat kurarak tekrar ölçüp biçmek kesinlikle doğru olacak. İyi günler kahve ile kalın, ekşi sözlük vasıtası ile haberdar oldum bu camiadan ve yer imlerime ekledim çoktan:)

  • Omer Demir diyor ki:

   Biz teşekkür ederiz ismail Bey, paylaştıklarınızdan bir çok okuyucumuz da faydalanacaktır.
   mokapota başlığı altına gerçek düşüncenizi içeren (pozitif/negatif) bir ek$i entry’si bırakırsanız daha da seviniriz.
   sevgiler

 18. Fulya diyor ki:

  Çok faydalı bilgiler gerçekten teşekkür ederiz, ama ben bir soru sorcaktım sizce bu breville bes serisi yani yarı otomatik tarzı makinemi yoksa böyle full auto makinemi almak daha mantıklı olur, hangisinde sizce espresso risteretto tarzı kahveleri daha iyi deneyimlerim? fiyat vs aynı 2side 2.el alıcam delonghi ecam 45.760 eletta beyaz biri ,digeride bes 860, ve bu fullautoda delonghi de ristretto nasıl yapılıyor makinede ne diye geçiyor ismi bilginiz varmı

  • Omer Demir diyor ki:

   Fulya Hanım Merhaba,
   Okuyucularımız içinde faydalı olması için ek bir bilgi vererek başlayayım.
   Espresso standard ölçüsü bildiğimiz gibi 7 gram kahve ve 30 ml su’dur. Ristretto ise 7 gram kahve ve 20 ml su ile hazırlanır. Aslında espressonun ilk damlaları ve en yoğun aromanın olduğu içecektir.

   Ristretto elde etmek için iki makineyi de de kullanabilirsiniz. Ancak kullanımda şöyle farklar var;
   Breville 860’da kahve ve su miktarını sizin belirlemeniz gerekiyor. Bunu hassas bir terazi ile veya göz kararı yapabilirsiniz. Ayrıca breville 860 bunu programlamanıza da izin veriyor. Programlama ayarı ile tek shot espresso’yu 20 ml double shot espresso’yu da 40 ml olarak ayarlayabilirsiniz. Böylece her seferinde espresso yerine ristretto yapmış olursunuz. Önemli bir nokta; bu programı ayarlarken su miktarını program düğmesine basarak belirliyorsunuz. Yani düğmeye bastığınızda su akmaya başlıyor tekrar bastığınızda duruyor ve bu iki tuşlama arası hafızaya kaydediliyor. Böylece bir kere ayarladıktan sonra her seferinde ayarlanan miktar kadar su akışı olacaktır.
   Delonghi Ecam 45.760 da benzer bir ayara sahip, burada sizin bir ölçüm yapmanıza gerek yok, sadece kaç mililitre olacağını ekrandan seçmeniz yeterli olacaktır. Makine 20-180 ml arası seçime izin veriyor.
   Sonuç olarak;
   Eğer ben kahvemi özelleştirmeyi(kahve miktarı, su miktarı, tamperleme basıncı vs) seviyorum ve portafiltre (espresso kepçesi) ile uğraşmayı severim diyorsanız Breville BES860, yok kahvem tek tuşa basayım beni uğraştırmadan olsun diyorsanız Delonghi Ecam 45.760 seçmelisiniz.
   İncelemek isterseniz iki makinenin de kullanım kılavuzları için linkeri ve sayfaları da paylaşayım
   Delonghi Ecam 45.760 Sayfa:330 http://www.delonghi.com/Global/countries/tr/pdf/ECAM%2045.760.W.pdf
   Breville BES 860 Sayfa: 39 http://pdfstream.manualsonline.com/e/e5eb28dd-24d8-46c1-8422-9a459aefdc62.pdf

   Sevgiler.

 19. Fulya diyor ki:

  Çok teşekkür ederim çok faydalı istedigimden daha çok bilgi verdiniz ,peki yabancı site vs inceledigimde delonghi hakkında plastik vs diyorlar bu kahvenin çıktıgı agız kısmı için yani bu bir sorun olurmu böyle bir makinada plastik olması tat saglık vs açısından

 20. Omer Demir diyor ki:

  Selam Fulya Hanım,
  Delonghi bir İtalyan markası ve ürünler bütün Avrupa Birliği ülkelerinde satışta, bahsettiğiniz gibi bir durum olsa Avrupa Birliğinden onay almaları mümkün olmaz. Öte yandan hangi makineyi alırsanız alın bakımı doğru yapılmadığı sürece makinenin lezzete etkisi oluşmaya başlar. Kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde periyodik temizliklerini yaparsanız böyle bir tat sorunu yaşamazsınız. Tam otomatik makineler oldukça pratik ama daha fazla bakım gerektiriyor. Son kararı vermeden önce yukarıda linkini paylaştığım kılavuzun 335. sayfasından itibaren temizleme yönergelerini okumanızda fayda var.
  Sevgiler

 21. Emre diyor ki:

  Merhabalar, ben evde french press ile kahvemi demliyorum ancak kahve Makinesi almayı düşünüyorum. Okuduğum bazı yazılarda çok iyi bir makine almadıkça french pressin verdiği lezzeti elde edemezsiniz gibi bilgiler vardı. Sizin tavsiyeniz nedir. Ayrıca yumuşak-sert ayrımı olan makineleri önerir misiniz?
  Bir sorum daha olacak Delonghi bco264 kahve makinesi sizce filtre kahve için uygun mu?

  • Omer Demir diyor ki:

   Emre Bey Merhaba,
   Her demleme yöntemi kahveye farklı bir lezzet verir, ayrıca demlerken kullandığınız kahve miktarı su oranı, öğütme inceliği demleme süresi vs gibi diğer etkenler de belirleyicidir. Eğer french press demlemeyi seviyorsanız alıştığınız tadı diğer demleme yöntemleri veya makinelerde bulamazsınız. Öncelikle bu netleştirelim. Öte yandan artık french press yorucu olmaya başladı arkadaşlar geldiğinde ikram da zor oluyor diyerek bir kahve makinesi alacaksanız da filtre kahve makineleri biraz daha damak tadınıza hitap edebilir. Eğer espresso bazlı içecekler(Americano, latte, cappuccino vs) seviyorsanız bu sefer espresso makinesi almanız gerekir.

   Filtre kahve makineleri hakkında makine özellikleri ile ilgili şu yazımı okumanızı tavsiye ederim. https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-ozellikleri-ne-anlama-geliyor/3304
   Filtre kahve makinesi inceleme yazısı için ise şu yazıdan faydalanabilirsiniz: https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-tavsiyeleri-hangisi-alinmali/3295
   yazıları okuduktan sonra aklınıza takılan bir nokta olursa ilgili yazıların yorum bölümünde sormaktan çekinmeyin lütfen
   BCO 264 ile ilgili fikirlerimi şu yazıda belirtmiştim https://mokapota.com/kahve/hangi-espresso-makinesi-yorum-oneriler/2487
   Makineniz şimdiden hayırlı olsun, sevgiler

 22. Metehan diyor ki:

  Merhaba Ömer bey

  Oncelikle size cok tesekkur ederim boyle aydinlatici yazilar yazdiginiz icin.Soruma gelecek olursak ben kucuklukten beri hayalim olan bir kahve dukkani hayata gecirmek istiyorum.Mekani hazirliyorum ve makinalari inceliyorum.Benim asil meslegim bilgisayar muhendisligi ve bu isi yapmadim desem yeridir.Bu yuzden ilk sene tam otomatik bir makinayla calismayi dusunuyorum.Kafemin bulunacagi bolge merkezi ve tatil beldesi olmasindan gunde 50 100 bardak arasi satarim diye dusunuyorum.Benim ihtiyaclarimi karsilayacak bir makina oneriniz varmi.Inceledigim kadariyla simens eq9 ve delonghi esam 6900 makinalariyla karsilastim ve sizin yorumlarinizida okudum.Bu iki makinadan hangisi benim daha cok isimi gorur yada bana baska onerebileceginiz bir makina varmi ? Simdiden cok tesekkur ederim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Metehan Bey Selamlar,
   Öncelikle hayırlı olsun. Bu yazıda incelediğimiz ürünler evde kullanım veya kobi tarzı küçük işletmelerde çalışanların kullanabilmesi için tavsiye edilen ürünler. Ya da en fazla küçük bir restaurantı olan ve kahve isteyen müşteriyi geri çevirmek istemeyen az hacimli işletmeler için. Siz ise bir cafe’de kullanacağınızı belirtiyorsunuz. Siemens’in bireysel kullanım için 15.000 kahve hazırlama garantisi var. Ama bu garanti sizin için geçerli olmaz çünkü bu garanti bireysel kullanım yani ev kullanımı için geçerli. 50-100 arası kahve hazırlamayı hedefliyorum demişsiniz ama bu aralık çok geniş. Yani günde 50 bardak hazırlarsanız yılda 18.250 kahve hazırlarsınız. 100 dersek bu 36.500e çıkar. Günde 100 kahve hazırlayacaksanız zaten Siemens’in verdiği garantiyi 5 ayda bitirirsiniz. Dolayısıyla hedef bu rakamlarsa, bu tür makineler sizin için doğru tercih olmayacaktır. Bu nedenle, işletmeler için makine satan yerlerden profesyonel destek almanızı tavsiye ederim. Sevgiler

 23. Mehmet diyor ki:

  Yazınızı zevkle okudum, giriş seviyesi için Siemens Eq6 bana mantıklı geldi fakat siemens’in sitesinden eq6 ve eq6 plus diye 2 model var. Piyasada satılanların hepsi plus olmayan versiyon (1750 gibi rakamlara bulamadım 2500 lira civarı). Plus’ın farkı nedir ? ECAM 45.760 almayarak hata etmiş olurmuyum ? Birde Krups’un giriş için önerdiğiniz model aklımı çeldi ama… Kafam çok karıştı :) Bu arada Eq9 uygun bulsam alır geçerdim…

  • Omer Demir diyor ki:

   Mehmet Bey Merhaba,
   Siemens modelleri makyajlamış, plus olmayan modeller yurtdışında satışta görünmüyor. Muhtemelen Türkiye’de elde hala ürün olduğu için bu ürün katalogda olmaya devam ediyor. Açıkçası dizayndaki bir kaç fark dışında ciddi bir değişiklik göremedim. Sadece menüye macchiato eklendiğini görüyorum. Ama ek bir şeye rastlarsam tekrar buradan cevap yazarım size. EQ9 ve 45,760 zaten önerdiğim ürünler, çok birşey kaybeder misiniz sorusu tamamen ihtiyaçlarınızla ilgili, ikiside güvenilir ve servis ağı yaygın markalar. Üç ürünü ihtiyaçlarınız ve bütçenizle birlikte tekrar değerlendirin derim. Yazıda zaten öne çıkan farklılıklarını olabildiğince anlatmaya gayret ettim. Sevgiler

 24. Yigit Salci diyor ki:

  Merhabalar
  Öncelikle böyle güzel içerikte bir site oluşturduğunuz için sizlere teşekkür ederim. Benim de sizlere bir sorum olacak
  Evde çok sık kahve içmesem de haftada 4-5 bardak içiyorum. Bunda da keyifli içmek istediğim için güzel çekirdeklerle maliyeti yükseltmeden bir çözüm arıyorum. v60 tarzı demleme yöntemleri evde efektif mi birden fazla kişi için hazırlamak mümkün mü, yoksa direkt makine mi almalıyım
  teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Yiğit Bey Merhaba,
   V60 demleme yöntemi makine ile kahve demlemeye göre çok çok daha iyi sonuç veren bir yöntem, Demleme süresini kendiniz ayarlayabildiğiniz için makine ile demlemeye göre daha özelleştirilebilir bir yöntem. Isıya dayanıklı bir sürahi/karaf tarzı bir şey alırsanız 3-4 kişilik kahve hazırlayabilirsiniz. Buradaki kritik nokta mutlaka kahvenizi çekirdek olarak alın ve öğütücü ile evde kendiniz öğütün.

 25. fabian diyor ki:

  Merhaba, Öncelikle bir sorum olacak Cold Brew mi Cold Drip mi ikisi arasındaki ayrımı bir türlü anlyamadım ? Bir de hangisi tercih edilmeli ? internette bazı yazılarda Cold Drip bazılarında Cold Brew denilmiş çok kafam karıştı ? . Ayrıca bunlar için ev için hangi alet alınabilir ?. Öğütücü olarak Breville var gerçekten çok iyi espresso için ise Delonghi Dedica kullanıyorum ama sıcak havalarda takdir edersiniz ki Soğuk kahve hem kahvaltıda hem de akşamları iyi oluyor. Yardımlarınızı rica ediyorum :)

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Fabian,
   Cold Drip adı üzerinde damlama yöntemi kullanılarak yapılan soğuk kahve demleme yöntemi. Buz ya da soğuk su yukarıdaki bir hazneye konur ve bir damlatıcı (aynı serum şişelerinde olduğu gibi) aracılığı ile alttaki kahvenin üstüne damla damla akıtılır. Uzun süren ve normalden daha fazla kahve kullanmanızı gerektirien bir yöntemdir. Cold Brew ise genellikle sürahi tarzı bir demleme aracının içinde yer alan filtre haznesine kahve konup bekletilerek yapılan demlemedir. İki tip demleme içinde uygun fiyatlı çözümleri şu yazımda önermiştim https://mokapota.com/kahve/muadil-kahve-demleme-ekipmanlari/2243. Drip yöntemi ile demlemede kahve daha berrak olur ve lezzeti daha yumuşaktır.
   Sevgiler

 26. engin diyor ki:

  Bu makinelerden hangisini tavsiye edersiniz?

  *Delonghi ESAM 4500
  *Delonghi ECAM23.420.SB
  *Siemens TE603201RW EQ.6
  *Krups Full Auto EA829D

  siemens hoşuma gitti süt ısıtma sorunu var sanırın ama bu benim için sorun değil harici süt köpürtücü var zaten.ek olarak siemens için hem siemens hem esam 4500 deneyen biri tat olarak fark olduğunu belirtip esam alın demiş ama onun cihazdada sıkıntı olabilir siz böyle bir yorum duydunuzmu?

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Engin Bey,
   Sorunuzun cevabı biraz da bütçenizle ilgili, bütçe sıkıntınız yoksa EQ9 öneririm. Hakkında oldukça pozitif yorumlar var. Belirttiğiniz Delonghi makineler ile ilgili Negatif bir yoruma henüz rastlamadım. Ama 4500 yerine 23.420 daha doğru bir tercih olabilir zira daha yeni bir makine ve ileride parça sorunu yaşarsanız bulmanız daha kolay olur. EQ6’da sıcaklık problemi kullanıcılar tarafından rapor ediliyor ama biz daha çok çay ve türk kahvesi ile (ki ikiside ocaktan iner inmez servis edilen içecekler) haşır neşir olduğumuz için damağımız daha yüksek sıcaklık arıyor. Bu durumunda bu raporlarda etkisi var elbette.
   Krupps modelleri ise oldukça iyi kullanıcı yorumuna sahip ancak servis ve süreklilik konuları biraz göreceli. Ama boyut olarak daha ufaklar, yeriniz sınırlı ise değerlendirebilirsiniz.
   Umarım faydalı olabildim,
   Sevgiler

 27. engin diyor ki:

  merhaba cevabınız için teşekürler oldukça hızlısınız şaşırdım.dediğim gibi sıcaklık önemli değil zaten süt köpürtücü var ve sıcaklığından memnunum hatta ayrı makine olduğundan daha rahat kahve ile aynı anda yapıorum.bütçe max 3000
  benim için önemli olan makinenein kendisi dayanıklılık-ses-temizleme kolaylığı-tat (bazı kullanıcılar çok farkedebildiğini yazmış) yer sınırım yok.
  ilk defa alacağım.sağlam şekilde çekirdeği çeksin kahveyi versin yeterli benim için.

 28. engin diyor ki:

  son olarakta kahve yapma hızı genelde tek yapsamda bazen 4 5 tane aynı anda yapmak gerektiğinde sıkıntı çıkarırmı herhangi biri kimi makinelerde ısınıp kitlendiği yazılmış.çoğu modelde ne yazıkki video vs. yok aslında bi kanal açsanız çok iyi olur.türkçeyi geçtim ingilizce bile zor anca almanca

 29. engin diyor ki:

  aynı yorumuma cevap yazamadığım için yazıyorum k.bakmayın fazla oldu.bu homend makinesini kullanan yada alan duydunuzmu acaba.tasarım + servisin evden alıp 48 saate çözüm sözü iyi duruyor ama internette açıklamayı geçtim orjinal site fotoları dışında foto yok şehir efsanesi gibi bişey.marke biz yaptık demek için siteye sahte foto koysa kimse bilmez gibi :)

  • Omer Demir diyor ki:

   Homend oldukca iyi bir marka, birkac urununu kullaniyorum ve oldukca da memnunum, yedekparca temini ve servis sureci de sorunsuz isliyor. Arkadaslarimdan biri homend ogutuculu filtre kahve makinesini 3 yila yakin suredir kullaniyor ve hayatindannoldukca memnun. Espresso makinesini dogrudan kullanma sansum olmadi ama gordugum duydugum heri bildirimler ihtiyaci makul fiyata karailadigi dogrultusunda. Firmaya gorusup showroomlatinda deneme isteyebilirsiniz, yardim edeceklerini tahmin ediyorum. Gelismeleri (hem homend hem de tercihinizle ilgili) bizlerle de paylasirsaniz seviniriz. Sevgiler

 30. Mert diyor ki:

  Merhaba,
  Yazınızı hangi tarihte yazdığınızı göremediğimden sormak istedim, Siemens TE603201RW EQ.6 modelini 1750 tl civarında nerede bulabiliriz? Bir de bu modelin yenisi çıkmış, TE653311RW, farkını açıklar mısınız? Nihai tavsiyelerinizde bugünkü yeni modellere ve fiyatlara göre bir değişiklik var mı?

  • Omer Demir diyor ki:

   Mert Bey Selamlar,
   Yazıyı ilk olarak 2 yıl kadar önce yayınlamıştım. Tabi 2 yılda ülkede çok şey değişti, özellikle ithal ürünlerin fiyatları. Yazıdaki fiyat bilgisini çıkarmak en mantıklısı olacak sanırım. Yazıyı sonrasında güncellemeye devam ettim, belirli aralıklarla kayda değer ürünler çıktığında yazıyı güncelliyor ve nihai önerilerimi de revize ediyorum. Yaşayan bir yazı anlayacağınız. B nedenle yazılarda ilk yayın tarihi bilgisini de göstermiyoruz ki yanlış anlama olmasın, eksi bir yazı diye düşünülmesin. Sorunuza gelince, bu fiyata bulmak artık pek mümkün değil maalesef. :( Plus ürünlerle ilgili yukarıda Mehmet beyin sorusuna yanıtımda da belirtmiştim. Siemens modellerde ve yazılımda bir iki makyajla belirttiğiniz yeni ürünleri çıkarttı. Menülerinde ek bir iki tip daha içecek geliyor(örn. macchiato) ve görünümde de ufak nüanslar var. Nihai tavsiyelerimi yaklaşık 3 ay önce güncellemiştim, sonrasında da kayda değer yeni bir ürün çıkmadı. Sonbaharla birlikte (kış öncesi) yeni ürünler boy göstermeye başlar. Orada bir güncelleme daha yaparım. Sevgiler

 31. banu diyor ki:

  Merhaba,çok güzel ve yalın bir siteniz var,emeğinize sağlık:)özellikle benim gibi filtre kahve işlerinden fazla anlamayan birisi için oldukça eğici;tşk ederim.Türk kahvesi sever arada bir nescafe(zararları olduğunu öğrendikten sonra bıraktım) içen birisi olarak filtre kahve makinesi almaya karar verdiğimde sitenizle tanıştım.Bilgilendirmeleriniz ışığında artık kararımı verdim sanıyorum.(arçelik in love)Bu noktada tavsiyenize ihtiyacım var :)İlk başlangıç olarak ne marka kahve almalıyım bunu bilemiyorum,kahveyi sütlü içmeyi seven biri olarak ayrıca bir süt köpürtücü ve kahve öğütücü de almalımıyım?beni bu konularda aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Banu Hanim merhaba, ogutucu mutlaka alin, gercek kahve lezzeti icin cekirdeklerin o an ogutulmasi gerekli. Ustelik onceden oguttururseniz ertesi gun tadinin cok degistigini farkedersiniz.

   Ote yandan mutfakta yerim kisitli diyorsaniz -kombo urunleri cok onermesem de- yer kisiti soz konusuysa homend 5002 ogutuculu filtre kahve makinesini dusunebilirsiniz. Gecenlerde bir arkadasima aldik. Ilk kurulum ve kullanimi birlikte yaptik, kullanimi pratik ve cekirdek haznesine hic bir sekilde buhar sizdirmiyor. Bunu onerebilirim. Ama ideali makine ve ogutucunun ayri olmasi. Ilerde espresso makinesi alirsaniz yine bir harici ogutucuye ihtiyaciniz olacak zaten.

   Eger misto seviyorsaniz (sutlu filtre kahve) sut kopurtucuye ihtiyaciniz yok. Sutu bir miktar isitip veya oda sicakliginda kahvenize ekleyerek tuketebilirsiniz. Ama latte veya cappuccino seviyorsaniz, bunlar espresso bazli icecekler oldugu icin filtre kahve makinesi yerine espresso makinesi almaniz gerekir ki onlarda da zaten sut kopurtucu var.

   Hangi kahve konusuna reklam olmamasi icin buradan cevap veremiyorum, bir iki onerimi gun icinde mail adresinize gonderirim. Simdiden hayirli olsun. Sevgiler…

 32. Dilek diyor ki:

  Merhabalar Ömer bey,
  Biz de açacağımız küçük kafemiz için espresso makinesi arayışındayız. tam otomatikler o yoğunluğu kaldırabilir mi? şuan kedi evimizde esam 2600 var ama süt ve kahveyi aynı anda hazırlayamamak sıkıntı oluyor. cafe içinde latte art uygulaması için bu zamanlama ve süt köpürtme çok önemli..araştırırken Remta cs 10 u farkettik.. bu ürün hakkındaki yorumunuzu merak ediyorum..iyi günler

  • Omer Demir diyor ki:

   Dilek Hanım Merhaba,
   Cafe’nizde günlük kaç fincan satışı düşündüğünüzü belirtmemişsiniz, bu nedenle net bir yorum yapamam. Ancak latte art vs sizin için önemli anladığım kadarıyla bu nedenle tam otomatik makineler size göre değil. Zaten tam otomatik makine alırsanız baristanız arıza çıkarır :) Remata bir Türk firma ancak ürünleri hakkında detay bilgiye sahip değilim bu nedenle yorum yapmam sağlıklı olmaz. Bu yazıda daha çok günde 15-20 fincan kahve ihtiyacını karşılayabilecek makineler yer alıyor. Kobilerde ofis ortamında ve evde kullanmak için tercih edilen makineler bunlar.
   Sizin “Profesyonel Destek” ihtiyacınız var bu nedenle ticari espresso makinelerinin satışını yapan yerlerden bir kaçı ile irtibata geçip hem makineleri tanıyın hemde bütçeniz göre olanları bulmaya gayret edin. BAristanızın da fikrini alın neticede o kullanacak makineyi. Ancak bu makinelerin hepsi dovize endeksli bunu da göz ardı etmeyin lütfen.
   Sevgiler

 33. Serdar diyor ki:

  Ömer bey merhaba. İlk kez espresso makinesi alacağım ve araştırma yaparken sitenize denk geldim, emeğinize sağlık. Benim arayış önceliğim tam otomatik bir makine. Fakat bütçem sınırlı. Aradığım fiyat bandında iki ürün var, Siemens EQ3 modeli ve Homend 5003. Siemens EQ3’ü sipariş verdim, hatta geldi bile fakat sizin bu cihaz için yorumunuzu göremedim. Oda sıcaklığında süt kullanma zorunluluğu diğer siemenslerde olduğu gibi bunda da varmış, o yüzden henüz paketi açmadım, iade edebilirim zira. Homend 5003 için yorumunuz iyi, fakat Cappucino için köpük üretebildiğini yazmışsınız. Manuel bir köpürtücü olduğundan istediğim süre köpürtme kullanarak hem ısıyı istediğim seviyeye getirmek kolay olur hem de kıvamı istediğim gibi yaparım diye düşünmüştüm Homend ile. Sorularım;
  1)Siemens EQ3 modeli hakkında fikriniz ne olur?
  2)Manuel köpürtücülü Cihazların Cappucino köpüğü yapıp Latte için yapamaması neyle alakalıdır?
  3)Sizce Homend 5003 ile Siemens EQ3 arasında hangisini tercih etmeliyim? Fiyatları aynı hemen hemen.

  Kafam çok karışık. Şimdiden teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Serdar Bey Selamlar,
   Öncelikle makineniz hayırlı olsun. Güzel günlerde kullanın.
   Siemens EQ3 benim yazıyı hazırladığım dönemde Türkiye piyasasında olmayan bir üründü. Sonra kurdaki artışla beraber diğer makineler çok yüksek fiyatlara fırlayınca bu model girdi piyasaya. Bu satılanlar ilk getirilen ürünler dolayısıyla ikinci dalga kur artışı yansıtılmadı hala. Muhtemelen 1500-1600 TL arası bir fiyata aldınız. Avrupa satış fiyatı 430€ civarı. Bu da kaba bir hesapla bir sonraki partinin 2600-3000 lira arası bir fiyata geleceğini gösteriyor. Dolayısıyla maddi yönden tercihiniz doğru. Abileri/Ablaları ile kıyaslandığında tek eksik yanı süt köpürtücünün Hazneli olmaması (Ki bu fiyatı ile karşılaştırıldığında çok çok doğal bir durum). Sütü fincanda veya ayrı bir süt kabında makinedeki aparatı kullanarak siz köpürtüyorsunuz. Kaldı ki bu durum bir tercih meselesi, zira sütlü içecek hazırlarken ben kendim köpürtmeyi tercih ederim.
   Latte cappuccino’ya göre daha ince bir köpükle (micro foam) hazırlanır. Köpürtücüler hava, su(buhar) ve sütü karıştırırlar. Bu tür aparatlarda hava giriş deliğinin kalınlığı da sütün köpük inceliğini belirler. Aldığınız makine (birebir kullanma şansım olmadı) iki şekilde de köpük hazırlayabildiğini söylüyor. Ve kullananlar da oldukça memnunlar. Hem yurt dışı hem de yurt için yorumlara baktığımda bu konuda negatif bir yoruma rastlamadım. Kaldıki makinenin geneli ile ilgili negatif bir yorum yok neredeyse.
   Süt sıcaklığına gelince, Otomatik köpürtmelerde (direkt latte ya da cappuccino tuşuna basarak hazırladığınız) oda sıcaklığına inmiş bir süt kullanmanız faydalı olacaktır, manüel köpürtme tuşuna basarak hazırladığınız köpükte ise süreyi biraz uzun tutarak ısının daha yüksek olmasını sağlayabilirsiniz. Son sorunuza gelince aldığınız ürün şu an Avrupaya göre neredeyse yarı fiyatına satılıyor bu nedenle bence doğru bir tercih. Homend’in ürünleri de oldukça başarılı ama siemensin oturmuş üretim süreçleri ve dünya markası oluşu bir kaç adım öne çıkartıyor. Genel anlamda BSH (Bosh, Siemens) grubunun TR koşullarındaki dezavantajlı noktası ise arıza durumunda yedek parçalarının oldukça pahalı olması. Bu farkı da zaten alırken ortadan kaldırdığınız için gönül rahatlığıyla paketiniz açın ilk kahvenizi hazırlayın ve bize makineyi kullanan biri olarak da fikrinizi yazın. Böylece sizin durumunuzdaki diğer okuyucularımız da sizin deneyimlerinizden faydalanmış olurlar.
   Umarım faydalı olabildim,
   Sevgiler.

   • Serdar diyor ki:

    Cevabınız için çok teşekkür ederim. Homend 5003’ün manuel köpürtücüsü olduğu için aslında hem ısı hem de latte art denemeleri için düşünmüştüm aslında. Bu noktada Homend 5003 kullanma kılavuzunda böyle bir ayrıma rastlamadım, fakat siz cappucino köpüğü yaptığını yazmışsınız. Bu durumda beklentimi karşılamaz mı Homend?

    • Omer Demir diyor ki:

     Tekrar Selamlar Serdar Bey
     EQ3’ün de süt köpürtücüsü manuel, sadece yerleşimi farklı espresso bölümünün ortasına almışlar.
     Yılların konusudur latte ve cappuccino farkı. Detay kahve kültürü olamayan birine gözleri kapalı tattırırsanız aradaki farkı dahi anlamayabilir. Bu tür makineler yapılırken de üstünde bir miktar köpük bırakılması cappuccino diye adlandırılıyor. Genellikle de kullanılan aparat ve basınç seviyesi microfoam için yeterli olmuyor yazıda bu nedenle cappuccino diye belirttim. EQ3 kahve hazırlama menüsüne latte macchiato ve cappucino’yu ayrı ayrı tuşlara atadığı için “Aldığınız makine (birebir kullanma şansım olmadı) iki şekilde de köpük hazırlayabildiğini söylüyor.” tabirini kullandım. Ama maalesef teknik olarak böyle bir ayrım siemensin kılavuzunda da yer almıyor.İki makinenin köpüğüyle de latte art denemeleri yapabilirsiniz, ama detay bir latte art çalışacağım ve tam bir microfoam kullanmak istiyorum diyorsanız otomatik makinelerden uzaklaşıp profesyonel veya yarı profesyonel makinelere yönelmeniz gerekir.
     Sevgiler

     • Serdar diyor ki:

      Peki yarı prof. alanında, latte art yapabilmek adına öneriniz benim fiyat bandında ne olur? Sanırım delonghi 685M tavsiye ediyordunuz. Gerçi prof. değil sanırım yarı otomatik diyecektim. (Bütçem Max. 1750₺)

      • Omer Demir diyor ki:

       Serdar Bey Selamlar,
       Delonghi 685 giriş seviyesi bir makine ancak Delonghi bu yeni modellerin köpürtücü bölümüne bir ayar ekledi ve latte veya cappuchino için süt oluşturabiliyorsunuz. Piyasadaki diğer giriş seviyesi makinelerden daha iyi olsa da giriş seviyesi bir makine. Öte yandan belirttiğiniz bütçeye yarı profesyonel bir makine çok mümkün görünmüyor. Ev içinde kullanılabilecek yarı profesyonel rocket espresso modelleri var onların fiyatları ise 1250 € civarı. Latte art’a yeni başlayacaksanız zaten bu bahsettiğimiz makinelerin hepsi başlangıç denemelerini yapmanız için yeterli olur.
       Sevgiler

      • Omer Demir diyor ki:

       Merhaba Serdar Bey,
       Seçiminiz ve makineniz hayırlı olsun. Umarım beklentilerinizi karşılayan ve uzun süre kullanabileceğiniz bir makine olur. Video için hem mokapota hem de okuyucularımız adına teşekkür ederim. Bu makineyi almak isteyenler için oldukça faydalı olacaktır. Müsadenizle videonuzu mokapota kahve videoları arasına eklemek isteriz böylece daha fazla okuyucumuza da ulaşır.
       Sevgiler

  • Mehmet diyor ki:

   Serdar bey
   Bende EQ3 alacağım, beklentim size göre daha düşük, espresso ve americano lezzeti tatmin etsin bardak maliyeti düşük olsun benim için yeterli… Süt olayını köpüklü zaten pek sevmiyorum, EQ3’ün latte modu nasıl sonuç verecek deneyince göreceğiz… Bence sizde EQ3’ü kullanın ;)

 34. selami diyor ki:

  Merhabalar Ömer bey delonghi esam 6600 la ilgili yazınızı okudum. Tam olarak anlayamadığım şekilde delonghi nin başka modellerini tavsiye ediyordunuz yazınızda ben esam 6600 almak istiyorum sizce almamalımıyım ve neden? Şimdiden teşekkür ederim iyi günler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Selami Bey Merhaba,
   Yazıyı tam olarak okudunuz mu bilmiyorum ama, başka bir model delonghi tavsiye ediyor olmam 6600’ü kesinlikle almayın dediğim anlamına gelmemeli.
   Ancak, Delonghi’nin Esam 6600’den sonra çıkarttığı ecam 45760 modeli hem daha ucuz hem de 6600’e göre daha fazla özellik içeriyor. Dolayısıyla 45760 varken daha az özelliğe daha eski bir modele daha fazla bir para vermeyi doğru bulmuyorum. Ayrıca 45760 ddaha yeni bir model. Bu da, ilerleyen dönemde üründe bir problem yaşarsanız daha uzun süre yedek parça bulabilirsiniz demek.
   Sevgiler

   • selami diyor ki:

    Aslında yazıyı okuduğum dönemde sıfır almayı düşünüyordum daha sonradan ikinci ele yöneldim.ikinci elde satılık ecam 45760 göremediğim için esam 6600 la ilgili yazınız olumsuz gibi aklımda kalmış özür dilerim yanlış anlaşıldıysam.Aralarında ne gibi özellik farkları var acaba ikinci el için esam 6600 ü tavsiye edermisiniz?

    • Omer Demir diyor ki:

     Selami Bey Merhaba,
     ESAM 6600 yeni modeller çıkana kadar oldukça sevilerek kullanılan bir ürün. Ancak ikinci el ürün için bir yorum yapmam doğru olmaz. Bir araba olsa kilometresine bakarsınız boyadan vuruk kırık belli olur ama bu makinelerde anlamak pek mümkün değil. Şu zamana kadar kaç shot hazırlanmış, bakımları zamanında yapılmış mı, iç aksamda yıpranan parça var mı, ne amaçla kullanılmış, günlük ne kadar kahve hazırlanmış vs gibi sorular oldukça belirleyici. Ancak bunları kendi gözünüzle görebileceğiniz bir ekran da olmadığı için satıcının sözüne inanıp inanmamak da size kalan bir durum.
     Aralarındaki farklara gelince 45670 de olup 6600de olmayan özellikler şunlar,
     Aroma kontrol, Su filtresi, Enerji tasarrufu fonksiyonu, Fincan ısıtma bölümü, Stand-by fonksiyonu, Extra cappuccino aparatı, Otomatik temizleme, Çift fincan seçeneği
     Bunlara ek daha hafif ve boyutları küçük makine. ayrıca çekirdek haznesi 150 gram daha büyük. (400 vs 250)
     Sevgiler,

 35. Ali diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey,
  İncelemeniz işin teşekkür ederim. Ben Delonghi 45.760 , 6900 ve siemens eq9 arasında gidip geliyorum. Siemens te bardak ısıtma özelliği olmaması bana dezavantaj geldi. Birde 45.760 ve 6900 arasında sıcak çikolata dışında bir fark göremedim. Sizce öneriniz nedir?

  • Omer Demir diyor ki:

   Ali Bey Merhaba,
   Yazıda orta segment için 45.760 önermemin nedeni, hem yeni nesil bir makine olması, hem de ciddi bir fiyat performans ürünü olmasıydı. Tabi bu durum son kur farkıyla biraz dengesizleşti. Örneğin sorduğunuz EQ9 üst segment bir ürün fakat siemens belli ürünlerine henüz kur farkını yansıtmadığı için 45.760 ile EQ9’u hemen hemen aynı fiyatlara bulabiliyorsunuz.
   Bardak ısıtma konusuna gelince, bu tamamen sizin ürünü nerede ve ne kadar sıklıkta kullanacağınızla ilgili. Örneğin ofiste kullanacak ve gün boyu makine açık kalacaksa ve fincanla kahve tüketiliyorsa bu özellik faydalı olabilir. Ama evde kullanacak ve günde bir kaçkere kahve yapcaksanız çok da işlevsel olmaz. Fincan ısıtıcılar hazne içindeki suyun sıcaklığını kullanarak makine üstüne koyduğunuz fincanı sıcak tutarlar. Ancak makineyi siz açtıktan sonra suyun ısınması, ısınan suyun üst plakayı ısıtması, üst plakanın da fincanı ısıtması nereden baksanız 25-30 dk. Bunları da göz ardı etmeyin lütfen.
   Yerinizde olsam 45,760 ile EQ9 arasında tereddütte kalabilirdim ama kur farkı nedeniyle EQ9 neredeyse aynı fiyata fakat üst segment bir ürün. Son karar elbette sizin
   Sevgiler

   • Ali diyor ki:

    Evet ömer bey çok haklısınız. Bu arada delonghi 6900 den tamamen vazgectim sıcak çikolata olayı tamamen şaka gibi. O kadar kada karıstırıcı detay var ki, mocha pottan otomatik makineye gecip anlık ogutulmus kahve tuketmek istiyorum. 45670 ile Eq9 arasında kaldım. Delonghi bu işin yıllardır markası siemens bir sürü ev aleti üreten bir firma. Evde toplasınız Günde 12-14 bardak icilir en fazla ve kahve tarifi olarak fazlaca zengin bir ürün arıyoruz. Americano, latte machiato, lungo, espresso, double espresso, cappucino gibi cok fazla kahveyide çıkartıcak bir ürün arıyorum. Siz olsanız bu durumda Eq9 mu tercih ederdiniz? Çok teşekkürler

    • Omer Demir diyor ki:

     Ali Bey,
     Yazdıklarınızdan anladığım iki makineden hangisini alırsanız alın aklınız diğerinde kalacakmış gibi:) Bu kritik kararı benim vermemi beklemeyin ama lütfen :)))

     Size tavsiyem imkanınız varsa iki markanın da müşteri hizmetlerine telefon edip hangi mağazalarda deneyebileceğinizi öğrenin. Ürünler ve menü kullanımıyla biraz zaman geçirip, yanınızda götüreceğiniz çekirdekle bir iki çeşit kahve hazırlayın derim. aynı çekirdek olursa farkı daha net ayrıştırabilirsiniz. Kararınızı öyle verin.

     Yine de öne çıkan noktaları bir de ben öne çıkartayım; Hazır menu çeşitliliği açısından iki üründe maksimuma yakın seviyelerde ama delonghi bir adım daha önde (EQ9’a ek olarak flat white var menüsünde), kullanım kolaylığı ve özelleştirme rahatlığında da siemens EQ9 bir adım önde.

     Bana hangisini alırsınız diye sorarsanız, 58mm kepçeli bir manuel espresso makinesi alırım. herşeyi de kendim yaparım. Zaten sütle kahve içmeyi sevmiyorum. İlle de süt isteyen misafirlerime hazırlarken de sütü ben köpürtüp servis etmek isterim. Hadi zaman yok falan filan diye de otomatik makine alacaksam şu an tr’de çok iyi fiyata bulunabilen EQ3 veya amazon almanyadan krups EA8108 söylerim ikisi de 1500-1800 TL arası bir fiyata geliyor o yüzden siz bana bakmayın sizin ihtiyacınızla benimki farklı :))

     Hangisine karar verirseniz verin, sizden ricam ürün yorumlarınızı burada yazmanız sizin gibi bu çekincede kalan okuyucularımız için çok faydalı olacaktır. KArarınız şimdiden hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın makinenizi.

     Sevgiler

 36. Kubra Kalkan diyor ki:

  Arcelik k8115 i burdaki kahve uzmani beyefendinin tavsiyesiyle aldim ve hic memnun kalmadim. Burasi kahve degil reklam kokuyor! Dikkate almayin!

  • Omer Demir diyor ki:

   Kübra Hanım Merhaba,
   Arçelik k8115’i 3 aydır fiyatındaki aşırı artış nedeniyle artık önermiyorum. Kaldı ki benim 3 yıldır kullandığım ve memnun olduğum bir makine. Memnun olan bir çok okuyucumuz da var. Hatta geçmişte servisle ilgili sorun yaşayan bir okuyucumuzun yorumunu da özellikle öne çıkardığımı fark etmediğinizi varsayıyorum. Yorum yazarken verdiğiniz bilgilerden MokaPota’daki ilk yorumunuz olduğunu görüyorum. keşke alırken de bizlere yazsaydınız ve aklınızda bir soru işareti varsa bunu giderseydik.

   Umarım böyle yaftalayıcı bir yorum yazıp gitmek yerine, hangi nedenlerden dolayı memnun olmadığınızı da paylaşırsınız. Böylece hem diğer okuyucularımız için faydanız olur, hem de günlerce araştırılıp yazdığım yazılar, aynı gün içinde cevapladığım yüzlerce soru için harcadığım emek incinmemiş olur.
   Sevgiler

 37. Sinan elmas diyor ki:

  Merhaba ömer bey size sorum şu şekilde; ne 45.760.W Almayı düşünüyorum ama bu cihazın kahve öğütücüsü tipi hakkında hiç bir bilgi bulamadım bu ürün bıçaklı sistemmi yoksa değirmen tipi öğütücü mü ? Ve yeterli bütçeyi sağlamakta güçlük çekersem tercihim 23.420 olacak bu cihazı ev kullanımı olarak önerirmisiniz iyi ve sağlıklı bir espresso içmek istiyorum:)Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim…

  • Omer Demir diyor ki:

   Sinan Bey Selamlar,
   45.760’ın içinde konik öğütücü bulunuyor (bıçak değil) elbette bu öğütücü espresso makinesine çekirdek öğütmek için dizayn edildiğinden dolayı çok geniş bir kalınlık aralığı yok. Ama espressonuzu kişiselliştircek ölçüde öğütme ayarı sunuyor. iki ürün de önerilerimiz arasında yer alıyor. Ev için de, küçük bir ofis için de yeterli verimliliğe sahipler. Bütçe önceliğiniz ise yurt dışından getirtmek daha mantıklı olabilir, şu ürüne de bakmanızı tavsiye ederim https://mokapota.com/urun/krups-ea8108-otomatik-kahve-makinesi
   Sevgiler

   • Sinan diyor ki:

    23.420 karar verdim siparişi vermek üzereyim son olarak karar verdiğim ürününde kahve öğütüm sistemi 45.760 ın aynısı mıdır ? Cevaplarınız ve ilginiz için teşekkür ederim

 38. Ahmet Şenyiğit diyor ki:

  Evet, 685 demek istemiştim, yanlış olmuş. Tamamdır, 685 alacağım o halde. Çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için. Türkiye’den alma kararı aldım, 200-300 lira gibi bir fiyat farkı için garanti dışına çıkmasına ve fazladan beklemeye değmeyeceğini anladım.

  Siteniz mükemmel ayrıca, aynen devam ^^

 39. ipek diyor ki:

  Ömer Bey merhaba, bana yardımcı olursanız çokk sevinirim şimdiden teşekkürler.
  Küçük bir işletme açmayı düşünüyorum, tam otomatik bir kahve makinesi(Delonghi Eletta ECAM 45.760) filtre kahve yapma özelliğine de sahip mi? Bütçem 4.000 tlye kadar müsait bana latte cappucino gibi çeşitleride yapabileceğim bir/birkaç öneride bulunabilir misiniz?

  • Omer Demir diyor ki:

   İpek Hanım merhaba,
   Bu makinelerin hiçbiri filtre kahve hazırlamaz. Sadece espresso bazlı içecekleri hazırlarlar. Ayrı bir filtre kahve makşnesi almanız gerekir.

   Yazımın sonunda zaten segmente göre önerilerimi yazmıştım. Görmediniz sanırım.
   Sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Ziya Bey Selamlar,
   Benden lutfen dogrudan su makineyi alin gibi bir cevap vermemi beklemeyin. Her kisinin ihtiyacina gore bu degisken bir karar. Ve ben sizin hakkinizda hicbirsey bilmiyorum. Makinelerin hangi ozelliklerinde kararsiz kaldiniz? Karar vermenizi engelleyen sey nedir bunu paylasirsaniz yardimci olmaya calisayim
   Sevgiler iyi yillar

 40. Özlem Uzman diyor ki:

  Merhaba Ömer bey;
  Öncelikle faydalı yazılarınız ve değerli yorumlarınız için bir kahve sever olarak teşekkür etmek istiyorum size. Internet ortamında Türkçe sitelerde bulabildiğim en kapsamlı site sizinki. Elinize, emeğinize sağlık.
  Bunca yararlı önerinize karşın aklım makine seçiminde hala karışık. Yardımınızı rica etmek üzere yazıyorum.
  Yıllardır Tchibo Cafissimo makinesini severek kullandım ancak kahvenin öğütülerek demlenme kokusundan mahrum kalmak, çok sayıda kapsül atığı oluşturarak çevreye zarar vermek, kapsül ile sıcak suyun buluşmasının sağlığı olumsuz etkileyeceği düşüncesi ve ayrıca kapsüllerin maliyeti yeni bir kahve makinesi almayı gerekli kıldı.
  Evde geçirdiğim zaman kısıtlı olduğu için tamamen otomatik bir kahve makinesi almayı düşünüyorum. Üzerinde öğütücüsü bulunup çekirdek kahveyi anında öğüterek kahve hazırlayan bir makine. Kahveyi sade içtiğimiz için makinenin süt ile hazırladığı içecekler pek ilgi alanımızda değil doğrusu. Ama kahve sertliğinin ayarlanabilmesi(sert kahve seviyoruz), kahve sıcaklığının yeterli olması (sıcaklık çoğu zaman yetersiz oluyor) ve makine aksamının kaliteli malzemeden üretilmesi bizler için önemli. Aldığımız makineyi uzun yıllar kullanma hevesinde olduğumuz için kaliteli ürünün karşılığını da ödemeye hazırız ama elbette sırf markaya para vermeye de niyetimiz yok.
  Öneriniz üzerine Amazon’da satılan Krups EA 8108’in videolarını izledim ancak gördüğüm plastik ağırlıklı aksam beni biraz rahatsız etti doğrusu. Büyük şehirde yaşamadığım için mağaza mağaza gezip makine arama şansım da olmuyor. Ancak bir ara Brevillo espresso makinesini mağazada görme fırsatım oldu ve metal aksamının kalitesi oldukça hoşuma gitti. Ancak onda da portafiltre kullanım zorunluğu vardı yani tam otomatik değildi. Siemens TI903209RW konusunda da kararsız kaldım. Hem Siemens markalı diğer bir üründe yaşadığım sorun gereği hem de makinenin görüntüsünün ‘vending machine’ (hazır otomat makineleri) andırması gereği. Her nedense kahve lezzetinin de öyle olabileceği gibi garip bir düşünceye kapıldım.
  Uzun uzun yazdım ama belki benim gibi kararsız olan başka kişilerin aydınlanmasını sağlar yorumlarınız diye düşündüm.
  Sonuç olarak hangi tam otomatik kahve makinesi almalıyım sorusunu sormak istiyorum size. Vakit ayırıp da yanıtladığınız için şimdiden teşekkür ediyor esenlikler diliyorum.

  • Omer Demir diyor ki:

   Özlem Hanım Merhaba,
   Makine almak gerçekten sıkıntılı bir süreç, üstelik bu uzun yıllar kullanmayı düşündüğünüz ve sürekli göz önünde olacak bir makine olunca aileye bir fert dahil oluyormuş gibi bir durum ortaya çıkıyor. İsteğiniz tam otomatik bir makine olunca sadece espresso ve basit süt köpürtücü içeren makineleri (ki bence yeterli) daha düşük fiyatla sunulması gerekiyor ki bol özellikli makineler çok da yüksek rakamlara çıkmasın. Oysa iç mekanizma neredeyse aynı. Bol çeşitli makineler ise yazılımla ve bir iki aparatla daha farklı süt köpürtme sunabiliyor. Ama espresso için gereken temel maaliyet aynı. Diyeceğim o ki bu model makinelerde fiyatı düşürebilmek için malzeme kalitesinden feragat gerekiyor. Büyük makine ve düşük maliyet olunca uzaktan şık görünen ama yaklaşınca o kadar da kaliteli durmayan malzemelerden üretilen modeller çıkıyor karşımıza. Üstelik son dönemdeki kur hareketliliği de işin içine girince bu malzeme bu fiyata kıyamıyor da insan. Çok uzattım ama ben de dertliyim bu durumdan biraz.
   Piyasada satılan hemen hemen tüm ürünler yazı ve yorumlarda yer aldığı ve bunlar sizin ihtiyacınızı gidermediği için az önce Amazon Almanya’dan önerdiğimiz makinelere iki ek daha yaptım.

   https://mokapota.com/urun/saeco-hd8953-21-xelsis-evo-tam-otomatik-kahve-makinesi-beyaz
   https://mokapota.com/urun/krups-ea826e-tam-otomatik-kahve-makinesi

   Bu arada önerdiğimiz ürünler arasında olan 8108’in beyaz modeline de bakabilirsiniz Delonghi ürünlerinin biraz daha göze hoş gelen bir görüntüsü var. Ama vending machine görüntüsü neredeyse hepsinde var zira o mekanik aksam daha da fazla ufalamıyor. Görüntü estetikleştirilse hacim genişliyor. Zor bir durum.
   Bunları da bir inceleyin aklınızdaki modeller netleşmeye başlarsa yine seve seve destek olurum
   Sevgiler,

 41. Özlem diyor ki:

  Yeni önerileriniz için teşekkürler. İnceleyeceğim.
  Makinede karar kılıp satın aldıktan sonra da görüşlerimi burada paylaşacsğım.
  Esenlik dilekleriyle.

   • Özlem Uzman diyor ki:

    Ömer bey merhaba;
    Sonunda tam otomatik kahve makinemi aldım ve söz verdiğim gibi görüşlerimi burada paylaşıyorum.
    Sizin yazılarınızı okuduktan ve bir süre de internette araştırma yaptıktan sonra Jura E60’da karar kıldım. Ve iyi ki de öyle yapmışım. Çok memnunuz.
    Öncelikle her makineyi açıp kapayışımda otomatik olarak makinenin çalkalama yapması kahvenin lezzetine de yansımakta. Kahvenin sertlik ayarını istediğiniz şekilde belirleyebilme ve en önemli özelliklerden birisi olan sıcaklık ayarı da bence makinenin güçlü özelliklerinden biri.
    Merak edenler için makineyi Amazon Almanya’dan satın aldım. Ancak satıcı Amazon olmadığı için yaklaşık 1,5 ay ay kadar beklemem gerekti. Gümrük vergisi ödediğimi de belirtmeliyim.
    Makineyi kullanmaya başladıktan sonra en az kahve makinesi kadar kullanılan kahve çekirdeklerinin de lezzet açısından son derece önemli olduğunu anladım. Ne yazık ki denediğim iki ayrı firmanın kahvesinden memnun kalmadım. Kanımca sorun çekirdekleri az kavurmuş olmalarıydı. Ama daha sonra aradığım niteliklerde bir firma buldum ve artık kahveyi de onlardan satın alıyorum internet üzerinden.
    Bu süreçteki desteğiniz için tekrar teşekkür ediyorum Ömer bey.
    Esenlik dilekleriyle.

    • Omer Demir diyor ki:

     Özlem Hanın öncelikle makineniz hayırlı olsun güzel mutlu günlerde kullanın. Kararınıza katkı sağlayabildiysek ne mutlu bize.
     Makineniz hakkındaki deneyiminizi paylaşmanız okuyucularımız için çok kıymetli, uzun süre kullanan birinin yaptığı yorum ve verdiği geri bildirim inanın paha biçilmez. Umarım bütün okuyucularımız bu konuda sizi örnek alırlar.
     Evet göndericisinin (satıcı değil) amazon olmadığı durumlarda maalesef gümrük vergisi ayrıca alınıyor, gönderimin amazon tarafında yapılması maddi olarak bir fark yaratmasa da gümrük işlemlerinde kolaylık açısından oldukça avantajlı.
     Amazon depo ve gönderim hizmeti sunuyor bu hizmet FBA (fulfilment by amazon) olarak adlandırılıyor. Bazı satıcılar bu hizmeti kullanırken bazılar kendi lojistikleri ile ilerliyorlar. FBA ürün tercih etmek her koşulda daha sağlıklı.
     Amazon benzer ürünleri defalarca geçirdiği için ne kadar vergi yansıyacağını tahmin edip satın alma aşamasında sizden tahsil ediyor, eğer fazla aldığı bir ücret varsa da 2 ay gibi bir zaman sonra bunu iade ediyor. Bu bilgiyi de ürün listesinin olduğu sayfaya ekliyorum birazdan.
     Tekrar teşekkürler,
     sevgiler

 42. Dilara diyor ki:

  Merhabalar
  Oncelikle ise yarar pek cok bilgi iceren , emek verildigi cok belli olan yaziniz icin elinize saglik.. Karaca Coffee Plus Kahve Makinesi Gold 601 bu makina icin yorumunuz nedir acaba ? Fiyat performans olarak.

  • Omer Demir diyor ki:

   Dilara Hanım Merhaba,
   Kombine ürünleri zorunlu olmadıkça önermiyorum (yer kısıtı vs) Ayrıca bu model bıçaklı öğütücü içeriyor ki o da lezzetli kahve için önerdiğimiz bir şey değil. Kendi özel filtresi ve ilginç bir demleme yöntemi var (kağıt filtre kullanılamıyor) ki bunların hiçbiri standart bir filtre kahve makinesine uymuyor. Gerçek kahve tadı arayan kişilere bu makineyi tavsiye edemem. Son karar sizin..
   Sevgiler

   • dilara diyor ki:

    Bilgi paylaşımı için çok çok teşekkürler. Konuyla ilgili engin bilgisi olan birini bulmuşken, hangi makinayı alacağıma karar vermeden önce kapsül kahve makinaları ile ilgili fikrinizde bana yol gösterecektir diye düşünüyorum. Onlarda oldukça cazip gözüküyor ancak maliyet açısından biraz daha yüksek kalıyor.

 43. deniz diyor ki:

  Merhaba,
  Site çok zengin okudukça aklım daha çok karıştı. Ev için filtre kahve makinesi arıyordum Fiyat üst limitim yaklaşık 1500 TL
  Ne önerirsiniz.Malzeme kalitesi önemli benim için. Krups,Kenwood,Siemens, derken çıkamadım işin içinden.Yardımcı olur musunuz,her gün içilecek 7-8 bardak (öğütülmüş veya belki öğütülecek) filtre kahve makinesi için?

 44. Adnan diyor ki:

  Ömer bey merhaba,
  Siemens EQ6 s300 kahve makinası almayı düşünürken, şikayetvar üzerinden problemleri okudum. Tüm şikayerler kahvenin soğuk çıkması. Bu arada da sizin sitenize ulaştım. Gerçekten emeğiniz için çok teşekkürler, muhteşem bilgiler paylaşılıyor. Genelde yedek parçaların pahalı olduğunu sizde vurgulamışsınız. Beni tereddüde düşüren kahvenin soğuk çıkması, genel olarak tüm şikayetler bunun üzerine. Kahvenin oda ısısında kullanılması halinde bu sorun ortadan kalkıyor mu
  tam olarak emin olamadım. Bu konudaki görüşlerinizi rica edeceğim. Aynı özellikleri taşıyan muadil 3-4 ürün daha öneriniz olur mu? Çok teşekkür ederim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Adnan Bey Merhaba,
   Kahve sıcaklığı bu ülkede hep problem olmaya devam edecek:) Zira bizim iki popüler içeceğimiz var bunlardan biri Türk Kahvesi bir diğeri ise çay. İkisi de ocak üstünde yapılan içecekler. Dolayısıyla içeceği kaynama noktasında alıp içmeye alıştığımız için bu tip makinelerden aldığımız kahve bizi tatmin etmiyor. Starbucks bile avrupa mağazalarındaki sıcaklığın daha üstünde bir sıcaklıkta veriyor filtre kahvesini. Öteyandan ideal espresso hazırlama sıcaklığı 90 derece, bardak ısınmadıysa bardağa damlamasıyla 12-13 derece kaybetmesi bir oluyor üstüne bir de süt ekliyoruz. Tenceredeki süt 75-80 derece sıcaklıkta kabarmaya başlar bunun olmaması için makineler sütü daha aşağıda derecelerde hazırlamak zorunda kalır. Neticede extra geliştirmeler olmaksızın makinelerden aldığınız süt içeren bir kahveyi en iyi ihtimalle 65 derecenin üstünde tadamazsınız. Öte yandan aşırı sıcak ve aşırı soğuk da tadı gölgeleyen unsurlardır. Yıllarca hazır kahve gibi çok kötü kahveler tükettik ve bunu kaynamış suyla hazırladığımız için tadın bu kadar kötü olduğunu fark etmedik bile. Oysa nitelikli kahveyi 25-30 dereceye indiğinde bile lezzetinden keyif alarak içebilirsiniz. Buraya kadar neredeyse bir yazının konusu olacak şeyler yazdım o yüzden sorunuza cevap vereyim artık.
   Beklentiniz hazır kahve sıcaklığında bir kahve ise bu tip makinelerde bunu yakalamanız çok olası değil, ama bardağınızı önceden sıcak suyla ısıtırsanız, süt oda sıcaklığında bir süt olursa ve kahvenizi çok geniş ağızlı olmayan fincanda tüketirseniz bu problemden(!) olabildiğince az etkilenirsiniz. Size tavsiyem Siemens müşteri hizmetlerinden demo yapabileceğiniz bir mağaza sorup orada ürünü birebir denemeniz, zira sizin damak sıcaklığı alışkanlığınızı bilmeden ben bir yorum yapamam. EQ6 orta segment bir ürün, bu segmentte D’elonghi 45.760 değerlendirilmesi gereken bir diğer alternatif. Umarım çok laf salatası yapmadan aklınızdaki sorulara biraz olsun ışık tutabilmişimdir.
   Sevgiler

   • Adnan diyor ki:

    Muhteşemsiniz Ömer bey, ailece oturmuş bu konu üzerinde sohbet ediyorduk. Cevabınız geldi, bende tüm aileye sesli bir şekilde saptamalarınızı keyifle okudum. Gerçekten çok isabetli saptamalarınız var. Aklımızda soru işaretleri kalmadı. Çok teşekkür ediyorum. Her şey gönlünüzce olsun. Sevgilerimizle…

    • Omer Demir diyor ki:

     Teşekkürler Adnan Bey, güzel denk gelmiş gerçekten, ama muhteşemlik haddim değil, öğrenmeye devam ediyor ve öğrendiklerimi paylaşıyorum sadece. Tüm aileye sevgiler..

 45. B. Y. diyor ki:

  Merhabalar Ömer bey
  Ben bir filtre kahve makinesi almayı düşünüyorum. Yazınız yeterince bilgilendirici ancak ben yine de sizlere bir danışmak istedim.
  Zamanlayıcı ve ısıtıcı özelliği benim için önemli olan iki özellik. Tabi ekonomi de önemli. :)
  Bu yüzden önerdiğiniz makinelerde Electrolux EFK7800 ile Arçelik inLove K8115 arasında kaldım.
  Sizce hangisini almalıyım fiyat/performans açısından.
  Ya da yazıyı son güncellemenizden bugüne önerebileceğiniz başka bir cihaz var mı?
  Teşekkür ederim

  • B.Y. diyor ki:

   Yani şöyle söyleyeyim şuanda piyasayada en uygun fiyatlı olan EFK 7600 aroma özelliği, zamanlayıcı ve sıcak tutma mevcut. Diğerleriyle arasında yaklaşık 200TL gibi bir fark var. 7600’ün özelliklerinin benim için yeterli olacağını düşünüyorum ama acaba alınca pişman olur muyum keşke 7800 alsaydım ya da Arçelik alsaydım diye de düşünmeden edemiyorum. Bu noktada yardımcı olursanız bana çok mutlu olurum, teşekkürler.

   • Omer Demir diyor ki:

    Sevgili B.Y.
    Arçelik’i geçen ekim ayındaki aşırı fiyat artışı sonrası önerilerim arasından çıkardım. Bu yıl başı itibariyle Arçelik de ürünü Beko altına taşıyıp renklerini değiştirdi ama fiyat yine ederinin üstünde.
    Filtre kahve makinesi alındıktan sonra uzun yıllar aktif kullanılan bir ürün. Rondo gibi kullandıktan sonra dolaba da kaldırmıyorsunuz. Mutfakta sürekli gözünüzün önünde duruyor. Dizayn ve şıklık da özenli kriter bence bu noktada.
    7600 ile 7800 arasında bugün itibariyle yaklaşık 100 lira fark var. 7800’ün su haznesi ayrılabiliyor ve 3 ısı kademesi bulunuyor. Dizaynı daha şık diyebilirim. Makinelerde su haznesinin ayrılması benim için önemli çünkü koyduğum tezgah üstünde de dolap var. Su haznesini çıkartıp suyu öyle ekliyorum. Öbür türlü makineyi her seferinde yerinden oynatmam gerekecek.
    Burada kendi ihtiyaclarınızı değerlendirin derim. 8-10 yıl kullanılacak bir makine için 100 lira büyük rakam değil. Fiyattan ziyade ihtiyaç karşılamasına odaklanın. İki makineden de satın alan birçok okuyucumuz var ve gayet memnunlar.
    Sevgiler

    • B.Y. diyor ki:

     Ömer bey öncelikle hızlı cevabınız geri dönüşünüz için minnettarım.
     Ben su bölmesinin 7600de sabit olduğunu gözden kaçırmışım, böyle bir durumda 7800 tabiki fiyat farkına bakıldığında tercih edilebilir bir cihaz.
     O zaman eğer dediğim gibi zamanlayıcı ve sıcak tutma özelliklerini ön plana aldığımızda eğer fiyat/performans açısından önereceğiniz başka bir makine yoksa 7800 almayı düşünüyorum. :) Bir de 7800 ün sıcak tutma süresinin ne kadar olduğunu biliyor musunuz acaba, 7600de 2 saat olarak okumuştum sanırım.

     • Omer Demir diyor ki:

      Selamlar,
      yazıdaki makinelere ve önerilerime şu an için bir eklemem yok. Yeni makineler çıktıkça ve kayda değer bir makine olduğunda elbette ekleme yapıyorum.
      iki ürünün de sıcak tutma süresi 40 dakika. Filtre kahve makinelerinde maximum 1 saat öneriyorum zaten. daha fazlası kahvenin tadı olumsuz etkiliyor.
      Sevgiler

 46. Metin diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey, Siemens eq6 modelinin benzeri bir cihaz olan Bosch veroaroma 300 modeli cihaz aldım. Yanlız kahve makinesi ilk açılışta ısıtma esnasında kafalardan temizlik ve ısıtma amaçlı su akitmakta, ben atık su tablasına su gelmemesi için kafaların altına bardak koyuyorum. Yanlız kafalar haricinde başka bir yerden su tablasına su akıyor. Bu atık su oranı kahve yaptıkça daha da artıyor. Servis bu duruma normal dedi. Ben yinede emin olmak için size de danışmak istedim. Bu konuda bilginiz mevcut mudur acaba?

  • Omer Demir diyor ki:

   Metin Bey Selamlar,
   Espresso başlıkları dışında açılışta makineniz süt çubuğunu da temizler, çubuk içindeki su basıç değişince serbest kalıyor ve tabla içine akıyor olabilir. Çubuk eğer alt tablaya takılı duruyorsa nereden geldiği belli olmayan dediğiniz su süt çubuğundandır muhtemelen. Bu servisin dediği gibi normal bir durum, tablayı düzenli temizlemeniz gerekli.
   Suyun nereden geldiğini bulmaya çalışın lütfen, zira süt çubuğu dışında bir yerden geliyorsa bu pek hoş bir durum değil.
   Sevgiler

   • Metin diyor ki:

    Öncelikle geri dönüş yaptığınız için çok teşekkür ederim Ömer Bey. Dediğiniz gibi cubuguda bardağın içine koydum, fakat tablaya yine su geldi. Demleme ünitesinden akıyor zannedersem su. Üniteyi sokup kontrol ettiğimde ıslak olduğunu gördüm. direk unitenin alt kısımda tablaya doğru boşluk mevcut.Tablaya akan suda kahve tortularida mevcut. Servisteki arkadaş telefon ile danıştı ve durumun normal olduğu bilgisini aldı. Benim ise hala kafamda soru işareti mevcut. Aynı cihazı bulup kontrol etmediğim sürece de için rahat olmayacak gibi duruyor.

  • alper diyor ki:

   Merhaba metin bey…benımde aynı makinadan var ve altında benımde su oluyor….ben sıze birsey sormak istiyorum…ben kahve yaptıgımda yanı latte sutlu kahve gibi…cok sıcak olmuyor kahve…ılık oluyor…yanı bir starbucksta kahve aldıgınızda en az yarım saat sıcak olan kahve bende 3 dakikada soguyor….sizinde boyle mı ? kaynar suyla yapmıyor bende…ılık yanı…

  • Omer Demir diyor ki:

   Hayırlı olsun:)) güzel günlerde kullanın makinenizi. Gerçek kullanıcı yorumları sizin gibi makine arayan okuyucularımız için çok kıymetli sonrasında bizleri unutmayıp deneyiminizi paylaşırsanız çok seviniriz.
   Sevgiler

 47. Mustafa Çindemir diyor ki:

  Delongi espresso makinalarını tavsiye etmem.Latteyi fincandan taşırıyor, latte soğuk oluyor.Her şeyi ayarsız 4.000 tl para verdik aldık b.para etmez. Media marketten almanızı zaten hiç tavsiye etmem.

  • Omer Demir diyor ki:

   Mustafa Bey Selamlar,
   Delonghi’nin hangi modelinde ya da modellerinde problem yaşadınız. Daha detay verebilir misiniz? Herşey ayarsız demişsiniz ama tam olarak size sıkıntı yaşatan durum ne oldu, hangi ayarı yapmak istediniz ama makine karşılamadı. Eminim tecrübeniz okuyucularımıza faydalı olacaktır, bizlerle paylaşırsanız sevinirim.
   Sevgiler

 48. eda ayaz diyor ki:

  ömer bey merhabalar, ev tipi otomatik bir espresso makinesi almak istiyorum bütçem de çok yüksek değil açıkçası, homend coffebreak 5003 kafama yattı ancak çok fazla yorum bulamadım özellikle eksi yorum bulamadım bu yüzden almayı düşünüyorum ama yine de size danışmak istedim. Bu arada espressodan ziyade bol sütlü latte tarzı içecekler tercih ediyorum,sizce bu makine ihtiyacı karşılar mı? şimdiden teşekkür ederim..

  • Omer Demir diyor ki:

   Eda Hanım Selamlar,
   Ağırlıklı espresso hazırlayacağım ucuz bir otommaatik makine arıyorum deseydiniz işinizi görür derdim ama sütlü latte tarzı içecekler dediğiniz için size pek uygun olmayabilir. Bu ürün espresso hazırlar ve süt köpürtür. Barista yetenekleriniz yoksa ya da yeterli değilse farklı sütlü içecek hazırlama konusunda sizi tatmin etmeyebilir. Sütü de kendi köpürten daha üst segment ürünlere yönelmenizi tavsiye ederim
   Sevgiler

   • eda ayaz diyor ki:

    Teşekkür ederim Ömer Bey, bu durumda hem uygun fiyatlı hem de ihtiyacımı karşılayabilecek ürün öneriniz var mıdır?

 49. Erkn diyor ki:

  Merhaba,
  bir şey sormak istiyorum, ben de homend 5003 ile siemens arasında kalıp siemens den yana şandımı kullandım, genel olarak memnunum ama ilk espresso lar ne yazık ki oldukça ılık çıkıyor. Bunun için ben buhar çubuğu ile önceden fincanı ısıtıyorum. Ayrıca ilk fincan değil ama ikinci fincan kısman daha sıcak oluyor. Ben şunu öğrenmek istiyorum. Biraz önce tchibo da bir espresso içtim, benim evde yaptığımdan çok ama çok daha lezzetli idi. Oradaki arkadaşa sordum ama tam cevap alamadım. aynı lezzette bir espresso için hangi ayarda kullanmak lazım? very mild, mild, regular, storng, very strong bunlar sanırım makina ya öğüetecek kahve miktasını arttırrarak ayarlıyor. Tchibo daki arkaddaş 1 e 5 oran dedi ama ben işin içinden çıkamadım şimdiden teşekkürler,

  • Omer Demir diyor ki:

   Erkin Bey Selamlar,
   Makineniz giriş seviyesinde fayda maliyette tarafında oldukça iyi ürünlerden biri. Hatta geçen yıl sonu gibi aldıysanız ciddi de bir fiyat avantajınız olmuştur. güzel günlerde kullanın.
   Yaptığınız işlem doğru, öncesinde fincan ısıtmanız hem fincandan kaynaklı soğumayı engeller hemde makine içindeki su ısısının artmasını sağlar. Maalesef biz çay kültürü ile büyüdüğümüz için bu tip makinelerin hazırladığı kahve sıcaklığı bize biraz daha soğuk geliyor. Hatta alışkanlık kahve hazırlayınca ilk yudum için biraz bekliyoruz (çayın ilk yudumu soğusun diye beklemek gibi) bu da sıcaklığı düşürüyor.
   Lezzet konusuna gelince bu kullandığınız çekirdekle doğrudan bağlantılı. Espresso’da genelde biraz daha koyu kavrulmuş çekirdekler tercih ediliyor. Bunun dışında öğütme inceliği ve kullanılan kahve miktarı da lezzet için oldukça önemli. Standard single espresso ölçüsü 7 gram kahve ve 30ml sudur, nitelikli kahvecilikte her 30ml için 8 ya da 9 gram kahve kullanılır genelde. Doğru lezzet diye birşey yok. Herkesin kahvede lezzet yaklaşımı çok farklı bu zaman içinde de yeni çekirdekler ve tatlar yakaladıkça da değişiyor. Size tavsiyem, espresso için güzel bir çekirdek bulduktan sonra su, kahve miktarı ve öğütme ayarları ile oynayarak damağınıza yatkın tadı yakalamaya çalışmanız olacaktır.
   Sevgiler

 50. Erkn diyor ki:

  Emeğiniz ve cevabınız için çok teşekkür ederim, 25.01.2019 da gitti gidiyor dan 100 TL kart indirimi 100 TL de ekstra indirim ile 1.384 TL ye aldım. Homend alacaktım ama manuel süt köpürtme dez avantaj geldiği için almadım, duyduğum bir tavsiyeyi değelendirerek (ne kadar ince o kadar lezzet) den yola çıkarak en ince öğütmeye almıştım. Şimdi incelemelerimde biraz kalınlaştırmam gerektiğini anlıyorum yani 5 kademe den oraya getirmem mesela, ama enteresandır bunu yaptığımda koyuluğu nasıl yapacağım o ilginç bir detay, very mild, mild, regular, strong, stonger gibi seçenekler var ben genel de regular diyorum. Ben de bir de filtre kahve makinesi var, genel de [engelli kelime] dan aldığım kahveleri ikisin de de kullanıyorum. en son homduras ve elimbari kongo almıştım. Bunlar ile hem filtre hem de espresso olarak içiyordum. Ama bu gün kü Tchibo espresso su bendeki bir çok tadı değiştirdi. Mükemmeli mi arıyorum bilemiyorum. Onlar Barista espresso kullanıyormuş sanırım ondan kaynaklanıyor. Tchibo son zamlar ile kahveleri uçurunca malum [engelli kelime]a yöneldik. Ora da ortak bir tat ile hem filtre hem de espresso içmeye çalışıyoruz. Sizin fikriniz nedir? tavsiyeniz var mı?

 51. Onat Ölmezses diyor ki:

  Ömer Bey, öncelikle bu faydalı siteyi hazırladığınız için çok teşekkürler, ellerinize sağlık. Henüz başlangıç aşamalarında olduğum için birçok yazınızı birkaç kez okudum ve genel bilgiler edindim.
  Bütçemi biraz zorlayarak bana göre güzel sayılabilecek makinlerle giriş yapmayı düşünüyorum ve iki makine arasında kaldım. Breville BES870/A ve Krups EA829D, ikisi de oldukça hoşuma gitti. Entegre öğütücüleri olması benim için avantaj. Ve evet biliyorum biri tam otomatik makine :)
  Son kararı vermeden önce size danışmak benim için büyük şans, Breville hakkında satış sonrası destek açısından problemli olduğuna dair yazılar okudum. Bu konuda bilginiz var mı? Her ne kadar yarı otomatik bir makinenin daha keyifli olacağını düşünsem de, bu yüzden Krups bana sıcak gelmeye başladı.
  Niahi kararımı vermeden önce, beni aydınlatırsanız çok sevinirim.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Onat Bey Merhaba,
   Öncelikle otomatik veya manuel kararını vermeniz gerekli. Eğer kahvemi ben hazırlamayı severim, dozaj, tamperleme, incelik, ön demleme vs vs gibi şeyleri kendim yapıp çeşitli lezzetler denemek istiyorum diyorsanız manuel, yok ben bi ayar tutturursam hep ona sadık kalırım, çok kahve tüketiyorum, misafilerim de oluyor hazırlama süreci ile uğraşamam diyorsanız da otomatik makine tercih etmelisiniz. Muhtemelen sonraki 8-10 yılda kullanacağınız bir makine alıyorsunuz bu karar çok önemli.
   Breville’in Türkiye distribütörü ile ilgili son dönemde biraz sıkıntı var, daha önce enplus getiriyordu ama onların durumu da karışık biraz. Ama Breville sorunlu bir makine değildir ve gerekirse yedek parçaları yurtdışından da temin edilebilir.
   Sevgiler

 52. Yenice Vardar diyor ki:

  Merhabalar Ömer Bay
  İhtiyacım tam otomatik makine
  Bütçem sıfırlarını almaya uygun değil
  İkinci el olarak aşağıdaki seçeneklerin hepsi aynı fiyat.
  Siemens eq.6 TE603201RW 5 ay daha garantisi var.
  Krups ea9000 Almanya’dan gelme 1 yıllık ama Türkiye garantisi yok.
  Delonghi esam 6600 3 yıllık, servis yenileyip satıyor
  Hangisini seçmeliyim sizce?
  Şimdiden teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar Yenice,
   Benden sizin adınıza karar vermemi ya da size doğrudan şunu alın dememi beklemeyin lütfen. Alacağınız makineyi 8-10 yıl kullanacaksınız muhtemelen bu nedenle sizin içinize sinmesi çok önemli.
   Makinelerin özellikleri hakkında yazıda veya daha önce cevaplanan yorumlarda olmayan ve sormak istediğiniz şeyler varsa seve seve yanıtlarım.
   Sevgiler

 53. Yenice Vardar diyor ki:

  Tekrar merhaba Ömer Bey
  İkinci el belirgin biçimde az kullanılmış Saeco Exprelia almayı tasarlıyorum.
  Türkiye’de satılmış bir ürün değil sanırım.
  Yetkili servis parça sorun olmaz dedi.
  Yurtdışı yorumlar da fena değil gibi
  Çift boyler, seramik değirmen, metal yapı vs olumlu sanki.
  Sizin bu makine ile ilgili görüşünüzü alabilir miyim?
  İyi günler dilerim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Yenice,
   Saeco kullanıp memnun olmayan çok az kişi tanıdım. Bir çok özelleştirme yapabileceğiniz bir ürün. Özetle ürün gayet iyi ama dediğiniz gibi yedek parça bir sıkıntı.
   İkinci el olunca da bu iki kat daha önem kazanıyor. Eğer yedek parça konusunda bir sıkıntı yaşamayacağınıza eminseniz, makineyi denedikten sonra alabilirsiniz.
   Sevgiler,

 54. Emre Türkmen diyor ki:

  Ömer bey merhaba,
  çok hakim olduğum konular değil,ilk giriş makinam olacak
  Krups EA 8108 ve yine Krups EA 8150 TL karşılığı 1500 civarı yurtdışından getireceğim…
  fiyat performance uygunmudur?
  hangisi daha makbuldür?
  iyi filtre kahve alabilirmiyim bunlardan?

  tesekkurler

  • Omer Demir diyor ki:

   Emre Bey Merhaba,
   Bu makineler espresso bazlı kahve hazırlamak içindir, filtre kahve yapamazsınız. Ama filtre kahveye yakın lezzette olan Americano hazırlayabilirsiniz. Americano espresso’nun sıcak su eklenmiş halidir ve filtre kahveye yakın bir lezzet sunar. Bu ürünler zaten bizim önderdiğimiz ürünler listesinde yer alıyor (https://mokapota.com/urun-kategori/onerdiklerimiz/magazaya-gore/amazon-de) o nedenle fiyat performans konusunda endişeniz olmasın. Amazon Almanya da gümrük gönderim dahil kapınıza kadar teslimat yapıyor (amazonun göndericisi olduğu ürünler için geçerli, satıcı amazon olmasa da gönderimi amazonun yapması bu ayrıcalığı size sağlıyor)Evde temel espresso bazlı içeceği hızlıca hazırlamak için yeterli ürünlerdir. Süt köpütme işlemi otomatik değildir, köpürtme çubuğu le sizin hazırlamanız gerekir ki çok meşakkatli bir işlem değildir.
   Sevgiler

 55. Pınar diyor ki:

  Merhaba kahve öğütücüsü olarak delonghi kg79 önerdiğinizi gördüm. Araştırırken, sanırım bir üst modeli olan kg89’a denk geldim. Bu ürün hakkında bilginiz var mı? 89’u almak daha mı mantıklı olur.
  Bu arada verdiğiniz bütün bilgiler için çok teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Pınar Hanım Selamlar,
   KG79 ilk başta ev kullanıcıları için temel ihtiyacı karşılayan bir öğütücüydü. O dönemlerde Türkiye’den satın alabileceğiniz daha iyi bir giriş seviyesi öğütücü olmadığı için doğal olarak giriş seviyesi öğütücü arayan bir çok okuyucumuza önerdiğim bir öğütücü oldu. Zamanla bazı incelemelerde espresso için gerekli olan inceliğe inmesinde sıkıntı olduğu ele alındı. Dolayısıyla da her kg79’un öğüttüğü espresso inceliği farklı eleştirileri de beraberinde geldi. KG89 Bu eleştiriler sonrası çıkan bir model dolayısıyla evet KG79’a göre daha doğru bir seçim olur. Ama giriş seviyesi bir ürün arıyorsanız yurt dışından satın almayı da bir alternatif olarak düşünün. Önerdiğimiz ürünler arasında Amazon Almanya’dan alınabilecek öğütücülere bir göz atmanızı öneririm. https://mokapota.com/urun-kategori/onerdiklerimiz/magazaya-gore/amazon-de
   Sevgiler

 56. Cem diyor ki:

  Omer Bey merhaba,
  Yazinizin tamamini ve yorumlarin bir cogunu okudum, oncelikle ellerinize saglik.
  Siemens EQ.6 plus S300 almayi dusunuyorum hatta Siemens bayiisinin birisinden cok uygun bir fiyat da aldim (3500 TL) tam almaya da karar vermistim ki yorumlari okudugumda kahvenin ve ozellikle de sutun pek isinmadigini (ya da istedigimiz sekilde isinmadigini) ogrendim. Bu durumda sizin onderiniz olan Delonghi Eletta Ecam 45.760 a yoneldim, bu urunu de inceledim, begendim, ancak bunun da bir cok yerde satilmadigini internetten gordum (disariya bu urune bakma firsatim olmadi). Farz edelim, bulamadim, bu kalite araliginda (eski kullandigim makine Krups XP7200 – yaklasik 10 yil hizmet etti kendileri ve cok severek kullandim) ne onerirsiniz?

  • Omer Demir diyor ki:

   Cem Bey Selamlar,
   Bu kategorinin ortası Türkiye pazarında çok dolu değil malesef. 45.760’ı internetten bulabilirsiniz aslında ama alternatif arıyorsanız Jura ürünleri ve Saeco’ya bakabilirsiniz.
   Bizim de yurt dışında getirtilebilir diye önerdiğimiz bir üst grupta olan bir saeco ürünü var https://mokapota.com/urun/saeco-hd8953-21-xelsis-evo-tam-otomatik-kahve-makinesi-beyaz
   Yine amazon almanyada diğer saeco ürünlerine de bakabilirsiniz. Sormak istediğiniz modeller olduğunda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
   Sevgiler

   • Cem diyor ki:

    Omer Bey tekrar merhaba,
    Cevabiniz icin tesekkur ederim.
    Dun aksam cok buyuk bir tesaduf eseri 45.760’i Madia Markt’ta gordum, ellerinde yokmus ama getirtecekler, yani alimi yaptim. Urunu kullandiktan sonra ki yorumlari da buraya almak isteyen olursa diye yapiyor olacagim.
    Kolaylikla diliyorum

     • Cem diyor ki:

      Tekrardan merhabalar.

      Makine 3 gun evvel elimize gecti ve onun heyecaniyla acar acmaz ve temizledikten sonra ilk kullanimi hemen yaptik. Oncelikle sunu belirtmeliyim, kullanim kılavuzuna sadece bir defa bakip tum islemleri kılavuzdaki gibi yaptiginiz takdirde hem makineyi temizlemis oluyor hem de ogrenmis oluyorsunuz. Kahvenin ve sutun miktarini ayri ayri ayarlayabilmeniz bence guzel bir ozellik. Makinenin kendi hazir icecek dugmeleri var, onlari tercih etseniz dahi ayrica istediginiz kat sut ya da ekstra kahve ekleyebiliyorsunuz. Makine hem kahve cekirdegini cekiyor (ki ben taze olmasi acisindan bunu tercih ediyorum) hem de cekilmis toz seklinde kahveyi de kullanabiliyor. Temizlemesi cok kolay ve basit, ayrica her kullanimdan sonra ve ilk acitiginizda makine kendisini temizliyor. Sadece sut bolumu icin temizligi bir dugmeyi cevirerek yapmaniz gerekiyor ki bu da oldukca basit – zaten makine size uyarilar veriyor.

      Gelelim tadina – ben cekirdek olarak TR’de bilinen zincir bir kahveciden alim yapiyorum. Ilk ictigimde dahi magazada ictigim kahvedekinin aynisinin tadini aldigimi rahatlikla soyleyebilirim. Kahve ve buzdolabindan cikarip hemen servis ettigim sutte bile gayet guzel sicaklik alabiliyorum. Kisacasi ben makineyi cok sevdim. Ev icin fiyat yuksek bulunabilir ama kahve keyfinden ödün vermek istemeyenler icin iyi bir secenek oldugu kanaatindeyim.

      Sorular olursa seve seve cevaplarim.

      Sevgiler.

 57. Talya diyor ki:

  Ilginiz ve sorumu yanitladiginiz icin tesekkur ederim Omer Bey, delonghi 23.420 2400 TL civari, 4570 ise 5000 TL civari bir fiyata satiliyor, fark o kadar buyuk ki gunde bir bardak kahve için bu kadar para verilir mi diye dusunuyor insan. Diyelim ki fiyatı uygun olani aldik, bu sefer de işlevi iyi olmayan bir urune boş yere 2400u verip hata mi yaparim diye kaygilaniyorum. Velhasıl bütçe kısıtlı olunca iyisini ucuza almak için çabalıyoruz, yoksa her yazinizi gunlerdir satir satir okuyorum, neyi onerdiginizin de farkindayim ancak sanirim sesli dusunerek en mantıklısı hangisi onu bulmaya calisiyorum, sayfanizi meşgul ettigim icin ozur dilerim, eşsiz bilgileriniz icin de sonsuz teşekkürler, saygilarimla

  • Omer Demir diyor ki:

   Talya Hanım,
   23.420 işlevi olmayan bir makine değil. 45.760’da bir kaç gösterge, kendini temizleme ve latte crema sistemi gibi ek özellikler ve elbette malzeme kalitesi biraz daha iyi.
   Samimi olmak gerekirse, (nescafe’den geçiş yapacağınızı ve bütçe de kararsız olduğunuzu belirttiğiniz için söylüyorum bunu) 23.420’yi aldıktan sonra bu özelliklerin eksikliğini uzunca bir süre hissetmeyeceksiniz. Hissettiğiniz zaman da makineyi elden çıkarıp yenilersiniz ki o zamana daha nitelikli modeller çıkacaktır. Bütçe problem değil sadece makinenin ederi mi ödeyeceğim para diyorsanız da iki makine de euro bazında fiyatının ederidir. Ama Türk Lirası olarak baktığınızda maalesef çok pahalı, bunun sebebini de hepimiz biliyoruz. Paramızın değerini bulduğu çok güzel günler görmek dileğiyle
   Sevgiler

 58. Talya diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey, bugun otomatik kahve makinelerini yakindan incelemek icin iki büyük alisveris merkezine gittim. Bircok urunu yakından gorecegim, saticilar bir ikisini, belki dordu besini onerecek, ben de acaba en iyisi hangisi olur diye dusunurum derken simensin hicbir ürününü gorme sansim olmadi, aslinda koca alisveris sitesinde sadece iki urun gordum, biri bosh e6, digeri delonghinin siyah, eski model bir urunu. Oysa delonghi 45.760 ya da simens eq6 ya da eq9 konusunda istekliydim. Sonuc ise husran, mediamarkt, vatan bilgisayarda bile bulamadim. Isterseniz getirtiriz dendi hep. Oysa sorun getirtmek degil, yakından gormek. Gordugum iki urun ise (delonghi esam siyah bir model, bosh e6) gorunum acisindzn bana cok kaba ve kalitesiz gorundu. Fax makinesini mutfakta kullanmak gibi bir sey. Estetik yok, dışı plastik. Inox ya da metal olsa belki farkli gorunurdu, bilemiyorum. Ancak bu durum bende su kaygiyi uyandirdi: delonghi ya da simensin her urununun dış gorunumu boylesine kalitesiz mi, yoksa gorduklerimde mi kaliteden odun verilmiş? Şayet öyleyse daha az özelliğe ama kaliteli malzemeye ayni parayi vermeyi goze alabilirim, bu durumda bir marka oneriniz var mi, tesekur ederim

  • Omer Demir diyor ki:

   Talya Hanım Merhaba,
   Maalesef kura bağlı fiyatlar da artınca artık eskisi gibi teşhir ürünü görmek de zorlaştı. Gelir seviyesi yüksek bölgelerdeki Siemens bayilerini deneyebilirsiniz.
   Benzetmenize de sonuna kadar hak veriyorum bu makineler eskiden ufak çaplı ofisler için alınırdı ve evde kullanımı çok yoktu ancak son 4-5 yılda ev içi kullanımları ciddi seviyede arttı fakat üreticiler hala fotokopi makinesinin yanına yakışacak ürünler yapmakta ısrarcılar. Delonghi’nin de dış yüzeyi metal gibi görünmesine karşın plastik. Eğer garanti konusu sizin için çok elzem değilse Yurt dışından çok daha hesaplı fiyatlara daha estetik makineler getirtebilirsiniz. Amazon Almanya bir çok üründe gümrük dahil Türkiye’ye gönderim hizmeti sunuyor ve gönderim gümrük dahil fiyatları bile Turkiye’den oldukça hesaplı. Biz bu tarz ürünleri ayıklayıp bulmaya ve listelemeye çalışıyoruz. Özellikle son dönemde Philips hem kaliteli hem de estetik ürünler sunuyor, krups ve Saeco da diğer alternatifler olabilir. Şu linkten erişebilirsiniz
   https://mokapota.com/urun-kategori/onerdiklerimiz/urun-tipine-gore/tam-otomatik-kahve-makinesi
   Sevgiler

 59. Talya diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey, uzun araştırma sürecinden sonra Delonghi Ecam 900’u aldım, iyi bir kampanya yakaladım, sanırım en geç bir haftaya kadar elimde olur, o zaman deneyimlerimi sizlerle paylaşırım, yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

 60. Talya diyor ki:

  Tabii şimdi de kahve seçme kısmına geldik, sanırım bu, daha da zor bir iş, ancak yanılmıyorsam bu konuyu da sayfanızda ele aldınız, araştırıp okuyacağım.

 61. Talya diyor ki:

  Gününüz aydin olsun Omer Bey, dun kahve markalarina ve cesitlerine baktim ancak isin icinden cikamadim, once marka secmek, ardından da hangi ulkenin kahvesini almak gerektiğini bulmak gerek. 3. Nesil kahveciler olarak önerilen bazi mekanlar var, Istanbuldaki bazi kahve isletmecileri, oralardan mi almalıyım. Icimi yumuşak ancak kahve ictigini de hissettiren bir urun var mi ya da hangi ulkenin kahvesi? Bazilari Brezilyayi ilk siraya koymus, kimi kolombiya kimi Etyopya… İşin icinden cikamadim, yardimci olursaniz sevinirim. Bu arada, aldigim urunu yanlis yazmisim, Delonghi esam 6900’u aldim, Simens Eq9 alacaktim ancak oyle iyi bir kampanyaya denk geldim ki Delonghi onunla ayni fiyata denk geldi. Eq9 s 300 siyah oldugu, Eq9 s900 metal rengi olup cok pahali oldugundan Delongiyi aldim. Tum bilgilendirmeleriniz icin tesekkur ederim, urun secmemi kolaylastirdiniz, saygilarimla..

 62. Talya diyor ki:

  Iyi gunler, urunle ilgili deneyimimi paylasayim. Kullanimi karmaşık gibi gorunse de kullanim kilavuzunu baslangic olarak takip etmek aslinda yeterli. Makinenin Turkce dil secenegi oldugu icin ilk kurulumdan sonra diğer tercihleri yapmak zor degil. Oldukça kullanisli. Kahve kesinlikle sicak. Sutlu kahve ve latte macchiato yaptim, sicaklik tam kivaminda. Sütü buzdolabindan cikarip kullandim, oda sıcaklığında beklemis olsaydi daha da sicak olacakti. Kaynar aramiyorsaniz sicaklik ideal, tabii ben kendi profilimde sıcaklığı maksimum seviyeye ayarlamistim. Makinenin tek olumsuz yanı, buyuk olmasi ancak zaten hepsi hemen hemen ayni özellikte. Daha kucuk olunca hazne vs. de küçülüyor. Makinenin dışı inox, bu da ona şıklık katiyor, iki gundur kullaniyorum, zamanla farkli kahveleri deneyerek ideal kahveye ulasacagimi dusunuyorum, simdilik acemi oldugum icin hangi kahve cekirdeginin benim için daha lezzetli oldugunu bilemiyorum. Cesitli kahveleri denemek zevkli olacak. Özetle, urunden cok memnun kaldım. Teşekkür ederim.

 63. Talya diyor ki:

  Omer Bey, sizin sitenizden öyle cok sey ogrendim ki bunun için cok teşekkür ederim. Samimiyetiniz ve dogru tespitleriniz icin de ayrica tesekkur ederim, sayfanizi takip etmeye devam edecegim, dilerim yeni başlıklarla deneyimlerinizi bizimle paylaşarak biz kahveseverleri bilgilendirmeye devam edersiniz. Saygilarimla…

 64. Talya diyor ki:

  Tekrar merhaba Omer Bey, sayfanizi surekli acik tuttugumdan olacak, bana son yazdiginiz yaziyi okumamistim, yeni fark ettim. Yonlendirmeniz icin tesekkur ederim. Makineyi siparis ettigim an, sayfanizdan nitelikli kahve ile ilgili yaziyi okumustum. Gaziantepte yasiyorum ve üç gunluk arastirmadan sonra burada 3. Nesil kahve yapan bir yer olmadigini gordum, bu bakimdan baslangic olarak starbuckstan iki cesit kahve aldim, birini denedim, guzeldi ancak benim aradigim kahve o olsaydi makine almazdim, gider orada kahvemi icerdim. Zaten aldigim kahvenin paketlenme tarihi Subat 2019. Bu bakimdan internetten 3. Nesil kahve işleten ve kendi kavurduklari kahveleri online olarak satan birkac yer tespit ettim, elimdeki kahve azalinca o sitelerden azar azar farkli kahve satin alacagim, taze kahve farkini deneyimleyecegim. Teşekkür ederim, iyi gunler

 65. Talya diyor ki:

  Bugun bir arkadasimin butigini ziyaret ettim, gelen musteriler icin simens Eq 3 almışlar, bize latte maccihato ikram ettiler, özellikle basinda durup izledim, makine kullanisliydi. Buzdolabindan cikardiklari buz gibi sut kullanip hazırladılar, gayet sicakti ve kopugu de mukemmeldi. Mukemmelliyetci degilseniz bu urun de kesinlikle alinabilir, ben o butige daha once gitmis olsaydim Delonghi esam 6900 yerine, eq3u kesinlikle alirdim, cunku yari fiyatina ayni isi goruyor. Tabii ki birtakım farkliliklar var teknoloji bakimindan ancak evde kullanmak icin sutlu ya da sutsuz güzel bir kahve içeyim, kisisellestirilmis birtakim ayarlar onemli degil diyorsanız aşırı pahali urun almak da gerekmezmis diye dusundum. Bu deneyimimi paylasmak istedim, otomatik sut temizleme yok eq3te, bu sizin icin onemliyse o zaman is degisir, kendiniz temizlemek zorundasiniz, zor mudur, sanmiyorum. Saygilarimla…

  • Omer Demir diyor ki:

   Talya Hanım Merhaba,
   Özlediğimiz okuyucu profiline sahipsiniz bunun için ve güzel sözleriniz için teşekkürler. Bunlar daha iyisini yapmak için güç veriyor bizlere.
   Makineleri günlük hayatlarında kullanan kişilerin yorumları da o makineyi alacak insanlar için oldukça değerli bu nedenle paylaşımlarınız için de ayrıca teşekkürler eminim okuyucularımızda içlerinden bile olsa teşekkür edecektir.
   Kahve yolculuğunuzda danışmak istedikleriniz olursa bizler buradayız.
   Sevgiler

   • Sezgi diyor ki:

    Ömer bey merhaba, öncelikle emeğinize sağlık??Hem bu yazınızı hem diğer yazılarınızı okudum; sonuçta kararsız kaldım. (1)Siemens TE603201RW EQ.6 series 300 ile TE653311RW EQ.6 plus s300 arasındaki farkı bulamadım. Bu ürünlere bakmamın nedeni ayrı süt haznesi olmaması.İkisi arasında bir tercih yapılacaksa tavsiyeniz ne yönde olur? (2)Bir de bu marka için sıcaklık konusundaki tereddütümü de tam olarak gideremedim aslında. Diğerlerine kıyasla süt sıcaklığı hakkında biraz daha bilgi paylaşabilir misiniz? (3)Öte yandan, öğütücü alıp su ve sütü dışarda hazırlamak ve otomatik makine arasında seçim yapmanız gerekirse kriterleriniz neler olurdu? (4)Son sorum, Breville BCG820 öğütücünün satışını göremedim; muadili bir ürün var mı?
    Şimdilik sorularım bu kadar ☺️

    • Omer Demir diyor ki:

     Merhabalar,
     Sorularınıza numaralandırarak yanıt vermeye çalışayım.
     (1)- İki ürün arasında iki fark var. birincisi renk farkı diğeri ise Plus olan üründe ayaralar bölümünde bardak hacim ayarı bulunuyor.
     (2)- Sıcaklık çok değişken bir konu. Aynı ürünü kullanan okuyucularımızdan kimi sıcaklık gayet iyi derken kimisi çok soğuk diyor. Aynı yorumlar bir çok ürünün eticaret sitelerindeki yorumlarda da mevcut. Sıkıntı şu aslında. Biz maalesef çay kültürü, Türk kahvesi ve nescafe ile büyüdük. Üç içecek de kaynar su ile hazırlanıyor. Özellikle çay seven kişiler bu sıcaklığı yeterli bulmayabiliyor. Öte yandan aşırı sıcak ve aşırı soğuk tadı gölgelerler kaynama noktasında su ile hazırlanmış bir kahve içtiğinizde tadı anlamazsınız bile. O yüzden ilk udumlar size anlamsız gelir ve hep içtikçe tat güzelleşir. Bu çayda da kahvede de böyle. Bundan bir çok yazımda bahsettim. Ama neticede bu kişisel bir tercih ve beklentileriniz önemli.
     (3)-Eğer üşengeç biriysem, gün içinde kahve hazırlamak için vakit bulamıyorsam tam otomatik makine alırım. Ama kahveme değer veriyorsam her seferinde özenle kendim hazırlamak isterim. Kahve miktarını öğütme inceliğini, tamper basıncı su miktarı ve süresi vs. vs. o nedenle ben evde manuel espresso makinesi kullanıyorum. Süt ve kahve ikilisini sevmiyorum zira süt gerçek kahvenin lezzetini bastırıyor. Rezil kahveyi ise içilebilir kılıyor. Ama ille de sütlü tercih eden misafirlerim için sütü manuel makinenin köpürtücüsünde hazırlıyorum. Sevmeyen biri için biraz meşakkatli. Şunu da itiraf edeyim zaman zaman keşke otomatik makinem olsa da hemencecik bir double shot alıp işime devam etsem dediğim anlar da oluypr. Tercih sizin…
     (4)-BCG820 Türkiyede bulunması zor ama ingiltere’den gayet avantajlı fiyata getirtmek mümkün. Voltajlar aynı olduğu için Türkiyede makine gayet problemsiz çalışır yalnız fiş ucu farklı olduğu için küçük bir uç aparatı almanız gerekir. Sage, Breville, gastroback aynı markalardır bizdeki beko arçelik gibi düşünebilirsiniz. Makineye şu linkte ürüne git butonuna basarak ulaşabilirsiniz. https://mokapota.com/urun/sage-bcg820bssuk-the-smart-grinder-pro-coffee-grinder-silver
     (Bonus): Öğütücü alternatifleri için de öğütücüleri incelediğim şu yazımı okumanızı tavsiye ederim https://mokapota.com/kahve/kahve-ogutucu-kahve-degrimeni-inceleme-ve-tavsiyeler/22638
     Sevgiler

     • Sezgi diyor ki:

      Tüm sorularıma zamanınızdan feragat edip emek sarf ederek, açık nokta bırakmadan yanıt verdiğiniz için çok ama çok teşekkür ediyorum.
      Kararsızlığım halen devam etse de, yüzde oranları değişti? Umuyorum kendim için en isabetli kararı vereceğim.?
      Her yudum kahvenizin mutluluk dolu olmasını dilerim; sevgi ve saygı bizden efenim??

 66. Vefa diyor ki:

  SAYFA VE WEBSİTE Bilgileri için teşekkür ederim:. çok faydalandım. bütçem elverince tam otomatik bir espresso makine Alacağım. size birkaç sorum olacak ama biraz ön bilgi vererek ilk merak ettiklerimi yazayım… yerli yabancı netten araştırmalarım beni hep siemens eq serisine yönlendirdi. geçenlerde istanbulda bazı satıcıları gezdim. sütü makine içine almadığı için ve kapuçino hazırlama konusunda daha başarılı olması sebebiyle delonghi önerdi. ben de delonghi yi de araştırmaya başladım. amazon.de den deneme bir sipariş vererek, kargo gumruk dahil yurtiçi fiyatından epey ucuza geldiğini gördüm. bizim gibilerin son kararı vermesi uzun sürüyor hatta ayları buluyor. ? ben bu esam-ecam-etam farkını tam anlayamadım. ama galiba etam en üst seviye malzeme kullanıyor.? bu seviyedeki cihazların kazanları hep plastik mi?

  özetle; bizi uğraştırmayacak, tek tuşla kapuçino, espresso, latte çeşitlerini yapan bir makine istiyoruz.
  sorular : ( siemens eq 6 plus ile delonghi muadil modeller )

  1. cihazların işçilik, malzeme kalitesi ve kullanım ömrü ve tabii ki kullanıcı memnuniyeti olarak siemens ve delonghi arasındaki fark nedir?

  2. siemens ve delonghi arasında espresso ve sütlü kahve lezzeti olarak ciddi bir fark var mıdır?

  3. siemens yedek parçanın aşırı pahalı olduğunu söylemiştiniz. ek olarak ülkemizde servis konusunda bu iki marka için ayırd edici başka sorunlar var mıdır?

  4. eq 6 özelliklerini sunan (süt kabından süt alıp bardağa döken) ve daha ucuza amazon.de den alabileceğim çelik kazanlı cihaz var mı?

  sağlıklı günler diler, teşekkür ederim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Vefa Bey Merhaba,
   4 soru var gibi görünsede yazdıklarınızda gizli sorular da var onlarla başlayayım sonra 4 sorunuzu cevaplamaya çalışayım.
   ECAM ESAM ve ETAM farkı basitçe model ve teknoloji farkı. ECAM tek boiler kullanır, malzeme ve işçilik biraz daha düşüktür, ESAM ve ETAM çift boiler kullanırlar ETAM modelleri dijital panel ve soft buton kullanır. Kabaca en belirgin farklar bunlar diyebilirim. Kazanlardan kastınız boiler ise hiçbiri plastik değildir, genelde thermoblock sistem kullanılır veya paslanmaz çelik kazanlıdırlar.
   1- İki marka da dünyaca kabul görmüş markalar ve malzeme kaliteleri işçilik ve kullanıcı yorumları hemen hemen birbirine yakın. Siemenslerde genelde kahvesi çok sıcak değil gibi yorumlar görürsünüz ama bu göreceli bir kavramdır, yukarıdaki yorumlarda defalarca bu konuya değindim o nedenle tekrar tekrar uzun uzun yazmayayım.
   2- Bu konu da ciddi göreceli ve kişiye göre değişken. İki makineyi kıyaslayabilmeniz için aynı şartlarda kahve hazırlamanız gerekir. Dolayısıyla aynı çekirdek, aynı incelikte öğütme aynı miktar su ve kahve vs. Bunları tutturmak gerçekten zor. Öte yandan iki kahveyi tattığınız zamanın da aynı olması gerek biliyorsunuz tat kişinin moduyla da doğru orantılı bir durum (levon bağışın şözüdür, bozcaada da nefis bir şarap içersiniz size çok güzel gelir aynı şaraptan bir şişe alır istanbula getirirsiniz. Bir gün eve gelip açayım şu şarabı da rahatlayayım bi dersiniz. Açarsınız şarap değil sirke çıkar. Çünkü siz bozcaada değil istanbul’dasınızdır. Modlar farklıdır) Yine de bu konuda ısrarcıysanız iki ürünün Türkiye çağrı merkezlerini arayın size showroomlarında randevu alsınlar veya yerlerini öğrenin, kahvenizi alın ve bu kahveyle tadım yapmak istediğinizi söyleyin. Mutlaka izin vereceklerdir.
   3- Yedek parça söz konusu olunca evet siemens biraz daha pahalı maalesef ama iki ürün de ithal ürün ve iki ürünün yedek parçası da euro endeksli. €/TL paritesinin geleceği de önemli sizin için. İki markanın da yaygın servis ağı var dolayısıyla bu karar vermek için elzem bir kriter değil bence.
   4- şu linkte (https://mokapota.com/urun-kategori/onerdiklerimiz/urun-tipine-gore/tam-otomatik-kahve-makinesi) önderdiğimiz philips ve saeco ürünlerine bakmanızı tavsiye ederim.
   Umarım tatmin edici yanıt verebilmişimdir
   Sevgiler

   • Vefa diyor ki:

    Ömer Bey, Cevaplarda hiçbir eksik yok hatta fazlası var tabii ki.
    Ayrıntılı, anlaşılır ve üstelik nezaket yüklü güzel anlatımınız için çok teşekkür ederim.

    Sonuçta çok daha ucuza ve hemen hemen eşit oranda emek sarf ederek aynı kahve zevkini alabiliyorsak… Markaya veya garantiye takılmamak gerek.

    Son kararımı henüz vermedim ama büyük ihtimalle amazon.de ‘den alacağım.

    Aldıktan sonra buradan tecrübelerimi paylaşırım inşaallah.

    Bu arada özellikle elektrikli aletler için başarılı yabancı bir karşılaştırma sitesi önereyim. Kağıt üzerindeki değerler üzerinden gitse de, bu işi oldukça iyi beceriyor… https://kagoo.com/automated-coffee-makers

    Selam ve muhabbetle.

 67. Özgürcan diyor ki:

  Dün gece mesajıma yazdığınız cevap için sonsuz teşekkürler Ömer bey.
  Şu an bulunduğumuz yerde esen rüzgara katılan güzelim kahve kokusunu size borçluyuz. Önerdiğiniz ilgili kahve makinesi şu an için gayet tatmin edici..

  • Omer Demir diyor ki:

   Özgürcan Bey Merhaba,
   Makineniz hayırlı olsun ve güzel günlerde kullanın. Umarım makineyi kullandıkça memnuniyetiniz de artar.
   Bir süre kullandıktan sonra makine hakkında görüş ve deneyimlerinizi de paylaşırsanız seviniriz. Sizin gibi makine alacak okuyucularımıza çok faydası olacaktır.
   Sevgiler.

 68. Vefa LÖK diyor ki:

  Bir süredir araştırıp, amazon listeme eklediğim kahve makinelerini altta listeledim.
  Bu konuda Uzman değilim, hiç kullamadım. Listemdekiler kendi tercih sırama göredir. (en çok istediğim marka saeco, en düşük ise melitta)

  Belki almak isteyen arkadaşları bu fırsatlardan haberdar ederek,
  Şu konularda Görüş ve önerilerinizi beklerim :

  – Türkiye’de pek bilgi ve ana distibutor bulamadım, KENDİMCE diğer iki marka kadar iyi olmadığını düşündüm, o yüzden melitta yı en alta koydum, sizce diğer iki marka es geçilip, Melitta alınır mı?

  – Alttaki ürünler aynı gün bakılıp, hep aynı kategori, aynı segment ve hatta aynı markanın serileri olmasına rağmen ++ Tedarikçi ve gönderen de hep amazon olmasına karşın, neden çıkan vergilerde çok büyük orantısızlıklar var?

  Saeco 10004476 Espresso/kahve makinesi için Kaffeegeniesser ya da sadece büro için [Enerji Sınıfı A]
  https://amzn.to/34brnxs
  Amazon.de satış : €277,00

  Satın alma aşaması son görünüm: (Ödeme için seçilen para birimi EURO)
  Ürünler : EUR 232,77
  Posta ve Paketleme Ücreti: EUR 44,83
  İthalat Ücreti Depozitosu: EUR 97,42
  Sipariş Toplamı: EUR 375,02

  Philips EP3243/50 tam otomatik kahve makinesi
  https://amzn.to/2Ztomd2
  Amazon.de satış : indirim €431,00 / önceki fiyat (€455,00)

  Satın alma aşaması son görünüm: (Ödeme için seçilen para birimi EURO)
  Ürünler : EUR 362,70
  Posta ve Paketleme Ücreti: EUR 46,92
  İthalat Ücreti Depozitosu: EUR 147,21 (alttaki de aynı marka ama vergi bunun yarısından az!)
  Sipariş Toplamı: EUR 556,83

  Philips EP2231/40 tam otomatik kahve makinesi
  https://amzn.to/2LbFCuN
  Amazon.de satış : indirim kaçmış €431,00 / önceki fiyat (€359,00 25-26 ağustos)

  Satın alma aşaması son görünüm: (Ödeme için seçilen para birimi EURO)
  Ürünler : EUR 347,06
  Posta ve Paketleme Ücreti: EUR 48,21
  İthalat Ücreti Depozitosu: EUR 62,47
  Sipariş Toplamı: EUR 457,74

  Krups EA826E (ürün numarası: EA826E10) Kahve makinesi (1450 watt, 1,8 litre, 15 bar, LC ekran, Cappuccinatore) alüminyum
  https://amzn.to/2PmjG42
  Amazon.de satış : indirim €299,00 / önceki fiyat (€375,00)

  Satın alma aşaması son görünüm: (Ödeme için seçilen para birimi EURO)

  Ürünler : EUR 251,26
  Posta ve Paketleme Ücreti: EUR 25,00 (listemdeki en düşük kargo ücreti, diğerlerinin yarısı!)
  İthalat Ücreti Depozitosu: EUR 100,48 (bu vergi de çok)
  Sipariş Toplamı: EUR 376,74

  Melitta F53/0 – 101 kahve makinesi, CAFFEO Passione, dahil Welcome Pack, 135 mm Yükseklik, hacim çekirdek haznesi 125 g
  https://amzn.to/2PzENjk

  Amazon.de satış : indirim €299,00 / önceki fiyat (€399,00)

  Satın alma aşaması son görünüm: (Ödeme için seçilen para birimi EURO)

  Ürünler : EUR 251,26
  Posta ve Paketleme Ücreti: EUR 52,93
  İthalat Ücreti Depozitosu: EUR 45,23 (listemdeki en düşük vergi çıkaran ürün)
  Sipariş Toplamı: EUR 349,42

  • Omer Demir diyor ki:

   Vefa Bey Merhaba,
   Melitta iyi bir markadır, daha çok fiyat performans ürünleri sunar elbette malzeme kalitesi saeco kadar değildir ama en doğru yönlendirici amazon üstündeki kullanıcı yorumları olur. Almanca bilmiyorsanız dahi google translate bu konuda işe yarar. Gümrük ücretlerine gelince, amazon daha önce TR’ye bu üründen gönderdiyse gerçek fiyata yakın gümrük rakamları çıkıyor ama daha önce bu ürünün bir TR gönderimi yoksa gümrükten ne kadara geçeceğini kestiremiyor amazon. Genelde (kesinlikle diyemiyorum zira amazon süreçleri ile ilgili bir konu) sizden tahsil edilen gümrük ücretinden daha az bir gümrük masrafı çıkarsa aradaki fark bi kaç ay içinde amazon tarafından size iade edilir. Ben US alışverişlerimde 1 cent’in bile iade edildiğine şahit oldum. Yüksek çıkan rakamlar Amazon’un kendini güvenceye almak için yükselttiği rakamlar diye düşünebilirsiniz.
   Sevgiler

 69. Adem ürer diyor ki:

  İyi günler. Youtube videonuzu izledim verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Amazon Amerika dan laptop almayı düşünüyorum fiyatı vergi ve kargo dahil 1000 dolar yapıyor. Ürünü aldıktan sonra gümrükte bi sıkıntı yaşar mıyım ups ile gelecek sanırım. Evime kadar gelir mi yoksa kesinlikle yetki belgesini doldurmak zorunda mıyım. Benim için önemli olan gümrüğe takılıp yakilmayacagi şimdiden teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Adem Bey Merhaba,
   Sorunuz kahve makinesi ile ilgili değil ama yine de yanıtlamaya çalışayım.
   Öncelikle bir uyarıda bulunayım. Amerikanın elektrik sistemi 110 Volt, alacağınız cihazın 220 Volt ile çalıştığından emin olun. aksi taktirde cihazı veya şarj adaptörünü yakabilirsiniz.
   Bildiğim kadarıyla Amerika’dan gelen paketler Türkiye’ye ARAMEX tarafından taşınıyor (en azında 5-6 ay önce benim verdiğim sipariş öyle olmuştu). Ancak Amazon o anki duruma göre çalıştığı kargo firmasını değiştirebiliyor kesin şu kargo ile gelir demek doğru olmaz. Hangi kargo olursa olsun, amazon sizden gümrük vergisi tahsil ettiyse gümrük işlemlerinin kargo firmasının TR’de anlaşmalı olduğu gümrük müşavirliği firması tarafından yapılacağı anlamına gelir. Yani siz gümrük işlemleri ile uğraşmazsınız. Yetki belgesi belirsiz bir konu isteyebilirler de istemeyebilirler de ama bu zaten sizin max 5dk’nızı alacak ve email ile yapılan bir işlem. Gümrüğe gitmek, elden evrak vermek vb. bir süreç değil.
   Aldığınız ürün 1500€ altında kaldığı ve yasaklı ürünler listesinde olmadığı sürece bireysel gönderi olarak değerlendirilir ve gümrükte problem yaşamazsınız.
   Yasaklı ürünler genel olarak şu gruplardaki ürünlerdir

   -Tütün ve benzeri ürünler
   -Alkollü ve benzeri içecekler
   -Cep telefonu ve benzeri sim kart takılabilir cihazlar (alacağınız laptopta simkart girişi varsa sıkıntı olabilir buna dikkat)
   -Kozmetik ve benzeri Ürünler
   -Takviye Edici ve Sporcu Gıdaları

   Bu verdiğim bilgiler elbette kişi, paket, ürün için değişkenlik gösterebilir ama ben genel kullanımdan bahsediyorum
   Umarım faydalı oldum
   Sevgiler

 70. Vefa LÖK diyor ki:

  Nihayet kararımı verdim ve delonghi esam 4500 aldım. etam 29.660 modelini de çok beğenmiştim çelik kasalı olması, köpük üretiminde yeni bir teknoloji kullanması, fazladan birkaç seçenek kahve yapabilmesi gibi cezbedici özellikleri vardı. Ancak benim bütçem için bu ürüne 1000 Tl fazladan vermek uygun olmadı. Sonuçta her iki ürün de aşağı yukarı ayni kalitede espresso yapıyor. Buda benim gibi orta seviye kullanıcılar için yeterli.

  Ömer Bey’in bu konuda sahip olduğu tecrübe ve zengin bilgiye rağmen uyguladığı orantılı güç :) ve bakış açısı benim gibi uç noktalara gitmemiş olanlar için keyifli ve rahat bir ortam sunuyor. Aşırı bilgilerle bizi yormuyor, başlangıç ve orta seviyede kişiler için anlam ifade etmeyecek kriterleri baz almadan bilgi veriyor. :) sonuçta kahve içmek istiyoruz, ve bu iş keyif işi… şimdilik barista seviyesinde bilgilere ihtiyaç yok.

  47 yaşındayım, aşağı yukarı 2010’a dek espresso kahve, filtre kahve, kapuçino gibi içeceklerle aramda en az 50 metre mesafe vardı. benim için kahve denince ilk üç sırada Türk Kahvesi vardı, ve onu da en çok sütlü seviyordum. (asitli, acı ve sert besinlere karşı midemde eskiden beri bir hassasiyet var) Türk Kahvesi dışında tanıştıklarım ise marketlerde var olan üçü bir arada toz kahve, granül kahve çeşitlerinden ibaretti. Bunları da çok mecbur olmadıkça içmezdim. (içindeki kimyasallar mideme dokunuyor, hele ki kalitesi düşükse!)

  Sanırım benim kahve kültürümdeki çeşitlenme Türk milletinin genel gidişatına yakın bir zaman aralığında gelişti. Veya gelişiyor diyelim.

  Son yıllarda sayıları artarak düzenlenen kahve festivalleri.. İnternet ve sosyal medya sayesinde hızla yayılıp benimsenen yaşam biçimleri.. Yurt dışı seyahati imkanlarının ve talebin çoğalması… Şehir merkezlerinde, Kapanan büyük büyük kitapçıların yerlerinde, mahalle aralarında mantar gibi türeyen zincir cafeler, butik cafeler…. Farklı tatlar, cazip meslekler… “bunu ben de evde yaparım” diyerek her çeşit ekipman ve bilgiye kolayca ulaşanlar… Yeni kokular, yeni tip sosyalleşmeler…

  Türkiye ve Türk halkı bazında güzelce tartışılıp, analiz edilip, yorumlanası konular bunlar.

  Ben otomatik espresso makine arayışı macerama dönerek yaşadıklarımı kısaca yazayım, belki bir iki kişiye faydası olur.

  Araştırmam birkaç ay sürdü. İlk favorim siemens eq 6 plus idi.. dokunmatik Led ekranı, tek tuşla sunduğu kahve çeşitliliği, marka güvenirliliği, amazon gibi bazı yerlerdeki yüksek beğeni puanları sayesinde neredeyse finale kadar benim listemdeydi. ayrıca özelliklerine göre fiyatı da uygundu.

  İlerleyen günlerde amazon.de yi incelemeye başladım. Listeme Philips, Krups, Melitta ve Delonghi de eklendi. Bunların çoğu EQ 6 plus’dan ortalama 1000 tl daha ucuza alınabiliyordu.

  Ömer Bey’e bu sayfadan birkaç soru sordum.. Sağ olsun, yerinde ve kıvamında bilgiler verdi.. sonra yurtdışı alışveriş sitelerinden çok sayıda yorum okudum. Çok sayıda web sayfasından “best of BTC machines” listesine baktım.. Hemen hepsinde Delonghi ilk üç arasında vardı.

  Eleme turuna geçtim.. Aşağıda bahsettiğim markalara ait cihazlar hakkındaki yorumlarım tamamen kişisel tercihlerime bağlıdır, genelleme amacım veya markaları kötülemek niyetim yoktur. Ayrıca tüm bu markaların üst modellerinde maliyet hariç benim için bir olumsuz yön yoktur.

  önce Amazon daki Krups u eledim.. çünkü olumsuz yorumu çoktu, süt kabı montajı garipti ve ön panel kullanımından hoşlanmadım.

  Sonra çok beğendiğim halde Amazon daki Phiilps i eledim. Çünkü izlediğim videolarda süt kabının çıkarılıp takılmasını zor buldum ve kırılgan olduğunu düşündüm. Ve beğendiğim model 560 euro ya yakındı. riske girmeyecek kadar pahalıydı.

  Amazon da kalanlardan en beğendiğim Delonghi etam 29.660 vardı. Türkiye fiyatından sanırım 400-500 TL ucuzdu… Garanti yokluğu, uzun mesafe ve yüksek fiyat riskinden dolayı bunu da eledim. (model kıyaslaması için en iyi seçenek Delonghi nin kendi websitesidir)

  Geriye düşük fiyatlı Melitta kaldı. Nispeten riski de azdı. Ancak, bazı müşterilerin memnuniyetsizliği ve bazı yorumlarda Delonghi ye dönenleri görünce Amazon dan son adayı da sildim. Üstelik Melitta’nın güncel, geniş kapsamlı bir Türkiye resmi web sitesi yoktu veya ben bulamadım.

  Sonra tekrar ilk adayım olan Siemens EQ6 plus ı yerli forumlarda da etraflıca araştırdım. Bir ürünün Amazon da ilk sıralarda sağlam bir yeri olması, benim için tek karar verme kriteri değil.. Bunu bir defa daha teyit etmiş oldum.

  Ve farklı farklı sitelerde hep ilk sıralarda olan Delonghi ye döndüm. ESAM 4500 için Kuzey avrupa ülkelerinin forumlarındaki ve web sitelerindeki çok yüksek memnuniyet oranlarını görünce kesin kararımı vermiş oldum.

  Ve ESAM 4500’ü 5 taksitle Türkiye den bir siteden aldım. Üç gün sonra cihaz geldi, fabrika ambalajını ben açtım. Kitapta Türkçe vardı, hatta Türkçe hata mesajları vs yazıyordu. Fakat cihazda Türkçe dil seçeneği yok.

  Bir gün sonra kahve indiriminiz olan yerden 3 lü 100 er gramlık deneme seti almıştım ancak cihaz çok çabuk geldiği için kahvem yoktu. O yüzden çarşıdaki (5 yıldır Erzincan’da yaşıyoruz) bir kafeden az bir miktar çekirdek aldık. Çok kavruktu. (sonradan baktım webden, sanırım Kosova kahvesi, %60 arabica %40 robusta) ağır bir kokusu vardı.. bana göre çok acıydı ama sütle beraber fena değildi.

  İki gün sonra siparişimiz de geldi :)

  Salerno yu açtık.. çekirdekler öncekinden daha ufak, açık kahve rengi, koku daha hoş. Sade espresso bile çok güzel. Biz dondurmalı yaptık, harika oldu. Diğer iki paketi merak ediyorum.

  Makinenin huyunu suyunu öğrenme aşamasındayım, kullanım kılavuzunu okudum. Öğütme ayarını şimdilik ellemedim, fakat hangi kahvede hangi ayarı kullanmam gerektiğini merak ediyorum. Biraz ön araştırma yaptım ama okuduklarım çok genel bilgiler olduğu (yani otomatik espresso cihazı için değil, filtre kahveden Türk kahvesine dek öğütme bilgileri) için merakımı gideremedim. İlerleyen zamanlarda bakacağım.

  Bir ölçüm bardağım yok veya ölçmedim ama Anladığım kadarıyla cihazdaki espresso sertlik ayarı (5 seviyeli), kahveye eklenen su miktarıyla ilgili.

  Kullanmadığım saatlerde çoğu cihazın elektriğini kesme alışkanlığım vardır. Fakat kahve makinesinin kitabında 72 saatlik döngüler tuttuğunu ve temizlik uyarılarını buna göre verdiğini okuyunca, ne kadar doğru veya gerekli bilemem ama şimdilik bu cihazı şebekede tutuyorum ve ön panelden kapatıyorum.

  Bir defa atık kabı boşaltın (empty ground container) uyarısı vermişti. Cihazı tamamen kapatıp, ön kapağı açıp, atık su damlalığını ve kahve atık kabını temizleyip tekrar taktık. fakat aynı hata yine çıktı. Tekrar açtık, acaba altta kalan azcık kahve tozu falan mı sebep oluyor dedik, yine temizledik, tekrar herşeyi taktık.. Açtık, yine aynı hata.. Acemilik :) İnsan tedirgin oluyor elbet, belki de cihaz bozuldu sandık. Sonra aklıma elektronik cihazların davranışı ve 72 saat konusu geldi. Çünkü cihaz bu temizlikler esnasında şalterden kapalıydı, ön kapağın açıldığından, atık kabının çıktığından, geri takıldığından ve ön kapağın kapandığından haberi olmuyordu. :) (bilgisayar programcısı olmama karşın, bu cihaza böyle davranmıştım)… Ve atık bölmesinin takılıp çıkarılma işini cihaz açıkken, mesaj gösterirken yaptık. Nihayet READY yazısını gördük.

  Kendimizce daha sağlıklı olur diyerek kapuçino-latte için çiftlik sütü kullandık. Ancak bir defa sütü etrafa fışkırttığını görünce vazgeçtik. (oysa kitapta gerekli bilgi var. süt 5 derecede ve az yağlı veya yağsız olmalı)

  Hayat ironiler, çelişkilerle dolu.. Bazı tercihlerimizin bazı zamanlara özel mantıklı açıklaması yok. :) Zira Türk Kahvesi makinesinin 400-600 TL lik fiyatını çok bulup klasik cezvede veya elektrikli cezvede pişiren biz, ayn bütçe aynı zaman aralığında bir espresso makinesine 3000 TL’den fazla bir tutarı seve seve ödüyoruz.. Hayat işte!! :)

  Cihazdan memnunum, aldığıma pişman değilim. En azından Şu meşhur zincir cafelerde içtiğim kahveler kadar lezzetli kahveler içtiğimi-içeceğimi düşünüyorum.

  söylemeden geçmeyeyim :

  Kapuçino ve latte için en iyi süt kreması evde 15 TL lik french press ve çiftlik sütü ile yaptığımdır!

  Böylesini yapan var mıdır bilemem ama hiç bir yerde böyle kıvamlı ve lezzetli olanı içmedim.

  Selam ve muhabbetle :))

  • Omer Demir diyor ki:

   Süpersiniz Vefa Bey…
   Öncelikle makineniz hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın.
   Eminim detaylı yorumunuz bu konuda gerçek kullanıcı deneyimi arayan okuyucularımızın oldukça ilgisini çekecektir.
   Sevgiler Selamlar…

 71. Bayram diyor ki:

  İyi günler Ömer bey konik öğütücülerin temizliği İle ilgili araştırma yaptım.Fazla bilgi bulamadım.Bu konu hakkında düşünceleriniz nedir

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Bayram Bey,
   Konik dişlileri temizlemek düz dişlileri temizlemeye göre oldukça kolay ve zahmetsiz. Makinelerde genellikle iç dişli kolaylıkla çıkartılabiliyor. bunu çıkarttığınızda zaten iki dişli arasına sıkışmış kahveler direkt alt hazneye düşüyor. Dişli yivleri arasını ise sert kıllı bir temizleme fırçası ile rahatlıkla temizleyebilirsiniz. El tipi değirmenimi b4-5 ayda bir tamamen söküp yıkayıp temizliyorum. Kuruyunca da monte edip kullanmaya devam ediyorum. Elektrikli öğütücümde ise fırça ile çık rahat temizliğini yapıyorum.
   Sevgiler

 72. Ilgaz Akyürek diyor ki:

  Merhabalar, sitenizi kahve makinesi araştırması yaparken tesadüfen keşfettim ve çok güzel bir dille, detaylıca hazırladığınız yazılar için teşekkür etmek istedim :) yorumlarınızdan yola çıkarak yaptığım araştırma sonucunda Siemens EQ6 Plus TE653311RW Tam Otomatik Kahve Makinesi siparişi verdim. Elime ulaşıp kullanmaya başladıktan sonra yorumlarımı da yazacağım :)

   • Ilgaz Akyürek diyor ki:

    Merhabalar, kahve makinemiz Black Friday çılgınlığından ötürü 3-4 gün önce ancak elimize ulaştı ve ilk günden beri inanılmaz memnunuz :) size bu yazıyı hazırladığınız için çok teşekkür ederim çünkü araştırırken denk geldiğim yazınız sayesinde Siemens EQ6’da karar kıldık ve iyi ki de öyle yapmışız. Çekirdeğin taze taze öğütülmesi ve 2 dakika içinde kahvenin hazır olması müthiş bir lüks :) şimdi deneme yanılma yöntemi ile çekirdek seçmeye çalışıyoruz. Her kahvede de koyuluk, çekirdek boyutu, sıcaklık gibi özellikleri test ediyoruz. Bir noktada çok haklısınız, dolaptan alınan sütü çok fazla ısıtamadığı için sıcak kahve severleri üzebilir ama biraz önce dolaptan çıkartıp oda sıcaklığına gelmiş süt ile sonuç benim için tatmin edici oldu.

    Sevgiler,

    • Omer Demir diyor ki:

     Süper! Çok sevindim, makinenizi güzel günlerde kullanın. Benden çok, sizlerin geri bildirimlerinin çok daha faydalı olduğunu düşünüyorum. O nedenle benden de size teşekkür.. sevgiler

     • simaltun diyor ki:

      merhaba Siemens EQ6 Plus TE653311RW ve Philips
      Ep2231/40 arasında kaldım. yazınız çokk faydalı oldu ancak netleştiremediğim bir konu var. sıcaklık ayarı konusu. anladığm kadarıyla philipsde 3 farklı sıcaklık ayarı var siemensde bu ayar var mı? sütü dolaptan kullanmadığımız müddetçe espresso yaparken sıcaklık sorunu yaratır mı? ılık kahve içemiyorum bu konu çok önemli benim için. cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

      • Omer Demir diyor ki:

       Simay Hanım Merhaba,
       Bilime dayanmayan sıcaklık tanımı gerçekten çok göreceli bir kavram. Bir dereceyle ölçüp benim sevdiğim kahve şu sıcaklıkta denmediği sürece de iki insanın aynı dili konuşması çok olası değil.
       Kahve ısısı, kültürümüz ve yaşanmışlıklarımızın oluşturduğu beklentilere yukarıdaki bir çok yorumumda değindim, biz ısı konusunda biraz farklı beklentiye sahibiz. Bu nedenle tekrar tekrar yazmayayım ama eğer tereddüdünüz varsa siemens müşteri hizmetlerini arayıp bir showroom ya da bu makineyi deneyebileceğiniz bir mağaza olup olmadığını sorabilirsiniz kendinizin yapacağı deneme en doğrusu olacaktır.
       Evet Siemens EQ6’da 3 kademe kahve sıcaklık ayarı var. Ama iki üründe de bu süt sıcaklığı değil, espresso çıkış sıcaklığı bunu göz ardı etmeyin lütfen. Ayrıca maalesef iki üründe hangi kademe ısının kaç derece sıcaklıkta kahve hazırladığını da belirtmiyor. Bir yayıncı olarak ben de kullanıcı yorumlarına odaklanıyorum zira bireysel olarak benim tercihlerim de farklı. İki ürünün kullanıcı yorumlarına bakarsanız Siemens’te süt sıcaklık şikayetinin fazla olduğunu görürsünüz. Ama bu direkt dolaptan çıkan sütü kullanıp kullanmadıklarına göre, dolabı 8 derecede mi 2 derecede mi tuttuklarına göre bile çok değişen bir konu. Açık ve net cevaplamaya çalıştım ama durum çok göreceli :))
       Sevgiler

       • Ilgaz Akyürek diyor ki:

        Merhabalar, yaklaşık 3 haftadır Siemens EQ6 kullanıyoruz, Ömer Bey’in de dediği gibi sıcaklık çok göreceli bir kavram. Ben hiçbir içeceği çok sıcak içemediğim için dolaptan çıkan sütle yapıldığında benim için içilebilir bir sıcaklıkta kahve oluyor fakat eşim sıcak sevdiği için o dolaptan çıkmış sütle yapılan kahveyi soğuk buluyor :) Biz de sıcaklık sorununu şu şekilde çözdük, akşam eve gelince sütü direkt dolaptan çıkarıyoruz ve yemek sonrasına süt ılıklaşmış oluyor ve makinenin de ısıtmasıyla iyi bir sıcaklığa erişiyor. Çok kişisel bir deneyim ama durum böyle:) biz makinemizden çok memnunuz, makineyi seçmemizin de en önemli sebebi Ömer Bey’in bu harika detaylı yazısıdır :)

        İyi akşamlar,

        Ilgaz

         • Simaltun diyor ki:

          Ilgaz beyede sizede cevaplar için çok teşekkür ederim. Çok haklısınız sıcaklık konusunda göreceli bir kavram. Genel olarak türk insanı sıcak içecekleri kaynar seviyor olduğundan beni anlarsınız diye düşünerek dümdüz sordum :) ufak bir sorum daha olacak siemensde philipsdeki gibi cıkarılabilir ayrı bir süt kabı yok sanırım. Süt kabındaki sütü ısıttıktan sonra dolaba koymak zaten ne derece anlamlı bunuda bilemiyorum ama sizce bu temizlik yada pratik olması açısından önemli bir ayrıntı mı? Siemens eq6 le ilgili sikayetvar.com da birçok şikayet varken philipsle ilgili yorumları göremedim ayrıca bununla ilgili ne düşünüyorsunuz

          • Omer Demir diyor ki:

           Simay Hanım Merhaba,
           Evet ayrı bir süt kabı yok, dışarıdaki herhangi bir süt kabından veya süt kutusundan sütü alabiliyor. Süt köpürtme işlemi zaten kabın içerisinde değil, ayrı bir bölümde gerçekleşiyor (bir nevi thermoblock sistemi gibi düşünebilirsiniz. Bu nedenle dolaba kapta koyacağınız süt ısıtılmamış kullanılmayan süt oluyor. Philips’in bu ürünleri Türkiye pazarına çok yakın bir zamanda girdi o nedenle TR’deki sitelerde yorum ya da şikayet göremeyebilirsiniz. Ben de zaten yurt dışı sitelere bakıyorum ağırlıklı ürünleri incelerken. Orada da dediğim gibi sıcaklık konusundaki serzenişler siemenslerde daha fazla.
           Sevgiler

 73. Nurecmer diyor ki:

  Tekrar merhaba Ömer bey daha önce beğendiğim dizaynına hayran olduğum russell hobbs 23370-56 elegance Amazon da bugün itibariyle yine indirime girmiş ve bunu çok istiyorum bu ürün hakkında yorumunuzu da merak ediyorum açıkçası son olarak electrolux 7800 ile karşılaştırma yaparsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Nurecmer Hanım Merhaba,
   Russell hobbs 23370-56 ‘da sıcak tutma ısı ayarı yok. Klasik makinelerden farklı olarak suyu kahveye diket bir çubuktaki deliklerden püskürtüyor. Klasik makinelerde su tek noktadan bir bir hazneye püskürtülür ve o haznedeki deliklerden duşlama ile kahveye gönderilir. Su püskürtme yöntemleri arasında lezzete etki eden fark var mı derseniz bence yok ama farklı bir dizayn ile bunun yapıldığı aşikar. İki makinede de aroma ve programlama özellikleri var ve dış yüzeyleri inox metal kaplama. İkisi de görünüm olarak şık ürünler. Russell Hoobbs için yorumlara baktığımda ise, suyu çok şiddetli püskürttüğü için haznedeki kahveyi sıçratma şikayetinde bulunan bir kaç kişi olmuş. Detaylara baktığımda ise bu durumun 7-8 fincandan fazla kahve konduğunda haznedeki kahve seviyesi yükseldiği için olduğunu görüyorum. Almanyada yedek parça (özellikle karaf ve iç filtre bölümü) temin edilemediği belirtilmiş. Makineyi Türkiye’den alacaksanız servisi arayıp sorun derim bu modelin karafı elinizde var mı diye. Bir de kullanıcılardan biri şu fotografı paylaşmış.
   Son karar sizin,
   Sevgiler

   Russel Hobbs 23370-56

 74. Murat KAPÇAK diyor ki:

  Merhaba,
  Öncelikle böylesine özenli ve şık bir site için gönülden tebrik ederim. Site tasarımı, bilgiler tavsiyeler, kısaca herşey süper. Sabahın kör beşine kadar ayrılamadım, ve ertesi günü bekledim buraya bir yorum yazabilmek için.

  2 senedir mokapot, Delonghi ECP 35.31 ve KC 521m değirmen kullanıyorum. Değirmen yorumunuz beni eşimle olan etrafa kahve saçma suçumdan da akladı. Bunun için ayrıca teşekkür ederim.

  İlk sene Bodrum’dan kahve çekirdeklerimi alıyordum ve herşey süperdi. Kahve hazırlamak ve misafirlerime sunmak vs. Önce William buranın ekonomisini beğenmedi ve Yunanistan’a geri döndü, ve o güzelim harmanlardan mahrum oldum. Sonra kalabalık misafirlere kahve hazırlamaktan bahçedeki sohbeti kaçırır oldum. İş bittikten sonra keyif aldığım kahve olayı eziyete dönüştü.

  Aslında Allinone ürünleri hiç sevmem. Her görevi yapan ayrı bir profosyonel olması gerek diye düşünürüm. Ancak geçen hafta aldığım Receiver, wifi, widi, herşeyin içinde olduğu TV ile bu düşüncem değişti. Teknoloji bu durumun üstesinden gelmiş artık diye düşündüm ve Tam otomatik kahve makinelerine bakmaya başladım . Gönlümden Siemens EQ9 geçiyor. Bir tarafım vakit nakittir, uğraşma artık bak senin yerine yapan var diyor. Diğer tarafımda senin gibi kimse kahve yapamaz, EQ 9 parasına DeLonghi EC9335M al ucundan allinone olsun kendi hünerinde hala dillere destan olsun diyor. Lütfen söyleyin DR bey, ben yaşayacak mıyım ?

  Bu arada EQ9 Türk sitelerde 5.100 ile 14.000 gibi ucuk bir fiyat aralığında ya ben birşeyi yanlış algılıyorum, yada kimse birşey bilerek satmıyor..

  Saygı ve sevgiyle tekrar teşekkür ederim

  • Omer Demir diyor ki:

   Murat Bey Selamlar,
   Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ederim, bunlar gerçekten ayrı bir keyif veriyor bize, sağ olun.
   Bir tarafınızın diğerinden kalır yanı yok onu söyleyeyim. İkisi de oldukça haklı. Hiç bir otomatik makine sizin manuel hazırladaığını kahve gibi özel bir kahve hazırlayamaz.
   Ancak öte yandan misafir sayısı fazla ise ve sizi sohbetten geri kalacak noktaya getirdiyse de bu makine sizi rahatlatır.
   Ama sizin karar vermeniz gereken şey bence bunlardan hangisine yakın olduğunuz. Ya da şöyle bir alternatif sunayım size, zaten şu an makineleriniz var bunlara dokunmayın. Otomatik makineye nasıl olsa ihtiyacınız olacak bence maddi durumunuz elveriyorsa onu da alın mutlaka. Az misafiriniz olursa ya da hüner göstermek istediğiniz bir misafir olursa ona manuel hazırlarsınız, öt yandan ülkeyi kurtarmak herşeyden önce gelir o zaman da otomatik makineden yardım alırsınız ;)
   Türkiye’deki fiyatlar geçen seneki döviz atağından sonra inanılmaz dengesizleşti. Bunun sebebi ise distribütörlerin kendini garantiye alma isteği. Bu nedenle ben geçen seneden beri bir çok ürünün yurt dışında daha ucuz olduğunu söylüyor, araştırıyor ve bu ürünleri yakaladıkça listeliyorum. Bunlara bir göz atın, hazırladığım videoyu bir izleyin. sorunuz olursa ben buradayım
   Sevgiler

 75. Erhan Yanar diyor ki:

  Ben bir öğrenci olarak evime uygun fiyatlı bir makine almak istiyorum hiç kutusu açılmamış ikinci el delonghi ecp 3121 buldum fiyatı gerçekten çok cezbedici ancak ben latte yapmak istiyorum siz latte kreması yapmak için uygun olmadığını yazmışsınız aklıma takıldı size danışmak istedim (profesyonel olarak art yapmak niyetinde değilim lezzeti yerinde olsun bana yeter) sizin tavsiyeniz nedir

  • Omer Demir diyor ki:

   Erhan Bey Selamlar,
   Yazıda da bahsettiğim gibi bu makinenin süt köpürtücüsü cappuccino için uygun. Latte için microfoam köpük gerekir ki bu makine onu sağlamaz.
   Sormak istediğiniz hiç mi sağlamaz ise evet hiç sağlamaz.
   Öte yandan cappuccino sizin ihtiyacınızı karşılayabilir belki, daha önce denemediyseniz dışarıda bir cappuccino deneyin, hiç mi olmaz diye bir de kendinize sorun.
   Sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   İrem Hanım merhaba,
   Sanırım Philips HD7462/20 modelinden bahsediyorsunuz. Basit bir filtre kahve makinesi, ek bir özellik barındırmıyor. Swirl karıştırma diye bahsedilen özellik sadece bir borudan ibaret ve ilk damlaların sıçramadan en alta inmesini sağlıyor.Kahve demlendikçe alt haznedeki kahvenin üstüne düşmek yerine alttan haznedeki kahveye dahil oluyor böylece. Bu özelliğin faydadan çok karafı temizlerken sıkıntı yarattığına dair bir çok yorum bulunuyor. Açıkçası bence de tad’a çok etki eden bir özellik değil. Amacı homojen bir tat sağlamak ama zaten karaf içine yukarıdan düşen damlalar içeride de bu devinimi yaratıp homojenliği sağlıyor.

   Bunlara ek makine ile ilgili de bazı sıkıntılar raporlanmış, plastik malezemenin aşırı ince olduğu belirtiliyor fakat asıl sıkıntılı konu, demleme bölümündeki öğütülmüş kahvenin karaf içine kaçıyor olması. bir iki kullanıcı olsa kullanım hatası diyebilirim ama bir çok kullanıcıdan bu şikayet gelmiş. özellikle 6 fincan (2,3 kupa( fazla demlemelerde suyun çok şiddetli püskürtülmesi nedeniyle haznedeki kahveyi sıçrattığı ve karaf için parçaların düştüğü belirtiliyor. Özetle, almadan önce bir kere daha düşünün derim.
   Sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Dinçer Bey Merhaba,
   Delonghi 23.420’yi Philips EP2220 ile kıyaslamak daha doğru olacak.
   Temelde çıktı olarak çok benzer fayda sunuyor bu iki ürün.
   23.420 ilk çıktığı zaman oldukça şık görünen bir üründü ama Philips dizaynı bir adım daha öne taşımız durumda. Görsellik sizin için önemliyse bu da önemli noktalardan biri
   Özelleştime tarafında ise iki ürnde de önceden öğütülmüş kahve de kullanabiliyor ama zaten böyle bir makine alıyorsanız önceden öğütülmüş çekirdek kullanmanın da bir anlamı yok, zaten kullanmayın da :)
   Öğütme incelik ayarlarında Philips 12 kademe, delonghi ise 13 kademeli seçenek sunuyor. DElonghi kahvede 4 ayrı su seviyesi sunarken philips 3 seçenek sunuyor. İki üründe de americano hazırlama yok ama kahve hazırlarken kullanılan su miktarın da oynama yapılabiliyor. Americano’yu espresso hazırladıktan sonra zaten sıcak su ekleyrek siz yapabiirsiniz. Sıcaklık konusu iki üründe de aynı. çok belirgin raporlanan bir sıcaklık problemi yok. içim sıcaklıkları 70 derece civarında diyebilirim.
   Kalan özellikler neredeyse aynı, ama iki makinenin dizayn dışında en ayrışan noktası ne derseniz. Delonghi özelleştirmeye ve programlamaya odaklanmışken Philips işi çok sade bir ekranla temel ihtiaçları tel tuşla ayarlamanızı sağlayacak şekilde belirlemiş. Delonghide önceden istediğiniz kahveyi programlayıp tek tuşla sonraki her seferde aynı şekilde alabiliysunuz. Ama o içime özel özelleştirme yapmak isterseniz bu biraz uğraştırıcı ve kimileri için kafa karıştırıcı olabiliyor. Philipsde ise programlama yok ama her içeceği özelleştirme çok kolay bir arayüzde sağlanmış
   Sevgiler
   Delonghinin kullanımında ortadaki düğmeyi çevirip menüde clickleyerek ilerliyorsunuz. Philipste ise bunlar dokunmatik ayrı tuşlara entegre ve 2-3 dokunuşla kahve hazırlamanız mümkün.

 76. Ayşe diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey, Yazınız çok güzel emeğinize sağlık, filtre kahve Makinesi almak istiyoruz eşimle , Beko Bkk 4315, homend 5006, bir de Vestel şölen arasında kaldım ben, bütçem çok yüksek değil, zamanlama önemli değil, sıcak tutma süresi de çok önemli değil, sadece güzel bi kahve içmek istiyoruz☺️ Hangisini tavsiye edersiniz? Ya uygun fiyatlı kendinden filtresini kullanabileceğimiz başka bir makine var mı?

  • Omer Demir diyor ki:

   Ayşe Hanım merhaba,
   Güzel bir khave içmek istiyorum diyorsanız, kendinden filtreyi kullanmayın.
   Kağıt filtre berrak ve net bir kahve elde etmenizi sağlar. Kalıcı filtreler ise hem kağıt kadar süzemediği için kahve partikülü sızdırır ve kahveniz bulanık olur hem de zamanla istenmeyen koku/veya tada sahip olabilir. Bunları göze alırım derseniz de temizliğine çok çok dikkat etmeniz gerekir.
   Belirttiğiniz makineler hemen hemen aynı özelliklere sahipler. Öncelikle dizaynı içinize sineni tercih edinderim. O da farketez derseniz, aralarında Beko “çıkarılarbilir su tankı” ile bence bir adım önde sıcak tutma süresi ise 30 dakika.
   Sevgiler

 77. Dinçer diyor ki:

  Ömer Bey tekrar merhaba,
  Öncelikle kusura bakmayın bu şekilde sizi sorularla rahatsız ediyorum. bizlere böyle bir imkan sunduğunuz icin ayrıca çok tesekkur ediyorum.
  Krups 8298 ile muadili olan Philips Tam Otomatik Kahve makinesi hangisidir ve aralarındaki farklar nelerdir. Yardımcı olabilir misiniz lütfen

  • Omer Demir diyor ki:

   Dinçer Bey Merhaba,
   Philips 3200 serisi aynı segment gibi düşünebilirsiniz. İki üründen de yazıda bahsediyorum. Siz ihtiyacınızı aradığınız özelliği nelerin aklınızı karıştırdığını paylaşırsanız daha rahat yönlendirme yapabilirim.
   Sevgiler

 78. Ayça konuk diyor ki:

  Merhabalar,
  Öncelikle teşekkür ederim sunduğunuz bilgilerden ötürü çünkü bu konuda yeterli hiç bilgi yok. Ben Lioness XS otomat hakkında bilgi almak istiyordum benzin istasyonu için düşünüyoruz sizin fikrinizi almak istedim
  Şimdiden teşekkür ederim

  • Omer Demir diyor ki:

   Ayça Hanım Merhaba,
   Belirttiğiniz makine granül kahveden kahve hazırlayan bir makine. Gerçek kahve çekirdeği kullanmıyor.
   Bu tip makineleri gerçek bir kahve makinesi sınıfında değerlendirmiyoruz.
   Granül kahveyi de önermiyorum
   Sevgiler

 79. Selda diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey,
  Öncelikle böylesine detaylı, okunması keyifli sayfanız ve her sorumuza sabırla son derece açıklayıcı verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür etmek istedim.
  Almayı düşündüğümüz otomatik makine için uzun zamandır araştırma yapıyoruz. Fiyat / Performans olarak bir kaç modeli beğendik. Şöyle ki;
  Homend 5003 ( artık firmanın bu ürüne teknik destek vermemesi dezavantaj fakat fiyat olarak en avantajlısı ) 1.700 TL.
  Delonghi Esam 2600 ( yerel bir işletmeden 2.200 TL. fiyat aldık haftaiçi ) son olarak da Siemens EQ 3 ( bugün mediamarkt 2.400 TL. fiyat gördük. )
  En önemli kriterimiz mis kokulu taze öğütülmüş kahve içmek :) Sütlü çeşitleri için açıkcası çok konfor aramıyoruz çünkü makine dışında da istediğimiz gibi hazırlayabiliriz. Görüntü, estetik ( plastik yada inox vb. ) göreceli kavramlar…
  Açıkcası biraz kararsız kaldık, kısacası fikriniz bizim için değerli.
  Şimdiden çok teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Selda Hanım Merhaba,
   Öncelike güzel sözleriniz için teşekkür ederim.
   En önemli kriterinizi karşılayablecek bir çok alternatif var. Size yardımcı olabilmem için ihtiyacınızı tam olarak netleştirmelisiniz.
   Siz bana ne kadar kendi kriterlerinizi aktarırsanız ben de o kadar yönlendirici olabilirim.
   Bütçeniz ne kadar, ne tip kahveler tüketirsiniz, kahveyi özelleştirmek ister misiniz
   Manuel mi otomatik mi?
   Olmazsa olmazınız nedir (mis kokulu kahve bir kriter değil :)) )
   bu makineler arasından neden kaldınız hangi özellik sizi düşündürüyor, sadece fiyat mı? Öyleyse Yurt dışından almayı düşündünüz mü
   Biraz daha bilgi lütfen
   Sevgiler

 80. Kerim D diyor ki:

  Tekrar Merhaba Ömer Bey,

  Öğütücü ile ilgili sorumu doğru sayfasında sorayım istedim :). WMF Stelio almaya karar vermiştim, güncel fiyatı 800 TL. ama araştırırken Fakir Signature ile karşılaştım, güncel fiyatı 460 TL, neredeyse yarı fiyatına.
  Fakir Signature, WMF Stelio ile görüntüde ve özellik listesinde bire-bir aynı. Anladığım üzere aynı ürünü WMF’ye fason yaptırmış, Fakir markası altında satıyorlar. Bunu doğrulayan bir tane yorum da okudum. Ama sizin de görüşünüzü almak istedim.
  WMF Stelio yerine yarı fiyatına aynı kozmetik görünümlü ve aynı özellikli Fakir Signature almak konusunda ne diyosunuz? Gerçekten bire-bir aynı ürün mü bu acaba?

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Kerim Bey,
   Evet doğrusunu yaptınız böylece diğer okuyucularımız da daha rahat faydalanacaktır. Sizin de belirttiğiniz gibi iki makinenin dizaynı birebir aynı.
   WMF seb grubun bir parçası (Rowenta ve Tefal de aynı grubun markası) ama Fakir ayrı bir marka. Zaman zaman bu gibi durumlarla karşılaşabiliyoruz. Distrübütör ağı geniş markalar çok rağbet gören bazı ürünleri izin alarak işbirliği yaparak üretebiliyor. Veya tasarımı bir başka firmaya ait ürünü belli bir süre sadece bir marka ürettikten sonra anlaşma süresi dolunca tasarım hakkına sahip firma bunu başka markalara da satabilir hale geliyor. Bu da o tip makinelerden biri. Dizayn için çok büyük oranda aynı diyebiliriz. Ancak iç aksam malzeme kalitesi değişkenlik gösterebiliyor. Ancak diğer yorumunuzdan da bildiğim kadarıyla siz Filtre kahve makinesi için bir öğütücü bakıyorsunuz, bu öğütücü de ihtiyacınızı karşılar. Benim ilk öğütücüm bundan da beter bir flatburr öğütücüydü 10 yıla yakın kullandım hala da ha çalışır ama arada bi tekler. Bu tip makinelerde espresso öğütmesi iş görür seviyede oluyor ama espresso da ince ayara çok müsait olmuyorlar. Çok yakın zamanda bir espresso makinesi hedefinizde yoksa tercih edebilirsiniz. Fiyat da şu dönem için mantıklı.
   Sevgiler

 81. mesut gökçe diyor ki:

  merhaba ömer bey ,
  ben phılıps ep2231 model kahve makinasını aldım önümüzdeki haftaiçi de kargoyla gelecek sanırım ,sizce ürün nasıldır ,kullanıcı yorumları gayet hoşuma gitti ama ilk kez kahve makinası alıyorum evde kullanacagım bar oranı 15 sanırım sizce idealmidir ayrıca mesela bu cihazda cappucino espresso ve normal filtre kahve özelliği var fakat mesela sütlü filtre kahve içmek isteyince ayarı varmıdır acaba ? şimdiden teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Mesut Bey Merhaba,
   Aldığınız makine filtre kahve yapmaz, bu tür otomatik makinelerin hiçbiri zaten filtre kahve yapmıyor bunu özellikle belirtmek isterim. Bu tip makinelerde filtre kahveye en yakın çözüm espresso’ya sıcak su eklenerek hazırlanan americano’dur. Sizin aldığınız makine’de direkt americano hazırlama özelliği yok ama hazırladığınız espresso’ya sıcak su ekleyerek bunu siz yapabilirsiniz. 15 Bar konusu bütün makinelerde yanıltıcı bir konu. Zira bu verilen rakamlar hep kompresör başlangıç basıncı ama bu espresso başlığına gelene kadar kayba uğruyor. Espresso için başlıktaki basıncın 9-10 bar arasında olması gerekiyor. Bazı manuel makinalarda grup başlığındaki basıncı ölçen göstergeler var bunlar en sağlıklısı ama bu tip tam otomatik makinelerde de yeterli seviyede çıkış olmak durumunda zaten.
   Sevgiler

 82. Ayşegül diyor ki:

  Merhabalar ben yeni filtre kahve makinesi almayı düşünüyorum da bir türlü karar veremedim,elektrolux 5300 ve Delonghi ıcm2.1 arasında kaldım siz hangisini önerirsiniz?benim önceliğim kahvenin makineden çok sıcak çıkması.

  • Omer Demir diyor ki:

   Ayşegül Hanım Merhaba,
   Doğrudan şu ürünü alın diyemem ama ürünler hakkında kriterlerinize göre şunları söyleyebilirim;
   Sıcaklık göreceli bir kavram buna rağmen iki üründe de sıcaklıkla ilgili negatif bir geri bildirime bulunmuyor. EKF5300 ICM2.1’e göre ek olarak aroma fonksiyonu sunuyor. Özellikle düşük miktarda demleme yapacaksanız bu önemli bir ek özellik halie gelir.
   Sevgiler

 83. Armağan diyor ki:

  Ömer Bey Merhaba ,

  Delonghi EC685 ve ECP 35.31 arasında kaldım. French press kullanıyorum. Filitre kahve ve latte önceliğim. Lezzetli ve pratik ve sorunsuz bir makina olması tercihim . Hangisini önerirsiniz max bu rakam aralığında. Farklı bir öneriniz olur mu

  Teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhabalar,
   Bu makineler espresso makinesi dolayısıyla filtre kahve elde edemezsiniz. Filtre kahveye benzer Americano yapabilirsiniz sadece.
   İki ürün arasında kalmanızın sebebi nedir bunu belirtmemişsiniz?
   Sevgiler

 84. hacer şahin diyor ki:

  merhaba ömer bey, primadonna xs de luxe etam 36.365.m ile DELONGHI ECAM 550.55SB PRİMADONNA CLASS TAM OTOMATİK KAHVE MAKİNESİ arasında hangisini seçmeliyim. farkları neler? bu ayarda başka öneriniz var mı? teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Hacer Hanım Merhaba,
   Zor bir konu, delonghi maalesef marka modellemesi ve özellik ayrıştırmasında karışık bir method kullanıyor. Kabaca iki makine arasındaki farkları ben özetleyeyim siz ihtiyacınızı karşılayana yönelin.
   Öncelikle şunu bilmekte fayda var. ECAM modeller tek kazanlıdır ESAM ve ETAM modeller ise çift kazanlı makinelerdir. Bu nedenle ECAM daha hafif bir üründür ESAM ve ETAM süt ve espresso’da daha hızlı hazır hale gelirler. Çok sayıda kullanım için daha verimlidirler. ESAM serisi dokunmatik ekran kullanırken ETAM serisi basmalı tuşlar kullanır.
   Kabaca ECAM 550 bir üst serinin tek kazanlı modeli, ETAM 36.365 ise bir alt serinin çift kazanlı modeli gibi düşünebilirsiniz
   İlk makine ECAM 550 ikinci makine ETAM 36 diye düşünerek, boyut ağırlık vs kavramlarına girmeden özellik farklarına bakarsak

   Doppio+ (preinfusion espresso): +,-
   Extra cappuchino aparatı: -,+
   Standby fonksiyonu: -,+
   Basınç: 19bar,15bar
   IFD (Instant Frothing Device – Hızlı köpürtme): +,-
   Çekirdek kapasite: 360gr,170gr
   Lungo (uzun çekim espresso): +,-
   Programlanır açılma: +,-
   Enerji tasarrufu fonksiyonu: -,+
   Fincan aydınlatma: -,+

   Sevgiler

 85. Arda Ozisler diyor ki:

  Merhabalar oncelikle bu denli detayli ve kapsamli bilgi paylastiginiz icin cok tesekkurler ben de bir kac urun arasinda kaldim ve sizden fikir almak istedim. Bu urunler Electrolux EKF7800, Delonghi ICM16731/ BK15250 ve Braun KF7120 bu urunler arasinda kaldim ve bi karara varamiyorum simdiden cok tesekkurler :)

  • Omer Demir diyor ki:

   Arda Bey Merhaba,
   Ürünlerin hepsinden yazıda bahsediyorum. Ürünler arasında neden kaldığınızı neden karar vermediğiniz ve benden tam olarak ne beklediğinizi paylaşmamışsınız?
   Benden beklentiniz tam olarak nedir?
   Sevgiler

 86. elif diyor ki:

  Ömer bey merhabalar,

  Ben Delonghi ECP 31.21 modelini almayı planlıyorum, fakat şu an ilk başta kahve öğütücü almadan, öğütülmüş kahve alarak başlamak istiyorum. Bunun için bir öneriniz olur mu? Mesela espresso çekim kahveler var… Şu an kahve türü seçmekte de sıkıntı yaşıyorum.

  Şimdiden teşekkürler!

  • Omer Demir diyor ki:

   Elif Hanım Merhaba,
   Bir el değirmeni bile alsanız dışarıda öğüttürmekten daha iyi. Öğütülen kahve 1 gün sonra tadını yitirmeye başlar üçüncü dördüncü gün artık farkedilen bir tat kaybı oluşur.
   Öte yandan dışarıda espresso öğüttürmek çok akılcı bir iş değil sebebi ise manuel espresso makinelerinde öğütmeyi makine ve çekirdek tipine göre öğütmeniz gerekir. Öğütecek barista sizin makinenizin özelliklerini bilemez. Bilmesi için sizin makinenizi birebir kullanması ve bir iki deneme shot’ı alması gerekir. Bu nedenle tahmini bir öğütme uygulanır ve bu da genelde problem yaratır. Bunu bir nevi ince ayar gibi düşünebilirsiniz.
   Bu filtre kahve için bu kadar net olmasada espressoda ciddi farklar yaratır. Olması gerekenden ince öğütülen bir kahve espresso akışının durmasına sebep olur ve o çekirdeği kullanamazsınız. daha kalın bir öğütme ise hızlı akışa neden olur ve espresso tadı alamazsınız. Kahve türüne takılmayın bir yazıya başlamak gibidir, ilk cümle olacağı için onu bulmakla yıllarınızı harcayabilir ya da rastgele bir cümleyle yazmaya başlar sonra roman ilerledikçe giriş bölümünü nasıl yazmanız gerektiğini anlarsınız. Diyeceğim o ki bir kahveyi hızlıca gözünüze kestirin ve siparişinizi verin sonra da başka kahveler deneyip tadım hissinizi iyileştirin. Bazen seçtiğiniz kahveyi beğenmeyeceksiniz ama bu da birşey öğretecek size, neyi sevmediğinizi keşfedeceksiniz. Olaya böyle bakın hata yapmaktan çekinmeyin.
   Daha detaylı bilgiler için youtube kanalımızdaki yayınlarımızı izleyebilirsiniz. (https://youtube.com/c/mokapota)
   Sevgiler

 87. Çiğdem Kılıç diyor ki:

  Merhaba. Ben de espresso kahve makinesi araştırıyorum bütçem kısıtlı 3 model arasında kaldım bana fikir verirseniz çok sevinirim.
  1- Philips ep 2220
  2- Simens eq3 veya Bosch un aynı modeli
  3- Delonghi ec 685
  Teşekkürler.

 88. Numan diyor ki:

  Merhaba

  evde taze ve kaliteli kahve içmek için el tipi değirmen mi yoksa elektrikli kahve değirmeni tavsiye edersiniz.
  Bu işlem için 1500 tl bütçe ayırmayı düşünüyorum ve aklımda el tipi değirmende comandante c40 ve molent c50 var (bu paralara bu değirmenleri almak mantıklı mı?)
  elektrikli makina olarak da delongi k79 var
  düşüncelerinizi paylaşırsanız mutlu olurum

  saygılarımla

  • Omer Demir diyor ki:

   Umut Bey Merhaba,
   Direkt önereceğim bir kahve yok maalesef, zaten süt ve çikolata ve hatta çikolata şurubu eklendikten sonra kahvenin cinsinin çok da önemi kalmıyor.
   Sevgiler

 89. Binnur diyor ki:

  Merhabalar, öncelikle değerli ve detaylı incelemeniz için çok teşekkürler. Evimdeki çok sevdiğim makinemin bozulması ile kahve makinesi arayışına geçtim… uzun araştırmalarım konusunda kararsızlığım devam ediyor. Şimdilik en makul ürün Electrolux EKF7700 gibi duruyor. Fiyatlar sizin de belirttiğiniz gibi çok uçmuş durumda. Gözümden kaçmadı ise bu ürünün bir üst versiyonu ile ilgili yorumunuz var; ancak bu ürün ile ilgili yorum göremedim. ürünün fiyatı 500 TL’lerde bu fiyatlara şu makine daha iyidir diyebileceğiniz bir ürün var mıdır; EKF7700 ile iglili yorumlarınızı alabilir miyim?

  Şimdiden çok teşekkürler,
  Sevgiler,

  • Omer Demir diyor ki:

   Binnur Hanım Merhaba,
   EKF7700’ün 7800’e göre şöyle farkları var, su haznesi çıkmıyor ve kahve bölümü ile su haznesi aynı kapak altında . sıcaklık ayarı yok (7800 de 3 farklı sıcaklık ayarı var)
   Bunlar elbette ihtiyaca yönelik özellikler. Şu daha iyidir gibi bir şey söylemiyorum çünkü bu, kişisel deneyimler, ihtiyaçlar, marka algısı vb bir çok konu ile doğrudan bağlantılı.
   O yüzden sadece ürünler hakkındaki sorulara yanıt vererek karar verme sürecinizi kolaylaştırmaya çalışıyorum. Sorunuz olursa ben buradayım
   Sevgiler

 90. Özgür Sarıkaya diyor ki:

  Ömer bey merhaba. Değerlendirmeler arasında Jura markanın hiçbir modeli yok. Özel bir nedeni var mı? İkinci el Jura impressa 401 modelini 800 TL ye buldum. Sizce iyi bir seçim midir? Selamlar.

  • Omer Demir diyor ki:

   Özgür Bey Merhaba,
   Jura Türkiye’de çok güz önünde bir marka değildi bu nedenle şu ana kadar yorumlarda cevap vererek destek olmaya çalıştım ama önümüzdeki hafta piyasadaki bir kaç modelini yazıya ekleme planım var.
   Sorunuza gelince, bu çok açık uçlu ve göreceli bir soru Özgür Bey. Şöyle düşünün bi arkadaşınızın hiç tanımadığınız bir arkadaşı gelse size 2015 model corsa buldum 15.000 lira fiyatı var nasıl dese ne dersiniz?
   Bir şey demeden önce muhtemelen onlarca soru sorarsınız değil mi?
   İhtiyacı ne, aracın durumu ne, hasarı var mı kaç kilometrede, kaç kişilik ailesiniz, uzun yol yapıyorlar mı vs vs
   Latife bir yana, sizin ihtiyacınızı bilmiyorum, makineyi zira hiç bilmiyorum, problemi var mı, temiz kullanılmış mı bu zamana kadar kaç shot alınmış, yakında ömrü bitecek parçası var mı, siz günde kaç kahve tüketeceksiniz, evde mi iş yerinde mi kullanılacak, markaya bakış açınız nedir, daha önce jura kullandınız mı kullanan arkadaşınız var mı onlar size nasıl feedback verdiler ve daha bir çok soru var.
   Size öncelikli tavsiyem şu olacaktır
   Bir makine alıyorsanız bunu en az 7-8 yıl kullanmak için alacaksınız bu nedenle ucuza bir ürün denk getirdim mantığının dışında kalmaya çalışarak karar verin. Önceliğiniz ise ihtiyaçlarınızı karşılama oranı, dizayn ve işlevsellik olsun. Umarım yanlış anlaşılmadan demek istediğimi anlatabilmişimdir
   Sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Kadriye Hanım Merhaba,
   Bilgiye rastlamamanız doğal zira uzun zamandır üretilmeyen bir ürün bu. Kenwood zaten espresso pazarından a çıkmış gibi görünüyor. Kahve adına halen üretime devam ettiği kmix filtre kahve makineleri onları da sadece bir kaç ülkede satışa sunuyor. Bu ürünün yedek parçalarını sadece internetten muadil parça desteği sağlayan yerlerden bulabiliyorsunuz ki onlar İngiltere’de ve portafiltre içindeki double filtre fiyatı 12-13 pound fiyata satılıyor. Makineyi almayı düşünüyorsanız muhtemelen ya outlet kalmış bir üründür ya da ikinci eldir bu nedenle bu bilgiler daha önemli o yüzden önce onları paylaştım.
   Makineye gelince, basit bir giriş makinesi. 51 mm portafiltresi var cappuccino için süt köpürtüyor. Ürün hakkında bunun dışında bir yorum yapmam mümkün değil dediğim gibi satışı olan bir ürün değil, kenwood tarafından da parça desteği sağlanmıyor.
   Sevgiler

 91. Bahattin diyor ki:

  Merhaba,
  Evim için hergün 3-4 kahve alabileceğim ama tabii misafir geldiğinde de rahatça kullanabileceğim tam otomatik makine aramaktayım. Ben de aslında barista usulü kahve makinesi almak isterim ama kullanmayıp atıl kalmasından korkuyorum. Bu anlamda yazınıza istinaden Siemen eq9 s300 mü yoksa gaggia cadorna prestige tam otomatik mi lezzet/ sağlamlık ve işlevsellik açısından daha iyidir. Not: Her gün mutlaka cortado yapılacak bir makine 😊

  • Omer Demir diyor ki:

   Bahattin Bey Merhaba,
   İki ürün de ön tanımlı menülerinde cortado seçeneğini barındırıyor.
   İki makineden de memnun bir çok kişi var, açıkçası söz konusu bu iki makine olunca lezzet sizin hazırlama seçimlerinizle ve kullandığınız kahveyle daha çok ilgili bir durum bunu net söyleyebilirim.
   İşlevsellik konusunda ise sizin ihtiyaçlarınız önemli. Ne olmazsa sizin için işlevsel bir makine olmaz, ne olursa bu makine benim için işlevseldir dersiniz, bunları paylaşırsanız seve seve ihtiyacınızı karşılayıp karşılamayacağını söyleyebilirim.
   Sevgiler

 92. ılgaz diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey

  sanırım dün ben yanlış konuya yazmışım. Sürekli KAhve tüketen ve homeoffice çalışan biri olarak kullandığım kapsullü makineyi dğiştirmek planım var 3 ürün arasında kaldım . Yukarıdaki yorumlarıda okudum açıkcası ama bu 3ünü özelinde de yorumunuzu rica edebilir miyim, Fiyat kazanç anlamında da . Daha çok eve tüketilen latte ve espresso ağırlıklı.

  Gaggia Cadorna Prestige RI9604
  DeLonghi ECAM 550.75
  Siemens EQ.9 S700 yada s900

  Çok teşekkürler

  ILGAZ

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhabalar,
   Problem değil tam sorunuzu bu yazı altına taşıyacakken onu siz yapmış oldunuz. İstediğiniz şeyin cevabını size en az 30 dakika okuma süresi olacak şekilde yazabilirim ama bu sizi de beni de yorar ve sonuçta sorununuzu çözememiş bile olabiliriz. Bu nedenle size daha sağlıklı yanıt verebilmem için sorunuzu netleştirmenizi rica edeceğim. Bu makinelerden zaten yazıda ve diğer sorulara verdiğim cevaplarda bahsediyorum. Sizin bu 3 makine arasınada kalma sebebiniz nedir, ihityaçlarınız tam olarak nelerdir, ürünleri karşılaştırdığınızda sizi karar vermekte zora sokan şeyler nelerdir? Bunları paylaşırsanız daha verimli bir destek alabilirsiniz benden.
   Sevgiler

   • ılgaz diyor ki:

    Çok Teşekkürler

    3 Makine arasında kalmamım sebepleri fiyat, Gerektiğinde Yedek parça, Yenilik durumları. dediğim gibi ben çok kahve tüketen biriyim, Gnelde Americano ve espresso içiyorum eşim dahaçok süt ağırlıklı kahveler tüketiyor ve ikimizinde ihityacını karşılayacak bir ürün almak istiyorum. İncelememde gördüğüm sanırım artık 55.75 dısarıda satılmıyor bu ileride problem olur mu diye düşünüyorum yerine baktığım diğer 2 ürrün ve delonghi 650.85 arasında fiyat farkı çok bu da kafamı karşıtırdı.Bir de Siemens’in bu modelinde var mı emin olamadım ama sütlü içeçeklerde soğuk olma durumu var sanırım ama diğerleri ile ilgili bir bilgim yok. Siz biliyorsanız onuda paylaşmanızı rica edebilir miyim.

    Teşekkürler

    • Omer Demir diyor ki:

     Merhabalar,
     Üç ürün de hayli geçmişi olan ve güvenilir markalara ait. Servis konusunda sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyorum. Tam otomatik makinelerde özellikle üst segmentte 2-3 yıl gibi bir süre eski sayılmaz satışları devam eder. TR’den alırsanız 2 yıl garanti süresi var sonrasında ise 5 yıl yedek parça temin etme zorunluluğu var markaların mevzuat değişmediği sürece. Tam otomatik makinelerin hepsi (americano konusunda bir iki istisna hariç) espresso ve americano yapıyor dolayısıyla sizin ihtiyacınızı hepsi karşılar. Eşinizin ise ne çeşitlilikte sütlü kahve tükettiği burada önemli nokta. Şöyle bir örnek vereyim. Makine diyelimki latte yapıyor ama flatwhite yapmıyor. Siz eğer flat white seviyorsanız iki seçeneğiniz var birincisi en kolay flatwhite yapan bir makineye odaklanırsınız. ya da dersiniz ki latte we flatwhite hemen hemen aynı içecekler, flatwhite’ta daha fazla kahve var. Ben bu makineyi alıp hazırladığım içecekte kahveyi biraz daha ince öğütüp daha uzun miktarda çekip latte yaparsam bu flatwhite’e çok yakın bir içecek olur ve bu benim için yeterlidir. O zaman bu makineyi alırsınız. Siz ve eşiniz hangi profilsiniz, hangi içecekleri tercih ediyorsunuz?

     Sıcaklık konusunu muhtemelen yüzlerce kere yazmışımdır, o kadar göreceli konu ki. Bu sizin beklediğiniz sıcaklıkla ilgili. Kimi insan için sıcak kahve seviyesi 80 dereceden başlar kimisi için 65 derece bana yeter der kimisi çay gibi 95+ bir sıcaklık bekler. Sıcaklık kişiye göre göreceli olduğu gibi hazırlama esnasında da değişebilen bir konu. Buzdolabından çıkan süt ve dışarıda duran süt çok farkediyor. Koyduğunuz bardağı önceden sıcak suyla ısıtıp ısıtmadığınız farkediyor, az miktarda yaparsanız daha çabuk soğuyor çok miktarda yaparsanız o kadar sütü ısıtma esnasında kayıplar oluşabiliyor.

     Biliyorum beklediğiniz cevaplar bunlar değil ama malesef ki gerçekler bunlar. Öte yandan elbette bir roket bilimi de değil, ama bu zamana kadar destek verdiğim bir çok kişi ihtiyaçlarının neler olduğu ve olabileceği konusunu netleştirmekte problem yaşıyor. Bunu tam olarak netleştirirseniz makine sadece dizayn bütçe meselesi haline indirgenebiliyor.

     Fiyat konusunda ise içinde bulunduğumuz dönem sağlıklı bir dönem değil maalesef. Elinde stok olan satıcılar eski fiyattan satarken stoğu azalan veya yeni stok temin eden satıcılar daha yüksek fiyatlara çıkmak zorunda kalıyor. Kurun da ciddi seviyede oynak olması da bu dönemde böyle ilginç fiyatlamalara sebep oluyor. Bütçe elbette bir kriter ama en az 7-8 yıl kulllanacağınız bir makine için çok da ince düşünmemek gerek. Markete gidip alış veriş yapıyorsunuz ve bir hafta sonra aldıklarınızın hiç biri sizinle kalmıyor. Bu makine 7-8 yıl sizinle bu gözle bakın bir de.

     Bu bahsettiklerim çerçevesinde bir kere daha ihtiyaçlarınızı ve kendi profilinizi daha da netleştirin derim
     Sevgiler

 93. Hüseyin Aydoğan Bahçeci diyor ki:

  Ömer bey selamlar, güzel bir yazı ile yine bilgilendik. Emeğinize sağlık. Yazının finali ise duygu yüklü ve hüzünlüydü benim için.🙏🤗

  • Omer Demir diyor ki:

   Aydoğan Bey Merhaba,
   Nezaketiniz için teşekkür ederim, bu güzel yazıyı ben yazmış olmak isterdim ama yazı Sevgili Caner’e ait.
   Kendisine bir teşekkür de ben ederek, iyi dileklerinizi doğru yere iletmiş olayım böylelikle.
   Sevgiler

 94. Hasan İbrahimoğlu diyor ki:

  Ben genelde filtre kahve içiyorum eşim ve çocuklar ise diğer sütlü kahve çeşitlerini daha çok seviyor. 2 makine almak istemiyorum. Pahalı da olsa tek bir makine olsun çeşitli kahve yapabilmenin yanında kaliteli filtre kahve yapsın istiyorum. Bu konuda yazdığınız tüm yazıları okudum. Hem filtre kahve yapan hem espresso yapan modelleri söylemişsiniz ancak bunların giriş seviyessinde ürünler olduğunu belirtmişsiniz. 6-7 bin tl-den pahalı olmayacak hem öğütücüsü olsan, kaliteli filtre kahve yapan ve sütlü kahve çeşitlerini bir kaçını yapabilen bir ürün önerebilirmisiniz.

 95. Kardelen diyor ki:

  Merhaba Omer bey
  Bir kaç aydıR kahve makinesi bakıyorum ama tam istediğimi bulamadım .
  İşe giderken / Dar zamanlarda tam otomatik kahve makinesi ile hızlıca istediğime ulaşabileyim ama ayni zamanda istediğimde de manuel süt köpürtme ile kahvemi haZırlayayim istiyorum.
  dışarıda bile ekstra sıcak kahve isteyen biri olarak delonghi Elletta Cappuccino top modeline karşı sıcaklık konusunda tereddütlerim oldu.
  Gaggia cardorna prestige hem sıcaklık Konusunda hem de tek tuşla her şeyin hazır olması Xl seçeceği ve aroma seçimi hoşuma gitti fakat manuel süt köpürtme seçeceğine ulaşamadığım için eledim(fiyat olarak da diğer makinelere göre bir tık daha uygun olması iyiydi )
  Bir de ayni anda iki latte haZırlasın ama ikiden fazla kahve yapacaksam da Çabuk soğusun
  Aroma seçeneklerI olan istediğimde daha sert istediğimde daha yumuşak veya daha sütlü seçenekleri olan bir makine
  Jura da bu istediklerimi karşılayan modelleri vardı fakat inanılmaz pahalı geldi
  Gaggia nın henüz Türkiye’ye gelmeyen modellerinde bu özellikler buldum Ama alamadım
  Kısacası Var mıdır böyle bir makine 😅

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhabalar,
   Neden böyle bir ihtiyacınız var bunu biraz açıklar mısınız? Eğer latte art için kullanmayı planlıyorsanız zaten iki opsiyonu olan makinelerin (ki genelde delonghinin bir iki ürününde var) sütt köpürtmesi latte art yapmak için yeterli değil. Dolayısıyla manuel köpürtmenin bir özelliği kalmıyor. Microfoam için breville gaggia gibi Portafiltreli ürünlere yönelebilirsiniz. Eğer fincanlara farklı miktarlarda paylaştırmak için bunu istiyorsanız
   sadecesüt köpürtme fonskiyonuna da sahipbir makine alıp sütü pitcher aktarıp fincanlara o şekilde dağıtabilirsiniz.
   Sevgiler

 96. Bahattin diyor ki:

  Hocam Merhaba
  Saeco Lirika One Touch kahve makinesini incelem fırsatınız oldu mu acaba? Siemens Eq9 S300 ile kıyaslamak gerekirse hangisini önerirdiniz
  Tşk

  • Omer Demir diyor ki:

   Bahattin Bey Merhaba,
   Bu ürünü henüz inceleme şansım olmadı, piyasa ve talep dengesine bakıp yazıya ekleyebilirim.
   Doğrudan bir makine önerisinde bulunmuyorum, size tavsiyem öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemeniz, ve bu ihtiyaca uygun çözüm sunan makineler arasından bir kısa liste oluşturmanız.
   Bu kısa listede tereddütte kaldığınız noktaları (özellik, kullanım, parça, deneyim vb.) net olarak belirtirseniz bunları seve seve detaylandırırım. Ama ihtiyaçlarınızı, tarzınızı, bütçenizi bilmeden hiçbir fikir vermem mümkün değil.
   Sevgiler

 97. emine gemci diyor ki:

  merhaba
  genellikle espresso bazlı ve sütlü içecekler tercih ediyorum.
  beni yormayacak bir makine arayısındayım.
  yalnız gaggıa modellerinin 10 kahvede temizlenmesi gerekiyor bu bir sorun olabilir
  sıcaklık konusu da düşündürücü sizce bu ıkı konuda en tatmin edıcı modeller hangılerıdır
  bir de yazılarınızı okumadan önce uzun süre mıele kahve makinesi bamasaydım. bu marka konusundA fikriniz nedir?

  • Omer Demir diyor ki:

   Emine Hanım Merhaba,
   Miele bir marka ve her markanın star ürünleri de var tutmayan ürünleri de. Ben ürün bazlı yorum yapmayı daha doğru buluyorum markadan hareketle yol çizmek çok doğru olmaz.
   Diğer sorunuza gelince her makinenin mutlaka temizlenmesi gerekir bu bir problem değildir, makinenizle uzun süre birlikte olabilmeniz ve hijyeniniz için gereklidir.
   Hangi model ve hangi temizlik tipinden bahsettiğinizi iletirseniz ne için olduğunu söyleyebilirim.
   Sıcaklık konusu çok göreceli, bu konuya hem daha önceki yorumlarda hem de yazımda defalarca değindim sayfada sıcaklık sözcüklerini aratırsanız bunlara ulaşabilirsiniz. Ama doğrudan şu modeli alın gibi bir yönlendirme yapmadığımı da bilmenizi isterim.
   Sevgiler.

 98. emine gemci diyor ki:

  çok teşekkürler._gaggıa Cadorna milk almayı planladığım model. benim sorularım baya primitif olacak belki ama gaggia daki 10 kullanımda bir temizlemeden bahsediliyor bu aralığın daha uzun olduğu makineler var mıdır? sıcak su ıle algılı yorumlarınızı okudum dediğiniz gibi göreceli . ancak delonghi ile ilgili bu geri bıldırımler daha fazla. gaggıaya baya yoğunlaştım kendı ayarındaki makinelere gore de fiyatı daha uygun. sadece kahve makinesi üretmesi de pozitif benim icin. ancak markayı yeni ogrendıgımden servis konusunda sorun yasar mıyım endıselıyım

  • Omer Demir diyor ki:

   Emine Hanım Merhaba,
   her 10 kullanımda olan temizliğin detayı nedir, su filtresi mi? kireç çözme mi? öğütücü temizliği mi? süt kımı temizliğimi? yoksa haznede biriken kahve atıklarını çöpe atmak mı? bunu soruyorum aslında.
   Yani her 10 kullanımda makine için ne yapmanız isteniyor, bu bilginin kaynağı ne/neresi?

   10 kullanımda bir dediğiniz için sadece fikir yürütüyorum bu muhtemelen atık kahvelerin çöpe atılması dır. Bir hazneyi çekip çöpe boşaltmak zor bir konu değil takılmayın derim buna, Hatta bu süre artarsa makinede istenmeyen kokulara da neden olur…

   Gaggi TR’de distribütor aracılığı ile var, kendi operasyonları yok dolayısıyla distribütor garantisi var. Uzun yıllar apple’da TR’de böyle çalıştı bunu da bilmenizde fayda var.

   Sıcaklık konusuna girmiyorum, müşteri hizmetlerini arayıp bir show room olup olmadığını ve ürünü denemek istediğinizi söyleyin derim, en doğru bu şekilde karar verirsiniz.

   Sevgiler

 99. Oğuzhan Kaynar diyor ki:

  Ömer Bey selam.
  Rohnson R982 ürünü ile ilgili bilginiz var mı?
  15 bar basınç vadediyor. Fiyatı oldukça uygun. Portafiltre çapı hakkında bilgi yok. Sizce değerlendirebilir mi ?

  • Omer Demir diyor ki:

   Oğuzhan Bey Merhaba,
   Maalesef bu ürün hakkında fikrim var diyebilmek için yeterli veriye sahip değilim. Gördüğüm kadarıyla daha çok Doğu Avrupa ve Romanya’da satışı olan bir ürün. Benzer kasa model Breska diye bir marka altında da yer alıyor belki oradan birşeyler çıkabilir. Vaad edilen basınç grupbaşlığı çıkış basıncı olmadığı sürece çok bir anlam ifade etmez ki genelde verilen pompa basıncıdır ve aradaki kayıplar içinde yer almaz. Espresso için 9-10 bar arası grup başlığı çıkış basıncı yeterlidir.
   Sevgiler

 100. Damla diyor ki:

  Merhabalar, ben Siemens EQ3 TI351209RW ile EQ3 TI353204RW modelleri arasında nasıl bir fark var anlayamadım. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
  Bir de Siemens EQ3 ve Philips EP2220/10 arasında kaldım. Kısa sürede arıza verme ihtimali, teknik servisinin hizmeti, yedek parça ücreti, malzemelerinin kalitesi vs. yönlerinden hangisi daha iyidir acaba? İkisinde de şikayet sitelerinde uzun süre çözülemeyen sorunlar gördüm ve endişelendirdi bu durum beni açıkçası. Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Damla Hanım Merhaba,
   Aradaki fark renk farkı sadece.

   Diğer sorunuza gelince iki marka da köklü, büyük ve Türkiye’de kendi organizasyonları ile yer alan markalar. Bu nedenle biri diğerinden iyidir demek doğru olmaz.
   İkisi de yabancı marka ve yedek parçaları dövize endeksli olacaktır.
   Sevgiler

 101. Ezgi diyor ki:

  Ömer bey merhaba, Philips ep3246/70 ya da Siemens eq500 arasında tercih yapmaya çalışıyorum iki cihaz hakkında fikrinizi ogrenmek isterim ve ayrıca eğer Philips onerirseniz ep22xx serisi daha düşük fiyatlı lattego özelliği için 1000 TL fark değer mi sizce? Son olarak bunların yerine ben size x cihazı tavsiye ederim derseniz de ayrıca mutlu olurum 3500 TL bütçe ayırdım uzman kahve icicisi de değilim günde 2-3 fincan en fazla içeceğim kahve ve latte seven bir insanım teşekkürler 😊

  • Omer Demir diyor ki:

   Ezgi Hanım Merhaba,
   Kahve makinesi almak, evinize bir rondo almak gibi değil yoksa gidip en güzel görüneni, en pahalısını, en janjanlısını alın der binlerce yoruma da teker teker cevap vermek durumunda kalmazdım.
   Kahve makinesi için öncelikle ihtiyaçlarınızı, merakınızı, ileriye dönük planlarınızı, bütçenizi bir arada değerlendirmeniz gerek. Sizi tanımadan ihtiyaçlarınızı bilmeden, hiç bir şey söyleyemem.
   Bahsettiğiniz iki makine hakkında da yazıda yorumlarımı belirtiyorum. Hangisi kararını ihtiyaçlarınıza göre siz vermelisiniz. İki makinenin özellikleri konusunda sorularınız varsa seve seve yanıtlayayım. Ama şu özelliğe bu kadar değer mi sorusu oldukça jenerik bir soru. Büyük üreticilerin hepsi bu konuda ciddi ar-ge yatırımı yapmış yıllardır makine üretimi yapan firmalar. Siz sadece güne 2-3 cup latte içecekseniz menüsünde”latte” yazan herhangi bir makine alın ihtiyacınızı karşılar. Ama bu cevabım sizi tatmin etmeyecektir. Dizayn bence oldukça önemli bu da kişiye göre değişen bir durum. Yıllarca kullanacağınız makinenin mutfağınızdaki uyumu ve yerleşimi de önemli. Çok misafir ağırlar mısınız onlara daha farklı alternatifler sunmak ister misiniz, çok sıcak tüketmeyi seviyorsanız muhtemelen bu da sizin için bir kriter olacak vs vs… Biraz daha detaya inin derim ve kararı ihtiyaçlarınızı netleştirip kendiniz verin. Umarım yanlış anlaşılmadan bir cevap yazabilmişimdir
   Sevgiler

 102. Hüseyin Aydoğan Bahçeci diyor ki:

  Ömer bey selamlar, Espresso denemelerine devam ediyorum. Yazınızı. Sonunda 7gr. kahve 15 saniye ve 30 ml. çıktı yazıyor. Yorumlarda ise 14 /18 gr. kahve 90ml. çıktı. Bana bir öneriniz olur mu, ne kadar kahve, ne kadar süre ve ne kadar çıktı. 🤔🙂

  • Omer Demir diyor ki:

   Aydoğan Bey Merhaba
   14/18 gram kahve double shot portafiltresi için geçerli – ki genelde kullanılan double shot basketlerdir.
   7gram/15sn/30ml dünya standardı geleneksel espresso reçetesi, yeni nesil kahvecilikte ise çok farklı yaklaşımlar var. Önemli olan sizin lezzeti beğenmeniz.
   nitelikli kahvecilikte espresso çekirdekler öyle eskisi gibi kömürümsü hatta yağı dışına çıkana kadar hatta neredeyse kül olana kadar kavrulmuyor, daha az kavrulduğu için de hem su emiciliği hem de geçişkenliği azalıyor. Açıkçası 16 gramla 40 ml hazırlayan da gördüm 19 gramla 55-60ml hazırlayanlar da çünkü artık bunun bir standardı da yok, önemli olan görsel akış hızı, sonra da tada göre çıktı miktarı. Kahve aşırı kavrulduğunda kahvenin varyetesi şusu busu kalmıyor, kalmayınca da lezzeti de reçetesi de bir oluyor. Aldığınız her çekirdeğe göre farklı reçete uygulamanız gerek. Kendinize bir temel alın zamanla bunu da ince ayarla düzenleyin derim. Sonrasında her çekirdek değiştirdiğinizde ince ayar yaparsınız. Sizin makinenizi bildiğim için rahat söyleyebiliyorum benim tavsiyen 18 gram 28 saniye ve 55ml ile başlamanız. Akış yavaş olursa 1-2 kademe kalınlaştırın, hızlı olursa inceltin. Akış size normal gelmesine rağmen espresso’da istediğiniz sertliğe erişemiyorsanız bu sefer çıktı miktarını düşürün, ya da tam tersi. Umarım kafanızı karıştırmadan netleştirebilmişimdir.

   Makine nasıl bu arada memnun musunuz Breville VCF 125 (https://mkpt.link/vcf)’ten.

   Sevgiler

 103. Fahrettin diyor ki:

  Ömer bey ,
  içtiğimde gerçekten lezzetli bir tat almak istiyorum. Aldığım ürünü uzun süreli ve sorunsuz kullanmak amacındayım. Bütçem 15 civarına kadar olabilir. Ama uygun bütçeli bir üründen beklentimi alabiliyorsak ne mutlu.
  Teşekkürler

  • Omer Demir diyor ki:

   Fahrettin Bey Merhaba,
   Yanlış anlaşılmak istemem ama bütçe dışında diğer belirttikleriniz bir kriter değil, herkesin bir ürün alırken beklentisi bunlar. Ben de bir ürün satıcısı değilim ki sizi kar marjı yüksek olan ürünüme yönlendireyim:)).
   Doğrudan şu makineyi alın diye bir cevap beklemeyin benden lütfen, öncelikle size tavsiyem şu yayını (https://www.youtube.com/watch?v=5WaDeA4PwWU) seyretmeniz, ve kişisel ihtiyaçlarınızı belirlemeniz
   Örneğin otomatik makinelerde içecek çeşitliliği kriterlerden biridir, hangi içecekleri hazırlayan bir makine istiyorsunuz. Örn. Flatwhite seviyorsanız bu özelliğe sahip bir makine tercihiniz arasında olmalı, mocha yapan makinelerde var ama siz sevmiyorsanız bunun için extra bir ödeme yapmanız mantıklı değil. Günde kaç fincan içeceksiniz, çok misafiriniz gelir mi onlar farklı çeşitlerde mi ister yoksa ne verseniz onu mu içerler, mutfağınızda ya da koyacağınız yerde bir yerleşim probleminiz var mı, su haznesi çıkışı oraya yerleştirmenizi etkilermi vs. vs. şu an belki aklınıza gelmeyen daha bir çok kriter var
   Kahve makinesi almak rondo almak gibi değildir, en iyisi yoktur çünkü ihtiyacınızı en iyi karşılayan makine sizin için iyidir..
   Sevgiler

 104. Hüseyin Aydoğan Bahçeci diyor ki:

  Ömer bey selamlar, haftanın 6 günü 10 saat mesai ve 4 saat yolda geçince geriye haftada sadece bir gün izin kalıyor. Bu nedenle muhteşem oyuncağım ile yeterince vakit geçiremiyorum. Ancak bu ay yıllık iznimde ona bir hafta ayırarak günümün büyük bölümünü onunla geçirmeye kararlıyım. Sage820 öğütücü için sizin verdiğiniz iç dişli 4, dış ayar 18 ve 18’in 3 altı, 3 üstü denemelerle ilerliyorum. Her zamanki gibi bu tavsiyenizin de çok faydasını gördüm.
  Breville VCF 125 bildiğiniz gibi, 1şat 30gr.ve 2 şat 60gr. olarak otomatik su veriyor. Ben hep 2 şat ayarını kullandığım için öğütücüm Sage820 de iç dişli hep 4 de sabitken 16 dış ayarda ve 18.60 sürede 18gr. kahve alıyorum. Ve yine sizin önerinizle 18 gr. kahve 28 saniye ile 55 gr. çıktıyı alma çalışmalarım sürüyor. Ve bu çalışmalarla kendi kendimi de eğitmiş oluyorum.
  Sanırım bu işi başaracağım. 🙏🙂🧿

  • Omer Demir diyor ki:

   Aydoğan Bey çok sevindim, makine hakkında diğer okuyucularımızın da faydalanabilmesi için biraz bilgi verirseniz çok sevinirim. Gerçek bir satın alma sonrası deneyimi herkes için çok daha kıymetli.
   Dizayn ve malzeme kalitesi size göre nasıl, basıncı ile ilgili herhangi bir problem yaşadınız mı, aldığınız espresso çıktısından memnun musunuz, makinenin sizi hayal kırıklığına uğratan herhangi bir noktası oldu mu?
   Bunları paylaşabilir misiniz,
   tekrar hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın
   Sevgiler

 105. Bilçağ Akgün diyor ki:

  Ömer Bey merhabalar,

  Öncelikle büyük bir emekle hazırlanmış bu rehberiniz için çok teşekkürler. Yurtdışından hem evim hem de iş yerindeki odam için iki farklı kahve makinası getireceğim. Ev icin Sage SES875 modelini kesin olarak alacağım, çünkü gerek tasarım gerekse lezzete müdahale imkanı sunması açısından uzun süredir istediğim bir makina. Size sorum iş yerindeki odam için olacaktı esas. Delonghi ECAM 22.110.B (280€), Philips EP2220/10 (300€), Krups Roma EA81M8 (270€) modelleri arasında kaldım. Günde en fazla 20-30 fincan kahve yapılacağını öngörüyorum ve iş yerinde olacağından dolayı gerek temizlik gerekse kullanım açısından beni yorsun istemiyorum. Kahve olarak çoğunlukla amerikano espresso tarzı sade kahveler tüketilecektir. Bunlar dışında yazınızı okuyunca bütçemi artırıp bir miktar daha Gaggia Cadorna Plus’a kadar da çıkabileceğimi fark ettim ancak gerek var mı emin olamadım. Bu açıdan size danışmak istedim.

  Çok teşekkür ederim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhabalar,
   İş yeri için düşündüğünüz makineler istediğiniz şartlar için gayet mantıklı görünüyor, ancak makineler genelde 15-20 bin shot aralığında bir “farazi” kullanım garantisi verirler, sizin belirttiğiniz rakamlarla bu 1,5 yıl gibi bir sürede doluyor. Aslına bakarsanız bunlar ev için kahve makineleri ve/veya küçük ofisler için. 20-30 shot biraz yüksek kalan bir rakam ama işinizi görür. Sadece Philips’in belirttiğiniz modeli americano hazırlamıyor suyu ayrıca sizin eklemeniz gerekli bunu atlamayın lütfen. Bir de süt köpürtmek isteyen olursa temizliğine dikkat edilmesi gerek. Bu yönetilemeyecekse süt hazneli modelleri düşünebilirsiniz. Onlar biraz daha pratik temizlik konusunda. Sürekli kullanımda günde bir kere temizlik yapmanız yeterli. Ofisini TR’deyse markaların TR desteğini de bir kontrol edin derim. Zamanla yıpranma arız oluştuğunda parça bulunabilirliği önemli hale geliyor. Bir de bazı markalar global garanti veriyor, ama TR için geçerliliği o markanın müşteri hizmetleri ile görüşmeniz gerekli zira kur gibi o da değişken bir konu.
   Sevgiler
   Sevgiler

 106. Sinem Bal diyor ki:

  Merhabalar Ömer Bey,
  Emeğinize sağlık muhteşem bir analiz olmuş. Özellikle benim gibi kahve makinesi almak isteyenler için.
  Aşağıdaki fonksiyonları karşılaması için siz hangi modeli tercih ederdiniz?:
  – Ofis kullanımı (2-4 kişi kullanacak) (Günde 4-6 bardak kahve yapmasını bekleyeceğim.)
  -Sizin de belirttiğiniz gibi uzun süre dayanımı benim için önemli (5+ yıl gibi)
  -Çekirdeği farklı boyutlarda öğütmeli
  -Yapabileceği maksimum kahve çeşitliliğini sağlamalı (filtre kahve yapması şart değil)
  -Kahve sıcaklığı kırmızı çizgimiz. Çoğu makinelerin yorumlarında bu konuda fazlaca şikayet bulunmakta.
  -Süt haznesi içinde olmalı ver çıkarılabilir olmalı
  -Sizin gibi bir kahve severin uygun gördüğü kıvamda süt köpürtebilmeli.
  -Uzun süre kullanım planladığım için fiyat konusunda biraz esnek düşünebiliriz. (8bin-12bin gibi)
  -En önemlisi temizliğinin kolay olması. mümkünse kendi kendini temizlemeli :)

  ben Siemens TI903209RW EQ.9 S300 Espresso ve Cappuccino Makinesi bu kriterlere uygun gibi düşündüm.
  Ama Delonghi markası kahve makinesinde daha iyi gibi bir algı var. bu sebeple emin olamadım ve size sormadan almak istemedim.

  Tavsiyenizi rica ederim.
  Çok teşekkürler!

 107. adnn diyor ki:

  Merhabalar Ömer Bey, yine çok faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler.
  2 haftadır kahve tam otomatik kahve makineleri ile manuel espresso makinelerine bakmaktayım, kahve keyfi benim için önemli bir seromoni, fakat eşim sütlü çeşitlerini tercih etmekte. Belki de tam otomatik ve manuel makineler arasında gidip gelmemin sebebi bu. Çünki canı istediğinde gidip kendi kahvesini kolayca yapabilmesini istiyorum. Ama yinede iki makine arasında kaldım, biri Breville Vcf126X Barista Max; diğeri ise SIEMENS EQ.9 S300 ikiside kendi alanında çok şık makineler, Brevillenin tasarımına hayranım, evdeki profesyonel espresso makinesi diye özetlenebilir, ürünle ilgili incelemenizi de okudum, ben öğütücünün performansından endişe ediyordum ancak sorun yok anlaşılan. Vcf126X ile ilgili merak ettiğim husus acaba 2 bardak latte yapmak istesem ne kadar zaman alır, misafirlerimiz eve gelse 5 fincan cappucino yapmak istesem makinenin hazırlanma süresi nedir kabaca. Ayrıca makine ile gelen aksesuarlar verimlimidir, yoksa hemen değiştirmeyi mi tavsiye edersiniz. Bu arada Vcf126X Türkiyefiyatları kötü, zannedersem karar verebilirsem amazon.de den çekmek gerekecek. Şimdiden teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhabalar,
   VCF126 öğütücüsünün bir breville öğütücüye göre skalası dar bu da oldukça normal çünkü bir espresso makinesi üstündeki öğütücü olduğu için amacı espresso için öğütme yapmak. Bunda tatminkar sonuçlar alırsınız. Ancak ben vcf125+breville öğütücü ikilisini daha sağlıklı buluyorum. Hem diğer demlemeler için de öğütme yapabilirsiniz hem de birinde problem olduğunda iki üründen de olmamış olursunuz. 5 Fincak cappuccino’yu hangi sekansla hazırladığınız önemli, peşpeşe 5 shot espresso hazırlayıp daha büyük bir pitcher’da hepsi için süt köpürtüp hepsini bir arada çıkartabilirsiniz ustalaştıktan sonra takribi 7-8 dakikanızı alır. Ya d ikili gruplar halinde yapar 13-15 dakikada hazırlarsınız.Tabi sütü bir kaç kere köpürtmeniz gerekir. Ürünün yanında çok fazla aksesuar gelmiyor, pitcher gayet yeterli, tamper ise plastik bu nedenle paslanmaz çelik bir tamperi ayrıca almak daha mantıklı bir çözüm olur.
   Sevgiler

 108. Duygu ser diyor ki:

  Ömer bey merhaba bu kadar ayrıntılı yorum hiç bulamıyordum öncelikle teşekkür ederim.siemens eq 500 serisi ile eq 6 serisi hakkında farklarını söyleyebilir misiniz. Bir de Philips latte go 4500 serisi ile 32xx serisi arasında ne fark var. Buarada günde 4 5 kahve tüketilen ev için almak istiyorum. Sıcaklık olarak öne çıkan Philips modelleri ama bunun haricinde Philips 32 xx serisiyle eq 500 siemensin farkı nedir söylerseniz çok sevinirim

  • Omer Demir diyor ki:

   Duygu Hanım Merhaba,
   Özellikler anlamında birbirine çok yakın makineler, dizayn ve dokunmatik kontroller dışında konfor anlamında bir fark yok.EQ 500’ün su haznesi biraz arka tarafta konumlayacağınız yere göre bu bir kriter olabilir. EQ6’nın su haznesi önden erişilebildiği için kullanımı daha pratik. EQ500 EQ6’dan bir sonraki seriye ait bir ürün.
   Sevgiler

 109. Deniz diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey
  Öncelikle emeğinize ve ellerinize sağlık. Tam otomatik makinelerde bu kadar çok marka ve model çeşitliliği ve bu detayda olan başka bir incelemeye rastlamadım. Kahve makineleri konusunda delonghi her zaman benim için ilk sırada yer almaktayken incelemeler sonrası philips inde çok ciddi atak yaptığını gördüm. ve kararsızlık bu noktada başladı. Aşağıdaki modeller arasında kaldım . Ayrıca Philipsin 4300 ile 5400 arasındaki fark kişileştirme sayısı ve tek dokunuşta yapılan kahve çeşitliliği midir?
  4300 ile 5300 incelemesi sayfanızda yer alacak mıdır? Tavsiyeleriniz öğrenmeyi çok isterim.

  Delonghi PrimaDonna Class ECAM
  Delonghi PrimaDonna Elite ECAM
  Philips 4300 Series EP4346/70
  Philips 5400 Series EP5447/90
  gaggia cadorna prestige

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhabalar,
   5400 serisi zaten yazıda vardı 4300 için de bir kaç bilgi ayrıca yazıya ekledim.
   Yazı biraz uzun, özellikle mobil cihazlarda hızlı yüklenebilmesi için sayfalara bölerek yayınlıyoruz, dikkatinizden kaçmasın diye hatırlatmak istedim.
   Sevgiler

 110. Deniz diyor ki:

  Aslın benim için aşağıdaki noktalar önemli

  iyi bir espresso
  süt köpüğünü dolgun yapan kremamsı (sabun köpüğü gibi olmayan)
  sıcaklık
  tabiki fiyat performans

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar,
   Anlıyorum. Ama zaten bu özellikleri istemeyen bir espresso makinesi alıcısı olacağını sanmıyorum. Size önceki yanıtlarımı okumanızı tavsiye ederim. Yönlendirici olacaktır
   Sevgiler

 111. Oktay diyor ki:

  Omer bey selamlar,

  Gaggia New Classic espresso makinasi kullaniyorum. Kahveyi artik evde cekmek istiyorum. Onereceginiz urunler nelerdir? 700-2000tl arasinda top 5 liste yapsaniz ne olurdu? Butceye gore de ben kararimi vereyim istiyorum.

  Tesekkurler,

  • Omer Demir diyor ki:

   Leyla Hanım merhaba,
   Ben de sizin ihtiyaçlarınızı bilmiyorum. Benden birebir kıyaslama isterseniz bu diğer okuyucularımızın gereksiz zamanını almak olur zira sayfalar alır.
   Sizin ihtiyaçlarınız neler, hangi özellikler sizin için önemli bunlar bu makinelerde var mı veya nasıl çalışırı bu konuda destek verebilirim.
   Sevgiler

 112. Duygu ser diyor ki:

  Merhaba verdiğiniz cevap için çok teşekkürler Philips ep4346 serisinde coffee özelliği birkaç Türkçe kaynakta filtre kahve ismiyle geçmiş. Tam otomatik kahve makinelerinde filtre kahve olmuyor diye biliyorum. Acaba bu serideki özellik gerçekten filtre kahve özelliği midir

 113. Atila Akbıyık diyor ki:

  Merhaba, yeni açacağım dükkanıma cafe köşesi koymayı düşünüyorum. Süper otomatik espresso makinesi ni ticari amaçlı kullanabilir miyim. Barista çalıştırmam mümkün değil.

  • Omer Demir diyor ki:

   Atila Bey Merhaba,
   Süper otomatik espresso makinesi dediğiniz makinenin modelini bilmiyorum ama tam otomatik espresso makinelerini günlük hacminiz çok düşükse ve misafirleriniz farkı anlamayacaksa kullanabilirsiniz ama hem ömrü kısa olur hem de lezzeti profesyonel makineler gibi olmaz.
   Sevgiler

 114. Şengül Öner diyor ki:

  Merhaba Ömer bey, Philips 5347, 4346, 3246 arasında gelip gidiyorum aslında incelemelerimi yaptım. Ama görselde 5347 den kendimi alamıyorum, 4346 da onun nerdeyse birebiri, 3246 daha sade ve basit kullanımlı .. sizin yorumunuz önemli belki daha kolay seçim yap arım diye düşünüyorum

 115. Emrah diyor ki:

  Merhabalar,benim küçük bir kafem var ve otomatik bir kahve makinası kullanmak istiyorum,10 bin TL ye kadar kredim var..
  Profesyonel bir şekilde Latte capiçinoyu servis etmek istiyorum,ev ve ofis tipinde su sıcaklığı cimbali gibi birtürlü olmuyor..
  Bana ürünleri ve sıcaklığı profesyonel bir şekilde çıkartacak bir makina önerebilirmisiniz?.
  Teşekkür ederim..

  • Omer Demir diyor ki:

   Emrah Bey Merhaba,
   Maalesef doğrudan ürün önermiyorum. Ayrıca bu tip makineler ev kullanımı için dizayn edilen makineler. Cafe gibi yoğun kullanıma verimli şekilde hizmet etmeleri mümkün olmaz. Uzun vadede masrafınız daha yüksek olur.
   Sevgiler

 116. Eray diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey,

  Sizi ve burayı YouTube üzerinden keşfettim. Öncelikle çok dolu dolu ve faydalı içerikler hazırlamışsınız. Okurken bilgiye doyuyorsunuz. Benim sizi keşfetme şeklim tam otomatik kahve makineleri konusunda araştırma yaparken oldu. Ben çoğunlukla zincir mağazalardan kahve tüketen biriyim. Ancak pandemi başladığından bu yana evden çalışmaya başladım. Bununla doğrultulu olarak pandemi etkisiyle çok fazla kahve içme imkanı bulamadım. Bu sebeple ev için tam otomatik bir kahve makinesi almaya karar verdim.

  Sevdiğim ve alacağım makinede yapmak istediğim kahveler şunlar; mocha, americano, espresso, cappiccino, latte, latte macchiato. Bu kahvelerin hepsini veya büyük çoğunluğunu yapabilen bir kahve makinesi arıyorum. Makine konusunda da bazı kriterler belirledim. Bunlar;

  -Süt kabı olmalı: Benim için kullanımı kolaylaştıracağını ve temizliğinin daha kolay olacağını düşünüyorum. Sütü direk kaptan alıp bardağa aktartmalı.
  -Su tankı arkada veya üstte olmamalı: Mutfak dolapları nedeniyle su tankına erişimin daha kolay olması gerekiyor. Yan veya ön tarafta olabilir.
  -Alacağım ürünün kullanım ömrü uzun olmalı: En az 5-6 yıl veya daha uzun.
  -Ürün satın alım sonrası destek iyi olmalı.

  Bu doğrultuda iki markanın bazı modellerini seçtim. Bu modeller;

  Delongh
  Esam 6600
  Ecam 22.360
  Ecam 370.95
  Ecam 550.75 veya 55

  Melitta
  caffeo barista t smart

  Bu modeller dışında türkiyede satışını bulabilseydim delonghinin esam 6900 modelini de listeye dahil edecektim. Yazdığınız yorumlardan birinde bu modelin çikolata haznesi olduğundan bahsetmişsiniz. Ben incelemelerde pek göremedim veya dikkatimden kaçtı. Bu modelde böyle bir özellik mevcut mu? Siemens q9 modellerine de uzun süre baktım. Ancak hem süt ısıtma konusundaki şikayetler hem satın alım sonrası servis konusundaki sıkıntılar beni düşündürdü. Aklıma giren bir diğer marka/model ise Gaggia Cadorna Prestige. Gördüğüm kadarıyla bu model benim saydığım çoğu kahveyi yapabiliyor. Benim yukarıda saydığım kahveler içinde olmazsa olmazım mocha. Alacağım makinenin bunu direk veya dolaylı olarak yapmasını isterim.

  Sizin bu modeller hakkındaki düşünceleriniz nedir? Yorumlarda kimseye direk bir model önermediğinizi söylemişsiniz. Benim sorum ise şu; Bu belirttiğim kriterler/ koşullar doğrultusunda hangilerini elemeliyim? Hangileri benim isteklerimi karşılamada diğerlerine göre geride kalır? Bir diğer sorum ise; bu modelleri test edebileceğim, tadım yapabileceğim yerler var mı? Almak istediğim makineyi almadan önce mutlaka görmek ve mümkünse yapacağı kahveyi de tatmak istiyorum. Tamamen yorumlara ve görsel içeriklere bakarak almak istemiyorum.

  Şimdiden teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Eray Bey Merhaba,
   Sorduğunuz sorunun cevabı ile ilgili 30 dakika okuması olan bir cevap yazabilirim, ama bu ne sizin için ne de diğer okuyucularımız için efektif olmaz. Rica etsem sorunuzu biraz daha dar bir perspektife indirebilir misiniz. Sorularınızın bazıları zaten verdiğim bir bilgiyi doğrulamak amaçlı bu da efektif değil. Kahve makinesi seçimi zor bir süreç bunun yıllardan beri farkındayım, ben bile kendime ürün alacağım zaman günlerce araştırıyorum. O nedenle daha nokta atışı sorular sorabilirseniz yanıtlamaya çalışayım.
   Sevgiler

 117. Yunus diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey,

  Bir kampanyadan ötürü Arçelik markasının EM 6092 makinesi ilgimi çekti. Yazınızda paylaştığınız Homend markasının modeline çok benziyor. Homend’in ürününü kendi sitesinde bulamadığım için karşılaştırma yapamadım. Acaba bu ürünle ilgili bir fikriniz var mıdır? Kahve içmeyi seviyoruz fakat hazırlık aşamasında çok vakit kaybetmek istemediğimiz için otomatik modellere yöneldik. Ürünün tanıtım sayfasında lotte de hazırlanabileceği yazıyor. Fakat espresso makineleri yazınızda okuduğum kadarıyla latte için gerekli olan foam süt köpüğünü her makinenin yapamadığını yazmıştınız. Bu makinelerde de böyle bir durum var mıdır? Olup olmadığını nasıl bir teknik soru ile firmadan öğrenebilirim? (Bunu özellikle belirttim çünkü kullanma kılavuzunda ya da sitedeki teknik detaylarda buna ait bir bilgi bulunmuyor.)
  Tüm yorumlara sabırla yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim. Uzun zamandır ilk kez böyle bir durumla karşılaşıyorum :)

  Başarılar diliyorum.

  • Omer Demir diyor ki:

   Yunuz Bey Merhaba,
   Bahsettiğiniz makinenin köpürtme çubuğu latte yapımı için elverişli düzeyde süt köpürtebilir. Bir kaç deneme sonrası sizde rahatlıkla kullanmaya başlayabilirsiniz. Çubuğu süt yüzeyinin hemen altında ve bir açı ile tutmak gerekiyor. Çubuğu aşağı batırdıkça köpük incelir süt yüzeyi seviyesine çıkardıkça köpükler büyür. Çok altta tutarsanız da köpürme olmaz. Yüzeyin yarım santim kadar altından başlayıp o şekilde denemeler yapabilirsiniz.
   Maalesef müşteri hizmetleri/teknik servis bu konuda sadece FAQ sorularına yanıt veriyor o nedenle ben markaların müşteri hizmetlerine genelde güvenmiyorum. Maarka içinde ürün yöneticileri bile ürünlerine bizler kadar hakim değiller malesef…
   Sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Fatih Bey Selamlar,
   Maalesef doğrudan makine önerisinde bulunmuyorum. Beklediğiniz özellikler neler, neden karar veremediniz, hangi özelliklerde takıldınız bunları detaylı belirtirseniz o zaman belki yönlendirici olabilirimç
   Sevgiler

 118. Murat diyor ki:

  üstadım merhaba, nasılsınız..
  benim çok cici bi. öğütücüm oldu hario mini slim plus 😊☕kahve kokusu aldı gitti kahvede çok iyi.

  sorun ;

  30 ml su 7gr kahve demişşiniz.
  en küçük boy moka potum var.
  su tartı ile 30 ml koydun resmen azıcık oldu. bi. yudum da degil bi yanlışlık mı yapıyorum?
  kahveyi 10 gr koydum. sonra hadi 7nfr olsun dedim ama su gene az😬

  tek kişilik 7gr olsun desek mesela yada çift double shot 14 gr mı olmalı? yoksa damak tadı bana göre mi olmalı.. ama su olayını çözemedim… yardım nolur. saygılar sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Murat Bey Merhaba,
   Moka Pot ile kahve hazırlarken kaç fincanlıksa o kadar hazırlamanız gerek. Örneğin 3 Cup bir mokaPot unuz varsa suyu emniyet valfine kadar doldurun ve 21-24 gram arası kahve koyun.
   Emniyet valfi su seviyesi için ayardır cup sayısı da kahve için.
   Ayrıca bir miktar su kahvede kalacak, bir miktar da potun içinde kalacak bunları da düşünerek su miktarı ayarlamak gerek. Sevgili Alfonso Bialetti bunu da düşünerek emniyet valfini tam bu hizaya koymuş :)
   Sevgiler

 119. Fatih diyor ki:

  Merhaba Ömer bey,
  Benim için ürün servis kalitesi yanında, kendi çapımda, süt köpürtüp içeceği kendim hazırlamak (keyifli vakit geçirmek maksatlı) ama aynı zamanda da tek tuşla kahvemi alabileceğim bir cihaz aradım, ki kendim latte köpüğü ile capucino köpüğünü ayırıp ürün tat farkını da anlayabilecek biri değilimdir. o nedenle bu pandemi dönemince bol bol araştırıp videolar ve yorumlar baktıktan sonra EQ500 TP507R04 model aldım.
  şimdilik iyi gidiyoruz kendisiyle :) ayrıca çekirdek kahve konusunda bir öneriniz var ise denemek isterim.
  kolaylıklar dilerim.
  sağlıcakla kalınız.

 120. Ayşe Yakıcı diyor ki:

  Merhaba Ömer bey ilk kez kahve makinası alıcam. Evde kullanmak için ve amerikano kahve için. Kendim karar veremiyorum. Tam otomatik makinalar için nelere dikkat etmeliyim. 5-6 bin civarı hangi makinayı önerirsiniz. Marka veremeseniz de özellik belirtir misiniz. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Omer Demir diyor ki:

   Ayşe Hanım Merhaba,
   Doğrudan ürün tavsiyesi vermiyorum ürünlerle ilgili yorumlarımı da hangi özelliğin ne işe yaradığını da yazımda paylaşıyorum.
   Yazıyı okumanızı tavsiye etmekten başka bir çözüm öneremiyorum maalesef
   Sevgiler

 121. DİLARA diyor ki:

  Merhaba ,

  Daha önce sizin tavsiyelerinizle filtre kahve makinası almıştım ve 2 yıldır kullanıyorum çok memnunum tekrar teşekkürler… Şimdi tam otomatik bir kahve makinası almak istiyorum. Bütçem ve taleplerim birleştiğinde altta yer alan iki ürün arasında kaldım kıymetli önerilerinizle destek olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.
  – Siemens EQ300
  – Philips EP2231/40

  • Omer Demir diyor ki:

   Dilara Hanım Selamlar,
   Hatırlıyorum, hatta tam almaya niyetlendiğinizde arkadaşlarınız hediye getirmişti size makineyi :) makinenizden memnun olmanıza çok sevindim.
   iki makine arasındaki en temel fark EQ300 bir köpürtme çubuğu kullanırken Philips 2231 sütü kendi köpürtüyor. Bu özellikleri segmente etmek gerekirse otomatik makineler için EQ 300 bir alt gruba giren bir ürün.
   Öte yandan sizin sıcaklık algınız ve ihtiyacınız nedir bilmiyorum ama bir çok kullanıcı yorumunda bu ürünle ilgili şikayet edilen noktanın kahve ve süt sıcaklığının yetersiz olduğu yönünde. Açıkçası bana göre dşrekt için sıcaklığında hazırladığı için ve kahve tadına bir etkisi olmadığı için de problem yok ama biz geleneksel olarak ocak üstünden sıcak içecek içmeye alıştığımız için beklentiyi karşılamıyor olabilir. Philips’in bu ürün serisi Saeco sonrasında geliştirilen bir seri ve saeco etkileri oldukça fazla. Bu ürünü kullanan arkadaşlarım var onlardan da negatif bir geri bildirim gelmedi şu ana kadar bana.. Tabi son karar yine sizin
   Sevgiler

 122. DİLARA diyor ki:

  Hatırlamanıza çook sevindim :) teşekkürler. Bu arada fark ettim ki kahve – kahve makinası diyince aklıma ilk siz geliyorsunuz. Kararım benimde Philips yönünde ağır basıyordu aklımı tek karıştıran Siemens’te latte macchiato , cappuccino gibi seçeneklerin olması ama araştırmalarıma göre 2231/40 ile de bunlar yapılabiliyor. Karar verip ilk kahvemi içtikten sonra yorumlarımı yazacağım.

 123. Özlem Özdemir diyor ki:

  Merhaba, öncelikle tüm bilgiler için teşekkür ederim, çok ayrıntılı ve süper bir rehber. Açıklayıcı yorumlarınız sebebi ile nespresso kapsül makinesinden son anda vazgeçtim fakat şimdide fazla bilgi yüklemesinden yanmış durumdayım :)
  Aradığım özellikleri biliyorum ama karşılaştırma anında problem yaşıyorum, bu aşamada sizden destek isteyeceğim:
  *kahve içerikleri, demleme çeşitleri vs anlamında yeterli bir bilgiye sahip değilim sadece gün içinde birçok çeşidi içmeyi çok seviyorum sıcak ve soğuk olarak, bu yüzden pratik olması önceliğim.
  *pratiklikten kastım, kendini tek tuşla (süt haznesi /hortumunu/su haznesini) temizleyebilen makineler
  *sade kahvelerin yanında sütlü olanları da çok tükettiğimden dolayı, bu kısmın işlevli olmasına da önem veriyorum
  *çekirdek kahvenin yanında öğütülmüş kahvede kullanmayı tercih edeceğim bir makine olmalı
  *sıcaklık oranı benim için önemli, bu yüzden yeterli ısınmama yorumu gördüğüm makineleri ne yazıkki ilk aşamada eliyorum.
  *tüm bardak boyları sığabilmeli ama bu seçtiğim seçeneklerde böyle bir problem zaten yok diye düşünüyorum.
  *bütçe olarak en cok ort 5000 tl civarındayım ama çok farklı bir öneriniz olursa buna da açığım.
  Son aşamada kalan listem aşağıdaki şekilde, umarım başka ayırt edemeyenlerde olmuştur ve fayda sağlar :)
  – Philips Ep2231/40
  – Bosch Tıs30321rw 300
  – Siemens E.q 6 plus Te655203rw
  – Philips Ep2220/10
  – Philips 4300 series Ep4346/70

  • Omer Demir diyor ki:

   Özlem Hanım Merhaba,
   Yazıda bahsettiğim ürünler bunları birbir karşılaştırmak pek de kolay değil, dilerseniz şöyle yapalım, ihtiyaçlarınızı net yazmışsınız buna göre ben biraz daha filtrelemeye çalışayım.
   Sıcaklık önemli dediğiniz için EQ6’yı dışarda bırakabilirsiniz çünkü siemens ürünlerinin kullanıcı yorumlarında sıcaklıkla ilgili bir hayli geri besleme var. Çok fazla çeşit içmeyi seviyorum dediğiniz için de philips 2-3 serisi size yeterli gelmeyebilir. Şu halde philips 4 ve 5 serisine odaklanabilirsiniz.
   Sevigler

 124. Yiğit T diyor ki:

  Ömer Bey selamlar.
  Hazırladığınız rehber için biz kahve severler olarak şükranlarımızı sunarız.
  Benim sormak istediklerime gelecek olursak, ben yaklaşık 3 yıl Siemens eq3 modelini evde kullandım. Bu süre içinde hemen her gün 2-3 bardak ortalama kahve yapıldı, calc’n clean zamanlarını geçirmeden doğru ürünlerle yaptım. Negatif olabilecek tek durum musluk suyu kullandım. Fakat 3 yılın sonunda makinanın elde yıkanabilen parçalarını çıkarırken birtanesinin sıkışması sonucu uyguladığım güçten dolayı hem o parçayı kırdım hem de kahve makinasını mermer zemine düşürdüm. Açıkcası servisle uğraşmak istemedim yeni bir tane tam otm. makine bakıyorum.
  Eq3 deneyiminden pek memnun kalmadığımı söyleyebilirim. En büyük eksisi calc’n clean sonrası her ne kadar su haznesi defalarca çalkalayıp temiz su koysam da ilk 4-5 fincan kahveyi korkunç bir kireç tadında vermesi ve dolayısıyla her calc n clean sonrası 5 bardağı içmeden dökmemdi. Uygulamanın her adımını hem klavuzdan hem videolardan tekrar tekrar kontrol etmiştim.
  Bunun dışında aslında pek bir sıkıntım yoktu. Eşim arada süt köpürttüğünde soğuk olduğundan şikayet ediyordu.
  Yeni almak istediğim makinadan en büyük beklentim periyodik dekalsifikasyon işleminden sonra öyle korkunç bir tat almamak. Yıkanabilir parçaların kolay çıkarılması gibi kullanım kolaylığı sağlayacak durumları da gözetiyorum.
  Bu deneyimden sonra siemens ve bosch ürünlerden uzaklaştım.
  Miele 5310 modeli , saeco lirika one touch gibi modellere bakıyorum. Miele’nin diğer ev ürünlerine memnuniyetim ve saeconun bir çok listede önerilen marka olmasından dolayı bu marka modellere bakıyorum. Bunların yanı sıra siemensten daha iyi olduğuna inandığınız philips önerisini de ya da diğer önerileri de memnuniyetle kabul ederim. Mini biyografinize istisnaden; “ güç sizinle olsun “ :)
  Saygılarımla..

  • Omer Demir diyor ki:

   Yiğit Bey Selamlar,
   Güzel sözleriniz için teşekkürler, yegane amacımız kahveyi seven ve kahveyi bilerek tüketen kişi sayısını artırmak.
   Sorunuza gelince; maalesef Siemens ve Bosch ürünleri Avrupa pazarında çok tutsa da biz ülke olarak ocaktan inen kaynama derecesindeki içecekleri tüketmeye alıştığımız için (Siyah Çay, Türk Kahvesi, Ihlamur, Adaçayı vb) sütle hazırlanan kahveler için ideal sunum sıcaklığı olan 72-75 derece aralığı bize çok düşük geliyor. Philips Saeco’yu bünyesine dahil ettikten sonra ciddi bir knowhow ve patenti de almış oldu. Bu son dönemde çıkan philips ürünlerini tam otomatik segmentinde oldukça beğeniyorum. Birebir uzun dönem kullanımım olmadı ama önerdiğim dostlarımdan oldukça güzel geri bildirimler de aldım. Bu ürünleri mutlaka değerlendirme çemberinizde tutun. Saeco uzun kullanım ömrü ve sağlam yapısı ile dikkat çeken ürünler sunuyor pazara, ancak ağırlıklı uzmanlaştığı alan işletme çözümleri. Miele yılların markası ancak eski günlerinde değil bu konuda ne kadar yatırım yapabiliyor o bütçeyi çamaşır makinesi için mi harcıyor buna emin olamıyorum sadece.
   Umarım faydalı olabilmişimdir. Çok uzaklarda bir galakside bir gün görüşmek dileğiyle, güç sizinle olsun :)

 125. Ayşenur diyor ki:

  Electrolux EF 7800 var ben de .2 yıldır sorunsuz çalışıyor hiç kireç çözücü kullanmadım ama 2 yıl geçince bir sıkıntı olur diye korktum ve kireç çözücü almaya karar verdim .Piyasada çok fazla var siz hangi marka kireç çözücü alıyorsunuz

  • Omer Demir diyor ki:

   Ayşenur Hanım Merhaba,
   Standart kireç çözücüler değil ama kahve makineleri için üretilmiş kireç çözücüleri kullanabilirsiniz. Kireç çözücü dediğimiz şey çok pahalı bir madde değil, kaldı ki limon tuzu da bu işi görüyor sirke de ama burada önemli nokta kalıntı ve koku bırakmayıp gıda malzemesi temizliğine uygun olması. Bu da kahve makineleri için üretilen kireç çözücülerle mümkün.
   Sevgiler

 126. Ayşenur diyor ki:

  Philips 5400 serisini almayı düşünüyorum ama temizliğini anlatan güzel bir yazı bulamadım .Kireç çözücü , yağlama yapmak ,makine temizleyici tableti kullanmak gerekiyormuş ama kaç ayda yapılacak bu şekilde bilgilendiren yok .Filtresi bittikten sonra bulmak sıkıntılıymış yani o filtreyi kullanmasak makine ömrü kısalır mı ? Bunlara cevap bulamadığım için almayı erteliyorum

 127. isa tanriverdi diyor ki:

  Merhaba Ömer bey;
  Delonghi 45.60 elatta makinemiz sut kabindan sut almiyor. Güvenilir birmidir bir tavsiyeniz. servise ihtiyac duymaktayim. Varmidir bir tavsiyeniz.

  • Omer Demir diyor ki:

   İsa Bey Merhaba,
   Delonghi Turkiye Müşteri hizmetleri ile irtibata geçmenizi tavsiye ederim. Onlar sizi yönlendirecektir.
   Delonghi Servis Merkezi (Ana servisleri) oldukça işinin hakimi ve yönlendiricidir, en son kargo ile ürünü alıp onarıp kargo ile gönderimde bulunuyorlardı müşteri hizmetlerinden servis merkezlerinin numarasını isteyip onlarla da görüşebilirsiniz.
   Sevgiler

 128. Eda diyor ki:

  Merhaba Delonghi magnifica s ECAM22110SB modelini incelediniz mi acaba? Normalde direkt bunu almayı düşünüyordum ama sizin sayfanızdaki yazıları ve yorumları okuyunca acaba Philips mi olsa diye düşünüyorum. Delonghi kahve açısından bildiğimiz kadarıyla iyi bir marka uzun ömürlü olabilir gibi geliyor yardımcı olabilirseniz sevinirim

  • Omer Demir diyor ki:

   Eda Hanım Merhaba,
   Yazıda bahsettiğim ESAM 2600 ile hemen hemen aynı özelliklere sahip, tam otomatik makineler arasında giriş segmentinde bir makine diyebilirim. Açıkçası bu kadar bir bütçeniz varsa bu makine o bütçe için doğru seçim olmayabilir.
   Ancak doğrudan ürün önerisinde bulunmuyorum, Philips makineleri için yılların profesyonel mekanlar için üretim yapam Saeco Markasını bünyesine aldıktan sonraki ürünler olduğunu söyleyebilirim.
   Sevgiler

 129. Füsun diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey,
  Ben 1,5 yıl önce Siemens EQ 500 model tam otomatik kahve makinası aldım. Ürün daha ilk gün demleme ünitesi sıkışık olduğu için çalışmadı ve servis gelip düzeltti ve üründe sorun olmadığını taşımadan kaynaklı olabileceğini belirtti. Ürünün birinci yılında demleme ünitesinden kahve yapımı sırasında tuhaf sesler gelmeye başladı ve servise giden makinanın demleme ünitesi değişti. Bu hafta ise kahve yapmak istediğimde kahveyi çektikten sonra çıkışı iptal edip demleme ünitesini temizle uyarısı verdi. Servis programlarını çalıştırmama karşın bir kahveden sonra tekrar aynı durumla karşılaşınca yine servise başvurdum. Servis tam otomatik kahve makinalarının yıllık bakıma ihtiyacı olduğunu, bu bakımı birinci yılında yaptırmam gerektiğinin, ürünün bozuk olmadığını, yıllık bakıma ihtiyacı olduğunu, bu bakımda tüm parçalarım yerinden sökülüp temizleneceğini belirtti. Tek bakım 500, iki yıllık bakım ise 699 TL’ye yapılıyormuş. Tüm temizlik programlarını zamanında uyguladım, sürekli hazır su ve buna rağmen ürüne özel britax filtresini kullanmama rağmen ve 1,5 yılda günde sadece 1-2 bardak içen biri olarak buna anlam veremedim. Servis ve marka tarafından dolandırılmaya çalışıldığımı düşünüyorum. Uzun süredir başka markaları kullanan arkadaşlarım var, böyle bir şey hiç duymamışlar. Sizin bu tip bir periyodik bakım hakkında bilginiz var mı?
  3 defa servis görmüş bu ürünün hatalı olduğunu düşünüyorum ve değişimini talep ettim ama marka buna yanaşmıyor. Bu modeli ve bu markayı düşünenler için bir bilgi verir diye düşündüm.

  • Omer Demir diyor ki:

   Füsun Hanım Selamlar,
   Açıkçası yaşadığınız deneyim pek iç açıcı değil ve bundan sonra makine düzelse de içinize pek sinmeyecek gibi anlıyorum.
   Tüketici kanununa göre bir ürün garanti süresi içinde aynı arızayı 2 kere veya farklı arızaları 4 kere tekrarlarsa para iadesi veya değişim yapabiliyorsunuz. Bunun için marka veya satın aldığınız yer size yardımcı olmuyorsa e-devlet üstünden elinizdeki fatura ve servis raporlarını yükleyerek hakem heyeti başvurusu yapabilirsiniz. Tam otomatik makinaların periyodik bakımları vardır ancak bu evde yapabileceğiniz bakımlardır. Kullanım kılavuzunda da bu bilgiler yer alır. Serviste bir bakım gerekliliğini ilk defa duyuyorum, bu konuda da servis yerine doğrudan müşteri hizmetleri ile bir iletişime geçmenizi tavsiye ederim.
   Sevgiler

 130. cosh diyor ki:

  Merhaba, ev kullanımı için Philips EP5447/90 Kahve Makinesi hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyim acaba? F/P olarak nasıldır acaba?

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba,
   Öncelikle geç yanıtım için kusura bakmayın, yorum alt yapısında ciddi bir problem yaşadık bu nedenle sizin yorumunuzu da geç fark ettim. Aslında yazıda Philips 53 serisinden bahsediyorum, 54 serisi için de fikirlerim aynı segmentinde bir çok içeceği hazırlamasıya önde olan, dizayn ve marka değeriyle öne çıkan bir ürün.
   Fiyat performans tarafına gelince performans tarafında oldukça iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturduğunu söyleyebilirim ama fiyat tarafında, doların bir günde 18 liradan 10 liraya düştüğü sonra tekrar 18 lere çıktığı bir ülkede yorum yapmak maalesef hiç de kolay değil. Bu gibi dalgalanmalar ürün fiyatlarını da çok etkiliyor. Fiyatlar satıcıların alış fiyatına göre belirlendiği için her satıcıda ciddi farklı fiyatlar görebiliyorsunuz..
   Sevgiler

 131. Büşra diyor ki:

  Merhaba Ömer bey 😊 eşim ve ben çok fazla kahve tüketmiyoruz yani açıkcası kahveden, ufak farklılıklardan çok anlamıyoruz. Eve kahve makinesi almayı düşünüyoruz ama bu konuda çok amatör olduğumuz için Philips in tam otomatik makinelerini düşünmüştük. Fakat sizin yazınızı okuyunca delonghi ec685 i de düşünmeye başladım. Ama hiç bilmeyenler için bunu kullanmak zor mudur? Daha çok sütlü ve çikolatalı kahveler tüketiyoruz sizce hangisi bizim için daha uygun olur?

  • Omer Demir diyor ki:

   Büşra Hanım Merhaba,
   Öncelikle kusura bakmayın sorunuzu yeni gördüm, kısa bir ara site bildirimlerinde problem vardı sanırım o arada kaynadı..
   Sorunuza gelince açıkçası bu tamamen sizin kahve için emek sarf edip etmeme isteğinizle ve kahvenizi ne kadar özelleştirmek istediğinizle ilgili.
   otomatik makinelerde de özelleştirme seçenekleri var elbette ama bir manuel espresso makinesi gibi geniş değil. Zor mu derseniz bisiklete binmek gibi ilk başta tökezlediğiniz oluyor ama yapanlar nasıl yapıyor deyip vazgeçmezseniz zaman içinde adım adım neyi nasıl değiştirdiğinizde lezzette neler değişiyor öğreniyorsunuz. Bence asıl düşünmeniz gereken konu zaman. Otomatik makinede hiç emek ve zaman harcamıyorsunuz aslında. bir tuşa basıyorsunuz ve kahveniz hazır. Manuel makinede ise her seferinde biraz zaman ve emek sarf etmeniz gerekiyor. Kahveyi içmek her türlü ana amaç ama hazırlanmış lezzetli bir kahve mi yoksa kendi zamanınızı harcayarak hazırladığınız başta biraz tökezleseniz de sonraları çok daha lezzetli olan kahveyi yudumlamak mı? Burda manuele yönlendiriyormuşum gibi düşünmeyin lütfen, kendinize samimi olarak sorup yanıtlamanız gereken soru bu. Zira son dönemde otomatik makineler de çok güzel işler çıkartıyor.
   Umarım biraz yön gösterici olabilmişimdir.
   Sevgiler

 132. Hande Demir diyor ki:

  Merhabalar ömer bey,ciddi bir zaman ve emek verdiğiniz yazılarınız için teşekkür ederiz..tam otomatik ekspresso makinesine ihtiyacım var ,çok çeşitli kahveler yapan ,sıcaklığı önemli benim için..beni yormayacak ,yönlendirecek makine istiyorum..fakat çok yapılışları konusunda bilğim yok..delonghi primadonna,juraS8 ,jurae8,philips 5400 arasında çok kararsız kaldım.doğru kararı siDen alacağımı düşünerek bilğinizi paylaşmanızı rica ediyorum ,

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba,
   Karar verememe sebepleriniz nelerdir?
   bu makineleri incelediğinizde neler sizin aklınızı karıştırdı?
   bunları belirtebilirseniz daha sağlıklı destek olabilirim
   Sevgiler

 133. Hande Demir diyor ki:

  Arkadaşım Jura z10 kullanıyor gerçi ama soğuk kahveleri çok güzel yaptığını ve juranın tüm makineleri için onda kahve içersen anlarsın farklılıpı dedi,benim hiç bir makineyi test etme şansım yok ,memleketimde böyle bir imkan yok..aralarında kararsız kalma sebebim araştırmalarım sonucu bunlara karar verdim,dediğim gibi hem zaman olarak hemde bilği olarak kahve çeşitlerini yapmayı bilmiyorum.ama damak tadım güçlü ,beni yormayan ,sağlam,kolay,ve iyi bir makine almak istiyorum..

  • Omer Demir diyor ki:

   Hande Hanım Selamlar,
   Belirttiğiniz kriterleri zaten bu makinelerin hepsi karşılıyor. Sağlamlık ve iyi tarafı ise zaten bilinen ve kendini kanıtlamış markalar, o nedenle burdan yola çıkarak söyleyebileceğim tek şey gözünüze güzel görünecek mutfağınıza yakışacak olanı alın. bunun dışında kararsızlığınızın sebebi bu makinelerin özellikleri ise o halde şu kriterlerle bu makinelere tekrar bir göz atın derim çünkü bunları sorunuzda belirtmemişsiniz, sizin sıkça içeceğiniz içecekleri veya misafirlerinize sunmak istediğiniz içecekleri tek tuşla hazırlıyor mu? mutfağınızda ayırdığınız yere boyutları sığıyor mu? süt köpürtme haznesinin kullanımı hangisinde daha kolayınıza geliyor, su haznesinin çıkış yönü mutfakta ayırdığınız yer için uygun mu? kullanacağınız fincan ve kupaların boyutlarına uyuyor mu?
   Sevgiler

 134. Hande Demir diyor ki:

  Çok teşekkür ediyorum,varolun!alan konusunda sıkıntı yok..sizin inceleme yazınızdan yola çıkıp seçerdim ,muhteşem bilğilendirme lakin üzerinden sene geçtiği için yine değerlendirmek istedim.evet o çok güzel uyarı kesinlikle tek tuşla yapmalı,ve renk olarak keşke bulsam bakır renk(oda philpsin 5000 serisnde var(5144/70 bakır ile 5447/90 arasındaki farkı bulamadım)) yok ise siyah renk uyumlu murfağıma..siz şu an alsanız benim istediğim özelliklere istinaden hangi modeli tercih etmiş olurdunuz acaba,çok zamanınızı harcadım eksik olmayın,bilği birikiminizi paylaşmanızdan ötürü ayrıca tebrik ederim ..

  • Omer Demir diyor ki:

   Hande Hanım Merhaba,
   Maalesef doğrudan şu ürünü alın gibi bir öneride bulunmuyorum, neticede o makineyi kullanacak olan sizsiniz ve bu tamamen sizin kararınız olmalı. Ben sadece kafanızdaki soru işsaretlerini gidererek sizin kendi kararınızı vermenizde yardımcı olmaya çalışıyorum.
   Sevgiler

 135. dilara diyor ki:

  Ömer Bey Merhaba,

  Bugün ki şartlar ile hem ekonomik hem ergonomik bir makine önerisi yapabilir misiniz? Araştırdıkça iyice çıkmaza girdim :( Bütçem 10.000TL.

 136. Hande Demir diyor ki:

  Ömer bey tekrardan merhaba yazınızı okumuştum halbuki ama philips 5000 serisi inceleme yazısını yeni gördüm..öncedende belirttiğim gibi alan sıkıntısı yok,fakat tek tuşla her çeşit kahveyi yapması ve sütü kendi köpürtmesi önemli..incelediğiniz 5000 serisi philips makinenin 5443/70 ve 5144/70(renk olarak daha mutfağıma yakışır)farkı varmıdır?

  • Omer Demir diyor ki:

   Hande Hanım Selamlar,
   iki ürün aynı özelliklere sahip. 5443 daha yeni bir ürün sadece. O zaman diyeceksiniz ki neden farklı model numaraları var, açıkçası her markanın kendine özgü bir kodlaması var, örneğin sondaki 70 satışa sunulduğu bölgeyi ifade ediyor. son 2 rakam ise renk kodları ancak ancak ilk iki hane hakkında net bilgiye maalesef ulaşamıyorum muhtemelen üretim dönemleri veya fabrikaları olabilir. Ya da malzeme kalitesinde farklılaşma. Ancak dediğim gibi bunu philips hiç bir yerde belirtmemiş maalesef. Dilerseniz bir müşteri hizmetlerine sorun ama onların da aradaki farkı net açıklayabileceğini çok sanmıyorum.
   Bunlar dışında hazırladıkları içecek çeşitlerinden kapasiteye kadar herşeyleri aynı görünüyor.
   Sevgiler

 137. Hande Demir diyor ki:

  Afedersiniz sorum bitmeden yolladım,bir sorum daha olacak..o kadar heyecanla araştırıyorumki,,yazık bu bütçeyi ayarlayınca çöpe giden para olmaması için yanlış seçim yapmamaya imtina ediyorum..siemen is eq 9 s300 ,500,700 gibi çeşitleri var bunların farkı varmıdır acaba

   • Hande Demir diyor ki:

    Tekrardan merhaba Ömer bey,araştırmalarım ve çok emekle dürüst inceleme bilğinize istinaden ,@philps 5000 serisine karar verdim ,5144/70 modelini rose aksanından dolayı karar verdim,sanırsam 5000 serisinin hepsi aynı özelliklere sahip,müşteri hizmetleri pek net bilği veremedi bu hısusta,dizaynı,kahve lezzeti,yönlendirmesi,güzel,lakin 3.kullanışımda “Empty ground container”yazısı çıkmaya başladı ekranda.müşteri hizmetlerini aradığımda atık haznesinin dolu olduğunu söylediler,fakat 3.kahvemdi ve doluluk yoktu,çıkarıp 5 sn bekleyip tekrar yerine yerleştirmemi söylediler ,nitekim oldu fakat bunu çok sık aralıklarla tekrar ediyor,@coffetime ve @hayatınrenklerinin ürün anlatımını beğenmemden ötürü onlara yazdım ,onların makinesindede çıkyormuş bu yazı fakat epey kullanalı olmuş makineyi..bu biraz korkuttu beni açıkçası,birde çekirdek kahveyi kendi öğütüyor miss gibi evi kahve kokusu sarar gibi düşünmüştüm ama hiç koku yok,sizin ve kullanıcıların bilğisi varmıdır?

    • Omer Demir diyor ki:

     Hande Hanım Selamlar,
     Öncelikle makineniz hayırlı olsun güzel günlerde keyifle kullanın.
     Makinenizi birebir görmediğim ve aynı zamanda bir tamirci olmadığım için net bir yorumda bulunmam mümkün değil fakat yazdıklarınızı okuduğum anda bana direkt bir sensör hatası gibi geldi. Atık kahve haznesinin doluluğunu bir kaç farklı yöntemle ölçüyor makineler bu cihazın net olarak hangisini kullandığını bilmiyorum. Eğer bir lazer vb ışınla yükseklik ölçerek doluluğu anlıyorsa o sensör ya arızalı olabilir ya da onun içeride engelleyen bir şey vardır. Bu genelde kahve puck’ı hazneye düşerken bir yere çarpınca bir parça fırlayıp sensörü kapatabiliyor bu yüzden sadece hazneyi değil hazneye içerde bakan her yüzeyi bir nemli bezle temizlemenizi önerebilirim. Bir diğer ihtimal de ağırlık ölçerek bunu yapıyor olması (ki çok sanmıyorum o halde makinenize baskı uygulayan bir şey varsa bu sebep oluyor olabilir. Üstüne konulan bir kitap fincan vb. Bunlarda da bir sorun göremezseniz, lütfen her problemde ürünün videosunu çekerek servise götürün. Aynı sebeple iki kere farklı sebeplerle 4 kere ürün arıza yaptığında yasal olarak ürünü iade etme, yenisi ile değiştirme hakkınız oluyor. Bunu göz ardı etmeyin.
     Sevgiler

 138. Metin diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey,
  Kahve konusunda bilgi dağarcığınız ve bu bilgiyi paylaşma isteğiniz takdire şayan. Kahve deneyimimize yazılarınızdan da faydalanarak iki yıl önce Hario Skerton Plus manuel değirmen ve Ikea FP ile başladık. Geldiğimiz noktada sizin de bir çok yazınızda belirttiğiniz gibi daha ileri bir çözüm arayışındayız. Konuya kombi bir makina arayışı ile girdik, sonra temizlik (çıkarılabilir su tankı vb) ve kullanım kolaylığı nedeniyle ayrı birer elektrikli değirmen ve filtre kahve makinasına (Melitta markasında yoğunlaşarak) yöneldik. Sonra hem toplam maliyetin geleceği noktayı hem de alan sıkıntısını düşünerek neden tam otomatik bir kahve makinası olmasın dedik. Son noktada Philips 2231/40 ürününü inceliyoruz. Ürün Espresso, Capucino ve Türkçe’ye Sade kahve olarak çevrilmiş olan ‘Coffee’ yapabiliyor. Espresso ve Capucino ile deneyimi genişletmiş olacağız. Ancak alışkanlığımız filtre kahve olduğu için bu ürünlerdeki “coffee” olarak geçen içeceğin tam olarak neyi karşıladığını anlamak istiyoruz. Bu bir filtre kahveye yakın bir içecek midir? Sütlü olarak yapılabilir mi?
  Teşekkürler, Sevgiler

  • Omer Demir diyor ki:

   Selamlar Metin Bey,
   Güzel sözleriniz için teşekkürler, sizlere ve Türkiye’de bilinçli kahve tüketimine biraz olsun katkım oluyorsa ne mutlu bana. Coffee diye belirtilen seçenek aslında extra long diye adlandırılan uzun çekim espressonun daha uzun çekilerek oluşturulan americano’ya benze bir içecek. Eğer damak tadınız filtre kahveden vaz geçemiyorsa ilk başta extra long veya americano ihtiyacınızı giderse de bir zaman sonra yine bir filtre kahve tadı aramaya başlarsınız. Ama frechpress’ten geçiş yapacağınız için de aslında FP tadına yakın bir tad alacağınız için sizin adınıza kalıcı bir çözüm de olabilir. Tam otomatik makineler zaman ve pratiklik açısından oldukça faydalı ama iş özelleştirmeye geldiğinde dar seçenekleri var. Bunu da göz önünde bulundurun lütfen. Umarım ihtiyacınız olan cevabı verebilmişimdir
   Sevgiler

 139. dilara diyor ki:

  merhaba ömer bey ben şuan otomatik kahve makinası arayışındayım bütçem 5 bin 10 bin arası sıcaklık çok önemli benim içinn hem bu sebeptwn hemde latte için mikro köpük yaratmak adına manuel köpürtmeli arıyorum kendim istediğim kadar köpürtüp ısıtabiliyim sütü(düşük sıcaklığın önüne geçebilrim sanıırım) makina olara delonghi magnifica serisine baktım 22.110 da iyi yolrumlar gördüm ama çok pahalı anlamadığım şekildde ayni gibi görünen makinalar var farkı anlayamadım bunlar 230.13b ,22.127 ,250.31sb birde 21.117 var neden bunlardan pahalı bilemedim hangisinden beklediğim verimi alabilirim birde gaggia magenta plus var buda biraz pahalı ama servis ağıda öenmli çok karışık kafam delonghilerde bazılarında köpürtme sistemi gelişmiş ikili başlık var ama engel gibi mikro köpüge çıkarıp kullanmak mantıklı geldi

  • Omer Demir diyor ki:

   Dilara Hanım Merhaba,
   Dün iki kere (birini sildim) bu gün de üç kere (ikisini sildim) geldi mesajlarınız, dün sorunuzu Yukarıda ismail Bey’in sorusuna yanıt olarak sormuşsunuz, ben cevap verdiğimde de akışta yukarıda kaldı, bu nedenle dün verdiğim cevabı görmediğiniz tahmin ediyorum. ki aynı soruları tekrar iletmişsiniz.
   Cevabımı bu linke tıklayarak görebilirsiniz. Halen eksik bir şey varsa lütfen bu yoruma cevaben ya da yeni bir soru gibi yazın sizin için de takip etmesi kolay olacaktır.
   https://mokapota.com/kahve/ev-kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066#comment-2897
   Bir de kahve makinesi almak oldukça heyecanlı ve zaman zaman aceleci davranmamıza yol açan bir süreç. Burada binlerce kişiye elimden geldiğince destek oldum ve size de olurum seve seve, ama tek ricam var karar verirken aceleci davranmayın lütfen biliyorum her gün fiyatların arttığı, bir ürünü farklı mağazalarda %100e varacak farklı fiyatlarla gördüğümüz bir ülkede bu kolay değil ama lütfen kararınız içinize sinsin. Ayrıca aklınızdaki makine netleşmeden hemen önce yurt dışından satın alma opsiyonlarını da bir değerlendirin zaman zaman çok iyi fırsatlar yakalanabiliyor. Bunun için https://bizdenucuz.com üstünde seçtiğimiz makinelere ve benim yayınladığım satın alma kılavuzu videosuna göz atabilirsiniz.
   Sevgiler

 140. dilara diyor ki:

  merhaba ömer bey evet yazdığımda sisteme düştüğünü görmedim ondan yeniledim kusura bakmayın ve yorumlarınız için teşekkür ederim yukarda yanıtladıysanız görmedim incelememe rağmen mikro köpük 80 derece üstü bi sıcaklık hedefim birde 1 aydır araştırma yapıyorum düzgün kaynak maalesef bulamadım ve sizi bulunca biraz heyecan yaptım delonghi magnifica da tüm ürünlerde (daha önce ilettiğim 22.117, 230.13,250.31 ) bunu sağlayabiliceksem tercihim sanırım philips 2200 yerine delonghi olucak arıza sebepli ve kremamsı süt için .. şimdiden çok teşekkür ederimm

  • Omer Demir diyor ki:

   Dilara Hanım Merhaba,
   Öncelikle şu yazımı okumanızı tavsiye ederim. https://mokapota.com/kahve/sut-kopurtmek-ve-arkasindaki-bilim-en-iyi-latte-sutu-nasil-hazirlanir/36032
   Süt köpükleri 75 derece üstünde kırılırlar. Dolayısıyla burada bir karar vermeniz gerekiyor gerçekten 80 derece üstü bir sıcaklıktaki sütlü kahveyi mi içmek istiyorsunuz yoksa latte mi? Bir çubuk termometre ile size en sıcak latteyi hazırladığını düşündüğünüz bir cafe’ye gidin ve servis sıcaklığını ölçün lütfen. 67-68 dereceyi geçmediğini göreceksiniz. Kaldı ki işin içine bardak sıcaklığı ortam sıcaklığı espresso beklerken kaybettiği ısı vs. de girince 80 derece üstü diye bir hedef koyduğunuzda buna erişmeniz mümkün değil. Erişirseniz de içtiğiniz latte değil.
   Fiyat konusuna gelince bu ürünlerin hepsi ithal ürünler ve kur riski barındırıyor. İthal eden firma, marka, distribütör ve hatta satan mağaza kendi öngörülerine göre üstüne önümüzdeki dönem için kur riskini de ekliyor ki sattı fiyatın altında yine yerine malını koyabilsin. Bunlar işin içine girince ürün fiyatları da farklılaşıyor. Fiyat kalite doğru orantısı maalesef son 2-3 yıldır iyice kayboldu. düşük kaliteli bir ürün daha yüksek kaliteli bir üründen çok daha pahalıya satışa sunulabiliyor.
   Belirttiğiniz modeller aynı iç yapıyı kullanıyor ve iç yapı özellikleri de tamamen aynı, fark süt köpürtme çubukları ve malzeme kalitesi. 250 modeli yeni nesil köpürtme çubuğu kullanıyor. Bu çubuk hot milk ayarında microfoam’a oldukça yakın bir köpük üretebiliyor. Diğerleri daha çok cappuccino için biraz daha iri baloncuklu süt köpürtüyorlar. 230 tamamen plastik bir köpürtme çubuğu kullanırken (en alt giriş seviyesi) 22.117 dışı metal ama iç aksamı plastik olan daha çok giriş seviyesi makinelerinde gördüğümüz en altın bir üstü kalitede bir çubuk. 250’nin içi de plastik elbette ama onda hava oranını ayarlayan bir ayar bulunuyor.
   İş çubukla köpürtmeye gelince burada kişisel beceri ve tecrübe de işin içine giriyor. Bunu özellikle belirtiyorum çünkü yeni makine alan bir kişi süt köpürtme tecrübesi olmadığı için ilk denemelerinde istediği sonucu elde edemeyince bu makinenin süt köpürtmesi bozuk diye servise gidebiliyor.
   Umarım destek olabildim.
   Sevgiler

 141. dilara diyor ki:

  omer bey degerli yorumunuz cok yardimci oldu dediginiz gibi 80 derece cok olabilir disarda satilan sicacik kahve sicakligi istedigim aslinda biraz kahvemin sogumadan keyfini surebilmek amacim aslinda kararimi verdim diyebilirim 250.31 sanirim benik icin ideal makine birde o cubuk cikiyoe ve daha ince yapida bir cubuk daha iyi islev goruyormus sanirim buhar cikisi daraldigi icin umarim guzel sonuclar elde ederim tadimimi yaptiktan sonra buraya yazacagim birde latte icin onerebiliceginiz lezzetli kahveler nelerdi bu konudada bilgim yok maalesef sizden ve baska marka da olabilir

  • Omer Demir diyor ki:

   Yardımcı olabildiğime sevindim Dilara hanım, samimi olmak gerekirse işin içerisine süt girdiğinde kahvenin tatları gölgeleniyor biraz. Bu nedenle daha yoğun ve biraz daha yüksek kavrulmuş kahveler süt içinde kendini belli ediyor ama yüksek kavrulduğunda da maalesef çekirdekler tatlarını yitiriyor. Biraz kısır bir döngü bu:) Slpash Espresso Blend’de biz bunu biraz kırmaya çalıştık oldukça da güzel geri bildirim alıyoruz onu deneyebilirsiniz. Bana biraz sevdiğiniz tatlarla ilgili ip ucu verirseniz daha net yönlendirebilirim sizi. ya da deneme paketlerimizden bir iki tane sipariş edip küçük miktarlarda bir çoğunu deneyebilirsiniz.
   Sevgiler

 142. Muammer Bilen diyor ki:

  Merhaba
  Philips 5447 mi Ecam45.760 mı tercih etmeliyim. Daha çok sütlü kahveler içiyoruz. Bir miktar sıcak olması tercih sebebidir.