Ev, Ofis ve Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri

KahveEv, Ofis ve Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri

Küçük güzel bir ofisiniz var ve bu küçük işletmeniz için otomatik kahve makinesi almak istiyorsunuz. Dandik vending makinelerindeki mide bozan kahveler çok canınızı yaktı veya çevrenizdeki dostlarınız bu konuda hiç de iyi şeyler duymadınız. 

Kahvesini kendinizin alabileceği, cafelerde içtiğinize en yakın tatta espresso, latte, cappuccino yapan bir otomatik kahve makinesi almak istiyorsunuz. Öyle Cimbali filan gibi portafiltreli (kepçeli) profesyonel makinelerden almak gibi bir niyetiniz de yok. Zira onu aldınız mı başına bir barista dikmeniz gerekecek ve bu da maliyet demek.


Yazıyı okurken, yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz


Bu yazı sayfalardan oluşmaktadır. Sayfa altında diğer sayfaların rakamlarına tıklayarak okumaya devam edebilirsiniz…

Kahvesini ben seçeyim. Bir iki düğmeye basayım hazırlasın. Sütünü günlük doldurayım akşam da dolapta saklayayım. Öğütücüsü olsun. Direkt çekirdekten öğüterek yapsın kahvemi. Latte’yi cappuccino’dan ayırmayı bilsin. Ama mutlaka ucuz olsun bir de kırmızı olsun ve hatta benim olsun diyorsanız üzgünüm hepsini bir arada bulmak zor :). Ama bir bakalım, girizgahı çok uzatmadan modeleri incelemeye başlayalım umarım ihtiyacınızı karşılayacak bir şeyler bulabiliriz.

Herşeyden önce ilk kriteriniz geniş bir servis ağı ve güveni olmalı, makineniz bozulursa uzun süre makinesiz kalmak istemezsiniz. Bu nedenle aşağıda bahsedeceğim markalar Türkiyede yıllardır iyi hizmet ve servis sunan markalar olacak. Bir diğer tavsiyem de, firmanızın çalışan sayısı biraz fazlaysa veya çok katlı bir mekandaysanız bir değil iki makine almanız. Böylece bir aksilik durumunda kahvesiz kalmazsınız hem de çalışan arkadaşlarınız daha mutlu olur.

Eğer eviniz için bir makine arıyorsanız veya eviniz için alternatif ve ucuz ürünler arıyorsanız yukarıdaki yazılarımı tavsiye ederim. Üstteki Hangi Kahve makinesi ve Öğütücüyü Almalıyım yazısını okuduysanız otomatik makinelere sıcak bakmadığımı bilirsiniz. Evdeki kahve keyif için, lezzeti sizin ayarlamanız gerek bu nedenle manuel makineler o işin keyfi. Manuel Makinalarla ilgili fikirlerimi de Hangi Espresso Makinesi? Yorum ve Öneriler yazımda bulabilirsiniz. Ama iş yerinde durum biraz değişiyor. Tabi yine de karar sizin evde bir otomatik makine olsun ben hiç uğraşmayayım derseniz okumaya devam edin.


Homend Coffeebreak 5003 Tam Otomatik Espresso Makinesi

Son zamanlarda bir Türk markası olan Homend ciddi ve güzel kahve ürünlerine imza atıyor. Homend Coffeebreak 5003, tam olarak asgari ihtiyacınızı karşılayacak kompakt bir makine. Espresso ve Lungo ayarları mevcut, çekirdek kahveyle çalışıyor ve cappuccino için süt yapabiliyor. Bardak boyu ayarlanabilen ve 19 bar basınca ulaşan Homend Coffeebreak 5003 kabul edilebilir bir fiyat aralığına sahip. Fiyat aralığı diyorum çünkü kendi sitesinde ürünlerin etiket fiyatı biraz pahalı ama sitede biraz zaman harcadığınızda özel kuponlarla indirim verebiliyorlar. Veya doğrudan diğer eticaret sitelerinden satın alma yapabilirsiniz.


Tavsiye: Türk malı olduğu için ve amacınız asgari ihtiyacı karşılamaksa bu ürünü tavsiye ederim. Üstelik gelecekte ihtiyacınız olursa yedek parçaları da gayet hesaplı fiyata temin edilebiliyor.


Delonghi Esam 2600 Full Otomatik Kahve Makinesi 

Delonghi Esam 2600 Giriş seviyesi, fayda maliyette yüksek asgari ihtiyaçları karşılayan bir makine. Çekirdek kahve kullanılan bu makinenin öğütme kalınlığı da ayarlanabiliyor. Bunun gerçekten ne fayda sağlayacağını merak ediyorsanız lezette ufak tefek oynamalar yaratabilir. Ama tek tip bir espresso haznesi ve akış hızı için bu çeşitlilik bence fazla. Güzel yanlarından biri kendi öğütücüsünü kullanabildiğiniz gibi, hazır öğütülmüş olarak satılan kahveleri de bu makienede kullanabilirsiniz.

Ama her benim her zaman tavsiyem çekirdeğin yapım anında öğütülmesidir. 200 gr çekirdek ve 1.8 litre su haznesine sahip bu ürün, enerji tasarruf modu ve otomatik kapanma gibi faydalı özellikler de sunuyor. Kahve miktarı ve bardak ayarı da yapabiliyorsunuz. Cappuchino ve cafe latte için süt köpürtme özelliği ise tatminkar sonuç veriyor. Ancak bir süt haznesi olmadığı için sütü ayrıca bir kapta makinenin aparatıyla köpürtüp espressoya eklemeniz gerekiyor. Bilimum çıkarılabilir parçalar ise temizlikte rahat etmenizi sağlıyor falan filan.

Şimdi gelelim en önemli noktaya. Bu modeli araştırırken hakkında suyu ısıtmıyor, kahveyi öğütürken döküp saçıyor gibi yorumlar okuma şansınız yüksek. Cihazın iç aksamını ısıtmak için kullandığı suyun, kahve hazırlamadan önce boşaltılması gerekli. Bu su boşaltılmadığı taktirde elde edilecek kahvenin sıcaklığı malesef tatminkar olmuyor. Bu işlem tek tuşla yapılabiliyor. Cihaz kullanım kılavuzunda nasıl yapıldığına yer verilmiş. Her seferinde birazcık sıcak su harcamayı göze alırsanız çok dert edilecek bir şey gibi durmuyor. En azından bu fiyata.

Bir diğer konu da kahveyi öğütürken hazne içine çekirdek kaçırması. Bu biraz problemli gibi dursa da bu fiyata alınan makinenin size biraz iş çıkarması gayet doğal. Ufak bi temizlik bu problemi de ortadan kaldırıyor. Su haznesi 1.8 litre olduğu ve temizleme işleminde ve ön ısıtmada bu suyu kullandığı için, yoğun bir işletmeyseniz biraz sık dolum isteyebilir.

Tavsiye: Maliyet önceliğiniz ise tercih edilebilecek bir ürün ama çok da janjanlı şeyler beklememek ve biraz nazendeliği ile ilgilenmek gerekecektir. O kadar parar veriyorum uğraştırmasın beni derseniz okumaya devam edin..

Not: Aynı şeyleri tekrarlamamak için Delonghi ESAM 2600‘ü baz model alıp bundan sonra anlatacağım modellerde bu bazda olmayan ya da fazladan olan özellikleri anlatacağım


Delonghi ECAM23.420 Tam Otomatik Kahve Makinesi 

Giriş ürünlerinden olan Delonghi ECAM23.420 3 farklı renkle piyasada yer alıyor. Model sonundaki harf kodu bu rengi belirtmek için kullanılmış. SB: Siyah, SR: Kırmızı ve SW ise beyaz rengi ifade ediyor. ESAM 2600’e göre modern dizayn ihtiyaçlarının giderildiği makine temelde aynı fonksiyonlara sahip olsa da elektronik gösterge paneli ve dizaynı bu işlevleri daha şık yerine getirmesini sağlıyor.

Cappuchino ve Latte için olan ayarın süt köpürtme çubuğunun üstüne konması ise işi daha pratik hale getirmiş. Hakkında genelde diğer kullanıcılarından da pozitif yorumlar okuduğum üründe, bir iki kişi suyun ısıs ve su kaçırmasını rapor etmiş.

ESAM 2600’den biliyoruz ki su sıcaklığı ilk suyu atmamaktan kaynaklı. Bunu yaptığınızda problem kalmaz. Su sızdırması ise daha önceki tecrübelerimden yola çıkarak su haznesi contası ile ilgili bir durumdur diyebilirim. Su haznesini yıkarken contayıda yıkamak iyi bir fikir gibi görünebilir. Ama o contanın yıkama esnasında sağa sola yamulmadığına, yerine iyi oturduğuna emin olmak gerek. Bu problem her makinede olabilen bir kullanım hatası gibi görünüyor.

Tavsiye: 208’de yenilenen özellikleriyle Delonghi ECAM23.420 giriş segmenti için göz ardı edilmemesi gereken bir ürün.


Siemens TE501201RW Tam Otomatik Kahve Makinesi

Siemens TE501201RW özellik olarak Esam 2600’e çok yakın bir model. Elbette bu tip ürünlerin süt köpürtmesi ve espresso hazırlaması ufak tefek farklarla patentlendiği için her bir sistemin ismi farklı ve janjanlı. Ama temelde işlev aynı.

Siemens’in bu modelindeki en önemli fark, her kahve hazırlama sonrasında, kendini temizlemesi. Böylece aralıklı kullanımlarda bile kahve tadı hep standart olarak kalıyor. Ayrı bir süt saklama haznesi bu üründe de olmadığı için sütü ayrı muhafaza etmek gerekiyor. Konan suyun sıcaklığına göre değişmekle birlikte minimum ısınma süresi 45 sn. Bütün temizlik ihtiyacı duyulan parçaların çıkartılabiliyor olması kolaylık sağlıyor. 300 gram çekirdek haznesi olan Siemens TE501201RW‘nun ESAM 2600 de olduğu gibi kahve öğütme ayarı da bulunuyor. Led göstergeler de paneli biraz daha seksi bir hale getiriyor.

ESAM’da öğütücünün aksamı belirtilmemiş ama Siemens’in bu modelinin seramik bir aksam kullandığını söyleyebilirim. Cihazın içerisinde ayrıca bir kireç filtresi bulunuyor. Kahve yaparken musluk suyu tercih ederseniz (ki hiç tavsiye etmem), bu filtre suyu yumuşatarak daha lezzetli kahve oluşmasını sağlıyor. Tabi ortalama kullanımda 1-1,5 yılda bir yenilenmesi gerektiğini hatırlatmalıyım. Kullanıcı yorumlarında ise özellikle sesinin çok düşük olmasından yana pozitif bir görüş hakim. Tek şikayet edilen nokta ise cihaz arızalandığında yedek parçasının pahalı olması.

Tavsiye: Delongi ESAM 2600’ün simsiyah iç karartan rengine kıyasla daha janti tonlara sahip olan Siemens TE501201RW %30 civarı ek maliyetle giriş seviyesinde bir alternatif oluşturuyor. Da, daha ucuza ECAM23.420 varken, daha eski bir dizayn için para vermek çok doğru değil. Ses eğer sizin için bir tercih konusu ise, bir youtube demosu veya şansınız varsa mağaza içi demo seyredip öyle satın alma yapabilirsiniz.


Krups EA8010, Krups EA8298, Krups EA829D Tam Otomatik Kahve Makinesi – Latte, Espresso, Cappuccino, Americano

Krups’a ait fiyatları birbirine yakın 3 ürünü birlikte anlatacağım zira üçünün temel özellikleri aynı.

Krups EA8010 baz özellikleri karşılayan bir ürün ve herhangi bir (+) ya da (-) si yok. Hakkındaki satınalma sonrası yorumlarda hiçbir negatif içeriğe rastlamadım. Kahve hazırlaması ve çeşitlilik konusunda pozitif yorumları olan ürün. Diğer iki arkadaşından farkı ise süt haznesinin olmaması.

Krups EA 829 serisi olan iki modelden Krups EA8298 ve Krups EA829D dizayn dışında tamamen aynı özelliklere sahip. İki modelde de dikkat çeken özellikler, ayrı süt kabı olması ve tek tuşla cappuchino hazırlayabilmesi. Süt kabının ayrı olması oldukça faydalı bir özellik. Zira hem sütü hazırlarken ayrı bir aparata ihtiyaç duymuyorsunuz, hem de işlem sonrası tek tuşla temizleyip süt kabını dolaba kaldırabiliyorsunuz. Eğer kullanacağınız alanda bir buzdolabınız varsa sizin için oldukça pratik bir kullanım oluşturabilir.

Bu iki modelde dikkat çeken diğer konu ise espresso’nuzu 10 mililitre ve katları olarak ayarlayabilmeniz. Yanı isterseniz ristretto, isterseniz normal/double espresso, isterseniz de lungo hazırlayabilirsiniz. Her iki modelde de öğütücü sesinin nispeden düşük olması pozitif bir müşteri geri bildirimi olarak notlarım arasında yer alıyor.

Tavsiye: Marka ve dizayn tutkunuz yoksa EA8010 fayda maliyette çok mantıklı değil. EA829D yeni bir dizayn olduğu için biraz pahalı ama EA 8298 modeli bu fiyata ayrı süt kabı sunan tek model. Bu nedenle tercih edilebilir. Modellerin hiçbirinde negatif bir yorum olmaması da dikkate değer bir diğer konu.


Delonghi ESAM 4500 Magnifica Tam Otomatik Kahve Makinesi – Cappuccino ve Caffe Latte

Krups’ın son iki modelinde gördüğümüz gibi ayrılabilir süt kabı içeren Delonghi ESAM 4500 özellik olarak açıkçası krupss’lardan biraz geride kalıyor. Lungo kahve seçenieğinin olmaması ve 200 gr’lık kahve çekirdeği haznesi dikkat edilmesi gereken noktalar.

Tam yeri gelmişken hatırlatayım Coffee Shop’lardan aldığınız çekirdek paketleri genelde 250gr ağırlığında olur. Alacağınız makinede çekirdek haznesi 250gr+ ise paketin tamamını makineye boşaltıp rahat edebilirsiniz. Ama bu makinede olduğu gibi daha düşükse kalan çekirdeği saklayıp bir miktar kullanımdan sonra üstüne ekleme yapmalısınız.

İki satır LCD ekrana sahip bu ürün kullanımda karşınıza bir zorluk çıkarmıyor. Bu segmentte bir ürün aldığınızda tükettiği elektrik ve tasarruf modları da birer karar noktası. Bu ürünün bir enerji tasarruf modu barındırmadığını hatırlatmalıyım, ama otomatik kapanma ayarı mevcut.

Tavsiye: 2750 TL civarı bütçem varsa tercihim bu üründen yana olmazdı. Krups modelleri bu segmentte daha düşük fiyata daha foksiyonel ürünler sunuyor.


Siemens TE603201RW EQ.6 Serisi Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi 

Siemens TE603201RW‘de benim beğendiğim noktalardan biri süt kullanım biçimi. Ayrı bir süt haznesi olmasa da herhangi bir kabı ve hatta sütün kendi kutusunu bir süt kabı olarak kullanabiliyorsunuz. Yanda yer alan pipet şeklindeki çubukla diğer süt hazneli modellerde olduğu gibi köpürtülmüş sütü doğrudan bardağa aktarmanız mümkün olabiliyor.

Dokunmatik ışıklı ekranı tek hamlede ürün seçmenizi kolaylaştırırken iki satırlık LCD ekrandan diğer ayarları yapabiliyorsunuz. 1.7 litre su tankı kapasitesi ve 300 gr çekirdek haznesi oldukça yeterli. Cihazın açılış ve kapanışta da kendini temizlemesi hijyen yeterliliklerini karşılıyor. 15.000 kullanıma kadar da ilk gün deneyimi yaşatma sözü veren Siemens’te yine tek dikkat edilmesi gereken yedek parçaların pahalı olması.

Ürünün yorumlarına baktığınızda ise süt ısıtmasının tatminkar olmadığı ortaya çıkıyor. Oda sıcaklığındaki süt kullanıldığında bir problem yok. Ancak dolaptan süt kullanıldığı zaman içeceğin göreceli sıcaklıkta olması biraz can sıkıcı. Sütü bir miktar dışarıda bekletip öyle kullanırsanız veya dolaptan çıkınca çok hafif ısıtarak kullanırsanız bu sizin için problem olmaktan çıkar. Fiyat performansta tercih edilebilecek bir ürün

Tavsiye: Siemens belli modellerde zaman zaman ciddi indirimlere gidiyor, bunu yakaladığınızda değerlendirebileceğiniz bir model. Ancak sütü direkt buzdolabından kullanacaksanız iki kere düşünün.


Bosch TCA5309 Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi
Bosch TCA5309

Bosch TCA5309 Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi 

Bosch TCA5309 bu yazıya neden dahil ettiğimi kendi kendime de sorguladığım bir makine. Zira bu fiyata süt haznesi, lcd panel vs yok 3-5 led ışıklı düğme ve oldukça eski bir tasarım. Özelliklere baktığımda da bu fiyata değecek bir ekstra özelliğe rastlamadım. Son tavsiyeye gerek kalmadan bizimla değilsin diyebilirim.


Bu yazı sayfalardan oluşmaktadır. Sayfa altında diğer sayfaların rakamlarına tıklayarak okumaya devam edebilirsiniz…


Omer Demirhttp://omerdemir.net
Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi. Espressoyu uzun çekti, Obradović'le kendinden geçti Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu. Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine'den hiç elektrik almadı. Öğrendiklerini paylaştı, paylaştıkça öğrendi. Üşenmedi, öğrendiklerini dünya ile paylaşmak için bir de kitap yazdı Read This! Before Buying A Coffee Maker

Yazarın diğer yazıları..

353 YORUMLAR

 1. Çok tesekkur ederim. Verdiginiz bilgiler çok yararli oldu. Elatta cappuccino top ecam 45.760 ile Delonghi esam 6900 modeli arasinda kararsiz kaldim, bir yandan da Krups ea829d yi gozden gecirmeye basladim. bir tercih yapacagim. Bu uc model arasindan bir tercihiniz olsa siz hangisini tercih edersiniz.
  iyi calismalar. Tesekkurler

  • Selamlar İsa Bey, faydalı olmasına sevindim, Önce Delonghileri bir ele alalım: eğer çikolatalı içecekler hazırlamak sizin için önemliyse ayrıca bir çikolata kabı olan 6900’ü almalısınız. Yok çikolatalı içecekler hazırlamayacaksanız 6900 fayda maliyette hiç doğru bir karar olmaz. 45.760 la kalan özellikler neredeyse aynı, üstelik 45.760’ın hem çekirdek haznesi daha büyük hem de su haznesine su doldurmak için süt haznesini çıkartmanız gerekmiyor. Bunlar iş yerinde kullanım için büyük avantajlar. Eğer bu seçim sonrası geriye 45.760 kalıyorsa bu sefer Krups ile kıyaslayabiliriz. Aralarında kullanım ve fiyat dışında çok çok büyük farklar yok. Krups EA829D de su haznesi arka tarafta, koyacağınız yerde üstte bir dolap olacaksa her seferinde makineyi çekmeniz gerekir, ayrıca istediğiniz kahveyi menüden seçmeniz gerekiyor, Delonghi ECAM 45.760 da her biri için ayrı tuş var, diğer ayarlar menüden yapılıyor. iki üründe de kampanyalar olduğu için şu anki fiyatları arasında 150-200 TL civarı fark var. Bu şartlar altında bana sorarsanız Delonghi 45.760 derim, ama krups’ı tercih ederseniz de -maliyet açısından- mantıksız diyemem.. Umarım bu bilgiler işinize yarar.
   Kolaylıklar, sevgiler

 2. Ömer Bey; Engin kahve kültürünüze ve bilginize dayanarak hangi kahve çekirdeklerini nerden almamizi tavsiye edersiniz. Zira eminönünde biraz dolaştım, farkli dükkanlarda farklı urunler var, çuvalda olanalar olduğu gibi paketli urun satanlarda mevcut. bu konuda bir tavsiyeniz olursa bizimle paylaşırmısıniz.
  Teşekkurler.

  • Selamlar İsa Bey,
   3. Nesil Kahvecilik yapan ve kendi kavurmasını kendisi yapan firmaları önereceğim size. Bir çok farklı bölgeden güzel ve farklı tatlar yakalamanız mümkün. Firma isimlerini reklam olmaması için burdan veremiyorum ama google’da yapacağınız çekirdek kahve+ bölge+ sepet sorgusu size sonuç getirecektir. Bölge yerine Etyopya, kenya, kolombiya vs yazarsanız bir çok siteye ulaşabilirsiniz.
   İyi Çalışmalar


 3. Siemens Eq6 veya eq 9 mu alalım yoksa ? bir önceki sorumdaki kapsüllü makinada kahve başına maliye 1.4 tl gibi bu otomatiklerde 70 kuruş.Eğer fark çok yoksa kapsüllü daha mantıklı mı ?

  • Merhaba Fuat Bey,
   Bir işletme için alacaksanız kahve kapsülü sizin için sıkıntı yaratır. Kapsüllerde genelde 7gr kahve olur ve single espresso içindir, oysa bir çok kahve çeşidi double espresso ile hazırlanır. Ne tür kahveler yapacağınızı belirtmemişsiniz ama her durumda kapsülü tavsiye etmem. Üstelik maliyeti daha yüksek olur sizin için. Kahveyi toptan almayıp bir ev kullanıcısı gibi internetten sipariş etseniz çok özelliği olmayan bir kahve için 250 gramına 20-25 lira verirsiniz. hadi kolay hesap olsun 25 lira diyelim. Bu durumda double espresso için maliyetiniz 1.4 kuruş olur. Tchibo’nun 80 lik en ucuz avantajlı(!) paketi ise 101 lira yani sizin kapsül başına maliyetiniz 1,25 kuruş double espresso maliyetiniz ise 2,5 lira..

   Hangi makineyi alalım diye sorarsanız buna cevap veremem zira her makine için gördüklerimi yukarıda yazdım. Model ile ilgili spesifik bir sorunuz varsa yanıtlamaya gayret edeyim ama seçim kararı sizin…

   Sadece bozulması ve yoğunluk durumları için bir değil iki “kapsülsüz” makine almanızı tavsiye ederim

   iyi çalışmalar

  • Selamlar Fuat Bey,
   Makinelerin basınçları katalog değerleri, bu basıncın bir kısmı zaten işlem esnasında kayıp oluyor. Öte yandan makinenin basıncı yükseldiğinde espresso kreması artar ki bu pozitif birşey. Ama bu aynı zamanda çok yüksek basınç iyidir anlamına gelmemeli. Espresso makineleri hassas makineler ve bu seviye makineler ciddi tecrübe ve mühendislik gerektiriyor. Eğer bu makine 19 bar ile çalışıyorsa bu o makinenein en iyi espressoyu yapabilmesi için kayıplar dahil gereken ideal basıncıdır. Özetle size yapılan bu yorumu göz ardı edebilirsiniz.


 4. Sizce siemens EQ6 mi yoksa EQ9 mi tercih edelim size ? Bu arada siemens tercih söylememdeki en büyük olay yurtdışı yorumları iyi ve her kahve çeşidini gösteren bir tuş var .Bizim gibi bilmeyenlere latte machiato tuşu iyi olur diye düşündük .

  • Fuat Bey Selamlar,
   Siemens’in kendi sitesindeki yorumları okumanızı tavsiye ederim. E9’u bu yazıda incelemedim o nedenle bir detay verme şansım yok. E6 da ise sütlü içeceklerin sıcaklığının düşük olması ile ilgili -siemens’in kendi sitesi dahil- oldukça fazla negatif yorum var, önümüz yaz bir işletmede sütü sürekli dışarda tutacaksanız bozulma ihtimali size sıkıntı yaratabilir.
   Daha önce de dediğim gibi benden ürün tercih etmemi beklemeyin zira bu sizin kararınız olmalı..
   kolay gelsin

  • Evren Bey Merhaba,
   Doğrudan şu makineyi alın demek istemem, bu sizin kararınız olmalı, benim amacım sizler karar verirken araştırma sürecinizi olabildiğince kısaltmak. Yazıda zaten Krups ve Delonghi için fikirlerimi yazdım. EQ9’u ise incelemediğimi Fuat Beye verdiğim cevapta belirtmiştim. Sevgiler, selamlar…

 5. Ömer Bey, odam için Delonghi Ecam 45.760 modelini satın aldım. Şu ana kadar memnun kaldım, tavsiye ve bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim

   • teşekkür ederim Ömer Bey, yalnız talimatlara uygun en yüksek sıcaklık beklentim daha yüksekti. Azami sıcaklığı kahve kültürümüze göre biraz düşük kalmış gibi, bu konudaki tecrübe ve tavsiyelerinizi de almam mümkün mü?

    • Selamlar Kamil Bey, bu modelde bu tür bir şikayet duymamıştım. Sıcaklık problemini espresso da mı yoksa sütlü içeceklerde mi yaşıyorsunuz? Espresso’da ise bu bir sorundur teknik servisle görüşün derim, sütlü içeceklerde ise eğer sütü buzdolabından çıkartıp hemen kullanıyorsanız bu sıcaklığın beklentinin biraz altında kamasına sebep olabilir biraz dışarda bekletip kullanırsanız nominal sıcaklığı elde edersiniz.

     • Selamlar Ömer Bey, daldırma termometre elime henüz ulaştı, ölçümleri paylaşmak istedim. Sıcak bardakta ısınmış makine ile yaklaşık 62-64 derece celcius espresso elde ediliyor. İdeal kahve sıcaklığının 60-70 derece celcius olduğunu öne sürenler var ancak dediğim gibi sıcak içecek kültürü ile yakından ilişkili bir durum.

      • Merhaba Kamil Bey,
       Detaylı paylaşım için teşekkürler, ölçtüğünüz değer biraz alt eşikte gibi,
       Espresso hazırlanırken su sıcaklığı 85-95 derece aralığında olmalı bunun fincandaki servis sıcaklığı ise 65-75 derece arası.. Şu durumda ürünün teknik servisi ile bu detayları görüşmenizi önerebilirim. Gelişmeleri burada paylaşırsanız bütün dostlarımız da faydalanmış olur.
       Sevgiler


 6. Meraba Ömer bey .ben de ilk defa espresso makinesi almaya karar verdim.Daha önce hiç tecrübem olmadı sizin yazınızı okumadan önce tam otomatik bi makine alacaktım ecam 45 ama sonrasında yarı otomatik almaya karar verdim hiç kahve tecrübem yok aldığıma pişman olur muyum kullanması çok mu zor ve de bütçe önemli değil 3000 3500 e kadar yarı otomatik ne önerirsiniz ya da sizin favoriniz hangisi ya da nasıl bişey bana cevap verirseniz beni bu işkenceden kurtarırsanız çooook mutlu olurum kafayı yicem bi türlü işin içinden çıkamadım

  • Selamlar Ali Bey,
   Doğrudan şu makineyi alın demem pek doğru olmaz, her markanın iyi ürünleri var, sadece tam olarak ihtiyacınızı karşılayacak bir ürün olması önemli. öncelikle şu yazımızı okumanızı tavsiye edeceğim Hangi Kahve Makinesi ve Öğütücüyü Almalıyım? burada benim önerilerimi görebilirsiniz, ayrıca önümüzdeki 1-2 hafta içerisinde yeni modelleri de dahil ederek sadece espresso makinesi için bir yazı hazırlayacağım bunu da bekleyebilirsiniz.

   tam otomatik makine yerine Manuel ya da yarı otomatik bir makine seçtiğinizde yapmakta zorlanmazsınız sadece tam otomatik makineye göre biraz daha zaman alır. eğer üşengeç bir yapınız yoksa zamanla Manuel makinelerin daha keyifli olduğunu göreceksiniz. Bir de öğütücü edinmeyi unutmayın lütfen.
   sevgiler selamlar

 7. merhaba ;
  benim evde ankastre bir Zanussi kahve makinam var…Kahveyi kaşığına doldurup üstte aynaya sıkıştırıp o şekilde damıtıyor…normal cafelerdeki gibi….fakat üstteki kaşığın takıldığı ayna çatladı…kelepçe taktım ama kaçırıyor….şunu sormak istiyorum bunların aynaları ve kaşıkları standart ölçümüdür.?? yani başka bir ayna alsam olabilirmi yada bunu uygun yoldan yapabilecek bir servis varmı bana yardımcı olurmusunuz

  • Rasim Bey Merhabalar,
   Öncelikle geçmiş olsun çok can sıkıcı bir durum. Maalesefbütün üreticilerin ayrı bir standardı var, bu nedenle orjinal yedek parçaya ihtiyacınız olacak. Zanussi Türkiyede electrolux aracılığı ile hizmet veriyor. Electrolux müşteri hizmetlerini ararsanız size yardıcı olurlar diye düşünüyüorum. Sevgiler

 8. Merhaba Ömer bey, yazınızı ve hatta alttaki büyün yorumları keyifle okudum, ben de dükkanımızda kullanmak için günde ortalama 15-20 bardak kahve yapabilecek kaliteli bi ürün aramaktayım. Delonghi 6900 ile Jura A9 arasında ikisni de 2. El olarak buldum A9 1000₺ daha ucuza geliyor kıyasladığımda çok büyük bi fark yok gibi duruyor ve jura isviçre markası olduğu için daha çok cezbediyor ama tek atımlık kurşunum olduğu için :) ve bu konularda hiç bilgim olmadığı için sizden bir öneri bekliyorum. Saygılar :)

  • Bahtiyar Bey Selamlar, öncelikle hangi makineyi seçerseniz seçin uzun süre kullanmanızı temenni ederim. Her mekanik zamanı gelince bir yorgunluk yaşıyor ve böyle durumlarda güvenilir servis çok önemli. İkinci el alıyorsunuz ve mekanda kullanacağınız için umarım gerekmez ama servis ihtiyacınız olduğunda en azından size yakın veya posta ile yedek parça temin edilebilecek bir servis önemli. Bu noktada Delonghi biraz öne çıkıyor sanırım, Jura A9 kullanmadım ama hakkındaki yorumları incelediğimde sensör ve öğütücüde sıkıntı yaşayan bazı kişiler olduğunu gördüm. Karar sizin ama ikisinde de satan kişinin neden elden çıkardığını ve yerine ne alacağını sormanızı tavsiye ederim.
   Sevgiler, selamlar

   • Jura A9 spotcuda yani sıfır, delonghi ise yurtdışına çıkacağını söylüyor, bir de wmf 900s var ama onla 2500 bardak kahve yapılmış onda dolenghi ile aynı para. Acaba biraz daha zorlayıp jura xs9 mu alsam

    • Dediğim gibi karar sizin, yüksek maliyetli makineler düşünüyorsunuz, mekanda kullanacağınız için kaliteli, hızlı ve kolay bulunabilir yedek parçalı servis önceliğiniz olmalı.

     • Merhabalar,
      Öncelikle yorumlarınızı geç gördüğüm için lütfen kusura bakmayınız.
      JURA dünya markası bir kahve makinesi üreticisidir. Türkiye’de teknik servis ve yedek parça temini konusunda asla sıkıntı yaşamazsınız. JURA Türkiye olarak satış sonrası hizmetlerde hem avrupa standartlarında hizmet vermekteyiz hem de çok iddialıyız….
      Her türlü sorunuzda ve araştırmanızda bize ulaşabilirsiniz… JURA Kavacık mağaza da ise tüm makinelerimizi deneyimleyebilir ve inceleyebilirisiz….Sevgiler… JURA Ürün ve Teknik Müdürü Serhat ÖZDEMİR

      • Serhat Bey Merhaba,
       Gelen yorumlara yetkili bir ağızdan cevap bulmak oldukça sevindirici. Katkınız için teşekkür ederiz. Hazır sizi bulmuşken, okuyucularımızı da daha geniş bilgilendirebilmek için bir iki soru sormak isterim. Satış sonrası Jura’yı ayrıştıran hizmetlerden biraz bahsedebilir misiniz? Örneğin, maximum tamirat süresi nedir, bu süre aşıldığında süreç nasıl işler, kargo ile ücretli/ücretsiz ürün teslim alma teslim etme imkanı var mıdır. Garanti süresi ne kadardır vs. Şimdiden okuyucularımız adına teşekkür ederim, sevgiler.


 9. Merhaba,

  Ev veya ofis için kullanmak üzere bir espresso makinesi almak istiyorum. Yalnız tam otomatik makineler ve diğer iki makine arasında kaldım. Evde öğütücü olarak Delonghi KG79 ve Hario Skerton var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Tam otomatik olanlar.

  Delonghi EC860.M Otomatik Espresso&Cappuccino Makinesi
  DELONGHI ECAM23.123.B Compact
  Siemens TK53009 Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi

  Bu seçeneklerin hepsi fiyat olarak. 1800-2000 TL bandına yakın veya dahil, bir de bunlardan biraz daha ucuz bir seçenek olarak Delonghi Esam 2600 (yaklaşık 1300-1400 TL) değerlendirmeye alınabilir fakat hakkındaki çelişkili kullanıcı yorumları kafada soru işareti doğuruyor.

  Diğer seçenek ise öğütücü olarak KG79 veya hario kullanıp aşağıdaki makinelerden birini almak.

  Delonghi ECP 3531 (550-600 TL)
  Electrolux EEA111 (450 TL )
  Delonghi EC680.M Dedica ( metal olup olmamasına göre fiyatlar değişiyor, 700-850 TL civarı)

  • Muhammed Bey Selamlar,
   Alttaki üçlü ev için düşünülebilir ama size veya ofis dediğiniz için alttaki üçlüyü ve EC860M’i değerlendirme dışı bırakmanızı tavsiye ederim.
   Bir diğer nokta da kahvenizi customize (özelleştirme) edip etmeyeceğiniz.
   Yani, double espresso yaparken kullanılan kahve miktarı 14 gramdır ama ben kahveye göre koyduğum miktarı değiştirmek isterim. Bazen 16 gram ile yaptığım da olur. Ya da öğütme inceliği ile oynamak ister misiniz veya tamperleme sertliği ile. Sıkı bir tamperleme yaparsanız espresso’nun kreması daha kıvamlı olur ama bu kullandığınız çekirdeğe göre de değişiklik gösterebilir.
   Bu gibi özelleştirmeler yapma merakınız varsa alttaki üçlü ve EC860’ı konuşabiliriz ama bunların hepsini ofiste yapmak, hele ki bir misafiriniz geldiğinde oldukça zahmetli ve zaman kaybettirici. İlk başta keyif gibi gelse de bir zaman sonra o makineyi eve alıp, ofise tam otomatik bir makine arayışına geçersniz.

   ara not: EC860 yarı otomatik bir makine, yani espresso bölümü manuel (yukarıdaki belirttiğim özelleştirmeleri yapabilirsiniz) süt ise otomatik. sütü köpürtüp belirtilen miktarda kahvenize ekliyor. Bu nedenle ofis kullanımı için diğer makineler gibi çok uygun olmaz.

   Bunları değerlendirdkten sonra otomatik makine derseniz benim önerim yazımda da belirttiğim gibi ECAM23.420 olur. Ama ille de bu ikisinden biri derseniz de siemens’in sıcaklık ile ilgili negatif yorumlarını düşünerek yine delonghi 23.123 öneririm.

   Yok kararınız manuel bir makine almak ise, yarı otomatik yerine hem şık hem de sağlam olan EC680M uzun yıllar evde ihtiyacınızı karşılar.

   Umarım faydalı olabilmişimdir. Şimdiden hayırlı olsun.
   Makinenizi alıp kullanmaya başladıktan sonra deneyimlerinizi bizlerle paylaşabilirseniz de memnun olurum..
   Sevgiler

   • Yeniden merhaba ,

    Nihai bir karara varmak üzereyim, yalnız size son kez danışmam lazım :)

    Delongi ECAM 23.420 mi yoksa Delonghi ECAM 234620.SR mi? İkisi de şu an aynı fiyat.

    Nasip olur da alabilirsem yorum olarak mutlaka ufak bir incelemesini paylaşacağım.

    • Muhammed Bey Selamlar,
     23460’ı siz yazınca araştırdım. Delonghi tarafından Türkiye’de satılan bir ürün değil. Genelde büyük mağazalar yurtdışı operasyonlarında büyük çapta alım yapıp ciddi indirim kazanıyorlar ve bu ürünü diğer ülkelerde satıyorlar. Origin ülke değişince satılan ürünün kodu da değişiyor. Bunun gibi bir durum olabilir. Ulaşabildiğim kadarıyla özellikler hemen hemen aynı hatta dış görünümde de bir farklılık yok. Size sıkıntısı sadece yedekparça tarafında olabilir. Bunnunla ilgili bilgiyi delonghi’ye sormanızda fayda var. İki ürün arasında net olmadığınız / farklı bir özellik gördüyseniz onu yanıtlamaya çalışayım
     Sevgiler

 10. Merhaba:)Sabaha kaşı kulak ağrısı uykusuzluk yapınca sitenizi keşfettim.Filtre kahve severim bir de evde kahveyi kendim çekeyim şöyle missss gibi her taraf kahve koksun istiyorum.Rondo şeklinde değilde öğüterek kahvemi hazırlayacak makine hangisi?Son yorumda Deloghi EC 680 ve ECA 23420 SW yi inceledim manuel olan daha uygun fiyatlı ama aynı kalitede öğütüyor mu?Bir de manuel olan ne?:))

  • Sibel Hanım Selamlar,
   Otomatik makinelerde portafiltre (espresso kepçesi yoktur) tek tuşla kahvenizi öğütür ve espresso bazlı içeceğinizi hazırlar. Manuel makinelerde ise kahveyi sizin öğütmeniz ve portafiltreye yerleştirip sıkıştırmanız gerekir, sonra bu portafiltreyi makineye takarak kahve hazırlama tuşuna basıp kahvenizi hazırlarsınız. Yukarıda incelemesi yapılan ürünler tam otomatik makinelerdir. Manuel makine seçimi için diğer yazımı okuyabilirsiniz: https://mokapota.com/kahve/hangi-kahve-makinesi-ve-ogutucuyu-almaliyim/768
   Sevgiler

  • İsmail Bey Selamlar,
   29.960 yeni ürünlerden biri, temel özelliklerde iki ürün arasında büyük farklar yaratacak farklılıklar yok, 45.760 da bulunan su filtresi, otomatik bekleme moduna geçme fonksiyonu öne çıkarken 29.960 doppi+ diye tabir edilen daha uzun sürede double espresso yaparak aromada biraz daha yogunluk elede edilen bir sistem barındırıyor. kahve çekirdeği haznesi 400 gram olan 45.760’a göre 200 gram daha az ve ekranı biraz daha görsel diyebiliriz
   Sevgiler


 11. Merhaba Ömer Bey,
  Küçük bir işletme açmayı düşünüyoruz De Longhi ESAM 4500 Magnifica ( konunuzda 2750 civarı baska secenekler alınabilir demişnniz) bu ürün şu anda 2150 civarı bulunabiliyor bu fiyattan bu ürünü tavsiye edermisiniz ?

  • Mehmet Bey Selamlar,
   Öncelikle şunu hatırlatmak isterim, bu tür ürünler daha çok ofis ve ev kullanımı için yapılıyor günde max 15-20 adet hazırlayarak bakımınıda düzenli yaparsanız 4-5 yıl (parça problemi kullanım hatası olmadığı sürece) kullanırsınız. işletmenizde hedeflediğiniz kullanım süresini buna göre değerlendirin lütfen. Öte yandan uzun süreli parça bulunurluğu için de benim tercihim daha yeni modellerden yana olur. Ama sadece bir iki çeşit kahve hazırlayacaksanız ve fayda maliyet de sizin için önemli olduğu için bu 4500’ü düşünebilirsiniz.
   Alternatifler neler olabilir diye bakarsak siemens ürünleri kullanım ürünleri ve stabilite açısından kullanıcılarından oldukça pozitif yorumlar alıyor burada Siemens TE603201RW düşünebilirsiniz. Delonghide ise daha yeni modeller ECAM23.420 ve ECAM 45.760 hazırlayacağınız kahve çeşitliliğine göre değerlendirilebilir.
   Sevgiler

   • teşekkür ederim hızlı cevap için.
    siemens gözüme güzel geldi fakat fiyatı 2650 civarı bu fiyattan nasıl.15 k fincan garantisi veriyormus bu özelliğide hoşuma gitti.bu ürünün yanında bir tanede kapsül makinası alacağım desteklemek için fakat maliyeti bayağı yükseliyor alternatif çözüm sunma şansınız varmı ana makinaya ek

    • Selamlar,
     Kapsül makinasının başlangıç maliyeti değil ama işletme maaliyeti sizin için yüksek olacaktır bu nedenle tavsiye etmem. Ev tipi olan manuel espresso makineleri de maalesef sizin için uygun olmayacaktır. Alternatifiniz ya ikinci bir otomatik makine gibi görünüyor. Almadan önce ilgili markaların müşteri hismetleri ile temasa geçip makineyi deneyebileceğiniz satış noktalarını öğrenmenizi ve ürünün hazırladığı kahveyi denemenizi tavsiye ederim.
     kolaylıklar

  • Bu konuda fayda maaliyet kişiye göre değişken (göreceli) bir kavram, bu nedenle bu kararı sizin vermeniz gerekli. Kuracağnız iş, maaliyetler, kazanç beklentiniz bunların hepsi sizin planınıza ait. Bu kararı başkasına emanet etmek çok doğru olmaz :)

   • gecenin yarısı ilgilenip mesaj attıgınz için teşekkür ederim ömer bey . mail adresiniz varsa gelişmeleri ordan paylasmak isterim

    • Umarım faydalı olabilmişimdir. Gelişmeleri yine buraya yazabilirsiniz, böylece sizinle benzer şeyleri merak eden okuyucularımız da yaşadığınız tecrübeden faydalanmış olurlar. Şimdiden hayırlı olsun. İyi Çalışmalar


  • Ali Bey Selamlar,
   Siz evinizde cimbali vb. profesyonel bir makine kullanıyorsanız, bir kahvenizi içmeye geliriz elbette :))
   Latife bir yana, bu yazıda amacım evine veya ofisine otomatik kahve makinesi almak isteyen dostlarımıza yardımcı olabilmek. Yazıyı yayınladıktan sonra küçük işletmelerin de (butik restaurant, pansiyon, mini cafe vb.) benzer ihtiyaçları olduğunu gördüğüm içim onlara da yorum bölümünde destek olmaya çalışıyorum. Belirttiğiniz marka ve modeller profesyonel makine olup bir cafe, kafeterya, coffee shop vs. açacaksanız ihtiyacınız olacak makinelerdir. Profesyonel makinelerin danışmanlığı da sektördeki bir çok dostumuz tarafından profesyonellik ilkeleri ve anlaşmaları çerçevesinde verilmektedir. Bu nedenle bu yazıya dahil edilmemiştir. Belki ileride bir iki modeli merak gidermek ve ev tipi makinelerden farklarını göstermek için inceleyebiliriz ama o yazı da yine bir baristaya hitap eden detayda ve içerikte bir yazı olmayaaktır.
   Sizin belirttiğiniz modeller üstünde bir deneyiminiz varsa paylaşabilirsiniz, böylece diğer okuyucularımızda tecrübelerinizden faydalanmış olur.
   Sevgiler

 12. Ömer Bey merhabalar,
  Öncelikle uslübunuz, yaklaşımınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Her bir yorum farklı bi bakış açısı kazandırıyor.
  Ben butik bir pastane açıyorum, şu an dükkanım tadilat aşamasında. Bir yandan da bir takım ekipmanların araştırmasındayım.
  Yaklaşık 6-7 masalık küçük bir dükkanım olacak,yazdıklarınızdan okudğum kadarıyla bana uygun olacağını düşündüğüm iki model oldu biri krups ea8298 diğeride delonghi 45760. Günde max 15-20 bardak kahve yapacağımı varsayarsak (başlangıç için belki o kadar bile olmayacak), bu makinalar uygun mudur sizce ?

  Şimdiden çok teşekkür ederim,

  Sevgiler.

  • Sevim Hanım Merhabalar,
   Öncelikle hayırlı olsun, şimdiden bol kazançlar.
   Delonghi ecam 45760 daha çok işinizi görecektir. Krups sadece cappuccion yaparken delonghi ecam 45760 latte de yapabiliyor.
   Ayrıca servis ağını düşündüğünüzde daha erişilebilir olacağı aşikar.
   Sevgiler

 13. Siemens ti903209rw ile delonghi 45.760 eletta arasında kaldım. Siz hangisini tavsiye edersiniz. Siemens in bu modelindede ısıtma sorunu var mıdır acaba?

  • Uğur Bey Selamlar, Siemens TI903209RW’yi incelemeye ekledim. Yeni bir ürün bu nedenle hakkında çok fazla yoruma ulaşmak mümkün değil. Ulaştıklarım ve yurtdışı incelemeleri de oldukça pozitif. Şu an fiyatı da indirimli.Bu fiyat karşılığında da yazıda hakkettiği yeri aldı. Bu üründe karar kılarsanız aldıktan sonra yorumlarınızı burada paylaşırsanız memnun olurum sevgiler.


 14. Merhabalar Ömer bey,sitenizi ayrıntılı bir şekilde inceledim çok da yararlı bilgiler edindim:) Evimde kullanmak için filitre kahve makinası satın almayı düşünüyorum öğütücüsü olsun istiyorum çünkü aromalı taze kahve içmek istiyorum Philips HD 7761 vardı aklımda ama Türkiye satışı artık yokmuş.Homend marka öğütücülü olan makina aşırı büyük geldi ayrıyeten iç aksamı fazla mı plastik sanki:)kahve tiryakisi insanlar değiliz ama günde 1-2 fincan kahve zevkimiz vardır:)Bir türlü işin içinden çıkamıyorum ayrı ayrı öğütücü ve makina alayım diyorum ama bir türlü karar veremiyorum o kadar fazla araştırdım ki yorumlar da aklımı karıştırıyor.Sizden fikir istiyorum gerçi siz öğütücülü kahve makinalarına sıcak bakmıyorsunuz ama bende tezgahımda çok fazla yer kaplamasın ,uygun fiyatlı olsun lezzetli kahve içeyim istiyorum:) ilginiz için şimdiden teşekkürler:)Sevgiler…

  • Merhaba Arzu Hanım,
   Mutfakta yer kaplaması gerçekten de ciddi sıkıntı ben de eşimi ikna ederken bu konuda biraz zorlanmıştım, ama yeni öğütülmüş kahvelerin lezzetlerini tattıkça bu fikre alıştı sonra da tezgahlardan birini tamamen bana ayırdı:) Bir erkek olarak mutfakta tezgah kapmak ciddi bir başarı taktir edersiniz:).

   Latife bir yana bu konuda tereddüt etmemenizi tavsiye ederim. İki makine ayrı ayrı çok daha efektif ilerleyen dönemde başka demleme ekipmanları, espresso makinesi vs alırsanız da işinizi çok kolaylaştırır.

   Bütün bunlara rağmen yine de ikisi bir arada diyorsanız, homend kaliteli bir ürün. Yakın zamanda bir arkadaşıma aldırdım. O da sizin gibi düşündüğü için vazgeçiremedim bir türlü, homend aldı ve oldukça da memnun.

   Plastik konusuna çok takılmayın artık bir çok filtre kahve makinesinde maalesef demleme parçaları plastik. Ama bu ürünler CE standartlarında olduğu için plastik bölüm ısı ile bozulmaya uğramıyor. ve değişik bir tat/koku bırakmıyor. İlk kullanım öncesi iki üç kere sadece sıcak su koyarak çalıştırın. Son söz nedir derseniz ben yine de iki ayrı makine derim. Şu yazıda ( https://mokapota.com/kahve/hangi-kahve-makinesi-ve-ogutucuyu-almaliyim/768 ) öğütücü tavsiyelerimi de belirtmiştim. bir göz atın derim.

   İstediğiniz makineye bir an evvel kavuşmanız dileğiyle,
   sevgiler..

 15. ilginiz için çok teşekkür ederim :) genel olarak güzel görünüyor ama sütü yeterli ısıtmaması biraz can sıkıcı bu fiyata yakın alternatif başka ürün var mı tavsiye edebileceğiniz


 16. Arkadaşlar iyi günler.
  Bende siemens s9 300 alacaktım. Ancak uzun süreli araştırmalarımda süt sıcaklığı sorununun bu makinede de olduğunu öğrendim. Buradaki yorumlar doğrultusunda da delonghi 45.760 eletta aldım. Ancak şunu öğrendim ki buz dolabından çıkan süt delonghi’de de çok sıcak olmuyor. Delonghi’de süt borusundan çıkan sıcak buhar çok sıcak olmasına rağmen süt o kadar soğuk olunca ısınmıyor. Bu aslında fiziksel olarak böyle. Bunu sorun etmeyin. Ancak özellikle dışarı çıkarken ben termosumla ya da bardağımla kahvemi alıp çıkacağım, sütlü kahvem sıcak olsun derseniz delonghi’de kendi süt köpürtme özelliği sayesinde, sütü kendiniz 20 sn de köpürterek sıcak sütlü kahve alabilirsiniz. Süt köpürtme özelliği olmayan siemens’lerin en büyük dezavantajının bu olduğunu düşünüyorum. Bunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyorum. Her ne kadar tam otomatik makinelerde süt köpürtme özelliği mantıksız gelse de gerek sıcak sütlü kahve almak gerekse de latte art yapmak isterseniz bence olmazsa olmazlardan. Tabii herkes aynı düşünmeyebilir. Saygılar.

 17. İncelemeniz cok faydali oldu ve bu otomatik kahve makinesi piyasasi icin yabana atilmayacak bilgiler ile doldum, çok teşekkurler. Kargo ve vergilendirme dahil 365 Euro ya gelen Krups EA82F8 hakkinda ne düşünüyorsunuz? Simdiden tesekkurler.

  • Selamlar İsmail Bey,
   Belirttiğiniz ürün yazıda incelemesini yaptığım EA8298 ile aynı. sadece su kapasitesi 100ml daha az 1800 vs 1700 ml
   Bir de bu modelde Quatro force dedikleri ama bir türlü teknik olarak ne olduğunu açıklayamadıkları bir çıkartma (!) eklemişler. Öğütmeden fincana kadar olan üç sürecin (öğütme, tamperleme, basınç/süre) ideal espresso için birlikte muazzam çalıştığını buna bir de kireç çözücü tabletle (sebillerde olduğu gibi) kendi kendini temizlemesi eklenince quatro force olduğunu belirtmişler. Tabir yerindeyse eski özelliklerden element uydurarak bir özellikler bütünü olarak fonksiyonlaştırmışlar. Lakin bu özelliklerin hepsi EA8298’de de var.. :))
   Sevgiler

 18. Evet bu durumu ben de farkettim:) Benim niyetim EA8298 ve türevi bir makine almaktı(829d-e) gibi lakin bu karşıma çıktı ve fiyat olarak da diğerlerinden daha ucuz:) 2016 piyasaya çıkışlı olması, en azından 8298’in alt modeli olmaması lakin fiyat olarak en ucuz(stokla alakalı bir şey olabilir) makine olması beni cezbetti açıkçası. Gerek amazon gerekse Türkiye’deki alışveriş sitelerini incelediğim zaman açıkçası tavsiye ettiğiniz modellerden bir tek bunu 1700 lira gibi bir bantta bulabildim ve en yakın diğer marka ve modeller ile arasında bile makro fiyat farkları var. Daha eski bir modeli ile (EA829*) arasında bile anlam veremediğim bir ucuzluk var. Aynı fikirde iseniz ve 6 aydır filtre kahve içen ve artık espresso bazlı kahveler yapmak isteyen henüz yolun çok başında olan bana al derseniz alacağım ama yok “gerekirse üzerine biraz daha koy şu modele yönel, bu keyfe keder olur, tat alamazsın, bir şeye benzemez, ucuz etin yahnisi olmaz” derseniz de yine o doğrultuda hareket edeceğim. Bu işte çok yeniyim ve hiç de az sayılmayacak bu meblağları sırf daha ucuz diye tat vermeyecek bir makineye gömmek ziyadesiyle üzer. Yardımınız için teşekkürer:)

  • Tekrar Selam İsmail Bey,
   Model önerilerimi oldukça net yazıda ifade ettiğim için tekrar aynı şeylerden bahsetmeyeceğim.
   Yurt dışı alışverişlerde herşeyden önce garanti kapsamını kontrol etmenizi ve bundan emin olmanızı tavsiye ederim. Eğer Aldığınız ürün Türkiyede garanti dışı kalacaksa herhangi bir arızada -ucuz deseniz de-, bir asgari ücretten fazlasınıçöpe atmak anlamına gelebilir. Lütfen buna dikkat!
   Ürünün fiyatının ucuz olmasının bir çok sebebi olabilir, teşhir ürünü, iade ürün, refurbished diye tabir edilen yenilenmiş ürün, stok fazlası, satıcının elinde kaldığı için yeni sipariş verebilmek için elden çıkarma zorunluluğu, depo problemi vs. vs. bu nedenle satıcı ile doğrudan temasa geçip yazılı olarak teyit alın derim.
   Sevgiler

 19. Çok teşekkür ederim bahsettiğiniz hususlar gerçekten önemli. Satıcı ile irtibat kurarak tekrar ölçüp biçmek kesinlikle doğru olacak. İyi günler kahve ile kalın, ekşi sözlük vasıtası ile haberdar oldum bu camiadan ve yer imlerime ekledim çoktan:)

  • Biz teşekkür ederiz ismail Bey, paylaştıklarınızdan bir çok okuyucumuz da faydalanacaktır.
   mokapota başlığı altına gerçek düşüncenizi içeren (pozitif/negatif) bir ek$i entry’si bırakırsanız daha da seviniriz.
   sevgiler

 20. Çok faydalı bilgiler gerçekten teşekkür ederiz, ama ben bir soru sorcaktım sizce bu breville bes serisi yani yarı otomatik tarzı makinemi yoksa böyle full auto makinemi almak daha mantıklı olur, hangisinde sizce espresso risteretto tarzı kahveleri daha iyi deneyimlerim? fiyat vs aynı 2side 2.el alıcam delonghi ecam 45.760 eletta beyaz biri ,digeride bes 860, ve bu fullautoda delonghi de ristretto nasıl yapılıyor makinede ne diye geçiyor ismi bilginiz varmı

  • Fulya Hanım Merhaba,
   Okuyucularımız içinde faydalı olması için ek bir bilgi vererek başlayayım.
   Espresso standard ölçüsü bildiğimiz gibi 7 gram kahve ve 30 ml su’dur. Ristretto ise 7 gram kahve ve 20 ml su ile hazırlanır. Aslında espressonun ilk damlaları ve en yoğun aromanın olduğu içecektir.

   Ristretto elde etmek için iki makineyi de de kullanabilirsiniz. Ancak kullanımda şöyle farklar var;
   Breville 860’da kahve ve su miktarını sizin belirlemeniz gerekiyor. Bunu hassas bir terazi ile veya göz kararı yapabilirsiniz. Ayrıca breville 860 bunu programlamanıza da izin veriyor. Programlama ayarı ile tek shot espresso’yu 20 ml double shot espresso’yu da 40 ml olarak ayarlayabilirsiniz. Böylece her seferinde espresso yerine ristretto yapmış olursunuz. Önemli bir nokta; bu programı ayarlarken su miktarını program düğmesine basarak belirliyorsunuz. Yani düğmeye bastığınızda su akmaya başlıyor tekrar bastığınızda duruyor ve bu iki tuşlama arası hafızaya kaydediliyor. Böylece bir kere ayarladıktan sonra her seferinde ayarlanan miktar kadar su akışı olacaktır.
   Delonghi Ecam 45.760 da benzer bir ayara sahip, burada sizin bir ölçüm yapmanıza gerek yok, sadece kaç mililitre olacağını ekrandan seçmeniz yeterli olacaktır. Makine 20-180 ml arası seçime izin veriyor.
   Sonuç olarak;
   Eğer ben kahvemi özelleştirmeyi(kahve miktarı, su miktarı, tamperleme basıncı vs) seviyorum ve portafiltre (espresso kepçesi) ile uğraşmayı severim diyorsanız Breville BES860, yok kahvem tek tuşa basayım beni uğraştırmadan olsun diyorsanız Delonghi Ecam 45.760 seçmelisiniz.
   İncelemek isterseniz iki makinenin de kullanım kılavuzları için linkeri ve sayfaları da paylaşayım
   Delonghi Ecam 45.760 Sayfa:330 http://www.delonghi.com/Global/countries/tr/pdf/ECAM%2045.760.W.pdf
   Breville BES 860 Sayfa: 39 http://pdfstream.manualsonline.com/e/e5eb28dd-24d8-46c1-8422-9a459aefdc62.pdf

   Sevgiler.

 21. Çok teşekkür ederim çok faydalı istedigimden daha çok bilgi verdiniz ,peki yabancı site vs inceledigimde delonghi hakkında plastik vs diyorlar bu kahvenin çıktıgı agız kısmı için yani bu bir sorun olurmu böyle bir makinada plastik olması tat saglık vs açısından

 22. Selam Fulya Hanım,
  Delonghi bir İtalyan markası ve ürünler bütün Avrupa Birliği ülkelerinde satışta, bahsettiğiniz gibi bir durum olsa Avrupa Birliğinden onay almaları mümkün olmaz. Öte yandan hangi makineyi alırsanız alın bakımı doğru yapılmadığı sürece makinenin lezzete etkisi oluşmaya başlar. Kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde periyodik temizliklerini yaparsanız böyle bir tat sorunu yaşamazsınız. Tam otomatik makineler oldukça pratik ama daha fazla bakım gerektiriyor. Son kararı vermeden önce yukarıda linkini paylaştığım kılavuzun 335. sayfasından itibaren temizleme yönergelerini okumanızda fayda var.
  Sevgiler

 23. Merhabalar, ben evde french press ile kahvemi demliyorum ancak kahve Makinesi almayı düşünüyorum. Okuduğum bazı yazılarda çok iyi bir makine almadıkça french pressin verdiği lezzeti elde edemezsiniz gibi bilgiler vardı. Sizin tavsiyeniz nedir. Ayrıca yumuşak-sert ayrımı olan makineleri önerir misiniz?
  Bir sorum daha olacak Delonghi bco264 kahve makinesi sizce filtre kahve için uygun mu?

  • Emre Bey Merhaba,
   Her demleme yöntemi kahveye farklı bir lezzet verir, ayrıca demlerken kullandığınız kahve miktarı su oranı, öğütme inceliği demleme süresi vs gibi diğer etkenler de belirleyicidir. Eğer french press demlemeyi seviyorsanız alıştığınız tadı diğer demleme yöntemleri veya makinelerde bulamazsınız. Öncelikle bu netleştirelim. Öte yandan artık french press yorucu olmaya başladı arkadaşlar geldiğinde ikram da zor oluyor diyerek bir kahve makinesi alacaksanız da filtre kahve makineleri biraz daha damak tadınıza hitap edebilir. Eğer espresso bazlı içecekler(Americano, latte, cappuccino vs) seviyorsanız bu sefer espresso makinesi almanız gerekir.

   Filtre kahve makineleri hakkında makine özellikleri ile ilgili şu yazımı okumanızı tavsiye ederim. https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-ozellikleri-ne-anlama-geliyor/3304
   Filtre kahve makinesi inceleme yazısı için ise şu yazıdan faydalanabilirsiniz: https://mokapota.com/kahve/filtre-kahve-makinesi-tavsiyeleri-hangisi-alinmali/3295
   yazıları okuduktan sonra aklınıza takılan bir nokta olursa ilgili yazıların yorum bölümünde sormaktan çekinmeyin lütfen
   BCO 264 ile ilgili fikirlerimi şu yazıda belirtmiştim https://mokapota.com/kahve/hangi-espresso-makinesi-yorum-oneriler/2487
   Makineniz şimdiden hayırlı olsun, sevgiler

 24. Merhaba Ömer bey

  Oncelikle size cok tesekkur ederim boyle aydinlatici yazilar yazdiginiz icin.Soruma gelecek olursak ben kucuklukten beri hayalim olan bir kahve dukkani hayata gecirmek istiyorum.Mekani hazirliyorum ve makinalari inceliyorum.Benim asil meslegim bilgisayar muhendisligi ve bu isi yapmadim desem yeridir.Bu yuzden ilk sene tam otomatik bir makinayla calismayi dusunuyorum.Kafemin bulunacagi bolge merkezi ve tatil beldesi olmasindan gunde 50 100 bardak arasi satarim diye dusunuyorum.Benim ihtiyaclarimi karsilayacak bir makina oneriniz varmi.Inceledigim kadariyla simens eq9 ve delonghi esam 6900 makinalariyla karsilastim ve sizin yorumlarinizida okudum.Bu iki makinadan hangisi benim daha cok isimi gorur yada bana baska onerebileceginiz bir makina varmi ? Simdiden cok tesekkur ederim.

  • Metehan Bey Selamlar,
   Öncelikle hayırlı olsun. Bu yazıda incelediğimiz ürünler evde kullanım veya kobi tarzı küçük işletmelerde çalışanların kullanabilmesi için tavsiye edilen ürünler. Ya da en fazla küçük bir restaurantı olan ve kahve isteyen müşteriyi geri çevirmek istemeyen az hacimli işletmeler için. Siz ise bir cafe’de kullanacağınızı belirtiyorsunuz. Siemens’in bireysel kullanım için 15.000 kahve hazırlama garantisi var. Ama bu garanti sizin için geçerli olmaz çünkü bu garanti bireysel kullanım yani ev kullanımı için geçerli. 50-100 arası kahve hazırlamayı hedefliyorum demişsiniz ama bu aralık çok geniş. Yani günde 50 bardak hazırlarsanız yılda 18.250 kahve hazırlarsınız. 100 dersek bu 36.500e çıkar. Günde 100 kahve hazırlayacaksanız zaten Siemens’in verdiği garantiyi 5 ayda bitirirsiniz. Dolayısıyla hedef bu rakamlarsa, bu tür makineler sizin için doğru tercih olmayacaktır. Bu nedenle, işletmeler için makine satan yerlerden profesyonel destek almanızı tavsiye ederim. Sevgiler

 25. Yazınızı zevkle okudum, giriş seviyesi için Siemens Eq6 bana mantıklı geldi fakat siemens’in sitesinden eq6 ve eq6 plus diye 2 model var. Piyasada satılanların hepsi plus olmayan versiyon (1750 gibi rakamlara bulamadım 2500 lira civarı). Plus’ın farkı nedir ? ECAM 45.760 almayarak hata etmiş olurmuyum ? Birde Krups’un giriş için önerdiğiniz model aklımı çeldi ama… Kafam çok karıştı :) Bu arada Eq9 uygun bulsam alır geçerdim…

  • Mehmet Bey Merhaba,
   Siemens modelleri makyajlamış, plus olmayan modeller yurtdışında satışta görünmüyor. Muhtemelen Türkiye’de elde hala ürün olduğu için bu ürün katalogda olmaya devam ediyor. Açıkçası dizayndaki bir kaç fark dışında ciddi bir değişiklik göremedim. Sadece menüye macchiato eklendiğini görüyorum. Ama ek bir şeye rastlarsam tekrar buradan cevap yazarım size. EQ9 ve 45,760 zaten önerdiğim ürünler, çok birşey kaybeder misiniz sorusu tamamen ihtiyaçlarınızla ilgili, ikiside güvenilir ve servis ağı yaygın markalar. Üç ürünü ihtiyaçlarınız ve bütçenizle birlikte tekrar değerlendirin derim. Yazıda zaten öne çıkan farklılıklarını olabildiğince anlatmaya gayret ettim. Sevgiler

 26. Bu makinelerden hangisini tavsiye edersiniz?

  *Delonghi ESAM 4500
  *Delonghi ECAM23.420.SB
  *Siemens TE603201RW EQ.6
  *Krups Full Auto EA829D

  siemens hoşuma gitti süt ısıtma sorunu var sanırın ama bu benim için sorun değil harici süt köpürtücü var zaten.ek olarak siemens için hem siemens hem esam 4500 deneyen biri tat olarak fark olduğunu belirtip esam alın demiş ama onun cihazdada sıkıntı olabilir siz böyle bir yorum duydunuzmu?

  • Merhaba Engin Bey,
   Sorunuzun cevabı biraz da bütçenizle ilgili, bütçe sıkıntınız yoksa EQ9 öneririm. Hakkında oldukça pozitif yorumlar var. Belirttiğiniz Delonghi makineler ile ilgili Negatif bir yoruma henüz rastlamadım. Ama 4500 yerine 23.420 daha doğru bir tercih olabilir zira daha yeni bir makine ve ileride parça sorunu yaşarsanız bulmanız daha kolay olur. EQ6’da sıcaklık problemi kullanıcılar tarafından rapor ediliyor ama biz daha çok çay ve türk kahvesi ile (ki ikiside ocaktan iner inmez servis edilen içecekler) haşır neşir olduğumuz için damağımız daha yüksek sıcaklık arıyor. Bu durumunda bu raporlarda etkisi var elbette.
   Krupps modelleri ise oldukça iyi kullanıcı yorumuna sahip ancak servis ve süreklilik konuları biraz göreceli. Ama boyut olarak daha ufaklar, yeriniz sınırlı ise değerlendirebilirsiniz.
   Umarım faydalı olabildim,
   Sevgiler

 27. merhaba cevabınız için teşekürler oldukça hızlısınız şaşırdım.dediğim gibi sıcaklık önemli değil zaten süt köpürtücü var ve sıcaklığından memnunum hatta ayrı makine olduğundan daha rahat kahve ile aynı anda yapıorum.bütçe max 3000
  benim için önemli olan makinenein kendisi dayanıklılık-ses-temizleme kolaylığı-tat (bazı kullanıcılar çok farkedebildiğini yazmış) yer sınırım yok.
  ilk defa alacağım.sağlam şekilde çekirdeği çeksin kahveyi versin yeterli benim için.

 28. son olarakta kahve yapma hızı genelde tek yapsamda bazen 4 5 tane aynı anda yapmak gerektiğinde sıkıntı çıkarırmı herhangi biri kimi makinelerde ısınıp kitlendiği yazılmış.çoğu modelde ne yazıkki video vs. yok aslında bi kanal açsanız çok iyi olur.türkçeyi geçtim ingilizce bile zor anca almanca

 29. aynı yorumuma cevap yazamadığım için yazıyorum k.bakmayın fazla oldu.bu homend makinesini kullanan yada alan duydunuzmu acaba.tasarım + servisin evden alıp 48 saate çözüm sözü iyi duruyor ama internette açıklamayı geçtim orjinal site fotoları dışında foto yok şehir efsanesi gibi bişey.marke biz yaptık demek için siteye sahte foto koysa kimse bilmez gibi :)

  • Homend oldukca iyi bir marka, birkac urununu kullaniyorum ve oldukca da memnunum, yedekparca temini ve servis sureci de sorunsuz isliyor. Arkadaslarimdan biri homend ogutuculu filtre kahve makinesini 3 yila yakin suredir kullaniyor ve hayatindannoldukca memnun. Espresso makinesini dogrudan kullanma sansum olmadi ama gordugum duydugum heri bildirimler ihtiyaci makul fiyata karailadigi dogrultusunda. Firmaya gorusup showroomlatinda deneme isteyebilirsiniz, yardim edeceklerini tahmin ediyorum. Gelismeleri (hem homend hem de tercihinizle ilgili) bizlerle de paylasirsaniz seviniriz. Sevgiler

 30. Merhaba,
  Yazınızı hangi tarihte yazdığınızı göremediğimden sormak istedim, Siemens TE603201RW EQ.6 modelini 1750 tl civarında nerede bulabiliriz? Bir de bu modelin yenisi çıkmış, TE653311RW, farkını açıklar mısınız? Nihai tavsiyelerinizde bugünkü yeni modellere ve fiyatlara göre bir değişiklik var mı?

  • Mert Bey Selamlar,
   Yazıyı ilk olarak 2 yıl kadar önce yayınlamıştım. Tabi 2 yılda ülkede çok şey değişti, özellikle ithal ürünlerin fiyatları. Yazıdaki fiyat bilgisini çıkarmak en mantıklısı olacak sanırım. Yazıyı sonrasında güncellemeye devam ettim, belirli aralıklarla kayda değer ürünler çıktığında yazıyı güncelliyor ve nihai önerilerimi de revize ediyorum. Yaşayan bir yazı anlayacağınız. B nedenle yazılarda ilk yayın tarihi bilgisini de göstermiyoruz ki yanlış anlama olmasın, eksi bir yazı diye düşünülmesin. Sorunuza gelince, bu fiyata bulmak artık pek mümkün değil maalesef. :( Plus ürünlerle ilgili yukarıda Mehmet beyin sorusuna yanıtımda da belirtmiştim. Siemens modellerde ve yazılımda bir iki makyajla belirttiğiniz yeni ürünleri çıkarttı. Menülerinde ek bir iki tip daha içecek geliyor(örn. macchiato) ve görünümde de ufak nüanslar var. Nihai tavsiyelerimi yaklaşık 3 ay önce güncellemiştim, sonrasında da kayda değer yeni bir ürün çıkmadı. Sonbaharla birlikte (kış öncesi) yeni ürünler boy göstermeye başlar. Orada bir güncelleme daha yaparım. Sevgiler

 31. Merhabalar Ömer bey,
  Biz de açacağımız küçük kafemiz için espresso makinesi arayışındayız. tam otomatikler o yoğunluğu kaldırabilir mi? şuan kedi evimizde esam 2600 var ama süt ve kahveyi aynı anda hazırlayamamak sıkıntı oluyor. cafe içinde latte art uygulaması için bu zamanlama ve süt köpürtme çok önemli..araştırırken Remta cs 10 u farkettik.. bu ürün hakkındaki yorumunuzu merak ediyorum..iyi günler

  • Dilek Hanım Merhaba,
   Cafe’nizde günlük kaç fincan satışı düşündüğünüzü belirtmemişsiniz, bu nedenle net bir yorum yapamam. Ancak latte art vs sizin için önemli anladığım kadarıyla bu nedenle tam otomatik makineler size göre değil. Zaten tam otomatik makine alırsanız baristanız arıza çıkarır :) Remata bir Türk firma ancak ürünleri hakkında detay bilgiye sahip değilim bu nedenle yorum yapmam sağlıklı olmaz. Bu yazıda daha çok günde 15-20 fincan kahve ihtiyacını karşılayabilecek makineler yer alıyor. Kobilerde ofis ortamında ve evde kullanmak için tercih edilen makineler bunlar.
   Sizin “Profesyonel Destek” ihtiyacınız var bu nedenle ticari espresso makinelerinin satışını yapan yerlerden bir kaçı ile irtibata geçip hem makineleri tanıyın hemde bütçeniz göre olanları bulmaya gayret edin. BAristanızın da fikrini alın neticede o kullanacak makineyi. Ancak bu makinelerin hepsi dovize endeksli bunu da göz ardı etmeyin lütfen.
   Sevgiler

 32. Merhaba. Kısıtlı bir bütçem var ve Delonghi Esam 2600 ile Ecam 23.420 arasında kaldım. Gönlüm elbette 23.420’den yana ama aradaki 800 liralık fiyat farkı beni düşündürüyor. Makineyi evde kullanacağım. Normalde tek seferde bir, en fazla iki kişilik latte hazırlıyorum. Onun dışında her sabah işe giderken grande boy termosa latte hazırlıyorum. 23.420’nin süt köpürtücüsünün latte için de uyumlu olduğu yazılmış. 2600’le microfoam elde edemez miyim? Kafamda deli sorular… Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Merhaba Sirmus,
   2600 eski tip bir köpürtücüye sahip bu türdeki sür köpürtücülerinin ürettiği köpük daha çok cappuccino için uygun. 23.420 yeni nesil bir ürün ve hem latte hem cappuccino için süt hazırlayabiliyor. Aradaki fiyat farkı evet biraz fazla ama maalesef bu kur dengesizliği yüzünden. 2600 daha önce getirilen ve elde az miktarda kalan makinelerden, bu nedenle fiyatı düşük kaldı ve yeni üretimi de zaten yok. Bu arada her ne kadar kur fırlamış olsa da amazon almanyadan gümrük ve gönderi dahil ürün getirtmek çok daha hesaplı oluyor. Bu alternatifi düşünebilirsiniz. Önerdiğimiz amazon ürünleri arasında latte köpüğü yapan krups’ın bir modeli var 2600’den -gümrük ve gönderim dahil- daha ucuza alınabiliyor. incelemek isterseniz de linki burada : https://mokapota.com/urun/krups-ea8108-otomatik-kahve-makinesi

   ille de 2600 vs 23.420 derseniz, ben olsam yeni nesil bir makine olduğu için önce krups sonra 23.420 alırdım. Krups da aynı işi gören ve daha ucuza gelen bir makine, üstelik daha şık ve küçük hacimli. Son karar sizin

   Sevgiler

    • Selamlar,
     Evet Türkiye’de satılan bir model değil. Şunu da hatırlatmakta fayda var, ürünün garantisi Türkiye’de geçerli değil, sadece Almanyada geçerli.
     Ama Türkiye için oldukça ucuz bir fiyata geliyor, gönderimi amazon yapıyor, gümrük vergisini siparişiniz esnasında sizden tahsil edip gümrük işlemlerini amazon hallediyor.
     Sevgiler

 33. Aslında EQ6 düşünüyordum ama ben alana kadar fiyat 4000 lere tırmandı, beklenti evde nitelikli espresso americano biraz da sütlü seçenekler yapmak fazlasına gerek duymuyorum. Bakınırken Siemens TI303203RW EQ.3 gördüm, fiyat 1500lira civarında, süt haznesi sistemi hakkında bilgi bulamadım ama ilk bakışta bana yeterli gibi göründü… Kullanan var mıdır? Alternatif önerebilir misiniz?

  • Mehmet Bey Merhaba,
   EQ3 için şu video sanırım aklınızdaki soru işaretlerini giderecektir. https://www.youtube.com/watch?v=GBh8qq-amCA
   EQ3’te süt haznesi bulunmuyor, süt köpürtücü espresso bölümünün ortasına yer alıyor ve hareketli olan bu parça temizlemek için çıkabiliyor. Tam otomatik makine düşünüyorsanız şu an fiyatı oldukça iyi durumda. Hakkında da gayet pozitif yorumlar var. Sadece bir kişi kireçlenme problemi raporlamış ama o da kullandığı su ile ilgili olabilir. Avrupa fiyatı 400€ civarı bunu da göz önüne alın derim :) Diğer bir çok marka modellerine maalesef kur farkını yansıttı ve bu durum hiçbirimiz için iyi olmadı :(( Yukarıdaki yorumlarımda da belirttim, amazon almanyayı bir alternatif olarak değerlendirebilirsiniz, kurdaki dalgalanmaya rağmen bir çok ürün hala daha daha hesaplı şekilde TR’ye getirilebiliyor. Gümrük işlemlerini de amazon üstlendiği için ürün sorunsuz şekilde kapınıza kadar teslim ediliyor. Şu ürün de bir alternatif olabilir. https://mokapota.com/urun/krups-ea8108-otomatik-kahve-makinesi hemen hemen aynı fiyata denk geliyor. TR garantisini göz önünde bulundurursak kararınız doğrultusunda ilerlemeniz sanki daha sağlıklı olur.
   Sevgiler

   • Cevabınız için teşekkürler, buraya yazdıktan sonra almanca da olsa videolara baktım ve süt mantığını anladım. Benim için sorun olşturacak bir yapısı yok. EQ3 için almanya fiyatına bakarsak 1500 lira seviyesi çok uygun görünüyor. Önerdiğiniz alternatif de de süt sistemi benzer, amazon üzerinden alındığında 2000 lira civaına gelmekte yani EQ3’e göre 500 lira daha pahalı… Bu şartlarda EQ3 almayı düşünüyorum :)

    • Bence bütçenizi verimli kullanmak adına güzel bir karar verdiniz. Makineyi bir süre kullandıktan sonra deneyimlerinizi burada paylaşırsanız sevinirim. Sizin gibi bu makineyi almak isteyen diğer okuyucularımız için çok faydalı olacaktır.
     Sevgiler

     • Ömer Bey
      EQ3 mediamart’da bir anda 1499 liraya düştü, bulduğum 250 liralık hediye çeki ve verdikleri 100 lira lık hediye çekini de sayarsak (masterpass) 1150 liraya almış buludum:) Henüz deneme şansım olmadı… Almadan önce homend’e de baktım ama onun dışarıdan görünen genel üretim kalitesi hoşuma gitmedi. EQ3 ün compact tasarımı genel malzeme kalitesi gayet iyi. Siemens bayisinde EQ6 ve EQ9’a da baktım ayrı süt sağlayıcıları güzel ama genel boyutları çok büyük olduğundan ve fiyat farkından dolayı düşünmedim. Son günlerde mesajları olan ve Homend alan Serdar bey, EQ3’ün ortada olan köpürtücüsünü olumsuz olarak görmüş ama ben tam tersini düşünüyorum. Sütlü içecekleri iki hamlede yapmaktan sa tek hamlede yapmak çok daha kıymetli benim için… Biraz kullanayım bende bir video çekerim veya mini bir inceleme yazarım…

 34. Ömer bey merhaba. İlk kez espresso makinesi alacağım ve araştırma yaparken sitenize denk geldim, emeğinize sağlık. Benim arayış önceliğim tam otomatik bir makine. Fakat bütçem sınırlı. Aradığım fiyat bandında iki ürün var, Siemens EQ3 modeli ve Homend 5003. Siemens EQ3’ü sipariş verdim, hatta geldi bile fakat sizin bu cihaz için yorumunuzu göremedim. Oda sıcaklığında süt kullanma zorunluluğu diğer siemenslerde olduğu gibi bunda da varmış, o yüzden henüz paketi açmadım, iade edebilirim zira. Homend 5003 için yorumunuz iyi, fakat Cappucino için köpük üretebildiğini yazmışsınız. Manuel bir köpürtücü olduğundan istediğim süre köpürtme kullanarak hem ısıyı istediğim seviyeye getirmek kolay olur hem de kıvamı istediğim gibi yaparım diye düşünmüştüm Homend ile. Sorularım;
  1)Siemens EQ3 modeli hakkında fikriniz ne olur?
  2)Manuel köpürtücülü Cihazların Cappucino köpüğü yapıp Latte için yapamaması neyle alakalıdır?
  3)Sizce Homend 5003 ile Siemens EQ3 arasında hangisini tercih etmeliyim? Fiyatları aynı hemen hemen.

  Kafam çok karışık. Şimdiden teşekkürler.

  • Serdar Bey Selamlar,
   Öncelikle makineniz hayırlı olsun. Güzel günlerde kullanın.
   Siemens EQ3 benim yazıyı hazırladığım dönemde Türkiye piyasasında olmayan bir üründü. Sonra kurdaki artışla beraber diğer makineler çok yüksek fiyatlara fırlayınca bu model girdi piyasaya. Bu satılanlar ilk getirilen ürünler dolayısıyla ikinci dalga kur artışı yansıtılmadı hala. Muhtemelen 1500-1600 TL arası bir fiyata aldınız. Avrupa satış fiyatı 430€ civarı. Bu da kaba bir hesapla bir sonraki partinin 2600-3000 lira arası bir fiyata geleceğini gösteriyor. Dolayısıyla maddi yönden tercihiniz doğru. Abileri/Ablaları ile kıyaslandığında tek eksik yanı süt köpürtücünün Hazneli olmaması (Ki bu fiyatı ile karşılaştırıldığında çok çok doğal bir durum). Sütü fincanda veya ayrı bir süt kabında makinedeki aparatı kullanarak siz köpürtüyorsunuz. Kaldı ki bu durum bir tercih meselesi, zira sütlü içecek hazırlarken ben kendim köpürtmeyi tercih ederim.
   Latte cappuccino’ya göre daha ince bir köpükle (micro foam) hazırlanır. Köpürtücüler hava, su(buhar) ve sütü karıştırırlar. Bu tür aparatlarda hava giriş deliğinin kalınlığı da sütün köpük inceliğini belirler. Aldığınız makine (birebir kullanma şansım olmadı) iki şekilde de köpük hazırlayabildiğini söylüyor. Ve kullananlar da oldukça memnunlar. Hem yurt dışı hem de yurt için yorumlara baktığımda bu konuda negatif bir yoruma rastlamadım. Kaldıki makinenin geneli ile ilgili negatif bir yorum yok neredeyse.
   Süt sıcaklığına gelince, Otomatik köpürtmelerde (direkt latte ya da cappuccino tuşuna basarak hazırladığınız) oda sıcaklığına inmiş bir süt kullanmanız faydalı olacaktır, manüel köpürtme tuşuna basarak hazırladığınız köpükte ise süreyi biraz uzun tutarak ısının daha yüksek olmasını sağlayabilirsiniz. Son sorunuza gelince aldığınız ürün şu an Avrupaya göre neredeyse yarı fiyatına satılıyor bu nedenle bence doğru bir tercih. Homend’in ürünleri de oldukça başarılı ama siemensin oturmuş üretim süreçleri ve dünya markası oluşu bir kaç adım öne çıkartıyor. Genel anlamda BSH (Bosh, Siemens) grubunun TR koşullarındaki dezavantajlı noktası ise arıza durumunda yedek parçalarının oldukça pahalı olması. Bu farkı da zaten alırken ortadan kaldırdığınız için gönül rahatlığıyla paketiniz açın ilk kahvenizi hazırlayın ve bize makineyi kullanan biri olarak da fikrinizi yazın. Böylece sizin durumunuzdaki diğer okuyucularımız da sizin deneyimlerinizden faydalanmış olurlar.
   Umarım faydalı olabildim,
   Sevgiler.

   • Cevabınız için çok teşekkür ederim. Homend 5003’ün manuel köpürtücüsü olduğu için aslında hem ısı hem de latte art denemeleri için düşünmüştüm aslında. Bu noktada Homend 5003 kullanma kılavuzunda böyle bir ayrıma rastlamadım, fakat siz cappucino köpüğü yaptığını yazmışsınız. Bu durumda beklentimi karşılamaz mı Homend?

    • Tekrar Selamlar Serdar Bey
     EQ3’ün de süt köpürtücüsü manuel, sadece yerleşimi farklı espresso bölümünün ortasına almışlar.
     Yılların konusudur latte ve cappuccino farkı. Detay kahve kültürü olamayan birine gözleri kapalı tattırırsanız aradaki farkı dahi anlamayabilir. Bu tür makineler yapılırken de üstünde bir miktar köpük bırakılması cappuccino diye adlandırılıyor. Genellikle de kullanılan aparat ve basınç seviyesi microfoam için yeterli olmuyor yazıda bu nedenle cappuccino diye belirttim. EQ3 kahve hazırlama menüsüne latte macchiato ve cappucino’yu ayrı ayrı tuşlara atadığı için “Aldığınız makine (birebir kullanma şansım olmadı) iki şekilde de köpük hazırlayabildiğini söylüyor.” tabirini kullandım. Ama maalesef teknik olarak böyle bir ayrım siemensin kılavuzunda da yer almıyor.İki makinenin köpüğüyle de latte art denemeleri yapabilirsiniz, ama detay bir latte art çalışacağım ve tam bir microfoam kullanmak istiyorum diyorsanız otomatik makinelerden uzaklaşıp profesyonel veya yarı profesyonel makinelere yönelmeniz gerekir.
     Sevgiler

     • Peki yarı prof. alanında, latte art yapabilmek adına öneriniz benim fiyat bandında ne olur? Sanırım delonghi 685M tavsiye ediyordunuz. Gerçi prof. değil sanırım yarı otomatik diyecektim. (Bütçem Max. 1750₺)

      • Serdar Bey Selamlar,
       Delonghi 685 giriş seviyesi bir makine ancak Delonghi bu yeni modellerin köpürtücü bölümüne bir ayar ekledi ve latte veya cappuchino için süt oluşturabiliyorsunuz. Piyasadaki diğer giriş seviyesi makinelerden daha iyi olsa da giriş seviyesi bir makine. Öte yandan belirttiğiniz bütçeye yarı profesyonel bir makine çok mümkün görünmüyor. Ev içinde kullanılabilecek yarı profesyonel rocket espresso modelleri var onların fiyatları ise 1250 € civarı. Latte art’a yeni başlayacaksanız zaten bu bahsettiğimiz makinelerin hepsi başlangıç denemelerini yapmanız için yeterli olur.
       Sevgiler

      • Merhaba Serdar Bey,
       Seçiminiz ve makineniz hayırlı olsun. Umarım beklentilerinizi karşılayan ve uzun süre kullanabileceğiniz bir makine olur. Video için hem mokapota hem de okuyucularımız adına teşekkür ederim. Bu makineyi almak isteyenler için oldukça faydalı olacaktır. Müsadenizle videonuzu mokapota kahve videoları arasına eklemek isteriz böylece daha fazla okuyucumuza da ulaşır.
       Sevgiler

  • Serdar bey
   Bende EQ3 alacağım, beklentim size göre daha düşük, espresso ve americano lezzeti tatmin etsin bardak maliyeti düşük olsun benim için yeterli… Süt olayını köpüklü zaten pek sevmiyorum, EQ3’ün latte modu nasıl sonuç verecek deneyince göreceğiz… Bence sizde EQ3’ü kullanın ;)

 35. Merhabalar Ömer bey delonghi esam 6600 la ilgili yazınızı okudum. Tam olarak anlayamadığım şekilde delonghi nin başka modellerini tavsiye ediyordunuz yazınızda ben esam 6600 almak istiyorum sizce almamalımıyım ve neden? Şimdiden teşekkür ederim iyi günler.

  • Selami Bey Merhaba,
   Yazıyı tam olarak okudunuz mu bilmiyorum ama, başka bir model delonghi tavsiye ediyor olmam 6600’ü kesinlikle almayın dediğim anlamına gelmemeli.
   Ancak, Delonghi’nin Esam 6600’den sonra çıkarttığı ecam 45760 modeli hem daha ucuz hem de 6600’e göre daha fazla özellik içeriyor. Dolayısıyla 45760 varken daha az özelliğe daha eski bir modele daha fazla bir para vermeyi doğru bulmuyorum. Ayrıca 45760 ddaha yeni bir model. Bu da, ilerleyen dönemde üründe bir problem yaşarsanız daha uzun süre yedek parça bulabilirsiniz demek.
   Sevgiler

   • Aslında yazıyı okuduğum dönemde sıfır almayı düşünüyordum daha sonradan ikinci ele yöneldim.ikinci elde satılık ecam 45760 göremediğim için esam 6600 la ilgili yazınız olumsuz gibi aklımda kalmış özür dilerim yanlış anlaşıldıysam.Aralarında ne gibi özellik farkları var acaba ikinci el için esam 6600 ü tavsiye edermisiniz?

    • Selami Bey Merhaba,
     ESAM 6600 yeni modeller çıkana kadar oldukça sevilerek kullanılan bir ürün. Ancak ikinci el ürün için bir yorum yapmam doğru olmaz. Bir araba olsa kilometresine bakarsınız boyadan vuruk kırık belli olur ama bu makinelerde anlamak pek mümkün değil. Şu zamana kadar kaç shot hazırlanmış, bakımları zamanında yapılmış mı, iç aksamda yıpranan parça var mı, ne amaçla kullanılmış, günlük ne kadar kahve hazırlanmış vs gibi sorular oldukça belirleyici. Ancak bunları kendi gözünüzle görebileceğiniz bir ekran da olmadığı için satıcının sözüne inanıp inanmamak da size kalan bir durum.
     Aralarındaki farklara gelince 45670 de olup 6600de olmayan özellikler şunlar,
     Aroma kontrol, Su filtresi, Enerji tasarrufu fonksiyonu, Fincan ısıtma bölümü, Stand-by fonksiyonu, Extra cappuccino aparatı, Otomatik temizleme, Çift fincan seçeneği
     Bunlara ek daha hafif ve boyutları küçük makine. ayrıca çekirdek haznesi 150 gram daha büyük. (400 vs 250)
     Sevgiler,

 36. Öncelikle çok güzel ve faydalı bilgiler içeren siteniz için teşekkür etmek istiyorum. Evde kullanım için güzel bir tam otomatik kahve makinesi almak istiyorum ancak özellikle delonghi markasındaki çeşitlilik ve farklı isimlendirme nedeniyle karar vermekte zorlanıyorum. 45.760 sizin de yazınızı okuduktan sonra en ideal seçenek gibi gözüküyor ancak yazının kaleme alınış tarihini bilemediğim için, şuan güncelde daha iyi olabilecek, almışken şunu alın diyeceğiniz bir makine var mı diye sizin fikrinizi almak istiyorum açıkçası. Cep telefonuyla kahve hazırlama gibi concon özellikler gerekmiyor benim için, yeni modellerde yeni bir favoriniz var mı acaba ?

  Teşekkür ederim şimdiden..

  • Serhan Bey Merhaba, yazıyı hazırlayalı 2 yıl kadar oldu ama sürekli güncel tutuyorum. Şu an da yukarıdaki yorumlarım geçerli. Çok çeşit içecek hazırlayan makineler içinde 45760 halen en verimli alternatif . Fiyat performans tarafında ise Amazon Almanya bir adım öne çıkıyor. Oradan önerdiğimiz ve TR’ye gönderim yapılan ürünleri de şu linkte bulabilirsiniz. https://mokapota.com/urun-kategori/onerdiklerimiz/urun-tipine-gore/tam-otomatik-kahve-makinesi
   Sevgiler

   • yanıtınız için çok teşekkürler, son olarak şu cihaz hakkında yorumlarınızı alabilir miyim?
    sitesindeki karşılaştırmaya göre temel olarak doppio+, 19 barlık basınç, IFD System gibi farklar gözükmekte. sizce aradaki farka değer mi?
    delonghi ecam 550 55sb primadonna class tam otomatik kahve makinesi.html

    • Serhan Bey Merhaba,
     Yorumunuz link içerdiği için otomatik olarak spam algılanmış, ben de bugün farkettim bu nedenle biraz geç cevap veriyorum kusura bakmayın.
     Sorunuza gelince,
     Bu model Delonghi tarafından henüz Türkiye’ye getirilmedi, muhtemelen linkini verdiğiniz kurum tarafından getiriliyor o nedenle Türkiye fiyatları hakkında bir yorum yapamıyorum ama daha yeni bir model.Bahsettiğiniz özelliklerden en önemlisi alında basınç değeri, 19 bar portafiltreli profesyonel espresso makinelerinde kullanılan bir basınç. Bu basınç farkı kahve parçacıkları içerisinde var olan yağın daha iyi bir krema hazırlamasını sağlıyor ve aromanın suya geçişini artırıyor. 19 bar nitelikli kahvecilikte de bir denge noktası bu nedenle tercih ediliyor. Bu farka değer mi sorusunun cevabı sizde aslında. Madden kısıtlı bir bütçem yoksa ben 19 bar’ı tercih ederim. Kısıtlı bir bütçem varsa da 45.760’a kadar çıkmam :)))
     Umarım faydalı olabildim,
     Sevgiler

     • çok faydalı oldunuz gerçekten çok teşekkür ediyorum sizlere, gözümü karartıp seçimimi 550.75 modelinden yana yaptım hem kahve festivali indirimi vardı hem de almışken daha yeni bir model olması, metal kasa (55’ten farklı olarak), 19 bar basınç gibi belki çok önemli olmayan ama 1 defa alayım alabileceğimin en iyisi olsun mantığıyla bir tercih yaptım bakalım :)

      • Makineniz Hayırlı Olsun Serhan Bey, güzel günlerde kullanın.
       Bir süre kullandıktan sonra deneyimlerinizi bizlerle paylaşırsanız sizin gibi karar vermekte destek noktaları arayan okuyucularımıza da yardımınız dokunmuş olur,
       Sevgiler

 37. Merhaba Ömer Bey,
  İncelemeniz işin teşekkür ederim. Ben Delonghi 45.760 , 6900 ve siemens eq9 arasında gidip geliyorum. Siemens te bardak ısıtma özelliği olmaması bana dezavantaj geldi. Birde 45.760 ve 6900 arasında sıcak çikolata dışında bir fark göremedim. Sizce öneriniz nedir?

  • Ali Bey Merhaba,
   Yazıda orta segment için 45.760 önermemin nedeni, hem yeni nesil bir makine olması, hem de ciddi bir fiyat performans ürünü olmasıydı. Tabi bu durum son kur farkıyla biraz dengesizleşti. Örneğin sorduğunuz EQ9 üst segment bir ürün fakat siemens belli ürünlerine henüz kur farkını yansıtmadığı için 45.760 ile EQ9’u hemen hemen aynı fiyatlara bulabiliyorsunuz.
   Bardak ısıtma konusuna gelince, bu tamamen sizin ürünü nerede ve ne kadar sıklıkta kullanacağınızla ilgili. Örneğin ofiste kullanacak ve gün boyu makine açık kalacaksa ve fincanla kahve tüketiliyorsa bu özellik faydalı olabilir. Ama evde kullanacak ve günde bir kaçkere kahve yapcaksanız çok da işlevsel olmaz. Fincan ısıtıcılar hazne içindeki suyun sıcaklığını kullanarak makine üstüne koyduğunuz fincanı sıcak tutarlar. Ancak makineyi siz açtıktan sonra suyun ısınması, ısınan suyun üst plakayı ısıtması, üst plakanın da fincanı ısıtması nereden baksanız 25-30 dk. Bunları da göz ardı etmeyin lütfen.
   Yerinizde olsam 45,760 ile EQ9 arasında tereddütte kalabilirdim ama kur farkı nedeniyle EQ9 neredeyse aynı fiyata fakat üst segment bir ürün. Son karar elbette sizin
   Sevgiler

   • Evet ömer bey çok haklısınız. Bu arada delonghi 6900 den tamamen vazgectim sıcak çikolata olayı tamamen şaka gibi. O kadar kada karıstırıcı detay var ki, mocha pottan otomatik makineye gecip anlık ogutulmus kahve tuketmek istiyorum. 45670 ile Eq9 arasında kaldım. Delonghi bu işin yıllardır markası siemens bir sürü ev aleti üreten bir firma. Evde toplasınız Günde 12-14 bardak icilir en fazla ve kahve tarifi olarak fazlaca zengin bir ürün arıyoruz. Americano, latte machiato, lungo, espresso, double espresso, cappucino gibi cok fazla kahveyide çıkartıcak bir ürün arıyorum. Siz olsanız bu durumda Eq9 mu tercih ederdiniz? Çok teşekkürler

    • Ali Bey,
     Yazdıklarınızdan anladığım iki makineden hangisini alırsanız alın aklınız diğerinde kalacakmış gibi:) Bu kritik kararı benim vermemi beklemeyin ama lütfen :)))

     Size tavsiyem imkanınız varsa iki markanın da müşteri hizmetlerine telefon edip hangi mağazalarda deneyebileceğinizi öğrenin. Ürünler ve menü kullanımıyla biraz zaman geçirip, yanınızda götüreceğiniz çekirdekle bir iki çeşit kahve hazırlayın derim. aynı çekirdek olursa farkı daha net ayrıştırabilirsiniz. Kararınızı öyle verin.

     Yine de öne çıkan noktaları bir de ben öne çıkartayım; Hazır menu çeşitliliği açısından iki üründe maksimuma yakın seviyelerde ama delonghi bir adım daha önde (EQ9’a ek olarak flat white var menüsünde), kullanım kolaylığı ve özelleştirme rahatlığında da siemens EQ9 bir adım önde.

     Bana hangisini alırsınız diye sorarsanız, 58mm kepçeli bir manuel espresso makinesi alırım. herşeyi de kendim yaparım. Zaten sütle kahve içmeyi sevmiyorum. İlle de süt isteyen misafirlerime hazırlarken de sütü ben köpürtüp servis etmek isterim. Hadi zaman yok falan filan diye de otomatik makine alacaksam şu an tr’de çok iyi fiyata bulunabilen EQ3 veya amazon almanyadan krups EA8108 söylerim ikisi de 1500-1800 TL arası bir fiyata geliyor o yüzden siz bana bakmayın sizin ihtiyacınızla benimki farklı :))

     Hangisine karar verirseniz verin, sizden ricam ürün yorumlarınızı burada yazmanız sizin gibi bu çekincede kalan okuyucularımız için çok faydalı olacaktır. KArarınız şimdiden hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın makinenizi.

     Sevgiler

 38. Merhaba ömer bey size sorum şu şekilde; ne 45.760.W Almayı düşünüyorum ama bu cihazın kahve öğütücüsü tipi hakkında hiç bir bilgi bulamadım bu ürün bıçaklı sistemmi yoksa değirmen tipi öğütücü mü ? Ve yeterli bütçeyi sağlamakta güçlük çekersem tercihim 23.420 olacak bu cihazı ev kullanımı olarak önerirmisiniz iyi ve sağlıklı bir espresso içmek istiyorum:)Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim…

  • Sinan Bey Selamlar,
   45.760’ın içinde konik öğütücü bulunuyor (bıçak değil) elbette bu öğütücü espresso makinesine çekirdek öğütmek için dizayn edildiğinden dolayı çok geniş bir kalınlık aralığı yok. Ama espressonuzu kişiselliştircek ölçüde öğütme ayarı sunuyor. iki ürün de önerilerimiz arasında yer alıyor. Ev için de, küçük bir ofis için de yeterli verimliliğe sahipler. Bütçe önceliğiniz ise yurt dışından getirtmek daha mantıklı olabilir, şu ürüne de bakmanızı tavsiye ederim https://mokapota.com/urun/krups-ea8108-otomatik-kahve-makinesi
   Sevgiler

   • 23.420 karar verdim siparişi vermek üzereyim son olarak karar verdiğim ürününde kahve öğütüm sistemi 45.760 ın aynısı mıdır ? Cevaplarınız ve ilginiz için teşekkür ederim

 39. Ömer Bey merhaba, bana yardımcı olursanız çokk sevinirim şimdiden teşekkürler.
  Küçük bir işletme açmayı düşünüyorum, tam otomatik bir kahve makinesi(Delonghi Eletta ECAM 45.760) filtre kahve yapma özelliğine de sahip mi? Bütçem 4.000 tlye kadar müsait bana latte cappucino gibi çeşitleride yapabileceğim bir/birkaç öneride bulunabilir misiniz?

  • İpek Hanım merhaba,
   Bu makinelerin hiçbiri filtre kahve hazırlamaz. Sadece espresso bazlı içecekleri hazırlarlar. Ayrı bir filtre kahve makşnesi almanız gerekir.

   Yazımın sonunda zaten segmente göre önerilerimi yazmıştım. Görmediniz sanırım.
   Sevgiler

  • Ziya Bey Selamlar,
   Benden lutfen dogrudan su makineyi alin gibi bir cevap vermemi beklemeyin. Her kisinin ihtiyacina gore bu degisken bir karar. Ve ben sizin hakkinizda hicbirsey bilmiyorum. Makinelerin hangi ozelliklerinde kararsiz kaldiniz? Karar vermenizi engelleyen sey nedir bunu paylasirsaniz yardimci olmaya calisayim
   Sevgiler iyi yillar

   • Evde 3 kişilik kullanım için daha önce sizin burdaki yorumlarınızı okuyarak Siemens EQ3 aldım, çok kullanışlı birşey olduğunu anladım ancak benim sıcak su, kahve suyu sıcaklığı ve kahve suyu miktarı ayarı olmasının gerektiğine karar verdim, şimdi bu makinayı işyerime götürüp eve bu özellikleri olan bir makina alacağım. Gördüğüm kadarı ile bu iki modelde de bu özellikler var(yanılıyorsan düzeltin lütfen), karar vermekte zorlanmamın nedeni en yüksek kahve ısılarının ne kadar olduğu, uzun dönem kullanımda sorun çıkarma olasılıkları ve servis desteği konusunda bilgimin olmaması, Delonghi için su kaçırma sorunu olur mu kaygısı(Sirmens’de su tankını çıkarmadan kapağını açıp su ilave ediyorum örneğin, Krups’da da aynı şekilde, Delonghi’de ise zorunlu okarak çekmek gerekiyor ve bir süre sonra contada sorun çıkarır mı ve o conta kolay ve hesaplı bulunur mu örneğin) gibi fazla ayrıntı içeren düşünceler. Ama şunu söyliyeyim bu makinalar benim gibi tembel kahve severler için muhteşem makinalar. Bu siteden çok şey öğrendiğim için de size ayrıca çok teşekkür ederim. İyi yıllar

    • Ziya Bey Selamlar,
     Güzel sözleriniz için teşekkürler, ve iyi yıllar.
     İki makinede de sıcaklık ayarı bulunuyor. Ancak çıkış sıcaklıklarını ölçmek için yan yana bir test yapmak gerek (aynı koşulları sağlamak adına) ancak böyle bir şansım olmadı maalesef. Eğer sütlü içecek sıcaklığından bahsediyorsak burada kullandığınız sütün sıcaklığı da bir etken bunu lütfen göz ardı etmeyin. Ikı makine de kaliteli ve yüksek kullanıcı puanı almış makineler. Su kaçırma sorunu dediğiniz gibi contanın oturmaması veya zamanla gevşemesi kaynaklı bir durum. Çok sık olmasa da bütün modellerde yaşanabilen bir sıkıntı. Bu noktada ürürün servis kalitesi oldukça önem arz ediyor. Krups’ın Türkiye servisini deneme şansım olmadı bu nedenle yorum yapmam doğru olmaz ama delonghi tecrübem var. Özellikle delonghi merkez servisin oldukça konusuna hakim ve yardımsever bir yaklaşımı olduğunu söyleyebilirim. Parçayı doğru tarif ettiğinizde havale ile ücreti ödeyip adresinize parçanın gönderilmesini sağlayabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra ürünü tamamen kargo ile gönderip onarım isteme seçeneğiniz de var. (bu durumda alınan makinenin kutusunu ve straforlarını saklamak önemli) Makinelerin hepsinde (manuel espresso, otomatik espresso ve hatta filtre) Ben genelde su haznesi ayrılan ürünleri tercih ve tavsiye ediyorum. Su haznesinin de ayrılıyor olması temizlik açısından oldukça kolaylık sağlıyor ve bir problem yaşarsanız da sadece gerekli parçayı değiştirip yola devam edebiliyorsunuz.
     Son karar dediğim gibi elbette sizin, umarım faydalı olabilmişimdir
     Sevgiler

 40. Merhaba Ömer bey;
  Öncelikle faydalı yazılarınız ve değerli yorumlarınız için bir kahve sever olarak teşekkür etmek istiyorum size. Internet ortamında Türkçe sitelerde bulabildiğim en kapsamlı site sizinki. Elinize, emeğinize sağlık.
  Bunca yararlı önerinize karşın aklım makine seçiminde hala karışık. Yardımınızı rica etmek üzere yazıyorum.
  Yıllardır Tchibo Cafissimo makinesini severek kullandım ancak kahvenin öğütülerek demlenme kokusundan mahrum kalmak, çok sayıda kapsül atığı oluşturarak çevreye zarar vermek, kapsül ile sıcak suyun buluşmasının sağlığı olumsuz etkileyeceği düşüncesi ve ayrıca kapsüllerin maliyeti yeni bir kahve makinesi almayı gerekli kıldı.
  Evde geçirdiğim zaman kısıtlı olduğu için tamamen otomatik bir kahve makinesi almayı düşünüyorum. Üzerinde öğütücüsü bulunup çekirdek kahveyi anında öğüterek kahve hazırlayan bir makine. Kahveyi sade içtiğimiz için makinenin süt ile hazırladığı içecekler pek ilgi alanımızda değil doğrusu. Ama kahve sertliğinin ayarlanabilmesi(sert kahve seviyoruz), kahve sıcaklığının yeterli olması (sıcaklık çoğu zaman yetersiz oluyor) ve makine aksamının kaliteli malzemeden üretilmesi bizler için önemli. Aldığımız makineyi uzun yıllar kullanma hevesinde olduğumuz için kaliteli ürünün karşılığını da ödemeye hazırız ama elbette sırf markaya para vermeye de niyetimiz yok.
  Öneriniz üzerine Amazon’da satılan Krups EA 8108’in videolarını izledim ancak gördüğüm plastik ağırlıklı aksam beni biraz rahatsız etti doğrusu. Büyük şehirde yaşamadığım için mağaza mağaza gezip makine arama şansım da olmuyor. Ancak bir ara Brevillo espresso makinesini mağazada görme fırsatım oldu ve metal aksamının kalitesi oldukça hoşuma gitti. Ancak onda da portafiltre kullanım zorunluğu vardı yani tam otomatik değildi. Siemens TI903209RW konusunda da kararsız kaldım. Hem Siemens markalı diğer bir üründe yaşadığım sorun gereği hem de makinenin görüntüsünün ‘vending machine’ (hazır otomat makineleri) andırması gereği. Her nedense kahve lezzetinin de öyle olabileceği gibi garip bir düşünceye kapıldım.
  Uzun uzun yazdım ama belki benim gibi kararsız olan başka kişilerin aydınlanmasını sağlar yorumlarınız diye düşündüm.
  Sonuç olarak hangi tam otomatik kahve makinesi almalıyım sorusunu sormak istiyorum size. Vakit ayırıp da yanıtladığınız için şimdiden teşekkür ediyor esenlikler diliyorum.

  • Özlem Hanım Merhaba,
   Makine almak gerçekten sıkıntılı bir süreç, üstelik bu uzun yıllar kullanmayı düşündüğünüz ve sürekli göz önünde olacak bir makine olunca aileye bir fert dahil oluyormuş gibi bir durum ortaya çıkıyor. İsteğiniz tam otomatik bir makine olunca sadece espresso ve basit süt köpürtücü içeren makineleri (ki bence yeterli) daha düşük fiyatla sunulması gerekiyor ki bol özellikli makineler çok da yüksek rakamlara çıkmasın. Oysa iç mekanizma neredeyse aynı. Bol çeşitli makineler ise yazılımla ve bir iki aparatla daha farklı süt köpürtme sunabiliyor. Ama espresso için gereken temel maaliyet aynı. Diyeceğim o ki bu model makinelerde fiyatı düşürebilmek için malzeme kalitesinden feragat gerekiyor. Büyük makine ve düşük maliyet olunca uzaktan şık görünen ama yaklaşınca o kadar da kaliteli durmayan malzemelerden üretilen modeller çıkıyor karşımıza. Üstelik son dönemdeki kur hareketliliği de işin içine girince bu malzeme bu fiyata kıyamıyor da insan. Çok uzattım ama ben de dertliyim bu durumdan biraz.
   Piyasada satılan hemen hemen tüm ürünler yazı ve yorumlarda yer aldığı ve bunlar sizin ihtiyacınızı gidermediği için az önce Amazon Almanya’dan önerdiğimiz makinelere iki ek daha yaptım.

   https://mokapota.com/urun/saeco-hd8953-21-xelsis-evo-tam-otomatik-kahve-makinesi-beyaz
   https://mokapota.com/urun/krups-ea826e-tam-otomatik-kahve-makinesi

   Bu arada önerdiğimiz ürünler arasında olan 8108’in beyaz modeline de bakabilirsiniz Delonghi ürünlerinin biraz daha göze hoş gelen bir görüntüsü var. Ama vending machine görüntüsü neredeyse hepsinde var zira o mekanik aksam daha da fazla ufalamıyor. Görüntü estetikleştirilse hacim genişliyor. Zor bir durum.
   Bunları da bir inceleyin aklınızdaki modeller netleşmeye başlarsa yine seve seve destek olurum
   Sevgiler,

 41. Yeni önerileriniz için teşekkürler. İnceleyeceğim.
  Makinede karar kılıp satın aldıktan sonra da görüşlerimi burada paylaşacsğım.
  Esenlik dilekleriyle.

   • Ömer bey merhaba;
    Sonunda tam otomatik kahve makinemi aldım ve söz verdiğim gibi görüşlerimi burada paylaşıyorum.
    Sizin yazılarınızı okuduktan ve bir süre de internette araştırma yaptıktan sonra Jura E60’da karar kıldım. Ve iyi ki de öyle yapmışım. Çok memnunuz.
    Öncelikle her makineyi açıp kapayışımda otomatik olarak makinenin çalkalama yapması kahvenin lezzetine de yansımakta. Kahvenin sertlik ayarını istediğiniz şekilde belirleyebilme ve en önemli özelliklerden birisi olan sıcaklık ayarı da bence makinenin güçlü özelliklerinden biri.
    Merak edenler için makineyi Amazon Almanya’dan satın aldım. Ancak satıcı Amazon olmadığı için yaklaşık 1,5 ay ay kadar beklemem gerekti. Gümrük vergisi ödediğimi de belirtmeliyim.
    Makineyi kullanmaya başladıktan sonra en az kahve makinesi kadar kullanılan kahve çekirdeklerinin de lezzet açısından son derece önemli olduğunu anladım. Ne yazık ki denediğim iki ayrı firmanın kahvesinden memnun kalmadım. Kanımca sorun çekirdekleri az kavurmuş olmalarıydı. Ama daha sonra aradığım niteliklerde bir firma buldum ve artık kahveyi de onlardan satın alıyorum internet üzerinden.
    Bu süreçteki desteğiniz için tekrar teşekkür ediyorum Ömer bey.
    Esenlik dilekleriyle.

    • Özlem Hanın öncelikle makineniz hayırlı olsun güzel mutlu günlerde kullanın. Kararınıza katkı sağlayabildiysek ne mutlu bize.
     Makineniz hakkındaki deneyiminizi paylaşmanız okuyucularımız için çok kıymetli, uzun süre kullanan birinin yaptığı yorum ve verdiği geri bildirim inanın paha biçilmez. Umarım bütün okuyucularımız bu konuda sizi örnek alırlar.
     Evet göndericisinin (satıcı değil) amazon olmadığı durumlarda maalesef gümrük vergisi ayrıca alınıyor, gönderimin amazon tarafında yapılması maddi olarak bir fark yaratmasa da gümrük işlemlerinde kolaylık açısından oldukça avantajlı.
     Amazon depo ve gönderim hizmeti sunuyor bu hizmet FBA (fulfilment by amazon) olarak adlandırılıyor. Bazı satıcılar bu hizmeti kullanırken bazılar kendi lojistikleri ile ilerliyorlar. FBA ürün tercih etmek her koşulda daha sağlıklı.
     Amazon benzer ürünleri defalarca geçirdiği için ne kadar vergi yansıyacağını tahmin edip satın alma aşamasında sizden tahsil ediyor, eğer fazla aldığı bir ücret varsa da 2 ay gibi bir zaman sonra bunu iade ediyor. Bu bilgiyi de ürün listesinin olduğu sayfaya ekliyorum birazdan.
     Tekrar teşekkürler,
     sevgiler

 42. Merhaba,
  Site çok zengin okudukça aklım daha çok karıştı. Ev için filtre kahve makinesi arıyordum Fiyat üst limitim yaklaşık 1500 TL
  Ne önerirsiniz.Malzeme kalitesi önemli benim için. Krups,Kenwood,Siemens, derken çıkamadım işin içinden.Yardımcı olur musunuz,her gün içilecek 7-8 bardak (öğütülmüş veya belki öğütülecek) filtre kahve makinesi için?

 43. Ömer bey merhaba,
  Siemens EQ6 s300 kahve makinası almayı düşünürken, şikayetvar üzerinden problemleri okudum. Tüm şikayerler kahvenin soğuk çıkması. Bu arada da sizin sitenize ulaştım. Gerçekten emeğiniz için çok teşekkürler, muhteşem bilgiler paylaşılıyor. Genelde yedek parçaların pahalı olduğunu sizde vurgulamışsınız. Beni tereddüde düşüren kahvenin soğuk çıkması, genel olarak tüm şikayetler bunun üzerine. Kahvenin oda ısısında kullanılması halinde bu sorun ortadan kalkıyor mu
  tam olarak emin olamadım. Bu konudaki görüşlerinizi rica edeceğim. Aynı özellikleri taşıyan muadil 3-4 ürün daha öneriniz olur mu? Çok teşekkür ederim.

  • Adnan Bey Merhaba,
   Kahve sıcaklığı bu ülkede hep problem olmaya devam edecek:) Zira bizim iki popüler içeceğimiz var bunlardan biri Türk Kahvesi bir diğeri ise çay. İkisi de ocak üstünde yapılan içecekler. Dolayısıyla içeceği kaynama noktasında alıp içmeye alıştığımız için bu tip makinelerden aldığımız kahve bizi tatmin etmiyor. Starbucks bile avrupa mağazalarındaki sıcaklığın daha üstünde bir sıcaklıkta veriyor filtre kahvesini. Öteyandan ideal espresso hazırlama sıcaklığı 90 derece, bardak ısınmadıysa bardağa damlamasıyla 12-13 derece kaybetmesi bir oluyor üstüne bir de süt ekliyoruz. Tenceredeki süt 75-80 derece sıcaklıkta kabarmaya başlar bunun olmaması için makineler sütü daha aşağıda derecelerde hazırlamak zorunda kalır. Neticede extra geliştirmeler olmaksızın makinelerden aldığınız süt içeren bir kahveyi en iyi ihtimalle 65 derecenin üstünde tadamazsınız. Öte yandan aşırı sıcak ve aşırı soğuk da tadı gölgeleyen unsurlardır. Yıllarca hazır kahve gibi çok kötü kahveler tükettik ve bunu kaynamış suyla hazırladığımız için tadın bu kadar kötü olduğunu fark etmedik bile. Oysa nitelikli kahveyi 25-30 dereceye indiğinde bile lezzetinden keyif alarak içebilirsiniz. Buraya kadar neredeyse bir yazının konusu olacak şeyler yazdım o yüzden sorunuza cevap vereyim artık.
   Beklentiniz hazır kahve sıcaklığında bir kahve ise bu tip makinelerde bunu yakalamanız çok olası değil, ama bardağınızı önceden sıcak suyla ısıtırsanız, süt oda sıcaklığında bir süt olursa ve kahvenizi çok geniş ağızlı olmayan fincanda tüketirseniz bu problemden(!) olabildiğince az etkilenirsiniz. Size tavsiyem Siemens müşteri hizmetlerinden demo yapabileceğiniz bir mağaza sorup orada ürünü birebir denemeniz, zira sizin damak sıcaklığı alışkanlığınızı bilmeden ben bir yorum yapamam. EQ6 orta segment bir ürün, bu segmentte D’elonghi 45.760 değerlendirilmesi gereken bir diğer alternatif. Umarım çok laf salatası yapmadan aklınızdaki sorulara biraz olsun ışık tutabilmişimdir.
   Sevgiler

   • Muhteşemsiniz Ömer bey, ailece oturmuş bu konu üzerinde sohbet ediyorduk. Cevabınız geldi, bende tüm aileye sesli bir şekilde saptamalarınızı keyifle okudum. Gerçekten çok isabetli saptamalarınız var. Aklımızda soru işaretleri kalmadı. Çok teşekkür ediyorum. Her şey gönlünüzce olsun. Sevgilerimizle…

 44. Merhaba Ömer Bey, Siemens eq6 modelinin benzeri bir cihaz olan Bosch veroaroma 300 modeli cihaz aldım. Yanlız kahve makinesi ilk açılışta ısıtma esnasında kafalardan temizlik ve ısıtma amaçlı su akitmakta, ben atık su tablasına su gelmemesi için kafaların altına bardak koyuyorum. Yanlız kafalar haricinde başka bir yerden su tablasına su akıyor. Bu atık su oranı kahve yaptıkça daha da artıyor. Servis bu duruma normal dedi. Ben yinede emin olmak için size de danışmak istedim. Bu konuda bilginiz mevcut mudur acaba?

  • Metin Bey Selamlar,
   Espresso başlıkları dışında açılışta makineniz süt çubuğunu da temizler, çubuk içindeki su basıç değişince serbest kalıyor ve tabla içine akıyor olabilir. Çubuk eğer alt tablaya takılı duruyorsa nereden geldiği belli olmayan dediğiniz su süt çubuğundandır muhtemelen. Bu servisin dediği gibi normal bir durum, tablayı düzenli temizlemeniz gerekli.
   Suyun nereden geldiğini bulmaya çalışın lütfen, zira süt çubuğu dışında bir yerden geliyorsa bu pek hoş bir durum değil.
   Sevgiler

   • Öncelikle geri dönüş yaptığınız için çok teşekkür ederim Ömer Bey. Dediğiniz gibi cubuguda bardağın içine koydum, fakat tablaya yine su geldi. Demleme ünitesinden akıyor zannedersem su. Üniteyi sokup kontrol ettiğimde ıslak olduğunu gördüm. direk unitenin alt kısımda tablaya doğru boşluk mevcut.Tablaya akan suda kahve tortularida mevcut. Servisteki arkadaş telefon ile danıştı ve durumun normal olduğu bilgisini aldı. Benim ise hala kafamda soru işareti mevcut. Aynı cihazı bulup kontrol etmediğim sürece de için rahat olmayacak gibi duruyor.

  • Merhaba metin bey…benımde aynı makinadan var ve altında benımde su oluyor….ben sıze birsey sormak istiyorum…ben kahve yaptıgımda yanı latte sutlu kahve gibi…cok sıcak olmuyor kahve…ılık oluyor…yanı bir starbucksta kahve aldıgınızda en az yarım saat sıcak olan kahve bende 3 dakikada soguyor….sizinde boyle mı ? kaynar suyla yapmıyor bende…ılık yanı…

 45. Delongi espresso makinalarını tavsiye etmem.Latteyi fincandan taşırıyor, latte soğuk oluyor.Her şeyi ayarsız 4.000 tl para verdik aldık b.para etmez. Media marketten almanızı zaten hiç tavsiye etmem.

  • Mustafa Bey Selamlar,
   Delonghi’nin hangi modelinde ya da modellerinde problem yaşadınız. Daha detay verebilir misiniz? Herşey ayarsız demişsiniz ama tam olarak size sıkıntı yaşatan durum ne oldu, hangi ayarı yapmak istediniz ama makine karşılamadı. Eminim tecrübeniz okuyucularımıza faydalı olacaktır, bizlerle paylaşırsanız sevinirim.
   Sevgiler

 46. bosch vero aroma 300 makinası var bende…latte yaptıgım zaman inanın ılık geliyor bana sıcaklıgı…bu normal mi bilemedim…yanı sadece latte degil ne yaparsam yapayım aynı…starbucks tan bir kahve aldıgınızda elinizle zor tutuyorsunuz yarım saat sogumuyor bilirsiniz…bende 3 dk sonra tam anlamıyla ılık hale geliyor kahve…bu normal mi mustafa bey ?

 47. Merhaba,
  bir şey sormak istiyorum, ben de homend 5003 ile siemens arasında kalıp siemens den yana şandımı kullandım, genel olarak memnunum ama ilk espresso lar ne yazık ki oldukça ılık çıkıyor. Bunun için ben buhar çubuğu ile önceden fincanı ısıtıyorum. Ayrıca ilk fincan değil ama ikinci fincan kısman daha sıcak oluyor. Ben şunu öğrenmek istiyorum. Biraz önce tchibo da bir espresso içtim, benim evde yaptığımdan çok ama çok daha lezzetli idi. Oradaki arkadaşa sordum ama tam cevap alamadım. aynı lezzette bir espresso için hangi ayarda kullanmak lazım? very mild, mild, regular, storng, very strong bunlar sanırım makina ya öğüetecek kahve miktasını arttırrarak ayarlıyor. Tchibo daki arkaddaş 1 e 5 oran dedi ama ben işin içinden çıkamadım şimdiden teşekkürler,

  • Erkin Bey Selamlar,
   Makineniz giriş seviyesinde fayda maliyette tarafında oldukça iyi ürünlerden biri. Hatta geçen yıl sonu gibi aldıysanız ciddi de bir fiyat avantajınız olmuştur. güzel günlerde kullanın.
   Yaptığınız işlem doğru, öncesinde fincan ısıtmanız hem fincandan kaynaklı soğumayı engeller hemde makine içindeki su ısısının artmasını sağlar. Maalesef biz çay kültürü ile büyüdüğümüz için bu tip makinelerin hazırladığı kahve sıcaklığı bize biraz daha soğuk geliyor. Hatta alışkanlık kahve hazırlayınca ilk yudum için biraz bekliyoruz (çayın ilk yudumu soğusun diye beklemek gibi) bu da sıcaklığı düşürüyor.
   Lezzet konusuna gelince bu kullandığınız çekirdekle doğrudan bağlantılı. Espresso’da genelde biraz daha koyu kavrulmuş çekirdekler tercih ediliyor. Bunun dışında öğütme inceliği ve kullanılan kahve miktarı da lezzet için oldukça önemli. Standard single espresso ölçüsü 7 gram kahve ve 30ml sudur, nitelikli kahvecilikte her 30ml için 8 ya da 9 gram kahve kullanılır genelde. Doğru lezzet diye birşey yok. Herkesin kahvede lezzet yaklaşımı çok farklı bu zaman içinde de yeni çekirdekler ve tatlar yakaladıkça da değişiyor. Size tavsiyem, espresso için güzel bir çekirdek bulduktan sonra su, kahve miktarı ve öğütme ayarları ile oynayarak damağınıza yatkın tadı yakalamaya çalışmanız olacaktır.
   Sevgiler

 48. Emeğiniz ve cevabınız için çok teşekkür ederim, 25.01.2019 da gitti gidiyor dan 100 TL kart indirimi 100 TL de ekstra indirim ile 1.384 TL ye aldım. Homend alacaktım ama manuel süt köpürtme dez avantaj geldiği için almadım, duyduğum bir tavsiyeyi değelendirerek (ne kadar ince o kadar lezzet) den yola ç