Türk Kahvesi Makinesi İnceleme ve Tavsiyeleri

Kahve Makinesi İncelemeTürk Kahvesi Makinesi İnceleme ve Tavsiyeleri

Türk Kahvesi Makinesi artık evlerde olmazsa olmaz mutfak aletlerinden biri haline geldi. Elbette cezve ile güzel yapılmış bir fincan kahvenin eline hiçbiri su dökemez. Ancak günün koşuşturmacası bizleri artık bu ürünlere yöneltiyor.

Türk Kahvesi: Tarihi, Hazırlanışı, Sunumu ve Püf Noktaları yazımda Türk kahvesi hakkında bilgiler vermiştim. Aynı yazıda Rahmetli Cemil Usta’nın tarifini de paylaşmıştım. Hala cezve ile kahve yapmanın inceliklerini merak ediyorsanız o yazım size yol gösterici olabilir.

Gelelim Türk Kahvesi Makinelerine. Arçelik Telve modeli ile ilk kahve makinesini çıkardığında, hadi canım nasıl yapacakmış kahveyi diyenler oldu. Karıştırmadan, iki kıvırttırmadan olmaz o iş demişti bazı kahve severler. Ancak o dönem için ciddi bir araştırma ve geliştirme ürünü olan Arçelik Telve adeta piyasayı yıktı geçti ve birçok ailenin evine girdi. Alınan patentler nedeniyle de 10-15 yıl boyunca bir çok marka bu alana giremedi bile.

Faydalı model patentinin süresinin dolması ve yeni nesil bazı ürünler ile bir çok marka bu pazarda ürünlerini çıkartmaya başladı.

Türk Kahvesi Makinesi Tipleri

Temelde 3 ayrı yapıda Türk Kahvesi Makinesi bulmak mümkün. Aynı espresso kapsülü gibi olan ve özel kapsülle çalışan makineleri bir kenara ayırıyorum. Zira o modeller ağırlıklı olarak yurtdışı pazarı için tasarlanmış ürünler. Geriye iki tip ürün kalıyor. Ki bunlar su hazneli Türk Kahvesi Makineleri ve su haznesi olmayan Türk Kahvesi Makineleri.

Bu tamamen sizin kullanım ve pratiklik yaklaşımınıza bağlı bir tercih. Ben su haznesi olmayanları tercih ediyorum. Bunun yegane sebebi ise, makine ile de olsa, hazırlarken su ayarını kendim yapmayı seviyor olmam. Ayrıca 2. paragrafta belirttiğim yazımdaki tarifi kullanıyorum. O nedenle su hazneli modeller pek de işime gelmiyor.

Çok sık misafiriniz geliyorsa, bir işletme sahibiyseniz su koymak bile ciddi zaman kaybettiren bir şey olduğu için hangisi size hitap ediyorsa onu seçebilirsiniz.

Türk Kahvesi Makinesi Karar Noktaları

Türk Kahvesi Makinesi – Cezve

Cezve bence en önemli karar noktalarından biri. Elektrik aksamının cezveye bütünleşik olması temizlik tarafında sizi sıkıntıya sokan noktalardan biri olacaktır. Bazı giriş seviyesi makinelerde cezve ve makine bir arada. (Bu uzun saplı plastik modellerden bahsediyorum.) Bunlar temizliği en zor olanlar ve üretim kalitesi de düşük olduğu için bana çok güven vermiyor.


Kahve malumunuz iz bırakan bir içecek. Orta yaş üstü olanlarınız bir deterjan reklamındaki “Kahve Çimen Ketçap” yazılı t-shirt’ü hatırlayacaklardır. Kahve aynı zamanda çay gibi içinde pişirildiği kap veya cezveye de zamanla rengini bırakır. Bunların belirli periyotlarla beyazlatıcı deterjan (çamasır sulu vb) ile temizlenmesi gerekir. Tam bu noktada bunu nasıl yaparım diye düşündüyseniz şu videomuzu da izleyebilirsiniz Kahve Makinesi ve Kahve Ekipmanı Temizlik Bakım ve Uzun Süreli Kullanım (#CoronaCafe)

Cezveli modellerin bir çoğunun içi teflon kaplama oluyor. Ben kahveyi hazırlarken sıcak su koyup çay kaşığı ile öncesinde 120-130 tur karıştırıyorum. Bu zamanla teflon yüzeyde çizilme ve yıpranmaya neden oluyor. O nedenle tabanı çelik modelleri tercih ediyorum.

Bazı modellerde ise cezve gövdeden ayrılabilir yapıda olsa da kettle gibi ısıtma ızgaraları cezve altına monte olduğu için bunlar da yine temizlik aşamasında sıkıntı oluşturabilecek dizayna sahipler

Bu noktada en pratiği ise ısıtma ızgaraları tamamen makine gövdesinde yer alan cezvenin bağımsız bir şekilde (gerçekten bir cezve gibi) ayrıldığı modeller. Bu tiplerde gönül rahatlığıyla yıkama ve hatta bulaşık makinesinde yıkama yapabiliyorsunuz.

Gövdeye bütünleşik olsa da bazı modeller kendi kendini temizleyebiliyor. Bu güzel ve pratik bir özellik aslında. Ancak yine de arada bir sizin manuel bir temizlik yapmanız gerekiyor ki o da hazne gövdeye bütünleşik olduğu için biraz zahmetli oluyor

Türk Kahvesi Makinesi – Hacim ve Kapladığı Yer

Hepimizin mutfağında bir cezve vardır elbette. Bu cezve normalde dolaplardan birinin içinde durur ve misafir geldiğinde çıkartılır. Ancak cezve bir makine olduğunda bunu kur kaldır yapmak pek de kolay değildir. Hele ki her gün en az bir defa kullanılan bir ürün için biraz meşakkatli olur bu.

O zaman bu makinenin kapladığı yer de karar vermemiz için bir kriter haline gelir. Ben açıkçası tezgahımda kocaman bir yer kaplayan makineyi tercih etmiyorum (yer kalmadı arkadaşım, ne yapayım:)). Espresso makinesi, filtre kahve makinesi, öğütücü, terazi, kahve kavurma makinesi pour over ekipmanları filan derken tezgah doldu. Hatta iki dolap da pour over, aeropress, pitcher, temizleme fırçaları, kağıt filtreler, kahvelerle dolu.

Eğer geniş bir tezgahınız varsa geniş kendini temizleyen modellere veya çok misafir ağırlıyorsanız çift kap modellere yönelebilirsiniz elbette. Hatta siz sade eşiniz orta şekerli içiyorsa aynı anda hazırlamak için bile çift cezve modeller daha makul olabilir. Her neyse ne alırsanız alın dolabın köşesindeki cezve kadar az yer kaplamayacağı kesin.

Şimdi dilerseniz piyasadaki modelleri biraz inceleyip avantaj ve dezavantajlarından bahsedelim.

Türk Kahvesi Makinesi – Közde Modu

Bazı makinelerde “közde” modunun olduğunu göreceksiniz. Bu aslında daha düşük bir ısıyla kahve hazırlama yöntemi. Közde Türk Kahvesi geleneksel bir yöntem ve herşeyen önce ritüelinin bile ayrı keyfi var. E Türk kahvesi de keyif işi değil mi canım, közde oldu mu keyif ikiye katlanır :)

Mı acaba :). Aslında kahvenin çok uzun süre su ile teması pek tercih edilen bir şey değil. Sebebi ise zaman uzadıkça kahvedeki istenmeyen yağların daha fazla suya geçmesi, tadı bozması ve kahvenin acıması. Bir acı kahvenin 40 yıl hatırı varsa bir sebebi de var elbette. Ama dedim ya süre ne kadar uzarsa aslında tadı o kadar bozar.

Türk Kahvesi telvesi içinde olan yegane demleme yöntemi olduğu için bu çok daha hassas bir hale geliyor. O nedenle pişirme süresini ne kadar kısaltırsak, aslında lezzeti de o kadar artırmış oluyoruz. Sırf bu nedenle işinin ustası kahveciler kahveyi bilinenin aksine soğuk değil sıcak suyla ocak üstünde veya soba üstünde hazırlarlar.

Elbette zevkler tartışılmaz. Ama közde kahve seçeneğinin pişirme süresini uzattığı için çok tercih edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Belki tek fincan hazırlarken olabilir. Ancak 4-5 fincan kahveyi bir arada yapacaksanız közde modu tadı bozacaktır.

Türk Kahvesi Makineleri İncelemesi

Sinbo Scm-2928 Elektrikli Cezve

Oldukça düşük fiyata satın alınabilen Sinbo Scm-2928 Elektrikli Cezve, elektrikli olması dışında hiç bir faydaya sahip değil. Hatta bulunduğunuz yerde bir ocak varsa cezve ile hazırlamakla tamamen aynı sürece sahip. Zaten o nedenle makine değil de elektrikli cezve diye adlandırılıyorlar. Ben bizzat, kendim, özüm ve “şahsım” olarak plastik bir yüzey yerine tunç, kalaylı bakır ve hatta çelik bir cezveyi tercih ederim.

Bu tip modellerin ise avantajlı sayılabilecek bir yönü büyük hacimde kahve yapabilmeleri. Özellikle misafir geldiğinde büyük cezvede tutturulamayan köpük ayarı alttan ısıtmalı olduğu için bu modellerde tutturulabiliyor. Bu da bir çoğumuzun işini kolaylaştırıyor. Ancak ben yine de bütçeyi biraz daha yükseltip gerçek makine olanlara yönelmenizi tavsiye ederim.


King K 442 Telveli Türk Kahve Makinesi

King K 442 Telveli Türk Kahve Makinesi ise bir üstteki Sinbo’nun çelik hazneli olanı. Alt elektrikli bölümden ayrılabiliyor oluşu ise ayrı bir avantaj. Düşük maliyetle bir cezve arıyorsanız plastik yerine bu modeli tercih edebilirsiniz.

Ancak bu model de tahmin edeceğiniz üzere temizlenmesi çok pratik değil. Isıtma ızgaraları cezveye entegre olduğu için içini yıkayabiliyorsunuz ama dış yüzeyi silmeniz gerekiyor. Akan su altında yıkamaya uygun değiller. King’in bu ürünü gibi bir çok başka markanın da ürünü var. Hepsi tamamen aynı prensipte çalıştığı için bu iki model bu segment için yeterli. Yazıda daha fazla yer kaplamasınlar. Benzer bir kaç modelin de linkini buraya bırakayım siz karar verin

Bu yazı sayfalardan oluşmaktadır. Sayfa altında diğer sayfaların rakamlarına tıklayarak okumaya devam edebilirsiniz…


Omer Demir
Omer Demirhttp://omerdemir.net
Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi. Espressoyu uzun çekti, Obradović'le kendinden geçti Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu. Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine'den hiç elektrik almadı. Öğrendiklerini paylaştı, paylaştıkça öğrendi. Üşenmedi, öğrendiklerini dünya ile paylaşmak için bir de kitap yazdı Read This! Before Buying A Coffee Maker

Yazarın diğer yazıları..

2 YORUM

Subscribe
Notify of
guest
2 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Nitelikli Kahve Nedir? (#CoronaCafe Canlı Yayın Kaydı)

2
Nitelikli Kahve Nedir, Neden Önemlidir | MokaPota Canlı Bu zor günlerde elimizden geldiğince hayatınıza renk katmak ve birlikte zaman paylaşabilmek için #CoronaCafe yayınlarına başlıyoruz. Bu...
error: Content is protected !!
2
0
Fikirlerinizi bekliyorum lütfen yorum yapınx
()
x