Türk Kahvesi Makinesi İnceleme ve Tavsiyeleri

Türk Kahvesi Makinesi artık evlerde olmazsa olmaz mutfak aletlerinden biri haline geldi. Elbette cezve ile güzel yapılmış bir fincan kahvenin eline hiçbiri su dökemez. Ancak günün koşuşturmacası bizleri artık bu ürünlere yöneltiyor.

Türk Kahvesi: Tarihi, Hazırlanışı, Sunumu ve Püf Noktaları yazımda Türk kahvesi hakkında bilgiler vermiştim. Aynı yazıda Rahmetli Cemil Usta’nın tarifini de paylaşmıştım. Hala cezve ile kahve yapmanın inceliklerini merak ediyorsanız o yazım size yol gösterici olabilir.

Gelelim Türk Kahvesi Makinelerine. Arçelik Telve modeli ile ilk kahve makinesini çıkardığında, hadi canım nasıl yapacakmış kahveyi diyenler oldu. Karıştırmadan, iki kıvırttırmadan olmaz o iş demişti bazı kahve severler. Ancak o dönem için ciddi bir araştırma ve geliştirme ürünü olan Arçelik Telve adeta piyasayı yıktı geçti ve birçok ailenin evine girdi. Alınan patentler nedeniyle de 10-15 yıl boyunca bir çok marka bu alana giremedi bile.

Faydalı model patentinin süresinin dolması ve yeni nesil bazı ürünler ile bir çok marka bu pazarda ürünlerini çıkartmaya başladı.

Türk Kahvesi Makinesi Tipleri

Temelde 3 ayrı yapıda Türk Kahvesi Makinesi bulmak mümkün. Aynı espresso kapsülü gibi olan ve özel kapsülle çalışan makineleri bir kenara ayırıyorum. Zira o modeller ağırlıklı olarak yurtdışı pazarı için tasarlanmış ürünler. Geriye iki tip ürün kalıyor. Ki bunlar su hazneli Türk Kahvesi Makineleri ve su haznesi olmayan Türk Kahvesi Makineleri.

Bu tamamen sizin kullanım ve pratiklik yaklaşımınıza bağlı bir tercih. Ben su haznesi olmayanları tercih ediyorum. Bunun yegane sebebi ise, makine ile de olsa, hazırlarken su ayarını kendim yapmayı seviyor olmam. Ayrıca 2. paragrafta belirttiğim yazımdaki tarifi kullanıyorum. O nedenle su hazneli modeller pek de işime gelmiyor.

Çok sık misafiriniz geliyorsa, bir işletme sahibiyseniz su koymak bile ciddi zaman kaybettiren bir şey olduğu için hangisi size hitap ediyorsa onu seçebilirsiniz.

Türk Kahvesi Makinesi Karar Noktaları

Türk Kahvesi Makinesi – Cezve

Cezve bence en önemli karar noktalarından biri. Elektrik aksamının cezveye bütünleşik olması temizlik tarafında sizi sıkıntıya sokan noktalardan biri olacaktır. Bazı giriş seviyesi makinelerde cezve ve makine bir arada. (Bu uzun saplı plastik modellerden bahsediyorum.) Bunlar temizliği en zor olanlar ve üretim kalitesi de düşük olduğu için bana çok güven vermiyor.

Kahve malumunuz iz bırakan bir içecek. Orta yaş üstü olanlarınız bir deterjan reklamındaki “Kahve Çimen Ketçap” yazılı t-shirt’ü hatırlayacaklardır. Kahve aynı zamanda çay gibi içinde pişirildiği kap veya cezveye de zamanla rengini bırakır. Bunların belirli periyotlarla beyazlatıcı deterjan (çamasır sulu vb) ile temizlenmesi gerekir. Tam bu noktada bunu nasıl yaparım diye düşündüyseniz şu videomuzu da izleyebilirsiniz Kahve Makinesi ve Kahve Ekipmanı Temizlik Bakım ve Uzun Süreli Kullanım (#CoronaCafe)

Cezveli modellerin bir çoğunun içi teflon kaplama oluyor. Ben kahveyi hazırlarken sıcak su koyup çay kaşığı ile öncesinde 120-130 tur karıştırıyorum. Bu zamanla teflon yüzeyde çizilme ve yıpranmaya neden oluyor. O nedenle tabanı çelik modelleri tercih ediyorum.

Bazı modellerde ise cezve gövdeden ayrılabilir yapıda olsa da kettle gibi ısıtma ızgaraları cezve altına monte olduğu için bunlar da yine temizlik aşamasında sıkıntı oluşturabilecek dizayna sahipler

Bu noktada en pratiği ise ısıtma ızgaraları tamamen makine gövdesinde yer alan cezvenin bağımsız bir şekilde (gerçekten bir cezve gibi) ayrıldığı modeller. Bu tiplerde gönül rahatlığıyla yıkama ve hatta bulaşık makinesinde yıkama yapabiliyorsunuz.

Gövdeye bütünleşik olsa da bazı modeller kendi kendini temizleyebiliyor. Bu güzel ve pratik bir özellik aslında. Ancak yine de arada bir sizin manuel bir temizlik yapmanız gerekiyor ki o da hazne gövdeye bütünleşik olduğu için biraz zahmetli oluyor

Türk Kahvesi Makinesi – Hacim ve Kapladığı Yer

Hepimizin mutfağında bir cezve vardır elbette. Bu cezve normalde dolaplardan birinin içinde durur ve misafir geldiğinde çıkartılır. Ancak cezve bir makine olduğunda bunu kur kaldır yapmak pek de kolay değildir. Hele ki her gün en az bir defa kullanılan bir ürün için biraz meşakkatli olur bu.

O zaman bu makinenin kapladığı yer de karar vermemiz için bir kriter haline gelir. Ben açıkçası tezgahımda kocaman bir yer kaplayan makineyi tercih etmiyorum (yer kalmadı arkadaşım, ne yapayım:)). Espresso makinesi, filtre kahve makinesi, öğütücü, terazi, kahve kavurma makinesi pour over ekipmanları filan derken tezgah doldu. Hatta iki dolap da pour over, aeropress, pitcher, temizleme fırçaları, kağıt filtreler, kahvelerle dolu.

Eğer geniş bir tezgahınız varsa geniş kendini temizleyen modellere veya çok misafir ağırlıyorsanız çift kap modellere yönelebilirsiniz elbette. Hatta siz sade eşiniz orta şekerli içiyorsa aynı anda hazırlamak için bile çift cezve modeller daha makul olabilir. Her neyse ne alırsanız alın dolabın köşesindeki cezve kadar az yer kaplamayacağı kesin.

Şimdi dilerseniz piyasadaki modelleri biraz inceleyip avantaj ve dezavantajlarından bahsedelim.

Türk Kahvesi Makinesi – Közde Modu

Bazı makinelerde “közde” modunun olduğunu göreceksiniz. Bu aslında daha düşük bir ısıyla kahve hazırlama yöntemi. Közde Türk Kahvesi geleneksel bir yöntem ve herşeyen önce ritüelinin bile ayrı keyfi var. E Türk kahvesi de keyif işi değil mi canım, közde oldu mu keyif ikiye katlanır :)

Mı acaba :). Aslında kahvenin çok uzun süre su ile teması pek tercih edilen bir şey değil. Sebebi ise zaman uzadıkça kahvedeki istenmeyen yağların daha fazla suya geçmesi, tadı bozması ve kahvenin acıması. Bir acı kahvenin 40 yıl hatırı varsa bir sebebi de var elbette. Ama dedim ya süre ne kadar uzarsa aslında tadı o kadar bozar.

Türk Kahvesi telvesi içinde olan yegane demleme yöntemi olduğu için bu çok daha hassas bir hale geliyor. O nedenle pişirme süresini ne kadar kısaltırsak, aslında lezzeti de o kadar artırmış oluyoruz. Sırf bu nedenle işinin ustası kahveciler kahveyi bilinenin aksine soğuk değil sıcak suyla ocak üstünde veya soba üstünde hazırlarlar.

Elbette zevkler tartışılmaz. Ama közde kahve seçeneğinin pişirme süresini uzattığı için çok tercih edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Belki tek fincan hazırlarken olabilir. Ancak 4-5 fincan kahveyi bir arada yapacaksanız közde modu tadı bozacaktır.

Türk Kahvesi Makineleri İncelemesi

Sinbo Scm-2928 Elektrikli Cezve

Sinbo Scm-2928 Elektrikli Cezve
Sinbo Scm-2928 Elektrikli Cezve

Oldukça düşük fiyata satın alınabilen Sinbo Scm-2928 Elektrikli Cezve, elektrikli olması dışında hiç bir faydaya sahip değil. Hatta bulunduğunuz yerde bir ocak varsa cezve ile hazırlamakla tamamen aynı sürece sahip. Zaten o nedenle makine değil de elektrikli cezve diye adlandırılıyorlar. Ben bizzat, kendim, özüm ve “şahsım” olarak plastik bir yüzey yerine tunç, kalaylı bakır ve hatta çelik bir cezveyi tercih ederim.

Bu tip modellerin ise avantajlı sayılabilecek bir yönü büyük hacimde kahve yapabilmeleri. Özellikle misafir geldiğinde büyük cezvede tutturulamayan köpük ayarı alttan ısıtmalı olduğu için bu modellerde tutturulabiliyor. Bu da bir çoğumuzun işini kolaylaştırıyor. Ancak ben yine de bütçeyi biraz daha yükseltip gerçek makine olanlara yönelmenizi tavsiye ederim.


King K 442 Telveli Türk Kahve Makinesi

King K 442 Telveli Türk Kahve Makinesi
King K 442 Telveli Türk Kahve Makinesi

King K 442 Telveli Türk Kahve Makinesi ise bir üstteki Sinbo’nun çelik hazneli olanı. Alt elektrikli bölümden ayrılabiliyor oluşu ise ayrı bir avantaj. Düşük maliyetle bir cezve arıyorsanız plastik yerine bu modeli tercih edebilirsiniz.

Ancak bu model de tahmin edeceğiniz üzere temizlenmesi çok pratik değil. Isıtma ızgaraları cezveye entegre olduğu için içini yıkayabiliyorsunuz ama dış yüzeyi silmeniz gerekiyor. Akan su altında yıkamaya uygun değiller. King’in bu ürünü gibi bir çok başka markanın da ürünü var. Hepsi tamamen aynı prensipte çalıştığı için bu iki model bu segment için yeterli. Yazıda daha fazla yer kaplamasınlar. Benzer bir kaç modelin de linkini buraya bırakayım siz karar verin

ARZUM

Arzum OKKA Minio Jet Türk Kahvesi Makinesi

Arzum OKKA Minio
Arzum OKKA Minio Jet

Arzum OKKA Minio Jet ismiyle piyasaya sürülen bu ürün, daha sonra bir çok marka tarafından da kullanılan bir model oldu. Temelde hepsinin işleyişi ve çalışma mantığı aynı. Su haznesi barındırmayan bu modellerde ayrışan nokta ise markanın kalitesine göre kullanılan malzeme, sensör kalitesi ve renklerle geliştirilmiş dizayn çeşitliliği.

Bu tipler de kettle mantığı ile çalışıyor ve ısıtma ızgaraları cezve altına gizlenmiş durumda. Bu nedenle temizliği biraz meşakkatli. Akan su altında yıkamanız çok doğru değil.

Arzum Okka Minio Duo
Arzum Okka Minio Duo

Arzum OKKA Minio‘nun cezve dibi paslanmaz çelikten ve tek pişirme modu bulunuyor. Ki ona da közde pişirme deniyor. Közde pişirmenin tek seçenek olması düşündürücü. Samimi olmak gerekirse bana biraz düşük watt kapasitesine (400 Watt) güzel bir kılıf bulmak gibi geliyor. Düşük watt kapasitesi ise maliyetleri düşürdüğü için ürün daha ucuza mal edilebiliyor ve satılabiliyor. Bu ürünün OK004 kodlu bir önceki modeli olan Arzum OKKA Minio Touch ise 480Watt gücüne sahip ve aynı özelliklerde. Touch ile aynı dizaynda olan Arzum OKKA Minio Pro ise tamamen paslanmaz çelik olan cezvesi ile “pro” ünvanını alıyor.

Türk Kahvesi hazırlama yöntemi ise oldukça pratik. Kahveyi suyu ve şekeri koyun düğmeye basın. Kahve olunca sizi uyarsın. Ancak benzerlerine göre sürenin biraz uzun sürdüğünü de belirtelim.

Arzum Okka Minio Serisinin eski dizaynına ait bir de OK006 Kodlu Arzum Okka Minio Duo modeli var. Bu ürün 880 Watt güce sahip ve aynı anda iki cezve kullanabiliyor. Su haznesi olmayan bu ürünün tek avantajı aynı makineden ikitaneye bütünleşik halde sahip olmanız.


Arzum OKKA Grandio Touch Türk Kahvesi Makinesi

Arzum Okka Grandio Touch
Arzum OKKA Grandio Touch

Arzum Okka Grandio Touch modelini minio’nun su hazneli ve ek özelliklere sahip bir versiyonu olarak düşünebilirsiniz. 4 fincan kapasiteye sahip bu ürün 710 Watt gücüyle hem normal hem de közde pişirme fonksiyonlarına sahip. Fincanınızın büyüklüğüne göre 3 ayrı fincan büyüklüğü ayarı seçebiliyorsunuz.

Arzum OKKA Grandio Duo
Arzum OKKA Grandio Duo

Çıkarılabilir su haznesi daha rahat bir dolum sağlarken hazne içindeki su miktarını ölçerek o miktarda su ile kaç cezve kahve yapabileceğinizi panelde gösteriyor. Panel üstünde kaç fincan kahve yapabileceğinizi seçebiliyorsunuz. Buna ek cezve yerinde değilse veya su haznesinde su bitmişse ya da yeterli su yoksa bunu paneldeki uyarı ışıkları ile gösterebiliyor.

Bu üründe diğer minio ürünleri gibi kettle misali bir sokete oturuyor ve ısıtma ızgaraları cezve içinde. Akan su altında yıkanabileceği belirtilse de cezvenin altına su değmemesi gerekiyor. Bu bölüm sadece silinebiliyor. Bu da tam temizlik dediğimiz, elde “foşur foşur” yıkanabilme gibi özellikleri bize sağlamıyor.

Bu ürünün tamamen aynı özelliklere sahip iki cezveli modeli ise Arzum OKKA Grandio Duo ismine sahip tek seferde 5+5 10 fincan kahve yapabilme özelliğine sahip. Kapasite büyük olunca doğal olarak su haznesi de bundan etkileniyor ve 2.3 Litrelik bir su haznesi üründe yer alıyor.


Arzum OKKA Türk Kahvesi Makinesi

Arzum OKKA Türk Kahve Makinesi
Arzum OKKA Türk Kahve Makinesi

Arzum OKKA Türk Kahve Makinesi Arzum markasının amiral gemisi. Arçelik Telve ürününe ciddi düzeyde rakip olan ilk ürün. Bir espresso makinesi gibi doğrudan kahveyi fincana vermesi kendi kendini temizlemesi öne çıkan özellikleri.

Hem Közde hem de normal pişirme özelliğine sahip olan Arzum OKKA Türk Kahve Makinesi fincan büyüklük ayarına da sahip. Exclusive bir ürün olduğu ve bir espresso makinesi gibi rahat kullanımı olması planlandığı için tek severde iki fincan kahve yapabiliyor.

Kullanımı ise oldukça basit. Ölçeği ile kahve ve su koyduktan sonra kapağı kapatıp yapmak istediğiniz kahve miktarını seçiyorsunuz. Suyu kendi su haznesinden alıp kahvenizi direkt fincanınıza servis ediyor

Ürünün en önemli ve öne çıkan özelliği ise kendi kendini temizleyebilmesi. Temizleme tuşunda bir kere bastığınızda yaklaşık 45 saniye süren bir durulama işlemi yapıyor. Bu bir sonraki kahvenizi hazırlamadan önce temiz bir hazneye sahip olmasını sağlıyor. Temizleme tuşuna 2sn’den fazla basılı tuttuğunuzda ise yıkama fonksiyonu devreye giriyor ve bu işlem 120 saniye kadar sürüyor. Su ile iç hazneyi tamamen tertemiz yapan bu özellik sayesinde makineniz hep temiz kalıyor. Makinenizde tekrar kahve yapmayacaksanız yıkama işlemi yapmanız öneriliyor.

ARÇELİK / GRUNDIG / BEKO

Arçelik Grundig ve Beko ürünlerinin bir çoğu birebir aynı ürünler olmakla birlikte özellikle yurt dışı piyasada marka konumlanması nedeniyle farklı markalarla aynı ürünler Koç Grubu tarafından piyasaya sunulabiliyor. Bu nedenle aşağıda Arçelik üstünden ürünleri anlatıp aynı ürünün varsa Beko ve Grundig modellerinin de ismini ayrıca paylaşacağım

Arçelik TKM 3940 Lokum Türk Kahvesi Makinesi

Arçelik TKM 3940 Lokum Türk Kahvesi Makinesi

Arçelik’in son dönemde çıkarttığı Arçelik TKM 3940 Lokum Türk Kahvesi Makinesi Arzum OKKA Minio Jet ile aynı dizayna sahip. 500 Wat güce sahip ürünün tek seferde 4 fincan kahve yapabiliyor. Cezve kettle benzeri bir yapı ile makine gövdesi ile birleştiği için ısıtıcı ızgaralar cezve içinde yer alıyor. Kullanma kılavuzunda akan musluk altında yıkanabileceği belirtilse de cezvenin altında su değmemesi gerektiği özellikle belirtilmiş. Çelik iç tabana sahip olan cezve altında ısıtma ızgarası bulundurduğu için bulaşık makinesinde de yıkanMAması gerekiyor.

Diğer Markalar Altındaki Ürünler

Arçelik K 3300 Mini Telve Türk Kahve Makinesi

Arçelik K 3300 Mini Telve Türk Kahve Makinesi
Arçelik K 3300 Mini Telve

Arçelik K 3300 Mini Telve Türk Kahve Makinesi yıllar önce çıkan Türkiye’nin ilk otomatik Türk kahvesi Makinası Telvenin yeni dizayn edilmiş hali. Özellikler eski ürünle aynı. 670 Watt ısıtma gücüne sahip ürünün en güzel tarafı cezvesinin içerisinde bir ısıtma ızgarası barındırmaması. Yalın, salt bir cezve. Hal böyle olunca temizlemesi ve yıkaması da oldukça rahat ve kolay. Cezvenin makinede yıkanması önerilmiyor bunun yegane sebebi ise deterjanların cezve metaryeline verebileceği zarar. Ancak elinizde foşur foşur evire çevire yıkayabilirsiniz.

3 fincan kahve hazırlama kapasitesine sahip olan ürünün su haznesi bulunmuyor. Yazının balında da belirttiğim gibi Türk kahvesi dediğin şey tunç cezvede yapılır ama ille de makine derseniz bu bana hitap eden makinelerden biri diyebilirim. Su haznesinin olmaması bence bir avantaj. Bu sayede istediğim kadar sıcak su ile kahve yapabiliyor ve pişirmeye başlamadan önce karıştırabiliyorum.

Diğer Marka Altındaki Ürünler


Arçelik K 3400 Telve Türk Kahve Makinesi
Arçelik K 3400 Telve

Arçelik K 3400 Telve Türk Kahve Makinesi

Arçelik K 3400 Telve Türk Kahve Makinesi ise K 3300’ün çıkabilen su haznesine sahip olan modeli. Nadir su hazneli türk kahvesi makinesi modellerinden olan bu ürün 1.1 litre su haznesine rağmen mutfakta oldukça az yer kaplıyor. Farklı renk alternatifleri ile görünümü de oldukça şık diyebilirim. Tek tuşa sahip olan 3300 modeline kıyasla bu üründe 3 tuş var bu da suyu otomatik almasından kaynaklı. 3 fincan kapasitesi olan ürünün her bir tuşu fincan sayısını gösteriyor. Kaç fincanlık kahve hazırlamak istiyorsanız o tuşa basıyorsunuz tabi öncesinde o miktarda kahve ve şekeri koymanız gerekli ;)

Diğer Marka Altındaki Ürünler


Arçelik TKM 9961 Telve Türk Kahve Makinesi

Arçelik TKM 9961 Telve Türk Kahve Makinesi
Arçelik TKM 9961 Telve

Arçelik TKM 9961 Telve Türk Kahve Makinesi 3300 ve 3400 gibi yeni dizayn ürünlerden biri. Aynı anda iki cezve ile kahve yapma yetkinliğine sahip ürün 1.5 litre su kapasitesine sahip ve 3+3 6 fincan kahve hazırlayabiliyor. Üstündeki düğmeler ise tahmin edileceği üzere kah fincanlık kahve hazırlanacağını seçmeniz için konuşmuş düğmeler. 9961 1100 Watt güce ve paslanmaz çelik vezvelere sahip.

Cezve içinde bir ısıtma ızgarası barındırmadığı için rahatlıkla yıkanabiliyor.

Diğer Marka Altındaki Ürünler


Arçelik K 3700 Telve Pro Türk Kahve Makinesi

Arçelik K 3700 Telve Pro Türk Kahve Makinesi
Arçelik K 3700 Telve Pro

Arçelik K 3700 Telve Pro Türk Kahve Makinesi daha çok oteller, cafeler ve işletmeler için dizayn edilmiş, adı üstünde profesyonel bir ürün. Kabaca 9961’in 3 cezvelisi diye düşünebilirsiniz. Bu üründe de her bir cezvenin 3 fincan kahve hazırlama kapasitesi var. Dolayısıyla 3 istasyonda aynı anda 9 fincan kahve hazırlayabiliyorsunuz.

Gömülü su haznesine sahip bir model ve 4.5 litre su kapasitesi bulunuyor. Cezveler gene alttan indüksiyon ısıtmalı ve 2600 Watt ısıtma gücüne sahip. paslanmaz çelik olan cezveleri dilediğiniz gibi yıkayabiliyorsunuz. Üstündeki tuşlarsa tahmin edileceği üzere her bir cezvenin kaç fincanlık kahve hazırlayacağını seçmenizi sağlıyor. 15 kilogram ağırlığa sahip bir ürün olduğu için evde kullanım için tavsiye etmiyorum ancak iletmeler için ideal bir çözüm.

Diğer Marka Altındaki Ürünler


Arçelik K 3500 Selamlique Kapsüllü Türk Kahve Makinesi

Arçelik K 3500 Arçelik Selamlique Kapsüllü Türk Kahve Makinesi

Arçelik K 3500 Selamlique Kapsüllü Türk Kahve Makinesi daha çok yurtdışı pazarı için dizayn edilen bir ürün. Kapsül espresso makineleri gibi bir yapıya sahip ve sizin her kapsülde bir fincan Türk Kahvesi almanızı sağlıyor. Çok fazla detay verecek bir konu yok aslında 640 Wat ısıtma gücüne sahip, Selamlique kapsülü atıp bir tuşa basıyorsunuz kahveniz fincana akıyor. :)

Kapsül espresso makineleri ile ilgili hazırladığım Kapsül Kahve Makinesi Almamanız İçin 10 Neden başlıklı yazımda sıraladığım gibi kapsül kahve kullanımını önermiyorum. Detayları merak ediyorsanız bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Yazıya şu ana kadar iki ana markanın ürünlerini ekledim piyasadaki diğer marka ürünler hemen hemen bu ürünlerle aynı özelliklere sahip. İlerleyen günlerde diğer markaların modellerini ve bu iki ana markadan farklarını da yazıya eklemeye devam edeceğim. Aklınıza takılan bir soru olursa yorumlar bölümünden iletebilirsiniz, elimden geldiğince hızlı yanıtlamaya gayret ettiğimi göreceksinizdir.

40 yıl hatırı olan dostlara dostluklara…

Türk Kahvesi Makinesi İnceleme ve Tavsiyeleri” yazısında 7 düşünce

 1. ozlem diyor ki:

  Omer bey merhaba,
  lezzet acisindan oneriniz nedir. daha once sizin oneriniz ile filtre kahve makinasi almistik hediye olarak Turkiye de yasayan akrabamiza. biz yurt disinda yasiyoruz test etme imkanimiz bulunmuyor. (su tankerli )Arcelik 3400 almayi dusunuyoruz. Yine ayni akrabimiza hediye amacli. Paylasimlarinizi icin cok tesekkur ederiz.

  saygilarimla

  • Omer Demir diyor ki:

   Ozlem Hanım Merhaba,
   Ben tercihen su tankı olmayan ürünleri kullanıyorum, böylece kahve miktarını makine değil ben belirleyebiliyorum. Hediye alacağınız kişinin benim gibi takıntıları(!) yoksa bu modeli alabilirsiniz bir çok kişi tarafından oldukça pozitif değerlendirilmiş ürünler(Su tanklısı da su tankı olmayanı da). Ayrıca ısıtma gücü de gayet iyi olduğu için, kahveniz de güzelse lezzetli bir kahve içersiniz.
   Sevgiler

   • Pınar Özdemir diyor ki:

    Merhaba Ömer bey makinede watt in yüksek olması daha iyi midir bekletmeden acilastirmadan hemen pisirmesi yada kahveyi yakar mı teşekkürler

    • Omer Demir diyor ki:

     Pınar Hanım Selamlar,
     Watt değerinin yüksek olması hızlı ısıttığı anlamına gelir. Makinelerde termostat olduğu için istenen sıcaklığa gelince otomatik olarak ısıtmayı keser. Özetle yüksek watt daha hızlı ısıtma yapabilir demek. Yani kahvenin su ile buluşma süresi daha kısa olur ve acıma oluşmaz. Watt değeri düşük makine ise daha yavaş ısıtır ve doğal olarak kahve su buluşma süresi uzar bu da acımaya neden olabilir.
     Umarım yardımcı olabildim.
     Sevgiler

 2. Hande Özge diyor ki:

  Merhaba, cezvelerin çelik ya da plastik olmasını, sağlık ve kahve köpüğü oluşturma açısından nasıl değerlendirirsiniz ?

  • Omer Demir diyor ki:

   Hande Hanım Merhabalar
   Sağlık alanında bir uzmanlığım yok bu nedenle bir değerlendirme yapamam ama ben plastik cezveleri hiçbir zaman tercih etmedim. Kaldı ki rahat temizlenmeyen yıkanmayan ürünleri de öyle. Kahve cezvesi tunç yani pirinçten olmalıdır, en iyi köpüğü o şekilde elde edersiniz. Köpük de çok yanlış algılanan bir konu, bir çok kişi bol köpüklü kahveyi üstünde on yüz bin baloncuk olan bir şey zannediyor. İşin aslını şu yazımda anlatmıştım belki size ek bazı fikirler de verir Türk Kahvesi: Tarihi, Hazırlanışı, Sunumu ve Püf Noktaları
   Çelik cezvede şöyle bir problem var, malumunuz çelik tabanlı tencereler yemeğin daha verimli pişmesini sağlar, üstelik altını kapatsanız bile ısıyı oldukça uzun süre muhafaza ettiği için yemeğin sıcak kalmasını sağlar. Ancak Türk Kahvesi için sürekli sıcaklığın doğru olmadığını söyleyebilirim. Ateşten uzaklaştırdığınızda veya altını kapattığınızda ısı hızlıca düşmeli bu nedenle İyi kalaylanmış bakır ya da en verimli olan tunç cezveler en idealidir.
   Maalesef günümüz Türk kahvesi makineleri alüminyum, çelik ve hatta bazıları dediğiniz gibi plastik cidarlı.. Evimdeki tük kahvesi makinesi çelik tabanlı teflon içli bir yapıya sahip..
   Umarım yardımcı olabildim
   Sevgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir