Cold Brew, Cold Drip, Ice Coffee – Soğuk Kahve Nasıl Demlenir?

KahveCold Brew, Cold Drip, Ice Coffee - Soğuk Kahve Nasıl Demlenir?

Soğuk kahve (ice coffee), soğuk demleme (cold brew), soğut damlatma (cold drip) sözcükleri son yıllarda kahve severlerin oldukça gündeminde. Kış aylarında, sıcacık bir fincan kahveyle kendine gelen dostumuz yaz gelince aynı lezzeti arıyor ama nem, sıcaklık, değişken havalar derken sıcak kahve o kadar da tercih edilen bir tat olmuyor. Bangır bangır kola reklamları dönerken, o haşır huşur sesiyle boğazınızdan geçen bir yudum gazlı içecek belki de daha serinletici geliyor. Ama olmuyor işte, bu bünye kahve olmadan uyanmıyor. Gözümü açıyorum ama nereye baktığımı bulamıyorum diyorsanız (mübalağa da sınır yok) sanırım bu yazı aklınızı başınıza getirecek :)) Soğuk kahve tipleri nelerdir, soğuk kahve nasıl hazırlanır ve soğuk kahve demlemek için nasıl bir ekipman almalıyım sorularının cevapları olacak bu yazıda.

Soğuk Kahve Nedir?

Soğuk kahve, sıcak kahvenin soğutulmasıyla veya doğrudan soğuk su/buz ile demlenmesiyle yapılan bir kahve hazırlama türü. Soğuk su veya buz ile hazırlama yönteminde kahvenin özünün suya geçmesi için sıcaklık yerine zamandan faydalanılıyor. Soğuk su ve kahvenin buluşma süresi artırılarak üst düzey bir soğuk lezzete ulaşılabiliyor. Şimdi kahvenizi soğuk tüketebileceğiniz hazırlama yöntemlerine bir bakalım.

Yazıyı okurken, yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz

Sıcak Kahvenin Soğutulması (Ice Americano, ice coffee, ice latte vs)

cold brew ice americano

Sıcak kahvenin soğutulması en basit en pratik ve en çakma yöntemlerden ama iş görür ve sizi kendinize getir. Bunların arasında en bilineni ice americano ve ice latte, hazırlaması ise oldukça basit. Double espresso (60 ml standart) üstüne ekleyeceğiniz 170-220 ml’ye denk gelecek şekilde su ve buz (ki genelde sadece buz) ile soğutabileceğiniz espressonuz bir ice americano oldu bile.

Su yerine süt eklediğinizde hatta bu sütü eklemeden de biraz köpürttüğünüzde oldu size ice latte. İçine isterseniz az miktarda tarçın veya muskat da ekleyebilirsiniz. Muskatın o ferahlatıcı aroması gayet güzel yakışıyor diyebilirim. Ama ben genelde kahvemi süt ve şekere yar etmiyorum onu da belirteyim. Bunun yanısıra evde hazırlayacağınız filtre kahvenizi oda ısısına inene kadar bekletip sonra dolaba koyup bir kaç saat soğutur ve dinlendirirseniz de pratik ve içimi rahat bir soğuk kahve hazırlamış olursunuz. Filtre kahvenizi makinede hazırlayabileceğiniz gibi v60, veya french press’le de hazırlayabilirsiniz. Kahve seven biriyseniz bunlar ek bir yatırım yapmadan asgari ihtiyacınızı karşılayacak çözümler. Ama siz bu yazıya arama motoru üzerinden ulaştıysanız muhtemelen aradığınız şey bu değil.

Cold Brew – Soğuk Demleme

cold brew

Kahvenin soğuk su içerisinde filtreli bir hazneden bekletilerek demlenmesi diye tanımlayabiliriz. Aynı bitki çayı yapar gibi bunun için özel olarak dizayn edilmiş sürahiler kullanılıyor. Sıcak filtre kahve hazırlarken kahve/su oranı çekirdeğinize göre 1/16 – 1/25 aralığında olabiliyor. Genelde kullanılan ise 1/16 – 1/20 aralığı. Soğuk demlemede ise bu oran 1/10 ile 1/15 aralığında. Çoğunlukla tercih edilen ise 1/12. Öğütme derecesi olarak v60 ile aynı, yani orta öğütülmüş kahve kullanabilirsiniz. Aldığınız ekipmanın filtresinin deliklerinin boyutuna da dikkat etmekte fayda var, o genişlikten daha ince öğütürseniz oluşacak tortu sizi rahatsız edebilir.

Cold brew – Soğuk Demleme Nasıl Yapılır?

Hep olduğu gibi bu demleme yönteminde de kahveyi biraz ıslatmak içindeki gazları serbest bırakacağı için oldukça önemli. Kahvemizi öğütüp haznesine koyduktan sonra bir miktar ılık su ile kahvemizi ıslatıp iki dakika civarı bekliyoruz. Sonrasında ise sürahimize oda sıcaklığındaki suyu ekleyip buz dolabına kaldırıyoruz. ilk 12 saat sonrasında kahvenizi tüketebilirsiniz. Burada lezzetin tam geçişi için benim tavsiyem 1 tam gün dolapta bekletmek. Demleme tamalandıktan sonra içindeki kahve haznesini çıkartıp takip eden 1 gün içinde de kahvenizi tüketmenizi tavsiye ederim.

Bir ek ipucu vereyim. Bu demleme işlemi için french press’inizi de kullanabilirsiniz. Kahvenizi biraz daha kalın öğütmeniz gerekecektir ve demleme süresince dolaptan çıkartıp 2-3 kere karıştırmanız gerekecektir. Süzme esnasında ise frenchpress’in filtresinin altına geçireceğiniz bir kağıt filtre filtrasyon kalitesini de artıracaktır. Böylece ek bir maliyet oluşturmadan soğuk demleme yapabilirsiniz.

Cold Drip – Soğuk Damlatma

cold brew cold drip

Bir çok kahve mekanında gördüğünüz devasa lab malzemeleri ile hazırlanan soğuk kahve. Bu ürünler oldukça pahalı, gerek boyutları gerekse cam ve kırılgan oluşları nedeniyle nakliye maliyeti de fiyata etki eden bir diğer unsur. Bunların evde kullanılabilecek boyutta küçük olanları da mevcut. Üstte bulunan hazneye ister soğuk su isteseniz buz koyarak kullanabiliyorsunuz. Ortadaki kahve haznesi ile soğuk su haznesi arasında bir musluk bulunuyor. Bununla damlama hızını belirliyorsunuz.


Cold Drip – Soğuk Damlatma Nasıl Yapılır?

Kahvemizi yine orta incelikte öğütüyoruz ve bir miktar ıslatıyoruz. Ortadaki kahve bölümünün üstüne bir kağıt filtre kesip koyarsanız damlayan suyun kahvenin tamamına ulaşmasını sağlarsınız. Böylece su sadece damladığı orta noktadan süzülmez haznedeki kahvenin tamamı üzerinden süzülerek geçer. Bu demleme yönteminde ise bekleme süresi musluktan damlama hızı ile belirleniyor. Genelde tercih edilen her üç saniyede 1 damla damlayacak hızda ayarlanması. Zaten demlemeye alıştıkça kahve cinsiniz ve damak tadınıza göre damlama süresini saniyede 2 veya 4 damla olarak ayarlayabilirsiniz. Bu tamamen sizin damak zevkinize kalmış.

Bonus:

Japenese Cold Brew

cold brew japenese

Japon yöntemi ile kahve demleme de ekipman olarak hario v60 kullanılıyor. 1/12 kahve su oranı kullanarak başlayabilir ve damak tadınıza göre bunu değiştirebilirsiniz. Hazırlama mantığı ise ice coffee ile cold brew karışımı diyebilirim. Alt hazneye eklenen bir miktar buz ve üstüne sıcak demlenen kahve gibi düşünebilirsiniz. Bir örnekle açıklayacak olursak; diyelim ki kahvenizi 30 gram kahve ile hazırlayacaksınız. Bu durumda 360 gram suya ihtiyacınız olacaktır.. Bu 360 gram suyun 180 gramını su 180 gramını da alt haznede buz olarak kullanıyoruz. Buzları alt hazneye attıktan sonra kalan 180 ml sıcak suyumuz ile kahveyi v60 demler gibi demlemeye başlıyoruz.

Yukarıdan soğuk buzun üstüne düşen sıcak kahve damlası önce bir şaşırıyor alt haznede bir şok havası. Tam herşey normale dönerken bi 10 damla daha, buz iyice aptallaşıyor. Ve son olarak buz kendine gelemeden bi 10 damla daha opssss!!! durduramadım kendimi Özgür hocama sevgiler:)

Sonuçta oluşan kahveyi bekletmeye gerek kalmadan buzlu bir bardağa alıp tüketebiliyoruz. Bu yöntemin avantajı kahvenin hızlıca hazır olması. Bu yöntemdeki kritik nokta ise kahve su ve buz oranını doğru dengelemek. Zamanla onu da oturtursunuz.

nitro cold brew
Nitro Cold Brew

Nitrojen, kahve, daracık bir sifon ucu ve bira bardağına doldurulan soğuk demlenmiş kahveniz. Bu demleme yönteminde katalizör madde azot, yani nitrojen. Nitrojen Kahve ve su darbir sifonun ağzında birleştiğinde o basınçla hem bir espresso gibi kahveniz oluşuyor hem de azotun soğukluğu sayesinde buz gibi bir kahveye sahip oluyorsunuz. Çalışma mantığı sifon bira makineleri ile aynı olan Nitro Cold Brew’u evde yapmak pek olası değil. Son zamanlarda ev tipi makineler çıkmaya başlasa da erişim henüz kısıtlı. yapan bir yer bulursanız da denememezlik etmeyin.

Cold Brew, Cold Drip  için Hangi Ekipmanları Kullanabilirim

Bu adımda ekipman alternatiflerini sunacağım sizlere. Malum döviz kurundaki artış ekipman fiyatlarına doğrudan yansıdı. Dolayısıyla bu ekipmanların fiyatını henüz güncellememiş bir yer bulursanız oradan temin edin. Öte yandan ben Çinden getirtebileceğiniz muadil ekipmanlar ve Amazon Almanyadan getirtebileceğiniz orjinal ekipmanları örnek olarak vereceğim. Zira gümrük ve gönderim ücreti dahil bu ürünler daha ucuza gelebiliyor.

Çinden gelenler için fiyatlar zaten genelde 35 € altında olduğu için gümrük vergisi ile uğraşmıyorsunuz. Hala uğraşmıyorsunuz ama ödüyorsunuz maalesef. Gümrük gerektiren ürünlerin tutarı çok yüksek değilse PTT kapınıza kadar getiriyor ve %20 gümrük vergisini gelen görevliye ödüyorsunuz. Amazondan alacaklarınız için de amazon ürünün fiyatına gümrük vergisini de ekleyip, sizin adınıza bu prosedürleri halledip ürünü kapınıza teslim ediyor.

Önerdiğimiz Cold Brew/Drip Ekipmanları (BizdenUcuz.com)

Bir diğer alternatif ise -toparlamakla uğraşırım derseniz- labaratuar malzemeleri satan yerlerle görüşüp parçaları teker teker toplayıp bir düzenek oluşturabilirsiniz. Agustos 2018 fiyatlarına göre yaklaşık 300-400 TL arası bir fiyata büyük hacimli bir set toparlamak mümkün.

Açıkçası bu demeleme yöntemleri için çok yüksek meblalar ödemenize gerek yok. Yazıda da bahsettiğim gibi bazılarını ek ekipman ihtiyacı duymadan da hazırlayabilirsiniz zaten. Ama brew ve drip’e özel ekipmanım olsun derseniz de hem görüntü olarak şık hem de kullanıcılarınan yüksek oy almış ürünleri önerdiğimiz ürünler arasına ekliyorum. Altta da bu ürünlerin kısa yollarını bulabilirsiniz.

Havalar nasıl olursa olsun, sizin kahveniz ahahhasşfdsakfasjdflweofd

Gülüşü aynı bir Dylan albümü, güneşli bir öğleden sonra bir fincan kahve gibi

Jen Archer Wood, Point Pleasant

Kahve Makinesi İnceleme Yazıları


Omer Demir
Omer Demirhttp://omerdemir.net
Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi. Espressoyu uzun çekti, Obradović'le kendinden geçti Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu. Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine'den hiç elektrik almadı. Öğrendiklerini paylaştı, paylaştıkça öğrendi. Üşenmedi, öğrendiklerini dünya ile paylaşmak için bir de kitap yazdı Read This! Before Buying A Coffee Maker

Yazarın diğer yazıları..

8 YORUM

Subscribe
Notify of
guest
8 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Nitelikli Kahve Nedir? (#CoronaCafe Canlı Yayın Kaydı)

2
Nitelikli Kahve Nedir, Neden Önemlidir | MokaPota Canlı Bu zor günlerde elimizden geldiğince hayatınıza renk katmak ve birlikte zaman paylaşabilmek için #CoronaCafe yayınlarına başlıyoruz. Bu...
error: Content is protected !!
8
0
Fikirlerinizi bekliyorum lütfen yorum yapınx
()
x