Ev Tipi Kahve Kavurma Makinesi

Kahveyi evde kavurmak mı? Ev tipi Kahve Kavurma Makinesi de ne ki? Canım ne gerek var, alıyoruz içiyoruz işte bir de kahve kavurmakla mı uğraşıcaz demeyin. Yakın zamana kadar pahalı ve profesyonel makinelerde yapılan kahve kavurma işi artık evlere de girmeye başladı.

Önce benim gibi meraklılar kendi kavurma sistemlerini kurdu -bakınız şu yazılarımda ve videoda her şeyi anlatmıştım Evde Kahve Kavurma (Home Roasting) ve #CoronaCafe Canlı Yayın – Evde Kahve Kavurmak (Home Roasting) – Sonra bunu preofesyonel makine haline getirenler çıktı ortaya artık kahve evimizde kavurlmaya başladı. Tıpkı bundan 300-500 yıl önce olduğu gibi. Öyle ya kahve Osmanlıya geldikten sonra havanlar, dibekler, taş el değirmenleri ile öğütülürdü ama öncesinde ocakta kavrulurdu. Sonra kavrulmuşunu almak kolayına geldi herkesin de kuru kahveciler öyle yayıldı dilden dile. Öyle ya yaş değil kuru kahve.

Kahve merakı bir anda değil adım adım gelişiyor aslında. Türk kahvesini kenara ayırırsak, benim kuşağımdaki bir çok kişi Nescafé ile başladı kahve hayatına. Hatta Almanya’ya Amerika’ya giden oldu mu Nescafé sipariş edilirdi. Kahve Makineleri Çay Makinesi diye satıldı yıllarca bu ülkede. Hatta akrabanın Almanya’dan getirdiği vakumlanmış paketteki tuğla gibi filtre kahve paketini incelerken “aaaa bu çay makinesinde de yapılıyormuş” cümleleri salındı etrafa.

Bu yazıyı okurken yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini de dinleyebilirsiniz…

Sonrası o ilk denemeyle başlayan filtre kahve sevgisi üstünde zincir kahve lerin açıklması nitelikli kahvecilerin her geçen gün sayısının artması ile bütün dünyada olduğu gibi kahve altın yıllarını yaşar oldu. E bu meret de ithal be arkadaş. Her ne kadar dünyaya kahveyi millet olarak biz tanıtmış olsak da yetişmiyor bu topaklarda kahve filan. Öyle olunca ithal etmek zorundasın. Yurt dışında fiyatı çok değişmese de kur bu ülkede sabit durmuyor ki. Kahve fiyatları da alıp başını gidiyor.

Kahveyi Evde Kavurmak Mantıklı mı?

Kahveyi evde kavurmanın iki temel faydasından bir çok kişiye hitap edecek olanı maliyet tarafı. Kahvenizi evde kavurarak çok daha ucuza mal edebilirsiniz. Bir kaç deneme sonrası da istediğiniz lezzete erişebilirsiniz. İkinci fayda ise benim gibi biraz keyfinizi bilerek detaylandırarak yaşamak isteyenler için. Ben çok uzun zamandır kurduğum düzeneklerle kahvemi evde kauruyorum. Elbette arada bir farklı üreticiler tanımak ve kavurma profillerini anlamak için dışardan da satın alıyorum ama kahveyi evde kavurmanın tadı keyfi başka.

Bir kere o çekirdekle arkadaş oluyorsunuz. Kaç dk kavurduğunuzda size ne çıktı veriyor bunu anlıyorsunuz. Paketi aldığınızda yaptığınız bir kaç deneme sonrası tamam tutturdum bunun ayarını diye sevinmek de cabası. Öte yandan eve misafiriniz geldiğinde bak bu kahveyi ben kavurdum, ben öğüttüm, ben demledim afiyet olsun dediğinizde. “Haa iyi ya ben içerim sadece” gibi cevap da alıyorsunuz :)))) Şaka bir yana gerçekten keyfi ap ayrı.

Bugün evde yetiştirdiğim kahve fidanlarımdan biri dal verdi (4 yıldan sonra) değmeyin sevincime keyfime. Hele bak onlar bir meyve versin o zaman yaziciim yazının kralını. :)

CafeMasy CCR-305 Kahve Kavurma Makinesi

Neyse biz mevzuya dönelim, uzun zamandır Amerika pazarını takip ediyorum. Orada makul ev tipi kahve kavurucular var, insanlar da büyük keyifle kullanıyor ancak Amerika’nın elektrik sistemi bizden farklı olduğu için o makineyi burada çalıştırabilmek için bir invertör almanız gerekiyor. Bu makineler ısı üreten ve yüksek elektrik tüketen makineler olduğu için de aldığınız invertörün yüksek kapasiteli olması gerek. Onlar da pahalı be arkadaş. Bir bakıyorsunuz hem makine hem invertör profesyonel tadım kavurması yapılan makine fiyatlarına geliyor neredeyse.

Neyse ki son birkaç yıl içinde yeni yeni ev tipi kahve kavurma makinesi türlerisürüldü piyasaya. Bunlar bizim elektrik sistemimizle uyumlu ve gerçekten güzel iş çıkarıyorlar. Ben de bu makinelerden birini satın aldım ve size biraz ondan bahsedeceğim. Sonrasında alternatiflerini de peyderpey yazıya eklerim

CafeMasy CCR-305 Kahve Kavurma Makinesi
CafeMasy CCR-305 Kahve Kavurma Makinesi

CafeMasy CCR-305 Kahve Kavurma Makinesi Özellikleri

Ürün CafeMasy CCR-305 ev tipi kahve kavurma makinesi. Hava üflemeli bir model. Bir popcorn makinesi gibi düşünebilirsiniz kendisini. Malzeme kalitesi ise beklediğimiz çok çok üstünde çıktı. Üst haznenin ısıya dayanıklı borosilikat cam olmasının yanı sıra plastik parçalarda oldukça kalın ve güven veriyor.

Yazının girişinde linkini verdiğim yazılarımda bahsettim ben de popcorn makinesi ile çok fazla kavurma yaptım onda en büyük sıkıntı hem kapasite hem üfleme gücü hem de çekirdeklerin yer değiştirmemesiydi. Öyle olunca popcorn makinesi çalışırken elime makineyi alıp içindeki çekirdekleri hop hop sallayarak o işi ben yaptırıyordum. Tabi etrafa küspeler (kahve kabukları) saçılınca bu iş evde değil bahçede yapılacak bir iş haline geliyordu. Sonrasında bir de soğutma faslı var tabi bir metal tabaktan diğerine çabuk soğusun da için için kavrulmaya devam etmesin diye uğraş dur.

BizdenUcuz Ürünleri Arasında
Bu ürünü test ettik ve beğendik, bizdenucuz.com listemize ekledik. Diğer önerdiğimiz ürünler için https://bizdenucuz.com/urun-kategori/urun-tipleri/kahve-makinesi-ve-ekipmanlari/

Bu kahve kavurma makinesi kavurma soğutma ve küspe toplama işlerini yapabiliyor. Dolayısıyla hem pratik hem kavurma işini evde yapmak için ideal hem de öyle profesyonel deneme makineleri gibi yer kaplamıyor. Fiyatı da uzun dönem sağlayacağı fayda ve her şey bir yana katacağı keyif düşünüldüğünde gayet ucuz diyebilirim.

Üst Kapak içine gizlenmiş bir küspe toplayıcı mekanizma var. Mekanizma dediğime bakmayın bir metal filtre aslında. Sıcak havayla yukarı çıkan küspeler bu filtreye takılıp tekrar aşağı inmiyor böylece ortalık da batmıyor.

CafeMasy CCR-305 Üst Hazne Parçaları

Kavurma dakikasını 1 dakikalık baremlerle belirliyorsunuz, süre dolunca otomatik olarak soğutma moduna geçiyor. Aldıktan sonra 4 farklı tipte çekirdek kavurdum. 15+ kavurma yaptım diyebilirim. İki eksik kalmış nokta var. Birincisi sürede saniye belirlenememesi. Örneğin 7:20 dk kavurma yapacaksanız bunu belirleyemiyorsunuz. Ama 8 dakika belirleyip 1 dakika kaldı ibaresini görünce 20 saniye tutup soğutma tuşuna basarsanız makina direkt soğutma moduna geçiyor. İkincisi ise ısı ayarının olmaması. Her ne kadar makine ısısı tek seviye olsa da bu kavurma performansına aşırı etki eden bir durum değil.

Bu makine ile elbette bir profesyonel makine seviyesinde kavurma yapmanız mümkün değil ama ciddi tatminkar sonuç üretiyor diyebilirim. Öte yandan sözüm meclisten dışarı elinde profesyonel makine olup da kahve diye kömür satan kişiler de olduğu için evde kendi ayarınızı rahatlıkla tutturabilirsiniz o konuda içiniz rahat olsun.

İlk denemeyi 5 dk olarak yapmıştım. Arkadaşları biraz diri bırakmışım :)

Yeşil Kahve Çekirdeğini Nerelerden Alabilirim

Son dönemde yeşil kahveye erişim oldukça kolaylaştı. Tabi yeşil kahve diye aratıp karşınıza çıkan herhangi bir kahveyi alırsanız sonu kesin hüsran olacaktır. Özellikle pazar yerlerinde aktarlar en düşük kalite yeşil çekirdekleri paketleyip veya öğütüp satıyorlar. Kahve çekirdeğinin çiğ haldeyken digestive özelliği de olduğu için bunlar rağbet de görüyor. Ama biz zayıflamak için değil evde kavurmak için güzel çekirdekleri arıyoruz.

O halde yapılması gereken Çiğ çekirdek kahve diye aradıktan sonra karşımıza çıkan sonuçlarda bölge ve ülke veya çiftlik bilgisini vere satıcılardan alış veriş yapmalıyız. Örneğin Etiyopya Yirgacheffe, Colombia Women Harvest, Guatemala Antigua vb. şekilde tanımlanmış çekirdekleri tercih etmelisiniz.

Kahve Kavururken Nelere Dikkat Edilmeli

 1. Konum: Makineyi yerleştirdiğiniz yer tezgah üstünde bir yerse üstünde dolap vb birşey olmamasına dikkat edin. Üst ızgaradan sıcak hava çıktığı için bu hem dolabınıza zarar verebilir hem de istenmeyen kazalara yol açabilir.
 2. Miktar: Üreticinin tavsiyesi tek seferde 80 gram yeşil çekirdek kullanılması. Maksimum 100 gram kavurabilirsiniz deseler de 80 gram çok daha verimli bir sonuç veriyor.
 3. Kavurma Sonrası Gramaj: Kahve kavrulma esnasında nemini kaybeder bu nedenle kavurma sonrasında ağırlığı yaklaşık %10-15 civarında azalır.
 4. Gözlem: Makine biraz gürültülü çalışıyor bu nedenle kavurma esnasında ilk ve ikinci crack’leri duyma şansınız yok. Burada çekirdekleri ve renklerini gözlemleyerek ilerleyebilirsiniz. ilk denemenizi 7 dakika set edip 80 gram kavurun. Sonraısnda bu kavurmanın tadına bakın (önce en az 4-5 gün dinlendirmeniz gerek) Eğer biraz daha koyu isterseniz 8 dakikaya ayarlayıp 7:30 da cool butonuna basın. Yok bu sie koyu gelirse bu sefer 7 dakikaya ulaşmadan 6:30 da sonlandırıp bitirin. Bunları da tattıktan sonra o çekirdek için damak tadınıza uygun kavurma derecesini adım adım geliştirerek bulabilirsiniz.
 5. Degassing’i unutmayın: Çekirdeklerin tam lezzetine ulaşması için kavurma sonrası degassing için en az 4-5 gün hatta vaktiniz var ve sabredebilirseniz 7 gün bekletmenizi tavsiye ederim.
 6. Saklama: Kavurma sonrasında çekirdekleri hava valfli zip pakete koyup içindeki havayı iyice boşaltıp saklayın. Unutmayın oksijen kahvenin düşmanıdır o yüzden pakette ne kadar az oksijen olursa o kadar iyi.

Satın Alma ve Teslimat Süreci

Öncelikle AliExpress yeni bir yönteme geçmiş. Eskiden siparişiniz normal bir kargo ile gelir teslimat PTT aracılığıyla yapılır çıkartılan gümrük vergisini kapıda nakit getiren kişiye öderdiniz. AliExpress de artık Amazon yöntemine geçmiş durumda. Yani gümrük vergisi siz ürünü alırken ürünün bir parçası gibi sizden tahsil ediliyor ve Gümrük işlemleri Türkiye’de kargoyu size getirecek Kargo firması tarafından (ki bana Aras Kargo getirdi) ekstra bir ücret istenmeden gerçekleştirilip ürün kapınıza kadar getiriliyor. Teslimat süresi de oldukça hızlanmış durumda bu ürün bana 10 günde ulaştı. Elbette eskisi gibi kargo ücretleri düşük değil ama hem zaman hem de temiz teslimat düşünüldüğünde buna değdiğini söyleyebilirim.

Temizlik

Ürünün temizliği oldukça basit, küspe haznesini temizlemeniz yeterli. Ancak yine de içinde bir miktar küspe kırıntıları kalıyor. Ben makinemin daha uzun ömürlü olması için şu teknoloji harikası minik canavarı kullanıyorum. Xiaomi Mi Vacuum Cleaner olarak geçen ürün çok ciddi emiş gücüne sahip ve evde de hayatı oldukça kolaylaştırıyor. Fırçalı uzun ucu hem küspe parçalarını yerinden kımıldatmakta fayda sağlıyor hem de elinizle giremediğiniz noktaları da temizlemenize imkan tanıyor.

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner
Xiaomi Mi Vacuum Cleaner

Umarım biraz olsun fayda sağladığım bir yazı olmuştur.

Kahveniz eksik olmasın…

Kahve içmeyi bırakırsam; ayakta durmayı ve yürümeyi ve kelimeleri cümle içine koymayı da bırakırım.

Lorelai – Gilmore Girls

Ev Tipi Kahve Kavurma Makinesi” yazısında 18 düşünce

 1. Mehmet Özgür diyor ki:

  Ömer Bey
  Kavrulacak kahveye ulaşmak ne kadar kolay ? Nitelik olarak seçenek bulmak mümkün mü? Fiyatlar ne aralıkta değişir ?

  • Omer Demir diyor ki:

   Mehmet Bey Merhaba,
   Evet artık yeşil kahveye ulaşmak hatta piyasadaki hemen hemen karşılaştığınız kahvelerin yeşiline ulaşmak çok çok daha kolay.
   Yazı içerisine bir kaç link ekliyorum. Fiyat karşılaştırmasını siz yaparsınız.
   Sevgiler

 2. Ahmet Tonguç diyor ki:

  Merhabalar..Ürünün digital olanını mı, mekanik olanını mı aldınız?..Alma arifesindeyim.Mekanik olan daha dayanıklı olabilir ve bir sorun olursa daha kolay müdahale edilebilir diye düşünüyorum.

  • Omer Demir diyor ki:

   Ahmet Bey Merhaba,
   Ben dijital olanı aldım, alırken aynı düşünceler benim de aklımdan geçti ve hatta keşke dedim manuel olanda ara zaman belirlenebilseydi ama bütün fonksiyonlar aynı.
   Neden dijitali seçtim derseniz, İlk kavurmada çekirdeğe haz bir süre belirlemeniz gerekiyor, dijital olanda gerye doğru sayım yaptığı için dakika bazında ne kadar süre kaldığını net görebiliyorum O nedenle dijitali tercih ettim.
   Şu ana kadar sorunsuz çalıştı. Oldukça da fazla kavurma yaptım.
   Sevgiler

   • Ahmet Tonguç diyor ki:

    Bir çok digital cihazda sahit olduğumuz,
    rakamların bir kısmının ya da tamamının silinip eksik hatalı görünmesi vs. gibi rutin sorunlarla bir süre sonra karşılaşabilirim şeklinde bir kaygım var..Bakalım.
    11 Kasımda indirim olursa diye bekliyorum.Sonra büyük ihtimal satın alacağım…Konu açılmışken yine Aliexpresste satılan değişik modellerde tamburlu —çevirmeli tip kavurucular da var.Gerek elle gerek elektrikli otomatik cevirmeli.
    Fiyatlari tabii daha ucuz.Bunlar hakkındaki fikirlerinizi de öğrenmek isterim?.Saygılar.

 3. Harun diyor ki:

  Ömer bey merhaba öncelikle yorumlara kestirmeden insanların anlayabileceği dilden detaylı bir şekilde anlatarak cevap verdiğiniz için saygılarımı sunmak isterim.
  Ben küçük bir cafe işletmesi acıyorum otomatik kahve makinelerinin o kadar cok çesidi var ki kafam allak bullak oldu tek atımlık kurşunumla yanlıs bır hamle yapmak istemiyorum lcd ekranlı müşterilerin self servis modunda kahve alabilecekleri bir makine almak istiyorum görsellik olarak arzuladığım siemens eq6 ama olumsuz yorumlar beni soğuttu açıkcası siz herhangi bir markanın tavsiyesinde bulunmuyorsunuz ama yorumunuza çok ihtiyacım var ben hangi makineyi almalıyım lütfen beni bilgilendirirseniz minnettar olurum benım aklıma gelen markaları aşağıda sıraladım ama siz bana ne tavsiyesinde bulunursunuz cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum
  Delonghi ecam 45.760
  Saeco Royal evo otc
  Siemens eq6

  • Omer Demir diyor ki:

   Harun Bey Selamlar,
   Hayırlı ve bol kazançlı olsun. Eğer bir cafe’de ev tipi tam otomatik makine kullanmayı düşünüyorsanız bir kere daha düşünün derim. Ne kadar bir hacim bekliyorsunuz, peak saatlerde ne kadar işinizi görür buna emin değilim.
   Şöyle belirteyim bu tip makinelerde genelde kullanım ömrü 20-25 bin shot’tır. Çok iyi bakarsanız elbette 50 bin shot bile görebilirsiniz ancak cafe kullanımında bu düzeyde bir temizlik çok kolay olmayabilir.
   Günlük 150 shot satış yapsanız bile 100-120 günde bu hacme ulaşırsınız. Ancak günde 10-15 shot derseniz ancak öyle efektif olabilir. Açıkçası bu tip makinelerin ticari amaçlı kullanımını tavsiye etmiyorum. Saeco yılların tecrübesi hem ev tipi hem de ticari amaçlı ürünler üreten ve Philips altında faaliyet gösteren bir marka ama her ürünü cafe için uygun demek değil. Samimi olarak bu konuda bir profesyonel yardım almanızı tavsiye ediyorum. İlk adımda saeco ürünleri için Philips Türkiye’den destek talebinde bulunabilirsiniz. İşletmenizi ve günlük hacminizi belirttiğinizde onlar size profesyonel kullanım için bir öneride bulunacaktır.
   Sevgiler.

 4. Ali Şener diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey ve kahve dostları.
  Yaklaşık 4 yıldır kahve konusunda oldukça meraklı bir tüketiciyim. 1,5 yıl önce sizin aldığınız makineden aldım. Ve yeşil çekirdek alıp sürekli farklı şekillerde kavurmaya çalışıyorum.

  Ürün çok pratik ancak sizin de ifade ettiğiniz gibi ısı ve fan ayarı yapılamadığı için ideal aroma ve lezzete ulaşmak mümkün değil maalesef. Beni en çok rahatsız eden her çekirdek türünde ortaya çıkan rahatsız eden odunumsu koku ve acılık. Sırf bunun için makineyi satmayı düşünüyorum.

  Sizin bu konuda yorumunuz nedir acaba? Teşekkür ederim.

  • Omer Demir diyor ki:

   Ali Bey Merhaba,
   Kullandıkça bazı deneyimlerim oluştu, ben şu ana kadarki performansından oldukça memnunum açıkçası, biraz deneyimimi aktarayım.
   Öncelikle en önemli konu makinenin temizliği her kullanım sonrası (1 kullanımda 4-5 tur kavurma yapıyorum) yazı sonuna iliştirdiğim xiaomi süpürge ile her tarafını temizliyorum ve öyle kaldırıyorum, aksi taktirde bu kalıntılar zamanla yanarak kokularının çekirdeğe sinmesine ve lezzette de acılığa neden oluyor. Süpürge ile ne kadar süpürsem de cam iç yüzeyde birikmeler oluyor bunları da çok hafif nemli kağıt havlu ile ovarak temizliyorum.

   Her kavurma sonrası küspe alanında çok az bile küspe olsa temizliyorum çünkü onları temizlemeden bir sonraki kavurmaya geçtiğimde onlar yanarak çekirdeğe kokusunu bırakıyor.
   Kavurma serisine başlamadan önce 2-3 dakika makineyi boş çalıştırıp ısıtıyorum. genelde ilk set süre aynı da olsa diğerlerine göre daha açık oluyordu bunun önüne geçebiliyorum böylece
   Bir çekirdeği ilk defa kavuracaksam sadece 80 gram 7 dakika kavurup 5 gün kadar dinlendirip tadıyorum. Tadım performansına göre kavurma süresini düzenliyorum. Genelde 16-17 elek typica türevi çekirdeklerde 6 dakika kavurma yeterli oluyor, büyük elek ve bazı asya kahvelerinde 9 dakikaya çıktıklarım da oldu.
   Umarım size de bir faydam olur,
   sevgiler

   • Ali Şener diyor ki:

    Teşekkür ediyorum cevabınız için.
    Temizlik konusunda titiz olmaya çalışıyorum. 80-90-100gr şeklinde farklı gramajlarda deniyorum her kahveyi. Evet 80gr kullandığınızda daha homojen bir kavurma elde ediyorsunuz. Genelde 7-9 dk civarı kavurma yapıyorum. Makineyi daha önceden hiç ısıtıp kavurmayi denemedim. Ec685 Delonghi kullanıyorum espresso için. French Press ve v60 demlemede acılık ve odunsuluk çok bariz oluyor. İçen misafirlerim de aynı yorumu yapıyorlar. Bu sorunu nasıl çözeceğimi bilmiyorum.

    • Omer Demir diyor ki:

     Tekrar selamlar
     Açıkçası ben bu problemi 1-2 çekirdek dışında yaşamadığım için sorununuzun makineden çok seçtiğiniz çekirdek ve/veya öğütmenizden olabileceğini düşünüyorum.
     Yeşil çekirdek temin etmek son dönemde oldukça zorlaştı, hem kur hem de kahve fiyatlarındaki oynaklık nedeniyle bir çok ithalatçı bireysel satışları durdurdular.
     Daha küçük çaplı satış yapan yerler var ama onlarda da zaman zaman uygun olmayan koşullarda beklemiş ürünler olabiliyor bu da bayatlamaya sebep oluyor.
     Demleme ve öğütme tarafındaa tadı nelerin etkilediğini şu yazımda anlatmıştım bu da belki bir çözüm olabilir https://mokapota.com/kahve/en-lezzetli-kahve-demleme-nasil-yapilir/3656
     Şu ana kadar kavurduğunuz çekirdekleri bölge çiftlik paylaşabilir misiniz (varsa tabi bu bilgiler) hangi çekirdekleri kullandığınızı merak ettim
     Sevgiler

     • Ali Şener diyor ki:

      Yazınızı okudum. Sağ olun. Önemli detaylar var.
      Evet belirttiğiniz gibi satıcıların bir kısmı satışı durdurdu kur degiskenliginden. onun kaliteli çekirdeğe ulaşmak kolay olmayabiliyor. Ki son aldığım Kenya grainpro rutubet kokusuyla çok kötü bir çekirdek çıktı. Bugüne değin kullandığım çekirdekler, Kostarica Tazarru,Kolombiya Supremo Racafe, Etiyopya Yirgacceffe, Sumatra Mandeling, Guatemala La Delicia şeklinde hatırladığım kadarıyla. Hiçbirinde aradığım aroma ve lezzeti bulamadım malesef.

 5. Oğuzhan K diyor ki:

  Ömer bey merhaba.. öncelikle yaptığınız iş için sizi canı gönülden kutluyorum.. bu web sitesini yeni keşfettim ve yazıları okudukça, benim gibi kahve severleri tanımak beni çok mutlu etti :) soruma gelecek olursak; ben inşallah kendi kahve markamı oluşturmak istiyorum.. ve şu an bununla ilgili araştırmalar yapıyorum. Profesyonel bir makine almak biliyorsunuz ki maliyetli.. ilk aşamada bu tavsiye ettiğiniz gibi bir ürün ile başlayıp daha sonrasında profesyonel makineye geçmem sizce ne kadar mantıklı? ve ya daha profesyonel bir makine öneriniz var mı? şimdiden çok teşekkür ederim

  • Omer Demir diyor ki:

   Oğuzhan Bey Merhaba,
   Güzel sözleriniz için teşekkürler. Yazıda bahsettiğim kavurma makinesi tamamen hobi amaçlı evde kavurmaya özel bir ürün. Çünkü tek seferde 80-100 gram kahve kavurabiliyor (%12 civarı nem kaybını da düşmeniz gerek) ve bir kavurma 11-14 dk arası sürüyor. 250 gramlık bir paketi 40 dakikada filan kavurabilirsiniz. Bu pek ticari bir yaklaşım olmaz. Ama kavurma performansı gayet iyi bir ürün. Son dönemde air roasting yapan ürünler de hacimli üretimler için çıkmaya başladı. B ürünün profesyonel seviyede sample roasting amacıya kullanılan versiyonları da var (IKAWA vb.) ancak işi tamamen ticari boyuta taşımak istiyorsanız bütçeniz yetkinliğinize göre ticari bir ürün seçmeniz gerekli. Bunun için doğrudan şuna buna bakın demem doğru olmaz ama ilk adım olarak internette 3kg 5kg kahve kavurma makinesi yazıp arattığınızda karşınıza çıkan üreticilerle bir sohbet etmenizde fayda var.
   Sevgiler

 6. Oğuzhan K. diyor ki:

  Ömer bey merhaba.. öncelikle cevabınız için teşekkür ederim..
  Size iki sorum daha olacak.. şimdiden vakit ayırdığınız için teşekkür ediyorum..
  1) Amazon ve Aliexpresste bulduğum 800 gramlık makineler var.. ilk etapta bunlar ile ticari başlanabilir mi sizce? Sizde önceki cevabınızda bunlardan bahsettiğiniz diye tahmin ediyorum..
  2) Yunanistanda satılan bir türk kahvesi var bunlar bizim çok satılan kahvelerimize göre daha yumuşak içimli ve daha açık renkli.. bu tarz bir kavurma yapmam için bana önerileriniz nelerdir?
  Hayırlı günler..

  • Omer Demir diyor ki:

   Oğuzhan Bey Merhaba,
   Bir önceki yorumunuz link içerdiği için beklemeye alınmış ama linklediğiniz ürünü gördüm. Maalesef bu tip makineler sadece ay çekirdeği ve leblebi kavurmaya yarıyor. Benzer bir ürünü ben de sizin gibi merak saldığım dönemde denemiştim ama en büyük dez avantajı kahve çekirdekleri bir yüzeyi düz olduğu için harmanlamayı doğru yapamıyor. düz yüzey hep altta kaldığı için de maalesef yanıyor. Ayrıca çekirdeğin crack adımına destek olması için bir mitar da darbe alması gerekli bu en iyi air roasting ve klasit tipteki tamburlu makinelerde mümkün.
   İkinci sorunuza gelince markaları negatif etkilememek için yorumunuzdan markaları kaldırdım. Ancak bu kahveler bir miktar robusta içeriyor. Bunun sebebinin de balkanlardaki damak tadının robustaya yatkın olması diyebilirim. Hem de maliyeti oldukça düşürüyor. İçiminin rahat olması biraz daha düşük seviyede kavrum yapılmasından.. Ayrıca çekirdekler daha düşük seviyede kavrulursa Türk Kahvesinde benim sevmediğim bir köpük cinsi olan baloncukları üretmesi daha kolay oluyor.
   Merakınızı desteklemesi için şu iki yazımı okumanızı tavsiye ederim
   https://mokapota.com/kahve/arabica-ve-robusta-cekirdeklerin-farklari-neler/32
   https://mokapota.com/kahve/turk-kahvesi-tarihi-hazirlanisi-sunumu-puf-noktalari/1274
   Sevgiler

 7. Oğuzhan Köken diyor ki:

  Cevabınız için çok teşekkür ederim.. ilginiz için de..
  Çekirdeği nereden temin ediyorsunuz.. şu an tavsiye edebileceğiniz bir alım noktası var mı?

  • Omer Demir diyor ki:

   Merhaba Oğuzhan Bey,
   Artık ticari olarak da kahve satışı gerçekleştirdiğimiz için tedarikçilerimizi maalesef paylaşamıyorum ki zaten küçük ölçekli satışları da yok.
   İnternette, pazar yerlerinde satış yapan üreticileri bulabilirsiniz belki ancak o durumun da çok stabil olduğunu söyleyemem
   Sevgiler,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir