Kahve Saklama ve Koruma Yöntemleri

KahveKahve Saklama ve Koruma Yöntemleri

‘Nosce Te Ipsum’ veya ‘Temet Nosce’ yani ‘Kendini Bil’ deyimi Antik Yunan aforizmasından doğup bugüne kadar gelmiştir. Demek ister ki kendini tanı; duygularını, alışkanlıklarını, önyargılarını, anılarını hepsini topla, yaşadıkların deneyimin olsun ve olaylar karşısında nasıl davranacağını bil, hayatın kendisi ol. Kahveyi de sadece anlık bir içim olarak görmemek lazım, tanımak lazım, kahveyi bilmek lazım, nasıl alacağını,nasıl koruyacağını ve en önemlisi  kahve saklama kurallarını bilmek lazım.

Kahveyi en taze haliyle evimizde içmek istiyorsak ilk kural kahvenin marketten alınmamasıdır. Eğer ki sıcak suyla karıştırılıp içilen o hazır kahvelerden içiyorsanız bu cümle bittikten sonra sayfayı yüzüme kapatıp kendinize zarar vermeye devam edebilirsiniz.

Kahve Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kahve alınırken de çekirdekleriyle alınması gerekir. Hazır çekilmiş kahve alırsanız o zaten bütün aromasını yitirmiştir, kahve aldığınızda çektirirseniz size sadece o anda güzel bir aroma verir ama zaten birkaç saat içinde o da biter.

Evde kahvenizi yapacak aletleriniz varsa elbette öğütücü de olmalı. Piyasadaki onlarca öğütücüden birini alabilirsiniz, birçoğu zaten espresso için kahveyi iyi kötü hazırlar, cafeteire (French press) ve aeropress öğütmeleri için daha iyi öğütücüler gerekebilir biraz paraya kıyarak, Türk Kahvesi öğütmek için de kol kası yapan el öğütücüsü ev için en idealidir.

Makinemiz var, öğütücü de var, peki kahve çekirdeklerini nasıl seçelim ve saklayalım da en taze haliyle etrafımıza kokuyu salırken bize de en güzel tatları yaşatsın?

Kahvenin Kavrulma Tarihi Neden Önemli?

Kahve çekirdeklerini alırken en önemli özellik kavrulma tarihidir. Herhangi bir yerden herhangi bir gıda maddesini alırken son kullanma tarihine bakarsınız ama kahve için son kullanma değil kavrulma tarihidir en önemli olan. Yani kavrulma makinesine yeşil çekirdek olarak girip içilecek kahve çekirdeği kıvamını aldığı tarihtir bizim kahve çekirdeklerini alırken dikkat etmemiz gereken.

Eğer evde kavurmaya başladıysanız kahve çekirdeğini o zaman yazının bundan sonraki kısımları size sıkıcı gelebilir, çünkü okuyacağınızı zaten biliyorsunuz demektir.

Marketlerde satılan kahve çekirdeklerinde son kullanma tarihi yazar, geçiniz efendim. Üzerinde yeşil beyaz denizkızı sembolü olan en bilinen kahve zincirinin kahve çekirdeklerini alırken de son kullanma tarihi yazar, bir sorun bakalım oradaki satıcıya “Ne zaman kavruldu, paketlendi, ne zamandır burada duruyor?” diye. Ya size boş boş bakar, ya son kullanma tarihini size söyler, ya da “Bunlar bize böyle geliyor” der ve geçer. Deneyin bakın, o yüzden o kahve zincirlerinde yer alan son kullanma tarihli kahve paketlerinden uzak duruyoruz.


Şimdi aklınızda oluşan soru, “İyi de nasıl alacağız kahveyi o zaman?”.

Kahve Alırken Dİkkat

Şehrinizde var olan kahve çekirdeği satıcısını bulun ve kendinize en taze kavrulmuş olanları temin edin. Şehrinizde yoksa bu türden bir satıcı şehri hemen terk ediniz, nasıl olur da dünyanın sudan sonra en çok içilen içeceği olan kahvenin çekirdeklerini en tazesinden satan bir yer olmaz orada?

Şehri elbette terk etmeyeceksiniz, o zaman ya başka bir şehirden gelen tanıdınığızdan isteyiniz ya da internet. İnternetten alırken de kahveniz geldiğinde üzerinde ilk bakacağınız SKT (son kullanma tarihi) değil kavrulma tarihi olmalı, güvenilir bir yer olduğuna inanmak için.

Şimdi neden mi bu kadar çok taktım kavrulma tarihine. Çünkü bir kahve çekirdeğinin en uygun, en lezzetli, en taze, en dolu dolu, en keyifli, en çok tat alıcı içimi kavrulduktan sonraki 5 ile 15 gün arası olanıdır. Kavrulan kahvenin önce en az 48 saat dinlendirilmesi gerekir (ki ideali 5+ gündür), bu süreçte karbondioksit gazı dışarıya atılır. Beşinci günden itibaren espresso için, onuncu günden itibaren de filtre ve cafeteire (French press) için içime hazır hale gelir. Kavrulma tarihinden itibaren en fazla bir ay içinde tüketilen kahveler en taze kahvelerdir, ardından aromasını yitirmeye yani yaşlanmaya başlar, faydalı özelliklerini yitirir yani hücreler artık kendini yenileyemez, 6 aylık bir süreçten sonra da artık kahve değildir yani ölür.

Kavrulduktan sonra en fazla ama en fazla 3-4 aylık süreçtir bir kahvenin içilmesi gereken zaman.  Sonrasında içilen artık orjinal değildir. Sanki fabrika tatlandırıcısı ve boyasıyla satılan, doğal olmayan şekerler ve çikolatalar gibidir. Bir tat alırsınız ama sadece bir koku kalmıştır ve içtiğiniz aslında artık oldukça asitlidir, tehlikelidir de aynı zamanda. O yüzden kavrulma tarihine bakıp kendiniz belirleyiniz son kullanma tarihini.

Kahve Nasıl Saklanır?

Kahve saklama koşulları da kahvenin tazeliğini yitirmemisi için oldukça önemli. Kahveyi aldığınız paketlerin bir kısmının üzerinde bir delik görürsünüz, eğer varsa paketiyle beraber kahve çekirdeklerini muhafaza edebilirsiniz. Paket açıldıktan sonra bir hafta içerisinde tüketilmesi tavsiye olunur. Paket üzerindeki delik içeriye hava girmesini engellediği gibi içerideki gazı da dışarıya atıyor, özellikle de karbondioksit gazını.

Eğer aldığınız kahve üzerinde delik olmayan bir paketteyse paketi açtıktan sonra hemen hava geçirmeyen bir cam kaba alınız. Cam olsun lütfen efendim, plastik saklama kapları zamanla plastikteki zararlı maddeleri gıdalarınıza geçirir, üstelik plastikte saklanmış hiçbir gıda almayınız su dışında, onu da bulabilirsiniz cam seçiniz ama sakın ha kahve saklama amacıyla plastik kullanmayınız… konumuza dönelim. Hava geçirmeyen cam saklama kabında da en fazla bir hafta içerisinde tüketilmelidir kahve.

Delikli paketteki veya kahve saklama kabındaki kahve, ışık görmeyen bir yerde muhafaza edilmelidir. Bu yüzden mutfaklardaki dolaplar veya çekmeceler kahve saklama için en uygun yerlerdir ama hemen yanında da sarımsak veya soğan bulunmasın, biraz bağımsız bırakınız kahvenizi.

Şu demek oluyor ki paketinden açılan kahve o andaki en taze haliyle güneşsiz bir ortamda en fazla bir hafta içinde tüketilmelidir. Ayrıca bazen kahve paketlerinizi açtığınızda hafif yağlı hissedersiniz, bu güzeldir, bu sizi tedirgin etmesin, kahveniz tazedir, iyidir aslında bu şekilde olması.

Kahve Buzdolabında Saklanır mı?

Bazı yerlerde, hatta bazı kahve paketlerinin üzerinde “Buzdolabında saklayınız” gibi bir ifade var, sakın ha sakın. Buzdolabı nemli bir ortamdır ve kahve çekirdekleri nemi emer, kahve çekirdekleri içinde yoğunlaşan su kahvenizi öldürür, elveda.

Dondurucuda tutmak yine tavsiye edilen bir yöntem değildir ama tek bir şartla uygun olabilir. O da henüz açılmamış kahvenizi diyelim ki en fazla bir ay içinde açacaksınız derin dondurucuya koyabilirsiniz, koyarken de kesinlikle hava almayacak bir şekilde muhafaza ediniz ama bu saklama en ekstra şartlarda kullanılır, açılmış paketi sakın dondurucuya atmayınız.

Kahve saklama kurallarının temelinde havadan, nemden, sıcaktan ve güneş ışığından uzak tutmak yatar. Bunu lütfen unutmayın.

Kahveyi mümkün olduğunca taze alıp en kısa sürede esansını, aromasını ve tadını yitirmeden tüketerek içmek vücudunuza tarif edilemez bir rahatlık katacağı gibi sizi daha da mutlu kılacaktır, gerçekten.

Kahve Saklama 04

“Hayatımı kahve kaşıklarıyla hesaplıyorum”

T. S. ELIOT

Caner Ceylan
Kahve kokusu eksilmeyen evde Magic Johnson ve Michael Jordan sayesinde basketbolda kaybolup her iki tadı hayatına katar. Kahvesini David Lynch'in dediği gibi "aysız bir gece kadar siyah" olarak içer. Kahve ve müzikle gününe başlar, basketbol haberlerini en önce okur. Kahve kokusuna sadece kitap kokusunu karıştırır, Tarkovsky, Dostoyevsky, Tchaikovsky ve Kandinsky vazgeçilmezleridir.

Yazarın diğer yazıları..

34 YORUMLAR

 1. Merhaba filtre kahve makinesi ve bir ogutucuye sahibim.netten aldigim bir kavrulmus kahveyi filtre olarak icmek icin 10 gun mu bekleyecegim.neden 48 saat sonra zararli gaz atılıyor. Neden 6 gun daha bekleniyor.Ustelik 5-15 gun içinde kahve tuketilmeli diyorsunuz. Yani 10 .gunu beklersem 5 gunluk bir sure kaliyor taze kahve içmek icin.Dogru mu anliyorum

  • Merhabalar, oncelikle 5 gunluk gecikmeli cevap icin ozurlerimle.

   Kavrulduktan sonraki ilk 48 saat kavrulma esnasinda olusan zehirli gazlarin disari atilimi icin gereken suredir. Kahvenin kavrulmasi esnasinda 100 derecede ilk catlama duyulur ve bu esnada cekirdekteki su disariya atilir ve kahveye giren basinc artmaya baslar. Boylece kahve yavas yavas aromasini ve seklini almaya baslar. Ikinci catlama ise 204-232 derece arasinda olur ki bu kavurmanin ust siniridir (kavurma makinelerinde 400-446 fahrenheit arasi olarak da gecer ve daha uste cikmasi kahve cekirdeginin yanmasina neden olur). Bu ikinci catlama esnasinda da karbonoksit, karbondioksit ve nitrojendioksit gazlari kahve cekirdeginde belirir. Bu gazlarin olmasi hem kahvenin aromasinin ortaya cikmasina engel olur hem de saglik acisindan zarar verir. Zararli gazlarin tamamen kahve cekirdeginden atilmasi ve kahvenin kendi aromasini her yerine oturmaya baslamasi 24 ‘le 48 saati bulan bir surectir. Bu nedenle kavurma sonrasinda boyle bir bekleme sureci gerekmektedir.
   Kavrulma sonrasindaki 48 saatin ardindan yukarida belirttigim gazlarindan kurtulan kahve nemsiz bir ortamda bekletilirken artik yavas yavas aromasini ortaya cikarmaya baslar. Yavasca butun kahve cekirdegine suzulur, kahve cekirdegi de bir gida oldugu icin olgunlasma donemi olarak dusunebiliriz, yesil muzun sari olmaya baslamasi gibi. Kavrulduktan sonraki 5 gunun sonunda espresso kahveler icin icime uygun olmasinin nedeni espresso icimi icin kahve cerkirdeginin ince dedigimiz sekilde ogutulmesidir. Boylece su ogutulmus ince cekirdegin butun aromasini bir anda almaya baslar. Filtre kahve icin ise ogutme ince ve kalin arasinda oldugu icin kavurmadan sonraki 5. gunde tam olarak aroma salamaz cunku kahvenin her bir yerinde henuz belirmemistir aroma. Kahve cekirdeginin her yerine aromanin ulasmasi kavurmadan sonraki 10 gunu bulabiliyor ve bu andan itibaren filtre makineleri, aeropress, chemex, cafetiere icin uygun hale geliyor. 10 gun de gecti, icmek icin 5 gunumuz mu var? Bu 5 gun aromanin en ustte oldugu, kahvenin butun tatlarinin alindigi bir surectir, bundan sonra cok yavas bir sekilde oksijen ve nem alimiyla beraber aromasini kaybeder ve en fazla 3 aya kadar bir hayati daha vardir. Zaten maksimum sinir da kavurmadan sonraki 3 aydir (dilerseniz mail adresinizi verirseniz son aldigim kavrulmus kahve paketinde de kavrulma ve son kullanim arasinda belirtilen 3 aylik surec oldugunu gostere kisimlarin fotolarini atabilirim). Bu yuzden kahve alinirken son kullanma tarihine degil de kavrulma tarihinin en onemlisi oldugu vurgulanir. Kahve dogal bir sekilde hic koruma maddeleri olmadan paketlendiginden kendi kendini gelistirip korur. Filtre kahvede 200-250 ml arasi bir bardaga 10-14 gram kahve denk geldigini farz edersek 100gr kahve aldiginizda ve gunde iki defa ictiginizde zaten 5 gunde bitebilecegini gorebiliriz. Biraz daha fazla 250gr kahve alirsak ve birileriyle de paylasirsak yine 10 gun civarinda kahvemizi tuketiriz. Zaten ev kahveleri icin de onerilen 100-250 gr paketleridir ki en taze haliyle kullanilabilsin. Her gun kahve icmiyorsak dedigim gibi en fazla 3 aylik surecte tuketilmesi en uygun olanidir. Ancak eklemek gerekir ki kavurmadan sonraki 15. gunde icilen kahve ile 75. gunde arasinda icilen kahve arasinda bir aroma, tat ve lezzet farkini anlamak icin barista veya sommelier olmaya gerek yok. Kahve 3. aydan sonra ise artik her ne ortamda bulunursa bulunsun tazeligini kaybetmeye, eskimeye ve curumeye baslar.
   Kahve cekirdegi bir kirazin icinden ciktigi icin aslinda bir meyve olarak da anilabilir, yani bir gidadir. Nasil ki taze bir gida curumusune gore daha lezzetli ve sagliklidir, kahve icin de aynisini dusunebiliriz. Umarim sorularinizi bir nebze de olsa cevaplayabilmisimdir, tesekkurler okudugunuz ve yorumunuz icin.


 2. Merhaba küçük tamburlu bir makine ile kahvemi evde kavurmaya başladım. Kavurma işlemi bitince kahveyi hemen hava almayan bir kaba mı koymak lazım. Ya da ne kadar bekledikten sonra almalı. Arada havalandırmak gerekiyor mu.
  teşekürler..

  • Merhabalar,
   Kavurma islemi tamamlandiktan sonra kahveyi 5 dakika kadar bekletip sogutarak oda sicakligina getirdikten sonra hava almayan bir kaba, agzini sikica kapattiginiz bir cam kavanoza veya varsa vakumlu kap veya ambalajlara koyabilirsiniz. En onemlisi de mumkun oldugunca hatta tamamen nemden uzak olsun. Kahvenin nem almamasi en onemlisidir. Kaba veya ambalaja koyduktan sonra kendi haline birakabiliriz. Eger espresso iceceksek 5 gun beklenmelidir, eger filtre yapacaksak 10 gun kadar beklemek en uygun olanidir. Eger her ikisinde de iceceksek espresso ve filtre diye iki ayri sekilde de saklyabiliriz kavurduktan sonra. Espresso icin 5 gun olmasinin nedeni ince ogutulmesinden kaynaklanmaktadir, su her bir yerine temas edebilir. Filtrede ogutme daha kalin oldugu icin kahve aromasinin her bir yerine dagilmasi icin gereken 10 gunluk zaman sonrasi su her bir yerden aromayi alabilir artik. Turk kahvesi icin ise 4 gun yeterli bir surectir. Kahve cekirdeklerini mumkun oldugunca hava ortamindan uzak tutmaya calismak kahvenin tazeligini korur. Kahve, hava aldikca icindeki su kahvede zamanla nem olusturur ve kahvenin aromasini zamanla yok eder. Ayrica evde kahve kavurma ve hemen sonrasinda saklama icin Ömer Demir’in yazisi ve videosuna buradan ulasabilirsiniz: https://mokapota.com/2016/04/11/evde-kahve-kavurma-home-roasting/
   Umarim yardimci olabilmisimdir. Tesekkurler.

 3. Merhaba
  Bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler
  Soğuduktan hemen sonra kavanoza ya da hava almayacak şekilde kahveyi saklamak lazım diyorsunuz . İlk 48 saat içinde çıkan gazı boşaltmak gerekmiyor mu. 48 saat Kapağı açık bekletin diyen de var .
  Teşekürler

  • Merhabalar,
   Sogutma islemini tamamlayip oda sicakligina getirdikten sonra hava almayan kapda saklanmasi en uygun olanidir. Hangi kapta olursa olsun, cam, vakumlu, kagit poset vs. zaten maddeler arasinda bir bosluk oldugu icin salinan gaz kendisine yer bulur, ancak kahve bu gazi tekrar geri almaz cunku artik kavurmadaki sicaklikta degildir. 200 dereceyi bulan bir sicakligi goren kahvenin elde ettigi karbondioksit gazini salmasi gerekir. Hava almayan bir kapta olmasi gazi salmayacagi anlamina gelmemeli, aksine acik ortamda ozellikle de nemlenmeden uzak olacagi icin gazini birakirken aromasini da kahvenin her bir yerine yaymasi daha kolay olur. Ayrica kavurma esnasindaki gaz ve asit degisim ile olusumlari uzerine daha detayli bilgi icin Belitz, Grosch ve Schieberle’nin yazdigi “Yemek Kimyasi” kitabi oldukca aciklayicidir. Umarim bir nebze de olsa yardimci olabilmisimdir, kafanizda soru isaretleri varsa lutfen yaziniz. Tesekkurler.


 4. merhaba , peki öğütülmüş kahve ne kadar zamanda tüketilmeli ? örneğin kavrulmuş ve öğütülmüş aldık , kaç günde tüketmeliyiz maximum ?

  • Merhabalar,

   Kahve icin hic tavsiye edilmeyen bir uygulamadir ogutulmus kahve almak. Kahve ogutuldukten sonra birkac dakika icinde, hatta 15-20 dakikayi gecirmeden icilmeli ki aromasi ve tat yogunlugu tam alinabilsin. Bundan sonraki zamanda kahve bu ozelliklerini kaybetmekle beraber ortaya zararli gazlar cikarmaya baslamaktadir. Asit olusumu, karbondioksit fazlaliligi bu ogutulmus kahvede acikca ortaya cikmaktadir ki fazla kullanimi zamanla mide sorunlarini dahi bas gostermesine neden olabilir. Bu nedenle uzak durmanizi kahve uzmanlari belirtmektedir. Paketlerin uzerinde son kullanma tarihi yazar ama yazida da belirttigim nedenlerden dolayi bize kahvenin kavrulma tarihi aslinda gereklidir. Eger ogutme islemi gerceklestirmiyorsaniz tavsiyem kahvenizi guzel bir kahve yerinde icmenizdir. Maalesef ogutulmus kahve alindiktan sonraki maksimum tuketim icin bir tarih veremiyorum cunku kahve artik yasamiyordur. Eger zaten hazir ogutulmus kahve kullanimi lezzetli bir durum olustursaydi o zaman kahveciler kahveyi yapmadan once kahveyi ogutmezlerdi. Hem kahve zincirleri hem de 3. dalga kahveciler siz kahvenizi soyledikten sonra ogutmeyi gerceklestirip kahvenizi hazir hale getirirler. Eger bunu yapmazlarsa oradan bir daha kahve icmemeniz tavsiye edilir.

   Eger evinizde makineniz var ve her gun veya iki gunde bir kahve iciyorsaniz ogutucu de bulundurmaniz kahvenizden zevk almaniz icin dogru secenektir. Kavrulmus kahve almaniz durumunda yazimin icinde de nedenleriyle beraber goreceginiz sekilde espresso icin kavrulma tarihinden itibaren 5. gunden sonrasi ve filtre kahveler icin kavrulma tarihinden itibaren 10. gunden sonrasi en uygun olanlaridir.

   Umarim yardimci olabilmisimdir, tesekkurler.

   • Öncelikle çok teşekkür ederim , bilgiler için . 3.nesil bir kahveciden çekirdek kahve ve iyi de bir öğütücü aldım . Gelen kahve yalnız valflı bir ambalaj ile geldi , yalnız zipper yok . Ben de netten hem valfli ve zipperli 2-3 tlye satılan kahve torbalarından alsam mı ? Bir de aldım diyelim o kahve çekirdeği bitince , aynı torbayı sonra alacağım torbalarda da kullanabilir miyim sizce ?

    • Merhabalar,

     Kahveniz; gelen valfli ambalajda saklamak fikri oldukca yerinde bir karar olur. Zipper olmasa bile bir mandalla veya bir bantla bir sekilde agzini tekrar kapatabilirsiniz ki zamaninda bu sekilde kahveyi sakladigim olmustur. Elbette dedigini gibi valfli ve zipper olan torbalardan alip kahve cekirdeklerinizi aktararak saklayabilirsiniz Ama ayni torbayi defalarca kullanmani durumunda bu defa zaman icerisinde kahveden gelecek yagin ambalaja veya torbaya isleme durumu soz konusu olacaktir. Bu durumda torbanizin ic yuzeylerinde kahveden zamanla ayrilan karbondioksit ve baska gazlarin yapisimi olusacak ve yeni gelen kahveniz icin uygun olmayan ortam olusacaktir. Kahveyi sakalamak icin en onemli etkenlerden biri gunes isigindan ve nemden uzak kalmasidir. Aldigim kahveleri vafli posetin icinde tuturim ama cogu zaman hava almayan cam bir kabin icine koyarak saklarim. Kahvemi bitince yikar, kurular yenisini eklerim boylece her yeni gelen kahve yeni bir ortama girmis olur. Hava almayan bir saklama kabinda da kahve cekirdeklerinizi koruyabilirsiniz. Dilerim yardimci olabilmisimdir.

 5. Merhaba,

  markette kampanya sırasında Jacobs kahve ile birlikte teneke (metal) kutu veriyorlardı.
  bu kutunun için sarımsı parlak bir kaplama ile kaplı.

  Cam her zaman en iyisi ona şüphe yok.
  bu kutu için yorumunuz nedir?
  Jabos kahvenin lezzetini bozacak bir kutu yapmış olabilir mi?

  • Merhabalar,

   Oldukca gecikmeli cevabim icin oncelikle ozur dilemek isterim. Ben cevap verinceye kadar kahve tazeligini kaybetmeye baslamistir bile. Teneke kutularda uzun sure gida saklanmasi (tenekelerdeki konserve yiyecekler de aslinda dahildir, daha genis ve baska bir konudur) saglik acisindan cok faydali bir durum degildir. Teneke kutulari hava ile temas ettikleri andan itibaren metalin icine emdikleri butun gazlarin tekrar atilmasi temizlenme yoluyla bile mumkun degildir. Nem ile karisarak metal icine isleyen gazlarin yer ettigi metal kutularin kullanimi kusma, mide bulantisi, bas donmesi ve hatta kramp kasilmalaria dahi neden olabilir. Kahve cekirdeklerinin kavrulduktan sonra atmaya basladigi zehirli gazlar ve uzerindeki yaglanma da teneke kutulardaki metale isleyerek kahvenin surekli ayni ortamda yasamasina neden olur ki bu da istemedigimiz bir durum. Sanirim bu nedenle sarimsi bir kaplama konulmus olabilir, kahve cekirdeginin kavruldukta sonra olusturmus oldugu yagi emsin diye. Ama pek tavsiye ettigim bir saklama durumu degildir.

   Bunun disinda taze kahvelerin tazeliklerini kaybetmeden saklanmalari gerekmektedir. Jacobs kahvesinin acikcasi cok da taze olarak satildigini sanmiyorum. Uzerinde buyuk olcude son kullanma tarihi yazar. Kahveler icin yazimda da belirttigim gibi son kullanma degil, kavrulma tarihidir en onemlisi. Kahvenizi en taze haliyle icmek isterseniz size marketlerde satilan kahveleri degil de 3. dalga kahvecilerden elde edeceginiz kahveleri veya internet uzerinde en guvenilir sitelerden temin edeceklerinizi tavsiye ederim.

   Umarim yardimci olabilmisimdir gecikmeli de olsa. Size bol kahveli gunler dilerim.

  • Pelin Hanım Selamlar, Caner biraz yoğun ben cevaplayayım. Öğütme yapıldıysa ideal olmasa da yaptığınız doğru, çekirdekleri öğütmeden vakumlattıysanız daha da doğru. Afiyetle için Sevgiler


 6. Merhaba! Sitenizi bugün keşfettim ve kahve üzerinden yola çıkarak bunu bir genel kültür tadında aktarmanız ve yazılardaki sıkmayan bilgi akışı oldukça hoşuma gitti. Bu yüzden öncelikle tebrik eder ve bu hoş kokulu kahve yolculuğunuzda başarılarınızın devamını dilerim. Işinizi tutku ile yaptığınız aşikar. Soruma gelirsek ev için french press almak istiyorum fakat öğütücü için biraz daha makul fiyatlı alternatif ürünler tercih etmek istiyorum. Araştırmalarım sonucu Eminönü’nde Sözen Mağazaları’nda türk kahvesi öğütmek için uygun el değirmenleri olduğunu keşfettim üstelik french press için vida ayarlarını değiştirip modifikasyon yapabiliyorlarmış. Sizce evde kendi kahvemi yapmak için bu yöntem ve bu öğütücü uygun olur mu? Biraz uzun bir yazı oldu, ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Hüsna Hanım Selamlar,
   Caner biraz yoğun sanırım ben cevaplamaya çalışayım, bu değirmenlerle kahve öğütmek ciddi meşakkatli ve kol yorucu. O nedenle mutlaka almadan önce bir deneyin. İnanın ki, ilk seferlerde keyifli gelse de misafiriniz geldiğinde 2-3 kişi için el değirmeniyle kahve öğütmek çok keyifli olmuyor. Sonrasında kendiniz için bile öğütmeye üşenir hale gelebiliyorsunuz. Belirttiğiniz tür değirmenlerin maalesef içindeki dişli sistem öğütmeyi kolaylaştırıcı şekilde dizayn edilmediği için ciddi kuvvet gerektiriyor. Ayrıca ayar içinde içindeki vidanın el kuvvetiyle göz kararı ayarlanması gerek. Bu nedenlerden ötürü tavsiyem otomatik değirmenlerden yana olacaktır. Delonghi KG79 deneyebilirsiniz. Manuel değeirmen düşünüyorsanız da denedikten sonra hario modellerini değerlendirebilirsiniz en azından onların dişli mekanizması daha hafif ve ayar dışarıdan standart ölçülerde yapılabiliyor.

 7. Merhaba,

  Yazınız için teşekkürler, ben genelde Starbucksdan çekirdek kahve alıyorum. Şu son bir iki ay da, firmanın kısıtlı süreyle çıkardığı Christmas Blend Vintage 18 alıp içiyorum. Yazıda bahsettiğiniz gibi kavurma tarihini bilen yok, pakette sadece üretim tarihi var ki onunda kavurma tarihi olmadığı belli…

  Çoğu, meşhur kahve zinciri yerlere sordum fakat kavurma tarihi ile ilgili bilgileri yok.
  İstanbulda kavurma tarihini öğrenip satın alabileceğimiz bir kahveci var mı ?

  Teşekkürler.

  • İlker Bey Selamlar,
   Caner İngiltere’de yaşadığı için buralardan biraz uzak kaldı. Sanırım ben yardımcı olsam daha mantıklı olacak:))
   Starbucks kahvelerinin üstünde yazan üretim tarihi, aslında kavrulma tarihi ve o paketler kavrulduktan en az 4 ay sonra Türkiye’de satışta oluyor. Açıkçası ülkemiz bu konuda oldukça gelişti, çok başarılı kavurucular var. Starbucks da kahvelerini aşırı kavurduğu için ben çooook uzun zamandır kullanmıyorum. Size direk şuaradan alın demeyeyim zira birini söylesen diğerine ayıp olacak. emailinizi bir kontrol edin.
   Sevgiler

 8. merhaba:)gerçekten yazılarınız sayesinde çok şey öğreniyoruz.benim debir sorum var.piyasada uygun fiyatlı çekirdek kahve ile espresso yapan 2 marka var.homend ve simens…hangisini almalıyım…homend ile ilgli hiç yorumunuz yok..yine de sormak istedim ..teşekkür ederim şimdiden


 9. Merhaba, öncelikle değerli bilgiler için teşekkürler. Ben yazılarınız okuduktan sonra Homend 5002 almaya karar verdim ev için. Çünkü küçük bir mutfağım var; ayrı öğütücü koyacak yerim yok:) Benim hayalim bir filtre kahve makinesi alıp, malum zincir kahve markasından da kahve alıp içmekti ancak yazılarını okuyunca aydınlandım:) Antalya’da yaşıyorum, burada nereden kaliteli çekirdek kahve alırım bilemedim. İnternetten alabileceğim bir yer var mı önerebileceğiniz? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Zeynep Hanım,
   Kararınız hayırlı olsun. Malesef reklama sebebiyet vermemek için doğrudan bir isim paylaşmıyorum.
   Ama internetten aratarak bu kavurmacıları bulabilirsiniz. Öte yandan kahve festivali katılımcı listesi de bir kılavuz olabilir
   Sevgiler

 10. Merhabalar. Hediye olarak bir moka pot geldi saniyorum 3cuplik bir model baska mokapotlari yakindan gormedigim icin tahmini boyle oldugunu dusunuyorum yukarida bir mesajda belirttiginiz 30ml 1 turk kahvesi fincani hesabina gore dusundugumde.
  Yesil cekirdek alip kendim kavurmak istiyorum ve dogal olarak ogutmek de. Kavurmak icin cin de uretilen kucuk kavuruculardan dusunuyorum sanirim seramikten yapiliyorlar yuvarlak hazneli ve tencere gibi saplari var. Onlardan birini alip kavursam ve hario bir el degirmeniyle ogutsem sizce nasil olur? Bir diger merak ettigim sey de su; diyelim 200gram kahveyi el degirmeniyle ogutup canim istedikce icmek uzere cam kavanoza koydum, bu sekilde tazeligini muhafaza eder mi yahut her icecegim zaman el ile mi ogutmeliyim? El degirmeni kullanacagim icin her kahve icecegim sirada ogutmek bir sure sonra yorucu olabilir diye dusundum ote yandan otomatik ogutuculerin yeterince homojen ogutmedigini yapabilenlerin de cok pahali oldugunu okudum o yuzden su an icin el degirmeni kullanmak durumundayim. Son olarak da muka express mokapot’u nasil ayirtedebilirim?


 11. Merhaba Ömer Bey,
  Buzdolabının içindeki nem seviyesi sanılan aksine dışarısından oldukça düşüktür. Kahve saklama konusunu bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederim.

  • Kerem Bey Merhaba,
   Buzdolabının nem oranı düşüktür bu konuda haklısınız. Ama kapalı kapta koyduğunuz her ürün soğuduğunda bünyesindeki nem yoğuşur ve paket dışına çıkamadığı için de bu nem paket içinde sıvı oluşturur. Paket içinde koymadığınız ürünlerde ise bu nem buzdolabı tarafından yoğuşturulur ve genelde motor üstünden tekrar ısıtılarak havaya salınır.
   Şu halde kahveyi buzdolabında saklamak istiyorsanız elbette karar sizin, ama ya ağzı açık koyup hava/oksijenle temasa göz yumacak ve kahvenizin buz dolabında nasıl hızlıca bayatladığına şahit olacaksınız ya da kapalı pakette koyup kahvenizin ıslanmasını kabulleneceksiniz ve her dolap dışına çıkartıp paketi açtığınızda içine dolacak olan havadaki nem dolaba koyduğunuzda tekrar yoğuşacak.
   Tavsiyeniz için teşekkür ederim ama benim kararımda bir değişiklik yok.
   Sevgiler


 12. Merhabalar benim değişik bir sorum olacak cimbali kahve makinesinde öğütülmüş kahveyi koyduk ve pres yaparak makineye taktık bu durumda kahveyi 1-2 dk bekletmemiz de bir sorun olurmu acaba? Mesela o anda süt kreması yapıyoruz 1 veya 2 dk öğütülmüş kahve makinede takılı bekliyor… Teşekkürler

  • Hakan Bey Merhaba,
   Çok büyük bir fark oluşmasa da açıkçası bunudoğru bulmuyorum. Grup başlığı sıcak olacağı için kahvenin ısınmasına sebep olabilir. Tamperleme sonrası portafiltreyi takmadan bekletmeniz daha sağlıklı olur
   Sevgiler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

HANGİ KAHVE MAKİNESİ

#CoronaCafe Canli Yayın – Kahveyi Evde Hazırlamak, Nereden Nasıl Başlamalı

0
https://www.youtube.com/watch?v=dwV8CSifpKQ Corona "İnziva" Günlerinde evlere kapandık ve dışarıda içtiğimiz kahveleri özleyip evde nasıl yaparız arayışına girdik. Ama Aklımızda Binlerce soru var. Kararsızlıklar, Çelişkiler Uf Puf!...
error: Korumalı İçerik !!