Ev Tipi Kahve Kavurma Makineleri

KahveEv Tipi Kahve Kavurma Makineleri

Kahveyi evde kavurmak mı? Canım ne gerek var, alıyoruz içiyoruz işte bir de kahve kavurmakla mı uğraşıcaz demeyin. Yakın zamana kadar pahalı ve profesyonel makinelerde yapılan kahve kavurma işi artık evlere de girmeye başladı.

Önce benim gibi meraklılar kendi kavurma sistemlerini kurdu -bakınız şu yazılarımda ve videoda her şeyi anlatmıştım Evde Kahve Kavurma (Home Roasting) ve #CoronaCafe Canlı Yayın – Evde Kahve Kavurmak (Home Roasting) – Sonra bunu preofesyonel makine haline getirenler çıktı ortaya artık kahve evimizde kavurlmaya başladı. Tıpkı bundan 300-500 yıl önce olduğu gibi. Öyle ya kahve Osmanlıya geldikten sonra havanlar, dibekler, taş el değirmenleri ile öğütülürdü ama öncesinde ocakta kavrulurdu. Sonra kavrulmuşunu almak kolayına geldi herkesin de kuru kahveciler öyle yayıldı dilden dile. Öyle ya yaş değil kuru kahve.

Kahve merakı bir anda değil adım adım gelişiyor aslında. Türk kahvesini kenara ayırırsak, benim kuşağımdaki bir çok kişi Nescafé ile başladı kahve hayatına. Hatta Almanya’ya Amerika’ya giden oldu mu Nescafé sipariş edilirdi. Kahve Makineleri Çay Makinesi diye satıldı yıllarca bu ülkede. Hatta akrabanın Almanya’dan getirdiği vakumlanmış paketteki tuğla gibi filtre kahve paketini incelerken “aaaa bu çay makinesinde de yapılıyormuş” cümleleri salındı etrafa.

Yazıyı okurken, yazarın sizin için hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz

Sonrası o ilk denemeyle başlayan filtre kahve sevgisi üstünde zincir kahve lerin açıklması nitelikli kahvecilerin her geçen gün sayısının artması ile bütün dünyada olduğu gibi kahve altın yıllarını yaşar oldu. E bu meret de ithal be arkadaş. Her ne kadar dünyaya kahveyi millet olarak biz tanıtmış olsak da yetişmiyor bu topaklarda kahve filan. Öyle olunca ithal etmek zorundasın. Yurt dışında fiyatı çok değişmese de kur bu ülkede sabit durmuyor ki. Kahve fiyatları da alıp başını gidiyor.

Kahveyi Evde Kavurmak Mantıklı mı?

Kahveyi evde kavurmanın iki temel faydasından bir çok kişiye hitap edecek olanı maliyet tarafı. Kahvenizi evde kavurarak çok daha ucuza mal edebilirsiniz. Bir kaç deneme sonrası da istediğiniz lezzete erişebilirsiniz. İkinci fayda ise benim gibi biraz keyfinizi bilerek detaylandırarak yaşamak isteyenler için. Ben çok uzun zamandır kurduğum düzeneklerle kahvemi evde kauruyorum. Elbette arada bir farklı üreticiler tanımak ve kavurma profillerini anlamak için dışardan da satın alıyorum ama kahveyi evde kavurmanın tadı keyfi başka.

Bir kere o çekirdekle arkadaş oluyorsunuz. Kaç dk kavurduğunuzda size ne çıktı veriyor bunu anlıyorsunuz. Paketi aldığınızda yaptığınız bir kaç deneme sonrası tamam tutturdum bunun ayarını diye sevinmek de cabası. Öte yandan eve misafiriniz geldiğinde bak bu kahveyi ben kavurdum, ben öğüttüm, ben demledim afiyet olsun dediğinizde. “Haa iyi ya ben içerim sadece” gibi cevap da alıyorsunuz :)))) Şaka bir yana gerçekten keyfi ap ayrı.

Bugün evde yetiştirdiğim kahve fidanlarımdan biri dal verdi (4 yıldan sonra) değmeyin sevincime keyfime. Hele bak onlar bir meyve versin o zaman yaziciim yazının kralını. :)


CafeMasy CCR-305 Kahve Kavurma Makinesi

Neyse biz mevzuya dönelim, uzun zamandır Amerika pazarını takip ediyorum. Orada makul ev tipi kahve kavurucular var, insanlar da büyük keyifle kullanıyor ancak Amerika’nın elektrik sistemi bizden farklı olduğu için o makineyi burada çalıştırabilmek için bir invertör almanız gerekiyor. Bu makineler ısı üreten ve yüksek elektrik tüketen makineler olduğu için de aldığınız invertörün yüksek kapasiteli olması gerek. Onlar da pahalı be arkadaş. Bir bakıyorsunuz hem makine hem invertör profesyonel tadım kavurması yapılan makine fiyatlarına geliyor neredeyse.

Neyse ki son 1 yıl içinde yeni ürünler sürüldü piyasaya. Bunlar bizim elektrik sistemimizle uyumlu ve gerçekten güzel iş çıkarıyorlar. Ben de bu makinelerden birini satın aldım ve size biraz ondan bahsedeceğim. Sonrasında alternatiflerini de peyderpey yazıya eklerim

CafeMasy CCR-305

CafeMasy CCR-305 Kahve Kavurma Makinesi Özellikleri

Ürün CafeMasy CCR-305. Hava üflemeli bir model. Bir popcorn makinesi gibi düşünebilirsiniz kendisini. Malzeme kalitesi ise beklediğimiz çok çok üstünde çıktı. Üst haznenin ısıya dayanıklı borosilikat cam olmasının yanı sıra plastik parçalarda oldukça kalın ve güven veriyor.

Yazının girişinde linkini verdiğim yazılarımda bahsettim ben de popcorn makinesi ile çok fazla kavurma yaptım onda en büyük sıkıntı hem kapasite hem üfleme gücü hem de çekirdeklerin yer değiştirmemesiydi. Öyle olunca popcorn makinesi çalışırken elime makineyi alıp içindeki çekirdekleri hop hop sallayarak o işi ben yaptırıyordum. Tabi etrafa küspeler (kahve kabukları) saçılınca bu iş evde değil bahçede yapılacak bir iş haline geliyordu. Sonrasında bir de soğutma faslı var tabi bir metal tabaktan diğerine çabuk soğusun da için için kavrulmaya devam etmesin diye uğraş dur.

BizdenUcuz Ürünleri Arasında

Bu ürünü test ettik ve beğendik, bizdenucuz.com listemize ekledik. Diğer önerdiğimiz ürünler için https://bizdenucuz.com/urun-kategori/urun-tipleri/kahve-makinesi-ve-ekipmanlari/

Bu makinede kavurma soğutma ve küspe toplama işleri bir arada. Dolayısıyla hem pratik hem kavurma işini evde yapmak için ideal hem de öyle profesyonel deneme makineleri gibi yer kaplamıyor. Fiyatı da uzun dönem sağlayacağı fayda ve her şey bir yana katacağı keyif düşünüldüğünde gayet ucuz diyebilirim.

Üst Kapak içine gizlenmiş bir küspe toplayıcı mekanizma var. Mekanizma dediğime bakmayın bir metal filtre aslında. Sıcak havayla yukarı çıkan küspeler bu filtreye takılıp tekrar aşağı inmiyor böylece ortalık da batmıyor.

CafeMasy CCR-305 Üst Hazne Parçaları

Kavurma dakikasını 1 dakikalık baremlerle belirliyorsunuz, süre dolunca otomatik olarak soğutma moduna geçiyor. Aldıktan sonra 4 farklı tipte çekirdek kavurdum. 15+ kavurma yaptım diyebilirim. İki eksik kalmış nokta var. Birincisi sürede saniye belirlenememesi. Örneğin 7:20 dk kavurma yapacaksanız bunu belirleyemiyorsunuz. Ama 8 dakika belirleyip 1 dakika kaldı ibaresini görünce 20 saniye tutup soğutma tuşuna basarsanız makina direkt soğutma moduna geçiyor. İkincisi ise ısı ayarının olmaması. Her ne kadar makine ısısı tek seviye olsa da bu kavurma performansına aşırı etki eden bir durum değil.

Bu makine ile elbette bir profesyonel makine seviyesinde kavurma yapmanız mümkün değil ama ciddi tatminkar sonuç üretiyor diyebilirim. Öte yandan sözüm meclisten dışarı elinde profesyonel makine olup da kahve diye kömür satan kişiler de olduğu için evde kendi ayarınızı rahatlıkla tutturabilirsiniz o konuda içiniz rahat olsun.

İlk denemeyi 5 dk olarak yapmıştım. Arkadaşları biraz diri bırakmışım :)

Yeşil Kahve Çekirdeğini Nerelerden Alabilirim

Son dönemde yeşil kahveye erişim oldukça kolaylaştı. Tabi yeşil kahve diye aratıp karşınıza çıkan herhangi bir kahveyi alırsanız sonu kesin hüsran olacaktır. Özellikle pazar yerlerinde aktarlar en düşük kalite yeşil çekirdekleri paketleyip veya öğütüp satıyorlar. Kahve çekirdeğinin çiğ haldeyken digestive özelliği de olduğu için bunlar rağbet de görüyor. Ama biz zayıflamak için değil evde kavurmak için güzel çekirdekleri arıyoruz.

O halde yapılması gereken Çiğ çekirdek kahve diye aradıktan sonra karşımıza çıkan sonuçlarda bölge ve ülke veya çiftlik bilgisini vere satıcılardan alış veriş yapmalıyız. Örneğin Etiyopya Yirgacheffe, Colombia Women Harvest, Guatemala Antigua vb. şekilde tanımlanmış çekirdekleri tercih etmelisiniz.

Kahve Kavururken Nelere Dikkat Edilmeli

  1. Konum: Makineyi yerleştirdiğiniz yer tezgah üstünde bir yerse üstünde dolap vb birşey olmamasına dikkat edin. Üst ızgaradan sıcak hava çıktığı için bu hem dolabınıza zarar verebilir hem de istenmeyen kazalara yol açabilir.
  2. Miktar: Üreticinin tavsiyesi tek seferde 80 gram yeşil çekirdek kullanılması. Maksimum 100 gram kavurabilirsiniz deseler de 80 gram çok daha verimli bir sonuç veriyor.
  3. Kavurma Sonrası Gramaj: Kahve kavrulma esnasında nemini kaybeder bu nedenle kavurma sonrasında ağırlığı yaklaşık %10-15 civarında azalır.
  4. Gözlem: Makine biraz gürültülü çalışıyor bu nedenle kavurma esnasında ilk ve ikinci crack’leri duyma şansınız yok. Burada çekirdekleri ve renklerini gözlemleyerek ilerleyebilirsiniz. ilk denemenizi 7 dakika set edip 80 gram kavurun. Sonraısnda bu kavurmanın tadına bakın (önce en az 4-5 gün dinlendirmeniz gerek) Eğer biraz daha koyu isterseniz 8 dakikaya ayarlayıp 7:30 da cool butonuna basın. Yok bu sie koyu gelirse bu sefer 7 dakikaya ulaşmadan 6:30 da sonlandırıp bitirin. Bunları da tattıktan sonra o çekirdek için damak tadınıza uygun kavurma derecesini adım adım geliştirerek bulabilirsiniz.
  5. Degassing’i unutmayın: Çekirdeklerin tam lezzetine ulaşması için kavurma sonrası degassing için en az 4-5 gün hatta vaktiniz var ve sabredebilirseniz 7 gün bekletmenizi tavsiye ederim.
  6. Saklama: Kavurma sonrasında çekirdekleri hava valfli zip pakete koyup içindeki havayı iyice boşaltıp saklayın. Unutmayın oksijen kahvenin düşmanıdır o yüzden pakette ne kadar az oksijen olursa o kadar iyi.

Satın Alma ve Teslimat Süreci

Öncelikle AliExpress yeni bir yönteme geçmiş. Eskiden siparişiniz normal bir kargo ile gelir teslimat PTT aracılığıyla yapılır çıkartılan gümrük vergisini kapıda nakit getiren kişiye öderdiniz. AliExpress de artık Amazon yöntemine geçmiş durumda. Yani gümrük vergisi siz ürünü alırken ürünün bir parçası gibi sizden tahsil ediliyor ve Gümrük işlemleri Türkiye’de kargoyu size getirecek Kargo firması tarafından (ki bana Aras Kargo getirdi) ekstra bir ücret istenmeden gerçekleştirilip ürün kapınıza kadar getiriliyor. Teslimat süresi de oldukça hızlanmış durumda bu ürün bana 10 günde ulaştı. Elbette eskisi gibi kargo ücretleri düşük değil ama hem zaman hem de temiz teslimat düşünüldüğünde buna değdiğini söyleyebilirim.

Temizlik

Ürünün temizliği oldukça basit, küspe haznesini temizlemeniz yeterli. Ancak yine de içinde bir miktar küspe kırıntıları kalıyor. Ben makinemin daha uzun ömürlü olması için şu teknoloji harikası minik canavarı kullanıyorum. Xiaomi Mi Vacuum Cleaner olarak geçen ürün çok ciddi emiş gücüne sahip ve evde de hayatı oldukça kolaylaştırıyor. Fırçalı uzun ucu hem küspe parçalarını yerinden kımıldatmakta fayda sağlıyor hem de elinizle giremediğiniz noktaları da temizlemenize imkan tanıyor.

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner
Xiaomi Mi Vacuum Cleaner

Umarım biraz olsun fayda sağladığım bir yazı olmuştur.

Kahveniz eksik olmasın…

Kahve içmeyi bırakırsam; ayakta durmayı ve yürümeyi ve kelimeleri cümle içine koymayı da bırakırım.

Lorelai – Gilmore Girls


Omer Demir
Omer Demirhttp://omerdemir.net
Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi. Espressoyu uzun çekti, Obradović'le kendinden geçti Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu. Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine'den hiç elektrik almadı. Öğrendiklerini paylaştı, paylaştıkça öğrendi. Üşenmedi, öğrendiklerini dünya ile paylaşmak için bir de kitap yazdı Read This! Before Buying A Coffee Maker

Yazarın diğer yazıları..

11 YORUM

Subscribe
Notify of
guest
11 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Nitelikli Kahve Nedir? (#CoronaCafe Canlı Yayın Kaydı)

2
Nitelikli Kahve Nedir, Neden Önemlidir | MokaPota Canlı Bu zor günlerde elimizden geldiğince hayatınıza renk katmak ve birlikte zaman paylaşabilmek için #CoronaCafe yayınlarına başlıyoruz. Bu...
error: Content is protected !!
11
0
Fikirlerinizi bekliyorum lütfen yorum yapınx
()
x