Hangi Kahve Makinesi ve Öğütücüyü Almalıyım?♪♫♪ 

Dışarda güzelim filtre kahve, latte, cappuccino varken evde hazır kahve içmek sizi sıktı ve evde kahve yapmayı istiyorsunuz. Kısıtlı bir miktar da bütçe ayırdınız ama; Hangi kahve makinesi? Hangi öğütücü? İlk başta hangisi alınmalı? Bir kere alıp tam mı alayım yoksa ucuz bir başlangıç seti mi? diye araştırıyorsanız bu yazıda size yardımcı olmaya gayret edeceğim. En düşük maliyetten başlayıp ev için kafi denecek maliyetlere kadar önerilerim olacak.


Eğer işletmeniz veya eviniz için tam otomatik bir kahve makinesi arıyorsanız veya daha ucuz alternatifler düşünüyorsanız hemen alttaki yazılarma göz atmanızı tavsiye ederim.

Muadil Kahve Demleme Ekipmanları

Kahveye merak saldıysanız, evde kendi kahvenizi yapmak, farklı demleme yöntemlerini denemek, şu sıralar odak noktalarınızdan biridir muhtemelen. Bu durumdaysanız, orjinal kahve demleme ekipmanları size biraz pahalı geliyor olabilir. Üstelik, o

0 comments

Ev ve Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri♪♫♪ 

Küçük güzel bir işletmeniz var ve bu küçük işletmeniz için otomatik kahve makinesi almak istiyorsunuz. Dandik vending makinelerindeki mide bozan kahveler çok canınızı yaktı veya çevrenizdeki dostlarınız bu konuda hiç

35 comments
Bialetti French Press Kahve Makinesi
Bialetti French Press

French Press: 35-40 TL

Bir çok farklı marka ve hatta merdiven altı üreticiler bile french press üretiyorlar. Hepsini alabilirsiniz ama french preste kahveyi iyi süzmesi camın çatlamayacak kalitede olması, makinede yıkanabilir olması önemli faktörler. Bu nedenle 5-10 lira daha fazla verip bilinen üreticilerden almanızı tavsiye ederim.

Bodum French Press ve Bialetti French Press benim önerim. Bir diğer alternatif ise IKEA French Press. Bialetti’yi metro marketlerde 35 lira gibi cüzi bir rakama geçtiğimiz hafta gördüm. Bodum (büyük boy) ve ikea’yı (küçük boy) da o civarda fiatlara almıştım. Sonrasında yapacağınız şey ise alacağınız kahve çekirdeğini french press’e göre öğüttürmek ve hava ışık geçirmeyen ambalajlarında saklamak. Elbette asıl önerim kahveyi evde kendinizin öğütmesi ama öğütücünüz yok ise bu durum kaçınılmaz.

Ölçüye gelince, kahve ölçü kaşığınız varsa silme Kahe kaşığı yaklaşık 7 gr. kahve alır. Damak tadınıza göre 300ml su için 2,5/3,5 kaşık yanı 18-22 gr kahve kullanabilirsiniz. Zaten demleme kahve hazırlarken başlangıç olarak 1/16 ila  1/20 arası kahve/su oranını baz almanızı öneririm.

French Press Hakkında daha detay bilgi için:  French Press Nasıl Hazırlanır – Püf Noktaları

Bialetti Mokapot Kahve Makinesi
Bialetti Moka Pot

Moka Pot 120-200 TL

Moka Pot en eski demleme yöntemlerinden ve manuel bir kahve makinesi aslında. Bu yöntemle kahve hazırlamayı ve geçmişini Moka Pot Mu? Ne Yani Su Alta Mı Konuyor? yazımda anlatmıştım.

Moka Pot için en bilinen marka bialetti. Ancak markayla özdeş bir durum sözkonusu olduğu için fiyatları biraz pahalı. Bialetti Moka Pot alternatifi kaliteli ve kısmende daha uygun fiyatlı halini yine ikea’da bulabilmeniz mümkün. Yaklaşık 70 TL bir fiyata IKEA Moka Pot bulabilirsiniz. Ama bu üründe alınan alternatiflerin zamanla orjinalini arattığı da bir gerçek. Uzun vadeli bir ilişki düşünüyorsanız  hem yedek parça bulunabilirliği hem de içinizin rahat etmesi için orjinalinden şaşmayın.

Chemex Kahve Makinesi
Chemex

Chemex / V60 Dripper / Aeropress / Syphon: 160 – 220 – 450 TL

Chemex ve V60 Dripper, filtre kahve sevenler için   aeropress de americano sevenler için önerebileceğim demleme ekipmanları.

Aeropress plastik olduğu için yolda kırılma derdi olmadan internetten çok rahat sipariş edebilirsiniz. Aeropress’in amazon.com’da satış kanalı var. Türkiye’ye kargo dahil 35$’a almak mümkün. Sipariş vermişken 4$’a yedek filtre kağıdından da ekletin. Bu sizi oldukça uzun süre idare eder. (Edit: Bu yazıyı ilk yazdığım zamanlarda dolar kuru 2.80 civarıydı. Bu nedenle Amazon kanalını önermiştim ancak kurun şu anki durumu göz önüne alındığında yerli satış kanallarından teminetmek daha akılcı görünüyor.)

Manuel Filtre kahve makinesi olan Chemex ise cam bir malzeme olduğu için kargoda kırılma riski var. Her ne kadar iyi paketlense de Türkiye’deki kargo taşıma yöntemleri  (bkz. karpuz sergisi) göz önüne alındığında, satın aldığınız yerin bu güvenceyi verdiğine ve iyi bir deneyim sunduğuna emin olun.

V60 Dripper da hem plastik hem de porselenden üretiliyor. Plastik olanda kırılma derdi olmaz porselen olan ise küçük hacimli olduğu için chemex’e göre nispeten taşıma esnasında kırılmaya daha dayanıklıdır. Siz yine de tedbiri elden bırakmayın. Plastik olanları 50-60 TL porselen olanları ise 120 TL civarında.

Syphon demleme ise biraz daha moka pot mantığında çalışan bir yapıya sahip. Piyasada kalitesine ve markasına göre değişmekle birlikte 250-450 TL arası fiyata bulunabiliyor. Bu da yine cam bir malzeme olduğu için iyi bir paketleme oldukça elzem.

Breville Filtre Kahve Makinesi
Breville Filtre Kahve Makinesi

Filtre Kahve Makinesi: 250-750-2500 TL

Yukarıdaki önerdiklerim bir yerden sonra size tatminkar gelmeyecek. İlle de makine olsun diyeceksiniz. Özellikle espresso tutkunuz yoksa evde kahve işine başlamak için en mantıklısı filtre kahve makinesi. Her nekadar bir sonraki adımda espresso makinesi almak isteyecek olsanız da, alacağınız filtre kahve makinesinin sizin için her zaman kullanımı olacaktır.

Temelde iki tip makine var. Biri klasik tip olan cam hazneliler, diğeri ise termos özelliği gören çelik hazneliler. Aralarındaki fark ise cam haznelilerde makine açık olduğu sürece haznedeki kahve sürekli alttan ısıtılırken, çelik termos olanlarda demleme sonrasında bir ısıtma olmaz. Her iki makinede de Kahveniz yaklaşık iki saat termosta içilebilir sıcaklıkta kalır.

Makineyi az sayıda kişiye kahve hazırlamak için kullanacaksanız, kenwood kmix filtre kahve makinesi size önereceğim. Hem küçük hemde pratik olması ve iyi bir demleme sıcaklığı sunması nedeniyle benim de eş dosta önerdiğim bir model. Renkleri canlı ve her tezgahta çok rahat kendine yer bulabiliyor. Özellikle erkek okurlarımız’ın mutfak tezgahında kendilerine yer bulma çabalarını bildiğim için diyebilirim ki, bu makine eşinizden rahat onay almanızı sağlar.

Delonghi, siemens ve hatta arçelik/beko’nun modelleri de tercih edilebilir. Kaldı ki geçenlerde kendime Arçelik inlove K8115 modelini aldım. Zamanlama fonksiyonu, daha yoğun demleme gibi özellikleri ve geniş hacmli olması kararıma etki eden nedenlerdendi. Kapak kısmının sağlamlığı dışında performansından memnun olduğumu söyleyebilirim. ZAten yeni modellerde kapaktaki dizayn problemi de giderilmiş durumda.

Termos modellerde ise braun, philips ve tchibo tercihiniz olabilir: Hiçbirinde sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum, çevremde kullanan arkadaşlarımdan da aksi bir yorum almadım. Sadece termos olanların zamanla içinde biriken kahve lekesini temizlemek biraz uğraştırıcı olabiliyor.

Biraz daha bütçem var uzun ömürlü bir makine alayım diyorsanız da Breville Filtre Kahve Makinesi önerim olur. Ancak Türkiye’de servis koşulları ve yüksek maliyeti dikkat etmeniz gereken nokta.

Bir diğer alternatif ise kombo ürünler. Gerçi kombo ürün tavsiye etmediğimi müdavim okuyucularımız bilirler sebebi ise biri bozulduğunda diğerini de feda etmiş olmanızdır. Yine de böyle bir ürüne ihtiyacınız varsa, yani hem öğütücü hem filtre kahve makinesi bir arada bir ürün arıyorsanız  Homend 5002 Öğütücülü Filtre Kahve Makinesi ihtiyacınızı fayda maaliyette karşılayan bir makine olacaktır.

Delonghi ECI341 Espresso Kahve Makinesi
Delonghi ECI341

Espresso Kahve Makinesi: 550 – 950 – 2250 TL

Espresso veya espresso temelli içecekleri seviyorsanız bir espresso makine almanız sizin için kaçarı olmayan tek şey. Piyasada bir çok model olmasına karşın, Türkiyede en yaygın servis ağı Delonghi’de. Delongi merkez servise kargo ile ürünü gönderip kargo ile geri almanızda bir kolaylık. Özellikle çalışanlar için.

Yerli bir espresso makinesi yapılana dek (şimdi sinbo yaptı filan diyecekseniz, şu an okumayı bırakın ve uzaklaşın) düşük maliyette Türkiye için önerim delonghi olacak. Ben evimde bana göre fiyat performansta en başarılı ürünü olan EC270 modelini kullanıyorum ama maalesef artık TR’de satılmıyor. Daha alt modellerde ise plastik parçaların çokluğu beni rahatsız ettiği için size önereceğim model Delonghi EC680 ve/veya Delonghi ECI 341. Giriş seviyesi bir ürün olan Delonghi ECP 3531 ise dikkate değer.

Sevgili Hakan’ın kahve makinesi ile yaşadığı kötü deneyimlerden sonra Delonghi ECO v310-311 modellerinin ciddi sıkıntılı olduğunu söyleyebilirim. Kuvvetle muhtemel bir üretim hatası var ve bu nedenle her ne kadar çok şık görünse de bu modelden uzak durun. Nespresso, krupps tchibo gibi markaların çıkarttığı kapsüllü kahve makinelerinin almayın, zira kapsülle espresso’ya tamamen karşı biri olarak benden de bunlar için bir öneri sunmamı lütfen istemeyin. Eğer var olan espresso makinenizi değiştirmek istiyorsanız ve daha profesyone yakın bir model arıyorsanız veya bir kere alayım ama ev için en iyisini alayım gibi bir düşünceniz varsa o zaman size önerim Breville BES810 olacak. Tam otomatik bir espresso makinesi düşünüyorsanız da şu yazıma göz atmanızda fayda var Ev ve Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri

Breville BCG820 Öğütücü
Breville BCG820 Öğütücü

Öğütücü:

Piyasada kahve öğütücü olarak satılan ürünlerin büyük kısmı aslında küçük rondolar, bunlardan uzak durun. Kahve öğütme işi değirmende olur sevgili arkadaşlar. Bu rondolardan alırsanız kahve öğütmüş olmazsınız kahve çekirdeğini parçalaşmış olursunuz. Alacağınız öğütücü temelde kahveyi iki silindir disk arasında ezerek (aynı un üretiminde olduğu gibi) öğüten türden olmalı.

Alacağınız öğütücüyü Türk kahvesi öğütmekte de kullanmak istiyorsanız bu çok mümkün değil. Türk kahvesi pudra kıvamında öğütüldüğü için çok çok daha ince bir ayar gerektiriyor. Bu nedenle ev tipi öğütücülerde bunu bulmak hiç kolay değil.

Yaptığım araştırmalarda sadece Breville BCG820 Pro modelinde bu özelliğe rastladım onda da makinenin içinde ek bir ayar bölümü daha var o ayarı da en inceye getirdiğinizde Türk Kahvesi inceliğine yakın bir sonuca ulaşabiliyorsunuz ama pişirme sonrası pudra kıvamındaki Türk kahvesi hissini vermediğini de belirtmeliyim. Yine de aldığınız kahveleri bir de Türk kahvesi olarak denemek istiyorsanız bu ürün o şansı size sunacaktır. Fiyatı ise son dolar hoplaması sonrasında 1600 TL’den başlıyor. Bu kadar maliyet yüklenemem derseniz; Tchibo, Delonghi KG79 öğütücü ( Delonghi KG49 bıçaklı olduğu için önermiyorum)   yanına 30-50 TL arası alacağınız bir   Türk kahvesi el değirmeni sizi rahatlatacaktır. Türk kahvesi şart değil ama ev için güzel bir değirmen olsun derseniz de Breville BCG400 ve Delonghi KG79 güzel tercihler. Türk kahvesi için el tipi değirmen dedim ama bu tip değirmenlerin iyi kas yaptığını da hatırlatayım :)

Evde kahve işine yeni başlayan dostlar için önerilerim bunlar, merak ettiğiniz şeyler ve sorularınız olursa lütfen yorum bölümüne yazınız, elimden geldiğince yanıtlamaya gayret ederim. Yazıda bahsettiğim bütün aletlerin resimlerini ise aşağıdaki galeride görebilirsiniz.


Son olarak 1977’de içtiğiniz kahvelerin hatrı doldu, onu da hatırlatayım.
Sevgiler.

Omer Demir
twitter.com/demiromer

 

Omer Demir on TwitterOmer Demir on Youtube
Omer Demir

Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi.

Espressoyu uzun çekti, Obradović’le kendinden geçti

Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu.

Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine’den hiç elektrik almadı.


147 Thoughts to “Hangi Kahve Makinesi ve Öğütücüyü Almalıyım?♪♫♪ ”

 1. Caner Ceylan

  Hakan Alper sayesinde Delonghi ECO modelini piyasadan kaldiracak, nasil olsa Hakan hepsini ve her rengini test etti, 3 aydan fazla dayanamadilar (siyah renk 4 ayi gordu). Bu arada Breville BES860 & BES870 XL favoriler. Kahve aletleri icin cok iyi bir kaynak yazisi olmus :)

  Bu kişinin diğer yorumları
 2. Ali Akel

  Merhaba, aero press’le demlenen kahve faklı mı, yoksa espresso veya frenchpress gibi oluyor. O kadar para vermeye değer mi diye merak ediyorum. bilgi verirseniz sevinirim

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Selamlar,
   Aeropress yüksek basınçla kahve yaptığı için tadı da o derece sert oluyor. aeropress ile birlikte gelen ölçek yaklaşık 14 gr kahve alıyor ki bu double espresso için kullanılan miktar. bu miktarda kahveyi aeropress’in üstünde 1 yazan ölçüye kadar su koyup hazırladığınızda espresso’dan biraz daha sert bir kahe elde ediyorsunuz. Öte yandan kağıt filtreleme kullandığı için de espresso’daki gibi köpük oluşmuyor. Açıkçası filtre kahve kadar tortusuz espresso’dan biraz daha sert bir kahveniz oluyor sonunda. Üstüne istediğiniz kadar sıcak su ekleyerek americano hazırlayabilirsiniz. Zaten üretici de kahveyle su ölçüsünü mutlaka orantılı tutun önerisinde bulunuyor. bir ölçü kahveye 4. çzgiye kadar su koyarsanız tat biraz acılaşıyor. O yüzden ölçüye uyun ama kahvenizi yumuşatacaksanız bunu ayrıca sıcak suyla yapın önersinde bulunuyorlar. O paraya değer mi derseniz bence değer, bir kere oldukça pratik ve şırınga misali çalıştığı için kendi kendini temizliyor büyük ölçüde. Oldukça hızlı kahve yapıyorsunuz böylece. Umarım faydalı olmuştur yazdıklarım. Selamlar.

   Bu kişinin diğer yorumları
 3. Sema Kuruahmet Güneş

  Merhaba, benim uzun araştırmalarımdan sonra evim için vardığım sonuç ‘Delonghi Bco 264B Kombi Espresso Kahve Makinesi’ oldu.
  Filtre kahve ve espresso (ve türevlerini) yapabiliyor. Yazınızı okuduktan sonra size de sormak istedim; böyle kombinasyon bir makine alarak çeşitlerinde istediğim sonuca ulaşabilir miyim? Yoksa ayrı ayrı mı almalı?
  Ayrıca sitenizdeki bütün kahve yazılarını okudum sanırım. Bu kaliteli ve özgün paylaşımlarınız için ayrı ayrı teşekkürler!

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Sema Hanım Selamlar,
   Hakan haklı, onu da bu gerekceyle vaz geçirmiştim. Makina bozulduğunda çözüm sürecinde kahvesiz kalmak çok can sıkıyor. Öte yandan bir de ekleme yapmak isterim. Bahsettiğiniz cihaz bana biraz hafif geldi, ev tipi espresso makinalarının çoğunda basit kilit sistemi olmadığı için biraz güç kullanmanız gerekiyor. Şimdi misafiriniz geldi ve filtre kahve yaptınız sonra kendinize de espresso yapmak istediniz ama haznede filtre kahve var. Portafilter’ı (espresso kepcesi) yuvaya oturtmak için güç kullanmanız gerek fakat cihaz yeteri ağırlıkta olmadığı için bir yandan da onu desteklemeniz gerekecek bu arada filtre kahvenin sallanmaması dokulmamasi gerek vs. . Can sıkıcı hareketler bunlar. Bence ikisini ayrı ayrı alın ama karar vermeden önce kullanan bir tanıdık varsa mutlaka onun fikirlerini de alın. Benimkiler öngörü neticede..
   Selamlar sevgiler.

   Bu kişinin diğer yorumları
 4. Hakan Alper Köse

  Komplels makinalarda şöyle bir sorun var. Cihazın bir kısmı bozulduğunda makineyi tümden tamirata yollamanız gerekiyor. Ömer’in bu tavsiyesinden sonra sadece espresso yapan cihaz aldım :)

  Bu kişinin diğer yorumları
 5. Sema Kuruahmet Güneş

  Hiç düşünmediğim ayrıntılarmış bunlar, en mantıklısı ayrı ayrı almak görünüyor o halde. Teşekkür ederim ilginize:) Güzel günler dilerim

  Bu kişinin diğer yorumları
 6. Faydamız dokunduysa ne mutlu bize. Sevgiler selamlar ??

  Bu kişinin diğer yorumları
 7. sibel Gürel

  merhaba,
  Ben de Sema hanım gibi filtre kahve ve espresso türevlerini yapabilen bir kahve makinası arıyorum.
  Aşırı kahve düşkünü değilim. Türk kahvesi düşkünlüğüm var ancak hem kendim, hem de misafirlerime çeşit sunmak için bu tür bir makina ihtiyacım var. Ancak küçük mutfağımda bu iş için fazlaca yer yok.. Komple bir makina arayışım bu yüzden.. Sema hanım’a verdiğiniz cevap mantıklı ama yine de, hem yer sıkıntısı hem de aşırı kahve düşkünü olmayışım sebebi ile (dediğim gibi önceliğim Türk kahvesi :) ) bana bir makina önermenizi isteyebilir miyim??
  Ayrıca Hakan bey’in bozulma durumundaki cevabı da mantıklı ancak dediğim gibi, zaten makinam yok şu anda, benim için büyük eksiklik olmayacaktır.
  Teşekkürler

  Bu kişinin diğer yorumları
 8. Sibel Hanım Selamlar,
  Öncelikle Türk kahvesi düşkünüyseniz şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim: https://mokapota.com/v1/2016/09/15/turk-kahvesi-tarihi-hazirlanisi-sunumu-puf-noktalari/ belki sizin de ekleyecekleriniz olabilir… ;)
  ikili makine (hem filtre kahve hem de espresso yapabilen) Türkiye’de sadece Delonghi’nin modelini gördüm şu ana kadar. Belki diğer okuyucularımızın bildiği başka modeller olabilir, rica edelim varsa onlar da paylaşşınlar.

  Yukarıdaki yorumumdaki gerekçeleri savunmakla birlikte, bu ürünü alanların yaptığı yorumların büyük kısmı pozitif yönde. Bu şartlar altında size almayın diyemem ama ikili makineyi tavsiye de edemem. Zorda bırakmayın beni :)

  Ama size şöyle bir önerim olabilir, Öncelikle bir filtre kahve makinesi alıp kahve çeşitlemelerine onunla başlayın (misafirlere ikram edeceğim dediğiniz için kahveyi sıcak da tutmak sizin için önemli olacaktır bu nedenle dripper, frencpress vs manuel demleme yöntemlerini önermiyorum). Filtre kahvede uzmanlaştıktan sonra espresso makinasına sizin için gerek olup olmadığına bir bakın. Gerekli derseniz onu da ayrıca konuşuruz.

  Bilindik markaların filtre kahve makinelerinin hepsi gayet ihtiyacınızı karşılayacak verimlilikte. Geçenlerde eskiyen filtre kahve makinemi değiştirdim, benim tercih ettiğim Arçelik K8115 INLOVE ( http://www.arcelik.com.tr/mutfak-aletleri-kahve-makinesi-K-8115-KM-Kahve-Makinesi.html) oldu. Fiyat performans, yerli, güvenilir üretici, kolay ve ucuz yedek parça, servis vs. avantajların yanı sıra saat kurarak kahve yapabilmek tercihimi yönlendiren noktalar oldu. Ama dediğim gibi bilinen markaların hepsi gayet başarılı, küçük ve düşük kapasiteli bir model arıyorsanız kenwood’un kmix modeli var oldukça şık ve az yer kaplıyor, geçen sene bir tanıdığıma hediye olarak almıştım onlar da makine’den gayet mutlular. Kahve yaparken musluk suyu kullanıyorsanız yanlış hatırlamıyorsam Bosch’un bir iki modeli karbon filtreli bunu da alternatif olarak değerlendirebilirsiniz.
  Umarım faydalı olabildim.
  Sevgiler,

  Bu kişinin diğer yorumları
 9. sibel Gürel

  Merhaba,
  Türk kahvesi yazısı gayet keyifli idi.. Herşeyi yazmışsınız zaten, ekleyecek birşey kalmamış :)
  Filtre kahve makinası için önerilerinizi dikkate alacagım, teşekkürler

  Bu kişinin diğer yorumları
 10. Önder

  merhaba,

  Baratza Encore – Conical Burr Coffee Grinder hakkında bilginiz var mI?
  bu dediğiniz gibi rondo tipi mi yoksa olması gerektiği gibi öğütücü mü?
  yardım ederseniz sevinirim.

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Selamlar Önder Bey, Bu rondo tipi bir öğütücü DEĞİL.
   Adından da anlaşılacağı gibi konik dişlileriyle öğütmeyi gerçekleştiriyor. Böylece kalınlık ayarı da yapabiliyorsunuz.
   Aklınızda bulunsun rondo tipi öğütücülerde kalınlık ayarı yoktur.

   Bu kişinin diğer yorumları
 11. taha

  Merhabalar. Kısa bir süre önce ikinci el Delonghi Ecov 310 modelini almıştım. Yukardaki yazınızı gördükten sonra merak edip sorayım dedim cihazda beğenmediğiniz noktalar nelerdir zira bende plastik ve 51 mm portafiltresinden memnun değilim.

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Selamlar Taha Bey,
   Yazarlarimizdan Hakan Alper Kose bu makineyle ciddi problemler yasadi. Buhar ve sicaksu haznesini kacak yapmasi en fazla yasadigi problemdi benim hatirladigim. O daha detay bilgi verebilir belki.
   Hakan? :)

   Bu kişinin diğer yorumları
   1. Hakan Alper Köse

    Buyrun :) makine malesef üretimin ilk aşamasından bu yana sorunlu, 3. Makineyi kullanıyorum. Buhar haznesi, su çıkarma haznesi vs. Belli bir süre sonra espresso haznesinden cihaz buhar konumundayken şapır şapır su akıtıyor. O arıza giderildiğinde ise bu sefer bu haznesi musluk kapalı konumda olmasına rağmen buhar ve su sızdırıyor. Zaten firma vintage serisinin üretimini sonlandırdı.

    Bu kişinin diğer yorumları
    1. taha

     Anladım. Elde ettiğiniz espresso açısından bir sıkıntı yaşadınız mı peki tatsal anlamda malum thermoblock sistemi var sıcaklık dengesi değişiyor o yüzden ayrıca muadil bir cihaz öneriniz var Mıdır acaba ?

     Bu kişinin diğer yorumları
     1. Hakan Alper Köse

      Portafilter evet sıkıntılı, benim ki espresso ve telveyi sızdırmaya başladı hazneye bazen tam oturmuyor. Su ısıtmasında ise o yeşil ışık hiç bir zaman espresso bitene kadar yanmadı 5-10 saniye sonra hazır ışığı sönüyor. Muadili malesef yok bu fiyata o yüzden hep bu modele mecburdum o yüzden 3. Kes bile bile yine aldım:) yeni 2 model çıkarmış birisi enli tombul, diğeri ise boylu ince formlarda.

      Bu kişinin diğer yorumları
    2. berkan

     Merhaba.sitenizi yeni keşfettim.çok güzel ve yararlı site,özellikle benim gibi nitelikli kahveyi evde yapmaya çalışanlar için.Hario V60 ile filtre kahve ve delonghi ecov 311 vintage makinemle espresso yapmaya çalışıyorum.Öğütücüm KG79..3 tık modifiye ettim sanırım espresso için yeterli inceliğe sahip.Siz de kullandığınız için sorayım.Sizce yeterli mi? Ben basınçsız sepet ve çelik tamper kullanıyorum.Sanki akış hızlı gibi tam emin değilim.Tadından memnunum fakat kreması az oluyor.
     Espresso makinemde bahsettiğiniz sorunları şuan yaşamıyorum.Acaba benim modelde bu sorunlar düzeltilmiş olabilir mi?Aynı ise gelecekte yaşayacağım demektir bu kötü haber.
     Bana sanki espresso ılık oluyor ve yeterli sıcaklıkta olmuyor gibi geliyor.Americano içtiğimden şu an sorun etmiyorum ama amacım yapabileceğimin en iyisini yapmak.

     Bu kişinin diğer yorumları
     1. Hakan Alper Kose

      İnşallah bir sıkıntı yaşamadan kullanmaya devam edersiniz. Ben dediğim gibi 3 kez değiştirdim 310 ve 311 modellerini. 310 ve 311 arasında teknik açıdan bir fark yok. ben ayrica bir tamper kullanmıyorum makinanin ustunde yer alan tamper isimi simdilik goruyor, ama akışı hızlı oluyor. Sıcaklık da cihazın çalışma prensibi ile alakalı suyu sabit sıcaklıkta tutmadığı için o sıkıntı oluyor, hazır ışığı kullanıma başlayınca hemen sönüyor. Krema konusunda ben sorun yaşamadım aldığınız kahve çekirdeğinin orgin ine bağlı olabilir. Saygılar :)

      Bu kişinin diğer yorumları
 12. arda

  Merhabalar. Espresso için çekirdek kahve arayışındayım e-gurme sitesinden sipariş verecektim ancak aradığımda açmadılar maile dönmediler o yüzden pek aktif olduklarına kanaat getiremedim. Sizin tavsiye edeceğiniz veya aldığınız kahveyi sipariş üstüne kavurup paketleyip gönderen bir site?

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Selamlar Arda Bey siparis verebileceginiz bir cok site var. Reklam olmamasi icin yazmiyorum ancak google’da “ulke” ve “kahve sepet” sozcukleri ile arama yaparsaniz erisebilirsiniz.
   Ornek:
   etyopya kahve sepet
   Kolombiya kahve sepet
   Honduras kahve sepet
   Vs
   Umarim yardimci olur
   Sevgiler.

   Bu kişinin diğer yorumları
   1. arda

    Teşekkürler. Peki önerebileceğiniz kahve çekirdeği var mı diye sorayım o zaman blend yapmak istiyorumda uyumlu çekirdekler nelerdir?

    Bu kişinin diğer yorumları
    1. Selamlar, Blending’e çok sıcak bakmasam da gerçekten tatlar iyi dengelendiğinde güzel sonuç veren örneklere de rastladım. Sıcak bakmamamın sebebi ise blend yaptığını iddaa eden bir çok kişi ya da kurum’un bunu doğru dengede yapamaması.
     Blending çok ince tunniglere sahip. Kullanılacak çekirdekler bunun sadece bir bölümü. O çekirdek kaç dk, hangi sıcaklıkta kavrulduktan sonra, yüzde kaç oranında blend’e dahil edilecek sorusunun cevabı bütün lezzeti değiştirebiliryor.
     Sorunuza gelecek olursak, blending’de genelde Etyopya sidamo ve limu, Kenya, Kolombiya ve Brezilya kahveleri kullanılıyor. Spicy bir tat için Hindistan kahvelerinin yanısıra keskin bir tat için Honduras veya Nigaragua tercih edilebilir.
     Meşakkatli bir işe giriyorsunuz, kolay gelsin :)

     Bu kişinin diğer yorumları
 13. Ali

  merhaba, el değirmeni olarak hangi ürünü tavsiye edersiniz ? espresso makinem var ve türk kahvesi yapmıyorum . harionun 2 modeli var onlar gözüme takılsa da kararsız kaldım

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Ali Bey Selamlar,
   Eğer Türk kahvesi yapmıyorsanız size el değirmenini maalesef öneremeyeceğim. Zira el değirmeninde kahve öğütmek oldukça yorucu bir iş ve ayarını tutturmak da bir o kadar zor. Bu kararı vermeden önce youtube’da bir kaç video seyretmenizi tavsiye ederim. özellikle bu öğütücüleri kullanırken kişilerin yüzlerine ve kaslarının çalışmasına bakın.. Bir yerden sonra kahve içmek yorucu bir uğraş haline gelmesin sizin için. Özellikle misafiriniz geldiğinde sohbetin yarısında kahve değirmenini kullanmak biraz can sıkıcı olabilir.

   Hario’nun skerton ve mini mill isimli iki öğütücüsü var ve aralarındaki fark sadece hacim. Skerton 60 gram kahve öğütebilirken skerton 24 gram öğütüyor. Piyasada Türk kahvesi öğütmek için satılan fiyatı 40 ila 120 TL arası değişen metal değirmenlere göre ayarlaması daha kolay olsa da harcanan güç aynı. Öğütücü kısmın seramik olması ve marka bir ürün olması hario’lar için nispeten yüksek fiyatı beraberinde getiriyor.

   Türk kahvesi yapacaksanız uygun fiyatlı bir öğütücü olduğu için el değirmenini önerebilirdim (Türk kahvesi inceliğinde öğüten öğütücü makineleri oldukça pahalı). Espresso dediğiniz için otomatik öğütücüyü tercih etmenizi tavsiye ederim. Pişman olmazsınız.

   Bu kişinin diğer yorumları
 14. Hakan Alper Kose

  Ali Bey, bende delonghinin öğütücüsü var işe de yarıyor. Delonghi nin 2 modeli var piyasada bakabilirsiniz

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Ali

   öncelikle çok teşekkür ederim , yukarıdaki yorumları okuyunca delonghinin vintage modelinden vazgeçip dedica modelinin siparişini verdim :) youtubeda beğenen de var beğenmeyen de ama anladığım bardağı önce bi ısıtırsak iyi sonuç alınacağı yönünde . saolun. arkda harionun öğütücüsü fazlaya çıkmış onu verdi. eğer ciddi uğraşa dönüşürse makinesi alacağım . çok sağolsun tekrardan

   Bu kişinin diğer yorumları
 15. Delonghi KG79 Kahve Öğütme Makinesi almayı düşünüyorum sizce iyi midir? 170 tl gibi bir fiyatı var, diğerlerine kıyasla bu kadar uygun olunca kafama takıldı biraz :)

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Merve Hanım Selamlar, aramızda KG79 kullanan Hakan, eminim o tecrübesini paylaşacaktır. Benim fikrimi sorarsanız fayda maaliyet konusunda başlangıç ve ev kullanımı için gayet iyi bir tercih. Hakan ne dersin var mı ürünün sıkıntılı bir tarafı?

   Bu kişinin diğer yorumları
 16. Hakan Alper Kose

  Yaklaşık 3 senedir kullanıyor bi sıkıntı yaşamadım. Kullanım sıklığına göre öğüten dişliyi temizlemek faydalı oluyor. Ben çöp şiş kullanıyorum temizlerken ?

  Bu kişinin diğer yorumları
 17. fernweh

  merhaba
  ben yeni yeni bu işe merak salan birisiyim dolayısıyla çok da bilgim yok. bütçem kısıtlı, bu yüzden çok kararsız kalıyorum.
  öncelikle french press alayım dedim. 4 kişilik bir aile olduğumuzdan 800ml-1lt arasındaki modelleri inceledim. Bodum’un fiyatı 60 tl gibi bir şey, onu alayım dedim. Ancak sonradan öğrendim ki bir de öğütme işi çıktı başımıza. Gidip starbuckstan tcihbodan öğüttürsem 1 gün gidiyormuş… Her gün her gün de gidemeyeceğime göre… O zaman da öğütücü alayım dedim, sinbonun 50 tlye var. Bu sefer de bıçaklı olmasın anlamı kalmaz dediler… delonghi filan alayım dedim 80-90 tl… etti mi 150 tl? Moka pot olayına girmiyorum bile, yine 4 kişilik alayıp dediğimde 120 tl ayrıyeten bir masraf çıkıyor. Yani bu kadar masraf edip manuel bir şekilde üstelik bu kadar da acemiyken kahve yapmak mantıklı gelmedi. Acaba diyorum şu tchiobada satılan kapsüllü 180 tl lik makineyi almak daha mı hesaplı olur? Yani öğütücüye french presse 60+80=140 tl vereceğime 40 50 tl fazla verip bir makine almak daha mantıklı değil mi? Ancak burada da aklımı çelen bazı hususlar var, yani temizliği kolay olsun 3-4 kişilik hiç değilse kahve çıksın… Kapsüllü alınca da o markaya bağımlı oluyormuşsun, filtreli alsan temizliği ölüm. Çok kararsız kaldım lütfen yardım edin.

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Merhaba fernweh, kahveye merak salan herkesin ilk başlarda geçtiği aşamalardan geçiyorsunuz, endişelenecek bir durum yok :))
   Aklınızdaki soruları adım adım yanıtlamaya çalışayım.

   Öğütücü en önemli ve belki de en uzun süre kullanacağınız cihaz olacak bu nedenle bu cihaza verdiğiniz parayı çok da sakınmayın, ama yine de emin olmak isterseniz düşük miktarda kahvenizi önce aldığınız yerde öğüttürün, 2-3 sefer bunu deneyimleyin ve sonra farkedeceksiniz ki 2-3 gün sonra kahveniz ilk günkü tadı vermiyor. Özellikle deneyimleyin dedim çünkü yaşamadığınız için bu tavsiyeler aklınızda hep havada kalıyor. Sonuçta öğütücünün kaçılmaması gereken bir masraf olduğunu göreceksiniz. Onu alırken de bıçaklılardan uzak durup değirmen modelleri tercih edin lütfen. Zira bıçaklı modellerde kahve kalınlığını belirleme şansınız yok, her kahve hazırlama ekipmanının kendine özgü tavsie edilen inceliği olduğu için, kalınlık ayarı önemli bir nokta. yazıda bahsettiğim delonghi marka cihaz başlangıç olarak fena bir seçim değil, en azından 3-4 yıl sizi idare eder, sonra bozulmasa da daha iyi bir modele geçmeyi isteyeceksinizdir.

   Kapsüllü makina konusuna gelince. Kapsüllerin bedava satıldığını düşünmüorsunuz sanırım :) Başlangıç maaliyeti odağı ile vereceğiniz bu karar sizi işletme maaliyetleri nedeniyle yakın bir zamanda yeni bir makina almaya itebilir. Öte yandan kapsül makinalarda üreticiye bağlısınız ve kaliteli kahveye erişmeniz biraz zor, zira maaliyet nedeniyle firmaların çoğu blend kahve kullanıyor kapsüllerde. O yüzden bu bu konu üstünde fazla durmak bile istemiyorum

   filtre kahve makinasının temizliğinden yakınıyorsunuz ama alacağınız her demleme ekipmanının temizliği en önemli önceliğiniz olmalı. Yok ben alacağım aleti temiz tutamam derseniz de bir karar vermek zorundasınız ya iyi kahve, ya da biraz uğraş….

   Nihai olarak size iki tavsiyem olacak, ya filtre kahve makinası ya da v60 dripper. ikisinde de demleyeceğiniz miktarı kolayca ayarlayabilirsiniz

   umarım faydalı olabilmişimdir. Sevgiler…

   Bu kişinin diğer yorumları
 18. Hande

  Merhaba şuan hangi filtre kahve makinesini önerirsiniz

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Hande Hanım Selamlar,
   Yazıda bahsettiğim ürünler ve tercihlerim güncelliğini koruyor.
   İhtiyacınızı belirleyip ona uygun olanını seçebilirsiniz.

   Bu kişinin diğer yorumları
 19. Gökçe

  Merhabalar, Fakir Cafe Passion Çekirdekli Ve Toz Filtre Kahve Makinesi almayı düşünüyorum fakat kararsız kaldım. Filtre kahve makinası ve öğütücüyü ayrı ayrı alsam daha mı iyi olur? Bilgilendirirseniz sevinirim:)

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Selamlar, bu ürünü kullanmadım veya kullanan birini tanımıyorum o nedenle doğrudan ürün hakkında bir yorum yapmam doğru ve etik olmaz. Ama prensipte iki işi bir arada yapan makinelere sıcak bakmadığımı belirtmem gerek, zira biri bozulduğunda diğeri de kullanılmaz oluyor ve uzun süre kahvesiz kalıyorsunuz. Tavsiyem iki makineyi ayrı ayrı almanız yönünde olacaktır.
   sevgiler,

   Bu kişinin diğer yorumları
 20. Emel Hacer ÖZER

  Merhaba Sevgili Ömer Bey ve Hakan Bey sitenizi yeni keşfettim ve keyifle okudum. Bir kahve ve çay tiryakisiyim diyebilirim. :) ilk olarak filitre kahve makinası (delonghi) ile başlayan maceram mokapot ile devam etti. Bir yurtdışı seyahatimde Lavazza süt köpürtücü de ekledim… Bana yetiyorlardı taki İtalya’da espresso, maccihato içene kadar… Neden benim moka da yaptıgım kahvem böyle kremalı olmuyor dedim… Bialettiye falan baktım ama mokapota göre fiyatlar çok çok yuksekti tabi kur’un da etkisi var…

  Şimdiiiii bana sanki yetmiyor bu makinalar artık yani mokapot’ta yapılan espresso ile basınçlı makinalarda yapılanlar farklı mıdır ne dersiniz? Makina mı önerirsiniz? Ama uygun fiyatlı birşeyler olsun zira eşim kahve merakımdan kafayı yiyecek:))))

  Sevgiler Saygılar efenim…

  Emel

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Selamlar Emel Hanım, gördüğüm kadarıyla siz çoktan kahve girdabının içine girmişsiniz, bundan sonrasında adım adım upgrade’ler başlayacaktır, peşinen şunu söyleyeyim ki yatırım yaptığım hiçbir kahve ekipmanına verdiğim paraya acımadım bu zamana kadar, ama alırken de ihtiyacımdan fazlasını almadım, böylece ömrü tükendikçe kıymetini de bileceğim zaman bir üst modele geçip Japonların diliyle kaizen yaptım, yani sürekli iyileştirme (her ne kadar onlar bu anlamda kullanmasa da) :)
   Sorunuza gelince evet mokapot, brikka ve espresso makinelerinin hazırladığı içecekler birbirinden farklı lezzette oluyor. Kaldı ki iki espresso makinesinin hazırladığı espresso bile birbirinden farklı olabiliyor. Şunu da belirtmekte fayda var, cafe’ye gidip içtiğiniz espressonun aynısını evde yapmak da çok mümkün değil zira cafe’lerde kullanılan makinaların en ucuzu 12-13 bin liradan başlıyor ve çok dengeli bazınca sahip olan ve sürekli sıcak olan makineler. Yine de evinizde ona yakın lezzette bir espresso elbette yapabilirsiniz, yazıda belirttiğim makineler halen güncelliğini koruyor, bunlara ek delonghi’nin alt segmentte 1-2 yeni makine daha çıkardığını gördüm ama denemediğim için bir yorumda bulunmama çok doğru olmaz, ama kullanan kişilerin sitelerdeki yorumları da biraz olsun fikir veriyor. Bu arada mokapot’ta hazırladığınız kahvenin lezzetinden memnunsanız ve sadece kreması eksik diye düşünüyorsanız bialetti brilkka’yı deneyebilirsiniz. Ama cafe’de içtiğiniz macchiato’nun lezzetini ancak espresso makinesiyle elde edebilirsiniz.

   Espresso makinesine gönül koyduysanız da kapsüllülerden uzak durun ve mutlaka öğütücü almayı da birlikte değerlendirin..

   Umarım faydalı olabilimişimdir. sevgiler…

   Bu kişinin diğer yorumları
   1. Emel Hacer ÖZER

    Çok teşekkür ediyorum… Öğütücü ve espresso makinası…

    Sevgiler

    Emel

    Bu kişinin diğer yorumları
    1. Emel Hacer ÖZER

     Ömer Bey ve Hakan Bey;

     Delonghi 310 lu bir kodda sorunlar olmuş anladığım kadarı ile. Icona Eco 311 aynı ürün mü? Bilginiz var mıdır?

     Bu kişinin diğer yorumları
     1. Hakan Alper Kose

      Evet ikisi de aynı ve şiddetle almamanızı öneririm :) onun yerine 2 yeni model çıkardılar onlara bakmanız faydalı olacaktır.

      Bu kişinin diğer yorumları
 21. Banu

  Hakan bey iyi akşamlar sizden ricam delongh 6600 prima donna makine hakkında bilginiz var mı yardimci olursanız çok sevinirim

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Hakan Alper Kose

   Espresso makinesine o kadar para vermenin, özellikle otomatik ise, gereksiz olduğunun kanaatindeyim.

   Bu kişinin diğer yorumları
   1. Banu

    Krups lâ delonghi arasında kararsız kaldık. Sizin tercihiniz hangisi yönünde olurdu.gerçekten sizin fikrini önemli. Tam otomatik alicagiz.ona karar verdik sadece marka konusunda kararsız kaldık.

    Bu kişinin diğer yorumları
    1. Banu Hanım Hakan’ın bu konuda tarafsız yorum yapması çok zor o nedenle çok zorlamayın bence:)
     Makina seçimi konusunda Hakan’a katılıyorum işyeri için almadığınız sürece otomatik makinayı çok tavsiye etmiyorum, çünkü hiçbir zaman portafiltre ile elde edilen lezzete ve kişiselleştirilebilirliğe erişemiyorsunuz. Yine de illa otomatik makine diyorsanız, aklınızdaki makinelerin özleliklerine baktım, delonghinin zamanlama fonskiyonu var ek olarak diğer özellikler hemen hemen aynı, şu durumda nihai karar için iki konu kalıyor. Lezzet ve ses.
     Size tavsiyem markaların müşteri hizmetleri ile temasa geçip ürünü deneyebileceğiniz yerleri sorgulayın. Böylece müşteri hizmetleri yaklaşımlarını da deneyimlemiş olursunuz.
     Sevgiler

     Bu kişinin diğer yorumları
 22. Acill?

  Siemens kahve makinası aldım EQ6 serisi. Hangi tür kahve kullanmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Sevgili Acill?
   Öncelikle hayırlı olsun, üstünde espresso ile uyumlu olduğu belirtilen herhangi bir çekirdekle başlayabilirsiniz zaman içinde farklı çekirdekler deneyerek kendi tadım skalanızı oluşturmuş olursunuz, ama bu süreç o kadar acil olmayacaktır sanırım :))
   Sevgiler

   Bu kişinin diğer yorumları
 23. Merhaba , Ben Tchibo Caffisimo Classic (espresso , filtre , cay , caffe crema ) yapabilen bir makinaya sahibim. Kapsüllü makinaların kapsüllerine muhtaç kalmamak ve ekonomi açısından kapsül doldurma yöntemiyle şuan devamını sağlıyorum dahili süt köpürtücüsü ile de her türlü sütlü kahve ürünlerini yapabiliyorum. Genelde yaptığım kahve espresso oluyor. Tchiboya gidip Espresso 3 numara moka pot 5 numaraymış ben kapsül doldurma yaptığım için 4 numara çekim yaptırıyorum. Aynı mantık ile Fazla pahalıya kaçmayan bir öğütücü önerir misiniz. Amazon.de veya Yurtiçi sitelerinden de alabilirim. Tşk simdiden.

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Kürşad Bey Selamlar,
   Tchibo zaman zaman çok iyi fiyata asgari ihtiyacı karşılayacak öğütücüler getiriyor, madem caffisimo kullanıyorsunuz öğütücü de tchibo olur takım olur:)) Tchibo bulamazsanız Delonghi’nin alt segmentte kayda deger ürünleri var bu tip ürünler satan eticaret sitelerinde delonghi öğütücü diye arattığınızda kuvvetle muhtemel iki farklı ürün göreceksiniz ikisi de işinizi görür başka markalara da bakmak isterseniz parçalayıcı değil öğütücü olmasına dikkat edin. Yani öğütücünün kalınlık ayarı olsun ve rondo gibi bıçaklı bir model olmasın. Değirmen mantığıyla çalışan konik öğütücüleri tercih edin.
   Sevgiler

   Bu kişinin diğer yorumları
   1. Teşekkür ederim güzel yanıtınız için, Şuan baktım Tchibo sitesine ve 150 Liraya bir öğütücü var . Lakin açıklamasında ” Bu öğütücü sahip olduğu 1 bıçak ile çekirdekleri defalarca keserek toza dönüştürür. ” demekte .. Demekki bu değil benim istediğm.. Delonghi K49. marka model. Sizin demek istediğinizi de anladım Bıçak gibi kesip atmasın baskı sonucu hafif öz bulaşsın ve sonucunda daha lezzetli bir sonuca varalım. Sanırım Delonghi’nin 200 TL civarındaki ürününü alacağım.

    Bu kişinin diğer yorumları
    1. Selamlar Kürşat Bey,
     Bıçaklı olmasın dememin ana sebebi bıçaklı modellerse kalınlık ayarının yapılamaması. Her demleme biçiminin ayrı kalınlığı olduğu için bıçaklı modellerde bunu tutturamazsınız.
     Sevgiler selamlat

     Bu kişinin diğer yorumları
 24. sinan ordu

  Merhaba giris seviye bi kahve makınası alma arefesindeyim yazınız cok güzel insanları bilgilendiriyorsunuz yeni yeni kahve dünyasına giriyorum kapsüllü makina almayı onermiyorsuunz sanırfım ancak kapsullerde farklı farklı lezzetler va bz bunu kendimiz nasıl ayarlaya biliriz? kendi cekim kahvemizle 500 civari bir bütce ile esspiresso biraz agır geliyor süt ile yumuatilmiş kahve çeşitlerini daha cok seviyorum sizce ne almalıyım (iki gun önce bi boşluguma geldi araştırmadan nescafenin my cafe makinasını aldım 2 saat içinde geri verdim amaçsız bir makine gibi geldi) teşekkürler

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Sinan Bey selamlar,
   İnanın ki kapsül dışındaki dünyada çeşit çok çok daha fazla ve bunların çoğunu yurtiçinden satın alabiliyorsunuz ve maliyeti kapsülden daha düşük. Espresso sert geliyor ve sütlü kahve de tercih ediyorsanız başlangıç olarak filtre kahve makinası almayı düşünebilirsiniz. Bu tatminkar süre size yetecektir. Sonrasında kahve çeşitlerinizi artırmak isterseniz espresso bazlı içecekler hazırlamak için espresso makinası almayı düşünebilirsiniz. 500 lira olmasa bile 600-650 lira bütçeyle giriş seviyesi espresso makinası ve öğütücü alınabilir. Bunu düşünürseniz eticaret sitelerinden bir ön araştırma yapın, aklınıza yatan ürün olursa burda sağlamasını yapalım
   Sevgiler…

   Bu kişinin diğer yorumları
 25. sinan ordu

  teşekkürederim cevabınız için filtre kahve makinasına bitçe ayrımak istemiyorum aslında siziin dediginz bütcede önerebileceginiz espresso makinası ve öğütücü varmı birde süt köpürtme için ayrı birşey mi almak gerek bu durumda

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Sinan Bey Selam, benim direkt bir ürün önermem doğru olmaz. bu nedenle e-ticaret sitelerinde bir ön araştırma yapıp aklınızdakileri söylerseniz onlarla ilgili bildiklerimi ve tavsiyelerimi paylaşayım. espresso makineleri genelde süt köpürtücü de içerir ayrıca bir makine almanıza gerek kalmaz..

   Bu kişinin diğer yorumları
   1. sinan ordu

    Anladım teşekkür ederimm peki esam 3000 yada 2600 ile ec680 arasında kahve çekme dışında farkı vermeye deger birşey varmıdır

    Bu kişinin diğer yorumları
    1. Selamlar tekrar, arada çok büyük fark var, esam serisi tam otomatik makinalardır, yani altına bardağı koyup düğmeye basıyorsunuz ve espresso’nuz hazır, ec serisi ise manuel makinedir. Dolayısıyla çekirdeği öğütüp, portafiltreye (kepçeye) yerleştirmek ve tamperlemek(sıkıştırmak) manuel yapılan iş. aralarındaki büyük fiyat farkı da bu nedenle ve tabi bir de dahili öğütücü olması elbette.

     Ben tam otomatik makinaları tercih etmiyorum zira manuel makinalarda portafiltreye koyduğunuz kahve miktarı ve tamperleme ile kendi damak tadınıza uygun espresso yapabiliyorsunuz ama otomatik makinada çıkan kahve hep aynı standartta. Bu manuel süreç bir kaç kişiye bir den hazırlama söz konusu olduğunda biraz yorsa da işin bence en keyifli tarafı.

     Tabi bu zaman, para ve zevk meselesi ve o da tamamen sizin kararınız.
     Umarım yardımcı olabildim
     selamlar

     Bu kişinin diğer yorumları
    2. sinan ordu

     ömer bey esam 3000 ile 2600 arasındaki fark nedir ve ec680 ile bu makinelr arasındaki tek fark otomatık yarı otomatık olmasımıdır.

     Bu kişinin diğer yorumları
     1. tek fark elbette bu değil ama en temel fark bu, dilerseniz delonghi’nin internet sitesinden inceleyin ürünlerin özelliklerini. bütün farklılıkları görürsünüz.

      Bu kişinin diğer yorumları
 26. Emrah KOÇ

  Merhaba, öncelikle kahve severler için siteniz gerçekten oldukça faydalı sizlere teşekkür ederim. ben şu an Tchibo kapsüllü makine kullanıyorum artık daha yaratıcı tatlara geçmek istiyorum ve bir Bialetti moka pot almaya karar verdim ama bazı sorular var kafamda. öncelikle moka pot ile espressodan daha hafif yani daha az sert kahveler yapmak mümkün mü? Bialetti Mukka Ekspres diye bir modelini gördüm süt ile capuccino vs yapma imkanı sağlıyor belki bu bana uygun olacak peki bunda sütsüz de pişirme imkanı var mı? Eğer olmazsa moka pot express 6 cup modeli düşünüyorum sanırım bunun haznesi de 6 x 60ml 360 ml dir herhalde ? Bir de son bir soru Bialetti nin Musa diye bir modeli var bunun diğerlerinden farkı nedir.? Kısaca sizin bana tavsiyeniz ne olacak :) yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Emrah Bey Selamlar, bu sorduğunuz soruların cevabı mokapot’a özel içerikte ve alttaki yorumlarda yer alıyor, eğer hala cevap bulamadığınız soru olursa o içeriğin altında sorarsanız yanıtlamaya gayret edeyim. sevgiler…

   https://mokapota.com/v1/2015/07/24/mokapot-mu-ne-yani-su-alta-mi-konuyor/

   Bu kişinin diğer yorumları
 27. faruk

  Merhaba, ben en temel seviyedeyim ve bi kaç haftadır kahve makinelerini araştırıyorum, filtre kahve makinesi almaya karar vermiş gibiyim Delonghi ICM 15250 ve Arçelik K 8115 KM arasında kaldım bunlardan birini önerebilme durumunuz var mıdır. Teşekkürler.

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Faruk Bey Merhaba,
   Arçelik’in zaman ayarlama fonksiyonu olması ve daha yavaş demleme seçeneği (AROMA) delonghiden ayrıştığı nokta, yazıda belirttiğim gibi ben evde arçelik kullanıyorum. Üst kapak mandalı sıkıntılıydı, düşünce kapak kırlabiliyordu ama yeni üretimlerde ona da çare bulmuşlar.. fayda maliyette oldukça efektif bir ürün.
   kolay gelsin

   Bu kişinin diğer yorumları
 28. MUSA

  Merhaba,
  Yeni yeni merak saldığım bu konuda kahve makinası almadan önce bu sayfayı bulmak çok faydalı oldu.
  esspresso ve cappucino makinası almak istiyorum otomatik olanlardan, okuduklarımdan yola çıkarak tercih etmemiz gereken marka Delonghi olduğuna karar verdim. 1500 tl bütçem var biraz daha zorlayarak 2000 tl ye kadar çıkabilirim.
  esam 04.350 , esam 2200 ve ec860.m inceledeiğim makinlardan. Bu makinalardan her hangi birini aldığımda yanına ilave olarak ne almalıyım ?

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Musa Bey Selamlar,
   Yukarıdaki yorumları okuduysanız otomatik makinelere hiç de sıcak bakmadığımı görmüşsünüzdür. Buna rağmen otomatik makine almaya karar verip bana soru soruyorsanız benden daha inatçısınız demektir :))). Bütün bunlara rağmen halen otomatik makine diyorsanız yanına bir şey almanıza gerek yok. Çekirdek kahve ve sütünüz olsun yeter. Otomatik makineler öğütmeyi de kendileri yaptıkları için bir öğütücüye de ihtiyacınız olmayacaktır. Yalnız yukarıda bahsettiğiniz DeLonghi EC860.M manuel makinadır yani portafiltresi (espresso kepçesi) vardır. sadece cappuchino yaparken size kolaylık sağlar ve sütü cappuchino kıvamında köpürterek espressoya dahil eder. Bu makinede ayrıca öğütücü de olmadığı için yanına bir öğütücü almanızda fayda var. Manuel kavme makinelerine sıcak bakıyorsanız, Son kararınızı vermeden önce yukarıda örnek verdiğim makineleri incelemenizi tavsiye ederim. Sevgiler

   Bu kişinin diğer yorumları
 29. Elif

  Merhaba bu güzel yazınız için teşekkür ediyorum
  Ben kahve makinesini bir arkadaşıma hediye etmeyi düşünüyorum ve makineler konusunda çok geniş bilgiye sahip olmadığım için kafam oldukça karışık. Filtre kahve ya da espresso makinesi tercih etme konusunda kararsızım. Ben kendi evimde öğütücülü filtre kahve makinesi kullanıyorum daha çok çeşit yapabilmesi için arkadaşıma espresso makinesi almayı düşünüyorum. Yazınızı okuduktan sonra delonghi marka makineleri araştırmaya başladım. 2 tanesi benim istediğim aralıkta göründü ilki ECI 341i internette bulamıyorum diğeri ECP 3531 sizin bu fiyat civarında başka bir öneriniz var mı ya da herhangi bir makineye sahip olmayan arkadaşıma başlangıç için nasıl bir makine almam uygun olur?

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Merhaba Elif Hanım,
   Delonghi ECI 341 maalesef son dönemde Türkiye’de bulunmuyordu ama şimdi kontrol ettiğimde biraz daha yüksek fiyatla giriş yaptığını gördüm. Malum kur farkı yeni ithal edilen ürünlerin hepsine yansıtılıyor :( Ürüne erişebileceğiniz linki yukarıda yazının içine de ekledim. Delonghi ECP 3531’de giriş seviyesi için tercih edebileceğiniz bir makine. Zira yazıda da belirttiğim gibi ben onun daha eski modeli olan EC270’i oldukça uzun süre kullandım, halen daha kullanıyorum. Açıkçası Türkiye’de bu fiyat seviyelerinde kaliteli servis ağına sahip başka modeller bulmak zor. Umarım karar vermenize yardımcı olabilmişimdir. Sevgiler

   Bu kişinin diğer yorumları
   1. Elif

    Teşekkür ediyorum çok yardımcı oldunuz. Delonghi Ecp 31.21 modelini almayı düşünüyorum sanırım 35.31in bir alt modeli. Bu makineyle ilgili tecrübeniz var mı acaba önerir misiniz

    Bu kişinin diğer yorumları
    1. Selamlar Elif Hanım,
     Birebir bu makine üzerinde bir tecrübem yok ama bu modelleri yakın takip ediyorum ve hakkında olumsuz bir görüşe rastlamadım. Giriş seviyesi için oldukça tercih edilebilir bir makine. Tercihiniz olan 35.21 aslında tam olarak bir alt model değil. Teknik özellikler 3531 ile birebir aynı. Farkı ise renk ve alt tabla. Alt tabla 3521 de siyah plastik 3531de ise metal. Fiyatları arasında çok fark yok, ayrıca Avrupa’da satılan model de 3531. Bu nedenle ileride hem yedek parça ihtiyacınız olursa 3531’in parçalarına daha kolay ulaşırsınız hem de alt tablanın metal olması büyük avantaj. Bu sayede istediğiniz gibi temizleyebiliyorsunuz. Siyah plastik ise hem zamanla oluşan kirleri üstünde belli ediyor hem de temizlerken çizilip kötü görünmeye neden olabiliyor. Bu gözle bir kere daha düşünmenizi öneririm. Şimdiden hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın. sevgiler.

     Bu kişinin diğer yorumları
 30. hande

  merhaba, delonghi markalı filtre kahve makinelerinin olması gerekenden daha soğuk kahve yaptığını söylüyorlar, bu konuda bir bilginiz var mıdır? zira bütçeme uygun model alternatifleri vardı bu markanın, tereddüte düştüm

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Merhaba Hande Hanım,
   Açıkçası ben çevremden ya da okuyucularımızdan bu konuda bir şikayet almadım. Ama şuna dikkat etmek gerek, kahveyi demlenir demlenmez içerseniz daha yüksek sıcaklıkta olur (yaklaşık 85-90 derece) fakat biraz beklediğinde aşağıdaki ısıtıcının ısıtma seviyesine iner ki bu da 80 derece civarıdır. Burada bir diğer etmen de ortam sıcaklığı, eğer soğuk bir ortamda demleme yapılıyorsa bu bahsettiğim sıcaklıklar birkaç derece daha aşağıya iner. Bir de karaf eğer cam yani alttan ısıtmalı değil de termos şeklindeyse çelik ilk başta biraz sıcaklık emeceği için, içim sıcaklığı da daha düşük olur. Bu nedenle ben cam karaf ve alttan ısıtma önereceğim size. Delonghi filtre kahve makinelerinde bir de sıcak tutma süresi 40 dk civarı. 40 dk sonra cihaz otomatik kapanıyor. Bu süre bir çok diğer modelde 60 dk.
   umarım faydalı olabildim. sevgiler, afiyetler şimdiden

   Bu kişinin diğer yorumları
 31. isa

  Merhaba; yorumlariniz okuyunca bana yardimci olabilirsiniz diye yazmak istedim.
  20 kisinin calistigi isyerimize bir tam otomatik kahve makinesi almak istiyoruz. Bu konuda bilgili degiliz çok model ve ozellik var. Açikcasi kahve tiryakiside degiliz ama misafirlerimize cesit olsun, calisanlarimizin performansi arysin diye dusunuyorum.

  Oğutuculu bir model istiyorum. sizce; Delonghi primadonna 6900, delonghi 6600, krups EA829D, yada sizin onerebileceginiz bir marka veya model varmidir. Karar vermemde yardimci olursaniz cok sevinirim. Şimdiden tesekkurler.

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Merhaba İsa Bey, güzel denk geldi diyebilirim. Aynı konuda daha önce de bir iki istek gelmişti, şu an böyle bir yazı üstünde çalışıyorum. 1-2 gün içinde sitede yayınlamış olurum. Umarım o kadar vaktiniz vardır. sevgiler

   Bu kişinin diğer yorumları
  2. Selamlar İsa Bey,
   Yazı hazır, umarım karar vermenize faydam dokunur, selamlar sevgiler…

   Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri
   https://mokapota.com/v1/kahve/kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066

   Bu kişinin diğer yorumları
 32. Melissa Sirazi

  Merhabalar. Ben yaklasık bir senedir breville espresso makinesi kullanıyorum ve oldukça memnunum ancak bialettinin mukka expressini görünce birkaç video izledikten sonra almaya karar verdim. Şöyle ki çalışma prensibi çok hos geldiğinden bu potu kullanmak istedim ama malesef 3 kahve yapısımdan birinde potun birleşme kısmından buharlaşma süresince kahve sızıyor. Bunun sebebi acaba kullanım hatası mı? Ya da nasıl bir kullanım hatası olabilir desem daha dogru olacak sanki. henüz yeni olan contasının akıtıyor olabileceğine pek ihtimal veremedim ama size danısmak istedim. İlginize tesekkürlerimle…

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Melissa Hanım Selamlar
   Açıkçası çok karşılaşılmayan bir durum, aklıma gelen 3 şey var ama si zaten bunlara bakmışsınızdır. Yine de yazayım 1- üst bölümün altında filtreyi tutan conta tam yerine oturmamış ters takılmış veya deforme olmuş olabilir, amazonda bu parçaları bulabiliyorsunuz 2- Alt hazneye emniyet sübabını geçecek şekilde su kaoyuyor olabilirsiniz 3- alınan bir darbe neticesinde birleşme yeri hazar görmüş ve sızdırıyor olabilir. Açıkçası ilginç bir durum, çözdüğünüzde cevap yazarsanız sevinirim. Selamlar sevgiler…

   Bu kişinin diğer yorumları
   1. Melissa Sirazi

    Tesekkür ederim ilginize öncelikle.

    Conta siparişi verecegim sonrasında haber vereceğim.
    Bir de aklıma bir şey geldi. Bn breville in değirmenli makinesinin değirmeninde 7 ayarında kahve cekip potta kullanıyorum acaba bu kahve cok ince geliyor olabilir mi? Buharlasma süresince zorlanıp sızdırması ihtimali olabilir mi diye düşündüm.

    Bu kişinin diğer yorumları
    1. Selamlar Tekrar Melissa Hanım,
     Mokapot’da kullanacağınız kalınlık espresso ayarınızdan çok az daha kalın olmalıdır ki kahve taneleri iç filtreden geçip kahvenizin içine geçmesin. Öte yandan çok çok ince öğütmüş olsanız da bu kahve parçalarının bağlantı yerinden sızması beklenmez. Sızma alt ve üst parçanın birleşme noktasından olduğu için kahve koymasanız bile aynı noktadan su sizintisi olması muhtemel. Ayrıca buharlaşma surecinde zorlanıyor olsa, emniyet sübabından buhar çıkartarak basıncı azaltması gerekir. Dolayısıyla problemimiz sıvı sızıntısı o da yukarıda bahsettiğim 3 nedenden kaynaklanmış olabilir. Tabi bu üç nedenin yanında aldığınız ilk günden bu yana bu problem varsa imalat hatası olasılığını da göz ardı etmemek gerek
     Sevgiler…

     Bu kişinin diğer yorumları
   2. Melissa

    Merhabalar. Yeni farkettiğim mobil bir espresso düzenegi gördeüm miniespresso. Kullanan var mı tavsiye eder misiniz?

    Bu kişinin diğer yorumları
    1. Selamlar Melissa Hanım,
     Seyahat tipi espresso makineleri 3-4 yıldır hayatımızda. İlk ve orjinal modelleri oldukça pahalıydı ama şimdi muadilleri de çıktı ve fiyat da oldukça ucuzladı. Kullanımı oldukça pratik ve işlevsel. Mini espresso’dan Çıkan kahvenin lezzeti mokapot’tan oldukça farklı olacaktır bunu lütfen göz ardı etmeyin. Bu aletle sadece espresso yapabildiğiniz için espresso’yu “sade” seviyorsanız tavsiye ederim. Ancak evde kullanım için alacaksanız pek de doğru bir tercih olmaz, bir makine almanız daha doğru olur. Çok seyahat ediyorsanız sabahları istediğiniz gibi bir espresso hazırlamak için oldukça ideal. Memnun kalırsınız.
     Sevgiler

     Bu kişinin diğer yorumları
 33. Merhabalar,

  French Press ve Moka Pot kullanarak yumuşak içimli bir kahve elde edebilir miyim acaba? Türk kahvesini maalesef içemiyorum . Tadı acı geliyor fakat bir kez starbucks’ta white chocolate mocha içmiş ve çok memnun kalmıştım. white chocolate mocha’yı hangi tür moka pot ile elde edebilirim acaba? Ve hangi kahveyi kullanmam daha iyi olacaktır. Selamlar.

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Muharrem Bey Merhaba,
   Tall boy white chocolate mocha’nın içerisinde sadece 1 shot espresso bulunuyor. Bir shot espresso 30 ml. Tall boy bir içecek ise 12 oz yani yaklaşık 354 ml. Şu halde white chocolate mocha’nın sadece %8,5’i espresso (bir kahve midir emin değilim ama bir kahveli içecektir :) o net ). Amacınız bu miktarda – yani 30ml- espresso oluşturmaksa bunu bir moka pot çeşidi olan brikka ile bunu yapabilirsiniz. Moka pot ve çeşitleri hakkında detay bilgiye de şu yazımdan (https://mokapota.com/v1/kahve/moka-pot-mu-ne-yani-su-alta-mi-konuyor/149) ulaşabilirsiniz.

   Ama amacınız evde white chocolate mocha hazırlamaksa brikka’da hazırlayacağınız espresso’nun yanı sıra süt, süt köpürtücü ekipman, süt kreması, beyaz çikolata veya beyaz çikolata şurubuna ve bir de vanilya şurubuna ihtiyacınız olacaktır.

   Bütün bunları ise bir espresso makinesi alarak rahatlıkla yapabilirsiniz, önerdiğim espresso makinelerinin hepsinde süt köpürtücü yer alıyor. İlgili şurupları temin ederek evde bu kahveyi hazırlayabilirsiniz.

   Kolay gelsin.

   Bu kişinin diğer yorumları
 34. Can Turan

  Merhabalar;
  Öncelikle bu güzel bilgilendirmeler için teşekkürler. Bir kaç gün içerisinde Arçelik K8580 Eternity filtre kahve makinesı geçecek.Öncelikle öğütme işlemi için el değirmeni nasıl olur ? Yani incelik ayarı yapabilir miyim sizce? (yeni başlamış birisi olarak)
  Ya da Delonghi KG79’u bu iş için uygun mudur ? Elbette başka önerilere de açığım.:) Bu arada umarım makine konusunda güzel seçim yapmışımdır.Sizinde Arçelik marka ürün kullanmanız beni teşvik etti.Teşekkür ederim.:)

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Merhaba Can Bey, öncelikle kahve makineniz hayırlı olsun. Artık rutin hayatınıza güzel bir günlük iş daha eklediniz :)) Aldığınız makine de benim kullandığım makinenin yenilenmiş hali umarım memnun olursunuz. Öğütücüye gelince, el değirmenini çok tavsiye etmem hem yorucu hem çok pratik değil. Tabi en önemlisi inceliği ayarlamanız maalesef o kadar kolay değil. Bu nedenle başlangıç seviyesi için KG79 tercih edebilirsiniz. Yazarlarımızdan Hakan Alper Köse kullanıyor uzun zamandır, oldukça da memnun…
   Tekrar hayırlı olsun, sevgiler selamlar..

   Bu kişinin diğer yorumları
 35. kemal çalışkan

  Merhaba, yeni ofisimize bir kahve makinesi almak istiyoruz. İçtiğimiz tek kahve americano.Çok kalabalık bir ofisimiz yok 2-3 kişi ve günde 2-3 fincan ancak içiyoruz.(normal nescafe jacobs vs. içiyoruz şuan için) . çok fazla model ve seçenek var, ancak biz sadece americano içtiğimizden belki spesifik bir tavsiyeniz olur diye yazmak istedim. şimdiden teşekkürler

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Kemal Bey Merhaba,

   Americano içiyorsanız mutlaka bir espresso makinesi almanız gerekecek, ama madem 2-3 kişisiniz ve şu an nescafe ile idare edebiliyorsunuz, o halde bu kadar masrafa girmeyip espresso makinesi yerine bir filtre kahve makinesi alabilirsiniz. elde edeceğiniz kahvenin lezzeti americano ile çok benzeşecektir. Filtre kahve makineleri ile ilgili fikir ve yorumlarımı hem yazıda hem de sizden önce yorum yazan arkadaşlarla paylaştım(yukarıda), oralardan okuyabilirsiniz. Eğer yok biz ille de americano içeceğiz veya misafirimiz geliyor daha çeşitli türde kahveye ihtiyacımız oluyor derseniz mutlak bir espresso makinesine ihtiyacınız var. Yukarıdakiler daha çok ev tipi makineler bu nedenle tam otomatik kahve makineleri için şu yazımdan yardım alabilirisniz. En düşük model americano için ihtiyacınızı karşılayacaktır. ( https://mokapota.com/v1/kahve/kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066 )

   İyi Çalışmalar

   Bu kişinin diğer yorumları
   1. kemal çalışkan

    ömer bey tavsiyeleriniz için tşk ederim. espresso makinesi almaya karar verdim ama tam otomatik olmayacak. Delonghi ec221 modeli ve Delonghi Ecov311 (vintage model renkleri ve tipi çok güzel) arasında kaldım. öğütücü olarakta Delonghi KG79 alacağım sanırım. Bahsettiğim iki model arasında sizce hangisini seçmeliyim ?

    Bu kişinin diğer yorumları
    1. Selamlar Kemal Bey, açıkçası ikisini de çok tavsiye etmiyorum, zira Ecov serisi yazıda da belirttiğim gibi yazarlarımızdan Hakan Alper Köse’ye çok sorun çıkardı. Makine 3-4 kere değişti ama belli bir süre kullanımdan sonra hepsinin buhar takında sorun ortaya çıktı. ec211 ise çok eski bir model, 1-2 sene sonra parçalarını bulmakta sıkıntı yaşarsınız. onun yerine aynı serinin yeni modeli olan delonghi Ecp 35.31’i düşünebilirsiniz. biraz daha bütçe ayırabilirseniz 680-685 veya 341 daha mantıklı tercihler olur kolay gelsin, sevgiler

     Bu kişinin diğer yorumları
 36. Can Turan

  Hakan Bey sizlere bir sorum olacaktı.Delonghi KG79 öğütücü’de filtre kahve makinası için(kağıt filtre kullanıyorum)sizce ayarlar nasıl olmalıdır?(çekim ve incelik olarak) Teşekkür ederim ilginize,bol kahveli günler! :)

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Hakan Alper Kose

   Merhabalar, bildiğiniz üzere fine-medium-coarse olarak en ince orta ve en kalın şekilde yazılar var öğütücüde. Medium un 1-2 tık solunda kalacak şekilde öğütebilirsiniz.
   İyi günler :)

   Bu kişinin diğer yorumları
 37. serpil

  Bilgisizliğimi mazur görün ama hiç kahve makinesi kullanmadım.Yazınızda ve yorumlarda yeni başlayanlar için filtre kahve makinesi önermişsiniz.Peki dışarıda capuccino,latte içmeye bayılanlar filtre kahve makinesiyle bunları evde yapabilirler mi?Ek bir alet daha mı almak gerekir?

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Merhaba Serpil Hanım,
   Latte ve Cappuccino espresso tabanlı içecekler bu nedenle filtre kahve ile bu içecekleri hazırlamanız doğru olmaz, hazırlasanız da tadı ve kıvamı hiç alıştığınız gibi olmaz. Filtre kahve makinesi ile hazırlayacağınız filtre kahve ile sade filtre kahve ve misto (sütlü filtre kahve) hazırlayabilirsiniz. Siz cappuccino ve latte hazırlamak istiyorsanız bunun için bir espresso makinesi edinmeniz gerekli, espresso makinelerinin hemen hepsinde süt ısıtıcı ve köpürtücü bulunmakta üstteki yazımda bunları inceleyebilirsiniz. Bunun dışında biraz daha düşük maliyetli ve uğraştırıcı yöntem ise moka pot ve yanına alacağınız bir süt köpürtücü. Bir espresso makinesi ile hazırlanmış latte gibi olmasa da moka pot / brikka ile hazırlayacağınız kahvenize süt köpürtücü ile hazırlayacağınız sıcak sütü ekleyerek yakın bir tat elde edebilirsiniz.

   Moka Pot hakkında detay bilgi için şu yazıma göz atabilirsiniz: https://mokapota.com/v1/kahve/moka-pot-mu-ne-yani-su-alta-mi-konuyor/149

   Eğer bütçem var fakat hiç uğraşmak istemiyorum derseniz de otomatik bir kahve makinesi alabilirsiniz bunun için de şu yazımı okumanızı tavsiye ederim.
   https://mokapota.com/v1/kahve/kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066

   Sevgiler

   Bu kişinin diğer yorumları
 38. hasan

  merhaba.bende uzun araştırmalar sonucu fiyat kalite açısından delonghi eco 311 aldım.keşke almadan önce bu yazıyı okusaydım.makine 2.haftasında kendi kendine kapanmaya ve sıcak su haznesinden su sızdırmaya başladı.garantiye gönderdim yeni makine göndericekler ama bakalım onda da aynı sıkıntıları yaşıcak mıyız.bilgilendirme amaçlı yazıyorum katkılarınızdan dolayı sizede teşekkür ediyorum.

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Merhaba Hasan Bey, paylaşımınız için teşekkürler, sizin için gecikmiş olsak da umarım karar aşamasındaki diger dostları doğru yönlendirmiş oluruz. Size de kolaylıklar umarım servis sonrası tekrar bir problem yaşamazsınız.

   Bu kişinin diğer yorumları
 39. barış

  Merhabalar,yazınızı keyifle okudum :) Kapsül vb. şeylere bağımlı olmamak,yeni çekilmiş kahveyi espresso haline getirecek bir makine almak istiyorum.Makinenin manuel olması problem olmayacaktır. Espresso makineleri için tavsiyeleriniz Delonghi ecp35.31-ec680-ec685-eci 341 modelleri gayet güzel görünüyor fakat bu işlerden pek anlamadığım için danışayım diyorum. Bu modellerin tasarım haricinde ne gibi farklılıkları var ? Sıcak süt elde etmek istersek sütü ayrı bir yerde mi ısıtmamız gerekiyor yoksa köpürtücü aynı anda ısıtma işlevi de görüyor mu? Örneğin 35.31’in köpürtme çubuğunun üzerinde hot milk-cappucino ayarı var sanırım diğer modellerde böyle bir şey göremedim. Cevabınızı bekliyorum,teşekkürler.

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Barış Bey Merhaba,
   Bu makineler giriş seviyesi makineler işlevsel olarak hemen hemen aynılar aradaki fark dizaynları ve kullanılan malzeme kalitesinden kaynaklı. Bu makinelerin hiç birinde sütü ayrıca ısıtmanız gerekmez süt köpürtücü başlık sıcak buhar ve havayı karıştırarak süte verdiği için sütünüz köpürürken ısınacaktır da. 35.31 yeni seri bir makine ve bahsettiğiniz özellik yeni bir özellik. süt köpürtücü üstündeki halkayı cappuccino’ya getirdiğinizde süt köpükleri daha belirgin olurken hot milk’e getirdiğinizde daha da küçük köpükler oluşuyor,bu da genelde latte için tercih edilen bir köpük boyutu.
   umarım faydalı olabildim
   sevgiler

   Bu kişinin diğer yorumları
   1. barış

    Tekrardan merhabalar. Fazlasıyla faydalı oldunuz cevabınız için teşekkürler. EC680 de karar kıldım. Aklınızda bulunsun ramazan sürecinde amazon.de 40€ üzeri alışverişlerde 10€ indirim yapıyor.Birkaç gün önce kampanya sayfasını görmüştüm, dün alışveriş yaparken göremedim fakat kampanya bitmemiş indirim kuponu:ramazan.
    Amazon.de den daha önce hiç alışveriş yapmamıştım baktım türkiyedeki fiyatlardan birazcık daha uygun -ya da hemen hemen aynı- hem de denemiş olurum diye ürünleri amazondan aldım. (4.23TL=1€ ‘dan hesapladı). Türkiye de yaşamasaydım EC685 almayı da düşünebilirdim fakat hem aralarında 50€ var hem de 685’in türkiyeye gönderimi yoktu.

    Tabi ki amazonun hissedarı falan değilim sadece birşeyler alacaksanız ya da bu mesajı gören birisi alacaksa bir faydam olsun diye yazıyorum hem de heyecanımı paylaşıyorum :) Verdiğinizi bilgiler için tekrar teşekkürler.

    Bu kişinin diğer yorumları
    1. Detaylı açıklamanız için teşekkürler Barış Bey, satın almada alternatif kanalların oluşması bence de çok kıymetli ve önemli. Son dönemde amazonun Türkiye’de hub kuracağı haberleri çıkmaya başladı, rekabetin gelişmesi için de umarım faydalı olur

     Bu kişinin diğer yorumları
 40. Merhabalar,

  HD7567/70 | Philips filtre kahve makinesi kullanıyorum.Kahve değirmeni olarak Delonghi Kg 49 kullanmaktayım.DElonghi bıçak ile öğütme yaptığı için bütünleşik bir ürün almak istedim.Tavsiye ettiğiniz Homend 5002 modeli öğütme işlemini bıçaksız mı hallediyor?

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Tahir Bey Merhaba,
   Homend 5002 bıçaksız öğütme yapıyor ve konik öğütücü kullanıyor. Makineyi alan ve performansından memnun arkadaşlarım da var.
   Filtre kahve makinenizi değiştirmeyi düşünmüyorsanız sadece yeni bir öğütücü alarak da ihtiyacınızı giderebilirsiniz.
   İkisi bir arada ürünlerde şöyle bir dezavantaj var. Bir ürün bozulduğunda veya kullanım ömrünü tamamladığında tamir/yenileme sürecinde iki üründen de mahrum kalıyorsunuz. Bunu da göz ardı etmeyin lütfen.
   Yok iki ürüne birden ihtiyacınız var ve hem yer, hem bütçe kısıtınız varsa o zaman bu ürün sizin için doğru seçim olur.

   Bu kişinin diğer yorumları
   1. Tamer Cengiz

    Ömer Bey merhaba,
    Homend 5002 filtre kahve makinesi aldım. Kahveyi tek kişilik yapacağım. Her seferinde birer fincan mı yapmalıyım ? Kaliteli bir termos alıp kahveyi gün boyu termosta tutsam, termos sıcak tutsa bile beklemeden dolayı tat ve aroma kaybı olur mu ? Siz hangisini tavsiye edersiniz ?
    İyi günler dilerim. Saygılarımla.

    Bu kişinin diğer yorumları
    1. Selam Tamer Bey,
     ideali elbette yapıldığı anda tüketmek, ama iyi bir termosla kahvenizi gün içinde saklayabilirsiniz. Kendimden örnek vereyim, 16oz (465ml) bir termos tumbler’ım var. Sabah evden çıkmadan kahvemi yapıyorum, işe gittikten sonra öğlene kadar bu kahveyi tüketiyorum. Ama burada önemli olan bu termosun temizliği. Zira her ne kadar deterjanla yıkasanız da kahve zamanla içerde lekeler bırakır. Bu lekeler sonraki kullanımda sıcakla bir araya geldiğinde istenmeyen bir kokuya neden olur. Rutin temizliğin dışında ayda bir veya 1,5 ayda bir termosunuzun için 1-2 damla çamaşır suyu damlatıp üsyünede su doldurup 1 gece bekletin ve sonra iyice yıkayın, bu termosunuzun ilk günkü gibi temiz olmasını sağlayacaktır, buna dikkat ettiğiniz sürece kahvenizi termosla en azından öğlene kadar tüketebilirsiniz. Termos ne kadar iyi olursa olsun, zorunluluk olmadığı sürece en fazla öğlene kadar bu şekilde kullanmanızı öneririm, sonrasında tatta bozulmayı zaten siz de hissedersiniz.
     Sevgiler, selamlar

     Bu kişinin diğer yorumları
 41. varol can

  Delonghi Profesyonel Konik Değirmenli Kahve Öğütücüsü KG521.M almayı düşünüyorum, cihaz hakkındaki yorumlara ulaşamadım. Yardımcı olursanız sevinirim

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Varol Bey Selamlar,
   KG521.M oldukça yeni bir ürün ve delonghi’nin bir üst sınıfta da varım deme çabası. Ürünün iki versiyonu var, mavi ekran LCD göstergeli olan ve olmayan. Ürün yeni olduğu için yorumlarda oldukça kısıtlı seviyede. Ürünü kullanmadım ama inceleme şansım oldu, kullanılan malzemeler KG79’a kıyasla oldukça iyi ve dizayn olarak da breville’in amiral gemisi BGC820BSSXLPro ya çok benziyor.

   Direkt portafiltreye kahveyi alabilmeniz de oldukça pratik bir özellik. Bu özelliğin sağlıklı çalışması için portafiltreyi arkaya doğru ittirmeniz gerekiyor ve yorumlarda gördüğüm bu tetikleyicinin biraz sert olduğu yönünde, iterken makineyi de tutmak gerekiyor diye yurt dışı yorumları mevcut, ayrıca French Press kalınlığında yapılan öğütmede ise tane büyüklüklerinin homojen olmadığına dair 2-3 yoruma rastladım. Onun dışında çoğu kullanan kişi üründen memnun ve çok doğru seçim yaptıklarını düşünüyor. Kişisel tavsiyem bütçeniz uygunsa Breville BCG820 almanız yönünde olur, ürünün şu an ithalatında bir gecikmeden dolayı ülkemizde çok bulunmuyor ama Eylül ayı gibi hatta belki daha erken stoklara gireceğini öğrendim. BGC820BSSXLPRO da önemli bir artı ise standart espresso inceliğinden daha ince öğütebilmesi için iç kısımda ince ayarının olması, bu seviye öğütücülerde Türk Kahvesi inceliğine yakın öğütme yapabilen tek makine.

   Ama bütçem maximum bu kadar derseniz KG521 piyasada alınabilecek ürünlerden gibi görünüyor. Satın almanızı dijital kanallardan yaparsanız 1 hafta içinde yasal iade şansınız var, böylece deneme şansınız da olur. Deneyimlerinizi burada da paylaşırsanız sevinirim sonra almayı düşünen arkadaşlara da faydası olacaktır.

   Bu kişinin diğer yorumları
   1. Varol can

    Yorumunuz için çok teşekkürler Ömer bey. Aslında ben de bcg820 alma isteğindeyim ama dediğiniz gibi stok sorunu ve yurtdışından da kargo yapmıyor alışveriş siteleri. Kararsız kaldım şimdi :) Eylül’e kadar beklemek veya kg521 alma konusunda

    Bu kişinin diğer yorumları
 42. seçil

  merhabalar.ben tam otomatik bir makine almayı düşünüyorum.esam6900 ile breville bes 870 arasında farklar varmıdır?şu ana kadar araştırdıklarımda bu ikisi arasında kaldım.

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Seçil hanım selamlar, BES 870 tam otomatik bir makine değildir. portafiltreli bir modeldir. Eğer tam otomatik bir makine arıyorsanız şu yazımı okumanızı tavsiye ederim, sevgiler.

   https://mokapota.com/v1/kahve/kucuk-isletmeler-icin-tam-otomatik-kahve-makinesi-tavsiyeleri/2066

   Bu kişinin diğer yorumları
 43. dimetokavi

  Merhaba,
  Yazıyı ve yorumların hepsini okudum. Niyetim giriş seviyesinde yer alan, sizin belirttiğiniz Arçelik’ten almak idi. Ancak hem Mediamarkt’ta hem de A101’de Delonghi’nin ICM2B modelinin 109₺ gibi fiyata satıldığını gördüm. Fakat sizin Delonghi’nin bu giriş modellerinin bazılarında plastik aksamdan kaynaklanan sızdırma gibi sıkıntıların olduğunu yazdığınızı hatırlıyorum; Acaba bu model hakkında bir bilginiz var mı?

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Selamlar, evet geçenlerde aynı ilanı görüp tekrar ürüne bakmıştım.
   damatma ile ilgili bir kaç yoruma ben de denk geldim. ama bu kuvvetle muhtemel bu ucuzlukta bir üründe karşılaşılabilecek bir conta problemidir servisinde conta ayrıca değiştiriliyorsa problem yok ama bu şikayetle gittiğinizde muhtemelen demleme bölümünü tamamen değiştirirler garanti kapsamında değiştirirsiniz ama garanti bittikten sonra aynı sorun yine başgösterebilir, bu sefer ek maliyet oluşturabilir. . Bu ucuzluktaki ürünlerdeki en büyük problemlerden biri kullanılan plastiğin kalitesi. Sıcak su ile birleştiğinde koku yaptığına dair oldukça fazla yorum gördüm. Bu koku her ne kadar kahvenin tadına geçmiyor dense de mis gibi kahve kokusu yerine plastik kokusuyla içmek çok hoş olmayabilir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise cam karafın kalitesi, zira bu seviye ürünlerin karafları çok ince camdan yapılıyor, sıcak soğuk ısı değişikliklerinde ufak bir temasla da kırılabiliyor. Gerçi bu ürünü araştırırken karaf kırılması ile ilgili bir şikayete rastlamadım ama genelde bu tür ürünlere yorumlar ilk 2-3 hafta içinde yapılır yani böyle bir olay olduysa bile bu sürede gerçekleşmemiştir muhtemelen. O nedenle alırken elinizde kontrol edin, plastiğini inceleyin derim, içinize sinmiyorsa rotayı çevirin… kararınız ne olursa olsun, kahve cemiyetine hoşgeldiniz :)
   sevgiler,

   Bu kişinin diğer yorumları
   1. Dimetokavi

    Çok teşekkür ederim. Hiç riske girmeye gerek yok sizden onay alan marka/model ile yola devam. :)

    Bu kişinin diğer yorumları
 44. ozcan

  Mokada tek çözüm var. Bialetti Brikka (şapkalı model). İki yıldır kullanıyorum. Ev ve ofiste kişisel kullanım için bence en optimum seçenek. Yazıp yazmamakta kararsız kaldım ama Ikea önerisini görünce yazma gereği duydum. Zira Ikea iki kişi için bile büyük, paslanmaz çelik ve içindeki dar yerleri temizlemek (özellikle ilk kullanımdan önce) nerdeyse imkansız. Aldım ve kullanamadım. İlk bakışta paslanmaz gövde daha iyi gibi görünse de paslanmaz çelik kahvenin tadını bozuyor.

  Bir uyarı: Mokada cezve büyüdükçe alt ve üst parçaları sızdırmaz bir şekilde sıkmak ciddi güç istiyor.

  Bu kişinin diğer yorumları
 45. ilknur

  merhaba yazı ve yorumları okudum kızım için kahve makinesi alıcam.kıbrısta kullacak.biz evde nescafenin makinesini kullanıyoruz.delonghi nin 680 685 ve 3531 arasında kaldım aralarındaki fark nedir hangini alayım.kendisi iyi bir kahve tüketicisidir.birde kahveyi öğütülmüş alabilirmiyiz. kısa sürede yardımcı olursanız sevinirim eylülde okula başlayacak teşekkürler

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. İlknur Hanım Merhaba, anladığım kadarıyla espresso makinesi alacaksınız. Bahsettiğiniz modeller birbirine yakın ürünler 680 ve 685 neredeyse aynı özelliklere sahip tek fark giriş gücü 680’de 1350 W iken 685’de 1300 W, çok az farkla 685’in daha az elektrik tükettiğini söyleyebilirim. 3531 ise giriş model bir ürün, hem işçilik hem parça kalitesi diğer iki modele göre daha düşüktür,metal gibi görünen dış kaplama metal görünümlü plastik aksamlardır. 680 ve 685’te dış kaplama paslanmaz çeliktir. Şu şartlar altında kızınızın kalacağı süreyi ve durumunu belirtmemişsiniz ama eğer öğreni evi içinse çok masraf yapmayıp 3531 tercih edebilirsiniz. Aile evinde kalacak ve uzun yıllar kullanımı olacaksa 680 veya 685 ihtiyacınızı karşılar.
   Kahveyi öğütülmüş almanızı tavsiye etmem, onun yerine maliyeti yüksek olmayan bir öğütücü ihtiyacınızı karşılar KG79’u değerlendirebilirsiniz.
   Sevgiler..

   Bu kişinin diğer yorumları
 46. Müge Aydın

  Merhaba Ömer bey, bende eşime hediye olarak filtre kahve makinesi almayı düşünüyorum.Ancak sizin önerdiğiniz modeller bütçemi biraz aşıyor.eşim aeropress Kenya’yı çok seviyor plastik aksamı olduğu için alıp almama konusunda kararsız kaldım.Arçelik k 81115 KM in love modeli Hakkında görüşleriniz nelerdir ?

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Selamlar Muge Hanim,
   Aeropress’e de Arcelik K8115’e de guvenebilirsiniz. Ikisini de uzun zamandir keyifle kullaniyorum. Sevgiler

   Bu kişinin diğer yorumları
 47. Duygu Keskin

  Merhaba, uzun süredir bodum marka french press kullanıyoruz ve kahve makinesine pek ihtiyaç duymadık. Ancak bu yılın sonuna kadar kullanmak zorunda olduğumuz millerimizle shop&miles tan ne alabiliriz diye bakarken karşımıza Arçelik K 8580 Eternity Filtre Kahve Makinesi çıktı :) Ancak artık temin edilemeyen bir ürün olduğundan hiçbir yorum bulamadım ve sizin sayfanıza rastladım. Tavsiye eder misiniz? Uygun fiyatlı filtre kahve makinelerinin genel sorunu kahveyi tam olarak sıcak çıkarmamaları. Sırf bu sebepten Türkiye’deki kahve makinelerine güvenip alamıyorum. Bu model hakkında ne dersiniz? Teşekkürler.

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Duygu Hanim Selamlar k 8580 benim de kullandigim k 8115’in dizayn defectleri giderilmis hali. 8115 de benim de basima gelen su hzmesinin kapginin cabuk kirilmasi, karafi elle yikarken ele takilmasi, beyaz renk kahve tortusunu cabuk belli etmesi gibi ufak sıkıntıları vardı bunun icin dizay yenilendi. Urunu kullanmadim maalesef ama calisma prensibi ve dijital beyin benim kullandığım modelle aynı ya da geliştirilmiş olacağı için sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.

   Bu kişinin diğer yorumları
 48. Emel Özer

  Tekrar merhabalar ekspresi makinası tavsiyelerini için daha önce yazmıştım ve cevaplamıştınız ama son iki sorum olacak sizlere 🙈 Delica 680 veya 685 alacağım sizin Öner’inizle aralarındaki fark altına konulan bardak büyüklüğü ve 685 de hem köpürterek ısıtma hem köpürtmesen ısıtma olmasıymış. Brinci sorum bu fark çok önemli mi şimdi alsanız hangisini alırsınız? İkinci sorumda bu makinanın kahvesinin soğuk olduğu yeteri kadar sıcak olmadığı şeklinde yorumlar okudum siz ne dersiniZ şimdiden teşekkürler… sevgiler

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Emel Hanım Selamlar,
   Bu gibi makinelerde kahve sıcaklığı konusu biraz bize biraz da kullanıma özgü. Biz çayı kaynar ocaktan alıp içmeye alıştığımız için ilk yudumda ağzı yaksın istiyoruz sıcak içeceklerde. Bu kahve için geçerli değil bu tip makinelerin hepsi içilebilir sıcaklıkta kahve yaparlar. Ama bu sıcaklığı etkileyen bazı kullanım noktaları var. birincisi espresso zaten miktar olarak az bir içecek, siz bu kahveyi ısıtılmamış fincana yaparsanız elbette daha olmaya başladığı anda soğuyor bu nedenle öncelikle vincan sıcak su ile mutlaka ısıtılmalı, bu ısıtma işini köpürtme aparatını kullanarak da yapabilirsiniz. Bir diğer konu ise sütlü içeceklerdeki sıcaklık bu da direkt buzdolabından çıkarılıp yapılan sütten kaynaklı, o da maalesef beklenildiği kadar ısınmayabiliyor. Bunu engellemek için kullanacağınız kadar sütü dolaptan çıkartıp belli bir süre en azından oda sıcaklığına gelene kadar bekletmek..

   Diğer sorunuza gelince açıkçası iki model arasında çok ciddi fark yok, belirttiğiniz farkları ben ürünlerin kullanım kılavuzlarında da göremedim, gördüğüm farklar yukarıdada yazdığım gibi su tankı kapasitesi ve elektrik kullanımındaki farklar bir de gövde metal ve paslanmaz çelik olarak değişiyor. Dolayısıyla arada büyük fiyat farkı yoksa 685 tercih edin, daha az elektrik tükettiği için ama fiyat farkı fazlaysa 680 de aynı işi görecektir.

   Sevgiler..

   Bu kişinin diğer yorumları
   1. Emel Özer

    Merhaba Ömer bey ben de aşağıdaki karşılaştırma yapılan siteden okudum ama bir yanlışlık mı var bilemedim. Linki ekliyorum. Çok teşekkürler…

    http://101coffeemachines.info/delonghi/ec-680-dedica/

    Bu kişinin diğer yorumları
    1. Emel Hanım Selamlar,
     Bize ulaşından gönderdiğiniz yazıya baktım, tam olarak değişiklikler şu aslında, yükseklik tablasının altında bir küçüğünü de koymuşlar, böylece uzun bardakları daha rahat kullanabiliyorsunuz. Ama bu çok önemli bir değişiklik değil zira süzme tablasını çıkarttığınızda da uzun bardakları kullanabilirsiniz. Süt köpürtücüyü de yeni nesil makinelerde kullandıkları aparatı eklemişler bu da kısmen işlevseldiyebilirim. Normalde üstündeki aparak cappuchino için bir aparattı bu da sütün köpüğündeki baloncukları daha büyük yapıyordu, latte için çok uygun düşmeyen bu duruma bir çözüm üretmişler. eğer derseniz ki ben zaten espresso yapacağım o zaman bunun da bir önemi yok sizin için ama daha çok latte yapmak için kullanacaksanız almışken 685’i alın derim.
     Sevgiler

     Bu kişinin diğer yorumları
 49. dimetokavi

  Merhaba,
  Bir ay öncesinde -belki daha fazla- Arçelik’in K 8580 modeli hakkında soru sormuştum ve sizin tavsiyeleriniz üzerine ancak dün satın alabildim. Ve hepi topu iki deneme yapabildim. O da Starbucks’un Kenya adındaki paketiyle. Zamanla seveceğim türü bulacağımı tahmin ediyorum.. Ancak sormak istediğim soru şu, zira kullanım kitapçığında pek açıklayıcı bilgilere erişemedim; Kaça kaç bir oran seçmeliyim. Bu dünyaya yeni adım atmış birisine ne önerirsiniz?

  Şimdiden teşekkür ediyorum.

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Öncelikle hayırlı olsun. Güzel günlerde ağız tadıyla kullanın makinenizi :))
   Genelde filitre demlemelerde 1/16 oranı kullanılır yani her bir gram kahve için 16 gram (ml) su. Ama bu makine ile demlemede biraz sert gelebilir. Kavurma profili ve çekirdek tipine göre kullanacağınız kahve su oranı 1/25 e kadar çılabilir. Benim tavsiyem 1/20 ile başlamanız ve damak tadınıza göre dengelemeniz. Ben 1/20 kullanıyorum, akıldan hesaplaması da kolay oluyor :)) sevgiler…

   Bu kişinin diğer yorumları
 50. Mustafa ÖZKAN

  Merhaba,
  Ben bazı kahve öğütücüleri hakkında yorumlarınızı merak ediyorum. Öncelikle WMF 417060011 kahve öğütücüsü değirmen şeklinde mi; yoksa bıçaklı bir öğütücü mü? Ben çalışma prensibini tam anlayamadım. Eğer değirmen şeklinde ise bu modeli önerir misini? Evde kullanım ve ayda 300-350 gr kahve öğütecek biri için WMF 417060011, DELONGHI KG79 veyahut Hario’nun el değirmenleri mi kullanım ve homojen öğütme açısından daha faydalı olur hem french press, hem filtre kahve makinesi hem de espresso makinesinde.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Mustafa Bey Merhaba,
   WFM konik öğütücülü bir değirmen, çalışma yapısı biraz farklı, hario el değirmeninin ayarlı ve otomatik olanı diye düşünebilirsiniz, alınabilecek bir ürün yalnız ürünün sonuçlarını birebir görmedim ama youtube tanıtımlarında kalın öğütmede parçacıkların öğütülmüş değil de sanki parçalanmış olduğunu gördüm. Kahvenin iyi demlenebilmesi için bu istemediğimiz bir durum. Buna dikkat edin derim. Hario el değirmeni ise ayarı manuel yapıldığı için zaman için hem sizi yorar hem de standardı tutturmak konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Delonghi KG79 modeli bütün demleme türleri için ( Türk kahvesi hariç) ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Sevgiler…

   Bu kişinin diğer yorumları
 51. Serdar Çubuk

  Merhaba,
  Daha önceden bialetti moka pot kullanıyordum. işi biraz daha ilerletip espresso makinesi almaya karar verdim. yazılarınızda Delonghi ec685 i tavsiye ettiğinizi gördüm onu almaya karar verdim. Kahve değirmeni olarak da piyasaya yeni çıkan Delonghi kg521 kahve değirmenini aldım. Delonghi kg521 kahve değirmeni nasıldır acaba sizden fikirlerinizi alabilir miyim? Birde çekirdek kahve olarak da starbucks ın kahvelerini kullanıyorum. çekirdek kahve olarak starbucks pek övülmüyor acaba önere bileceğiniz çekirdek kahve var mı?

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Merhaba Serdar Bey, öncelikle kararınız hayırlı olsun.
   KG521 espresso makinesiyle birlikte kullanım için güzel bir kaç özelliğe sahip. Bunlardan en önemlisi doğrudan portafiltreye öğütülmüş kahve alabiliyorsunuz. Dilerseniz kahveyi havageçirmeyen kapaklı haznesine de öğütebiliyorsunuz. Özellikle kısa seyahate gittiğinizde bu işe yarayabilir. (Handy espresso veya v60 bu gibi durumlarda hayat kurtarıcı olabiliyor.) Espresso makinenizin delonghi olması da iyi bir seçim zira diğer marka makinelerin portafiltresi ile kullanılamaması gibi bir durum rapor edilmiş. Sağlam ve uzun süre kullanımı olan bir öğütücü. Fiyat çok yüksek gelirse KG79 da düşünebilirsiniz, ama onun doğrudan portafiltreye öğütmesi gibi bir seçeneği yok. Kullanılan malzemede bu kadar kaliteli değil. Ama yine de uzun yıllar o öğütücü de işinizi görebilir.

   Kahve konusuna gelince maalesef reklam olmaması açısından burada doğrudan bir marka veremiyorum. Ama şunu önerebilirim, google’da nitelikli kahve diye arama yapabilirsiniz, hatta aklınızda belirli bir bölge varsa “bölge, çekirdek kahve, sepet” sorgusu işinizi kolaylaştırır. Bir kaç farklı yer denedikten sonra kararınızı verebilirsiniz. Sadece satın aldığınız kahvenin üstünden skt olmaması önemli bunun yerine kavurma tarihinin olması önemli. Maximum 1 ay içinde tüketecek miktarda sipariş etmeyi unutmayın. Kavrulduktan 1 ay sonra tatta kayıplar başlıyor.
   Umarım yardımcı olabildim, sevgiler.

   Bu kişinin diğer yorumları
 52. Demir

  Merhaba,
  Hakan Bey 311 serisini önermiyordu ve yukarıda artık vintage serisinin imalattan kalktığı
  yazılı.
  Aynı olumsuz yorum Delonghi Eco 311.BG Icona için de geçerli mi?
  Bunlar her e-ticaret sitesinde var.
  Dizayn ve renk çeşidi olarak bu seri bana göre çok güzel….ama bozulacaksa neye yarar :)

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Hakan Alper Kose

   İkisi de esasında aynı cihaz. Vintage ismi vererek bi hava katmışlar. Kesinlikle tavsiye etmiyorum iki modeli de. En uzun 2 sene dayandı o da mevcuttaki cihazım ve yine S.O.S. vermeye başladı. Bu modellerden sonra çıkardığı iki yeni model var biri tombul kısa diğeri sıska uzun onlara bakmanızı öneririm

   Bu kişinin diğer yorumları
 53. Çağdaş

  Çok güzel bir yazı teşekkürler. Benim acil olarak bir hediye almak istiyorum ve aklımda filtre kahve makinesi almak var. Acaba kağıt filtreli almak mı yoksa metal filtreli almak mı mantıklı.Metal filtreliler kağıtla da kullanılabiliyor mu… Ne kadar hızlı cevap benim için o kadar iyi olacak, son dakikaya bıraktım hediyeyi.

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Selamlar,
   ama kahve aceleye gelmez :))
   Latife bir yana, metal filtreyi tavsiye etmem. Metal filtre zamanla tıkanma ve buna bağlı korozif bir yapı sergileyebiliyor. Bu da kahvenin tadının değişmesine sebep oluyor. Ayrıca temizlemesi ve bakımı da oldukça meşakkatli. Bu nedenle kağıt filtre almanızı tavsiye ederim. Metal filtreli makinelerin çoğunda kağıt filtre de kullanılabiliyor ama alırken bunu özellikle sormanız/araştırmanız gerek. Piyasadaki bazı ürünlerin dizaynı kendine haz çünkü.
   Sevgiler

   Bu kişinin diğer yorumları
 54. Didem

  Merhaba,
  Yazınız benim için çok iyi bir yol gösterici oldu. Espresso makinesi almak istiyorum. Süt köpürtücü çubuk da benim için önemli, çünkü latte art öğrenmeye çalışıyorum. Breville bütçemi biraz zorlayacak ama okuduğum kadarıyla en iyisi o. Sizce bu makine işimi görür mü? Bir de öğütücü kısmı var tabi, gönül brevilleden yana ama malum bütçe elvermeyecek, delonghi kg79 işimi görecek midir? Yoksa bekleyip daha iyi bir sey mi almalıyım?

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Didem Hanım Selamlar,
   Öğütücüsü içinde ürünleri ben pek tavsiye etmiyorum, sebebi ise oluşabilecek bir arızada tamir esnasında iki ürünü birden kullanamıyorsunuz. Bu nedenle sorunuzu iki ayrı makine gibi düşünerek yanıtlayacağım. Hedefimiz latte-art ise cappuchino yapan (büyük kopük) makineler işinizi görmez. Delonghinin eski modellerinde ince köpük yok maalesef. Yeni nesil köpürtücülerinde ise köpük inceliği ayarı var bu ürünlerden biri olabilir (ec685) ama öte yandan anladığım kadarıyla zaten espressolu içecekleri seviyorsunuz. O nedenle başlangıç makinelerinden biri yerine öğütücüsü olmayan breville modellerinden birini değerlendirebilirsiniz (orn bes810). Öğütücü konusunda ise ev için tavsiyem breville 820 Pro ama bunun maliyeti biraz yüksek o maliyete giremezseniz delonghi kg79’da işinizi görecektir. Sevgiler

   Bu kişinin diğer yorumları
   1. Didem

    Merhaba,
    Bes810 ve kg79 ile başlayalım o halde, yeni birikimde de öğütücü güncellemesi yaparız. Yanıtınız ve yönlendirmeniz için çok cok teşekkür ederim :)

    Bu kişinin diğer yorumları
    1. Şimdiden hayırlı olsun o zaman. Umarım memnun kalırsınız. Gerçek kullanıcıların deneyimi okuyucularımız ve bizim için çok değerli bu nedenle ürünleri bir süre kullandıktan sonra yorumlarınızı burada paylaşırsanız çok seviniriz. Sevgiler

     Bu kişinin diğer yorumları
     1. Didem

      Merhabalar; bes810’u bugün aldık ama öğütücüyü henüz bulamadık, biraz deneyim kazandıktan sonra fikirlerimizi seve seve paylaşırım. Teşekkür ederim :)

      Bu kişinin diğer yorumları
 55. ligia

  merhaba. hediye olarak kahve makinesi ve kahve değirmeni alacağım. Tchibo Cafissimo Latte Bianco kahve makinesi almayı düşünüyorum. Espresso, Caffè Crema, Filtre kahve, Çay, Cappuccino ve Süt Köpüğü özellikleri var. öğütücü olarak da Barista Kahve Değirmeni almayı düşünüyorum yine Tchibo’ dan. ürünlerin iyi olduğunu düşünüyorum. sizin fikriniz nedir? teşekkürler.

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Selamlar ligia,
   Hediye olarak alacağınız kişinin kahve yaklaşımı önemli bu konuda. Seçtiğiniz makine otomatik kapsüllü bir makine. Dolayısıyla aldığınız kişinin sürekli tchibo kapsülleri alması gerekecek. Öte yandan bu makine ile öğütücü almanıza gerek çünkü kapsüllü olduğu için kahvenin kendisini görmezsiniz bile.

   Genel olarak kapsüllü makinelere sıcak bakmıyorum çünkühem uyumlu kapsüllere bağımlı kalıyorsunız hem de kapsülün içindeki kahvenin ne olduğunu bilemiyorsunuz. Diyeceksiniz ki tchibo canım kötü kahve satacak hali yok ya. Buna bir yorum yapamam ama o kahvenin hangi bölgede hangi çiftçiden geldiğini bilemezseniz kalitesinden de emin olamazsınız. Bir de büyük üreticilerin hepsi çekirdeği olması gerektiğinden daha fazla kavururlar bu da farklı tipteki çekirdeklerin tatlarının birbirine yaklaşmasını sağlar ama çekirdek kendi öz lezzetini kaybeder. Özetle alacağınız kişinin böyle merakları yoksa 10 kapsüle 20TL+ verebilecek bütçesi varsa bu makine işini görür. Ayrıca bir öğütücü almanıza gerek olmadığını söylemiştim ama öğütücü hakkında da bir iki yorumda bulunayım. Seçtiğiniz öğütücü el tipi bir değirmen, bu tür değirmenlerin iki büyük dezavantajı var 1.si incelik ayarları yok ya da çok kısıtlı 2.si ilk başta keyif gibi görünse de ciddi kol yoran aletler her kahve öncesi bu efor biraz bıktırıcı gelebilir. Umarım yardımcı olabildim
   Sevgiler

   Bu kişinin diğer yorumları
   1. ligia

    kusura bakmayın yorumuzunu görmeden tekrar yorum attım. alacağım kişi(teyzem) kahve tutkunu birisi ve benim pek bilgim yok. kapsülsüz olarak süt köpüğü, caffe crema, filtre kahve, espresso yapabilen bir makine var mı acaba? teşekkürler

    Bu kişinin diğer yorumları
    1. Selamlar, filtre kahve ve espresso birbirinden farklı iki makinedir. Piyasada bir iki kombo ürün var ama sağlıklı değil. Öneri ve yorumlarımı yazıda ve daha önceki okuyucularımıza verdiğim cevaplarda paylaşmıştım, onlara bir göz atmanızı öneririm.

     Bu kişinin diğer yorumları
  2. ligia

   sanırım bahsettiğim üründe kapsül kullanılıyormuş. kapsülsüz olarak tam otomatik veya yarı otomatik kahve makinesi ne önerebilirsiniz? espresso, caffe crema, filtre kave ve süt köpüğünü yapabilen tek bir makine var mıdır?

   Bu kişinin diğer yorumları

Yorum Yazın