Ev, Ofis ve Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri

Kahve Ev, Ofis ve Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri

Gaggia Cadorna Tam Otomatik Kahve Makineleri

Gaggia Cadorna Style Tam otomatik Kahve Makinesi

Gaggia Cadorna Style Gaggia’nın bu segmentte de varım dediği ürünlerden biri. Manuel süt köpürtmesi olan ürünler genellikle bu makine grubunda alt segmentte yer alırlar ve bir ya da iki tip kahve hazırlayabilirler. Gaggia bu ürününde manüel köpürtücü kullanıyor ama 6 farklı çeşit kahve hazırlayabildiğini söylüyor ancak bu 6 çeşit arasında sıcak suyu da sayıyor. Sıcak su dışında ristretto, espresso, lungo, americano, ve coffee creama. Coffee Crema americanoya benzer ancak espresso hazırlanıp üstüne su eklemek yerine, espresso akışı kesilmeden bardak dolana kadar kahve akışına devam edilerek hazırlanır. Sıcak su konusuna gelince bu segmentteki makinelerin bir kısmı bunu sağlamadığı için çeşitliliğe dahil ederek söylemek mantıklı ama 6 çeşit kahve diye dile getirmek biraz yanıltıcı gibi.

Bunlar dışında önceden öğütülmüş kahve kullanabilmesi, 10 kademe kahve öğütme ayarı olması, 5 farklı yoğunluk ve miktar belirleme ayarı sunması diğer göze çarpan özellikler. 15 bar güce sahip makinenin pre-infusion sunması da güzel bir ek özellik. 1,5 l su ve 300 gram kahve haznesi bulunan ürünün kullanılmış kahve haznesinin ise 10 içecek hazırlamada bir temizlenmesi gerekiyor. Ürün paslanmaz çelik tek kazan kullanıyor.

Renkli ekran dokunmatik değil ama tuşların dizaynı sade ve kullanımı basit. 4 ayrı profil kaydı tutabilen makinenin bence negatif yanlarından biri öğütme incelik ayarının ek bir anahtar kullanılarak yapılıyor olması. Bu bir çok makinede sadece bir düğmeyi çevirerek yapılırken bu üründe dişi alyan anahtar kullanılarak yapılmak zorunda. Süt köpürtme çubuğunun daha çok cappuccino yapımı için uygun olan daha büyük balonlu köpük üretmesi değerlendirilmesi gereken noktalardan biri.

Başlık ayarı 70-115 mm arası bir çok bardağa sorunsuz kahve akışı sağlıyor. Su haznesinin ise önden sürgülü olması bir kolaylık ancak hazneyi çıkartırken süt köpürtme çubuğunu yukarı yana doğru kaldırmanız gerekiyor. Dizayn olarak su ve atık haznesi yer değiştirse sanki daha pratik bir kullanım olabilirdi.

Kullanıcı yorumlarına gelince, negatif yorum neredeyse yok seviyede. İtalya pazarındaki negatif yorumlarda Bir kullanıcı ürün arızalı geldi derken bir başkası en üst seviyede bile sıcaklığın yeterli olmadığından bahsetmiş. Sıcaklığın çok göreceli bir konu olduğunu daha önce de belirtmiştim, bu konuda yapılan yorumlar öne çıkmaya başlarsa dikkat etmek gerekir. Yapılan kahvenin sertliğinin yeterli olmadığı yorumları kahve inceliği ayarlanarak düzeldiği yönünde çürütülmüş.

Özetle kendi segmentine göre biraz fiyatı yukarıda ama sunduğu özellikler bu farkı karşılıyor. Süt köpürtmenin manüel olduğu da düşünülerek karar verilmeli. Fiyatlar dengesizleştiği için fiyat hakkında yapacağım her yorum 1-2 hafta içinde yerle bir oluyor o nedenle o konuya gir(e)miyorum bile:)

Gaggia Cadorna Plus Tam Otomatik Kahve Makinesi

Gaggia Cadorna Plus ve diğer Cadorna grup üyelerini anlatırken Style’ı baz alıp farklarından bahsedeceğim ki gereksiz yere yazıyı şişirmeyeyim. Bardak yüksekliği alt çekmece eklenerek 70-155mm arasına alınıp oldukça artırılmış bu nedenle boyutlar da büyümüş süt çubuğunun plastik kaplamasının metale çevrilmesi gibi bir iki kozmetik iyileştirme dışında özellik olarak başka bir farka rastlayamadım.

Gaggia Cadorna Milk Tam Otomatik Kahve Makinesi

Gaggia Cadrona Milk otomatik süt köpürtme içerdiği için hazırlayabileceği içecek çeşidine 4 ürün daha eklenmiş, bunlar cafe latte, cappuccino, latte macchiato ve köpürtülmüş süt.(bu sonuncusunun bir çeşit sayılması biraz abartı geldi bana). 500 ml demonte süt haznesi bulunan ürünün, bardak yüksekliği ise 30 mm artırılarak 70-145 mm aralığına çıkartılmış. Diğer özellikleri Style ürünü ile aynı.

Gaggia Cadorna Prestige Tam Otomatik Kahve Makinesi

Gaggia Cadorna Prestige Plus da olduğu gibi 70-155mm bardak yüksekliğine sahipi Milk ürününe ek 4 içecek tipi daha eklenerek tolamda su ve köpüklü süt dahil toplam 14 çeşit içecek hazırlayabiliyor. Cappuccino XL, Cortado, Flat White, ve Latte Maccihato XL bu ek dört içecek. Tahmininiz üzre XL modeller biraz daha kahve ve süt eklenerek oluşturuluyor. 600 ml süt haznesi Milk modeli gibi demonte değil makinenin bir parçası gibi dizayn edilmiş ve çıkışı kahve çıkışına denk getirilmiş. Renk, gövde ve gövdeye entegre süt haznesi nedeniyle yapılan zorunlu değişiklikler kozmetik olarak ürüne yansıyan diğer farklar. Prestige, Plus ve Milk ürünleri hakkında yeterli deneyim bulmak maalesef çok mümkün olmadı, ama style yorumları baz alınabilir çünkü yazılım hariç iç donanımlar aynı.Kahve Makinenizi seçtiyseniz geriye doğru kahve çekirdeğini bulmak kaldı, bu konuda da size yardımcı olacak bir yazı hazırladım, aşağıdaki düğmeye tıklayarak erişebilirsiniz.


“Kahve kişiseldir, herkese göre farklıdır. Söz konusu kahve olunca, ben hiçbir zaman tamamen tatmin olmuyorum ” Ola Persson – Nestle Master Barista

DİKKAT!

Bu yazı çok fazla ÜRÜN İNCELEMESİ ve YORUM içermektedir. Daha hızlı yüklenebilmesi için yazı ve yorumlar SAYFALARA BÖLÜNMÜŞTÜR. Sayfa geçişi için, sayfa sonundaki sayfa numaralarına tıklayınız…


Omer Demirhttp://omerdemir.net
Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi. Espressoyu uzun çekti, Obradović'le kendinden geçti Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu. Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine'den hiç elektrik almadı. Öğrendiklerini paylaştı, paylaştıkça öğrendi. Üşenmedi, öğrendiklerini dünya ile paylaşmak için bir de kitap yazdı Read This! Before Buying A Coffee Maker

Yazarın diğer yazıları..

289 YORUM

 1. Merhaba dostum Siemens EQ.500 integral modeli için ne düşünüyorsun? (3800 TL civarı) aslında filtre ve amerikano tarzı kahve genelde tuketirim arada da sütlü kahveler yada misafir gelince istediği kahveyi içsin diye bu modeli düşünüyorum. Hem filtre hem americano yapan yok sanırım. Bu fiyat aralığında onerebilecegin bir model varsa onu da söylersen çok mutlu olurum. Çok teşekkür şimdiden.

       • Merhaba, Sanırım sayfalardan telden de operadan da denedim yok. Başka bir tarayıcı ile girince gorebildim. Beyazı ile siyahi arasında tek fark renk ve bardak ısıtma sanırım başka bir fark göremedim. Yorum hiç yok, video ise malum sitede 1 tane. Bu ürünler nezaman satışa çıkmış, yeni heralde ondan pek bilgi yok. Bu fiyat aralığında sizce fiyat performans olarak değer mi?(4000) beyaz normalde pahalı ama bir sitede ikisi de aynı fiyat. Beyazı almak daha mantıklı ozaman değil mi?

        • Murat Bey Merhaba,
         Bana sorarsanız şu an hiçbir şey fiyatı kadar etmez. Peynir de öyle, kahve de, çamaşır suyu da öyle kahve makinesi de. Alım gücümüz düştü bu bir gerçek.
         Öte yandan kahve makinelerinin büyük kısmı ithal, kalanı ise ya ham maddesi ya üretimi dışarıdan, yani hemen hemen hepsi dışa bağımlı ve kur artınca fiyatları artar ama düşünce kur kadar düşmez bu da ülke gerçeği.
         Ben 10 yıldır espresso makinemi değiştirmedim, benimle kaldığı sürece de değiştirme niyetim yok, ama değiştirmem gerekirse 10 yıl kullanacağım, her baktığımda gözüme hoş görünecek ve benim şimdiki ve gelecekteki ihtiyaçlarımı karşılayacak bir ürün alırım. Markete girip çıkıyorsunuz 500 lira gidiyor, bir, bilemediniz iki hafta dayanıyor. En az 7-8 yıl kullanılacak bir üründen bahsediyoruz. Bunları göz önünde bulundurarak kararınızı verin derim
         Sevgiler

 2. Ömer bey merhaba. Değerlendirmeler arasında Jura markanın hiçbir modeli yok. Özel bir nedeni var mı? İkinci el Jura impressa 401 modelini 800 TL ye buldum. Sizce iyi bir seçim midir? Selamlar.

  • Özgür Bey Merhaba,
   Jura Türkiye’de çok güz önünde bir marka değildi bu nedenle şu ana kadar yorumlarda cevap vererek destek olmaya çalıştım ama önümüzdeki hafta piyasadaki bir kaç modelini yazıya ekleme planım var.
   Sorunuza gelince, bu çok açık uçlu ve göreceli bir soru Özgür Bey. Şöyle düşünün bi arkadaşınızın hiç tanımadığınız bir arkadaşı gelse size 2015 model corsa buldum 15.000 lira fiyatı var nasıl dese ne dersiniz?
   Bir şey demeden önce muhtemelen onlarca soru sorarsınız değil mi?
   İhtiyacı ne, aracın durumu ne, hasarı var mı kaç kilometrede, kaç kişilik ailesiniz, uzun yol yapıyorlar mı vs vs
   Latife bir yana, sizin ihtiyacınızı bilmiyorum, makineyi zira hiç bilmiyorum, problemi var mı, temiz kullanılmış mı bu zamana kadar kaç shot alınmış, yakında ömrü bitecek parçası var mı, siz günde kaç kahve tüketeceksiniz, evde mi iş yerinde mi kullanılacak, markaya bakış açınız nedir, daha önce jura kullandınız mı kullanan arkadaşınız var mı onlar size nasıl feedback verdiler ve daha bir çok soru var.
   Size öncelikli tavsiyem şu olacaktır
   Bir makine alıyorsanız bunu en az 7-8 yıl kullanmak için alacaksınız bu nedenle ucuza bir ürün denk getirdim mantığının dışında kalmaya çalışarak karar verin. Önceliğiniz ise ihtiyaçlarınızı karşılama oranı, dizayn ve işlevsellik olsun. Umarım yanlış anlaşılmadan demek istediğimi anlatabilmişimdir
   Sevgiler

 3. Teşekkür ederim Ömer Bey. Cihaz 6-7 yıllık ve Çalışır durumda. Ama yarın bir sorun çıkarabilir mi, tabii ki. Ama ben daha çok kullanılmış cihazda değişen parçaların ne sıklıkta değişeceğini merak ediyorum. Nette yorum aradım ama bulamadım. Jura Türkiye olarak satış sonrası hizmette sanki iyiler gibi. Sözünü ettiğim Cihazı bugün denediğimde tüm fonksiyonları eksiksiz ve iyi çalışıyor. Ama Bugüne değin kaç shot kahve yapmıştır bilemiyorum. Sevgiler.

   • İşte şimdi oldu!;) Teşekkürler Ömer Bey çok yardımcı oldunuz. Meşgul ediyorum ama bir de kahve ile ilgili sorum olacak. Çeşitli bölgelerin çiğ kahveleri satılıyor. Bu kahveleri kendimiz kavurabilir miyiz? Ama öyle pahalı ekipmanlarla değil. Evde kullandığımız kahve için olacak; bu sebeple, örneğin tavada ya da Mısır patlatma makinesinde. Biraz komik oldu ama. İşte böyle. Kısaca, Kavurmanın basit bir yolu var mi? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim, sevgiyle.

 4. Merhaba,
  Evim için hergün 3-4 kahve alabileceğim ama tabii misafir geldiğinde de rahatça kullanabileceğim tam otomatik makine aramaktayım. Ben de aslında barista usulü kahve makinesi almak isterim ama kullanmayıp atıl kalmasından korkuyorum. Bu anlamda yazınıza istinaden Siemen eq9 s300 mü yoksa gaggia cadorna prestige tam otomatik mi lezzet/ sağlamlık ve işlevsellik açısından daha iyidir. Not: Her gün mutlaka cortado yapılacak bir makine 😊

  • Bahattin Bey Merhaba,
   İki ürün de ön tanımlı menülerinde cortado seçeneğini barındırıyor.
   İki makineden de memnun bir çok kişi var, açıkçası söz konusu bu iki makine olunca lezzet sizin hazırlama seçimlerinizle ve kullandığınız kahveyle daha çok ilgili bir durum bunu net söyleyebilirim.
   İşlevsellik konusunda ise sizin ihtiyaçlarınız önemli. Ne olmazsa sizin için işlevsel bir makine olmaz, ne olursa bu makine benim için işlevseldir dersiniz, bunları paylaşırsanız seve seve ihtiyacınızı karşılayıp karşılamayacağını söyleyebilirim.
   Sevgiler

 5. Merhaba Ömer Bey

  sanırım dün ben yanlış konuya yazmışım. Sürekli KAhve tüketen ve homeoffice çalışan biri olarak kullandığım kapsullü makineyi dğiştirmek planım var 3 ürün arasında kaldım . Yukarıdaki yorumlarıda okudum açıkcası ama bu 3ünü özelinde de yorumunuzu rica edebilir miyim, Fiyat kazanç anlamında da . Daha çok eve tüketilen latte ve espresso ağırlıklı.

  Gaggia Cadorna Prestige RI9604
  DeLonghi ECAM 550.75
  Siemens EQ.9 S700 yada s900

  Çok teşekkürler

  ILGAZ

  • Merhabalar,
   Problem değil tam sorunuzu bu yazı altına taşıyacakken onu siz yapmış oldunuz. İstediğiniz şeyin cevabını size en az 30 dakika okuma süresi olacak şekilde yazabilirim ama bu sizi de beni de yorar ve sonuçta sorununuzu çözememiş bile olabiliriz. Bu nedenle size daha sağlıklı yanıt verebilmem için sorunuzu netleştirmenizi rica edeceğim. Bu makinelerden zaten yazıda ve diğer sorulara verdiğim cevaplarda bahsediyorum. Sizin bu 3 makine arasınada kalma sebebiniz nedir, ihityaçlarınız tam olarak nelerdir, ürünleri karşılaştırdığınızda sizi karar vermekte zora sokan şeyler nelerdir? Bunları paylaşırsanız daha verimli bir destek alabilirsiniz benden.
   Sevgiler

   • Çok Teşekkürler

    3 Makine arasında kalmamım sebepleri fiyat, Gerektiğinde Yedek parça, Yenilik durumları. dediğim gibi ben çok kahve tüketen biriyim, Gnelde Americano ve espresso içiyorum eşim dahaçok süt ağırlıklı kahveler tüketiyor ve ikimizinde ihityacını karşılayacak bir ürün almak istiyorum. İncelememde gördüğüm sanırım artık 55.75 dısarıda satılmıyor bu ileride problem olur mu diye düşünüyorum yerine baktığım diğer 2 ürrün ve delonghi 650.85 arasında fiyat farkı çok bu da kafamı karşıtırdı.Bir de Siemens’in bu modelinde var mı emin olamadım ama sütlü içeçeklerde soğuk olma durumu var sanırım ama diğerleri ile ilgili bir bilgim yok. Siz biliyorsanız onuda paylaşmanızı rica edebilir miyim.

    Teşekkürler

    • Merhabalar,
     Üç ürün de hayli geçmişi olan ve güvenilir markalara ait. Servis konusunda sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyorum. Tam otomatik makinelerde özellikle üst segmentte 2-3 yıl gibi bir süre eski sayılmaz satışları devam eder. TR’den alırsanız 2 yıl garanti süresi var sonrasında ise 5 yıl yedek parça temin etme zorunluluğu var markaların mevzuat değişmediği sürece. Tam otomatik makinelerin hepsi (americano konusunda bir iki istisna hariç) espresso ve americano yapıyor dolayısıyla sizin ihtiyacınızı hepsi karşılar. Eşinizin ise ne çeşitlilikte sütlü kahve tükettiği burada önemli nokta. Şöyle bir örnek vereyim. Makine diyelimki latte yapıyor ama flatwhite yapmıyor. Siz eğer flat white seviyorsanız iki seçeneğiniz var birincisi en kolay flatwhite yapan bir makineye odaklanırsınız. ya da dersiniz ki latte we flatwhite hemen hemen aynı içecekler, flatwhite’ta daha fazla kahve var. Ben bu makineyi alıp hazırladığım içecekte kahveyi biraz daha ince öğütüp daha uzun miktarda çekip latte yaparsam bu flatwhite’e çok yakın bir içecek olur ve bu benim için yeterlidir. O zaman bu makineyi alırsınız. Siz ve eşiniz hangi profilsiniz, hangi içecekleri tercih ediyorsunuz?

     Sıcaklık konusunu muhtemelen yüzlerce kere yazmışımdır, o kadar göreceli konu ki. Bu sizin beklediğiniz sıcaklıkla ilgili. Kimi insan için sıcak kahve seviyesi 80 dereceden başlar kimisi için 65 derece bana yeter der kimisi çay gibi 95+ bir sıcaklık bekler. Sıcaklık kişiye göre göreceli olduğu gibi hazırlama esnasında da değişebilen bir konu. Buzdolabından çıkan süt ve dışarıda duran süt çok farkediyor. Koyduğunuz bardağı önceden sıcak suyla ısıtıp ısıtmadığınız farkediyor, az miktarda yaparsanız daha çabuk soğuyor çok miktarda yaparsanız o kadar sütü ısıtma esnasında kayıplar oluşabiliyor.

     Biliyorum beklediğiniz cevaplar bunlar değil ama malesef ki gerçekler bunlar. Öte yandan elbette bir roket bilimi de değil, ama bu zamana kadar destek verdiğim bir çok kişi ihtiyaçlarının neler olduğu ve olabileceği konusunu netleştirmekte problem yaşıyor. Bunu tam olarak netleştirirseniz makine sadece dizayn bütçe meselesi haline indirgenebiliyor.

     Fiyat konusunda ise içinde bulunduğumuz dönem sağlıklı bir dönem değil maalesef. Elinde stok olan satıcılar eski fiyattan satarken stoğu azalan veya yeni stok temin eden satıcılar daha yüksek fiyatlara çıkmak zorunda kalıyor. Kurun da ciddi seviyede oynak olması da bu dönemde böyle ilginç fiyatlamalara sebep oluyor. Bütçe elbette bir kriter ama en az 7-8 yıl kulllanacağınız bir makine için çok da ince düşünmemek gerek. Markete gidip alış veriş yapıyorsunuz ve bir hafta sonra aldıklarınızın hiç biri sizinle kalmıyor. Bu makine 7-8 yıl sizinle bu gözle bakın bir de.

     Bu bahsettiklerim çerçevesinde bir kere daha ihtiyaçlarınızı ve kendi profilinizi daha da netleştirin derim
     Sevgiler


 6. Ben genelde filtre kahve içiyorum eşim ve çocuklar ise diğer sütlü kahve çeşitlerini daha çok seviyor. 2 makine almak istemiyorum. Pahalı da olsa tek bir makine olsun çeşitli kahve yapabilmenin yanında kaliteli filtre kahve yapsın istiyorum. Bu konuda yazdığınız tüm yazıları okudum. Hem filtre kahve yapan hem espresso yapan modelleri söylemişsiniz ancak bunların giriş seviyessinde ürünler olduğunu belirtmişsiniz. 6-7 bin tl-den pahalı olmayacak hem öğütücüsü olsan, kaliteli filtre kahve yapan ve sütlü kahve çeşitlerini bir kaçını yapabilen bir ürün önerebilirmisiniz.

Yorum Yaz / Soru Sor

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

HANGİ KAHVE MAKİNESİ

Kahve Sektöründe Yeni Normal | Konuk: Levend Aktaş (#CoronaCafe Canlı Yayın)

0
CoronaCafe 11 Bölümde Sektörden bir konuğu ağırladık. Levend Aktaş hiçbir noktayı saklamadan gizlemeden hem kendi hikayesini hemde sektörde yaşadığı tecrübelerden bahseti. Pandemi...
error: Korumalı İçerik !!