Ev, Ofis ve Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri

Küçük güzel bir ofisiniz var ve bu küçük işletmeniz için otomatik kahve makinesi almak istiyorsunuz. Dandik vending makinelerindeki mide bozan kahveler çok canınızı yaktı veya çevrenizdeki dostlarınız bu konuda hiç de iyi şeyler duymadınız.  Kahvesini kendinizin alabileceği, cafelerde içtiğinize en yakın tatta espresso, latte, cappuccino yapan bir otomatik kahve makinesi almak istiyorsunuz. Öyle Cimbali filan gibi portafiltreli (kepçeli) profesyonel makinelerden almak gibi bir niyetiniz de yok. Zira onu aldınız mı başına bir barista dikmeniz gerekecek ve bu da maliyet demek.


Kahvesini ben seçeyim. Bir iki düğmeye basayım hazırlasın. Sütünü günlük doldurayım akşam da dolapta saklayayım. Öğütücüsü olsun. Direkt çekirdekten öğüterek yapsın kahvemi. Latte’yi cappuccino’dan ayırmayı bilsin. Ama mutlaka ucuz olsun bir de kırmızı olsun ve hatta benim olsun diyorsanız üzgünüm hepsini bir arada bulmak zor :). Ama bir bakalım, girizgahı çok uzatmadan modeleri incelemeye başlayalım umarım ihtiyacınızı karşılayacak bir şeyler bulabiliriz.

Okurken yazarın bu yazıya özel hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz

Herşeyden önce ilk kriteriniz geniş bir servis ağı ve güveni olmalı, makineniz bozulursa uzun süre makinesiz kalmak istemezsiniz. Bu nedenle aşağıda bahsedeceğim markalar Türkiyede yıllardır iyi hizmet ve servis sunan markalar olacak. Bir diğer tavsiyem de, firmanızın çalışan sayısı biraz fazlaysa veya çok katlı bir mekandaysanız bir değil iki makine almanız. Böylece bir aksilik durumunda kahvesiz kalmazsınız hem de çalışan arkadaşlarınız daha mutlu olur.

 

Eğer eviniz için bir makine arıyorsanız veya eviniz için alternatif ve ucuz ürünler arıyorsanız yukarıdaki yazılarımı tavsiye ederim. Üstteki Hangi Kahve makinesi ve Öğütücüyü Almalıyım yazısını okuduysanız otomatik makinelere sıcak bakmadığımı bilirsiniz. Evdeki kahve keyif için, lezzeti sizin ayarlamanız gerek bu nedenle manuel makineler o işin keyfi. Manuel Makinalarla ilgili fikirlerimi de Hangi Espresso Makinesi? Yorum ve Öneriler yazımda bulabilirsiniz. Ama iş yerinde durum biraz değişiyor. Tabi yine de karar sizin evde bir otomatik makine olsun ben hiç uğraşmayayım derseniz okumaya devam edin.

Homend Coffeebreak 5003 Tam Otomatik Espresso Makinesi

Son zamanlarda bir Türk markası olan Homend ciddi ve güzel kahve ürünlerine imza atıyor. Bu model, tam olarak asgari ihtiyacınızı karşılayacak kompakt bir makine. Espresso ve Lungo ayarları mevcut, çekirdek kahveyle çalışıyor ve cappuccino için süt yapabiliyor. Bardak boyu ayarlanabilen ve 19 bar basınca ulaşan Homend Coffeebreak 5003 kabul edilebilir bir fiyat aralığına sahip. Fiyat aralığı diyorum çünkü kendi sitesinde ürünlerin etiket fiyatı biraz pahalı ama sitede biraz zaman harcadığınızda özel kuponlarla indirim verebiliyorlar. Veya doğrudan diğer eticaret sitelerinden satın alma yapabilirsiniz.


Tavsiye: Türk malı olduğu için ve amacınız asgari ihtiyacı karşılamaksa bu ürünü tavsiye ederim. Üstelik gelecekte ihtiyacınız olursa yedek parçaları da gayet hesaplı fiyata temin edilebiliyor.

Delonghi Esam 2600 Full Otomatik Kahve MakinesiDelonghi Esam 2600 Full Otomatik Kahve Makinesi 

Giriş seviyesi, fayda maliyette yüksek asgari ihtiyaçları karşılayan bir makine. Çekirdek kahve kullanılan bu makinenin öğütme kalınlığı da ayarlanabiliyor. Bunun gerçekten ne fayda sağlayacağını merak ediyorsanız lezette ufak tefek oynamalar yaratabilir. Ama tek tip bir espresso haznesi ve akış hızı için bu çeşitlilik bence fazla. Güzel yanlarından biri kendi öğütücüsünü kullanabildiğiniz gibi, hazır öğütülmüş olarak satılan kahveleri de bu makienede kullanabilirsiniz.

Ama her benim her zaman tavsiyem çekirdeğin yapım anında öğütülmesidir. 200 gr çekirdek ve 1.8 litre su haznesine sahip bu ürün, enerji tasarruf modu ve otomatik kapanma gibi faydalı özellikler de sunuyor. Kahve miktarı ve bardak ayarı da yapabiliyorsunuz. Cappuchino ve cafe latte için süt köpürtme özelliği ise tatminkar sonuç veriyor. Ancak bir süt haznesi olmadığı için sütü ayrıca bir kapta makinenin aparatıyla köpürtüp espressoya eklemeniz gerekiyor. Bilimum çıkarılabilir parçalar ise temizlikte rahat etmenizi sağlıyor falan filan.

Şimdi gelelim en önemli noktaya. Bu modeli araştırırken hakkında suyu ısıtmıyor, kahveyi öğütürken döküp saçıyor gibi yorumlar okuma şansınız yüksek. Cihazın iç aksamını ısıtmak için kullandığı suyun, kahve hazırlamadan önce boşaltılması gerekli. Bu su boşaltılmadığı taktirde elde edilecek kahvenin sıcaklığı malesef tatminkar olmuyor. Bu işlem tek tuşla yapılabiliyor. Cihaz kullanım kılavuzunda nasıl yapıldığına yer verilmiş. Her seferinde birazcık sıcak su harcamayı göze alırsanız çok dert edilecek bir şey gibi durmuyor. En azından bu fiyata.

Bir diğer konu da kahveyi öğütürken hazne içine çekirdek kaçırması. Bu biraz problemli gibi dursa da bu fiyata alınan makinenin size biraz iş çıkarması gayet doğal. Ufak bi temizlik bu problemi de ortadan kaldırıyor. Su haznesi 1.8 litre olduğu ve temizleme işleminde ve ön ısıtmada bu suyu kullandığı için, yoğun bir işletmeyseniz biraz sık dolum isteyebilir.

Tavsiye: Maliyet önceliğiniz ise tercih edilebilecek bir ürün ama çok da janjanlı şeyler beklememek ve biraz nazendeliği ile ilgilenmek gerekecektir. O kadar parar veriyorum uğraştırmasın beni derseniz okumaya devam edin..

Not: Aynı şeyleri tekrarlamamak için Delonghi ESAM 2600’ü baz model alıp bundan sonra anlatacağım modellerde bu bazda olmayan ya da fazladan olan özellikleri anlatacağım

Delonghi ECAM23.420 Tam Otomatik Kahve MakinesiDelonghi ECAM23.420 Tam Otomatik Kahve Makinesi 

Delonghi’nin Yeni seri giriş ürünlerinden olan ECAM 23.420 3 farklı renkle piyasada yer alıyor. Model sonundaki harf kodu bu rengi belirtmek için kullanılmış. SB: Siyah, SR: Kırmızı ve SW ise beyaz rengi ifade ediyor. ESAM 2600’e göre modern dizayn ihtiyaçlarının giderildiği makine temelde aynı fonksiyonlara sahip olsa da elektronik gösterge paneli ve dizaynı bu işlevleri daha şık yerine getirmesini sağlıyor.

Cappuchino ve Latte için olan ayarın süt köpürtme çubuğunun üstüne konması ise işi daha pratik hale getirmiş. Hakkında genelde diğer kullanıcılarından da pozitif yorumlar okuduğum üründe, bir iki kişi suyun ısıs ve su kaçırmasını rapor etmiş.

ESAM 2600’den biliyoruz ki su sıcaklığı ilk suyu atmamaktan kaynaklı. Bunu yaptığınızda problem kalmaz. Su sızdırması ise daha önceki tecrübelerimden yola çıkarak su haznesi contası ile ilgili bir durumdur diyebilirim. Su haznesini yıkarken contayıda yıkamak iyi bir fikir gibi görünebilir. Ama o contanın yıkama esnasında sağa sola yamulmadığına, yerine iyi oturduğuna emin olmak gerek. Bu problem her makinede olabilen bir kullanım hatası gibi görünüyor.

Tavsiye: Yenilenen özellikleriyle Delonghi ECAM23.420 giriş segmenti için  kesinlikle önereceğim bir ürün

Siemens TE501201RW Tam Otomatik Kahve MakinesiSiemens TE501201RW Tam Otomatik Kahve Makinesi

Özellik olarak Esam 2600’e çok yakın bir model. Elbette bu tip ürünlerin süt köpürtmesi ve espresso hazırlaması ufak tefek farklarla patentlendiği için her bir sistemin ismi farklı ve janjanlı. Ama temelde işlev aynı.

Siemens’in bu modelindeki en önemli fark, her kahve hazırlama sonrasında, kendini temizlemesi. Böylece aralıklı kullanımlarda bile kahve tadı hep standart olarak kalıyor. Ayrı bir süt saklama haznesi bu üründe de olmadığı için sütü ayrı muhafaza etmek gerekiyor. Konan suyun sıcaklığına göre değişmekle birlikte minimum ısınma süresi 45 sn. Bütün temizlik ihtiyacı duyulan parçaların çıkartılabiliyor olması kolaylık sağlıyor. 300 gram çekirdek haznesi olan Siemens TE501201RW’nun ESAM 2600 de olduğu gibi kahve öğütme ayarı da bulunuyor. Led göstergeler de paneli biraz daha seksi bir hale getiriyor.

ESAM’da öğütücünün aksamı belirtilmemiş ama Siemens’in bu modelinin seramik bir aksam kullandığını söyleyebilirim. Cihazın içerisinde ayrıca bir kireç filtresi bulunuyor. Kahve yaparken musluk suyu tercih ederseniz (ki hiç tavsiye etmem), bu filtre suyu yumuşatarak daha lezzetli kahve oluşmasını sağlıyor. Tabi ortalama kullanımda 1-1,5 yılda bir yenilenmesi gerektiğini hatırlatmalıyım. Kullanıcı yorumlarında ise özellikle sesinin çok düşük olmasından yana pozitif bir görüş hakim. Tek şikayet edilen nokta ise cihaz arızalandığında yedek parçasının pahalı olması.

Tavsiye: Delongi ESAM 2600’ün simsiyah iç karartan rengine kıyasla daha janti tonlara sahip olan Siemens TE501201RW %30 civarı ek maliyetle giriş seviyesinde bir alternatif oluşturuyor. Da, daha ucuza ECAM23.420 varken, daha eski bir dizayn için para vermek çok doğru değil. Ses eğer sizin için bir tercih konusu ise, bir youtube demosu veya şansınız varsa mağaza içi demo seyredip öyle satın alma yapabilirsiniz.

Krups EA8010 Tam Otomatik Kahve Makinesi - Latte, Espresso, Cappuccino, AmericanoKrups EA8010 Tam Otomatik Kahve Makinesi – Latte, Espresso, Cappuccino, Americano
Krups EA8298 Tam Otomatik Kahve Makinesi - Latte, Espresso, Cappuccino, AmericanoKrups EA8298 Tam Otomatik Kahve Makinesi – Latte, Espresso, Cappuccino, Americano 
Krups EA829D Full Auto - Tam Otomatik Kahve MakinesiKrups EA829D Full Auto – Tam Otomatik Kahve Makinesi

Krups’a ait fiyatları birbirine yakın 3 ürünü birlikte anlatacağım zira üçünün temel özellikleri aynı.

Krups EA8010 baz özellikleri karşılayan bir ürün ve herhangi bir (+) ya da (-) si yok. Hakkındaki satınalma sonrası yorumlarda hiçbir negatif içeriğe rastlamadım. Kahve hazırlaması ve çeşitlilik konusunda pozitif yorumları olan ürün. Diğer iki arkadaşından farkı ise süt haznesinin olmaması.

EA 829 serisi olan iki modelden EA8298 ve EA829D dizayn dışında tamamen aynı özelliklere sahip. İki modelde de dikkat çeken özellikler, ayrı süt kabı olması ve tek tuşla cappuchino hazırlayabilmesi. Süt kabının ayrı olması oldukça faydalı bir özellik. Zira hem sütü hazırlarken ayrı bir aparata ihtiyaç duymuyorsunuz, hem de işlem sonrası tek tuşla temizleyip süt kabını dolaba kaldırabiliyorsunuz. Eğer kullanacağınız alanda bir buzdolabınız varsa sizin için oldukça pratik bir kullanım oluşturabilir.

Bu iki modelde dikkat çeken diğer konu ise espresso’nuzu 10 mililitre ve katları olarak ayarlayabilmeniz. Yanı isterseniz ristretto, isterseniz normal/double espresso, isterseniz de lungo hazırlayabilirsiniz. Her iki modelde de öğütücü sesinin nispeden düşük olması pozitif bir müşteri geri bildirimi olarak notlarım arasında yer alıyor.

Tavsiye: Marka ve dizayn tutkunuz yoksa EA8010 fayda maliyette çok mantıklı değil. EA829D yeni bir dizayn olduğu için biraz pahalı ama EA 8298 modeli bu fiyata ayrı süt kabı sunan tek model. Bu nedenle tercih edilebilir. Modellerin hiçbirinde negatif bir yorum olmaması da dikkate değer bir diğer konu.

Delonghi ESAM 4500 Magnifica Tam Otomatik Kahve Makinesi - Cappuccino ve Caffe Latte Delonghi ESAM 4500 Magnifica Tam Otomatik Kahve Makinesi – Cappuccino ve Caffe Latte

Krups’ın son iki modelinde gördüğümüz gibi ayrılabilir süt kabı içeren bu ürün özellik olarak açıkçası krupss’lardan biraz geride kalıyor. Lungo kahve seçenieğinin olmaması ve 200 gr’lık kahve çekirdeği haznesi dikkat edilmesi gereken noktalar.

Tam yeri gelmişken hatırlatayım Coffee Shop’lardan aldığınız çekirdek paketleri genelde 250gr ağırlığında olur. Alacağınız makinede çekirdek haznesi 250gr+ ise paketin tamamını makineye boşaltıp rahat edebilirsiniz. Ama bu makinede olduğu gibi daha düşükse kalan çekirdeği saklayıp bir miktar kullanımdan sonra üstüne ekleme yapmalısınız.

İki satır LCD ekrana sahip bu ürün kullanımda karşınıza bir zorluk çıkarmıyor. Bu segmentte bir ürün aldığınızda tükettiği elektrik ve tasarruf modları da birer karar noktası. Bu ürünün bir enerji tasarruf modu barındırmadığını hatırlatmalıyım, ama otomatik kapanma ayarı mevcut.

Tavsiye: 2750 TL civarı bütçem varsa tercihim bu üründen yana olmazdı. Krups modelleri bu segmentte daha düşük fiyata daha foksiyonel ürünler sunuyor.

Siemens TE603201RW EQ.6 Serisi Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi Siemens TE603201RW EQ.6 Serisi Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi 

Bu üründe benim beğendiğim noktalardan biri süt kullanım biçimi. Ayrı bir süt haznesi olmasa da herhangi bir kabı ve hatta sütün kendi kutusunu bir süt kabı olarak kullanabiliyorsunuz. Yanda yer alan pipet şeklindeki çubukla diğer süt hazneli modellerde olduğu gibi köpürtülmüş sütü doğrudan bardağa aktarmanız mümkün olabiliyor.

Dokunmatik ışıklı ekranı tek hamlede ürün seçmenizi kolaylaştırırken iki satırlık LCD ekrandan diğer ayarları yapabiliyorsunuz. 1.7 litre su tankı kapasitesi ve 300 gr çekirdek haznesi oldukça yeterli. Cihazın açılış ve kapanışta da kendini temizlemesi hijyen yeterliliklerini karşılıyor. 15.000 kullanıma kadar da ilk gün deneyimi yaşatma sözü veren Siemens’te yine tek dikkat edilmesi gereken yedek parçaların pahalı olması.

Ürünün yorumlarına baktığınızda ise süt ısıtmasının tatminkar olmadığı ortaya çıkıyor. Oda sıcaklığındaki süt kullanıldığında bir problem yok. Ancak dolaptan süt kullanıldığı zaman içeceğin göreceli sıcaklıkta olması biraz can sıkıcı. Sütü bir miktar dışarıda bekletip öyle kullanırsanız veya dolaptan çıkınca çok hafif ısıtarak kullanırsanız bu sizin için problem olmaktan çıkar. Fiyat performansta tercih edilebilecek bir ürün

Tavsiye: Siemens belli modellerde zaman zaman ciddi indirimlere gidiyor, bunu yakaladığınızda değerlendirebileceğiniz bir model. Ancak sütü direkt buzdolabından kullanacaksanız iki kere düşünün.

Bosch TCA5309 Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi

Bosch TCA5309 Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi 

Bu yazıya neden dahil ettiğimi kendi kendime de sorguladığım bir makine. Zira bu fiyata süt haznesi, lcd panel vs yok 3-5 led ışıklı düğme ve oldukça eski bir tasarım. Özelliklere baktığımda da bu fiyata değecek bir ekstra özelliğe rastlamadım. Son tavsiyeye gerek kalmadan bizimla değilsin diyebilirim.

Delonghi ECAM 45.760 W Tam Otomatik Kahve Makinesi - Espresso, CappuccinnoDelonghi ECAM 45.760 W Tam Otomatik Kahve Makinesi – Espresso, Cappuccinno 
Delonghi ESAM 6600 PrimaDonna Tam Otomatik Espresso MakinesiDelonghi ESAM 6600 PrimaDonna Tam Otomatik Espresso Makinesi 
Delonghi ESAM 6700 Prima Donna Tam Otomatik Espresso ve Cappucino MakinesiDelonghi ESAM 6700 Prima Donna Tam Otomatik Espresso ve Cappucino Makinesi 

ECAM serisi bu dönem piyasaya sürüldü. Önceki ESAM üst modellerin bazı özellikleri ECAM’da bir alt modele indirildi, dizayn ve boyutlar da modernize edildi.

LatteCrema System diye tanımladıkları yeni süt köpürtme ve saklama patentleri, süt hazneli ESAM ve ETAM modellerinde kullanılıyor. Bunu bir de high segment ESAM 6900’de görebiliyoruz. Bu sistemin özelliği kremaya yakın köpük üretmesi ve sütü oldukça sıcak yapabilmesi. Önceki delonghi modellerinde oldukça deneyim kaybı yaratan bu durum bu modellerde aşılmış gibi duruyor. Bu özellik tabi kahve çeşitliliklerinde de tatminkar noktaya ulaşmayı sağlıyor, macchiato ve flatwhite yapabiliyor olmak bu ürünün artılarından.

2 Litre olan su haznesi ve 400 gramlık çekirdek haznesi segmentindeki en üst değerler. Yine delonghilerde bir problem gibi görünen öğütücü sesi bu modelde düşürülerek beklenti karşılanmış. Bu serinin en güzel yanlarından biri ise kontrol ekranı, tuşların kullanımı, yerleşimi menü erişimi oldukça basit ve şık.

Gözünüz 6900’de değilse buraların yeni patronu diyebiliriz kendisine. Bir üst fiyat kategorisinde olan iki abisi ESAM6600 ve ESAM 6700 e göre ek yeni özellikler de barındırıyor. Özellikle stand by fonksiyonu, otomatik temizleme ve ek cappuchio başlığı öne çıkan noktalar. Bu üründe en beğendiğim tarf ise su haznesinin dizaynda yerleştirildiği yer. Makinenin yan tarafından sürgülü biçimde çıkarılabilen hazne oldukça pratik. Haznesi arkada olan modelleri özellikle üstte dolabı olan tezgahlarda kullanmak işkence gibiydi. Her su dolumunda makineyi yerinden oynatmanız gerekiyordu, bu model bu anlamda da oldukça pratik.

Yeri gelmişken diğer iki abiden de hızlıca bahsedeyim. Abi diyorum çünkü bir önceki seri ürünler. ECAM 45.760 daha ucuza daha fazla özellik sunduğu için ESAM 6600’ü direkt değerlendirme dışına itiyorum. ESAM 6700’de ise faydasını anlamadığım aroma kontrol ve hızlı buhar özellikleri ek olarak yer alıyor. Ancak bunlar aradaki fiyat farkına değecek şeyler değil.

Delonghi ESAM 6900.M PrimaDonna Exclusive Tam Otomatik Kahve Makinesi Delonghi ESAM 6900.M PrimaDonna Exclusive Tam Otomatik Kahve Makinesi 

Gelelim otomatik kompakt makineler’in kralına. Şu ana kadar bahsettiğimiz bütün özellikleri barındıran bu ürün ek olarak sıcak çikolata da hazırlayabiliyor. Renkli TFT ekran şık ve teknolojik bir görünüm sağlıyor. Ama yeni ECAM modellerinden sonra bu görünüm de göze biraz eski görünmüyor değil.

Bu makinenin sıcak çikolata hazırlaması dışında en belirgin özelliklerinden biri de 6 kişiye kadar profil oluşturup kahve ayarlarını hafızada tutabilmesi. Böylece eğer ufak bir işletmeyseniz veya evde kullanıyorsanız herkes kendine uygun bir profil yaratabiliyor. Üstelik daha kalabalık işletmelerde farklı profiller oluşturup makine ayarları ile defalarca oynanmamasını da sağlayabilirsiniz.

Extra bir cappuchino aparatı da barındıran ürün şu an bu segmentte alınabilecek en kapasiteli ürün diyebilirim. Delonghi yakın zamanda bu segmente iki yeni ek yaptı PrimaDonna Elite Experience ECAM 656.85.MS ve PrimaDonna Elite ECAM 650.75.MS. Ancak bu ürünler hem şu an Türkiye’de satışta değil hem de yeterli kullanıma ulaşmadığı için şu an yazıya dahil edemiyorum. Ama bu ürünlerin, nasıl bir kullanım faydası olacağını anlayamasam da mobil uygulama ile uzaktan kahve hazırlayabildiğini de söylemeden geçmeyeyim. Tabi bu arada mutfaktaki arkadaşınıza makinaya bardak koyması için seslenmeniz de gerek :) .

Siemens TI903209RW EQ9 S300 Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi

Siemens TI903209RW Tam Otomatik Kahve Makinesi yeni ürünlerden ve yazıya sonradan eklediğim ürünlerden biri ve şaşırtıcı özellikleri ile dikkat çekiyor. Yukarıda bahsettiğim Delonghi ESAM 6900 gibi 6 kullanıcı profiline ship ve bu profille kahve sıcaklığı ayarı yapabiliyorsunuz. Bu da genelde bizim damak tadımıza (kaynayan çayı içmeye alışık olmamızdan dolayı özellikle sütlü kahveleri de bu sıcaklıkta bekliyoruz bazı makineleri de de bu standarda uymadığı için beğenmiyoruz, tabi dizaynında hata olan makineler de var) hitap ediyor.

Her içecek hazırlandıktan sonra kahve bölümü ve süt köpürtücüyü otomatik buhar sistemiyle temizlemesi, bir çok çeşit kahve hazırlayabilmesi, TFT şık ekran ve düşük ses profili bu ürünü oldukça öne çıkaran diğer özellikler. İlk fincan için 45 saniye ısınma süresi oldukça hızlı. Diğer siemens ürünlerinde olduğu gibi 24 ay geçerli olan 15.000 fincan kahve garantisi (ticari kullanımların dahil olmadığı belirtilmiş) de Siemens’in ürüne olan güvenini gösteriyor. Dizaynında süt kabının rahatsız etmeyen şekilde yerleştirilmiş olması da güzel bir özellik. İşiniz bitince süt kabını çıkartıp dolapta saklayabiliyorsunuz.

Siemens ürünlerde beni tek rahatsız eden konu yedek parçaların aşırı pahalı olması. Sağlam ve bozulmayan ürünler olsa da garanti süresi bitip de aksi bir durum yaşadığınızda biraz canınızı sıkabilir. Ama rakibi ile kıyaslandığında aynı özellikleri daha ucuz fiyata sunması en büyük artısı.

Nihai Tavsiye:
Bu yazıda incelediğimiz ürünleri giriş orta ve üst segment olarak ayıracaksak her bir segment için benim tercihlerim şu şekilde
Giriş: Delonghi ECAM23.420 ve Krups EA 8298
Orta: Delonghi ECAM 45.760
Üst: Delonghi ESAM 6900.M PrimaDonna Exclusive  Siemens TI903209RW EQ9 S300

Fiyat Performansta ise tercihim: Delonghi ECAM 45.760 veya son indirimli fiyatıyla potaya giren Siemens TI903209RW EQ9 S300


“Kahve kişiseldir, herkese göre farklıdır. Söz konusu kahve olunca, ben hiçbir zaman tamamen tatmin olmuyorum ” Ola Persson – Nestle Master Barista

Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi.
Espressoyu uzun çekti, Obradović’le kendinden geçti
Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu.
Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine’den hiç elektrik almadı.

  avatar
    Subscribe  
  Bilgilendirme
  isa
  Ziyaretçi
  isa

  Çok tesekkur ederim. Verdiginiz bilgiler çok yararli oldu. Elatta cappuccino top ecam 45.760 ile Delonghi esam 6900 modeli arasinda kararsiz kaldim, bir yandan da Krups ea829d yi gozden gecirmeye basladim. bir tercih yapacagim. Bu uc model arasindan bir tercihiniz olsa siz hangisini tercih edersiniz.
  iyi calismalar. Tesekkurler

  Bu kişinin diğer yorumları
  isa
  Ziyaretçi
  isa

  Ömer Bey; Engin kahve kültürünüze ve bilginize dayanarak hangi kahve çekirdeklerini nerden almamizi tavsiye edersiniz. Zira eminönünde biraz dolaştım, farkli dükkanlarda farklı urunler var, çuvalda olanalar olduğu gibi paketli urun satanlarda mevcut. bu konuda bir tavsiyeniz olursa bizimle paylaşırmısıniz.
  Teşekkurler.

  Bu kişinin diğer yorumları
  fuat
  Ziyaretçi
  fuat

  üstat küçük bir kafe için tchibo kapsüllü makinamı alalım yoksa tam otomatik diğer aletlerden mi alalım ?

  Bu kişinin diğer yorumları
  fuat
  Ziyaretçi
  fuat

  Siemens Eq6 veya eq 9 mu alalım yoksa ? bir önceki sorumdaki kapsüllü makinada kahve başına maliye 1.4 tl gibi bu otomatiklerde 70 kuruş.Eğer fark çok yoksa kapsüllü daha mantıklı mı ?

  Bu kişinin diğer yorumları
  fuat
  Ziyaretçi
  fuat

  EQ 9 düşündük ama 19 bar mış o ve 19 bar kahveyi yakar 15 bar olmalı filan dedi delinghoda satıcalar doğrumudur : ?

  Bu kişinin diğer yorumları
  fuat
  Ziyaretçi
  fuat

  Sizce siemens EQ6 mi yoksa EQ9 mi tercih edelim size ? Bu arada siemens tercih söylememdeki en büyük olay yurtdışı yorumları iyi ve her kahve çeşidini gösteren bir tuş var .Bizim gibi bilmeyenlere latte machiato tuşu iyi olur diye düşündük .

  Bu kişinin diğer yorumları
  Evren
  Ziyaretçi
  Evren

  İyi geceler Ömer bey sizden tavsiye isteyecektim sizce hangisi
  Siemens TI903209RW 2500 tl
  Krups 8298 2000 tl
  Esam 4500 2200 tl

  Bu kişinin diğer yorumları
  Kamil
  Ziyaretçi
  Kamil

  Ömer Bey, odam için Delonghi Ecam 45.760 modelini satın aldım. Şu ana kadar memnun kaldım, tavsiye ve bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim

  Bu kişinin diğer yorumları
  ali
  Ziyaretçi
  ali

  Meraba Ömer bey .ben de ilk defa espresso makinesi almaya karar verdim.Daha önce hiç tecrübem olmadı sizin yazınızı okumadan önce tam otomatik bi makine alacaktım ecam 45 ama sonrasında yarı otomatik almaya karar verdim hiç kahve tecrübem yok aldığıma pişman olur muyum kullanması çok mu zor ve de bütçe önemli değil 3000 3500 e kadar yarı otomatik ne önerirsiniz ya da sizin favoriniz hangisi ya da nasıl bişey bana cevap verirseniz beni bu işkenceden kurtarırsanız çooook mutlu olurum kafayı yicem bi türlü işin içinden çıkamadım

  Bu kişinin diğer yorumları
  trackback

  […] Ev ve Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri♪♫♪  […]

  Bu kişinin diğer yorumları
  rasim IŞIN
  Ziyaretçi
  rasim IŞIN

  merhaba ;
  benim evde ankastre bir Zanussi kahve makinam var…Kahveyi kaşığına doldurup üstte aynaya sıkıştırıp o şekilde damıtıyor…normal cafelerdeki gibi….fakat üstteki kaşığın takıldığı ayna çatladı…kelepçe taktım ama kaçırıyor….şunu sormak istiyorum bunların aynaları ve kaşıkları standart ölçümüdür.?? yani başka bir ayna alsam olabilirmi yada bunu uygun yoldan yapabilecek bir servis varmı bana yardımcı olurmusunuz

  Bu kişinin diğer yorumları
  Bahtiyar
  Ziyaretçi

  Merhaba Ömer bey, yazınızı ve hatta alttaki büyün yorumları keyifle okudum, ben de dükkanımızda kullanmak için günde ortalama 15-20 bardak kahve yapabilecek kaliteli bi ürün aramaktayım. Delonghi 6900 ile Jura A9 arasında ikisni de 2. El olarak buldum A9 1000₺ daha ucuza geliyor kıyasladığımda çok büyük bi fark yok gibi duruyor ve jura isviçre markası olduğu için daha çok cezbediyor ama tek atımlık kurşunum olduğu için :) ve bu konularda hiç bilgim olmadığı için sizden bir öneri bekliyorum. Saygılar :)

  Bu kişinin diğer yorumları
  Muhammed
  Ziyaretçi
  Muhammed

  Merhaba,

  Ev veya ofis için kullanmak üzere bir espresso makinesi almak istiyorum. Yalnız tam otomatik makineler ve diğer iki makine arasında kaldım. Evde öğütücü olarak Delonghi KG79 ve Hario Skerton var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Tam otomatik olanlar.

  Delonghi EC860.M Otomatik Espresso&Cappuccino Makinesi
  DELONGHI ECAM23.123.B Compact
  Siemens TK53009 Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi

  Bu seçeneklerin hepsi fiyat olarak. 1800-2000 TL bandına yakın veya dahil, bir de bunlardan biraz daha ucuz bir seçenek olarak Delonghi Esam 2600 (yaklaşık 1300-1400 TL) değerlendirmeye alınabilir fakat hakkındaki çelişkili kullanıcı yorumları kafada soru işareti doğuruyor.

  Diğer seçenek ise öğütücü olarak KG79 veya hario kullanıp aşağıdaki makinelerden birini almak.

  Delonghi ECP 3531 (550-600 TL)
  Electrolux EEA111 (450 TL )
  Delonghi EC680.M Dedica ( metal olup olmamasına göre fiyatlar değişiyor, 700-850 TL civarı)

  Bu kişinin diğer yorumları
  Sibel acarbay
  Ziyaretçi
  Sibel acarbay

  Merhaba:)Sabaha kaşı kulak ağrısı uykusuzluk yapınca sitenizi keşfettim.Filtre kahve severim bir de evde kahveyi kendim çekeyim şöyle missss gibi her taraf kahve koksun istiyorum.Rondo şeklinde değilde öğüterek kahvemi hazırlayacak makine hangisi?Son yorumda Deloghi EC 680 ve ECA 23420 SW yi inceledim manuel olan daha uygun fiyatlı ama aynı kalitede öğütüyor mu?Bir de manuel olan ne?:))

  Bu kişinin diğer yorumları
  ismail
  Ziyaretçi
  ismail

  Merhaba, etam 29.660 ile ecam 45.760 arasında kaldım. Yardımcı olabilirmisiniz. Artılar veya eksileri konusunda….

  Bu kişinin diğer yorumları
  ismail
  Ziyaretçi
  ismail
  Mehmet Aydemir
  Ziyaretçi
  Mehmet Aydemir

  Merhaba Ömer Bey,
  Küçük bir işletme açmayı düşünüyoruz De Longhi ESAM 4500 Magnifica ( konunuzda 2750 civarı baska secenekler alınabilir demişnniz) bu ürün şu anda 2150 civarı bulunabiliyor bu fiyattan bu ürünü tavsiye edermisiniz ?

  Bu kişinin diğer yorumları
  Mehmet Aydemir
  Ziyaretçi
  Mehmet Aydemir

  siemensi fayda maliyet açısından güncel fiyatla degerlendirmeniz gerekirse tavsiye edermisiniz

  Bu kişinin diğer yorumları
  Ali
  Ziyaretçi

  nouva simonelli profesyonel espresso kahve makinesi,expobar,monroc,cimbali coffe quuen bu markalardan yok mu hiç ?

  Bu kişinin diğer yorumları
  Sevim
  Ziyaretçi
  Sevim

  Ömer Bey merhabalar,
  Öncelikle uslübunuz, yaklaşımınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Her bir yorum farklı bi bakış açısı kazandırıyor.
  Ben butik bir pastane açıyorum, şu an dükkanım tadilat aşamasında. Bir yandan da bir takım ekipmanların araştırmasındayım.
  Yaklaşık 6-7 masalık küçük bir dükkanım olacak,yazdıklarınızdan okudğum kadarıyla bana uygun olacağını düşündüğüm iki model oldu biri krups ea8298 diğeride delonghi 45760. Günde max 15-20 bardak kahve yapacağımı varsayarsak (başlangıç için belki o kadar bile olmayacak), bu makinalar uygun mudur sizce ?

  Şimdiden çok teşekkür ederim,

  Sevgiler.

  Bu kişinin diğer yorumları
  Uğur
  Ziyaretçi
  Uğur

  Siemens ti903209rw ile delonghi 45.760 eletta arasında kaldım. Siz hangisini tavsiye edersiniz. Siemens in bu modelindede ısıtma sorunu var mıdır acaba?

  Bu kişinin diğer yorumları
  Arzu
  Ziyaretçi
  Arzu

  Merhabalar Ömer bey,sitenizi ayrıntılı bir şekilde inceledim çok da yararlı bilgiler edindim:) Evimde kullanmak için filitre kahve makinası satın almayı düşünüyorum öğütücüsü olsun istiyorum çünkü aromalı taze kahve içmek istiyorum Philips HD 7761 vardı aklımda ama Türkiye satışı artık yokmuş.Homend marka öğütücülü olan makina aşırı büyük geldi ayrıyeten iç aksamı fazla mı plastik sanki:)kahve tiryakisi insanlar değiliz ama günde 1-2 fincan kahve zevkimiz vardır:)Bir türlü işin içinden çıkamıyorum ayrı ayrı öğütücü ve makina alayım diyorum ama bir türlü karar veremiyorum o kadar fazla araştırdım ki yorumlar da aklımı karıştırıyor.Sizden fikir istiyorum gerçi siz öğütücülü kahve makinalarına sıcak bakmıyorsunuz ama bende tezgahımda çok fazla yer kaplamasın ,uygun fiyatlı olsun lezzetli kahve içeyim istiyorum:) ilginiz için şimdiden teşekkürler:)Sevgiler…

  Bu kişinin diğer yorumları
  ferhat
  Ziyaretçi
  ferhat

  merhaba ömer bey bosch Tes60321 re vero aroma nasıl sizce 2900tl bayiden fiyat aldım bu fiyata değer mi ?

  Bu kişinin diğer yorumları
  ferhat
  Ziyaretçi
  ferhat

  ilginiz için çok teşekkür ederim :) genel olarak güzel görünüyor ama sütü yeterli ısıtmaması biraz can sıkıcı bu fiyata yakın alternatif başka ürün var mı tavsiye edebileceğiniz

  Bu kişinin diğer yorumları
  Uğur turuçlu
  Ziyaretçi
  Uğur turuçlu

  Arkadaşlar iyi günler.
  Bende siemens s9 300 alacaktım. Ancak uzun süreli araştırmalarımda süt sıcaklığı sorununun bu makinede de olduğunu öğrendim. Buradaki yorumlar doğrultusunda da delonghi 45.760 eletta aldım. Ancak şunu öğrendim ki buz dolabından çıkan süt delonghi’de de çok sıcak olmuyor. Delonghi’de süt borusundan çıkan sıcak buhar çok sıcak olmasına rağmen süt o kadar soğuk olunca ısınmıyor. Bu aslında fiziksel olarak böyle. Bunu sorun etmeyin. Ancak özellikle dışarı çıkarken ben termosumla ya da bardağımla kahvemi alıp çıkacağım, sütlü kahvem sıcak olsun derseniz delonghi’de kendi süt köpürtme özelliği sayesinde, sütü kendiniz 20 sn de köpürterek sıcak sütlü kahve alabilirsiniz. Süt köpürtme özelliği olmayan siemens’lerin en büyük dezavantajının bu olduğunu düşünüyorum. Bunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyorum. Her ne kadar tam otomatik makinelerde süt köpürtme özelliği mantıksız gelse de gerek sıcak sütlü kahve almak gerekse de latte art yapmak isterseniz bence olmazsa olmazlardan. Tabii herkes aynı düşünmeyebilir. Saygılar.

  Bu kişinin diğer yorumları
  İsmail
  Ziyaretçi
  İsmail

  İncelemeniz cok faydali oldu ve bu otomatik kahve makinesi piyasasi icin yabana atilmayacak bilgiler ile doldum, çok teşekkurler. Kargo ve vergilendirme dahil 365 Euro ya gelen Krups EA82F8 hakkinda ne düşünüyorsunuz? Simdiden tesekkurler.

  Bu kişinin diğer yorumları
  İsmail
  Ziyaretçi
  İsmail

  Evet bu durumu ben de farkettim:) Benim niyetim EA8298 ve türevi bir makine almaktı(829d-e) gibi lakin bu karşıma çıktı ve fiyat olarak da diğerlerinden daha ucuz:) 2016 piyasaya çıkışlı olması, en azından 8298’in alt modeli olmaması lakin fiyat olarak en ucuz(stokla alakalı bir şey olabilir) makine olması beni cezbetti açıkçası. Gerek amazon gerekse Türkiye’deki alışveriş sitelerini incelediğim zaman açıkçası tavsiye ettiğiniz modellerden bir tek bunu 1700 lira gibi bir bantta bulabildim ve en yakın diğer marka ve modeller ile arasında bile makro fiyat farkları var. Daha eski bir modeli ile (EA829*) arasında bile anlam veremediğim bir ucuzluk var. Aynı fikirde iseniz ve 6 aydır filtre kahve içen ve artık espresso bazlı kahveler yapmak isteyen henüz yolun çok başında olan bana al derseniz alacağım ama yok “gerekirse üzerine biraz daha koy şu modele yönel, bu keyfe keder olur, tat alamazsın, bir şeye benzemez, ucuz etin yahnisi olmaz” derseniz de yine o doğrultuda hareket edeceğim. Bu işte çok yeniyim ve hiç de az sayılmayacak bu meblağları sırf daha ucuz diye tat vermeyecek bir makineye gömmek ziyadesiyle üzer. Yardımınız için teşekkürer:)

  Bu kişinin diğer yorumları
  İsmail
  Ziyaretçi
  İsmail

  Çok teşekkür ederim bahsettiğiniz hususlar gerçekten önemli. Satıcı ile irtibat kurarak tekrar ölçüp biçmek kesinlikle doğru olacak. İyi günler kahve ile kalın, ekşi sözlük vasıtası ile haberdar oldum bu camiadan ve yer imlerime ekledim çoktan:)

  Bu kişinin diğer yorumları
  Fulya
  Ziyaretçi
  Fulya

  Çok faydalı bilgiler gerçekten teşekkür ederiz, ama ben bir soru sorcaktım sizce bu breville bes serisi yani yarı otomatik tarzı makinemi yoksa böyle full auto makinemi almak daha mantıklı olur, hangisinde sizce espresso risteretto tarzı kahveleri daha iyi deneyimlerim? fiyat vs aynı 2side 2.el alıcam delonghi ecam 45.760 eletta beyaz biri ,digeride bes 860, ve bu fullautoda delonghi de ristretto nasıl yapılıyor makinede ne diye geçiyor ismi bilginiz varmı

  Bu kişinin diğer yorumları
  Fulya
  Ziyaretçi
  Fulya

  Çok teşekkür ederim çok faydalı istedigimden daha çok bilgi verdiniz ,peki yabancı site vs inceledigimde delonghi hakkında plastik vs diyorlar bu kahvenin çıktıgı agız kısmı için yani bu bir sorun olurmu böyle bir makinada plastik olması tat saglık vs açısından

  Bu kişinin diğer yorumları
  Emre
  Ziyaretçi
  Emre

  Merhabalar, ben evde french press ile kahvemi demliyorum ancak kahve Makinesi almayı düşünüyorum. Okuduğum bazı yazılarda çok iyi bir makine almadıkça french pressin verdiği lezzeti elde edemezsiniz gibi bilgiler vardı. Sizin tavsiyeniz nedir. Ayrıca yumuşak-sert ayrımı olan makineleri önerir misiniz?
  Bir sorum daha olacak Delonghi bco264 kahve makinesi sizce filtre kahve için uygun mu?

  Bu kişinin diğer yorumları
  Metehan
  Ziyaretçi
  Metehan

  Merhaba Ömer bey

  Oncelikle size cok tesekkur ederim boyle aydinlatici yazilar yazdiginiz icin.Soruma gelecek olursak ben kucuklukten beri hayalim olan bir kahve dukkani hayata gecirmek istiyorum.Mekani hazirliyorum ve makinalari inceliyorum.Benim asil meslegim bilgisayar muhendisligi ve bu isi yapmadim desem yeridir.Bu yuzden ilk sene tam otomatik bir makinayla calismayi dusunuyorum.Kafemin bulunacagi bolge merkezi ve tatil beldesi olmasindan gunde 50 100 bardak arasi satarim diye dusunuyorum.Benim ihtiyaclarimi karsilayacak bir makina oneriniz varmi.Inceledigim kadariyla simens eq9 ve delonghi esam 6900 makinalariyla karsilastim ve sizin yorumlarinizida okudum.Bu iki makinadan hangisi benim daha cok isimi gorur yada bana baska onerebileceginiz bir makina varmi ? Simdiden cok tesekkur ederim.

  Bu kişinin diğer yorumları
  Mehmet
  Ziyaretçi
  Mehmet

  Yazınızı zevkle okudum, giriş seviyesi için Siemens Eq6 bana mantıklı geldi fakat siemens’in sitesinden eq6 ve eq6 plus diye 2 model var. Piyasada satılanların hepsi plus olmayan versiyon (1750 gibi rakamlara bulamadım 2500 lira civarı). Plus’ın farkı nedir ? ECAM 45.760 almayarak hata etmiş olurmuyum ? Birde Krups’un giriş için önerdiğiniz model aklımı çeldi ama… Kafam çok karıştı :) Bu arada Eq9 uygun bulsam alır geçerdim…

  Bu kişinin diğer yorumları
  engin
  Ziyaretçi
  engin

  Bu makinelerden hangisini tavsiye edersiniz?

  *Delonghi ESAM 4500
  *Delonghi ECAM23.420.SB
  *Siemens TE603201RW EQ.6
  *Krups Full Auto EA829D

  siemens hoşuma gitti süt ısıtma sorunu var sanırın ama bu benim için sorun değil harici süt köpürtücü var zaten.ek olarak siemens için hem siemens hem esam 4500 deneyen biri tat olarak fark olduğunu belirtip esam alın demiş ama onun cihazdada sıkıntı olabilir siz böyle bir yorum duydunuzmu?

  Bu kişinin diğer yorumları
  engin
  Ziyaretçi
  engin

  merhaba cevabınız için teşekürler oldukça hızlısınız şaşırdım.dediğim gibi sıcaklık önemli değil zaten süt köpürtücü var ve sıcaklığından memnunum hatta ayrı makine olduğundan daha rahat kahve ile aynı anda yapıorum.bütçe max 3000
  benim için önemli olan makinenein kendisi dayanıklılık-ses-temizleme kolaylığı-tat (bazı kullanıcılar çok farkedebildiğini yazmış) yer sınırım yok.
  ilk defa alacağım.sağlam şekilde çekirdeği çeksin kahveyi versin yeterli benim için.

  Bu kişinin diğer yorumları
  engin
  Ziyaretçi
  engin

  son olarakta kahve yapma hızı genelde tek yapsamda bazen 4 5 tane aynı anda yapmak gerektiğinde sıkıntı çıkarırmı herhangi biri kimi makinelerde ısınıp kitlendiği yazılmış.çoğu modelde ne yazıkki video vs. yok aslında bi kanal açsanız çok iyi olur.türkçeyi geçtim ingilizce bile zor anca almanca

  Bu kişinin diğer yorumları
  engin
  Ziyaretçi
  engin

  aynı yorumuma cevap yazamadığım için yazıyorum k.bakmayın fazla oldu.bu homend makinesini kullanan yada alan duydunuzmu acaba.tasarım + servisin evden alıp 48 saate çözüm sözü iyi duruyor ama internette açıklamayı geçtim orjinal site fotoları dışında foto yok şehir efsanesi gibi bişey.marke biz yaptık demek için siteye sahte foto koysa kimse bilmez gibi :)

  Bu kişinin diğer yorumları
  Mert
  Ziyaretçi
  Mert

  Merhaba,
  Yazınızı hangi tarihte yazdığınızı göremediğimden sormak istedim, Siemens TE603201RW EQ.6 modelini 1750 tl civarında nerede bulabiliriz? Bir de bu modelin yenisi çıkmış, TE653311RW, farkını açıklar mısınız? Nihai tavsiyelerinizde bugünkü yeni modellere ve fiyatlara göre bir değişiklik var mı?

  Bu kişinin diğer yorumları
  Dilek
  Ziyaretçi
  Dilek

  Merhabalar Ömer bey,
  Biz de açacağımız küçük kafemiz için espresso makinesi arayışındayız. tam otomatikler o yoğunluğu kaldırabilir mi? şuan kedi evimizde esam 2600 var ama süt ve kahveyi aynı anda hazırlayamamak sıkıntı oluyor. cafe içinde latte art uygulaması için bu zamanlama ve süt köpürtme çok önemli..araştırırken Remta cs 10 u farkettik.. bu ürün hakkındaki yorumunuzu merak ediyorum..iyi günler

  Bu kişinin diğer yorumları
  sirmus
  Ziyaretçi
  sirmus

  Merhaba. Kısıtlı bir bütçem var ve Delonghi Esam 2600 ile Ecam 23.420 arasında kaldım. Gönlüm elbette 23.420’den yana ama aradaki 800 liralık fiyat farkı beni düşündürüyor. Makineyi evde kullanacağım. Normalde tek seferde bir, en fazla iki kişilik latte hazırlıyorum. Onun dışında her sabah işe giderken grande boy termosa latte hazırlıyorum. 23.420’nin süt köpürtücüsünün latte için de uyumlu olduğu yazılmış. 2600’le microfoam elde edemez miyim? Kafamda deli sorular… Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Bu kişinin diğer yorumları
  Mehmet
  Ziyaretçi
  Mehmet

  Aslında EQ6 düşünüyordum ama ben alana kadar fiyat 4000 lere tırmandı, beklenti evde nitelikli espresso americano biraz da sütlü seçenekler yapmak fazlasına gerek duymuyorum. Bakınırken Siemens TI303203RW EQ.3 gördüm, fiyat 1500lira civarında, süt haznesi sistemi hakkında bilgi bulamadım ama ilk bakışta bana yeterli gibi göründü… Kullanan var mıdır? Alternatif önerebilir misiniz?

  Bu kişinin diğer yorumları
  Serdar
  Ziyaretçi
  Serdar

  Ömer bey merhaba. İlk kez espresso makinesi alacağım ve araştırma yaparken sitenize denk geldim, emeğinize sağlık. Benim arayış önceliğim tam otomatik bir makine. Fakat bütçem sınırlı. Aradığım fiyat bandında iki ürün var, Siemens EQ3 modeli ve Homend 5003. Siemens EQ3’ü sipariş verdim, hatta geldi bile fakat sizin bu cihaz için yorumunuzu göremedim. Oda sıcaklığında süt kullanma zorunluluğu diğer siemenslerde olduğu gibi bunda da varmış, o yüzden henüz paketi açmadım, iade edebilirim zira. Homend 5003 için yorumunuz iyi, fakat Cappucino için köpük üretebildiğini yazmışsınız. Manuel bir köpürtücü olduğundan istediğim süre köpürtme kullanarak hem ısıyı istediğim seviyeye getirmek kolay olur hem de kıvamı istediğim gibi yaparım diye düşünmüştüm Homend ile. Sorularım;
  1)Siemens EQ3 modeli hakkında fikriniz ne olur?
  2)Manuel köpürtücülü Cihazların Cappucino köpüğü yapıp Latte için yapamaması neyle alakalıdır?
  3)Sizce Homend 5003 ile Siemens EQ3 arasında hangisini tercih etmeliyim? Fiyatları aynı hemen hemen.

  Kafam çok karışık. Şimdiden teşekkürler.

  Bu kişinin diğer yorumları
  selami
  Ziyaretçi
  selami

  Merhabalar Ömer bey delonghi esam 6600 la ilgili yazınızı okudum. Tam olarak anlayamadığım şekilde delonghi nin başka modellerini tavsiye ediyordunuz yazınızda ben esam 6600 almak istiyorum sizce almamalımıyım ve neden? Şimdiden teşekkür ederim iyi günler.

  Bu kişinin diğer yorumları
  Serhan
  Ziyaretçi
  Serhan

  Öncelikle çok güzel ve faydalı bilgiler içeren siteniz için teşekkür etmek istiyorum. Evde kullanım için güzel bir tam otomatik kahve makinesi almak istiyorum ancak özellikle delonghi markasındaki çeşitlilik ve farklı isimlendirme nedeniyle karar vermekte zorlanıyorum. 45.760 sizin de yazınızı okuduktan sonra en ideal seçenek gibi gözüküyor ancak yazının kaleme alınış tarihini bilemediğim için, şuan güncelde daha iyi olabilecek, almışken şunu alın diyeceğiniz bir makine var mı diye sizin fikrinizi almak istiyorum açıkçası. Cep telefonuyla kahve hazırlama gibi concon özellikler gerekmiyor benim için, yeni modellerde yeni bir favoriniz var mı acaba ?

  Teşekkür ederim şimdiden..

  Bu kişinin diğer yorumları
  Ali
  Ziyaretçi
  Ali

  Merhaba Ömer Bey,
  İncelemeniz işin teşekkür ederim. Ben Delonghi 45.760 , 6900 ve siemens eq9 arasında gidip geliyorum. Siemens te bardak ısıtma özelliği olmaması bana dezavantaj geldi. Birde 45.760 ve 6900 arasında sıcak çikolata dışında bir fark göremedim. Sizce öneriniz nedir?

  Bu kişinin diğer yorumları