Ev ve Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri♪♫♪ 

Küçük güzel bir işletmeniz var ve bu küçük işletmeniz için otomatik kahve makinesi almak istiyorsunuz. Dandik vending makinelerindeki mide bozan kahveler çok canınızı yaktı veya çevrenizdeki dostlarınız bu konuda hiç de iyi şeyler duymadınız. 15-20 kişilik bir ofis veya küççük bir işletmeniz var. Kahvesini kendinizin alabileceği, cafelerde içtiğinize en yakın tatta espresso, latte, cappuccino yapan bir otomatik kahve makinesi almak istiyorsunuz. Öyle Cimbali filan gibi portafiltreli (kepçeli) profesyonel makinelerden almak gibi bir niyetiniz de yok. Zira onu aldınız mı başına bir barista dikmeniz gerekecek ve bu da maliyet demek.


Kahvesini ben seçeyim. Bir iki düğmeye basayım hazırlasın. Sütünü günlük doldurayım akşam da dolapta saklayayım. Öğütücüsü olsun. Direkt çekirdekten öğüterek yapsın kahvemi. Latte’yi cappuccino’dan ayırmayı bilsin. Ama mutlaka ucuz olsun bir de kırmızı olsun ve hatta benim olsun diyorsanız üzgünüm hepsini bir arada bulmak zor :). Ama bir bakalım, girizgahı çok uzatmadan modeleri incelemeye başlayalım umarım ihtiyacınızı karşılayacak bir şeyler bulabiliriz.

Herşeyden önce ilk kriteriniz geniş bir servis ağı ve güveni olmalı, makineniz bozulursa uzun süre makinesiz kalmak istemezsiniz. Bu nedenle aşağıda bahsedeceğim markalar Türkiyede yıllardır iyi hizmet ve servis sunan markalar olacak. Bir diğer tavsiyem de, firmanızın çalışan sayısı biraz fazlaysa veya çok katlı bir mekandaysanız bir değil iki makine almanız. Böylece bir aksilik durumunda kahvesiz kalmazsınız hem de çalışan arkadaşlarınız daha mutlu olur.

Muadil Kahve Demleme Ekipmanları

Kahveye merak saldıysanız, evde kendi kahvenizi yapmak, farklı demleme yöntemlerini denemek, şu sıralar odak noktalarınızdan biridir muhtemelen. Bu durumdaysanız, orjinal kahve demleme ekipmanları size biraz pahalı geliyor olabilir. Üstelik, o

0 comments

Hangi Kahve Makinesi ve Öğütücüyü Almalıyım?♪♫♪ 

Dışarda güzelim filtre kahve, latte, cappuccino varken evde hazır kahve içmek sizi sıktı ve evde kahve yapmayı istiyorsunuz. Kısıtlı bir miktar da bütçe ayırdınız ama; Hangi kahve makinesi? Hangi öğütücü?

147 comments

Eğer eviniz için bir makine arıyorsanız veya eviniz için alternatif ve ucuz ürünler arıyorsanız yukarıdaki yazılarımı tavsiye ederim. Üstteki Hangi Kahve makinesi ve Öğütücüyü Almalıyım yazısını okuduysanız otomatik makinelere sıcak bakmadığımı bilirsiniz. Evdeki kahve keyif için, lezzeti sizin ayarlamanız gerek bu nedenle manuel makineler o işin keyfi. Ama iş yerinde durum biraz değişiyor, o nedenle ev kullanıcısıysanız bu yazı yerine size önceki yazımı tavsiye ederim. Tabi yine de karar sizin evde bir otomatik makine olsun ben hiç uğraşmayayım derseniz okumaya devam edin.

Delonghi Esam 2600 Full Otomatik Kahve Makinesi Delonghi Esam 2600 Full Otomatik Kahve Makinesi (1.400 – 1.600 TL)

Giriş seviyesi, fayda maliyette yüksek asgari ihtiyaçları karşılayan bir makine. Çekirdek kahve kullanılan bu makinenin öğütme kalınlığı da ayarlanabiliyor. Bunun gerçekten ne fayda sağlayacağını merak ediyorsanız lezette ufak tefek oynamalar yaratabilir. Ama tek tip bir espresso haznesi ve akış hızı için bu çeşitlilik bence fazla. Güzel yanlarından biri kendi öğütücüsünü kullanabildiğiniz gibi, hazır öğütülmüş olarak satılan kahveleri de bu makienede kullanabilirsiniz.

Ama her benim her zaman tavsiyem çekirdeğin yapım anında öğütülmesidir. 200 gr çekirdek ve 1.8 litre su haznesine sahip bu ürün, enerji tasarruf modu ve otomatik kapanma gibi faydalı özellikler de sunuyor. Kahve miktarı ve bardak ayarı da yapabiliyorsunuz. Cappuchino ve cafe latte için süt köpürtme özelliği ise tatminkar sonuç veriyor. Ancak bir süt haznesi olmadığı için sütü ayrıca bir kapta makinenin aparatıyla köpürtüp espressoya eklemeniz gerekiyor. Bilimum çıkarılabilir parçalar ise temizlikte rahat etmenizi sağlıyor falan filan.

Şimdi gelelim en önemli noktaya. Bu modeli araştırırken hakkında suyu ısıtmıyor, kahveyi öğütürken döküp saçıyor gibi yorumlar okuma şansınız yüksek. Cihazın iç aksamını ısıtmak için kullandığı suyun, kahve hazırlamadan önce boşaltılması gerekli. Bu su boşaltılmadığı taktirde elde edilecek kahvenin sıcaklığı malesef tatminkar olmuyor. Bu işlem tek tuşla yapılabiliyor. Cihaz kullanım kılavuzunda nasıl yapıldığına yer verilmiş. Her seferinde birazcık sıcak su harcamayı göze alırsanız çok dert edilecek bir şey gibi durmuyor. En azından bu fiyata.

Bir diğer konu da kahveyi öğütürken hazne içine çekirdek kaçırması. Bu biraz problemli gibi dursa da bu fiyata alınan makinenin size biraz iş çıkarması gayet doğal. Ufak bi temizlik bu problemi de ortadan kaldırıyor. Su haznesi 1.8 litre olduğu ve temizleme işleminde ve ön ısıtmada bu suyu kullandığı için, yoğun bir işletmeyseniz biraz sık dolum isteyebilir.

Tavsiye: Maliyet önceliğiniz ise tercih edilebilecek bir ürün ama çok da janjanlı şeyler beklememek ve biraz nazendeliği ile ilgilenmek gerekecektir. O kadar parar veriyorum uğraştırmasın beni derseniz okumaya devam edin..

Not: Aynı şeyleri tekrarlamamak için Delonghi ESAM 2600’ü baz model alıp bundan sonra anlatacağım modellerde bu bazda olmayan ya da fazladan olan özellikleri anlatacağım

Delonghi ECAM23.420 Tam Otomatik Kahve Makinesi Delonghi ECAM23.420 Tam Otomatik Kahve Makinesi (1.900 – 2.000 TL)

Delonghi’nin Yeni seri giriş ürünlerinden olan ECAM 23.420 3 farklı renkle piyasada yer alıyor. Model sonundaki harf kodu bu rengi belirtmek için kullanılmış. SB: Siyah, SR: Kırmızı ve SW ise beyaz rengi ifade ediyor. ESAM 2600’e göre modern dizayn ihtiyaçlarının giderildiği makine temelde aynı fonksiyonlara sahip olsa da elektronik gösterge paneli ve dizaynı bu işlevleri daha şık yerine getirmesini sağlıyor.

Cappuchino ve Latte için olan ayarın süt köpürtme çubuğunun üstüne konması ise işi daha pratik hale getirmiş. Hakkında genelde diğer kullanıcılarından da pozitif yorumlar okuduğum üründe, bir iki kişi suyun ısıs ve su kaçırmasını rapor etmiş.

ESAM 2600’den biliyoruz ki su sıcaklığı ilk suyu atmamaktan kaynaklı. Bunu yaptığınızda problem kalmaz. Su sızdırması ise daha önceki tecrübelerimden yola çıkarak su haznesi contası ile ilgili bir durumdur diyebilirim. Su haznesini yıkarken contayıda yıkamak iyi bir fikir gibi görünebilir. Ama o contanın yıkama esnasında sağa sola yamulmadığına, yerine iyi oturduğuna emin olmak gerek. Bu problem her makinede olabilen bir kullanım hatası gibi görünüyor.

Tavsiye: Yenilenen özellikleriyle  Delonghi ECAM23.420 giriş segmenti için  kesinlikle önereceğim bir ürün

Siemens TE501201RW Tam Otomatik Kahve Makinesi Siemens TE501201RW Tam Otomatik Kahve Makinesi (1.960 – 2.100 TL)

Özellik olarak Esam 2600’e çok yakın bir model. Elbette bu tip ürünlerin süt köpürtmesi ve espresso hazırlaması ufak tefek farklarla patentlendiği için her bir sistemin ismi farklı ve janjanlı. Ama temelde işlev aynı.

Siemens’in bu modelindeki en önemli fark, her kahve hazırlama sonrasında, kendini temizlemesi. Böylece aralıklı kullanımlarda bile kahve tadı hep standart olarak kalıyor. Ayrı bir süt saklama haznesi bu üründe de olmadığı için sütü ayrı muhafaza etmek gerekiyor. Konan suyun sıcaklığına göre değişmekle birlikte minimum ısınma süresi 45 sn. Bütün temizlik ihtiyacı duyulan parçaların çıkartılabiliyor olması kolaylık sağlıyor. 300 gram çekirdek haznesi olan Siemens TE501201RW’nun ESAM 2600 de olduğu gibi kahve öğütme ayarı da bulunuyor. Led göstergeler de paneli biraz daha seksi bir hale getiriyor.

ESAM’da öğütücünün aksamı belirtilmemiş ama Siemens’in bu modelinin seramik bir aksam kullandığını söyleyebilirim. Cihazın içerisinde ayrıca bir kireç filtresi bulunuyor. Kahve yaparken musluk suyu tercih ederseniz (ki hiç tavsiye etmem), bu filtre suyu yumuşatarak daha lezzetli kahve oluşmasını sağlıyor. Tabi ortalama kullanımda 1-1,5 yılda bir yenilenmesi gerektiğini hatırlatmalıyım. Kullanıcı yorumlarında ise özellikle sesinin çok düşük olmasından yana pozitif bir görüş hakim. Tek şikayet edilen nokta ise cihaz arızalandığında yedek parçasının pahalı olması.

Tavsiye: Delongi ESAM 2600’ün simsiyah iç karartan rengine kıyasla daha janti tonlara sahip olan Siemens TE501201RW %30 civarı ek maliyetle giriş seviyesinde bir alternatif oluşturuyor. Da, daha ucuza ECAM23.420 varken, daha eski bir dizayn için para vermek çok doğru değil. Ses eğer sizin için bir tercih konusu ise, bir youtube demosu veya şansınız varsa mağaza içi demo seyredip öyle satın alma yapabilirsiniz.

Krups EA8010 Tam Otomatik Kahve Makinesi - Latte, Espresso, Cappuccino, Americano Krups EA8010 Tam Otomatik Kahve Makinesi – Latte, Espresso, Cappuccino, Americano (2.300 – 2.400 TL)
Krups EA8298 Tam Otomatik Kahve Makinesi - Latte, Espresso, Cappuccino, Americano Krups EA8298 Tam Otomatik Kahve Makinesi – Latte, Espresso, Cappuccino, Americano (2.400 – 2.500 TL)
Krups EA829D Full Auto - Tam Otomatik Kahve Makinesi Krups EA829D Full Auto – Tam Otomatik Kahve Makinesi (3.020 – 3.150 TL)

Krups’a ait fiyatları birbirine yakın 3 ürünü birlikte anlatacağım zira üçünün temel özellikleri aynı.

Krups EA8010 baz özellikleri karşılayan bir ürün ve herhangi bir (+) ya da (-) si yok. Hakkındaki satınalma sonrası yorumlarda hiçbir negatif içeriğe rastlamadım. Kahve hazırlaması ve çeşitlilik konusunda pozitif yorumları olan ürün. Diğer iki arkadaşından farkı ise süt haznesinin olmaması.

EA 829 serisi olan iki modelden EA8298 ve EA829D dizayn dışında tamamen aynı özelliklere sahip. İki modelde de dikkat çeken özellikler, ayrı süt kabı olması ve tek tuşla cappuchino hazırlayabilmesi. Süt kabının ayrı olması oldukça faydalı bir özellik. Zira hem sütü hazırlarken ayrı bir aparata ihtiyaç duymuyorsunuz, hem de işlem sonrası tek tuşla temizleyip süt kabını dolaba kaldırabiliyorsunuz. Eğer kullanacağınız alanda bir buzdolabınız varsa sizin için oldukça pratik bir kullanım oluşturabilir.

Bu iki modelde dikkat çeken diğer konu ise espresso’nuzu 10 mililitre ve katları olarak ayarlayabilmeniz. Yanı isterseniz ristretto, isterseniz normal/double espresso, isterseniz de lungo hazırlayabilirsiniz. Her iki modelde de öğütücü sesinin nispeden düşük olması pozitif bir müşteri geri bildirimi olarak notlarım arasında yer alıyor.

Tavsiye: Marka ve dizayn tutkunuz yoksa EA8010 fayda maliyette çok mantıklı değil. EA829D yeni bir dizayn olduğu için biraz pahalı ama EA 8298 modeli bu fiyata ayrı süt kabı sunan tek model. Bu nedenle tercih edilebilir. Modellerin hiçbirinde negatif bir yorum olmaması da dikkate değer bir diğer konu.

Delonghi ESAM 4500 Magnifica Tam Otomatik Kahve Makinesi - Cappuccino ve Caffe Latte Delonghi ESAM 4500 Magnifica Tam Otomatik Kahve Makinesi – Cappuccino ve Caffe Latte (2.750 – 2.850 TL)

Krups’ın son iki modelinde gördüğümüz gibi ayrılabilir süt kabı içeren bu ürün özellik olarak açıkçası krupss’lardan biraz geride kalıyor. Lungo kahve seçenieğinin olmaması ve 200 gr’lık kahve çekirdeği haznesi dikkat edilmesi gereken noktalar.

Tam yeri gelmişken hatırlatayım Coffee Shop’lardan aldığınız çekirdek paketleri genelde 250gr ağırlığında olur. Alacağınız makinede çekirdek haznesi 250gr+ ise paketin tamamını makineye boşaltıp rahat edebilirsiniz. Ama bu makinede olduğu gibi daha düşükse kalan çekirdeği saklayıp bir miktar kullanımdan sonra üstüne ekleme yapmalısınız.

İki satır LCD ekrana sahip bu ürün kullanımda karşınıza bir zorluk çıkarmıyor. Bu segmentte bir ürün aldığınızda tükettiği elektrik ve tasarruf modları da birer karar noktası. Bu ürünün bir enerji tasarruf modu barındırmadığını hatırlatmalıyım, ama otomatik kapanma ayarı mevcut.

Tavsiye: 2750 TL civarı bütçem varsa tercihim bu üründen yana olmazdı. Krups modelleri bu segmentte daha düşük fiyata daha foksiyonel ürünler sunuyor.

Siemens TE603201RW EQ.6 Serisi Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi Siemens TE603201RW EQ.6 Serisi Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi (1.750 – 3.250 TL)

Liste Fiyatı 3200’lerde görünse de şu an indirimde olan bir ürün ve yaklaşık 1750 TL gibi bir fiyata temin edilebiliyor. Üründe benim beğendiğim noktalardan biri süt kullanım biçimi. Ayrı bir süt haznesi olmasa da herhangi bir kabı ve hatta sütün kendi kutusunu bir süt kabı olarak kullanabiliyorsunuz. Yanda yer alan pipet şeklindeki çubukla diğer süt hazneli modellerde olduğu gibi köpürtülmüş sütü doğrudan bardağa aktarmanız mümkün olabiliyor.

Dokunmatik ışıklı ekranı tek hamlede ürün seçmenizi kolaylaştırırken iki satırlık LCD ekrandan diğer ayarları yapabiliyorsunuz. 1.7 litre su tankı kapasitesi ve 300 gr çekirdek haznesi oldukça yeterli. Cihazın açılış ve kapanışta da kendini temizlemesi hijyen yeterliliklerini karşılıyor. 15.000 kullanıma kadar da ilk gün deneyimi yaşatma sözü veren Siemens’te yine tek dikkat edilmesi gereken yedek parçaların pahalı olması.

Ürünün yorumlarına baktığınızda ise süt ısıtmasının tatminkar olmadığı ortaya çıkıyor. Oda sıcaklığındaki süt kullanıldığında bir problem yok. Ancak dolaptan süt kullanıldığı zaman içeceğin göreceli sıcaklıkta olması biraz can sıkıcı. Sütü bir miktar dışarıda bekletip öyle kullanırsanız veya dolaptan çıkınca çok hafif ısıtarak kullanırsanız bu sizin için problem olmaktan çıkar. Fiyat performansta tercih edilebilecek bir ürün

Tavsiye: Fiyat bu kadar düşmüşken bu fiyata alınabilecek en mantıklı ürün, ancak sütü direkt buzdolabından kullanacaksanız iki kere düşünün.

Bosch TCA5309 Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi

Bosch TCA5309 Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi (3.370 – 3.400 TL)

Bu yazıya neden dahil ettiğimi kendi kendime de sorguladığım bir makine. Zira bu fiyata süt haznesi, lcd panel vs yok 3-5 led ışıklı düğme ve oldukça eski bir tasarım. Özelliklere baktığımda da bu fiyata değecek bir ekstra özelliğe rastlamadım. Son tavsiyeye gerek kalmadan bizimla değilsin diyebilirim.

Delonghi ECAM 45.760 W Tam Otomatik Kahve Makinesi - Espresso, Cappuccinno Delonghi ECAM 45.760 W Tam Otomatik Kahve Makinesi – Espresso, Cappuccinno (3.430 – 3.550 TL)
Delonghi ESAM 6600 PrimaDonna Tam Otomatik Espresso Makinesi Delonghi ESAM 6600 PrimaDonna Tam Otomatik Espresso Makinesi (3.600 – 3.700 TL)
Delonghi ESAM 6700 Prima Donna Tam Otomatik Espresso ve Cappucino Makinesi Delonghi ESAM 6700 Prima Donna Tam Otomatik Espresso ve Cappucino Makinesi (3.900 – 4.000 TL)

ECAM serisi bu dönem piyasaya sürüldü. Önceki ESAM üst modellerin bazı özellikleri ECAM’da bir alt modele indirildi, dizayn ve boyutlar da modernize edildi.

LatteCrema System diye tanımladıkları yeni süt köpürtme ve saklama patentleri, süt hazneli ESAM ve ETAM modellerinde kullanılıyor. Bunu bir de high segment ESAM 6900’de görebiliyoruz. Bu sistemin özelliği kremaya yakın köpük üretmesi ve sütü oldukça sıcak yapabilmesi. Önceki delonghi modellerinde oldukça deneyim kaybı yaratan bu durum bu modellerde aşılmış gibi duruyor. Bu özellik tabi kahve çeşitliliklerinde de tatminkar noktaya ulaşmayı sağlıyor, macchiato ve flatwhite yapabiliyor olmak bu ürünün artılarından.

2 Litre olan su haznesi ve 400 gramlık çekirdek haznesi segmentindeki en üst değerler. Yine delonghilerde bir problem gibi görünen öğütücü sesi bu modelde düşürülerek beklenti karşılanmış. Bu serinin en güzel yanlarından biri ise kontrol ekranı, tuşların kullanımı, yerleşimi menü erişimi oldukça basit ve şık.

Gözünüz 6900’de değilse buraların yeni patronu diyebiliriz kendisine. Bir üst fiyat kategorisinde olan iki abisi ESAM6600 ve ESAM 6700 e göre ek yeni özellikler de barındırıyor. Özellikle stand by fonksiyonu, otomatik temizleme ve ek cappuchio başlığı öne çıkan noktalar. Bu üründe en beğendiğim tarf ise su haznesinin dizaynda yerleştirildiği yer. Makinenin yan tarafından sürgülü biçimde çıkarılabilen hazne oldukça pratik. Haznesi arkada olan modelleri özellikle üstte dolabı olan tezgahlarda kullanmak işkence gibiydi. Her su dolumunda makineyi yerinden oynatmanız gerekiyordu, bu model bu anlamda da oldukça pratik.

Yeri gelmişken diğer iki abiden de hızlıca bahsedeyim. Abi diyorum çünkü bir önceki seri ürünler. ECAM 45.760 daha ucuza daha fazla özellik sunduğu için ESAM 6600’ü direkt değerlendirme dışına itiyorum. ESAM 6700’de ise faydasını anlamadığım aroma kontrol ve hızlı buhar özellikleri ek olarak yer alıyor. Ancak bunlar +450 TL edecek şeyler değil.

Delonghi ESAM 6900.M PrimaDonna Exclusive Tam Otomatik Kahve Makinesi Delonghi ESAM 6900.M PrimaDonna Exclusive Tam Otomatik Kahve Makinesi (5.300 – 5.700) TL

Gelelim otomatik kompakt makineler’in kralına. Şu ana kadar bahsettiğimiz bütün özellikleri barındıran bu ürün ek olarak sıcak çikolata da hazırlayabiliyor. Renkli TFT ekran şık ve teknolojik bir görünüm sağlıyor. Ama yeni ECAM modellerinden sonra bu görünüm de göze biraz eski görünmüyor değil.

Bu makinenin sıcak çikolata hazırlaması dışında en belirgin özelliklerinden biri de 6 kişiye kadar profil oluşturup kahve ayarlarını hafızada tutabilmesi. Böylece eğer ufak bir işletmeyseniz veya evde kullanıyorsanız herkes kendine uygun bir profil yaratabiliyor. Üstelik daha kalabalık işletmelerde farklı profiller oluşturup makine ayarları ile defalarca oynanmamasını da sağlayabilirsiniz.

Extra bir cappuchino aparatı da barındıran ürün şu an bu segmentte alınabilecek en kapasiteli ürün diyebilirim. Delonghi yakın zamanda bu segmente iki yeni ek yaptı PrimaDonna Elite Experience ECAM 656.85.MS ve PrimaDonna Elite ECAM 650.75.MS. Ancak bu ürünler hem şu an Türkiye’de satışta değil hem de yeterli kullanıma ulaşmadığı için şu an yazıya dahil edemiyorum. Ama bu ürünlerin, nasıl bir kullanım faydası olacağını anlayamasam da mobil uygulama ile uzaktan kahve hazırlayabildiğini de söylemeden geçmeyeyim. Tabi bu arada mutfaktaki arkadaşınıza makinaya bardak koyması için seslenmeniz de gerek :) .


Nihai Tavsiye:
Bu yazıda incelediğimiz ürünleri giriş orta ve üst segment olarak ayıracaksak her bir segment için benim tercihlerim şu şekilde
Giriş: Delonghi ECAM23.420 ve Krups EA 8298
Orta: Delonghi ECAM 45.760
Üst: Delonghi ESAM 6900.M PrimaDonna Exclusive

Fiyat Performansta ise tercihim: Delonghi ECAM 45.760

“Kahve kişiseldir, herkese göre farklıdır. Söz konusu kahve olunca, ben hiçbir zaman tamamen tatmin olmuyorum ” Ola Persson – Nestle Master Barista

Omer Demir on TwitterOmer Demir on Youtube
Omer Demir

Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi.

Espressoyu uzun çekti, Obradović’le kendinden geçti

Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu.

Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine’den hiç elektrik almadı.


35 Thoughts to “Ev ve Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri♪♫♪ ”

 1. isa

  Çok tesekkur ederim. Verdiginiz bilgiler çok yararli oldu. Elatta cappuccino top ecam 45.760 ile Delonghi esam 6900 modeli arasinda kararsiz kaldim, bir yandan da Krups ea829d yi gozden gecirmeye basladim. bir tercih yapacagim. Bu uc model arasindan bir tercihiniz olsa siz hangisini tercih edersiniz.
  iyi calismalar. Tesekkurler

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Selamlar İsa Bey, faydalı olmasına sevindim, Önce Delonghileri bir ele alalım: eğer çikolatalı içecekler hazırlamak sizin için önemliyse ayrıca bir çikolata kabı olan 6900’ü almalısınız. Yok çikolatalı içecekler hazırlamayacaksanız 6900 fayda maliyette hiç doğru bir karar olmaz. 45.760 la kalan özellikler neredeyse aynı, üstelik 45.760’ın hem çekirdek haznesi daha büyük hem de su haznesine su doldurmak için süt haznesini çıkartmanız gerekmiyor. Bunlar iş yerinde kullanım için büyük avantajlar. Eğer bu seçim sonrası geriye 45.760 kalıyorsa bu sefer Krups ile kıyaslayabiliriz. Aralarında kullanım ve fiyat dışında çok çok büyük farklar yok. Krups EA829D de su haznesi arka tarafta, koyacağınız yerde üstte bir dolap olacaksa her seferinde makineyi çekmeniz gerekir, ayrıca istediğiniz kahveyi menüden seçmeniz gerekiyor, Delonghi ECAM 45.760 da her biri için ayrı tuş var, diğer ayarlar menüden yapılıyor. iki üründe de kampanyalar olduğu için şu anki fiyatları arasında 150-200 TL civarı fark var. Bu şartlar altında bana sorarsanız Delonghi 45.760 derim, ama krups’ı tercih ederseniz de -maliyet açısından- mantıksız diyemem.. Umarım bu bilgiler işinize yarar.
   Kolaylıklar, sevgiler

   Bu kişinin diğer yorumları
   1. isa

    Çok teşekkur ederim. İyi calismalar

    Bu kişinin diğer yorumları
 2. isa

  Ömer Bey; Engin kahve kültürünüze ve bilginize dayanarak hangi kahve çekirdeklerini nerden almamizi tavsiye edersiniz. Zira eminönünde biraz dolaştım, farkli dükkanlarda farklı urunler var, çuvalda olanalar olduğu gibi paketli urun satanlarda mevcut. bu konuda bir tavsiyeniz olursa bizimle paylaşırmısıniz.
  Teşekkurler.

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Selamlar İsa Bey,
   3. Nesil Kahvecilik yapan ve kendi kavurmasını kendisi yapan firmaları önereceğim size. Bir çok farklı bölgeden güzel ve farklı tatlar yakalamanız mümkün. Firma isimlerini reklam olmaması için burdan veremiyorum ama google’da yapacağınız çekirdek kahve+ bölge+ sepet sorgusu size sonuç getirecektir. Bölge yerine Etyopya, kenya, kolombiya vs yazarsanız bir çok siteye ulaşabilirsiniz.
   İyi Çalışmalar

   Bu kişinin diğer yorumları
 3. fuat

  üstat küçük bir kafe için tchibo kapsüllü makinamı alalım yoksa tam otomatik diğer aletlerden mi alalım ?

  Bu kişinin diğer yorumları
 4. fuat

  Siemens Eq6 veya eq 9 mu alalım yoksa ? bir önceki sorumdaki kapsüllü makinada kahve başına maliye 1.4 tl gibi bu otomatiklerde 70 kuruş.Eğer fark çok yoksa kapsüllü daha mantıklı mı ?

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Merhaba Fuat Bey,
   Bir işletme için alacaksanız kahve kapsülü sizin için sıkıntı yaratır. Kapsüllerde genelde 7gr kahve olur ve single espresso içindir, oysa bir çok kahve çeşidi double espresso ile hazırlanır. Ne tür kahveler yapacağınızı belirtmemişsiniz ama her durumda kapsülü tavsiye etmem. Üstelik maliyeti daha yüksek olur sizin için. Kahveyi toptan almayıp bir ev kullanıcısı gibi internetten sipariş etseniz çok özelliği olmayan bir kahve için 250 gramına 20-25 lira verirsiniz. hadi kolay hesap olsun 25 lira diyelim. Bu durumda double espresso için maliyetiniz 1.4 kuruş olur. Tchibo’nun 80 lik en ucuz avantajlı(!) paketi ise 101 lira yani sizin kapsül başına maliyetiniz 1,25 kuruş double espresso maliyetiniz ise 2,5 lira..

   Hangi makineyi alalım diye sorarsanız buna cevap veremem zira her makine için gördüklerimi yukarıda yazdım. Model ile ilgili spesifik bir sorunuz varsa yanıtlamaya gayret edeyim ama seçim kararı sizin…

   Sadece bozulması ve yoğunluk durumları için bir değil iki “kapsülsüz” makine almanızı tavsiye ederim

   iyi çalışmalar

   Bu kişinin diğer yorumları
 5. fuat

  EQ 9 düşündük ama 19 bar mış o ve 19 bar kahveyi yakar 15 bar olmalı filan dedi delinghoda satıcalar doğrumudur : ?

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Selamlar Fuat Bey,
   Makinelerin basınçları katalog değerleri, bu basıncın bir kısmı zaten işlem esnasında kayıp oluyor. Öte yandan makinenin basıncı yükseldiğinde espresso kreması artar ki bu pozitif birşey. Ama bu aynı zamanda çok yüksek basınç iyidir anlamına gelmemeli. Espresso makineleri hassas makineler ve bu seviye makineler ciddi tecrübe ve mühendislik gerektiriyor. Eğer bu makine 19 bar ile çalışıyorsa bu o makinenein en iyi espressoyu yapabilmesi için kayıplar dahil gereken ideal basıncıdır. Özetle size yapılan bu yorumu göz ardı edebilirsiniz.

   Bu kişinin diğer yorumları
 6. fuat

  Sizce siemens EQ6 mi yoksa EQ9 mi tercih edelim size ? Bu arada siemens tercih söylememdeki en büyük olay yurtdışı yorumları iyi ve her kahve çeşidini gösteren bir tuş var .Bizim gibi bilmeyenlere latte machiato tuşu iyi olur diye düşündük .

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Fuat Bey Selamlar,
   Siemens’in kendi sitesindeki yorumları okumanızı tavsiye ederim. E9’u bu yazıda incelemedim o nedenle bir detay verme şansım yok. E6 da ise sütlü içeceklerin sıcaklığının düşük olması ile ilgili -siemens’in kendi sitesi dahil- oldukça fazla negatif yorum var, önümüz yaz bir işletmede sütü sürekli dışarda tutacaksanız bozulma ihtimali size sıkıntı yaratabilir.
   Daha önce de dediğim gibi benden ürün tercih etmemi beklemeyin zira bu sizin kararınız olmalı..
   kolay gelsin

   Bu kişinin diğer yorumları
 7. Evren

  İyi geceler Ömer bey sizden tavsiye isteyecektim sizce hangisi
  Siemens TI903209RW 2500 tl
  Krups 8298 2000 tl
  Esam 4500 2200 tl

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Evren Bey Merhaba,
   Doğrudan şu makineyi alın demek istemem, bu sizin kararınız olmalı, benim amacım sizler karar verirken araştırma sürecinizi olabildiğince kısaltmak. Yazıda zaten Krups ve Delonghi için fikirlerimi yazdım. EQ9’u ise incelemediğimi Fuat Beye verdiğim cevapta belirtmiştim. Sevgiler, selamlar…

   Bu kişinin diğer yorumları
 8. Kamil

  Ömer Bey, odam için Delonghi Ecam 45.760 modelini satın aldım. Şu ana kadar memnun kaldım, tavsiye ve bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Çok sevindim Kamil Bey, kullandığınız bütün günlerin keyif vermesini dilerim, sevgiler

   Bu kişinin diğer yorumları
   1. Kamil

    teşekkür ederim Ömer Bey, yalnız talimatlara uygun en yüksek sıcaklık beklentim daha yüksekti. Azami sıcaklığı kahve kültürümüze göre biraz düşük kalmış gibi, bu konudaki tecrübe ve tavsiyelerinizi de almam mümkün mü?

    Bu kişinin diğer yorumları
    1. Selamlar Kamil Bey, bu modelde bu tür bir şikayet duymamıştım. Sıcaklık problemini espresso da mı yoksa sütlü içeceklerde mi yaşıyorsunuz? Espresso’da ise bu bir sorundur teknik servisle görüşün derim, sütlü içeceklerde ise eğer sütü buzdolabından çıkartıp hemen kullanıyorsanız bu sıcaklığın beklentinin biraz altında kamasına sebep olabilir biraz dışarda bekletip kullanırsanız nominal sıcaklığı elde edersiniz.

     Bu kişinin diğer yorumları
     1. Kamil

      Selamlar Ömer Bey, daldırma termometre elime henüz ulaştı, ölçümleri paylaşmak istedim. Sıcak bardakta ısınmış makine ile yaklaşık 62-64 derece celcius espresso elde ediliyor. İdeal kahve sıcaklığının 60-70 derece celcius olduğunu öne sürenler var ancak dediğim gibi sıcak içecek kültürü ile yakından ilişkili bir durum.

      Bu kişinin diğer yorumları
      1. Merhaba Kamil Bey,
       Detaylı paylaşım için teşekkürler, ölçtüğünüz değer biraz alt eşikte gibi,
       Espresso hazırlanırken su sıcaklığı 85-95 derece aralığında olmalı bunun fincandaki servis sıcaklığı ise 65-75 derece arası.. Şu durumda ürünün teknik servisi ile bu detayları görüşmenizi önerebilirim. Gelişmeleri burada paylaşırsanız bütün dostlarımız da faydalanmış olur.
       Sevgiler

       Bu kişinin diğer yorumları
 9. ali

  Meraba Ömer bey .ben de ilk defa espresso makinesi almaya karar verdim.Daha önce hiç tecrübem olmadı sizin yazınızı okumadan önce tam otomatik bi makine alacaktım ecam 45 ama sonrasında yarı otomatik almaya karar verdim hiç kahve tecrübem yok aldığıma pişman olur muyum kullanması çok mu zor ve de bütçe önemli değil 3000 3500 e kadar yarı otomatik ne önerirsiniz ya da sizin favoriniz hangisi ya da nasıl bişey bana cevap verirseniz beni bu işkenceden kurtarırsanız çooook mutlu olurum kafayı yicem bi türlü işin içinden çıkamadım

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Selamlar Ali Bey,
   Doğrudan şu makineyi alın demem pek doğru olmaz, her markanın iyi ürünleri var, sadece tam olarak ihtiyacınızı karşılayacak bir ürün olması önemli. öncelikle şu yazımızı okumanızı tavsiye edeceğim Hangi Kahve Makinesi ve Öğütücüyü Almalıyım? burada benim önerilerimi görebilirsiniz, ayrıca önümüzdeki 1-2 hafta içerisinde yeni modelleri de dahil ederek sadece espresso makinesi için bir yazı hazırlayacağım bunu da bekleyebilirsiniz.

   tam otomatik makine yerine Manuel ya da yarı otomatik bir makine seçtiğinizde yapmakta zorlanmazsınız sadece tam otomatik makineye göre biraz daha zaman alır. eğer üşengeç bir yapınız yoksa zamanla Manuel makinelerin daha keyifli olduğunu göreceksiniz. Bir de öğütücü edinmeyi unutmayın lütfen.
   sevgiler selamlar

   Bu kişinin diğer yorumları
 10. […] Ev ve Küçük İşletmeler İçin Tam Otomatik Kahve Makinesi Tavsiyeleri♪♫♪  […]

  Bu kişinin diğer yorumları
 11. rasim IŞIN

  merhaba ;
  benim evde ankastre bir Zanussi kahve makinam var…Kahveyi kaşığına doldurup üstte aynaya sıkıştırıp o şekilde damıtıyor…normal cafelerdeki gibi….fakat üstteki kaşığın takıldığı ayna çatladı…kelepçe taktım ama kaçırıyor….şunu sormak istiyorum bunların aynaları ve kaşıkları standart ölçümüdür.?? yani başka bir ayna alsam olabilirmi yada bunu uygun yoldan yapabilecek bir servis varmı bana yardımcı olurmusunuz

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Rasim Bey Merhabalar,
   Öncelikle geçmiş olsun çok can sıkıcı bir durum. Maalesefbütün üreticilerin ayrı bir standardı var, bu nedenle orjinal yedek parçaya ihtiyacınız olacak. Zanussi Türkiyede electrolux aracılığı ile hizmet veriyor. Electrolux müşteri hizmetlerini ararsanız size yardıcı olurlar diye düşünüyüorum. Sevgiler

   Bu kişinin diğer yorumları
 12. Merhaba Ömer bey, yazınızı ve hatta alttaki büyün yorumları keyifle okudum, ben de dükkanımızda kullanmak için günde ortalama 15-20 bardak kahve yapabilecek kaliteli bi ürün aramaktayım. Delonghi 6900 ile Jura A9 arasında ikisni de 2. El olarak buldum A9 1000₺ daha ucuza geliyor kıyasladığımda çok büyük bi fark yok gibi duruyor ve jura isviçre markası olduğu için daha çok cezbediyor ama tek atımlık kurşunum olduğu için :) ve bu konularda hiç bilgim olmadığı için sizden bir öneri bekliyorum. Saygılar :)

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Bahtiyar Bey Selamlar, öncelikle hangi makineyi seçerseniz seçin uzun süre kullanmanızı temenni ederim. Her mekanik zamanı gelince bir yorgunluk yaşıyor ve böyle durumlarda güvenilir servis çok önemli. İkinci el alıyorsunuz ve mekanda kullanacağınız için umarım gerekmez ama servis ihtiyacınız olduğunda en azından size yakın veya posta ile yedek parça temin edilebilecek bir servis önemli. Bu noktada Delonghi biraz öne çıkıyor sanırım, Jura A9 kullanmadım ama hakkındaki yorumları incelediğimde sensör ve öğütücüde sıkıntı yaşayan bazı kişiler olduğunu gördüm. Karar sizin ama ikisinde de satan kişinin neden elden çıkardığını ve yerine ne alacağını sormanızı tavsiye ederim.
   Sevgiler, selamlar

   Bu kişinin diğer yorumları
   1. Jura A9 spotcuda yani sıfır, delonghi ise yurtdışına çıkacağını söylüyor, bir de wmf 900s var ama onla 2500 bardak kahve yapılmış onda dolenghi ile aynı para. Acaba biraz daha zorlayıp jura xs9 mu alsam

    Bu kişinin diğer yorumları
    1. Dediğim gibi karar sizin, yüksek maliyetli makineler düşünüyorsunuz, mekanda kullanacağınız için kaliteli, hızlı ve kolay bulunabilir yedek parçalı servis önceliğiniz olmalı.

     Bu kişinin diğer yorumları
 13. Muhammed

  Merhaba,

  Ev veya ofis için kullanmak üzere bir espresso makinesi almak istiyorum. Yalnız tam otomatik makineler ve diğer iki makine arasında kaldım. Evde öğütücü olarak Delonghi KG79 ve Hario Skerton var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Tam otomatik olanlar.

  Delonghi EC860.M Otomatik Espresso&Cappuccino Makinesi
  DELONGHI ECAM23.123.B Compact
  Siemens TK53009 Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makinesi

  Bu seçeneklerin hepsi fiyat olarak. 1800-2000 TL bandına yakın veya dahil, bir de bunlardan biraz daha ucuz bir seçenek olarak Delonghi Esam 2600 (yaklaşık 1300-1400 TL) değerlendirmeye alınabilir fakat hakkındaki çelişkili kullanıcı yorumları kafada soru işareti doğuruyor.

  Diğer seçenek ise öğütücü olarak KG79 veya hario kullanıp aşağıdaki makinelerden birini almak.

  Delonghi ECP 3531 (550-600 TL)
  Electrolux EEA111 (450 TL )
  Delonghi EC680.M Dedica ( metal olup olmamasına göre fiyatlar değişiyor, 700-850 TL civarı)

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Muhammed Bey Selamlar,
   Alttaki üçlü ev için düşünülebilir ama size veya ofis dediğiniz için alttaki üçlüyü ve EC860M’i değerlendirme dışı bırakmanızı tavsiye ederim.
   Bir diğer nokta da kahvenizi customize (özelleştirme) edip etmeyeceğiniz.
   Yani, double espresso yaparken kullanılan kahve miktarı 14 gramdır ama ben kahveye göre koyduğum miktarı değiştirmek isterim. Bazen 16 gram ile yaptığım da olur. Ya da öğütme inceliği ile oynamak ister misiniz veya tamperleme sertliği ile. Sıkı bir tamperleme yaparsanız espresso’nun kreması daha kıvamlı olur ama bu kullandığınız çekirdeğe göre de değişiklik gösterebilir.
   Bu gibi özelleştirmeler yapma merakınız varsa alttaki üçlü ve EC860’ı konuşabiliriz ama bunların hepsini ofiste yapmak, hele ki bir misafiriniz geldiğinde oldukça zahmetli ve zaman kaybettirici. İlk başta keyif gibi gelse de bir zaman sonra o makineyi eve alıp, ofise tam otomatik bir makine arayışına geçersniz.

   ara not: EC860 yarı otomatik bir makine, yani espresso bölümü manuel (yukarıdaki belirttiğim özelleştirmeleri yapabilirsiniz) süt ise otomatik. sütü köpürtüp belirtilen miktarda kahvenize ekliyor. Bu nedenle ofis kullanımı için diğer makineler gibi çok uygun olmaz.

   Bunları değerlendirdkten sonra otomatik makine derseniz benim önerim yazımda da belirttiğim gibi ECAM23.420 olur. Ama ille de bu ikisinden biri derseniz de siemens’in sıcaklık ile ilgili negatif yorumlarını düşünerek yine delonghi 23.123 öneririm.

   Yok kararınız manuel bir makine almak ise, yarı otomatik yerine hem şık hem de sağlam olan EC680M uzun yıllar evde ihtiyacınızı karşılar.

   Umarım faydalı olabilmişimdir. Şimdiden hayırlı olsun.
   Makinenizi alıp kullanmaya başladıktan sonra deneyimlerinizi bizlerle paylaşabilirseniz de memnun olurum..
   Sevgiler

   Bu kişinin diğer yorumları
   1. Muhammed

    Yeniden merhaba ,

    Nihai bir karara varmak üzereyim, yalnız size son kez danışmam lazım :)

    Delongi ECAM 23.420 mi yoksa Delonghi ECAM 234620.SR mi? İkisi de şu an aynı fiyat.

    Nasip olur da alabilirsem yorum olarak mutlaka ufak bir incelemesini paylaşacağım.

    Bu kişinin diğer yorumları
    1. Muhammed Bey Selamlar,
     23460’ı siz yazınca araştırdım. Delonghi tarafından Türkiye’de satılan bir ürün değil. Genelde büyük mağazalar yurtdışı operasyonlarında büyük çapta alım yapıp ciddi indirim kazanıyorlar ve bu ürünü diğer ülkelerde satıyorlar. Origin ülke değişince satılan ürünün kodu da değişiyor. Bunun gibi bir durum olabilir. Ulaşabildiğim kadarıyla özellikler hemen hemen aynı hatta dış görünümde de bir farklılık yok. Size sıkıntısı sadece yedekparça tarafında olabilir. Bunnunla ilgili bilgiyi delonghi’ye sormanızda fayda var. İki ürün arasında net olmadığınız / farklı bir özellik gördüyseniz onu yanıtlamaya çalışayım
     Sevgiler

     Bu kişinin diğer yorumları
 14. Sibel acarbay

  Merhaba:)Sabaha kaşı kulak ağrısı uykusuzluk yapınca sitenizi keşfettim.Filtre kahve severim bir de evde kahveyi kendim çekeyim şöyle missss gibi her taraf kahve koksun istiyorum.Rondo şeklinde değilde öğüterek kahvemi hazırlayacak makine hangisi?Son yorumda Deloghi EC 680 ve ECA 23420 SW yi inceledim manuel olan daha uygun fiyatlı ama aynı kalitede öğütüyor mu?Bir de manuel olan ne?:))

  Bu kişinin diğer yorumları
  1. Sibel Hanım Selamlar,
   Otomatik makinelerde portafiltre (espresso kepçesi yoktur) tek tuşla kahvenizi öğütür ve espresso bazlı içeceğinizi hazırlar. Manuel makinelerde ise kahveyi sizin öğütmeniz ve portafiltreye yerleştirip sıkıştırmanız gerekir, sonra bu portafiltreyi makineye takarak kahve hazırlama tuşuna basıp kahvenizi hazırlarsınız. Yukarıda incelemesi yapılan ürünler tam otomatik makinelerdir. Manuel makine seçimi için diğer yazımı okuyabilirsiniz: https://mokapota.com/v1/kahve/hangi-kahve-makinesi-ve-ogutucuyu-almaliyim/768
   Sevgiler

   Bu kişinin diğer yorumları

Yorum Yazın