Filtre Kahve Makinesi Tavsiyeleri – Hangisi Alınmalı?

Filtre Kahve Makinesi seçimi oldukça zor bir konu, üreticilere bakarsanız ultra teknolojik muhteşem ürünler sunuyorlar, oysa ki bütün iş ısıtılmış suyun kahvenin üstüne standard bir debi ile akıtılması. Burada elbette kullanılan teknik bazı özellikler var ama bunlara teknolojik demek çok doğru olmaz zira çooook uzun yıllardır filtre kahve makinelerinin çalışma prensibi aynı. Yine de her bir üreticinin suyu püskürtme şeklinin ayrı isimlendirilmiş patenti mevcut.


Eğer Doğrudan bu yazıyı okumaya başladıysanız lütfen durun ve öncelikle şu alttaki yazıyı okuyun. Filtre Kahve Makinesi Seçimi yazısında günümüz filtre kahve makinelerinin hangi özellikleri barındırdığını ve bu özelliklerden hangilerine ihtiyacınız olabileceği konusunda detaylara yer verdim. Eğer zaten o yazıyı okuyarak buraya geldiyseniz lütfen devam edin. Aşağıdaki devam yazımda eticaret sitelerinde bulabileceğiniz Filtre Kahve makinelerinin dikkat çeken özellikleri ve kullanıcı yorumlarına yer vermeye gayret edeceğim. Yazıda yer almayan makineler ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünde belirtebilirsiniz. Böylece yazıya da dahil edebilirim.

Okurken yazarın bu yazıya özel hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz

Eğer Espresso Makinesi, Demleme ekipmanlar ve Muadil ürünler arıyorsanız alttaki yazılara bakmanızı da öneriyorum

 

Goldmaster Zinde Gm-7331 Filtre Kahve MakinesiGoldmaster Zinde Gm-7331 Filtre Kahve Makinesi

Her ne kadar görselinde iki fincan kahve görünse de sadece 300 ml kahve hazırlayan bir ürün. İçindeki filtrenin bir standardı yok bu nedenle kağıt filtre kullanmanız pek mümkün değil. Plastik filtresini kullanmanız zorunluluk. Bazı şirketler ofiste masanıza bu tür cihazları koymanıza izin verebiliyor, ancak böyle bir durumda az yer kaplasın ve doğrudan kupaya kahve alayım düşünceniz varsa değerlendirebilirsiniz. Onun dışında oldukça ucuz olmasına karşın evde kullanım için çok da uygun bulmadığım bir ürün. Zaten alsanız da kısa bir süre sonra değiştirmek isteyeceksiniz.

Goldmaster Zinde Gm-7331 hakkında okuduğum şu yorum ise diğer negatif yorumların bir özeti gibi “Görüntüde tek düğmeye basınca, iki küçük sevimli bardak dolusu kahve verecek sanıyorsunuz. Ancak düğmeye basıp içeri gidip geri geldiğinizde, eş dolum yapamadığını ve neredeyse bir bardak dolusu kahvenin yere boşaldığını görüyorsunuz.” Ama tek başına yaşayıp sadece tek kupa ile kahve tüketen kişilerin pozitif yorumlarını da göz ardı etmemek gerek. “Makine” diyeceğim dilim pek varmıyor, alet’ın bütün kontrolleri manuel, su bitince sizin kapatmanız gerekiyor. Taşma yapmaması için suyu kullanacağınız kupa ile ölçerek koymanızda fayda var.


Sinbo Scm-2938 Filtre Kahve MakinesiSinbo Scm-2938 Filtre Kahve Makinesi

Sinbo Scm-2938 Piyasadaki en ucuz kahve makinelerinden biri. Sinbo zaten bu segmente hitap eden bir ürün portföyüne sahip. Gerçi son 5 yıldır yumurta pişirme makinelerini kullanıyorum ve çok memnunum ama bu üründe durum biraz farklı. 2 numara filtre kullanan ürünün kapasitesi de oldukça az ve maalesef kullanıcılar tarafından malzeme kalitesi yönünden çok fazla eleştiri alıyor. parçaların bazılarının daha kutuyu açarken kırıldığını belirtenler de var. kullanılan plastik kalitesi ve işçilik de düşük seviyede. Maliyet odaklı yaklaşsanız bile tavsiye etmeyeceğim bir ürün. Elbette geniş servis ağı var ve destek alıyorsunuz ama astarı yüzünden pahalıya gelebilecek bir makine olduğunu düşünüyorum.

Hotpoint Ariston CM TDC DR0 Filtre Kahve MakinesiHotpoint Ariston CM TDC DR0 / Hotpoint Ariston CM TDC DSL0 / Hotpoint Ariston CM TDC DXB0 Filtre Kahve Makineleri

1250 ml su tankı kapasitesi olan bu ürün uygun fiyatı nedeniyle en çok satılan ürünlerden. Asıl işlevini yerine getiriyor ve fakat extra bir özellik sunmuyor. Hotpoint Ariston CM TDC DR0 ve DSL0 plastik dış yüzeye sahipken DXB0 modelinde paslanmaz çelik dış yüzey kullanılmış. Cam karafa sahip olan makinenin otomatik kapanma süresi 40 dk. Yani kahvenizi 40 dakika boyunca sıcak tutuyor. 4 numara filtre kağıdı kullanan ve su haznesi çıkmayan makine için bir çok kullanıcının memnun kaldığını, asgari ihtiyaçlarını karşıladığını belirten yorumları var. Ancak tabi ucuz olmasının bazı getirileri de hissediliyor, erken bozulan, kırılan parça raporlayan kişiler de olmuş. Türkiyedeki servis ağında bir sıkıntı yok, böyle bir problem yaşarsanız problemi çözmeniz kolay olur. Aroma, zamanlama vs extra özellikleri bulunmayan minimum fiyata minimum ihtiyacı karşılayan bir makine arıyorsanız tercih edilebilir.

Vestel 1001Z Filtre Kahve MakinesiVestel Keyif K2001 Filtre Kahve MakinesiVestel 1001Z ve Vestel Keyif K2001 Filtre Kahve Makinesi

Asgari ihtiyacı karşılayan yerli bir makine arıyorsanız Vestel sizi çağırıyor. Vestel 1001Z ve Vestel Keyif K2001 Extra hiç bir özelliği olmayan ama yerli olan ürünler. Kullanıcıları üründen memnunlar. Servis ağı da oldukça geniş olduğu için gerçekten düşük bir bütçeye sahipseniz tercih edebileceğiniz ürünler. İki ürün de 4 numara filtre ve cam karafa sahip. İşlev olarak bir farkları yok, sadece dizayn farklı.

Vestel Şölen K3000 Inox Filtre Kahve MakinesiVestel Şölen K3000 Inox Filtre Kahve Makinesi

Vestel Şölen K3000 Inox Yukarıdaki Vestel ürünlerine göre daha şık görünen fiyatı da o kadar yüksek olmayan bir ürün. Aroma fonksiyonu sunmuyor ama zamanlama fonksiyonu mevcut. Kahveyi hazırladıktan sonra 2 saat kadar sıcak tutan Vestel Şölen K3000 Inox Filtre Kahve Makinesi zamanlama fonksiyonu sizin için önemliyse tercih edilebilir.

Delonghi ICM 15210 Filtre Kahve MakinesiDelonghi ICM 15210 Filtre Kahve Makinesi

Hotpoint Aristonla oldukça yakın fiyatlara satılan delonghinin bu modeli Cam Karaf, 40 dakika sıcak tutma özelliği sunuyor. Su haznesi çıkmayan ürün extra hiç bir özellik barındırmıyor. Kullanıcıların büyük kısmı üründen memnun ancak bazı kullanıcılardan su sıcaklığı ile ilgili problem rapor edilmiş. Bu nedenle ürünü iade edenler de mevcut. Bazı kullanıcılar da kahvede plastik kokusu olduğunu belirtmiş ancak bu bu tür düşük fiyatlı makinelerde (hatta bazen yüksek fiyatlılarda bile) plastik kokusu karşılaşılan bir durum. Aldığınızda kullanmadan önce 3-4 kere tam dolu sıcak su ile çalıştırırsanız bu problemi yaşamazsınız. Maximum 1-2 hafta ilk çalıştırdığınızda plastik kokusu gelebilir ama bu kahvenize sinmez. Sonrasında ise bu koku geçer. makine standard 4 numara filtre kullanıyor.

Delonghi ICM2.1B Filtre Kahve MakinesiDelonghi ICM2.1B Filtre Kahve Makinesi

Bu ürünün Delonghi ICM 15210’dan tek farkı dizaynı ve ön yüzde metal şerit kullanılmamış olması. Dizayn dışında farklı bir şey yok. Kullanıcı yorumlarında ise maalesef su sıcaklığının düşük olması öne çıkıyor.

Delonghi ICM 15250 Filtre Kahve MakinesiDelonghi ICM 15250 Filtre Kahve Makinesi

15210’un geliştirilmiş versiyonu diyebileceğimiz Delonghi ICM 15250 Aroma ve zamanlama özelliklerine sahip. Su haznesi sabit olan ürünün içine suyu kahve çekmecesinin yanından koyuyorsunuz. Bu yapıdaki makineleri ben çok kullanışlı bulmuyorum açıkçası. Kahve veya su koyarken biri diğerine sıçrayabiliyor. Kahvenin hazneye sıçraması tıkanmalara sebep olabilirken suyun kahve dolu hazneye sıcraması ise lezzeti etkileyebilir. Ama bu modelin avantajı da var. Tepeden doldurmalı makinelerde su koyarken bulunduğu yerin üstü kapalıysa makineyi çekmeniz gerekiyor ama bunda makineyi oynatmadan suyu çekmeceden koyabiliyorsunuz. Kullanıcı yorumlarına baktığımızda ise yine bir çok kişinin memnun olduğunu fakat yine kahve sıcaklığı ile ilgili olumsuz yorumların da olduğunu belirtmeliyim. Makine demleme işlemi sonrası gücünü alt ısıcıya yönlendirdiği için demleme sonrası 5 dk kadar bekleyip öyle içerseniz sıcaklık probleminin biraz olsun önüne geçmiş olursunuz. Makinede standart 4 numara filtre kullanılıyor.

Electrolux EKF5300Electrolux EKF5300

Electrolux bu modelde minimum fiyata alınabilecek maximum faydayı sağlıyor. Üründe giriş seviyesi filtre kahve makinelerine ek olarak aroma fonksiyonu da bulunuyor. Cam karaf, 4 numara filtre ve 40 dakikalık sıcak tutma süresine sahip olan ürünün sıkıntılı noktaları ise su seviyesinin dışarıdan görünmemesi ve haznenin sabit olması. Kullanan bir çok kişi üründen oldukça memnun. Electrolux EKF5300 için Münferit sayılabilecek bir kaç ısıtma problemi belirtilmiş ancak bunun aksi yönünde de yorumlar olduğu için çok önemli değil. Düşük maliyet aroma fonksiyonu için tercih edilebilir

Kenwood Kmix Filtre Kahve MakinesiKenwood Kmix Filtre Kahve Makinesi CM02x

Uzun zamandır Türkiye piyasasında bulunan ancak son dönemde bulunurluğu azalan bir ürün. Ürün diğer bir çok makinenin aksine 2 numara filtre kullanıyor ve 750 mililitre su kapasitesine sahip. Az yer kaplaması, şık dizaynı ve kaliteli parçaları ile en göz dolduran ürünlerden. Dış yüzeyi tamamen metal olan ürün sadece 2-3 kupa kahve demlemesi yapıyorsanız önerebileceğim bir ürün.

Kenwood Kmix CM02x serisinde x ile belirttiğim ürünün renk kodu. Örneğin CM029 mor CM021 kırmızı bir ürün. Kenwood Kmix Filtre Kahve Makinesinde aroma, zamanlama vb extra özellikler bulunmuyor. İçim sıcaklığı Türk insanına daha yatkın, yani sıcak ve kahveyi de 40 dakika sıcak tutuyor. Kenwood bu ürünü COX750 serisi ile yeniledi ama maalesef bu seri ülkemizde bulunmuyor. Kullanıcıların çok büyük bir kısmı makinelerinden memnun ve hatta aşıklar diyebilirim, yalnız son zamanlarda yedek parça sıkıntısı ve özellikle damlatma önleyicide belli süre kullanımdan sonra kaçırma yaşanması gibi olaylar bazı kullanıcılara sıkıntı yaşatmış. Yedek parça temininin zaman alması bu ürün için negatif olan puanlar. Bu olaylar azınlıkta elbette ama karar verirken bilmekte fayda var.

Braun KF7120BK Filtre Kahve MakinesiBraun KF7120BK Filtre Kahve Makinesi

Oldukça şık ve kaliteli görünüşüyle Braun KF7120BK modeli son zamanların dikkat çeken ürünlerinden. Üründe kendi segmentindeki standart olan aroma ve zamanlama özelliği bulunuyor. 4 numara filtre kullanan ürünün su tankı sabit ve üstten doldurmalı. Kahve hazırladıktan sonra 40 dakika boyunca sıcak tutan ürünü diğer ürünlerden ayrıştıran iki özelliği ise su sertliği ayarı ve az miktarda kahve yaparken akışı kontrol eden 1-4 cup diye adlandırılan özellik. 3 su sertlik kademesi olan ürün özellikle musluk suyu ile kahve yapanlar için önemli bir özellik diyebilirim. Ama kahve yaparken musluk suyu kullanmamanız gerektiğini de hatırlatmadan geçmeyeyim.

Kahve hazırlamak için doğru su seçimi için dikkat edilmesi gereken noktaları şu yazımda belirtmiştim. Braun da bir diğer özellik ise oluşan kireci kendi kendine temizleyebilmesi. Ürün üstünde bulunan “calc” uyarı ışığı yandığında kahve makineleri için üretilmiş bir kireç çözücü kullanarak temizleme programını çalıştırdığınızda makine kendi kendini yaklaşık 45 dakikada temizliyor. Kullanıcı yorumlarında ise su miktarını tepeden bakmadan görememenin sıkıntısı dikkat çekiyor. Braun ürünün su haznesi içine basamak yapısında seviye göstergesi koymuş ancak bu maalesef dışarıdan görünmüyor dolayısıyla kısa boylu biriyseniz veya tezgah üstünde açık alan yoksa bu biraz sıkıntı olabilir gerçekten. Bunun dışında belirgin raporlanan problemler yok, farklı sebeplerle arızalar raporlanmış ancak bunların ortak noktası olmadığı gibi sayıları da oldukça az.

Braun KF520 Cafe House Filtre Kahve MakinesiBraun KF520 Cafe House Filtre Kahve Makinesi

Bu ürün bir çok markanın baz ürününe kıyasla su haznesi bölümünde bir su filtre kartuşu barındırıyor. Bu elbette daha saf bir su ile kahve yapmanızı sağlıyor ama günlük kullanımda braun’un önerisi her iki ayda bir bu filtreyi değiştirmek. Hal böyle olunca süreklilik arzeden bir masraf oluşuyor. Ama kartuşsuz kullanmanız da mümkün. Braun KF520 için standard bir kahve makinesi diyebiliriz. Aroma, zamanlama vs gibi extra özellikleri yok. Beyaz renginin görüntüsü de gayet şık. Hakkındaki tek negatif konu kablosunun biraz kısa olması o da Amerika ve İngiltere’deki yorumlarda yer alıyor. Kahve sıcaklığı pozitif değerlendirme almış bir ürün.

Siemens TC86303 Filtre Kahve MakinesiSiemens TC86304 Filtre Kahve MakinesiSiemens TC86505 Filtre Kahve MakinesiSiemens TC86303 / Siemens TC86304 / Siemens TC86505 Filtre Kahve Makineleri

Filtre kahve makinesi alırken dikkat edilecekleri anlattığım yazımda öne çıkardığım bir çok özelliği (biri hariç) üstünde barındıran bir ürün. Şık bir tasarıma sahip. Su haznesi ayrılabiliyor ve tamamen bağımsız. Zamanlama fonksiyonu mevcut. Tek eksik ise aroma programı yani yavaş demleme. Ancak bunu farklı bir biçimde makine üstünde uygulamışlar. Geliştirdikleri sensörle su miktarına göre kahve akış hızını makine kendi ayarlıyor böylece farklı miktarlarda yapsanız da aynı tat kahve elde edebiliyorsunuz.

Siemens TC86303 siyah renk ve Siemens TC86304 ise kırmızı renkli, her ikisi de cam karafa sahip. Siemens TC86505 modeli ise termoslu bir model ve metalik renklerde. Ürünü kullanan kullanıcılar oldukça memnun. Herhangi bir negatif konu rapor edilmemiş. Tek göz önünde bulundurmanız gereken Siemens’in yedek parçalarının oldukça pahalı olması. Bu sizin için sorun değilse gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bir ürün olduğunu söyleyebilirim.

WMF 412.06.0011 Filtre Kahve MakinesiWMF 412.06.0011 Filtre Kahve Makinesi

WMF over priced diye adlandırılan bir sınıfta. Over Price bir ürünün ederinin oldukça üstünde fiyatlandırılması anlamına geliyor. Tabi bu cümlem tamamen işlev, malzeme ve kalite odaklı bir cümle. WMF daha çok dizaynları ile bu fiyat farkını yaratıyor. Ünlü designer’lara çizdirilen ürün bu dizayn maliyetini de ürünün fiyatına yansıtıyor. Türkiye satışları diğer perakende markaları kadar değil doğal olarak.

WMF 412.06.0011’e gelecek olursak fiyatı bir filtre kahve makinesi için oldukça yüksek, muadili siemens ve bosch ürünlerin neredeyse 2 katına yakın bir fiyata satılıyor ve özellikleri yukarıda bahsettiğim Siemens ürünleri ile aynı. Cam karaf, 4 numara filtre, zamanlama fonksiyonu, otomatik aroma özelliği, az miktarda kahve yapma programı. Kullananlar makine ve performansından oldukça memnun, ama kullanım kısıtlı sayıda olduğu için yeterli sayıda kullanıcı yorumu temin etmek de oldukça güç. Karar vermeden önce arıza durumunda nasıl bir süreçle çalıştıklarını yedek parça fiyatlarını öğrenmenizi tavsiye ederim.

Russell Hobbs 21700-56/RH Retro Kahve MakinesiRussell Hobbs 21700-56/RH Retro Kahve Makinesi

Şık bir dizayna sahip makine ancak fiyat performansta oldukça geride kalıyor. Ek bir fonksiyon barındırmayan ürünün cam karafı ve 40 dk sıcak tutma süresi var. Onu da üstündeki timer’la göstermişler. Sadece şık bir görüntü olsun diye. Russell Hobbs 21700-56/RH Retro bir model olarak tasarlanmış ama bir çok makineye göre gayet modern bir görüntüsü var :) Fiyat performans, Türkiyedeki servis yaygınlığı vb nedenlerle maalesef fazla alıcısı olmayan bir ürün. Zaten bu fiyata alabileceğiniz çok daha iyi ürünler varken evinizi bu markayla donatmak gibi bir saplantınız yoksa almanızı da tavsiye etmiyorum. Paranızı daha değerli kullanabilirsiniz.

Arçelik inLove K8115 Kahve MakinesiArçelik inLove K8115 Kahve Makinesi

Benim de kullandığım ve okuyucularımıza daha önce de defalarca önerdiğim bir ürün. Cam Karaf, çıkabilen su haznesi, şık dizayn 4 numara filtre, zamanlama ve aroma fonksiyonlarının yanısıra 1 saat açık kalma süresi ile oldukça memnun olduğum bir ürün.

Geçenlerde bir kullanıcımız bu ürünle ilgili yaşadığı bir sıkıntıyı paylaştı. Özetlemek gerekirse, kullanıcı hatasıyla kırılan karaf sonrası yedek parça temin edilememiş, kabul edilebilir bir fiyat farkıyla yenisi ile değiştirilmiş. Ama süreç biraz sıkıntılı geçmiş. Açıkçası kendi deneyimlerimde Arçelik’le bu tür bir sıkıntı yaşamadım ama bu durumu da göz önünde bulundurabilirsiniz. Ben iki yıl önce 160 lira gibi bir fiyata satın almıştım. Ben önermeye başladığımdan beri fiyatı iki katını geçti :))) tabi diyeceksiniz ki “iki yılda ne iki katını geçmedi ki?” siz de haklısınız. Arçelik inLove K8115 neticede hala fiyat performans olarak oldukça iyi bir yerde olan ürün. Tavsiye ediyorum.

Dimetokavi isimli okuyucumuzun yorumları
https://mokapota.com/v1/kahve/hangi-kahve-makinesi-ve-ogutucuyu-almaliyim/768#comment-2854
https://mokapota.com/v1/kahve/hangi-kahve-makinesi-ve-ogutucuyu-almaliyim/768#comment-2884

Arçelik K8415 Kahve MakinesiArçelik K8415 Kahve Makinesi

Arçelik K8415 K8115 ile aynı özelliklere ve farklı dizayna sahip bir ürün. Tek farkı sıcak tutma süresinin 2 saat olması. Bence kahvenin tazeliği için uzunca bir süre. Arçelik alma kararınız varsa Arçelik inLove K8115 daha iyi bir seçim olur.

Arçelik K8580 Kahve MakinesiArçelik K8580 Kahve Makinesi

Bu üründe farklı dizayna sahip ama aynı özellikleri barındıran bir makine. Su haznesinin çıkmıyor oluşu biraz negatif, fiyatı 8115’e göre daha pahalı. Arçelik K8580 Şık görünümlü bir ürün, ama gri ürünlerden bana artık gına geldi, mutfakta renkli ürünler daha canlı duruyor. Karar sizin.

Homend 5002 Öğütücülü Filtre Kahve MakinesiHomend 5002 Öğütücülü Filtre Kahve Makinesi

Öğütücü ve filtre kahve makinesi birlikte olan kombo ürünlerden. Homend bir Türk markası ve ürünleri fayda/maliyet karşılaştırmasında oldukça iyi durumda. Evimde uzun zamandır kullandığım tost makinesi ve hızlı içecek hazırlayıcılarından var (mini blender) oldukça da memnunum.

Bu ürün ilk çıktığında inceleyip bir arkadaşıma önermiştim. Kendisi iş yerinde kullanabileceği yer kaplamayan kombo bir ürün arıyordu. Yaklaşık 2 yıldır kullanıyor ve oldukça da memnun. Elbette öğütücü içerdiği için diğer filtre kahve modellerine göre yüksekliği biraz fazla. Ama görünüm ve dizayn oldukça şık. Cam karaf 4 numara filtre kağıdı, zamanlayıcı ve aroma fonksiyonlarının hepsi var. Dilerseniz öğütücüyü kullanmadan önceden öğütülmüş kahve kullanmanızı sağlayan “toz kahve” özelliği de bulunuyor.

Olumsuz yorumlarsa öğütücü kullanmanın tam anlaşılamamış olmasından kaynaklı. Su miktarını siz belirliyorsunuz ama öğütülecek kahveyi fincan adedi olarak girdiğiniz için bazı kullanıcıların beklentisi girilen fincan kadar su kullanması. Su fazla konulduğunda su kullanımını kesmesi. Oysa ki bu sadece değirmenin ayarı ve 3 fincanlık su koyup 4 fincanlık kahve öğütüp daha sert bir kahve de hazırlamanıza imkan tanıyor. Bunun dışında negatif(!) yorumla karşılaşmadım. Bu tip kombo makinelerin kahve hazırlanırken oluşan buharı öğütme haznesine sızdırması gibi problemleri var ama bu üründe yalıtım gayet iyi yapıldığı için böyle bir problem yaşayan bir kullanıcı görmedim. Kombo makinelere sıcak bakmıyorum ama kombo makine ihtiyacınız varsa kesinlikle tavsiye edeceğim bir ürün.

Fakir Cafe Passion Çekirdekli Ve Toz Filtre Kahve MakinesiFakir Cafe Passion Çekirdekli Ve Toz Filtre Kahve Makinesi

Bir diğer kombo ürün ise Fakir Cafe Passion, Bu ürün de Homend gibi oldukça fazla özelliği bünyesinde barındırıyor. Cam karaf, zamanlama, aroma fonskiyonu vs. Fakat bu ürünün ayrıştığı nokta kullanıcıların bir çoğunun öğütme bölümüne buhar sızması problemini raporlaması. Hal böyle olunca nemlenen kahve parçacıkları maalesef öğütücüde ciddi sıkıntılara sebep olabiliyor. İlle de kombo ürün diyorsanız homend’e yönlenmenizi tavsiye ederim.

Aklınızda başka ürünler varsa lütfen yorum bölümünde detaylarını belirtin, en kısa sürede elimizden geldiğince kararınızı netleştirmeye çalışalım


Kahve koksun dört bir yanınız.. :)

 

 

Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi.
Espressoyu uzun çekti, Obradović’le kendinden geçti
Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu.
Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine’den hiç elektrik almadı.