Hangi Espresso Makinesini Almalıyım?

Espresso Makinesi seçimi oldukça sıkıntılı bir konu, özellikle de ilk defa alacaksanız. İlk makineyi alırken insanın aklında türlü türlü sorular oluyor. Espresso’ya merak saldım ama acaba sonrasında kullanır mıyım? Sabah evden kahve içip çıkayım diyorum ama üşenir miyim? Becerebilir miyim? Hangisini alsam ki fiyatlar da çok çeşitli? En ucuzunu alsam hemen bozulur mu? Ne özellikler olmalı? Fiyat  Performansta en iyi espresso makinesi hangisi? vs. vs. vs.


Eğer espresso ve türevi içecekleri (latte, Cappuccino vs.) seviyorsanız, kahvenizi veya sütünüzü kendinize göre özelleştirmek istiyorsanız manuel bir espresso makinesi sizin ihtiyacınız. Kahve hafife alınmayacak bir içecektir bu nedenle benim de tavsiyem manuel makinelerden yana olacaktır. Ama bu kadar uğraşamam, zaten starbucksta bile otomatik makineyle yapıyorlar diyorsanız Otomatik Makinelerle ilgili alttaki yazımı okumanızı tavsiye ederim. Bu tip makineler biraz daha maliyetli olmakla beraber, size zaman kazandırdığı ve her seferinde seçtiğiniz çekirdekle standart bir lezzet sağladığı için tercih edilebilir.Bunun dışında daha önce yayınladığım kahve makinesi veya ekipmanı tavsiyesi içeren diğer iki yazı da başka arayışlardaysanız size yardımcı olacaktır.

Manuel makinelerde tamperleme, kullanılan kahvenin gramajı, hazırlanan kahvenin miktarı, süt köpürtme işlemi tamamen özelleştirilebildiği için aynı çekirdekle farklı lezzetler keşfetmek tamamen size kalıyor. Aşağıda giriş seviyesinden başlayarak Türkiye piyasasında erişebileceğiniz kahve makinelerini incelemeye çalıştım. Aşağıda olmayan bir makine marakınızı cezbettiyse lütfen yorum bölümünde belirtin onu da incelemeye dahil ederim veya direkt yorum bölümünde fikrimi beyan ederim.

Okurken yazarın bu yazıya özel hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz

Sinbo SCM2937 Espresso Makinesi

Sinbo SCM2937

Sinbo SCM2937 Espresso Makinesi

Sinbonun giriş seviyesi bir ürünü ancak üreticinin kendi sitesinde dahi ürün portföyünde yer almıyor. Sadece single shot espresso yapması, fincan yüksekliğinin alçak olması, malzeme kalitesinin yüksek olmaması ve bunlara rağmen bence yüksek fiyatı ürünün dez avantajları. Üreticisinin bile kendi sayfasında yer vermediği bu üründen uzak durmakta fayda var.


Electrolux EEA111 Espresso Makinesi

Electrolux EEA111

Electrolux EEA111 Espresso Makinesi

Electrolux markasının kalitesinin yansıttığı bir ürün, kullanıcılarından oldukça pozitif yorumlar alan bu ürün. Kalitesine göre kabul edilebilir fiyatıyla da oldukça dikkat çekiyor, süt köpürtme sistemi sadece Cappuccino için elverişli, tek negatif yanı görüntüsü diyebilirim. Zira benzer fiyattaki rakiplerine göre görüntüsü biraz demode kalıyor.

Delonghi EC221 Espresso Makinesi

Delonghi EC221

Delonghi EC155 Espresso Makinesi

Delonghi EC155

Delonghi EC221 ve Delonghi EC155 Espresso Makineleri

İkisi de Delonghi’nin giriş seviyesi ürünleri. Delonghi EC221 çok uzun zamandır var, son zamanlarda EC155 onun yerine geçmeye başladı. Çok para vermek istemiyorsanız denenebilecek ürünler ancak malzeme kalitesinin düşüklüğünden dolayı ömrü çok uzun olmayabilir. Öte yandan dizaynları da çok basit ve açıkçası biraz uyduruk(!) kalıyor. Basit bir espresso ve Cappuccino yapımında işinizi görür ama daha iyi bir sonuç beklemek iyimserlik olur.

Delonghi ECP 3121 Espresso Makinesi

Delonghi ECP 3121

Delonghi ECP 3531 Espresso Makinesi

Delonghi ECP 3531

Delonghi ECP 3531 ve Delonghi ECP 3121 Espresso Makineleri

Delonghi EC221 sonrasında görsel ve işlevsel olarak iyileştirdiği giriş seviyesi ürünleri. Bu iki ürün iç yapı itibariyle birebir aynı. Süt köpürtücüde ise farklılaşıyorlar. Delonghi 31.21 SAdece Cappuccino yapabilirken Delonghi ECP 35.31 hem Cappuccino hem de latte için süt köpürtebiliyor. Diğer ufak farkları ise renk ve alt tabla. Delonghi ECP 35.31’in alt tablası değiştirilebiliyor ve böylece daha uzun fincan kullanabilme şansınız oluyor. İlk defa makine alacaksanız, daha sonra kullanıp kullanmayacağınıza emin değilseniz düşük bütçe ile sahip olabileceğiniz ve kullananlar tarafından da beğenilen ürünler. İkisi arasında kararsız kalıyorsanız hem şıklık hem de işlev açısından bir miktar daha fazla verip Delonghi ECP 35.31 almak daha mantıklı geliyor bana.

Delonghi ECO v311 Espresso Makinesi

Delonghi ECO v311

Delonghi ECO v311 (Icona Vintage) Espresso Makinesi

Bu ürünün önceki yazılarımda da sıkıntılı olduğunu belirtmiştim. O nedenle tavsiye etmiyorum. Dizayn hatası olduğu belli olan bu ürünün hala piyasada olması bile oldukça şaşırtıcı. MokaPota ekibinden Hakan dav310 model makinesi ile 3 yılda çok sık problem yaşadı. Makine defalarca tamire gitti ve bir kaç değişim yapıldı. Dertsiz tasasız bir ürün arıyorsanız uzak durun.

Delonghi EC680 Espresso Makinesi

Delonghi EC680

Delonghi EC680 – Delonghi EC685 – Delonghi ECI 341 Espresso Makineleri

Delonghi ECI 341 Espresso Makinesi

Delonghi ECI 341

Delonghi EC685 Espresso Makinesi

Delonghi EC685

Delonghi EC680 ve Delonghi ECI 341 hemen hemen son kullanıcıya aynı özellikleri sunan iki ürün. Giriş ve Orta seviye arasında yer alan bu ürünler önceki versiyonlarındaki hatalardan (Bkz. Delonghi ECO v310 ve Delonghi ECO v311) arındırılmış güzel dizayna sahip ürünler. Delonghi EC 680 Thermoblock ısıtıcı kullanırken Delonghi ECI 341 pazlanmaz çelik ısıtıcı kazan kullanıyor.  İki ürününde süt köpürtücüsü Cappuccino için süt köpürtücüsü kullanıyor. Delonghi EC 685 işe bu sene içerisinde piyasaya sürülen ve Delonghi EC 680’in geliştirilmiş modeli. Delonghi EC 685’de ısıtıcı gücü biraz artırılmış. Metal parlak boyalı yüzey, mat paslanmaz çelik bir yüzey ile değiştirilip daha şık bir görünüp sağlanmış. En önemli fark ise Delonghi’nin yeni nesil makinelerinde gördüğümüz hem latte hep Cappuccino için süt hazırlayan süt köpürtme başlığı kullanılmış. Bu üçlü içinde Delonghi EC 685 benim tavsiyem olacaktır.

ARA BİLGİ

Thermoblock ve Boiler Nedir

Thermoblock ısıtma sistemi basık silindir şeklindeki büyük bir metal parçası içerisinde yer alan spiral su kanalları ile suyu ısıtıyor. Yani su hazneden alındığı andan ısıtıcıya gidene kadar yolda bu ısıtılmış blok içinden geçtiğinden ısınıyor böylece devamlı akış halindeylen bir ısıtma ağlanıyor. Boiler sistemde ise bildiğimiz eski tip kettlelarda olduğu gibi bir kazan içinde spiral bir ısıtıcı suyu ısıtıyor ve bu ısınmış su doğrudan kullanılıyor. Daha taze su kullanıldığı için ben thermoblock sistemleri tercih ediyorum, ayrıca bu sistemde su daha çabuk kullanıma hazır hale geliyor.

Boiler Sistem

Boiler Sistem

Thermoblock Sistem

Thermoblock Sistem

Delonghi EC 860.M Semi Automatic Espresso Makinesi

Delonghi bu üründe tam otomatik makinelerde kullanılan süt köpürtücü ile manuel espresso makinesini biraraya getirmiş. Ayrıca manuel süt köpürtücü aparatı da yanında geliyor. Espresso bölümü EC685 ile aynı özelliklere sahip, 10cm yüksekliğe kadar olan fincanları destekliyor bu rakam 685’de 12 cm. patentli otomatik Cappuccino sistemine sahip olan bu ürün süt ile Cappuccino ve latte machiato hazırlayabiliyor. Süt kabı ve süt aksamının bütün parçaları bulaşık makinesinin üst rafında yıkamaya elverişli. Hem manuel hem de otomatik süt aparatı olması işinizi kolaylaştırabilir. Çok zamanınız olmadığında otomatik kabı kullanırken, latte art çalışmak isterseniz, ya da sütü kendiniz köpürtme keyfini yaşamak isterseniz manuel köpürtücü aparatı kullanabilirsiniz. Elbette bu iki özelliğe birden sahip olmak fiyatı biraz yukarı çekiyor. İki aparatı da kullanacağım zamanlar olur derseniz tavsiye tercih edebileceğiniz bir ürün.

Smeg ECF01 Espresso Makinesi

Türkiye pazarına yeni girmeye başlayan İtalyan SMEG ECF01, Delonghi EC685’i andırsa da, daha şık dizaynı, retro görüntüsü ve barındırdığı artı fonksiyonlarla öne çıkan bir ürün. Otomatik tek ve double espresso için su ayarı bulunan ürün aynı zamanda 3 kademeli su sıcaklık ayarı ve yine 3 kademeli su sertlik ayarı özelliklerine sahip. Süt köpürtücüsü ile sadece Cappuccino hazırlanabilen SMEG şık ve kompakt ürün arayanlar için iyi bir tercih olabilir.

Breville BES810 BSS Espresso Makinesi

Breville BES810 BSS

Breville BES810 BSS Duo-Temp™ Pro Espresso Makinesi

Breville için giriş piyasa standardı açısındansa orta üstü seviyede bir ürün. Maleme kalitesi ve şıklığının yanısıra espresso hazırlama sisteminin farklılığı ile de öne çıkıyor. BES810 BSS espresso hazırlarken Preinfüzyon teknolojisini kullanarak sıcak suyu giderek artan miktarlarda kahve ile buluşturuyor, bu da kahve parçacıklarının ilk su damlalarını kabullenmesini kolaylaştırıyor ve çok daha iyi bir aroma çıkmasını sağlıyor. Su ısıtma sistemi ise yukarıda açıkladığım thermeblock ile hemen hemen aynı ama ismi thermocoil. Yanında gelen aksesuarlar ise başka bir şeye ihtiyaç bırakmıyor özellikle tamper piyasadaki diğer ürünlerin sunduğu plastik kahve ölçü kaşığının arkasına iliştirilmiş düz bir daireden çok daha kaliteli ve tamamen ayrı bildiğiniz tamper işte :) Süt köpürtücü pot’u ise yanında gelen bir diğer güzel aksesuar.

Breville BES870 BSS Espresso Makinesi

Breville BES870 BSS

Breville BES870 BSS Barista Express Espresso Makinesi

Breville BES810 BSS espresso makinesi ile Breville BCG400 kahve öğütücüyü birarada tek üründe isterseniz bu ürünü tercih edebilirsiniz. Ben genelde kombi ürünlere karşıyım gerekçesi de biri bozulduğunda tamire gönderdiğiniz süre de diğerinden de vazgeçmiş olmanız. Hatta biri yıpranıp atılacak duruma geldiğinde diğeri hala çalışırken değiştirme zorunluluğu. Ama yine de yer kısıtınız varsa, iki ayrı cihaz yerine tek makine işimi görsün istiyorsanız Breville kalitesi de düşünüldüğünde neden olmasın denecek bir ürün. Breville BES810BSS’deki bütün aksesuarlar bu üründe de mevcut ve öğütücüde ise kalınlık ayarı yapabiliyorsunuz, böylece evinizde diğer demleme ekipmanları veya filtre kahve makinesi varsa bunlara özel öğütme de yapabilirsiniz. Portafiltresi ise 54 mm, bu 51 mm olan Delonghi modellerinden 3mm daha geniş bir çap sunuyor. Geçen sene Amerika’da satışa sunulan kırmızı ve siyah modelleri bu sene ülkemize de geldi. Kırmızı favorim.

Breville BES920 Espresso Makinesi

Breville BES920

Breville BES920 BSS Dual Boiler (Çift Kazanlı) Espresso Makinesi

Bu üründe işler biraz değişiyor, çünkü mekanizma farklılaşıyor. Üründe Dual boiler denilen iki ayrı ısıtıcı kullanılmış. Bu sayede espressonuzu yaptıktan sonra süt köpürtücünün ısınması için beklemenize gerek kalmıyor. Breville bu ürünle evde latte ve Cappuccino hazırlayanların bir acı noktasını daha ortadan kaldırmış oluyor. Bir diğer önemli nokta ise bir çok profesyonel espresso makinesinde olduğu gibi espresso kepçesinin yani portafiltrenin çapı 58 mm. Lezzet için bu önemli bir özellik zira aynı miktar kahve daha geniş bir alana yayıldığı için kahve portafiltreye daha geniş oturuyor ve suyla ilk temas yüzeyi artarken suyun içinden geçtiği kahve kalınlığı ise inceliyor. Böylece kahve parçacıklarından aldığınız lezzet daha da artıyor. Kazan basıncını görebilmeniz ve su/süt sıcaklığını istediğiniz dereceye ayarlayabilmeniz de öne çıkan diğer özellikler.

Breville BES980 BSS Espresso Makinesi

Breville BES980 BSS

Breville BES980 BSS Oracle Espresso Makinesi

Breville’in amiral gemisi olan Oracle, profesyonel espresso makinesini evinize getiriyor. BES920BSS’deki bütün özelliklere sahip ürünün portafiltre çapı yine 58mm. Çift kazan çift sıcaklık ayarı yanı sıra öğütücü inceliğinde de dijital göstergelere sahip olan üründe istediğiniz sıcaklıkta süt ve espresso hazırlayabiliyorsunuz. Otomatik su miktarı kontolü ile single double espresso yanısıra otomatik olarak lungo da hazırlayabiliyorsunuz. Yani makine bu üç tip espresso seçilen içeceğe özel miktarda suyu otomatik pompalıyor. Son dönemlerde dövizdeki dalgalanmalara paralel fiyatı oldukça artan cihazı özel zevkiniz için evde kullanacaksanız tercih edebilirsiniz. İş yeri için profesyonel makinelere yönelmenizi tavsiye ederim.

Delonghi BCO264 Espresso Makinesi Filtre Kahve Makinesi

Delonghi BCO264

BONUS
Filtre Kahve + Espresso Combo Makineler:
Delonghi BCO264 – Delonghi BCO420

Delonghi BCO420 Espresso Makinesi Filtre Kahve Makinesi

Delonghi BCO420

Kombo ürünlere sıcak bakmadığımı belirtmiştim ama okuyucularımızda kombo ürünlerle ilgili oldukça fazla soru geldiği için bu yazıya dahil etmek istedim
Delonghi BCO420, Delonghi BCO264’ün yenilenmiş hali. iki ürün de hem espresso hem filtre kahve yapabiliyor. İkisinin de espresso bölümleri Delonghi’nin giriş seviyesi makineleri ile aynı özellikte. aralarındaki farka gelince Delonghi BCO264 daha eski bir ürün olduğu için hem dizayn hem malzeme kalitesi çok daha düşük ancak otomatik zamanlama fonksiyonu var. Böylece önceden malzemeyi hazırlamak kaydıyla istediğiniz saatte filtre kahve yapması için programlayabiliyorsunuz. Delonghi BCO420’de zamanlama fonksiyonu olmamasına karşın farklı olarak metal filtre ve bardakısıtma alanı bulunduruyor.

Umarım sizlere faydası dokunacak bir değerlendirme yazısı olmuştur. Sorularınızı yorum bölmüne çekinmeden yazabilirsiniz.


May the froth be with you!

 

Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi.
Espressoyu uzun çekti, Obradović’le kendinden geçti
Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu.
Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine’den hiç elektrik almadı.

  avatar
    Abone Ol  
  Bilgilendirme
  nur
  Ziyaretçi
  nur

  Merhabalar
  Fiyat dengesi ile birlikte düşündüğümde Delonghi 685 modelini almayı düşünüyorum, gözümden kaçan alternatif olarak önerebileceğiniz bir model var mı ve delonghi 685 in bir güzelliği de az yer kaplaması ama yakından hiç inceleme fırsatım olmadı iki bardağın yan yana koyabilme imkanımız var mı

  kenan
  Ziyaretçi
  kenan

  Merhaba,

  Francis X7.1 ürünü hakkındaki yorumunuz ne olur acaba?

  Delonghi 685 ile kıyasladığınızda hangisini tercih edersiniz?

  Ramazan
  Ziyaretçi
  Ramazan

  Iyi günler küçük bir işletmem var çok nadir espresso latte cappuccino kahve satisi yapıyorum şimdilik ihtiyacını nescafe nin elagria makinesini kullaniyrm kira bedeli ve müşteri memnuniyeti yetersiz kalıyor
  Siemens eg6 makinesini düşündüm epey şimdi aklımda breville 870 var sız ce hangi makineyi almaliym

  Murat
  Ziyaretçi
  Murat

  İyi günler. Ben bir tane Delonghi 31.21 aldım Kahve çok yavaş geliyor. Süt köpürtücüden sıcak su geliyor. Sıcak su gelmesi normal midir? Gözlemlediğim sütün ısındığı ama köpürmediği. Nerede yanlış yapıyorum acaba? Daha önce hiç espresso makinesi kullanmadım.

  Murat
  Ziyaretçi
  Murat

  Ömer Bey İlginiz için teşekkür ederim .Kahveyi Starbucks’dan espresso için olduğunu söyleyerek aldım. Benim gözüme de çok ince gözüktü. Köpük biraz uğraştırsa da oldu gibi. Yarın Kurukahveci Mehmet Efendi’nin espressosu ile deneyeceğim. Elimde öğütücü olmadığı için şimdilik hazır öğütülmüş kahvelerle idare edeceğim.

  Murat
  Ziyaretçi
  Murat

  Bugün Kurukahveci Mehmet Efendinin espresso kahvesi ile denedim. Kahve sorunsuz aktı. Yeri gelmişken sitenizi çok beğendiğimi söylemek istiyorum.

  Murat açıkgöz
  Ziyaretçi
  Murat açıkgöz

  Slm profosysnel bir marka arıyorum sizce Jora adlı marka nasıl

  Orçun
  Ziyaretçi
  Orçun

  Merhabalar öneriniz hangisi olurdu espresso icin 1000tl butce ayirdim. ben bc420.1 almayi dusunuyordum ama neden kombo onermiyosunuz?

  Orçun
  Ziyaretçi
  Orçun

  Cok tesekkur ederim degerli bilgileriniz icin. Aynen kur malasef fiyatlari cok yukseltti yurtdisindan sipariste veremiyoruz vergi vs. 685 alicam dediginiz gibi 😊

  emir
  Ziyaretçi
  emir

  Ömer Bey Merhaba
  Evde kullanmak için ECP35.31 ile EC685 arasında kaldım. Birbirlerinden farkları nedir? sizce hangisini tercih etmeliyim? Aralarındaki fark 150 liralık fiyat farkına değer mi?

  emir
  Ziyaretçi
  emir

  Ömer bey ilginiz için çok teşekkür ederim. 685 siparişi vereceğim :)

  yaren
  Ziyaretçi
  yaren

  merhaba tchibo kahve makinelerinden hiç bahsetmemişsiniz caffisimo modelini merak ediyorum yeterli bilgi bulamadım bide nespressolar var onlarda iyi gözüküyor ama pahalı gibi bilemedim

  yaren
  Ziyaretçi
  yaren

  yaren hanım :)) cevap için çok teşekkürler ömer bey ama ben ilk makinemi alıcam hiç anlamıyorumda makinelerden çok detay var tek istediğim evde güzel bir cappuccino içebilmek ve kolay bir kahve makinesi alabilmek

  yaren
  Ziyaretçi
  yaren

  anladım çok teşekkür ederim ilginiz için linkteki ürünleri değerlendiricem sevgiler :)

  Nilay
  Ziyaretçi
  Nilay

  Merhaba, makine olarak delonghi düşünüyorum ama süt köpüğünün çok yoğun olmuyo incelediğim kadarıyla. Süt köpürtücüsünü ayrıca nesspresso alsam mantıklı olurmu. Yada kısaca en sert köpürtme hangi makinede var sizce :)

  umut
  Ziyaretçi

  merhabalar biraz yardıma ihtiyacım var ben de espresso makinesi almayı dusunuyorum kapsul olmayacak aklımda Emsan bella gusto 1801 var hem fıltre hemde espresso latte vs yapabılıyor sizce onerırmısınız bunun dısında ıse 400 550 cıvarı onerebılecegınız başka makine varmı.. saygılar

  umut
  Ziyaretçi

  anladım bende o combo dedıgınız de dıgerlerınde pek anlam vermemıstım sımdı oturdu dedıgınız modele baktım fakat baya ucuk mıktarda bırda bu makınayı ben deıl annem alıcagı ıcın daha fazlada zorlamak ıstemıyodum sdaha farklı bi fikriniz var yanıtınız ıcın teşekkür ederim bu arada :

  Tuğba
  Ziyaretçi
  Tuğba

  Merhaba ☀️ yardımınıza ihtiyacım ihtiyacım var🙏 eşim kahveyi çok seviyor espresso makinası almak istiyorum hediye. 1000 liraya kadar bütçem var. Blogdaki yazınızı okudum ama kararsızım özellikleri de pek anlamadım. Yani espresso latte Moka hepsini yapsın istiyorum ama öyle bi seçenek var mı onu da bilmiyorum 🤷‍♀️ lütfen yardımcı olun bana ben sadece içiyorum makinelerden anlamıyorum

  Ayşe
  Ziyaretçi
  Ayşe

  Merhaba, ben mail atmıştım ama o işler öyle olmuyormuş :)

  Nespressoyu ve diğer kapsüllü makineleri tavsiye etmediğinizi yazmışsınız. Pixie modelini almak üzereyken bunu görmem kötü oldu. Sebebiniz yalnız çekirdeklerin kavrulma şekli ve dolayısıyla tadının değişmesi mi yoksa hak etmedikleri makine-kapsül ücretleri mi?

  AYŞE
  Ziyaretçi
  AYŞE

  Mahcup oldum çok incesiniz uzun uzun yazmışsınız. Madem öyleyse size güveniyorum. Sitenizi biraz talan edip bana uygun makine veya demleme aparatı bulayım. Tekrar teşekkür ederim.

  Füsun İyicil
  Ziyaretçi
  Füsun İyicil

  Merhabalar,
  Öncelikle son derece aydınlatıcı ve sıcak açıklamalarınız için teşekkürler.
  Ben oğlumun stüdyosu için hediye kahve makinesi almak istiyorum.Kahvenin çok ve severek içildiği bir mekan. Yazılarınızdan Deloghi EC 685 veya Breville BES 870’in uygun olabileceğini düşündüm. Ancak son karar için sizin önerinizi ve fiyatlarıyla birlikte nereden taksitli olarak alabileceğim konusunda beni aydınlatmanızı rica ediyorum.
  Tekrar teşekkürler, kahve tadında günler diliyorum…

  BAHAR
  Ziyaretçi
  BAHAR

  Merhaba, Emsan Bella Gusto 1801 kahve makinesine takıldım kaldım. İnceleme fırsatı buldunuz mu, nasıl bir ürün acaba? Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim,iyi günler.

  Özge
  Ziyaretçi
  Özge

  İyi günler diliyorum öncelikle Delonghi ec 685 ile ec 860 kahve makineleri arasında kaldım aralarında 200 tl fark var 860 modeli ile süt köpürtmek daha mı kolay ve daha mı güzel olur acaba teşekkür ediyorum .

  Enes
  Ziyaretçi
  Enes

  Merhaba.İyi günler. Kahveyi seven biriyim. İlk kez kahve makinesi alacağım ve sorunsuz temiz kullanışlı bir ürün istiyorum. Bu konuda en dogru karar size danışmak olacaktır. Aklimdaki ürünler sunlardir. Delonghi ec 685. Ecp 3531. Ecp 3121. Veya sizin önerebileceğiniz baska urun var mi.

  Enes
  Ziyaretçi
  Enes

  Ömer bey öncelikle cevabınız icin teşekkürler. 685 ile 3531 arasında özellik tat vs farkı varmı.
  Birde ürünü nerden temin etmeliyim

  BAHAR
  Ziyaretçi
  BAHAR

  Teşekkürler Ömer Bey.

  Elif
  Ziyaretçi
  Elif

  Merhaba,
  Evimde uzun zamandır kullandığım Tchibo Cafissimo makinem arızalandığından artık kapsülsüz espresso yapabileceğim yeni bir makine arayışındayım. Uygun fiyatlı ürün arayışımda Delonghi EC8 modeline denk geldim, ürün hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Ev kullanımı için fazla pahalı olmayacak başka bir espresso makinesi öneriniz var mıdır?

  Elif
  Ziyaretçi
  Elif

  Cevabınız için çok teşekkür ederim Ömer Bey, kapsülleri kendim doldurduğum için elimde hali hazırda kahve öğütücüsü bulunmakta, ancak önerdiğiniz makineleri de muhakkak inceleyeceğim.
  İyi günler dilerim

  aysu
  Ziyaretçi
  aysu

  Merhaba delonghi ECP 35.31 ve EC 685 karşılaştırması yapabilir misiniz? ECP 3531 in tasarımıyla beraber bana daha uygun olduğunu düşünüyorum ancak bunun için giriş modeli EC 685 için giriş ile orta demişsiniz. Eksi yönleri neler?
  Bir de delonghi ecz 351’in tasarımını çok beğendim. Ancak özellikleri ECP 3531 ‘den daha eksik gibi daha üst sınıfta olmasına rağmen. Sizce nasıl?

  Ahmet
  Ziyaretçi
  Ahmet

  Öncelikle güzel yazı için teşekkürler. Evde kullanmak amacıyla 1200 lira bütçeyle espresso makinesi bakıyorum. Yazınızda olan delonghi ec685 i düşünüyorum. Size şöyle bir sorum olacak bu bütçeyle shotları , çekim süresini kendim ayarlayabilecegim (otomatik olmayan) iyi bir makine bulmam imkanım var mı ? Cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

  BAHAR
  Ziyaretçi
  BAHAR

  İyi günler Ömer Bey, yönlendirmelerinizle Delonghi Ec685 almaya karar verdim. Şimdi de uygun fiyatlı bir öğütücü önerilerinizi alabilir miyim?