Hangi Espresso Makinesini Almalıyım?

Espresso Makinesi seçimi oldukça sıkıntılı bir konu, özellikle de ilk defa alacaksanız. İlk makineyi alırken insanın aklında türlü türlü sorular oluyor. Espresso’ya merak saldım ama acaba sonrasında kullanır mıyım? Sabah evden kahve içip çıkayım diyorum ama üşenir miyim? Becerebilir miyim? Hangisini alsam ki fiyatlar da çok çeşitli? En ucuzunu alsam hemen bozulur mu? Ne özellikler olmalı? Fiyat  Performansta en iyi espresso makinesi hangisi? vs. vs. vs.


Eğer espresso ve türevi içecekleri (latte, Cappuccino vs.) seviyorsanız, kahvenizi veya sütünüzü kendinize göre özelleştirmek istiyorsanız manuel bir espresso makinesi sizin ihtiyacınız. Kahve hafife alınmayacak bir içecektir bu nedenle benim de tavsiyem manuel makinelerden yana olacaktır. Ama bu kadar uğraşamam, zaten starbucksta bile otomatik makineyle yapıyorlar diyorsanız Otomatik Makinelerle ilgili alttaki yazımı okumanızı tavsiye ederim. Bu tip makineler biraz daha maliyetli olmakla beraber, size zaman kazandırdığı ve her seferinde seçtiğiniz çekirdekle standart bir lezzet sağladığı için tercih edilebilir.Bunun dışında daha önce yayınladığım kahve makinesi veya ekipmanı tavsiyesi içeren diğer iki yazı da başka arayışlardaysanız size yardımcı olacaktır.

Manuel makinelerde tamperleme, kullanılan kahvenin gramajı, hazırlanan kahvenin miktarı, süt köpürtme işlemi tamamen özelleştirilebildiği için aynı çekirdekle farklı lezzetler keşfetmek tamamen size kalıyor. Aşağıda giriş seviyesinden başlayarak Türkiye piyasasında erişebileceğiniz kahve makinelerini incelemeye çalıştım. Aşağıda olmayan bir makine marakınızı cezbettiyse lütfen yorum bölümünde belirtin onu da incelemeye dahil ederim veya direkt yorum bölümünde fikrimi beyan ederim.

Okurken yazarın bu yazıya özel hazırladığı çalma listesini dinleyebilirsiniz

Sinbo SCM2937 Espresso Makinesi

Sinbo SCM2937

Sinbo SCM2937 Espresso Makinesi

Sinbonun giriş seviyesi bir ürünü ancak üreticinin kendi sitesinde dahi ürün portföyünde yer almıyor. Sadece single shot espresso yapması, fincan yüksekliğinin alçak olması, malzeme kalitesinin yüksek olmaması ve bunlara rağmen bence yüksek fiyatı ürünün dez avantajları. Üreticisinin bile kendi sayfasında yer vermediği bu üründen uzak durmakta fayda var.

Electrolux EEA111 Espresso Makinesi

Electrolux EEA111

Electrolux EEA111 Espresso Makinesi

Electrolux markasının kalitesinin yansıttığı bir ürün, kullanıcılarından oldukça pozitif yorumlar alan bu ürün. Kalitesine göre kabul edilebilir fiyatıyla da oldukça dikkat çekiyor, süt köpürtme sistemi sadece Cappuccino için elverişli, tek negatif yanı görüntüsü diyebilirim. Zira benzer fiyattaki rakiplerine göre görüntüsü biraz demode kalıyor.

Delonghi EC221 Espresso Makinesi

Delonghi EC221

Delonghi EC155 Espresso Makinesi

Delonghi EC155

Delonghi EC221 ve Delonghi EC155 Espresso Makineleri

İkisi de Delonghi’nin giriş seviyesi ürünleri. Delonghi EC221 çok uzun zamandır var, son zamanlarda EC155 onun yerine geçmeye başladı. Çok para vermek istemiyorsanız denenebilecek ürünler ancak malzeme kalitesinin düşüklüğünden dolayı ömrü çok uzun olmayabilir. Öte yandan dizaynları da çok basit ve açıkçası biraz uyduruk(!) kalıyor. Basit bir espresso ve Cappuccino yapımında işinizi görür ama daha iyi bir sonuç beklemek iyimserlik olur.

Delonghi ECP 3121 Espresso Makinesi

Delonghi ECP 3121

Delonghi ECP 3531 Espresso Makinesi

Delonghi ECP 3531

Delonghi ECP 3531 ve Delonghi ECP 3121 Espresso Makineleri

Delonghi EC221 sonrasında görsel ve işlevsel olarak iyileştirdiği giriş seviyesi ürünleri. Bu iki ürün iç yapı itibariyle birebir aynı. Süt köpürtücüde ise farklılaşıyorlar. Delonghi 31.21 SAdece Cappuccino yapabilirken Delonghi ECP 35.31 hem Cappuccino hem de latte için süt köpürtebiliyor. Diğer ufak farkları ise renk ve alt tabla. Delonghi ECP 35.31’in alt tablası değiştirilebiliyor ve böylece daha uzun fincan kullanabilme şansınız oluyor. İlk defa makine alacaksanız, daha sonra kullanıp kullanmayacağınıza emin değilseniz düşük bütçe ile sahip olabileceğiniz ve kullananlar tarafından da beğenilen ürünler. İkisi arasında kararsız kalıyorsanız hem şıklık hem de işlev açısından bir miktar daha fazla verip Delonghi ECP 35.31 almak daha mantıklı geliyor bana.

Delonghi ECO v311 Espresso Makinesi

Delonghi ECO v311

Delonghi ECO v311 (Icona Vintage) Espresso Makinesi

Bu ürünün önceki yazılarımda da sıkıntılı olduğunu belirtmiştim. O nedenle tavsiye etmiyorum. Dizayn hatası olduğu belli olan bu ürünün hala piyasada olması bile oldukça şaşırtıcı. MokaPota ekibinden Hakan dav310 model makinesi ile 3 yılda çok sık problem yaşadı. Makine defalarca tamire gitti ve bir kaç değişim yapıldı. Dertsiz tasasız bir ürün arıyorsanız uzak durun.

Delonghi EC680 Espresso Makinesi

Delonghi EC680

Delonghi EC680 – Delonghi EC685 – Delonghi ECI 341 Espresso Makineleri

Delonghi ECI 341 Espresso Makinesi

Delonghi ECI 341

Delonghi EC685 Espresso Makinesi

Delonghi EC685

Delonghi EC680 ve Delonghi ECI 341 hemen hemen son kullanıcıya aynı özellikleri sunan iki ürün. Giriş ve Orta seviye arasında yer alan bu ürünler önceki versiyonlarındaki hatalardan (Bkz. Delonghi ECO v310 ve Delonghi ECO v311) arındırılmış güzel dizayna sahip ürünler. Delonghi EC 680 Thermoblock ısıtıcı kullanırken Delonghi ECI 341 pazlanmaz çelik ısıtıcı kazan kullanıyor.  İki ürününde süt köpürtücüsü Cappuccino için süt köpürtücüsü kullanıyor. Delonghi EC 685 işe bu sene içerisinde piyasaya sürülen ve Delonghi EC 680’in geliştirilmiş modeli. Delonghi EC 685’de ısıtıcı gücü biraz artırılmış. Metal parlak boyalı yüzey, mat paslanmaz çelik bir yüzey ile değiştirilip daha şık bir görünüp sağlanmış. En önemli fark ise Delonghi’nin yeni nesil makinelerinde gördüğümüz hem latte hep Cappuccino için süt hazırlayan süt köpürtme başlığı kullanılmış. Bu üçlü içinde Delonghi EC 685 benim tavsiyem olacaktır.

ARA BİLGİ

Thermoblock ve Boiler Nedir

Thermoblock ısıtma sistemi basık silindir şeklindeki büyük bir metal parçası içerisinde yer alan spiral su kanalları ile suyu ısıtıyor. Yani su hazneden alındığı andan ısıtıcıya gidene kadar yolda bu ısıtılmış blok içinden geçtiğinden ısınıyor böylece devamlı akış halindeylen bir ısıtma ağlanıyor. Boiler sistemde ise bildiğimiz eski tip kettlelarda olduğu gibi bir kazan içinde spiral bir ısıtıcı suyu ısıtıyor ve bu ısınmış su doğrudan kullanılıyor. Daha taze su kullanıldığı için ben thermoblock sistemleri tercih ediyorum, ayrıca bu sistemde su daha çabuk kullanıma hazır hale geliyor.

Boiler Sistem

Boiler Sistem

Thermoblock Sistem

Thermoblock Sistem

Delonghi EC 860.M Semi Automatic Espresso Makinesi

Delonghi bu üründe tam otomatik makinelerde kullanılan süt köpürtücü ile manuel espresso makinesini biraraya getirmiş. Ayrıca manuel süt köpürtücü aparatı da yanında geliyor. Espresso bölümü EC685 ile aynı özelliklere sahip, 10cm yüksekliğe kadar olan fincanları destekliyor bu rakam 685’de 12 cm. patentli otomatik Cappuccino sistemine sahip olan bu ürün süt ile Cappuccino ve latte machiato hazırlayabiliyor. Süt kabı ve süt aksamının bütün parçaları bulaşık makinesinin üst rafında yıkamaya elverişli. Hem manuel hem de otomatik süt aparatı olması işinizi kolaylaştırabilir. Çok zamanınız olmadığında otomatik kabı kullanırken, latte art çalışmak isterseniz, ya da sütü kendiniz köpürtme keyfini yaşamak isterseniz manuel köpürtücü aparatı kullanabilirsiniz. Elbette bu iki özelliğe birden sahip olmak fiyatı biraz yukarı çekiyor. İki aparatı da kullanacağım zamanlar olur derseniz tavsiye tercih edebileceğiniz bir ürün.

Smeg ECF01 Espresso Makinesi

Türkiye pazarına yeni girmeye başlayan İtalyan SMEG ECF01, Delonghi EC685’i andırsa da, daha şık dizaynı, retro görüntüsü ve barındırdığı artı fonksiyonlarla öne çıkan bir ürün. Otomatik tek ve double espresso için su ayarı bulunan ürün aynı zamanda 3 kademeli su sıcaklık ayarı ve yine 3 kademeli su sertlik ayarı özelliklerine sahip. Süt köpürtücüsü ile sadece Cappuccino hazırlanabilen SMEG şık ve kompakt ürün arayanlar için iyi bir tercih olabilir.

Breville BES810 BSS Espresso Makinesi

Breville BES810 BSS

Breville BES810 BSS Duo-Temp™ Pro Espresso Makinesi

Breville için giriş piyasa standardı açısındansa orta üstü seviyede bir ürün. Maleme kalitesi ve şıklığının yanısıra espresso hazırlama sisteminin farklılığı ile de öne çıkıyor. BES810 BSS espresso hazırlarken Preinfüzyon teknolojisini kullanarak sıcak suyu giderek artan miktarlarda kahve ile buluşturuyor, bu da kahve parçacıklarının ilk su damlalarını kabullenmesini kolaylaştırıyor ve çok daha iyi bir aroma çıkmasını sağlıyor. Su ısıtma sistemi ise yukarıda açıkladığım thermeblock ile hemen hemen aynı ama ismi thermocoil. Yanında gelen aksesuarlar ise başka bir şeye ihtiyaç bırakmıyor özellikle tamper piyasadaki diğer ürünlerin sunduğu plastik kahve ölçü kaşığının arkasına iliştirilmiş düz bir daireden çok daha kaliteli ve tamamen ayrı bildiğiniz tamper işte :) Süt köpürtücü pot’u ise yanında gelen bir diğer güzel aksesuar.

Breville BES870 BSS Espresso Makinesi

Breville BES870 BSS

Breville BES870 BSS Barista Express Espresso Makinesi

Breville BES810 BSS espresso makinesi ile Breville BCG400 kahve öğütücüyü birarada tek üründe isterseniz bu ürünü tercih edebilirsiniz. Ben genelde kombi ürünlere karşıyım gerekçesi de biri bozulduğunda tamire gönderdiğiniz süre de diğerinden de vazgeçmiş olmanız. Hatta biri yıpranıp atılacak duruma geldiğinde diğeri hala çalışırken değiştirme zorunluluğu. Ama yine de yer kısıtınız varsa, iki ayrı cihaz yerine tek makine işimi görsün istiyorsanız Breville kalitesi de düşünüldüğünde neden olmasın denecek bir ürün. Breville BES810BSS’deki bütün aksesuarlar bu üründe de mevcut ve öğütücüde ise kalınlık ayarı yapabiliyorsunuz, böylece evinizde diğer demleme ekipmanları veya filtre kahve makinesi varsa bunlara özel öğütme de yapabilirsiniz. Portafiltresi ise 54 mm, bu 51 mm olan Delonghi modellerinden 3mm daha geniş bir çap sunuyor. Geçen sene Amerika’da satışa sunulan kırmızı ve siyah modelleri bu sene ülkemize de geldi. Kırmızı favorim.

Breville BES920 Espresso Makinesi

Breville BES920

Breville BES920 BSS Dual Boiler (Çift Kazanlı) Espresso Makinesi

Bu üründe işler biraz değişiyor, çünkü mekanizma farklılaşıyor. Üründe Dual boiler denilen iki ayrı ısıtıcı kullanılmış. Bu sayede espressonuzu yaptıktan sonra süt köpürtücünün ısınması için beklemenize gerek kalmıyor. Breville bu ürünle evde latte ve Cappuccino hazırlayanların bir acı noktasını daha ortadan kaldırmış oluyor. Bir diğer önemli nokta ise bir çok profesyonel espresso makinesinde olduğu gibi espresso kepçesinin yani portafiltrenin çapı 58 mm. Lezzet için bu önemli bir özellik zira aynı miktar kahve daha geniş bir alana yayıldığı için kahve portafiltreye daha geniş oturuyor ve suyla ilk temas yüzeyi artarken suyun içinden geçtiği kahve kalınlığı ise inceliyor. Böylece kahve parçacıklarından aldığınız lezzet daha da artıyor. Kazan basıncını görebilmeniz ve su/süt sıcaklığını istediğiniz dereceye ayarlayabilmeniz de öne çıkan diğer özellikler.

Breville BES980 BSS Espresso Makinesi

Breville BES980 BSS

Breville BES980 BSS Oracle Espresso Makinesi

Breville’in amiral gemisi olan Oracle, profesyonel espresso makinesini evinize getiriyor. BES920BSS’deki bütün özelliklere sahip ürünün portafiltre çapı yine 58mm. Çift kazan çift sıcaklık ayarı yanı sıra öğütücü inceliğinde de dijital göstergelere sahip olan üründe istediğiniz sıcaklıkta süt ve espresso hazırlayabiliyorsunuz. Otomatik su miktarı kontolü ile single double espresso yanısıra otomatik olarak lungo da hazırlayabiliyorsunuz. Yani makine bu üç tip espresso seçilen içeceğe özel miktarda suyu otomatik pompalıyor. Son dönemlerde dövizdeki dalgalanmalara paralel fiyatı oldukça artan cihazı özel zevkiniz için evde kullanacaksanız tercih edebilirsiniz. İş yeri için profesyonel makinelere yönelmenizi tavsiye ederim.

Delonghi BCO264 Espresso Makinesi Filtre Kahve Makinesi

Delonghi BCO264

BONUS
Filtre Kahve + Espresso Combo Makineler:
Delonghi BCO264 – Delonghi BCO420

Delonghi BCO420 Espresso Makinesi Filtre Kahve Makinesi

Delonghi BCO420

Kombo ürünlere sıcak bakmadığımı belirtmiştim ama okuyucularımızda kombo ürünlerle ilgili oldukça fazla soru geldiği için bu yazıya dahil etmek istedim
Delonghi BCO420, Delonghi BCO264’ün yenilenmiş hali. iki ürün de hem espresso hem filtre kahve yapabiliyor. İkisinin de espresso bölümleri Delonghi’nin giriş seviyesi makineleri ile aynı özellikte. aralarındaki farka gelince Delonghi BCO264 daha eski bir ürün olduğu için hem dizayn hem malzeme kalitesi çok daha düşük ancak otomatik zamanlama fonksiyonu var. Böylece önceden malzemeyi hazırlamak kaydıyla istediğiniz saatte filtre kahve yapması için programlayabiliyorsunuz. Delonghi BCO420’de zamanlama fonksiyonu olmamasına karşın farklı olarak metal filtre ve bardakısıtma alanı bulunduruyor.

Umarım sizlere faydası dokunacak bir değerlendirme yazısı olmuştur. Sorularınızı yorum bölmüne çekinmeden yazabilirsiniz.


May the froth be with you!

 

Basketbolun içinde büyüdü, kahveyi hep çok sevdi.
Espressoyu uzun çekti, Obradović’le kendinden geçti
Uzun yıllar profesyonel olarak müzikle uğraştı. Teknolojiye sıcak ve yakın oldu.
Gücün iyi tarafında kaldı, Palpatine’den hiç elektrik almadı.