Brikka İle Nasıl Kahve Yapılır?

Brikka için yeni neslin Bialetti ailesine bir katkısı diyebiliriz. Alfonso Bialetti Moka Potu dünyaya tanıttıktan sonra oğul Renato da ürün geliştirme işleri ile ilgilenmeye başlıyor. İkisinin ortak çalışması olarak icad olunan bu alet, kullanıcılarına Moka Pot‘ta olmayan şeyi vadediyor. Krema.

Brikka İle Kahve Yaparken Ne Kadar Su ve Kahve Kullanılır?

Videoda göreceğiniz üzer Bialetti Brikka 2 cup modeli yaklaşık 110 ml su va 16-18 gram arası kahve ile hazırlanıyor. Suyun bir kısmı alt haznede bir kısmı da kahve ile birlikte kaldığı için sonuçta yaklaşık 60ml double espresso elde ediliyor.

Kahve miktarını 18 gramın üstüne çıkardığınızda biraz sıkıştırma yapmanız gerekir bir iki gram idare etse de bunun üstünde yapacağınız sıkıştırma kahvenin su çıkışını tıkamasına ve alt haznede buhar sıkışmasına sebebiyet verebilir. Bu da tehlikeli bir durum yaratabilir, bu nedenle gereğinden fazla yüklenmemeye dikkat edin.

Kahve öğütme inceliğinin ise espresso’dan biraz daha kalın olmasında fayda var. Hem iyi bir süzme hemde aşırı sıkışmayı engellemek için bu oldukça önemli. Hep dediğim gibi kahvenizi evde kendiniz öğütün, böylece incelik ayarını istediğiniz gibi yapma şansına da sahip olursunuz.

Brikka çok yüksek maliyetlere girmeden evde ocak üstünde kremalı bir espresso yapmak için ideal bir alet. Elde ettiğiniz espresso’ya isteğinize göre sıcak su ekleyerek kahvenizi Americano haline getirebilir ve öyle de tüketebilirsiniz.


Bialetti Brikka
Bialetti Brikka

Brikka Nasıl Temizlenir?

Her Alüminyum ekipmanda olduğu gibi hiç bir suretle deterjan ile temas etmemesi gerekli. Deterjanla temas eden alüminyum oksitlenerek hem brikka‘nın görünümünü bozuyor hem de sağlık açısında sıkıntılara sebebiyet verebiliyor.

-İlginizi Çekebilir-

Temizliği hiç geciktirmeden sadece su ile yapmanızıtavsiye ediyorum. Zaman için içinde oluşacak lekeleri gidermek içinse sirekeli su veya sitrik asit (limon tuzu) eklenmiş su kullanabilirsiniz. Karışımı bir gece hazne içinde bekletmeniz ve ertesi sabah bol su ile durulamanız yeterli olacaktır.

Bu detay temizliği yapacağınız zaman videoda da gördüğünüz gibi üst bölümdeki ağırlığı ve üst blümün altındaki filtreyi de çıkarmanızı ve temizlemenizi tavsiye ederim. Brikka benim çok sevdiğim özellikle de şöyle bir keyif kahvesi içeyim dediğim zamanlarda kullandığım bir ekipman.

Günlük kullanımda kahve ihtiyacının bununla gideren de bir çok arkadaşım var ama benim için biraz daha keyif anlarının kahvesi diyebilirim.


Moka Pot Hakkında daha detaylı olan şu yazımı da okumanızı tavsiye ederim

https://mokapota.com/kahve/moka-pot-ile-nasil-kahve-yapilir/149

Yorum Yaz / Soru Sor

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin